دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

هم نوع خواری در میان پیشینیان انسان نقش تغییرات آب و هوایی بر رفتارهای انسان

خوردن، هدفی برای بقا است و در این مسیر گاهی خوردن از شکل طبیعی خود خارج میشود. این خروج از حالت طبیعی و عادی، محدود به عادت های بد تغذیه به دلیل عادت کردن به طعم غذای خاص یا برخی بیماری های پرخوری نیست. برخی از عادت های ناپسند و زشت تغذیه، ناشی از ناچاری است و مثلا نمونه آن را در جهان امروز در قالب فقر وسیع جهانی و از میان رفتن بسیاری از گونه های حیوانی تاثیر گذار در اکوسیستم به دلیل آلودگی هوا و تاثیر زیان بار گلخانه ای حرارتی، شاهد هستیم.
در شرایط دشوار تغذیه ای، انسان برای بقای خود ممکن است دست به خوردن هر غذایی بزند؛ هرچند برخی از این غذاها ممکن است برای ما ناپسند باشد و ممکن است این غذای زیان بار و نفرت انگیز، زیان های بسیاری را داشته باشد ولی ناچار شدن، انسان را به خوردن این غذاها می کشاند.
الگوهای ارزنده غذایی که امروز به دلیل پیشرفت های پزشکی در عرصه دانشگاه های مطرح جهان ارائه میشود، آرمانی است که واقعا امروز در دسترس بسیاری نیست و در طول تاریخ تکاملی انسان هم در دسترس نبوده است. پس شگفت انگیز نیست در دوره هایی شاهد عادت های بسیار عجیب تغذیه و حتی هم نوع خواری بوده باشیم.
این، وقتی بیشتر احتمال دارد که بدانیم در بسیاری از دوره های تکامل طولانی انسان، به دلیل وضعیت خاص مغز و رفتارهای ناشی از آن و نبودن تعالیم ارزنده و پیشرفت دانش، محدودیت های خاصی هم در تغذیه، برای افراد وجود نداشته است.
در نبود دنشگاه ها و آموزش ها و تحقیقات علمی آماری، مورد انتظار است، پیشینیان ما دست به تغذیه های بسیار ناپسند و عجییب زده باشند؛ به خصوص در شرایطی که قحطی و گرسنگی، بر آنها فشار آورده باشد!
مشابه این حالت هنوز در برخی قبایل ابتدایی آفریقایی دیده میشود.
بر اساس بحث های جدید ژنتیک، برخی از این قبایل ممکن است از ریشه انسان جدید مهاجر از منطقه بین النهرین باشند، ولی نبود برنامه های آموزشی به خصوص آموزش انبیای الهی در میان آنها سبب شده است در بسیاری موارد مانند زبان و رفتار و عادت ها و روش تهیه غذا و ساختن منزل، بسیار مبتدی باشند.(برای آشنایی بیشتر با برخی از این قبایل ابتدایی در آفریقا و نقش نبود آموزش های مدون و الهی، در عقب مانده بودن آنها، توصیه میشود به پایان نامه دکتر عباس طاهر تحت عنوانعوامل ایجاد کننده لغت انسانی در دانشکده پژوهش های برتردینی و لغوی در نجف اشرف زیر نظر امام احمد الحسن مراجعه شود.)
دانشمندان در یکی از غارها در دهه نهم قرن گذشته، دلایلی ترسناک را بر این واقعیت کشف کردند که بشریت، گوشت خود را می خوردند!
قربانیان آنها نه نفر از نئاندرتال بودند که در فرانسه امروز زندگی میکردند و حدود یکصد هزار سال قبل، توسط همنوعان خود خورده شدند.
پژوهشگران فرانسوی البین دیولورو امانوئل دیسلو در مقاله ای در مجله ارکئولوژیک ساینس، تصویری را از انسان نئاندرتال قبل از دوره یخبندان منتشرکردند. دانشمندان قبلا در سایت های باستان شناسی دیگری در کرواسی و اسپانیا و بلژیک، بقایایی را پیدا کرده بودند که نشان دهنده خوردن گوشت انسان توسط نئاندرتال بود ولی چیزی کافی برای تفسیر این رفتار، پیدا نکردند.
آیا این کاری برای بقا یا آیینی مذهبی بوده است؟
دانشمند باستان شناسیمیشل لانگریاز دانشگاه گریفیت استرالیا میگوید: خوردن گوشت بشر، از موارد مهم و قابل توجه است، زیرا آن را امری زشت و نفرت انگیز میدانیم.
ولی امروز پژوهشگران به اینجا رسیده اند که اثر گلخانه ای، سبب شد دو کودک یا تعداد دیگری از نئاندرتال، شکار همنوعان خود شوند. تغییرات آب و هوایی سبب شد نئاندرتال به خوردن گوشت بشر روی بیاورند و این، باعث بقای انسان نئاندرتال در دوره قبل از یخبندان بود. پژوهش ها بر برخی بقایای نئاندرتال، آن را بهعنوان دلیلی بر خوردن گوشت انسان توسط آنها بیان کرده است.
این نخستین پژوهشی است که نشان می دهد نئاندرتال گوشت هم نوعان خود را میخوردند. دانشمندان فهمیده اند تغییرات سریع در محیط زیست که همراه با افزایش درجه حرارت سیاره بوده است، شاید منجر به انقراض برخی گونه های حیوانی ای شده است که نئاندرتال از آن تغذیه میکردند و این، سبب شد برای پر کردن شکم خود به دیگر منابع غذایی روی بیاورند.
پژوهشگران، طبقه ای رسوبی را در غاری به نام بوم مولا جیرسیدر جنوب شرق فرانسه پیدا کردند و کاوش های گروه دیگری از دانشمندان را در سال1999 کشف کردند که 120 استخوان نئاندرتال را مشخص میکرد و بر آنها آثاری از تلاش برای خوردن آن، وجود داشت؛ مانند آسیب به وسیله ابزارهای سنگی و استخوان هایی که کاملا کنده شده بود و استخوان های انگشت که به نظر می رسید با دندان نئاندزتال و نه دندان حیوان شکارچی دیگری، آسیب دیده بود.

در سال 2014 مجموعه دیگری از پژوهشگران لایه های رسوبی را در غاری به عمق هشت متر پیدا کردند. و آن را به نوزده طبقه تقسیم کردند و این طبقه ها همگام با سه تغییر آب و هوایی بود و پژوهشگران بر طبقه پانزده، توجه نمودند و آن طبقه ای گلین از رسوب ها به عمق چهل سانتیمتر بود و مساحتی را می پوشاند که بین سی تا چهل متر از زمین غار وسعت داشت.
رسوب های بزرگ و استخوان حیوانات در این طبقه به خوبی حفظ شده بود و به دانشمندان اجازه میداد نمونه تصویری محیط زیست را حدود 120 تا 130 هزار سال قبل، بازسازی کنند. دانشمندان کشف کردند آب و هوا در منطقه، گرمتر از آن چیزی بود که اکنون وجود دارد و تحول آب و هوای سرد و سخت، به هوای گرم، به سرعت رخ داده است.
ایمانوئل دیسلویکی از مشارکان در پژوهش و محقق دستیار در دانشگاه نیس انتیبولیسدر فرانسه به مجله کوسموسمیگوید:
تغییرات آب و هوایی در دوره میان آخرین عصر یخبندان و بعد از آن، ناگهانی و بسیار سریع بود و این، فقط بر اساس مقیاس های زمین شناسی نبود بلکه بر اساس مقیاس های بشری هم بود و شاید شرایط آب و هوایی در طی فقط چند نسل، تعییر یافته باشد.
