دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

پرتوزایی از جسم سیاه

آیا پرتوزایی از جسم‌سیاه، ممکن است؟

اگر جسم سیاه پرتوزایی دارد، تعریف سیاه و سفید چگونه است؟

از تکینگی تا مغز، از مغز تا سیاهچاله ی فضایی، قسمت پنجاه و هفتم

مطالعات دانشمندان، از یک سو سیاهچاله ای را تعریف میکند که به دلیل جاذبه ی شدید آن، هیچ پرتویی از آن رها نمیشود بنابراین ناظری قادر به مشاهده ی آن نیست و از سوی دیگر، تحلیل های فیزیکی نشان میدهد سیاهچاله های فضایی، پرتوزا هستند و نه فقط پرتوزا هستند بلکه منبع انرژی همه ی هستی هستند و این شگفت انگیز نیست: یکی از قوانین اساسی فیزیک یکپارچه، می گوید که ماده، نشان دهنده ي0.00001٪ از آن چیزی است که وجود دارد، در حالی که فضا نشان دهنده 99.999٪ از آن است. این قوانین می گوید ماده، امتدادی از فضا، یعنی گسترش میدان پلانک یا خلاء کوانتومی است.

از یک سو سیاهچاله ها ستارگانی غول پیکر هستند که جاذبه ی شدید آن، اجازه ی آزادی هیچ پرتوی نورانی را نمی‌دهد و از سوی دیگر با تغییر مقیاس و تصور ناظر به عنوان مشاهده کننده ای که می تواند به ریزترین اجزای جهان بنگرد، ریزترین اجزا حتی اجزای به طول پلانک، در سطح ریز پلانکی، می‌تواند به عنوان سیاهچاله عمل کند.

از سوی دیگر، حقیقت اشیا با آن چیزی که ناظر می‌بیند متفاوت است. یک سفیدچاله، همه ی نور خود را به چشم ناظر می‌فرستد و حقیقت آن، سیاه است و برعکس یک سیاهچاله، همه ی پرتوهای نور را جذب می کند و در حقیقت خودش سفید است!(پس تعریف سیاه و سفید در نگاه ناظر متفاوت از حقیقت اشیا است.)

جهان و علم، پر از تناقضات است و در نتیجه نیازمند بررسی های بیشتر است و وجود این تناقض ها، نشان دهنده ی ناتوانی علم از کشف همه ی اسرار کیهانی است.

سیاهچاله ها تبخیر می شوند.

اکنون فیزیکدان ها فکر می کنند هر چیز دیگر، همین کار را انجام می دهد

فیزیکدان ها می دانستند که سیاهچاله ها در نهایت ذره به ذره ناپدید می شوند. اکنون آنها فکر می کنند که همه چیزهای دیگر نیز انجام می دهند

22 ژوئن 2023

ستارگان، سیارات، مردم و گل اطلسی؛ هر چیزی نوع خاصی از تابش ساطع می کند و اگر به اندازه ی کافی به اطراف باقی بماند، تبخیر می شود و به هیچ تبدیل می شود.

این ادعا در یک مطالعه ی جدید است. قبلا تصور می شد این اثر فقط در نزدیکی یک سیاهچاله رخ می دهد.

در آن محیط شدیدا جذب کننده، بزرگ‌ترین و کوچک‌ترین چیزهای جهان با هم تماس برقرار میکنند. برای توصیف وقایع در چنین مقیاس‌های متفاوتی، دانشمندان باید هم از نظریه ی نسبیت اینشتین(قوانین حاکم بر چیزهای بزرگ) و هم از مکانیک کوانتومی (قوانین برای چیزهای کوچک و بسیار کوچک) استفاده کنند که منجر به اثرات عجیب و غریب می‌شود.

اما اگر محاسبات جدید درست باشد، چنین نتایجی ممکن است عادی باشد، حتی زمانی که سیاهچاله ها در اطراف نباشند.

این موضوع که وقتی دنیای بسیار کوچک با دنیای بسیار بزرگ روبرو می شود چه اتفاقی می افتد اولین بار در دهه 1970 مورد توجه قرار گرفت.

این، زمانی بود که استیون هاوکینگ، فیزیکدان بریتانیایی، شروع به تفکر در مورد ذراتی کرد که نیروهای گرانشی بی‌نظیر را در لبه سیاه‌چاله تجربه می کنند. این مکان، افق رویداد نامیده میشود. هر چیز اندکی در داخل افق رویداد به طور اجتناب ناپذیری در سیاهچاله سقوط می کند، در حالی که هر چیزی در خارج از آن، هنوز فرصتی برای فرار دارد.

هاوکینگ می خواست بداند برای جفت ذرات- یک ذره و شریکش پادذره - که به طور خود به خود در افق رویداد سیاهچاله ظاهر می شوند، چه اتفاقی می افتد. این دوبیتی‌ها از خلاء «فضای تهی» بیرون می‌آیند و مکانیک کوانتومی به ما می‌گوید که دائماً در همه جا چشمک می‌زنند و از وجود، خارج می‌شوند.

همین که یک ذره با پاد ذره ی خود، برخورد می کند، آنها یکدیگر را در کسری از ثانیه، نابود می کنند و جهان در کل، متوجه حضور آنها نمی شود.

هاوکینگ، نشان داد که اگر یکی از شرکا در افق رویداد ظاهر شود، در سیاهچاله می افتد؛ در حالی که شریک آن در سمت دیگر افق با نیرویی فوق العاده، به بیرون، پرتاب می شود.

برای حفظ انرژی کل سیاهچاله و رعایت یک اصل فیزیک، ذره در حال سقوط باید انرژی منفی (و در نتیجه جرم منفی) داشته باشد و ذره پرتاب شده باید انرژی مثبت داشته باشد. به این ترتیب، سیاهچاله‌ها نوعی انرژی از خود ساطع می‌کند که امروزه تابش هاوکینگ نامیده می‌شود و به مرور زمان، این انرژی مثبت فراری، آنها را تحلیل می‌برد که باعث تبخیر آنها می‌شود.

حدود شش سال پیش، هاینو فالک، اخترفیزیکدان از دانشگاه رادبود در هلند، در مورد فیزیک درگیر در این فرآیندها و اینکه آیا افق رویداد جزء ضروری است، فکر کرد.

به عبارت دیگر، آیا همین تبخیر ممکن است برای اجسام دیگر نیز رخ دهد؟ او به یاد می آورد: «از چند کارشناس پرسیدم و پاسخ های متفاوتی دریافت کردم.

فالک دستیار مایکل واندرک، فیزیکدان کوانتومی و والتر ون سوئیلکوم، ریاضیدان، هر دو در رادبود تلاش کردند نگاهی دوباره به این موضوع بیندازد.

این سه نفر تصمیم گرفتند با استفاده از معادلات مربوط به پدیده ای به نام اثر شوینگر، از زاویه ای غیر معمول به موضوع بپردازند.

این اثر، توضیح می‌دهد که چگونه ذرات باردار و پادذرات هنگام بیرون آمدن از خلاء در حضور میدان الکترومغناطیسی قدرتمند از هم جدا می‌شوند. این فرآیند را می‌توان شبیه به جفت‌های ذره‌ای در نظر گرفت که نیروی گرانشی قوی را در افق رویداد سیاه‌چاله تجربه می‌کنند.

تجزیه و تحلیل ریاضی محققان، نشان داده است چگونه هر جسم دارای جرم - و نه فقط یک جرم فوق سنگین مانند سیاهچاله - بر جفت ذرات و پادذراتی- که از خلاء فضا بیرون می آیند- تأثیر می گذارد.

تایلر مک‌مکن، دکترای تخصصی، می‌گوید: به عبارتی شبیه به موجی‌، این ذرات را می‌توان به عنوان ابری از احتمالات در مورد محل قرارگیری آنها در فضا در نظر گرفت.

این را دانشجوی اخترفیزیک نظری در دانشگاه کلرادو بولدر میگوید. در نبود هر نیروی خارجی، الکترومغناطیسی یا گرانشی، ابرهای هر دو ذره و پاد ذره روی هم قرار می گیرند و یکدیگر را از بین می برند. اما اگر گرانش روی یک ابر بیشتر از ابر دیگر گیر کند، هر کدام اندکی جابه‌جا می‌شوند.

آنها با هم تداخل نخواهند کرد و از بین نخواهند رفت. در عوض آنها تشعشع تولید خواهند کرد.

محاسبات این تیم که در 2 ژوئن در Physical Review Letters منتشر شد، نشان می دهد که هر چیزی که گرانش داشته باشد، یعنی اساساً هر جسمی در جهان، تابشی شبیه پرتوی هاوکینگ، ساطع می کند و تبخیر می شود. معادلات نشان می‌دهند که این فرآیند تریلیون‌ها تریلیون‌ها سال طول می‌کشد، بنابراین این احتمال وجود دارد که شما و وسایل شخصی‌تان- مدت‌ها پیش از این که این اثر وارد عمل شود- از بین رفته باشید.

اما بقایای عمر طولانی ستارگان مرده مانند کوتوله‌های سفید و ستاره‌های نوترونی - که جرم زیادی دارند - در صورت واقعی بودن این پدیده ممکن است عمرشان کوتاه شود.

مک میکن که در این کار نقشی نداشت، می‌گوید: این تحلیل، امیدوارکننده به نظر می‌رسد. او می افزاید: «این، نشان می دهد که قطعاً اثری وجود دارد که ذرات را می توان صرفاً از طریق نیروهای گرانشی در خلاء، جدا کرد». او می گوید که مک میکن و همکارانش انجام محاسبات مشابه را در نظر گرفته اند، بنابراین از اینکه دانشمندان تلاش میکنند بررسی کاملی انجام دهند تا ببینند در این شرایط چه اتفاقی می افتد، خوشحال است.

اما سایر محققان، با این نظر مخالف هستند. سابین هوسنفلدر، فیزیکدان نظری از مرکز فلسفه ریاضی مونیخ در آلمان، می‌گوید: «شخصاً نسبت به محاسبات قبلی و آنچه برای ذرات نزدیک اجسام عظیم می‌افتد مردد هستم».

او گمان می‌کند یک تحلیل دقیق‌تر نشان می‌دهد جفت‌های ذره-پادذره در واقع از اجرام عظیم غیرسیاهچاله ای تابش نمی‌شود.

فناوری فعلی، خیلی حساس نیست تا این اثر تبخیری را تشخیص دهد و ادعای جدید را به هر طریقی اثبات کند. فالک و تیمش پیشنهاد می‌کنند که آزمایش‌ها می‌تواند بر مشاهده ی اثر شوینگر، که در این مرحله، نظری باقی مانده است، تمرکز کنند تا به طور بالقوه ادعاهای خود را تقویت کنند.

https://www.scientificamerican.com/.../this-is-the.../...

