دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

از تکینگی تا مغز از مغز تا سیاهچاله فضایی قسمت چهاردهم

از تکینگی تا مغز از مغز تا سیاهچاله فضایی، قسمت چهاردهم

بحثی در مورد نه قسمت در بدن ما که از پیشینیان، باقی مانده، ولی اکنون بدون استفاده است!

آثار و مشاهدات در جهان ما، شاهد بر علتی است که آن را ایجاد کرده است و این آثار در خلقت، به خودی خود و بدون توجه به نیرویی- که آن را ایجاد کرده است- جز سرابی یا تصویری در درون آینه نیست. و آنکه به تصویر درون آینه خیره شود و آن را حقیقی بداند به چیزی نخواهد رسید.

بر همین اساس، در نگاهی ساده و سطحی، وجود برخی اندام ها یا اشیای در ظاهر بی فایده، ممکن است وجود علتی آگاه را در پس آن لغو کند ولی نگاه هوشیار، چنین نمی اندیشد.

آثار موجود در کیهان ما، هر چند در نگاه نخست، ساده بنمایند ولی وقتی به نیروی ایجاد کننده آن و یا سیر پیدایش آن، توجه شود درک خواهد شد که برخی از این نقص ها و بی فایده بودن ها، کد و نشانه ای از فرایندی است که خلقت را ایجاد کرده است و میراثی است که باقی مانده است تا با نگاه امروز، بر گذشته بنگریم . این نگاه عمیق فقط محدود به اندام ها و اجزای ناقص یا بی فایده نیست بلکه اجزای قوی و سالم و پر سود هم، نشانه ای از جریانی است که آن را ایجاد کرده است و نگریستن بر همین اجزای سالم و بی عیب هم اگر وسیع نشود و به علل و فرآیندهای ایجاد آن نرسد و محدود به خود آن بماند(در حقیقت نفی علیت و سببیت) ما را در سرابی بی آب و تصویری در آینه یا عدمی بدون پیوند با وجود، مواجه میکند و این سراب عدم، تشنه ای را سیراب نخواهد کرد.

خدایا فرمان دادی به سوی آثار بیایم پس با پوششی از نور مرا به سوی خودت بازگردان!!

آثار، عدمی با قابلیت وجود است و این عدم در صورتی به وجود میرسد که در پیوند با وجود فراتر از خود باشد.

با این نگاه، انسان بر نگاه های مادی خود نمی ایستد و همواره در پس مشاهدات مادی، به دنبال علت هایی فراتر میرود و همواره کنجکاو میماند که چه در پس اشیای مادیست ولی اگر چنین نکند، نگاهش از اشیای مادی نمیگذرد و با لغو سببیت، برای خود آرمانی میتراشد که راه ارتقای شناختی او را میبندد.

بسیاری از مشاهدات امروز رد پای آثاری است- که میلیون ها سال قبل از میان رفتند و شاید بسیاری از مشاهدات امروز ما واقعیتی در وجود نداشته باشد مثلا مشاهده سیاه چاله فضایی- که میلیون ها سال نوری از ما دورتر است- چیزی را به ما نشان میدهد که معلوم نیست امروز هم وجود داشته باشد و ممکن است سالها قبل منهدم شده باشد.

به همین ترتیب بسیاری از آثار امروز در دسترس ما، نه برای نشان دادن حقیقت کنونی ماست بلکه نشان و ردی از وقایعی است که در طی سالیان گذشته رخ داده است. آثار موجود، ممکن است امروز سودی آنچنانی برای جسم فعلی زمینی ما نداشته باشد ولی ردی و نشانی از مسیری طولانی است و شناخت و معرفت ما را بیشتر میکند.

وجود ما محدود به این جسم مادی نیست و به همین ترتیب هر چیز در عالم، سودش صرفا مادی نیست. آیا مثلا معرفت و شناخت سالهای دور خلقت و شناخت مسیر خلقت، ارزش کمتری در مقایسه با منقبض شدن عضلات راست کننده مو برای فرار از دشمن دارد؟! شناخت و دیدن گذشته، ارزشی است که هرگز قابل مقایسه با ابزار حقیر فرار از دشمن و محافظت از دشمن با راست شدن موهای روی بدن نیست.

