دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تاثیر گیاه خواری بر رشد و تکثیر سلولهای عصبی و مغزی قسمت اول

گیاه خوری امروز تبدیل به یک برنامه جدید در زندگی خیلی از افراد به خصوص جوانان شده است. در نگاه اول شاید خیلی از آنها لاغر شدن و سبکتر زندگی کردن را به عنوان علت گیاه خواری خود معرفی کنند، ولی حقیقتا رشد این پدیده به خصوص در میان قشر مرفه و تحصیل کرده، لازم میکند به طور مفصل به این مبحث پرداخته شود و فواید و ضررهای احتمالی آن بررسی گردد. امروز با وجود انواع و اقسام غذاهای گیاهی و غذاهای غنی شده با ویتامینها، گیاه خواری بسیار آسان شده است .

غذاهایی به صورت آماده، امروز در بازارها وجود دارد که هیچ مواد گوشتی به آن اضافه نمی شود و انتخابهای بسیار گوناگونی را با طعمهای مختلف در اختیار مردم میگذارد که اصلا بد طعمتر از غذاهای گوشتی نیست. گیاهخواری شکلهای مختلف دارد. برخی هستند که تا حدی گیاه خوارند مثلا گوشت قرمز را از رژیم غذایی خود حذف میکنند ولی انواع گوشت سفید مانند ماهی و مرغ را مصرف میکنند. یا گروه دیگری تخم مرغ وشیر را مصرف می کنند ولی از مصرف انواع گوشتها خودداری می کنند.

گروهی دیگر دوره هایی از گیاه خواری خالص را در طی سال تجربه میکنند مثلا یک ماه از سال را به گیاه خواری خالص می پردازند. و یا گروهی مصرف خالص گوشت را در دوره ای محدود می کنند ولی مصرف آب گوشت یا ترکیبات تهیه شده از گوشت را در دوره ای از سال مجاز می دانند. American Dietetic Association, رژیم گیاه خواری را غنی از مواد غذایی مفید و بسیار سالم و مفیدتر از غذاهای گوشتی برای جلوگیری از برخی بیماریهای مزمن مانند بیماریهای قلبی و یا دیابت می داند.

در گیاه خواری به خصوص وقتی گوشت قرمز حذف شود، مصرف چربی اشباع و کلسترول کاهش می یابد و در عوض ویتامینهایی مانند سی و ای و فیبر و پتاسیم و منیزیوم و کارتنویید و فلاونویید افزایش می یابد و آنها منجر به کاهش فشار خون و کاهش کلسترول زیان بار خون می شود. در یک مطالعه روی 76000 نفر مشخص شد که میزان مرگ و میر به خاطر بیماریهای مزمن قلبی در گیاه خواران، 25% کاهش می یابد. در مطالعه ای دیگر در Oxford cohort of the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC-Oxford) مشخص گردید که میزان مرگ و میر قلبی گیاه خواران 19% کمتر از گوشت خواران است.

مصرف زیاد فیبرهای گیاهی و ویتامنیهای موجود در آن میتواند به کنترل فشار خون و کنترل قند خون کمک کند، با اینحال مصرف کربوهیدراتهای گیاهی مانند سیب زمینی در مقادیر زیاد، برعکس میتواند قند خون را بالا ببرد. باید توجه شود که کاهش مرگ و میر قلبی، اصلا به معنی کاسته شدن از رشد مغز و سلولهای عصبی نیست. مغز و قلب دو اندام متفاوت هستند و رشد یکی در این عالم مادی- که تناقضات گوناگون دارد- میتواند منجر به کوچک شدن و کم کاری دیگری شود . وقتی غذای دریافتی و جذب شده در بدن شما محدود است، بدن به ناچار آن را صرف اندامی مانند قلب می کند تا زندگی شما دوام یابد هرچند، مغز کوچکتر و کم کارتر شود و این، قانون بقا به رغم کیفیت پائینتر است.

