دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

سفرنامه سفر به بم و جنوب شرق ایران چابهارقسمت چهارم

سفرنامه سفر به بم و جنوب شرق ایران چابهار(قسمت چهارم)

قلعه تیس و روستای تاریخی تیس

روستای تیسیکی از جاذبه های گردشگری شهرستان چابهار است که آثار تاریخی را در خود جای داده است. این روستا یکی از روستاهای قدیمی و در واقع بازمانده از دوران هخامنشیان است. کارشناسان قدمت این روستا را بیش از ۲۵۰۰ سال برآورد می کنند و در اسناد و نوشته های مربوط به لشکرکشی اسکندر مقدونی نیز از این روستا با عنوان تیز نام برده شده است. این روستا در زمان های قدیم «بندر تیس» نامیده می شده و یکی از بنادر مهم بازرگانی دریای عمان به شمار می رفته است. هنوز هم ویرانه های این بندر باستانی در اطراف آن وجود دارد. مردم محلی این گورستان قدیمی را گورستان جن ها می دانند و در زبان بلوچی به آن «جن سنط» می گویند.

غارهای تیس

در روستای تیس سه غار باستانی وجود دارند که به نام غارهای سه گانه تیس مشهور هستند. مردم محلی این غارها را بان مسیتی می نامند. در زبان بلوچی، بان به معنای مرد صالح و خداپرست و مسیتی به معنی پرستشگاه است. با توجه به شواهد موجود ظاهرا این غارها در گذشته به عنوان پرستشگاه استفاده می شدند.

بر دیواره های مقبره خطوط و علاماتی ترسیم شده که به خط گجراتی و هندی شباهت زیادی دارد. در ورودی مقبره به موازات دهانه ورودی غار و رو به دره تیس واقع شده است.

غار دوم که مصنوعی و دست ساز است سمت راست غار اول و در فاصله هفت قدمی آن قرار دارد. آثار تراش و کنده کاری را به راحتی می توان در این غار مشاهده کرد.

تالاب صورتی دریا بزرگ:

تالاب لیپار تالاب صورتی ایران

در ماههای بهمن، اسفند، فروردین، شهریور و مهر شاهد پدیده جزر و مد قرمز در منطقه خلیج گواتر هستیم كه عامل اصلی آن گونه نوكتیلوكا میلیاروس است كه در ماههای بهمن، اسفند و فروردین تعداد آن به شدت افزایش مییابد. فرآیند «رد تاید» یا «كشند قرمز» از جمله فرآیندهای بیولوژیكی در محیطهای آبی است كه توسط پلانكتونهای گیاهی به وقوع میپیوندد و نقش عمدهای در زنجیرههای غذایی و انرژی در اكوسیستمهای آبی دارد.

دریای سبز و تالاب صورتی در چابهار شگفت انگیز است. رنگ در رنگ و دگرگونی در دگرگونی و تمایز های بسیاری که جهان مادی ما را تا امروزساخته است.

چابهار مثل قشم، جنگل حرا دارد. جنگلهایی که تحت تاثیر جزر و مد آبند و در بین مرداب روییدهاند و پیدا و پنهان میشوند. برگ درختان این جنگلها که مانگرو نام دارد همیشه سبز است، حتی وسط زمستان. وقت جزر میشود میتوان با قایق به میان این جنگلها رفت.

جنگل های حرا و ماهی های دوزیست آن و دلفین ها در نزدیکی این جنگل ها که برعکس ماهی های دوزیست پستانداران دوزیست هستند- که دوباره به سوی دریا آمده اند- نشان از مقاومتی برای زندگی و مقاومتی دلیرانه برای سازگاری با سختترین شرایط حیات در آبهای شور است (توصیه می شود به سفرنامه سفر به قشم در کانال و سایت های دکتر سید سلمان فاطمی مراجعه شود.)

لایه بندی های عمودی و افقی کوههای چابهار:

لایه های عمودی این کوه ها، در قسمت پایین تر است و قسمت های فوقانی تر تحت تاثیر جاذبه به قسمت پایین تر کشیده شده است. به بالای کوه که نگاه می کنیم همان لایه بندی های مرسوم زمین شناسی را می بینیم ولی وقتی به قسمت پائینتر نگاه کنیم لایه ها شکل عمودی به خود میگیرد.

توضیح: لایه های زیرین تحت فشار لایه های رویی است و این فشار زیاد می تواند بر روی چیزهای دیگری در لابلای لایه های سنگی هم، فشار وارد کند. آب های زیر زمینی هم تحت این فشار هست و هر جا فرصتی برای بیرون ریختن داشته باشد، بیرون می ریزد؛ به خصوص در مناطق گودی مانند کویر، تحت فشار دریاهای این منطقه در سالهای طولانی، ساختار سنگی و لایه های آن، بسیار فشرده است. این فشار زیاد لایه ها، مانع از نگه داشتن آب و موارد دیگر در دل زمین می شود و هر گوشه نرمی پیدا کند، هر چه درون خود دارد بیرون می ریزد.

مثال: لایه های بالایی کوه ها به دلیل تحت فشار زیاد نبودن، آبها را درون خود میبرد و در لایه های پایین تر تحت فشار لایه های رویی به صورت چشمه های آب بیرون می زند.

مثال دیگر: در زیر خروارها آب اقیانوسها تحت فشار آب و لایه های سنگی رویی عناصری مانند بقایای مرده موجودات تبدیل به منبع انرژی یعنی نفت و گاز میشود و تحت تاثیر این گاز و فشار لایه های فوقانی، نفت با فشار زیاد بیرون میزند.

چابهار، منطقه ای است که به دلیل ویژگی لایه های خاص در کوه ها به نظر میرسد سال های طولانی زیر آب بوده است. در کوههای مریخی این حالت مشاهده می شود.

ساختار سست این کوهها و شیارهای عمیق روی آن نشانه فرسایش ناشی از آب باران در زمینه سست گلین است. سست بودن ساختمان این کوهها نشان میدهد که بعد از بیرون آمدن از زیر آبهای شور تحت شرایط خاص زمین شناسی، لایه های گلین روی هم انباشته شده اند(گلفشان های منطقه، تحت تاثیر

فشار از دل زمین بیرون آمده اند و بر هم انباشته شده اند)

و بعدها با بارش باران و ریزش سطح این لایه ها شیارهای عمیق در آن، به جای مانده است. ولی فرایند فوران گل از زیر بستر همچنان ادامه داشته است به گونه ای که این گلهای شور، امکان رشد هیچ گیاهی را در درون خودش نمیدهد.

