دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

پیوند مغز و سر و چالشهای پیش رو

بحثي در مورد مقاله پیوند سر در انسان و چالشهای پیش رو از دکتر میر شهرام صفاری

پیوند سر، یکی از راه حلهایی است که به زودی برای برخی بیماری های عصب و عضله، پنجره جديدی را برای درمان باز خواهد کرد. بیماری هایی که در آنها محل اصلی آسیب عضلات و یا اعصاب محيطي است و اختلالی در عملکرد مغز وجود ندارد. برخی از این بیماران در همان سنین جوانی ناتوان از راه رفتن و حتی حرکت دستها میشوند و در موارد پیشرفته آن، حتی عضلات دهان و غذا خوردن و تنفس را هم درگیر میکند به گونه ای که فرد، بدون کمک دستگاه های کمکی قادر نیست تنفس کند. تا زمانی که درمان مناسبی برای این بیماران کشف گردد، پیوند سر آنها به بدن یک فرد سالم میتواند راه حلی قابل قبول باشد(البته در صورتی که هويت دهنده سر پس از پیوند مشابه همان فرد قبل از پیوند باشد!!)و زندگی پر از رنج آنها را با وجود یک بدن سالم، بسیار دگرگون کند..

مقاله ای درباره پیوند سر از دکتر ميرشهرام صفاری نوشته شده است که به دلیل اهمیت مطلب فوق و مطالب ايشان، لازم می دانم بحث بیشتری را در این مورد داشته باشم.

در تاریخ ۱۷ نوامبر ۲۰۱۷ گزارشی در رسانه های بین المللی منتشر شد مبنی بر انجام موفق اولین پیوند سر انسان روی جسد. ادعا شده در این جراحی ۱۸ ساعته نخاع و اعصاب و عروق گردنی از جسد یک انسان به انسان دیگری پیوند زده شده است و این عمل جراحی با توجه به پاسخهای مشاهده شده در اندامها با تحریک الکتریکی نواحی عصبی مرکزی، موفقیت آمیز بوده است. انتشار خبر توسط جراح و دانشمند ایتالیایی سرجیو کاناوارو بوده و جراحی با همکاری تیم پزشکی در چین صورت گرفته است

اول صحبتهای جالب سرجیو کاناوارو را در روز مصاحبه خبری بخوانیم که جنجال اخیر را به پا کرده است:

“طبیعت برای زمانی بیش از حد طولانی، قوانین خود را به ما تحمیل کرده است.

“ما متولد می شویم، رشد می کنیم، پیر می شویم و می میریم.

برای میلیونها سال انسانها تکامل یافته و ۱۱۰ میلیارد انسان تاکنون در این روند حیات، جان خود را از دست داده اند.

این یک نسل کشی در مقیاسی وسیع بوده است.

ما وارد دورانی تاریخی شده ایم که سرنوشتمان را در دستان خودمان بگیریم.

این، همه چیز را تغییر خواهد داد. این موفقیت شما را در هر سطحی تغییر خواهد داد.

پیوند اولیه سر انسان در روی انسان، تحقق یافته است. عمل جراحی ۱۸ ساعت طول کشید و مقاله آن در چند روز آینده منتشر خواهد شد.

همه می گفتند این کار غیرممکن است، اما جراحی موفقیت آمیز بود موفقیت در مدلهای حیوانی کامل و پایدار نبوده است، نه ارتباط عملکردی کاملی بین سر پیوند زده شده و بدن در مدلهای حیوانی ایجاد شده و نه این حیوانات توانسته اند برای مدتی طولانی زنده بمانند.

در سال ۱۹۷۰ روبرت وایت توانست سر یک میمون را به میمونی دیگر پیوند بزند و میمون ۹ روز زنده بوده است و به علت پس زدن ارگان پیوندی توسط بدن جدید، میمون مرده است. میمون پیوند زده شده توسط کاناوارو بعد از پیوند توانایی دیدن، حرکت دادن چشمها و خوردن را داشته است ولی به خاطر پیوند نزدن نخاع، از گردن به پایین فلج بوده است.

همچنین دانشمندی روس در سال ۱۹۵۰ همچنین با پیوند زدن عروق گردن یک سگ به سر سگ دیگری دانشمندان توانست به مدت ۲۹ روز سر جدا شده سگ را زنده و دارای واکنش نگه دارند.

شباهت بین بدن انسان و حیوان کاملا مشخص است و در همه آزمایشات بالینی، مرحله اول آزمایشات روی حيوان انجام میشود و رسیدن به نتایجی این چنینی، نویدی از انجام آن روی انسان است و نشان ميدهد که اين کار، شدنی است و فقط به گذر زمان، نیازمند است . و مانند دیگر غیر ممکن هایی که با گذر زمان ممکن شده است، این هم با گذر زمان انجام خواهد شد. به خصوص که خود این جراحی، روی انسان مرده انجام شده و موفقیت آمیز بوده است.

تفاوت جسم انسان مرده و زنده، فقط در نبود محرکی است که کارهای سلولهای بدن را سامان دهد. و برای به دست آوردن مهارتهاي لازم، برای انجام این جراحی پیچیده باید چندین بار روي اجساد، تمرین کرد.

1- مشکلی که مطرح میشود چگونگی اتصال نخاع قطع شده است. امروزه بیماران قطع نخاعی، با پیشرفت کند، در درمان مواجهند که چند علت دارد:

1- بافت نخاعی آسیب دیده معمولا به صورت اورژانسي ترمیم نمیشود و به مرور زمان، بافت تخریب شده تغییر شکل میدهد و با سلولهای حمایتی پر میشود . و فيبروز، شکل میگیرد به علاوه بافت نخاع آسیب دیده مگر در مواردي که کاملا با چاقو بریده شده باشد، معمولا له شده است که یا به دلیل تصادفات رانندگی و یا سقوط از ارتفاع یا برخورد گلوله به نخاع است. این بافت له شده و متلاشی، قابل مقایسه با بافتی که بسیار تمیز و دقیق توسط جراح ماهر مغز و اعصاب بریده میشود، نیست و شاید واقعا یکی از علل نا موفق بودن ترميم نخاع، پس از قطع شدن آن، له شدگی شدیدی باشد که معمولا در بافت نخاع قطع شده وجود دارد.
@salmanfatemi

2-میلیونها عصب، ارتباط بین مغز و اندامها را از طریق نخاع برقرار می کنند که اتصال دقیق مجدد آنها در صورت قطع شدن هنوز میسر نشده است. این مشکل بزرگی است و میلیونها راه که از مغز خارج ميشودو از طریق نخاع به دیگر قسمت های بدن میرسد، باید با دقتی بسیار بالا پیوند شوند که کاری بسیار ظریف و دقیق را ميطلبد ولي باید توجه داشت اگر برش دقیق، روی نخاع داده شود و بافتها تقریبا در محل های مشابه قرار گیرند، مواد شيميایی مشابه در سلولها در دو منطقه مشابه هم، میتوانند اجزای مشابه را در کنار هم قرار دهد. مشابه اين حالت، در ترمیم با سلولهای بنیادی مثلا در قلب دچار سکته مغزی مشاهده شده است، توصیه میشود مقاله اي در همین کانال تحت عنواندانشمندان ، سلولهاي بنیادی قلب را تولید میکنندمطالعه شود. یا مثلا در مقاله ای با عنوان تزریق سلولهای mesenchymal stem cells (MSCs)
در درمان بیماران دچار سکته مغزی در همين کانال، نقش سلول های بنیادی در ترمیم سلولهای تخریب شده عصبی وقتی در مجاورت آن قرار گرفته اند، بیان شده است.

