دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

انسان قدیم در شبه جزیره عربی در کنار انسان جدید میزیسته است

انسان قدیم، در شبه جزیره عربی در کنار انسان جدید میزیسته است.

نقش مهم مهاجرت و خروج از آفریقا در تکامل و ارتقای مغز پیشینیان انسان

مهاجرت از آفریقا گامی مهم در دستیابی به مناطق خوش آب و هواتر و غذای بیشتر و ماجراجویی انسان بوده است. از پیشینیان انسان یعنی آردیپثیتیکوس تا اجداد بعدی یعنی هموارکتوس تا انسان امروز، راه پر فراز و نشیبی طی شده است.

خروج سرنوشت ساز از آفریقا، از یک منطقه آن نبود، از غرب و شمال تا شرق آفریقا، منطقه وسیعی است که پیشینیان انسان گذر کردند تا محلی آرام و خوب را برای نسل های آینده فراهم کنند.

هر چند حرکت از شمال آفریقا به دلیل پیوند زمینی آن با اروپا ساده تر به نظر میرسد، ولی هوموارکتوس های خارج شده از شمال، نتوانستند نسلی پایدار را ایجاد کنند.

بقایای هوموارکتوس در قفقاز نشان از این ماجرا جویی دارد ولی این هوموارکتوس های ماجرا جو بعدها منقرض شدند.

از شرق آفریقا به سوی شبه جزیره عربی، هر چند با کیلومترها دریا جدا میشود ولی مسیر مهاجرت گروهی پیشرفته تر از پیشینیان انسان به سوی زندگی ای نو است.

این گروه از هموساپینس های مهاجر در مسیر زندگی جدید و سرنوشت ساز خود از کیلومترها دریای احمر میگذرند تا در تنگه باب المندب در جنوب شبه جزیره عربی فرود بیایند و در ادامه مسیر مهاجرت خود به سوی منطقه بهشت پنهان زیر خلیج فارس- که در آن زمان با آبهای شور پوشیده نشده بود- در کنار و در طول چشمه های ساحلی شبه جزیره، حرکت کردند و گاهی حتی به درون شبه جزیره ای رفتند که هنوز تبدیل به صحرایی بی آب و علف نشده بود.

مهاجرت هوموارکتوس ها و نئاندرتال های شمالی هم محدود به قفقاز نماند و بسیاری از آنها در حرکت به سوی جنوب سر از ایران و عراق و عربستان و حتی شرق درآوردند و برخورد دو گونه انسان قدیم(هموارکتوس و ... و همونئاندرتال) و انسان جدید(هموساپینس) تاریخ جدیدی را ایجاد میکند که همه انسان های قدیم و جدید را با هم، یکی میکند تا جز اندک قبایلی- که در آفریقا ماندند- نخستین مشخصات رشد و ارتقا به سوی درجات بالاتر، در همه این انسان ها فراهم شود.

شاید از علل انقراض پیشینیان قدیمی انسان، زاد و ولد مشترک بین دو گونه انسان قدیم و جدید باشد مثلا زنان انسان جدید ممکن است با مردان انسان قدیم ازدواج میکردند و نسل حاصل از نظر مغزی و هوشی شبیه انسان جدید میشد.

پژوهشی جدید نشان داده است که نزدیکان قدیمی انسان برای مدتی طولانی از 190 تا 240 هزار سال قبل، در منطقه ای- که امروز شبه جزیره عربی خوانده میشود- زندگی میکردند و در قلب منطقه منتشر شدند و به دنبال رودها و دریاچه ها رفتند.

محققان در پژوهشی- که در مجله ساینس ریپپرت منتشر شد- بیان میکنند این نزدیکان، برای مدتی طولانی در این منطقه بودند تا نهایتا با انسان جدید یا هموساپینس برخورد کردند.

گروهی از پژوهشگران این نتایج را بر روی استخوان های قدیمی کشف شده، به دست نیاوردند بلکه به منطقه جزیره عربی سفر کردند و تبرهای دستی این پیشینیان انسان را بررسی نمودند.

پژوهش الیانور سکیری برای کشف قالبهای آشولی- که برای ایجاد ورقه های تیز تبرهای دستی استفاده میشد- بود.

ابزارهای قدیمی ساده

پژوهشگران به تبرهای دستی ای توجه کردند که هومینین ها ساخته بودند. هومینین ها شامل انسان جدید و اجداد تکاملی آن و و بچه های عموی انسان جدید است.

