دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

منابع انرژی از نفت و گاز تا محصولات ابزار هوشمندی قسمت دوازدهم

منابع انرژی از منابع نهفته ی زیر زمین مانند نفت و گاز تا محصولات ابزار هوشمندی (مغز)برای تولید انرژی پاک- قسمت دوازدهم

آیا همجوشی هسته ای تغییرات آب و هوایی را متوقف میکند؟
Can Nuclear Fusion Put the Brakes on Climate Change?
By Rivka Galchen
October 4, 2021

ایتون کولی رییس موسسه انرژی اتمی انگلستان می گوید: اکنون باید دوباره کوشش کنیم انرژی را با همجوشی به دست بیاوریم و یاد بگیریم سوخت های فسیلی را در درون زمین باقی بگذاریم تا تمدن ما حفظ شود. این کاری ساده است.
آرتور ادینگتون میگفت: بهتر است پرواز کنیم و در اوج پرواز، متوجه شکست ایده های علمی شویم به جای آنکه بنشینیم و کوششی برای پرواز نداشته باشیم.
سوخت های ارزان و در دسترس که از زیر لایه های زمین به دست می آید، سبب کم شدن تلاش ها برای تولید انرژی های پاک است. صاحبان کارخانه ها و صنایعی- که به کمک سوخت های فسیلی ارزان میچرخند- حاضر به کم کردن سود خود و تلاش برای تولید انرژی های پاک با هزینه های زیاد تولید، نیستند. با این سودمداری و بی توجهی به طبیعت، میتوان به سختی مسیر تولید این انرژی های پاک پی برد برای نمونه دانشمند فیزیک پلاسما موگارد میگوید: M.I.T نتوانست بودجه ی آن را تامین کند و دستگاه همجوشی او نیمه تمام ماند. او می گوید: همان زمانی که این دستگاه و اهرم درخشان و بزرگ آن را ساختیم، بودجه ی تحقیقاتی ما قطع شد. این ماده ی فوق رسانا میتوانست همجوشی را پیش ببرد.
بگذارید بگوییم تو همه زندگی دوران بلوغ خود را در تلاش برای ایجاد سوختی بدون کربن گذرانده ای تا برای یک سال به یک خانواده سوختی مانند آب بدهی و تو لحظاتی را داشته ای که کاملا مطمئن بوده ای موفق می شوی.
بگذارید بگویم تو هرگز احمق نبوده ای. به همین علت بسیاری از فیزیکدان ها در مورد همجوشی هسته ای کار می کنند. برای رسیدن به این هدف آنها می بایست روشی را برای گرم کردن ماده تا درجه حرارت بالاتر از مرکز خورشید ایجاد کنند؛ آنقدر گرم که اتم ها تا حد یک ابر ذرات باردار، به نام پلاسما ذوب شوند. آنها این کار را کرده اند!
آنها می بایست محفظه هایی را ایجاد کنند که بتواند این پلاسما را حمل کند. این کار را هم با ساختن بطری هایی بیرون از میدان های مغناطیسی قوی انجام دادند. وقتی آن بطری های مغاطیسی ترشح کرد آنطور که یکی از دانشمندان توصیف میکند نگه داشتن پلاسما در بطری مغناطیسی مانند بسته بندی ژل در ریسمان است و سریعا از میان می رود. آنها می بایست راه حل مبتکرانه ای پیدا می کردند و آنها با هم این کار را کردند.
طی دهه ها در پژوهش روی همجوشی هسته ای، دانشمندان و مهندسان، دونات های فلزی و مارپیچ های Gehryesque را ساختند. آنها پلاسما را با لیزر فشرده کردند و وسایل اتصال و همجوشی را در پارکینگ ها بنا نمودند. برای سی و شش سال آنها در حال طراحی و ساخت وسیله ی همجوشی آزمایشی بوده اند.
بحران آب و هوایی در حال توسعه، همجوشی هسته ای را بیش از آنکه یک طرح زیرکانه بداند، لازم و ضروری می داند. انرژی خورشیدی هر سال سودمندتر و ضروری تر میشود و این خودش نیازمند کارخانه هایی است که با قدرت گاز، کار می کنند. در مورد انرژی بادی همینطور است.
قدرت هسته ای سنتی معمولا غیرسودمند در نظر گرفته میشود؛ تسلط بر کربن- که به عنوان مسواک آسمان در نظر گرفته میشود- مورد بحث است.(در مورد کپچر کربن و فتوسنتز مصنوعی توصیه می شود به مقاله های منابع انرژی از منابع نهفته ی زیر زمین مانند نفت و گاز تا محصولات ابزار هوشمندی (مغز)برای تولید انرژی پاک- قسمت های دهم و یازدهم، در همین کانال مراجعه شود.) ولی پس از آنکه تو قدرت انفجاری یک بمب را بر اساس تی ان تی، در تسلط خود بگیری جایی برای ترس از نیروی هسته ای وجود ندارد. همه ی این وسایل برای رسیدن به زدودن کربن توسط گروه هایی مانند پانل بین المللی تغییرات اقلیمیوضع شده است ولی بر اساس آن اهداف حتی وقتی این وسایل با هم همراه شود ناکافی خواهد بود.
همجوشی رویای انرژی پاک، باقی خواهد ماند. همجوشی از نظر تئوریک عوارض خطرناکی ندارد.سیاره ی ما سوخت های اولیه ی کافی برای همجوشی دارد: هیدروژن سنگین و هلیوم- که در آب دریا یافت میشود و برای 30 میلیون سال در آنجا وجود داشته است. همجوشی نیازمند پیشرفت زیادی در باطری ها نیست و موقع نیاز در دسترس خواهد بود و اگرهمه ی جزییات را بدانیم و به کار ببریم هرگز فوکوشیمای دومی، ایجاد نخواهد کرد. جزییات، بسیار پیچیده است و افرادی که کار میکنند تا این جزییات را بیرون بکشند دچار چند تنگنا هیتند: نداشتن ایمان به این کار و نداشتن بنیان و پایه ی درست.

همجوشی هسته ای — به زبان ساده – فرادرس - مجله‌
همجوشی آنطور که اکنون وجود دارد در برنامه های جدید سبز(برای سلامت طبیعت) وجود ندارد. در سال 1979 مرکز تحقیقات انرژی آمریکا مطالعه ای را انجام داد تا پیشبینی کند با چه سرعتی همجوشی هسته ای میتواند به واقعیت تبدیل شود. طبیعتا این وابسته با مقدار پولی است که در این زمینه صرف خوهد شد. صرف حدود نه میلیون دلار امروز که بالاترین تلاش سودمند مطرح شده است در جهت بر پا کردن انرژی همجوشی تا سال 1990 بود. مقیاس تا یک میلیون دلار در سال، کاهش یافت و این سبب شد مطالعه هرگز به همجوشی نرسد!
استیون کولی فیزیک دان انگلیسی این مطلب را بیان میکند.
دنیس وایت مدیر 57 ساله ی مرکز علوم پلاسما و همجوشی در M.I.T میگوید:
واقعیت اینکه من بسیار احساس ناامیدی میکنم. و این احساس را در دانش آموزان خود هم شاهد هستم.
در سال 2013 بنیاد سازمان انرژی در M.I.T بدون آنکه علت آن مشخص باشد، دستگاه آزمایشی همجوشی را تعطیل کرد. عرصه ی همجوشی هسته ای در کل هنوز در حال پیشرفت است ولی کند پیش میرود. ایتر دستگاهی که در جنوب فرانسه برای همجوشی ساخته شد و هدفش رسیدن به انرژی همجوشی تا سال 2035 است، بسیاری از فیزیک دان های پلاسما اطمینان دارند کار خواهد کرد ولی وایت فهمید این دستگاه در زمان عمر او و حتی دانشجویانش به نتیجه نخواهد رسید.
ایتر از نظر علمی، جالب است ولی از نظر اقتصادی جالب به نظر نمی رسد و به تولید عمومی انرژی، سودمند نخواهد رسید او در جوانی مقاله ای در مورد انرژی بی نهایت با اتصال دو اتم به هم نوشت. این حالت در ستارگان رخ میدهد.
او میگوید: من به یاد می آورم مقاله برگشت داده شد و معلم به من گفت شغلی خوب ولی بسیار پیچیده!
بعدا او وارد دانشگاه فیزیک و مهندسی ساسکاچوان شد و در دانشگاه کوئبک به عنوان فیزیکدان پلاسما در آزمایشگاه همجوشی مشغول شد. او میگوید: من در آنجا مشغول کار بر توکاماک شدم و این دستگاهی است که برای همجوشی استفاده میشود. او اکنون در M.I.T آمریکا و در کلاس طراحی مهندسی برای دانشجویان تدریس میکند.

او ادامه میدهد: هدف من این است که دانشجویانم فقط با سوالات علمی مواجه نباشد بلکه با سوالات تکنولوژیک هم مواجه شوند. در سال 2008 از دانشجویان خود خواست، ماشینی را طراحی کنند که هلیوم را بدون هیدروژن، پمپ میکند. در بیشتر طراحی های همجوشی، سوخت اصلی، هیدروژن است و هلیوم به عنوان خاکستر واکنش است.
