دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

سفرنامه سفر به بم و جنوب شرق ایران چابهارقسمت چهارم

سفرنامه سفر به بم و جنوب شرق ایران چابهار(قسمت چهارم)

قلعه تیس و روستای تاریخی تیس

روستای تیسیکی از جاذبه های گردشگری شهرستان چابهار است که آثار تاریخی را در خود جای داده است. این روستا یکی از روستاهای قدیمی و در واقع بازمانده از دوران هخامنشیان است. کارشناسان قدمت این روستا را بیش از ۲۵۰۰ سال برآورد می کنند و در اسناد و نوشته های مربوط به لشکرکشی اسکندر مقدونی نیز از این روستا با عنوان تیز نام برده شده است. این روستا در زمان های قدیم «بندر تیس» نامیده می شده و یکی از بنادر مهم بازرگانی دریای عمان به شمار می رفته است. هنوز هم ویرانه های این بندر باستانی در اطراف آن وجود دارد. مردم محلی این گورستان قدیمی را گورستان جن ها می دانند و در زبان بلوچی به آن «جن سنط» می گویند.

غارهای تیس

در روستای تیس سه غار باستانی وجود دارند که به نام غارهای سه گانه تیس مشهور هستند. مردم محلی این غارها را بان مسیتی می نامند. در زبان بلوچی، بان به معنای مرد صالح و خداپرست و مسیتی به معنی پرستشگاه است. با توجه به شواهد موجود ظاهرا این غارها در گذشته به عنوان پرستشگاه استفاده می شدند.

بر دیواره های مقبره خطوط و علاماتی ترسیم شده که به خط گجراتی و هندی شباهت زیادی دارد. در ورودی مقبره به موازات دهانه ورودی غار و رو به دره تیس واقع شده است.

غار دوم که مصنوعی و دست ساز است سمت راست غار اول و در فاصله هفت قدمی آن قرار دارد. آثار تراش و کنده کاری را به راحتی می توان در این غار مشاهده کرد.

تالاب صورتی دریا بزرگ:

تالاب لیپار تالاب صورتی ایران

در ماههای بهمن، اسفند، فروردین، شهریور و مهر شاهد پدیده جزر و مد قرمز در منطقه خلیج گواتر هستیم كه عامل اصلی آن گونه نوكتیلوكا میلیاروس است كه در ماههای بهمن، اسفند و فروردین تعداد آن به شدت افزایش مییابد. فرآیند «رد تاید» یا «كشند قرمز» از جمله فرآیندهای بیولوژیكی در محیطهای آبی است كه توسط پلانكتونهای گیاهی به وقوع میپیوندد و نقش عمدهای در زنجیرههای غذایی و انرژی در اكوسیستمهای آبی دارد.

دریای سبز و تالاب صورتی در چابهار شگفت انگیز است. رنگ در رنگ و دگرگونی در دگرگونی و تمایز های بسیاری که جهان مادی ما را تا امروزساخته است.

چابهار مثل قشم، جنگل حرا دارد. جنگلهایی که تحت تاثیر جزر و مد آبند و در بین مرداب روییدهاند و پیدا و پنهان میشوند. برگ درختان این جنگلها که مانگرو نام دارد همیشه سبز است، حتی وسط زمستان. وقت جزر میشود میتوان با قایق به میان این جنگلها رفت.

جنگل های حرا و ماهی های دوزیست آن و دلفین ها در نزدیکی این جنگل ها که برعکس ماهی های دوزیست پستانداران دوزیست هستند- که دوباره به سوی دریا آمده اند- نشان از مقاومتی برای زندگی و مقاومتی دلیرانه برای سازگاری با سختترین شرایط حیات در آبهای شور است (توصیه می شود به سفرنامه سفر به قشم در کانال و سایت های دکتر سید سلمان فاطمی مراجعه شود.)

لایه بندی های عمودی و افقی کوههای چابهار:

لایه های عمودی این کوه ها، در قسمت پایین تر است و قسمت های فوقانی تر تحت تاثیر جاذبه به قسمت پایین تر کشیده شده است. به بالای کوه که نگاه می کنیم همان لایه بندی های مرسوم زمین شناسی را می بینیم ولی وقتی به قسمت پائینتر نگاه کنیم لایه ها شکل عمودی به خود میگیرد.

