دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تاثیر گیاه خواری بر رشد و تکثیر سلولهای عصبی و مغزی قسمت اول

گیاه خوری امروز تبدیل به یک برنامه جدید در زندگی خیلی از افراد به خصوص جوانان شده است. در نگاه اول شاید خیلی از آنها لاغر شدن و سبکتر زندگی کردن را به عنوان علت گیاه خواری خود معرفی کنند، ولی حقیقتا رشد این پدیده به خصوص در میان قشر مرفه و تحصیل کرده، لازم میکند به طور مفصل به این مبحث پرداخته شود و فواید و ضررهای احتمالی آن بررسی گردد. امروز با وجود انواع و اقسام غذاهای گیاهی و غذاهای غنی شده با ویتامینها، گیاه خواری بسیار آسان شده است .

غذاهایی به صورت آماده، امروز در بازارها وجود دارد که هیچ مواد گوشتی به آن اضافه نمی شود و انتخابهای بسیار گوناگونی را با طعمهای مختلف در اختیار مردم میگذارد که اصلا بد طعمتر از غذاهای گوشتی نیست. گیاهخواری شکلهای مختلف دارد. برخی هستند که تا حدی گیاه خوارند مثلا گوشت قرمز را از رژیم غذایی خود حذف میکنند ولی انواع گوشت سفید مانند ماهی و مرغ را مصرف میکنند. یا گروه دیگری تخم مرغ وشیر را مصرف می کنند ولی از مصرف انواع گوشتها خودداری می کنند.

گروهی دیگر دوره هایی از گیاه خواری خالص را در طی سال تجربه میکنند مثلا یک ماه از سال را به گیاه خواری خالص می پردازند. و یا گروهی مصرف خالص گوشت را در دوره ای محدود می کنند ولی مصرف آب گوشت یا ترکیبات تهیه شده از گوشت را در دوره ای از سال مجاز می دانند. American Dietetic Association, رژیم گیاه خواری را غنی از مواد غذایی مفید و بسیار سالم و مفیدتر از غذاهای گوشتی برای جلوگیری از برخی بیماریهای مزمن مانند بیماریهای قلبی و یا دیابت می داند.

در گیاه خواری به خصوص وقتی گوشت قرمز حذف شود، مصرف چربی اشباع و کلسترول کاهش می یابد و در عوض ویتامینهایی مانند سی و ای و فیبر و پتاسیم و منیزیوم و کارتنویید و فلاونویید افزایش می یابد و آنها منجر به کاهش فشار خون و کاهش کلسترول زیان بار خون می شود. در یک مطالعه روی 76000 نفر مشخص شد که میزان مرگ و میر به خاطر بیماریهای مزمن قلبی در گیاه خواران، 25% کاهش می یابد. در مطالعه ای دیگر در Oxford cohort of the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC-Oxford) مشخص گردید که میزان مرگ و میر قلبی گیاه خواران 19% کمتر از گوشت خواران است.

مصرف زیاد فیبرهای گیاهی و ویتامنیهای موجود در آن میتواند به کنترل فشار خون و کنترل قند خون کمک کند، با اینحال مصرف کربوهیدراتهای گیاهی مانند سیب زمینی در مقادیر زیاد، برعکس میتواند قند خون را بالا ببرد. باید توجه شود که کاهش مرگ و میر قلبی، اصلا به معنی کاسته شدن از رشد مغز و سلولهای عصبی نیست. مغز و قلب دو اندام متفاوت هستند و رشد یکی در این عالم مادی- که تناقضات گوناگون دارد- میتواند منجر به کوچک شدن و کم کاری دیگری شود . وقتی غذای دریافتی و جذب شده در بدن شما محدود است، بدن به ناچار آن را صرف اندامی مانند قلب می کند تا زندگی شما دوام یابد هرچند، مغز کوچکتر و کم کارتر شود و این، قانون بقا به رغم کیفیت پائینتر است.

طبیعت میکوشد تا حیات حفظ شود هرچند کیفیت حیات خیلی هم آرمانی نباشد. سلامت نورونها و سلولهای مغزی الزاما همراه با سلامتی دیگر سلولهای حیاتی بدن نیست. سلول پرخور عصبی میتواند در زمان محدود بودن انرژی دریافتی و غذا، بسیاری از سلولهای حیاتی بدن را از انرژی محروم کند. بنابراین در شرایط کمبود انرژی دریافتی بهتر است سلولهای عصبی و مغزی از انرژی محروم شوند تا امکان بقای اندامهای حیاتی مانند قلب فراهم شود. به علاوه چربی های اشباع که میتوانند سطح عروق خونی و قلب را بپوشانند و خون رسانی را مختل کنند، زیر بنای ساختمانی غشای پر چربی سلولهای عصبی هستند.

