دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تکامل ابزار هوش ، راه پر فراز و نشیبی که باید پیموده شود

ایرادهای موجود در خلقت ، بهانه ای است برای آنهایی که وجود خدا را نمی پذیرند .آنها به مومنين میگویند اگر خدای بينهايت مطلقی وجود دارد چرا این نقصها در خلقت وجود دارد ؟ چرا همه چیز در حد ایده آل نیست ؟ ....
جواب خیلی ساده است . وقتی اراده و قدرت انسان وجود دارد ، شاید لازم است برخی از این نقصها به دست انسان اصلاح شود . همانطور که فسادها و انحرافات فکری و عقیدتی را خداوند ،الزاما مستقیما اصلاح نمیکند ، و اصلاح آن را بر عهده پیامبران و رسولان خود می نهد . اصلاح برخی از نقصها موجود در عالم ماده هم شاید لازم است به دست انسان انجام گردد .بحثی تحلیلی و علمی در مورد ده نقص موجود در خلقت و برخی پیشنهادات برای اصلاح آنها.

ده ایراد در خلقت اجسام ما :
۱- ستون فقرات درست نیست
مشکل ستون فقرات : وقتی پیشینیان ما بر چهار پا راه می رفتند در ستون فقرات آنها قوس ایجاد شد تا سنگینی اعضای سنگین و پنهان زیر خود را تحمل کند ولی وقتی انسان شروع به ایستادن کرد، جهت ستون فقرات نود درجه تغییر کرد و به ناچار به فرم عمودی ايستاد و برای اینکه با حركت بر طرفین خو بگیرد از پایین رو به خارج انحنا یافت اما از طرف بالاتر و برای ایجاد ثبات بیشتر به سر، ستون فقرات به جهت مخالف کج شد .این تغییر ، فشار شدیدی را بر ستون فقرات پایینی در ناحیه کمری وارد میکند و سبب درد در هشتاد درصد بالغين ميشود .رئیس مرکز اصل و ریشه انسان در کليفلاند ، بروس لاتيمير میگوید : (ستون فقرات ما در هم برهم است ، شگفت آور است چگونه به ما امکان راه رفتن را میدهد !! )

راه حل چيست :
به ستون فقرات سگ نگاه کن و آن را به شکل قوس واحد از گردن خواهی یافت که تا پیری ادامه دارد و این سازمان دهی، قدرتمندانه و ساده است و باعث درد نميشود ولی یک عیب وجود دارد .بله اگر بخواهیم توازن سر خود را حفظ کنیم لازم است برگردیم و به صورت چهارپا راه برویم .!!

۲- زانو با حرکات محدود :
مشکل: لاتمير میگوید سخترين مفصل در بدن انسان را در نظر بگیريد و آن را بین دو قسمت بزرگ ران و ساق قرار بدهید .مشکل بزرگی را در برابر خود میبینید!زانو فقط به جلو و عقب حرکت میکند و زانو در بسیاری از ورزشهایی که لازم است زانو به طرفین حرکت کند ،دچار محدودیت است . راه حل چيست: جایگزین کردن این مفصل با مفصلی شبیه گوی و حلقه مانند مفصل کتف و لگن .لاتمير میگوید انسان در طی تکامل صاحب این نوع مفصل در زانو نشد زیرا به آن نیاز نداشت و خنده کنان اضافه میکند که ما در آن زمان فوتبال را نشناخته بودیم !!

۳- لگن بسیار تنگ است :
مشکل : تولد دردناک است و چیزی که بیشتر خاک را گل ميکند آنکه عرض لگن زن در 200 هزارسال گذشته تغییری نکرده است و این مانع از آن ميشود که مغزهای ما بزرگتر شود ..

راه حل چيست :
میتوان لگن را وسیعتر کرد ولی افراد متخصص راه حل بهتری دارند.
لاتمير میگوید : من مطمئن هستم در ده هزار سال یا حتی هزار سال آینده زنی در دولتهاي پیشرفته به صورت طبیعی زایمان نخواهد کرد و تلقیح و حاملگی ، به صورت خارجی خواهد بود و تنها کاری که مادر باید انجام دهد این است که بیاید و بچه را تحویل بگیرد !!

۴- بيضه هاي مردان از بیرون آشکار است
مشکل :
اندام تناسلی مذکر که منبع تولید گونه های جدید است در خارج از بدن آویزان است و در معرض خطرات فراوانی است

راه حل چيست :
حرکت دادن بیضه به داخل ، برای آن حمایت ایجاد میکند . برای انجام این امر اولا اسپرمها بايد اصلاح شود
گوردون گالوپ که دانشمند تکامل در دانشگاه ایالت نیویورک است، میگوید روشن است که بیضه ها برعکس تخمدانها به سوی خارج حرکت داده شده است و در بیرون، هوا سردتر است زيرا اسپرمها لازم است در درجه حرارت 2.5 تا 3 درجه فارنهایت ، سردتر از دماي بدن نگهداری شود . گالوپ فرض میکند که درجه حرارت پایین باعث کاهش فعالیت اسپرمها ميشود تا آنکه اسپرم وارد واژن شود و محیط آن با محیط اطراف متفاوت و گرمتر است پس فعالیت اسپرم زیاد میشود تا باعث لقاح تخمک شود. این تعدیل تکاملی باعث نگهداری طولانی تر اسپرمها پیش از مرگ آنها می شود . میتوان اسپرمها را در همان درجه حرارت بدن قرار داد (به شرط اینکه انطباقها و اصلاحات لازم درباره آن انجام شود)ولی لازم است درجه حرارت واژن زیاد شود همانطور که در فیل دیده میشود .

