دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تکامل ابزار هوش ، راه پر فراز و نشیبی که باید پیموده شود

ایرادهای موجود در خلقت ، بهانه ای است برای آنهایی که وجود خدا را نمی پذیرند .آنها به مومنين میگویند اگر خدای بينهايت مطلقی وجود دارد چرا این نقصها در خلقت وجود دارد ؟ چرا همه چیز در حد ایده آل نیست ؟ ....
جواب خیلی ساده است . وقتی اراده و قدرت انسان وجود دارد ، شاید لازم است برخی از این نقصها به دست انسان اصلاح شود . همانطور که فسادها و انحرافات فکری و عقیدتی را خداوند ،الزاما مستقیما اصلاح نمیکند ، و اصلاح آن را بر عهده پیامبران و رسولان خود می نهد . اصلاح برخی از نقصها موجود در عالم ماده هم شاید لازم است به دست انسان انجام گردد .بحثی تحلیلی و علمی در مورد ده نقص موجود در خلقت و برخی پیشنهادات برای اصلاح آنها.

ده ایراد در خلقت اجسام ما :
۱- ستون فقرات درست نیست
مشکل ستون فقرات : وقتی پیشینیان ما بر چهار پا راه می رفتند در ستون فقرات آنها قوس ایجاد شد تا سنگینی اعضای سنگین و پنهان زیر خود را تحمل کند ولی وقتی انسان شروع به ایستادن کرد، جهت ستون فقرات نود درجه تغییر کرد و به ناچار به فرم عمودی ايستاد و برای اینکه با حركت بر طرفین خو بگیرد از پایین رو به خارج انحنا یافت اما از طرف بالاتر و برای ایجاد ثبات بیشتر به سر، ستون فقرات به جهت مخالف کج شد .این تغییر ، فشار شدیدی را بر ستون فقرات پایینی در ناحیه کمری وارد میکند و سبب درد در هشتاد درصد بالغين ميشود .رئیس مرکز اصل و ریشه انسان در کليفلاند ، بروس لاتيمير میگوید : (ستون فقرات ما در هم برهم است ، شگفت آور است چگونه به ما امکان راه رفتن را میدهد !! )

راه حل چيست :
به ستون فقرات سگ نگاه کن و آن را به شکل قوس واحد از گردن خواهی یافت که تا پیری ادامه دارد و این سازمان دهی، قدرتمندانه و ساده است و باعث درد نميشود ولی یک عیب وجود دارد .بله اگر بخواهیم توازن سر خود را حفظ کنیم لازم است برگردیم و به صورت چهارپا راه برویم .!!

۲- زانو با حرکات محدود :
مشکل: لاتمير میگوید سخترين مفصل در بدن انسان را در نظر بگیريد و آن را بین دو قسمت بزرگ ران و ساق قرار بدهید .مشکل بزرگی را در برابر خود میبینید!زانو فقط به جلو و عقب حرکت میکند و زانو در بسیاری از ورزشهایی که لازم است زانو به طرفین حرکت کند ،دچار محدودیت است . راه حل چيست: جایگزین کردن این مفصل با مفصلی شبیه گوی و حلقه مانند مفصل کتف و لگن .لاتمير میگوید انسان در طی تکامل صاحب این نوع مفصل در زانو نشد زیرا به آن نیاز نداشت و خنده کنان اضافه میکند که ما در آن زمان فوتبال را نشناخته بودیم !!

۳- لگن بسیار تنگ است :
مشکل : تولد دردناک است و چیزی که بیشتر خاک را گل ميکند آنکه عرض لگن زن در 200 هزارسال گذشته تغییری نکرده است و این مانع از آن ميشود که مغزهای ما بزرگتر شود ..

راه حل چيست :
میتوان لگن را وسیعتر کرد ولی افراد متخصص راه حل بهتری دارند.
لاتمير میگوید : من مطمئن هستم در ده هزار سال یا حتی هزار سال آینده زنی در دولتهاي پیشرفته به صورت طبیعی زایمان نخواهد کرد و تلقیح و حاملگی ، به صورت خارجی خواهد بود و تنها کاری که مادر باید انجام دهد این است که بیاید و بچه را تحویل بگیرد !!