ساختار ویژه دیگری در این منطقه وجود دارد که شاید بی ارتباط با تشکیل کوه های مریخی نباشد. گلفشان در کنارک، منظره زیبایی از گلهای شوری است که مانند فوران آتشفشانی از دل خاک بیرون میزند و به کناری میرود و خشک میشود.

در اطراف منطقه گلفشان، شاهد مناظری شبیه کوه های مینیاتوری هستیم برجستگی های ریزی که دقیقا شکل کوچک کوه های مریخی را به ذهن انسان متجلی میکند. شاید بتوان تصور کرد که همین گلفشان های شور، در بعد وسیعتر و در طی هزاران سال توانسته باشد منظره شگفت انگیز کوه های مریخی را ایجاد کند؛ به خصوص وقتی میبینیم بیرون رفتن این منطقه از زیر آب شور دریا و لایه بندی های زمین بعدها با جوشش گل از دل زمین(گل شور)کوه های مریخی را در قسمت رویی و سطحی و پایین تر از لایه های رسوبی، ایجاد کرده است.

چاه ها در چابهار آب شور دارند و مناطق خاصی از چابهار در اطراف کوههای مریخی فاقد هر گونه پوشش گیاهی است یعنی حتی یک علف در آن نمی روید و اینها هم نشان میدهد این منطقه در سالهایی نه چندان دور زیر آبهای شور بوده است.

مقایسه چاه های شور منطقه چابهار که حتی در باغ گرمسیری آن هم مشاهده میشود با منطقه چاه کوه در جزیره قشم شاید جالب و آموزنده باشد.

هر چند هر دو منطقه مناطقی با خاک شور هستند ولی در منطقه چاه کوه قشم با صدها قطعه چاه عمیق مواجهیم که داری آب شیرین است. دو منطقه در شرق و غرب تنگه هرمز قرار دارند. منطقه شرق تنگه هرمز در چابهار چاههایش شور است و منطقه غرب تنگه هرمز دارای چاه های آب شیرین است!

مقایسه این دو منطقه میتواند نشانه وجود آب شیرین پیش از ورود آب دریا در جزیره قشم و دیگر مناطق غرب تنگه هرمز باشد و برعکس این منطقه در چابهار قبلا دریا این مناطق را پوشانده بوده است.

با توجه به یافته های علمی جدید و مطرح شدن وجود چشمه های آب شیرین در کف خلیج فارس- که قبلا آبهای شور آن را نپوشانده بود و سه رود کارون و دجله و فرات به آن می ریخت- میتوان این حالت متفاوت در دو منطقه را درک کرد. منطقه خلیج فارس، وسیع است و بالا رفتن سطح آبهای آزاد در نتیجه آب شدن یخچالهای طبیعی پیش از آن- که در نتیجه شکستن سد طبیعی در تنگه هرمز با آبهای شور پوشیده شود- منطقه وسیعی از جنوب شرقی ایران را زیر آبهای شور قرار داده بود و این منطقه وسیع فاقد قابلیت کشت و کار را امروز در قالب مناطق خشک جنوب شرق ایران و کویرهای وسیع ایران می بینیم.(توصیه می شود به سفر نامه جزیره قشم در همین کانال مراجعه شود) (و نیز مراجعه شود به فصل پنجم کتاب توهم بیخدایی از سید احمد الحسن.)

مناطق جنوب شرق ایران، نشان از سختی زندگی در میان بقایای آب شور دریاست. آب شوری که بعدها در نتیجه شکستن سد طبیعی موجود در تنگه هرمز نه تنها مناطق سرسبز و حاصلخیر بستر خلیج فارس را به عنوان یکی از نخستین تمدن های بشری نابود کرده است بلکه با به جا گذاشتن زمین های سوخته ای در کویرهای ایران و مناطق جنوب شرق ایران، مردم این سرمین را در برابر زمینی شور و دشوار برای زندگی مواجه کرده است؛ به طوری که مناطقی از این سرزمین را فاقد زندگی بشری و حتی فاقد زندگی گیاهی کرده است.

در سفر به کرمان و کویر شهداد با پوشش گیاهی خاصی در جنگل های نپکا مواجهیم که نشانه ای است از تلاش برای بقا در سخت ترین زمین ها.

این جنگل های کم پشت در کویر مرکزی ایران، به شکلی شگفت انگیز در برابر زمین شور این مناطق که تحت فشار زیاد، قابلیت جذب آب را هم ندارد، مقامت کرده است و با استفاده از گرد و خاکی- که در نتیجه وزش آب به این مناطق می آید- مختصر خاکی را دور خود جمع کرده است و به تدریج این پشته ها در این مناطق توسعه بیشتری پیدا کرده است. این مقاومت در برابر شرایط دشوار نمک زار، شاید درسی برای ساکنان این مناطق باشد تا بتوانند روش هایی نویین را برای بقا در این شرایط دشوار پیدا کنند و پیشینیان ما این کا را کرده اند و نمونه آن ساخت قنات ها و ساخت شهرهای زیر زمینی و .. بوده است.

بقا و حیات ادامه خواهد یافت، هرچند شرایط دشوار و دشوارتر شود زیرا هوشی طبیعی در میان همه خلق؛ گیاهان و حیانات و انسان وجود دارد که آنها را برای بقا و زنده ماندن در سخت ترین شرایط سازگار می کند. وجود تکاثر و تمایز، در ژنهای موجودات زنده میتواند دست انتخاب های سخت طبیعی را در نابود کردن نسل ها ببندد زیرا مثلا انتخاب طبیعی میتواند گونه ای ضعیف و ژنی ناسازگار با محیط را نابود کند ولی وجود تفاوت ها سبب میشود ژن مقاوم، تکثیر شود.

و این هم در سایه تفاوت های موجود در میان جانداران است که به دلی

ل وجود زاد وولد جنسی توسعه بیشتری پیدا کرده است.

انتخاب طبیعی، ضعیف تر را برمیدارد ولی موجود قویتر باقی میماند و قویتر و قویتر(سازگارتر با محیط و نه قوی به معنی مطلق) می شود.

