دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تاثیر درجه حرارت بر عملکرد مغز و رشد و تکثیر سلولهای مغزی چگونه است

تغییرات آب و هوا در نتیجه فعالیت های صنعتی و کارخانه ها بحرانی جدی است که آینده بشریت را تهدید میکند.

فرستاده امام زمان احمد الحسن ع در این مورد می‌گویند:

اکنون قانون قراردادی، بزرگترین جنایت را در تاریخ، در حق انسانیت مرتکب میشود و آن، نتیجه ای است که زمین از اثر گلخانه ای و حبس حرارتی به آن رسیده‌است و این اثر، همه جنس بشری را تهدید به نابودی میکند!
(کتاب مع العبد الصالح ج2)

تحلیلی علمی را در مورد تاثیر گرمایش محیط زیست بر سلولهای مغزی خواهیم داشت:

تاثیر درجه حرارت بر عملکرد مغز و رشد و تکثیر سلولهای مغزی چگونه است؟(قسمت اول)

بسم الله الرحمن الرحیم و صلی الله علی محمد و آل محمد الائمه و المهديين و سلم تسلیما

تأثير درجه حرارت بر سلولهای مغزی و عملکرد آنها چگونه است؟ جواب به این سوال بحث جالبی است- که به امروز و آینده ما مربوط می شود.

افزایش گرمای کره زمین، مغزهای ما را تحلیل می برد و یا در دراز مدت، تاثیر مثبتی بر مغزهای ما دارد؟

همه نگران گرم شدن زمین هستند ولی آیا اگر زمین سرد می شد بر مغزهای ما تاثیر بهتری داشت؟ آیا اگر به دوره های یخبندان پیش از تاریخ بر مي گشتيم، زندگی بهتری داشتيم؟ فکر نمی کنم درختان بی بار و بی میوه يخبندان هاي زمستان- که هنوز چند ماهي آن را در کشوری مانند ایران تجربه می کنيم- برای موجودات زنده مناسب باشد. نمونه آن را میتوان با ماندن زیر خروار برف و یخ تجربه کرد و می بینیم که سلولهاي موجود زنده خيلي زود، عملکرد خود را از دست خواهند داد و خواهد مرد.

پس درجه حرارت پایین در حد یخ بستن آب اصلا چیز جالبی برای حیات و عملکرد سلولها از جمله سلولهای مغزی نیست.

درجه حرارت چیست؟ درجه حرارت یک چیز نسبی است و وابسته به دستگاه های اندازه گیری درجه حرارت می باشد. اینکه بگوئیم مثلا درجه حرارت صفر سلسیوس، یک صفر واقعی است اینگونه نمی باشد، این ما هستیم که با scaling و درجه بندی، مقياسهايي را برای اندازه گیری درجه حرارت ابداع کرده ایم. شاید اگر کسی با دستگاه های اندازه گیری سلسیوس درجه حرارت را اندازه بگیرد، عدد صفر را بخواند ولی اگر همان فرد با دستگاه اندازه گیری حرارت فارنهایت درجه حرارت را بسنجد، عدد صفر نميخواند بلکه عدد 32 را میخواند( فرمول تبدیل دو مقیاس 32+ (1.8*سانتی گراد )=فارنهایت)

البته دانشمندان بر اساس بی حرکت شدن و به صفر رسیدن انتروپي، صفر مطلق را تعریف کرده اند؟
صفر کلوین(به انگلیسی : Absolute zero) به صفر مطلق معروف است. در واقع در این دما آنتروپی صفر می‌شود. به طور دقیق این دما برابر ۲۷۳٫۱۵- درجهٔ سلسیوس (سانتی‌گراد) و یا ۴۵۹٫۶۷- درجهٔ فارنهایت است. لرد کلوین تصور می‌کرد که از دمای صفر کلوین نمی‌توان به دمای کمتری دست یافت.

در سال ۲۰۰۰ دانشگاه صنعتی هلسینکی اعلام کرد که به پایین‌ترین دمای ممکن در آزمایشگاه دست یافته‌اند. این دما ۱۰۰ پیکو کلوین است که هنوز ۱۰۰ پیکو کلوین از دمای صفر کلوین گرم تر است. بنابر نظریه‌های تثبیت شدهٔ ترمودینامیک ومکانیک آماری، دمای صفر کلوین پایین‌ترین دمای ممکن است.

در این دما انرژی جنبشی ذرات سازنده به کمینه خود می‌رسد و آنتروپی نیز صفر می‌گردد.( Oxford Dictionary of Physics. Oxford Un)

می‌دانیم که مایع حیات در کره زمین، آب است و آب در شکل مایع آن، می‌تواند برای حیات سودمند باشد. در شکل جامد آن- که حرکت مولکول هاي آب و قابلیت نفوذ و حرکت آن، به شدت کاهش می یابد- فعالیتهای زیستی کند می شود و حالتي ايستا رخ میدهد. باز درجه حرارت آب اگر از حدی بگذرد، مولکول های آن تحرک و آزادی بیشتری به دلیل انرژی دریافتی به دست مي آورند و تبدیل به بخار می شوند و در اين حالت هم نمی‌توانند نقش حمایتی و حرکت در میان سلولهای زنده را ایفا کنند.

آب مایع حیات است ولی در درجه حرارت معيني که شکل آب به صورت مایع است و آسیبی به بافتهای دیگر مانند چربی پوشاننده سلولهای بدن نمی رساند

و در درجه حرارت خیلی پایین یا بالا؛ نه تنها عامل حيات نیست بلکه میتواند منجر به یخ زدن یا ذوب شدن غشای سلولهای بدن شود و آنها را از بین ببرد.

