دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

مغز انسان برای شادمانی طراحی نشده است تقلا نکنید

مغز انسان برای شادمانی طراحی نشده است، تقلا نکنید!

نوروسافاری |صنعت بزرگ شادمانی و تفکر مثبت- که تخمین زده میشود ۱۱ میلیارد دلار در سال ارزش داشته باشد- به این فانتزی که شادمانی یک هدف واقعی است، کمک کرده است. به دنبال رویای شادمان بودن، یک مفهوم بسیار آمریکایی است که، از طریق فرهنگ عمومی به سایر نقاط جهان صادر شده است.

درواقع دنبال شادمانی رفتن یکی از حقوق بی نظیر ایالات متحده است. متاسفانه این مساله باعث ایجاد انتظاری شده است که زندگی واقعی، از عهده برآوردن آن بر نمی آید.

به گزارش نوروسافاری به نقل از کانورسیشن، زیرا حتی زمانی که تمام نیازهای مادی و بیولوژیکی ما برآورده شده باشند، حالت شادمانی پایدار همچنان یک هدف تئوریک و گریزان باقی خواهد ماند، همانطور که عبدالرحمان سوم، خلیفه کوردوبا در قرن دهم، کشف کرده بود. او یکی از قدرتمندترین مردان زمان خود بود، که از دستاوردهای نظامی و فرهنگی و به علاوه لذت های دنیوی و دو حرمسرایش لذت میبرد. با این حال در پایان زندگیش او تصمیم گرفت تعداد روزهای دقیقی را- که در آن احساس خوشحالی میکرد- بشمارد. دقیقا ۱۴ روز بود. شادمانی، همانگونه که شاعر برزیلی وینیکیوس دمرئوس میگوید:

مانند پرواز پر در هوا است. آهسته پرواز میکند اما نه طولانی.

شادمانی یک ساخته ذهنی است، یک ایده انتزاعی بدون معادلی در تجربه واقعی انسان.

عواطف مثبت و منفی در مغز قرار دارند اما شادمانی پایدار، هیچ پایه بیولوژیکی ندارد.

طبیعت و تکامل

انسان ها طراحی نشده اند که خوشحال یا حتی راضی باشند. ما در درجه اول برای بقا و تکثیر مانند هر موجود دیگری در جهان طبیعی، طراحی شده ایم.

حالت رضایت توسط طبیعت، تقویت نمی شود زیرا این امر حفاظت ما را در برابر تهدیدات احتمالی بقا کم می کند. در واقع در سیر تکاملی اولویت داده شدن به بزرگ بودن لوب پیشانی در مغز ما(که به ما توانایی های اجرایی و تحلیلی عالی و نه صرفا شاد میدهد)، بیش از توانایی های طبیعی برای خوشحال بودن، به ما چیزهای زیادی درباره ی اولویت های طبیعت می آموزد.

مکان های مختلف در نقشه مغز و مدار های مغزی، هر کدام با ویژگی عصبی و عملکرد فکری معین مرتبط هستند، اما شادمانی، تنها ساخته ساده ای بدون هیچ پایه عصبی است، که نمیتوان در بافت مغزی جایی برایش یافت.

در واقع، کارشناسان اینگونه استدلال میکنند که طبیعت در از بین بردن افسردگی در روند تکاملی، شکست خورده است(با وجود معایب آشکار افسردگی از نظر بقا و ازدیاد نسل) دقیقا بر این واقعیت منطبق است که افسردگی به عنوان مکانیسم تطابقی در زمان سختی و مشقت، نقش مهمی دارد و به فرد افسرده کمک می کند که از موقعیت های خطرناک و ناامید کننده ای- که نمیتواند در آن پیروز شود- رها گردد. تکرار خاطرات افسردگی آور میتوانند در زمان های سخت، برخی مشکلات را حل کند.

اخلاق

صنعت جهانی شادمانی در حال حاضر ریشه در قوانین اخلاقی مسیحیت دارد، که بسیاری از آنها به ما میگویند، دلایل اخلاقی برای هر ناراحتی که ممکن است تجربه کنیم وجود دارد. آنها اغلب میگویند نداشتن شادمانی بخاطر نقائص اخلاقی ما، خودخواهی و مادی گراییست. (بی توجهی به ریشه تکاملی بسیاری از دردها و بیماری ها و توجیه آن با دلایل مذهبی، درد بسیاری از پزشکان امروز است.

