دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

وبینار اساتید نورولوژی در مورد تشخیص و درمان بیماری مولتیپل اسکلروز

وبینار اساتید نورولوژی در مورد تشخیص و درمان بیماری مولتیپل اسکلروز

دکتر نبوی:

تشخیص ام اس: علامت ورید مرکزی
CVS
با ترایگون ها یا ام آر ای های خاص ultra high field MRI قابل مشاهده است.

ریم ضایعه هیپراینتنس(سفید) در اطراف ضایعات تی 2 که ماکروفاژهای پر از آهن است.

این ضایعات، قدیمی و مزمن و فعال هستند. نشانه توسعه بیماری است.

چقدر اختصاصی است؟ این ضایعه خیلی اختصاصی است. 7% غیر ام اسی ها این ضایعه را دارند. ضایعات پارامگنتیک مانند دومورد بالا خیلی اختصاصی است.

پت اسکن در ام اس:

(پرفیوژن را نشان میدهد) هرچی ترمیم، بیشتر شود پرفیوژن بیشتر میشود. و می‌توان ریپیر(ترمیم) را در ضایعات دمیلینه بررسی کرد.

او سی تی(Optic coherence tomography) و اوکت پتانسیل(evoked potential) بدون ارتباط با فعالیت بیماری است.

RIS(Radiologic isolated syndrome):
ضایعه ام آر آی به نفع ام اس، بدون علایم بالینی

35% اینها ظرف 5 سال و 51% ظرف ده سال به ام اس، تبدیل میشود. یعنی فاز پره کلینیکال(قبل از بالینی شدن) ام اس است.

چهار عامل خطر برای تبدیل به RIS به ام اس:

جوانتر باشد
او سی باند(oligoclonal band) مثبت در مایع مغزی نخاعی

و ضایعه اینترا تنتوریال یا پوستریور فوسا و نخاع

ام اس ابتدایی یا پرودروم ام اس: 5 تا 10 سال قبل از ام اس به صورت مراجعات پزشکی پی در پی و تغییرات سبک زندگی را گزارش میدهند.

75% بستری بیمارستانی بیشتر بود و 80 % مراجعات پزشکی و 50 % ویزیت روان پزشکی و عوارض درماتولوژیک و ای بی اس(IBS)(مشکلات گوارشی) بیشتر داشته اند. کمتر باردار شده‌اند و مصرف او سی پی(OCP) بیشتر داشته اند. مراجعات پوستی بیشتر داشته اند یعنی شاید التهاب اول در پوست شروع شده است. اضطراب، درد، خستگی خواب آلودگی و حساسیت بالاتر به درد شایع تر است.

مقدار آنمی در مردان مبتلا به ام اس بعدی، بیشتر بوده است. اختلال شناختی، را بیشتر گزارش می‌کنند. این به ما کمک میکند ریسک فاکتورهای ام اس را بهتر بشناسیم و نیز کمک میکند زودتر ام اس را شناسایی کنیم تا از عوارض بیماری جلوگیری شود.

بیومارکرهای فعالیت بیماری:
ان اف ال NFL Serum neurofilament light chain (NfLو گلیال فیبریلاری اسیدیک پروتئین. در بیماری نان اکتیو بیشتر است در مقایسه با بیماری فعال. GFAP در نانوانی بیشتر بیماران راهنمایی می‌کند. بالاترین ان اف ال سرم باعث بیشترین ریلاپس میشود و NFL با وسعت ضایعه تی 2 ارتباط دارد.

Progression independent of relapses (Pira)..

در نوزده درصد بیماران هست. در مصرف سیگار، ان اف ال، افزایش می یابد. اگر بیشتر از ده سال سیگار را قطع کرده باشد مانند کسی است که سیگار نکشیده‌است. در بیمارانی که دارو می‌گیرند اگر ان اف ال، بالا برود یعنی بهتر است دارو را قطع کنیم و داروی دیگری شروع کنیم.

در حاملگی، Serum neurofilament light chain (NfL افزایش می یابد.

عوامل خطر قلبی عروقی با آترفی مغزی در ام اس مرتبط است. اگر دو ریسک فاکتور قلبی عروقی داشته باشند، آتروفی بیشتری رخ میدهد. حجم ماده خاکستری و آتروفی پالیدوم هم دارند. و باعث کاهش شناخت میشود.

دکتر مجدی نسب:
تریفلونامید: در سال 2012 به عنوان داروی خوراکی و درجه اول مطرح شد. نام تجاری، اوباجیو است. قرص 7 و 1. در ایران تولید شده‌است.

(تبازیو نام تجاری در ایران)

در آر آر ام اس(RRMS) و سی آی اس(CIS) و .. مصرف می شود. نباید شکسته شود و با یک لیوان آب میخورند. نباید خورد بشه. بعد از سه ماه از مصرف به وضعیت با ثبات در سرم میرسد. اتصال به پروتئین بالاست. در افرادی که پروتئین سرم کم است، نباید استفاده بشه. لاکتوز داره در عدم تحمل لاکتوز بیمار را آزار میده.

مکانیسم اثر دارو : لنفوسیتها، دو فرم در حال استراحت و فعال هستند. آنزیم تولید کننده پریمیدین، باعث فعالیت لنفوسیت میشه.

این دارو، باعث مهار این آنزم میشه. اتوآنتی ژن فعال نمیشه. یک داروی ایمونومدولاتور است. اینترلوکین 1 و تی ان اف آلفا(TNF alpha) را مهار میکند.

تداخلات دارویی زیاد نیست. وارفارین با دارو 25%، آی ان آر را کم میکند. دلوکستین و کاربامازپین اثر دارو را کم میکند. افزایش استروژن میدهد. در مصرف او سی پی ممکنه عوارض استروژن بیشتر شود.

سی درصد ریلاپس را کم میکند.

پیشرفت را هم 28% کم میکند. درمقایسه با ربیف مشابه است ولی رضایت در تریفلونامید بیشتر است.

بیماران ماسک میاستنی از این دارو سود می برند.

سی بی سی(CBC) و ال اف تی(LFT) باید قبل از شروع دارو چک شود. بررسی ازنظر عفونت حاد مهم است. بررسی از نظر تی بی(سل) لازم است. سرخک و هپاتیت و واریسلا گاهی چک میشود.

