دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

سفرنامه سفر به بم و جنوب شرق ایران چابهارقسمت چهارم

سفرنامه سفر به بم و جنوب شرق ایران چابهار(قسمت چهارم)

قلعه تیس و روستای تاریخی تیس

روستای تیسیکی از جاذبه های گردشگری شهرستان چابهار است که آثار تاریخی را در خود جای داده است. این روستا یکی از روستاهای قدیمی و در واقع بازمانده از دوران هخامنشیان است. کارشناسان قدمت این روستا را بیش از ۲۵۰۰ سال برآورد می کنند و در اسناد و نوشته های مربوط به لشکرکشی اسکندر مقدونی نیز از این روستا با عنوان تیز نام برده شده است. این روستا در زمان های قدیم «بندر تیس» نامیده می شده و یکی از بنادر مهم بازرگانی دریای عمان به شمار می رفته است. هنوز هم ویرانه های این بندر باستانی در اطراف آن وجود دارد. مردم محلی این گورستان قدیمی را گورستان جن ها می دانند و در زبان بلوچی به آن «جن سنط» می گویند.

غارهای تیس

در روستای تیس سه غار باستانی وجود دارند که به نام غارهای سه گانه تیس مشهور هستند. مردم محلی این غارها را بان مسیتی می نامند. در زبان بلوچی، بان به معنای مرد صالح و خداپرست و مسیتی به معنی پرستشگاه است. با توجه به شواهد موجود ظاهرا این غارها در گذشته به عنوان پرستشگاه استفاده می شدند.

بر دیواره های مقبره خطوط و علاماتی ترسیم شده که به خط گجراتی و هندی شباهت زیادی دارد. در ورودی مقبره به موازات دهانه ورودی غار و رو به دره تیس واقع شده است.

غار دوم که مصنوعی و دست ساز است سمت راست غار اول و در فاصله هفت قدمی آن قرار دارد. آثار تراش و کنده کاری را به راحتی می توان در این غار مشاهده کرد.

تالاب صورتی دریا بزرگ:

تالاب لیپار تالاب صورتی ایران

در ماههای بهمن، اسفند، فروردین، شهریور و مهر شاهد پدیده جزر و مد قرمز در منطقه خلیج گواتر هستیم كه عامل اصلی آن گونه نوكتیلوكا میلیاروس است كه در ماههای بهمن، اسفند و فروردین تعداد آن به شدت افزایش مییابد. فرآیند «رد تاید» یا «كشند قرمز» از جمله فرآیندهای بیولوژیكی در محیطهای آبی است كه توسط پلانكتونهای گیاهی به وقوع میپیوندد و نقش عمدهای در زنجیرههای غذایی و انرژی در اكوسیستمهای آبی دارد.

دریای سبز و تالاب صورتی در چابهار شگفت انگیز است. رنگ در رنگ و دگرگونی در دگرگونی و تمایز های بسیاری که جهان مادی ما را تا امروزساخته است.

چابهار مثل قشم، جنگل حرا دارد. جنگلهایی که تحت تاثیر جزر و مد آبند و در بین مرداب روییدهاند و پیدا و پنهان میشوند. برگ درختان این جنگلها که مانگرو نام دارد همیشه سبز است، حتی وسط زمستان. وقت جزر میشود میتوان با قایق به میان این جنگلها رفت.

جنگل های حرا و ماهی های دوزیست آن و دلفین ها در نزدیکی این جنگل ها که برعکس ماهی های دوزیست پستانداران دوزیست هستند- که دوباره به سوی دریا آمده اند- نشان از مقاومتی برای زندگی و مقاومتی دلیرانه برای سازگاری با سختترین شرایط حیات در آبهای شور است (توصیه می شود به سفرنامه سفر به قشم در کانال و سایت های دکتر سید سلمان فاطمی مراجعه شود.)

لایه بندی های عمودی و افقی کوههای چابهار:

لایه های عمودی این کوه ها، در قسمت پایین تر است و قسمت های فوقانی تر تحت تاثیر جاذبه به قسمت پایین تر کشیده شده است. به بالای کوه که نگاه می کنیم همان لایه بندی های مرسوم زمین شناسی را می بینیم ولی وقتی به قسمت پائینتر نگاه کنیم لایه ها شکل عمودی به خود میگیرد.

توضیح: لایه های زیرین تحت فشار لایه های رویی است و این فشار زیاد می تواند بر روی چیزهای دیگری در لابلای لایه های سنگی هم، فشار وارد کند. آب های زیر زمینی هم تحت این فشار هست و هر جا فرصتی برای بیرون ریختن داشته باشد، بیرون می ریزد؛ به خصوص در مناطق گودی مانند کویر، تحت فشار دریاهای این منطقه در سالهای طولانی، ساختار سنگی و لایه های آن، بسیار فشرده است. این فشار زیاد لایه ها، مانع از نگه داشتن آب و موارد دیگر در دل زمین می شود و هر گوشه نرمی پیدا کند، هر چه درون خود دارد بیرون می ریزد.

مثال: لایه های بالایی کوه ها به دلیل تحت فشار زیاد نبودن، آبها را درون خود میبرد و در لایه های پایین تر تحت فشار لایه های رویی به صورت چشمه های آب بیرون می زند.

مثال دیگر: در زیر خروارها آب اقیانوسها تحت فشار آب و لایه های سنگی رویی عناصری مانند بقایای مرده موجودات تبدیل به منبع انرژی یعنی نفت و گاز میشود و تحت تاثیر این گاز و فشار لایه های فوقانی، نفت با فشار زیاد بیرون میزند.

