دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

از نخستین همانند سازها تا مغز از مغز تا ابزارهای بقای ویروس کروناقسمت هفدهم

ابزار بقای موجود زنده از نخستین همانند سازها تا مغز، از مغز تا ابزارهای بقای ویروس کرونا(قسمت هفدهم)
واکسن های دارای ماده ژنتیکی که واسطه تولید پرونئین در بدن هستند(mRNA)
عرصه جدید در تولید واکسن و واکسن شناسی
سیر تکامل تا امروز با تولید مغز انسان، دستاوردهای جدیدی را در اختیار انسان گذاشته است که پیشینیان او نداشتند. این دستاوردهای مغز و هوش انسان، سبب شده است عمر افراد طولانی شود و بیماران بهبود یابند و سلامت جامعه پیشرفت کند. پیشرفت های تکنولوژیک میتواند با کشف ژن طول عمر، عمرهای بشری را حتی از اینکه هست بیشتر کند ولی گاهی با زدودن انتخاب طبیعی قدرتمند، باعث حفظ موجوداتی می شود که با انتقال ژنهای معیوب خود به نسل های بعد باعث شیوع بیشتر بسیاری از بیماری ها میشوند. عرصه کارهای پیشرفته ژنتیکی بسیار وسیع است و دست انسان را در برابر همه گیری کنونی کووید و همه گیری های آینده بسیار باز میکند.
نتایج کارآزمایی های بالینی وسیع روی واکسن های mRNA ام ار ان ای در مقابله با ویروس کرونا نویدی از مهار نزدیک این بیماری بوده است.
هرچند ایجاد نسل های جدید ویروس کرونا ممکن است این موفقیت را به تاخیر بیندازد ولی در این شرایط رقابتی سنگین میان انسان و ویروس، نیازمند واکسن های بسیار قدرتمندتر از نسل های قبلی واکسن هستیم.
(از میان ۱۵ هزار و ۲۱۰ داوطلب که این واکسن mRNA مدرنا را دریافت کردند تنها ۱۱ نفر به کووید-۱۹ مبتلا شدند؛ این در حالی است که از ۱۵ هزار و ۲۱۰ نفری که در گروه دارونما قرار داشتند ۱۸۵ نفر به کووید-۱۹ مبتلا شدند یعنی واکسن مدرنا ۹۴.۱ درصد در پیشگیری از بیماری کووید-۱۹ موثر بوده است. بیماری شدید فقط در میان افراد آزمایش کننده در گروه دارونما مشاهده شد که این خود یک علامت امیدوار کننده است. افراد بالاتر از ۶۵ سال و افرادی که شواهدی از عفونت ویروس کرونا داشتند، نیز وضعیت مشابهی داشتند.
بنابر اطلاعاتی که شرکت فایزر اعلام کرده، میزان تاثیرگذاری واکسن بیش از ۹۰ درصدی است که هفته گذشته اعلام کرد. یک گروه مستقل ناظر بر شیوه آزمایش اولیه واکسن بر روی افراد است و این گروه اعلام کرده تا کنون هیچ مورد جدی خطر جانی در ارتباط با آزمایش واکسن گزارش نشده است.
این واکسن در ۱۵۰ مرکز تحقیقاتی در کشورهای آمریکا، آلمان، ترکیه، آفریقای جنوبی، برزیل و آرژانتین آزمایش شده است.
۴۱ درصد افراد تحت آزمایش بین ۵۶ تا ۸۵ سال دارند و ۴۲ درصد آنها از گونه‌های مختلف قومی و نژادی انتخاب شده‌اند.)
پیشرفت های کنونی در واکسن های mRNA باعث افزایش توسعه ترجمه پروتئین و افزایش ایمنی زایی ذاتی و سازگار بدن میشود این واکسن ها در مدل های حیوانی، ایمنی قوی در برابر اهداف بیماری های عفونی مانند ویروس آنفلوانزا ، ویروس زیکا، ویروس سرخک و دیگر موارد میدهد. به خصوص در سال های اخیر با استفاده از شکل های برهنه یا دارای کپسول mRNA با سکانس مناسب، این قدرت توسعه یافته است.
مطالعات واکسن های سرطان که از mRNA ساخته شده اند شامل واکسن سلول های دنتریتی و انواع مختلف mRNA قابل تزریق در آزمون های کلینیکی در برابر بسیاری از سرطان ها استفاده شده است. و نتایج مثبتی داشته است و نشان میدهد پاسخ سلول های ایمنی T cell ایجاد میشود و در برخی موارد دوره زندگی بدون بیماری را طولانی میکند.
جهتگیری های مهم در آینده مقایسه و ایجاد راه های ایمنی است که با واکسن های mRNA ایجاد میشود یا ارتقا می یابد تا بر اساس این مکانیسم ها اپروچ های کنونی ارتقا یابد و آزمون های بالینی جدیدی را در برابر اهداف بیماری در آینده پدید بیاورد.
این واکسن ها به خاطر قدرت زیادشان می توانند به زودی جایگزین واکسن های قدیمی شوند و می توانند شروع به توسعه کنند. روش تزریق آنها آسان است ولی استفاده از آنها به دلیل کمی یافته های آزمایشگاهی فعلی اندک است(هرچند اکنون به خاطر شیوع ویروس کرونا، به ناچار این واکسن ها به طور وسیع استفاده میشود و مطالعات وسیعی روی این واکسن ها در حال انجام است و تا امروز به چندین میلیون نفر در سطح جهان تزریق شده است.)
پیشرفت های جدید تکنولوژیک در زمان حاضر بر بسیاری از این تنگناها غالب آمده است و استفاده ازاین واکسن ها در مدل های حیوانی و انسان نتایج ارزنده ای داشته است.

واکسن ها امروز بسیاری از بیماری های قدیمی را از میان برده است از فلج اطفال تا سرخک و سرخچه. روش های سنتی تهیه واکسن شامل عامل بیماری زای غیر فعال یا ضعیف شده و یا واکسن از بخشی از اورگانیسم است که باعث ایمنی طولانی مدت در برابر بسیاری از بیماری های خطرناک میشود. امروزه در برابر برخی بیماری های خطرناک ویروسی نیاز به واکسن هایی است که سریعتر و تاثیر گذارتر جواب بدهد. همچنین واکسن های قدیمی قادر نیستند در برابر سرطان ها سودمند باشند. بنابراین توسعه واکسن های قدرتمندتر مورد نیاز فوری است.
درمان ها با اسیدنوکلئیک میواند به زودی جایگزین درمان های قبلی شود. نخستین گزارش از استفاده سودمند آزمایشگاهی mRNA در حیوانات در سال 1990 گزارش شد. این ماده ژنتیکی به داخل بدن موش تزریق شد و تولید پروتئین مشاهده گردید. در سال 1992 مشاهده شد تزریق mRNA کد کننده وازوپرسین درموش سودمند بوده است و باعث افزایش وازوپرسین شد. این تحقیقات به دلیل ترس از ناپایداری mRNAو ایمنی زایی شدید درون بدن و مطالعات اندک روی انسان محدود باقی ماند. به جای آن بیشتر روی مطالعات دی ان ای و پروتنئین تمرکز شد.
استفاده از mRNA چند مزیت در برابر روش های سنتی تهیه واکسن دارد: اول mRNA بیماری زا نیست و انتقال عفونت یا موتاژنز ناشی از القا وجود ندارد. به علاوه mRNA با فرایندهای عادی سلول، تخریب میشود و در محیط بدن با استفاده از روش های انتقال و دگرگون کردن، میتوان این نیمه عمر را تغییر داد. ایمنی زایی mRNA را میتوان برای کاهش عوارض احتمالی کاهش داد.
مورد دیگر سودمندی و تاثیربخشی بیشتر این واکسن هاست. روش های گوناگونی میتواند برای پایدارتر کردن و قابلیت ترجمه بیشتر mRNA استفاده شود. انتقال سودمند این اسید نوکلئیک میتواند با استفاده از مولکول های ناقل، بیشتر شود این مولکول ها میتواند باعث جذب و عرضه در سیتوزول شود.
mRNA یک ناقل ژنتیکی ریز است بنابراین از ایمنی ضد ناقل، ممانعت میشود و این واکسن ها میتوانند به طور مکرر استفاده شوند. از دیگر فواید این واکسن ها اینکه به دلیل واکنش های ترجمه ای در محیط آزمایشگاه میتواند پتانسیل سریعی داشته باشد.
واکسن های mRNA در حال توسعه سریع هستند
فارماکولوژی واکسن mRNA
در واکسن های mRNA قدیمی، هدف تولید آنتی ژن خاصی است که سیستم ایمنی علیه آن واکنش نشان بدهد ولی در واکسن های جدید، mRNA ای وجود دارد که خودش زیاد و تکثیر میشود و فقط آنتی ژن ها را کد نمی کند بلکه به ماشین تولید مثل ویروس می پردازد و تکثیر درون سلولی mRNA را ممکن میکند. ترکیب کردن mRNA با مولکول دیگر اخیرا برای انتقال این ماده استفاده شده است. mRNA لخت که با چیز دیگری ترکیب نشده است در محیط بدن سریعا به وسیله RNase از میان میرود. بنابراین از روش های مختلفی برای حفظ mRNA استفاده میشود. پس از ورود mRNA به داخل سلول، ماشین تولید پروتئین فعال میشود و نهایتا با چین خوردن های متعدد پروتئین نهایی تولید می شود. این اسید نوکلئیک به وسیله فرایندهای فیزیولوژیک تخریب میشود تا از مسمومیت با این ماده جلوگیری شود.
پیشرفته ای اخیر در تکنولوژی واکسن های mRNA
مهندسی سکانس mRNA باعث تولید این ماده به صورت سنتتیک و ایجاد mRNA هایی شده است که بیشتر بتوانند ترجمه شوند. ناقل های غیر سمی و سودمند در برخی موارد به کار میرود تا اجازه نمایش طولانی آنتی ژن را بدهد.
بهبود ترجمه mRNA و پایداری آن
این موضوع در مطالب قبلی بیان شد. نکات کلیدی را توضیح میدهیم. برخی قسمت های سکانس بر پایداری و ترجمه mRNA تاثیر میگذارد و در مورد واکسن دارای اهمیت هستند. این سکانس های تنظیمی میتواند از ژن های ویروس یا یوکاریوت مشتق شود و نیمه عمر و تظاهر درمانی mRNA را افزایش میدهد. ساختار کپ 5’ برای تولید کافی پروتئین از mRNA لازم است. چندین کپ 5’ میتواند طی و بعد از واکنش ترجمه با استفاده از آنزیم کپی کردن ویروس واکسن اضافه شود. دم پلی A نقش تنظیمی مهمی را در ترجمه و پایداری mRNA بازی می کند بنابراین یک طول ایده آل از پلی A باید به mRNA اضافه شود.
استفاده از کدون باز، تاثیری بر ترجمه پروتئین دارد. جابجا کردن کدون های نادر با کدون های مشابه که به طور منظم تکرار میشود یک روش معمول برای افزایش تولید پروتئین از mRNA است. افزایش غنای G:C یک شکل دیگر از بهبود سکانس است که سطوح mRNA ثابت را در محیط آزمایشگاه افزایش میدهد.

هرچند تظاهر پروتئین ممکن است از طریق تغییر ترکیبات کدون یا با وارد کردن نوکلئوتیدهای تغییر یافته به طور مثبت تغییر داده شود همچنین ممکن است این شکل های مهندسی سکانس بتواند بر ساختار ثانویه mRNA و کینتیک و درستی ترجمه و چین خوردن خودبخود پروتئین ها و تظاهر اپیتوپ های پنهان تی سل در قالب های متناوب خواندن، تاثیر بگذارد. همه این فاکتورها در نهایت میتواند بر میزان یا خصوصیت پاسخ ایمنی تاثیر بگذارد.
تغییر در ایجاد ایمنی
mRNAبیرونی، تحریک کننده ایمنی است زیرا به وسیله بسیاری از سطوح سلولی گیرنده های ایمنی ذاتی سیتوزولی و اندوزومی، شناساسی میشود و وابسته به کاربرد درمانی، این شکل mRNA میتواند سودمند یا زیان بار باشد.
برای واکسیناسیون سودمند است زیرا در برخی موارد میتواند فعالیت اضافی ای برای تحریک سلول های دنتریتی داشته باشد و به این ترتیب باعث پاسخ سلول ایمنی بی و تی(B, T Cells) شود . با این همه درک mRNA به وسیله سیستم ایمنی ذاتی همراه با مهار تظاهر آنتی ژنی است و ممکن است تاثیر منفی بر پاسخ ایمنی داشته باشد. هرچند تاثیرات منفی درک انواع مختلف mRNA به وسیله سیستم ایمنی به طور کامل شناخته نشده است برخی پیشرفت ها در سال های اخیر برای درک این پدیده ها انجام شده است.
مطالعات طی دهه اخیر نقش تحریک ایمنی به وسیله mRNAرا نشان داده است تولیدات mRNA که به وسیله آنزیم ایجاد می شود، دارای mRNA دو زنجیره ای به عنوان تقلید از روی ژنوم ویروسی است و واسطه های همانندسازی dsRNA یک الگوی مولکولی وابسته با پاتوژن است که با گیرنده های شناسایی در اجزای مختلف سلولی شناسایی میشود. شناسایی IVT mRNA(mRNA که درون آزمایشگاه تولید میشود)- که با dsRNA مخلوط شده است- باعث تولید نوع یک اینترفرون میشود که تظاهر و فعالیت گیرنده پروتئین کیناز را افزایش میدهد و 2و 5 پریم الیگوادنیلات سینتتاز باعث مهار ترجمه و تخریب dsRNA سلولی و mRNA ریبوزومی می شود.
قابل توجه اینکه خالص سازی کروماتوگرافی سریع پروتئین چربی نشان داده شده است که باعث افزایش تولید پروتئین از mRNA آزمایشگاهی تا هزار برابر در سلول دنتریتی انسان میشود. بنابرین خالص سازی مناسب mRNA آزمایشگاهی به نظر میرسد برای بالاترین تولید پرتئین در سلول های دنتریتی ضروی است و این خالص سازی برای جلوگیری از واکنش ایمنی ذاتی لازم است. هرچند ناخالصی های dsRNA، ssRNA ، وقتی وارد سلول ها شوند به عنوان یک Pathogen associated molecular pattern(PAMP) عمل می کنند. اولیگونوکلئوتیدهای ss و محصولات ناشی از تخریب آنها به وسیله گیرنده های اندوزومی شناسایی میشوند و باعث تولید اینترفرون یک میشوند.
