دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

چراروياها را به یاد نمی آوریم

چراروياها را به یاد نمی آوریم؟
ترجمه اصل مقاله در سایت نورسافاري، همراه با برخی توضیحات اضافی

نوروسافاری | حدود یک سوم از زندگی ما در خواب به سر می رود و رویا دیدن سهم بزرگی از آن را شامل می شود. اما بیشتر رویاهایمان را به خاطر نمی آوریم و حتی زمانی که شانس بیاوریم و هنگام بیدار شدن رویای خود را به خاطر داشته باشیم، مدت زمان درازی طول نمی کشد که خاطره ی آن رویا محو می شود و به سرزمین رویاها باز میگردد.(خواب دارای دو مرحله REM و NonREM است. در مرحله حرکات سریع چشم(REM) رویای شفاف رخ میدهد و اگر فردی در این مرحله از خواب بیدار شود رویا را به یاد می آورد. مرحله دیگر، مرحله حرکات آهسته چشم است و اگر کسي در این مرحله بیدار شود، رویایی را به یاد نمی آورد و این دو مرحله، هر 90 دقیقه تکرار می شود.)

(خواب بخش بزرگی از زندگی ما را تشکیل می دهد(تقریبا هشت ساعت از 24 ساعت) و مشاهداتي - که طی این بخش بزرگ از زندگی انسان رخ میدهد- دارای تاثیرات بزرگی بر اوست. به خصوص وقتی بدانیم ما در زمان خواب، در قید زمان و مکانهای مادی نیستیم و چه بسیار رویاهای راستيني که در آینده عینا تکرار ميشود و ما قبلا آن را در عالم رویا دیده ایم و چه بسیار روياهاي شگفت که حقایقی را که نمی دانستیم به ما نشان می دهد.

به یادآوری همه مشاهدات و تحلیل آنها بسیار مهم است و رویا از این قاعده کلی مستثنا نیست. اگر انسان در زندگی خود به مشاهداتي رسید لازم است آنها را تحلیل کند تا قوانين موجود در عالم را بشناسد. بخش بزرگی از مشاهدات انسان در عالم رويا است و فکر نمیکنم عاقلی، لزوم توجه به این مشاهدات را رد کند، به خصوص آنکه برخی از حقایق دیده شده در رويا ما را از قیدهای عالم ماده- که ما را از بسیاری حقایق هستي محروم میسازد- دور میکند.)

در بیداری، فراموش کردن زیاد خاطرات اخیر، اختلالی است که باعث می شود از اتاق دکتر سر در بیاورید، اما این فراموش کردن سریع رویاها طبیعی است، ولی چرا؟

به گزارش نوروسافاری به نقل از لایو ساینس، طبق گفته ی توماس آندریلون، محقق عصب شناس در دانشگاه موناش ملبورن، ما به صورت طبیعی به فراموش کردن سریع رویاهایمان تمایل داریم و کسانی که به ندرت خواب می بینند احتمالا با سرعت بیشتری رویای خود را فراموش می کنند. شاید قبول این حقیقت که واقعا خواب دیده اید اما آن را به یاد نمی آورید سخت باشد.

اما مطالعات نشان داده اند حتی کسانی که چند سال است خواب های خود را به یاد نمی آورند و یا کسانی که فکر میکنند در طول زندگی خود خوابی ندیده اند، در واقع خواب می بینند و اگر در زمان مناسب از خواب بیدار شوند می توانند رویای خود را به یاد بیاورند.
اگرچه دلیل اصلی آن هنوز به طور کامل شناسایی نشده است اما محققین به اطلاعاتی در ارتباط با پردازش خاطره در حین خواب دست یافته اند که می تواند شرح دهنده ی ایده هایی در مورد این فراموشی منحصر به فرد باشد.

شما بیدار هستید، اما آیا هیپوکامپ شما نیز بیدار است؟

زمانی که به خواب می رویم تمامی نواحی مغز ما همزمان به خواب نمی روند. دانشمندان متوجه شده اند یکی از آخرین نواحی که به خواب می رود، ناحیه هیپوکامپ است- که وجود آن برای انتقال اطلاعات از حافظه ی کوتاه مدت به حافظه ی بلند مدت حیاتی می باشد.
آندریلون بیان می کند که اگر هیپوکامپ آخرین قسمتی است که به خواب می رود پس طبیعی است که بعد از سایر نواحی نیز از خواب بیدار شود پس زمانی که از خواب بیدار می شویم خاطره ی رویای ما هنوز در حافظه ی کوتاه مدت وجود دارد ولی از آنجایی که هیپوکامپ کاملا بیدار نشده است، مغز ما نمیتواند رویا را به خاطر بسپارد.
در حالی که این مساله میتواند توضیح دهنده ی فرار بودن رویاها باشد اما به بدین معنی نیست که هیپوکامپ در طول شب غیرفعال است. در واقع هیپوکامپوس در حین خواب کاملا فعال است و بجای پرداختن به خاطرات ورودی جدید، به ذخیره سازی، تثبیت و محافظت از خاطراتی که از قبل وجود داشته اند می پردازد.