چابهار، منطقه ای است که به دلیل ویژگی لایه های خاص در کوه ها به نظر میرسد سال های طولانی زیر آب بوده است. در کوههای مریخی این حالت مشاهده می شود.

ساختار سست این کوهها و شیارهای عمیق روی آن نشانه فرسایش ناشی از آب باران در زمینه سست گلین است. سست بودن ساختمان این کوهها نشان میدهد که بعد از بیرون آمدن از زیر آبهای شور تحت شرایط خاص زمین شناسی، لایه های گلین روی هم انباشته شده اند(گلفشان های منطقه، تحت تاثیر

فشار از دل زمین بیرون آمده اند و بر هم انباشته شده اند)

و بعدها با بارش باران و ریزش سطح این لایه ها شیارهای عمیق در آن، به جای مانده است. ولی فرایند فوران گل از زیر بستر همچنان ادامه داشته است به گونه ای که این گلهای شور، امکان رشد هیچ گیاهی را در درون خودش نمیدهد.

ساختار ویژه دیگری در این منطقه وجود دارد که شاید بی ارتباط با تشکیل کوه های مریخی نباشد. گلفشان در کنارک، منظره زیبایی از گلهای شوری است که مانند فوران آتشفشانی از دل خاک بیرون میزند و به کناری میرود و خشک میشود.

در اطراف منطقه گلفشان، شاهد مناظری شبیه کوه های مینیاتوری هستیم برجستگی های ریزی که دقیقا شکل کوچک کوه های مریخی را به ذهن انسان متجلی میکند. شاید بتوان تصور کرد که همین گلفشان های شور، در بعد وسیعتر و در طی هزاران سال توانسته باشد منظره شگفت انگیز کوه های مریخی را ایجاد کند؛ به خصوص وقتی میبینیم بیرون رفتن این منطقه از زیر آب شور دریا و لایه بندی های زمین بعدها با جوشش گل از دل زمین(گل شور)کوه های مریخی را در قسمت رویی و سطحی و پایین تر از لایه های رسوبی، ایجاد کرده است.

چاه ها در چابهار آب شور دارند و مناطق خاصی از چابهار در اطراف کوههای مریخی فاقد هر گونه پوشش گیاهی است یعنی حتی یک علف در آن نمی روید و اینها هم نشان میدهد این منطقه در سالهایی نه چندان دور زیر آبهای شور بوده است.

مقایسه چاه های شور منطقه چابهار که حتی در باغ گرمسیری آن هم مشاهده میشود با منطقه چاه کوه در جزیره قشم شاید جالب و آموزنده باشد.

هر چند هر دو منطقه مناطقی با خاک شور هستند ولی در منطقه چاه کوه قشم با صدها قطعه چاه عمیق مواجهیم که داری آب شیرین است. دو منطقه در شرق و غرب تنگه هرمز قرار دارند. منطقه شرق تنگه هرمز در چابهار چاههایش شور است و منطقه غرب تنگه هرمز دارای چاه های آب شیرین است!

مقایسه این دو منطقه میتواند نشانه وجود آب شیرین پیش از ورود آب دریا در جزیره قشم و دیگر مناطق غرب تنگه هرمز باشد و برعکس این منطقه در چابهار قبلا دریا این مناطق را پوشانده بوده است.

با توجه به یافته های علمی جدید و مطرح شدن وجود چشمه های آب شیرین در کف خلیج فارس- که قبلا آبهای شور آن را نپوشانده بود و سه رود کارون و دجله و فرات به آن می ریخت- میتوان این حالت متفاوت در دو منطقه را درک کرد. منطقه خلیج فارس، وسیع است و بالا رفتن سطح آبهای آزاد در نتیجه آب شدن یخچالهای طبیعی پیش از آن- که در نتیجه شکستن سد طبیعی در تنگه هرمز با آبهای شور پوشیده شود- منطقه وسیعی از جنوب شرقی ایران را زیر آبهای شور قرار داده بود و این منطقه وسیع فاقد قابلیت کشت و کار را امروز در قالب مناطق خشک جنوب شرق ایران و کویرهای وسیع ایران می بینیم.(توصیه می شود به سفر نامه جزیره قشم در همین کانال مراجعه شود) (و نیز مراجعه شود به فصل پنجم کتاب توهم بیخدایی از سید احمد الحسن.)

مناطق جنوب شرق ایران، نشان از سختی زندگی در میان بقایای آب شور دریاست. آب شوری که بعدها در نتیجه شکستن سد طبیعی موجود در تنگه هرمز نه تنها مناطق سرسبز و حاصلخیر بستر خلیج فارس را به عنوان یکی از نخستین تمدن های بشری نابود کرده است بلکه با به جا گذاشتن زمین های سوخته ای در کویرهای ایران و مناطق جنوب شرق ایران، مردم این سرمین را در برابر زمینی شور و دشوار برای زندگی مواجه کرده است؛ به طوری که مناطقی از این سرزمین را فاقد زندگی بشری و حتی فاقد زندگی گیاهی کرده است.

در سفر به کرمان و کویر شهداد با پوشش گیاهی خاصی در جنگل های نپکا مواجهیم که نشانه ای است از تلاش برای بقا در سخت ترین زمین ها.

