دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تکامل ابزار هوش ، راه پر فراز و نشیبی که باید پیموده شود

ایرادهای موجود در خلقت ، بهانه ای است برای آنهایی که وجود خدا را نمی پذیرند .آنها به مومنين میگویند اگر خدای بينهايت مطلقی وجود دارد چرا این نقصها در خلقت وجود دارد ؟ چرا همه چیز در حد ایده آل نیست ؟ ....
جواب خیلی ساده است . وقتی اراده و قدرت انسان وجود دارد ، شاید لازم است برخی از این نقصها به دست انسان اصلاح شود . همانطور که فسادها و انحرافات فکری و عقیدتی را خداوند ،الزاما مستقیما اصلاح نمیکند ، و اصلاح آن را بر عهده پیامبران و رسولان خود می نهد . اصلاح برخی از نقصها موجود در عالم ماده هم شاید لازم است به دست انسان انجام گردد .بحثی تحلیلی و علمی در مورد ده نقص موجود در خلقت و برخی پیشنهادات برای اصلاح آنها.

ده ایراد در خلقت اجسام ما :
۱- ستون فقرات درست نیست
مشکل ستون فقرات : وقتی پیشینیان ما بر چهار پا راه می رفتند در ستون فقرات آنها قوس ایجاد شد تا سنگینی اعضای سنگین و پنهان زیر خود را تحمل کند ولی وقتی انسان شروع به ایستادن کرد، جهت ستون فقرات نود درجه تغییر کرد و به ناچار به فرم عمودی ايستاد و برای اینکه با حركت بر طرفین خو بگیرد از پایین رو به خارج انحنا یافت اما از طرف بالاتر و برای ایجاد ثبات بیشتر به سر، ستون فقرات به جهت مخالف کج شد .این تغییر ، فشار شدیدی را بر ستون فقرات پایینی در ناحیه کمری وارد میکند و سبب درد در هشتاد درصد بالغين ميشود .رئیس مرکز اصل و ریشه انسان در کليفلاند ، بروس لاتيمير میگوید : (ستون فقرات ما در هم برهم است ، شگفت آور است چگونه به ما امکان راه رفتن را میدهد !! )

راه حل چيست :
به ستون فقرات سگ نگاه کن و آن را به شکل قوس واحد از گردن خواهی یافت که تا پیری ادامه دارد و این سازمان دهی، قدرتمندانه و ساده است و باعث درد نميشود ولی یک عیب وجود دارد .بله اگر بخواهیم توازن سر خود را حفظ کنیم لازم است برگردیم و به صورت چهارپا راه برویم .!!

۲- زانو با حرکات محدود :
مشکل: لاتمير میگوید سخترين مفصل در بدن انسان را در نظر بگیريد و آن را بین دو قسمت بزرگ ران و ساق قرار بدهید .مشکل بزرگی را در برابر خود میبینید!زانو فقط به جلو و عقب حرکت میکند و زانو در بسیاری از ورزشهایی که لازم است زانو به طرفین حرکت کند ،دچار محدودیت است . راه حل چيست: جایگزین کردن این مفصل با مفصلی شبیه گوی و حلقه مانند مفصل کتف و لگن .لاتمير میگوید انسان در طی تکامل صاحب این نوع مفصل در زانو نشد زیرا به آن نیاز نداشت و خنده کنان اضافه میکند که ما در آن زمان فوتبال را نشناخته بودیم !!

۳- لگن بسیار تنگ است :
مشکل : تولد دردناک است و چیزی که بیشتر خاک را گل ميکند آنکه عرض لگن زن در 200 هزارسال گذشته تغییری نکرده است و این مانع از آن ميشود که مغزهای ما بزرگتر شود ..

راه حل چيست :
میتوان لگن را وسیعتر کرد ولی افراد متخصص راه حل بهتری دارند.
لاتمير میگوید : من مطمئن هستم در ده هزار سال یا حتی هزار سال آینده زنی در دولتهاي پیشرفته به صورت طبیعی زایمان نخواهد کرد و تلقیح و حاملگی ، به صورت خارجی خواهد بود و تنها کاری که مادر باید انجام دهد این است که بیاید و بچه را تحویل بگیرد !!