توضیح: لایه های زیرین تحت فشار لایه های رویی است و این فشار زیاد می تواند بر روی چیزهای دیگری در لابلای لایه های سنگی هم، فشار وارد کند. آب های زیر زمینی هم تحت این فشار هست و هر جا فرصتی برای بیرون ریختن داشته باشد، بیرون می ریزد؛ به خصوص در مناطق گودی مانند کویر، تحت فشار دریاهای این منطقه در سالهای طولانی، ساختار سنگی و لایه های آن، بسیار فشرده است. این فشار زیاد لایه ها، مانع از نگه داشتن آب و موارد دیگر در دل زمین می شود و هر گوشه نرمی پیدا کند، هر چه درون خود دارد بیرون می ریزد.

مثال: لایه های بالایی کوه ها به دلیل تحت فشار زیاد نبودن، آبها را درون خود میبرد و در لایه های پایین تر تحت فشار لایه های رویی به صورت چشمه های آب بیرون می زند.

مثال دیگر: در زیر خروارها آب اقیانوسها تحت فشار آب و لایه های سنگی رویی عناصری مانند بقایای مرده موجودات تبدیل به منبع انرژی یعنی نفت و گاز میشود و تحت تاثیر این گاز و فشار لایه های فوقانی، نفت با فشار زیاد بیرون میزند.

چابهار، منطقه ای است که به دلیل ویژگی لایه های خاص در کوه ها به نظر میرسد سال های طولانی زیر آب بوده است. در کوههای مریخی این حالت مشاهده می شود.

ساختار سست این کوهها و شیارهای عمیق روی آن نشانه فرسایش ناشی از آب باران در زمینه سست گلین است. سست بودن ساختمان این کوهها نشان میدهد که بعد از بیرون آمدن از زیر آبهای شور تحت شرایط خاص زمین شناسی، لایه های گلین روی هم انباشته شده اند(گلفشان های منطقه، تحت تاثیر

فشار از دل زمین بیرون آمده اند و بر هم انباشته شده اند)

و بعدها با بارش باران و ریزش سطح این لایه ها شیارهای عمیق در آن، به جای مانده است. ولی فرایند فوران گل از زیر بستر همچنان ادامه داشته است به گونه ای که این گلهای شور، امکان رشد هیچ گیاهی را در درون خودش نمیدهد.

ساختار ویژه دیگری در این منطقه وجود دارد که شاید بی ارتباط با تشکیل کوه های مریخی نباشد. گلفشان در کنارک، منظره زیبایی از گلهای شوری است که مانند فوران آتشفشانی از دل خاک بیرون میزند و به کناری میرود و خشک میشود.

در اطراف منطقه گلفشان، شاهد مناظری شبیه کوه های مینیاتوری هستیم برجستگی های ریزی که دقیقا شکل کوچک کوه های مریخی را به ذهن انسان متجلی میکند. شاید بتوان تصور کرد که همین گلفشان های شور، در بعد وسیعتر و در طی هزاران سال توانسته باشد منظره شگفت انگیز کوه های مریخی را ایجاد کند؛ به خصوص وقتی میبینیم بیرون رفتن این منطقه از زیر آب شور دریا و لایه بندی های زمین بعدها با جوشش گل از دل زمین(گل شور)کوه های مریخی را در قسمت رویی و سطحی و پایین تر از لایه های رسوبی، ایجاد کرده است.

چاه ها در چابهار آب شور دارند و مناطق خاصی از چابهار در اطراف کوههای مریخی فاقد هر گونه پوشش گیاهی است یعنی حتی یک علف در آن نمی روید و اینها هم نشان میدهد این منطقه در سالهایی نه چندان دور زیر آبهای شور بوده است.

مقایسه چاه های شور منطقه چابهار که حتی در باغ گرمسیری آن هم مشاهده میشود با منطقه چاه کوه در جزیره قشم شاید جالب و آموزنده باشد.

هر چند هر دو منطقه مناطقی با خاک شور هستند ولی در منطقه چاه کوه قشم با صدها قطعه چاه عمیق مواجهیم که داری آب شیرین است. دو منطقه در شرق و غرب تنگه هرمز قرار دارند. منطقه شرق تنگه هرمز در چابهار چاههایش شور است و منطقه غرب تنگه هرمز دارای چاه های آب شیرین است!

مقایسه این دو منطقه میتواند نشانه وجود آب شیرین پیش از ورود آب دریا در جزیره قشم و دیگر مناطق غرب تنگه هرمز باشد و برعکس این منطقه در چابهار قبلا دریا این مناطق را پوشانده بوده است.