طبیعت میکوشد تا حیات حفظ شود هرچند کیفیت حیات خیلی هم آرمانی نباشد. سلامت نورونها و سلولهای مغزی الزاما همراه با سلامتی دیگر سلولهای حیاتی بدن نیست. سلول پرخور عصبی میتواند در زمان محدود بودن انرژی دریافتی و غذا، بسیاری از سلولهای حیاتی بدن را از انرژی محروم کند. بنابراین در شرایط کمبود انرژی دریافتی بهتر است سلولهای عصبی و مغزی از انرژی محروم شوند تا امکان بقای اندامهای حیاتی مانند قلب فراهم شود. به علاوه چربی های اشباع که میتوانند سطح عروق خونی و قلب را بپوشانند و خون رسانی را مختل کنند، زیر بنای ساختمانی غشای پر چربی سلولهای عصبی هستند.

با یک پارادوکس برجسته مواجهیم :
چربی ها در غشای نرونهای عصبی عامل حفظ سلول و بقای آن و هدایت عصبی است و در همان حال میتواند با تجمع در رگهای خونی و دریچه های قلبی منجر به ناکارآمدی سیستم گردش خونی شود. باید به نحوی بین این دو، توازن برقرار کرد به طوری که توام با کم شدن مصرف چربی و انرژی های زیاد در رژیم غذایی، سلولهای مغزی، از این مزیتها محروم نشوند. و نیز مصرف زیاد چربی و انرژی، با مسدود کردن عروق خونی ،منجر به سکته قلبی و مرگ نشود و حفظ این توازن یک هنر بزرگ است.

گیاهخواران در معرض چه کمبودهایی هستند؟
گیاه خواران مشکلی از نظر دریافت کلسیم ندارند و منابع زیادی از کلسیم در میان گیاهان هست ( مثلا کلم معمولی و کلم بروکلی و کلم چینی و اسفناج ) ولی میزان ویتامین دی و ویتامین کا در گیاهان کم است و اگر این افراد از ترکیبات اضافی و غنی شده با ویتامین دی استفاده نکنند، دچار کمبود ویتامین دی میشوند. البته ویتامن دی اصلی که بر اثر تابش نور آفتاب بر سطح پوست ایجاد میشود، در صورت تابش کافی آفتاب، ساخته می شود و مشکلی ایجاد نمی گردد. مشکل، وقتی است که فرد گیاه خوار به خصوص در عرضهای جغرافیایی بالا باشد و تابش آفتاب کافی نداشته باشد.

نقشهای برجسته ویتامین دی در سلامت سلولهای عصبی در قسمتهای مختلف این کانال بیان شد. جهت مطالعه این نقشها به قسمتهای مربوط (#ویتامین) مراجعه شود. میزان بالای منیزیم و پتاسیم ترکیبات گیاهی، از میزان اسیدی بودن خون میکاهد و به استحکام استخوانها کمک می کند. مصرف زیاد پروتئین در رژیمهای گوشتی میتواند اثرات مضری بر استحکام استخوان داشته باشد. پروتئین: افرادی که در رژیم گیاه خواری خود از تخم مرغ و شیر هم استفاده میکنند ( گیاه خواری محدود) معمولا دچار کمبود پروتئین نمی شوند.

چون شکل پروتئین گیاهی متفاوت از پروتئین حیوانی است، گیاهخواران به مقدار بیشتر پروتئین نیاز دارند(کسانی که گوشت میخورند به 0.4 میلی گرم پروتئین در ازای هر پوند وزن بدن نیاز دارند و این میزان در گیاه خواران قدری بیشتر و 0.45 میلیگرم در ازای هر پوند وزن بدن است). برای تامین پروتئین بیشتر لازم است گیاه خواران از برخی غلات مانند برنج سبوس دار و عدس، نخود ،نخود فرنگی، لوبیا، گندم ،جوی دوسر و جو استفاده کنند . روشن شد که مصرف زیاد پروتئین به دلیل خاصیت اسیدی کردن خون ، برای استخوانها خوب نیست، پس قدری کمتر بودن پروتئین زیان آور نیست. بیشتر شدن پروتئین، عضلات را قویتر و استخوانها را ضعیفتر میکند و این ، ویژگی عالم مادی ماست که هیچ چیز مطلقی در آن وجود ندارد. جایی را قویتر می کنیم، جای دیگر ضعیفتر می شود!!

