دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

چگونه باغبانی باعث کاهش اضطراب و افسردگی میشود

چگونه باغبانی منجر به کاهش اضطراب و افسردگی می شود؟

نوروسافاریlگذراندن وقت در بیرون از منزل، صرف کردن وقت خارج از کارهای روزمره- به این ترتیب که وقت خودمان را با فضای سبز و چیزهای زنده پر کنیم- می تواند یکی از لذت های زندگی باشد و تحقیقات اخیر همچنین نشان می دهد که این امر برای بدن و مغز شما خوب است.

دانشمندان دریافتند که گذراندن دو ساعت در هفته در طبیعت با سلامت و بهزیستی بهتر، مرتبط است. شاید خیلی شگفت آور نباشد که جامعه ملی سلامت یا NHS به طور فزاینده ای به بعضی بیماران توصیه میکند، زمانی را در پروژه های باغبانی دسته جمعی و طبیعت، به عنوان بخشی از “نسخه های سبز” بگذرانند. به عنوان مثال، در شتلند، به ساکنان جزیره- که مبتلا به افسردگی و اضطراب می باشند- “نسخه طبیعت” تجویز می شود، به این صورت که پزشکان آنجا، پیاده روی و فعالیت هایی را توصیه می کنند که به مردم امکان ارتباط با بیرون از خانه را می دهد.

نسخه های اجتماعی، درمان های غیردارویی هستند که دارای مزایای سلامتی میباشد و قبلاً در NHS برای مقابله با اضطراب، تنهایی و افسردگی استفاده می شدند. آنها اغلب بیماران را به یک اجتماع یا سازمان داوطلبانه ارجاع می دهند، جایی که می توانند فعالیتهایی را انجام دهند که به رفع نیازهای اجتماعی و عاطفی آنها کمک می کند، و پزشکان به طور فزاینده ای روش باغبانی کردن گروهی را انتخاب میکنند زیرا این شیوه، مزیت افزوده ای را نیز دربر می گیرد که شامل گذراندن زمان در طبیعت است و حتی در نواحی پر از سازه های مصنوعی، کاربرد دارد.

مبنای شواهد، برای چنین درمان هایی رو به رشد است. تحقیقات انجام شده نشان می دهد، تجویز اجتماعی می تواند به بهبود سطح اضطراب و سلامت عمومی بیمار کمک کند. یافته ها همچنین حاکی از آن است که طرح های تجویز اجتماعی می توانند به کاهش استفاده از خدمات NHS منجر شوند.

فواید باغبانی

تحقیقات نشان می دهد باغبانی می تواند به طور مستقیم سلامتی افراد را بهبود ببخشد. شرکت در باغبانی گروهی، همچنین می تواند مردم را به سمت انجام رفتارهای سالم تر ترغیب کند. به عنوان مثال، ممکن است پروژه های محلی بصورت پیاده روی یا بصورتدوچرخه سواری کردن قابل دسترسی باشد که باعث می شود افراد از گزینه های حمل و نقل فعال تر در زندگی روزمره خود استفاده کنند.

خوردن فرآورده هایی که از همان باغ گروهی بدست آمده نیز ممکن است به افراد کمک کند تا عادات خوردن مواد غذایی تازه و محلی را بطور کامل ایجاد کنند.

بر خلاف رشد در بخش های اختصاصی یا باغ های خصوصی، باغبانی جمعی، نیاز به عنصر همکاری و برنامه ریزی جمعی دارد. همکاری مشترک در راستای اهداف مشترک می تواند یک احساس واقعی اجتماعی را ایجاد کند. و در یک باغ، ممکن است احساس ارتباط برقرار شود، نه فقط با افراد دیگر، بلکه با یک جهان زنده به عنوان یک کل.

(قبلا در مقاله ای در همین کانال، بیان شد گیاهان هم مانند ما انسان ها احساس درد دارند و تغییرات هورمونی در پاسخ به آسیب، در آنها به صورت افزایش هورمون های آدرنرژیک، مشاهده میشود.

بر اساس پیوندهای قدیمی موجود در اجزای عالم هستی در نقطه تکینگی، می توان انتظار داشت واکنش ها در سطح عالم مادی ما و زمان و مکان آن، بتواند در دیگر موجودات، تاثیر گذار باشد.

در سطح بالاتر از عالم ماده هم، تاثیر گذاری کاملا محتمل است.

روح حیات، شهوت و گاهی قدرت، در گیاهان وجود دارد و آنها هم در درجه ای پایین تر از حیوانات و انسان، حیات دارند(از جابر، از ابی جعفر ع روایت است: از ایشان در مورد علم عالم سوال کردم. ایشان فرمود: ای جابر! در انبیا و اوصیا پنح روح وجود دارد: روح القدس، و روح ایمان و روح حیات و روح قدرت و روح شهوت. پس با روح القدس ای جابر! آن چیزی را دانستند که از زیر عرش تا زیر زمین است.

سپس فرمود: ای جابر! این چهار روح در موردشان حدث، رخ میدهد(جدید میشوند و تحول می یابند) و تنها استثنا روح القدس است و این روح، سرگرم نمیشود و بازی نمیکند.)(منبع- کلینی- کافی- ج1- ص272)

روح ایمان از آسمان دوم به بالا مطرح است و خاص انسان است و سه روح دیگر در گیاهان و حیوانات هم وجود دارد.