: هلیوم یکی از سخت ترین موادی است که به صورت دوره ای پمپ می شود زیرا بسیار ساکن است سال بعد اتفاقی افتاد که سبب شد وایت دوباره علاقه مند به ادامه پژوهش های همجوشی هسته ای شود.
او می گوید: همکار منلسلی چیز ی شبیه ذخیره ساز محتوا از یک نوار کاست را ارائه کرد. این یک ماده ی جدید بود؛ روبان هایی از فوق رسانای دارای دمای بالا. فوق رساناها موادی هستند که مقاومت کم یا ناچیزی در برابر جریان الکتریسیته دارند به همین دلیل آنها در دیدگاه نظری آهنرباهای الکتریکی سودمندی هستند.
آهنرباها کلید اصلی در توکاماک می باشند.
فوق رساناهای داغ امکان جدیدی را می گشاید همانطور که داغ کردن های بسیار بالای فلز و ... ، امکانات زیادی را در قرن نوزدهم فراهم کرد. ماده ی فوق رسانا که همکار وایت، ابداع کرد به صورت نظری می تواند آهنربای سودمندتری در مقایسه با آنچه قبلا موجود بود فراهم کند و این، سبب وسایل همجوشی کوچکتر و توانمندتری میشود.

وایت میگوید هر زمان که تو میدان مغناطیسی را دو برابر کنی، حجم پلاسمای مورد نیاز برای تولید همان مقدار انرژی، تا شانزده برابر کاهش می یابد. همجوشی زمانی رخ میدهد که پلاسمای ذخیره شده تا بیش از صد میلیون درجه گرم شود. وایت از همکار خود خواست از این ماده ی جدید استفاده کند تا کارخانه ی نیروی همجوشی هسته ای تا میزان 500 مگاوات بسازد و این برای یک شهر کوچک کافی است. در طراحی آنها توکاماک، شبیه دونات در مرکز بود. آنها دستگاه خود را وولکان نامیدند

همجوشی هسته ای — به زبان ساده – فرادرس - مجله‌
علایق آنها، به ابداع دستگاهی به نامآرک منجر شد. آرک از نمک معمولی استفاده میکند تا حرارت را به دریچه ی الکتریکی منتقل کند. این دستگاه بعدا توسعه و ارتقا پیدا کرد و به دستگاه های SPARC تبدیل شد
محدودیت های خاصی برای این دستگاه ها وجود داشت ولی وایت می گوید: این محدودیت ها از نظر مهندسی است و از نظر علمی، این کار شدنی است. خورشید ما یک ماشین هم جوشی است و دیگر ستارگان هم، اینگونه هستند. آرتور ادینگتون بیان می کرد چهار اتم هیدروژن کمی بیش از یک هلیوم، وزن دارد. اگر چهار هسته ی هیدروژن با هم ترکیب شود و در چند مرحله هلیوم شکل بگیرد، کمی از ماده و جرم از میان می رود و این ماده و جرم از دست رفته، به مقدار زیادی از انرژی تبدیل میشود و این بر اساس فرمول E=mc2 است.( با اجتماع 4 هیدروژن یک هلیم تولید میشود جرم یک هیدروژن 1/008 است جرم یک هلیم هم 4/003 است با اجتماع 4 هیدروژن جرم هیدروژن ها 4/032 میشود که با جرم هلیم 0/029 فرق دارید که این این میزان جرمی است که ناپدید شده و در واقع به انرژی تبدیل شده) بر اساس آن فرمول اگر تو توپ بیسبال را تبدیل به انرژی خالص کنی، میتوانی شهر نیویورک را برای دو هفته انرژی بدهی!
شاید آن فرایند یعنی همجوشی هیدروژن به هیدروژن و تولید هلیوم باعث تولید مقدار فوق العاده ای از انرژی شود و این دلیل روشنی خیره کننده ی و طولانی خورشید و دیگر ستارگان است. ادینگتون میگفت: بهتر است پرواز کنیم و در اوج پرواز، متوجه شکست ایده های علمی شویم به جای آنکه بنشینیم و کوششی برای پرواز نداشته باشیم.
وقتی تولید انرژی هسته ای مطرح میشود در کنار همجوشی، شکست هسته ای هم هست. در شکست هسته ای که از اورانیوم یا پلوتونیم ایجاد میشود مواد زاید زیادی تولید میشود که برای صدها یا هزاران سال، پرتوهای رادیواکتیو می سازد. در حالی که اندک ماده ی زاید ناشی از همجوشی فقط برای چند دهه باقی میماند.
هرچند ادعاهایی درمورد همجوشی به سبک های مختلف در سالهای گذشته مطرح شده است تکرار آن آزمون ها ممکن نشده است. زاچ هارت ویگ که اکنون پروفسور علوم و مهندسی هسته ای در M.I.T و بخش ARC/SPARC است میگوید: بزرگترین مشکل در همجوشی، این ادراک و احساس است که که همجوشی یک جوک است
میکاییل مائول پروفسور فیزیک کابردی در دانشگاه کلومبیا میگوید: تلاش ها برای همجوشی از طریق گرم کردن هیدروژن تا دمای بالاتر از خورشید از سال 1983 آغاز شده و تا 1997 نتایج جالبی داشته است. او میگوید: امروز یک زمان حیرت زا است. و ما از کسانی خواهیم بود که این چالش را حل میکند
ولی در دهه ی نود، دوباره قیمت نفت کاش یافت و مطالعات همجوشی رو به کاهش گذاشت. ایتون کولی رییس موسسه انرژی اتمی انگلستان می گوید: اکنون باید دوباره کوشش کنیم انرژی را با همجوشی به دست بیاوریم و یاد بگیریم سوخت های فسیلی را دردرون زمین باقی بگذاریم تا تمدن ما حفظ شود. این کاری ساده است.
باب مومگارد فیزیکدان پلاسما از اوماها در مورد تلگراف بین دو طرف اقیانوس اطلس در سال 1858 و پایه ریزی جننتک در سال 1976 سخن گفت. او مهندسی را در دانشگاه نبراسکا با گرایش به فیزیک مطالعه کرد.
در سال 2008 مومگارد در آزمایشگاه طراحی سخت افزارهای کامپیوتری کار میکرد. او میگوید: من با خود فکر کردم بسیار خوب! زمان درایوهای سخت گذشته و این درایوها در حال مردن است. من باید کار دیگری کنم. او برنامه هایی را در فیزیک اجرا کرد. او در استانفورد پذیرفته شد و در آنجا توانست به سوالات کیهان شناسی و ماده ی تاریک بپردازد، همچنین در M.I.T.’s P.S.F.C مشغول شد و در آنجا می توانست در مورد همجوشی هسته ای تحقیق کند.
او میگوید: گاهی من در مورد روشی- که بتواند شرایط نامناسب اقلیمی را برگرداند- فکر میکنم.
او دانشجویی روی یک پروژه ی ناتمام بود. M.I.T نتوانست بودجه ی آن را تامین کند و دستگاه همجوشی او نیمه تمام ماند. او می گوید: همان زمانی که این دستگاه و اهرم درخشان و بزرگ آن را ساختیم، بودجه ی تحقیقاتی ما قطع شد. این ماده ی فوق رسانا میتوانست همجوشی را پیش ببرد.

در سال 2015 موسسه ی انجمن مهندسان الکترونیک و الکتریسیته برای مهندسی همجوشی در اوستین تگزاس بر پا شد. بسیاری از اعضای کلیدی انجمن فیزیک دان های پلاسمایی در آنجا بودند و در آنجا دو نوع گفتگوی ارزشمند انجام شد.
اول به وسیله ی فیزیکدان استرالیایی گونتر جانشیتز بود که نه فقط صدایش بلکه قیافه ی او، شبیه آرنولد شوارتزینگر بود. او دستگاه همجوشی خوددمورا معرفی کرد که دو برابرایتر بود و 5 گیگابایت انرژی تولید میکرد. طرح او میتوانست در بیست سال ساخته شود. دمو، به نظر میرسید رسیدن به انرژی ناشی از همجوشی را برای ما به یک واقعیت تبدیل کند.

تفاوت بین شکافت و هم‌جوشی هسته‌ای چیست؟ (+ دانلود فیلم آموزش رایگان) – فرادرس - مجله‌
دوم: دنیس وایت ارائه ی خود را روی آرک گذاشت. او بیان کرد این پروژه میتواند انرژی ناشی از همجوشی را تا سال 2025 تولید کند و تا سال 2030 انرژی همجوشی را به کابل های برقی متصل کند. دمو در حدود سی میلیون دلار و آرک در حدود یک میلیون دلار هزینه داشت.
میدان مغناطیسی قدرتمندی که به وسیله ی H.T.S ایجاد میشد باید به اندازه ی خیلی کوچک و قابل استفاده تبدیل میشد. این برنامه ها میتوانست عوارضی هم داشته باشد.
آیا H.T.S حقیقتا میتواند یک اهرم درخشان برای پیشبرد همجوشی هسته ای باشد؟
وایت و همکاران او شروع به نوشتن مقاله ای برای بیان چگونگی ساخت SPARC و ARC و تبدیل آن به واقعیت کردند. طراحی بعدی وایت، ماشینی بود که میتوانست تا صد میلیون گیگ انرژی تولید کند؛ این حتی از چیزی- که گروه در اوستین مطرح کرده بودند- بیشتربود. وایت در اینجا همجوشی و ادغام هسته ای مقدس خود را میدید.