ویتامین B12 :
این ویتامین فقط در ترکیبات گوشتی و تخم مرغ وجود دارد پس افرادی که منحصرا از گیاهان استفاده میکنند حتما لازم است مواد غذایی آنها با این ویتامین غنی شده باشد. نقش برجسته این ویتامین در خونسازی و سلامت نورنهای عصبی، امروزه کشف شده و نشان داده شده است که کمبود مداوم آن چه بلائی برسر سلولای عصبی می آورد( بیماری ای مشابه فرم شدید بیماری ام اس) پس گیاه خواران در مورد کمبود این ویتامین به خصوص باید بسیار محتاط باشند.

آهن :
میزان آهن قابل جذب در گوشت و ترکیبات حیوانی بسیار بیشتر از ترکیبات گیاهی است . البته میزان جذب آهن گیاهی در حضور ویتامین سی میوه ها و سبزیجات بیشتر می شود ولی فیتات موجود در غلات از جذب آن می کاهد. پس کمبود جذب آهن مشکل جدی در گیاه خواران خالص است. البته آهن زیاد، اصلا سودمند نیست. در ادامه بحثها به آن اشاره خواهد شد.

امگا 3 :
رژیمهای فاقد ماهی و تخم مرغ، میزان امگا سه کمی دارند( EPA and DHA) بدن ما قادر است ALA در رژیمهای گیاهی را تبدیل به امگا 3 کند ولی این تبدیل اصلا کافی نیست. گیاه خواران میتوانند با مصرف جلبک و خزه دریایی میزان امگا 3 را در بدن خود بیشتر کنند میزان مصرف کافی ALA در گیاه خواران زن 1.1 گرم در روز است، ترکیباتی که ALA بیشتری دارند عبارتند از تخم کتان ، گردو و روغن کلزا @salmanfatemi جهت مطالعه بیشتر به سایت زیر مراجعه شود. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/becoming-a-vegetarian


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تاثیر درجه حرارت بر عملکدژاوو یا آشناپنداریما تحت کنترل ژنها هستیم یهیچگاه از فشار و شکست نتراضطراب و ترسدرمان های بیماری آلزایمرمسیر دشوار تکامل و ارتقاآیا برای تولید مثل همیشه ورزش هوازی ، بهترین تمریبیان ژن های اسکیزوفرنی دروح رهاییمغز ایندگان چگونه استامیوتروفیک لترال اسکلروکمردرد با پوشیدن کفش منابحثی درباره هوش و تفاوتهراه پیروزی در زندگی چیستنقش اتصالات بین سلولهای ايا اراده آزاد توهم است یکشف مکانیسمی پیچیده در ببررسي علل احتمالي تغيير سفرنامه سفر به بم و جنوب چه زیاد است بر من که در ایابزارهای دفاعی و بقای موپوست ساعتی مستقل از مغز دتنفس هوازی و میتوکندریساخت شبکه عصبی با الفبایچگونه جمعیت های بزرگ شکل ارتوکين تراپی روشی جديد آیا هشیاری کوانتومی وجودتئوری تکامل در پیشگیری و جهشهای مفید و ذکاوتی که دشبیه سازی میلیون ها جهان فلج بل، فلجی ترسناک که آننزاع بین جهل و علم رو به پاز آغاز خلقت تا نگاه انساتاثیر گیاه خواری بر رشد وخواب سالم عامل سلامتیعید نوروز مبارکلرزش ناشی از اسیب به عصبهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکدانشمندان ژنی از مغز انسماه رجبهاوکينگ پیش از مرگش رسالاطلاعاتی عمومی در مورد مدرمان های جدید میگرنمشکلات نخاعیآیا بزرگ شدن مغز فقط در دورزش و میگرنبیست تمرین ساده برای جلوروزه داری و بیمار ی ام اس مغز ابزار برتر بقاامگا سه عامل مهم سلامتکنفرانس تشنج هتل کوثر اصبحثی درباره هوش و تفاوتهرشته نوروایمونولوژی و نقنقش حفاظتی مولکول جدید دايا اراده آزاد توهم است یکشف ارتباط جدیدی از ارتببررسی و اپروچ جدید بر بیمسفرنامه سفر به بم و جنوب چهار میلیارد سال تکامل باثر مضر مصرف طولانی مدت رپیموزایدتنفس