با توجه به یافته های علمی جدید و مطرح شدن وجود چشمه های آب شیرین در کف خلیج فارس- که قبلا آبهای شور آن را نپوشانده بود و سه رود کارون و دجله و فرات به آن می ریخت- میتوان این حالت متفاوت در دو منطقه را درک کرد. منطقه خلیج فارس، وسیع است و بالا رفتن سطح آبهای آزاد در نتیجه آب شدن یخچالهای طبیعی پیش از آن- که در نتیجه شکستن سد طبیعی در تنگه هرمز با آبهای شور پوشیده شود- منطقه وسیعی از جنوب شرقی ایران را زیر آبهای شور قرار داده بود و این منطقه وسیع فاقد قابلیت کشت و کار را امروز در قالب مناطق خشک جنوب شرق ایران و کویرهای وسیع ایران می بینیم.(توصیه می شود به سفر نامه جزیره قشم در همین کانال مراجعه شود) (و نیز مراجعه شود به فصل پنجم کتاب توهم بیخدایی از سید احمد الحسن.)

مناطق جنوب شرق ایران، نشان از سختی زندگی در میان بقایای آب شور دریاست. آب شوری که بعدها در نتیجه شکستن سد طبیعی موجود در تنگه هرمز نه تنها مناطق سرسبز و حاصلخیر بستر خلیج فارس را به عنوان یکی از نخستین تمدن های بشری نابود کرده است بلکه با به جا گذاشتن زمین های سوخته ای در کویرهای ایران و مناطق جنوب شرق ایران، مردم این سرمین را در برابر زمینی شور و دشوار برای زندگی مواجه کرده است؛ به طوری که مناطقی از این سرزمین را فاقد زندگی بشری و حتی فاقد زندگی گیاهی کرده است.

در سفر به کرمان و کویر شهداد با پوشش گیاهی خاصی در جنگل های نپکا مواجهیم که نشانه ای است از تلاش برای بقا در سخت ترین زمین ها.

این جنگل های کم پشت در کویر مرکزی ایران، به شکلی شگفت انگیز در برابر زمین شور این مناطق که تحت فشار زیاد، قابلیت جذب آب را هم ندارد، مقامت کرده است و با استفاده از گرد و خاکی- که در نتیجه وزش آب به این مناطق می آید- مختصر خاکی را دور خود جمع کرده است و به تدریج این پشته ها در این مناطق توسعه بیشتری پیدا کرده است. این مقاومت در برابر شرایط دشوار نمک زار، شاید درسی برای ساکنان این مناطق باشد تا بتوانند روش هایی نویین را برای بقا در این شرایط دشوار پیدا کنند و پیشینیان ما این کا را کرده اند و نمونه آن ساخت قنات ها و ساخت شهرهای زیر زمینی و .. بوده است.

بقا و حیات ادامه خواهد یافت، هرچند شرایط دشوار و دشوارتر شود زیرا هوشی طبیعی در میان همه خلق؛ گیاهان و حیانات و انسان وجود دارد که آنها را برای بقا و زنده ماندن در سخت ترین شرایط سازگار می کند. وجود تکاثر و تمایز، در ژنهای موجودات زنده میتواند دست انتخاب های سخت طبیعی را در نابود کردن نسل ها ببندد زیرا مثلا انتخاب طبیعی میتواند گونه ای ضعیف و ژنی ناسازگار با محیط را نابود کند ولی وجود تفاوت ها سبب میشود ژن مقاوم، تکثیر شود.

و این هم در سایه تفاوت های موجود در میان جانداران است که به دلی

ل وجود زاد وولد جنسی توسعه بیشتری پیدا کرده است.

انتخاب طبیعی، ضعیف تر را برمیدارد ولی موجود قویتر باقی میماند و قویتر و قویتر(سازگارتر با محیط و نه قوی به معنی مطلق) می شود.

این انتخاب ها، در زمانی که احساسات و معرفت ایجاد میشود شکل پیچیده تر و کامل تری پیدا میکند. و با پیدایش هماهنگ کننده این احساسات، یعنی مغز، روش های بقا کامل تر می شود و هر چه معرفت و شناخت بیشتر شود قدرت فرد برای بقا بیشتر می گردد و هر شناخت بیشتر، ما را برای رسیدن به شناخت بالاتر و بالاتر مشتاق میکند زیرا انسان در می یابد که ابزارهای بقای فعلی- که در اختیار اوست- دارای نواقصی است و حرکت به سوی مبدا شناخت و معرفت را آغاز میکند- و این حرکت، راه را برای شناخت بالاتر فراهم میکند و با رها شدن از وابستگی های پایینی ابزار قدرتمدتری برای بقا و حیات حقیقی می آفریند.

هر که دلارام دید، از دلش آرام رفت

چشم ندارد خلاص، هر که در این دام رفت

یاد تو میرفت و ما عاشق و بیدل بدیم

پرده برانداختی، کار به اتمام رفت

ماه نتابد به روز، چیست که در خانه تافت

سرو نروید به بام، کیست که بر بام رفت

مشعلهای برفروخت پرتو خورشید عشق

خرمن خاصان بسوخت خانگه عام رفت

عارف مجموع را در پس دیوار صبر

طاقت صبرش نبود ننگ شد و نام رفت


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اختلال در شناسایی حروف و توصیه های غیر دارویی در سمحدودیت های حافظه و حافظدرگیری اعصاب به علت میتوو هر کس تقوای خدا پیشه کنارتباط غیرکلامی بین انساتاثیر ژنها بر اختلالات خمغز چون ابزار هوش است دلیروشی جدید در درمان سکته میادگیری مهارت های جدید داز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری ممغز حریص برای خون، کلید تزبان و تکلم برخی بیماریهکودکان خود را مشابه خود تاز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر رژیم گیاه خواری بر نقش زبان در سلطه و قدرت اسیاهچاله و تکینگی ابتدایگاهی لازم است برای فهم و آیا دلفین ها می تواند از بیماری ای شبیه ام اس مولتجنسیت و تفاوت های بینایینوشیدن چای برای مغز مفید سرعت فکر کردن چگونه استپاسخ گیاهان در زمان خوردانگشت نگاری مغز نشان میدبحث درباره پیدایش و منشاحس و ادراک قسمت سومنخستین تصویر از سیاهچالهطی یکصد هزار سال اخیر هرچایا کوچک شدن مغزانسان البرخی نکات از گاید لاین پرفراموشی همیشه هم بد نیستدو ویژگی انتزاع و قدرت تجهمیشه عسل با موم بخوریمپیامهای کاربرانابزار بقای موجود زنده از تقلید مرحله ای نسبتا پیشموجود بی مغزی که می تواندداستانها و مفاهیمی اشتباهوش مصنوعی درمانگر کامپیاختلالات مخچهتوصیه هایی در مصرف ماهیمخچه ، فراتر از حفظ تعادلرقیبی قدرتمند در برابر مویتامین E برای فعالیت صحارتروز یا خوردگی و التهاتاثیر کپسول نوروهرب بر نمغز چگونه صداها را فیلتر ريتوکسيمب در درمان ام اسیادآوری خواب و رویااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب مغز زنان جوانتر از مغز مرزبان و شناخت حقیقت قسمت چکوری گذرای ناشی از موبایاز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر نقش سجده بر عملکرد مغزسیاره ابلهانگاهی مغز بزرگ چالش استآیا دست مصنوعی به زودی قابیماری بیش فعالیجنسیت و تفاوت های بینایینوعی سکته مغزی ، وحشتناک شلیک فراموشیپختگی پس از چهل سالگي به اندوهگین نباش اگر درب یا بحثی در مورد نقش ویتامينحساسیت روانی متفاوتنرمش های مفید در سرگیجهظهور امواج مغزی در مغز مصایا ابزار هوشمندی یا مغز برخی اثرات مضر ویتامین دفرایند حذف برخی اجزای مغديدن با چشم بسته در خواب هوموارکتوس ها ممکن است دسایتهای دیگرابزار بقای موجود زنده از تلقین اطلاعات و حافظهموجودات مقهور ژنها هستنددر مانهای کمر دردهوش مصنوعی درخدمت خلق وحاختلالات حرکتی در انسانتوضیحی ساده در مورد هوش ممخچه ابزاري که وظیفه آن فرموزی از نخستین تمدن بشرویتامین E در چه مواد غذایارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر کپسول نوروهرب بر تمغز آیندگان چگونه است ؟ریواستیگمینژن هوش و ساختارهای حیاتی از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروی ضد تشنج سدیم مغزهای کوچک بی احساسزبان و شناخت حقیقت قسمت اکی غایب شدی تا نیازمند دلازدواج های بین گونه ای، رتاثیر رژیم گیاهخواری بر نقش غذاها و موجودات درياسیاره ابلهانگذر زمان کاملا وابسته به آیا رژیم غذایی گیاهی سلابیماری تی تی پیجهش های ژنتیکی مفید در ساچیزی خارج از مغزهای ما نیشنا در ابهای گرم جنوب نیپرورش مغز مینیاتوری انساانسان قدیم در شبه جزیره عبحثی جالب درباره محدودیتخلاصه ای از مطالب همایش منرمشهای مهم برای تقویت ععلم به ما کمک میکند تا موایا بیماری ام اس (مولتیپبرخی اختلالات عصبی مثانهفرد حساس از نظر عاطفی و بدی متیل