دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

برین نت به جای اینترنت

به زودی:
برین نت(brain net) به جای اینترنت(internet)، قسمت دوم

در مقاله قبلی بیان شد، ترجمه اطلاعات صوتی و شنوایی، به پیام های الکتریکی در مغز، صدها یا هزاران بار در یک روز کاری، تکرار میشود و همین شنیدن های پی در پی، سبب میشود کودکی، زبانی را بیاموزد و کدهای هر صدای شنیده شده به صورت پیام خاصی در مغز او ثبت شود.

علاوه بر ظاهر صدا و شنیدن ساده آن، درک مفهومی و درک مقصود گوینده، فرایند پیچیده تری است که در قسمت خاصی از مغز، در نیمه چپ مغز در ناحیه اطراف گوش در مغز(منطقه ورنیکه)انجام میشود. هر درک، با کد خاصی از پیام های مغزی مشخص میگردد و این درک و کد بندی خاص آن، تحت تاثیر تجربیات روزانه ما، بهعنوان زبان مادری شکل می گیرد.

هر چه تجربه فرد در درک این مفاهیم عمیق تر شود، درک، بیشتر میگردد و به همین دلیل فردی- که زبان خارجی ای غیر از زبان مادری را می آموزد- این زبان، مانند دیگر آموزش ها در زندگی مادی، تحت تاثیر تجربه و تکرار، قرار می گیرد و طی زمان، قویتر و قویتر میشود.

با این حال، یادگیری زبان خارجی اگر مانند زبان مادری، تحت تاثیر آموزش و تکرار و تجربه مداوم نباشد هرگز کیفیت مشابه زبان مادری را پیدا نخواهد کرد؛ به خصوص در قسمت مربوط مفاهیم، خلا بسیاری در درک زبان خارجی باقی خواهد بود.

پس در ابتدا در مغز، کدهای صوتی برای شناخت خالص صدا شکل میگیرد و بعد از آن در مغز کدهای مفهومی برای درک مفاهیم شکل میگیرد.

این از شکل گیری کدها که به صورت پیام های الکتریکی در مغز تعبیر میشود!

ولی اکنون دانشمندان در سایه پیشرفت های تکنولوژی و علمی، می خواهند از روش برعکس استفاده کنند یعنی همانطور که صوت، با کدهای الکتریکی در مغز شناسایی می شود، در فردی که قادر به سخن گفتن نیست ولی میتواند تفکر کند، کدهای الکتریکی ناشی از تفکر او در مغز برای سخن گفتن، به وسیله پردازشگر(کد گذار صوتیvocoder) به صوت، تبدیل میشود.

یعنی اکنون به جای مسیر(حس و صدا به سوی ادراک و فهم) از مسیر (فهم و ادراک به سوی حس و صدا)میرویم. یا بگوئیم از معنی کلی به سوی صدای جزیی می آییم.

(چنین حالت رفت و برگشت از کل به جزء و برعکس مثلا از ادراک تا صدا و از صدا تا ادراک یا از حقیقت تا مجاز و از مجاز تا حقیقت یا از بی نهایت تا نهایت و از نهایت تا بی نهایت، یا از وجود حقیقی تا وجود اعتباری و از وجود اعتباری تا وجود حقیقی، همه سیر آفرینش است. این رفت و برگشت، تا زمانی که آفرینشی هست وجود دارد.)

این، یک پیشرفت بزرگ است که انسان بتواند از روی کلیت، اجزا را درست کند و این جزء جزء کردن کل، فقط محدود به تبدیل امواج مغزی به صدا نیست بلکه این ابتدای گام رو به ارتقای انسانهاست و پس از این مرحله، میتوان به جزءجزءکردن های دیگر از روی کلیتی عمیقتر هم اندیشید و آن، مثلا جزءجزءکردن مفاهیم کلی عوالم موازی با جهان ما در قالب معانی کثیر عالم مادی است.(معانی موجود در جهان مادی ما تجلی ای از معانی جهان های بالاتر است و حقیقت وجود معانی عالم مادی، چیزی جز پرتوهای عوالم بالاتر نیست. ولی ترجمه کلمات موجود در عالم مادی- که پرتویی از معانی عمیقتر و والاتر است- یا ترجمه معانی عالم بالاتر- که غالبا به صورت قابل درک برای ما بروز دارد و نمایش می یابد- کار ساده ای نیست ولی امری مهم، لازم و ضروری است.

حتما کاری لازم و ضروری است زیرا معانی جهان مادی ما چیزی جز پرتوهایی از عالم موازی نیست و درک آن حقیقت متجلی شده در عالم مادی، به جهان مادی ما معنی می دهد و بدون این معنی راستین، جهان ما بی معنی میشود.

ولی این لزوم و ضرورت، دشوار و سخت است. در این مورد توصیه میشود به مقاله آیا رویا می تواند از آینده خبر دهددر همین کانال مراجعه شود.)

ترجمه معانی و پیام های سطح بالاتر به معانی سطح پایین تر (مثلا تبدیل پیام های الکتریکی مغز به صدا یا نور مادی)، کار بزرگی است که میتواند افراد دچار بیماری یا اختلال در سطح پایین (مثلا اختلال در بیان صدا) را از سطح پایین، بی نیاز کند و راهی میانبر را در اختیار آنها بگذارد و نیز می تواند افراد مختلف را بی نیاز از محدودیت های سطح پایین تکلم- که در نتیجه شرایط زندگی متفاوت و فرهنگ های مختلف ایجاد میشود- در سطح بالای تکلم در مغز، با هم مربوط کند.

---- دانشمندان توانستند بین سه مغز، با استفاده از شبکه مغزی ارتباط برقرار کنند!!

دانشمندان توانستند بین سه نفر ارتباط بر قرار کنند بدون آنکه لازم باشد آنها با هم سخن بگویند!

