دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

فرد حساس از نظر عاطفی و برخی روش های برطرف کردن این نقص

فرد حساس از نظر عاطفی و برخی روش های برطرف کردن این نقص:
قسمت جدید برنامه قهوه من از دکتر زینب الشمری(با پاره ای مطالب اضافه)

امروز در مورد برخی صفات مردمی- که بسیار حساس هستند- سخن می گویم تا بدانی تو یکی از آنها هستی یا نه و این صفت ممکن است از بزرگترین اموری باشد که باید به آن توجه کنی و نیز ممکن است از بزرگترین صفاتی باشد که با آن متمایز می شوی. فیلمی ارزشمند و در نهایت ویدیو، راه حلی آزموده شده وجود دارد که نمیتوان از آن، بی نیاز بود.

حساس به چه معنی است ؟ اگر فردی حساس هستی آیا باید این احساسات را به صورت کور و نامنظم ارائه دهی؟ نویسنده ای به نام الن ارون
Elaine N. Aron کتابی با عنوان فرد بسیار حساس دارد. این کتاب در مورد افرادی است که بیش از متوسط جامعه دچار حساسیت هستد.و آنها 20% جامعه هستند. حساسیت یک مشخصه ژنتیکی است.

این حساسیت می تواند زندگی تو را سخت تر از دیگران کند. تو میتوانی حدود بین خود و دیگران را بفهمی و میزان تحمل خود را بفهمی و ازمیزان حساسیت خود کم کنی.
چند مشخصه که نشان میدهد فردی حساس هستی: اول این که نیاز داری در میان جمع، منفرد و منحصر به فرد باشی بدون آنکه نقش برجسته ای داشته باشی!!
دوم: دراین افراد احساساتی مانند بویایی یا شنوایی، دقت بیشتری نسبت به دیگران دارد و این دقت زیاد، باعث آزار فرد می شود پس وقتی در محلی شلوغ قرار بگیری، به خاطر مثلا سرو صدا احساس ناراحتی میکنی و نیاز به آرامشی طولانی داری تا بتوانی حواس خود را دوباره جمع کنی.
سوم اینکه با کم شدن خواب احساس خستگی شدید میکنی. خواب برای سلامتی بسیار لازم است ولی در فرد حساس، بی خوابی تاثیر بسیار زیاد دارد.

در مورد فردی که حساسیت زیاد در حواس خود دارد روشی که میتوان استفاده کرد استفاده از صداهایی مانند صدای پرندگان یا صدای تکان خوردن درختان در باد است. یا قرار گرفتن مداوم در معرض برخی محرک ها برای حواس در شرایط برنامه ریزی شده، میتواند به افزایش قدرت تحمل و کم کردن حساسیت کمک کند. دربرخی بیماران با حساسیت زیاد میتوان از برخی هورمون ها مانند اکسی توسین استفاده کرد.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23982273
در برخی بیماران مانندADHD میزان حساسیت بیشتر از افراد عادی است و درمان این بیماری، میتواند میزان حساسیت را کمتر کند. در درمان این بیماری از محرک هایی مانند ریتالین استقاده می شود.
https://www.additudemag.com/hypersensitivity-disorder-withadhd
احساسات و ادراکات انسان، تحت تاثیر محرک هاست و به مرور زمان حساسیت آن در برابر محرک ها کمتر می شود (fatiguability ,tolerability)و ازاین قابلیت، میتوان در کاستن از حساسیت ها استفاده کرد وامروزه در مورد دردهای شدید و در مواردی مانند درد ناشی از قطع اندام، از ورزش های خاصی جهت کاهش میزان درد استفاده می شود. این ورزش ها باید تا حدی ایجاد درد کند و چندین بار طی روز انجام شود تا به تدریج باعث کاهش درد شود.