۴- بيضه هاي مردان از بیرون آشکار است
مشکل :
اندام تناسلی مذکر که منبع تولید گونه های جدید است در خارج از بدن آویزان است و در معرض خطرات فراوانی است

راه حل چيست :
حرکت دادن بیضه به داخل ، برای آن حمایت ایجاد میکند . برای انجام این امر اولا اسپرمها بايد اصلاح شود
گوردون گالوپ که دانشمند تکامل در دانشگاه ایالت نیویورک است، میگوید روشن است که بیضه ها برعکس تخمدانها به سوی خارج حرکت داده شده است و در بیرون، هوا سردتر است زيرا اسپرمها لازم است در درجه حرارت 2.5 تا 3 درجه فارنهایت ، سردتر از دماي بدن نگهداری شود . گالوپ فرض میکند که درجه حرارت پایین باعث کاهش فعالیت اسپرمها ميشود تا آنکه اسپرم وارد واژن شود و محیط آن با محیط اطراف متفاوت و گرمتر است پس فعالیت اسپرم زیاد میشود تا باعث لقاح تخمک شود. این تعدیل تکاملی باعث نگهداری طولانی تر اسپرمها پیش از مرگ آنها می شود . میتوان اسپرمها را در همان درجه حرارت بدن قرار داد (به شرط اینکه انطباقها و اصلاحات لازم درباره آن انجام شود)ولی لازم است درجه حرارت واژن زیاد شود همانطور که در فیل دیده میشود .

۵- زیادی و شلوغي دندانها :
مشکل :

انسان سه دندان آسیاب در هر طرف فکهای بالا و پايين دارد وقتی حجم مغز بزرگ ميشود ، فک ما عريضتر و کوتاهتر و کم مساحت تر برای سه دندان اخیر ميشود . دندان عقل شاید در گذشته پیش از آنکه پختن غذا را یاد بگیریم مهم بوده باشد اما اکنون تاثیر بدی بر لثه دارد.

راه حل این مشکل چیست :
عدم وجود دندان عقل در حدود 25% مردم به خصوص اسکیموها که تعدادی يا همه دندانهای عقل را در بدو تولد ندارند.

۶- ناهمواری و راه پرپیچ و خم شریانها :
مشکل :

خون در اندامها یعنی دو دست و دو پا ازطریق شریانهای اصلی حرکت میکند و از قسمت جلویی آن وارد عضو ميشود ( از کنار عضله دو سر در بازوها و عضلات flexor در رانها. اما قسمت پشتی اندامها مانند عضله سه سر و عضله پشتی ران از راه شاخه های عروقی در اطراف استخوان ، خون میگیرد و این عروق در همراهی با اعصاب قرار دارد . این شاخه های پیچ در پیچ که همراه با عصب است ، برخی مشکلات و ناتوانيها را ایجاد میکند برای نمونه در مچ و ارنج دست ، شاخه های شریان با عصب اولنار که مسئول حرکت انگشت کوچک است در کنار همند و به همین دلیل وقتی قسمت زیرین استخوان بازو با ضربه ای قوي مواجه شود ، دست بی حس میگردد. .

راه حل چيست :
در وره جنینی شریان دوم در بخش پشتی اندامها . در محاذات استخوان کتف در بازوها و باسن در پاها کار گذاشته شود . پروفوسور دستیار در دانشگاه هاوارد واشنگتن که تکامل عضلات اصلی را تدریس میکند ، ميگوید: این شریان اضافی شاخه های مستقیمی از کتف تا پشت دست خواهد داد تا مانع از نزدیکی عروق خونی و اعصاب به سطح خارج شوند.

۷- شبکیه چشم رو به عقب است
مشکل :

سلولهای حساس به نور در شبکیه چشم ، رو به سمت داخل است ..
پروفسور دستیار ناتان لنت در دانشگاه نیویورک می گوید : این سازماندهی، نور را وادار می کند مسافت طولانی تری را از میان عروق خونی و عصبي در چشم طی کند تا به روبروی سلولهای حسی نور برسد . این سازمان دهی به جدا شدن شبکیه از بافتهای اطراف به آن کمک ميکند و میتواند منجر به کوری شود. علاوه بر آن، نقطه کور در منطقه خروج عصب بینايي کور است ..

راه حل چیست :
برعکس کردن شبکیه همان طور که اکنون در اختاپوس وجود دارد .

۸- عصب به شکل اشتباهي پیچ میخورد
عصب ريکارنت لارنژئال نقشی اساسی را در توانایی ما برای بلع و سخن گفتن دارد . این عصب دستورات عصبی را از مغز به حفره صوت یا حنجره ،پایین تارهای صوتی منتقل میکند ، از ديدگاه نظری لازم است مسیر عصب، مستقیم باشد ولی طی تکامل جنین , عصب ريکارنت لارنژئال با توده ای از بافتها در گردن در هم می تند و شروع به نزول به پائینتر میکند تا آنکه عروق خوني، نزدیک قلب قرار گیرد . این نزول سبب ميشود عصب به دور شریان بچرخد و دوباره به سمت بالا و حنجره برگردد .وجود این عصب ،در سینه سبب ميشود طی عمل جراحی يا حوادث یا نزاعها در معرض خطر باشد ..

