دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تکامل ابزار هوش ، راه پر فراز و نشیبی که باید پیموده شود

ایرادهای موجود در خلقت ، بهانه ای است برای آنهایی که وجود خدا را نمی پذیرند .آنها به مومنين میگویند اگر خدای بينهايت مطلقی وجود دارد چرا این نقصها در خلقت وجود دارد ؟ چرا همه چیز در حد ایده آل نیست ؟ ....
جواب خیلی ساده است . وقتی اراده و قدرت انسان وجود دارد ، شاید لازم است برخی از این نقصها به دست انسان اصلاح شود . همانطور که فسادها و انحرافات فکری و عقیدتی را خداوند ،الزاما مستقیما اصلاح نمیکند ، و اصلاح آن را بر عهده پیامبران و رسولان خود می نهد . اصلاح برخی از نقصها موجود در عالم ماده هم شاید لازم است به دست انسان انجام گردد .بحثی تحلیلی و علمی در مورد ده نقص موجود در خلقت و برخی پیشنهادات برای اصلاح آنها.

ده ایراد در خلقت اجسام ما :
۱- ستون فقرات درست نیست
مشکل ستون فقرات : وقتی پیشینیان ما بر چهار پا راه می رفتند در ستون فقرات آنها قوس ایجاد شد تا سنگینی اعضای سنگین و پنهان زیر خود را تحمل کند ولی وقتی انسان شروع به ایستادن کرد، جهت ستون فقرات نود درجه تغییر کرد و به ناچار به فرم عمودی ايستاد و برای اینکه با حركت بر طرفین خو بگیرد از پایین رو به خارج انحنا یافت اما از طرف بالاتر و برای ایجاد ثبات بیشتر به سر، ستون فقرات به جهت مخالف کج شد .این تغییر ، فشار شدیدی را بر ستون فقرات پایینی در ناحیه کمری وارد میکند و سبب درد در هشتاد درصد بالغين ميشود .رئیس مرکز اصل و ریشه انسان در کليفلاند ، بروس لاتيمير میگوید : (ستون فقرات ما در هم برهم است ، شگفت آور است چگونه به ما امکان راه رفتن را میدهد !! )

راه حل چيست :
به ستون فقرات سگ نگاه کن و آن را به شکل قوس واحد از گردن خواهی یافت که تا پیری ادامه دارد و این سازمان دهی، قدرتمندانه و ساده است و باعث درد نميشود ولی یک عیب وجود دارد .بله اگر بخواهیم توازن سر خود را حفظ کنیم لازم است برگردیم و به صورت چهارپا راه برویم .!!

۲- زانو با حرکات محدود :
مشکل: لاتمير میگوید سخترين مفصل در بدن انسان را در نظر بگیريد و آن را بین دو قسمت بزرگ ران و ساق قرار بدهید .مشکل بزرگی را در برابر خود میبینید!زانو فقط به جلو و عقب حرکت میکند و زانو در بسیاری از ورزشهایی که لازم است زانو به طرفین حرکت کند ،دچار محدودیت است . راه حل چيست: جایگزین کردن این مفصل با مفصلی شبیه گوی و حلقه مانند مفصل کتف و لگن .لاتمير میگوید انسان در طی تکامل صاحب این نوع مفصل در زانو نشد زیرا به آن نیاز نداشت و خنده کنان اضافه میکند که ما در آن زمان فوتبال را نشناخته بودیم !!

۳- لگن بسیار تنگ است :
مشکل : تولد دردناک است و چیزی که بیشتر خاک را گل ميکند آنکه عرض لگن زن در 200 هزارسال گذشته تغییری نکرده است و این مانع از آن ميشود که مغزهای ما بزرگتر شود ..

راه حل چيست :
میتوان لگن را وسیعتر کرد ولی افراد متخصص راه حل بهتری دارند.
لاتمير میگوید : من مطمئن هستم در ده هزار سال یا حتی هزار سال آینده زنی در دولتهاي پیشرفته به صورت طبیعی زایمان نخواهد کرد و تلقیح و حاملگی ، به صورت خارجی خواهد بود و تنها کاری که مادر باید انجام دهد این است که بیاید و بچه را تحویل بگیرد !!

۴- بيضه هاي مردان از بیرون آشکار است
مشکل :
اندام تناسلی مذکر که منبع تولید گونه های جدید است در خارج از بدن آویزان است و در معرض خطرات فراوانی است

راه حل چيست :
حرکت دادن بیضه به داخل ، برای آن حمایت ایجاد میکند . برای انجام این امر اولا اسپرمها بايد اصلاح شود
گوردون گالوپ که دانشمند تکامل در دانشگاه ایالت نیویورک است، میگوید روشن است که بیضه ها برعکس تخمدانها به سوی خارج حرکت داده شده است و در بیرون، هوا سردتر است زيرا اسپرمها لازم است در درجه حرارت 2.5 تا 3 درجه فارنهایت ، سردتر از دماي بدن نگهداری شود . گالوپ فرض میکند که درجه حرارت پایین باعث کاهش فعالیت اسپرمها ميشود تا آنکه اسپرم وارد واژن شود و محیط آن با محیط اطراف متفاوت و گرمتر است پس فعالیت اسپرم زیاد میشود تا باعث لقاح تخمک شود. این تعدیل تکاملی باعث نگهداری طولانی تر اسپرمها پیش از مرگ آنها می شود . میتوان اسپرمها را در همان درجه حرارت بدن قرار داد (به شرط اینکه انطباقها و اصلاحات لازم درباره آن انجام شود)ولی لازم است درجه حرارت واژن زیاد شود همانطور که در فیل دیده میشود .

