دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

وبینار اساتید نورولوژی در مورد تشخیص و درمان بیماری مولتیپل اسکلروز

وبینار اساتید نورولوژی در مورد تشخیص و درمان بیماری مولتیپل اسکلروز

دکتر نبوی:

تشخیص ام اس: علامت ورید مرکزی
CVS
با ترایگون ها یا ام آر ای های خاص ultra high field MRI قابل مشاهده است.

ریم ضایعه هیپراینتنس(سفید) در اطراف ضایعات تی 2 که ماکروفاژهای پر از آهن است.

این ضایعات، قدیمی و مزمن و فعال هستند. نشانه توسعه بیماری است.

چقدر اختصاصی است؟ این ضایعه خیلی اختصاصی است. 7% غیر ام اسی ها این ضایعه را دارند. ضایعات پارامگنتیک مانند دومورد بالا خیلی اختصاصی است.

پت اسکن در ام اس:

(پرفیوژن را نشان میدهد) هرچی ترمیم، بیشتر شود پرفیوژن بیشتر میشود. و می‌توان ریپیر(ترمیم) را در ضایعات دمیلینه بررسی کرد.

او سی تی(Optic coherence tomography) و اوکت پتانسیل(evoked potential) بدون ارتباط با فعالیت بیماری است.

RIS(Radiologic isolated syndrome):
ضایعه ام آر آی به نفع ام اس، بدون علایم بالینی

35% اینها ظرف 5 سال و 51% ظرف ده سال به ام اس، تبدیل میشود. یعنی فاز پره کلینیکال(قبل از بالینی شدن) ام اس است.

چهار عامل خطر برای تبدیل به RIS به ام اس:

جوانتر باشد
او سی باند(oligoclonal band) مثبت در مایع مغزی نخاعی

و ضایعه اینترا تنتوریال یا پوستریور فوسا و نخاع

ام اس ابتدایی یا پرودروم ام اس: 5 تا 10 سال قبل از ام اس به صورت مراجعات پزشکی پی در پی و تغییرات سبک زندگی را گزارش میدهند.

75% بستری بیمارستانی بیشتر بود و 80 % مراجعات پزشکی و 50 % ویزیت روان پزشکی و عوارض درماتولوژیک و ای بی اس(IBS)(مشکلات گوارشی) بیشتر داشته اند. کمتر باردار شده‌اند و مصرف او سی پی(OCP) بیشتر داشته اند. مراجعات پوستی بیشتر داشته اند یعنی شاید التهاب اول در پوست شروع شده است. اضطراب، درد، خستگی خواب آلودگی و حساسیت بالاتر به درد شایع تر است.

مقدار آنمی در مردان مبتلا به ام اس بعدی، بیشتر بوده است. اختلال شناختی، را بیشتر گزارش می‌کنند. این به ما کمک میکند ریسک فاکتورهای ام اس را بهتر بشناسیم و نیز کمک میکند زودتر ام اس را شناسایی کنیم تا از عوارض بیماری جلوگیری شود.

بیومارکرهای فعالیت بیماری:
ان اف ال NFL Serum neurofilament light chain (NfLو گلیال فیبریلاری اسیدیک پروتئین. در بیماری نان اکتیو بیشتر است در مقایسه با بیماری فعال. GFAP در نانوانی بیشتر بیماران راهنمایی می‌کند. بالاترین ان اف ال سرم باعث بیشترین ریلاپس میشود و NFL با وسعت ضایعه تی 2 ارتباط دارد.

Progression independent of relapses (Pira)..

در نوزده درصد بیماران هست. در مصرف سیگار، ان اف ال، افزایش می یابد. اگر بیشتر از ده سال سیگار را قطع کرده باشد مانند کسی است که سیگار نکشیده‌است. در بیمارانی که دارو می‌گیرند اگر ان اف ال، بالا برود یعنی بهتر است دارو را قطع کنیم و داروی دیگری شروع کنیم.

در حاملگی، Serum neurofilament light chain (NfL افزایش می یابد.

عوامل خطر قلبی عروقی با آترفی مغزی در ام اس مرتبط است. اگر دو ریسک فاکتور قلبی عروقی داشته باشند، آتروفی بیشتری رخ میدهد. حجم ماده خاکستری و آتروفی پالیدوم هم دارند. و باعث کاهش شناخت میشود.

دکتر مجدی نسب:
تریفلونامید: در سال 2012 به عنوان داروی خوراکی و درجه اول مطرح شد. نام تجاری، اوباجیو است. قرص 7 و 1. در ایران تولید شده‌است.

(تبازیو نام تجاری در ایران)

در آر آر ام اس(RRMS) و سی آی اس(CIS) و .. مصرف می شود. نباید شکسته شود و با یک لیوان آب میخورند. نباید خورد بشه. بعد از سه ماه از مصرف به وضعیت با ثبات در سرم میرسد. اتصال به پروتئین بالاست. در افرادی که پروتئین سرم کم است، نباید استفاده بشه. لاکتوز داره در عدم تحمل لاکتوز بیمار را آزار میده.

مکانیسم اثر دارو : لنفوسیتها، دو فرم در حال استراحت و فعال هستند. آنزیم تولید کننده پریمیدین، باعث فعالیت لنفوسیت میشه.

این دارو، باعث مهار این آنزم میشه. اتوآنتی ژن فعال نمیشه. یک داروی ایمونومدولاتور است. اینترلوکین 1 و تی ان اف آلفا(TNF alpha) را مهار میکند.

تداخلات دارویی زیاد نیست. وارفارین با دارو 25%، آی ان آر را کم میکند. دلوکستین و کاربامازپین اثر دارو را کم میکند. افزایش استروژن میدهد. در مصرف او سی پی ممکنه عوارض استروژن بیشتر شود.

سی درصد ریلاپس را کم میکند.

پیشرفت را هم 28% کم میکند. درمقایسه با ربیف مشابه است ولی رضایت در تریفلونامید بیشتر است.

بیماران ماسک میاستنی از این دارو سود می برند.

سی بی سی(CBC) و ال اف تی(LFT) باید قبل از شروع دارو چک شود. بررسی ازنظر عفونت حاد مهم است. بررسی از نظر تی بی(سل) لازم است. سرخک و هپاتیت و واریسلا گاهی چک میشود.

مانیتورینگ دارو باید انجام شود زیرا مسمومیت کبدی میدهد. لفلونامید باعث این حالت میشود. البته زیاد نیست. در اول باید هر شش ماه چک شود. حین دریافت دارو، واکسن زنده نباید بزند. در بارداری مم

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [14.11.20 03:09]
نوع است.

در همه گیری کووید در شش ماه اول تست های خونی چک شود. به جای هر دو ماه هر چهار ماه چک می‌کنیم.(برای کم کردن مراجعات بیمار).

عوارض دارو: PML(Progressive multimodal leukoencephalopathy) گزارش نشده‌است. برعکس فینگولیمود و دی متیل فومارات. ... .

گاهی باعث اسهال میشود. تست کبدی به بیش از سه برابر، یک هفته بعد باید دوباره تست ها چک شود و اگر باز سه برابر بالا بود دارو قطع می شود. (در دیگر داروهای ام اس، بالای 5 برابر قطع می‌کنیم.)

ریزش مو معمولا متوقف میشود. فینگولیمود و ... باعث لنفوپنی شدید میشود ولی در این دارو کمتر دیده میشود. با ادامه درمان برطرف میگردد.

گاهی ترومبوسیتوپنی می‌دهد . نوتروفیل زیر 1000 باید دارو قطع شود. در دیگر داروهای ام اس زیر 1500 قطع می شود.