ارتباط بین دو یا چند نفر، روش های گوناگونی دارد و این ارتباط است که زمینه زندگی اجتماعی و بهره بردن از زندگی اجتماعی را برای موجودات فراهم میکند. پیدایش زبان پیشرفتی واضح، در مسیر ارتباطی بین موجودات بوده است و تکامل زبان در طول تاریخ آفرینش جهان، توانسته است زندگی اجتماعی افراد را بیش از پیش متحول سازد.
ولی با پیشرفت های زیاد

در هوش مصنوعی، به زودی شاهد تحولی در این عرصه خواهیم بود؛ به گونه ای که در گذشته سابقه نداشته است و هوش مصنوعی با سرعت هنگفت تکاملی و پیشرفتی خود، به زودی خواهد توانست تکامل موجود در زبان های عالم را که به صدها سال زمان برای توسعه نیاز دارد به کوتاه ترین زمان ممکن برساند.
تفاوت های محیطی در افراد و اقوام مختلف، باعث تفاوت های بسیار در زبان های مرسوم فعلی شده است به طوری که دو فرد از دو کشور مختلف، به سختی می توانند زبان هم را درک کنند. ولی اگر شبکه ای از نقشه های مغزی با ترجمه ای یکسان و واحد، وجود داشته باشد به طوری- که خواسته ها و تمایلات و درخواست های افراد را به زبانی واحد ترجمه کند- این به نوبه خود باعث توسعه زندگی اجتماعی افراد خواهد شد و امکان درک خواسته ها و کشش ها و تفاوت های موجود در فرهنگ های مختلف را بیان خواهد کرد.

سالهاست تلاشی از سوی برخی کشورهای جهان برای یکسان سازی زبان در کشورهای مختلف انجام می شود و از جمله آنها ابداع زبان بین المللی است ولی این یکسان سازی به صورت موفقی صورت نگرفته است زیرا تفاوت های فرهنگی و نژادی و تفاوت های اندام های لازم برای تکلم را در حد مناسب، در نظر نگرفته است.

مزیت استفاده از نقشه مغزی در ارتباط بین افراد، شباهت نقشه های مغزی در افراد ساکن در مناطق مختلف جهان است. تفاوت ها در زبان علاوه بر آنکه تحت تاثیر تفاوت های مغزی در افراد مختلف است، تحت تاثیر تفاوت های محیطی بر اندام های دیگر تکلم مانند بینی و دهان و زبان و حلق و حنجره و ... هم خواهد بود، ولی اگر بتوان اطلاعات تکلمی را قبل از رسیدن آن به اندام های پایین تر مانند دهان و زبان و دندان و حلق و حجنزه بازخوانی کرد، کمک بسیار زیادی در یکسان سازی اطلاعات فردخواهد داشت.

ولی مشکلی- که در این راه به نظر می رسد- تفاوت های مغزی در افراد ساکن در قسمت های مختلف جهان است و مغز انسان هم مانند همه اندام های دیگر و رنگ پوست و....، تحت تاثیر فرایندهای طبیعی و انتخاب طبیعی بوده است؛ به خصوص وقتی بدانیم مغز انسان، به رغم کوچک بودن روی بدن انسان، بیشترین میزان انرژی را در مقایسه با اندام های دیگر بدن مصرف می کند و به این ترتیب، نقش تاثیر گذار آن بر انتخاب طبیعی اصلا قابل انکار نیست.

شاید اندامی حیاتی مانند ریه به دلیل نقش بسیار حساس آن در زندگی ساده و قدرت حیات و کم بودن مصرف انرژی از طرف آن در مقایسه با مغز، نقش چندانی در محروم کردن دیگر سلول های حیاتی بدن از انرژی نداشته باشد و نه تنها نقشی در کم کردن انرژی مصرفی اندام های حیاتی ندارد بلکه با فراهم کردن اکسیژن مورد نیاز سلول ها بیشترین حمایت را از زندگی سلول های دیگر بدن میکند؛ ولی مغز با مصرف بخش بزرگی از انرژی بدن انسان و کم بودن نقش آن در حیات ساده دیگر اندام ها می تواند در تعیین طول عمر موجود زنده و گزینش انتخاب طبیعی سرسخت، بسیار مهم باشد(کم بودن نقش مغزدر حیات ساده و ابتدایی، وقتی واضح تر میشود که توجه کنیم ممکن است انسانی بدون وجود مغز(مثلا در موارد مرگ مغزی)، برای زمانی طولانی زندگی نباتی ساده ای داشته باشد یا مثلا انسان هایی وجود دارند که به رغم کوچک بودن مغز آنها قادرند تا سالهای سال زندگی کنند)
پس اندام پرمصرفی مانند مغزو تنظیم فعالیت های آن، می تواند نقش بسیار بزرگی در انتخاب طبیعی داشته باشد

و فقط پر مصرفی مغز نیست که در انتخاب های طبیعی نقش دارد بلکه اگر مغز به عنوان چهاراه پیوستن همه حواس و ادراک های موجود و تحلیل کننده و تنظیم کننده همه این احساسات، مورد توجه قرار گیرد و توجه شود با تنظیم درست، می تواند بهترین تولید و واکنش را پس از ادراکات و احساسات اولیه بیافریند، نقش مهم مغز در انتخاب طبیعی آشکارتر می شود.

به عبارتی، مغز شمشیری دو لبه است که اگر از آن استفاده بهینه نشود، با مصرف بخش بزرگی از انرژی اندام های حیاتی میتواند موجود را از فرایند طبیعت حذف کند و اگر از آن استقاده بهینه انجام شود، می تواند با ابتکارها و کشفیاتی مانند اندام های نوآوری شده و یا توسعه سلول های بنیادی و ایجاد اندام های مصنوعی طبیعی و حتی ساخت مغز مصنوعی در آزمایشگاه، انسان را به صدر انتخاب طبیعی ببرد و حتی او را به انتخاب گر طبیعی اصلی، تبدیل کند؛ به گونه ای که انسان در اینجا به جایگاه هوش موجود در طبیعت، در انتخاب ها تبدیل شود و خودش کسی شود که انتخاب ها را سامان می دهد، هر کس را بخواهد حذف می کند و هر گروهی را بخواهد باقی می گذارد....!!