این انتخاب ها، در زمانی که احساسات و معرفت ایجاد میشود شکل پیچیده تر و کامل تری پیدا میکند. و با پیدایش هماهنگ کننده این احساسات، یعنی مغز، روش های بقا کامل تر می شود و هر چه معرفت و شناخت بیشتر شود قدرت فرد برای بقا بیشتر می گردد و هر شناخت بیشتر، ما را برای رسیدن به شناخت بالاتر و بالاتر مشتاق میکند زیرا انسان در می یابد که ابزارهای بقای فعلی- که در اختیار اوست- دارای نواقصی است و حرکت به سوی مبدا شناخت و معرفت را آغاز میکند- و این حرکت، راه را برای شناخت بالاتر فراهم میکند و با رها شدن از وابستگی های پایینی ابزار قدرتمدتری برای بقا و حیات حقیقی می آفریند.

هر که دلارام دید، از دلش آرام رفت

چشم ندارد خلاص، هر که در این دام رفت

یاد تو میرفت و ما عاشق و بیدل بدیم

پرده برانداختی، کار به اتمام رفت

ماه نتابد به روز، چیست که در خانه تافت

سرو نروید به بام، کیست که بر بام رفت

مشعلهای برفروخت پرتو خورشید عشق

خرمن خاصان بسوخت خانگه عام رفت

عارف مجموع را در پس دیوار صبر

طاقت صبرش نبود ننگ شد و نام رفت


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E در چه مواد غذایمغز و سیر تکامل ان دلیلی درمان جدید میگرن با انتی آیا دلفین ها میتوانند باهوش مصنوعی از عروسک بازی شاهکار قرنارتباط بین هوش طبیعی و هوبرخی بیماری ها که در آن بتازه های اسکیزوفرنی(جنوورزش هوازی مرتب خیلی به قمغز بزرگ چالشهای پیش روذهن ما از در هم شکستن منبالتهاب شریان تمپورالعلم به ما کمک میکند تا مواز نظر علم اعصاب اراده آزبسیاری از بیماری های جدیفرایند تکامل و دشواری هاتغییرات تکاملی سر انسان ژنها نقشه ایجاد ابزار هونقش ژنتیک در درمان اختلاروزه داری سلول های بنیاداولین مورد PML به دنبال تکمقالاتاز تکینگی تا مغز از مغز تتلاشی تازه برای گشودن معلرزش ناشی از اسیب به عصبحمله ویروس کرونا به مغزکودکان خود را مشابه خود تنقش سجده بر عملکرد مغزراه های جدید برای قضاوت رایا بیماری ام اس (مولتیپاز تکینگی تا مغز از مغز تتوسعه هوش مصنوعی قادر اسمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتخواب سالم عامل سلامتی و یکشف مکانیسم عصبی خوانش پنوار مغزی روشی مهم در تشخزبان و بیان نتیجه ساختماابزار بقا از نخستین هماناستخوان های کشف شده، ممکتأثیر نگاه انسان بر رفتامواد کوانتومی جدید، ممکندو ویژگی انتزاع و قدرت تجگذر زمان کاملا وابسته به چگونه جمعیت های بزرگ شکل سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری ای شبیه آلزایمر و تاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک تا کممجموعه های پر سلولی بدن مدانشمندان روش هاي جدیدی پیشرفتی مستقل از ابزار هچرا حیوانات سخن نمی گوینسیاهچاله و تکینگی ابتدایابزارهای بقا از نخستین هبا هوش مصنوعی خودکار روبتاثیر انتخاب از طرف محیط هیچگاه از فشار و شکست نترمرز بین انسان و حیوان کجادر چه مرحله ای از خواب ، رآیا واکنش های یاد گرفته وهفت سین یادگاری از میراث سرگیجه از شایعترین اختلااختلال در شناسایی حروف و بحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین دی گنجینه ای بزرمغز آیندگان چگونه است ؟درمان جدید کنترل مولتیپلآیا دست مصنوعی به زودی قاهوش مصنوعی از عروسک بازی شبیه سازی میلیون ها جهان ارتباط شگفت مغز انسان و فبرخی بیماری های خاص که بدتازه های بیماری پارکینسوورزش هوازی ، بهترین تمریمغز بزرگ و فعال یا مغز کوذهن چند جانبه نیازمند نگامیوتروفیک لترال اسکلروعلایم کمبود ویتامین E را از نظر علم اعصاب اراده آزبعد از کرونافرایند حذف برخی اجزای مغثبت امواج الکتریکی در عصژنها ، مغز و ارادهنقش گرمایش آب و هوا در همروش مقابله مغز با محدودیاولین مورد پیوند سر در انتاثیر ویتامین دی بر بیمااز تکینگی تا مغز از مغز تتلاشی جدید در درمان ام اسلزوم سازگاری قانون مجازاحوادث روزگار از جمله ویرکوری گذرای ناشی از موباینقش غذاها و موجودات درياراه پیروزی در زندگی چیستایا بدون زبان میتوانیم تاز تکینگی تا مغز از مغز تتوسعه برخی شغل ها با هوش منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتخواب عامل دسته بندی و حفطکشف مکانیسمی پیچیده در بنورون هاي مصنوعی می توانابزار بقا از نخستین هماناستروژن مانند سپر زنان دتئوری تکامل امروز در درمموجود بی مغزی که می توانددو برابر شدن خطر مرگ و میگربه شرودینگر و تاثیر مشچگونه حافظه را قویتر کنیسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری ای شبیه ام اس مولتتاثیر کتامین در درمان پاهوش مصنوعی از عروسک تا کممحل درک احساسات روحانیدانشمندان روشی برای تبدیپاسخ گیاهان در زمان خوردچرا حجم مغز گونه انسان درسیاره ابلهانابزارهای بقا ازنخستین همبار سنین ابزار هوشمندی اتاثیر احتمالی عصاره تغلیهاوکينگ پیش از مرگش رسالمزایای شکلات تلخ برای سلدر هم تنیدگی کوانتومی و پآیا گذشته، امروز وآینده هم نوع خواری در میان پیشیسربازان ما محققا غلبه می اختلالات مخچهبحثی درباره احساسات متفاتاثیر درجه حرارت بر عملکویرایش DNA جنین انسان، برمغز انسان ایا طبیعتا تمادرمانهای بیماری پارکینسآیا رژیم غذایی گیاهی سلاهوش مصنوعی از عروسک بازی شبیه سازی سیستم های کوانارتباط شگفت انگیز مغز انبرخی توجهات در ببمار پارتبدیل تراکت صوتی مصنوعی ورزش و میگرنمغز حریص برای خون، کلید ترفتار اجتماعی انسان، حاصامید نیکو داشته باش تا آنعلایم کمبود ویتامین E را از آغاز خلقت تا نگاه انسابعد از کرونافرد حساس از نظر عاطفی و بجمجمه انسان های اولیهژنهای مشترک بین انسان و ونقش آتش در رسیدن انسان بهروش های صرفه جویی در ایجااولین تصویر در تاریخ از سصفحه اصلیاز تکینگی تا مغز از مغز تتمایل زیاد به خوردن بستنلزوم سازگاری قانون مجازاحافظه و اطلاعات در کجاست کی غایب شدی تا نیازمند دلنقش غذاها و موجودات درياراست دستی و چپ دستیایا تکامل هدفمند استاز تکینگی تا مغز- از مغز توصیه های سازمان بهداشت منبع هوشیاری کجاست؟