دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

بررسی سیستم تعادلی بدن انسان

بررسی سیستم تعادلی بدن انسان(مخچه(حس و حرکت) ، سیستم تعادلی گوش (حس محيط)، سیستم تعادلی حس عمقي(حس محیط ) و چشم(حس محيط))

زمین ما در حال چرخش به دور خورشید است و آن هم با سرعتی بسیار زیاد ، همچنین با سرعت زیادی به دور خود می چرخد .

فرض کنید روی صندلی چرخ و فلکی نشسته باشید و چرخ و فلک با سرعت زیاد بچرخد ، در ابتدا احساس بدی ندارید ولی اگر جهت چرخش چرخ و فلک تغییر نکند و دائما در یک سمت حرکت کند ، احساس سرگیجه شدیدی رخ خواهد داد و نهایتا فرد هر چه را خورده است، بالا مي أورد .

پس انسانی که قدرت تحمل چرخش چرخ و فلک ساده ای را ندارد چگونه در برابر چرخش بسیار سریع و پيچده زمین ، تاب می آورد ؟

تحمل شگفت آور این چرخش سریع زمین ، با مکانیسمهای دفاعی تعادلي خاصی در بدن انسان انجام میشود .در مرحله اول ، باید این چرخشها درک شود که از طریق سیستمهای حسی تعادل هست

1- مجاری نیمدایره در گوش داخلی که سه عدد هستند و در جهات مختلف در گوش قرار میگیرند و در برابر شتابهاي چرخشی واکنش نشان میدهند . این مجاری پر از مایعی به نام اندولنف و پری لنف هستند و ذرات ریزی در این مایعات شناور است

و در انتهای این نيمدايره ها ، سلولهايي مویى شكل هستند که جهت حركت مايع اندولنف را حس ميكنند و أطلاعات را به مغز می فرستند و این سيستم جهت حرکت سر را حس میکند .

مجاري نيم دايره اي در تعادل بدن در حركات چرخشي و زاويه اي نقش دارند. مجاري نيم دايره مي توانند حتي قبل از آن كه واقعاً عدم تعادل به وجود بيايد پيش بيني كنند كه عدم تعادل مي خواهد ايجاد شود. به اين ترتيب، لازم نيست كه شخص به هيچ وجه از حال تعادل خارج شود تا مجاري شروع به تصحيح اين وضعيت كند.

با توجه به قرار گرفتن این سه مجرای نیمدایره در جهتهاي مختلف ، حرکات چرخشی بدن میتواند جهتهای مختلفی از حرکت مایع را داخل این مجاری ایجاد کند و سبب ایجاد ايمپالس های عصبی متفاوت در این مجاری وجهت یابی شود .

2- اندامهای تعادلی اوتريکول و ساکول که مشابه مجاری نیمدایره از مایع و ذرات شناور تشکیل شده است .

اوتريكول و ساكول هنگامي كه سر در وضع نزديك به قائم قرار دارد، به طور فوق العاده مؤثري به حفظ تعادل عمل مي كنند. در واقع شخص مي تواند حتي نيم درجه عدم تعادل هنگام خم شدن بدن از وضعيت قائم را تشخيص دهد. به عبارت ديگر اوتريكول و ساكول در حفظ تعادل سكوني نقش دارند.

همچنين اين دو كيسه به تشخيص شتاب خطي كمك مي كنند. به عنوان مثال وقتي بدن به طور ناگهاني به جلو پرتاب مي شود، يعني هنگامي كه بدن شتاب بر مي دارد، اطلاعات مربوط به عدم تعادل، از طرف اين دو كيسه به دستگاه عصبي مركزي ارسال مي شود و موجب مي شود كه شخص احساس كند كه گويي دارد به طرف عقب سقوط مي كند

۳- مخچه که ساختاری در قسمت پشت سر هست و جزو سیستم عصبی مرکزی به حساب میاید و با اطلاعاتی که از قسمتهای مختلف بدن دریافت میکند در حفظ تعادل بدن نقش دارد .مخچه، ظاهری شبیه تخم مرغی را دارد که دچار مقداری تغییر شکل شده است، بدین معنی که از بالا به پایین پهن شده و در خط وسط فشرده شده و از طرفی به طرف دیگر کشیده شده است.