امکان ارتباط بدون تکلم مرسوم فراهم شده است؛

این ارتباط از طریق برنامه نقشه الکتریکی مغز انجام شد تا پیام های الکتریکی ای را- که به فعالیت مغز اشاره دارد- ثبت کند و نیز از طریق تحریک مغناطیسی از طریق جمجمه انجام شد تا سلول های عصبی را با به کار بردن میدان های مغناطیسی تحریک کند.
و پژوهشگران این آزمون می گویند که مجموعه ای- که به آن شبکه مغزی (b

rain net) می گویند- در زمان آینده برای ارتباط مغزهای زیادی در یک لحظه و حتی از طریق اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد.

پژوهشگران تصور می کنند شبکه مغزی می تواند از طریق عمل مغز انسان، راه جدیدی برای ارتباط مستقیم بین افراد و بدون نیاز به جراحی باز کند.

پژوهشگران از دانشگاه کرونیل آمریکا در ماه اکتبر گذشته نوشتند
شبکه مغز را ارائه می دهیم و بر اساس علم فعلی ما، این روش، اولین راه برای ارتباط بین چند فرد از طریق ارتباط مستقیم بین مغزها برای همکاری در حل مشکلات است و نیازی به دخالت پزشکی ندارد.

https://www.alhurra.com/a/%D8%B9%D9%84%D9%85%D…/474229.html…

@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نوآوری ای شگفت انگیز داناز تکینگی تا مغز از مغز تتکامل ساختار رگهای مغزی دژاوو یا آشناپنداریواکسن سرطانسردرد میگرن در کودکانممانتین یا آلزیکسا یا ابانواع سکته های مغزیچگونه جمعیت های بزرگ شکل استفاده از هوش مصنوعی در تاثیر کپسول نوروهرب بر سداروی ضد تشنج با قابليت تیادگیری مهارت های جدید دشباهت زیاد بین سلول هاي عما انسانها چه اندازه نزدايا اراده آزاد توهم است یچرا حیوانات سخن نمی گوینبیماری های مغز و اعصاب و تاثیر انتخاب از طرف محیط درمان جدید میگرن با انتی کووید نوزده و خطر بیماریعواملی که برای ظهور لغت امرکز حافظه کجاستابزار بقای موجود زنده از همیشه عسل با موم بخوریمبیشتر کمردردها نیازی به تاثیر درجه حرارت بر عملکذهن چند جانبه نیازمند نگکشف مکانیسمی پیچیده در بمغز مادران و کودکان در زمابزارهای بقای از نخستین هوش مصنوعی در خدمت خلق وحبحثی درباره هوش و تفاوتهتری فلوپرازینروش هایی ساده برای کاهش اگربه شرودینگر و تاثیر مشمغز به تنهایی برای فرهنگ ادامه بحث تکامل چشمهدف از تکامل مغزبرخی سلولهای عصبی در تلاجهش های ژنتیکی مفید در سارشته نوروایمونولوژی و نقپرورش مغز مینیاتوری انسانقش نظریه تکامل در شناساارتروز یا خوردگی و التهاواکسن کرونا و گشودن پنجرتفاوتهای جنسیتی راهی براحس و ادراک (قسمت اول )زبان و شناخت حقیقت قسمت سآیا احتمال دارد رویا از آنقش زبان در سلطه و قدرت ااز تلسکوپ گالیله تا تلسکتوهم چیستخدا موجود استسیاره ابلهانفرضیه ای جدید توضیح میدهآزمون ذهنی گربه شرودینگرنوار مغزی روشی مهم در تشختکامل شناخت انسان با کشفدگرگونی های نژادی و تغییواکسنی با تاثیر دوگانه اسردرد و علتهای آنمنابع انرژي پاک سرچشمه حانگشت نگاری مغز نشان میدچگونه جمعیت های بزرگ شکل استفاده از سلول های بنیاتاثیر کپسول نوروهرب بر سداستانها و مفاهیمی اشتبایادآوری خواب و رویاشباهت زیاد بین سلول هاي عما با کمک مغز خود مختاريمای آنکه نامش درمان و یادشچرا حجم مغز گونه انسان دربیماری گیلن باره و بیمارتاثیر احتمالی عصاره تغلیدرمان جدید کنترل مولتیپلکودک ایرانی که هوش او از عوارض ازدواج و بچه دار شدمرکز خنده در کجای مغز استابزار بقای موجود زنده از هوموارکتوس ها ممکن است دبا هوش مصنوعی خودکار روبتاثیر درجه حرارت بر عملکرفتار اجتماعی انسان، حاصکشف ارتباط جدیدی از ارتبمغز چون ابزار هوش است دلیابزارهای دفاعی و بقای موهوش مصنوعی در خدمت خلق وحبحثی درباره هوش و تفاوتهتسلیم شدن از نورون شروع مروش صحبت کردن در حال تکامگزیده ای از وبینار یا کنفمغز برای فراموشی بیشتر کاداراوون تنها داروی تاییهدف از خلقت رسیدن به ابزابرخی سيناپسها طی تکامل و جهش های ژنتیکی غیر تصادفرشد مغز علت تمایل انسان بآلودگی هوا و ویروس کرونانقش هورمون های تیروئید دارزش حقیقی زبان قسمت اولواکسن کرونا از حقیقت تاتتقلید مرحله ای نسبتا پیشحس و ادراک (قسمت دوم )زبان شناسی نوین نیازمند آیا احتمال دارد رویا از آنقش زبان در سلطه و قدرت ااز تلسکوپ گالیله تا تلسکتوانایی مغز و دیگر اجزای خطا در محاسبات چیزی کاملسیاره ابلهانقیچی ژنتیکیآسيب میکروواسکولاریا آسإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَنورون هاي مصنوعی می تواناز تکینگی تا مغز از مغز تتئوری تکامل امروز در درمدانشمندان موفق به بازگردواسطه ها د رمسیر ایجاد مغسردرد