مهم اینکه متصل کردن نوکلئوزیدهای تغییر داده شده از نظر شیمیایی- که شامل سودواوریدین و متیل سودواوریدین است ولی محدود به اینها نیست- از فعالیت TLR7, TLR8 و دیگر حسگرهای ایمنی ذاتی میکاهد ومنجر به کاهش پیام دهی اینترفرون 1 میشود. تغییر دادن نوکلئوزید به طور نسبی، شناسایی انواع dsRNA را مهار می کند. بنابراین کاریکو و همکاران او نشان دادند در آزمایشگاه mRNA با نوکلئوزید تغییر یافته به صورت سودمندتری نسبت به mRNA تغییر نکرده، ترجمه میشود.بالاترین میزان تولید پروتئین در سلول های دنتریتی وقتی مشاهده میشود که mRNA به هر دو روش کروماتوگرافی پروتئین لیپید و تغییر نوکلئوزید، خالص سازی شده باشد.
این پیشرفت ها در درک منابع حس ایمنی ذاتی و اینکه چگونه از اثرات زیان بار جلوگیری می شود باعث توجه بیشتر به واکسن ها با پایه mRNA ودرمان های جایگزینی پروتئین، شده است.
بر خلاف یافته های بالا در مطالعه ای، تس وهمکاران او فهمیدند mRNA تغییر نیافته که به وسیله کروماتوگرافی پروتئین لیپید خالص سازی شده است در مقایسه با موارد با نوکلئوزید تغییر یافته مقادیر بیشتری پروتئین در سلول های خاصی ایجاد میکند. هرچند هنوز کاملا مشخص نیست که تفاوت در یافته های کاریکو و این پژوهشگران ممکن است به خاطر تفاوت در بهینه سازی سکانس mRNA ، شدت خالص سازی mRNA برای برداشتن آلودگی های همراه با dsRNA و سطح درک ایمنی ذاتی در انواع سلول های هدف باشد.
خصوصیات تحریک کننده ایمنی در mRNA ممکن است به طور معکوس با وارد کردن ادجوانت افزایش یابد تا قدرت انواع واکسن های mRNA را افزایش دهد. اینها شامل ادجوانت ها و اپروچ های قدیمی است که سودمندی ای برای ایجاد ایمنی زایی درونی mRNA یا توانایی ای برای پروتئین های تغییر دهنده ی ایمنی دارد. نشان داده شده است واکسن های mRNA خودهمانند ساز، باعث افزایش ایمنی زایی و سودمندی است و این پس از تغییر mRNA در نانوامولسیون کاتیونی با ادجوانت MF59 است.

همچنین mRNA تریمیکس، باعث افزایش ایمنی زایی در بسیاری پروژه های تولید واکسن علیه سرطان شده است و همراه با ماچور شدن بیشتر سلول دنتریتی و پاسخ های لنفوسیت های TCell کشنده است(mRNA تریمیکس ترکیب mRNAهایی است که سه پروتئین فعال کننده
(CD70.CD40.CD40L , TLR4)
را رونویسی میکند . نوع ناقل mRNA و اندازه کمپلکس ناقل و mRNA باعث تغییر در پروفایل سیتوکینی میشود که به وسیله mRNA تولید میگردد. برای نمونه واکسن NActive برای فعالیت ادجوانت وابسته به ناقل خود است. در این مورد آنتی ژن به وسیله یک mRNA لخت تغییر نیافته ایجاد میشود ولی فعالیت ادجوانت به وسیله mRNA منتقل شده مخلوط با پروتامین و با پیام دهی از طریق TLR7 است. این شکل واکسن در درمان بسیاری از بیماری های عفونی و سرطان پاسخ مناسب ایمنی را در مطالعات حیوانی بسیاری نشان داده است. مطالعه ای اخیرا نقش این واکسن را در سلول های حیوانی در محیط طبیعی و سلول های انسانی در آزمایشگاه نشان داده است. فعالیت قدرتمند TLR7 و TLR8 و تولید اینترفرون 1 سیتوکین های شروع التهاب پس از تزریق زیر پوستی مشاهده شده است.
پیشرفت در انتقال واکسن های mRNA
تزریق واکسن های mRNA باید به صورت سودمندی صورت گیرد. mRNA خارجی باید از سد غشای لیپیدی رد شود تا به سیتوپلاسم برسد و به پروتین عملکردی ترجمه شود. فرایندهای جذب mRNA وابسته به نوع سلول است و ویژگی های خاص ترکیب های mRNA ممکن است بر انتقال سلولی و توزیع در بافت تاثیر بگذارد. دو روش برای انتقال mRNA وجود دارد. یک روش انتقال، ورود مستقیم mRNA و روش دوم انتقال آن به وسیله سلول آلوده شده است.
تزریق مستقیم از نظر اقتصادی به صرفه تر است
واکسن های mRNA در برابر بیماری های عفونی
این واکسن ها می تواند به عنوان قدرتمندترین وسیله در برابر همه گیری ها باشد. واکسن های قدیمی در برابر بسیاری از ویروس های قدرتمند جدید مانند HIV1, HSV1,RSV(respiratory syncytial virusناتوان است. به علاوه این واکسن ها در برابر همه گیری های ابولا و زیکا در سال های 2014 و 2016 ناکافی بوده است. بنابراین توسعه انواع قدرتمندتر واکسن ها حیاتی است. مطالعات قبلی بالینی نشان میدهد واکسن های mRNA همه جنبه های واکسن های بالینی را داراست، در کوتاه مدت در مدلهای حیوانی بی خطر بوده است و امتیاز خوبی را در good manufacturing practice دارد.
برخلاف ایمن سازی با پروتئین، شکل های مختلف واکسن های mRNA باعث پاسخ های قوی در CD8 Tcell میشود و این به خاطر تظاهر کافی آنتی ژن های تولید شده داخلی است و نیز بر پاسخ CD4 Tcell تاثیر گذار است. به علاوه بر خلاف ایمن سازی با دی ان ای، نشان داده شده است واکسن های آر ان ای با یک یا دو ایمن سازی با دوز پایین میتواند آنتی بادی های خنثی کننده قدرتمند در حیوانات تولید کند. درنتیجه واکسن های mRNA ایمنی وسیعی را علیه انواع عوامل عفونی در مدلهای حیوانی ایجاد میکند.
با اینحال دو کارآزمایی بالینی روی واکسن های mRNA برای بیماری های عفونی تا حدی مبهم بود و منجر به نتیجه گیری محتاطانه درباره تبدیل موفقیت پره کلینیکال به کلینیکال شد. دو نوع واکسن mRNA در برابر بیماری های عفونی ساخته شده است . واکسن های mRNA خود تکثیر شونده و واکسن هایی که هماننند سازی نمی کند. واکسن های غیر تکثیر شونده با روش انتقال آن هم متمایزمیشود. برخی مطالعات پره کلینیکال در این مورد انجام شده است و برخی وارد کارازمایی های بالینی روی انسان رسیده است.
واکسن های mRNA خود تکثیر شونده (SAM vaccines)
این واکسن ها بر اساس ژنوم آلفا ویروس هستند که در آن ژن هایی که ماشین نسخه برداری RNA را کد میکند سالم هستند ولی ژنهایی که پروتئین های ساختاری را کد میکند با آنتی ژن مورد نظر جایگزین میشود. RNA با طول کامل شامل 9 کیلو باز است و میتواند به سادگی با ترجمه درون آزمایشگاه از روی دی ان ای ساخته شود. این واکسن ها مقدار زیادی پروتیین را از مقدار بسیار کمی واکسن تولید میکند و این به خاطر تولید مثل داخل سلولی RNA کد کننده آنتی ژن است. یک مطالعه ابتدایی نشان داد واکسیناسیون با ده میکرو گرم از این واکسن که اتصال RSV را کد میکند باعث پاسخ های آنتی بادی و حمایت نسبی از چالش های کشنده ویروس در موش میشود. توسعه عوامل ترکیبی با RNA باعث توسعه بیشتر سودمندی این واکسن ها شده است.

مطالعات بیشتر نشان دهنده ی ایمنی زایی این واکسن ها در برابر ویروس های مختلف در گونه های زیاد ویروس شامل CMV انسانی و هپاتیت سی و ویروس سرخک در موش و HIV1 در جوندگان و HIV1 و CMV انسانی در میمون رزوس است. RNA رپلیکون که آنتی ژن های آنفلوانزا را کد میکند پس از تزریق زیر جلدی باعث پاسخ های ایمنی سلول های B,T درموش میشود. نشان داده شده است تزریق عضلانی این RNA در موش در برابر ویروس آنفلوانزا و ایبولا و توکسوپلاسما باعث مقاومت به بیماری کشنده میشود . مطالعات اخیر، ایمنی زایی این واکسن ها را در برابر عفونت های باکتریال(استرپتوکوک آ و بی) نشان میدهد. طبیعت درونی این Pathogen associated molecular pattern(PAMP) ممکن است تنظیم پروفایل التهابی یا تغییر واکنش پذیری این واکسن ها را دشوارکند .
واکسن های mRNA سلول های دنتریتی
این روش در تهیه واکسن HIV1 استفاده شده است و این با سلول های دنتریتی صورت می گیرد که mRNA کدکننده آنتی ژن های متعدد HIV1 را کد میکند این اقدام به نظرمیرسد مفید و امن باشد و باعث پاسخ های CD4 CD8 Tcell میشود ولی نتیجه بالینی خوب، مشاهده نشده است. مطالعه دیگری در انسان mRNA CMV را درافراد سالم و گیرنده های سلول بنیادی آلوژن ارزیابی کرد و القا یا توسعه پاسخ های ایمنی سلولی اختصاصی را گزارش کرد.
تزریق مستقیم واکسن های mRNA غیر خودتکثیر
این واکسن ها به دلیل بهره اقتصادی خوب و سادگی روش تزریق مورد توجه است درمطالعه ای نشان داده شد mRNA ترکیب نشده که بسیاری از آنتی ژنهای ویروس آنفلوانزا را کد میکند همراه با آدجوانت RNA ترکیب شده با پروتامین در مدل های حیوانی متعدد، ایمنی زاست و موش را در برابر چالش ویروسی کشنده حمایت میکند. ایمنی با RNActive که گلیکوپروتئین های ویروس سرخک را کد میکند باعث ایمنی حمایتی در برابر چالش ویروسی درون مغزی در موش و پاسخ های آنتی بادی های خنثی کننده در خوکچه ها شده است.
واکسن mRNA با نوکلئوزید تغییر یافته
این دسته جدید با سودمندی بالا است. اخیرا دو مطالعه پره کلینیکال در انسان هم انجام شده است و مطالعات بالینی اندکی هم در حال انجام است . درهمه افراد این واکسن ها ایمنی زا بوده است و آنتی بادی ایجاد شده بالاتر از حد مورد انتظار ولی کمتر از مدل های حیوانی بود
واکسن های mRNA در برابر سرطان
این واکسن ها استراتژی های نوینی را برای درمان سرطان ایجاد کرده است. این واکسن ها برای هدف قرار دادن آنتی ژن های تومور که در سلول های سرطانی ایجاد میشود به کار میرود بیشتر این واکسن ها درمانی است و برای پیشگیری به کار نمی رود و می تواند سلول های تومورال را جمع آوری کند. ترکیب درمان ادجوانت یا رادیو تراپی با واکسن mRNA سودمندی واکسیناسیون ضد سرطان را بیشتر میکند برای نمونه درمان با سیس پلاتین به طور واضح، تاثیردرمانی ایمن سازی با mRNA ای که انکوپروتئین و تریمیکس را کد میکند افزایش میدهد و باعث از میان رفتن کامل سلول های سرطانی در دستگاه تناسلی جنس مونث درموش ها میشود.
ملاحظات درمانی و چالش ها
mRNA با واکنش های آزمایشگاهی با آنزیم های ریکامبینانت تولید میشود بنابراین تولید پروتئین خاصی ضد آنتی ژن خاص ویروس، ساده و سریع است.
فرایند تولید، وابسته به سکانس نیست و اساسا با طول mRNA نوکلئونید و شیمی کپینگ و خلوص محصول تعیین میشود. با این همه برخی خصوصیات سکانس مانند طول بسیار زیاد ممکن است باعث مشکل شود. وقتی mRNA تولید شود فرایندهای زیادی با مراحل خالص سازی انجام میشود تا اجزای واکنشی شامل آنریم های نوکلئوتیدهای آزاد دی ان ای باقی بماند و اجزای آر ان ای خارج گردد .

فورمولاسیون های خاصی برای تولید mRNA وجود دارد . این واکسن ها در درجه حرارت منفی 70 درجه باقی می مانند ولی تکنولوژی های جدیدی برای نگه داشتن آنها در درجه حرارت بالاتری وجود دارد .این پیشرفت ها نشان می دهد میتوان انواعی از این واکسن ها را در درجه حرارت اتاق نگه داشت. پایداری محصولات mRNA ممکن است با پکیج کردن در نانو پارتیکل و همراهی با مهارکننده های RNAse افزایش یابد
امنیت این واکسن ها:
چون واکسن به فرد سالم زده میشود حتما باید روی امنیت آن کار شود. چون فرایند تولید این واکسن ها نیاز به مواد شیمیایی سمی یا کشت های سلولی که ممکن ا ست با ویروس های بیماری زا آلوده شود نیست این تولیدات، خطرات معمول تولید واکسن های قدیمی شامل ویروس زنده، ناقل های ویروس ویروس غیر فعال شده و پروتئین های ساب یونیت را ندارد.
زمان کوتاه تولید این واکسن ها امکان آلوده شدن را کمتر میکند. ورود ماده mRNA به داخل دی ان ای موضوعیت ندارد .
ازاین رو این واکسن ها به نظر خیلی امن هستند. برخی مطالعات انسانی واکنش شدید محل تزریق را نشان میدهد .باید التهاب موضعی یا سیستمیک، توزیع عامل ایجاد کننده ایمنی در بدن ، تحریک آنتی بادی های اتوراکتیو(خودایمن) و تاثیرات محتمل نوکلئوتید غیر اصلی در بدن، به خوبی بررسی شود. یک خطر احتمالی این است که واکسن های mRNA باعث تولید اینترفرون 1 میشود که فقط علیه عفونت نیست بلکه می تواند واکنش های اتوایمیون ایجاد کند. بنابراین قبل از استفاده از این واکسن ها باید افراد مستعد اتوایمیونیتی(خود ایمنی)شناسایی شوند. mRNA لخت خارج سلولی میتواند باعث افزایش نفوذ سلول های اندوتلیال و ادم شود. همچنین این mRNA میتواند بر اساس مطالعه ای باعث افزایش انعقاد خون و ترومبوز پاتولوژیک شود.