۵- زیادی و شلوغي دندانها :
مشکل :

انسان سه دندان آسیاب در هر طرف فکهای بالا و پايين دارد وقتی حجم مغز بزرگ ميشود ، فک ما عريضتر و کوتاهتر و کم مساحت تر برای سه دندان اخیر ميشود . دندان عقل شاید در گذشته پیش از آنکه پختن غذا را یاد بگیریم مهم بوده باشد اما اکنون تاثیر بدی بر لثه دارد.

راه حل این مشکل چیست :
عدم وجود دندان عقل در حدود 25% مردم به خصوص اسکیموها که تعدادی يا همه دندانهای عقل را در بدو تولد ندارند.

۶- ناهمواری و راه پرپیچ و خم شریانها :
مشکل :

خون در اندامها یعنی دو دست و دو پا ازطریق شریانهای اصلی حرکت میکند و از قسمت جلویی آن وارد عضو ميشود ( از کنار عضله دو سر در بازوها و عضلات flexor در رانها. اما قسمت پشتی اندامها مانند عضله سه سر و عضله پشتی ران از راه شاخه های عروقی در اطراف استخوان ، خون میگیرد و این عروق در همراهی با اعصاب قرار دارد . این شاخه های پیچ در پیچ که همراه با عصب است ، برخی مشکلات و ناتوانيها را ایجاد میکند برای نمونه در مچ و ارنج دست ، شاخه های شریان با عصب اولنار که مسئول حرکت انگشت کوچک است در کنار همند و به همین دلیل وقتی قسمت زیرین استخوان بازو با ضربه ای قوي مواجه شود ، دست بی حس میگردد. .

راه حل چيست :
در وره جنینی شریان دوم در بخش پشتی اندامها . در محاذات استخوان کتف در بازوها و باسن در پاها کار گذاشته شود . پروفوسور دستیار در دانشگاه هاوارد واشنگتن که تکامل عضلات اصلی را تدریس میکند ، ميگوید: این شریان اضافی شاخه های مستقیمی از کتف تا پشت دست خواهد داد تا مانع از نزدیکی عروق خونی و اعصاب به سطح خارج شوند.

۷- شبکیه چشم رو به عقب است
مشکل :

سلولهای حساس به نور در شبکیه چشم ، رو به سمت داخل است ..
پروفسور دستیار ناتان لنت در دانشگاه نیویورک می گوید : این سازماندهی، نور را وادار می کند مسافت طولانی تری را از میان عروق خونی و عصبي در چشم طی کند تا به روبروی سلولهای حسی نور برسد . این سازمان دهی به جدا شدن شبکیه از بافتهای اطراف به آن کمک ميکند و میتواند منجر به کوری شود. علاوه بر آن، نقطه کور در منطقه خروج عصب بینايي کور است ..

راه حل چیست :
برعکس کردن شبکیه همان طور که اکنون در اختاپوس وجود دارد .

۸- عصب به شکل اشتباهي پیچ میخورد
عصب ريکارنت لارنژئال نقشی اساسی را در توانایی ما برای بلع و سخن گفتن دارد . این عصب دستورات عصبی را از مغز به حفره صوت یا حنجره ،پایین تارهای صوتی منتقل میکند ، از ديدگاه نظری لازم است مسیر عصب، مستقیم باشد ولی طی تکامل جنین , عصب ريکارنت لارنژئال با توده ای از بافتها در گردن در هم می تند و شروع به نزول به پائینتر میکند تا آنکه عروق خوني، نزدیک قلب قرار گیرد . این نزول سبب ميشود عصب به دور شریان بچرخد و دوباره به سمت بالا و حنجره برگردد .وجود این عصب ،در سینه سبب ميشود طی عمل جراحی يا حوادث یا نزاعها در معرض خطر باشد ..

راه حل چيست :
پرووفوسر ربکا ژرمن متخصص تشريح و علوم اعصاب در دانشگاه اوهايو ميگوید : راه حل این مشکل ساده است .وقتی جنین در رحم است ، عصب راجعه طی نزول توده بافتی موجود در گردن ، از آن جدا شود و به این ترتیب عصب هرگز همراه با این توده کشیده نميشود .

۹ : حنجره در جای درست خود نیست
مشکل :

نای و مری در حلق باز میشوند و حلق از بینی و تا حنجره ادامه می یابد و در زمان بلع برای ممانعت از ورود غذا به ناي، اپی گلوت باید راه ناي را ببندد . ولی گاهی اپی گلوت ناتوان از بستن راه است به خصوص وقتی شخص همراه با غذا خوردن، صحبت می کند یا مي خندد و این سبب ميشود غذا به جای مری وارد نای شود و سبب انسداد مجرای هوایی و خفگی گردد.