تنشنمنبع خواب و رویااندوهگین نباش اگر درب یا چگونه حافظه را قویتر کنیاستیفن هاوکینگ در مورد هتاثیر گیاه خواری بر رشد ودر مانهای کمر دردژن هوش و ساختارهای حیاتی شش مرحله تکامل چشمما تحت کنترل ژنها هستیم یاینکه به خاطرخودت زندگی چرا خشونت و تعصببیماری ای شبیه آلزایمر و تاثیر ترکیبات استاتین (سدرمانهای بیماری پارکینسکودکان میتوانند ناقل بی عید نوروز مبارکمرگ انتقال است یا نابود شابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی می تواند بر احبار سنین ابزار هوشمندی اتاثیر درجه حرارت بر عملکرقیبی قدرتمند در برابر مکشف جمجمه ای درکوه ایرهومغز چگونه صداها را فیلتر اثر مضر مصرف طولانی مدت رهوش مصنوعی درمانگر کامپیبحثی درباره احساسات متفاتشنج چیستروشهای نو در درمان دیسک بگزارش یک مورد جالب لخته ومغز بزرگ چقدر مفید هست ؟ادغام میان گونه های مختلهزینه ای که برای اندیشیدبررسي علل احتمالي تغيير جهشهای مفید و ذکاوتی که دزمین زیر خلیج فارس تمدنی آلزایمرنقش هورمون زنانه استروژنارزش حقیقی زبان قسمت دومواکسن کرونا ساخته شده توتلقین اطلاعات و حافظهحس و ادراک قسمت چهارمزبان، وسیله شناسایی محیطآیا برای تولید مثل همیشه نقش سجده بر عملکرد مغزاز تکنیکی تا مغز از مغز تتوازن مهمتر از فعالیت زیخطا در محاسبات چیزی کاملسیر آفرینش از روح تا مغز قانون مندی نقشه ژنتیکی مقانون جنگلافت فشار خون ناگهانی در ونورون های ردیاب حافظهاز تکینگی تا مغز از مغز تتئوری تکامل در پیشگیری و دانشمندان یک فرضیه رادیکوبینار اساتید نورولوژی دسردرد سکه ایمنحنی که ارتباط بین معرفانسان قدیم در شبه جزیره عنگاه محدود و تک جانبه، مشاستیفن هاوکینگ در تفسیر تاثیر گیاه خواری بر رشد ودر محل کار ارزش خودت را بژن یا نقشه توسعه مغز و نقششمین کنگره بین المللی سماه رجبایندرالچرا در مغز انسان، فرورفتبیماری ای شبیه ام اس مولتتاثیر دوپامین و سروتونیندرک فرد دیگر و رفتارهای اکودکان خود را مشابه خود تعامل کلیدی در کنترل کارآمراحل ارتقای پله پله کیهابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی و کشف زبان هایبارداری بدون رحمتاثیر درجه حرارت بر عملکرموزی از نخستین تمدن بشرگمان میکنی جرمی کوچکی در مغز ناتوان از توجیه پیدااثرات فشار روحی شدیدهوش مصنوعی درخدمت خلق وحبحثی درباره احساساتی غیرتشنج و حرکات شبه تشنجی قاروشهای شناسایی قدرت شنواگشایش دروازه جدیدی از طرمغز بزرگ چالش است یا منفعادغام دو حیطه علوم مغز و هزینه سنگین انسان در ازابررسی و اپروچ جدید بر بیمجهشهای مفید و ذکاوتی که دزندگی هوشمند در خارج از زآمارهای ارائه شده در سطح نقش ژنتیک در درمان اختلاارزش حقیقی زبان قسمت سومواکسن دیگر کرونا ساخته شتلاش هایی در بیماران قطع حس و ادراک قسمت پنجمسفر نامه سفر به بم و جنوب آیا بزرگ شدن مغز فقط در دنقش غذاها و موجودات دريااز تکینگی تا مغز از مغز تتوسعه هوش مصنوعی قادر اسسیستم تعادلی بدنسیستم دفاعی بدن علیه مغز قانونمندی و محدودیت عالمافراد آغاز حرکت خودشان رنوروپلاستیسیتی چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تتا 20 سال آینده مغز شما به دانشمندان ژنی از مغز انسوراپامیل در بارداریسرعت فکر کردن چگونه استمنشأ اطلاعات و آموخته ها انسان ها می توانند میدان نگاه انسان محدود به ادرااستخوان های کشف شده، ممکتاثیر گیاه خواری بر رشد ودر چه مرحله ای از خواب ، رژنها نقشه ایجاد ابزار هوصرع و درمان های آنماپروتیلینایا کوچک شدن مغزانسان الچراروياها را به یاد نمی آبیماری اضطراب عمومیتاثیر دپاکین بر بیماری مدرک و احساسکوری گذرای ناشی از موبایعادت کردن به نعمتمرز مرگ و زندگی کجاستابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی گوگل به کمک تشبازگشت از آثار به سوی خداتاثیر درجه حرارت بر عملکرمز و رازهای ارتباط غیر کگنجینه ای به نام ویتامین مغز و سیر تکامل ان دلیلی اثرات مفید قهوههوش مصنوعی ساخته هوش طبیبخش دیگری در وجود انسان هتشنج عدم توازن بین نورون روشی برای بهبود هوش عاطفپمبرولیزوماب در بیماری چمغز بزرگ چالشهای پیش روارتقا و تکامل سنت آفرینش هزاران سال چشم های بینا وبررسی سیستم تعادلی بدن اجواب دانشمند سوال کننده زونا به وسیله ویروس ابله آن چیزی که ما جریان زمان نقش آتش در رسیدن انسان بهارزش خود را چگونه میشناسواکسن دیگری ضد کرونا از دتلاشی برای درمان قطع نخاحس و ادراک قسمت سومسفرنامه سفر به بم و جنوب فلج بل، فلجی ترسناک که آنآیا تکامل و تغییرات ژنتینقش غذاها و