راه حل چيست :
پرووفوسر ربکا ژرمن متخصص تشريح و علوم اعصاب در دانشگاه اوهايو ميگوید : راه حل این مشکل ساده است .وقتی جنین در رحم است ، عصب راجعه طی نزول توده بافتی موجود در گردن ، از آن جدا شود و به این ترتیب عصب هرگز همراه با این توده کشیده نميشود .

۹ : حنجره در جای درست خود نیست
مشکل :

نای و مری در حلق باز میشوند و حلق از بینی و تا حنجره ادامه می یابد و در زمان بلع برای ممانعت از ورود غذا به ناي، اپی گلوت باید راه ناي را ببندد . ولی گاهی اپی گلوت ناتوان از بستن راه است به خصوص وقتی شخص همراه با غذا خوردن، صحبت می کند یا مي خندد و این سبب ميشود غذا به جای مری وارد نای شود و سبب انسداد مجرای هوایی و خفگی گردد.

راه حل چيست :
راه حل در ماهیان وجود دارد و حنجره در آنها در آب شش قرار دارد. ژرمن می گوید وقتی حنجره را به سوی ابشش منتقل کنیم دو لوله جدای از هم خواهیم داشت ولي قدرت سخن گفتن را از دست خواهیم داد ولی ميتوايم با واسطه نتهای موسیقی با هم ارتباط پیدا کنيم همانطور که ماهیان از طریق تکان دادن آبشش ها این کار را میکنند

10- مغز شاخه شاخه و در هم فرو رفته است
مشکل :

مغز انسان طي مراحلی تکامل می یابد پس هر وقت جزء جدید شکل بگیرد قسمتهای قدیمی لازم است فعال و مشغول باشد تا کارهای حیاتی را انجام دهد.
دانشمند روانشناس، کاری مارکوس در کتابش بیان ميکند این نظام، در ساخت اجزای جدید منجر به راهها و اقداماتی بی پروا می شود همانگونه که اگر مغز، کارخانه ای بود کارگرانش به شکلهای متفاوت با هم کار می کردند و کارگرانی که جدیدا وارد کار شده اند( مغز جلويي ) (forebrain),وظایف پیشرفته مانند زبان را بر عهده می گیرند و کارگران قدیمی يا midbrain بر حافظه سازمانی Institutional memory اشراف دارند . نتایج آینده به این اسلوب ، هماهنگ و یکدست نیست و ميتواند منجر به افسردگی یا جنون و کاهش حافظه می شود !!
1. Gallup, G.G., Finn, M.M., & Sammis, B. On the origin of descended scrotal testicles: The activation hypothesis. Evolutionary Psychology 7, 517-526 (2009).
2. Marcus, G. Kluge: The Haphazard Evolution of the Human Mind Houghton Mifflin, Boston, MA (2008).


