دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

خودآگاهی و هوشیاري

(اصل مقاله در
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2009905255992269&id=100009184420613
با پاره ای توضیحات اضافی)

خودآگاهی و هوشیاري

نوروسافاری | دانشمندان رموزی را یافته اند که مدت هاست فلاسفه را سردرگم کرده است. “کریستوف کخ”

خودآگاهی یا هوشیاری (consciousness) درواقع هر آن چیزی است که شما تجربه می کنید. نجوایی که در سر شما شنیده میشود، مزه شیرین شکلات خامه ای، دندان دردی که کلافه تان کرده، علاقه شدید شما به فرزندانتان و دانستن این حقیقت تلخ که روزی تمام این احساسات از بین میروند.(قبلا در کانال
@salmanfatemi
طی سلسله مباحثی، حس و ادراک مورد بحث قرار گرفت توصیه ميشود جهت درک بیشتر هوشیاری و خود آگاهی، آن سلسله مباحث هم بررسی شود.)

به گزارش نوروسافاری از ژورنال نچر، منشا و طبیعت این تجربه ها که گاهی به عنوان یک کواليا مطرح میشود از دوران باستان تاکنون مطرح بوده است. بسیاری از فیلسوفان مدرن که به تحلیل ذهن می پردازند، که شاید برجسته ترین آنها دنیل دنت از دانشگاه Tufts باشد، ماهیت خودآگاهی را مانند یک توهین غیرقابل تحمل به باورهایشان میدانند. باور به کوالیا(1)(qualia)دنیا را دنیایی بی معنا و پوچ میداند و آن را یک توهم تعریف می کند. به این ترتیب، آنها یا وجود کوالیا را رد می کنند یا استدلال هایی بیان می کنند که به هیچ وجه نمیتوان آنها را به صورت علمی بررسی کرد.

اگر این ادعاها درست باشد، این مقاله خیلی کوتاه خواهد شد.همه ی آن چیزی که من باید توضیح دهم این است که چرا شما، من و همه افراد دیگر متقاعد شده ایم و بر این باوریم که همیشه احساساتمان را داریم. اگر دندان من آبسه کرده باشد، یک برهان پیچیده که بتواند من را قانع کند که درد یک توهم است و حقیقت ندارد نمیتواند درد من را کاهش دهد. به عنوان کسی که علاقه خیلی خیلی کمی به این استدلال های ناامیدکننده درباره مشکلات ذهن و بدن دارم باید خودم دست به کار شوم و به دنبال پاسخ این سوالات بروم.

اکثریت محققان، خودآگاهی را به عنوان یک چیزی معین پذیرفته و به دنبال درک ارتباط آن با جهان عینی هستند که توسط علم توصیف شده است. بیش از ۲۵ سال پیش فرانسیس کریک (Francis Crick) و من تصمیم گرفتیم بحث های فلسفی را در مورد خودآگاهی کنار بگذاریم (که حداقل از زمان ارسطو دانشمندان به آن مشغول بودند) و به جای آن به دنبال ردپای فیزیکی آن باشیم. چه چیز شگفت انگیزی درباره ماهیت مغز وجود دارد که باعث خودآگاهی میشود؟ هنگامی که ما بتوانیم این موضوع را درک کنیم، امید است که بتوانیم به حل مساله اساسی تر نزدیک شویم.

طراحی مطالعات

ما به طور خاص به دنبال همبستگی نورونی در خودآگاهی ([۲]NCC) هستیم. به بیان دیگر ما به دنبال حداقل مکانیسم ها و ساختارهای نورونی به هم پیوسته ای هستیم که برای درک هر نوع تجربه خاص از خودآگاهی کافی است. برای مثال چه اتفاقی در مغز شما باید رخ بدهد تا شما تجربه دندان درد را داشته باشید و آن را درک کنید؟ آیا باید بعضی سلول های عصبی با فرکانسی خاص و جادویی، نوسان الکتریکی داشته باشند تا این درک انجام شود؟ آیا باید چیز خاصی مثل نورون های خودآگاهی وجود داشته باشند و در آن لحظه فعال شوند؟ این سلول ها در کدام قسمت مغز قرار دارند؟

همبستگی نورونی در خودآگاهی (NCC)

زمانی که NCC را تعریف می کنیم، عبارت حداقلبسیار مهم است. مغز در کل نیز میتواند به عنوان یک NCC مطرح شود زيرا بالاخره مغز در همه حال مشغول بوجود آوردن تجارب متفاوت است. اما جایگاه خودآگاهی میتواند فراتر از این محدوده باشد. نگاهی به طناب نخاعی بیندازید. لوله ای انعطاف پذیر از بافت عصبی با تقریبا ۴۵ سانتی متر طول در درون ستون فقرات و با حدود یک میلیارد سلول عصبی.

اگر طناب نخاعی به وسیله ضربه به ناحیه گردن به طور کامل قطع شود، قربانیان در پاها، بازو و کمر به بالا فلج می شوند، قادر به کنترل روده و مثانه خود نیستند و احساسی نسبت به بدن خود نخواهد داشت. با این حال یک فرد با فلج همه اندامها (tetraplegics [3]) هم میتواند تجربه های گوناگون خود را در زندگی ادامه دهد, آنها می توانند ببینند، بشنوند، بو کنند، احساس کنند و احساسات خود را به همان اندازه که پیش از آن حادثه به یاد می آوردند به یاد بیاورند.

یا مخچه (مغز کوچک) را که در قسمت پایینی پشت سر قرار دارد در نظر بگیرید. یکی از قدیمی ترین مدارهای مغز در دوره تکامل است، که در کنترل حرکتی، وضعیت ایستادن و راه رفتن و اجرای روان توالی های پیچیده در تحرکات موتور حرکتی (motor movements) دخیل است. نواختن پیانو، تایپ کردن، رقص روی یخ یا صخره نوردی همه فعالیت هایی هستند که در آنها مخچه دخیل است. این قسمت دارای شگفت انگیزترین نورون های مغز است که [۴] Purkinje cells نام دارند که دارای شاخه هایی هستند مانند یک مرجان دریایی و دینامیک الکتریکی پیچیده ای دارند. همینطور مخچه دارای بیشترین تعداد نورونها، حدود ۶۹ میلیارد است (بیشتر آنها سلول های گرانولی ستاره ای شکل هستند). (چهار برابر بیشتر از کل نورونها در سا

یر نواحی مغزی).