الیانور سکیری در دانشکده علوم تاریخ بشری ماکس پلانک در آلمان میگوید: (به عبارت دیگر این پژوهش، تاریخ جدا شدن خطی را- که به پیشینیان ما منجر شد- و خطی- که منجر به پیشینیان شامپانزه شد- مشخص کرده است.
سکیری میگوید: (هومینین های اولیه مغز کوچکی داشتند و ابزار های ساده ای میساختند.)

(با این حال هومینین های بعدی مغز بزرگتر و تکامل یافته تری داشتند و به جای آنکه سنگ ها را در هم بشکنند و ورقههای سنگی با لبه تیز بسازند، کارهای هنری زیبایی به نام تبرهای دستی درست می کردند. این ابزار ها با قطعات بزرگ مثلا در تبرهای دستی هست و ابزارهای آشولی نامیده میشود.

این ابزار ها- که در لشکر سوییس استفاده میشد- به 1.5 میلیون سال قبل بر میگردد. و چون کشف استخوان های هومینین، نادر است کشف ابزارهای دستی آشولی چیزی قابل توجه است تا بدانیم در کدام محل و کی زندگی می کردند. تبرهای دستی- که انسان ها در شبه جزیره عربی درست می کردند- واضح نیست.

سکیری میگوید: (کسانی- که به عنوان استفاده کنندگان این ابزار آشولی بودند- هوموارکتوس بودند که سلف مستقیم انسان جدید، به حساب می آید)

جز اندکی از مجموعه ای- که ابزارهای آشولی را ساختند- در این منطقه شناسایی نشده است و این منطقه ای مهم بین آفریقا و اوراسیا است.

در آفریقا وسایل آشولی اولیه و در اوراسیا ابزارهای آشولی بعدی پیچیده تر، ایجاد شد.

بنابراین دانشمندان اخیرا کوشیدهاند، در منطقه میانی یعنی ریاض در ع

ربستان سعودی جستجو کنند. دانشمندان باستان شناس در دهه هشتاد میلادی، 8395 قطعه باستانی را از این منطقه پیدا کردند.

ولی این قطعه های باستانی تاریخش مشخص نیست. برای شناخت بیشتر پژوهشگران در منطقه، عمق خاکبرداری را بیشتر کردند و بیش از پانصد قطعه باستانی سنگی را پس از خاک برداری، پیدا کردند.

تاریخ نیزه ارتش سوییس

تاریخ آن نشان داد که انسان قبل از هشت هزار سال قبل در آن منطقه- که قدیمی ترین محل آشولی در جنوب غرب آسیا است- زندگی میکرده است. این کشف قابل توجه است زیرا نشان داده است ابزارهای آشولی در منطقه شبه جزیره عربی کنونی اندکی قبل یا همزمان با زمانی- که انسان عاقل در منطقه آنها شروع به ساخت این ابزار کرده است- به پایان رسید.

گروهی از پژوهشگران از تاریخ تابش نور و حرارت، برای تعیین سن این ابزارها بهره بردند. این روش میزان نور منتشر شده انرژی ذخیره شده در انواع مختلف سنگ ها و خاک را اندازه گیری میکند. زیرا برخی معادن بر اساس آنچه سکیری میگوید، نیرو را به میزان شناخته شده از خورشید میگیرد.

او ادامه میدهد: (وقتی این معادن، زیر خاک مخفی میشود دوباره قادر نیست نیرویی را در درون خود ذخیره کند. از طریق گرم کردن این معادن میتوان نیروی ذخیره شده را آزاد کرد و مقدار نیرویی- که تخلیه میشود- در مقایسه با نقطه دیگر- که در معرض نور روز بوده است- اندازه گیری میشود.

(روش های کشف توانایی ها و هوش انسان های گذشته فقط با مشاهده استخوان های جمجمه نیست بلکه میتوان از آثار به جا مانده از این اقوام، به جای مشاهده جمجمه استفاده کرد. این آثار منعکس کننده میزان هنر و هوش آنهاست و حتی گاهی بهتر از مشاهده اندازه خود مغز، به کشف تمدن باستانی کمک میکند. گاهی برای شناخت توانایی ها و مغز، بهتر است به جای مراجعه به خود مغز به محصولات آن مراجعه شود و در مورد انسان- که توانایی های او محدود به بعد مادی و مغز نیست- مشاهده آثار به جامانده باستانی- که در قالب دست نوشته ها و لوح های سنگی و معماری و هنر، منعکس کننده هر دو بعد مادی و فرامادی انسان است- بیشتر از مشاهده جمجمه دارای ابزار هوش مادی، کمک خواهد کرد.)