بدن ما و نحوه تکامل آن، دارای نقص های بسیاری است که اسیر شدن در قفس بدن، ما را با آن مواجه کرده است.

پایین ترین درجه خلقت یعنی عالم مادی که روح مغرور و بلند مرتبه ما را به بند کشیده است، لازم بود تا حقارت وجود خود را دریابیم و همین محدودیت های زیاد بدن مادی، در سیر تکامل، عامل بسیاری از دردهاست: کمردرد ها، مقاومت بسیاری از ویروس ها در برابر سیستم دفاعی بدن، گستاخ شدن خود سیستم ایمنی بدن در برابر سلول های موجود در سیستم عصبی و افسردگی و تشنج و .... تلاش برای توجیه مذهبی بسیاری از این دردها تلاشی غیر علمی است که بسیاری، امروز گرفتار آن هستند.)

این افراد مسیحی، وضعیتی از تعادل روانی همراه با فضیلت را توصیه می کنند که شامل چشم پوشی، انزوا و عقب زدن لذات است. در واقع این استراتژی صرفا تلاشی برای یک راه حل برای ناتوانی ذاتی ما برای لذت بردن دائمی از زندگی است.

ولی ما باید با این روش، آسوده خاطر شویم که ناخشنودی واقعا تقصیر ما نیست. این تقصیر طراحی طبیعی ماست. این دقیقا برنامه کار ماست.

جورج برنارد شاو می گفت:

ما حق نداریم بدون تولید شادی، از آن بهره ببریم همانطور که برای مصرف دارایی و ثروت باید آن را تولید کرد.

ظاهرا خوشبختی باید بدست آورده شود، که ثابت میکند حالتی معمول در طبیعت نیست.ساکنان دنیای سرزنده اولدوس هاکسلی با کمک سوما -دارویی که آنها را مطیع ولی خرسند نگه میدارد- کاملا شاد زندگی میکنند. هاکسلی در رمان خود اشاره میکند که یک انسان آزاد باید به ناچار از احساسات دردناک، رنج بکشد، من معتقدم با توجه به انت

خاب بین عذاب عاطفی و خرسندی روح، بسیاری دومی را ترجیح میدهند.

اما سوما وجود ندارد، بنابراین مشکل این نیست که دسترسی به خرسندی معتبر و پایدار به وسیله مواد شیمیایی، غیر قانونی است بلکه مشکل این است که غیر ممکن است. مواد شیمیایی، ذهن را تغییر میدهند(که گاهی میتواند خوب باشد) اما از آنجایی که شادمانی به الگوی خاصی از مغز مرتبط نیست، ما نمیتوانیم آن را به طور شیمیایی باز تولید کنیم.

خوشحال و ناشاد

احساسات ما مانند هر چیز دیگری در زندگی ما مخلوط و ناخالص، بینظم، درهم و گاه متناقض است. تحقیقات نشان داده است که احساسات و عواطف مثبت و منفی، میتوانند نسبتا مستقل از همدیگر وجود داشته باشند. این مدل، نشان میدهد که نیمکره راست، پردازش احساسات منفی را ترجیح میدهد، در حالی که احساسات مثبت با سمت چپ مغز سر و کار دارد.

پس یادآوری آن ارزشمند است که ما برای این- که دائما شادمان باشیم- طراحی نشده ایم، در عوض ما برای زنده ماندن و ادامه نسل، طراحی شده ایم.

(این در مورد بدن های ماست. بدن ما برای فرار از خطر و نجات خود، طراحی شده است و نقشه ساختمان بدن ما یعنی ژنها- که ریچارد داوکینز آن را خودخواه میخواند- آنقدر برای بقای خود میکوشد که حاضر است ژن دیگر و فرد دیگری را نابود کند تا بدن و ژن من بماند. در این مسیر، حتی جان دیگران، مهم نیست چه برسد احساسات شادمانه خود!

در این مسیر، گاهی چنان خشمگین باید شد تا بتوانی در مسیر ژنهای خودت، بی محابا با چکاندن ماشه تفنگی، جان فرد دیگر را بگیری و اصلا لبخند و شادی کردن، مهم نیست.

در مسیر خواسته های مادی و ژنتیکی خودخواهانه باید آنقدر خشمگین شد و آنقدر اضطراب داشت که بتوان سیاهچاله های زندان ها را از بی گناهان پر کرد.