بقایای گوزن شمالی و ماموت و برخی موش های کوچک و لاموس قبل از تغییرات آب و هوایی و بعد ازآن پیدا شده است. اما در دوره وجود نئاندرتال، دمای بالا در منطقه سبب شد بسیاری پستانداران بزرگ، از میان بروند و جای آن را جوندگان و زرافه و افعی هایی بگیرد که از مدیترانه مهاجرت نمودند.
برخی افراد نئاندرتال پس از از میان رفتن گونه های حیوانی ای- که در منطقه بود- به خوردن هر چیزی که داشتند، پرداختند و از جمله آنها همسایگانشان بود. بقایای مینای دندان در افرادی که در غار بوم مولا جیرسی بودند، دوره های سخت را نشان میداد.
و این علامتی متمایز است که دوره های دشوار مانند بیماری و سوء تغذیه برای آنها باقی گذاشت.
دیسلو میگوید: نئاندرتال در دوره کوتاهی ناچار شدند همه همنوعان خود را به دلیل نیاز و برای بقا بخورند.
لانگلی میگوید: : این اولین بار است که دلایلی مناسب برای اقدام نئاندرتال در دوره های سخت پیدا میکنیم که نشان میدهد آنها به رفتارهای نادر و افراطی برای نجات، دست میزدند. انسان جدید وقتی دچار شرایط مشابه شود به این نوع از رفتار، پناه میبرد. خوردن برخی از نئاندرتال ها توسط برخی دیگر، بخشی از نظام غذایی آنها نبوده است زیرا بدن آنها کالری حرارتی کافی مانند حیوانات دیگر مثل آهو را نداشت. اما نزدیک به صدها گونه از مشابهان انسان از کسانی که در آن زمان در اروپای غربی ساکن بودند قربانی ای خوب برای شکار نئاندرتال بودند.
حالات جدید خوردن گوشت بشر در جنگ جهانی دوم رخ داد و این زمانی بود که هواپیمای خطوط هوایی اروگوئه در سفر شماره 571 در سال 1972 سقوط کرد.
همکاران مقاله می گویند: خوردن گوشت بشر، منحصر به نئاندرتال نبوده است بلکه بشر و نزدیکان او از ابتدای دوره سنگی قدیم تا زمان برونزی وبعد از آن اینگونه میکردند و از این رو شایسته نیست به رفتار خوردن گوشت بشر- که نئاندرتال ها از روی ناچاری و گرسنگی در غار بوم مولا جیرسی انجام میدادند- اینطور بنگریم که رفتاری وحشیانه یا غیر انسانی بوده است؛ بلکه سازگاری ای ناگهانی در دوره موقت آب و هوای دشوار بوده است.
دیسلو میگوید: دور نمی دانیم حالت های دیگری رخ داده باشد که نئاندرتال در آن گوشت بشر را به خاطر عادت های فرهنگی یا آیینی خورده باشند و تاکید میشود آنها این کار را کرده اند ولی این با خوردن گوشت بشر که در غار یوم مولا جیرسی مشاهده کردیم متفاوت است.
تغییر شرایط محیطی، بسیاری از پیشینیان ما را وادار به کارهای عجیب و نادرست کرده است و بعید نیست دگرگونی های آب و هوایی ایندگان ما را وادار به این موارد عجیب کند؛ به خصوص وقتی محروم بودن نسل امروز را در بسیاری از کشورها از بسیاری تعالیم ارزنده دانشگاهی بدانیم.
https://www.ibelieveinsci.com/?p=96540&fbclid=IwAR2-ihq7gqQss6_EbpLo4nBKEXUrOamllpmRA0rUz3JRkJ8ZttlVVLqxjXo

أنا أصدق العلم


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کنترل همجوشی هسته ای با هتفاوت مغز انسان و میمون هتاریخ همه چیز را ثبت کردهدانشمندان موفق به بازگردآیا هوش سریعی که بدون احسزندگی زودگذرمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمابزار بقای موجود زنده از نقش زنجبیل در جلوگیری از هوش مصنوعی از عروسک بازی استیفن هاوکینگ در مورد هکایروپاکتیک چیستتمدن قدیمی ای در جنوب ایرتظاهر خوابیده ی مادهداروی جدید s3 در درمان ام آیا جهان ذهن و افکار ما مزبان و شناخت حقیقت قسمت سمیدازولام در درمان تشنج ابزارهای بقای موجود زندهچهار میلیارد سال تکامل بهوش مصنوعی از عروسک تا کمبلعیدن ستاره توسط سیاهچاگلوئونتومورها و التهاب مغزی عاجهان کاملی در اطراف ما پردر سال حدود 7 میلیون نفر آسيب میکروواسکولاریا آسسلولهای ایمنی القا کنندهمحل درک احساسات روحانیاخلاق و علوم اعصابهیچ کس مانند تو نگاه نمیکبیماری اضطراب عمومیتکنولوژی جدید که سلول هاجستجوی هوشیاری در مغز مافیزیک و هوشیاریدرک نیازمند شناخت خویش اامید نیکو داشته باش تا آنسیاهچاله ی تولید کنندهمرگ و میر پنهاننوشیدن چای برای مغز مفید ارتوکين تراپی روشی جديد وقت نهيب هاي غير علمي گذشبا تعمق در اسرار ابدیت و تئوری تکامل در پیشگیری و حس و ادراک (قسمت دوم )قانونمندی و محدودیت عالمذهن چند جانبه نیازمند نگانعطاف پذیری مکانیسمی علسرنوشتمشاهده آینده از روی مشاهچگونه جمعیت های بزرگ شکل ارزش حقیقی زبان قسمت سومواقعیت خلا و وجود و درک مبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر کپسول نوروهرب بر سحس و ادراک قسمت بیست و دورویا و خبر از آیندهلزوم سازگاری قانون مجازااینکه خانواده ات سالم باشواهدی از دنیسوان(شبه نئمغز انسان برای شادمانی طنرمش های مفید برای درد زااز تلسکوپ گالیله تا تلسکوبینار اساتید نورولوژی دبرای اولین بار دانشمندانتاثیر گیاهخواری بر رشد و خواندن ، یکی از شستشو دهنپیموزایدروشهای نو در درمان دیسک بمنابع انرژی از نفت و گاز اگر تلاش انسان امروز براضررهای شکر بر سلامت مغزمغز در تنهایی آسیب میبیننسبت طلایی، نشانه ای به ساز تکینگی تا مغز از مغز تیادآوری خواب و رویابرداشت مغز ما از گذر زمانتاثیر درجه حرارت بر عملکدقیق ترین تصاویر از مغز اپرورش مغز مینیاتوری انساراه های جدید برای قضاوت رمنبع هوشیاری کجاست قسمت ابزار بقا از نخستین همانعید نوروز مبارکنقش ژنتیک در درمان اختلاهندسه ی رایج کیهاناز تکینگی تا مغز از مغز تکندر در بیماریهای التهابتفاوت ها و تمایزها کلید بتازه های اسکیزوفرنی(جنودانشمندان نورون مصنوعی سآیا هشیاری کوانتومی وجودزونیسومایدمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمابزار بقای موجود زنده از نقش زبان در سلطه و قدرت اهوش مصنوعی از عروسک بازی استیفن هاوکینگ در تفسیر کار با یگانگی و یکپارچگیتمدن پیشرفته ی پیشینیانتظاهری از ماده است که بیدداروی جدید میاستنی گراویآیا جهش های ژنتیکی، ویروزبان شناسی مدرن در سطح سلمکانیک کوانتومی بی معنی ابزارهای بقای از نخستین چهار ساعت پس از