دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

سفرنامه سفر به بم و جنوب شرق ایران چابهارقسمت چهارم

سفرنامه سفر به بم و جنوب شرق ایران چابهار(قسمت چهارم)

قلعه تیس و روستای تاریخی تیس

روستای تیسیکی از جاذبه های گردشگری شهرستان چابهار است که آثار تاریخی را در خود جای داده است. این روستا یکی از روستاهای قدیمی و در واقع بازمانده از دوران هخامنشیان است. کارشناسان قدمت این روستا را بیش از ۲۵۰۰ سال برآورد می کنند و در اسناد و نوشته های مربوط به لشکرکشی اسکندر مقدونی نیز از این روستا با عنوان تیز نام برده شده است. این روستا در زمان های قدیم «بندر تیس» نامیده می شده و یکی از بنادر مهم بازرگانی دریای عمان به شمار می رفته است. هنوز هم ویرانه های این بندر باستانی در اطراف آن وجود دارد. مردم محلی این گورستان قدیمی را گورستان جن ها می دانند و در زبان بلوچی به آن «جن سنط» می گویند.

غارهای تیس

در روستای تیس سه غار باستانی وجود دارند که به نام غارهای سه گانه تیس مشهور هستند. مردم محلی این غارها را بان مسیتی می نامند. در زبان بلوچی، بان به معنای مرد صالح و خداپرست و مسیتی به معنی پرستشگاه است. با توجه به شواهد موجود ظاهرا این غارها در گذشته به عنوان پرستشگاه استفاده می شدند.

بر دیواره های مقبره خطوط و علاماتی ترسیم شده که به خط گجراتی و هندی شباهت زیادی دارد. در ورودی مقبره به موازات دهانه ورودی غار و رو به دره تیس واقع شده است.

غار دوم که مصنوعی و دست ساز است سمت راست غار اول و در فاصله هفت قدمی آن قرار دارد. آثار تراش و کنده کاری را به راحتی می توان در این غار مشاهده کرد.

تالاب صورتی دریا بزرگ:

تالاب لیپار تالاب صورتی ایران

در ماههای بهمن، اسفند، فروردین، شهریور و مهر شاهد پدیده جزر و مد قرمز در منطقه خلیج گواتر هستیم كه عامل اصلی آن گونه نوكتیلوكا میلیاروس است كه در ماههای بهمن، اسفند و فروردین تعداد آن به شدت افزایش مییابد. فرآیند «رد تاید» یا «كشند قرمز» از جمله فرآیندهای بیولوژیكی در محیطهای آبی است كه توسط پلانكتونهای گیاهی به وقوع میپیوندد و نقش عمدهای در زنجیرههای غذایی و انرژی در اكوسیستمهای آبی دارد.

دریای سبز و تالاب صورتی در چابهار شگفت انگیز است. رنگ در رنگ و دگرگونی در دگرگونی و تمایز های بسیاری که جهان مادی ما را تا امروزساخته است.

چابهار مثل قشم، جنگل حرا دارد. جنگلهایی که تحت تاثیر جزر و مد آبند و در بین مرداب روییدهاند و پیدا و پنهان میشوند. برگ درختان این جنگلها که مانگرو نام دارد همیشه سبز است، حتی وسط زمستان. وقت جزر میشود میتوان با قایق به میان این جنگلها رفت.

جنگل های حرا و ماهی های دوزیست آن و دلفین ها در نزدیکی این جنگل ها که برعکس ماهی های دوزیست پستانداران دوزیست هستند- که دوباره به سوی دریا آمده اند- نشان از مقاومتی برای زندگی و مقاومتی دلیرانه برای سازگاری با سختترین شرایط حیات در آبهای شور است (توصیه می شود به سفرنامه سفر به قشم در کانال و سایت های دکتر سید سلمان فاطمی مراجعه شود.)

لایه بندی های عمودی و افقی کوههای چابهار:

لایه های عمودی این کوه ها، در قسمت پایین تر است و قسمت های فوقانی تر تحت تاثیر جاذبه به قسمت پایین تر کشیده شده است. به بالای کوه که نگاه می کنیم همان لایه بندی های مرسوم زمین شناسی را می بینیم ولی وقتی به قسمت پائینتر نگاه کنیم لایه ها شکل عمودی به خود میگیرد.

توضیح: لایه های زیرین تحت فشار لایه های رویی است و این فشار زیاد می تواند بر روی چیزهای دیگری در لابلای لایه های سنگی هم، فشار وارد کند. آب های زیر زمینی هم تحت این فشار هست و هر جا فرصتی برای بیرون ریختن داشته باشد، بیرون می ریزد؛ به خصوص در مناطق گودی مانند کویر، تحت فشار دریاهای این منطقه در سالهای طولانی، ساختار سنگی و لایه های آن، بسیار فشرده است. این فشار زیاد لایه ها، مانع از نگه داشتن آب و موارد دیگر در دل زمین می شود و هر گوشه نرمی پیدا کند، هر چه درون خود دارد بیرون می ریزد.

مثال: لایه های بالایی کوه ها به دلیل تحت فشار زیاد نبودن، آبها را درون خود میبرد و در لایه های پایین تر تحت فشار لایه های رویی به صورت چشمه های آب بیرون می زند.