موجودات دريااز تکینگی تا مغز و از مغز توسعه برخی شغل ها با هوش خطرات هوش مصنوعیسکته مغزیقارچ بی مغز در خدمت موجودافزایش قدرت ادراکات و حسنوشیدن چای برای مغز مفید از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر مشاهده بر واقعیت بدانشمندان روش هاي جدیدی ورزش هوازی مرتب خیلی به قشلیک فراموشیمهندسی ژنتیک در حال تلاش انسان جدید از چه زمانی پانگاهی بر قدرت بینایی درااستروژن مانند سپر زنان دتاثیر گیاه خواری بر رشد ودر هم تنیدگی کوانتومی و پژنها ، مغز و ارادهضررهای مصرف شکر و قند بر مبانی ذهنی سیاه و سفیدایا این جمله درست است کسیچراروياها را به یاد نمی آبیماری بیش فعالیتاثیر داروهای ضد التهاب درک احساسات و تفکرات دیگکی غایب شدی تا نیازمند دلعارضه جدید ویروس کرونا سمرز بین انسان و حیوان کجاابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی گوگل به کمک تشبازگشت به ریشه های تکاملتاثیر درجه حرارت بر عملکرویا و خبر از آیندهگویید نوزده و ایمنی ساکتمغز آیندگان چگونه است ؟اثرات مضر ماری جواناهوش احساسیبرنامه و ساختار پیچیده متصویربرداری فضاپیمای آمروشی جدید در درمان قطع نخپنج اکتشاف شگفت آور در مومغز بزرگ و فعال یا مغز کوارتوکين تراپی روشی جديد هستي مادي ای که ما کوچکتربررسی علل کمر درد در میانجاذبه و نقش آن در شکلگیریزیباترین چیز در افزایش سآیا ممکن است موش کور بی منقش انتخاب از طرف محیط، ناز نخستین همانند سازها تتلاشی تازه برای گشودن معحساسیت روانی متفاوتسفرنامه سفر به بم و جنوب فلج خوابآیا جهان ذهن و افکار ما منقش غذاها و موجودات دريااز تکینگی تا مغز از مغز تتوصیه های سازمان بهداشت دفاع در برابر تغییر ساختسانسور از روی قصد بسیاری قبل از انفجار بزرگافزایش مرگ و میر سندرم کونوعی سکته مغزی ، وحشتناک از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر نگاه ناظر هوشیار بدانشمندان روشی برای تبدیورزش هوازی ، بهترین تمریشلیک فراموشیمولتیپل اسکلروز در زنان انسان عامل توقف رشد مغزنگاهی بر توانایی اجزاي باصول سلامت کمرتاثیر گیاه خواری بر رشد ودر هم تنیدگی کوانتومی و دژنهای مشترک بین انسان و وضررهای شکر بر سلامت مغزمجموعه های پر سلولی بدن مایا ابزار هوشمندی یا مغز نزاع بین جهل و علم رو به پبیماری تی تی پیتاثیر داروی ضد تشنج سدیم درک تصویر و زبان های مخلتکیست کلوئید بطن سومعدم توقف تکامل در یک اندامزایای شکلات تلخ برای سلابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی الفاگوبازسازي مغز و نخاع چالشی تاثیر رو ح و روان بر جسمرویا بخشی حقیقی از زندگی گوشه بیماری اتوزومال رسسمغز انسان ایا طبیعتا تمااجزای پر سلولی بدن انسان هوش احساسیبرین نت به جای اینترنتتغییر الگوی رشد مغزی با زروشی جدید در درمان سکته مپوست ساعتی مستقل از مغز دمغز حریص برای خون، کلید تارتباط میکروب روده و پارهستی ما پس از شروعی چگال بزرگ شدن مغز محدود به دورحقیقت قربانی نزاع بین بی زیرفون داروی ضد ام اسآیا ما تنها موجودات زنده نقش اتصالات بین سلولهای از نخستین همانند سازها تتلاشی جدید در درمان ام اسخلاصه ای از مطالب همایش مسفرنامه سفر به بم و جنوب فلج خواب چیستآیا جهش های ژنتیکی، ویرونقشه مغزی هر فرد منحصر بهاز تکینگی تا مغز از مغز تتوصیه های غیر دارویی در سدقیق ترین تصاویر از مغز اسانسور بر بسیاری از حقایقدم زدن و حرکت دید را تغیافسردگی و اضطراب در بیمانیاز به آموزش مجازی دیجیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر نگاه و مشاهده ناظر داروهای مصرفی در ام اسورزش و میگرنشنا در ابهای گرم جنوب نیمواد کوانتومی جدید، ممکنانعطاف پذیری مکانیسمی علناتوانی از درمان برخی ویاضطراب و ترستاثیر گیاه خواری بر رشد ودر کمتر از چند ماه سوش جدژنهای هوش ، کدامندطوفان فقر و گرسنگی و بی سمحل درک احساسات روحانیایا بیماری ام اس (مولتیپنزاع بین علم و نادانی رو بیماری دویکتاثیر درجه حرارت بر عملکدرک حقیقت نردبان و مسیری کاهش مرگ و میر ناشی از ابعسل طبیعی موثر در کنترل بمسیر دشوار تکامل و ارتقاابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک تا کبحتی علمی درباره تمایل بتاثیر رژیم گیاه خواری بر رویا تخیل یا واقعیتگوشت خواری یا گیاه خواریمغز انسان برای ایجاد تمداجزایی ناشناخته در شکل گهوش عاطفی بیشتر در زنانبرای پیش بینی آینده مغز دتغییر زودتر اتصالات مغزیريتوکسيمب در درمان ام اسپیموزایدمغز زنان جوانتر از مغز مرارتباط چاقی و کاهش قدرت بو هر کس تقوای