این جنگل های کم پشت در کویر مرکزی ایران، به شکلی شگفت انگیز در برابر زمین شور این مناطق که تحت فشار زیاد، قابلیت جذب آب را هم ندارد، مقامت کرده است و با استفاده از گرد و خاکی- که در نتیجه وزش آب به این مناطق می آید- مختصر خاکی را دور خود جمع کرده است و به تدریج این پشته ها در این مناطق توسعه بیشتری پیدا کرده است. این مقاومت در برابر شرایط دشوار نمک زار، شاید درسی برای ساکنان این مناطق باشد تا بتوانند روش هایی نویین را برای بقا در این شرایط دشوار پیدا کنند و پیشینیان ما این کا را کرده اند و نمونه آن ساخت قنات ها و ساخت شهرهای زیر زمینی و .. بوده است.

بقا و حیات ادامه خواهد یافت، هرچند شرایط دشوار و دشوارتر شود زیرا هوشی طبیعی در میان همه خلق؛ گیاهان و حیانات و انسان وجود دارد که آنها را برای بقا و زنده ماندن در سخت ترین شرایط سازگار می کند. وجود تکاثر و تمایز، در ژنهای موجودات زنده میتواند دست انتخاب های سخت طبیعی را در نابود کردن نسل ها ببندد زیرا مثلا انتخاب طبیعی میتواند گونه ای ضعیف و ژنی ناسازگار با محیط را نابود کند ولی وجود تفاوت ها سبب میشود ژن مقاوم، تکثیر شود.

و این هم در سایه تفاوت های موجود در میان جانداران است که به دلی

ل وجود زاد وولد جنسی توسعه بیشتری پیدا کرده است.

انتخاب طبیعی، ضعیف تر را برمیدارد ولی موجود قویتر باقی میماند و قویتر و قویتر(سازگارتر با محیط و نه قوی به معنی مطلق) می شود.

این انتخاب ها، در زمانی که احساسات و معرفت ایجاد میشود شکل پیچیده تر و کامل تری پیدا میکند. و با پیدایش هماهنگ کننده این احساسات، یعنی مغز، روش های بقا کامل تر می شود و هر چه معرفت و شناخت بیشتر شود قدرت فرد برای بقا بیشتر می گردد و هر شناخت بیشتر، ما را برای رسیدن به شناخت بالاتر و بالاتر مشتاق میکند زیرا انسان در می یابد که ابزارهای بقای فعلی- که در اختیار اوست- دارای نواقصی است و حرکت به سوی مبدا شناخت و معرفت را آغاز میکند- و این حرکت، راه را برای شناخت بالاتر فراهم میکند و با رها شدن از وابستگی های پایینی ابزار قدرتمدتری برای بقا و حیات حقیقی می آفریند.

