دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

از آغاز خلقت تا نگاه انسان و از نگاه انسان تا بی نهایت

از آغاز خلقت تا نگاه انسان و از نگاه انسان تا بی نهایت

سفرنامه سفر به تیلا کنار سلمان شهر، جنگلهای دال خانی، جنت رودبار در رامسر و فیلبند مازندران

ای گرداننده دلها و چشمها! ای دگرگون کننده نیرو و احوال! ای تدبیر کننده شب و روز!

حال ما را به سوی بهترین حال بگردان!

مسافری- که بر دامنه کوهی بلند، بالا می رود- در سیر حرکتش، هر چه بالا برود، با نگاهی بازتر می تواند به زیر بنگرد. اگر سفرش در بهار باشد در پایین کوه، درختان و زمین، سبز است و هر چه بالا می رود، میزان سبزی کم می شود. در فصل بعدی یعنی تابستان ممکن است تا قله کوه، سرسبز باشد.

باز در پاییز، مرگ زمستانی، در مناطق مرتفع سریعتر شروع می شود و کم کم در مناطق گرم تر و پایین تر، برگ سبز درختان به سوی زردی و مرگ می رود.

مرگ زمستانی هم در مناطق مرتفع تر و بالاتر زودتر شروع می شود. در مناطق مرتفع کوهستان شاید درختان بیش از دو ماه، برگ سبز نداشته باشند و حتی ممکن است انتخاب طبیعی، سبب شود برخی درختان مناطق گرمسیری در مناطق سردسیر، اصلا قابلیت حیات پیدا نکنند. و حیات به شکل دیگری به صورت درختان بی گل تکامل نیافته، مانند کاج منحصر شود.

گاهی در مناطق بالاتر، بالاتر از ابرهای باران زا، اصلا درخت و سرسبزی ای وجود ندارد!

آیا در بالای کوهستان در ابتدای بهار و یا بالای کوههای سر به فلک کشيده، و بالای ابرهای باران زا حیاتی نیست؟!!

قطعا در ابتدای بهار، حیات درون درختان بی برگ، جریان دارد ولی شاید چشم ما- که فقط بر برگ و شاخه سبز می نگرد- این حیات را نبیند.

ولی اگر به عمق ریشه و ساقه درخت بنگریم جریان مواد غذایی و آب را درون آن می بینیم. و همین درختان- که امروز آنها را بدون حیات مي بينيم- فردا که هوا گرمتر شود، شاخه و برگ مي دهد و جلوه های حیات در آن نمایان می شود.

در حرکت به سوی بالا، شاید مناطق بالایی آن، در نظر ما بی برگ و حیات بنمایاند ولی بی حيات نيست و زندگی به شکلی دیگر در آن، جریان دارد.

بالاتر از اینها، در همه عناصری- که در زمين و آب می بینیم- جنبش و تکاپویی در اجزای اتم در جریان است که اصلا هیچ شباهتی به سنگ ها و خاک ساکن جلوی چشمان ما ندارد. اگر به سوي عمق ذرات موجودات ساکن و بی حرکت برویم می بینیم که الکترون ها با سرعت بسیار در حال حرکتند. اين حرکت و جنبش وقتی ماده روبروی ما آب باشد و در سرازیری قرار بگيرد، قابل مشاهده است ولی وقتی با جامداتي مانند کوه یا سنگ مواجهيم، آن را نمی توان دید.

کوه، در سطح ریزتر از نگاه ما دارای جنبش و تکاپو است و نيروهايي شگفت انگیز و قدرتمند در درون اجزای خود دارد ولی ما در نگاه درشت بین و غیر لطيفمان آنها را نمی بینیم و به سادگی از کنارش می گذريم! گاهی برای دیدن حیات لازم است، درختان پر برگ شوند و هر شاخه، دهها برگ سبز بدهد و در غیر این صورت حتی اگر درخت و چند شاخه باشد حیات آن را نمی بینیم. گاهی برای دیدن نگاه های خرد، لازم است، کثرت زیاد شود تا حیات درک شود، ولی اگر دید، عمیق تر شود، اصلا نیاز به این کثرت نیست.

نگاه ما در سیر صعود به بالا گاهی محدود مي شود زيرا درکی است که عادت به دامنه های پر آب و سر سبز دارد و محدود است ولی اگر از آن بالا، نگاهی دوباره بر پایین کنیم می بينيم چه سرزمین سبز و خرم و پر آب و زنده ای ساخته شده است؛ نه به آن معنی- که در قسمتهای بالاتر، حیات و جنبش نیست- بلکه به آن معنی است که نگاه ما در ظرفی محدود مي شود و نمی توانیم حیات را در بیرون آن قسمت ببینیم!

این تفاوت در درک حیات موجود، محدود به ارتفاعات مختلف در فصول گوناگون نیست. در گوشه و کنار زمین این تفاوت وجود دارد مثلا اگر کناره دریای خزر را با کویر میانی ایران مقایسه کنیم، در نظر اکثریت مردم، حیات موجود در اطراف دریای خزر بسیار برجسته تر از کویر میانی ایران است. باز در اینجا این محدودیت در ابعاد نگاه ماست که سبب میشود نتوانیم حیات را در جاهایی ببینیم و آن را در جای دیگری برجسته تر می بینیم.

بله اگر در جنگلی کوهستانی بالا برویم، در دامنه های پایین برگهای خوش سیمای درختان را می بینیم ولی اگر قدری بالاتر برویم برگهای خرم درختان در ابری که به صورت مه همه درختان را پوشانده است، گم میشود، شاید کسی اگر نگاهش همیشه و از ابتدا در این مه بوده باشد با پایین آمدن از کوه تصور کند، دامنه ی پایین تر، حیات بیشتر و خرمی سبزتری دارد ولی باید توجه شود که حیات دامنه های پایین، از همان ابری است که درختان دامنه های بالاتر را در بر می گیرد و اگر ابر نبود، سبزی و خرمی ای در دامنه های پایین تصور نمی شد.

در بالاي کوههای پر برف، هم حیات هست حتی حیات آنجا منشأ حیات در قسمتهای پائین تر است ولی نگاه ظاهر بین، ممکن است نتواند حیات را در آنجا ببیند و نهایتا در قله کوه به نقطه ای می رسیم که شايد در مقایسه با دامنه، بسیار کوچک و خرد است و ذره ای بیش به حساب نمی آید

ولی همين نقطه است که به کوه، عظمت می بخشد و معنی کوه با قله آن، شناخته میشود.

