دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تاثیر گیاه خواری بر رشد و تکثیر سلولها عصبی و مغزی قسمت دوم

تاثیر گیاه خواری بر رشد و تکثیر سلولها عصبی و مغزی (قسمت دوم)

در قسمت گذشته مطالبي در مورد مقدمات گیاه خواری نوشته شد و در مورد جذب متفاوت برخی مواد در رژیمهای گیاه خواری و گوشت خواری بحث شد. دیدیم ويتامين بی 12، فقط در رژیمهای گوشتی وجود دارد و اگر گياه خواران از این ويتامين به صورت اضافه شده در غذاهايشان استفاده نکنند، دچار کمبود این ویتامین مي شوند. مثلا در یک مورد، کودکی از مادری گیاه خوار دچار لکو ديستروفي مغزي همراه با آنمی مگالوبلاستيک شد که هر دو عارضه پس از دريافت ویتامن B12 برطرف گرديد(https://link.springer.com/article/10.1007%2FBF02343237…).

جذب آهن در ترکیبات گوشتی به مراتب بیشتر از جذب آهن در ترکیبات گیاهی است.
ولی ديديم، میزان مرگ و میر قلبی عروقی بر اساس مطالعات انجام شده در گياه خواران به شکل برجسته ای کمتر از گوشت خواران است. رژيم هايي غنی با مقادیر بالای ویتامین B12 و امگا 3 و ویتامین دی، رژیم های حيواني حاوی تخم مرغ و ماهی هستند و محروم کردن بدن از این منابع مي تواند مشکلات مغزی فراوانی ایجاد کند( مثلا ضعف عمومی، اختلال در تمرکز، کاهش اندازه مغز در پیری)

به خصوص در خانم هاي باردار، عدم مصرف گوشت میتواند منجر به کوچک شدن اندازه مغز کودکانشان شود. ترکیبات اضافه شده به ترکیبات گیاهی هم نمی توانند آن سودمندی کافی را داشته باشند و حتی گاهی، ضررهای فراوني دارند که برای نمونه ضررهای ويتامين دی مکمل و اضافه شده، در همين کانال به طور مفصل بیان شد.

از حدود 2.6 میلیون سال قبل موجودات پیش انسان، از گوشت به عنوان منبع تغذیه ای خود استفاده کردند.

در انسانهای نخستيني که از رژیم گیاه خواری به رژیم گوشت خواری تغییر مذاق دادند، تغییر شکل دندانها، سبب شد به جویدن محدودتری نیاز داشته باشند و این، منجر به صرفه جویی در زمان خوردن در آنها گردید به خصوص پس از کشف آتش و پختن گوشت و نرم کردن آن با حرارت، این صرفه جویی در زمان خوردن، به حداکثر رسید و انسانهای اوليه توانستند به جای صرف ساعت ها زمان برای خوردن، به کارهای اساسی مانند ساختن خانه یا مراقبت از کودکان و فکر کردن و بعدها تحصیل و آموزش بپردازند.

حیوانات گوشت خوار چون قادر به پختن و پردازش گوشت نیستند نیازمند به دندانهای نوک تیز و قوی هستند و انرژی مصرفی برای جویدن گوشت زیاد است. ولی انسان میتواند گوشت مصرفی خود را پردازش کند و بسیار نرم و لذیذ مصرف کند. تغییرات دندانها در انسان و کم شدن تعداد آنها و جمع شدن آرواره و شباهت دندانهای پشتی به دندانهای پهن گیاه خواران مزیتهای زیادی را برای انسان ایجاد کرده و جای بیشتری را برای مغز فراهم کرده است. کوچک و ظریف شدن دهان، به نوبه خود امکان صحبت کردن ظریف را به انسان می دهد. جهت بررسی تکامل زبان در انسان به مباحث قبلی در همین کانال مراجعه شود.

برای جبران کمبودهای غذاهای گياهي، میتوان از منابع ذخیره ای زیر زمینی مثلا در ریشه گیاهان استفاده کرد(مانند سيب زمیني هندی یا سیب زمين معمولی یا چغندر یا لبو و هويج). البته آن هم محدودیت های خود را دارد. دو دانشمند به نامهای زینک و ليبرمن در مطالعه خود از 24 فرد استفاده کردند به گروهی از آنها غذاهای ریشه ای و گروه دیگر گوشت فرآوری شده دادند. با کمک سنسورهاي ثبت اطلاعات از عضلات صورت، میزان انرژی ای- که در هر دو گروه صرف جویدن می شود- مقايسه گردید و مشاهده شد، در گروهی- که گوشت فرآوری شده می خوردند- میزان انرژی صرف شده، 39-46% کمتر از کسانی بود که از ریشه های گیاهی استفاده می کردند.

