دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

پیوند مغز و سر و چالشهای پیش رو

بحثي در مورد مقاله پیوند سر در انسان و چالشهای پیش رو از دکتر میر شهرام صفاری

پیوند سر، یکی از راه حلهایی است که به زودی برای برخی بیماری های عصب و عضله، پنجره جديدی را برای درمان باز خواهد کرد. بیماری هایی که در آنها محل اصلی آسیب عضلات و یا اعصاب محيطي است و اختلالی در عملکرد مغز وجود ندارد. برخی از این بیماران در همان سنین جوانی ناتوان از راه رفتن و حتی حرکت دستها میشوند و در موارد پیشرفته آن، حتی عضلات دهان و غذا خوردن و تنفس را هم درگیر میکند به گونه ای که فرد، بدون کمک دستگاه های کمکی قادر نیست تنفس کند. تا زمانی که درمان مناسبی برای این بیماران کشف گردد، پیوند سر آنها به بدن یک فرد سالم میتواند راه حلی قابل قبول باشد(البته در صورتی که هويت دهنده سر پس از پیوند مشابه همان فرد قبل از پیوند باشد!!)و زندگی پر از رنج آنها را با وجود یک بدن سالم، بسیار دگرگون کند..

مقاله ای درباره پیوند سر از دکتر ميرشهرام صفاری نوشته شده است که به دلیل اهمیت مطلب فوق و مطالب ايشان، لازم می دانم بحث بیشتری را در این مورد داشته باشم.

در تاریخ ۱۷ نوامبر ۲۰۱۷ گزارشی در رسانه های بین المللی منتشر شد مبنی بر انجام موفق اولین پیوند سر انسان روی جسد. ادعا شده در این جراحی ۱۸ ساعته نخاع و اعصاب و عروق گردنی از جسد یک انسان به انسان دیگری پیوند زده شده است و این عمل جراحی با توجه به پاسخهای مشاهده شده در اندامها با تحریک الکتریکی نواحی عصبی مرکزی، موفقیت آمیز بوده است. انتشار خبر توسط جراح و دانشمند ایتالیایی سرجیو کاناوارو بوده و جراحی با همکاری تیم پزشکی در چین صورت گرفته است

اول صحبتهای جالب سرجیو کاناوارو را در روز مصاحبه خبری بخوانیم که جنجال اخیر را به پا کرده است:

“طبیعت برای زمانی بیش از حد طولانی، قوانین خود را به ما تحمیل کرده است.

“ما متولد می شویم، رشد می کنیم، پیر می شویم و می میریم.

برای میلیونها سال انسانها تکامل یافته و ۱۱۰ میلیارد انسان تاکنون در این روند حیات، جان خود را از دست داده اند.

این یک نسل کشی در مقیاسی وسیع بوده است.

ما وارد دورانی تاریخی شده ایم که سرنوشتمان را در دستان خودمان بگیریم.

این، همه چیز را تغییر خواهد داد. این موفقیت شما را در هر سطحی تغییر خواهد داد.

پیوند اولیه سر انسان در روی انسان، تحقق یافته است. عمل جراحی ۱۸ ساعت طول کشید و مقاله آن در چند روز آینده منتشر خواهد شد.

همه می گفتند این کار غیرممکن است، اما جراحی موفقیت آمیز بود موفقیت در مدلهای حیوانی کامل و پایدار نبوده است، نه ارتباط عملکردی کاملی بین سر پیوند زده شده و بدن در مدلهای حیوانی ایجاد شده و نه این حیوانات توانسته اند برای مدتی طولانی زنده بمانند.

در سال ۱۹۷۰ روبرت وایت توانست سر یک میمون را به میمونی دیگر پیوند بزند و میمون ۹ روز زنده بوده است و به علت پس زدن ارگان پیوندی توسط بدن جدید، میمون مرده است. میمون پیوند زده شده توسط کاناوارو بعد از پیوند توانایی دیدن، حرکت دادن چشمها و خوردن را داشته است ولی به خاطر پیوند نزدن نخاع، از گردن به پایین فلج بوده است.

همچنین دانشمندی روس در سال ۱۹۵۰ همچنین با پیوند زدن عروق گردن یک سگ به سر سگ دیگری دانشمندان توانست به مدت ۲۹ روز سر جدا شده سگ را زنده و دارای واکنش نگه دارند.

شباهت بین بدن انسان و حیوان کاملا مشخص است و در همه آزمایشات بالینی، مرحله اول آزمایشات روی حيوان انجام میشود و رسیدن به نتایجی این چنینی، نویدی از انجام آن روی انسان است و نشان ميدهد که اين کار، شدنی است و فقط به گذر زمان، نیازمند است . و مانند دیگر غیر ممکن هایی که با گذر زمان ممکن شده است، این هم با گذر زمان انجام خواهد شد. به خصوص که خود این جراحی، روی انسان مرده انجام شده و موفقیت آمیز بوده است.

تفاوت جسم انسان مرده و زنده، فقط در نبود محرکی است که کارهای سلولهای بدن را سامان دهد. و برای به دست آوردن مهارتهاي لازم، برای انجام این جراحی پیچیده باید چندین بار روي اجساد، تمرین کرد.

1- مشکلی که مطرح میشود چگونگی اتصال نخاع قطع شده است. امروزه بیماران قطع نخاعی، با پیشرفت کند، در درمان مواجهند که چند علت دارد:

1- بافت نخاعی آسیب دیده معمولا به صورت اورژانسي ترمیم نمیشود و به مرور زمان، بافت تخریب شده تغییر شکل میدهد و با سلولهای حمایتی پر میشود . و فيبروز، شکل میگیرد به علاوه بافت نخاع آسیب دیده مگر در مواردي که کاملا با چاقو بریده شده باشد، معمولا له شده است که یا به دلیل تصادفات رانندگی و یا سقوط از ارتفاع یا برخورد گلوله به نخاع است. این بافت له شده و متلاشی، قابل مقایسه با بافتی که بسیار تمیز و دقیق توسط جراح ماهر مغز و اعصاب بریده میشود، نیست و شاید واقعا یکی از علل نا موفق بودن ترميم نخاع، پس از قطع شدن آن، له شدگی شدیدی باشد که معمولا در بافت نخاع قطع شده وجود دارد.
@salmanfatemi

2-میلیونها عصب، ارتباط بین مغز و اندامها را از طریق نخاع برقرار می کنند که اتصال دقیق مجدد آنها در صورت قطع شدن هنوز میسر نشده است. این مشکل بزرگی است و میلیونها راه که از مغز خارج ميشودو از طریق نخاع به دیگر قسمت های بدن میرسد، باید با دقتی بسیار بالا پیوند شوند که کاری بسیار ظریف و دقیق را ميطلبد ولي باید توجه داشت اگر برش دقیق، روی نخاع داده شود و بافتها تقریبا در محل های مشابه قرار گیرند، مواد شيميایی مشابه در سلولها در دو منطقه مشابه هم، میتوانند اجزای مشابه را در کنار هم قرار دهد. مشابه اين حالت، در ترمیم با سلولهای بنیادی مثلا در قلب دچار سکته مغزی مشاهده شده است، توصیه میشود مقاله اي در همین کانال تحت عنواندانشمندان ، سلولهاي بنیادی قلب را تولید میکنندمطالعه شود. یا مثلا در مقاله ای با عنوان تزریق سلولهای mesenchymal stem cells (MSCs)
در درمان بیماران دچار سکته مغزی در همين کانال، نقش سلول های بنیادی در ترمیم سلولهای تخریب شده عصبی وقتی در مجاورت آن قرار گرفته اند، بیان شده است.

یعنی سلول بنیادی یا تا حدي دیگر سلولها در هر محیطی، قرار بگیرد با توجه به مواد شيميایي و واکنشهای موجود در آن محیط، میتواند نقش همان سلول هدف را بازی کند مثلا در قلب به سلول قلب تبدیل شود یا در مغز به سلول مغز تبدیل شود یا در نخاع به سلول نخاع با عملکردهاي سلولهای مجاور آن، تبدیل شود. همین فرآیند میتواند به سادگی همراه مواد شیمیایی ذکر شده توسط دکتر سرجيو کاناوارو استفاده شود، مثلا همراه چسب پروپیلن گليکول یاد شده در ازمايش پیوند نخاع روی موش، از سلولهاي بنیادی هم در فاصله دو نخاع پیوند شده استفاده گردد تا خود سلول بنیادی پر پتانسیل، با قرارگیری در جایگاه خود، تبدیل به سلولهایی مشابه سلولهای مجاور خود شود.(مقاله استفاده از سلولهای بنیادی در ترمیم نخاع موش در قسمت های قبلی اين کانال بیان شد)

و در این صورت شاید نیازی به اتصال ميليونها راه عصبي جدا از هم نباشد. قطعا به فرض که بتوان هزاران راه از آن راهها را به هم متصل کرد، با هزاران راه باقی مانده متصل نشده چه میتوان کرد؟ چرا از هوش درونی سلول های زنده و به خصوص هوش درونی سلول های زنده بنيادي پر پتانسیل با قابلیت های فراوان استفاده نشود؟

3- بیان میشود در صورت میسر شدن پیوند، میزان درد احساس شده توسط دریافت کننده، باور نکردنی خواهد بود. و تجربه ای بدتر از مرگ را برای فرد به همراه خواهد داشت. باید توجه کرد درد به خصوص در ناحيه گردن، در نتیجه ارتباطات وسیع سلولهای حسی عصبی از گردن و از طریق نخاع، به سوی مغز است، بنابراین وقتی برش نخاع قدری بالاتر از برش پوستی روی گردن باشد بیشتر سلولهای حسی که اطلاعات را از نخاع به مغز منتقل میکنند، در مرحله اول جراحي نخاع قطع خواهند شد و کارکرد درستی ندارند و انتظار درد چندانی را در مراحل اوليه بعد از عمل نداریم بنابراین روزهای اولیه پس از عمل بدون درد یا حداقل همراه با دردی اندک است(به شرط رعایت برش پوستی و نخاعی در محل مناسب). در مراحل بعدی هم میتوان از روشهای ضد درد استفاده کرد. اینکه تصور شود آسیب نخاعی همراه با درد است، درست نیست. نخاعی که خوب کار نکند، نه تنها درد چندانی ایجاد نمی کند بلکه باعث میشود دردهای قبلی هم بلوکه شود و حس نگردد.