بعضی از مطالعات نشان داده اند که در برخی از مراحل خواب، هیپوکامپ اطلاعاتی را به کورتکس ارسال می کند اما چیزی از کورتکس دریافت نمی کند. این ارتباط یک طرفه می تواند اجازه دهد که خاطرات موجود از سمت هیپوکامپ به کورتکس بروند و در حافظه ی طولانی مدت ذخیره شوند اما نکته اینجاست که در این زمان خاطرات جدید توسط هیپوکامپ ثبت نمی شوند.
به هنگام بیدار شدن، مغز حداقل به دو دقیقه زمان احتیاج دارد که قابلیت رمزگذاری حافظه را فعال کند. طبق مطالعه ای در سال ۲۰۱۷ که در ژورنال Frontiers in Human

Neuroscience به چاپ رسیده است، محققین فرانسوی الگوهای خواب را در ۱۸ شخص که رویای هر شب خود را به خاطر می آوردند و ۱۸ نفر که به ندرت رویای خود را به یاد می آوردند، بررسی کردند. آنها متوجه شدند گروهی که خواب های خود را به خاطر می آورند در طول شب بیشتر از خواب می پرند و هر بار از خواب پریدن آنها به طور میانگین ۲ دقیقه طول می کشد در حالی که برای گروه دیگر این میانگین ۱ دقیقه بود.

سوپ عصب-شیمیایی

توانایی ضعیف ما در رمزگشایی خاطرات جدید در حین خواب با تغییرات در سطح دو نوروترنسمیتر استیل کولین و نورآدرنالین نیز در ارتباط است که برای به ذخیره سازی خاطرات بسیار مهم هستند. زمانی که می خوابیم، سطح استیل کولین و نورآدرنالین به صورت چشمگیری پایین می آید. سپس هنگامی که وارد مرحله ی REM (Rapid Eye Movement) خواب (زمانی که بیشتر رویاهای واضح اتفاق می افتند) میشویم سطح استیل کولین به میزان آن در بیداری می رسد در حالی که میزان نورآدرنالین پایین می ماند.
دانشمندان هنوز برای کامل کردن این پازل کار دارند اما بعضی از آن ها اعتقاد دارند که این شکل خاص از ترکیب نوروترنسمیترها در فراموش کردن رویاها تاثیر دارند. افزایش در سطح استیل کولین کورتکس را در حالت تحریک پذیری مشابه آنچه در بیداری اتفاق می افتد قرار می دهد در حالی میزان پایین نورآدرنالین باعث کاهش توانایی در به یادآوری خاطرات این زمان می شود. نتایج این پژوهش در سال ۲۰۱۷ و در ژورنال Behavioral and Brain Sciences به چاپ رسیده است.

بعضی از رویاها قابلیت تبدیل شدن به خاطره را ندارند

آیا به یاد می آورید همین امروز صبح هنگامی که در حال مسواک زدن دندانهایتان بودید به چه فکر می کردید؟
پروفسور ارنست هارتمن، استاد دانشکده ی پزشکی Tufts، بیان می کند که ذهن ما دائما در حال فعالیت کردن است اما مغز ما بیشتر افکار را که غیر ضروری هستند را دور می اندازد. رویاها ، مخصوصا آنهایی که دارای اطلاعات پیش پا افتاده هستند همانند افکار حین استراحت روزانه، توسط مغز به عنوان اطلاعاتی که یادآوری آنها بی فایده است شناخته می شوند.
رویاهایی که واضح، احساسی و منسجم هستند راحت تر یادآوری می شوند و شاید به این دلیل باشد که بیشتر باعث بیدار شدن مغز می گردند و داستان منسجم آنها راحت تر قابل ذخیره شدن است. اگر شما قصد یادآوری هرچه بهتر رویاهایتان را دارید، با چند روش ساده می توانید این توانایی خود را بهبود ببخشید. رابرت استیکگلد، استادیار دانشگاه هاروارد، پیشنهاد می کند که نوشیدن آب قبل از خواب چون در طول شب باعث از خواب پریدن و بیدار شدن برای استفاده از توالت می شود، در یادآوری رویا کمک کننده خواهد بود. اگر قبل از خوابیدن دائما به خود یادآوری کنید میخواهید رویای خود را به خاطر بسپارید نیز تاثیر گذار است. همچنین تهیه ی دفترچه ای برای یادداشت کردن رویاهایی که دیده اید نیز در راحت تر به یاد آوردن خواب موثر است. روش دیگر این است که هنگامی که در حال بیدار شدن هستید بر روی رویای در حال محو شدن خود تمرکز کنید، برای این کار چشم های خود را بسته نگه دارید و رویای خود را چندین بار در ذهنتان تکرار کنید، هیپوکامپ شما رویاتان را شکار کرده و در حافظه تان ذخیره می کند.