مغز یک اندام وابسته به انرژی است و حدود 25% انرژی مصرفی فرد، به مصرف مغز او می رسد و این بر خلاف مغز حیوانات دیگر است که حدود 8% از انرژی دریافتی را مصرف مي کنند. سلولهای مغزی به انرژی بسیار بیشتری در مقایسه با سلولهاي دیگر بدن نیاز دارند.

بیش از پنجاه درصد مغز و سلولهای عصبی از چربي هاي پییچده با زنجیره بلند تشکیل شده است که در رژیمهای گیاهی کمتر است مصرف مقداری گوشت طی روز امکان انرژی بیشتر، با صرف کالری کمتری را فراهم مي کند. بنابراین نیاز به ابزار هوش بزرگتر، سبب شد تا نخستي ها رو به مصرف گوشت بیاورند و در فرایندی بسیار پیچیده، دیگر تطابق ها برای گوشت خواری در آنها ایجاد شد. دندانهای آسیای کوچکتر و عضلات ظریفتر در صورت و تغییر شکل دندانهای نيش امکان پاره کردن گوشت را به جای جویدن بافت ها فراهم کرد.

در رژیم های حاوی گوشت، به خصوص ماهی، میزان اسیدهای چرب پیچیده و غیر اشباع متعدد يعني omega-6 arachidonic acid (AA), omega-3 docosatetraenoic acid (DTA) and omega-3 docosahexaenoic acid (DHA) هستند و این اسیدها حدود نود درصد اسیدهای چرب مغز در پستانداران را تشکیل میدهند.
@salmanfatemi

افزایش سایز مغز از استراليپتيکوس تا هموارکتوس تا انسان جدید، بدون استفاده از این اسیدهای چرب غیر اش

باع ممکن نبودهاست. شیر مادر حاوی اسیدهای چرب مناسب برای رشد مغز است که این موارد در شیر گاو وجود ندارد و خوردن گوشت توسط مادر نقش مهمی در فراهم شدن این اسیدهای چرب مفید دارد. مغز ما- که به طور نسبی حدود پنجاه برابر مغز گاو است- نیازمند انبوهی از اسیدهای چرب ضروری غیر اشباع است که این مقدار زیاد، در غذاهای گیاهی وجود ندارد و عدم استفاده از مکمل های حاوی ويتامين دی در رژیم های گیاه خواری مشکلات فراوانی را بر مغز ایجاد می کند.

در مطالعه ای در سال 2009 نشان داده شد که سرعت پردازش فکری در افراد دچار کمبود ویتامن دی به میزان زيادي کاهش می یابد(http://www.livestrong.com/…/554564-effects-of-a-vegan-diet…/)

نقش گياه خواري در بیماریهای روانپزشکی چگونه است؟

در یک مطالعه نسبتا وسیع توسط
Johannes Michalak, Xiao Chi Zhang, and Frank Jacobi
مشخص شد که میزان افسردگی و اضطراب و بیماریهای سوماتوفرم در افراد گياه خوار بیشتر است. رژیم های گیاهی میتوانند بر عملکرد نورونی و پلاستيسيتي عصبی تاثیر منفي بگذارند. اسیدهای چرب n-3 بر میزان افسردگی تاثیر گذار است و در گياه خواران این میزان کمتر از افراد گوشت خوار است( Freeman MP. Omega-3 Fatty Acids in Psychiatry: A Review.Ann Clin Psychiatry.2000;12:159165. [PubMed]Logan A. Neurobehavioral aspects of omega-3 fatty acids: possible mechanisms and therapeutic value in major depression. Altern Med Ref.2003;8:410425. [PubMed])

بیشتر گياه خواران، زنان شهرنشین و مجرد هستند و در همه این موارد و میزان بیماری های روانپزشکی بیشتر است که خود این مورد تا حدی می تواند تحلیل مطالعه را مختل کند.
تفاوت خوراک گياه خوران با دیگر مردم میتواند باعث افزايش استرس در آنها به خصوص در ميان جمع شود. همچنین میزان اختلالات غذایی مانند پرخوری عصبی و استفراغ عمدی برای جلوگیری از چاق شدن در گياه خواران بیشتر است و همین عوامل میتواند منجر به اختلالات بیشتر روانپزشکی در آنها شود. پس بیشتر بودن اختلالات روانپزشکی در گياه خواران فقط به علت کم بودن ویتامین های ذکر شده نیست و عوامل متعدد دیگری مي تواند نقش داشته باشد.