https://www.verywellhealth.com/desensitization-exercises-26…
در برخی موارد، یک سخن زیبا و حکمت آمیز میتواند در کم شدن احساسات موثر باشد مانند سخن سید احمد الحسن، که خیلی تاثیر گذار است: همه ما در این زندگی، شاید هر روز با سخن یا موضعگیری هایی مواجه میشویم که ما را آزار می دهد؛ برخی از آنها مهم و برخی بی ارزش است؛ برخی از طرف کسانی است که دوستشان داریم و برخی از طرف کسانی است که آنها را نمی شناسیم

و ما میتوانیم این امور و کلمات و موضع گیری ها را- که ما را ناراحت میکند- بزرگ کنیم و نیز میتوانیم به اندازه قدرت خود، به آن توجه نکنیم و از آن بگذریم و در مورد آن، فکر نکنیم

و تاثیر پذیری و حساسیت روانی، از فردی تا فرد دیگر متفاوت است و برخی از ما مانند حوضچه آبی هستیم که اگر سنگی در آن بیفتد تاثیر سنگ، توسعه می یابد تا آنکه همه حوضچه را فرا بگیرد و تاکید میکنم اگر اینگونه هستیم لازم است بیشتر بر خودمان کار کنیم تا آن را تهذیب کنیم و از این سختگیری و نگرانی ای- که به خودمان و بدن های ما آسیب میزند- دور کنیم و درمان، ان شاءالله، در پناه جستن به یاد خدا و فکر نکردن به این سخنان و رها کردن آنها ست.
برخی مشخصات فرد حساس:
1- در دوره هایی نیاز داری یگانه زمان و منحصر به فرد باشی.
2- کافیین مانند چای و قهوه تاثیر زیادی برتو دارد اینها برای رفع خستگی، خوب است و مغز را به فعالیت بیشتر دعوت میکند ولی در فرد حساس، اینها تاثیر بیشتری دارد.
3- حس های پنج گانه شما خیلی حساس است
4- کم خوابی به صورت زیادی بر شما تاثیر میگذارد به گونه ای که احساس می کنی پس از بیخوابی یک زامبی متحرک هستی!!
5- آسانترین امور را بر علیه و زیان خودت حساب میکنی.
6- تو انسانی نمونه هستی، اشتباهات را بسیار ناپسند میدانی هرچند موفقیتی را هم به دست بیاوری
7- کریه ترین چیز نزد تو آن چیزی است که به گونه ای پیش برود که برای آن نقشه ریختی.
8- نیازمند آرامش هستی تا زمانی که مشغول کار شوی
9- فیلم های رعب و جنگ و فیلم های حزن آلود بر شما تاثیر گذار است
10- برای تو بسیار سخت است به کسی نه بگویی.
توضیح: درسسلسله مباحث حس و ادراک در کانال ها و سایت های دکتر سید سلمان فاطمی، بیان شد که دریافت های ما از جهان اطراف، و یا جهان های دیگر نخستین گام در واکنش ها و رفتارهای ماست و این احساسات در جهان مادی ما به دلیل سازگاری هایی- که در طی تکامل به دست آمده است- به گونه ای است که بتواند شرایط برتر زندگی را در این جهان مادی برای ما فراهم کند.
شکی نیست که صداها یا امواج الکترومغناطیس موجود در عالم هستی، بسیار بیشتر از صداها و امواجی است که ما درک می کنیم، ولی آیا شنیدن همه صداها و امواج موجود در عالم، برای ما سودمنداست؟ آیا شنیدن صدای حشرات در زمانی که در فاصله زیاد از ما پرواز می کنند یا با شاخک های خود خش خش میکنند و یا شنیدن جیک جیک جوجه های گرسنه پرندگان بر سر درختان، و یا صدای ماهیانی که زیر آبها شنا می کنند، برای ما ارزش حیاتی دارد؟!
عالم مادی ما از طریق انتخاب طبیعی، ساختار بدنی سازگاری را برای ما ساخته است تا بتواند از میان میلیون ها محرک موجود در عالم هستی، مواردی را برگزیند که نقش حیاتی برای ما دارد و بتواند به بقا و زاد و ولد ما در دنیا کمک کند. ولی کاملا مشخص است که محرک های بسیار بیشتری هست و حس کردن آنها نه تنها سودی برای ما ندارد بلکه میتواند با مداخله ای ناگوار در برابر احساسات لازم و ضروری، نقش احساسات حیاتی را کم کند.
(محرک های عالم مادی ما بسیار است و بدن فعلی ما به گونه ای آنها را فیلتر میکند که فقط موارد سودمند برای بقای مادی، به ما برسد و شاید پس از آنکه این جسم مادی از ما گرفته شود، بسیاری از این محرک ها را بتوان به طور دقیق حس کرد و همین احساسات رقیق و زیاد، میتواند بلای جان انسان، پس از مرگ شود . توصیه میشود به مقاله ای تحت عنوان عذاب و آتش در دوزخ چگونه است نوشته دکتر صادق محمدی، مراجعه شود.)

درک زیاد مهم نیست؛ درک سودمند برای بقا مهم است .