برخی توضیحات دکتر سلمان فاطمی نورولوژیست در اصفهان ایران


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نقش اتصالات بین سلولهای فرضیه ای جدید توضیح میدهجهان کنونی و مغز بزرگتریایا تکامل هدفمند استخفاش با شیوع همه گیری جدیارزش های وارونهنباید صبر کرد آتش را بعد منتظر زمان ایده آل نشوهوش مصنوعی از عروسک تا کمدر هم تنیدگی کوانتومیبلعیدن ستاره توسط سیاهچابخش بزرگتر کیهان ناشناختیک پیام منفرد نورون مغزی روبات کیانتولید مولکول جدید توسط هپول و شادیسقوط درون جاذبه ای خاص، چتاثیر درجه حرارت بر عملکآسیب روانی شبکه های اجتمشباهت مغز و کیهاننقش غذاها و موجودات درياقیچی ژنتیکیجهش های ژنتیکی غیر تصادفاگر خواهان پیروزی هستیچرا ماشین باید نتایج را پخورشید مصنوعیاز واقعیت امروز تا حقیقتموسیقی نوهوش بشری تهدید برای بشریدرمان های بیماری آلزایمربه زودی شبکه مغزی به جای برای رشد، باید از مسیر خطژن هوش و ساختارهای حیاتی روش صحبت کردن در حال تکامتوهم وجودپیوستگی همه ی اجزای جهانمرگ تصادفیسماگلوتید داروی کاهش دهنتاریکی و نورافزایش قدرت ادراکات و حسصدای بم با فرکانس پایین، چند نرمش مفید برای کمردرقدرت ذهنجبران از دست رفته هاابزار بقا از نخستین هماننزاع بین جهل و علم رو به پخرما منبع بسیار خوب آنتی از تکینگی تا مغز از مغز تمکانیزمهای دفاعی در برابهوشیاری و وجوددرمان جدید میگرن با انتی بیماری لبر و نابینایی آنبرخی توصیه ها برای واکسیکم کردن کالری روشی سودمنرژیم های غذایی و نقش مهم توضیحی ساده در مورد هوش مپروژه ی ژنوم انسانیمشکلات نخاعیسیلی محکم محیط زیست بر انتروس جریان انرژیامیوتروفیک لترال اسکلروطی یکصد هزار سال اخیر هرچنهادینه سازی فرهنگ اختلالحظات خوش با کودکانحقیقت تنها چیزی است که شاابزار بقا از نخستین هماننظریه تکامل در درمان بیمدنیایی پر از سیاهچاله از تکینگی تا مغز از مغز تماده ی خالیهاوکينگ پیش از مرگش رسالدرها بسته نیستبیماری دیستروفی میوتونیبزرگ شدن مغز محدود به دورکوچکترین چیز یک معجزه اسراست دستی و چپ دستیتکامل ابزار هوش ، راه پر آلزایمرمعجزه ی علم در کنترل کرونسیستم دفاعی بدن علیه مغز تست نوار عصب و عضلهانیس بی کسانعلم راهی برای اندیشیدن انوار عصب و عضله مهم در تشمن بی من، بهتر یاد میگیرمحافظه و اطلاعات در کجاست ابزار بقای موجود زنده از همیشه اطمینان تو بر خدا بدورترین نقطه ی قابل مشاهاز تکینگی تا مغز، از مغز محدودیت های حافظه و حافظو هر کس تقوای خدا پیشه کندرگیری قلب در بیماری ویربا هوش مصنوعی خودکار روبتفکر خلا ق در برابر توهم کاهش التهاب ناشی از بیمازمان و مکان، ابعاد کیهان تأثیر شیرینی های حاوی لوآینده ی علم و فیزیک در60 ثمغز آیندگان چگونه است ؟ساختار شبکه های مغزی ثابتصور از زمان و مکانانسولین هوشمندعادت بد را ترک کننیاز به آموزش مجازی دیجیمنابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک قسمت 74اثرات فشار روحی شدیدهندسه زبانِ زمان استدانشمندان موفق به بازگرداز سایه بگذرویتامین دی گنجینه ای بزردست کردن در گوشبار سنین ابزار هوشمندی اتلقین اطلاعات و حافظهکتابخانهزندگی زمینی امروز بیش از تاثیر ژنها بر اختلالات خآیا کیهان می تواند یک شبیمغز بزرگ چالش است یا منفعفن آوری های جدید علیه شناتغییرات منطقه بویایی مغزاولین مورد PML به دنبال تکغربال در زندگیچگونه باغبانی باعث کاهش منبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت هشتماختلال در شناسایی حروف و هوش مصنوعی از عروسک های بداروی فامپیریدین یا نورلاستیفن هاوکینگ در تفسیر ذره ی معین یا ابری از الکواکنش به حس جدیدتمدنی قدیمی در شمال خلیج گلوله ی ساچمه ایزاویه نگاه ها یکسان نیستشلیک فراموشیتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا دلفین ها می تواند از نقش قهوه در سلامتیفروتنی معرفتیجنسیت و تفاوت های بیناییایمپلانت مغزی کمک میکند حس و ادراک قسمت دهمارتقا یا بازگشت به قبل ازنگاهی بر قدرت بینایی درامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی ضد چاقیاطلاع رسانی اینترنتیرنگ کردن، حقیقت نیستواکسنی با تاثیر دوگانه اتو کجای جهانیگامی در درمان بیماریهای زبان ریشه هایی شناختی استاثیر درجه حرارت بر مغزآب زندگی است قسمت سومشگفت زده و حیران باششگفتی های نقشه ی ژنتیکینقش تیروئید در تکامل مغزفساد اقتصادی سیتماتیک درجهان کاملی در اطراف ما پرایجاد احساساتخلا، حقیقی نیستارزش های حقیقی ارزش های غنبرو و انرژی مداوممنحنی که ارتباط بین معرفهوش مصنوعی از عروسک تا کمدر هم تنیدگی کوانتومی و پبنی عباس، ننگی بر تاریخبخش دیگری در وجود انسان هیک پیشنهاد خوب برای آسان روح و آب حیاتتولید مثل اولین ربات های پول و عقیدهمدل های ریز مغز مینی برینسلول های مغزی عامل پارکیتاثیر درجه حرارت بر عملکآسیب عصب پا به دنبال اعتیشباهت مغز با کیهان مادینقش غذاها و موجودات درياقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصجهش های بیماری زا، معمولاپل ویژن پرو در تشخیص بیمچرا مردم با زندگی میجنگنخوش قلبی و مهربانیاز کجا آمده ام و به کجا میموسیقی هنر مایع استهوش در طبیعتدرمان های بیماری اس ام ایبه زیر پای خود نگاه نکن ببرای زندگی سالم، یافتن تژن یا نقشه توسعه مغز و نقروشهای نو در درمان دیسک بتوهم بی خداییپیام های ناشناخته بر مغز مرگی وجود نداردسندرم کووید طولانیتاریکی خواهد ترسیدافزایش مرگ و میر سندرم کوصرع و درمان های آنچند جهانیقدرت عشقجدا کردن ناخالصی هاابزار بقا از نخستین هماننزاع بین علم و نادانی رو خسته نباشی بابااز تکینگی تا مغز از مغز تما انسانها چه اندازه نزدهوشیاری و افسردگیدرمان جدید کنترل مولتیپلبیماری میاستنی گراویسبرخی درمان های Spinal Muscular Atکمالگرایی دشمن پیشرفترژیم ضد التهابیتیوتیکسن داروی ضد جنونپروژه ی ژنوم انسانیمشکلات بین دو همسر و برخیسینوریپا داروی ترکیبی ضدتری فلوپرازینامید نیکو داشته باش تا آنطبیعت موجی جهانچهار میلیارد سال تکامل بلرزش ناشی از اسیب به عصبحقیقت خواب و رویاابزار بقا از نخستین هماننظریه تکامل در درمان بیمدنیا، هیچ استاز تکینگی تا مغز از مغز تماده ای ضد التهابیهدف یکسان و مسیرهای مختلدرهای اسرارآمیز و پوشیدهبیماری سلیاکبزرگ شدن تقریبا ناگهانی کووید نوزده و خطر بیماری رجزخوانی هایی که امروز بتکامل تکنولوژیآملودیپین داروی ضد فشار معجزه در هر لحظه زندگیسکوت و نیستیتست آر ان اس دز میاستنی گانگشت ماشه ایعلم ساختن برج های چرخاننوار عصب و عضله تعیین محلمننژیتحافظه و اطلاعات در کجاست ابزار بقای موجود زنده از همیشه به آنچه داری، خوشنديدن با چشم بسته در خواب از تکینگی تا مغز، از مغز محدودیت درک انسانوفور و فراوانیدرگیری مغز در بیماری کویبا هر چیزی که نفس می کشد متفاوت مغز انسان و میمون هکاهش حافظه هرچند فرایندیزمان و گذر آن سریع استتئوری تکامل امروز در درمآینده با ترس جمع نمیشودمغز اندامی تشنه ی انرژی اسادیسم یا لذت از آزار دادتصادف یا قوانین ناشناختهانسان قدیم در شبه جزیره ععادت دادن مغز بر تفکرچیز جدید را بپذیرمنابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک قسمت 75اثرات مفید قهوههندسه، نمایشی از حقیقتدانشمندان نورون مصنوعی ساز علم جز اندکی به شما داویروس مصنوعیدست آسمانبارداری بدون رحمتلاش ها برای کشف منابع جدکجای مغز مسئول پردازش تجزندگی زودگذرسرگردانیتاثیر کلام در آیات کلام بآیا گذشته، امروز وآینده مغز بزرگ چالشهای پیش روفناوری هوش مصنوعی نحوه ختغییرات مغز پس از 40 سالگیاولین مورد پیوند سر در انمقالاتچگونه تکامل مغزهای کنونیمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت هشتاد و ناختلال در شناسایی حروف و هوش مصنوعی از عروسک های بداروی لیراگلوتیداستخوان های کشف شده، ممکذرات کوانتومی زیر اتمی قواکسن های شرکت فایزر آمرتمرکز و مدیتیشنگلوئونزاوسکا درمان گوشرشنا در ابهای گرم جنوب نیاتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا دلفین ها میتوانند بانقش مهاجرت در توسعه نسل افروتنی و غرورجهل مقدسایمپلانت نخاعی میتواند دحس و ادراک قسمت دوازدهمارتوکين تراپی روشی جديد نگاهی بر توانایی اجزاي بمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی ضد چاقیاطلاعات حسی ما از جهان، چرنگین کمانوابستگی یعنی قلادهتو کز محنت دیگران بی غمیگاهی لازم است برای فهم و زبان شناسی مدرن در سطح سلتاثیر درجه حرارت بر عملکآب، زندگی است(قسمت پنجم)تاثیر درجه حرارت بر عملکآتاکسی فریدریششگفتی های زنبور عسلنقش حفاظتی مولکول جدید دفشار و قدرتجهان پیوستهایران بزرگخلا، خالی نیستارزش حقیقی زبان قسمت اولمنشأ اطلاعات و آموخته ها هوش مصنوعی از عروسک تا کمدر هم تنیدگی کوانتومی و دبه قفس های سیاهت ننازبخشیدن دیگران یعنی آرامشیک آلل ژنتیکی که از نئاندروح در جهانی دیگر استتولید یا دریافت علمپوست ساعتی مستقل از مغز دمدیون خود ناموجودسلول های بنیادیتاثیر درجه حرارت بر عملکآسانی موفقیتشباهت های ریشه ای چند بیمنقش غذاها و موجودات درياقانون مندی نقشه ژنتیکی مجهش تمدنی عجیب و شگفت انساپی ژنتیکچرا مغز انسان سه هزار سالخوش خیالی و خوش بینیاز کسی که یک کتاب خوانده میهمانهای ناخوانده عامل هوش عاطفی قسمت 11درمان های جدید ALSبه سیاهی عادت نکنیمبرخی ملاحظات در تشنج های ژن ضد آلزایمرروشهای شناسایی قدرت شنواتوهم تنهاییپیدایش زبانمراحل ارتقای پله پله کیهسندرم گیلن باره به دنبال تاریخ همه چیز را ثبت کردهافزایش سرعت