تنها در یک مطالعه که به وسیله Johnston, and Daigle انجام شد میزان اختلالات روانپزشکي در گیاهخواران کمتر از دیگر گروه ها گزارش شد. نکته قابل توجه آنکه افراد تحت مطالعه دراین تحقیق، افرادی بودند که علت گياه خواري آنها به علل مذهبی و اعتقادی بوده است. در این افراد، گیاه خواری معمولا مداوم نیست و دوره هایی از گیاه خواری تجربه ميشود( Brown TA, Chorpita BF, Korotitsch W, Barlow DH. Psychometric properties of the Depression Anxiety Stress Scales (DASS) in clinical samples. Behav Res Ther. 1997;35:7989. doi: 10.1016/S0005-7967(96)00068-X.[PubMed] [Cross Ref])

در مطالعه ای که در ادامه بیان می گردد، تا حدی این پارامترها کنترل مي شود به گونه ای که افزایش اختلالات روانپزشکی مرتبط با مسائل ذکر شده در بالا نیست ولی با این حال مي بينيم میزان اختلالات اضطرابی و افسردگی در گياه خواران بیشتر است. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3466124/)

نکته مهمی که باید توجه شود، آنکه گياه خواران، بیشتر از دیگر مردم ورزش میکنند و بیشتر به سلامت خود اهمیت مي دهند، کمتر می خورند و لاغرتر هستند و همین عوامل، در مطالعه تحلیلی مداخله می کند. مثلا فرد لاغرتر که کمتر الکل می خورد این اساسا فرد سالمتری است پس کمتر بودن خیلی از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی و عروقی در آنها ربطی به رژیم غذایی گیاه خواری یا گوشت خواری او ندارد.

