دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

آیا رژیم غذایی گیاهی سلامت مغز را به خطر می اندازد

آیا رژیم غذایی گیاهی سلامت مغز را به خطر می اندازد؟

نوروسافاری |محققان گزارش می دهند رعایت یک رژیم غذایی وگان یا گیاهی می تواند برای سلامتی مغز شما بد باشد، به خصوص اگر اخیرا در رژیم غذایی خود جذب کولین کم، داشته باشید.(طی سلسله مقالاتی در کانال تلگرام دکتر سید سلمان فاطمی مفصلا در مورد نقش مهم گوشت خواری در سیر تکاملی مغز، بحث شد ولی نکته ای که نباید از آن غافل شدنقش رژیم گیاهخواری در سلامت قلبی عروقی است که باعث بهبود خون رسانی به مغز و سلامت سلولهای مغزی میشود. از آنجا که مواد غذایی مهم در گوشت خواری مانند ویتامین دی و ویتامین بی 12، برای چند ماه در بدن فرد مصرف کننده، باقی میماند میتوان با استفاده از رژیم گیاهخواری موقت مثلا یک ماهه و یا چهل روزه، هم از مزایای گیاهخواری استفاده کرد و هم دچار کمبود این مواد نشد. گوشت منبع مهم کولین است که در کم خوردن گوشت کمبود کولین میتواند مشکل ساز شود هرچند برخی منابع گیاهی مانند سویا هم دارای این ماده هست. این ماده ذخیره چندانی در بدن ندارد یعنی عدم مصرف طولانی مدت آن میتواند باعث کمبود این ماده شود با اینحال، در مطالعه ای نشان داده شد اگر فرد تا یک هفته هیچ منبع غذایی دارای کولین نداشته باشد با سطح کولین در خون او به زیر 50% نمی رسد.
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Choline-HealthProfessional/#en3

توصیه میشود به این سلسله مباحث، در کانال تلگرام دکتر سید سلمان فاطمی مراجعه شود.
@salmanfatemi

کولین چیست؟

كولین و تركیبات مشتق از آن، در بسیاری از عملكردهای بیولوژیك نقش دارند. كولین در سنتز فسفولیپیدهای خاصی از متیل فسفاتیدیل كولین و اسفنگوملین، مورد استفاده قرار میگیرد. لازم به ذكر است كه فسفولیپیدهای فوق از اجزای اصلی غشاء سلولی هستند.

95 درصد فسفو كولین بافتها صرف ساخت فسفاتیدیلكولین میشود، البته فسفاتیدیل كولین از طریق كولین رژیمی و از طریق سایر مسیرهای بیولوژیك نیز تولید میشود.
فسفاتیدیل کولین(phosphatidyl choline) به عنوانفسفولیپیدغالب (بیش از ۵۰٪) در غشای بیشتر سلولهای پستانداران است. فسفاتیدیل کولین مهمترین فسفولیپیدغشاء سلولیجانوران و گیاهان بوده و پیش سازاستیل کولینمیباشد.

لسیتینموجود درزرده تخم مرغمنبع غنی از فسفاتیدیل کولین میباشد. لسیتین در عدس، ذرت، شیر، زرده تخم مرغ، تخم آفتابگردان، جوانه گندم، بادام زمینی، آرد جو دوسر، جگر گوساله و... وجود دارد ولی از همه بیشتر در لوبیای سویا یافت میشود.(غذاهای حیوانی تنها منبع کولین نیست.)

اسفنگومیلین در غشاءسلولها یافت شده و در میلینیه شدن سلولهای عصبی نقش دارد.

كولین در انتقال سیگنال های سلولی نیز موثر است، به نحوی كه به همراه سایر تركیبات پیشساز مولكولهای پیام بر داخل سلولی، دی آسیل گلیسرولها و سرامید است. از دیگر مشتقات كولین كه انتقال پیام سلولی را عهدهدار هستند، میتوان به فاكتور فعال كننده پلاكتها و اسفنگوفسفوكولین اشاره كرد.

كولین پیشساز استیل كولین یكی از مهمترین نوروترانسمیترهایی است كه توسط نورون های كولینرژیك، سنتز میشود و دركنترل ماهیچهها، حافظه و بسیاری از عملكردهای عصبی موثر است.

متخصصان تغذیه ای در ژورنال آنلاین BMJ تغذیه، پیشگیری و سلامت، هشدار میدهند انگیزه گرایش به رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان، برای سلامت کره زمین قابل ستایش است، اما خطر کم شدن میزان مصرف مواد مغذی جهت سلامت مغز را زیاد می کند.