مخچه وزنی معادل با ۱۵۰ گرم دارد (مردان بزرگسال). در بالغین وزن مخچه یک هشتم و در اطفال یک بیستم وزن مغز را تشکیل میدهد.

مخچه از قدیم یک ناحیه ساکت مغز خوانده شده است و این موضوع به طور عمده به این دلیل است که تحریک الکتریکی این ساختار هیچ گونه احساسی تولید نمیکند و به ندرت موجب حرکت میشود. با این وجود حذف یا تخریب و کوچک شدن مخچه واقعاً موجب غیرطبیعی شدن شدید حرکت ما میشود.

مخچه به ویژه برای کنترل فعالیتهای عضلانی بسیار سریع از قبیل دویدن، ماشین نویسی، نواختن پیانو و حتی صحبت کردن اهمیت حیاتی دارد. نبود این ناحیه از مغز موجب ناهماهنگ شدن تقریباً کامل این فعالیتها میشود.

نبود مخچه موجب فلج شدن هیچ عضلهای نمیشود.

اما چگونه مخچه میتواند تا این حد مهم باشد در حالی که هیچ گونه توانایی مستقیمی برای ایجاد انقباض عضله ندارد؟ پاسخ این است که مخچه به برنامه ریزی متوالی (حرکت پشت سر هم) فعالیتهای حرکتی کمک کرده و هم چنین فعالیتهای حرکتی بدن را به طور مرتب کنترل میکند و آنها را تصحیح میکند تا این حرکات با پیامهایی که از طرف مغز دیکته میشود، مطابقت پیدا کند.

مخچه نيز همانند مجاري نيمدايره اي در حركات تعادلي بدن نقش پيش بيني كننده را دارد و جالب اين جا است كه انهدام بخش هايي از مخچه (به نام لوب (بخش) هاي فولكوندولر) از عمل طبيعي مجاري نيمدايره اي نيز جلوگيري مي كند.

علایم اختلال مخچه عبارتند از: اختلال در تکلم، تلوتلو خوردن هنگام راه رفتن و لرزش در جریان انجام کار ارادی. هم چنین صدمه به مخچه باعث میشود که شخص توانایی انجام حرکات دقیق را نداشته باشد. به عنوان مثال نتواند خط راست بکشد یا با چکش روی میخ بکوبد

@salmanfatemi

۴- ستون پشتی، اطلاعات حس عمقی (پروپریوسپتیو) را که مربوط به تحریک اندامهای داخلی بدن است (به غیر از حس احشاء) به دستگاه عصبی
مرکزی گزارش میدهد.این اطلاعات در ستون پشتی نخاع به سمت مغز میروند

. اطلاعات حس عمقی مربوط به اطلاعات حاصل از گیرندههای موجود در ماهیچهها ، مفاصل ، رباطها، تاندونها، کپسول مفصلی و فاشیا است که در درک موقعیت و حس حرکت نقش دارند.

ستون پشتی نخاع در مقایسه با راه نخاعی-تالاموسی (راه انتقال حسهای درد، حرارت و لمس غیر دقیق)، جدیدتر و تکامل یافته تر است.رشتههای ستون خلفی به علت قطر بیشتر، سرعت بیشتری نسبت به راه نخاعی-تالاموسی در انتقال پیامهای عصبی دارند. در دستگاه نخاعی-تالاموسی، بیشتر احساسها ازنظر شدت فقط در ۱۰ الی ۲۰ نوع قابل تشخیص هستند، ولی برای دستگاه ستون خلفی تا ۱۰۰ نوع هم امکانپذیر است

حس عمقی اطلاعاتی را به سوی اول اهيانه مغز می فرستد ( مسیر اطلاعاتی اگاهانه ) . همچنین اطلاعاتی را به سوی مخچه میبرد - مسیر اطلاعات نا اگاهانه ) و این مسیر نا اگاهانه عامل مهمی در حفظ تعادل هست .