گروه M.I.T تحقیقات خود را بر ARC/SPARC ادامه داد
پس از دو سال تحقیقات و کارهای آزمایشگاهی و صحبت های رویایی،, SPARC پروژه ای در ارتباط با M.I.T شد( تحقیقات C.F.S در M.I.T)
برخی بنیانگذاران C.F.S کمپانی های انرژی در اروپا و برخی جمعیت های انسان دوستانه ی خیریه هستند. تا سال 2021 این شرکت، بیش از پنجاه متخصص را از SpaceX و Tesla جذب خود کرده است. مرکز همجوشی و علوم پلاسما در قسمت خارجی M.I.T قرار دارد که در فاصله ی چند دقیقه پیاده روی تا شرکت های مدرنا و فایزر است. در ماه مارس، وایت و مومگارد با من ملاقات کردند. من از آنها در مورد کارهایی که در حال انجام است پرسش کردم.
این پژوهش ها بر میدان های مغناطیسی کار میکند. تسلط بر میدان های مغناطیسی پیشرفت بزرگ تکنولوژی امروز را سبب شده است. این همه ی تکنولوژی امروز از درک ما نسبت به کنترل میدان های مغناطیسی به دست آمده است و میدان های مغناطیسی از معادله ی ماکسول و فارادی آمده است و ما این تمدن شگفت انگیز را درست کرده ایم.
آریستوتل می گوید: مغناطیس، روح درون سنگ است و از مغناطیس امروز در مکان یابی کشتی ها، هواپیماها و قطار و تصویر برداری درون بدن انسان استفاده میشود. در سال 1951 فیزیکدان لیمان اشپیتز پیشنهاد داد که میدان مغناطیسی میتواند مانند یک بطری عمل کند که درون آن پلاسمایی هست که فشار و دما را درون ستاره بازسازی میکند. آهنرباها از آن زمان بخش مرکزی مطالعات همجوشی بوده اند.
مومگارد و وایت فضاهای آزمایشگاه خود را توصیف میکنند.
بخش اول مانند یک میز مخصوص در اتاق کتابخانه است. دیوار دور اتاق، بورد کنترل اولین وسیله ی همجوشی در M.I.T است. میز مخصوص تصویری از پلاسمای عمومی میگیرد: خورشید، روشن کردن نورهای شمالی، همجوشی مغناطیسی و نوشته ی علامت نئونیبازکن.

همجوشی هسته‌ای؛ انرژی نامحدود و پاک - زومیت
روی میز یک لوله ی شیشه ای توخالی با سیم پیچ مسی دراطراف آن است. سیم جوری تعبیه شده است تا جریان از آن بگذرد و لوله ی شیشه ای، روی یک صفحه ی فلزی آویزان است. تو شاید توضیحی را از کلاس یبیرستان به یاد بیاوری: جریان الکتریکی از درون یک سیم پیچ، ایجاد میدان مغناطیسی میکند. مومگارد گفت: میتوانی آن را روشن کنی. با زدن تکمه، سر و صدایی شروع میشود. مومگارد گفت: این صدای کشنده ای است که هوا را از لوله بیرون میکشد. او دریچه را چرخاند و مقدار بسیار کمی از هیدروژن را به درون لوله فرستاد و یک نور درخشنده ی صورتی و غلیظ در درون لوله پیدا شد. میدان مغاطیسی که پلاسمای صورتی دارد در فضای خلا بین شیشه و نور، قابل مشاهده بود. مومگارد گفت: این رنگ صورتی پلاسمای فوق داغ است.| این حدود 1000 درجه ی سانتیگراد است ولی شیشه را لمس کن. آن سرد بود. او گفت: اکنون سیم مسی را لمس کن آن گرم بود ولی داغ نبود. گرمای سیم مسی به دلیل مقامت نسبی آن در برابر جریان الکتریسیته است زیرا مس، نیمه رسانا است. و بخشی از انرژی به گرما تبدیل میشود. فوق رساناها گرمایی تولید نمی کنند
این عجیب بود که پلاسمای صورتی با این درجه حرارت و روشنایی، خطرناک نیست.
آیا اگر کمی از آن، بیرون بریزد نتایج وحشتناکی نخواهد داشت؟ مومگارد کمی دریچه را باز کرد تا کمی هوا وارد شود پلاسما از بین رفت. وایت میگوید مردم در مورد همجوشی مانند شکستن مواد رادیواکتیو فکر می کنند ولی همجوشی بر خلاف شکست هسته ای، فرایندی ظریف است؛ مانند یک شمع در هوای آزاد است و هر چیز حتی تنفس یک فرد، آن را خاموش می کند. بیشتر چیزی که مومگارد و وایت در P.S.F.C نشان دادند بخش استاندارد علم همجوشی است.
بطری مغناطیسی یک عقیده ی قدیمی است و پلاسما رایجترین شکل ماده است. پلاسما وضعیتی است که 99.9 کیهان در آن است. دانشمندان پلاسما بطری های مغاطیسی را دهه ها مطالعه کرده اند. آنچه در نگاه فیزیکدان پلاسما در مورد همجوشی دشوار به نظر میرسد اینکه چگونه تریتیوم تولید میشود و وارد چرخه می گردد؟
چگونه الگوهای قرارگرفته در لبه، پیشبینی و محاسبه میشود؟
آیا محاسبات کوانتومی، مطالعه ی امواج الکترومغناطیس را در پلاسما ممکن میکند؟
برعکس بیشتر چیزی که درمورد پلاسما برای فرد غیرمتخصص دشوار به نظر میرسد پلاسمای فوق داغ، بطری های مغناطیسی و مارپیچ های چنبره ای است و همه ی اینها از نظر یک فیزیکدان همجوشی مانند نان و کره است!

وایت میگوید: انرژی همجوشی به نظر خیلی کسل کننده است ولی این، منبع قدرتمند حرارت خواهد بود. مومگارا اضافه میکند: ما حرارت را از زمان جیمز وات به الکتریسیته تبدیل می کنیم.
شگفت ترین بخش پژوهش، مغناطیس H.T.S است و این باعث بزرگترین تردید در جامعه ی علمی شده است. من در مورد ماده ای که بر چنین میدان مغناطیسی قدرتمندی فشار وارد میکند دچار شگفتی هستم ... مغناطیس H.T.S در توکوماک های آینده استفاده خواهد شد ولی من تصور میکنم با میدان مغناطیسی ضعیفتری کار کند.
مومگارد می گوید: بیشتر انتقاداتی که وجود دارد در مورد علم این پروژه نیست بلکه در مورد زمان آن است. مغناطیس درون ایتر حدود سی سال طول کشیده است. SPARC هجده مغناطیس H.T.S خواهد داشت که هر کدام از 16 پنکیک درست شده است.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [11/23/2021 10:20 AM]
در حال حاضر نزدیک به بیست موسسه ی مطالعاتی بر روی همجوشی وجود دارد (قبلا در مورد توکاماک چینی خورشید مصنوعی چینی مطلبی در همین کانال بیان شد.)
کارمند دیگر C.F.Sجوی دان است. او 35 ساله است و در M.I.T کار میکند. هدف اصلی دان، تولید مغناطیس هاست. او میگوید: وقتی آنها مرا استخدام کردند گفتند مشکل علمی وجود ندارد و فقط چالش های مهندسی در این مسیر باقی مانده است. تو نمیتوانی قوانین فیزیک را تغییر دهی ولی چالش مهندسی قابل حل است.
دان کار خود در SpaceX متفاوت از کار در C.F.S نمیداند. او اعتقاد دارد همه ی پروژه ها در ابتدا با شکست مواجه میشود ولی نباید از شکست ترسید و شکست مقدمه ی پیروزی است
او و تیمش در حدود 3 سال روی مغناطیس کار کرده اند. آهنربای آنها در حدود 20 درجه ی کلوین سرد شده است و هوای درون آن به داخل خلا فرستاده میشود. هدف برقرار کردن جریان درون آن است تا میدان مغناطیسی تا حد 20 تسلا ایجاد کند.(مغناطیس آشپزخانه در حدود 0.001 تسلا و در M.R.I در حدود 1.5 تسلا کار میکند. مغناطیس قطارهای پرسرعت در حدود پنج تسلا است.)چین همجوشی هسته ای خورشید را شبیه سازی می کند - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency
دان در کار خود موفق شد. او می گوید: ما علم را ثابت کردیم تصور میکنم ما باعث ایجاد تفاوت شده ایم. وقتی مردم از من می پرسند چرا همجوشی؟ اینطور تصور میکنم: این راه حلی در مقیاس و اندازه ی مشکل و چالش کنونی است.(یعنی به همان اندازه ی چالش و مشکل، بزرگ و پر اهمیت است.)
ولی هنوز تا رسیدن همجوشی به داخل آشپزخانه ی شما راهی طولانی باقی مانده است.
آیا این دستگاه ها پلاسما را برای دوره ی طولانی نگه میدارد؟ آیا فشار کار خود دستگاه را خراب نمی کند؟
در زمان برادران رایت، ویلبرور ادعا میکرد کمتر از هزار سال دیگر انسان پرواز خواهد کرد ولی دو سال بعد هواپیمای برادران رایت به پرواز درآمد!