(نفس و روح و عقل

روشن شده است که نفس از ترکیب گل بالا رفته و روح، آفریده شده است و به همین دلیل، نفس از روح متفاوت است.

ولی از جهت نام گذاری، نفس، گاهی روح نامیده می شود زیرا از روح، آفریده شده است چون صورت روح ایمان و روح القدس را منعکس می کند و نیز گاهي، روح، نفس خوانده می شود. بله انسان ترکیبی از جسم و محرک جسم که از چشمها غایب است، می باشد و این محرک از آن جهت که متصل به جسم است، نفس خوانده می شود حتی اگر ارتقا یافته باشد و صاحب روح القدس باشد و از آن جهت که محرک جسم است و از آن جهت که تجلی ای از ملکوت اعلی(یعنی از روح حقيقي) است، روح ناميده شده است حتی اگر ارتقا نیافته باشد و صاحب روح ایمان

و

روح القدس نباشد.

و حقیقت آن است که برای بهره مندی انسان از روح حقیقی حتما باید حداقل بهره و وجودی در آسمان دوم ملکوتی داشته باشد، زيرا آن آسمان، اولین بهشت هاي ملکوتی است.

و نیز خود این محرک از آنجا که تجلی عقل(آسمان هفتم)است، عقل نامیده ميشود و حقیقتا برای آنکه انسان صاحب عقل حقیقی شود لازم است بهره و وجودی در آسمان هفتم داشته باشد.

نفس: در آغاز، روح قدس و روح ایمان با گل رفع شده، جمع شد پس نخستین نفس انسانی آفریده شد سپس نفسهای انسانی دیگر از این نخستین نفس آمد. و نفسهاي دیگر عبارتند از تصویری از نخستین نفس انسانی.

سپس گل و شهوات و نيروهاي مادی که در آن است، آشکار می شود و در آن، روح ایمان و روح القدس ظاهر میگردد(سوگند به نفس و آنچه آن را بر پا کرد * و فجور و تقوا را به آن الهام کرد * هر که نفس را تزکیه کرد، رستگار شده است * و هر که نفس را تحقیر کرد رسوا و زیانکار شد.)( شمس 7-10)

پس هر انسانی، نفس دارد و این نفس در این عالم مادی عبارت است از آینه ای که روح ایمان و روح القدس در آن منعکس می شود و این نفس، سه روح دارد که عبارتند از: (روح حیات و قدرت و شهوت)(اشتراک میان انسان و حیوان)

و همه این ارواح از آن جهت که رو به همین سو است و برای اين کار عمل می نماید، همان نفس انسانی می باشد پس اگر نفس را به صورت کارخانه ای تصور کنیم، هر روحی از این ارواح، چیزی در اين کارخانه است و برخی، برخی دیگر را تکمیل می کند و کارخانه با همه آنها ساخته می شود.

مثلا روح حیات، در این کارخانه نیروی الکترومغناطیسی است و روح قدرت، محرکهایی است که به وسیله نیروی الکترومغناطيس یا روح حیات حرکت می کند. اما روح شهوت، ابزاری می شود که به وسیله محرکها حرکت می کند و مي چرخد.

و نفس در حد خود به آن معنی نیست که انسان، روحی حقیقی دارد بلکه روح حقیقی از آسمان دوم شروع می شود یعنی به ناچار باید نفس تا آسمان دوم ارتقا یابد تا آنکه صاحب روح حقیقی شود.

بله ممکن است نفس تا زمانی- که در آسمان اول است- روح خوانده شود؛ به آن دلیل که تجلي نفس از ملکوت اعلی یا روح حقیقی است و به آن دلیل که نفس و سه روح آن یعنی روح حیات و قدرت و شهوت، محرک جسم هستند.

ارتقای انسان و بلندی جایگاه او هرچه باشد، این نام یعنی نفس را از محرک جسم نمی ستاند.

پس حتی اگر انسان بهره ای در آسمان های ملکوتی داشته باشد بلکه در آسمان کلی(آسمان عقل) باشد مانند انبیا و اوصیا و اولیا ع، می توانیم در مورد محرک بگوئیم که آن نفس انسان است زیرا این اسم به اعتبار حالت آن است زیرا از گل رفع شده و روح آفریده شده است- احمد الحسن- کتاب عقاید الاسلام با ضمیمه یسئلونک عن الروح)

و چون عوامل ایجاد کننده حیات، در سطحی فراتر از جسم و بدن وجود دارد و عالم مادی کنونی ما و زمان و مکان آن، محصول این عوامل و علل میباشند، قابل انتظار است احساسات گیاهی به صورت متقابل، بر روحیه و احساسات ما هم تاثیر داشته باشد.(زیرا همه از یک اصل و ریشه یعنی روح با درجات بالا یا انسانی منشأ گرفته است)

همچنین پیوند یگانه اجزای عالم در ابتدای ایجاد کیهان، تاثیرات متقابلی را در همه اجزای کیهان باقی میگذارد و امروز با فیزیک کوانتوم و اصل در هم تنیدگی کوانتومی این مطلب روشن تر شده است.(به زبان ساده و به عنوان اولین مثال تاریخی، درهمتنیدگی، جفت شدن خواص مکانیکی دو ذره است، ذراتی که پیش تر با یکدیگر در اندرکنش بوده و سپس از یک دیگر جدا شدهاند. در هم تنیدگی برای ذراتی همچونفوتونها،الکترونهاو حتیمولکولهارخ میدهد. این اندرکنش فیزیکی مربوط به خواصی نظیر مکان، تکانه،اسپینوقطبشو... است به گونهای که با تعیین هر یک از خواص برای یکی از دو ذره همان خاصیت در دیگری تعیین میشود. به عبارت دیگر هر یک از ذرات جفت شده به خوبی توسط حالت کوانتومی مشابه توصیف میشوند.