برای انسان شدن و آرامش، بدن ما طراحی نشده است بدن های ما برای بی رحم بودن و اضطراب داشتن و ترسیدن و شاد نبودن، طراحی شده است.

برای شاد بودن و برای آرام بودن و برای انسان بودن، افرادی- که قائل به بعد دیگر وجود انسان هستند- باید از بخش مادی بگذرند. دوئالیسم(تصور دو بعد در وجود انسان و تصور بعد غیر مادی در وجود انسان)- که همه ادیان ابراهیمی را در بر میگیرد- راه را برای شاد بودن آماده کرده است ولی متاسفانه بیشتر مدعیان این ادیان، از این گنجینه بزرگ، بهره ای ندارند و شادی و آرامش را در خواسته های تن مادی میدانند!)

ما قصد داریم مبارزه و تلاش کنیم برای رضایت و ایمنی و مبارزه با خطرات و دوری از درد.

مدل هیجان های رقابتی ارائه شده توسط لذت و درد در هم آمیخته، بسیار بیشتر از مدل دست نیافتنی سعادت دائم، با واقعیت وجودی ما متناسب است.

صنعت شادمانی در تلاش است به ما این شادی را بفروشد. در حقیقت وانمود کردن اینکه هر درجه ای از درد، ناخوشایند یا بیمارگونه است، احساس بیکفایتی و سرخوردگی را تقویت میکند.

فرض کردن اینکه چیزی به نام شادمانی وجود ندارد، ممکن است پیامی کاملا منفی به نظر برسد، اما این دلداری و تسلی را بدهیم که نارضایتی و ناخشنودی، یک نقص شخصی نیست. اگر شما گاها ناراحت هستید این قصوری نیست که نیاز به مرمت فوری داشته باشد، جوری که مربی شادمانی آن را با خود داشته باشد و به شما بدهد!

خیلی دور از این مطلب، باید بگوییم این نوسانات خلقی در واقع چیزی است که از بدن و ابزار هوش شما محافظت میکند و این بدن، هرچند برای انسان شدن، مانند ظرفی است که لازم می باشد ولی کافی نیست.
http://theconversation.com/humans-arent-designed-to-be-happ…