دکتر اما دربیشر، از Nutritional Insight، مشاور متخصص در زمینه تغذیه و علوم زیست پزشکی می گوید:

اوضاع وقتی وخیم تر میشود که بدانیم دولت انگلیس نتوانسته است سطح رژیم غذایی ماده مغذی کولین را- که غالبا در غذاهای حیوانی یافت می شود در رژیم غذایی گیاهی اندازه گیری یا توصیه کند.

کولین یک ماده مغذی ضروری غذایی است، اما مقدار تولید شده توسط کبد برای تأمین نیازهای بدن انسان کافی نیست.

کولین برای سلامتی مغز به ویژه در دوران تکوین جنینی بسیار مهم است. دکتر دربیشر می نویسد، این ماده، همچنین عملکرد کبد را تحت تأثیر قرار می دهد و کمبودهای آن به بی نظمی در متابولیسم چربی خون و همچنین آسیب های سلولی ناشیاز رادیکال آزاد اضافی منجر می شود.

منابع اصلی رژیم غذایی کولین در گوشت گاو، تخم مرغ، لبنیات، ماهی و مرغ مشاهده می شود که در سطح بسیار پایینی در آجیل، لوبیا و سبزیجات از دسته چلیپاییان مانند کلم بروکلی یافت می شود.

مقدار مورد نیاز کولین

در سال ۱۹۹۸، با شناخت اهمیت کولین، انستیتوی پزشکی ایالات متحده حداقل مصرف روزانه آن را توصیه کرد. این دامنه ها از ۴۲۵ میلی گرم در روز برای خانم ها تا ۵۵۰ میلی گرم در روز برای آقایان و ۵۵۰ میلی گرم در روز برای زنان باردار و شیرده، به دلیل نقش اساسی این ماده مغذی در رشد جنین است.

در سال ۲۰۱۶، سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا میزان مورد نیاز روزانه مش

ابهی را منتشر کرد. با این حال، بررسی های ملی رژیم های غذایی در آمریکای شمالی، استرالیا و اروپا نشان می دهد که مصرف متوسط مرسوم کولین، از این سطح توصیه شده پایین تر است.

دکتر دربیشر می گوید:

نگرانی زمانی بیشتر میشود که روند فعلی به سمت رژیم های غذایی مبتنی بر گیاهان و کاهش مصرف گوشت پیش میرود.

او نخستین گزارش (EAT-Lancet) را برای تهیه یک برنامه غذایی سالم مبتنی بر ارتقاء پایدار محیط زیست، مورد تحسین قرار می دهد اما پیشنهاد میکند که مصرف محدود شیر کامل، تخم مرغ و پروتئین حیوانی می تواند بر مصرف کولین تأثیر بگذارد.

و او درک نمی کند که چرا کولین در راهنمای رژیم های غذایی بریتانیا یا داده های نظارت بر جمعیت ملی وجود ندارد.

وی می نویسد:

با توجه به نقش های مهم فیزیولوژیکی کولین و مجوز برخی مراجع بهداشتی، جای سوال دارد که چرا کولین برای مدت طولانی در انگلستان نادیده گرفته شده است.وی می افزاید:

کولین در حال حاضر در پایگاه داده های فرمول مواد غذایی در انگلستان، نظرسنجی های مهم رژیم غذایی و دستورالعمل های رژیم غذایی در نظر گرفته نشده است.

او پیشنهاد میکند ممکن است وقت آن باشد که کمیته مستقل مشاوره علمی تغذیه دولت بریتانیا این امر را اصلاح کند، به ویژه با توجه به شواهد در مورد اهمیت کولین در سلامتی انسان و نگرانی های روزافزون در مورد دوام تولید مواد غذایی کره زمین.

وی می نویسد:

در مورد اهمیت رژیم غذایی سرشار از کولین و چگونگی دستیابی به این هدف برای آموزش متخصصان مراقبت های بهداشتی و مصرف کنندگان، باید اقدامات بیشتری انجام شود.

وی در پایان گفت:

اگر کولین در سطوح مورد نیاز از منابع غذایی به خودی خود بدست نیاید، استراتژی های مکمل بخصوص در رابطه با مراحل کلیدی چرخه زندگی مانند بارداری، هنگامی که دریافت کولین برای رشد کودک بسیار مهم است، لازم خواهد بود.

همانطور که بیان شد رژیم گیاهخواری طولانی مدت، میتواند باعث کمبود کولین و ویتامین B12 و ویتامین دی شود.

در گیاهخواری کوتاه مدت، به دلیل ذخایر چند ماهه ویتامین B12 و ویتامین دی، کمبود این دو ماده رخ نمیدهد ولی چون کولین ذخیره ای در بدن ندارد قابل انتظار است حتی در گیاهخواری های کوتاه مدت، کمبود کولین رخ دهد.

البته این نتیجه گیری قابل بحث است.