بر اساستفسیر کپنهاگیاز مکانیک کوانتومی، حالت دو ذره جفت شده تا زمان مشاهده نامعین باقی میماند. با انجام اندازهگیری یکی از کمیتهای جفت شده ذره اول معین میشود، این امر موجب میشود بیدرنگ مقدار متناظر در ذره دوم مشخص گردد. به عبارت دیگر اگر دو سیستم یک بار با هم اندرکنش داشته و سپس از هم جدا شوند، اندازهگیری روی یکی از آنها تأثیری آنی در حالت دیگری ایجاد میکند، حتی اگر این دو ذره خیلی از هم دور شده باشند. بهطور مثال با مشخص شدن اینکه اسپین یکی از ذراتساعتگرداست، اسپین ذره دوم بیدرنگ به حالتپادساعتگردمیرود. ارتباط دو ذره توسط این پدیده تا امروز در فواصل چند ده متر (در آزمایشگاه) تا صدها کیلومتر آزموده شده است.)

تاثیر متقابل موجودات بر همدیگر محدود به انسان و گیاه نیست ولی آنچه قابل توجه است تاثیر مثبت نگاه انسان بر گلها و گیاهان و برگهای سبز است. تاثیر همه موجودات بر انسان مثبت نیست و نمونه آن، تاثیر حیوانات درنده و یا حشراتی مانند سوسک و کرم است و

لی تاثیر مثبت گیاهان بر انسان، بر هیچ کس پوشیده نیست.
باغها همچنین می توانند به کاهش تغییرات آب و هوا کمک کنند. پوشش گیاهی آنها کربن را جذب می کند و می تواند کیفیت هوا را بهبود بخشد. ریشه های درختان و درختچه ها در خاک باعث جذب آب می شوند و خطر سیل را کاهش می دهند.

بنابراین چون روابطی که افراد نسبت به دنیای زنده دارند بر رفتارهای آنها نسبت به دیگران تأثیر می گذارد، شرکت در باغبانی گروهی همچنین می تواند افراد پیر و جوان را نسبت به محیط زیست آگاه تر و مسئول تر کند. با اتصال مردم به طبیعت، ممکن است باغهای گروهی بتوانند به دگرگونی جامعه کمک کنند به شهرهای کوچک و بزرگ اجازه می دهند تا به سمت آینده ای پایدار حرکت کنند.

این روند استفاده از گیاهان و باغها برای بهبود سلامتی به عنوان باغبانی اجتماعی و درمانی شناخته می شود. علاوه بر مزایای سلامت جسمی و روحی، به بهبود مهارت های ارتباطی و تفکر افراد هم کمک می کند.

در مرکز مطالعات خدمات دانشگاه هال می خواهیم اطلاعات بیشتری در مورد روشهایی که باغبانی کردن گروهی میتواند موجب ارتقای بهزیستی افراد، جوامع و جهان زنده شود بیاموزیم. بنابراین ما با باغ گروهی رنگین کمان در هال شروع به کار کردیم، همچنین با مدارس محلی، خدمات اجتماعی، تیم های سلامت روان و انجمن معلولان، ارتباط برقرار کردیم، تا در طی یک سال فعالیت ها و تعامل های آنها را مشاهده کنیم. ما همچنین در مورد تجربیات آنها با کارمندان و داوطلبان مصاحبه می کنیم و تا ببینیم که چگونه بهزیستی افراد هنگام شرکت در این پروژه تغییر می کند.

اگرچه هیچ روش مداخله ای نیست که برای همه مناسب باشد، اما باغ های جمعی از جاذبه و پتانسیل بالایی برخوردار هستند.

باغ های گروهی می توانند گروه های متنوعی از مردم را گرد هم آورند و می توان این فضاها را گسترده تر کرد و در دسترس قرار داد. به عنوان مثال، میتوان دسترسی را برای استفاده کنندگان از ویلچر بهبود بخشید، در حالی که می توان با استفاده از رایحه ها و صداها و همچنین محرک های بصری، یک تجربه پیچیده حسی ایجاد کرد. امیدواریم که تحقیقات ما به اهمیت این مکانها و فواید بسیاری که آنها می توانند برای مردم، جامعه و دنیای زنده به همراه داشته باشند، کمک کند.

تاثیر رنگ سبز برگ گیاهان بر سلامت روانی:

در سال ۱۹۷۱ دکتر یوگن شورل در یک کلینیک در سوئیس با تحقیقاتی در زمینه رنگ درمانی تأثیر رنگها بر فشار خون،ضربان قلب، سرعت تنفس، حواس جسمانی، اثرات درد و واکنشهای روانی مورد آزمایش قرار داد که به نتایج قابل ملاحظه ای در این زمینه دست یافت. تحقیقات مشابه دیگر از سوی فرانک گبرت بر روی دانشجویان ۲۰ تا ۴۰ ساله صورت گرفت. در این آزمایشهارنگ قرمزو زرد به عنوان رنگهای محرک و رنگ سبز(از جمله در برگ گیاهان)آرامکننده بود؛ بنابراین رنگ ببلعند ها با طول موج بلند محرک تر از رنگها با طول موج کوتاه هستند.
(بختیاری فرد، حمید رضا، رنگ و ارتباطات، انتشارات فخراکیا، تهران، صفحه 85-88، 1388.)