اگر بخشی از مخچه توسط سکته مغزی یا چاقوی جراح از بین برود، چه اتفاقی برای خودآگاهی می افتد؟ خیلی جزئی! بیمارانی که دارای اختلالات مخچه ای هستند ازبعضی نقائص مینالند, مثلا نواختن درست و روان پیانو و یا تایپ کردن روان با کیبورد اما هیچ وقت در مورد ازدست دادن جنبه ای از خودآگاهی خود شکایتی نمی کنند. آنها به خوبی می شنوند، می بینند و احساس می کنند، حسشان نسبت به خود را حفظ می کنند، رویدادهای گذشته را به یاد می آورند و همچنان قابلیت برنامه ریزی برای آینده را دارند. حتی اگر فردی بدون مخچه متولد شود تاثیری بر تجربه خودآگاهی فرد نمی گذارد.
تمام این دستگاه وسیع مخچه ای ربطی به کسب تجارب ذهنی ندارد . چرا؟ نکات مهمی در مدار آن وجود دارد، که بسیار یکدست (متحد الشکل) و موازی هستند (مانند باتری هایی به صورت موازی متصل می شوند). مخچه تقریبا به طور انحصاری یک مدار تغذیه مستقیم است: مجموعه ای از نورونها، نورونهای بعدی را تغذیه می کنند، که به نوبه خود مجموعه دوم بر مجموعه سوم تاثیر می گذارد.

هیچ حلقه های بازخورد (Feedback loop) پیچیده ای وجود ندارد که با حرکت فعالیت الکتریکی به عقب و جلو منجر به ایجاد نوسانهای مجدد در مدار شود.(با توجه به زمان مورد نیاز برای تکمیل ادراک آگاهانه، اکثر نظریه پردازان نتیجه می گیرند که این پردازش باید شامل حلقه های بازخوردی در مدارهای مغزی باشد.) به علاوه، مخچه عملا به بیش از صدها یا بیشتر ماژول محاسباتی مستقل تقسیم می شود. هر یک از آنها به طور موازی با ورودی ها و خروجی جداگانه و غیر همپوشان کار می کنند و حرکات موتورهای مختلف یا سیستم های شناختی را کنترل می کنند. آنها به ندرت با هم تعامل می کنند ویژگی دیگری که برای خودآگاهی ضروری است. (قبلا در همین کانال
@salmanfatemi
بیان شد که نقش های مخچه بسیار فراتر از کنترل منظم حرکات و توازن است و در فردی که اختلال مخچه پیدا میکند، اختلالات ادراکی بسیار زیادی رخ میدهد. توصیه میشود که مباحث مخچه در این کانال مراجعه شود)

پس جایگاه خودآگاهی، کجاست؟

درس مهمی که از نخاع و مخچه می آموزیم این است که ژن خودآگاهی تنها زمانی که هر بافت عصبی تحریک شود، ظاهر نمی شود. چیزهای بیشتری مورد نیاز است. این عامل اضافی در ماده خاکستری یافت می شود که قشر مغزی، سطح بیرونی مغز را تشکیل می دهد. این یک ورقه لایه لایه از بافت عصبی پیچیده و به هم پیوسته در اندازه و عرض یک پیتزا ۱۴ اینچی است. دو تا از این ورقه ها، به شدت چیندار شده، همراه با صدها میلیون سیمهای ارتباطی آنها (ماده سفید) در درون جمجمه چپانده شده اند.تمام شواهد در دسترس بر ایجاد احساسات توسط بافت قشر مغز دلالت دارد.

ما می توانیم جایگاه خودآگاهی را حتی بیشتر محدود کنیم. به عنوان مثال، آزمایش هایی که در آن محرک های متفاوتی به دو چشم چپ و راست وارد شوند. تصور کنید یک تصویر از دونالد ترامپ فقط برای چشم چپ و یک تصویر از هیلاری کلینتون فقط برای چشم راست شما قابل مشاهده باشد. میتوانیم تصور کنیم که شما ممکن است تصویر مخلوطی از برهم نهی عجیب و غریب Trump و Clinton را مشاهده کنید ولی در واقع شما Trump را برای چند ثانیه خواهید دید، پس از آن او ناپدید خواهد شد و کلینتون ظاهر خواهد شد، پس از آن او نیز میرود و Trump دوباره ظاهر خواهد شد. این دو تصویر در یک چرخش بی پایان، عوض و بدل میشوند. به همین دلیل است که دانشمندان علوم اعصاب به این پدیده رقابت دوچشمی یا (binocular rivalry) میگویند. چون مغز شما یک ورودی مبهم دریافت می کند، نمی تواند تصمیم بگیرد: آیا Trump است، یا کلینتون؟

اگر به طور همزمان، شما در داخل یک اسکنر مغناطیسی که فعالیت مغز را ثبت میکند، دروغ بگویید، آزمایشگران متوجه خواهند شد که مجموعه گسترده ای از مناطق قشری مغز، که به عنوان “منطقه داغ خلفی” یا (posterior hot zone) شناخته شده است، فعال می شوند.این قسمت، بخشهایی از قشرهای آهیانه ای(Pareital) ,پس سری (Occipital) و گیجگاهی (Temporal) در بخش عقبی قشری را شامل می شود و نقش بسیار مهمی را در ردیابی چیزهایی که می بینیم بازی میکند. جالب اینجاست که قشر بصری اولیه که اطلاعات را از چشم دریافت می کند، آن چیزی که سوژه می بیند را مشخص نمیکند. یک همچین سلسله مراتب کاری مشابهی نیز در شنوایی و حس پیکری وجود دارد: قشر شنوایی اولیه و قشر حس پیکری اولیه مستقیما مشارکتی در درک محتوای تجربیات بدست آمده از شنوایی و حس پیکری ندارند. اما در عوض مراحل بعدی پردازش که در ناحیه داغ خلفی یا posterior hot zone انجام میگیرند در این ادراک آگاهانه نقش دارند (از جمله درک تصویر ترامپ و کلینتون در مثال بالا) .