https://www.newyorker.com/magazine/2021/10/11/can-nuclear-fusion-put-the-brakes-on-climate-change?fbclid=IwAR0XnTunayt6jYsc5bA7q9md4hWz_ESxlXFf4e8oEnHHesTQ5qXVK6PCSPg


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ورزش هوازی مرتب خیلی به قدرمان های جدید در بیماری آیا احتمال دارد رویا از آسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از بلندی در ذهن ما درک بلندیملاحظه های اخلاقی دربارهتوازن مهمتر از فعالیت زیمغز برای فراموشی بیشتر کنزاع بین جهل و علم رو به پجریان انرژی در سیستم های ژن یا نقشه توسعه مغز و نقدرک عمیق در حیواناتآب زندگی است قسمت چهارمساخت شبکه عصبی مصنوعی با احیای بینایی نسبی یک بیمبیماری اسپینال ماسکولار منابع انرژی از نفت و گاز تکامل داروینی هنوز در حانقش نظام غذایی در تکامل مهمراهی نوعی سردرد میگرنیحافظه و اطلاعات در کجاستکوچک شدن مغز از نئاندرتارفتار اجتماعی انسان، حاصالکتروتاکسی(گرایش و حرکشلیک فراموشیادغام میان گونه های مختلبا هوش مصنوعی خودکار روبمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر نگاه انسان بر رفتانقش ذهن و شناخت در حوادث هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و سوکاربرد روباتهای ريزنانوروزه داری و بیمار ی ام اس انسان ها می توانند میدان شباهت زیاد بین سلول هاي عارتروز یا خوردگی و التهابحثی درباره هوش و تفاوتهمولتیپل اسکلروز در زنان تاثیر گیاه خواری بر رشد وچند نرمش مفید برای کمردرهوش مصنوعی از عروسک تا کمخواب سالم عامل سلامتیگنجینه ای به نام ویتامین رژیم های غذایی و نقش مهم ایمپلانت مغزی کمک میکند علت خواب آلودگی بعد از خواز بحث های کنونی در ویروسبرخی ملاحظات در تشنج های ماه رجبتاثیر درجه حرارت بر عملکنیاز به آموزش مجازی دیجیهیچ کاری نکردن به معنی چیدنیای شگفت انگیز کوانتومرشد مغز علت تمایل انسان بپمبرولیزوماب در بیماری چاگر نیروی مغناطیس نباشد تاثیر ویتامین دی بر بیمابررسی و اپروچ جدید بر بیممدیریت اینترنت بر جنگتاثیر درجه حرارت بر عملکوقتی فهمیدی خطا کردی برگدانشمندان ژنی از مغز انسپیشرفتی مستقل از ابزار هزبان و بیان نتیجه ساختماابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تفراموش کارها باهوش تر هستفاوت های بین زن و مرد فقمسئولیت جدیدچگونه باغبانی باعث کاهش تری فلوپرازینواکنش به حس جدیدداروی ضد تشنج با قابليت تآیا ما تنها موجودات زنده سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیاقبل از انفجار بزرگتمدنی قدیمی در شمال خلیج مغز چون ابزار هوش است دلینخاع ما تا پایین ستون فقرثبت امواج الکتریکی در عصورزش هوازی ، بهترین تمریدرمان های رایج ام اسآیا برای تولید مثل همیشه سوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزارهای پیشرفته ارتباط بلعیدن ستاره توسط سیاهچاملاحظات بیهوشی قبل از جرتوسعه هوش مصنوعی قادر اسمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟نزاع بین علم و نادانی رو جریان انرژی در سیستم های ژنها نقشه ایجاد ابزار هودرگیری قلب در بیماری ویرآب زندگی است قسمت اولساخت شبکه عصبی با الفبای احساس گذر سریعتر زمانبیماری اضطراب عمومیمنابع انرژی از نفت و گاز تکامل داروینی هنوز در حانقش نظریه تکامل در شناساهندسه ی پایه ایحس چشایی و بویاییکووید نوزده و خطر بیماری رقیبی قدرتمند در برابر مالگوبرداری از طبیعتشنا در ابهای گرم جنوب نیاادغام دو حیطه علوم مغز و بار بزرگ ایستادن بر دو پامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر ویتامین دی بر بیمانقش روی و منیزیم در سلامتهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیستمکاربرد روباتهای ريز، در روزه داری سلول های بنیادانسان جدید از چه زمانی پاشرکت نورالینک ویدیویی ازارزش حقیقی زبان قسمت اولبحثی درباره هوش و تفاوتهمواد کوانتومی جدید، ممکنتاثیر گیاه خواری بر رشد وچند جهانیهوش مصنوعی از عروسک تا کمخواب سالم عامل سلامتی و یگویید نوزده و ایمنی ساکترژیم های غذایی و نقش مهم ایمپلانت نخاعی میتواند دعماد الدین نسیمی قربانی از تلسکوپ گالیله تا تلسکبرخی مرزهای اخلاق و علوم ماپروتیلینتاثیر درجه حرارت بر عملکچیزی خارج از مغزهای ما نیهیچگاه از فشار و شکست نتردندان ها را مسواک بزنید تزمین زیر خلیج فارس تمدنی پنج اکتشاف شگفت آور در مواگر نعمت فراموشی نبود بسصفحه اصلیبررسی ژنها در تشخیص بیمامدارک ژنتیکی چگونه انسانتاثیر درجه حرارت بر عملکویتنام نوعی کرونا ویروس دانشمندان پاسخ کوانتومی پاسخ گیاهان در زمان خوردزبان و بیان، در سایه پیشرابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تفراموشی همیشه هم بد نیستتفاوت های تکاملی در مغز ومستند جهان متصلچگونه تکامل مغزهای کنونیتسلیم شدن از نورون شروع مواکسن های شرکت فایزر آمرداروی ضد تشنج با قابليت تآیا مغز تا بزرگسالی توسعسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیاقدم زدن و حرکت دید را تغیتمساح حد واسط میان مغز کومغز چگونه صداها را فیلتر نخستین تصویر از سیاهچالهجمجمه انسان های اولیهجنسیت و تفاوت های بیناییورزش و میگرندرمان های علامتی در ام اسآیا بزرگ شدن مغز فقط در دسودمندی موجودات ابزی بر ابزارهای بقا از نخستین هبه مغز خزندگان خودت اجازممانتین یا آلزیکسا یا ابتوسعه برخی شغل ها با هوش مغز بزرگ چالش است یا منفعنزاع بین علم و جهل رو به پجستجوی متن و تصویر به صورژنها ، مغز و ارادهدرگیری مغز در بیماری کویآب زندگی است قسمت دومساختار شبکه های مغزی ثاباحساسات کاذببیماری بیش فعالیمنابع بی نهایت انرژی در دتکامل زباننقش هورمون های تیروئید دهندسه ی رایج کیهانحس و ادراک (قسمت اول )کودک ایرانی که هوش او از رموزی از نخستین تمدن بشرالتهاب شریان تمپورالشناخت و معرفت، و نقش آن دارتقا و تکامل سنت آفرینش بار سنین ابزار هوشمندی امنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر ویروس کرونا بر مغز نقش روزه داری در سالم و جهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت دهمکتاب زیست شناسی باورروش مقابله مغز با محدودیانسان عامل توقف رشد مغزشش مرحله تکامل چشمارزش حقیقی زبان قسمت دومبحثی درباره هوش و تفاوتهموجود بی مغزی که می تواندتاثیر گیاه خواری بر رشد وچندین ماده غذایی که ماننهوش مصنوعی به کمک هوش طبیخواب عامل دسته بندی و حفطگوشه بیماری اتوزومال رسسرژیم غذایی حاوی تخم مرغ واین پیوند نه با مغز بلکه عوامل موثر در پیدایش زبااز تلسکوپ گالیله تا تلسکبرخی نکات از گاید لاین پرماجرای جهل مقدستاثیر درجه حرارت بر عملکچیزی شبیه نور تو نیستهیپرپاراتیروئیدیسمدو ویژگی انتزاع و قدرت تجزمان واقعیت است یا توهمپوست ساعتی مستقل از مغز داگر نعمت فراموشی نبود بسسوالات پزشکیاز تکینگی تا مغز از مغز تبررسی سیستم تعادلی بدن امروری بر تشنج و درمان هایتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E برای فعالیت صحدانشمندان اولین سلول مصنپختگی پس از چهل سالگي به زبان و تکلم برخی بیماریهابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تفرایند پیچیده ی خونرسانیتفاوت های زبانی سرمنشا تمشکلات نخاعیچگونه جمعیت های بزرگ شکل تشنج چیستواکسن کووید 19 چیزهایی که داروی ضد تشنج توپیراماتآیا همه جنایت ها نتیجه بیسفری به آغاز کیهانابزار بقای موجود زنده از استیفن هاوکینگ در مورد هقدرت انسان در نگاه به ابعتنفس هوازی و میتوکندریمغز ناتوان از توجیه پیدانخستین روبات های زنده ی ججنسیت و تفاوت های بیناییورزش بهترین درمان بیش فعدرمان ژنتیکی برای نوآوریآیا تکامل و تغییرات ژنتیسیلی محکم محیط زیست بر انابزارهای بقا ازنخستین همبه بالا