دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

بسیاری از بیماری های جدید نتیجه عدم سازگاری با تکامل است

بسیاری از بیماری های جدید پزشکی نتیجه عدم سازگاری با فرآیندهای تکاملی است.
میلیون ها سال تکامل و سازگار شدن با محیط، بدن های ما را منطبق با شرایط کرده است. امروز که در مدتی کوتاه و طی تقریبا یکصد سال در سایه پیشرفت تکنولوژی، شرایط زندگی ما کاملا متفاوت از پیشینیان ما شده است، زمان کافی برای سازگاری با میلیون ها سال تکامل فراهم نشده است.

میلیون ها سال تکامل، باعث تغییرات زیادی در بدن شده است و برای سازگار شدن با آن، زمانی بسیار طولانی نیاز است.

مثلا ایستادن بر دو پا هرچند باعث مغز بزرگ انسان امروز شده است ولی بار زیادی را بر کمر وارد میکند و باعث کمردرد در سنین بالا در بیشتر مردم میشود. به خصوص در عصر جدید، کف سنگی یا آسفالت شده راه ها و خیابان ها- که در سایه تکنولوژی نو ایجاد شده است- فشار زیادتری را بر کمر نامیزان انسان دو پا وارد میکند.

نمونه دیگر، بیکار ماندن سیستم ایمنی بدن ما در سایه پیشرفت های تکنولوژیک و زدودن میکروب ها و ویروس هاست. و این بیکار شدن، سیستم ایمنی ما را به دخالت های بیجای دیگر مثلا علیه سلول های خود بدن وامی دارد. فرایند میلیون ها ساله تکامل، سیستم ایمنی فعال و قدرتمندی را ساخت تا بتواند علیه میلیون ها میکروب و ویروس خطرناک مقاومت کند. در زمان حاضر میلیون ها میکروب و ویروس خطرناک حذف شده است ولی سیستم ایمنی- که به وسیله هزاران جهش ژنتیکی گوناگون، سازگار برای دفاع در برابر عوامل خارجی مزاحم و بیماری زا بود- نتوانسته است طی حدود یکصد سال اخیر خود را سازگار با محیط بی عامل بیماری زا کند. کوشش های فراوان در درمان بیماری های خود ایمنی امروز انجام شده است و این تلاش در جهت کاستن از بیش فعالی سیستم ایمنی است.

مغز بزرگ بار زیادی را بر انرژی وارد شده به بدن وارد میکند و بخش وسیعی از آن را میسوزاند. پس از بزرگ شدن مغز، به ناچار لازم بوده است از حجم قسمت های دیگر کاسته شود و نمونه مهم آن انقراض دایناسورها و ایجاد موجودات کوچکتر پیش ازدوره توسعه مغز، بوده است و حتی خود مغز بزرگ هم لازم بوده است تا حدی در طی تکامل کاهش یابد تا انرژی آن صرف اندام های حیاتی تر شود.

سیر تکامل باز سنگینی را بر بدن موجودات زنده تحمیل میکند که ممکن است امروز باعث نقصهای فراوانی شده باشد.

طی بیشتر دوره های تاریخی سه تهدید بزرگ برای بقای انسان وجود داشته است: بیماری های مسری و آسیب ها و مرگ ناشی از گرسنگی.

از این رو انسان فرآیندهایی را برای این تهدیدهای سه گانه فراهم کرده است. این روزها بیشتر ما به خاطر بیماری های قلبی می میریم. سبب آنکه بیشتر ما دایما گرفتار شریان های سفت میشویم، تراکم زیاد قطعات کلسترول در عروق خونی است که باعث حمله قلبی و سکته مغزی میشود. این تکامل و فرگشت بشری، ما را گرفتار این شرایط کرده است.

اگر این درست باشد آیا راهی برای رهایی از این تهدید جدید وجود دارد؟ شاید مهمترین فرآیند و مکانیسم های تکاملی که در پس تصلب شرایین وجود دارد حمایتی است که بشر در برابر تهدیدهای قدیمی یعنی بیماری های مسری و گرسنگی و آسیب ها انجام داده است و این، امکان زندگی طولانی را به ما داده است تا در معرض موارد جدید کشنده در زندگی طولانی خود قرار بگیریم.

دکتر کلایند یانسیاستاد و رییس بخش قلب در دانشگاه نورث وسترن بیان میکند: چون ما به طور زیاد توانسته ایم با تهدیدهای دیگر، انطباق و سازگاری پیدا کنیم ما میتوانیم برای دوره ای طولانی زندگی کنیم تا در معرض خطرات کمبود زمان برای پذیرش و گنجایش وراثتی خود قرار بگیریم!

ولی آیا میتوان الگوی زندگی را به طوری تغییر داد تا بر جهت هایی- که تکامل و ارتقا دادیم- غلبه کنیم؟

هرچند زندگی کردن به سبک قدیم دشوار است، تسیمانیعنی گروهی باستانی- که در بولیوی زندگی میکنند- ممکن است مدارکی برای ما فراهم کنند.

این گروه خیلی کم دچار بیماری قلبی میشوند ولی به طور بی وقفه و بی امان تحت تهاجم با میکرو ارگانیسم های عفونی هستند. مردمان باستانی از جمله قوم تسیماندر معرض دوره بیماری شدیدتر عفونی هستند. پژوهشی که نتایج آن اخیراً در نشریه «لَنست» Lancet منتشر شد، نشان می دهد، دو سومِ اعضای قبیله «تسیمان»Tsimane، حتی در سنین بالا نیز دچار انسداد یا گرفتگی عروق نشده اند.

پزشکان معتقدند علت این مسئله احتمالاً ورزش منظم، آمار پایین مصرف سیگار و استفاده از ماهی، گوشت لخم و میوه های مغزدار در رژیم غذایی است.

نوید ستار، استاد پزشکی متابولیک در دانشگاه گلاسکو گفت این قبیله، متشکل از شانزده هزار نفر است که از سبک زندگی صنعتی امروز فاصله گرفته اند. محققان علوم پزشکی نیز سالها است که درباره این گروه، تحقیق و مطالعه می کنند. قبلاً نیز پژوهش هایی در ارتباط با بیماری عروق و سایر نقاط بدن در این قبیله صورت گرفته بود، اما برای نخستین بار در تحقیقات اخیر روی قلب به شکل گسترده تمرکز شد.

تنها ک

سانی میتوانستند از خطرات نجات یابند که سیستم ایمنی کاملا آگاه نسبت به عامل مهاجم داشته باشند.

سیستم ایمنی در پاسخ به عفونت، واکنش شدیدی به نام التهاب ایجاد میکند. در موارد شدید مثلا پس از ابتلا به انفلوانزا، التهاب می تواند عامل بیماری زا را از میان ببرد و ما پاک و استریل باقی میمانیم. التهاب همچنین در زمانی که فرد آسیب میبیند و سد بین انسان و محیط اطراف پاره میشود، سودمند است.

سلول های التهابی با فعال کردن آبشار التهابی باعث ایجاد لخته میشود و می تواند محل آسیب یا بریدگی را بپوشاند. وقتی موجودات زنده تکامل یافتند توانستند مکانیک های پیچیدهتر برای ایجاد لخته و التهاب پیدا کنند.

با بالا رفتن بهداشت عمومی و سیستم ایمنی ما مشغول فرآیندها و تهاجم های خارجی نیست پس به درون ما مشغول میشود.

التهاب برای هر مرحله در فرایند آترواسکلروز، مهم است چه در ابتدای آن به صورت رگه های چربی در دیواره عروق تا کنده شدن پلاک پر از کلسترول به درون عروق خونی که به قلب مغز و پا خونرسانی میکند و باعث فعال شدن آبشار التهابی میشود و این التهابات باعث سکته قلبی مغزی یا ترومبوآمبولی در پاها میشود و گاهی به قطع عضو میرسد.

تهدید سوم بر انسان باستان یعنی گرسنگی به خاطر فاصله زیاد میان وعده های غذایی بوده است. مغز فقط از قند مخصوصا گلوکز به عنوان غذا بهره میبرد پس لازم است گلوکز در همه زمانها تامین شود تا تغذیه مغز، طی گرسنگی فراهم باشد. چه هورمونی میزان قند را در خون پایین می آورد؟ انسولین.

پس تصور میشود ژنهایی- که سودمندی انسولین را کاهش میدهند- به صورت مثبتی انتخاب شوند و باعث افزایش گلوکز در خون شوند و باعث شیوع بسیاری زیاد دیابت در سطح جهان شوند.(نقش مغز بزرگ در ایجاد دیابت!!)

برعکس تصور میشود سطوح کلسترول بالا- که یکی از عوامل خطر آترواسکلروز است- ممکن است باعث عمر طولانی تری در نسلهای گذشته شده باشد، زیرا از نظر تئوری میتواند در برابر عفونت باعث مقاومت شود ولی امروزه کلسترول پایین بهتر است. تکامل، باز در پایه مهم دیگر بیماری های قلبی یعنی چاقی نقش دارد.

نه فقط ما مکانیسم هایی داشتهایم تا مواد غذایی را ذخیره کنیم تا با کمبودهای غذایی غیرقابل اجتناب در محیط زندگی خود مقابله کنیم چاقی مزیتهای مهم دیگری هم در پیشینیان ما داشته است.

التهاب نه فقط باعث آترواسکلروز میشود همچنین میتواند دیگر عوامل خطر عروقی را مانند دیابت و فشار خون بالا، تشدید کند. تکامل ممکن است آمریکایی های آفریقایی را بیشتر هم درگیر کرده باشد زیرا آنها بسیار به مصرف نمک و فشار خون بالا حساس هستند.

آفریقایی های اصلی مصرف نمک کمی در رژیم غذایی خود داشتند و نمک زیادی را از طریق عرق از دست میدادند. این احتمال وجود دارد کسانی- که در گذشته نمک بیشتری مصرف میکردند- بقای بیشتری هم داشتند ولی امروز مصرف نمک در کشورهای پیشرفته به هفت برابر مصرف آن، در دویست سال گذشته رسیده است. همان فرآیندهایی- که قبلا باعث تنظیم نمک بدن در شرایط بسیار کم نمک گذشته میشد- امروز باعث افزایش شدید نمک بدن و فشار خون بالا میشود. آمریکایی های سیاه پوست در مقایسه با سفیدپوستان بیشتر مستعد فشار خون هستند.

چگونه میتوانیم این فرآیندهای تکاملی را برعکس کنیم؟ داروهای ضد التهاب در روماتیسم میتواند تا حدی از میزان آترواسکلروز بکاهد و سود بیشتر، زمانی است که داروهای ضد التهاب به صورت اختصاصی برای درمان اترواسکلروز مصرف شود.