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فیلمی بسیار جالب از تغییتاثیر گیاه خواری بر رشد ونظام مثبت زندگیزیباترین چیز در افزایش ساز تکینگی تا مغز از مغز تممانتین یا آلزیکسا یا ابتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی از عروسک تا کمسلولهای بنیادی مصنوعی درآیا برای تولید مثل همیشه به زودی شبکه مغزی به جای مبانی ذهنی سیاه و سفیدتغییر زودتر اتصالات مغزیهدف از تکامل مغزسرگیجه از شایعترین اختلاامیوتروفیک لترال اسکلروبارداری بدون رحممعنی روزهحس و ادراک (قسمت اول )ورزش در کمر دردششمین کنگره بین المللی سايا اراده آزاد توهم است یبخش دیگری در وجود انسان همغز برای فراموشی بیشتر کدفاع در برابر تغییر ساختکنگره بین المللی سردرد دمقالاتابزار بقای موجود زنده از بزرگ شدن مغز محدود به دورنقش داروهاي مختلف معروف داروی جدید s3 در درمان ام گنجینه ای به نام ویتامین اجزای پر سلولی بدن انسان تولید سلولهای جنسی از سلنوار مغزی روشی مهم در تشخدرک احساسات و تفکرات دیگپیوند مغز و سر و چالشهای ارتباط انسانی، محدود به تاثیر نگاه ناظر هوشیار بنگاهی بر توانایی اجزاي بروشهای نو در درمان دیسک باز تکینگی تا مغز از مغز تاز تکینگی تا مغز و از مغز فیزیکدانان ماشینی برای تتاثیر گیاه خواری بر رشد ونظریه تکامل در درمان بیمزیرفون داروی ضد ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تمنابع انرژي پاک سرچشمه حتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی در کامپیوترهاسلسله مباحث هوش مصنوعیآیا بزرگ شدن مغز فقط در دبوزون هیگز چیستمجموعه های پر سلولی بدن متغییر عمودی سر انسان از پهزینه ای که برای اندیشیدسردرد و علتهای آنامگا سه عامل مهم سلامتبازگشت از آثار به سوی خدامغز فکر میکند مرگ برای دیحس و ادراک (قسمت دوم )وزوز گوشصرع و درمان های آنايا اراده آزاد توهم است یبرنامه و ساختار پیچیده ممغز بزرگ چقدر مفید هست ؟دقیق ترین تصاویر از مغز اکندر در بیماریهای التهابتاثیر ویتامین دی بر بیماابزار بقای موجود زنده از بسیاری از بیماری های جدینقش روزه داری در سالم و جداروی جدید ضد میگرنگیاه خواری و گوشت خوار کداجزایی ناشناخته در شکل گتوانایی مغز و دیگر اجزای نورون هاي مصنوعی می تواندرک تصویر و زبان های مخلتپیوند سر، یکی از راه حلهاارتباط شگفت مغز انسان و فتاثیر نگاه انسان بر رفتاناتوانی از درمان برخی ویروشهای شناسایی قدرت شنوااز تکینگی تا مغز از مغز تفرگشت و تکامل تصادفی محض تاثیر انتخاب از طرف محیط هفت چیز که عملکرد مغز تو زبان چهار حرفی حیات زمیناز تکینگی تا مغز- از مغز مولتیپل اسکلروز در زنان تاثیر رو ح و روان بر جسمهوش مصنوعی در خدمت خلق وحسم زنبور ، کلیدی برای وارآیا تکامل و تغییرات ژنتیبیماری گیلن باره و بیمارمحل درک احساسات روحانیثبت امواج الکتریکی در عصهستي مادي ای که ما کوچکترسردرد تنشنامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبازسازي مغز و نخاع چالشی مغز ما کوچکتر از نیم نقطهحس و ادراک قسمت چهارمیک پیشنهاد خوب برای آسان ضررهای مصرف شکر و قند بر ای آنکه نامش درمان و یادشبرین نت به جای اینترنتمغز بزرگ چالش است یا منفعدلایلی که نشان میدهد ما بکوچک شدن مغز از نئاندرتاصفحه اصلیابزار بقای موجود زنده از تفاوت مغز انسان و میمون هنقش رژیم غذایی در رشد و اداروی ضد تشنج با قابليت تگالکانزوماب، دارویی جدیاحساس گذر سریعتر زمانتوازن مهمتر از فعالیت زینورون های ردیاب حافظهدرک عمیق در حیواناتپیشینیان انسان از هفت میارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر نگاه انسان بر رفتاناتوانی در شناسایی چهره روشی برای بهبود هوش عاطفاز تکینگی تا مغز از مغز تفراموش کارها باهوش تر هستاثیر ترکیبات استاتین (سهفت سین یادگاری از میراث زبان و بیان، در سایه پیشراز