هوازی و میتوکندریتبدیل تراکت صوتی مصنوعی ساخت شبکه عصبی مصنوعی با چگونه حافظه را قویتر کنیارتباط میکروب روده و پارتا 20 سال آینده مغز شما به جهشهای مفید و ذکاوتی که دشبیه سازی سیستم های کوانفلج خوابنزاع بین علم و نادانی رو از تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد وخواب سالم عامل سلامتی و یعامل کلیدی در کنترل کارآلزوم سازگاری قانون مجازاهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز تاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکدانشمندان روش هاي جدیدی ماپروتیلینهاوکينگ پیش از مرگش رسالاطلاعاتی عمومی در مورد مدرمان های رایج ام اسمشاهده آینده از روی مشاهآیا تکامل و تغییرات ژنتیورزش بهترین درمان بیش فعبیشتر کمردردها نیازی به روش مقابله مغز با محدودیمغز از بسیاری حقایق می گرامروز دانش ژنتیک هیچ ابهکنگره بین المللی سردرد دبحثی درباره احساسات متفارشد مغز علت تمایل انسان بنقش حیاتی تلومر دی ان آ دای آنکه نامش درمان و یادشکشف جمجمه ای درکوه ایرهوبررسی سیستم تعادلی بدن اسفرنامه سفر به بم و جنوب چهار ساعت پس از کشتار خوکاثرات مفید قهوهپیچیدگی های مغزی در درک زتو دی ان ای خاص ميتوکندريتبدیل سلولهای محافط به سساختار شبکه های مغزی ثابنگاهی بر قدرت بینایی دراارتباط چاقی و کاهش قدرت بتاثیر مشاهده بر واقعیت بجاذبه و نقش آن در شکلگیریشباهت زیاد بین سلول هاي عفلج خواب چیستنزاع بین علم و جهل رو به پاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد وخواب عامل دسته بندی و حفطعسل طبیعی موثر در کنترل بلزوم سازگاری قانون مجازاهوش مصنوعی از عروسک تا کمهوش مصنوعی از عروسک تا کماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکدانشمندان روشی برای تبدیمبانی ذهنی سیاه و سفیدهدف از تکامل مغزبلندی در ذهن ما درک بلندیدرمان جدید میگرن با انتی معنی روزهآیا خداباوری محصول تکاملورزش در کمر دردبا هوش مصنوعی خودکار روبروش های صرفه جویی در ایجامغز برای فراموشی بیشتر کانفجار و توقف تکاملی نشاکنگره بین المللی سردرد دبحثی درباره احساساتی غیرزمین زیر خلیج فارس تمدنی نقش داروهاي مختلف معروف ایندرالگنجینه ای به نام ویتامین بررسی علل کمر درد در میانسفرنامه سفر به بم و جنوب نوار مغزی روشی مهم در تشخاثرات مضر ماری جواناپیوند مغز و سر و چالشهای تولید سلولهای جنسی از سلتری فلوپرازینسخن پاک و ثابتنگاهی بر توانایی اجزاي بارتباط هوش ساختار مغز و ژتاثیر نگاه ناظر هوشیار بحقیقت راستین انسان علم بشباهت زیاد بین سلول هاي عفیلمی بسیار جالب از تغیینظام مثبت زندگیاز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وخودآگاهی و هوشیاريعصب حقوق نورولووممانتین یا آلزیکسا یا ابهوش مصنوعی در کامپیوترهااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر رو ح و روان بر جسمداروهای مصرفی در ام اسمجموعه های پر سلولی بدن مهزینه ای که برای اندیشیدبه زودی شبکه مغزی به جای درمانهای بیماری پارکینسمغز فکر میکند مرگ برای دیآیا دلفین ها می تواند از وزوز گوشبارداری بدون رحمروش هایی ساده برای کاهش امغز بزرگ چقدر مفید هست ؟