گیاهان خانگی میتواند با بهبود وضعیت آب و هوای خانه باعث بهبود وضعیت هورمونی بدن شود. در محیط منزل، به دلیل وجود تمیز کننده ها، صابون، اسپری، عطر، ابزارهای الکتریکی، فرش و مبل و ذراتی در آن وجود دارد، وسایل آرایشی شخصی و... وضعیت هوای آن ممکن است مناسب نباشد، به خصوص در شهرهایی با آلودگی هوا، این مشکل بیشتر هم میشود. با استفاده از گیاهان خانگی تا حد زیادی میتوان وضعیت بهداشت در فضای منزل را بهتر کرد.

https://starbirdwellness.health/can-houseplants-help-balance-your-hormones/

برخی گیاهان با جذب امواج مضر الکترومغناطیسی وسایل الکتریکی مانند کامپیوتر شخصی، وای فای، موبایل، تلفن و ... میتوانند از اثرات زیانبار بار این امواج بکاهند. از گیاهان خوب در این مورد می توان کاکتوس، گیاه عنکبوتی یا گل سانسوریا را نام برد.
https://www.google.com/amp/s/metro.co.uk/2019/03/27/experts-tell-us-surrounding-plants-can-help-mental-health-9036358/amp/
https://t.ly/qDbvD

