دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تاثیر درجه حرارت بر عملکرد مغز و رشد و تکثیر سلولهای مغزی چگونه است

تغییرات آب و هوا در نتیجه فعالیت های صنعتی و کارخانه ها بحرانی جدی است که آینده بشریت را تهدید میکند.

فرستاده امام زمان احمد الحسن ع در این مورد می‌گویند:

اکنون قانون قراردادی، بزرگترین جنایت را در تاریخ، در حق انسانیت مرتکب میشود و آن، نتیجه ای است که زمین از اثر گلخانه ای و حبس حرارتی به آن رسیده‌است و این اثر، همه جنس بشری را تهدید به نابودی میکند!
(کتاب مع العبد الصالح ج2)

تحلیلی علمی را در مورد تاثیر گرمایش محیط زیست بر سلولهای مغزی خواهیم داشت:

تاثیر درجه حرارت بر عملکرد مغز و رشد و تکثیر سلولهای مغزی چگونه است؟(قسمت اول)

بسم الله الرحمن الرحیم و صلی الله علی محمد و آل محمد الائمه و المهديين و سلم تسلیما

تأثير درجه حرارت بر سلولهای مغزی و عملکرد آنها چگونه است؟ جواب به این سوال بحث جالبی است- که به امروز و آینده ما مربوط می شود.

افزایش گرمای کره زمین، مغزهای ما را تحلیل می برد و یا در دراز مدت، تاثیر مثبتی بر مغزهای ما دارد؟

همه نگران گرم شدن زمین هستند ولی آیا اگر زمین سرد می شد بر مغزهای ما تاثیر بهتری داشت؟ آیا اگر به دوره های یخبندان پیش از تاریخ بر مي گشتيم، زندگی بهتری داشتيم؟ فکر نمی کنم درختان بی بار و بی میوه يخبندان هاي زمستان- که هنوز چند ماهي آن را در کشوری مانند ایران تجربه می کنيم- برای موجودات زنده مناسب باشد. نمونه آن را میتوان با ماندن زیر خروار برف و یخ تجربه کرد و می بینیم که سلولهاي موجود زنده خيلي زود، عملکرد خود را از دست خواهند داد و خواهد مرد.

پس درجه حرارت پایین در حد یخ بستن آب اصلا چیز جالبی برای حیات و عملکرد سلولها از جمله سلولهای مغزی نیست.

درجه حرارت چیست؟ درجه حرارت یک چیز نسبی است و وابسته به دستگاه های اندازه گیری درجه حرارت می باشد. اینکه بگوئیم مثلا درجه حرارت صفر سلسیوس، یک صفر واقعی است اینگونه نمی باشد، این ما هستیم که با scaling و درجه بندی، مقياسهايي را برای اندازه گیری درجه حرارت ابداع کرده ایم. شاید اگر کسی با دستگاه های اندازه گیری سلسیوس درجه حرارت را اندازه بگیرد، عدد صفر را بخواند ولی اگر همان فرد با دستگاه اندازه گیری حرارت فارنهایت درجه حرارت را بسنجد، عدد صفر نميخواند بلکه عدد 32 را میخواند( فرمول تبدیل دو مقیاس 32+ (1.8*سانتی گراد )=فارنهایت)

البته دانشمندان بر اساس بی حرکت شدن و به صفر رسیدن انتروپي، صفر مطلق را تعریف کرده اند؟
صفر کلوین(به انگلیسی : Absolute zero) به صفر مطلق معروف است. در واقع در این دما آنتروپی صفر می‌شود. به طور دقیق این دما برابر ۲۷۳٫۱۵- درجهٔ سلسیوس (سانتی‌گراد) و یا ۴۵۹٫۶۷- درجهٔ فارنهایت است. لرد کلوین تصور می‌کرد که از دمای صفر کلوین نمی‌توان به دمای کمتری دست یافت.

در سال ۲۰۰۰ دانشگاه صنعتی هلسینکی اعلام کرد که به پایین‌ترین دمای ممکن در آزمایشگاه دست یافته‌اند. این دما ۱۰۰ پیکو کلوین است که هنوز ۱۰۰ پیکو کلوین از دمای صفر کلوین گرم تر است. بنابر نظریه‌های تثبیت شدهٔ ترمودینامیک ومکانیک آماری، دمای صفر کلوین پایین‌ترین دمای ممکن است.

در این دما انرژی جنبشی ذرات سازنده به کمینه خود می‌رسد و آنتروپی نیز صفر می‌گردد.( Oxford Dictionary of Physics. Oxford Un)

می‌دانیم که مایع حیات در کره زمین، آب است و آب در شکل مایع آن، می‌تواند برای حیات سودمند باشد. در شکل جامد آن- که حرکت مولکول هاي آب و قابلیت نفوذ و حرکت آن، به شدت کاهش می یابد- فعالیتهای زیستی کند می شود و حالتي ايستا رخ میدهد. باز درجه حرارت آب اگر از حدی بگذرد، مولکول های آن تحرک و آزادی بیشتری به دلیل انرژی دریافتی به دست مي آورند و تبدیل به بخار می شوند و در اين حالت هم نمی‌توانند نقش حمایتی و حرکت در میان سلولهای زنده را ایفا کنند.

آب مایع حیات است ولی در درجه حرارت معيني که شکل آب به صورت مایع است و آسیبی به بافتهای دیگر مانند چربی پوشاننده سلولهای بدن نمی رساند

و در درجه حرارت خیلی پایین یا بالا؛ نه تنها عامل حيات نیست بلکه میتواند منجر به یخ زدن یا ذوب شدن غشای سلولهای بدن شود و آنها را از بین ببرد.

البته یخ زدن آب هم مکانیسم جالبی است که به دلیل کم شدن چگالی یخ و پوشاندن سطح آب امکان حیات را در زیر یخ فراهم ميکند(آب حالتی مایع و ایده آل است تا حیات را ایجاد کند و چگالی آن در زمان انجماد، کم می‌شود و روی آب می آید و به این ترتیب، یخ اجازه میدهد تا حیات و زندگی، در آبی که زیر آن جاری است ، ادامه یابد)(احمد الحسن، توهم بی خدایی، ترجمه فارسی گروه مترجمان انصار امام مهدی:203)

زندگی در کره زمین وابسته به فاصله آن از خورشيد است، به طوری که اگر اين فاصله کمتر بود، حرارت زیاد خورشید سلولهای زنده را از بین مي برد و رودخانه های پرآب را به خشکی مي کشاند؛ مشابه چنین وضعیتی را در سیارات نزدیکتر به خورشید، در منظومه شمسی داریم. البته این در حالتی است که

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [09.11.20 22:38]
آب را به عنوان مایع حیات در نظر بگیریم. مواد دیگری هستند که ممکن است به جای آب، در شرایطی متفاوت از کره زمين مایع حیات شوند مثلا آمونیاک که در دماهاي خیلی پائینتر از صفر حالت مایع دارد، میتواند، در سياره ای بسیار سردتر از کره زمین به عنوان مایع حیات تلقی گردد در این سیارات دور از خورشيد، آبها یخ می زنند و قابلیت حیات با آب موجود نیست ولی گازهایی مانند آمونیاک در این سیارات می توانند مایع حیات باشند.

پس گرمای معتدل در کره زمين، برای باقی ماندن سلولها و رشد و تکثیر آنها لازم است.

به دلیل اهمیت سلول‌های مغزی پوششی چند لایه آن را مي پوشاند تا تاثیرات ضربات و درجه حرارت پایین یا بالا بر آن، کمتر باشد.

پوشش های مغز عبارتند از:

جمجمه ضخیم و استخواني و پرده های مننژ روی آن

شامه یا مننژ(به انگلیسی: meninge) سامانه‌ای متشکل از چند لایه (غشاء) بوده که دستگاه عصبی مرکزی (CNS) را در بر می‌گیرد. این غشاها کار محافظت، تغذیه، و کاهش ضربه مغزی را به عهده دارند. مننژ اطراف مغز و نخاع دارای سه لایه و پوشش است که از خارج به داخل با نام سخت‌شامه (دورا ماتر)، عنکبوتیه (آراکنوئید)،نرم‌شامه (پیا ماتر) شناخته می‌شوند. این پرده‌ها به طور کلی مننژ یا شامه نامیده می‌شوند و در میان استخوان جمجمه و بافت مغز (و در طناب نخاع بین ستون مهره‌ها و بافت نخاع) قرار دارند.

به علاوه، سیستم خون رسانی وسیع، میتواند از تغییرات درجه حرارت مغز و نخاع، جلوگیری کند.

به اين ترتيب، مغز و نخاع- که میوه تکاملی کل حیات از ابتدا تا امروز است- مانند جواهری ارزشمند در صندوقی مستحکم و سفت قرار می گیرد به طوری که برای دسترسی به مغز، جراحان نیازمند دريل هاي خیلی قوی برای شکافتن جمجمه هستند.

این شرایط حفاظتی می‌تواند از تاثیرات مضر تغییرات درجه حرارت بر مغز بکاهد ولی اگر درجه حرارت هوا از حدی بالاتر یا پائینتر برود، این سیستم وسیع حمایتی جواب نمی دهد و مغز در معرض آثار مضر سرما و گرما قرار می گیرد.

متابوليسم داخل مغز، تولید گرما می کند پس فقط مغز با گرما و یا سرمای محیط، مواجه نیست بلکه با گرمای درونی ناشی از متابولیسم هم باید به نحوی برخورد کند به خصوص وقتی فعالیت مغز بیشتر شود میزان این حرارت، خیلی بالاتر ميرود و دفع اين حرارت بالا از طريق گردش خون مغز- که بسیار هم غنی هست- انجام می شود.

باید توجه کرد که وجود سیستم مستحکم استخوانی جمجمه مانع از تاثیرات زیاد هوای گرم و سرد بر مغز می شود ولی شاید یک نقش مضر هم داشته باشد و آن، ایجاد سیستم عایق در برابر گرمای درونی خود مغز است.
تحریکات حسی و جنسي و واکنش های عملی در برخورد با محیط، همه اینها منجر به بالا رفتن درجه حرارت مغز می شود پس مغز با سلول‌های دیگر بدن یک تفاوت آشکار دارد: هر حرکت ارادی و یا هر ديد و نگاه با چشم، حرارتی مضاعف را در مغز ایجاد می کند. همچنین اغلب داروهایی- که مصرف می شود- به خصوص داروهای تحریک کننده مانند ريتالين، می تواند درجه حرارت درون مغز را بالا ببرد و این حرارت بالا باید با یک سیستم خود تنظیم و جدا از دیگر قسمتهای بدن، از مغز دفع گردد.

به این ترتیب، متابولیسم و جریان خون مغز و حرارت و میزان آب و الکتروليت های مغز باید یک سیستم خود تنظیم را ایجاد کند. بالا رفتن زياد درجه حرارت مغز منجر به فعال کردن مکانیسمهای پاتوفيزيولوژيک خاص و آسیب به سد بین خون و مغز و نشت مایعات به درون مغز و آسیب و حتی مرگ سلول ها مغزی می شود( Siesjo B. Brain Energy Metabolism.New York: Wiley; 1978.)

اولین بار مرتيز سیف، فيزيولوژيست آلمانی، حرارت درون مغز را اندازه گیری کرد و نشان داد که دیدن یک تکه گوشت، درجه حرارت مغز سگ را یک درجه بالاتر مي برد. مواجهه با شرایط محیطی استرس زا یا هیجانی و فعالیت، می تواند درجه حرارت مغز را بین دو تا سه درجه سانتیگراد افزايش دهد.