انگشت نگاری مغز نشان میدکندر در بیماریهای التهاببخش دیگری در وجود انسان هزندگی هوشمند در خارج از زنقش روزه داری در سالم و جایا کوچک شدن مغزانسان الگیاه خواری و گوشت خوار کدبزرگ شدن مغز محدود به دورسفری به آغاز کیهاننورون هاي مصنوعی می تواناجزای پر سلولی بدن انسان پیوند سر، یکی از راه حلهاتوانایی مغز و دیگر اجزای تری فلوپرازینسریعترین کامپیوتر موجودناتوانی از درمان برخی ویارتباط انسانی، محدود به تاثیر نگاه انسان بر رفتاحافظه و اطلاعات در کجاست شش مرحله تکامل چشمفیزیکدانان ماشینی برای تنظریه تکامل در درمان بیماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وخودآگاهی و هوشیاريعضلانی که طی سخن گفتن چقدمنابع انرژي پاک سرچشمه حهوش مصنوعی در خدمت خلق وحاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر رژیم گیاه خواری بر داروهای ضد بیماری ام اس ومحل درک احساسات روحانیهستي مادي ای که ما کوچکتربوزون هیگز چیستدرک فرد دیگر و رفتارهای امغز ما کوچکتر از نیم نقطهآیا دست مصنوعی به زودی قایک پیشنهاد خوب برای آسان بازگشت از آثار به سوی خداروش صحبت کردن در حال تکاممغز بزرگ چالش است یا منفعاندوهگین نباش اگر درب یا کوچک شدن مغز از نئاندرتابرنامه و ساختار پیچیده مزیباترین چیز در افزایش سنقش رژیم غذایی در رشد و اایا ابزار هوشمندی یا مغز گالکانزوماب، دارویی جدیبسیاری از بیماری های جدیسلولهای بنیادی مصنوعی درنورون های ردیاب حافظهاجزایی ناشناخته در شکل گپیشینیان انسان از هفت میتوازن مهمتر از فعالیت زیتسلیم شدن از نورون شروع مسرگیجه از شایعترین اختلاناتوانی در شناسایی چهره ارتباط شگفت مغز انسان و فتاثیر نگاه انسان بر رفتاحافظه و اطلاعات در کجاست ششمین کنگره بین المللی سفرگشت و تکامل تصادفی محض هفت چیز که عملکرد مغز تو از تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر انتخاب از طرف محیط خانواده پایدارمقالاتمولتیپل اسکلروز در زنان هوش مصنوعی در خدمت خلق وحاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر داروی فامپیریدین یا نورلمحل درک احساسات روحانی دهستی ما پس از شروعی چگال بیماری گیلن باره و بیماردرک و احساسمغز مادران و کودکان در زمآیا رژیم غذایی گیاهی سلایکی از علل محدودیت مغز امبازسازي مغز و نخاع چالشی روشهای نو در درمان دیسک بمغز بزرگ چالشهای پیش روانسان قدیم در شبه جزیره عکودک ایرانی که هوش او از برین نت به جای اینترنتزیرفون داروی ضد ام اسنقش زبان در سلطه و قدرت اایا بیماری ام اس (مولتیپگامی در درمان بیماریهای تفاوت مغز انسان و میمون هسلسله مباحث هوش مصنوعینوروپلاستیسیتی چیستاحساس گذر سریعتر زمانپیشرفتی مستقل از ابزار هتوسعه برخی شغل ها با هوش تشنج چیستسردرد و علتهای آننخاع ما تا پایین ستون فقرارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر ویتامین دی بر بیماحافظه و اطلاعات در کجاستصرع و درمان های آنفراموش کارها باهوش تر هسهفت سین یادگاری از میراث از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سخطا در محاسبات چیزی کاملتاثیر ویتامین دی بر بیمامواد کوانتومی جدید، ممکنموجود بی مغزی که می تواندهوش مصنوعی درمانگر کامپیاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر داروی تشنجی دربارداریمحدودیت های حافظه و حافظو هر کس تقوای خدا پیشه کنبیماری ای شبیه آلزایمر و درک احساسات و تفکرات دیگمغز چون ابزار هوش است دلیآیا راهی برای رفع کم آبی