@salmanfatemi

نگهداری از موجود زنده در منزل فواید بسیاری دارد و محدود به نگهداری گیاهان در منزل نیست.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
از تکینگی تا مغز، از مغز نقش روزه داری در سالم و جتاثیر رژیم گیاه خواری بر گیاه خواری و گوشت خوار کدسیاره ابلهانآیا دست مصنوعی به زودی قابیماری بیش فعالینورون هاي مصنوعی می توانجنسیت و تفاوت های بیناییپیوند سر، یکی از راه حلهاشلیک فراموشیاندوهگین نباش اگر درب یا بحثی در مورد نقش ویتامينناتوانی از درمان برخی ویحساسیت روانی متفاوتظهور امواج مغزی در مغز مصایا ابزار هوشمندی یا مغز فیزیکدانان ماشینی برای تبرخی اثرات مضر ویتامین دنظریه تکامل در درمان بیمديدن با چشم بسته در خواب سایتهای دیگرابزار بقای موجود زنده از منابع انرژي پاک سرچشمه حتلقین اطلاعات و حافظههوش مصنوعی در کامپیوترهادر مانهای کمر درداختلالات مخچهمجموعه های پر سلولی بدن متوصیه هایی در مصرف ماهیهزینه ای که برای اندیشیدرقیبی قدرتمند در برابر مارتروز یا خوردگی و التهامغز فکر میکند مرگ برای دیتاثیر کپسول نوروهرب بر نوزوز گوشريتوکسيمب در درمان ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟تاثیر داروهای ضد التهاب کندر در بیماریهای التهابزبان و شناخت حقیقت قسمت چازدواج های بین گونه ای، رنقش رژیم غذایی در رشد و اتاثیر رژیم گیاهخواری بر گالکانزوماب، دارویی جدیسیاره ابلهانآیا رژیم غذایی گیاهی سلابیماری تی تی پینورون های ردیاب حافظهجهش های ژنتیکی مفید در ساپیشینیان انسان از هفت میشنا در ابهای گرم جنوب نیانسان قدیم در شبه جزیره عبحثی جالب درباره محدودیتناتوانی در شناسایی چهره خلاصه ای از مطالب همایش معلم به ما کمک میکند تا موایا بیماری ام اس (مولتیپفرگشت و تکامل تصادفی محض برخی اختلالات عصبی مثانههفت چیز که عملکرد مغز تو دی متیل فومارات(زادیوا)(ابزار بقای موجود زنده از مولتیپل اسکلروز در زنان تلاش هایی در بیماران قطع هوش مصنوعی در خدمت خلق وحدر چه مرحله ای از خواب ، راختلالات حرکتی در انسانمحل درک احساسات روحانیتوضیحی ساده در مورد هوش مهستي مادي ای که ما کوچکتررموزی از نخستین تمدن بشرارزش حقیقی زبان قسمت اولمغز ما کوچکتر از نیم نقطهتاثیر کپسول نوروهرب بر تیک پیشنهاد خوب برای آسان ریواستیگمیناز تکینگی تا مغز از مغز تمغز بزرگ چالش است یا منفعتاثیر داروی ضد تشنج سدیم کوچک شدن مغز از نئاندرتازبان و شناخت حقیقت قسمت ااستفاده از هوش مصنوعی در نقش زبان در سلطه و قدرت اتاثیر عصاره تغلیظ شده گیگامی در درمان بیماریهای سیر آفرینش از روح تا مغز آیا راهی برای رفع کم آبی بیماری ضعف عضلات نزدیک بنوروپلاستیسیتی چیستجهش های ژنتیکی غیر تصادفپیشرفتی مستقل از ابزار هشناخت و معرفت، و نقش آن دانسان جدید از چه زمانی پابحثی در مورد نقش کلسیم و نخاع ما تا پایین ستون فقرخواندن ، یکی از شستشو دهنعلایم کمبود ویتامین E را ایا بدون زبان میتوانیم تفراموش کارها باهوش تر هسبرخی بیماری ها که در آن بهفت سین یادگاری از میراث دژا وو یا اشنا پنداریابزار بقای موجود زنده از مواد کوانتومی جدید، ممکنتلاشی برای درمان قطع نخاهوش مصنوعی در خدمت خلق وحدر هم تنیدگی کوانتومی و پاختلالات صحبت کردن در انمحل درک احساسات روحانی دتکامل چشمهستی ما پس از شروعی چگال رمز و رازهای ارتباط غیر کارزش حقیقی زبان قسمت دوممغز مادران و کودکان در زمتاثیر کپسول نوروهرب بر سیکی از علل محدودیت مغز امرژیم های غذایی و نقش مهم از تکینگی تا مغز از مغز تمغز بزرگ چالشهای پیش روتاثیر درجه حرارت بر عملککودک ایرانی که هوش او از زبان و شناخت حقیقت قسمت داستیفن هاوکینگ در مورد هنقش زبان در سلطه و قدرت اتاریخ همه چیز را ثبت کردهگاهی لازم است برای فهم و سیستم تعادلی بدنآیاما مقهور قوانین فیزیکبیماریهای تحلیل عضلانی انوشیدن چای برای مغز مفید جهشهای مفید و ذکاوتی که دپاسخ گیاهان در زمان خوردشناسایی سلول های ایمنی اانسان عامل توقف رشد مغزبحثی در مورد عملکرد لوب فنخستین تصویر از سیاهچالهخواب سالم عامل سلامتیعلایم کمبود ویتامین E را ایا تکامل هدفمند استفراموشی همیشه هم بد نیستبرخی بیماری های خاص که بدهمیشه عسل با موم بخوریمدژاوو یا آشناپنداریابزار بقای موجود زنده از موجود بی مغزی که می تواندتلاشی جدید در درمان ام اسهوش مصنوعی درمانگر کامپیدرمان های بیماری آلزایمرادامه بحث تکامل چشممحدودیت های حافظه و حافظتکامل ابزار هوش ، راه پر و هر کس تقوای خدا پیشه کنرویای شفافارزش حقیقی زبان قسمت سوممغز چون ابزار هوش است دلیتاثیر کپسول نوروهرب بر سیادگیری مهارت های جدید درژیم غذایی حاوی تخم مرغ واز تکینگی تا مغز از مغز تمغز حریص برای خون، کلید تتاثیر درجه حرارت بر عملککودکان