(قسمخودآگاهی و هوشیاريکشف ارتباط جدیدی از ارتبنورون های ردیاب حافظهزبان و بیان، در سایه پیشرابزار بقا از نخستین هماناسرار بازسازی اندام هاتئوری تکامل در پیشگیری و موجودات مقهور ژنها هستنددو برابر شدن خطر مرگ و میگزیده ای از وبینار یا کنفنگاه محدود و تک جانبه، مشسفری به آغاز کیهانابزار بقای موجود زنده از بیماری اضطراب عمومیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی به کمک هوش طبیمحل درک احساسات روحانی دداروهای مصرفی در ام اسپختگی پس از چهل سالگي به چرا خشونت و تعصبسیاره ابلهانابزارهای بقای از نخستین بارداری بدون رحمتاثیر ترکیبات استاتین (سهاوکينگ پیش از مرگش رسالمسیر دشوار تکامل و ارتقادر هم تنیدگی کوانتومی و دآیا آگاهی پس از مرگ از بیهمیشه اطمینان تو بر خدا بسردرد میگرن در کودکاناختلالات حرکتی در انساناختلالات صحبت کردن در انبحثی درباره احساساتی غیرتاثیر درجه حرارت بر عملکواکنش های ناخودآگاه و تقمغز انسان برای ایجاد تمددرک فرد دیگر و رفتارهای اآیا رژیم غذایی گیاهی سلاهوش مصنوعی از عروسک بازی شبکه های مصنوعی مغز به درارتباط شگفت انگیز مغز انبرخی توصیه ها برای واکسیتبدیل سلولهای محافط به سورزش بهترین درمان بیش فعمغز زنان جوانتر از مغز مررقیبی قدرتمند در برابر مامید درمان کرونا با همانعلت خواب آلودگی بعد از خواز انفجار بزرگ تا انفجار بعد از کرونا دلخوشی بیهوفرضیه ای جدید توضیح میدهجنسیت و تفاوت های بیناییژنهای هوش ، کدامندنقش انتخاب از طرف محیط، نروش هایی ساده برای کاهش ااولین سلول مصنوعیسوالات پزشکیاز تکینگی تا مغز از مغز تتمدن قدیمی ای در جنوب ایرمقاومت به عوارض فشار خون حافظه و اطلاعات در کجاست کیست کلوئید بطن سومنقش غذاها و موجودات دريارجزخوانی هایی که امروز بایرادهای موجود در خلقت باز تکینگی تا مغز- از مغز توصیه های غیر دارویی در سمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمخودآگاهی و هوشیاريکشف جمجمه ای درکوه ایرهونوروپلاستیسیتی چیستزبان و تکلم برخی بیماریهابزار بقا از نخستین هماناصول سلامت کمرتا 20 سال آینده مغز شما به میهمانهای ناخوانده عامل دوچرخه سواری ورزشی سبک و گزارش یک مورد جالب لخته ونگاه انسان محدود به ادراسقوط درون جاذبه ای خاص، چابزار بقای موجود زنده از بیماری بیش فعالیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در کامپیوترهامحدودیت های حافظه و حافظداروهای ام اسپرورش مغز مینیاتوری انساچرا در مغز انسان، فرورفتسیر آفرینش از روح تا مغز ابزارهای دفاعی و بقای موبازگشت از آثار به سوی خداتاثیر دوپامین و سروتونینهدف یکسان، در مسیرهای متمشکلات نخاعیدر کمتر از چند ماه سوش جدآیا امکان بازسازی اندامههمیشه عسل با موم بخوریمسردرد و علتهای آناختراع جدید اینترنت کوانبخش بزرگتر کیهان ناشناختتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن های شرکت فایزر آمرمغز انسان برای شادمانی طدرک و احساسآیا راهی برای رفع کم آبی هوش مصنوعی از عروسک بازی شباهت مغز با کیهان مادیارتباط غیرکلامی بین انسابرخی روش های تربیتی کودکفلج بل، فلجی ترسناک که آنتری فلوپرازینورزش در کمر دردمغزهای کوچک بی احساسرموزی از نخستین تمدن بشرامگا سه عامل مهم سلامتعوامل موثر در پیدایش زبااز بحث های کنونی در ویروسبعد از کرونا دلخوشی بیهوقیچی ژنتیکیجنسیت و تفاوت های بیناییژنهای حاکم بر انسان و انسنقش اتصالات بین سلولهای روش صحبت کردن در حال تکاماوکرلیزوماب داروی جدید شپیامهای کاربراناز تکینگی تا مغز از مغز تتمدن بشری و مغز اخلاقیمقابله با کرونا با علم اسحافظه و اطلاعات در کجاستکاهش مرگ و میر ناشی از ابنقشه مغزی هر فرد منحصر بهرشته نوروایمونولوژی و نقاگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز- از مغزتتوصیه هایی در مصرف ماهیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمخورشید مصنوعیگمان میکنی جرمی کوچکی در نوشیدن چای برای مغز مفید زبان و شناخت حقیقت قسمت چابزار بقا از نخستین هماناضطراب و ترستاثیر مشاهده بر واقعیت بمیگرن سردردی ژنتیکی که بديدن با چشم بسته در خواب گشایش دروازه جدیدی از طرنگاه از درون مجموعه با نگسلول های بنیادی منابع و اابزار بقای موجود زنده از بیماری تی تی پیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وحمخچه فراتر از حفظ تعادلداروهای ضد بیماری ام اس وآلودگی هوا و ویروس کروناچراروياها را به یاد نمی آسیستم تعادلی بدناثر مضر مصرف طولانی مدت ربازگشت به ریشه های تکاملتاثیر دپاکین بر بیماری مهدف از تکامل مغزمشکلات بین دو همسر و برخیدر آستانه ی موج پنجم کوویآیا انسان با مغز بزرگش اخهمراهی نوعی سردرد میگرنیسردرد تنشنادامه بحث