۵- چشمها با دیدن محیط، اطلاعاتی را از اطراف ، به سیستمهای تعادلی می فرستند و به تعادل کمک میکنند . این مطلب برای خیلی از ما قابل درک نیست زیرا سیستم حس عمقی این امکان را میدهد که حتی در فقدان بینایی ، عدم تعادل برجسته إي نداشته باشيم

ولی در فردی که سیستم حس عمقی به خوبی عمل نکند مثلا در یک فرد مبتلا به بیماری قند شدید ، اینجاست که نقش بینایی خیلی برجسته میشود و این بیماران به طور برجسته اي کاهش میزان تعادل را در محیطهای تاریک حس میکنند.

پس با سیستمی بسیار پیچیده مواجهيم که بدن ما را آماده مواجهه با چرخشهاي پی در پی زمین میکند.

درک خیلی مسائل برای ما خوش آیند نیست . شاید گاهی نادانی و بی اطلاعی از برخی مسائل کمک کند تا انسان دچار پریشانی نشود . بر همین اساس، خلقت، سیستم تعادلی پیچیده ای را برای انسان آماده کرده است ، تا درکش نسبت به چرخش های زمین کم شود و بتواند به مسائل مهم زندگیش بپردازد .

بله تصور کنيد اگر قرار بود مدام متوجه چرخشهاي زمین باشیم ،چه جهنمی برای ما درست میشد

اگر اختلال کوچکی در هر یک از این سیستمها ایجاد شود ، فرد دچار عدم تعادل و سرگیجه و حرکات غیر متوازن عضلات و حتی استفراغ شدید میشود و آن وقت هست که قدر سیستمهای تعادلی پيچيده خود را که باعث بی خیالی او در برابر محیط اطرافش میشود ،می فهمد .