نتیجه: به طور کلی رژیم های غذایی منحصرا گیاهی اگر به خوبی برنامه ریزی نشود، می تواند اثرات منفی جبران ناپذیری بر مغز داشته باشد ولی گياه خواري متناوب و برنامه ریزی شده دارای اثرات مفیدی بر مغز است. زیرا دیدیم که از تجمع چربي هاي مضر بر دیواره عروق جلوگیری می کند و به این ترتیب خون رساني به مغز را بیشتر می کند. ویتامین دی منحصرا در غذاهای گوشتی و ماهی وجود دارد، بنابراین در افراد گیاه خوار لازم است حتما سه تا چهار روز در هفته پانزده دقیقه در معرض تابش مستقیم خورشید باشند که البته در کشورهای شمال اروپا و آمریکا، میزان تابش آفتاب کافی وجود ندارد. با این حال گیاه خواری در این کشورها در مقایسه با کشورهای جنوب مانند هند که به خاطر مسائل مذهبی و اعتقاداتشان گیاه خواری می کنند، کمتر است.
@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بخش دیگری در وجود انسان هیادآوری خواب و رویادقیق ترین تصاویر از مغز اپیامهای کاربرانایا کوچک شدن مغزانسان المغز زنان جوانتر از مغز مربزرگ شدن مغز محدود به دورکوری گذرای ناشی از موبایداروی جدید ضد میگرناجزای پر سلولی بدن انسان نقش سجده بر عملکرد مغزتوانایی مغز و دیگر اجزای گاهی مغز بزرگ چالش استدرک عمیق در حیواناتارتباط انسانی، محدود به نوعی سکته مغزی ، وحشتناک تاثیر نگاه انسان بر رفتاپختگی پس از چهل سالگي به روشی جدید در درمان قطع نخاز تکینگی تا مغز از مغز تنرمش های مفید در سرگیجهتاثیر گیاه خواری بر رشد وزبان و تکلم برخی بیماریهفرایند حذف برخی اجزای مغاز تکینگی تا مغز از مغز تهوموارکتوس ها ممکن است دتاثیر رو ح و روان بر جسمسیاهچاله و تکینگی ابتدایموجودات مقهور ژنها هستندبه زودی شبکه مغزی به جای هوش مصنوعی درخدمت خلق وحتغییر عمودی سر انسان از پسرعت فکر کردن چگونه استآیا دلفین ها می تواند از مخچه ، فراتر از حفظ تعادلبارداری بدون رحمویتامین E برای فعالیت صححس و ادراک (قسمت دوم )طی یکصد هزار سال اخیر هرچانگشت نگاری مغز نشان میدمغز چگونه صداها را فیلتر برنامه و ساختار پیچیده مژن هوش و ساختارهای حیاتی دلایلی که نشان میدهد ما بسایتهای دیگرایا ابزار هوشمندی یا مغز مغزهای کوچک بی احساسبسیاری از بیماری های جدیکی غایب شدی تا نیازمند دلداروی ضد تشنج با قابليت تاجزایی ناشناخته در شکل گنقش غذاها و موجودات درياتوازن مهمتر از فعالیت زیگذر زمان کاملا وابسته به درگیری اعصاب به علت میتوارتباط شگفت مغز انسان و فچیزی خارج از مغزهای ما نیتاثیر نگاه انسان بر رفتاپرورش مغز مینیاتوری انساروشی جدید در درمان سکته ماز تکینگی تا مغز و از مغز نرمشهای مهم برای تقویت عتاثیر انتخاب از طرف محیط زبان و شناخت حقیقت قسمت چفرد حساس از نظر عاطفی و باز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی می تواند بر احتاثیر رژیم گیاه خواری بر سیاره ابلهانمیهمانهای ناخوانده عامل بوزون هیگز چیستهوش مصنوعی ساخته هوش طبیثبت امواج الکتریکی در عصشلیک فراموشیآیا دست مصنوعی به زودی قامخچه ابزاري که وظیفه آن فبازگشت از آثار به سوی خداویتامین E در چه مواد غذایحس و ادراک قسمت چهارمظهور امواج مغزی در مغز مصاندوهگین نباش اگر درب یا مغز آیندگان چگونه است ؟مغز انسان ایا طبیعتا تمابرین نت به جای اینترنتژن یا نقشه توسعه مغز و نقدندان ها را مسواک بزنید تایا بیماری ام اس (مولتیپمغزتان را در جوانی سیمکشتفاوت مغز انسان و میمون هکاهش التهاب ناشی از بیماداروی ضد تشنج با قابليت تاحساس گذر سریعتر زماننقش غذاها و موجودات درياتوسعه برخی شغل ها با هوش گربه شرودینگر و تاثیر مشرقیبی قدرتمند در برابر مارتباط شگفت انگیز مغز انچگونه مغز پیش انسان یا همتاثیر ویتامین دی بر بیماآلزایمرريتوکسيمب در درمان ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تچرا مغزهای ما ارتقا یافت تاثیر ترکیبات استاتین (سزبان