۴- بيضه هاي مردان از بیرون آشکار است
مشکل :
اندام تناسلی مذکر که منبع تولید گونه های جدید است در خارج از بدن آویزان است و در معرض خطرات فراوانی است

راه حل چيست :
حرکت دادن بیضه به داخل ، برای آن حمایت ایجاد میکند . برای انجام این امر اولا اسپرمها بايد اصلاح شود
گوردون گالوپ که دانشمند تکامل در دانشگاه ایالت نیویورک است، میگوید روشن است که بیضه ها برعکس تخمدانها به سوی خارج حرکت داده شده است و در بیرون، هوا سردتر است زيرا اسپرمها لازم است در درجه حرارت 2.5 تا 3 درجه فارنهایت ، سردتر از دماي بدن نگهداری شود . گالوپ فرض میکند که درجه حرارت پایین باعث کاهش فعالیت اسپرمها ميشود تا آنکه اسپرم وارد واژن شود و محیط آن با محیط اطراف متفاوت و گرمتر است پس فعالیت اسپرم زیاد میشود تا باعث لقاح تخمک شود. این تعدیل تکاملی باعث نگهداری طولانی تر اسپرمها پیش از مرگ آنها می شود . میتوان اسپرمها را در همان درجه حرارت بدن قرار داد (به شرط اینکه انطباقها و اصلاحات لازم درباره آن انجام شود)ولی لازم است درجه حرارت واژن زیاد شود همانطور که در فیل دیده میشود .

۵- زیادی و شلوغي دندانها :
مشکل :

انسان سه دندان آسیاب در هر طرف فکهای بالا و پايين دارد وقتی حجم مغز بزرگ ميشود ، فک ما عريضتر و کوتاهتر و کم مساحت تر برای سه دندان اخیر ميشود . دندان عقل شاید در گذشته پیش از آنکه پختن غذا را یاد بگیریم مهم بوده باشد اما اکنون تاثیر بدی بر لثه دارد.

راه حل این مشکل چیست :
عدم وجود دندان عقل در حدود 25% مردم به خصوص اسکیموها که تعدادی يا همه دندانهای عقل را در بدو تولد ندارند.

۶- ناهمواری و راه پرپیچ و خم شریانها :
مشکل :

خون در اندامها یعنی دو دست و دو پا ازطریق شریانهای اصلی حرکت میکند و از قسمت جلویی آن وارد عضو ميشود ( از کنار عضله دو سر در بازوها و عضلات flexor در رانها. اما قسمت پشتی اندامها مانند عضله سه سر و عضله پشتی ران از راه شاخه های عروقی در اطراف استخوان ، خون میگیرد و این عروق در همراهی با اعصاب قرار دارد . این شاخه های پیچ در پیچ که همراه با عصب است ، برخی مشکلات و ناتوانيها را ایجاد میکند برای نمونه در مچ و ارنج دست ، شاخه های شریان با عصب اولنار که مسئول حرکت انگشت کوچک است در کنار همند و به همین دلیل وقتی قسمت زیرین استخوان بازو با ضربه ای قوي مواجه شود ، دست بی حس میگردد. .

راه حل چيست :
در وره جنینی شریان دوم در بخش پشتی اندامها . در محاذات استخوان کتف در بازوها و باسن در پاها کار گذاشته شود . پروفوسور دستیار در دانشگاه هاوارد واشنگتن که تکامل عضلات اصلی را تدریس میکند ، ميگوید: این شریان اضافی شاخه های مستقیمی از کتف تا پشت دست خواهد داد تا مانع از نزدیکی عروق خونی و اعصاب به سطح خارج شوند.

۷- شبکیه چشم رو به عقب است
مشکل :

سلولهای حساس به نور در شبکیه چشم ، رو به سمت داخل است ..
پروفسور دستیار ناتان لنت در دانشگاه نیویورک می گوید : این سازماندهی، نور را وادار می کند مسافت طولانی تری را از میان عروق خونی و عصبي در چشم طی کند تا به روبروی سلولهای حسی نور برسد . این سازمان دهی به جدا شدن شبکیه از بافتهای اطراف به آن کمک ميکند و میتواند منجر به کوری شود. علاوه بر آن، نقطه کور در منطقه خروج عصب بینايي کور است ..

راه حل چیست :
برعکس کردن شبکیه همان طور که اکنون در اختاپوس وجود دارد .