بالا رفتن درجه حرارت مغز، منجر به انقباض رگ های محیطی بیرون مغز مي شود و عرق کردن را کاهش می دهد و این یک معضل بزرگ است.

با این که مغز دو درصد وزن بدن را تشکیل میدهد ولی در حالت استراحت، تا حدود 20% اکسیژن موجود در خون را مصرف ميکند. مصرف انرژی یک سلول عصبي(نورون) 0.54.0 nW است که حدود 300 تا 2500 برابر سلولهای دیگر بدن است.
(Laughlin SB, de Ruyter van Steveninck RR, Anderson JC. The metabolic cost of neural information.Nature Neurosci. 1998;1:3641.[PubMed])

اندازه گیری های بيوفيزيکال، نشان میدهد که برای انتقال یک بیت اطلاعات به 10 به توان چهار مولکول ATP نیاز است. برای کد کردن یک ليست، حدود 10به توان شش تا 10به توان هفت مولکول ATP مصرف می شود.

بیشتر انرژی در متابولیسم مغزي صرف بازیابی پتانسيلهاي الکتریکی پس از ديس شارژ الکتریکی می شود.

و بخش دیگری از امر، صرف تولید ماکرومولکول ها و انتقال پروتئین از غشاي میتوکندری مي شود. همه این متاب

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [09.11.20 22:38]
وليسم و صرف انرژی، به حرارت تبدیل می شود.

روش ابداعی برای چک این حرارت، استفاده از الکترودهاي دماسنج در قسمت‌های مختلف مغز موش است. با تحریک موش به وسيله محرک هاي محیطی، درجه حرارت در قسمتهای مختلف مغز به نسبت های متفاوت بالا می رود. نشان داده شده است که ميزان بالا رفتن درجه حرارت در واکنش به محرک های محیط وقتی بیشتر است که دمای اوليه در قسمتهای مختلف مغز پایین باشد يعني گرم بودن اولیه مغز، سرعت واکنش مغزی را کاهش می دهد.

در درجه حرارت 38-39℃ هیچ تاثیری در افزایش درجه حرارت، در مواجهه با محرک های محیطی مثلا مواجهه با جنس مخالف دیده نمی شود.( Kovalzon VM. Brain temperature variations during natural sleep and arousal in white rats. Physiol. Beh.1972;10:667670. [PubMed])

قانون مقادیر اوليه(law of initial values) بيان مي کند که وضعیت و درجه حرارت مغز پیش از تحریک، در جواب دهی و سرعت واکنش مغز بسیار موثر است.

اندازه گیری درجه حرارت مغز نشان می‌دهد که قسمتهایی از مغز که در قسمت بالاتر هستند سردترند:
dorsal striatum, 36.6°C; hippocampus, 35.6°C

و قسمتهایی که پائینتر قرار دارند گرمترند( ventral tegmental area of midbrain, 37.3°C; medial preoptic area of hypothalamus, 37.3°C; nucleus accumbens or NAcc, 37.3°C)

مثلا قسمت جدید مغز یا کورتکس، در قسمت سطحی مغز از بقیه جاهای مغز سردتر است. شاید علت این حالت عدم فعالیت نورونی در قسمت‌های سطحی در حالت استراحت باشد. بر خلاف این حالت قسمت‌های عمقی مانند هیپوتالاموس گرم، در حالت استراحت هم در حال فعالیت هستند

بالا رفتن میزان متابولیسم و حرارت در مغز مانند اندامهای دیگر باعث افزایش جریان خون مغز مي شود و اکسیژن بیشتر، نیازهای قسمت‌های فعال مغز را برآورده می کند و گرمای اضافی را از طریق جریان خون، منتقل می سازد.

مصرف اکسیژن حین فعالیت و ورزش سنگین، ده برابر زمان استراحت می شود و تولید گرما هم از~ 1W/kg at rest to ~10 W/kg (از یک به ده) میرسد. انسان به شکل موفقی با عرق کردن و افزایش جریان خون سطحی می تواند با افزایش درجه حرارت درونی مقابله کند.

در انسان چون کارگذاري الکترود داخل مغز ممکن نیست از اندازه گیری درجه حرارت پرده صماخ در گوش، برای تعیین حرارت داخل جمجمه استفاده می‌شود و مشاهده می کنیم در فعالیت زیاد و گرم شدن بدن، سر بسیار خنک تر از دیگر جاها است.

در ورزش نسبتا متعادل، مکانیسم های جبرانی می‌تواند از افزايش درجه حرارت داخل مغز جلوگیری کند. ولی در ورزش خیلی سنگین، به دلیل بالا رفتن عمق و سرعت تنفس میزان زیادی گاز Co2 خون دفع می شود و این حالت منجر به تنگ شدن عروق مغز می شود و تا حدی مکانیسم خود تنظیم سرد کننده مغز، مختل می شود.

این افزایش زیاد درجه حرارت مغز، منجر به اختلال در سد بین خون و مغز می گردد.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3149793/