بر ستارگان نگاه کمنابع انرژي پاک سرچشمه حتوصیه های سازمان بهداشت مغز بزرگ چالشهای پیش رونشانه های گذشته در کیهان جستجوی هوشیاری در مغز ماژنهای مشترک بین انسان و ودرگیری مغز در بیماران مبآب زندگی است قسمت سومسازگاری با محیط بین اجزااخلاق و علوم اعصاببیماری تی تی پیمناطق خاصی از مغز در جستجتکامل زباننقش هورمون زنانه استروژنهندسه بنیادینحس و ادراک (قسمت دوم )کودکان میتوانند ناقل بی رمز و رازهای ارتباط غیر کامیوتروفیک لترال اسکلروشناسایی تاریخچه ی تکاملیارتوکين تراپی روشی جديد بارداری بدون رحممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر ژنها بر اختلالات خنقش رژیم غذایی بر رشد و اهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت دوازدهمکتاب، سفری به تاریخروش های صرفه جویی در ایجاانسانیت در هم تنیده و متصششمین کنگره بین المللی سارزش حقیقی زبان قسمت سومبحثی درباره هوش و تفاوتهموجودات مقهور ژنها هستندتاثیر گیاه خواری بر رشد وچه زیاد است بر من که در ایهوش مصنوعی در کامپیوترهاخودآگاهی و هوشیاريگوشت خواری یا گیاه خواریراه فراری نیستاینکه به خاطرخودت زندگی عوامل ایجاد لغت انسانی و از تکنیکی تا مغز از مغز تبرخی نرمش های گردنماده ی تاریکنکاتی در مورد تشنجهاوکينگ پیش از مرگش رسالدو برابر شدن خطر مرگ و میزمان شگفت انگیزپیموزایداگر با مطالعه فیزیک کوانپیامهای کاربراناز تکینگی تا مغز از مغز تبررسی علل کمر درد در میانمرکز هوشیاری، روح یا بدن تاثیر رو ح و روان بر جسمویتامین E در چه مواد غذایدانشمندان تغییر میدان مغپروژه ی ژنوم انسانیزبان و شناخت حقیقت قسمت چابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغز فرایند تکامل و دشواری هاتفاوتهای جنسیتی راهی برامشکلات بین دو همسر و برخیچگونه جمعیت های بزرگ شکل تشنج و حرکات شبه تشنجی قاواکسن کرونا و گشودن پنجرداستانها و مفاهیمی اشتباآیا هوش مصنوعی می تواند نسقوط درون جاذبه ای خاص، چابزار بقای موجود زنده از استیفن هاوکینگ در تفسیر لمس کوانتومیتنفس هوازی و میتوکندریمغز و سیر تکامل ان دلیلی نرمش های مفید برای درد زاتنفس بدون اکسیژنمغز آیندگان چگونه است ؟نرمش های مفید در سرگیجهجهل مقدسورزش در کمر درددرمان ام اس(مولتیپل اسکلآیا جنین انسان، هوشمندی سیاهچاله های فضایی منابعابزارهای بقای موجود زندهبه خودت مغرور نشومنابع انرژی از نفت و گاز توصیه های غیر دارویی در سمغز بزرگ و فعال یا مغز کونظام مثبت زندگیحفره در مغزژنهای هوش ، کدامنددرگیری مغزی در سندرم کووآزمون ذهنی گربه شرودینگرستون فقرات انسان دو پا جلاخلاق پایه تکامل و فرهنگبیماری دویکمنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل زبان انسان از پیشینقش ویتامین K در ترمیم اسهندسه در پایه ی همه ی واکحس و ادراک قسمت چهلکودکان خود را مشابه خود ترمز بقای جهش ژنتیکیامید نیکو داشته باش تا آنشناسایی سلول های ایمنی اارتباط میکروب روده و پاربازگشت از آثار به سوی خدامنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر کلام در آیات کلام بنقش رژیم غذایی در رشد و اهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت سومکجای مغز مسئول پردازش تجروش هایی ساده برای کاهش اانعطاف پذیری مکانیسمی علصرع و درمان های آنارزش خود را چگونه میشناسبحثی درباره احساسات متفامیهمانهای ناخوانده عامل تاثیر گیاه خواری بر رشد ونهایت معرفت و شناخت درک عهوش مصنوعی در خدمت خلق وحخودآگاهی و هوشیاريگیلگمش باستانی کیستراه های جدید برای قضاوت راینکه خانواده ات سالم باعواملی که برای ظهور لغت ااز تکینگی تا مغز و از مغز برخی یونها و مولکول های مماده ی خالیچگونه مولکول های دی ان ایهاوکينگ پیش از مرگش رسالدو برابر شدن خطر مرگ و میزندگی هوشمند در خارج از زپیموزایداگر تلاش انسان امروز براسایتهای دیگراز تکینگی تا مغز از مغز تبزرگ شدن مغز محدود به دورمرکز حافظه کجاستتاثیر رژیم گیاه خواری بر ویتامین کادانشمندان روش هاي جدیدی پروژه ی ژنوم انسانیزبان و شناخت حقیقت قسمت اابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغز فرایند حذف برخی اجزای مغتقلید مرحله ای نسبتا پیشمشکلات روانپزشکی پس از سچگونه حافظه را قویتر کنیتشنج عدم توازن بین نورون واکسن کرونا از حقیقت تاتدر مانهای کمر دردآیا هوش مصنوعی زندگی بشرسلول های بنیادی منابع و اابزار بقای موجود زنده از استخوان های کشف شده، ممکلوب فرونتال یا پیشانی مغتو یک جهان در مغز خودت هسمغز انسان ایا طبیعتا تمانرمشهای مهم برای تقویت عجهان یکپارچهوزن حقیقی معرفت و شناختدرمان تومورهای مغزی با اآیا جهان ذهن و افکار ما مسیاهچاله و تکینگی ابتدایابزارهای بقای از نخستین به زودی شبکه مغزی به جای منابع انرژی از نفت و گاز توصیه هایی در مصرف ماهیمغز بزرگترین مصرف کننده نظریه ی تکامل در درمان بیحقیقت قربانی نزاع بین بی ژنهای حاکم بر انسان و انسدرگیری مغزی در سندرم کووآسيب میکروواسکولاریا آسسخن پاک و ثابتاختلال خواب فرد را مستعد بیماری دیستروفی میوتونیمنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل ساختار رگهای مغزی نقش ژنتیک در درمان اختلاهوموارکتوس ها ممکن است دحس و ادراک قسمت نهمکوری گذرای ناشی از موبایروی و منیزیم در تقویت استامید درمان کرونا با همانشواهدی از نوع جدیدی از حاارتباط ماده و انرژیبازگشت به ریشه های تکاملمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر کپسول نوروهرب بر ننقش زنجبیل در جلوگیری از هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت سی و هشتمکرونا چه بر سر مغز می آورروش صحبت کردن در حال تکاماولین مورد PML به دنبال تکضررهای مصرف شکر و قند بر از نخستین همانند سازها تبحثی درباره احساساتی غیرمیگرن سردردی ژنتیکی که بتاثیر گیاه خواری بر رشد وچهار میلیارد سال تکامل بهوش مصنوعی در خدمت خلق وحخورشید مصنوعیگیاه خواری و گوشت خوار کدراه های جدید برای قضاوت راینترنت بدون فیلتر ماهواعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی اثرات مضر ویتامین دمبانی ذهنی سیاه و سفیدتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه مغز پیش انسان یا همهدف یکسان، در مسیرهای متدو سوی واقعیتزندگی زمینی امروز بیش از پیچیدگی های مغزمگساپی ژنتیکاز تکینگی تا مغز از مغز تفلج نخاعی با الکترودهای بزرگ شدن تقریبا ناگهانی مرکز حافظه کجاستتاثیر رژیم گیاه خواری بر ویتامین کا و استخواندانشمندان روشی برای تبدیپرواز از نیویورک تا لوس آزبان و شناخت حقیقت قسمت دابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغزتفرد حساس از نظر عاطفی و بتقلید از روی طبیعتمشکلات روانپزشکی در عقب نگاه محدود و تک جانبه، مشتشخیص ژنتیکی آتروفی های واکسن کرونا ساخته شده تودر محل کار ارزش خودت را بآیا هوش ارثی دریافتی از پسلول عصبی شاهکار انطباق ابزار بقای موجود زنده از استروژن مانند سپر زنان دلوتیراستامتو پیچیده ترین تکنولوژی مغز انسان برای ایجاد تمدچرا مغزهای ما ارتقا یافت جهان کاملی در اطراف ما پروزوز گوشدرمان تشنجآیا جهش های ژنتیکی، ویروسیاهچاله ی تولید کنندهابزارهای دفاعی و بقای موبه زیر پای خود نگاه نکن بمنابع انرژی از نفت و گاز توضیحی ساده در مورد هوش ممغز حریص برای خون، کلید تنظریه ی تکامل در درمان بیحقیقت اشیاکلرال هیدرات برای خواباندرگیری اعصاب به علت میتوآسیب ها ناشی از آلودگی هوسرنوشتاختلال در شناسایی حروف و بیماری ضعف عضلات نزدیک بمنبع هوشیاری کجاست قسمت تکامل شناخت انسان با کشفنقش گرمایش آب و هوا در همهوش مصنوعی می تواند بر اححس و ادراک قسمت چهارمکی غایب شدی تا نیازمند دلرویا و خبر از آیندهامگا سه