مثال دیگر: در زیر خروارها آب اقیانوسها تحت فشار آب و لایه های سنگی رویی عناصری مانند بقایای مرده موجودات تبدیل به منبع انرژی یعنی نفت و گاز میشود و تحت تاثیر این گاز و فشار لایه های فوقانی، نفت با فشار زیاد بیرون میزند.

چابهار، منطقه ای است که به دلیل ویژگی لایه های خاص در کوه ها به نظر میرسد سال های طولانی زیر آب بوده است. در کوههای مریخی این حالت مشاهده می شود.

ساختار سست این کوهها و شیارهای عمیق روی آن نشانه فرسایش ناشی از آب باران در زمینه سست گلین است. سست بودن ساختمان این کوهها نشان میدهد که بعد از بیرون آمدن از زیر آبهای شور تحت شرایط خاص زمین شناسی، لایه های گلین روی هم انباشته شده اند(گلفشان های منطقه، تحت تاثیر

فشار از دل زمین بیرون آمده اند و بر هم انباشته شده اند)

و بعدها با بارش باران و ریزش سطح این لایه ها شیارهای عمیق در آن، به جای مانده است. ولی فرایند فوران گل از زیر بستر همچنان ادامه داشته است به گونه ای که این گلهای شور، امکان رشد هیچ گیاهی را در درون خودش نمیدهد.

ساختار ویژه دیگری در این منطقه وجود دارد که شاید بی ارتباط با تشکیل کوه های مریخی نباشد. گلفشان در کنارک، منظره زیبایی از گلهای شوری است که مانند فوران آتشفشانی از دل خاک بیرون میزند و به کناری میرود و خشک میشود.

در اطراف منطقه گلفشان، شاهد مناظری شبیه کوه های مینیاتوری هستیم برجستگی های ریزی که دقیقا شکل کوچک کوه های مریخی را به ذهن انسان متجلی میکند. شاید بتوان تصور کرد که همین گلفشان های شور، در بعد وسیعتر و در طی هزاران سال توانسته باشد منظره شگفت انگیز کوه های مریخی را ایجاد کند؛ به خصوص وقتی میبینیم بیرون رفتن این منطقه از زیر آب شور دریا و لایه بندی های زمین بعدها با جوشش گل از دل زمین(گل شور)کوه های مریخی را در قسمت رویی و سطحی و پایین تر از لایه های رسوبی، ایجاد کرده است.

چاه ها در چابهار آب شور دارند و مناطق خاصی از چابهار در اطراف کوههای مریخی فاقد هر گونه پوشش گیاهی است یعنی حتی یک علف در آن نمی روید و اینها هم نشان میدهد این منطقه در سالهایی نه چندان دور زیر آبهای شور بوده است.

مقایسه چاه های شور منطقه چابهار که حتی در باغ گرمسیری آن هم مشاهده میشود با منطقه چاه کوه در جزیره قشم شاید جالب و آموزنده باشد.

هر چند هر دو منطقه مناطقی با خاک شور هستند ولی در منطقه چاه کوه قشم با صدها قطعه چاه عمیق مواجهیم که داری آب شیرین است. دو منطقه در شرق و غرب تنگه هرمز قرار دارند. منطقه شرق تنگه هرمز در چابهار چاههایش شور است و منطقه غرب تنگه هرمز دارای چاه های آب شیرین است!

مقایسه این دو منطقه میتواند نشانه وجود آب شیرین پیش از ورود آب دریا در جزیره قشم و دیگر مناطق غرب تنگه هرمز باشد و برعکس این منطقه در چابهار قبلا دریا این مناطق را پوشانده بوده است.

با توجه به یافته های علمی جدید و مطرح شدن وجود چشمه های آب شیرین در کف خلیج فارس- که قبلا آبهای شور آن را نپوشانده بود و سه رود کارون و دجله و فرات به آن می ریخت- میتوان این حالت متفاوت در دو منطقه را درک کرد. منطقه خلیج فارس، وسیع است و بالا رفتن سطح آبهای آزاد در نتیجه آب شدن یخچالهای طبیعی پیش از آن- که در نتیجه شکستن سد طبیعی در تنگه هرمز با آبهای شور پوشیده شود- منطقه وسیعی از جنوب شرقی ایران را زیر آبهای شور قرار داده بود و این منطقه وسیع فاقد قابلیت کشت و کار را امروز در قالب مناطق خشک جنوب شرق ایران و کویرهای وسیع ایران می بینیم.(توصیه می شود به سفر نامه جزیره قشم در همین کانال مراجعه شود) (و نیز مراجعه شود به فصل پنجم کتاب توهم بیخدایی از سید احمد الحسن.)

مناطق جنوب شرق ایران، نشان از سختی زندگی در میان بقایای آب شور دریاست. آب شوری که بعدها در نتیجه شکستن سد طبیعی موجود در تنگه هرمز نه تنها مناطق سرسبز و حاصلخیر بستر خلیج فارس را به عنوان یکی از نخستین تمدن های بشری نابود کرده است بلکه با به جا گذاشتن زمین های سوخته ای در کویرهای ایران و مناطق جنوب شرق ایران، مردم این سرمین را در برابر زمینی شور و دشوار برای زندگی مواجه کرده است؛ به طوری که مناطقی از این سرزمین را فاقد زندگی بشری و حتی فاقد زندگی گیاهی کرده است.