۸- عصب به شکل اشتباهي پیچ میخورد
عصب ريکارنت لارنژئال نقشی اساسی را در توانایی ما برای بلع و سخن گفتن دارد . این عصب دستورات عصبی را از مغز به حفره صوت یا حنجره ،پایین تارهای صوتی منتقل میکند ، از ديدگاه نظری لازم است مسیر عصب، مستقیم باشد ولی طی تکامل جنین , عصب ريکارنت لارنژئال با توده ای از بافتها در گردن در هم می تند و شروع به نزول به پائینتر میکند تا آنکه عروق خوني، نزدیک قلب قرار گیرد . این نزول سبب ميشود عصب به دور شریان بچرخد و دوباره به سمت بالا و حنجره برگردد .وجود این عصب ،در سینه سبب ميشود طی عمل جراحی يا حوادث یا نزاعها در معرض خطر باشد ..

راه حل چيست :
پرووفوسر ربکا ژرمن متخصص تشريح و علوم اعصاب در دانشگاه اوهايو ميگوید : راه حل این مشکل ساده است .وقتی جنین در رحم است ، عصب راجعه طی نزول توده بافتی موجود در گردن ، از آن جدا شود و به این ترتیب عصب هرگز همراه با این توده کشیده نميشود .

۹ : حنجره در جای درست خود نیست
مشکل :

نای و مری در حلق باز میشوند و حلق از بینی و تا حنجره ادامه می یابد و در زمان بلع برای ممانعت از ورود غذا به ناي، اپی گلوت باید راه ناي را ببندد . ولی گاهی اپی گلوت ناتوان از بستن راه است به خصوص وقتی شخص همراه با غذا خوردن، صحبت می کند یا مي خندد و این سبب ميشود غذا به جای مری وارد نای شود و سبب انسداد مجرای هوایی و خفگی گردد.

راه حل چيست :
راه حل در ماهیان وجود دارد و حنجره در آنها در آب شش قرار دارد. ژرمن می گوید وقتی حنجره را به سوی ابشش منتقل کنیم دو لوله جدای از هم خواهیم داشت ولي قدرت سخن گفتن را از دست خواهیم داد ولی ميتوايم با واسطه نتهای موسیقی با هم ارتباط پیدا کنيم همانطور که ماهیان از طریق تکان دادن آبشش ها این کار را میکنند

10- مغز شاخه شاخه و در هم فرو رفته است
مشکل :

مغز انسان طي مراحلی تکامل می یابد پس هر وقت جزء جدید شکل بگیرد قسمتهای قدیمی لازم است فعال و مشغول باشد تا کارهای حیاتی را انجام دهد.
دانشمند روانشناس، کاری مارکوس در کتابش بیان ميکند این نظام، در ساخت اجزای جدید منجر به راهها و اقداماتی بی پروا می شود همانگونه که اگر مغز، کارخانه ای بود کارگرانش به شکلهای متفاوت با هم کار می کردند و کارگرانی که جدیدا وارد کار شده اند( مغز جلويي ) (forebrain),وظایف پیشرفته مانند زبان را بر عهده می گیرند و کارگران قدیمی يا midbrain بر حافظه سازمانی Institutional memory اشراف دارند . نتایج آینده به این اسلوب ، هماهنگ و یکدست نیست و ميتواند منجر به افسردگی یا جنون و کاهش حافظه می شود !!
1. Gallup, G.G., Finn, M.M., & Sammis, B. On the origin of descended scrotal testicles: The activation hypothesis. Evolutionary Psychology 7, 517-526 (2009).
2. Marcus, G. Kluge: The Haphazard Evolution of the Human Mind Houghton Mifflin, Boston, MA (2008).