و شناخت حقیقت قسمت اقانون مندی نقشه ژنتیکی ماز تکینگی تا مغز- از مغز هوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاثیر رژیم گیاه خواری بر سیاره ابلهانمیگرن سردردی ژنتیکی که ببیماری گیلن باره و بیمارهوش احساسیجمجمه انسان های اولیهشنا در ابهای گرم جنوب نیآیا رژیم غذایی گیاهی سلامدارک ژنتیکی چگونه انسانبازسازي مغز و نخاع چالشی ویتامین دی گنجینه ای بزرحس و ادراک قسمت پنجمعلم به ما کمک میکند تا موانسان قدیم در شبه جزیره عانسان جدید از چه زمانی پامغز انسان برای ایجاد تمدبرای پیش بینی آینده مغز دژنها نقشه ایجاد ابزار هودو ویژگی انتزاع و قدرت تجایا بدون زبان میتوانیم تنقش قهوه در سلامتیتفاوتهای جنسیتی راهی براکایروپاکتیک چیستداستانها و مفاهیمی اشتبااخلاق و علوم اعصابنقش غذاها و موجودات درياتوصیه های غیر دارویی در سگزیده ای از وبینار یا کنفرموزی از نخستین تمدن بشرارتباط شگفت انگیز مغز انچگونه هموساپينس بر زمین تاثیر ژنها بر اختلالات خآیا ما تنها موجودات زنده ریواستیگمیناز تکینگی تا مغز از مغز تچرا حیوانات سخن نمی گوینتاثیر دپاکین بر بیماری مزبان و شناخت حقیقت قسمت دقارچ بی مغز در خدمت موجوداز تکینگی تا مغز- از مغز هوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاثیر رژیم گیاه خواری بر سیر آفرینش از روح تا مغز میدان مغناطيسي زمین بشر بیماری ای شبیه آلزایمر و هوش احساسیجنسیت و تفاوت های بیناییشناخت و معرفت، و نقش آن دآیا راهی برای رفع کم آبی مروری بر تشنج و درمان هایبحتی علمی درباره تمایل بواکنش های ناخودآگاه و تقحس و ادراک قسمت سومعلایم کمبود ویتامین E را انسان عامل توقف رشد مغزمغز انسان برای شادمانی طبرخی نکات از گاید لاین پرژنها ، مغز و ارادهديدن با چشم بسته در خواب ایا تکامل هدفمند استنقش مهاجرت در توسعه نسل اتقلید مرحله ای نسبتا پیشکاربرد روباتهای ريزنانودر مانهای کمر درداختلال در شناسایی حروف و نقشه مغزی هر فرد منحصر بهتوصیه هایی در مصرف ماهیگزارش یک مورد جالب لخته ورمز و رازهای ارتباط غیر کارتباط غیرکلامی بین انساچگونه آن شکری که می خوریمتاثیر کپسول نوروهرب بر نآیا مغز تا بزرگسالی توسعرژیم غذایی حاوی تخم مرغ واز تکینگی تا مغز از مغز تچرا حجم مغز گونه انسان درتاثیر داروهای ضد التهاب زبان و شناخت حقیقت قسمت سقدم زدن و حرکت دید را تغیاز تکینگی تا مغز- از مغزتهوش مصنوعی الفاگوتاثیر رژیم گیاهخواری بر سیستم تعادلی بدنمکانیزمهای دفاعی در براببیماری ای شبیه ام اس مولتهوش عاطفی بیشتر در زنانجنسیت و تفاوت های بیناییشناسایی سلول های ایمنی اآیاما مقهور قوانین فیزیکمرکز خنده در کجای مغز استبحث درباره پیدایش و منشاواکسن سرطانحساسیت روانی متفاوتعلایم کمبود ویتامین E را انعطاف پذیری مکانیسمی علمغز انسان برای شادمانی طبرخی اثرات مضر ویتامین دژنهای هوش ، کدامنددی متیل فومارات(زادیوا)(ایرادهای موجود در خلقت بنقش هورمون های تیروئید دتلقین اطلاعات و حافظهکاربرد روباتهای ريز، در در چه مرحله ای از خواب ، راختلالات مخچهنقص در تشخیص هیجانات عامتوضیحی ساده در مورد هوش مگشایش دروازه جدیدی از طررویای شفافارتروز یا خوردگی و التهاچگونه انتظارات بر ادراک تاثیر کپسول نوروهرب بر تآیا همه جنایت ها نتیجه بیراه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز از مغز تچرا در مغز انسان، فرورفتتاثیر داروی ضد تشنج سدیم زبان، وسیله شناسایی محیطقدرت انسان در نگاه به ابعاز تکینگی تا مغز، از مغز هوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر عصاره تغلیظ شده گیسیستم دفاعی بدن علیه مغز ما انسانها چه اندازه نزدبیماری بیش فعالیهوش عاطفی در زنان بیشتر اجهش های ژنتیکی مفید در ساشواهدی از دنیسوان(شبه نئآزمون ذهنی گربه شرودینگرمرگ انتقال است یا نابود شبحثی در مورد نقش ویتامينواسطه ها د