راه حل چيست :
راه حل در ماهیان وجود دارد و حنجره در آنها در آب شش قرار دارد. ژرمن می گوید وقتی حنجره را به سوی ابشش منتقل کنیم دو لوله جدای از هم خواهیم داشت ولي قدرت سخن گفتن را از دست خواهیم داد ولی ميتوايم با واسطه نتهای موسیقی با هم ارتباط پیدا کنيم همانطور که ماهیان از طریق تکان دادن آبشش ها این کار را میکنند

10- مغز شاخه شاخه و در هم فرو رفته است
مشکل :

مغز انسان طي مراحلی تکامل می یابد پس هر وقت جزء جدید شکل بگیرد قسمتهای قدیمی لازم است فعال و مشغول باشد تا کارهای حیاتی را انجام دهد.
دانشمند روانشناس، کاری مارکوس در کتابش بیان ميکند این نظام، در ساخت اجزای جدید منجر به راهها و اقداماتی بی پروا می شود همانگونه که اگر مغز، کارخانه ای بود کارگرانش به شکلهای متفاوت با هم کار می کردند و کارگرانی که جدیدا وارد کار شده اند( مغز جلويي ) (forebrain),وظایف پیشرفته مانند زبان را بر عهده می گیرند و کارگران قدیمی يا midbrain بر حافظه سازمانی Institutional memory اشراف دارند . نتایج آینده به این اسلوب ، هماهنگ و یکدست نیست و ميتواند منجر به افسردگی یا جنون و کاهش حافظه می شود !!
1. Gallup, G.G., Finn, M.M., & Sammis, B. On the origin of descended scrotal testicles: The activation hypothesis. Evolutionary Psychology 7, 517-526 (2009).
2. Marcus, G. Kluge: The Haphazard Evolution of the Human Mind Houghton Mifflin, Boston, MA (2008).


