دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

مغز انسان برای شادمانی طراحی نشده است تقلا نکنید

مغز انسان برای شادمانی طراحی نشده است، تقلا نکنید!

نوروسافاری |صنعت بزرگ شادمانی و تفکر مثبت- که تخمین زده میشود ۱۱ میلیارد دلار در سال ارزش داشته باشد- به این فانتزی که شادمانی یک هدف واقعی است، کمک کرده است. به دنبال رویای شادمان بودن، یک مفهوم بسیار آمریکایی است که، از طریق فرهنگ عمومی به سایر نقاط جهان صادر شده است.

درواقع دنبال شادمانی رفتن یکی از حقوق بی نظیر ایالات متحده است. متاسفانه این مساله باعث ایجاد انتظاری شده است که زندگی واقعی، از عهده برآوردن آن بر نمی آید.

به گزارش نوروسافاری به نقل از کانورسیشن، زیرا حتی زمانی که تمام نیازهای مادی و بیولوژیکی ما برآورده شده باشند، حالت شادمانی پایدار همچنان یک هدف تئوریک و گریزان باقی خواهد ماند، همانطور که عبدالرحمان سوم، خلیفه کوردوبا در قرن دهم، کشف کرده بود. او یکی از قدرتمندترین مردان زمان خود بود، که از دستاوردهای نظامی و فرهنگی و به علاوه لذت های دنیوی و دو حرمسرایش لذت میبرد. با این حال در پایان زندگیش او تصمیم گرفت تعداد روزهای دقیقی را- که در آن احساس خوشحالی میکرد- بشمارد. دقیقا ۱۴ روز بود. شادمانی، همانگونه که شاعر برزیلی وینیکیوس دمرئوس میگوید:

مانند پرواز پر در هوا است. آهسته پرواز میکند اما نه طولانی.

شادمانی یک ساخته ذهنی است، یک ایده انتزاعی بدون معادلی در تجربه واقعی انسان.

عواطف مثبت و منفی در مغز قرار دارند اما شادمانی پایدار، هیچ پایه بیولوژیکی ندارد.

طبیعت و تکامل

انسان ها طراحی نشده اند که خوشحال یا حتی راضی باشند. ما در درجه اول برای بقا و تکثیر مانند هر موجود دیگری در جهان طبیعی، طراحی شده ایم.

حالت رضایت توسط طبیعت، تقویت نمی شود زیرا این امر حفاظت ما را در برابر تهدیدات احتمالی بقا کم می کند. در واقع در سیر تکاملی اولویت داده شدن به بزرگ بودن لوب پیشانی در مغز ما(که به ما توانایی های اجرایی و تحلیلی عالی و نه صرفا شاد میدهد)، بیش از توانایی های طبیعی برای خوشحال بودن، به ما چیزهای زیادی درباره ی اولویت های طبیعت می آموزد.

مکان های مختلف در نقشه مغز و مدار های مغزی، هر کدام با ویژگی عصبی و عملکرد فکری معین مرتبط هستند، اما شادمانی، تنها ساخته ساده ای بدون هیچ پایه عصبی است، که نمیتوان در بافت مغزی جایی برایش یافت.

در واقع، کارشناسان اینگونه استدلال میکنند که طبیعت در از بین بردن افسردگی در روند تکاملی، شکست خورده است(با وجود معایب آشکار افسردگی از نظر بقا و ازدیاد نسل) دقیقا بر این واقعیت منطبق است که افسردگی به عنوان مکانیسم تطابقی در زمان سختی و مشقت، نقش مهمی دارد و به فرد افسرده کمک می کند که از موقعیت های خطرناک و ناامید کننده ای- که نمیتواند در آن پیروز شود- رها گردد. تکرار خاطرات افسردگی آور میتوانند در زمان های سخت، برخی مشکلات را حل کند.

اخلاق

صنعت جهانی شادمانی در حال حاضر ریشه در قوانین اخلاقی مسیحیت دارد، که بسیاری از آنها به ما میگویند، دلایل اخلاقی برای هر ناراحتی که ممکن است تجربه کنیم وجود دارد. آنها اغلب میگویند نداشتن شادمانی بخاطر نقائص اخلاقی ما، خودخواهی و مادی گراییست. (بی توجهی به ریشه تکاملی بسیاری از دردها و بیماری ها و توجیه آن با دلایل مذهبی، درد بسیاری از پزشکان امروز است.