4- بیان میشود که در صورت امکان پیوند، هیچ مقدار داروی سرکوب کننده ایمنی جهت جلوگیری از رد پیوند کافی نخواهد بود. در این مورد باید گفت اگر بتوان از سلولهای بنيادي خود فرد در محل اتصال سر به بدن استفاده شود و در چسب موجود از آن، کمک گرفت نه تنها احتمال داروی مهار کننده ايمني بیشتر نمیشود بلکه ممکن است اصلا نیازی به داروی ضد ایمنی نباشد.

سلول بنیادی با قابلیت های گوناگون میتواند در مجاورت هر سلولی تبدیل به سلولهای مشابه آن شوند و در مجاورت سلول دهنده بدن، تبدیل به سلولهای مشابه آن و در مجاورت سلولهای فرد گیرنده (یعنی سر) تبدیل به سلولهای مشابه آن شود و استفاده از سلولهای بنیادی شاید راهی بسیار ارزشمند نه تنها در این پیوند بلکه در دیگر پیوندهای اعضای بدن باشد و نیاز به مواد ضد ایمنی را کم کند به خصوص که در آینده اي نه چندان دور، خود اعضای بدن هر فرد را شايد بتوان از روی سلولهای بنيادی او ساخت.

5- بیان میشود کار ایشان اخلاقی نیست و مراکز علمی اروپا و امریکا اجازه انجام این کار را روی انسان به ایشان نداده اند. پیوند سر همانطور که در ابتدای بحث بیان شد روشی بسیارخوب برای درمان بسیاری از بیماری های عصب و عضله است و تا زمانی که درمان مناسب آنها، کشف شود شاید تنها راه پایان دادن به درد و رنج انهاباشد و قطعا تلاش برای یافتن درمان آنها اصلا غیراخلاقی نیست. در اینجا فقط به دو رضایت از طرف دهنده سر و دهنده بدن نیاز است و به چیزی بیشتر نیاز نداریم.

6- شخصیت و طرز فکر فرد اهدا کننده سر روی بدن جدید
@salmanfatemi

با پیوند سر تغییر خواهد یافت. در مورد انتقال نوع خاصی از خاطرات به فرد جدید با پیوند اندامی خاص وجود دارد . این مورد چالش بزرگی است و نظرات، با توجه به اینکه شخصیت فرد جديد، نزدیک به شخصیت دهنده بدن یا فرد دهنده سر باشد، متفاوت است . به درستی مشخص نیست که هویت فرد در مغز است یا در قلب.

همانطور که قبلا در این کانال بیان شد قلب موجودات، خود دارای سیستم خودکاری است که مستقل از مغز و دیگر قسمتهای سیستم عصبی عمل می کند و همین سیستم اوتونوم است که باعث گردش خون در انسان و حیات همه اندامهای او ميشود یعنی بدون این سیستم اوتونوم اصلا مغزی در کار نخواهد بود.

اینکه چقدر این سیستم اوتونوم در بخشیدن هویت به فرد نقش دارد مشخص نیست . آنچه بیشتر محتمل است آنکه هویت فرد، وابسته به مغز او باشد و هویت این افراد، شبیه فرد دهنده سر باشد و این، با کنترل بدنی که سالها زیر سلطه مغز دیگری بوده است اصلا آسان نیست.

7- بیان میشود مغز با همراهی و هماهنگی بدن، عملکردهای خود را شکل می دهد. این هماهنگی به هم خواهد ریخت. مثلا مغز یک موسیقیدان در بدن یک کارگر ساختمانی ممکن است توانایی بروز مهارتهای موسیقیایی را نداشته باشد. خوب این معضل هم معضل بزرگی است، بدنی که سالها یک مهارت خاص را آموخته است، و مغز خود را با آن مهارتها هماهنگ کرده است، قابلیت پذيرش بدني با مهارتهای دیگر را به سختی به دست می آورد . در این زمینه شاید بتوان به جای بدنی از فرد دیگر از روشهای دیگری مانند ساخت بدن از روی سلولهای بنيادي یا حداقل انتخاب بدن های مشابه از نظر شغلی و مرتبه اجتماعی و توانایی ها استفاده کرد. کلون سازی و همانند سازي از روی سلولهاي بنيادي هرچند یک راه حل احتمالی است ولی با مشکلات زیادی در انسان مواجه خواهد بود . اولا اگر بشود یک بدن کاملا جدید و مشابه را ساخت چرا نتوان سر آنرا هم تولید کرد و این یک همانند سازی کامل است مانند همان کاری که مشابه آن در مورد برخی حیوانات انجام شده است.

نکته دوم: به فرض بتوان با همانند سازی، بدنی که از نظر ژنتیکی عین فرد قبلی است تولید کرد چند سال باید صبر نمود تا بدن ساخته شده دوباره به اندازه پیش از جراحی پیوند سر برسد و مثلا سر جوانی 36 ساله را بتوان به بدن همان فرد در 10 سالگی یا حداقل 20 سالگي پیوند کرد ؟
به نظر میرسد استفاده از روشهای کلونی سازی تفاوتي آنچنانی با پیوند سر یک نفر روی یک نفر دیگر نداشته باشد و حتی شاید انتخاب دو فرد با جنسیت و سن و ساختار بدنی مشابه روشی عملی تر در پیوند سر باشد. ولی هر چقدر شباهتها بین دو نفر بر قرار باشد مثلا در دوقلو های تک تخمکی، باز ساختارهای مغزی دو فرد مشابه نخواهد بود، برای بررسی بیشتر این مطلب به مقاله مغز هر فرد ، منحصر به فرد است در همین کانال مراجعه شود. بر اساس این مقاله، نقشه نورونها و ارتباطات مغز، هر یکصد روز، 13% تغییر می یابد که نشان دهنده تاثیر محیط زندگی هر فرد، روی این ارتباطات مغزی است.

به نظر میرسد یک دوره طولانی برای افرادی که تحت این جراحی قرار می گیرند باید سپری شود تا بتوانند بدن خود را با مغز جدید یا مغز خود را با بدن جدید، هماهنگ سازند و این، نیازمند دوره های طولانی روان درمانی و يا حتي کاشت الکترودها و پیس ميکرها و باطری های مصنوعی در اطراف مغز و بدن است

8- بیان می شود عوارض دراز مدت انجام چنین جراحی اي قابل پیش بینی نیست.
در مورد این عوارض، مفصلا در قسمتهای گذشته مطالبي بیان شد. در اینجا بر روی عوارض احتمالی روانی ناشی از بدنی غریبه یا سری غریبه روی یک فرد، بحث میشود . باید توجه کرد که آیا محرک انسان و در حقیقت، نیرو بخش او در بخشی از مغز است؟!

این احتمال هست ولی فرض کنید، شما رويايي را مشاهده می کنید و در این رویا خودتان را در حال انجام کاری می بینید یا فراتر از این، فرض کنید شما در رويايي آینده خودتان را مشاهده کنید. آیا این فردی که در رویا دیده میشود و من فرد است درون سلولهای مغزی او جا دارد؟

سلولهای مغزی هم مانند همه اجزای عالم مادی، محدود به زمان و مکان خویش است و محدود به قیدهای عالم ماده است. اینکه فراتر از زمان خود برود ، این مطلبی است که در عالم ماده نمی گنجد و منظور مراتب خیلی بالایی هم نیست بلکه یک قدم که از عالم ماده فراتر برویم، دیگر نه خورشیدی هست نه ماه و نه شب و روز.
در اینجا دیگر امروز و فردا مطرح نیست( مقاله بيوسنتريسم در این کانال مطالعه شود ) و سلول عصبی محدود به عالم مادي ماست و اگر بتواند اطلاعاتی را هم از آینده و گذشته به دست بیاورد، به خاطر خود آن نيست بلکه به دلیل منبعی از انرژی، خارج از سلول عصبی است و در اینجاست که با گنجینه ای و انباری از اطلاعات، فراتر از زمان و مکان مواجهيم که در اجزای عالم مادی نیست و هویت فرد، با همین انبار اطلاعات شناخته میشود.