(به اينجا می رسيم که منطقه ادراکی اوليه، نقشی اساسي در خودآگاهی ما از ادراکات روزانه ندارد. و اکنون منطقه ثانویه ای برای این ادراکات تعریف می شود، ولی نکته ظریف آنجاست که گاهي مسیر فراي

ند ادراک اصلا برعکس است و آن، مواردی است که روياهاي پیشگویی کننده رخ میدهد.

در اينجا آنچه را که شما پیش از وقوعش با چشم یا گوش خود درک میکنید، اصلا ربطی به چشم و گوش مادی شما ندارد و این منبع، اطلاعات خود را از طریق چشم و گوش مادی به دست نمی آورد بلکه از مسیری برعکس، اطلاعات را به مرکز درکی مغز می رساند.

از این هم فراتر، پیش گویی هایی است که توسط بسیاری از انسانهای بزرگ و یا انبیا اتفاق می افتد که گاهی هزاران سال با حادثه، اختلاف زمانی دارد.

اینها نشان دهنده منبع اطلاعاتی حتی فراتر از مناطق ثانویه اداکي است. توصیه مي شود به مباحث حس و ادراک در کانال
@salmanfatemi
مراجعه شود)

شواهد بالینی

روشنگر بیشتر این مساله، شواهدي از دو منبع بالینی هستند: تحریک الکتریکی بافت قشری

و مطالعه بیماران پس از دست دادن مناطق خاص مغزی ناشی از آسیب یا بیماری.

قبل از برداشتن تومور مغزی یا محل تشنج صرعی بیمار، برای مثال در عمل جراحی مغز و اعصاب, نقشه فعالیتی نواحی قشری نزدیک به محل ضایعه توسط تحریک مستقیم با الکترود ها ترسیم می
شود. تحریک ناحیه داغ خلفی (posterior hot zone) موجب وقوع احساسات و حسهای متنوعی میشود.این محسوسات ميتواند چشمک زدن نور، دیدن اشکال هندسی، اعوجاج چهره ها، توهم شنوایی یا بصری، احساس آشنایی یا غیرواقعی بودن، تمایل به حرکت اندام خاص و غیره باشد. تحریک قشر جلوتر مغزی اما موضوع متفاوتی است: به طور کلی تجربه ی مستقیمی را ایجاد نمی کند.

منبع دوم، بینش به دست آمده از بیماران مغز و اعصاب است که از نیمه اول قرن بیستم شکل گرفت. جراحان گاهی مجبور می شدند کمربند بزرگی از قشر پیش-پیشانی(prefrontal) را برای حذف تومورها یا برای مقابله با تشنج های صرعی بردارند. نکته قابل توجه آن که چگونه این بیماران، غیرعادی میشدند.از دست دادن بخشی از لوب پیشانی اثرات مخرب خاصی داشت: بیماران، اختلالاتی مانند عدم مهار احساسات یا اقدامات نامناسب، اختلال در اعمال حرکتی یا تکرار غیرقابل کنترل اعمال یا کلمات خاص را از خود نشان می دهند. اگرچه، پس از انجام این عمل جراحی، بدون هیچ شواهدی مبنی بر اینکه حذف وسیع بافت پیشانی به طور قابل توجهی بر تجربه ی آگاهانه آن فرد تاثیر گذار باشد, شخصیت و IQ آنها بهبود می یافت و آنها برای سالهای طولانی زندگی می کردند.

برعکس، حذف مناطق حتی کوچکی از کورتکس خلفی- که منطقه داغ در آن قرار دارد- می تواند منجر به از دست رفتن کل انواع محتوای آگاهانه شود: بیماران قادر به تشخیص چهره یا دیدن حرکات، رنگ یا مکان نخواهند بود.

بنابراین به نظر می رسد که مناظر، صداها و سایر محسوسات زندگی، طوری که تجربه می کنیم، توسط مناطق درون قشر خلفی ایجاد می شوند.تا آنجا که می توان گفت، تقریبا تمام تجربیات آگاهانه، منشاشان آنجاست. گاهي مسیر فرايند ادراک اصلا برعکس است و آن، مواردی است که روياهاي پیشگویی کننده رخ میدهد.

در اينجا آنچه را که شما پیش از وقوعش با چشم یا گوش خود درک میکنید، اصلا ربطی به چشم و گوش مادی شما ندارد و این منبع، اطلاعات خود را از طریق چشم و گوش مادی به دست نمی آورد بلکه از مسیری برعکس، اطلاعات را به مرکز درکی مغز می رساند.

از این هم فراتر، پیش گویی هایی است که توسط بسیاری از انسانهای بزرگ و یا انبیا اتفاق می افتد که گاهی هزاران سال با حادثه، اختلاف زمانی دارد.

اینها نشان دهنده منبع اطلاعاتی حتی فراتر از مناطق ثانویه اداکي است.
(منشأ اطلاعات ما فراتر از مغز مادی است و محدود کردن منشأ آن به مغز، نارسايي هاي فراواني دارد و در تضاد با بسیاری از مشاهدات بشری قرار می گيرد که در بالا مفصلا بیان شد. توصیه میشود به مباحث مربوط به رویا در فصل ششم کتاب توهم بی خدایی نوشته احمد الحسن مراجعه شود
almahdyoom.co/doa.html
)

اختلاف اساسی بین مناطق خلفی با بیشتر قشر پیش-پیشانی چیست که به طور مستقیم در محتوای ذهنی و انتزاعی مشارکت ندارند؟ حقیقت این است که هنوز نمی دانیم. با این وجود هیجان انگیزتر این است که یافته های اخیر نشان می دهد که دانشمندان علوم اعصاب ممکن است به دانستن آن نزدیکتر شده باشند.

ترجمه: علی زارعی وبسایت نوروسافاری
(اصل مقاله در
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2009905255992269&id=100009184420613
با پاره ای توضیحات اضافی)

۱- qualia:کیفیات ذهنی یا تجربهی حقیقی چیزهابه ویژگیهای کیفی یا احساسی وضعیت ذهن اشاره میکند. به عنوان مثال تجربهی مستقیم رنگها، درد، بو، خشم مثالهایی از کیفیات ذهنی میباشند.