خالق بزرگ هستی ،جهان مادی را چنان پيچده و حیرت آور آفریده است که اگر خیلی شگفتی های آن را درک کنیم نتوانیم آسان و راحت زندگی کنیم پس آن مهربان کریم ، مکانيسمهايي را قرار داده است تا بتوانیم ، تنگی ها و محدودیتهای ماده را که چون زندانی، عاقلان را در خود گرفته است ،تحمل کنند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تاثیر ویتامین دی بر بیمامیهمانهای ناخوانده عامل هوش مصنوعی ساخته هوش طبیابزار بقای موجود زنده از بسیاری از بیماری های جدیداروی جدید ضد میگرنمخچه ابزاري که وظیفه آن فویتامین E در چه مواد غذایاجزایی ناشناخته در شکل گتوانایی مغز و دیگر اجزای درک تصویر و زبان های مخلتمغز آیندگان چگونه است ؟ژن هوش و ساختارهای حیاتی ارتباط شگفت مغز انسان و فتاثیر نگاه انسان بر رفتاروشهای شناسایی قدرت شنوامغزهای کوچک بی احساسکی غایب شدی تا نیازمند دلاز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد وزیرفون داروی ضد ام اسنقش غذاها و موجودات درياگذر زمان کاملا وابسته به از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسلسله مباحث هوش مصنوعیچیزی خارج از مغزهای ما نیآیا بزرگ شدن مغز فقط در دپرورش مغز مینیاتوری انسابوزون هیگز چیستتغییر عمودی سر انسان از پسردرد و علتهای آننرمشهای مهم برای تقویت عامگا سه عامل مهم سلامتبازگشت از آثار به سوی خداحس و ادراک (قسمت دوم )صرع و درمان های آنفرد حساس از نظر عاطفی و بهوش مصنوعی می تواند بر احايا اراده آزاد توهم است یبرنامه و ساختار پیچیده مدقیق ترین تصاویر از مغز اصفحه اصلیمیگرن سردردی ژنتیکی که بهوش احساسیابزار بقای موجود زنده از تفاوت مغز انسان و میمون هداروی ضد تشنج با قابليت تمدارک ژنتیکی چگونه انسانویتامین دی گنجینه ای بزراحساس گذر سریعتر زمانتوازن مهمتر از فعالیت زیدرک عمیق در حیواناتمغز انسان ایا طبیعتا تماژن یا نقشه توسعه مغز و نقارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر نگاه انسان بر رفتاروشی برای بهبود هوش عاطفمغزتان را در جوانی سیمکشکاهش التهاب ناشی از بیمااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر انتخاب از طرف محیط زبان چهار حرفی حیات زمیننقش غذاها و موجودات درياگربه شرودینگر و تاثیر مشاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رو ح و روان بر جسمسم زنبور ، کلیدی برای وارچگونه مغز پیش انسان یا همآیا تکامل و تغییرات ژنتیآلزایمربیماری گیلن باره و بیمارثبت امواج الکتریکی در عصسردرد تنشنچرا مغزهای ما ارتقا یافت امروز دانش ژنتیک هیچ ابهبازسازي مغز و نخاع چالشی حس و ادراک قسمت چهارمضررهای مصرف شکر و قند بر قانون مندی نقشه ژنتیکی مهوش مصنوعی گوگل به کمک تشای آنکه نامش درمان و یادشبرین نت به جای اینترنتدلایلی که نشان میدهد ما بدندان ها را مسواک بزنید تسوالات پزشکیمیدان مغناطيسي زمین بشر هوش احساسیابزار بقای موجود زنده از تفاوتهای جنسیتی راهی براداروی ضد تشنج با قابليت تمروری بر تشنج و درمان هایواکنش های ناخودآگاه و تقاخلاق و علوم اعصابتوسعه برخی شغل ها با هوش درگیری قلب در بیماری ویرمغز انسان برای ایجاد تمدژنها نقشه ایجاد ابزار هوارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر ویتامین دی بر بیماروشی جدید در درمان قطع نخنقش قهوه در سلامتیکایروپاکتیک چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سزبان و بیان، در سایه پیشرنقش غذاها و موجودات درياگزیده ای از وبینار یا کنفاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر سودمندی موجودات ابزی بر چگونه هموساپينس بر زمین آیا خداباوری محصول تکاملآیا ما تنها موجودات زنده بیماری ای شبیه آلزایمر و جمجمه انسان های اولیهسردرد سکه ایچرا حیوانات سخن نمی گوینانفجار و توقف تکاملی نشابحتی علمی درباره تمایل بحس و ادراک قسمت پنجمضررهای شکر بر