مانیتورینگ دارو باید انجام شود زیرا مسمومیت کبدی میدهد. لفلونامید باعث این حالت میشود. البته زیاد نیست. در اول باید هر شش ماه چک شود. حین دریافت دارو، واکسن زنده نباید بزند. در بارداری مم

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [14.11.20 03:09]
نوع است.

در همه گیری کووید در شش ماه اول تست های خونی چک شود. به جای هر دو ماه هر چهار ماه چک می‌کنیم.(برای کم کردن مراجعات بیمار).

عوارض دارو: PML(Progressive multimodal leukoencephalopathy) گزارش نشده‌است. برعکس فینگولیمود و دی متیل فومارات. ... .

گاهی باعث اسهال میشود. تست کبدی به بیش از سه برابر، یک هفته بعد باید دوباره تست ها چک شود و اگر باز سه برابر بالا بود دارو قطع می شود. (در دیگر داروهای ام اس، بالای 5 برابر قطع می‌کنیم.)

ریزش مو معمولا متوقف میشود. فینگولیمود و ... باعث لنفوپنی شدید میشود ولی در این دارو کمتر دیده میشود. با ادامه درمان برطرف میگردد.

گاهی ترومبوسیتوپنی می‌دهد . نوتروفیل زیر 1000 باید دارو قطع شود. در دیگر داروهای ام اس زیر 1500 قطع می شود.

نوروپاتی محیطی میدهد و معمولا تک نورون است و معمولا سی تی اس(Carpal tunnel syndrome) است. در افراد بالای شصت سال و دیابتی بیشتر است. ضایعه منتشر ریه گاهی هست. ضایعات پوستی هم هست. هیپر کالمی افزایش آنزیم های پانکراس و سندرم درس(ائوزینوفیلی و ... )گاهی دیده میشود. درمان سندرم درس، با کورتون است.

منع مصرف: حساسیت به دارو در عفونت شدید، شیردهی و بارداری، بیماری کلیوی شدید دیالیزی. کاهش شدید پروتئین.

پس از هشت ماه از خون دفع میشود. برای جلوگیری از تداخل، پودر کلستیرامین یا پودر شارکول فعال برای یازده روز 4 گرم کلستیرامین هر 8 ساعت، این دارو را از خون، حذف میکند.

میتوان این یازده روز پشت سر هم نباشد. مثلا یک روز در میان بگیرد تا عوارض کم شود.

کلستیرامین اثر او سی پیOral contraceptive pill را کم میکند.

در تبدیل، جی ای(glatiramer acetate) و اینترفرون منعی ندارد.

تاسبری: در تغییر دارو از تریفلونامید به تایسبری،
شش هفته صبر می کنیم. در مورد تبدیل به فینگولیمود،
در بیمار ام اس فعال، تغییر دارو خیلی زمان نگیرد. صبر نکنیم سطح دارو به 0.2% برسد

در حاملگی: در مورد حاملگی اکسلریتد الیمینیشن(accelerated elimination) با پودر کلستیرامین دو بار انجام میشود. (دو هفته بعد)

شش هفته بعد باید صبر کنیم. در مردی که قصد بچه دار شدن دارد نیاز به حذف دارو نیست. در گیدلاین امریکایی در مردان هم الیمینیشن و حذف انجام میشود. بارداری روی دارو مجوز سقط نیست.

به نظر میرسد در کووید اگر لنفوسیت پایین نیست منعی نباشد. با کاهش ایمنی فرد حتی ممکن است روی کووید هم تاثیر خوب هم داشته باشد.

دکتر غفاری: دی متیل فورمارات از گیاهی خاص است. این گیاه، فوماریا نام دارد چون دشت آن، شبیه دود میشود. گونه های مشابه این گیاه در ایران هم هست. اثر ضد التهابی دارد. فوماریک اسید در قرن بیستم به عنوان طعم دهنده غذا، سرکه نمکی و ترشی استفاده میشد به خاطر اینکه ترش است. کشیش آلمانی مبتلا به سوریازیس با خوردن این گیاه، خوب شد.

1994 فومادرم برای درمان سوریازیس در آلمان مطرح شد. در درمان سوریزاس و ام اس با هم در درمان ام اس مطرح شد و 90% انهاسمنت ضایعات ام اس را کم کرد.

در آرا آر ام اس(RRMS) در ابتدا مصرف می شود. مصرف دو بار در روز.

مکانیسم اثر: سیتم ایمنی را از حالت فعالیت ایمنی به سمت آرامش ایمنی می برد. به منومتیل فورمارات تبدیل میشود. یک ساعت از خوردن دی متیل فومارات، منو متیل وارد بدن میشود. بیشتر از طریق ریه دفع میگردد. بدون سی تی کروم 450 دفع میشود. خیلی سریع جذب و خیلی سریع دفع میشود. نیار به ادجاستمنت(تنظیم دوز دارو) حتی در نارسایی کبد و کلیه ندارد.

مصرف او سی پی در این دارو ممکن و راحت است.

شروع درمان با 120 دوبار در روز است و بعد از دو هفته به 240 دوبار میرسد.

روش خوب: هفته اول 120 سپس 120 دوبار در روز .... .

آزمایش خون و کبد و کراتین در ابتدا چک می شود. سی بی سی هر سه ماه چک شود.

لنفوسیت کانت زیر 500 دارو باید قطع شود.

عوارض دارو: فلاشینگ، علایم گوارشی و لیمفوپنی.
با مصرف غذای چرب، عوارض کم می شود. در صورت عوارض گوارشی میتوان دارو را کم کرد. اگر تحمل نشد، دارو قطع می شود. خطر پی ام ال(PML) دارد. پس روی لمفوپنی توجه زیاد میشود. خطرکم است.

بالای 50 سال و لمفوپنی زیر 500 در فاصله دو ماه، خطر پی ام ال دارد. 24 ساعت بعد از قطع دارو میتوان داروی دیگری را شروع کرد. ولی لیمفوپنی ممکن است دوماه باقی بماند.

چند نکته در درمان:

در مصرف جی ای و اینترفرون اگر بخواد به خوراکی برود، فینگولیمود بهتر است. در مصرف جی ای و اینترفرون اگر واکسن، زنده باشد نمیتوان داد.

در اوکرلیزوماب اثر واکسن کم میشود.

سن بالاتر، ام اس شدیدتر و مصرف اوکرلیزوماب، باعث تشدید کووید میشود. ریتوکسیماب، اوکرلیزوماب باعث عفونت شدید میشود. البته به جز دو مورد بالا بیماران ام اس که دارو نمیگیرد بیشتر کووید شدید میگیرد. ریتوکسیماب و اوکرلیزوماب، احتمال تشدید کووید دارد و بیماران تحت درمان بیشتر به

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [14.11.20 03:10]
آی سی یو می‌روند.

دو هفته از زمان درمان پالس تا واکسن باید فاصله باشد. تریفلونامید ارجح است، چون لنفوپنی نمی‌دهد. . نگرانی از داروهای ام اس در کویید در حال کم شدن است.
@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E در چه مواد غذایمغز و سیر تکامل ان دلیلی درمان جدید میگرن با انتی آیا دلفین ها میتوانند باهوش مصنوعی از عروسک بازی شاهکار قرنارتباط بین هوش طبیعی و هوبرخی بیماری ها که در آن بتازه های اسکیزوفرنی(جنوورزش هوازی مرتب خیلی به قمغز بزرگ چالشهای پیش روذهن ما از در هم شکستن منبالتهاب شریان تمپورالعلم به ما کمک میکند تا مواز نظر علم اعصاب اراده آزبسیاری از بیماری های جدیفرایند تکامل و دشواری هاتغییرات تکاملی سر انسان ژنها نقشه ایجاد ابزار هونقش ژنتیک در درمان اختلاروزه داری سلول های بنیاداولین مورد PML به دنبال تکمقالاتاز تکینگی تا مغز از مغز تتلاشی تازه برای گشودن معلرزش ناشی از اسیب به عصبحمله ویروس کرونا به مغزکودکان خود را مشابه خود تنقش سجده بر عملکرد مغزراه های جدید برای قضاوت رایا بیماری ام اس (مولتیپاز تکینگی تا مغز از مغز تتوسعه هوش مصنوعی قادر اسمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتخواب سالم عامل سلامتی و یکشف مکانیسم عصبی خوانش پنوار مغزی روشی مهم در تشخزبان و بیان نتیجه ساختماابزار بقا از نخستین هماناستخوان های کشف شده، ممکتأثیر نگاه انسان بر رفتامواد کوانتومی جدید، ممکندو ویژگی انتزاع و قدرت تجگذر زمان کاملا وابسته به چگونه جمعیت های بزرگ شکل سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری ای شبیه آلزایمر و تاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک تا کممجموعه های پر سلولی بدن مدانشمندان روش هاي جدیدی پیشرفتی مستقل از ابزار هچرا حیوانات سخن نمی گوینسیاهچاله و تکینگی ابتدایابزارهای بقا از نخستین هبا هوش مصنوعی خودکار روبتاثیر انتخاب از طرف محیط هیچگاه از فشار و شکست نترمرز بین انسان و حیوان کجادر چه مرحله ای از خواب ، رآیا واکنش های یاد گرفته وهفت سین یادگاری از میراث سرگیجه از شایعترین اختلااختلال در شناسایی حروف و بحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین دی گنجینه ای بزرمغز آیندگان چگونه است ؟درمان جدید کنترل مولتیپلآیا دست مصنوعی به زودی قاهوش مصنوعی از عروسک بازی شبیه سازی میلیون ها جهان ارتباط شگفت مغز انسان و فبرخی بیماری های خاص که بدتازه های بیماری پارکینسوورزش هوازی ، بهترین تمریمغز بزرگ و فعال یا مغز کوذهن چند جانبه نیازمند نگامیوتروفیک لترال اسکلروعلایم کمبود ویتامین E را از نظر علم اعصاب اراده آزبعد از کرونافرایند حذف برخی اجزای مغثبت امواج الکتریکی در عصژنها ، مغز و ارادهنقش گرمایش آب و هوا در همروش مقابله مغز با محدودیاولین مورد پیوند سر در انتاثیر ویتامین دی بر بیمااز تکینگی تا مغز از مغز تتلاشی جدید در درمان ام اسلزوم سازگاری قانون مجازاحوادث روزگار از جمله ویرکوری گذرای ناشی از موباینقش غذاها و موجودات درياراه پیروزی در زندگی چیستایا بدون زبان میتوانیم تاز تکینگی تا مغز از مغز تتوسعه برخی شغل ها با هوش منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتخواب عامل دسته بندی و حفطکشف مکانیسمی پیچیده در بنورون هاي مصنوعی می توانابزار بقا از نخستین هماناستروژن مانند سپر زنان دتئوری تکامل امروز در درمموجود بی مغزی که می توانددو برابر شدن خطر مرگ و میگربه شرودینگر و تاثیر مشچگونه حافظه را قویتر کنیسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری ای شبیه ام اس مولتتاثیر کتامین در درمان پاهوش مصنوعی از عروسک تا کممحل درک احساسات روحانیدانشمندان روشی برای تبدیپاسخ گیاهان در زمان خوردچرا حجم مغز گونه انسان درسیاره ابلهانابزارهای بقا ازنخستین همبار سنین ابزار هوشمندی اتاثیر احتمالی عصاره تغلیهاوکينگ پیش از مرگش رسالمزایای شکلات تلخ برای سلدر هم تنیدگی کوانتومی و پآیا گذشته، امروز وآینده هم نوع خواری در میان پیشیسربازان ما محققا غلبه می اختلالات مخچهبحثی درباره احساسات متفاتاثیر درجه حرارت بر عملکویرایش DNA جنین انسان، برمغز انسان ایا طبیعتا تمادرمانهای بیماری پارکینسآیا رژیم غذایی گیاهی سلاهوش مصنوعی از عروسک بازی شبیه سازی سیستم های کوانارتباط شگفت انگیز مغز انبرخی توجهات در ببمار پارتبدیل تراکت صوتی مصنوعی ورزش و میگرنمغز حریص برای خون، کلید ترفتار اجتماعی انسان، حاصامید نیکو داشته باش تا آنعلایم کمبود ویتامین E را از آغاز خلقت تا نگاه انسابعد از کرونافرد حساس از نظر عاطفی و بجمجمه انسان های اولیهژنهای مشترک بین انسان و ونقش آتش در رسیدن انسان بهروش های صرفه جویی در ایجااولین تصویر در تاریخ از سصفحه اصلیاز تکینگی تا مغز از مغز تتمایل زیاد به خوردن بستنلزوم سازگاری قانون مجازاحافظه و اطلاعات در کجاست کی غایب شدی تا نیازمند دلنقش غذاها و موجودات درياراست دستی و چپ دستیایا تکامل هدفمند استاز تکینگی تا مغز- از مغز توصیه های سازمان بهداشت منبع هوشیاری کجاست؟