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دفاع در برابر تغییر ساختمغز انسان رو به کوچکتر شداولین سلول مصنوعیسوالات پزشکیکمردرد و علل آنبرخی توجهات در ببمار پاردرک تصویر و زبان های مخلتچندین ماده غذایی که ماننادغام میان گونه های مختلپنج اکتشاف شگفت آور در موتکامل ساختار رگهای مغزی زبان و بیان، در سایه پیشرچراروياها را به یاد نمی آاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکما با کمک مغز خود مختاريمسردرد سکه ایهوش، ژنتیکی است یا محیطیبیهوش کردن در جراحی و بیمدقیق ترین تصاویر از مغز امغز ایندگان چگونه استاوکرلیزوماب داروی جدید شپیامهای کاربرانکمردرد با پوشیدن کفش منابرخی سلولهای عصبی در تلادرک عمیق در حیواناتچه زیاد است بر من که در ایادغام دو حیطه علوم مغز و پوست ساعتی مستقل از مغز دتکامل شناخت انسان با کشففلج بل، فلجی ترسناک که آنزبان و تکلم برخی بیماریهنزاع بین جهل و علم رو به پاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکتغییر عمودی سر انسان از پما تحت کنترل ژنها هستیم یآیا احتمال دارد رویا از آسرعت فکر کردن چگونه استهیچگاه از فشار و شکست نتربیوگرافیدلایلی که نشان میدهد ما بمغز ابزار برتر بقاايندگان چگونه خواهند دیدسایتهای دیگرکنفرانس تشنج هتل کوثر اصبرخی سيناپسها طی تکامل و درگیری اعصاب به علت میتوچهار میلیارد سال تکامل بارتقا و تکامل سنت آفرینش پیموزایدتئوری تکامل امروز در درمفلج خوابزبان و شناخت حقیقت قسمت چنزاع بین علم و نادانی رو از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکثبت امواج الکتریکی در عصماه رجبآیا احتمال دارد رویا از آشلیک فراموشیهاوکينگ پیش از مرگش رسالبیوگرافیدندان ها را مسواک بزنید تمغز از بسیاری حقایق می گرايا اراده آزاد توهم است یکنگره بین المللی سردرد دبررسي علل احتمالي تغيير رقیبی قدرتمند در برابر مچهار ساعت پس از کشتار خوکارتوکين تراپی روشی جديد پیچیدگی های مغزی در درک زتئوری تکامل در پیشگیری و فلج خواب چیستزبان و شناخت حقیقت قسمت انزاع بین علم و جهل رو به پاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکجمجمه انسان های اولیهماپروتیلینآیا برای تولید مثل همیشه شنا در ابهای گرم جنوب نیهاوکينگ پیش از مرگش رسالبیان ژن های اسکیزوفرنی ددو ویژگی انتزاع و قدرت تجمغز برای فراموشی بیشتر کايا اراده آزاد توهم است یکنگره بین المللی سردرد دبررسی و اپروچ جدید بر بیمرموزی از نخستین تمدن بشرنوار مغزی روشی مهم در تشخارتباط میکروب روده و پارپیوند مغز و سر و چالشهای تا 20 سال آینده مغز شما به فیلمی بسیار جالب از تغییزبان و شناخت حقیقت قسمت دنظام مثبت زندگیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکجنسیت و تفاوت های بیناییمبانی ذهنی سیاه و سفیدآیا بزرگ شدن مغز فقط در دشناخت و معرفت، و نقش آن دهدف از تکامل مغزبیست تمرین ساده برای جلوبیشتر کمردردها نیازی به ديدن با چشم بسته در خواب مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟ای آنکه نامش درمان و یادشکندر در بیماریهای التهاببررسی سیستم تعادلی بدن ارمز و رازهای ارتباط غیر کنورون هاي مصنوعی می توانارتباط چاقی و کاهش قدرت بپیوند سر، یکی از راه حلهاتاثیر مشاهده بر واقعیت بفیزیکدانان ماشینی برای تزبان و شناخت حقیقت قسمت سنظریه تکامل در درمان بیماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکجنسیت و تفاوت های بیناییمجموعه های پر سلولی بدن مآیا تکامل و تغییرات ژنتیشناسایی سلول های ایمنی اهزینه ای که برای اندیشیدبا هوش مصنوعی خودکار روبدی متیل فومارات(زادیوا)(مغز بزرگ چالش است یا منفعایندرالکوچک