بدن ما و نحوه تکامل آن، دارای نقص های بسیاری است که اسیر شدن در قفس بدن، ما را با آن مواجه کرده است.

پایین ترین درجه خلقت یعنی عالم مادی که روح مغرور و بلند مرتبه ما را به بند کشیده است، لازم بود تا حقارت وجود خود را دریابیم و همین محدودیت های زیاد بدن مادی، در سیر تکامل، عامل بسیاری از دردهاست: کمردرد ها، مقاومت بسیاری از ویروس ها در برابر سیستم دفاعی بدن، گستاخ شدن خود سیستم ایمنی بدن در برابر سلول های موجود در سیستم عصبی و افسردگی و تشنج و .... تلاش برای توجیه مذهبی بسیاری از این دردها تلاشی غیر علمی است که بسیاری، امروز گرفتار آن هستند.)

این افراد مسیحی، وضعیتی از تعادل روانی همراه با فضیلت را توصیه می کنند که شامل چشم پوشی، انزوا و عقب زدن لذات است. در واقع این استراتژی صرفا تلاشی برای یک راه حل برای ناتوانی ذاتی ما برای لذت بردن دائمی از زندگی است.

ولی ما باید با این روش، آسوده خاطر شویم که ناخشنودی واقعا تقصیر ما نیست. این تقصیر طراحی طبیعی ماست. این دقیقا برنامه کار ماست.

جورج برنارد شاو می گفت:

ما حق نداریم بدون تولید شادی، از آن بهره ببریم همانطور که برای مصرف دارایی و ثروت باید آن را تولید کرد.

ظاهرا خوشبختی باید بدست آورده شود، که ثابت میکند حالتی معمول در طبیعت نیست.ساکنان دنیای سرزنده اولدوس هاکسلی با کمک سوما -دارویی که آنها را مطیع ولی خرسند نگه میدارد- کاملا شاد زندگی میکنند. هاکسلی در رمان خود اشاره میکند که یک انسان آزاد باید به ناچار از احساسات دردناک، رنج بکشد، من معتقدم با توجه به انت

خاب بین عذاب عاطفی و خرسندی روح، بسیاری دومی را ترجیح میدهند.

اما سوما وجود ندارد، بنابراین مشکل این نیست که دسترسی به خرسندی معتبر و پایدار به وسیله مواد شیمیایی، غیر قانونی است بلکه مشکل این است که غیر ممکن است. مواد شیمیایی، ذهن را تغییر میدهند(که گاهی میتواند خوب باشد) اما از آنجایی که شادمانی به الگوی خاصی از مغز مرتبط نیست، ما نمیتوانیم آن را به طور شیمیایی باز تولید کنیم.

خوشحال و ناشاد

احساسات ما مانند هر چیز دیگری در زندگی ما مخلوط و ناخالص، بینظم، درهم و گاه متناقض است. تحقیقات نشان داده است که احساسات و عواطف مثبت و منفی، میتوانند نسبتا مستقل از همدیگر وجود داشته باشند. این مدل، نشان میدهد که نیمکره راست، پردازش احساسات منفی را ترجیح میدهد، در حالی که احساسات مثبت با سمت چپ مغز سر و کار دارد.

پس یادآوری آن ارزشمند است که ما برای این- که دائما شادمان باشیم- طراحی نشده ایم، در عوض ما برای زنده ماندن و ادامه نسل، طراحی شده ایم.

(این در مورد بدن های ماست. بدن ما برای فرار از خطر و نجات خود، طراحی شده است و نقشه ساختمان بدن ما یعنی ژنها- که ریچارد داوکینز آن را خودخواه میخواند- آنقدر برای بقای خود میکوشد که حاضر است ژن دیگر و فرد دیگری را نابود کند تا بدن و ژن من بماند. در این مسیر، حتی جان دیگران، مهم نیست چه برسد احساسات شادمانه خود!

در این مسیر، گاهی چنان خشمگین باید شد تا بتوانی در مسیر ژنهای خودت، بی محابا با چکاندن ماشه تفنگی، جان فرد دیگر را بگیری و اصلا لبخند و شادی کردن، مهم نیست.