خدا پیشه کنبزرگ شدن تقریبا ناگهانی حقیقت تنها چیزی است که شازبان مشترک ژنتیکی موجوداآیا مغز تا بزرگسالی توسعنقش حفاظتی مولکول جدید داز نخستین همانند سازها تتمایل زیاد به خوردن بستنخونریزی مغز در سندرم کووسفرنامه سفر به بم و جنوب فلج دوطرفه عصب 6 چشمآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجنقص در تشخیص هیجانات عاماز تکینگی تا مغز از مغز تتوصیه هایی در مصرف ماهیدلایلی که نشان میدهد ما بدنیای شگفت انگیز کوانتومساخت شبکه عصبی با الفبایقدرت انسان در نگاه به ابعالکتروتاکسی(گرایش و حرکچیزی خارج از مغزهای ما نیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر نگاه انسان بر رفتاداروهای ام اسورزش بهترین درمان بیش فعشناخت و معرفت، و نقش آن دموجود بی مغزی که می توانداولین هیبرید بین انسان وناتوانی در شناسایی چهره اطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر گیاه خواری بر رشد ودر درمان بیماری مولتیپل کلرال هیدرات برای خوابانطی یکصد هزار سال اخیر هرچمحل درک احساسات روحانی دایا بدون زبان میتوانیم تنزاع بین علم و جهل رو به پبیماری ضعف عضلات نزدیک بتاثیر درجه حرارت بر عملکدرک عمیق در حیواناتکاهش التهاب ناشی از بیماعصب حقوق نورولوومشکلات نخاعیابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک تا کبحث درباره پیدایش و منشاتاثیر رژیم گیاه خواری بر رویاها از مغز است یا ناخوگیلگمش باستانی کیستمغز انسان برای شادمانی طاحساس گذر سریعتر زمانهوش عاطفی در زنان بیشتر ابرخی ملاحظات در تشنج های تغییر عمودی سر انسان از پریواستیگمینپیچیدگی های مغزی در درک زمغزهای کوچک بی احساسارتباط هوش ساختار مغز و ژوقت نهيب هاي غير علمي گذشبزرگترین خطایی که مردم محقیقت خواب و رویازبان چهار حرفی حیات زمینآیا همه جنایت ها نتیجه بینقش حیاتی تلومر دی ان آ داز نخستین همانند سازها تتمدن قدیمی ای در جنوب ایرخواندن ، یکی از شستشو دهنسفری به آغاز کیهانفیلمی بسیار جالب از تغییآیا خداباوری محصول تکاملنقطه بی بازگشتاز تکینگی تا مغز از مغز تتوضیحی ساده در مورد هوش مدندان ها را مسواک بزنید تساخت شبکه عصبی مصنوعی با لوب فرونتال یا پیشانی مغالتهاب شریان تمپورالچگونه مغز پیش انسان یا هماز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر نگاه انسان بر رفتاداروهای ضد بیماری ام اس وورزش در کمر دردشناسایی سلول های ایمنی اموجودات مقهور ژنها هستنداولین مورد PML به دنبال تکنخاع ما تا پایین ستون فقراطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر گیاه خواری بر رشد ودرمان های بیماری آلزایمرکمردرد و علل آنظهور امواج مغزی در مغز مصمحدودیت های حافظه و حافظایا تکامل هدفمند استنشانه های گذشته در کیهان بیماریهای تحلیل عضلانی اتاثیر درجه حرارت بر عملکدرگیری قلب در بیماری ویرکاهش دوپامین عامل بیماریعضلانی که طی سخن گفتن چقدمشکلات بین دو همسر و برخیابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک تا کبحثی در مورد نقش ویتامينتاثیر رژیم گیاه خواری بر رویاهای پر رمز و حیرتی درگیاه خواری و گوشت خوار کدمغز انسان برای شادمانی طاخلاق و علوم اعصابهوش عاطفی در زنان بیشتر ابرخی نکات از گاید لاین پرتغییرات منطقه بویایی مغزریسدیپلام تنها داروی تایپیوند مغز و سر و چالشهای مغزتان را در جوانی سیم کشارتباط انسانی، محدود به وقتی فهمیدی خطا کردی برگبسیاری از بیماری های جدیحقیقت راستین انسان علم بزبان و کلمه حتی برای کسانآیا هوش ارثی دریافتی از پنقش خرچنگ های نعل اسبی دراز نشانه ها و آثار درک شدتمدن بشری و مغز اخلاقیخواب سالم عامل سلامتیسلول های بنیادی منابع و افیزیکدانان ماشینی برای تآیا دلفین ها می تواند از چند نرمش مفید برای کمردراز تکینگی تا مغز از مغز تتکنولوژی جدید که سلول‌هدو ویژگی انتزاع و قدرت تجساختار شبکه های مغزی ثابلبخند بزن شاید صبح فردا زامیوتروفیک لترال اسکلروچگونه هموساپينس بر زمین از تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر ویتامین دی بر بیماداروی فامپیریدین یا نورلوزوز گوششواهدی از دنیسوان(شبه نئمیهمانهای ناخوانده عامل اولین مورد پیوند سر در اننخستین تصویر از سیاهچالهبلندی در ذهن ما درک بلندیتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرمان های جدید میگرنکمردرد با پوشیدن کفش مناعلم به ما کمک میکند تا مومخچه فراتر از حفظ تعادلایرادهای موجود در خلقت بنظام مثبت زندگیبیهوش کردن در جراحی و بیمتاثیر درجه حرارت بر عملکدرگیری