پیشرفت علوم ضایعه ی شبکه لومبوساکرالچند جهانیقضاوت ممنوعجدایی خطای حسی استابزار بقا از نخستین هماننزاع بین علم و جهل رو به پخطا در محاسبات چیزی کاملاز تکینگی تا مغز از مغز تما انسانها چه اندازه نزدهوشیاری کوانتومیدرمان جدید ام اسبیماری های میتوکندریبرخی روش های تربیتی کودککمردردرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وتیک و اختلال حرکتیپروانه ی آسمانیمشکلات روانپزشکی پس از سسیگار عامل افزایش مرگ ومتری فلوپرازینامید نجاتطبیعت بر اساس هماهنگیچهار ساعت پس از کشتار خوکلرزش عضله یا فاسیکولاسیوحقیقت در علم، هرگز نهایی ابزار بقا از نخستین هماننعناعدندان ها را مسواک بزنید تاز تکینگی تا مغز از مغز تماده، چیزی نیستهدف یکسان، در مسیرهای متدرون قفس یا بیرون از آنبیماری ضعف عضلات نزدیک ببزرگترین خطایی که مردم مکودک هشت ساله لازم است آدرحم مصنوعیتکامل جریان همیشگی خلقتآموزش نوین زبانمعرفت و شناختسکوت، پر از صداتشنچ پانایوتوپولوس تشنج انگشت نگاری مغز نشان میدعلایم کمبود ویتامین E را نوبت کودکانمنابع انرژي پاک سرچشمه ححافظه و اطلاعات در کجاستابزارهای پیشرفته ارتباط همیشه داناتر از ما وجود ددی متیل فومارات(زادیوا)(از تکینگی تا مغز، از مغز مخچه فراتر از حفظ تعادلوقاحت و تمسخر دیگراندرگیری مغز در بیماران مببا آتش، بازی نکن و بعد از تفاوت ها و تمایزها کلید بکاهش دوپامین عامل بیماریزمان و صبرتئوری تکامل در پیشگیری و آیا فراموشی حتمی استمغز انسان ایا طبیعتا تماسازگاری با محیط بین اجزاتضادهای علمیانسان میوه ی تکاملعارضه جدید ویروس کرونا سچیزی منتظر شناخته شدنمنابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک قسمت 78اثرات مفید روزه داریهنر فراموشیدانشمندان یک فرضیه رادیکازدواج های بین گونه ای، رویروس های باستانی، مغز مدست بالای دستبازگشایی مجدد مطب دکتر ستلاش های جدید در ALSکرونا چه بر سر مغز می آورزندگی سلول در بدن، جدای اسربازان ما محققا غلبه می تاثیر کپسول نوروهرب بر نآیا پیدایش مغز از روی تصامغز بزرگ و فعال یا مغز کوفواید روزه داری متناوبتغییرات آب و هوایی که به اولین هیبرید بین انسان و تاثیر ویتامین دی بر بیماچگونه جمعیت های بزرگ شکل منبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت هشتاد و شاختلالات مخچههوش مصنوعی از عروسک بازی داروی تشنجی دربارداریاستروژن مانند سپر زنان دذرات کوانتومی زیر اتمی قواکسن کووید 19 چیزهایی که تمرکز بر هدفگمان میکنی جرمی کوچکی در زبان فرایند تکاملی برای شناخت و معرفت، و نقش آن دتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا دست مصنوعی به زودی قانقش میدان مغناطیسی زمین فرگشت و تکامل تصادفی محض جهان فراکتالایمان به رویاحس و ادراک قسمت سومارتباط میکروب روده و پارنگاهت را بلند کنمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی ضد تشنج با قابليت تاطلاعاتی عمومی در مورد مرهبر حقیقیواسطه ها د رمسیر ایجاد مغتو پیچیده ترین تکنولوژی گاهی مغز بزرگ چالش استزبان شناسی نوین نیازمند زبان، نشان دهنده ی سخنگو تاثیر درجه حرارت بر عملکآتاکسی مخچه ای خودایمنشانس یا نتیجه ی تلاشنقش حیاتی تلومر دی ان آ دفضا و ذهن بازجهان پیوستهایرادهای موجود در خلقت بخلاصه ای از مطالب همایش مارزش حقیقی زبان قسمت دوممنشاء کوانتومی هوشیاری اهوش مصنوعی به کمک هوش طبیدر هر سوراخی سر نکنبه مغز خزندگان خودت اجازبخشش، عقلانی یا غیر عاقلیک جهش ممکن است ذهن انسانروح رهاییتولید پاک و فراوان انرژیپوشاندن خود از نورمدیریت اینترنت بر جنگسلول های بنیادی منابع و اتاثیر رو ح و روان بر جسمآشنا پنداریشباهت کیهان و مغزنقش غذاها در کاهش دردهای قانون گذاری و تکاملجهشهای مفید و ذکاوتی که دابتدا سخت ترین استچرا مغزهای ما ارتقا یافت خوشبختی چیستاز آغاز خلقت تا نگاه انسامیوتونیک دیستروفیهوش عاطفی قسمت نهمدرمان های جدید میگرنبه سخن توجه کن نه گویندهبرخی مرزهای اخلاق و علوم ژنها نقشه ایجاد ابزار هوروشی برای بهبود هوش عاطفتوهم جداییپیر شدن حتمی نیستمرز مرگ و زندگی کجاستسندرم پیریفورمیستاریخ، اصیل نیست و ساخته افسردگی و اضطراب در بیماضایعه ی عروقی مخچهچند جهانی و علمقطار پیشرفتجریان انرژی در سیستم های ابزار بقا از نخستین هماننسبیت عام از زبان دکتر برخطا در محاسبات چیزی کاملاز تکینگی تا مغز از مغز تما اکنون میدانیم فضا خالهوشیاری سنتی یا هوشیاری درمان جدید ای ال اس، توفربیماری های مغز و اعصاب و برخی سلولهای عصبی در تلاکمردرد ناشی از تنگی کانارژیم غذایی سالم و ضد التهتیکاگرلور داروی ضد انعقاپرواز از نیویورک تا لوس آمشکلات روانپزشکی در عقب سیاهچاله هاترک امروزامید جدید بر آسیب نخاعیطعمه ی شبکه های ارتباط اجنون و القلملزوم گذر انسان از حدها و حقیقت راستین انسان علم بابزار بقای موجود زنده از هفت چیز که عملکرد مغز تو ده روش موفقیتاز تکینگی تا مغز از مغز تماده، چیزی بیش از یک خلا هدف از تکامل مغزدرون آشفته ی تو و ظاهر خنبیماریهای تحلیل عضلانی ابزرگترین درد از درون است کودک ایرانی که هوش او از رحم مصنوعیتکامل داروینی هنوز در حاآمارهای ارائه شده در سطح مغز فکر میکند مرگ برای دیسکته مغزیتشنج چیستانتقال ماده و انرژیعلایم کمبود ویتامین E را نور از عمق تاریکیمنابع انرژی از نفت و گاز حافظه ی هوش مصنوعیابزارهای بقا از نخستین ههمیشه راهی هستدین اجباریاز تکامل تا مغز از مغز تا مخچه ، فراتر از حفظ تعادلوقت نهيب هاي غير علمي گذشدرگیری مغزی در سندرم کووبا تعمق در اسرار ابدیت و تفاوت ها را به رسمیت بشناکاهش سن بیولوژیکی، تنها زمان واقعیت است یا توهمتئوری جدید، ویران کردن گآیا ممکن است موش کور بی ممغز انسان برای ایجاد تمدستم با شعار قانون بدترین تظاهر خوابیده ی مادهانسان ها می توانند میدان عدم توقف تکامل در یک انداچیزی خارج از مغزهای ما نیمنابع بی نهایت انرژی در دحس و ادراک قسمت 82اثرات مضر ماری جواناهنر حفظ گرهدانشمندان ژنی از مغز انساسکلت خارجی در درمان اختویرایش DNA جنین انسان، بردستورالعمل مرکز کنترل بیبازگشت از آثار به سوی خداتلاش های جدید در درمان فرکریستال هازندگی، مدیریت انرژیسردرد میگرنتاثیر کپسول نوروهرب بر تآیا آگاهی پس از مرگ از بیمغز بزرگترین مصرف کننده فیلمی بسیار جالب از تغییتغییرات تکاملی سر انسان اولین تصویر در تاریخ از سصفحه اصلیچگونه جمعیت های بزرگ شکل منبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت پنجماختلالات حرکتی در انسانهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی جدید ALSاسرار آفرینش در موجذرات کوانتومی زیر اتمی قواکسن کرونا و گشودن پنجرتمرکز بر امروزگنجینه ای به نام ویتامین زبان متغیرشناخت حقیقت یا آرزوهای گتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا رژیم غذایی گیاهی سلانقش محیط زندگی و مهاجرت دفراموش کارها باهوش تر هسجهان قابل مشاهده بخش کوچاین پیوند نه با مغز بلکه حس و ادراک قسمت سی و هشتمارتباط ماده و انرژیچالش هوشیاری و اینکه چرا منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی ضد تشنج با قابليت تاطلاعاتی عمومی در مورد مروی و منیزیم در تقویت استوبینار اساتید نورولوژی دتو آرامش و صلحیگاهی جهت را عوض کنتو افق رویداد جهان هستیگذر زمان کاملا وابسته به زبان، وسیله شناسایی محیطتاثیر درجه حرارت بر عملکآتش منبع انرژیشانس یا تلاشنقش خرچنگ های نعل اسبی درفضای قلب منبع نبوغ استجهان پر از چیزهای اسرار آایستادن در برابر آزادی بچت جی پی تیخلاصه ای از درمان های جدیارزش حقیقی زبان قسمت سوممهمان ناخواندههوش مصنوعی به شناسایی کادر والنتاین کتاب بدید همبه نقاش بنگربدون پیر فلکیک رژیم غذایی جدید، می توروزه داری متناوب، مغز را تولید اندام با چاپ سه بعدپیموزایدمداخله ی زیانبار انسانسلول های بدن تو پیر نیستنتاثیر روده بر مغزآشنا پنداریشباهت زیاد بین سلول هاي عنقشه مغزی هر فرد منحصر بهقانون جنگلجهشهای مفید و ذکاوتی که دابتدایی که در ذهن دانشمنچرا ویروس کرونای دلتا واخوشبختی دور از رنج های ماز انفجار بزرگ تا انفجار میگرن و پروتئین مرتبط با هوش عاطفی قسمت هفتمدرمان های جدید در بیماری بهبود حافظه پس از رخدادهبرخی نکات از گاید لاین پرژنها ، مغز و ارادهروشی جدید در درمان قطع نختوهم جدایی و توهم علمپیشینیان انسان از هفت میمرز بین انسان و حیوان کجاسندرم پیریفورمیستازه های اسکیزوفرنی(جنوافسردگی و ساختار مغزضایعات در عصب زیر زبانیچند روش ساده برای موفقیتقطره قطرهجریان انرژی در سیستم های ابزار بقا از نخستین همانچسبیدن به خود، مانع بزرگ خطای ادراک کارمااز تکینگی تا مغز از مغز تما از اینجا نخواهیم رفتهوش، ژنتیکی است یا محیطیدرمان جدید سرطانبیماری وسواسبرخی سيناپسها طی تکامل و کمردرد و علل آنرژیم غذایی ضد التهابیتیروفیبان موثر در سکته ی پروتئین های ساده ی ابتدامشاهده گر جدای از شیء مشاسیاهچاله های فضایی منابعترکیب آمار و ژنتیکامید درمان کرونا با همانظهور امواج مغزی در مغز مصنوآوری ای شگفت انگیز دانلزوم سازگاری قانون مجازاحقیقت غیر فیزیکیابزار بقای موجود زنده از هفت سین یادگاری از میراث دهن، بزرگترین سرمایهاز تکینگی تا مغز از مغز تماست مالیهدف از خلقت رسیدن به ابزادروغ نگو به خصوص به خودتبیماری، رساله ای برای سلبسیاری از مجرمان، خودشانکودکان میتوانند ناقل بی رسم عاشق کُشی و شیوهٔ شهرتکامل داروینی هنوز در حاآن چیزی که ما جریان زمان مغز قلبسال سیزده ماههتشنج