بیشتر ذخیره غشای سلولهای بدن، فسفاتیدیل کولین است و ما میدانیم طی یکی روز تعداد زیادی از این سلولها با سلولهای نو جایگزین میشود یعنی فسفاتیدیل کولین آزاد شده از سلولهای فرسوده باز دیگر در دیگر سلولهای بدن مورد استفاده قرار میگیرد و قابل انتظار است اگر نیاز مغز به این کولین ها زیاد باشد، بخش قابل ملاحظه ای از این کولین های آزاد شده، به مغز برود و در ساختن غشاهای نورونی و پوشش میلین روی غشاهای عصبی، به کار برود؛ به خصوص در افراد چاق تعداد زیاد سلول های چربی اضافی، میتواند در صورت لزوم پس از کاهش وزن، در ساختمان مغزی استفاده شود.

کاهش تعداد سلول های بدن و نورون ها با افزایش سن، می تواند به قرارگیری انتخابی کولین های ناشی از تجزیه سلول در مغز کمک کند. یعنی رژیم گیاهخواری، حتی در دوره های بیش از یک هفته- که میتواند باعث کاهش کولین دریافتی شود- با بازآرایی مجدد و انتخابی کولین سلول های بدن و جایگزینی انتخابی این کولین در مغز، قادر است این کمبود را جبران کند.

از این رو توصیه به استفاده از رژیم های گیاهی برای کوتاه مدت، لزوما باعث کاهش مواد غذایی ضروری برای مغز نیست؛ به خصوص این رژیم ها اگر کاملا آگاهانه و با توصیه های متخصصین تغذیه انجام شود برای بهبود خون رسانی به مغز سودمند است.

از سوی دیگر حتی رژیم غذایی خاصی- که باعث کمبود برخی مواد غذایی به مغز شود- لزوما به معنی زیان بار بودن برای انسان ها نیست. گاهی لازم است فعالیت ها و تعداد سلول های عصبی در مغز کاهش یابد تا توازن عملکرد در مغز ایجاد شود. مثلا در تشنج ها لازم است عملکرد الکتریکی سلولهای خاصی از مغز کاهش یابد و حتی برخی سلول های عصبی، با عمل جراحی خارج شود و حتی بالاتر از این، گاهی در سیر تکاملی انسان در پیش انسان هایی مانند نئاندرتال های باهوش و توانمند لازم بوده است حجم مغز کاهش یابد.

و جالب اینجاست که تمدن بشریت با مغزهای بزرگ نئاندرتال حاصل نشد بلکه مغزهای کوچکتر هموساپینس آفریقایی و مهاجر از جنوب عربستان به دیگر نقاط جهان، توانستند تمدن ساز شوند!

آنچه برای ما به عنوان انسان، مهم است همین تمدن سازی است وگرنه موجود باهوشی که نتواند با اطرافیان خود مرتبط شود و هوش عاطفی پایینی داشته باشد، قدر و ارزشی انسانی ندارد.

وجود مغز و اندازه آن، عاملی مستقل و جدا در تمدن سازی انسان نیست بلکه این مغز برای آنکه تمدن ساز شود، به عوامل دیگری نیازمند است. و توازن میان این عوامل از جمله اندازه مغز، لازم است تا تمدن سازی رخ دهد.

ایجاد این توازن مهمتر از هر کدام از این عوامل

به تنهایی است. دستگاه پیچیده وجود انسان ساختاری دوگانه است و جسم و روح را در بر میگیرد و توازن میان این دو، برای تمدن سازی لازم است. بنابراین تاکید زیاد در پژوهش های کنونی، بر توسعه ابزار های مادی از جمله مغز کنونی انسان و غافل شدن از نیازهای بعد دیگر فرامادی، دارای کمبودهای فراوانی است.

@salmanfatemi

https://www.neurosafari.com/%d9%88%da%af%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d8%b1%da%98%db%8c%d9%85-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%db%8c%db%8c-%da%af%db%8c%d8%a7%d9%87%db%8c-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%aa-%d9%85%d8%ba%d8%b2-%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%d9%87/