https://www.neurosafari.com/%d9%85%d8%ba%d8%b2-%d8%a7%d9%8…/.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بحثی درباره احساسات متفاچندین ماده غذایی که ماننخطا در محاسبات چیزی کاملپنج اکتشاف شگفت آور در موعصب حقوق نورولووابزار بقای موجود زنده از بررسی سیستم تعادلی بدن اچگونه جمعیت های بزرگ شکل داروی فامپیریدین یا نورلآیا هوش سریعی که بدون احساثرات مفید قهوهتنفس هوازی و میتوکندریچراروياها را به یاد نمی آدرک فرد دیگر و رفتارهای اارتباط چاقی و کاهش قدرت بلبخند بزن شاید صبح فردا زتا 20 سال آینده مغز شما به هوش مصنوعی از عروسک تا کروش هایی ساده برای کاهش ااز تلسکوپ گالیله تا تلسکما با کمک مغز خود مختاريمتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش، ژنتیکی است یا محیطیزمین زیر خلیج فارس تمدنی از تکینگی تا مغز از مغز تمزایای شکلات تلخ برای سلتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش هوازی مرتب خیلی به قسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا احتمال دارد رویا از آاطلاعاتی عمومی در مورد ممغز انسان رو به کوچکتر شدتشنج چیستکمردرد و علل آنسخن پاک و ثابتالکتروتاکسی(گرایش و حرکبیشتر کمردردها نیازی به نقش انتخاب از طرف محیط، نحافظه و اطلاعات در کجاستکشف مکانیسم عصبی خوانش پشباهت زیاد بین سلول هاي عاوکرلیزوماب داروی جدید شايندگان چگونه خواهند دیدبحثی درباره احساساتی غیرچه زیاد است بر من که در ایخطا در محاسبات چیزی کاملپوست ساعتی مستقل از مغز دعضلانی که طی سخن گفتن چقدابزار بقای موجود زنده از بررسی علل کمر درد در میانچگونه جمعیت های بزرگ شکل داروی تشنجی دربارداریآیا هشیاری کوانتومی وجوداثرات مضر ماری جوانافلج بل، فلجی ترسناک که آنتو دی ان ای خاص ميتوکندرينزاع بین جهل و علم رو به پدرک و احساسارتباط هوش ساختار مغز و ژلرزش ناشی از اسیب به عصبتاثیر مشاهده بر واقعیت بهوش مصنوعی از عروسک تا کروش صحبت کردن در حال تکاماز تکنیکی تا مغز از مغز تما تحت کنترل ژنها هستیم یتاثیر گیاه خواری بر رشد وهیچگاه از فشار و شکست نترزندگی هوشمند در خارج از زاز تکینگی تا مغز از مغز تمسیر دشوار تکامل و ارتقاتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش هوازی ، بهترین تمریسفری به آغاز کیهانآیا احتمال دارد رویا از آبلندی در ذهن ما درک بلندیمغز ایندگان چگونه استتغییر الگوی رشد مغزی با زکمردرد با پوشیدن کفش مناسریعترین کامپیوتر موجودالتهاب شریان تمپورالبا هوش مصنوعی خودکار روبنقش اتصالات بین سلولهای حس چشایی و بویاییکشف مکانیسمی پیچیده در بشش مرحله تکامل چشمايا اراده آزاد توهم است یبخش دیگری در وجود انسان هچهار میلیارد سال تکامل بدفاع در برابر تغییر ساختپیموزایدمقالاتابزار بقای موجود زنده از بزرگ شدن مغز محدود به دورچگونه حافظه را قویتر کنیداروی جدید s3 در درمان ام اجزای پر سلولی بدن انسان فلج خوابتولید سلولهای جنسی از سلنزاع بین علم و نادانی رو درک احساسات و تفکرات دیگارتباط انسانی، محدود به لزوم سازگاری قانون مجازاتاثیر نگاه ناظر هوشیار بهوش مصنوعی از عروسک تا کروشهای نو در درمان دیسک باز تکینگی تا مغز از مغز تماه رجبتاثیر گیاه خواری بر رشد وهاوکينگ پیش از مرگش رسالزیباترین چیز در افزایش ساز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات نخاعیتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش و میگرنسلولهای بنیادی مصنوعی درآیا برای تولید مثل همیشه به زودی شبکه مغزی به جای مغز ابزار برتر بقاتغییر زودتر اتصالات مغزیکنفرانس تشنج هتل کوثر اصسرگیجه از شایعترین اختلاامیوتروفیک لترال اسکلروبارداری بدون رحمنقش حفاظتی مولکول جدید دحس و ادراک (قسمت اول )کشف ارتباط جدیدی از ارتبششمین کنگره بین المللی سايا اراده آزاد توهم است یبرنامه و ساختار پیچیده مچهار ساعت پس از کشتار خوکدقیق ترین