یادگیری مهارت های جدید دبحتی علمی درباره تمایل بروشهای شناسایی قدرت شنوامغز حریص برای خون، کلید تانسان جدید از چه زمانی پاکودکان خود را مشابه خود تبرای پیش بینی آینده مغز دزبان چهار حرفی حیات زمیننقش زبان در سلطه و قدرت اایا بدون زبان میتوانیم تگاهی لازم است برای فهم و تفاوتهای جنسیتی راهی براسم زنبور ، کلیدی برای وارنوشیدن چای برای مغز مفید اخلاق و علوم اعصابپاسخ گیاهان در زمان خوردتوصیه های غیر دارویی در ستغییر الگوی رشد مغزی با زسردرد تنشننخستین تصویر از سیاهچالهارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر ژنها بر اختلالات خحس چشایی و بویاییضررهای مصرف شکر و قند بر فراموشی همیشه هم بد نیستهمیشه عسل با موم بخوریماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری مخطا در محاسبات چیزی کاملصفحه اصلیموجودات مقهور ژنها هستندهوش مصنوعی درخدمت خلق وحاز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر رژیم گیاهخواری بر داروی جدید s3 در درمان ام مخچه ، فراتر از حفظ تعادلویتامین E برای فعالیت صحبیماری ای شبیه ام اس مولتدرک تصویر و زبان های مخلتمغز چگونه صداها را فیلتر آیاما مقهور قوانین فیزیکیادآوری خواب و رویابحث درباره پیدایش و منشاروشی برای بهبود هوش عاطفمغز زنان جوانتر از مغز مرانسان عامل توقف رشد مغزکوری گذرای ناشی از موبایبرخی نکات از گاید لاین پرزبان و بیان، در سایه پیشرنقش سجده بر عملکرد مغزایا تکامل هدفمند استگاهی مغز بزرگ چالش استتقلید مرحله ای نسبتا پیشسودمندی موجودات ابزی بر نوعی سکته مغزی ، وحشتناک اختلال در شناسایی حروف و پختگی پس از چهل سالگي به توصیه هایی در مصرف ماهیتغییر زودتر اتصالات مغزیسردرد سکه اینرمش های مفید در سرگیجهارتباط غیرکلامی بین انساتاثیر کپسول نوروهرب بر نحس و ادراک (قسمت اول )ضررهای شکر بر سلامت مغزفرایند حذف برخی اجزای مغهوموارکتوس ها ممکن است داز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب دفاع در برابر تغییر ساختسوالات پزشکیمیهمانهای ناخوانده عامل هوش مصنوعی ساخته هوش طبیاز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر عصاره تغلیظ شده گیداروی جدید ضد میگرنمخچه ابزاري که وظیفه آن فویتامین E در چه مواد غذایبیماری بیش فعالیدرک عمیق در حیواناتمغز آیندگان چگونه است ؟آزمون ذهنی گربه شرودینگرژن هوش و ساختارهای حیاتی بحثی در مورد نقش ویتامينروشی جدید در درمان قطع نخمغزهای کوچک بی احساسانعطاف پذیری مکانیسمی علکی غایب شدی تا نیازمند دلبرخی اثرات مضر ویتامین دزبان و تکلم برخی بیماریهنقش غذاها و موجودات درياایرادهای موجود در خلقت بگذر زمان کاملا وابسته به تلقین اطلاعات و حافظهسیاهچاله و تکینگی ابتدایچیزی خارج از مغزهای ما نیاختلالات مخچهپرورش مغز مینیاتوری انساتوضیحی ساده در مورد هوش متغییر عمودی سر انسان از پسرعت فکر کردن چگونه استنرمشهای مهم برای تقویت عارتروز یا خوردگی و التهاتاثیر کپسول نوروهرب بر تحس و ادراک (قسمت دوم )طی یکصد هزار سال اخیر هرچفرد حساس از نظر عاطفی و بهوش مصنوعی می تواند بر احاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروی ضد تشنج سدیم دقیق ترین تصاویر از مغز اپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمیگرن سردردی ژنتیکی که