دیدن گذشته با مغز و دیدن میلیون ها سال قبل با ابزار مشاهده امروز، ما را در سایه ابزار هوش توانمند یعنی مغز، به دفاع و بقایی بسیار توانمند تر می رساند و هیچ ابزار دفاعی در حیوانات برتر از این مشاهدات عمیق نیست.

برخی بخش های بدن ما با آنکه اکنون وجود دارد، ولی برای ما استفاده ای ندارد ولی در پیشینیان ما استفاده میشده است. برای نمونه آپاندیس اکنون وظیفه ای ندارد (هر چند برخی مطالعات نشان داده است که مخزنی از میکروب های سودمند است). این زائده با اینکه اکنون کاربردی ندارد ولی گاهی ملتهب میشود و عوارض شدیدی روی انسان دارد.

سایت business insider در مصاحبه با دورسا امیر دانشمند زیست شناسی تکاملی دانشگاه بوستون در مورد چیزی- که بقایای تکاملیخوانده میشود- مصاحبه کرده است. او میگوید برخی اجزا- که اکنون سودمند نیستند ولی زیانی هم ندارند- طی تکامل در بدن ما باقی مانده است.

1- آپاندیس: بر اساس نظر گیزمودو این زائده برای هضم سلولز استفاده میشده است. مهره داران گیاه خوار از آن برای هضم گیاهان استفاده میکردند ولی این بخش، در انسان بخشی از دستگاه گوارش نیست.

امیر میگوید وقتی ما شروع کردیم گوشت خواری کنیم و غذاهای متنوعی داشته باشیم لازم نبود غذا برای مدت طولانی در دستگاه گوارش بماند و نیاز به سیستم پیچیده برای هضم برطرف شد. با این همه شواهدی هست که آپاندیس مخزنی برای باکتری های مفید در انسان است ولی مشخص نیست این وظیفه همیشگی است یا با گذر زمان تغییر میکند.

عضله پالماریس لانگوس:

این عضله در ده درصد مردم وجود ندارد. امیر میگوید این عضله به پیشینیان

ما کمک میکرد از درختان بالا بروند. این عضله در نوزاد کمک میکند، دستان خود را مشت کند ولی ما از حدود 3.2 میلیون سال قبل، شروع به راه رفتن بر دو پا کردیم و پس از آن، این عضله بی فایده شد.

امیر میگوید: این عضله برای دوره ای بسیار طولانی دارای فایده بوده است. او ادامه میدهد انتخاب طبیعی، نظامی برنامه ریزی شده برای به دست آوردن سودمندی ایده آل نیست.

3- دو فک:

ما اکنون نیاز به دو فک خیلی قوی نداریم زیرا غذای ما به غذاها و حبوبات پخته تغییر یافته است. و فک ما کوچک شده به طوری که جا برای دندان های عقل کمتر شده است.

4- عضلات راست کننده مو: وقتی منقبض شود مو را راست نگه میدارد. حیوان های ابتدایی تر که بدنشان پر مو بود با راست کردن مو، از این عضله برای ایجاد عایق حرارتی استفاده میکردند. و نیز سبب میشد حیوان، بزرگ تر و ترسناک تر به نظر برسد.

5- دنباله دم در انسان:

بین هفته های پنج تا نه بارداری وجود دارد. این دنباله در زمان تولد از میان میرود و بقیه استخوان ها در این محل، بخش خاجی(کوکسیژیال) ستون فقرات را ایجاد میکند. استخوان های دم به پیشینیان انسان امکان حرکت و توازن را میداد ولی اکنون در انسان، وظیفه خاصی ندارد.

در برخی حالت ها نوزاد با این دم متولد میشود و با انجام جراحی میتوان این دم اضافی را بدون هیچ عارضه مادرمان کرد.

6- عضلات گوش در قسمت ظاهر گوش

برخی حیوانات از این عضلات برای تعیین محل حیوان شکارچی یا شکار بهره میبرند ولی در انسان از آن استفاده ای نمیشود. در برخی دیگر، از آن برای تعیین جهت صدا و یا ابراز حالات عاطفی استفاده میشود. بر خلاف انسان، حیوانات مانند گربه لازم است گوش های خود را تحریک کنند تا بهتر بشنوند. امیر میگوید ولی ما گردنی قابل انعطاف داریم و لازم نیست عضلات گوش خود را برای شنیدن تحریک کنیم. برخی انسان ها میتوانند گوش های خود را حرکت دهند.