البته یخ زدن آب هم مکانیسم جالبی است که به دلیل کم شدن چگالی یخ و پوشاندن سطح آب امکان حیات را در زیر یخ فراهم ميکند(آب حالتی مایع و ایده آل است تا حیات را ایجاد کند و چگالی آن در زمان انجماد، کم می‌شود و روی آب می آید و به این ترتیب، یخ اجازه میدهد تا حیات و زندگی، در آبی که زیر آن جاری است ، ادامه یابد)(احمد الحسن، توهم بی خدایی، ترجمه فارسی گروه مترجمان انصار امام مهدی:203)

زندگی در کره زمین وابسته به فاصله آن از خورشيد است، به طوری که اگر اين فاصله کمتر بود، حرارت زیاد خورشید سلولهای زنده را از بین مي برد و رودخانه های پرآب را به خشکی مي کشاند؛ مشابه چنین وضعیتی را در سیارات نزدیکتر به خورشید، در منظومه شمسی داریم. البته این در حالتی است که

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [09.11.20 22:38]
آب را به عنوان مایع حیات در نظر بگیریم. مواد دیگری هستند که ممکن است به جای آب، در شرایطی متفاوت از کره زمين مایع حیات شوند مثلا آمونیاک که در دماهاي خیلی پائینتر از صفر حالت مایع دارد، میتواند، در سياره ای بسیار سردتر از کره زمین به عنوان مایع حیات تلقی گردد در این سیارات دور از خورشيد، آبها یخ می زنند و قابلیت حیات با آب موجود نیست ولی گازهایی مانند آمونیاک در این سیارات می توانند مایع حیات باشند.

پس گرمای معتدل در کره زمين، برای باقی ماندن سلولها و رشد و تکثیر آنها لازم است.

به دلیل اهمیت سلول‌های مغزی پوششی چند لایه آن را مي پوشاند تا تاثیرات ضربات و درجه حرارت پایین یا بالا بر آن، کمتر باشد.

پوشش های مغز عبارتند از:

جمجمه ضخیم و استخواني و پرده های مننژ روی آن

شامه یا مننژ(به انگلیسی: meninge) سامانه‌ای متشکل از چند لایه (غشاء) بوده که دستگاه عصبی مرکزی (CNS) را در بر می‌گیرد. این غشاها کار محافظت، تغذیه، و کاهش ضربه مغزی را به عهده دارند. مننژ اطراف مغز و نخاع دارای سه لایه و پوشش است که از خارج به داخل با نام سخت‌شامه (دورا ماتر)، عنکبوتیه (آراکنوئید)،نرم‌شامه (پیا ماتر) شناخته می‌شوند. این پرده‌ها به طور کلی مننژ یا شامه نامیده می‌شوند و در میان استخوان جمجمه و بافت مغز (و در طناب نخاع بین ستون مهره‌ها و بافت نخاع) قرار دارند.

به علاوه، سیستم خون رسانی وسیع، میتواند از تغییرات درجه حرارت مغز و نخاع، جلوگیری کند.

به اين ترتيب، مغز و نخاع- که میوه تکاملی کل حیات از ابتدا تا امروز است- مانند جواهری ارزشمند در صندوقی مستحکم و سفت قرار می گیرد به طوری که برای دسترسی به مغز، جراحان نیازمند دريل هاي خیلی قوی برای شکافتن جمجمه هستند.

این شرایط حفاظتی می‌تواند از تاثیرات مضر تغییرات درجه حرارت بر مغز بکاهد ولی اگر درجه حرارت هوا از حدی بالاتر یا پائینتر برود، این سیستم وسیع حمایتی جواب نمی دهد و مغز در معرض آثار مضر سرما و گرما قرار می گیرد.

متابوليسم داخل مغز، تولید گرما می کند پس فقط مغز با گرما و یا سرمای محیط، مواجه نیست بلکه با گرمای درونی ناشی از متابولیسم هم باید به نحوی برخورد کند به خصوص وقتی فعالیت مغز بیشتر شود میزان این حرارت، خیلی بالاتر ميرود و دفع اين حرارت بالا از طريق گردش خون مغز- که بسیار هم غنی هست- انجام می شود.

باید توجه کرد که وجود سیستم مستحکم استخوانی جمجمه مانع از تاثیرات زیاد هوای گرم و سرد بر مغز می شود ولی شاید یک نقش مضر هم داشته باشد و آن، ایجاد سیستم عایق در برابر گرمای درونی خود مغز است.
تحریکات حسی و جنسي و واکنش های عملی در برخورد با محیط، همه اینها منجر به بالا رفتن درجه حرارت مغز می شود پس مغز با سلول‌های دیگر بدن یک تفاوت آشکار دارد: هر حرکت ارادی و یا هر ديد و نگاه با چشم، حرارتی مضاعف را در مغز ایجاد می کند. همچنین اغلب داروهایی- که مصرف می شود- به خصوص داروهای تحریک کننده مانند ريتالين، می تواند درجه حرارت درون مغز را بالا ببرد و این حرارت بالا باید با یک سیستم خود تنظیم و جدا از دیگر قسمتهای بدن، از مغز دفع گردد.

به این ترتیب، متابولیسم و جریان خون مغز و حرارت و میزان آب و الکتروليت های مغز باید یک سیستم خود تنظیم را ایجاد کند. بالا رفتن زياد درجه حرارت مغز منجر به فعال کردن مکانیسمهای پاتوفيزيولوژيک خاص و آسیب به سد بین خون و مغز و نشت مایعات به درون مغز و آسیب و حتی مرگ سلول ها مغزی می شود( Siesjo B. Brain Energy Metabolism.New York: Wiley; 1978.)

اولین بار مرتيز سیف، فيزيولوژيست آلمانی، حرارت درون مغز را اندازه گیری کرد و نشان داد که دیدن یک تکه گوشت، درجه حرارت مغز سگ را یک درجه بالاتر مي برد. مواجهه با شرایط محیطی استرس زا یا هیجانی و فعالیت، می تواند درجه حرارت مغز را بین دو تا سه درجه سانتیگراد افزايش دهد.