و حرکات شبه تشنجی قاانتروپی و هوشیاریعلائم عصبی آلزایمر، با انور درونمنابع انرژی از نفت و گاز حافظه انسان و حافظه ی هوشابزارهای بقا ازنخستین همهمیشه عسل با موم بخوریمدین، اجباری نیستاز تکامل تا مغز، از مغز تمخچه ابزاري که وظیفه آن فوقتی فهمیدی خطا کردی برگدرگیری مغزی در سندرم کووبا خودت نجنگتفاوت های بین زن و مرد فقکایروپاکتیک چیستزمان پلانکتا 20 سال آینده مغز شما به آیا ما کالا هستیممغز انسان برای شادمانی طستم، بی پاسخ نیستتظاهری از ماده است که بیدانسان یک کتابخانه استعدم درکچیزی شبیه نور تو نیستمنابع جدید انرژیحس و ادراک قسمت 87اجزای پر سلولی بدن انسان هنر رها شدن از وابستگیدانشمندان پاسخ کوانتومی اسکار، لگوی هوشمندویشن پرودغدغه نتیجه ی نادانی استبازگشت به ریشه های تکاملتلاش های جدید در درمان سرکریستال زمان(قسمت اولزندان ذهنیسردرد میگرن در کودکانتاثیر کپسول نوروهرب بر سآیا امکان بازسازی اندامهمغز حریص برای خون، کلید تفیروز نادریتغذیه بر ژنها تاثیر دارداولین دارو برای آتاکسی فسوالات پزشکیچگونه حافظه را قویتر کنیمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت پنجاهاختلالات صحبت کردن در انهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی جدید s3 در درمان ام اسرار بازسازی اندام هارفلکس وتری با توضیح دکتر واکسن کرونا از حقیقت تاتتمساح حد واسط میان مغز کوگوهر با نظر دیگران سنگ نمزبان مشترک ژنتیکی موجوداشناخت درون، شناخت بیرون؛تاثیر گیاهخواری بر رشد و آیا رژیم غذایی گیاهی سلانقش مرکز تنفس سلولی در بیفراموشی همیشه هم بد نیستجهان موازی و حجاب هااین اندوه چیستحس و ادراک قسمت سی و ششمارتباط متقابل با همه ی حیچالش هوشیاری و اینکه چرا منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی ضد تشنج توپیراماتاعتقاد اشتباه، نتیجه ی نرویا و واقعیتوجود قبل از ناظر هوشمندتو انسانی و انسان، شایستگذشته را دفن کنزدودن نقص از هوش مصنوعیتاثیر درجه حرارت بر عملکآثار باستانی تمدن های قدشاهکار قرننقش داروهاي مختلف معروف قفس ذهنجهان پر از چیزهای جادویی اکنون را با همه ی نقص هایچت جی پی تیخم شدن فضا-زمانارزش خود را چگونه میشناسمهندسی ژنتیک در حال تلاش هوش مصنوعی تعاملیدر یک فراکتال هر نقطه مرکبه نقاش بنگربدون بار گذشتهیکی از علل محدودیت مغز امروزه داری و التهاب زیانبتولید سلولهای جنسی از سلپیموزایدمدارک ژنتیکی چگونه انسانسلول بنیادی و ای ال استاثیر روزه داری بر سلامت آشناپنداری چیستشباهت زیاد بین سلول هاي عنقشه های مغزی جدید با جزیقانون جنگلجوانان وطنابتذال با شعار دینچرا پس از بیدار شدن از خوخانه ی تاریکاز بار خود بکاه تا پرواز میگرن و خوابهوش عاطفی قسمت یازدهدرمان های جدید سرطانبهداشت خواببرخی نرمش ها برای درد زانژنهای مشترک بین انسان و وروشی جدید در درمان نابینتوهم جسمپیشرفت های جدید علوم اعصمرز جدید جستجو و اکتشاف، سندرم پای بی قرارتازه های بیماری پارکینسواقلیت خلاقضرورت زدودن افکارچندین ماده غذایی که ماننلمس کوانتومیجریان انرژی در سیستم های ابزار بقا از نخستین هماننسبت ها در کیهانخطای حساز تکینگی تا مغز از مغز تما اشیا را آنطور که هستندهیچ نقطه ای مرکزی تر از ادرمان جدید سرطانبیماری کروتز فیلد جاکوببرداشت مغز ما از گذر زمانکمردرد با پوشیدن کفش منارژیم غذایی ضد دردتکنولوژی های جدید و حالتپروتز چشممشاهده آینده از روی مشاهسیاهچاله ها، دارای پرتو ترکیب حیوان و انسانامیدوار باش حتی اگر همه چظرف باید پر شود چه با چرک نوار مغز مشاهده ی غیر مستلزوم سازگاری قانون مجازاحقیقت غیر قابل شناختابزار بقای موجود زنده از هم نوع خواری در میان پیشیدو ویژگی انتزاع و قدرت تجاز تکینگی تا مغز از مغز تماست مالی با هوش انسانیهر چیز با هر چیز دیگر در تدریای خدابیندیشبسیاری از بیماری های جدیکودکان خود را مشابه خود ترساناها و ابر رساناها و عتکامل داروینی هنوز در حاآنچه ناشناخته است باید شمغز ما کوچکتر از نیم نقطهسانسور از روی قصد بسیاری تشنج عدم توازن بین نورون انتظار گذر تندباد؟علت خواب آلودگی بعد از خونوروفیبروماتوزمنابع انرژی از نفت و گاز حباب های کیهانی تو در توابزارهای بقای موجود زندههمیشه، آنطور نیست که هستدیوار همه اش توهم بوداز تکامل تا مغز، از مغز تمخچه تاثیر گذار بر حافظهوقتی پر از گل شدی خودت را درگیری اعصاب به علت میتوبا خدا باشتفاوت های تکاملی در مغز وکار امروز را به فردا نیندزمان به چه دلیل ایجاد میشتا بحر یفعل ما یشاآیا ما تنها موجودات زنده مغز انسان برای شادمانی طستون فقرات انسان دو پا جلتعویض دارو در تشنجانسان باشعدالت برای من یا برای همهنکاتی در مورد تشنجمناطق خاص زبان در مغزحس و ادراک قسمت چهلاجزایی ناشناخته در شکل گهنر، پر کردن است نه فحش ددانشمندان اولین سلول مصناساس انسان اندیشه و باور واقعیت فیزیکی، تابعی از ذهن ما از در هم شکستن منببازخورد یا فیدبکتلاش های جدید شرکت نورالکریستال زمان(قسمت دوم)زونیسومایدسردرد میگرنی در کودکانتاثیر کپسول نوروهرب بر سآیا انسان با مغز بزرگش اخمغز در تنهایی آسیب میبینفیزیک مولکولها و ذرات در ثبت و دستکار ی حافظهاولین دروغپیامهای کاربراننگاه من، نگاه تو و یا حقیمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت پنجاه و یاختلالات عضلانی ژنتیکهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی جدید لنفوم و لوکمیاصفهان زیبارفتار مانند بردهواکسن کرونا ساخته شده توتنفس هوازی و میتوکندریگویید نوزده و ایمنی ساکتزبان چهار حرفی حیات زمینشناسایی تاریخچه ی تکاملیتاثیر انتخاب از طرف محیط آیا راهی برای رفع کم آبی نقش نگاه از پایین یا نگاهفراموشی و مسیر روحانیجهان ما میتواند به اندازاین ایده که ذرات سیاهچالحس و ادراک قسمت سیزدهمارتباط چاقی و کاهش قدرت بچالش هوشیاری و اینکه چرا منبع هوشیاری کجاست؟(قسمهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی ضد جنون در درمان تیاعتماد به خودبحثی در مورد عملکرد لوب فرویا و کابوستو با همه چیز در پیوندیگریه ی ابر، رمز طراوت باغسفر فقط مادی نیستتاثیر درجه حرارت بر عملکآرامش و دانششاهکار شش گوشنقش درختان در تکاملقفس را بشکنجهان دارای برنامهاکوییفلکسنتایج نادانی و جهلخونریزی مغز در سندرم کوواز فرد ایستا و متعصب بگذرمهندسی بدنهوش مصنوعی در کامپیوترهادر کمتر از چند ماه سوش جدبه نادیدنی ایمان بیاوربدون زمان، ماده ای وجود نیافته های نوین علوم پرده روزه داری و بیمار ی ام اس تولترودینپیچیدگی های مغزمگسمروری بر تشنج و درمان هایسلول بنیادین از مخاط بینتاثیر روغن رزماری استنشاآشتی بهتر استشجاعت و ترسنقشه با واقعیت متفاوت اسقانونمندی و محدودیت عالمجوانان وطنابداع دی ان ای بزرگترین دچرا ارتعاش بسیار مهم استخانواده پایداراز بحث های کنونی در ویروسمیگرن و روزه داریهوش عاطفی قسمت پنجمدرمان های رایج ام اسبوزون هیگز چیستبرخی نرمش ها برای زانوژنهای هوش ، کدامندروشی جدید در درمان سکته متوهمات و شناخت حقیقتپیشرفت در عقل است یا ظواهمرزهای حقیقی یا مرزهای تسندرم پس از ضربه به سرتازه های درمان ام اساقیانوس نادانیضرب المثل یونانیچندجهانیلووفلوکساسینجراحی گردن همیشه برای دیابزار بقا از نخستین هماننسبت طلایی، نشانه ای به سخطر آلودگی هوااز تکینگی تا مغز از مغز تما به جهان های متفاوت خودهیچ چیز همیشگی نیستدرمان دارویی سرطان رحم ببیماری گیلن باره و بیماربرداشتت از جهان رو زیاد کنفرانس تشنج هتل کوثر اصراه فراری نیستتکنولوژی و پیشرفتپروتز عصبی برای تکلممشاهدات آمیخته با اشتباهسیاهچاله و تکینگی ابتدایترازودونامیدواریعقل مجادله گرنوار مغز با توضیح دکتر فالزوم عدم وابستگی به گوگل حقیقت، آن چیزی نیست که جلابزار بقای موجود زنده از همه چیز موج استدو بیماری روانی خود بزرگ از تکینگی تا مغز از مغز تماشین دانشهر جا که جات میشه، جات نیدرک فرد دیگر و رفتارهای ابیهوش کردن در جراحی و بیمبسیاری از بیماری های جدیکودکان را برای راه آماده رستگاری محدود به یک راه نتکامل داروینی هنوز در حاآنچه واقعیت تصور میکنیم مغز مانند تلفن استسانسور بر بسیاری از حقایتشویق خواندن به کودکاناندوه در دنیا استعماد الدین نسیمی قربانی نورون هاي مصنوعی می توانمنابع انرژی از نفت و گاز حباب هایی تو در توابزارهای بقای از نخستین همکاری یا رقابتدیوار، از ابتدا توهم بوداز تکامل تا مغز، از مغز تمخاطب قرار دادن مردم، کاوقتی تو از یاد گرفتن باز درب بسته با غیر خود باز مبا طبیعت بازی نکنتفاوت های زبانی سرمنشا تکار با یگانگی و یکپارچگیزمان شگفت انگیزتاول کف پا و حقیقتآیا مصرف مولتی ویتامین همغز انسان رو به کوچک تر شستارگانی قبل از آغاز کیهتعامل انسان و هوش مصنوعیانسان جدید از چه زمانی پاعسل طبیعی موثر در کنترل بچگونه مولکول های دی ان ایمناطق خاصی از مغز در جستجحس و ادراک قسمت چهل و هفتاحیای بینایی نسبی یک بیمهوموارکتوس ها ممکن است ددانشمندان تغییر میدان مغاستفاده از مغز، وزن را کمواقعیت چند سویهذهن چند جانبه نیازمند نگبازسازي مغز و نخاع چالشی تلاش هایی در بیماران قطع کریستال زمان(قسمت سوم)زونا به وسیله ویروس ابله سردرد و علتهای آنتاثیر کتامین در درمان پاآیا احتمال دارد رویا از آمغز را از روی امواج بشناسفیزیک هوشیاریثبت امواج الکتریکی در عصاولین سلول مصنوعیسایتهای دیگرنگاه مادی غیر علمی استمنبع هوشیاری کجاست قسمت53حس و ادراک قسمت پنجاه و داختراع جدید اینترنت کوانهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی جدید میاستنی گراویاصل بازخوردرفتار وابسته به شکلواکسن آلزایمرتنفس هوازی و میتوکندریگوش دادن بهتر از حرف زدنزبان نیاز تکاملی استشناسایی سلول های ایمنی اآیاما مقهور قوانین فیزیکنقش نظام غذایی در تکامل مفراموشی آرمانجهان مادی، تجلی فضا در ذهاین ابتدای تناقض هاستحس و ادراک قسمت ششمارتباط هوش ساختار مغز و ژچالش هوشیاری و اینکه چرا منبع هوشیاری کجاست؟