۵- زیادی و شلوغي دندانها :
مشکل :

انسان سه دندان آسیاب در هر طرف فکهای بالا و پايين دارد وقتی حجم مغز بزرگ ميشود ، فک ما عريضتر و کوتاهتر و کم مساحت تر برای سه دندان اخیر ميشود . دندان عقل شاید در گذشته پیش از آنکه پختن غذا را یاد بگیریم مهم بوده باشد اما اکنون تاثیر بدی بر لثه دارد.

راه حل این مشکل چیست :
عدم وجود دندان عقل در حدود 25% مردم به خصوص اسکیموها که تعدادی يا همه دندانهای عقل را در بدو تولد ندارند.

۶- ناهمواری و راه پرپیچ و خم شریانها :
مشکل :

خون در اندامها یعنی دو دست و دو پا ازطریق شریانهای اصلی حرکت میکند و از قسمت جلویی آن وارد عضو ميشود ( از کنار عضله دو سر در بازوها و عضلات flexor در رانها. اما قسمت پشتی اندامها مانند عضله سه سر و عضله پشتی ران از راه شاخه های عروقی در اطراف استخوان ، خون میگیرد و این عروق در همراهی با اعصاب قرار دارد . این شاخه های پیچ در پیچ که همراه با عصب است ، برخی مشکلات و ناتوانيها را ایجاد میکند برای نمونه در مچ و ارنج دست ، شاخه های شریان با عصب اولنار که مسئول حرکت انگشت کوچک است در کنار همند و به همین دلیل وقتی قسمت زیرین استخوان بازو با ضربه ای قوي مواجه شود ، دست بی حس میگردد. .

راه حل چيست :
در وره جنینی شریان دوم در بخش پشتی اندامها . در محاذات استخوان کتف در بازوها و باسن در پاها کار گذاشته شود . پروفوسور دستیار در دانشگاه هاوارد واشنگتن که تکامل عضلات اصلی را تدریس میکند ، ميگوید: این شریان اضافی شاخه های مستقیمی از کتف تا پشت دست خواهد داد تا مانع از نزدیکی عروق خونی و اعصاب به سطح خارج شوند.

۷- شبکیه چشم رو به عقب است
مشکل :

سلولهای حساس به نور در شبکیه چشم ، رو به سمت داخل است ..
پروفسور دستیار ناتان لنت در دانشگاه نیویورک می گوید : این سازماندهی، نور را وادار می کند مسافت طولانی تری را از میان عروق خونی و عصبي در چشم طی کند تا به روبروی سلولهای حسی نور برسد . این سازمان دهی به جدا شدن شبکیه از بافتهای اطراف به آن کمک ميکند و میتواند منجر به کوری شود. علاوه بر آن، نقطه کور در منطقه خروج عصب بینايي کور است ..

راه حل چیست :
برعکس کردن شبکیه همان طور که اکنون در اختاپوس وجود دارد .

۸- عصب به شکل اشتباهي پیچ میخورد
عصب ريکارنت لارنژئال نقشی اساسی را در توانایی ما برای بلع و سخن گفتن دارد . این عصب دستورات عصبی را از مغز به حفره صوت یا حنجره ،پایین تارهای صوتی منتقل میکند ، از ديدگاه نظری لازم است مسیر عصب، مستقیم باشد ولی طی تکامل جنین , عصب ريکارنت لارنژئال با توده ای از بافتها در گردن در هم می تند و شروع به نزول به پائینتر میکند تا آنکه عروق خوني، نزدیک قلب قرار گیرد . این نزول سبب ميشود عصب به دور شریان بچرخد و دوباره به سمت بالا و حنجره برگردد .وجود این عصب ،در سینه سبب ميشود طی عمل جراحی يا حوادث یا نزاعها در معرض خطر باشد ..

راه حل چيست :
پرووفوسر ربکا ژرمن متخصص تشريح و علوم اعصاب در دانشگاه اوهايو ميگوید : راه حل این مشکل ساده است .وقتی جنین در رحم است ، عصب راجعه طی نزول توده بافتی موجود در گردن ، از آن جدا شود و به این ترتیب عصب هرگز همراه با این توده کشیده نميشود .

۹ : حنجره در جای درست خود نیست
مشکل :

نای و مری در حلق باز میشوند و حلق از بینی و تا حنجره ادامه می یابد و در زمان بلع برای ممانعت از ورود غذا به ناي، اپی گلوت باید راه ناي را ببندد . ولی گاهی اپی گلوت ناتوان از بستن راه است به خصوص وقتی شخص همراه با غذا خوردن، صحبت می کند یا مي خندد و این سبب ميشود غذا به جای مری وارد نای شود و سبب انسداد مجرای هوایی و خفگی گردد.

