دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

از آغاز خلقت تا نگاه انسان و از نگاه انسان تا بی نهایت

از آغاز خلقت تا نگاه انسان و از نگاه انسان تا بی نهایت

سفرنامه سفر به تیلا کنار سلمان شهر، جنگلهای دال خانی، جنت رودبار در رامسر و فیلبند مازندران

ای گرداننده دلها و چشمها! ای دگرگون کننده نیرو و احوال! ای تدبیر کننده شب و روز!

حال ما را به سوی بهترین حال بگردان!

مسافری- که بر دامنه کوهی بلند، بالا می رود- در سیر حرکتش، هر چه بالا برود، با نگاهی بازتر می تواند به زیر بنگرد. اگر سفرش در بهار باشد در پایین کوه، درختان و زمین، سبز است و هر چه بالا می رود، میزان سبزی کم می شود. در فصل بعدی یعنی تابستان ممکن است تا قله کوه، سرسبز باشد.

باز در پاییز، مرگ زمستانی، در مناطق مرتفع سریعتر شروع می شود و کم کم در مناطق گرم تر و پایین تر، برگ سبز درختان به سوی زردی و مرگ می رود.

مرگ زمستانی هم در مناطق مرتفع تر و بالاتر زودتر شروع می شود. در مناطق مرتفع کوهستان شاید درختان بیش از دو ماه، برگ سبز نداشته باشند و حتی ممکن است انتخاب طبیعی، سبب شود برخی درختان مناطق گرمسیری در مناطق سردسیر، اصلا قابلیت حیات پیدا نکنند. و حیات به شکل دیگری به صورت درختان بی گل تکامل نیافته، مانند کاج منحصر شود.

گاهی در مناطق بالاتر، بالاتر از ابرهای باران زا، اصلا درخت و سرسبزی ای وجود ندارد!

آیا در بالای کوهستان در ابتدای بهار و یا بالای کوههای سر به فلک کشيده، و بالای ابرهای باران زا حیاتی نیست؟!!

قطعا در ابتدای بهار، حیات درون درختان بی برگ، جریان دارد ولی شاید چشم ما- که فقط بر برگ و شاخه سبز می نگرد- این حیات را نبیند.

ولی اگر به عمق ریشه و ساقه درخت بنگریم جریان مواد غذایی و آب را درون آن می بینیم. و همین درختان- که امروز آنها را بدون حیات مي بينيم- فردا که هوا گرمتر شود، شاخه و برگ مي دهد و جلوه های حیات در آن نمایان می شود.

در حرکت به سوی بالا، شاید مناطق بالایی آن، در نظر ما بی برگ و حیات بنمایاند ولی بی حيات نيست و زندگی به شکلی دیگر در آن، جریان دارد.

بالاتر از اینها، در همه عناصری- که در زمين و آب می بینیم- جنبش و تکاپویی در اجزای اتم در جریان است که اصلا هیچ شباهتی به سنگ ها و خاک ساکن جلوی چشمان ما ندارد. اگر به سوي عمق ذرات موجودات ساکن و بی حرکت برویم می بینیم که الکترون ها با سرعت بسیار در حال حرکتند. اين حرکت و جنبش وقتی ماده روبروی ما آب باشد و در سرازیری قرار بگيرد، قابل مشاهده است ولی وقتی با جامداتي مانند کوه یا سنگ مواجهيم، آن را نمی توان دید.

کوه، در سطح ریزتر از نگاه ما دارای جنبش و تکاپو است و نيروهايي شگفت انگیز و قدرتمند در درون اجزای خود دارد ولی ما در نگاه درشت بین و غیر لطيفمان آنها را نمی بینیم و به سادگی از کنارش می گذريم! گاهی برای دیدن حیات لازم است، درختان پر برگ شوند و هر شاخه، دهها برگ سبز بدهد و در غیر این صورت حتی اگر درخت و چند شاخه باشد حیات آن را نمی بینیم. گاهی برای دیدن نگاه های خرد، لازم است، کثرت زیاد شود تا حیات درک شود، ولی اگر دید، عمیق تر شود، اصلا نیاز به این کثرت نیست.

نگاه ما در سیر صعود به بالا گاهی محدود مي شود زيرا درکی است که عادت به دامنه های پر آب و سر سبز دارد و محدود است ولی اگر از آن بالا، نگاهی دوباره بر پایین کنیم می بينيم چه سرزمین سبز و خرم و پر آب و زنده ای ساخته شده است؛ نه به آن معنی- که در قسمتهای بالاتر، حیات و جنبش نیست- بلکه به آن معنی است که نگاه ما در ظرفی محدود مي شود و نمی توانیم حیات را در بیرون آن قسمت ببینیم!

این تفاوت در درک حیات موجود، محدود به ارتفاعات مختلف در فصول گوناگون نیست. در گوشه و کنار زمین این تفاوت وجود دارد مثلا اگر کناره دریای خزر را با کویر میانی ایران مقایسه کنیم، در نظر اکثریت مردم، حیات موجود در اطراف دریای خزر بسیار برجسته تر از کویر میانی ایران است. باز در اینجا این محدودیت در ابعاد نگاه ماست که سبب میشود نتوانیم حیات را در جاهایی ببینیم و آن را در جای دیگری برجسته تر می بینیم.

بله اگر در جنگلی کوهستانی بالا برویم، در دامنه های پایین برگهای خوش سیمای درختان را می بینیم ولی اگر قدری بالاتر برویم برگهای خرم درختان در ابری که به صورت مه همه درختان را پوشانده است، گم میشود، شاید کسی اگر نگاهش همیشه و از ابتدا در این مه بوده باشد با پایین آمدن از کوه تصور کند، دامنه ی پایین تر، حیات بیشتر و خرمی سبزتری دارد ولی باید توجه شود که حیات دامنه های پایین، از همان ابری است که درختان دامنه های بالاتر را در بر می گیرد و اگر ابر نبود، سبزی و خرمی ای در دامنه های پایین تصور نمی شد.

