دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

از نخستین همانند سازها تا مغز از مغز تا ابزارهای بقای ویروس کروناقسمت هفدهم

ابزار بقای موجود زنده از نخستین همانند سازها تا مغز، از مغز تا ابزارهای بقای ویروس کرونا(قسمت هفدهم)
واکسن های دارای ماده ژنتیکی که واسطه تولید پرونئین در بدن هستند(mRNA)
عرصه جدید در تولید واکسن و واکسن شناسی
سیر تکامل تا امروز با تولید مغز انسان، دستاوردهای جدیدی را در اختیار انسان گذاشته است که پیشینیان او نداشتند. این دستاوردهای مغز و هوش انسان، سبب شده است عمر افراد طولانی شود و بیماران بهبود یابند و سلامت جامعه پیشرفت کند. پیشرفت های تکنولوژیک میتواند با کشف ژن طول عمر، عمرهای بشری را حتی از اینکه هست بیشتر کند ولی گاهی با زدودن انتخاب طبیعی قدرتمند، باعث حفظ موجوداتی می شود که با انتقال ژنهای معیوب خود به نسل های بعد باعث شیوع بیشتر بسیاری از بیماری ها میشوند. عرصه کارهای پیشرفته ژنتیکی بسیار وسیع است و دست انسان را در برابر همه گیری کنونی کووید و همه گیری های آینده بسیار باز میکند.
نتایج کارآزمایی های بالینی وسیع روی واکسن های mRNA ام ار ان ای در مقابله با ویروس کرونا نویدی از مهار نزدیک این بیماری بوده است.
هرچند ایجاد نسل های جدید ویروس کرونا ممکن است این موفقیت را به تاخیر بیندازد ولی در این شرایط رقابتی سنگین میان انسان و ویروس، نیازمند واکسن های بسیار قدرتمندتر از نسل های قبلی واکسن هستیم.
(از میان ۱۵ هزار و ۲۱۰ داوطلب که این واکسن mRNA مدرنا را دریافت کردند تنها ۱۱ نفر به کووید-۱۹ مبتلا شدند؛ این در حالی است که از ۱۵ هزار و ۲۱۰ نفری که در گروه دارونما قرار داشتند ۱۸۵ نفر به کووید-۱۹ مبتلا شدند یعنی واکسن مدرنا ۹۴.۱ درصد در پیشگیری از بیماری کووید-۱۹ موثر بوده است. بیماری شدید فقط در میان افراد آزمایش کننده در گروه دارونما مشاهده شد که این خود یک علامت امیدوار کننده است. افراد بالاتر از ۶۵ سال و افرادی که شواهدی از عفونت ویروس کرونا داشتند، نیز وضعیت مشابهی داشتند.
بنابر اطلاعاتی که شرکت فایزر اعلام کرده، میزان تاثیرگذاری واکسن بیش از ۹۰ درصدی است که هفته گذشته اعلام کرد. یک گروه مستقل ناظر بر شیوه آزمایش اولیه واکسن بر روی افراد است و این گروه اعلام کرده تا کنون هیچ مورد جدی خطر جانی در ارتباط با آزمایش واکسن گزارش نشده است.
این واکسن در ۱۵۰ مرکز تحقیقاتی در کشورهای آمریکا، آلمان، ترکیه، آفریقای جنوبی، برزیل و آرژانتین آزمایش شده است.
۴۱ درصد افراد تحت آزمایش بین ۵۶ تا ۸۵ سال دارند و ۴۲ درصد آنها از گونه‌های مختلف قومی و نژادی انتخاب شده‌اند.)
پیشرفت های کنونی در واکسن های mRNA باعث افزایش توسعه ترجمه پروتئین و افزایش ایمنی زایی ذاتی و سازگار بدن میشود این واکسن ها در مدل های حیوانی، ایمنی قوی در برابر اهداف بیماری های عفونی مانند ویروس آنفلوانزا ، ویروس زیکا، ویروس سرخک و دیگر موارد میدهد. به خصوص در سال های اخیر با استفاده از شکل های برهنه یا دارای کپسول mRNA با سکانس مناسب، این قدرت توسعه یافته است.
مطالعات واکسن های سرطان که از mRNA ساخته شده اند شامل واکسن سلول های دنتریتی و انواع مختلف mRNA قابل تزریق در آزمون های کلینیکی در برابر بسیاری از سرطان ها استفاده شده است. و نتایج مثبتی داشته است و نشان میدهد پاسخ سلول های ایمنی T cell ایجاد میشود و در برخی موارد دوره زندگی بدون بیماری را طولانی میکند.
جهتگیری های مهم در آینده مقایسه و ایجاد راه های ایمنی است که با واکسن های mRNA ایجاد میشود یا ارتقا می یابد تا بر اساس این مکانیسم ها اپروچ های کنونی ارتقا یابد و آزمون های بالینی جدیدی را در برابر اهداف بیماری در آینده پدید بیاورد.
این واکسن ها به خاطر قدرت زیادشان می توانند به زودی جایگزین واکسن های قدیمی شوند و می توانند شروع به توسعه کنند. روش تزریق آنها آسان است ولی استفاده از آنها به دلیل کمی یافته های آزمایشگاهی فعلی اندک است(هرچند اکنون به خاطر شیوع ویروس کرونا، به ناچار این واکسن ها به طور وسیع استفاده میشود و مطالعات وسیعی روی این واکسن ها در حال انجام است و تا امروز به چندین میلیون نفر در سطح جهان تزریق شده است.)
پیشرفت های جدید تکنولوژیک در زمان حاضر بر بسیاری از این تنگناها غالب آمده است و استفاده ازاین واکسن ها در مدل های حیوانی و انسان نتایج ارزنده ای داشته است.

واکسن ها امروز بسیاری از بیماری های قدیمی را از میان برده است از فلج اطفال تا سرخک و سرخچه. روش های سنتی تهیه واکسن شامل عامل بیماری زای غیر فعال یا ضعیف شده و یا واکسن از بخشی از اورگانیسم است که باعث ایمنی طولانی مدت در برابر بسیاری از بیماری های خطرناک میشود. امروزه در برابر برخی بیماری های خطرناک ویروسی نیاز به واکسن هایی است که سریعتر و تاثیر گذارتر جواب بدهد. همچنین واکسن های قدیمی قادر نیستند در برابر سرطان ها سودمند باشند. بنابراین توسعه واکسن های قدرتمندتر مورد نیاز فوری است.
درمان ها با اسیدنوکلئیک میواند به زودی جایگزین درمان های قبلی شود. نخستین گزارش از استفاده سودمند آزمایشگاهی mRNA در حیوانات در سال 1990 گزارش شد. این ماده ژنتیکی به داخل بدن موش تزریق شد و تولید پروتئین مشاهده گردید. در سال 1992 مشاهده شد تزریق mRNA کد کننده وازوپرسین درموش سودمند بوده است و باعث افزایش وازوپرسین شد. این تحقیقات به دلیل ترس از ناپایداری mRNAو ایمنی زایی شدید درون بدن و مطالعات اندک روی انسان محدود باقی ماند. به جای آن بیشتر روی مطالعات دی ان ای و پروتنئین تمرکز شد.
استفاده از mRNA چند مزیت در برابر روش های سنتی تهیه واکسن دارد: اول mRNA بیماری زا نیست و انتقال عفونت یا موتاژنز ناشی از القا وجود ندارد. به علاوه mRNA با فرایندهای عادی سلول، تخریب میشود و در محیط بدن با استفاده از روش های انتقال و دگرگون کردن، میتوان این نیمه عمر را تغییر داد. ایمنی زایی mRNA را میتوان برای کاهش عوارض احتمالی کاهش داد.
مورد دیگر سودمندی و تاثیربخشی بیشتر این واکسن هاست. روش های گوناگونی میتواند برای پایدارتر کردن و قابلیت ترجمه بیشتر mRNA استفاده شود. انتقال سودمند این اسید نوکلئیک میتواند با استفاده از مولکول های ناقل، بیشتر شود این مولکول ها میتواند باعث جذب و عرضه در سیتوزول شود.
mRNA یک ناقل ژنتیکی ریز است بنابراین از ایمنی ضد ناقل، ممانعت میشود و این واکسن ها میتوانند به طور مکرر استفاده شوند. از دیگر فواید این واکسن ها اینکه به دلیل واکنش های ترجمه ای در محیط آزمایشگاه میتواند پتانسیل سریعی داشته باشد.
واکسن های mRNA در حال توسعه سریع هستند
فارماکولوژی واکسن mRNA
در واکسن های mRNA قدیمی، هدف تولید آنتی ژن خاصی است که سیستم ایمنی علیه آن واکنش نشان بدهد ولی در واکسن های جدید، mRNA ای وجود دارد که خودش زیاد و تکثیر میشود و فقط آنتی ژن ها را کد نمی کند بلکه به ماشین تولید مثل ویروس می پردازد و تکثیر درون سلولی mRNA را ممکن میکند. ترکیب کردن mRNA با مولکول دیگر اخیرا برای انتقال این ماده استفاده شده است. mRNA لخت که با چیز دیگری ترکیب نشده است در محیط بدن سریعا به وسیله RNase از میان میرود. بنابراین از روش های مختلفی برای حفظ mRNA استفاده میشود. پس از ورود mRNA به داخل سلول، ماشین تولید پروتئین فعال میشود و نهایتا با چین خوردن های متعدد پروتئین نهایی تولید می شود. این اسید نوکلئیک به وسیله فرایندهای فیزیولوژیک تخریب میشود تا از مسمومیت با این ماده جلوگیری شود.
پیشرفته ای اخیر در تکنولوژی واکسن های mRNA
مهندسی سکانس mRNA باعث تولید این ماده به صورت سنتتیک و ایجاد mRNA هایی شده است که بیشتر بتوانند ترجمه شوند. ناقل های غیر سمی و سودمند در برخی موارد به کار میرود تا اجازه نمایش طولانی آنتی ژن را بدهد.
بهبود ترجمه mRNA و پایداری آن
این موضوع در مطالب قبلی بیان شد. نکات کلیدی را توضیح میدهیم. برخی قسمت های سکانس بر پایداری و ترجمه mRNA تاثیر میگذارد و در مورد واکسن دارای اهمیت هستند. این سکانس های تنظیمی میتواند از ژن های ویروس یا یوکاریوت مشتق شود و نیمه عمر و تظاهر درمانی mRNA را افزایش میدهد. ساختار کپ 5’ برای تولید کافی پروتئین از mRNA لازم است. چندین کپ 5’ میتواند طی و بعد از واکنش ترجمه با استفاده از آنزیم کپی کردن ویروس واکسن اضافه شود. دم پلی A نقش تنظیمی مهمی را در ترجمه و پایداری mRNA بازی می کند بنابراین یک طول ایده آل از پلی A باید به mRNA اضافه شود.
استفاده از کدون باز، تاثیری بر ترجمه پروتئین دارد. جابجا کردن کدون های نادر با کدون های مشابه که به طور منظم تکرار میشود یک روش معمول برای افزایش تولید پروتئین از mRNA است. افزایش غنای G:C یک شکل دیگر از بهبود سکانس است که سطوح mRNA ثابت را در محیط آزمایشگاه افزایش میدهد.

هرچند تظاهر پروتئین ممکن است از طریق تغییر ترکیبات کدون یا با وارد کردن نوکلئوتیدهای تغییر یافته به طور مثبت تغییر داده شود همچنین ممکن است این شکل های مهندسی سکانس بتواند بر ساختار ثانویه mRNA و کینتیک و درستی ترجمه و چین خوردن خودبخود پروتئین ها و تظاهر اپیتوپ های پنهان تی سل در قالب های متناوب خواندن، تاثیر بگذارد. همه این فاکتورها در نهایت میتواند بر میزان یا خصوصیت پاسخ ایمنی تاثیر بگذارد.
تغییر در ایجاد ایمنی
mRNAبیرونی، تحریک کننده ایمنی است زیرا به وسیله بسیاری از سطوح سلولی گیرنده های ایمنی ذاتی سیتوزولی و اندوزومی، شناساسی میشود و وابسته به کاربرد درمانی، این شکل mRNA میتواند سودمند یا زیان بار باشد.
برای واکسیناسیون سودمند است زیرا در برخی موارد میتواند فعالیت اضافی ای برای تحریک سلول های دنتریتی داشته باشد و به این ترتیب باعث پاسخ سلول ایمنی بی و تی(B, T Cells) شود . با این همه درک mRNA به وسیله سیستم ایمنی ذاتی همراه با مهار تظاهر آنتی ژنی است و ممکن است تاثیر منفی بر پاسخ ایمنی داشته باشد. هرچند تاثیرات منفی درک انواع مختلف mRNA به وسیله سیستم ایمنی به طور کامل شناخته نشده است برخی پیشرفت ها در سال های اخیر برای درک این پدیده ها انجام شده است.
مطالعات طی دهه اخیر نقش تحریک ایمنی به وسیله mRNAرا نشان داده است تولیدات mRNA که به وسیله آنزیم ایجاد می شود، دارای mRNA دو زنجیره ای به عنوان تقلید از روی ژنوم ویروسی است و واسطه های همانندسازی dsRNA یک الگوی مولکولی وابسته با پاتوژن است که با گیرنده های شناسایی در اجزای مختلف سلولی شناسایی میشود. شناسایی IVT mRNA(mRNA که درون آزمایشگاه تولید میشود)- که با dsRNA مخلوط شده است- باعث تولید نوع یک اینترفرون میشود که تظاهر و فعالیت گیرنده پروتئین کیناز را افزایش میدهد و 2و 5 پریم الیگوادنیلات سینتتاز باعث مهار ترجمه و تخریب dsRNA سلولی و mRNA ریبوزومی می شود.
قابل توجه اینکه خالص سازی کروماتوگرافی سریع پروتئین چربی نشان داده شده است که باعث افزایش تولید پروتئین از mRNA آزمایشگاهی تا هزار برابر در سلول دنتریتی انسان میشود. بنابرین خالص سازی مناسب mRNA آزمایشگاهی به نظر میرسد برای بالاترین تولید پرتئین در سلول های دنتریتی ضروی است و این خالص سازی برای جلوگیری از واکنش ایمنی ذاتی لازم است. هرچند ناخالصی های dsRNA، ssRNA ، وقتی وارد سلول ها شوند به عنوان یک Pathogen associated molecular pattern(PAMP) عمل می کنند. اولیگونوکلئوتیدهای ss و محصولات ناشی از تخریب آنها به وسیله گیرنده های اندوزومی شناسایی میشوند و باعث تولید اینترفرون یک میشوند.
مهم اینکه متصل کردن نوکلئوزیدهای تغییر داده شده از نظر شیمیایی- که شامل سودواوریدین و متیل سودواوریدین است ولی محدود به اینها نیست- از فعالیت TLR7, TLR8 و دیگر حسگرهای ایمنی ذاتی میکاهد ومنجر به کاهش پیام دهی اینترفرون 1 میشود. تغییر دادن نوکلئوزید به طور نسبی، شناسایی انواع dsRNA را مهار می کند. بنابراین کاریکو و همکاران او نشان دادند در آزمایشگاه mRNA با نوکلئوزید تغییر یافته به صورت سودمندتری نسبت به mRNA تغییر نکرده، ترجمه میشود.بالاترین میزان تولید پروتئین در سلول های دنتریتی وقتی مشاهده میشود که mRNA به هر دو روش کروماتوگرافی پروتئین لیپید و تغییر نوکلئوزید، خالص سازی شده باشد.
این پیشرفت ها در درک منابع حس ایمنی ذاتی و اینکه چگونه از اثرات زیان بار جلوگیری می شود باعث توجه بیشتر به واکسن ها با پایه mRNA ودرمان های جایگزینی پروتئین، شده است.
بر خلاف یافته های بالا در مطالعه ای، تس وهمکاران او فهمیدند mRNA تغییر نیافته که به وسیله کروماتوگرافی پروتئین لیپید خالص سازی شده است در مقایسه با موارد با نوکلئوزید تغییر یافته مقادیر بیشتری پروتئین در سلول های خاصی ایجاد میکند. هرچند هنوز کاملا مشخص نیست که تفاوت در یافته های کاریکو و این پژوهشگران ممکن است به خاطر تفاوت در بهینه سازی سکانس mRNA ، شدت خالص سازی mRNA برای برداشتن آلودگی های همراه با dsRNA و سطح درک ایمنی ذاتی در انواع سلول های هدف باشد.
خصوصیات تحریک کننده ایمنی در mRNA ممکن است به طور معکوس با وارد کردن ادجوانت افزایش یابد تا قدرت انواع واکسن های mRNA را افزایش دهد. اینها شامل ادجوانت ها و اپروچ های قدیمی است که سودمندی ای برای ایجاد ایمنی زایی درونی mRNA یا توانایی ای برای پروتئین های تغییر دهنده ی ایمنی دارد. نشان داده شده است واکسن های mRNA خودهمانند ساز، باعث افزایش ایمنی زایی و سودمندی است و این پس از تغییر mRNA در نانوامولسیون کاتیونی با ادجوانت MF59 است.

همچنین mRNA تریمیکس، باعث افزایش ایمنی زایی در بسیاری پروژه های تولید واکسن علیه سرطان شده است و همراه با ماچور شدن بیشتر سلول دنتریتی و پاسخ های لنفوسیت های TCell کشنده است(mRNA تریمیکس ترکیب mRNAهایی است که سه پروتئین فعال کننده
(CD70.CD40.CD40L , TLR4)
را رونویسی میکند . نوع ناقل mRNA و اندازه کمپلکس ناقل و mRNA باعث تغییر در پروفایل سیتوکینی میشود که به وسیله mRNA تولید میگردد. برای نمونه واکسن NActive برای فعالیت ادجوانت وابسته به ناقل خود است. در این مورد آنتی ژن به وسیله یک mRNA لخت تغییر نیافته ایجاد میشود ولی فعالیت ادجوانت به وسیله mRNA منتقل شده مخلوط با پروتامین و با پیام دهی از طریق TLR7 است. این شکل واکسن در درمان بسیاری از بیماری های عفونی و سرطان پاسخ مناسب ایمنی را در مطالعات حیوانی بسیاری نشان داده است. مطالعه ای اخیرا نقش این واکسن را در سلول های حیوانی در محیط طبیعی و سلول های انسانی در آزمایشگاه نشان داده است. فعالیت قدرتمند TLR7 و TLR8 و تولید اینترفرون 1 سیتوکین های شروع التهاب پس از تزریق زیر پوستی مشاهده شده است.
پیشرفت در انتقال واکسن های mRNA
تزریق واکسن های mRNA باید به صورت سودمندی صورت گیرد. mRNA خارجی باید از سد غشای لیپیدی رد شود تا به سیتوپلاسم برسد و به پروتین عملکردی ترجمه شود. فرایندهای جذب mRNA وابسته به نوع سلول است و ویژگی های خاص ترکیب های mRNA ممکن است بر انتقال سلولی و توزیع در بافت تاثیر بگذارد. دو روش برای انتقال mRNA وجود دارد. یک روش انتقال، ورود مستقیم mRNA و روش دوم انتقال آن به وسیله سلول آلوده شده است.
تزریق مستقیم از نظر اقتصادی به صرفه تر است
واکسن های mRNA در برابر بیماری های عفونی
این واکسن ها می تواند به عنوان قدرتمندترین وسیله در برابر همه گیری ها باشد. واکسن های قدیمی در برابر بسیاری از ویروس های قدرتمند جدید مانند HIV1, HSV1,RSV(respiratory syncytial virusناتوان است. به علاوه این واکسن ها در برابر همه گیری های ابولا و زیکا در سال های 2014 و 2016 ناکافی بوده است. بنابراین توسعه انواع قدرتمندتر واکسن ها حیاتی است. مطالعات قبلی بالینی نشان میدهد واکسن های mRNA همه جنبه های واکسن های بالینی را داراست، در کوتاه مدت در مدلهای حیوانی بی خطر بوده است و امتیاز خوبی را در good manufacturing practice دارد.
برخلاف ایمن سازی با پروتئین، شکل های مختلف واکسن های mRNA باعث پاسخ های قوی در CD8 Tcell میشود و این به خاطر تظاهر کافی آنتی ژن های تولید شده داخلی است و نیز بر پاسخ CD4 Tcell تاثیر گذار است. به علاوه بر خلاف ایمن سازی با دی ان ای، نشان داده شده است واکسن های آر ان ای با یک یا دو ایمن سازی با دوز پایین میتواند آنتی بادی های خنثی کننده قدرتمند در حیوانات تولید کند. درنتیجه واکسن های mRNA ایمنی وسیعی را علیه انواع عوامل عفونی در مدلهای حیوانی ایجاد میکند.
با اینحال دو کارآزمایی بالینی روی واکسن های mRNA برای بیماری های عفونی تا حدی مبهم بود و منجر به نتیجه گیری محتاطانه درباره تبدیل موفقیت پره کلینیکال به کلینیکال شد. دو نوع واکسن mRNA در برابر بیماری های عفونی ساخته شده است . واکسن های mRNA خود تکثیر شونده و واکسن هایی که هماننند سازی نمی کند. واکسن های غیر تکثیر شونده با روش انتقال آن هم متمایزمیشود. برخی مطالعات پره کلینیکال در این مورد انجام شده است و برخی وارد کارازمایی های بالینی روی انسان رسیده است.
واکسن های mRNA خود تکثیر شونده (SAM vaccines)
این واکسن ها بر اساس ژنوم آلفا ویروس هستند که در آن ژن هایی که ماشین نسخه برداری RNA را کد میکند سالم هستند ولی ژنهایی که پروتئین های ساختاری را کد میکند با آنتی ژن مورد نظر جایگزین میشود. RNA با طول کامل شامل 9 کیلو باز است و میتواند به سادگی با ترجمه درون آزمایشگاه از روی دی ان ای ساخته شود. این واکسن ها مقدار زیادی پروتیین را از مقدار بسیار کمی واکسن تولید میکند و این به خاطر تولید مثل داخل سلولی RNA کد کننده آنتی ژن است. یک مطالعه ابتدایی نشان داد واکسیناسیون با ده میکرو گرم از این واکسن که اتصال RSV را کد میکند باعث پاسخ های آنتی بادی و حمایت نسبی از چالش های کشنده ویروس در موش میشود. توسعه عوامل ترکیبی با RNA باعث توسعه بیشتر سودمندی این واکسن ها شده است.

مطالعات بیشتر نشان دهنده ی ایمنی زایی این واکسن ها در برابر ویروس های مختلف در گونه های زیاد ویروس شامل CMV انسانی و هپاتیت سی و ویروس سرخک در موش و HIV1 در جوندگان و HIV1 و CMV انسانی در میمون رزوس است. RNA رپلیکون که آنتی ژن های آنفلوانزا را کد میکند پس از تزریق زیر جلدی باعث پاسخ های ایمنی سلول های B,T درموش میشود. نشان داده شده است تزریق عضلانی این RNA در موش در برابر ویروس آنفلوانزا و ایبولا و توکسوپلاسما باعث مقاومت به بیماری کشنده میشود . مطالعات اخیر، ایمنی زایی این واکسن ها را در برابر عفونت های باکتریال(استرپتوکوک آ و بی) نشان میدهد. طبیعت درونی این Pathogen associated molecular pattern(PAMP) ممکن است تنظیم پروفایل التهابی یا تغییر واکنش پذیری این واکسن ها را دشوارکند .
واکسن های mRNA سلول های دنتریتی
این روش در تهیه واکسن HIV1 استفاده شده است و این با سلول های دنتریتی صورت می گیرد که mRNA کدکننده آنتی ژن های متعدد HIV1 را کد میکند این اقدام به نظرمیرسد مفید و امن باشد و باعث پاسخ های CD4 CD8 Tcell میشود ولی نتیجه بالینی خوب، مشاهده نشده است. مطالعه دیگری در انسان mRNA CMV را درافراد سالم و گیرنده های سلول بنیادی آلوژن ارزیابی کرد و القا یا توسعه پاسخ های ایمنی سلولی اختصاصی را گزارش کرد.
تزریق مستقیم واکسن های mRNA غیر خودتکثیر
این واکسن ها به دلیل بهره اقتصادی خوب و سادگی روش تزریق مورد توجه است درمطالعه ای نشان داده شد mRNA ترکیب نشده که بسیاری از آنتی ژنهای ویروس آنفلوانزا را کد میکند همراه با آدجوانت RNA ترکیب شده با پروتامین در مدل های حیوانی متعدد، ایمنی زاست و موش را در برابر چالش ویروسی کشنده حمایت میکند. ایمنی با RNActive که گلیکوپروتئین های ویروس سرخک را کد میکند باعث ایمنی حمایتی در برابر چالش ویروسی درون مغزی در موش و پاسخ های آنتی بادی های خنثی کننده در خوکچه ها شده است.
واکسن mRNA با نوکلئوزید تغییر یافته
این دسته جدید با سودمندی بالا است. اخیرا دو مطالعه پره کلینیکال در انسان هم انجام شده است و مطالعات بالینی اندکی هم در حال انجام است . درهمه افراد این واکسن ها ایمنی زا بوده است و آنتی بادی ایجاد شده بالاتر از حد مورد انتظار ولی کمتر از مدل های حیوانی بود
واکسن های mRNA در برابر سرطان
این واکسن ها استراتژی های نوینی را برای درمان سرطان ایجاد کرده است. این واکسن ها برای هدف قرار دادن آنتی ژن های تومور که در سلول های سرطانی ایجاد میشود به کار میرود بیشتر این واکسن ها درمانی است و برای پیشگیری به کار نمی رود و می تواند سلول های تومورال را جمع آوری کند. ترکیب درمان ادجوانت یا رادیو تراپی با واکسن mRNA سودمندی واکسیناسیون ضد سرطان را بیشتر میکند برای نمونه درمان با سیس پلاتین به طور واضح، تاثیردرمانی ایمن سازی با mRNA ای که انکوپروتئین و تریمیکس را کد میکند افزایش میدهد و باعث از میان رفتن کامل سلول های سرطانی در دستگاه تناسلی جنس مونث درموش ها میشود.
ملاحظات درمانی و چالش ها
mRNA با واکنش های آزمایشگاهی با آنزیم های ریکامبینانت تولید میشود بنابراین تولید پروتئین خاصی ضد آنتی ژن خاص ویروس، ساده و سریع است.
فرایند تولید، وابسته به سکانس نیست و اساسا با طول mRNA نوکلئونید و شیمی کپینگ و خلوص محصول تعیین میشود. با این همه برخی خصوصیات سکانس مانند طول بسیار زیاد ممکن است باعث مشکل شود. وقتی mRNA تولید شود فرایندهای زیادی با مراحل خالص سازی انجام میشود تا اجزای واکنشی شامل آنریم های نوکلئوتیدهای آزاد دی ان ای باقی بماند و اجزای آر ان ای خارج گردد .

فورمولاسیون های خاصی برای تولید mRNA وجود دارد . این واکسن ها در درجه حرارت منفی 70 درجه باقی می مانند ولی تکنولوژی های جدیدی برای نگه داشتن آنها در درجه حرارت بالاتری وجود دارد .این پیشرفت ها نشان می دهد میتوان انواعی از این واکسن ها را در درجه حرارت اتاق نگه داشت. پایداری محصولات mRNA ممکن است با پکیج کردن در نانو پارتیکل و همراهی با مهارکننده های RNAse افزایش یابد
امنیت این واکسن ها:
چون واکسن به فرد سالم زده میشود حتما باید روی امنیت آن کار شود. چون فرایند تولید این واکسن ها نیاز به مواد شیمیایی سمی یا کشت های سلولی که ممکن ا ست با ویروس های بیماری زا آلوده شود نیست این تولیدات، خطرات معمول تولید واکسن های قدیمی شامل ویروس زنده، ناقل های ویروس ویروس غیر فعال شده و پروتئین های ساب یونیت را ندارد.
زمان کوتاه تولید این واکسن ها امکان آلوده شدن را کمتر میکند. ورود ماده mRNA به داخل دی ان ای موضوعیت ندارد .
ازاین رو این واکسن ها به نظر خیلی امن هستند. برخی مطالعات انسانی واکنش شدید محل تزریق را نشان میدهد .باید التهاب موضعی یا سیستمیک، توزیع عامل ایجاد کننده ایمنی در بدن ، تحریک آنتی بادی های اتوراکتیو(خودایمن) و تاثیرات محتمل نوکلئوتید غیر اصلی در بدن، به خوبی بررسی شود. یک خطر احتمالی این است که واکسن های mRNA باعث تولید اینترفرون 1 میشود که فقط علیه عفونت نیست بلکه می تواند واکنش های اتوایمیون ایجاد کند. بنابراین قبل از استفاده از این واکسن ها باید افراد مستعد اتوایمیونیتی(خود ایمنی)شناسایی شوند. mRNA لخت خارج سلولی میتواند باعث افزایش نفوذ سلول های اندوتلیال و ادم شود. همچنین این mRNA میتواند بر اساس مطالعه ای باعث افزایش انعقاد خون و ترومبوز پاتولوژیک شود.
نتیجه گری و جهت گیری های آینده:
بیشتر مطالعات روی این واکسن ها بر روی افراد سرطانی انجام شده است. مطالعات اخیر نشان دهنده قدرت بالای این واکسن ها در برابر بسیاری از بیماری های عفونی مانند آنفلوانزا ، ایبولا، ویروس زیکا و استرپتوکوک است. مطالعات بیشتری نیاز است تا مشخص شود چرا مدل های حیوانی تا قدری متفاوت از مدل های انسانی جواب می دهد. آینده این واکسنها بسیار روشن است.
https://www.nature.com/articles/nrd.2017.243


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
برخی سيناپسها طی تکامل و چگونه مولکول های دی ان ایتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین کا در سبزیجاتدفاع در برابر تغییر ساختپرواز از نیویورک تا لوس آروشی جدید در درمان قطع نخفراموش کارها باهوش تر هسابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تطی یکصد هزار سال اخیر هرچمراحل ارتقای پله پله کیهتفکر خلا ق در برابر توهم نگاهی بر توانایی اجزاي بتاثیر عصاره تغلیظ شده گیواکسن کرونا ساخته شده تودانش بی نهایتآیا هوش ارثی دریافتی از پرابطه تشنج و اوتیسمقبل از انفجار بزرگابزار بقای موجود زنده از استفاده از سلول های بنیاعارضه جدید ویروس کرونا سمعادله ها فقط بخش خسته کنتمایل زیاد به خوردن بستنچرا حیوانات سخن نمی گوینتصادف یا قوانین ناشناختهوزن حقیقی معرفت و شناختداروی تشنجی دربارداریآیا جنین انسان، هوشمندی زیباترین چیز در افزایش سمقابله با کرونا با علم اسابزارهای بقا ازنخستین همبلندی در ذهن ما درک بلندیمغز انسان رو به کوچکتر شدتولید سلولهای جنسی از سلنظریه تکامل در درمان بیمجهان کنونی و مغز بزرگتریژنهای حاکم بر انسان و انسدر درمان بیماری مولتیپل آزمون ذهنی گربه شرودینگرزبان، وسیله شناسایی محیطمنابع انرژی از نفت و گاز احساسات کاذببیماری اسپینال ماسکولار مغزهای کوچک بی احساستکنولوژی جدید که سلول هاهوش مصنوعی گوگل به کمک تشجستجوی متن و تصویر به صورکوری گذرای ناشی از موبایدرک فرد دیگر و رفتارهای اامیوتروفیک لترال اسکلروسلطان جنگل یا صاحب ملکوتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتارتقا و تکامل سنت آفرینش با هوش مصنوعی خودکار روبنقش آتش در رسیدن انسان بهتئوری تکامل امروز در درمهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک (قسمت اول )کرونا چه بر سر مغز می آورذهن ما از در هم شکستن منبانسانیت در هم تنیده و متصسیاره ابلهانمنبع هوشیاری در کجاست؟(قارزش حقیقی زبان قسمت دومبحثی در مورد عملکرد لوب فنقش سجده بر عملکرد مغزهوش مصنوعی ساخته هوش طبیحس و ادراک قسمت بیست و یکگیاه خواری و گوشت خوار کدذهن هوشیار در پس ماده ی ماینکه به خاطرخودت زندگی از بحث های کنونی در ویروسسربازان ما محققا غلبه می ما انسانها چه اندازه نزدبرای پیش بینی آینده مغز دنوار مغز مشاهده ی غیر مستتاثیر گیاه خواری بر رشد وهدف از خلقت رسیدن به ابزاخونریزی مغز در سندرم کووپیموزایدرویا حقی از طرف خدااگر با مطالعه فیزیک کواناز تکینگی تا مغز از مغز تشاهکار قرنمخچه فراتر از حفظ تعادلاز تکینگی تا مغز از مغز تشبیه سازی میلیون ها جهان مخچه ، فراتر از حفظ تعادلبرداشت مغز ما از گذر زمانچگونه مغز پیش انسان یا همتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین دی گنجینه ای بزردقیق ترین تصاویر از مغز اپرورش مغز مینیاتوری انساروشی جدید در درمان سکته مفراموشی همیشه هم بد نیستابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تظهور امواج مغزی در مغز مصمرز مرگ و زندگی کجاستتفاوت مغز انسان و میمون هچالش دیدگاه های سنتی در بتاریخ همه چیز را ثبت کردهواکسن ایرانی کرونا تولیددانشمندان موفق به بازگردآیا هوش سریعی که بدون احسراز تغییرقدم زدن و حرکت دید را تغیابزار بقای موجود زنده از استیفن هاوکینگ در مورد هعدم توقف تکامل در یک اندامعجزه ی علم در کنترل کرونتمدن قدیمی ای در جنوب ایرچرا حجم مغز گونه انسان درتظاهر خوابیده ی مادهوزوز گوشداروی جدید s3 در درمان ام آیا جهان ذهن و افکار ما مزیر فشار کووید چه باید کرملاحظه های اخلاقی دربارهابزارهای بقای موجود زندهبلعیدن ستاره توسط سیاهچامغز ایندگان چگونه استتومورها و التهاب مغزی عانظریه تکامل در درمان بیمجهان کاملی در اطراف ما پرکلرال هیدرات برای خواباندر سال حدود 7 میلیون نفر آسيب میکروواسکولاریا آسسفر نامه سفر به بم و جنوب منابع انرژی از نفت و گاز اخلاق و علوم اعصاببیماری اضطراب عمومیمغزتان را در جوانی سیم کشتکنولوژی جدید که سلول هاهوش مصنوعی الفاگوجستجوی هوشیاری در مغز ماکی غایب شدی تا نیازمند دلدرک نیازمند شناخت خویش اامید نیکو داشته باش تا آنسم زنبور ، کلیدی برای وارمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتارتوکين تراپی روشی جديد با تعمق در اسرار ابدیت و نقش انتخاب از طرف محیط، نتئوری تکامل در پیشگیری و هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک (قسمت دوم )کریستال زمان(قسمت اولذهن چند جانبه نیازمند نگانعطاف پذیری مکانیسمی علسیر آفرینش از روح تا مغز منبع خواب و رویاارزش حقیقی زبان قسمت سومبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش غذاها و موجودات درياتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش احساسیحس و ادراک قسمت بیست و دوگالکانزوماب، دارویی جدیذهن تو همیشه به چیزی اعتقاینکه خانواده ات سالم بااز تلسکوپ گالیله تا تلسکسردرد میگرن در کودکانما انسانها چه اندازه نزدبرای اولین بار دانشمنداننوار مغز در تشخیص بیماری تاثیر گیاهخواری بر رشد و هر حرکت خمیده می شود و هر خواندن ، یکی از شستشو دهنپیموزایدرویاها از مغز است یا ناخواگر تلاش انسان امروز برااز تکینگی تا مغز از مغز تشبیه سازی سیستم های کوانمخچه ابزاري که وظیفه آن فبررسي علل احتمالي تغيير چگونه هموساپينس بر زمین تاثیر درجه حرارت بر عملکویروس مصنوعیدلایلی که نشان میدهد ما بآلودگی هوا و ویروس کروناريتوکسيمب در درمان ام اسفرایند پیچیده ی خونرسانیابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغز عقل مجادله گرمرز بین انسان و حیوان کجاتفاوت ها و تمایزها کلید بچاالش ها در تعیین منبع هوتازه های اسکیزوفرنی(جنوواکسن اسپایکوژندانشمندان نورون مصنوعی سآیا هشیاری کوانتومی وجودراست دستی و چپ دستیقدرت انسان در نگاه به ابعابزار بقای موجود زنده از استیفن هاوکینگ در تفسیر عسل طبیعی موثر در کنترل بمغز فکر میکند مرگ برای دیتمدن پیشرفته ی پیشینیانچرا خشونت و تعصبتظاهری از ماده است که بیدیک پیشنهاد خوب برای آسان داروی جدید میاستنی گراویآیا جهش های ژنتیکی، ویروزیرفون داروی ضد ام اسملاحظات بیهوشی قبل از جرابزارهای بقای از نخستین به مغز خزندگان خودت اجازمغز ابزار بقای برتر مادیتوهم فضای خالی یا توهم فضهفت چیز که عملکرد مغز تو جهان دارای برنامهکمردرددرمان های اسرار آمیز در آآسیب ها ناشی از آلودگی هوسفر به مریخ در 39 روزمنابع انرژی از نفت و گاز اخلاق پایه تکامل و فرهنگبیماری بیش فعالیمغزتان را در جوانی سیمکشتکامل مادی تا ابزار هوشمهوش مصنوعی از عروسک های بحفره در مغزکیهان خود را طراحی میکنددرک و احساسامید درمان کرونا با همانسماگلوتید داروی کاهش دهنمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتارتباط میکروب روده و پارباهوش ترین و با کیفیت ترینقش اتصالات بین سلولهای تا 20 سال آینده مغز شما به هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت چهلکریستال زمان(قسمت دوم)اولین مورد PML به دنبال تکسیستم تعادلی بدنمنحنی که ارتباط بین معرفارزش خود را چگونه میشناسبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش غذاها و موجودات درياتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش احساسیحس و ادراک قسمت بیست و سوگامی در درمان بیماریهای ذخیره ی شگفت انگیز اطلاعاینترنت بدون فیلتر ماهوااز تلسکوپ گالیله تا تلسکسردرد و علتهای آنما اکنون میدانیم فضا خالبرای خودآگاه بودن تو باینوار مغزی روشی مهم در تشختاثیر انتخاب از طرف محیط هرچیز با یک تاب تبدیل به خواب سالم عامل سلامتیپیچیدگی های مغزمگسرویاهای پر رمز و حیرتی دراپی ژنتیکابزار هوش در حال ارتقا ازاز تکینگی تا مغز از مغز تشبکه های مصنوعی مغز به درمدل همه جانبه نگر ژنرالیبررسی و اپروچ جدید بر بیمچگونه واکسن کرونا را توزتاثیر درجه حرارت بر عملکویرایش DNA جنین انسان، بردنیای شگفت انگیز کوانتومآلزایمرریواستیگمینفرایند تکامل و دشواری هاابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغز علم اپی ژنتیک دریچه ای بهمزایای شکلات تلخ برای سلتفاوت های بین زن و مرد فقناتوانی از درمان برخی ویتازه های بیماری پارکینسوواکسن اسپایکوژن ضد کرونادانشمندان یک فرضیه رادیکآیا واکنش های یاد گرفته ورجزخوانی هایی که امروز بلمس کوانتومیابزار بقای موجود زنده از استخوان های کشف شده، ممکعصب حقوق نورولوومغز قلبتمدن بشری و مغز اخلاقیچرا در مغز انسان، فرورفتتغییر الگوی رشد مغزی با زیک آلل ژنتیکی که از نئاندداروی جدید ضد میگرنآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجزاوسکا درمان گوشرممانتین یا آلزیکسا یا ابابزارهای دفاعی و بقای موبه بالا بر ستارگان نگاه کمغز ابزار برتر بقاتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)هفت سین یادگاری از میراث جهان در حال نوسان و چرخشکمردرد ناشی از تنگی کانادرمان های بیماری آلزایمرآشنا پنداریسفر تجهیزات ناسا به مریخ منابع بی نهایت انرژی در داختلال خواب فرد را مستعد بیماری تی تی پینقش قهوه در سلامتیتکامل مداومهوش مصنوعی از عروسک های بحقیقت قربانی نزاع بین بی کیهانِ هوشیارِ در حال یادرک احساسات و تفکرات دیگامگا سه عامل مهم سلامتسندرم کووید طولانیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتارتباط ماده و انرژیبار بزرگ ایستادن بر دو پانقش تیروئید در تکامل مغزتا بحر یفعل ما یشاهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت چهل و هفتکریستال زمان(قسمت سوم)اولین مورد پیوند سر در انسیستم دفاعی بدن علیه مغز منشأ اطلاعات و آموخته ها از نخستین همانند سازها تبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش غذاها و موجودات درياتاثیر کتامین در درمان پاهوش عاطفی بیشتر در زنانحس و ادراک قسمت بیستمگامی در درمان بیماریهای ذرات کوانتومی زیر اتمی قایندرالاز تکنیکی تا مغز از مغز تسردرد تنشنما با کمک مغز خود مختاريمبرخی ملاحظات در تشنج های نورون هاي مصنوعی می توانتاثیر احتمالی عصاره تغلیهزینه ای که برای اندیشیدخواب سالم عامل سلامتی و یپیچیدگی های مغزی در درک زرویای شفافابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تشباهت مغز با کیهان مادیمدل های ریز مغز مینی برینبررسی ژنها در تشخیص بیماچگونه آن شکری که می خوریمتاثیر درجه حرارت بر عملکواقعیت فیزیکی، تابعی از دندان ها را مسواک بزنید تآمارهای ارائه شده در سطح ریاضیات یک حس جدید استفرایند حذف برخی اجزای مغابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغزتعلم به ما کمک میکند تا مومسیر دشوار تکامل و ارتقاتفاوت های تکاملی در مغز وناتوانی در شناسایی چهره تبدیل تراکت صوتی مصنوعی واکسن دیگر کرونا ساخته شدانشمندان ژنی از مغز انسآیا یک، وجود داردرساناها و ابر رساناها و علوب فرونتال یا پیشانی مغابزار بقای موجود زنده از استروژن مانند سپر زنان دعضلانی که طی سخن گفتن چقدمغز ما کوچکتر از نیم نقطهتمدنی قدیمی در شمال خلیج چراروياها را به یاد نمی آتغییر زودتر اتصالات مغزییک جهش ممکن است ذهن انسانداروی ضد تشنج با قابليت تآیا خداباوری محصول تکاملزبان مشترک ژنتیکی موجودامنابع انرژي پاک سرچشمه حاتفاق و تصادفبه خودت مغرور نشومغز از بسیاری حقایق می گرتوهم چیستهم نوع خواری در میان پیشیجهان شگفت انگیزکمردرد و علل آندرمان های جدید میگرنآغاز فصل سرما و دوباره تکسفر دشوار اکتشافمناطق خاصی از مغز در جستجاختلال در شناسایی حروف و بیماری دویکنقش مهاجرت در توسعه نسل اتکامل چشمهوش مصنوعی از عروسک بازی حقیقت اشیاکیست کلوئید بطن سومدرک تصویر و زبان های مخلتامروز دانش ژنتیک هیچ ابهسندرم گیلن باره به دنبال منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتارتباط متقابل با همه ی حیبار سنین ابزار هوشمندی انقش حفاظتی مولکول جدید دتاثیر مشاهده بر واقعیت بهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت چهل و هشتکشف مکانیسم عصبی خوانش پاولین هیبرید بین انسان و سکته مغزیمهندسی ژنتیک در حال تلاش از نخستین همانند سازها تبحثی درباره هوش و تفاوتهنقشه مغزی هر فرد منحصر بهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر احس و ادراک قسمت دهمگاهی لازم است برای فهم و ذرات کوانتومی زیر اتمی قایا کوچک شدن مغزانسان الاز تکینگی تا مغز و از مغز سردرد سکه ایما تحت کنترل ژنها هستیم یبرخی مرزهای اخلاق و علوم نورون های ردیاب حافظهتاثیر ترکیبات استاتین (سهزینه سنگین انسان در ازاخواب عامل دسته بندی و حفطپیوند مغز و سر و چالشهای روبات های ریز در درمان بیروح رهاییفلج نخاعی با الکترودهای ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تشباهت کیهان و مغزمدیریت اینترنت بر جنگبررسی سیستم تعادلی بدن اچگونه انتظارات بر ادراک تاثیر درجه حرارت بر عملکواقعیت چیستدو ویژگی انتزاع و قدرت تجآن چیزی که ما جریان زمان ریسدیپلام تنها داروی تایفرد حساس از نظر عاطفی و بابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز علایم کمبود ویتامین E را مسئول صیانت از عقیده کیستفاوت های زبانی سرمنشا تنبرو و انرژی مداومتبدیل سلولهای محافط به سواکسن دیگری ضد کرونا از ددانشمندان پاسخ کوانتومی آیا کیهان می تواند یک شبیرشته نوروایمونولوژی و نقلوتیراستامابزار بقای موجود زنده از اسرار آفرینش در موجغیرقابل دیدن کردن مادهمغز مادران و کودکان در زمتمساح حد واسط میان مغز کوچراروياها را به یاد نمی آتغییر عمودی سر انسان از پیک رژیم غذایی جدید، می توداروی ضد تشنج با قابليت تآیا دلفین ها می تواند از زبان چهار حرفی حیات زمینمنابع انرژی از نفت و گاز اتوبان اطلاعات و پلِ بینبه زودی شبکه مغزی به جای مغز به تنهایی برای فرهنگ توهمات و شناخت حقیقتهمیشه اطمینان تو بر خدا بجهش های ژنتیکی مفید در ساکمردرد با پوشیدن کفش منادرمان های جدید در بیماری إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَسفرنامه سفر به بم و جنوب منبع هوشیاری کجاست قسمت اختلال در شناسایی حروف و بیماری دیستروفی میوتونینقش میدان مغناطیسی زمین تکامل ابزار هوش ، راه پر هوش مصنوعی از عروسک بازی حقیقت تنها چیزی است که شاکاهش مرگ و میر ناشی از ابدرک حقیقت نردبان و مسیری انفجار و توقف تکاملی نشاسندرم پیریفورمیسمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتارتباط چاقی و کاهش قدرت ببارداری بدون رحمنقش حیاتی تلومر دی ان آ دتاثیر نگاه ناظر هوشیار بهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت چهل و دومکشف مکانیسمی پیچیده در باولین تصویر در تاریخ از سسانسور از روی قصد بسیاری مولتیپل اسکلروز در زنان از نخستین همانند سازها تبحثی درباره هوش و تفاوتهنقشه های مغزی جدید با جزیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر احس و ادراک قسمت دوازدهمگاهی مغز بزرگ چالش استذرات کوانتومی زیر اتمی قایا این جمله درست است کسیاز تکینگی تا مغز از مغز تسرعت فکر کردن چگونه استماه رجببرخی نکات از گاید لاین پرنوروپلاستیسیتی چیستتاثیر دوپامین و سروتونینهزاران سال چشم های بینا وخودآگاهی و هوشیاريپیوند اندام از حیوانات بروزه داری متناوب، مغز را فلج بل، فلجی ترسناک که آنابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تشباهت زیاد بین سلول هاي عمدارک ژنتیکی چگونه انسانبررسی علل کمر درد در میانچگونه باغبانی باعث کاهش تاثیر درجه حرارت بر عملکواقعیت چیستدو برابر شدن خطر مرگ و میآنچه واقعیت تصور میکنیم ریشه های مشترک حیاتفرضیه ای جدید توضیح میدهابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز علایم کمبود ویتامین E را مسئولیت جدیدتفاوتهای جنسیتی راهی برانخاع ما تا پایین ستون فقرتداخل مرزها و صفات با بینواکسن سرطاندانشمندان اولین سلول مصنآیا گذشته، امروز وآینده رشد مغز فرایندی پیچیده الوزالمعده(پانکراس)مصنوعابزار بقای موجود زنده از اسرار بازسازی اندام هامقالاتمغز چون ابزار هوش است دلیتنفس هوازی و میتوکندرینزاع بین جهل و علم رو به پتغییرات منطقه بویایی مغزیکی از علل محدودیت مغز امداروی ضد تشنج توپیراماتآیا دلفین ها میتوانند بازبان و کلمه حتی برای کسانمنابع انرژی از نفت و گاز اتوسوکسیمایدبه زیر پای خود نگاه نکن بمغز برای فراموشی بیشتر کتوپیراماتهمیشه عسل با موم بخوریمجهش های ژنتیکی غیر تصادفکنفرانس تشنج هتل کوثر اصدرمان های رایج ام اسافت فشار خون ناگهانی در وسفرنامه سفر به بم و جنوب منبع هوشیاری کجاست قسمت اختلالات مخچهبیماری ضعف عضلات نزدیک بنقش محیط زندگی و مهاجرت دتکامل داروینی هنوز در حاهوش مصنوعی از عروسک بازی حقیقت خواب و رویاکاهش التهاب ناشی از بیمادرک عمیق در حیواناتانواع سکته های مغزیسوپاپ ها یا ترانزیستورهامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتارتباط هوش ساختار مغز و ژبازگشت از آثار به سوی خدانقش خرچنگ های نعل اسبی درتاثیر نگاه و مشاهده ناظر هوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت چهل و سومکشف ارتباط جدیدی از ارتباولین سلول مصنوعیسانسور بر بسیاری از حقایمواد کوانتومی جدید، ممکناز نخستین همانند سازها تبحثی درباره احساسات متفانقص در تشخیص هیجانات عامتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوشیاری کوانتومیحس و ادراک قسمت سومگذر زمان کاملا وابسته به رفتار اجتماعی انسان، حاصایا ابزار هوشمندی یا مغز از تکینگی تا مغز از مغز تشلیک فراموشیماپروتیلینبرخی نرمش های گردنتاثیر دپاکین بر بیماری مهستي مادي ای که ما کوچکترخودآگاهی و هوشیاريپیوند سر آیا ممکن استپیوند سر، یکی از راه حلهاروزه داری و بیمار ی ام اس فلج خوابابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تشباهت زیاد بین سلول هاي عمروری بر تشنج و درمان هایبزرگ شدن مغز محدود به دورچگونه تکامل مغزهای کنونیتاثیر درجه حرارت بر عملکواقعیت های متفاوتدو برابر شدن خطر مرگ و میآنزیم تولید انرژی در سلورژیم های غذایی و نقش مهم قلب و عقلابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز علت خواب آلودگی بعد از خومستند جهان متصلتقلید مرحله ای نسبتا پیشنخستین تصویر از سیاهچالهتروس جریان انرژیواکسنی با تاثیر دوگانه ادانشمندان تغییر میدان مغآیا پیدایش مغز از روی تصارشد مغز علت تمایل انسان بلیس دگرامفتامین یا ویاسابزار بقای موجود زنده از اصل بازخوردتاثیر ویتامین دی بر بیمامغز چگونه صداها را فیلتر تنفس هوازی و میتوکندرینزاع بین علم و نادانی رو تغییرات آب و هوایی که به یافته های نوین علوم پرده داستانها و مفاهیمی اشتباآیا دست مصنوعی به زودی قازبان و بیان نتیجه ساختمامنابع انرژی از نفت و گاز اثر مضر مصرف طولانی مدت ربوزون هیگز چیستمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟توانایی مغز و دیگر اجزای همراهی نوعی سردرد میگرنیجهشهای مفید و ذکاوتی که دکنگره بین المللی سردرد ددرمان های علامتی در ام اسافت هوشیاری به دنبال کاهسفرنامه سفر به بم و جنوب منبع هوشیاری کجاست قسمت اختلالات حرکتی در انسانبیماریهای تحلیل عضلانی انقش نگاه از پایین یا نگاهتکامل داروینی هنوز در حاهوش مصنوعی از عروسک بازی حقیقت راستین انسان علم بکاهش دوپامین عامل بیماریدرگیری قلب در بیماری ویرانگشت ماشه ایسوپاپ ها یا ترانزیستورهامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتارتباط انسانی، محدود به بازگشت به ریشه های تکاملنقش داروهاي مختلف معروف تاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت نهمکشف جمجمه ای درکوه ایرهواوکرلیزوماب داروی جدید شساخت شبکه عصبی مصنوعی با موجود بی مغزی که می توانداز نشانه ها و آثار درک شدبحثی درباره احساساتی غیرنقطه بی بازگشتتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش، ژنتیکی است یا محیطیحس و ادراک قسمت سی و هشتمگربه شرودینگر و تاثیر مشرقیبی قدرتمند در برابر مایا بیماری ام اس (مولتیپاز تکینگی تا مغز از مغز تشلیک فراموشیماجرای جهل مقدسبرخی یونها و مولکول های متاثیر داروهای ضد التهاب هستی ما پس از شروعی چگال خورشید مصنوعیخانواده پایدارپیام های ناشناخته بر مغز روزه داری سلول های بنیادفلج خواب چیستابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تشرکت نورالینک ویدیویی ازمرکز هوشیاری، روح یا بدن بزرگ شدن تقریبا ناگهانی چگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر درجه حرارت بر عملکواقعیت و مجازدو سوی واقعیتآینده ی انسان در فراتر ازرژیم های غذایی و نقش مهم قیچی ژنتیکیابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز عماد الدین نسیمی قربانی مشکلات نخاعیتقلید از روی طبیعتنخستین روبات های زنده ی جتری فلوپرازینواسطه ها د رمسیر ایجاد مغدانشمندان روش هاي جدیدی آیا آگاهی پس از مرگ از بیزمین زیر خلیج فارس تمدنی لا اکراه فی الدینابزار بقای موجود زنده از اصول توسعه ی یک ذهن کاملصفحه اصلیمغز ناتوان از توجیه پیداتنفس بدون اکسیژننزاع بین علم و جهل رو به پتغییرات تکاملی سر انسان یادگیری مهارت های جدید ددر مانهای کمر دردآیا رژیم غذایی گیاهی سلازبان و بیان، در سایه پیشرمنابع انرژی از نفت و گاز اثرات فشار روحی شدیدبوزون هیگز جهان را از متلمغز بزرگ چالش است یا منفعتوازن مهمتر از فعالیت زیهندسه ی پایه ایجهشهای مفید و ذکاوتی که دکنگره بین المللی سردرد ددرمان ژنتیکی برای نوآوریافراد آغاز حرکت خودشان رسفرنامه سفر به بم و جنوب منبع هوشیاری کجاست قسمت اختلالات صحبت کردن در انبیهوش کردن در جراحی و بیمنقش نظام غذایی در تکامل متکامل داروینی هنوز در حاهوش مصنوعی از عروسک بازی حقایق ممکن و غیر ممکنکاهش سن بیولوژیکی، تنها درگیری مغز در بیماری کویانگشت نگاری مغز نشان میدسوپاپ ها یا ترانزیستورهامنبع هوشیاری کجاست؟(قسمارتباط از بالا به پایین مبازخورد یا فیدبکنقش ذهن و شناخت در حوادث تاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت چهارمگل زندگیايندگان چگونه خواهند دیدساخت شبکه عصبی با الفبای موجودات مقهور ژنها هستنداز نظر علم اعصاب یا نرووسبخش فراموش شده ی حافظهچند نرمش مفید برای کمردرتاثیر گیاه خواری بر رشد وهیچ کاری نکردن به معنی چیحس و ادراک قسمت سی و ششمگزیده ای از وبینار یا کنفرموزی از نخستین تمدن بشرایا بدون زبان میتوانیم تاز تکینگی تا مغز از مغز تشنا در ابهای گرم جنوب نیاماده ی تاریکبرخی اثرات مضر ویتامین دنوروز یا روز پایانیتاثیر داروی ضد تشنج سدیم و هر کس تقوای خدا پیشه کنوقت نهيب هاي غير علمي گذشخارق العاده و استثنایی بپیشینیان انسان از هفت میروش مقابله مغز با محدودیفلج دوطرفه عصب 6 چشمابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تشش مرحله تکامل چشممرکز حافظه کجاستبزرگترین خطایی که مردم مچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر درجه حرارت بر عملکواقعیت خلا و وجود و درک مدوچرخه سواری ورزشی سبک و آینده ی علم و فیزیک در60 ثرژیم ضد التهابیقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز عوامل موثر در پیدایش زبامشکلات بین دو همسر و برخیتقویت استخوان در گرو تغذنرمش های مفید برای درد زاتری فلوپرازینوبینار اساتید نورولوژی ددانشمندان روشی برای تبدیآیا امکان بازسازی اندامهزمان واقعیت است یا توهملایو دوم دکتر سید سلمان فابزار بقای موجود زنده از اصول سلامت کمرسوالات پزشکیمغز و سیر تکامل ان دلیلی تو یک معجزه اینسبت طلایی، نشانه ای به سثبت امواج الکتریکی در عصیادآوری خواب و رویادر محل کار ارزش خودت را بآیا رژیم غذایی گیاهی سلازبان و تکلم برخی بیماریهمنابع انرژی از نفت و گاز اثرات مفید قهوهبی نهایت در میان مرزهامغز بزرگ چالشهای پیش روتوسعه هوش مصنوعی قادر اسهندسه ی رایج کیهانجواب دانشمند سوال کننده کنترل همجوشی هسته ای با هدرمان ام اس(مولتیپل اسکلافزایش قدرت ادراکات و حسسفری به آغاز کیهانمنبع هوشیاری کجاست قسمت اختلالات عضلانی ژنتیکبیهوشی در بیماران دچار انقش نظریه تکامل در شناساتکامل داروینی هنوز در حاهوش مصنوعی از عروسک بازی حمله ویروس کرونا به مغزکایروپاکتیک چیستدرگیری مغز در بیماران مباندوهگین نباش اگر درب یا سودمندی موجودات ابزی بر منبع هوشیاری کجاست؟(قسمارتباط بین هوش طبیعی و هوبازسازي مغز و نخاع چالشی نقش روی و منیزیم در سلامتتاثیر ویتامین دی بر بیماهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت نوزدهمگلوئونايا اراده آزاد توهم است یساختار شبکه های مغزی ثابمیهمانهای ناخوانده عامل از نظر علم اعصاب اراده آزبخش بزرگی حس و ادراک ما اچند جهانیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهیچ کس مانند تو نگاه نمیکحس و ادراک قسمت سیزدهمرمز و رازهای ارتباط غیر کایا تکامل هدفمند استاز تکینگی تا مغز از مغز تشناخت و معرفت، و نقش آن دماده ی خالیبرخی اختلالات عصبی مثانهنوشیدن چای برای مغز مفید تاثیر درجه حرارت بر عملکوقتی فهمیدی خطا کردی برگخبر مهم تلسکوپ هابلپیشرفت های جدید علوم اعصروش های صرفه جویی در ایجافناوری هوش مصنوعی نحوه خابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تششمین کنگره بین المللی سمرکز حافظه کجاستبسیاری از بیماری های جدیچگونه حافظه را قویتر کنیتاثیر درجه حرارت بر عملکواکنش های ناخودآگاه و تقديدن با چشم بسته در خواب آیا ممکن است موش کور بی مرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وقانون مندی نقشه ژنتیکی مابزار بقا از نخستین هماناز روده تا مغزعوامل ایجاد لغت انسانی و مشکلات روانپزشکی پس از ستقویت سیستم ایمنینرمش های مفید در سرگیجهتسلیم شدن از نورون شروع موراپامیل در بارداریداروهای مصرفی در ام اسآیا انسان با مغز بزرگش اخزمان شگفت انگیزلبخند بزن شاید صبح فردا زابزار بقای موجود زنده از اضطراب و ترسپیامهای کاربرانمغز آیندگان چگونه است ؟تو یک جهان در مغز خودت هسنشانه های گذشته در کیهان جمجمه انسان های اولیهژن هوش و ساختارهای حیاتی در چه مرحله ای از خواب ، رآیا راهی برای رفع کم آبی زبان و شناخت حقیقت قسمت چمنابع انرژی از نفت و گاز اثرات مضر ماری جوانابی عدالتی در توزیع واکسن مغز بزرگ و فعال یا مغز کوتوسعه برخی شغل ها با هوش هندسه بنیادینجوسازی مدرنکندر در بیماریهای التهابدرمان تومورهای مغزی با اافزایش مرگ و میر سندرم کوسقوط درون جاذبه ای خاص، چمنبع هوشیاری کجاست قسمت اختراع جدید اینترنت کوانبیوگرافینقش هورمون های تیروئید دتکامل زبانهوش مصنوعی از عروسک بازی حمایت از طبیعتکار با یگانگی و یکپارچگیدرگیری مغزی در سندرم کووانرژی تاریکسیلی محکم محیط زیست بر انمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمارتباط شگفت مغز انسان و فبحتی علمی درباره تمایل بنقش روزه داری در سالم و جتاثیر ویروس کرونا بر مغز هوش مصنوعی به کمک هوش طبیحس و ادراک قسمت هفتمگمان میکنی جرمی کوچکی در ايا اراده آزاد توهم است یسازگاری با محیط بین اجزامیگرن سردردی ژنتیکی که باز نظر علم اعصاب اراده آزبخش بزرگتر کیهان ناشناختچندین ماده غذایی که ماننتاثیر گیاه خواری بر رشد وهیچگاه از فشار و شکست نترحس و ادراک قسمت ششمرمز بقای جهش ژنتیکیایجاد احساساتاز تکینگی تا مغز از مغز تشناسایی تاریخچه ی تکاملیمبانی ذهنی سیاه و سفیدبرخی بیماری ها که در آن بنوعی سکته مغزی ، وحشتناک تاثیر درجه حرارت بر عملکویتنام نوعی کرونا ویروس خدا موجود استپیشرفتی مستقل از ابزار هروش هایی ساده برای کاهش افیلمی بسیار جالب از تغییابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تصرع و درمان های آنمرکز خنده در کجای مغز استبسیاری از بیماری های جدینگاه محدود و تک جانبه، مشتاثیر رو ح و روان بر جسمواکنش به حس جدیددی متیل فومارات(زادیوا)(آیا ما تنها موجودات زنده رژیم غذایی ضد التهابیقانون جنگلابزار بقا از نخستین همانازدواج های بین گونه ای، رعواملی که برای ظهور لغت امشکلات روانپزشکی در عقب تلقین اطلاعات و حافظهنرمشهای مهم برای تقویت عتشنج چیستورزش هوازی مرتب خیلی به قداروهای ام اسآیا احتمال دارد رویا از آزندگی هوشمند در خارج از زلرزش ناشی از اسیب به عصبابزار بقای موجود زنده از اطلاع رسانی اینترنتیسایتهای دیگرمغز انسان ایا طبیعتا تماتو پیچیده ترین تکنولوژی نظام مثبت زندگیجنسیت و تفاوت های بیناییژن یا نقشه توسعه مغز و نقدر هم تنیدگی مرزها و بی مآیاما مقهور قوانین فیزیکزبان و شناخت حقیقت قسمت امنابع انرژی از نفت و گاز اجزای پر سلولی بدن انسان بیمار 101 ساله، مبتلا به سمغز بزرگترین مصرف کننده توصیه های سازمان بهداشت هندسه در پایه ی همه ی واکجاذبه و نقش آن در شکلگیریکوچک شدن مغز از نئاندرتادرمان تشنجافزایش سرعت پیشرفت علوم سلول های بنیادی منابع و امنبع هوشیاری کجاست قسمت ادامه بحث تکامل چشمبیوگرافینقش هورمون زنانه استروژنتکامل زبانهوش مصنوعی از عروسک بازی حوادث روزگار از جمله ویرکاربرد روباتهای ريزنانودرگیری مغزی در سندرم کووانرژی تاریک که ما نمی توسیاهچاله های فضایی منابعمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمارتباط شگفت انگیز مغز انبحث درباره پیدایش و منشا نقش رژیم غذایی بر رشد و اتاثیر ژنها بر اختلالات خهوش مصنوعی در کامپیوترهاحس و ادراک قسمت هفدهمگنجینه ای به نام ویتامین ای نعمت من در زندگیمستون فقرات انسان دو پا جلمیگرن شدید قابل درمان اساز واقعیت امروز تا حقیقتبخش دیگری در وجود انسان هچه زیاد است بر من که در ایتاثیر گیاه خواری بر رشد وهیپرپاراتیروئیدیسمحس و ادراک سی و هفتمگزارش یک مورد جالب لخته ورمز جهانایرادهای موجود در خلقت باز تکینگی تا مغز از مغز تشناسایی سلول های ایمنی امباحث مهم حس و ادراکبرخی بیماری های خاص که بدنیکولا تسلاتاثیر درجه حرارت بر عملکتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E برای فعالیت صحخطا در محاسبات چیزی کاملپاسخ گیاهان در زمان خوردروش صحبت کردن در حال تکامفیزیک مولکولها و ذرات در ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تضررهای مصرف شکر و قند بر مرگ چیستبعد از کرونانگاه انسان محدود به ادراتاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسن های شرکت فایزر آمردید تو همیشه محدود به مقدآیا مغز تا بزرگسالی توسعراه فراری نیستقانون جنگلابزار بقا از نخستین هماناستفاده از مغز، وزن را کمعوارض ازدواج و بچه دار شدمشاهده گر جدای از شیء مشاتلاش هایی در بیماران قطع چرا مغزهای ما ارتقا یافت تشنج و حرکات شبه تشنجی قاورزش هوازی ، بهترین تمریداروهای تغییر دهنده ی سیآیا احتمال دارد رویا از آزندگی زمینی امروز بیش از لرزش عضله یا فاسیکولاسیوابزار بقای موجود زنده از اطلاعات حسی ما از جهان، چمغز انسان برای ایجاد تمدتو جهانی هستی که خودش را نظریه ی تکامل در درمان بیجنسیت و تفاوت های بیناییژنها نقشه ایجاد ابزار هودر هم تنیدگی کوانتومی و پآب زندگی است قسمت چهارمزبان و شناخت حقیقت قسمت دمنابع انرژی از نفت و گاز اجزایی ناشناخته در شکل گبیماری های مغز و اعصاب و مغز حریص برای خون، کلید تتوصیه های غیر دارویی در سهوموارکتوس ها ممکن است دجدایی خطای حسی استکووید نوزده و خطر بیماری درمان جدید میگرن با انتی افسردگی و اضطراب در بیماسلول عصبی شاهکار انطباق منبع هوشیاری کجاست قسمت اداراوون تنها داروی تاییبیان ژن های اسکیزوفرنی دنقش ویتامین K در ترمیم استکامل زبان انسان از پیشیهوش مصنوعی از عروسک بازی حافظه و اطلاعات در کجاست کاربرد روباتهای ريز، در درگیری اعصاب به علت میتوانسان قدیم در شبه جزیره عسیاهچاله و تکینگی ابتدایمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمارتباط شگفت انگیز مغز انبحثي درباره هوش و تفاوتهنقش رژیم غذایی در رشد و اتاثیر کلام در آیات کلام بهوش مصنوعی در خدمت خلق وححس و ادراک قسمت هجدهمگویید نوزده و ایمنی ساکتای آنکه نامش درمان و یادشسخن پاک و ثابتمیدان مغناطيسي زمین بشر برنامه و ساختار پیچیده منهایت معرفت و شناخت درک عتاثیر گیاه خواری بر رشد وهاوکينگ پیش از مرگش رسالحس و ادراک- قسمت بیست و پگشایش دروازه جدیدی از طرروی و منیزیم در تقویت استاگر میدانی مصیبت بزرگتر از تکینگی تا مغز از مغز تشواهدی از نوع جدیدی از حامجموعه های پر سلولی بدن مبرخی توجهات در ببمار پارنیاز به آموزش مجازی دیجیچیزی خارج از مغزهای ما نیتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E در چه مواد غذایخطا در محاسبات چیزی کاملپختگی پس از چهل سالگي به روشهای نو در درمان دیسک بفیزیک و هوشیاریابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تضررهای شکر بر سلامت مغزمرگ و میر پنهانبعد از کرونانگاه از درون مجموعه با نگتاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسن کووید 19 چیزهایی که دژا وو یا اشنا پنداریآیا همه جنایت ها نتیجه بیراه های جدید برای قضاوت رقانونمندی و محدودیت عالمابزار بقا از نخستین هماناستفاده از هوش مصنوعی در عید نوروز مبارکمشاهده آینده از روی مشاهتلاشی برای درمان قطع نخاچرا ویروس کرونای دلتا واتشنج عدم توازن بین نورون ورزش و میگرنداروهای ضد بیماری ام اس وآیا برای تولید مثل همیشه زندگی زودگذرلزوم سازگاری قانون مجازاابزار بقای موجود زنده از اطلاعاتی عمومی در مورد ممغز انسان برای شادمانی طتو دی ان ای خاص ميتوکندرينظریه ی تکامل در درمان بیجهل مقدسژنها ، مغز و ارادهدر هم تنیدگی کوانتومی و دآب زندگی است قسمت اولزبان و شناخت حقیقت قسمت سمنابع انرژی از نفت و گاز احیای بینایی نسبی یک بیمبیماری گیلن باره و بیمارمغز در تنهایی آسیب میبینتوصیه هایی در مصرف ماهیهوش مصنوعی می تواند بر احجریان انرژی در سیستم های کودک ایرانی که هوش او از درمان جدید کنترل مولتیپلالکتروتاکسی(گرایش و حرکسلولهای ایمنی القا کنندهمنبع هوشیاری کجاست قسمت ادراک ما درک ارتعاشی است بیست تمرین ساده برای جلونقش ژنتیک در درمان اختلاتکامل ساختار رگهای مغزی هوش مصنوعی از عروسک بازی حافظه و اطلاعات در کجاست کتاب زیست شناسی باوردرختان اشعار زمینانسان ها می توانند میدان سیاهچاله ی تولید کنندهمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمارتباط غیرکلامی بین انسابحثی جالب درباره محدودیتنقش زنجبیل در جلوگیری از تاثیر کپسول نوروهرب بر نهوش مصنوعی در خدمت خلق وححس و ادراک قسمت هشتمگوشه بیماری اتوزومال رسسایمپلانت مغزی کمک میکند سرنوشتمیدازولام در درمان تشنج برنامه ی مسلط ژنها در اختچهار میلیارد سال تکامل بتاثیر گیاه خواری بر رشد وهاوکينگ پیش از مرگش رسالحساسیت روانی متفاوتپمبرولیزوماب در بیماری چرویا و خبر از آیندهاگر نیروی مغناطیس نباشد از تکینگی تا مغز از مغز تشواهدی از دنیسوان(شبه نئمحل درک احساسات روحانیبرخی توصیه ها برای واکسیبرخی روش های تربیتی کودکچیزی شبیه نور تو نیستتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین کاخطر آلودگی هواپروژه ی ژنوم انسانیروشهای شناسایی قدرت شنوافیزیکدانان ماشینی برای تابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تطلای سیاهمرگ و میر بسیار بالای ناشبعد از کرونا دلخوشی بیهونگاه حقیقی نگاه به درون اتاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسن کرونا و گشودن پنجردژاوو یا آشناپنداریآیا هوش مصنوعی می تواند نراه های جدید برای قضاوت رقارچ بی مغز در خدمت موجودابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیاعامل کلیدی در کنترل کارآمطالعه ای بیان میکند اهدتلاشی تازه برای گشودن معچرا پس از بیدار شدن از خوتشخیص ژنتیکی آتروفی های ورزش بهترین درمان بیش فعداروی فامپیریدین یا نورلآیا بزرگ شدن مغز فقط در دزونیسومایدلزوم سازگاری قانون مجازاابزارهای پیشرفته ارتباط اطلاعاتی عمومی در مورد ممغز انسان برای شادمانی طتولید مثل اولین ربات های نظریه ی ریسمانجهان یکپارچهژنهای مشترک بین انسان و ودر کمتر از چند ماه سوش جدآب زندگی است قسمت دومزبان شناسی مدرن در سطح سلمنابع انرژی از نفت و گاز احیای بینایی نسبی یک بیمبیماری ای شبیه آلزایمر و مغز را از روی امواج بشناستوضیحی ساده در مورد هوش مهوش مصنوعی و کشف زبان هایجریان انرژی در سیستم های کودکان میتوانند ناقل بی درمانهای بیماری پارکینسالگوبرداری از طبیعتسلولهای بنیادی مصنوعی درمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمادغام میان گونه های مختلبیش از نیمی از موارد انتقنقش گرمایش آب و هوا در همتکامل شناخت انسان با کشفهوش مصنوعی از عروسک بازی حافظه و اطلاعات در کجاستکتاب، سفری به تاریخدرد باسن و پا به دلیل کاهانسان جدید از چه زمانی پاسیاره ی ابلهانمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمارتروز یا خوردگی و التهابحثی در مورد نقش ویتامين نقش زبان در سلطه و قدرت اتاثیر کپسول نوروهرب بر تهوش مصنوعی درمانگر کامپیحس و ادراک قسمت پنجمگوشت خواری یا گیاه خواریایمپلانت نخاعی میتواند داز آغاز خلقت تا نگاه انساسریعترین کامپیوتر موجودمکانیک کوانتومی بی معنی برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱چهار ساعت پس از کشتار خوکتاثیر گیاه خواری بر رشد وهدف یکسان، در مسیرهای متخفاش با شیوع همه گیری جدیپنج اکتشاف شگفت آور در مورویا بخشی حقیقی از زندگی اگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز از مغز تشکل های متفاوت پروتئین همحل درک احساسات روحانی دبرخی سلولهای عصبی در تلانکاتی در مورد تشنجتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین کا و استخوانخطرات هوش مصنوعیپروژه ی ژنوم انسانیروشی برای بهبود هوش عاطففرگشت و تکامل تصادفی محض ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تطوفان فقر و گرسنگی و بی سمرگ انتقال است یا نابود شبعد از کرونا دلخوشی بیهونگاهی بر قدرت بینایی دراتاثیر رژیم گیاهخواری بر واکسن کرونا از حقیقت تاتدگرگونی های نژادی و تغییآیا هوش مصنوعی زندگی بشرراه پیروزی در زندگی چیستقبل از آغازابزار بقای موجود زنده از استفاده از سلول های بنیاعادت کردن به نعمتمعنی روزهتلاشی جدید در درمان ام اسچرا بیماری های تخریبی مغتصویربرداری فضاپیمای آمورزش در کمر دردداروی لیراگلوتیدآیا تکامل و تغییرات ژنتیزونا به وسیله ویروس ابله مقاومت به عوارض فشار خون ابزارهای بقا از نخستین هاعداد بینهایت در دنیای ممغز انسان رو به کوچک تر شتولید پاک و فراوان انرژینظریه تکامل در درمان بیمجهان یکپارچهژنهای هوش ، کدامنددر آستانه ی موج پنجم کوویآب زندگی است قسمت سومزبان شناسی نوین نیازمند منابع انرژی از نفت و گاز احساس گذر سریعتر زمانبیماری ای شبیه ام اس مولتمغز زنان جوانتر از مغز مرتیوتیکسن داروی ضد جنونهوش مصنوعی گوگل به کمک تشجریان انرژی در سیستم های کودکان خود را مشابه خود تدرهای اسرارآمیز و پوشیدهالتهاب شریان تمپورالسلسله مباحث هوش مصنوعیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتادغام دو حیطه علوم مغز و بیشتر کمردردها نیازی به نقش پیش زمینه ها و اراده تأثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک بازی حس چشایی و بویاییکجای مغز مسئول پردازش تجدستورالعمل مرکز کنترل بیانسان عامل توقف رشد مغزسیاره ابلهانمنبع هوشیاری در کجاست؟ قارزش حقیقی زبان قسمت اولبحثی در مورد نقش کلسیم و نقش زبان در سلطه و قدرت اهوش مصنوعی درخدمت خلق وححس و ادراک قسمت بیست و چهگیلگمش باستانی کیستاین پیوند نه با مغز بلکه از انفجار بزرگ تا انفجار سرگیجه از شایعترین اختلامکانیزمهای دفاعی در براببرین نت به جای اینترنتنوآوری ای شگفت انگیز دانتاثیر گیاه خواری بر رشد وهدف از تکامل مغزخلاصه ای از مطالب همایش مپوست ساعتی مستقل از مغز درویا تخیل یا واقعیتاگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز از مغز تشگفتی های زنبور عسلمحدودیت های حافظه و حافظ