در سفر به کرمان و کویر شهداد با پوشش گیاهی خاصی در جنگل های نپکا مواجهیم که نشانه ای است از تلاش برای بقا در سخت ترین زمین ها.

این جنگل های کم پشت در کویر مرکزی ایران، به شکلی شگفت انگیز در برابر زمین شور این مناطق که تحت فشار زیاد، قابلیت جذب آب را هم ندارد، مقامت کرده است و با استفاده از گرد و خاکی- که در نتیجه وزش آب به این مناطق می آید- مختصر خاکی را دور خود جمع کرده است و به تدریج این پشته ها در این مناطق توسعه بیشتری پیدا کرده است. این مقاومت در برابر شرایط دشوار نمک زار، شاید درسی برای ساکنان این مناطق باشد تا بتوانند روش هایی نویین را برای بقا در این شرایط دشوار پیدا کنند و پیشینیان ما این کا را کرده اند و نمونه آن ساخت قنات ها و ساخت شهرهای زیر زمینی و .. بوده است.

بقا و حیات ادامه خواهد یافت، هرچند شرایط دشوار و دشوارتر شود زیرا هوشی طبیعی در میان همه خلق؛ گیاهان و حیانات و انسان وجود دارد که آنها را برای بقا و زنده ماندن در سخت ترین شرایط سازگار می کند. وجود تکاثر و تمایز، در ژنهای موجودات زنده میتواند دست انتخاب های سخت طبیعی را در نابود کردن نسل ها ببندد زیرا مثلا انتخاب طبیعی میتواند گونه ای ضعیف و ژنی ناسازگار با محیط را نابود کند ولی وجود تفاوت ها سبب میشود ژن مقاوم، تکثیر شود.

و این هم در سایه تفاوت های موجود در میان جانداران است که به دلی

ل وجود زاد وولد جنسی توسعه بیشتری پیدا کرده است.

انتخاب طبیعی، ضعیف تر را برمیدارد ولی موجود قویتر باقی میماند و قویتر و قویتر(سازگارتر با محیط و نه قوی به معنی مطلق) می شود.

این انتخاب ها، در زمانی که احساسات و معرفت ایجاد میشود شکل پیچیده تر و کامل تری پیدا میکند. و با پیدایش هماهنگ کننده این احساسات، یعنی مغز، روش های بقا کامل تر می شود و هر چه معرفت و شناخت بیشتر شود قدرت فرد برای بقا بیشتر می گردد و هر شناخت بیشتر، ما را برای رسیدن به شناخت بالاتر و بالاتر مشتاق میکند زیرا انسان در می یابد که ابزارهای بقای فعلی- که در اختیار اوست- دارای نواقصی است و حرکت به سوی مبدا شناخت و معرفت را آغاز میکند- و این حرکت، راه را برای شناخت بالاتر فراهم میکند و با رها شدن از وابستگی های پایینی ابزار قدرتمدتری برای بقا و حیات حقیقی می آفریند.