(قسمخودآگاهی و هوشیاريکشف ارتباط جدیدی از ارتبنورون های ردیاب حافظهزبان و بیان، در سایه پیشرابزار بقا از نخستین هماناسرار بازسازی اندام هاتئوری تکامل در پیشگیری و موجودات مقهور ژنها هستنددو برابر شدن خطر مرگ و میگزیده ای از وبینار یا کنفنگاه محدود و تک جانبه، مشسفری به آغاز کیهانابزار بقای موجود زنده از بیماری اضطراب عمومیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی به کمک هوش طبیمحل درک احساسات روحانی دداروهای مصرفی در ام اسپختگی پس از چهل سالگي به چرا خشونت و تعصبسیاره ابلهانابزارهای بقای از نخستین بارداری بدون رحمتاثیر ترکیبات استاتین (سهاوکينگ پیش از مرگش رسالمسیر دشوار تکامل و ارتقادر هم تنیدگی کوانتومی و دآیا آگاهی پس از مرگ از بیهمیشه اطمینان تو بر خدا بسردرد میگرن در کودکاناختلالات حرکتی در انساناختلالات صحبت کردن در انبحثی درباره احساساتی غیرتاثیر درجه حرارت بر عملکواکنش های ناخودآگاه و تقمغز انسان برای ایجاد تمددرک فرد دیگر و رفتارهای اآیا رژیم غذایی گیاهی سلاهوش مصنوعی از عروسک بازی شبکه های مصنوعی مغز به درارتباط شگفت انگیز مغز انبرخی توصیه ها برای واکسیتبدیل سلولهای محافط به سورزش بهترین درمان بیش فعمغز زنان جوانتر از مغز مررقیبی قدرتمند در برابر مامید درمان کرونا با همانعلت خواب آلودگی بعد از خواز انفجار بزرگ تا انفجار بعد از کرونا دلخوشی بیهوفرضیه ای جدید توضیح میدهجنسیت و تفاوت های بیناییژنهای هوش ، کدامندنقش انتخاب از طرف محیط، نروش هایی ساده برای کاهش ااولین سلول مصنوعیسوالات پزشکیاز تکینگی تا مغز از مغز تتمدن قدیمی ای در جنوب ایرمقاومت به عوارض فشار خون حافظه و اطلاعات در کجاست کیست کلوئید بطن سومنقش غذاها و موجودات دريارجزخوانی هایی که امروز بایرادهای موجود در خلقت باز تکینگی تا مغز- از مغز توصیه های غیر دارویی در سمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمخودآگاهی و هوشیاريکشف جمجمه ای درکوه ایرهونوروپلاستیسیتی چیستزبان و تکلم برخی بیماریهابزار بقا از نخستین هماناصول سلامت کمرتا 20 سال آینده مغز شما به میهمانهای ناخوانده عامل دوچرخه سواری ورزشی سبک و گزارش یک مورد جالب لخته ونگاه انسان محدود به ادراسقوط درون جاذبه ای خاص، چابزار بقای موجود زنده از بیماری بیش فعالیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در کامپیوترهامحدودیت های حافظه و حافظداروهای ام اسپرورش مغز مینیاتوری انساچرا در مغز انسان، فرورفتسیر آفرینش از روح تا مغز ابزارهای دفاعی و بقای موبازگشت از آثار به سوی خداتاثیر دوپامین و سروتونینهدف یکسان، در مسیرهای متمشکلات نخاعیدر کمتر از چند ماه سوش جدآیا امکان بازسازی اندامههمیشه عسل با موم بخوریمسردرد و علتهای آناختراع جدید اینترنت کوانبخش بزرگتر کیهان ناشناختتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن های شرکت فایزر آمرمغز انسان برای شادمانی طدرک و احساسآیا راهی برای رفع کم آبی هوش مصنوعی از عروسک بازی شباهت مغز با کیهان مادیارتباط غیرکلامی بین انسابرخی روش های تربیتی کودکفلج بل، فلجی ترسناک که آنتری فلوپرازینورزش در کمر دردمغزهای کوچک بی احساسرموزی از نخستین تمدن بشرامگا سه عامل مهم سلامتعوامل موثر در پیدایش زبااز بحث های کنونی در ویروسبعد از کرونا دلخوشی بیهوقیچی ژنتیکیجنسیت و تفاوت های بیناییژنهای حاکم بر انسان و انسنقش اتصالات بین سلولهای روش صحبت کردن در حال تکاماوکرلیزوماب داروی جدید شپیامهای کاربراناز تکینگی تا مغز از مغز تتمدن بشری و مغز اخلاقیمقابله با کرونا با علم اسحافظه و اطلاعات در کجاستکاهش مرگ و میر ناشی از ابنقشه مغزی هر فرد منحصر بهرشته نوروایمونولوژی و نقاگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز- از مغزتتوصیه هایی در مصرف ماهیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمخورشید مصنوعیگمان میکنی جرمی کوچکی در نوشیدن چای برای مغز مفید زبان و شناخت حقیقت قسمت چابزار بقا از نخستین هماناضطراب و ترستاثیر مشاهده بر واقعیت بمیگرن سردردی ژنتیکی که بديدن با چشم بسته در خواب گشایش دروازه جدیدی از طرنگاه از درون مجموعه با نگسلول های بنیادی منابع و اابزار بقای موجود زنده از بیماری تی تی پیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وحمخچه فراتر از حفظ تعادلداروهای ضد بیماری ام اس وآلودگی هوا و ویروس کروناچراروياها را به یاد نمی آسیستم تعادلی بدناثر مضر مصرف طولانی مدت ربازگشت به ریشه های تکاملتاثیر دپاکین بر بیماری مهدف از تکامل مغزمشکلات بین دو همسر و برخیدر آستانه ی موج پنجم کوویآیا انسان با مغز بزرگش اخهمراهی نوعی سردرد میگرنیسردرد تنشنادامه بحث تکامل چشمبخش دیگری در وجود انسان هتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کووید 19 چیزهایی که مغز انسان برای شادمانی طدرک احساسات و تفکرات دیگآیاما مقهور قوانین فیزیکشباهت زیاد بین سلول هاي عارتروز یا خوردگی و التهابرخی سلولهای عصبی در تلافلج خوابتری