با یک پارادوکس برجسته مواجهیم :
چربی ها در غشای نرونهای عصبی عامل حفظ سلول و بقای آن و هدایت عصبی است و در همان حال میتواند با تجمع در رگهای خونی و دریچه های قلبی منجر به ناکارآمدی سیستم گردش خونی شود. باید به نحوی بین این دو، توازن برقرار کرد به طوری که توام با کم شدن مصرف چربی و انرژی های زیاد در رژیم غذایی، سلولهای مغزی، از این مزیتها محروم نشوند. و نیز مصرف زیاد چربی و انرژی، با مسدود کردن عروق خونی ،منجر به سکته قلبی و مرگ نشود و حفظ این توازن یک هنر بزرگ است.

گیاهخواران در معرض چه کمبودهایی هستند؟
گیاه خواران مشکلی از نظر دریافت کلسیم ندارند و منابع زیادی از کلسیم در میان گیاهان هست ( مثلا کلم معمولی و کلم بروکلی و کلم چینی و اسفناج ) ولی میزان ویتامین دی و ویتامین کا در گیاهان کم است و اگر این افراد از ترکیبات اضافی و غنی شده با ویتامین دی استفاده نکنند، دچار کمبود ویتامین دی میشوند. البته ویتامن دی اصلی که بر اثر تابش نور آفتاب بر سطح پوست ایجاد میشود، در صورت تابش کافی آفتاب، ساخته می شود و مشکلی ایجاد نمی گردد. مشکل، وقتی است که فرد گیاه خوار به خصوص در عرضهای جغرافیایی بالا باشد و تابش آفتاب کافی نداشته باشد.

نقشهای برجسته ویتامین دی در سلامت سلولهای عصبی در قسمتهای مختلف این کانال بیان شد. جهت مطالعه این نقشها به قسمتهای مربوط (#ویتامین) مراجعه شود. میزان بالای منیزیم و پتاسیم ترکیبات گیاهی، از میزان اسیدی بودن خون میکاهد و به استحکام استخوانها کمک می کند. مصرف زیاد پروتئین در رژیمهای گوشتی میتواند اثرات مضری بر استحکام استخوان داشته باشد. پروتئین: افرادی که در رژیم گیاه خواری خود از تخم مرغ و شیر هم استفاده میکنند ( گیاه خواری محدود) معمولا دچار کمبود پروتئین نمی شوند.

چون شکل پروتئین گیاهی متفاوت از پروتئین حیوانی است، گیاهخواران به مقدار بیشتر پروتئین نیاز دارند(کسانی که گوشت میخورند به 0.4 میلی گرم پروتئین در ازای هر پوند وزن بدن نیاز دارند و این میزان در گیاه خواران قدری بیشتر و 0.45 میلیگرم در ازای هر پوند وزن بدن است). برای تامین پروتئین بیشتر لازم است گیاه خواران از برخی غلات مانند برنج سبوس دار و عدس، نخود ،نخود فرنگی، لوبیا، گندم ،جوی دوسر و جو استفاده کنند . روشن شد که مصرف زیاد پروتئین به دلیل خاصیت اسیدی کردن خون ، برای استخوانها خوب نیست، پس قدری کمتر بودن پروتئین زیان آور نیست. بیشتر شدن پروتئین، عضلات را قویتر و استخوانها را ضعیفتر میکند و این ، ویژگی عالم مادی ماست که هیچ چیز مطلقی در آن وجود ندارد. جایی را قویتر می کنیم، جای دیگر ضعیفتر می شود!!

ویتامین B12 :
این ویتامین فقط در ترکیبات گوشتی و تخم مرغ وجود دارد پس افرادی که منحصرا از گیاهان استفاده میکنند حتما لازم است مواد غذایی آنها با این ویتامین غنی شده باشد. نقش برجسته این ویتامین در خونسازی و سلامت نورنهای عصبی، امروزه کشف شده و نشان داده شده است که کمبود مداوم آن چه بلائی برسر سلولای عصبی می آورد( بیماری ای مشابه فرم شدید بیماری ام اس) پس گیاه خواران در مورد کمبود این ویتامین به خصوص باید بسیار محتاط باشند.

آهن :
میزان آهن قابل جذب در گوشت و ترکیبات حیوانی بسیار بیشتر از ترکیبات گیاهی است . البته میزان جذب آهن گیاهی در حضور ویتامین سی میوه ها و سبزیجات بیشتر می شود ولی فیتات موجود در غلات از جذب آن می کاهد. پس کمبود جذب آهن مشکل جدی در گیاه خواران خالص است. البته آهن زیاد، اصلا سودمند نیست. در ادامه بحثها به آن اشاره خواهد شد.