به نظر میرسد اگر اجزای بدن فردی تغییر کند،

@salmanfatemi

هویت او تغییر نمیکند یعنی هویت فرد وابسته به اجزای بدن مادی او نیست. و این تصور که مغز فرمانده همه بدن میباشد هم درست نیست و برای نمونه به سیستم اوتونوم و خودکار گره های خودکار عصبی در قلب اشاره شد و اگر لحظه ای از کار بیفتد، کم شدن خون مغز منجر به عوارض شدید حتی مرگ ميشود. پس هویت فرد در اجزای بدن او نیست . شاید در قلب و یا در مغز باشد.

پس در پیوند مغز هویت فرد دهنده بدن، مشابه خودش مي شود یا مشابه سری که روی آن قرار میگیرد؟ باید منظر ماند و مشاهده کرد و یک دانشمند و محقق، تا چیزی را زیر مشاهده خود نبیند به قطعیت آن حکم نمی دهد و مشاهدات ماست که جهان را می آفریند.

9- مي گویند جاودانه شدن یک انسان اخلاقی نیست. فعلا بحث بر سر کشف روشی جدید برای بیمارانی است که از کارافتاده و ناتوان هستند و بدن آنها هیچ کارايي ای ندارد و طرف دیگر قضیه افرادی دچار مرگ مغزی هستند- که اگر بدن سالم آنها به سر سالم دیگری پیوند، نشود- برگشت نخواهند داشت. پس تا اینجای کار اصلا قضیه غیر اخلاقی ای مطرح نیست . مساله احتمالا غیر اخلاقی در آینده این است که مثلا سر فرد پیری روی بدن فردی جوان پیوند شود که در این صورت دقیقا نمی توانیم هویت فرد جدید را پیشگویی کنیم، احتمالا بیشتر شبیه دهنده سر است ولی باید منتظر ماند و این تجربه را در عمل دید.

در مطالعه ای روی 47 بیمار تحت جراحی قلب، مشاهده شد که 79% آنها تغییر شخصیتی پس از عمل جراحی را بيان نمی کنند با این حال، در مصاحبه با آنها یک حالت دفاع و مقاومت شدید یا واکنشهای شدید انکاری و مسخره کردن سوال، مشاهده میشد. در حدود شش درصد آنها تغییر شدید در شخصیت ذکر شد به طوری که باعث تغییر احسسات و واکنشهایی شبیه دهنده قلب گرديد.

( https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/1299456/)

با توجه به تغييراتي در شخصیت پس از پیوند، فرضیه حافظه سلولی در اندامی که پیوند زده ميشود مطرح گردید. در حال حاضر بیشترین تغییرات شخصیتی در پیوند قلب، مشاهده ميشود که آن را مرتبط با حافظه ذخیره شده درون سلولهای عصبی اطراف قلب می دانند. محققان دانشکده پرستاري هاوايي بررسی کردند که آیا تغییرات شخصیتی، در پیوند قلب، مشابه شخصیت فرد دهنده پیوند است یا نه. آنها دیدند دو تا پنج مورد از خصوصيات رفتاري کاملا مشابه شخصیت فرد دهنده، ایجاد میشود و این شباهت ها بیشتر در هنر، غذا و موسیقی و رابطه جنسی و تفریحات است.

در یک مورد، فردی که با گلوله به صورت کشته شده بود، پيوند دهنده قلب بود و فرد گیرنده، دائما یک امواج الکتريکي فلاش مانند پررنگ را روی صورت خود تجربه میکرد

فرد دیگری به نام کلير سيلويا از یک مرد 18 ساله که بر اثر تصادف رانندگی با موتور سیکلت کشته شده بود، قلب دریافت کرد. و پس از پیوند، رویاهایی در مورد مردی به نام تيم لي میدید و بعد که بررسی کرد فهميد فردی که قلب را اهدا کرده است همین نام را داشته است.
( http://www.medicaldaily.com/can-organ-transplant-change-recipients-personality-cell-memory-theory-affirms-yes-247498)
پس، به نظر میرسد پیوند سر، به تنهایی هویتی مشابه فرد دهنده سرايجاد نمی کند و با یک جریان پیچیده مواجهيم، سیستم اتونوم و عصبی قلب، با خاطرات ذخیره شده درونش میتواند صاحب سر را با تضادهای فراوان مواجه کند، به خصوص در رفتارهایی که در مقاله بالا بیان شد و آنها عبارت بودند از تفریحات و تمایلات جنسی و هنر و غذا و موسیقی.

و اگر موارد دیگری مانند تمایلات مذهبی، دین یا افکار فلسفی هم در مطالعه بررسی میشد، نتایج احتمالا مشابهی به دست می آمد. پس بهتر است منتظر باشیم و پس از چند پیوند موفقیت آمیز سر و تجربیات فرد صاحب سر و یا فرد دهنده بدن، به نتیجه ای تجربي با مشاهده ای دقیق برسیم!

10- بیان میشود به علت تفاوتهای بیوشیمیایی در مغز جدید با مغز قبلی، احتمالا هوشیاری معمول در مغز پیوند شده به وجود نخواهد آمد. باید صبر کرد و نتایج را به صورت کامل شناخت و لمس نمود.

11- بیان میشود که چسب به کار رفته جهت چسباندن نخاع (ترکیبی از پلی اتیلن گلیکول) برای پیوند نخاع کارایی ندارد. ### در موش کوچک آزمایشگاهی روش به کار رفته موفق بوده است و حیوان توانایی راه رفتن را بعد از ۲ روز به دست آورده است. استفاده از سلولهای بنیادی میتواند تا حدی بر موفقیت آمیز بودن این اتصال کمک کند. در مورد اين سلولها مفصلا در قسمتهاي بالا صحبت شد .

12- بیان میشود این کار را نمی توان، پیوند سر نامید بلکه فعلا باید اسم آنرا پیوند بدن گذاشت. با توجه به مطالب بالا در مورد هویت فرد پس از پیوند مورد نظر، میتوان نام دقیق آن را تعیین کرد. ديدیم که پس از پیوند قلب، تغییرات زیادی در شخصیت فرد گیرنده، رخ میدهد تا حدی که در خیلی رفتارها شبیه فرد دهنده میشود و این اثر به خاطر حافظه درون سلولی است..

@salmanfatemi

13- با توجه به اینکه هنوز نمی دانیم پس از این پیوند هویت حقیقی فرد چگونه خواهد بود، مشکلات زیاد در وضع قوانین مربوط به زندگی پس از پیوند، وجود خواهد داشت. مهارتهای شغلی فقط در اندامها یا فقط در مغز نیست. به همين ترتیب عشق و محبت، فقط در قلب یا فقط در مغز نیست. تغییر عشق و محبت و علاقه ها و انتخاب شغل پس از پیوند از ابهامات زیادی است که باید حل شود. به خصوص در مسائل مذهبی مانند محرم و نامحرم یا زن و شوهر ابهامات زیادی هست که باید حل شود مثلا فرض کنید بدن یک زن، روی سر یک زن دیگر قرار گیرد، شوهر سابق کدام یک از زنها بر زن جدید حلال است؟

فرض کنيم کودکی از زن جدید متولد شود، خوب! مي دانيم که سلول تخمک او حاوی کروموزومهای زنی است که بدن را اهدا کرده است و فرزند حاصل هم پیوند اسپرم مردی با این تخمک خواهد بود.. شرایط پس از پیوند در مورد ارث و قوانین مادر و فرزندي و پدری چگونه خواهد بود؟ یا در شرایط دشوار اگر سر زنی روي بدن مردی پیوند شود ادامه روابط زندگی او چگونه خواهد بود و آیا فرد جدید زن است یا مرد و در هر صورت آیا میتوان جراحيهاي تغییر جنسیت را روی بدن او انجام داد یا نه؟ مثلا فرض کنیم تعیین جنسیت از روی اندامهای تناسلی است و فرض کنید سر مردی بر بدن خانمی پیوند شود وضعیت جنسیت تو چگونه خواهد بود؟!

باید منتظر آینده ماند!!