یعنی سلول بنیادی یا تا حدي دیگر سلولها در هر محیطی، قرار بگیرد با توجه به مواد شيميایي و واکنشهای موجود در آن محیط، میتواند نقش همان سلول هدف را بازی کند مثلا در قلب به سلول قلب تبدیل شود یا در مغز به سلول مغز تبدیل شود یا در نخاع به سلول نخاع با عملکردهاي سلولهای مجاور آن، تبدیل شود. همین فرآیند میتواند به سادگی همراه مواد شیمیایی ذکر شده توسط دکتر سرجيو کاناوارو استفاده شود، مثلا همراه چسب پروپیلن گليکول یاد شده در ازمايش پیوند نخاع روی موش، از سلولهاي بنیادی هم در فاصله دو نخاع پیوند شده استفاده گردد تا خود سلول بنیادی پر پتانسیل، با قرارگیری در جایگاه خود، تبدیل به سلولهایی مشابه سلولهای مجاور خود شود.(مقاله استفاده از سلولهای بنیادی در ترمیم نخاع موش در قسمت های قبلی اين کانال بیان شد)

و در این صورت شاید نیازی به اتصال ميليونها راه عصبي جدا از هم نباشد. قطعا به فرض که بتوان هزاران راه از آن راهها را به هم متصل کرد، با هزاران راه باقی مانده متصل نشده چه میتوان کرد؟ چرا از هوش درونی سلول های زنده و به خصوص هوش درونی سلول های زنده بنيادي پر پتانسیل با قابلیت های فراوان استفاده نشود؟

3- بیان میشود در صورت میسر شدن پیوند، میزان درد احساس شده توسط دریافت کننده، باور نکردنی خواهد بود. و تجربه ای بدتر از مرگ را برای فرد به همراه خواهد داشت. باید توجه کرد درد به خصوص در ناحيه گردن، در نتیجه ارتباطات وسیع سلولهای حسی عصبی از گردن و از طریق نخاع، به سوی مغز است، بنابراین وقتی برش نخاع قدری بالاتر از برش پوستی روی گردن باشد بیشتر سلولهای حسی که اطلاعات را از نخاع به مغز منتقل میکنند، در مرحله اول جراحي نخاع قطع خواهند شد و کارکرد درستی ندارند و انتظار درد چندانی را در مراحل اوليه بعد از عمل نداریم بنابراین روزهای اولیه پس از عمل بدون درد یا حداقل همراه با دردی اندک است(به شرط رعایت برش پوستی و نخاعی در محل مناسب). در مراحل بعدی هم میتوان از روشهای ضد درد استفاده کرد. اینکه تصور شود آسیب نخاعی همراه با درد است، درست نیست. نخاعی که خوب کار نکند، نه تنها درد چندانی ایجاد نمی کند بلکه باعث میشود دردهای قبلی هم بلوکه شود و حس نگردد.

4- بیان میشود که در صورت امکان پیوند، هیچ مقدار داروی سرکوب کننده ایمنی جهت جلوگیری از رد پیوند کافی نخواهد بود. در این مورد باید گفت اگر بتوان از سلولهای بنيادي خود فرد در محل اتصال سر به بدن استفاده شود و در چسب موجود از آن، کمک گرفت نه تنها احتمال داروی مهار کننده ايمني بیشتر نمیشود بلکه ممکن است اصلا نیازی به داروی ضد ایمنی نباشد.

سلول بنیادی با قابلیت های گوناگون میتواند در مجاورت هر سلولی تبدیل به سلولهای مشابه آن شوند و در مجاورت سلول دهنده بدن، تبدیل به سلولهای مشابه آن و در مجاورت سلولهای فرد گیرنده (یعنی سر) تبدیل به سلولهای مشابه آن شود و استفاده از سلولهای بنیادی شاید راهی بسیار ارزشمند نه تنها در این پیوند بلکه در دیگر پیوندهای اعضای بدن باشد و نیاز به مواد ضد ایمنی را کم کند به خصوص که در آینده اي نه چندان دور، خود اعضای بدن هر فرد را شايد بتوان از روی سلولهای بنيادی او ساخت.

5- بیان میشود کار ایشان اخلاقی نیست و مراکز علمی اروپا و امریکا اجازه انجام این کار را روی انسان به ایشان نداده اند. پیوند سر همانطور که در ابتدای بحث بیان شد روشی بسیارخوب برای درمان بسیاری از بیماری های عصب و عضله است و تا زمانی که درمان مناسب آنها، کشف شود شاید تنها راه پایان دادن به درد و رنج انهاباشد و قطعا تلاش برای یافتن درمان آنها اصلا غیراخلاقی نیست. در اینجا فقط به دو رضایت از طرف دهنده سر و دهنده بدن نیاز است و به چیزی بیشتر نیاز نداریم.

6- شخصیت و طرز فکر فرد اهدا کننده سر روی بدن جدید
@salmanfatemi

با پیوند سر تغییر خواهد یافت. در مورد انتقال نوع خاصی از خاطرات به فرد جدید با پیوند اندامی خاص وجود دارد . این مورد چالش بزرگی است و نظرات، با توجه به اینکه شخصیت فرد جديد، نزدیک به شخصیت دهنده بدن یا فرد دهنده سر باشد، متفاوت است . به درستی مشخص نیست که هویت فرد در مغز است یا در قلب.

همانطور که قبلا در این کانال بیان شد قلب موجودات، خود دارای سیستم خودکاری است که مستقل از مغز و دیگر قسمتهای سیستم عصبی عمل می کند و همین سیستم اوتونوم است که باعث گردش خون در انسان و حیات همه اندامهای او ميشود یعنی بدون این سیستم اوتونوم اصلا مغزی در کار نخواهد بود.

اینکه چقدر این سیستم اوتونوم در بخشیدن هویت به فرد نقش دارد مشخص نیست . آنچه بیشتر محتمل است آنکه هویت فرد، وابسته به مغز او باشد و هویت این افراد، شبیه فرد دهنده سر باشد و این، با کنترل بدنی که سالها زیر سلطه مغز دیگری بوده است اصلا آسان نیست.