این پژوهش همچنین بیان میکند این موجودات بشری(پیشینیان انسان عاقل) در این منطقه در طول گذرگاه های آبی آن منتشر شده اند. با اینکه شبه جزیره عربی، امروز صحرایی بی آب و علف است ولی در دوره هایی در گذشته منطقه ای سرسبز بوده است. سکیری میگوید: به نظر میرسد انسان هایی- که ابزار آشولی را تولید میکردند- در زمانی که شبکه ها و قنات های آبی در این منطقه بود- راه خود را به سوی منطقه مرکزی آن منحرف کردنداو می گوید ولی این منطقه دوباره در حدود 188 هزار سال قبل خشک و بی آب و علف شد.

https://www.livescience.com/64203-ancient-hominins-saudi-arabia.html?fbclid=IwAR2h8oIVE1QbHBf0wzKJbA6qXE6cjRx1VtQyja_lOZy6MyaZfnSJ1X37F1k

https://www.scientificamerican.com/arabic/articles/news/multiple-episodes-of-interbreeding-between-neanderthal-and-modern-humans/

Groucutt, H. S., et al. (2015). Human occupation of the Arabian Empty Quarter during MIS 5: evidence :
from Mundafan Al-Buhayrah, Saudi Arabia. Quaternary Science Reviews, 119, 116-135.)