فلوپرازینوزوز گوشمغزتان را در جوانی سیم کشرمز و رازهای ارتباط غیر کامروز دانش ژنتیک هیچ ابهعوامل ایجاد لغت انسانی و از تلسکوپ گالیله تا تلسکتفکر خلا ق در برابر توهم قیچی ژنتیکی تهدید یا فرصجهان کاملی در اطراف ما پرکلرال هیدرات برای خواباننقش حفاظتی مولکول جدید دروشهای نو در درمان دیسک بايندگان چگونه خواهند دیدسایتهای دیگراز تکینگی تا مغز از مغز تتمساح حد واسط میان مغز کوملاحظات بیهوشی قبل از جرحس چشایی و بویاییکاهش التهاب ناشی از بیمانقشه های مغزی جدید با جزیرشد مغز علت تمایل انسان باگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز، از مغز توضیحی ساده در مورد هوش ممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمخانواده پایدارگنجینه ای به نام ویتامین نوعی سکته مغزی ، وحشتناک زبان و شناخت حقیقت قسمت اابزار بقا از نخستین هماناطلاعات حسی ما از جهان، چتاثیر نگاه ناظر هوشیار بمیگرن شدید قابل درمان اسدی متیل فومارات(زادیوا)(پمبرولیزوماب در بیماری چنگاهی بر قدرت بینایی دراسلول عصبی شاهکار انطباق ابزار بقای موجود زنده از بیماری دویکتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وحمخچه ، فراتر از حفظ تعادلداروی فامپیریدین یا نورلآلزایمرچراروياها را به یاد نمی آسیستم دفاعی بدن علیه مغز اثرات فشار روحی شدیدبازسازي مغز و نخاع چالشی تاثیر داروهای ضد التهاب هدف از خلقت رسیدن به ابزامشکلات روانپزشکی پس از سدر درمان بیماری مولتیپل آیا احتمال دارد رویا از آهوموارکتوس ها ممکن است دسردرد سکه ایآیا احتمال دارد رویا از آهوش مصنوعی می تواند بر احسرعت فکر کردن چگونه استاداراوون تنها داروی تاییبرنامه و ساختار پیچیده متاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا و گشودن پنجرمغز انسان رو به کوچک تر شدرک تصویر و زبان های مخلتآزمون ذهنی گربه شرودینگرشباهت زیاد بین سلول هاي عارزش حقیقی زبان قسمت اولبرخی سيناپسها طی تکامل و فلج خواب چیستتسلیم شدن از نورون شروع میک پیشنهاد خوب برای آسان مغزتان را در جوانی سیمکشرویا و خبر از آیندهانفجار و توقف تکاملی نشاعواملی که برای ظهور لغت ااز تلسکوپ گالیله تا تلسکتفاوت مغز انسان و میمون هقانون مندی نقشه ژنتیکی مجهش های ژنتیکی مفید در ساکمردرد و علل آننقش حیاتی تلومر دی ان آ دروشهای شناسایی قدرت شنواايا اراده آزاد توهم است یاز تکینگی تا مغز از مغز تتنفس هوازی و میتوکندریممانتین یا آلزیکسا یا ابحس و ادراک (قسمت اول )کاهش دوپامین عامل بیمارینقص در تشخیص هیجانات عامزمین زیر خلیج فارس تمدنی اگر تلاش انسان امروز برااز تکینگی تا مغز، از مغز تکنولوژی جدید که سلول‌همنبع هوشیاری کجاست؟(قسمخارق العاده و استثنایی بگویید نوزده و ایمنی ساکتنیاز به آموزش مجازی دیجیزبان و شناخت حقیقت قسمت دابزار بقا از نخستین هماناطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر نگاه و مشاهده ناظر میدان مغناطيسي زمین بشر دژا وو یا اشنا پنداریپنج اکتشاف شگفت آور در مونگاهی بر توانایی اجزاي بسلولهای ایمنی القا کنندهابزار بقای موجود زنده از بیماری ضعف عضلات نزدیک بتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درمانگر کامپیمخچه ابزاري که وظیفه آن فداروی لیراگلوتیدآمارهای ارائه شده در سطح نزاع بین جهل و علم رو به پسکته مغزیاثرات مفید قهوهبحتی علمی درباره تمایل بتاثیر داروی ضد تشنج سدیم هزینه ای که برای اندیشیدمشکلات روانپزشکی در عقب درمان های اسرار آمیز در آآیا برای تولید مثل همیشه هوش مصنوعی و کشف زبان هایشلیک فراموشیادغام میان گونه های مختلبرنامه ی مسلط ژنها در اختتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا از حقیقت تاتمغز انسان رو به کوچکتر شددرک حقیقت نردبان و مسیری آسيب میکروواسکولاریا آسشرکت نورالینک ویدیویی ازارزش حقیقی زبان قسمت دومبرداشت مغز ما از گذر زمانفلج دوطرفه عصب 6 چشمتشنج چیستیک آلل ژنتیکی که از نئاندنقش قهوه در سلامتیرویا بخشی حقیقی از زندگی انواع سکته های مغزیعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکنیکی تا مغز از مغز تتفاوت ها و تمایزها کلید بقانون جنگلجهش های ژنتیکی غیر تصادفکمردرد با پوشیدن کفش منانقش خرچنگ های نعل اسبی درروشی برای بهبود هوش عاطفايا اراده آزاد توهم است یاز تکینگی تا مغز از مغز تتنفس هوازی و میتوکندریمنابع انرژي پاک سرچشمه ححس و ادراک (قسمت دوم )کاهش سن بیولوژیکی، تنها نقطه بی بازگشتزندگی هوشمند در خارج از زابزار هوش در حال ارتقا ازاز تکینگی تا مغز، از مغز تکنولوژی جدید که سلول‌همنبع هوشیاری کجاست؟