تاثیر رژیم گیاهخواری بر رشد و تکثیر سلولهای عصبی(قسمت ششم)👆👆


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ویتامین E برای فعالیت صححافظه و اطلاعات در کجاستشباهت زیاد بین سلول هاي عاوکرلیزوماب داروی جدید شمغز چگونه صداها را فیلتر بحثی درباره احساسات متفایادآوری خواب و رویاخطا در محاسبات چیزی کاملعصب حقوق نورولووابزار بقای موجود زنده از مغز زنان جوانتر از مغز مربررسی سیستم تعادلی بدن اکوری گذرای ناشی از موبایداروی فامپیریدین یا نورلاثرات مفید قهوهنقش سجده بر عملکرد مغزتنفس هوازی و میتوکندریگاهی مغز بزرگ چالش استدرک فرد دیگر و رفتارهای اارتباط چاقی و کاهش قدرت بنوعی سکته مغزی ، وحشتناک تا 20 سال آینده مغز شما به پختگی پس از چهل سالگي به روش هایی ساده برای کاهش ااز تلسکوپ گالیله تا تلسکنرمش های مفید در سرگیجهتاثیر گیاه خواری بر رشد وزمین زیر خلیج فارس تمدنی فرایند حذف برخی اجزای مغاز تکینگی تا مغز از مغز تهوموارکتوس ها ممکن است دتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا احتمال دارد رویا از آموجودات مقهور ژنها هستنداطلاعاتی عمومی در مورد مهوش مصنوعی درخدمت خلق وحتشنج چیستسخن پاک و ثابتالکتروتاکسی(گرایش و حرکمخچه ، فراتر از حفظ تعادلبیشتر کمردردها نیازی به ویتامین E در چه مواد غذایحس چشایی و بویاییشش مرحله تکامل چشمايندگان چگونه خواهند دیدمغز آیندگان چگونه است ؟بحثی درباره احساساتی غیرژن هوش و ساختارهای حیاتی خطا در محاسبات چیزی کاملعضلانی که طی سخن گفتن چقدابزار بقای موجود زنده از مغزهای کوچک بی احساسبررسی علل کمر درد در میانکی غایب شدی تا نیازمند دلداروی تشنجی دربارداریاثرات مضر ماری جوانانقش غذاها و موجودات درياتو دی ان ای خاص ميتوکندريگذر زمان کاملا وابسته به درک و احساسارتباط هوش ساختار مغز و ژچیزی خارج از مغزهای ما نیتاثیر مشاهده بر واقعیت بپرورش مغز مینیاتوری انساروش صحبت کردن در حال تکاماز تکنیکی تا مغز از مغز تنرمشهای مهم برای تقویت عتاثیر گیاه خواری بر رشد وزندگی هوشمند در خارج از زفرد حساس از نظر عاطفی و باز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی می تواند بر احتاثیر درجه حرارت بر عملکسفری به آغاز کیهانآیا احتمال دارد رویا از آمیهمانهای ناخوانده عامل بلندی در ذهن ما درک بلندیهوش مصنوعی ساخته هوش طبیتغییر الگوی رشد مغزی با زسریعترین کامپیوتر موجودالتهاب شریان تمپورالمخچه ابزاري که وظیفه آن فبا هوش مصنوعی خودکار روببارداری بدون رحمویتامین دی گنجینه ای بزرحس و ادراک (قسمت اول )ششمین کنگره بین المللی سايا اراده آزاد توهم است یمغز انسان ایا طبیعتا تمابخش دیگری در وجود انسان هژن یا نقشه توسعه مغز و نقدفاع در برابر تغییر ساختمقالاتابزار بقای موجود زنده از مغزتان را در جوانی سیمکشبزرگ شدن مغز محدود به دورکاهش التهاب ناشی از بیماداروی جدید s3 در درمان ام اجزای پر سلولی بدن انسان نقش غذاها و موجودات درياتولید سلولهای جنسی از سلگربه شرودینگر و تاثیر مشدرک احساسات و تفکرات دیگارتباط انسانی، محدود به چگونه مغز پیش انسان یا همتاثیر نگاه ناظر هوشیار بآلزایمرروشهای نو در درمان دیسک باز تکینگی تا مغز از مغز تچرا مغزهای ما ارتقا یافت تاثیر گیاه خواری بر رشد وزیباترین چیز در افزایش سقانون مندی نقشه ژنتیکی ماز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاثیر درجه حرارت بر عملکسلولهای بنیادی مصنوعی درآیا برای تولید مثل همیشه میگرن سردردی ژنتیکی که ببه زودی شبکه مغزی به جای هوش احساسیتغییر زودتر اتصالات مغزیسرگیجه از شایعترین اختلاامیوتروفیک لترال اسکلرومدارک ژنتیکی چگونه انسانبازگشت از آثار به سوی خداواکنش های ناخودآگاه و تقحس و ادراک (قسمت دوم )صرع و درمان های آنايا اراده آزاد توهم است یمغز انسان