عامل مهم سلامتشواهدی از دنیسوان(شبه نئارتباط متقابل با همه ی حیبازخورد یا فیدبکمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر کپسول نوروهرب بر تنقش زبان در سلطه و قدرت اهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت سی و ششمکریستال زمان(قسمت اولروشهای نو در درمان دیسک باولین مورد پیوند سر در انضررهای شکر بر سلامت مغزاز نخستین همانند سازها تبخش فراموش شده ی حافظهمیگرن شدید قابل درمان استاثیر گیاه خواری بر رشد وچهار ساعت پس از کشتار خوکهوش مصنوعی درمانگر کامپیخانواده پایدارگالکانزوماب، دارویی جدیایندرالعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی اختلالات عصبی مثانهمباحث مهم حس و ادراکتاثیر درجه حرارت بر عملکهدف از تکامل مغزدوچرخه سواری ورزشی سبک و زندگی زودگذرپیچیدگی های مغزی در درک زابزار هوش در حال ارتقا ازاز تکینگی تا مغز از مغز تفلج بل، فلجی ترسناک که آنبزرگترین خطایی که مردم ممرکز خنده در کجای مغز استتاثیر رژیم گیاه خواری بر ویتامین کا در سبزیجاتداروهای مصرفی در ام اسپرورش مغز مینیاتوری انسازبان و شناخت حقیقت قسمت سابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز فرضیه ای جدید توضیح میدهتقویت استخوان در گرو تغذمشاهده گر جدای از شیء مشانگاه انسان محدود به ادراتصویربرداری فضاپیمای آمواکسن ایرانی کرونا تولیددر چه مرحله ای از خواب ، رآیا هوش سریعی که بدون احسسلولهای ایمنی القا کنندهابزار بقای موجود زنده از اسرار بازسازی اندام هالیس دگرامفتامین یا ویاستو دی ان ای خاص ميتوکندريمغز انسان برای شادمانی طچرا ویروس کرونای دلتا واجهان در حال نوسان و چرخشیک پیشنهاد خوب برای آسان درمان جدید میگرن با انتی آیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجسیاره ی ابلهاناتفاق و تصادفبوزون هیگز چیستمنابع انرژی از نفت و گاز تیوتیکسن داروی ضد جنونمغز زنان جوانتر از مغز مرنظریه ی ریسمانحقیقت تنها چیزی است که شاکمردرددرد باسن و پا به دلیل کاهآشنا پنداریسریعترین کامپیوتر موجوداختلال در شناسایی حروف و بیماریهای تحلیل عضلانی امنبع هوشیاری کجاست قسمت تأثیر نگاه انسان بر رفتانقش پیش زمینه ها و اراده هوش مصنوعی و کشف زبان هایحس و ادراک قسمت نوزدهمکیهان خود را طراحی میکندرویا بخشی حقیقی از زندگی امروز دانش ژنتیک هیچ ابهشکل های متفاوت پروتئین هارتباط چاقی و کاهش قدرت ببازسازي مغز و نخاع چالشی منبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر کپسول نوروهرب بر سنقش زبان در سلطه و قدرت اهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت سیزدهمکریستال زمان(قسمت دوم)روشهای شناسایی قدرت شنوااولین هیبرید بین انسان و طلای سیاهاز نخستین همانند سازها تبخش بزرگتر کیهان ناشناختمیدان مغناطيسي زمین بشر تاثیر گیاهخواری بر رشد و نوآوری ای شگفت انگیز دانهوش مصنوعی درخدمت خلق وحخارق العاده و استثنایی بگامی در درمان بیماریهای ایا کوچک شدن مغزانسان العامل کلیدی در کنترل کارآاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی بیماری ها که در آن بمجموعه های پر سلولی بدن متاثیر درجه حرارت بر عملکهدف از خلقت رسیدن به ابزاديدن با چشم بسته در خواب زونیسومایدپیوند مغز و سر و چالشهای ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تفلج خواببسیاری از بیماری های جدیمرگ چیستتاثیر رژیم گیاهخواری بر ویتامین دی گنجینه ای بزرداروهای ام اسآلودگی هوا و ویروس کرونازبان شناسی مدرن در سطح سلابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز قلب و عقلتلقین اطلاعات و حافظهمشاهده آینده از روی مشاهنگاه از درون مجموعه با نگتصادف یا قوانین ناشناختهواکسن اسپایکوژندر هم تنیدگی کوانتومی و پآیا هشیاری کوانتومی وجودسلولهای بنیادی مصنوعی درابزار بقای موجود زنده از اصل بازخوردلا اکراه فی الدیناصول توسعه ی یک ذهن کامللایو دوم دکتر سید سلمان فتولید مثل اولین ربات های مغز انسان برای شادمانی طچرا پس از بیدار شدن از خوجهش های ژنتیکی مفید در سایک آلل ژنتیکی که از نئانددرمان جدید کنترل مولتیپلآیا خداباوری محصول تکاملسیاره ابلهاناتوسوکسیمایدبوزون هیگز جهان را از متلمنابع انرژی از نفت و گاز تکنولوژی جدید که سلول هامغزهای کوچک بی احساسنظریه تکامل در درمان بیمحقیقت خواب و رویاکمردرد ناشی از تنگی کانادستورالعمل مرکز کنترل بیآغاز فصل سرما و دوباره تکسرگیجه از شایعترین اختلااختلالات مخچهبیهوش کردن در جراحی و بیممنبع هوشیاری کجاست قسمت تئوری تکامل امروز در درمنقش آتش در رسیدن انسان بههوش مصنوعی گوگل به کمک تشحس و ادراک قسمت هفتمکیهانِ هوشیارِ در حال یارویا تخیل یا واقعیتانفجار و توقف تکاملی نشاشگفتی های زنبور عسلارتباط هوش ساختار مغز و ژبحتی علمی درباره تمایل بمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر کپسول نوروهرب بر سنقش سجده بر عملکرد مغزهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت ششمکریستال زمان(قسمت سوم)روشی برای بهبود هوش عاطفاولین تصویر در تاریخ از سطوفان فقر و گرسنگی و بی ساز نخستین همانند سازها تبخش دیگری در وجود انسان همیدازولام در درمان تشنج تاثیر انتخاب از طرف محیط نوار مغز مشاهده ی غیر مستهوش مصنوعی ساخته هوش طبیخدا موجود استراه پیروزی در زندگی چیستگامی در درمان بیماریهای ایا این جمله درست است کسیعادت کردن به نعمتاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی بیماری های خاص که بدمحل درک احساسات روحانیتاثیر درجه حرارت بر عملکهرچیز با یک تاب تبدیل به دی متیل فومارات(زادیوا)(زونا به وسیله ویروس ابله پیوند اندام از حیوانات بابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تفلج خواب چیستبسیاری از بیماری های جدیمرگ و میر پنهانتاثیر عصاره تغلیظ شده گیویروس مصنوعیداروهای تغییر دهنده ی سیآلزایمرزبان شناسی نوین نیازمند ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز قیچی ژنتیکیتلاش هایی در بیماران قطع مطالعه ای بیان میکند اهدنگاه حقیقی نگاه به درون اتظاهر خوابیده ی مادهواکسن اسپایکوژن ضد کرونادر هم تنیدگی کوانتومی و دآیا واکنش های یاد گرفته وسلسله مباحث هوش مصنوعیابزار بقای موجود زنده از اصول سلامت کمرلبخند بزن شاید صبح فردا زتولید پاک و فراوان انرژیمغز انسان رو به کوچک تر شچرا بیماری های تخریبی مغجهش های ژنتیکی غیر تصادفیک جهش ممکن است ذهن انساندرمانهای بیماری پارکینسآیا دلفین ها می تواند از سیاره ابلهاناثر مضر مصرف طولانی مدت ربی نهایت در میان مرزهامنابع انرژی از نفت و گاز تکنولوژی جدید که سلول هامغزتان را در جوانی سیم کشنظریه تکامل در درمان بیمحقیقت راستین انسان علم بکمردرد و علل آنذهن ما از در هم شکستن منبإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَسربازان ما محققا غلبه می اختلالات حرکتی در انسانبیهوشی در بیماران دچار امنبع هوشیاری کجاست قسمت تئوری تکامل در پیشگیری و نقش انتخاب از طرف محیط، نهوش مصنوعی گوگل به کمک تشحس و ادراک قسمت هفدهمکیست کلوئید بطن سومرویا حقی از طرف خداانواع سکته های مغزیشاهکار قرنارتباط انسانی، محدود به بحث درباره پیدایش و منشا منبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر کتامین در درمان پانقش غذاها و موجودات درياهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک سی و هفتمکشف مکانیسم عصبی خوانش پروشی جدید در درمان قطع نخاولین سلول مصنوعیطی یکصد هزار سال اخیر هرچاز نشانه ها و آثار درک شدبرنامه و ساختار پیچیده ممکانیک کوانتومی بی معنی تاثیر احتمالی عصاره تغلینوار مغزی روشی مهم در تشخهوش احساسیخطا در محاسبات چیزی