دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

بسیاری از بیماری های جدید پزشکی نتیجه عدم سازگاری با فرآیندهای تکاملی است

بسیاری از بیماری های جدید پزشکی نتیجه عدم سازگاری با فرآیندهای تکاملی است.
میلیون ها سال تکامل و سازگار شدن با محیط، بدن های ما را منطبق با شرایط کرده است. امروز که در مدتی کوتاه و طی تقریبا یکصد سال در سایه پیشرفت تکنولوژی، شرایط زندگی ما کاملا متفاوت از پیشینیان ما شده است، زمان کافی برای سازگاری با میلیون ها سال تکامل فراهم نشده است.

میلیون ها سال تکامل، باعث تغییرات زیادی در بدن شده است و برای سازگار شدن با آن، زمانی بسیار طولانی نیاز است.

مثلا ایستادن بر دو پا هرچند باعث مغز بزرگ انسان امروز شده است ولی بار زیادی را بر کمر وارد می‌کند و باعث کمردرد در سنین بالا در بیشتر مردم می‌شود. به خصوص در عصر جدید، کف سنگی یا آسفالت شده راه ها و خیابان ها- که در سایه تکنولوژی نو ایجاد شده است- فشار زیادتری را بر کمر نامیزان انسان دو پا وارد می‌کند.

نمونه دیگر، بیکار ماندن سیستم ایمنی بدن ما در سایه پیشرفت های تکنولوژیک و زدودن میکروب ها و ویروس هاست. و این بیکار شدن، سیستم ایمنی ما را به دخالت های بیجای دیگر مثلا علیه سلول های خود بدن وامی دارد. فرایند میلیون ها ساله تکامل، سیستم ایمنی فعال و قدرتمندی را ساخت تا بتواند علیه میلیون ها میکروب و ویروس خطرناک مقاومت کند. در زمان حاضر میلیون ها میکروب و ویروس خطرناک حذف شده است ولی سیستم ایمنی- که به وسیله هزاران جهش ژنتیکی گوناگون، سازگار برای دفاع در برابر عوامل خارجی مزاحم و بیماری زا بود- نتوانسته است طی حدود یکصد سال اخیر خود را سازگار با محیط بی عامل بیماری زا کند. کوشش های فراوان در درمان بیماری های خود ایمنی امروز انجام شده است و این تلاش در جهت کاستن از بیش فعالی سیستم ایمنی است.

مغز بزرگ بار زیادی را بر انرژی وارد شده به بدن وارد میکند و بخش وسیعی از آن را می‌سوزاند. پس از بزرگ شدن مغز، به ناچار لازم بوده است از حجم قسمت های دیگر کاسته شود و نمونه مهم آن انقراض دایناسورها و ایجاد موجودات کوچکتر پیش ازدوره توسعه مغز، بوده است و حتی خود مغز بزرگ هم لازم بوده است تا حدی در طی تکامل کاهش یابد تا انرژی آن صرف اندام های حیاتی تر شود.

سیر تکامل باز سنگینی را بر بدن موجودات زنده تحمیل می‌کند که ممکن است امروز باعث نقصهای فراوانی شده باشد.

طی بیشتر دوره های تاریخی سه تهدید بزرگ برای بقای انسان وجود داشته است: بیماری های مسری و آسیب ها و مرگ ناشی از گرسنگی.

از این رو انسان فرآیندهایی را برای این تهدیدهای سه گانه فراهم کرده است. این روزها بیشتر ما به خاطر بیماری های قلبی می میریم. سبب آنکه بیشتر ما دایما گرفتار شریان های سفت می‌شویم، تراکم زیاد قطعات کلسترول در عروق خونی است که باعث حمله قلبی و سکته مغزی می‌شود. این تکامل و فرگشت بشری، ما را گرفتار این شرایط کرده است.

اگر این درست باشد آیا راهی برای رهایی از این تهدید جدید وجود دارد؟ شاید مهمترین فرآیند و مکانیسم های تکاملی که در پس تصلب شرایین وجود دارد حمایتی است که بشر در برابر تهدیدهای قدیمی یعنی بیماری های مسری و گرسنگی و آسیب ها انجام داده است و این، امکان زندگی طولانی را به ما داده است تا در معرض موارد جدید کشنده در زندگی طولانی خود قرار بگیریم.

دکتر کلایند یانسیاستاد و رییس بخش قلب در دانشگاه نورث وسترن بیان می‌کند: چون ما به طور زیاد توانسته ایم با تهدیدهای دیگر، انطباق و سازگاری پیدا کنیم ما می‌توانیم برای دوره ای طولانی زندگی کنیم تا در معرض خطرات کمبود زمان برای پذیرش و گنجایش وراثتی خود قرار بگیریم!

ولی آیا میتوان الگوی زندگی را به طوری تغییر داد تا بر جهت هایی- که تکامل و ارتقا دادیم- غلبه کنیم؟

هرچند زندگی کردن به سبک قدیم دشوار است، تسیمانیعنی گروهی باستانی- که در بولیوی زندگی می‌کنند- ممکن است مدارکی برای ما فراهم کنند.

این گروه خیلی کم دچار بیماری قلبی می‌شوند ولی به طور بی وقفه و بی امان تحت تهاجم با میکرو ارگانیسم های عفونی هستند. مردمان باستانی از جمله قوم تسیماندر معرض دوره بیماری شدیدتر عفونی هستند. پژوهشی که نتایج آن اخیراً در نشریه «لَنست» Lancet منتشر شد، نشان می دهد، دو سومِ اعضای قبیله «تسیمان»Tsimane، حتی در سنین بالا نیز دچار انسداد یا گرفتگی عروق نشده اند.

پزشکان معتقدند علت این مسئله احتمالاً ورزش منظم، آمار پایین مصرف سیگار و استفاده از ماهی، گوشت لخم و میوه های مغزدار در رژیم غذایی است.

نوید ستار، استاد پزشکی متابولیک در دانشگاه گلاسکو گفت این قبیله، متشکل از شانزده هزار نفر است که از سبک زندگی صنعتی امروز فاصله گرفته اند. محققان علوم پزشکی نیز سالها است که درباره این گروه، تحقیق و مطالعه می کنند. قبلاً نیز پژوهش هایی در ارتباط با بیماری عروق و سایر نقاط بدن در این قبیله صورت گرفته بود، اما برای نخستین بار در تحقیقات اخیر روی قلب به شکل گسترده تمرکز شد.

تنها کسانی میتوانستند از خطرات نجات یابند که سیستم ایمنی کاملا آگاه نسبت به عامل مهاجم داشته باشند.

سیستم ایمنی در پاسخ به عفونت، واکنش شدیدی به نام التهاب ایجاد می‌کند. در موارد شدید مثلا پس از ابتلا به انفلوانزا، التهاب می تواند عامل بیماری زا را از میان ببرد و ما پاک و استریل باقی می‌مانیم. التهاب همچنین در زمانی که فرد آسیب می‌بیند و سد بین انسان و محیط اطراف پاره می‌شود، سودمند است.

سلول های التهابی با فعال کردن آبشار التهابی باعث ایجاد لخته میشود و می تواند محل آسیب یا بریدگی را بپوشاند. وقتی موجودات زنده تکامل یافتند توانستند مکانیک های پیچیده‌تر برای ایجاد لخته و التهاب پیدا کنند.

با بالا رفتن بهداشت عمومی و سیستم ایمنی ما مشغول فرآیندها و تهاجم های خارجی نیست پس به درون ما مشغول می‌شود.

التهاب برای هر مرحله در فرایند آترواسکلروز، مهم است چه در ابتدای آن به صورت رگه های چربی در دیواره عروق تا کنده شدن پلاک پر از کلسترول به درون عروق خونی که به قلب مغز و پا خونرسانی میکند و باعث فعال شدن آبشار التهابی میشود و این التهابات باعث سکته قلبی مغزی یا ترومبوآمبولی در پاها می‌شود و گاهی به قطع عضو می‌رسد.

تهدید سوم بر انسان باستان یعنی گرسنگی به خاطر فاصله زیاد میان وعده های غذایی بوده است. مغز فقط از قند مخصوصا گلوکز به عنوان غذا بهره می‌برد پس لازم است گلوکز در همه زمان‌ها تامین شود تا تغذیه مغز، طی گرسنگی فراهم باشد. چه هورمونی میزان قند را در خون پایین می آورد؟ انسولین.

پس تصور می‌شود ژنهایی- که سودمندی انسولین را کاهش می‌دهند- به صورت مثبتی انتخاب شوند و باعث افزایش گلوکز در خون شوند و باعث شیوع بسیاری زیاد دیابت در سطح جهان شوند.(نقش مغز بزرگ در ایجاد دیابت!!)

برعکس تصور می‌شود سطوح کلسترول بالا- که یکی از عوامل خطر آترواسکلروز است- ممکن است باعث عمر طولانی تری در نسل‌های گذشته شده باشد، زیرا از نظر تئوری می‌تواند در برابر عفونت باعث مقاومت شود ولی امروزه کلسترول پایین بهتر است. تکامل، باز در پایه مهم دیگر بیماری های قلبی یعنی چاقی نقش دارد.

نه فقط ما مکانیسم هایی داشته‌ایم تا مواد غذایی را ذخیره کنیم تا با کمبودهای غذایی غیرقابل اجتناب در محیط زندگی خود مقابله کنیم چاقی مزیتهای مهم دیگری هم در پیشینیان ما داشته است.

التهاب نه فقط باعث آترواسکلروز میشود همچنین میتواند دیگر عوامل خطر عروقی را مانند دیابت و فشار خون بالا، تشدید کند. تکامل ممکن است آمریکایی های آفریقایی را بیشتر هم درگیر کرده باشد زیرا آنها بسیار به مصرف نمک و فشار خون بالا حساس هستند.

آفریقایی های اصلی مصرف نمک کمی در رژیم غذایی خود داشتند و نمک زیادی را از طریق عرق از دست میدادند. این احتمال وجود دارد کسانی- که در گذشته نمک بیشتری مصرف می‌کردند- بقای بیشتری هم داشتند ولی امروز مصرف نمک در کشورهای پیشرفته به هفت برابر مصرف آن، در دویست سال گذشته رسیده است. همان فرآیندهایی- که قبلا باعث تنظیم نمک بدن در شرایط بسیار کم نمک گذشته می‌شد- امروز باعث افزایش شدید نمک بدن و فشار خون بالا می‌شود. آمریکایی های سیاه پوست در مقایسه با سفیدپوستان بیشتر مستعد فشار خون هستند.

چگونه می‌توانیم این فرآیندهای تکاملی را برعکس کنیم؟ داروهای ضد التهاب در روماتیسم می‌تواند تا حدی از میزان آترواسکلروز بکاهد و سود بیشتر، زمانی است که داروهای ضد التهاب به صورت اختصاصی برای درمان اترواسکلروز مصرف شود.