مغز در بیماری کویکایروپاکتیک چیستمقالاتمشکلات روانپزشکی پس از سابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک تا کبحثی جالب درباره محدودیتتاثیر رژیم گیاهخواری بر رویای شفافگالکانزوماب، دارویی جدیمغز انسان رو به کوچک تر شاخلاق پایه تکامل و فرهنگهوشیاری کوانتومیبرخی اثرات مضر ویتامین دتغییرات آب و هوایی که به رژیم های غذایی و نقش مهم پیوند سر آیا ممکن استمغزتان را در جوانی سیمکشارتباط از بالا به پایین مویتامین E برای فعالیت صحبعد از کروناحمله ویروس کرونا به مغززبان و بیان نتیجه ساختماآیا هوش سریعی که بدون احسنقش داروهاي مختلف معروف از نظر علم اعصاب یا نرووستمساح حد واسط میان مغز کوخواب سالم عامل سلامتی و یسلولهای بنیادی مصنوعی درفرگشت و تکامل تصادفی محض آیا دلفین ها میتوانند باچند جهانیاز تکینگی تا مغز از مغز تتکنولوژی جدید که سلول‌هتکامل مادی تا ابزار هوشمدو برابر شدن خطر مرگ و میسازگاری با محیط بین اجزالرزش ناشی از اسیب به عصبامید نیکو داشته باش تا آنچگونه واکنس کرونا را توزاز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر ویروس کرونا بر مغز داروی لیراگلوتیدیک پیشنهاد خوب برای آسان شگفتی های زنبور عسلمیگرن سردردی ژنتیکی که باولین تصویر در تاریخ از سنرمش های مفید در سرگیجهبه خودت مغرور نشوتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرمان های جدید در بیماری کنفرانس تشنج هتل کوثر اصعلایم کمبود ویتامین E را مخچه ، فراتر از حفظ تعادلاگر نعمت فراموشی نبود بسنظریه تکامل در درمان بیمبیوگرافیتاثیر درجه حرارت بر عملکدرگیری مغز در بیماران مبکاربرد روباتهای ريزنانوتاثیر ویتامین دی بر بیمامشکلات روانپزشکی در عقب ابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک تا کبحثی در مورد نقش کلسیم و تاثیر عصاره تغلیظ شده گیروبات های ریز در درمان بیگامی در درمان بیماریهای مغز انسان رو به کوچکتر شداختلال در شناسایی حروف و هوش، ژنتیکی است یا محیطیبرخی اختلالات عصبی مثانهتغییرات تکاملی سر انسان رژیم غذایی حاوی تخم مرغ وپیوند سر، یکی از راه حلهانقش قهوه در سلامتیارتباط بین هوش طبیعی و هوویتامین E در چه مواد غذایبعد از کروناحوادث روزگار از جمله ویرزبان و بیان، در سایه پیشرآیا هشیاری کوانتومی وجودنقش ذهن و شناخت در حوادث از نظر علم اعصاب اراده آزتنفس هوازی و میتوکندریخواب عامل دسته بندی و حفطسلسله مباحث هوش مصنوعیفراموش کارها باهوش تر هسآیا دست مصنوعی به زودی قاچندین ماده غذایی که مانناز تکینگی تا مغز از مغز تتکامل مداومدو برابر شدن خطر مرگ و میسخن پاک و ثابتلزوم سازگاری قانون مجازاامید درمان کرونا با همانچگونه آن شکری که می خوریماز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر ژنها بر اختلالات خداروی تشنجی درباردارییک آلل ژنتیکی که از نئاندشاهکار قرنمیگرن شدید قابل درمان اساولین سلول مصنوعینرمشهای مهم برای تقویت عبه زودی شبکه مغزی به جای تاثیر گیاه خواری بر رشد ودرمان های رایج ام اسکنگره بین المللی سردرد دعلایم کمبود ویتامین E را مخچه ابزاري که وظیفه آن فاگر نعمت فراموشی نبود بسهفت چیز که عملکرد مغز تو بیوگرافیتاثیر درجه حرارت بر عملکدرگیری مغزی در سندرم کووکاربرد روباتهای ريز، در صفحه اصلیمشاهده آینده از روی مشاهابزارهای بقای موجود زندهوش مصنوعی از عروسک تا کمبحثی در مورد عملکرد لوب فتاریخ همه چیز را ثبت کردهروح رهاییگامی در درمان بیماریهای مغز ایندگان چگونه استاختلال در شناسایی حروف و هیچگاه از فشار و شکست نتربرخی بیماری ها که در آن بثبت امواج الکتریکی در عصراه های جدید برای قضاوت رپیشینیان انسان از هفت مینقش مهاجرت در توسعه نسل اارتباط شگفت مغز انسان و فویتامین دی گنجینه ای بزربعد از کرونا دلخوشی بیهوحافظه و اطلاعات در کجاست زبان و تکلم برخی بیماریهآیا واکنش های یاد گرفته ونقش روزه داری در سالم و جاز نظر علم اعصاب اراده آزتنفس هوازی و میتوکندریخودآگاهی و هوشیاريسم زنبور ، کلیدی برای وارفراموشی همیشه هم بد نیستآیا رژیم غذایی گیاهی سلاچه زیاد است بر من که در ایاز تکینگی تا مغز از مغز تتکامل چشمديدن با چشم بسته در خواب سریعترین کامپیوتر موجودلزوم سازگاری قانون مجازاامگا سه عامل مهم سلامتچگونه انتظارات بر ادراک از تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر کلام در آیات کلام بداروی جدید s3 در درمان ام یک جهش ممکن است ذهن انسانشبیه سازی میلیون ها جهان میدان مغناطيسي زمین بشر اوکرلیزوماب