در مسیر خواسته های مادی و ژنتیکی خودخواهانه باید آنقدر خشمگین شد و آنقدر اضطراب داشت که بتوان سیاهچاله های زندان ها را از بی گناهان پر کرد.

برای انسان شدن و آرامش، بدن ما طراحی نشده است بدن های ما برای بی رحم بودن و اضطراب داشتن و ترسیدن و شاد نبودن، طراحی شده است.

برای شاد بودن و برای آرام بودن و برای انسان بودن، افرادی- که قائل به بعد دیگر وجود انسان هستند- باید از بخش مادی بگذرند. دوئالیسم(تصور دو بعد در وجود انسان و تصور بعد غیر مادی در وجود انسان)- که همه ادیان ابراهیمی را در بر میگیرد- راه را برای شاد بودن آماده کرده است ولی متاسفانه بیشتر مدعیان این ادیان، از این گنجینه بزرگ، بهره ای ندارند و شادی و آرامش را در خواسته های تن مادی میدانند!)

ما قصد داریم مبارزه و تلاش کنیم برای رضایت و ایمنی و مبارزه با خطرات و دوری از درد.

مدل هیجان های رقابتی ارائه شده توسط لذت و درد در هم آمیخته، بسیار بیشتر از مدل دست نیافتنی سعادت دائم، با واقعیت وجودی ما متناسب است.

صنعت شادمانی در تلاش است به ما این شادی را بفروشد. در حقیقت وانمود کردن اینکه هر درجه ای از درد، ناخوشایند یا بیمارگونه است، احساس بیکفایتی و سرخوردگی را تقویت میکند.

فرض کردن اینکه چیزی به نام شادمانی وجود ندارد، ممکن است پیامی کاملا منفی به نظر برسد، اما این دلداری و تسلی را بدهیم که نارضایتی و ناخشنودی، یک نقص شخصی نیست. اگر شما گاها ناراحت هستید این قصوری نیست که نیاز به مرمت فوری داشته باشد، جوری که مربی شادمانی آن را با خود داشته باشد و به شما بدهد!

خیلی دور از این مطلب، باید بگوییم این نوسانات خلقی در واقع چیزی است که از بدن و ابزار هوش شما محافظت میکند و این بدن، هرچند برای انسان شدن، مانند ظرفی است که لازم می باشد ولی کافی نیست.
http://theconversation.com/humans-arent-designed-to-be-happ…