شاید مهمترین مکانیسم های تکاملی در پس آترواسکلروز این است که محافظت از چالش های قدیم شامل عفونت تصادف و گرسنگی به ما امکان زندگی طولانی را می‌دهد تا تماس های مرگ آوری در شرایط جدید زندگی خود داشته باشیم.

دکتر کلایند یانسیپورفسور دانشگاه نورث وست و رییس بخش قلب در دانشگاه مموریال در شیکاگو می‌گوید چون ما با این تهدیدها بسیار سازگار شده‌ایم، ما طولانی زندگی می‌کنیم و در معرض آسیب هایی هستیم که هنوز با آنها سازگاری پیدا نکرده ایم.

آیا ممکن است تغییرات سبک زندگی بر سیر رو به پایین و انحرافاتی- که ما به وجود آورده‌ایم- غلبه کند؟

ما باید آزمودن خود را با سبک های زندگی و رژیم هایی- که دفاع موجود در بدن ما را در شرایط عجیب و متناقض با سلامتی ما قرار می‌دهد- متوقف کنیم. آترواسکلروز در همه بوده است حتی در قدیمی ترین انسان های مومیایی و در مرد یخی اوتزی که در بلوکی از یخ از 5300 سال قبل باقی مانده است.

علت آنکه آترواسکلروز به ندرت کسی را می‌کشت، آن بود که سبک زندگی ما در گذشته متناقض با بیولوژی ما نبود. کاهش برجسته بیماری های قلبی در سالهای اخیر نشان داده است از طریق بهبود سبک زندگی و درمان طبی ما میتوانیم یک کار واقعی در مورد توانایی های خود اعمال کنیم و ما از زیر دین بیولوژی ژنتیکی خود خارج شویم.

هرچند رژیم داش و رژیم مدیترانه ای بهترین تاثیر را بر سلامت قلبی عروقی دارد، مشکل، به نظر می‌رسد مقادیر خیلی زیاد چربی، نمک یا گوشت در رژیم ما نباشد بلکه زیاد بودن همه چیز است.

چگالی زیاد کالری در دسترس ما که با تلاش اندک ما به دست می آید یک تاثیر بسیار سمی دارد. راه حل آن نیست که مانند قوم تسیمان یا فروریختن همه معانی در نیهیلیسم، زندگی کنیم. راه حل آن است که سبک های زندگی خود را دگرگون کنیم تا بر سرعت فرآیندهای تکاملی در هزاران سال گذشته، پیروز شود.

بیماری های قلبی بیماری هایی جدید است و اگر ما تکامل خود را در نظر بگیریم و به طور مناسب با آن سازگار شویم و توصیه های پزشکی مبتنی بر دلیل و مدرک را رعایت کنیم، می‌توانیم آن را به صورت یک نقطه یا لک کوچک در تاریخ بشریت برگردانیم.