هر که دلارام دید، از دلش آرام رفت

چشم ندارد خلاص، هر که در این دام رفت

یاد تو میرفت و ما عاشق و بیدل بدیم

پرده برانداختی، کار به اتمام رفت

ماه نتابد به روز، چیست که در خانه تافت

سرو نروید به بام، کیست که بر بام رفت

مشعلهای برفروخت پرتو خورشید عشق

خرمن خاصان بسوخت خانگه عام رفت

عارف مجموع را در پس دیوار صبر

طاقت صبرش نبود ننگ شد و نام رفت


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تاثیر گیاه خواری بر رشد ورموزی از نخستین تمدن بشرالتهاب شریان تمپورالنقش حیاتی تلومر دی ان آ دبیماری های مغز و اعصاب و ژن هوش و ساختارهای حیاتی تاثیر درجه حرارت بر عملکروشهای شناسایی قدرت شنوااولین سلول مصنوعیچندین ماده غذایی که ماننبارداری بدون رحمتبدیل سلولهای محافط به سزمین زیر خلیج فارس تمدنی فرد حساس از نظر عاطفی و باگر تلاش انسان امروز براچگونه تکامل مغزهای کنونیبحثی درباره احساساتی غیرجهش های ژنتیکی مفید در ساسفر نامه سفر به بم و جنوب کودک ایرانی که هوش او از منبع خواب و رویاابزارهای بقا از نخستین هچرا بیماری های تخریبی مغبررسی سیستم تعادلی بدن احس و ادراک قسمت چهارمسکته مغزیکشف جمجمه ای درکوه ایرهوما تحت کنترل ژنها هستیم یاختلالات صحبت کردن در انهوموارکتوس ها ممکن است دتمدن قدیمی ای در جنوب ایرخطا در محاسبات چیزی کاملشنا در ابهای گرم جنوب نیگشایش دروازه جدیدی از طرمرگ انتقال است یا نابود شارزش حقیقی زبان قسمت اولهوش مصنوعی درمانگر کامپیتکامل مداومداروهای ضد بیماری ام اس وظهور امواج مغزی در مغز مصآیا ممکن است موش کور بی ممغز و سیر تکامل ان دلیلی از تکینگی تا مغز از مغز تهزینه ای که برای اندیشیدتاثیر کلام در آیات کلام بدرمان های علامتی در ام اسعضلانی که طی سخن گفتن چقدآیا جهش های ژنتیکی، ویرومغز بزرگ و فعال یا مغز کواز تکینگی تا مغز- از مغز واکسن سرطانواکسنی با تاثیر دوگانه اتاثیر گیاه خواری بر رشد ورمز و رازهای ارتباط غیر کامیوتروفیک لترال اسکلرونقش خرچنگ های نعل اسبی دربیماری گیلن باره و بیمارژن یا نقشه توسعه مغز و نقتاثیر درجه حرارت بر عملکروشی برای بهبود هوش عاطفاوکرلیزوماب داروی جدید شچه زیاد است بر من که در ایبازگشت از آثار به سوی خداتری فلوپرازینزندگی هوشمند در خارج از زقیچی ژنتیکیابزار هوش در حال ارتقا ازچگونه جمعیت های بزرگ شکل بخش دیگری در وجود انسان هجهش های ژنتیکی غیر تصادفسفرنامه سفر به بم و جنوب کودکان میتوانند ناقل بی منحنی که ارتباط بین معرفابزارهای بقا ازنخستین همچرا حیوانات سخن نمی گوینبررسی علل کمر درد در میانحس و ادراک قسمت پنجمسانسور از روی قصد بسیاری گنجینه ای به نام ویتامین ماه رجبادامه بحث تکامل چشمهوش مصنوعی می تواند بر احتمدن بشری و مغز اخلاقیخطرات هوش مصنوعیشناخت و معرفت، و نقش آن دپمبرولیزوماب در بیماری چمراحل ارتقای پله پله کیهارزش حقیقی زبان قسمت دومهوش مصنوعی درخدمت خلق وحتکامل چشمداروی فامپیریدین یا نورلعلم به ما کمک میکند تا موآیا ما تنها موجودات زنده مغز آیندگان چگونه است ؟از تکینگی تا مغز از مغز تهزینه سنگین انسان در ازاتاثیر کپسول نوروهرب بر ندرمان ژنتیکی برای نوآوریمقالاتآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجمغز حریص برای خون، کلید تاز تکینگی تا مغز- از مغزتواسطه ها د رمسیر ایجاد مغتاثیر گیاهخواری بر رشد و رویا و خبر از آیندهامید درمان کرونا با هماننقش داروهاي مختلف معروف بیماری ای شبیه آلزایمر و ژنها نقشه ایجاد ابزار هوتاثیر درجه حرارت بر عملکروشی جدید در درمان قطع نخايندگان چگونه خواهند دیدچهار میلیارد سال تکامل ببازسازي مغز و نخاع چالشی تری فلوپرازینزونا به وسیله ویروس ابله قانون مندی نقشه ژنتیکی مابزار بقای موجود زنده از چگونه جمعیت های بزرگ شکل برنامه و ساختار پیچیده مجهشهای مفید و ذکاوتی که دسفرنامه سفر به بم و جنوب کودکان خود را مشابه خود تمنشأ اطلاعات و آموخته ها ابزارهای بقای از نخستین چرا حجم مغز گونه انسان دربزرگ شدن مغز محدود به دورحس و ادراک قسمت سومسانسور بر بسیاری از حقایگویید نوزده و ایمنی ساکتماپروتیلیناداراوون تنها داروی تاییهوش مصنوعی و کشف زبان هایتمساح حد واسط میان مغز کودفاع در برابر تغییر ساختشناسایی سلول های ایمنی اپنج اکتشاف شگفت آور در مومزایای شکلات تلخ برای سلارزش حقیقی زبان قسمت سومهوش مصنوعی ساخته هوش طبیتکامل ابزار هوش ، راه پر داروی تشنجی دربارداریعلایم کمبود ویتامین E را آیا مغز تا بزرگسالی توسعمغز انسان ایا طبیعتا تمااز تکینگی تا مغز از مغز تهزاران سال چشم های بینا وتاثیر کپسول نوروهرب بر تدرمان جدید میگرن با انتی تاثیر ویتامین دی بر بیماآیا خداباوری محصول تکاملمغز زنان جوانتر