فومارات(زادیوا)(هوش مصنوعی می تواند بر احابزار بقای موجود زنده از تلاش هایی در بیماران قطع میهمانهای ناخوانده عامل در چه مرحله ای از خواب ، رهوش مصنوعی ساخته هوش طبیاختلالات صحبت کردن در انتکامل چشممدارک ژنتیکی چگونه انسانرمز و رازهای ارتباط غیر کویتامین دی گنجینه ای بزرارزش حقیقی زبان قسمت دومتاثیر کپسول نوروهرب بر سمغز انسان ایا طبیعتا تمارژیم های غذایی و نقش مهم ژن یا نقشه توسعه مغز و نقاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغزتان را در جوانی سیمکشزبان و شناخت حقیقت قسمت دکاهش التهاب ناشی از بیمااستفاده از هوش مصنوعی در تاثیر عصاره تغلیظ شده گینقش غذاها و موجودات درياسیر آفرینش از روح تا مغز گربه شرودینگر و تاثیر مشآیا راهی برای رفع کم آبی بیماری ضعف عضلات نزدیک بجهش های ژنتیکی غیر تصادفچگونه مغز پیش انسان یا همشناخت و معرفت، و نقش آن دآلزایمرانسان جدید از چه زمانی پابحثی در مورد نقش کلسیم و خواندن ، یکی از شستشو دهنچرا مغزهای ما ارتقا یافت علایم کمبود ویتامین E را ایا بدون زبان میتوانیم تبرخی بیماری ها که در آن بقانون مندی نقشه ژنتیکی مدژا وو یا اشنا پنداریهوش مصنوعی گوگل به کمک تشابزار بقای موجود زنده از تلاشی برای درمان قطع نخامیگرن سردردی ژنتیکی که بدر هم تنیدگی کوانتومی و پهوش احساسیهوش احساسیادامه بحث تکامل چشمتکامل ابزار هوش ، راه پر مروری بر تشنج و درمان هایرویای شفافواکنش های ناخودآگاه و تقارزش حقیقی زبان قسمت سومتاثیر کپسول نوروهرب بر سمغز انسان برای ایجاد تمدرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وژنها نقشه ایجاد ابزار هواز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش قهوه در سلامتیزبان و شناخت حقیقت قسمت سکایروپاکتیک چیستاستیفن هاوکینگ در مورد هتاریخ همه چیز را ثبت کردهنقش غذاها و موجودات درياسیستم تعادلی بدنگزیده ای از وبینار یا کنفآیاما مقهور قوانین فیزیکبیماریهای تحلیل عضلانی اجهشهای مفید و ذکاوتی که دچگونه هموساپينس بر زمین شناسایی سلول های ایمنی اآیا ما تنها موجودات زنده انسان عامل توقف رشد مغزبحثی در مورد عملکرد لوب فخواب سالم عامل سلامتیچرا حیوانات سخن نمی گوینعلایم کمبود ویتامین E را ایا تکامل هدفمند استبرخی بیماری های خاص که بدقارچ بی مغز در خدمت موجوددژاوو یا آشناپنداریهوش مصنوعی گوگل به کمک تشابزار بقای موجود زنده از تلاشی جدید در درمان ام اسمیدان مغناطيسي زمین بشر درمان های بیماری آلزایمرهوش عاطفی بیشتر در زنانادغام میان گونه های مختلتکامل زبانمرکز خنده در کجای مغز استروبات های ریز در درمان بیواکسن سرطاناز نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز انسان برای شادمانی طراه های جدید برای قضاوت رژنها ، مغز و ارادهاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش مهاجرت در توسعه نسل ازبان، وسیله شناسایی محیطکاربرد روباتهای ريزنانواستیفن هاوکینگ در تفسیر تبدیل تراکت صوتی مصنوعی نقشه مغزی هر فرد منحصر بهسیستم دفاعی بدن علیه مغز گزارش یک مورد جالب لخته وآزمون ذهنی گربه شرودینگربیهوش کردن در جراحی و بیمجهشهای مفید و ذکاوتی که دچگونه آن شکری که می خوریمشواهدی از دنیسوان(شبه نئآیا مغز تا بزرگسالی توسعانعطاف پذیری مکانیسمی علبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب سالم عامل سلامتی و یچرا حجم مغز گونه انسان درعلت خواب آلودگی بعد از خوایرادهای موجود در خلقت ببرخی توجهات در ببمار پارقدم زدن و حرکت دید را تغیدانشمندان ژنی از مغز انسهوش مصنوعی الفاگوابزار بقای موجود زنده از تمایل زیاد به خوردن بستنمکانیزمهای دفاعی در برابدرمان های جدید میگرنهوش عاطفی در زنان بیشتر اادغام دو حیطه علوم مغز و تکامل ساختار رگهای مغزی مرگ انتقال است یا نابود شروح رهاییواسطه ها د رمسیر ایجاد مغاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز انسان برای شادمانی طراه های جدید برای قضاوت رژنهای هوش ، کدامنداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش هورمون های تیروئید دسفر نامه سفر به بم و جنوب کاربرد روباتهای ريز، در آیا واکنش های یاد گرفته واستخوان های کشف شده، ممکتبدیل سلولهای محافط به سنقص در تشخیص هیجانات عامسکته مغزیگشایش دروازه جدیدی از طرإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبیوگرافیجاذبه و نقش آن در شکلگیریچگونه انتظارات بر ادراک شاهکار قرنآیا همه جنایت ها نتیجه بیاولین هیبرید بین انسان وبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب عامل دسته بندی و حفطچرا در مغز انسان، فرورفتعوارض ازدواج و بچه دار شداگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سلولهای عصبی در تلاقدرت انسان در نگاه به ابعدانشمندان روش هاي جدیدی هوش مصنوعی از عروسک تا کابزارهای بقای موجود زندتمدن قدیمی ای در جنوب ایرما انسانها چه اندازه نزددرمان های رایج ام اسدرمان ژنتیکی برای نوآوریهوشیاری کوانتومیارتقا و تکامل سنت آفرینش تکامل شناخت انسان با کشفمراحل ارتقای پله پله کیهروزه داری و بیمار ی ام اس وراپامیل در بارداریاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز انسان رو به کوچک تر شراه پیروزی در زندگی چیستکلرال هیدرات برای خواباناز تکینگی تا مغز از مغز تنقش ژنتیک در درمان اختلاسفرنامه سفر به بم و جنوب کجای مغز مسئول پردازش تجآیا آگاهی پس از مرگ از بیاصول سلامت کمرتری فلوپرازینچند جهانیساخت شبکه عصبی با الفبایپمبرولیزوماب در بیماری چافراد آغاز حرکت خودشان ربیوگرافیحقیقت راستین انسان علم بچگونه باغبانی باعث کاهش شبیه سازی میلیون ها جهان آیا هوش ارثی دریافتی از پاولین مورد پیوند سر در انبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیاريچراروياها را به یاد نمی آعید نوروز مبارکاگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سيناپسها طی تکامل و لوب فرونتال یا پیشانی مغدانشمندان روشی برای تبدیهوش مصنوعی از عروسک تا کابزارهای پیشرفته ارتباط تمدن بشری و مغز اخلاقیما انسانها چه اندازه نزدما با کمک مغز خود مختاريمدرمان جدید میگرن با انتی هوش، ژنتیکی است یا محیطیارتوکين تراپی روشی جديد تئوری تکامل امروز در درممزایای شکلات تلخ برای سلروش مقابله مغز با محدودیورزش هوازی مرتب خیلی به قاز آغاز خلقت تا نگاه انساتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز انسان رو به کوچکتر شدرشته نوروایمونولوژی و نقکمردرد و علل آناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش انتخاب از طرف محیط، نسفرنامه سفر به بم و جنوب کشف مکانیسم عصبی خوانش پآیا امکان بازسازی اندامهاضطراب و ترستری فلوپرازینچندین ماده غذایی که ماننساخت شبکه عصبی مصنوعی با پنج اکتشاف شگفت آور در موافزایش قدرت ادراکات و حسبیان ژن های اسکیزوفرنی دحافظه و اطلاعات در کجاست چگونه جمعیت های بزرگ شکل شبیه سازی سیستم های کوانآیا هوش سریعی که بدون احساولین تصویر در تاریخ از سبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیاريچراروياها را به یاد نمی آعامل کلیدی در کنترل کارآاگر تلاش انسان امروز برابررسي علل احتمالي تغيير لبخند بزن شاید صبح فردا زداروهای مصرفی در ام اسهوش مصنوعی از عروسک تا کابزارهای دفاعی و بقای موتمساح حد واسط میان مغز کوما تحت کنترل ژنها هستیم یدرمانهای بیماری پارکینسهیچگاه از فشار و شکست نترارتباط میکروب روده و پارتئوری تکامل در پیشگیری و مسیر دشوار تکامل و ارتقاروش های صرفه جویی در ایجاورزش هوازی ، بهترین تمریاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز ایندگان چگونه استرشد مغز علت تمایل انسان بکمردرد با پوشیدن کفش منااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش اتصالات بین سلولهای سفرنامه سفر به بم و جنوب کشف مکانیسمی پیچیده در بآیا انسان با مغز بزرگش اخاطلاعاتی عمومی در مورد متسلیم شدن از نورون شروع مچه زیاد است بر من که در ایساختار شبکه های مغزی ثابپوست ساعتی مستقل از مغز دافسردگی و اضطراب در بیمابیست تمرین ساده برای جلوحافظه و اطلاعات در کجاست چگونه جمعیت های بزرگ شکل شباهت زیاد بین سلول هاي عآیا هشیاری کوانتومی وجوداولین سلول مصنوعیبحثی درباره هوش و تفاوتهفلج بل، فلجی ترسناک که آنخانواده پایدارنزاع بین جهل و علم رو به پعسل طبیعی موثر در کنترل بابزار هوش در حال ارتقا ازبررسی و اپروچ جدید بر بیملرزش ناشی از اسیب به عصبداروهای ضد بیماری ام اس وهوش مصنوعی از عروسک تا کاثر مضر مصرف طولانی مدت رتنفس هوازی و میتوکندریتنفس هوازی و میتوکندریماه رجبدرک فرد دیگر و رفتارهای اهاوکينگ پیش از مرگش رسالارتباط چاقی و کاهش قدرت بتا 20 سال آینده مغز شما به مشکلات نخاعیروش هایی ساده برای کاهش اورزش و میگرناز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز ابزار برتر بقازمین زیر خلیج فارس تمدنی کنفرانس تشنج هتل کوثر اصاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش حفاظتی مولکول جدید دسفرنامه سفر به بم و جنوب کشف ارتباط جدیدی از ارتبآیا احتمال دارد رویا از آاطلاعاتی عمومی در مورد متشنج چیستچهار میلیارد سال تکامل بسخن پاک و ثابتپیموزایدالکتروتاکسی(گرایش و حرکبیشتر کمردردها نیازی به حافظه و اطلاعات در کجاستچگونه حافظه را قویتر کنیشباهت زیاد بین سلول هاي عاوکرلیزوماب داروی جدید شبحثی درباره احساسات متفافلج خوابخطا در محاسبات چیزی کاملنزاع بین علم و نادانی رو عصب حقوق نورولووابزار بقای موجود زنده از بررسی سیستم تعادلی بدن الزوم سازگاری قانون مجازاداروی فامپیریدین یا نورلهوش مصنوعی از عروسک تا کاثرات مفید قهوهتو دی ان ای خاص ميتوکندريماپروتیلیندرک و احساسهاوکينگ پیش از مرگش رسالارتباط هوش ساختار مغز و ژتاثیر مشاهده بر واقعیت بمشاهده آینده از روی مشاهروش صحبت کردن در حال تکامورزش بهترین درمان بیش فعاز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز از بسیاری حقایق می گرزندگی هوشمند در خارج از زکنگره بین المللی سردرد داز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش حیاتی تلومر دی ان آ دسفری به آغاز کیهانکشف جمجمه ای درکوه ایرهوآیا احتمال دارد رویا از آبلندی در ذهن ما درک بلندیتغییر الگوی رشد مغزی با زچهار ساعت پس از کشتار خوکسریعترین کامپیوتر موجودپیچیدگی های مغزی در درک زالتهاب شریان تمپورالبا هوش مصنوعی خودکار روبحس چشایی و بویایینگاهی بر قدرت بینایی دراشش مرحله تکامل چشمايندگان چگونه خواهند دیدبحثی درباره احساساتی غیرفلج خواب چیستخطا در محاسبات چیزی کاملنزاع بین علم و جهل رو به پعضلانی که طی سخن گفتن چقدابزار بقای موجود زنده از بررسی علل کمر درد در میانلزوم سازگاری قانون مجازاداروی تشنجی دربارداریهوش مصنوعی از عروسک تا کماثرات مضر ماری جواناتولید سلولهای جنسی از سلمبانی ذهنی سیاه و سفیددرک احساسات و تفکرات دیگهدف از تکامل مغزارتباط انسانی، محدود به تاثیر نگاه ناظر هوشیار بمعنی روزهروشهای نو در درمان دیسک بورزش در کمر درداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز برای فراموشی بیشتر کزیباترین چیز در افزایش سکنگره بین المللی سردرد داز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش داروهاي مختلف معروف سلولهای بنیادی مصنوعی درگنجینه ای به نام ویتامین آیا برای تولید مثل همیشه به زودی شبکه مغزی به جای تغییر زودتر اتصالات مغزینوار مغزی روشی مهم در تشخسرگیجه از شایعترین اختلاپیوند مغز و سر و چالشهای امیوتروفیک لترال اسکلروبارداری بدون رحمحس و ادراک (قسمت اول )نگاهی بر توانایی اجزاي بششمین کنگره بین المللی سايا اراده آزاد توهم است یبخش دیگری در وجود انسان هفیلمی بسیار جالب از تغییدفاع در برابر تغییر ساختنظام مثبت زندگیمقالاتابزار بقای موجود زنده از بزرگ شدن مغز محدود به دورممانتین یا آلزیکسا یا ابداروی جدید s3 در درمان ام هوش مصنوعی از عروسک تا کماجزای پر سلولی بدن انسان توانایی مغز و دیگر اجزای مجموعه های پر سلولی بدن مدرک تصویر و زبان های مخلتهزینه ای که برای اندیشیدارتباط شگفت مغز انسان و فتاثیر نگاه انسان بر رفتامغز فکر میکند مرگ برای دیروشهای شناسایی قدرت شنواوزوز گوشاز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز بزرگ چقدر مفید هست ؟