رمسیر ایجاد مغخلاصه ای از مطالب همایش معلت خواب آلودگی بعد از خواولین هیبرید بین انسان ومغز انسان رو به کوچک تر شبرخی اختلالات عصبی مثانهکلرال هیدرات برای خواباندژا وو یا اشنا پنداریاگر نعمت فراموشی نبود بسنقش ژنتیک در درمان اختلاتلاش هایی در بیماران قطع کجای مغز مسئول پردازش تجدر هم تنیدگی کوانتومی و پاختلالات حرکتی در انسانچند جهانیتکامل چشمپمبرولیزوماب در بیماری چروبات های ریز در درمان بیارزش حقیقی زبان قسمت اولچگونه باغبانی باعث کاهش تاثیر کپسول نوروهرب بر سآیا هوش ارثی دریافتی از پراه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز از مغز تچراروياها را به یاد نمی آتاثیر درجه حرارت بر عملکسفر نامه سفر به بم و جنوب لوب فرونتال یا پیشانی مغازدواج های بین گونه ای، رهوش مصنوعی از عروسک تا کتاریخ همه چیز را ثبت کردهسکته مغزیآیا واکنش های یاد گرفته وما انسانها چه اندازه نزدبیماری تی تی پیهوشیاری کوانتومیجهش های ژنتیکی غیر تصادفشاهکار قرنإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَمراحل ارتقای پله پله کیهبحثی جالب درباره محدودیتوراپامیل در بارداریخواندن ، یکی از شستشو دهنعوارض ازدواج و بچه دار شداولین مورد پیوند سر در انمغز انسان رو به کوچکتر شدبرخی بیماری ها که در آن بکمردرد و علل آندژاوو یا آشناپنداریاگر نعمت فراموشی نبود بسنقش انتخاب از طرف محیط، نتلاشی برای درمان قطع نخاکشف مکانیسم عصبی خوانش پدرمان های بیماری آلزایمراختلالات صحبت کردن در انچندین ماده غذایی که ماننتکامل ابزار هوش ، راه پر پنج اکتشاف شگفت آور در موروح رهاییارزش حقیقی زبان قسمت دومچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر کپسول نوروهرب بر سآیا هوش سریعی که بدون احسراه پیروزی در زندگی چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تچراروياها را به یاد نمی آتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب لبخند بزن شاید صبح فردا زاستفاده از هوش مصنوعی در هوش مصنوعی از عروسک تا کساخت شبکه عصبی با الفبایآیا آگاهی پس از مرگ از بیما با کمک مغز خود مختاريمبیماری ضعف عضلات نزدیک بهوش، ژنتیکی است یا محیطیجهشهای مفید و ذکاوتی که دشبیه سازی میلیون ها جهان افراد آغاز حرکت خودشان رمزایای شکلات تلخ برای سلبحثی در مورد نقش کلسیم و ورزش هوازی مرتب خیلی به قخواب سالم عامل سلامتیعید نوروز مبارکعامل کلیدی در کنترل کارآاولین تصویر در تاریخ از سمغز ایندگان چگونه استبرخی بیماری های خاص که بدکمردرد با پوشیدن کفش منادانشمندان ژنی از مغز انساگر تلاش انسان امروز برانقش اتصالات بین سلولهای تلاشی جدید در درمان ام اسکشف مکانیسمی پیچیده در بدرمان های جدید میگرنادامه بحث تکامل چشمچه زیاد است بر من که در ایتکامل زبانپوست ساعتی مستقل از مغز دروزه داری و بیمار ی ام اس ارزش حقیقی زبان قسمت سومچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا هشیاری کوانتومی وجودرشته نوروایمونولوژی و نقفلج بل، فلجی ترسناک که آناز تکینگی تا مغز از مغز تنزاع بین جهل و علم رو به پتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب لرزش ناشی از اسیب به عصباستیفن هاوکینگ در مورد ههوش مصنوعی از عروسک تا کتبدیل تراکت صوتی مصنوعی ساخت شبکه عصبی مصنوعی با آیا امکان بازسازی اندامهما تحت کنترل ژنها هستیم یبیماریهای تحلیل عضلانی اهیچگاه از فشار و شکست نترجهشهای مفید و ذکاوتی که دشبیه سازی سیستم های کوانافزایش قدرت ادراکات و حسمسیر دشوار تکامل و ارتقابحثی در مورد عملکرد لوب فورزش هوازی ، بهترین تمریخواب سالم عامل سلامتی و یعسل طبیعی موثر در کنترل باولین سلول مصنوعیمغز ابزار برتر بقابرخی توجهات در ببمار پارکنفرانس تشنج هتل کوثر اصدانشمندان روش هاي جدیدی ابزار هوش در حال ارتقا ازنقش حفاظتی مولکول جدید دتمایل زیاد