دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

هم نوع خواری در میان پیشینیان انسان نقش تغییرات آب و هوایی بر رفتارهای انسان

خوردن، هدفی برای بقا است و در این مسیر گاهی خوردن از شکل طبیعی خود خارج میشود. این خروج از حالت طبیعی و عادی، محدود به عادت های بد تغذیه به دلیل عادت کردن به طعم غذای خاص یا برخی بیماری های پرخوری نیست. برخی از عادت های ناپسند و زشت تغذیه، ناشی از ناچاری است و مثلا نمونه آن را در جهان امروز در قالب فقر وسیع جهانی و از میان رفتن بسیاری از گونه های حیوانی تاثیر گذار در اکوسیستم به دلیل آلودگی هوا و تاثیر زیان بار گلخانه ای حرارتی، شاهد هستیم.
در شرایط دشوار تغذیه ای، انسان برای بقای خود ممکن است دست به خوردن هر غذایی بزند؛ هرچند برخی از این غذاها ممکن است برای ما ناپسند باشد و ممکن است این غذای زیان بار و نفرت انگیز، زیان های بسیاری را داشته باشد ولی ناچار شدن، انسان را به خوردن این غذاها می کشاند.
الگوهای ارزنده غذایی که امروز به دلیل پیشرفت های پزشکی در عرصه دانشگاه های مطرح جهان ارائه میشود، آرمانی است که واقعا امروز در دسترس بسیاری نیست و در طول تاریخ تکاملی انسان هم در دسترس نبوده است. پس شگفت انگیز نیست در دوره هایی شاهد عادت های بسیار عجیب تغذیه و حتی هم نوع خواری بوده باشیم.
این، وقتی بیشتر احتمال دارد که بدانیم در بسیاری از دوره های تکامل طولانی انسان، به دلیل وضعیت خاص مغز و رفتارهای ناشی از آن و نبودن تعالیم ارزنده و پیشرفت دانش، محدودیت های خاصی هم در تغذیه، برای افراد وجود نداشته است.
در نبود دنشگاه ها و آموزش ها و تحقیقات علمی آماری، مورد انتظار است، پیشینیان ما دست به تغذیه های بسیار ناپسند و عجییب زده باشند؛ به خصوص در شرایطی که قحطی و گرسنگی، بر آنها فشار آورده باشد!
مشابه این حالت هنوز در برخی قبایل ابتدایی آفریقایی دیده میشود.
بر اساس بحث های جدید ژنتیک، برخی از این قبایل ممکن است از ریشه انسان جدید مهاجر از منطقه بین النهرین باشند، ولی نبود برنامه های آموزشی به خصوص آموزش انبیای الهی در میان آنها سبب شده است در بسیاری موارد مانند زبان و رفتار و عادت ها و روش تهیه غذا و ساختن منزل، بسیار مبتدی باشند.(برای آشنایی بیشتر با برخی از این قبایل ابتدایی در آفریقا و نقش نبود آموزش های مدون و الهی، در عقب مانده بودن آنها، توصیه میشود به پایان نامه دکتر عباس طاهر تحت عنوانعوامل ایجاد کننده لغت انسانی در دانشکده پژوهش های برتردینی و لغوی در نجف اشرف زیر نظر امام احمد الحسن مراجعه شود.)
دانشمندان در یکی از غارها در دهه نهم قرن گذشته، دلایلی ترسناک را بر این واقعیت کشف کردند که بشریت، گوشت خود را می خوردند!
قربانیان آنها نه نفر از نئاندرتال بودند که در فرانسه امروز زندگی میکردند و حدود یکصد هزار سال قبل، توسط همنوعان خود خورده شدند.
پژوهشگران فرانسوی البین دیولورو امانوئل دیسلو در مقاله ای در مجله ارکئولوژیک ساینس، تصویری را از انسان نئاندرتال قبل از دوره یخبندان منتشرکردند. دانشمندان قبلا در سایت های باستان شناسی دیگری در کرواسی و اسپانیا و بلژیک، بقایایی را پیدا کرده بودند که نشان دهنده خوردن گوشت انسان توسط نئاندرتال بود ولی چیزی کافی برای تفسیر این رفتار، پیدا نکردند.
آیا این کاری برای بقا یا آیینی مذهبی بوده است؟
دانشمند باستان شناسیمیشل لانگریاز دانشگاه گریفیت استرالیا میگوید: خوردن گوشت بشر، از موارد مهم و قابل توجه است، زیرا آن را امری زشت و نفرت انگیز میدانیم.
ولی امروز پژوهشگران به اینجا رسیده اند که اثر گلخانه ای، سبب شد دو کودک یا تعداد دیگری از نئاندرتال، شکار همنوعان خود شوند. تغییرات آب و هوایی سبب شد نئاندرتال به خوردن گوشت بشر روی بیاورند و این، باعث بقای انسان نئاندرتال در دوره قبل از یخبندان بود. پژوهش ها بر برخی بقایای نئاندرتال، آن را بهعنوان دلیلی بر خوردن گوشت انسان توسط آنها بیان کرده است.
این نخستین پژوهشی است که نشان می دهد نئاندرتال گوشت هم نوعان خود را میخوردند. دانشمندان فهمیده اند تغییرات سریع در محیط زیست که همراه با افزایش درجه حرارت سیاره بوده است، شاید منجر به انقراض برخی گونه های حیوانی ای شده است که نئاندرتال از آن تغذیه میکردند و این، سبب شد برای پر کردن شکم خود به دیگر منابع غذایی روی بیاورند.
پژوهشگران، طبقه ای رسوبی را در غاری به نام بوم مولا جیرسیدر جنوب شرق فرانسه پیدا کردند و کاوش های گروه دیگری از دانشمندان را در سال1999 کشف کردند که 120 استخوان نئاندرتال را مشخص میکرد و بر آنها آثاری از تلاش برای خوردن آن، وجود داشت؛ مانند آسیب به وسیله ابزارهای سنگی و استخوان هایی که کاملا کنده شده بود و استخوان های انگشت که به نظر می رسید با دندان نئاندزتال و نه دندان حیوان شکارچی دیگری، آسیب دیده بود.