شاید مهمترین مکانیسم های تکاملی در پس آترواسکلروز این است که محافظت از چالش های قدیم شامل عفونت تصادف و گرسنگی به ما امکان زندگی طولانی را میدهد تا تماس های مرگ آوری در شرایط جدید زندگی خود داشته باشیم.

دکتر کلایند یانسیپورفسور دانشگاه نورث وست و رییس بخش قلب در دانشگاه مموریال در شیکاگو میگوید چون ما با این تهدیدها بسیار سازگار شدهایم، ما طولانی زندگی میکنیم و در معرض آسیب هایی هستیم که هنوز با آنها سازگاری پیدا نکرده ایم.

آیا ممکن است تغییرات سبک زندگی بر سیر رو به پایین و انحرافاتی- که ما به وجود آوردهایم- غلبه کند؟

ما باید آزمودن خود را با سبک های زندگی و رژیم هایی- که دفاع موجود در بدن ما را در شرایط عجیب و متناقض با سلامتی ما قرار میدهد- متوقف کنیم. آترواسکلروز در همه بوده است حتی در قدیمی ترین انسان های مومیایی و در مرد یخی اوتزی که در بلوکی از یخ از 5300 سال قبل باقی مانده است.

علت آنکه آترواسکلروز به ندرت کسی را میکشت، آن بود که سبک زندگی ما در گذشته متناقض با بیولوژی ما نبود. کاهش برجسته بیماری های قلبی در سالهای اخیر نشان داده است از طریق بهبود سبک زندگی و درمان طبی ما میتوانیم یک کار واقعی در مورد توانایی های خود اعمال کنیم و ما از زیر دین بیولوژی ژنتیکی خود خارج شویم.

هرچند رژیم داش و رژیم مدیترانه ای بهترین تاثیر را بر سلامت

قلبی عروقی دارد، مشکل، به نظر میرسد مقادیر خیلی زیاد چربی، نمک یا گوشت در رژیم ما نباشد بلکه زیاد بودن همه چیز است.

چگالی زیاد کالری در دسترس ما که با تلاش اندک ما به دست می آید یک تاثیر بسیار سمی دارد. راه حل آن نیست که مانند قوم تسیمان یا فروریختن همه معانی در نیهیلیسم، زندگی کنیم. راه حل آن است که سبک های زندگی خود را دگرگون کنیم تا بر سرعت فرآیندهای تکاملی در هزاران سال گذشته، پیروز شود.

بیماری های قلبی بیماری هایی جدید است و اگر ما تکامل خود را در نظر بگیریم و به طور مناسب با آن سازگار شویم و توصیه های پزشکی مبتنی بر دلیل و مدرک را رعایت کنیم، میتوانیم آن را به صورت یک نقطه یا لک کوچک در تاریخ بشریت برگردانیم.