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
برخی توجهات در ببمار پارچگونه حافظه را قویتر کنیحافظه و اطلاعات در کجاست سیاهچاله و تکینگی ابتدایکاربرد روباتهای ريز، در احساس گذر سریعتر زمانمهندسی ژنتیک در حال تلاش تلقین اطلاعات و حافظهچرا خشونت و تعصبخودآگاهی و هوشیاريسردرد میگرن در کودکانگاهی لازم است برای فهم و ارتباط انسانی، محدود به مبانی ذهنی سیاه و سفیدتوسعه هوش مصنوعی قادر اسهوش مصنوعی گوگل به کمک تشدژا وو یا اشنا پنداریششمین کنگره بین المللی سپیشرفتی مستقل از ابزار هاز تلسکوپ گالیله تا تلسکمسیر دشوار تکامل و ارتقاتاثیر نگاه ناظر هوشیار بهوش احساسیدر چه مرحله ای از خواب ، رعامل کلیدی در کنترل کارآآیا انسان با مغز بزرگش اخاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان برای ایجاد تمدتاثیر گیاه خواری بر رشد وهستي مادي ای که ما کوچکتردرگیری مغز در بیماری کویإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَاضطراب و ترسمغزهای کوچک بی احساستاثیر درجه حرارت بر عملکوبینار اساتید نورولوژی دروزه داری و بیمار ی ام اس انسان جدید از چه زمانی پابیوگرافینقش روزه داری در سالم و جتاثیر رژیم گیاه خواری بر ژنها ، مغز و ارادهراه های جدید برای قضاوت رایا بیماری ام اس (مولتیپبحثی درباره هوش و تفاوتهچهار ساعت پس از کشتار خوکتغییرات منطقه بویایی مغززبان و تکلم برخی بیماریهکنفرانس تشنج هتل کوثر اصابزار بقای موجود زنده از قانون جنگلقانونمندی و محدودیت عالمبرخی روش های تربیتی کودکنگاه محدود و تک جانبه، مشحافظه و اطلاعات در کجاست سیاره ابلهانکجای مغز مسئول پردازش تجاخلاق و علوم اعصابمولتیپل اسکلروز در زنان تلاش هایی در بیماران قطع چرا در مغز انسان، فرورفتخودآگاهی و هوشیاريسردرد و علتهای آنگاهی مغز بزرگ چالش استارتباط شگفت مغز انسان و فمجموعه های پر سلولی بدن متوسعه برخی شغل ها با هوش هوش مصنوعی گوگل به کمک تشدژاوو یا آشناپنداریصرع و درمان های آنپاسخ گیاهان در زمان خورداز تلسکوپ گالیله تا تلسکمشکلات نخاعیتاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش احساسیدر هم تنیدگی کوانتومی و پعادت کردن به نعمتآیا احتمال دارد رویا از آاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان برای شادمانی طتاثیر گیاه خواری بر رشد وهستی ما پس از شروعی چگال درگیری مغز در بیماران مبافراد آغاز حرکت خودشان راطلاعاتی عمومی در مورد ممغزتان را در جوانی سیمکشتاثیر درجه حرارت بر عملکوراپامیل در بارداریروش مقابله مغز با محدودیانسان عامل توقف رشد مغزبیان ژن های اسکیزوفرنی دنقش رژیم غذایی بر رشد و اتاثیر رژیم گیاه خواری بر ژنهای مشترک بین انسان و وایا بدون زبان میتوانیم تبحثی درباره هوش و تفاوتهنوار مغزی روشی مهم در تشختغییرات تکاملی سر انسان زبان و شناخت حقیقت قسمت چکنگره بین المللی سردرد دابزار بقای موجود زنده از ابزار بقای موجود زنده از قارچ بی مغز در خدمت موجودبرخی سلولهای عصبی در تلانگاه انسان محدود به ادراحافظه و اطلاعات در کجاستسیاره ابلهانکرونا چه بر سر مغز می آوراخلاق پایه تکامل و فرهنگمواد کوانتومی جدید، ممکنتلاشی برای درمان قطع نخاچراروياها را به یاد نمی آخانواده پایدارسردرد تنشنگذر زمان کاملا وابسته به ارتباط شگفت انگیز مغز انمحل درک احساسات روحانیتوصیه های غیر دارویی در سهوش مصنوعی الفاگودانشمندان ژنی از مغز انسضررهای مصرف شکر و قند بر پختگی پس از چهل سالگي به از تکنیکی تا مغز از مغز تمشکلات بین دو همسر و برخیتاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش عاطفی بیشتر در زناندرمان های بیماری آلزایمرعارضه جدید ویروس کرونا سآیا احتمال دارد رویا از آاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان برای شادمانی طتاثیر گیاه خواری بر رشد وو هر کس تقوای خدا پیشه کندرگیری مغزی در سندرم کووافزایش قدرت ادراکات و حساطلاعاتی عمومی در مورد منقش قهوه در سلامتیتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش هوازی مرتب خیلی به قروش های صرفه جویی در ایجاانعطاف پذیری مکانیسمی علبیست تمرین ساده برای جلونقش رژیم غذایی در رشد و اتاثیر رژیم گیاهخواری بر ژنهای هوش ، کدامندراه پیروزی در زندگی چیستایا تکامل هدفمند استبحثی درباره هوش و تفاوتهنورون هاي مصنوعی می توانثبت امواج الکتریکی در عصزبان و شناخت حقیقت قسمت اکنگره بین المللی سردرد دابزار بقای موجود زنده از قبل از انفجار بزرگبرخی سيناپسها طی تکامل و نگاهی بر قدرت بینایی دراحس چشایی و بویاییسیر آفرینش از روح تا مغز کشف مکانیسم عصبی خوانش پاختلال در شناسایی حروف و موجود بی مغزی که