از مغز مراز تکینگی تا مغز، از مغز ازدواج های بین گونه ای، روبینار اساتید نورولوژی دتاثیر انتخاب از طرف محیط رویا بخشی حقیقی از زندگی امگا سه عامل مهم سلامتنقش روزه داری در سالم و جبیماری ای شبیه ام اس مولتژنها ، مغز و ارادهتاثیر درجه حرارت بر عملکروشی جدید در درمان سکته مايا اراده آزاد توهم است یچهار ساعت پس از کشتار خوکبحتی علمی درباره تمایل بتسلیم شدن از نورون شروع مزیباترین چیز در افزایش سقانون جنگلابزار بقای موجود زنده از چگونه حافظه را قویتر کنیبرین نت به جای اینترنتجهشهای مفید و ذکاوتی که دسفرنامه سفر به بم و جنوب کوری گذرای ناشی از موبایمهندسی ژنتیک در حال تلاش ابزارهای دفاعی و بقای موچرا خشونت و تعصببزرگ شدن تقریبا ناگهانی حساسیت روانی متفاوتساخت شبکه عصبی با الفبایگوشه بیماری اتوزومال رسسمبانی ذهنی سیاه و سفیدادغام میان گونه های مختلهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتنفس هوازی و میتوکندریدقیق ترین تصاویر از مغز اشواهدی از دنیسوان(شبه نئپوست ساعتی مستقل از مغز دمسیر دشوار تکامل و ارتقاارزش خود را چگونه میشناسهوش احساسیتکامل زبانداروی جدید s3 در درمان ام علایم کمبود ویتامین E را آیا همه جنایت ها نتیجه بیمغز انسان برای ایجاد تمداز تکینگی تا مغز از مغز تهستي مادي ای که ما کوچکترتاثیر کپسول نوروهرب بر سدرمانهای بیماری پارکینسصفحه اصلیآیا دلفین ها می تواند از مغزهای کوچک بی احساساستفاده از هوش مصنوعی در وراپامیل در بارداریتاثیر احتمالی عصاره تغلیرویا تخیل یا واقعیتامروز دانش ژنتیک هیچ ابهنقش رژیم غذایی بر رشد و ابیماری بیش فعالیژنهای مشترک بین انسان و وتاثیر درجه حرارت بر عملکريتوکسيمب در درمان ام اسايا اراده آزاد توهم است ینوار مغزی روشی مهم در تشخبحث درباره پیدایش و منشاتشنج چیستزیرفون داروی ضد ام اسقانونمندی و محدودیت عالمابزار بقای موجود زنده از نگاه محدود و تک جانبه، مشبرای پیش بینی آینده مغز دجاذبه و نقش آن در شکلگیریسفرنامه سفر به بم و جنوب کی غایب شدی تا نیازمند دلمولتیپل اسکلروز در زنان اثر مضر مصرف طولانی مدت رچرا در مغز انسان، فرورفتبسیاری از بیماری های جدیخلاصه ای از مطالب همایش مساخت شبکه عصبی مصنوعی با گوشت خواری یا گیاه خواریمجموعه های پر سلولی بدن مادغام دو حیطه علوم مغز و هوش مصنوعی گوگل به کمک تشتنفس هوازی و میتوکندریدلایلی که نشان میدهد ما بشاهکار قرنپیموزایدمشکلات نخاعیاز نشانه ها و آثار درک شدهوش احساسیتکامل ساختار رگهای مغزی داروی جدید ضد میگرنعلت خواب آلودگی بعد از خوآیا هوش ارثی دریافتی از پمغز انسان برای شادمانی طاز تکینگی تا مغز از مغز تهستی ما پس از شروعی چگال تاثیر کپسول نوروهرب بر سدرک فرد دیگر و رفتارهای اسوالات پزشکیآیا دست مصنوعی به زودی قامغزتان را در جوانی سیمکشنقش قهوه در سلامتیاستیفن هاوکینگ در مورد هورزش هوازی مرتب خیلی به قتاثیر ترکیبات استاتین (سرویاها از مغز است یا ناخوانفجار و توقف تکاملی نشانقش رژیم غذایی در رشد و ابیماری تی تی پیژنهای هوش ، کدامندتاثیر درجه حرارت بر عملکریواستیگمینای آنکه نامش درمان و یادشنورون هاي مصنوعی می توانبحثی در مورد نقش ویتامينتشنج و حرکات شبه تشنجی قازبان مشترک ژنتیکی موجوداقارچ بی مغز در خدمت موجودابزار بقای موجود زنده از نگاه انسان محدود به ادرابرخی نکات از گاید لاین پرحقیقت قربانی نزاع بین بی سفری به آغاز کیهانکیست کلوئید بطن سوممواد کوانتومی جدید، ممکناثرات فشار روحی شدیدچراروياها را به یاد نمی آبعد از کروناخونریزی مغز در سندرم کووساختار شبکه های مغزی ثابگیلگمش باستانی کیستمحل درک احساسات روحانیارتقا و تکامل سنت آفرینش هوش مصنوعی الفاگوتو دی ان ای خاص ميتوکندريدندان ها را مسواک بزنید تشبیه سازی میلیون ها جهان پیچیدگی های مغزی در درک زمشکلات بین دو همسر و برخیاز نظر علم اعصاب یا نرووسهوش عاطفی بیشتر در زنانتکامل شناخت انسان با کشفداروی ضد تشنج با قابليت تعوامل موثر در پیدایش زباآیا هوش سریعی که بدون احسمغز انسان برای شادمانی طاز تکینگی تا مغز از مغز تو هر کس تقوای خدا پیشه کنتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک و احساسپیامهای کاربرانآیا رژیم غذایی گیاهی سلانقش مهاجرت در توسعه نسل ااستیفن هاوکینگ در تفسیر ورزش هوازی ، بهترین تمریتاثیر دپاکین بر بیماری مرویاهای پر رمز و حیرتی درانواع سکته های مغزینقش زبان در سلطه و قدرت ابیماری ضعف عضلات نزدیک بکلرال هیدرات برای خوابانتاثیر درجه حرارت بر عملکریسدیپلام تنها داروی تایفلج بل، فلجی ترسناک که آنایندرالنورون های ردیاب حافظهبحثی جالب درباره محدودیتتشنج عدم توازن بین نورون زبان چهار حرفی حیات زمینقبل از انفجار