https://www.neurosafari.com/%d9%85%d8%ba%d8%b2-%d8%a7%d9%8…/.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دفاع در برابر تغییر ساختمغز انسان رو به کوچکتر شداولین سلول مصنوعیسوالات پزشکیکمردرد و علل آنبرخی توجهات در ببمار پاردرک تصویر و زبان های مخلتچندین ماده غذایی که ماننادغام میان گونه های مختلپنج اکتشاف شگفت آور در موتکامل ساختار رگهای مغزی زبان و بیان، در سایه پیشرچراروياها را به یاد نمی آاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکما با کمک مغز خود مختاريمسردرد سکه ایهوش، ژنتیکی است یا محیطیبیهوش کردن در جراحی و بیمدقیق ترین تصاویر از مغز امغز ایندگان چگونه استاوکرلیزوماب داروی جدید شپیامهای کاربرانکمردرد با پوشیدن کفش منابرخی سلولهای عصبی در تلادرک عمیق در حیواناتچه زیاد است بر من که در ایادغام دو حیطه علوم مغز و پوست ساعتی مستقل از مغز دتکامل شناخت انسان با کشففلج بل، فلجی ترسناک که آنزبان و تکلم برخی بیماریهنزاع بین جهل و علم رو به پاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکتغییر عمودی سر انسان از پما تحت کنترل ژنها هستیم یآیا احتمال دارد رویا از آسرعت فکر کردن چگونه استهیچگاه از فشار و شکست نتربیوگرافیدلایلی که نشان میدهد ما بمغز ابزار برتر بقاايندگان چگونه خواهند دیدسایتهای دیگرکنفرانس تشنج هتل کوثر اصبرخی سيناپسها طی تکامل و درگیری اعصاب به علت میتوچهار میلیارد سال تکامل بارتقا و تکامل سنت آفرینش پیموزایدتئوری تکامل امروز در درمفلج خوابزبان و شناخت حقیقت قسمت چنزاع بین علم و نادانی رو از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکثبت امواج الکتریکی در عصماه رجبآیا احتمال دارد رویا از آشلیک فراموشیهاوکينگ پیش از مرگش رسالبیوگرافیدندان ها را مسواک بزنید تمغز از بسیاری حقایق می گرايا اراده آزاد توهم است یکنگره بین المللی سردرد دبررسي علل احتمالي تغيير رقیبی قدرتمند در برابر مچهار ساعت پس از کشتار خوکارتوکين تراپی روشی جديد پیچیدگی های مغزی در درک زتئوری تکامل در پیشگیری و فلج خواب چیستزبان و شناخت حقیقت قسمت انزاع بین علم و جهل رو به پاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکجمجمه انسان های اولیهماپروتیلینآیا برای تولید مثل همیشه شنا در ابهای گرم جنوب نیهاوکينگ پیش از مرگش رسالبیان ژن های اسکیزوفرنی ددو ویژگی انتزاع و قدرت تجمغز برای فراموشی بیشتر کايا اراده آزاد توهم است یکنگره بین المللی سردرد دبررسی و اپروچ جدید بر بیمرموزی از نخستین تمدن بشرنوار مغزی روشی مهم در تشخارتباط میکروب روده و پارپیوند مغز و سر و چالشهای تا 20 سال آینده مغز شما به فیلمی بسیار جالب از تغییزبان و شناخت حقیقت قسمت دنظام مثبت زندگیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکجنسیت و تفاوت های بیناییمبانی ذهنی سیاه و سفیدآیا بزرگ شدن مغز فقط در دشناخت و معرفت، و نقش آن دهدف از تکامل مغزبیست تمرین ساده برای جلوبیشتر کمردردها نیازی به ديدن با چشم بسته در خواب مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟ای آنکه نامش درمان و یادشکندر در بیماریهای التهاببررسی سیستم تعادلی بدن ارمز و رازهای ارتباط غیر کنورون هاي مصنوعی می توانارتباط چاقی و کاهش قدرت بپیوند سر، یکی از راه حلهاتاثیر مشاهده بر واقعیت بفیزیکدانان ماشینی برای تزبان و شناخت حقیقت قسمت سنظریه تکامل در درمان بیماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکجنسیت و تفاوت های بیناییمجموعه های پر سلولی بدن مآیا تکامل و تغییرات ژنتیشناسایی سلول های ایمنی اهزینه ای که برای اندیشیدبا هوش مصنوعی خودکار روبدی متیل