نوروپاتی محیطی میدهد و معمولا تک نورون است و معمولا سی تی اس(Carpal tunnel syndrome) است. در افراد بالای شصت سال و دیابتی بیشتر است. ضایعه منتشر ریه گاهی هست. ضایعات پوستی هم هست. هیپر کالمی افزایش آنزیم های پانکراس و سندرم درس(ائوزینوفیلی و ... )گاهی دیده میشود. درمان سندرم درس، با کورتون است.

منع مصرف: حساسیت به دارو در عفونت شدید، شیردهی و بارداری، بیماری کلیوی شدید دیالیزی. کاهش شدید پروتئین.

پس از هشت ماه از خون دفع میشود. برای جلوگیری از تداخل، پودر کلستیرامین یا پودر شارکول فعال برای یازده روز 4 گرم کلستیرامین هر 8 ساعت، این دارو را از خون، حذف میکند.

میتوان این یازده روز پشت سر هم نباشد. مثلا یک روز در میان بگیرد تا عوارض کم شود.

کلستیرامین اثر او سی پیOral contraceptive pill را کم میکند.

در تبدیل، جی ای(glatiramer acetate) و اینترفرون منعی ندارد.

تاسبری: در تغییر دارو از تریفلونامید به تایسبری،
شش هفته صبر می کنیم. در مورد تبدیل به فینگولیمود،
در بیمار ام اس فعال، تغییر دارو خیلی زمان نگیرد. صبر نکنیم سطح دارو به 0.2% برسد

در حاملگی: در مورد حاملگی اکسلریتد الیمینیشن(accelerated elimination) با پودر کلستیرامین دو بار انجام میشود. (دو هفته بعد)

شش هفته بعد باید صبر کنیم. در مردی که قصد بچه دار شدن دارد نیاز به حذف دارو نیست. در گیدلاین امریکایی در مردان هم الیمینیشن و حذف انجام میشود. بارداری روی دارو مجوز سقط نیست.

به نظر میرسد در کووید اگر لنفوسیت پایین نیست منعی نباشد. با کاهش ایمنی فرد حتی ممکن است روی کووید هم تاثیر خوب هم داشته باشد.

دکتر غفاری: دی متیل فورمارات از گیاهی خاص است. این گیاه، فوماریا نام دارد چون دشت آن، شبیه دود میشود. گونه های مشابه این گیاه در ایران هم هست. اثر ضد التهابی دارد. فوماریک اسید در قرن بیستم به عنوان طعم دهنده غذا، سرکه نمکی و ترشی استفاده میشد به خاطر اینکه ترش است. کشیش آلمانی مبتلا به سوریازیس با خوردن این گیاه، خوب شد.

1994 فومادرم برای درمان سوریازیس در آلمان مطرح شد. در درمان سوریزاس و ام اس با هم در درمان ام اس مطرح شد و 90% انهاسمنت ضایعات ام اس را کم کرد.

در آرا آر ام اس(RRMS) در ابتدا مصرف می شود. مصرف دو بار در روز.

مکانیسم اثر: سیتم ایمنی را از حالت فعالیت ایمنی به سمت آرامش ایمنی می برد. به منومتیل فورمارات تبدیل میشود. یک ساعت از خوردن دی متیل فومارات، منو متیل وارد بدن میشود. بیشتر از طریق ریه دفع میگردد. بدون سی تی کروم 450 دفع میشود. خیلی سریع جذب و خیلی سریع دفع میشود. نیار به ادجاستمنت(تنظیم دوز دارو) حتی در نارسایی کبد و کلیه ندارد.

مصرف او سی پی در این دارو ممکن و راحت است.

شروع درمان با 120 دوبار در روز است و بعد از دو هفته به 240 دوبار میرسد.

روش خوب: هفته اول 120 سپس 120 دوبار در روز .... .

آزمایش خون و کبد و کراتین در ابتدا چک می شود. سی بی سی هر سه ماه چک شود.

لنفوسیت کانت زیر 500 دارو باید قطع شود.

عوارض دارو: فلاشینگ، علایم گوارشی و لیمفوپنی.
با مصرف غذای چرب، عوارض کم می شود. در صورت عوارض گوارشی میتوان دارو را کم کرد. اگر تحمل نشد، دارو قطع می شود. خطر پی ام ال(PML) دارد. پس روی لمفوپنی توجه زیاد میشود. خطرکم است.

بالای 50 سال و لمفوپنی زیر 500 در فاصله دو ماه، خطر پی ام ال دارد. 24 ساعت بعد از قطع دارو میتوان داروی دیگری را شروع کرد. ولی لیمفوپنی ممکن است دوماه باقی بماند.

چند نکته در درمان:

در مصرف جی ای و اینترفرون اگر بخواد به خوراکی برود، فینگولیمود بهتر است. در مصرف جی ای و اینترفرون اگر واکسن، زنده باشد نمیتوان داد.

در اوکرلیزوماب اثر واکسن کم میشود.

سن بالاتر، ام اس شدیدتر و مصرف اوکرلیزوماب، باعث تشدید کووید میشود. ریتوکسیماب، اوکرلیزوماب باعث عفونت شدید میشود. البته به جز دو مورد بالا بیماران ام اس که دارو نمیگیرد بیشتر کووید شدید میگیرد. ریتوکسیماب و اوکرلیزوماب، احتمال تشدید کووید دارد و بیماران تحت درمان بیشتر به

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [14.11.20 03:10]
آی سی یو می‌روند.