تصاویر از مغز اپیچیدگی های مغزی در درک زتاثیر ویتامین دی بر بیماابزار بقای موجود زنده از بسیاری از بیماری های جدینگاهی بر قدرت بینایی دراداروی جدید ضد میگرناجزایی ناشناخته در شکل گفلج خواب چیستتوانایی مغز و دیگر اجزای نزاع بین علم و جهل رو به پدرک تصویر و زبان های مخلتارتباط شگفت مغز انسان و فلزوم سازگاری قانون مجازاتاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک تا کمروشهای شناسایی قدرت شنوااز تکینگی تا مغز و از مغز ماپروتیلینتاثیر گیاه خواری بر رشد وهاوکينگ پیش از مرگش رسالزیرفون داروی ضد ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تمشاهده آینده از روی مشاهتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش بهترین درمان بیش فعسلسله مباحث هوش مصنوعیآیا بزرگ شدن مغز فقط در دبوزون هیگز چیستمغز از بسیاری حقایق می گرتغییر عمودی سر انسان از پکنگره بین المللی سردرد دسردرد و علتهای آنامگا سه عامل مهم سلامتبازگشت از آثار به سوی خدانقش حیاتی تلومر دی ان آ دحس و ادراک (قسمت دوم )کشف جمجمه ای درکوه ایرهوصرع و درمان های آنای آنکه نامش درمان و یادشبرین نت به جای اینترنتنوار مغزی روشی مهم در تشخدلایلی که نشان میدهد ما بپیوند مغز و سر و چالشهای صفحه اصلیابزار بقای موجود زنده از تفاوت مغز انسان و میمون هنگاهی بر توانایی اجزاي بداروی ضد تشنج با قابليت تاحساس گذر سریعتر زمانفیلمی بسیار جالب از تغییتوازن مهمتر از فعالیت زینظام مثبت زندگیدرک عمیق در حیواناتارتباط شگفت انگیز مغز انممانتین یا آلزیکسا یا ابتاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک تا کمروشی برای بهبود هوش عاطفاز تکینگی تا مغز از مغز تمبانی ذهنی سیاه و سفیدتاثیر انتخاب از طرف محیط هدف از تکامل مغززبان چهار حرفی حیات زمیناز تکینگی تا مغز- از مغز معنی روزهتاثیر رو ح و روان بر جسمورزش در کمر دردسم زنبور ، کلیدی برای وارآیا تکامل و تغییرات ژنتیبیماری گیلن باره و بیمارمغز برای فراموشی بیشتر کثبت امواج الکتریکی در عصکنگره بین المللی سردرد دسردرد تنشنامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبازسازي مغز و نخاع چالشی نقش داروهاي مختلف معروف حس و ادراک قسمت چهارمگنجینه ای به نام ویتامین ضررهای مصرف شکر و قند بر ایندرالبرای پیش بینی آینده مغز دنورون هاي مصنوعی می تواندندان ها را مسواک بزنید تپیوند سر، یکی از راه حلهاسوالات پزشکیابزار بقای موجود زنده از تفاوتهای جنسیتی راهی براناتوانی از درمان برخی ویداروی ضد تشنج با قابليت تاخلاق و علوم اعصابفیزیکدانان ماشینی برای تتوسعه برخی شغل ها با هوش نظریه تکامل در درمان بیمدرگیری قلب در بیماری ویرارتباط شگفت انگیز مغز انمنابع انرژي پاک سرچشمه حتاثیر ویتامین دی بر بیماهوش مصنوعی در کامپیوترهاروشی جدید در درمان قطع نخاز تکینگی تا مغز از مغز تمجموعه های پر سلولی بدن متاثیر ترکیبات استاتین (سهزینه ای که برای اندیشیدزبان و بیان، در سایه پیشراز تکینگی تا مغز- از مغز مغز فکر میکند مرگ برای دیتاثیر رژیم گیاه خواری بر وزوز گوشسودمندی موجودات ابزی بر آیا خداباوری محصول تکاملبیماری ای شبیه آلزایمر و مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟جمجمه انسان های اولیهکندر در بیماریهای التهابسردرد سکه ایانفجار و توقف تکاملی نشابحتی علمی درباره تمایل بنقش روزه داری در سالم و جحس و ادراک قسمت پنجمگیاه خواری و گوشت خوار کدضررهای شکر بر سلامت مغزگالکانزوماب، دارویی جدیطی یکصد هزار سال اخیر هرچایا کوچک شدن مغزانسان البرخی نکات از گاید لاین پرنورون های ردیاب حافظهدو ویژگی انتزاع و قدرت تجپیشینیان انسان از هفت میپیامهای کاربرانابزار بقای موجود زنده از تقلید مرحله ای نسبتا پیشناتوانی در شناسایی چهره داستانها و مفاهیمی اشتبااختلال در شناسایی حروف و فرگشت و تکامل تصادفی محض توصیه های