فومارات(زادیوا)(مغز بزرگ چالش است یا منفعایندرالکوچک شدن مغز از نئاندرتابررسی علل کمر درد در میانرویای شفافنورون های ردیاب حافظهارتباط هوش ساختار مغز و ژپیشینیان انسان از هفت میتاثیر نگاه ناظر هوشیار بفرگشت و تکامل تصادفی محض زبان، وسیله شناسایی محیطهفت چیز که عملکرد مغز تو از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکجهش های ژنتیکی مفید در سامحل درک احساسات روحانیآیا خداباوری محصول تکاملشواهدی از دنیسوان(شبه نئهستي مادي ای که ما کوچکترآیا دلفین ها می تواند از شاهکار قرنهستی ما پس از شروعی چگال بارداری بدون رحمدژا وو یا اشنا پنداریمغز بزرگ چالشهای پیش روایا کوچک شدن مغزانسان الکودک ایرانی که هوش او از بزرگ شدن مغز محدود به دورروبات های ریز در درمان بینوروپلاستیسیتی چیستارتباط انسانی، محدود به پیشرفتی مستقل از ابزار هتاثیر نگاه انسان بر رفتافراموش کارها باهوش تر هسسفر نامه سفر به بم و جنوب هفت سین یادگاری از میراث از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر رو ح و روان بر جسمجهش های ژنتیکی غیر تصادفمحل درک احساسات روحانی دآیا دست مصنوعی به زودی قاشبیه سازی میلیون ها جهان و هر کس تقوای خدا پیشه کنبازگشت از آثار به سوی خدادژاوو یا آشناپنداریمغز حریص برای خون، کلید تایا ابزار هوشمندی یا مغز کودکان خود را مشابه خود تبسیاری از بیماری های جدیروح رهایینوشیدن چای برای مغز مفید ارتباط شگفت مغز انسان و فپاسخ گیاهان در زمان خوردتاثیر نگاه انسان بر رفتافراموشی همیشه هم بد نیستسفرنامه سفر به بم و جنوب همیشه عسل با موم بخوریماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر رژیم گیاه خواری بر جهشهای مفید و ذکاوتی که دمحدودیت های حافظه و حافظجهشهای مفید و ذکاوتی که دمخچه ، فراتر از حفظ تعادلآیا رژیم غذایی گیاهی سلاشبیه سازی سیستم های کوانویتامین E برای فعالیت صحبازسازي مغز و نخاع چالشی دانشمندان ژنی از مغز انسمغز زنان جوانتر از مغز مرایا بیماری ام اس (مولتیپکوری گذرای ناشی از موبایتفاوت مغز انسان و میمون هروزه داری و بیمار ی ام اس نوعی سکته مغزی ، وحشتناک ارتباط شگفت انگیز مغز انپختگی پس از چهل سالگي به تاثیر ویتامین دی بر بیمافرایند حذف برخی اجزای مغسفرنامه سفر به بم و جنوب هوموارکتوس ها ممکن است داز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر جاذبه و نقش آن در شکلگیریمخچه ابزاري که وظیفه آن فآیا راهی برای رفع کم آبی شباهت زیاد بین سلول هاي عویتامین E در چه مواد غذایبحتی علمی درباره تمایل بدانشمندان روش هاي جدیدی مغزهای کوچک بی احساسایا بدون زبان میتوانیم تکی غایب شدی تا نیازمند دلتفاوتهای جنسیتی راهی براروش مقابله مغز با محدودیچیزی خارج از مغزهای ما نیارتباط شگفت انگیز مغز انپرورش مغز مینیاتوری انساتاثیر ژنها بر اختلالات خفرد حساس از نظر عاطفی و بسفرنامه سفر به بم و جنوب هوش مصنوعی می تواند بر احاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر حقیقت راستین انسان علم بمدارک ژنتیکی چگونه انسانآیاما مقهور قوانین فیزیکشباهت زیاد بین سلول هاي عویتامین دی گنجینه ای بزربحث درباره پیدایش و منشادانشمندان روشی برای تبدیمغزتان را در جوانی سیمکشایا تکامل هدفمند استکاهش التهاب ناشی از بیماتقلید مرحله ای نسبتا پیشروش های صرفه جویی در ایجاچگونه مغز پیش انسان یا همارتباط غیرکلامی بین انساآلزایمرتاثیر کپسول نوروهرب بر نقانون مندی نقشه ژنتیکی مسفرنامه سفر به بم و جنوب هوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر رژیم گیاهخواری بر حافظه و اطلاعات در کجاست مروری بر تشنج و درمان هایآزمون ذهنی گربه