7- عضلات پیرامید در کف شکم قرار دارد. شکل آن، مثلثی است مردم گاهی این عضله را ندارند گاهی دو تا از آن را دارند ولی کمکی به ما نمیکند. این عضله می تواند باعث جمع شدن خط سفید یعنی خط وصل کننده سیفیزیسم پوبیس و زائده گزیفوئید استرنوم شود ولی این ربطی به عملکرد عضلات شکم ندارد. حدود بیست درصد مردم این عضله را ندارند.

8- تکامل جنین های پسر و دختر:
جنین های دو جنس در ابتدا مشابه هم هستند و هورمون تستوسترون بعدا باعث تشکیل اندام های مردانه میشود. قبل از آنکه این هورمون ها اثر کنند جوانه های نوک پستان شروع به پیدا شدن میکند. مردان در حالت طبیعی قادر به شیردادن نیستند ولی در حضور مقادیر زیاد پرولاکتین- که هورمون لازم برای شیر دادن است- ممکن است از سینه مردان هم شیر جاری شود.

ترشح شیر همچنین از عوارض داروی دیگوکسین است که در بیماری های قلبی استفاده دارد. در حالی که پستانداران مذکر تنها در شرایط دشوار میتوانند شیر بدهند، حیوان مذکر خفاش دایاک- که در جنوب شرقی آسیا زندگی میکند- میتواند نوزاد خود را شیر بدهد.

9- مخاط نیمه هلالی گوشه چشم

پلک سوم عبارت است از تکه ای از بافت که در زاویه درونی چشم قرار دارد و مانند پرده هایی است که از چشم حمایت میکند. پرندگان و خزندگان و برخی پستانداران میتوانند این غشا را بر چشم خود بپوشانند تا از ورود غبار جلوگیری شود و چشم خشک نشود. به گزارش گیزمودو این مخاط های نیمه هلالی بقایای این غشا هستند. امیر، بیان میکند مشخص نیست چرا امروز در ما این اندام ها کار نمیکند. در پستان داران رده بالا هم همینطور است. یعنی ما از زمان های خیلی دور، کارکرد این اندام ها را از دست داده ایم.