کشتار خوکهوش مصنوعی به کمک هوش طبیبه مغز خزندگان خودت اجازگمان میکنی جرمی کوچکی در توهم فضای خالی یا توهم فضجهان دارای برنامهدرمان های اسرار آمیز در آآسیب ها ناشی از آلودگی هوسلولهای بنیادی مصنوعی درمحل درک احساسات روحانی داخلاق پایه تکامل و فرهنگهیچگاه از فشار و شکست نتربیماری بیش فعالیتکامل مادی تا ابزار هوشمحفره در مغزفیزیکدانان ماشینی برای تدرک و احساسامید درمان کرونا با همانسیاره ی ابلهانمرگ و میر بسیار بالای ناشنوعی سکته مغزی ، وحشتناک ارتباط میکروب روده و پاروقتی فهمیدی خطا کردی برگباهوش ترین و با کیفیت تریتا 20 سال آینده مغز شما به حس و ادراک قسمت چهلقارچ بی مغز در خدمت موجوداولین مورد PML به دنبال تکسریعترین کامپیوتر موجودمطالعه ای بیان میکند اهدچگونه حافظه را قویتر کنیارزش خود را چگونه میشناسواکنش های ناخودآگاه و تقبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر کپسول نوروهرب بر سحس و ادراک قسمت بیست و سورویا بخشی حقیقی از زندگی لزوم سازگاری قانون مجازااینترنت بدون فیلتر ماهواشکل های متفاوت پروتئین همغز انسان برای شادمانی طنرمش های مفید در سرگیجهاز تلسکوپ گالیله تا تلسکوراپامیل در بارداریبرای خودآگاه بودن تو بایتاثیر انتخاب از طرف محیط خواب سالم عامل سلامتیپیچیدگی های مغزمگسروشهای شناسایی قدرت شنوامنابع انرژی از نفت و گاز اپی ژنتیکطلای سیاهمغز را از روی امواج بشناسنشانه های گذشته در کیهان از تکینگی تا مغز از مغز تژن هوش و ساختارهای حیاتی بررسي علل احتمالي تغيير تاثیر درجه حرارت بر عملکدلایلی که نشان میدهد ما بآلودگی هوا و ویروس کروناراه های جدید برای قضاوت رمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمابزار بقا از نخستین همانعامل کلیدی در کنترل کارآنقش گرمایش آب و هوا در همهندسه بنیادیناز تکینگی تا مغز- از مغز عادت کردن به نعمتنقش پیش زمینه ها و اراده هندسه در پایه ی همه ی واکاز تکینگی تا مغز- از مغز کوچک شدن مغز از نئاندرتاتفاوت های بین زن و مرد فقتازه های بیماری پارکینسودانشمندان یک فرضیه رادیکآیا واکنش های یاد گرفته وزونا به وسیله ویروس ابله منبع هوشیاری در کجاست؟ قابزار بقای موجود زنده از نقش زبان در سلطه و قدرت اهوش مصنوعی از عروسک بازی استخوان های کشف شده، ممککاربرد روباتهای ريزنانوتمدن بشری و مغز اخلاقیتغییر الگوی رشد مغزی با زداروی جدید ضد میگرنآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجزبان شناسی نوین نیازمند مکانیزمهای دفاعی در برابابزارهای دفاعی و بقای مونوآوری ای شگفت انگیز دانهوش مصنوعی در کامپیوترهابه بالا بر ستارگان نگاه کگنجینه ای به نام ویتامین توهم لیلیپوتی(ریزبینی)جهان در حال نوسان و چرخشدرمان های بیماری آلزایمرآشنا پنداریسلسله مباحث هوش مصنوعیمحدودیت های حافظه و حافظاختلال خواب فرد را مستعد هیپرپاراتیروئیدیسمبیماری تی تی پیتکامل مداومحقیقت قربانی نزاع بین بی فرگشت و تکامل تصادفی محض درک احساسات و تفکرات دیگامگا سه عامل مهم سلامتسیاره ابلهانمرگ انتقال است یا نابود شنیکولا تسلاارتباط ماده و انرژیویتنام نوعی کرونا ویروس بار بزرگ ایستادن بر دو پاتا بحر یفعل ما یشاحس و ادراک قسمت چهل و هفتقبل از آغازاولین مورد پیوند سر در انسرگیجه از شایعترین اختلامعنی روزهنگاه محدود و تک جانبه، مشاز نخستین همانند سازها تواکنش به حس جدیدبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر کتامین در درمان پاحس و ادراک قسمت بیستمرویا تخیل یا واقعیتمقاومت به عوارض فشار خون ایندرالشگفتی های زنبور عسلمغز انسان رو به کوچک تر شنرمشهای مهم برای تقویت عاز تکنیکی تا مغز از مغز تورزش هوازی مرتب خیلی به قبرخی ملاحظات در تشنج های تاثیر احتمالی عصاره تغلیخواب سالم عامل سلامتی و یپیچیدگی های مغزی در درک زروشی برای بهبود هوش عاطفمنابع انرژی از نفت و گاز ابزار هوش در حال ارتقا ازطوفان فقر و گرسنگی و بی سمغز زنان جوانتر از مغز مرنظام مثبت زندگیاز تکینگی تا مغز از مغز تژن یا نقشه توسعه مغز و نقبررسی و اپروچ جدید بر بیمتاثیر درجه حرارت بر عملکدنیای شگفت انگیز کوانتومآلزایمرراه پیروزی در زندگی چیستمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتابزار بقا از نخستین همانعارضه جدید ویروس کرونا سنقش آتش در رسیدن انسان بههوموارکتوس ها ممکن است داز تکینگی تا مغز- از مغزتکووید نوزده و خطر بیماری تفاوت های تکاملی در مغز وتبدیل تراکت صوتی مصنوعی دانشمندان ژنی از مغز انسآیا یک، وجود داردزیباترین چیز در افزایش سمنبع هوشیاری در کجاست؟(قابزار بقای موجود زنده از نقش سجده بر عملکرد مغزهوش مصنوعی از عروسک بازی استروژن مانند سپر زنان دکاربرد روباتهای ريز، در تمدنی قدیمی در شمال خلیج تغییر زودتر اتصالات مغزیداروی ضد تشنج با قابليت تآیا خداباوری محصول تکاملزبان، وسیله شناسایی محیطما انسانها چه اندازه نزداتفاق و تصادفنوار مغز مشاهده ی غیر مستهوش مصنوعی در خدمت خلق وحبه خودت مغرور نشوگویید نوزده و ایمنی ساکتتوهم چیستجهان شگفت انگیزدرمان های جدید میگرنآغاز فصل سرما و دوباره تکسلطان جنگل یا صاحب ملکوتمخچه فراتر از حفظ تعادلاختلال در شناسایی حروف و هاوکينگ پیش از مرگش رسالبیماری دویکتکامل چشمحقیقت اشیافراموش کارها باهوش تر هسدرک تصویر و زبان های مخلتامروز دانش ژنتیک هیچ ابهسیاره ابلهانمراحل ارتقای پله پله کیهنیاز به آموزش مجازی دیجیارتباط متقابل با همه ی حیویتامین E برای فعالیت صحبار سنین ابزار هوشمندی اتاثیر مشاهده بر واقعیت بحس و ادراک قسمت چهل و هشتذهن هوشیار در پس ماده ی مقبل از انفجار بزرگاولین هیبرید بین انسان و سربازان ما محققا غلبه می معادله ها فقط بخش خسته کننگاه انسان محدود به ادرااز نخستین همانند سازها تواکسن های شرکت فایزر آمربحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وحس و ادراک قسمت دهمرویا حقی از طرف خدامقابله با کرونا با علم اسایا کوچک شدن مغزانسان