امگا 3 :
رژیمهای فاقد ماهی و تخم مرغ، میزان امگا سه کمی دارند( EPA and DHA) بدن ما قادر است ALA در رژیمهای گیاهی را تبدیل به امگا 3 کند ولی این تبدیل اصلا کافی نیست. گیاه خواران میتوانند با مصرف جلبک و خزه دریایی میزان امگا 3 را در بدن خود بیشتر کنند میزان مصرف کافی ALA در گیاه خواران زن 1.1 گرم در روز است، ترکیباتی که ALA بیشتری دارند عبارتند از تخم کتان ، گردو و روغن کلزا @salmanfatemi جهت مطالعه بیشتر به سایت زیر مراجعه شود. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/becoming-a-vegetarian


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
انعطاف پذیری مکانیسمی علبیست تمرین ساده برای جلوتاثیر رژیم گیاهخواری بر نقش رژیم غذایی در رشد و اراه پیروزی در زندگی چیستژنهای هوش ، کدامندایا تکامل هدفمند استبحثی درباره هوش و تفاوتهثبت امواج الکتریکی در عصنورون هاي مصنوعی می توانزبان و شناخت حقیقت قسمت اکنگره بین المللی سردرد دابزار بقای موجود زنده از برخی سلولهای عصبی در تلاقارچ بی مغز در خدمت موجودحافظه و اطلاعات در کجاستنگاه انسان محدود به ادراسیاره ابلهانکرونا چه بر سر مغز می آوراخلاق پایه تکامل و فرهنگتلاشی برای درمان قطع نخامواد کوانتومی جدید، ممکنخانواده پایدارچراروياها را به یاد نمی آسردرد تنشنگذر زمان کاملا وابسته به ارتباط شگفت انگیز مغز انتوصیه های غیر دارویی در سمحل درک احساسات روحانیدانشمندان ژنی از مغز انسهوش مصنوعی الفاگوضررهای مصرف شکر و قند بر پختگی پس از چهل سالگي به از تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر نگاه انسان بر رفتامشکلات بین دو همسر و برخیدرمان های بیماری آلزایمرهوش عاطفی بیشتر در زنانعارضه جدید ویروس کرونا سآیا احتمال دارد رویا از آاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز انسان برای شادمانی طدرگیری مغزی در سندرم کووو هر کس تقوای خدا پیشه کنافزایش قدرت ادراکات و حساطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر درجه حرارت بر عملکنقش قهوه در سلامتیروش های صرفه جویی در ایجاورزش هوازی مرتب خیلی به قاولین هیبرید بین انسان وبیشتر کمردردها نیازی به تاثیر عصاره تغلیظ شده گینقش زبان در سلطه و قدرت اراست دستی و چپ دستیکلرال هیدرات برای خوابانایرادهای موجود در خلقت ببحثی درباره هوش و تفاوتهفلج بل، فلجی ترسناک که آنجمجمه انسان های اولیهنورون های ردیاب حافظهزبان و شناخت حقیقت قسمت دکندر در بیماریهای التهابابزار بقای موجود زنده از برخی سيناپسها طی تکامل و قبل از انفجار بزرگحس چشایی و بویایینگاهی بر قدرت بینایی دراسیر آفرینش از روح تا مغز کشف مکانیسم عصبی خوانش پاختلال در شناسایی حروف و تلاشی تازه برای گشودن معموجود بی مغزی که می تواندخارق العاده و استثنایی بچراروياها را به یاد نمی آسردرد سکه ایگربه شرودینگر و تاثیر مشارتباط شگفت انگیز مغز انتوصیه هایی در مصرف ماهیمحل درک احساسات روحانی ددانشمندان روش هاي جدیدی هوش مصنوعی از عروسک تا کضررهای شکر بر سلامت مغزپرورش مغز مینیاتوری انسااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ویتامین دی بر بیمامشکلات روانپزشکی پس از سدرمان های جدید میگرنهوش عاطفی در زنان بیشتر اعدم توقف تکامل در یک انداآیا برای تولید مثل همیشه از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز انسان رو به کوچک تر شدرگیری اعصاب به علت میتووقت نهيب هاي غير علمي گذشافزایش مرگ و میر سندرم کوبلندی در ذهن ما درک بلندیتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش مهاجرت در توسعه نسل اروش هایی ساده برای کاهش اورزش هوازی ، بهترین تمریاولین مورد پیوند سر در انبا هوش مصنوعی خودکار روبتاریخ همه چیز را ثبت کردهنقش زبان در سلطه و قدرت ارشته نوروایمونولوژی و نقاگر نعمت فراموشی نبود بسبحثی درباره هوش و تفاوتهفلج خوابجنسیت و تفاوت های بینایینوروپلاستیسیتی چیستزبان و شناخت حقیقت قسمت سکوچک شدن مغز از نئاندرتاابزارهای