https://www.sciencealert.com/we-no-longer-need-these-9-body…

https://ibelieveinsci.com/?p=58610


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مخچه ابزاري که وظیفه آن فرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وویتامین E در چه مواد غذایاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز آیندگان چگونه است ؟زبان و شناخت حقیقت قسمت سژن هوش و ساختارهای حیاتی استیفن هاوکینگ در مورد هتاریخ همه چیز را ثبت کردهمغزهای کوچک بی احساسسیستم تعادلی بدنکی غایب شدی تا نیازمند دلآیاما مقهور قوانین فیزیکبیماریهای تحلیل عضلانی اجهشهای مفید و ذکاوتی که دنقش غذاها و موجودات درياشناسایی سلول های ایمنی اگذر زمان کاملا وابسته به انسان عامل توقف رشد مغزبحثی در مورد عملکرد لوب فخواب سالم عامل سلامتیچیزی خارج از مغزهای ما نیعلایم کمبود ویتامین E را پرورش مغز مینیاتوری انساایا تکامل هدفمند استبرخی بیماری های خاص که بددژاوو یا آشناپندارینرمشهای مهم برای تقویت عابزار بقای موجود زنده از تلاشی جدید در درمان ام اسفرد حساس از نظر عاطفی و بدرمان های بیماری آلزایمرهوش مصنوعی می تواند بر احادامه بحث تکامل چشمتکامل ابزار هوش ، راه پر میهمانهای ناخوانده عامل رویای شفافهوش مصنوعی ساخته هوش طبیارزش حقیقی زبان قسمت سومتاثیر کپسول نوروهرب بر ستاثیر گیاه خواری بر رشد ومدارک ژنتیکی چگونه انسانراه های جدید برای قضاوت رویتامین دی گنجینه ای بزراز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز انسان ایا طبیعتا تمازبان، وسیله شناسایی محیطژن یا نقشه توسعه مغز و نقاستیفن هاوکینگ در تفسیر تبدیل تراکت صوتی مصنوعی مغزتان را در جوانی سیمکشسیستم دفاعی بدن علیه مغز کاهش التهاب ناشی از بیماآزمون ذهنی گربه شرودینگربیهوش کردن در جراحی و بیمجهشهای مفید و ذکاوتی که دنقش غذاها و موجودات درياشواهدی از دنیسوان(شبه نئگربه شرودینگر و تاثیر مشانعطاف پذیری مکانیسمی علبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب سالم عامل سلامتی و یچگونه مغز پیش انسان یا همعلت خواب آلودگی بعد از خوآلزایمرایرادهای موجود در خلقت ببرخی توجهات در ببمار پاردانشمندان ژنی از مغز انسچرا مغزهای ما ارتقا یافت ابزار بقای موجود زنده از تمایل زیاد به خوردن بستنقانون مندی نقشه ژنتیکی مدرمان های جدید میگرنهوش مصنوعی گوگل به کمک تشادغام میان گونه های مختلتکامل زبانمیگرن سردردی ژنتیکی که بروبات های ریز در درمان بیهوش احساسیاز نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر گیاه خواری بر رشد ومروری بر تشنج و درمان هایراه های جدید برای قضاوت رواکنش های ناخودآگاه و تقاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز انسان برای ایجاد تمدسفر نامه سفر به بم و جنوب ژنها نقشه ایجاد ابزار هوآیا واکنش های یاد گرفته واستخوان های کشف شده، ممکتبدیل سلولهای محافط به سنقش قهوه در سلامتیسکته مغزیکایروپاکتیک چیستإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبیوگرافیجاذبه و نقش آن در شکلگیرینقش غذاها و موجودات درياشاهکار قرنگزیده ای از وبینار یا کنفاولین هیبرید بین انسان وبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب عامل دسته بندی و حفطچگونه هموساپينس بر زمین عوارض ازدواج و بچه دار شدآیا ما تنها موجودات زنده اگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سلولهای عصبی در تلادانشمندان روش هاي جدیدی چرا حیوانات سخن نمی گوینابزارهای بقای موجود زندتمدن قدیمی ای در جنوب ایرقارچ بی مغز در خدمت موجوددرمان های رایج ام اسهوش مصنوعی گوگل به کمک تشادغام دو حیطه علوم مغز و تکامل ساختار رگهای مغزی میدان مغناطيسي زمین بشر روح رهاییهوش احساسیاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد ومرکز خنده