ترجمه: محدثه آگهی وبسایت نوروسافاری

https://www.cell.com/neuron/fulltext/S0896-6273(11)00166-8

https://www.scientificamerican.com/article/why-do-memories-of-vivid-dreams/

http://www.neurosafari.com/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D9%86%D9%85%DB%8C-%D8%A2%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%85%D8%9F-%D8%B1%D8%A7%D9%87/

پژوهشی برای شناخت چند روش به یادآوری رويای شفاف:
شرکت کنندگان در پژوهشی به سه دسته تقسیم شدند تا تاثیر سه روش گوناگون برای ایجاد رویاهای شفاف بررسی شود. روشهایی که انجام شد:

بررسی محیطی که فرد در آن است: در این روش، فرد، محیط اطراف خود را بارها طی یک روز جستجو میکند تا بفهمد آیا او، با این کار رویا می بیند یا نه.

بیدار شدن و ماندن در تخت خواب:

این روش با بیدار شدن پس از پنج ساعت از خواب و بیدار ماندن کوتاه پس از بیدار شدن از خواب، انجام میشود. پس از آن به خواب میروی تا وارد مرحله ای از مراحل خواب به نام مرحله حرکت سریع چشم REM بشوي. فرصت رخ دادن رویاها در این مرحله، بسيار بیشتر از دیگر مراحل هست.

تحریک ایجاد روياي شفاف از راه تحریک حافظه: این روش با بیدار شدن پس از پنج ساعت از خواب انجام میشود و حافظه خود را تحریک میکنی تا آنچه را که تو در حال رویا ديده اي- پیش از آنکه دوباره به خواب بروی- به یاد بیاوری و این کار را با تکرارا این عبارت انجام میدهی: در مرتبه بعد که خواهم خوابيد، رویای خود را به ياد خواهم آورد و خودت را اينگونه تصور کن که با رویاهای شفاف ز

ندگی میکنی.

از میان 47 شرکت کننده در این آزمایش با سه روش مختلف، نسبت موفقیت شرکت کنندگان برای یادآوری رویای شفاف، طی یک هفته، 17% بود و در حقیقت این نسبت در مقایسه با افرادي- که از هیچ روشی استفاده نکردند- خیلی زیاد بود و در میان افرادی که ميتوانستند طی پنج دقيقه از اجرای روش سوم دوباره به خواب بروند 47% توانستند تجربه رویاهای شفاف را داشته باشند.

دکتر دينهلم اسبی میگوید: روش سوم که MILD نام دارد چون در این روش بر حافظه آینده نگر اعتماد مي کني- و حافظه آینده نگر قدرت تو برای یادآوری چیزهای معین در آینده است- پس با تکرار در عبارتمن رویایی را که می بینم به یاد خواهم آورد تو این نيت یادآوری رویایی را- که می بيني، در عقل خود محکم میکنی- و این سبب ميشود به جای رویای معمولی، روياي شفاف ببینی. و دکتر اضافه می کند : مهم آن است، به یاد بیاوریم آنهایی که روش MILD را تجربه کردند تا حدی در روز بعد هم، خواب کافی داشتند یعنی روياهاي شفاف، تاثیری بر کیفیت خواب ندارد

و در نهایت مي گوید: با این نتایج، نقشه ای را برای آینده می ريزيم تا به پيشرفت راهی با شايستگي کافی برای ایجاد روياهاي واضح نزدیک تر شویم و این راه، ما را قادر میسازد، فواید احتمالی رویاهای واضح را مطالعه کنیم؛ مانند درمان کابوس ها و بهبود مهارت ها و قدرت های بدنی از طريق تمرين براي ایجاد روياهاي واضح

https://sciencr.com/scientists-reveal-a-technique-that-could-help-you-control-your-dreams/