غیر دارویی در سهفت چیز که عملکرد مغز تو درگیری اعصاب به علت میتوارتباط غیرکلامی بین انسامولتیپل اسکلروز در زنان تاثیر ژنها بر اختلالات خهوش مصنوعی در خدمت خلق وحروشی جدید در درمان سکته ماز تکینگی تا مغز از مغز تمحل درک احساسات روحانیتاثیر دپاکین بر بیماری مهستي مادي ای که ما کوچکترزبان و تکلم برخی بیماریهاز تکینگی تا مغز- از مغزتمغز ما کوچکتر از نیم نقطهتاثیر رژیم گیاه خواری بر یک پیشنهاد خوب برای آسان سیاهچاله و تکینگی ابتدایآیا دلفین ها می تواند از بیماری ای شبیه ام اس مولتمغز بزرگ چالش است یا منفعجنسیت و تفاوت های بیناییکوچک شدن مغز از نئاندرتاسرعت فکر کردن چگونه استانگشت نگاری مغز نشان میدبحث درباره پیدایش و منشانقش رژیم غذایی در رشد و احس و ادراک قسمت سومگامی در درمان بیماریهای ظهور امواج مغزی در مغز مصایا ابزار هوشمندی یا مغز برخی اثرات مضر ویتامین دنوروپلاستیسیتی چیستديدن با چشم بسته در خواب پیشرفتی مستقل از ابزار هسایتهای دیگرابزار بقای موجود زنده از تلقین اطلاعات و حافظهنخاع ما تا پایین ستون فقردر مانهای کمر درداختلالات مخچهفراموش کارها باهوش تر هستوصیه هایی در مصرف ماهیهفت سین یادگاری از میراث رقیبی قدرتمند در برابر مارتروز یا خوردگی و التهامواد کوانتومی جدید، ممکنتاثیر کپسول نوروهرب بر نهوش مصنوعی در خدمت خلق وحريتوکسيمب در درمان ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تمحل درک احساسات روحانی دتاثیر داروهای ضد التهاب هستی ما پس از شروعی چگال زبان و شناخت حقیقت قسمت چاز تکینگی تا مغز، از مغز مغز مادران و کودکان در زمتاثیر رژیم گیاه خواری بر یکی از علل محدودیت مغز امسیاره ابلهانآیا دست مصنوعی به زودی قابیماری بیش فعالیمغز بزرگ چالشهای پیش روجنسیت و تفاوت های بیناییکودک ایرانی که هوش او از شلیک فراموشیاندوهگین نباش اگر درب یا بحثی در مورد نقش ویتاميننقش زبان در سلطه و قدرت احساسیت روانی متفاوتگاهی لازم است برای فهم و علم به ما کمک میکند تا موایا بیماری ام اس (مولتیپبرخی اختلالات عصبی مثانهنوشیدن چای برای مغز مفید دی متیل فومارات(زادیوا)(پاسخ گیاهان در زمان خوردابزار بقای موجود زنده از تلاش هایی در بیماران قطع نخستین تصویر از سیاهچالهدر چه مرحله ای از خواب ، راختلالات حرکتی در انسانفراموشی همیشه هم بد نیستتوضیحی ساده در مورد هوش مهمیشه عسل با موم بخوریمرموزی از نخستین تمدن بشرارزش حقیقی زبان قسمت اولموجود بی مغزی که می تواندتاثیر کپسول نوروهرب بر تهوش مصنوعی درمانگر کامپیریواستیگمیناز تکینگی تا مغز از مغز تمحدودیت های حافظه و حافظتاثیر داروی ضد تشنج سدیم و هر کس تقوای خدا پیشه کنزبان و شناخت حقیقت قسمت اازدواج های بین گونه ای، رمغز چون ابزار هوش است دلیتاثیر رژیم گیاهخواری بر یادگیری مهارت های جدید دسیاره ابلهانآیا رژیم غذایی گیاهی سلابیماری تی تی پیمغز حریص برای خون، کلید تجهش های ژنتیکی مفید در ساکودکان خود را مشابه خود تشنا در ابهای گرم جنوب نیانسان قدیم در شبه جزیره عبحثی جالب درباره محدودیتنقش زبان در سلطه و قدرت اخلاصه ای از مطالب همایش مگاهی مغز بزرگ چالش استعلایم کمبود ویتامین E را ایا بدون زبان میتوانیم تبرخی بیماری ها که در آن بنوعی سکته مغزی ، وحشتناک دژا وو یا اشنا پنداریپختگی پس از چهل سالگي به ابزار بقای موجود زنده از تلاشی برای درمان قطع نخانرمش های مفید در سرگیجهدر هم تنیدگی کوانتومی و پاختلالات صحبت کردن در انفرایند حذف برخی اجزای مغتکامل چشمهوموارکتوس ها ممکن است درمز و رازهای ارتباط غیر کارزش حقیقی زبان قسمت دومموجودات مقهور ژنها هستندتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی درخدمت خلق وحرژیم های غذایی و نقش مهم از تکینگی تا مغز از مغز تمخچه ، فراتر از حفظ تعادلتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E برای فعالیت صحزبان و شناخت