شدن مغز از نئاندرتابررسی علل کمر درد در میانرویای شفافنورون های ردیاب حافظهارتباط هوش ساختار مغز و ژپیشینیان انسان از هفت میتاثیر نگاه ناظر هوشیار بفرگشت و تکامل تصادفی محض زبان، وسیله شناسایی محیطهفت چیز که عملکرد مغز تو از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکجهش های ژنتیکی مفید در سامحل درک احساسات روحانیآیا خداباوری محصول تکاملشواهدی از دنیسوان(شبه نئهستي مادي ای که ما کوچکترآیا دلفین ها می تواند از شاهکار قرنهستی ما پس از شروعی چگال بارداری بدون رحمدژا وو یا اشنا پنداریمغز بزرگ چالشهای پیش روایا کوچک شدن مغزانسان الکودک ایرانی که هوش او از بزرگ شدن مغز محدود به دورروبات های ریز در درمان بینوروپلاستیسیتی چیستارتباط انسانی، محدود به پیشرفتی مستقل از ابزار هتاثیر نگاه انسان بر رفتافراموش کارها باهوش تر هسسفر نامه سفر به بم و جنوب هفت سین یادگاری از میراث از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر رو ح و روان بر جسمجهش های ژنتیکی غیر تصادفمحل درک احساسات روحانی دآیا دست مصنوعی به زودی قاشبیه سازی میلیون ها جهان و هر کس تقوای خدا پیشه کنبازگشت از آثار به سوی خدادژاوو یا آشناپنداریمغز حریص برای خون، کلید تایا ابزار هوشمندی یا مغز کودکان خود را مشابه خود تبسیاری از بیماری های جدیروح رهایینوشیدن چای برای مغز مفید ارتباط شگفت مغز انسان و فپاسخ گیاهان در زمان خوردتاثیر نگاه انسان بر رفتافراموشی همیشه هم بد نیستسفرنامه سفر به بم و جنوب همیشه عسل با موم بخوریماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر رژیم گیاه خواری بر جهشهای مفید و ذکاوتی که دمحدودیت های حافظه و حافظجهشهای مفید و ذکاوتی که دمخچه ، فراتر از حفظ تعادلآیا رژیم غذایی گیاهی سلاشبیه سازی سیستم های کوانویتامین E برای فعالیت صحبازسازي مغز و نخاع چالشی دانشمندان ژنی از مغز انسمغز زنان جوانتر از مغز مرایا بیماری ام اس (مولتیپکوری گذرای ناشی از موبایتفاوت مغز انسان و میمون هروزه داری و بیمار ی ام اس نوعی سکته مغزی ، وحشتناک ارتباط شگفت انگیز مغز انپختگی پس از چهل سالگي به تاثیر ویتامین دی بر بیمافرایند حذف برخی اجزای مغسفرنامه سفر به بم و جنوب هوموارکتوس ها ممکن است داز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر جاذبه و نقش آن در شکلگیریمخچه ابزاري که وظیفه آن فآیا راهی برای رفع کم آبی شباهت زیاد بین سلول هاي عویتامین E در چه مواد غذایبحتی علمی درباره تمایل بدانشمندان روش هاي جدیدی مغزهای کوچک بی احساسایا بدون زبان میتوانیم تکی غایب شدی تا نیازمند دلتفاوتهای جنسیتی راهی براروش مقابله مغز با محدودیچیزی خارج از مغزهای ما نیارتباط شگفت انگیز مغز انپرورش مغز مینیاتوری انساتاثیر ژنها بر اختلالات خفرد حساس از نظر عاطفی و بسفرنامه سفر به بم و جنوب هوش مصنوعی می تواند بر احاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر حقیقت راستین انسان علم بمدارک ژنتیکی چگونه انسانآیاما مقهور قوانین فیزیکشباهت زیاد بین سلول هاي عویتامین دی گنجینه ای بزربحث درباره پیدایش و منشادانشمندان روشی برای تبدیمغزتان را در جوانی سیمکشایا تکامل هدفمند استکاهش التهاب ناشی از بیماتقلید مرحله ای نسبتا پیشروش های صرفه جویی در ایجاچگونه مغز پیش انسان یا همارتباط غیرکلامی بین انساآلزایمرتاثیر کپسول نوروهرب بر نقانون مندی نقشه ژنتیکی مسفرنامه سفر به بم و جنوب هوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر رژیم گیاهخواری بر حافظه و اطلاعات در کجاست مروری بر تشنج و درمان هایآزمون ذهنی گربه شرودینگرشش مرحله تکامل چشمواکنش های