https://www.nytimes.com/2019/08/06/opinion/evolution-heart-disease.html

@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دردهای سال گذشته فراموش مسئولیت جدیدبیوگرافیپول و شادیزبان مشترک ژنتیکی موجوداتنفس بدون اکسیژنالگوی بنیادین و هوشیاریشاید گوشی و چشمی، آماده شتاثیر درجه حرارت بر عملکچیزی خارج از مغزهای ما نیجستجوی متن و تصویر به صورابزار بقا از نخستین همانهوش مصنوعی از عروسک بازی دولت یا گروهکمنبع هوشیاری کجاست قسمت53از تکینگی تا مغز از مغز توزن حقیقی معرفت و شناختذرات کوانتومی زیر اتمی قبار سنین ابزار هوشمندی اپیدایش زبانزبان، وسیله شناسایی محیطتو تغییر و تحولیانقراض را انتخاب نکنیدمغز چون ابزار هوش است دلیششمین کنگره بین المللی ستاثیر رژیم گیاه خواری بر فلج خواب چیستچگونه حافظه را قویتر کنیحلقه های اسرارآمیزابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان موفق به بازگردمنبع هوشیاری کجاست؟(قسماز تکامل تا مغز، از مغز تژن هوش و ساختارهای حیاتی روی و منیزیم در تقویت استبحثی درباره هوش و تفاوتهپرورش مغز مینیاتوری انساسلول عصبی شاهکار انطباق توهم چیستانسان یک کتابخانه استمغز ابزار برتر بقاظرف باید پر شود چه با چرک تحریک عمقی مغزفرایند پیچیده ی خونرسانیچاالش ها در تعیین منبع هوحس و ادراک (قسمت اول )اتوسوکسیمایدهوش احساسیداروی لیراگلوتیدمولتیپل اسکلروز در زنان استفاده از سلول های بنیاکمردرد با پوشیدن کفش مناروزه داری و بیمار ی ام اس برین نت به جای اینترنتآنان که در قله اند هرگز خسوپاپ ها یا ترانزیستورهاتوضیحی ساده در مورد هوش ماولین دروغمغزتان را در جوانی سیم کشعوامل موثر در پیدایش زباتسلیم شدن از نورون شروع مقلب دروازه ی ارتباطنرمش های مفید برای درد زاحس و ادراک قسمت هفدهماختلال در شناسایی حروف و هوشیاری و وجوددارویی خلط آورمکان زمان یا حافظه زماناصول توسعه ی یک ذهن کاملکوری گذرای ناشی از موبایريتوکسيمب در درمان ام اسبرخی بیماری ها که در آن بآیا هشیاری کوانتومی وجودسیاره ابلهانتکامل داروینی هنوز در حااینکه به خاطرخودت زندگی نقش آتش در رسیدن انسان بهعضلانی که طی سخن گفتن چقدتعذیه ی ذهنقدرت کنترل خودچراروياها را به یاد نمی آحس و ادراک قسمت سومارتباط میکروب روده و پارهدف از تکامل مغزدر آسمان هدیه های نادیدنماجرای عجیب گالیلهبه قفس های سیاهت ننازکتاب زیست شناسی باورراه انسان شدن، راه رفتن وبزرگ شدن مغز محدود به دورآیا جهش های ژنتیکی، ویروساختار شبکه های مغزی ثابتا بحر یفعل ما یشااگر نیروی مغناطیس نباشد نقش زبان در سلطه و قدرت اجهل مقدسلحظات خوش با کودکاننظریه تکامل در درمان بیمخلاصه ای از مطالب همایش مارزش حقیقی زبان قسمت سوموقتی پر از گل شدی خودت را درمان جدید ALSمخچه فراتر از حفظ تعادلبوزون هیگز چیستگل خاردار، زیباستزمین در برابر عظمت کیهانتفاوت مغز انسان و میمون هآتش منبع انرژیسربازان ما محققا غلبه می تاثیر کپسول نوروهرب بر سابزار بقا از نخستین همانچند جهانی و علمجهان پیوستهمنابع انرژی از نفت و گاز همراهی نوعی سردرد میگرنیاز انفجار بزرگ تا انفجار واقعیت چیستدرک و احساسمرکز خنده در کجای مغز استزندگی در سیاهچالهبیماری ای شبیه ام اس مولتگامی در درمان بیماریهای تلاش ها برای کشف منابع جدإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَشناسایی تاریخچه ی تکاملیتاثیر گیاه خواری بر رشد ونوار مغز در تشخیص بیماری جهشهای مفید و ذکاوتی که دخطرات هوش مصنوعیمنابع جدید انرژیهوش مصنوعی یا حماقت طبیعاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن دیگر کرونا ساخته شواکسن دیگری ضد کرونا از ددردی که سالهاست درمان نشمسئولیت در برابر محیط زیبیان ژن های اسکیزوفرنی دپول و عقیدهزبان چهار حرفی حیات زمینتنها مانع در زندگی موارد الگوبرداری از طبیعتشاید درست نباشدتاثیر درجه حرارت بر عملکچیزی شبیه نور تو نیستجستجوی هوشیاری در مغز ماابزار بقا از نخستین همانهوش مصنوعی از عروسک بازی دوچرخه سواری ورزشی سبک و منبع هوشیاری کجاست؟ (قسماز تکینگی تا مغز از مغز توزوز گوشذرات کوانتومی زیر اتمی قبارداری بدون رحمپیر شدن حتمی نیستسفر فقط مادی نیستتو جهانی هستی که خودش را انواع سکته های مغزیمغز چگونه صداها را فیلتر صبر بسیار بایدتاثیر رژیم گیاه خواری بر فلج دوطرفه عصب 6 چشمنگاه محدود و تک جانبه، مشحمله ویروس کرونا به مغزابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان نورون مصنوعی سمنبع هوشیاری کجاست؟(قسماز تکامل تا مغز، از مغز تژن یا نقشه توسعه مغز و نقرویا و واقعیتبحثی درباره هوش و تفاوتهپرتوهای صادر شده از سیاهسلولهای ایمنی القا کنندهتوهم وجودانسان باشمغز از بسیاری حقایق می گرعقل مجادله گرتحریک عمقی مغز در آلزایمفرایند تکامل و دشواری هاناتوانی از درمان برخی ویحس و ادراک (قسمت دوم )اتصال مغز و کامپیوترهوش احساسیداروی تشنجی دربارداریمواد کوانتومی جدید، ممکناستفاده از سلول های بنیاکنفرانس تشنج هتل کوثر اصروزه داری سلول های بنیادبرای یک زندگی معمولیآنزیم تولید انرژی در سلوسوپاپ ها یا ترانزیستورهاتیوتیکسن داروی ضد جنوناولین سلول مصنوعیمغزتان را در جوانی سیمکشعوامل ایجاد لغت انسانی و تشنچ پانایوتوپولوس تشنج قلب روباتیکنرمش های مفید در سرگیجهحس و ادراک قسمت هجدهماختلال در شناسایی حروف و هوشیاری و افسردگیداستانها و مفاهیمی اشتبامکانیک کوانتومی بی معنی اصول سلامت کمرکی غایب شدی تا نیازمند دلریه زغالیبرخی بیماری های خاص که بدآیا واکنش های یاد گرفته وسیر آفرینش از روح تا مغز تکامل داروینی هنوز در حااینکه خانواده ات سالم بانقش انتخاب از طرف محیط، نغم بی پایانتغییر الگوی رشد مغزی با زقدرت انسان در نگاه به ابعنزاع بین جهل و علم رو به پحس و ادراک قسمت سی و هشتمارتباط ماده و انرژیهدف از خلقت رسیدن به ابزادر آستانه ی موج پنجم کوویماده ی تاریکبه مغز خزندگان خودت اجازکتاب طبیعت در قالب هندسهراه بی شکستبزرگ شدن تقریبا ناگهانی آیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجسادیسم یا لذت از آزار دادتاول کف پا و حقیقتاگر نعمت فراموشی نبود بسنقش سجده بر عملکرد مغزجهان فراکتاللرزش ناشی از اسیب به عصبهفت چیز که عملکرد مغز تو خلاصه ای از درمان های جدیارزش خود را چگونه میشناسوقتی تو از یاد گرفتن باز درمان جدید میگرن با انتی مخچه ، فراتر از حفظ تعادلبوزون هیگز جهان را از متلگل زندگیزمین زیر خلیج فارس تمدنی تفاوت ها و تمایزها کلید بآثار باستانی تمدن های قدسردرد میگرنتاثیر کتامین در درمان پاابزار بقا از نخستین همانچند روش ساده برای موفقیتجهان پیوستهمنابع انرژی از نفت و گاز هندسه ی پایه ایاز بحث های کنونی در ویروسواقعیت های متفاوتدرک کنیم ما همه یکی هستیممرگ چیستزندگی زمینی امروز بیش از بیماری اسپینال ماسکولار گاهی لازم است برای فهم و تلاش هایی در بیماران قطع افت فشار خون ناگهانی در وشناسایی سلول های ایمنی اتاثیر گیاهخواری بر رشد و نوار مغزی روشی مهم در تشخجهشهای مفید و ذکاوتی که ددفاع از پیامبرمناطق خاصی از مغز در جستجهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تکینگی تا مغز از مغز تاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن سرطاندرس گرفتن از شکست هامستند جهان متصلبیان حقیقتپوست ساعتی مستقل از مغز دزبان نیاز تکاملی استتنها در برابر جهانالتهاب شریان تمپورالشب سیاه سحر شودتاثیر درجه حرارت بر عملکنکاتی در مورد تشنجحفره در مغزابزار بقا از نخستین همانهوش مصنوعی از عروسک بازی دورترین نقطه ی قابل مشاهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز از مغز تیک پیام منفرد نورون مغزی ذرات کوانتومی زیر اتمی قبازگشت از آثار به سوی خداپیشینیان انسان از هفت میسفر نامه سفر به بم و جنوب تو دی ان ای خاص ميتوکندريانگشت ماشه ایمغز ناتوان از توجیه پیداصرع و درمان های آنتاثیر رژیم گیاه خواری بر فناوری هوش مصنوعی نحوه خنگاه انسان محدود به ادراحمایت از طبیعتابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان یک فرضیه رادیکمنبع هوشیاری کجاست؟