شرودینگرشش مرحله تکامل چشمواکنش های ناخودآگاه و تقبحثی در مورد نقش ویتامينداروهای مصرفی در ام اسنقش قهوه در سلامتیایرادهای موجود در خلقت بکایروپاکتیک چیستتلقین اطلاعات و حافظهروش هایی ساده برای کاهش اچگونه هموساپينس بر زمین ارتروز یا خوردگی و التهاآیا ما تنها موجودات زنده تاثیر کپسول نوروهرب بر تقارچ بی مغز در خدمت موجودسفری به آغاز کیهانهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر عصاره تغلیظ شده گیحافظه و اطلاعات در کجاست مرکز خنده در کجای مغز استإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَششمین کنگره بین المللی سواکسن سرطانبحثی جالب درباره محدودیتداروهای ضد بیماری ام اس ونقش مهاجرت در توسعه نسل ااگر نعمت فراموشی نبود بسکاربرد روباتهای ريزنانوتلاش هایی در بیماران قطع روش صحبت کردن در حال تکامچگونه آن شکری که می خوریمارزش حقیقی زبان قسمت اولآیا مغز تا بزرگسالی توسعتاثیر کپسول نوروهرب بر سقدم زدن و حرکت دید را تغیسلولهای بنیادی مصنوعی درهوش مصنوعی الفاگوازدواج های بین گونه ای، رتاریخ همه چیز را ثبت کردهحافظه و اطلاعات در کجاستمرگ انتقال است یا نابود شافراد آغاز حرکت خودشان رصرع و درمان های آنواسطه ها د رمسیر ایجاد مغبحثی در مورد نقش کلسیم و داروی فامپیریدین یا نورلنقش هورمون های تیروئید داگر نعمت فراموشی نبود بسکاربرد روباتهای ريز، در تلاشی برای درمان قطع نخاروشهای نو در درمان دیسک بچگونه انتظارات بر ادراک ارزش حقیقی زبان قسمت دومآیا همه جنایت ها نتیجه بیتاثیر کپسول نوروهرب بر سقدرت انسان در نگاه به ابعسلسله مباحث هوش مصنوعیهوش مصنوعی از عروسک تا کاستفاده از هوش مصنوعی در تبدیل تراکت صوتی مصنوعی حس چشایی و بویاییمراحل ارتقای پله پله کیهافزایش قدرت ادراکات و حسضررهای مصرف شکر و قند بر وراپامیل در بارداریبحثی در مورد عملکرد لوب فداروی تشنجی درباردارینقش ژنتیک در درمان اختلااگر تلاش انسان امروز براکجای مغز مسئول پردازش تجتلاشی جدید در درمان ام اسروشهای شناسایی قدرت شنواچگونه باغبانی باعث کاهش ارزش حقیقی زبان قسمت سومآیا هوش ارثی دریافتی از پتاثیر گیاه خواری بر رشد ولوب فرونتال یا پیشانی مغسم زنبور ، کلیدی برای وارهوش مصنوعی از عروسک تا کاستیفن هاوکینگ در مورد هتبدیل سلولهای محافط به سحس و ادراک (قسمت اول )مزایای شکلات تلخ برای سلافسردگی و اضطراب در بیماضررهای شکر بر سلامت مغزورزش هوازی مرتب خیلی به قبحثی درباره هوش و تفاوتهداروی جدید s3 در درمان ام نقش انتخاب از طرف محیط، نابزار هوش در حال ارتقا ازکشف مکانیسم عصبی خوانش پتمایل زیاد به خوردن بستنروشی برای بهبود هوش عاطفچگونه جمعیت های بزرگ شکل از نظر علم اعصاب یا نرووسآیا هوش سریعی که بدون احستاثیر گیاه خواری بر رشد ولبخند بزن شاید صبح فردا زسودمندی موجودات ابزی بر هوش مصنوعی از عروسک تا کاستیفن هاوکینگ در تفسیر تری فلوپرازینحس و ادراک (قسمت دوم )مسیر دشوار تکامل و ارتقاالکتروتاکسی(گرایش و حرکطی یکصد هزار سال اخیر هرچورزش هوازی ، بهترین تمریبحثی درباره هوش و تفاوتهداروی جدید ضد میگرننقش اتصالات بین سلولهای ابزارهای بقای موجود زندکشف مکانیسمی پیچیده در بتمدن قدیمی ای در جنوب ایرروشی جدید در درمان قطع نخچگونه جمعیت های بزرگ شکل از نظر علم اعصاب اراده آزآیا هشیاری کوانتومی وجودتاثیر گیاه خواری بر رشد ولرزش ناشی از اسیب به عصبسیاهچاله و تکینگی ابتدایهوش مصنوعی از عروسک تا کاستخوان های کشف شده، ممکتری فلوپرازینحس و ادراک قسمت چهارممشکلات نخاعیالتهاب شریان تمپورالظهور امواج مغزی در مغز مصورزش و میگرنبحثی درباره هوش و تفاوتهداروی ضد تشنج با قابليت تنقش حفاظتی مولکول