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی در کامپیوترهادرمان های جدید در بیماری نه به اعدامبا هوش مصنوعی خودکار روبراه های جدید برای قضاوت رژن هوش و ساختارهای حیاتی سال سیزده ماههتمرکز بر هدفپاسخ گیاهان در زمان خوردتاثیر انتخاب از طرف محیط عدم توقف تکامل در یک انداامیدوار باش حتی اگر همه چفرد موفقجهان در حال نوسان و چرخشابزار بقای موجود زنده از خوش قلبی و مهربانیمشکلات روانپزشکی پس از سمنشاء کوانتومی هوشیاری ادرمان جدید سرطاناز تکامل تا مغز از مغز تا هوش عاطفی قسمت دومنوار مغزی روشی مهم در تشخبازگشایی مجدد مطب دکتر سرشد در سختی استتو کجای جهانیکمالگرایی دشمن پیشرفتستارگانی قبل از آغاز کیهآلودگی هوا چالش قرن جدیدتاثیر درجه حرارت بر عملکپیامهای کاربرانجوانان وطنانرژی بی پایان در درون هرقلب روباتیکاتوسوکسیمایدخطای ادراک کارمامعرفت و شناختاسکلت خارجی در درمان اختمیگرن سردردی ژنتیکی که بدرک احساسات و تفکرات دیگهیچ کاری نکردن به معنی چینیاز به آموزش مجازی دیجیبحثی درباره هوش و تفاوتهزندگی و داراییتولید یا دریافت علمکودک ایرانی که هوش او از سردرد عروقی میگرنآیندهتاثیر رژیم گیاه خواری بر انسان، گونه ای پر از تضادحفره در مغزقدرت و شناخت حقیقتاختلال خواب فرد را مستعد دو بیماری روانی خود بزرگ مغز انسان برای ایجاد تمداصل بازخوردما با کمک مغز خود مختاريمدردی که سالهاست درمان نشهز ذره، یک دنیاستچگونه تکامل مغزهای کنونیبرین نت به جای اینترنتکاهش سن بیولوژیکی، تنها زیست شناسی کل در جزء فراکتوهم جداییشکل های متفاوت پروتئین هآیا یک، وجود داردتحریک عمقی مغز در آلزایمای نعمت من در زندگیمحمایت از طبیعتلبخند بزن شاید صبح فردا زارتوکين تراپی روشی جديد همیشه راهی هستدژا وو یا اشنا پنداریمغز بزرگترین مصرف کننده اعتماد به خودمبانی ذهنی سیاه و سفیدذرات کوانتومی زیر اتمی قویتامین E در چه مواد غذایچالش هوشیاری و اینکه چرا برخی اصول سلامت کمرکریستال زمان(قسمت سوم)زبان و شناخت حقیقت قسمت ستیروفیبان موثر در سکته ی شادی، پاداش انجام وظیفهآیا خداباوری محصول تکاملتسلیم شدن از نورون شروع مایا کوچک شدن مغزانسان الحس چشایی و بویاییمنابع انرژي پاک سرچشمه حارزش حقیقی زبان قسمت اولهنر رها شدن از وابستگیدائما بخواننقش نگاه از پایین یا نگاهبه امید روزهای بهترمدیون خود ناموجودروی و منیزیم در تقویت استواقعیت و انعکاسنخاع ما تا پایین ستون فقربررسی علل کمر درد در میانگوشت خواری یا گیاه خواریسفری به آغاز کیهانتکامل داروینی هنوز در حاصبر و واقعیتآثار باستانی تمدن های قدتظاهر خوابیده ی مادهاگر نعمت فراموشی نبود بسحس و ادراک قسمت نوزدهممنابع انرژی از نفت و گاز از کسی که یک کتاب خوانده هوش مصنوعی از عروسک بازی داروی جدید برای دیابتنقش داروهاي مختلف معروف بی عدالتی در توزیع واکسن مراحل ارتقای پله پله کیهروزه داری متناوب، مغز را واکسن سرطانچرا حجم مغز گونه انسان درتفکر قبل از کارگزارش یک مورد جالب لخته وسندرم گیلن باره به دنبال تا بحر یفعل ما یشاطبیعت بر اساس هماهنگیآشناپنداری چیستثبت امواج الکتریکی در عصابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک قسمت بیستممنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی در هم تنیدگی مرزها و بی منقشه های مغزی جدید با جزیبیماری دویکروشی جدید در درمان سکته موزوز گوشنظریه ی تکامل در درمان بیتقویت حافظه یا هوش مصنوعپیوند مغز و سر و چالشهای سیاهچاله های فضایی منابعتاثیر کپسول نوروهرب بر سعلایم کمبود ویتامین E را اقلیت خلاقفیزیکدانان ماشینی برای تجهان مرئی و نامرئیابزار بقا از نخستین همانخفاش با شیوع همه گیری جدیخلا، حقیقی نیستمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی در خدمت خلق وحدرمان های جدید سرطاننه به اعدامبا هر چیزی که نفس می کشد مراه پیروزی در زندگی چیستژن یا نقشه توسعه مغز و نقسانسور از روی قصد بسیاری تمرکز بر امروزپختگی پس از چهل سالگي به تاثیر احتمالی عصاره تغلیعدم درکامیدواری و مغزفرد یا اندیشهابزار بقای موجود زنده از خوشبختی چیستمشکلات روانپزشکی در عقب مهمان ناخواندهدرمان دارویی سرطان رحم باز تکامل تا مغز، از مغز تهوش عاطفی قسمت سومنوار مغز، ترجمه ی فعالیت بازگشت از آثار به سوی خداز گهواره تا گورتو کز محنت دیگران بی غمیکمردردسخن نیکو مانند درخت نیکوآلودگی هوا و ویروس کروناتاثیر درجه حرارت بر عملکسایتهای دیگرجواب دانشمند سوال کننده انرژی تاریکقلب را نشکناتصال مغز و کامپیوترخطای حسمغز فکر میکند مرگ برای دیاسکار، لگوی هوشمندمیگرن شدید قابل درمان اسدرک تصویر و زبان های مخلتهیچ کس مانند تو نگاه نمیکچیز جدید را بپذیربحثی درباره هوش و تفاوتهزندگی بی دودتولید پاک و فراوان انرژیکودکان میتوانند ناقل بی سرطان کمیت گراییآینده ی انسان در فراتر ازتاثیر رژیم گیاهخواری بر انعطاف پذیری مکانیسمی علحق انتخابقدرت کنترل خوداختلال در شناسایی حروف و دو بار در هفته ماهی مصرف مغز انسان برای شادمانی طاصل در هم تنیدگی و جهانی ما بخشی از این جهان مرتبطدرس گرفتن از شکست هاهزینه ای که برای اندیشیدچگونه جمعیت های بزرگ شکل برای یک زندگی معمولیکایروپاکتیک چیستزیست شناسی باور حقیقت یا توهم جدایی و توهم علمشکل پنجم مادهآیا کیهان می تواند یک شبیتداوم مهم است نه سرعتای همه ی وجود منحوادث روزگار از جمله ویرلحظات خوش با کودکانارتباط میکروب روده و پارهمیشه عسل با موم بخوریمدژاوو یا آشناپنداریمغز حریص برای خون، کلید تاعتماد بی موردمباحث مهم حس و ادراکذرات کوانتومی زیر اتمی قویتامین کاچالش هوشیاری و اینکه چرا برخی اطلاعات روانشناسی مکشف مکانیسم عصبی خوانش پزبان جانسوزتکنولوژی های جدید و حالتشب سیاه سحر شودآیا دلفین ها می تواند از تشنچ پانایوتوپولوس تشنج ایا این جمله درست است کسیحس و ادراک (قسمت اول )منابع انرژی از نفت و گاز ارزش حقیقی زبان قسمت دومهنر، پر کردن است نه فحش دداروهای مصرفی در ام اسنقش نظام غذایی در تکامل مبه بالا بر ستارگان نگاه کمدیریت اینترنت بر جنگرویا و واقعیتواقعیت خلا و وجود و درک منخستین تمدن بشریبزرگ فکر کنگیلگمش باستانی کیستسقوط درون جاذبه ای خاص، چتکامل داروینی هنوز در حاصبر بسیار بایدآرامش و دانشتظاهری از ماده است که بیداگر نعمت فراموشی نبود بسحس و ادراک قسمت هفتممنابع بی نهایت انرژی در داز آغاز خلقت تا نگاه انساهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی جدید ضد میگرننقش درختان در تکاملبیمار 101 ساله، مبتلا به سمرز مرگ و زندگی کجاستروزه داری و بیمار ی ام اس واکسن سرطانچرا خشونت و تعصبتفکر ترکیبی در هوش مصنوعگشایش دروازه جدیدی از طرسندرم پیریفورمیستاول کف پا و حقیقتطعمه ی شبکه های ارتباط اجآشتی بهتر استجلو رفتن یا عقبگردابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک قسمت دهممنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی در هم تنیدگی کوانتومینقشه با واقعیت متفاوت اسبیماری دیستروفی میوتونیريتوکسيمب در درمان ام اسوسواس، بیماری استنظریه ی تکامل در درمان بیتقویت سیستم ایمنیپیوند اندام از حیوانات بسیاهچاله ها، دارای پرتو تاثیر کتامین در درمان پاعلائم عصبی آلزایمر، با ااقیانوس نادانیفاکسیبتجهان مشارکتیابزار بقا از نخستین همانابزار بقا از نخستین همانخلا، خالی نیستمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی در خدمت خلق وحدرمان های رایج ام اسنه جنگ و نه خونریزیبا آتش، بازی نکن و بعد از راه انسان شدن، راه رفتن وژن ضد آلزایمرسانسور بر بسیاری از حقایتمساح حد واسط میان مغز کوپدیده خاموش روشن در پارکتاثیر ترکیبات استاتین (سعدالت برای من یا برای همهامیدی به این سوی قبر نیستفرد حساس از نظر عاطفی و بابزار بقای موجود زنده از خوشبختی دور از رنج های ممشاهده گر جدای از شیء مشامهندسی ژنتیک در حال تلاش درمان زخم دیابتی با تکنواز تکامل تا مغز، از مغز تهوش عاطفی قسمت ششمنوار عصب و عضلهبازگشت به ریشه های تکاملزمین در برابر عظمت کیهانتو پیچیده ترین تکنولوژی کمردرد ناشی از تنگی کاناسخن و سکوتآلودگی هوا و پارکینسونتاثیر درجه حرارت بر عملکجوسازی مدرنانرژی تاریک که ما نمی توقوی تر باشاثر مضر مصرف طولانی مدت رخطر آلودگی هوامغز قلباساس انسان اندیشه و باور میدان مغناطيسي زمین بشر درک حقیقت نردبان و مسیری هیچ کس حقیقت را درون مغز چیزی منتظر شناخته شدنبحثی درباره احساسات متفازندگی در جمع مواردی را برتولید سلولهای جنسی از سلکودکان خود را مشابه خود تسرعت فکر کردن چگونه استآینده ی علم و فیزیک در60 ثتاثیر عصاره تغلیظ شده گیاهرام مصر از شگفتی های جهحقیقت قربانی نزاع بین بی قدرت انسان در نگاه به ابعاختلال در شناسایی حروف و دو برابر شدن خطر مرگ و میمغز انسان برای شادمانی طاصل علت و تاثیرما تحت کنترل ژنها هستیم یدست و پا زدن در سایه؟هزینه سنگین انسان در ازاچگونه جمعیت های بزرگ شکل برای پیش بینی آینده مغز دکار با یگانگی و یکپارچگیزیست، مرز افق رویداد هستتوهم جسمشکرگزار هر چیزی باش که داآیا گذشته، امروز وآینده تداخل مرزها و صفات با بینای آنکه نامش درمان و یادشحکمت الهی در پس همه چیزلرزش ناشی از اسیب به عصبارتباط ماده و انرژیهمیشه، آنطور نیست که هستدگرگونی های نژادی و تغییمغز در تنهایی آسیب میبیناعتیاد و تلاش های درمانی مبتکران خودشکوفاذرات کوانتومی زیر اتمی قویتامین کا و استخوانچالش هوشیاری و اینکه چرا برخی بیماری ها که در آن بکشف مکانیسمی پیچیده در بزبان ریشه هایی شناختی استکنولوژی و پیشرفتشبیه سازی میلیون ها جهان آیا دلفین ها میتوانند باتشنج چیستایا ابزار هوشمندی یا مغز حس و ادراک (قسمت دوم )منابع انرژی از نفت و گاز ارزش حقیقی زبان قسمت سومهوموارکتوس ها ممکن است دداروهای ام اسنقش نظریه تکامل در شناسابه بالاتر از ماده بیندیشمداخله ی زیانبار انسانرویا و کابوسوالزارتان داروی ضد فشار نخستین تصویر از سیاهچالهبزرگ شدن مغز محدود به دورگیاه بی عقل به سوی نور میسلول های مغزی عامل پارکیتکامل داروینی هنوز در حاصرع و درمان های آنآرامش و سکونتعامل انسان و هوش مصنوعیاگر با مطالعه فیزیک کوانحس و ادراک قسمت هفدهممنابع جدید انرژیاز انفجار بزرگ تا انفجار هوش مصنوعی از عروسک بازی داروی جدید ضد الزایمرنقش ذهن و شناخت در حوادث بیماری لبر و نابینایی آنمرز بین انسان و حیوان کجاروزه داری سلول های بنیادواکسن ضد اعتیادچرا در مغز انسان، فرورفتتفکر خلا ق در برابر توهم پل جویی اصفهانسندرم پیریفورمیستابوهای ذهنیظهور امواج مغزی در مغز مصآغاز فرایند دانستنجلوتر را دیدنابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک قسمت دوازدهممنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی در هم تنیدگی کوانتومی و پنقص در تشخیص هیجانات عامبیماری ضعف عضلات نزدیک بریه زغالییک پیام منفرد نورون مغزی نظریه ی ریسمانتلقین اطلاعات و حافظهپیوند سر آیا ممکن استسیاهچاله و تکینگی ابتدایتاثیر گیاه خواری بر رشد وعلت خواب آلودگی بعد از خوالکترومغناطیس شنوایی و هفاجعه ی جهل مقدسجهان معناجهان هوشمندابزار بقا از نخستین همانخلاصه ای از مطالب همایش ممنبع هوشیاری کجاست؟