در سال 2014 مجموعه دیگری از پژوهشگران لایه های رسوبی را در غاری به عمق هشت متر پیدا کردند. و آن را به نوزده طبقه تقسیم کردند و این طبقه ها همگام با سه تغییر آب و هوایی بود و پژوهشگران بر طبقه پانزده، توجه نمودند و آن طبقه ای گلین از رسوب ها به عمق چهل سانتیمتر بود و مساحتی را می پوشاند که بین سی تا چهل متر از زمین غار وسعت داشت.
رسوب های بزرگ و استخوان حیوانات در این طبقه به خوبی حفظ شده بود و به دانشمندان اجازه میداد نمونه تصویری محیط زیست را حدود 120 تا 130 هزار سال قبل، بازسازی کنند. دانشمندان کشف کردند آب و هوا در منطقه، گرمتر از آن چیزی بود که اکنون وجود دارد و تحول آب و هوای سرد و سخت، به هوای گرم، به سرعت رخ داده است.
ایمانوئل دیسلویکی از مشارکان در پژوهش و محقق دستیار در دانشگاه نیس انتیبولیسدر فرانسه به مجله کوسموسمیگوید:
تغییرات آب و هوایی در دوره میان آخرین عصر یخبندان و بعد از آن، ناگهانی و بسیار سریع بود و این، فقط بر اساس مقیاس های زمین شناسی نبود بلکه بر اساس مقیاس های بشری هم بود و شاید شرایط آب و هوایی در طی فقط چند نسل، تعییر یافته باشد.
بقایای گوزن شمالی و ماموت و برخی موش های کوچک و لاموس قبل از تغییرات آب و هوایی و بعد ازآن پیدا شده است. اما در دوره وجود نئاندرتال، دمای بالا در منطقه سبب شد بسیاری پستانداران بزرگ، از میان بروند و جای آن را جوندگان و زرافه و افعی هایی بگیرد که از مدیترانه مهاجرت نمودند.
برخی افراد نئاندرتال پس از از میان رفتن گونه های حیوانی ای- که در منطقه بود- به خوردن هر چیزی که داشتند، پرداختند و از جمله آنها همسایگانشان بود. بقایای مینای دندان در افرادی که در غار بوم مولا جیرسی بودند، دوره های سخت را نشان میداد.
و این علامتی متمایز است که دوره های دشوار مانند بیماری و سوء تغذیه برای آنها باقی گذاشت.
دیسلو میگوید: نئاندرتال در دوره کوتاهی ناچار شدند همه همنوعان خود را به دلیل نیاز و برای بقا بخورند.
لانگلی میگوید: : این اولین بار است که دلایلی مناسب برای اقدام نئاندرتال در دوره های سخت پیدا میکنیم که نشان میدهد آنها به رفتارهای نادر و افراطی برای نجات، دست میزدند. انسان جدید وقتی دچار شرایط مشابه شود به این نوع از رفتار، پناه میبرد. خوردن برخی از نئاندرتال ها توسط برخی دیگر، بخشی از نظام غذایی آنها نبوده است زیرا بدن آنها کالری حرارتی کافی مانند حیوانات دیگر مثل آهو را نداشت. اما نزدیک به صدها گونه از مشابهان انسان از کسانی که در آن زمان در اروپای غربی ساکن بودند قربانی ای خوب برای شکار نئاندرتال بودند.
حالات جدید خوردن گوشت بشر در جنگ جهانی دوم رخ داد و این زمانی بود که هواپیمای خطوط هوایی اروگوئه در سفر شماره 571 در سال 1972 سقوط کرد.
همکاران مقاله می گویند: خوردن گوشت بشر، منحصر به نئاندرتال نبوده است بلکه بشر و نزدیکان او از ابتدای دوره سنگی قدیم تا زمان برونزی وبعد از آن اینگونه میکردند و از این رو شایسته نیست به رفتار خوردن گوشت بشر- که نئاندرتال ها از روی ناچاری و گرسنگی در غار بوم مولا جیرسی انجام میدادند- اینطور بنگریم که رفتاری وحشیانه یا غیر انسانی بوده است؛ بلکه سازگاری ای ناگهانی در دوره موقت آب و هوای دشوار بوده است.
دیسلو میگوید: دور نمی دانیم حالت های دیگری رخ داده باشد که نئاندرتال در آن گوشت بشر را به خاطر عادت های فرهنگی یا آیینی خورده باشند و تاکید میشود آنها این کار را کرده اند ولی این با خوردن گوشت بشر که در غار یوم مولا جیرسی مشاهده کردیم متفاوت است.
تغییر شرایط محیطی، بسیاری از پیشینیان ما را وادار به کارهای عجیب و نادرست کرده است و بعید نیست دگرگونی های آب و هوایی ایندگان ما را وادار به این موارد عجیب کند؛ به خصوص وقتی محروم بودن نسل امروز را در بسیاری از کشورها از بسیاری تعالیم ارزنده دانشگاهی بدانیم.