بالا رفتن درجه حرارت مغز، منجر به انقباض رگ های محیطی بیرون مغز مي شود و عرق کردن را کاهش می دهد و این یک معضل بزرگ است.

با این که مغز دو درصد وزن بدن را تشکیل میدهد ولی در حالت استراحت، تا حدود 20% اکسیژن موجود در خون را مصرف ميکند. مصرف انرژی یک سلول عصبي(نورون) 0.54.0 nW است که حدود 300 تا 2500 برابر سلولهای دیگر بدن است.
(Laughlin SB, de Ruyter van Steveninck RR, Anderson JC. The metabolic cost of neural information.Nature Neurosci. 1998;1:3641.[PubMed])

اندازه گیری های بيوفيزيکال، نشان میدهد که برای انتقال یک بیت اطلاعات به 10 به توان چهار مولکول ATP نیاز است. برای کد کردن یک ليست، حدود 10به توان شش تا 10به توان هفت مولکول ATP مصرف می شود.

بیشتر انرژی در متابولیسم مغزي صرف بازیابی پتانسيلهاي الکتریکی پس از ديس شارژ الکتریکی می شود.

و بخش دیگری از امر، صرف تولید ماکرومولکول ها و انتقال پروتئین از غشاي میتوکندری مي شود. همه این متاب

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [09.11.20 22:38]
وليسم و صرف انرژی، به حرارت تبدیل می شود.

روش ابداعی برای چک این حرارت، استفاده از الکترودهاي دماسنج در قسمت‌های مختلف مغز موش است. با تحریک موش به وسيله محرک هاي محیطی، درجه حرارت در قسمتهای مختلف مغز به نسبت های متفاوت بالا می رود. نشان داده شده است که ميزان بالا رفتن درجه حرارت در واکنش به محرک های محیط وقتی بیشتر است که دمای اوليه در قسمتهای مختلف مغز پایین باشد يعني گرم بودن اولیه مغز، سرعت واکنش مغزی را کاهش می دهد.

در درجه حرارت 38-39℃ هیچ تاثیری در افزایش درجه حرارت، در مواجهه با محرک های محیطی مثلا مواجهه با جنس مخالف دیده نمی شود.( Kovalzon VM. Brain temperature variations during natural sleep and arousal in white rats. Physiol. Beh.1972;10:667670. [PubMed])

قانون مقادیر اوليه(law of initial values) بيان مي کند که وضعیت و درجه حرارت مغز پیش از تحریک، در جواب دهی و سرعت واکنش مغز بسیار موثر است.

اندازه گیری درجه حرارت مغز نشان می‌دهد که قسمتهایی از مغز که در قسمت بالاتر هستند سردترند:
dorsal striatum, 36.6°C; hippocampus, 35.6°C

و قسمتهایی که پائینتر قرار دارند گرمترند( ventral tegmental area of midbrain, 37.3°C; medial preoptic area of hypothalamus, 37.3°C; nucleus accumbens or NAcc, 37.3°C)

مثلا قسمت جدید مغز یا کورتکس، در قسمت سطحی مغز از بقیه جاهای مغز سردتر است. شاید علت این حالت عدم فعالیت نورونی در قسمت‌های سطحی در حالت استراحت باشد. بر خلاف این حالت قسمت‌های عمقی مانند هیپوتالاموس گرم، در حالت استراحت هم در حال فعالیت هستند

بالا رفتن میزان متابولیسم و حرارت در مغز مانند اندامهای دیگر باعث افزایش جریان خون مغز مي شود و اکسیژن بیشتر، نیازهای قسمت‌های فعال مغز را برآورده می کند و گرمای اضافی را از طریق جریان خون، منتقل می سازد.

مصرف اکسیژن حین فعالیت و ورزش سنگین، ده برابر زمان استراحت می شود و تولید گرما هم از~ 1W/kg at rest to ~10 W/kg (از یک به ده) میرسد. انسان به شکل موفقی با عرق کردن و افزایش جریان خون سطحی می تواند با افزایش درجه حرارت درونی مقابله کند.

در انسان چون کارگذاري الکترود داخل مغز ممکن نیست از اندازه گیری درجه حرارت پرده صماخ در گوش، برای تعیین حرارت داخل جمجمه استفاده می‌شود و مشاهده می کنیم در فعالیت زیاد و گرم شدن بدن، سر بسیار خنک تر از دیگر جاها است.

در ورزش نسبتا متعادل، مکانیسم های جبرانی می‌تواند از افزايش درجه حرارت داخل مغز جلوگیری کند. ولی در ورزش خیلی سنگین، به دلیل بالا رفتن عمق و سرعت تنفس میزان زیادی گاز Co2 خون دفع می شود و این حالت منجر به تنگ شدن عروق مغز می شود و تا حدی مکانیسم خود تنظیم سرد کننده مغز، مختل می شود.

این افزایش زیاد درجه حرارت مغز، منجر به اختلال در سد بین خون و مغز می گردد.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3149793/