@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
داروهای ضد بیماری ام اس وابزارهای دفاعی و بقای مومغز ایندگان چگونه استتنفس هوازی و میتوکندریکمردرد با پوشیدن کفش منادرک فرد دیگر و رفتارهای اارتوکين تراپی روشی جديد نقش اتصالات بین سلولهای تئوری تکامل در پیشگیری و کشف مکانیسمی پیچیده در بروش صحبت کردن در حال تکاماز آغاز خلقت تا نگاه انساچه زیاد است بر من که در ایتاثیر گیاه خواری بر رشد وپوست ساعتی مستقل از مغز دزیباترین چیز در افزایش ساز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر درجه حرارت بر عملکآیا هشیاری کوانتومی وجودسلولهای بنیادی مصنوعی درفلج بل، فلجی ترسناک که آناضطراب و ترسنزاع بین جهل و علم رو به پتسلیم شدن از نورون شروع مسرگیجه از شایعترین اختلاآیا برای تولید مثل همیشه لرزش ناشی از اسیب به عصببیان ژن های اسکیزوفرنی دهوش مصنوعی از عروسک تا کحافظه و اطلاعات در کجاست ششمین کنگره بین المللی سامیوتروفیک لترال اسکلروما تحت کنترل ژنها هستیم یبحثی درباره هوش و تفاوتههیچگاه از فشار و شکست نترخانواده پایدارمقالاتايا اراده آزاد توهم است یمسیر دشوار تکامل و ارتقابررسي علل احتمالي تغيير ورزش هوازی ، بهترین تمریداروی فامپیریدین یا نورلاثر مضر مصرف طولانی مدت رمغز ابزار برتر بقاتنفس هوازی و میتوکندریکنفرانس تشنج هتل کوثر اصدرک و احساسارتباط میکروب روده و پارنقش حفاظتی مولکول جدید دتا 20 سال آینده مغز شما به کشف ارتباط جدیدی از ارتبروشهای نو در درمان دیسک باز تلسکوپ گالیله تا تلسکچهار میلیارد سال تکامل بتاثیر گیاه خواری بر رشد وپیموزایدزیرفون داروی ضد ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه حافظه را قویتر کنیتاثیر درجه حرارت بر عملکسلسله مباحث هوش مصنوعیفلج خواباطلاعاتی عمومی در مورد منزاع بین علم و نادانی رو تشنج چیستسردرد و علتهای آنآیا بزرگ شدن مغز فقط در دلزوم سازگاری قانون مجازابیست تمرین ساده برای جلوهوش مصنوعی از عروسک تا کحافظه و اطلاعات در کجاستصرع و درمان های آنامگا سه عامل مهم سلامتماه رجببحثی درباره هوش و تفاوتههاوکينگ پیش از مرگش رسالخطا در محاسبات چیزی کاملتاثیر ویتامین دی بر بیماايا اراده آزاد توهم است یمشکلات نخاعیبررسی و اپروچ جدید بر بیمورزش و میگرنبررسی سیستم تعادلی بدن اورزش بهترین درمان بیش فعداروی تشنجی دربارداریاثرات مفید قهوهمغز از بسیاری حقایق می گرتو دی ان ای خاص ميتوکندريکنگره بین المللی سردرد ددرک احساسات و تفکرات دیگارتباط چاقی و کاهش قدرت بنقش حیاتی تلومر دی ان آ دتاثیر مشاهده بر واقعیت بکشف جمجمه ای درکوه ایرهوروشهای شناسایی قدرت شنوااز تلسکوپ گالیله تا تلسکچهار ساعت پس از کشتار خوکتاثیر گیاه خواری بر رشد وپیچیدگی های مغزی در درک ززبان چهار حرفی حیات زمیناز تکینگی تا مغز از مغز تنگاهی بر قدرت بینایی دراتاثیر درجه حرارت بر عملکسم زنبور ، کلیدی برای وارفلج خواب چیستاطلاعاتی عمومی در مورد منزاع بین علم و جهل رو به پتغییر الگوی رشد مغزی با زسردرد تنشنآیا تکامل و تغییرات ژنتیلزوم سازگاری قانون مجازابیشتر کمردردها نیازی به هوش مصنوعی از عروسک تا کمحس چشایی و بویاییضررهای مصرف شکر و قند بر امروز دانش ژنتیک هیچ ابهماپروتیلینبحثی درباره احساسات متفاهاوکينگ پیش از مرگش رسالخطا در محاسبات چیزی کاملصفحه اصلیای آنکه نامش درمان و یادشمشاهده آینده از روی مشاهبررسی علل کمر درد در میانورزش در کمر دردداروی جدید s3 در درمان ام اثرات مضر ماری جوانامغز برای فراموشی بیشتر کتولید سلولهای جنسی از سلکنگره بین المللی سردرد ددرک تصویر و زبان های مخلتارتباط هوش ساختار