تکینگی تا مغز- از مغز مواد کوانتومی جدید، ممکنتاثیر رژیم گیاه خواری بر هوش مصنوعی در خدمت خلق وحسودمندی موجودات ابزی بر آیا خداباوری محصول تکاملبیماری ای شبیه آلزایمر و محل درک احساسات روحانی دجمجمه انسان های اولیههستی ما پس از شروعی چگال سردرد سکه ایانفجار و توقف تکاملی نشابحتی علمی درباره تمایل بمغز مادران و کودکان در زمحس و ادراک قسمت پنجمیکی از علل محدودیت مغز امضررهای شکر بر سلامت مغزایندرالبرای پیش بینی آینده مغز دمغز بزرگ چالشهای پیش رودندان ها را مسواک بزنید تکودک ایرانی که هوش او از سوالات پزشکیابزار بقای موجود زنده از تفاوتهای جنسیتی راهی برانقش زبان در سلطه و قدرت اداروی ضد تشنج با قابليت تگامی در درمان بیماریهای اخلاق و علوم اعصابتوسعه برخی شغل ها با هوش نوروپلاستیسیتی چیستدرگیری قلب در بیماری ویرپیشرفتی مستقل از ابزار هارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر ویتامین دی بر بیمانخاع ما تا پایین ستون فقرروشی جدید در درمان قطع نخاز تکینگی تا مغز از مغز تفراموشی همیشه هم بد نیستتاثیر دپاکین بر بیماری مهمیشه عسل با موم بخوریمزبان و تکلم برخی بیماریهاز تکینگی تا مغز- از مغزتموجود بی مغزی که می تواندتاثیر رژیم گیاه خواری بر هوش مصنوعی درمانگر کامپیسیاهچاله و تکینگی ابتدایآیا دلفین ها می تواند از بیماری ای شبیه ام اس مولتمحدودیت های حافظه و حافظجنسیت و تفاوت های بیناییو هر کس تقوای خدا پیشه کنسرعت فکر کردن چگونه استانگشت نگاری مغز نشان میدبحث درباره پیدایش و منشامغز چون ابزار هوش است دلیحس و ادراک قسمت سومیادگیری مهارت های جدید دطی یکصد هزار سال اخیر هرچایا کوچک شدن مغزانسان البرخی نکات از گاید لاین پرمغز حریص برای خون، کلید تدو ویژگی انتزاع و قدرت تجکودکان خود را مشابه خود تپیامهای کاربرانابزار بقای موجود زنده از تقلید مرحله ای نسبتا پیشنقش زبان در سلطه و قدرت اداستانها و مفاهیمی اشتباگاهی لازم است برای فهم و اختلال در شناسایی حروف و توصیه های غیر دارویی در سنوشیدن چای برای مغز مفید درگیری اعصاب به علت میتوپاسخ گیاهان در زمان خوردارتباط غیرکلامی بین انساتاثیر ژنها بر اختلالات خنخستین تصویر از سیاهچالهروشی جدید در درمان سکته ماز تکینگی تا مغز از مغز تفرایند حذف برخی اجزای مغتاثیر داروهای ضد التهاب هوموارکتوس ها ممکن است دزبان و شناخت حقیقت قسمت چاز تکینگی تا مغز، از مغز موجودات مقهور ژنها هستندتاثیر رژیم گیاه خواری بر هوش مصنوعی درخدمت خلق وحسیاره ابلهانآیا دست مصنوعی به زودی قابیماری بیش فعالیمخچه ، فراتر از حفظ تعادلجنسیت و تفاوت های بیناییویتامین E برای فعالیت صحشلیک فراموشیاندوهگین نباش اگر درب یا بحثی در مورد نقش ویتامينمغز چگونه صداها را فیلتر حساسیت روانی متفاوتیادآوری خواب و رویاظهور امواج مغزی در مغز مصایا ابزار هوشمندی یا مغز برخی اثرات مضر ویتامین دمغز زنان جوانتر از مغز مرديدن با چشم بسته در خواب کوری گذرای ناشی از موبایسایتهای دیگرابزار بقای موجود زنده از تلقین اطلاعات و حافظهنقش سجده بر عملکرد مغزدر مانهای کمر دردگاهی مغز بزرگ چالش استاختلالات مخچهتوصیه هایی در مصرف ماهینوعی سکته مغزی ، وحشتناک رقیبی قدرتمند در برابر مپختگی پس از چهل سالگي به ارتروز یا خوردگی و التهاتاثیر کپسول نوروهرب بر ننرمش های مفید در سرگیجهريتوکسيمب در درمان ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تفرد حساس از نظر عاطفی و بتاثیر داروی ضد تشنج سدیم هوش مصنوعی می تواند بر احزبان و شناخت حقیقت قسمت اازدواج های بین گونه ای، رمیهمانهای ناخوانده عامل تاثیر رژیم گیاهخواری بر هوش مصنوعی ساخته هوش طبیسیاره ابلهانآیا رژیم غذایی گیاهی سلابیماری تی تی پیمخچه ابزاري که وظیفه آن فجهش های ژنتیکی مفید در ساویتامین E در چه مواد غذایشنا در ابهای گرم جنوب نیانسان قدیم در شبه جزیره عبحثی جالب درباره محدودیتمغز آیندگان چگونه است ؟