کاملرابطه تشنج و اوتیسمگاهی لازم است برای فهم و ایا ابزار هوشمندی یا مغز عارضه جدید ویروس کرونا ساز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی توجهات در ببمار پارمحل درک احساسات روحانی دتاثیر درجه حرارت بر عملکهزینه ای که برای اندیشیددژا وو یا اشنا پنداریزیباترین چیز در افزایش سپیوند سر آیا ممکن استابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تفلج دوطرفه عصب 6 چشمبعد از کرونامرگ انتقال است یا نابود شتاریخ همه چیز را ثبت کردهویرایش DNA جنین انسان، برداروهای ضد بیماری ام اس وآمارهای ارائه شده در سطح زبان، وسیله شناسایی محیطابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز قیچی ژنتیکی تهدید یا فرصتلاشی برای درمان قطع نخامعنی روزهنگاهی بر قدرت بینایی دراتظاهری از ماده است که بیدواکسن دیگر کرونا ساخته شدر کمتر از چند ماه سوش جدآیا یک، وجود داردسلطان جنگل یا صاحب ملکوتابزار بقای موجود زنده از ابزار بقای موجود زنده از اضطراب و ترسلرزش ناشی از اسیب به عصبتولید سلولهای جنسی از سلمغز انسان رو به کوچکتر شدچرا حیوانات سخن نمی گوینجهشهای مفید و ذکاوتی که دیک رژیم غذایی جدید، می تودرهای اسرارآمیز و پوشیدهآیا دلفین ها میتوانند باسیر آفرینش از روح تا مغز اثرات فشار روحی شدیدبی عدالتی در توزیع واکسن منابع انرژی از نفت و گاز تکامل مادی تا ابزار هوشممغزتان را در جوانی سیمکشنظریه تکامل در درمان بیمحقایق ممکن و غیر ممکنکمردرد با پوشیدن کفش مناذهن چند جانبه نیازمند نگافت فشار خون ناگهانی در وسردرد میگرن در کودکاناختلالات صحبت کردن در انبیوگرافیمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمتا 20 سال آینده مغز شما به نقش اتصالات بین سلولهای هوش مصنوعی الفاگوحس و ادراک قسمت هجدهمکاهش مرگ و میر ناشی از ابرویاها از مغز است یا ناخوانگشت ماشه ایشبیه سازی میلیون ها جهان ارتباط از بالا به پایین مبحثي درباره هوش و تفاوتهمنبع هوشیاری در کجاست؟ قتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش غذاها و موجودات درياهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک- قسمت بیست و پکشف مکانیسمی پیچیده در بروشی جدید در درمان سکته ماوکرلیزوماب داروی جدید شظهور امواج مغزی در مغز مصاز نظر علم اعصاب یا نرووسبرنامه ی مسلط ژنها در اختمکانیزمهای دفاعی در برابتاثیر ترکیبات استاتین (سنورون هاي مصنوعی می توانهوش احساسیخطا در محاسبات چیزی کاملراز تغییرگاهی مغز بزرگ چالش استایا بیماری ام اس (مولتیپعدم توقف تکامل در یک اندااز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی توصیه ها برای واکسیمحدودیت های حافظه و حافظتاثیر درجه حرارت بر عملکهزینه سنگین انسان در ازادژاوو یا آشناپنداریزیر فشار کووید چه باید کرپیوند سر، یکی از راه حلهاابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تفناوری هوش مصنوعی نحوه خبعد از کرونامراحل ارتقای پله پله کیهتازه های اسکیزوفرنی(جنوواقعیت فیزیکی، تابعی از داروی فامپیریدین یا نورلآن چیزی که ما جریان زمان سفر نامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز قانون مندی نقشه ژنتیکی متلاشی تازه برای گشودن معمعادله ها فقط بخش خسته کننگاهی بر توانایی اجزاي بتغییر الگوی رشد مغزی با زواکسن دیگری ضد کرونا از ددر آستانه ی موج پنجم کوویآیا کیهان می تواند یک شبیسم زنبور ، کلیدی برای وارابزار بقای موجود زنده از اطلاع رسانی اینترنتیلرزش عضله یا فاسیکولاسیوتومورها و التهاب مغزی عامغز ایندگان چگونه استچرا حجم مغز گونه انسان درجهشهای مفید و ذکاوتی که دیکی از علل محدودیت مغز امدرک فرد دیگر و رفتارهای اآیا دست مصنوعی به زودی قاسیستم تعادلی بدناثرات مفید قهوهبیمار 101 ساله، مبتلا به سمنابع انرژی از نفت و گاز تکامل مداومنقش قهوه در سلامتیهفت چیز که عملکرد مغز تو حمله ویروس کرونا به مغزکنفرانس تشنج هتل کوثر اصذهن تو همیشه به چیزی اعتقافراد آغاز حرکت خودشان رسردرد و علتهای آناختلالات عضلانی ژنتیکبیوگرافیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتا بحر یفعل ما یشانقش تیروئید در تکامل مغزهوش مصنوعی از عروسک های بحس و ادراک قسمت هشتمکاهش التهاب ناشی از بیمارویاهای پر رمز و حیرتی درانگشت نگاری مغز نشان میدشبیه سازی سیستم های کوانارتباط بین هوش طبیعی و هوبحثی جالب درباره محدودیتمنبع هوشیاری در کجاست؟(قتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش غذاها و موجودات درياهوش مصنوعی از عروسک تا کمحساسیت روانی متفاوتکشف ارتباط جدیدی از ارتبريتوکسيمب در درمان ام اسايندگان چگونه خواهند دیدعقل مجادله گراز نظر علم اعصاب اراده آزبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱ما انسانها چه اندازه نزدتاثیر دوپامین و سروتونیننورون های ردیاب حافظههوش عاطفی بیشتر در زنانخطر آلودگی هواراست دستی و چپ دستیگذر زمان کاملا وابسته به ایا بدون زبان میتوانیم تعسل طبیعی موثر در کنترل باز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی روش های تربیتی کودکمخچه فراتر از حفظ تعادلتاثیر درجه حرارت بر عملکهزاران سال چشم های بینا ودگرگونی های نژادی و تغییزیرفون داروی ضد ام اسپیام های ناشناخته بر مغز ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تفیلمی بسیار جالب از تغییبعد از کرونا دلخوشی بیهومرز مرگ و زندگی کجاستتازه های بیماری پارکینسوواقعیت چیستداروی لیراگلوتیدآنچه واقعیت تصور میکنیم سفر به مریخ در 39 روزابزار بقا از نخستین هماناز روده تا مغزقانون جنگلتلاشی جدید در درمان ام اسمعجزه ی علم در کنترل کرونچالش دیدگاه های سنتی در بتغییر زودتر اتصالات مغزیواکسن سرطاندر درمان بیماری مولتیپل آیا گذشته، امروز وآینده سماگلوتید داروی کاهش دهنابزار بقای موجود زنده از اطلاعات حسی ما از جهان، چلزوم سازگاری قانون مجازاتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)مغز ابزار بقای برتر مادیچرا خشونت و تعصبجواب دانشمند سوال کننده یافته های نوین علوم پرده درک و احساسآیا رژیم غذایی گیاهی سلاسیستم دفاعی بدن علیه مغز اثرات مضر ماری جوانابیماری های مغز و اعصاب و منابع انرژی از نفت و گاز تکامل چشمنقش مهاجرت در توسعه نسل اهفت سین یادگاری از میراث حمایت از طبیعتکنگره بین المللی سردرد دذخیره ی شگفت انگیز اطلاعافزایش قدرت ادراکات و حسسردرد تنشناختراع جدید اینترنت کوانبیان ژن های اسکیزوفرنی دمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر مشاهده بر واقعیت بنقش حفاظتی مولکول جدید دهوش مصنوعی از عروسک های بحس و ادراک قسمت پنجمکاهش دوپامین عامل بیماریرویای شفافاندوهگین نباش اگر درب یا شبکه های مصنوعی مغز به درارتباط شگفت مغز انسان و فبحثی در مورد نقش ویتامين منبع خواب و رویاتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقشه مغزی هر فرد منحصر بههوش مصنوعی از عروسک تا کمخفاش با شیوع همه گیری جدیکشف جمجمه ای درکوه ایرهوریواستیگمینايا اراده آزاد توهم است یعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهاز نظر علم اعصاب اراده آزبرین نت به جای اینترنتما انسانها چه اندازه نزدتاثیر دپاکین بر بیماری منوروپلاستیسیتی چیستهوش عاطفی در زنان بیشتر اخطرات هوش مصنوعیرجزخوانی هایی که امروز بگربه شرودینگر و تاثیر مشایا تکامل هدفمند استعصب حقوق نورولوواز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی سلولهای عصبی در تلامخچه ، فراتر از حفظ تعادلتاثیر درجه حرارت بر عملکهستي مادي ای که ما کوچکتردانش بی نهایتزاوسکا درمان گوشرپیشینیان انسان از هفت میابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تفیزیک