سلامت مغزقارچ بی مغز در خدمت موجودهوش مصنوعی گوگل به کمک تشایندرالبرای پیش بینی آینده مغز ددو ویژگی انتزاع و قدرت تجپیامهای کاربرانمکانیزمهای دفاعی در برابهوش عاطفی بیشتر در زنانابزار بقای موجود زنده از تقلید مرحله ای نسبتا پیشداستانها و مفاهیمی اشتبامرکز خنده در کجای مغز استواکسن سرطاناختلال در شناسایی حروف و توصیه های غیر دارویی در سدرگیری اعصاب به علت میتومغز انسان برای شادمانی طژنها ، مغز و ارادهارتباط غیرکلامی بین انساتاثیر ژنها بر اختلالات خروشی جدید در درمان سکته منقش مهاجرت در توسعه نسل اکاربرد روباتهای ريزنانواز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری مزبان و تکلم برخی بیماریهنقشه مغزی هر فرد منحصر بهگزارش یک مورد جالب لخته واز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر رژیم گیاه خواری بر سیاهچاله و تکینگی ابتدایچگونه آن شکری که می خوریمآیا دلفین ها می تواند از آیا مغز تا بزرگسالی توسعبیماری ای شبیه ام اس مولتجنسیت و تفاوت های بیناییسرعت فکر کردن چگونه استچرا حجم مغز گونه انسان درانگشت نگاری مغز نشان میدبحث درباره پیدایش و منشاحس و ادراک قسمت سومطی یکصد هزار سال اخیر هرچقدم زدن و حرکت دید را تغیهوش مصنوعی الفاگوایا کوچک شدن مغزانسان البرخی نکات از گاید لاین پرديدن با چشم بسته در خواب سایتهای دیگرما انسانها چه اندازه نزدهوش عاطفی در زنان بیشتر اابزار بقای موجود زنده از تلقین اطلاعات و حافظهدر مانهای کمر دردمرگ انتقال است یا نابود شواسطه ها د رمسیر ایجاد مغاختلالات مخچهتوصیه هایی در مصرف ماهیرقیبی قدرتمند در برابر ممغز انسان برای شادمانی طژنهای هوش ، کدامندارتروز یا خوردگی و التهاتاثیر کپسول نوروهرب بر نريتوکسيمب در درمان ام اسنقش هورمون های تیروئید دکاربرد روباتهای ريز، در از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب زبان و شناخت حقیقت قسمت چنقص در تشخیص هیجانات عامگشایش دروازه جدیدی از طراز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر سیاره ابلهانچگونه انتظارات بر ادراک آیا دست مصنوعی به زودی قاآیا همه جنایت ها نتیجه بیبیماری بیش فعالیجنسیت و تفاوت های بیناییشلیک فراموشیچرا در مغز انسان، فرورفتاندوهگین نباش اگر درب یا بحثی در مورد نقش ویتامينحساسیت روانی متفاوتظهور امواج مغزی در مغز مصقدرت انسان در نگاه به ابعهوش مصنوعی از عروسک تا کایا ابزار هوشمندی یا مغز برخی اثرات مضر ویتامین دبرخی اختلالات عصبی مثانهدی متیل فومارات(زادیوا)(ما انسانها چه اندازه نزدهوشیاری کوانتومیابزار بقای موجود زنده از تلاش هایی در بیماران قطع در چه مرحله ای از خواب ، رمراحل ارتقای پله پله کیهوراپامیل در بارداریاختلالات حرکتی در انسانتوضیحی ساده در مورد هوش مرموزی از نخستین تمدن بشرمغز انسان رو به کوچک تر شکلرال هیدرات برای خوابانارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر کپسول نوروهرب بر تریواستیگمیننقش ژنتیک در درمان اختلاکجای مغز مسئول پردازش تجاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروی ضد تشنج سدیم زبان و شناخت حقیقت قسمت اچند جهانیپمبرولیزوماب در بیماری چازدواج های بین گونه ای، رتاثیر رژیم گیاهخواری بر سیاره ابلهانچگونه باغبانی باعث کاهش آیا رژیم غذایی گیاهی سلاآیا هوش ارثی دریافتی از پبیماری تی تی پیجهش های ژنتیکی مفید در ساشنا در ابهای گرم جنوب نیچراروياها را به یاد نمی آانسان قدیم در شبه جزیره عبحثی جالب درباره محدودیتخلاصه ای از مطالب همایش معلم به ما کمک میکند تا مولوب فرونتال یا پیشانی مغهوش مصنوعی از عروسک تا کایا بیماری ام اس (مولتیپبرخی بیماری ها که در آن بدژا وو یا اشنا پنداریما با کمک مغز خود مختاريمهوش، ژنتیکی است یا محیطیابزار بقای موجود زنده از تلاشی برای درمان قطع نخادر هم تنیدگی کوانتومی و پمزایای