7- بیان میشود مغز با همراهی و هماهنگی بدن، عملکردهای خود را شکل می دهد. این هماهنگی به هم خواهد ریخت. مثلا مغز یک موسیقیدان در بدن یک کارگر ساختمانی ممکن است توانایی بروز مهارتهای موسیقیایی را نداشته باشد. خوب این معضل هم معضل بزرگی است، بدنی که سالها یک مهارت خاص را آموخته است، و مغز خود را با آن مهارتها هماهنگ کرده است، قابلیت پذيرش بدني با مهارتهای دیگر را به سختی به دست می آورد . در این زمینه شاید بتوان به جای بدنی از فرد دیگر از روشهای دیگری مانند ساخت بدن از روی سلولهای بنيادي یا حداقل انتخاب بدن های مشابه از نظر شغلی و مرتبه اجتماعی و توانایی ها استفاده کرد. کلون سازی و همانند سازي از روی سلولهاي بنيادي هرچند یک راه حل احتمالی است ولی با مشکلات زیادی در انسان مواجه خواهد بود . اولا اگر بشود یک بدن کاملا جدید و مشابه را ساخت چرا نتوان سر آنرا هم تولید کرد و این یک همانند سازی کامل است مانند همان کاری که مشابه آن در مورد برخی حیوانات انجام شده است.

نکته دوم: به فرض بتوان با همانند سازی، بدنی که از نظر ژنتیکی عین فرد قبلی است تولید کرد چند سال باید صبر نمود تا بدن ساخته شده دوباره به اندازه پیش از جراحی پیوند سر برسد و مثلا سر جوانی 36 ساله را بتوان به بدن همان فرد در 10 سالگی یا حداقل 20 سالگي پیوند کرد ؟
به نظر میرسد استفاده از روشهای کلونی سازی تفاوتي آنچنانی با پیوند سر یک نفر روی یک نفر دیگر نداشته باشد و حتی شاید انتخاب دو فرد با جنسیت و سن و ساختار بدنی مشابه روشی عملی تر در پیوند سر باشد. ولی هر چقدر شباهتها بین دو نفر بر قرار باشد مثلا در دوقلو های تک تخمکی، باز ساختارهای مغزی دو فرد مشابه نخواهد بود، برای بررسی بیشتر این مطلب به مقاله مغز هر فرد ، منحصر به فرد است در همین کانال مراجعه شود. بر اساس این مقاله، نقشه نورونها و ارتباطات مغز، هر یکصد روز، 13% تغییر می یابد که نشان دهنده تاثیر محیط زندگی هر فرد، روی این ارتباطات مغزی است.

به نظر میرسد یک دوره طولانی برای افرادی که تحت این جراحی قرار می گیرند باید سپری شود تا بتوانند بدن خود را با مغز جدید یا مغز خود را با بدن جدید، هماهنگ سازند و این، نیازمند دوره های طولانی روان درمانی و يا حتي کاشت الکترودها و پیس ميکرها و باطری های مصنوعی در اطراف مغز و بدن است

8- بیان می شود عوارض دراز مدت انجام چنین جراحی اي قابل پیش بینی نیست.
در مورد این عوارض، مفصلا در قسمتهای گذشته مطالبي بیان شد. در اینجا بر روی عوارض احتمالی روانی ناشی از بدنی غریبه یا سری غریبه روی یک فرد، بحث میشود . باید توجه کرد که آیا محرک انسان و در حقیقت، نیرو بخش او در بخشی از مغز است؟!

این احتمال هست ولی فرض کنید، شما رويايي را مشاهده می کنید و در این رویا خودتان را در حال انجام کاری می بینید یا فراتر از این، فرض کنید شما در رويايي آینده خودتان را مشاهده کنید. آیا این فردی که در رویا دیده میشود و من فرد است درون سلولهای مغزی او جا دارد؟

سلولهای مغزی هم مانند همه اجزای عالم مادی، محدود به زمان و مکان خویش است و محدود به قیدهای عالم ماده است. اینکه فراتر از زمان خود برود ، این مطلبی است که در عالم ماده نمی گنجد و منظور مراتب خیلی بالایی هم نیست بلکه یک قدم که از عالم ماده فراتر برویم، دیگر نه خورشیدی هست نه ماه و نه شب و روز.
در اینجا دیگر امروز و فردا مطرح نیست( مقاله بيوسنتريسم در این کانال مطالعه شود ) و سلول عصبی محدود به عالم مادي ماست و اگر بتواند اطلاعاتی را هم از آینده و گذشته به دست بیاورد، به خاطر خود آن نيست بلکه به دلیل منبعی از انرژی، خارج از سلول عصبی است و در اینجاست که با گنجینه ای و انباری از اطلاعات، فراتر از زمان و مکان مواجهيم که در اجزای عالم مادی نیست و هویت فرد، با همین انبار اطلاعات شناخته میشود.

به نظر میرسد اگر اجزای بدن فردی تغییر کند،

@salmanfatemi

هویت او تغییر نمیکند یعنی هویت فرد وابسته به اجزای بدن مادی او نیست. و این تصور که مغز فرمانده همه بدن میباشد هم درست نیست و برای نمونه به سیستم اوتونوم و خودکار گره های خودکار عصبی در قلب اشاره شد و اگر لحظه ای از کار بیفتد، کم شدن خون مغز منجر به عوارض شدید حتی مرگ ميشود. پس هویت فرد در اجزای بدن او نیست . شاید در قلب و یا در مغز باشد.

پس در پیوند مغز هویت فرد دهنده بدن، مشابه خودش مي شود یا مشابه سری که روی آن قرار میگیرد؟ باید منظر ماند و مشاهده کرد و یک دانشمند و محقق، تا چیزی را زیر مشاهده خود نبیند به قطعیت آن حکم نمی دهد و مشاهدات ماست که جهان را می آفریند.

9- مي گویند جاودانه شدن یک انسان اخلاقی نیست. فعلا بحث بر سر کشف روشی جدید برای بیمارانی است که از کارافتاده و ناتوان هستند و بدن آنها هیچ کارايي ای ندارد و طرف دیگر قضیه افرادی دچار مرگ مغزی هستند- که اگر بدن سالم آنها به سر سالم دیگری پیوند، نشود- برگشت نخواهند داشت. پس تا اینجای کار اصلا قضیه غیر اخلاقی ای مطرح نیست . مساله احتمالا غیر اخلاقی در آینده این است که مثلا سر فرد پیری روی بدن فردی جوان پیوند شود که در این صورت دقیقا نمی توانیم هویت فرد جدید را پیشگویی کنیم، احتمالا بیشتر شبیه دهنده سر است ولی باید منتظر ماند و این تجربه را در عمل دید.

در مطالعه ای روی 47 بیمار تحت جراحی قلب، مشاهده شد که 79% آنها تغییر شخصیتی پس از عمل جراحی را بيان نمی کنند با این حال، در مصاحبه با آنها یک حالت دفاع و مقاومت شدید یا واکنشهای شدید انکاری و مسخره کردن سوال، مشاهده میشد. در حدود شش درصد آنها تغییر شدید در شخصیت ذکر شد به طوری که باعث تغییر احسسات و واکنشهایی شبیه دهنده قلب گرديد.