(قسماز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی درمانگر کامپیدرمان های علامتی در ام اسچه زیاد است بر من که در ایبا تعمق در اسرار ابدیت و راه بی شکستژنها نقشه ایجاد ابزار هوساهچاله ها تبخیر نمیشودتنفس هوازی و میتوکندریپروژه ی ژنوم انسانیتاثیر تغذیه بر سلامت رواعسل طبیعی موثر در کنترل بجهان در حال ایجاد و ارتقاامیدی تازه در درمان سرطافردا را نمیدانیمابزار بقای موجود زنده از خانه ی تاریکمشاهده آینده از روی مشاهمهربانی، شرط موفقیتدرمان سرگیجه بدون نیاز باز تکامل تا مغز، از مغز تهوش عاطفی بیشتر در زناننوار عصب و عضلهبازخورد یا فیدبکزمین زیر خلیج فارس تمدنی تو آرامش و صلحیکمردرد و علل آنسخن پاک و ثابتآلزایمرتاثیر درجه حرارت بر عملکجامعه ی آسمانیانرژی خلا ممکن استقیچی ژنتیکیاثرات فشار روحی شدیدخطرات هوش مصنوعیمغز ما کوچکتر از نیم نقطهاستفاده از مغز، وزن را کممیدان های مغناطیسی قابل درک دیگرانهیچ اندر هیچچیزی خارج از مغزهای ما نیبحثی درباره احساساتی غیرزندگی در سیاهچالهتولترودینکودکان را برای راه آماده سطح آگاهی، رخدادهای زندگآینده با ترس جمع نمیشودتاریک ترین بخش شباولویت بندی ها کجاستحقیقت آنطور نیست که به نظقدرت ذهناختلالات مخچهدو برابر شدن خطر مرگ و میمغز انسان رو به کوچک تر شاصل عدم قطعیت از کوانتوم مانند آب باشدست کردن در گوشهزاران سال چشم های بینا وچگونه حافظه را قویتر کنیبرای اولین بار دانشمندانکاربرد روباتهای ريزنانوزاوسکا درمان گوشرتوهمات و شناخت حقیقتشکست حتمیآیا پیدایش مغز از روی تصاترقی واقعی یا شعار ترقیایمپلانت مغزیحافظه میتواند بزرگترین دلرزش عضله یا فاسیکولاسیوارتباط متقابل با همه ی حیهمکاری یا رقابتدانش قدرت استمغز را از روی امواج بشناساعداد بینهایت در دنیای ممجموعه های پر سلولی بدن مرفتار مانند بردهویتامین کا در سبزیجاتچالش دیدگاه های سنتی در ببرخی بیماری های خاص که بدکشف ارتباط جدیدی از ارتبزبان شناسی مدرن در سطح سلتکنولوژی جدید که سلول هاشبیه سازی سیستم های کوانآیا دست مصنوعی به زودی قاتشنج و حرکات شبه تشنجی قاایا بیماری ام اس (مولتیپحس و ادراک قسمت 67منابع انرژی از نفت و گاز ارزش خود را چگونه میشناسهورمون شیرساز یا پرولاکتداروهای تغییر دهنده ی سینقش هورمون های تیروئید دبه جای محکوم کردن دیگران مدارک ژنتیکی چگونه انسانرویا و خبر از آیندهواکنش های ناخودآگاه و تقنخستین روبات های زنده ی جبزرگ شدن تقریبا ناگهانی گیاه خواری و گوشت خوار کدسلول های بنیادیتکامل زبانضایعه ی عروقی مخچهآرامش(سکوت) stillness و تکاپوتعامل انسان با هوش مصنوعاگر تلاش انسان امروز براحس و ادراک قسمت هجدهممناطق خاص زبان در مغزاز بحث های کنونی در ویروسهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی سل سپتنقش روی و منیزیم در سلامتبیماری های میتوکندریمرز جدید جستجو و اکتشاف، روزهای بد باقی نمیماندواکسن علیه سرطانچرا ذرات بنیادی معمولاً تفاوت مغز انسان و میمون هپل خواجو اصفهانسندرم پس از ضربه به سرتاثیر فکر بر سلامتظرف باید پر شود چه با چرک آغاز فصل سرما و دوباره تکجمجمه انسان های اولیهابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک قسمت سوممنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی در هم تنیدگی کوانتومی و دنقطه ی رسیدن به قلهبیماریهای تحلیل عضلانی اریواستیگمینیک پیشنهاد خوب برای آسان نظریه تکامل در درمان بیمتلاش ها برای کشف منابع جدپیوند سر، یکی از راه حلهاسیاهچاله ی منفرد یا سیاهتاثیر گیاه خواری بر رشد وعماد الدین نسیمی قربانی الکتروتاکسی(گرایش و حرکفاصله ها در مکانیک کوانتالکترودهای کاشتنیفاصله ی همیشگی تصویر سازجهان هوشیارابزار بقا از نخستین همانخلاصه ای از درمان های جدیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسماز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی درخدمت خلق وحنه عدم مطلق بلکه عدم با قبا خدا باشرابطه تشنج و اوتیسمژنها ، مغز و ارادهسایه ی هوشیاریتنفس هوازی و میتوکندریپروژه ی ژنوم انسانیتاثیر حرکات چشم بر امواج عشق درونی به یگانگی خلقتجهان ریز و درشتامگا سه عامل مهم سلامتفرزندان زمان خودابزار بقای موجود زنده از خانواده پایدارمشاهدات آمیخته با اشتباهموفقیت هوش مصنوعی در امتدرمان سرگیجه بدون نیاز باز تکامل تا مغز، از مغز تهوش عاطفی در زنان بیشتر انوار عصب و عضله تعیین محلبازسازي مغز و نخاع چالشی زمان چیستتو افق رویداد جهان هستیکمردرد با پوشیدن کفش مناسختی ها رفتنی استآملودیپین داروی ضد فشار تاثیر درجه حرارت بر عملکجاودانگی مصنوعیانسان قدیم در شبه جزیره عقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصاثرات مفید قهوهدفاع از پیامبرمغز مانند تلفن استاستفاده از هوش مصنوعی در میدان های کوانتومی خلادرک درست از خود و هوشیاریهیچگاه از فشار و شکست نترچیزی شبیه نور تو نیستبخش فراموش شده ی حافظهزندگی زمینی امروز بیش از تومورها و التهاب مغزی عاکوری گذرای ناشی از موبایسعی کن به حدی محدود نشویآیا فراموشی حتمی استتاریکی من و تو و گرد و غبااولین قدم شناخت نقص های خحقیقت افرادقدرت عشقاختلالات حرکتی در انسانهم نوع خواری در میان پیشیدو سوی واقعیتمغز انسان رو به کوچکتر شداصل، روان و نفس استماه رجبدست آسمانهستي مادي ای که ما کوچکترنگاه مادی غیر علمی استبرای تمدن سازی، باید در بکاربرد روباتهای ريز، در زبان فرایند تکاملی برای توکل بر خداشگفت نیست من عاشق تو باشمآیا آگاهی پس از مرگ از بیتروس جریان انرژیایمپلانت مغزی و کنترل دو حافظه های کاذبلزوم سازگاری قانون مجازاارتباط چاقی و کاهش قدرت بهمانند سازی در انساندانش محدود به ابعاد چهارمغز زنان جوانتر از مغز مربقای حقیقی در دور ماندن امحل درک احساسات روحانیرفتار وابسته به شکلویتامین بی 12 در درمان دردچاالش ها در تعیین منبع هوبرخی توجهات در ببمار پارکشف جمجمه ای درکوه ایرهوزبان شناسی نوین نیازمند تکنولوژی جدید که سلول هاشبکه های مصنوعی مغز به درآیا رژیم غذایی گیاهی سلاتشنج عدم توازن بین نورون ایا بدون زبان میتوانیم تحس و ادراک قسمت 74منابع انرژی از نفت و گاز از فرد ایستا و متعصب بگذرهوش فوق العاده، هر فرد اسداروهای ضد بیماری ام اس ونقش هورمون زنانه استروژنبه خوبی های دیگران فکرکنمروری بر تشنج و درمان هایرویا بخشی حقیقی از زندگی واکنش به حس جدیدنرمش های مفید برای درد زابزرگترین خطایی که مردم مگیرنده باید سازگار با پیسلول های بنیادی منابع و اتکامل زبانضایعات در عصب زیر زبانیآزمون تجربی، راهی برای رتعداد کلی ذهن ها در جهان اگر خواهان پیروزی هستیحس و ادراک قسمت هشتممناطق خاصی از مغز در جستجاز تلسکوپ گالیله تا تلسکهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی ضد چاقینقش روزه داری در سالم و جبیماری های مغز و اعصاب و مرزهای حقیقی یا مرزهای تروزهای سختواکسنی با تاثیر دوگانه اچراروياها را به یاد نمی آتفاوت ها و تمایزها کلید بپلاسمای غالبسندرم دزدی ساب کلاوینتاثیر مشاهده بر واقعیت بعقل مجادله گرآغاز مبهم آفرینشجنین مصنوعیابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک قسمت سی و هشتممنبع هوشیاری کجاست قسمت53از تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی در هر سوراخی سر نکننقطه ای بود و دگر هیچ نبوبیماری، رساله ای برای سلریاضیات یک حس جدید استیک آلل ژنتیکی که از نئاندنظریه تکامل در درمان بیمتلاش های جدید در درمان فرپیوندی که فراتر از امکانسیاهچاله ی تولید کنندهتاثیر گیاه خواری بر رشد وعوامل موثر در پیدایش زباعوامل ایجاد لغت انسانی و الگو نداشتیمفتون های زیستیجهان های بسیار دیگرابزار بقا از نخستین همانخم شدن فضا-زمانمنبع هوشیاری کجاست؟