این جمله ای کلیدی است و شاید بر این اساس نتیجه بگیریم که مغزبزرگ هم مهم نیست. مغز سازگار و سودمند برای بقا مهم است. به گونه ای که مغز بزرگ در پیشینیان انسان امروز، شاید کارکرد بیشتری از مغز امروز داشته است، ولی باید توجه کرد کارکرد بیشتر مهم نیست، کارکرد سازگارتر با عالم مادی کنونی ما مهم است و شاید به همین دلیل بود که مغز های بزرگ نئاندرتال ها نتوانست با محیط اطراف خود سازگار گردد و آنها به رغم مغز بزرگشان به تاریخ پیوستند.
در برخی بیماری ها ما با قدرت بیشتر برخی قسمت های مغز مواجهیم مثلا در بیماران دچار جنون (psychosis) یا اسکیزوفرنی، گاهی با هوش آی کیوی بیشتر مواجهیم و یا در بیمارانی با افزایش فعالیت های بدنی و مغزی (ADHD)نه تنها سودی به فرد نمی رسد بلکه برای درمان آنها لازم است این فعالیت های اضافی هرس و زدوده شود. و در افراد دچاراحساسات و عواطف زیاد- که ممکن است به وسیله فعالیت بیشتر مغز در قسمت ونترومدیال رخ دهد- لازم است این فعالیت اضافی کاسته شود.
مغز اخلاقی و رفتاری انسان امروز، از دومولفه تفکرو احساسات ساخته شده است.(توصیه میشود به کتابی تحت عنوان خاستگاه وریشه های اخلاق انسانی از دکتر توفیق مسرور مراجعه شود) این دو مانند دو صندلی الاکنگ هستند که باید در توازن کامل با هم قرار گیرند و فعالیت زیاده از حد هر کدام از آنها می تواند ما را در انسان شدن با مشکل مواجه کند. این تضادها در عالم مادی ما بسیار است و شگفت انگیز آنکه قدرتی هست و می تواند فراتر از زمان ومکان و نگاه امروز، این تضادها را در توازن با هم قرار دهد!!
https://www.youtube.com/watch…


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
برخی اختلالات عصبی مثانههاوکينگ پیش از مرگش رسالدژا وو یا اشنا پنداریاگر نعمت فراموشی نبود بسمشکلات نخاعیتلاش هایی در بیماران قطع ورزش و میگرندر هم تنیدگی کوانتومی و پاختلالات حرکتی در انسانمغز ابزار برتر بقاتکامل چشمکنفرانس تشنج هتل کوثر اصروبات های ریز در درمان بیارزش حقیقی زبان قسمت اولنقش حفاظتی مولکول جدید دتاثیر کپسول نوروهرب بر سکشف ارتباط جدیدی از ارتبراه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز از مغز تچهار میلیارد سال تکامل بتاثیر درجه حرارت بر عملکپیموزایدسفر نامه سفر به بم و جنوب ازدواج های بین گونه ای، رچگونه حافظه را قویتر کنیتاریخ همه چیز را ثبت کردهسکته مغزیآیا واکنش های یاد گرفته وفلج خواببیماری تی تی پینزاع بین علم و نادانی رو جهش های ژنتیکی غیر تصادفشاهکار قرنإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَلزوم سازگاری قانون مجازابحثی جالب درباره محدودیتهوش مصنوعی از عروسک تا کخواندن ، یکی از شستشو دهنعوارض ازدواج و بچه دار شداولین هیبرید بین انسان وماه رجببرخی بیماری ها که در آن بهاوکينگ پیش از مرگش رسالدژاوو یا آشناپنداریاگر نعمت فراموشی نبود بسمشاهده آینده از روی مشاهتلاشی برای درمان قطع نخاورزش بهترین درمان بیش فعدرمان های بیماری آلزایمراختلالات صحبت کردن در انمغز از بسیاری حقایق می گرتکامل ابزار هوش ، راه پر کنگره بین المللی سردرد دروح رهاییارزش حقیقی زبان قسمت دومنقش حیاتی تلومر دی ان آ دتاثیر کپسول نوروهرب بر سکشف جمجمه ای درکوه ایرهوراه پیروزی در زندگی چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تچهار