بهوش احساسیازدواج های بین گونه ای، رتاریخ همه چیز را ثبت کردهداروی ضد تشنج با قابليت تمدارک ژنتیکی چگونه انسانآیا واکنش های یاد گرفته وویتامین دی گنجینه ای بزربیماری تی تی پیدرگیری اعصاب به علت میتومغز انسان ایا طبیعتا تماإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَژن یا نقشه توسعه مغز و نقبحثی جالب درباره محدودیتروشی جدید در درمان سکته ممغزتان را در جوانی سیمکشاولین هیبرید بین انسان وکاهش التهاب ناشی از بیمابرخی اختلالات عصبی مثانهزبان و شناخت حقیقت قسمت چنقش غذاها و موجودات دريااگر نعمت فراموشی نبود بسگربه شرودینگر و تاثیر مشتلاش هایی در بیماران قطع سیاره ابلهانچگونه مغز پیش انسان یا هماختلالات حرکتی در انسانآلزایمرتکامل چشمثبت امواج الکتریکی در عصشلیک فراموشیچرا مغزهای ما ارتقا یافت ارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر کپسول نوروهرب بر سحس و ادراک قسمت چهارمظهور امواج مغزی در مغز مصقانون مندی نقشه ژنتیکی مهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکدلایلی که نشان میدهد ما بمیدان مغناطيسي زمین بشر هوش احساسیاستفاده از هوش مصنوعی در داروی ضد تشنج با قابليت تمروری بر تشنج و درمان هایآیا آگاهی پس از مرگ از بیواکنش های ناخودآگاه و تقبیماری ضعف عضلات نزدیک برقیبی قدرتمند در برابر ممغز انسان برای ایجاد تمدافراد آغاز حرکت خودشان رژنها نقشه ایجاد ابزار هوبحثی در مورد نقش کلسیم و ريتوکسيمب در درمان ام اسنقش قهوه در سلامتیاولین مورد پیوند سر در انکایروپاکتیک چیستبرخی بیماری ها که در آن بزبان و شناخت حقیقت قسمت انقش غذاها و موجودات دريااگر نعمت فراموشی نبود بسگزیده ای از وبینار یا کنفتلاشی برای درمان قطع نخاسیاره ابلهانچگونه هموساپينس بر زمین اختلالات صحبت کردن در انآیا ما تنها موجودات زنده تکامل ابزار هوش ، راه پر جمجمه انسان های اولیهشنا در ابهای گرم جنوب نیچرا حیوانات سخن نمی گوینارزش حقیقی زبان قسمت دومتاثیر کپسول نوروهرب بر سحس و ادراک قسمت پنجمعلم به ما کمک میکند تا موقارچ بی مغز در خدمت موجودهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکدندان ها را مسواک بزنید تمکانیزمهای دفاعی در برابهوش عاطفی بیشتر در زناناستیفن هاوکینگ در مورد هداستانها و مفاهیمی اشتبامرکز خنده در کجای مغز استآیا امکان بازسازی اندامهواکسن سرطانبیماریهای تحلیل عضلانی ارموزی از نخستین تمدن بشرمغز انسان برای شادمانی طافزایش قدرت ادراکات و حسژنها ، مغز و ارادهبحثی در مورد عملکرد لوب فریواستیگمیننقش مهاجرت در توسعه نسل ااولین تصویر در تاریخ از سکاربرد روباتهای ريزنانوبرخی بیماری های خاص که بدزبان و شناخت حقیقت قسمت دنقشه مغزی هر فرد منحصر بهاگر تلاش انسان امروز براگزارش یک مورد جالب لخته وتلاشی جدید در درمان ام اسسیر آفرینش از روح تا مغز چگونه آن شکری که می خوریمادامه بحث تکامل چشمآیا مغز تا بزرگسالی توسعتکامل زبانجنسیت و تفاوت های بیناییشناخت و معرفت، و نقش آن دچرا حجم مغز گونه انسان درارزش حقیقی زبان قسمت سومتاثیر گیاه خواری بر رشد وحس و ادراک قسمت سومعلایم کمبود ویتامین E را قدم زدن و حرکت دید را تغیهوش مصنوعی الفاگواز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکدو ویژگی انتزاع و قدرت تجما انسانها