راه حل چيست :
راه حل در ماهیان وجود دارد و حنجره در آنها در آب شش قرار دارد. ژرمن می گوید وقتی حنجره را به سوی ابشش منتقل کنیم دو لوله جدای از هم خواهیم داشت ولي قدرت سخن گفتن را از دست خواهیم داد ولی ميتوايم با واسطه نتهای موسیقی با هم ارتباط پیدا کنيم همانطور که ماهیان از طریق تکان دادن آبشش ها این کار را میکنند

10- مغز شاخه شاخه و در هم فرو رفته است
مشکل :

مغز انسان طي مراحلی تکامل می یابد پس هر وقت جزء جدید شکل بگیرد قسمتهای قدیمی لازم است فعال و مشغول باشد تا کارهای حیاتی را انجام دهد.
دانشمند روانشناس، کاری مارکوس در کتابش بیان ميکند این نظام، در ساخت اجزای جدید منجر به راهها و اقداماتی بی پروا می شود همانگونه که اگر مغز، کارخانه ای بود کارگرانش به شکلهای متفاوت با هم کار می کردند و کارگرانی که جدیدا وارد کار شده اند( مغز جلويي ) (forebrain),وظایف پیشرفته مانند زبان را بر عهده می گیرند و کارگران قدیمی يا midbrain بر حافظه سازمانی Institutional memory اشراف دارند . نتایج آینده به این اسلوب ، هماهنگ و یکدست نیست و ميتواند منجر به افسردگی یا جنون و کاهش حافظه می شود !!
1. Gallup, G.G., Finn, M.M., & Sammis, B. On the origin of descended scrotal testicles: The activation hypothesis. Evolutionary Psychology 7, 517-526 (2009).
2. Marcus, G. Kluge: The Haphazard Evolution of the Human Mind Houghton Mifflin, Boston, MA (2008).