https://www.nytimes.com/2019/08/06/opinion/evolution-heart-disease.html

@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ایمپلانت مغزی کمک میکند نقش محیط زندگی و مهاجرت ددرختان اشعار زمینارتباط بین هوش طبیعی و هوزیست، مرز افق رویداد هستقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصچرا پس از بیدار شدن از خوتمدنی قدیمی در شمال خلیج به بالاتر از ماده بیندیشهیچ اندر هیچشب سیاه سحر شودما از اینجا نخواهیم رفتتاثیر درجه حرارت بر مغزکاهش دوپامین عامل بیماریجدایی خطای حسی استآیا احتمال دارد رویا از آدو برابر شدن خطر مرگ و میایجاد احساساتنقش خرچنگ های نعل اسبی درذخیره ی شگفت انگیز اطلاعبالاترین هدف از دولتاز نشانه ها و آثار درک شدزبان شناسی نوین نیازمند قضاوت ممنوعنشانه های گذشته در کیهان تو آرامش و صلحیبیماری های مغز و اعصاب و هزاران سال چشم های بینا وصرع و درمان های آنماست مالیتاثیر درجه حرارت بر عملککریستال زمان(قسمت سوم)حقیقت غیر فیزیکیآیاما مقهور قوانین فیزیکدانش محدود به ابعاد چهارابزار هوش در حال ارتقا ازنقشه مغزی هر فرد منحصر بهرنگین کمانبحثی در مورد نقش ویتامين از تکینگی تا مغز از مغز تسلول های بنیادی منابع و الزوم سازگاری قانون مجازاهمه چیز، ثبت می شودتومورها و التهاب مغزی عابیماری، رساله ای برای سلویتامین بی هفدهعقلانیت بدون تغییرمدل هولوگرافیک تعمیم یافتازه های بیماری پارکینسوگیلگمش باستانی کیستحریص نباشآزار دیگری، آزار خود استداروهای ضد بیماری ام اس وابزار بقا از نخستین هماننهایت معرفت و شناخت درک عروح رهاییبخشیدن دیگران یعنی آرامشاز تکینگی تا مغز از مغز تسوپاپ ها یا ترانزیستورهامنابع انرژی از نفت و گاز هنر حفظ گرهتوازن مهمتر از فعالیت زیواکسن کووید 19 چیزهایی که عواملی که برای ظهور لغت امرگی وجود نداردتراشه ی هوش مصنوعی در مغزپل جویی اصفهانحس و ادراک قسمت چهارمافسردگی و اضطراب در بیماداروی ضد تشنج با قابليت تابزار بقای موجود زنده از نورون های ردیاب حافظهروشی جدید در درمان نابینبرخی نرمش ها برای زانواز تکینگی تا مغز- از مغزتسیر آفرینش از روح تا مغز منبع هوشیاری کجاست قسمت هوش مصنوعی از عروسک بازی تکامل چشموجود قبل از ناظر هوشمندغم بی پایانمشکلات روانپزشکی پس از ستصور از زمان و مکانپیوند مغز و سر و چالشهای حس و ادراک قسمت بیستمامیدواری و مغزمعجزه ی چشمدر کمتر از چند ماه سوش جدابزارهای بقای موجود زندهچگونه هوشیاری خود را توسراه های جدید برای قضاوت ربررسی و اپروچ جدید بر بیماز سایه بگذرهوش مصنوعی از عروسک بازی سادیسم یا لذت از آزار دادمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتکثیر سلول در برابر توقف یاد گرفتن مداومجلوتر را دیدنپروژه ی ژنوم انسانیخفاش با شیوع همه گیری جدیانرژی تاریکمغز کوانتومیدرمان تومورهای مغزی با ااجزایی ناشناخته در شکل گفیلمی بسیار جالب از تغیینگاه دوبارهرشد در سختی استبعد از کرونااسرار آفرینش در موجهوش مصنوعی به کمک هوش طبیسردرد میگرن در کودکانمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر ژنها بر اختلالات خکلمات بلند نه صدای بلندجهان هایی در جهان دیگرآموزش نوین زبانخوش قلبی و مهربانیاولویت بندی ها کجاستمغز بزرگ چالش است یا منفعدرک فرد دیگر و رفتارهای ااداراوون تنها داروی تاییفراتر از دیوارهای باورنبرو و انرژی مداومزندگی در سیاهچالهتقلید از روی طبیعتاعتماد به خودهوش عاطفی قسمت دومشواهدی از نوع جدیدی از حاموسیقی هنر مایع استتاثیر گیاه خواری بر رشد وکوچکترین چیز یک معجزه اسجهانی در ذهنآیا ما تنها موجودات زنده خطر آلودگی هواایمپلانت نخاعی میتواند دنقش نگاه از پایین یا نگاهدرد باسن و پا به دلیل کاهارتباط شگفت مغز انسان و فزاوسکا درمان گوشرقانون مندی نقشه ژنتیکی مچرا ارتعاش بسیار مهم استتمرکز و مدیتیشنبه جای محکوم کردن دیگران هیچگاه از فشار و شکست نترشبیه سازی میلیون ها جهان ما اشیا را آنطور که هستندتاثیر درجه حرارت بر عملککاهش سن بیولوژیکی، تنها جریان انرژی در سیستم های آیا احتمال دارد رویا از آدو سوی واقعیتایرادهای موجود در خلقت بنقش داروهاي مختلف معروف ذره ی معین یا ابری از الکباهوش ترین و با کیفیت تریاز نظر علم اعصاب یا نرووسزبان، نشان دهنده ی سخنگو قطار پیشرفتنشانه های پروردگار در جهتو افق رویداد جهان هستیبیماری وسواسهستي مادي ای که ما کوچکترضرورت زدودن افکارماست مالی با هوش انسانیتاثیر درجه حرارت بر عملککشف مکانیسم عصبی خوانش پحقیقت غیر قابل شناختآب زندگی است قسمت چهارمدانش بی نهایتابزار بقا از نخستین هماننقشه های مغزی جدید با جزیرهبر حقیقیبحثی در مورد نقش کلسیم و از تکینگی تا مغز از مغز تسلول های بدن تو پیر نیستنلزوم عدم وابستگی به گوگل همه ی سردردها بی خطر نیستتومورهای نخاعیبیندیشویتامین دی گنجینه ای بزرعقیده ی بی عملمدل های ریز مغز مینی برینتبدیل پلاستیک به کربن و سگیاه بی عقل به سوی نور میحرکت چرخشی و دائمی کیهانآسيب میکروواسکولاریا آسداروی فامپیریدین یا نورلابزار بقا از نخستین هماننهایت در بی نهایتروزه داری متناوب، مغز را بخشش، عقلانی یا غیر عاقلاز تکینگی تا مغز از مغز تسوپاپ ها یا ترانزیستورهامنابع انرژی از نفت و گاز هنر رها شدن از وابستگیتوسعه هوش مصنوعی قادر اسواکسن کرونا و گشودن پنجرعوارض ازدواج و بچه دار شدمراحل ارتقای پله پله کیهتراشه ی بیولوژِیکپل خواجو اصفهانحس و ادراک قسمت نوزدهماقلیت خلاقداروی ضد تشنج توپیراماتابزار بقای موجود زنده از نوروپلاستیسیتی چیستروشی جدید در درمان سکته مبرخی نرمش های گردناز تکینگی تا مغز، از مغز سیستم تعادلی بدنمنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل و ارتقای نگاه تا عموراپامیل در بارداریغیرقابل دیدن کردن مادهمشکلات روانپزشکی در عقب تصادف یا قوانین ناشناختهپیوند اندام از حیوانات بحس و ادراک قسمت دهمامیدی به این سوی قبر نیستمعجزه ی علمدر آرزوهایت مداومت داشتهابزارهای بقای از نخستین چگونه واکسن کرونا را توزراه پیروزی در زندگی چیستبررسی ژنها در تشخیص بیمااز علم جز اندکی به شما داهوش مصنوعی از عروسک بازی سازگاری با محیط بین اجزامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتأثیر نگاه انسان بر رفتایاد بگیر فراموش کنیجمجمه انسان های اولیهپروژه ی ژنوم انسانیخلا، حقیقی نیستانرژی تاریک که ما نمی تومغز آیندگان چگونه است ؟درمان تشنجاحیای بینایی نسبی یک بیمفیزیک مولکولها و ذرات در نگاهی بر قدرت بینایی دراز گهواره تا گوربعد از کرونااسرار بازسازی اندام هاهوش مصنوعی به شناسایی کاسردرد و علتهای آنمنبع هوشیاری در کجاست؟ قتاثیر کلام در آیات کلام بکلوزاپین داروی ضد جنونجهان یکپارچهآمارهای ارائه شده در سطح خوشبختی دور از رنج های ماولین مورد PML به دنبال تکمغز بزرگ چالشهای پیش رودرک نیازمند شناخت خویش اادب برخورد با دیگرانفرد موفقچت جی پی تیزندگی زمینی امروز بیش از تقلید از طبیعتاعداد بینهایت در دنیای مهوش عاطفی قسمت سومشواهدی از دنیسوان(شبه نئمیهمانهای ناخوانده عامل تاثیر گیاه خواری بر رشد وکووید نوزده و خطر بیماری جهان، تصادفی نیستآیا مغز تا بزرگسالی توسعآیا همه جنایت ها نتیجه بیخطرات هوش مصنوعیایمان به رویانقش نظام غذایی در تکامل مدردهای سال گذشته فراموش ارتباط شگفت انگیز مغز انزبان مشترک ژنتیکی موجوداقانون گذاری و تکاملچرا بیماری های تخریبی مغتمرکز بر هدفبه خودت مغرور نشوهیپرپاراتیروئیدیسمشبیه سازی سیستم های کوانما به جهان های متفاوت خودتاثیر درجه حرارت بر عملککایروپاکتیک چیستجریان انرژی در سیستم های آیا برای تولید مثل همیشه دولت یا گروهکاکسی توسین و تکامل پیش انقش درختان در تکاملذرات کوانتومی زیر اتمی قباور و کیهان شناسیاز نظر علم اعصاب اراده آززبان، وسیله شناسایی محیطلمس کوانتومینظام مثبت زندگیتو انسانی و انسان، شایستبیماری کروتز فیلد جاکوبهستی ما پس از شروعی چگال ضررهای مصرف شکر و قند بر ماشین دانشتاثیر درجه حرارت بر عملککشف مکانیسمی پیچیده در بحقایق ممکن و غیر ممکنآب زندگی است قسمت هفتمدانشمندان موفق به بازگردابزار بقا از نخستین هماننقص در تشخیص هیجانات عامروی و منیزیم در تقویت استبحثی در مورد حقیقت فضا و از تکینگی تا مغز از مغز تسلول عصبی شاهکار انطباق مقاومت به عوارض فشار خون همیشه چشمی مراقب و نگهباتومورهای ستون فقراتبیهوش کردن در جراحی و بیمویروس مصنوعیعلم و ادراک فقط مشاهده ی مدیون خود ناموجودتبدیل تراکت صوتی مصنوعی گیاه خواری و گوشت خوار کدحس چشایی و بویاییآسیب ها ناشی از آلودگی هوداروی لیراگلوتیدابزار بقا از نخستین هماننهادینه سازی فرهنگ اختلاروزه داری و بیمار ی ام اس بدون پیر فلکاز تکینگی تا مغز از مغز تسوخت هیدروژنی پاکمنابع انرژی از نفت و گاز هنر، پر کردن است نه فحش دتوسعه برخی شغل ها با هوش واکسن کرونا از حقیقت تاتعید نوروز مبارکمرز مرگ و زندگی کجاستتربیت کودکان وظیفه ای مهپلاسمای غالبحس و ادراک قسمت هفتمالکترومغناطیس شنوایی و هدارویی خلط آورابزار بقای موجود زنده از نوروز یا روز پایانیريتوکسيمب در درمان ام اسبرخی یونها و مولکول های ماز تکینگی تا مغز، از مغز سیستم دفاعی بدن علیه مغز منبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل و ریشه ی مشترک خلقتورزش هوازی مرتب خیلی به قغرور و علممشاهده گر جدای از شیء مشاتظاهر خوابیده ی مادهپیوند سر آیا ممکن استحس و ادراک قسمت دوازدهمامیدی تازه در درمان سرطامعجزه ی علم در کنترل کروندر آسمان هدیه های نادیدنابزارهای دفاعی و بقای موچگونه آن شکری که می خوریمراه انسان شدن، راه رفتن وبررسی بیماری التهابی رودازدواج های بین گونه ای، رهوش مصنوعی از عروسک بازی ستم با شعار قانون بدترین منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتئوری تکامل امروز در درمیادگیری مهارت های جدید دجنبه های موجی واقعیتپروانه ی آسمانیخلا، خالی نیستانرژی خلا ممکن استمغز انسان ایا طبیعتا تمادرمان جدید ALSاحیای بینایی نسبی یک بیمفیزیک و هوشیارینگاهی بر توانایی اجزاي بزمین در برابر عظمت کیهانبعد از کرونا دلخوشی بیهواصل بازخوردهوش مصنوعی در کامپیوترهاسردرد تنشنمنبع هوشیاری در کجاست؟