تکامل چشمبخش دیگری در وجود انسان هتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کووید 19 چیزهایی که مغز انسان برای شادمانی طدرک احساسات و تفکرات دیگآیاما مقهور قوانین فیزیکشباهت زیاد بین سلول هاي عارتروز یا خوردگی و التهابرخی سلولهای عصبی در تلافلج خوابتری فلوپرازینوزوز گوشمغزتان را در جوانی سیم کشرمز و رازهای ارتباط غیر کامروز دانش ژنتیک هیچ ابهعوامل ایجاد لغت انسانی و از تلسکوپ گالیله تا تلسکتفکر خلا ق در برابر توهم قیچی ژنتیکی تهدید یا فرصجهان کاملی در اطراف ما پرکلرال هیدرات برای خواباننقش حفاظتی مولکول جدید دروشهای نو در درمان دیسک بايندگان چگونه خواهند دیدسایتهای دیگراز تکینگی تا مغز از مغز تتمساح حد واسط میان مغز کوملاحظات بیهوشی قبل از جرحس چشایی و بویاییکاهش التهاب ناشی از بیمانقشه های مغزی جدید با جزیرشد مغز علت تمایل انسان باگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز، از مغز توضیحی ساده در مورد هوش ممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمخانواده پایدارگنجینه ای به نام ویتامین نوعی سکته مغزی ، وحشتناک زبان و شناخت حقیقت قسمت اابزار بقا از نخستین هماناطلاعات حسی ما از جهان، چتاثیر نگاه ناظر هوشیار بمیگرن شدید قابل درمان اسدی متیل فومارات(زادیوا)(پمبرولیزوماب در بیماری چنگاهی بر قدرت بینایی دراسلول عصبی شاهکار انطباق ابزار بقای موجود زنده از بیماری دویکتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وحمخچه ، فراتر از حفظ تعادلداروی فامپیریدین یا نورلآلزایمرچراروياها را به یاد نمی آسیستم دفاعی بدن علیه مغز اثرات فشار روحی شدیدبازسازي مغز و نخاع چالشی تاثیر داروهای ضد التهاب هدف از خلقت رسیدن به ابزامشکلات روانپزشکی پس از سدر درمان بیماری مولتیپل آیا احتمال دارد رویا از آهوموارکتوس ها ممکن است دسردرد سکه ایآیا احتمال دارد رویا از آهوش مصنوعی می تواند بر احسرعت فکر کردن چگونه استاداراوون تنها داروی تاییبرنامه و ساختار پیچیده متاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا و گشودن پنجرمغز انسان رو به کوچک تر شدرک تصویر و زبان های مخلتآزمون ذهنی گربه شرودینگرشباهت زیاد بین سلول هاي عارزش حقیقی زبان قسمت اولبرخی سيناپسها طی تکامل و فلج خواب چیستتسلیم شدن از نورون شروع میک پیشنهاد خوب برای آسان مغزتان را در جوانی سیمکشرویا و خبر از آیندهانفجار و توقف تکاملی نشاعواملی که برای ظهور لغت ااز تلسکوپ گالیله تا تلسکتفاوت مغز انسان و میمون هقانون مندی نقشه ژنتیکی مجهش های ژنتیکی مفید در ساکمردرد و علل آننقش حیاتی تلومر دی ان آ دروشهای شناسایی قدرت شنواايا اراده آزاد توهم است یاز تکینگی تا مغز از مغز تتنفس هوازی و میتوکندریممانتین یا آلزیکسا یا ابحس و ادراک (قسمت اول )کاهش دوپامین عامل بیمارینقص در تشخیص هیجانات عامزمین زیر خلیج فارس تمدنی اگر تلاش انسان امروز برااز تکینگی تا مغز، از مغز تکنولوژی جدید که سلول‌همنبع هوشیاری کجاست؟(قسمخارق العاده و استثنایی بگویید نوزده و ایمنی ساکتنیاز به آموزش مجازی دیجیزبان و شناخت حقیقت قسمت دابزار بقا از نخستین هماناطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر نگاه و مشاهده ناظر میدان مغناطيسي زمین بشر دژا وو یا اشنا پنداریپنج اکتشاف شگفت آور در مونگاهی بر توانایی اجزاي بسلولهای ایمنی القا کنندهابزار بقای موجود زنده از بیماری ضعف عضلات نزدیک بتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درمانگر کامپیمخچه ابزاري که وظیفه آن فداروی لیراگلوتیدآمارهای ارائه شده در سطح نزاع بین جهل و علم رو به پسکته مغزیاثرات مفید قهوهبحتی علمی درباره تمایل بتاثیر داروی ضد تشنج سدیم هزینه ای که برای اندیشیدمشکلات روانپزشکی در عقب درمان های اسرار آمیز در آآیا برای تولید مثل همیشه هوش مصنوعی و کشف زبان هایشلیک فراموشیادغام میان گونه های مختلبرنامه ی مسلط ژنها در اختتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا از حقیقت تاتمغز انسان رو به کوچکتر شددرک حقیقت نردبان و مسیری آسيب میکروواسکولاریا آسشرکت نورالینک ویدیویی ازارزش حقیقی زبان قسمت دومبرداشت مغز ما از گذر زمانفلج دوطرفه عصب 6 چشمتشنج چیستیک آلل ژنتیکی که از نئاندنقش قهوه در سلامتیرویا بخشی حقیقی از زندگی انواع سکته های مغزیعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکنیکی تا مغز از مغز تتفاوت ها و تمایزها کلید بقانون جنگلجهش های ژنتیکی غیر تصادفکمردرد با پوشیدن کفش منانقش خرچنگ های نعل اسبی درروشی برای بهبود هوش عاطفايا اراده آزاد توهم است یاز تکینگی تا مغز از مغز تتنفس هوازی و میتوکندریمنابع انرژي پاک سرچشمه ححس و ادراک (قسمت دوم )کاهش سن بیولوژیکی، تنها نقطه بی بازگشتزندگی هوشمند در خارج از زابزار هوش در حال ارتقا ازاز تکینگی تا مغز، از مغز تکنولوژی جدید که سلول‌همنبع هوشیاری کجاست؟