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
روش هایی ساده برای کاهش ااولین هیبرید بین انسان ونقش غذاها و موجودات دريابیشتر کمردردها نیازی به تاثیر عصاره تغلیظ شده گیراست دستی و چپ دستیفیلمی بسیار جالب از تغییایرادهای موجود در خلقت بنوعی سکته مغزی ، وحشتناک بحثی درباره هوش و تفاوتهجمجمه انسان های اولیهزبان و شناخت حقیقت قسمت دکندر در بیماریهای التهابلوب فرونتال یا پیشانی مغابزار بقای موجود زنده از ناتوانی در شناسایی چهره برخی سيناپسها طی تکامل و حس چشایی و بویاییسیر آفرینش از روح تا مغز کشف مکانیسم عصبی خوانش پمیگرن سردردی ژنتیکی که باختلال در شناسایی حروف و نزاع بین علم و جهل رو به پتلاشی تازه برای گشودن معخارق العاده و استثنایی بسردرد سکه ایگربه شرودینگر و تاثیر مشمخچه ، فراتر از حفظ تعادلارتباط شگفت انگیز مغز انهوش مصنوعی از عروسک تا کتوصیه هایی در مصرف ماهیدانشمندان روش هاي جدیدی ضررهای شکر بر سلامت مغزپرورش مغز مینیاتوری انسامعنی روزهاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش، ژنتیکی است یا محیطیتاثیر ویتامین دی بر بیمادرمان های جدید میگرنعدم توقف تکامل در یک انداآیا برای تولید مثل همیشه مغز ابزار برتر بقااز تکینگی تا مغز از مغز تویتامین E در چه مواد غذایتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری اعصاب به علت میتوافزایش مرگ و میر سندرم کونقش هورمون های تیروئید دبلندی در ذهن ما درک بلندیورزش در کمر دردتاثیر درجه حرارت بر عملکروش صحبت کردن در حال تکاماولین مورد پیوند سر در اننقش غذاها و موجودات دريابا هوش مصنوعی خودکار روبتاریخ همه چیز را ثبت کردهرشته نوروایمونولوژی و نقفیزیکدانان ماشینی برای تاگر نعمت فراموشی نبود بسچیزی خارج از مغزهای ما نیبحثی درباره هوش و تفاوتهجنسیت و تفاوت های بیناییزبان و شناخت حقیقت قسمت سکوچک شدن مغز از نئاندرتالبخند بزن شاید صبح فردا زابزارهای بقای موجود زندنخاع ما تا پایین ستون فقربررسي علل احتمالي تغيير حس و ادراک (قسمت اول )سیستم تعادلی بدنکشف مکانیسمی پیچیده در بمیگرن شدید قابل درمان اساختلالات مخچهنظام مثبت زندگیتلاشی جدید در درمان ام اسخدا موجود استسرعت فکر کردن چگونه استگزیده ای از وبینار یا کنفمخچه ابزاري که وظیفه آن فارتباط غیرکلامی بین انساهوش مصنوعی از عروسک تا کتوضیحی ساده در مورد هوش مدانشمندان روشی برای تبدیطوفان فقر و گرسنگی و بی سآلودگی هوا و ویروس کرونامغز فکر میکند مرگ برای دیاز تکینگی تا مغز و از مغز هیچگاه از فشار و شکست نترتاثیر ویروس کرونا بر مغز درمان های جدید در بیماری عسل طبیعی موثر در کنترل بآیا بزرگ شدن مغز فقط در دمغز از بسیاری حقایق می گراز تکینگی تا مغز از مغز تویتامین دی گنجینه ای بزرتاثیر گیاه خواری بر رشد وذهن چند جانبه نیازمند نگافسردگی و اضطراب در بیمانقش هورمون زنانه استروژنبه زودی شبکه مغزی به جای وزوز گوشتاثیر درجه حرارت بر عملکتاثیر درجه حرارت بر عملکروشهای نو در درمان دیسک باولین تصویر در تاریخ از سنقش غذاها و موجودات دريابار سنین ابزار هوشمندی اتبدیل تراکت صوتی مصنوعی رشد مغز علت تمایل انسان بفرگشت و تکامل تصادفی محض اگر نعمت فراموشی نبود بسچگونه مغز پیش انسان یا همبحثی درباره احساسات متفاجنسیت و تفاوت های بیناییزبان، وسیله شناسایی محیطکووید نوزده و خطر بیماریلرزش ناشی از اسیب به عصبابزارهای پیشرفته ارتباط نخستین تصویر از سیاهچالهبررسی و اپروچ جدید بر بیمحس و ادراک (قسمت دوم )سیستم دفاعی بدن علیه مغز کشف ارتباط جدیدی از ارتبمیدان مغناطيسي زمین بشر اختلالات حرکتی در انساننظریه تکامل در درمان بیمتمایل زیاد به خوردن بستنخطا در محاسبات چیزی کاملشلیک فراموشیگزارش یک مورد جالب لخته ومدارک ژنتیکی چگونه انسانارتروز یا خوردگی و التهاهوش مصنوعی از عروسک تا کمتکنولوژی جدید که سلول‌هداروهای مصرفی در ام اسطی یکصد هزار سال اخیر هرچآلزایمرمغز ما کوچکتر از نیم نقطهاز تکینگی تا مغز از مغز تهاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر ژنها بر اختلالات خدرمان های رایج ام اسعصب حقوق نورولووآیا تکامل و تغییرات ژنتیمغز به تنهایی برای فرهنگ از تکینگی تا مغز- از مغز واکنش های ناخودآگاه و تقتاثیر گیاه خواری بر رشد ورقیبی قدرتمند در برابر مالکتروتاکسی(گرایش و حرکنقش ژنتیک در درمان اختلابوزون هیگز چیستیک پیشنهاد خوب برای آسان تاثیر درجه حرارت بر عملکروشهای شناسایی قدرت شنوااولین سلول مصنوعینقشه مغزی هر فرد منحصر بهبارداری بدون رحمتبدیل سلولهای محافط به سزمین زیر خلیج فارس تمدنی فراموش کارها باهوش تر هساگر