@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ادغام دو حیطه علوم مغز و تبدیل تراکت صوتی مصنوعی مکانیزمهای دفاعی در برابتکامل ساختار رگهای مغزی سیستم دفاعی بدن علیه مغز هوش عاطفی بیشتر در زناناز نظر علم اعصاب اراده آزجهشهای مفید و ذکاوتی که دمرکز خنده در کجای مغز استتاثیر گیاه خواری بر رشد وشواهدی از دنیسوان(شبه نئواکسن سرطاناز تکینگی تا مغز از مغز تخواب سالم عامل سلامتی و یمغز انسان برای شادمانی طتاثیر درجه حرارت بر عملکعلت خواب آلودگی بعد از خوژنها ، مغز و ارادهآیا واکنش های یاد گرفته واستخوان های کشف شده، ممکدانشمندان ژنی از مغز انسنقش مهاجرت در توسعه نسل اکاربرد روباتهای ريزنانوإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبیوگرافیدرمان های جدید میگرننقشه مغزی هر فرد منحصر بهگزارش یک مورد جالب لخته واولین هیبرید بین انسان وبحثی درباره هوش و تفاوتهروبات های ریز در درمان بیچگونه آن شکری که می خوریمآیا مغز تا بزرگسالی توسعاگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سلولهای عصبی در تلاراه های جدید برای قضاوت رچرا حجم مغز گونه انسان درابزارهای بقای موجود زندقدم زدن و حرکت دید را تغیتمدن قدیمی ای در جنوب ایرزبان، وسیله شناسایی محیطهوش مصنوعی الفاگوارتقا و تکامل سنت آفرینش تبدیل سلولهای محافط به سما انسانها چه اندازه نزدتکامل شناخت انسان با کشفسکته مغزیهوش عاطفی در زنان بیشتر ااز نظر علم اعصاب اراده آزجاذبه و نقش آن در شکلگیریمرگ انتقال است یا نابود شتاثیر گیاه خواری بر رشد وشاهکار قرنواسطه ها د رمسیر ایجاد مغاز تکینگی تا مغز از مغز تخواب عامل دسته بندی و حفطمغز انسان برای شادمانی طعوارض ازدواج و بچه دار شدژنهای هوش ، کدامندآیا آگاهی پس از مرگ از بیاصول سلامت کمردانشمندان روش هاي جدیدی نقش هورمون های تیروئید دکاربرد روباتهای ريز، در افراد آغاز حرکت خودشان ربیوگرافیدرمان های رایج ام اسنقص در تشخیص هیجانات عامگشایش دروازه جدیدی از طراولین مورد پیوند سر در انبحثی درباره هوش و تفاوتهروح رهاییچگونه انتظارات بر ادراک آیا همه جنایت ها نتیجه بیاگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سيناپسها طی تکامل و راه های جدید برای قضاوت رچرا در مغز انسان، فرورفتابزارهای پیشرفته ارتباط قدرت انسان در نگاه به ابعتمدن بشری و مغز اخلاقیسفر نامه سفر به بم و جنوب هوش مصنوعی از عروسک تا کارتوکين تراپی روشی جديد تری فلوپرازینما انسانها چه اندازه نزدتئوری تکامل امروز در درمساخت شبکه عصبی با الفبایهوشیاری کوانتومیاز آغاز خلقت تا نگاه انساحقیقت راستین انسان علم بمراحل ارتقای پله پله کیهتاثیر گیاه خواری بر رشد وشبیه سازی میلیون ها جهان وراپامیل در بارداریاز تکینگی تا مغز از مغز تخودآگاهی و هوشیاريمغز انسان رو به کوچک تر شعید نوروز مبارککلرال هیدرات برای خوابانآیا امکان بازسازی اندامهاضطراب و ترسدانشمندان روشی برای تبدینقش ژنتیک در درمان اختلاکجای مغز مسئول پردازش تجافزایش قدرت ادراکات و حسبیان ژن های اسکیزوفرنی ددرمان ژنتیکی برای نوآوریچند جهانیپمبرولیزوماب در بیماری چاولین تصویر در تاریخ از سبحثی درباره هوش و تفاوتهروزه داری و بیمار ی ام اس چگونه باغبانی باعث کاهش آیا هوش ارثی دریافتی از پاگر تلاش انسان امروز برابررسي علل احتمالي تغيير راه پیروزی در زندگی چیستچراروياها را به یاد نمی آابزارهای دفاعی و بقای مولوب فرونتال یا پیشانی مغتمساح حد واسط میان مغز کوسفرنامه سفر به بم و جنوب هوش مصنوعی از عروسک تا کارتباط میکروب روده و پارتری فلوپرازینما با کمک مغز خود مختاريمتئوری تکامل در پیشگیری و ساخت شبکه عصبی مصنوعی با هوش، ژنتیکی است یا محیطیاز تلسکوپ گالیله تا