برای ایجاد تمدبرنامه و ساختار پیچیده مژنها نقشه ایجاد ابزار هودقیق ترین تصاویر از مغز اتاثیر ویتامین دی بر بیماابزار بقای موجود زنده از نقش قهوه در سلامتیبسیاری از بیماری های جدیکایروپاکتیک چیستداروی جدید ضد میگرناجزایی ناشناخته در شکل گنقش غذاها و موجودات درياتوانایی مغز و دیگر اجزای گزیده ای از وبینار یا کنفدرک تصویر و زبان های مخلتارتباط شگفت مغز انسان و فچگونه هموساپينس بر زمین تاثیر نگاه انسان بر رفتاآیا ما تنها موجودات زنده روشهای شناسایی قدرت شنوااز تکینگی تا مغز و از مغز چرا حیوانات سخن نمی گوینتاثیر گیاه خواری بر رشد وزیرفون داروی ضد ام اسقارچ بی مغز در خدمت موجوداز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاثیر درجه حرارت بر عملکسلسله مباحث هوش مصنوعیآیا بزرگ شدن مغز فقط در دمیدان مغناطيسي زمین بشر بوزون هیگز چیستهوش احساسیتغییر عمودی سر انسان از پسردرد و علتهای آنامگا سه عامل مهم سلامتمروری بر تشنج و درمان هایمرکز خنده در کجای مغز استبازسازي مغز و نخاع چالشی واکسن سرطانحس و ادراک قسمت چهارمضررهای مصرف شکر و قند بر ای آنکه نامش درمان و یادشمغز انسان برای شادمانی طبرین نت به جای اینترنتژنها ، مغز و ارادهدلایلی که نشان میدهد ما بصفحه اصلیابزار بقای موجود زنده از نقش مهاجرت در توسعه نسل اتفاوت مغز انسان و میمون هکاربرد روباتهای ريزنانوداروی ضد تشنج با قابليت تاحساس گذر سریعتر زماننقشه مغزی هر فرد منحصر بهتوازن مهمتر از فعالیت زیگزارش یک مورد جالب لخته ودرک عمیق در حیواناتارتباط شگفت انگیز مغز انچگونه آن شکری که می خوریمتاثیر نگاه انسان بر رفتاآیا مغز تا بزرگسالی توسعروشی برای بهبود هوش عاطفاز تکینگی تا مغز از مغز تچرا حجم مغز گونه انسان درتاثیر انتخاب از طرف محیط زبان چهار حرفی حیات زمینقدم زدن و حرکت دید را تغیاز تکینگی تا مغز- از مغز هوش مصنوعی الفاگوتاثیر رو ح و روان بر جسمسم زنبور ، کلیدی برای وارآیا تکامل و تغییرات ژنتیمکانیزمهای دفاعی در براببیماری گیلن باره و بیمارهوش عاطفی بیشتر در زنانثبت امواج الکتریکی در عصسردرد تنشنامروز دانش ژنتیک هیچ ابهمرگ انتقال است یا نابود شبحتی علمی درباره تمایل بواسطه ها د رمسیر ایجاد مغحس و ادراک قسمت پنجمضررهای شکر بر سلامت مغزایندرالمغز انسان برای شادمانی طبرای پیش بینی آینده مغز دژنهای هوش ، کدامنددندان ها را مسواک بزنید تسوالات پزشکیابزار بقای موجود زنده از نقش هورمون های تیروئید دتفاوتهای جنسیتی راهی براکاربرد روباتهای ريز، در داروی ضد تشنج با قابليت تاخلاق و علوم اعصابنقص در تشخیص هیجانات عامتوسعه برخی شغل ها با هوش گشایش دروازه جدیدی از طردرگیری قلب در بیماری ویرارتباط شگفت انگیز مغز انچگونه انتظارات بر ادراک تاثیر ویتامین دی بر بیماآیا همه جنایت ها نتیجه بیروشی جدید در درمان قطع نخاز تکینگی تا مغز از مغز تچرا در مغز انسان، فرورفتتاثیر ترکیبات استاتین (سزبان و بیان، در سایه پیشرقدرت انسان در نگاه به ابعاز تکینگی تا مغز- از مغز هوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر رژیم گیاه خواری بر سودمندی موجودات ابزی بر آیا خداباوری محصول تکاملما انسانها چه اندازه نزدبیماری ای شبیه آلزایمر و هوش عاطفی در زنان بیشتر اجمجمه انسان های اولیهسردرد سکه ایانفجار و توقف تکاملی نشاانگشت نگاری مغز نشان میدمراحل ارتقای پله پله کیهبحث درباره پیدایش و منشاوراپامیل در بارداریحس و ادراک قسمت سومطی یکصد هزار سال اخیر هرچایا کوچک شدن مغزانسان المغز انسان رو به کوچک تر شبرخی نکات از گاید لاین پرکلرال هیدرات برای خواباندو ویژگی انتزاع و قدرت تجپیامهای کاربرانابزار بقای موجود زنده از نقش ژنتیک در درمان اختلاتقلید مرحله ای نسبتا پیشکجای مغز مسئول پردازش تجداستانها و مفاهیمی