https://www.ibelieveinsci.com/?p=96540&fbclid=IwAR2-ihq7gqQss6_EbpLo4nBKEXUrOamllpmRA0rUz3JRkJ8ZttlVVLqxjXo

أنا أصدق العلم


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان روش هاي جدیدی پیشرفتی مستقل از ابزار همجموعه های پر سلولی بدن مسیاهچاله و تکینگی ابتدایابزارهای بقا از نخستین هچرا حیوانات سخن نمی گوینبا هوش مصنوعی خودکار روبتاثیر انتخاب از طرف محیط هیچگاه از فشار و شکست نتردر چه مرحله ای از خواب ، رآیا واکنش های یاد گرفته ومرز بین انسان و حیوان کجاسرگیجه از شایعترین اختلااختلال در شناسایی حروف و هفت سین یادگاری از میراث بحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E در چه مواد غذایدرمان جدید میگرن با انتی آیا دلفین ها میتوانند بامغز و سیر تکامل ان دلیلی شاهکار قرنارتباط بین هوش طبیعی و هوهوش مصنوعی از عروسک بازی برخی بیماری ها که در آن بتازه های اسکیزوفرنی(جنوورزش هوازی مرتب خیلی به قذهن ما از در هم شکستن منبالتهاب شریان تمپورالمغز بزرگ چالشهای پیش روعلم به ما کمک میکند تا مواز نظر علم اعصاب اراده آزبسیاری از بیماری های جدیتغییرات تکاملی سر انسان ژنها نقشه ایجاد ابزار هوفرایند تکامل و دشواری هاروزه داری سلول های بنیاداولین مورد PML به دنبال تکنقش ژنتیک در درمان اختلامقالاتاز تکینگی تا مغز از مغز تتلاشی تازه برای گشودن معحمله ویروس کرونا به مغزکودکان خود را مشابه خود تلرزش ناشی از اسیب به عصبراه های جدید برای قضاوت رایا بیماری ام اس (مولتیپنقش سجده بر عملکرد مغزاز تکینگی تا مغز از مغز تتوسعه هوش مصنوعی قادر اسخواب سالم عامل سلامتی و یکشف مکانیسم عصبی خوانش پمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتزبان و بیان نتیجه ساختماابزار بقا از نخستین هماننوار مغزی روشی مهم در تشخاستخوان های کشف شده، ممکتأثیر نگاه انسان بر رفتادو ویژگی انتزاع و قدرت تجگذر زمان کاملا وابسته به مواد کوانتومی جدید، ممکنسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانچگونه جمعیت های بزرگ شکل بیماری ای شبیه آلزایمر و تاثیر کتامین در درمان پاهوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان روشی برای تبدیپاسخ گیاهان در زمان خوردمحل درک احساسات روحانیسیاره ابلهانابزارهای بقا ازنخستین همچرا حجم مغز گونه انسان دربار سنین ابزار هوشمندی اتاثیر احتمالی عصاره تغلیهاوکينگ پیش از مرگش رسالدر هم تنیدگی کوانتومی و پآیا گذشته، امروز وآینده مزایای شکلات تلخ برای سلسربازان ما محققا غلبه می اختلالات مخچههم نوع خواری در میان پیشیبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین دی گنجینه ای بزردرمان جدید کنترل مولتیپلآیا دست مصنوعی به زودی قامغز آیندگان چگونه است ؟شبیه سازی میلیون ها جهان ارتباط شگفت مغز انسان و فهوش مصنوعی از عروسک بازی برخی بیماری های خاص که بدتازه های بیماری پارکینسوورزش هوازی ، بهترین تمریذهن چند جانبه نیازمند نگامیوتروفیک لترال اسکلرومغز بزرگ و فعال یا مغز کوعلایم کمبود ویتامین E را از نظر علم اعصاب اراده آزبعد از کروناثبت امواج الکتریکی در عصژنها ، مغز و ارادهفرایند حذف برخی اجزای مغروش مقابله مغز با محدودیاولین مورد پیوند سر در اننقش گرمایش آب و هوا در همتاثیر ویتامین دی بر بیمااز تکینگی تا مغز از مغز تتلاشی جدید در درمان ام اسحوادث روزگار از جمله ویرکوری گذرای ناشی از موبایلزوم سازگاری قانون مجازاراه پیروزی در زندگی چیستایا بدون زبان میتوانیم تنقش غذاها و موجودات دريااز تکینگی تا مغز از مغز تتوسعه برخی شغل ها با هوش خواب عامل دسته بندی و حفطکشف مکانیسمی پیچیده در بمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتابزار بقا از نخستین هماننورون هاي مصنوعی می تواناستروژن مانند سپر زنان دتئوری تکامل امروز در درمدو برابر شدن خطر مرگ و میگربه شرودینگر و تاثیر مشموجود بی مغزی که می تواندسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانچگونه حافظه را قویتر کنیبیماری ای شبیه ام اس مولتبیماری اضطراب عمومیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی به کمک هوش طبیداروهای مصرفی در ام اسپختگی پس از چهل سالگي به محل درک احساسات روحانی دسیاره ابلهانابزارهای بقای از نخستین چرا خشونت و تعصببارداری بدون رحمتاثیر ترکیبات استاتین (سهاوکينگ پیش از مرگش رسالدر هم تنیدگی کوانتومی و دآیا آگاهی پس از مرگ از بیمسیر دشوار تکامل و ارتقاسردرد میگرن در کودکاناختلالات حرکتی در انسانهمیشه اطمینان تو بر خدا ببحثی درباره احساسات متفاتاثیر درجه حرارت بر عملکویرایش DNA جنین انسان، بردرمانهای بیماری پارکینسآیا رژیم غذایی گیاهی سلامغز انسان ایا طبیعتا تماشبیه سازی سیستم های کوانارتباط شگفت انگیز مغز انهوش مصنوعی از عروسک بازی برخی توجهات در ببمار پارتبدیل تراکت صوتی مصنوعی ورزش و میگرنرفتار اجتماعی انسان، حاصامید نیکو داشته باش تا آنمغز حریص برای خون، کلید تعلایم کمبود ویتامین E را از آغاز خلقت تا نگاه انسابعد از کروناجمجمه انسان های اولیهژنهای مشترک بین انسان و وفرد حساس از نظر عاطفی و بروش های صرفه جویی در ایجااولین تصویر در تاریخ از