(قسمهوش مصنوعی از عروسک بازی دارویی خلط آوراعتماد به خودبحثی درباره هوش و تفاوتهرویا و خبر از آیندهرویا بخشی حقیقی از زندگی تو با باورهایت کنترل میشگربه شرودینگر و تاثیر مشسفر نامه سفر به بم و جنوب تاثیر درجه حرارت بر عملکآرامش و سکونشاید گوشی و چشمی، آماده شنقش ذهن و شناخت در حوادث قله برای دیدن نه برای به جهان در حال نوسان و چرخشاکسی توسین و تکامل پیش انجات در راستگوییخواندن ، یکی از شستشو دهناز مخالفت بشنومهربانی، شرط موفقیتهوش مصنوعی در تفکر خلاق ادر آرزوهایت مداومت داشتهبه هلال بنگربرنامه و ساختار پیچیده میاد گرفتن مداومروزه داری سلول های بنیادتومورها و التهاب مغزی عاپیچیدگی های مغزی در درک زمرکز هوشیاری، روح یا بدن سلول عصبی شاهکار انطباق تاثیر رژیم گیاه خواری بر آغاز فرایند دانستنشرکت نورالینک ویدیویی ازنقص های سیستمی ایمنیقارچ بی مغز در خدمت موجودجواب دانشمند سوال کننده ابزار هوش در حال ارتقا ازچرا بیماری های تخریبی مغخار و گلاز تلسکوپ گالیله تا تلسکمیگرن سردردی ژنتیکی که بهوش عاطفی قسمت اولدرمان های علامتی در ام اسبوزون هیگز جهان را از متلبرخی نرمش های گردنژنهای حاکم بر انسان و انسريتوکسيمب در درمان ام استوکل بر خداپیشرفت ذهن در خلاقیت استمزایای شکلات تلخ برای سلسندرم جدایی مغزتبدیل پلاستیک به کربن و سالکترومغناطیس شنوایی و هضربه مغزی در تصادف رانندنه ناامیدی بلکه ارتقالوب فرونتال یا پیشانی مغجستجوی متن و تصویر به صورابزار بقا از نخستین هماننشانه های گذشته در کیهان خطرات هوش مصنوعیاز تکینگی تا مغز از مغز تما با کمک مغز خود مختاريمهیچ چیز، چقدر حقیقی استدرمان زخم دیابتی با تکنوبیماری آلزایمر، استیل کوبررسي علل احتمالي تغيير کنگره بین المللی سردرد دراه نجاتتکنولوژی جدید که سلول هاپرورش مغز مینیاتوری انسامطالبه ی حق خودسیاهچاله ی منفرد یا سیاهترازودونامیدواری و مغزعقل سالمنوار مغز ترجمه رخدادهای مقاومت به عوارض فشار خون حقایق ممکن و غیر ممکنابزار بقای موجود زنده از همه چیز و هیچ چیزدو بار در هفته ماهی مصرف از تکینگی تا مغز از مغز تمبانی ذهنی سیاه و سفیدهر حرکت خمیده می شود و هر درک نیازمند شناخت خویش ابیهوشی در بیماران دچار ابشکه ای که ته نداره پر نمکوری گذرای ناشی از موبایرشته نوروایمونولوژی و نقتکامل زبانآنچه حس می کنیم، نتیجه ی مغز مادران و کودکان در زمساهچاله ها تبخیر نمیشودتشخیص ژنتیکی آتروفی های اندوه دردی را دوا نمیکندعوامل موثر در پیدایش زبانورون های ردیاب حافظهمنابع انرژی از نفت و گاز حد و مرزها توهم ذهن ماستابزارهای دفاعی و بقای موهمانند سازی در انساندید تو همیشه محدود به مقداز تکامل تا مغز، از مغز تمدل همه جانبه نگر ژنرالیوقتی ریشه ها عمیقند از چیدرختان چگونه بر تشکیل اببالاترین هدف از دولتتفاوت ایستایی و تکاپوکارهای کوچک، بی ارزش نیسزمزمه ات مانده در گوشمتابوهای ذهنیآیا مغز تا بزرگسالی توسعمغز انسان رو به کوچکتر شدسخن نیکو مانند درخت نیکوتعامل انسان با هوش مصنوعانسان خطرناکترین موجودعشق درونی به یگانگی خلقتچگونه میتوان با قانون جنمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت چهل و هشتاحیای بینایی نسبی یک بیمهورمون شیرساز یا پرولاکتدانشمندان روش هاي جدیدی استفاده از نظریه ی تکامل واقعیت چیستذهن هوشیار در پس ماده ی مبحتی علمی درباره تمایل بتلاشی برای درمان قطع نخاکشف مکانیسم عصبی خوانش پزیان غذاهای پرچربسردرد به دلیل مصرف زیاد متاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا احتمال دارد رویا از آمغز زنان جوانتر از مغز مرفیزیک و هوشیاریجلو رفتن یا عقبگرداوکرلیزوماب داروی جدید شنگاه محدود و تک جانبه، مشمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمحس و ادراک قسمت پنجاه و سادامه بحث تکامل چشمهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی جدید آلزایمراصل در هم تنیدگی و جهانی رفتار اجتماعی انسان، حاصواکسن ایرانی کرونا تولیدتنفس بدون اکسیژنگوشه بیماری اتوزومال رسسزبان و کلمه حتی برای کسانشواهدی از نوع جدیدی از حاآگاهی فراتر از آگاهینقش نظریه تکامل در شناسافرایند پیچیده ی خونرسانیجهان مرئی و نامرئیاینکه به خاطرخودت زندگی حس و ادراک قسمت شصت و هشتارتباط پیوسته ی جهانچالش کمبود اندام برای پیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمهوش مصنوعی از عروسک بازی دارویی ضد بیش فعالی سیستاعتماد بی موردبحثی درباره هوش و تفاوتهوراپامیل در بارداریاعتیاد و تلاش های درمانی بحثی درباره هوش و تفاوتهورزش هوازی مرتب خیلی به قرویا تخیل یا واقعیتتو باید نیکان را به دست بگزیده ای از وبینار یا کنفسفر به مریخ در 39 روزتاثیر درجه حرارت بر عملکآرامش(سکوت) stillness و تکاپوشاید درست نباشدنقش روی و منیزیم در سلامتقله سقوطجهان در حال ایجاد و ارتقااکسکاربازپین در درمان تشنخاع ما تا پایین ستون فقرخواب زمستانی سلول های سراز نخستین همانند سازها تموفقیت هوش مصنوعی در امتهوش مصنوعی در خدمت خلق وحدر آسمان هدیه های نادیدنبه کدامین گناه کشته شدندبرنامه ی مسلط ژنها در اختیاد بگیر فراموش کنیروزهای بد باقی نمیماندتومورهای نخاعیپیوند قلب خوک، به فرد دچامرکز حافظه کجاستسلول عصبی، در محل خاص خودتاثیر رژیم گیاه خواری بر آغاز فصل سرما و دوباره تکشربت ضد خلطنقص در تشخیص هیجانات عامقبل از آغازجواب سنگ اندازیابزار بقا از نخستین همانچرا حیوانات سخن نمی گوینخارق العاده و استثنایی باز تلسکوپ گالیله تا تلسکمیگرن شدید قابل درمان اسهوش عاطفی قسمت دهمدرمان ژنتیکی برای نوآوریبی نهایت در میان مرزهابرخی یونها و مولکول های مکفش و کتابریه زغالیتوپیراماتپیشرفتی مستقل از ابزار همسمومیت دانش آموزان بی گسندرم دزدی ساب کلاوینتبدیل تراکت صوتی مصنوعی الکتروتاکسی(گرایش و حرکضررهای مصرف شکر و قند بر نه به اعداملوتیراستامجستجوی هوشیاری در مغز ماابزار بقا از نخستین هماننشانه های پروردگار در جهدفاع از پیامبراز تکینگی تا مغز از مغز تما بخشی از این جهان مرتبطهیچ وقت خودت را محدود به درمان ساده ی روماتیسمبیماری الزایمربررسی مغز با امواج مادون کنگره بین المللی سردرد دراه های جدید برای قضاوت رتکنولوژی جدید که سلول هاپرکاری تیروئیدمطالبی در مورد تشنجسیاهچاله ی تولید کنندهتراشه مغز بدون واسطه ی دامیدی به این سوی قبر نیستعقلانیت بدون تغییرنوار مغز در فراموشی هامقایسه رقابت و همکاریحل مشکلابزار بقای موجود زنده از همه چیز کهنه میشوددو برابر شدن خطر مرگ و میاز تکینگی تا مغز از مغز تمباحث مهم حس و ادراکهرچیز با یک تاب تبدیل به درک و احساسبیوگرافیبشریت از یک پدر و مادر نیکی غایب شدی تا نیازمند دلرشد مغز فرایندی پیچیده اتکامل زبانآنها نمیخواهند دیگران رامغز چون ابزار هوش است دلیسایه ی هوشیاریتشخیص آلزایمر سالها قبل اندوهگین نباش اگر درب یا عوامل ایجاد لغت انسانی و نوروپلاستیسیتی چیستمنابع انرژی از نفت و گاز حریص نباشابعاد و نیازهای تکاملیهمجوشی هسته ای، انرژِی بدیدن خدا در همه چیزاز تکامل تا مغز، از مغز تمدل هولوگرافیک ژنرالیزهویتنام نوعی کرونا ویروس درختان اشعار زمینباهوش ترین و با کیفیت تریتفاوت ارباب و رهبر حقیقیکارهایی بیش از طراحی و گپزنان باهوش ترتاثیر فکر بر سلامتآیا همه جنایت ها نتیجه بیمغز ایندگان چگونه استسخن و سکوتتعداد کلی ذهن ها در جهان انسان عامل توقف رشد مغزعشق، شلوغ کردن نیستچگونه مغز ما، موسیقی را پمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت چهل و دوماحتیاط در ورزش زانو در خاهوش فوق العاده، هر فرد اسدانشمندان روشی برای تبدیاستفاده از هوش مصنوعی در واقعیت چیستذهن و شیمی بدنبحث درباره پیدایش و منشا تلاشی تازه برای گشودن معکشف مکانیسمی پیچیده در بزیباترین چیز در پیر شدنسردرد تنشنتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا برای تولید مثل همیشه مغزهای کوچک بی احساسفیزیک آگاهیجلوتر را دیدنايندگان چگونه خواهند دیدنگاه کلی نگرمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت پنجاه و شاداراوون تنها داروی تاییهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی جدید ای ال اساصل علت و تاثیررقیبی قدرتمند در برابر مواکسن اسپایکوژنتنها مانع در زندگی موارد گوشت خواری یا گیاه خواریزبان و بیان نتیجه ساختماتاثیر احتمالی عصاره تغلیشواهدی از دنیسوان(شبه نئنقش هورمون های تیروئید دفرایند تکامل و دشواری هاجهان مشارکتیاینکه خانواده ات سالم باحس و ادراک قسمت شصت و دوارتباط انسانی، محدود به چالش دیدگاه های سنتی در بمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمهوش مصنوعی از عروسک بازی داستانها و مفاهیمی اشتبادخالت در ساختار ژنهااعتیاد را به دور بیندازبحثی درباره هوش و تفاوتهورزش هوازی ، بهترین تمریرویا حقی از طرف خداتو برای خزیدن خلق نشده ایگزارش یک مورد جالب لخته وسفر تجهیزات ناسا به مریخ تاثیر درجه حرارت بر عملکآزمون تجربی، راهی برای رشایسته نیست در جیب خود قرنقش روزه داری در سالم و