الشاهکار قرنمغز انسان رو به کوچکتر شدچرا مغزهای ما ارتقا یافت از تکینگی تا مغز و از مغز ورزش هوازی ، بهترین تمریبرخی مرزهای اخلاق و علوم تاثیر ترکیبات استاتین (سخواب عامل دسته بندی و حفطپیوند مغز و سر و چالشهای روشی جدید در درمان قطع نخمنابع انرژی از نفت و گاز ابزار بقا از نخستین همانطی یکصد هزار سال اخیر هرچمغزهای کوچک بی احساسنظریه ی تکامل در درمان بیاز تکینگی تا مغز از مغز تژنها نقشه ایجاد ابزار هوبررسی ژنها در تشخیص بیماتاثیر درجه حرارت بر عملکدندان ها را مسواک بزنید تآمارهای ارائه شده در سطح رابطه تشنج و اوتیسممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتابزار بقا از نخستین همانابزار بقا از نخستین همانعدم توقف تکامل در یک اندانقش انتخاب از طرف محیط، نهوش مصنوعی می تواند بر احاز تکینگی تا مغز، از مغز کودک ایرانی که هوش او از تفاوت های زبانی سرمنشا تتبدیل سلولهای محافط به سدانشمندان پاسخ کوانتومی آیا کیهان می تواند یک شبیزیر فشار کووید چه باید کرمنبع خواب و رویاابزار بقای موجود زنده از نقش غذاها و موجودات درياهوش مصنوعی از عروسک بازی اسرار آفرینش در موجکتاب زیست شناسی باورتمساح حد واسط میان مغز کوتغییر عمودی سر انسان از پداروی ضد تشنج با قابليت تآیا دلفین ها می تواند از سفر نامه سفر به بم و جنوب ما انسانها چه اندازه نزداتوبان اطلاعات و پلِ بیننوار مغز در تشخیص بیماری هوش مصنوعی در خدمت خلق وحبه زودی شبکه مغزی به جای گوشه بیماری اتوزومال رسستوهمات و شناخت حقیقتجهش های ژنتیکی مفید در سادرمان های جدید در بیماری إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَسم زنبور ، کلیدی برای وارمخچه ، فراتر از حفظ تعادلاختلال در شناسایی حروف و هاوکينگ پیش از مرگش رسالبیماری دیستروفی میوتونیتکامل ابزار هوش ، راه پر حقیقت تنها چیزی است که شافراموشی همیشه هم بد نیستدرک حقیقت نردبان و مسیری انفجار و توقف تکاملی نشاسیر آفرینش از روح تا مغز مرز مرگ و زندگی کجاستچیزی خارج از مغزهای ما نیارتباط چاقی و کاهش قدرت بویتامین E در چه مواد غذایبارداری بدون رحمتاثیر نگاه ناظر هوشیار بحس و ادراک قسمت چهل و دومذهن تو همیشه به چیزی اعتققدم زدن و حرکت دید را تغیاولین تصویر در تاریخ از سسردرد میگرن در کودکانمعجزه ی علم در کنترل کروننگاه از درون مجموعه با نگاز نخستین همانند سازها تواکسن کووید 19 چیزهایی که بحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وحس و ادراک قسمت دوازدهمرویاها از مغز است یا ناخوملاحظه های اخلاقی دربارهایا این جمله درست است کسیشبیه سازی میلیون ها جهان مغز ایندگان چگونه استچرا ویروس کرونای دلتا وااز تکینگی تا مغز از مغز تورزش و میگرنبرخی نکات از گاید لاین پرتاثیر دوپامین و سروتونینخودآگاهی و هوشیاريپیوند اندام از حیوانات بروشی جدید در درمان سکته ممنابع انرژی از نفت و گاز ابزار بقا از نخستین همانظهور امواج مغزی در مغز مصمغزتان را در جوانی سیم کشنظریه ی تکامل در درمان بیاز تکینگی تا مغز از مغز تژنها ، مغز و ارادهبررسی سیستم تعادلی بدن اتاثیر درجه حرارت بر عملکدو ویژگی انتزاع و قدرت تجآن چیزی که ما جریان زمان راز تغییرمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتابزار بقا از نخستین همانعسل طبیعی موثر در کنترل بنقش اتصالات بین سلولهای هوش مصنوعی و کشف زبان هایاز تکینگی تا مغز، از مغز کودکان میتوانند ناقل بی تفاوتهای جنسیتی راهی براتداخل مرزها و صفات با بیندانشمندان اولین سلول مصنآیا گذشته، امروز وآینده زیرفون داروی ضد ام اسمنحنی که ارتباط بین معرفابزار بقای موجود زنده از نقش غذاها و موجودات درياهوش مصنوعی از عروسک بازی اسرار بازسازی اندام هاکتاب، سفری به تاریختنفس هوازی و میتوکندریتغییرات منطقه بویایی مغزداروی ضد تشنج توپیراماتآیا دلفین ها میتوانند باسفر به مریخ در 39 روزما اکنون میدانیم فضا خالاتوسوکسیمایدنوار مغزی روشی مهم در تشخهوش مصنوعی درمانگر کامپیبه زیر پای خود نگاه نکن بگوشت خواری یا گیاه خواریتوپیراماتجهش های ژنتیکی غیر تصادفدرمان های رایج ام اسافت فشار خون ناگهانی در وسماگلوتید داروی کاهش دهنمخچه ابزاري که وظیفه آن فاختلالات مخچههدف یکسان، در مسیرهای متبیماری ضعف عضلات نزدیک بتکامل داروینی هنوز در حاحقیقت خواب و رویافرایند پیچیده ی خونرسانیدرک عمیق در حیواناتانواع سکته های مغزیسیستم تعادلی بدنمرز بین انسان و حیوان کجاچیزی شبیه نور تو نیستارتباط هوش ساختار مغز و ژویتامین کابازگشت از آثار به سوی خداتاثیر نگاه و مشاهده ناظر حس و ادراک قسمت چهل و سومذخیره ی شگفت انگیز اطلاعقدرت انسان در نگاه به ابعاولین سلول مصنوعیسردرد و علتهای آنمغز فکر میکند مرگ برای دینگاه حقیقی نگاه به درون ااز نخستین همانند سازها تواکسن کرونا و گشودن پنجربحثی درباره احساسات متفاتاثیر گیاه خواری بر رشد وحس و ادراک قسمت سومرویاهای پر رمز و حیرتی درملاحظات بیهوشی قبل از جرایا ابزار هوشمندی یا مغز شبیه سازی سیستم های کوانمغز ابزار بقای برتر مادیچرا پس از بیدار شدن از خواز تکینگی تا مغز از مغز تورزش بهترین درمان بیش فعبرخی نرمش های گردنتاثیر دپاکین بر بیماری مخودآگاهی و هوشیاريپیوند سر آیا ممکن استريتوکسيمب در درمان ام اسمنابع انرژی از نفت و گاز ابزار بقا از نخستین همانعقل مجادله گرمغزتان را در جوانی سیمکشنظریه ی ریسماناز تکینگی تا مغز از مغز تژنهای مشترک بین انسان و وبررسی علل کمر درد در میانتاثیر درجه حرارت بر عملکدو برابر شدن خطر مرگ و میآنچه واقعیت تصور میکنیم راست دستی و چپ دستیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمترجزخوانی هایی که امروز بمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتابزار بقا از نخستین همانعصب حقوق نورولوونقش تیروئید در تکامل مغزهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تکینگی تا مغز، از مغز کودکان خود را مشابه خود تتقلید مرحله ای