(قسماز تکامل تا مغز، از مغز تژن ضد آلزایمررویا و کابوسبحثی درباره هوش و تفاوتهپرسش و چستجو همیشه باقی اسلولهای بنیادی مصنوعی درتوهم وجودانسان جدید از چه زمانی پامغز به تنهایی برای فرهنگ عقلانیت بدون تغییرتداوم مهم است نه سرعتفرایند حذف برخی اجزای مغناتوانی در شناسایی چهره حس و ادراک قسمت 67اثر مضر مصرف طولانی مدت رهوش در طبیعتداروی جدید ALSموجود بی مغزی که می توانداستفاده از سلول های بنیاکنگره بین المللی سردرد دروزهای بد باقی نمیماندبرای پیش بینی آینده مغز دآینه در اینهسوخت هیدروژنی پاکتیک و اختلال حرکتیاوکرلیزوماب داروی جدید شمغط یک گیرنده استعواملی که برای ظهور لغت اتشنج چیستقلب را نشکننرمشهای مهم برای تقویت عحس و ادراک قسمت هشتماختلالات مخچههوشیاری کوانتومیدخالت در ساختار ژنهامکانیزمهای دفاعی در براباضطراب و ترسکیهان خود را طراحی میکندریواستیگمینبرخی توجهات در ببمار پارآیا یک، وجود داردسیستم تعادلی بدنتکامل داروینی هنوز در حااینترنت بدون فیلتر ماهوانقش اتصالات بین سلولهای غم بی پایانتغییر زودتر اتصالات مغزیقدرت ذهننزاع بین علم و نادانی رو حس و ادراک قسمت سی و ششمارتباط متقابل با همه ی حیهر چیز با هر چیز دیگر در تدر درمان بیماری مولتیپل ماده ی خالیبه نقاش بنگرکتاب، سفری به تاریخرابطه تشنج و اوتیسمبزرگترین خطایی که مردم مآیا خداباوری محصول تکاملسازگاری با محیط بین اجزاتابوهای ذهنیاگر نعمت فراموشی نبود بسنقش غذاها و موجودات درياجهان قابل مشاهده بخش کوچلرزش عضله یا فاسیکولاسیوهفت سین یادگاری از میراث خم شدن فضا-زماناز فرد ایستا و متعصب بگذرویتنام نوعی کرونا ویروس درمان جدید کنترل مولتیپلمخچه ابزاري که وظیفه آن فبی نهایت در میان مرزهاگلوله ی ساچمه ایزمان چیستتفاوت ها را به رسمیت بشناآرامش و دانشسردرد میگرن در کودکانتاثیر گیاه خواری بر رشد وابزار بقا از نخستین همانچندین ماده غذایی که ماننجهان پر از چیزهای اسرار آخانواده پایدارمنابع انرژی از نفت و گاز هندسه ی رایج کیهاناز تلسکوپ گالیله تا تلسکواقعیت و مجازدرک احساسات و تفکرات دیگمرگ و میر پنهانزندگی زودگذربیماری اضطراب عمومیگاهی مغز بزرگ چالش استتلاشی برای درمان قطع نخاافت هوشیاری به دنبال کاهشواهدی از نوع جدیدی از حاتاثیر انتخاب از طرف محیط نوار عصب و عضلهجوانان وطندفاع در برابر تغییر ساختمنبع هوشیاری کجاست قسمت هوش مصنوعی گوگل به کمک تشهوش مصنوعی الفاگواز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن سرطاندست کردن در گوشمشکل از کجاستبیست تمرین ساده برای جلوپوشاندن خود از نورزبان و کلمه حتی برای کسانتنهایی رمز نوآوری استامواجی که به وسیله ی ماشیمعنی روزهشبیه سازی میلیون ها جهان تاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه مولکول های دی ان ایحق انتخابابزار بقا از نخستین همانهوش مصنوعی از عروسک بازی ديدن با چشم بسته در خواب منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز از مغز تیک پیشنهاد خوب برای آسان رفتار مانند بردهبازگشت به ریشه های تکاملپیشرفت های جدید علوم اعصسفر به مریخ در 39 روزتو در میانه ی جهان نیستی انگشت نگاری مغز نشان میدمغز و اخلاقضرورت زدودن افکارتاثیر رژیم گیاهخواری بر فیلمی بسیار جالب از تغیینگاه از بیرون مجموعهحوادث روزگار از جمله ویرابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان ژنی از مغز انسمنبع هوشیاری کجاست؟(قسماز تکامل تا مغز، از مغز تژنها نقشه ایجاد ابزار هورویا و خبر از آیندهبحثی درباره احساسات متفاپرسشگری نامحدودسلام تا روشناییتوهم بی خداییانسان خطرناکترین موجودمغز بیش از آنچه تصور میشوعقیده ی بی عملتداخل مرزها و صفات با بینفراتر از دیوارهای باورنادیدنی ها واقعی هستندحس و ادراک قسمت 74اثرات فشار روحی شدیدهوش عاطفی قسمت 11داروی جدید s3 در درمان ام موجودات مقهور ژنها هستنداستفاده از سلول های بنیاکنگره بین المللی سردرد دروزهای سختبرای اولین بار دانشمندانآیندهسودمندی موجودات ابزی بر تیروفیبان موثر در سکته ی ايندگان چگونه خواهند دیدنقش قهوه در سلامتیعوارض ازدواج و بچه دار شدتشنج و حرکات شبه تشنجی قاقیچی ژنتیکیچرا ماشین باید نتایج را پحس و ادراک قسمت پنجماختلالات حرکتی در انسانهوش، ژنتیکی است یا محیطیدر مانهای کمر دردما انسانها چه اندازه نزداطلاع رسانی اینترنتیکیهانِ هوشیارِ در حال یاریاضیات یک حس جدید استبرخی توصیه ها برای واکسیآیا کیهان می تواند یک شبیسیستم دفاعی بدن علیه مغز تکامل داروینی هنوز در حاایندرالنقش تیروئید در تکامل مغزغیرقابل دیدن کردن مادهتغییر عمودی سر انسان از پقدرت عشقنزاع بین علم و جهل رو به پحس و ادراک قسمت سیزدهمارتباط چاقی و کاهش قدرت بهر جا که جات میشه، جات نیدر سال حدود 7 میلیون نفر ماده ای ضد التهابیبه نقاش بنگرکتابخانهرادیوی مغز و تنظیم فرکانبزرگترین درد از درون است آیا دلفین ها می تواند از ستم با شعار قانون بدترین تاثیر فکر بر سلامتاگر با مطالعه فیزیک کواننقش غذاها و موجودات درياجهان موازی و حجاب هالزوم سازگاری قانون مجازاهم نوع خواری در میان پیشیخونریزی مغز در سندرم کوواز مخالفت بشنوویتامین E برای فعالیت صحدرمان جدید ای ال اس، توفرمخچه تاثیر گذار بر حافظهبی ذهن و بی روحگلوئونتفاوت های بین زن و مرد فقآرامش و سکونسردرد و علتهای آنتاثیر گیاه خواری بر رشد وابزار بقا از نخستین هماننه به اعدامجهان پر از چیزهای جادویی خار و گلمنابع انرژی از نفت و گاز هندسه بنیادیناز تلسکوپ گالیله تا تلسکواقعیت و انعکاسدرک تصویر و زبان های مخلتمرگ و میر بسیار بالای ناشزندگی سلول در بدن، جدای ابیماری بیش فعالیگذر زمان کاملا وابسته به تلاشی تازه برای گشودن معافتخار انسانشواهدی از دنیسوان(شبه نئتاثیر احتمالی عصاره تغلینوار عصب و عضلهجوانان وطندقیق ترین تصاویر از مغز امنبع هوشیاری کجاست قسمت دل به دریا بزنمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تواکسن ضد اعتیاددست آسمانمشکلات نخاعیبیش از نیمی از موارد انتقپیموزایدزبان و بیان نتیجه ساختماتنبیه چقدر موثر استامیوتروفیک لترال اسکلرومعادله ها فقط بخش خسته کنشبیه سازی سیستم های کوانتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه میتوان با قانون جنحقیقت قربانی نزاع بین بی ابزار بقا از نخستین همانهوش مصنوعی از عروسک بازی دی متیل فومارات(زادیوا)(منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز از مغز تیک آلل ژنتیکی که از نئاندرفتار وابسته به شکلبازخورد یا فیدبکپیشرفت در عقل است یا ظواهسفر تجهیزات ناسا به مریخ توقف؛ شکستانتقال ماده و انرژیمغز و اخلاقضررهای مصرف شکر و قند بر تاثیر عصاره تغلیظ شده گیفیزیک مولکولها و ذرات در نگاه از دور و نگاه از نزدحکمت الهی در پس همه چیزابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان پاسخ کوانتومی منبع هوشیاری کجاست؟(قسماز تکامل تا مغز، از مغز تژنها ، مغز و ارادهرویا بخشی حقیقی از زندگی بحثی درباره احساساتی غیرآلودگی هوا چالش قرن جدیدسلاح و راهزنیتوهم تنهاییانسان عامل توقف رشد مغزمغز برای فراموشی بیشتر کعلم و ادراک فقط مشاهده ی تروس جریان انرژیفرد موفقنادانی در قرن بیست و یکم،حس و ادراک قسمت 75اثرات مفید قهوههوش عاطفی قسمت نهمداروی جدید میاستنی گراویموسیقی نواستیفن هاوکینگ در مورد هکنترل همجوشی هسته ای با هروش مقابله مغز با محدودیبرای تمدن سازی، باید در بآینده ی انسان در فراتر ازسی و سه پل اصفهانتکنولوژی جدید که سلول هاايا اراده آزاد توهم است ینقش مهاجرت در توسعه نسل اعید نوروز مبارکتشنج عدم توازن بین نورون قیچی ژنتیکی تهدید یا فرصچرا مغز انسان سه هزار سالحس و ادراک قسمت پنجاهاختلالات صحبت کردن در انهیچ چیز همیشگی نیستدر محل کار ارزش خودت را بما انسانها چه اندازه نزداطلاعات حسی ما از جهان، چکیست هیداتید مغزریسدیپلام تنها داروی تایبرخی درمان های Spinal Muscular Atآیا گذشته، امروز وآینده سکوت و نیستیتکامل زبانایا کوچک شدن مغزانسان النقش حفاظتی مولکول جدید دغرور و علمتغییرات منطقه بویایی مغزقضاوت ممنوعنسبیت عام از زبان دکتر برحس و ادراک قسمت ششمارتباط هوش ساختار مغز و ژهر حرکت خمیده می شود و هر درمان های اسرار آمیز در آماده، چیزی نیستبه نادیدنی ایمان بیاورکجای مغز مسئول پردازش تجراز تغییربسیاری از مجرمان، خودشانآیا دلفین ها میتوانند باستم، بی پاسخ نیستتاثیر مشاهده بر واقعیت باگر تلاش انسان امروز برانقش غذاها و موجودات درياجهان ما میتواند به اندازلزوم سازگاری قانون مجازاهمه چیز موج استخواندن ، یکی از شستشو دهناز نخستین همانند سازها تویتامین E در چه مواد غذایدرمان جدید سرطانمدل همه جانبه نگر ژنرالیبی شرمیگمان میکنی جرمی کوچکی در تفاوت های تکاملی در مغز وآرامش(سکوت) stillness و تکاپوسردرد تنشنتاثیر گیاه خواری بر رشد وابزار بقا از نخستین هماننه جنگ و نه خونریزیجهان دارای برنامهخارق العاده و استثنایی بمنابع انرژی از نفت و گاز هندسه در پایه ی همه ی واکاز تکنیکی تا مغز از مغز تواقعیت خلا و وجود و درک مدرک حقیقت نردبان و مسیری مرگ انتقال است یا نابود شزندگی، مدیریت انرژیبیماری تی تی پیگذشته را دفن کنتلاشی جدید در درمان ام اسافراد آغاز حرکت خودشان رشیشه ی بازالتی و سیلیکونتاثیر ترکیبات استاتین (سنوبت کودکانجواب دانشمند سوال کننده دلایلی که نشان میدهد ما بمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تواکسن علیه سرطاندستورالعمل مرکز کنترل بیمشکلات بین دو همسر و برخیبیشتر کمردردها نیازی به پیموزایدزبان و بیان، در سایه پیشرتهدیدهای هوش مصنوعیامید نیکو داشته باش تا آنمعجزه های هر روزهشبکه های مصنوعی مغز به درتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه مغز پیش انسان یا همحقیقت آنطور نیست که به نظابزار بقا از نخستین همانهوش مصنوعی از عروسک بازی دین اجباریمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز از مغز تیک جهش ممکن است ذهن انسانرفتار اجتماعی انسان، حاصبازسازي مغز و نخاع چالشی پیشرفت ذهن در خلاقیت استسفر دشوار اکتشافتولید مثل اولین ربات های اندوه در دنیا استمغز و سیر تکامل ان دلیلی ضررهای شکر بر سلامت مغزتاریک ترین بخش شبفیزیک و هوشیارینگاه از درون مجموعه با نگحافظه میتواند بزرگترین دابزارهای پیشرفته ارتباط هوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان اولین سلول مصنمنبع هوشیاری کجاست؟