در کجای مغز استراه پیروزی در زندگی چیستواکسن سرطاناز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان برای شادمانی طسفرنامه سفر به بم و جنوب ژنها ، مغز و ارادهآیا آگاهی پس از مرگ از بیاصول سلامت کمرتری فلوپرازیننقش مهاجرت در توسعه نسل اساخت شبکه عصبی با الفبایکاربرد روباتهای ريزنانوافراد آغاز حرکت خودشان ربیوگرافیحقیقت راستین انسان علم بنقشه مغزی هر فرد منحصر بهشبیه سازی میلیون ها جهان گزارش یک مورد جالب لخته واولین مورد پیوند سر در انبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیاريچگونه آن شکری که می خوریمعید نوروز مبارکآیا مغز تا بزرگسالی توسعاگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سيناپسها طی تکامل و دانشمندان روشی برای تبدیچرا حجم مغز گونه انسان درابزارهای پیشرفته ارتباط تمدن بشری و مغز اخلاقیقدم زدن و حرکت دید را تغیدرمان ژنتیکی برای نوآوریهوش مصنوعی الفاگوارتقا و تکامل سنت آفرینش تکامل شناخت انسان با کشفمکانیزمهای دفاعی در برابروزه داری و بیمار ی ام اس هوش عاطفی بیشتر در زناناز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد ومرگ انتقال است یا نابود شرشته نوروایمونولوژی و نقواسطه ها د رمسیر ایجاد مغاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز انسان برای شادمانی طسفرنامه سفر به بم و جنوب ژنهای هوش ، کدامندآیا امکان بازسازی اندامهاضطراب و ترستری فلوپرازیننقش هورمون های تیروئید دساخت شبکه عصبی مصنوعی با کاربرد روباتهای ريز، در افزایش قدرت ادراکات و حسبیان ژن های اسکیزوفرنی دحافظه و اطلاعات در کجاست نقص در تشخیص هیجانات عامشبیه سازی سیستم های کوانگشایش دروازه جدیدی از طراولین تصویر در تاریخ از سبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیاريچگونه انتظارات بر ادراک عامل کلیدی در کنترل کارآآیا همه جنایت ها نتیجه بیاگر تلاش انسان امروز برابررسي علل احتمالي تغيير داروهای مصرفی در ام اسچرا در مغز انسان، فرورفتابزارهای دفاعی و بقای موتمساح حد واسط میان مغز کوقدرت انسان در نگاه به ابعدرمان جدید میگرن با انتی هوش مصنوعی از عروسک تا کارتوکين تراپی روشی جديد تئوری تکامل امروز در درمما انسانها چه اندازه نزدروش مقابله مغز با محدودیهوش عاطفی در زنان بیشتر ااز آغاز خلقت تا نگاه انسااز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد ومراحل ارتقای پله پله کیهرشد مغز علت تمایل انسان بوراپامیل در بارداریاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز انسان رو به کوچک تر شسفرنامه سفر به بم و جنوب کلرال هیدرات برای خوابانآیا انسان با مغز بزرگش اخاطلاعاتی عمومی در مورد متسلیم شدن از نورون شروع منقش ژنتیک در درمان اختلاساختار شبکه های مغزی ثابکجای مغز مسئول پردازش تجافسردگی و اضطراب در بیمابیست تمرین ساده برای جلوحافظه و اطلاعات در کجاست چند جهانیشباهت زیاد بین سلول هاي عپمبرولیزوماب در بیماری چاولین سلول مصنوعیبحثی درباره هوش و تفاوتهخانواده پایدارچگونه باغبانی باعث کاهش عسل طبیعی موثر در کنترل بآیا هوش ارثی دریافتی از پابزار هوش در حال ارتقا ازبررسی و اپروچ جدید بر بیمداروهای ضد بیماری ام اس وچراروياها را به یاد نمی آاثر مضر مصرف طولانی مدت رتنفس هوازی و میتوکندریلوب فرونتال یا پیشانی مغدرمانهای بیماری پارکینسهوش مصنوعی از عروسک تا کارتباط میکروب روده و پارتئوری تکامل در پیشگیری و ما انسانها چه اندازه نزدروش های صرفه جویی در ایجاهوشیاری کوانتومیاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد ومزایای شکلات تلخ برای سلزمین زیر خلیج فارس تمدنی ورزش هوازی مرتب خیلی به قاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز انسان رو به کوچکتر شدسفرنامه سفر به بم و جنوب کمردرد و علل آنآیا احتمال