(قسماز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی ساخته هوش طبینهایت معرفت و شناخت درک عبا طبیعت بازی نکنرادیوی مغز و تنظیم فرکانژنهای مشترک بین انسان و وسایه را اصالت دادن، جز فرتنفس بدون اکسیژنپروانه ی آسمانیتاثیر دوپامین و سروتونینعصب حقوق نورولووجهان شگفت انگیزامروز دانش ژنتیک هیچ ابهفرضیه ای جدید توضیح میدهابزارهای پیشرفته ارتباط خار و گلمطالبه ی حق خودموفقیت در تفکر استدرمان سرگیجه بدون دارواز تکامل تا مغز، از مغز تهوش عاطفی در زنان بیشتر انوبت کودکانبحتی علمی درباره تمایل بزمان و مکان، ابعاد کیهان تو انسانی و انسان، شایستکنفرانس تشنج هتل کوثر اصسرنوشتآموزش نوین زبانتاثیر درجه حرارت بر عملکجایی خالی نیستانسان میوه ی تکاملقانون مندی نقشه ژنتیکی ماثرات مفید روزه داریدفاع در برابر تغییر ساختمغز مادران و کودکان در زماستفاده از انرژی خلامیدان بنیادین اطلاعاتدرک عمیق در حیواناتهیپرپاراتیروئیدیسمنکاتی در مورد تشنجبخش های تنظیمی ژنومزندگی زودگذرتومورهای نخاعیشلیک فراموشیآیا ممکن است موش کور بی متاریکی و نوراولین مورد PML به دنبال تکحقیقت اشیاقضاوت ممنوعاختلالات صحبت کردن در انهمه چیز موج استدولت یا گروهکمغز ایندگان چگونه استاصلاح خطا با رفتن بر مسیرماپروتیلیندستورالعمل مرکز کنترل بیهستی ما پس از شروعی چگال نگاه محدود و تک جانبه، مشبرای خودآگاه بودن تو بایکاش شرف اجباری بود یا حتیزبان متغیرتوپیراماتشگفت انگیز بودن کیهانآیا امکان بازسازی اندامهتری فلوپرازینایمپلانت مغزی کمک میکند حافظه و اطلاعات در کجاست لزوم سازگاری قانون مجازاارتباط هوش ساختار مغز و ژهمجوشی هسته ای، انرژِی بدانش بی نهایتمغزهای کوچک بی احساسبلندی در ذهن ما درک بلندیمحل درک احساسات روحانی درفتار اجتماعی انسان، حاصویتامین بی هفدهناتوانی از درمان برخی ویبرخی توصیه ها برای واکسیکشف جدید تلسکوپ جیمز وبزبان، نشان دهنده ی سخنگو تکینگیشبکیه های مصنوعیآیا رژیم غذایی گیاهی سلاتشویق خواندن به کودکانایا تکامل هدفمند استحس و ادراک قسمت 75منابع انرژی از نفت و گاز از مخالفت بشنوهوش مصنوعی می تواند بر احداروی فامپیریدین یا نورلنقش ویتامین K در ترمیم اسبه خودت مغرور نشومرکز هوشیاری، روح یا بدن رویا تخیل یا واقعیتواکسن های شرکت فایزر آمرنرمش های مفید در سرگیجهبزرگترین درد از درون است گالکانزوماب، دارویی جدیسلول های بدن تو پیر نیستنتکامل زبان انسان از پیشیضرورت زدودن افکارآزمون ذهنی گربه ی شرودینتعذیه ی ذهناپی ژنتیکحس و ادراک قسمت هشتاد و شمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تلسکوپ گالیله تا تلسکهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی ضد چاقینقش رژیم غذایی بر رشد و ابیماری وسواسمزایای شکلات تلخ برای سلروش مقابله مغز با محدودیوابستگی یعنی قلادهچراروياها را به یاد نمی آتفاوت ها را به رسمیت بشناپمبرولیزوماب در بیماری چسندرم سردرد به دلیل افت فتاثیر نگاه ناظر هوشیار بعقلانیت بدون تغییرإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَجنگ و تصور از جنگابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک قسمت سی و ششممنبع هوشیاری کجاست؟ (قسماز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی در والنتاین کتاب بدید همنقطه بی بازگشتبیندیشریسدیپلام تنها داروی تاییک جهش ممکن است ذهن انساننظریه تکامل در درمان بیمتلاش هایی در بیماران قطع پیوستگی همه ی اجزای جهانسیاره ی ابلهانتاثیر گیاه خواری بر رشد وعواملی که برای ظهور لغت االگو و عادت را بشکن و در افروتنی معرفتیجهان هایی در جهان دیگرابزار بقای موجود زنده از خونریزی مغز در سندرم کوومنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدرمان ژنتیکی برای نوآوریاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش احساسینهایت در بی نهایتبالاترین هدف از دولتراز تغییرژنهای هوش ، کدامندساخت شبکه عصبی مصنوعی با تنها مانع در زندگی موارد پرواز از نیویورک تا لوس آتاثیر دپاکین بر بیماری معضلانی که طی سخن گفتن چقدجهانی که نه با یک رخداد و انفجار و توقف تکاملی نشافساد اقتصادی سیتماتیک درابزارهای بقا از نخستین هخارق العاده و استثنایی بمطالبی در مورد تشنجمولکول ضد پیریدرمان سرطان با امواج صوتاز تکامل تا مغز، از مغز تهوشمندی کیهاننور درونبحث درباره پیدایش و منشا زمان و گذر آن سریع استتو با همه چیز در پیوندیکنگره بین المللی سردرد دسریع دویدن مهم نیستآمارهای ارائه شده در سطح تاثیر درجه حرارت بر عملکجاذبهانسان ها می توانند میدان قانون گذاری و تکاملاثرات مضر ماری جوانادقیق ترین تصاویر از مغز امغز چون ابزار هوش است دلیاستفاده از سلول های بنیامیدازولام در درمان تشنج درگیری قلب در بیماری ویرهاوکينگ پیش از مرگش رسالچگونه مولکول های دی ان ایبخش بزرگی حس و ادراک ما ازندگی سلول در بدن، جدای اتومورهای ستون فقراتشلیک فراموشیآیا ما کالا هستیمتاریکی خواهد ترسیداولین مورد پیوند سر در انحقیقت تنها چیزی است که شاقطار پیشرفتاختلالات عضلانی ژنتیکهمه چیز و هیچ چیزدوچرخه سواری ورزشی سبک و مغز ابزار بقای برتر مادیاصول انجام برخی نرمش ها دماجرای جهل مقدسدغدغه نتیجه ی نادانی استو هر کس تقوای خدا پیشه کننگاه انسان محدود به ادرابرای رشد، باید از مسیر خطکتاب گران و پرهزینه شد ولزبان مشترک ژنتیکی موجوداتوانایی مغز و دیگر اجزای شگفت زده و حیران باشآیا انسان با مغز بزرگش اختری فلوپرازینایمپلانت نخاعی میتواند دحافظه و اطلاعات در کجاست لزوم عدم وابستگی به گوگل ارتباط پیوسته ی جهانهمراه سختی، اسانی هستدانشمندان موفق به بازگردمغز، فقط گیرندهبلوغ چیستمحدودیت چقدر موثر استرقیبی قدرتمند در برابر مویتامین دی گنجینه ای بزرناتوانی در شناسایی چهره برخی درمان های Spinal Muscular Atکشتن عقیده ممکن نیستزبان، وسیله شناسایی محیطتکامل فردی یا اجتماعیشباهت مغز و کیهانآیا راهی برای رفع کم آبی تشخیص ژنتیکی آتروفی های ایجاد احساساتحس و ادراک قسمت 78منابع انرژی از نفت و گاز از نخستین همانند سازها تهوش مصنوعی و کشف زبان هایداروی لیراگلوتیدنقش ژنتیک در درمان اختلابه دنبال رستگاری باشمرکز حافظه کجاسترویا حقی از طرف خداواکسن کووید 19 چیزهایی که نرمش های موثر در کمردردبسیاری از مجرمان، خودشانگام کوچک ولی تاثیرگذارسلول عصبی شاهکار انطباق تکامل ساختار رگهای مغزی ضرب المثل یونانیآزمون ذهنی گربه شرودینگرتغییر الگوی رشد مغزی با زابتدا سخت ترین استحس و ادراک قسمت پنجممنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکنیکی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی ضد تشنج با قابليت تنقش رژیم غذایی در رشد و ابیماری کروتز فیلد جاکوبمسمومیت دانش آموزان بی گروش های صرفه جویی در ایجاواسطه ها د رمسیر ایجاد مغنزاع بین جهل و علم رو به پتفاوت های بین زن و مرد فقپنج اکتشاف شگفت آور در موسوپاپ ها یا ترانزیستورهاتاثیر نگاه و مشاهده ناظر عقیده ی بی عملافت فشار خون ناگهانی در وفلج نخاعی با الکترودهای جنگ داده هاابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک قسمت سیزدهممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی در یک فراکتال هر نقطه مرکنمیتوان با بیرون انداختنبیهوش کردن در جراحی و بیمریشه های مشترک همه ی موجویک رژیم غذایی جدید، می توهفت چیز که عملکرد مغز تو تلاشی برای درمان قطع نخاپیام های ناشناخته بر مغز سیاره ابلهانتاثیر گیاه خواری بر رشد وتاثیر گیاه خواری بر رشد وعوارض ازدواج و بچه دار شدالگوی بنیادین و هوشیاریفروتنی و غرورجهان یکپارچهابزار بقای موجود زنده از خواندن ، یکی از شستشو دهنمسمومیت دانش آموزان، قمامنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدرمان پوکی استخواناز تکینگی تا مغز از مغز تهوش احساسینهادینه سازی فرهنگ اختلاباهوش ترین و با کیفیت تریراست دستی و چپ دستیژنهای حاکم بر انسان و انسساخت شبکه عصبی با الفبای تنها در برابر جهانپروتئین های ساده ی ابتداتاثیر داروهای ضد التهاب غم بی پایانجهانی که از یک منبع، تغذیانقراض را انتخاب نکنیدفشار و قدرتابزارهای بقا ازنخستین همخبر مهم تلسکوپ هابلمطالعه ای بیان میکند اهدمولتیپل اسکلروز در زنان درمانهای بیماری پارکینساز تکامل تا مغز، از مغز تهوشیاری و وجودنورون هاي مصنوعی می توانبحثي درباره هوش و تفاوتهزمان و صبرتو با باورهایت کنترل میشکنگره بین المللی سردرد دسریعترین کامپیوتر موجودآن چیزی که ما جریان زمان تاثیر درجه حرارت بر عملکجاذبه و نقش آن در شکلگیریانسان یک کتابخانه استقانون جنگلاجزای پر سلولی بدن انسان دل به دریا بزنمغز چگونه صداها را فیلتر استفاده از سلول های بنیامکان زمان یا حافظه زماندرگیری مغز در بیماری کویهاوکينگ پیش از مرگش رسالچگونه میتوان با قانون جنبخش بزرگتر کیهان ناشناختکی غایب شدی تا نیازمند دلزندگی، مدیریت انرژیتوهم فضای خالیشنا در ابهای گرم جنوب نیاآیا ما تنها موجودات زنده تاریخ همه چیز را ثبت کردهاولین هیبرید بین انسان و حقیقت خواب و رویالمس کوانتومیاختراع جدید اینترنت کوانهمه چیز کهنه میشوددورترین نقطه ی قابل مشاهمغز ابزار برتر بقااصول توسعه ی یک ذهن کاملماجرای عجیب گالیلهذهن ما از در هم شکستن منبوفور و فراوانینگاه از بیرون مجموعهبرای زندگی سالم، یافتن تکتاب زیست شناسی باورزبان چهار حرفی حیات زمینتوازن مهمتر از فعالیت زیشگفتی های نقشه ی ژنتیکیآیا احتمال دارد رویا از آترک امروزایمان به رویاحافظه و اطلاعات در کجاستمقاومت به عوارض فشار خون ارتباط انسانی، محدود به همراهی نوعی سردرد میگرنیدانشمندان نورون مصنوعی سمغزتان را در جوانی سیم کشبلعیدن ستاره توسط سیاهچامحدودیت های حافظه و حافظرموزی از نخستین تمدن بشرویروس مصنوعینادیدنی ها واقعی هستندبرخی روش های تربیتی کودکگل خاردار، زیباستسفر فقط مادی نیستتکامل مادی تا ابزار هوشمشباهت مغز با کیهان مادیآیاما مقهور قوانین فیزیکتشخیص آلزایمر سالها قبل ایران بزرگحس و ادراک قسمت 82منابع انرژی از نفت و گاز از نخستین همانند سازها تهوش مصنوعی یا حماقت طبیعداروی تشنجی درباردارینقش گرمایش آب و هوا در همبه زودی شبکه مغزی به جای مرکز حافظه کجاسترویاها از مغز است یا ناخوواکسن کرونا و گشودن پنجرنرمشهای مهم برای تقویت عبسیاری از بیماری های جدیگامی در درمان بیماریهای سلولهای ایمنی القا کنندهتکامل شناخت انسان با کشفضررهای مصرف شکر و قند بر آزادی عقیده، آرمانی که تتغییر دیگران یا تغییر خوابتدایی که در ذهن دانشمنحس و ادراک قسمت پنجاهمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز و از مغز هوش مصنوعی از عروسک بازی داروی ضد تشنج با قابليت تنقش زنجبیل در جلوگیری از بیماری گیلن باره و بیمارروش هایی برای جلوگیری از وبینار اساتید نورولوژی دنزاع بین علم و نادانی رو تفاوت های تکاملی در مغز وپول و شادیسوپاپ ها یا ترانزیستورهاتاثیر نگاه انسان بر رفتاعلم و ادراک فقط مشاهده ی افت هوشیاری به دنبال کاهفلج بل، فلجی ترسناک که آنجنبه های موجی واقعیتابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک قسمت ششممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کمدر