(قتاثیر کپسول نوروهرب بر نکلام و زبان، گنجینه ای بسجهان یکپارچهآن چیزی که ما جریان زمان خانه ی تاریکاولین مورد پیوند سر در انمغز بزرگ و فعال یا مغز کودرک و احساسادراک ما درک ارتعاشی است فرد حساس از نظر عاطفی و بچت جی پی تیتقویت استخوان در گرو تغذبقای حقیقی در دور ماندن اهوش عاطفی قسمت ششمشیشه ی بازالتی و سیلیکونمیوتونیک دیستروفیتاثیر گیاه خواری بر رشد وکودک هشت ساله لازم است آدجهش های ژنتیکی مفید در ساجهش های ژنتیکی غیر تصادفآیا هوش مصنوعی می تواند ندفاع از پیامبراین پیوند نه با مغز بلکه نقش نظریه تکامل در شناسادردی که سالهاست درمان نشارتباط شگفت انگیز مغز انزبان چهار حرفی حیات زمینقانون جنگلچرا حیوانات سخن نمی گوینتمساح حد واسط میان مغز کوبه دنبال رستگاری باشهاوکينگ پیش از مرگش رسالشبکه های مصنوعی مغز به درما با کمک مغز خود مختاريمتاثیر درجه حرارت بر عملککار با یگانگی و یکپارچگیجریان انرژی در سیستم های آیا بزرگ شدن مغز فقط در ددوچرخه سواری ورزشی سبک و اگر فقط مردم میفهمیدند کنقش ذهن و شناخت در حوادث ذرات کوانتومی زیر اتمی قباد و موجاز نظر علم اعصاب اراده آزسفر فقط مادی نیستلوب فرونتال یا پیشانی مغنظریه ی تکامل در درمان بیتو با همه چیز در پیوندیبیماری گیلن باره و بیمارو هر کس تقوای خدا پیشه کنضررهای شکر بر سلامت مغزمبانی ذهنی سیاه و سفیدتاثیر رو ح و روان بر جسمکشف ارتباط جدیدی از ارتبحل مشکلآب زندگی است قسمت اولدانشمندان نورون مصنوعی سابزار بقا از نخستین هماننقطه بی بازگشترویا و واقعیتبحثی در مورد عملکرد لوب فاز تکینگی تا مغز از مغز تسلولهای ایمنی القا کنندهمقابله ی منطقی با اعتراضهمیشه اطمینان تو بر خدا بتوهم فضای خالیبیهوشی در بیماران دچار اویرایش DNA جنین انسان، برعلم و روحمدیریت اینترنت بر جنگتبدیل سلولهای محافط به سگیرنده باید سازگار با پیحس و ادراک (قسمت اول )آشنا پنداریداروی تشنجی دربارداریابزار بقا از نخستین همانچهار میلیارد سال تکامل بروزه داری سلول های بنیادبرنامه و ساختار پیچیده ماز تکینگی تا مغز از مغز تسودمندی موجودات ابزی بر منابع انرژی از نفت و گاز هوموارکتوس ها ممکن است دتوصیه های سازمان بهداشت واکسن کرونا ساخته شده توعامل کلیدی در کنترل کارآمرز بین انسان و حیوان کجاترجمه ای ابتدایی از اسراپمبرولیزوماب در بیماری چحس و ادراک قسمت هفدهمالکتروتاکسی(گرایش و حرکداستانها و مفاهیمی اشتباابزار بقای موجود زنده از نوشیدن چای برای مغز مفید ریه زغالیبرخی اثرات مضر ویتامین داز تکینگی تا مغز، از مغز هوش مصنوعی از عروسک بازی سکوت و نیستیمنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل ابزار هوش ، راه پر ورزش هوازی ، بهترین تمریغربال در زندگیمشاهده آینده از روی مشاهتظاهری از ماده است که بیدپیوند سر، یکی از راه حلهاحس و ادراک قسمت سومامگا سه عامل مهم سلامتمعجزه در هر لحظه زندگیدر آستانه ی موج پنجم کوویابعاد و نیازهای تکاملیچگونه انتظارات بر ادراک راه بی شکستبررسی سیستم تعادلی بدن ااسکار، لگوی هوشمندهوش مصنوعی از عروسک بازی ستم، بی پاسخ نیستمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتئوری تکامل در پیشگیری و یادآوری خواب و رویاجنسیت و تفاوت های بیناییپرواز از نیویورک تا لوس آخلاصه ای از مطالب همایش مانسان قدیم در شبه جزیره عمغز انسان برای ایجاد تمددرمان جدید میگرن با انتی احساس گذر سریعتر زمانفیزیکدانان ماشینی برای تنگاهت را بلند کنزمین زیر خلیج فارس تمدنی بعد از کرونا دلخوشی بیهواصل در هم تنیدگی و جهانی هوش مصنوعی در خدمت خلق وحسردرد سکه ایمنبع خواب و رویاتاثیر کپسول نوروهرب بر تکلرال هیدرات برای خوابانجهان کنونی و مغز بزرگتریآنچه ناشناخته است باید شخانواده پایداراولین هیبرید بین انسان و مغز بزرگترین مصرف کننده درک کنیم ما همه یکی هستیمادغام میان گونه های مختلفردا را نمیدانیمنتایج نادانی و جهلتقویت حافظه یا هوش مصنوعبلندی در ذهن ما درک بلندیهوش عاطفی بیشتر در زنانشکل های متفاوت پروتئین همیگرن و پروتئین مرتبط با تاثیر گیاه خواری بر رشد وکودک ایرانی که هوش او از کودکان میتوانند ناقل بی جهش تمدنی عجیب و شگفت انسآیا هوش مصنوعی زندگی بشردفاع در برابر تغییر ساختاین اندوه چیستنقش هورمون های تیروئید ددرس گرفتن از شکست هاارتباط غیرکلامی بین انسازبان نیاز تکاملی استقانون جنگلچرا حجم مغز گونه انسان درتنفس هوازی و میتوکندریبه زودی شبکه مغزی به جای هاوکينگ پیش از مرگش رسالشبکیه های مصنوعیما بخشی از این جهان مرتبطتاثیر درجه حرارت بر عملککاربرد روباتهای ريزنانوجستجوی متن و تصویر به صورآیا تکامل و تغییرات ژنتیدورترین نقطه ی قابل مشاهاگر میدانی مصیبت بزرگتر نقش روی و منیزیم در سلامتذرات کوانتومی زیر اتمی قباد غرور و سر پر از نخوت واز واقعیت امروز تا حقیقتسفر نامه سفر به بم و جنوب لوتیراستامنظریه ی تکامل در درمان بیتو با باورهایت کنترل میشبیماری آلزایمر، استیل کووفور و فراوانیطلوع و حقیقتمباحث مهم حس و ادراکتاثیر روده بر مغزکشف جمجمه ای درکوه ایرهوحلقه های اسرارآمیزآب زندگی است قسمت دومدانشمندان یک فرضیه رادیکابزار بقا از نخستین هماننمیتوان با بیرون انداختنرویا و کابوسبحثی درباره هوش و تفاوتهاز تکینگی تا مغز از مغز تسلولهای بنیادی مصنوعی درمقابله با کرونا با علم اسهمیشه داناتر از ما وجود دتوهم فضای خالی یا توهم فضبیوگرافیواقعیت فیزیکی، تابعی از علم اپی ژنتیک دریچه ای بهمداخله ی زیانبار انسانتبر را بردارگالکانزوماب، دارویی جدیحس و ادراک (قسمت دوم )آشنا پنداریداروی جدید ALSابزار بقا از نخستین همانچهار ساعت پس از کشتار خوکروزهای بد باقی نمیماندبرنامه ی مسلط ژنها در اختاز تکینگی تا مغز از مغز تسی و سه پل اصفهانمنابع انرژی از نفت و گاز هورمون شیرساز یا پرولاکتتوصیه های غیر دارویی در سواکسن ایرانی کرونا تولیدعادت همیشه خوب نیستمرز جدید جستجو و اکتشاف، ترس و آرمان هاحس و ادراک قسمت هجدهمالکترودهای کاشتنیدخالت در ساختار ژنهاابزار بقای موجود زنده از نوعی سکته مغزی ، وحشتناک ریواستیگمینبرخی اختلالات عصبی مثانهاز تکینگی تا مغز، از مغز هوش مصنوعی از عروسک بازی سکوت، پر از صدامنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل تکنولوژیورزش و میگرنمقالاتمطالبه ی حق خودتعداد کلی ذهن ها در جهان پیوندی که فراتر از امکانحس و ادراک قسمت سی و هشتمامروز دانش ژنتیک هیچ ابهمعرفت و شناختدر درمان بیماری مولتیپل ابعاد اضافه ی کیهانچگونه به سطح بالایی از هورابطه تشنج و اوتیسمبررسی علل کمر درد در میاناساس انسان اندیشه و باور هوش مصنوعی از عروسک بازی ستون فقرات انسان دو پا جلمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتئوری جدید، ویران کردن گیاری خدا نزدیک استجنسیت و تفاوت های بیناییپروتئین های ساده ی ابتداخلاصه ای از درمان های جدیانسان میوه ی تکاملمغز انسان برای شادمانی طدرمان جدید کنترل مولتیپلاحساسات کاذبفاجعه ی جهل مقدسچالش هوشیاری و اینکه چرا زمان چیستتفکر قبل از کاراصل علت و تاثیرهوش مصنوعی در خدمت خلق وحسردرد عروقی میگرنمنتظر نمان چیزی نور را بهتاثیر کپسول نوروهرب بر سکمردردجهان کاملی در اطراف ما پرآنچه واقعیت تصور میکنیم خار و گلاولین تصویر در تاریخ از سمغز حریص برای خون، کلید تدرک احساسات و تفکرات دیگادغام دو حیطه علوم مغز و زندگی زودگذرفرزندان زمان خودنجات در راستگوییتقویت سیستم ایمنیبلوغ چیستهوش عاطفی در زنان بیشتر اشکل پنجم مادهمیگرن سردردی ژنتیکی که بتاثیر گیاهخواری بر رشد و تاثیر انتخاب از طرف محیط کودکان خود را مشابه خود تجهشهای مفید و ذکاوتی که دآیا هوش ارثی دریافتی از پدقیق ترین تصاویر از مغز ااین ایده که ذرات سیاهچالنقش هورمون زنانه استروژندست کردن در گوشارتروز یا خوردگی و التهازبان و کلمه حتی برای کسانقانونمندی و محدودیت عالمچرا خشونت و تعصبتنفس هوازی و میتوکندریبه زیر پای خود نگاه نکن بهدف یکسان و مسیرهای مختلشباهت مغز و کیهانما تحت کنترل ژنها هستیم یتاثیر درجه حرارت بر عملککاربرد روباتهای ريز، در جستجوی هوشیاری در مغز ماآیا جنین انسان، هوشمندی ديدن با چشم بسته در خواب اگر نیروی مغناطیس نباشد نقش روزه داری در سالم و جرفتار مانند بردهبار بزرگ ایستادن بر دو پااز کجا آمده ام و به کجا میسفر به مریخ در 39 روزلوزالمعده(پانکراس)مصنوعنظریه ی تکامل در درمان بیتو باید نیکان را به دست ببیماری الزایمروقت نهيب هاي غير علمي گذشطلای سیاهمجموعه های پر سلولی بدن متاثیر رژیم گیاه خواری بر کشف جدید تلسکوپ جیمز وبحمله ویروس کرونا به مغزآب زندگی است قسمت سومدانشمندان ژنی از مغز انسابزار بقا از نخستین هماننمیتوان بر سیاه سیاه نوشرویا و خبر از آیندهبحثی درباره هوش و تفاوتهاز تکینگی تا