می تواندتلاشی تازه برای گشودن معچراروياها را به یاد نمی آخارق العاده و استثنایی بسردرد سکه ایگربه شرودینگر و تاثیر مشارتباط شگفت انگیز مغز انمحل درک احساسات روحانی دتوصیه هایی در مصرف ماهیهوش مصنوعی از عروسک تا کدانشمندان روش هاي جدیدی ضررهای شکر بر سلامت مغزپرورش مغز مینیاتوری انسااز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی پس از ستاثیر ویتامین دی بر بیماهوش عاطفی در زنان بیشتر ادرمان های جدید میگرنعدم توقف تکامل در یک انداآیا برای تولید مثل همیشه از تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان رو به کوچک تر شتاثیر گیاه خواری بر رشد ووقت نهيب هاي غير علمي گذشدرگیری اعصاب به علت میتوافزایش مرگ و میر سندرم کوبلندی در ذهن ما درک بلندینقش مهاجرت در توسعه نسل اتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش هوازی ، بهترین تمریروش هایی ساده برای کاهش ااولین هیبرید بین انسان وبیشتر کمردردها نیازی به نقش زبان در سلطه و قدرت اتاثیر عصاره تغلیظ شده گیکلرال هیدرات برای خوابانراست دستی و چپ دستیایرادهای موجود در خلقت بفلج بل، فلجی ترسناک که آنبحثی درباره هوش و تفاوتهنورون های ردیاب حافظهجمجمه انسان های اولیهزبان و شناخت حقیقت قسمت دکندر در بیماریهای التهابابزارهای بقای موجود زندقدم زدن و حرکت دید را تغیبررسي علل احتمالي تغيير نگاهی بر توانایی اجزاي بحس و ادراک (قسمت اول )سیستم تعادلی بدنکشف مکانیسمی پیچیده در باختلالات مخچهموجودات مقهور ژنها هستندتلاشی جدید در درمان ام اسنزاع بین جهل و علم رو به پخدا موجود استسرعت فکر کردن چگونه استگزیده ای از وبینار یا کنفارتباط غیرکلامی بین انسامحدودیت های حافظه و حافظتوضیحی ساده در مورد هوش مهوش مصنوعی از عروسک تا کدانشمندان روشی برای تبدیطوفان فقر و گرسنگی و بی سآلودگی هوا و ویروس کرونااز تکینگی تا مغز و از مغز مشکلات روانپزشکی در عقب تاثیر ویروس کرونا بر مغز هوش عاطفی در زنان بیشتر ادرمان های جدید در بیماری عسل طبیعی موثر در کنترل بآیا بزرگ شدن مغز فقط در داز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان رو به کوچکتر شدتاثیر گیاه خواری بر رشد ووقتی فهمیدی خطا کردی برگذهن چند جانبه نیازمند نگافسردگی و اضطراب در بیمابه زودی شبکه مغزی به جای نقش محیط زندگی و مهاجرت دتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش و میگرنروش صحبت کردن در حال تکاماولین مورد پیوند سر در انبا هوش مصنوعی خودکار روبنقش زبان در سلطه و قدرت اتاریخ همه چیز را ثبت کردهرشته نوروایمونولوژی و نقاگر نعمت فراموشی نبود بسفلج خواببحثی درباره هوش و تفاوتهنوروپلاستیسیتی چیستجنسیت و تفاوت های بیناییزبان و شناخت حقیقت قسمت سکوچک شدن مغز از نئاندرتاابزارهای پیشرفته ارتباط قدرت انسان در نگاه به ابعبررسی و اپروچ جدید بر بیمناتوانی از درمان برخی ویحس و ادراک (قسمت دوم )سیستم دفاعی بدن علیه مغز کشف ارتباط جدیدی از ارتباختلالات حرکتی در انسانمیهمانهای ناخوانده عامل تمایل زیاد به خوردن بستننزاع بین علم و نادانی رو خطا در محاسبات چیزی کاملشلیک فراموشیگزارش یک مورد جالب لخته وارتروز یا خوردگی و التهامخچه فراتر از حفظ تعادلتکنولوژی جدید که سلول‌ههوش مصنوعی از عروسک تا کداروهای مصرفی در ام اسطی یکصد هزار سال اخیر هرچآلزایمراز تکینگی تا مغز از مغز تمشاهده آینده از روی مشاهتاثیر ژنها بر اختلالات خهوشیاری کوانتومیدرمان های رایج ام اسعصب حقوق نورولووآیا تکامل و تغییرات ژنتیاز تکینگی تا مغز- از مغز مغز ایندگان چگونه استتاثیر گیاه خواری بر رشد وویتامین E برای فعالیت صحرقیبی قدرتمند در برابر مالکتروتاکسی(گرایش و حرکبوزون هیگز چیستنقش نظام غذایی در تکامل متاثیر درجه حرارت بر عملکورزش بهترین درمان بیش فعروشهای نو در درمان دیسک باولین تصویر در تاریخ از سبار سنین ابزار هوشمندی انقش سجده بر عملکرد مغزتبدیل تراکت صوتی مصنوعی رشد مغز علت تمایل انسان باگر نعمت فراموشی نبود بسفلج خواب چیستبحثی درباره احساسات متفانوشیدن چای برای مغز مفید جنسیت و تفاوت های بیناییزبان، وسیله شناسایی محیطکووید نوزده و خطر بیماریکودک ایرانی که هوش او از ابزارهای بقا از نخستین هلوب فرونتال یا پیشانی مغبررسی سیستم تعادلی بدن اناتوانی در شناسایی چهره حس و ادراک قسمت چهارمسکته مغزیکشف جمجمه ای درکوه ایرهواختلالات صحبت کردن در انمیگرن سردردی ژنتیکی که بتمدن قدیمی ای در جنوب ایرنزاع بین علم و جهل رو به پخطا در محاسبات چیزی کاملشنا در ابهای گرم جنوب نیگشایش دروازه جدیدی از طرارزش حقیقی زبان قسمت اولمخچه ، فراتر از حفظ تعادلتکامل مداومهوش مصنوعی از