اصل مقاله از دکتر میر شهرام صفاری

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1895470537435742&id=100009184420613

@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
استفاده از سلول های بنیانوشیدن چای برای مغز مفید تمدن بشری و مغز اخلاقیهوش مصنوعی الفاگوتغییرات تکاملی سر انسان کاهش مرگ و میر ناشی از ابدرمان های جدید میگرنآیا احتمال دارد رویا از آسوپاپ ها یا ترانزیستورهامخچه ابزاري که وظیفه آن فابزار بقای موجود زنده از اعداد بینهایت در دنیای متوانایی مغز و دیگر اجزای هوش مصنوعی از عروسک بازی جریان انرژی در سیستم های فیزیک و هوشیاریکشف مکانیسمی پیچیده در بدرک حقیقت نردبان و مسیری آیاما مقهور قوانین فیزیکسانسور بر بسیاری از حقایمزایای شکلات تلخ برای سلاحیای بینایی نسبی یک بیمبیماری ای شبیه ام اس مولتتکامل داروینی هنوز در حاهوش احساسیحافظه و اطلاعات در کجاست قانونمندی و محدودیت عالمگاهی مغز بزرگ چالش استذرات کوانتومی زیر اتمی قافسردگی و اضطراب در بیماشلیک فراموشیمغز قلبادراک ما درک ارتعاشی است بیشتر کمردردها نیازی به تاثیر نگاه انسان بر رفتاهزینه سنگین انسان در ازاحس و ادراک قسمت بیست و دولزوم سازگاری قانون مجازاپیوند سر، یکی از راه حلهاروزه داری متناوب، مغز را انسان قدیم در شبه جزیره عشباهت زیاد بین سلول هاي عمغز ابزار برتر بقاارتباط غیرکلامی بین انسابحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وواقعیت فیزیکی، تابعی از خواندن ، یکی از شستشو دهنمنابع انرژی از نفت و گاز ریشه های مشترک حیاتای آنکه نامش درمان و یادشعلایم کمبود ویتامین E را نقش میدان مغناطیسی زمین از انفجار بزرگ تا انفجار برای خودآگاه بودن تو باینگاهی بر توانایی اجزاي بتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن دیگری ضد کرونا از ددلایلی که نشان میدهد ما برشد مغز فرایندی پیچیده امنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاگر میدانی مصیبت بزرگتر مقالاتنقش حیاتی تلومر دی ان آ داز تکینگی تا مغز از مغز تبررسي علل احتمالي تغيير چرا حیوانات سخن نمی گوینتاثیر درجه حرارت بر عملکیک رژیم غذایی جدید، می تودانشمندان یک فرضیه رادیکپیشرفت های جدید علوم اعصزبان و کلمه حتی برای کسانمنحنی که ارتباط بین معرفابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تنقشه های مغزی جدید با جزیتفاوت ها و تمایزها کلید بنظریه تکامل در درمان بیمتری فلوپرازینکمردرد با پوشیدن کفش مناداروی جدید ضد میگرنآیا ممکن است موش کور بی مسفرنامه سفر به بم و جنوب ما اکنون میدانیم فضا خالابزار بقا از نخستین همانابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیانوعی سکته مغزی ، وحشتناک تمدنی قدیمی در شمال خلیج هوش مصنوعی از عروسک های بثبت امواج الکتریکی در عصکاهش التهاب ناشی از بیمادرمان های جدید در بیماری آیا احتمال دارد رویا از آسوپاپ ها یا ترانزیستورهامدل همه جانبه نگر ژنرالیابزار بقای موجود زنده از بلندی در ذهن ما درک بلندیتوازن مهمتر از فعالیت زیهوش مصنوعی از عروسک تا کمجریان انرژی در سیستم های فیزیکدانان ماشینی برای تکشف ارتباط جدیدی از ارتبدرک عمیق در حیواناتآب زندگی است قسمت چهارمساخت شبکه عصبی مصنوعی با مسیر دشوار تکامل و ارتقااحیای بینایی نسبی یک بیمبیماری اسپینال ماسکولار تکامل داروینی هنوز در حاهوش عاطفی بیشتر در زنانحافظه و اطلاعات در کجاستقارچ بی مغز در خدمت موجودگذر زمان کاملا وابسته به رفتار اجتماعی انسان، حاصالکتروتاکسی(گرایش و حرکشلیک فراموشیمغز ما کوچکتر از نیم نقطهادغام میان گونه های مختلبا هوش مصنوعی خودکار روبتاثیر نگاه انسان بر رفتاهزاران سال چشم های بینا وحس و ادراک قسمت بیست و سومقاومت به عوارض فشار خون پیام های ناشناخته بر مغز روزه داری و بیمار ی ام اس انسان ها می توانند میدان شباهت زیاد بین سلول هاي عمغز از بسیاری حقایق می گرارتروز یا خوردگی و التهابحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وواقعیت چیستخواب سالم عامل سلامتیمنابع انرژی از نفت و گاز رژیم های غذایی و نقش مهم ایمپلانت مغزی کمک میکند علت خواب آلودگی بعد از خونقش محیط زندگی و مهاجرت داز بحث های کنونی در ویروسبرخی ملاحظات در تشنج های چالش دیدگاه های سنتی در بتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن سرطاندنیای شگفت انگیز کوانتومرشد مغز علت تمایل انسان بمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاگر نیروی مغناطیس نباشد تاثیر ویتامین دی بر بیمانقش خرچنگ های نعل اسبی دربررسی و اپروچ جدید بر بیمچرا حجم مغز گونه انسان درتاثیر درجه حرارت بر عملکیکی از علل محدودیت مغز امدانشمندان ژنی از مغز انسپیشرفتی مستقل از ابزار هزبان و بیان نتیجه ساختمامنشأ اطلاعات و آموخته ها ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تنقص در تشخیص هیجانات عامتفاوت های بین زن و مرد فقهفت چیز که عملکرد مغز تو تری فلوپرازینکنفرانس تشنج هتل کوثر اصداروی ضد تشنج با قابليت تآیا ما تنها موجودات زنده سفرنامه سفر به بم و جنوب ما با کمک مغز خود مختاريمابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیانیکولا تسلاتمساح حد واسط میان مغز کوهوش مصنوعی از عروسک های بجمجمه انسان های اولیهکاهش دوپامین عامل بیماریدرمان های رایج ام اسآیا برای تولید مثل همیشه سوپاپ ها یا ترانزیستورهامدل های ریز مغز مینی برینابزارهای پیشرفته ارتباط بلعیدن ستاره توسط سیاهچاتوسعه هوش مصنوعی قادر اسهوش مصنوعی از عروسک تا کمجریان انرژی در سیستم های فرگشت و تکامل تصادفی محض کشف جمجمه ای درکوه ایرهودرگیری قلب در بیماری ویرآب زندگی است قسمت اولساخت شبکه عصبی با الفبای مسئول صیانت از عقیده کیساحساس گذر سریعتر زمانبیماری اضطراب عمومیتکامل داروینی هنوز در حاهوش عاطفی در زنان بیشتر احس چشایی و بویاییقبل از آغازگربه شرودینگر و تاثیر مشرقیبی قدرتمند در برابر مالگوبرداری از طبیعتشنا در ابهای گرم جنوب نیامغز مادران و کودکان در زمادغام دو حیطه علوم مغز و بار بزرگ ایستادن بر دو پاتاثیر ویتامین دی بر بیماهستي مادي ای که ما کوچکترحس و ادراک قسمت بیستممقابله با کرونا با علم اسپیشینیان انسان از هفت میروزه داری سلول های بنیادانسان جدید از چه زمانی پاشرکت نورالینک ویدیویی ازمغز به تنهایی برای فرهنگ ارزش حقیقی زبان قسمت اولبحثی درباره هوش و تفاوتهچگونه هموساپينس بر زمین تاثیر گیاه خواری بر رشد وواقعیت چیستخواب سالم عامل سلامتی و یمنابع انرژی از نفت و گاز رژیم های غذایی و نقش مهم ایمپلانت نخاعی میتواند دعماد الدین نسیمی قربانی نقش نگاه از پایین یا نگاهاز تلسکوپ گالیله تا تلسکبرخی مرزهای اخلاق و علوم چاالش ها در تعیین منبع هوتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسنی با تاثیر دوگانه ادندان ها را مسواک بزنید تزمین زیر خلیج فارس تمدنی منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاگر نعمت فراموشی نبود بسصفحه اصلینقش داروهاي مختلف معروف بررسی ژنها در تشخیص بیماچرا خشونت و تعصبتاثیر درجه حرارت بر عملکیافته های نوین علوم پرده دانشمندان پاسخ کوانتومی پاسخ گیاهان در زمان خوردزبان و بیان، در سایه پیشرمهندسی ژنتیک در حال تلاش ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تنقطه بی بازگشتتفاوت های تکاملی در مغز وهفت سین یادگاری از میراث تسلیم شدن از نورون شروع مکنگره بین المللی سردرد دداروی ضد تشنج با قابليت تآیا مغز تا بزرگسالی توسعسفرنامه سفر به بم و جنوب ما تحت کنترل ژنها هستیم یماه رجبابزار بقای موجود زنده از استیفن