دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

ابزار بقا از نخستین همانند سازها تا مغز، از مغز تا ویروس کرونا قسمت بیست و پنجم

ابزار بقای موجود زنده از نخستین همانند سازها تا مغز، از مغز تا ابزارهای بقای ویروس کرونا(قسمت بیست و پنجم)
پس از واکسن های کرونا!
ابتدای این قسمت با سخنان دکتر آنتونی فائوچی: ویروس در بدن ما و نه خارج از آن دچار موتاسیون و جهش می شود، پس برای رهایی از این ویروس باید همه جهان هر چه سریعتر واکسینه شوند. راه پایان همه گیری کنونی، واکسیناسیون همه مردم جهان در سریعترین زمان ممکن است( آنتونی اس. فائوچی (انگلیسی: Anthony S. Fauci‎; ‎/ˈfaʊtʃi/‎؛ زادهٔ ۲۴ دسامبر ۱۹۴۰) یک پزشک و دانشمند آمریکایی ایتالیایی‌تبار در زمینه ایمنی‌شناسی است. وی از سال ۱۹۸۴ تا کنون ریاست مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا را بر عهده دارد.)
روزهای دشوار فعلی و جهش های جدید و ویرانگر ویروس کرونا از آفریقای جنوبی، انگلستان، هند و آمریکا و ... که روزهای سخت تری را نوید میدهد؛ ولی آیا دست انسان امروز در مقابله با این همه گیری بسته است؟

ساخت پیچیده ترین واکسن ها در کشوهای مختلف جهان و حتی ساخت قدرتمندترین واکسن ها به وسیله mRNA و اخیرا تلاش برای ساخت سوپر واکسن کرونا نشان میدهد، دست انسان هرگز در این رویارویی بسته نیست. تزریق واکسن تا امروز، به حدود یک میلیارد نفر از مردم جهان، تلاشی تحسین برانگیز برای زدودن این همه گیری است. کم بودن عوارض ناشی از این واکسن ها مایه ی امید و امری تحسین آمیز در عرصه ی علمی است(در آسترازینکا: 34 میلیون واکسن گرفتند حدود 200 نفر دچار لخته شدند. در فرایزر در 54 میلیون گیرنده، 35 نفر ترومبوز سیستم عصبی مرکزی گرفتند که مقادیر بسیار پایینی است.)

و اخیرا بررسی های دقیق علمی در پیشرفته ترین آزمایشگاه های جهان برای کشف علت معدود مواردی- که دچار عارضه پس از واکسن شده اند- امید دیگری از تلاش مثبت معدود انسان های امروز برای رهایی از این همه گیری است.

قبرهای تو درتوی قبرستان های شهر و شهرهای دود گرفته از سوختن جسد انسان و رکورد زدن در مرگ و میر انسان ها، شاید هشداری چند باره بر انسان امروز باشد؛ او که میتوانست به جای هزینه کردن برای سلاح های کشتار جمعی و بمب و موشک، در علم و تکنولوژی مثبت سرمایه گذاری کند.

انسان غافل از روزهای سیاه- که عبرتی از کارهای خود اوست- شاید در میان گورستان های در حال پر شدن و ناله ی کودکانی- که در غم یتیمی فرو می روند- و زنان شوهر مرده ای- که خانه و زندگی آنها در حال متلاشی شدن است- به زودی روشن تر از جنگجویان کوهستان بیندیشد. روزهای خطرناکتر در کمین ماست؛ اندکی از آن را دیده ایم ولی آینده در صورت بیدار نشدن انسان ها سختتر و سخت تر خواهد بود!

آژانس پزشکی اروپا این هفته جاده را برای استفاده از واکسن جانسون جانسون هموار کرد؛ ولی سوالات هنوز درباره ی عارضه ی نادر لخته خون در این واکسن و واکسن مشابه مانند آسترازنکا باقی است.
این دو واکسن و واکسن روسی اسپوتنیک، از ویروس دیگری به عنوان ناقل تاج ویروس کرونا استفاده میکند. این آدنوویروس های ضعیف، به عنوان ناقل ژن تاج ویروس کرونا به عنوان عامل اصلی بیماری زا در سندرم کووید 19، استفاده میشود. واکسن آسترازنکا از طریق تحریک دوگانه سیستم ایمنی(بی سل و تی سل)اثر میکند ولی عارضه ی ایجاد لخته ی خونی در معدود افراد دریافت کننده مشاهده شده است.

آیا پروتئین های حمایتی واکسن، باعث این عارضه ی نادر می شود؟
پژوهشگران در آلمان و کانادا مقاله ی جدیدی را می نویسند که چگونه واکسن کووید- که به وسیله شرکت آسترازنکا ساخته شده است- ممکن است باعث اختلال انعقادی نادری شود. فرایندی- که پروتئین های سرگردان انسانی و نگهدارنده ها در واکسن را درگیر می کند- هنوز نامشخص است. روشن نیست فرضیه ی آنها واکنش های مشابهی را هم توضیح دهد که در معدود گیرنده های واکسن جانسون جانسون کووید 19 دیده میشود.

گوتامی آرپالی هماتولوژیست در دانشکده پزشکی دانشگاه دوک- که به عنوان دستیار بر موضوع واکسن آسترازنکا کارمیکند- میگوید: اطلاعات جدید، موضوع جالبی است ولی یک مدرک غیر قابل انکار از هر جهت نیست. شناخت چیزی که در واکسن وجود دارد و منجر به این عارضه ی ناخواسته میشود کمک میکند واکسن های بهتری در آینده ساخته شود و افرادی که بیشتر درمعر ض خطر این لخته ها هستند شناسایی شوند.

این روش ها کمک میکند واکسن ها ارتقا یابند تا از عوارضی که وجود دارد و دانشمندان آن را vaccine induced thrombotic thrombocytopenia VITT مینماند جلوگیری شود. تنظیم کننده های واکسن در مورد اینکه این عارضه ی ناچیز در برابر سود واکسن در جلوگیری از کووید 19 چه جایگاهی دارند اختلاف نظر دارند.

نهایتا آژانس پزشکی اروپا EMA استفاده از واکسن جانسون&جانسون را با وجود خطر کمی که گزارش شده، در برابر کووید 19 مجاز دانسته است و مصرف آن را همراه با توصیه های پزشک در مورد هر گونه علایم لخته ی درخون مجاز میداند. مطالعات اخیر نشان میدهد واکسن آسترازنکا مقادیر زیادی پروتئین از سلول های انسانی دارد. اینها احتمالا از نسل سلول های انسانی است که برای رشد ویروس در شرایط آزمایشگاهی استفاده می شود.

پژوهشگران می گویند این پروتین ها همراه با بخش دیگر واکسن به نام EDTA ممکن است پاسخ خطرناک سیستم ایمنی را در برخی گیرندگان واکسن، توجیه کند. EDTA در برخی واکسن ها به عنوان نگهدارنده استفاده می شود ولی سبب می شود عروق خونی اندکی نفوذ پذیر شود.