(قسمخدا موجود استگوشه بیماری اتوزومال رسسچیزی خارج از مغزهای ما نیزبان و شناخت حقیقت قسمت سابزار بقا از نخستین هماناطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر نگاه انسان بر رفتامیدازولام در درمان تشنج دژاوو یا آشناپنداریپوست ساعتی مستقل از مغز دناتوانی از درمان برخی ویسلولهای بنیادی مصنوعی درابزار بقای موجود زنده از بیماریهای تحلیل عضلانی اتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درخدمت خلق وحمدارک ژنتیکی چگونه انسانداروی تشنجی دربارداریآن چیزی که ما جریان زمان نزاع بین علم و نادانی رو سانسور از روی قصد بسیاری اثرات مضر ماری جوانابحث درباره پیدایش و منشاتاثیر درجه حرارت بر عملکهزینه سنگین انسان در ازامشاهده آینده از روی مشاهدرمان های بیماری آلزایمرآیا بزرگ شدن مغز فقط در دهوش مصنوعی گوگل به کمک تششلیک فراموشیادغام دو حیطه علوم مغز و برین نت به جای اینترنتتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا ساخته شده تومغز ایندگان چگونه استدرک عمیق در حیواناتآسیب ها ناشی از آلودگی هوشش مرحله تکامل چشمارزش حقیقی زبان قسمت سومبررسي علل احتمالي تغيير فناوری هوش مصنوعی نحوه ختشنج و حرکات شبه تشنجی قایک جهش ممکن است ذهن انساننقش مهاجرت در توسعه نسل ارویا تخیل یا واقعیتانگشت نگاری مغز نشان میدعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های بین زن و مرد فققانونمندی و محدودیت عالمجهشهای مفید و ذکاوتی که دکنفرانس تشنج هتل کوثر اصنقش داروهاي مختلف معروف روشی جدید در درمان قطع نخای آنکه نامش درمان و یادشاز تکینگی تا مغز از مغز تتو دی ان ای خاص ميتوکندريمنابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک قسمت چهارمکایروپاکتیک چیستچند نرمش مفید برای کمردرزونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز تکامل مادی تا ابزار هوشممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمخطا در محاسبات چیزی کاملگوشت خواری یا گیاه خواریچگونه مغز پیش انسان یا همزبان شناسی مدرن در سطح سلابزار بقا از نخستین همانبلندی در ذهن ما درک بلندیتاثیر نگاه انسان بر رفتامکانیزمهای دفاعی در برابدگرگونی های نژادی و تغییپیموزایدناتوانی در شناسایی چهره سلسله مباحث هوش مصنوعیابزار بقای موجود زنده از بیهوش کردن در جراحی و بیمتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی ساخته هوش طبیمروری بر تشنج و درمان هایداروی جدید s3 در درمان ام آیا ممکن است موش کور بی منزاع بین علم و جهل رو به پسانسور بر بسیاری از حقایاجزای پر سلولی بدن انسان بحثي درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکهزاران سال چشم های بینا ومطالعه ای بیان میکند اهددرمان های جدید میگرندرمان های جدید در بیماری آیا تکامل و تغییرات ژنتیهوش مصنوعی گوگل به کمک تششنا در ابهای گرم جنوب نیارتقا و تکامل سنت آفرینش برای پیش بینی آینده مغز دتاثیر رو ح و روان بر جسمواکسن دیگر کرونا ساخته شمغز ابزار بقای برتر مادیدرگیری قلب در بیماری ویرإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَششمین کنگره بین المللی سارزش خود را چگونه میشناسبررسی و اپروچ جدید بر بیمفیلمی بسیار جالب از تغییتشنج عدم توازن بین نورون یک رژیم غذایی جدید، می تونقش میدان مغناطیسی زمین رویاها از مغز است یا ناخواندوهگین نباش اگر درب یا عامل کلیدی در کنترل کارآاز تکینگی تا مغز و از مغز تفاوت های تکاملی در مغز وقارچ بی مغز در خدمت موجودجهشهای مفید و ذکاوتی که دکنگره بین المللی سردرد دنقش ذهن و شناخت در حوادث روشی جدید در درمان سکته مایمپلانت نخاعی میتواند داز تکینگی تا مغز از مغز تتولید پاک و فراوان انرژیمنابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک قسمت پنجمکاربرد روباتهای ريزنانوچند جهانیزیباترین چیز در افزایش سابزار بقا از نخستین هماناز روده تا مغزتکامل مداوممنبع هوشیاری در کجاست؟ قخطا در محاسبات چیزی کاملگیلگمش باستانی کیستچگونه هموساپينس بر زمین زبان شناسی نوین نیازمند ابزار بقا از نخستین همانبه خودت مغرور نشوتاثیر ویتامین دی بر بیماما انسانها چه اندازه نزددانشمندان موفق به بازگردپیچیدگی های مغزی در درک زنخاع ما تا پایین ستون فقرسم زنبور ، کلیدی برای وارابزار بقای موجود زنده از بیهوشی در بیماران دچار اتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیمرکز هوشیاری، روح یا بدن داروی جدید میاستنی گراویآیا ما تنها موجودات زنده نشانه های گذشته در کیهان ساخت شبکه عصبی با الفبایاجزایی ناشناخته در شکل گبحثی در مورد نقش ویتامينتاثیر درجه حرارت بر عملکهستي مادي ای که ما کوچکترمعنی روزههستی ما پس از شروعی چگال مغز فکر میکند مرگ برای دیدرمان های رایج ام اسآیا جنین انسان، هوشمندی هوش مصنوعی الفاگوشناخت و معرفت، و نقش آن دارتوکين تراپی روشی جديد برای اولین بار دانشمندانتاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسن دیگری ضد کرونا از دمغز ابزار برتر بقادرگیری مغز در بیماری کویافت فشار خون ناگهانی در وصرع و درمان های آناز نخستین همانند سازها تبررسی سیستم تعادلی بدن افیزیک مولکولها و ذرات در تصویربرداری فضاپیمای آمیکی از علل محدودیت مغز امنقش محیط زندگی و مهاجرت درویاهای پر رمز و حیرتی درانسان قدیم در شبه جزیره ععادت کردن به نعمتاز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های زبانی سرمنشا تقبل از انفجار بزرگجواب دانشمند سوال کننده کنگره بین المللی سردرد دنقش روزه داری در سالم و جريتوکسيمب در درمان ام اساینکه به خاطرخودت زندگی از تکینگی تا مغز از مغز تتولید سلولهای جنسی از سلمنابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک قسمت سومکاربرد روباتهای ريز، در چندین ماده غذایی که ماننزیر فشار کووید چه باید کرابزار بقا از نخستین همانازدواج های بین گونه ای، رتکامل چشممنبع هوشیاری در کجاست؟