و اگر بارش باراني باشد اول، قله کوه باران می گیرد. ولی همین نقطه برف خیز و بلند، بدون وجود دامنه ایی- که با باران سرازیر شده از قله سیراب شود- جلوه اي ندارد.

نقطه تنها، در کنار نقاط متعدد پائین تر است که حروفی مانند نون و باء را میسازد و جمله و کلمه ساخته می شود؛ وگرنه نقطه بی ظرف، معنایی را نمي رساند.

نقطه، وقتی صاحب معنی میشود که ظرف مناسبی برای خود داشته باشد و این ظروف مناسب، بتوانند مشتقات نقطه را درون خود بپرورانند و تا این ظرف نباشد، نقطه، بی معنى است و بیشتر شبیه صفر است!

نگاه ما و میزان لطافت و عمقش، تعیین کننده حیات، در گسترده موجودات است.

میتوان با نگاهی کوتاه و مادی، حیات را از همه موجودات عالم ساقط کرد و فقط خود و هم گونه ها و هم سطح هاي خود را زنده شمرد و میتوان با نگاهی عمیق تر و لطیفتر براي موجودات عالم، حیات و هوش تعريف کرد و این بستگی به خود ما دارد.

تا پایین کوهيم در ابتدای بهار، دامنه های بالاتر کوه، زیبا و سبز نیست و اندکند کسانی که از دیدن شاخه های خشک و بی آب آن دامنه ها لذت می برند ولی اگر محدودیت زمان را از آن دامنه ها برداریم و آن دامنه ها را در فصل تابستان ببینم، آنها هم پر برگ و نشاط است زیرا آنها در فصل تابستان خرم مي شوند.

کسانی هستند که دامنه های بالاتر را نه تنها مرده و بی حاصل نمی پندارند بلکه آنها را منشأ حیات در دامنه های پائین تر می بینند.

توجه و دیدن حیات قله کوه، کار آسانی نیست کسی که دامنه های پائین تر کوه، چشمانش را پر کرده است، درک حیات قله بی حاصل کوه، برایش آسان نيست و حتی گاهی در برخی فصول، ممکن است مقام خود را هم درک نکند.

پس همه این تصورات، محدود به میزان درک و حس ماست شاید اگر یک فرد نابینا وارد هر دوی این مناطق شود، اساسا درک متفاوتی از دو منطقه نداشته باشد و ماییم که با توجه به میزان درک، جهانی را در جلوی خود می آفرینیم.

آفرینش جهان، محدود به درک امروز ما نیست و خیلی احتمال دارد در آینده، نسلهای بعد، چیزهایی را ببینند که امروز برای ما اصلا قابل درک و فهم نیست.

شاید به همین علت باشد که اولیای خدا در زمانهایی- که قابلیتهای لازم برای درکشان نبوده است- اصلا دیده نشده اند. آنها بوده اند و لطفشان شامل حال همه بوده است ولی درکی نبوده است تا آنها را ببیند و سرگرم بازی های کودکانه خودش بوده است.

نگاه های خرد، نمي تواند وجود گرم او را دریابد هرچند بوده است و خواهد بود.

ولی روزي که چشم ها بازتر شود و درک ها بالا رود ، وجود و دست یتیم پرور دوستان خدا حس خواهد شد.

درک گرمای محبت آنها، باز درجات مختلفی دارد، گرمای وجودشان بسیار است و حدی ندارد ولی درک ماست که آنها را محدود می کند و ما آنها را در حد ظرف خود می بینيم.

پس اینکه جهان را محدود به درک های ناقص امروز خود کنیم چیزی جز خود بزرگ بینی و تکبر و گونه پرستی نیست.( توصیه میشود مباحث مربوط به حس و ادراک که در پنج قسمت در این کانال تهیه شد، مطالعه گردد.)

در راه پر فراز و نشیب صعود که در مراحلی از آن، نگاه محدود، مراحل بالاتر را کمتر سبز و با خرمی کمتر می بیند و حتی ممکن است خودش را به خاطر دید محدود، خرمتر و سبزتر و زنده تر از مراحل بالاتر ببیند، خیلی باید محتاط بود.

داستان حیرت پیامبر خدا موسی کلیم الله ع، در همراهی با بنده ای از بندگان خدا و دخالت های بیجای پیامبر خدا در مواجهه با او، برای همه کسانی- که خود را ولی شناس و عالم شناس می دانند- درس های بسیار دارد.

موسی ع با آن همه شوق و عاشقی در راه رسیدن به معلم، شکست می خورد نه به خاطر آنکه شوقش کم می شود یا گناهکار است بلکه به آن علت که درکش محدود است و در بهار رسیدن به فردی که منتظرش بود، جوانه های حیات او را ندید و به برگ های سبز وجود خودش اکتفا کرد و در مه ابرهای تو در توی آن بنده صالح، جز غباری ندید و ندید که اگر سبزی و خرمی درخت موسی ع،، پا گرفته است به خاطر بارش آن ابری است که امروز پایین آمده است و همه جا را گرفته است.

اگر پیامبر خدا موسی ع چنین خطائی می کند، دیگر انسانها- که نه آن اشتیاق و عشق موسی ع به آموختن را دارند و نه به آنها وحی می شود- باید بیشتر حساس باشند که مبادا گرفتار این خطا شوند.

از سوی دیگر باید توجه داشت آنهایی که در ارتقای انسانیت به مراتب بالا رسیده اند، در مراتب بالای خودشان به وسیله خیلی ها درک نمي شوند و افراد بسیاری آنها را خشک و بی حاصل مي پندارند و اگر نگاه پر کرم آنها به رغم ناشناس بودن، نباشد هیچ ارتباطی بین آنها و زیر دستان، بر قرار نمی شود. اگر فیض و کرم این ناشناسان بر زیر دستان نباشد، نه درختی میروید و نه رودخانه ای جاری می شود و همه چیز خواهد خشکید و خود دامنه های بلند هم درک نخواهد شد.

(آیا اشیاء را میبینیم یا آنها را با مشاه

ده، می آفرینیم؟

وقتی از مکانیک کوانتوم سخن میگوییم، از هستی دیگر یا قصه خیالی علمی سخن نمیگوییم؛ بلکه از جسم های خودمان و همه چیز در اطرافمان سخن میگوییم و اجسام ما و هر چه در اطراف ماست، از ذرات کوانتومی تشکیل شده است که قوانین شگفت انگیز فیزیک کوانتوم، در برابر مدارک کلاسیک در مورد آن، حاکم است و قوانین مکانیک کوانتوم، با تجربه ثابت شده است .....