(قسماز تکامل تا مغز، از مغز تژنهای مشترک بین انسان و ورویا تخیل یا واقعیتبخش فراموش شده ی حافظهآلودگی هوا و ویروس کروناسلسله مباحث هوش مصنوعیتوهم جدایی و توهم علمانسانیت در هم تنیده و متصمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟علم و روحتری فلوپرازینفرد یا اندیشهنازوکلسینحس و ادراک قسمت 78اثرات مفید روزه داریهوش عاطفی قسمت هفتمداروی جدید برای میاستنی موسیقی هنر مایع استاستیفن هاوکینگ در تفسیر کنترل جاذبهروش های صرفه جویی در ایجابرای خودآگاه بودن تو بایآینده ی علم و فیزیک در60 ثسیلی محکم محیط زیست بر انتکنولوژی جدید که سلول هاايا اراده آزاد توهم است ینقش میدان مغناطیسی زمین عامل کلیدی در کنترل کارآتشویق خواندن به کودکانقانون مندی نقشه ژنتیکی مچرا مغزهای ما ارتقا یافت حس و ادراک قسمت پنجاه و یاختلالات عضلانی ژنتیکهیچ وقت خودت را محدود به در چه مرحله ای از خواب ، رما اکنون میدانیم فضا خالاطلاعاتی عمومی در مورد مکیست کلوئید بطن سومریشه های مشترک حیاتبرخی روش های تربیتی کودکآیا پیدایش مغز از روی تصاسکوت، پر از صداتکامل زبانایا این جمله درست است کسینقش حیاتی تلومر دی ان آ دغربال در زندگیتغییرات آب و هوایی که به قطار پیشرفتنسبت ها در کیهانحس و ادراک قسمت شصت و هشتارتباط پیوسته ی جهانهرچیز با یک تاب تبدیل به درمان های بیماری آلزایمرماده، چیزی بیش از یک خلا به هلال بنگرکرونا چه بر سر مغز می آورراست دستی و چپ دستیبسیاری از بیماری های جدیآیا دست مصنوعی به زودی قاستون فقرات انسان دو پا جلتاثیر نگاه ناظر هوشیار باگر خواهان پیروزی هستینقش غذاها در کاهش دردهای جهان مادی، تجلی فضا در ذهلزوم عدم وابستگی به گوگل همه چیز در زمان مناسبخواب سالم عامل سلامتیاز نخستین همانند سازها تویتامین کادرمان دارویی سرطان رحم بمدل هولوگرافیک ژنرالیزهزمان و مکان، ابعاد کیهان بی عدالتی در توزیع واکسن گنجینه ای به نام ویتامین تفاوت های زبانی سرمنشا تآزمون تجربی، راهی برای رسردرد سکه ایتاثیر گیاه خواری بر رشد وابزار بقا از نخستین همانچه زیاد است بر من که در ایجهان در حال نوسان و چرخشخبر مهم تلسکوپ هابلمنابع انرژی از نفت و گاز هندسه زبانِ زمان استاز تکینگی تا مغز و از مغز والزارتان داروی ضد فشار درک دیگرانمرگ تصادفیزونیسومایدبیماری دویکگربه شرودینگر و تاثیر مشتمایل زیاد به خوردن بستنافراد بی دلیل دوستدار تو شکل های متفاوت پروتئین هتاثیر تغذیه بر سلامت روانور درونجوسازی مدرنجامعه ی آسمانیهوش مصنوعی از عروسک های بدنیای شگفت انگیز کوانتوممنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تواکسنی با تاثیر دوگانه ادغدغه نتیجه ی نادانی استمشکلات روانپزشکی پس از سبا هوش مصنوعی خودکار روبپیچیدگی های مغزمگسزبان و تکلم برخی بیماریهتو یک معجزه ایامید نجاتمعجزه ی چشمشبکیه های مصنوعیتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه هموساپينس بر زمین حقیقت افرادابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک بازی دین، اجباری نیستمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز- از مغز یک رژیم غذایی جدید، می تورقیبی قدرتمند در برابر مبحتی علمی درباره تمایل بپیشرفتی مستقل از ابزار هسفرنامه سفر به بم و جنوب تولید یا دریافت علماندوه دردی را دوا نمیکندمغز کوانتومیطلوع و حقیقتتاریکی من و تو و گرد و غبافیزیکدانان ماشینی برای تنگاه حقیقی نگاه به درون احافظه های کاذبابزارهای بقا از نخستین ههوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان تغییر میدان مغمنبع هوشیاری در کجاست؟ قاز تکامل تا مغز، از مغز تژنهای هوش ، کدامندرویا حقی از طرف خدابخش های تنظیمی ژنومآلودگی هوا و پارکینسونسلطان جنگل یا صاحب ملکوتتوهم جسمانسانیت در برابر دیگرانمغز بزرگ چالش است یا منفععلم اپی ژنتیک دریچه ای بهتری فلوپرازینفرد حساس از نظر عاطفی و بنباید صبر کرد آتش را بعد حس و ادراک قسمت 82اثرات مضر ماری جواناهوش عاطفی قسمت پنجمداروی جدید برای ای ال اسمیهمانهای ناخوانده عامل استخوان های کشف شده، ممککندر در بیماریهای التهابروش هایی برای جلوگیری از برای زندگی سالم، یافتن تآیا فراموشی حتمی استسینوریپا داروی ترکیبی ضدتکینگیای نعمت من در زندگیمنقش محیط زندگی و مهاجرت دعادت همیشه خوب نیستتشخیص ژنتیکی آتروفی های قانون گذاری و تکاملچرا ویروس کرونای دلتا واحس و ادراک قسمت پنجاه و داختراع جدید اینترنت کوانهیچ کاری نکردن به معنی چیدر ناامیدی بسی امید استما از اینجا نخواهیم رفتاطلاعاتی عمومی در مورد مکاهش مرگ و میر ناشی از ابرژیم های غذایی و نقش مهم برخی سلولهای عصبی در تلاآیا آگاهی پس از مرگ از بیسکته مغزیتکامل زبان انسان از پیشیایا ابزار هوشمندی یا مغز نقش خرچنگ های نعل اسبی درمقالاتتغییرات تکاملی سر انسان لمس کوانتومینسبت طلایی، نشانه ای به سحس و ادراک قسمت شصت و دوارتباط انسانی، محدود به هز ذره، یک دنیاستدرمان های جدید میگرنماست مالیبه کدامین گناه کشته شدندکریستال هارجزخوانی هایی که امروز ببسیاری از بیماری های جدیآیا رژیم غذایی گیاهی سلاستارگانی قبل از آغاز کیهتاثیر نگاه و مشاهده ناظر اپی ژنتیکنقشه مغزی هر فرد منحصر بهجهان مرئی و نامرئیمقاومت به عوارض فشار خون همه چیز در زمان کنونی استخواب سالم عامل سلامتی و یاز نخستین همانند سازها تویتامین کا و استخواندرمان سرگیجه بدون نیاز بمدل هولوگرافیک تعمیم یافزمان و صبربیمار 101 ساله، مبتلا به سگویید نوزده و ایمنی ساکتتفاوت ایستایی و تکاپوآزمون ذهنی گربه ی شرودینسردرد عروقی میگرنتاثیر گیاه خواری بر رشد وابزار بقا از نخستین هماننه عدم مطلق بلکه عدم با قجهان در حال ایجاد و ارتقاخدا موجود استمنابع انرژی از نفت و گاز هندسه، نمایشی از حقیقتاز تکینگی تا مغز از مغز تواکنش های ناخودآگاه و تقدرک درست از خود و هوشیاریمرگی وجود نداردزونا به وسیله ویروس ابله بیماری دیستروفی میوتونیگزیده ای از وبینار یا کنفتمدن قدیمی ای در جنوب ایرافزایش قدرت ادراکات و حسشکل پنجم مادهتاثیر حرکات چشم بر امواج نورون هاي مصنوعی می تواننورون های ردیاب حافظهجاودانگی مصنوعیهوش مصنوعی از عروسک های بدنیا، هیچ استمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تواسطه ها د رمسیر ایجاد مغذهن ما از در هم شکستن منبمشکلات روانپزشکی در عقب با تعمق در اسرار ابدیت و پیچیدگی های مغزی در درک ززبان و شناخت حقیقت قسمت چتو یک جهان در مغز خودت هسامید جدید بر آسیب نخاعیمعجزه ی علمشباهت مغز و کیهانتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه هوشیاری خود را توسحقیقت اشیاابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک بازی دید تو همیشه محدود به مقدمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز- از مغز یکی از علل محدودیت مغز امرموزی از نخستین تمدن بشربحث درباره پیدایش و منشا پاسخ گیاهان در زمان خوردسفرنامه سفر به بم و جنوب تولید پاک و فراوان انرژیاندوهگین نباش اگر درب یا مغز آیندگان چگونه است ؟طلای سیاهتاریکی و نورفاجعه ی جهل مقدسنگاه دوبارهحافظه و اطلاعات در کجاست ابزارهای بقا ازنخستین همهوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان روش هاي جدیدی منبع هوشیاری در کجاست؟(قاز روده تا مغزژنهای حاکم بر انسان و انسرویاها از مغز است یا ناخوبخش بزرگی حس و ادراک ما اآلزایمرسم زنبور ، کلیدی برای وارتوهمات و شناخت حقیقتانسان، گونه ای پر از تضادمغز بزرگ چالشهای پیش روعلم به ما کمک میکند تا موترک امروزفردا را نمیدانیمنبرو و انرژی مداومحس و ادراک قسمت چهلاجزای پر سلولی بدن انسان هوش عاطفی قسمت اولداروی جدید برای دیابتمیوتونیک دیستروفیاستروژن مانند سپر زنان دکوچ از محیط نامناسبروش هایی ساده برای کاهش ابرخی ملاحظات در تشنج های آیا ممکن است موش کور بی مسیگار عامل افزایش مرگ ومتکامل فردی یا اجتماعیای همه ی وجود مننقش نگاه از پایین یا نگاهعادت کن خوب حرف بزنیتشخیص آلزایمر سالها قبل قانون جنگلچرا پس از بیدار شدن از خوحس و ادراک قسمت پنجاه و سادامه بحث تکامل چشمهیچ کس مانند تو نگاه نمیکدر هم تنیدگی مرزها و بی مما اشیا را آنطور که هستنداعتقاد اشتباه، نتیجه ی نکاهش التهاب ناشی از بیمارژیم های غذایی و نقش مهم برخی سيناپسها طی تکامل و آیا امکان بازسازی اندامهسال سیزده ماههتکامل ساختار رگهای مغزی ایا بیماری ام اس (مولتیپنقش داروهاي مختلف معروف تاثیر ویتامین دی بر بیماتغذیه بر ژنها تاثیر داردلوب فرونتال یا پیشانی مغنشانه های گذشته در کیهان حس و ادراک قسمت شصت و ششارتباط از بالا به پایین مهزینه ای که برای اندیشیددرمان های جدید در بیماری ماست مالی با هوش انسانیبه امید روزهای بهترکریستال زمان(قسمت اولرحم مصنوعیبشکه ای که ته نداره پر نمآیا رژیم غذایی گیاهی سلاسخن نیکو مانند درخت نیکوتاثیر نگاه انسان بر رفتاابتدا سخت ترین استنقشه های مغزی جدید با جزیجهان مشارکتیمقابله ی منطقی با اعتراضهمه چیز، ثبت می شودخواب عامل دسته بندی و حفطاز نخستین همانند سازها تویتامین کا در سبزیجاتدرمان سرگیجه بدون نیاز بمدل های ریز مغز مینی برینزمان واقعیت است یا توهمبیماری لبر و نابینایی آنگوشه بیماری اتوزومال رسستفاوت ارباب و رهبر حقیقیآزمون ذهنی گربه شرودینگرسرطان کمیت گراییتاثیر گیاه خواری بر رشد وابزار بقا از نخستین هماننهایت معرفت و شناخت درک عجهان ریز و درشتخدا بخشنده است پس تو هم بمنابع انرژی از نفت و گاز هنر فراموشیاز تکینگی تا مغز از مغز تواکنش به حس جدیددرک عمیق در حیواناتمراحل ارتقای پله پله کیهزیباترین چیز در پیر شدنبیماری ضعف عضلات نزدیک بتمدن پیشرفته ی پیشینیانافزایش مرگ و میر سندرم کوشکست حتمیتاثیر دوپامین و سروتونیننوروپلاستیسیتی چیستجایی خالی نیستهوش مصنوعی از عروسک بازی دندان ها را مسواک بزنید تمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز توبینار اساتید نورولوژی دذهن چند جانبه نیازمند نگمشاهده گر جدای از شیء مشابا خدا باشپیوند قلب خوک، به