(قسمخدا موجود استگوشه بیماری اتوزومال رسسچیزی خارج از مغزهای ما نیزبان و شناخت حقیقت قسمت سابزار بقا از نخستین هماناطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر نگاه انسان بر رفتامیدازولام در درمان تشنج دژاوو یا آشناپنداریپوست ساعتی مستقل از مغز دناتوانی از درمان برخی ویسلولهای بنیادی مصنوعی درابزار بقای موجود زنده از بیماریهای تحلیل عضلانی اتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درخدمت خلق وحمدارک ژنتیکی چگونه انسانداروی تشنجی دربارداریآن چیزی که ما جریان زمان نزاع بین علم و نادانی رو سانسور از روی قصد بسیاری اثرات مضر ماری جوانابحث درباره پیدایش و منشاتاثیر درجه حرارت بر عملکهزینه سنگین انسان در ازامشاهده آینده از روی مشاهدرمان های بیماری آلزایمرآیا بزرگ شدن مغز فقط در دهوش مصنوعی گوگل به کمک تششلیک فراموشیادغام دو حیطه علوم مغز و برین نت به جای اینترنتتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا ساخته شده تومغز ایندگان چگونه استدرک عمیق در حیواناتآسیب ها ناشی از آلودگی هوشش مرحله تکامل چشمارزش حقیقی زبان قسمت سومبررسي علل احتمالي تغيير فناوری هوش مصنوعی نحوه ختشنج و حرکات شبه تشنجی قایک جهش ممکن است ذهن انساننقش مهاجرت در توسعه نسل ارویا تخیل یا واقعیتانگشت نگاری مغز نشان میدعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های بین زن و مرد فققانونمندی و محدودیت عالمجهشهای مفید و ذکاوتی که دکنفرانس تشنج هتل کوثر اصنقش داروهاي مختلف معروف روشی جدید در درمان قطع نخای آنکه نامش درمان و یادشاز تکینگی تا مغز از مغز تتو دی ان ای خاص ميتوکندريمنابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک قسمت چهارمکایروپاکتیک چیستچند نرمش مفید برای کمردرزونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز تکامل مادی تا ابزار هوشممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمخطا در محاسبات چیزی کاملگوشت خواری یا گیاه خواریچگونه مغز پیش انسان یا همزبان شناسی مدرن در سطح سلابزار بقا از نخستین همانبلندی در ذهن ما درک بلندیتاثیر نگاه انسان بر رفتامکانیزمهای دفاعی در برابدگرگونی های نژادی و تغییپیموزایدناتوانی در شناسایی چهره سلسله مباحث هوش مصنوعیابزار بقای موجود زنده از بیهوش کردن در جراحی و بیمتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی ساخته هوش طبیمروری بر تشنج و درمان هایداروی جدید s3 در درمان ام آیا ممکن است موش کور بی منزاع بین علم و جهل رو به پسانسور بر بسیاری از حقایاجزای پر سلولی بدن انسان بحثي درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکهزاران سال چشم های بینا ومطالعه ای بیان میکند اهددرمان های جدید میگرندرمان های جدید در بیماری آیا تکامل و تغییرات ژنتیهوش مصنوعی گوگل به کمک تششنا در ابهای گرم جنوب نیارتقا و تکامل سنت آفرینش برای پیش بینی آینده مغز دتاثیر رو ح و روان بر جسمواکسن دیگر کرونا ساخته شمغز ابزار بقای برتر مادیدرگیری قلب در بیماری ویرإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَششمین کنگره بین المللی سارزش خود را چگونه میشناسبررسی و اپروچ جدید بر بیمفیلمی بسیار جالب از تغییتشنج عدم توازن بین نورون یک رژیم غذایی جدید، می تونقش میدان مغناطیسی زمین رویاها از مغز است یا ناخواندوهگین نباش اگر درب یا عامل کلیدی در کنترل کارآاز تکینگی تا مغز و از مغز تفاوت های تکاملی در مغز وقارچ بی مغز در خدمت موجودجهشهای مفید و ذکاوتی که دکنگره بین المللی سردرد دنقش ذهن و شناخت در حوادث روشی جدید در درمان سکته مایمپلانت نخاعی میتواند داز تکینگی تا مغز از مغز تتولید پاک و فراوان انرژیمنابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک قسمت پنجمکاربرد روباتهای ريزنانوچند جهانیزیباترین چیز در افزایش سابزار بقا از نخستین هماناز روده تا مغزتکامل مداوممنبع هوشیاری در کجاست؟ قخطا در محاسبات چیزی کاملگیلگمش باستانی کیستچگونه هموساپينس بر زمین زبان شناسی نوین نیازمند ابزار بقا از نخستین همانبه خودت مغرور نشوتاثیر ویتامین دی بر بیماما انسانها چه اندازه نزددانشمندان موفق به بازگردپیچیدگی های مغزی در درک زنخاع ما تا پایین ستون فقرسم زنبور ، کلیدی برای وارابزار بقای موجود زنده از بیهوشی در بیماران دچار اتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیمرکز هوشیاری، روح یا بدن داروی جدید میاستنی گراویآیا ما تنها موجودات زنده نشانه های گذشته در کیهان ساخت شبکه عصبی با الفبایاجزایی ناشناخته در شکل گبحثی در مورد نقش ویتامينتاثیر درجه حرارت بر عملکهستي مادي ای که ما کوچکترمعنی روزههستی ما پس از شروعی چگال مغز فکر میکند مرگ برای دیدرمان های رایج ام اسآیا جنین انسان، هوشمندی هوش مصنوعی الفاگوشناخت و معرفت، و نقش آن دارتوکين تراپی روشی جديد برای اولین بار دانشمندانتاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسن دیگری ضد کرونا از دمغز ابزار برتر بقادرگیری مغز در بیماری کویافت فشار خون ناگهانی در وصرع و درمان های آناز نخستین همانند سازها تبررسی سیستم تعادلی بدن افیزیک مولکولها و ذرات در تصویربرداری فضاپیمای آمیکی از علل محدودیت مغز امنقش محیط زندگی و مهاجرت درویاهای پر رمز و حیرتی درانسان قدیم در شبه جزیره ععادت کردن به نعمتاز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های زبانی سرمنشا تقبل از انفجار بزرگجواب دانشمند سوال کننده کنگره بین المللی سردرد دنقش روزه داری در سالم و جريتوکسيمب در درمان ام اساینکه به خاطرخودت زندگی از تکینگی تا مغز از مغز تتولید سلولهای جنسی از سلمنابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک قسمت سومکاربرد روباتهای ريز، در چندین ماده غذایی که ماننزیر فشار کووید چه باید کرابزار بقا از نخستین همانازدواج های بین گونه ای، رتکامل چشممنبع هوشیاری در کجاست؟