اشتبااختلال در شناسایی حروف و چند جهانیتوصیه های غیر دارویی در سپمبرولیزوماب در بیماری چدرگیری اعصاب به علت میتوارتباط غیرکلامی بین انساچگونه باغبانی باعث کاهش تاثیر ژنها بر اختلالات خآیا هوش ارثی دریافتی از پروشی جدید در درمان سکته ماز تکینگی تا مغز از مغز تچراروياها را به یاد نمی آتاثیر دپاکین بر بیماری مزبان و تکلم برخی بیماریهلوب فرونتال یا پیشانی مغاز تکینگی تا مغز- از مغزتهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر رژیم گیاه خواری بر سیاهچاله و تکینگی ابتدایآیا دلفین ها می تواند از ما انسانها چه اندازه نزدبیماری ای شبیه ام اس مولتهوشیاری کوانتومیجنسیت و تفاوت های بیناییسرعت فکر کردن چگونه استاندوهگین نباش اگر درب یا مزایای شکلات تلخ برای سلبحثی در مورد نقش ویتامينورزش هوازی مرتب خیلی به قحساسیت روانی متفاوتظهور امواج مغزی در مغز مصایا ابزار هوشمندی یا مغز مغز انسان رو به کوچکتر شدبرخی اثرات مضر ویتامین دکمردرد و علل آنديدن با چشم بسته در خواب سایتهای دیگرابزار بقای موجود زنده از نقش انتخاب از طرف محیط، نتلقین اطلاعات و حافظهکشف مکانیسم عصبی خوانش پدر مانهای کمر درداختلالات مخچهچندین ماده غذایی که ماننتوصیه هایی در مصرف ماهیپنج اکتشاف شگفت آور در مورقیبی قدرتمند در برابر مارتروز یا خوردگی و التهاچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر کپسول نوروهرب بر نآیا هوش سریعی که بدون احسريتوکسيمب در درمان ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تچراروياها را به یاد نمی آتاثیر داروهای ضد التهاب زبان و شناخت حقیقت قسمت چلبخند بزن شاید صبح فردا زاز تکینگی تا مغز، از مغز هوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر رژیم گیاه خواری بر سیاره ابلهانآیا دست مصنوعی به زودی قاما با کمک مغز خود مختاريمبیماری بیش فعالیهوش، ژنتیکی است یا محیطیجنسیت و تفاوت های بیناییشلیک فراموشیانسان قدیم در شبه جزیره عمسیر دشوار تکامل و ارتقابحثی جالب درباره محدودیتورزش هوازی ، بهترین تمریخلاصه ای از مطالب همایش معلم به ما کمک میکند تا موایا بیماری ام اس (مولتیپمغز ایندگان چگونه استبرخی اختلالات عصبی مثانهکمردرد با پوشیدن کفش منادی متیل فومارات(زادیوا)(ابزار بقای موجود زنده از نقش اتصالات بین سلولهای تلاش هایی در بیماران قطع کشف مکانیسمی پیچیده در بدر چه مرحله ای از خواب ، راختلالات حرکتی در انسانچه زیاد است بر من که در ایتوضیحی ساده در مورد هوش مپوست ساعتی مستقل از مغز درموزی از نخستین تمدن بشرارزش حقیقی زبان قسمت اولچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر کپسول نوروهرب بر تآیا هشیاری کوانتومی وجودریواستیگمینفلج بل، فلجی ترسناک که آناز تکینگی تا مغز از مغز تنزاع بین جهل و علم رو به پتاثیر داروی ضد تشنج سدیم زبان و شناخت حقیقت قسمت الرزش ناشی از اسیب به عصبازدواج های بین گونه ای، رهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر رژیم گیاهخواری بر سیاره ابلهانآیا رژیم غذایی گیاهی سلاما تحت کنترل ژنها هستیم یبیماری تی تی پیهیچگاه از فشار و شکست نترجهش های ژنتیکی مفید در ساشنا در ابهای گرم جنوب نیانسان جدید از چه زمانی پامشکلات نخاعیبحثی در مورد نقش کلسیم و ورزش و میگرنخواندن ، یکی از شستشو دهنعلایم کمبود ویتامین E را ایا بدون زبان میتوانیم تمغز ابزار برتر بقابرخی بیماری ها که در آن بکنفرانس تشنج هتل کوثر اصدژا وو یا اشنا پنداریابزار بقای موجود زنده از نقش حفاظتی مولکول جدید دتلاشی برای درمان قطع نخاکشف ارتباط جدیدی از ارتبدر هم تنیدگی کوانتومی و پاختلالات صحبت کردن در انچهار میلیارد سال تکامل بتکامل چشمپیموزایدرمز و رازهای ارتباط غیر کارزش حقیقی زبان قسمت دومچگونه حافظه را قویتر کنیتاثیر کپسول