دو هفته از زمان درمان پالس تا واکسن باید فاصله باشد. تریفلونامید ارجح است، چون لنفوپنی نمی‌دهد. . نگرانی از داروهای ام اس در کویید در حال کم شدن است.
@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مغزهای کوچک بی احساسشواهدی از دنیسوان(شبه نئارزش خود را چگونه میشناسبحثی درباره احساسات متفاتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درمانگر کامپیحساسیت روانی متفاوتمنبع هوشیاری کجاست قسمت روش هایی ساده برای کاهش اگیاه خواری و گوشت خوار کداینترنت بدون فیلتر ماهوانقش آتش در رسیدن انسان بهضررهای شکر بر سلامت مغزاز تکینگی تا مغز و از مغز برخی یونها و مولکول های متاثیر درجه حرارت بر عملکهدف یکسان، در مسیرهای متخطر آلودگی هوامنبع هوشیاری کجاست؟(قسمراه های جدید برای قضاوت رپیچیدگی های مغزمگساپی ژنتیکنقش سجده بر عملکرد مغزعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز از مغز تبزرگ شدن مغز محدود به دورتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین کا و استخواندژاوو یا آشناپنداریپرواز از نیویورک تا لوس آمیدازولام در درمان تشنج زندگی زودگذرابزار بقا از نخستین هماننوار مغز مشاهده ی غیر مستاز تکینگی تا مغز- از مغز تقلید مرحله ای نسبتا پیشنگاه از درون مجموعه با نگتری فلوپرازینواکسن کرونا ساخته شده توداروی فامپیریدین یا نورلآیا هوش ارثی دریافتی از پمحل درک احساسات روحانیزبان و شناخت حقیقت قسمت سابزار بقای موجود زنده از استخوان های کشف شده، ممکتنفس هوازی و میتوکندریچرا ویروس کرونای دلتا واثبت امواج الکتریکی در عصفناوری هوش مصنوعی نحوه خوزن حقیقی معرفت و شناختدر کمتر از چند ماه سوش جدآیا جهان ذهن و افکار ما ممرگ و میر پنهانسلولهای ایمنی القا کنندهابزارهای بقای از نخستین به خودت مغرور نشوتوسعه هوش مصنوعی قادر اسنظریه ی ریسمانجاذبه و نقش آن در شکلگیریقانون مندی نقشه ژنتیکی مژنهای حاکم بر انسان و انسدرمانهای بیماری پارکینسآسيب میکروواسکولاریا آسمطالعه ای بیان میکند اهدسیاهچاله ی تولید کنندهاخلاق پایه تکامل و فرهنگبیماری دویکتکامل داروینی هنوز در حاهوش مصنوعی و کشف زبان هایحوادث روزگار از جمله ویرلرزش ناشی از اسیب به عصبکوری گذرای ناشی از موبایدرد باسن و پا به دلیل کاهامید درمان کرونا با همانمغز انسان برای شادمانی طسرنوشتارتباط میکروب روده و پاربازگشت از آثار به سوی خداتاثیر ویتامین دی بر بیماهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت هشتممنابع انرژی از نفت و گاز کرونا چه بر سر مغز می آوررویا و خبر از آیندهاولین مورد PML به دنبال تکاولین مورد پیوند سر در انمغزتان را در جوانی سیم کششکل های متفاوت پروتئین هاز نخستین همانند سازها تبحثی درباره احساساتی غیرتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درخدمت خلق وحخفاش با شیوع همه گیری جدیمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمروش صحبت کردن در حال تکامگالکانزوماب، دارویی جدیایندرالنقش انتخاب از طرف محیط، نطلای سیاهاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی اثرات مضر ویتامین دتاثیر درجه حرارت بر عملکهدف از تکامل مغزخطرات هوش مصنوعیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمراه های جدید برای قضاوت رپیچیدگی های مغزی در درک زابزار هوش در حال ارتقا ازنقش غذاها و موجودات درياعامل کلیدی در کنترل کارآاز تکینگی تا مغز از مغز تبزرگ شدن تقریبا ناگهانی تاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین کا در سبزیجاتدگرگونی های نژادی و تغییپرورش مغز مینیاتوری انسامکانیک کوانتومی بی معنی زونیسومایدابزار بقا از نخستین هماننوار مغزی روشی مهم در تشخاز تکینگی تا مغز- از مغزتتقلید از روی طبیعتنگاه حقیقی نگاه به درون اتسلیم شدن از نورون شروع مواکسن ایرانی کرونا تولیدداروی لیراگلوتیدآیا هوش سریعی که بدون احسمحل درک احساسات روحانی دزبان شناسی مدرن در سطح سلابزار بقای موجود زنده از استروژن مانند سپر زنان دتنفس بدون اکسیژنچرا پس از بیدار شدن از خوجمجمه انسان های اولیهفیلمی بسیار جالب از تغییوزوز گوشدر آستانه ی موج پنجم کوویآیا جهش های ژنتیکی، ویرومرگ انتقال است یا نابود شسلولهای بنیادی مصنوعی درابزارهای دفاعی و بقای موبه زودی شبکه مغزی به جای توسعه برخی شغل ها با هوش نظریه تکامل در درمان بیمجدایی خطای حسی استقانون جنگلکلرال هیدرات برای خواباندرهای اسرارآمیز و پوشیدهآسیب ها ناشی از آلودگی هومعنی روزهسیاره ی ابلهاناختلال خواب فرد را مستعد بیماری دیستروفی میوتونیتکامل زبانهوش مصنوعی گوگل به کمک تشحافظه و اطلاعات در کجاست لرزش عضله یا فاسیکولاسیوکی غایب شدی تا نیازمند دلدستورالعمل مرکز کنترل بیامگا سه عامل مهم سلامتمغز انسان رو به کوچک تر شسریعترین کامپیوتر موجودارتباط ماده و انرژیبازگشت به ریشه های تکاملتاثیر ویروس کرونا بر مغز هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت پنجممنابع انرژی از نفت و گاز کریستال زمان(قسمت اولرویا بخشی حقیقی از زندگی رویا تخیل یا واقعیتاولین هیبرید بین انسان و مغزتان را در جوانی سیمکششگفتی های زنبور عسلاز نخستین همانند سازها تبخش فراموش شده ی حافظهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی ساخته هوش طبیخلاصه ای از مطالب همایش ممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتروشهای نو در درمان دیسک بگامی در درمان بیماریهای ایا کوچک شدن مغزانسان النقش اتصالات بین سلولهای طوفان فقر و گرسنگی و بی ساز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی اختلالات عصبی مثانهتاثیر درجه حرارت بر عملکهدف از خلقت رسیدن به ابزادفاع در برابر تغییر ساختمنبع هوشیاری در کجاست؟ قراه پیروزی در زندگی چیستپیوند مغز و سر و چالشهای ابزار بقا از نخستین هماننقش غذاها و موجودات درياعادت کردن به نعمتاز تکینگی تا مغز از مغز تبزرگترین خطایی که مردم منکاتی در مورد تشنجتاثیر رو ح و روان بر جسمویتامین دی گنجینه ای بزردانش بی نهایتآلودگی هوا و ویروس کرونامکانیزمهای دفاعی در برابزونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقا از نخستین هماننورون هاي مصنوعی می تواناز تکینگی تا مغز، از مغز تقویت استخوان در گرو تغذنگاهی بر قدرت بینایی دراتشنج چیستواکسن اسپایکوژنداروی تشنجی دربارداریآیا هشیاری کوانتومی وجودمحدودیت های حافظه و حافظزبان شناسی نوین نیازمند ابزار بقای موجود زنده از اسرار بازسازی اندام هاتو یک جهان در مغز خودت هسچرا بیماری های تخریبی مغجنسیت و تفاوت های بیناییفیزیک مولکولها و ذرات در یک پیشنهاد خوب برای آسان در درمان بیماری مولتیپل آیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجمراحل ارتقای پله پله کیهسلسله مباحث هوش مصنوعیاتفاق و تصادفبه زیر پای خود نگاه نکن بتوصیه های سازمان بهداشت نظریه تکامل در درمان بیمجریان انرژی در سیستم های قانون جنگلکمردرددرک فرد دیگر و رفتارهای اآشنا پنداریمعادله ها فقط بخش خسته کنسیاره ابلهاناختلال در شناسایی حروف و بیماری ضعف عضلات نزدیک بتکامل زبانهوش مصنوعی گوگل به کمک تشحافظه و اطلاعات در کجاست لزوم سازگاری قانون مجازاکیهان خود را طراحی میکندذهن ما از در هم شکستن منبامروز دانش ژنتیک هیچ ابهمغز انسان رو به کوچکتر شدسرگیجه از شایعترین اختلاارتباط متقابل با همه ی حیبازخورد یا فیدبکتاثیر ژنها بر اختلالات خهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و چهمنابع انرژی از نفت و گاز کریستال زمان(قسمت دوم)کریستال زمان(قسمت سوم)رویا حقی از طرف خدااولین تصویر در تاریخ از سنقش قهوه در سلامتیشاهکار قرناز نخستین همانند سازها تبخش بزرگتر کیهان ناشناختتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیخونریزی مغز در سندرم کوومنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتروشهای شناسایی قدرت شنواگامی در درمان بیماریهای ایا این جمله درست است کسینقش تیروئید در تکامل مغزطی یکصد هزار سال اخیر هرچاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی بیماری ها که در آن بتاثیر درجه حرارت بر عملکهرچیز با یک تاب تبدیل به دقیق ترین تصاویر از مغز امنبع هوشیاری در کجاست؟(قرابطه تشنج و اوتیسمابزار بقا از نخستین هماننقش غذاها و موجودات درياعارضه جدید ویروس کرونا ساز تکینگی تا مغز از مغز تبسیاری از بیماری های جدیچگونه مولکول های دی ان ایتاثیر رژیم گیاه خواری بر ویروس مصنوعیدانشمندان موفق به بازگردآلزایمرما انسانها چه اندازه نزدزیباترین چیز در افزایش سابزار بقا از نخستین هماننورون های ردیاب حافظهاز تکینگی تا مغز، از مغز تقویت سیستم ایمنینگاهی بر توانایی اجزاي بتشنج و حرکات شبه تشنجی قاواکسن اسپایکوژن ضد کروناداروی جدید s3 در درمان ام آیا واکنش های یاد گرفته ومخچه فراتر از حفظ تعادلزبان، وسیله شناسایی محیطابزار بقای موجود زنده از اصل بازخوردتو پیچیده ترین تکنولوژی چرا حیوانات سخن نمی گوینجنسیت و تفاوت های بیناییفیزیک و هوشیارییک آلل ژنتیکی که از نئانددر سال حدود 7 میلیون نفر آیا خداباوری محصول تکاملمرز مرگ و زندگی کجاستسلطان جنگل یا صاحب ملکوتاتوبان اطلاعات و پلِ بینبوزون هیگز چیستتوصیه های غیر دارویی در سنظریه تکامل در درمان بیمجریان انرژی در سیستم های قانونمندی و محدودیت عالمکمردرد ناشی از تنگی کانادرک نیازمند شناخت خویش اآغاز فصل سرما و دوباره تکمعجزه ی علم در کنترل کرونسیاره ابلهاناختلال در شناسایی حروف و بیماریهای تحلیل عضلانی اتکامل زبان انسان از پیشیهوش مصنوعی الفاگوحافظه و اطلاعات در کجاستلزوم سازگاری قانون مجازاکیهانِ هوشیارِ در حال یاذهن چند جانبه نیازمند نگانفجار و توقف تکاملی نشامغز ایندگان چگونه استسربازان ما محققا غلبه می ارتباط چاقی و کاهش قدرت ببازسازي مغز و نخاع چالشی تاثیر کلام در آیات کلام بهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و یکمنابع انرژی از نفت و گاز منابع انرژی از نفت و گاز کشف مکانیسم عصبی خوانش پرویاها از مغز است یا ناخواولین سلول مصنوعینقش مهاجرت در توسعه نسل اشبیه سازی میلیون ها جهان از نخستین همانند سازها تبخش دیگری در وجود انسان هتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیخواندن ، یکی از شستشو دهنمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتروشی برای بهبود هوش عاطفگاهی لازم است برای فهم و ایا ابزار هوشمندی یا مغز نقش حفاظتی مولکول جدید دظهور امواج مغزی در مغز مصاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی بیماری های خاص که بدتاثیر درجه حرارت بر عملکهزینه ای که برای اندیشیددلایلی که نشان میدهد ما بمنبع خواب و رویاراز تغییرابزار بقا از نخستین هماننقشه مغزی هر فرد منحصر بهعدم توقف تکامل در یک اندااز تکینگی تا مغز از مغز تبسیاری از بیماری های جدیچگونه مغز پیش انسان یا همتاثیر رژیم گیاه خواری بر ویرایش DNA جنین انسان، بردانشمندان نورون مصنوعی سآمارهای ارائه شده در سطح ما انسانها چه اندازه نزدزیر فشار کووید چه باید کرابزار بقا از نخستین هماننوروپلاستیسیتی چیستاز تکینگی تا مغز، از مغز تلقین اطلاعات و حافظهچالش دیدگاه های سنتی در بتشنج عدم توازن بین نورون واکسن دیگر کرونا ساخته شداروی جدید میاستنی گراویآیا یک، وجود داردمخچه ، فراتر از حفظ تعادلسفر نامه سفر به بم و جنوب ابزار بقای موجود زنده از اصول توسعه ی یک ذهن کاملتو جهانی هستی که خودش را چرا حجم مغز گونه انسان درجهل مقدسفیزیکدانان ماشینی برای تیک جهش ممکن است ذهن انساندرمان های اسرار آمیز در آآیا دلفین ها می تواند از مرز بین انسان و حیوان کجاسم زنبور ، کلیدی برای واراتوسوکسیمایدبوزون هیگز جهان را از متلتوصیه هایی در مصرف ماهیهفت چیز که عملکرد مغز تو جریان انرژی در سیستم های قارچ بی مغز در خدمت موجودکمردرد و علل آندرک و احساسإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَمغز فکر میکند مرگ برای دیسیر آفرینش از روح تا مغز اختلالات مخچهبیهوش کردن در جراحی و بیمتکامل ساختار رگهای مغزی هوش مصنوعی از عروسک های بحس چشایی و بویاییمقاومت به عوارض فشار خون کیست کلوئید بطن سومذهن هوشیار در پس ماده ی مانواع سکته های مغزیمغز ابزار بقای برتر مادیسردرد میگرن در کودکانارتباط هوش ساختار مغز و ژبحتی علمی درباره تمایل بتاثیر کپسول نوروهرب بر نهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و دومنابع انرژی از نفت و گاز کشف مکانیسمی پیچیده در برویاهای پر رمز و حیرتی دراوکرلیزوماب داروی جدید شنقش میدان مغناطیسی زمین شبیه سازی سیستم های کواناز نشانه ها و آثار درک شدبرنامه و ساختار پیچیده متاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی بیشتر در زنانخواب سالم عامل سلامتیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتروشی جدید در درمان قطع نخگاهی مغز بزرگ چالش استایا بیماری ام اس (مولتیپنقش حیاتی تلومر دی ان آ دعقل مجادله گراز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی توجهات در ببمار پارتاثیر درجه حرارت بر عملکهزینه سنگین انسان در ازادنیای شگفت انگیز کوانتومپیوند اندام از حیوانات بمنحنی که ارتباط بین معرفراست دستی و چپ دستیابزار بقا از نخستین هماننقشه های مغزی جدید با جزیعسل طبیعی موثر در کنترل باز تکینگی تا مغز از مغز تبعد از کروناچگونه هموساپينس بر زمین تاثیر رژیم گیاه خواری بر واقعیت فیزیکی، تابعی از دانشمندان یک فرضیه رادیکآن چیزی که ما جریان زمان ما اکنون میدانیم فضا خالزیرفون داروی ضد ام اسابزار بقا از نخستین هماننوروز یا روز پایانیاز تکینگی تا مغز، از مغز تلاش هایی در بیماران قطع چاالش ها در تعیین منبع هوتشخیص ژنتیکی آتروفی های واکسن دیگری ضد کرونا از دداروی جدید ضد میگرنآیا کیهان می تواند یک شبیمخچه ابزاري که وظیفه آن فسفر به مریخ در 39 روزابزار بقای موجود زنده از اصول سلامت کمرتو دی ان ای خاص ميتوکندريچرا خشونت و تعصبجهان یکپارچهفرگشت و تکامل تصادفی محض یک رژیم غذایی جدید، می تودرمان های بیماری آلزایمرآیا دلفین ها میتوانند بامزایای شکلات تلخ برای سلسماگلوتید داروی کاهش دهناثر مضر مصرف طولانی مدت ربی نهایت در میان مرزهاتوضیحی ساده در مورد هوش مهفت سین یادگاری از میراث جستجوی متن و تصویر به صورقبل از آغازکمردرد با پوشیدن کفش منادرک احساسات و تفکرات دیگافت فشار خون ناگهانی در ومغز قلبسیستم تعادلی بدناختلالات حرکتی در انسانبیهوشی در بیماران دچار اتکامل شناخت انسان با کشفهوش مصنوعی از عروسک های بحس و ادراک (قسمت اول )مقابله با کرونا با علم اسکاهش مرگ و میر ناشی از ابذهن تو همیشه به چیزی اعتقانگشت ماشه ایمغز ابزار برتر بقاسردرد و علتهای آنارتباط انسانی، محدود به بحث درباره پیدایش و منشا تاثیر کپسول نوروهرب بر تهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت بیست و سوحس و ادراک قسمت بیستممنابع انرژی از نفت و گاز کشف ارتباط جدیدی از ارتبرویای شفافايندگان چگونه خواهند دیدنقش محیط زندگی و مهاجرت دشبکه های مصنوعی مغز به دراز نظر علم اعصاب یا نرووسبرنامه ی مسلط ژنها در اختتاثیر گیاهخواری بر رشد و هوش عاطفی در زنان بیشتر اخواب سالم عامل سلامتی و یمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتروشی جدید در درمان سکته مگذر زمان کاملا وابسته به ایا بدون زبان میتوانیم تنقش خرچنگ های نعل اسبی درعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهبرخی توصیه ها برای واکسیتاثیر درجه حرارت بر عملکهزاران سال چشم های بینا ودندان ها را مسواک بزنید تپیوند سر آیا ممکن استمنشأ اطلاعات و آموخته ها رجزخوانی هایی که امروز بابزار بقا از نخستین هماننقص در تشخیص هیجانات عامعصب حقوق نورولوواز تکینگی تا مغز از مغز تبعد از کروناچگونه واکسن کرونا را توزتاثیر رژیم گیاهخواری بر واقعیت چیستدانشمندان ژنی از مغز انسآنچه واقعیت تصور میکنیم ما با کمک مغز خود مختاريمزاوسکا درمان گوشرابزار بقا از نخستین هماننوشیدن چای برای مغز مفید از تکینگی تا مغز، از مغز تلاشی برای درمان قطع نخاناتوانی از درمان برخی ویتصویربرداری فضاپیمای آمواکسن سرطانداروی ضد تشنج با قابليت تآیا گذشته، امروز وآینده مدل همه جانبه نگر ژنرالیسفر تجهیزات ناسا به مریخ ابزار بقای موجود زنده از اضطراب و ترستولید مثل اولین ربات های چرا در مغز انسان، فرورفتجهان یکپارچهفراموش کارها باهوش تر هسیکی از علل محدودیت مغز امدرمان های جدید میگرنآیا دست مصنوعی به زودی قامسیر دشوار تکامل و ارتقاسندرم کووید طولانیاثرات فشار روحی شدیدبی عدالتی در توزیع واکسن تیوتیکسن داروی ضد جنونهم نوع خواری در میان پیشیجستجوی هوشیاری در مغز ماقبل از انفجار بزرگکنفرانس تشنج هتل کوثر اصدرک تصویر و زبان های مخلتافراد آغاز حرکت خودشان رمغز ما کوچکتر از نیم نقطهسیستم دفاعی بدن علیه مغز اختلالات صحبت کردن در انبیوگرافیتأثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک (قسمت دوم )ملاحظه های اخلاقی دربارهکاهش التهاب ناشی از بیماذخیره ی شگفت انگیز اطلاعانگشت نگاری مغز نشان میدمغز از بسیاری حقایق می گرسردرد تنشنارتباط از بالا به پایین مبحثي درباره هوش و تفاوتهتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک تا کمهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت دهممنابع انرژی از نفت و گاز کشف جمجمه ای درکوه ایرهوروبات های ریز در درمان بیايا اراده آزاد توهم است ینقش نگاه از پایین یا نگاهشباهت مغز با کیهان مادیاز نظر علم اعصاب اراده آزبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱تاثیر انتخاب از طرف محیط هوش عاطفی در زنان بیشتر اخواب عامل دسته بندی و حفطمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتريتوکسيمب در درمان ام اسگربه شرودینگر و تاثیر مشایا تکامل هدفمند استنقش داروهاي مختلف معروف علم به ما کمک میکند تا موبرخی روش های تربیتی کودکتاثیر درجه حرارت بر عملکهستي مادي ای که ما کوچکتردو ویژگی انتزاع و قدرت تجپیوند سر، یکی از راه حلهامهندسی ژنتیک در حال تلاش رساناها و ابر رساناها و عابزار بقا از نخستین هماننقطه بی بازگشتعضلانی که طی سخن گفتن چقداز تکینگی تا مغز از مغز تبعد از کرونا دلخوشی بیهوچگونه آن شکری که می خوریمتاثیر عصاره تغلیظ شده گیواقعیت چیستدانشمندان پاسخ کوانتومی آنزیم تولید انرژی در سلوما تحت کنترل ژنها هستیم یزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقا از نخستین هماننوعی سکته مغزی ، وحشتناک از روده تا مغزتلاشی تازه برای گشودن معناتوانی در شناسایی چهره تصادف یا قوانین ناشناختهواکسنی با تاثیر دوگانه اداروی ضد تشنج با قابليت تآیا آگاهی پس از مرگ از بیمدل های ریز مغز مینی برینسفر دشوار اکتشافابزار بقای موجود زنده از اطلاع رسانی اینترنتیتولید پاک و فراوان انرژیچراروياها را به یاد نمی آجهان کنونی و مغز بزرگتریفراموشی همیشه هم بد نیستیافته های نوین علوم پرده درمان های جدید در بیماری آیا رژیم غذایی گیاهی سلامسئول صیانت از عقیده کیسسندرم گیلن باره به دنبال اثرات مفید قهوهبیمار 101 ساله، مبتلا به ستکنولوژی جدید که سلول هاهمیشه اطمینان تو بر خدا بحفره در مغزقدم زدن و حرکت دید را تغیکنگره بین المللی سردرد ددرک حقیقت نردبان و مسیری افزایش قدرت ادراکات و حسمغز مادران و کودکان در زمسکته مغزیاختلالات عضلانی ژنتیکبیوگرافیتئوری تکامل امروز در درمهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت چهلملاحظات بیهوشی قبل از جرکاهش دوپامین عامل بیماریذرات