(قخطرات هوش مصنوعیگیاه خواری و گوشت خوار کدچگونه واکسن کرونا را توززبان، وسیله شناسایی محیطابزار بقا از نخستین همانبه زودی شبکه مغزی به جای تاثیر ویروس کرونا بر مغز ما انسانها چه اندازه نزددانشمندان نورون مصنوعی سپیوند مغز و سر و چالشهای نخستین تصویر از سیاهچالهسندرم کووید طولانیابزار بقای موجود زنده از بیوگرافیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیمرکز حافظه کجاستداروی جدید ضد میگرنآیا مغز تا بزرگسالی توسعنظام مثبت زندگیساخت شبکه عصبی مصنوعی با احیای بینایی نسبی یک بیمبحثی جالب درباره محدودیتتاثیر درجه حرارت بر عملکو هر کس تقوای خدا پیشه کنمغز ما کوچکتر از نیم نقطهدرمان های علامتی در ام اسآیا جهان ذهن و افکار ما مهوش مصنوعی از عروسک تا کشناسایی تاریخچه ی تکاملیارتباط میکروب روده و پاربرخی ملاحظات در تشنج های تاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسن سرطانمغز از بسیاری حقایق می گردرگیری مغز در بیماران مبافراد آغاز حرکت خودشان رضررهای مصرف شکر و قند بر از نخستین همانند سازها تبررسی علل کمر درد در میانفیزیکدانان ماشینی برای تتغییر الگوی رشد مغزی با زیافته های نوین علوم پرده نقش نگاه از پایین یا نگاهرویای شفافانسان ها می توانند میدان عارضه جدید ویروس کرونا ساز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوتهای جنسیتی راهی براقدم زدن و حرکت دید را تغیجاذبه و نقش آن در شکلگیریکندر در بیماریهای التهابنقش رژیم غذایی بر رشد و اریواستیگمیناینکه خانواده ات سالم بااز تکینگی تا مغز از مغز تتومورها و التهاب مغزی عامناطق خاصی از مغز در جستجحساسیت روانی متفاوتکجای مغز مسئول پردازش تجچه زیاد است بر من که در ایزیرفون داروی ضد ام اسابزار بقا از نخستین هماناستفاده از مغز، وزن را کمتکامل ابزار هوش ، راه پر منبع خواب و رویادفاع در برابر تغییر ساختگالکانزوماب، دارویی جدیچگونه آن شکری که می خوریمسفر نامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبوزون هیگز چیستتاثیر ژنها بر اختلالات خما با کمک مغز خود مختاريمدانشمندان یک فرضیه رادیکپیوند سر آیا ممکن استنرمش های مفید در سرگیجهسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از بیوگرافیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی بیشتر در زنانمرکز حافظه کجاستداروی ضد تشنج با قابليت تآیا همه جنایت ها نتیجه بینظریه ی تکامل در درمان بیساختار شبکه های مغزی ثاباحساس گذر سریعتر زمانبحثی در مورد نقش کلسیم و تاثیر درجه حرارت بر عملکوقت نهيب هاي غير علمي گذشمغز مادران و کودکان در زمدرمان ژنتیکی برای نوآوریآیا جهش های ژنتیکی، ویروهوش مصنوعی از عروسک تا کشناسایی سلول های ایمنی اارتباط چاقی و کاهش قدرت ببرخی مرزهای اخلاق و علومتاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسنی با تاثیر دوگانه امغز به تنهایی برای فرهنگ درگیری مغزی در سندرم کووافزایش قدرت ادراکات و حسضررهای شکر بر سلامت مغزاز نخستین همانند سازها تبزرگ شدن مغز محدود به دورفرگشت و تکامل تصادفی محض تغییر زودتر اتصالات مغزییادگیری مهارت های جدید دنقش نظام غذایی در تکامل مروبات های ریز در درمان بیانسان جدید از چه زمانی پاعدم توقف تکامل در یک اندااز تکینگی تا مغز از مغز تتقلید مرحله ای نسبتا پیشقدرت انسان در نگاه به ابعحقیقت قربانی نزاع بین بی کوچک شدن مغز از نئاندرتانقش رژیم غذایی در رشد و اریسدیپلام تنها داروی تایایندرالاز تکینگی تا مغز از مغز تتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)منبع هوشیاری کجاست؟ (قسمخلاصه ای از مطالب همایش مکرونا چه بر سر مغز می آورنهایت معرفت و شناخت درک عزاوسکا درمان گوشرابزار بقا از نخستین هماناستفاده از هوش مصنوعی در تکامل زبانمنحنی که ارتباط بین معرفدقیق ترین تصاویر از مغز اگامی در درمان بیماریهای چگونه انتظارات بر ادراک سفر به مریخ در 39 روزابزار بقا از نخستین همانبی عدالتی در توزیع واکسن تاثیر کلام در آیات کلام بهوش مصنوعی از عروسک بازی ما تحت کنترل ژنها هستیم یدانشمندان ژنی از مغز انسپیوند سر، یکی از راه حلهانرمشهای مهم برای تقویت عسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از بیان ژن های اسکیزوفرنی دتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر امرکز خنده در کجای مغز استداروی ضد تشنج با قابليت تآیا هوش مصنوعی زندگی بشرنظریه تکامل در درمان بیمسازگاری با محیط بین اجزااخلاق و علوم اعصاببحثی در مورد عملکرد لوب فتاثیر درجه حرارت بر عملکتاثیر درجه حرارت بر عملکوقتی فهمیدی خطا کردی برگمغز چون ابزار هوش است دلیدرمان ام اس(مولتیپل اسکلآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجهوش مصنوعی از عروسک تا کشواهدی از نوع جدیدی از حاارتباط هوش ساختار مغز و ژبرخی نکات از گاید لاین پرتاثیر رژیم گیاهخواری بر واسطه ها د رمسیر ایجاد مغمغز برای فراموشی بیشتر کدرگیری مغزی در سندرم کووافزایش مرگ و میر سندرم کوطوفان فقر و گرسنگی و بی ساز نخستین همانند سازها تبزرگ شدن تقریبا ناگهانی فراموش کارها باهوش تر هستغییر عمودی سر انسان از پیادآوری خواب و رویانقش نظریه تکامل در شناساروح