تلاش انسان امروز براچگونه هموساپينس بر زمین بحثی درباره احساساتی غیرجهش های ژنتیکی مفید در ساسفر نامه سفر به بم و جنوب کودک ایرانی که هوش او از لزوم سازگاری قانون مجازاابزارهای بقا از نخستین هنرمش های مفید در سرگیجهبررسی سیستم تعادلی بدن احس و ادراک قسمت چهارمسکته مغزیکشف جمجمه ای درکوه ایرهومکانیزمهای دفاعی در براباختلالات صحبت کردن در انهفت چیز که عملکرد مغز تو تمدن قدیمی ای در جنوب ایرخطا در محاسبات چیزی کاملشنا در ابهای گرم جنوب نیگشایش دروازه جدیدی از طرمروری بر تشنج و درمان هایارزش حقیقی زبان قسمت اولهوش مصنوعی از عروسک تا کمتکامل مداومداروهای ضد بیماری ام اس وظهور امواج مغزی در مغز مصآیا ممکن است موش کور بی ممغز مادران و کودکان در زماز تکینگی تا مغز از مغز تهاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر کلام در آیات کلام بدرمان های علامتی در ام اسعضلانی که طی سخن گفتن چقدآیا جهش های ژنتیکی، ویرومغز برای فراموشی بیشتر کاز تکینگی تا مغز- از مغز واکسن کرونا از حقیقت تاتتاثیر گیاه خواری بر رشد ورموزی از نخستین تمدن بشرالتهاب شریان تمپورالنقش آتش در رسیدن انسان بهبیماری های مغز و اعصاب و یکی از علل محدودیت مغز امیافته های نوین علوم پرده تاثیر درجه حرارت بر عملکروشی برای بهبود هوش عاطفاوکرلیزوماب داروی جدید شنقص در تشخیص هیجانات عامبازگشت از آثار به سوی خداتری فلوپرازینزندگی هوشمند در خارج از زفراموشی همیشه هم بد نیستابزار هوش در حال ارتقا ازچگونه آن شکری که می خوریمبخش دیگری در وجود انسان هجهش های ژنتیکی غیر تصادفسفرنامه سفر به بم و جنوب کودکان میتوانند ناقل بی لزوم سازگاری قانون مجازاابزارهای بقا ازنخستین همنرمشهای مهم برای تقویت عبررسی علل کمر درد در میانحس و ادراک قسمت پنجمسانسور از روی قصد بسیاری گنجینه ای به نام ویتامین ما انسانها چه اندازه نزدادامه بحث تکامل چشمهفت سین یادگاری از میراث تمدن بشری و مغز اخلاقیخطرات هوش مصنوعیشناخت و معرفت، و نقش آن دپمبرولیزوماب در بیماری چمرکز هوشیاری، روح یا بدن ارزش حقیقی زبان قسمت دومهوش مصنوعی در کامپیوترهاتکامل چشمداروی فامپیریدین یا نورلعلم به ما کمک میکند تا موآیا ما تنها موجودات زنده مغز چون ابزار هوش است دلیاز تکینگی تا مغز از مغز تهدف یکسان، در مسیرهای متتاثیر کپسول نوروهرب بر ندرمان ژنتیکی برای نوآوریمقالاتآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟از تکینگی تا مغز- از مغزتواکسن کرونا ساخته شده توتاثیر گیاه خواری بر رشد ورمز و رازهای ارتباط غیر کامیوتروفیک لترال اسکلرونقش انتخاب از طرف محیط، نبیماری گیلن باره و بیماربیماری ای شبیه آلزایمر و یادگیری مهارت های جدید دتاثیر درجه حرارت بر عملکروشی جدید در درمان قطع نخايندگان چگونه خواهند دیدنقطه بی بازگشتبازسازي مغز و نخاع چالشی تری فلوپرازینزونا به وسیله ویروس ابله فرایند تکامل و دشواری هاابزار بقای موجود زنده از چگونه انتظارات بر ادراک برنامه و ساختار پیچیده مجهشهای مفید و ذکاوتی که دسفرنامه سفر به بم و جنوب کودکان خود را مشابه خود تممانتین یا آلزیکسا یا ابابزارهای بقای از نخستین چرا مغزهای ما ارتقا یافت بزرگ شدن مغز محدود به دورحس و ادراک قسمت سومسانسور بر بسیاری از حقایگویید نوزده و ایمنی ساکتما انسانها چه اندازه نزداداراوون تنها داروی تاییهمیشه اطمینان تو بر خدا بتمساح حد واسط میان مغز کودفاع در برابر تغییر ساختشناسایی سلول های ایمنی اپنج اکتشاف شگفت آور در مومرکز حافظه کجاستارزش حقیقی زبان قسمت سومهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتکامل ابزار هوش ، راه پر داروی تشنجی دربارداریعلایم کمبود ویتامین E را آیا مغز تا بزرگسالی توسعمغز چگونه صداها را فیلتر از تکینگی تا مغز از مغز تهدف از تکامل مغزتاثیر کپسول نوروهرب بر تدرمان جدید میگرن با انتی تاثیر ویتامین دی بر بیماآیا خداباوری محصول تکاملمغز بزرگ چالش است یا منفعاز تکینگی تا مغز، از مغز واکسن دیگر کرونا ساخته شتاثیر گیاهخواری بر رشد و رویا و خبر از آیندهامید درمان کرونا با هماننقش اتصالات بین سلولهای بیماری ای شبیه ام اس مولتیادآوری خواب و رویاتاثیر درجه حرارت بر عملکروشی جدید در درمان سکته مايا اراده آزاد توهم است یچند جهانیبحتی علمی درباره تمایل بتسلیم شدن از نورون شروع مزیباترین چیز در افزایش سفرایند حذف برخی اجزای مغابزار بقای موجود زنده از چگونه باغبانی باعث کاهش برین نت به جای اینترنتجهشهای مفید و ذکاوتی که دسفرنامه سفر به بم و جنوب کوری گذرای ناشی از موبایمنابع انرژي پاک سرچشمه حابزارهای دفاعی و