خود را مشابه خود تزبان و شناخت حقیقت قسمت سکوری گذرای ناشی از موبایزبان، وسیله شناسایی محیطاستیفن هاوکینگ در تفسیر نقش سجده بر عملکرد مغزتبدیل تراکت صوتی مصنوعی گاهی مغز بزرگ چالش استسیستم دفاعی بدن علیه مغز آزمون ذهنی گربه شرودینگربیهوش کردن در جراحی و بیمنوعی سکته مغزی ، وحشتناک جهشهای مفید و ذکاوتی که دپختگی پس از چهل سالگي به شواهدی از دنیسوان(شبه نئانعطاف پذیری مکانیسمی علبحثی درباره هوش و تفاوتهنرمش های مفید در سرگیجهخواب سالم عامل سلامتی و یعلت خواب آلودگی بعد از خوایرادهای موجود در خلقت بفرایند حذف برخی اجزای مغبرخی توجهات در ببمار پارهوموارکتوس ها ممکن است ددانشمندان ژنی از مغز انسابزار بقای موجود زنده از موجودات مقهور ژنها هستندتمایل زیاد به خوردن بستنهوش مصنوعی درخدمت خلق وحدرمان های جدید میگرنادغام میان گونه های مختلمخچه ، فراتر از حفظ تعادلتکامل زبانویتامین E برای فعالیت صحروبات های ریز در درمان بیاز نظر علم اعصاب یا نرووسمغز چگونه صداها را فیلتر تاثیر گیاه خواری بر رشد ویادآوری خواب و رویاراه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز از مغز تمغز زنان جوانتر از مغز مرتاثیر درجه حرارت بر عملککی غایب شدی تا نیازمند دلسفر نامه سفر به بم و جنوب آیا واکنش های یاد گرفته واستخوان های کشف شده، ممکنقش غذاها و موجودات درياتبدیل سلولهای محافط به سگذر زمان کاملا وابسته به سکته مغزیإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبیوگرافیچیزی خارج از مغزهای ما نیجاذبه و نقش آن در شکلگیریپرورش مغز مینیاتوری انساشاهکار قرناولین هیبرید بین انسان وبحثی درباره هوش و تفاوتهنرمشهای مهم برای تقویت عخواب عامل دسته بندی و حفطعوارض ازدواج و بچه دار شداگر نعمت فراموشی نبود بسفرد حساس از نظر عاطفی و ببرخی سلولهای عصبی در تلاهوش مصنوعی می تواند بر احدانشمندان روش هاي جدیدی ابزارهای بقای موجود زندمیهمانهای ناخوانده عامل تمدن قدیمی ای در جنوب ایرهوش مصنوعی ساخته هوش طبیدرمان های رایج ام اسادغام دو حیطه علوم مغز و مخچه ابزاري که وظیفه آن فتکامل ساختار رگهای مغزی ویتامین E در چه مواد غذایروح رهاییاز نظر علم اعصاب اراده آزمغز آیندگان چگونه است ؟تاثیر گیاه خواری بر رشد وژن هوش و ساختارهای حیاتی راه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز از مغز تمغزهای کوچک بی احساستاثیر درجه حرارت بر عملککاهش التهاب ناشی از بیماسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا آگاهی پس از مرگ از بیاصول سلامت کمرنقش غذاها و موجودات درياتری فلوپرازینگربه شرودینگر و تاثیر مشساخت شبکه عصبی با الفبایافراد آغاز حرکت خودشان ربیوگرافیچگونه مغز پیش انسان یا همحقیقت راستین انسان علم بآلزایمرشبیه سازی میلیون ها جهان اولین مورد پیوند سر در انبحثی درباره هوش و تفاوتهچرا مغزهای ما ارتقا یافت خودآگاهی و هوشیاريعید نوروز مبارکاگر نعمت فراموشی نبود بسقانون مندی نقشه ژنتیکی مبرخی سيناپسها طی تکامل و هوش مصنوعی گوگل به کمک تشدانشمندان روشی برای تبدیابزارهای پیشرفته ارتباط میگرن سردردی ژنتیکی که بتمدن بشری و مغز اخلاقیهوش احساسیدرمان ژنتیکی برای نوآوریارتقا و تکامل سنت آفرینش مدارک ژنتیکی چگونه انسانتکامل شناخت انسان با کشفویتامین دی گنجینه ای بزرروزه داری و بیمار ی ام اس از نظر علم اعصاب اراده آزمغز انسان ایا طبیعتا تماتاثیر گیاه خواری بر رشد وژن یا نقشه توسعه مغز و نقراه پیروزی در زندگی چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تمغزتان را در جوانی سیمکشکایروپاکتیک چیستسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا امکان بازسازی اندامهاضطراب و ترسنقش غذاها و موجودات درياتری فلوپرازینگزیده ای از وبینار یا کنفساخت شبکه عصبی مصنوعی با افزایش قدرت ادراکات و حسبیان ژن های اسکیزوفرنی دچگونه هموساپينس بر زمین حافظه و اطلاعات در کجاست آیا ما تنها موجودات زنده شبیه سازی سیستم های کواناولین تصویر در تاریخ از سبحثی درباره هوش و تفاوتهچرا حیوانات سخن نمی گوینخودآگاهی و هوشیاريعامل کلیدی در کنترل کارآاگر تلاش انسان امروز براقارچ بی مغز در خدمت موجودبررسي علل احتمالي تغيير هوش مصنوعی گوگل به کمک تشداروهای مصرفی در ام اسابزارهای دفاعی و بقای مومیدان مغناطيسي زمین بشر تمساح حد واسط میان مغز کوهوش احساسیدرمان جدید میگرن با انتی ارتوکين تراپی روشی جديد مروری بر تشنج و درمان هایتئوری تکامل امروز در درمواکنش های ناخودآگاه و تقروش مقابله مغز با محدودیاز آغاز خلقت تا نگاه انسامغز انسان برای ایجاد تمدتاثیر گیاه خواری بر رشد وژنها نقشه ایجاد ابزار هورشته نوروایمونولوژی و نقاز تکینگی تا مغز از مغز تنقش قهوه در سلامتیتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش مهاجرت در توسعه نسل اتاثیر درجه حرارت بر عملککاربرد روباتهای ريزنانوسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا انسان با مغز بزرگش اخاطلاعاتی عمومی در مورد منقشه مغزی هر فرد منحصر بهتسلیم شدن از نورون شروع مگزارش یک مورد جالب لخته وساختار شبکه های مغزی ثابافسردگی و اضطراب در بیمابیست تمرین ساده برای جلوچگونه آن شکری که می خوریمحافظه و اطلاعات در کجاست آیا مغز تا بزرگسالی توسعشباهت زیاد بین سلول هاي عاولین سلول مصنوعیبحثی درباره هوش و تفاوتهچرا حجم مغز گونه انسان درخانواده پایدارعسل طبیعی موثر در کنترل بابزار هوش در حال ارتقا ازقدم زدن و حرکت دید را تغیبررسی و اپروچ جدید بر بیمهوش مصنوعی الفاگوداروهای ضد بیماری ام اس واثر مضر مصرف طولانی مدت رمکانیزمهای دفاعی در برابتنفس هوازی و میتوکندریهوش عاطفی بیشتر در زناندرمانهای بیماری پارکینسارتباط میکروب روده و پارمرکز خنده در کجای مغز استتئوری تکامل در پیشگیری و واکسن سرطانروش های صرفه جویی در ایجااز تلسکوپ گالیله تا تلسکمغز انسان برای شادمانی طتاثیر گیاه خواری بر رشد وژنها ، مغز و ارادهرشد مغز علت تمایل انسان باز تکینگی تا مغز از مغز تنقش هورمون های تیروئید دتاثیر درجه حرارت بر عملککاربرد روباتهای ريز، در سفرنامه سفر به بم و جنوب آیا احتمال دارد رویا از آاطلاعاتی عمومی در مورد منقص در تشخیص هیجانات عامتشنج چیستگشایش دروازه جدیدی از طرسخن پاک و ثابتالکتروتاکسی(گرایش و حرکبیشتر کمردردها نیازی به چگونه انتظارات بر ادراک حافظه و اطلاعات در کجاستآیا همه جنایت ها نتیجه بیشباهت زیاد بین سلول هاي عاوکرلیزوماب داروی جدید شبحثی درباره احساسات متفاچرا در مغز انسان، فرورفتخطا در محاسبات چیزی کاملعصب حقوق نورولووابزار بقای موجود زنده از قدرت انسان در نگاه به ابعبررسی سیستم تعادلی بدن اهوش مصنوعی از عروسک تا کداروی فامپیریدین یا نورلاثرات مفید قهوهما انسانها چه اندازه نزدتنفس هوازی و میتوکندریهوش عاطفی در زنان بیشتر ادرک فرد دیگر و رفتارهای اارتباط چاقی و کاهش قدرت بمرگ انتقال است یا نابود شتا 20 سال آینده مغز شما به واسطه ها د رمسیر ایجاد مغروش هایی ساده برای کاهش ااز تلسکوپ گالیله تا تلسکمغز انسان برای شادمانی طتاثیر گیاه خواری بر رشد وژنهای هوش ، کدامندزمین زیر خلیج فارس تمدنی از تکینگی تا مغز از مغز تنقش ژنتیک در درمان اختلاتاثیر درجه حرارت بر عملککجای مغز مسئول پردازش تجسفری به آغاز کیهانآیا احتمال دارد رویا از آبلندی در ذهن ما درک بلندیچند جهانیتغییر الگوی رشد مغزی با زپمبرولیزوماب در بیماری چسریعترین کامپیوتر موجودالتهاب شریان تمپورالبا هوش مصنوعی خودکار روبچگونه باغبانی باعث کاهش حس چشایی و بویاییآیا هوش ارثی دریافتی از پشش مرحله تکامل چشمايندگان چگونه خواهند دیدبحثی درباره احساساتی غیرچراروياها را به یاد نمی آخطا در محاسبات چیزی کاملعضلانی که طی سخن گفتن چقدابزار بقای موجود زنده از لوب فرونتال یا پیشانی مغبررسی علل کمر درد در میانهوش مصنوعی از عروسک تا کداروی تشنجی دربارداریاثرات مضر ماری جواناما انسانها چه اندازه نزدتو دی ان ای خاص ميتوکندريهوشیاری کوانتومیدرک و احساسارتباط هوش ساختار مغز و ژمراحل ارتقای پله پله کیهتاثیر مشاهده بر واقعیت بوراپامیل در بارداریروش صحبت کردن در حال تکاماز تکنیکی تا مغز از مغز تمغز انسان رو به کوچک تر شتاثیر گیاه خواری بر رشد وکلرال هیدرات برای خوابانزندگی هوشمند در خارج از زاز تکینگی تا مغز از مغز تاز تکینگی تا مغز از مغز تنقش انتخاب از طرف محیط، نتاثیر درجه حرارت بر عملککشف مکانیسم عصبی خوانش پسلولهای بنیادی مصنوعی درآیا برای تولید مثل همیشه به زودی شبکه مغزی به جای چندین ماده غذایی که ماننتغییر زودتر اتصالات مغزیپنج اکتشاف شگفت آور در موسرگیجه از شایعترین اختلاامیوتروفیک لترال اسکلروبارداری بدون رحمچگونه جمعیت های بزرگ شکل حس و ادراک (قسمت اول )آیا هوش سریعی که بدون احسششمین کنگره بین المللی سايا اراده آزاد توهم است یبخش دیگری در وجود انسان هچراروياها را به یاد نمی آدفاع در برابر تغییر ساختمقالاتابزار بقای موجود زنده از لبخند بزن شاید صبح فردا زبزرگ شدن مغز محدود به دورهوش مصنوعی از عروسک تا کداروی جدید s3 در درمان ام اجزای پر سلولی بدن انسان ما با کمک مغز خود مختاريمتولید سلولهای جنسی از سلهوش، ژنتیکی است یا محیطیدرک احساسات و تفکرات دیگارتباط انسانی، محدود به مزایای شکلات تلخ برای سلتاثیر نگاه ناظر هوشیار بورزش هوازی مرتب خیلی به قروشهای نو در درمان دیسک باز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان رو به کوچکتر شدتاثیر گیاه خواری