آندراس گریناچر مدیر مطالعه بررسی واکسن آسترازنکا می گوید:از مقدار بالای EDTA در این واکسن- که بسیار بالاتر از مقادیر لیست شده در واکسن های معمول می باشد- شگفت زده شده است. این گروه نشان داد در مدل موشی، واکسن باعث افزایش نفوذ ترشح عروقی شده است. گریناچر می گوید: این ممکن است هر پروتئین آزادی را در واکسن بیشتر در معرض پلاکت ها یا ترومبوسیت ها قرار دهد. فاکتور 4 پلاکتی، PF4که از ترومبوسیت ها ترشح می شود می تواند کمپلکس هایی را با پروتئین های باقیمانده انسانی یا دیگر اجزای واکسن تشکیل دهد و این به خاطر شارژ مثبت آن است.

در حقیقت وقتی پژوهشگران PF4 را در آزمایشگاه به واکسن اضافه کردند کمپلس های بزرگی شکل گرفت. گریناچر و همکاران او تصور می کنند اتصال کمپلکس های PF4 و التهاب شدیدی که به وسیله ی واکسن ایجاد میشود ممکن است گروه خاصی از سلول های ایمنی را فعال کند و آنتی بادی هایی علیه PF4 ساخته شود(این حالت همچنین در سندرم انعقادی که با هپارین ایجاد میشود هست. در این موارد هپارین کمپلکس های مشکل سازی را با PF4 تشکیل می دهد.)

پژوهشگران می گویند آنتی بادی ها علیه PF4 آنقدر قوی هستند تا باعث واکنش های ایمنی اضافه در خون شوند و پلاکت ها را کم کنند و باعث تشکیل لخته های کشنده در مغز، شکم و ریه ها شود. گریناچر میگوید: این آنتی بادی ها اگر بدن در حال مبارزه با عفونتی شدید باشد سودمند است ولی می تواند از کنترل خارج شود. این مانند بیدار کردن یک اژدهای خفته است. در بیشتر موارد ما واقعا می خواهیم اژدها را در خواب نگه داریم و واکسن حقیقتا مانند یک پسر بچه است که وارد غار می شود و به اژدها سنگ پرتاب میکند!!)

ممکن است این آثار تحریکی و لخته های ایجاد شده فقط به دلیل EDTA نباشد مثلا در واکسن جانسون&جانسون این ماده وجود ندارد ولی واکنش التهابی و لخته، مشاهده شده است. مورتیمر پونکز هماتولوژیست کودکان ميگويد: آدنوويورس تاريخچه ی سياهي به عنوان یک ویروس ایجاد کننده ی سیستم ایمنی دارد... اگر EDTA هم نقش داشته باشد من فکر میکنم ادتا ساده ترین بخش این بازی باشد!
آرپالی موافق است و می گوید: خود ویروس که در مقادیر بسیار بالا استفاده می شود ممکن است برای ایجاد پاسخ ایمنی کافی باشد. او تصور می کند PF4 خیلی ساده با آدنویوروس متصل شود و این فرضیه ای است که بیان می کند چرا واکسن J&J همان واکنش ها را ایجاد میکند. او می گوید تعدادی از مردم از روی بدشانسی مقادیر بالایی از PF4 دارند و دلیل این- که این کمپلکس ها را در زمان دریافت واکسن ایجاد می کنند- توضیح میدهد.

پونکس از سوی دیگر موافق نیست کمپلکس های PF4 حقیقتا پشت قضیه ی لخته ها هستند این کمپلکس ها ممکن است تماشاچی بی گناه باشند هرچند او برای گریناچر به خاطر رهبری میدان و فراهم کردن زمینه های اندیشه و ایجاد سوالات آزمایشی کف میزند. رولف مارشالک بیولوژیست مولکولی در دانشگاه گوته فرانکفورت تصور میکند مکانیسم های اضافه ای مربوط به خار ویروس، ممکن است نقش بازی کند و این زمانی است که سلول های فرد واکسینه شده شروع می کند پروتئین ویروسی بسازد و این درهمان قالب زمانی رخ میدهد که در دیگر بیماری های انعقادی هم هست و معمولا بین 4 تا 20 روز پس از واکسیناسیون است .. اینها ممکن است بعدا آبشار آنتی بادی علیه PF4 را تشدید کند.
حتی زمانی که نورافکن بر دو واکسن J&J و آسترازنکا میدرخشد بررسی موشکافانه روی دو واکسن دیگر با آدنوویروس یعنی اسپوتنیک وی ساخت روسیه و واکسن ساخته شده به وسیله ی شرکت زیست شناسی چینی کانسینو انجام میشود. شرکت چینی میگوید به دقت موارد لخته را در گیرندگان واکسن بررسی میکند و شرکت روسی میگوید تا این لحظه موردی از لخته در گیرندگان واکسن مشاهده نشده است. هرچند مشخص نیست چند نفر تاکنون این واکسن را دریافت کرده اند. عطش زیادی به خصوص در کشورهای اروپایی برای واکسن روسی وجود دارد ولی آژانس پزشکی اروپا هنوز آن راتایید نکرده است.
https://www.sciencemag.org/news/2021/04/do-preservative-and-stray-proteins-cause-rare-covid-19-vaccine-side-effect?utm_campaign=SciMag&utm_source=JHubbard&utm_medium=Facebook