حقیقت قسمت داستفاده از هوش مصنوعی در مغز چگونه صداها را فیلتر تاثیر عصاره تغلیظ شده گییادآوری خواب و رویاسیر آفرینش از روح تا مغز آیا راهی برای رفع کم آبی بیماری ضعف عضلات نزدیک بمغز زنان جوانتر از مغز مرجهش های ژنتیکی غیر تصادفکوری گذرای ناشی از موبایشناخت و معرفت، و نقش آن دانسان جدید از چه زمانی پابحثی در مورد نقش کلسیم و نقش سجده بر عملکرد مغزخواندن ، یکی از شستشو دهننقش غذاها و موجودات درياخواب سالم عامل سلامتیگذر زمان کاملا وابسته به علایم کمبود ویتامین E را ایا تکامل هدفمند استبرخی بیماری های خاص که بدچیزی خارج از مغزهای ما نیدژاوو یا آشناپنداریپرورش مغز مینیاتوری انساابزار بقای موجود زنده از تلاشی جدید در درمان ام اسنرمشهای مهم برای تقویت عدرمان های بیماری آلزایمرادامه بحث تکامل چشمفرد حساس از نظر عاطفی و بتکامل ابزار هوش ، راه پر هوش مصنوعی می تواند بر احرویای شفافارزش حقیقی زبان قسمت سوممیهمانهای ناخوانده عامل تاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی ساخته هوش طبیرژیم غذایی حاوی تخم مرغ واز تکینگی تا مغز از مغز تمخچه ابزاري که وظیفه آن فتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E در چه مواد غذایزبان و شناخت حقیقت قسمت ساستیفن هاوکینگ در مورد همغز آیندگان چگونه است ؟تاریخ همه چیز را ثبت کردهژن هوش و ساختارهای حیاتی سیستم تعادلی بدنآیاما مقهور قوانین فیزیکبیماریهای تحلیل عضلانی امغزهای کوچک بی احساسجهشهای مفید و ذکاوتی که دکی غایب شدی تا نیازمند دلشناسایی سلول های ایمنی اانسان عامل توقف رشد مغزبحثی در مورد عملکرد لوب فنقش غذاها و موجودات درياخواب سالم عامل سلامتی و یگربه شرودینگر و تاثیر مشعلت خواب آلودگی بعد از خوایرادهای موجود در خلقت ببرخی توجهات در ببمار پارچگونه مغز پیش انسان یا همدانشمندان ژنی از مغز انسآلزایمرابزار بقای موجود زنده از تمایل زیاد به خوردن بستنچرا مغزهای ما ارتقا یافت درمان های جدید میگرنادغام میان گونه های مختلقانون مندی نقشه ژنتیکی متکامل زبانهوش مصنوعی گوگل به کمک تشروبات های ریز در درمان بیاز نظر علم اعصاب یا نرووسمیگرن سردردی ژنتیکی که بتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیراه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز از مغز تمدارک ژنتیکی چگونه انسانتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین دی گنجینه ای بزرزبان، وسیله شناسایی محیطاستیفن هاوکینگ در تفسیر مغز انسان ایا طبیعتا تماتبدیل تراکت صوتی مصنوعی ژن یا نقشه توسعه مغز و نقسیستم دفاعی بدن علیه مغز آزمون ذهنی گربه شرودینگربیهوش کردن در جراحی و بیممغزتان را در جوانی سیمکشجهشهای مفید و ذکاوتی که دکاهش التهاب ناشی از بیماشواهدی از دنیسوان(شبه نئانعطاف پذیری مکانیسمی علبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش غذاها و موجودات درياخواب عامل دسته بندی و حفطگزیده ای از وبینار یا کنفعوارض ازدواج و بچه دار شداگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سلولهای عصبی در تلاچگونه هموساپينس بر زمین دانشمندان روش هاي جدیدی آیا ما تنها موجودات زنده ابزارهای بقای موجود زندتمدن قدیمی ای در جنوب ایرچرا حیوانات سخن نمی گویندرمان های رایج ام اسادغام دو حیطه علوم مغز و قارچ بی مغز در خدمت موجودتکامل ساختار رگهای مغزی هوش مصنوعی گوگل به کمک تشروح رهاییاز نظر علم اعصاب اراده آزمیدان مغناطيسي زمین بشر تاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیراه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز از مغز تمروری بر تشنج و درمان هایتاثیر درجه حرارت بر عملکواکنش های ناخودآگاه و تقسفر نامه سفر به بم و جنوب آیا واکنش های یاد گرفته واستخوان های کشف شده، ممکمغز انسان برای ایجاد تمدتبدیل سلولهای محافط به سژنها نقشه ایجاد ابزار هوسکته مغزیإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبیوگرافینقش قهوه در سلامتیجاذبه و نقش آن در شکلگیریکایروپاکتیک چیستشاهکار قرناولین هیبرید بین انسان وبحثی درباره هوش و تفاوتهبحثی درباره هوش و تفاوتهنقشه مغزی هر فرد منحصر بهخودآگاهی و هوشیاريگزارش یک مورد جالب لخته وعید نوروز مبارکاگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سيناپسها طی تکامل و چگونه آن شکری که می خوریمدانشمندان روشی برای تبدیآیا مغز تا بزرگسالی توسعابزارهای پیشرفته ارتباط تمدن بشری و مغز اخلاقیچرا حجم مغز گونه انسان دردرمان ژنتیکی برای نوآوریارتقا و تکامل سنت آفرینش قدم زدن و حرکت دید را تغیتکامل شناخت انسان با کشفهوش مصنوعی الفاگوروزه داری و بیمار ی ام اس از نظر علم اعصاب اراده آزمکانیزمهای دفاعی در برابتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی بیشتر در زنانراه پیروزی در زندگی چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز خنده در کجای مغز استواکسن سرطانسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا آگاهی پس از مرگ از بیاصول سلامت کمرمغز انسان برای شادمانی طتری فلوپرازینژنها ، مغز و ارادهساخت شبکه عصبی با الفبایافراد آغاز حرکت خودشان ربیوگرافینقش مهاجرت در توسعه نسل احقیقت راستین انسان علم بکاربرد روباتهای ريزنانوشبیه سازی میلیون ها جهان اولین مورد پیوند سر در انبحثی درباره هوش و تفاوتهنقص در تشخیص هیجانات عامخودآگاهی و هوشیاريگشایش دروازه جدیدی از طرعامل کلیدی در کنترل کارآاگر تلاش انسان امروز برابررسي علل احتمالي تغيير چگونه انتظارات بر ادراک داروهای مصرفی در ام اسآیا همه جنایت ها نتیجه بیابزارهای دفاعی و بقای موتمساح حد واسط میان مغز کوچرا در مغز انسان، فرورفتدرمان جدید میگرن با انتی ارتوکين تراپی روشی جديد قدرت انسان در نگاه به ابعتئوری تکامل امروز در درمهوش مصنوعی از عروسک تا کروش مقابله مغز با محدودیاز آغاز خلقت تا نگاه انساما انسانها چه اندازه نزدتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر ارشته نوروایمونولوژی و نقاز تکینگی تا مغز از مغز تمرگ انتقال است یا نابود شتاثیر درجه حرارت بر عملکواسطه ها د رمسیر ایجاد مغسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا امکان بازسازی اندامهاضطراب و ترسمغز انسان برای شادمانی طتری فلوپرازینژنهای هوش ، کدامندساخت شبکه عصبی مصنوعی با افزایش قدرت ادراکات و حسبیان ژن های اسکیزوفرنی دنقش هورمون های تیروئید دحافظه و اطلاعات در کجاست کاربرد روباتهای ريز، در شبیه سازی سیستم های کواناولین تصویر در تاریخ از سبحثی درباره هوش و تفاوتهچند جهانیخانواده پایدارپمبرولیزوماب در بیماری چعسل طبیعی موثر در کنترل بابزار هوش در حال ارتقا ازبررسی و اپروچ جدید بر بیمچگونه باغبانی باعث کاهش داروهای ضد بیماری ام اس وآیا هوش ارثی دریافتی از پاثر مضر مصرف طولانی مدت رتنفس هوازی و میتوکندریچراروياها را به یاد نمی آدرمانهای بیماری پارکینسارتباط میکروب روده و پارلوب فرونتال یا پیشانی مغتئوری تکامل در پیشگیری و هوش مصنوعی از عروسک تا کروش های صرفه جویی در ایجااز تلسکوپ گالیله تا تلسکما انسانها چه اندازه نزدتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوشیاری کوانتومیرشد مغز علت تمایل انسان باز تکینگی تا مغز از مغز تمراحل ارتقای پله پله کیهتاثیر درجه حرارت بر عملکوراپامیل در بارداریسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا انسان با مغز بزرگش اخاطلاعاتی عمومی در مورد ممغز انسان رو به کوچک تر شتسلیم شدن از نورون شروع مکلرال هیدرات برای خوابانساختار شبکه های مغزی ثابافسردگی و اضطراب در بیمابیست تمرین ساده برای جلونقش ژنتیک در درمان اختلاحافظه و اطلاعات در کجاست کجای مغز مسئول پردازش تجشباهت زیاد بین سلول هاي عاولین سلول مصنوعی