( https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/1299456/)

با توجه به تغييراتي در شخصیت پس از پیوند، فرضیه حافظه سلولی در اندامی که پیوند زده ميشود مطرح گردید. در حال حاضر بیشترین تغییرات شخصیتی در پیوند قلب، مشاهده ميشود که آن را مرتبط با حافظه ذخیره شده درون سلولهای عصبی اطراف قلب می دانند. محققان دانشکده پرستاري هاوايي بررسی کردند که آیا تغییرات شخصیتی، در پیوند قلب، مشابه شخصیت فرد دهنده پیوند است یا نه. آنها دیدند دو تا پنج مورد از خصوصيات رفتاري کاملا مشابه شخصیت فرد دهنده، ایجاد میشود و این شباهت ها بیشتر در هنر، غذا و موسیقی و رابطه جنسی و تفریحات است.

در یک مورد، فردی که با گلوله به صورت کشته شده بود، پيوند دهنده قلب بود و فرد گیرنده، دائما یک امواج الکتريکي فلاش مانند پررنگ را روی صورت خود تجربه میکرد

فرد دیگری به نام کلير سيلويا از یک مرد 18 ساله که بر اثر تصادف رانندگی با موتور سیکلت کشته شده بود، قلب دریافت کرد. و پس از پیوند، رویاهایی در مورد مردی به نام تيم لي میدید و بعد که بررسی کرد فهميد فردی که قلب را اهدا کرده است همین نام را داشته است.
( http://www.medicaldaily.com/can-organ-transplant-change-recipients-personality-cell-memory-theory-affirms-yes-247498)
پس، به نظر میرسد پیوند سر، به تنهایی هویتی مشابه فرد دهنده سرايجاد نمی کند و با یک جریان پیچیده مواجهيم، سیستم اتونوم و عصبی قلب، با خاطرات ذخیره شده درونش میتواند صاحب سر را با تضادهای فراوان مواجه کند، به خصوص در رفتارهایی که در مقاله بالا بیان شد و آنها عبارت بودند از تفریحات و تمایلات جنسی و هنر و غذا و موسیقی.

و اگر موارد دیگری مانند تمایلات مذهبی، دین یا افکار فلسفی هم در مطالعه بررسی میشد، نتایج احتمالا مشابهی به دست می آمد. پس بهتر است منتظر باشیم و پس از چند پیوند موفقیت آمیز سر و تجربیات فرد صاحب سر و یا فرد دهنده بدن، به نتیجه ای تجربي با مشاهده ای دقیق برسیم!

10- بیان میشود به علت تفاوتهای بیوشیمیایی در مغز جدید با مغز قبلی، احتمالا هوشیاری معمول در مغز پیوند شده به وجود نخواهد آمد. باید صبر کرد و نتایج را به صورت کامل شناخت و لمس نمود.

11- بیان میشود که چسب به کار رفته جهت چسباندن نخاع (ترکیبی از پلی اتیلن گلیکول) برای پیوند نخاع کارایی ندارد. ### در موش کوچک آزمایشگاهی روش به کار رفته موفق بوده است و حیوان توانایی راه رفتن را بعد از ۲ روز به دست آورده است. استفاده از سلولهای بنیادی میتواند تا حدی بر موفقیت آمیز بودن این اتصال کمک کند. در مورد اين سلولها مفصلا در قسمتهاي بالا صحبت شد .

12- بیان میشود این کار را نمی توان، پیوند سر نامید بلکه فعلا باید اسم آنرا پیوند بدن گذاشت. با توجه به مطالب بالا در مورد هویت فرد پس از پیوند مورد نظر، میتوان نام دقیق آن را تعیین کرد. ديدیم که پس از پیوند قلب، تغییرات زیادی در شخصیت فرد گیرنده، رخ میدهد تا حدی که در خیلی رفتارها شبیه فرد دهنده میشود و این اثر به خاطر حافظه درون سلولی است..

@salmanfatemi

13- با توجه به اینکه هنوز نمی دانیم پس از این پیوند هویت حقیقی فرد چگونه خواهد بود، مشکلات زیاد در وضع قوانین مربوط به زندگی پس از پیوند، وجود خواهد داشت. مهارتهای شغلی فقط در اندامها یا فقط در مغز نیست. به همين ترتیب عشق و محبت، فقط در قلب یا فقط در مغز نیست. تغییر عشق و محبت و علاقه ها و انتخاب شغل پس از پیوند از ابهامات زیادی است که باید حل شود. به خصوص در مسائل مذهبی مانند محرم و نامحرم یا زن و شوهر ابهامات زیادی هست که باید حل شود مثلا فرض کنید بدن یک زن، روی سر یک زن دیگر قرار گیرد، شوهر سابق کدام یک از زنها بر زن جدید حلال است؟

فرض کنيم کودکی از زن جدید متولد شود، خوب! مي دانيم که سلول تخمک او حاوی کروموزومهای زنی است که بدن را اهدا کرده است و فرزند حاصل هم پیوند اسپرم مردی با این تخمک خواهد بود.. شرایط پس از پیوند در مورد ارث و قوانین مادر و فرزندي و پدری چگونه خواهد بود؟ یا در شرایط دشوار اگر سر زنی روي بدن مردی پیوند شود ادامه روابط زندگی او چگونه خواهد بود و آیا فرد جدید زن است یا مرد و در هر صورت آیا میتوان جراحيهاي تغییر جنسیت را روی بدن او انجام داد یا نه؟ مثلا فرض کنیم تعیین جنسیت از روی اندامهای تناسلی است و فرض کنید سر مردی بر بدن خانمی پیوند شود وضعیت جنسیت تو چگونه خواهد بود؟!

باید منتظر آینده ماند!!

اصل مقاله از دکتر میر شهرام صفاری

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1895470537435742&id=100009184420613