کمتر از چند ماه سوش جدنمیتوان بر سیاه سیاه نوشبیهوشی در بیماران دچار اریشه های مشترک حیاتیکی از علل محدودیت مغز امهفت سین یادگاری از میراث تلاشی تازه برای گشودن معپیدایش زبانپیر شدن حتمی نیستتاثیر گیاه خواری بر رشد وعید نوروز مبارکالگوبرداری از طبیعتفرگشت و تکامل تصادفی محض جهان یکپارچهابزار بقای موجود زنده از خواب سالم عامل سلامتیمسیر دشوار تکامل و ارتقامنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدرمان پوکی استخواناز تکینگی تا مغز- از مغز هوش در طبیعتچهار میلیارد سال تکامل بباور و کیهان شناسیرجزخوانی هایی که امروز بکفش و کتابساختن آیندهتنهاییپروتز چشمتاثیر داروی ضد تشنج سدیم غم بی پایانجهانی در ذهنانواع سکته های مغزیفضای قلب منبع نبوغ استابزارهای بقای موجود زندهخدا موجود استمعماری، هندسه ی قابل مشامواد کوانتومی جدید، ممکندرها بسته نیستاز تکامل تا مغز، از مغز تهوشیاری و افسردگینورون های ردیاب حافظهبحثی جالب درباره محدودیتزمان واقعیت است یا توهمتو باید نیکان را به دست بکنترل همجوشی هسته ای با هسرگیجه از شایعترین اختلاآنچه ناشناخته است باید شتاثیر درجه حرارت بر عملکجبران از دست رفته هاقانون جنگلاجزایی ناشناخته در شکل گدلایلی که نشان میدهد ما بمغز ناتوان از توجیه پیدااستفاده از سلول های بنیامکانیک کوانتومی بی معنی درگیری مغز در بیماران مبهدف یکسان و مسیرهای مختلچگونه مغز پیش انسان یا همبخش دیگری در وجود انسان هکیهان خود را طراحی میکندزندان ذهنیتوهم فضای خالی یا توهم فضشناخت و معرفت، و نقش آن دآیا مغز تا بزرگسالی توسعتازه های اسکیزوفرنی(جنواولین تصویر در تاریخ از سحقیقت در علم، هرگز نهایی لوب فرونتال یا پیشانی مغادامه بحث تکامل چشمهمه چیز در زمان مناسبديدن با چشم بسته در خواب مغز از بسیاری حقایق می گراصول سلامت کمرماده ی تاریکذهن چند جانبه نیازمند نگوقاحت و تمسخر دیگراننگاه از دور و نگاه از نزدبرخی ملاحظات در تشنج های کتاب طبیعت در قالب هندسهزبان نیاز تکاملی استتوسعه هوش مصنوعی قادر اسشگفتی های زنبور عسلآیا احتمال دارد رویا از آترکیب آمار و ژنتیکاین پیوند نه با مغز بلکه حافظه ی هوش مصنوعیمقایسه رقابت و همکاریارتباط از بالا به پایین مهندسه ی پایه ایدانشمندان یک فرضیه رادیکمغزتان را در جوانی سیمکشبنی عباس، ننگی بر تاریخمخچه فراتر از حفظ تعادلرمز و رازهای ارتباط غیر کویرایش DNA جنین انسان، برنادانی در قرن بیست و یکم،برخی سلولهای عصبی در تلاگل درون گلدانسفر نامه سفر به بم و جنوب تکامل مداومشباهت کیهان و مغزآب زندگی است قسمت چهارمتصویر خورشید یا خود خورشایرادهای موجود در خلقت بحس و ادراک قسمت 87منابع انرژی از نفت و گاز از نخستین همانند سازها تهوش مصنوعی گوگل به کمک تشداروی جدید ALSنقش پیش زمینه ها و اراده به زیر پای خود نگاه نکن بمرکز خنده در کجای مغز استرویاهای پر رمز و حیرتی درواکسن کرونا از حقیقت تاتچرا ماشین باید نتایج را پبسیاری از بیماری های جدیگامی در درمان بیماریهای سلولهای بنیادی مصنوعی درتکامل، نتیجه ی برنامه ریضررهای شکر بر سلامت مغزآزار دیگری، آزار خود استتغییر دادن ژنها آیا روزی ابتذال با شعار دینحس و ادراک قسمت پنجاه و یمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی ضد تشنج توپیراماتنقش زبان در سلطه و قدرت ابیماری آلزایمر، استیل کوروش هایی ساده برای کاهش اوجود قبل از ناظر هوشمندنزاع بین علم و جهل رو به پتفاوت های زبانی سرمنشا تپول و عقیدهسوپاپ ها یا ترانزیستورهاتاثیر نگاه انسان بر رفتاعلم و روحافتخار انسانفلج خوابجنسیت و تفاوت های بیناییابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک قسمت شصت و هشتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کمدر آرزوهایت مداومت داشتهنمایش تک نفرهبیوگرافیرژیم های غذایی و نقش مهم یافته های نوین علوم پرده تلاشی جدید در درمان ام اسسیاره ابلهانتمایل زیاد به خوردن بستنپیشینیان انسان از هفت میتاثیر گیاه خواری بر رشد وعامل کلیدی در کنترل کارآالتهاب شریان تمپورالفراموش کارها باهوش تر هسجهان کنونی و مغز بزرگتریابزار بقای موجود زنده از خواب سالم عامل سلامتی و یمسئول صیانت از عقیده کیسمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدرمان ام اس(مولتیپل اسکلاز تکینگی تا مغز- از مغز هوش عاطفی قسمت 11چهار ساعت پس از کشتار خوکباید از انسان ترسیدرحم مصنوعیکل اقیانوس در یک ذرهساختار فراکتال وجود و ذهتنهایی رمز نوآوری استپروتز عصبی برای تکلمتاثیر درجه حرارت بر مغزغیرقابل دیدن کردن مادهجهان، تصادفی نیستانگشت ماشه ایقفس ذهنابزارهای بقای از نخستین خدا نور آسمان ها و زمین امعنی روزهموجود بی مغزی که می توانددرهای اسرارآمیز و پوشیدهاز تکامل تا مغز، از مغز تهوشیاری کوانتومینوروپلاستیسیتی چیستبحثی در مورد نقش ویتامين زمان پلانکتو تغییر و تحولیکنترل جاذبهسرگردانیآنچه واقعیت تصور میکنیم تاثیر درجه حرارت بر عملکجدا کردن ناخالصی هاقانونمندی و محدودیت عالماحیای بینایی نسبی یک بیمدنیای شگفت انگیز کوانتوممغز و قلب در جنین موش مصناستفاده از سلول های بنیامکانیزمهای دفاعی در برابدرگیری مغزی در سندرم کووهدف یکسان، در مسیرهای متچگونه هموساپينس بر زمین بخشیدن دیگران یعنی آرامشکیهانِ هوشیارِ در حال یازونیسومایدتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)شناخت حقیقت یا آرزوهای گآیا همه جنایت ها نتیجه بیتازه های بیماری پارکینسواولین دارو برای آتاکسی فحقیقت راستین انسان علم بلوتیراستاماداراوون تنها داروی تاییهمه چیز در زمان کنونی استدی متیل فومارات(زادیوا)(مغز به تنهایی برای فرهنگ اضطراب و ترسماده ی خالیذهن هوشیار در پس ماده ی موقت نهيب هاي غير علمي گذشنگاه از درون مجموعه با نگبرخی مرزهای اخلاق و علوم کتاب، سفری به تاریخزبان و کلمه حتی برای کسانتوسعه برخی شغل ها با هوش شانس یا نتیجه ی تلاشآیا برای تولید مثل همیشه ترکیب حیوان و انساناین اندوه چیستحافظه انسان و حافظه ی هوشمقابله ی منطقی با اعتراضارتباط بین هوش طبیعی و هوهندسه ی رایج کیهاندانشمندان ژنی از مغز انسمغط یک گیرنده استبه قفس های سیاهت ننازمخچه ، فراتر از حفظ تعادلرمز پیشرفت تواضع است نه طویشن پرونازوکلسینبرخی سيناپسها طی تکامل و گل زندگیسفر به مریخ در 39 روزتکامل چشمشباهت زیاد بین سلول هاي عآب زندگی است قسمت هفتمتصویر در هم تنیدگی کوانتایستادن در برابر آزادی بحس و ادراک قسمت چهلمنابع انرژی از نفت و گاز از نخستین همانند سازها تهوش مصنوعی گوگل به کمک تشداروی جدید s3 در درمان ام نقش آتش در رسیدن انسان بهبه سخن توجه کن نه گویندهمرگ چیسترویای شفافواکسن کرونا ساخته شده توچرا مغز انسان سه هزار سالبشکه ای که ته نداره پر نمگاهی لازم است برای فهم و سلام تا روشناییتکثیر سلول در برابر توقف طلوع و حقیقتآسيب میکروواسکولاریا آستغییر زودتر اتصالات مغزیابداع دی ان ای بزرگترین دحس و ادراک قسمت پنجاه و دمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی دارویی خلط آورنقش زبان در سلطه و قدرت ابیماری الزایمرروش جدید تولید برقوراپامیل در باردارینسبیت عام از زبان دکتر برتفاوت ایستایی و تکاپوپوست ساعتی مستقل از مغز دسوخت هیدروژنی پاکتاثیر ویتامین دی بر بیماعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهافراد آغاز حرکت خودشان رفلج خواب چیستجنسیت و تفاوت های بیناییابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک قسمت شصت و دومنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کمدر آسمان هدیه های نادیدنچند نرمش مفید برای کمردربیوگرافیرژیم های غذایی و نقش مهم یاد گرفتن مداومیاد بگیر فراموش کنیسیر آفرینش از روح تا مغز تمدن قدیمی ای در جنوب ایرپیشرفت های جدید علوم اعصتاثیر گیاه خواری بر رشد وعادت همیشه خوب نیستامواجی که به وسیله ی ماشیفراموشی همیشه هم بد نیستجهان کاملی در اطراف ما پرابزار بقای موجود زنده از خواب عامل دسته بندی و حفطمسئولیت جدیدمنبع هوشیاری در کجاست؟ قدرمان تومورهای مغزی با ااز تکینگی تا مغز- از مغزتهوش عاطفی قسمت نهمنون و القلمبابا زود بیارحم مصنوعیکلمات بلند نه صدای بلندساختار شبکه های مغزی ثابتنبیه چقدر موثر استپرورش مغز مینیاتوری انساتاثیر درجه حرارت بر عملکغرور و علمجهش های ژنتیکی مفید در ساانگشت نگاری مغز نشان میدقفس را بشکنابزارهای دفاعی و بقای موخدا بخشنده است پس تو هم بمعادله ها فقط بخش خسته کنموجودات مقهور ژنها هستنددروغ نگو به خصوص به خودتاز روده تا مغزهوشیاری سنتی یا هوشیاری نوروز یا روز پایانیبحثی در مورد نقش کلسیم و زمان به چه دلیل ایجاد میشتو جهانی هستی که خودش را کندر در بیماریهای التهابسربازان ما محققا غلبه می آنچه حس می کنیم، نتیجه ی تاثیر درجه حرارت بر عملکانسان باشجدایی خطای حسی استقارچ بی مغز در خدمت موجوداحیای بینایی نسبی یک بیمدنیایی پر از سیاهچاله مغز و اخلاقاستیفن هاوکینگ در مورد هما انسانها چه اندازه نزددرگیری مغزی در سندرم کووهدف از تکامل مغزچگونه هوشیاری خود را توسبخشش، عقلانی یا غیر عاقلکیست هیداتید مغززونا به وسیله ویروس ابله توهم چیستشناخت درون، شناخت بیرون؛آیا هوش مصنوعی می تواند نتازه های درمان ام اساولین دروغحقیقت غیر فیزیکیلوزالمعده(پانکراس)مصنوعادب برخورد با دیگرانهمه چیز، ثبت می شوددین اجباریمغز بیش از آنچه تصور میشواطلاع رسانی اینترنتیماده ای ضد التهابیذهن تو همیشه به چیزی اعتقوقتی فهمیدی خطا کردی برگنگاه حقیقی نگاه به درون ابرخی نکات از گاید لاین پرکتابخانهزبان و بیان نتیجه ساختماتوصیه های سازمان بهداشت شانس یا تلاشآیا بزرگ شدن مغز فقط در دترازودوناین ایده که ذرات سیاهچالحباب های کیهانی تو در تومقابله با کرونا با علم اسارتباط شگفت مغز انسان و فهندسه بنیادیندانشمندان پاسخ کوانتومی نفرت، اسیب به خود استبه مغز خزندگان خودت اجازمخچه ابزاري که وظیفه آن فرمز بقای جهش ژنتیکیواقعیت فیزیکی، تابعی از نباید صبر کرد آتش را بعد برداشت مغز ما از گذر زمانگلوله ی ساچمه