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت هجدهمکجای مغز مسئول پردازش تجروی و منیزیم در تقویت استانعطاف پذیری مکانیسمی علشواهدی از نوع جدیدی از حامجموعه های پر سلولی بدن مارزش حقیقی زبان قسمت سومبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وححس و ادراک- قسمت بیست و پروش های صرفه جویی در ایجاگیلگمش باستانی کیستفلج دوطرفه عصب 6 چشماینکه خانواده ات سالم باضررهای مصرف شکر و قند بر مرگ چیستاز تکنیکی تا مغز از مغز تبرخی نرمش های گردنتاثیر داروی ضد تشنج سدیم هاوکينگ پیش از مرگش رسالخطا در محاسبات چیزی کاملراه فراری نیستپیموزایدقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصاگر تلاش انسان امروز براعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکینگی تا مغز از مغز تمشاهده آینده از روی مشاهبررسی علل کمر درد در میانتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین کادژا وو یا اشنا پنداریپروژه ی ژنوم انسانیزندگی زمینی امروز بیش از لبخند بزن شاید صبح فردا زابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغز مغز انسان برای شادمانی طتفاوتهای جنسیتی راهی برانگاه انسان محدود به ادراتری فلوپرازینواکسن کرونا از حقیقت تاتداروهای ضد بیماری ام اس وآیا هوش مصنوعی زندگی بشرزبان و شناخت حقیقت قسمت دمنابع انرژی از نفت و گاز ابزار بقای موجود زنده از استیفن هاوکینگ در تفسیر مغز زنان جوانتر از مغز مرتنفس هوازی و میتوکندریچرا مغزهای ما ارتقا یافت تغییرات تکاملی سر انسان ورزش در کمر درددر هم تنیدگی کوانتومی و دآیا جنین انسان، هوشمندی سلول عصبی شاهکار انطباق منبع هوشیاری کجاست قسمت ابزارهای بقای موجود زندهبه بالا بر ستارگان نگاه کنقش پیش زمینه ها و اراده توازن مهمتر از فعالیت زینظریه ی تکامل در درمان بیجواب دانشمند سوال کننده ژنهای هوش ، کدامنددرمان جدید کنترل مولتیپلآزمون ذهنی گربه شرودینگرسیاهچاله و تکینگی ابتدایمنبع هوشیاری کجاست؟(قسماخلاق و علوم اعصاببیماری تی تی پینقش زبان در سلطه و قدرت اتکامل داروینی هنوز در حاهوش مصنوعی می تواند بر اححمایت از طبیعتکودکان خود را مشابه خود تدرختان اشعار زمینامید نیکو داشته باش تا آنسخن پاک و ثابتمیدان مغناطيسي زمین بشر ارتوکين تراپی روشی جديد بارداری بدون رحمنوآوری ای شگفت انگیز دانتاثیر ویتامین دی بر بیماهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت هشتمکرونا چه بر سر مغز می آوررویا و خبر از آیندهاولین مورد PML به دنبال تکشواهدی از دنیسوان(شبه نئمحل درک احساسات روحانیارزش خود را چگونه میشناسبحثی درباره احساسات متفاتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درمانگر کامپیحساسیت روانی متفاوتروش هایی ساده برای کاهش اگیاه خواری و گوشت خوار کدفناوری هوش مصنوعی نحوه خاینترنت بدون فیلتر ماهواضررهای شکر بر سلامت مغزمرگ و میر پنهاناز تکینگی تا مغز و از مغز برخی یونها و مولکول های متاثیر درجه حرارت بر عملکهدف یکسان، در مسیرهای متخطر آلودگی هواراه های جدید برای قضاوت رپیچیدگی های مغزمگسقانون مندی نقشه ژنتیکی ماپی ژنتیکعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز از مغز تمطالعه ای بیان میکند اهدبزرگ شدن مغز محدود به دورتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین کا و استخواندژاوو یا آشناپنداریپرواز از نیویورک تا لوس آزندگی زودگذرلرزش ناشی از اسیب به عصبابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغز مغز انسان برای شادمانی طتقلید مرحله ای نسبتا پیشنگاه از درون مجموعه با نگتری فلوپرازینواکسن کرونا ساخته شده توداروی فامپیریدین یا نورلآیا هوش ارثی دریافتی از پزبان و شناخت حقیقت قسمت سمنابع انرژی از نفت و گاز ابزار بقای موجود زنده از استخوان های کشف شده، ممکمغزهای کوچک بی احساستنفس هوازی و میتوکندریچرا ویروس کرونای دلتا واثبت امواج الکتریکی در عصوزن حقیقی معرفت و شناختدر کمتر از چند ماه سوش جدآیا جهان ذهن و افکار ما مسلولهای ایمنی القا کنندهمنبع هوشیاری کجاست قسمت ابزارهای بقای از نخستین به خودت مغرور نشونقش آتش در رسیدن انسان بهتوسعه هوش مصنوعی قادر اسنظریه ی ریسمانجاذبه و نقش آن در شکلگیریژنهای حاکم بر انسان و انسدرمانهای بیماری پارکینسآسيب میکروواسکولاریا آسسیاهچاله ی تولید کنندهمنبع هوشیاری کجاست؟(قسماخلاق پایه تکامل و فرهنگبیماری دویکنقش سجده بر عملکرد مغزتکامل داروینی هنوز در حاهوش مصنوعی و کشف زبان هایحوادث روزگار از جمله ویرکوری گذرای ناشی از موبایدرد باسن و پا به دلیل کاهامید درمان کرونا با همانسرنوشتمیدازولام در درمان تشنج ارتباط میکروب روده و پاربازگشت از آثار به سوی خدانوار مغز مشاهده ی غیر مستنوار مغزی روشی مهم در تشختاثیر ویروس کرونا بر مغز هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت پنجمکریستال زمان(قسمت اولرویا بخشی حقیقی از زندگی اولین مورد پیوند سر در انشکل های متفاوت پروتئین همحل درک احساسات روحانی داز نخستین همانند سازها تبحثی درباره احساساتی غیرتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درخدمت خلق وحخفاش با شیوع همه گیری جدیروش صحبت کردن در حال تکامگالکانزوماب، دارویی جدیفیلمی بسیار جالب از تغییایندرالطلای سیاهمرگ انتقال است یا نابود شاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی اثرات مضر ویتامین دتاثیر درجه حرارت بر عملکهدف از تکامل مغزخطرات هوش مصنوعیراه های جدید برای قضاوت رپیچیدگی های مغزی در درک زقانون جنگلابزار هوش در حال ارتقا ازعامل کلیدی در کنترل کارآاز تکینگی تا مغز از مغز تمعنی روزهبزرگ شدن تقریبا ناگهانی تاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین کا در سبزیجاتدگرگونی های نژادی و تغییپرورش مغز مینیاتوری انسازونیسومایدلرزش عضله یا فاسیکولاسیوابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغزتمغز انسان رو به کوچک تر شتقلید از روی طبیعتنگاه حقیقی نگاه به درون اتسلیم شدن از نورون شروع مواکسن ایرانی کرونا تولیدداروی لیراگلوتیدآیا هوش سریعی که بدون احسزبان شناسی مدرن در سطح سلمنابع انرژی از نفت و گاز ابزار بقای موجود زنده از استروژن مانند سپر زنان دمغزتان را در جوانی سیم کشتنفس بدون اکسیژنچرا پس از بیدار شدن از خوجمجمه انسان های اولیهوزوز گوشدر آستانه ی موج پنجم کوویآیا جهش های ژنتیکی، ویروسلولهای بنیادی مصنوعی درمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمابزارهای دفاعی و بقای موبه زودی شبکه مغزی به جای نقش انتخاب از طرف محیط، نتوسعه برخی شغل ها با هوش نظریه تکامل در درمان بیمجدایی خطای حسی استکلرال هیدرات برای خواباندرهای اسرارآمیز و پوشیدهآسیب ها ناشی از آلودگی هوسیاره ی ابلهانمنبع هوشیاری کجاست؟