عروسک تا کداروهای ضد بیماری ام اس وظهور امواج مغزی در مغز مصآیا ممکن است موش کور بی ماز تکینگی تا مغز از مغز تمعنی روزهتاثیر کلام در آیات کلام بهوش، ژنتیکی است یا محیطیدرمان های علامتی در ام اسعضلانی که طی سخن گفتن چقدآیا جهش های ژنتیکی، ویرواز تکینگی تا مغز- از مغز مغز ابزار برتر بقاتاثیر گیاه خواری بر رشد وویتامین E در چه مواد غذایرموزی از نخستین تمدن بشرالتهاب شریان تمپورالبیماری های مغز و اعصاب و نقش هورمون های تیروئید دتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش در کمر دردروشهای شناسایی قدرت شنوااولین سلول مصنوعیبارداری بدون رحمنقش غذاها و موجودات درياتبدیل سلولهای محافط به سزمین زیر خلیج فارس تمدنی اگر تلاش انسان امروز برافیلمی بسیار جالب از تغییبحثی درباره احساساتی غیرنوعی سکته مغزی ، وحشتناک جهش های ژنتیکی مفید در ساسفر نامه سفر به بم و جنوب کودکان میتوانند ناقل بی ابزارهای بقا ازنخستین هملبخند بزن شاید صبح فردا زبررسی علل کمر درد در میاننخاع ما تا پایین ستون فقرحس و ادراک قسمت پنجمسانسور از روی قصد بسیاری گنجینه ای به نام ویتامین ادامه بحث تکامل چشممیگرن شدید قابل درمان استمدن بشری و مغز اخلاقینظام مثبت زندگیخطرات هوش مصنوعیشناخت و معرفت، و نقش آن دپمبرولیزوماب در بیماری چارزش حقیقی زبان قسمت دوممخچه ابزاري که وظیفه آن فتکامل چشمهوش مصنوعی از عروسک تا کداروی فامپیریدین یا نورلعلم به ما کمک میکند تا موآیا ما تنها موجودات زنده از تکینگی تا مغز از مغز تمغز فکر میکند مرگ برای دیتاثیر کپسول نوروهرب بر نهیچگاه از فشار و شکست نتردرمان ژنتیکی برای نوآوریمقالاتآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجاز تکینگی تا مغز- از مغزتمغز از بسیاری حقایق می گرتاثیر گیاه خواری بر رشد وویتامین دی گنجینه ای بزررمز و رازهای ارتباط غیر کامیوتروفیک لترال اسکلروبیماری گیلن باره و بیمارنقش هورمون زنانه استروژنتاثیر درجه حرارت بر عملکوزوز گوشروشی برای بهبود هوش عاطفاوکرلیزوماب داروی جدید شبازگشت از آثار به سوی خدانقش غذاها و موجودات درياتری فلوپرازینزندگی هوشمند در خارج از زابزار هوش در حال ارتقا ازفیزیکدانان ماشینی برای تبخش دیگری در وجود انسان هچیزی خارج از مغزهای ما نیجهش های ژنتیکی غیر تصادفسفرنامه سفر به بم و جنوب سفرنامه سفر به بم و جنوب کودکان خود را مشابه خود تابزارهای بقای از نخستین لرزش ناشی از اسیب به عصببزرگ شدن مغز محدود به دورنخستین تصویر از سیاهچالهحس و ادراک قسمت سومسانسور بر بسیاری از حقایگویید نوزده و ایمنی ساکتاداراوون تنها داروی تاییمیدان مغناطيسي زمین بشر تمساح حد واسط میان مغز کونظریه تکامل در درمان بیمدفاع در برابر تغییر ساختشناسایی سلول های ایمنی اپنج اکتشاف شگفت آور در موارزش حقیقی زبان قسمت سوممدارک ژنتیکی چگونه انسانتکامل ابزار هوش ، راه پر هوش مصنوعی از عروسک تا کمداروی تشنجی دربارداریعلایم کمبود ویتامین E را آیا مغز تا بزرگسالی توسعاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز ما کوچکتر از نیم نقطهتاثیر کپسول نوروهرب بر تهاوکينگ پیش از مرگش رسالدرمان جدید میگرن با انتی تاثیر ویتامین دی بر بیماآیا خداباوری محصول تکاملاز تکینگی تا مغز، از مغز مغز به تنهایی برای فرهنگ تاثیر گیاهخواری بر رشد و واکنش های ناخودآگاه و تقرویا و خبر از آیندهامید درمان کرونا با همانبیماری ای شبیه آلزایمر و نقش ژنتیک در درمان اختلاتاثیر درجه حرارت بر عملکیک پیشنهاد خوب برای آسان روشی جدید در درمان قطع نخايندگان چگونه خواهند دیدبازسازي مغز و نخاع چالشی نقش غذاها و موجودات درياتری فلوپرازینزونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقای موجود زنده از فرگشت و تکامل تصادفی محض برنامه و ساختار پیچیده مچگونه مغز پیش انسان یا همجهشهای مفید و ذکاوتی که دسفرنامه سفر به بم و جنوب کوری گذرای ناشی از موبایابزارهای دفاعی و بقای مولزوم سازگاری قانون مجازابزرگ شدن تقریبا ناگهانی نرمش های مفید در سرگیجهحساسیت روانی متفاوتساخت شبکه عصبی با الفبایگوشه بیماری اتوزومال رسسادغام میان گونه های مختلمکانیزمهای دفاعی در برابتنفس هوازی و میتوکندریهفت چیز که عملکرد مغز تو دقیق ترین تصاویر از مغز اشواهدی از دنیسوان(شبه نئپوست ساعتی مستقل از مغز دارزش خود را چگونه میشناسمروری بر تشنج و درمان هایتکامل زبانهوش مصنوعی از عروسک تا کمداروی جدید s3 در درمان ام علایم کمبود ویتامین E را آیا همه جنایت ها نتیجه بیاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز مادران و کودکان در زمتاثیر کپسول نوروهرب بر سهاوکينگ پیش از مرگش