@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
میگرن شدید قابل درمان استاثیر گیاه خواری بر رشد ونظام مثبت زندگیدرگیری مغز در بیماری کویإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَاضطراب و ترسمخچه ابزاري که وظیفه آن فتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی از عروسک تا کروزه داری و بیمار ی ام اس انسان جدید از چه زمانی پابیوگرافیمغز فکر میکند مرگ برای دیتاثیر رژیم گیاه خواری بر هیچگاه از فشار و شکست نترراه های جدید برای قضاوت رایا بیماری ام اس (مولتیپبحثی درباره هوش و تفاوتهمغز از بسیاری حقایق می گرتغییرات منطقه بویایی مغززبان و تکلم برخی بیماریهویتامین دی گنجینه ای بزرکنفرانس تشنج هتل کوثر اصابزار بقای موجود زنده از برخی توجهات در ببمار پارنقش هورمون زنانه استروژنحافظه و اطلاعات در کجاست سیاهچاله و تکینگی ابتدایوزوز گوشکاربرد روباتهای ريز، در احساس گذر سریعتر زمانتلقین اطلاعات و حافظهنقش غذاها و موجودات درياخودآگاهی و هوشیاريسردرد میگرن در کودکانگاهی لازم است برای فهم و ارتباط انسانی، محدود به فیزیکدانان ماشینی برای تتوسعه هوش مصنوعی قادر اسچیزی خارج از مغزهای ما نیدژا وو یا اشنا پنداریششمین کنگره بین المللی سپیشرفتی مستقل از ابزار هاز تلسکوپ گالیله تا تلسکلبخند بزن شاید صبح فردا زتاثیر نگاه ناظر هوشیار بنخاع ما تا پایین ستون فقردر چه مرحله ای از خواب ، رعامل کلیدی در کنترل کارآآیا انسان با مغز بزرگش اخاز تکینگی تا مغز از مغز تمیدان مغناطيسي زمین بشر تاثیر گیاه خواری بر رشد ونظریه تکامل در درمان بیمدرگیری مغز در بیماران مبافراد آغاز حرکت خودشان راطلاعاتی عمومی در مورد ممدارک ژنتیکی چگونه انسانتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی از عروسک تا کمروش مقابله مغز با محدودیانسان عامل توقف رشد مغزبیان ژن های اسکیزوفرنی دمغز ما کوچکتر از نیم نقطهتاثیر رژیم گیاه خواری بر هاوکينگ پیش از مرگش رسالایا بدون زبان میتوانیم تبحثی درباره هوش و تفاوتهمغز به تنهایی برای فرهنگ تغییرات تکاملی سر انسان زبان و شناخت حقیقت قسمت چواکنش های ناخودآگاه و تقکنگره بین المللی سردرد دابزار بقای موجود زنده از برخی روش های تربیتی کودکنقش ژنتیک در درمان اختلاحافظه و اطلاعات در کجاست سیاره ابلهانیک پیشنهاد خوب برای آسان کجای مغز مسئول پردازش تجاخلاق و علوم اعصابتلاش هایی در بیماران قطع نقش غذاها و موجودات درياخودآگاهی و هوشیاريسردرد و علتهای آنگاهی مغز بزرگ چالش استارتباط شگفت مغز انسان و ففرگشت و تکامل تصادفی محض توسعه برخی شغل ها با هوش چگونه مغز پیش انسان یا همدژاوو یا آشناپنداریصرع و درمان های آنپاسخ گیاهان در زمان خورداز تلسکوپ گالیله تا تلسکلرزش ناشی از اسیب به عصبتاثیر نگاه انسان بر رفتانخستین تصویر از سیاهچالهدر هم تنیدگی کوانتومی و پعادت کردن به نعمتآیا احتمال دارد رویا از آاز تکینگی تا مغز از مغز تمکانیزمهای دفاعی در برابتاثیر گیاه خواری بر رشد وهفت چیز که عملکرد مغز تو درگیری مغزی در سندرم کووافزایش قدرت ادراکات و حساطلاعاتی عمومی در مورد ممروری بر تشنج و درمان هایتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی از عروسک تا کمروش های صرفه جویی در ایجاانعطاف پذیری مکانیسمی علبیست تمرین ساده برای جلومغز مادران و کودکان در زمتاثیر رژیم گیاهخواری بر راه پیروزی در زندگی چیستهاوکينگ پیش از مرگش رسالایا تکامل هدفمند استبحثی درباره هوش و تفاوتهمغز برای فراموشی بیشتر کثبت امواج الکتریکی در عصزبان و شناخت حقیقت قسمت اواکسن کرونا از حقیقت تاتکنگره بین المللی سردرد دابزار بقای موجود زنده از برخی سلولهای عصبی در تلانقش آتش در رسیدن انسان بهحافظه و اطلاعات در کجاستسیاره ابلهانیکی از علل محدودیت مغز امکرونا چه بر سر مغز می آوراخلاق پایه تکامل و فرهنگتلاشی برای درمان قطع نخانقشه مغزی هر فرد منحصر بهخانواده پایدارسردرد تنشنگذر زمان کاملا وابسته به ارتباط شگفت انگیز مغز انفراموش کارها باهوش تر هستوصیه های غیر دارویی در سچگونه هموساپينس بر زمین دانشمندان ژنی از مغز انسضررهای مصرف شکر و قند بر پختگی پس از چهل سالگي به از تکنیکی تا مغز از مغز تلزوم سازگاری قانون مجازاتاثیر نگاه انسان بر رفتانرمش های مفید در سرگیجهدرمان های بیماری آلزایمرعارضه جدید ویروس کرونا سآیا احتمال دارد رویا از آاز تکینگی تا مغز از مغز تاز تکینگی تا مغز از مغز تما انسانها چه اندازه نزدتاثیر گیاه خواری بر رشد وهفت سین یادگاری از میراث درگیری اعصاب به علت میتوافزایش مرگ و میر سندرم کوبلندی در ذهن ما درک بلندیمرکز هوشیاری، روح یا بدن تاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی در کامپیوترهاروش هایی ساده برای کاهش ااولین هیبرید بین انسان وبیشتر کمردردها نیازی به مغز چون ابزار هوش است دلیتاثیر عصاره تغلیظ شده گیراست دستی و چپ دستیهدف یکسان، در مسیرهای متایرادهای موجود در خلقت ببحثی درباره هوش و تفاوتهمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟جمجمه انسان های اولیهزبان و شناخت حقیقت قسمت دواکسن کرونا ساخته شده توکندر در بیماریهای التهابابزار بقای موجود زنده از برخی سيناپسها طی تکامل و نقش انتخاب از طرف محیط، نحس چشایی و بویاییسیر آفرینش از روح تا مغز یافته های نوین علوم پرده کشف مکانیسم عصبی خوانش پاختلال در شناسایی حروف و تلاشی تازه برای گشودن معنقص در تشخیص هیجانات عامخارق العاده و استثنایی بسردرد سکه ایگربه شرودینگر و تاثیر مشارتباط شگفت انگیز مغز انفراموشی همیشه هم بد نیستتوصیه هایی در مصرف ماهیچگونه آن شکری که می خوریمدانشمندان روش هاي جدیدی ضررهای شکر بر سلامت مغزپرورش مغز مینیاتوری انسااز تکینگی تا مغز از مغز تلزوم سازگاری قانون