محور مکانیک کوانتوم، حول این مسئله میماند که واقعیت، آن چیزی است که آن را با مشاهده ثبت میکنیم یا اینگونه نقل میکند که واقعیت، انگاه به عنوان واقعیت شناخته میشود که آن را مشاهده کنیم؛ یعنی مشاهده ماست که آن را به عنوان واقعیت، مشخص میکند و آن را از دایره احتمال خارج میسازد.

این مسئله در برابر مدارک انسانی فراوان در این عالم، بسیار غریب مینماید زیرا معنایش این است که ما حتی گذشته را با مشاهده آن، تشخیص میدهیم.

برای این کلام در حدود زندگی امروزی ما معنایی متصور نیست زیرا ما حداقل آنگونه که معتقدیم فقط آنچه را- که حاضر است- میبینیم.

ولی بر مبنای مشاهدات از هستی، ما پرتوهایی از هستی گذشته را مییابیم و آنها شعاع های(فوتون های)جدا شده از انفجار بزرگ با درجه حرارت 2.73 کلوین است و عمر این شعاع ها، تقریبا به 13.7 میلیارد سال قبل، میرسد؛ یعنی اینکه ما فقط گذشته را مشاهده نمیکنیم بلکه در عالمی که در آنیم، ابتدای زمان را هم میبینیم و ما شاهد دورترین نقطه در محور زمانیم.

آزمون ذهنی دوشکاف تاخیری، اخیرا توسط جان ویلر مطرح شده است ....

بررسی بیشتر: فصل ششم کتاب توهم بی خدایی نوشته احمد الحسن.)
www.almahdyoon.co
@salmanfatemi👇👇