ساعت پس از کشتار خوکتاثیر درجه حرارت بر عملکپیچیدگی های مغزی در درک زسفرنامه سفر به بم و جنوب استفاده از هوش مصنوعی در نگاهی بر قدرت بینایی دراساخت شبکه عصبی با الفبایآیا آگاهی پس از مرگ از بیفلج خواب چیستبیماری ضعف عضلات نزدیک بنزاع بین علم و جهل رو به پجهشهای مفید و ذکاوتی که دشبیه سازی میلیون ها جهان افراد آغاز حرکت خودشان رلزوم سازگاری قانون مجازابحثی در مورد نقش کلسیم و هوش مصنوعی از عروسک تا کمخواب سالم عامل سلامتیعید نوروز مبارکاولین مورد پیوند سر در انماپروتیلینمبانی ذهنی سیاه و سفیدبرخی بیماری های خاص که بدهدف از تکامل مغزدانشمندان ژنی از مغز انساگر تلاش انسان امروز برامعنی روزهتلاشی جدید در درمان ام اسورزش در کمر درددرمان های جدید میگرنادامه بحث تکامل چشممغز برای فراموشی بیشتر کتکامل زبانکنگره بین المللی سردرد دروزه داری و بیمار ی ام اس ارزش حقیقی زبان قسمت سومنقش داروهاي مختلف معروف تاثیر گیاه خواری بر رشد وگنجینه ای به نام ویتامین رشته نوروایمونولوژی و نقاز تکینگی تا مغز از مغز تنوار مغزی روشی مهم در تشختاثیر درجه حرارت بر عملکپیوند مغز و سر و چالشهای سفرنامه سفر به بم و جنوب استیفن هاوکینگ در مورد هنگاهی بر توانایی اجزاي بتبدیل تراکت صوتی مصنوعی ساخت شبکه عصبی مصنوعی با آیا امکان بازسازی اندامهفیلمی بسیار جالب از تغییبیماریهای تحلیل عضلانی انظام مثبت زندگیجهشهای مفید و ذکاوتی که دشبیه سازی سیستم های کوانافزایش قدرت ادراکات و حسممانتین یا آلزیکسا یا اببحثی در مورد عملکرد لوب فهوش مصنوعی از عروسک تا کمخواب سالم عامل سلامتی و یعامل کلیدی در کنترل کارآاولین تصویر در تاریخ از سمجموعه های پر سلولی بدن مبرخی توجهات در ببمار پارهزینه ای که برای اندیشیددانشمندان روش هاي جدیدی ابزار هوش در حال ارتقا ازمغز فکر میکند مرگ برای دیتمایل زیاد به خوردن بستنوزوز گوشدرمان های رایج ام اسادغام میان گونه های مختلمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟تکامل ساختار رگهای مغزی کندر در بیماریهای التهابروش مقابله مغز با محدودیاز نظر علم اعصاب یا نرووسنقش روزه داری در سالم و جتاثیر گیاه خواری بر رشد وگیاه خواری و گوشت خوار کدرشد مغز علت تمایل انسان باز تکینگی تا مغز از مغز تنورون هاي مصنوعی می توانتاثیر درجه حرارت بر عملکپیوند سر، یکی از راه حلهاسفرنامه سفر به بم و جنوب استیفن هاوکینگ در تفسیر ناتوانی از درمان برخی ویتبدیل سلولهای محافط به سساختار شبکه های مغزی ثابآیا انسان با مغز بزرگش اخفیزیکدانان ماشینی برای تبیهوش کردن در جراحی و بیمنظریه تکامل در درمان بیمجاذبه و نقش آن در شکلگیریشباهت زیاد بین سلول هاي عافسردگی و اضطراب در بیمامنابع انرژي پاک سرچشمه حبحثی درباره هوش و تفاوتههوش مصنوعی در کامپیوترهاخواب عامل دسته بندی و حفطعسل طبیعی موثر در کنترل باولین سلول مصنوعیاوکرلیزوماب داروی جدید شمحل درک احساسات روحانیبرخی سلولهای عصبی در تلاهستي مادي ای که ما کوچکتردانشمندان روشی برای تبدیابزارهای بقای موجود زندمغز ما کوچکتر از نیم نقطهتمدن قدیمی ای در جنوب ایریک پیشنهاد خوب برای آسان درمان جدید میگرن با انتی ادغام دو حیطه علوم مغز و مغز بزرگ چالش است یا منفعتکامل شناخت انسان با کشفکوچک شدن مغز از نئاندرتاروش های