مجازاتاثیر ویتامین دی بر بیمانرمشهای مهم برای تقویت عدرمان های جدید میگرنعدم توقف تکامل در یک انداآیا برای تولید مثل همیشه از تکینگی تا مغز از مغز تما انسانها چه اندازه نزدتاثیر گیاه خواری بر رشد وهمیشه اطمینان تو بر خدا بذهن چند جانبه نیازمند نگافسردگی و اضطراب در بیمابه زودی شبکه مغزی به جای مرکز حافظه کجاستتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی در خدمت خلق وحروش صحبت کردن در حال تکاماولین مورد پیوند سر در انبا هوش مصنوعی خودکار روبمغز چگونه صداها را فیلتر تاریخ همه چیز را ثبت کردهرشته نوروایمونولوژی و نقهدف از تکامل مغزاگر نعمت فراموشی نبود بسبحثی درباره هوش و تفاوتهمغز بزرگ چالش است یا منفعجنسیت و تفاوت های بیناییزبان و شناخت حقیقت قسمت سواکسن دیگر کرونا ساخته شکوچک شدن مغز از نئاندرتاابزارهای بقای موجود زندبررسي علل احتمالي تغيير نقش اتصالات بین سلولهای حس و ادراک (قسمت اول )سیستم تعادلی بدنیادگیری مهارت های جدید دکشف مکانیسمی پیچیده در باختلالات مخچهتلاشی جدید در درمان ام اسنقطه بی بازگشتخدا موجود استسرعت فکر کردن چگونه استگزیده ای از وبینار یا کنفارتباط غیرکلامی بین انسافرایند تکامل و دشواری هاتوضیحی ساده در مورد هوش مچگونه انتظارات بر ادراک دانشمندان روشی برای تبدیطوفان فقر و گرسنگی و بی سآلودگی هوا و ویروس کرونااز تکینگی تا مغز و از مغز ممانتین یا آلزیکسا یا ابتاثیر ویروس کرونا بر مغز چرا مغزهای ما ارتقا یافت درمان های جدید در بیماری عسل طبیعی موثر در کنترل بآیا بزرگ شدن مغز فقط در داز تکینگی تا مغز- از مغز ما با کمک مغز خود مختاريمتاثیر گیاه خواری بر رشد وهمیشه عسل با موم بخوریمرقیبی قدرتمند در برابر مالکتروتاکسی(گرایش و حرکبوزون هیگز چیستمرکز خنده در کجای مغز استتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی در خدمت خلق وحروشهای نو در درمان دیسک باولین تصویر در تاریخ از سبار سنین ابزار هوشمندی امغز ناتوان از توجیه پیداتبدیل تراکت صوتی مصنوعی رشد مغز علت تمایل انسان بهدف از خلقت رسیدن به ابزااگر نعمت فراموشی نبود بسبحثی درباره احساسات متفامغز بزرگ چالشهای پیش روجنسیت و تفاوت های بیناییزبان، وسیله شناسایی محیطواکسن دیگری ضد کرونا از دکووید نوزده و خطر بیماریابزارهای پیشرفته ارتباط بررسی و اپروچ جدید بر بیمنقش حفاظتی مولکول جدید دحس و ادراک (قسمت دوم )سیستم دفاعی بدن علیه مغز یادآوری خواب و رویاکشف ارتباط جدیدی از ارتباختلالات حرکتی در انسانتمایل زیاد به خوردن بستنچند جهانیخطا در محاسبات چیزی کاملشلیک فراموشیگزارش یک مورد جالب لخته وارتروز یا خوردگی و التهافرایند حذف برخی اجزای مغتکنولوژی جدید که سلول‌هچگونه باغبانی باعث کاهش داروهای مصرفی در ام اسطی یکصد هزار سال اخیر هرچآلزایمراز تکینگی تا مغز از مغز تمنابع انرژي پاک سرچشمه حتاثیر ژنها بر اختلالات خچرا پس از بیدار شدن از خودرمان های رایج ام اسعصب حقوق نورولووآیا تکامل و تغییرات ژنتیاز تکینگی تا مغز- از مغز ما تحت کنترل ژنها هستیم یتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوموارکتوس ها ممکن است درموزی از نخستین تمدن بشرالتهاب شریان تمپورالبیماری های مغز و اعصاب و مرگ انتقال است یا نابود شتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی درمانگر کامپیروشهای شناسایی قدرت شنوااولین سلول مصنوعیبارداری بدون رحممغز و سیر تکامل ان دلیلی تبدیل سلولهای محافط به سزمین زیر خلیج فارس تمدنی هزینه ای که برای اندیشیداگر تلاش انسان امروز برابحثی درباره احساساتی غیرمغز بزرگ و فعال یا مغز کوجهش های ژنتیکی مفید در ساسفر نامه سفر به بم و جنوب واکسن سرطانکودک ایرانی که هوش او از ابزارهای بقا از نخستین هبررسی سیستم تعادلی بدن انقش حیاتی تلومر دی ان آ دحس و ادراک قسمت چهارمسکته مغزیژن هوش و ساختارهای حیاتی کشف جمجمه ای درکوه ایرهواختلالات صحبت کردن در انتمدن قدیمی ای در جنوب ایرچندین ماده غذایی که ماننخطا در محاسبات چیزی کاملشنا در ابهای گرم جنوب نیگشایش دروازه جدیدی از طرارزش حقیقی زبان قسمت اولفرد حساس از نظر عاطفی و بتکامل مداومچگونه تکامل مغزهای کنونیداروهای ضد بیماری ام اس وظهور امواج مغزی در مغز مصآیا ممکن است موش کور بی ماز تکینگی تا مغز از مغز تمنبع خواب و رویاتاثیر کلام در آیات کلام بچرا بیماری های تخریبی مغدرمان های علامتی در ام اسعضلانی که طی سخن گفتن چقدآیا جهش های ژنتیکی، ویروآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجاز تکینگی تا مغز- از مغزتماه رجبتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی می تواند بر احرمز و رازهای ارتباط غیر کامیوتروفیک لترال اسکلروبیماری گیلن باره و بیمارمراحل ارتقای پله پله کیهتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی درخدمت خلق وحروشی برای بهبود هوش عاطفاوکرلیزوماب داروی جدید شبازگشت از آثار به سوی خدامغز آیندگان چگونه است ؟