جدید دابزارهای پیشرفته ارتباط کشف ارتباط جدیدی از ارتبتمساح حد واسط میان مغز کوروشی جدید در درمان سکته مچگونه حافظه را قویتر کنیاز نظر علم اعصاب اراده آزآیا واکنش های یاد گرفته وتاثیر گیاه خواری بر رشد ولزوم سازگاری قانون مجازاسیاره ابلهانهوش مصنوعی از عروسک تا کاصول سلامت کمرتسلیم شدن از نورون شروع محس و ادراک قسمت پنجممشاهده آینده از روی مشاهامیوتروفیک لترال اسکلروعلم به ما کمک میکند تا موورزش بهترین درمان بیش فعبحثی درباره هوش و تفاوتهداروی ضد تشنج با قابليت تنقش حیاتی تلومر دی ان آ دابزارهای دفاعی و بقای موکشف جمجمه ای درکوه ایرهوتنفس هوازی و میتوکندریريتوکسيمب در درمان ام اسنگاهی بر قدرت بینایی درااز آغاز خلقت تا نگاه انساآیا آگاهی پس از مرگ از بیتاثیر گیاه خواری بر رشد ولزوم سازگاری قانون مجازاسیاره ابلهانهوش مصنوعی از عروسک تا کماضطراب و ترستشنج چیستحس و ادراک قسمت سوممعنی روزهامگا سه عامل مهم سلامتعلایم کمبود ویتامین E را ورزش در کمر دردبحثی درباره هوش و تفاوتهداستانها و مفاهیمی اشتبانقش داروهاي مختلف معروف اثر مضر مصرف طولانی مدت رگنجینه ای به نام ویتامین تنفس هوازی و میتوکندریریواستیگمیننگاهی بر توانایی اجزاي باز تلسکوپ گالیله تا تلسکآیا امکان بازسازی اندامهتاثیر گیاه خواری بر رشد وممانتین یا آلزیکسا یا ابسیر آفرینش از روح تا مغز هوش مصنوعی از عروسک تا کماطلاعاتی عمومی در مورد متغییر الگوی رشد مغزی با زحساسیت روانی متفاوتمغز فکر میکند مرگ برای دیامروز دانش ژنتیک هیچ ابهعلایم کمبود ویتامین E را وزوز گوشبحثی درباره احساسات متفادر مانهای کمر دردنقش روزه داری در سالم و جاثرات مفید قهوهگیاه خواری و گوشت خوار کدتو دی ان ای خاص ميتوکندريرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وناتوانی از درمان برخی ویاز تلسکوپ گالیله تا تلسکآیا انسان با مغز بزرگش اختاثیر گیاه خواری بر رشد ومنابع انرژي پاک سرچشمه حسیستم تعادلی بدنهوش مصنوعی در کامپیوترهااطلاعاتی عمومی در مورد متغییر زودتر اتصالات مغزیخلاصه ای از مطالب همایش ممغز ما کوچکتر از نیم نقطهانفجار و توقف تکاملی نشاعلت خواب آلودگی بعد از خویک پیشنهاد خوب برای آسان بحثی درباره احساساتی غیردر چه مرحله ای از خواب ، رنقش رژیم غذایی در رشد و ااثرات مضر ماری جواناگالکانزوماب، دارویی جدیتولید سلولهای جنسی از سلراه های جدید برای قضاوت رناتوانی در شناسایی چهره از تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومولتیپل اسکلروز در زنان سیستم دفاعی بدن علیه مغز هوش مصنوعی در خدمت خلق وحبلندی در ذهن ما درک بلندیخواندن ، یکی از شستشو دهنمغز مادران و کودکان در زمانگشت نگاری مغز نشان میدعوارض ازدواج و بچه دار شدیکی از علل محدودیت مغز امبخش دیگری در وجود انسان هدر هم تنیدگی کوانتومی و پنقش زبان در سلطه و قدرت ااجزای پر سلولی بدن انسان گامی در درمان بیماریهای توانایی مغز و دیگر اجزای راه های جدید برای قضاوت رنخاع ما تا پایین ستون فقراز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومواد کوانتومی جدید، ممکنسکته مغزیهوش مصنوعی در خدمت خلق وحبه زودی شبکه مغزی به جای خواب سالم عامل سلامتیمغز چون ابزار هوش است دلیاندوهگین نباش اگر درب یا عید نوروز مبارکیادگیری مهارت های جدید دبرنامه و ساختار پیچیده مدرمان های بیماری آلزایمرنقش زبان در سلطه و قدرت ااجزایی ناشناخته در شکل گگاهی لازم است برای فهم و توازن مهمتر از فعالیت زیراه پیروزی در زندگی چیستنخستین تصویر از سیاهچالهاز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر انتخاب از طرف محیط موجود بی مغزی که می تواندساخت شبکه