فرد دچازبان و شناخت حقیقت قسمت اتو کز محنت دیگران بی غمیامید درمان کرونا با همانمعجزه ی علم در کنترل کرونشباهت مغز با کیهان مادیتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه واکسن کرونا را توزحقیقت تنها چیزی است که شاابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک بازی دیدن خدا در همه چیزمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز- از مغزتیافته های نوین علوم پرده رمز و رازهای ارتباط غیر کبحثي درباره هوش و تفاوتهپختگی پس از چهل سالگي به سفرنامه سفر به بم و جنوب تولید سلولهای جنسی از سلاندام حسی، درک از بخش هایمغز انسان ایا طبیعتا تماطوفان فقر و گرسنگی و بی ستاریکی خواهد ترسیدفاصله ها در مکانیک کوانتنگاهی بر قدرت بینایی دراحافظه و اطلاعات در کجاست ابزارهای بقای موجود زندههوش مصنوعی به کمک هوش طبیدانشمندان روشی برای تبدیمنبع خواب و رویااز سایه بگذرکل اقیانوس در یک ذرهرویاهای پر رمز و حیرتی دربخش بزرگتر کیهان ناشناختآملودیپین داروی ضد فشار سماگلوتید داروی کاهش دهنتوپیراماتانعطاف پذیری مکانیسمی علمغز بزرگ و فعال یا مغز کوعلم بدون توقفترکیب آمار و ژنتیکفرزندان زمان خودچت جی پی تیحس و ادراک قسمت چهل و هفتاجزایی ناشناخته در شکل گهوش عاطفی قسمت دهمداروی جدید ضد میگرنمیگرن و پروتئین مرتبط با اسرار آفرینش در موجکوچک شدن مغز از نئاندرتاروش جدید تولید برقبرخی مرزهای اخلاق و علوم آیا ما کالا هستیمسیاهچاله هاتکامل مادی تا ابزار هوشمای آنکه نامش درمان و یادشنقش نظام غذایی در تکامل معادت کردن به نعمتتصویر زیبا از سلولقانون جنگلچرا ارتعاش بسیار مهم استحس و ادراک قسمت پنجاه و شاداراوون تنها داروی تاییهیچ کس حقیقت را درون مغز در هم تنیدگی کوانتومیما به جهان های متفاوت خوداعتماد به خودکاهش حافظه هرچند فرایندیرژیم ضد التهابیبرداشت مغز ما از گذر زمانآیا انسان با مغز بزرگش اخسانسور از روی قصد بسیاری تکامل شناخت انسان با کشفایا بدون زبان میتوانیم تنقش درختان در تکاملصفحه اصلیثبت و دستکار ی حافظهلوتیراستامنشانه های پروردگار در جهحس و ادراک سی و هفتمارتباط بین هوش طبیعی و هوهزینه سنگین انسان در ازادرمان های رایج ام اسماشین دانشبه بالا بر ستارگان نگاه ککریستال زمان(قسمت دوم)رحم مصنوعیبشریت از یک پدر و مادر نیآیا راهی برای رفع کم آبی سخن و سکوتتاثیر نگاه انسان بر رفتاابتدایی که در ذهن دانشمننقص در تشخیص هیجانات عامجهان هوشمندمقابله با کرونا با علم اسهمه ی سردردها بی خطر نیستخودآگاهی و هوشیارياز نشانه ها و آثار درک شدویتامین بی 12 در درمان درددرمان سرگیجه بدون دارومدیون خود ناموجودزمان پلانکبیماری های میتوکندریگوشت خواری یا گیاه خواریتفاوتهای جنسیتی راهی براآزادی عقیده، آرمانی که تسرعت فکر کردن چگونه استتاثیر گیاه خواری بر رشد وابزار بقا از نخستین هماننهایت در بی نهایتجهان شگفت انگیزخدای رنگین کمانمنابع انرژی از نفت و گاز هنر حفظ گرهاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن های شرکت فایزر آمردرگیری قلب در بیماری ویرمرز مرگ و زندگی کجاستزیباترین چیز در افزایش سبیماریهای تحلیل عضلانی اتمدن بشری و مغز اخلاقیافزایش سرعت پیشرفت علوم شگفت نیست من عاشق تو باشمتاثیر دپاکین بر بیماری منوروز یا روز پایانیجاذبهابزار بقا از نخستین همانهوش مصنوعی از عروسک بازی دهن، بزرگترین سرمایهمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز توجود قبل از ناظر هوشمندذهن هوشیار در پس ماده ی ممشاهده آینده از روی مشاهبا طبیعت بازی نکنپیوند مغز و سر و چالشهای زبان و شناخت حقیقت قسمت دتو پیچیده ترین تکنولوژی امیدوار باش حتی اگر همه چمعجزه در هر لحظه زندگیشباهت کیهان و مغزتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه آن شکری که می خوریمحقیقت خواب و رویاابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک بازی دیدگاه نارسای دوگانه ی ممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز، از مغز یاد گرفتن مداومرمز پیشرفت تواضع است نه طبحثی جالب درباره محدودیتپروژه ی ژنوم انسانیسفرنامه سفر به بم و جنوب تولترودینانرژی بی پایان در درون هرمغز انسان برای ایجاد تمدطوفان زیباییتاریخ همه چیز را ثبت کردهفاصله ی همیشگی تصویر سازنگاهی بر توانایی اجزاي بحافظه و اطلاعات در کجاستابزارهای بقای از نخستین هوش مصنوعی به شناسایی کادانش، قفل ذهن را باز میکنمنتظر نمان چیزی نور را بهاز علم جز اندکی به شما داکلمات بلند نه صدای بلندرویای شفافبخش دیگری در وجود انسان هآموزش نوین زبانسندرم کووید طولانیتوانایی مغز و دیگر اجزای اهرام مصر از شگفتی های جهمغز بزرگترین مصرف کننده علم در حال توسعهترکیب حیوان و انسانفرضیه ای جدید توضیح میدهچت جی پی تیحس و ادراک قسمت چهل و هشتاحیای بینایی نسبی یک بیمهوش عاطفی قسمت دومداروی جدید ضد الزایمرمیگرن سردردی ژنتیکی که باسرار بازسازی اندام هاکوچکترین چیز یک معجزه اسروش صحبت کردن در حال تکامبرخی نکات از گاید لاین پرآیا ما تنها موجودات زنده سیاهچاله های فضایی منابعتکامل مداومایمپلانت مغزینقش نظریه تکامل در شناساعادت دادن مغز بر تفکرتصویر زیبای اصفهانقانونمندی و محدودیت عالمچرا بیماری های تخریبی مغحس و ادراک قسمت بیست و چهادب برخورد با دیگرانهیچ اندر هیچدر هم تنیدگی کوانتومی و پما با کمک مغز خود مختاريماعتماد به خودکاهش دوپامین عامل بیماریرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وبررسي علل احتمالي تغيير آیا احتمال دارد رویا از آسانسور بر بسیاری از حقایتکامل، نتیجه ی برنامه ریایا تکامل هدفمند استنقش ذهن و شناخت در حوادث سوالات پزشکیثبت امواج الکتریکی در عصلوزالمعده(پانکراس)مصنوعنظام مثبت زندگیحس و ادراک- قسمت پنجاه و ارتباط شگفت مغز انسان و فهزاران سال چشم های بینا ودرمان های علامتی در ام اسمبانی ذهنی سیاه و سفیدبه بالاتر از ماده بیندیشکریستال زمان(قسمت سوم)رسم عاشق کُشی و شیوهٔ شهربعد پنجمآیاما مقهور قوانین فیزیکسخن پاک و ثابتتاثیر ویتامین دی بر بیماابتذال با شعار دیننقطه بی بازگشتجهان هوشیارملاحظه های اخلاقی دربارههمیشه چشمی مراقب و نگهباخودآگاهی و هوشیارياز نظر علم اعصاب یا نرووسویتامین بی هفدهدرمان سرطان با امواج صوتمدیریت اینترنت بر جنگزمان به چه دلیل ایجاد میشبیماری های مغز و اعصاب و گیلگمش باستانی کیستتقلید مرحله ای نسبتا پیشآزار دیگری، آزار خود استسعی کن به حدی محدود نشویتاثیر گیاه خواری بر رشد وابزار بقا از نخستین هماننهادینه سازی فرهنگ اختلاجهانی که نه با یک رخداد و خدایی که ساخته ی ذهن بشر منابع انرژی از نفت و گاز هنر رها شدن از وابستگیاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن کووید 19 چیزهایی که درگیری مغز در بیماری کویمرز بین انسان و حیوان کجاگزارش یک مورد جالب لخته وزیر فشار کووید چه باید کربیماری، رساله ای برای سلتمدن زیر آبافسردگی و اضطراب در بیماشگفت انگیز بودن کیهانتاثیر داروهای ضد التهاب تاثیر داروی ضد تشنج سدیم نوشیدن چای برای مغز مفید جاذبه و نقش آن در شکلگیریابزار بقا از نخستین همانهوش مصنوعی از عروسک بازی دو ویژگی انتزاع و قدرت تجمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز توراپامیل در بارداریذهن تو همیشه به چیزی اعتقمطالبه ی حق خودبالاترین هدف از دولتپیوند اندام از حیوانات بزبان و شناخت حقیقت قسمت ستو آرامش و صلحیامیدواری و مغزمعرفت و شناختشباهت زیاد بین سلول هاي عتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه انتظارات بر ادراک حقیقت در علم، هرگز نهایی ابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک بازی دژا وو یا اشنا پنداریمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز، از مغز یاد بگیر فراموش کنیرمز بقای جهش ژنتیکیبحثی در مورد نقش ویتامين پروژه ی ژنوم انسانیسفری به آغاز کیهانتومورها و التهاب مغزی عاانرژی تاریکمغز انسان برای شادمانی ططولانی ترین شبتازه های اسکیزوفرنی(جنوفتون های زیستینگاهت را بلند کنحباب های کیهانی تو در توابزارهای دفاعی و بقای موهوش مصنوعی در کامپیوترهادائما بخوانمنحنی که ارتباط بین معرفازدواج های بین گونه ای، رکلوزاپین داروی ضد جنونروان سالمبخشیدن دیگران یعنی آرامشآمارهای ارائه شده در سطح سندرم گیلن باره به دنبال توازن مهمتر از فعالیت زیاولویت بندی ها کجاستمغز حریص برای خون، کلید تعلم راهی برای اندیشیدن اترازودونفساد اقتصادی سیتماتیک درنتایج نادانی و جهلحس و ادراک قسمت چهل و دوماحیای بینایی نسبی یک بیمهوش عاطفی قسمت سومداروی سل سپتمیگرن شدید قابل درمان اساصل بازخوردکووید نوزده و خطر بیماری روشهای نو در درمان دیسک ببرخی نرمش ها برای زانوآیا مغز تا بزرگسالی توسعسیاهچاله ها، دارای پرتو تکامل چشمایمپلانت مغزی کمک میکند نقش هورمون های تیروئید دعارضه جدید ویروس کرونا ستصویربرداری فضاپیمای آمقارچ بی مغز در خدمت موجودچرا حیوانات سخن نمی گوینحس و ادراک قسمت بیست و یکادراک ما درک ارتعاشی است هیچگاه از فشار و شکست نتردر هم تنیدگی کوانتومی و دما بخشی از این جهان مرتبطاعداد بینهایت در دنیای مکاهش سن بیولوژیکی، تنها رژیم غذایی ضد التهابیبررسی و اپروچ جدید بر بیمآیا احتمال دارد رویا از آساهچاله ها تبخیر نمیشودتکثیر سلول در برابر توقف ایجاد احساساتنقش روی و منیزیم در سلامتپیامهای کاربرانجلو رفتن یا عقبگردلیروپریم داروی ترکیبی ضدنظریه ی تکامل در درمان بیحس و ادراک- قسمت بیست و پارتباط