به خوردن بستنکشف ارتباط جدیدی از ارتبدرمان های رایج ام اسادغام میان گونه های مختلچهار میلیارد سال تکامل بتکامل ساختار رگهای مغزی پیموزایدروش مقابله مغز با محدودیاز نظر علم اعصاب یا نرووسچگونه حافظه را قویتر کنیتاثیر گیاه خواری بر رشد ورشد مغز علت تمایل انسان بفلج خواباز تکینگی تا مغز از مغز تنزاع بین علم و نادانی رو تاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب لزوم سازگاری قانون مجازااستیفن هاوکینگ در تفسیر هوش مصنوعی از عروسک تا کتبدیل سلولهای محافط به سساختار شبکه های مغزی ثابآیا انسان با مغز بزرگش اخماه رجببیهوش کردن در جراحی و بیمهاوکينگ پیش از مرگش رسالجاذبه و نقش آن در شکلگیریشباهت زیاد بین سلول هاي عافسردگی و اضطراب در بیمامشکلات نخاعیبحثی درباره هوش و تفاوتهورزش و میگرنخواب عامل دسته بندی و حفطعصب حقوق نورولوواوکرلیزوماب داروی جدید شمغز از بسیاری حقایق می گربرخی سلولهای عصبی در تلاکنگره بین المللی سردرد ددانشمندان روشی برای تبدیابزارهای بقای موجود زندنقش حیاتی تلومر دی ان آ دتمدن قدیمی ای در جنوب ایرکشف جمجمه ای درکوه ایرهودرمان جدید میگرن با انتی ادغام دو حیطه علوم مغز و چهار ساعت پس از کشتار خوکتکامل شناخت انسان با کشفپیچیدگی های مغزی در درک زروش های صرفه جویی در ایجااز نظر علم اعصاب اراده آزنگاهی بر قدرت بینایی دراتاثیر گیاه خواری بر رشد وزمین زیر خلیج فارس تمدنی فلج خواب چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تنزاع بین علم و جهل رو به پتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب لزوم سازگاری قانون مجازااستخوان های کشف شده، ممکهوش مصنوعی از عروسک تا کمتری فلوپرازینسخن پاک و ثابتآیا احتمال دارد رویا از آماپروتیلینبیوگرافیهاوکينگ پیش از مرگش رسالحقیقت راستین انسان علم بشباهت زیاد بین سلول هاي عالکتروتاکسی(گرایش و حرکمشاهده آینده از روی مشاهبحثی درباره هوش و تفاوتهورزش بهترین درمان بیش فعخودآگاهی و هوشیاريعضلانی که طی سخن گفتن چقدايندگان چگونه خواهند دیدمغز برای فراموشی بیشتر کبرخی سيناپسها طی تکامل و کنگره بین المللی سردرد دداروهای مصرفی در ام اسابزارهای پیشرفته ارتباط نقش داروهاي مختلف معروف تمساح حد واسط میان مغز کوگنجینه ای به نام ویتامین درمانهای بیماری پارکینسارتقا و تکامل سنت آفرینش نوار مغزی روشی مهم در تشختئوری تکامل امروز در درمپیوند مغز و سر و چالشهای روش هایی ساده برای کاهش ااز نظر علم اعصاب اراده آزنگاهی بر توانایی اجزاي بتاثیر گیاه خواری بر رشد وزندگی هوشمند در خارج از زفیلمی بسیار جالب از تغییاز تکینگی تا مغز از مغز تنظام مثبت زندگیتاثیر درجه حرارت بر عملکسفری به آغاز کیهانممانتین یا آلزیکسا یا اباصول سلامت کمرهوش مصنوعی از عروسک تا کمتری فلوپرازینسریعترین کامپیوتر موجودآیا احتمال دارد رویا از آمبانی ذهنی سیاه و سفیدبیوگرافیهدف از تکامل مغزحافظه و اطلاعات در کجاست شش مرحله تکامل چشمالتهاب شریان تمپورالمعنی روزهبحثی درباره هوش و تفاوتهورزش در کمر دردخودآگاهی و هوشیاريخانواده پایدارمقالاتايا اراده آزاد توهم است یمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟بررسي علل احتمالي تغيير کندر در بیماریهای التهابداروهای ضد بیماری ام اس وابزارهای دفاعی و بقای مونقش روزه داری در سالم و جتنفس هوازی و میتوکندریگیاه خواری و گوشت خوار کددرک فرد دیگر و رفتارهای اارتوکين تراپی روشی جديد نورون هاي مصنوعی می توانتئوری تکامل در پیشگیری و پیوند سر، یکی از راه حلهاروش صحبت کردن در حال تکاماز آغاز خلقت تا نگاه انساناتوانی از درمان برخی ویتاثیر گیاه خواری بر رشد وزیباترین چیز در افزایش سفیزیکدانان ماشینی برای تاز تکینگی تا مغز از مغز تنظریه تکامل در درمان بیمتاثیر درجه حرارت بر عملکسلولهای بنیادی مصنوعی درمنابع انرژي پاک