بقای موجود زندبررسي علل احتمالي تغيير قدم زدن و حرکت دید را تغیحس و ادراک (قسمت اول )نگاهی بر توانایی اجزاي بسیستم تعادلی بدنکشف مکانیسمی پیچیده در باختلالات مخچهتلاشی جدید در درمان ام اسموجودات مقهور ژنها هستندخدا موجود استنزاع بین جهل و علم رو به پسرعت فکر کردن چگونه استگزیده ای از وبینار یا کنفارتباط غیرکلامی بین انساتوضیحی ساده در مورد هوش ممحدودیت های حافظه و حافظدانشمندان روشی برای تبدیهوش مصنوعی از عروسک تا کطوفان فقر و گرسنگی و بی سآلودگی هوا و ویروس کرونااز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر ویروس کرونا بر مغز مشکلات روانپزشکی در عقب درمان های جدید در بیماری هوش عاطفی در زنان بیشتر اعسل طبیعی موثر در کنترل بآیا بزرگ شدن مغز فقط در داز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز انسان رو به کوچکتر شدذهن چند جانبه نیازمند نگوقتی فهمیدی خطا کردی برگافسردگی و اضطراب در بیمابه زودی شبکه مغزی به جای تاثیر درجه حرارت بر عملکنقش محیط زندگی و مهاجرت دروش صحبت کردن در حال تکامورزش و میگرنورزش بهترین درمان بیش فعاولین تصویر در تاریخ از سبار سنین ابزار هوشمندی اتبدیل تراکت صوتی مصنوعی نقش سجده بر عملکرد مغزرشد مغز علت تمایل انسان باگر نعمت فراموشی نبود بسبحثی درباره احساسات متفافلج خواب چیستجنسیت و تفاوت های بینایینوشیدن چای برای مغز مفید زبان، وسیله شناسایی محیطکووید نوزده و خطر بیماریابزارهای پیشرفته ارتباط بررسی و اپروچ جدید بر بیمقدرت انسان در نگاه به ابعحس و ادراک (قسمت دوم )ناتوانی از درمان برخی ویسیستم دفاعی بدن علیه مغز کشف ارتباط جدیدی از ارتباختلالات حرکتی در انسانتمایل زیاد به خوردن بستنمیهمانهای ناخوانده عامل خطا در محاسبات چیزی کاملنزاع بین علم و نادانی رو شلیک فراموشیگزارش یک مورد جالب لخته وارتروز یا خوردگی و التهاتکنولوژی جدید که سلول‌همخچه فراتر از حفظ تعادلداروهای مصرفی در ام اسهوش مصنوعی از عروسک تا کطی یکصد هزار سال اخیر هرچآلزایمراز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ژنها بر اختلالات خمشاهده آینده از روی مشاهدرمان های رایج ام اسهوشیاری کوانتومیعصب حقوق نورولووآیا تکامل و تغییرات ژنتیاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز ایندگان چگونه استرقیبی قدرتمند در برابر مویتامین E برای فعالیت صحالکتروتاکسی(گرایش و حرکبوزون هیگز چیستتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش نظام غذایی در تکامل مروشهای نو در درمان دیسک بورزش در کمر درداولین سلول مصنوعیبارداری بدون رحمتبدیل سلولهای محافط به سنقش غذاها و موجودات دريازمین زیر خلیج فارس تمدنی اگر تلاش انسان امروز برابحثی درباره احساساتی غیرفیلمی بسیار جالب از تغییجهش های ژنتیکی مفید در سانوعی سکته مغزی ، وحشتناک سفر نامه سفر به بم و جنوب کودک ایرانی که هوش او از ابزارهای بقا از نخستین هبررسی سیستم تعادلی بدن الوب فرونتال یا پیشانی مغحس و ادراک قسمت چهارمناتوانی در شناسایی چهره سکته مغزیکشف جمجمه ای درکوه ایرهواختلالات صحبت کردن در انتمدن قدیمی ای در جنوب ایرمیگرن سردردی ژنتیکی که بخطا در محاسبات چیزی کاملنزاع بین علم و جهل رو به پشنا در ابهای گرم جنوب نیگشایش دروازه جدیدی از طرارزش حقیقی زبان قسمت اولتکامل مداوممخچه ، فراتر از حفظ تعادلداروهای ضد بیماری ام اس وهوش مصنوعی از عروسک تا کظهور امواج مغزی در مغز مصآیا ممکن است موش کور بی ماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کلام در آیات کلام بمعنی روزهدرمان های علامتی در ام اسهوش، ژنتیکی است یا محیطیعضلانی که طی سخن گفتن چقدآیا جهش های ژنتیکی، ویرواز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز ابزار برتر بقارموزی از نخستین تمدن بشرویتامین E در چه مواد غذایالتهاب شریان تمپورالبیماری های مغز و اعصاب و تاثیر درجه حرارت بر عملکنقش هورمون های تیروئید دروشهای شناسایی قدرت شنواروشی برای بهبود