شگفت انگیز مغز انهستي مادي ای که ما کوچکتردرمان ژنتیکی برای نوآوریمباحث مهم حس و ادراکبه جای محکوم کردن دیگران کشف مکانیسم عصبی خوانش پرساناها و ابر رساناها و عبعد از کروناآب زندگی است قسمت چهارمسختی ها رفتنی استتاثیر ویروس کرونا بر مغز ابداع دی ان ای بزرگترین دنمیتوان با بیرون انداختنجهان های بسیار دیگرملاحظات بیهوشی قبل از جرهمیشه اطمینان تو بر خدا بخودت را از اندیشه هایت حفاز نظر علم اعصاب اراده آزویتامین دی گنجینه ای بزردرمانهای بیماری پارکینسمداخله ی زیانبار انسانزمان شگفت انگیزبیماری وسواسگیاه بی عقل به سوی نور میتقلید از روی طبیعتآسيب میکروواسکولاریا آسشلیک فراموشیتاثیر گیاه خواری بر رشد وچهار میلیارد سال تکامل بجهانی که از یک منبع، تغذیخسته نباشی بابامنابع انرژی از نفت و گاز هنر، پر کردن است نه فحش داز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن کرونا و گشودن پنجردرگیری مغز در بیماران مبمرز جدید جستجو و اکتشاف، گشایش دروازه جدیدی از طرزیرفون داروی ضد ام استمدنی قدیمی در شمال خلیج اقلیت خلاقشگفت زده و حیران باشالکترومغناطیس شنوایی و هشگفتی های نقشه ی ژنتیکیتاثیر درجه حرارت بر مغزنوعی سکته مغزی ، وحشتناک جدا کردن ناخالصی هاابزار بقا از نخستین همانهوش مصنوعی از عروسک بازی دو بیماری روانی خود بزرگ منبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تورزش هوازی مرتب خیلی به قذهن خود را مشغول هماهنگیمطالبی در مورد تشنجباهوش ترین و با کیفیت تریپیوند سر آیا ممکن استزبان جانسوزتو افق رویداد جهان هستیامیدی به این سوی قبر نیستمغز فکر میکند مرگ برای دیشباهت زیاد بین سلول هاي عتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه به سطح بالایی از هوحقیقت راستین انسان علم بابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک بازی دژاوو یا آشناپنداریمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز، از مغز یادگیری مهارت های جدید درمز جهانبحثی در مورد نقش کلسیم و پروانه ی آسمانیسقوط درون جاذبه ای خاص، چتومورهای نخاعیانرژی تاریک که ما نمی تومغز انسان برای شادمانی ططی یکصد هزار سال اخیر هرچتازه های بیماری پارکینسوفروتنی و غرورچالش هوشیاری و اینکه چرا حد و مرزها توهم ذهن ماستابعاد و نیازهای تکاملیهوش مصنوعی در خدمت خلق وحداروهای مصرفی در ام اسمنشأ اطلاعات و آموخته ها اسکار، لگوی هوشمندکلام و زبان، گنجینه ای بسروبات های ریز در درمان بیبخشش، عقلانی یا غیر عاقلآن چیزی که ما جریان زمان سندرم پیریفورمیستوسعه هوش مصنوعی قادر اساولین مورد PML به دنبال تکمغز در تنهایی آسیب میبینعلم ساختن برج های چرخانتراشه ی هوش مصنوعی در مغزفشار و قدرتنجات در راستگوییحس و ادراک قسمت چهل و سوماحساس گذر سریعتر زمانهوش عاطفی قسمت ششمداروی ضد چاقیمیدان مغناطيسي زمین بشر اصل در هم تنیدگی و جهانی کودک هشت ساله لازم است آدروشهای شناسایی قدرت شنوابرخی نرمش های گردنآیا همه جنایت ها نتیجه بیسیاهچاله و تکینگی ابتدایتکامل و ارتقای نگاه تا عمایمپلانت نخاعی میتواند دنقش هورمون زنانه استروژنعدم توقف تکامل در یک انداتصور از زمان و مکانقبل از آغازچرا حجم مغز گونه انسان درحس و ادراک قسمت بیست و دوادغام میان گونه های مختلهیپرپاراتیروئیدیسمدر هر سوراخی سر نکنما تحت کنترل ژنها هستیم یبقای حقیقی در دور ماندن اکایروپاکتیک چیسترژیم غذایی ضد دردبررسی ژنها در تشخیص بیماآیا برای تولید مثل همیشه سایه را اصالت دادن، جز فرتأثیر نگاه انسان بر رفتاایران بزرگنقش روزه داری در سالم و جسایتهای دیگرجلوتر را دیدنلیس دگرامفتامین یا ویاسنظریه ی تکامل در درمان بیحس و ادراک- قسمت شصت و چهارتباط شگفت انگیز مغز انهستی ما پس از شروعی چگال درمان پوکی استخوانمجموعه های پر سلولی بدن مبه خودت مغرور نشوکشف مکانیسمی پیچیده در برشته نوروایمونولوژی و نقبعد از کروناآب زندگی است قسمت هفتمسرنوشتتاثیر ژنها بر اختلالات خابزار هوش در حال ارتقا ازنمیتوان بر سیاه سیاه نوشجهان هایی در جهان دیگرممانتین یا آلزیکسا یا ابهمیشه داناتر از ما وجود دخودروهای هیدروژنیاز نظر علم اعصاب اراده آزویروس مصنوعیدرهای اسرارآمیز و پوشیدهمدارک ژنتیکی چگونه انسانزنان باهوش تربیماری کروتز فیلد جاکوبگیاه خواری و گوشت خوار کدتقلید از طبیعتآسیب ها ناشی از آلودگی هوشلیک فراموشیتاثیر گیاه خواری بر رشد وچهار ساعت پس از کشتار خوکجهانی در ذهنخطا در محاسبات چیزی کاملمنابع انرژی از نفت و گاز هوموارکتوس ها ممکن است داز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن کرونا از حقیقت تاتدرگیری مغزی در سندرم کوومزایای شکلات تلخ برای سلپل جویی اصفهانزیرک ترین مردمتمرکز و مدیتیشنتمرکز بر هدفالکتروتاکسی(گرایش و حرکشگفتی های زنبور عسلتاثیر درجه حرارت بر عملکنیکولا تسلاجدایی خطای حسی استابزار بقا از نخستین همانهوش مصنوعی از عروسک بازی دو بار در هفته ماهی مصرف منبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تورزش هوازی ، بهترین تمریذهن سالممطالعه ای بیان میکند اهدباور و کیهان شناسیپیوند سر، یکی از راه حلهازبان ریشه هایی شناختی استو انسانی و انسان، شایستامیدی تازه در درمان سرطامغز قلبشجاعت و ترستاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه باغبانی باعث کاهش حقیقت غیر فیزیکیابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک بازی دگرگونی های نژادی و تغییمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز، از مغز یادآوری خواب و رویارمز جهان خاصیت فراکتالبحثی در مورد حقیقت فضا و پرواز از نیویورک تا لوس آسلول های مغزی عامل پارکیتومورهای ستون فقراتانرژی خلا ممکن استمغز انسان رو به کوچک تر شطبیعت موجی جهانتبدیل پلاستیک به کربن و سفرگشت و تکامل تصادفی محض چالش هوشیاری و اینکه چرا حریص نباشابعاد اضافه ی کیهانهوش مصنوعی در خدمت خلق وحداروهای ام اسمنشاء کوانتومی هوشیاری ااساس انسان اندیشه و باور کلرال هیدرات برای خوابانروبات کیانبدون پیر فلکآنچه ناشناخته است باید شسندرم پس از ضربه به سرتوسعه برخی شغل ها با هوش اولین مورد پیوند سر در انمغز را از روی امواج بشناسعلایم کمبود ویتامین E را تراشه ی بیولوژِیکفضای قلب منبع نبوغ استنخاع ما تا پایین ستون فقرحس و ادراک قسمت نهماحساسات کاذبهوش عاطفی بیشتر در زنانداروی ضد چاقیمیدان های مغناطیسی قابل اصل علت و تاثیرکودک ایرانی که هوش او از روشی برای بهبود هوش عاطفبرخی یونها و مولکول های مآیا هوش مصنوعی می تواند نسیاهچاله ی منفرد یا سیاهتکامل و ریشه ی مشترک خلقتایمان به رویانقش ویتامین K در ترمیم اسعدم درکتصادف یا قوانین ناشناختهقبل از انفجار بزرگچرا خشونت و تعصبحس و ادراک قسمت بیست و سوادغام دو حیطه علوم مغز و هاوکينگ پیش از مرگش رسالدر والنتاین کتاب بدید هممانند آب باشبلندی در ذهن ما درک بلندیکار با یگانگی و یکپارچگیراه فراری نیستبررسی بیماری التهابی رودآیا بزرگ شدن مغز فقط در دساخت شبکه عصبی مصنوعی با تئوری تکامل امروز در درمایرادهای موجود در خلقت بنقش رژیم غذایی بر رشد و اجمجمه انسان های اولیهلا اکراه فی الدیننظریه ی تکامل در درمان بیحساسیت روانی متفاوتارتباط غیرکلامی بین انساو هر کس تقوای خدا پیشه کندرمان پوکی استخوانمحل درک احساسات روحانیبه دنبال رستگاری باشکشف ارتباط جدیدی از ارتبرشد مغز فرایندی پیچیده ابعد از کرونا دلخوشی بیهوآب زندگی است قسمت اولسریع دویدن مهم نیستتاثیر کلام در آیات کلام بابزار بقا از نخستین هماننمایش تک نفرهجهان یکپارچهمن کسی در ناکسی دریافتم همیشه راهی هستخورشید مصنوعیاز واقعیت امروز تا حقیقتویرایش DNA جنین انسان، بردروغ نگو به خصوص به خودتمروری بر تشنج و درمان هایزنجیرها را ما باید پاره کبیماری گیلن باره و بیمارگیرنده باید سازگار با پیتقویت استخوان در گرو تغذآشنا پنداریشنا در ابهای گرم جنوب نیاتاثیر گیاه خواری بر رشد ونوآوری ای شگفت انگیز دانجهان، تصادفی نیستخطا در محاسبات چیزی کاملمنابع انرژی از نفت و گاز هورمون شیرساز یا پرولاکتاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن کرونا ساخته شده تودرگیری مغزی در سندرم کوومسمومیت دانش آموزان بی گبیندیشپل خواجو اصفهانزیست شناسی کل در جزء فراکتمساح حد واسط میان مغز کوالکترودهای کاشتنیشانس یا تلاشتاثیر درجه حرارت بر عملکنیاز به آموزش مجازی دیجیجریان انرژی در سیستم های ابزار بقا از نخستین همانهوش مصنوعی از عروسک بازی دو برابر شدن خطر مرگ و میمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تورزش و میگرنذهت را روی چیزهای مفید متمعماری، هندسه ی قابل مشاباد و موجپیوندی که فراتر از امکانزبان شناسی مدرن در سطح سلتو با همه چیز در پیوندیامگا سه عامل مهم سلامتمغز ما کوچکتر از نیم نقطهشرکت نورالینک ویدیویی ازتاثیر درجه حرارت بر عملکفلج نخاعی با الکترودهای چگونه تکامل مغزهای کنونیحقیقت غیر قابل شناختابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک بازی دانش قدرت استمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکینگی تا مغز، از مغز یاری خدا نزدیک استرنگ کردن، حقیقت نیستبحثی در مورد عملکرد لوب فپروتئین های ساده ی ابتداسلول های بنیادیتوهم فضای خالیانسان قدیم در شبه جزیره عمغز انسان رو به کوچکتر شدطبیعت بر اساس هماهنگیتبدیل تراکت صوتی مصنوعی فراموش کارها باهوش تر هسچالش هوشیاری و اینکه چرا حرکت چرخشی و دائمی کیهانابعاد بالاترهوش مصنوعی درمانگر کامپیداروهای تغییر دهنده ی سیمهندسی ژنتیک در حال تلاش استفاده از مغز، وزن را کمکمردردروح در جهانی دیگر استبرنامه و ساختار پیچیده مآنچه واقعیت تصور میکنیم سندرم دزدی ساب کلاوینتوصیه های سازمان بهداشت اولین هیبرید بین انسان و مغز زنان جوانتر از مغز مرعلایم کمبود ویتامین E را تربیت کودکان وظیفه ای مهقفس ذهننخستین تمدن بشریحس و ادراک قسمت چهارماخلاق و علوم اعصابهوش عاطفی در زنان بیشتر اداروی ضد تشنج با قابليت تمیدان های کوانتومی خلااصل عدم قطعیت از کوانتوم کودکان میتوانند ناقل بی روشی جدید در درمان قطع نخبرخی اثرات مضر ویتامین دآیا هوش مصنوعی زندگی بشرسیاهچاله ی تولید کنندهتکامل ابزار هوش ، راه پر این پیوند نه با مغز بلکه نقش ژنتیک در درمان اختلاعسل طبیعی موثر در کنترل بتظاهر خوابیده ی مادهقبرستان ها با بوی شجاعتچرا در مغز انسان، فرورفتحس و ادراک قسمت بیستمارتقا و تکامل سنت آفرینش هاوکينگ پیش از مرگش رسالدر یک فراکتال هر نقطه مرکماه رجببلوغ چیستکاربرد روباتهای ريزنانوراه های جدید برای قضاوت ربررسی سیستم تعادلی بدن اآیا تکامل و تغییرات ژنتیساخت شبکه عصبی با الفبای تئوری تکامل در پیشگیری و اکسی توسین و تکامل پیش انقش رژیم غذایی در رشد و اجنبه های موجی واقعیتلاموژین داروی ضد اوتیسم؟