تلسکحافظه و اطلاعات در کجاست مزایای شکلات تلخ برای سلتاثیر گیاه خواری بر رشد وشبیه سازی سیستم های کوانورزش هوازی مرتب خیلی به قاز تکینگی تا مغز از مغز تخودآگاهی و هوشیاريمغز انسان رو به کوچکتر شدعامل کلیدی در کنترل کارآکمردرد و علل آنآیا انسان با مغز بزرگش اخاطلاعاتی عمومی در مورد مداروهای مصرفی در ام اسنقش انتخاب از طرف محیط، نکشف مکانیسم عصبی خوانش پافسردگی و اضطراب در بیمابیست تمرین ساده برای جلودرمان جدید میگرن با انتی چندین ماده غذایی که ماننپنج اکتشاف شگفت آور در مواولین سلول مصنوعیبحثی درباره هوش و تفاوتهروش مقابله مغز با محدودیچگونه جمعیت های بزرگ شکل آیا هوش سریعی که بدون احسابزار هوش در حال ارتقا ازبررسی و اپروچ جدید بر بیمرشته نوروایمونولوژی و نقچراروياها را به یاد نمی آاثر مضر مصرف طولانی مدت رتاثیر درجه حرارت بر عملکلبخند بزن شاید صبح فردا زتنفس هوازی و میتوکندریسفرنامه سفر به بم و جنوب هوش مصنوعی از عروسک تا کارتباط چاقی و کاهش قدرت بتسلیم شدن از نورون شروع مما تحت کنترل ژنها هستیم یتا 20 سال آینده مغز شما به ساختار شبکه های مغزی ثابهیچگاه از فشار و شکست نتراز تلسکوپ گالیله تا تلسکحافظه و اطلاعات در کجاست مسیر دشوار تکامل و ارتقاتاثیر گیاه خواری بر رشد وشباهت زیاد بین سلول هاي عورزش هوازی ، بهترین تمریاز تکینگی تا مغز از مغز تخانواده پایدارمغز ایندگان چگونه استعسل طبیعی موثر در کنترل بکمردرد با پوشیدن کفش مناآیا احتمال دارد رویا از آاطلاعاتی عمومی در مورد مداروهای ضد بیماری ام اس ونقش اتصالات بین سلولهای کشف مکانیسمی پیچیده در بالکتروتاکسی(گرایش و حرکبیشتر کمردردها نیازی به درمانهای بیماری پارکینسچه زیاد است بر من که در ایپوست ساعتی مستقل از مغز داوکرلیزوماب داروی جدید شبحثی درباره احساسات متفاروش های صرفه جویی در ایجاچگونه جمعیت های بزرگ شکل آیا هشیاری کوانتومی وجودابزار بقای موجود زنده از فلج بل، فلجی ترسناک که آنبررسی سیستم تعادلی بدن ارشد مغز علت تمایل انسان بنزاع بین جهل و علم رو به پاثرات مفید قهوهتاثیر درجه حرارت بر عملکلرزش ناشی از اسیب به عصبتنفس هوازی و میتوکندریسفرنامه سفر به بم و جنوب هوش مصنوعی از عروسک تا کسفرنامه سفر به بم و جنوب هوش مصنوعی از عروسک تا کارتباط هوش ساختار مغز و ژتشنج چیستماه رجبتاثیر مشاهده بر واقعیت بسخن پاک و ثابتهاوکينگ پیش از مرگش رسالاز تکنیکی تا مغز از مغز تحافظه و اطلاعات در کجاستمشکلات نخاعیتاثیر گیاه خواری بر رشد وشباهت زیاد بین سلول هاي عورزش و میگرناز تکینگی تا مغز از مغز تخطا در محاسبات چیزی کاملمغز ابزار برتر بقاعصب حقوق نورولووکنفرانس تشنج هتل کوثر اصآیا احتمال دارد رویا از آبلندی در ذهن ما درک بلندیداروی فامپیریدین یا نورلنقش حفاظتی مولکول جدید دکشف ارتباط جدیدی از ارتبالتهاب شریان تمپورالبا هوش مصنوعی خودکار روبدرک فرد دیگر و رفتارهای اچهار میلیارد سال تکامل بپیموزایدايندگان چگونه خواهند دیدبحثی درباره احساساتی غیرروش هایی ساده برای کاهش اچگونه حافظه را قویتر کنیابزار بقای موجود زنده از فلج خواببررسی علل کمر درد در میانزمین زیر خلیج فارس تمدنی نزاع بین علم و نادانی رو اثرات مضر ماری جواناتاثیر درجه حرارت بر عملکلزوم سازگاری قانون مجازاتو دی ان ای خاص ميتوکندريتولید سلولهای جنسی از سلسفری به آغاز کیهانهوش مصنوعی از عروسک تا کمارتباط انسانی، محدود به تغییر الگوی رشد مغزی با زماپروتیلینتاثیر نگاه ناظر هوشیار بسریعترین کامپیوتر موجودهاوکينگ پیش از مرگش رسالاز تکینگی تا مغز از مغز تحس چشایی و بویاییمشاهده آینده از روی مشاهتاثیر گیاه خواری بر رشد وشش مرحله تکامل چشمورزش بهترین درمان بیش فعاز تکینگی تا مغز از مغز تخطا