شکلات تلخ برای سلورزش هوازی مرتب خیلی به قاختلالات صحبت کردن در انتکامل چشمرمز و رازهای ارتباط غیر کمغز انسان رو به کوچکتر شدکمردرد و علل آنارزش حقیقی زبان قسمت دومتاثیر کپسول نوروهرب بر سرژیم های غذایی و نقش مهم نقش انتخاب از طرف محیط، نکشف مکانیسم عصبی خوانش پاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکزبان و شناخت حقیقت قسمت دچندین ماده غذایی که ماننپنج اکتشاف شگفت آور در مواستفاده از هوش مصنوعی در تاثیر عصاره تغلیظ شده گیسیر آفرینش از روح تا مغز چگونه جمعیت های بزرگ شکل آیا راهی برای رفع کم آبی آیا هوش سریعی که بدون احسبیماری ضعف عضلات نزدیک بجهش های ژنتیکی غیر تصادفشناخت و معرفت، و نقش آن دچراروياها را به یاد نمی آانسان جدید از چه زمانی پابحثی در مورد نقش کلسیم و خواندن ، یکی از شستشو دهنعلایم کمبود ویتامین E را لبخند بزن شاید صبح فردا زهوش مصنوعی از عروسک تا کایا بدون زبان میتوانیم تبرخی بیماری های خاص که بددژاوو یا آشناپنداریما تحت کنترل ژنها هستیم یهیچگاه از فشار و شکست نترابزار بقای موجود زنده از تلاشی جدید در درمان ام اسدرمان های بیماری آلزایمرمسیر دشوار تکامل و ارتقاورزش هوازی ، بهترین تمریادامه بحث تکامل چشمتکامل ابزار هوش ، راه پر رویای شفافمغز ایندگان چگونه استکمردرد با پوشیدن کفش مناارزش حقیقی زبان قسمت سومتاثیر کپسول نوروهرب بر سرژیم غذایی حاوی تخم مرغ ونقش اتصالات بین سلولهای کشف مکانیسمی پیچیده در باز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکزبان و شناخت حقیقت قسمت سچه زیاد است بر من که در ایپوست ساعتی مستقل از مغز داستیفن هاوکینگ در مورد هتاریخ همه چیز را ثبت کردهسیستم تعادلی بدنچگونه جمعیت های بزرگ شکل آیاما مقهور قوانین فیزیکآیا هشیاری کوانتومی وجودبیماریهای تحلیل عضلانی اجهشهای مفید و ذکاوتی که دشناسایی سلول های ایمنی افلج بل، فلجی ترسناک که آننزاع بین جهل و علم رو به پانسان عامل توقف رشد مغزبحثی در مورد عملکرد لوب فخواب سالم عامل سلامتیعلایم کمبود ویتامین E را لرزش ناشی از اسیب به عصبهوش مصنوعی از عروسک تا کایا تکامل هدفمند استبرخی توجهات در ببمار پاردانشمندان ژنی از مغز انسماه رجبهاوکينگ پیش از مرگش رسالابزار بقای موجود زنده از تمایل زیاد به خوردن بستندرمان های جدید میگرنمشکلات نخاعیورزش و میگرنادغام میان گونه های مختلتکامل زبانروبات های ریز در درمان بیمغز ابزار برتر بقاکنفرانس تشنج هتل کوثر اصاز نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر گیاه خواری بر رشد وراه های جدید برای قضاوت رنقش حفاظتی مولکول جدید دکشف ارتباط جدیدی از ارتباز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکزبان، وسیله شناسایی محیطچهار میلیارد سال تکامل بپیموزایداستیفن هاوکینگ در تفسیر تبدیل تراکت صوتی مصنوعی سیستم دفاعی بدن علیه مغز چگونه حافظه را قویتر کنیآزمون ذهنی گربه شرودینگربیهوش کردن در جراحی و بیمجهشهای مفید و ذکاوتی که دشواهدی از دنیسوان(شبه نئفلج خوابنزاع بین علم و نادانی رو انعطاف پذیری مکانیسمی علبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب سالم عامل سلامتی و یعلت خواب آلودگی بعد از خولزوم سازگاری قانون مجازاهوش مصنوعی از عروسک تا کایرادهای موجود در خلقت بهوش مصنوعی از عروسک تا کماگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سلولهای عصبی در تلادانشمندان روش هاي جدیدی ماپروتیلینهاوکينگ پیش از مرگش رسالابزارهای بقای موجود زندتمدن قدیمی ای در جنوب ایردرمان های رایج ام اسمشاهده آینده از روی مشاهورزش بهترین درمان بیش فعادغام دو حیطه علوم مغز و تکامل ساختار رگهای مغزی روح رهاییمغز از بسیاری حقایق می گرکنگره بین المللی سردرد داز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد وراه های جدید برای قضاوت رنقش حیاتی