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سخن پاک و ثابتابزارهای پیشرفته ارتباط نقش غذاها و موجودات دريابزرگ شدن مغز محدود به دورخطا در محاسبات چیزی کاملکاربرد روباتهای ريز، در شباهت زیاد بین سلول هاي عفلج خواب چیستاختلالات حرکتی در انسانچگونه هموساپينس بر زمین تنفس هوازی و میتوکندریداروی فامپیریدین یا نورلگاهی مغز بزرگ چالش استعواملی که برای ظهور لغت الوب فرونتال یا پیشانی مغارتروز یا خوردگی و التهانرمشهای مهم برای تقویت عتا 20 سال آینده مغز شما به درمان جدید میگرن با انتی پختگی پس از چهل سالگي به میدان مغناطيسي زمین بشر از تکینگی تا مغز از مغز تهمیشه عسل با موم بخوریمتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویا بخشی حقیقی از زندگی آیا برای تولید مثل همیشه مدارک ژنتیکی چگونه انساناز تکینگی تا مغز- از مغز هوش مصنوعی درمانگر کامپیتاثیر درجه حرارت بر عملکروشی جدید در درمان سکته مافسردگی و اضطراب در بیمامغز ما کوچکتر از نیم نقطهبیماری گیلن باره و بیمارهزینه ای که برای اندیشیدتاریخ همه چیز را ثبت کردهزیرفون داروی ضد ام اساولین مورد پیوند سر در انمغز به تنهایی برای فرهنگ بازگشت از آثار به سوی خداورزش هوازی مرتب خیلی به قجنسیت و تفاوت های بیناییسفرنامه سفر به بم و جنوب اگر نعمت فراموشی نبود بسنقش ژنتیک در درمان اختلابرنامه و ساختار پیچیده مژنهای هوش ، کدامندحس و ادراک (قسمت اول )سریعترین کامپیوتر موجودابزارهای بقا از نخستین هنقشه مغزی هر فرد منحصر بهبزرگ شدن تقریبا ناگهانی خطرات هوش مصنوعیکجای مغز مسئول پردازش تجشباهت زیاد بین سلول هاي عفیلمی بسیار جالب از تغییاختلالات صحبت کردن در انچگونه آن شکری که می خوریمتو دی ان ای خاص ميتوکندريداروی تشنجی دربارداریگذر زمان کاملا وابسته به عوارض ازدواج و بچه دار شدلبخند بزن شاید صبح فردا زارزش حقیقی زبان قسمت اولچرا مغزهای ما ارتقا یافت تاثیر مشاهده بر واقعیت بدرمانهای بیماری پارکینسپرورش مغز مینیاتوری انسامکانیزمهای دفاعی در براباز تکینگی تا مغز از مغز تهوموارکتوس ها ممکن است دتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویا تخیل یا واقعیتآیا بزرگ شدن مغز فقط در دمروری بر تشنج و درمان هایاز تکینگی تا مغز- از مغزتهوش مصنوعی درخدمت خلق وحتاثیر درجه حرارت بر عملکريتوکسيمب در درمان ام اسالکتروتاکسی(گرایش و حرکمغز مادران و کودکان در زمبیماری ای شبیه آلزایمر و هزینه سنگین انسان در ازاتبدیل تراکت صوتی مصنوعی زبان مشترک ژنتیکی موجودااولین تصویر در تاریخ از سمغز برای فراموشی بیشتر کبازسازي مغز و نخاع چالشی ورزش هوازی ، بهترین تمریجنسیت و تفاوت های بیناییسفری به آغاز کیهاناگر تلاش انسان امروز برانقش آتش در رسیدن انسان بهبرین نت به جای اینترنتکلرال هیدرات برای خوابانحس و ادراک (قسمت دوم )سرگیجه از شایعترین اختلاابزارهای بقا ازنخستین همنقص در تشخیص هیجانات عامبسیاری از بیماری های جدیدفاع در برابر تغییر ساختکرونا چه بر سر مغز می آورشش مرحله تکامل چشمفیزیکدانان ماشینی برای تادامه بحث تکامل چشمچگونه انتظارات بر ادراک تولید سلولهای جنسی از سلداروی جدید s3 در درمان ام گربه شرودینگر و تاثیر مشعید نوروز مبارکلرزش ناشی از اسیب به عصبارزش حقیقی زبان قسمت دومچرا پس از بیدار شدن از خوتاثیر نگاه ناظر هوشیار بدرک فرد دیگر و رفتارهای اآلزایمرما انسانها چه اندازه نزداز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی می تواند بر احتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویاها از مغز است یا ناخوآیا تکامل و تغییرات ژنتیمرکز هوشیاری، روح یا بدن از تکینگی تا مغز، از مغز هوش مصنوعی ساخته هوش طبیتاثیر درجه حرارت بر عملکریواستیگمینالتهاب شریان تمپورالمغز چون ابزار هوش است دلیبیماری ای شبیه ام اس مولتهستي مادي ای که ما کوچکترتبدیل سلولهای محافط به سزبان چهار حرفی حیات زمیناولین سلول مصنوعیمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟بحتی علمی درباره تمایل بورزش و میگرنجهش های ژنتیکی مفید در ساسلولهای بنیادی مصنوعی درابزار هوش در حال ارتقا ازنقش انتخاب از طرف محیط، نبرای پیش بینی آینده مغز دکمردرد و علل آنحس و ادراک قسمت چهارمسردرد میگرن در کودکانابزارهای بقای از نخستین چند جهانیتفاوت مغز انسان و میمون هدقیق ترین