نوروهرب بر سرژیم های غذایی و نقش مهم فلج خواباز تکینگی تا مغز از مغز تنزاع بین علم و نادانی رو تاثیر درجه حرارت بر عملکزبان و شناخت حقیقت قسمت دلزوم سازگاری قانون مجازااستفاده از هوش مصنوعی در هوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر عصاره تغلیظ شده گیسیر آفرینش از روح تا مغز آیا راهی برای رفع کم آبی ماه رجببیماری ضعف عضلات نزدیک بهاوکينگ پیش از مرگش رسالجهش های ژنتیکی غیر تصادفشناخت و معرفت، و نقش آن دانسان عامل توقف رشد مغزمشاهده آینده از روی مشاهبحثی در مورد عملکرد لوب فورزش بهترین درمان بیش فعخواب سالم عامل سلامتیعلایم کمبود ویتامین E را ایا تکامل هدفمند استمغز از بسیاری حقایق می گربرخی بیماری های خاص که بدکنگره بین المللی سردرد ددژاوو یا آشناپنداریابزار بقای موجود زنده از نقش حیاتی تلومر دی ان آ دتلاشی جدید در درمان ام اسکشف جمجمه ای درکوه ایرهودرمان های بیماری آلزایمرادامه بحث تکامل چشمچهار ساعت پس از کشتار خوکتکامل ابزار هوش ، راه پر پیچیدگی های مغزی در درک زرویای شفافارزش حقیقی زبان قسمت سومنگاهی بر قدرت بینایی دراتاثیر کپسول نوروهرب بر سرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وفلج خواب چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تنزاع بین علم و جهل رو به پتاثیر درجه حرارت بر عملکزبان و شناخت حقیقت قسمت سلزوم سازگاری قانون مجازااستیفن هاوکینگ در مورد ههوش مصنوعی از عروسک تا کمتاریخ همه چیز را ثبت کردهسیستم تعادلی بدنآیاما مقهور قوانین فیزیکماپروتیلینبیماریهای تحلیل عضلانی اهاوکينگ پیش از مرگش رسالجهشهای مفید و ذکاوتی که دشناسایی سلول های ایمنی اانعطاف پذیری مکانیسمی علمعنی روزهبحثی درباره هوش و تفاوتهورزش در کمر دردخواب سالم عامل سلامتی و یعلت خواب آلودگی بعد از خوایرادهای موجود در خلقت بمغز برای فراموشی بیشتر کبرخی توجهات در ببمار پارکنگره بین المللی سردرد ددانشمندان ژنی از مغز انسابزار بقای موجود زنده از نقش داروهاي مختلف معروف تمایل زیاد به خوردن بستنگنجینه ای به نام ویتامین درمان های جدید میگرنادغام میان گونه های مختلنوار مغزی روشی مهم در تشختکامل زبانپیوند مغز و سر و چالشهای روبات های ریز در درمان بیاز نظر علم اعصاب یا نرووسنگاهی بر توانایی اجزاي بتاثیر گیاه خواری بر رشد وراه های جدید برای قضاوت رفیلمی بسیار جالب از تغییاز تکینگی تا مغز از مغز تنظام مثبت زندگیتاثیر درجه حرارت بر عملکزبان، وسیله شناسایی محیطممانتین یا آلزیکسا یا اباستیفن هاوکینگ در تفسیر هوش مصنوعی از عروسک تا کمتبدیل تراکت صوتی مصنوعی سیستم دفاعی بدن علیه مغز آزمون ذهنی گربه شرودینگرمبانی ذهنی سیاه و سفیدبیهوش کردن در جراحی و بیمهدف از تکامل مغزجهشهای مفید و ذکاوتی که دشواهدی از دنیسوان(شبه نئشاهکار قرناولین هیبرید بین انسان ومغز فکر میکند مرگ برای دیبحثی درباره هوش و تفاوتهوزوز گوشخواب عامل دسته بندی و حفطعوارض ازدواج و بچه دار شداگر نعمت فراموشی نبود بسمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟برخی سلولهای عصبی در تلاکندر در بیماریهای التهابدانشمندان روش هاي جدیدی ابزارهای بقای موجود زندنقش روزه داری در سالم و جتمدن قدیمی ای در جنوب ایرگیاه خواری و گوشت خوار کددرمان های رایج ام اسادغام دو حیطه علوم مغز و نورون هاي مصنوعی می توانتکامل ساختار رگهای مغزی پیوند سر، یکی از راه حلهاروح رهاییاز نظر علم اعصاب اراده آزناتوانی از درمان برخی ویتاثیر گیاه خواری بر رشد وراه های جدید برای قضاوت رفیزیکدانان ماشینی برای تاز تکینگی تا مغز از مغز تنظریه تکامل در درمان بیمتاثیر درجه حرارت بر عملکسفر نامه سفر به بم و جنوب آیا واکنش های یاد گرفته ومنابع انرژي پاک سرچشمه حاستخوان های کشف شده، ممکهوش مصنوعی در