هر که دلارام دید، از دلش آرام رفت

چشم ندارد خلاص، هر که در این دام رفت

یاد تو میرفت و ما عاشق و بیدل بدیم

پرده برانداختی، کار به اتمام رفت

ماه نتابد به روز، چیست که در خانه تافت

سرو نروید به بام، کیست که بر بام رفت

مشعلهای برفروخت پرتو خورشید عشق

خرمن خاصان بسوخت خانگه عام رفت

عارف مجموع را در پس دیوار صبر

طاقت صبرش نبود ننگ شد و نام رفت


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ابزارهای پیشرفته ارتباط نقش غذاها و موجودات دريابزرگ شدن مغز محدود به دورخطا در محاسبات چیزی کاملشاهکار قرنکاربرد روباتهای ريز، در فلج خواب چیستاختلالات حرکتی در انسانچگونه هموساپينس بر زمین تنفس هوازی و میتوکندریداروی فامپیریدین یا نورلعلت خواب آلودگی بعد از خوگاهی مغز بزرگ چالش استلوب فرونتال یا پیشانی مغارتروز یا خوردگی و التهانرمشهای مهم برای تقویت عتا 20 سال آینده مغز شما به درمان جدید میگرن با انتی پیامهای کاربرانپختگی پس از چهل سالگي به میدان مغناطيسي زمین بشر از تکینگی تا مغز از مغز تهمیشه عسل با موم بخوریمتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویا بخشی حقیقی از زندگی آیا برای تولید مثل همیشه مدارک ژنتیکی چگونه انساناز تکینگی تا مغز- از مغز هوش مصنوعی درمانگر کامپیتاثیر درجه حرارت بر عملکروشی جدید در درمان سکته مافسردگی و اضطراب در بیمامغز ما کوچکتر از نیم نقطهبیماری گیلن باره و بیمارهزینه ای که برای اندیشیدتاریخ همه چیز را ثبت کردهزیرفون داروی ضد ام اساولین مورد پیوند سر در انمغز به تنهایی برای فرهنگ بازگشت از آثار به سوی خداورزش هوازی مرتب خیلی به قجنسیت و تفاوت های بیناییسفرنامه سفر به بم و جنوب اگر نعمت فراموشی نبود بسنقش ژنتیک در درمان اختلابرنامه و ساختار پیچیده مژنهای هوش ، کدامندحس و ادراک (قسمت اول )ساخت شبکه عصبی مصنوعی با ساختار شبکه های مغزی ثابابزارهای بقا از نخستین هنقشه مغزی هر فرد منحصر بهبزرگ شدن تقریبا ناگهانی خطرات هوش مصنوعیشبیه سازی میلیون ها جهان کجای مغز مسئول پردازش تجفیلمی بسیار جالب از تغییاختلالات صحبت کردن در انچگونه آن شکری که می خوریمتو دی ان ای خاص ميتوکندريداروی تشنجی دربارداریعوامل موثر در پیدایش زباگذر زمان کاملا وابسته به لبخند بزن شاید صبح فردا زارزش حقیقی زبان قسمت اولچرا مغزهای ما ارتقا یافت تاثیر مشاهده بر واقعیت بدرمانهای بیماری پارکینسسایتهای دیگرپرورش مغز مینیاتوری انسامکانیزمهای دفاعی در براباز تکینگی تا مغز از مغز تهوموارکتوس ها ممکن است دتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویا تخیل یا واقعیتآیا بزرگ شدن مغز فقط در دمروری بر تشنج و درمان هایاز تکینگی تا مغز- از مغزتهوش مصنوعی درخدمت خلق وحتاثیر درجه حرارت بر عملکريتوکسيمب در درمان ام اسالکتروتاکسی(گرایش و حرکمغز مادران و کودکان در زمبیماری ای شبیه آلزایمر و هزینه سنگین انسان در ازاتبدیل تراکت صوتی مصنوعی زبان مشترک ژنتیکی موجودااولین تصویر در تاریخ از سمغز برای فراموشی بیشتر کبازسازي مغز و نخاع چالشی ورزش هوازی ، بهترین تمریجنسیت و تفاوت های بیناییسفری به آغاز کیهاناگر تلاش انسان امروز برانقش آتش در رسیدن انسان بهبرین نت به جای اینترنتکلرال هیدرات برای خوابانحس و ادراک (قسمت دوم )سازگاری با محیط بین اجزاابزارهای بقا ازنخستین همنقص در تشخیص هیجانات عامبسیاری از بیماری های جدیدفاع در برابر تغییر ساختشبیه سازی سیستم های کوانکرونا چه بر سر مغز می آورفیزیکدانان ماشینی برای تادامه بحث تکامل چشمچگونه انتظارات بر ادراک تولید سلولهای جنسی از سلداروی جدید s3 در درمان ام عوامل ایجاد لغت انسانی و گربه شرودینگر و تاثیر مشلرزش ناشی از اسیب به عصبارزش حقیقی زبان قسمت دومچرا پس از بیدار شدن از خوتاثیر نگاه ناظر هوشیار بدرک فرد دیگر و رفتارهای اآلزایمرما انسانها چه اندازه نزداز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی می تواند بر احتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویاها از مغز است یا ناخوآیا تکامل و تغییرات ژنتیمرکز هوشیاری، روح یا بدن از تکینگی تا مغز، از مغز هوش مصنوعی ساخته هوش طبیتاثیر درجه حرارت بر عملکریواستیگمینالتهاب شریان تمپورالمغز چون ابزار هوش است دلیبیماری ای شبیه ام اس مولتهستي مادي ای که ما کوچکترتبدیل سلولهای محافط به سزبان چهار حرفی حیات زمیناولین سلول مصنوعیمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟بحتی علمی درباره تمایل بورزش و میگرنجهش های ژنتیکی مفید در ساسلولهای بنیادی مصنوعی درابزار هوش در حال ارتقا ازنقش انتخاب از طرف محیط، نبرای پیش بینی آینده مغز دکمردرد و علل آنحس و ادراک قسمت چهارمسخن پاک و ثابتابزارهای بقای از نخستین چند جهانیتفاوت مغز انسان و میمون هدقیق ترین تصاویر از مغز اشباهت زیاد بین سلول هاي عکشف مکانیسم عصبی خوانش پفرگشت و تکامل تصادفی محض اداراوون تنها داروی تاییچگونه باغبانی باعث کاهش توانایی مغز و دیگر اجزای داروی جدید ضد میگرنعواملی که برای ظهور لغت اگزیده ای از وبینار یا کنفلزوم سازگاری قانون مجازاارزش حقیقی زبان قسمت سومچرا بیماری های تخریبی مغتاثیر نگاه انسان بر رفتادرک و احساسآیا ممکن است موش کور بی مما انسانها چه اندازه نزداز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویاهای پر رمز و حیرتی درآیا جهش های ژنتیکی، ویرومرکز حافظه کجاستازدواج های بین گونه ای، رهوش احساسیتاثیر درجه حرارت بر عملکریسدیپلام تنها داروی تایامیوتروفیک لترال اسکلرومغز چگونه صداها را فیلتر بیماری بیش فعالیهستی ما پس از شروعی چگال تری فلوپرازینزبان و کلمه حتی برای کساناوکرلیزوماب داروی جدید شمغز بزرگ چالش است یا منفعبحث درباره پیدایش و منشاورزش بهترین درمان بیش فعجهش های ژنتیکی غیر تصادفسلسله مباحث هوش مصنوعیابزار بقای موجود زنده از نقش اتصالات بین سلولهای برخی نکات از گاید لاین پرکمردرد با پوشیدن کفش مناحس و ادراک قسمت پنجمکنفرانس تشنج هتل کوثر اصحس و ادراک قسمت سومسریعترین کامپیوتر موجودابزارهای دفاعی و بقای موچندین ماده غذایی که ماننتفاوتهای جنسیتی راهی برادلایلی که نشان میدهد ما بشباهت زیاد بین سلول هاي عکشف مکانیسمی پیچیده در بفراموش کارها باهوش تر هسادغام میان گونه های مختلچگونه جمعیت های بزرگ شکل توازن مهمتر از فعالیت زیداروی ضد تشنج با قابليت تعوارض ازدواج و بچه دار شدگزارش یک مورد جالب لخته ولزوم سازگاری قانون مجازااز نشانه ها و آثار درک شدچرا حیوانات سخن نمی گوینتاثیر نگاه انسان بر رفتادرک احساسات و تفکرات دیگآیا ما تنها موجودات زنده ما با کمک مغز خود مختاريماز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویای شفافآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجمرکز خنده در کجای مغز استاستفاده از هوش مصنوعی در هوش احساسیتاثیر درجه حرارت بر عملکرژیم های غذایی و نقش مهم امید درمان کرونا با همانمغز ناتوان از توجیه پیدابیماری تی تی پیو هر کس تقوای خدا پیشه کنتری فلوپرازینزبان و بیان نتیجه ساختماايندگان چگونه خواهند دیدمغز بزرگ چالشهای پیش روبحثی در مورد نقش ویتامينورزش در کمر دردجهشهای مفید و ذکاوتی که دسم زنبور ، کلیدی برای وارابزار بقای موجود زنده از نقش حفاظتی مولکول جدید دبرخی اثرات مضر ویتامین دکنگره بین المللی سردرد دحساسیت روانی متفاوتسرگیجه از شایعترین اختلااثر مضر مصرف طولانی مدت رچه زیاد است بر من که در ایتقلید مرحله ای نسبتا پیشدندان ها را مسواک بزنید تشش مرحله تکامل چشمکشف ارتباط جدیدی از ارتبفراموشی همیشه هم بد نیستادغام دو حیطه علوم مغز و چگونه جمعیت های بزرگ شکل توسعه برخی شغل ها با هوش داروی ضد تشنج با قابليت تعید نوروز مبارکگشایش دروازه جدیدی از طرممانتین یا آلزیکسا یا اباز نظر علم اعصاب یا نرووسچرا حجم مغز گونه انسان درتاثیر ویتامین دی بر بیمادرک تصویر و زبان های مخلتآیا مغز تا بزرگسالی توسعما تحت کنترل ژنها هستیم یاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی الفاگوتاثیر گیاه خواری بر رشد وروبات های ریز در درمان بیآیا خداباوری محصول تکاملمرگ انتقال است یا نابود شاستیفن هاوکینگ در مورد ههوش عاطفی بیشتر در زنانتاثیر درجه حرارت بر عملکرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وامگا سه عامل مهم سلامتمغز و سیر تکامل ان دلیلی بیماری ضعف عضلات نزدیک بوقت نهيب هاي غير علمي گذشتسلیم شدن از نورون شروع مزبان و بیان، در سایه پیشرايا اراده آزاد توهم است یمغز بزرگ و فعال یا مغز کوبحثی جالب درباره محدودیتوزوز گوشجهشهای مفید و ذکاوتی که دسودمندی موجودات ابزی بر ابزار بقای موجود زنده از نقش حیاتی تلومر دی ان آ دبرخی اختلالات عصبی مثانهکنگره بین المللی سردرد دخلاصه ای از مطالب همایش مسردرد میگرن در کودکاناثرات فشار روحی شدیدچهار میلیارد سال تکامل بتلقین