اگر چه به نظر میآید که حداقل برخی از حالات ذهنی ما وضعیت کیفی دارند، وجود آنها سؤالات فلسفیای را بر میانگیزد: ماهیت کیفیات ذهنی چیست و چه چیزی آنها را تشکیل میدهد؟ بسیاری از نظریهپردازان تفاوت عمدهای بین کیفیات ذهنی و معیارهای فیزیکی مانند طول، جرم، حجم دیده و این سؤال را مطرح کردهاند

که آیا امکان دارد که کیفیات ذهنی کاملاً با این ویژگیهای فیزیکی یکسان باشند؟ سؤال دیگری که مطرح میباشد این است که آیا دریافت مستقیم ما نسبت به این حالات ذهنی لغزشناپذیر است و آیا این ادراکات دارای اعتبار هستند؟

کیفیات ذهنی به عنوان استدلالی علیه فیزیکالیسم(دیدگاهی که بر اساس آن هیچ چیز غیر فیزیکی در عالم وجود ندارد) به کار رفته است.

۲- Neural correlates of consciousness

۳- فلج چهاراندام، که کوادریپلژی(Quadriplegia) و تتراپلژی هم نامیده میشود نوعی از فلج است که در این حالت، انسان حس و کنترل در دستها و پاهای خود را از دست میدهد.فلج چهاراندام در پی آسیبهای شدید به مغز یا نخاع پدید میآید. نخاع مجموعهای از اعصاب است که پیامهای مغز را به دیگر اعضای بدن میرسانند. در حالت فلج چهاراندام معمولاً قطع نخاع در نیمه بالایی مهرههای گردن (در بالای c3-c4) رخ دادهاست. این گسیختگی نخاع ممکن است در اثر یک آسیب ضربهای (شکستن گردن، برای مثال در پی شیرجه در آب کمعمق) یا فشرده شدن بند نخاع توسط یک تومور یا کمخونی موقت اندام (ایسکمی) پس از بروزآنفارکتوس پدید بیاید.