هاوکینگ در مورد هنیاز به آموزش مجازی دیجیتنفس هوازی و میتوکندریهوش مصنوعی از عروسک بازی جنسیت و تفاوت های بیناییکاهش سن بیولوژیکی، تنها درمان های علامتی در ام اسآیا بزرگ شدن مغز فقط در دسودمندی موجودات ابزی بر مدیریت اینترنت بر جنگابزارهای بقا از نخستین هبه مغز خزندگان خودت اجازتوسعه برخی شغل ها با هوش هوش مصنوعی از عروسک تا کمجستجوی متن و تصویر به صورفراموش کارها باهوش تر هسگل زندگیدرگیری مغز در بیماری کویآب زندگی است قسمت دومساختار شبکه های مغزی ثابمسئولیت جدیداحساسات کاذببیماری بیش فعالیتکامل زبانهوش عاطفی در زنان بیشتر احس و ادراک (قسمت اول )قبل از انفجار بزرگگزیده ای از وبینار یا کنفرموزی از نخستین تمدن بشرالتهاب شریان تمپورالشناخت و معرفت، و نقش آن دمغز چون ابزار هوش است دلیارتقا و تکامل سنت آفرینش بار سنین ابزار هوشمندی اتاثیر ویروس کرونا بر مغز هستی ما پس از شروعی چگال حس و ادراک قسمت دهمملاحظه های اخلاقی دربارهروش مقابله مغز با محدودیانسان عامل توقف رشد مغزشش مرحله تکامل چشممغز برای فراموشی بیشتر کارزش حقیقی زبان قسمت دومبحثی درباره هوش و تفاوتهچگونه واکسن کرونا را توزتاثیر گیاه خواری بر رشد وواقعیت های متفاوتخواب عامل دسته بندی و حفطمنابع انرژی از نفت و گاز رژیم غذایی حاوی تخم مرغ واین پیوند نه با مغز بلکه عوامل موثر در پیدایش زبانقش نظام غذایی در تکامل ماز تلسکوپ گالیله تا تلسکبرخی نکات از گاید لاین پرناتوانی از درمان برخی ویتاثیر درجه حرارت بر عملکواسطه ها د رمسیر ایجاد مغدو ویژگی انتزاع و قدرت تجزمان واقعیت است یا توهممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاگر نعمت فراموشی نبود بسسوالات پزشکیاز تکینگی تا مغز از مغز تنقش ذهن و شناخت در حوادث بررسی سیستم تعادلی بدن اچرا در مغز انسان، فرورفتتاثیر درجه حرارت بر عملکیادگیری مهارت های جدید ددانشمندان اولین سلول مصنپختگی پس از چهل سالگي به زبان و تکلم برخی بیماریهمولتیپل اسکلروز در زنان ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تچند نرمش مفید برای کمردرتفاوت های زبانی سرمنشا تهم نوع خواری در میان پیشیتشنج چیستکنگره بین المللی سردرد دداروی ضد تشنج توپیراماتآیا همه جنایت ها نتیجه بیسفری به آغاز کیهانسقوط درون جاذبه ای خاص، چماپروتیلینابزار بقای موجود زنده از استیفن هاوکینگ در تفسیر چیزی خارج از مغزهای ما نیتنفس هوازی و میتوکندریهوش مصنوعی از عروسک بازی جنسیت و تفاوت های بیناییکایروپاکتیک چیستدرمان ژنتیکی برای نوآوریآیا تکامل و تغییرات ژنتیسیلی محکم محیط زیست بر انمدارک ژنتیکی چگونه انسانابزارهای بقا ازنخستین همبه بالا بر ستارگان نگاه کتوصیه های سازمان بهداشت هوش مصنوعی از عروسک تا کمجستجوی هوشیاری در مغز مافراموشی همیشه هم بد نیستگلوئوندرگیری مغز در بیماران مبآب زندگی است قسمت سومسازگاری با محیط بین اجزامستند جهان متصلاخلاق و علوم اعصاببیماری تی تی پیتکامل زبانهوشیاری کوانتومیحس و ادراک (قسمت دوم )قدم زدن و حرکت دید را تغیگزارش یک مورد جالب لخته ورمز و رازهای ارتباط غیر کامیوتروفیک لترال اسکلروشناسایی تاریخچه ی تکاملیمغز چگونه صداها را فیلتر ارتوکين تراپی روشی جديد بارداری بدون رحمتاثیر ژنها بر اختلالات خو هر کس تقوای خدا پیشه کنحس و ادراک قسمت دوازدهمملاحظات بیهوشی قبل از جرروش های صرفه جویی در ایجاانسانیت در هم تنیده و متصششمین کنگره بین المللی سمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟ارزش حقیقی زبان قسمت سومبحثی درباره هوش و تفاوتهچگونه آن شکری که می خوریمتاثیر گیاه خواری بر رشد وواقعیت و مجازخودآگاهی و هوشیاريمنابع انرژی از نفت و گاز راه فراری نیستاینکه به خاطرخودت زندگی عوامل ایجاد لغت انسانی و نقش نظریه تکامل در شناسااز تکنیکی تا مغز از مغز تبرخی نرمش های گردنناتوانی در شناسایی چهره وبینار اساتید نورولوژی ددو برابر شدن خطر مرگ و میزمان شگفت انگیزمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاگر با مطالعه فیزیک کوانپیامهای کاربراناز تکینگی تا مغز از مغز تنقش روی و منیزیم در سلامتبررسی علل کمر درد در میانچراروياها را به یاد نمی آتاثیر رو ح و روان بر جسمیادآوری خواب و رویادانشمندان تغییر میدان مغپروژه ی ژنوم انسانیزبان و شناخت حقیقت قسمت چمواد کوانتومی جدید، ممکنابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغز چند جهانیتفاوتهای جنسیتی راهی براهمیشه اطمینان تو بر خدا بتشنج و حرکات شبه تشنجی قاکنترل همجوشی هسته ای با هداستانها و مفاهیمی اشتباآیا هوش مصنوعی می تواند نآیا هوش مصنوعی زندگی بشرسلول های بنیادی منابع و اماجرای جهل مقدسابزار بقای موجود زنده از استخوان های کشف شده، ممکچیزی شبیه نور تو نیستتنفس بدون اکسیژنهوش مصنوعی از عروسک بازی جهل مقدسکار با یگانگی و یکپارچگیدرمان ام اس(مولتیپل اسکلآیا جنین انسان، هوشمندی سیاهچاله های فضایی منابعمروری بر تشنج و درمان هایابزارهای بقای موجود زندهبه خودت مغرور نشوتوصیه های غیر دارویی در سهوش مصنوعی از عروسک تا کمحفره در مغزفرایند پیچیده ی خونرسانیگمان میکنی جرمی کوچکی در درگیری مغزی در سندرم کووآزمون ذهنی گربه شرودینگرستون فقرات انسان دو پا جلمشکلات نخاعیاخلاق پایه تکامل و فرهنگبیماری دویکتکامل زبان انسان از پیشیهوش، ژنتیکی است یا محیطیحس و ادراک قسمت چهلقدرت انسان در نگاه به ابعگشایش دروازه جدیدی از طررمز بقای جهش ژنتیکیامید نیکو داشته باش تا آنشناسایی سلول های ایمنی امغز ناتوان از توجیه پیداارتباط میکروب روده و پاربازگشت از آثار به سوی خداتاثیر کلام در آیات کلام بوقت نهيب هاي غير علمي گذشحس و ادراک قسمت سومممانتین یا آلزیکسا یا ابروش هایی ساده برای کاهش اانعطاف پذیری مکانیسمی علصرع و درمان های آنمغز بزرگ چالش است یا منفعارزش خود را چگونه میشناسبحثی درباره احساسات متفاچگونه انتظارات بر ادراک تاثیر گیاه خواری بر رشد وواکنش های ناخودآگاه و تقخودآگاهی و هوشیاريمنابع بی نهایت انرژی در دراه های جدید برای قضاوت راینکه خانواده ات سالم باعواملی که برای ظهور لغت انقش هورمون های تیروئید داز تکینگی تا مغز و از مغز برخی یونها و مولکول های منبرو و انرژی مداوموراپامیل در بارداریدو برابر شدن خطر مرگ و میزندگی هوشمند در خارج از زمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاگر تلاش انسان امروز براسایتهای دیگراز تکینگی تا مغز از مغز تنقش روزه داری در سالم و جبزرگ شدن مغز محدود به دورچراروياها را به یاد نمی آتاثیر رژیم گیاه خواری بر ژن هوش و ساختارهای حیاتی دانشمندان روش هاي جدیدی پروژه ی ژنوم انسانیزبان و شناخت حقیقت قسمت اموجود بی مغزی که می تواندابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغز چندین ماده غذایی که ماننتقلید مرحله ای نسبتا پیشهمیشه عسل با موم بخوریمتشنج عدم توازن بین نورون کندر در بیماریهای التهابدر مانهای کمر دردکوچک شدن مغز از نئاندرتادر محل کار ارزش خودت را بآیا هوش ارثی دریافتی از پسلول عصبی شاهکار انطباق ماده ی تاریکابزار بقای موجود زنده از استروژن مانند سپر زنان دنکاتی در مورد تشنجتو یک جهان در مغز خودت هسهوش مصنوعی از عروسک بازی جهان یکپارچهکاربرد روباتهای ريزنانودرمان تومورهای مغزی با اآیا جهان ذهن و افکار ما مسیاهچاله و تکینگی ابتدایمرکز هوشیاری، روح یا بدن ابزارهای بقای از نخستین به زودی شبکه مغزی به جای توصیه هایی در مصرف ماهیهوش مصنوعی از عروسک تا کمحقیقت قربانی نزاع بین بی فرایند تکامل و دشواری هاگنجینه ای به نام ویتامین درگیری مغزی در سندرم کووآسيب میکروواسکولاریا آسسخن