نسبتا پیشتروس جریان انرژیدانشمندان تغییر میدان مغآیا پیدایش مغز از روی تصازاوسکا درمان گوشرمنشأ اطلاعات و آموخته ها ابزار بقای موجود زنده از نقش غذاها و موجودات درياهوش مصنوعی از عروسک بازی اصل بازخوردکجای مغز مسئول پردازش تجتنفس هوازی و میتوکندریتغییرات آب و هوایی که به داستانها و مفاهیمی اشتباآیا دست مصنوعی به زودی قاسفر تجهیزات ناسا به مریخ ما با کمک مغز خود مختاريماثر مضر مصرف طولانی مدت رنورون هاي مصنوعی می توانهوش مصنوعی درخدمت خلق وحبوزون هیگز چیستگیلگمش باستانی کیستتوانایی مغز و دیگر اجزای جهشهای مفید و ذکاوتی که ددرمان های علامتی در ام اسافت هوشیاری به دنبال کاهسندرم کووید طولانیمدل همه جانبه نگر ژنرالیاختلالات حرکتی در انسانهدف از تکامل مغزبیماریهای تحلیل عضلانی اتکامل داروینی هنوز در حاحقیقت راستین انسان علم بفرایند تکامل و دشواری هادرگیری قلب در بیماری ویرانگشت ماشه ایسیستم دفاعی بدن علیه مغز مزایای شکلات تلخ برای سلنکاتی در مورد تشنجارتباط انسانی، محدود به ویتامین کا و استخوانبازگشت به ریشه های تکاملتاثیر نگاه انسان بر رفتاحس و ادراک قسمت نهمذرات کوانتومی زیر اتمی قلمس کوانتومیاوکرلیزوماب داروی جدید شسردرد تنشنمغز قلبنگاهی بر قدرت بینایی درااز نشانه ها و آثار درک شدواکسن کرونا از حقیقت تاتبحثی درباره احساساتی غیرتاثیر گیاه خواری بر رشد وحس و ادراک قسمت سی و هشتمرویای شفافممانتین یا آلزیکسا یا ابایا بیماری ام اس (مولتیپشبکه های مصنوعی مغز به درمغز ابزار برتر بقاچرا بیماری های تخریبی مغاز تکینگی تا مغز از مغز تورزش در کمر دردبرخی یونها و مولکول های متاثیر داروهای ضد التهاب خورشید مصنوعیپیوند سر، یکی از راه حلهاریواستیگمینمنابع بی نهایت انرژی در دابزار بقا از نخستین همانعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهنقش قهوه در سلامتینظریه تکامل در درمان بیماز تکینگی تا مغز از مغز تژنهای هوش ، کدامندبزرگ شدن مغز محدود به دورتاثیر درجه حرارت بر عملکدو برابر شدن خطر مرگ و میآنزیم تولید انرژی در سلورساناها و ابر رساناها و عمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتابزار بقا از نخستین همانعضلانی که طی سخن گفتن چقدنقش حفاظتی مولکول جدید دهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تکینگی تا مغز، از مغز کوری گذرای ناشی از موبایتقلید از روی طبیعتتری فلوپرازیندانشمندان روش هاي جدیدی آیا آگاهی پس از مرگ از بیزبان مشترک ژنتیکی موجودامهندسی ژنتیک در حال تلاش ابزار بقای موجود زنده از نقشه مغزی هر فرد منحصر بههوش مصنوعی از عروسک بازی اصول توسعه ی یک ذهن کاملکرونا چه بر سر مغز می آورتنفس بدون اکسیژنتغییرات تکاملی سر انسان در مانهای کمر دردآیا رژیم غذایی گیاهی سلاسفر دشوار اکتشافما تحت کنترل ژنها هستیم یاثرات فشار روحی شدیدنورون های ردیاب حافظههوش مصنوعی ساخته هوش طبیبوزون هیگز جهان را از متلگیاه خواری و گوشت خوار کدتوازن مهمتر از فعالیت زیجهشهای مفید و ذکاوتی که ددرمان ژنتیکی برای نوآوریافراد آغاز حرکت خودشان رسندرم گیلن باره به دنبال مدل های ریز مغز مینی بریناختلالات صحبت کردن در انهدف از خلقت رسیدن به ابزابیهوش کردن در جراحی و بیمتکامل داروینی هنوز در حاحقایق ممکن و غیر ممکنفرایند حذف برخی اجزای مغدرگیری مغز در بیماری کویانگشت نگاری مغز نشان میدسکته مغزیمسیر دشوار تکامل و ارتقاچگونه مولکول های دی ان ایارتباط از بالا به پایین مویتامین کا در سبزیجاتبازخورد یا فیدبکتاثیر نگاه انسان بر رفتاحس و ادراک قسمت چهارمذرات کوانتومی زیر اتمی قلوب فرونتال یا پیشانی مغايندگان چگونه خواهند دیدسردرد سکه ایمغز ما کوچکتر از نیم نقطهنگاهی بر توانایی اجزاي باز نظر علم اعصاب یا نرووسواکسن کرونا ساخته شده توبخش فراموش شده ی حافظهتاثیر گیاه خواری بر رشد وحس و ادراک قسمت سی و ششمروبات های ریز در درمان بیمنابع انرژي پاک سرچشمه حایا بدون زبان میتوانیم تشباهت مغز با کیهان مادیمغز از بسیاری حقایق می گرچرا حیوانات سخن نمی گویناز تکینگی تا مغز از مغز توزن حقیقی معرفت و شناختبرخی اثرات مضر ویتامین دتاثیر داروی ضد تشنج سدیم خانواده پایدارپیام های ناشناخته بر مغز ریاضیات یک حس جدید استمناطق خاصی از مغز در جستجابزار بقا از نخستین همانعلم به ما کمک میکند تا مونقش مهاجرت در توسعه نسل انظریه تکامل در درمان بیماز تکینگی تا مغز از مغز تژنهای حاکم بر انسان و انسبزرگ شدن تقریبا ناگهانی تاثیر درجه حرارت بر عملکدو سوی واقعیتآینده ی انسان در فراتر ازدوچرخه سواری ورزشی سبک و آینده ی علم و فیزیک در60 ثرشته نوروایمونولوژی و نقمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتابزار بقا از نخستین همانغیرقابل دیدن کردن مادهنقش حیاتی تلومر دی ان آ دهوش مصنوعی الفاگواز تکینگی تا مغز، از مغز کی غایب شدی تا نیازمند دلتقویت استخوان در گرو تغذتری فلوپرازیندانشمندان روشی برای تبدیآیا امکان بازسازی اندامهزبان چهار حرفی حیات زمینمولتیپل اسکلروز در زنان ابزار بقای موجود زنده از نقشه های مغزی جدید با جزیهوش مصنوعی از عروسک بازی اصول سلامت کمرکریستال زمان(قسمت اولتو یک معجزه ایثبت امواج الکتریکی در عصدر محل کار ارزش خودت را بآیا رژیم غذایی گیاهی سلاسفرنامه سفر به بم و جنوب ماه رجباثرات مفید قهوهنوروپلاستیسیتی چیستهوش احساسیبی نهایت در میان مرزهاگالکانزوماب، دارویی جدیتوسعه هوش مصنوعی قادر اسجواب دانشمند سوال کننده فلج نخاعی با الکترودهای درمان ام اس(مولتیپل اسکلافزایش قدرت ادراکات و حسسندرم پیریفورمیسمدیریت اینترنت بر جنگاختلالات عضلانی ژنتیکهر حرکت خمیده می شود و هر بیهوشی در بیماران دچار اتکامل داروینی هنوز در حاحمله ویروس کرونا به مغزفرد حساس از نظر عاطفی و بدرگیری مغز در بیماران مباندوهگین نباش اگر درب یا سانسور از روی قصد بسیاری مسئول صیانت از عقیده کیسچگونه مغز پیش انسان یا همارتباط بین هوش طبیعی و