ناخودآگاه و تقبحثی در مورد نقش ویتامينداروهای مصرفی در ام اسنقش قهوه در سلامتیایرادهای موجود در خلقت بکایروپاکتیک چیستتلقین اطلاعات و حافظهروش هایی ساده برای کاهش اچگونه هموساپينس بر زمین ارتروز یا خوردگی و التهاآیا ما تنها موجودات زنده تاثیر کپسول نوروهرب بر تقارچ بی مغز در خدمت موجودسفری به آغاز کیهانهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر عصاره تغلیظ شده گیحافظه و اطلاعات در کجاست مرکز خنده در کجای مغز استإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَششمین کنگره بین المللی سواکسن سرطانبحثی جالب درباره محدودیتداروهای ضد بیماری ام اس ونقش مهاجرت در توسعه نسل ااگر نعمت فراموشی نبود بسکاربرد روباتهای ريزنانوتلاش هایی در بیماران قطع روش صحبت کردن در حال تکامچگونه آن شکری که می خوریمارزش حقیقی زبان قسمت اولآیا مغز تا بزرگسالی توسعتاثیر کپسول نوروهرب بر سقدم زدن و حرکت دید را تغیسلولهای بنیادی مصنوعی درهوش مصنوعی الفاگوازدواج های بین گونه ای، رتاریخ همه چیز را ثبت کردهحافظه و اطلاعات در کجاستمرگ انتقال است یا نابود شافراد آغاز حرکت خودشان رصرع و درمان های آنواسطه ها د رمسیر ایجاد مغبحثی در مورد نقش کلسیم و داروی فامپیریدین یا نورلنقش هورمون های تیروئید داگر نعمت فراموشی نبود بسکاربرد روباتهای ريز، در تلاشی برای درمان قطع نخاروشهای نو در درمان دیسک بچگونه انتظارات بر ادراک ارزش حقیقی زبان قسمت دومآیا همه جنایت ها نتیجه بیتاثیر کپسول نوروهرب بر سقدرت انسان در نگاه به ابعسلسله مباحث هوش مصنوعیهوش مصنوعی از عروسک تا کاستفاده از هوش مصنوعی در تبدیل تراکت صوتی مصنوعی حس چشایی و بویاییمراحل ارتقای پله پله کیهافزایش قدرت ادراکات و حسضررهای مصرف شکر و قند بر وراپامیل در بارداریبحثی در مورد عملکرد لوب فداروی تشنجی درباردارینقش ژنتیک در درمان اختلااگر تلاش انسان امروز براکجای مغز مسئول پردازش تجتلاشی جدید در درمان ام اسروشهای شناسایی قدرت شنواچگونه باغبانی باعث کاهش ارزش حقیقی زبان قسمت سومآیا هوش ارثی دریافتی از پتاثیر گیاه خواری بر رشد ولوب فرونتال یا پیشانی مغسم زنبور ، کلیدی برای وارهوش مصنوعی از عروسک تا کاستیفن هاوکینگ در مورد هتبدیل سلولهای محافط به سحس و ادراک (قسمت اول )مزایای شکلات تلخ برای سلافسردگی و اضطراب در بیماضررهای شکر بر سلامت مغزورزش هوازی مرتب خیلی به قبحثی درباره هوش و تفاوتهداروی جدید s3 در درمان ام نقش انتخاب از طرف محیط، نابزار هوش در حال ارتقا ازکشف مکانیسم عصبی خوانش پتمایل زیاد به خوردن بستنروشی برای بهبود هوش عاطفچگونه جمعیت های بزرگ شکل از نظر علم اعصاب یا نرووسآیا هوش سریعی که بدون احستاثیر گیاه خواری بر رشد ولبخند بزن شاید صبح فردا زسودمندی موجودات ابزی بر هوش مصنوعی از عروسک تا کاستیفن هاوکینگ در تفسیر تری فلوپرازینحس و ادراک (قسمت دوم )مسیر دشوار تکامل و ارتقاالکتروتاکسی(گرایش و حرکطی یکصد هزار سال اخیر هرچورزش هوازی ، بهترین تمریبحثی درباره هوش و تفاوتهداروی جدید ضد میگرننقش اتصالات بین سلولهای ابزارهای بقای موجود زندکشف مکانیسمی پیچیده در بتمدن قدیمی ای در جنوب ایرروشی جدید در درمان قطع نخچگونه جمعیت های بزرگ شکل از نظر علم اعصاب اراده آزآیا هشیاری کوانتومی وجودتاثیر گیاه خواری بر رشد ولرزش ناشی از اسیب به عصبسیاهچاله و تکینگی ابتدایهوش مصنوعی از عروسک تا کاستخوان های کشف شده، ممکتری فلوپرازینحس و ادراک قسمت چهارممشکلات نخاعیالتهاب شریان تمپورالظهور امواج مغزی در مغز مصورزش و میگرنبحثی درباره هوش و تفاوتهداروی ضد تشنج با قابليت تنقش حفاظتی مولکول جدید دابزارهای پیشرفته