مغز و ژنقش داروهاي مختلف معروف تاثیر نگاه ناظر هوشیار بگنجینه ای به نام ویتامین روشی برای بهبود هوش عاطفاز تکنیکی تا مغز از مغز تنوار مغزی روشی مهم در تشختاثیر گیاه خواری بر رشد وپیوند مغز و سر و چالشهای زبان و بیان، در سایه پیشراز تکینگی تا مغز از مغز تنگاهی بر توانایی اجزاي بتاثیر درجه حرارت بر عملکسودمندی موجودات ابزی بر فیلمی بسیار جالب از تغییبلندی در ذهن ما درک بلندینظام مثبت زندگیتغییر زودتر اتصالات مغزیسردرد سکه ایآیا خداباوری محصول تکاملممانتین یا آلزیکسا یا اببا هوش مصنوعی خودکار روبهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک (قسمت اول )ضررهای شکر بر سلامت مغزانفجار و توقف تکاملی نشامبانی ذهنی سیاه و سفیدبحثی درباره احساساتی غیرهدف از تکامل مغزدفاع در برابر تغییر ساختسوالات پزشکیایندرالمعنی روزهبزرگ شدن مغز محدود به دوروزوز گوشداروی جدید ضد میگرناجزای پر سلولی بدن انسان مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟توانایی مغز و دیگر اجزای کندر در بیماریهای التهابدرک عمیق در حیواناتارتباط انسانی، محدود به نقش روزه داری در سالم و جتاثیر نگاه انسان بر رفتاگیاه خواری و گوشت خوار کدروشی جدید در درمان قطع نخاز تکینگی تا مغز از مغز تنورون هاي مصنوعی می توانتاثیر گیاه خواری بر رشد وپیوند سر، یکی از راه حلهازبان و تکلم برخی بیماریهاز تکینگی تا مغز از مغز تناتوانی از درمان برخی ویتاثیر رو ح و روان بر جسمسیاهچاله و تکینگی ابتدایفیزیکدانان ماشینی برای تبه زودی شبکه مغزی به جای نظریه تکامل در درمان بیمتغییر عمودی سر انسان از پسرعت فکر کردن چگونه استآیا دلفین ها می تواند از منابع انرژي پاک سرچشمه حبارداری بدون رحمهوش مصنوعی در کامپیوترهاحس و ادراک (قسمت دوم )طی یکصد هزار سال اخیر هرچانگشت نگاری مغز نشان میدمجموعه های پر سلولی بدن مبخش دیگری در وجود انسان ههزینه ای که برای اندیشیددقیق ترین تصاویر از مغز اپیامهای کاربرانایا کوچک شدن مغزانسان المغز فکر میکند مرگ برای دیبسیاری از بیماری های جدییک پیشنهاد خوب برای آسان داروی ضد تشنج با قابليت تاجزایی ناشناخته در شکل گمغز بزرگ چالش است یا منفعتوازن مهمتر از فعالیت زیکوچک شدن مغز از نئاندرتادرگیری اعصاب به علت میتوارتباط شگفت مغز انسان و فنقش رژیم غذایی در رشد و اتاثیر نگاه انسان بر رفتاگالکانزوماب، دارویی جدیروشی جدید در درمان سکته ماز تکینگی تا مغز و از مغز نورون های ردیاب حافظهتاثیر انتخاب از طرف محیط پیشینیان انسان از هفت میزبان و شناخت حقیقت قسمت چاز تکینگی تا مغز از مغز تناتوانی در شناسایی چهره تاثیر رژیم گیاه خواری بر سیاره ابلهانفرگشت و تکامل تصادفی محض بوزون هیگز چیستهفت چیز که عملکرد مغز تو ثبت امواج الکتریکی در عصشلیک فراموشیآیا دست مصنوعی به زودی قامولتیپل اسکلروز در زنان بازگشت از آثار به سوی خداهوش مصنوعی در خدمت خلق وححس و ادراک قسمت چهارمظهور امواج مغزی در مغز مصاندوهگین نباش اگر درب یا محل درک احساسات روحانیبرنامه و ساختار پیچیده مهستي مادي ای که ما کوچکتردلایلی که نشان میدهد ما بسایتهای دیگرایا ابزار هوشمندی یا مغز مغز ما کوچکتر از نیم نقطهایا بیماری ام اس (مولتیپمغز مادران و کودکان در زمتفاوت مغز انسان و میمون هیکی از علل محدودیت مغز امداروی ضد تشنج با قابليت تاحساس گذر سریعتر زمانمغز بزرگ چالشهای پیش روتوسعه برخی شغل ها با هوش کودک ایرانی که هوش او از رقیبی قدرتمند در برابر مارتباط شگفت انگیز مغز اننقش زبان در سلطه و قدرت اتاثیر ویتامین دی بر بیماگامی در درمان بیماریهای ريتوکسيمب در درمان ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تنوروپلاستیسیتی چیستتاثیر ترکیبات استاتین (سپیشرفتی مستقل از ابزار هزبان و شناخت حقیقت قسمت ااز تکینگی تا مغز- از مغز نخاع ما تا پایین ستون فقرتاثیر رژیم گیاه خواری بر سیاره ابلهانفراموش کارها باهوش تر هسبیماری گیلن باره و بیمارهفت سین یادگاری از میراث جمجمه انسان های اولیهشنا در ابهای گرم جنوب نیآیا رژیم غذایی گیاهی سلامواد کوانتومی جدید، ممکنبازسازي مغز و نخاع چالشی هوش مصنوعی در خدمت خلق وححس و ادراک قسمت پنجمعلم به ما کمک میکند تا موانسان قدیم در شبه جزیره عمحل درک احساسات روحانی دبرین نت به جای اینترنتهستی ما پس از شروعی چگال دندان ها را مسواک بزنید تایا بدون زبان میتوانیم تمغز چون ابزار هوش است دلیتفاوتهای جنسیتی راهی برایادگیری مهارت های جدید دداستانها و مفاهیمی اشتبااخلاق و علوم اعصابمغز حریص برای خون، کلید تتوصیه های غیر دارویی در سکودکان خود را مشابه خود ترموزی از نخستین تمدن بشرارتباط شگفت انگیز مغز اننقش زبان در سلطه و قدرت اتاثیر ژنها بر اختلالات خگاهی لازم است برای فهم و ریواستیگمیناز تکینگی تا مغز از مغز تنوشیدن چای برای مغز مفید تاثیر دپاکین بر بیماری مپاسخ گیاهان در زمان خوردزبان و شناخت حقیقت قسمت داز تکینگی تا مغز- از مغز نخستین تصویر از سیاهچالهتاثیر رژیم گیاه خواری بر سیر آفرینش از روح تا مغز فراموشی همیشه هم بد نیستبیماری ای شبیه آلزایمر و همیشه عسل با موم بخوریمجنسیت و تفاوت های بیناییشناخت و معرفت، و نقش آن دآیا راهی برای رفع کم آبی موجود بی مغزی که می تواندبحتی علمی درباره تمایل بهوش مصنوعی درمانگر کامپیحس و ادراک قسمت سومعلایم کمبود ویتامین E را انسان جدید از چه زمانی پامحدودیت های حافظه و حافظبرای پیش بینی آینده مغز دو هر کس تقوای خدا پیشه کندو ویژگی انتزاع و قدرت تجایا تکامل هدفمند استمغز چگونه صداها را فیلتر تقلید مرحله ای نسبتا پیشیادآوری خواب و رویادر مانهای کمر درداختلال در شناسایی حروف و مغز زنان جوانتر از مغز مرتوصیه هایی در مصرف ماهیکوری گذرای ناشی از موبایرمز و رازهای ارتباط غیر کارتباط غیرکلامی بین انسانقش سجده بر عملکرد مغزتاثیر کپسول نوروهرب بر نگاهی مغز بزرگ چالش استرژیم غذایی حاوی تخم مرغ واز تکینگی تا مغز از مغز تنوعی سکته مغزی ، وحشتناک تاثیر داروهای ضد التهاب پختگی پس از چهل سالگي به زبان و شناخت حقیقت قسمت ساز تکینگی تا مغز- از مغزتنرمش های مفید در سرگیجهتاثیر رژیم گیاهخواری بر سیستم تعادلی بدنفرایند حذف برخی اجزای مغبیماری ای شبیه ام اس مولتهوموارکتوس ها ممکن است دجنسیت و تفاوت های بیناییشناسایی سلول های ایمنی اآیاما مقهور قوانین فیزیکموجودات مقهور ژنها هستندبحث درباره پیدایش و منشاهوش مصنوعی درخدمت خلق وححساسیت روانی متفاوتعلایم کمبود ویتامین E را انسان عامل توقف رشد مغزمخچه ، فراتر از حفظ تعادلبرخی نکات از گاید لاین پرویتامین E برای فعالیت صحديدن با چشم بسته در خواب ایرادهای موجود در خلقت بمغز آیندگان چگونه است ؟تلقین اطلاعات و حافظهژن هوش و ساختارهای حیاتی در چه مرحله ای از خواب ، راختلالات مخچهمغزهای کوچک بی احساستوضیحی ساده در مورد هوش مکی غایب شدی تا نیازمند دلرویای شفافارتروز یا خوردگی و التهانقش غذاها و موجودات درياتاثیر کپسول نوروهرب بر تگذر زمان کاملا وابسته به راه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز از مغز تچیزی خارج از مغزهای ما نیتاثیر داروی ضد تشنج سدیم پرورش مغز مینیاتوری انسازبان، وسیله شناسایی محیطاز تکینگی تا مغز، از مغز نرمشهای مهم برای تقویت عتاثیر عصاره تغلیظ شده گیسیستم دفاعی بدن علیه