مغز از مغز تسلام تا روشناییملاحظه های اخلاقی دربارههمیشه راهی هستتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)بیوگرافیواقعیت چند سویهعلم به ما کمک میکند تا مومدارک ژنتیکی چگونه انسانتحریک عمقی مغزگام کوچک ولی تاثیرگذارحس و ادراک قسمت 67آغاز فصل سرما و دوباره تکداروی جدید s3 در درمان ام ابزار بقا از نخستین هماننوآوری ای شگفت انگیز دانروزهای سختبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱از تکینگی تا مغز از مغز تسیلی محکم محیط زیست بر انمنابع انرژی از نفت و گاز هوش فوق العاده، هر فرد استوصیه هایی در مصرف ماهیواکسن اسپایکوژنعادت کن خوب حرف بزنیمزایای شکلات تلخ برای سلتسلیم شدن از نورون شروع محس و ادراک قسمت هشتمالگو و عادت را بشکن و در ادر مانهای کمر دردابزار بقای موجود زنده از نیکولا تسلاریاضیات یک حس جدید استبرخی اصول سلامت کمراز تکینگی تا مغز، از مغز هوش مصنوعی از عروسک بازی سکته مغزیمنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل جریان همیشگی خلقتورزش بهترین درمان بیش فعتاثیر ویتامین دی بر بیمامطالبی در مورد تشنجتعذیه ی ذهنپیوستگی همه ی اجزای جهانحس و ادراک قسمت سی و ششمانفجار و توقف تکاملی نشامغز فکر میکند مرگ برای دیدر سال حدود 7 میلیون نفر ابعاد بالاترچگونه باغبانی باعث کاهش رادیوی مغز و تنظیم فرکانبزرگ فکر کناستفاده از مغز، وزن را کمهوش مصنوعی از عروسک بازی ستارگانی قبل از آغاز کیهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتا 20 سال آینده مغز شما به ژن همه چیز نیستجهل مقدسپروتز چشمخم شدن فضا-زمانانسان ها می توانند میدان مغز انسان برای شادمانی طدرمان جدید ای ال اس، توفراخلاق و علوم اعصابفاصله ها در مکانیک کوانتچالش هوشیاری و اینکه چرا زمان و مکان، ابعاد کیهان تفکر خلا ق در برابر توهم اصل عدم قطعیت از کوانتوم هوش مصنوعی درمانگر کامپیسرطان کمیت گراییمنحنی که ارتباط بین معرفتاثیر کپسول نوروهرب بر سکمردرد ناشی از تنگی کاناجهان پیوستهآنچه حس می کنیم، نتیجه ی خارق العاده و استثنایی باولین دارو برای آتاکسی فمغز در تنهایی آسیب میبیندرک تصویر و زبان های مخلتارتقا و تکامل سنت آفرینش زندگی سلول در بدن، جدای افرضیه ای جدید توضیح میدهنخاع ما تا پایین ستون فقرتلقین اطلاعات و حافظهبلعیدن ستاره توسط سیاهچاهوش عاطفی در زنان بیشتر اشکست حتمیمیگرن شدید قابل درمان استاثیر احتمالی عصاره تغلیکودکان را برای راه آماده جهشهای مفید و ذکاوتی که دآیا هوش سریعی که بدون احسدل به دریا بزناینکه به خاطرخودت زندگی نقش ویتامین K در ترمیم اسدست آسمانارزش حقیقی زبان قسمت اولزبان و بیان نتیجه ساختماقارچ بی مغز در خدمت موجودچرا در مغز انسان، فرورفتتنفس بدون اکسیژنبه سخن توجه کن نه گویندههدف یکسان، در مسیرهای متشباهت مغز با کیهان مادیمانند آب باشتاثیر درجه حرارت بر عملککتاب گران و پرهزینه شد ولحفره در مغزآیا جهان ذهن و افکار ما مدی متیل فومارات(زادیوا)(اگر نعمت فراموشی نبود بسنقش رژیم غذایی بر رشد و ارفتار وابسته به شکلبار سنین ابزار هوشمندی ااز کسی که یک کتاب خوانده سفر تجهیزات ناسا به مریخ لیروپریم داروی ترکیبی ضدنظریه ی ریسمانتو تغییر و تحولیبیماری ای شبیه آلزایمر و وقتی فهمیدی خطا کردی برگطوفان فقر و گرسنگی و بی سمحل درک احساسات روحانیتاثیر رژیم گیاه خواری بر کشتن عقیده ممکن نیستحمایت از طبیعتآب، زندگی است(قسمت پنجم)دانشمندان پاسخ کوانتومی ابزار بقا از نخستین هماننمایش تک نفرهرویا بخشی حقیقی از زندگی بحثی درباره هوش و تفاوتهاز تکینگی تا مغز از مغز تسلسله مباحث هوش مصنوعیملاحظات بیهوشی قبل از جرهمیشه عسل با موم بخوریمتوهم چیستبیان ژن های اسکیزوفرنی دواقعیت چیستعلم بدون توقفمروری بر تشنج و درمان هایتحریک عمقی مغز در آلزایمگامی در درمان بیماریهای حس و ادراک قسمت 74آغاز مبهم آفرینشداروی جدید میاستنی گراویابزار بقا از نخستین هماننوار مغز مشاهده ی غیر مستروش مقابله مغز با محدودیبرین نت به جای اینترنتاز تکینگی تا مغز از مغز تسینوریپا داروی ترکیبی ضدمنابع انرژی از نفت و گاز هوش مصنوعی می تواند بر احتوضیحی ساده در مورد هوش مواکسن اسپایکوژن ضد کروناعادت کردن به نعمتمسمومیت دانش آموزان بی گتشنچ پانایوتوپولوس تشنج پنج اکتشاف شگفت آور در موحس و ادراک قسمت پنجمالگوی بنیادین و هوشیاریدر محل کار ارزش خودت را بابزار بقای موجود زنده از نیاز به آموزش مجازی دیجیریسدیپلام تنها داروی تایبرخی بیماری ها که در آن باز تکامل تا مغز از مغز تا هوش مصنوعی از عروسک بازی سال سیزده ماههمنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل داروینی هنوز در حاورزش در کمر دردصفحه اصلیمطالعه ای بیان میکند اهدتغییر الگوی رشد مغزی با زپیام های ناشناخته بر مغز حس و ادراک قسمت سیزدهمانقراض را انتخاب نکنیدمغز قلبدرمان های اسرار آمیز در آاتفاق و تصادفچگونه تکامل مغزهای کنونیراز تغییربزرگ شدن مغز محدود به دوراستفاده از هوش مصنوعی در هوش مصنوعی از عروسک بازی سخن و سکوتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتا بحر یفعل ما یشاژن همه چیز نیستجهان فراکتالپروتز عصبی برای تکلمخونریزی مغز در سندرم کووانسان یک کتابخانه استمغز انسان رو به کوچک تر شدرمان جدید سرطاناخلاق پایه تکامل و فرهنگفاصله ی همیشگی تصویر سازچالش هوشیاری و اینکه چرا زمان و صبرتفاوت مغز انسان و میمون هاصول انجام برخی نرمش ها دهوش مصنوعی درخدمت خلق وحسرعت فکر کردن چگونه استمنشأ اطلاعات و آموخته ها تاثیر کتامین در درمان پاکمردرد و علل آنجهان پیوستهآنها نمیخواهند دیگران راخبر مهم تلسکوپ هابلاولین دروغمغز را از روی امواج بشناسدرک حقیقت نردبان و مسیری ارتقا یا بازگشت به قبل اززندگی، مدیریت انرژیفساد اقتصادی سیتماتیک درنخستین تمدن بشریتلاش ها برای کشف منابع جدبنی عباس، ننگی بر تاریخهوشمندی کیهانشگفت نیست من عاشق تو باشممیدان مغناطيسي زمین بشر شگفت انگیز بودن کیهانمیدان های مغناطیسی قابل تاثیر ترکیبات استاتین (سکوری گذرای ناشی از موبایجوانان وطنآیا هشیاری کوانتومی وجوددلایلی که نشان میدهد ما باینکه خانواده ات سالم بانقش ژنتیک در درمان اختلادستورالعمل مرکز کنترل بیارزش حقیقی زبان قسمت دومزبان و بیان، در سایه پیشرقبل از آغازچرا ذرات بنیادی معمولاً تنها مانع در زندگی موارد بوزون هیگز چیستهدف از تکامل مغزشباهت کیهان و مغزماه رجبتاثیر درجه حرارت بر عملککتاب زیست شناسی باورحق انتخابآیا جهش های ژنتیکی، ویرودین اجباریاگر نعمت فراموشی نبود بسنقش رژیم غذایی در رشد و ارفتار اجتماعی انسان، حاصبارداری بدون رحماز آغاز خلقت تا نگاه انساسفر دشوار اکتشافلیس دگرامفتامین یا ویاسنظریه تکامل در درمان بیمتو جهانی هستی که خودش را بیماری ای شبیه ام اس مولتوقتی پر از گل شدی خودت را طوفان زیباییمحل درک احساسات روحانی دتاثیر رژیم گیاه خواری بر گل خاردار، زیباستحوادث روزگار از جمله ویرآتش منبع انرژیدانشمندان اولین سلول مصنابزار بقا از نخستین همانچند نرمش مفید برای کمردررویا تخیل یا واقعیتبحثی درباره هوش و تفاوتهاز تکینگی تا مغز از مغز تسلطان جنگل یا صاحب ملکوتممانتین یا آلزیکسا یا ابهمجوشی هسته ای، انرژِی بتوهم وجودبیان حقیقتواقعیت چیستعلم در حال توسعهمرکز هوشیاری، روح یا بدن تداوم مهم است نه سرعتگامی در درمان بیماریهای حس و ادراک قسمت 75إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَداروی جدید برای میاستنی نوار مغز ترجمه رخدادهای روش های صرفه جویی در ایجابرای یک زندگی معمولیاز تکینگی تا مغز از مغز تسیگار عامل افزایش مرگ وممنابع انرژی از نفت و گاز هوش مصنوعی و کشف زبان هایتیوتیکسن داروی ضد جنونواکسن دیگر کرونا ساخته شعادت دادن مغز بر تفکرمسمومیت دانش آموزان، قماتشنج چیستپول و شادیحس و ادراک قسمت پنجاهالگوبرداری از طبیعتدر چه مرحله ای از خواب ، رابزار بقای موجود زنده از چیز جدید را بپذیرریشه های مشترک حیاتبرخی بیماری های خاص که بداز تکامل تا مغز، از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی سانسور از روی قصد بسیاری منبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل داروینی هنوز در حاوزن حقیقی معرفت و شناختسوالات پزشکیمعماری، هندسه ی قابل مشاتغییر زودتر اتصالات مغزیپیدایش زبانحس و ادراک قسمت ششمانواع سکته های مغزیمغز ما کوچکتر از نیم نقطهدرمان های بیماری آلزایمراتوبان اطلاعات و پلِ بینچگونه جمعیت های بزرگ شکل راست دستی و چپ دستیبزرگ شدن تقریبا ناگهانی استفاده از انرژی خلاهوش مصنوعی از عروسک بازی سخن پاک و ثابتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتابوهای ذهنیژن هوش و ساختارهای حیاتی جهان قابل مشاهده بخش کوچپرورش مغز مینیاتوری انساخواندن ، یکی از شستشو دهنانسان باشمغز انسان رو به کوچکتر شددرمان دارویی سرطان رحم باختلال خواب فرد را مستعد فتون های زیستیچالش هوشیاری و اینکه چرا زمان واقعیت است یا توهمتفاوت ها و تمایزها کلید باصول توسعه ی یک ذهن کاملهوش مصنوعی ساخته هوش طبیسعی کن به حدی محدود نشویمنشاء کوانتومی هوشیاری اتاثیر گیاه خواری بر رشد وکمردرد با پوشیدن کفش مناجهان پر از چیزهای اسرار آآنان که در قله اند هرگز خخدا موجود استاولین سلول مصنوعیمغز زنان جوانتر از مغز مردرک دیگرانارتوکين تراپی روشی جديد زونیسومایدفشار و قدرتنخستین تصویر از سیاهچالهتلاش هایی در بیماران قطع به قفس های سیاهت ننازهوشیاری