دارد رویا از آاطلاعاتی عمومی در مورد متشنج چیستنقش انتخاب از طرف محیط، نسخن پاک و ثابتکشف مکانیسم عصبی خوانش پالکتروتاکسی(گرایش و حرکبیشتر کمردردها نیازی به حافظه و اطلاعات در کجاستچندین ماده غذایی که ماننشباهت زیاد بین سلول هاي عپنج اکتشاف شگفت آور در مواوکرلیزوماب داروی جدید شبحثی درباره احساسات متفاخطا در محاسبات چیزی کاملچگونه جمعیت های بزرگ شکل عصب حقوق نورولووآیا هوش سریعی که بدون احسابزار بقای موجود زنده از بررسی سیستم تعادلی بدن اداروی فامپیریدین یا نورلچراروياها را به یاد نمی آاثرات مفید قهوهتنفس هوازی و میتوکندریلبخند بزن شاید صبح فردا زدرک فرد دیگر و رفتارهای اهوش مصنوعی از عروسک تا کارتباط چاقی و کاهش قدرت بتا 20 سال آینده مغز شما به ما با کمک مغز خود مختاريمروش هایی ساده برای کاهش اهوش، ژنتیکی است یا محیطیاز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومسیر دشوار تکامل و ارتقازندگی هوشمند در خارج از زورزش هوازی ، بهترین تمریاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز ایندگان چگونه استسفری به آغاز کیهانکمردرد با پوشیدن کفش مناآیا احتمال دارد رویا از آبلندی در ذهن ما درک بلندیتغییر الگوی رشد مغزی با زنقش اتصالات بین سلولهای سریعترین کامپیوتر موجودکشف مکانیسمی پیچیده در بالتهاب شریان تمپورالبا هوش مصنوعی خودکار روبحس چشایی و بویاییچه زیاد است بر من که در ایشش مرحله تکامل چشمپوست ساعتی مستقل از مغز دايندگان چگونه خواهند دیدبحثی درباره احساساتی غیرخطا در محاسبات چیزی کاملچگونه جمعیت های بزرگ شکل عضلانی که طی سخن گفتن چقدآیا هشیاری کوانتومی وجودابزار بقای موجود زنده از بررسی علل کمر درد در میانفلج بل، فلجی ترسناک که آنداروی تشنجی درباردارینزاع بین جهل و علم رو به پاثرات مضر ماری جواناتو دی ان ای خاص ميتوکندريلرزش ناشی از اسیب به عصبدرک و احساسهوش مصنوعی از عروسک تا کارتباط هوش ساختار مغز و ژتاثیر مشاهده بر واقعیت بما تحت کنترل ژنها هستیم یروش صحبت کردن در حال تکامهیچگاه از فشار و شکست نتراز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومشکلات نخاعیزیباترین چیز در افزایش سورزش و میگرناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز ابزار برتر بقاسلولهای بنیادی مصنوعی درکنفرانس تشنج هتل کوثر اصآیا برای تولید مثل همیشه به زودی شبکه مغزی به جای تغییر زودتر اتصالات مغزینقش حفاظتی مولکول جدید دسرگیجه از شایعترین اختلاکشف ارتباط جدیدی از ارتبامیوتروفیک لترال اسکلروبارداری بدون رحمحس و ادراک (قسمت اول )چهار میلیارد سال تکامل بششمین کنگره بین المللی سپیموزایدايا اراده آزاد توهم است یبخش دیگری در وجود انسان هدفاع در برابر تغییر ساختچگونه حافظه را قویتر کنیمقالاتابزار بقای موجود زنده از بزرگ شدن مغز محدود به دورفلج خوابداروی جدید s3 در درمان ام نزاع بین علم و نادانی رو اجزای پر سلولی بدن انسان تولید سلولهای جنسی از سللزوم سازگاری قانون مجازادرک احساسات و تفکرات دیگهوش مصنوعی از عروسک تا کارتباط انسانی، محدود به تاثیر نگاه ناظر هوشیار بماه رجبروشهای نو در درمان دیسک بهاوکينگ پیش از مرگش رسالاز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد ومشاهده آینده از روی مشاهزیرفون داروی ضد ام اسورزش بهترین درمان بیش فعاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز از بسیاری حقایق می گرسلسله مباحث هوش مصنوعیکنگره بین المللی سردرد دآیا بزرگ شدن مغز فقط در دبوزون هیگز چیستتغییر عمودی سر انسان از پنقش حیاتی تلومر دی ان آ دسردرد و علتهای آنکشف جمجمه ای درکوه ایرهوامگا سه عامل مهم سلامتبازگشت از آثار به سوی خداحس و ادراک (قسمت دوم )چهار ساعت پس از کشتار خوکصرع و درمان های آنپیچیدگی های مغزی در درک زايا اراده آزاد توهم است