مغز فرد حساس از نظر عاطفی و ببیماری بیش فعالیهوش مصنوعی می تواند بر احجهش های ژنتیکی مفید در ساشواهدی از دنیسوان(شبه نئآزمون ذهنی گربه شرودینگرمیهمانهای ناخوانده عامل بحثی در مورد نقش ویتامينهوش مصنوعی ساخته هوش طبیخلاصه ای از مطالب همایش معلت خواب آلودگی بعد از خوانعطاف پذیری مکانیسمی علمخچه ابزاري که وظیفه آن فبرخی اثرات مضر ویتامین دویتامین E در چه مواد غذایدی متیل فومارات(زادیوا)(اگر نعمت فراموشی نبود بسمغز انسان ایا طبیعتا تماتلاش هایی در بیماران قطع ژن یا نقشه توسعه مغز و نقدر هم تنیدگی کوانتومی و پاختلالات حرکتی در انسانمغزتان را در جوانی سیمکشتکامل چشمکاهش التهاب ناشی از بیماروبات های ریز در درمان بیارزش حقیقی زبان قسمت اولنقش غذاها و موجودات درياتاثیر کپسول نوروهرب بر سگربه شرودینگر و تاثیر مشراه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه مغز پیش انسان یا همتاثیر درجه حرارت بر عملکآلزایمرسفر نامه سفر به بم و جنوب ازدواج های بین گونه ای، رچرا مغزهای ما ارتقا یافت تاریخ همه چیز را ثبت کردهسکته مغزیآیا واکنش های یاد گرفته وقانون مندی نقشه ژنتیکی مبیماری تی تی پیهوش مصنوعی گوگل به کمک تشجهش های ژنتیکی غیر تصادفشاهکار قرنإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَمیگرن سردردی ژنتیکی که ببحثی جالب درباره محدودیتهوش احساسیخواندن ، یکی از شستشو دهنعوارض ازدواج و بچه دار شداولین هیبرید بین انسان ومدارک ژنتیکی چگونه انسانبرخی اختلالات عصبی مثانهویتامین دی گنجینه ای بزردژا وو یا اشنا پنداریاگر نعمت فراموشی نبود بسمغز انسان برای ایجاد تمدتلاشی برای درمان قطع نخاژنها نقشه ایجاد ابزار هودرمان های بیماری آلزایمراختلالات صحبت کردن در اننقش قهوه در سلامتیتکامل ابزار هوش ، راه پر کایروپاکتیک چیستروح رهاییارزش حقیقی زبان قسمت دومنقش غذاها و موجودات درياتاثیر کپسول نوروهرب بر سگزیده ای از وبینار یا کنفراه پیروزی در زندگی چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه هموساپينس بر زمین تاثیر درجه حرارت بر عملکآیا ما تنها موجودات زنده سفرنامه سفر به بم و جنوب استفاده از هوش مصنوعی در چرا حیوانات سخن نمی گوینساخت شبکه عصبی با الفبایآیا آگاهی پس از مرگ از بیقارچ بی مغز در خدمت موجودبیماری ضعف عضلات نزدیک بهوش مصنوعی گوگل به کمک تشجهشهای مفید و ذکاوتی که دشبیه سازی میلیون ها جهان افراد آغاز حرکت خودشان رمیدان مغناطيسي زمین بشر بحثی در مورد نقش کلسیم و هوش احساسیخواب سالم عامل سلامتیعید نوروز مبارکاولین مورد پیوند سر در انمروری بر تشنج و درمان هایبرخی بیماری ها که در آن بواکنش های ناخودآگاه و تقدژاوو یا آشناپنداریاگر تلاش انسان امروز برامغز انسان برای شادمانی طتلاشی جدید در درمان ام اسژنها ، مغز و ارادهدرمان های جدید میگرنادامه بحث تکامل چشمنقش مهاجرت در توسعه نسل اتکامل زبانکاربرد روباتهای ريزنانوروزه داری و بیمار ی ام اس ارزش حقیقی زبان قسمت سومنقشه مغزی هر فرد منحصر بهتاثیر گیاه خواری بر رشد وگزارش یک مورد جالب لخته ورشته نوروایمونولوژی و نقاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه آن شکری که می خوریمتاثیر درجه حرارت بر عملکآیا مغز تا بزرگسالی توسعسفرنامه سفر به بم و جنوب استیفن هاوکینگ در مورد هچرا حجم مغز گونه انسان درتبدیل تراکت صوتی مصنوعی ساخت شبکه عصبی مصنوعی با آیا امکان بازسازی اندامهقدم زدن و حرکت دید را تغیبیماریهای تحلیل عضلانی اهوش مصنوعی الفاگوجهشهای مفید و ذکاوتی که دشبیه سازی سیستم های کوانافزایش قدرت ادراکات و حسمکانیزمهای دفاعی در براببحثی در مورد