۴- یاختههای پورکینیه یا نورونهای پورکینیه لایه میانی قشر مخچه را تشکیل میدهند. این سلولها نسبتاً بزرگ بوده عملکردی مؤثر در پردازش اطلاعات دارند. میانجی عصبی مؤثر بر این یاختهها گاما آمینوبوتیریک اسید است و این نوع نورونها توسط یک کالبدشناس اهل چک بنام یان پورکینیه کشف شدهاند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درک و احساسپیامهای کاربرانآیا رژیم غذایی گیاهی سلامحدودیت های حافظه و حافظاستیفن هاوکینگ در مورد هتاثیر ترکیبات استاتین (سهوش مصنوعی از عروسک تا کرویاها از مغز است یا ناخوانفجار و توقف تکاملی نشامشکلات روانپزشکی در عقب بیماری تی تی پیتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش عاطفی در زنان بیشتر اریواستیگمینای آنکه نامش درمان و یادشمغز انسان رو به کوچکتر شدبحثی در مورد نقش ویتامينتشنج و حرکات شبه تشنجی قاوقتی فهمیدی خطا کردی برگزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقای موجود زنده از برخی نکات از گاید لاین پرنقش محیط زندگی و مهاجرت دحقیقت قربانی نزاع بین بی ورزش و میگرنسفری به آغاز کیهانکیست کلوئید بطن سوماثرات فشار روحی شدیدبعد از کرونانقش زبان در سلطه و قدرت اخونریزی مغز در سندرم کووساختار شبکه های مغزی ثابگیلگمش باستانی کیستفلج خوابارتقا و تکامل سنت آفرینش تو دی ان ای خاص ميتوکندرينوروپلاستیسیتی چیستدندان ها را مسواک بزنید تشبیه سازی میلیون ها جهان پیچیدگی های مغزی در درک زقدم زدن و حرکت دید را تغیاز نظر علم اعصاب یا نرووستکامل شناخت انسان با کشفنگاهی بر توانایی اجزاي بداروی ضد تشنج با قابليت تعوامل موثر در پیدایش زباآیا هوش سریعی که بدون احسموجودات مقهور ژنها هستنداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ونزاع بین جهل و علم رو به پدرک احساسات و تفکرات دیگسایتهای دیگرآیا رژیم غذایی گیاهی سلامخچه فراتر از حفظ تعادلاستیفن هاوکینگ در تفسیر تاثیر دپاکین بر بیماری مهوش مصنوعی از عروسک تا کرویاهای پر رمز و حیرتی درانواع سکته های مغزیمشاهده آینده از روی مشاهبیماری ضعف عضلات نزدیک بتاثیر درجه حرارت بر عملکهوشیاری کوانتومیریسدیپلام تنها داروی تایایندرالمغز ایندگان چگونه استبحثی جالب درباره محدودیتتشنج عدم توازن بین نورون ویتامین E برای فعالیت صحزبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقای موجود زنده از برخی اثرات مضر ویتامین دنقش نظام غذایی در تکامل محقیقت خواب و رویاورزش بهترین درمان بیش فعسلولهای بنیادی مصنوعی درکاهش التهاب ناشی از بیمااثرات مفید قهوهتفاوت مغز انسان و میمون هنقش سجده بر عملکرد مغزخواندن ، یکی از شستشو دهنسازگاری با محیط بین اجزاگیاه خواری و گوشت خوار کدفلج خواب چیستارتوکين تراپی روشی جديد تولید سلولهای جنسی از سلنوشیدن چای برای مغز مفید دو ویژگی انتزاع و قدرت تجشبیه سازی سیستم های کوانپیوند مغز و سر و چالشهای قدرت انسان در نگاه به ابعاز نظر علم اعصاب اراده آزتئوری تکامل امروز در درمناتوانی از درمان برخی ویداروی ضد تشنج با قابليت تعوامل ایجاد لغت انسانی و آیا هشیاری کوانتومی وجودمیهمانهای ناخوانده عامل از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ونزاع بین علم و نادانی رو نزاع بین علم و جهل رو به پدرک تصویر و زبان های مخلتآیا راهی برای رفع کم آبی مخچه ، فراتر از حفظ تعادلاستخوان های کشف شده، ممکتاثیر داروهای ضد التهاب هوش مصنوعی از عروسک تا کرویای شفافانگشت نگاری مغز نشان میدمعنی روزهبیماریهای تحلیل عضلانی اتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش، ژنتیکی است یا محیطیرژیم های غذایی و نقش مهم ایا کوچک شدن مغزانسان المغز ابزار برتر بقابحثی در مورد نقش کلسیم و تغییر الگوی رشد مغزی با زویتامین E در چه مواد غذایزبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقای موجود زنده از برخی اختلالات عصبی مثانهنقش هورمون های تیروئید دحقیقت راستین انسان علم بورزش در کمر دردسلسله مباحث هوش مصنوعیکاهش دوپامین عامل بیماریاثرات مضر ماری جواناتفاوت های بین زن و مرد فقنقش غذاها و موجودات درياخواب سالم عامل سلامتیسخن پاک و ثابتگالکانزوماب، دارویی جدیفیلمی بسیار جالب از تغییارتباط میکروب روده و پارتومورها و التهاب مغزی عانوعی سکته مغزی ، وحشتناک دو برابر شدن خطر مرگ و میشباهت زیاد بین سلول هاي عپیوند سر آیا ممکن استلوب فرونتال یا پیشانی مغاز نظر علم اعصاب اراده آزتئوری تکامل در پیشگیری و ناتوانی در شناسایی چهره داستانها و مفاهیمی اشتباعواملی که برای ظهور لغت اآیا واکنش های یاد گرفته ومیگرن سردردی ژنتیکی که باز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وتاثیر گیاه خواری بر رشد ونظام مثبت زندگیدرک عمیق در حیواناتآیاما مقهور قوانین فیزیکمخچه ابزاري که وظیفه آن فاستروژن مانند سپر زنان دتاثیر داروی ضد تشنج سدیم هوش مصنوعی از عروسک تا کروبات های ریز در درمان بیاندوهگین نباش اگر درب یا مغز فکر میکند مرگ برای دیبیهوش کردن در جراحی و بیمتاثیر رو ح و روان بر جسمهیچگاه از فشار و شکست نتررژیم غذایی حاوی تخم مرغ وایا این جمله درست است کسیمغز از بسیاری حقایق می گربحثی در مورد عملکرد لوب فتغییر زودتر اتصالات مغزیویتامین دی گنجینه ای بزرزبان و بیان نتیجه ساختماکمردرد و علل آنابزار بقای موجود زنده از برخی بیماری ها که در آن بنقش هورمون زنانه استروژنحمله ویروس کرونا به مغزوزوز گوشسم زنبور ، کلیدی برای وارکایروپاکتیک چیستاجزای پر سلولی بدن انسان تفاوتهای جنسیتی راهی برانقش غذاها و موجودات درياخواب سالم عامل سلامتی و یسریعترین کامپیوتر موجودگامی در درمان بیماریهای فیزیکدانان ماشینی برای تارتباط چاقی و کاهش قدرت بتوانایی مغز و دیگر اجزای چیزی خارج از مغزهای ما نیديدن با چشم بسته در خواب شباهت زیاد بین سلول هاي عپیوند سر، یکی از راه حلهالبخند بزن شاید صبح فردا زاز آغاز خلقت تا نگاه