سرچشمه حاضطراب و ترسهوش مصنوعی در کامپیوترهاتسلیم شدن از نورون شروع مسرگیجه از شایعترین اختلاآیا برای تولید مثل همیشه مجموعه های پر سلولی بدن مبیان ژن های اسکیزوفرنی دهزینه ای که برای اندیشیدحافظه و اطلاعات در کجاست ششمین کنگره بین المللی سامیوتروفیک لترال اسکلرومغز فکر میکند مرگ برای دیبحثی درباره هوش و تفاوتهوزوز گوشخطا در محاسبات چیزی کاملتاثیر ویتامین دی بر بیماايا اراده آزاد توهم است یمغز بزرگ چالش است یا منفعبررسی و اپروچ جدید بر بیمکوچک شدن مغز از نئاندرتاداروی فامپیریدین یا نورلاثر مضر مصرف طولانی مدت رنقش رژیم غذایی در رشد و اتنفس هوازی و میتوکندریگالکانزوماب، دارویی جدیدرک و احساسارتباط میکروب روده و پارنورون های ردیاب حافظهتا 20 سال آینده مغز شما به پیشینیان انسان از هفت میروشهای نو در درمان دیسک باز تلسکوپ گالیله تا تلسکناتوانی در شناسایی چهره تاثیر گیاه خواری بر رشد وزیرفون داروی ضد ام اسفرگشت و تکامل تصادفی محض از تکینگی تا مغز از مغز تهفت چیز که عملکرد مغز تو تاثیر درجه حرارت بر عملکسلسله مباحث هوش مصنوعیمولتیپل اسکلروز در زنان اطلاعاتی عمومی در مورد مهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتشنج چیستسردرد و علتهای آنآیا بزرگ شدن مغز فقط در دمحل درک احساسات روحانیبیست تمرین ساده برای جلوهستي مادي ای که ما کوچکترحافظه و اطلاعات در کجاستصرع و درمان های آنامگا سه عامل مهم سلامتمغز ما کوچکتر از نیم نقطهبحثی درباره هوش و تفاوتهیک پیشنهاد خوب برای آسان یکی از علل محدودیت مغز امخطا در محاسبات چیزی کاملصفحه اصلیای آنکه نامش درمان و یادشمغز بزرگ چالشهای پیش روبررسی سیستم تعادلی بدن اکودک ایرانی که هوش او از داروی تشنجی دربارداریاثرات مفید قهوهنقش زبان در سلطه و قدرت اتو دی ان ای خاص ميتوکندريگامی در درمان بیماریهای درک احساسات و تفکرات دیگارتباط چاقی و کاهش قدرت بنوروپلاستیسیتی چیستتاثیر مشاهده بر واقعیت بپیشرفتی مستقل از ابزار هروشهای شناسایی قدرت شنوااز تلسکوپ گالیله تا تلسکنخاع ما تا پایین ستون فقرتاثیر گیاه خواری بر رشد وزبان چهار حرفی حیات زمینفراموش کارها باهوش تر هساز تکینگی تا مغز از مغز تهفت سین یادگاری از میراث تاثیر درجه حرارت بر عملکسم زنبور ، کلیدی برای وارمواد کوانتومی جدید، ممکناطلاعاتی عمومی در مورد مهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتغییر الگوی رشد مغزی با زسردرد تنشنآیا تکامل و تغییرات ژنتیمحل درک احساسات روحانی دبیشتر کمردردها نیازی به هستی ما پس از شروعی چگال حس چشایی و بویاییضررهای مصرف شکر و قند بر امروز دانش ژنتیک هیچ ابهمغز مادران و کودکان در زمبحثی درباره احساسات متفابحثی درباره احساساتی غیریادگیری مهارت های جدید ددفاع در برابر تغییر ساختسوالات پزشکیایندرالمغز حریص برای خون، کلید تبررسی علل کمر درد در میانکودکان خود را مشابه خود تداروی جدید s3 در درمان ام اثرات مضر ماری جوانانقش زبان در سلطه و قدرت اتولید سلولهای جنسی از سلگاهی لازم است برای فهم و درک تصویر و زبان های مخلتارتباط هوش ساختار مغز و ژنوشیدن چای برای مغز مفید تاثیر نگاه ناظر هوشیار بپاسخ گیاهان در زمان خوردروشی برای بهبود هوش عاطفاز تکنیکی تا مغز از مغز تنخستین تصویر از سیاهچالهتاثیر گیاه خواری بر رشد وزبان و بیان، در سایه پیشرفراموشی همیشه هم بد نیستاز تکینگی تا مغز از مغز تهمیشه عسل با موم بخوریمتاثیر درجه حرارت بر عملکسودمندی موجودات ابزی بر موجود بی مغزی که می تواندبلندی در ذهن ما درک بلندیهوش مصنوعی درمانگر کامپیتغییر زودتر اتصالات مغزیسردرد سکه ایآیا خداباوری محصول تکاملمحدودیت های حافظه و حافظبا هوش مصنوعی خودکار روبو هر کس تقوای خدا پیشه کنحس و ادراک (قسمت اول )ضررهای شکر بر سلامت مغزانفجار و توقف تکاملی نشامغز چون ابزار هوش است دلی