ارتباط کشف ارتباط جدیدی از ارتبتمساح حد واسط میان مغز کوروشی جدید در درمان سکته مچگونه حافظه را قویتر کنیاز نظر علم اعصاب اراده آزآیا واکنش های یاد گرفته وتاثیر گیاه خواری بر رشد ولزوم سازگاری قانون مجازاسیاره ابلهانهوش مصنوعی از عروسک تا کاصول سلامت کمرتسلیم شدن از نورون شروع محس و ادراک قسمت پنجممشاهده آینده از روی مشاهامیوتروفیک لترال اسکلروعلم به ما کمک میکند تا موورزش بهترین درمان بیش فعبحثی درباره هوش و تفاوتهداروی ضد تشنج با قابليت تنقش حیاتی تلومر دی ان آ دابزارهای دفاعی و بقای موکشف جمجمه ای درکوه ایرهوتنفس هوازی و میتوکندریريتوکسيمب در درمان ام اسنگاهی بر قدرت بینایی درااز آغاز خلقت تا نگاه انساآیا آگاهی پس از مرگ از بیتاثیر گیاه خواری بر رشد ولزوم سازگاری قانون مجازاسیاره ابلهانهوش مصنوعی از عروسک تا کماضطراب و ترستشنج چیستحس و ادراک قسمت سوممعنی روزهامگا سه عامل مهم سلامتعلایم کمبود ویتامین E را ورزش در کمر دردبحثی درباره هوش و تفاوتهداستانها و مفاهیمی اشتبانقش داروهاي مختلف معروف اثر مضر مصرف طولانی مدت رگنجینه ای به نام ویتامین تنفس هوازی و میتوکندریریواستیگمیننگاهی بر توانایی اجزاي باز تلسکوپ گالیله تا تلسکآیا امکان بازسازی اندامهتاثیر گیاه خواری بر رشد وممانتین یا آلزیکسا یا ابسیر آفرینش از روح تا مغز هوش مصنوعی از عروسک تا کماطلاعاتی عمومی در مورد متغییر الگوی رشد مغزی با زحساسیت روانی متفاوتمغز فکر میکند مرگ برای دیامروز دانش ژنتیک هیچ ابهعلایم کمبود ویتامین E را وزوز گوشبحثی درباره احساسات متفادر مانهای کمر دردنقش روزه داری در سالم و جاثرات مفید قهوهگیاه خواری و گوشت خوار کدتو دی ان ای خاص ميتوکندريرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وناتوانی از درمان برخی ویاز تلسکوپ گالیله تا تلسکآیا انسان با مغز بزرگش اختاثیر گیاه خواری بر رشد ومنابع انرژي پاک سرچشمه حسیستم تعادلی بدنهوش مصنوعی در کامپیوترهااطلاعاتی عمومی در مورد متغییر زودتر اتصالات مغزیخلاصه ای از مطالب همایش ممغز ما کوچکتر از نیم نقطهانفجار و توقف تکاملی نشاعلت خواب آلودگی بعد از خویک پیشنهاد خوب برای آسان بحثی درباره احساساتی غیردر چه مرحله ای از خواب ، رنقش رژیم غذایی در رشد و ااثرات مضر ماری جواناگالکانزوماب، دارویی جدیتولید سلولهای جنسی از سلراه های جدید برای قضاوت رناتوانی در شناسایی چهره از تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومولتیپل اسکلروز در زنان سیستم دفاعی بدن علیه مغز هوش مصنوعی در خدمت خلق وحبلندی در ذهن ما درک بلندیخواندن ، یکی از شستشو دهنمغز مادران و کودکان در زمانگشت نگاری مغز نشان میدعوارض ازدواج و بچه دار شدیکی از علل محدودیت مغز امبخش دیگری در وجود انسان هدر هم تنیدگی کوانتومی و پنقش زبان در سلطه و قدرت ااجزای پر سلولی بدن انسان گامی در درمان بیماریهای توانایی مغز و دیگر اجزای راه های جدید برای قضاوت رنخاع ما تا پایین ستون فقراز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومواد کوانتومی جدید، ممکنسکته مغزیهوش مصنوعی در خدمت خلق وحبه زودی شبکه مغزی به جای خواب سالم عامل سلامتیمغز چون ابزار هوش است دلیاندوهگین نباش اگر درب یا عید نوروز مبارکیادگیری مهارت های جدید دبرنامه و ساختار پیچیده مدرمان های بیماری آلزایمرنقش زبان در سلطه و قدرت ااجزایی ناشناخته در شکل گگاهی لازم است برای فهم و توازن مهمتر از فعالیت زیراه پیروزی در زندگی چیستنخستین تصویر از سیاهچالهاز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر انتخاب از طرف محیط موجود بی مغزی که می تواندساخت شبکه عصبی با الفبایهوش