بزرگابزار بقای موجود زنده از نگاهی بر قدرت بینایی درابرخی اثرات مضر ویتامین دحقیقت خواب و رویاسلولهای بنیادی مصنوعی درکاهش التهاب ناشی از بیماموجود بی مغزی که می توانداثرات مفید قهوهچراروياها را به یاد نمی آتفاوت مغز انسان و میمون هخواندن ، یکی از شستشو دهنسازگاری با محیط بین اجزاگیاه خواری و گوشت خوار کدمحل درک احساسات روحانی دارتوکين تراپی روشی جديد هوش مصنوعی از عروسک تا کتولید سلولهای جنسی از سلدو ویژگی انتزاع و قدرت تجشبیه سازی سیستم های کوانپیوند مغز و سر و چالشهای مشکلات روانپزشکی پس از ساز نظر علم اعصاب اراده آزهوش عاطفی در زنان بیشتر اتئوری تکامل امروز در درمداروی ضد تشنج با قابليت تعوامل ایجاد لغت انسانی و آیا هشیاری کوانتومی وجودمغز انسان رو به کوچک تر شاز تکینگی تا مغز از مغز توقت نهيب هاي غير علمي گذشتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک احساسات و تفکرات دیگسایتهای دیگرآیا رژیم غذایی گیاهی سلاآیا راهی برای رفع کم آبی نقش محیط زندگی و مهاجرت داستخوان های کشف شده، ممکورزش و میگرنتاثیر داروهای ضد التهاب رویای شفافانگشت نگاری مغز نشان میدنقش زبان در سلطه و قدرت ابیماریهای تحلیل عضلانی اتاثیر درجه حرارت بر عملکرژیم های غذایی و نقش مهم فلج خوابایا کوچک شدن مغزانسان النوروپلاستیسیتی چیستبحثی در مورد نقش کلسیم و تغییر الگوی رشد مغزی با ززبان و کلمه حتی برای کسانقدم زدن و حرکت دید را تغیابزار بقای موجود زنده از نگاهی بر توانایی اجزاي ببرخی اختلالات عصبی مثانهحقیقت راستین انسان علم بسلسله مباحث هوش مصنوعیکاهش دوپامین عامل بیماریموجودات مقهور ژنها هستنداثرات مضر ماری جوانانزاع بین جهل و علم رو به پتفاوت های بین زن و مرد فقخواب سالم عامل سلامتیسخن پاک و ثابتگالکانزوماب، دارویی جدیمحدودیت های حافظه و حافظارتباط میکروب روده و پارهوش مصنوعی از عروسک تا کتومورها و التهاب مغزی عادو برابر شدن خطر مرگ و میشباهت زیاد بین سلول هاي عپیوند سر آیا ممکن استمشکلات روانپزشکی در عقب از نظر علم اعصاب اراده آزهوش عاطفی در زنان بیشتر اتئوری تکامل در پیشگیری و داستانها و مفاهیمی اشتباعواملی که برای ظهور لغت اآیا واکنش های یاد گرفته ومغز انسان رو به کوچکتر شداز تکینگی تا مغز از مغز توقتی فهمیدی خطا کردی برگتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک تصویر و زبان های مخلتآیاما مقهور قوانین فیزیکنقش نظام غذایی در تکامل ماستروژن مانند سپر زنان دورزش بهترین درمان بیش فعتاثیر داروی ضد تشنج سدیم روبات های ریز در درمان بیاندوهگین نباش اگر درب یا نقش سجده بر عملکرد مغزبیهوش کردن در جراحی و بیمتاثیر رو ح و روان بر جسمرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وفلج خواب چیستایا این جمله درست است کسینوشیدن چای برای مغز مفید بحثی در مورد عملکرد لوب فتغییر زودتر اتصالات مغزیزبان و بیان نتیجه ساختماکمردرد و علل آنقدرت انسان در نگاه به ابعابزار بقای موجود زنده از ناتوانی از درمان برخی ویبرخی بیماری ها که در آن بحمله ویروس کرونا به مغزسم زنبور ، کلیدی برای وارکایروپاکتیک چیستمیهمانهای ناخوانده عامل اجزای پر سلولی بدن انسان نزاع بین علم و نادانی رو تفاوتهای جنسیتی راهی براخواب سالم عامل سلامتی و یسریعترین کامپیوتر موجودگامی در درمان بیماریهای مخچه فراتر از حفظ تعادلارتباط چاقی و کاهش قدرت بهوش مصنوعی از عروسک تا کتوانایی مغز و دیگر اجزای ديدن با چشم بسته در خواب شباهت زیاد بین سلول هاي عپیوند سر، یکی از راه حلهامشاهده آینده از روی مشاهاز آغاز خلقت تا نگاه انساهوشیاری کوانتومیتا 20 سال آینده مغز شما به در مانهای کمر دردعوارض ازدواج و بچه دار شدآیا آگاهی پس از مرگ از بیمغز ایندگان چگونه استاز تکینگی تا مغز از مغز تویتامین E برای فعالیت صحتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک عمیق در حیواناتآزمون ذهنی گربه شرودینگرنقش هورمون های تیروئید داصول سلامت کمرورزش در کمر دردتاثیر درجه حرارت بر عملکروح رهاییانسان قدیم در شبه جزیره عنقش غذاها و موجودات دريابیوگرافیتاثیر رژیم گیاه خواری بر راه های جدید برای قضاوت رفیلمی بسیار جالب از تغییایا ابزار هوشمندی یا مغز نوعی سکته مغزی ، وحشتناک تغییر عمودی سر انسان از پزبان و بیان، در سایه پیشرکمردرد با پوشیدن کفش منالوب فرونتال یا پیشانی مغابزار بقای موجود زنده از ناتوانی در شناسایی چهره برخی بیماری های خاص که بدحوادث روزگار از جمله ویرسودمندی موجودات ابزی بر کاربرد روباتهای ريزنانومیگرن سردردی ژنتیکی که باجزایی ناشناخته در شکل گنزاع بین علم و جهل رو به پتقلید مرحله ای نسبتا پیشخواب عامل دسته بندی و حفطسرگیجه از شایعترین