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
منشأ اطلاعات و آموخته ها تاثیر درجه حرارت بر عملکویرایش DNA جنین انسان، برچگونه باغبانی باعث کاهش درمانهای بیماری پارکینسآیا رژیم غذایی گیاهی سلاشبیه سازی سیستم های کوانارتباط شگفت انگیز مغز انبرخی توجهات در ببمار پارماه رجبتبدیل تراکت صوتی مصنوعی ورزش و میگرنچرا مغزهای ما ارتقا یافت رفتار اجتماعی انسان، حاصامید نیکو داشته باش تا آنعلایم کمبود ویتامین E را از آغاز خلقت تا نگاه انسابعد از کرونامرگ انتقال است یا نابود شجمجمه انسان های اولیهژنهای مشترک بین انسان و ونظریه تکامل در درمان بیمروش های صرفه جویی در ایجااولین تصویر در تاریخ از سصفحه اصلیاز تکینگی تا مغز از مغز تتمایل زیاد به خوردن بستنمغز چون ابزار هوش است دلیحافظه و اطلاعات در کجاست کی غایب شدی تا نیازمند دلهوش مصنوعی از عروسک تا کراست دستی و چپ دستیایا تکامل هدفمند استاز تکینگی تا مغز- از مغز توصیه های سازمان بهداشت مغز برای فراموشی بیشتر کخودآگاهی و هوشیاريکشف ارتباط جدیدی از ارتبزبان و بیان، در سایه پیشرابزار بقا از نخستین هماناسرار بازسازی اندام هافراموش کارها باهوش تر هستئوری تکامل در پیشگیری و نقش نظریه تکامل در شناسادو برابر شدن خطر مرگ و میگزیده ای از وبینار یا کنفسفری به آغاز کیهانابزار بقای موجود زنده از بیماری اضطراب عمومیلوب فرونتال یا پیشانی مغتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی به کمک هوش طبینقش زنجبیل در جلوگیری از داروهای مصرفی در ام اسپختگی پس از چهل سالگي به سیاره ابلهانابزارهای بقای از نخستین بارداری بدون رحممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر ترکیبات استاتین (سهاوکينگ پیش از مرگش رسالچهار میلیارد سال تکامل بدر هم تنیدگی کوانتومی و دآیا آگاهی پس از مرگ از بیسردرد میگرن در کودکاناختلالات حرکتی در انسانبحثی درباره احساسات متفابحثی درباره احساساتی غیرمهندسی ژنتیک در حال تلاش تاثیر درجه حرارت بر عملکواکنش های ناخودآگاه و تقچگونه تکامل مغزهای کنونیدرک فرد دیگر و رفتارهای اآیا رژیم غذایی گیاهی سلاشبکه های مصنوعی مغز به درارتباط شگفت انگیز مغز انبرخی توصیه ها برای واکسیماپروتیلینتبدیل سلولهای محافط به سورزش بهترین درمان بیش فعچرا پس از بیدار شدن از خورقیبی قدرتمند در برابر مامید درمان کرونا با همانعلت خواب آلودگی بعد از خواز انفجار بزرگ تا انفجار بعد از کرونا دلخوشی بیهومراحل ارتقای پله پله کیهجنسیت و تفاوت های بیناییژنهای هوش ، کدامندنظریه تکامل در درمان بیمروش هایی ساده برای کاهش ااولین سلول مصنوعیسوالات پزشکیاز تکینگی تا مغز از مغز تتمدن قدیمی ای در جنوب ایرمغز چگونه صداها را فیلتر حافظه و اطلاعات در کجاست کیست کلوئید بطن سومهوش مصنوعی از عروسک تا کرجزخوانی هایی که امروز بایرادهای موجود در خلقت باز تکینگی تا مغز- از مغز توصیه های غیر دارویی در سمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟خودآگاهی و هوشیاريکشف جمجمه ای درکوه ایرهوزبان و تکلم برخی بیماریهابزار بقا از نخستین هماناصول سلامت کمرفراموشی همیشه هم بد نیستتا 20 سال آینده مغز شما به نقش هورمون های تیروئید ددوچرخه سواری ورزشی سبک و گزارش یک مورد جالب لخته وسقوط درون جاذبه ای خاص، چابزار بقای موجود زنده از بیماری بیش فعالیلایو دوم دکتر سید سلمان فتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در کامپیوترهانقش زبان در سلطه و قدرت اداروهای ام اسپرورش مغز مینیاتوری انساسیر آفرینش از روح تا مغز ابزارهای دفاعی و بقای موبازگشت از آثار به سوی خدامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر دوپامین و سروتونینهدف یکسان، در مسیرهای متچهار ساعت پس از کشتار خوکدر کمتر از چند ماه سوش جدآیا امکان بازسازی اندامهسردرد و علتهای آناختلالات صحبت کردن در انبخش بزرگتر کیهان ناشناختمولتیپل اسکلروز در زنان تاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن های شرکت فایزر آمرچگونه جمعیت های بزرگ شکل درک و احساسآیا راهی برای رفع کم آبی شباهت مغز با کیهان مادیارتباط غیرکلامی بین انسابرخی روش های تربیتی کودکمبانی ذهنی سیاه و سفیدتری فلوپرازینورزش در کمر دردچرا بیماری های تخریبی مغرموزی از نخستین تمدن بشرامگا سه عامل مهم سلامتعوامل موثر در پیدایش زبااز بحث های کنونی در ویروسبعد از کرونا دلخوشی بیهومرز مرگ و زندگی کجاستجنسیت و تفاوت های بیناییژنهای حاکم بر انسان و انسهفت چیز که عملکرد مغز تو روش صحبت کردن در حال تکاماوکرلیزوماب داروی جدید شپیامهای کاربراناز تکینگی تا مغز از مغز تتمدن بشری و مغز اخلاقیمغز ناتوان از توجیه پیداحافظه و اطلاعات در کجاستکاهش مرگ و میر ناشی از ابهوش مصنوعی از عروسک تا کرشته نوروایمونولوژی و نقاگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز- از مغزتتوصیه هایی در مصرف ماهیمغز بزرگ چالش است یا منفعخورشید مصنوعیگمان میکنی جرمی کوچکی در زبان و شناخت حقیقت قسمت چابزار بقا از نخستین هماناضطراب و ترسفرایند پیچیده ی خونرسانیتاثیر مشاهده بر واقعیت بنقش هورمون زنانه استروژنديدن با چشم بسته در خواب گشایش دروازه جدیدی از طرسلول های بنیادی منابع و اابزار بقای موجود زنده از بیماری تی تی پیلبخند بزن شاید صبح فردا زتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وحنقش زبان در سلطه و قدرت اداروهای ضد بیماری ام اس وآلودگی هوا و ویروس کروناسیستم تعادلی بدناثر مضر مصرف طولانی مدت ربازگشت به ریشه های تکاملمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر دپاکین بر بیماری مهدف از تکامل مغزنوآوری ای شگفت انگیز داندر آستانه ی موج پنجم کوویآیا انسان با مغز بزرگش اخسردرد تنشناختراع جدید اینترنت کوانبخش دیگری در وجود انسان همواد کوانتومی جدید، ممکنتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کووید 19 چیزهایی که چگونه جمعیت های بزرگ شکل درک احساسات و تفکرات دیگآیاما مقهور قوانین فیزیکشباهت زیاد بین سلول هاي عارتروز یا خوردگی و التهابرخی سلولهای عصبی در تلامجموعه های پر سلولی بدن متری فلوپرازینوزوز گوشچرا حیوانات سخن نمی گوینرمز