صرفه جویی در ایجااز نظر علم اعصاب اراده آزنقش رژیم غذایی در رشد و اتاثیر گیاه خواری بر رشد وگالکانزوماب، دارویی جدیزمین زیر خلیج فارس تمدنی از تکینگی تا مغز از مغز تنورون های ردیاب حافظهتاثیر درجه حرارت بر عملکپیشینیان انسان از هفت میسفرنامه سفر به بم و جنوب استخوان های کشف شده، ممکناتوانی در شناسایی چهره تری فلوپرازینسخن پاک و ثابتآیا احتمال دارد رویا از آفرگشت و تکامل تصادفی محض بیوگرافیهفت چیز که عملکرد مغز تو حقیقت راستین انسان علم بشباهت زیاد بین سلول هاي عالکتروتاکسی(گرایش و حرکمولتیپل اسکلروز در زنان بحثی درباره هوش و تفاوتههوش مصنوعی در خدمت خلق وحخودآگاهی و هوشیاريعصب حقوق نورولووايندگان چگونه خواهند دیدمحل درک احساسات روحانی دبرخی سيناپسها طی تکامل و هستی ما پس از شروعی چگال داروهای مصرفی در ام اسابزارهای پیشرفته ارتباط مغز مادران و کودکان در زمتمساح حد واسط میان مغز کویکی از علل محدودیت مغز امدرمانهای بیماری پارکینسارتقا و تکامل سنت آفرینش مغز بزرگ چالشهای پیش روتئوری تکامل امروز در درمکودک ایرانی که هوش او از روش هایی ساده برای کاهش ااز نظر علم اعصاب اراده آزنقش زبان در سلطه و قدرت اتاثیر گیاه خواری بر رشد وگامی در درمان بیماریهای زندگی هوشمند در خارج از زاز تکینگی تا مغز از مغز تنوروپلاستیسیتی چیستتاثیر درجه حرارت بر عملکپیشرفتی مستقل از ابزار هسفری به آغاز کیهاناصول سلامت کمرنخاع ما تا پایین ستون فقرتری فلوپرازینسریعترین کامپیوتر موجودآیا احتمال دارد رویا از آفراموش کارها باهوش تر هسبیوگرافیهفت سین یادگاری از میراث حافظه و اطلاعات در کجاست شش مرحله تکامل چشمالتهاب شریان تمپورالمواد کوانتومی جدید، ممکنبحثی درباره هوش و تفاوتههوش مصنوعی در خدمت خلق وحخودآگاهی و هوشیاريعضلانی که طی سخن گفتن چقدايا اراده آزاد توهم است یمحدودیت های حافظه و حافظبررسي علل احتمالي تغيير و هر کس تقوای خدا پیشه کنداروهای ضد بیماری ام اس وابزارهای دفاعی و بقای مومغز چون ابزار هوش است دلیتنفس هوازی و میتوکندرییادگیری مهارت های جدید ددرک فرد دیگر و رفتارهای اارتوکين تراپی روشی جديد مغز حریص برای خون، کلید تتئوری تکامل در پیشگیری و کودکان خود را مشابه خود تروش صحبت کردن در حال تکاماز آغاز خلقت تا نگاه انسانقش زبان در سلطه و قدرت اتاثیر گیاه خواری بر رشد وگاهی لازم است برای فهم و زیباترین چیز در افزایش ساز تکینگی تا مغز از مغز تنوشیدن چای برای مغز مفید تاثیر درجه حرارت بر عملکپاسخ گیاهان در زمان خوردسلولهای بنیادی مصنوعی دراضطراب و ترسنخستین تصویر از سیاهچالهتسلیم شدن از نورون شروع مسرگیجه از شایعترین اختلاآیا برای تولید مثل همیشه فراموشی همیشه هم بد نیستبیان ژن های اسکیزوفرنی دهمیشه عسل با موم بخوریمحافظه و اطلاعات در کجاست ششمین کنگره بین المللی سامیوتروفیک لترال اسکلروموجود بی مغزی که می تواندبحثی درباره هوش و تفاوتههوش مصنوعی درمانگر کامپیخانواده پایدارمقالاتايا اراده آزاد توهم است یمخچه ، فراتر از حفظ تعادلبررسی و اپروچ جدید بر بیمویتامین E برای فعالیت صحداروی فامپیریدین یا نورلاثر مضر مصرف طولانی مدت رمغز چگونه صداها را فیلتر تنفس هوازی و میتوکندرییادآوری خواب و رویادرک و احساسارتباط میکروب روده و پارمغز زنان جوانتر از مغز مرتا 20 سال آینده مغز