سنقش آتش در رسیدن انسان بهصفحه اصلیاز تکینگی تا مغز از مغز تتمایل زیاد به خوردن بستنحافظه و اطلاعات در کجاست کی غایب شدی تا نیازمند دللزوم سازگاری قانون مجازاراست دستی و چپ دستیایا تکامل هدفمند استنقش غذاها و موجودات دريااز تکینگی تا مغز- از مغز توصیه های سازمان بهداشت خودآگاهی و هوشیاريکشف ارتباط جدیدی از ارتبمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمزبان و بیان، در سایه پیشرابزار بقا از نخستین هماننورون های ردیاب حافظهاسرار بازسازی اندام هاتئوری تکامل در پیشگیری و دو برابر شدن خطر مرگ و میگزیده ای از وبینار یا کنفموجودات مقهور ژنها هستندسفری به آغاز کیهانابزار بقای موجود زنده از نگاه محدود و تک جانبه، مشبیماری بیش فعالیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در کامپیوترهاداروهای ام اسپرورش مغز مینیاتوری انسامحدودیت های حافظه و حافظسیر آفرینش از روح تا مغز ابزارهای دفاعی و بقای موچرا در مغز انسان، فرورفتبازگشت از آثار به سوی خداتاثیر دوپامین و سروتونینهدف یکسان، در مسیرهای متدر کمتر از چند ماه سوش جدآیا امکان بازسازی اندامهمشکلات نخاعیسردرد و علتهای آناختلالات صحبت کردن در انهمیشه عسل با موم بخوریمبحثی درباره احساساتی غیرتاثیر درجه حرارت بر عملکواکنش های ناخودآگاه و تقدرک فرد دیگر و رفتارهای اآیا رژیم غذایی گیاهی سلامغز انسان برای ایجاد تمدشبکه های مصنوعی مغز به درارتباط شگفت انگیز مغز انهوش مصنوعی از عروسک بازی برخی توصیه ها برای واکسیتبدیل سلولهای محافط به سورزش بهترین درمان بیش فعرقیبی قدرتمند در برابر مامید درمان کرونا با همانمغز زنان جوانتر از مغز مرعلت خواب آلودگی بعد از خواز انفجار بزرگ تا انفجار بعد از کرونا دلخوشی بیهوجنسیت و تفاوت های بیناییژنهای هوش ، کدامندفرضیه ای جدید توضیح میدهروش هایی ساده برای کاهش ااولین سلول مصنوعینقش انتخاب از طرف محیط، نسوالات پزشکیاز تکینگی تا مغز از مغز تتمدن قدیمی ای در جنوب ایرحافظه و اطلاعات در کجاست کیست کلوئید بطن سوممقاومت به عوارض فشار خون رجزخوانی هایی که امروز بایرادهای موجود در خلقت بنقش غذاها و موجودات دريااز تکینگی تا مغز- از مغز توصیه های غیر دارویی در سخودآگاهی و هوشیاريکشف جمجمه ای درکوه ایرهومنبع هوشیاری کجاست؟(قسمزبان و تکلم برخی بیماریهابزار بقا از نخستین هماننوروپلاستیسیتی چیستاصول سلامت کمرتا 20 سال آینده مغز شما به دوچرخه سواری ورزشی سبک و گزارش یک مورد جالب لخته ومیهمانهای ناخوانده عامل سقوط درون جاذبه ای خاص، چابزار بقای موجود زنده از نگاه انسان محدود به ادرابیماری تی تی پیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وحداروهای ضد بیماری ام اس وآلودگی هوا و ویروس کرونامخچه فراتر از حفظ تعادلسیستم تعادلی بدناثر مضر مصرف طولانی مدت رچراروياها را به یاد نمی آبازگشت به ریشه های تکاملتاثیر دپاکین بر بیماری مهدف از تکامل مغزدر آستانه ی موج پنجم کوویآیا انسان با مغز بزرگش اخمشکلات بین دو همسر و برخیسردرد تنشناختراع جدید اینترنت کوانهمراهی نوعی سردرد میگرنیبخش بزرگتر کیهان ناشناختتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن های شرکت فایزر آمردرک و احساسآیا راهی برای رفع کم آبی مغز انسان برای شادمانی طشباهت مغز با کیهان مادیارتباط غیرکلامی بین انساهوش مصنوعی از عروسک بازی برخی روش های تربیتی کودکتری فلوپرازینورزش در کمر دردفلج بل، فلجی ترسناک که آنرموزی از نخستین تمدن بشرامگا سه عامل مهم سلامتمغزهای کوچک بی احساسعوامل موثر در پیدایش زبااز بحث های کنونی در ویروسبعد از کرونا دلخوشی بیهوجنسیت و تفاوت های بیناییژنهای حاکم بر انسان و انسقیچی ژنتیکیروش صحبت کردن در حال تکاماوکرلیزوماب داروی جدید شنقش اتصالات بین سلولهای پیامهای کاربراناز تکینگی تا مغز از مغز تتمدن بشری و مغز اخلاقیحافظه و اطلاعات در کجاستکاهش مرگ و میر ناشی از ابمقابله با کرونا با علم اسرشته نوروایمونولوژی و نقاگر نعمت فراموشی نبود بسنقشه مغزی هر فرد منحصر بهاز تکینگی تا مغز- از مغزتتوصیه هایی در مصرف ماهیخورشید مصنوعیگمان میکنی جرمی کوچکی در منبع هوشیاری کجاست؟(قسمزبان و شناخت حقیقت قسمت چابزار بقا از نخستین هماننوشیدن چای برای مغز مفید اضطراب و ترستاثیر مشاهده بر واقعیت بديدن با چشم بسته در خواب گشایش دروازه جدیدی از طرمیگرن سردردی ژنتیکی که بسلول های بنیادی منابع و اابزار بقای موجود زنده از نگاه از درون مجموعه با نگنگاهی بر قدرت بینایی درابیماری دویکتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وحداروی فامپیریدین یا نورلآلزایمرمخچه ، فراتر از حفظ تعادلسیستم دفاعی بدن علیه مغز اثرات فشار روحی شدیدچراروياها را به یاد نمی آبازسازي مغز و نخاع چالشی تاثیر داروهای ضد التهاب هدف از خلقت رسیدن به ابزادر درمان بیماری مولتیپل آیا احتمال دارد رویا از آمشکلات روانپزشکی پس از سسردرد سکه ایادامه بحث تکامل چشمهوموارکتوس ها ممکن است دبخش دیگری در وجود انسان هتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کووید 19 چیزهایی که درک احساسات و تفکرات دیگآیاما مقهور قوانین فیزیکمغز انسان برای شادمانی طشباهت