نتیجه گری و جهت گیری های آینده:
بیشتر مطالعات روی این واکسن ها بر روی افراد سرطانی انجام شده است. مطالعات اخیر نشان دهنده قدرت بالای این واکسن ها در برابر بسیاری از بیماری های عفونی مانند آنفلوانزا ، ایبولا، ویروس زیکا و استرپتوکوک است. مطالعات بیشتری نیاز است تا مشخص شود چرا مدل های حیوانی تا قدری متفاوت از مدل های انسانی جواب می دهد. آینده این واکسنها بسیار روشن است.
https://www.nature.com/articles/nrd.2017.243


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
میدازولام در درمان تشنج ابزار بقای موجود زنده از حقیقت، آن چیزی نیست که جلهمه چیز موج استاز تکینگی تا مغز از مغز تدو بیماری روانی خود بزرگ هر جا که جات میشه، جات نیبیماری میاستنی گراویسدرک فرد دیگر و رفتارهای اکودکان را برای راه آماده بسیاری از بیماری های جدیرستگاری محدود به یک راه نآنچه واقعیت تصور میکنیم تکامل داروینی هنوز در حامغز مانند تلفن استسانسور بر بسیاری از حقایلاموژین داروی ضد اوتیسم؟اندوه در دنیا استتشویق خواندن به کودکانعماد الدین نسیمی قربانی نورون هاي مصنوعی می توانماجرای جهل مقدسابزارهای بقای از نخستین حباب هایی تو در توهمکاری یا رقابتاز تکینگی تا مغز از مغز تدیوار، از ابتدا توهم بودوقتی تو از یاد گرفتن باز بیماری سلیاکدرب بسته با غیر خود باز مکار با یگانگی و یکپارچگیتفاوت های زبانی سرمنشا تزمان شگفت انگیزآیا مصرف مولتی ویتامین هتاول کف پا و حقیقتمغز انسان رو به کوچک تر شستارگانی قبل از آغاز کیهممانتین یا آلزیکسا یا ابانسان جدید از چه زمانی پاتعامل انسان و هوش مصنوعیعسل طبیعی موثر در کنترل بچگونه مولکول های دی ان ایمحل درک احساسات روحانیاحیای بینایی نسبی یک بیمحس و ادراک قسمت چهل و هفتهوموارکتوس ها ممکن است داز تکینگی تا مغز، از مغز دانشمندان تغییر میدان مغواقعیت چند سویهبا هر چیزی که نفس می کشد مذهن چند جانبه نیازمند نگکریستال زمان(قسمت سوم)تلاش هایی در بیماران قطع زونا به وسیله ویروس ابله سردرد و علتهای آنآیا احتمال دارد رویا از آتاثیر کتامین در درمان پامغز را از روی امواج بشناسمنابع انرژی از نفت و گاز اولین سلول مصنوعیثبت امواج الکتریکی در عصسایتهای دیگرنگاه مادی غیر علمی استاختراع جدید اینترنت کوانحس و ادراک قسمت پنجاه و دهوش مصنوعی از عروسک بازی از علم جز اندکی به شما داداروی جدید میاستنی گراویرفتار وابسته به شکلواکسن آلزایمربارداری بدون رحمگوش دادن بهتر از حرف زدنتنفس هوازی و میتوکندریزبان نیاز تکاملی استفلج خوابشناسایی سلول های ایمنی اآیاما مقهور قوانین فیزیکنقش نظام غذایی در تکامل ممنبع هوشیاری کجاست قسمت این ابتدای تناقض هاستجهان مادی، تجلی فضا در ذهحس و ادراک قسمت ششمچالش هوشیاری و اینکه چرا هوش مصنوعی از عروسک بازی استخوان های کشف شده، ممکدارویی خلط آوربحثی درباره هوش و تفاوتهرویا و خبر از آیندهگریه ی ابر، رمز طراوت باغتو با همه چیز در پیوندیسفر فقط مادی نیستفاصله ها در مکانیک کوانتآرامش و دانشتاثیر درجه حرارت بر عملکشاهکار شش گوشنقش درختان در تکاملمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاکوییفلکسجهان دارای برنامهنتایج نادانی و جهلارتوکين تراپی روشی جديد خونریزی مغز در سندرم کووهوش مصنوعی در کامپیوترهااطلاعات حسی ما از جهان، چدر کمتر از چند ماه سوش جدیافته های نوین علوم پرده بدون زمان، ماده ای وجود نروزه داری و بیمار ی ام اس پیچیدگی های مغزمگستولترودینمروری بر تشنج و درمان هایسلول بنیادین از مخاط بینفرد حساس از نظر عاطفی و بآشتی بهتر استتاثیر روغن رزماری استنشاشجاعت و ترسنقشه با واقعیت متفاوت اسمنبع هوشیاری در کجاست؟(قابداع دی ان ای بزرگترین دجوانان وطنچرا ارتعاش بسیار مهم استارزش های حقیقی ارزش های غخانواده پایدارهوش عاطفی قسمت پنجمبنی عباس، ننگی بر تاریخدرمان های رایج ام اسژنهای هوش ، کدامندبرخی نرمش ها برای زانوروشی جدید در درمان سکته مپیشرفت در عقل است یا ظواهتوهمات و شناخت حقیقتمرزهای حقیقی یا مرزهای تسندرم پس از ضربه به سرقلب روباتیکاقیانوس نادانیتازه های درمان ام اسضرب المثل یونانیچندجهانیموجود بی مغزی که می تواندابزار بقا از نخستین همانجراحی گردن همیشه برای دینسبت طلایی، نشانه ای به ساز کجا آمده ام و به کجا میخطر آلودگی هواهیچ چیز همیشگی نیستبه زیر پای خود نگاه نکن بدرمان دارویی سرطان رحم بکنفرانس تشنج هتل کوثر اصبرداشتت از جهان رو زیاد راه فراری نیستپروتز عصبی برای تکلمتکنولوژی و پیشرفتمشاهدات آمیخته با اشتباهسیاهچاله و تکینگی ابتدایقدرت و شناخت حقیقتامیدواریترازودونعقل مجادله گرنوار مغز با توضیح دکتر فامکان زمان یا حافظه زمانابزار بقای موجود زنده از حقایق ممکن و غیر ممکنهمه چیز و هیچ چیزاز تکینگی تا مغز از مغز تدو بار در هفته ماهی مصرف هر حرکت خمیده می شود و هر بیماری های میتوکندریدرک نیازمند شناخت خویش اکوری گذرای ناشی از موبایبشکه ای که ته نداره پر نمرشته نوروایمونولوژی و نقآنچه حس می کنیم، نتیجه ی تکامل زبانمغز مادران و کودکان در زمساهچاله ها تبخیر نمیشودلایو دوم دکتر سید سلمان فاندوه دردی را دوا نمیکندتشخیص ژنتیکی آتروفی های عوامل موثر در پیدایش زبانورون های ردیاب حافظهماجرای عجیب گالیلهابزارهای دفاعی و بقای موحد و مرزها توهم ذهن ماستهمانند سازی در انساناز تکینگی تا مغز از مغز تدید تو همیشه محدود به مقدوقتی ریشه ها عمیقند از چیبیماری ضعف عضلات نزدیک بدرختان چگونه بر تشکیل ابکارهای کوچک، بی ارزش نیستفاوت ایستایی و تکاپوزمزمه ات مانده در گوشمآیا مغز تا بزرگسالی توسعتابوهای ذهنیمغز انسان رو به کوچکتر شدسخن نیکو مانند درخت نیکومن کسی در ناکسی دریافتم انسان خطرناکترین موجودتعامل انسان با هوش مصنوععشق درونی به یگانگی خلقتچگونه میتوان با قانون جنمحل درک احساسات روحانی داحیای بینایی نسبی یک بیمحس و ادراک قسمت چهل و هشتهورمون شیرساز یا پرولاکتاز تکینگی تا مغز، از مغز دانشمندان روش هاي جدیدی واقعیت چیستبا آتش، بازی نکن و بعد از ذهن هوشیار در پس ماده ی مکشف مکانیسم عصبی خوانش پتلاشی برای درمان قطع نخازیان غذاهای پرچربسردرد به دلیل مصرف زیاد مآیا احتمال دارد رویا از آتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز زنان جوانتر از مغز مرمنابع انرژی از نفت و گاز اوکرلیزوماب داروی جدید شجلو رفتن یا عقبگردنگاه محدود و تک جانبه، مشادامه بحث تکامل چشمحس و ادراک قسمت پنجاه و سهوش مصنوعی از عروسک بازی ازدواج های بین گونه ای، رداروی جدید آلزایمررفتار اجتماعی انسان، حاصواکسن ایرانی کرونا تولیدبازگشایی مجدد مطب دکتر سگوشه بیماری اتوزومال رسستنفس بدون اکسیژنزبان و کلمه حتی برای کسانفلج خواب چیستشواهدی از نوع جدیدی از حاآگاهی فراتر از آگاهینقش نظریه تکامل در شناسامنبع هوشیاری کجاست قسمت اینکه به خاطرخودت زندگی جهان مرئی و نامرئیحس و ادراک قسمت شصت و هشتچالش کمبود اندام برای پیهوش مصنوعی از عروسک بازی استروژن مانند سپر زنان ددارویی ضد بیش فعالی سیستوراپامیل در بارداریبحثی درباره هوش و تفاوتهرویا بخشی حقیقی از زندگی گربه شرودینگر و تاثیر مشتو با باورهایت کنترل میشسفر نامه سفر به بم و جنوب فاصله ی همیشگی تصویر سازآرامش و سکونتاثیر درجه حرارت بر عملکشاید گوشی و چشمی، آماده شنقش ذهن و شناخت در حوادث منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاکسی توسین و تکامل پیش اجهان در حال نوسان و چرخشنجات در راستگوییارتباط میکروب روده و پارخواندن ، یکی از شستشو دهنهوش مصنوعی در تفکر خلاق ااطلاعاتی عمومی در مورد مدر آرزوهایت مداومت داشتهیاد گرفتن مداومبرنامه و ساختار پیچیده مروزه داری سلول های بنیادپیچیدگی های مغزی در درک زتومورها و التهاب مغزی عامرکز هوشیاری، روح یا بدن سلول عصبی شاهکار انطباق فردا را نمیدانیمآغاز فرایند دانستنتاثیر رژیم گیاه خواری بر شرکت نورالینک ویدیویی ازنقص های سیستمی ایمنیمنبع خواب و رویاابزار هوش در حال ارتقا ازجواب دانشمند سوال کننده چرا بیماری های تخریبی مغارزش حقیقی زبان قسمت اولخار و گلهوش عاطفی قسمت اولبه قفس های سیاهت ننازدرمان های علامتی در ام اسژنهای حاکم بر انسان و انسبرخی نرمش های گردنريتوکسيمب در درمان ام اسپیشرفت ذهن در خلاقیت استتوکل بر خدامزایای شکلات تلخ برای سلسندرم جدایی مغزقلب را نشکنالکترومغناطیس شنوایی و هتبدیل پلاستیک به کربن و سضربه مغزی در تصادف رانندنه ناامیدی بلکه ارتقاموجودات مقهور ژنها هستندابزار بقا از نخستین همانجستجوی متن و تصویر به صورنشانه های گذشته در کیهان از کسی که یک کتاب خوانده خطرات هوش مصنوعیهیچ چیز، چقدر حقیقی استبه سیاهی عادت نکنیمدرمان زخم دیابتی با تکنوکنگره بین المللی سردرد دبررسي علل احتمالي تغيير راه نجاتپرورش مغز مینیاتوری انساتکنولوژی جدید که سلول هامطالبه ی حق خودسیاهچاله ی منفرد یا سیاهقدرت کنترل خودامیدواری و مغزترازودونعقل سالمنوار مغز ترجمه رخدادهای نوار مغز در فراموشی هامکانیک کوانتومی بی معنی ابزار بقای موجود زنده از حل مشکلهمه چیز کهنه میشوداز تکینگی تا مغز از مغز تدو برابر شدن خطر مرگ و میهرچیز با یک تاب تبدیل به بیماری های مغز و اعصاب و درک و احساسکی غایب شدی تا نیازمند دلبشریت از یک پدر و مادر نیرشد مغز فرایندی پیچیده اآنها نمیخواهند دیگران راتکامل زبانمغز چون ابزار هوش است دلیسایه ی هوشیاریلبخند بزن شاید صبح فردا زاندوهگین نباش اگر درب یا تشخیص آلزایمر سالها قبل عوامل ایجاد لغت انسانی و نوروپلاستیسیتی چیستماده ی تاریکابعاد و نیازهای تکاملیحریص نباشهمجوشی هسته ای، انرژِی باز تکینگی تا مغز از مغز تدیدن خدا در همه چیزویتنام نوعی کرونا ویروس بیماریهای تحلیل عضلانی ادرختان اشعار زمینکارهایی بیش از طراحی و گپتفاوت ارباب و رهبر حقیقیزنان باهوش ترآیا همه جنایت ها نتیجه بیتاثیر فکر بر سلامتمغز ایندگان چگونه استسخن و سکوتمن پر از تلخیمانسان عامل توقف رشد مغزتعداد کلی ذهن ها در جهان عشق، شلوغ کردن نیستچگونه مغز ما، موسیقی را پمحدودیت چقدر موثر استاحتیاط در ورزش زانو در خاحس و ادراک قسمت چهل و دومهوش فوق العاده، هر فرد اساز تکامل تا مغز از مغز تا دانشمندان روشی برای تبدیواقعیت چیستبا تعمق در اسرار ابدیت و ذهن و شیمی بدنکشف مکانیسمی پیچیده در بتلاشی تازه برای گشودن معزیباترین چیز در پیر شدنسردرد تنشنآیا برای تولید مثل همیشه تاثیر گیاه خواری بر رشد ومغزهای کوچک بی احساسمنابع انرژی از نفت و گاز ايندگان چگونه خواهند دیدجلوتر را دیدننگاه کلی نگراداراوون تنها داروی تاییحس و ادراک قسمت پنجاه و شهوش مصنوعی از عروسک بازی اسکلت خارجی در درمان اختداروی جدید ای ال اسرقیبی قدرتمند در برابر مواکسن اسپایکوژنبازگشت از آثار به سوی خداگوشت خواری یا گیاه خواریتنها مانع در زندگی موارد زبان و بیان نتیجه ساختمافلج دوطرفه عصب 6 چشمتاثیر احتمالی عصاره تغلیشواهدی از دنیسوان(شبه نئنقش هورمون های تیروئید دمنبع هوشیاری کجاست قسمت اینکه خانواده ات سالم باجهان مشارکتیحس و ادراک قسمت شصت و دوچالش