شما به کوری گذرای ناشی از موبایروشهای نو در درمان دیسک باز تلسکوپ گالیله تا تلسکنقش سجده بر عملکرد مغزتاثیر گیاه خواری بر رشد وگاهی مغز بزرگ چالش استزیرفون داروی ضد ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تنوعی سکته مغزی ، وحشتناک تاثیر درجه حرارت بر عملکپختگی پس از چهل سالگي به سلسله مباحث هوش مصنوعیاطلاعاتی عمومی در مورد منرمش های مفید در سرگیجهتشنج چیستسردرد و علتهای آنآیا بزرگ شدن مغز فقط در دفرایند حذف برخی اجزای مغبیست تمرین ساده برای جلوهوموارکتوس ها ممکن است دحافظه و اطلاعات در کجاستصرع و درمان های آنامگا سه عامل مهم سلامتموجودات مقهور ژنها هستندبحثی درباره هوش و تفاوتههوش مصنوعی درخدمت خلق وحخطا در محاسبات چیزی کاملتاثیر ویتامین دی بر بیماای آنکه نامش درمان و یادشمخچه ابزاري که وظیفه آن فبررسی سیستم تعادلی بدن اویتامین E در چه مواد غذایداروی تشنجی دربارداریاثرات مفید قهوهمغز آیندگان چگونه است ؟تو دی ان ای خاص ميتوکندريژن هوش و ساختارهای حیاتی درک احساسات و تفکرات دیگارتباط چاقی و کاهش قدرت بمغزهای کوچک بی احساستاثیر مشاهده بر واقعیت بکی غایب شدی تا نیازمند دلروشهای شناسایی قدرت شنوااز تلسکوپ گالیله تا تلسکنقش غذاها و موجودات درياتاثیر گیاه خواری بر رشد وگذر زمان کاملا وابسته به زبان چهار حرفی حیات زمیناز تکینگی تا مغز از مغز تچیزی خارج از مغزهای ما نیتاثیر درجه حرارت بر عملکپرورش مغز مینیاتوری انساسم زنبور ، کلیدی برای واراطلاعاتی عمومی در مورد منرمشهای مهم برای تقویت عتغییر الگوی رشد مغزی با زسردرد تنشنآیا تکامل و تغییرات ژنتیفرد حساس از نظر عاطفی و ببیشتر کمردردها نیازی به هوش مصنوعی می تواند بر اححس چشایی و بویاییضررهای مصرف شکر و قند بر امروز دانش ژنتیک هیچ ابهمیهمانهای ناخوانده عامل بحثی درباره احساسات متفاهوش مصنوعی ساخته هوش طبیخطا در محاسبات چیزی کاملصفحه اصلیسوالات پزشکیایندرالمدارک ژنتیکی چگونه انسانبررسی علل کمر درد در میانویتامین دی گنجینه ای بزرداروی جدید s3 در درمان ام اثرات مضر ماری جوانامغز انسان ایا طبیعتا تماتولید سلولهای جنسی از سلژن یا نقشه توسعه مغز و نقدرک تصویر و زبان های مخلتارتباط هوش ساختار مغز و ژمغزتان را در جوانی سیمکشتاثیر نگاه ناظر هوشیار بکاهش التهاب ناشی از بیماروشی برای بهبود هوش عاطفاز تکنیکی تا مغز از مغز تنقش غذاها و موجودات درياتاثیر گیاه خواری بر رشد وگربه شرودینگر و تاثیر مشزبان و بیان، در سایه پیشراز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه مغز پیش انسان یا همتاثیر درجه حرارت بر عملکآلزایمرسودمندی موجودات ابزی بر بلندی در ذهن ما درک بلندیچرا مغزهای ما ارتقا یافت تغییر زودتر اتصالات مغزیسردرد سکه ایآیا خداباوری محصول تکاملقانون مندی نقشه ژنتیکی مبا هوش مصنوعی خودکار روبهوش مصنوعی گوگل به کمک تشحس و ادراک (قسمت اول )ضررهای شکر بر سلامت مغزانفجار و توقف تکاملی نشامیگرن سردردی ژنتیکی که ببحثی درباره احساساتی غیرهوش احساسیدفاع در برابر تغییر ساختپیامهای کاربرانایا کوچک شدن مغزانسان المروری بر تشنج و درمان هایبزرگ شدن مغز محدود به دورواکنش های ناخودآگاه و تقداروی جدید ضد میگرناجزای پر سلولی بدن انسان مغز انسان برای ایجاد تمدتوانایی مغز و دیگر اجزای ژنها نقشه ایجاد