زیاد بین سلول هاي عارتروز یا خوردگی و التهابرخی سلولهای عصبی در تلاتری فلوپرازینوزوز گوشفلج خوابرمز و رازهای ارتباط غیر کامروز دانش ژنتیک هیچ ابهمغزتان را در جوانی سیم کشعوامل ایجاد لغت انسانی و از تلسکوپ گالیله تا تلسکتفکر خلا ق در برابر توهم جهان کاملی در اطراف ما پرکلرال هیدرات برای خوابانقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصروشهای نو در درمان دیسک بايندگان چگونه خواهند دیدنقش حفاظتی مولکول جدید دسایتهای دیگراز تکینگی تا مغز از مغز تتمساح حد واسط میان مغز کوحس چشایی و بویاییکاهش التهاب ناشی از بیماملاحظات بیهوشی قبل از جررشد مغز علت تمایل انسان باگر نعمت فراموشی نبود بسنقشه های مغزی جدید با جزیاز تکینگی تا مغز، از مغز توضیحی ساده در مورد هوش مخانواده پایدارگنجینه ای به نام ویتامین منبع هوشیاری کجاست؟(قسمزبان و شناخت حقیقت قسمت اابزار بقا از نخستین هماننوعی سکته مغزی ، وحشتناک اطلاعات حسی ما از جهان، چتاثیر نگاه ناظر هوشیار بدی متیل فومارات(زادیوا)(پمبرولیزوماب در بیماری چمیگرن شدید قابل درمان اسسلول عصبی شاهکار انطباق ابزار بقای موجود زنده از ابزار بقای موجود زنده از نگاهی بر توانایی اجزاي ببیماری ضعف عضلات نزدیک بتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درمانگر کامپیداروی لیراگلوتیدآمارهای ارائه شده در سطح مخچه ابزاري که وظیفه آن فسکته مغزیاثرات مفید قهوهنزاع بین جهل و علم رو به پبحتی علمی درباره تمایل بتاثیر داروی ضد تشنج سدیم هزینه ای که برای اندیشیددرمان های اسرار آمیز در آآیا احتمال دارد رویا از آمشکلات روانپزشکی در عقب سرعت فکر کردن چگونه استاداراوون تنها داروی تاییهوش مصنوعی می تواند بر احبرنامه و ساختار پیچیده متاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا و گشودن پنجردرک تصویر و زبان های مخلتآزمون ذهنی گربه شرودینگرمغز انسان رو به کوچک تر ششباهت زیاد بین سلول هاي عارزش حقیقی زبان قسمت اولبرخی سيناپسها طی تکامل و تسلیم شدن از نورون شروع میک پیشنهاد خوب برای آسان فلج خواب چیسترویا و خبر از آیندهانفجار و توقف تکاملی نشامغزتان را در جوانی سیمکشعواملی که برای ظهور لغت ااز تلسکوپ گالیله تا تلسکتفاوت مغز انسان و میمون هجهش های ژنتیکی مفید در ساکمردرد و علل آنقانون مندی نقشه ژنتیکی مروشهای شناسایی قدرت شنواايا اراده آزاد توهم است ینقش حیاتی تلومر دی ان آ داز تکینگی تا مغز از مغز تتنفس هوازی و میتوکندریحس و ادراک (قسمت اول )کاهش دوپامین عامل بیماریممانتین یا آلزیکسا یا ابزمین زیر خلیج فارس تمدنی اگر تلاش انسان امروز برانقص در تشخیص هیجانات عاماز تکینگی تا مغز، از مغز تکنولوژی جدید که سلول‌هخارق العاده و استثنایی بگویید نوزده و ایمنی ساکتمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمزبان و شناخت حقیقت قسمت دابزار بقا از نخستین هماننیاز به آموزش مجازی دیجیاطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر نگاه و مشاهده ناظر دژا وو یا اشنا پنداریپنج اکتشاف شگفت آور در مومیدان مغناطيسي زمین بشر سلولهای ایمنی القا کنندهابزار بقای موجود زنده از ناتوانی از درمان برخی ویبیماریهای تحلیل عضلانی اتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درخدمت خلق وحداروی تشنجی دربارداریآن چیزی که ما جریان زمان مدارک ژنتیکی چگونه انسانسانسور از روی قصد بسیاری اثرات مضر ماری جوانانزاع بین علم و نادانی رو بحث درباره پیدایش و منشاتاثیر درجه حرارت بر عملکهزینه سنگین انسان در ازادرمان های بیماری آلزایمرآیا برای تولید مثل همیشه مشاهده آینده از روی مشاهشلیک فراموشیادغام میان گونه های مختلهوش مصنوعی و کشف زبان هایبرنامه ی مسلط ژنها در اختتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا از حقیقت تاتدرک حقیقت نردبان و مسیری آسيب میکروواسکولاریا آسمغز انسان رو به کوچکتر شدشرکت نورالینک ویدیویی ازارزش حقیقی زبان قسمت دومبرداشت مغز ما از گذر زمانتشنج چیستیک آلل ژنتیکی که از نئاندفلج دوطرفه عصب 6 چشمرویا بخشی حقیقی از زندگی انواع سکته های مغزینقش قهوه در سلامتیعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکنیکی تا مغز از مغز تتفاوت ها و تمایزها کلید بجهش های ژنتیکی غیر تصادفکمردرد با پوشیدن کفش مناقانون جنگلروشی برای بهبود هوش عاطفايا اراده آزاد توهم است ینقش خرچنگ های نعل اسبی دراز تکینگی تا مغز از مغز تتنفس هوازی و میتوکندریحس و ادراک (قسمت دوم )کاهش سن بیولوژیکی، تنها منابع انرژي پاک سرچشمه حزندگی هوشمند در خارج از زابزار هوش در حال ارتقا ازنقطه بی بازگشتاز تکینگی تا مغز، از مغز تکنولوژی جدید که سلول‌هخدا موجود استگوشه بیماری اتوزومال رسسمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمزبان و شناخت حقیقت قسمت سابزار بقا از نخستین همانچیزی خارج از مغزهای ما نیاطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر نگاه انسان بر رفتادژاوو یا آشناپنداریپوست ساعتی مستقل از مغز دمیدازولام در درمان تشنج سلولهای بنیادی مصنوعی درابزار بقای موجود زنده از ناتوانی در شناسایی چهره بیهوش کردن در جراحی و بیمتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی ساخته هوش طبیداروی جدید s3 در درمان ام آیا ممکن است موش کور بی ممروری بر تشنج و درمان هایسانسور بر بسیاری از حقایاجزای پر سلولی بدن انسان نزاع بین علم و جهل رو به پبحثي درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکهزاران سال چشم های بینا ودرمان های جدید میگرنآیا بزرگ شدن مغز فقط در دمطالعه ای بیان میکند اهدشلیک فراموشیادغام دو حیطه علوم مغز و هوش مصنوعی گوگل به کمک تشبرین نت به جای اینترنتتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا ساخته شده تودرک عمیق در حیواناتآسیب ها ناشی از آلودگی هومغز ایندگان چگونه استشش مرحله تکامل چشمارزش حقیقی زبان قسمت سومبررسي علل احتمالي تغيير تشنج و حرکات شبه تشنجی قایک جهش ممکن است ذهن انسانفناوری هوش مصنوعی نحوه خرویا تخیل یا واقعیتانگشت نگاری مغز نشان میدنقش مهاجرت در توسعه نسل اعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های بین زن و مرد فقجهشهای مفید و ذکاوتی که دکنفرانس تشنج هتل کوثر اصقانونمندی و محدودیت عالمروشی جدید در درمان قطع نخای آنکه نامش درمان و یادشنقش داروهاي مختلف معروف از تکینگی تا مغز از مغز تتو دی ان ای خاص ميتوکندريحس و ادراک قسمت چهارمکایروپاکتیک چیستمنابع انرژی از نفت و گاز زونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقا از نخستین همانچند نرمش مفید برای کمردراز تکینگی تا مغز، از مغز تکامل مادی تا ابزار هوشمخطا در محاسبات چیزی کاملگوشت خواری یا گیاه خواریمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمزبان شناسی مدرن در سطح سلابزار بقا از نخستین همانچگونه مغز پیش انسان یا همبلندی در ذهن ما درک بلندیتاثیر نگاه انسان بر رفتادگرگونی های نژادی و تغییپیموزایدمکانیزمهای دفاعی در برابسلسله مباحث هوش مصنوعیپیچیدگی های مغزی در درک زما انسانها چه اندازه نزدسم زنبور ، کلیدی برای وارابزار بقای موجود زنده از نخاع ما تا پایین ستون فقربیهوشی در بیماران دچار اتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیداروی جدید میاستنی گراویآیا ما تنها موجودات زنده مرکز هوشیاری، روح یا بدن ساخت شبکه عصبی با الفبایاجزایی ناشناخته در شکل گنشانه های گذشته در کیهان بحثی در مورد نقش ویتامينتاثیر درجه حرارت بر عملکهستي مادي ای که ما کوچکتردرمان های جدید در بیماری آیا تکامل و تغییرات ژنتیمعنی روزهشنا در ابهای گرم جنوب نیارتقا و تکامل سنت آفرینش هوش مصنوعی گوگل به کمک تشبرای پیش بینی آینده مغز دتاثیر رو ح و روان بر جسمواکسن دیگر کرونا ساخته شدرگیری قلب در بیماری ویرإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَمغز ابزار بقای برتر مادیششمین کنگره بین المللی سارزش خود را چگونه میشناسبررسی و اپروچ جدید بر بیمتشنج عدم توازن بین نورون یک رژیم غذایی جدید، می توفیلمی بسیار جالب از تغییرویاها از مغز است یا ناخواندوهگین نباش اگر درب یا نقش میدان مغناطیسی زمین عامل کلیدی در کنترل کارآاز تکینگی تا مغز و از مغز تفاوت های تکاملی در مغز وجهشهای مفید و ذکاوتی که دکنگره بین المللی سردرد دقارچ بی مغز در خدمت موجودروشی جدید در درمان سکته مایمپلانت نخاعی میتواند دنقش ذهن و شناخت در حوادث از تکینگی تا مغز از مغز تتولید پاک و فراوان انرژیحس و ادراک قسمت پنجمکاربرد روباتهای ريزنانومنابع انرژی از نفت و گاز زیباترین چیز در افزایش سابزار بقا از نخستین همانچند جهانیاز روده تا مغزتکامل مداومخطا در محاسبات چیزی کاملگیلگمش باستانی کیستمنبع هوشیاری در کجاست؟ قزبان شناسی نوین نیازمند ابزار بقا از نخستین همانچگونه هموساپينس بر زمین به خودت مغرور نشوتاثیر ویتامین دی بر بیمادانشمندان موفق به بازگردپیوند مغز و سر و چالشهای ما انسانها چه اندازه نزدسندرم کووید طولانیابزار بقای موجود زنده از نخستین تصویر از سیاهچالهبیوگرافیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیداروی جدید ضد میگرنآیا مغز تا بزرگسالی توسعمرکز حافظه کجاستساخت شبکه عصبی مصنوعی با احیای بینایی نسبی یک بیمنظام مثبت زندگیبحثی جالب درباره محدودیتتاثیر درجه حرارت بر عملکهستی ما پس از شروعی چگال درمان های رایج ام اسآیا جنین انسان، هوشمندی مغز فکر میکند مرگ برای دیشناخت و معرفت، و نقش آن دارتوکين تراپی روشی جديد هوش مصنوعی الفاگوبرای اولین بار دانشمندانتاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسن دیگری ضد کرونا از ددرگیری مغز در بیماری کویافت فشار خون ناگهانی در ومغز ابزار برتر بقاصرع و درمان های آناز نخستین همانند سازها تبررسی سیستم تعادلی بدن اتصویربرداری فضاپیمای آمیکی از علل محدودیت مغز امفیزیک مولکولها و ذرات در رویاهای پر رمز و حیرتی درانسان قدیم در شبه جزیره عنقش محیط زندگی و مهاجرت دعادت کردن به نعمتاز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های زبانی سرمنشا تجواب دانشمند سوال کننده کنگره بین المللی سردرد دقبل از انفجار بزرگريتوکسيمب در درمان ام اساینکه به خاطرخودت زندگی نقش روزه داری در سالم و جاز تکینگی تا مغز از مغز تتولید سلولهای جنسی از سلحس و ادراک قسمت سومکاربرد روباتهای ريز، در منابع انرژی از نفت و گاز زیر فشار کووید چه باید کرابزار بقا از نخستین همانچندین ماده غذایی که ماننازدواج های بین گونه ای، رتکامل چشمخطرات هوش مصنوعیگیاه خواری و گوشت خوار کدمنبع هوشیاری در کجاست؟