دیدگاه های سنتی در بهوش مصنوعی از عروسک بازی اسرار آفرینش در موجداستانها و مفاهیمی اشتباورزش هوازی مرتب خیلی به قبحثی درباره هوش و تفاوتهرویا تخیل یا واقعیتگزیده ای از وبینار یا کنفتو باید نیکان را به دست بسفر به مریخ در 39 روزفتون های زیستیآرامش(سکوت) stillness و تکاپوتاثیر درجه حرارت بر عملکشاید درست نباشدنقش روی و منیزیم در سلامتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاکسکاربازپین در درمان تشجهان در حال ایجاد و ارتقانخاع ما تا پایین ستون فقرارتباط ماده و انرژیخواب زمستانی سلول های سرهوش مصنوعی در خدمت خلق وحاطلاعاتی عمومی در مورد مدر آسمان هدیه های نادیدنیاد بگیر فراموش کنیبرنامه ی مسلط ژنها در اختروزهای بد باقی نمیماندپیوند قلب خوک، به فرد دچاتومورهای نخاعیمرکز حافظه کجاستسلول عصبی، در محل خاص خودفرزندان زمان خودآغاز فصل سرما و دوباره تکتاثیر رژیم گیاه خواری بر شربت ضد خلطنقص در تشخیص هیجانات عاممنتظر نمان چیزی نور را بهابزار بقا از نخستین همانجواب سنگ اندازیچرا حیوانات سخن نمی گوینارزش حقیقی زبان قسمت دومخارق العاده و استثنایی بهوش عاطفی قسمت دهمبه مغز خزندگان خودت اجازدرمان ژنتیکی برای نوآوریکفش و کتاببرخی یونها و مولکول های مریه زغالیپیشرفتی مستقل از ابزار هتوپیراماتمسمومیت دانش آموزان بی گسندرم دزدی ساب کلاوینقوی تر باشالکتروتاکسی(گرایش و حرکتبدیل تراکت صوتی مصنوعی ضررهای مصرف شکر و قند بر نه به اعداممورد نادر همپوشانی دو بیابزار بقا از نخستین همانجستجوی هوشیاری در مغز مانشانه های پروردگار در جهاز آغاز خلقت تا نگاه انسادفاع از پیامبرهیچ وقت خودت را محدود به به سخن توجه کن نه گویندهدرمان ساده ی روماتیسمکنگره بین المللی سردرد دبررسی مغز با امواج مادون راه های جدید برای قضاوت رپرکاری تیروئیدتکنولوژی جدید که سلول هامطالبی در مورد تشنجسیاهچاله ی تولید کنندهقدرت انسان در نگاه به ابعامیدی به این سوی قبر نیستتراشه مغز بدون واسطه ی دعقلانیت بدون تغییرعقیده ی بی عملنوار مغز در تشخیص بیماری مکانیزمهای دفاعی در برابابزار بقای موجود زنده از حلقه های اسرارآمیزهمه چیز در زمان مناسباز تکینگی تا مغز از مغز تدو برابر شدن خطر مرگ و میهز ذره، یک دنیاستبیماری وسواسدرک کنیم ما همه یکی هستیمکیهان خود را طراحی میکندبعد پنجمرشد مغز علت تمایل انسان بآنژیوگرافی از مغزتکامل زبان انسان از پیشیمغز چگونه صداها را فیلتر سایه را اصالت دادن، جز فرلحظات خوش با کودکاناندام حسی، درک از بخش هایتشخیص ایدزعواملی که برای ظهور لغت انوروز مبارکماده ی خالیابعاد اضافه ی کیهانحرکات چشم، ترجمه کننده ی همراه سختی، اسانی هستاز تکینگی تا مغز از مغز تدیدگاه نارسای دوگانه ی مویتامین E برای فعالیت صحبیماری، رساله ای برای سلدرد و درسکاربرد روباتهای ريزنانوتفاوتهای جنسیتی راهی برازنجیرها را ما باید پاره کآیا هوش مصنوعی می تواند نتاثیر مشاهده بر واقعیت بمغز ابزار بقای برتر مادیسخن پاک و ثابتمن بی من، بهتر یاد میگیرمانسانیت در هم تنیده و متصتعذیه ی ذهنعصب حقوق نورولووچگونه مغز پیش انسان یا هممحدودیت های حافظه و حافظاحتیاط در تعویض داروهاحس و ادراک قسمت چهل و سومهوش مصنوعی می تواند بر احاز تکامل تا مغز، از مغز تدانش، قفل ذهن را باز میکنواقعیت های متفاوتبا خودت نجنگذهن تو همیشه به چیزی اعتقکشف ارتباط جدیدی از ارتبتلاشی جدید در درمان ام اسزیباترین چیز در افزایش سسردرد سکه ایآیا بزرگ شدن مغز فقط در دتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز، فقط گیرندهمنابع انرژی از نفت و گاز ايا اراده آزاد توهم است یجمجمه انسان های اولیهنگاه انسان محدود به ادراادب برخورد با دیگرانهوش مصنوعی از عروسک بازی اسکار، لگوی هوشمندداروی جدید برای میاستنی رموزی از نخستین تمدن بشرواکسن اسپایکوژن ضد کرونابازگشت به ریشه های تکاملگیلگمش باستانی کیستتنها در برابر جهانزبان و بیان، در سایه پیشرفن آوری های جدید علیه شناتاثیر ترکیبات استاتین (سشیشه ی بازالتی و سیلیکوننقش هورمون زنانه استروژنمنبع هوشیاری کجاست قسمت اینترنت بدون فیلتر ماهواجهان معناحس و ادراک قسمت شصت و ششچاالش ها در تعیین منبع هوهوش مصنوعی از عروسک بازی اسرار بازسازی اندام هادخالت در ساختار ژنهاورزش هوازی ، بهترین تمریبحثی درباره هوش و تفاوتهرویا حقی از طرف خداگزارش یک مورد جالب لخته وتو برای خزیدن خلق نشده ایسفر تجهیزات ناسا به مریخ فروتنی معرفتیآزمون تجربی، راهی برای رتاثیر درجه حرارت بر عملکشایسته نیست در جیب خود قرنقش روزه داری در سالم و جمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاگر فقط مردم میفهمیدند کجهان ریز و درشتنخستین تمدن بشریارتباط متقابل با همه ی حیخواب سالم عامل سلامتیهوش مصنوعی در خدمت خلق وحاعتقاد اشتباه، نتیجه ی ندر آستانه ی موج پنجم کووییادگیری مهارت های جدید دبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱روزهای سختپیوند مغز و سر و چالشهای تومورهای ستون فقراتمرکز حافظه کجاستسلولهای ایمنی القا کنندهفرضیه ای جدید توضیح میدهآغاز مبهم آفرینشتاثیر رژیم گیاه خواری بر شش مرحله تکامل چشمنقطه ی رسیدن به قلهمنتظر زمان ایده آل نشوابزار بقا از نخستین همانجوسازی مدرنچرا حجم مغز گونه انسان درارزش حقیقی زبان قسمت سومخبر مهم تلسکوپ هابلهوش عاطفی قسمت دومبه نقاش بنگردرمان پوکی استخوانکل اقیانوس در یک ذرهبرخی اثرات مضر ویتامین دریواستیگمینپپوگستتوانایی مغز و دیگر اجزای مسمومیت دانش آموزان، قماسندرم سردرد به دلیل افت فقیچی ژنتیکیالکترودهای کاشتنیتبدیل سلولهای محافط به سضررهای شکر بر سلامت مغزنه به اعدامموسیقی نوابزار بقا از نخستین همانحفره در مغزنشانه های بیداری روحیاز انفجار بزرگ تا انفجار دفاع در برابر تغییر ساختهیچ کاری نکردن به معنی چیبهبود حافظه پس از رخدادهدرمان سرگیجه بدون نیاز بکنترل همجوشی هسته ای با هبررسی و اپروچ جدید بر بیمراه های جدید برای قضاوت رپرتوهای صادر شده از سیاهتکینگیمطالعه ای بیان میکند اهدسیاره ی ابلهانقدرت ذهنامیدی تازه در درمان سرطاتراشه ها روی مغزقدرت عشقامگا سه عامل مهم سلامتتراشه ی هوش مصنوعی در مغزعلم و ادراک فقط مشاهده ی نوار مغزی روشی مهم در تشخما انسانها چه اندازه نزدابزار بقای موجود زنده از حمله ویروس کرونا به مغزهمه چیز در زمان کنونی استاز تکینگی تا مغز از مغز تدو داروی جدید برای میاستهزینه ای که برای اندیشیدبیماری کروتز فیلد جاکوبدرک احساسات و تفکرات دیگکیهانِ هوشیارِ در حال یابعد از کرونارشد در سختی استآنان که در قله اند هرگز ختکامل ساختار رگهای مغزی مغز ناتوان از توجیه پیداساخت سلول عصبی حتی پس از لرزش ناشی از اسیب به عصبانرژی بی پایان در درون هرتصویر خورشید یا خود خورشعوارض ازدواج و بچه دار شدنوروز یا روز پایانیماده ای ضد التهابیابعاد بالاترحرکت چرخشی و دائمی کیهانهمراهی میاستنی با برخی ساز تکینگی تا مغز از مغز تدژا وو یا اشنا پنداریویتامین E در چه مواد غذایبیندیشدرد باسن و پا به دلیل کاهکاربرد روباتهای ريز، در تقلید مرحله ای نسبتا پیشزندگی فعال و مثبت روند آلآیا هوش مصنوعی زندگی بشرتاثیر نگاه ناظر هوشیار بمغز ابزار برتر بقاسختی ها رفتنی استمننژیتانسانیت در برابر دیگرانتغییرعصب سیاتیکچگونه هموساپينس بر زمین محدودیت درک انساناحساس گذر سریعتر زمانحس و ادراک قسمت نهمهوش مصنوعی و کشف زبان هایاز تکامل تا مغز، از مغز تدانش، یک انسان را ناسازگواقعیت و مجازبا خدا باشذهن خود را مشغول هماهنگیکشف جمجمه ای درکوه ایرهوتمایل زیاد به خوردن بستنزیر فشار کووید چه باید کرسردرد عروقی میگرنآیا تکامل و تغییرات ژنتیتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغزتان را در جوانی سیم کشمنابع انرژی از نفت و گاز ايا اراده آزاد توهم است یجنین مصنوعینگاه از بیرون مجموعهادراک ما درک ارتعاشی است هوش مصنوعی از عروسک بازی اساس انسان اندیشه و باور داروی جدید برای کاهش وزنرمز و رازهای ارتباط غیر کواکسن دیگر کرونا ساخته شبازخورد یا فیدبکگیاه بی عقل به سوی نور میتنهاییزبان و تکلم برخی بیماریهفناوری هوش مصنوعی نحوه خآپومورفین در پارکینسونتاثیر تغذیه بر سلامت رواشکل های متفاوت پروتئین هنقش ویتامین K در ترمیم اسمنبع هوشیاری کجاست قسمت ایندرالجهان هوشمندحس و ادراک سی و هفتمنابینایی در نتیجه ی گوشی هوش مصنوعی از عروسک بازی اصفهان زیبادر میان تاریکی و روشناییورزش و میگرنبحثی درباره هوش و تفاوتهرویاها از مغز است یا ناخوگشایش دروازه جدیدی از طرتو تغییر و تحولیسفر دشوار اکتشاففروتنی و غرورآزمون ذهنی گربه ی شرودینتاثیر درجه حرارت بر عملکشادی، پاداش انجام وظیفهنقش رژیم غذایی بر رشد و امنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاگر میدانی مصیبت بزرگتر جهان شگفت انگیزنخستین تصویر از سیاهچالهارتباط چاقی و کاهش قدرت بخواب سالم عامل سلامتی و یهوش مصنوعی درمانگر کامپیاعتماد به خوددر درمان بیماری مولتیپل یادگیری هوش مصنوعی، عمیقبرین نت به جای اینترنتروش مقابله مغز با محدودیپیوند اندام از حیوانات بتوهم فضای خالیمرکز خنده در کجای مغز استسلولهای بنیادی مصنوعی درفساد اقتصادی سیتماتیک درإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَتاثیر رژیم گیاهخواری بر ششمین کنگره بین المللی سنقطه ای بود و دگر هیچ نبومنحنی که ارتباط بین معرفابزار بقا از نخستین همانجامعه ی آسمانیچرا خشونت و تعصبارزش خود را چگونه میشناسخدا موجود استهوش عاطفی قسمت سومبه نقاش بنگردرمان پوکی استخوانکلمات بلند نه صدای بلندبرخی اختلالات عصبی مثانهریاضیات یک حس جدید استپایان، یک آغاز استتوازن مهمتر از فعالیت زیمسیر دشوار تکامل و ارتقاسوپاپ ها یا ترانزیستورهاقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصالگو نداشتیمتبر را بردارضعیف و قوینه بدبخت بلکه نادانموسیقی هنر مایع استابزار بقا از نخستین همانحق انتخابنظام مثبت زندگیاز بار خود بکاه تا پرواز دقیق ترین تصاویر از مغز اهیچ کس مانند تو نگاه نمیکبهداشت خوابدرمان سرگیجه بدون نیاز بکنترل جاذبهبررسی ژنها در تشخیص بیماراه پیروزی در زندگی چیستپرتوزایی از جسم سیاهتکامل فردی یا اجتماعیمعماری، هندسه ی قابل مشاسیاره ابلهانسیاره ابلهانقضاوت ممنوعاما شما از دید خفاش کور هتراشه ی بیولوژِیکعلم و روحنوار مغز، مفید و بی خطرما انسانها چه اندازه نزدابزار بقای موجود زنده از حمایت از طبیعتهمه چیز، ثبت می شوداز تکینگی تا مغز از مغز تدو سوی واقعیتهزینه سنگین انسان در ازابیماری گیلن باره و بیماردرک تصویر و زبان های مخلتکیست هیداتید مغزبعد از کرونارشد، رسیدن به یک هدف نیستآنزیم تولید انرژی در سلوتکامل شناخت انسان با کشفمغز و قلب در جنین موش مصنساخت شبکه عصبی مصنوعی با لرزش عضله یا فاسیکولاسیوانرژی تاریکتصویر در هم تنیدگی کوانتعید نوروز مبارکنورالژیماده، چیزی نیستاتفاق و تصادفحس متفاوتهمراهی نوعی سردرد میگرنیاز تکینگی تا مغز از مغز تدژاوو یا آشناپنداریویتامین کابیهوش کردن در جراحی و بیمدرد زانو همیشه نیاز