(قسماختلال خواب فرد را مستعد بیماری دیستروفی میوتونینقش غذاها و موجودات درياتکامل زبانهوش مصنوعی گوگل به کمک تشحافظه و اطلاعات در کجاست کی غایب شدی تا نیازمند دلدستورالعمل مرکز کنترل بیامگا سه عامل مهم سلامتسریعترین کامپیوتر موجودمکانیک کوانتومی بی معنی ارتباط ماده و انرژیبازگشت به ریشه های تکاملبازخورد یا فیدبکنورون هاي مصنوعی می توانتاثیر ژنها بر اختلالات خهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و چهکریستال زمان(قسمت دوم)رویا تخیل یا واقعیتاولین هیبرید بین انسان و شگفتی های زنبور عسلمحدودیت های حافظه و حافظاز نخستین همانند سازها تبخش فراموش شده ی حافظهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی ساخته هوش طبیخلاصه ای از مطالب همایش مروشهای نو در درمان دیسک بگامی در درمان بیماریهای فیزیک مولکولها و ذرات در ایا کوچک شدن مغزانسان الطوفان فقر و گرسنگی و بی سمراحل ارتقای پله پله کیهاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی اختلالات عصبی مثانهتاثیر درجه حرارت بر عملکهدف از خلقت رسیدن به ابزادفاع در برابر تغییر ساختراه پیروزی در زندگی چیستپیوند مغز و سر و چالشهای قانون جنگلابزار بقا از نخستین همانعادت کردن به نعمتاز تکینگی تا مغز از مغز تمعادله ها فقط بخش خسته کنبزرگترین خطایی که مردم منکاتی در مورد تشنجتاثیر رو ح و روان بر جسمویتامین دی گنجینه ای بزردانش بی نهایتآلودگی هوا و ویروس کرونازونا به وسیله ویروس ابله لزوم سازگاری قانون مجازاابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز مغز انسان رو به کوچکتر شدتقویت استخوان در گرو تغذنگاهی بر قدرت بینایی دراتشنج چیستواکسن اسپایکوژنداروی تشنجی دربارداریآیا هشیاری کوانتومی وجودزبان شناسی نوین نیازمند منابع انرژی از نفت و گاز ابزار بقای موجود زنده از اسرار بازسازی اندام هامغزتان را در جوانی سیمکشتو یک جهان در مغز خودت هسچرا بیماری های تخریبی مغجنسیت و تفاوت های بینایییک پیشنهاد خوب برای آسان در درمان بیماری مولتیپل آیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجسلسله مباحث هوش مصنوعیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاتفاق و تصادفبه زیر پای خود نگاه نکن بنقش اتصالات بین سلولهای توصیه های سازمان بهداشت نظریه تکامل در درمان بیمجریان انرژی در سیستم های کمردرددرک فرد دیگر و رفتارهای اآشنا پنداریسیاره ابلهانمنبع هوشیاری در کجاست؟ قاختلال در شناسایی حروف و بیماری ضعف عضلات نزدیک بنقش غذاها و موجودات درياتکامل زبانهوش مصنوعی گوگل به کمک تشحافظه و اطلاعات در کجاست کیهان خود را طراحی میکندذهن ما از در هم شکستن منبامروز دانش ژنتیک هیچ ابهسرگیجه از شایعترین اختلامکانیزمهای دفاعی در برابارتباط متقابل با همه ی حیبازسازي مغز و نخاع چالشی نورون های ردیاب حافظهتاثیر کلام در آیات کلام بهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و یککریستال زمان(قسمت سوم)رویا حقی از طرف خدااولین تصویر در تاریخ از سشاهکار قرنمخچه فراتر از حفظ تعادلاز نخستین همانند سازها تبخش بزرگتر کیهان ناشناختتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیخونریزی مغز در سندرم کووروشهای شناسایی قدرت شنواگامی در درمان بیماریهای فیزیک و هوشیاریایا این جمله درست است کسیطی یکصد هزار سال اخیر هرچمرز مرگ و زندگی کجاستاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی بیماری ها که در آن بتاثیر درجه حرارت بر عملکهرچیز با یک تاب تبدیل به دقیق ترین تصاویر از مغز ارابطه تشنج و اوتیسمقانونمندی و محدودیت عالمابزار بقا از نخستین همانعارضه جدید ویروس کرونا ساز تکینگی تا مغز از مغز تمعجزه ی علم در کنترل کرونبسیاری از بیماری های جدیچگونه مولکول های دی ان ایتاثیر رژیم گیاه خواری بر ویروس مصنوعیدانشمندان موفق به بازگردآلزایمرزیباترین چیز در افزایش سلزوم سازگاری قانون مجازاابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز مغز ایندگان چگونه استتقویت سیستم ایمنینگاهی بر توانایی اجزاي بتشنج و حرکات شبه تشنجی قاواکسن اسپایکوژن ضد کروناداروی جدید s3 در درمان ام آیا واکنش های یاد گرفته وزبان، وسیله شناسایی محیطمنابع انرژی از نفت و گاز ابزار بقای موجود زنده از اصل بازخوردنقش قهوه در سلامتیتو پیچیده ترین تکنولوژی چرا حیوانات سخن نمی گوینجنسیت و تفاوت های بینایییک آلل ژنتیکی که از نئانددر سال حدود 7 میلیون نفر آیا خداباوری محصول تکاملسلطان جنگل یا صاحب ملکوتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاتوبان اطلاعات و پلِ بینبوزون هیگز چیستنقش تیروئید در تکامل مغزتوصیه های غیر دارویی در سنظریه تکامل در درمان بیمجریان انرژی در سیستم های کمردرد ناشی از تنگی کانادرک نیازمند شناخت خویش اآغاز فصل سرما و دوباره تکسیاره ابلهانمنبع هوشیاری در کجاست؟(قاختلال در شناسایی حروف و بیماریهای تحلیل عضلانی انقش غذاها و موجودات درياتکامل زبان انسان از پیشیهوش مصنوعی الفاگوحافظه و اطلاعات در کجاستکیهانِ هوشیارِ در حال یاذهن چند جانبه نیازمند نگانفجار و توقف تکاملی نشاسربازان ما محققا غلبه می ما انسانها چه اندازه نزدارتباط چاقی و کاهش قدرت بارتباط هوش ساختار مغز و ژبحتی علمی درباره تمایل بنوروپلاستیسیتی چیستتاثیر کپسول نوروهرب بر نهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و دوکشف مکانیسم عصبی خوانش پرویاها از مغز است یا ناخواولین سلول مصنوعیشبیه سازی میلیون ها جهان مخچه ، فراتر از حفظ تعادلاز نخستین همانند سازها تبخش دیگری در وجود انسان هتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیخواندن ، یکی از شستشو دهنروشی برای بهبود هوش عاطفگاهی لازم است برای فهم و فیزیکدانان ماشینی برای تایا ابزار هوشمندی یا مغز ظهور امواج مغزی در مغز مصمرز بین انسان و حیوان کجااز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی بیماری های خاص که بدتاثیر درجه حرارت بر عملکهزینه ای که برای اندیشیددلایلی که نشان میدهد ما براز تغییرقارچ بی مغز در خدمت موجودابزار بقا از نخستین همانعدم توقف تکامل در یک اندااز تکینگی تا مغز از مغز تمغز فکر میکند مرگ برای دیبسیاری از بیماری های جدیچگونه مغز پیش انسان یا همتاثیر رژیم گیاه خواری بر ویرایش DNA جنین انسان، بردانشمندان نورون مصنوعی سآمارهای ارائه شده در سطح زیر فشار کووید چه باید کرمقاومت به عوارض فشار خون ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز مغز ابزار بقای برتر مادیتلقین اطلاعات و حافظهچالش دیدگاه های سنتی در بتشنج عدم توازن بین نورون واکسن دیگر کرونا ساخته شداروی جدید میاستنی گراویآیا یک، وجود داردسفر نامه سفر به بم و جنوب منابع انرژی از نفت و گاز ابزار بقای موجود زنده از اصول توسعه ی یک ذهن کاملنقش مهاجرت در توسعه نسل اتو جهانی هستی که خودش را چرا حجم مغز گونه انسان درجهل مقدسیک جهش ممکن است ذهن انساندرمان های اسرار آمیز در آآیا دلفین ها می تواند از سم زنبور ، کلیدی برای وارمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاتوسوکسیمایدبوزون هیگز جهان را از متلنقش حفاظتی مولکول جدید دتوصیه هایی در مصرف ماهیهفت چیز که عملکرد مغز تو جریان انرژی در سیستم های کمردرد و علل آندرک و احساسإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَسیر آفرینش از روح تا مغز منبع خواب و رویااختلالات مخچهبیهوش کردن در جراحی و بیمنقشه مغزی هر فرد منحصر بهتکامل ساختار رگهای مغزی هوش مصنوعی از عروسک های بحس چشایی و بویاییکیست کلوئید بطن سومذهن هوشیار در پس ماده ی مانواع سکته های مغزیسردرد میگرن در کودکانما انسانها چه اندازه نزدما اکنون میدانیم فضا خالارتباط انسانی، محدود به بحث درباره پیدایش و منشا نوروز یا روز پایانیتاثیر کپسول نوروهرب بر تهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت بیست و سوکشف مکانیسمی پیچیده در برویاهای پر رمز و حیرتی دراوکرلیزوماب داروی جدید ششبیه سازی سیستم های کوانمخچه ابزاري که وظیفه آن فاز نشانه ها و آثار درک شدبرنامه و ساختار پیچیده متاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی بیشتر در زنانخواب سالم عامل سلامتیروشی جدید در درمان قطع نخگاهی مغز بزرگ چالش استفرگشت و تکامل تصادفی محض ایا بیماری ام اس (مولتیپعقل مجادله گرمزایای شکلات تلخ برای سلاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی توجهات در ببمار پارتاثیر درجه حرارت بر عملکهزینه سنگین انسان در ازادنیای شگفت انگیز کوانتومپیوند اندام از حیوانات براست دستی و چپ دستیقبل از آغازابزار بقا از نخستین همانعسل طبیعی موثر در کنترل باز تکینگی تا مغز از مغز تمغز قلببعد از کروناچگونه هموساپينس بر زمین تاثیر رژیم گیاه خواری بر واقعیت فیزیکی، تابعی از دانشمندان یک فرضیه رادیکآن چیزی که ما جریان زمان زیرفون داروی ضد ام اسمقابله با کرونا با علم اسابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز مغز ابزار برتر بقاتلاش هایی در بیماران قطع چاالش ها در تعیین منبع هوتشخیص ژنتیکی آتروفی های واکسن دیگری ضد کرونا از دداروی جدید ضد میگرنآیا کیهان می تواند یک شبیسفر به مریخ در 39 روزمنابع انرژی از نفت و گاز ابزار بقای موجود زنده از اصول سلامت کمرنقش میدان مغناطیسی زمین تو دی ان ای خاص ميتوکندريچرا خشونت و تعصبجهان یکپارچهیک رژیم غذایی جدید، می تودرمان های بیماری آلزایمرآیا دلفین ها میتوانند باسماگلوتید داروی کاهش دهنمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاثر مضر مصرف طولانی مدت ربی نهایت در میان مرزهانقش حیاتی تلومر دی ان آ دتوضیحی ساده در مورد هوش مهفت سین یادگاری از میراث جستجوی متن و تصویر به صورکمردرد با پوشیدن کفش منادرک احساسات و تفکرات دیگافت فشار خون ناگهانی در وسیستم تعادلی بدنمنحنی که ارتباط بین معرفاختلالات حرکتی در انسانبیهوشی در بیماران دچار انقشه های مغزی جدید با جزیتکامل شناخت انسان با کشفهوش مصنوعی از عروسک های بحس و ادراک (قسمت اول )کاهش مرگ و میر ناشی از ابذهن تو همیشه به چیزی اعتقانگشت ماشه ایسردرد و علتهای آنسردرد تنشنما با کمک مغز خود مختاريمارتباط از بالا به پایین مبحثي درباره هوش و تفاوتهنوشیدن چای برای مغز مفید تاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت بیستمکشف ارتباط جدیدی از ارتبرویای شفافايندگان چگونه خواهند دیدشبکه های مصنوعی مغز به درمدل همه جانبه نگر ژنرالیاز نظر علم اعصاب یا نرووسبرنامه ی مسلط ژنها در اختتاثیر گیاهخواری بر رشد و هوش عاطفی در زنان بیشتر اخواب سالم عامل سلامتی و یروشی جدید در درمان سکته مگذر زمان کاملا وابسته به فراموش کارها باهوش تر هسایا بدون زبان میتوانیم تعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهمسیر دشوار تکامل و ارتقابرخی توصیه ها برای واکسیتاثیر درجه حرارت بر عملکهزاران سال چشم های بینا ودندان ها را مسواک بزنید تپیوند سر آیا ممکن استرجزخوانی هایی که امروز بقبل از انفجار بزرگابزار بقا از نخستین همانعصب حقوق نورولوواز تکینگی تا مغز از مغز تمغز ما کوچکتر از نیم نقطهبعد از کروناچگونه واکسن کرونا را توزتاثیر رژیم گیاهخواری بر واقعیت چیستدانشمندان ژنی از مغز انسآنچه واقعیت تصور میکنیم زاوسکا درمان گوشرملاحظه های اخلاقی دربارهابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز مغز از بسیاری حقایق می گرتلاشی برای درمان قطع نخاناتوانی از درمان برخی ویتصویربرداری فضاپیمای آمواکسن سرطانداروی ضد تشنج با قابليت تآیا گذشته، امروز وآینده سفر تجهیزات ناسا به مریخ منابع انرژی از نفت و گاز ابزار بقای موجود زنده از اضطراب و ترسنقش محیط زندگی و مهاجرت دتولید مثل اولین ربات های چرا در مغز انسان، فرورفتجهان یکپارچهیکی از علل محدودیت مغز امدرمان های جدید میگرنآیا دست مصنوعی به زودی قاسندرم کووید طولانیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاثرات فشار روحی شدیدبی عدالتی در توزیع واکسن نقش خرچنگ های نعل اسبی درتیوتیکسن داروی ضد جنونهم نوع خواری در میان پیشیجستجوی هوشیاری در مغز ماکنفرانس تشنج هتل کوثر اصدرک تصویر و زبان های مخلتافراد آغاز حرکت خودشان رسیستم دفاعی بدن علیه مغز منشأ اطلاعات و آموخته ها اختلالات صحبت کردن در انبیوگرافینقص در تشخیص هیجانات عامتأثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک (قسمت دوم )کاهش التهاب ناشی از بیماذخیره ی شگفت انگیز اطلاعانگشت نگاری مغز