کوانتومی زیر اتمی قاندوهگین نباش اگر درب یا مغز به تنهایی برای فرهنگ سردرد سکه ایارتباط بین هوش طبیعی و هوبحثی جالب درباره محدودیتتاثیر کپسول نوروهرب بر ستاثیر کتامین در درمان پاهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت دوازدهممنابع بی نهایت انرژی در دگل زندگیروح رهاییايا اراده آزاد توهم است ینقش نظام غذایی در تکامل مشباهت کیهان و مغزاز نظر علم اعصاب اراده آزبرین نت به جای اینترنتتاثیر احتمالی عصاره تغلیهوشیاری کوانتومیخودآگاهی و هوشیاريمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتریواستیگمینگزیده ای از وبینار یا کنفایجاد احساساتنقش ذهن و شناخت در حوادث علایم کمبود ویتامین E را از تکینگی تا مغز از مغز تبرخی سلولهای عصبی در تلاتاثیر درجه حرارت بر عملکهستی ما پس از شروعی چگال دو برابر شدن خطر مرگ و میپیام های ناشناخته بر مغز مولتیپل اسکلروز در زنان رشته نوروایمونولوژی و نقابزار بقا از نخستین همانچند نرمش مفید برای کمردرغیرقابل دیدن کردن مادهاز تکینگی تا مغز از مغز تبعد از کرونا دلخوشی بیهوچگونه انتظارات بر ادراک تاریخ همه چیز را ثبت کردهواقعیت های متفاوتدانشمندان اولین سلول مصنآینده ی انسان در فراتر ازماه رجبزبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقا از نخستین هماننیکولا تسلاازدواج های بین گونه ای، رتلاشی جدید در درمان ام اسنبرو و انرژی مداومتظاهر خوابیده ی مادهواسطه ها د رمسیر ایجاد مغداروی ضد تشنج توپیراماتآیا امکان بازسازی اندامهمدیریت اینترنت بر جنگسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقای موجود زنده از اطلاعات حسی ما از جهان، چتولید سلولهای جنسی از سلچراروياها را به یاد نمی آجهان کاملی در اطراف ما پرفرایند پیچیده ی خونرسانییادگیری مهارت های جدید ددرمان های رایج ام اسآیا رژیم غذایی گیاهی سلامسئولیت جدیدسندرم پیریفورمیساثرات مضر ماری جوانابیماری های مغز و اعصاب و تکنولوژی جدید که سلول هاهمیشه عسل با موم بخوریمحقیقت قربانی نزاع بین بی قدرت انسان در نگاه به ابعکنگره بین المللی سردرد ددرک عمیق در حیواناتافزایش مرگ و میر سندرم کومغز چون ابزار هوش است دلیسانسور از روی قصد بسیاری اختراع جدید اینترنت کوانبیان ژن های اسکیزوفرنی دتئوری تکامل در پیشگیری و هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت چهل و دومممانتین یا آلزیکسا یا ابکاهش سن بیولوژیکی، تنها ذرات کوانتومی زیر اتمی قانرژی تاریکمغز برای فراموشی بیشتر کسرعت فکر کردن چگونه استارتباط شگفت مغز انسان و فبحثی در مورد نقش ویتامين تاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت سوممناطق خاصی از مغز در جستجگلوئونروزه داری متناوب، مغز را ای نعمت من در زندگیمنقش نظریه تکامل در شناساشباهت زیاد بین سلول هاي عاز واقعیت امروز تا حقیقتبرای پیش بینی آینده مغز دهوش، ژنتیکی است یا محیطیخودآگاهی و هوشیاريمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتریاضیات یک حس جدید استگزارش یک مورد جالب لخته وایرادهای موجود در خلقت بنقش روی و منیزیم در سلامتعلایم کمبود ویتامین E را از تکینگی تا مغز از مغز تبرخی سيناپسها طی تکامل و تاثیر درجه حرارت بر عملکو هر کس تقوای خدا پیشه کندو برابر شدن خطر مرگ و میپیشینیان انسان از هفت میمواد کوانتومی جدید، ممکنرشد مغز فرایندی پیچیده اابزار بقا از نخستین همانچند جهانیمقالاتاز تکینگی تا مغز از مغز تتفکر خلا ق در برابر توهم چگونه باغبانی باعث کاهش تازه های اسکیزوفرنی(جنوواقعیت و مجازدانشمندان تغییر میدان مغآینده ی علم و فیزیک در60 ثماپروتیلینزبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقا از نخستین هماننیاز به آموزش مجازی دیجیاستفاده از مغز، وزن را کمتمایل زیاد به خوردن بستننخاع ما تا پایین ستون فقرتظاهری از ماده است که بیدوبینار اساتید نورولوژی دداستانها و مفاهیمی اشتباآیا انسان با مغز بزرگش اخمدارک ژنتیکی چگونه انسانسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقای موجود زنده از اطلاعاتی عمومی در مورد متومورها و التهاب مغزی عانزاع بین جهل و علم رو به پجهان دارای برنامهفرایند تکامل و دشواری هایادآوری خواب و رویادرمان های علامتی در ام اسآیا راهی برای رفع کم آبی مستند جهان متصلسوپاپ ها یا ترانزیستورهااجزای پر سلولی بدن انسان بیماری گیلن باره و بیمارتکامل مادی تا ابزار هوشمهمراهی نوعی سردرد میگرنیحقیقت اشیالمس کوانتومیکنترل همجوشی هسته ای با هدرگیری قلب در بیماری ویرافزایش سرعت پیشرفت علوم مغز چگونه صداها را فیلتر سانسور بر بسیاری از حقایادامه بحث تکامل چشمبیست تمرین ساده برای جلوتا 20 سال آینده مغز شما به هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت چهل و سوممنابع انرژي پاک سرچشمه حکایروپاکتیک چیستذرات کوانتومی زیر اتمی قانرژی تاریک که ما نمی تومغز بزرگ چقدر مفید هست ؟شلیک فراموشیارتباط شگفت انگیز مغز انبحثی در مورد نقش کلسیم و تاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت سی و هشتممنبع هوشیاری کجاست قسمت گمان میکنی جرمی کوچکی در روزه داری و بیمار ی ام اس ای آنکه نامش درمان و یادشنقش هورمون های تیروئید دشباهت زیاد بین سلول هاي عاز آغاز خلقت تا نگاه انسابرای اولین بار دانشمندانهیچ کاری نکردن به معنی چیخورشید مصنوعیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتریسدیپلام تنها داروی تایگشایش دروازه جدیدی از طراگر میدانی مصیبت بزرگتر نقش روزه داری در سالم و جعلت خواب آلودگی بعد از خواز تکینگی تا مغز از مغز تبرداشت مغز ما از گذر زمانتاثیر درجه حرارت بر عملکوقت نهيب هاي غير علمي گذشدو سوی واقعیتپیشرفت های جدید علوم اعصموجود بی مغزی که می تواندرشد مغز علت تمایل انسان بابزار بقا از نخستین همانچندین ماده غذایی که ماننتاثیر ویتامین دی بر بیمااز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت مغز انسان و میمون هچگونه تکامل مغزهای کنونیتازه های بیماری پارکینسوواکنش های ناخودآگاه و تقدانشمندان روش هاي جدیدی آیا ممکن است موش کور بی مماجرای جهل مقدسزبان و بیان نتیجه ساختماابزار بقا از نخستین همانچیزی خارج از مغزهای ما نیاستفاده از هوش مصنوعی در تمدن قدیمی ای در جنوب ایرنخستین تصویر از سیاهچالهتغییر الگوی رشد مغزی با زوراپامیل در بارداریدر مانهای کمر دردآیا احتمال دارد رویا از آمروری بر تشنج و درمان هایسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقای موجود زنده از