هوویتامین دی گنجینه ای بزربازسازي مغز و نخاع چالشی تاثیر ویتامین دی بر بیماحس و ادراک قسمت نوزدهمذرات کوانتومی زیر اتمی قلوتیراستامايا اراده آزاد توهم است یسرعت فکر کردن چگونه استمغز مادران و کودکان در زمچالش دیدگاه های سنتی در باز نظر علم اعصاب اراده آزواکسن ایرانی کرونا تولیدبخش بزرگی حس و ادراک ما اتاثیر گیاه خواری بر رشد وحس و ادراک قسمت سیزدهمروح رهاییمنابع انرژی از نفت و گاز ایا تکامل هدفمند استشباهت کیهان و مغزمغز به تنهایی برای فرهنگ چرا حجم مغز گونه انسان دراز تکینگی تا مغز از مغز توزوز گوشبرخی اختلالات عصبی مثانهتاثیر درجه حرارت بر عملکخارق العاده و استثنایی بپیشینیان انسان از هفت میریسدیپلام تنها داروی تایمنبع هوشیاری کجاست قسمت ابزار بقا از نخستین همانعلایم کمبود ویتامین E را نقش میدان مغناطیسی زمین نظریه تکامل در درمان بیماز تکینگی تا مغز از مغز تکلرال هیدرات برای خوابانبزرگترین خطایی که مردم متاثیر درجه حرارت بر عملکديدن با چشم بسته در خواب آیا ممکن است موش کور بی مرشد مغز فرایندی پیچیده امنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتابزار بقا از نخستین همانمقالاتنقش خرچنگ های نعل اسبی درهوش مصنوعی از عروسک های باز روده تا مغزکیهان خود را طراحی میکندتقویت سیستم ایمنیتسلیم شدن از نورون شروع مداروهای مصرفی در ام اسآیا انسان با مغز بزرگش اخزبان و کلمه حتی برای کسانمواد کوانتومی جدید، ممکنابزار بقای موجود زنده از نقص در تشخیص هیجانات عامهوش مصنوعی از عروسک بازی اضطراب و ترسکریستال زمان(قسمت دوم)تو یک جهان در مغز خودت هسجمجمه انسان های اولیهدر چه مرحله ای از خواب ، رآیا راهی برای رفع کم آبی سفرنامه سفر به بم و جنوب ماپروتیلیناثرات مضر ماری جواناهوش احساسیبی عدالتی در توزیع واکسن گامی در درمان بیماریهای توسعه برخی شغل ها با هوش جوسازی مدرنفلج بل، فلجی ترسناک که آندرمان تومورهای مغزی با اافزایش مرگ و میر سندرم کوسوپاپ ها یا ترانزیستورهامدارک ژنتیکی چگونه انساناختراع جدید اینترنت کوانهرچیز با یک تاب تبدیل به بیوگرافیتکامل زبانحمایت از طبیعتفرضیه ای جدید توضیح میدهدرگیری مغزی در سندرم کووانرژی تاریکسانسور بر بسیاری از حقایمسئولیت جدیدچگونه هموساپينس بر زمین ارتباط شگفت مغز انسان و فویروس مصنوعیبحتی علمی درباره تمایل بتاثیر ویروس کرونا بر مغز حس و ادراک قسمت هفتمرفتار اجتماعی انسان، حاصلوزالمعده(پانکراس)مصنوعايا اراده آزاد توهم است یشلیک فراموشیمغز چون ابزار هوش است دلیچاالش ها در تعیین منبع هواز نظر علم اعصاب اراده آزواکسن اسپایکوژنبخش بزرگتر کیهان ناشناختتاثیر گیاه خواری بر رشد وحس و ادراک قسمت ششمروزه داری متناوب، مغز را منابع انرژی از نفت و گاز ایجاد احساساتشباهت زیاد بین سلول هاي عمغز برای فراموشی بیشتر کچرا خشونت و تعصباز تکینگی تا مغز از مغز تیک پیشنهاد خوب برای آسان برخی بیماری ها که در آن بتاثیر درجه حرارت بر عملکخبر مهم تلسکوپ هابلپیشرفت های جدید علوم اعصریشه های مشترک حیاتمنبع هوشیاری کجاست قسمت ابزار بقا از نخستین همانعلایم کمبود ویتامین E را نقش محیط زندگی و مهاجرت دهفت چیز که عملکرد مغز تو از تکینگی تا مغز از مغز تکمردردبسیاری از بیماری های جدیتاثیر درجه حرارت بر عملکدی متیل فومارات(زادیوا)(آیا ما تنها موجودات زنده رشد مغز علت تمایل انسان بمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتابزار بقا از نخستین همانتاثیر ویتامین دی بر بیمانقش داروهاي مختلف معروف هوش مصنوعی از عروسک های بازدواج های بین گونه ای، رکیهانِ هوشیارِ در حال یاتلقین اطلاعات و حافظهتشنج چیستداروهای ام اسآیا احتمال دارد رویا از آزبان و بیان نتیجه ساختماموجود بی مغزی که می تواندابزار بقای موجود زنده از نقطه بی بازگشتهوش مصنوعی از عروسک تا کماطلاع رسانی اینترنتیکریستال زمان(قسمت سوم)تو پیچیده ترین تکنولوژی جنسیت و تفاوت های بیناییدر هم تنیدگی مرزها و بی مآیاما مقهور قوانین فیزیکسفرنامه سفر به بم و جنوب ماجرای جهل مقدساجزای پر سلولی بدن انسان هوش عاطفی بیشتر در زنانبیمار 101 ساله، مبتلا به سگامی در درمان بیماریهای توصیه های سازمان بهداشت جاذبه و نقش آن در شکلگیریفلج خوابدرمان تشنجافزایش سرعت پیشرفت علوم سوپاپ ها یا ترانزیستورهامروری بر تشنج و درمان هایادامه بحث تکامل چشمهزینه ای که برای اندیشیدبیوگرافیتکامل زبانحوادث روزگار از جمله ویرقلب و عقلدرگیری مغزی در سندرم کووانرژی تاریک که ما نمی توساخت شبکه عصبی مصنوعی با مستند جهان متصلچگونه واکسن کرونا را توزارتباط شگفت انگیز مغز انویرایش DNA جنین انسان، بربحث درباره پیدایش و منشا تاثیر ژنها بر اختلالات خحس و ادراک قسمت هفدهمرقیبی قدرتمند در برابر ملیس دگرامفتامین یا ویاسای نعمت من در زندگیمشلیک فراموشیمغز چگونه صداها را فیلتر ناتوانی از درمان برخی ویاز واقعیت امروز تا حقیقتواکسن اسپایکوژن ضد کرونابخش دیگری در وجود انسان هتاثیر گیاه خواری بر رشد وحس و ادراک سی و هفتمگزارش یک مورد جالب لخته وروزه داری و بیمار ی ام اس منابع انرژی از نفت و گاز ایرادهای موجود در خلقت بشباهت زیاد بین سلول هاي عمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟چرا در مغز انسان، فرورفتاز تکینگی تا مغز از مغز تیک آلل ژنتیکی که از نئاندبرخی بیماری های خاص که بدتاثیر درجه حرارت بر عملکخدا موجود استپیشرفتی مستقل از ابزار هرژیم های غذایی و نقش مهم منبع هوشیاری کجاست قسمت ابزار بقا از نخستین همانعلت خواب آلودگی بعد از خونقش نگاه از پایین یا نگاههفت سین یادگاری از میراث از تکینگی تا مغز از مغز تکمردرد ناشی از تنگی کانابسیاری از بیماری های جدیتاثیر رو ح و روان بر جسمدید تو همیشه محدود به مقدآیا مغز تا بزرگسالی توسعزمین زیر خلیج فارس تمدنی منبع هوشیاری کجاست؟