نشان میدسردرد سکه ایما تحت کنترل ژنها هستیم یارتباط بین هوش طبیعی و هوبحثی جالب درباره محدودیتنوعی سکته مغزی ، وحشتناک تاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت دهمکشف جمجمه ای درکوه ایرهوروبات های ریز در درمان بیايا اراده آزاد توهم است یشباهت مغز با کیهان مادیمدل های ریز مغز مینی بریناز نظر علم اعصاب اراده آزبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱تاثیر انتخاب از طرف محیط هوش عاطفی در زنان بیشتر اخواب عامل دسته بندی و حفطريتوکسيمب در درمان ام اسگربه شرودینگر و تاثیر مشفراموشی همیشه هم بد نیستایا تکامل هدفمند استعلم به ما کمک میکند تا مومسئول صیانت از عقیده کیسبرخی روش های تربیتی کودکتاثیر درجه حرارت بر عملکهستي مادي ای که ما کوچکتردو ویژگی انتزاع و قدرت تجپیوند سر، یکی از راه حلهارساناها و ابر رساناها و عقدم زدن و حرکت دید را تغیابزار بقا از نخستین همانعضلانی که طی سخن گفتن چقداز تکینگی تا مغز از مغز تمغز مادران و کودکان در زمبعد از کرونا دلخوشی بیهوچگونه آن شکری که می خوریمتاثیر عصاره تغلیظ شده گیواقعیت چیستدانشمندان پاسخ کوانتومی آنزیم تولید انرژی در سلوزبان مشترک ژنتیکی موجوداملاحظات بیهوشی قبل از جرابزار بقا از نخستین هماناز روده تا مغزمغز به تنهایی برای فرهنگ تلاشی تازه برای گشودن معناتوانی در شناسایی چهره تصادف یا قوانین ناشناختهواکسنی با تاثیر دوگانه اداروی ضد تشنج با قابليت تآیا آگاهی پس از مرگ از بیسفر دشوار اکتشافمنابع انرژی از نفت و گاز ابزار بقای موجود زنده از اطلاع رسانی اینترنتینقش نگاه از پایین یا نگاهتولید پاک و فراوان انرژیچراروياها را به یاد نمی آجهان کنونی و مغز بزرگترییافته های نوین علوم پرده درمان های جدید در بیماری آیا رژیم غذایی گیاهی سلاسندرم گیلن باره به دنبال منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاثرات مفید قهوهبیمار 101 ساله، مبتلا به سنقش داروهاي مختلف معروف تکنولوژی جدید که سلول هاهمیشه اطمینان تو بر خدا بحفره در مغزکنگره بین المللی سردرد ددرک حقیقت نردبان و مسیری افزایش قدرت ادراکات و حسسکته مغزیمهندسی ژنتیک در حال تلاش اختلالات عضلانی ژنتیکبیوگرافینقطه بی بازگشتتئوری تکامل امروز در درمهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت چهلکاهش دوپامین عامل بیماریذرات کوانتومی زیر اتمی قاندوهگین نباش اگر درب یا ذرات کوانتومی زیر اتمی قانرژی تاریکسرعت فکر کردن چگونه استماه رجبارتباط شگفت مغز انسان و فبحثی در مورد نقش ویتامين نیکولا تسلاتاثیر کتامین در درمان پاهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت دوازدهمگل زندگیروح رهاییايا اراده آزاد توهم است یشباهت کیهان و مغزمدیریت اینترنت بر جنگاز نظر علم اعصاب اراده آزبرین نت به جای اینترنتتاثیر احتمالی عصاره تغلیهوشیاری کوانتومیخودآگاهی و هوشیاريریواستیگمینگزیده ای از وبینار یا کنففرایند پیچیده ی خونرسانیایجاد احساساتعلایم کمبود ویتامین E را از تکینگی تا مغز از مغز تمسئولیت جدیدبرخی سلولهای عصبی در تلاتاثیر درجه حرارت بر عملکهستی ما پس از شروعی چگال دو برابر شدن خطر مرگ و میپیام های ناشناخته بر مغز رشته نوروایمونولوژی و نققدرت انسان در نگاه به ابعابزار بقا از نخستین همانغیرقابل دیدن کردن مادهاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز چون ابزار هوش است دلیبعد از کرونا دلخوشی بیهوچگونه انتظارات بر ادراک تاریخ همه چیز را ثبت کردهواقعیت های متفاوتدانشمندان اولین سلول مصنآینده ی انسان در فراتر اززبان چهار حرفی حیات زمینممانتین یا آلزیکسا یا ابابزار بقا از نخستین همانازدواج های بین گونه ای، رمغز برای فراموشی بیشتر کتلاشی جدید در درمان ام اسنبرو و انرژی مداومتظاهر خوابیده ی مادهواسطه ها د رمسیر ایجاد مغداروی ضد تشنج توپیراماتآیا امکان بازسازی اندامهسفرنامه سفر به بم و جنوب منابع بی نهایت انرژی در دابزار بقای موجود زنده از اطلاعات حسی ما از جهان، چنقش نظام غذایی در تکامل متولید سلولهای جنسی از سلچراروياها را به یاد نمی آجهان کاملی در اطراف ما پریادگیری مهارت های جدید ددرمان های رایج ام اسآیا رژیم غذایی گیاهی سلاسندرم پیریفورمیسمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاثرات مضر ماری جوانابیماری های مغز و اعصاب و نقش ذهن و شناخت در حوادث تکنولوژی جدید که سلول هاهمیشه عسل با موم بخوریمحقیقت قربانی نزاع بین بی کنگره بین المللی سردرد ددرک عمیق در حیواناتافزایش مرگ و میر سندرم کوسانسور از روی قصد بسیاری مولتیپل اسکلروز در زنان اختراع جدید اینترنت کوانبیان ژن های اسکیزوفرنی دچند نرمش مفید برای کمردرتئوری تکامل در پیشگیری و هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت چهل و دومکاهش سن بیولوژیکی، تنها ذرات کوانتومی زیر اتمی قانرژی تاریک که ما نمی توشلیک فراموشیماپروتیلینارتباط شگفت انگیز مغز انبحثی در مورد نقش کلسیم و نیاز به آموزش مجازی دیجیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت سومگلوئونروزه داری متناوب، مغز را ای نعمت من در زندگیمشباهت زیاد بین سلول هاي عمدارک ژنتیکی چگونه انساناز واقعیت امروز تا حقیقتبرای پیش بینی آینده مغز دهوش، ژنتیکی است یا محیطیخودآگاهی و هوشیاريریاضیات یک حس جدید استگزارش یک مورد جالب لخته وفرایند تکامل و دشواری هاایرادهای موجود در خلقت بعلایم کمبود ویتامین E را از تکینگی تا مغز از مغز تمستند جهان متصلبرخی سيناپسها طی تکامل و تاثیر درجه حرارت بر عملکو هر کس تقوای خدا پیشه کندو برابر شدن خطر مرگ و میپیشینیان انسان از هفت میرشد مغز فرایندی پیچیده المس کوانتومیابزار بقا از نخستین همانمقالاتاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز چگونه صداها را فیلتر تفکر خلا ق در برابر توهم چگونه باغبانی باعث کاهش تازه های اسکیزوفرنی(جنوواقعیت و مجازدانشمندان تغییر میدان مغآینده ی علم و فیزیک در60 ثزبان و کلمه حتی برای کسانمنابع انرژي پاک سرچشمه حابزار بقا از نخستین هماناستفاده از مغز، وزن را کممغز بزرگ چقدر مفید هست ؟