(قخطرات هوش مصنوعیگیاه خواری و گوشت خوار کدچگونه واکسن کرونا را توززبان، وسیله شناسایی محیطابزار بقا از نخستین همانبه زودی شبکه مغزی به جای تاثیر ویروس کرونا بر مغز ما انسانها چه اندازه نزددانشمندان نورون مصنوعی سپیوند مغز و سر و چالشهای نخستین تصویر از سیاهچالهسندرم کووید طولانیابزار بقای موجود زنده از بیوگرافیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیمرکز حافظه کجاستداروی جدید ضد میگرنآیا مغز تا بزرگسالی توسعنظام مثبت زندگیساخت شبکه عصبی مصنوعی با احیای بینایی نسبی یک بیمبحثی جالب درباره محدودیتتاثیر درجه حرارت بر عملکو هر کس تقوای خدا پیشه کنمغز ما کوچکتر از نیم نقطهدرمان های علامتی در ام اسآیا جهان ذهن و افکار ما مهوش مصنوعی از عروسک تا کشناسایی تاریخچه ی تکاملیارتباط میکروب روده و پاربرخی ملاحظات در تشنج های تاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسن سرطانمغز از بسیاری حقایق می گردرگیری مغز در بیماران مبافراد آغاز حرکت خودشان رضررهای مصرف شکر و قند بر از نخستین همانند سازها تبررسی علل کمر درد در میانفیزیکدانان ماشینی برای تتغییر الگوی رشد مغزی با زیافته های نوین علوم پرده نقش نگاه از پایین یا نگاهرویای شفافانسان ها می توانند میدان عارضه جدید ویروس کرونا ساز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوتهای جنسیتی راهی براقدم زدن و حرکت دید را تغیجاذبه و نقش آن در شکلگیریکندر در بیماریهای التهابنقش رژیم غذایی بر رشد و اریواستیگمیناینکه خانواده ات سالم بااز تکینگی تا مغز از مغز تتومورها و التهاب مغزی عامناطق خاصی از مغز در جستجحساسیت روانی متفاوتکجای مغز مسئول پردازش تجچه زیاد است بر من که در ایزیرفون داروی ضد ام اسابزار بقا از نخستین هماناستفاده از مغز، وزن را کمتکامل ابزار هوش ، راه پر منبع خواب و رویادفاع در برابر تغییر ساختگالکانزوماب، دارویی جدیچگونه آن شکری که می خوریمسفر نامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبوزون هیگز چیستتاثیر ژنها بر اختلالات خما با کمک مغز خود مختاريمدانشمندان یک فرضیه رادیکپیوند سر آیا ممکن استنرمش های مفید در سرگیجهسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از بیوگرافیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی بیشتر در زنانمرکز حافظه کجاستداروی ضد تشنج با قابليت تآیا همه جنایت ها نتیجه بینظریه ی تکامل در درمان بیساختار شبکه های مغزی ثاباحساس گذر سریعتر زمانبحثی در مورد نقش کلسیم و تاثیر درجه حرارت بر عملکوقت نهيب هاي غير علمي گذشمغز مادران و کودکان در زمدرمان ژنتیکی برای نوآوریآیا جهش های ژنتیکی، ویروهوش مصنوعی از عروسک تا کشناسایی سلول های ایمنی اارتباط چاقی و کاهش قدرت ببرخی مرزهای اخلاق و علومتاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسنی با تاثیر دوگانه امغز به تنهایی برای فرهنگ درگیری مغزی در سندرم کووافزایش قدرت ادراکات و حسضررهای شکر بر سلامت مغزاز نخستین همانند سازها تبزرگ شدن مغز محدود به دورفرگشت و تکامل تصادفی محض تغییر زودتر اتصالات مغزییادگیری مهارت های جدید دنقش نظام غذایی در تکامل مروبات های ریز در درمان بیانسان جدید از چه زمانی پاعدم توقف تکامل در یک اندااز تکینگی تا مغز از مغز تتقلید مرحله ای نسبتا پیشقدرت انسان در نگاه به ابعحقیقت قربانی نزاع بین بی کوچک شدن مغز از نئاندرتانقش رژیم غذایی در رشد و اریسدیپلام تنها داروی تایایندرالاز تکینگی تا مغز از مغز تتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)منبع هوشیاری کجاست؟ (قسمخلاصه ای از مطالب همایش مکرونا چه بر سر مغز می آورنهایت معرفت و شناخت درک عزاوسکا درمان گوشرابزار بقا از نخستین هماناستفاده از هوش مصنوعی در تکامل زبانمنحنی که ارتباط بین معرفدقیق ترین تصاویر از مغز اگامی در درمان بیماریهای چگونه انتظارات بر ادراک سفر به مریخ در 39 روزابزار بقا از نخستین همانبی عدالتی در توزیع واکسن تاثیر کلام در آیات کلام بهوش مصنوعی از عروسک بازی ما تحت کنترل ژنها هستیم یدانشمندان ژنی از مغز انسپیوند سر، یکی از راه حلهانرمشهای مهم برای تقویت عسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از بیان ژن های اسکیزوفرنی دتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر امرکز خنده در کجای مغز استداروی ضد تشنج با قابليت تآیا هوش مصنوعی زندگی بشرنظریه تکامل در درمان بیمسازگاری با محیط بین اجزااخلاق و علوم اعصاببحثی در مورد عملکرد لوب فتاثیر درجه حرارت بر عملکتاثیر درجه حرارت بر عملکوقتی فهمیدی خطا کردی برگمغز چون ابزار هوش است دلیدرمان ام اس(مولتیپل اسکلآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجهوش مصنوعی از عروسک تا کشواهدی از نوع جدیدی از حاارتباط هوش ساختار مغز و ژبرخی نکات از گاید لاین پرتاثیر رژیم گیاهخواری بر واسطه ها د رمسیر ایجاد مغمغز برای فراموشی بیشتر کدرگیری مغزی در سندرم کووافزایش مرگ و میر سندرم کوطوفان فقر و گرسنگی و بی ساز نخستین همانند سازها تبزرگ شدن تقریبا ناگهانی فراموش کارها باهوش تر هستغییر