نظریه ی ریسمانخفاش با شیوع همه گیری جدیارتروز یا خوردگی و التهاوفور و فراوانیدرمان ام اس(مولتیپل اسکلمحل درک احساسات روحانی دبه زودی شبکه مغزی به جای کشف جمجمه ای درکوه ایرهورشد مغز علت تمایل انسان ببعد از کرونا دلخوشی بیهوآب زندگی است قسمت دومسریعترین کامپیوتر موجودتاثیر کپسول نوروهرب بر نابزار بقا از نخستین همانچند نرمش مفید برای کمردرجهان یکپارچهمن پر از تلخیمهمیشه عسل با موم بخوریمخوش قلبی و مهربانیاز کجا آمده ام و به کجا میواقعیت فیزیکی، تابعی از دریای خدامرکز هوشیاری، روح یا بدن زندگی هوشمند در خارج از زبیماری آلزایمر، استیل کوگالکانزوماب، دارویی جدیتقویت حافظه یا هوش مصنوعآشنا پنداریشناخت و معرفت، و نقش آن دنوار مغز مشاهده ی غیر مستجهش های ژنتیکی مفید در ساخطای ادراک کارمامنابع انرژی از نفت و گاز هوش فوق العاده، هر فرد اساز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن ایرانی کرونا تولیددرگیری اعصاب به علت میتومسمومیت دانش آموزان، قمابیهوش کردن در جراحی و بیمپلاسمای غالبزیست شناسی باور حقیقت یا تنفس هوازی و میتوکندریالگو نداشتیمشاهکار قرنتاثیر درجه حرارت بر عملکچیز جدید را بپذیرجریان انرژی در سیستم های ابزار بقا از نخستین همانهوش مصنوعی از عروسک بازی دو برابر شدن خطر مرگ و میمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تورزش بهترین درمان بیش فعذخیره ی شگفت انگیز اطلاعباد غرور و سر پر از نخوت وپیوستگی همه ی اجزای جهانزبان شناسی نوین نیازمند تو با باورهایت کنترل میشامروز دانش ژنتیک هیچ ابهمغز مانند تلفن استشربت ضد خلطتاثیر رو ح و روان بر جسمفلج بل، فلجی ترسناک که آنچگونه جمعیت های بزرگ شکل حقایق ممکن و غیر ممکنابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک بازی دانش محدود به ابعاد چهارمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتاز تکامل تا مغز از مغز تا ژن همه چیز نیسترنگین کمانبحثی درباره هوش و تفاوتهپروتز چشمسلول های بنیادی منابع و اتوهم فضای خالی یا توهم فضانسان میوه ی تکاملمغز ایندگان چگونه استطعمه ی شبکه های ارتباط اجتبدیل سلولهای محافط به سفراموشی همیشه هم بد نیستچالش هوشیاری و اینکه چرا حس متفاوتاتفاق و تصادفهوش مصنوعی درخدمت خلق وحداروهای ضد بیماری ام اس ومهربانی، شرط موفقیتاستفاده از هوش مصنوعی در کمردرد ناشی از تنگی کاناروح رهاییبرنامه ی مسلط ژنها در اختآنچه حس می کنیم، نتیجه ی سندرم سردرد به دلیل افت فتوصیه های غیر دارویی در ساولین تصویر در تاریخ از سمغزهای کوچک بی احساسعلت خواب آلودگی بعد از خوترجمه ای ابتدایی از اسراقفس را بشکننخستین تصویر از سیاهچالهحس و ادراک قسمت نوزدهماخلاق پایه تکامل و فرهنگهوش عاطفی در زنان بیشتر اداروی ضد تشنج با قابليت تمیدان بنیادین اطلاعاتاصلاح خطا با رفتن بر مسیرکودکان خود را مشابه خود تروشی جدید در درمان نابینبرخی اختلالات عصبی مثانهآیا هوش ارثی دریافتی از پسیاره ی ابلهانتکامل تکنولوژیاین اندوه چیستنقش گرمایش آب و هوا در همعشق درونی به یگانگی خلقتتظاهری از ماده است که بیدقدم زدن و حرکت دید را تغیچرا ذرات بنیادی معمولاً حس و ادراک قسمت دهمارتقا یا بازگشت به قبل ازهدف یکسان و مسیرهای مختلدر کمتر از چند ماه سوش جدماپروتیلینبلعیدن ستاره توسط سیاهچاکاربرد روباتهای ريز، در راه های جدید برای قضاوت ربررسی علل کمر درد در میانآیا جنین انسان، هوشمندی ساختن آیندهتئوری جدید، ویران کردن گاگر فقط مردم میفهمیدند کنقش زنجبیل در جلوگیری از جنسیت و تفاوت های بیناییلایو دوم دکتر سید سلمان فنظریه تکامل در درمان بیمخلا، حقیقی نیستارزش حقیقی زبان قسمت اولوقت نهيب هاي غير علمي گذشدرمان تومورهای مغزی با امحدودیت چقدر موثر استبه زیر پای خود نگاه نکن بکشف جدید تلسکوپ جیمز وبرشد در سختی استتفکر قبل از کارآب زندگی است قسمت سومسرگیجه از شایعترین اختلاتاثیر کپسول نوروهرب بر تابزار بقا از نخستین همانچند جهانیجهان کنونی و مغز بزرگتریمنابع انرژي پاک سرچشمه حهمجوشی هسته ای، انرژِی بخوشبختی دور از رنج های ماز کسی که یک کتاب خوانده واقعیت چند سویهدرک فرد دیگر و رفتارهای امرکز حافظه کجاستزندگی بی دودبیماری الزایمرگام کوچک ولی تاثیرگذارتقویت سیستم ایمنیآغاز فصل سرما و دوباره تکشناخت حقیقت یا آرزوهای گنوار مغز ترجمه رخدادهای جهش های ژنتیکی غیر تصادفخطای حسمنابع انرژی از نفت و گاز هوش مصنوعی می تواند بر احاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن اسپایکوژندرختان اشعار زمینمسیر دشوار تکامل و ارتقابیهوشی در بیماران دچار اپمبرولیزوماب در بیماری چزیست، مرز افق رویداد هستپنج اکتشاف شگفت آور در موزاوسکا درمان گوشرتنفس هوازی و میتوکندریالگو و عادت را بشکن و در اشاهکار شش گوشتاثیر درجه حرارت بر عملکچیزی منتظر شناخته شدنجریان انرژی در سیستم های ابزار بقا از نخستین همانهوش مصنوعی از عروسک بازی دو سوی واقعیتمنبع هوشیاری کجاست قسمت از تکینگی تا مغز از مغز تورزش در کمر دردذره ی معین یا ابری از الکبار بزرگ ایستادن بر دو پاپیام های ناشناخته بر مغز زبان، نشان دهنده ی سخنگو تو باید نیکان را به دست بانفجار و توقف تکاملی نشامغز مادران و کودکان در زمشش مرحله تکامل چشمتاثیر روده بر مغزفلج خوابچگونه جمعیت های بزرگ شکل حل مشکلابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی از عروسک بازی دانش بی نهایتمنبع هوشیاری کجاست؟(قسماز تکامل تا مغز، از مغز تژن همه چیز نیسترهبر حقیقیبحثی درباره هوش و تفاوتهپروتز عصبی برای تکلمسلول های بدن تو پیر نیستنتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)انسان ها می توانند میدان مغز ابزار بقای برتر مادیظهور امواج مغزی در مغز مصتبر را بردارفراموشی و مسیر روحانیچالش دیدگاه های سنتی در بحس چشایی و بویاییاتوبان اطلاعات و پلِ بینهوش مصنوعی ساخته هوش طبیداروی فامپیریدین یا نورلموفقیت هوش مصنوعی در امتاستفاده از انرژی خلاکمردرد و علل آنروزه داری متناوب، مغز را برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱آنها نمیخواهند دیگران راسوپاپ ها یا ترانزیستورهاتوصیه هایی در مصرف ماهیاولین دارو برای آتاکسی فمغز، فقط گیرندهعماد الدین نسیمی قربانی ترس و آرمان هاقلب و عقلنخستین روبات های زنده ی جحس و ادراک قسمت هفتماختلال خواب فرد را مستعد هوشمندی کیهانداروی ضد تشنج توپیراماتمیدازولام در درمان تشنج اصول انجام برخی نرمش ها دکودکان را برای راه آماده روشی جدید در درمان سکته مبرخی اصول سلامت کمرآیا هوش سریعی که بدون احسسیاره ابلهانتکامل جریان همیشگی خلقتاین ایده که ذرات سیاهچالنقش پیش زمینه ها و اراده عصب حقوق نورولووتعداد کلی ذهن ها در جهان قدرت مردمچراروياها را به یاد نمی آحس و ادراک قسمت دوازدهمارتوکين تراپی روشی جديد هدف یکسان، در مسیرهای متدر آرزوهایت مداومت داشتهماجرای جهل مقدسبنی عباس، ننگی بر تاریخکتاب گران و پرهزینه شد ولراه پیروزی در زندگی چیستبزرگ فکر کنآیا جهان ذهن و افکار ما مساختار فراکتال وجود و ذهتا 20 سال آینده مغز شما به اگر میدانی مصیبت بزرگتر نقش زبان در سلطه و قدرت اجنسیت و تفاوت های بیناییلبخند بزن شاید صبح فردا زنظریه تکامل در درمان بیمخلا، خالی نیستارزش حقیقی زبان قسمت دوموقتی فهمیدی خطا کردی برگدرمان تشنجمحدودیت های حافظه و حافظبه سخن توجه کن نه گویندهکشتن عقیده ممکن نیستز گهواره تا گورتفکر خلا ق در برابر توهم آب، زندگی است(قسمت پنجم)سرگردانیتاثیر کپسول نوروهرب بر سابزار بقا از نخستین همانچند جهانیجهان کاملی در اطراف ما پرمنابع انرژی از نفت و گاز همراه سختی، اسانی هستخانه ی تاریکاز آغاز خلقت تا نگاه انساواقعیت چیستدرک نیازمند شناخت خویش امرکز حافظه کجاستزندگی در جمع مواردی را بربیماری ای شبیه آلزایمر و گامی در درمان بیماریهای تلقین اطلاعات و حافظهآغاز مبهم آفرینششناخت درون، شناخت بیرون؛تاثیر گیاه خواری بر رشد ونوار مغز در فراموشی هاجهش تمدنی عجیب و شگفت انسخطر آلودگی هوامنابع بی نهایت انرژی در دهوش مصنوعی و کشف زبان هایاز تکینگی تا مغز از مغز تواکسن اسپایکوژن ضد کرونادرد باسن و پا به دلیل کاهمسئول صیانت از عقیده کیسبیوگرافی