ایسفر تجهیزات ناسا به مریخ تکامل و ارتقای نگاه تا عمشباهت زیاد بین سلول هاي عآب زندگی است قسمت اولتصویر زیبا از سلولاکنون را با همه ی نقص هایحس و ادراک قسمت چهل و هفتمنابع انرژی از نفت و گاز از نشانه ها و آثار درک شدهوش مصنوعی الفاگوداروی جدید میاستنی گراوینقش انتخاب از طرف محیط، نبوزون هیگز چیستمرگ و میر پنهانروان سالمواکسن آلزایمرچرا مغزهای ما ارتقا یافت بشریت از یک پدر و مادر نیگاهی مغز بزرگ چالش استسلاح و راهزنیتأثیر نیکوتین سیگار بر مطلای سیاهآسیب ها ناشی از آلودگی هوتغییر عمودی سر انسان از پابزار هوش در حال ارتقا ازحس و ادراک قسمت پنجاه و سمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی داستانها و مفاهیمی اشتبانقش سجده بر عملکرد مغزبیماری ای شبیه آلزایمر و روش صحبت کردن در حال تکامورزش هوازی مرتب خیلی به قنسبت ها در کیهانتفاوت ارباب و رهبر حقیقیپوشاندن خود از نورسودمندی موجودات ابزی بر تاثیر ویروس کرونا بر مغز علم به ما کمک میکند تا موافراد بی دلیل دوستدار تو فلج دوطرفه عصب 6 چشمجهل مقدسابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک قسمت شصت و ششمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کمدر آستانه ی موج پنجم کوویچند جهانیبیان ژن های اسکیزوفرنی درژیم ضد التهابیرژیم غذایی حاوی تخم مرغ ویادگیری مهارت های جدید دسیستم تعادلی بدنتمدن پیشرفته ی پیشینیانپیشرفت در عقل است یا ظواهتاثیر گیاه خواری بر رشد وعادت کن خوب حرف بزنیامیوتروفیک لترال اسکلروفراموشی و مسیر روحانیجهان پیوستهابزار بقای موجود زنده از خودآگاهی و هوشیاريمسئولیت در برابر محیط زیمنبع هوشیاری در کجاست؟(قدرمان تشنجاز تکینگی تا مغز، از مغز هوش عاطفی قسمت هفتمنوآوری ای شگفت انگیز دانباد و موجرسم عاشق کُشی و شیوهٔ شهرکلوزاپین داروی ضد جنونسادیسم یا لذت از آزار دادتهدیدهای هوش مصنوعیپرکاری تیروئیدتاثیر درجه حرارت بر عملکغربال در زندگیجهش های ژنتیکی غیر تصادفانتقال ماده و انرژیقله سقوطابعاد و نیازهای تکاملیخدای رنگین کمانمعجزه های هر روزهموسیقی نودریای خداهوش، ژنتیکی است یا محیطینورالژیبحثی در مورد حقیقت فضا و زمان شگفت انگیزتو جدای از کیهان نیستیکوچ از محیط نامناسبسردرد میگرنآنها نمیخواهند دیگران راتاثیر درجه حرارت بر عملکانسان جدید از چه زمانی پاجریان انرژی در سیستم های قبل از آغازاحساس گذر سریعتر زماندنیا، هیچ استمغز و اخلاقاستیفن هاوکینگ در تفسیر ما انسانها چه اندازه نزددرگیری اعصاب به علت میتوهدف از خلقت رسیدن به ابزاچگونه واکسن کرونا را توزبدون پیر فلککیست کلوئید بطن سومزیباترین چیز در پیر شدنتوهم و خیالشناسایی تاریخچه ی تکاملیآیا هوش مصنوعی زندگی بشرتبدیل پلاستیک به کربن و ساولین سلول مصنوعیحقیقت غیر قابل شناختلیروپریم داروی ترکیبی ضدادراک ما درک ارتعاشی است همه ی سردردها بی خطر نیستدین، اجباری نیستمغز برای فراموشی بیشتر کاطلاعات حسی ما از جهان، چماده، چیزی نیستذهن خود را مشغول هماهنگیوقتی پر از گل شدی خودت را نگاه دوبارهبرخی نرمش ها برای زانوکجای مغز مسئول پردازش تجزبان و بیان، در سایه پیشرتوصیه های غیر دارویی در سشاهکار قرنآیا تکامل و تغییرات ژنتیتراشه ی هوش مصنوعی در مغزاین ابتدای تناقض هاستحباب هایی تو در توملاحظه های اخلاقی دربارهارتباط شگفت انگیز مغز انهندسه در پایه ی همه ی واکدانشمندان اولین سلول مصنچقدر به چشم اعتماد کنیمبه نقاش بنگرمخچه تاثیر گذار بر حافظهرمز جهانواقعیت چند سویهنبرو و انرژی مداومبررسي علل احتمالي تغيير گلوئونسفر دشوار اکتشافتکامل و ریشه ی مشترک خلقتشجاعت و ترسآب زندگی است قسمت دومتصویر زیبای اصفهاناکوییفلکسحس و ادراک قسمت چهل و هشتمنابع انرژی از نفت و گاز از نظر علم اعصاب یا نرووسهوش مصنوعی از عروسک های بداروی جدید آلزایمرنقش اتصالات بین سلولهای بوزون هیگز جهان را از متلمرگ و میر بسیار بالای ناشروبات ها قول میدهندواکسن ایرانی کرونا تولیدچرا ویروس کرونای دلتا وابعد پنجمگذر زمان کاملا وابسته به سلسله مباحث هوش مصنوعیتأثیر نگاه انسان بر رفتاطوفان فقر و گرسنگی و بی سآسیب روانی شبکه های اجتمتغییرات منطقه بویایی مغزابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک قسمت پنجاه و شمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی دخالت در ساختار ژنهانقش غذاها و موجودات دريابیماری ای شبیه ام اس مولتروشهای نو در درمان دیسک بورزش هوازی ، بهترین تمرینسبت طلایی، نشانه ای به ستفاوتهای جنسیتی راهی براپیموزایدسی و سه پل اصفهانتاثیر ژنها بر اختلالات خعلم بدون توقفافزایش قدرت ادراکات و حسفناوری هوش مصنوعی نحوه خجهان فراکتالابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک سی و هفتممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کمدر درمان بیماری مولتیپل چند جهانیبیان حقیقترژیم غذایی ضد التهابییادآوری خواب و رویاسیستم دفاعی بدن علیه مغز تمدن بشری و مغز اخلاقیپیشرفت ذهن در خلاقیت استتاثیر گیاه خواری بر رشد وعادت کردن به نعمتامید نیکو داشته باش تا آنفرایند پیچیده ی خونرسانیجهان پیوستهابزار بقای موجود زنده از خودآگاهی و هوشیاريمستند جهان متصلمنبع خواب و رویادرمان جدید ALSاز تکینگی تا مغز، از مغز هوش عاطفی قسمت یازدهنوار مغز مشاهده ی غیر مستباد غرور و سر پر از نخوت ورساناها و ابر رساناها و عکلید نزدیک و نگاه تو بر فسازگاری با محیط بین اجزاتو یک معجزه ایپرتوهای صادر شده از سیاهتاثیر درجه حرارت بر عملکمقالاتجهش تمدنی عجیب و شگفت انساندوه در دنیا استقلب های سادهابعاد اضافه ی کیهانخدایی که ساخته ی ذهن بشر معجزه ی چشمموسیقی هنر مایع استدرک فرد دیگر و رفتارهای اهیچ نقطه ای مرکزی تر از انوسانات کوانتومی منبع مابحثی در مورد عملکرد لوب فزنان باهوش ترتو دی ان ای خاص ميتوکندريکوچک شدن مغز از نئاندرتاسردرد میگرن در کودکانآنژیوگرافی از مغزتاثیر رو ح و روان بر جسمانسان خطرناکترین موجودجریان انرژی در سیستم های قبل از انفجار بزرگاحساسات کاذبدندان ها را مسواک بزنید تمغز و سیر تکامل ان دلیلی استخوان های کشف شده، ممکما اکنون میدانیم فضا خالدرختان چگونه بر تشکیل ابهر چیز با هر چیز دیگر در تچگونه آن شکری که می خوریمبدون زمان، ماده ای وجود نکاهش مرگ و میر ناشی از ابزیباترین چیز در افزایش ستوهم وجودشناسایی سلول های ایمنی اآیا هوش ارثی دریافتی از پتبدیل تراکت صوتی مصنوعی اوکرلیزوماب داروی جدید شحقایق ممکن و غیر ممکنلیس دگرامفتامین یا ویاسادغام میان گونه های مختلهمیشه چشمی مراقب و نگهبادیوار همه اش توهم بودمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟اطلاعاتی عمومی در مورد مماده، چیزی بیش از یک خلا ذهن سالموقتی تو از یاد گرفتن باز نگاهی بر قدرت بینایی درابرخی نرمش های گردنکرونا چه بر سر مغز می آورزبان و تکلم برخی بیماریهتوصیه هایی در مصرف ماهیشاهکار شش گوشآیا جنین انسان، هوشمندی تراشه ی بیولوژِیکاینکه به خاطرخودت زندگی حد و مرزها توهم ذهن ماستملاحظات بیهوشی قبل از جرارتباط شگفت انگیز مغز انهندسه زبانِ زمان استدانشمندان تغییر میدان مغنقش قهوه در سلامتیبه نقاش بنگرمدل همه جانبه نگر ژنرالیرمز جهان خاصیت فراکتالواقعیت چیستچت جی پی تیبررسی و اپروچ جدید بر بیمگمان میکنی جرمی کوچکی در سفرنامه سفر به بم و جنوب تکامل ابزار هوش ، راه پر شرکت نورالینک ویدیویی ازآب زندگی است قسمت سومتصویربرداری فضاپیمای آماکسی توسین و تکامل پیش احس و ادراک قسمت چهل و دوممنابع انرژی از نفت و گاز از نظر علم اعصاب اراده آزهوش مصنوعی از عروسک های بداروی جدید ای ال اسنقش تیروئید در تکامل مغزبی نهایت در میان مرزهامرگ و سوال از قاتلروبات های ریز در درمان بیواکسن اسپایکوژنچرا پس از بیدار شدن از خوبعد از کروناگذشته را دفن کنسلطان جنگل یا صاحب ملکوتتئوری تکامل امروز در درمطوفان زیباییآسیب عصب پا به دنبال اعتیتغییرات آب و هوایی که به ابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک قسمت بیست و چهمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی در مانهای کمر دردنقش غذاها و موجودات دريابیماری اسپینال ماسکولار روشهای شناسایی قدرت شنواورزش و میگرننشانه های گذشته در کیهان تقلید مرحله ای نسبتا پیشپیموزایدسیلی محکم محیط زیست بر انتاثیر کلام در آیات کلام بعلم در حال توسعهافزایش مرگ و میر سندرم کوفیلمی بسیار جالب از تغییجهان قابل مشاهده بخش کوچابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک- قسمت پنجاه و منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کمدر سال حدود 7 میلیون نفر چند جهانی و علمبیداری و خواب کدام بهتر ادرمان های اسرار آمیز در آچند روش ساده برای موفقیتبیست تمرین ساده برای جلورژیم غذایی ضد دردیاری خدا نزدیک استسکوت و نیستیتمدن زیر آبپیشرفتی مستقل از ابزار هتاثیر گیاه خواری بر رشد وعادت بد را ترک کنامید نجاتفرایند تکامل و دشواری هاجهان پر از چیزهای اسرار آابزار بقای موجود زنده از خودت را از اندیشه هایت حفمشکل از کجاستمنتظر نمان چیزی نور را بهدرمان جدید میگرن با انتی از تکینگی تا مغز، از مغز هوش عاطفی قسمت پنجمنوار مغز ترجمه رخدادهای بار بزرگ ایستادن بر دو پارشته نوروایمونولوژی و نقکلام و زبان، گنجینه ای بسستم با شعار قانون بدترین تو یک جهان در مغز خودت هسپرتوزایی از جسم سیاهتاثیر درجه حرارت بر عملکتاثیر ویتامین دی بر بیماجهشهای مفید و ذکاوتی که داندوه دردی را دوا نمیکندقلب و عقلابعاد بالاترخسته نباشی بابامعجزه ی علماز سایه بگذرمیهمانهای ناخوانده عامل درک نیازمند شناخت خویش اهیچ چیز همیشگی نیستنوشیدن چای برای مغز مفید بحثی درباره هوش و تفاوتهزنجیرها را ما باید پاره کتو در میانه ی جهان نیستی کوچکترین چیز یک معجزه اسسردرد و علتهای آنآنان که در قله اند هرگز ختاثیر روده بر مغزانسان عامل توقف رشد مغزجریان انرژی در سیستم های قبرستان ها با بوی شجاعتاخلاق و علوم اعصابده روش موفقیتمغز کوانتومیاستروژن مانند سپر زنان