دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

دنیای شگفت انگیز کوانتومی و هوشیاری کوانتومی

دنیای شگفت انگیز کوانتومی و هوشیاری کوانتومی(نوروکوانتولوژی)
رفتار ذرات در کیهان ما، رفتار از پیش تعیین شده ای نیست. موج بزرگی از وقایع احتمالی، در پیشاپیش ناظری است که به ذرات مینگرد و در قالب ظرف ذهنی و ادراکی خود، این موج بزرگ را محدود و مشخص میکند. ناظری که در پس سد و حجاب تاریکی مینگرد با ناظری که مسلط بر آن است و از بالا مینگرد بسیار متفاوت خواهد دید. جالب اینکه وقتی ناظر از محیط و مجموعه ای فراتر از ذرات بر آنها بنگرد حتی میتواند بر رفتار آنها تاثیر گذار باشد(به شش قسمت تاثیر مشاهده بر رفتار ذرات کوانتومی کیهان در همین کانال مراجعه شود)
اجزای کوانتومی وقتی از یک سد جامد عبور میکنند، زمان سنجی میشوند!
یک مطالعه جدید به دقت اندازه گیری میکند چقدر طول میکشد تا اجزای کوانتومی از یک سد، عبو رکنند. اجزای کوانتومی میتوانند از حدودی- که به نظر میرسد غیر قابل نفوذ هستند- عبور نمایند و در طرف دیگر نمایان شوند. رفتار تونل کوانتومی(quantum tunneling) یک کشف جدید نیست ولی خیلی چیزها را دانشمندان نمی دانند. با استفاده از روبیدیون خیلی سرد پژوهشگران از چرخنده خود به عنوان زمان سنج مغناطیسی استفاده کردند.
وقتی وارد رفتارهای عجیب و غریب می شویم هیچ چیز صد در صدی مانند جهان کوانتومی نیست. در صدر جهانی با نوع در هم تنیدگی گیج کننده سر، تونلی شدن کوانتومی هم هست؛ یک فرایند اسرارآمیز که در آن، ذرات تا حدی مسیر خود را در چیزی به عنوان حدود غیر قابل نفوذ پیدا می کنند.
دقیقا چرا و حتی چگونه تونلی شدن کوانتومی رخ می دهد مشخص نیست. آیا ذرات فورا در سمت دیگر به صورتی ظاهر میشوند؛ شبیه همان روشی که اجزای در هم تنیده با هم واکنش نشان می دهند؟ یا آنها به صورت پیشرونده و تدریجی نفوذ می کنند و راه خود را پیدا می کنند؟ پژوهش های قبلی ابهام آور بود. تونل کوانتومی از سال 1920 کشف شد.
وقتی
IBM
برای شهرت نام خود را بر ماده نیکلی با استفاده از زنون 35 نوشتند آنها از میکروسکوپ های با پروب اسکن کننده استفاده کردند تا ببینند چه کاری انجام میدهند. و دیود های تونل، نیمه هادی های با سرعت تغییر بالا هستند که مقاومت منفی خود را از تونل کشی کوانوتومی مشتق می کنند.
تونل کوانتومی یکی از پرابهام ترین معماها در مورد پدیده های کوانتومی است. این را آفرین استینبرگ عضو برنامه علوم کوانتومی در موسسه کانادایی پژوهش های پیشرفته تورنتو می گوید. در مصاحبه ای، توضیح میدهد: اینطور به نظر میرسد که ذره در جهت رو به پایین از تونل می گذرد و در طرف دیگر نمایان می شود.
استینبرگ، همکار در مطالعه بود و مقاله را در مجله نیچر منتشرکرد. این مقاله تعدادی از مطالعات را نشان میدهد که به پژوهشگران اجازه میدهد زمانی را مشخص کنند که طول میکشد اجزای در حال تونل کشی از این مرز و سد بگذرند.
این شگفت انگیز است که ما اکنون می توانیم آن را به این روش مطالعه کنیم. یکی از مشکلات در نظر گرفتن زمانی که این اتفاق می افتد این شناخت دقیق است که این فرایند کی آغاز شد و کی به پایان رسید.
مولفان مطالعه جدید این را با طراحی سیستمی بر اساس انحراف و تغییر جهت ذرات ساختند. اجزای زیر اتمی همه شان خصوصیات کوانتومی دارند و می چرخند و تغییر محل میدهند مانند برجی که با یک حوزه مغناطیسی بیرونی مواجه شود.
پژوهشگران مطالعه، تصمیم گرفتند یک سد از فیلد مغناطیسی بسازند که سبب میشود هر ذره از آن بگذرد و آنطور که مرسوم است منحرف شود.
آن ذرات قبل از ورود به فیلد، منحرف نشده بودند از این رو دانشمندان می تواستند به دقت مشخص کنند چه زمانی طول میکشد این ذرات از سد بگذرند. برای طراحی آن سد، دانشمندان حدود 8000 اتم روبیدیوم را تا یک دهم میلیون درجه بالای صفر مطلق، سرد کردند. در این وضعیت آنها چگالش بوز اینشتاینرا شکل دادند که پنجمین فرم ماده است. به نقل از اینترنشنال بیزینس تایم، جستجو برای ماده ای که بتواند بدون مقاومت رسانای برق باشد، از مدت ها قبل آغاز شده است.
(در همین راستا محققان دانشگاه توکیو در ژاپن یک ابررسانه از حالت پنجم ماده به نام چگالش بوز-اینشتین(BoseEinstein condensate) ساخته اند.
پنجمین حالت ماده یاBEC در نتیجه سرد کردن گاز بوزون در پایین ترین دمای ممکن به وجود می آید.
علاوه بر چگالش بوز انیشتین،۶ حالت دیگر ماده یعنی جامد، مایع، گاز، پلاسما،کوارک گلون پلاسما و چگالش فرمونیک وجود دارد.