مولکولها و ذرات در بعد از کرونا دلخوشی بیهومرز بین انسان و حیوان کجاچگونه هموساپينس بر زمین تبدیل تراکت صوتی مصنوعی واقعیت چیستداروی تشنجی دربارداریآنزیم تولید انرژی در سلوسفر تجهیزات ناسا به مریخ ابزار بقا از نخستین همانازدواج های بین گونه ای، رقانون جنگلتمایل زیاد به خوردن بستنمغز فکر میکند مرگ برای دیچاالش ها در تعیین منبع هوتغییر عمودی سر انسان از پواکسنی با تاثیر دوگانه ادر سال حدود 7 میلیون نفر آیا آگاهی پس از مرگ از بیسندرم کووید طولانیسندرم گیلن باره به دنبال ابزار بقای موجود زنده از اطلاعاتی عمومی در مورد ملزوم سازگاری قانون مجازاتوهم چیستمغز ابزار برتر بقاچرا در مغز انسان، فرورفتجاذبه و نقش آن در شکلگیرییادگیری مهارت های جدید ددرک احساسات و تفکرات دیگآیا رژیم غذایی گیاهی سلاسکته مغزیاجزای پر سلولی بدن انسان بیماری گیلن باره و بیمارمنابع انرژی از نفت و گاز تکامل ابزار هوش ، راه پر نقش میدان مغناطیسی زمین هم نوع خواری در میان پیشیحوادث روزگار از جمله ویرکنگره بین المللی سردرد دذرات کوانتومی زیر اتمی قافزایش مرگ و میر سندرم کوسردرد سکه ایادامه بحث تکامل چشمبیست تمرین ساده برای جلومنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر نگاه ناظر هوشیار بنقش حیاتی تلومر دی ان آ دهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و چهکاهش سن بیولوژیکی، تنها روبات های ریز در درمان بیانرژی تاریکشباهت مغز با کیهان مادیارتباط شگفت انگیز مغز انبحثی در مورد نقش کلسیم و منحنی که ارتباط بین معرفتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقشه های مغزی جدید با جزیهوش مصنوعی از عروسک تا کمخلاصه ای از مطالب همایش مگل زندگیریاضیات یک حس جدید استايا اراده آزاد توهم است یعلم به ما کمک میکند تا مواز واقعیت امروز تا حقیقتبرای پیش بینی آینده مغز دما اکنون میدانیم فضا خالتاثیر داروهای ضد التهاب نوشیدن چای برای مغز مفید هوش عاطفی در زنان بیشتر ادفاع در برابر تغییر ساخترساناها و ابر رساناها و عگزیده ای از وبینار یا کنفایجاد احساساتعضلانی که طی سخن گفتن چقداز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی سيناپسها طی تکامل و مخچه ابزاري که وظیفه آن فتاثیر درجه حرارت بر عملکهستی ما پس از شروعی چگال دانشمندان موفق به بازگردزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تفیزیک و هوشیاریتفکر خلا ق در برابر توهم مزایای شکلات تلخ برای سلچگونه واکسن کرونا را توزتبدیل سلولهای محافط به سواقعیت های متفاوتداروی جدید s3 در درمان ام آینده ی انسان در فراتر ازسفر دشوار اکتشافابزار بقا از نخستین هماناستفاده از مغز، وزن را کمقانونمندی و محدودیت عالمتمدن قدیمی ای در جنوب ایرمغز قلبناتوانی از درمان برخی ویتغییرات منطقه بویایی مغزواسطه ها د رمسیر ایجاد مغدرمان های اسرار آمیز در آآیا امکان بازسازی اندامهآیا انسان با مغز بزرگش اخسندرم پیریفورمیسابزار بقای موجود زنده از اطلاعاتی عمومی در مورد ممقاومت به عوارض فشار خون توپیراماتمغز از بسیاری حقایق می گرچراروياها را به یاد نمی آجدایی خطای حسی استیادآوری خواب و رویادرک تصویر و زبان های مخلتآیا راهی برای رفع کم آبی سانسور از روی قصد بسیاری اجزایی ناشناخته در شکل گبیماری ای شبیه آلزایمر و منابع انرژی از نفت و گاز تکامل داروینی هنوز در حانقش محیط زندگی و مهاجرت دهمیشه اطمینان تو بر خدا بحافظه و اطلاعات در کجاست کنترل همجوشی هسته ای با هذرات کوانتومی زیر اتمی قافزایش سرعت پیشرفت علوم سرعت فکر کردن چگونه استاداراوون تنها داروی تاییبیش از نیمی از موارد انتقمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر نگاه و مشاهده ناظر نقش خرچنگ های نعل اسبی درهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و یککایروپاکتیک چیستروح رهاییانرژی تاریک که ما نمی توشباهت کیهان و مغزارتباط شگفت انگیز مغز انبحثی در مورد عملکرد لوب فمنشأ اطلاعات و آموخته ها تاثیر گیاه خواری بر رشد ونقص در تشخیص هیجانات عامهوش مصنوعی از عروسک تا کمخونریزی مغز در سندرم کووگلوئونریسدیپلام تنها داروی تایای نعمت من در زندگیمعلایم کمبود ویتامین E را از آغاز خلقت تا نگاه انسابرای اولین بار دانشمندانما با کمک مغز خود مختاريمتاثیر داروی ضد تشنج سدیم نوعی سکته مغزی ، وحشتناک هوشیاری کوانتومیدقیق ترین تصاویر از مغز ارشته نوروایمونولوژی و نقگزارش یک مورد جالب لخته وایرادهای موجود در خلقت بغیرقابل دیدن کردن مادهاز تکینگی تا مغز از مغز تبرداشت مغز ما از گذر زمانمدل همه جانبه نگر ژنرالیتاثیر درجه حرارت بر عملکو هر کس تقوای خدا پیشه کندانشمندان نورون مصنوعی سزبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تفیزیکدانان ماشینی برای تتفاوت مغز انسان و میمون همسیر دشوار تکامل و ارتقاچگونه آن شکری که می خوریمتروس جریان انرژیواقعیت و مجازداروی جدید میاستنی گراویآینده ی علم و فیزیک در60 ثسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین هماناستفاده از هوش مصنوعی در قارچ بی مغز در خدمت موجودتمدن پیشرفته ی پیشینیانمغز ما کوچکتر از نیم نقطهناتوانی در شناسایی چهره تغییرات آب و هوایی که به وبینار اساتید نورولوژی ددرمان های بیماری آلزایمردرمان های جدید میگرنآیا احتمال دارد رویا از آسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از اعداد بینهایت در دنیای ممقابله با کرونا با علم استوانایی مغز و دیگر اجزای مغز به تنهایی برای فرهنگ چراروياها را به یاد نمی آجریان انرژی در سیستم های ژن هوش و ساختارهای حیاتی درک حقیقت نردبان و مسیری آیاما مقهور قوانین فیزیکسانسور بر بسیاری از حقایاحیای بینایی نسبی یک بیمبیماری ای شبیه ام اس مولتمنابع انرژی از نفت و گاز تکامل داروینی هنوز در حانقش نگاه از پایین یا نگاههمیشه عسل با موم بخوریمحافظه و اطلاعات در کجاست کندر در بیماریهای التهابذرات کوانتومی زیر اتمی قافسردگی و اضطراب در بیماشلیک فراموشیادراک ما درک ارتعاشی است بیشتر کمردردها نیازی به منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر نگاه انسان بر رفتانقش داروهاي مختلف معروف هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و دوکار با یگانگی و یکپارچگیروزه داری متناوب، مغز را انسان قدیم در شبه جزیره عشباهت زیاد بین سلول هاي عارتباط غیرکلامی بین انسابحثی درباره هوش و تفاوتهمهندسی ژنتیک در حال تلاش تاثیر گیاه خواری بر رشد ونقطه بی بازگشتهوش مصنوعی از عروسک تا کمخواندن ، یکی از شستشو دهنگمان میکنی جرمی کوچکی در ریشه های مشترک حیاتای آنکه نامش درمان و یادشعلایم کمبود ویتامین E را از انفجار بزرگ تا انفجار برای خودآگاه بودن تو بایما تحت کنترل ژنها هستیم یتاثیر درجه حرارت بر عملکنیکولا تسلاهوش، ژنتیکی است یا محیطیدلایلی که نشان میدهد ما برشد مغز فرایندی پیچیده اگشایش دروازه جدیدی از طراگر میدانی مصیبت بزرگتر مقالاتاز تکینگی تا مغز از مغز تبررسي علل احتمالي تغيير مدل های ریز مغز مینی برینتاثیر درجه حرارت بر عملکوقت نهيب هاي غير علمي گذشدانشمندان یک فرضیه رادیکپیشرفت های جدید علوم اعصزبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تفرگشت و تکامل تصادفی محض تفاوت ها و تمایزها کلید بمسئول صیانت از عقیده کیسچگونه انتظارات بر ادراک تری فلوپرازینواکنش های ناخودآگاه و تقداروی جدید ضد میگرنآیا ممکن است موش کور بی مسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیاقبل از آغازتمدن بشری و مغز اخلاقیمغز مادران و کودکان در زمنبرو و انرژی مداومتغییرات تکاملی سر انسان وراپامیل در بارداری