مصنوعی درمانگر کامپیبوزون هیگز چیستخواب سالم عامل سلامتی و یمغز چگونه صداها را فیلتر انسان قدیم در شبه جزیره ععامل کلیدی در کنترل کارآیادآوری خواب و رویابرین نت به جای اینترنتدرمان های جدید میگرننقش سجده بر عملکرد مغزاحساس گذر سریعتر زمانگاهی مغز بزرگ چالش استتوسعه برخی شغل ها با هوش رشته نوروایمونولوژی و نقنرمش های مفید در سرگیجهاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سموجودات مقهور ژنها هستندساخت شبکه عصبی مصنوعی با هوش مصنوعی درخدمت خلق وحبیماری گیلن باره و بیمارخواب عامل دسته بندی و حفطمغز آیندگان چگونه است ؟انسان جدید از چه زمانی پاعسل طبیعی موثر در کنترل بژن هوش و ساختارهای حیاتی برای پیش بینی آینده مغز ددرمان های رایج ام اسنقش غذاها و موجودات دريااخلاق و علوم اعصابگذر زمان کاملا وابسته به توصیه های غیر دارویی در سرشد مغز علت تمایل انسان بنرمشهای مهم برای تقویت عاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری ممیهمانهای ناخوانده عامل ساختار شبکه های مغزی ثابهوش مصنوعی ساخته هوش طبیبیماری ای شبیه آلزایمر و خودآگاهی و هوشیاريمغز انسان ایا طبیعتا تماانسان عامل توقف رشد مغزعصب حقوق نورولووژن یا نقشه توسعه مغز و نقبرخی نکات از گاید لاین پردرمان جدید میگرن با انتی نقش غذاها و موجودات دريااختلال در شناسایی حروف و گربه شرودینگر و تاثیر مشتوصیه هایی در مصرف ماهیزمین زیر خلیج فارس تمدنی چرا مغزهای ما ارتقا یافت از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب میگرن سردردی ژنتیکی که بسخن پاک و ثابتهوش احساسیبیماری ای شبیه ام اس مولتخودآگاهی و هوشیاريمغز انسان برای ایجاد تمدانعطاف پذیری مکانیسمی علعضلانی که طی سخن گفتن چقدژنها نقشه ایجاد ابزار هوبرخی اثرات مضر ویتامین ددرمانهای بیماری پارکینسنقش غذاها و موجودات دريااختلالات مخچهگزیده ای از وبینار یا کنفتوضیحی ساده در مورد هوش مزندگی هوشمند در خارج از زچرا حیوانات سخن نمی گویناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروی ضد تشنج سدیم میدان مغناطيسي زمین بشر سریعترین کامپیوتر موجودهوش احساسیبیماری بیش فعالیخانواده پایدارمغز انسان برای شادمانی طاولین هیبرید بین انسان ومقالاتژنها ، مغز و ارادهبرخی اختلالات عصبی مثانهدرک فرد دیگر و رفتارهای انقشه مغزی هر فرد منحصر بهاختلالات حرکتی در انسانگزارش یک مورد جالب لخته وتکامل چشمزیباترین چیز در افزایش سچرا حجم مغز گونه انسان دراز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمکانیزمهای دفاعی در برابسرگیجه از شایعترین اختلاهوش عاطفی بیشتر در زنانبیماری تی تی پیخطا در محاسبات چیزی کاملمغز انسان برای شادمانی طاولین مورد پیوند سر در انتاثیر ویتامین دی بر بیماژنهای هوش ، کدامندبرخی بیماری ها که در آن بدرک و احساسنقص در تشخیص هیجانات عاماختلالات صحبت کردن در انگشایش دروازه جدیدی از طرتکامل ابزار هوش ، راه پر زیرفون داروی ضد ام اسچرا در مغز انسان، فرورفتاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکما انسانها چه اندازه نزدسردرد و علتهای آنهوش عاطفی در زنان بیشتر ابیماری ضعف عضلات نزدیک بخطا در محاسبات چیزی کاملمغز انسان رو به کوچک تر شاولین تصویر در تاریخ از سصفحه اصلیکلرال هیدرات برای خوابانبرخی بیماری های خاص که بددرک احساسات و تفکرات دیگچند جهانیادامه بحث تکامل چشمپمبرولیزوماب در بیماری چتکامل زبانزبان چهار حرفی حیات زمینچراروياها را به یاد نمی آاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکما انسانها چه اندازه نزدسردرد تنشنهوشیاری کوانتومیبیماریهای تحلیل عضلانی ا