دما از اینجا نخواهیم رفتدرختان اشعار زمینهر جا که جات میشه، جات نیچگونه انتظارات بر ادراک برنامه و ساختار پیچیده مکاهش التهاب ناشی از بیمازیر فشار کووید چه باید کرتوهم وجودشواهدی از نوع جدیدی از حاآیا هوش سریعی که بدون احستبدیل سلولهای محافط به سايندگان چگونه خواهند دیدحل مشکللا اکراه فی الدینادغام دو حیطه علوم مغز و همیشه اطمینان تو بر خدا بدید تو همیشه محدود به مقدمغز بزرگ چالش است یا منفعاطلاعاتی عمومی در مورد مماست مالیذهت را روی چیزهای مفید متوقتی ریشه ها عمیقند از چینگاهی بر توانایی اجزاي ببرخی یونها و مولکول های مکریستال هازبان و شناخت حقیقت قسمت چتوضیحی ساده در مورد هوش مشاید گوشی و چشمی، آماده شآیا جهان ذهن و افکار ما متربیت کودکان وظیفه ای مهاینکه خانواده ات سالم باحریص نباشممانتین یا آلزیکسا یا ابارتباط غیرکلامی بین انساهندسه، نمایشی از حقیقتدانشمندان روش هاي جدیدی نقش مهاجرت در توسعه نسل ابه نادیدنی ایمان بیاورمدل هولوگرافیک ژنرالیزهرنگ کردن، حقیقت نیستواقعیت چیستچت جی پی تیبررسی ژنها در تشخیص بیماگنجینه ای به نام ویتامین سفرنامه سفر به بم و جنوب تکامل تکنولوژیشربت ضد خلطآب، زندگی است(قسمت پنجم)تصور از زمان و مکاناگر فقط مردم میفهمیدند کحس و ادراک قسمت چهل و سوممنابع انرژی از نفت و گاز از نظر علم اعصاب اراده آزهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی جدید برای میاستنی نقش حفاظتی مولکول جدید دبی هیچ می ایی و بی هیچ میرمرگ انتقال است یا نابود شروبات کیانواکسن اسپایکوژن ضد کروناچرا ارتعاش بسیار مهم استبعد از کروناگریه ی ابر، رمز طراوت باغسم زنبور ، کلیدی برای وارتئوری تکامل در پیشگیری و طولانی ترین شبآسانی موفقیتتغییرات تکاملی سر انسان ابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک قسمت بیست و یکمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی در محل کار ارزش خودت را بنقش غذاها و موجودات دريابیماری اضطراب عمومیروشی برای بهبود هوش عاطفورزش بهترین درمان بیش فعنشانه های پروردگار در جهتقلید از روی طبیعتپیچیدگی های مغزمگسسینوریپا داروی ترکیبی ضدتاثیر کپسول نوروهرب بر نعلم راهی برای اندیشیدن اافزایش سرعت پیشرفت علوم فیروز نادریجهان موازی و حجاب هاابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک- قسمت بیست و پمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کمهوش مصنوعی به کمک هوش طبیدرمان های بیماری آلزایمرچندین ماده غذایی که ماننبیش از نیمی از موارد انتقراه فراری نیستژن همه چیز نیستسکوت، پر از صداتمدنی قدیمی در شمال خلیج پپوگستتاثیر گیاه خواری بر رشد وعادت دادن مغز بر تفکرامید جدید بر آسیب نخاعیفرایند حذف برخی اجزای مغجهان پر از چیزهای جادویی ابزار بقای موجود زنده از خودروهای هیدروژنیمشکلات نخاعیمنحنی که ارتباط بین معرفدرمان جدید کنترل مولتیپلاز تکینگی تا مغز، از مغز هوش عاطفی قسمت اولنوار مغز در فراموشی هابار سنین ابزار هوشمندی ارشد مغز فرایندی پیچیده اکلام، در تحولی شگفت آور بستم، بی پاسخ نیستپرسش و چستجو همیشه باقی اتاثیر درجه حرارت بر عملکصفحه اصلیجهشهای مفید و ذکاوتی که داندوهگین نباش اگر درب یا قلب یا مغزاتفاق و تصادفخطا در محاسبات چیزی کاملمعجزه ی علم در کنترل کروناز علم جز اندکی به شما دامیوتونیک دیستروفیدرک و احساسهیچ چیز، چقدر حقیقی استنوعی سکته مغزی ، وحشتناک بحثی درباره هوش و تفاوتهزندگی فعال و مثبت روند آلتوقف؛ شکستکووید نوزده و خطر بیماری سردرد تنشنآنزیم تولید انرژی در سلوتاثیر رژیم گیاه خواری بر انسانیت در هم تنیده و متصجستجوی متن و تصویر به صورقدم زدن و حرکت دید را تغیاخلاق پایه تکامل و فرهنگدهن، بزرگترین سرمایهمغز آیندگان چگونه است ؟اسرار آفرینش در موجما اشیا را آنطور که هستنددرد باسن و پا به دلیل کاههر حرکت خمیده می شود و هر چگونه به سطح بالایی از هوبرنامه ی مسلط ژنها در اختکاهش حافظه هرچند فرایندیزیرفون داروی ضد ام استوهم بی خداییشواهدی از دنیسوان(شبه نئآیا هشیاری کوانتومی وجودتبر را بردارايا اراده آزاد توهم است یحلقه های اسرارآمیزلاموژین داروی ضد اوتیسم؟ارتقا و تکامل سنت آفرینش همیشه به آنچه داری، خوشندیدن خدا در همه چیزمغز بزرگ چالشهای پیش رواعتقاد اشتباه، نتیجه ی نماست مالی با هوش انسانیذخیره ی شگفت انگیز اطلاعویتنام نوعی کرونا ویروس نگاهت را بلند کنبرخی اثرات مضر ویتامین دکریستال زمان(قسمت اولزبان و شناخت حقیقت قسمت اتیوتیکسن داروی ضد جنونشاید درست نباشدآیا جهش های ژنتیکی، ویروترجمه ای ابتدایی از اسرااینترنت بدون فیلتر ماهواحرکت چرخشی و دائمی کیهانمن کسی در ناکسی دریافتم ارتروز یا خوردگی و التهاهنر فراموشیدانشمندان روشی برای تبدینقش میدان مغناطیسی زمین به هلال بنگرمدل هولوگرافیک تعمیم یافرنگین کمانواقعیت های متفاوتنتایج نادانی و جهلبررسی بیماری التهابی رودگویید نوزده و ایمنی ساکتسفرنامه سفر به بم و جنوب تکامل جریان همیشگی خلقتشش مرحله تکامل چشمآتاکسی فریدریشتصادف یا قوانین ناشناختهاگر میدانی مصیبت بزرگتر حس و ادراک قسمت نهممنابع انرژی از نفت و گاز از واقعیت امروز تا حقیقتهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی جدید برای کاهش وزننقش حیاتی تلومر دی ان آ دبی ذهن و بی روحمرگ تصادفیروح در جهانی دیگر استواکسن دیگر کرونا ساخته شچرا بیماری های تخریبی مغبعد از کرونا دلخوشی بیهوگربه شرودینگر و تاثیر مشسماگلوتید داروی کاهش دهنتئوری جدید، ویران کردن گطی یکصد هزار سال اخیر هرچآشنا پنداریتغذیه بر ژنها تاثیر داردابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک قسمت بیست و دومنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی در چه مرحله ای از خواب ، رنقش غذاها در کاهش دردهای بیماری بیش فعالیروشی جدید در درمان قطع نخورزش در کمر دردنظام مثبت زندگیتقلید از طبیعتپیچیدگی های مغزی در درک زسیگار عامل افزایش مرگ ومتاثیر کپسول نوروهرب بر تعلم ساختن برج های چرخانافسردگی و اضطراب در بیمافیزیک مولکولها و ذرات در جهان ما میتواند به اندازابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک- قسمت شصت و چهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز از مغز تاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی به شناسایی کادرمان های جدید میگرنچندجهانیبیشتر کمردردها نیازی به راه های جدید برای قضاوت رژن همه چیز نیستسکته مغزیتمرکز و مدیتیشنپایان، یک آغاز استتاثیر گیاهخواری بر رشد و عارضه جدید ویروس کرونا سامید درمان کرونا با همانفراتر از دیوارهای باورجهان دارای برنامهابزار بقای موجود زنده از خورشید مصنوعیمشکلات بین دو همسر و برخیمنشأ اطلاعات و آموخته ها درمان جدید ای ال اس، توفراز تکینگی تا مغز، از مغز هوش عاطفی قسمت دهمنوار مغز در تشخیص بیماری بارداری بدون رحمرشد مغز علت تمایل انسان بکلرال هیدرات برای خوابانستون فقرات انسان دو پا جلپرسشگری نامحدودتاثیر درجه حرارت بر عملکسوالات پزشکیجوانان وطناندام حسی، درک از بخش هایقلب دروازه ی ارتباطاتوبان اطلاعات و پلِ بینخطا در محاسبات چیزی کاملمعجزه در هر لحظه زندگیازدواج های بین گونه ای، رمیگرن و پروتئین مرتبط با درک کنیم ما همه یکی هستیمهیچ وقت خودت را محدود به نیکولا تسلابحثی درباره هوش و تفاوتهزندگی هوشمند در خارج از زتولید مثل اولین ربات های کودک هشت ساله لازم است آدسردرد سکه ایآینه در اینهتاثیر رژیم گیاه خواری بر انسانیت در برابر دیگرانجستجوی هوشیاری در مغز ماقدرت مردماختلاف خانوادگی را حل کندو ویژگی انتزاع و قدرت تجمغز انسان ایا طبیعتا تمااسرار بازسازی اندام هاما به جهان های متفاوت خوددردهای سال گذشته فراموش هرچیز با یک تاب تبدیل به چگونه باغبانی باعث کاهش برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱کاهش دوپامین عامل بیماریزیرک ترین مردمتوهم تنهاییشیشه ی بازالتی و سیلیکونآیا واکنش های یاد گرفته وتحریک عمقی مغزايا اراده آزاد توهم است یحمله ویروس کرونا به مغزلایو دوم دکتر سید سلمان فارتقا یا بازگشت به قبل ازهمیشه داناتر از ما وجود ددیدگاه نارسای دوگانه ی ممغز بزرگ و فعال یا مغز کواعتماد به خودماشین دانشذره ی معین یا ابری از الکویتامین E برای فعالیت صحچالش هوشیاری و اینکه چرا برخی اختلالات عصبی مثانهکریستال زمان(قسمت دوم)زبان و شناخت حقیقت قسمت دتیک و اختلال حرکتیشایسته نیست در جیب خود قرآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجترس و آرمان هاایندرالحس متفاوتمن پر از تلخیمارزش های وارونههنر حفظ گرهدانش، قفل ذهن را باز میکننقش محیط زندگی و مهاجرت دبه کدامین گناه کشته شدندمدل های ریز مغز مینی برینرهبر حقیقیواقعیت و مجازنجات در راستگوییبررسی سیستم تعادلی بدن اگوشه بیماری اتوزومال رسسسفرنامه سفر به بم و جنوب تکامل داروینی هنوز در حاششمین کنگره بین المللی سآتش منبع انرژیتضادهای علمیاگر نیروی مغناطیس نباشد حس و ادراک قسمت چهارممنابع انرژی از نفت و گاز از کجا آمده ام و به کجا میهوش مصنوعی از عروسک بازی داروی جدید برای ای ال اسنقش خرچنگ های نعل اسبی دربی شرمیمرگی وجود نداردروح رهاییواکسن دیگری ضد کرونا از دچرا حیوانات سخن نمی گوینبعد از کرونا دلخوشی بیهوگزیده ای از وبینار یا کنفسندرم کووید طولانیتا 20 سال آینده مغز شما به طبیعت موجی جهانآشنا پنداریثبت و دستکار ی حافظهابزار بقا از نخستین همانحس و ادراک قسمت بیست و سومنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی در ناامیدی بسی امید استنقشه مغزی هر فرد منحصر بهبیماری تی تی پیروشی جدید در درمان نابینوزن حقیقی معرفت و شناختنظریه ی تکامل در درمان بیتقویت استخوان در گرو تغذپیوند قلب خوک، به فرد دچاسیاهچاله هاتاثیر کپسول نوروهرب بر سعلایم کمبود ویتامین E را افسردگی و ساختار مغزفیزیک و هوشیاریجهان مادی، تجلی فضا در ذهابزار بقا از نخستین همانحساسیت روانی متفاوتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمت