دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

برین نت به جای اینترنت

به زودی:
برین نت(brain net) به جای اینترنت(internet)، قسمت دوم

در مقاله قبلی بیان شد، ترجمه اطلاعات صوتی و شنوایی، به پیام های الکتریکی در مغز، صدها یا هزاران بار در یک روز کاری، تکرار میشود و همین شنیدن های پی در پی، سبب میشود کودکی، زبانی را بیاموزد و کدهای هر صدای شنیده شده به صورت پیام خاصی در مغز او ثبت شود.

علاوه بر ظاهر صدا و شنیدن ساده آن، درک مفهومی و درک مقصود گوینده، فرایند پیچیده تری است که در قسمت خاصی از مغز، در نیمه چپ مغز در ناحیه اطراف گوش در مغز(منطقه ورنیکه)انجام میشود. هر درک، با کد خاصی از پیام های مغزی مشخص میگردد و این درک و کد بندی خاص آن، تحت تاثیر تجربیات روزانه ما، بهعنوان زبان مادری شکل می گیرد.

هر چه تجربه فرد در درک این مفاهیم عمیق تر شود، درک، بیشتر میگردد و به همین دلیل فردی- که زبان خارجی ای غیر از زبان مادری را می آموزد- این زبان، مانند دیگر آموزش ها در زندگی مادی، تحت تاثیر تجربه و تکرار، قرار می گیرد و طی زمان، قویتر و قویتر میشود.

با این حال، یادگیری زبان خارجی اگر مانند زبان مادری، تحت تاثیر آموزش و تکرار و تجربه مداوم نباشد هرگز کیفیت مشابه زبان مادری را پیدا نخواهد کرد؛ به خصوص در قسمت مربوط مفاهیم، خلا بسیاری در درک زبان خارجی باقی خواهد بود.

پس در ابتدا در مغز، کدهای صوتی برای شناخت خالص صدا شکل میگیرد و بعد از آن در مغز کدهای مفهومی برای درک مفاهیم شکل میگیرد.

این از شکل گیری کدها که به صورت پیام های الکتریکی در مغز تعبیر میشود!

ولی اکنون دانشمندان در سایه پیشرفت های تکنولوژی و علمی، می خواهند از روش برعکس استفاده کنند یعنی همانطور که صوت، با کدهای الکتریکی در مغز شناسایی می شود، در فردی که قادر به سخن گفتن نیست ولی میتواند تفکر کند، کدهای الکتریکی ناشی از تفکر او در مغز برای سخن گفتن، به وسیله پردازشگر(کد گذار صوتیvocoder) به صوت، تبدیل میشود.

یعنی اکنون به جای مسیر(حس و صدا به سوی ادراک و فهم) از مسیر (فهم و ادراک به سوی حس و صدا)میرویم. یا بگوئیم از معنی کلی به سوی صدای جزیی می آییم.

(چنین حالت رفت و برگشت از کل به جزء و برعکس مثلا از ادراک تا صدا و از صدا تا ادراک یا از حقیقت تا مجاز و از مجاز تا حقیقت یا از بی نهایت تا نهایت و از نهایت تا بی نهایت، یا از وجود حقیقی تا وجود اعتباری و از وجود اعتباری تا وجود حقیقی، همه سیر آفرینش است. این رفت و برگشت، تا زمانی که آفرینشی هست وجود دارد.)

این، یک پیشرفت بزرگ است که انسان بتواند از روی کلیت، اجزا را درست کند و این جزء جزء کردن کل، فقط محدود به تبدیل امواج مغزی به صدا نیست بلکه این ابتدای گام رو به ارتقای انسانهاست و پس از این مرحله، میتوان به جزءجزءکردن های دیگر از روی کلیتی عمیقتر هم اندیشید و آن، مثلا جزءجزءکردن مفاهیم کلی عوالم موازی با جهان ما در قالب معانی کثیر عالم مادی است.(معانی موجود در جهان مادی ما تجلی ای از معانی جهان های بالاتر است و حقیقت وجود معانی عالم مادی، چیزی جز پرتوهای عوالم بالاتر نیست. ولی ترجمه کلمات موجود در عالم مادی- که پرتویی از معانی عمیقتر و والاتر است- یا ترجمه معانی عالم بالاتر- که غالبا به صورت قابل درک برای ما بروز دارد و نمایش می یابد- کار ساده ای نیست ولی امری مهم، لازم و ضروری است.

حتما کاری لازم و ضروری است زیرا معانی جهان مادی ما چیزی جز پرتوهایی از عالم موازی نیست و درک آن حقیقت متجلی شده در عالم مادی، به جهان مادی ما معنی می دهد و بدون این معنی راستین، جهان ما بی معنی میشود.

ولی این لزوم و ضرورت، دشوار و سخت است. در این مورد توصیه میشود به مقاله آیا رویا می تواند از آینده خبر دهددر همین کانال مراجعه شود.)

ترجمه معانی و پیام های سطح بالاتر به معانی سطح پایین تر (مثلا تبدیل پیام های الکتریکی مغز به صدا یا نور مادی)، کار بزرگی است که میتواند افراد دچار بیماری یا اختلال در سطح پایین (مثلا اختلال در بیان صدا) را از سطح پایین، بی نیاز کند و راهی میانبر را در اختیار آنها بگذارد و نیز می تواند افراد مختلف را بی نیاز از محدودیت های سطح پایین تکلم- که در نتیجه شرایط زندگی متفاوت و فرهنگ های مختلف ایجاد میشود- در سطح بالای تکلم در مغز، با هم مربوط کند.

---- دانشمندان توانستند بین سه مغز، با استفاده از شبکه مغزی ارتباط برقرار کنند!!

دانشمندان توانستند بین سه نفر ارتباط بر قرار کنند بدون آنکه لازم باشد آنها با هم سخن بگویند!

ارتباط بین دو یا چند نفر، روش های گوناگونی دارد و این ارتباط است که زمینه زندگی اجتماعی و بهره بردن از زندگی اجتماعی را برای موجودات فراهم میکند. پیدایش زبان پیشرفتی واضح، در مسیر ارتباطی بین موجودات بوده است و تکامل زبان در طول تاریخ آفرینش جهان، توانسته است زندگی اجتماعی افراد را بیش از پیش متحول سازد.
ولی با پیشرفت های زیاد

در هوش مصنوعی، به زودی شاهد تحولی در این عرصه خواهیم بود؛ به گونه ای که در گذشته سابقه نداشته است و هوش مصنوعی با سرعت هنگفت تکاملی و پیشرفتی خود، به زودی خواهد توانست تکامل موجود در زبان های عالم را که به صدها سال زمان برای توسعه نیاز دارد به کوتاه ترین زمان ممکن برساند.
تفاوت های محیطی در افراد و اقوام مختلف، باعث تفاوت های بسیار در زبان های مرسوم فعلی شده است به طوری که دو فرد از دو کشور مختلف، به سختی می توانند زبان هم را درک کنند. ولی اگر شبکه ای از نقشه های مغزی با ترجمه ای یکسان و واحد، وجود داشته باشد به طوری- که خواسته ها و تمایلات و درخواست های افراد را به زبانی واحد ترجمه کند- این به نوبه خود باعث توسعه زندگی اجتماعی افراد خواهد شد و امکان درک خواسته ها و کشش ها و تفاوت های موجود در فرهنگ های مختلف را بیان خواهد کرد.

سالهاست تلاشی از سوی برخی کشورهای جهان برای یکسان سازی زبان در کشورهای مختلف انجام می شود و از جمله آنها ابداع زبان بین المللی است ولی این یکسان سازی به صورت موفقی صورت نگرفته است زیرا تفاوت های فرهنگی و نژادی و تفاوت های اندام های لازم برای تکلم را در حد مناسب، در نظر نگرفته است.

مزیت استفاده از نقشه مغزی در ارتباط بین افراد، شباهت نقشه های مغزی در افراد ساکن در مناطق مختلف جهان است. تفاوت ها در زبان علاوه بر آنکه تحت تاثیر تفاوت های مغزی در افراد مختلف است، تحت تاثیر تفاوت های محیطی بر اندام های دیگر تکلم مانند بینی و دهان و زبان و حلق و حنجره و ... هم خواهد بود، ولی اگر بتوان اطلاعات تکلمی را قبل از رسیدن آن به اندام های پایین تر مانند دهان و زبان و دندان و حلق و حجنزه بازخوانی کرد، کمک بسیار زیادی در یکسان سازی اطلاعات فردخواهد داشت.

ولی مشکلی- که در این راه به نظر می رسد- تفاوت های مغزی در افراد ساکن در قسمت های مختلف جهان است و مغز انسان هم مانند همه اندام های دیگر و رنگ پوست و....، تحت تاثیر فرایندهای طبیعی و انتخاب طبیعی بوده است؛ به خصوص وقتی بدانیم مغز انسان، به رغم کوچک بودن روی بدن انسان، بیشترین میزان انرژی را در مقایسه با اندام های دیگر بدن مصرف می کند و به این ترتیب، نقش تاثیر گذار آن بر انتخاب طبیعی اصلا قابل انکار نیست.

شاید اندامی حیاتی مانند ریه به دلیل نقش بسیار حساس آن در زندگی ساده و قدرت حیات و کم بودن مصرف انرژی از طرف آن در مقایسه با مغز، نقش چندانی در محروم کردن دیگر سلول های حیاتی بدن از انرژی نداشته باشد و نه تنها نقشی در کم کردن انرژی مصرفی اندام های حیاتی ندارد بلکه با فراهم کردن اکسیژن مورد نیاز سلول ها بیشترین حمایت را از زندگی سلول های دیگر بدن میکند؛ ولی مغز با مصرف بخش بزرگی از انرژی بدن انسان و کم بودن نقش آن در حیات ساده دیگر اندام ها می تواند در تعیین طول عمر موجود زنده و گزینش انتخاب طبیعی سرسخت، بسیار مهم باشد(کم بودن نقش مغزدر حیات ساده و ابتدایی، وقتی واضح تر میشود که توجه کنیم ممکن است انسانی بدون وجود مغز(مثلا در موارد مرگ مغزی)، برای زمانی طولانی زندگی نباتی ساده ای داشته باشد یا مثلا انسان هایی وجود دارند که به رغم کوچک بودن مغز آنها قادرند تا سالهای سال زندگی کنند)
پس اندام پرمصرفی مانند مغزو تنظیم فعالیت های آن، می تواند نقش بسیار بزرگی در انتخاب طبیعی داشته باشد

و فقط پر مصرفی مغز نیست که در انتخاب های طبیعی نقش دارد بلکه اگر مغز به عنوان چهاراه پیوستن همه حواس و ادراک های موجود و تحلیل کننده و تنظیم کننده همه این احساسات، مورد توجه قرار گیرد و توجه شود با تنظیم درست، می تواند بهترین تولید و واکنش را پس از ادراکات و احساسات اولیه بیافریند، نقش مهم مغز در انتخاب طبیعی آشکارتر می شود.

به عبارتی، مغز شمشیری دو لبه است که اگر از آن استفاده بهینه نشود، با مصرف بخش بزرگی از انرژی اندام های حیاتی میتواند موجود را از فرایند طبیعت حذف کند و اگر از آن استقاده بهینه انجام شود، می تواند با ابتکارها و کشفیاتی مانند اندام های نوآوری شده و یا توسعه سلول های بنیادی و ایجاد اندام های مصنوعی طبیعی و حتی ساخت مغز مصنوعی در آزمایشگاه، انسان را به صدر انتخاب طبیعی ببرد و حتی او را به انتخاب گر طبیعی اصلی، تبدیل کند؛ به گونه ای که انسان در اینجا به جایگاه هوش موجود در طبیعت، در انتخاب ها تبدیل شود و خودش کسی شود که انتخاب ها را سامان می دهد، هر کس را بخواهد حذف می کند و هر گروهی را بخواهد باقی می گذارد....!!

امکان ارتباط بدون تکلم مرسوم فراهم شده است؛

این ارتباط از طریق برنامه نقشه الکتریکی مغز انجام شد تا پیام های الکتریکی ای را- که به فعالیت مغز اشاره دارد- ثبت کند و نیز از طریق تحریک مغناطیسی از طریق جمجمه انجام شد تا سلول های عصبی را با به کار بردن میدان های مغناطیسی تحریک کند.
و پژوهشگران این آزمون می گویند که مجموعه ای- که به آن شبکه مغزی (b

rain net) می گویند- در زمان آینده برای ارتباط مغزهای زیادی در یک لحظه و حتی از طریق اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد.

پژوهشگران تصور می کنند شبکه مغزی می تواند از طریق عمل مغز انسان، راه جدیدی برای ارتباط مستقیم بین افراد و بدون نیاز به جراحی باز کند.

پژوهشگران از دانشگاه کرونیل آمریکا در ماه اکتبر گذشته نوشتند
شبکه مغز را ارائه می دهیم و بر اساس علم فعلی ما، این روش، اولین راه برای ارتباط بین چند فرد از طریق ارتباط مستقیم بین مغزها برای همکاری در حل مشکلات است و نیازی به دخالت پزشکی ندارد.

https://www.alhurra.com/a/%D8%B9%D9%84%D9%85%D…/474229.html…

@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بررسی و اپروچ جدید بر بیممغز انسان برای شادمانی طزندگی هوشمند در خارج از زژنها ، مغز و ارادهاثر مضر مصرف طولانی مدت رتنفس هوازی و میتوکندرینقش مهاجرت در توسعه نسل اسفری به آغاز کیهانکاربرد روباتهای ريزنانوارتباط میکروب روده و پارتا 20 سال آینده مغز شما به تری فلوپرازیننقشه مغزی هر فرد منحصر بهسریعترین کامپیوتر موجودگزارش یک مورد جالب لخته واز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد وحافظه و اطلاعات در کجاست چگونه آن شکری که می خوریمشش مرحله تکامل چشمآیا مغز تا بزرگسالی توسعاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکخودآگاهی و هوشیاريچرا حجم مغز گونه انسان درعضلانی که طی سخن گفتن چقداطلاعاتی عمومی در مورد مقدم زدن و حرکت دید را تغیداروهای مصرفی در ام اسهوش مصنوعی الفاگوآیا بزرگ شدن مغز فقط در دبیست تمرین ساده برای جلومکانیزمهای دفاعی در برابدرمانهای بیماری پارکینسهوش عاطفی بیشتر در زنانامگا سه عامل مهم سلامتبحثی درباره هوش و تفاوتهمرکز خنده در کجای مغز استروش هایی ساده برای کاهش اواکسن سرطانايا اراده آزاد توهم است یبررسی سیستم تعادلی بدن امغز انسان برای شادمانی طزیباترین چیز در افزایش سژنهای هوش ، کدامنداثرات مفید قهوهتو دی ان ای خاص ميتوکندرينقش هورمون های تیروئید دسلولهای بنیادی مصنوعی درکاربرد روباتهای ريز، در ارتباط چاقی و کاهش قدرت بتاثیر مشاهده بر واقعیت بتسلیم شدن از نورون شروع منقص در تشخیص هیجانات عامسرگیجه از شایعترین اختلاگشایش دروازه جدیدی از طراز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد وحافظه و اطلاعات در کجاست چگونه انتظارات بر ادراک ششمین کنگره بین المللی سآیا همه جنایت ها نتیجه بیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکخانواده پایدارچرا در مغز انسان، فرورفتمقالاتاطلاعاتی عمومی در مورد مقدرت انسان در نگاه به ابعداروهای ضد بیماری ام اس وهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا تکامل و تغییرات ژنتیبیشتر کمردردها نیازی به ما انسانها چه اندازه نزددرک فرد دیگر و رفتارهای اهوش عاطفی در زنان بیشتر اامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبحثی درباره احساسات متفامرگ انتقال است یا نابود شروش صحبت کردن در حال تکامواسطه ها د رمسیر ایجاد مغای آنکه نامش درمان و یادشبررسی علل کمر درد در میانمغز انسان رو به کوچک تر شزیرفون داروی ضد ام اسکلرال هیدرات برای خواباناثرات مضر ماری جواناتولید سلولهای جنسی از سلنقش ژنتیک در درمان اختلاسلسله مباحث هوش مصنوعیکجای مغز مسئول پردازش تجارتباط هوش ساختار مغز و ژتاثیر نگاه ناظر هوشیار بتشنج چیستچند جهانیسردرد و علتهای آنپمبرولیزوماب در بیماری چاز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وحافظه و اطلاعات در کجاستچگونه باغبانی باعث کاهش صرع و درمان های آنآیا هوش ارثی دریافتی از پاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکخطا در محاسبات چیزی کاملچراروياها را به یاد نمی آتاثیر ویتامین دی بر بیمابلندی در ذهن ما درک بلندیلوب فرونتال یا پیشانی مغداروی فامپیریدین یا نورلهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا خداباوری محصول تکاملبا هوش مصنوعی خودکار روبما انسانها چه اندازه نزددرک و احساسهوشیاری کوانتومیانفجار و توقف تکاملی نشابحثی درباره احساساتی غیرمراحل ارتقای پله پله کیهروشهای نو در درمان دیسک بوراپامیل در بارداریایندرالایا کوچک شدن مغزانسان البزرگ شدن مغز محدود به دورمغز انسان رو به کوچکتر شدزبان چهار حرفی حیات زمینکمردرد و علل آناجزای پر سلولی بدن انسان توانایی مغز و دیگر اجزای نقش انتخاب از طرف محیط، نسم زنبور ، کلیدی برای وارکشف مکانیسم عصبی خوانش پارتباط انسانی، محدود به تاثیر نگاه انسان بر رفتاتغییر الگوی رشد مغزی با زچندین ماده غذایی که ماننسردرد تنشنپنج اکتشاف شگفت آور در مواز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وحس چشایی و بویاییچگونه جمعیت های بزرگ شکل ضررهای مصرف شکر و قند بر آیا هوش سریعی که بدون احساز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر رو ح و روان بر جسمخطا در محاسبات چیزی کاملچراروياها را به یاد نمی آصفحه اصلیبه زودی شبکه مغزی به جای لبخند بزن شاید صبح فردا زداروی تشنجی دربارداریهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا دلفین ها می تواند از بارداری بدون رحمما با کمک مغز خود مختاريمدرک احساسات و تفکرات دیگهوش، ژنتیکی است یا محیطیانگشت نگاری مغز نشان میدبخش دیگری در وجود انسان همزایای شکلات تلخ برای سلروشهای شناسایی قدرت شنواورزش هوازی مرتب خیلی به قایا ابزار هوشمندی یا مغز بسیاری از بیماری های جدیمغز ایندگان چگونه استزبان و بیان، در سایه پیشرکمردرد با پوشیدن کفش منااجزایی ناشناخته در شکل گتوازن مهمتر از فعالیت زینقش اتصالات بین سلولهای سودمندی موجودات ابزی بر کشف مکانیسمی پیچیده در بارتباط شگفت مغز انسان و فتاثیر نگاه انسان بر رفتاتغییر زودتر اتصالات مغزیچه زیاد است بر من که در ایسردرد سکه ایپوست ساعتی مستقل از مغز داز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر انتخاب از طرف محیط حس و ادراک (قسمت اول )چگونه جمعیت های بزرگ شکل ضررهای شکر بر سلامت مغزآیا هشیاری کوانتومی وجوداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر رژیم گیاه خواری بر فلج بل، فلجی ترسناک که آندفاع در برابر تغییر ساختنزاع بین جهل و علم رو به پسوالات پزشکیبوزون هیگز چیستلرزش ناشی از اسیب به عصبداروی جدید s3 در درمان ام هوش مصنوعی از عروسک تا کآیا دست مصنوعی به زودی قابازگشت از آثار به سوی خداما تحت کنترل ژنها هستیم یدرک تصویر و زبان های مخلتهیچگاه از فشار و شکست نتراندوهگین نباش اگر درب یا برنامه و ساختار پیچیده ممسیر دشوار تکامل و ارتقاروشی برای بهبود هوش عاطفورزش هوازی ، بهترین تمریورزش و میگرنایا بیماری ام اس (مولتیپتفاوت مغز انسان و میمون همغز ابزار برتر بقازبان و تکلم برخی بیماریهکنفرانس تشنج هتل کوثر اصاحساس گذر سریعتر زمانتوسعه برخی شغل ها با هوش نقش حفاظتی مولکول جدید دسیاهچاله و تکینگی ابتدایکشف ارتباط جدیدی از ارتبارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر ویتامین دی بر بیماتغییر عمودی سر انسان از پچهار میلیارد سال تکامل بسرعت فکر کردن چگونه استپیموزایداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سحس و ادراک (قسمت دوم )چگونه حافظه را قویتر کنیطی یکصد هزار سال اخیر هرچاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر فلج خوابدقیق ترین تصاویر از مغز انزاع بین علم و نادانی رو پیامهای کاربرانبیماری گیلن باره و بیمارلزوم سازگاری قانون مجازاداروی جدید ضد میگرنهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا رژیم غذایی گیاهی سلابازسازي مغز و نخاع چالشی ماه رجبدرک عمیق در حیواناتهاوکينگ پیش از مرگش رسالانسان قدیم در شبه جزیره عبرین نت به جای اینترنتمشکلات نخاعیروشی جدید در درمان قطع نخورزش بهترین درمان بیش فعایا بدون زبان میتوانیم تتفاوتهای جنسیتی راهی برامغز از بسیاری حقایق می گرزبان و شناخت حقیقت قسمت چکنگره بین المللی سردرد داخلاق و علوم اعصابتوصیه های غیر دارویی در سنقش حیاتی تلومر دی ان آ دسیاره ابلهانکشف جمجمه ای درکوه ایرهوارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر ژنها بر اختلالات خثبت امواج الکتریکی در عصچهار ساعت پس از کشتار خوکشلیک فراموشیپیچیدگی های مغزی در درک زاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری محس و ادراک قسمت چهارمنگاهی بر قدرت بینایی دراظهور امواج مغزی در مغز مصاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر فلج خواب چیستدلایلی که نشان میدهد ما بنزاع بین علم و جهل رو به پسایتهای دیگربیماری ای شبیه آلزایمر و لزوم سازگاری قانون مجازاداروی ضد تشنج با قابليت تهوش مصنوعی از عروسک تا کمآیا راهی برای رفع کم آبی بحتی علمی درباره تمایل بماپروتیلیندرگیری اعصاب به علت میتوهاوکينگ پیش از مرگش رسالانسان جدید از چه زمانی پابرای پیش بینی آینده مغز دمشاهده آینده از روی مشاهروشی جدید در درمان سکته مورزش در کمر دردایا تکامل هدفمند استتقلید مرحله ای نسبتا پیشمغز برای فراموشی بیشتر کزبان و شناخت حقیقت قسمت اکنگره بین المللی سردرد داختلال در شناسایی حروف و توصیه هایی در مصرف ماهینقش داروهاي مختلف معروف سیاره ابلهانگنجینه ای به نام ویتامین ارتباط غیرکلامی بین انساتاثیر کپسول نوروهرب بر نجمجمه انسان های اولیهنوار مغزی روشی مهم در تشخشنا در ابهای گرم جنوب نیپیوند مغز و سر و چالشهای از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب حس و ادراک قسمت پنجمنگاهی بر توانایی اجزاي بعلم به ما کمک میکند تا مواز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر رژیم گیاهخواری بر فیلمی بسیار جالب از تغییدندان ها را مسواک بزنید تنظام مثبت زندگیبیماری ای شبیه ام اس مولتممانتین یا آلزیکسا یا ابداروی ضد تشنج با قابليت تهوش مصنوعی از عروسک تا کمآیاما مقهور قوانین فیزیکبحث درباره پیدایش و منشامبانی ذهنی سیاه و سفیدرقیبی قدرتمند در برابر مهدف از تکامل مغزانسان عامل توقف رشد مغزبرخی نکات از گاید لاین پرمعنی روزهريتوکسيمب در درمان ام اسریواستیگمینوزوز گوشایرادهای موجود در خلقت بتلقین اطلاعات و حافظهمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟زبان و شناخت حقیقت قسمت دکندر در بیماریهای التهاباختلالات مخچهتوضیحی ساده در مورد هوش منقش روزه داری در سالم و جسیر آفرینش از روح تا مغز گیاه خواری و گوشت خوار کدارتروز یا خوردگی و التهاتاثیر کپسول نوروهرب بر تجنسیت و تفاوت های بینایینورون هاي مصنوعی می توانشناخت و معرفت، و نقش آن دپیوند سر، یکی از راه حلهااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروی ضد تشنج سدیم حس و ادراک قسمت سومناتوانی از درمان برخی ویعلایم کمبود ویتامین E را از تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر عصاره تغلیظ شده گیفیزیکدانان ماشینی برای تدو ویژگی انتزاع و قدرت تجنظریه تکامل در درمان بیمبیماری بیش فعالیمنابع انرژي پاک سرچشمه حداستانها و مفاهیمی اشتباهوش مصنوعی در کامپیوترهاآزمون ذهنی گربه شرودینگربحثی در مورد نقش ویتامينمجموعه های پر سلولی بدن مرموزی از نخستین تمدن بشرهزینه ای که برای اندیشیدانعطاف پذیری مکانیسمی علبرخی اثرات مضر ویتامین دمغز فکر میکند مرگ برای دیمغز ما کوچکتر از نیم نقطهرژیم غذایی حاوی تخم مرغ ویک پیشنهاد خوب برای آسان اگر نعمت فراموشی نبود بستلاش هایی در بیماران قطع مغز بزرگ چالش است یا منفعزبان و شناخت حقیقت قسمت سکوچک شدن مغز از نئاندرتااختلالات حرکتی در انسانتکامل چشمنقش رژیم غذایی در رشد و اسیستم تعادلی بدنگالکانزوماب، دارویی جدیارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر کپسول نوروهرب بر سجنسیت و تفاوت های بینایینورون های ردیاب حافظهشناسایی سلول های ایمنی اپیشینیان انسان از هفت میاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکحساسیت روانی متفاوتناتوانی در شناسایی چهره علایم کمبود ویتامین E را ازدواج های بین گونه ای، رتاریخ همه چیز را ثبت کردهفرگشت و تکامل تصادفی محض ديدن با چشم بسته در خواب هفت چیز که عملکرد مغز تو آیا واکنش های یاد گرفته وبیماری تی تی پیمولتیپل اسکلروز در زنان در مانهای کمر دردهوش مصنوعی در خدمت خلق وحإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبحثی جالب درباره محدودیتمحل درک احساسات روحانیرمز و رازهای ارتباط غیر کهستي مادي ای که ما کوچکتراولین هیبرید بین انسان وبرخی اختلالات عصبی مثانهمغز مادران و کودکان در زمراه های جدید برای قضاوت ریکی از علل محدودیت مغز اماگر نعمت فراموشی نبود بستلاشی برای درمان قطع نخامغز بزرگ چالشهای پیش روزبان، وسیله شناسایی محیطکودک ایرانی که هوش او از اختلالات صحبت کردن در انتکامل ابزار هوش ، راه پر نقش زبان در سلطه و قدرت اسیستم دفاعی بدن علیه مغز گامی در درمان بیماریهای ارزش حقیقی زبان قسمت دومتاثیر کپسول نوروهرب بر سجهش های ژنتیکی مفید در سانوروپلاستیسیتی چیستشواهدی از دنیسوان(شبه نئپیشرفتی مستقل از ابزار هاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکخلاصه ای از مطالب همایش منخاع ما تا پایین ستون فقرعلت خواب آلودگی بعد از خواستفاده از هوش مصنوعی در فراموش کارها باهوش تر هسدی متیل فومارات(زادیوا)(هفت سین یادگاری از میراث آیا آگاهی پس از مرگ از بیبیماری ضعف عضلات نزدیک بمواد کوانتومی جدید، ممکندر چه مرحله ای از خواب ، رهوش مصنوعی در خدمت خلق وحافراد آغاز حرکت خودشان ربحثی در مورد نقش کلسیم و محل درک احساسات روحانی درویای شفافهستی ما پس از شروعی چگال اولین مورد پیوند سر در انبرخی بیماری ها که در آن بمغز چون ابزار هوش است دلیراه های جدید برای قضاوت ریادگیری مهارت های جدید داگر تلاش انسان امروز براتلاشی جدید در درمان ام اسمغز حریص برای خون، کلید تسفر نامه سفر به بم و جنوب کودکان خود را مشابه خود تادامه بحث تکامل چشمتکامل زباننقش زبان در سلطه و قدرت اسکته مغزیگاهی لازم است برای فهم و ارزش حقیقی زبان قسمت سومتاثیر گیاه خواری بر رشد وجهش های ژنتیکی غیر تصادفنوشیدن چای برای مغز مفید شاهکار قرنپاسخ گیاهان در زمان خورداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکخواندن ، یکی از شستشو دهننخستین تصویر از سیاهچالهعوارض ازدواج و بچه دار شداستیفن هاوکینگ در مورد هفراموشی همیشه هم بد نیستدژا وو یا اشنا پنداریهمیشه عسل با موم بخوریمآیا امکان بازسازی اندامهبیماریهای تحلیل عضلانی اموجود بی مغزی که می توانددر هم تنیدگی کوانتومی و پهوش مصنوعی درمانگر کامپیافزایش قدرت ادراکات و حسبحثی در مورد عملکرد لوب فمحدودیت های حافظه و حافظروبات های ریز در درمان بیو هر کس تقوای خدا پیشه کناولین تصویر در تاریخ از سبرخی بیماری های خاص که بدمغز چگونه صداها را فیلتر راه پیروزی در زندگی چیستیادآوری خواب و رویاابزار هوش در حال ارتقا ازتمایل زیاد به خوردن بستنمغز زنان جوانتر از مغز مرسفرنامه سفر به بم و جنوب کوری گذرای ناشی از موبایادغام میان گونه های مختلتکامل ساختار رگهای مغزی نقش سجده بر عملکرد مغزساخت شبکه عصبی با الفبایگاهی مغز بزرگ چالش استاز نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر گیاه خواری بر رشد وجهشهای مفید و ذکاوتی که دنوعی سکته مغزی ، وحشتناک شبیه سازی میلیون ها جهان پختگی پس از چهل سالگي به از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکخواب سالم عامل سلامتینرمش های مفید در سرگیجهعید نوروز مبارکاستیفن هاوکینگ در تفسیر فرایند حذف برخی اجزای مغدژاوو یا آشناپنداریهوموارکتوس ها ممکن است دآیا انسان با مغز بزرگش اخبیهوش کردن در جراحی و بیمموجودات مقهور ژنها هستنددرمان های بیماری آلزایمرهوش مصنوعی درخدمت خلق وحافسردگی و اضطراب در بیمابحثی درباره هوش و تفاوتهمخچه ، فراتر از حفظ تعادلروح رهاییویتامین E برای فعالیت صحاولین سلول مصنوعیبرخی توجهات در ببمار پارمغز آیندگان چگونه است ؟رشته نوروایمونولوژی و نقژن هوش و ساختارهای حیاتی ابزارهای بقای موجود زندتمدن قدیمی ای در جنوب ایرمغزهای کوچک بی احساسسفرنامه سفر به بم و جنوب کی غایب شدی تا نیازمند دلادغام دو حیطه علوم مغز و تکامل شناخت انسان با کشفتبدیل تراکت صوتی مصنوعی نقش غذاها و موجودات درياساخت شبکه عصبی مصنوعی با گذر زمان کاملا وابسته به از نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد وجهشهای مفید و ذکاوتی که دچیزی خارج از مغزهای ما نیشبیه سازی سیستم های کوانپرورش مغز مینیاتوری انسااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکخواب سالم عامل سلامتی و ینرمشهای مهم برای تقویت ععامل کلیدی در کنترل کارآاستخوان های کشف شده، ممکفرد حساس از نظر عاطفی و بدانشمندان ژنی از مغز انسهوش مصنوعی می تواند بر احآیا احتمال دارد رویا از آبیوگرافیمیهمانهای ناخوانده عامل درمان های جدید میگرنهوش مصنوعی ساخته هوش طبیالکتروتاکسی(گرایش و حرکبحثی درباره هوش و تفاوتهمخچه ابزاري که وظیفه آن فروزه داری و بیمار ی ام اس ویتامین E در چه مواد غذایاوکرلیزوماب داروی جدید شبرخی سلولهای عصبی در تلامغز انسان ایا طبیعتا تمارشد مغز علت تمایل انسان بژن یا نقشه توسعه مغز و نقابزارهای پیشرفته ارتباط تمساح حد واسط میان مغز کومغزتان را در جوانی سیمکشسفرنامه سفر به بم و جنوب کاهش التهاب ناشی از بیماارتقا و تکامل سنت آفرینش تئوری تکامل امروز در درمتبدیل سلولهای محافط به سنقش غذاها و موجودات درياساختار شبکه های مغزی ثابگربه شرودینگر و تاثیر مشاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد وجاذبه و نقش آن در شکلگیریچگونه مغز پیش انسان یا همشباهت زیاد بین سلول هاي عآلزایمراز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکخواب عامل دسته بندی و حفطچرا مغزهای ما ارتقا یافت عسل طبیعی موثر در کنترل باصول سلامت کمرقانون مندی نقشه ژنتیکی مدانشمندان روش هاي جدیدی هوش مصنوعی گوگل به کمک تشآیا احتمال دارد رویا از آبیوگرافیمیگرن سردردی ژنتیکی که بدرمان های رایج ام اسهوش احساسیالتهاب شریان تمپورالبحثی درباره هوش و تفاوتهمدارک ژنتیکی چگونه انسانروش مقابله مغز با محدودیویتامین دی گنجینه ای بزرايندگان چگونه خواهند دیدبرخی سيناپسها طی تکامل و مغز انسان برای ایجاد تمدزمین زیر خلیج فارس تمدنی ژنها نقشه ایجاد ابزار هوابزارهای دفاعی و بقای موتنفس هوازی و میتوکندرینقش قهوه در سلامتیسفرنامه سفر به بم و جنوب کایروپاکتیک چیستارتوکين تراپی روشی جديد تئوری تکامل در پیشگیری و تری فلوپرازیننقش غذاها و موجودات درياسخن پاک و ثابتگزیده ای از وبینار یا کنفاز آغاز خلقت تا نگاه انساتاثیر گیاه خواری بر رشد وحقیقت راستین انسان علم بچگونه هموساپينس بر زمین شباهت زیاد بین سلول هاي عآیا ما تنها موجودات زنده از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکخودآگاهی و هوشیاريچرا حیوانات سخن نمی گوینعصب حقوق نورولوواضطراب و ترسقارچ بی مغز در خدمت موجوددانشمندان روشی برای تبدیهوش مصنوعی گوگل به کمک تشآیا برای تولید مثل همیشه بیان ژن های اسکیزوفرنی دمیدان مغناطيسي زمین بشر درمان جدید میگرن با انتی هوش احساسیامیوتروفیک لترال اسکلروبحثی درباره هوش و تفاوتهمروری بر تشنج و درمان هایروش های صرفه جویی در ایجاواکنش های ناخودآگاه و تقايا اراده آزاد توهم است یبررسي علل احتمالي تغيير