جقلب های سادهجهان ریز و درشتاگر فقط مردم میفهمیدند کنخستین تمدن بشریخواب سالم عامل سلامتیاز نخستین همانند سازها تموفقیت در تفکر استهوش مصنوعی در خدمت خلق وحدر آستانه ی موج پنجم کوویبه امید روزهای بهتربرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱یادگیری مهارت های جدید دروزهای سختتومورهای ستون فقراتپیوند مغز و سر و چالشهای مرکز حافظه کجاستسلولهای ایمنی القا کنندهتاثیر رژیم گیاه خواری بر آغاز مبهم آفرینششش مرحله تکامل چشمنقطه ی رسیدن به قلهقبل از انفجار بزرگجوسازی مدرنابزار بقا از نخستین همانچرا حجم مغز گونه انسان درخبر مهم تلسکوپ هابلاز تکنیکی تا مغز از مغز تمیدان مغناطيسي زمین بشر هوش عاطفی قسمت دومدرمان پوکی استخوانبی هیچ می ایی و بی هیچ میربرخی اثرات مضر ویتامین دکل اقیانوس در یک ذرهریواستیگمینتوانایی مغز و دیگر اجزای پپوگستمسمومیت دانش آموزان، قماسندرم سردرد به دلیل افت فتبدیل سلولهای محافط به سالکترودهای کاشتنیضررهای شکر بر سلامت مغزنه به اعداملوزالمعده(پانکراس)مصنوعحفره در مغزابزار بقا از نخستین هماننشانه های بیداری روحیدفاع در برابر تغییر ساختاز تکینگی تا مغز از مغز تما تحت کنترل ژنها هستیم یهیچ کاری نکردن به معنی چیدرمان سرگیجه بدون نیاز ببیماری ای شبیه آلزایمر و بررسی و اپروچ جدید بر بیمکنترل همجوشی هسته ای با هراه های جدید برای قضاوت رتکینگیپرتوهای صادر شده از سیاهمطالعه ای بیان میکند اهدسیاره ی ابلهانتراشه ها روی مغزامیدی تازه در درمان سرطاعقیده ی بی عملنوار مغز در تشخیص بیماری مقابله ی منطقی با اعتراضحلقه های اسرارآمیزابزار بقای موجود زنده از همه چیز در زمان مناسبدو برابر شدن خطر مرگ و میاز تکینگی تا مغز از مغز تمبتکران خودشکوفاهز ذره، یک دنیاستدرک کنیم ما همه یکی هستیمبیوگرافیبعد پنجمکیهان خود را طراحی میکندرشد مغز علت تمایل انسان بتکامل زبان انسان از پیشیآنژیوگرافی از مغزمغز چگونه صداها را فیلتر سایه را اصالت دادن، جز فرتشخیص ایدزاندام حسی، درک از بخش هایعواملی که برای ظهور لغت انوروز مبارکمنابع انرژی از نفت و گاز حرکات چشم، ترجمه کننده ی ابعاد اضافه ی کیهانهمراه سختی، اسانی هستدیدگاه نارسای دوگانه ی ماز تکامل تا مغز، از مغز تمدل هولوگرافیک تعمیم یافویتامین E برای فعالیت صحدرد و درسباور و کیهان شناسیتفاوتهای جنسیتی راهی براکاربرد روباتهای ريزنانوزنجیرها را ما باید پاره کتاثیر مشاهده بر واقعیت بآیا هوش مصنوعی می تواند نمغز ابزار بقای برتر مادیسخن پاک و ثابتALS نگاهی کامل بر بیماری وتعذیه ی ذهنانسانیت در هم تنیده و متصعصب حقوق نورولووچگونه مغز پیش انسان یا هممنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت چهل و سوماحتیاط در تعویض داروهاهوش مصنوعی می تواند بر احدانش، قفل ذهن را باز میکناستفاده از انرژی خلاواقعیت های متفاوتذهن تو همیشه به چیزی اعتقبحثي درباره هوش و تفاوتهتلاشی جدید در درمان ام اسکشف ارتباط جدیدی از ارتبزیباترین چیز در افزایش سسردرد سکه ایتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا بزرگ شدن مغز فقط در دمغز، فقط گیرندهفیزیکدانان ماشینی برای تجمجمه انسان های اولیهايا اراده آزاد توهم است ینگاه انسان محدود به ادرامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتادب برخورد با دیگرانهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی جدید برای میاستنی اصل عدم قطعیت از کوانتوم رموزی از نخستین تمدن بشرواکسن اسپایکوژن ضد کروناتنها در برابر جهانگیلگمش باستانی کیستزبان و بیان، در سایه پیشرتاثیر ترکیبات استاتین (سشیشه ی بازالتی و سیلیکوننقش هورمون زنانه استروژنفرایند حذف برخی اجزای مغجهان معنااینترنت بدون فیلتر ماهواحس و ادراک قسمت شصت و ششارتباط از بالا به پایین مچاالش ها در تعیین منبع هومنبع هوشیاری کجاست؟(قسمهوش مصنوعی از عروسک بازی هوش مصنوعی از عروسک بازی در میان تاریکی و روشناییاعداد بینهایت در دنیای مبحثی درباره هوش و تفاوتهورزش و میگرنرویاها از مغز است یا ناخوتو تغییر و تحولیگشایش دروازه جدیدی از طرسفر دشوار اکتشافتاثیر درجه حرارت بر عملکآزمون ذهنی گربه ی شرودینشادی، پاداش انجام وظیفهنقش رژیم غذایی بر رشد و اقلب و عقلجهان شگفت انگیزاگر میدانی مصیبت بزرگتر نخستین تصویر از سیاهچالهخواب سالم عامل سلامتی و یاز نخستین همانند سازها تمولکول ضد پیریهوش مصنوعی درمانگر کامپیدر درمان بیماری مولتیپل به بالا بر ستارگان نگاه کبرین نت به جای اینترنتیادگیری هوش مصنوعی، عمیقروش مقابله مغز با محدودیتوهم فضای خالیپیوند اندام از حیوانات بمرکز خنده در کجای مغز استسلولهای بنیادی مصنوعی درتاثیر رژیم گیاهخواری بر إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَششمین کنگره بین المللی سنقطه ای بود و دگر هیچ نبوقبرستان ها با بوی شجاعتجامعه ی آسمانیابزار بقا از نخستین همانچرا خشونت و تعصبخدا موجود استاز تکینگی تا مغز و از مغز میدان های مغناطیسی قابل هوش عاطفی قسمت سومدرمان پوکی استخوانبی ذهن و بی روحبرخی اختلالات عصبی مثانهکلمات بلند نه صدای بلندریاضیات یک حس جدید استتوازن مهمتر از فعالیت زیپایان، یک آغاز استمسیر دشوار تکامل و ارتقاسوپاپ ها یا ترانزیستورهاتبر را بردارالگو نداشتیمضعیف و قوینه بدبخت بلکه نادانلیروپریم داروی ترکیبی ضدحق انتخابابزار بقا از نخستین هماننظام مثبت زندگیدقیق ترین تصاویر از مغز ااز تکینگی تا مغز از مغز تمانند آب باشهیچ کس مانند تو نگاه نمیکدرمان سرگیجه بدون نیاز ببیماری ای شبیه ام اس مولتبررسی ژنها در تشخیص بیماکنترل جاذبهراه پیروزی در زندگی چیستتکامل فردی یا اجتماعیپرتوزایی از جسم سیاهمعماری، هندسه ی قابل مشاسیاره ابلهانتراشه ی هوش مصنوعی در مغزامگا سه عامل مهم سلامتعلم و ادراک فقط مشاهده ی نوار مغزی روشی مهم در تشخمقابله با کرونا با علم اسحمله ویروس کرونا به مغزابزار بقای موجود زنده از همه چیز در زمان کنونی استدو داروی جدید برای میاستاز تکینگی تا مغز از مغز تمتواضع باشهزینه ای که برای اندیشیددرک احساسات و تفکرات دیگبیان ژن های اسکیزوفرنی دبعد از کروناکیهانِ هوشیارِ در حال یارشد در سختی استتکامل ساختار رگهای مغزی آنان که در قله اند هرگز خمغز ناتوان از توجیه پیداساخت سلول عصبی حتی پس از تصویر خورشید یا خود خورشانرژی بی پایان در درون هرعوارض ازدواج و بچه دار شدنوروز یا روز پایانیمنابع انرژی از نفت و گاز حرکت چرخشی و دائمی کیهانابعاد بالاترهمراهی میاستنی با برخی سدژا وو یا اشنا پنداریاز تکامل تا مغز، از مغز تویتامین E در چه مواد غذایدرد باسن و پا به دلیل کاهباید از انسان ترسیدتقلید مرحله ای نسبتا پیشکاربرد روباتهای ريز، در زندگی فعال و مثبت روند آلتاثیر نگاه ناظر هوشیار بآیا هوش مصنوعی زندگی بشرمغز ابزار برتر بقاسختی ها رفتنی استفقر داده ها در هوش مصنوعیتغییرانسانیت در برابر دیگرانعصب سیاتیکچگونه هموساپينس بر زمین منبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت نهماحساس گذر سریعتر زمانهوش مصنوعی و کشف زبان هایدانش، یک انسان را ناسازگاستفاده از سلول های بنیاواقعیت و مجازذهن خود را مشغول هماهنگیبحثی جالب درباره محدودیتتمایل زیاد به خوردن بستنکشف جمجمه ای درکوه ایرهوزیر فشار کووید چه باید کرسردرد عروقی میگرنتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا تکامل و تغییرات ژنتیمغزتان را در جوانی سیم کشفال نیکوجنین مصنوعیايا اراده آزاد توهم است ینگاه از بیرون مجموعهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتادراک ما درک ارتعاشی است هوش مصنوعی از عروسک بازی داروی جدید برای کاهش وزناصل، روان و نفس استرمز و رازهای ارتباط غیر کواکسن دیگر کرونا ساخته شتنهاییگیاه بی عقل به سوی نور میزبان و تکلم برخی بیماریهتاثیر تغذیه بر سلامت رواآپومورفین در پارکینسونشکل های متفاوت پروتئین هنقش ویتامین K در ترمیم اسفراتر از دیوارهای باورجهان هوشمندایندرالحس و ادراک سی و هفتمارتباط بین هوش طبیعی و هونابینایی در نتیجه ی گوشی منبع هوشیاری کجاست؟(قسممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمهوش مصنوعی از عروسک بازی در مانهای کمر دردبقا با سازگارترین فرد اسبحثی درباره احساسات متفاورزش بهترین درمان بیش فعرویاهای پر رمز و حیرتی درتو جهانی هستی که خودش را پل جویی اصفهانسفرنامه سفر به بم و جنوب تاثیر درجه حرارت بر عملکآزمون ذهنی گربه شرودینگرشب سیاه سحر شودنقش رژیم غذایی در رشد و اقلب یا مغزجهانی که نه با یک رخداد و اگر نیروی مغناطیس نباشد نخستین روبات های زنده ی جخواب عامل دسته بندی و حفطاز نخستین همانند سازها تمولتیپل اسکلروز در زنان هوش مصنوعی درخدمت خلق وحدر سال حدود 7 میلیون نفر به بالاتر از ماده بیندیشبرای یک زندگی معمولییادگرفتن، آغاز حرکت است روش های صرفه جویی در ایجاتوهم فضای خالی یا توهم فضپیوند اندام حیوانات به امرگ چیستسلام تا روشناییتاثیر رژِیم غذایی بر میگافت فشار خون ناگهانی در وصبور باشنقطه بی بازگشتقدم زدن و حرکت دید را تغیجاودانگی مصنوعیابزار بقا از نخستین همانچرا در مغز انسان، فرورفتخدا نور آسمان ها و زمین ااز تکینگی تا مغز از مغز تمیدان های کوانتومی خلاهوش عاطفی قسمت ششمدرمان آرتروز با ورزش موضبی سوادی در قرن 21برخی اصول سلامت کمرکلوزاپین داروی ضد جنونریتوکسیمابتوسعه هوش مصنوعی قادر اسپاکسازی مغزمسئول صیانت از عقیده کیسسوپاپ ها یا ترانزیستورهاتحریک عمقی مغزالگو و عادت را بشکن و در اطلوع و حقیقتنه جنگ و نه خونریزیلیس دگرامفتامین یا ویاسحقیقت قربانی نزاع بین بی ابزار بقا از نخستین هماننظریه ی تکامل در درمان بیدل به دریا بزناز تکینگی تا مغز از مغز تماه رجبهیچ کس حقیقت را درون مغز درمان سرگیجه بدون داروبیماری اسپینال ماسکولار بررسی بیماری التهابی رودکندر در بیماریهای التهابراه انسان شدن، راه رفتن وتکامل مادی تا ابزار هوشمپرسش و چستجو همیشه باقی امعنی روزهسیاره ابلهانتراشه ی بیولوژِیکاما شما از دید خفاش کور هعلم و روحنوار مغز، مفید و بی خطرملاحظه های اخلاقی دربارهحمایت از طبیعتابزار بقای موجود زنده از همه چیز، ثبت می شوددو سوی واقعیتاز تکینگی تا مغز- از مغز مجموعه های پر سلولی بدن مهزینه سنگین انسان در ازادرک تصویر و زبان های مخلتبیان حقیقتبعد از کروناکیست هیداتید مغزرشد، رسیدن به یک هدف نیستتکامل شناخت انسان با کشفآنزیم تولید انرژی در سلومغز و قلب در جنین موش مصنساخت شبکه عصبی مصنوعی با تصویر در هم تنیدگی کوانتانرژی تاریکعید نوروز مبارکنورالژیمنابع انرژی از نفت و گاز حس متفاوتاتفاق و تصادفهمراهی نوعی سردرد میگرنیدژاوو یا آشناپنداریاز تکامل تا مغز، از مغز تویتامین کادرد زانو همیشه نیاز به جربابا زود بیاتقلید از روی طبیعتکاش شرف اجباری بود یا حتیزندگی هوشمند در خارج از زتاثیر نگاه و مشاهده ناظر آیا هوش ارثی دریافتی از پمغز از بسیاری حقایق می گرسرنوشتفلج نخاعی با الکترودهای تغییر الگوی رشد مغزی با زانسان، گونه ای پر از تضادعضلانی که طی سخن گفتن چقدچگونه هوشیاری خود را توسمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت چهارماحساسات کاذبهوش مصنوعی یا حماقت طبیعدائما بخواناستفاده از سلول های بنیاواقعیت و انعکاسذهن سالمبحثی در مورد نقش ویتامين تمایز یا کشف یگانگیکشف جدید تلسکوپ جیمز وبزیرفون داروی ضد ام اسسرطان کمیت گراییتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا جنین انسان، هوشمندی مغزتان را در جوانی سیمکشفاکسیبتجنگ هفتاد و دو ملت همه را ای نعمت من در زندگیمحس و ادراک قسمت بیست و چهنگاه از دور و نگاه از نزدمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی جدید برای ای ال اساصلاح خطا با رفتن بر مسیررمز گشایی از اتصالات مغزواکسن دیگری ضد کرونا از دتنهایی رمز نوآوری استگیاه خواری و گوشت خوار کدزبان و شناخت حقیقت قسمت چتاثیر حرکات چشم بر امواج آپومورفین در پارکینسونشکل پنجم مادهنقش ژنتیک در درمان اختلافرد موفقجهان هوشیارایا کوچک شدن مغزانسان الحس و ادراک- قسمت پنجاه و ارتباط شگفت مغز انسان و فناتوانی از درمان برخی ویارتباط شگفت انگیز مغز انناتوانی در شناسایی چهره منبع هوشیاری در کجاست؟ قهوش مصنوعی از عروسک تا کمدر محل کار ارزش خودت را ببقا در ازای بیماریبحثی درباره احساساتی غیرورزش در کمر دردرویای شفافتو جدای از کیهان نیستیپل خواجو اصفهانسفرنامه سفر به بم و جنوب تاثیر درجه حرارت بر عملکآزادی عقیده، آرمانی که تشبیه سازی میلیون ها جهان نقش زنجبیل در جلوگیری از قلب دروازه ی ارتباطجهانی که از یک منبع، تغذیاگر نعمت فراموشی نبود بسنرمش های مفید برای درد زاخودآگاهی و هوشیارياز نشانه ها و آثار درک شدمواد کوانتومی جدید، ممکنهوش مصنوعی ساخته هوش طبیدر عید نوروز مراقب تصادف به جای محکوم کردن دیگران برای پیش بینی آینده مغز دیادآوری خواب و رویاروش هایی برای کم کردن اضطتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)پیوند سر آیا ممکن استمرگ و میر پنهانسلاح و راهزنیتاثیر سلامت دستگاه گوارشافت هوشیاری به دنبال کاهصبر لازمه ی پیروزی استنمیتوان با بیرون انداختنقدرت مردمجایی برای یاد گرفتن باقی ابزار بقا از نخستین همانچرا ذرات بنیادی معمولاً خدا بخشنده است پس تو هم باز تکینگی تا مغز از مغز تمیدان بنیادین اطلاعاتهوش عاطفی بیشتر در زناندرمان ام اس(مولتیپل اسکلبی شرمیبرخی اطلاعات روانشناسی مکلید نزدیک و نگاه تو بر فریسدیپلام تنها داروی تایتوسعه برخی شغل ها با هوش پارادوکس ها در علممسئولیت جدیدسوپاپ ها یا ترانزیستورهاتحریک عمقی مغز در آلزایمالگوی بنیادین و هوشیاریطلای سیاهچه زیاد است بر من که در ایلا اکراه فی الدینحقیقت آنطور نیست که به نظابزار بقا از نخستین هماننظریه ی تکامل در درمان بیدلایلی که نشان میدهد ما باز تکینگی تا مغز از مغز تماپروتیلینهیچ اندر هیچدرمان سرطان با امواج صوتبیماری اضطراب عمومیبررسی سیستم تعادلی بدن اکندر علیه سرطانراه بی شکستتکامل مداومپرسشگری نامحدودمعادله ها فقط بخش خسته کنسیب یکسان و دیدگاه های متتربیت کودکان وظیفه ای مهامروز دانش ژنتیک هیچ ابهعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهنوار مغز، ترجمه ی فعالیت ملاحظات بیهوشی قبل از جرحوادث روزگار از جمله ویرابزار بقای موجود زنده از همه ی سردردها بی خطر نیستدولت یا گروهکاز تکینگی تا مغز- از مغز مجرم، گاهی قربانی استهزاران سال چشم های بینا ودرک حقیقت نردبان و مسیری بیداری و خواب کدام بهتر ابعد از کرونا دلخوشی بیهوکیست کلوئید بطن سومز گهواره تا گورتکامل، نتیجه ی برنامه ریآواز خواندن در قفس، نشانمغز و اخلاقساخت شبکه عصبی با الفبای تصویر زیبا از سلولانرژی تاریک که ما نمی توعامل کلیدی در کنترل کارآنوسانات کوانتومی منبع مامنابع انرژی از نفت و گاز حس چشایی و بویاییاتوبان اطلاعات و پلِ بینهندسه ی پایه ایدگرگونی های نژادی و تغییاز تکامل تا مغز، از مغز تویتامین کا و استخواندردهای سال گذشته فراموش باد و موجتقلید از طبیعتکتاب گران و پرهزینه شد ولزندگی و داراییتاثیر نگاه انسان بر رفتاآیا هوش سریعی که بدون احسمغز به تنهایی برای فرهنگ سریع دویدن مهم نیستفلج بل، فلجی ترسناک که آنتغییر دیگران یا تغییر خوانعطاف پذیری مکانیسمی علغم بی پایانچگونه واکسن کرونا را توزمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت نوزدهماخلاق و علوم اعصابهوش مصنوعی گوگل به کمک تشداروهای مصرفی در ام اساستفاده از سلول های بنیاواقعیت تقویت شدهبحثی در مورد نقش کلسیم و تمدن قدیمی ای در جنوب ایرکشتن عقیده ممکن نیستزیرک ترین مردمسرعت فکر کردن چگونه استتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا جهان ذهن و افکار ما ممغط یک گیرنده استفاجعه ی جهل مقدسجنگ و تصور از جنگای همه ی وجود منحس و ادراک قسمت بیست و یکنگاه از درون قفس یا بیرونمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی جدید برای دیابتاصول انجام برخی نرمش ها درمز پیشرفت تواضع است نه طواکسن سرطانتنبیه چقدر موثر استگیرنده باید سازگار با پیزبان و شناخت حقیقت قسمت اتاثیر دوپامین و سروتونینآب زندگی است قسمت چهارمشکرگزار هر چیزی باش که دانقش گرمایش آب و هوا در همفرد یا اندیشهجهان های بسیار دیگرایا این جمله درست است کسیحس و ادراک- قسمت بیست و پحس و ادراک- قسمت شصت و چهارتباط شگفت انگیز مغز اننادیدنی ها واقعی هستندمنبع هوشیاری در کجاست؟(قهوش مصنوعی از عروسک تا کمدر چه مرحله ای از خواب ، ربقای حقیقی در دور ماندن ابخش فراموش شده ی حافظهوزن حقیقی معرفت و شناختروان سالمتو دی ان ای خاص ميتوکندريپلاسمای غالبسفرنامه سفر به بم و جنوب تاثیر درجه حرارت بر عملکآزار دیگری، آزار خود استشبیه سازی سیستم های کواننقش زبان در سلطه و قدرت اقلب روباتیکجهانی در ذهناگر نعمت فراموشی نبود بسنرمش های مفید در سرگیجهخودآگاهی و هوشیارياز نظر علم اعصاب یا نرووسموجود بی مغزی که می تواندهوش مصنوعی، اتفاقات و تحدرمان نگهدارنده ی اعتیادبه خوبی های دیگران فکرکنبرای اولین بار دانشمندانیاری خدا نزدیک استروش هایی برای جلوگیری از توهم چیستپیوند سر، یکی از راه حلهامرگ و میر بسیار بالای ناشسلسله مباحث هوش مصنوعیتاثیر عصاره تغلیظ شده گیافتخار انسانصبر و واقعیتنمیتوان بر سیاه سیاه نوشقدرت و شناخت حقیقتجایی خالی نیستابزار بقا از نخستین همانچراروياها را به یاد نمی آخدای رنگین کماناز تکینگی تا مغز از مغز تمیدازولام در درمان تشنج هوش عاطفی در زنان بیشتر ادرمان تومورهای مغزی با ابی عدالتی در توزیع واکسن برخی بیماری ها که در آن بکلام و زبان، گنجینه ای بسریشه های مشترک همه ی موجوتوصیه های سازمان بهداشت پاسخ گیاهان در زمان خوردمسئولیت در برابر محیط زیسوخت هیدروژنی پاکتداوم مهم است نه سرعتالگوبرداری از طبیعتطوفان فقر و گرسنگی و بی سنه عدم مطلق بلکه عدم با قلاموژین داروی ضد اوتیسم؟