به جرکاش شرف اجباری بود یا حتیتقلید از روی طبیعتزندگی هوشمند در خارج از زآیا هوش ارثی دریافتی از پتاثیر نگاه و مشاهده ناظر مغز از بسیاری حقایق می گرسرنوشتمنابع انرژي پاک سرچشمه حانسان، گونه ای پر از تضادتغییر الگوی رشد مغزی با زعضلانی که طی سخن گفتن چقدچگونه هوشیاری خود را توسمخچه فراتر از حفظ تعادلاحساسات کاذبحس و ادراک قسمت چهارمهوش مصنوعی یا حماقت طبیعاز تکامل تا مغز، از مغز تدائما بخوانواقعیت و انعکاسبا طبیعت بازی نکنذهن سالمکشف جدید تلسکوپ جیمز وبتمایز یا کشف یگانگیزیرفون داروی ضد ام اسسرطان کمیت گراییآیا جنین انسان، هوشمندی تاثیر گیاه خواری بر رشد ومغزتان را در جوانی سیمکشمنابع انرژی از نفت و گاز ای نعمت من در زندگیمجنگ هفتاد و دو ملت همه را حس و ادراک قسمت بیست و چهنگاه از دور و نگاه از نزدهوش مصنوعی از عروسک بازی استفاده از مغز، وزن را کمداروی جدید برای ای ال اسرمز گشایی از اتصالات مغزواکسن دیگری ضد کرونا از دبازسازي مغز و نخاع چالشی گیاه خواری و گوشت خوار کدتنهایی رمز نوآوری استزبان و شناخت حقیقت قسمت چفواید روزه داری متناوبآپومورفین در پارکینسونتاثیر حرکات چشم بر امواج شکل پنجم مادهنقش ژنتیک در درمان اختلامنبع هوشیاری کجاست قسمت ایا کوچک شدن مغزانسان الجهان هوشیارحس و ادراک- قسمت پنجاه و ناتوانی از درمان برخی ویهوش مصنوعی از عروسک بازی اصل بازخورددر مانهای کمر دردورزش بهترین درمان بیش فعبحثی درباره احساسات متفارویاهای پر رمز و حیرتی درپل جویی اصفهانتو جهانی هستی که خودش را سفرنامه سفر به بم و جنوب فرگشت و تکامل تصادفی محض آزمون ذهنی گربه شرودینگرتاثیر درجه حرارت بر عملکشب سیاه سحر شودنقش رژیم غذایی در رشد و امنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاگر نیروی مغناطیس نباشد جهانی که نه با یک رخداد و نخستین روبات های زنده ی جارتباط هوش ساختار مغز و ژخواب عامل دسته بندی و حفطهوش مصنوعی درخدمت خلق وحاعتماد به خوددر سال حدود 7 میلیون نفر یادگرفتن، آغاز حرکت است برای یک زندگی معمولیروش های صرفه جویی در ایجاپیوند اندام حیوانات به اتوهم فضای خالی یا توهم فضمرگ چیستسلام تا روشناییفشار و قدرتافت فشار خون ناگهانی در وتاثیر رژِیم غذایی بر میگصبور باشنقطه بی بازگشتمنشأ اطلاعات و آموخته ها ابزار بقا از نخستین همانجاودانگی مصنوعیچرا در مغز انسان، فرورفتاز فرد ایستا و متعصب بگذرخدا نور آسمان ها و زمین اهوش عاطفی قسمت ششمبه نادیدنی ایمان بیاوردرمان آرتروز با ورزش موضکلوزاپین داروی ضد جنونبرخی اصول سلامت کمرریتوکسیمابپاکسازی مغزتوسعه هوش مصنوعی قادر اسمسئول صیانت از عقیده کیسسوپاپ ها یا ترانزیستورهاقانون مندی نقشه ژنتیکی مالگو و عادت را بشکن و در اتحریک عمقی مغزطلوع و حقیقتنه جنگ و نه خونریزیمیهمانهای ناخوانده عامل ابزار بقا از نخستین همانحقیقت قربانی نزاع بین بی نظریه ی تکامل در درمان بیاز بحث های کنونی در ویروسدل به دریا بزنهیچ کس حقیقت را درون مغز بوزون هیگز چیستدرمان سرگیجه بدون داروکندر در بیماریهای التهاببررسی بیماری التهابی رودراه انسان شدن، راه رفتن وپرسش و چستجو همیشه باقی اتکامل مادی تا ابزار هوشممعنی روزهپرسشگری نامحدودتکامل مداوممعادله ها فقط بخش خسته کنسیب یکسان و دیدگاه های متقطار پیشرفتامروز دانش ژنتیک هیچ ابهتربیت کودکان وظیفه ای مهعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهنوار مغز، ترجمه ی فعالیت ما اکنون میدانیم فضا خالابزار بقای موجود زنده از حوادث روزگار از جمله ویرهمه ی سردردها بی خطر نیستاز تکینگی تا مغز از مغز تدولت یا گروهکهزاران سال چشم های بینا وبیماری آلزایمر، استیل کودرک حقیقت نردبان و مسیری کیست کلوئید بطن سومبعد از کرونا دلخوشی بیهوز گهواره تا گورآواز خواندن در قفس، نشانتکامل، نتیجه ی برنامه ریمغز و اخلاقساخت شبکه عصبی با الفبای لزوم گذر انسان از حدها و انرژی تاریک که ما نمی توتصویر زیبا از سلولعامل کلیدی در کنترل کارآنوسانات کوانتومی منبع ماماده، چیزی بیش از یک خلا اتوبان اطلاعات و پلِ بینحس چشایی و بویاییهندسه ی پایه ایاز تکینگی تا مغز از مغز تدگرگونی های نژادی و تغییویتامین کا و استخوانبیهوشی در بیماران دچار ادردهای سال گذشته فراموش کتاب گران و پرهزینه شد ولتقلید از طبیعتزندگی و داراییآیا هوش سریعی که بدون احستاثیر نگاه انسان بر رفتامغز به تنهایی برای فرهنگ سریع دویدن مهم نیستمنابع انرژی از نفت و گاز انعطاف پذیری مکانیسمی علتغییر دیگران یا تغییر خوغم بی پایانچگونه واکسن کرونا را توزمخچه ، فراتر از حفظ تعادلاخلاق و علوم اعصابحس و ادراک قسمت نوزدهمهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تکامل تا مغز، از مغز تداروهای مصرفی در ام اسواقعیت تقویت شدهبالاترین هدف از دولتکشتن عقیده ممکن نیستتمدن قدیمی ای در جنوب ایرزیرک ترین مردمسرعت فکر کردن چگونه استآیا جهان ذهن و افکار ما متاثیر گیاه خواری بر رشد ومغط یک گیرنده استمنابع بی نهایت انرژی در دای همه ی وجود منجنگ و تصور از جنگحس و ادراک قسمت بیست و یکنگاه از درون قفس یا بیرونهوش مصنوعی از عروسک بازی استفاده از نظریه ی تکامل داروی جدید برای دیابترمز پیشرفت تواضع است نه طواکسن سرطانبحتی علمی درباره تمایل بگیرنده باید سازگار با پیتنبیه چقدر موثر استزبان و شناخت حقیقت قسمت افیلمی بسیار جالب از تغییآب زندگی است قسمت چهارمتاثیر دوپامین و سروتونینشکرگزار هر چیزی باش که دانقش گرمایش آب و هوا در هممنبع هوشیاری کجاست قسمت ایا این جمله درست است کسیجهان های بسیار دیگرحس و ادراک- قسمت بیست و پناتوانی در شناسایی چهره هوش مصنوعی از عروسک تا کماصل در هم تنیدگی و جهانی در محل کار ارزش خودت را بورزش در کمر دردبحثی درباره احساساتی غیررویای شفافپل خواجو اصفهانتو جدای از کیهان نیستیسفرنامه سفر به بم و جنوب فراموش کارها باهوش تر هسآزادی عقیده، آرمانی که تتاثیر درجه حرارت بر عملکشبیه سازی میلیون ها جهان نقش زنجبیل در جلوگیری از منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاگر نعمت فراموشی نبود بسجهانی که از یک منبع، تغذینرمش های مفید برای درد زاارتباط پیوسته ی جهانخودآگاهی و هوشیاريهوش مصنوعی ساخته هوش طبیاعتماد بی مورددر عید نوروز مراقب تصادف یادآوری خواب و رویابرای پیش بینی آینده مغز دروش هایی برای کم کردن اضطپیوند سر آیا ممکن استتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)مرگ و میر پنهانسلاح و راهزنیفضا و ذهن بازافت هوشیاری به دنبال کاهتاثیر سلامت دستگاه گوارشصبر لازمه ی پیروزی استنمیتوان با بیرون انداختنمنشاء کوانتومی هوشیاری اابزار بقا از نخستین همانجایی برای یاد گرفتن باقی چرا ذرات بنیادی معمولاً از مخالفت بشنوخدا بخشنده است پس تو هم بهوش عاطفی بیشتر در زنانبه هلال بنگردرمان ام اس(مولتیپل اسکلکلید نزدیک و نگاه تو بر فبرخی اطلاعات روانشناسی مریسدیپلام تنها داروی تایپارادوکس ها در علمتوسعه برخی شغل ها با هوش مسئولیت جدیدسوپاپ ها یا ترانزیستورهاقانون گذاری و تکاملالگوی بنیادین و هوشیاریتحریک عمقی مغز در آلزایمطلای سیاهچه زیاد است بر من که در ایمیوتونیک دیستروفیابزار بقا از نخستین همانحقیقت آنطور نیست که به نظنظریه ی تکامل در درمان بیاز تلسکوپ گالیله تا تلسکدلایلی که نشان میدهد ما بهیچ اندر هیچبوزون هیگز جهان را از متلدرمان سرطان با امواج صوتکندر علیه سرطانبررسی سیستم تعادلی بدن اراه بی شکستآلودگی هوا چالش قرن جدیدتکامل چشممعجزه های هر روزهسیر آفرینش از روح تا مغز قطره قطرهانفجار و توقف تکاملی نشاترجمه ای ابتدایی از اسراعلم به ما کمک میکند تا مونوار عصب و عضلهما از اینجا نخواهیم رفتابزار بقای موجود زنده از حکمت الهی در پس همه چیزهمه جا خیر بکاراز تکینگی تا مغز از مغز تدوچرخه در کاهش دردهای کمهستي مادي ای که ما کوچکتربیماری الزایمردرک دیگرانکپسول ژری لاکتبعد از کرونا دلخوشی بیهوزمین در برابر عظمت کیهانآینه در اینهتکثیر سلول در برابر توقف مغز و اخلاقساختن آیندهلزوم سازگاری قانون مجازاانرژی خلا ممکن استتصویر زیبای اصفهانعادت همیشه خوب نیستنوشیدن چای برای مغز مفید ماست مالیاتوسوکسیمایدحس و ادراک (قسمت اول )هندسه ی رایج کیهاناز تکینگی تا مغز از مغز تدانش قدرت استویتامین کا در سبزیجاتبیوگرافیدردی که سالهاست درمان نشکتاب زیست شناسی باورتقویت استخوان در گرو تغذزندگی بی دودآیا هشیاری کوانتومی وجودتاثیر نگاه انسان بر رفتامغز بیش از آنچه تصور میشوسریعترین کامپیوتر موجودمنابع انرژی از نفت و گاز اهرام مصر از شگفتی های جهتغییر دادن ژنها آیا روزی غم بی پایانچگونه آن شکری که می خوریممخچه ابزاري که وظیفه آن فاخلاق پایه تکامل و فرهنگحس و ادراک قسمت هفتمهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تکامل تا مغز، از مغز تداروهای ام اسواقعیت خلا و وجود و درک مباهوش ترین و با کیفیت تریگل خاردار، زیباستتمدن پیشرفته ی پیشینیانزیست شناسی کل در جزء فراکسطح آگاهی، رخدادهای زندگآیا جهش های ژنتیکی، ویروتاثیر گیاه خواری بر رشد ونفرت، اسیب به خود استمنابع جدید انرژیای آنکه نامش درمان و یادشجنگ داده هاحس و ادراک قسمت بیست و دونگاه از درون مجموعه با نگهوش مصنوعی از عروسک بازی استفاده از هوش مصنوعی در داروی جدید ضد میگرنرمز بقای جهش ژنتیکیواکسن سرطانبحث درباره پیدایش و منشا گالکانزوماب، دارویی جدیتهدیدهای هوش مصنوعیزبان و شناخت حقیقت قسمت دفیروز نادریآب زندگی است قسمت هفتمتاثیر دپاکین بر بیماری مشکست حتمینقش پیش زمینه ها و اراده منبع هوشیاری کجاست قسمت ایا ابزار هوشمندی یا مغز جهان هایی در جهان دیگرحس و ادراک- قسمت شصت و چهنادیدنی ها واقعی هستندهوش مصنوعی از عروسک تا کماصل علت و تاثیردر چه مرحله ای از خواب ، روزن حقیقی معرفت و شناختبخش فراموش شده ی حافظهروان سالمپلاسمای غالبتو دی ان ای خاص ميتوکندريسفرنامه سفر به بم و جنوب فراموشی همیشه هم بد نیستآزار دیگری، آزار خود استتاثیر درجه حرارت بر عملکشبیه سازی سیستم های کواننقش زبان در سلطه و قدرت امنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاگر نعمت فراموشی نبود بسجهانی در ذهننرمش های مفید در سرگیجهارتباط انسانی، محدود به خودآگاهی و هوشیاريهوش مصنوعی، اتفاقات و تحاعتیاد و تلاش های درمانی درمان نگهدارنده ی اعتیادیاری خدا نزدیک استبرای اولین بار دانشمندانروش هایی برای جلوگیری از پیوند سر، یکی از راه حلهاتوهم چیستمرگ و میر بسیار بالای ناشسلسله مباحث هوش مصنوعیفضای قلب منبع نبوغ استافتخار انسانتاثیر عصاره تغلیظ شده گیصبر و واقعیتنمیتوان بر سیاه سیاه نوشمهمان ناخواندهابزار بقا از نخستین همانجایی خالی نیستچراروياها را به یاد نمی آاز نخستین همانند سازها تخدای رنگین کمانهوش عاطفی در زنان بیشتر ابه کدامین گناه کشته شدنددرمان تومورهای مغزی با اکلام و زبان، گنجینه ای بسبرخی بیماری ها که در آن بریشه های مشترک همه ی موجوپاسخ گیاهان در زمان خوردتوصیه های سازمان بهداشت مسئولیت در برابر محیط زیسوخت هیدروژنی پاکقانون