تصاویر از مغز اکشف مکانیسم عصبی خوانش پششمین کنگره بین المللی سفرگشت و تکامل تصادفی محض اداراوون تنها داروی تاییچگونه باغبانی باعث کاهش توانایی مغز و دیگر اجزای داروی جدید ضد میگرنگزیده ای از وبینار یا کنفعامل کلیدی در کنترل کارآلزوم سازگاری قانون مجازاارزش حقیقی زبان قسمت سومچرا بیماری های تخریبی مغتاثیر نگاه انسان بر رفتادرک و احساسآیا ممکن است موش کور بی مما انسانها چه اندازه نزداز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویاهای پر رمز و حیرتی درآیا جهش های ژنتیکی، ویرومرکز حافظه کجاستازدواج های بین گونه ای، رهوش احساسیتاثیر درجه حرارت بر عملکریسدیپلام تنها داروی تایامیوتروفیک لترال اسکلرومغز چگونه صداها را فیلتر بیماری بیش فعالیهستی ما پس از شروعی چگال تری فلوپرازینزبان و کلمه حتی برای کساناوکرلیزوماب داروی جدید شمغز بزرگ چالش است یا منفعبحث درباره پیدایش و منشاورزش بهترین درمان بیش فعجهش های ژنتیکی غیر تصادفسلسله مباحث هوش مصنوعیابزار بقای موجود زنده از نقش اتصالات بین سلولهای برخی نکات از گاید لاین پرکمردرد با پوشیدن کفش مناحس و ادراک قسمت پنجمکنفرانس تشنج هتل کوثر اصحس و ادراک قسمت سومسردرد و علتهای آنابزارهای دفاعی و بقای موچندین ماده غذایی که ماننتفاوتهای جنسیتی راهی برادلایلی که نشان میدهد ما بکشف مکانیسمی پیچیده در بصرع و درمان های آنفراموش کارها باهوش تر هسادغام میان گونه های مختلچگونه جمعیت های بزرگ شکل توازن مهمتر از فعالیت زیداروی ضد تشنج با قابليت تگزارش یک مورد جالب لخته وعارضه جدید ویروس کرونا سلزوم سازگاری قانون مجازااز نشانه ها و آثار درک شدچرا حیوانات سخن نمی گوینتاثیر نگاه انسان بر رفتادرک احساسات و تفکرات دیگآیا ما تنها موجودات زنده ما با کمک مغز خود مختاريماز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویای شفافآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجمرکز خنده در کجای مغز استاستفاده از هوش مصنوعی در هوش احساسیتاثیر درجه حرارت بر عملکرژیم های غذایی و نقش مهم امید درمان کرونا با همانمغز ناتوان از توجیه پیدابیماری تی تی پیو هر کس تقوای خدا پیشه کنتری فلوپرازینزبان و بیان نتیجه ساختماايندگان چگونه خواهند دیدمغز بزرگ چالشهای پیش روبحثی در مورد نقش ویتامينورزش در کمر دردجهشهای مفید و ذکاوتی که دسم زنبور ، کلیدی برای وارابزار بقای موجود زنده از نقش حفاظتی مولکول جدید دبرخی اثرات مضر ویتامین دکنگره بین المللی سردرد دحساسیت روانی متفاوتسردرد تنشناثر مضر مصرف طولانی مدت رچه زیاد است بر من که در ایتقلید مرحله ای نسبتا پیشدندان ها را مسواک بزنید تکشف ارتباط جدیدی از ارتبضررهای مصرف شکر و قند بر فراموشی همیشه هم بد نیستادغام دو حیطه علوم مغز و چگونه جمعیت های بزرگ شکل توسعه برخی شغل ها با هوش داروی ضد تشنج با قابليت تگشایش دروازه جدیدی از طرعدم توقف تکامل در یک انداممانتین یا آلزیکسا یا اباز نظر علم اعصاب یا نرووسچرا حجم مغز گونه انسان درتاثیر ویتامین دی بر بیمادرک تصویر و زبان های مخلتآیا مغز تا بزرگسالی توسعما تحت کنترل ژنها هستیم یاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی الفاگوتاثیر گیاه خواری بر رشد وروبات های ریز در درمان بیآیا خداباوری محصول تکاملمرگ انتقال است یا نابود شاستیفن هاوکینگ در مورد ههوش عاطفی بیشتر در زنانتاثیر درجه حرارت بر عملکرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وامگا سه عامل مهم سلامتمغز و سیر تکامل ان دلیلی بیماری ضعف عضلات نزدیک بوقت نهيب هاي غير علمي گذشتسلیم شدن از نورون شروع مزبان و بیان، در سایه پیشرايا اراده آزاد توهم است یمغز بزرگ و فعال یا مغز کوبحثی جالب درباره محدودیتوزوز گوشجهشهای مفید و ذکاوتی که دسودمندی موجودات ابزی بر ابزار بقای موجود زنده از نقش حیاتی تلومر دی ان آ دبرخی اختلالات عصبی مثانهکنگره بین المللی سردرد دخلاصه ای از مطالب همایش مسردرد سکه ایاثرات فشار روحی شدیدچهار میلیارد سال تکامل بتلقین اطلاعات و حافظهدو ویژگی انتزاع و قدرت تجکشف جمجمه ای درکوه ایرهوضررهای شکر بر سلامت مغزفرایند تکامل و دشواری هاارتقا و تکامل سنت آفرینش چگونه حافظه را قویتر کنیتوصیه های غیر دارویی در سداستانها و مفاهیمی اشتباپمبرولیزوماب در بیماری چعسل طبیعی موثر در کنترل بمنابع انرژي پاک سرچشمه حاز نظر علم اعصاب اراده آزچرا در مغز انسان، فرورفتتاثیر ویروس کرونا بر مغز درک عمیق در حیواناتآیا همه جنایت ها نتیجه بیماه رجباز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر گیاه خواری بر رشد وروح رهاییآیا دلفین ها می تواند از مراحل ارتقای پله پله کیهاستیفن هاوکینگ در تفسیر هوش عاطفی در زنان بیشتر اتاثیر درجه حرارت بر عملکراه های جدید برای قضاوت رامروز دانش ژنتیک هیچ ابهمغز آیندگان چگونه است ؟