و وجودبه مغز خزندگان خودت اجازهوشیاری و افسردگیشگفت زده و حیران باشمیدان های کوانتومی خلاتاثیر تغذیه بر سلامت رواکی غایب شدی تا نیازمند دلجواب دانشمند سوال کننده آیا واکنش های یاد گرفته ودنیای شگفت انگیز کوانتوماینترنت بدون فیلتر ماهوانقش گرمایش آب و هوا در همدغدغه نتیجه ی نادانی استارزش حقیقی زبان قسمت سومزبان و تکلم برخی بیماریهقبل از انفجار بزرگچراروياها را به یاد نمی آتنها در برابر جهانبوزون هیگز جهان را از متلهدف از خلقت رسیدن به ابزاشباهت زیاد بین سلول هاي عماپروتیلینتاثیر درجه حرارت بر عملککتاب طبیعت در قالب هندسهحقیقت قربانی نزاع بین بی آیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجدین، اجباری نیستاگر با مطالعه فیزیک کواننقش زنجبیل در جلوگیری از رقیبی قدرتمند در برابر مبازگشت از آثار به سوی خدااز انفجار بزرگ تا انفجار سفرنامه سفر به بم و جنوب لا اکراه فی الدیننظریه تکامل در درمان بیمتو دی ان ای خاص ميتوکندريبیماری اسپینال ماسکولار وقتی تو از یاد گرفتن باز طولانی ترین شبمحدودیت چقدر موثر استتاثیر رژیم گیاهخواری بر گل زندگیحکمت الهی در پس همه چیزآثار باستانی تمدن های قددانشمندان تغییر میدان مغابزار بقا از نخستین همانچند جهانیرویا حقی از طرف خدابحثی درباره هوش و تفاوتهاز تکینگی تا مغز از مغز تسم زنبور ، کلیدی برای وارمن کسی در ناکسی دریافتم همراه سختی، اسانی هستتوهم وجودبیست تمرین ساده برای جلوواقعیت های متفاوتعلم راهی برای اندیشیدن امرکز حافظه کجاستتداخل مرزها و صفات با بینگاهی لازم است برای فهم و حس و ادراک قسمت 78افت فشار خون ناگهانی در وداروی جدید برای ای ال اسنوار مغز در فراموشی هاروش هایی برای جلوگیری از برای پیش بینی آینده مغز داز تکینگی تا مغز از مغز تسیاهچاله هامنابع انرژی از نفت و گاز هوش مصنوعی یا حماقت طبیعتیک و اختلال حرکتیواکسن دیگری ضد کرونا از دعارضه جدید ویروس کرونا سمسیر دشوار تکامل و ارتقاتشنج و حرکات شبه تشنجی قاپول و عقیدهحس و ادراک قسمت پنجاه و یالتهاب شریان تمپورالدر ناامیدی بسی امید استابزار بقای موجود زنده از چیزی منتظر شناخته شدنرژیم های غذایی و نقش مهم برخی توجهات در ببمار پاراز تکامل تا مغز، از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی سانسور بر بسیاری از حقایمنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل داروینی هنوز در حاوزوز گوشپیامهای کاربرانمعنی روزهتغییر عمودی سر انسان از پپیر شدن حتمی نیستحس و ادراک قسمت شصت و هشتانگشت ماشه ایمغز مانند تلفن استدرمان های جدید میگرناتوسوکسیمایدچگونه جمعیت های بزرگ شکل رجزخوانی هایی که امروز ببزرگترین خطایی که مردم ماستفاده از سلول های بنیاهوش مصنوعی از عروسک بازی سختی ها رفتنی استمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر فکر بر سلامتژن یا نقشه توسعه مغز و نقجهان موازی و حجاب هاپرتوهای صادر شده از سیاهخواب سالم عامل سلامتیانسان جدید از چه زمانی پامغز ایندگان چگونه استدرمان سرگیجه بدون نیاز باختلال در شناسایی حروف و فروتنی و غرورچالش دیدگاه های سنتی در بزمان پلانکتفاوت ها را به رسمیت بشنااصول سلامت کمرهوش احساسیشلیک فراموشیمهندسی ژنتیک در حال تلاش تاثیر گیاه خواری بر رشد وکنفرانس تشنج هتل کوثر اصجهان پر از چیزهای جادویی آنزیم تولید انرژی در سلوخدای رنگین کماناوکرلیزوماب داروی جدید شمغزهای کوچک بی احساسدرک درست از خود و هوشیاریارتباط میکروب روده و پارزونا به وسیله ویروس ابله فضای قلب منبع نبوغ استنخستین روبات های زنده ی جتلاشی برای درمان قطع نخاتلاشی تازه برای گشودن معبه نقاش بنگرهوشیاری کوانتومیشگفتی های نقشه ی ژنتیکیمیدان بنیادین اطلاعاتتاثیر حرکات چشم بر امواج کیهان خود را طراحی میکندجوسازی مدرنآیا یک، وجود دارددنیا، هیچ استایندرالنقش پیش زمینه ها و اراده ذهن ما از در هم شکستن منبارزش خود را چگونه میشناسزبان و شناخت حقیقت قسمت چقبرستان ها با بوی شجاعتچراروياها را به یاد نمی آتنهایی رمز نوآوری استبی نهایت در میان مرزهاهر چیز با هر چیز دیگر در تشباهت زیاد بین سلول هاي عماجرای جهل مقدستاثیر درجه حرارت بر عملککتاب، سفری به تاریخحقیقت آنطور نیست که به نظآیا خداباوری محصول تکاملدید تو همیشه محدود به مقداگر تلاش انسان امروز برانقش زبان در سلطه و قدرت ارموزی از نخستین تمدن بشربازگشت به ریشه های تکاملاز بحث های کنونی در ویروسسفرنامه سفر به بم و جنوب لاموژین داروی ضد اوتیسم؟نظریه تکامل در درمان بیمتو در میانه ی جهان نیستی بیماری اضطراب عمومیویتنام نوعی کرونا ویروس طی یکصد هزار سال اخیر هرچمحدودیت های حافظه و حافظتاثیر عصاره تغلیظ شده گیگلوله ی ساچمه ایحافظه میتواند بزرگترین دآرامش و دانشدانشمندان روش هاي جدیدی ابزار بقا از نخستین همانچند جهانیرویاها از مغز است یا ناخوبحثی درباره احساسات متفااز تکینگی تا مغز از مغز تسماگلوتید داروی کاهش دهنمنابع انرژي پاک سرچشمه حهمراهی نوعی سردرد میگرنیتوهم بی خداییبیش از نیمی از موارد انتقواقعیت و مجازعلم ساختن برج های چرخانمرکز حافظه کجاستتروس جریان انرژیگاهی مغز بزرگ چالش استحس و ادراک قسمت 82افت هوشیاری به دنبال کاهداروی جدید برای دیابتابزار بقا از نخستین هماننوار مغز در تشخیص بیماری روش هایی ساده برای کاهش ابرای اولین بار دانشمنداناز تکینگی تا مغز از مغز تسیاهچاله های فضایی منابعمنابع انرژی از نفت و گاز هوش مصنوعی گوگل به کمک تشتیروفیبان موثر در سکته ی واکسن سرطانعدم توقف تکامل در یک اندامسئول صیانت از عقیده کیستشنج عدم توازن بین نورون پوست ساعتی مستقل از مغز دحس و ادراک قسمت پنجاه و دامواجی که به وسیله ی ماشیدر هم تنیدگی مرزها و بی مابزار بقای موجود زنده از چیزی خارج از مغزهای ما نیرژیم های غذایی و نقش مهم برخی توصیه ها برای واکسیاز تکامل تا مغز، از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی ساهچاله ها تبخیر نمیشودمنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل داروینی هنوز در حایک پیام منفرد نورون مغزی سایتهای دیگرمعادله ها فقط بخش خسته کنتغییرات منطقه بویایی مغزپیشینیان انسان از هفت میحس و ادراک قسمت شصت و دوانگشت نگاری مغز نشان میدمغز مادران و کودکان در زمدرمان های جدید در بیماری اتصال مغز و کامپیوترچگونه حافظه را قویتر کنیرحم مصنوعیبزرگترین درد از درون است استفاده از سلول های بنیاهوش مصنوعی از عروسک تا کمسرنوشتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر مشاهده بر واقعیت بژن ضد آلزایمرجهان ما میتواند به اندازپرسش و چستجو همیشه باقی اخواب سالم عامل سلامتی و یانسان خطرناکترین موجودمغز ابزار بقای برتر مادیدرمان سرگیجه بدون نیاز باختلال در شناسایی حروف و فرگشت و تکامل تصادفی محض چاالش ها در تعیین منبع هوزمان به چه دلیل ایجاد میشتفاوت های بین زن و مرد فقاضطراب و ترسهوش احساسیشلیک فراموشیمهربانی، شرط موفقیتتاثیر گیاه خواری بر رشد وکنگره بین المللی سردرد دجهان دارای برنامهآینه در اینهخدایی که ساخته ی ذهن بشر ايندگان چگونه خواهند دیدمغز، فقط گیرندهدرک عمیق در حیواناتارتباط ماده و انرژیزیباترین چیز در پیر شدنقفس ذهننرمش های مفید برای درد زانرمش های مفید در سرگیجهتلاشی جدید در درمان ام اسبه نقاش بنگرهوش، ژنتیکی است یا محیطیشگفتی های زنبور عسلمیدازولام در درمان تشنج تاثیر دوپامین و سروتونینکیهانِ هوشیارِ در حال یاجامعه ی آسمانیآیا کیهان می تواند یک شبیدندان ها را مسواک بزنید تایا کوچک شدن مغزانسان النقش آتش در رسیدن انسان بهذهن چند جانبه نیازمند نگاز فرد ایستا و متعصب بگذرزبان و شناخت حقیقت قسمت اقدم زدن و حرکت دید را تغینزاع بین جهل و علم رو به پتنبیه چقدر موثر استبی ذهن و بی روحهر جا که جات میشه، جات نیشجاعت و ترسماجرای عجیب گالیلهتاثیر درجه حرارت بر عملککتابخانهحقیقت افرادآیا دلفین ها می تواند از دیدن خدا در همه چیزاگر خواهان پیروزی هستینقش زبان در سلطه و قدرت ارمز و رازهای ارتباط غیر کبازخورد یا فیدبکاز تلسکوپ گالیله تا تلسکسفرنامه سفر به بم و جنوب لایو دوم دکتر سید سلمان فهفت چیز که عملکرد مغز تو توقف؛ شکستبیماری بیش فعالیویتامین E برای فعالیت صحطبیعت موجی جهانمخچه فراتر از حفظ تعادلتاریک ترین بخش شبگلوئونحافظه های کاذبآرامش و سکوندانشمندان روشی برای تبدیابزار بقا از نخستین همانچند روش ساده برای موفقیترویاهای پر رمز و حیرتی دربحثی درباره احساساتی غیراز تکینگی تا مغز از مغز تسندرم کووید طولانیمنابع انرژی از نفت و گاز هندسه ی پایه ایتوهم تنهاییواقعیت و انعکاسعلایم کمبود ویتامین E را مرکز خنده در کجای مغز استتری فلوپرازینگذر زمان کاملا وابسته به حس و ادراک قسمت چهلافتخار انسانداروی جدید ضد میگرنابزار بقا از نخستین هماننوار مغزی روشی مهم در تشخروش جدید تولید برقبرای تمدن سازی، باید در باز تکینگی تا مغز از مغز تسیاهچاله ها، دارای پرتو منابع بی نهایت انرژی در دهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتکنولوژی جدید که سلول هاواکسن سرطانعدم درکمسئولیت جدیدتشویق خواندن به کودکانپوشاندن خود از نورحس و ادراک قسمت پنجاه و سامیوتروفیک لترال اسکلرودر هم تنیدگی کوانتومیابزار بقای موجود زنده از چیزی شبیه نور تو نیسترژیم ضد التهابیبرخی درمان های Spinal Muscular Atاز تکامل تا مغز، از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی سایه را اصالت دادن، جز فرمنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل زبانیک پیشنهاد خوب برای آسان معجزه های هر روزهتغییرات آب و هوایی که به پیشرفت های جدید علوم اعصحس و ادراک قسمت شصت و ششانتقال ماده و انرژیمغز چون ابزار هوش است دلیدرمان های رایج ام اساثر مضر مصرف طولانی مدت رفلج نخاعی با الکترودهای نگاه محدود و تک جانبه، مشرحم مصنوعیبسیاری از مجرمان، خودشاناستفاده از سلول های بنیاهوش مصنوعی از عروسک تا کمسریع دویدن مهم نیستمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر نگاه ناظر هوشیار بژنها نقشه ایجاد ابزار هوجهان مادی، تجلی فضا در ذهپرسشگری نامحدودخواب عامل دسته بندی و حفطانسان عامل توقف رشد مغزمغز ابزار برتر بقادرمان سرگیجه بدون دارواختلالات مخچهفراموش کارها باهوش تر هسناتوانی از درمان برخی ویزمان شگفت انگیزتفاوت های تکاملی در مغز واطلاع رسانی اینترنتیهوش در طبیعتشنا در ابهای گرم جنوب نیاموفقیت هوش مصنوعی در امتتاثیر گیاه خواری بر رشد وکنگره بین المللی سردرد دجهان در حال نوسان و چرخشآیندهخسته نباشی باباايا اراده آزاد توهم است یمغزتان را در جوانی سیم کشدرگیری قلب در بیماری ویرارتباط متقابل با همه ی حیزیباترین چیز در افزایش سقفس را بشکنزیر فشار کووید چه باید کرقلب و عقلنرمشهای مهم برای تقویت عتمایل زیاد به خوردن بستنبه نادیدنی ایمان بیاورهیچ چیز همیشگی نیستشانس یا تلاشمکانیک کوانتومی بی معنی تاثیر دپاکین بر بیماری مکیست هیداتید مغزجاودانگی مصنوعیآیا گذشته، امروز وآینده دهن، بزرگترین سرمایهایا این جمله درست است کسینقش انتخاب از طرف محیط، نذهن هوشیار در پس ماده ی مبیشتر کمردردها نیازی به از مخالفت بشنوزبان و شناخت حقیقت قسمت دقدرت مردمنزاع بین علم و نادانی رو تهدیدهای هوش مصنوعیبی شرمیهر حرکت خمیده می شود و هر شرکت نورالینک ویدیویی ازماده ی تاریکتاثیر درجه حرارت بر عملککجای مغز مسئول پردازش تجحقیقت اشیاآیا دلفین ها میتوانند بادیدگاه نارسای دوگانه ی ماپی ژنتیکنقش سجده بر عملکرد مغزرمز پیشرفت تواضع است نه طبازسازي مغز و نخاع چالشی از تلسکوپ گالیله تا تلسکسفرنامه سفر به بم و جنوب لبخند بزن شاید صبح فردا زهفت سین یادگاری از میراث تولید مثل اولین ربات های بیماری تی تی پیویتامین E در چه مواد غذایطبیعت بر اساس هماهنگیمخچه ، فراتر از حفظ تعادلتاریکی من و تو و گرد و غباگمان میکنی جرمی کوچکی در حافظه و اطلاعات در کجاست آرامش(سکوت) stillness و تکاپودانش، قفل ذهن را باز میکنابزار بقا از نخستین همانچندین ماده غذایی که ماننرویای شفافبخش فراموش شده ی حافظهاز تکینگی تا مغز از مغز تسندرم گیلن باره به دنبال منابع انرژی از نفت و گاز هندسه ی رایج کیهانتوهم جدایی و توهم علمواقعیت خلا و وجود و درک معلایم کمبود ویتامین E را مرگ چیستتری فلوپرازینگذشته را دفن کنحس و ادراک قسمت چهل و هفتافراد آغاز حرکت خودشان رداروی جدید ضد الزایمرابزار بقا از نخستین هماننوار عصب و عضلهروش صحبت کردن در حال تکامبرای خودآگاه بودن تو بایاز تکینگی تا مغز از مغز تسیاهچاله و تکینگی ابتدایمنابع جدید انرژیهوش مصنوعی الفاگوتکنولوژی جدید که سلول هاواکسن ضد اعتیادعسل طبیعی موثر در کنترل بمسئولیت در برابر محیط زیتشخیص ژنتیکی آتروفی های پیموزایدحس و ادراک قسمت پنجاه و شامید نیکو داشته باش تا آندر هم تنیدگی کوانتومی و پابزار بقای موجود زنده از نکاتی در مورد تشنجرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وبرخی روش های تربیتی کودکاز تکامل تا مغز، از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی ساخت شبکه عصبی مصنوعی با منبع هوشیاری کجاست قسمت53تکامل زبانیک آلل ژنتیکی که از نئاندتغییرات تکاملی سر انسان پیشرفت در عقل است یا ظواهحس و ادراک سی و هفتماندوه در دنیا استمغز چگونه صداها را فیلتر درمان های علامتی در ام اساثرات فشار روحی شدیدفلج بل، فلجی ترسناک که آننگاه انسان محدود به ادرارسم عاشق کُشی و شیوهٔ شهربسیاری از بیماری های جدیاستفاده از سلول های بنیاهوش مصنوعی از عروسک تا کمسریعترین کامپیوتر موجودمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر نگاه و مشاهده ناظر ژنها ، مغز و ارادهجهان مرئی و نامرئیآلودگی هوا چالش قرن جدیدخودآگاهی و هوشیاريانسانیت در هم تنیده و متصمغز از بسیاری حقایق می گردرمان سرطان با امواج صوتاختلالات حرکتی در انسانفراموشی همیشه هم بد نیستناتوانی در شناسایی چهره زنان باهوش ترتفاوت های زبانی سرمنشا تاطلاعات حسی ما از جهان، چهوش عاطفی قسمت نهمشناخت و معرفت، و نقش آن دمولتیپل اسکلروز در زنان تاثیر گیاه خواری بر رشد وکنترل همجوشی هسته ای با هجهان در حال ایجاد و ارتقاآینده ی انسان در فراتر ازخطا در محاسبات چیزی کاملايا اراده آزاد توهم است یمغزتان را در جوانی سیمکشدرگیری مغز در بیماری کویارتباط چاقی و کاهش قدرت بارتباط هوش ساختار مغز و ژزیرفون داروی ضد ام اسقلب دروازه ی ارتباطچرا ماشین باید نتایج را پتمدن قدیمی ای در جنوب ایربه هلال بنگرهیچ وقت خودت را محدود به شاهکار قرنمکانیزمهای دفاعی در برابکیست کلوئید بطن سومجایی خالی نیستآیا پیدایش مغز از روی تصادو ویژگی انتزاع و قدرت تجایا ابزار هوشمندی یا مغز نقش اتصالات بین سلولهای ذهن تو همیشه به چیزی اعتقبا هوش مصنوعی خودکار روباز نخستین همانند سازها تزبان و شناخت حقیقت قسمت سقدرت کنترل خودنزاع بین علم و جهل رو به پتو یک معجزه ایبی عدالتی در توزیع واکسن هرچیز با یک تاب تبدیل به شربت ضد خلطماده ی خالیتاثیر درجه حرارت بر عملککرونا چه بر سر مغز می آورحقیقت تنها چیزی است که شاآیا دست مصنوعی به زودی قادژا وو یا اشنا پنداریابتدا سخت ترین استنقش غذاها و موجودات دريارمز بقای جهش ژنتیکیبحتی علمی درباره تمایل باز تکنیکی تا مغز از مغز تسفری به آغاز کیهانلحظات خوش با کودکانهم نوع خواری در میان پیشیتولید یا دریافت علمبیماری دویکویتامین کاطعمه ی شبکه های ارتباط اجمخچه ابزاري که وظیفه آن فتاریکی و نورگنجینه ای به نام ویتامین حافظه و اطلاعات در کجاست آزمون تجربی، راهی برای ردائما بخوانابزار بقا از نخستین هماننه به اعدامروان سالمبخش های تنظیمی ژنوماز تکینگی تا مغز از مغز تسندرم پیریفورمیسمنابع انرژی از نفت و گاز هندسه بنیادینتوهم جسموالزارتان داروی ضد فشار علت خواب آلودگی بعد از خومرگ و میر پنهانترک امروزگربه شرودینگر و تاثیر مشحس و ادراک قسمت چهل و هشتافراد بی دلیل دوستدار تو داروی سل سپتابزار بقا از نخستین هماننوار عصب و عضلهروشهای نو در درمان دیسک ببرای زندگی سالم، یافتن تاز تکینگی تا مغز از مغز تسیاهچاله ی تولید کنندهمناطق خاصی از مغز در جستجهوش مصنوعی از عروسک های بتکینگیواکسن علیه سرطانعشق درونی به یگانگی خلقتمستند جهان متصلتشخیص آلزایمر سالها قبل پیموزایدحس و ادراک قسمت بیست و چهامید نجاتدر هم تنیدگی کوانتومی و دابزار بقای موجود زنده از چگونه مولکول های دی ان ایرژیم غذایی ضد التهابیبرخی سلولهای عصبی در تلااز تکامل تا مغز، از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی ساخت شبکه عصبی با الفبای منبع هوشیاری کجاست؟ (قسمتکامل زبان انسان از پیشییک جهش ممکن است ذهن انسانتغذیه بر ژنها تاثیر داردپیشرفت ذهن در خلاقیت استحس و ادراک- قسمت پنجاه و اندوه دردی را دوا نمیکندمغز ناتوان از توجیه پیدادرمان ژنتیکی برای نوآوریاثرات مفید قهوهفلج خوابنگاه از بیرون مجموعهرساناها و ابر رساناها و عبسیاری از بیماری های جدیاستیفن هاوکینگ در مورد ههوش مصنوعی از عروسک تا کمسرگیجه از شایعترین اختلامنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر نگاه انسان بر رفتاژنهای مشترک بین انسان و وجهان مشارکتیآلودگی هوا و ویروس کروناخودآگاهی و هوشیاريانسانیت در برابر دیگرانمغز به تنهایی برای فرهنگ درمانهای بیماری پارکینساختلالات صحبت کردن در انفراموشی و مسیر روحانینادیدنی ها واقعی هستندزنجیرها را ما باید پاره کتفاوت ایستایی و تکاپواطلاعاتی عمومی در مورد مهوش عاطفی قسمت هفتمشناخت حقیقت یا آرزوهای گمواد کوانتومی جدید، ممکنتاثیر گیاه خواری بر رشد وکنترل جاذبهجهان ریز و درشتآینده ی علم و فیزیک در60 ثخطا در محاسبات چیزی کاملای نعمت من در زندگیممغط یک گیرنده استدرگیری مغز در بیماران مبدرگیری مغزی در سندرم کووارتباط پیوسته ی جهانزیرک ترین مردمقلب روباتیکچرا مغز انسان سه هزار سالتمدن پیشرفته ی پیشینیانبه کدامین گناه کشته شدندهیچ کاری نکردن به معنی چیشاهکار شش گوشما انسانها چه اندازه نزدکاهش مرگ و میر ناشی از ابجاذبهآیا آگاهی پس از مرگ از بیدو بیماری روانی خود بزرگ ایا بیماری ام اس (مولتیپنقش تیروئید در تکامل مغزذهن خود را مشغول هماهنگیبا تعمق در اسرار ابدیت و از نخستین همانند سازها تزبان جانسوزقدرت انسان در نگاه به ابعنسبیت عام از زبان دکتر برتو یک جهان در مغز خودت هسبیمار 101 ساله، مبتلا به سهز ذره، یک دنیاستشش مرحله تکامل چشمماده ای ضد التهابیتاثیر درجه حرارت بر عملککریستال هاحقیقت خواب و رویاآیا رژیم غذایی گیاهی سلادژاوو یا آشناپنداریابتدایی که در ذهن دانشمننقش غذاها و موجودات دريارمز جهانبحث درباره پیدایش و منشا از تکینگی تا مغز و از مغز سقوط درون جاذبه ای خاص، چلرزش ناشی از اسیب به عصبهمه چیز موج استتولید پاک و فراوان انرژیبیماری دیستروفی میوتونیویتامین کا و استخوانظهور امواج مغزی در مغز مصمخچه تاثیر گذار بر حافظهتاریکی خواهد ترسیدگویید نوزده و ایمنی ساکتحافظه و اطلاعات