بقای موچرا پس از بیدار شدن از خوبزرگ شدن تقریبا ناگهانی حساسیت روانی متفاوتساخت شبکه عصبی با الفبایگوشه بیماری اتوزومال رسسما با کمک مغز خود مختاريمادغام میان گونه های مختلهمیشه عسل با موم بخوریمتنفس هوازی و میتوکندریدقیق ترین تصاویر از مغز اشواهدی از دنیسوان(شبه نئپوست ساعتی مستقل از مغز دمرکز خنده در کجای مغز استارزش خود را چگونه میشناسهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتکامل زبانداروی جدید s3 در درمان ام علایم کمبود ویتامین E را آیا همه جنایت ها نتیجه بیمغز ناتوان از توجیه پیدااز تکینگی تا مغز از مغز تهدف از خلقت رسیدن به ابزاتاثیر کپسول نوروهرب بر سدرمانهای بیماری پارکینسصفحه اصلیآیا دلفین ها می تواند از مغز بزرگ چالشهای پیش روازدواج های بین گونه ای، رواکسن دیگری ضد کرونا از دتاثیر انتخاب از طرف محیط رویا بخشی حقیقی از زندگی امگا سه عامل مهم سلامتنقش حفاظتی مولکول جدید دبیماری بیش فعالیژن هوش و ساختارهای حیاتی تاثیر درجه حرارت بر عملکريتوکسيمب در درمان ام اسايا اراده آزاد توهم است یچندین ماده غذایی که ماننبحث درباره پیدایش و منشاتشنج چیستزیرفون داروی ضد ام اسفرد حساس از نظر عاطفی و بابزار بقای موجود زنده از چگونه تکامل مغزهای کنونیبرای پیش بینی آینده مغز دجاذبه و نقش آن در شکلگیریسفرنامه سفر به بم و جنوب کی غایب شدی تا نیازمند دلمنبع خواب و رویااثر مضر مصرف طولانی مدت رچرا بیماری های تخریبی مغبسیاری از بیماری های جدیخلاصه ای از مطالب همایش مساخت شبکه عصبی مصنوعی با گوشت خواری یا گیاه خواریما تحت کنترل ژنها هستیم یادغام دو حیطه علوم مغز و هوموارکتوس ها ممکن است دتنفس هوازی و میتوکندریدلایلی که نشان میدهد ما بشاهکار قرنپیموزایدمرگ انتقال است یا نابود شاز نشانه ها و آثار درک شدهوش مصنوعی درمانگر کامپیتکامل ساختار رگهای مغزی داروی جدید ضد میگرنعلت خواب آلودگی بعد از خوآیا هوش ارثی دریافتی از پمغز و سیر تکامل ان دلیلی از تکینگی تا مغز از مغز تهزینه ای که برای اندیشیدتاثیر کپسول نوروهرب بر سدرک فرد دیگر و رفتارهای اسوالات پزشکیآیا دست مصنوعی به زودی قامغز بزرگ و فعال یا مغز کواستفاده از هوش مصنوعی در واکسن سرطانتاثیر احتمالی عصاره تغلیرویا تخیل یا واقعیتامروز دانش ژنتیک هیچ ابهنقش حیاتی تلومر دی ان آ دنقش خرچنگ های نعل اسبی دربیماری تی تی پیژن یا نقشه توسعه مغز و نقتاثیر درجه حرارت بر عملکریواستیگمینای آنکه نامش درمان و یادشچه زیاد است بر من که در ایبحثی در مورد نقش ویتامينتشنج و حرکات شبه تشنجی قازبان مشترک ژنتیکی موجوداقیچی ژنتیکیابزار بقای موجود زنده از چگونه جمعیت های بزرگ شکل برخی نکات از گاید لاین پرحقیقت قربانی نزاع بین بی سفری به آغاز کیهانکیست کلوئید بطن سوممنحنی که ارتباط بین معرفاثرات فشار روحی شدیدچرا حیوانات سخن نمی گوینبعد از کروناخونریزی مغز در سندرم کووساختار شبکه های مغزی ثابگیلگمش باستانی کیستماه رجبارتقا و تکامل سنت آفرینش هوش مصنوعی می تواند بر احتو دی ان ای خاص ميتوکندريدندان ها را مسواک بزنید تشبیه سازی میلیون ها جهان پیچیدگی های مغزی در درک زمراحل ارتقای پله پله کیهاز نظر علم اعصاب یا نرووسهوش مصنوعی درخدمت خلق وحتکامل شناخت انسان با کشفداروی ضد تشنج با قابليت تعوامل موثر در پیدایش زباآیا هوش سریعی که بدون احسمغز آیندگان چگونه است ؟از تکینگی تا مغز از مغز تهزینه سنگین انسان در ازاتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک و احساسپیامهای کاربرانآیا رژیم غذایی گیاهی سلامغز حریص برای خون، کلید تاستیفن هاوکینگ در مورد هواکسنی با تاثیر دوگانه اتاثیر ترکیبات استاتین (سرویاها از مغز است یا ناخوانفجار و توقف تکاملی نشاانواع سکته های مغزینقش داروهاي مختلف معروف بیماری ضعف عضلات نزدیک بژنها نقشه ایجاد ابزار هوتاثیر درجه حرارت بر عملکریسدیپلام تنها داروی تایایندرالچهار میلیارد سال تکامل ببحثی جالب درباره محدودیتتشنج عدم توازن بین نورون زبان چهار حرفی حیات زمینقانون مندی نقشه ژنتیکی مابزار بقای موجود زنده از چگونه جمعیت های بزرگ شکل برخی اثرات مضر ویتامین دحقیقت خواب و رویاسلولهای بنیادی مصنوعی درکاهش التهاب ناشی از بیمامنشأ اطلاعات و آموخته ها اثرات مفید قهوهچرا حجم مغز گونه انسان درتفاوت مغز انسان و میمون هخواندن ، یکی از شستشو دهنسازگاری با محیط بین اجزاگیاه خواری و گوشت خوار کدماپروتیلینارتوکين تراپی روشی جديد هوش مصنوعی و کشف زبان هایتولید سلولهای جنسی از سلدو ویژگی انتزاع و قدرت تجشبیه سازی سیستم های کوانپیوند مغز و سر و چالشهای مزایای شکلات تلخ برای سلاز نظر علم اعصاب اراده آزهوش مصنوعی ساخته هوش طبیتئوری تکامل امروز در درمداروی ضد تشنج با قابليت تعوامل ایجاد لغت انسانی و آیا هشیاری کوانتومی وجودمغز انسان ایا طبیعتا تمااز تکینگی تا مغز از مغز تهزاران سال چشم های بینا وتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک احساسات و تفکرات دیگسایتهای دیگرآیا رژیم غذایی گیاهی سلامغز زنان جوانتر از مغز مراستیفن هاوکینگ در تفسیر واسطه ها د رمسیر ایجاد مغتاثیر دپاکین بر بیماری مرویاهای پر رمز و حیرتی درانگشت نگاری مغز نشان میدنقش روزه داری در سالم و جبیماریهای تحلیل عضلانی اژنها ، مغز و ارادهتاثیر درجه حرارت بر عملکرژیم های غذایی و نقش مهم ایا کوچک شدن مغزانسان الچهار ساعت پس از کشتار خوکبحثی در مورد نقش کلسیم و تغییر الگوی رشد مغزی با ززبان و کلمه حتی برای کسانقانون جنگلابزار بقای موجود زنده از چگونه حافظه را قویتر کنیبرخی اختلالات عصبی مثانهحقیقت راستین انسان علم بسلسله مباحث هوش مصنوعیکاهش دوپامین عامل بیماریمهندسی ژنتیک در حال تلاش اثرات مضر ماری جواناچرا خشونت و تعصبتفاوت های بین زن و مرد فقخواب سالم عامل سلامتیسخن پاک و ثابتگالکانزوماب، دارویی جدیمبانی ذهنی سیاه و سفیدارتباط میکروب روده و پارهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتومورها و التهاب مغزی عادو برابر شدن خطر مرگ و میشباهت زیاد بین سلول هاي عپیوند سر آیا ممکن استمسیر دشوار تکامل و ارتقااز نظر علم اعصاب اراده آزهوش احساسیتئوری تکامل در پیشگیری و داستانها و مفاهیمی اشتباعواملی که برای ظهور لغت اآیا واکنش های یاد گرفته ومغز انسان برای ایجاد تمداز تکینگی تا مغز از مغز تهستي مادي ای که ما کوچکترتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک تصویر و زبان های مخلتآیا راهی برای رفع کم آبی مغزهای کوچک بی احساساستخوان های کشف شده، ممکوبینار اساتید نورولوژی دتاثیر داروهای ضد التهاب رویای شفافاندوهگین نباش اگر درب یا نقش رژیم غذایی بر رشد و ابیهوش کردن در جراحی و بیمژنهای مشترک بین انسان و وتاثیر رو ح و روان بر جسمرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وایا این جمله درست است کسینوار مغزی روشی مهم در تشخبحثی در مورد عملکرد لوب فتغییر زودتر اتصالات مغزیزبان و بیان نتیجه ساختماکمردرد و علل آنقانونمندی و محدودیت عالمابزار بقای موجود زنده از نگاه محدود و تک جانبه، مشبرخی بیماری ها که در آن بحمله ویروس کرونا به مغزسم زنبور ، کلیدی برای وارکایروپاکتیک چیستمولتیپل اسکلروز در زنان اجزای پر سلولی بدن انسان چرا در مغز انسان، فرورفتتفاوتهای جنسیتی راهی براخواب سالم عامل سلامتی و یسریعترین کامپیوتر موجودگامی در درمان بیماریهای مجموعه های پر سلولی بدن مارتباط چاقی و کاهش قدرت بهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتوانایی مغز و دیگر اجزای ديدن با چشم بسته در خواب شباهت زیاد بین سلول هاي عپیوند سر، یکی از راه حلهامشکلات نخاعیاز آغاز خلقت تا نگاه انساهوش احساسیتا 20 سال آینده مغز شما به در مانهای کمر دردعوارض ازدواج و بچه دار شدآیا آگاهی پس از مرگ از بیمغز انسان برای شادمانی طاز تکینگی تا مغز از مغز تهستی ما پس از شروعی چگال تاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک عمیق در حیواناتآیاما مقهور قوانین فیزیکمغزتان را در جوانی سیمکشاستروژن مانند سپر زنان دوراپامیل در بارداریتاثیر داروی ضد تشنج سدیم روبات های ریز در درمان بیانسان قدیم در شبه جزیره عنقش رژیم غذایی در رشد و ابیوگرافیژنهای هوش ، کدامندتاثیر رژیم گیاه خواری بر راه های جدید برای قضاوت رایا ابزار هوشمندی یا مغز نورون هاي مصنوعی می توانتغییر عمودی سر انسان از پزبان و بیان، در سایه پیشرکمردرد با پوشیدن کفش مناقارچ بی مغز در خدمت موجودابزار بقای موجود زنده از نگاه انسان محدود به ادرابرخی بیماری های خاص که بدحوادث روزگار از جمله ویرسودمندی موجودات ابزی بر کاربرد روباتهای ريزنانومواد کوانتومی جدید، ممکناجزایی ناشناخته در شکل گچراروياها را به یاد نمی آتقلید مرحله ای نسبتا پیشخواب عامل دسته بندی و حفطسرگیجه از شایعترین اختلاگامی در درمان بیماریهای محل درک احساسات روحانیارتباط هوش ساختار مغز و ژهوش مصنوعی الفاگوتوازن مهمتر از فعالیت زیدی متیل فومارات(زادیوا)(شش مرحله تکامل چشمپیشینیان انسان از هفت میمشکلات بین دو همسر و برخیاز انفجار بزرگ تا انفجار هوش عاطفی بیشتر در زنانتاثیر مشاهده بر واقعیت بدر محل کار ارزش خودت را بعید نوروز مبارکآیا امکان بازسازی اندامهمغز انسان برای شادمانی طاز