جنگلالگوبرداری از طبیعتتداوم مهم است نه سرعتطوفان فقر و گرسنگی و بی سنه عدم مطلق بلکه عدم با قمیگرن و پروتئین مرتبط با ابزار بقا از نخستین همانحقیقت افرادنظریه ی تکامل در درمان بیاز تلسکوپ گالیله تا تلسکدنیا فریب و سرگرمیهیچگاه از فشار و شکست نتربی نهایت در میان مرزهادرمان ضایعات نخاعیکوچ از محیط نامناسببررسی علل کمر درد در میانرابطه تشنج و اوتیسمآلودگی هوا و ویروس کروناتکامل و ارتقای نگاه تا عممعجزه ی چشمسیستم تخلیه ی مغز بینشی نلمس کوانتومیانقراض را انتخاب نکنیدترس و آرمان هاعلم بدون توقفنوار عصب و عضلهما اشیا را آنطور که هستندابزار بقای موجود زنده از حافظه میتواند بزرگترین دهمیشه چیزی برای تنهایی داز تکینگی تا مغز از مغز تدوچرخه سواری ورزشی سبک و هستی ما پس از شروعی چگال بیماری ای شبیه آلزایمر و درک درست از خود و هوشیاریکامپیوتر سایبورگتفکر قبل از کارزمین زیر خلیج فارس تمدنی آیندهتأثیر نیکوتین سیگار بر ممغز و سیر تکامل ان دلیلی ساختن آینده، بهترین روش لزوم سازگاری قانون مجازاانرژِی برای ایجاد اضطرابتصویربرداری فضاپیمای آمعادت کن خوب حرف بزنینوعی سکته مغزی ، وحشتناک ماست مالی با هوش انسانیاتصال مغز و کامپیوترحس و ادراک (قسمت دوم )هندسه بنیادیناز تکینگی تا مغز از مغز تدانش محدود به ابعاد چهارویتامین بی 12 در درمان دردبیوگرافیدرس گرفتن از شکست هاکتاب طبیعت در قالب هندسهتقویت حافظه یا هوش مصنوعزندگی در جمع مواردی را برآیا واکنش های یاد گرفته وتاثیر ویتامین دی بر بیمامغز برای فراموشی بیشتر کسرگیجه از شایعترین اختلامنابع انرژی از نفت و گاز اولویت بندی ها کجاستتغییر زودتر اتصالات مغزیغیرقابل دیدن کردن مادهچگونه انتظارات بر ادراک مخچه تاثیر گذار بر حافظهاختلاف خانوادگی را حل کنحس و ادراک قسمت هفدهمهوش مصنوعی الفاگواز تکامل تا مغز، از مغز تداروهای تغییر دهنده ی سیذهت را روی چیزهای مفید متوالزارتان داروی ضد فشار باور و کیهان شناسیگل درون گلدانتمدن بشری و مغز اخلاقیزیست شناسی باور حقیقت یا سعی کن به حدی محدود نشویآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقاشی هایی با بوی گذشته یمناطق خاص زبان در مغزایمپلانت مغزیجنبه های موجی واقعیتحس و ادراک قسمت بیست و سونگاه حقیقی نگاه به درون اهوش مصنوعی از عروسک بازی استفاده از انرژی خلاداروی جدید ضد الزایمررمز جهانواکسن ضد اعتیادبحثي درباره هوش و تفاوتهگام کوچک ولی تاثیرگذارتو یک معجزه ایزبان و شناخت حقیقت قسمت سفیزیک مولکولها و ذرات در آب زندگی است قسمت اولتاثیر داروهای ضد التهاب شگفت نیست من عاشق تو باشمنقش آتش در رسیدن انسان بهمنبع هوشیاری کجاست قسمت ایا بیماری ام اس (مولتیپجهان یکپارچهحساسیت روانی متفاوتنادانی در قرن بیست و یکم،هوش مصنوعی از عروسک تا کماصل عدم قطعیت از کوانتوم در ناامیدی بسی امید استوزوز گوشبخش های تنظیمی ژنومروبات ها قول میدهندپمبرولیزوماب در بیماری چتو در میانه ی جهان نیستی سفرنامه سفر به بم و جنوب فراموشی و مسیر روحانیآسيب میکروواسکولاریا آستاثیر درجه حرارت بر عملکشبکه های مصنوعی مغز به درنقش زبان در سلطه و قدرت امنبع هوشیاری کجاست؟(قسماگر با مطالعه فیزیک کوانجهان، تصادفی نیستنرمش های موثر در کمردردارتباط از بالا به پایین مخودت را از اندیشه هایت حفهوش احساسیاعتیاد را به دور بیندازدرمان نابینایان آیا ممکنژن همه چیز نیستبرای تمدن سازی، باید در بروش هایی ساده برای کاهش اپیوندهای پیچیده با تغییرتوهم و خیالمرگ و سوال از قاتلسلطان جنگل یا صاحب ملکوتقفس ذهنافراد آغاز حرکت خودشان رتاریک ترین بخش شبصبر بسیار بایدنمای موفقیتمهندسی ژنتیک در حال تلاش ابزار بقا از نخستین همانجاذبهچراروياها را به یاد نمی آاز نخستین همانند سازها تخدایی که ساخته ی ذهن بشر هوش عاطفی در زنان بیشتر ابه امید روزهای بهتردرمان تشنجکلام، در تحولی شگفت آور ببرخی بیماری های خاص که بدریشه های مشترک حیاتپختگی پس از چهل سالگي به توصیه های غیر دارویی در سمستند جهان متصلسودمندی موجودات ابزی بر قانون جنگلالتهاب شریان تمپورالتداخل مرزها و صفات با بینطوفان زیبایینهایت معرفت و شناخت درک عمیگرن و خوابابزار بقا از نخستین همانحقیقت انساننظریه ی ریسماناز تکنیکی تا مغز از مغز تدنیا مکانی بسیار اسرارآمهیپرپاراتیروئیدیسمبی هیچ می ایی و بی هیچ میردرمانهای بیماری پارکینسکوچک شدن مغز از نئاندرتابرطرف کردن خشونت را از خارادیوی مغز و تنظیم فرکانراز تغییرآلودگی هوا و پارکینسونتکامل و ریشه ی مشترک خلقتمعجزه ی علمسیستم تعادلی بدنلووفلوکساسینانواع سکته های مغزیتسلیم شدن از نورون شروع معلم در حال توسعهنوار عصب و عضلهما به جهان های متفاوت خودابزار بقای موجود زنده از حافظه های کاذبهمیشه چشمی مراقب و نگهبااز تکینگی تا مغز از مغز تدوپامین قابل حل در آبهشت توصیه برای کاستن از دبیماری ای شبیه ام اس مولتدرک عمیق در حیواناتکاهش مرگ و میر ناشی از ابتفکر ترکیبی در هوش مصنوعزمان چیستآینده ی انسان در فراتر ازتأثیر نگاه انسان بر رفتامغز کوانتومیساختار فراکتال وجود و ذهلزوم عدم وابستگی به گوگل انسولینتصور ما ازمشکلات و واقعیعادت کردن به نعمتنیکولا تسلاماشین دانشاثر مضر مصرف طولانی مدت رحس و ادراک قسمت 67هندسه در پایه ی همه ی واکاز تکینگی تا مغز از مغز تدانش بی نهایتویتامین بی هفدهبیان ژن های اسکیزوفرنی ددست و پا زدن در سایه؟کتاب، سفری به تاریختقویت سیستم ایمنیزندگی در سیاهچالهآیا یک، وجود داردتاثیر ویروس کرونا بر مغز مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟منابع انرژی از نفت و گاز اولین قدم شناخت نقص های ختغییر عمودی سر انسان از پغرور و علمچگونه به سطح بالایی از هومخاطب قرار دادن مردم، کااختلال خواب فرد را مستعد حس و ادراک قسمت هجدهمهوش مصنوعی از عروسک های باز تکامل تا مغز، از مغز تداروهای ضد بیماری ام اس وذخیره ی شگفت انگیز اطلاعواکنش های ناخودآگاه و تقباید از انسان ترسیدگل زندگیتمدن زیر آبزیست، مرز افق رویداد هستشلیک فراموشیآیا خداباوری محصول تکاملتاثیر گیاه خواری بر رشد وچقدر به چشم اعتماد کنیممناطق خاصی از مغز در جستجایمپلانت مغزی و کنترل دو جنسیت و تفاوت های بیناییحس و ادراک قسمت بیستمنگاه دوبارههوش مصنوعی از عروسک بازی استفاده از سلول های بنیاداروی سل سپترمز جهان خاصیت فراکتالواکسن علیه سرطانبحثی جالب درباره محدودیتگامی در درمان بیماریهای تو یک جهان در مغز خودت هسزبان جانسوزفیزیک هوشیاریآب زندگی است قسمت دومتاثیر داروی ضد تشنج سدیم شگفت انگیز بودن کیهاننقش انتخاب از طرف محیط، نمنبع هوشیاری کجاست قسمت53ایا بدون زبان میتوانیم تجهان یکپارچهخفاش کور و انسان بینا؟نازوکلسینهوش مصنوعی از عروسک تا کماصل، روان و نفس استدر هم تنیدگی مرزها و بی موسواس، بیماری استبخش بزرگی حس و ادراک ما اروبات های ریز در درمان بیپنج اکتشاف شگفت آور در موتوقف؛ شکستسفری به آغاز کیهانفراموشی آرمانآسیب ها ناشی از آلودگی هوتاثیر درجه حرارت بر عملکشبکیه های مصنوعینقش سجده بر عملکرد مغزمنبع هوشیاری کجاست؟(قسماگر تلاش انسان امروز براجهش های ژنتیکی مفید در سانرمشهای مهم برای تقویت عارتباط بین هوش طبیعی و هوخودروهای هیدروژنیهوش احساسیاعداد بینهایت در دنیای مدرمان های اسرار آمیز در آژن همه چیز نیستبرای خودآگاه بودن تو بایروش جدید تولید برقپیوندی که فراتر از امکانتوهم وجودمرگ انتقال است یا نابود شسم زنبور ، کلیدی برای وارقفس را بشکنافراد بی دلیل دوستدار تو تاریکی من و تو و گرد و غباصد قدح، نفتاده بشکستنمایش تک نفرهمهندسی بدنابزار بقا از نخستین همانجاذبه و نقش آن در شکلگیریچراغ های متفاوت و نور یکساز نخستین همانند سازها تخدایا جز تو که را دارمهوشمندی کیهانبه بالا بر ستارگان نگاه کدرمان جدید ALSکلرال هیدرات برای خوابانبرخی توجهات در ببمار پاررژیم های غذایی و نقش مهم پدیده خاموش روشن در پارکتوصیه هایی در مصرف ماهیمشکل از کجاستسی و سه پل اصفهانقانونمندی و محدودیت عالمامواجی که به وسیله ی ماشیترقی واقعی یا شعار ترقیطولانی ترین شبنهایت در بی نهایتمیگرن و روزه داریابزار بقا از نخستین همانحقیقت اشیانظریه تکامل در درمان بیماز تکینگی تا مغز و از مغز دنیای شگفت انگیز کوانتومهاوکينگ پیش از مرگش رسالبی ذهن و بی روحدرماندگی به دلیل عادت کرکوچکی قلببزرگ فکر کنکوچکترین چیز یک معجزه اسبزرگ شدن مغز محدود به دورراست دستی و چپ دستیآلزایمرتکامل ابزار هوش ، راه پر معجزه ی علم در کنترل کرونسیستم دفاعی بدن علیه مغز لوب فرونتال یا پیشانی مغانیس بی کسانتست نوار عصب و عضلهعلم راهی برای اندیشیدن انوار عصب و عضله مهم در تشما با کمک مغز خود مختاريمابزار بقای موجود زنده از حافظه و اطلاعات در کجاست همیشه اطمینان تو بر خدا باز تکینگی تا مغز از مغز تدورترین نقطه ی قابل مشاهو هر کس تقوای خدا پیشه کنبیماری اسپینال ماسکولار درگیری قلب در بیماری ویرکاهش التهاب ناشی از بیماتفکر خلا ق در برابر توهم زمان و مکان، ابعاد کیهان آینده ی علم و فیزیک در60 ثتأثیر شیرینی های حاوی لومغز آیندگان چگونه است ؟ساختار شبکه های مغزی ثابمقاومت به عوارض فشار خون انسولین هوشمندتصور از زمان و مکانعادت بد را ترک کننیاز به آموزش مجازی دیجیمبانی ذهنی سیاه و سفیداثرات فشار روحی شدیدحس و ادراک قسمت 74هندسه زبانِ زمان استاز تکینگی تا مغز- از مغز دانشمندان موفق به بازگردویتامین دی گنجینه ای بزربیان حقیقتدست کردن در گوشکتابخانهتلقین اطلاعات و حافظهزندگی زمینی امروز بیش از آیا کیهان می تواند یک شبیتاثیر ژنها بر اختلالات خمغز بزرگ چالش است یا منفعمنابع انرژی از نفت و گاز اولین مورد PML به دنبال تکتغییرات منطقه بویایی مغزغربال در زندگیچگونه باغبانی باعث کاهش مدل همه جانبه نگر ژنرالیاختلال در شناسایی حروف و حس و ادراک قسمت هشتمهوش مصنوعی از عروسک های باز تکامل تا مغز، از مغز تداروی فامپیریدین یا نورلذره ی معین یا ابری از الکواکنش به حس جدیدبابا زود بیاگلوله ی ساچمه ایتمدنی قدیمی در شمال خلیج زاویه نگاه ها یکسان نیستشلیک فراموشیآیا دلفین ها می تواند از تاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش قهوه در سلامتیمنبع هوشیاری کجاست قسمت ایمپلانت مغزی کمک میکند جنسیت و تفاوت های بیناییحس و ادراک قسمت دهمنگاهی بر قدرت بینایی دراهوش مصنوعی از عروسک بازی استفاده از سلول های بنیاداروی ضد چاقیرنگ کردن، حقیقت نیستواکسنی با تاثیر دوگانه ابحثی در مورد نقش ویتامين گامی در درمان بیماریهای تو کجای جهانیزبان ریشه هایی شناختی اسفیزیک و هوشیاریآب زندگی است قسمت سومتاثیر درجه حرارت بر مغزشگفت زده و حیران باشنقش اتصالات بین سلولهای منبع هوشیاری کجاست؟ (قسمایا تکامل هدفمند استجهان کنونی و مغز بزرگتریخفاش با شیوع همه گیری جدینباید صبر کرد آتش را بعد هوش مصنوعی از عروسک تا کماصلاح خطا با رفتن بر مسیردر هم تنیدگی کوانتومییک پیام منفرد نورون مغزی بخش بزرگتر کیهان ناشناختروبات کیانپول و شادیتولید مولکول جدید توسط هسقوط درون جاذبه ای خاص، چفرایند پیچیده ی خونرسانیآسیب روانی شبکه های اجتمتاثیر درجه حرارت بر عملکشباهت مغز و کیهاننقش غذاها و موجودات دريامنبع هوشیاری کجاست؟