تمایل زیاد به خوردن بستننخاع ما تا پایین ستون فقرتظاهری از ماده است که بیدوبینار اساتید نورولوژی دداستانها و مفاهیمی اشتباآیا انسان با مغز بزرگش اخسفرنامه سفر به بم و جنوب مناطق خاصی از مغز در جستجابزار بقای موجود زنده از اطلاعاتی عمومی در مورد منقش نظریه تکامل در شناساتومورها و التهاب مغزی عانزاع بین جهل و علم رو به پجهان دارای برنامهیادآوری خواب و رویادرمان های علامتی در ام اسآیا راهی برای رفع کم آبی سوپاپ ها یا ترانزیستورهامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاجزای پر سلولی بدن انسان بیماری گیلن باره و بیمارنقش روی و منیزیم در سلامتتکامل مادی تا ابزار هوشمهمراهی نوعی سردرد میگرنیحقیقت اشیاکنترل همجوشی هسته ای با هدرگیری قلب در بیماری ویرافزایش سرعت پیشرفت علوم سانسور بر بسیاری از حقایمواد کوانتومی جدید، ممکنادامه بحث تکامل چشمبیست تمرین ساده برای جلوچند جهانیتا 20 سال آینده مغز شما به هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت چهل و سومکایروپاکتیک چیستکار با یگانگی و یکپارچگیرفتار اجتماعی انسان، حاصانسان قدیم در شبه جزیره عشلیک فراموشیماجرای جهل مقدسارتباط شگفت انگیز مغز انبحثی در مورد عملکرد لوب فچیزی خارج از مغزهای ما نیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت سی و هشتمگمان میکنی جرمی کوچکی در روزه داری و بیمار ی ام اس ای آنکه نامش درمان و یادششباهت زیاد بین سلول هاي عمروری بر تشنج و درمان هایاز آغاز خلقت تا نگاه انسابرای اولین بار دانشمندانهیچ کاری نکردن به معنی چیخورشید مصنوعیریسدیپلام تنها داروی تایگشایش دروازه جدیدی از طرفرایند حذف برخی اجزای مغاگر میدانی مصیبت بزرگتر علت خواب آلودگی بعد از خواز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات نخاعیبرداشت مغز ما از گذر زمانتاثیر درجه حرارت بر عملکوقت نهيب هاي غير علمي گذشدو سوی واقعیتپیشرفت های جدید علوم اعصرشد مغز علت تمایل انسان بلوب فرونتال یا پیشانی مغابزار بقا از نخستین همانتاثیر ویتامین دی بر بیمااز تکینگی تا مغز از مغز تمغز ناتوان از توجیه پیداتفاوت مغز انسان و میمون هچگونه تکامل مغزهای کنونیتازه های بیماری پارکینسوواکنش های ناخودآگاه و تقدانشمندان روش هاي جدیدی آیا ممکن است موش کور بی مزبان و بیان نتیجه ساختمامنابع انرژی از نفت و گاز ابزار بقا از نخستین هماناستفاده از هوش مصنوعی در مغز بزرگ چالش است یا منفعتمدن قدیمی ای در جنوب ایرنخستین تصویر از سیاهچالهتغییر الگوی رشد مغزی با زوراپامیل در بارداریدر مانهای کمر دردآیا احتمال دارد رویا از آسفرنامه سفر به بم و جنوب منبع هوشیاری کجاست قسمت ابزار بقای موجود زنده از اطلاعاتی عمومی در مورد منقش هورمون های تیروئید دتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)نزاع بین علم و نادانی رو جهان در حال نوسان و چرخشژن هوش و ساختارهای حیاتی درمان ژنتیکی برای نوآوریآیاما مقهور قوانین فیزیکسوپاپ ها یا ترانزیستورهامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاجزایی ناشناخته در شکل گبیماری ای شبیه آلزایمر و نقش روزه داری در سالم و جتکامل مداومهندسه ی پایه ایحقیقت تنها چیزی است که شاکندر در بیماریهای التهابدرگیری مغز در بیماری کویافسردگی و اضطراب در بیماساخت شبکه عصبی مصنوعی با موجود بی مغزی که می توانداداراوون تنها داروی تاییبیش از نیمی از موارد انتقچندین ماده غذایی که ماننتا بحر یفعل ما یشاهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت نهمکاربرد روباتهای ريزنانورقیبی قدرتمند در برابر مانسان ها می توانند میدان شنا در ابهای گرم جنوب نیاماده ی تاریکارتباط غیرکلامی بین انسابحثی درباره هوش و تفاوتهچیزی شبیه نور تو نیستتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت سی و ششمگنجینه ای به نام ویتامین فلج نخاعی با الکترودهای روزه داری سلول های بنیادایمپلانت مغزی کمک میکند شرکت نورالینک ویدیویی ازمرکز هوشیاری، روح یا بدن از انفجار بزرگ تا انفجار برای خودآگاه بودن تو بایتاثیر ترکیبات استاتین (سهیچ کس مانند تو نگاه نمیکخانواده پایدارریشه های مشترک حیاتپمبرولیزوماب در بیماری چفرد حساس از نظر عاطفی و باگر نیروی مغناطیس نباشد عماد الدین نسیمی قربانی از تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات بین دو همسر و برخیبررسي علل احتمالي تغيير تاثیر درجه حرارت بر عملکوقتی فهمیدی خطا کردی برگدوچرخه سواری ورزشی سبک و پیشرفتی مستقل از ابزار هزمین زیر خلیج فارس تمدنی لوتیراستامابزار بقا از نخستین همانصفحه اصلیاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز و سیر تکامل ان دلیلی تفاوت ها و تمایزها کلید بچگونه جمعیت های بزرگ شکل تبدیل تراکت صوتی مصنوعی واکنش به حس جدیددانشمندان روشی برای تبدیآیا ما تنها موجودات زنده زبان و بیان، در سایه پیشرمنابع انرژی از نفت و گاز ابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیامغز بزرگ چالشهای پیش روتمدن پیشرفته ی پیشینیاننخستین روبات های زنده ی جتغییر زودتر اتصالات مغزیورزش هوازی مرتب خیلی به قدر محل کار ارزش خودت را بآیا احتمال دارد رویا از آسفرنامه سفر به بم و جنوب منبع هوشیاری کجاست قسمت ابزار بقای موجود زنده از اعداد بینهایت در دنیای منقش هورمون زنانه استروژنتوهم چیستنزاع بین علم و جهل رو به پجهش های ژنتیکی مفید در ساژن یا نقشه توسعه مغز و نقدرمان ام اس(مولتیپل اسکلآب زندگی است قسمت چهارمسوپاپ ها یا ترانزیستورهامنبع هوشیاری کجاست؟(قسماحیای بینایی نسبی یک بیمبیماری ای شبیه ام اس مولتنقش رژیم غذایی بر رشد و اتکامل چشمهندسه ی رایج کیهانحقیقت خواب و رویاکوچک شدن مغز از نئاندرتادرگیری مغز در بیماران مبالکتروتاکسی(گرایش و حرکساخت شبکه عصبی با الفبای موجودات مقهور ژنها هستندادراک ما درک ارتعاشی است بیشتر کمردردها نیازی به چه زیاد است بر من که در ایتاثیر مشاهده بر واقعیت بهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت چهارمحس و ادراک قسمت نوزدهمکاربرد روباتهای ريز، در رموزی از نخستین تمدن بشرانسان جدید از چه زمانی پاشناخت و معرفت، و نقش آن دماده ی خالیارتروز یا خوردگی و التهابحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی به کمک هوش طبیحس و ادراک قسمت سیزدهمگویید نوزده و ایمنی ساکتفلج بل، فلجی ترسناک که آنایمپلانت نخاعی میتواند دشش مرحله تکامل چشممرکز حافظه کجاستاز بحث های کنونی در ویروسبرخی ملاحظات در تشنج های تاثیر دوپامین و سروتونینهیچگاه از فشار و شکست نترخارق العاده و استثنایی برژیم های غذایی و نقش مهم پنج اکتشاف شگفت آور در موفرضیه ای جدید توضیح میدهاگر نعمت فراموشی نبود بسعوامل موثر در پیدایش زبااز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی پس از سبررسی و اپروچ جدید بر بیمتاثیر درجه حرارت بر عملکویتنام نوعی کرونا ویروس ديدن با چشم بسته در خواب پاسخ گیاهان در زمان خوردزمان واقعیت است یا توهملیس دگرامفتامین یا ویاسابزار بقا از نخستین همانسوالات پزشکیاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز آیندگان چگونه است ؟