(قسمابزار بقا از نخستین همانصفحه اصلینقش ذهن و شناخت در حوادث هوش مصنوعی از عروسک بازی استفاده از مغز، وزن را کمکیست کلوئید بطن سومتلاش هایی در بیماران قطع تشنج و حرکات شبه تشنجی قاداروهای تغییر دهنده ی سیآیا احتمال دارد رویا از آزبان و بیان، در سایه پیشرموجودات مقهور ژنها هستندابزار بقای موجود زنده از چند نرمش مفید برای کمردرهوش مصنوعی از عروسک تا کماطلاعات حسی ما از جهان، چکشف مکانیسم عصبی خوانش پتو جهانی هستی که خودش را جنسیت و تفاوت های بیناییدر هم تنیدگی کوانتومی و پآب زندگی است قسمت چهارمسفرنامه سفر به بم و جنوب ماده ی تاریکاجزایی ناشناخته در شکل گهوش عاطفی در زنان بیشتر ابیماری های مغز و اعصاب و گاهی لازم است برای فهم و توصیه های غیر دارویی در سجدایی خطای حسی استفلج خواب چیستدرمان جدید میگرن با انتی افسردگی و اضطراب در بیماسوپاپ ها یا ترانزیستورهامرکز هوشیاری، روح یا بدن اداراوون تنها داروی تاییهزینه سنگین انسان در ازابیان ژن های اسکیزوفرنی دتکامل زبان انسان از پیشیحافظه و اطلاعات در کجاست قیچی ژنتیکیدرگیری اعصاب به علت میتوانسان قدیم در شبه جزیره عساخت شبکه عصبی با الفبای مشکلات نخاعیچگونه آن شکری که می خوریمارتباط شگفت انگیز مغز انواقعیت فیزیکی، تابعی از بحثي درباره هوش و تفاوتهتاثیر کلام در آیات کلام بحس و ادراک قسمت هجدهمرموزی از نخستین تمدن بشرلا اکراه فی الدینای آنکه نامش درمان و یادششنا در ابهای گرم جنوب نیامغز ناتوان از توجیه پیداناتوانی در شناسایی چهره واکسن دیگر کرونا ساخته شبرنامه و ساختار پیچیده متاثیر گیاه خواری بر رشد وحس و ادراک- قسمت بیست و پگشایش دروازه جدیدی از طرروزه داری سلول های بنیادمنابع انرژی از نفت و گاز اگر میدانی مصیبت بزرگتر شرکت نورالینک ویدیویی ازمغز بزرگ چالش است یا منفعچراروياها را به یاد نمی آاز تکینگی تا مغز از مغز تیک جهش ممکن است ذهن انسانبرخی توجهات در ببمار پارتاثیر درجه حرارت بر عملکخطا در محاسبات چیزی کاملپاسخ گیاهان در زمان خوردرژیم های غذایی و نقش مهم منبع هوشیاری کجاست قسمت ابزار بقا از نخستین همانعماد الدین نسیمی قربانی نقش نظام غذایی در تکامل مهم نوع خواری در میان پیشیاز تکینگی تا مغز از مغز تکمردرد و علل آنبعد از کروناتاثیر رژیم گیاه خواری بر تاثیر رژیم گیاه خواری بر دژا وو یا اشنا پنداریآیا همه جنایت ها نتیجه بیزمان واقعیت است یا توهممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمابزار بقا از نخستین همانسوالات پزشکینقش روی و منیزیم در سلامتهوش مصنوعی از عروسک بازی استفاده از هوش مصنوعی در کاهش مرگ و میر ناشی از ابتلاشی برای درمان قطع نخاتشنج عدم توازن بین نورون داروهای ضد بیماری ام اس وآیا برای تولید مثل همیشه زبان و تکلم برخی بیماریهمیهمانهای ناخوانده عامل ابزار بقای موجود زنده از چند جهانیهوش مصنوعی از عروسک تا کماطلاعاتی عمومی در مورد مکشف مکانیسمی پیچیده در بتو دی ان ای خاص ميتوکندريجهل مقدسدر هم تنیدگی کوانتومی و دآب زندگی است قسمت اولسفری به آغاز کیهانماده ی خالیاحیای بینایی نسبی یک بیمهوش عاطفی در زنان بیشتر ابیماری گیلن باره و بیمارگاهی مغز بزرگ چالش استتوصیه هایی در مصرف ماهیجریان انرژی در سیستم های فلج دوطرفه عصب 6 چشمدرمان جدید کنترل مولتیپلالکتروتاکسی(گرایش و حرکسودمندی موجودات ابزی بر مرکز حافظه کجاستادراک ما درک ارتعاشی است هزاران سال چشم های بینا وبیست تمرین ساده برای جلوتکامل ساختار رگهای مغزی حافظه و اطلاعات در کجاست قیچی ژنتیکی تهدید یا فرصدرختان اشعار زمینانسان ها می توانند میدان ساختار شبکه های مغزی ثابمشکلات بین دو همسر و برخیچگونه انتظارات بر ادراک ارتباط غیرکلامی بین انساواقعیت چیستبحثی جالب درباره محدودیتتاثیر کپسول نوروهرب بر نحس و ادراک قسمت هشتمرمز و رازهای ارتباط غیر کلایو دوم دکتر سید سلمان فایمپلانت مغزی کمک میکند شناخت و معرفت، و نقش آن دمغز و سیر تکامل ان دلیلی نبرو و انرژی مداومواکسن دیگری ضد کرونا از دبرنامه ی مسلط ژنها در اختتاثیر گیاه خواری بر رشد وحساسیت روانی متفاوتپمبرولیزوماب در بیماری چروش مقابله مغز با محدودیمنابع انرژی از نفت و گاز اگر نیروی مغناطیس نباشد شش مرحله تکامل چشممغز بزرگ چالشهای پیش روچراروياها را به یاد نمی آاز تکینگی تا مغز از مغز تیک رژیم غذایی جدید، می توبرخی توصیه ها برای واکسیتاثیر درجه حرارت بر عملکخطا در محاسبات چیزی کاملپختگی پس از چهل سالگي به رژیم ضد التهابیمنبع هوشیاری کجاست قسمت ابزار بقا از نخستین همانعوامل موثر در پیدایش زبانقش نظریه تکامل در شناساهمیشه اطمینان تو بر خدا باز تکینگی تا مغز از مغز تکمردرد با پوشیدن کفش منابعد از کروناتاثیر رژیم گیاه خواری بر دژاوو یا آشناپنداریآیا هوش مصنوعی می تواند نزمان شگفت انگیزمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمابزار بقا از نخستین همانپیامهای کاربراننقش روزه داری در سالم و جهوش مصنوعی از عروسک بازی استفاده از سلول های بنیاکاهش التهاب ناشی از بیماتلاشی تازه برای گشودن معتشخیص ژنتیکی آتروفی های داروی فامپیریدین یا نورلآیا بزرگ شدن مغز فقط در دزبان و شناخت حقیقت قسمت چمیگرن سردردی ژنتیکی که بابزارهای پیشرفته ارتباط چندین ماده غذایی که ماننهوش مصنوعی از عروسک تا کماطلاعاتی عمومی در مورد مکشف ارتباط جدیدی از ارتبتولید مثل اولین ربات های جهان یکپارچهدر کمتر از چند ماه سوش جدآب زندگی است قسمت دومسقوط درون جاذبه ای خاص، چمبانی ذهنی سیاه و سفیداحیای بینایی نسبی یک بیمهوشیاری کوانتومیبیماری ای شبیه آلزایمر و گذر زمان کاملا وابسته به توضیحی ساده در مورد هوش مجریان انرژی در سیستم های فناوری هوش مصنوعی نحوه خدرمانهای بیماری پارکینسالگوبرداری از طبیعتسیلی محکم محیط زیست بر انمرکز حافظه کجاستادغام میان گونه های مختلهستي مادي ای که ما کوچکتربیش از نیمی از موارد انتقتکامل شناخت انسان با کشفحافظه و اطلاعات در کجاستقانون مندی نقشه ژنتیکی مدرد باسن و پا به دلیل کاهانسان جدید از چه زمانی پاسازگاری با محیط بین اجزامشکلات روانپزشکی پس از سچگونه باغبانی باعث کاهش ارتروز یا خوردگی و التهاواقعیت چیستبحثی در مورد نقش ویتامين تاثیر کپسول نوروهرب بر تحس و ادراک قسمت پنجمرمز بقای جهش ژنتیکیلبخند بزن شاید صبح فردا زایمپلانت نخاعی میتواند دشناسایی تاریخچه ی تکاملیمغز آیندگان چگونه است ؟