تاکنون این رویداد محدود به نظریه ها بوده و برخی از دانشمندان توانستند ابرجامد، ابر مایع و ابراکسیتونیوم( تشکیل شده از ذرات اکسیتون) با حجم منفی بسازند. اما هیچ کس نتوانسته ابر رسانا بودن این مواد را اثبات کند.
اکنون محققان دانشگاه توکیو برای نخستین بار ابررسانایی چگالش بوز انیشتین را ثابت کردند. آنها برای این منظور با استفاده از ابر آهن و اتم های سلنیوم BEC را ساختند.

کوزو اکازاکی محقق ارشد این پژوهش می گوید: یک BEC حالت جالبی از ماده است که به جای ذرات از مواد تشکیل شده است. حالت BCE یک ماهیت یکپارچه با ویژگی های نوین است که درحالات جامد، مایع وگاز وجود دندارد.
محققان برای نشان دادن ابررساناییBCE از رژیم بادرین-کوپر- شریفر استفاده کردند. این رژیم حالتی شبیه ماده است که ابر اتم ها تا دمای صفر سرد می شوند به این ترتیب الکترون ها بدون هیچ مقاومتی از کنار یکدیگر می گذرند.
اوکازاکی و همکارانش از اشعه لیزر قدرتمند با دمای بسیار سرد استفاده کردند تا شیوه رفتار الکترون ها طی فرایند انتقال از رژیم باردین-کوپر-شریفر به BCE را بررسی کنند. هرچند الکترون ها در هر دو وضعیت رفتار متفاوتی داشتند اما همپوشانی رفتار آنها ابررساناییBCE را نیز نشان داد.
اوکازاکی و همکارانش خواهان بررسی هم پوشانی بین BCE و باردین-کوپر-شریفر بودند اما در نهایت شاهد ابررساناییBCE شدند.
وقتی در این وضعیت اتم ها به آرامی رو به پایین حرکت کردند، توانستند با هم بیامیزند به جای آنکه مستقل از هم با سرعت زیاد حرکت کنند.)
با استفاده از لیزر، پژوهشگران حدود 2000 اتم روبیدیوم را با هم به درون سدی با ضخامت 1.3 میکرومتر، هل دادند و آن را به فیلد شبه مغناطیسی بخشیدند. در مقایسه با یک اتم روبیدیوم این یک دیوار ضخیم است
وقتی دیوار تهیه شد لیزر دوم اتم های منفرد روبیدیوم را به سمت آن هل میداد. بیشتر اتم ها از روی سد بر میگشتند و بازتاب پیدا می کردند. ولی حدود 3% آنها درون دیوار نفوذ کردند. اندازه گیری دقیق انحراف آنها این نتیجه را داد: این نفوذ حدود 0.61میلی ثانیه طول کشید.
دانشمندانی که در مطالعه دخیل نبودند نتایج را قابل توجه میدانند.ایگور لیتوینیوک از دانشگاه گریفیت استرالیا میگوید: این یک آزمایش زیباست انجام چنین تاثیر قهرمانانه ای خیلی ارزشمند است. دانشمند دیگری میگوید: آزمون یک دستاورد واقعا نفس گیر و شگفت علمی است.
آنچه سبب شد نتایج پژوهشگران اینقدر استثنایی شود، روشنی و وضوح آنهاست. چاد اورزل در دانشکده یونیون در نیویورک می گوید: مطالعه آنها مبتکرانه طراحی شده بود تا تفسیرهر چیز بر خلاف نظر آنها را دشوار کند. یکی از بهترین نمونه ها که به عنوان آزمون اندیشمندانه می بینی.
لیتوینیوک هم می گوید: من هیچ شکافی در مطالعه ندیدم.
از نظر خود پژوهشگران توسعه دستگاه آزمایشگاهی آنها کمک میکند چیزهای بیشتری بدانند. استینبرگ میگوید ما در حال مطالعه هستیم تا دیوار و سدی ضخیمتر بسازیم
به علاوه سوال جذابی هست که آیا سفر 0.61 میلی ثانیه ای با سرعت ثابت انجام می شود یا نه؟ بسیار جذاب خواهد بود که ببینیم آیا سرعت اتم ها ثابت است یا نه؟
https://bigthink.com/surprising-science/timing-quantum-tunneling?utm_term=Autofeed&utm_medium=Social&facebook=1&utm_source=Facebook#Echobox=1612934940@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ابزار بقا از نخستین هماناطلاعات حسی ما از جهان، چتاثیر نگاه ناظر هوشیار بمحل درک احساسات روحانیدی متیل فومارات(زادیوا)(چرا حجم مغز گونه انسان درپمبرولیزوماب در بیماری چسلول عصبی شاهکار انطباق ابزار بقای موجود زنده از بیماری دویکتاثیر گیاه خواری بر رشد ومزایای شکلات تلخ برای سلهوش مصنوعی در خدمت خلق وحداروی فامپیریدین یا نورلهم نوع خواری در میان پیشیآلزایمرسیستم دفاعی بدن علیه مغز اثرات فشار روحی شدیدبازسازي مغز و نخاع چالشی تاثیر داروهای ضد التهاب مغز آیندگان چگونه است ؟هدف از خلقت رسیدن به ابزادر درمان بیماری مولتیپل هوش مصنوعی از عروسک بازی آیا احتمال دارد رویا از آسردرد سکه ایادامه بحث تکامل چشمبخش دیگری در وجود انسان هتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز بزرگ و فعال یا مغز کوواکسن کووید 19 چیزهایی که درک احساسات و تفکرات دیگآیاما مقهور قوانین فیزیکشباهت زیاد بین سلول هاي عارتروز یا خوردگی و التهابرخی سلولهای عصبی در تلافرایند حذف برخی اجزای مغتری فلوپرازیننقش گرمایش آب و هوا در هموزوز گوشرمز و رازهای ارتباط غیر کامروز دانش ژنتیک هیچ ابهعوامل ایجاد لغت انسانی و از تلسکوپ گالیله تا تلسکتفکر خلا ق در برابر توهم لزوم سازگاری قانون مجازاجهان کاملی در اطراف ما پرنقش غذاها و موجودات درياکلرال هیدرات برای خوابانروشهای نو در درمان دیسک بايندگان چگونه خواهند دیدسایتهای دیگراز تکینگی تا مغز از مغز تتمساح حد واسط میان مغز کومنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس چشایی و بویایینورون هاي مصنوعی می توانکاهش التهاب ناشی از بیمارشد مغز علت تمایل انسان باگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز، از مغز توضیحی ساده در مورد هوش مموجود بی مغزی که می تواندخانواده پایدارچگونه حافظه را قویتر کنیگنجینه ای به نام ویتامین زبان و شناخت حقیقت قسمت ازبان و شناخت حقیقت قسمت دابزار بقا از نخستین هماناطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر نگاه و مشاهده ناظر محل درک احساسات روحانی ددژا وو یا اشنا پنداریچرا خشونت و تعصبپنج اکتشاف شگفت آور در موسلولهای ایمنی القا کنندهابزار بقای موجود زنده از بیماری ضعف عضلات نزدیک بتاثیر گیاه خواری بر رشد ومسیر دشوار تکامل و ارتقاهوش مصنوعی درمانگر کامپیداروی لیراگلوتیدهمیشه اطمینان تو بر خدا بآمارهای ارائه شده در سطح سکته مغزیاثرات مفید قهوهبحتی علمی درباره تمایل بتاثیر داروی ضد تشنج سدیم مغز انسان ایا طبیعتا تماهزینه ای که برای اندیشیددرمان های اسرار آمیز در آهوش مصنوعی از عروسک بازی آیا احتمال دارد رویا از آسرعت فکر کردن چگونه استاداراوون تنها داروی تاییبرنامه و ساختار پیچیده متاثیر درجه حرارت بر عملکمغز حریص برای خون، کلید تواکسن کرونا و گشودن پنجردرک تصویر و زبان های مخلتآزمون ذهنی گربه شرودینگرشباهت زیاد بین سلول هاي عارزش حقیقی زبان قسمت اولبرخی سيناپسها طی تکامل و فرد حساس از نظر عاطفی و بتسلیم شدن از نورون شروع منقش آتش در رسیدن انسان بهیک پیشنهاد خوب برای آسان رویا و خبر از آیندهانفجار و توقف تکاملی نشاعواملی که برای ظهور لغت ااز تلسکوپ گالیله تا تلسکتفاوت مغز انسان و میمون هلزوم سازگاری قانون مجازاجهش های ژنتیکی مفید در سانقش غذاها و موجودات درياکمردرد و علل آنروشهای شناسایی قدرت شنواايا اراده آزاد توهم است یاز تکینگی تا مغز از مغز تتنفس هوازی و میتوکندریمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحس و ادراک (قسمت اول )نورون های ردیاب حافظهکاهش دوپامین عامل بیماریزمین زیر خلیج فارس تمدنی اگر تلاش انسان امروز برااز تکینگی تا مغز، از مغز تکنولوژی جدید که سلول‌هموجودات مقهور ژنها هستندخارق العاده و استثنایی بنگاه محدود و تک جانبه، مشگویید نوزده و ایمنی ساکتنگاه انسان محدود به ادراگوشه بیماری اتوزومال رسسزبان و شناخت حقیقت قسمت سابزار بقا از نخستین هماناطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر نگاه انسان بر رفتامحدودیت های حافظه و حافظدژاوو یا آشناپنداریچرا در مغز انسان، فرورفتپوست ساعتی مستقل از مغز دسلولهای بنیادی مصنوعی درابزار بقای موجود زنده از بیماریهای تحلیل عضلانی اتاثیر گیاه خواری بر رشد ومشکلات نخاعیهوش مصنوعی درخدمت خلق وحداروی تشنجی دربارداریهمیشه عسل با موم بخوریمآن چیزی که ما جریان زمان سانسور از روی قصد بسیاری اثرات مضر ماری جوانابحث درباره پیدایش و منشاتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز انسان برای ایجاد تمدهزینه سنگین انسان در ازادرمان های بیماری آلزایمرهوش مصنوعی از عروسک بازی آیا برای تولید مثل همیشه شلیک فراموشیادغام میان گونه های مختلبرنامه ی مسلط ژنها در اختتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز زنان جوانتر از مغز مرواکسن کرونا از حقیقت تاتدرک حقیقت نردبان و مسیری آسيب میکروواسکولاریا آسشرکت نورالینک ویدیویی ازارزش حقیقی زبان قسمت دومبرداشت مغز ما از گذر زمانفرضیه ای جدید توضیح میدهتشنج چیستنقش انتخاب از طرف محیط، نیک آلل ژنتیکی که از نئاندرویا بخشی حقیقی از زندگی انواع سکته های مغزیعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکنیکی تا مغز از مغز تتفاوت ها و تمایزها کلید بمقاومت به عوارض فشار خون جهش های ژنتیکی غیر تصادفنقش غذاها و موجودات درياکمردرد با پوشیدن کفش مناروشی برای بهبود هوش عاطفايا اراده آزاد توهم است یاز تکینگی تا مغز از مغز تتنفس هوازی و میتوکندریمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحس و ادراک (قسمت دوم )نوروپلاستیسیتی چیستکاهش سن بیولوژیکی، تنها زندگی هوشمند در خارج از زابزار هوش در حال ارتقا ازاز تکینگی تا مغز، از مغز تکنولوژی جدید که سلول‌همیهمانهای ناخوانده عامل خدا موجود استنگاه از درون مجموعه با نگگوشت خواری یا گیاه خواریزبان شناسی مدرن در سطح سلابزار بقا از نخستین همانبلندی در ذهن ما درک بلندیتاثیر نگاه انسان بر رفتامخچه فراتر از حفظ تعادلدگرگونی های نژادی و تغییچراروياها را به یاد نمی آپیموزایدسلسله مباحث هوش مصنوعیابزار بقای موجود زنده از بیهوش کردن در جراحی و بیمتاثیر گیاه خواری بر رشد ومشکلات بین دو همسر و برخیهوش مصنوعی ساخته هوش طبیداروی جدید s3 در درمان ام همراهی نوعی سردرد میگرنیآیا ممکن است موش کور بی مسانسور بر بسیاری از حقایاجزای پر سلولی بدن انسان بحثي درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز انسان برای شادمانی طهزاران سال چشم های بینا ودرمان های جدید میگرنهوش مصنوعی از عروسک بازی آیا بزرگ شدن مغز فقط در دشلیک فراموشیادغام دو حیطه علوم مغز و برین نت به جای اینترنتفلج بل، فلجی ترسناک که آنتاثیر درجه حرارت بر عملکمغزهای کوچک بی احساسواکسن کرونا ساخته شده تودرک عمیق در حیواناتآسیب ها ناشی از آلودگی هوشش مرحله تکامل چشمارزش حقیقی زبان قسمت سومبررسي علل احتمالي تغيير قیچی ژنتیکیتشنج و حرکات شبه تشنجی قانقش اتصالات بین سلولهای یک جهش ممکن است ذهن انسانرویا تخیل یا واقعیتانگشت نگاری مغز نشان میدعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های بین زن و مرد فقمقابله با کرونا با علم اسجهشهای مفید و ذکاوتی که دنقشه مغزی هر فرد منحصر بهکنفرانس تشنج هتل کوثر اصروشی جدید در درمان قطع نخای آنکه نامش درمان و یادشاز تکینگی تا مغز از مغز تتو دی ان ای خاص ميتوکندريمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحس و ادراک قسمت چهارمنوشیدن چای برای مغز مفید کایروپاکتیک چیستزونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز تکامل مادی تا ابزار هوشممیگرن سردردی ژنتیکی که بخطا در محاسبات چیزی کاملخطا در محاسبات چیزی کاملنگاهی بر قدرت بینایی دراگیلگمش باستانی کیستزبان شناسی نوین نیازمند ابزار بقا از نخستین همانبه خودت مغرور نشوتاثیر ویتامین دی بر بیمامخچه ، فراتر از حفظ تعادلدانشمندان موفق به بازگردچراروياها را به یاد نمی آپیچیدگی های مغزی در درک زسم زنبور ، کلیدی برای وارابزار بقای موجود زنده از بیهوشی در بیماران دچار اتاثیر گیاه خواری بر رشد ومشکلات روانپزشکی پس از سهوش احساسیداروی جدید میاستنی گراویهوموارکتوس ها ممکن است دآیا ما تنها موجودات زنده ساخت شبکه عصبی با الفبایاجزایی ناشناخته در شکل گبحثی در مورد نقش ویتامينتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز انسان برای شادمانی طهستي مادي ای که ما کوچکتردرمان های جدید در بیماری آیا تکامل و تغییرات ژنتیشنا در ابهای گرم جنوب نیارتقا و تکامل سنت آفرینش برای پیش بینی آینده مغز دفلج خوابتاثیر رو ح و روان بر جسممغزتان را در جوانی سیم کشواکسن دیگر کرونا ساخته شدرگیری قلب در بیماری ویرإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَششمین کنگره بین المللی سارزش خود را چگونه میشناسبررسی و اپروچ جدید بر بیمقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصتشنج عدم توازن بین نورون نقش حفاظتی مولکول جدید دیک رژیم غذایی جدید، می تورویاها از مغز است یا ناخواندوهگین نباش اگر درب یا عامل کلیدی در کنترل کارآاز تکینگی تا مغز و از مغز تفاوت های تکاملی در مغز وملاحظات بیهوشی قبل از جرجهشهای مفید و ذکاوتی که دنقشه های مغزی جدید با جزیکنگره بین المللی سردرد دروشی جدید در درمان سکته مایمپلانت نخاعی میتواند داز تکینگی تا مغز از مغز تتولید پاک و فراوان انرژیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحس و ادراک قسمت پنجمنوعی سکته مغزی ، وحشتناک کاربرد روباتهای ريزنانوزیباترین چیز در افزایش سابزار بقا از نخستین هماناز روده تا مغزتکامل مداوممیگرن شدید قابل درمان اسخطرات هوش مصنوعینگاهی بر توانایی اجزاي بگیاه خواری و گوشت خوار کدزبان، وسیله شناسایی محیطابزار بقا از نخستین همانبه زودی شبکه مغزی به جای تاثیر ویروس کرونا بر مغز مخچه ابزاري که وظیفه آن فدانشمندان نورون مصنوعی سنزاع بین جهل و علم رو به پپیوند مغز و سر و چالشهای سندرم کووید طولانیابزار بقای موجود زنده از بیوگرافیتاثیر گیاه خواری بر رشد ومشکلات روانپزشکی در عقب هوش احساسیداروی جدید ضد میگرنهوش مصنوعی می تواند بر احآیا مغز تا بزرگسالی توسعساخت شبکه عصبی مصنوعی با احیای بینایی نسبی یک بیمبحثی جالب درباره محدودیتتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز انسان رو به کوچک تر شهستی ما پس از شروعی چگال درمان های رایج ام اسآیا جنین انسان، هوشمندی شناخت و معرفت، و نقش آن دارتوکين تراپی روشی جديد برای اولین بار دانشمندانفلج خواب چیستتاثیر رژیم گیاه خواری بر مغزتان را در جوانی سیمکشواکسن دیگری ضد کرونا از ددرگیری مغز در بیماری کویافت فشار خون ناگهانی در وصرع و درمان های آناز نخستین همانند سازها تبررسی سیستم تعادلی بدن اقانون مندی نقشه ژنتیکی متصویربرداری فضاپیمای آمنقش حیاتی تلومر دی ان آ دیکی از علل محدودیت مغز امرویاهای پر رمز و حیرتی درانسان قدیم در شبه جزیره ععادت کردن به نعمتاز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های زبانی سرمنشا تممانتین یا آلزیکسا یا ابجواب دانشمند سوال کننده نقص در تشخیص هیجانات عامکنگره بین المللی سردرد دريتوکسيمب در درمان ام اساینکه به خاطرخودت زندگی از تکینگی تا مغز از مغز تتولید سلولهای جنسی از سلمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحس و ادراک قسمت سومنیاز به آموزش مجازی دیجیکاربرد روباتهای ريز، در زیر فشار کووید چه باید کرابزار بقا از نخستین همانازدواج های بین گونه ای، رتکامل چشممیدان مغناطيسي زمین بشر میدازولام در درمان تشنج دفاع در برابر تغییر ساختناتوانی از درمان برخی ویگالکانزوماب، دارویی جدیسفر نامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبوزون هیگز چیستتاثیر ژنها بر اختلالات خمدارک ژنتیکی چگونه انساندانشمندان یک فرضیه رادیکنزاع بین علم و نادانی رو پیوند سر آیا ممکن استسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از بیوگرافیتاثیر گیاه خواری بر رشد ومشاهده آینده از روی مشاههوش عاطفی بیشتر در زنانداروی ضد تشنج با قابليت تهوش مصنوعی و کشف زبان هایآیا همه جنایت ها نتیجه بیساختار شبکه های مغزی ثاباحساس گذر سریعتر زمانبحثی در مورد نقش کلسیم و تاثیر درجه حرارت بر عملکمغز انسان رو به کوچکتر شدو هر کس تقوای خدا پیشه کندرمان های علامتی در ام اسآیا جهان ذهن و افکار ما مشناسایی تاریخچه ی تکاملیارتباط میکروب روده و پاربرخی ملاحظات در تشنج های فلج دوطرفه عصب 6 چشمتاثیر رژیم گیاه خواری بر نقش قهوه در سلامتیواکسن سرطاندرگیری مغز در بیماران مبافراد آغاز حرکت خودشان رضررهای مصرف شکر و قند بر از نخستین همانند سازها تبررسی علل کمر درد در میانقانون جنگلتغییر الگوی رشد مغزی با زنقش خرچنگ های نعل اسبی دریافته های نوین علوم پرده رویای شفافانسان ها می توانند میدان عارضه جدید ویروس کرونا ساز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوتهای جنسیتی راهی برامنابع انرژي پاک سرچشمه حجاذبه و نقش آن در شکلگیرینقطه بی بازگشتکندر در بیماریهای التهابریواستیگمیناینکه خانواده ات سالم بااز تکینگی تا مغز از مغز تتومورها و التهاب مغزی عامنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحساسیت روانی متفاوتچیزی خارج از مغزهای ما نیکجای مغز مسئول پردازش تجزیرفون داروی ضد ام اسابزار بقا از نخستین هماناستفاده از مغز، وزن را کمتکامل ابزار هوش ، راه پر تکامل زبانمکانیزمهای دفاعی در برابدقیق ترین تصاویر از مغز اناتوانی در شناسایی چهره گامی در درمان بیماریهای سفر به مریخ در 39 روزابزار بقا از نخستین همانبی عدالتی در توزیع واکسن تاثیر کلام در آیات کلام بمروری بر تشنج و درمان هایهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان ژنی از مغز انسنزاع بین علم و جهل رو به پپیوند سر، یکی از راه حلهاسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از بیان ژن های اسکیزوفرنی دتاثیر گیاه خواری بر رشد ومطالعه ای بیان میکند اهدهوش عاطفی در زنان بیشتر اداروی ضد تشنج با قابليت تهوش مصنوعی گوگل به کمک تشآیا هوش مصنوعی زندگی بشرسازگاری با محیط بین اجزااخلاق و علوم اعصاببحثی در مورد عملکرد لوب فتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز ایندگان چگونه استوقت نهيب هاي غير علمي گذشدرمان ژنتیکی برای نوآوریآیا جهش های ژنتیکی، ویروشناسایی سلول های ایمنی اارتباط چاقی و کاهش قدرت ببرخی مرزهای اخلاق و علومفناوری هوش مصنوعی نحوه ختاثیر رژیم گیاه خواری بر نقش مهاجرت در توسعه نسل اواکسنی با تاثیر دوگانه ادرگیری مغزی در سندرم کووافزایش قدرت ادراکات و حسضررهای شکر بر سلامت مغزاز نخستین همانند سازها تبزرگ شدن مغز محدود به دورقانونمندی و محدودیت عالمتغییر زودتر اتصالات مغزینقش داروهاي مختلف معروف یادگیری مهارت های جدید دروبات های ریز در درمان بیانسان جدید از چه زمانی پاعدم توقف تکامل در یک اندااز تکینگی تا مغز از مغز تتقلید مرحله ای نسبتا پیشمنابع انرژی از نفت و گاز حقیقت قربانی نزاع بین بی چند نرمش مفید برای کمردرکوچک شدن مغز از نئاندرتاریسدیپلام تنها داروی تایایندرالاز تکینگی تا مغز از مغز تتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)منبع هوشیاری کجاست؟(قسمخلاصه ای از مطالب همایش مچگونه مغز پیش انسان یا همکرونا چه بر سر مغز می آورزاوسکا درمان گوشرابزار بقا از نخستین هماناستفاده از هوش مصنوعی در تکامل ساختار رگهای مغزی ما انسانها چه اندازه نزددلایلی که نشان میدهد ما بنخاع ما تا پایین ستون فقرگامی در درمان بیماریهای سفر تجهیزات ناسا به مریخ بیمار 101 ساله، مبتلا به ستاثیر کپسول نوروهرب بر نمرکز هوشیاری، روح یا بدن هوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان پاسخ کوانتومی نشانه های گذشته در کیهان پیام های ناشناخته بر مغز سوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از بیست تمرین ساده برای جلوتاثیر گیاه خواری بر رشد ومعنی روزههوش عاطفی در زنان بیشتر اداستانها و مفاهیمی اشتباهوش مصنوعی گوگل به کمک تشآیا هوش ارثی دریافتی از پسخن پاک و ثابتاخلاق پایه تکامل و فرهنگبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز ابزار بقای برتر