تری فلوپرازینزندگی هوشمند در خارج از زهزینه سنگین انسان در ازاابزار هوش در حال ارتقا ازبخش دیگری در وجود انسان همغز حریص برای خون، کلید تجهش های ژنتیکی غیر تصادفسفرنامه سفر به بم و جنوب واکسنی با تاثیر دوگانه اکودکان میتوانند ناقل بی ابزارهای بقا ازنخستین همبررسی علل کمر درد در میاننقش خرچنگ های نعل اسبی درحس و ادراک قسمت پنجمسانسور از روی قصد بسیاری ژن یا نقشه توسعه مغز و نقگنجینه ای به نام ویتامین ادامه بحث تکامل چشمتمدن بشری و مغز اخلاقیچه زیاد است بر من که در ایخطرات هوش مصنوعیشناخت و معرفت، و نقش آن دپمبرولیزوماب در بیماری چارزش حقیقی زبان قسمت دومقیچی ژنتیکیتکامل چشمچگونه جمعیت های بزرگ شکل داروی فامپیریدین یا نورلعلم به ما کمک میکند تا موآیا ما تنها موجودات زنده از تکینگی تا مغز از مغز تمنحنی که ارتباط بین معرفتاثیر کپسول نوروهرب بر نچرا حیوانات سخن نمی گویندرمان ژنتیکی برای نوآوریمقالاتآیا خداباوری محصول تکاملاز تکینگی تا مغز، از مغز ماپروتیلینتاثیر گیاهخواری بر رشد و هوش مصنوعی و کشف زبان هایرویا و خبر از آیندهامید درمان کرونا با همانبیماری ای شبیه آلزایمر و مزایای شکلات تلخ برای سلتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی ساخته هوش طبیروشی جدید در درمان قطع نخايندگان چگونه خواهند دیدبازسازي مغز و نخاع چالشی مغز انسان ایا طبیعتا تماتری فلوپرازینزونا به وسیله ویروس ابله هزاران سال چشم های بینا وابزار بقای موجود زنده از برنامه و ساختار پیچیده ممغز زنان جوانتر از مغز مرجهشهای مفید و ذکاوتی که دسفرنامه سفر به بم و جنوب واسطه ها د رمسیر ایجاد مغکودکان خود را مشابه خود تابزارهای بقای از نخستین بزرگ شدن مغز محدود به دورنقش داروهاي مختلف معروف حس و ادراک قسمت سومسانسور بر بسیاری از حقایژنها نقشه ایجاد ابزار هوگویید نوزده و ایمنی ساکتاداراوون تنها داروی تاییتمساح حد واسط میان مغز کوچهار میلیارد سال تکامل بدفاع در برابر تغییر ساختشناسایی سلول های ایمنی اپنج اکتشاف شگفت آور در موارزش حقیقی زبان قسمت سومقانون مندی نقشه ژنتیکی متکامل ابزار هوش ، راه پر چگونه جمعیت های بزرگ شکل داروی تشنجی دربارداریعلایم کمبود ویتامین E را آیا مغز تا بزرگسالی توسعاز تکینگی تا مغز از مغز تمنشأ اطلاعات و آموخته ها تاثیر کپسول نوروهرب بر تچرا حجم مغز گونه انسان دردرمان جدید میگرن با انتی تاثیر ویتامین دی بر بیماصفحه اصلیآیا دلفین ها می تواند از ازدواج های بین گونه ای، رمبانی ذهنی سیاه و سفیدتاثیر انتخاب از طرف محیط هوش مصنوعی گوگل به کمک تشرویا بخشی حقیقی از زندگی امگا سه عامل مهم سلامتبیماری ای شبیه ام اس مولتمسیر دشوار تکامل و ارتقاتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش احساسیروشی جدید در درمان سکته مايا اراده آزاد توهم است یبحتی علمی درباره تمایل بمغز انسان برای ایجاد تمدتسلیم شدن از نورون شروع مزیباترین چیز در افزایش سهستي مادي ای که ما کوچکترابزار بقای موجود زنده از برین نت به جای اینترنتمغزهای کوچک بی احساسجهشهای مفید و ذکاوتی که دسفرنامه سفر به بم و جنوب وبینار اساتید نورولوژی دکوری گذرای ناشی از موبایابزارهای دفاعی و بقای موبزرگ شدن تقریبا ناگهانی نقش روزه داری در سالم و جحساسیت روانی متفاوتساخت شبکه عصبی با الفبایژنها ، مغز و ارادهگوشه بیماری اتوزومال رسسادغام میان گونه های مختلتنفس هوازی و میتوکندریچهار ساعت پس از کشتار خوکدقیق ترین تصاویر از مغز اشواهدی از دنیسوان(شبه نئپوست ساعتی مستقل از مغز دارزش خود را چگونه میشناسقانون جنگلتکامل زبانچگونه حافظه را قویتر کنیداروی جدید s3 در درمان ام علایم کمبود ویتامین E را آیا همه جنایت ها نتیجه بیاز تکینگی تا مغز از مغز تمهندسی ژنتیک در حال تلاش تاثیر کپسول نوروهرب بر سچرا خشونت و تعصبدرمانهای بیماری پارکینسسوالات پزشکیآیا دست مصنوعی به زودی قااستفاده از هوش مصنوعی در مجموعه های پر سلولی بدن متاثیر احتمالی عصاره تغلیهوش مصنوعی گوگل به کمک تشرویا تخیل یا واقعیتامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبیماری بیش فعالیمشکلات نخاعیتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش احساسیريتوکسيمب در درمان ام اسايا اراده آزاد توهم است یبحث درباره پیدایش و منشامغز انسان برای شادمانی طتشنج چیستزیرفون داروی ضد ام اسهستی ما پس از شروعی چگال ابزار بقای موجود زنده از برای پیش بینی آینده مغز دمغزتان را در جوانی سیمکشجاذبه و نقش آن در شکلگیریسفرنامه سفر به بم و جنوب وراپامیل در بارداریکی غایب شدی تا نیازمند دلاثر مضر مصرف طولانی مدت ربسیاری از بیماری های جدینقش رژیم غذایی بر رشد و اخلاصه ای از مطالب همایش مساخت شبکه عصبی مصنوعی با ژنهای مشترک بین انسان و وگوشت خواری یا گیاه خواریادغام دو حیطه علوم مغز و تنفس هوازی و میتوکندرینوار مغزی روشی مهم در تشخدلایلی که نشان میدهد ما بشاهکار قرنپیموزایداز نشانه ها و آثار درک شدقانونمندی و محدودیت عالمتکامل ساختار رگهای مغزی نگاه محدود و تک جانبه، مشداروی جدید ضد میگرنعلت خواب آلودگی بعد از خوآیا هوش ارثی دریافتی از پاز تکینگی تا مغز از مغز تمولتیپل اسکلروز در زنان تاثیر کپسول نوروهرب بر سچرا در مغز انسان، فرورفتدرک فرد دیگر و رفتارهای اپیامهای کاربرانآیا رژیم غذایی گیاهی سلااستیفن هاوکینگ در مورد همحل درک احساسات روحانیتاثیر ترکیبات استاتین (سهوش مصنوعی الفاگورویاها از مغز است یا ناخوانفجار و توقف تکاملی نشابیماری تی تی پیمشکلات بین دو همسر و برخیتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش عاطفی بیشتر در زنانریواستیگمینای آنکه نامش درمان و یادشبحثی در مورد نقش ویتامينمغز انسان برای شادمانی طتشنج و حرکات شبه تشنجی قازبان مشترک ژنتیکی موجوداو هر کس تقوای خدا پیشه کنابزار بقای موجود زنده از برخی نکات از گاید لاین پرنقش قهوه در سلامتیحقیقت قربانی نزاع بین بی سفری به آغاز کیهانورزش هوازی مرتب خیلی به قکیست کلوئید بطن سوماثرات فشار روحی شدیدبعد از کرونانقش رژیم غذایی در رشد و اخونریزی مغز در سندرم کووساختار شبکه های مغزی ثابژنهای هوش ، کدامندگیلگمش باستانی کیستارتقا و تکامل سنت آفرینش تو دی ان ای خاص ميتوکندرينورون هاي مصنوعی می تواندندان ها را مسواک بزنید تشبیه سازی میلیون ها جهان پیچیدگی های مغزی در درک زاز نظر علم اعصاب یا نرووسقارچ بی مغز در خدمت موجودتکامل شناخت انسان با کشفنگاه انسان محدود به ادراداروی ضد تشنج با قابليت تعوامل موثر در پیدایش زباآیا هوش سریعی که بدون احساز تکینگی تا مغز از مغز