در محاسبات چیزی کاملمغز از بسیاری حقایق می گرعضلانی که طی سخن گفتن چقدکنگره بین المللی سردرد دآیا برای تولید مثل همیشه به زودی شبکه مغزی به جای داروی تشنجی درباردارینقش حیاتی تلومر دی ان آ دکشف جمجمه ای درکوه ایرهوامیوتروفیک لترال اسکلروبارداری بدون رحمدرک و احساسچهار ساعت پس از کشتار خوکپیچیدگی های مغزی در درک زايا اراده آزاد توهم است یبخش دیگری در وجود انسان هروش صحبت کردن در حال تکامنگاهی بر قدرت بینایی دراابزار بقای موجود زنده از فلج خواب چیستبزرگ شدن مغز محدود به دورزندگی هوشمند در خارج از زنزاع بین علم و جهل رو به پاجزای پر سلولی بدن انسان تاثیر درجه حرارت بر عملکلزوم سازگاری قانون مجازاتوانایی مغز و دیگر اجزای سلولهای بنیادی مصنوعی درهوش مصنوعی از عروسک تا کمارتباط شگفت مغز انسان و فتغییر زودتر اتصالات مغزیمبانی ذهنی سیاه و سفیدتاثیر نگاه انسان بر رفتاسرگیجه از شایعترین اختلاهدف از تکامل مغزاز تکینگی تا مغز و از مغز حس و ادراک (قسمت اول )معنی روزهتاثیر گیاه خواری بر رشد وششمین کنگره بین المللی سورزش در کمر درداز تکینگی تا مغز از مغز تدفاع در برابر تغییر ساختمغز برای فراموشی بیشتر کمقالاتکنگره بین المللی سردرد دآیا بزرگ شدن مغز فقط در دبوزون هیگز چیستداروی جدید s3 در درمان ام نقش داروهاي مختلف معروف گنجینه ای به نام ویتامین امگا سه عامل مهم سلامتبازگشت از آثار به سوی خدادرک احساسات و تفکرات دیگنوار مغزی روشی مهم در تشخپیوند مغز و سر و چالشهای ايا اراده آزاد توهم است یبرنامه و ساختار پیچیده مروشهای نو در درمان دیسک بنگاهی بر توانایی اجزاي بابزار بقای موجود زنده از فیلمی بسیار جالب از تغییبسیاری از بیماری های جدیزیباترین چیز در افزایش سنظام مثبت زندگیاجزایی ناشناخته در شکل گتاثیر درجه حرارت بر عملکممانتین یا آلزیکسا یا ابتوازن مهمتر از فعالیت زیسلسله مباحث هوش مصنوعیهوش مصنوعی در کامپیوترهاارتباط شگفت انگیز مغز انتغییر عمودی سر انسان از پمجموعه های پر سلولی بدن متاثیر نگاه انسان بر رفتاسردرد و علتهای آنهزینه ای که برای اندیشیداز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک (قسمت دوم )مغز فکر میکند مرگ برای دیتاثیر انتخاب از طرف محیط صرع و درمان های آنوزوز گوشاز تکینگی تا مغز- از مغز دقیق ترین تصاویر از مغز امغز بزرگ چقدر مفید هست ؟تاثیر ویتامین دی بر بیماکندر در بیماریهای التهابآیا تکامل و تغییرات ژنتیبیماری گیلن باره و بیمارداروی جدید ضد میگرننقش روزه داری در سالم و جگیاه خواری و گوشت خوار کدامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبازسازي مغز و نخاع چالشی درک تصویر و زبان های مخلتنورون هاي مصنوعی می توانپیوند سر، یکی از راه حلهاای آنکه نامش درمان و یادشبرین نت به جای اینترنتروشهای شناسایی قدرت شنواناتوانی از درمان برخی ویابزار بقای موجود زنده از فیزیکدانان ماشینی برای تتفاوت مغز انسان و میمون هزیرفون داروی ضد ام اسنظریه تکامل در درمان بیماحساس گذر سریعتر زمانتاثیر درجه حرارت بر عملکمنابع انرژي پاک سرچشمه حتاثیر رو ح و روان بر جسممولتیپل اسکلروز در زنان توسعه برخی شغل ها با هوش سم زنبور ، کلیدی برای وارهوش مصنوعی در خدمت خلق وحارتباط شگفت انگیز مغز انثبت امواج الکتریکی در عصمحل درک احساسات روحانیتاثیر ویتامین دی بر بیماسردرد تنشنهستي مادي ای که ما کوچکتراز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت چهارممغز ما کوچکتر از نیم نقطهتاثیر ترکیبات استاتین (سضررهای مصرف شکر و قند بر یک پیشنهاد خوب برای آسان از تکینگی تا مغز- از مغز دلایلی که نشان میدهد ما بمغز بزرگ چالش است یا منفعصفحه اصلیکوچک شدن مغز از نئاندرتاآیا خداباوری محصول