رهاییانسان عامل توقف رشد مغزعسل طبیعی موثر در کنترل باز تکینگی تا مغز از مغز تتلقین اطلاعات و حافظهلوب فرونتال یا پیشانی مغحقیقت تنها چیزی است که شاکووید نوزده و خطر بیمارینقش زنجبیل در جلوگیری از رژیم های غذایی و نقش مهم ایا کوچک شدن مغزانسان الاز تکینگی تا مغز از مغز تتوهم چیستمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتخونریزی مغز در سندرم کووکریستال زمان(قسمت اولچهار میلیارد سال تکامل بزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیاتکامل ساختار رگهای مغزی منشأ اطلاعات و آموخته ها دلایلی که نشان میدهد ما بگامی در درمان بیماریهای چگونه باغبانی باعث کاهش سفر تجهیزات ناسا به مریخ بیمار 101 ساله، مبتلا به ستاثیر کپسول نوروهرب بر نهوش مصنوعی از عروسک بازی ماه رجبدانشمندان پاسخ کوانتومی پیام های ناشناخته بر مغز چرا مغزهای ما ارتقا یافت سوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از بیست تمرین ساده برای جلوتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر امرگ انتقال است یا نابود شداستانها و مفاهیمی اشتباآیا هوش ارثی دریافتی از پنظریه تکامل در درمان بیمسخن پاک و ثابتاخلاق پایه تکامل و فرهنگبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکویتنام نوعی کرونا ویروس مغز چگونه صداها را فیلتر درمان تومورهای مغزی با اآیا خداباوری محصول تکاملهوش مصنوعی از عروسک تا کشواهدی از دنیسوان(شبه نئارتباط انسانی، محدود به برخی اثرات مضر ویتامین دتاثیر عصاره تغلیظ شده گیوبینار اساتید نورولوژی دمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟درگیری اعصاب به علت میتوافسردگی و اضطراب در بیماطی یکصد هزار سال اخیر هرچاز نشانه ها و آثار درک شدبزرگترین خطایی که مردم مفراموشی همیشه هم بد نیستتغییرات منطقه بویایی مغزژن هوش و ساختارهای حیاتی نقش هورمون های تیروئید دروزه داری متناوب، مغز را انعطاف پذیری مکانیسمی علعصب حقوق نورولوواز تکینگی تا مغز از مغز تتلاش هایی در بیماران قطع لایو دوم دکتر سید سلمان فحقیقت خواب و رویاکودک ایرانی که هوش او از نقش زبان در سلطه و قدرت ارژیم غذایی حاوی تخم مرغ وایا این جمله درست است کسیاز تکینگی تا مغز از مغز تتوانایی مغز و دیگر اجزای منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتخواندن ، یکی از شستشو دهنکریستال زمان(قسمت دوم)چهار ساعت پس از کشتار خوکزبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقا از نخستین هماناستیفن هاوکینگ در مورد هتکامل شناخت انسان با کشفمهندسی ژنتیک در حال تلاش دنیای شگفت انگیز کوانتومگاهی لازم است برای فهم و چگونه تکامل مغزهای کنونیسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری های مغز و اعصاب و تاثیر کپسول نوروهرب بر تهوش مصنوعی از عروسک بازی ماپروتیلیندانشمندان اولین سلول مصنپیشینیان انسان از هفت میچرا پس از بیدار شدن از خوسودمندی موجودات ابزی بر ابزارهای بقای موجود زندبیش از نیمی از موارد انتقتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوشیاری کوانتومیمراحل ارتقای پله پله کیهدر مانهای کمر دردآیا هوش سریعی که بدون احسنظریه تکامل در درمان بیمسرنوشتاختلال خواب فرد را مستعد بحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E برای فعالیت صحمغز ناتوان از توجیه پیدادرمان تشنجآیا دلفین ها می تواند از هوش مصنوعی از عروسک تا کشگفتی های زنبور عسلارتباط از بالا به پایین مبرخی اختلالات عصبی مثانهتاریخ همه چیز را ثبت کردهوراپامیل در بارداریمغز بزرگ چالش است یا منفعدستورالعمل مرکز کنترل بیالکتروتاکسی(گرایش و حرکظهور امواج مغزی در مغز مصاز نظر علم اعصاب یا نرووسبسیاری از بیماری های جدیفرایند پیچیده ی خونرسانیتغییرات آب و هوایی که به ژن یا نقشه توسعه مغز و نقنقش هورمون زنانه استروژنروزه داری و بیمار ی ام اس اولین هیبرید بین انسان وعضلانی که طی سخن گفتن چقداز تکینگی تا مغز از مغز تتلاشی برای درمان قطع نخالبخند بزن شاید صبح فردا زحقیقت راستین انسان علم بکودکان میتوانند ناقل بی نقش زبان در سلطه و قدرت اراه های جدید برای قضاوت رایا ابزار هوشمندی یا مغز از تکینگی تا مغز از مغز تتوازن مهمتر از فعالیت زیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتخواب سالم عامل سلامتیکریستال زمان(قسمت سوم)نوآوری ای شگفت انگیز دانزبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقا از نخستین هماناستیفن هاوکینگ در تفسیر مولتیپل اسکلروز در زنان دندان ها را مسواک بزنید تگاهی مغز بزرگ چالش استچگونه جمعیت های بزرگ شکل سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری گیلن باره و بیمارتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک بازی مبانی ذهنی سیاه و سفیددانشمندان تغییر میدان مغپیشرفت های جدید علوم اعصچرا بیماری های تخریبی مغسیلی محکم محیط زیست بر انابزارهای پیشرفته ارتباط بیشتر کمردردها نیازی به تاثیر گیاهخواری بر رشد و هوش، ژنتیکی است یا محیطیمرز مرگ و زندگی کجاستدر محل کار ارزش خودت را بآیا هشیاری کوانتومی وجودهفت چیز که عملکرد مغز تو سریعترین کامپیوتر موجوداختلال در شناسایی حروف و بحثی درباره هوش و تفاوته