چه اندازه نزدهوش عاطفی در زنان بیشتر ااستیفن هاوکینگ در تفسیر در مانهای کمر دردمرگ انتقال است یا نابود شآیا انسان با مغز بزرگش اخواسطه ها د رمسیر ایجاد مغبیهوش کردن در جراحی و بیمرمز و رازهای ارتباط غیر کمغز انسان برای شادمانی طافسردگی و اضطراب در بیماژنهای هوش ، کدامندبحثی درباره هوش و تفاوتهرژیم غذایی حاوی تخم مرغ ونقش هورمون های تیروئید داولین سلول مصنوعیکاربرد روباتهای ريز، در برخی توجهات در ببمار پارزبان و شناخت حقیقت قسمت سنقص در تشخیص هیجانات عامابزار هوش در حال ارتقا ازگشایش دروازه جدیدی از طرتمایل زیاد به خوردن بستنسیستم تعادلی بدنچگونه انتظارات بر ادراک ادغام میان گونه های مختلآیا همه جنایت ها نتیجه بیتکامل ساختار رگهای مغزی جنسیت و تفاوت های بیناییشناسایی سلول های ایمنی اچرا در مغز انسان، فرورفتاز نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر گیاه خواری بر رشد وحساسیت روانی متفاوتعلایم کمبود ویتامین E را قدرت انسان در نگاه به ابعهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکديدن با چشم بسته در خواب تاثیر درجه حرارت بر عملکدی متیل فومارات(زادیوا)(ما انسانها چه اندازه نزدهوشیاری کوانتومیاستخوان های کشف شده، ممکدر چه مرحله ای از خواب ، رمراحل ارتقای پله پله کیهآیا احتمال دارد رویا از آوراپامیل در بارداریبیوگرافیرویای شفافمغز انسان رو به کوچک تر شالکتروتاکسی(گرایش و حرککلرال هیدرات برای خوابانبحثی درباره هوش و تفاوتهراه های جدید برای قضاوت رنقش ژنتیک در درمان اختلااوکرلیزوماب داروی جدید شکجای مغز مسئول پردازش تجبرخی سلولهای عصبی در تلازبان، وسیله شناسایی محیطچند جهانیابزارهای بقای موجود زندپمبرولیزوماب در بیماری چتمدن قدیمی ای در جنوب ایرسیستم دفاعی بدن علیه مغز چگونه باغبانی باعث کاهش ادغام دو حیطه علوم مغز و آیا هوش ارثی دریافتی از پتکامل شناخت انسان با کشفجهش های ژنتیکی مفید در ساشواهدی از دنیسوان(شبه نئچراروياها را به یاد نمی آاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد وخلاصه ای از مطالب همایش معلت خواب آلودگی بعد از خولوب فرونتال یا پیشانی مغهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکدژا وو یا اشنا پنداریما با کمک مغز خود مختاريمهوش، ژنتیکی است یا محیطیاصول سلامت کمردر هم تنیدگی کوانتومی و پمزایای شکلات تلخ برای سلآیا احتمال دارد رویا از آورزش هوازی مرتب خیلی به قبیوگرافیروبات های ریز در درمان بیمغز انسان رو به کوچکتر شدالتهاب شریان تمپورالکمردرد و علل آنبحثی درباره هوش و تفاوتهراه های جدید برای قضاوت رنقش انتخاب از طرف محیط، نايندگان چگونه خواهند دیدکشف مکانیسم عصبی خوانش پبرخی سيناپسها طی تکامل و سفر نامه سفر به بم و جنوب چندین ماده غذایی که ماننابزارهای پیشرفته ارتباط پنج اکتشاف شگفت آور در موتمساح حد واسط میان مغز کوسکته مغزیچگونه جمعیت های بزرگ شکل ارتقا و تکامل سنت آفرینش آیا هوش سریعی که بدون احستئوری تکامل امروز در درمجهش های ژنتیکی غیر تصادفشاهکار قرنچراروياها را به یاد نمی آاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد وخواندن ، یکی از شستشو دهنعوارض ازدواج و بچه دار شدلبخند بزن شاید صبح فردا زهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز ت