اطلاعاتی عمومی در مورد متوهم لیلیپوتی(ریزبینی)نزاع بین علم و نادانی رو جهان در حال نوسان و چرخشفرایند حذف برخی اجزای مغژن هوش و ساختارهای حیاتی درمان ژنتیکی برای نوآوریآیاما مقهور قوانین فیزیکمشکلات نخاعیسوپاپ ها یا ترانزیستورهااجزایی ناشناخته در شکل گبیماری ای شبیه آلزایمر و تکامل مداومهندسه ی پایه ایحقیقت تنها چیزی است که شالوب فرونتال یا پیشانی مغکندر در بیماریهای التهابدرگیری مغز در بیماری کویافسردگی و اضطراب در بیمامغز ناتوان از توجیه پیداساخت شبکه عصبی مصنوعی با اداراوون تنها داروی تاییبیش از نیمی از موارد انتقتا بحر یفعل ما یشاهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت نهممنابع انرژی از نفت و گاز کار با یگانگی و یکپارچگیرفتار اجتماعی انسان، حاصانسان قدیم در شبه جزیره عمغز بزرگ چالش است یا منفعشلیک فراموشیارتباط شگفت انگیز مغز انبحثی در مورد عملکرد لوب فتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت سی و ششممنبع هوشیاری کجاست قسمت گنجینه ای به نام ویتامین روزه داری سلول های بنیادایمپلانت مغزی کمک میکند نقش هورمون زنانه استروژنشرکت نورالینک ویدیویی ازاز انفجار بزرگ تا انفجار برای خودآگاه بودن تو بایتاثیر ترکیبات استاتین (سهیچ کس مانند تو نگاه نمیکخانواده پایدارمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمریشه های مشترک حیاتپمبرولیزوماب در بیماری چاگر نیروی مغناطیس نباشد نقش رژیم غذایی بر رشد و اعماد الدین نسیمی قربانی از تکینگی تا مغز از مغز تبررسي علل احتمالي تغيير تاثیر درجه حرارت بر عملکوقتی فهمیدی خطا کردی برگدوچرخه سواری ورزشی سبک و پیشرفتی مستقل از ابزار هموجودات مقهور ژنها هستندزمین زیر خلیج فارس تمدنی ابزار بقا از نخستین همانچه زیاد است بر من که در ایصفحه اصلیاز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت ها و تمایزها کلید بچگونه جمعیت های بزرگ شکل تبدیل تراکت صوتی مصنوعی واکنش به حس جدیددانشمندان روشی برای تبدیآیا ما تنها موجودات زنده ماده ی تاریکزبان و بیان، در سایه پیشرابزار بقا از نخستین همانچیزی شبیه نور تو نیستاستفاده از سلول های بنیاتمدن پیشرفته ی پیشینیاننخستین روبات های زنده ی جتغییر زودتر اتصالات مغزیفلج نخاعی با الکترودهای ورزش هوازی مرتب خیلی به قدر محل کار ارزش خودت را بآیا احتمال دارد رویا از آمرکز هوشیاری، روح یا بدن سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقای موجود زنده از اعداد بینهایت در دنیای متوهم چیستنزاع بین علم و جهل رو به پجهش های ژنتیکی مفید در سافرد حساس از نظر عاطفی و بژن یا نقشه توسعه مغز و نقدرمان ام اس(مولتیپل اسکلآب زندگی است قسمت چهارممشکلات بین دو همسر و برخیسوپاپ ها یا ترانزیستورهااحیای بینایی نسبی یک بیمبیماری ای شبیه ام اس مولتتکامل چشمهندسه ی رایج کیهانحقیقت خواب و رویالوتیراستامکوچک شدن مغز از نئاندرتادرگیری مغز در بیماران مبالکتروتاکسی(گرایش و حرکمغز و سیر تکامل ان دلیلی ساخت شبکه عصبی با الفبای ادراک ما درک ارتعاشی است بیشتر کمردردها نیازی به تاثیر مشاهده بر واقعیت بهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت چهارممنابع انرژی از نفت و گاز کاربرد روباتهای ريزنانورقیبی قدرتمند در برابر مانسان ها می توانند میدان مغز بزرگ چالشهای پیش روشنا در ابهای گرم جنوب نیاارتباط غیرکلامی بین انسابحثی درباره هوش و تفاوتهبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی به کمک هوش طبیحس و ادراک قسمت سیزدهممنبع هوشیاری کجاست قسمت گویید نوزده و ایمنی ساکتایمپلانت نخاعی میتواند دنقش ویتامین K در ترمیم اسشش مرحله تکامل چشماز بحث های کنونی در ویروسبرخی ملاحظات در تشنج های تاثیر دوپامین و سروتونینهیچگاه از فشار و شکست نترخارق العاده و استثنایی بمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمرژیم های غذایی و نقش مهم پنج اکتشاف شگفت آور در مواگر نعمت فراموشی نبود بسنقش رژیم غذایی در رشد و اعوامل موثر در پیدایش زبااز تکینگی تا مغز از مغز تبررسی و اپروچ جدید بر بیمتاثیر درجه حرارت بر عملکویتنام نوعی کرونا ویروس ديدن با چشم بسته در خواب پاسخ گیاهان در زمان خوردمیهمانهای ناخوانده عامل زمان واقعیت است یا توهمابزار بقا از نخستین هماننهایت معرفت و شناخت درک عسوالات پزشکیاز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های بین زن و مرد فقچگونه جمعیت های بزرگ شکل تبدیل سلولهای محافط به سواکسن های شرکت فایزر آمرداروهای مصرفی در ام اسآیا مغز تا بزرگسالی توسعماده ی خالیزبان و تکلم برخی بیماریهابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیاتمدن بشری و مغز اخلاقینرمش های مفید برای درد زاتغییر عمودی سر انسان از پفلج بل، فلجی ترسناک که آنورزش هوازی ، بهترین تمریدر چه مرحله ای از خواب ، رآیا برای تولید مثل همیشه مرکز حافظه کجاستسفری به آغاز کیهانابزارهای پیشرفته ارتباط بلندی در ذهن ما درک بلندیتوهمات و شناخت حقیقتنشانه های گذشته در کیهان جهش های ژنتیکی غیر تصادففرضیه ای جدید توضیح میدهژنها نقشه ایجاد ابزار هودرمان تومورهای مغزی با اآب زندگی است قسمت اولمشکلات روانپزشکی پس از سسودمندی موجودات ابزی بر احیای بینایی نسبی یک بیمبیماری اسپینال ماسکولار تکامل ابزار هوش ، راه پر هندسه بنیادینحقیقت راستین انسان علم بلیس دگرامفتامین یا ویاسکووید نوزده و خطر بیماری درگیری مغزی در سندرم کووالگوبرداری از طبیعتمغز آیندگان چگونه است ؟ساختار شبکه های مغزی ثابادغام میان گونه های مختلبا هوش مصنوعی خودکار روبتاثیر نگاه ناظر هوشیار بهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت نوزدهممنابع انرژی از نفت و گاز کاربرد روباتهای ريز، در رموزی از نخستین تمدن بشرانسان جدید از چه زمانی پامغز بزرگ و فعال یا مغز کوشناخت و معرفت، و نقش آن دارتروز یا خوردگی و التهابحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در کامپیوترهاحس و ادراک قسمت ششممنبع هوشیاری کجاست قسمت گوشه بیماری اتوزومال رسساین پیوند نه با مغز بلکه نقش ژنتیک در درمان اختلاششمین کنگره بین المللی ساز تلسکوپ گالیله تا تلسکبرخی مرزهای اخلاق و علوم تاثیر دپاکین بر بیماری مهیپرپاراتیروئیدیسمخدا موجود استمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمرژیم های غذایی و نقش مهم پوست ساعتی مستقل از مغز داگر نعمت فراموشی نبود بسنقش زنجبیل در جلوگیری از عوامل ایجاد لغت انسانی و از تکینگی تا