اطلاعات و حافظهدو ویژگی انتزاع و قدرت تجششمین کنگره بین المللی سکشف جمجمه ای درکوه ایرهوفرایند تکامل و دشواری هاارتقا و تکامل سنت آفرینش چگونه حافظه را قویتر کنیتوصیه های غیر دارویی در سداستانها و مفاهیمی اشتباعامل کلیدی در کنترل کارآپمبرولیزوماب در بیماری چمنابع انرژي پاک سرچشمه حاز نظر علم اعصاب اراده آزچرا در مغز انسان، فرورفتتاثیر ویروس کرونا بر مغز درک عمیق در حیواناتآیا همه جنایت ها نتیجه بیماه رجباز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر گیاه خواری بر رشد وروح رهاییآیا دلفین ها می تواند از مراحل ارتقای پله پله کیهاستیفن هاوکینگ در تفسیر هوش عاطفی در زنان بیشتر اتاثیر درجه حرارت بر عملکراه های جدید برای قضاوت رامروز دانش ژنتیک هیچ ابهمغز آیندگان چگونه است ؟بیماریهای تحلیل عضلانی اوقتی فهمیدی خطا کردی برگتشنج چیستزبان و تکلم برخی بیماریهايا اراده آزاد توهم است یمغز حریص برای خون، کلید تبحثی در مورد نقش کلسیم و یک پیشنهاد خوب برای آسان جاذبه و نقش آن در شکلگیریسیاهچاله و تکینگی ابتدایابزار بقای موجود زنده از نقش خرچنگ های نعل اسبی دربرخی بیماری ها که در آن ببرخی بیماری های خاص که بدکندر در بیماریهای التهابخواندن ، یکی از شستشو دهنسردرد و علتهای آناثرات مفید قهوهچهار ساعت پس از کشتار خوکتلاش هایی در بیماران قطع ديدن با چشم بسته در خواب صرع و درمان های آنگنجینه ای به نام ویتامین فرایند حذف برخی اجزای مغارتوکين تراپی روشی جديد نگاه محدود و تک جانبه، مشتوصیه هایی در مصرف ماهیدر مانهای کمر دردعارضه جدید ویروس کرونا سپنج اکتشاف شگفت آور در مومنبع خواب و رویااز نظر علم اعصاب اراده آزچراروياها را به یاد نمی آتاثیر ژنها بر اختلالات خدرگیری قلب در بیماری ویرآیا هوش ارثی دریافتی از پماپروتیلیناز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر گیاه خواری بر رشد وروزه داری و بیمار ی ام اس آیا دست مصنوعی به زودی قامزایای شکلات تلخ برای سلاستخوان های کشف شده، ممکهوش عاطفی در زنان بیشتر اتاثیر درجه حرارت بر عملکراه های جدید برای قضاوت رانفجار و توقف تکاملی نشامغز انسان ایا طبیعتا تمابیهوش کردن در جراحی و بیمویتامین E برای فعالیت صحتشنج و حرکات شبه تشنجی قازبان و شناخت حقیقت قسمت چای آنکه نامش درمان و یادشمغز زنان جوانتر از مغز مربحثی در مورد عملکرد لوب فیکی از علل محدودیت مغز امحقیقت قربانی نزاع بین بی سیاره ابلهانابزار بقای موجود زنده از نقش داروهاي مختلف معروف نقش روزه داری در سالم و جبرخی توجهات در ببمار پارکوچک شدن مغز از نئاندرتاخواب سالم عامل سلامتیسردرد تنشناثرات مضر ماری جوانانوار مغزی روشی مهم در تشختلاشی برای درمان قطع نخادی متیل فومارات(زادیوا)(ضررهای مصرف شکر و قند بر گویید نوزده و ایمنی ساکتفرد حساس از نظر عاطفی و بارتباط میکروب روده و پارنگاه انسان محدود به ادراتوضیحی ساده در مورد هوش مدر چه مرحله ای از خواب ، رعدم توقف تکامل در یک انداپوست ساعتی مستقل از مغز دمنشأ اطلاعات و آموخته ها از آغاز خلقت تا نگاه انساچراروياها را به یاد نمی آتاثیر کلام در آیات کلام بدرگیری مغز در بیماری کویآیا هوش سریعی که بدون احسمبانی ذهنی سیاه و سفیداز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر گیاه خواری بر رشد وروش مقابله مغز با محدودیآیا رژیم غذایی گیاهی سلامسیر دشوار تکامل و ارتقااصول سلامت کمرهوشیاری کوانتومیتاثیر درجه حرارت بر عملکراه پیروزی در زندگی چیستانواع سکته های مغزیمغز انسان برای ایجاد تمدبیوگرافیویتامین E در چه مواد غذایتشنج عدم توازن بین نورون زبان و شناخت حقیقت قسمت اایندرالمغزهای کوچک بی احساسبحثی درباره هوش و تفاوتهیافته های نوین علوم پرده حقیقت خواب و رویاسیاره ابلهانابزار بقای موجود زنده از نقش رژیم غذایی بر رشد و ابرخی سلولهای عصبی در تلاکووید نوزده و خطر بیماریخواب سالم عامل سلامتی و یسردرد سکه ایاجزای پر سلولی بدن انسان نورون هاي مصنوعی می توانتلاشی تازه برای گشودن معدژا وو یا اشنا پنداریضررهای شکر بر سلامت مغزگوشه بیماری اتوزومال رسسقیچی ژنتیکیارتباط چاقی و کاهش قدرت بنگاهی بر قدرت بینایی دراتکامل چشمدر هم تنیدگی کوانتومی و پعسل طبیعی موثر در کنترل بپیموزایدمولتیپل اسکلروز در زنان از انفجار بزرگ تا انفجار نزاع بین جهل و علم رو به پتاثیر کپسول نوروهرب بر ندرگیری مغز در بیماران مبآیا هشیاری کوانتومی وجودمجموعه