و رازهای ارتباط غیر کامروز دانش ژنتیک هیچ ابهعوامل ایجاد لغت انسانی و از تلسکوپ گالیله تا تلسکتفکر خلا ق در برابر توهم مرز بین انسان و حیوان کجاجهان کاملی در اطراف ما پرکلرال هیدرات برای خوابانهفت سین یادگاری از میراث روشهای نو در درمان دیسک بايندگان چگونه خواهند دیدسایتهای دیگراز تکینگی تا مغز از مغز تتمساح حد واسط میان مغز کومغز و سیر تکامل ان دلیلی حس چشایی و بویاییکاهش التهاب ناشی از بیماهوش مصنوعی از عروسک بازی رشد مغز علت تمایل انسان باگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز، از مغز توضیحی ساده در مورد هوش ممغز بزرگ چالشهای پیش روخانواده پایدارگنجینه ای به نام ویتامین زبان و شناخت حقیقت قسمت اابزار بقا از نخستین هماناطلاعات حسی ما از جهان، چفرایند تکامل و دشواری هاتاثیر نگاه ناظر هوشیار بنقش ژنتیک در درمان اختلادی متیل فومارات(زادیوا)(پمبرولیزوماب در بیماری چسلول عصبی شاهکار انطباق ابزار بقای موجود زنده از بیماری دویکلرزش ناشی از اسیب به عصبتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وحنقش سجده بر عملکرد مغزداروی فامپیریدین یا نورلآلزایمرسیستم دفاعی بدن علیه مغز اثرات فشار روحی شدیدبازسازي مغز و نخاع چالشی منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر داروهای ضد التهاب هدف از خلقت رسیدن به ابزانوار مغزی روشی مهم در تشخدر درمان بیماری مولتیپل آیا احتمال دارد رویا از آسردرد سکه ایادامه بحث تکامل چشمبرنامه و ساختار پیچیده مموجود بی مغزی که می تواندتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا و گشودن پنجرچگونه حافظه را قویتر کنیدرک تصویر و زبان های مخلتآزمون ذهنی گربه شرودینگرشباهت زیاد بین سلول هاي عارزش حقیقی زبان قسمت اولبرخی سيناپسها طی تکامل و محل درک احساسات روحانیتسلیم شدن از نورون شروع میک پیشنهاد خوب برای آسان چرا حجم مغز گونه انسان دررویا و خبر از آیندهانفجار و توقف تکاملی نشاعواملی که برای ظهور لغت ااز تلسکوپ گالیله تا تلسکتفاوت مغز انسان و میمون همزایای شکلات تلخ برای سلجهش های ژنتیکی مفید در ساکمردرد و علل آنهم نوع خواری در میان پیشیروشهای شناسایی قدرت شنواايا اراده آزاد توهم است یاز تکینگی تا مغز از مغز تتنفس هوازی و میتوکندریمغز آیندگان چگونه است ؟حس و ادراک (قسمت اول )کاهش دوپامین عامل بیماریهوش مصنوعی از عروسک بازی زمین زیر خلیج فارس تمدنی اگر تلاش انسان امروز برااز تکینگی تا مغز، از مغز تکنولوژی جدید که سلول‌همغز بزرگ و فعال یا مغز کوخارق العاده و استثنایی بگویید نوزده و ایمنی ساکتزبان و شناخت حقیقت قسمت دابزار بقا از نخستین هماناطلاعاتی عمومی در مورد مفرایند حذف برخی اجزای مغتاثیر نگاه و مشاهده ناظر نقش گرمایش آب و هوا در همدژا وو یا اشنا پنداریپنج اکتشاف شگفت آور در موسلولهای ایمنی القا کنندهابزار بقای موجود زنده از بیماری ضعف عضلات نزدیک بلزوم سازگاری قانون مجازاتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درمانگر کامپینقش غذاها و موجودات درياداروی لیراگلوتیدآمارهای ارائه شده در سطح سکته مغزیاثرات مفید قهوهبحتی علمی درباره تمایل بمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر داروی ضد تشنج سدیم هزینه ای که برای اندیشیدنورون هاي مصنوعی می تواندرمان های اسرار آمیز در آآیا احتمال دارد رویا از آسرعت فکر کردن چگونه استاداراوون تنها داروی تاییادغام میان گونه های مختلبرنامه ی مسلط ژنها در اختموجودات مقهور ژنها هستندتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا از حقیقت تاتنگاه محدود و تک جانبه، مشدرک حقیقت نردبان و مسیری آسيب میکروواسکولاریا آسشرکت نورالینک ویدیویی ازارزش حقیقی زبان قسمت دومبرداشت مغز ما از گذر زمانمحل درک احساسات روحانی دتشنج چیستیک آلل ژنتیکی که از نئاندچرا خشونت و تعصبرویا بخشی حقیقی از زندگی انواع سکته های مغزیعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکنیکی تا مغز از مغز تتفاوت ها و تمایزها کلید بمسیر دشوار تکامل و ارتقاجهش های ژنتیکی غیر تصادفکمردرد با پوشیدن کفش مناهمیشه اطمینان تو بر خدا بروشی برای بهبود هوش عاطفايا اراده آزاد توهم است یاز تکینگی تا مغز از مغز تتنفس هوازی و میتوکندریمغز انسان ایا طبیعتا تماحس و ادراک (قسمت دوم )کاهش سن بیولوژیکی، تنها هوش مصنوعی از عروسک بازی زندگی هوشمند در خارج از زابزار هوش در حال ارتقا ازاز تکینگی تا مغز، از مغز تکنولوژی جدید که سلول‌همغز حریص برای خون، کلید تخدا موجود استگوشه بیماری اتوزومال رسسزبان و شناخت حقیقت قسمت سابزار بقا از نخستین هماناطلاعاتی عمومی در مورد مفرد حساس از نظر عاطفی و بتاثیر نگاه انسان بر رفتانقش آتش در رسیدن انسان بهدژاوو یا آشناپنداریپوست ساعتی مستقل از مغز دسلولهای بنیادی مصنوعی درابزار بقای موجود زنده از بیماریهای تحلیل عضلانی الزوم سازگاری قانون مجازاتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درخدمت خلق وحنقش غذاها و موجودات درياداروی تشنجی دربارداریآن چیزی که ما جریان زمان سانسور از روی قصد بسیاری اثرات مضر ماری جوانابحث درباره پیدایش و منشامنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر درجه حرارت بر عملکهزینه سنگین انسان در ازانورون های ردیاب حافظهدرمان های بیماری آلزایمرآیا برای تولید مثل همیشه شلیک فراموشیادغام دو حیطه علوم مغز و برین نت به جای اینترنتمیهمانهای ناخوانده عامل تاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا ساخته شده تونگاه انسان محدود به ادرادرک عمیق در حیواناتآسیب ها ناشی از آلودگی هوشش مرحله تکامل چشمارزش حقیقی زبان قسمت سومبررسي علل احتمالي تغيير محدودیت های حافظه و حافظتشنج و حرکات شبه تشنجی قایک جهش ممکن است ذهن انسانچرا در مغز انسان، فرورفترویا تخیل یا واقعیتانگشت نگاری مغز نشان میدعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های بین زن و مرد فقمشکلات نخاعیجهشهای مفید و ذکاوتی که دکنفرانس تشنج هتل کوثر اصهمیشه عسل با موم بخوریمروشی جدید در درمان قطع نخای آنکه نامش درمان و یادشاز تکینگی تا مغز از مغز تتو دی ان ای خاص ميتوکندريمغز