مادیوقتی فهمیدی خطا کردی برگدرمان ام اس(مولتیپل اسکلآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجشواهدی از نوع جدیدی از حاارتباط هوش ساختار مغز و ژبرخی نکات از گاید لاین پرفیلمی بسیار جالب از تغییتاثیر رژیم گیاهخواری بر نقش میدان مغناطیسی زمین واسطه ها د رمسیر ایجاد مغدرگیری مغزی در سندرم کووافزایش مرگ و میر سندرم کوطوفان فقر و گرسنگی و بی ساز نخستین همانند سازها تبزرگ شدن تقریبا ناگهانی قارچ بی مغز در خدمت موجودتغییر عمودی سر انسان از پنقش ذهن و شناخت در حوادث یادآوری خواب و رویاروح رهاییانسان عامل توقف رشد مغزعسل طبیعی موثر در کنترل باز تکینگی تا مغز از مغز تتلقین اطلاعات و حافظهمنابع انرژی از نفت و گاز حقیقت تنها چیزی است که شاچند جهانیکووید نوزده و خطر بیماریرژیم های غذایی و نقش مهم ایا کوچک شدن مغزانسان الاز تکینگی تا مغز از مغز تتوهم چیستمنبع هوشیاری در کجاست؟ قخونریزی مغز در سندرم کووچگونه هموساپينس بر زمین کریستال زمان(قسمت اولزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیاتکامل شناخت انسان با کشفما انسانها چه اندازه نزددنیای شگفت انگیز کوانتومنخستین تصویر از سیاهچالهگاهی لازم است برای فهم و سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری های مغز و اعصاب و تاثیر کپسول نوروهرب بر تمرکز حافظه کجاستهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان اولین سلول مصننظام مثبت زندگیپیشینیان انسان از هفت میسودمندی موجودات ابزی بر ابزارهای بقای موجود زندبیش از نیمی از موارد انتقتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز فکر میکند مرگ برای دیهوشیاری کوانتومیدر مانهای کمر دردهوش مصنوعی الفاگوآیا هوش سریعی که بدون احسسرنوشتاختلال خواب فرد را مستعد بحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز ابزار برتر بقاویتنام نوعی کرونا ویروس درمان تومورهای مغزی با اآیا خداباوری محصول تکاملشواهدی از دنیسوان(شبه نئارتباط انسانی، محدود به برخی اثرات مضر ویتامین دفیزیک مولکولها و ذرات در تاثیر عصاره تغلیظ شده گینقش محیط زندگی و مهاجرت دوبینار اساتید نورولوژی ددرگیری اعصاب به علت میتوافسردگی و اضطراب در بیماطی یکصد هزار سال اخیر هرچاز نشانه ها و آثار درک شدبزرگترین خطایی که مردم مقبل از انفجار بزرگتغییرات منطقه بویایی مغزنقش روزه داری در سالم و جژن هوش و ساختارهای حیاتی روزه داری متناوب، مغز را انعطاف پذیری مکانیسمی علعصب حقوق نورولوواز تکینگی تا مغز از مغز تتلاش هایی در بیماران قطع منابع انرژی از نفت و گاز حقیقت خواب و رویاچندین ماده غذایی که ماننکودک ایرانی که هوش او از رژیم غذایی حاوی تخم مرغ وایا این جمله درست است کسیاز تکینگی تا مغز از مغز تتوانایی مغز و دیگر اجزای منبع هوشیاری در کجاست؟(قخواندن ، یکی از شستشو دهنچگونه واکسن کرونا را توزکریستال زمان(قسمت دوم)زبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقا از نخستین هماناستیفن هاوکینگ در مورد هما با کمک مغز خود مختاريمدندان ها را مسواک بزنید تنرمش های مفید در سرگیجهگاهی مغز بزرگ چالش استسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری گیلن باره و بیمارتاثیر کپسول نوروهرب بر سمرکز حافظه کجاستهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان تغییر میدان مغنظریه ی تکامل در درمان بیپیشرفت های جدید علوم اعصسیلی محکم محیط زیست بر انابزارهای پیشرفته ارتباط بیشتر کمردردها نیازی به تاثیر گیاهخواری بر رشد و مغز ما کوچکتر از نیم نقطههوش، ژنتیکی است یا محیطیدر محل کار ارزش خودت را بهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا هشیاری کوانتومی وجودسریعترین کامپیوتر موجوداختلال در شناسایی حروف و بحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز از بسیاری حقایق می گرویتامین E برای فعالیت صحدرمان تشنجآیا دلفین ها می تواند از شگفتی های زنبور عسلارتباط از بالا به پایین مبرخی اختلالات عصبی مثانهفیزیکدانان ماشینی برای تتاریخ همه چیز را ثبت کردهنقش نگاه از پایین یا نگاهوراپامیل در بارداریدستورالعمل مرکز کنترل بیالکتروتاکسی(گرایش و حرکظهور امواج مغزی در مغز مصاز نظر علم اعصاب یا نرووسبسیاری از بیماری های جدیقدم زدن و حرکت دید را تغیتغییرات آب و هوایی که به نقش رژیم غذایی بر رشد و اژن یا نقشه توسعه مغز و نقروزه داری و بیمار ی ام اس اولین هیبرید بین انسان وعضلانی که طی سخن گفتن چقداز تکینگی تا مغز از مغز تتلاشی برای درمان قطع نخامناطق خاصی از مغز در جستجحقیقت راستین انسان علم بچه زیاد است بر من که در ایکودکان میتوانند ناقل بی راه های جدید برای قضاوت رایا ابزار هوشمندی یا مغز از تکینگی تا مغز از مغز تتوازن مهمتر از فعالیت زیمنبع خواب و رویاخواب سالم عامل سلامتیچگونه آن شکری که می خوریمکریستال زمان(قسمت