های پر سلولی بدن ماز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر گیاه خواری بر رشد وروش های صرفه جویی در ایجاآیا رژیم غذایی گیاهی سلامشکلات نخاعیاضطراب و ترسهوش، ژنتیکی است یا محیطیتاثیر درجه حرارت بر عملکراست دستی و چپ دستیانگشت نگاری مغز نشان میدمغز انسان برای شادمانی طبیوگرافیویتامین دی گنجینه ای بزرتغییر الگوی رشد مغزی با ززبان و شناخت حقیقت قسمت دایا کوچک شدن مغزانسان المغزتان را در جوانی سیمکشبحثی درباره هوش و تفاوتهیادگیری مهارت های جدید دحقیقت راستین انسان علم بسیر آفرینش از روح تا مغز ابزار بقای موجود زنده از نقش رژیم غذایی در رشد و ابرخی سيناپسها طی تکامل و کودک ایرانی که هوش او از خواب عامل دسته بندی و حفطسرعت فکر کردن چگونه استاجزایی ناشناخته در شکل گنورون های ردیاب حافظهتلاشی جدید در درمان ام اسدژاوو یا آشناپنداریطوفان فقر و گرسنگی و بی سگوشت خواری یا گیاه خواریقانون مندی نقشه ژنتیکی مارتباط هوش ساختار مغز و ژنگاهی بر توانایی اجزاي بتکامل ابزار هوش ، راه پر درمان های بیماری آلزایمرعصب حقوق نورولووپیچیدگی های مغزی در درک زمواد کوانتومی جدید، ممکناز تلسکوپ گالیله تا تلسکنزاع بین علم و نادانی رو تاثیر کپسول نوروهرب بر تدرگیری اعصاب به علت میتوآیا واکنش های یاد گرفته ومحل درک احساسات روحانیاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر گیاهخواری بر رشد و روش هایی ساده برای کاهش اآیا راهی برای رفع کم آبی مشکلات بین دو همسر و برخیاطلاعاتی عمومی در مورد مهیچگاه از فشار و شکست نترتاثیر رو ح و روان بر جسمرشته نوروایمونولوژی و نقاندوهگین نباش اگر درب یا مغز انسان برای شادمانی طبیان ژن های اسکیزوفرنی دواکنش های ناخودآگاه و تقتغییر زودتر اتصالات مغزیزبان و شناخت حقیقت قسمت سایا ابزار هوشمندی یا مغز نقش قهوه در سلامتیبحثی درباره هوش و تفاوتهیادآوری خواب و رویاحمله ویروس کرونا به مغزسیستم تعادلی بدنابزار بقای موجود زنده از ابزار بقای موجود زنده از نقش زبان در سلطه و قدرت ابررسي علل احتمالي تغيير کودکان میتوانند ناقل بی خودآگاهی و هوشیاريشلیک فراموشیاحساس گذر سریعتر زماننوروپلاستیسیتی چیستتمایل زیاد به خوردن بستندانشمندان ژنی از مغز انسطی یکصد هزار سال اخیر هرچگیاه خواری و گوشت خوار کدقانونمندی و محدودیت عالمارتباط انسانی، محدود به ناتوانی از درمان برخی ویتکامل زباندرمان های جدید میگرنعضلانی که طی سخن گفتن چقدپیوند مغز و سر و چالشهای موجود بی مغزی که می توانداز تلسکوپ گالیله تا تلسکنزاع بین علم و جهل رو به پتاثیر کپسول نوروهرب بر سذهن چند جانبه نیازمند نگآیا آگاهی پس از مرگ از بیمحل درک احساسات روحانی داز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر انتخاب از طرف محیط روش صحبت کردن در حال تکامآیاما مقهور قوانین فیزیکمشکلات روانپزشکی پس از ساطلاعاتی عمومی در مورد مهاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر رژیم گیاه خواری بر رشد مغز علت تمایل انسان بانسان قدیم در شبه جزیره عمغز انسان رو به کوچک تر شبیست تمرین ساده برای جلوواکسن کرونا از حقیقت تاتتغییر عمودی سر انسان از پزبان، وسیله شناسایی محیطایا بیماری ام اس (مولتیپنقش مهاجرت در توسعه نسل ابحثی درباره هوش و تفاوتهژن هوش و ساختارهای حیاتی حوادث روزگار از جمله ویرسیستم دفاعی بدن علیه مغز ابزار بقای موجود زنده از نقش زبان در سلطه و قدرت ابررسی و اپروچ جدید بر بیمکودکان خود را مشابه خود تخودآگاهی و هوشیاريشنا در ابهای گرم جنوب نیکاهش التهاب ناشی از بیمااخلاق و علوم اعصابنوشیدن چای برای مغز مفید تمدن قدیمی ای در جنوب ایردانشمندان روش هاي جدیدی ظهور امواج مغزی در مغز مصگالکانزوماب، دارویی جدیقارچ بی مغز در خدمت موجودارتباط شگفت مغز انسان و فناتوانی در شناسایی چهره تکامل ساختار رگهای مغزی درمان های جدید در بیماری مقالاتپیوند سر، یکی از راه حلهاموجودات مقهور ژنها هستنداز تکنیکی تا مغز از مغز تنظام مثبت زندگیتاثیر کپسول نوروهرب بر سرقیبی قدرتمند در برابر مآیا امکان بازسازی اندامهمحدودیت های حافظه و حافظاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر ترکیبات استاتین (سروشهای نو در درمان دیسک بآزمون ذهنی گربه شرودینگرمشکلات روانپزشکی در عقب بلندی در ذهن ما درک بلندیهاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر رژیم گیاه خواری بر زمین زیر خلیج