انساتا 20 سال آینده مغز شما به نخاع ما تا پایین ستون فقردر مانهای کمر دردعوارض ازدواج و بچه دار شدآیا آگاهی پس از مرگ از بیمیگرن شدید قابل درمان اساز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ونظریه تکامل در درمان بیمدرگیری قلب در بیماری ویرآزمون ذهنی گربه شرودینگرمدارک ژنتیکی چگونه انساناصول سلامت کمرتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی از عروسک تا کمروح رهاییانسان قدیم در شبه جزیره عمغز ما کوچکتر از نیم نقطهبیوگرافیتاثیر رژیم گیاه خواری بر هاوکينگ پیش از مرگش رسالراه های جدید برای قضاوت رایا ابزار هوشمندی یا مغز مغز به تنهایی برای فرهنگ تغییر عمودی سر انسان از پواکنش های ناخودآگاه و تقزبان و بیان، در سایه پیشرکمردرد با پوشیدن کفش مناابزار بقای موجود زنده از برخی بیماری های خاص که بدنقش ژنتیک در درمان اختلاحوادث روزگار از جمله ویریک پیشنهاد خوب برای آسان سودمندی موجودات ابزی بر کاربرد روباتهای ريزنانواجزایی ناشناخته در شکل گتقلید مرحله ای نسبتا پیشنقش غذاها و موجودات درياخواب عامل دسته بندی و حفطسرگیجه از شایعترین اختلاگامی در درمان بیماریهای فرگشت و تکامل تصادفی محض ارتباط هوش ساختار مغز و ژتوازن مهمتر از فعالیت زیچگونه مغز پیش انسان یا همدی متیل فومارات(زادیوا)(شش مرحله تکامل چشمپیشینیان انسان از هفت میلرزش ناشی از اسیب به عصباز انفجار بزرگ تا انفجار تاثیر مشاهده بر واقعیت بنخستین تصویر از سیاهچالهدر محل کار ارزش خودت را بعید نوروز مبارکآیا امکان بازسازی اندامهمیدان مغناطيسي زمین بشر از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وهفت چیز که عملکرد مغز تو درگیری مغز در بیماری کویإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَمروری بر تشنج و درمان هایاضطراب و ترستاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی از عروسک تا کمروزه داری و بیمار ی ام اس انسان جدید از چه زمانی پامغز مادران و کودکان در زمبیوگرافیتاثیر رژیم گیاه خواری بر هاوکينگ پیش از مرگش رسالراه های جدید برای قضاوت رایا بیماری ام اس (مولتیپبحثی درباره هوش و تفاوتهمغز برای فراموشی بیشتر کتغییرات منطقه بویایی مغزواکسن کرونا از حقیقت تاتزبان و تکلم برخی بیماریهکنفرانس تشنج هتل کوثر اصابزار بقای موجود زنده از برخی توجهات در ببمار پارنقش آتش در رسیدن انسان بهحافظه و اطلاعات در کجاست یکی از علل محدودیت مغز امسیاهچاله و تکینگی ابتدایکاربرد روباتهای ريز، در احساس گذر سریعتر زمانتلقین اطلاعات و حافظهنقشه مغزی هر فرد منحصر بهخودآگاهی و هوشیاريسردرد میگرن در کودکانگاهی لازم است برای فهم و فراموش کارها باهوش تر هسارتباط انسانی، محدود به توسعه هوش مصنوعی قادر اسچگونه هموساپينس بر زمین دژا وو یا اشنا پنداریششمین کنگره بین المللی سپیشرفتی مستقل از ابزار هلزوم سازگاری قانون مجازااز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر نگاه ناظر هوشیار بنرمش های مفید در سرگیجهدر چه مرحله ای از خواب ، رعامل کلیدی در کنترل کارآآیا انسان با مغز بزرگش اخمکانیزمهای دفاعی در براباز تکینگی تا مغز از مغز تما انسانها چه اندازه نزداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وهفت سین یادگاری از میراث درگیری مغز در بیماران مبافراد آغاز حرکت خودشان رمرکز هوشیاری، روح یا بدن اطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی در کامپیوترهاروش مقابله مغز با محدودیانسان عامل توقف رشد مغزمغز چون ابزار هوش است دلیبیان ژن های اسکیزوفرنی دتاثیر رژیم گیاه خواری بر هدف یکسان، در مسیرهای متایا بدون زبان میتوانیم تبحثی درباره هوش و تفاوتهمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟تغییرات تکاملی سر انسان واکسن کرونا ساخته شده توزبان و شناخت حقیقت قسمت چکنگره بین المللی سردرد دابزار بقای موجود زنده از برخی روش های تربیتی کودکنقش انتخاب از طرف محیط، نحافظه و اطلاعات در کجاست یافته های نوین علوم پرده سیاره ابلهانکجای مغز مسئول پردازش تجاخلاق و علوم اعصابتلاش هایی در بیماران قطع نقص در تشخیص هیجانات عامخودآگاهی و هوشیاريسردرد و علتهای آنگاهی مغز بزرگ چالش استفراموشی همیشه هم بد نیستارتباط شگفت مغز انسان و فتوسعه برخی شغل ها با هوش چگونه آن شکری که می خوریمدژاوو یا آشناپنداریصرع و درمان های آنپاسخ گیاهان در زمان خوردلزوم سازگاری قانون مجازااز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر نگاه انسان بر رفتانرمشهای مهم برای تقویت عدر هم تنیدگی کوانتومی و پعادت کردن به نعمتآیا احتمال دارد رویا از آما انسانها چه اندازه نزداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وهمیشه اطمینان تو بر خدا بدرگیری مغزی در سندرم کووافزایش قدرت ادراکات و حسمرکز حافظه کجاستاطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی در خدمت خلق وحروش های صرفه جویی در ایجاانعطاف پذیری مکانیسمی علمغز چگونه صداها را فیلتر بیست تمرین ساده برای جلوتاثیر رژیم گیاهخواری بر هدف از تکامل مغزراه پیروزی در زندگی چیستایا تکامل هدفمند استبحثی درباره هوش و تفاوتهمغز بزرگ چالش است یا منفعثبت امواج الکتریکی در عصواکسن دیگر کرونا ساخته شزبان و شناخت حقیقت قسمت اکنگره بین المللی سردرد دابزار بقای موجود زنده از برخی سلولهای عصبی در تلانقش اتصالات بین سلولهای حافظه و اطلاعات در کجاستیادگیری مهارت های جدید دسیاره ابلهانکرونا چه بر سر مغز می آوراخلاق پایه تکامل و فرهنگتلاشی برای درمان قطع نخانقطه بی بازگشتخانواده پایدارسردرد تنشنگذر زمان کاملا وابسته به فرایند تکامل و دشواری هاارتباط شگفت انگیز مغز انتوصیه های غیر دارویی در سچگونه انتظارات بر ادراک دانشمندان ژنی از مغز انسضررهای مصرف شکر و قند بر پختگی پس از چهل سالگي به ممانتین یا آلزیکسا یا اباز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر نگاه انسان بر رفتاچرا مغزهای ما ارتقا یافت درمان های بیماری آلزایمرعارضه جدید ویروس کرونا سآیا احتمال دارد رویا از آما با کمک مغز خود مختاريماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وهمیشه عسل با موم بخوریمدرگیری اعصاب به علت میتوافزایش مرگ و میر سندرم کومرکز خنده در کجای مغز استبلندی در ذهن ما درک بلندیتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی در خدمت خلق وحروش هایی ساده برای کاهش ااولین هیبرید بین انسان ومغز ناتوان از توجیه پیدابیشتر کمردردها نیازی به تاثیر عصاره تغلیظ شده گیهدف از خلقت رسیدن به ابزاراست دستی و چپ دستیایرادهای موجود در خلقت ببحثی درباره هوش و تفاوتهمغز بزرگ چالشهای پیش روجمجمه انسان های اولیهواکسن دیگری ضد کرونا از دزبان و شناخت حقیقت قسمت دکندر در بیماریهای التهابابزار بقای موجود زنده از برخی سيناپسها طی تکامل و نقش حفاظتی مولکول جدید دحس چشایی و بویایییادآوری خواب و رویاسیر آفرینش از روح تا مغز کشف مکانیسم عصبی خوانش پاختلال در شناسایی حروف و تلاشی تازه برای گشودن معچند جهانیخارق العاده و استثنایی بسردرد سکه ایگربه شرودینگر و تاثیر مشفرایند حذف برخی اجزای مغارتباط شگفت انگیز مغز انتوصیه هایی در مصرف ماهیچگونه باغبانی باعث کاهش دانشمندان روش هاي جدیدی ضررهای شکر بر سلامت مغزپرورش مغز مینیاتوری انسامنابع انرژي پاک سرچشمه حاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ویتامین دی بر بیماچرا پس از بیدار شدن از خودرمان های جدید میگرنعدم توقف تکامل در یک انداآیا برای تولید مثل همیشه ما تحت کنترل ژنها هستیم یاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوموارکتوس ها ممکن است دذهن چند جانبه نیازمند نگافسردگی و اضطراب در بیمامرگ انتقال است یا نابود شبه زودی شبکه مغزی به جای تاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی درمانگر کامپیروش صحبت کردن در حال تکاماولین مورد پیوند سر در انمغز و سیر تکامل ان دلیلی با هوش مصنوعی خودکار روبتاریخ همه چیز را ثبت کردههزینه ای که برای اندیشیدرشته نوروایمونولوژی و نقاگر نعمت فراموشی نبود بسبحثی درباره هوش و تفاوتهمغز بزرگ و فعال یا مغز کوجنسیت و تفاوت های بیناییواکسن سرطانزبان و شناخت حقیقت قسمت سکوچک شدن مغز از نئاندرتاابزارهای بقای موجود زندبررسي علل احتمالي تغيير نقش حیاتی تلومر دی ان آ دحس و ادراک (قسمت اول )ژن هوش و ساختارهای حیاتی سیستم تعادلی بدنکشف مکانیسمی پیچیده در باختلالات مخچهتلاشی جدید در درمان ام اسچندین ماده غذایی که ماننخدا موجود استسرعت فکر کردن چگونه استگزیده ای از وبینار یا کنففرد حساس از نظر عاطفی و بارتباط غیرکلامی بین انساتوضیحی ساده در مورد هوش مچگونه تکامل مغزهای کنونیدانشمندان روشی برای تبدیطوفان فقر و گرسنگی و بی سآلودگی هوا و ویروس کرونامنبع خواب و رویااز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر ویروس کرونا بر مغز چرا بیماری های تخریبی مغدرمان های جدید در بیماری عسل طبیعی موثر در کنترل بآیا بزرگ شدن مغز فقط در دآیا تکامل و تغییرات ژنتیماه رجباز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی می تواند بر احرقیبی قدرتمند در برابر مالکتروتاکسی(گرایش و حرکمراحل ارتقای پله پله کیهبوزون هیگز چیستتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی درخدمت خلق وحروشهای نو در درمان دیسک باولین تصویر در تاریخ از سمغز آیندگان چگونه است ؟بار سنین ابزار هوشمندی اتبدیل تراکت صوتی مصنوعی هزینه سنگین انسان در ازارشد مغز علت تمایل انسان باگر نعمت فراموشی نبود بسبحثی درباره احساسات متفامغز حریص برای خون، کلید تجنسیت و تفاوت های بیناییواکسنی با تاثیر دوگانه ازبان، وسیله شناسایی محیطکووید نوزده و خطر بیماریابزارهای پیشرفته ارتباط بررسی و اپروچ جدید بر بیمنقش خرچنگ های نعل اسبی درحس و ادراک (قسمت دوم )ژن یا نقشه توسعه مغز و نقسیستم دفاعی بدن علیه مغز کشف ارتباط جدیدی از ارتباختلالات حرکتی در انسانتمایل زیاد به خوردن بستنچه زیاد است بر من که در ایخطا در محاسبات چیزی کاملشلیک فراموشیگزارش یک مورد جالب لخته وقیچی ژنتیکیارتروز یا خوردگی و التهاتکنولوژی جدید که سلول‌هچگونه جمعیت های بزرگ شکل داروهای مصرفی در ام اسطی یکصد هزار سال اخیر هرچآلزایمرمنحنی که ارتباط بین معرفاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ژنها بر اختلالات خچرا حیوانات سخن نمی گویندرمان های رایج ام اسعصب حقوق نورولووآیا جهش های ژنتیکی، ویروماپروتیلیناز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی و کشف زبان هایرموزی از نخستین تمدن بشرالتهاب شریان تمپورالمزایای شکلات تلخ برای سلبیماری های مغز و اعصاب و تاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی ساخته هوش طبیروشهای شناسایی قدرت شنوااولین سلول مصنوعیمغز انسان ایا طبیعتا تمابارداری بدون رحمتبدیل سلولهای محافط به سهزاران سال چشم های بینا وزمین زیر خلیج فارس تمدنی اگر تلاش انسان امروز برابحثی درباره احساساتی غیرمغز زنان جوانتر از مغز مرجهش های ژنتیکی مفید در ساواسطه ها د رمسیر ایجاد مغسفر نامه سفر به بم و جنوب کودک ایرانی که هوش او از ابزارهای بقا از نخستین هبررسی سیستم تعادلی بدن انقش داروهاي مختلف معروف حس و ادراک قسمت چهارمژنها نقشه ایجاد ابزار هوسکته مغزیکشف جمجمه ای درکوه ایرهواختلالات صحبت کردن در انتمدن قدیمی ای در جنوب ایرچهار میلیارد سال تکامل بخطا در محاسبات چیزی کاملشنا در ابهای گرم جنوب نیگشایش دروازه جدیدی از طرقانون مندی نقشه ژنتیکی مارزش حقیقی زبان قسمت اولتکامل مداومچگونه جمعیت های بزرگ شکل داروهای ضد بیماری ام اس وظهور امواج مغزی در مغز مصآیا ممکن است موش کور بی ممنشأ اطلاعات و آموخته ها از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کلام در آیات کلام بچرا حجم