تفاوت های بین زن و مرد فقچگونه جمعیت های بزرگ شکل تبدیل سلولهای محافط به سواکسن های شرکت فایزر آمرداروهای مصرفی در ام اسآیا مغز تا بزرگسالی توسعزبان و تکلم برخی بیماریهمنابع انرژی از نفت و گاز ابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیامغز بزرگ و فعال یا مغز کوتمدن بشری و مغز اخلاقینرمش های مفید برای درد زاتغییر عمودی سر انسان از پورزش هوازی ، بهترین تمریدر چه مرحله ای از خواب ، رآیا برای تولید مثل همیشه سفری به آغاز کیهانمنبع هوشیاری کجاست قسمت ابزارهای پیشرفته ارتباط بلندی در ذهن ما درک بلندینقش ویتامین K در ترمیم استوهمات و شناخت حقیقتنشانه های گذشته در کیهان جهش های ژنتیکی غیر تصادفژنها نقشه ایجاد ابزار هودرمان تومورهای مغزی با اآب زندگی است قسمت اولسودمندی موجودات ابزی بر منبع هوشیاری کجاست؟(قسماحیای بینایی نسبی یک بیمبیماری اسپینال ماسکولار نقش رژیم غذایی در رشد و اتکامل ابزار هوش ، راه پر هندسه بنیادینحقیقت راستین انسان علم بکووید نوزده و خطر بیماری درگیری مغزی در سندرم کووالگوبرداری از طبیعتساختار شبکه های مغزی ثابمیهمانهای ناخوانده عامل ادغام میان گونه های مختلبا هوش مصنوعی خودکار روبنهایت معرفت و شناخت درک عتاثیر نگاه ناظر هوشیار بهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت هفتمکتاب زیست شناسی باوررمز و رازهای ارتباط غیر کانسان عامل توقف رشد مغزشناسایی تاریخچه ی تکاملیمبانی ذهنی سیاه و سفیدارزش حقیقی زبان قسمت اولبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در کامپیوترهاحس و ادراک قسمت ششمگوشه بیماری اتوزومال رسسفلج خواباین پیوند نه با مغز بلکه ششمین کنگره بین المللی سمرکز حافظه کجاستاز تلسکوپ گالیله تا تلسکبرخی مرزهای اخلاق و علوم تاثیر دپاکین بر بیماری مهیپرپاراتیروئیدیسمخدا موجود استرژیم های غذایی و نقش مهم پوست ساعتی مستقل از مغز دقلب و عقلاگر نعمت فراموشی نبود بسعوامل ایجاد لغت انسانی و از تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی در عقب بررسی ژنها در تشخیص بیماتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E برای فعالیت صحدی متیل فومارات(زادیوا)(پختگی پس از چهل سالگي به زمان شگفت انگیزلا اکراه فی الدینابزار بقا از نخستین همانپیامهای کاربراناز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان ایا طبیعتا تماتفاوت های تکاملی در مغز وچگونه حافظه را قویتر کنیتداخل مرزها و صفات با بینواکسن کووید 19 چیزهایی که داروهای ام اسآیا همه جنایت ها نتیجه بیزبان و شناخت حقیقت قسمت چمنابع انرژی از نفت و گاز ابزار بقای موجود زنده از استفاده از سلول های بنیامغز بزرگترین مصرف کننده تمدنی قدیمی در شمال خلیج نرمش های مفید در سرگیجهتغییرات منطقه بویایی مغزورزش و میگرندر هم تنیدگی مرزها و بی مآیا بزرگ شدن مغز فقط در دسقوط درون جاذبه ای خاص، چمنبع هوشیاری کجاست قسمت ابزارهای بقا از نخستین هبلعیدن ستاره توسط سیاهچانقش ژنتیک در درمان اختلاتوپیراماتنظام مثبت زندگیجهشهای مفید و ذکاوتی که دژنها ، مغز و ارادهدرمان تشنجآب زندگی است قسمت دومسیلی محکم محیط زیست بر انمنبع هوشیاری کجاست؟(قسماحساس گذر سریعتر زمانبیماری اضطراب عمومینقش زنجبیل در جلوگیری از تکامل داروینی هنوز در حاهندسه در پایه ی همه ی واکحقایق ممکن و غیر ممکنکودک ایرانی که هوش او از درگیری مغزی در سندرم کووالتهاب شریان تمپورالسازگاری با محیط بین اجزامیگرن سردردی ژنتیکی که بادغام دو حیطه علوم مغز و بار بزرگ ایستادن بر دو پاچهار میلیارد سال تکامل بتاثیر نگاه و مشاهده ناظر هوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت هفدهمکتاب، سفری به تاریخرمز بقای جهش ژنتیکیانسانیت در هم تنیده و متصشناسایی سلول های ایمنی امباحث مهم حس و ادراکارزش حقیقی زبان قسمت دومبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وححس و ادراک سی و هفتمروش مقابله مغز با محدودیگوشت خواری یا گیاه خواریفلج خواب چیستاینکه به خاطرخودت زندگی صرع و درمان های آنمرکز خنده در کجای مغز استاز تلسکوپ گالیله تا تلسکبرخی نکات از گاید لاین پرتاثیر داروهای ضد التهاب هاوکينگ پیش از مرگش رسالخطا در محاسبات چیزی کاملرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وپیموزایدقیچی ژنتیکیاگر با مطالعه فیزیک کوانعواملی که برای ظهور لغت ااز تکینگی تا مغز از مغز تمشاهده گر جدای از شیء مشابررسی سیستم تعادلی بدن اتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E در چه مواد غذایدید تو همیشه محدود به مقدپروژه ی ژنوم انسانیزندگی هوشمند در خارج از زلایو دوم دکتر سید سلمان فابزار بقا از نخستین همانسایتهای دیگراز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان برای ایجاد تمدتفاوت های زبانی سرمنشا تنگاه محدود و تک جانبه، مشتروس جریان انرژیواکسن کرونا و گشودن پنجرداروهای تغییر دهنده ی سیآیا هوش مصنوعی می تواند نزبان و شناخت حقیقت قسمت امنابع انرژی از نفت و گاز ابزار بقای موجود زنده از استیفن هاوکینگ در مورد همغز حریص برای خون، کلید تتمساح حد واسط میان مغز کونرمشهای مهم برای تقویت عتغییرات آب و هوایی که به ورزش بهترین درمان بیش فعدر هم تنیدگی کوانتومی و پآیا تکامل و تغییرات ژنتیسلول های بنیادی منابع و امنبع هوشیاری کجاست قسمت ابزارهای بقا ازنخستین همبه مغز خزندگان خودت اجازنقش گرمایش آب و هوا در همتوانایی مغز و دیگر اجزای نظریه ی تکامل در درمان بیجهشهای مفید و ذکاوتی که دژنهای مشترک بین انسان و ودرمان جدید میگرن با انتی آب زندگی است قسمت سومسیاهچاله های فضایی منابعمنبع هوشیاری کجاست؟(قسماحساسات کاذببیماری بیش فعالینقش زبان در سلطه و قدرت اتکامل داروینی هنوز در حاهوموارکتوس ها ممکن است دحمله ویروس کرونا به مغزکودکان میتوانند ناقل بی درگیری اعصاب به علت میتوامیوتروفیک لترال اسکلروستون فقرات انسان دو پا جلمیگرن شدید قابل درمان اسارتقا و تکامل سنت آفرینش بار سنین ابزار هوشمندی اچهار ساعت پس از کشتار خوک