ابزار هودرک عمیق در حیواناتارتباط انسانی، محدود به نقش قهوه در سلامتیتاثیر نگاه انسان بر رفتاکایروپاکتیک چیستروشی جدید در درمان قطع نخاز تکینگی تا مغز از مغز تنقش غذاها و موجودات درياتاثیر گیاه خواری بر رشد وگزیده ای از وبینار یا کنفزبان و تکلم برخی بیماریهاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه هموساپينس بر زمین تاثیر رو ح و روان بر جسمآیا ما تنها موجودات زنده سیاهچاله و تکینگی ابتدایبه زودی شبکه مغزی به جای چرا حیوانات سخن نمی گوینتغییر عمودی سر انسان از پسرعت فکر کردن چگونه استآیا دلفین ها می تواند از قارچ بی مغز در خدمت موجودبارداری بدون رحمهوش مصنوعی گوگل به کمک تشحس و ادراک (قسمت دوم )طی یکصد هزار سال اخیر هرچانگشت نگاری مغز نشان میدمیدان مغناطيسي زمین بشر بخش دیگری در وجود انسان ههوش احساسیدقیق ترین تصاویر از مغز اسایتهای دیگرایا ابزار هوشمندی یا مغز مرکز خنده در کجای مغز استبسیاری از بیماری های جدیواکسن سرطانداروی ضد تشنج با قابليت تاجزایی ناشناخته در شکل گمغز انسان برای شادمانی طتوازن مهمتر از فعالیت زیژنها ، مغز و ارادهدرگیری اعصاب به علت میتوارتباط شگفت مغز انسان و فنقش مهاجرت در توسعه نسل اتاثیر نگاه انسان بر رفتاکاربرد روباتهای ريزنانوروشی جدید در درمان سکته ماز تکینگی تا مغز و از مغز نقشه مغزی هر فرد منحصر بهتاثیر انتخاب از طرف محیط گزارش یک مورد جالب لخته وزبان و شناخت حقیقت قسمت چاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه آن شکری که می خوریمتاثیر رژیم گیاه خواری بر آیا مغز تا بزرگسالی توسعسیاره ابلهانبوزون هیگز چیستچرا حجم مغز گونه انسان درثبت امواج الکتریکی در عصشلیک فراموشیآیا دست مصنوعی به زودی قاقدم زدن و حرکت دید را تغیبازگشت از آثار به سوی خداهوش مصنوعی الفاگوحس و ادراک قسمت چهارمظهور امواج مغزی در مغز مصاندوهگین نباش اگر درب یا مکانیزمهای دفاعی در براببرنامه و ساختار پیچیده مهوش عاطفی بیشتر در زناندلایلی که نشان میدهد ما بایا بیماری ام اس (مولتیپمرگ انتقال است یا نابود شتفاوت مغز انسان و میمون هواسطه ها د رمسیر ایجاد مغداروی ضد تشنج با قابليت تاحساس گذر سریعتر زمانمغز انسان برای شادمانی طتوسعه برخی شغل ها با هوش ژنهای هوش ، کدامندرقیبی قدرتمند در برابر مارتباط شگفت انگیز مغز اننقش هورمون های تیروئید دتاثیر ویتامین دی بر بیماکاربرد روباتهای ريز، در ريتوکسيمب در درمان ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تنقص در تشخیص هیجانات عامتاثیر ترکیبات استاتین (سگشایش دروازه جدیدی از طرزبان و شناخت حقیقت قسمت ااز تکینگی تا مغز- از مغز چگونه انتظارات بر ادراک تاثیر رژیم گیاه خواری بر آیا همه جنایت ها نتیجه بیسیاره ابلهانبیماری گیلن باره و بیمارچرا در مغز انسان، فرورفتجمجمه انسان های اولیهشنا در ابهای گرم جنوب نیآیا رژیم غذایی گیاهی سلاقدرت انسان در نگاه به ابعبازسازي مغز و نخاع چالشی هوش مصنوعی از عروسک تا کحس و ادراک قسمت پنجمعلم به ما کمک میکند تا موانسان قدیم در شبه جزیره عما انسانها چه اندازه نزدبرین نت به جای اینترنتهوش عاطفی در زنان بیشتر ادندان ها را مسواک بزنید تدو ویژگی انتزاع و قدرت تجایا بدون زبان میتوانیم تمراحل ارتقای پله پله کیهتفاوتهای جنسیتی راهی براوراپامیل در