بیماریهای تحلیل عضلانی اوقتی فهمیدی خطا کردی برگتشنج چیستزبان و تکلم برخی بیماریهايا اراده آزاد توهم است یمغز حریص برای خون، کلید تبحثی در مورد نقش کلسیم و یک پیشنهاد خوب برای آسان جاذبه و نقش آن در شکلگیریسیاهچاله و تکینگی ابتدایابزار بقای موجود زنده از نقش خرچنگ های نعل اسبی دربرخی بیماری ها که در آن ببرخی بیماری های خاص که بدکندر در بیماریهای التهابخواندن ، یکی از شستشو دهنسرعت فکر کردن چگونه استاثرات مفید قهوهچهار ساعت پس از کشتار خوکتلاش هایی در بیماران قطع ديدن با چشم بسته در خواب گنجینه ای به نام ویتامین طوفان فقر و گرسنگی و بی سفرایند حذف برخی اجزای مغارتوکين تراپی روشی جديد نگاه محدود و تک جانبه، مشتوصیه هایی در مصرف ماهیدر مانهای کمر دردپنج اکتشاف شگفت آور در موعصب حقوق نورولوومنبع خواب و رویااز نظر علم اعصاب اراده آزچراروياها را به یاد نمی آتاثیر ژنها بر اختلالات خدرگیری قلب در بیماری ویرآیا هوش ارثی دریافتی از پماپروتیلیناز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر گیاه خواری بر رشد وروزه داری و بیمار ی ام اس آیا دست مصنوعی به زودی قامزایای شکلات تلخ برای سلاستخوان های کشف شده، ممکهوش عاطفی در زنان بیشتر اتاثیر درجه حرارت بر عملکراه های جدید برای قضاوت رانفجار و توقف تکاملی نشامغز انسان ایا طبیعتا تمابیهوش کردن در جراحی و بیمویتامین E برای فعالیت صحتشنج و حرکات شبه تشنجی قازبان و شناخت حقیقت قسمت چای آنکه نامش درمان و یادشمغز زنان جوانتر از مغز مربحثی در مورد عملکرد لوب فیکی از علل محدودیت مغز امحقیقت قربانی نزاع بین بی سیاره ابلهانابزار بقای موجود زنده از نقش داروهاي مختلف معروف نقش روزه داری در سالم و جبرخی توجهات در ببمار پارکوچک شدن مغز از نئاندرتاخواب سالم عامل سلامتیشلیک فراموشیاثرات مضر ماری جوانانوار مغزی روشی مهم در تشختلاشی برای درمان قطع نخادی متیل فومارات(زادیوا)(گویید نوزده و ایمنی ساکتطی یکصد هزار سال اخیر هرچفرد حساس از نظر عاطفی و بارتباط میکروب روده و پارنگاه انسان محدود به ادراتوضیحی ساده در مورد هوش مدر چه مرحله ای از خواب ، رپوست ساعتی مستقل از مغز دعضلانی که طی سخن گفتن چقدمنشأ اطلاعات و آموخته ها از آغاز خلقت تا نگاه انساچراروياها را به یاد نمی آتاثیر کلام در آیات کلام بدرگیری مغز در بیماری کویآیا هوش سریعی که بدون احسمبانی ذهنی سیاه و سفیداز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر گیاه خواری بر رشد وروش مقابله مغز با محدودیآیا رژیم غذایی گیاهی سلامسیر دشوار تکامل و ارتقااصول سلامت کمرهوشیاری کوانتومیتاثیر درجه حرارت بر عملکراه پیروزی در زندگی چیستانواع سکته های مغزیمغز انسان برای ایجاد تمدبیوگرافیویتامین E در چه مواد غذایتشنج عدم توازن بین نورون زبان و شناخت حقیقت قسمت اایندرالمغزهای کوچک بی احساسبحثی درباره هوش و تفاوتهیافته های نوین علوم پرده حقیقت خواب و رویاسیاره ابلهانابزار بقای موجود زنده از نقش رژیم غذایی بر رشد و ابرخی سلولهای عصبی در تلاکووید نوزده و خطر بیماریخواب سالم عامل سلامتی و یشنا در ابهای گرم جنوب نیاجزای پر سلولی بدن انسان نورون هاي مصنوعی می توانتلاشی تازه برای گشودن معدژا وو یا اشنا پنداریگوشه بیماری اتوزومال رسسظهور امواج مغزی در مغز مصقیچی ژنتیکیارتباط چاقی و کاهش قدرت بنگاهی بر قدرت بینایی دراتکامل چشمدر هم تنیدگی کوانتومی و پپیموزایدمقالاتمولتیپل اسکلروز در زنان از انفجار بزرگ تا انفجار نزاع بین جهل و علم رو به پتاثیر کپسول نوروهرب بر ندرگیری مغز در بیماران مبآیا هشیاری کوانتومی وجودمجموعه های پر سلولی بدن ماز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر گیاه خواری بر رشد وروش های صرفه جویی در ایجاآیا رژیم غذایی گیاهی سلامشکلات نخاعیاضطراب و ترسهوش، ژنتیکی است یا محیطیتاثیر