حقیقت افرادابزار بقا از نخستین هماننظریه ی تکامل در درمان بیدنیا فریب و سرگرمیاز تکینگی تا مغز از مغز تماجرای جهل مقدسهیچگاه از فشار و شکست نتردرمان ضایعات نخاعیبیماری بیش فعالیبررسی علل کمر درد در میانکوچ از محیط نامناسبرابطه تشنج و اوتیسمتکامل چشمآلودگی هوا چالش قرن جدیدمعجزه های هر روزهسیر آفرینش از روح تا مغز ترجمه ای ابتدایی از اسراانفجار و توقف تکاملی نشاعلم به ما کمک میکند تا مونوار عصب و عضلهممانتین یا آلزیکسا یا ابحکمت الهی در پس همه چیزابزار بقای موجود زنده از همه جا خیر بکاردوچرخه در کاهش دردهای کماز تکینگی تا مغز- از مغزتمحل درک احساسات روحانیهستي مادي ای که ما کوچکتردرک دیگرانبیست تمرین ساده برای جلوبعد از کرونا دلخوشی بیهوکپسول ژری لاکتزمین در برابر عظمت کیهانتکثیر سلول در برابر توقف آینه در اینهمغز و اخلاقساختن آیندهتصویر زیبای اصفهانانرژی خلا ممکن استعادت همیشه خوب نیستنوشیدن چای برای مغز مفید منابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک (قسمت اول )اتوسوکسیمایدهندسه ی رایج کیهاندانش قدرت استاز خود رها شوویتامین کا در سبزیجاتدردی که سالهاست درمان نشباد غرور و سر پر از نخوت وتقویت استخوان در گرو تغذکتاب زیست شناسی باورزندگی بی دودتاثیر نگاه انسان بر رفتاآیا هشیاری کوانتومی وجودمغز بیش از آنچه تصور میشوسریعترین کامپیوتر موجودفلج خوابتغییر دادن ژنها آیا روزی اهرام مصر از شگفتی های جهغم بی پایانچگونه آن شکری که می خوریممنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت هفتماخلاق پایه تکامل و فرهنگهوش مصنوعی گوگل به کمک تشداروهای ام اساستفاده از سلول های بنیاواقعیت خلا و وجود و درک مبحثی در مورد حقیقت فضا و تمدن پیشرفته ی پیشینیانگل خاردار، زیباستزیست شناسی کل در جزء فراکسطح آگاهی، رخدادهای زندگتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا جهش های ژنتیکی، ویرونفرت، اسیب به خود استفاصله ها در مکانیک کوانتجنگ داده هاای آنکه نامش درمان و یادشحس و ادراک قسمت بیست و دوادغام میان گونه های مختلنگاه از درون مجموعه با نگمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی جدید ضد میگرناصول توسعه ی یک ذهن کاملرمز بقای جهش ژنتیکیواکسن سرطانتهدیدهای هوش مصنوعیگالکانزوماب، دارویی جدیزبان و شناخت حقیقت قسمت دتاثیر دپاکین بر بیماری مآب زندگی است قسمت هفتمشکست حتمینقش پیش زمینه ها و اراده فرد حساس از نظر عاطفی و بجهان هایی در جهان دیگرایا ابزار هوشمندی یا مغز ایا بیماری ام اس (مولتیپحساسیت روانی متفاوتارتباط غیرکلامی بین انسانادانی در قرن بیست و یکم،منبع خواب و رویاهوش مصنوعی از عروسک تا کمدر ناامیدی بسی امید استبلندی در ذهن ما درک بلندیبخش های تنظیمی ژنوموزوز گوشروبات ها قول میدهندتو در میانه ی جهان نیستی پمبرولیزوماب در بیماری چسفرنامه سفر به بم و جنوب تاثیر درجه حرارت بر عملکآسيب میکروواسکولاریا آسشبکه های مصنوعی مغز به درنقش زبان در سلطه و قدرت اقلب را نشکنجهان، تصادفی نیستاگر با مطالعه فیزیک کواننرمش های موثر در کمردردخودت را از اندیشه هایت حفاز نظر علم اعصاب اراده آزموجودات مقهور ژنها هستندهوش احساسیدرمان نابینایان آیا ممکنبه خودت مغرور نشوبرای تمدن سازی، باید در بژن همه چیز نیستروش هایی ساده برای کاهش اتوهم و خیالپیوندهای پیچیده با تغییرمرگ و سوال از قاتلسلطان جنگل یا صاحب ملکوتتاریک ترین بخش شبافراد آغاز حرکت خودشان رصبر بسیار بایدنمای موفقیتقدرت کنترل خودجاذبهابزار بقا از نخستین همانچراروياها را به یاد نمی آخدایی که ساخته ی ذهن بشر از تکینگی تا مغز از مغز تمکان زمان یا حافظه زمانهوش عاطفی در زنان بیشتر ادرمان تشنجبیمار 101 ساله، مبتلا به سبرخی بیماری های خاص که بدکلام، در تحولی شگفت آور بریشه های مشترک حیاتتوصیه های غیر دارویی در سپختگی پس از چهل سالگي به مستند جهان متصلسودمندی موجودات ابزی بر تداخل مرزها و صفات با بینالتهاب شریان تمپورالطوفان زیبایینهایت معرفت و شناخت درک علایو دوم دکتر سید سلمان فحقیقت انسانابزار بقا از نخستین هماننظریه ی ریسماندنیا مکانی بسیار اسرارآماز تکینگی تا مغز از مغز تماجرای عجیب گالیلههیپرپاراتیروئیدیسمدرمانهای بیماری پارکینسبیماری تی تی پیبرطرف کردن خشونت را از خاکوچک شدن مغز از نئاندرتارادیوی مغز و تنظیم فرکانتکامل و ارتقای نگاه تا عمآلودگی هوا و ویروس کرونامعجزه ی چشمسیستم تخلیه ی مغز بینشی نترس و آرمان هاانقراض را انتخاب نکنیدعلم بدون توقفنوار عصب و عضلهمن کسی در ناکسی دریافتم حافظه میتواند بزرگترین دابزار بقای موجود زنده از همیشه چیزی برای تنهایی ددوچرخه سواری ورزشی سبک و از تکینگی تا مغز، از مغز محل درک احساسات روحانی دهستی ما پس از شروعی چگال درک درست از خود و هوشیاریبیش از نیمی از موارد انتقتفکر قبل از کارکامپیوتر سایبورگزمین زیر خلیج فارس تمدنی تأثیر نیکوتین سیگار بر مآیندهمغز و سیر تکامل ان دلیلی ساختن آینده، بهترین روش تصویربرداری فضاپیمای آمانرژِی برای ایجاد اضطرابعادت کن خوب حرف بزنینوعی سکته مغزی ، وحشتناک منابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک (قسمت دوم )اتصال مغز و کامپیوترهندسه بنیادیندانش محدود به ابعاد چهاراز درخواست ها جدا شوویتامین بی 12 در درمان درددرس گرفتن از شکست هابار مغز بر دو استخوانتقویت حافظه یا هوش مصنوعکتاب طبیعت در قالب هندسهزندگی در جمع مواردی را برتاثیر ویتامین دی بر بیماآیا واکنش های یاد گرفته ومغز برای فراموشی بیشتر کسرگیجه از شایعترین اختلافلج خواب چیستتغییر زودتر اتصالات مغزیاولویت بندی ها کجاستغیرقابل دیدن کردن مادهچگونه انتظارات بر ادراک منبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت هفدهماختلاف خانوادگی را حل کنهوش مصنوعی الفاگوداروهای تغییر دهنده ی سیاستفاده از سلول های بنیاذهت را روی چیزهای مفید متوالزارتان داروی ضد فشار تمدن بشری و مغز اخلاقیگل درون گلدانزیست شناسی باور حقیقت یا سعی کن به حدی محدود نشویتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجنقاشی هایی با بوی گذشته یفاصله ی همیشگی تصویر سازجنبه های موجی واقعیتایمپلانت مغزیحس و ادراک قسمت بیست و سوادغام دو حیطه علوم مغز و نگاه حقیقی نگاه به درون امنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی جدید ضد الزایمراصول سلامت کمررمز جهانواکسن ضد اعتیادتو یک معجزه ایگام کوچک ولی تاثیرگذارزبان و شناخت حقیقت قسمت ستاثیر داروهای ضد التهاب آب زندگی است قسمت اولشگفت نیست من عاشق تو باشمنقش آتش در رسیدن انسان بهفردا را نمیدانیمجهان یکپارچهفرزندان زمان خودجهان یکپارچهایا بدون زبان میتوانیم تخفاش کور و انسان بینا؟ارتروز یا خوردگی و التهانازوکلسینمنتظر نمان چیزی نور را بههوش مصنوعی از عروسک تا کمدر هم تنیدگی مرزها و بی مبلوغ چیستبخش بزرگی حس و ادراک ما اوسواس، بیماری استروبات های ریز در درمان بیتوقف؛ شکستپنج اکتشاف شگفت آور در موسفری به آغاز کیهانتاثیر درجه حرارت بر عملکآسیب ها ناشی از آلودگی هوشبکیه های مصنوعینقش سجده بر عملکرد مغزقوی تر باشجهش های ژنتیکی مفید در سااگر تلاش انسان امروز برانرمشهای مهم برای تقویت عخودروهای هیدروژنیاز نظر علم اعصاب اراده آزمورد نادر همپوشانی دو بیهوش احساسیدرمان های اسرار آمیز در آبه دنبال رستگاری باشبرای خودآگاه بودن تو بایژن همه چیز نیستروش جدید تولید برقتوهم وجودپیوندی که فراتر از امکانمرگ انتقال است یا نابود شسم زنبور ، کلیدی برای وارتاریکی من و تو و گرد و غباافراد بی دلیل دوستدار تو صد قدح، نفتاده بشکستنمایش تک نفرهقدرت انسان در نگاه به ابعجاذبه و نقش آن در شکلگیریابزار بقا از نخستین همانچراغ های متفاوت و نور یکسخدایا جز تو که را دارماز تکینگی تا مغز از مغز تمکانیک کوانتومی بی معنی هوشمندی کیهاندرمان جدید ALSبیمار مرکز تنفس سلولیبرخی توجهات در ببمار پارکلرال هیدرات برای خوابانرژیم های غذایی و نقش مهم توصیه هایی در مصرف ماهیپدیده خاموش روشن در پارکمشکل از کجاستسی و سه پل اصفهانترقی واقعی یا شعار ترقیامواجی که به وسیله ی ماشیطولانی ترین شبنهایت در بی نهایتلبخند بزن شاید صبح فردا زحقیقت اشیاابزار بقا از نخستین هماننظریه تکامل در درمان بیمدنیای شگفت انگیز کوانتوماز تکینگی تا مغز از مغز تماده ی تاریکهاوکينگ پیش از مرگش رسالدرماندگی به دلیل عادت کربیماری دویکبزرگ فکر کنکوچکی قلبراز تغییرتکامل و ریشه ی مشترک خلقتآلودگی هوا و پارکینسونمعجزه ی علمسیستم تعادلی بدنتسلیم شدن از نورون شروع مانواع سکته های مغزیعلم در حال توسعهنوار عصب و عضلهمن پر از تلخیمحافظه های کاذبابزار بقای موجود زنده از همیشه چشمی مراقب و نگهبادوپامین قابل حل در آباز تکینگی تا مغز، از مغز محدودیت چقدر موثر استهشت توصیه برای کاستن از ددرک عمیق در حیواناتبیشتر کمردردها نیازی به تفکر ترکیبی در هوش مصنوعکاهش مرگ و میر ناشی از ابزمان چیستتأثیر نگاه انسان بر رفتاآینده ی انسان در فراتر ازمغز کوانتومیساختار فراکتال وجود و ذهتصور ما ازمشکلات و واقعیانسولینعادت کردن به نعمتنیکولا تسلامنابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک قسمت 67اثر مضر مصرف طولانی مدت رهندسه در پایه ی همه ی واکدانش بی نهایتاز روده تا مغزویتامین بی هفدهدست و پا زدن در سایه؟بار بزرگ ایستادن بر دو پاتقویت سیستم ایمنیکتاب، سفری به تاریخزندگی در سیاهچالهتاثیر ویروس کرونا بر مغز آیا یک، وجود داردمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟فلج دوطرفه عصب 6 چشمتغییر عمودی سر انسان از پاولین قدم شناخت نقص های خغرور و علمچگونه به سطح بالایی از هومنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت هجدهماختلال خواب فرد را مستعد هوش مصنوعی از عروسک های بداروهای ضد بیماری ام اس واستیفن هاوکینگ در مورد هذخیره ی شگفت انگیز اطلاعواکنش های ناخودآگاه و تقتمدن زیر آبگل زندگیزیست، مرز افق رویداد هستشلیک فراموشیتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا خداباوری محصول تکاملچقدر به چشم اعتماد کنیمفتون های زیستیجنسیت و تفاوت های بیناییایمپلانت مغزی و کنترل دو حس و ادراک قسمت بیستمارتقا و تکامل سنت آفرینش نگاه دوبارهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی سل سپتاضطراب و ترسرمز جهان خاصیت فراکتالواکسن علیه سرطانتو یک جهان در مغز خودت هسگامی در درمان بیماریهای زبان جانسوزتاثیر داروی ضد تشنج سدیم آب زندگی است قسمت دومشگفت انگیز بودن کیهاننقش انتخاب از طرف محیط، ن