داروی جدید شچرا مغزهای ما ارتقا یافت بوزون هیگز چیستتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرمان های علامتی در ام اسکنگره بین المللی سردرد دعلت خواب آلودگی بعد از خومدارک ژنتیکی چگونه انساناگر تلاش انسان امروز براهفت سین یادگاری از میراث بیان ژن های اسکیزوفرنی دتاثیر درجه حرارت بر عملکدرگیری مغزی در سندرم کووکجای مغز مسئول پردازش تجسوالات پزشکیمعنی روزهابزارهای پیشرفته ارتباط هوش مصنوعی از عروسک تا کمبحثی درباره هوش و تفاوتهتبدیل تراکت صوتی مصنوعی روزه داری و بیمار ی ام اس گاهی لازم است برای فهم و مغز ابزار بقای برتر مادیاختلالات مخچههاوکينگ پیش از مرگش رسالبرخی بیماری های خاص که بدجمجمه انسان های اولیهراه های جدید برای قضاوت رپیشرفتی مستقل از ابزار هنقش میدان مغناطیسی زمین ارتباط شگفت انگیز مغز انویرایش DNA جنین انسان، برتفاوت مغز انسان و میمون هحافظه و اطلاعات در کجاست زبان و شناخت حقیقت قسمت چآیا آگاهی پس از مرگ از بینقش رژیم غذایی بر رشد و ااز آغاز خلقت تا نگاه انساتو دی ان ای خاص ميتوکندريخودآگاهی و هوشیاريسودمندی موجودات ابزی بر فرایند تکامل و دشواری هاآیا رژیم غذایی گیاهی سلانهایت معرفت و شناخت درک عاز تکینگی تا مغز از مغز تاز تکینگی تا مغز از مغز تتکامل ابزار هوش ، راه پر دی متیل فومارات(زادیوا)(سرگیجه از شایعترین اختلامقابله با کرونا با علم اسامروز دانش ژنتیک هیچ ابهچگونه باغبانی باعث کاهش از تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر کپسول نوروهرب بر نداروی جدید ضد میگرنیکی از علل محدودیت مغز امشبیه سازی سیستم های کوانمکانیزمهای دفاعی در برابايندگان چگونه خواهند دیدچرا پس از بیدار شدن از خوبی عدالتی در توزیع واکسن تاثیر گیاه خواری بر رشد ودرمان ژنتیکی برای نوآوریکندر در بیماریهای التهابعوامل موثر در پیدایش زبامروری بر تشنج و درمان هایابزار هوش در حال ارتقا ازهم نوع خواری در میان پیشیبیست تمرین ساده برای جلوتاثیر درجه حرارت بر عملکدرگیری اعصاب به علت میتوکرونا چه بر سر مغز می آورپیامهای کاربرانمغز فکر میکند مرگ برای دیابزارهای بقا از نخستین ههوش مصنوعی به کمک هوش طبیبحثی درباره هوش و تفاوتهتبدیل سلولهای محافط به سروش مقابله مغز با محدودیگاهی مغز بزرگ چالش استمغز ابزار برتر بقااختلالات حرکتی در انسانهاوکينگ پیش از مرگش رسالبرخی توجهات در ببمار پارجنسیت و تفاوت های بیناییراه پیروزی در زندگی چیستپاسخ گیاهان در زمان خوردنقش محیط زندگی و مهاجرت دارتباط شگفت انگیز مغز انواکنش های ناخودآگاه و تقتفاوت های بین زن و مرد فقحافظه و اطلاعات در کجاستزبان و شناخت حقیقت قسمت اآیا امکان بازسازی اندامهنقش رژیم غذایی در رشد و ااز انفجار بزرگ تا انفجار تولید سلولهای جنسی از سلخانواده پایدارسیلی محکم محیط زیست بر انفرایند حذف برخی اجزای مغآیا راهی برای رفع کم آبی چهار میلیارد سال تکامل بچهار ساعت پس از کشتار خوکاز تکینگی تا مغز از مغز تتکامل زباندژا وو یا اشنا پنداریسربازان ما محققا غلبه می ملاحظات بیهوشی قبل از جرانفجار و توقف تکاملی نشاچگونه تکامل مغزهای کنونیازدواج های بین گونه ای، رتاثیر کپسول نوروهرب بر تداروی ضد تشنج با قابليت تیافته های نوین علوم پرده شباهت مغز با کیهان مادیما انسانها چه اندازه نزدايا اراده آزاد توهم است یچرا بیماری های تخریبی مغبیمار 101 ساله، مبتلا به ستاثیر گیاهخواری بر رشد و درمان تشنجکوچک شدن مغز از نئاندرتاعوامل ایجاد لغت انسانی و مرکز هوشیاری، روح یا بدن ابزار بقا از نخستین همانهمیشه اطمینان تو بر خدا ببیش از نیمی از موارد انتقتاثیر درجه حرارت بر عملکذهن ما از در هم شکستن منبکشف مکانیسم عصبی خوانش پسایتهای دیگرمغز ما کوچکتر از نیم نقطهابزارهای بقا ازنخستین همهوش مصنوعی در کامپیوترهابحثی درباره هوش و تفاوتهتری فلوپرازینروش های صرفه جویی در ایجاگذر زمان کاملا وابسته به مغز از بسیاری حقایق می گراختلالات صحبت کردن در انهدف یکسان، در مسیرهای متبرخی روش های تربیتی کودکجنسیت و تفاوت های بیناییراست دستی و چپ دستیپختگی پس از چهل سالگي به نقش نظام غذایی در تکامل مارتباط غیرکلامی بین انساواکسن کووید 19 چیزهایی که تفاوت های تکاملی در مغز وحس چشایی و بویاییزبان و شناخت حقیقت قسمت دآیا انسان با مغز بزرگش اخنقش زنجبیل در جلوگیری از از بحث های کنونی در ویروستومورها و التهاب مغزی عاخارق العاده و استثنایی بسیاهچاله و تکینگی ابتدایفرد حساس از نظر عاطفی و بآیاما مقهور قوانین فیزیک