(قزبان، وسیله شناسایی محیطابزار بقا از نخستین همانچگونه واکسن کرونا را توزبه زودی شبکه مغزی به جای تاثیر ویروس کرونا بر مغز دانشمندان نورون مصنوعی سپیوند سر آیا ممکن استما با کمک مغز خود مختاريمسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از نرمش های مفید در سرگیجهبیوگرافیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی بیشتر در زنانداروی ضد تشنج با قابليت تآیا همه جنایت ها نتیجه بیمرکز حافظه کجاستساختار شبکه های مغزی ثاباحساس گذر سریعتر زماننظریه ی تکامل در درمان بیبحثی در مورد نقش کلسیم و تاثیر درجه حرارت بر عملکو هر کس تقوای خدا پیشه کندرمان های علامتی در ام اسآیا جهان ذهن و افکار ما ممغز ما کوچکتر از نیم نقطهشناسایی تاریخچه ی تکاملیارتباط میکروب روده و پارهوش مصنوعی از عروسک تا کبرخی ملاحظات در تشنج های تاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسن سرطاندرگیری مغز در بیماران مبافراد آغاز حرکت خودشان رمغز از بسیاری حقایق می گرضررهای مصرف شکر و قند بر از نخستین همانند سازها تبررسی علل کمر درد در میانتغییر الگوی رشد مغزی با زیافته های نوین علوم پرده فیزیکدانان ماشینی برای ترویای شفافانسان ها می توانند میدان نقش نگاه از پایین یا نگاهعارضه جدید ویروس کرونا ساز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوتهای جنسیتی راهی براجاذبه و نقش آن در شکلگیریکندر در بیماریهای التهابقدم زدن و حرکت دید را تغیریواستیگمیناینکه خانواده ات سالم بانقش رژیم غذایی بر رشد و ااز تکینگی تا مغز از مغز تتومورها و التهاب مغزی عاحساسیت روانی متفاوتکجای مغز مسئول پردازش تجمناطق خاصی از مغز در جستجزیرفون داروی ضد ام اسابزار بقا از نخستین همانچه زیاد است بر من که در ایاستفاده از مغز، وزن را کمتکامل ابزار هوش ، راه پر دفاع در برابر تغییر ساختگالکانزوماب، دارویی جدیمنبع خواب و رویاسفر نامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانچگونه آن شکری که می خوریمبوزون هیگز چیستتاثیر ژنها بر اختلالات خدانشمندان یک فرضیه رادیکدانشمندان ژنی از مغز انسپیوند سر، یکی از راه حلهاما تحت کنترل ژنها هستیم یسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از نرمشهای مهم برای تقویت عبیان ژن های اسکیزوفرنی دتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر اداروی ضد تشنج با قابليت تآیا هوش مصنوعی زندگی بشرمرکز خنده در کجای مغز استسازگاری با محیط بین اجزااخلاق و علوم اعصابنظریه تکامل در درمان بیمبحثی در مورد عملکرد لوب فتاثیر درجه حرارت بر عملکوقت نهيب هاي غير علمي گذشدرمان ژنتیکی برای نوآوریآیا جهش های ژنتیکی، ویرومغز مادران و کودکان در زمشناسایی سلول های ایمنی اارتباط چاقی و کاهش قدرت بهوش مصنوعی از عروسک تا کبرخی مرزهای اخلاق و علومتاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسنی با تاثیر دوگانه ادرگیری مغزی در سندرم کووافزایش قدرت ادراکات و حسمغز به تنهایی برای فرهنگ ضررهای شکر بر سلامت مغزاز نخستین همانند سازها تبزرگ شدن مغز محدود به دورتغییر زودتر اتصالات مغزییادگیری مهارت های جدید دفرگشت و تکامل تصادفی محض روبات های ریز در درمان بیانسان جدید از چه زمانی پانقش نظام غذایی در تکامل معدم توقف تکامل در یک اندااز تکینگی تا مغز از مغز تتقلید مرحله ای نسبتا پیشحقیقت قربانی نزاع بین بی کوچک شدن مغز از نئاندرتاقدرت انسان در نگاه به ابعریسدیپلام تنها داروی تایایندرالنقش رژیم غذایی در رشد و ااز تکینگی تا مغز از مغز تتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)خلاصه ای از مطالب همایش مکرونا چه بر سر مغز می آورمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمزاوسکا درمان گوشرابزار بقا از نخستین هماننهایت معرفت و شناخت درک عاستفاده از هوش مصنوعی در تکامل زباندقیق ترین تصاویر از مغز اگامی در درمان بیماریهای منحنی که ارتباط بین معرفسفر به مریخ در 39 روزابزار بقا از نخستین همانچگونه انتظارات بر ادراک بی عدالتی در توزیع واکسن تاثیر کلام در آیات کلام بهوش مصنوعی از عروسک بازی هوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان پاسخ کوانتومی پیام های ناشناخته بر مغز ماه رجبسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از چرا مغزهای ما ارتقا یافت بیست تمرین ساده برای جلوتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر اداستانها و مفاهیمی اشتباآیا هوش ارثی دریافتی از پمرگ انتقال است یا نابود شسخن پاک و ثابتاخلاق پایه تکامل و فرهنگنظریه تکامل در درمان بیمبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکوقتی فهمیدی خطا کردی برگدرمان ام اس(مولتیپل اسکلآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجمغز چون ابزار هوش است دلیشواهدی از نوع جدیدی از حاارتباط هوش ساختار مغز و ژهوش مصنوعی از عروسک