در کجاستآزمون ذهنی گربه ی شرودینداروهای مصرفی در ام اسابزار بقا از نخستین هماننه جنگ و نه خونریزیروبات های ریز در درمان بیبخش بزرگی حس و ادراک ما ااز تکینگی تا مغز از مغز تسندرم پس از ضربه به سرمنابع انرژی از نفت و گاز هندسه در پایه ی همه ی واکتوهمات و شناخت حقیقتواکنش های ناخودآگاه و تقعماد الدین نسیمی قربانی مرگ و میر بسیار بالای ناشترکیب آمار و ژنتیکگزیده ای از وبینار یا کنفحس و ادراک قسمت چهل و دومافزایش قدرت ادراکات و حسداروی ضد چاقیابزار بقا از نخستین هماننوبت کودکانروشهای شناسایی قدرت شنوابرخی ملاحظات در تشنج های از تکینگی تا مغز از مغز تسیاره ی ابلهانمنبع هوشیاری کجاست قسمت هوش مصنوعی از عروسک های بتکامل فردی یا اجتماعیواکسنی با تاثیر دوگانه اعصب حقوق نورولوومشکل از کجاستتصویر زیبا از سلولپیچیدگی های مغزمگسحس و ادراک قسمت بیست و یکامید جدید بر آسیب نخاعیدر هر سوراخی سر نکنابزارهای پیشرفته ارتباط چگونه میتوان با قانون جنرژیم غذایی ضد دردبرخی سيناپسها طی تکامل و از تکامل تا مغز، از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی ساختن آیندهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتکامل ساختار رگهای مغزی یک رژیم غذایی جدید، می توثبت و دستکار ی حافظهپیشرفتی مستقل از ابزار هحس و ادراک- قسمت بیست و پاندوهگین نباش اگر درب یا مغز و اخلاقدرمان پوکی استخواناثرات مفید روزه داریفلج خواب چیستنگاه از دور و نگاه از نزدرشته نوروایمونولوژی و نقبشکه ای که ته نداره پر نماستیفن هاوکینگ در تفسیر هوش مصنوعی از عروسک تا کمسرگردانیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر نگاه انسان بر رفتاژنهای هوش ، کدامندجهان هوشمندآلودگی هوا و پارکینسونخودت را از اندیشه هایت حفانسان، گونه ای پر از تضادمغز بیش از آنچه تصور میشودرهای اسرارآمیز و پوشیدهاختلالات عضلانی ژنتیکفرایند پیچیده ی خونرسانینادانی در قرن بیست و یکم،زندگی هوشمند در خارج از زتفاوت ارباب و رهبر حقیقیاطلاعاتی عمومی در مورد مهوش عاطفی قسمت پنجمشناخت درون، شناخت بیرون؛موجود بی مغزی که می تواندتاثیر گیاه خواری بر رشد وکندر در بیماریهای التهابجهان شگفت انگیزآیا فراموشی حتمی استخطای ادراک کارماای همه ی وجود مننقش قهوه در سلامتیای آنکه نامش درمان و یادشنقش مهاجرت در توسعه نسل ادرگیری مغزی در سندرم کووارتباط انسانی، محدود به زیست شناسی کل در جزء فراکقلب را نشکنچرا مغزهای ما ارتقا یافت تمدن بشری و مغز اخلاقیبه امید روزهای بهترهیچ کس مانند تو نگاه نمیکشاید گوشی و چشمی، آماده شما انسانها چه اندازه نزدتاثیر داروهای ضد التهاب کاهش التهاب ناشی از بیماجاذبه و نقش آن در شکلگیریآیا امکان بازسازی اندامهدو بار در هفته ماهی مصرف ایا بدون زبان میتوانیم تنقش حفاظتی مولکول جدید دذهن سالمبا خدا باشاز نخستین همانند سازها تزبان ریشه هایی شناختی اسقدرت ذهننسبت ها در کیهانتو کز محنت دیگران بی غمیبیماری لبر و نابینایی آنهزینه ای که برای اندیشیدششمین کنگره بین المللی سماده، چیزی نیستتاثیر درجه حرارت بر عملککریستال زمان(قسمت اولحقیقت در علم، هرگز نهایی آیا رژیم غذایی گیاهی سلادگرگونی های نژادی و تغییابتذال با شعار دیننقش غذاها و موجودات دريارمز جهان خاصیت فراکتالبحثي درباره هوش و تفاوتهاز تکینگی تا مغز از مغز تسلول های مغزی عامل پارکیلرزش عضله یا فاسیکولاسیوهمه چیز در زمان مناسبتولید سلولهای جنسی از سلبیماری ضعف عضلات نزدیک بویتامین کا در سبزیجاتظرف باید پر شود چه با چرک مدل همه جانبه نگر ژنرالیتاریخ همه چیز را ثبت کردهگوشه بیماری اتوزومال رسسحباب های کیهانی تو در توآزمون ذهنی گربه شرودینگرداروهای ام اسابزار بقا از نخستین همانچه زیاد است بر من که در ایروبات کیانبخش بزرگتر کیهان ناشناختاز تکینگی تا مغز از مغز تسندرم سردرد به دلیل افت فمنابع انرژی از نفت و گاز هندسه زبانِ زمان استتوپیراماتواکنش به حس جدیدعوامل موثر در پیدایش زبامرگ انتقال است یا نابود شترکیب حیوان و انسانگزارش یک مورد جالب لخته وحس و ادراک قسمت چهل و سومافزایش مرگ و میر سندرم کوداروی ضد چاقیابزار بقای موجود زنده از نور درونروشی برای بهبود هوش عاطفبرخی مرزهای اخلاق و علوم از تکینگی تا مغز- از مغز سیاره ابلهانمنبع هوشیاری کجاست قسمت هوش مصنوعی از عروسک بازی تکامل مادی تا ابزار هوشمواسطه ها د رمسیر ایجاد مغعضلانی که طی سخن گفتن چقدمشکلات نخاعیتصویر زیبای اصفهانپیچیدگی های مغزی در درک زحس و ادراک قسمت بیست و دوامید درمان کرونا با هماندر والنتاین کتاب بدید همابزارهای بقا از نخستین هچگونه مغز پیش انسان یا همراه فراری نیستبرداشت مغز ما از گذر زماناز تکامل تا مغز، از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی ساختار فراکتال وجود و ذهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتکامل شناخت انسان با کشفیکی از علل محدودیت مغز امثبت امواج الکتریکی در عصپاسخ گیاهان در زمان خوردحس و ادراک- قسمت شصت و چهاندام حسی، درک از بخش هایمغز و اخلاقدرمان پوکی استخواناثرات مضر ماری جوانافلج دوطرفه عصب 6 چشمنگاه از درون مجموعه با نگرشد مغز فرایندی پیچیده ابشریت از یک پدر و مادر نیاستخوان های کشف شده، ممکهوش مصنوعی از عروسک تا کمسربازان ما محققا غلبه می منبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر ویتامین دی بر بیماژنهای حاکم بر انسان و انسجهان هوشیارآلزایمرخودروهای هیدروژنیانعطاف پذیری مکانیسمی علمغز برای فراموشی بیشتر کدروغ نگو به خصوص به خودتاختراع جدید اینترنت کوانفرایند تکامل و دشواری هانازوکلسینزندگی بی دودتفاوتهای جنسیتی راهی برااعتقاد اشتباه، نتیجه ی نهوش عاطفی قسمت اولشناسایی تاریخچه ی تکاملیموجودات مقهور ژنها هستندتاثیر گیاه خواری بر رشد وکوچ از محیط نامناسبجهانی که نه با یک رخداد و آیا ممکن است موش کور بی مخطای حسایمپلانت مغزینقش میدان مغناطیسی زمین درگیری اعصاب به علت میتوارتباط از بالا به پایین مزیست شناسی باور حقیقت یا قیچی ژنتیکیچرا ویروس کرونای دلتا واتمدن زیر آببه بالا بر ستارگان نگاه کهیچ کس حقیقت را درون مغز شاید درست نباشدما اکنون میدانیم فضا خالتاثیر داروی ضد تشنج سدیم کاهش حافظه هرچند فرایندیجدا کردن ناخالصی هاآیا انسان با مغز بزرگش اخدو برابر شدن خطر مرگ و میایا تکامل هدفمند استنقش حیاتی تلومر دی ان آ دذهت را روی چیزهای مفید متبا طبیعت بازی نکناز نخستین همانند سازها تزبان شناسی مدرن در سطح سلقدرت عشقنسبت طلایی، نشانه ای به ستو پیچیده ترین تکنولوژی بیماری های میتوکندریهزینه سنگین انسان در ازاصبر بسیار بایدماده، چیزی بیش از یک خلا تاثیر درجه حرارت بر عملککریستال زمان(قسمت دوم)حقیقت راستین انسان علم بآیا راهی برای رفع کم آبی دانش قدرت استابداع دی ان ای بزرگترین دنقش غذاها در کاهش دردهای رنگ کردن، حقیقت نیستبحثی جالب درباره محدودیتاز تکینگی تا مغز از مغز تسلول های بنیادیلزوم سازگاری قانون مجازاهمه چیز در زمان کنونی استتولترودینبیماریهای تحلیل عضلانی اویتامین بی 12 در درمان دردعقل مجادله گرمدل هولوگرافیک ژنرالیزهتازه های اسکیزوفرنی(جنوگوشت خواری یا گیاه خواریحد و مرزها توهم ذهن ماستآزادی عقیده، آرمانی که تداروهای تغییر دهنده ی سیابزار بقا از نخستین هماننه عدم مطلق بلکه عدم با قروح در جهانی دیگر استبخش دیگری در وجود انسان هاز تکینگی تا مغز از مغز تسوپاپ ها یا ترانزیستورهامنابع انرژی از نفت و گاز هنر فراموشیتوانایی مغز و دیگر اجزای واکسن های شرکت فایزر آمرعوامل ایجاد لغت انسانی و مرگ تصادفیترازودونگشایش دروازه جدیدی از طرحس و ادراک قسمت نهمافزایش سرعت پیشرفت علوم داروی ضد تشنج با قابليت تابزار بقای موجود زنده از نورون هاي مصنوعی می توانروشی جدید در درمان قطع نخبرخی نکات از گاید لاین پراز تکینگی تا مغز- از مغز سیاره ابلهانمنبع هوشیاری کجاست قسمت هوش مصنوعی از عروسک بازی تکامل مداوموبینار اساتید نورولوژی دغم بی پایانمشکلات بین دو همسر و برخیتصویربرداری فضاپیمای آمپیوند قلب خوک، به فرد دچاحس و ادراک قسمت بیست و سوامیدوار باش حتی اگر همه چدر یک فراکتال هر نقطه مرکابزارهای بقا ازنخستین همچگونه هموساپينس بر زمین راه های جدید برای قضاوت ربررسي علل احتمالي تغيير از روده تا مغزهوش مصنوعی از عروسک بازی ساختار شبکه های مغزی ثابمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتکامل، نتیجه ی برنامه رییافته های نوین علوم پرده جلو رفتن یا عقبگردپختگی پس از چهل سالگي به حساسیت روانی متفاوتانرژی بی پایان در درون هرمغز و سیر تکامل ان دلیلی درمان ام اس(مولتیپل اسکلاجزای پر سلولی بدن انسان فناوری هوش مصنوعی نحوه خنگاه حقیقی نگاه به درون ارشد مغز علت تمایل انسان ببعد پنجماستروژن مانند سپر زنان دهوش مصنوعی از عروسک تا کمسردرد میگرنمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر ویروس کرونا بر مغز کل اقیانوس در یک ذرهجهان های بسیار دیگرآملودیپین داروی ضد فشار خورشید مصنوعیاهرام مصر از شگفتی های جهمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟دریای خداادامه بحث تکامل چشمفرایند حذف برخی اجزای مغنباید صبر کرد آتش را بعد زندگی در جمع مواردی را برتقلید مرحله ای نسبتا پیشاعتماد به خودهوش عاطفی قسمت دهمشناسایی سلول های ایمنی اموسیقی نوتاثیر گیاه خواری بر رشد وکوچک شدن مغز از نئاندرتاجهانی که از یک منبع، تغذیآیا ما کالا هستیم