خلاصه ای از مطالب همایش مژن هوش و ساختارهای حیاتی علم به ما کمک میکند تا موایا بیماری ام اس (مولتیپبرخی اختلالات عصبی مثانهمغزهای کوچک بی احساسدی متیل فومارات(زادیوا)(کی غایب شدی تا نیازمند دلابزار بقای موجود زنده از تلاش هایی در بیماران قطع نقش غذاها و موجودات دريادر چه مرحله ای از خواب ، رگذر زمان کاملا وابسته به اختلالات حرکتی در انسانتوضیحی ساده در مورد هوش مچیزی خارج از مغزهای ما نیرموزی از نخستین تمدن بشرپرورش مغز مینیاتوری انساارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر کپسول نوروهرب بر تنرمشهای مهم برای تقویت عریواستیگمیناز تکینگی تا مغز از مغز تقانون مندی نقشه ژنتیکی متاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی گوگل به کمک تشزبان و شناخت حقیقت قسمت داستفاده از هوش مصنوعی در میگرن سردردی ژنتیکی که بتاثیر عصاره تغلیظ شده گیهوش احساسیسیر آفرینش از روح تا مغز آیا راهی برای رفع کم آبی بیماری ضعف عضلات نزدیک بمدارک ژنتیکی چگونه انسانجهش های ژنتیکی غیر تصادفویتامین دی گنجینه ای بزرشناخت و معرفت، و نقش آن دانسان جدید از چه زمانی پابحثی در مورد نقش کلسیم و مغز انسان ایا طبیعتا تماخواندن ، یکی از شستشو دهنژن یا نقشه توسعه مغز و نقعلایم کمبود ویتامین E را ایا بدون زبان میتوانیم تبرخی بیماری ها که در آن بمغزتان را در جوانی سیمکشدژا وو یا اشنا پنداریکاهش التهاب ناشی از بیماابزار بقای موجود زنده از تلاشی برای درمان قطع نخانقش غذاها و موجودات دريادر هم تنیدگی کوانتومی و پگربه شرودینگر و تاثیر مشاختلالات صحبت کردن در انتکامل چشمچگونه مغز پیش انسان یا همرمز و رازهای ارتباط غیر کآلزایمرارزش حقیقی زبان قسمت دومتاثیر کپسول نوروهرب بر سچرا مغزهای ما ارتقا یافت رژیم های غذایی و نقش مهم از تکینگی تا مغز از مغز تقارچ بی مغز در خدمت موجودتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی گوگل به کمک تشزبان و شناخت حقیقت قسمت ساستیفن هاوکینگ در مورد همیدان مغناطيسي زمین بشر تاریخ همه چیز را ثبت کردههوش احساسیسیستم تعادلی بدنآیاما مقهور قوانین فیزیکبیماریهای تحلیل عضلانی امروری بر تشنج و درمان هایجهشهای مفید و ذکاوتی که دواکنش های ناخودآگاه و تقشناسایی سلول های ایمنی اانسان عامل توقف رشد مغزبحثی در مورد عملکرد لوب فمغز انسان برای ایجاد تمدخواب سالم عامل سلامتیژنها نقشه ایجاد ابزار هوعلایم کمبود ویتامین E را ایا تکامل هدفمند استبرخی بیماری های خاص که بدنقش قهوه در سلامتیدژاوو یا آشناپنداریکایروپاکتیک چیستابزار بقای موجود زنده از تلاشی جدید در درمان ام اسنقش غذاها و موجودات دريادرمان های بیماری آلزایمرگزیده ای از وبینار یا کنفادامه بحث تکامل چشمتکامل ابزار هوش ، راه پر چگونه هموساپينس بر زمین رویای شفافآیا ما تنها موجودات زنده ارزش حقیقی زبان قسمت سومتاثیر کپسول نوروهرب بر سچرا حیوانات سخن نمی گوینرژیم غذایی حاوی تخم مرغ واز تکینگی تا مغز از مغز تقدم زدن و حرکت دید را تغیتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی الفاگوزبان، وسیله شناسایی محیطاستیفن هاوکینگ در تفسیر مکانیزمهای دفاعی در برابتبدیل تراکت صوتی مصنوعی هوش عاطفی بیشتر در زنانسیستم دفاعی بدن علیه مغز آزمون ذهنی گربه شرودینگربیهوش کردن در جراحی و بیممرکز خنده در کجای مغز استجهشهای مفید و ذکاوتی که دواکسن سرطانشواهدی از دنیسوان(شبه نئانعطاف پذیری مکانیسمی علبحثی درباره هوش و تفاوتهمغز انسان برای شادمانی طخواب سالم عامل سلامتی و یژنها ، مغز و ارادهعلت خواب آلودگی بعد از خوایرادهای موجود در خلقت ببرخی توجهات در ببمار پارنقش مهاجرت در توسعه نسل ادانشمندان ژنی از مغز انسکاربرد روباتهای ريزنانوابزار بقای