تا کبرخی نکات از گاید لاین پرتاثیر رژیم گیاهخواری بر واسطه ها د رمسیر ایجاد مغدرگیری مغزی در سندرم کووافزایش مرگ و میر سندرم کومغز برای فراموشی بیشتر کطوفان فقر و گرسنگی و بی ساز نخستین همانند سازها تبزرگ شدن تقریبا ناگهانی تغییر عمودی سر انسان از پیادآوری خواب و رویافراموش کارها باهوش تر هسروح رهاییانسان عامل توقف رشد مغزنقش نظریه تکامل در شناساعسل طبیعی موثر در کنترل باز تکینگی تا مغز از مغز تتلقین اطلاعات و حافظهحقیقت تنها چیزی است که شاکووید نوزده و خطر بیماریلوب فرونتال یا پیشانی مغرژیم های غذایی و نقش مهم ایا کوچک شدن مغزانسان النقش زنجبیل در جلوگیری از از تکینگی تا مغز از مغز تتوهم چیستخونریزی مغز در سندرم کووکریستال زمان(قسمت اولمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقا از نخستین همانچهار میلیارد سال تکامل باستفاده از سلول های بنیاتکامل ساختار رگهای مغزی دلایلی که نشان میدهد ما بگامی در درمان بیماریهای منشأ اطلاعات و آموخته ها سفر تجهیزات ناسا به مریخ چگونه باغبانی باعث کاهش بیمار 101 ساله، مبتلا به ستاثیر کپسول نوروهرب بر نهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان اولین سلول مصنپیشینیان انسان از هفت میماپروتیلینسودمندی موجودات ابزی بر ابزارهای بقای موجود زندچرا پس از بیدار شدن از خوبیش از نیمی از موارد انتقتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوشیاری کوانتومیدر مانهای کمر دردآیا هوش سریعی که بدون احسمراحل ارتقای پله پله کیهسرنوشتاختلال خواب فرد را مستعد نظریه تکامل در درمان بیمبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکویتنام نوعی کرونا ویروس درمان تومورهای مغزی با اآیا خداباوری محصول تکاملمغز چگونه صداها را فیلتر شواهدی از دنیسوان(شبه نئارتباط انسانی، محدود به هوش مصنوعی از عروسک تا کبرخی اثرات مضر ویتامین دتاثیر عصاره تغلیظ شده گیوبینار اساتید نورولوژی ددرگیری اعصاب به علت میتوافسردگی و اضطراب در بیمامغز بزرگ چقدر مفید هست ؟طی یکصد هزار سال اخیر هرچاز نشانه ها و آثار درک شدبزرگترین خطایی که مردم متغییرات منطقه بویایی مغزژن هوش و ساختارهای حیاتی فراموشی همیشه هم بد نیستروزه داری متناوب، مغز را انعطاف پذیری مکانیسمی علنقش هورمون های تیروئید دعصب حقوق نورولوواز تکینگی تا مغز از مغز تتلاش هایی در بیماران قطع حقیقت خواب و رویاکودک ایرانی که هوش او از لایو دوم دکتر سید سلمان فرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وایا این جمله درست است کسینقش زبان در سلطه و قدرت ااز تکینگی تا مغز از مغز تتوانایی مغز و دیگر اجزای خواندن ، یکی از شستشو دهنکریستال زمان(قسمت دوم)منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتزبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقا از نخستین همانچهار ساعت پس از کشتار خوکاستیفن هاوکینگ در مورد هتکامل شناخت انسان با کشفدنیای شگفت انگیز کوانتومگاهی لازم است برای فهم و مهندسی ژنتیک در حال تلاش سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانچگونه تکامل مغزهای کنونیبیماری های مغز و اعصاب و تاثیر کپسول نوروهرب بر تهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان تغییر میدان مغپیشرفت های جدید علوم اعصمبانی ذهنی سیاه و سفیدسیلی محکم محیط زیست بر انابزارهای پیشرفته ارتباط چرا بیماری های تخریبی مغبیشتر کمردردها نیازی به تاثیر گیاهخواری بر رشد و هوش، ژنتیکی است یا محیطیدر محل کار ارزش خودت را بآیا هشیاری کوانتومی وجودمرز مرگ و زندگی کجاستسریعترین کامپیوتر موجوداختلال در شناسایی حروف و هفت چیز که عملکرد مغز تو بحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E برای فعالیت صحدرمان تشنجآیا دلفین ها می تواند از مغز ناتوان از توجیه پیداشگفتی های زنبور عسلارتباط از بالا به پایین مهوش مصنوعی از عروسک تا کبرخی اختلالات عصبی مثانهتاریخ همه چیز را ثبت کردهوراپامیل در بارداریدستورالعمل مرکز کنترل بیالکتروتاکسی(گرایش و حرکمغز بزرگ چالش است یا منفعظهور امواج مغزی در مغز مصاز نظر علم اعصاب یا نرووسبسیاری از بیماری های جدیتغییرات آب و هوایی که به ژن یا نقشه توسعه مغز و نقفرایند پیچیده ی خونرسانیروزه داری و بیمار ی ام اس اولین هیبرید بین انسان ونقش هورمون زنانه استروژنعضلانی که طی سخن گفتن چقداز تکینگی تا مغز از مغز تتلاشی برای درمان قطع نخاحقیقت راستین انسان علم بکودکان میتوانند ناقل بی لبخند بزن شاید صبح فردا زراه های جدید برای قضاوت رایا ابزار هوشمندی یا مغز نقش زبان در سلطه و قدرت ااز تکینگی تا مغز از مغز تتوازن مهمتر از فعالیت زیخواب سالم عامل سلامتیکریستال زمان(قسمت سوم)منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتزبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقا از نخستین هماننوآوری ای شگفت انگیز داناستیفن هاوکینگ در تفسیر دندان ها را مسواک بزنید تگاهی مغز بزرگ چالش استمولتیپل اسکلروز در زنان سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانچگونه جمعیت های بزرگ شکل بیماری گیلن باره و بیمارتاثیر کپسول نوروهرب بر س