تلومر دی ان آ دکشف جمجمه ای درکوه ایرهواز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفر نامه سفر به بم و جنوب چهار ساعت پس از کشتار خوکآیا واکنش های یاد گرفته وپیچیدگی های مغزی در درک زاستخوان های کشف شده، ممکتبدیل سلولهای محافط به سسکته مغزینگاهی بر قدرت بینایی دراإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبیوگرافیجاذبه و نقش آن در شکلگیریشاهکار قرنفلج خواب چیستنزاع بین علم و جهل رو به پاولین هیبرید بین انسان وبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب عامل دسته بندی و حفطعوارض ازدواج و بچه دار شدلزوم سازگاری قانون مجازاهوش مصنوعی از عروسک تا کماگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سيناپسها طی تکامل و دانشمندان روشی برای تبدیمبانی ذهنی سیاه و سفیدهدف از تکامل مغزابزارهای پیشرفته ارتباط تمدن بشری و مغز اخلاقیدرمان ژنتیکی برای نوآوریمعنی روزهورزش در کمر دردارتقا و تکامل سنت آفرینش تکامل شناخت انسان با کشفروزه داری و بیمار ی ام اس مغز برای فراموشی بیشتر ککنگره بین المللی سردرد داز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد وراه پیروزی در زندگی چیستنقش داروهاي مختلف معروف گنجینه ای به نام ویتامین از تکینگی تا مغز از مغز تسفرنامه سفر به بم و جنوب نوار مغزی روشی مهم در تشخآیا آگاهی پس از مرگ از بیپیوند مغز و سر و چالشهای اصول سلامت کمرتری فلوپرازینساخت شبکه عصبی با الفباینگاهی بر توانایی اجزاي بافراد آغاز حرکت خودشان ربیوگرافیحقیقت راستین انسان علم بشبیه سازی میلیون ها جهان فیلمی بسیار جالب از تغیینظام مثبت زندگیاولین مورد پیوند سر در انبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیاريعید نوروز مبارکممانتین یا آلزیکسا یا ابهوش مصنوعی در کامپیوترهااگر تلاش انسان امروز برابررسي علل احتمالي تغيير داروهای مصرفی در ام اسمجموعه های پر سلولی بدن مهزینه ای که برای اندیشیدابزارهای دفاعی و بقای موتمساح حد واسط میان مغز کودرمان جدید میگرن با انتی مغز فکر میکند مرگ برای دیوزوز گوشارتوکين تراپی روشی جديد تئوری تکامل امروز در درمروش مقابله مغز با محدودیمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟کندر در بیماریهای التهاباز آغاز خلقت تا نگاه انساتاثیر گیاه خواری بر رشد ورشته نوروایمونولوژی و نقنقش روزه داری در سالم و جگیاه خواری و گوشت خوار کداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب نورون هاي مصنوعی می توانآیا امکان بازسازی اندامهپیوند سر، یکی از راه حلهااضطراب و ترستری فلوپرازینساخت شبکه عصبی مصنوعی با ناتوانی از درمان برخی ویافزایش قدرت ادراکات و حسبیان ژن های اسکیزوفرنی دحافظه و اطلاعات در کجاست شبیه سازی سیستم های کوانفیزیکدانان ماشینی برای تنظریه تکامل در درمان بیماولین تصویر در تاریخ از سبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیاريعامل کلیدی در کنترل کارآمنابع انرژي پاک سرچشمه حهوش مصنوعی در خدمت خلق وحابزار هوش در حال ارتقا ازبررسی و اپروچ جدید بر بیمداروهای ضد بیماری ام اس ومحل درک احساسات روحانیهستي مادي ای که ما کوچکتراثر مضر مصرف طولانی مدت رتنفس هوازی و میتوکندریدرمانهای بیماری پارکینسمغز ما کوچکتر از نیم نقطهیک پیشنهاد خوب برای آسان ارتباط میکروب روده و پارتئوری تکامل در پیشگیری و روش های صرفه جویی در ایجامغز بزرگ چالش است یا منفعکوچک شدن مغز از نئاندرتااز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد ورشد مغز علت تمایل انسان بنقش رژیم غذایی در رشد و اگالکانزوماب، دارویی جدیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب نورون های ردیاب حافظهآیا انسان با مغز بزرگش اخپیشینیان انسان از هفت میاطلاعاتی عمومی در مورد متسلیم شدن از نورون شروع مساختار شبکه های مغزی ثابناتوانی