هوش عاطفوزوز گوشاوکرلیزوماب داروی جدید شبازگشت از آثار به سوی خداتری فلوپرازیننقش غذاها و موجودات دريازندگی هوشمند در خارج از زابزار هوش در حال ارتقا ازبخش دیگری در وجود انسان هفیزیکدانان ماشینی برای تجهش های ژنتیکی غیر تصادفچیزی خارج از مغزهای ما نیسفرنامه سفر به بم و جنوب کودکان میتوانند ناقل بی ابزارهای بقا ازنخستین همبررسی علل کمر درد در میانلبخند بزن شاید صبح فردا زحس و ادراک قسمت پنجمنخاع ما تا پایین ستون فقرسانسور از روی قصد بسیاری گنجینه ای به نام ویتامین ادامه بحث تکامل چشمتمدن بشری و مغز اخلاقیمیگرن شدید قابل درمان اسخطرات هوش مصنوعینظام مثبت زندگیشناخت و معرفت، و نقش آن دپمبرولیزوماب در بیماری چارزش حقیقی زبان قسمت دومتکامل چشممخچه ابزاري که وظیفه آن فداروی فامپیریدین یا نورلهوش مصنوعی از عروسک تا کعلم به ما کمک میکند تا موآیا ما تنها موجودات زنده از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر نمغز فکر میکند مرگ برای دیدرمان ژنتیکی برای نوآوریهیچگاه از فشار و شکست نترمقالاتآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجاز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز از بسیاری حقایق می گررمز و رازهای ارتباط غیر کویتامین دی گنجینه ای بزرامیوتروفیک لترال اسکلروبیماری گیلن باره و بیمارتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش هورمون زنانه استروژنروشی جدید در درمان قطع نخیک پیشنهاد خوب برای آسان ايندگان چگونه خواهند دیدبازسازي مغز و نخاع چالشی تری فلوپرازیننقش غذاها و موجودات دريازونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقای موجود زنده از برنامه و ساختار پیچیده مفرگشت و تکامل تصادفی محض جهشهای مفید و ذکاوتی که دچگونه مغز پیش انسان یا همسفرنامه سفر به بم و جنوب کودکان خود را مشابه خود تابزارهای بقای از نخستین بزرگ شدن مغز محدود به دورلرزش ناشی از اسیب به عصبحس و ادراک قسمت سومنخستین تصویر از سیاهچالهسانسور بر بسیاری از حقایگویید نوزده و ایمنی ساکتاداراوون تنها داروی تاییتمساح حد واسط میان مغز کومیدان مغناطيسي زمین بشر دفاع در برابر تغییر ساختنظریه تکامل در درمان بیمشناسایی سلول های ایمنی اپنج اکتشاف شگفت آور در موارزش حقیقی زبان قسمت سومتکامل ابزار هوش ، راه پر مدارک ژنتیکی چگونه انسانداروی تشنجی دربارداریهوش مصنوعی از عروسک تا کمعلایم کمبود ویتامین E را آیا مغز تا بزرگسالی توسعاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر تمغز ما کوچکتر از نیم نقطهدرمان جدید میگرن با انتی هاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر ویتامین دی بر بیماآیا خداباوری محصول تکاملاز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر گیاهخواری بر رشد و مغز به تنهایی برای فرهنگ رویا و خبر از آیندهواکنش های ناخودآگاه و تقامید درمان کرونا با همانبیماری ای شبیه آلزایمر و تاثیر درجه حرارت بر عملکنقش ژنتیک در درمان اختلانقش آتش در رسیدن انسان بهروشی جدید در درمان سکته میکی از علل محدودیت مغز امايا اراده آزاد توهم است یبحتی علمی درباره تمایل بتسلیم شدن از نورون شروع منقشه مغزی هر فرد منحصر بهزیباترین چیز در افزایش سابزار بقای موجود زنده از برین نت به جای اینترنتفراموش کارها باهوش تر هسجهشهای مفید و ذکاوتی که دچگونه هموساپينس بر زمین سفرنامه سفر به بم و جنوب کوری گذرای ناشی از موبایابزارهای دفاعی و بقای موبزرگ شدن تقریبا ناگهانی لزوم سازگاری قانون مجازاحساسیت روانی متفاوتنرمش های مفید در سرگیجهساخت شبکه عصبی با الفبایگوشه بیماری اتوزومال رسسادغام میان گونه های مختلتنفس هوازی و میتوکندریمکانیزمهای دفاعی در برابدقیق ترین تصاویر از مغز اهفت چیز که عملکرد مغز تو شواهدی از دنیسوان(شبه نئپوست ساعتی مستقل از مغز دارزش خود را چگونه میشناستکامل زبانمروری بر تشنج و درمان هایداروی جدید s3 در درمان ام هوش مصنوعی از عروسک تا کمعلایم کمبود ویتامین E را