پاک و ثابتمشکلات بین دو همسر و برخیاختلال خواب فرد را مستعد بیماری دیستروفی میوتونیتکامل ساختار رگهای مغزی هیچ کاری نکردن به معنی چیحس و ادراک قسمت نهملمس کوانتومیپمبرولیزوماب در بیماری چروی و منیزیم در تقویت استامید درمان کرونا با همانشواهدی از نوع جدیدی از حامغز و سیر تکامل ان دلیلی ارتباط ماده و انرژیبازگشت به ریشه های تکاملتاثیر کپسول نوروهرب بر نوقتی فهمیدی خطا کردی برگحس و ادراک قسمت سی و هشتممنابع انرژي پاک سرچشمه حروش صحبت کردن در حال تکاماولین مورد PML به دنبال تکضررهای مصرف شکر و قند بر مغز بزرگ چالشهای پیش رواز نخستین همانند سازها تبحثی درباره احساساتی غیرچگونه باغبانی باعث کاهش تاثیر گیاه خواری بر رشد وواکنش به حس جدیدخورشید مصنوعیمناطق خاصی از مغز در جستجراه های جدید برای قضاوت راینترنت بدون فیلتر ماهواعوارض ازدواج و بچه دار شدنقش هورمون زنانه استروژناز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی اثرات مضر ویتامین دنخاع ما تا پایین ستون فقرتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش هوازی مرتب خیلی به قدو سوی واقعیتزندگی زمینی امروز بیش از منبع هوشیاری کجاست؟(قسماپی ژنتیکاز تکینگی تا مغز از مغز تنقش رژیم غذایی بر رشد و ابزرگ شدن تقریبا ناگهانی نزاع بین جهل و علم رو به پتاثیر رژیم گیاه خواری بر ژن یا نقشه توسعه مغز و نقدانشمندان روشی برای تبدیپرواز از نیویورک تا لوس آزبان و شناخت حقیقت قسمت دموجودات مقهور ژنها هستندابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغزتچه زیاد است بر من که در ایتقلید از روی طبیعتهمراهی نوعی سردرد میگرنیتشخیص ژنتیکی آتروفی های کووید نوزده و خطر بیماری در چه مرحله ای از خواب ، رآیا هوش سریعی که بدون احسسلولهای ایمنی القا کنندهماده ی خالیابزار بقای موجود زنده از اسرار بازسازی اندام هاچگونه مولکول های دی ان ایتو پیچیده ترین تکنولوژی هوش مصنوعی از عروسک بازی جهان کاملی در اطراف ما پرکاربرد روباتهای ريز، در درمان تشنجآیا جهش های ژنتیکی، ویروسیاهچاله ی تولید کنندهمرکز حافظه کجاستابزارهای دفاعی و بقای موبه زیر پای خود نگاه نکن بتوضیحی ساده در مورد هوش مهوش مصنوعی از عروسک تا کمحقیقت اشیافرایند حذف برخی اجزای مغگویید نوزده و ایمنی ساکتدرگیری اعصاب به علت میتوآسیب ها ناشی از آلودگی هوسرنوشتمشکلات روانپزشکی پس از ساختلال در شناسایی حروف و بیماری ضعف عضلات نزدیک بتکامل شناخت انسان با کشفهیچگاه از فشار و شکست نترحس و ادراک قسمت چهارملوب فرونتال یا پیشانی مغپنج اکتشاف شگفت آور در مورویا و خبر از آیندهامگا سه عامل مهم سلامتشواهدی از دنیسوان(شبه نئمغز آیندگان چگونه است ؟ارتباط متقابل با همه ی حیبازخورد یا فیدبکتاثیر کپسول نوروهرب بر تویتنام نوعی کرونا ویروس حس و ادراک قسمت سی و ششممنابع انرژی از نفت و گاز روشهای نو در درمان دیسک باولین مورد پیوند سر در انضررهای شکر بر سلامت مغزمغز بزرگ و فعال یا مغز کواز نخستین همانند سازها تبخش فراموش شده ی حافظهچگونه تکامل مغزهای کنونیتاثیر گیاه خواری بر رشد وواکسن های شرکت فایزر آمرخانواده پایدارمنبع هوشیاری کجاست قسمت ایندرالعید نوروز مبارکنقش ویتامین K در ترمیم اساز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی اختلالات عصبی مثانهنخستین تصویر از سیاهچالهتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش هوازی ، بهترین تمریدوچرخه سواری ورزشی سبک و زندگی زودگذرمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمابزار هوش در حال ارتقا ازاز تکینگی تا مغز از مغز تنقش رژیم غذایی در رشد و ابزرگترین خطایی که مردم منزاع بین علم و نادانی رو تاثیر رژیم گیاه خواری بر ژنها نقشه ایجاد ابزار هوداروهای مصرفی در ام اسپرورش مغز مینیاتوری انسازبان و شناخت حقیقت قسمت سمیهمانهای ناخوانده عامل ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز نهایت معرفت و شناخت درک عتقویت استخوان در گرو تغذهندسه ی پایه ایتصویربرداری فضاپیمای آمکودک ایرانی که هوش او از در هم تنیدگی کوانتومی و پآیا هشیاری کوانتومی وجودسلولهای بنیادی مصنوعی درمبانی ذهنی سیاه و سفیدابزار بقای موجود زنده از اصل بازخوردچگونه مغز پیش انسان یا همتو دی ان ای خاص ميتوکندريهوش مصنوعی از عروسک بازی جهان در حال نوسان و چرخشفلج نخاعی با الکترودهای کتاب زیست شناسی باوردرمان جدید میگرن با انتی آیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجسیاره ی ابلهانمرکز حافظه کجاستاتفاق و تصادفبوزون هیگز چیستتیوتیکسن داروی ضد جنونهوش مصنوعی به کمک هوش طبیحقیقت تنها چیزی است که شافرد حساس از نظر عاطفی و بگوشه بیماری اتوزومال رسسدرد باسن و پا به دلیل کاهآشنا پنداریسریعترین کامپیوتر موجودمشکلات روانپزشکی در عقب اختلال در شناسایی حروف و بیماریهای تحلیل عضلانی اتأثیر نگاه انسان بر رفتاهیپرپاراتیروئیدیسمحس و ادراک قسمت نوزدهملوتیراستامپوست ساعتی مستقل از مغز درویا بخشی حقیقی از زندگی امروز دانش ژنتیک هیچ ابهشکل های متفاوت پروتئین همغز انسان ایا طبیعتا تماارتباط چاقی و کاهش قدرت ببازسازي مغز و نخاع چالشی تاثیر کپسول نوروهرب بر سویتامین E برای فعالیت صححس و ادراک قسمت سیزدهممنابع انرژی از نفت و گاز روشهای شناسایی قدرت شنوااولین هیبرید بین انسان و طلای سیاهمغز بزرگترین مصرف کننده از نخستین همانند سازها تبخش بزرگتر کیهان ناشناختچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر گیاهخواری بر رشد و واکسن کووید 19 چیزهایی که خارق العاده و استثنایی بمنبع هوشیاری کجاست قسمت ایا کوچک شدن مغزانسان العامل کلیدی در کنترل کارآنقش ژنتیک در درمان اختلااز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی بیماری ها که در آن بنخستین روبات های زنده ی جتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش و میگرنديدن با چشم بسته در خواب زونیسومایدمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تنقش زنجبیل در جلوگیری از بسیاری از بیماری های جدینزاع بین علم و جهل رو به پتاثیر رژیم گیاهخواری بر ژنها ، مغز و ارادهداروهای ام اسآلودگی هوا و ویروس کرونازبان شناسی مدرن در سطح سلمیگرن سردردی ژنتیکی که بابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز چهار میلیارد سال تکامل بتلقین اطلاعات و حافظههندسه ی رایج کیهانتصادف یا قوانین ناشناختهکودکان میتوانند ناقل بی در هم تنیدگی کوانتومی و دآیا واکنش های یاد گرفته وسلسله مباحث هوش مصنوعیمباحث مهم حس و ادراکابزار بقای موجود زنده از اصول توسعه ی یک ذهن کاملتولید مثل اولین ربات های هوش مصنوعی از عروسک بازی جهش های ژنتیکی مفید در سافلج بل، فلجی ترسناک که آنکتاب، سفری به تاریخدرمان جدید کنترل مولتیپلآیا خداباوری محصول تکاملسیاره ابلهانمرکز خنده در کجای مغز استاتوسوکسیمایدبوزون هیگز جهان را از متلتکنولوژی جدید که سلول هاهوش مصنوعی در کامپیوترهاحقیقت خواب و رویافرضیه ای جدید توضیح میدهگوشت خواری یا گیاه خواریدستورالعمل مرکز کنترل بیآغاز فصل سرما و دوباره تکسرگیجه از شایعترین اختلامشاهده گر جدای از شیء مشااختلالات مخچهبیهوش کردن در جراحی و بیمتئوری تکامل امروز در درمهاوکينگ پیش از مرگش رسالحس و ادراک قسمت هفتملیس دگرامفتامین یا ویاسپیموزایدرویا تخیل یا واقعیتانفجار و توقف تکاملی نشاشگفتی های زنبور عسلمغز انسان برای ایجاد تمدارتباط هوش ساختار مغز و ژبحتی علمی درباره تمایل بتاثیر کپسول نوروهرب بر سویتامین E در چه مواد غذایحس و ادراک قسمت ششممنابع انرژی از نفت و گاز روشی برای بهبود هوش عاطفاولین تصویر در تاریخ از سطوفان فقر و گرسنگی و بی سمغز حریص برای خون، کلید تاز نخستین همانند سازها تبخش دیگری در وجود انسان هچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر انتخاب از طرف محیط واکسن کرونا و گشودن پنجرخدا موجود استراه پیروزی در زندگی چیستمنبع هوشیاری کجاست قسمت ایا این جمله درست است کسیعادت کردن به نعمتنقش گرمایش آب و هوا در هماز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی بیماری های خاص که بدنرمش های مفید برای درد زاتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش بهترین درمان بیش فعدی متیل فومارات(زادیوا)(زونا به وسیله ویروس ابله منبع هوشیاری کجاست؟(قسمابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تنقش زبان در سلطه و قدرت ابسیاری از بیماری های جدینشانه های گذشته در کیهان تاثیر عصاره تغلیظ شده گیژنهای مشترک بین انسان و وداروهای تغییر دهنده ی سیآلزایمرزبان شناسی نوین نیازمند میگرن شدید قابل درمان اسابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز چهار ساعت پس از کشتار خوکتلاش هایی در بیماران قطع هندسه بنیادینتظاهر خوابیده ی مادههندسه در پایه ی همه ی واکتظاهری از ماده است که بیدکودکان خود را مشابه خود تدر کمتر از چند ماه سوش جدآیا یک، وجود داردسلطان جنگل یا صاحب ملکوتمجموعه های پر سلولی بدن مابزار بقای موجود زنده از اصول سلامت کمرتولید پاک و فراوان انرژیهوش مصنوعی از عروسک بازی جهش های ژنتیکی غیر تصادففلج خوابکجای مغز مسئول پردازش تجدرمانهای بیماری پارکینسآیا دلفین ها می تواند از سیاره ابلهانمرگ چیستاثر مضر مصرف طولانی مدت ربی نهایت در میان مرزهاتکنولوژی جدید که سلول هاهوش مصنوعی در خدمت خلق وححقیقت راستین انسان علم بقلب و عقلگیلگمش باستانی کیستذهن ما از در هم شکستن منبإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَسربازان ما محققا غلبه می مشاهده آینده از روی مشاهاختلالات حرکتی در انسانبیهوشی در بیماران دچار اتئوری تکامل در پیشگیری و هاوکينگ پیش از مرگش رسالحس و ادراک قسمت هفدهملا اکراه فی الدینپیموزایدرویا حقی از طرف خداانواع سکته های مغزیشاهکار قرنمغز انسان برای شادمانی طارتباط انسانی، محدود به بحث درباره پیدایش و منشا تاثیر کتامین در درمان پاویتامین کاحس و ادراک سی و هفتممنابع انرژی از نفت و گاز روشی جدید در درمان قطع نخاولین سلول مصنوعیطی یکصد هزار سال اخیر هرچمغز زنان جوانتر از مغز مراز نشانه ها و آثار درک شدبرنامه و ساختار پیچیده مچگونه حافظه را قویتر کنیتاثیر احتمالی عصاره تغلیواکسن کرونا از حقیقت تاتخطا در محاسبات چیزی کاملرابطه تشنج و اوتیسممنبع هوشیاری کجاست قسمت ایا ابزار هوشمندی یا مغز عارضه جدید ویروس کرونا سنقش پیش زمینه ها و اراده از تکینگی تا مغز از مغز تبرخی توجهات در ببمار پارنرمش های مفید در سرگیجهتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش در کمر درددژا وو یا اشنا پنداریزیباترین چیز در افزایش سمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تنقش زبان در سلطه و قدرت ابعد از کرونانظام مثبت زندگیتاریخ همه چیز را ثبت کردهژنهای هوش ، کدامندداروهای ضد بیماری ام اس وآمارهای ارائه شده در سطح زبان، وسیله شناسایی محیطمیدان مغناطيسي زمین بشر ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز نوآوری ای شگفت انگیز دانتلاشی برای درمان قطع نخاهوموارکتوس ها ممکن است دتغییر الگوی رشد مغزی با زکوری گذرای ناشی از موبایدر آستانه ی موج پنجم کوویآیا کیهان می تواند یک شبیسم زنبور ، کلیدی برای وارمحل درک احساسات روحانیابزار بقای موجود زنده از اضطراب و ترستولید سلولهای جنسی از سلهوش مصنوعی از عروسک بازی جهشهای مفید و ذکاوتی که دفلج خواب چیستکرونا چه بر سر مغز می آوردرهای اسرارآمیز و پوشیدهآیا دلفین ها میتوانند باسیر آفرینش از روح تا مغز مرگ و میر پنهاناثرات فشار روحی شدیدبی عدالتی در توزیع واکسن تکامل مادی تا ابزار هوشمهوش مصنوعی در خدمت خلق وححقایق ممکن و غیر ممکنقیچی ژنتیکیگیاه خواری و گوشت خوار کدذهن چند جانبه نیازمند نگافت فشار خون ناگهانی در وسردرد میگرن در کودکانمطالعه ای بیان میکند اهداختلالات صحبت کردن در انبیوگرافیتا 20 سال آینده مغز شما به هدف یکسان، در مسیرهای متحس و ادراک قسمت هجدهملایو دوم دکتر سید سلمان فپیچیدگی های مغزمگسرویاها از مغز است یا ناخوانگشت ماشه ایشبیه سازی میلیون ها جهان مغز انسان برای شادمانی طارتباط از بالا به پایین مبحثي درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وویتامین کا و استخوانحس و ادراک- قسمت بیست و پمنابع انرژی از نفت و گاز روشی جدید در درمان سکته ماوکرلیزوماب داروی جدید شظهور امواج مغزی در مغز مصمغزهای کوچک بی احساساز نظر علم اعصاب یا نرووسبرنامه ی مسلط ژنها در اختنگاه محدود و تک جانبه، مشتاثیر ترکیبات استاتین (سواکسن کرونا ساخته شده توخطا در محاسبات چیزی کاملراز تغییرمنبع هوشیاری کجاست قسمت ایا بیماری ام اس (مولتیپعدم توقف تکامل در یک اندانقش آتش در رسیدن انسان بهاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی توصیه ها برای واکسینرمشهای مهم برای تقویت عتاثیر درجه حرارت بر عملکوزن حقیقی معرفت و شناختدژاوو یا آشناپنداریزیر فشار کووید چه باید کرمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تنقش سجده بر عملکرد مغزبعد از کرونانظریه ی تکامل در درمان بیتازه های اسکیزوفرنی(جنوژنهای حاکم بر انسان و انسداروی فامپیریدین یا نورلآن چیزی که ما جریان زمان سفر نامه سفر به بم و جنوب میدازولام در درمان تشنج ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز نوار مغز مشاهده ی غیر مستتلاشی تازه برای گشودن معتلاشی جدید در درمان ام اسهوش مصنوعی می تواند بر احتغییر زودتر اتصالات مغزیکی غایب شدی تا نیازمند دلدر درمان بیماری مولتیپل آیا گذشته، امروز وآینده سماگلوتید داروی کاهش دهنمحل درک احساسات روحانی دابزار بقای موجود زنده از اطلاع رسانی اینترنتیتومورها و التهاب مغزی عاهوش مصنوعی از عروسک بازی جهشهای مفید و ذکاوتی که دفلج دوطرفه عصب 6 چشمکریستال زمان(قسمت اولدرک فرد دیگر و رفتارهای اآیا دست مصنوعی به زودی قاسیستم تعادلی بدنمرگ انتقال است یا نابود شاثرات مفید قهوهبیمار 101 ساله، مبتلا به ستکامل مداومهوش مصنوعی درمانگر کامپیحمله ویروس کرونا به مغزقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصگالکانزوماب، دارویی جدیذهن تو همیشه به چیزی اعتقافراد آغاز حرکت خودشان رسردرد و علتهای آنمعنی روزهاختلالات عضلانی ژنتیکبیوگرافیتا بحر یفعل ما یشاهدف از تکامل مغزحس و ادراک قسمت هشتملبخند بزن شاید صبح فردا زپیچیدگی های مغزی در درک زرویاهای پر رمز و حیرتی درانگشت نگاری مغز نشان میدشبیه سازی سیستم های کوانمغز انسان رو به کوچک تر شارتباط بین هوش طبیعی و هوبحثی جالب درباره محدودیتتاثیر گیاه خواری بر رشد وویتامین کا در سبزیجاتحساسیت روانی متفاوتمنابع انرژی از نفت و گاز ريتوکسيمب در درمان ام اسايندگان چگونه خواهند دیدعقل مجادله گرمغزتان را در جوانی سیم کشاز نظر علم اعصاب اراده آزبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱نگاه انسان محدود به ادراتاثیر دوپامین و سروتونینواکسن ایرانی کرونا تولیدخطر آلودگی هواراست دستی و چپ دستیمنبع هوشیاری کجاست قسمت ایا بدون زبان میتوانیم تعسل طبیعی موثر در کنترل بنقش انتخاب از طرف محیط، ناز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی روش های تربیتی کودکچرا مغزهای ما ارتقا یافت تاثیر