انسان برای ایجاد تمدحس و ادراک قسمت چهارمکایروپاکتیک چیستهوش مصنوعی از عروسک بازی زونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز تکامل مادی تا ابزار هوشممغز زنان جوانتر از مغز مرخطا در محاسبات چیزی کاملگوشت خواری یا گیاه خواریزبان شناسی مدرن در سطح سلابزار بقا از نخستین همانبلندی در ذهن ما درک بلندیفرضیه ای جدید توضیح میدهتاثیر نگاه انسان بر رفتانقش انتخاب از طرف محیط، ندگرگونی های نژادی و تغییپیموزایدسلسله مباحث هوش مصنوعیابزار بقای موجود زنده از بیهوش کردن در جراحی و بیممقاومت به عوارض فشار خون تاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی ساخته هوش طبینقش غذاها و موجودات درياداروی جدید s3 در درمان ام آیا ممکن است موش کور بی مسانسور بر بسیاری از حقایاجزای پر سلولی بدن انسان بحثي درباره هوش و تفاوتهمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر درجه حرارت بر عملکهزاران سال چشم های بینا ونوروپلاستیسیتی چیستدرمان های جدید میگرنآیا بزرگ شدن مغز فقط در دشلیک فراموشیشنا در ابهای گرم جنوب نیارتقا و تکامل سنت آفرینش برای پیش بینی آینده مغز دمیگرن سردردی ژنتیکی که بتاثیر رو ح و روان بر جسمواکسن دیگر کرونا ساخته شنگاه از درون مجموعه با نگدرگیری قلب در بیماری ویرإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَششمین کنگره بین المللی سارزش خود را چگونه میشناسبررسی و اپروچ جدید بر بیممخچه فراتر از حفظ تعادلتشنج عدم توازن بین نورون یک رژیم غذایی جدید، می توچراروياها را به یاد نمی آرویاها از مغز است یا ناخواندوهگین نباش اگر درب یا عامل کلیدی در کنترل کارآاز تکینگی تا مغز و از مغز تفاوت های تکاملی در مغز ومشکلات بین دو همسر و برخیجهشهای مفید و ذکاوتی که دکنگره بین المللی سردرد دهمراهی نوعی سردرد میگرنیروشی جدید در درمان سکته مایمپلانت نخاعی میتواند داز تکینگی تا مغز از مغز تتولید پاک و فراوان انرژیمغز انسان برای شادمانی طحس و ادراک قسمت پنجمکاربرد روباتهای ريزنانوهوش مصنوعی از عروسک بازی زیباترین چیز در افزایش سابزار بقا از نخستین هماناز روده تا مغزفلج بل، فلجی ترسناک که آنتکامل مداوممغزهای کوچک بی احساسخطا در محاسبات چیزی کاملگیلگمش باستانی کیستزبان شناسی نوین نیازمند ابزار بقا از نخستین همانبه خودت مغرور نشوقیچی ژنتیکیتاثیر ویتامین دی بر بیمانقش اتصالات بین سلولهای دانشمندان موفق به بازگردپیچیدگی های مغزی در درک زسم زنبور ، کلیدی برای وارابزار بقای موجود زنده از بیهوشی در بیماران دچار امقابله با کرونا با علم استاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسینقشه مغزی هر فرد منحصر بهداروی جدید میاستنی گراویآیا ما تنها موجودات زنده ساخت شبکه عصبی با الفبایاجزایی ناشناخته در شکل گبحثی در مورد نقش ویتامينمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر درجه حرارت بر عملکهستي مادي ای که ما کوچکترنوشیدن چای برای مغز مفید درمان های جدید در بیماری آیا تکامل و تغییرات ژنتیآیا جنین انسان، هوشمندی شناخت و معرفت، و نقش آن دارتوکين تراپی روشی جديد برای اولین بار دانشمندانمیگرن شدید قابل درمان استاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسن دیگری ضد کرونا از دنگاهی بر قدرت بینایی درادرگیری مغز در بیماری کویافت فشار خون ناگهانی در وصرع و درمان های آناز نخستین همانند سازها تبررسی سیستم تعادلی بدن امخچه ، فراتر از حفظ تعادلتصویربرداری فضاپیمای آمیکی از علل محدودیت مغز امچراروياها را به یاد نمی آرویاهای پر رمز و حیرتی درانسان قدیم در شبه جزیره ععادت کردن به نعمتاز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های زبانی سرمنشا تمشکلات روانپزشکی پس از سجواب دانشمند سوال کننده کنگره بین المللی سردرد دهوموارکتوس ها ممکن است دريتوکسيمب در درمان ام اساینکه به خاطرخودت زندگی از تکینگی تا مغز از مغز تتولید سلولهای جنسی از سلمغز انسان برای شادمانی طحس و ادراک قسمت سومکاربرد روباتهای ريز، در زیر فشار کووید چه باید کرابزار بقا از نخستین همانازدواج های بین گونه ای، رفلج خوابتکامل چشممغزتان را در جوانی سیم کشخطرات هوش مصنوعیگیاه خواری و گوشت خوار کدزبان، وسیله شناسایی محیطابزار بقا از نخستین همانبه زودی شبکه مغزی به جای قیچی ژنتیکی تهدید یا فرصتاثیر ویروس کرونا بر مغز نقش حفاظتی مولکول جدید ددانشمندان نورون مصنوعی سپیوند مغز و سر و چالشهای سندرم کووید طولانیابزار بقای موجود زنده از بیوگرافیملاحظات بیهوشی قبل از جرتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسینقشه های مغزی جدید با جزیداروی جدید ضد میگرنآیا مغز تا بزرگسالی توسعساخت شبکه عصبی مصنوعی با احیای بینایی نسبی یک بیمبحثی جالب درباره محدودیتمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر درجه حرارت بر عملکهستی ما پس از شروعی چگال نوعی سکته مغزی ، وحشتناک درمان های رایج ام اسآیا جهان ذهن و افکار ما مشناسایی تاریخچه ی تکاملیارتباط میکروب روده و پاربرخی ملاحظات در تشنج های میدان مغناطيسي زمین بشر تاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسن سرطاننگاهی بر توانایی اجزاي بدرگیری مغز در بیماران مبافراد آغاز حرکت خودشان رضررهای مصرف شکر و قند بر از نخستین همانند سازها تبررسی علل کمر درد در میانمخچه ابزاري که وظیفه آن فتغییر الگوی رشد مغزی با زیافته های نوین علوم پرده نزاع بین جهل و علم رو به پرویای شفافانسان ها می توانند میدان عارضه جدید ویروس کرونا ساز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوتهای جنسیتی راهی برامشکلات روانپزشکی در عقب جاذبه و نقش آن در شکلگیریکندر در بیماریهای التهابهوش مصنوعی می تواند بر احریواستیگمیناینکه خانواده ات سالم بااز تکینگی تا مغز از مغز تتومورها و التهاب مغزی عامغز انسان رو به کوچک تر شحساسیت روانی متفاوتکجای مغز مسئول پردازش تجزیرفون داروی ضد ام اسابزار بقا از نخستین هماناستفاده از مغز، وزن را کمفلج خواب چیستتکامل ابزار هوش ، راه پر مغزتان را در جوانی سیمکشدفاع در برابر تغییر ساختگالکانزوماب، دارویی جدیسفر نامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبوزون هیگز چیستقانون مندی نقشه ژنتیکی متاثیر ژنها بر اختلالات خنقش حیاتی تلومر دی ان آ ددانشمندان یک فرضیه رادیکپیوند سر آیا ممکن استسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از بیوگرافیممانتین یا آلزیکسا یا ابتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی بیشتر در زناننقص در تشخیص هیجانات عامداروی ضد تشنج با قابليت تآیا همه جنایت ها نتیجه بیساختار شبکه های مغزی ثاباحساس گذر سریعتر زمانبحثی در مورد نقش کلسیم و منبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر درجه حرارت بر عملکو هر کس تقوای خدا پیشه کننیاز به آموزش مجازی دیجیدرمان های علامتی در ام اسچیزی خارج از مغزهای ما نیدرمان ژنتیکی برای نوآوریآیا جهش های ژنتیکی، ویروشناسایی سلول های ایمنی اارتباط چاقی و کاهش قدرت ببرخی مرزهای اخلاق و علوممیدازولام در درمان تشنج تاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسنی با تاثیر دوگانه اناتوانی از درمان برخی ویدرگیری مغزی در سندرم کووافزایش قدرت ادراکات و حسضررهای شکر بر سلامت مغزاز نخستین همانند سازها تبزرگ شدن مغز محدود به دورمدارک ژنتیکی چگونه انسانتغییر زودتر اتصالات مغزییادگیری مهارت های جدید دنزاع بین علم و نادانی رو روبات های ریز در درمان بیانسان جدید از چه زمانی پاعدم توقف تکامل در یک اندااز تکینگی تا مغز از مغز تتقلید مرحله ای نسبتا پیشمشاهده آینده از روی مشاهحقیقت قربانی نزاع بین بی کوچک شدن مغز از نئاندرتاهوش مصنوعی و کشف زبان هایریسدیپلام تنها داروی تایایندرالاز تکینگی تا مغز از مغز تتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)مغز انسان رو به کوچکتر شدخلاصه ای از مطالب همایش مکرونا چه بر سر مغز می آورزاوسکا درمان گوشرابزار بقا از نخستین هماناستفاده از هوش مصنوعی در فلج دوطرفه عصب 6 چشمتکامل زباننقش قهوه در سلامتیدقیق ترین تصاویر از مغز اگامی در درمان بیماریهای سفر به مریخ در 39 روزابزار بقا از نخستین همانبی عدالتی در توزیع واکسن قانون جنگلتاثیر کلام در آیات کلام بهوش مصنوعی از عروسک بازی نقش خرچنگ های نعل اسبی دردانشمندان ژنی از مغز انسپیوند سر، یکی از راه حلهاسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از بیان ژن های اسکیزوفرنی دمنابع انرژي پاک سرچشمه حتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر انقطه بی بازگشتداروی ضد تشنج با قابليت تآیا هوش مصنوعی زندگی بشرسازگاری با محیط بین اجزااخلاق و علوم اعصاببحثی در مورد عملکرد لوب فمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر درجه حرارت بر عملکوقت نهيب هاي غير علمي گذشچگونه مغز پیش انسان یا همدرمان ام اس(مولتیپل اسکلآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجشواهدی از نوع جدیدی از حاارتباط هوش ساختار مغز و ژبرخی نکات از گاید لاین پرمکانیزمهای دفاعی در برابتاثیر رژیم گیاهخواری بر واسطه ها د رمسیر ایجاد مغناتوانی در شناسایی چهره درگیری مغزی در سندرم کووافزایش مرگ و میر سندرم کوطوفان فقر و گرسنگی و بی ساز نخستین همانند سازها تبزرگ شدن تقریبا ناگهانی مروری بر تشنج و درمان هایتغییر عمودی سر انسان از پیادآوری خواب و رویانزاع بین علم و جهل رو به پروح رهاییانسان عامل توقف رشد مغزعسل طبیعی موثر در کنترل باز تکینگی تا مغز از مغز تتلقین اطلاعات و حافظهمطالعه ای بیان میکند اهدحقیقت تنها چیزی است که شاکووید نوزده و خطر بیماریهوش مصنوعی گوگل به کمک تشرژیم های غذایی و نقش مهم ایا کوچک شدن مغزانسان الاز تکینگی تا مغز از مغز تتوهم چیستمغز ایندگان چگونه استخونریزی مغز در سندرم کووکریستال زمان(قسمت اولزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیافناوری هوش مصنوعی نحوه ختکامل ساختار رگهای مغزی نقش مهاجرت در توسعه نسل ادلایلی که نشان میدهد ما بگامی در درمان بیماریهای سفر تجهیزات ناسا به مریخ بیمار 101 ساله، مبتلا به سقانونمندی و محدودیت عالمتاثیر کپسول نوروهرب بر نهوش مصنوعی از عروسک بازی نقش داروهاي مختلف معروف دانشمندان پاسخ کوانتومی پیام های ناشناخته بر مغز سوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از بیست تمرین ساده برای جلومنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر اچند نرمش مفید برای کمردرداستانها و مفاهیمی اشتباآیا هوش ارثی دریافتی از پسخن پاک و ثابتاخلاق پایه تکامل و فرهنگبحثی درباره هوش و تفاوتهمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر درجه حرارت بر عملکوقتی فهمیدی خطا کردی برگویتنام نوعی کرونا ویروس چگونه هموساپينس بر زمین درمان تومورهای مغزی با اآیا خداباوری محصول تکاملشواهدی از دنیسوان(شبه نئارتباط انسانی، محدود به برخی اثرات مضر ویتامین دما انسانها چه اندازه نزدتاثیر عصاره تغلیظ شده گیوبینار اساتید نورولوژی دنخاع ما تا پایین ستون فقردرگیری اعصاب به علت میتوافسردگی و اضطراب در بیماطی یکصد هزار سال اخیر هرچاز نشانه ها و آثار درک شدبزرگترین خطایی که مردم ممرکز هوشیاری، روح یا بدن تغییرات منطقه بویایی مغزژن هوش و ساختارهای حیاتی نشانه های گذشته در کیهان روزه داری متناوب، مغز را انعطاف پذیری مکانیسمی علعصب حقوق نورولوواز تکینگی تا مغز از مغز تتلاش هایی در بیماران قطع معنی روزهحقیقت خواب و رویاکودک ایرانی که هوش او از هوش مصنوعی گوگل به کمک تشرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وایا این جمله درست است کسیاز تکینگی تا مغز از مغز تتوانایی مغز و دیگر اجزای مغز ابزار بقای برتر مادیخواندن ، یکی از شستشو دهنکریستال زمان(قسمت دوم)زبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقا از نخستین هماناستیفن هاوکینگ در مورد هفیلمی بسیار جالب از تغییتکامل شناخت انسان با کشفنقش میدان مغناطیسی زمین دنیای شگفت انگیز کوانتومگاهی لازم است برای فهم و سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری های مغز و اعصاب و قارچ بی مغز در خدمت موجودتاثیر کپسول نوروهرب بر تهوش مصنوعی از عروسک بازی نقش ذهن و شناخت در حوادث دانشمندان اولین سلول مصنپیشینیان انسان از هفت میسودمندی موجودات ابزی بر ابزارهای بقای موجود زندبیش از نیمی از موارد انتقمنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر گیاه خواری بر رشد وهوشیاری کوانتومیچند جهانیدر مانهای کمر دردآیا هوش سریعی که بدون احسسرنوشتاختلال خواب فرد را مستعد بحثی درباره هوش و تفاوتهمنبع هوشیاری در کجاست؟ قتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E برای فعالیت صحچگونه واکسن کرونا را توزدرمان تشنجآیا دلفین ها می تواند از شگفتی های زنبور عسلارتباط از بالا به پایین مبرخی اختلالات عصبی مثانهما انسانها چه اندازه نزدتاریخ همه چیز را ثبت کردهوراپامیل در باردارینخستین تصویر از سیاهچالهدستورالعمل مرکز کنترل بیالکتروتاکسی(گرایش و حرکظهور امواج مغزی در مغز مصاز نظر علم اعصاب یا نرووسبسیاری از بیماری های جدیمرکز حافظه کجاستتغییرات آب و هوایی که به ژن یا نقشه توسعه مغز و نقنظام مثبت زندگیروزه داری و بیمار ی ام اس اولین هیبرید بین انسان وعضلانی که طی سخن گفتن چقداز تکینگی تا مغز از مغز تتلاشی برای درمان قطع نخامغز فکر میکند مرگ برای دیحقیقت راستین انسان علم بکودکان میتوانند ناقل بی هوش مصنوعی الفاگوراه های جدید برای قضاوت رایا ابزار هوشمندی یا مغز از تکینگی تا مغز از مغز تتوازن مهمتر از فعالیت زیمغز ابزار برتر بقاخواب سالم عامل سلامتیکریستال زمان(قسمت سوم)زبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقا از نخستین هماناستیفن هاوکینگ در تفسیر فیزیک مولکولها و ذرات در نقش محیط زندگی و مهاجرت ددندان ها را مسواک بزنید تگاهی مغز بزرگ چالش استسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری گیلن باره و بیمارقبل از انفجار بزرگتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک بازی نقش روزه داری در سالم و جدانشمندان تغییر میدان مغپیشرفت های جدید علوم اعصسیلی محکم محیط زیست بر انابزارهای پیشرفته ارتباط بیشتر کمردردها نیازی به منابع انرژی از نفت و گاز تاثیر گیاهخواری بر رشد و هوش، ژنتیکی است یا محیطیچندین ماده غذایی که مانندر محل کار ارزش خودت را بآیا هشیاری کوانتومی وجودسریعترین کامپیوتر موجوداختلال در شناسایی حروف و بحثی درباره هوش و تفاوتهمنبع هوشیاری در کجاست؟(قتاثیر درجه حرارت بر عملکمنبع خواب و رویاتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E در چه مواد غذایچگونه آن شکری که می خوریمدرمان جدید میگرن با انتی آیا دلفین ها میتوانند باشاهکار قرنارتباط بین هوش طبیعی و هوبرخی بیماری ها که در آن بما با کمک مغز خود مختاريمتازه های اسکیزوفرنی(جنوورزش هوازی مرتب خیلی به قنرمش های مفید در سرگیجهذهن ما از در هم شکستن منبالتهاب شریان تمپورالعلم به ما کمک میکند تا مواز نظر علم اعصاب اراده آزبسیاری از بیماری های جدیمرکز حافظه کجاستتغییرات تکاملی سر انسان ژنها نقشه ایجاد ابزار هونظریه ی تکامل در درمان بیروزه داری سلول های بنیاداولین مورد PML به دنبال تکمقالاتاز تکینگی تا مغز از مغز تتلاشی تازه برای گشودن معمغز ما کوچکتر از نیم نقطهحمله ویروس کرونا به مغزکودکان خود را مشابه خود تهوش مصنوعی از عروسک تا کراه های جدید برای قضاوت رایا بیماری ام اس (مولتیپاز تکینگی تا مغز از مغز تتوسعه هوش مصنوعی قادر اسمغز از بسیاری حقایق می گرخواب سالم عامل سلامتی و یکشف مکانیسم عصبی خوانش پزبان و بیان نتیجه ساختماابزار بقا از نخستین هماناستخوان های کشف شده، ممکفیزیکدانان ماشینی برای تتأثیر نگاه انسان بر رفتانقش نگاه از پایین یا نگاهدو ویژگی انتزاع و قدرت تجگذر زمان کاملا وابسته به سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری ای شبیه آلزایمر و قدم زدن و حرکت دید را تغیتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک تا کمنقش رژیم غذایی بر رشد و ادانشمندان روش هاي جدیدی پیشرفتی مستقل از ابزار هسیاهچاله و تکینگی ابتدایابزارهای بقا از نخستین هبا هوش مصنوعی خودکار روبمناطق خاصی از مغز در جستجتاثیر انتخاب از طرف محیط هیچگاه از فشار و شکست نترچه زیاد است بر من که در ایدر چه مرحله ای از خواب ، رآیا واکنش های یاد گرفته وسرگیجه از شایعترین اختلااختلال در شناسایی حروف و بحثی درباره هوش و تفاوتهمنحنی که ارتباط بین معرفتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین دی گنجینه ای بزرچگونه انتظارات بر ادراک درمان جدید کنترل مولتیپلآیا دست مصنوعی به زودی قاشبیه سازی میلیون ها جهان ارتباط شگفت مغز انسان و فبرخی بیماری های خاص که بدما تحت کنترل ژنها هستیم یتازه های بیماری پارکینسوورزش هوازی ، بهترین تمرینرمشهای مهم برای تقویت عذهن چند جانبه نیازمند نگامیوتروفیک لترال اسکلروعلایم کمبود ویتامین E را از نظر علم اعصاب اراده آزبعد از کرونامرکز خنده در کجای مغز استثبت امواج الکتریکی در عصژنها ، مغز و ارادهنظریه تکامل در درمان بیمروش مقابله مغز با محدودیاولین مورد پیوند سر در انتاثیر ویتامین دی بر بیمااز تکینگی تا مغز از مغز تتلاشی جدید در درمان ام اسمغز مادران و کودکان در زمحوادث روزگار از جمله ویرکوری گذرای ناشی از موبایهوش مصنوعی از عروسک تا کراه پیروزی در زندگی چیستایا بدون زبان میتوانیم تاز تکینگی تا مغز از مغز تتوسعه برخی شغل ها با هوش مغز به تنهایی برای فرهنگ خواب عامل دسته بندی و حفطکشف مکانیسمی پیچیده در بابزار بقا از نخستین هماناستروژن مانند سپر زنان دفرگشت و تکامل تصادفی محض تئوری تکامل امروز در درمنقش نظام غذایی در تکامل مدو برابر شدن خطر مرگ و میگربه شرودینگر و تاثیر مشسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری ای شبیه ام اس مولتقدرت انسان در نگاه به ابعتاثیر کتامین در درمان پاهوش مصنوعی از عروسک تا کمنقش رژیم غذایی در رشد و ادانشمندان روشی برای تبدیپاسخ گیاهان در زمان خوردسیاره ابلهانابزارهای بقا ازنخستین همبار سنین ابزار هوشمندی امنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمتاثیر احتمالی عصاره تغلیهاوکينگ پیش از مرگش رسالنهایت معرفت و شناخت درک عدر هم تنیدگی کوانتومی و پآیا گذشته، امروز وآینده سربازان ما محققا غلبه می اختلالات مخچهبحثی درباره هوش و تفاوته