تکاملبیماری ای شبیه آلزایمر و داروی ضد تشنج با قابليت تنقش رژیم غذایی در رشد و اگالکانزوماب، دارویی جدیانفجار و توقف تکاملی نشابحتی علمی درباره تمایل بدرک عمیق در حیواناتنورون های ردیاب حافظهپیشینیان انسان از هفت میایندرالبرای پیش بینی آینده مغز دروشی برای بهبود هوش عاطفناتوانی در شناسایی چهره ابزار بقای موجود زنده از فرگشت و تکامل تصادفی محض تفاوتهای جنسیتی راهی برازبان چهار حرفی حیات زمینهفت چیز که عملکرد مغز تو اخلاق و علوم اعصاباختلال در شناسایی حروف و تاثیر رژیم گیاه خواری بر مواد کوانتومی جدید، ممکنتوصیه های غیر دارویی در سسودمندی موجودات ابزی بر هوش مصنوعی در خدمت خلق وحارتباط غیرکلامی بین انساجمجمه انسان های اولیهمحل درک احساسات روحانی دتاثیر ژنها بر اختلالات خسردرد سکه ایهستی ما پس از شروعی چگال از تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت پنجممغز مادران و کودکان در زمتاثیر دپاکین بر بیماری مضررهای شکر بر سلامت مغزیکی از علل محدودیت مغز اماز تکینگی تا مغز- از مغزتدندان ها را مسواک بزنید تمغز بزرگ چالشهای پیش روسوالات پزشکیکودک ایرانی که هوش او از آیا دلفین ها می تواند از بیماری ای شبیه ام اس مولتداروی ضد تشنج با قابليت تنقش زبان در سلطه و قدرت اگامی در درمان بیماریهای انگشت نگاری مغز نشان میدبحث درباره پیدایش و منشادرگیری قلب در بیماری ویرنوروپلاستیسیتی چیستپیشرفتی مستقل از ابزار هایا کوچک شدن مغزانسان البرخی نکات از گاید لاین پرروشی جدید در درمان قطع نخنخاع ما تا پایین ستون فقرابزار بقای موجود زنده از فراموش کارها باهوش تر هستقلید مرحله ای نسبتا پیشزبان و بیان، در سایه پیشرهفت سین یادگاری از میراث اختلالات مخچهتاثیر رژیم گیاه خواری بر موجود بی مغزی که می تواندتوصیه هایی در مصرف ماهیسیاهچاله و تکینگی ابتدایهوش مصنوعی درمانگر کامپیارتروز یا خوردگی و التهاجنسیت و تفاوت های بیناییمحدودیت های حافظه و حافظتاثیر کپسول نوروهرب بر نسرعت فکر کردن چگونه استو هر کس تقوای خدا پیشه کناز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت سوممغز چون ابزار هوش است دلیتاثیر داروهای ضد التهاب طی یکصد هزار سال اخیر هرچیادگیری مهارت های جدید داز تکینگی تا مغز، از مغز دو ویژگی انتزاع و قدرت تجمغز حریص برای خون، کلید تپیامهای کاربرانکودکان خود را مشابه خود تآیا دست مصنوعی به زودی قابیماری بیش فعالیداستانها و مفاهیمی اشتبانقش زبان در سلطه و قدرت اگاهی لازم است برای فهم و اندوهگین نباش اگر درب یا بحثی در مورد نقش ویتاميندرگیری اعصاب به علت میتونوشیدن چای برای مغز مفید پاسخ گیاهان در زمان خوردایا ابزار هوشمندی یا مغز برخی اثرات مضر ویتامین دروشی جدید در درمان سکته منخستین تصویر از سیاهچالهابزار بقای موجود زنده از فراموشی همیشه هم بد نیستتلقین اطلاعات و حافظهزبان و تکلم برخی بیماریههمیشه عسل با موم بخوریماختلالات حرکتی در انسانتاثیر رژیم گیاه خواری بر موجودات مقهور ژنها هستندتوضیحی ساده در مورد هوش مسیاره ابلهانهوش مصنوعی درخدمت خلق وحارزش حقیقی زبان قسمت اولجنسیت و تفاوت های بیناییمخچه ، فراتر از حفظ تعادلتاثیر کپسول نوروهرب بر تشلیک فراموشیویتامین E برای فعالیت صحاز تکینگی تا مغز از مغز تحساسیت روانی متفاوتمغز چگونه صداها را فیلتر تاثیر داروی ضد تشنج سدیم ظهور امواج مغزی در مغز مصیادآوری خواب و رویاازدواج های بین گونه ای، رديدن با چشم بسته در خواب مغز زنان جوانتر از مغز مرسایتهای دیگرکوری گذرای ناشی از موبایآیا رژیم غذایی گیاهی سلابیماری تی تی پیدر مانهای کمر دردنقش سجده بر عملکرد مغزگاهی مغز بزرگ چالش استانسان قدیم در شبه جزیره عبحثی جالب درباره محدودیترقیبی قدرتمند