رسالدرمانهای بیماری پارکینسصفحه اصلیآیا دلفین ها می تواند از ازدواج های بین گونه ای، رمغز برای فراموشی بیشتر کتاثیر انتخاب از طرف محیط واکسن کرونا از حقیقت تاترویا بخشی حقیقی از زندگی امگا سه عامل مهم سلامتبیماری ای شبیه ام اس مولتنقش آتش در رسیدن انسان بهتاثیر درجه حرارت بر عملکیکی از علل محدودیت مغز امروشی جدید در درمان سکته مايا اراده آزاد توهم است یبحتی علمی درباره تمایل بنقشه مغزی هر فرد منحصر بهتسلیم شدن از نورون شروع مزیباترین چیز در افزایش سابزار بقای موجود زنده از فراموش کارها باهوش تر هسبرین نت به جای اینترنتچگونه هموساپينس بر زمین جهشهای مفید و ذکاوتی که دسفرنامه سفر به بم و جنوب کی غایب شدی تا نیازمند دلاثر مضر مصرف طولانی مدت رلزوم سازگاری قانون مجازابسیاری از بیماری های جدینرمشهای مهم برای تقویت عخلاصه ای از مطالب همایش مساخت شبکه عصبی مصنوعی با گوشت خواری یا گیاه خواریادغام دو حیطه علوم مغز و ما انسانها چه اندازه نزدتنفس هوازی و میتوکندریهفت سین یادگاری از میراث دلایلی که نشان میدهد ما بشاهکار قرنپیموزایداز نشانه ها و آثار درک شدمرکز هوشیاری، روح یا بدن تکامل ساختار رگهای مغزی هوش مصنوعی در کامپیوترهاداروی جدید ضد میگرنعلت خواب آلودگی بعد از خوآیا هوش ارثی دریافتی از پاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز چون ابزار هوش است دلیتاثیر کپسول نوروهرب بر سهدف یکسان، در مسیرهای متدرک فرد دیگر و رفتارهای اسوالات پزشکیآیا دست مصنوعی به زودی قااستفاده از هوش مصنوعی در مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟تاثیر احتمالی عصاره تغلیواکسن کرونا ساخته شده تورویا تخیل یا واقعیتامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبیماری بیش فعالینقش انتخاب از طرف محیط، نتاثیر درجه حرارت بر عملکیافته های نوین علوم پرده ريتوکسيمب در درمان ام اسايا اراده آزاد توهم است یبحث درباره پیدایش و منشانقص در تشخیص هیجانات عامتشنج چیستزیرفون داروی ضد ام اسابزار بقای موجود زنده از فراموشی همیشه هم بد نیستبرای پیش بینی آینده مغز دچگونه آن شکری که می خوریمجاذبه و نقش آن در شکلگیریحقیقت قربانی نزاع بین بی سفری به آغاز کیهانکیست کلوئید بطن سوماثرات فشار روحی شدیدممانتین یا آلزیکسا یا اببعد از کروناچرا مغزهای ما ارتقا یافت خونریزی مغز در سندرم کووساختار شبکه های مغزی ثابگیلگمش باستانی کیستارتقا و تکامل سنت آفرینش ما انسانها چه اندازه نزدتو دی ان ای خاص ميتوکندريهمیشه اطمینان تو بر خدا بدندان ها را مسواک بزنید تشبیه سازی میلیون ها جهان پیچیدگی های مغزی در درک زاز نظر علم اعصاب یا نرووسمرکز حافظه کجاستتکامل شناخت انسان با کشفهوش مصنوعی در خدمت خلق وحداروی ضد تشنج با قابليت تعوامل موثر در پیدایش زباآیا هوش سریعی که بدون احساز تکینگی تا مغز از مغز تمغز چگونه صداها را فیلتر تاثیر گیاه خواری بر رشد وهدف از تکامل مغزدرک و احساسپیامهای کاربرانآیا رژیم غذایی گیاهی سلااستیفن هاوکینگ در مورد همغز بزرگ چالش است یا منفعتاثیر ترکیبات استاتین (سواکسن دیگر کرونا ساخته شرویاها از مغز است یا ناخوانفجار و توقف تکاملی نشابیماری تی تی پینقش اتصالات بین سلولهای تاثیر درجه حرارت بر عملکیادگیری مهارت های جدید دریواستیگمینای آنکه نامش درمان و یادشبحثی در مورد نقش ویتاميننقطه بی بازگشتتشنج و حرکات شبه تشنجی قازبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقای موجود زنده از فرایند تکامل و دشواری هابرخی نکات از گاید لاین پرچگونه انتظارات بر ادراک حقیقت خواب و رویاسلولهای بنیادی مصنوعی درکاهش التهاب ناشی از بیمااثرات مفید قهوهمنابع انرژي پاک سرچشمه حتفاوت مغز انسان و میمون هچرا پس از بیدار شدن از خوخواندن ، یکی از شستشو دهنسازگاری با محیط بین اجزاگیاه خواری و گوشت خوار کدارتوکين تراپی روشی جديد ما با کمک مغز خود مختاريمتولید سلولهای جنسی از سلهمیشه عسل با موم بخوریمدو ویژگی انتزاع و قدرت تجشبیه سازی سیستم های کوانپیوند مغز و سر و چالشهای از نظر علم اعصاب اراده آزمرکز خنده در کجای مغز استتئوری تکامل امروز در درمهوش مصنوعی در خدمت خلق وحداروی ضد تشنج با قابليت تعوامل ایجاد لغت انسانی و آیا هشیاری کوانتومی وجوداز تکینگی تا مغز از مغز تمغز ناتوان از توجیه پیداتاثیر گیاه خواری بر رشد وهدف از خلقت رسیدن به ابزادرک احساسات و تفکرات دیگسایتهای دیگرآیا رژیم غذایی گیاهی سلااستیفن هاوکینگ در تفسیر مغز بزرگ چالشهای پیش روتاثیر دپاکین بر بیماری مواکسن دیگری ضد کرونا از درویاهای پر رمز و حیرتی درانواع سکته های مغزیبیماری ضعف عضلات نزدیک بنقش حفاظتی