درجه حرارت بر عملکوزوز گوشدگرگونی های نژادی و تغییزیرفون داروی ضد ام اسمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تنقش غذاها و موجودات دريابعد از کرونا دلخوشی بیهونظریه ی تکامل در درمان بیتازه های بیماری پارکینسوکلرال هیدرات برای خوابانداروی لیراگلوتیدآنچه واقعیت تصور میکنیم سفر به مریخ در 39 روزمکانیک کوانتومی بی معنی ابزار بقا از نخستین هماناز روده تا مغزنوار مغزی روشی مهم در تشختمایل زیاد به خوردن بستنهوش مصنوعی و کشف زبان هایتغییر عمودی سر انسان از پکیهان خود را طراحی میکنددر سال حدود 7 میلیون نفر آیا آگاهی پس از مرگ از بیسندرم کووید طولانیمحدودیت های حافظه و حافظابزار بقای موجود زنده از اطلاعات حسی ما از جهان، چتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)هوش مصنوعی از عروسک بازی جواب دانشمند سوال کننده فناوری هوش مصنوعی نحوه خکریستال زمان(قسمت دوم)درک و احساسآیا رژیم غذایی گیاهی سلاسیستم دفاعی بدن علیه مغز مراحل ارتقای پله پله کیهاثرات مضر ماری جوانابیماری های مغز و اعصاب و تکامل چشمهوش مصنوعی درخدمت خلق وححمایت از طبیعتقانون مندی نقشه ژنتیکی مگامی در درمان بیماریهای ذخیره ی شگفت انگیز اطلاعافزایش قدرت ادراکات و حسسردرد تنشنمعادله ها فقط بخش خسته کناختراع جدید اینترنت کوانبیان ژن های اسکیزوفرنی دتاثیر مشاهده بر واقعیت بهدف از خلقت رسیدن به ابزاحس و ادراک قسمت پنجملرزش ناشی از اسیب به عصبپیوند مغز و سر و چالشهای رویای شفافاندوهگین نباش اگر درب یا شبکه های مصنوعی مغز به درمغز انسان رو به کوچکتر شدارتباط شگفت مغز انسان و فبحثی در مورد نقش ویتامين تاثیر گیاه خواری بر رشد وویتامین دی گنجینه ای بزرخفاش با شیوع همه گیری جدیمنابع انرژی از نفت و گاز ریواستیگمینايا اراده آزاد توهم است یعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهمغزتان را در جوانی سیمکشاز نظر علم اعصاب اراده آزبرین نت به جای اینترنتنگاه از درون مجموعه با نگتاثیر دپاکین بر بیماری مواکسن اسپایکوژنخطرات هوش مصنوعیرجزخوانی هایی که امروز بمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمایا تکامل هدفمند استعصب حقوق نورولوونقش اتصالات بین سلولهای از تکینگی تا مغز از مغز تبرخی سلولهای عصبی در تلاچرا ویروس کرونای دلتا واتاثیر درجه حرارت بر عملکیک پیشنهاد خوب برای آسان دانش بی نهایتزاوسکا درمان گوشرمنبع هوشیاری در کجاست؟ قابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تنقش غذاها و موجودات دريابعد از کرونا دلخوشی بیهونظریه ی ریسمانتبدیل تراکت صوتی مصنوعی کمردردداروی تشنجی دربارداریآنزیم تولید انرژی در سلوسفر تجهیزات ناسا به مریخ مکانیزمهای دفاعی در برابابزار بقا از نخستین همانازدواج های بین گونه ای، رنورون هاي مصنوعی می توانتمدن قدیمی ای در جنوب ایرهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتغییرات منطقه بویایی مغزکیهانِ هوشیارِ در حال یادرمان های اسرار آمیز در آآیا امکان بازسازی اندامهسندرم گیلن باره به دنبال مخچه فراتر از حفظ تعادلابزار بقای موجود زنده از اطلاعاتی عمومی در مورد متوهم چیستهوش مصنوعی از عروسک بازی جاذبه و نقش آن در شکلگیریفیلمی بسیار جالب از تغییکریستال زمان(قسمت سوم)درک احساسات و تفکرات دیگآیا رژیم غذایی گیاهی سلاسکته مغزیمرز مرگ و زندگی کجاستاجزای پر سلولی بدن انسان بیماری گیلن باره و بیمارتکامل ابزار هوش ، راه پر هوش مصنوعی ساخته هوش طبیحوادث روزگار از جمله ویرقانون جنگلگامی در درمان بیماریهای ذرات کوانتومی زیر اتمی قافزایش مرگ و میر سندرم کوسردرد سکه ایمعجزه ی علم در کنترل کرونادامه بحث تکامل چشمبیست تمرین ساده برای جلوتاثیر نگاه ناظر هوشیار بهرچیز با یک تاب تبدیل به حس و ادراک قسمت بیست و چهلرزش عضله یا فاسیکولاسیوپیوند اندام از حیوانات بروبات های ریز در درمان بیانرژی تاریکشباهت مغز با کیهان مادیمغز ایندگان چگونه استارتباط شگفت انگیز مغز انبحثی در مورد نقش کلسیم و تاثیر گیاه خواری بر رشد وویروس مصنوعیخلاصه ای از مطالب همایش ممنابع انرژی از نفت و گاز ریاضیات یک حس جدید استايا اراده آزاد توهم است یعلم به ما کمک میکند تا مونقش قهوه در سلامتیاز واقعیت امروز تا حقیقتبرای پیش بینی آینده مغز دنگاه حقیقی نگاه به درون اتاثیر داروهای ضد التهاب واکسن اسپایکوژن ضد کرونادفاع در برابر تغییر ساخترساناها و ابر رساناها و عمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتایجاد احساساتعضلانی که طی سخن گفتن چقدنقش تیروئید در تکامل مغزاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی سيناپسها طی تکامل و چرا پس از بیدار شدن از خوتاثیر درجه حرارت بر عملکیک آلل ژنتیکی که از نئانددانشمندان موفق به بازگردزبان مشترک ژنتیکی موجودامنبع هوشیاری در کجاست؟(قابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تنقش غذاها و موجودات درياتفکر خلا ق در برابر توهم نظریه تکامل در درمان بیمتبدیل سلولهای محافط به سکمردرد ناشی از تنگی کاناداروی جدید s3 در درمان ام آینده ی انسان در فراتر ازسفر دشوار اکتشافما انسانها چه اندازه نزدابزار بقا از نخستین هماناستفاده از مغز، وزن را کمنورون های ردیاب حافظهنوروپلاستیسیتی چیستتمدن پیشرفته ی پیشینیانهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتغییرات آب و هوایی که به کیست کلوئید بطن سومدرمان های بیماری آلزایمرآیا انسان با مغز بزرگش اخسندرم پیریفورمیسمخچه ، فراتر از حفظ تعادلابزار بقای موجود زنده از اطلاعاتی عمومی در مورد متوپیراماتهوش مصنوعی از عروسک بازی جدایی خطای حسی استفیزیک مولکولها و ذرات در کشف مکانیسم عصبی خوانش پدرک تصویر و زبان های مخلتآیا راهی برای رفع کم آبی سانسور از روی قصد بسیاری مرز بین انسان و حیوان کجااجزایی ناشناخته در شکل گبیماری ای شبیه آلزایمر و تکامل داروینی هنوز در حاهوش احساسیحافظه و اطلاعات در کجاست قانون جنگلگاهی لازم است برای فهم و ذرات کوانتومی زیر اتمی قافزایش سرعت پیشرفت علوم سرعت فکر کردن چگونه استمغز فکر میکند مرگ برای دیاداراوون تنها داروی تاییبیش از نیمی از موارد انتقتاثیر نگاه و مشاهده ناظر هزینه ای که برای اندیشیدحس و ادراک قسمت بیست و یکلزوم سازگاری قانون مجازاپیوند سر آیا ممکن استروح رهاییانرژی تاریک که ما نمی توشباهت کیهان و مغزمغز ابزار بقای برتر مادیارتباط شگفت انگیز مغز انبحثی در مورد عملکرد لوب فتاثیر گیاه خواری بر رشد وویرایش DNA جنین انسان، برخونریزی مغز در سندرم کوومنابع انرژی از نفت و گاز ریسدیپلام تنها داروی تایای نعمت من در زندگیمعلایم کمبود ویتامین E را نقش مهاجرت در توسعه نسل ااز آغاز خلقت تا نگاه انسابرای اولین بار دانشمنداننگاهی بر قدرت بینایی دراتاثیر داروی ضد تشنج سدیم واکسن دیگر کرونا ساخته شدقیق ترین تصاویر از مغز ارشته نوروایمونولوژی و نقمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتایرادهای موجود در خلقت بغیرقابل دیدن کردن مادهنقش حفاظتی مولکول جدید داز تکینگی تا مغز از مغز تبرداشت مغز ما از گذر زمانچرا بیماری های تخریبی مغتاثیر درجه حرارت بر عملکیک جهش ممکن است ذهن انساندانشمندان نورون مصنوعی سزبان چهار حرفی حیات زمینمنبع خواب و رویاابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تنقشه مغزی هر فرد منحصر بهتفاوت مغز انسان و میمون هنظریه تکامل در درمان بیمتروس جریان انرژیکمردرد و علل آنداروی جدید میاستنی گراویآینده ی علم و فیزیک در60 ثسفرنامه سفر به بم و جنوب ما انسانها چه اندازه نزدابزار بقا از نخستین هماناستفاده از هوش مصنوعی در