کامپیوترهاتبدیل سلولهای محافط به سسکته مغزیإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَمجموعه های پر سلولی بدن مبیوگرافیهزینه ای که برای اندیشیدجاذبه و نقش آن در شکلگیریشبیه سازی میلیون ها جهان اولین مورد پیوند سر در انمغز ما کوچکتر از نیم نقطهبحثی درباره هوش و تفاوتهیک پیشنهاد خوب برای آسان خودآگاهی و هوشیاريعید نوروز مبارکاگر نعمت فراموشی نبود بسمغز بزرگ چالش است یا منفعبرخی سيناپسها طی تکامل و کوچک شدن مغز از نئاندرتادانشمندان روشی برای تبدیابزارهای پیشرفته ارتباط نقش رژیم غذایی در رشد و اتمدن بشری و مغز اخلاقیگالکانزوماب، دارویی جدیدرمان ژنتیکی برای نوآوریارتقا و تکامل سنت آفرینش نورون های ردیاب حافظهتکامل شناخت انسان با کشفپیشینیان انسان از هفت میروزه داری و بیمار ی ام اس از نظر علم اعصاب اراده آزناتوانی در شناسایی چهره تاثیر گیاه خواری بر رشد وراه پیروزی در زندگی چیستفرگشت و تکامل تصادفی محض از تکینگی تا مغز از مغز تهفت چیز که عملکرد مغز تو سفرنامه سفر به بم و جنوب آیا آگاهی پس از مرگ از بیمولتیپل اسکلروز در زنان اصول سلامت کمرهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتری فلوپرازینساخت شبکه عصبی با الفبایافراد آغاز حرکت خودشان رمحل درک احساسات روحانیبیوگرافیهستي مادي ای که ما کوچکترحقیقت راستین انسان علم بشبیه سازی سیستم های کواناولین تصویر در تاریخ از سمغز مادران و کودکان در زمبحثی درباره هوش و تفاوتهیکی از علل محدودیت مغز امخودآگاهی و هوشیاريعامل کلیدی در کنترل کارآاگر تلاش انسان امروز برامغز بزرگ چالشهای پیش روبررسي علل احتمالي تغيير کودک ایرانی که هوش او از داروهای مصرفی در ام اسابزارهای دفاعی و بقای مونقش زبان در سلطه و قدرت اتمساح حد واسط میان مغز کوگامی در درمان بیماریهای درمان جدید میگرن با انتی ارتوکين تراپی روشی جديد نوروپلاستیسیتی چیستتئوری تکامل امروز در درمپیشرفتی مستقل از ابزار هروش مقابله مغز با محدودیاز آغاز خلقت تا نگاه انسانخاع ما تا پایین ستون فقرتاثیر گیاه خواری بر رشد ورشته نوروایمونولوژی و نقفراموش کارها باهوش تر هساز تکینگی تا مغز از مغز تهفت سین یادگاری از میراث تاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا امکان بازسازی اندامهمواد کوانتومی جدید، ممکناضطراب و ترسهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتری فلوپرازینساخت شبکه عصبی مصنوعی با افزایش قدرت ادراکات و حسمحل درک احساسات روحانی دبیان ژن های اسکیزوفرنی دهستی ما پس از شروعی چگال حافظه و اطلاعات در کجاست شباهت زیاد بین سلول هاي عاولین سلول مصنوعیمغز چون ابزار هوش است دلیبحثی درباره هوش و تفاوتهیادگیری مهارت های جدید دخانواده پایدارعسل طبیعی موثر در کنترل بابزار هوش در حال ارتقا ازمغز حریص برای خون، کلید تبررسی و اپروچ جدید بر بیمکودکان خود را مشابه خود تداروهای ضد بیماری ام اس واثر مضر مصرف طولانی مدت رنقش زبان در سلطه و قدرت اتنفس هوازی و میتوکندریگاهی لازم است برای فهم و درمانهای بیماری پارکینسارتباط میکروب روده و پارنوشیدن چای برای مغز مفید تئوری تکامل در پیشگیری و پاسخ گیاهان در زمان خوردروش های صرفه جویی در ایجااز تلسکوپ گالیله تا تلسکنخستین تصویر از سیاهچالهتاثیر گیاه خواری بر رشد ورشد مغز علت تمایل انسان بفراموشی همیشه هم بد نیستاز تکینگی تا مغز از مغز تهمیشه عسل با موم بخوریمتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا انسان با مغز بزرگش اخموجود بی مغزی که می توانداطلاعاتی عمومی در مورد مهوش مصنوعی درمانگر کامپیتسلیم شدن از نورون شروع مساختار شبکه های مغزی ثابافسردگی و اضطراب در بیمامحدودیت های حافظه و حافظبیست تمرین ساده برای جلوو هر کس تقوای خدا پیشه کنحافظه و اطلاعات در کجاست