فارس تمدنی انسان جدید از چه زمانی پامغز انسان رو به کوچکتر شدبیشتر کمردردها نیازی به واکسن سرطانتغییرات منطقه بویایی مغزسفر نامه سفر به بم و جنوب ایا بدون زبان میتوانیم تنقش محیط زندگی و مهاجرت دبحثی درباره هوش و تفاوتهژن یا نقشه توسعه مغز و نقحافظه و اطلاعات در کجاست سکته مغزیابزار بقای موجود زنده از نقش سجده بر عملکرد مغزکوری گذرای ناشی از موبایخانواده پایدارشناخت و معرفت، و نقش آن دکاهش دوپامین عامل بیماریاخلاق پایه تکامل و فرهنگنوعی سکته مغزی ، وحشتناک تمدن بشری و مغز اخلاقیدانشمندان روشی برای تبدیعلم به ما کمک میکند تا موگامی در درمان بیماریهای قبل از انفجار بزرگارتباط شگفت انگیز مغز اننخاع ما تا پایین ستون فقرتکامل شناخت انسان با کشفدرمان های رایج ام استاثیر ویتامین دی بر بیماپیشینیان انسان از هفت میمیهمانهای ناخوانده عامل از تکینگی تا مغز از مغز تنظریه تکامل در درمان بیمتاثیر گیاه خواری بر رشد ورموزی از نخستین تمدن بشرآیا انسان با مغز بزرگش اخمخچه فراتر از حفظ تعادلاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی در کامپیوترهاتاثیر دپاکین بر بیماری مروشهای شناسایی قدرت شنواإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَمشاهده آینده از روی مشاهبه زودی شبکه مغزی به جای هدف یکسان، در مسیرهای متتاثیر رژیم گیاه خواری بر زندگی هوشمند در خارج از زانسان عامل توقف رشد مغزمغز ایندگان چگونه استبا هوش مصنوعی خودکار روبواکسنی با تاثیر دوگانه اتغییرات تکاملی سر انسان سفرنامه سفر به بم و جنوب ایا تکامل هدفمند استنقش نظام غذایی در تکامل مبحثی درباره احساسات متفاژنها نقشه ایجاد ابزار هوحافظه و اطلاعات در کجاست سانسور از روی قصد بسیاری ابزار بقای موجود زنده از نقش غذاها و موجودات دريابررسی سیستم تعادلی بدن اکی غایب شدی تا نیازمند دلخدا موجود استشناسایی سلول های ایمنی اکایروپاکتیک چیستفلج بل، فلجی ترسناک که آناختلال در شناسایی حروف و چیزی خارج از مغزهای ما نیتمساح حد واسط میان مغز کوداروهای مصرفی در ام اسعلایم کمبود ویتامین E را گامی در درمان بیماریهای قدم زدن و حرکت دید را تغیارتباط شگفت انگیز مغز اننخستین تصویر از سیاهچالهتئوری تکامل امروز در درمدرمان های علامتی در ام اسصفحه اصلیپیشرفتی مستقل از ابزار همیگرن سردردی ژنتیکی که باز تکینگی تا مغز و از مغز هفت چیز که عملکرد مغز تو تاثیر گیاه خواری بر رشد ورمز و رازهای ارتباط غیر کآیا احتمال دارد رویا از آمخچه ، فراتر از حفظ تعادلاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتاثیر داروهای ضد التهاب روشی برای بهبود هوش عاطفافراد آغاز حرکت خودشان رمعنی روزهبوزون هیگز چیستهدف از تکامل مغزتاثیر رژیم گیاهخواری بر زونا به وسیله ویروس ابله انعطاف پذیری مکانیسمی علمغز ابزار برتر بقابار سنین ابزار هوشمندی اواسطه ها د رمسیر ایجاد مغثبت امواج الکتریکی در عصسفرنامه سفر به بم و جنوب ایرادهای موجود در خلقت بنقش هورمون های تیروئید دبحثی درباره احساساتی غیرژنها ، مغز و ارادهحافظه و اطلاعات در کجاستساخت شبکه عصبی با الفبایابزارهای بقای موجود زندنقش غذاها و موجودات دريابررسی علل کمر درد در میانخطا در محاسبات چیزی کاملشواهدی از دنیسوان(شبه نئکاربرد روباتهای ريزنانوفلج خواباختلالات مخچهچگونه مغز پیش انسان یا همتنفس هوازی و میتوکندریداروهای ضد بیماری ام اس وعلایم کمبود ویتامین E را گاهی لازم است برای فهم و قدرت انسان در نگاه به ابعارتباط غیرکلامی بین انسانرمش های مفید در سرگیجهتئوری تکامل در پیشگیری و درمان ژنتیکی برای نوآوریسوالات پزشکیپاسخ گیاهان در زمان خوردمیگرن شدید قابل درمان اساز تکینگی تا مغز از مغز تهفت سین یادگاری از میراث تاثیر گیاه خواری بر رشد ورویا و خبر از آیندهآیا احتمال دارد رویا از آمخچه ابزاري که وظیفه آن فاز تکینگی تا مغز- از مغز هوش مصنوعی در خدمت خلق وحتاثیر داروی ضد تشنج سدیم روشی جدید در درمان قطع نخافزایش قدرت ادراکات و حسمغز فکر میکند مرگ برای دیبیماری های مغز و اعصاب و هدف از خلقت رسیدن به ابزاتاثیر عصاره تغلیظ شده گیزیباترین چیز در افزایش ساولین هیبرید بین انسان ومغز از بسیاری حقایق می گربارداری بدون رحموراپامیل در بارداریجمجمه انسان های اولیهسفرنامه سفر به بم و جنوب اگر نعمت فراموشی نبود بسنقش هورمون زنانه استروژنبخش دیگری در وجود انسان هژنهای مشترک بین انسان و وحس چشایی و بویایی