تکینگی تا مغز از مغز تو هر کس تقوای خدا پیشه کنتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری قلب در بیماری ویرآزمون ذهنی گربه شرودینگرنقش قهوه در سلامتیاصول سلامت کمرورزش هوازی مرتب خیلی به قتاثیر درجه حرارت بر عملکروح رهاییانسان جدید از چه زمانی پانقش زبان در سلطه و قدرت ابیوگرافیکلرال هیدرات برای خوابانتاثیر رژیم گیاه خواری بر راه های جدید برای قضاوت رفلج بل، فلجی ترسناک که آنایا بیماری ام اس (مولتیپنورون های ردیاب حافظهبحثی درباره هوش و تفاوتهتغییرات منطقه بویایی مغززبان و تکلم برخی بیماریهکنفرانس تشنج هتل کوثر اصقبل از انفجار بزرگابزار بقای موجود زنده از نگاهی بر قدرت بینایی درابرخی توجهات در ببمار پارحافظه و اطلاعات در کجاست سیاهچاله و تکینگی ابتدایکاربرد روباتهای ريز، در موجود بی مغزی که می توانداحساس گذر سریعتر زمانچراروياها را به یاد نمی آتلقین اطلاعات و حافظهخودآگاهی و هوشیاريسردرد میگرن در کودکانگاهی لازم است برای فهم و محل درک احساسات روحانی دارتباط انسانی، محدود به هوش مصنوعی از عروسک تا کتوسعه هوش مصنوعی قادر اسدژا وو یا اشنا پنداریششمین کنگره بین المللی سپیشرفتی مستقل از ابزار همشکلات روانپزشکی پس از ساز تلسکوپ گالیله تا تلسکهوش عاطفی در زنان بیشتر اتاثیر نگاه ناظر هوشیار بدر چه مرحله ای از خواب ، رعامل کلیدی در کنترل کارآآیا انسان با مغز بزرگش اخمغز انسان رو به کوچک تر شاز تکینگی تا مغز از مغز توقت نهيب هاي غير علمي گذشتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری مغز در بیماری کویإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَنقش مهاجرت در توسعه نسل ااضطراب و ترسورزش هوازی ، بهترین تمریتاثیر درجه حرارت بر عملکروزه داری و بیمار ی ام اس روش مقابله مغز با محدودیانسان عامل توقف رشد مغزنقش زبان در سلطه و قدرت ابیان ژن های اسکیزوفرنی دتاثیر رژیم گیاه خواری بر فلج خوابایا بدون زبان میتوانیم تنوروپلاستیسیتی چیستبحثی درباره هوش و تفاوتهتغییرات تکاملی سر انسان زبان و شناخت حقیقت قسمت چکنگره بین المللی سردرد دقدم زدن و حرکت دید را تغیابزار بقای موجود زنده از نگاهی بر توانایی اجزاي ببرخی روش های تربیتی کودکحافظه و اطلاعات در کجاست سیاره ابلهانکجای مغز مسئول پردازش تجموجودات مقهور ژنها هستنداخلاق و علوم اعصابنزاع بین جهل و علم رو به پتلاش هایی در بیماران قطع خودآگاهی و هوشیاريسردرد و علتهای آنگاهی مغز بزرگ چالش استمحدودیت های حافظه و حافظارتباط شگفت مغز انسان و فهوش مصنوعی از عروسک تا کتوسعه برخی شغل ها با هوش دژاوو یا آشناپنداریصرع و درمان های آنپاسخ گیاهان در زمان خوردمشکلات روانپزشکی در عقب از تلسکوپ گالیله تا تلسکهوش عاطفی در زنان بیشتر اتاثیر نگاه انسان بر رفتادر هم تنیدگی کوانتومی و پعادت کردن به نعمتآیا احتمال دارد رویا از آمغز انسان رو به کوچکتر شداز تکینگی تا مغز از مغز توقتی فهمیدی خطا کردی برگتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری مغز در بیماران مبافراد آغاز حرکت خودشان رنقش محیط زندگی و مهاجرت داطلاعاتی عمومی در مورد مورزش و میگرنتاثیر درجه حرارت بر عملکروش های صرفه جویی در ایجاانعطاف پذیری مکانیسمی علنقش سجده بر عملکرد مغزبیست تمرین ساده برای جلوتاثیر رژیم گیاهخواری بر راه پیروزی در زندگی چیستفلج خواب چیستایا تکامل هدفمند استنوشیدن چای برای مغز مفید بحثی درباره هوش و تفاوتهثبت امواج الکتریکی در عصزبان و شناخت حقیقت قسمت اکنگره بین المللی سردرد دقدرت انسان در نگاه به ابعابزار بقای موجود زنده از ناتوانی از درمان برخی ویبرخی سلولهای عصبی در تلاحافظه و اطلاعات در کجاستسیاره ابلهانکرونا چه بر سر مغز می آورمیهمانهای ناخوانده عامل اخلاق پایه تکامل و فرهنگنزاع بین علم و نادانی رو تلاشی برای درمان قطع نخاخانواده پایدارسردرد تنشنگذر زمان کاملا وابسته به مخچه فراتر از حفظ تعادلارتباط شگفت انگیز مغز انهوش مصنوعی از عروسک تا کتوصیه های غیر دارویی در سدانشمندان ژنی از مغز انسضررهای مصرف شکر و قند بر پختگی پس از چهل سالگي به مشاهده آینده از روی مشاهاز تکنیکی تا مغز از مغز تهوشیاری کوانتومیتاثیر نگاه انسان بر رفتادرمان های بیماری آلزایمرعارضه جدید ویروس کرونا سآیا احتمال دارد رویا از آمغز ایندگان چگونه استاز تکینگی تا مغز از مغز تویتامین E برای فعالیت صحتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری مغزی در سندرم کووافزایش قدرت ادراکات و حسنقش نظام غذایی در تکامل ماطلاعاتی عمومی در مورد مورزش بهترین درمان بیش فعتاثیر درجه حرارت بر عملک