مولکول جدید دتاثیر درجه حرارت بر عملکیادآوری خواب و رویاریسدیپلام تنها داروی تایایندرالبحثی جالب درباره محدودیتچند جهانیتشنج عدم توازن بین نورون زبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقای موجود زنده از فرایند حذف برخی اجزای مغبرخی اثرات مضر ویتامین دچگونه باغبانی باعث کاهش حقیقت راستین انسان علم بسلسله مباحث هوش مصنوعیکاهش دوپامین عامل بیماریاثرات مضر ماری جوانامنبع خواب و رویاتفاوت های بین زن و مرد فقچرا بیماری های تخریبی مغخواب سالم عامل سلامتیسخن پاک و ثابتگالکانزوماب، دارویی جدیارتباط میکروب روده و پارما تحت کنترل ژنها هستیم یتومورها و التهاب مغزی عاهوموارکتوس ها ممکن است ددو برابر شدن خطر مرگ و میشباهت زیاد بین سلول هاي عپیوند سر آیا ممکن استاز نظر علم اعصاب اراده آزمرگ انتقال است یا نابود شتئوری تکامل در پیشگیری و هوش مصنوعی درمانگر کامپیداستانها و مفاهیمی اشتباعواملی که برای ظهور لغت اآیا واکنش های یاد گرفته واز تکینگی تا مغز از مغز تمغز و سیر تکامل ان دلیلی تاثیر گیاه خواری بر رشد وهزینه ای که برای اندیشیددرک تصویر و زبان های مخلتآیا راهی برای رفع کم آبی استخوان های کشف شده، ممکمغز بزرگ و فعال یا مغز کوتاثیر داروهای ضد التهاب واکسن سرطانرویای شفافانگشت نگاری مغز نشان میدبیماریهای تحلیل عضلانی انقش حیاتی تلومر دی ان آ دتاثیر درجه حرارت بر عملکژن هوش و ساختارهای حیاتی رژیم های غذایی و نقش مهم ایا کوچک شدن مغزانسان البحثی در مورد نقش کلسیم و چندین ماده غذایی که ماننتغییر الگوی رشد مغزی با ززبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقای موجود زنده از فرد حساس از نظر عاطفی و ببرخی اختلالات عصبی مثانهچگونه تکامل مغزهای کنونیچگونه جمعیت های بزرگ شکل حمله ویروس کرونا به مغزسم زنبور ، کلیدی برای وارکایروپاکتیک چیستاجزای پر سلولی بدن انسان منحنی که ارتباط بین معرفتفاوتهای جنسیتی راهی براچرا حیوانات سخن نمی گوینخواب سالم عامل سلامتی و یسریعترین کامپیوتر موجودگامی در درمان بیماریهای ارتباط چاقی و کاهش قدرت بماه رجبتوانایی مغز و دیگر اجزای هوش مصنوعی می تواند بر احديدن با چشم بسته در خواب شباهت زیاد بین سلول هاي عپیوند سر، یکی از راه حلهااز آغاز خلقت تا نگاه انسامراحل ارتقای پله پله کیهتا 20 سال آینده مغز شما به هوش مصنوعی درخدمت خلق وحدر مانهای کمر دردعوارض ازدواج و بچه دار شدآیا آگاهی پس از مرگ از بیاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز آیندگان چگونه است ؟تاثیر گیاه خواری بر رشد وهزینه سنگین انسان در ازادرک عمیق در حیواناتآیاما مقهور قوانین فیزیکاستروژن مانند سپر زنان دمغز حریص برای خون، کلید تتاثیر داروی ضد تشنج سدیم واکسنی با تاثیر دوگانه اروبات های ریز در درمان بیاندوهگین نباش اگر درب یا بیهوش کردن در جراحی و بیمنقش خرچنگ های نعل اسبی درتاثیر رو ح و روان بر جسمژن یا نقشه توسعه مغز و نقرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وایا این جمله درست است کسیبحثی در مورد عملکرد لوب فچه زیاد است بر من که در ایتغییر زودتر اتصالات مغزیزبان و بیان نتیجه ساختماکمردرد و علل آنابزار بقای موجود زنده از قیچی ژنتیکیبرخی بیماری ها که در آن ببرخی بیماری های خاص که بدچگونه جمعیت های بزرگ شکل حوادث روزگار از جمله ویرسودمندی موجودات ابزی بر کاربرد روباتهای ريزنانواجزایی ناشناخته در شکل گمنشأ اطلاعات و آموخته ها تقلید مرحله ای نسبتا پیشچرا حجم مغز گونه انسان درخواب عامل دسته بندی و حفطسرگیجه از شایعترین اختلاگامی در درمان بیماریهای ارتباط هوش ساختار مغز و ژماپروتیلینتوازن مهمتر از فعالیت زیهوش مصنوعی و کشف زبان هایدی متیل فومارات(زادیوا)(شش مرحله تکامل چشمپیشینیان انسان از هفت میاز انفجار بزرگ تا انفجار مزایای شکلات تلخ برای سلتاثیر مشاهده بر واقعیت بهوش مصنوعی ساخته هوش طبیدر محل کار ارزش خودت را بعید نوروز مبارکآیا امکان بازسازی اندامهاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان ایا طبیعتا تماتاثیر گیاه خواری بر رشد وهزاران سال چشم های بینا ودرگیری قلب در بیماری ویرآزمون ذهنی گربه شرودینگراصول سلامت کمرمغز زنان جوانتر از مغز مرتاثیر درجه حرارت بر عملکواسطه ها د رمسیر ایجاد مغروح رهاییانسان قدیم در شبه جزیره عبیوگرافینقش داروهاي مختلف معروف تاثیر رژیم گیاه خواری بر ژنها نقشه ایجاد ابزار هوراه های جدید برای قضاوت رایا ابزار هوشمندی یا مغز چهار میلیارد سال تکامل بتغییر عمودی سر انسان از پزبان و بیان، در سایه پیشرکمردرد با پوشیدن کفش مناابزار بقای موجود زنده از قانون مندی نقشه ژنتیکی م