یبرنامه و ساختار پیچیده مدقیق ترین تصاویر از مغز انگاهی بر قدرت بینایی دراتاثیر ویتامین دی بر بیماابزار بقای موجود زنده از بسیاری از بیماری های جدیفلج خواب چیستداروی جدید ضد میگرننزاع بین علم و جهل رو به پاجزایی ناشناخته در شکل گتوانایی مغز و دیگر اجزای لزوم سازگاری قانون مجازادرک تصویر و زبان های مخلتهوش مصنوعی از عروسک تا کمارتباط شگفت مغز انسان و فتاثیر نگاه انسان بر رفتاماپروتیلینروشهای شناسایی قدرت شنواهاوکينگ پیش از مرگش رسالاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر انتخاب از طرف محیط معنی روزهزبان چهار حرفی حیات زمینورزش در کمر درداز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رو ح و روان بر جسممغز برای فراموشی بیشتر کسم زنبور ، کلیدی برای وارکنگره بین المللی سردرد دآیا تکامل و تغییرات ژنتیبیماری گیلن باره و بیمارثبت امواج الکتریکی در عصنقش داروهاي مختلف معروف سردرد تنشنگنجینه ای به نام ویتامین امروز دانش ژنتیک هیچ ابهبازسازي مغز و نخاع چالشی حس و ادراک قسمت چهارمنوار مغزی روشی مهم در تشخضررهای مصرف شکر و قند بر پیوند مغز و سر و چالشهای ای آنکه نامش درمان و یادشبرین نت به جای اینترنتدلایلی که نشان میدهد ما بنگاهی بر توانایی اجزاي بصفحه اصلیابزار بقای موجود زنده از تفاوت مغز انسان و میمون هفیلمی بسیار جالب از تغییداروی ضد تشنج با قابليت تنظام مثبت زندگیاحساس گذر سریعتر زمانتوازن مهمتر از فعالیت زیممانتین یا آلزیکسا یا ابدرک عمیق در حیواناتهوش مصنوعی از عروسک تا کمارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر نگاه انسان بر رفتامبانی ذهنی سیاه و سفیدروشی برای بهبود هوش عاطفهدف از تکامل مغزاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سمغز فکر میکند مرگ برای دیزبان و بیان، در سایه پیشروزوز گوشاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟سودمندی موجودات ابزی بر کندر در بیماریهای التهابآیا خداباوری محصول تکاملبیماری ای شبیه آلزایمر و جمجمه انسان های اولیهنقش روزه داری در سالم و جسردرد سکه ایگیاه خواری و گوشت خوار کدانفجار و توقف تکاملی نشابحتی علمی درباره تمایل بحس و ادراک قسمت پنجمنورون هاي مصنوعی می توانضررهای شکر بر سلامت مغزپیوند سر، یکی از راه حلهاایندرالبرای پیش بینی آینده مغز ددندان ها را مسواک بزنید تناتوانی از درمان برخی ویسوالات پزشکیابزار بقای موجود زنده از تفاوتهای جنسیتی راهی برافیزیکدانان ماشینی برای تداروی ضد تشنج با قابليت تنظریه تکامل در درمان بیماخلاق و علوم اعصابتوسعه برخی شغل ها با هوش منابع انرژي پاک سرچشمه حدرگیری قلب در بیماری ویرهوش مصنوعی در کامپیوترهاارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر ویتامین دی بر بیمامجموعه های پر سلولی بدن مروشی جدید در درمان قطع نخهزینه ای که برای اندیشیداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری ممغز ما کوچکتر از نیم نقطهزبان و تکلم برخی بیماریهیک پیشنهاد خوب برای آسان از تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر رژیم گیاه خواری بر مغز بزرگ چالش است یا منفعسیاهچاله و تکینگی ابتدایکوچک شدن مغز از نئاندرتاآیا دلفین ها می تواند از بیماری ای شبیه ام اس مولتجنسیت و تفاوت های بینایینقش رژیم غذایی در رشد و اسرعت فکر کردن چگونه استگالکانزوماب، دارویی جدیانگشت نگاری مغز نشان میدبحث درباره پیدایش و منشاحس و ادراک قسمت سومنورون های ردیاب حافظهطی یکصد هزار سال اخیر هرچپیشینیان انسان از هفت میایا کوچک شدن مغزانسان البرخی نکات از گاید لاین پردو ویژگی انتزاع و قدرت تجناتوانی در شناسایی چهره پیامهای کاربرانابزار بقای موجود زنده از تقلید مرحله ای نسبتا پیشفرگشت و تکامل تصادفی محض داستانها و مفاهیمی اشتباهفت چیز که عملکرد