زیرفون داروی ضد ام اسکندر در بیماریهای التهاباز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش روزه داری در سالم و جسلسله مباحث هوش مصنوعیگیاه خواری و گوشت خوار کدآیا بزرگ شدن مغز فقط در دبوزون هیگز چیستتغییر عمودی سر انسان از پنورون هاي مصنوعی می توانسردرد و علتهای آنپیوند سر، یکی از راه حلهاامگا سه عامل مهم سلامتبازگشت از آثار به سوی خداحس و ادراک (قسمت دوم )ناتوانی از درمان برخی ویصرع و درمان های آنايا اراده آزاد توهم است یبرنامه و ساختار پیچیده مفیزیکدانان ماشینی برای تدقیق ترین تصاویر از مغز انظریه تکامل در درمان بیمتاثیر ویتامین دی بر بیماابزار بقای موجود زنده از بسیاری از بیماری های جدیمنابع انرژي پاک سرچشمه حداروی جدید ضد میگرنهوش مصنوعی در کامپیوترهااجزایی ناشناخته در شکل گاحساس گذر سریعتر زمانتوازن مهمتر از فعالیت زیمحل درک احساسات روحانیدرک عمیق در حیواناتهستي مادي ای که ما کوچکترارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر نگاه انسان بر رفتامغز ما کوچکتر از نیم نقطهروشی برای بهبود هوش عاطفیک پیشنهاد خوب برای آسان از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر انتخاب از طرف محیط مغز بزرگ چالش است یا منفعزبان چهار حرفی حیات زمینکوچک شدن مغز از نئاندرتااز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رو ح و روان بر جسمنقش رژیم غذایی در رشد و اسم زنبور ، کلیدی برای وارگالکانزوماب، دارویی جدیآیا تکامل و تغییرات ژنتیبیماری گیلن باره و بیمارثبت امواج الکتریکی در عصنورون های ردیاب حافظهسردرد تنشنپیشینیان انسان از هفت میامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبازسازي مغز و نخاع چالشی حس و ادراک قسمت چهارمناتوانی در شناسایی چهره ضررهای مصرف شکر و قند بر ای آنکه نامش درمان و یادشبرین نت به جای اینترنتفرگشت و تکامل تصادفی محض دلایلی که نشان میدهد ما بهفت چیز که عملکرد مغز تو صفحه اصلیابزار بقای موجود زنده از تفاوت مغز انسان و میمون همولتیپل اسکلروز در زنان داروی ضد تشنج با قابليت تهوش مصنوعی در خدمت خلق وحاخلاق و علوم اعصابتوسعه برخی شغل ها با هوش محل درک احساسات روحانی ددرگیری قلب در بیماری ویرهستی ما پس از شروعی چگال ارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر ویتامین دی بر بیمامغز مادران و کودکان در زمروشی جدید در درمان قطع نخیکی از علل محدودیت مغز اماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سمغز بزرگ چالشهای پیش روزبان و بیان، در سایه پیشرکودک ایرانی که هوش او از از تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر نقش زبان در سلطه و قدرت اسودمندی موجودات ابزی بر گامی در درمان بیماریهای آیا خداباوری محصول تکاملبیماری ای شبیه آلزایمر و جمجمه انسان های اولیهنوروپلاستیسیتی چیستسردرد سکه ایپیشرفتی مستقل از ابزار هانفجار و توقف تکاملی نشابحتی علمی درباره تمایل بحس و ادراک قسمت پنجمنخاع ما تا پایین ستون فقرضررهای شکر بر سلامت مغزایندرالبرای پیش بینی آینده مغز دفراموش کارها باهوش تر هسدندان ها را مسواک بزنید تهفت سین یادگاری از میراث سوالات پزشکیابزار بقای موجود زنده از تفاوتهای جنسیتی راهی برامواد کوانتومی جدید، ممکنداروی ضد تشنج با قابليت تهوش مصنوعی در خدمت خلق وح