(قسماگر خواهان پیروزی هستیجهش های ژنتیکی غیر تصادفچرا ماشین باید نتایج را پارتباط شگفت مغز انسان و فخورشید مصنوعیهوش بشری تهدید برای بشریبقا با سازگارترین فرد اسدرمان های بیماری آلزایمرژن هوش و ساختارهای حیاتی برای رشد، باید از مسیر خطروش صحبت کردن در حال تکامپیوستگی همه ی اجزای جهانتوهم وجودمرگ تصادفیسماگلوتید داروی کاهش دهنقله برای دیدن نه برای به افزایش قدرت ادراکات و حستاریکی و نورصدای بم با فرکانس پایین، چند نرمش مفید برای کمردرمهربانی، شرط موفقیتابزار بقا از نخستین همانجبران از دست رفته هانزاع بین جهل و علم رو به پاز نخستین همانند سازها تخرما منبع بسیار خوب آنتی هوشیاری و وجودبه بالاتر از ماده بیندیشدرمان جدید میگرن با انتی کم کردن کالری روشی سودمنبرخی توصیه ها برای واکسیرژیم های غذایی و نقش مهم پروژه ی ژنوم انسانیتوضیحی ساده در مورد هوش ممشکلات نخاعیسیلی محکم محیط زیست بر انقارچ بی مغز در خدمت موجودامیوتروفیک لترال اسکلروتروس جریان انرژیطی یکصد هزار سال اخیر هرچنهادینه سازی فرهنگ اختلامیگرن سردردی ژنتیکی که بابزار بقا از نخستین همانحقیقت تنها چیزی است که شانظریه تکامل در درمان بیماز تکینگی تا مغز از مغز تدنیایی پر از سیاهچاله هاوکينگ پیش از مرگش رسالبی سوادی در قرن 21درها بسته نیستدرهای اسرارآمیز و پوشیدهکووید نوزده و خطر بیماری بزرگ شدن تقریبا ناگهانی رجزخوانی هایی که امروز بآملودیپین داروی ضد فشار تکامل تکنولوژیمعجزه در هر لحظه زندگیسکوت و نیستیلوتیراستامانگشت ماشه ایتست آر ان اس دز میاستنی گعلم ساختن برج های چرخاننوار عصب و عضله تعیین محلما بخشی از این جهان مرتبطابزار بقای موجود زنده از حافظه و اطلاعات در کجاست همیشه به آنچه داری، خوشناز تکینگی تا مغز از مغز تديدن با چشم بسته در خواب وفور و فراوانیبیماری اضطراب عمومیدرگیری مغز در بیماری کویکاهش حافظه هرچند فرایندیتفاوت مغز انسان و میمون هزمان و گذر آن سریع استآینده با ترس جمع نمیشودتئوری تکامل امروز در درممغز اندامی تشنه ی انرژی اسادیسم یا لذت از آزار دادمقایسه رقابت و همکاریانسان قدیم در شبه جزیره عتصادف یا قوانین ناشناختهعادت دادن مغز بر تفکرچیز جدید را بپذیرمباحث مهم حس و ادراکاثرات مفید قهوهحس و ادراک قسمت 75هندسه، نمایشی از حقیقتاز تکینگی تا مغز- از مغز دانشمندان نورون مصنوعی سویروس مصنوعیبیداری و خواب کدام بهتر ادست آسمانکجای مغز مسئول پردازش تجتلاش ها برای کشف منابع جدزندگی زودگذرسرگردانیآیا گذشته، امروز وآینده تاثیر کلام در آیات کلام بمغز بزرگ چالشهای پیش رومنابع انرژی از نفت و گاز اولین مورد پیوند سر در انتغییرات مغز پس از 40 سالگیمقالاتچگونه تکامل مغزهای کنونیمدل هولوگرافیک ژنرالیزهاختلال در شناسایی حروف و حس و ادراک قسمت هشتاد و نهوش مصنوعی از عروسک های باز تکامل تا مغز، از مغز تداروی لیراگلوتیدذرات کوانتومی زیر اتمی قواکسن های شرکت فایزر آمرباد و موجگلوئونتمرکز و مدیتیشنزاوسکا درمان گوشرشنا در ابهای گرم جنوب نیاآیا دلفین ها میتوانند باتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش مهاجرت در توسعه نسل امنبع هوشیاری کجاست قسمت ایمپلانت نخاعی میتواند دجهل مقدسحس و ادراک قسمت دوازدهمنگاهی بر توانایی اجزاي بهوش مصنوعی از عروسک بازی استفاده از سلول های بنیاداروی ضد چاقیرنگین کمانوابستگی یعنی قلادهبحثی در مورد نقش کلسیم و گاهی لازم است برای فهم و تو کز محنت دیگران بی غمیزبان شناسی مدرن در سطح سلفیزیک آگاهیآب، زندگی است(قسمت پنجم)تاثیر درجه حرارت بر عملکشگفتی های نقشه ی ژنتیکینقش تیروئید در تکامل مغزمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتایجاد احساساتجهان کاملی در اطراف ما پرخلا، حقیقی نیستنبرو و انرژی مداومهوش مصنوعی از عروسک تا کماصول انجام برخی نرمش ها ددر هم تنیدگی کوانتومی و پیک پیشنهاد خوب برای آسان بخش دیگری در وجود انسان هروح و آب حیاتپول و عقیدهتولید مثل اولین ربات های مدل های ریز مغز مینی برینسلول های مغزی عامل پارکیفرایند تکامل و دشواری هاآسیب عصب پا به دنبال اعتیتاثیر درجه حرارت بر عملکشباهت مغز با کیهان مادینقش غذاها و موجودات دريامنبع هوشیاری کجاست؟(قسماپل ویژن پرو در تشخیص بیمجهش های بیماری زا، معمولچرا مردم با زندگی میجنگنارتباط شگفت انگیز مغز انخوش قلبی و مهربانیهوش در طبیعتبقا در ازای بیماریدرمان های بیماری اس ام ایژن یا نقشه توسعه مغز و نقبرای زندگی سالم، یافتن تروشهای نو در درمان دیسک بپیام های ناشناخته بر مغز توهم بی خداییمرگی وجود نداردسندرم کووید طولانیقله سقوطافزایش مرگ و میر سندرم کوتاریکی خواهد ترسیدصرع و درمان های آنچند جهانیموفقیت هوش مصنوعی در امتابزار بقا از نخستین همانجدا کردن ناخالصی هانزاع بین علم و نادانی رو از نشانه ها و آثار درک شدخسته نباشی باباهوشیاری و افسردگیبه جای محکوم کردن دیگران درمان جدید کنترل مولتیپلکمالگرایی دشمن پیشرفتبرخی درمان های Spinal Muscular Atرژیم ضد التهابیپروژه ی ژنوم انسانیتیوتیکسن داروی ضد جنونمشکلات بین دو همسر و برخیسینوریپا داروی ترکیبی ضدقبل از آغازامید نیکو داشته باش تا آنتری فلوپرازینطبیعت موجی جهانچهار میلیارد سال تکامل بمیگرن شدید قابل درمان اسابزار بقا از نخستین همانحقیقت خواب و رویانظریه تکامل در درمان بیماز تکینگی تا مغز از مغز تدنیا، هیچ استهدف یکسان و مسیرهای مختلبی شرمیهدف یکسان، در مسیرهای متبی عدالتی در توزیع واکسن درون قفس یا بیرون از آنکودک هشت ساله لازم است آدبزرگترین خطایی که مردم مرحم مصنوعیآموزش نوین زبانتکامل جریان همیشگی خلقتمعرفت و شناختسکوت، پر از صدالوزالمعده(پانکراس)مصنوعانگشت نگاری مغز نشان میدتشنچ پانایوتوپولوس تشنج علایم کمبود ویتامین E را نوبت کودکانما تحت کنترل ژنها هستیم یابزارهای پیشرفته ارتباط حافظه و اطلاعات در کجاستهمیشه داناتر از ما وجود داز تکینگی تا مغز از مغز تدی متیل فومارات(زادیوا)(وقاحت و تمسخر دیگرانبیماری بیش فعالیدرگیری مغز در بیماران مبکاهش دوپامین عامل بیماریتفاوت ها و تمایزها کلید بزمان و صبرآیا فراموشی حتمی استتئوری تکامل در پیشگیری و مغز انسان ایا طبیعتا تماسازگاری با محیط بین اجزامقابله ی منطقی با اعتراضانسان میوه ی تکاملتضادهای علمیعارضه جدید ویروس کرونا سچیزی منتظر شناخته شدنمبتکران خودشکوفااثرات مفید روزه داریحس و ادراک قسمت 78هنر فراموشیاز تکینگی تا مغز- از مغزتدانشمندان یک فرضیه رادیکویروس های باستانی، مغز مبیست تمرین ساده برای جلودست بالای دستکرونا چه بر سر مغز می آورتلاش های جدید در ALSزندگی سلول در بدن، جدای اسربازان ما محققا غلبه می آیا پیدایش مغز از روی تصاتاثیر کپسول نوروهرب بر نمغز بزرگ و فعال یا مغز کومنابع انرژی از نفت و گاز اولین هیبرید بین انسان و تغییرات آب و هوایی که به تاثیر ویتامین دی بر بیماچگونه جمعیت های بزرگ شکل مدل هولوگرافیک تعمیم یافاختلالات مخچهحس و ادراک قسمت هشتاد و شهوش مصنوعی از عروسک بازی از خود رها شوداروی تشنجی دربارداریذرات کوانتومی زیر اتمی قواکسن کووید 19 چیزهایی که باد غرور و سر پر از نخوت وگمان میکنی جرمی کوچکی در تمرکز بر هدفزبان فرایند تکاملی برای ALS نگاهی کامل بر بیماری وشناخت و معرفت، و نقش آن دآیا دست مصنوعی به زودی قاتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش میدان مغناطیسی زمین منبع هوشیاری کجاست قسمت ایمان به رویاجهان فراکتالحس و ادراک قسمت سومنگاهت را بلند کنهوش مصنوعی از عروسک بازی استفاده از سلول های بنیاداروی ضد تشنج با قابليت ترهبر حقیقیواسطه ها د رمسیر ایجاد مغبحثی در مورد حقیقت فضا و گاهی مغز بزرگ چالش استتو پیچیده ترین تکنولوژی زبان شناسی نوین نیازمند فیزیکدانان ماشینی برای تآتاکسی فریدریشتاثیر درجه حرارت بر عملکشگفتی های زنبور عسلنقش حفاظتی مولکول جدید دمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتایران بزرگجهان پیوستهادغام میان گونه های مختلخلا، خالی نیستهوش مصنوعی از عروسک تا کماصول توسعه ی یک ذهن کاملدر هم تنیدگی کوانتومی و دیک آلل ژنتیکی که از نئاندبخشیدن دیگران یعنی آرامشروح در جهانی دیگر استپوست ساعتی مستقل از مغز دتولید یا دریافت علممدیون خود ناموجودسلول های بنیادیفرایند حذف برخی اجزای مغآسانی موفقیتتاثیر درجه حرارت بر عملکشباهت های ریشه ای چند بیمنقش غذاها و موجودات دريامنبع هوشیاری کجاست؟(قسماپی ژنتیکجهش تمدنی عجیب و شگفت انسچرا مغز انسان سه هزار سالارتباط شگفت انگیز مغز انخوش خیالی و خوش بینیهوش عاطفی قسمت 11بقای حقیقی در دور ماندن ادرمان های جدید ALSژن ضد آلزایمربرخی ملاحظات در تشنج های روشهای شناسایی قدرت شنواپیدایش زبانتوهم تنهاییمراحل ارتقای پله پله کیهسندرم گیلن باره به دنبال قلب های سادهافزایش سرعت پیشرفت علوم تاریخ همه چیز را ثبت کردهضایعه ی شبکه لومبوساکرالچند جهانیموفقیت در تفکر استابزار بقا از نخستین همانجدایی خطای حسی استنزاع بین علم و جهل رو به پاز نظر علم اعصاب یا نرووسخطا در محاسبات چیزی کاملهوشیاری کوانتومیبه خوبی های دیگران فکرکندرمان جدید ام اسکمردردبرخی روش های تربیتی کودکرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وپروانه ی آسمانیتیک و اختلال حرکتیمشکلات روانپزشکی پس از سسیگار عامل افزایش مرگ ومقبل از انفجار بزرگامید نجاتتری فلوپرازینطبیعت بر اساس هماهنگیچهار ساعت پس از کشتار خوکمیدان مغناطيسي زمین بشر ابزار بقا از نخستین همانحقیقت در علم، هرگز نهایی نعناعاز تکینگی تا مغز از مغز تدندان ها را مسواک بزنید تهدف از تکامل مغزبیمار 101 ساله، مبتلا به سدرون آشفته ی تو و ظاهر خنکودک ایرانی که هوش او از بزرگترین درد از درون است رحم مصنوعیآمارهای ارائه شده در سطح تکامل داروینی هنوز در حامغز فکر میکند مرگ برای دیسکته مغزیلیروپریم داروی ترکیبی ضدانتقال ماده و انرژیتشنج چیستعلایم کمبود ویتامین E را نور از عمق تاریکیمانند آب باشابزارهای بقا از نخستین هحافظه ی هوش مصنوعیهمیشه راهی هستاز تکینگی تا مغز از مغز تدین اجباریوقت نهيب هاي غير علمي گذشبیماری تی تی پیدرگیری مغزی در سندرم کووکاهش سن بیولوژیکی، تنها تفاوت ها را به رسمیت بشنازمان واقعیت است یا توهمآیا ممکن است موش کور بی متئوری جدید، ویران کردن گمغز انسان برای ایجاد تمدستم با شعار قانون بدترین مقابله با کرونا با علم اسانسان ها می توانند میدان تظاهر خوابیده ی مادهعدم توقف تکامل در یک انداچیزی خارج از مغزهای ما نیمتواضع باشاثرات مضر ماری جواناحس و ادراک قسمت 82هنر حفظ گرهاز تکینگی تا مغز، از مغز دانشمندان ژنی از مغز انسویرایش DNA جنین انسان، بربیش از نیمی از موارد انتقدستورالعمل مرکز کنترل بیکریستال هاتلاش های جدید در درمان فرزندگی، مدیریت انرژیسردرد میگرنآیا آگاهی پس از مرگ از بیتاثیر کپسول نوروهرب بر تمغز بزرگترین مصرف کننده منابع انرژی از نفت و گاز اولین تصویر در تاریخ از ستغییرات تکاملی سر انسان صفحه اصلیچگونه جمعیت های بزرگ شکل اختلالات حرکتی در انسانحس و ادراک قسمت پنجمهوش مصنوعی از عروسک بازی از درخواست ها جدا شوداروی جدید ALSذرات کوانتومی زیر اتمی قواکسن کرونا و گشودن پنجربار مغز بر دو استخوانگنجینه ای به نام ویتامین تمرکز بر امروززبان متغیرفقر داده ها در هوش مصنوعیشناخت حقیقت یا آرزوهای گآیا رژیم غذایی گیاهی سلاتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش محیط زندگی و مهاجرت دمنبع هوشیاری کجاست قسمت این پیوند نه با مغز بلکه جهان قابل مشاهده بخش کوچحس و ادراک قسمت سی و هشتمچالش هوشیاری و اینکه چرا هوش مصنوعی از عروسک بازی استفاده از سلول های بنیاداروی ضد تشنج با قابليت تروی و منیزیم در تقویت استوبینار اساتید نورولوژی دگاهی جهت را عوض کنتو آرامش و صلحیزبان، نشان دهنده ی سخنگو فال نیکوآتاکسی مخچه ای خودایمنتاثیر درجه حرارت بر عملکشانس یا نتیجه ی تلاشنقش حیاتی تلومر دی ان آ دمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتایرادهای موجود در خلقت بجهان پیوستهادغام دو حیطه علوم مغز و خلاصه ای از مطالب همایش مهوش مصنوعی به کمک هوش طبیاصول سلامت کمردر هر سوراخی سر نکنیک جهش ممکن است ذهن انسانبخشش، عقلانی یا غیر عاقلروح رهاییپوشاندن خود از نورتولید پاک و فراوان انرژیمدیریت اینترنت بر جنگسلول های بنیادی منابع و افراتر از دیوارهای باورآشنا پنداریتاثیر رو ح و روان بر جسمشباهت کیهان و مغزنقش غذاها در کاهش دردهای منبع هوشیاری کجاست؟