بر رشد وکمردرد و علل آنزیباترین چیز در افزایش ساز تکینگی تا مغز از مغز تنقش اتصالات بین سلولهای تاثیر درجه حرارت بر عملککشف مکانیسمی پیچیده در بسلسله مباحث هوش مصنوعیآیا بزرگ شدن مغز فقط در دبوزون هیگز چیستچه زیاد است بر من که در ایتغییر عمودی سر انسان از پپوست ساعتی مستقل از مغز دسردرد و علتهای آنامگا سه عامل مهم سلامتبازگشت از آثار به سوی خداچگونه جمعیت های بزرگ شکل حس و ادراک (قسمت دوم )آیا هشیاری کوانتومی وجودصرع و درمان های آنايا اراده آزاد توهم است یفلج بل، فلجی ترسناک که آنبرنامه و ساختار پیچیده منزاع بین جهل و علم رو به پدقیق ترین تصاویر از مغز اتاثیر ویتامین دی بر بیماابزار بقای موجود زنده از لرزش ناشی از اسیب به عصببسیاری از بیماری های جدیهوش مصنوعی از عروسک تا کداروی جدید ضد میگرناجزایی ناشناخته در شکل گما تحت کنترل ژنها هستیم یتوانایی مغز و دیگر اجزای هیچگاه از فشار و شکست نتردرک تصویر و زبان های مخلتارتباط شگفت مغز انسان و فمسیر دشوار تکامل و ارتقاتاثیر نگاه انسان بر رفتاورزش هوازی ، بهترین تمریروشهای شناسایی قدرت شنوااز تکینگی تا مغز و از مغز مغز ایندگان چگونه استتاثیر گیاه خواری بر رشد وکمردرد با پوشیدن کفش منازیرفون داروی ضد ام اساز تکینگی تا مغز- از مغز نقش حفاظتی مولکول جدید دتاثیر رو ح و روان بر جسمکشف ارتباط جدیدی از ارتبسم زنبور ، کلیدی برای وارآیا تکامل و تغییرات ژنتیبیماری گیلن باره و بیمارچهار میلیارد سال تکامل بثبت امواج الکتریکی در عصپیموزایدسردرد تنشنامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبازسازي مغز و نخاع چالشی چگونه حافظه را قویتر کنیحس و ادراک قسمت چهارمضررهای مصرف شکر و قند بر ای آنکه نامش درمان و یادشفلج خواببرین نت به جای اینترنتنزاع بین علم و نادانی رو دلایلی که نشان میدهد ما بصفحه اصلیابزار بقای موجود زنده از لزوم سازگاری قانون مجازاتفاوت مغز انسان و میمون ههوش مصنوعی از عروسک تا کداروی ضد تشنج با قابليت تاحساس گذر سریعتر زمانماه رجبتوازن مهمتر از فعالیت زیهاوکينگ پیش از مرگش رسالدرک عمیق در حیواناتارتباط شگفت انگیز مغز انمشکلات نخاعیتاثیر نگاه انسان بر رفتاورزش و میگرنروشی برای بهبود هوش عاطفاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز ابزار برتر بقاتاثیر انتخاب از طرف محیط کنفرانس تشنج هتل کوثر اصزبان چهار حرفی حیات زمیناز تکینگی تا مغز- از مغز نقش حیاتی تلومر دی ان آ دتاثیر رژیم گیاه خواری بر کشف جمجمه ای درکوه ایرهوسودمندی موجودات ابزی بر آیا خداباوری محصول تکاملبیماری ای شبیه آلزایمر و چهار ساعت پس از کشتار خوکجمجمه انسان های اولیهپیچیدگی های مغزی در درک زسردرد سکه ایانفجار و توقف تکاملی نشابحتی علمی درباره تمایل بنگاهی بر قدرت بینایی دراحس و ادراک قسمت پنجمضررهای شکر بر سلامت مغزایندرالفلج خواب چیستبرای پیش بینی آینده مغز دنزاع بین علم و جهل رو به پدندان ها را مسواک بزنید تسوالات پزشکیابزار بقای موجود زنده از لزوم سازگاری قانون مجازاتفاوتهای جنسیتی راهی براهوش مصنوعی از عروسک تا کمداروی ضد تشنج با قابليت تاخلاق و علوم اعصابماپروتیلینتوسعه برخی شغل ها با هوش هاوکينگ پیش از مرگش رسالدرگیری قلب در بیماری ویرارتباط شگفت انگیز مغز انمشاهده آینده از روی مشاهتاثیر ویتامین دی بر بیماورزش بهترین درمان بیش فعروشی جدید در درمان قطع نخاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز از بسیاری حقایق می گرتاثیر ترکیبات استاتین (سکنگره بین المللی سردرد دزبان و بیان، در سایه پیشراز تکینگی تا مغز- از مغزتنقش داروهاي مختلف معروف تاثیر رژیم گیاه خواری بر گنجینه ای به نام ویتامین سیاهچاله و تکینگی ابتدایآیا دلفین ها می تواند از بیماری ای شبیه ام اس مولتنوار مغزی روشی مهم در تشخجنسیت و تفاوت های بیناییپیوند مغز و سر و چالشهای سرعت فکر کردن چگونه استانگشت نگاری مغز نشان میدبحث درباره پیدایش و منشانگاهی بر توانایی اجزاي بحس و ادراک قسمت سومطی یکصد هزار سال اخیر هرچایا کوچک شدن مغزانسان الفیلمی بسیار جالب از تغییبرخی نکات از گاید لاین پرنظام مثبت زندگیدو ویژگی انتزاع و قدرت تجپیامهای کاربرانابزار بقای موجود زنده از ممانتین یا آلزیکسا یا ابتقلید مرحله ای نسبتا پیشهوش مصنوعی از عروسک تا کمداستانها و مفاهیمی اشتبااختلال در شناسایی حروف و مبانی ذهنی سیاه و سفیدتوصیه های غیر دارویی در سهدف از تکامل مغزدرگیری اعصاب به علت میتوارتباط غیرکلامی بین انسامعنی روزهتاثیر ژنها بر اختلالات خورزش در کمر دردروشی جدید در درمان سکته ماز تکینگی تا مغز از مغز تمغز برای فراموشی بیشتر کتاثیر دپاکین بر بیماری مکنگره بین المللی سردرد دزبان و تکلم برخی بیماریه