عصبی با الفبایهوش مصنوعی درمانگر کامپیبوزون هیگز چیستخواب سالم عامل سلامتی و یمغز چگونه صداها را فیلتر انسان قدیم در شبه جزیره ععامل کلیدی در کنترل کارآیادآوری خواب و رویابرین نت به جای اینترنتدرمان های جدید میگرننقش سجده بر عملکرد مغزاحساس گذر سریعتر زمانگاهی مغز بزرگ چالش استتوسعه برخی شغل ها با هوش رشته نوروایمونولوژی و نقنرمش های مفید در سرگیجهاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سموجودات مقهور ژنها هستندساخت شبکه عصبی مصنوعی با هوش مصنوعی درخدمت خلق وحبیماری گیلن باره و بیمارخواب عامل دسته بندی و حفطمغز آیندگان چگونه است ؟انسان جدید از چه زمانی پاعسل طبیعی موثر در کنترل بژن هوش و ساختارهای حیاتی برای پیش بینی آینده مغز ددرمان های رایج ام اسنقش غذاها و موجودات دريااخلاق و علوم اعصابگذر زمان کاملا وابسته به توصیه های غیر دارویی در سرشد مغز علت تمایل انسان بنرمشهای مهم برای تقویت عاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری ممیهمانهای ناخوانده عامل ساختار شبکه های مغزی ثابهوش مصنوعی ساخته هوش طبیبیماری ای شبیه آلزایمر و خودآگاهی و هوشیاريمغز انسان ایا طبیعتا تماانسان عامل توقف رشد مغزعصب حقوق نورولووژن یا نقشه توسعه مغز و نقبرخی نکات از گاید لاین پردرمان جدید میگرن با انتی نقش غذاها و موجودات دريااختلال در شناسایی حروف و گربه شرودینگر و تاثیر مشتوصیه هایی در مصرف ماهیزمین زیر خلیج فارس تمدنی چرا مغزهای ما ارتقا یافت از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب میگرن سردردی ژنتیکی که بسخن پاک و ثابتهوش احساسیبیماری ای شبیه ام اس مولتخودآگاهی و هوشیاريمغز انسان برای ایجاد تمدانعطاف پذیری مکانیسمی علعضلانی که طی سخن گفتن چقدژنها نقشه ایجاد ابزار هوبرخی اثرات مضر ویتامین ددرمانهای بیماری پارکینسنقش غذاها و موجودات دريااختلالات مخچهگزیده ای از وبینار یا کنفتوضیحی ساده در مورد هوش مزندگی هوشمند در خارج از زچرا حیوانات سخن نمی گویناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروی ضد تشنج سدیم میدان مغناطيسي زمین بشر سریعترین کامپیوتر موجودهوش احساسیبیماری بیش فعالیخانواده پایدارمغز انسان برای شادمانی طاولین هیبرید بین انسان ومقالاتژنها ، مغز و ارادهبرخی اختلالات عصبی مثانهدرک فرد دیگر و رفتارهای انقشه مغزی هر فرد منحصر بهاختلالات حرکتی در انسانگزارش یک مورد جالب لخته وتکامل چشمزیباترین چیز در افزایش سچرا حجم مغز گونه انسان دراز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمکانیزمهای دفاعی در برابسرگیجه از شایعترین اختلاهوش عاطفی بیشتر در زنانبیماری تی تی پیخطا در محاسبات چیزی کاملمغز انسان برای شادمانی طاولین مورد پیوند سر در انتاثیر ویتامین دی بر بیماژنهای هوش ، کدامندبرخی بیماری ها که در آن بدرک و احساسنقص در تشخیص هیجانات عاماختلالات صحبت کردن در انگشایش دروازه جدیدی از طرتکامل ابزار هوش ، راه پر زیرفون داروی ضد ام اسچرا در مغز انسان، فرورفتاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکما انسانها چه اندازه نزدسردرد و علتهای آنهوش عاطفی در زنان بیشتر ابیماری ضعف عضلات نزدیک بخطا در محاسبات چیزی کاملمغز انسان رو به کوچک تر شاولین تصویر در تاریخ از سصفحه اصلیکلرال هیدرات برای خوابانبرخی بیماری های خاص که بددرک احساسات و تفکرات دیگچند جهانیادامه بحث تکامل چشمپمبرولیزوماب در بیماری چتکامل زبانزبان چهار حرفی حیات زمینچراروياها را به یاد نمی آاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکما انسانها چه اندازه نزدسردرد تنشنهوشیاری کوانتومیبیماریهای تحلیل عضلانی ا