(قسمابتدا سخت ترین استجهشهای مفید و ذکاوتی که دچرا مغزهای ما ارتقا یافت ارتباط غیرکلامی بین انساخوشبختی چیستهوش عاطفی قسمت نهمبلندی در ذهن ما درک بلندیدرمان های جدید میگرنژنها نقشه ایجاد ابزار هوبرخی مرزهای اخلاق و علوم روشی برای بهبود هوش عاطفپیر شدن حتمی نیستتوهم جداییمرز مرگ و زندگی کجاستسندرم پیریفورمیسقلب و عقلافسردگی و اضطراب در بیماتاریخ، اصیل نیست و ساخته ضایعه ی عروقی مخچهچند جهانی و علممولکول ضد پیریابزار بقا از نخستین همانجریان انرژی در سیستم های نسبیت عام از زبان دکتر براز نظر علم اعصاب اراده آزخطا در محاسبات چیزی کاملهوشیاری سنتی یا هوشیاری به خودت مغرور نشودرمان جدید ای ال اس، توفرکمردرد ناشی از تنگی کانابرخی سلولهای عصبی در تلارژیم غذایی سالم و ضد التهپرواز از نیویورک تا لوس آتیکاگرلور داروی ضد انعقامشکلات روانپزشکی در عقب سیاهچاله هاقبرستان ها با بوی شجاعتامید جدید بر آسیب نخاعیترک امروزطعمه ی شبکه های ارتباط اجنون و القلممیدان های مغناطیسی قابل ابزار بقای موجود زنده از حقیقت راستین انسان علم بهفت چیز که عملکرد مغز تو از تکینگی تا مغز از مغز تده روش موفقیتهدف از خلقت رسیدن به ابزابیمار مرکز تنفس سلولیدروغ نگو به خصوص به خودتکودکان میتوانند ناقل بی بسیاری از مجرمان، خودشانرسم عاشق کُشی و شیوهٔ شهرآن چیزی که ما جریان زمان تکامل داروینی هنوز در حامغز قلبسال سیزده ماههلیس دگرامفتامین یا ویاسانتروپی و هوشیاریتشنج و حرکات شبه تشنجی قاعلائم عصبی آلزایمر، با انور درونماه رجبابزارهای بقا ازنخستین همحافظه انسان و حافظه ی هوشهمیشه عسل با موم بخوریماز تکینگی تا مغز از مغز تدین، اجباری نیستوقتی فهمیدی خطا کردی برگبیماری دویکدرگیری مغزی در سندرم کووکایروپاکتیک چیستتفاوت های بین زن و مرد فقزمان پلانکآیا ما کالا هستیمتا 20 سال آینده مغز شما به مغز انسان برای شادمانی طستم، بی پاسخ نیستملاحظه های اخلاقی دربارهانسان یک کتابخانه استتظاهری از ماده است که بیدعدم درکچیزی شبیه نور تو نیستمجموعه های پر سلولی بدن ماجزای پر سلولی بدن انسان حس و ادراک قسمت 87هنر رها شدن از وابستگیاز تکینگی تا مغز، از مغز دانشمندان پاسخ کوانتومی ویشن پروبیشتر کمردردها نیازی به دغدغه نتیجه ی نادانی استکریستال زمان(قسمت اولتلاش های جدید در درمان سرزندان ذهنیسردرد میگرن در کودکانآیا امکان بازسازی اندامهتاثیر کپسول نوروهرب بر سمغز حریص برای خون، کلید تمنابع انرژی از نفت و گاز اولین دارو برای آتاکسی فتغذیه بر ژنها تاثیر داردسوالات پزشکیچگونه حافظه را قویتر کنیاختلالات صحبت کردن در انحس و ادراک قسمت پنجاههوش مصنوعی از عروسک بازی از روده تا مغزداروی جدید s3 در درمان ام رفلکس وتری با توضیح دکتر واکسن کرونا از حقیقت تاتبار بزرگ ایستادن بر دو پاگوهر با نظر دیگران سنگ نمتمساح حد واسط میان مغز کوزبان مشترک ژنتیکی موجودافلج نخاعی با الکترودهای شناخت درون، شناخت بیرون؛آیا رژیم غذایی گیاهی سلاتاثیر گیاهخواری بر رشد و نقش مرکز تنفس سلولی در بیمنبع هوشیاری کجاست قسمت این اندوه چیستجهان موازی و حجاب هاحس و ادراک قسمت سی و ششمچالش هوشیاری و اینکه چرا هوش مصنوعی از عروسک بازی استیفن هاوکینگ در مورد هداروی ضد تشنج توپیراماترویا و واقعیتوجود قبل از ناظر هوشمندگذر زمان کاملا وابسته به تو افق رویداد جهان هستیزبان، وسیله شناسایی محیطفاکسیبتآتش منبع انرژیتاثیر درجه حرارت بر عملکشانس یا تلاشنقش خرچنگ های نعل اسبی درمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتایستادن در برابر آزادی بجهان پر از چیزهای اسرار آچت جی پی تیارتقا و تکامل سنت آفرینش خلاصه ای از درمان های جدیهوش مصنوعی به شناسایی کااضطراب و ترسدر والنتاین کتاب بدید همیک رژیم غذایی جدید، می توبدون پیر فلکروزه داری متناوب، مغز را پیموزایدتولید اندام با چاپ سه بعدمداخله ی زیانبار انسانسلول های بدن تو پیر نیستنفرد موفقآشنا پنداریتاثیر روده بر مغزشباهت زیاد بین سلول هاي عنقشه مغزی هر فرد منحصر بهمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمابتدایی که در ذهن دانشمنجهشهای مفید و ذکاوتی که دچرا ویروس کرونای دلتا واارتروز یا خوردگی و التهاخوشبختی دور از رنج های مهوش عاطفی قسمت هفتمبلوغ چیستدرمان های جدید در بیماری ژنها ، مغز و ارادهبرخی نکات از گاید لاین پرروشی جدید در درمان قطع نخپیشینیان انسان از هفت میتوهم جدایی و توهم علممرز بین انسان و حیوان کجاسندرم پیریفورمیسقلب یا مغزافسردگی و ساختار مغزتازه های اسکیزوفرنی(جنوضایعات در عصب زیر زبانیچند روش ساده برای موفقیتمولتیپل اسکلروز در زنان ابزار بقا از نخستین همانجریان انرژی در سیستم های چسبیدن به خود، مانع بزرگ از نظر علم اعصاب اراده آزخطای ادراک کارماهوش، ژنتیکی است یا محیطیبه دنبال رستگاری باشدرمان جدید سرطانکمردرد و علل آنبرخی سيناپسها طی تکامل و رژیم غذایی ضد التهابیپروتئین های ساده ی ابتداتیروفیبان موثر در سکته ی مشاهده گر جدای از شیء مشاسیاهچاله های فضایی منابعقدم زدن و حرکت دید را تغیامید درمان کرونا با همانترکیب آمار و ژنتیکظهور امواج مغزی در مغز مصنوآوری ای شگفت انگیز دانمیدان های کوانتومی خلاابزار بقای موجود زنده از حقیقت غیر فیزیکیهفت سین یادگاری از میراث از تکینگی تا مغز از مغز تدهن، بزرگترین سرمایهدو ویژگی انتزاع و قدرت تجهر چیز با هر چیز دیگر در تبیماری لبر و نابینایی آندریای خداکودکان خود را مشابه خود تبسیاری از بیماری های جدیرساناها و ابر رساناها و عآنچه ناشناخته است باید شتکامل داروینی هنوز در حامغز ما کوچکتر از نیم نقطهسانسور از روی قصد بسیاری لا اکراه فی الدینانتظار گذر تندباد؟تشنج عدم توازن بین نورون علت خواب آلودگی بعد از خونوروفیبروماتوزماپروتیلینابزارهای بقای موجود زندهحباب های کیهانی تو در توهمیشه، آنطور نیست که هستاز تکینگی تا مغز از مغز تدیوار همه اش توهم بودوقتی پر از گل شدی خودت را بیماری دیستروفی میوتونیدرگیری اعصاب به علت میتوکار امروز را به فردا نیندتفاوت های تکاملی در مغز وزمان به چه دلیل ایجاد میشآیا ما تنها موجودات زنده تا بحر یفعل ما یشامغز انسان برای شادمانی طستون فقرات انسان دو پا جلملاحظات بیهوشی قبل از جرانسان باشتعویض دارو در تشنجعدالت برای من یا برای همهنکاتی در مورد تشنجمجرم، گاهی قربانی استاجزایی ناشناخته در شکل گحس و ادراک قسمت چهلهنر، پر کردن است نه فحش داز تکینگی تا مغز، از مغز دانشمندان اولین سلول مصنواقعیت فیزیکی، تابعی از با هوش مصنوعی خودکار روبذهن ما از در هم شکستن منبکریستال زمان(قسمت دوم)تلاش های جدید شرکت نورالزونیسومایدسردرد میگرنی در کودکانآیا انسان با مغز بزرگش اختاثیر کپسول نوروهرب بر سمغز در تنهایی آسیب میبینمنابع انرژی از نفت و گاز اولین دروغثبت و دستکار ی حافظهپیامهای کاربراننگاه من، نگاه تو و یا حقیاختلالات عضلانی ژنتیکحس و ادراک قسمت پنجاه و یهوش مصنوعی از عروسک بازی از سایه بگذرداروی جدید لنفوم و لوکمیرفتار مانند بردهواکسن کرونا ساخته شده توبار سنین ابزار هوشمندی اگویید نوزده و ایمنی ساکتتنفس هوازی و میتوکندریزبان چهار حرفی حیات زمینفلج بل، فلجی ترسناک که آنشناسایی تاریخچه ی تکاملیآیا راهی برای رفع کم آبی تاثیر انتخاب از طرف محیط نقش نگاه از پایین یا نگاهمنبع هوشیاری کجاست قسمت این ایده که ذرات سیاهچالجهان ما میتواند به اندازحس و ادراک قسمت سیزدهمچالش هوشیاری و اینکه چرا هوش مصنوعی از عروسک بازی استیفن هاوکینگ در تفسیر داروی ضد جنون در درمان تیبحثی در مورد عملکرد لوب فرویا و کابوسگذشته را دفن کنتو انسانی و انسان، شایستزدودن نقص از هوش مصنوعیفاجعه ی جهل مقدسآثار باستانی تمدن های قدتاثیر درجه حرارت بر عملکشاهکار قرننقش داروهاي مختلف معروف منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاکنون را با همه ی نقص هایجهان پر از چیزهای جادویی چت جی پی تیارتقا یا بازگشت به قبل ازخم شدن فضا-زمانهوش مصنوعی تعاملیاطلاع رسانی اینترنتیدر یک فراکتال هر نقطه مرکیکی از علل محدودیت مغز امبدون بار گذشتهروزه داری و التهاب زیانبپیموزایدتولید سلولهای جنسی از سلمدارک ژنتیکی چگونه انسانسلول بنیادی و ای ال اسفرد یا اندیشهآشناپنداری چیستتاثیر روزه داری بر سلامت شباهت زیاد بین سلول هاي عنقشه های مغزی جدید با جزیمنبع هوشیاری در کجاست؟ قابتذال با شعار دینجوانان وطنچرا پس از بیدار شدن از خوارزش های وارونهخانه ی تاریکهوش عاطفی قسمت یازدهبلعیدن ستاره توسط سیاهچادرمان های جدید سرطانژنهای مشترک بین انسان و وبرخی نرمش ها برای درد زانروشی جدید در درمان نابینپیشرفت های جدید علوم اعصتوهم جسممرز جدید جستجو و اکتشاف، سندرم پای بی قرارقلب دروازه ی ارتباطاقلیت خلاقتازه های بیماری پارکینسوضرورت زدودن افکارچندین ماده غذایی که ماننمواد کوانتومی جدید، ممکنابزار بقا از نخستین همانجریان انرژی در سیستم های نسبت ها در کیهاناز واقعیت امروز تا حقیقتخطای حسهیچ نقطه ای مرکزی تر از ابه زودی شبکه مغزی به جای درمان جدید سرطانکمردرد با پوشیدن کفش منابرداشت مغز ما از گذر زمانرژیم غذایی ضد دردپروتز چشمتکنولوژی های جدید و حالتمشاهده آینده از روی مشاهسیاهچاله ها، دارای پرتو قدرت مردمامیدوار باش حتی اگر همه چترکیب حیوان و انسانظرف باید پر شود چه با چرک نوار مغز مشاهده ی غیر مستمیدان بنیادین اطلاعاتابزار بقای موجود زنده از حقیقت غیر قابل شناختهم نوع خواری در میان پیشیاز تکینگی تا مغز از مغز ت