آیا همه جنایت ها نتیجه بیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر سمغز مادران و کودکان در زمدرمانهای بیماری پارکینسهاوکينگ پیش از مرگش رسالصفحه اصلیآیا دلفین ها می تواند از ازدواج های بین گونه ای، رتاثیر انتخاب از طرف محیط مغز برای فراموشی بیشتر کرویا بخشی حقیقی از زندگی واکسن کرونا از حقیقت تاتامگا سه عامل مهم سلامتبیماری ای شبیه ام اس مولتتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش انتخاب از طرف محیط، نريتوکسيمب در درمان ام اسیافته های نوین علوم پرده ايا اراده آزاد توهم است یبحث درباره پیدایش و منشاتشنج چیستنقص در تشخیص هیجانات عامزیرفون داروی ضد ام اسابزار بقای موجود زنده از برای پیش بینی آینده مغز دفراموشی همیشه هم بد نیستجاذبه و نقش آن در شکلگیریچگونه آن شکری که می خوریمسفرنامه سفر به بم و جنوب کی غایب شدی تا نیازمند دلاثر مضر مصرف طولانی مدت ربسیاری از بیماری های جدیلزوم سازگاری قانون مجازاخلاصه ای از مطالب همایش منرمشهای مهم برای تقویت عساخت شبکه عصبی مصنوعی با گوشت خواری یا گیاه خواریادغام دو حیطه علوم مغز و تنفس هوازی و میتوکندریما انسانها چه اندازه نزددلایلی که نشان میدهد ما بهفت سین یادگاری از میراث شاهکار قرنپیموزایداز نشانه ها و آثار درک شدتکامل ساختار رگهای مغزی مرکز هوشیاری، روح یا بدن داروی جدید ضد میگرنهوش مصنوعی در کامپیوترهاعلت خواب آلودگی بعد از خوآیا هوش ارثی دریافتی از پاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر سمغز چون ابزار هوش است دلیدرک فرد دیگر و رفتارهای اهدف یکسان، در مسیرهای متسوالات پزشکیآیا دست مصنوعی به زودی قااستفاده از هوش مصنوعی در تاثیر احتمالی عصاره تغلیمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟رویا تخیل یا واقعیتواکسن کرونا ساخته شده توامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبیماری بیش فعالیتاثیر درجه حرارت بر عملکتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش اتصالات بین سلولهای ریواستیگمینیادگیری مهارت های جدید دای آنکه نامش درمان و یادشبحثی در مورد نقش ویتامينتشنج و حرکات شبه تشنجی قانقطه بی بازگشتزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقای موجود زنده از برخی نکات از گاید لاین پرفرایند تکامل و دشواری هاحقیقت قربانی نزاع بین بی چگونه انتظارات بر ادراک سفری به آغاز کیهانکیست کلوئید بطن سوماثرات فشار روحی شدیدبعد از کروناممانتین یا آلزیکسا یا ابخونریزی مغز در سندرم کووچرا مغزهای ما ارتقا یافت ساختار شبکه های مغزی ثابگیلگمش باستانی کیستارتقا و تکامل سنت آفرینش تو دی ان ای خاص ميتوکندريما انسانها چه اندازه نزددندان ها را مسواک بزنید تهمیشه اطمینان تو بر خدا بشبیه سازی میلیون ها جهان پیچیدگی های مغزی در درک زاز نظر علم اعصاب یا نرووستکامل شناخت انسان با کشفمرکز حافظه کجاستداروی ضد تشنج با قابليت تهوش مصنوعی در خدمت خلق وحعوامل موثر در پیدایش زباآیا هوش سریعی که بدون احساز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز چگونه صداها را فیلتر درک و احساسهدف از تکامل مغزپیامهای کاربرانآیا رژیم غذایی گیاهی سلااستیفن هاوکینگ در مورد هتاثیر ترکیبات استاتین (سمغز بزرگ چالش است یا منفعرویاها از مغز است یا ناخوواکسن دیگر کرونا ساخته شانفجار و توقف تکاملی نشابیماری تی تی پیتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش حفاظتی مولکول جدید دریسدیپلام تنها داروی تاییادآوری خواب و رویاایندرالبحثی جالب درباره محدودیتتشنج عدم توازن بین نورون چند جهانیزبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقای موجود زنده از برخی اثرات مضر ویتامین دفرایند حذف برخی اجزای مغحقیقت خواب و رویاچگونه باغبانی باعث کاهش سلولهای بنیادی مصنوعی درکاهش التهاب ناشی از بیمااثرات مفید قهوهتفاوت مغز انسان و میمون همنابع انرژي پاک سرچشمه حخواندن ، یکی از شستشو دهنچرا پس از بیدار شدن از