بارداریداستانها و مفاهیمی اشتبااخلاق و علوم اعصابمغز انسان رو به کوچک تر شتوصیه های غیر دارویی در سکلرال هیدرات برای خوابانرموزی از نخستین تمدن بشرارتباط شگفت انگیز مغز اننقش ژنتیک در درمان اختلاتاثیر ژنها بر اختلالات خکجای مغز مسئول پردازش تجریواستیگمیناز تکینگی تا مغز از مغز تچند جهانیتاثیر دپاکین بر بیماری مپمبرولیزوماب در بیماری چزبان و شناخت حقیقت قسمت داز تکینگی تا مغز- از مغز چگونه باغبانی باعث کاهش تاثیر رژیم گیاه خواری بر آیا هوش ارثی دریافتی از پسیر آفرینش از روح تا مغز بیماری ای شبیه آلزایمر و چراروياها را به یاد نمی آجنسیت و تفاوت های بیناییشناخت و معرفت، و نقش آن دآیا راهی برای رفع کم آبی لوب فرونتال یا پیشانی مغبحتی علمی درباره تمایل بهوش مصنوعی از عروسک تا کحس و ادراک قسمت سومعلایم کمبود ویتامین E را انسان جدید از چه زمانی پاما انسانها چه اندازه نزدبرای پیش بینی آینده مغز دهوشیاری کوانتومیديدن با چشم بسته در خواب ایا تکامل هدفمند استمزایای شکلات تلخ برای سلتقلید مرحله ای نسبتا پیشورزش هوازی مرتب خیلی به قدر مانهای کمر درداختلال در شناسایی حروف و مغز انسان رو به کوچکتر شدتوصیه هایی در مصرف ماهیکمردرد و علل آنرمز و رازهای ارتباط غیر کارتباط غیرکلامی بین انسانقش انتخاب از طرف محیط، نتاثیر کپسول نوروهرب بر نکشف مکانیسم عصبی خوانش پرژیم غذایی حاوی تخم مرغ واز تکینگی تا مغز از مغز تچندین ماده غذایی که ماننتاثیر داروهای ضد التهاب پنج اکتشاف شگفت آور در موزبان و شناخت حقیقت قسمت ساز تکینگی تا مغز- از مغزتچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر رژیم گیاهخواری بر آیا هوش سریعی که بدون احسسیستم تعادلی بدنبیماری ای شبیه ام اس مولتچراروياها را به یاد نمی آجنسیت و تفاوت های بیناییشناسایی سلول های ایمنی اآیاما مقهور قوانین فیزیکلبخند بزن شاید صبح فردا زبحث درباره پیدایش و منشاهوش مصنوعی از عروسک تا کحساسیت روانی متفاوتعلایم کمبود ویتامین E را انسان عامل توقف رشد مغزما با کمک مغز خود مختاريمبرخی نکات از گاید لاین پرهوش، ژنتیکی است یا محیطیهیچگاه از فشار و شکست نتردی متیل فومارات(زادیوا)(ایرادهای موجود در خلقت بمسیر دشوار تکامل و ارتقاتلقین اطلاعات و حافظهورزش هوازی ، بهترین تمریدر چه مرحله ای از خواب ، راختلالات مخچهمغز ایندگان چگونه استتوضیحی ساده در مورد هوش مکمردرد با پوشیدن کفش منارویای شفافارتروز یا خوردگی و التهانقش اتصالات بین سلولهای تاثیر کپسول نوروهرب بر تکشف مکانیسمی پیچیده در براه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز از مغز تچه زیاد است بر من که در ایتاثیر داروی ضد تشنج سدیم پوست ساعتی مستقل از مغز دزبان، وسیله شناسایی محیطاز تکینگی تا مغز، از مغز چگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر عصاره تغلیظ شده گیآیا هشیاری کوانتومی وجودسیستم دفاعی بدن علیه مغز فلج بل، فلجی ترسناک که آنبیماری بیش فعالینزاع بین جهل و علم رو به پجهش های ژنتیکی مفید در ساشواهدی از دنیسوان(شبه نئآزمون ذهنی گربه شرودینگرلرزش ناشی از اسیب به عصببحثی در مورد نقش ویتامينهوش مصنوعی از عروسک تا کخلاصه ای از مطالب همایش معلت خواب آلودگی بعد از خوانعطاف پذیری مکانیسمی علما تحت کنترل ژنها هستیم یبرخی اثرات مضر ویتامین د