مغز تو اختلال در شناسایی حروف و توصیه های غیر دارویی در سمولتیپل اسکلروز در زنان درگیری اعصاب به علت میتوهوش مصنوعی در خدمت خلق وحارتباط غیرکلامی بین انساتاثیر ژنها بر اختلالات خمحل درک احساسات روحانیروشی جدید در درمان سکته مهستي مادي ای که ما کوچکترهستی ما پس از شروعی چگال از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب مغز مادران و کودکان در زمزبان و شناخت حقیقت قسمت چیکی از علل محدودیت مغز اماز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر مغز بزرگ چالشهای پیش روسیاره ابلهانکودک ایرانی که هوش او از آیا دست مصنوعی به زودی قابیماری بیش فعالیجنسیت و تفاوت های بینایینقش زبان در سلطه و قدرت اشلیک فراموشیگامی در درمان بیماریهای اندوهگین نباش اگر درب یا بحثی در مورد نقش ویتامينحساسیت روانی متفاوتنوروپلاستیسیتی چیستظهور امواج مغزی در مغز مصپیشرفتی مستقل از ابزار هایا ابزار هوشمندی یا مغز برخی اثرات مضر ویتامین دديدن با چشم بسته در خواب نخاع ما تا پایین ستون فقرسایتهای دیگرابزار بقای موجود زنده از تلقین اطلاعات و حافظهفراموش کارها باهوش تر هسدر مانهای کمر دردهفت سین یادگاری از میراث اختلالات مخچهتوصیه هایی در مصرف ماهیمواد کوانتومی جدید، ممکنرقیبی قدرتمند در برابر مهوش مصنوعی در خدمت خلق وحارتروز یا خوردگی و التهاتاثیر کپسول نوروهرب بر نمحل درک احساسات روحانی دريتوکسيمب در درمان ام اسو هر کس تقوای خدا پیشه کناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروی ضد تشنج سدیم مغز چون ابزار هوش است دلیزبان و شناخت حقیقت قسمت ایادگیری مهارت های جدید دازدواج های بین گونه ای، رتاثیر رژیم گیاهخواری بر مغز حریص برای خون، کلید تسیاره ابلهانکودکان خود را مشابه خود تآیا رژیم غذایی گیاهی سلابیماری تی تی پیجهش های ژنتیکی مفید در سانقش زبان در سلطه و قدرت اشنا در ابهای گرم جنوب نیگاهی لازم است برای فهم و انسان قدیم در شبه جزیره عبحثی جالب درباره محدودیتخلاصه ای از مطالب همایش منوشیدن چای برای مغز مفید علم به ما کمک میکند تا موپاسخ گیاهان در زمان خوردایا بیماری ام اس (مولتیپبرخی اختلالات عصبی مثانهدی متیل فومارات(زادیوا)(نخستین تصویر از سیاهچالهابزار بقای موجود زنده از تلاش هایی در بیماران قطع فراموشی همیشه هم بد نیستدر چه مرحله ای از خواب ، رهمیشه عسل با موم بخوریماختلالات حرکتی در انسانتوضیحی ساده در مورد هوش مموجود بی مغزی که می تواندرموزی از نخستین تمدن بشرهوش مصنوعی درمانگر کامپیارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر کپسول نوروهرب بر تمحدودیت های حافظه و حافظریواستیگمینرژیم های غذایی و نقش مهم ویتامین E برای فعالیت صحاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز چگونه صداها را فیلتر زبان و شناخت حقیقت قسمت دیادآوری خواب و رویااستفاده از هوش مصنوعی در تاثیر عصاره تغلیظ شده گیمغز زنان جوانتر از مغز مرسیر آفرینش از روح تا مغز کوری گذرای ناشی از موبایآیا راهی برای رفع کم آبی بیماری ضعف عضلات نزدیک بجهش های ژنتیکی غیر تصادفنقش سجده بر عملکرد مغزشناخت و معرفت، و نقش آن دگاهی مغز بزرگ چالش استانسان جدید از چه زمانی پابحثی در مورد نقش کلسیم و خواندن ، یکی از شستشو دهننوعی سکته مغزی ، وحشتناک علایم کمبود ویتامین E را پختگی پس از چهل سالگي به ایا بدون زبان میتوانیم تبرخی بیماری ها که در آن بدژا وو یا اشنا پندارینرمش های مفید در سرگیجهابزار بقای موجود زنده از تلاشی برای درمان قطع نخافرایند حذف برخی اجزای مغدر هم تنیدگی کوانتومی و پهوموارکتوس ها ممکن است داختلالات صحبت کردن در انتکامل چشمموجودات مقهور ژنها هستندرمز و رازهای ارتباط غیر کهوش مصنوعی درخدمت خلق وحارزش حقیقی زبان قسمت دومتاثیر کپسول نوروهرب بر سمخچه ، فراتر از حفظ تعادل