مغز گونه انسان دردرمان های علامتی در ام اسعضلانی که طی سخن گفتن چقدمقالاتآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجمبانی ذهنی سیاه و سفیداز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی گوگل به کمک تشرمز و رازهای ارتباط غیر کامیوتروفیک لترال اسکلرومسیر دشوار تکامل و ارتقابیماری گیلن باره و بیمارتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش احساسیروشی برای بهبود هوش عاطفاوکرلیزوماب داروی جدید شمغز انسان برای ایجاد تمدبازگشت از آثار به سوی خداتری فلوپرازینهستي مادي ای که ما کوچکترزندگی هوشمند در خارج از زابزار هوش در حال ارتقا ازبخش دیگری در وجود انسان همغزهای کوچک بی احساسجهش های ژنتیکی غیر تصادفوبینار اساتید نورولوژی دسفرنامه سفر به بم و جنوب کودکان میتوانند ناقل بی ابزارهای بقا ازنخستین همبررسی علل کمر درد در میاننقش روزه داری در سالم و جحس و ادراک قسمت پنجمژنها ، مغز و ارادهسانسور از روی قصد بسیاری گنجینه ای به نام ویتامین ادامه بحث تکامل چشمتمدن بشری و مغز اخلاقیچهار ساعت پس از کشتار خوکخطرات هوش مصنوعیشناخت و معرفت، و نقش آن دپمبرولیزوماب در بیماری چقانون جنگلارزش حقیقی زبان قسمت دومتکامل چشمچگونه حافظه را قویتر کنیداروی فامپیریدین یا نورلعلم به ما کمک میکند تا موآیا ما تنها موجودات زنده مهندسی ژنتیک در حال تلاش از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر نچرا خشونت و تعصبدرمان ژنتیکی برای نوآوریتاثیر ویتامین دی بر بیماآیا خداباوری محصول تکاملمجموعه های پر سلولی بدن ماز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر گیاهخواری بر رشد و هوش مصنوعی گوگل به کمک تشرویا و خبر از آیندهامید درمان کرونا با همانمشکلات نخاعیبیماری ای شبیه آلزایمر و تاثیر درجه حرارت بر عملکهوش احساسیروشی جدید در درمان قطع نخايندگان چگونه خواهند دیدمغز انسان برای شادمانی طبازسازي مغز و نخاع چالشی تری فلوپرازینهستی ما پس از شروعی چگال زونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقای موجود زنده از برنامه و ساختار پیچیده ممغزتان را در جوانی سیمکشجهشهای مفید و ذکاوتی که دوراپامیل در بارداریسفرنامه سفر به بم و جنوب کودکان خود را مشابه خود تابزارهای بقای از نخستین بزرگ شدن مغز محدود به دورنقش رژیم غذایی بر رشد و احس و ادراک قسمت سومژنهای مشترک بین انسان و وسانسور بر بسیاری از حقایگویید نوزده و ایمنی ساکتاداراوون تنها داروی تاییتمساح حد واسط میان مغز کونوار مغزی روشی مهم در تشخدفاع در برابر تغییر ساختشناسایی سلول های ایمنی اپنج اکتشاف شگفت آور در موقانونمندی و محدودیت عالمارزش حقیقی زبان قسمت سومتکامل ابزار هوش ، راه پر نگاه محدود و تک جانبه، مشداروی تشنجی دربارداریعلایم کمبود ویتامین E را آیا مغز تا بزرگسالی توسعمولتیپل اسکلروز در زنان از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر تچرا در مغز انسان، فرورفتدرمان جدید میگرن با انتی صفحه اصلیآیا دلفین ها می تواند از محل درک احساسات روحانیازدواج های بین گونه ای، رتاثیر انتخاب از طرف محیط هوش مصنوعی الفاگورویا بخشی حقیقی از زندگی امگا سه عامل مهم سلامتمشکلات بین دو همسر و برخیبیماری ای شبیه ام اس مولتتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش عاطفی بیشتر در زنانروشی جدید در درمان سکته مايا اراده آزاد توهم است یمغز انسان برای شادمانی طبحتی علمی درباره تمایل بتسلیم شدن از نورون شروع مو هر کس تقوای خدا پیشه کنزیباترین چیز در افزایش سابزار بقای موجود زنده از برین نت به جای اینترنتنقش قهوه در سلامتیجهشهای مفید و ذکاوتی که دورزش هوازی مرتب خیلی به قسفرنامه سفر به بم و جنوب کوری گذرای ناشی از موبایابزارهای دفاعی و بقای موبزرگ شدن تقریبا ناگهانی نقش رژیم غذایی در رشد و احساسیت روانی متفاوتژنهای هوش ، کدامندساخت شبکه عصبی با الفبایگوشه بیماری اتوزومال رسسادغام میان گونه های مختلتنفس هوازی و میتوکندرینورون هاي مصنوعی می تواندقیق ترین تصاویر از مغز اشواهدی از دنیسوان(شبه نئپوست ساعتی مستقل از مغز دقارچ بی مغز در خدمت موجودارزش خود را چگونه میشناستکامل زباننگاه انسان محدود به ادراداروی جدید s3 در درمان ام علایم کمبود ویتامین E را آیا همه جنایت ها نتیجه بیمواد کوانتومی جدید، ممکناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر سچراروياها را به یاد نمی آدرمانهای بیماری پارکینسدرک فرد دیگر و رفتارهای اسوالات پزشکیآیا دست مصنوعی به زودی قامحل درک احساسات روحانی داستفاده از هوش مصنوعی در تاثیر احتمالی عصاره تغلیهوش مصنوعی از عروسک تا کرویا تخیل یا واقعیتامروز دانش ژنتیک هیچ ابهمشکلات روانپزشکی پس از سبیماری بیش فعالیتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش عاطفی در زنان بیشتر اريتوکسيمب در درمان ام اسايا اراده آزاد توهم است یمغز انسان رو به کوچک تر شبحث درباره پیدایش و منشاتشنج چیستوقت نهيب هاي غير علمي گذشزیرفون داروی ضد ام اسابزار بقای موجود زنده از برای پیش بینی آینده مغز دنقش مهاجرت در توسعه نسل اجاذبه و نقش آن در شکلگیریورزش هوازی ، بهترین تمریسفرنامه سفر به بم و جنوب کی غایب شدی تا نیازمند دلاثر مضر مصرف طولانی مدت ربسیاری از بیماری های جدینقش زبان در سلطه و قدرت اخلاصه ای از مطالب همایش مکلرال هیدرات برای خوابانساخت شبکه عصبی مصنوعی با گوشت خواری یا گیاه خواریفلج بل، فلجی ترسناک که آنادغام دو حیطه علوم مغز و تنفس هوازی و میتوکندرینورون های ردیاب حافظهدلایلی که نشان میدهد ما بشاهکار قرنپیموزایدقبل از انفجار بزرگاز نشانه ها و آثار درک شدتکامل ساختار رگهای مغزی نگاهی بر قدرت بینایی دراداروی جدید ضد میگرنعلت خواب آلودگی بعد از خوآیا هوش ارثی دریافتی از پموجود بی مغزی که می توانداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر سچراروياها را به یاد نمی آ