در برابر منوعی سکته مغزی ، وحشتناک پختگی پس از چهل سالگي به ایا بیماری ام اس (مولتیپبرخی اختلالات عصبی مثانهريتوکسيمب در درمان ام اسنرمش های مفید در سرگیجهابزار بقای موجود زنده از فرایند حذف برخی اجزای مغتلاش هایی در بیماران قطع زبان و شناخت حقیقت قسمت چهوموارکتوس ها ممکن است داختلالات صحبت کردن در انتاثیر رژیم گیاهخواری بر میهمانهای ناخوانده عامل تکامل چشمسیاره ابلهانهوش مصنوعی ساخته هوش طبیارزش حقیقی زبان قسمت دومجهش های ژنتیکی مفید در سامخچه ابزاري که وظیفه آن فتاثیر کپسول نوروهرب بر سشنا در ابهای گرم جنوب نیویتامین E در چه مواد غذایاز تکینگی تا مغز از مغز تخلاصه ای از مطالب همایش ممغز آیندگان چگونه است ؟تاثیر درجه حرارت بر عملکعلم به ما کمک میکند تا موژن هوش و ساختارهای حیاتی استفاده از هوش مصنوعی در دی متیل فومارات(زادیوا)(مغزهای کوچک بی احساسکی غایب شدی تا نیازمند دلآیا راهی برای رفع کم آبی بیماری ضعف عضلات نزدیک بدر چه مرحله ای از خواب ، رنقش غذاها و موجودات درياگذر زمان کاملا وابسته به انسان جدید از چه زمانی پابحثی در مورد نقش کلسیم و رموزی از نخستین تمدن بشرچیزی خارج از مغزهای ما نیپرورش مغز مینیاتوری انساایا بدون زبان میتوانیم تبرخی بیماری ها که در آن بریواستیگمیننرمشهای مهم برای تقویت عابزار بقای موجود زنده از فرد حساس از نظر عاطفی و بتلاشی برای درمان قطع نخازبان و شناخت حقیقت قسمت اهوش مصنوعی می تواند بر احادامه بحث تکامل چشمتاثیر عصاره تغلیظ شده گیمیگرن سردردی ژنتیکی که بتکامل ابزار هوش ، راه پر سیر آفرینش از روح تا مغز هوش احساسیارزش حقیقی زبان قسمت سومجهش های ژنتیکی غیر تصادفمدارک ژنتیکی چگونه انسانتاثیر کپسول نوروهرب بر سشناخت و معرفت، و نقش آن دویتامین دی گنجینه ای بزراز تکینگی تا مغز از مغز تخواندن ، یکی از شستشو دهنمغز انسان ایا طبیعتا تماتاثیر درجه حرارت بر عملکعلایم کمبود ویتامین E را ژن یا نقشه توسعه مغز و نقاستیفن هاوکینگ در مورد هدژا وو یا اشنا پنداریمغزتان را در جوانی سیمکشکاهش التهاب ناشی از بیماآیاما مقهور قوانین فیزیکبیماریهای تحلیل عضلانی ادر هم تنیدگی کوانتومی و پنقش غذاها و موجودات درياگربه شرودینگر و تاثیر مشانسان عامل توقف رشد مغزبحثی در مورد عملکرد لوب فرمز و رازهای ارتباط غیر کچگونه مغز پیش انسان یا همآلزایمرایا تکامل هدفمند استبرخی بیماری های خاص که بدرژیم های غذایی و نقش مهم چرا مغزهای ما ارتقا یافت ابزار بقای موجود زنده از قانون مندی نقشه ژنتیکی متلاشی جدید در درمان ام اسزبان و شناخت حقیقت قسمت دهوش مصنوعی گوگل به کمک تشادغام میان گونه های مختلتاریخ همه چیز را ثبت کردهمیدان مغناطيسي زمین بشر تکامل زبانسیستم تعادلی بدنهوش احساسیاز نظر علم اعصاب یا نرووسجهشهای مفید و ذکاوتی که دمروری بر تشنج و درمان هایتاثیر گیاه خواری بر رشد وشناسایی سلول های ایمنی اواکنش های ناخودآگاه و تقاز تکینگی تا مغز از مغز تخواب سالم عامل سلامتیمغز انسان برای ایجاد تمدتاثیر درجه حرارت بر عملکعلایم کمبود ویتامین E را ژنها نقشه ایجاد ابزار هواستیفن هاوکینگ در تفسیر دژاوو یا آشناپندارینقش قهوه در سلامتیکایروپاکتیک چیستآزمون ذهنی گربه شرودینگربیهوش کردن در جراحی و بیمدرمان های بیماری آلزایمرنقش غذاها و موجودات درياگزیده ای از وبینار یا کنفانعطاف پذیری مکانیسمی علبحثی درباره هوش و تفاوتهرویای شفافچگونه هموساپينس بر زمین آیا ما تنها موجودات زنده ایرادهای موجود در خلقت ببرخی توجهات در ببمار پاررژیم غذایی حاوی تخم مرغ وچرا حیوانات سخن نمی گوینابزار بقای موجود زنده از قارچ بی مغز در خدمت موجودتمایل زیاد به خوردن بستنزبان و شناخت حقیقت قسمت سهوش مصنوعی گوگل به کمک تش