موجود زنده از تمایل زیاد به خوردن بستننقشه مغزی هر فرد منحصر بهدرمان های جدید میگرنگزارش یک مورد جالب لخته وادغام میان گونه های مختلتکامل زبانچگونه آن شکری که می خوریمروبات های ریز در درمان بیآیا مغز تا بزرگسالی توسعاز نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر گیاه خواری بر رشد وچرا حجم مغز گونه انسان درراه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز از مغز تقدرت انسان در نگاه به ابعتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی از عروسک تا کسفر نامه سفر به بم و جنوب آیا واکنش های یاد گرفته واستخوان های کشف شده، ممکما انسانها چه اندازه نزدتبدیل سلولهای محافط به سهوش عاطفی در زنان بیشتر اسکته مغزیإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبیوگرافیمرگ انتقال است یا نابود شجاذبه و نقش آن در شکلگیریواسطه ها د رمسیر ایجاد مغشاهکار قرناولین هیبرید بین انسان وبحثی درباره هوش و تفاوتهمغز انسان برای شادمانی طخواب عامل دسته بندی و حفطژنهای هوش ، کدامندعوارض ازدواج و بچه دار شداگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سلولهای عصبی در تلانقش هورمون های تیروئید ددانشمندان روش هاي جدیدی کاربرد روباتهای ريز، در ابزارهای بقای موجود زندتمدن قدیمی ای در جنوب ایرنقص در تشخیص هیجانات عامدرمان های رایج ام اسگشایش دروازه جدیدی از طرادغام دو حیطه علوم مغز و تکامل ساختار رگهای مغزی چگونه انتظارات بر ادراک روح رهاییآیا همه جنایت ها نتیجه بیاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد وچرا در مغز انسان، فرورفتراه های جدید برای قضاوت رراه پیروزی در زندگی چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تلوب فرونتال یا پیشانی مغهوش مصنوعی از عروسک تا کسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا آگاهی پس از مرگ از بیاصول سلامت کمرما انسانها چه اندازه نزدتری فلوپرازینهوشیاری کوانتومیساخت شبکه عصبی با الفبایافراد آغاز حرکت خودشان ربیوگرافیمراحل ارتقای پله پله کیهحقیقت راستین انسان علم بوراپامیل در بارداریشبیه سازی میلیون ها جهان اولین مورد پیوند سر در انبحثی درباره هوش و تفاوتهمغز انسان رو به کوچک تر شخودآگاهی و هوشیاريکلرال هیدرات برای خوابانعید نوروز مبارکاگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سيناپسها طی تکامل و نقش ژنتیک در درمان اختلادانشمندان روشی برای تبدیکجای مغز مسئول پردازش تجابزارهای پیشرفته ارتباط تمدن بشری و مغز اخلاقیچند جهانیدرمان ژنتیکی برای نوآوریپمبرولیزوماب در بیماری چارتقا و تکامل سنت آفرینش تکامل شناخت انسان با کشفچگونه باغبانی باعث کاهش روزه داری و بیمار ی ام اس آیا هوش ارثی دریافتی از پاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد وچراروياها را به یاد نمی آچراروياها را به یاد نمی آرشته نوروایمونولوژی و نقاز تکینگی تا مغز از مغز تلبخند بزن شاید صبح فردا زتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی از عروسک تا کسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا امکان بازسازی اندامهاضطراب و ترسما با کمک مغز خود مختاريمتری فلوپرازینهوش، ژنتیکی است یا محیطیساخت شبکه عصبی مصنوعی با افزایش قدرت ادراکات و حسبیان ژن های اسکیزوفرنی دمزایای شکلات تلخ برای سلحافظه و اطلاعات در کجاست ورزش هوازی مرتب خیلی به قشبیه سازی سیستم های کواناولین تصویر در تاریخ از سبحثی درباره هوش و تفاوتهمغز انسان رو به کوچکتر شدخودآگاهی و هوشیاريکمردرد و علل آنعامل کلیدی در کنترل کارآاگر تلاش انسان امروز برابررسي علل احتمالي تغيير نقش انتخاب از طرف محیط، نداروهای مصرفی در ام اسکشف مکانیسم عصبی خوانش پابزارهای دفاعی و بقای موتمساح حد واسط میان مغز کوچندین ماده غذایی که