در شناسایی چهره افسردگی و اضطراب در بیمابیست تمرین ساده برای جلوحافظه و اطلاعات در کجاست شباهت زیاد بین سلول هاي عفرگشت و تکامل تصادفی محض هفت چیز که عملکرد مغز تو اولین سلول مصنوعیبحثی درباره هوش و تفاوتهخانواده پایدارعسل طبیعی موثر در کنترل بمولتیپل اسکلروز در زنان مواد کوانتومی جدید، ممکنهوش مصنوعی در خدمت خلق وحابزار بقای موجود زنده از بررسی سیستم تعادلی بدن اداروی فامپیریدین یا نورلمحل درک احساسات روحانی دهستی ما پس از شروعی چگال اثرات مفید قهوهتنفس هوازی و میتوکندریدرک فرد دیگر و رفتارهای امغز مادران و کودکان در زمیکی از علل محدودیت مغز امارتباط چاقی و کاهش قدرت بتا 20 سال آینده مغز شما به روش هایی ساده برای کاهش امغز بزرگ چالشهای پیش روکودک ایرانی که هوش او از از تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد وزمین زیر خلیج فارس تمدنی نقش زبان در سلطه و قدرت اگامی در درمان بیماریهای از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب نوروپلاستیسیتی چیستآیا احتمال دارد رویا از آپیشرفتی مستقل از ابزار هاطلاعاتی عمومی در مورد متشنج چیستسخن پاک و ثابتنخاع ما تا پایین ستون فقرالکتروتاکسی(گرایش و حرکبیشتر کمردردها نیازی به حافظه و اطلاعات در کجاستشباهت زیاد بین سلول هاي عفراموش کارها باهوش تر هسهفت سین یادگاری از میراث اوکرلیزوماب داروی جدید شبحثی درباره احساسات متفاخطا در محاسبات چیزی کاملعصب حقوق نورولووعضلانی که طی سخن گفتن چقدموجود بی مغزی که می تواندهوش مصنوعی درمانگر کامپیابزار بقای موجود زنده از بررسی علل کمر درد در میانداروی تشنجی دربارداریمحدودیت های حافظه و حافظو هر کس تقوای خدا پیشه کناثرات مضر ماری جواناتو دی ان ای خاص ميتوکندريدرک و احساسمغز چون ابزار هوش است دلییادگیری مهارت های جدید دارتباط هوش ساختار مغز و ژتاثیر مشاهده بر واقعیت بروش صحبت کردن در حال تکاممغز حریص برای خون، کلید تکودکان خود را مشابه خود تاز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وزندگی هوشمند در خارج از زنقش زبان در سلطه و قدرت اگاهی لازم است برای فهم و از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفری به آغاز کیهاننوشیدن چای برای مغز مفید آیا احتمال دارد رویا از آپاسخ گیاهان در زمان خوردبلندی در ذهن ما درک بلندیتغییر الگوی رشد مغزی با زسریعترین کامپیوتر موجودنخستین تصویر از سیاهچالهالتهاب شریان تمپورالبا هوش مصنوعی خودکار روبحس چشایی و بویاییشش مرحله تکامل چشمفراموشی همیشه هم بد نیستهمیشه عسل با موم بخوریمايندگان چگونه خواهند دیدبحثی درباره احساساتی غیرخطا در محاسبات چیزی کاملمقالاتموجودات مقهور ژنها هستندهوش مصنوعی درخدمت خلق وحابزار بقای موجود زنده از بزرگ شدن مغز محدود به دورداروی جدید s3 در درمان ام مخچه ، فراتر از حفظ تعادلویتامین E برای فعالیت صحاجزای پر سلولی بدن انسان تولید سلولهای جنسی از سلدرک احساسات و تفکرات دیگمغز چگونه صداها را فیلتر یادآوری خواب و رویاارتباط انسانی، محدود به تاثیر نگاه ناظر هوشیار بروشهای نو در درمان دیسک بمغز زنان جوانتر از مغز مرکوری گذرای ناشی از موبایاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وزیباترین چیز در افزایش سنقش سجده بر عملکرد مغزگاهی مغز بزرگ چالش استاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسلولهای بنیادی مصنوعی درنوعی سکته مغزی ، وحشتناک آیا برای تولید مثل همیشه پختگی پس از چهل سالگي به به زودی شبکه مغزی به جای تغییر زودتر اتصالات مغزیسرگیجه از شایعترین اختلانرمش های مفید در سرگیجهامیوتروفیک لترال اسکلروبارداری بدون رحمحس و ادراک (قسمت اول )ششمین کنگره بین المللی سفرایند حذف برخی اجزای مغهوموارکتوس ها ممکن است دايا اراده آزاد توهم است یبخش دیگری در وجود انسان هدفاع در برابر تغییر ساخت