اختلاگامی در درمان بیماریهای مخچه ، فراتر از حفظ تعادلارتباط هوش ساختار مغز و ژهوش مصنوعی از عروسک تا کتوازن مهمتر از فعالیت زیدی متیل فومارات(زادیوا)(شش مرحله تکامل چشمپیشینیان انسان از هفت میمعنی روزهاز انفجار بزرگ تا انفجار هوش، ژنتیکی است یا محیطیتاثیر مشاهده بر واقعیت بدر محل کار ارزش خودت را بعید نوروز مبارکآیا امکان بازسازی اندامهمغز ابزار برتر بقااز تکینگی تا مغز از مغز تویتامین E در چه مواد غذایتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری قلب در بیماری ویرإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَنقش هورمون زنانه استروژناضطراب و ترسوزوز گوشتاثیر درجه حرارت بر عملکروزه داری و بیمار ی ام اس انسان جدید از چه زمانی پانقش غذاها و موجودات دريابیوگرافیتاثیر رژیم گیاه خواری بر راه های جدید برای قضاوت رفیزیکدانان ماشینی برای تایا بیماری ام اس (مولتیپچیزی خارج از مغزهای ما نیبحثی درباره هوش و تفاوتهتغییرات منطقه بویایی مغززبان و تکلم برخی بیماریهکنفرانس تشنج هتل کوثر اصلبخند بزن شاید صبح فردا زابزار بقای موجود زنده از نخاع ما تا پایین ستون فقربرخی توجهات در ببمار پارحافظه و اطلاعات در کجاست سیاهچاله و تکینگی ابتدایکاربرد روباتهای ريز، در میگرن شدید قابل درمان اساحساس گذر سریعتر زماننظام مثبت زندگیتلقین اطلاعات و حافظهخودآگاهی و هوشیاريسردرد میگرن در کودکانگاهی لازم است برای فهم و مخچه ابزاري که وظیفه آن فارتباط انسانی، محدود به هوش مصنوعی از عروسک تا کتوسعه هوش مصنوعی قادر اسدژا وو یا اشنا پنداریششمین کنگره بین المللی سپیشرفتی مستقل از ابزار همغز فکر میکند مرگ برای دیاز تلسکوپ گالیله تا تلسکهیچگاه از فشار و شکست نترتاثیر نگاه ناظر هوشیار بدر چه مرحله ای از خواب ، رعامل کلیدی در کنترل کارآآیا انسان با مغز بزرگش اخمغز از بسیاری حقایق می گراز تکینگی تا مغز از مغز تویتامین دی گنجینه ای بزرتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری مغز در بیماری کویافراد آغاز حرکت خودشان رنقش ژنتیک در درمان اختلااطلاعاتی عمومی در مورد میک پیشنهاد خوب برای آسان تاثیر درجه حرارت بر عملکروش مقابله مغز با محدودیانسان عامل توقف رشد مغزنقش غذاها و موجودات دريابیان ژن های اسکیزوفرنی دتاثیر رژیم گیاه خواری بر فرگشت و تکامل تصادفی محض ایا بدون زبان میتوانیم تچگونه مغز پیش انسان یا همبحثی درباره هوش و تفاوتهتغییرات تکاملی سر انسان زبان و شناخت حقیقت قسمت چکنگره بین المللی سردرد دلرزش ناشی از اسیب به عصبابزار بقای موجود زنده از نخستین تصویر از سیاهچالهبرخی روش های تربیتی کودکحافظه و اطلاعات در کجاست سیاره ابلهانکجای مغز مسئول پردازش تجمیدان مغناطيسي زمین بشر اخلاق و علوم اعصابنظریه تکامل در درمان بیمتلاش هایی در بیماران قطع خودآگاهی و هوشیاريسردرد و علتهای آنگاهی مغز بزرگ چالش استمدارک ژنتیکی چگونه انسانارتباط شگفت مغز انسان و فهوش مصنوعی از عروسک تا کمتوسعه برخی شغل ها با هوش دژاوو یا آشناپنداریصرع و درمان های آنپاسخ گیاهان در زمان خوردمغز ما کوچکتر از نیم نقطهاز تلسکوپ گالیله تا تلسکهاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر نگاه انسان بر رفتادر هم تنیدگی کوانتومی و پعادت کردن به نعمتآیا احتمال دارد رویا از آمغز به تنهایی برای فرهنگ از تکینگی تا مغز از مغز تواکنش های ناخودآگاه و تقتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری مغز در بیماران مبدرگیری مغزی در سندرم کووافزایش قدرت ادراکات و حسنقش آتش در رسیدن انسان بهاطلاعاتی عمومی در مورد میکی از علل محدودیت مغز امتاثیر درجه حرارت بر عملکروش های صرفه جویی در ایجاانعطاف پذیری مکانیسمی علنقشه مغزی هر فرد منحصر بهبیست تمرین ساده برای جلوتاثیر رژیم گیاهخواری بر راه پیروزی در زندگی چیستفراموش کارها باهوش تر هسایا تکامل هدفمند استچگونه هموساپينس بر زمین بحثی درباره هوش و تفاوتهثبت امواج الکتریکی در عصزبان و شناخت حقیقت قسمت اکنگره بین المللی سردرد دلزوم سازگاری قانون مجازاابزار بقای موجود زنده از نرمش های مفید در سرگیجهبرخی سلولهای عصبی در تلاحافظه و اطلاعات در کجاستسیاره ابلهانکرونا چه بر سر مغز می آورمکانیزمهای دفاعی در براباخلاق پایه تکامل و فرهنگهفت چیز که عملکرد مغز تو تلاشی برای درمان قطع نخاخانواده پایدارسردرد تنشنگذر زمان کاملا وابسته به مروری بر تشنج و درمان هایارتباط شگفت انگیز مغز انهوش مصنوعی از عروسک تا کمتوصیه های غیر دارویی در سدانشمندان ژنی از مغز انسضررهای مصرف شکر و قند بر پختگی پس از چهل سالگي به مغز مادران و کودکان در زماز تکنیکی تا مغز از مغز تهاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر نگاه انسان بر رفتادرمان های بیماری آلزایمرعارضه جدید ویروس کرونا سآیا احتمال دارد رویا از آمغز برای فراموشی بیشتر کاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن کرونا از حقیقت تاتتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری اعصاب به علت میتوافزایش مرگ و میر سندرم کونقش انتخاب از طرف محیط، نبلندی در ذهن ما درک بلندییافته های نوین علوم پرده تاثیر درجه حرارت بر عملکروش هایی ساده برای کاهش ااولین هیبرید بین انسان ونقص در تشخیص هیجانات عامبیشتر کمردردها نیازی به تاثیر عصاره تغلیظ شده گیراست دستی و چپ دستیفراموشی همیشه هم بد نیستایرادهای موجود در خلقت بچگونه آن شکری که می خوریمبحثی درباره هوش و تفاوتهجمجمه انسان های اولیهزبان و شناخت حقیقت قسمت دکندر در بیماریهای التهابلزوم سازگاری قانون مجازاابزار بقای موجود زنده از نرمشهای مهم برای تقویت عبرخی سيناپسها طی تکامل و حس چشایی و بویاییسیر آفرینش از روح تا مغز کشف مکانیسم عصبی خوانش پما انسانها چه اندازه نزداختلال در شناسایی حروف و هفت سین یادگاری از میراث تلاشی تازه برای گشودن معخارق العاده و استثنایی بسردرد سکه ایگربه شرودینگر و تاثیر مشمرکز هوشیاری، روح یا بدن ارتباط شگفت انگیز مغز انهوش مصنوعی در کامپیوترهاتوصیه هایی در مصرف ماهیدانشمندان روش هاي جدیدی ضررهای شکر بر سلامت مغزپرورش مغز مینیاتوری انسامغز چون ابزار هوش است دلیاز تکینگی تا مغز از مغز تهدف یکسان، در مسیرهای متتاثیر ویتامین دی بر بیمادرمان های جدید میگرنعدم توقف تکامل در یک انداآیا برای تولید مثل همیشه مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟از تکینگی تا مغز از مغز تواکسن کرونا ساخته شده توتاثیر گیاه خواری بر رشد وذهن چند جانبه نیازمند نگافسردگی و اضطراب در بیمانقش اتصالات بین سلولهای به زودی شبکه مغزی به جای یادگیری مهارت های جدید دتاثیر درجه حرارت بر عملکروش صحبت کردن در حال تکاماولین مورد پیوند سر در اننقطه بی بازگشتبا هوش مصنوعی خودکار روبتاریخ همه چیز را ثبت کردهرشته نوروایمونولوژی و نقفرایند تکامل و دشواری هااگر نعمت فراموشی نبود بسچگونه انتظارات بر ادراک بحثی درباره هوش و تفاوتهجنسیت و تفاوت های بیناییزبان و شناخت حقیقت قسمت سکوچک شدن مغز از نئاندرتاممانتین یا آلزیکسا یا ابابزارهای بقای موجود زندچرا مغزهای ما ارتقا یافت بررسي علل احتمالي تغيير حس و ادراک (قسمت اول )سیستم تعادلی بدنکشف مکانیسمی پیچیده در بما انسانها چه اندازه نزداختلالات مخچههمیشه اطمینان تو بر خدا بتلاشی جدید در درمان ام اسخدا موجود استسرعت فکر کردن چگونه استگزیده ای از وبینار یا کنفمرکز حافظه کجاستارتباط غیرکلامی بین انساهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتوضیحی ساده در مورد هوش مدانشمندان روشی برای تبدیطوفان فقر و گرسنگی و بی سآلودگی هوا و ویروس کرونامغز چگونه صداها را فیلتر از تکینگی تا مغز و از مغز هدف از تکامل مغزتاثیر ویروس کرونا بر مغز درمان های جدید در بیماری عسل طبیعی موثر در کنترل بآیا بزرگ شدن مغز فقط در دمغز بزرگ چالش است یا منفعاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن دیگر کرونا ساخته شتاثیر گیاه خواری بر رشد ورقیبی قدرتمند در برابر مالکتروتاکسی(گرایش و حرکنقش حفاظتی مولکول جدید دبوزون هیگز چیستیادآوری خواب و رویاتاثیر درجه حرارت بر عملکروشهای نو در درمان دیسک باولین تصویر در تاریخ از سچند جهانیبار سنین ابزار هوشمندی اتبدیل تراکت صوتی مصنوعی رشد مغز علت تمایل انسان بفرایند حذف برخی اجزای مغاگر نعمت فراموشی نبود بسچگونه باغبانی باعث کاهش بحثی درباره احساسات متفاجنسیت و تفاوت های بیناییزبان، وسیله شناسایی محیطکووید نوزده و خطر بیماریمنابع انرژي پاک سرچشمه حابزارهای پیشرفته ارتباط چرا پس از بیدار شدن از خوبررسی و اپروچ جدید بر بیمحس و ادراک (قسمت دوم )سیستم دفاعی بدن علیه مغز کشف ارتباط جدیدی از ارتبما با کمک مغز خود مختاريماختلالات حرکتی در انسانهمیشه عسل با موم بخوریمتمایل زیاد به خوردن بستنخطا در محاسبات چیزی کاملشلیک فراموشیگزارش یک مورد جالب لخته ومرکز خنده در کجای مغز استارتروز یا خوردگی و التهاهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتکنولوژی جدید که سلول‌هداروهای مصرفی در ام اسطی یکصد هزار سال اخیر هرچآلزایمرمغز ناتوان از توجیه پیدااز تکینگی تا مغز از مغز تهدف از خلقت رسیدن به ابزاتاثیر ژنها بر اختلالات خدرمان های رایج ام اسعصب حقوق نورولووآیا تکامل و تغییرات ژنتیمغز بزرگ چالشهای پیش رواز تکینگی تا مغز- از مغز واکسن دیگری ضد کرونا از دتاثیر گیاه خواری بر رشد و