عملکرد لوب فهوش عاطفی بیشتر در زنانخواب سالم عامل سلامتی و یعامل کلیدی در کنترل کارآاولین تصویر در تاریخ از سمرکز خنده در کجای مغز استبرخی بیماری های خاص که بدواکسن سرطاندانشمندان ژنی از مغز انسابزار هوش در حال ارتقا ازمغز انسان برای شادمانی طتمایل زیاد به خوردن بستنژنهای هوش ، کدامنددرمان های رایج ام اسادغام میان گونه های مختلنقش هورمون های تیروئید دتکامل ساختار رگهای مغزی کاربرد روباتهای ريز، در روش مقابله مغز با محدودیاز نظر علم اعصاب یا نرووسنقص در تشخیص هیجانات عامتاثیر گیاه خواری بر رشد وگشایش دروازه جدیدی از طررشد مغز علت تمایل انسان باز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه انتظارات بر ادراک تاثیر درجه حرارت بر عملکآیا همه جنایت ها نتیجه بیسفرنامه سفر به بم و جنوب استیفن هاوکینگ در تفسیر چرا در مغز انسان، فرورفتتبدیل سلولهای محافط به سساختار شبکه های مغزی ثابآیا انسان با مغز بزرگش اخقدرت انسان در نگاه به ابعبیهوش کردن در جراحی و بیمهوش مصنوعی از عروسک تا کجاذبه و نقش آن در شکلگیریشباهت زیاد بین سلول هاي عافسردگی و اضطراب در بیماما انسانها چه اندازه نزدبحثی درباره هوش و تفاوتههوش عاطفی در زنان بیشتر اخواب عامل دسته بندی و حفطعسل طبیعی موثر در کنترل باولین سلول مصنوعیمرگ انتقال است یا نابود شبرخی توجهات در ببمار پارواسطه ها د رمسیر ایجاد مغدانشمندان روش هاي جدیدی ابزارهای بقای موجود زندمغز انسان رو به کوچک تر شتمدن قدیمی ای در جنوب ایرکلرال هیدرات برای خواباندرمان جدید میگرن با انتی ادغام دو حیطه علوم مغز و نقش ژنتیک در درمان اختلاتکامل شناخت انسان با کشفکجای مغز مسئول پردازش تجروش های صرفه جویی در ایجااز نظر علم اعصاب اراده آزچند جهانیتاثیر گیاه خواری بر رشد وپمبرولیزوماب در بیماری چزمین زیر خلیج فارس تمدنی از تکینگی تا مغز از مغز تچگونه باغبانی باعث کاهش تاثیر درجه حرارت بر عملکآیا هوش ارثی دریافتی از پسفرنامه سفر به بم و جنوب استخوان های کشف شده، ممکچراروياها را به یاد نمی آتری فلوپرازینسخن پاک و ثابتآیا احتمال دارد رویا از آلوب فرونتال یا پیشانی مغبیوگرافیهوش مصنوعی از عروسک تا کحقیقت راستین انسان علم بشباهت زیاد بین سلول هاي عالکتروتاکسی(گرایش و حرکما انسانها چه اندازه نزدبحثی درباره هوش و تفاوتههوشیاری کوانتومیخودآگاهی و هوشیاريعصب حقوق نورولوواوکرلیزوماب داروی جدید شمراحل ارتقای پله پله کیهبرخی سلولهای عصبی در تلاوراپامیل در بارداریدانشمندان روشی برای تبدیابزارهای پیشرفته ارتباط مغز انسان رو به کوچکتر شدتمساح حد واسط میان مغز کوکمردرد و علل آندرمانهای بیماری پارکینسارتقا و تکامل سنت آفرینش نقش انتخاب از طرف محیط، نتئوری تکامل امروز در درمکشف مکانیسم عصبی خوانش پروش هایی ساده برای کاهش ااز نظر علم اعصاب اراده آزچندین ماده غذایی که ماننتاثیر گیاه خواری بر رشد وپنج اکتشاف شگفت آور در موزندگی هوشمند در خارج از زاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر درجه حرارت بر عملکآیا هوش سریعی که بدون احسسفری به آغاز کیهاناصول سلامت کمرچراروياها را به یاد نمی آتری فلوپرازینسریعترین کامپیوتر موجودآیا احتمال دارد رویا از آلبخند بزن شاید صبح فردا زبیوگرافیهوش مصنوعی از عروسک تا کحافظه و اطلاعات در کجاست شش مرحله تکامل چشمالتهاب شریان تمپورالما با کمک مغز خود مختاريمبحثی درباره هوش و تفاوتههوش، ژنتیکی است یا محیطیخودآگاهی و هوشیاريعضلانی که طی سخن گفتن چقدايندگان چگونه خواهند دیدمزایای شکلات تلخ برای سلبرخی سيناپسها طی تکامل و ورزش هوازی مرتب خیلی به قداروهای مصرفی در ام اس