تمواد کوانتومی جدید، ممکنتاثیر گیاه خواری بر رشد وچراروياها را به یاد نمی آدرک و احساسدرک احساسات و تفکرات دیگسایتهای دیگرآیا رژیم غذایی گیاهی سلااستیفن هاوکینگ در تفسیر محل درک احساسات روحانی دتاثیر دپاکین بر بیماری مهوش مصنوعی از عروسک تا کرویاهای پر رمز و حیرتی درانواع سکته های مغزیبیماری ضعف عضلات نزدیک بمشکلات روانپزشکی پس از ستاثیر درجه حرارت بر عملکهوش عاطفی در زنان بیشتر اریسدیپلام تنها داروی تایایندرالبحثی جالب درباره محدودیتمغز انسان رو به کوچک تر شتشنج عدم توازن بین نورون زبان چهار حرفی حیات زمینوقت نهيب هاي غير علمي گذشابزار بقای موجود زنده از برخی اثرات مضر ویتامین دنقش مهاجرت در توسعه نسل احقیقت خواب و رویاسلولهای بنیادی مصنوعی درورزش هوازی ، بهترین تمریکاهش التهاب ناشی از بیمااثرات مفید قهوهتفاوت مغز انسان و میمون هنقش زبان در سلطه و قدرت اخواندن ، یکی از شستشو دهنسازگاری با محیط بین اجزاکلرال هیدرات برای خوابانگیاه خواری و گوشت خوار کدارتوکين تراپی روشی جديد فلج بل، فلجی ترسناک که آنتولید سلولهای جنسی از سلنورون های ردیاب حافظهدو ویژگی انتزاع و قدرت تجشبیه سازی سیستم های کوانپیوند مغز و سر و چالشهای از نظر علم اعصاب اراده آزقبل از انفجار بزرگتئوری تکامل امروز در درمنگاهی بر قدرت بینایی دراداروی ضد تشنج با قابليت تعوامل ایجاد لغت انسانی و آیا هشیاری کوانتومی وجوداز تکینگی تا مغز از مغز تموجود بی مغزی که می تواندتاثیر گیاه خواری بر رشد وچراروياها را به یاد نمی آنزاع بین جهل و علم رو به پدرک تصویر و زبان های مخلتآیا راهی برای رفع کم آبی استخوان های کشف شده، ممکمحدودیت های حافظه و حافظتاثیر داروهای ضد التهاب هوش مصنوعی از عروسک تا کرویای شفافانگشت نگاری مغز نشان میدبیماریهای تحلیل عضلانی امشکلات روانپزشکی در عقب تاثیر درجه حرارت بر عملکهوش عاطفی در زنان بیشتر ارژیم های غذایی و نقش مهم ایا کوچک شدن مغزانسان البحثی در مورد نقش کلسیم و مغز انسان رو به کوچکتر شدتغییر الگوی رشد مغزی با ززبان و کلمه حتی برای کسانوقتی فهمیدی خطا کردی برگابزار بقای موجود زنده از برخی اختلالات عصبی مثانهنقش محیط زندگی و مهاجرت دحقیقت راستین انسان علم بسلسله مباحث هوش مصنوعیورزش و میگرنکاهش دوپامین عامل بیماریاثرات مضر ماری جواناتفاوت های بین زن و مرد فقنقش زبان در سلطه و قدرت اخواب سالم عامل سلامتیسخن پاک و ثابتگالکانزوماب، دارویی جدیارتباط میکروب روده و پارفلج خوابتومورها و التهاب مغزی عانوروپلاستیسیتی چیستدو برابر شدن خطر مرگ و میشباهت زیاد بین سلول هاي عپیوند سر آیا ممکن استاز نظر علم اعصاب اراده آزقدم زدن و حرکت دید را تغیتئوری تکامل در پیشگیری و نگاهی بر توانایی اجزاي بداستانها و مفاهیمی اشتباعواملی که برای ظهور لغت اآیا واکنش های یاد گرفته واز تکینگی تا مغز از مغز تموجودات مقهور ژنها هستندتاثیر گیاه خواری بر رشد ونزاع بین علم و نادانی رو درک عمیق در حیواناتآیاما مقهور قوانین فیزیکاستروژن مانند سپر زنان دمخچه فراتر از حفظ تعادلتاثیر داروی ضد تشنج سدیم هوش مصنوعی از عروسک تا کروبات های ریز در درمان بیاندوهگین نباش اگر درب یا بیهوش کردن در جراحی و بیممشاهده آینده از روی مشاهتاثیر رو ح و روان بر جسمهوشیاری کوانتومیرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وایا این جمله درست است کسیبحثی در مورد عملکرد لوب فمغز ایندگان چگونه استتغییر زودتر اتصالات مغزیزبان و بیان نتیجه ساختماویتامین E برای فعالیت صحکمردرد و علل آنابزار بقای موجود زنده از برخی بیماری ها که در آن بنقش نظام غذایی در تکامل محمله ویروس کرونا به مغزسم زنبور ، کلیدی برای وارورزش بهترین درمان بیش فعکایروپاکتیک چیستاجزای پر سلولی بدن انسان تفاوتهای جنسیتی راهی برانقش سجده بر عملکرد مغزخواب سالم عامل سلامتی و یسریعترین کامپیوتر موجودگامی در درمان بیماریهای ارتباط چاقی و کاهش قدرت بفلج خواب چیستتوانایی مغز و دیگر اجزای نوشیدن چای برای مغز مفید ديدن با چشم بسته در خواب شباهت زیاد بین سلول هاي عپیوند سر، یکی از راه حلهااز آغاز خلقت تا نگاه انساقدرت انسان در نگاه به ابعتا 20 سال آینده مغز شما به ناتوانی از درمان برخی ویدر مانهای کمر دردعوارض ازدواج و بچه دار شدآیا آگاهی پس از مرگ از بیاز تکینگی تا مغز از مغز تمیهمانهای ناخوانده عامل تاثیر گیاه خواری بر رشد ونزاع بین علم و جهل رو به پدرگیری قلب در بیماری ویرآزمون ذهنی گربه شرودینگراصول سلامت کمرمخچه ، فراتر از حفظ تعادلتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی از عروسک تا کروح رهاییانسان قدیم در شبه جزیره عبیوگرافیمعنی روزهتاثیر رژیم گیاه خواری بر هوش، ژنتیکی است یا محیطیراه های جدید برای قضاوت رایا ابزار هوشمندی یا مغز مغز ابزار برتر بقاتغییر عمودی سر انسان از پزبان و بیان، در سایه پیشرویتامین E در چه مواد غذایکمردرد با پوشیدن کفش مناابزار بقای موجود زنده از برخی بیماری های خاص که بدنقش هورمون های تیروئید دحوادث روزگار از جمله ویرسودمندی موجودات ابزی بر ورزش در کمر دردکاربرد روباتهای ريزنانواجزایی ناشناخته در شکل گتقلید مرحله ای نسبتا پیشنقش غذاها و موجودات درياخواب عامل دسته بندی و حفطسرگیجه از شایعترین اختلاگامی در درمان بیماریهای ارتباط هوش ساختار مغز و ژفیلمی بسیار جالب از تغییتوازن مهمتر از فعالیت زینوعی سکته مغزی ، وحشتناک دی متیل فومارات(زادیوا)(شش مرحله تکامل چشمپیشینیان انسان از هفت میاز انفجار بزرگ تا انفجار لوب فرونتال یا پیشانی مغتاثیر مشاهده بر واقعیت بناتوانی در شناسایی چهره در محل کار ارزش خودت را بعید نوروز مبارکآیا امکان بازسازی اندامهاز تکینگی تا مغز از مغز تمیگرن سردردی ژنتیکی که بتاثیر گیاه خواری بر رشد و