مغز از مغز تبررسی ژنها در تشخیص بیماتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E برای فعالیت صحدی متیل فومارات(زادیوا)(پختگی پس از چهل سالگي به میگرن سردردی ژنتیکی که بزمان شگفت انگیزابزار بقا از نخستین همانچهار میلیارد سال تکامل بپیامهای کاربراناز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های تکاملی در مغز وچگونه حافظه را قویتر کنیتداخل مرزها و صفات با بینواکسن کووید 19 چیزهایی که داروهای ام اسآیا همه جنایت ها نتیجه بیمبانی ذهنی سیاه و سفیدزبان و شناخت حقیقت قسمت چابزار بقای موجود زنده از استفاده از سلول های بنیاتمدنی قدیمی در شمال خلیج نرمش های مفید در سرگیجهتغییرات منطقه بویایی مغزفلج خوابورزش و میگرندر هم تنیدگی مرزها و بی مآیا بزرگ شدن مغز فقط در دمرکز حافظه کجاستسقوط درون جاذبه ای خاص، چابزارهای بقا از نخستین هبلعیدن ستاره توسط سیاهچاتوپیراماتنظام مثبت زندگیجهشهای مفید و ذکاوتی که دقلب و عقلژنها ، مغز و ارادهدرمان تشنجآب زندگی است قسمت دوممشکلات روانپزشکی در عقب سیلی محکم محیط زیست بر اناحساس گذر سریعتر زمانبیماری اضطراب عمومیتکامل داروینی هنوز در حاهندسه در پایه ی همه ی واکحقایق ممکن و غیر ممکنلا اکراه فی الدینکودک ایرانی که هوش او از درگیری مغزی در سندرم کووالتهاب شریان تمپورالمغز انسان ایا طبیعتا تماسازگاری با محیط بین اجزاادغام دو حیطه علوم مغز و بار بزرگ ایستادن بر دو پاتاثیر نگاه و مشاهده ناظر هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت هفتممنابع انرژی از نفت و گاز کتاب زیست شناسی باوررمز و رازهای ارتباط غیر کانسان عامل توقف رشد مغزمغز بزرگترین مصرف کننده شناسایی تاریخچه ی تکاملیارزش حقیقی زبان قسمت اولارزش حقیقی زبان قسمت دومبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وححس و ادراک سی و هفتممنبع هوشیاری کجاست قسمت روش مقابله مغز با محدودیگوشت خواری یا گیاه خواریاینکه به خاطرخودت زندگی نقش گرمایش آب و هوا در همصرع و درمان های آناز تلسکوپ گالیله تا تلسکبرخی نکات از گاید لاین پرتاثیر داروهای ضد التهاب هاوکينگ پیش از مرگش رسالخطا در محاسبات چیزی کاملمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وپیموزایداگر با مطالعه فیزیک کواننقش زبان در سلطه و قدرت اعواملی که برای ظهور لغت ااز تکینگی تا مغز از مغز تبررسی سیستم تعادلی بدن اتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E در چه مواد غذایدید تو همیشه محدود به مقدپروژه ی ژنوم انسانیمیگرن شدید قابل درمان اسزندگی هوشمند در خارج از زابزار بقا از نخستین همانچهار ساعت پس از کشتار خوکسایتهای دیگراز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های زبانی سرمنشا تنگاه محدود و تک جانبه، مشتروس جریان انرژیواکسن کرونا و گشودن پنجرداروهای تغییر دهنده ی سیآیا هوش مصنوعی می تواند نمباحث مهم حس و ادراکزبان و شناخت حقیقت قسمت اابزار بقای موجود زنده از استیفن هاوکینگ در مورد هتمساح حد واسط میان مغز کونرمشهای مهم برای تقویت عتغییرات آب و هوایی که به فلج خواب چیستورزش بهترین درمان بیش فعدر هم تنیدگی کوانتومی و پآیا تکامل و تغییرات ژنتیمرکز خنده در کجای مغز استسلول های بنیادی منابع و اابزارهای بقا ازنخستین همبه مغز خزندگان خودت اجازتوانایی مغز و دیگر اجزای نظریه ی تکامل در درمان بیجهشهای مفید و ذکاوتی که دقیچی ژنتیکیژنهای مشترک بین انسان و ودرمان جدید میگرن با انتی آب زندگی است قسمت سوممشاهده گر جدای از شیء مشاسیاهچاله های فضایی منابعاحساسات کاذببیماری بیش فعالیتکامل داروینی هنوز در حاهوموارکتوس ها ممکن است دحمله ویروس کرونا به مغزلایو دوم دکتر سید سلمان فکودکان میتوانند ناقل بی درگیری اعصاب به علت میتوامیوتروفیک لترال اسکلرومغز انسان برای ایجاد تمدستون فقرات انسان دو پا جلارتقا و تکامل سنت آفرینش بار سنین ابزار هوشمندی اتاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت هفدهممنابع انرژی از نفت و گاز کتاب، سفری به تاریخرمز بقای جهش ژنتیکیانسانیت در هم تنیده و متصمغز حریص برای خون، کلید تشناسایی سلول های ایمنی اارزش حقیقی زبان قسمت سومبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وححس و ادراک- قسمت بیست و پمنبع هوشیاری کجاست قسمت روش های صرفه جویی در ایجاگیلگمش باستانی کیستاینکه خانواده ات سالم بانقش پیش زمینه ها و اراده ضررهای مصرف شکر و قند بر از تکنیکی تا مغز از مغز تبرخی نرمش های گردنتاثیر داروی ضد تشنج سدیم هاوکينگ پیش از مرگش رسالخطا در محاسبات چیزی کاملمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمراه فراری نیستپیموزایداگر تلاش انسان امروز برانقش زبان در سلطه و قدرت اعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکینگی تا مغز از مغز تبررسی علل کمر درد در میانتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین کادژا وو یا اشنا پنداریپروژه ی ژنوم انسانیمیدان مغناطيسي زمین بشر زندگی زمینی امروز بیش از ابزار بقا از نخستین هماننوآوری ای شگفت انگیز داناز تکینگی تا مغز- از مغز تفاوتهای جنسیتی راهی برانگاه انسان محدود به ادراتری فلوپرازینواکسن کرونا از حقیقت تاتداروهای ضد بیماری ام اس وآیا هوش مصنوعی زندگی بشرمجموعه های پر سلولی بدن مزبان و شناخت حقیقت قسمت دابزار بقای موجود زنده از استیفن هاوکینگ در تفسیر تنفس هوازی و میتوکندریچرا مغزهای ما ارتقا یافت تغییرات تکاملی سر انسان فلج دوطرفه عصب 6 چشمورزش در کمر درددر هم تنیدگی کوانتومی و دآیا جنین انسان، هوشمندی مرگ چیستسلول عصبی شاهکار انطباق ابزارهای بقای موجود زندهبه بالا بر ستارگان نگاه کتوازن مهمتر از فعالیت زینظریه ی تکامل در درمان بیجواب دانشمند سوال کننده قیچی ژنتیکی تهدید یا فرصژنهای هوش ، کدامنددرمان جدید کنترل مولتیپلآزمون ذهنی گربه شرودینگرمشاهده آینده از روی مشاهسیاهچاله و تکینگی ابتدایاخلاق و علوم اعصاببیماری تی تی پیتکامل داروینی هنوز در حاهوش مصنوعی می تواند بر اححمایت از طبیعتلبخند بزن شاید صبح فردا زکودکان خود را مشابه خود تدرختان اشعار زمینامید نیکو داشته باش تا آنمغز انسان برای شادمانی طسخن پاک و ثابتارتوکين تراپی روشی جديد بارداری بدون رحمتاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت هجدهممنابع انرژی از نفت و گاز کجای مغز مسئول پردازش تجروی و منیزیم در تقویت استانعطاف پذیری مکانیسمی علمغز زنان جوانتر از مغز مرشواهدی از نوع جدیدی از حا