عمودی سر انسان از پیادآوری خواب و رویانقش نظریه تکامل در شناساروح رهاییانسان عامل توقف رشد مغزعسل طبیعی موثر در کنترل باز تکینگی تا مغز از مغز تتلقین اطلاعات و حافظهلوب فرونتال یا پیشانی مغحقیقت تنها چیزی است که شاکووید نوزده و خطر بیمارینقش زنجبیل در جلوگیری از رژیم های غذایی و نقش مهم ایا کوچک شدن مغزانسان الاز تکینگی تا مغز از مغز تتوهم چیستمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتخونریزی مغز در سندرم کووکریستال زمان(قسمت اولچهار میلیارد سال تکامل بزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیاتکامل ساختار رگهای مغزی منشأ اطلاعات و آموخته ها دلایلی که نشان میدهد ما بگامی در درمان بیماریهای چگونه باغبانی باعث کاهش سفر تجهیزات ناسا به مریخ بیمار 101 ساله، مبتلا به ستاثیر کپسول نوروهرب بر نهوش مصنوعی از عروسک بازی ماه رجبدانشمندان پاسخ کوانتومی پیام های ناشناخته بر مغز چرا مغزهای ما ارتقا یافت سوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از بیست تمرین ساده برای جلوتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر امرگ انتقال است یا نابود شداستانها و مفاهیمی اشتباآیا هوش ارثی دریافتی از پنظریه تکامل در درمان بیمسخن پاک و ثابتاخلاق پایه تکامل و فرهنگبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکویتنام نوعی کرونا ویروس مغز چگونه صداها را فیلتر درمان تومورهای مغزی با اآیا خداباوری محصول تکاملهوش مصنوعی از عروسک تا کشواهدی از دنیسوان(شبه نئارتباط انسانی، محدود به برخی اثرات مضر ویتامین دتاثیر عصاره تغلیظ شده گیوبینار اساتید نورولوژی دمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟درگیری اعصاب به علت میتوافسردگی و اضطراب در بیماطی یکصد هزار سال اخیر هرچاز نشانه ها و آثار درک شدبزرگترین خطایی که مردم مفراموشی همیشه هم بد نیستتغییرات منطقه بویایی مغزژن هوش و ساختارهای حیاتی نقش هورمون های تیروئید دروزه داری متناوب، مغز را انعطاف پذیری مکانیسمی علعصب حقوق نورولوواز تکینگی تا مغز از مغز تتلاش هایی در بیماران قطع لایو دوم دکتر سید سلمان فحقیقت خواب و رویاکودک ایرانی که هوش او از نقش زبان در سلطه و قدرت ارژیم غذایی حاوی تخم مرغ وایا این جمله درست است کسیاز تکینگی تا مغز از مغز تتوانایی مغز و دیگر اجزای منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتخواندن ، یکی از شستشو دهنکریستال زمان(قسمت دوم)چهار ساعت پس از کشتار خوکزبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقا از نخستین هماناستیفن هاوکینگ در مورد هتکامل شناخت انسان با کشفمهندسی ژنتیک در حال تلاش دنیای شگفت انگیز کوانتومگاهی لازم است برای فهم و چگونه تکامل مغزهای کنونیسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری های مغز و اعصاب و تاثیر کپسول نوروهرب بر تهوش مصنوعی از عروسک بازی ماپروتیلیندانشمندان اولین سلول مصنپیشینیان انسان از هفت میچرا پس از بیدار شدن از خوسودمندی موجودات ابزی بر ابزارهای بقای موجود زندبیش از نیمی از موارد انتقتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوشیاری کوانتومیمراحل ارتقای پله پله کیهدر مانهای کمر دردآیا هوش سریعی که بدون احسنظریه تکامل در درمان بیمسرنوشتاختلال خواب فرد را مستعد بحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E برای فعالیت صحمغز ناتوان از توجیه پیدادرمان تشنجآیا دلفین ها می تواند از هوش مصنوعی از عروسک تا کشگفتی های زنبور عسلارتباط از بالا به پایین مبرخی اختلالات عصبی مثانهتاریخ همه چیز را ثبت کردهوراپامیل در بارداریمغز بزرگ چالش است یا منفعدستورالعمل مرکز کنترل بیالکتروتاکسی(گرایش و حرکظهور امواج مغزی در مغز مصاز نظر علم اعصاب یا نرووسبسیاری از بیماری های جدیفرایند پیچیده ی خونرسانیتغییرات آب و هوایی که به ژن یا نقشه توسعه مغز و نقنقش هورمون زنانه استروژنروزه داری و بیمار ی ام اس اولین هیبرید بین انسان وعضلانی که طی سخن گفتن چقداز تکینگی تا مغز از مغز تتلاشی برای درمان قطع نخالبخند بزن شاید صبح فردا زحقیقت راستین انسان علم بکودکان میتوانند ناقل بی نقش زبان در سلطه و قدرت اراه های جدید برای قضاوت رایا ابزار هوشمندی یا مغز از تکینگی تا مغز از مغز تتوازن مهمتر از فعالیت زیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتخواب سالم عامل سلامتیکریستال زمان(قسمت سوم)نوآوری ای شگفت انگیز دانزبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقا از نخستین هماناستیفن هاوکینگ در تفسیر مولتیپل اسکلروز در زنان دندان ها را مسواک بزنید تگاهی مغز بزرگ چالش استچگونه جمعیت های بزرگ شکل سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری گیلن باره و بیمارتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک بازی مبانی ذهنی سیاه و سفیددانشمندان تغییر میدان مغپیشرفت های جدید علوم اعصچرا بیماری های تخریبی مغسیلی محکم محیط زیست بر انابزارهای پیشرفته ارتباط بیشتر کمردردها نیازی به تاثیر گیاهخواری بر رشد و هوش، ژنتیکی است یا محیطیمرز مرگ و زندگی کجاستدر محل کار ارزش خودت را بآیا هشیاری کوانتومی وجودهفت چیز که عملکرد مغز تو سریعترین کامپیوتر موجوداختلال در شناسایی حروف و بحثی درباره هوش و تفاوته