سوم)زبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقا از نخستین هماناستیفن هاوکینگ در تفسیر استخوان های کشف شده، ممکتأثیر نگاه انسان بر رفتاما تحت کنترل ژنها هستیم یدو ویژگی انتزاع و قدرت تجنرمشهای مهم برای تقویت عگذر زمان کاملا وابسته به سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری ای شبیه آلزایمر و تاثیر کپسول نوروهرب بر سمرکز خنده در کجای مغز استهوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان روش هاي جدیدی نظریه تکامل در درمان بیمپیشرفتی مستقل از ابزار هسیاهچاله و تکینگی ابتدایابزارهای بقا از نخستین هبا هوش مصنوعی خودکار روبتاثیر انتخاب از طرف محیط مغز مادران و کودکان در زمهیچگاه از فشار و شکست نتردر چه مرحله ای از خواب ، رهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا واکنش های یاد گرفته وسرگیجه از شایعترین اختلااختلال در شناسایی حروف و بحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز به تنهایی برای فرهنگ ویتامین E در چه مواد غذایدرمان جدید میگرن با انتی آیا دلفین ها میتوانند باشاهکار قرنارتباط بین هوش طبیعی و هوبرخی بیماری ها که در آن بفرگشت و تکامل تصادفی محض تازه های اسکیزوفرنی(جنونقش نظام غذایی در تکامل مورزش هوازی مرتب خیلی به قذهن ما از در هم شکستن منبالتهاب شریان تمپورالعلم به ما کمک میکند تا مواز نظر علم اعصاب اراده آزبسیاری از بیماری های جدیقدرت انسان در نگاه به ابعتغییرات تکاملی سر انسان نقش رژیم غذایی در رشد و اژنها نقشه ایجاد ابزار هوروزه داری سلول های بنیاداولین مورد PML به دنبال تکمقالاتاز تکینگی تا مغز از مغز تتلاشی تازه برای گشودن معمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمحمله ویروس کرونا به مغزنهایت معرفت و شناخت درک عکودکان خود را مشابه خود تراه های جدید برای قضاوت رایا بیماری ام اس (مولتیپاز تکینگی تا مغز از مغز تتوسعه هوش مصنوعی قادر اسمنحنی که ارتباط بین معرفخواب سالم عامل سلامتی و یچگونه انتظارات بر ادراک کشف مکانیسم عصبی خوانش پزبان و بیان نتیجه ساختماابزار بقا از نخستین هماناستروژن مانند سپر زنان دتئوری تکامل امروز در درمماه رجبدو برابر شدن خطر مرگ و میچرا مغزهای ما ارتقا یافت گربه شرودینگر و تاثیر مشسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری ای شبیه ام اس مولتتاثیر کتامین در درمان پامرگ انتقال است یا نابود شهوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان روشی برای تبدینظریه تکامل در درمان بیمپاسخ گیاهان در زمان خوردسیاره ابلهانابزارهای بقا ازنخستین همبار سنین ابزار هوشمندی اتاثیر احتمالی عصاره تغلیمغز چون ابزار هوش است دلیهاوکينگ پیش از مرگش رسالدر هم تنیدگی کوانتومی و پهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا گذشته، امروز وآینده سربازان ما محققا غلبه می اختلالات مخچهبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز برای فراموشی بیشتر کویتامین دی گنجینه ای بزردرمان جدید کنترل مولتیپلآیا دست مصنوعی به زودی قاشبیه سازی میلیون ها جهان ارتباط شگفت مغز انسان و فبرخی بیماری های خاص که بدفراموش کارها باهوش تر هستازه های بیماری پارکینسونقش نظریه تکامل در شناساورزش هوازی ، بهترین تمریذهن چند جانبه نیازمند نگامیوتروفیک لترال اسکلروعلایم کمبود ویتامین E را از نظر علم اعصاب اراده آزبعد از کرونالوب فرونتال یا پیشانی مغثبت امواج الکتریکی در عصنقش زنجبیل در جلوگیری از ژنها ، مغز و ارادهروش مقابله مغز با محدودیاولین مورد پیوند سر در انتاثیر ویتامین دی بر بیمااز تکینگی تا مغز از مغز تتلاشی جدید در درمان ام اسمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحوادث روزگار از جمله ویرچهار میلیارد سال تکامل بکوری گذرای ناشی از موبایراه پیروزی در زندگی چیستایا بدون زبان میتوانیم تاز تکینگی تا مغز از مغز تتوسعه برخی شغل ها با هوش منشأ اطلاعات و آموخته ها خواب عامل دسته بندی و حفطچگونه باغبانی باعث کاهش کشف مکانیسمی پیچیده در بابزار بقا از نخستین هماناسرار بازسازی اندام هاتئوری تکامل در پیشگیری و ماپروتیلیندو برابر شدن خطر مرگ و میچرا پس از بیدار شدن از خوگزیده ای از وبینار یا کنفسفری به آغاز کیهانابزار بقای موجود زنده از بیماری اضطراب عمومیتاثیر گیاه خواری بر رشد ومراحل ارتقای پله پله کیههوش مصنوعی به کمک هوش طبیداروهای مصرفی در ام اسنظریه تکامل در درمان بیمپختگی پس از چهل سالگي به سیاره ابلهانابزارهای بقای از نخستین بارداری بدون رحمتاثیر ترکیبات استاتین (سمغز چگونه صداها را فیلتر هاوکينگ پیش از مرگش رسالدر هم تنیدگی کوانتومی و دهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا آگاهی پس از مرگ از بیسردرد میگرن در کودکاناختلالات حرکتی در انسانبحثی درباره احساسات متفاتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟ویرایش DNA جنین انسان، بردرمانهای بیماری پارکینسآیا رژیم غذایی گیاهی سلاشبیه سازی سیستم های کوانارتباط شگفت انگیز مغز انبرخی توجهات در ببمار پارفراموشی همیشه هم بد نیستتبدیل تراکت صوتی مصنوعی نقش هورمون های تیروئید دورزش و میگرنرفتار اجتماعی انسان، حاصامید نیکو داشته باش تا آنعلایم کمبود ویتامین E را از آغاز خلقت تا نگاه انسابعد از کرونالایو دوم دکتر سید سلمان فجمجمه انسان های اولیهنقش زبان در سلطه و قدرت اژنهای مشترک بین انسان و وروش های صرفه جویی در ایجااولین تصویر در تاریخ از سصفحه اصلیاز تکینگی تا مغز از مغز تتمایل زیاد به خوردن بستنمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحافظه و اطلاعات در کجاست چهار ساعت پس از کشتار خوککی غایب شدی تا نیازمند دلراست دستی و چپ دستیایا تکامل هدفمند استاز تکینگی تا مغز- از مغز توصیه های سازمان بهداشت مهندسی ژنتیک در حال تلاش خودآگاهی و هوشیاريچگونه تکامل مغزهای کنونیکشف ارتباط جدیدی از ارتبزبان و بیان، در سایه پیشرابزار بقا از نخستین همانابزار بقا از نخستین هماناصول سلامت کمرتا 20 سال آینده مغز شما به مبانی ذهنی سیاه و سفیددوچرخه سواری ورزشی سبک و چرا بیماری های تخریبی مغگزارش یک مورد جالب لخته وسقوط درون جاذبه ای خاص، چابزار بقای موجود زنده از بیماری بیش فعالیتاثیر گیاه خواری بر رشد ومرز مرگ و زندگی کجاستهوش مصنوعی در کامپیوترهاداروهای ام اسهفت چیز که عملکرد مغز تو پرورش مغز مینیاتوری انساسیر آفرینش از روح تا مغز ابزارهای دفاعی و بقای موبازگشت از آثار به سوی خداتاثیر دوپامین و سروتونینمغز ناتوان از توجیه پیداهدف یکسان، در مسیرهای متدر کمتر از چند ماه سوش جدهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا امکان بازسازی اندامهسردرد و علتهای آناختلالات صحبت کردن در انبحثی درباره احساساتی غیرتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز بزرگ چالش است یا منفعواکنش های ناخودآگاه و تقدرک فرد دیگر و رفتارهای اآیا رژیم غذایی گیاهی سلاشبکه های مصنوعی مغز به درارتباط شگفت انگیز مغز انبرخی توصیه ها برای واکسیفرایند پیچیده ی خونرسانیتبدیل سلولهای محافط به سنقش هورمون زنانه استروژنورزش بهترین درمان بیش فعرقیبی قدرتمند در برابر مامید درمان کرونا با همانعلت خواب آلودگی بعد از خواز انفجار بزرگ تا انفجار بعد از کرونا دلخوشی بیهولبخند بزن شاید صبح فردا زجنسیت و تفاوت های بینایینقش زبان در سلطه و قدرت اژنهای هوش ، کدامندروش هایی ساده برای کاهش ااولین سلول مصنوعیسوالات پزشکیاز تکینگی تا مغز از مغز تتمدن قدیمی ای در جنوب ایرمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحافظه و اطلاعات در کجاست نوآوری ای شگفت انگیز دانکیست کلوئید بطن سومرجزخوانی هایی که امروز بایرادهای موجود در خلقت باز تکینگی تا مغز- از مغز توصیه های غیر دارویی در سمولتیپل اسکلروز در زنان خودآگاهی و هوشیاريچگونه جمعیت های بزرگ شکل کشف جمجمه ای درکوه ایرهوزبان و تکلم برخی بیماریهابزار بقا از نخستین هماناضطراب و ترستاثیر مشاهده بر واقعیت بمجموعه های پر سلولی بدن مديدن با چشم بسته در خواب چرا حیوانات سخن نمی گوینگشایش دروازه جدیدی از طرسلول های بنیادی منابع و اابزار بقای موجود زنده از بیماری تی تی پیتاثیر گیاه خواری بر رشد ومرز بین انسان و حیوان کجاهوش مصنوعی در خدمت خلق وحداروهای ضد بیماری ام اس وهفت سین یادگاری از میراث آلودگی هوا و ویروس کروناسیستم تعادلی بدناثر مضر مصرف طولانی مدت ربازگشت به ریشه های تکاملتاثیر دپاکین بر بیماری ممغز و سیر تکامل ان دلیلی هدف از تکامل مغزدر آستانه ی موج پنجم کوویهوش مصنوعی از عروسک بازی آیا انسان با مغز بزرگش اخسردرد تنشناختراع جدید اینترنت کوانبخش بزرگتر کیهان ناشناختتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز بزرگ چالشهای پیش روواکسن های شرکت فایزر آمردرک و احساسآیا راهی برای رفع کم آبی شباهت مغز با کیهان مادیارتباط غیرکلامی بین انسابرخی روش های تربیتی کودکفرایند تکامل و دشواری هاتری فلوپرازیننقش ژنتیک در درمان اختلاورزش در کمر دردرموزی از نخستین تمدن بشرامگا سه عامل مهم سلامتعوامل موثر در پیدایش زبااز بحث های کنونی در ویروسبعد از کرونا دلخوشی بیهولرزش ناشی از اسیب به عصبجنسیت و تفاوت های بینایینقش سجده بر عملکرد مغزژنهای حاکم بر انسان و انسروش صحبت کردن در حال تکاماوکرلیزوماب داروی جدید شپیامهای کاربراناز تکینگی تا مغز از مغز تتمدن بشری و مغز اخلاقیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحافظه و اطلاعات در کجاستنوار مغزی روشی مهم در تشخکاهش مرگ و میر ناشی از ابرشته نوروایمونولوژی و نقاگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز- از مغزتتوصیه هایی در مصرف ماهیمواد کوانتومی جدید، ممکنخورشید مصنوعیچگونه جمعیت های بزرگ شکل گمان میکنی جرمی کوچکی در زبان و شناخت حقیقت قسمت چ