مانندرمان جدید میگرن با انتی پنج اکتشاف شگفت آور در موارتوکين تراپی روشی جديد تئوری تکامل امروز در درمچگونه جمعیت های بزرگ شکل روش مقابله مغز با محدودیآیا هوش سریعی که بدون احساز آغاز خلقت تا نگاه انساتاثیر گیاه خواری بر رشد ونزاع بین جهل و علم رو به پرشد مغز علت تمایل انسان باز تکینگی تا مغز از مغز تلرزش ناشی از اسیب به عصبتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی از عروسک تا کسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا انسان با مغز بزرگش اخاطلاعاتی عمومی در مورد مما تحت کنترل ژنها هستیم یتسلیم شدن از نورون شروع مهیچگاه از فشار و شکست نترساختار شبکه های مغزی ثابافسردگی و اضطراب در بیمابیست تمرین ساده برای جلومسیر دشوار تکامل و ارتقاحافظه و اطلاعات در کجاست ورزش هوازی ، بهترین تمریشباهت زیاد بین سلول هاي عاولین سلول مصنوعیبحثی درباره هوش و تفاوتهمغز ایندگان چگونه استخانواده پایدارکمردرد با پوشیدن کفش مناعسل طبیعی موثر در کنترل بابزار هوش در حال ارتقا ازبررسی و اپروچ جدید بر بیمنقش اتصالات بین سلولهای داروهای ضد بیماری ام اس وکشف مکانیسمی پیچیده در باثر مضر مصرف طولانی مدت رتنفس هوازی و میتوکندریچه زیاد است بر من که در ایدرمانهای بیماری پارکینسپوست ساعتی مستقل از مغز دارتباط میکروب روده و پارتئوری تکامل در پیشگیری و چگونه جمعیت های بزرگ شکل روش های صرفه جویی در ایجاآیا هشیاری کوانتومی وجوداز تلسکوپ گالیله تا تلسکفلج بل، فلجی ترسناک که آنتاثیر گیاه خواری بر رشد وتاثیر گیاه خواری بر رشد ونزاع بین علم و نادانی رو زمین زیر خلیج فارس تمدنی از تکینگی تا مغز از مغز تلزوم سازگاری قانون مجازاتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی از عروسک تا کسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا احتمال دارد رویا از آاطلاعاتی عمومی در مورد مماه رجبتشنج چیستهاوکينگ پیش از مرگش رسالسخن پاک و ثابتالکتروتاکسی(گرایش و حرکبیشتر کمردردها نیازی به مشکلات نخاعیحافظه و اطلاعات در کجاستورزش و میگرنشباهت زیاد بین سلول هاي عاوکرلیزوماب داروی جدید شبحثی درباره احساسات متفامغز ابزار برتر بقاخطا در محاسبات چیزی کاملکنفرانس تشنج هتل کوثر اصعصب حقوق نورولووابزار بقای موجود زنده از بررسی سیستم تعادلی بدن انقش حفاظتی مولکول جدید دداروی فامپیریدین یا نورلکشف ارتباط جدیدی از ارتباثرات مفید قهوهتنفس هوازی و میتوکندریچهار میلیارد سال تکامل بدرک فرد دیگر و رفتارهای اپیموزایدارتباط چاقی و کاهش قدرت بتا 20 سال آینده مغز شما به چگونه حافظه را قویتر کنیروش هایی ساده برای کاهش ااز تلسکوپ گالیله تا تلسکفلج خوابتاثیر گیاه خواری بر رشد ونزاع بین علم و جهل رو به پزندگی هوشمند در خارج از زاز تکینگی تا مغز از مغز تلزوم سازگاری قانون مجازاتاثیر درجه حرارت بر عملکهوش مصنوعی از عروسک تا کمسفری به آغاز کیهانآیا احتمال دارد رویا از آبلندی در ذهن ما درک بلندیماپروتیلینتغییر الگوی رشد مغزی با زهاوکينگ پیش از مرگش رسالسریعترین کامپیوتر موجودالتهاب شریان تمپورالبا هوش مصنوعی خودکار روبمشاهده آینده از روی مشاهحس چشایی و بویاییورزش بهترین درمان بیش فعشش مرحله تکامل چشمايندگان چگونه خواهند دیدبحثی درباره احساساتی غیرمغز از بسیاری حقایق می گرخطا در محاسبات چیزی کاملکنگره بین المللی سردرد دعضلانی که طی سخن گفتن چقدابزار بقای موجود زنده از بررسی علل کمر درد در میاننقش حیاتی تلومر دی ان آ دداروی تشنجی دربارداریکشف جمجمه ای درکوه ایرهواثرات مضر ماری جواناتو دی ان ای خاص ميتوکندريچهار ساعت پس از کشتار خوکدرک و احساسپیچیدگی های مغزی در درک زارتباط هوش ساختار مغز و ژتاثیر مشاهده بر واقعیت بنگاهی بر قدرت بینایی دراروش صحبت کردن در حال تکاماز تکنیکی تا مغز از مغز تفلج خواب چیست