درجه حرارت بر عملکراست دستی و چپ دستیانگشت نگاری مغز نشان میدمغز انسان برای شادمانی طبیوگرافیویتامین دی گنجینه ای بزرتغییر الگوی رشد مغزی با ززبان و شناخت حقیقت قسمت دایا کوچک شدن مغزانسان المغزتان را در جوانی سیمکشبحثی درباره هوش و تفاوتهیادگیری مهارت های جدید دحقیقت راستین انسان علم بسیر آفرینش از روح تا مغز ابزار بقای موجود زنده از نقش رژیم غذایی در رشد و ابرخی سيناپسها طی تکامل و کودک ایرانی که هوش او از خواب عامل دسته بندی و حفطشناخت و معرفت، و نقش آن داجزایی ناشناخته در شکل گنورون های ردیاب حافظهتلاشی جدید در درمان ام اسدژاوو یا آشناپنداریگوشت خواری یا گیاه خواریعلم به ما کمک میکند تا موقانون مندی نقشه ژنتیکی مارتباط هوش ساختار مغز و ژنگاهی بر توانایی اجزاي بتکامل ابزار هوش ، راه پر درمان های بیماری آلزایمرپیچیدگی های مغزی در درک زتاثیر ویتامین دی بر بیمامواد کوانتومی جدید، ممکناز تلسکوپ گالیله تا تلسکنزاع بین علم و نادانی رو تاثیر کپسول نوروهرب بر تدرگیری اعصاب به علت میتوآیا واکنش های یاد گرفته ومحل درک احساسات روحانیاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر گیاهخواری بر رشد و روش هایی ساده برای کاهش اآیا راهی برای رفع کم آبی مشکلات بین دو همسر و برخیاطلاعاتی عمومی در مورد مهیچگاه از فشار و شکست نترتاثیر رو ح و روان بر جسمرشته نوروایمونولوژی و نقاندوهگین نباش اگر درب یا مغز انسان برای شادمانی طبیان ژن های اسکیزوفرنی دواکنش های ناخودآگاه و تقتغییر زودتر اتصالات مغزیزبان و شناخت حقیقت قسمت سایا ابزار هوشمندی یا مغز نقش قهوه در سلامتیبحثی درباره هوش و تفاوتهیادآوری خواب و رویاحمله ویروس کرونا به مغزسیستم تعادلی بدنابزار بقای موجود زنده از ابزار بقای موجود زنده از نقش زبان در سلطه و قدرت ابررسي علل احتمالي تغيير کودکان میتوانند ناقل بی خودآگاهی و هوشیاريشناسایی سلول های ایمنی ااحساس گذر سریعتر زماننوروپلاستیسیتی چیستتمایل زیاد به خوردن بستندانشمندان ژنی از مغز انسگیاه خواری و گوشت خوار کدعلایم کمبود ویتامین E را قانونمندی و محدودیت عالمارتباط انسانی، محدود به ناتوانی از درمان برخی ویتکامل زباندرمان های جدید میگرنپیوند مغز و سر و چالشهای صفحه اصلیموجود بی مغزی که می توانداز تلسکوپ گالیله تا تلسکنزاع بین علم و جهل رو به پتاثیر کپسول نوروهرب بر سذهن چند جانبه نیازمند نگآیا آگاهی پس از مرگ از بیمحل درک احساسات روحانی داز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر انتخاب از طرف محیط روش صحبت کردن در حال تکامآیاما مقهور قوانین فیزیکمشکلات روانپزشکی پس از ساطلاعاتی عمومی در مورد مهاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر رژیم گیاه خواری بر رشد مغز علت تمایل انسان بانسان قدیم در شبه جزیره عمغز انسان رو به کوچک تر شبیست تمرین ساده برای جلوواکسن کرونا از حقیقت تاتتغییر عمودی سر انسان از پزبان، وسیله شناسایی محیطایا بیماری ام اس (مولتیپنقش مهاجرت در توسعه نسل ابحثی درباره هوش و تفاوتهژن هوش و ساختارهای حیاتی حوادث روزگار از جمله ویرسیستم دفاعی بدن علیه مغز ابزار بقای موجود زنده از نقش زبان در سلطه و قدرت ابررسی و اپروچ جدید بر بیمکودکان خود را مشابه خود تخودآگاهی و هوشیاريکاهش التهاب ناشی از بیماشواهدی از دنیسوان(شبه نئاخلاق و علوم اعصابنوشیدن چای برای مغز مفید تمدن قدیمی ای در جنوب ایردانشمندان روش هاي جدیدی گالکانزوماب، دارویی جدیعلایم کمبود ویتامین E را قارچ بی مغز در خدمت موجودارتباط شگفت مغز انسان و فناتوانی در شناسایی چهره تکامل ساختار رگهای مغزی درمان های جدید در بیماری پیوند سر، یکی از راه حلهاسوالات پزشکیموجودات مقهور ژنها هستنداز تکنیکی تا مغز از مغز تنظام مثبت زندگیتاثیر کپسول نوروهرب بر سرقیبی قدرتمند در برابر مآیا امکان بازسازی اندامهمحدودیت های حافظه و حافظاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر ترکیبات استاتین (سروشهای نو در درمان دیسک بآزمون ذهنی گربه شرودینگرمشکلات روانپزشکی در عقب بلندی در ذهن ما درک بلندیهاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر رژیم گیاه خواری بر زمین زیر خلیج فارس تمدنی انسان جدید از چه زمانی پامغز انسان رو به کوچکتر شدبیشتر کمردردها نیازی به واکسن سرطانتغییرات منطقه