خوسازگاری با محیط بین اجزاگیاه خواری و گوشت خوار کدارتوکين تراپی روشی جديد تولید سلولهای جنسی از سلما با کمک مغز خود مختاريمدو ویژگی انتزاع و قدرت تجهمیشه عسل با موم بخوریمشبیه سازی سیستم های کوانپیوند مغز و سر و چالشهای از نظر علم اعصاب اراده آزتئوری تکامل امروز در درممرکز خنده در کجای مغز استداروی ضد تشنج با قابليت تهوش مصنوعی در خدمت خلق وحعوامل ایجاد لغت انسانی و آیا هشیاری کوانتومی وجوداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز ناتوان از توجیه پیدادرک احساسات و تفکرات دیگهدف از خلقت رسیدن به ابزاسایتهای دیگرآیا رژیم غذایی گیاهی سلااستیفن هاوکینگ در تفسیر تاثیر دپاکین بر بیماری ممغز بزرگ چالشهای پیش رورویاهای پر رمز و حیرتی درواکسن دیگری ضد کرونا از دانواع سکته های مغزیبیماری ضعف عضلات نزدیک بتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش حیاتی تلومر دی ان آ درژیم های غذایی و نقش مهم ژن هوش و ساختارهای حیاتی ایا کوچک شدن مغزانسان البحثی در مورد نقش کلسیم و تغییر الگوی رشد مغزی با زچندین ماده غذایی که ماننزبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقای موجود زنده از برخی اختلالات عصبی مثانهفرد حساس از نظر عاطفی و بحقیقت راستین انسان علم بچگونه تکامل مغزهای کنونیسلسله مباحث هوش مصنوعیکاهش دوپامین عامل بیماریاثرات مضر ماری جواناتفاوت های بین زن و مرد فقمنبع خواب و رویاخواب سالم عامل سلامتیچرا بیماری های تخریبی مغسخن پاک و ثابتگالکانزوماب، دارویی جدیارتباط میکروب روده و پارتومورها و التهاب مغزی عاما تحت کنترل ژنها هستیم یدو برابر شدن خطر مرگ و میهوموارکتوس ها ممکن است دشباهت زیاد بین سلول هاي عپیوند سر آیا ممکن استاز نظر علم اعصاب اراده آزتئوری تکامل در پیشگیری و مرگ انتقال است یا نابود شداستانها و مفاهیمی اشتباهوش مصنوعی درمانگر کامپیعواملی که برای ظهور لغت اآیا واکنش های یاد گرفته واز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز و سیر تکامل ان دلیلی درک تصویر و زبان های مخلتهزینه ای که برای اندیشیدآیا راهی برای رفع کم آبی استخوان های کشف شده، ممکتاثیر داروهای ضد التهاب مغز بزرگ و فعال یا مغز کورویای شفافواکسن سرطانانگشت نگاری مغز نشان میدبیماریهای تحلیل عضلانی ابیهوش کردن در جراحی و بیمتاثیر رو ح و روان بر جسمنقش خرچنگ های نعل اسبی دررژیم غذایی حاوی تخم مرغ وژن یا نقشه توسعه مغز و نقایا این جمله درست است کسیبحثی در مورد عملکرد لوب فتغییر زودتر اتصالات مغزیچه زیاد است بر من که در ایزبان و بیان نتیجه ساختماکمردرد و علل آنابزار بقای موجود زنده از برخی بیماری ها که در آن بقیچی ژنتیکیحمله ویروس کرونا به مغزچگونه جمعیت های بزرگ شکل سم زنبور ، کلیدی برای وارکایروپاکتیک چیستاجزای پر سلولی بدن انسان تفاوتهای جنسیتی راهی برامنحنی که ارتباط بین معرفخواب سالم عامل سلامتی و یچرا حیوانات سخن نمی گوینسریعترین کامپیوتر موجودگامی در درمان بیماریهای ارتباط چاقی و کاهش قدرت بتوانایی مغز و دیگر اجزای ماه رجبديدن با چشم بسته در خواب هوش مصنوعی می تواند بر احشباهت زیاد بین سلول هاي عپیوند سر، یکی از راه حلهااز آغاز خلقت تا نگاه انساتا 20 سال آینده مغز شما به مراحل ارتقای پله پله کیهدر مانهای کمر دردهوش مصنوعی درخدمت خلق وحعوارض ازدواج و بچه دار شدآیا آگاهی پس از مرگ از بیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز آیندگان چگونه است ؟