نخاع ما تا پایین ستون فقراز آغاز خلقت تا نگاه انساواکسن سرطانبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱تاثیر گیاه خواری بر رشد وخفاش با شیوع همه گیری جدیپنج اکتشاف شگفت آور در موروش های صرفه جویی در ایجامنابع انرژی از نفت و گاز اگر نعمت فراموشی نبود بسششمین کنگره بین المللی سمغز بزرگ و فعال یا مغز کونزاع بین جهل و علم رو به پاز تکینگی تا مغز از مغز تیکی از علل محدودیت مغز امبرخی روش های تربیتی کودکتاثیر درجه حرارت بر عملکخطر آلودگی هواپروژه ی ژنوم انسانیرژیم غذایی حاوی تخم مرغ ومنبع هوشیاری کجاست قسمت ابزار بقا از نخستین همانعوامل ایجاد لغت انسانی و نقش هورمون های تیروئید دهمیشه عسل با موم بخوریماز تکینگی تا مغز از مغز تکنفرانس تشنج هتل کوثر اصبعد از کرونا دلخوشی بیهوکنگره بین المللی سردرد دبعد از کرونا دلخوشی بیهوتاثیر رژیم گیاهخواری بر دگرگونی های نژادی و تغییآیا هوش مصنوعی زندگی بشرزندگی هوشمند در خارج از زمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمابزار بقای موجود زنده از سایتهای دیگرنقش رژیم غذایی بر رشد و اهوش مصنوعی از عروسک بازی استفاده از سلول های بنیاکاهش دوپامین عامل بیماریتلاشی جدید در درمان ام استصویربرداری فضاپیمای آمداروی لیراگلوتیدآیا تکامل و تغییرات ژنتیزبان و شناخت حقیقت قسمت امیگرن شدید قابل درمان اسابزارهای بقا از نخستین هچه زیاد است بر من که در ایهوش مصنوعی از عروسک تا کماعداد بینهایت در دنیای مکشف جمجمه ای درکوه ایرهوتولید پاک و فراوان انرژیجهان یکپارچهدر آستانه ی موج پنجم کوویآب زندگی است قسمت سومسلول های بنیادی منابع و امباحث مهم حس و ادراکاحساس گذر سریعتر زمانهوش، ژنتیکی است یا محیطیبیماری ای شبیه ام اس مولتگربه شرودینگر و تاثیر مشتیوتیکسن داروی ضد جنونجریان انرژی در سیستم های فیلمی بسیار جالب از تغییدرهای اسرارآمیز و پوشیدهالتهاب شریان تمپورالسیاهچاله های فضایی منابعمرکز خنده در کجای مغز استادغام دو حیطه علوم مغز و هستی ما پس از شروعی چگال بیشتر کمردردها نیازی به تأثیر نگاه انسان بر رفتاحس چشایی و بویاییقانون جنگلدستورالعمل مرکز کنترل بیانسان عامل توقف رشد مغزستون فقرات انسان دو پا جلمشکلات روانپزشکی در عقب چگونه تکامل مغزهای کنونیارزش حقیقی زبان قسمت اولواقعیت های متفاوتبحثی در مورد نقش کلسیم و حس و ادراک قسمت بیست و چهرمز جهانلرزش ناشی از اسیب به عصباین پیوند نه با مغز بلکه شناسایی سلول های ایمنی امغز انسان ایا طبیعتا تمانخستین تصویر از سیاهچالهاز انفجار بزرگ تا انفجار واکسنی با تاثیر دوگانه ابرین نت به جای اینترنتتاثیر گیاه خواری بر رشد وخلاصه ای از مطالب همایش مپوست ساعتی مستقل از مغز دروش هایی ساده برای کاهش امنابع انرژی از نفت و گاز اگر نعمت فراموشی نبود بسصرع و درمان های آنمغز بزرگترین مصرف کننده نزاع بین علم و نادانی رو از تکینگی تا مغز از مغز تیافته های نوین علوم پرده برخی سلولهای عصبی در تلاتاثیر درجه حرارت بر عملکخطرات هوش مصنوعیپروژه ی ژنوم انسانیرژیم غذایی ضد التهابیمنبع هوشیاری کجاست قسمت ابزار بقا از نخستین همانعواملی که برای ظهور لغت انقش هورمون زنانه استروژنهمراهی نوعی سردرد میگرنیاز تکینگی تا مغز از مغز تکنگره بین المللی سردرد دتفکر خلا ق در برابر توهم تاثیر عصاره تغلیظ شده گیدانش بی نهایتآیا هوش ارثی دریافتی از پزندگی زمینی امروز بیش از منبع هوشیاری کجاست؟(قسمابزار بقای موجود زنده از نقش رژیم غذایی در رشد و اهوش مصنوعی از عروسک بازی استفاده از سلول های بنیاکاهش سن بیولوژیکی، تنها تمایل زیاد به خوردن بستنتصادف یا قوانین ناشناختهداروی تشنجی دربارداریآیا جنین انسان، هوشمندی زبان و شناخت حقیقت قسمت دمیدان مغناطيسي زمین بشر ابزارهای بقا ازنخستین همنهایت معرفت و شناخت درک عهوش مصنوعی از عروسک تا کمبلندی در ذهن ما درک بلندیگل زندگیتولید سلولهای جنسی از سلجهان کنونی و مغز بزرگتریدر درمان بیماری مولتیپل آزمون ذهنی گربه شرودینگرسلول عصبی شاهکار انطباق مجموعه های پر سلولی بدن ماحساسات کاذبهیچ کاری نکردن به معنی چیبیماری اسپینال ماسکولار گزیده ای از وبینار یا کنفتکنولوژی جدید که سلول هاجستجوی متن و تصویر به صورفیزیک مولکولها و ذرات در درک فرد دیگر و رفتارهای اامیوتروفیک لترال اسکلروسیاهچاله و تکینگی ابتدایمرگ چیستنوروز یا روز پایانیارتقا و تکامل سنت آفرینش و هر کس تقوای خدا پیشه کنبا هوش مصنوعی خودکار روبتئوری تکامل امروز در درمحس و ادراک (قسمت اول )قانون جنگلذهن ما از در هم شکستن منبانسانیت در هم تنیده و متصسخن پاک و ثابتمشاهده گر جدای از شیء مشاچگونه جمعیت های بزرگ شکل ارزش حقیقی زبان قسمت دومواقعیت و مجازبحثی در مورد عملکرد لوب فحس و ادراک قسمت بیست و یکروی و منیزیم در تقویت استلرزش عضله یا فاسیکولاسیواینکه به خاطرخودت زندگی شواهدی از نوع جدیدی از حامغز انسان برای ایجاد تمدنخستین روبات های زنده ی جاز بحث های کنونی در ویروسواسطه ها د رمسیر ایجاد مغبرای پیش بینی آینده مغز دتاثیر گیاه خواری بر رشد وخونریزی مغز در سندرم کووپیموزایدروش صحبت کردن در حال تکاممنابع انرژی از نفت و گاز اگر با مطالعه فیزیک کوانضررهای مصرف شکر و قند بر مغز حریص برای خون، کلید تنزاع بین علم و جهل رو به پاز تکینگی تا مغز از مغز تیادگیری مهارت های جدید دبرخی سيناپسها طی تکامل و تاثیر درجه حرارت بر عملکدفاع در برابر تغییر ساختپرواز از نیویورک تا لوس آراه فراری نیستمنبع هوشیاری کجاست قسمت ابزار بقا از نخستین همانعوارض ازدواج و بچه دار شدنقش ویتامین K در ترمیم اسهندسه ی پایه ایاز تکینگی تا مغز از مغز ت