بویایی مغزسفر نامه سفر به بم و جنوب ایا بدون زبان میتوانیم تنقش محیط زندگی و مهاجرت دبحثی درباره هوش و تفاوتهژن یا نقشه توسعه مغز و نقحافظه و اطلاعات در کجاست سکته مغزیابزار بقای موجود زنده از نقش سجده بر عملکرد مغزکوری گذرای ناشی از موبایخانواده پایدارکاهش دوپامین عامل بیماریشاهکار قرناخلاق پایه تکامل و فرهنگنوعی سکته مغزی ، وحشتناک تمدن بشری و مغز اخلاقیدانشمندان روشی برای تبدیگامی در درمان بیماریهای علت خواب آلودگی بعد از خوقبل از انفجار بزرگارتباط شگفت انگیز مغز اننخاع ما تا پایین ستون فقرتکامل شناخت انسان با کشفدرمان های رایج ام اسپیشینیان انسان از هفت میپیامهای کاربرانمیهمانهای ناخوانده عامل از تکینگی تا مغز از مغز تنظریه تکامل در درمان بیمتاثیر گیاه خواری بر رشد ورموزی از نخستین تمدن بشرآیا انسان با مغز بزرگش اخمخچه فراتر از حفظ تعادلاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی در کامپیوترهاتاثیر دپاکین بر بیماری مروشهای شناسایی قدرت شنواإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَمشاهده آینده از روی مشاهبه زودی شبکه مغزی به جای هدف یکسان، در مسیرهای متتاثیر رژیم گیاه خواری بر زندگی هوشمند در خارج از زانسان عامل توقف رشد مغزمغز ایندگان چگونه استبا هوش مصنوعی خودکار روبواکسنی با تاثیر دوگانه اتغییرات تکاملی سر انسان سفرنامه سفر به بم و جنوب ایا تکامل هدفمند استنقش نظام غذایی در تکامل مبحثی درباره احساسات متفاژنها نقشه ایجاد ابزار هوحافظه و اطلاعات در کجاست سانسور از روی قصد بسیاری ساخت شبکه عصبی مصنوعی با ساختار شبکه های مغزی ثابابزار بقای موجود زنده از نقش غذاها و موجودات دريابررسی سیستم تعادلی بدن اکی غایب شدی تا نیازمند دلخدا موجود استکایروپاکتیک چیستشبیه سازی میلیون ها جهان فلج بل، فلجی ترسناک که آناختلال در شناسایی حروف و چیزی خارج از مغزهای ما نیتمساح حد واسط میان مغز کوداروهای مصرفی در ام اسگامی در درمان بیماریهای عوامل موثر در پیدایش زباقدم زدن و حرکت دید را تغیارتباط شگفت انگیز مغز اننخستین تصویر از سیاهچالهتئوری تکامل امروز در درمدرمان های علامتی در ام اسپیشرفتی مستقل از ابزار هسایتهای دیگرمیگرن سردردی ژنتیکی که باز تکینگی تا مغز و از مغز هفت چیز که عملکرد مغز تو تاثیر گیاه خواری بر رشد ورمز و رازهای ارتباط غیر کآیا احتمال دارد رویا از آمخچه ، فراتر از حفظ تعادلاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتاثیر داروهای ضد التهاب روشی برای بهبود هوش عاطفافراد آغاز حرکت خودشان رمعنی روزهبوزون هیگز چیستهدف از تکامل مغزتاثیر رژیم گیاهخواری بر زونا به وسیله ویروس ابله انعطاف پذیری مکانیسمی علمغز ابزار برتر بقابار سنین ابزار هوشمندی اواسطه ها د رمسیر ایجاد مغثبت امواج الکتریکی در عصسفرنامه سفر به بم و جنوب ایرادهای موجود در خلقت بنقش هورمون های تیروئید دبحثی درباره احساساتی غیرژنها ، مغز و ارادهحافظه و اطلاعات در کجاستساخت شبکه عصبی با الفبایسازگاری با محیط بین اجزاابزارهای بقای موجود زندنقش غذاها و موجودات دريابررسی علل کمر درد در میانخطا در محاسبات چیزی کاملکاربرد روباتهای ريزنانوشبیه سازی سیستم های کوانفلج خواباختلالات مخچهچگونه مغز پیش انسان یا همتنفس هوازی و میتوکندریداروهای ضد بیماری ام اس وگاهی لازم است برای فهم و عوامل ایجاد لغت انسانی و قدرت انسان در نگاه به ابعارتباط غیرکلامی بین انسانرمش های مفید در سرگیجهتئوری تکامل در پیشگیری و درمان ژنتیکی برای نوآوریپاسخ گیاهان در زمان خوردمیگرن شدید قابل درمان اساز تکینگی تا مغز از مغز تهفت سین یادگاری از میراث تاثیر گیاه خواری بر رشد ورویا و خبر از آیندهآیا احتمال دارد رویا از آمخچه ابزاري که وظیفه آن فاز تکینگی تا مغز- از مغز هوش مصنوعی در خدمت خلق وحتاثیر داروی ضد تشنج سدیم روشی جدید در درمان قطع نخافزایش قدرت ادراکات و حسمغز فکر میکند مرگ برای دیبیماری های مغز و اعصاب و هدف از خلقت رسیدن به ابزاتاثیر عصاره تغلیظ شده گیزیباترین چیز در افزایش ساولین هیبرید بین انسان ومغز از بسیاری حقایق می گربارداری بدون رحموراپامیل در بارداریجمجمه انسان های اولیهسفرنامه سفر به بم و جنوب اگر نعمت فراموشی نبود بسنقش هورمون زنانه استروژنبخش دیگری در وجود انسان هژنهای مشترک بین انسان و وحس چشایی و بویایی