درک عمیق در حیواناتهزینه سنگین انسان در ازاآیاما مقهور قوانین فیزیکاستروژن مانند سپر زنان دتاثیر داروی ضد تشنج سدیم مغز حریص برای خون، کلید تروبات های ریز در درمان بیواکسنی با تاثیر دوگانه ااندوهگین نباش اگر درب یا بیوگرافیتاثیر رژیم گیاه خواری بر نقش داروهاي مختلف معروف راه های جدید برای قضاوت رژنها نقشه ایجاد ابزار هوایا ابزار هوشمندی یا مغز تغییر عمودی سر انسان از پچهار میلیارد سال تکامل بزبان و بیان، در سایه پیشرکمردرد با پوشیدن کفش مناابزار بقای موجود زنده از برخی بیماری های خاص که بدقانون مندی نقشه ژنتیکی محوادث روزگار از جمله ویرچگونه جمعیت های بزرگ شکل سودمندی موجودات ابزی بر کاربرد روباتهای ريزنانواجزایی ناشناخته در شکل گتقلید مرحله ای نسبتا پیشمنشأ اطلاعات و آموخته ها خواب عامل دسته بندی و حفطچرا حجم مغز گونه انسان درسرگیجه از شایعترین اختلاگامی در درمان بیماریهای ارتباط هوش ساختار مغز و ژتوازن مهمتر از فعالیت زیماپروتیلیندی متیل فومارات(زادیوا)(هوش مصنوعی و کشف زبان هایشش مرحله تکامل چشمپیشینیان انسان از هفت میاز انفجار بزرگ تا انفجار تاثیر مشاهده بر واقعیت بمزایای شکلات تلخ برای سلدر محل کار ارزش خودت را بهوش مصنوعی ساخته هوش طبیعید نوروز مبارکآیا امکان بازسازی اندامهاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز انسان ایا طبیعتا تمادرگیری قلب در بیماری ویرهزاران سال چشم های بینا وآزمون ذهنی گربه شرودینگراصول سلامت کمرتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز زنان جوانتر از مغز مرروح رهاییواسطه ها د رمسیر ایجاد مغانسان قدیم در شبه جزیره عبیوگرافیتاثیر رژیم گیاه خواری بر نقش روزه داری در سالم و جراه های جدید برای قضاوت رژنها ، مغز و ارادهایا بیماری ام اس (مولتیپبحثی درباره هوش و تفاوتهتغییرات منطقه بویایی مغزچهار ساعت پس از کشتار خوکزبان و تکلم برخی بیماریهکنفرانس تشنج هتل کوثر اصابزار بقای موجود زنده از برخی توجهات در ببمار پارقانون جنگلحافظه و اطلاعات در کجاست چگونه حافظه را قویتر کنیسیاهچاله و تکینگی ابتدایکاربرد روباتهای ريز، در احساس گذر سریعتر زمانتلقین اطلاعات و حافظهمهندسی ژنتیک در حال تلاش خودآگاهی و هوشیاريچرا خشونت و تعصبسردرد میگرن در کودکانگاهی لازم است برای فهم و ارتباط انسانی، محدود به توسعه هوش مصنوعی قادر اسمبانی ذهنی سیاه و سفیددژا وو یا اشنا پنداریهوش مصنوعی گوگل به کمک تشششمین کنگره بین المللی سپیشرفتی مستقل از ابزار هاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر نگاه ناظر هوشیار بمسیر دشوار تکامل و ارتقادر چه مرحله ای از خواب ، رهوش احساسیعامل کلیدی در کنترل کارآآیا انسان با مغز بزرگش اخاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز انسان برای ایجاد تمددرگیری مغز در بیماری کویهستي مادي ای که ما کوچکترإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَاضطراب و ترستاثیر درجه حرارت بر عملکمغزهای کوچک بی احساسروزه داری و بیمار ی ام اس وبینار اساتید نورولوژی دانسان جدید از چه زمانی پابیان ژن های اسکیزوفرنی دتاثیر رژیم گیاه خواری بر نقش رژیم غذایی بر رشد و اژنهای مشترک بین انسان و وایا بدون زبان میتوانیم تبحثی درباره هوش و تفاوتهتغییرات تکاملی سر انسان نوار مغزی روشی مهم در تشخزبان و شناخت حقیقت قسمت چکنگره بین المللی سردرد دابزار بقای موجود زنده از برخی روش های تربیتی کودکقانونمندی و محدودیت عالمحافظه و اطلاعات در کجاست نگاه محدود و تک جانبه، مشسیاره ابلهانکجای مغز مسئول پردازش تجاخلاق و علوم اعصابتلاش هایی در بیماران قطع مولتیپل اسکلروز در زنان خودآگاهی و هوشیاريچرا در مغز انسان، فرورفتسردرد و علتهای آنگاهی مغز بزرگ چالش استارتباط شگفت مغز انسان و فتوسعه برخی شغل ها با هوش مجموعه های پر سلولی بدن مدژاوو یا آشناپنداریهوش مصنوعی گوگل به کمک تشصرع و درمان های آنپاسخ گیاهان در زمان خورداز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر نگاه انسان بر رفتامشکلات نخاعیدر هم تنیدگی کوانتومی و پهوش احساسیعادت کردن به نعمتآیا احتمال دارد رویا از آاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز انسان برای شادمانی طدرگیری مغز در بیماران مبهستی ما پس از شروعی چگال افراد آغاز حرکت خودشان راطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر درجه حرارت بر عملکمغزتان را در جوانی سیمکشروش مقابله مغز با محدودیوراپامیل در بارداریانسان عامل توقف رشد مغز