در بالاي کوههای پر برف، هم حیات هست حتی حیات آنجا منشأ حیات در قسمتهای پائین تر است ولی نگاه ظاهر بین، ممکن است نتواند حیات را در آنجا ببیند و نهایتا در قله کوه به نقطه ای می رسیم که شايد در مقایسه با دامنه، بسیار کوچک و خرد است و ذره ای بیش به حساب نمی آید

ولی همين نقطه است که به کوه، عظمت می بخشد و معنی کوه با قله آن، شناخته میشود.

و اگر بارش باراني باشد اول، قله کوه باران می گیرد. ولی همین نقطه برف خیز و بلند، بدون وجود دامنه ایی- که با باران سرازیر شده از قله سیراب شود- جلوه اي ندارد.

نقطه تنها، در کنار نقاط متعدد پائین تر است که حروفی مانند نون و باء را میسازد و جمله و کلمه ساخته می شود؛ وگرنه نقطه بی ظرف، معنایی را نمي رساند.

نقطه، وقتی صاحب معنی میشود که ظرف مناسبی برای خود داشته باشد و این ظروف مناسب، بتوانند مشتقات نقطه را درون خود بپرورانند و تا این ظرف نباشد، نقطه، بی معنى است و بیشتر شبیه صفر است!

نگاه ما و میزان لطافت و عمقش، تعیین کننده حیات، در گسترده موجودات است.

میتوان با نگاهی کوتاه و مادی، حیات را از همه موجودات عالم ساقط کرد و فقط خود و هم گونه ها و هم سطح هاي خود را زنده شمرد و میتوان با نگاهی عمیق تر و لطیفتر براي موجودات عالم، حیات و هوش تعريف کرد و این بستگی به خود ما دارد.

تا پایین کوهيم در ابتدای بهار، دامنه های بالاتر کوه، زیبا و سبز نیست و اندکند کسانی که از دیدن شاخه های خشک و بی آب آن دامنه ها لذت می برند ولی اگر محدودیت زمان را از آن دامنه ها برداریم و آن دامنه ها را در فصل تابستان ببینم، آنها هم پر برگ و نشاط است زیرا آنها در فصل تابستان خرم مي شوند.

کسانی هستند که دامنه های بالاتر را نه تنها مرده و بی حاصل نمی پندارند بلکه آنها را منشأ حیات در دامنه های پائین تر می بینند.

توجه و دیدن حیات قله کوه، کار آسانی نیست کسی که دامنه های پائین تر کوه، چشمانش را پر کرده است، درک حیات قله بی حاصل کوه، برایش آسان نيست و حتی گاهی در برخی فصول، ممکن است مقام خود را هم درک نکند.

پس همه این تصورات، محدود به میزان درک و حس ماست شاید اگر یک فرد نابینا وارد هر دوی این مناطق شود، اساسا درک متفاوتی از دو منطقه نداشته باشد و ماییم که با توجه به میزان درک، جهانی را در جلوی خود می آفرینیم.

آفرینش جهان، محدود به درک امروز ما نیست و خیلی احتمال دارد در آینده، نسلهای بعد، چیزهایی را ببینند که امروز برای ما اصلا قابل درک و فهم نیست.

شاید به همین علت باشد که اولیای خدا در زمانهایی- که قابلیتهای لازم برای درکشان نبوده است- اصلا دیده نشده اند. آنها بوده اند و لطفشان شامل حال همه بوده است ولی درکی نبوده است تا آنها را ببیند و سرگرم بازی های کودکانه خودش بوده است.

نگاه های خرد، نمي تواند وجود گرم او را دریابد هرچند بوده است و خواهد بود.

ولی روزي که چشم ها بازتر شود و درک ها بالا رود ، وجود و دست یتیم پرور دوستان خدا حس خواهد شد.

درک گرمای محبت آنها، باز درجات مختلفی دارد، گرمای وجودشان بسیار است و حدی ندارد ولی درک ماست که آنها را محدود می کند و ما آنها را در حد ظرف خود می بینيم.

پس اینکه جهان را محدود به درک های ناقص امروز خود کنیم چیزی جز خود بزرگ بینی و تکبر و گونه پرستی نیست.( توصیه میشود مباحث مربوط به حس و ادراک که در پنج قسمت در این کانال تهیه شد، مطالعه گردد.)

در راه پر فراز و نشیب صعود که در مراحلی از آن، نگاه محدود، مراحل بالاتر را کمتر سبز و با خرمی کمتر می بیند و حتی ممکن است خودش را به خاطر دید محدود، خرمتر و سبزتر و زنده تر از مراحل بالاتر ببیند، خیلی باید محتاط بود.

داستان حیرت پیامبر خدا موسی کلیم الله ع، در همراهی با بنده ای از بندگان خدا و دخالت های بیجای پیامبر خدا در مواجهه با او، برای همه کسانی- که خود را ولی شناس و عالم شناس می دانند- درس های بسیار دارد.

موسی ع با آن همه شوق و عاشقی در راه رسیدن به معلم، شکست می خورد نه به خاطر آنکه شوقش کم می شود یا گناهکار است بلکه به آن علت که درکش محدود است و در بهار رسیدن به فردی که منتظرش بود، جوانه های حیات او را ندید و به برگ های سبز وجود خودش اکتفا کرد و در مه ابرهای تو در توی آن بنده صالح، جز غباری ندید و ندید که اگر سبزی و خرمی درخت موسی ع،، پا گرفته است به خاطر بارش آن ابری است که امروز پایین آمده است و همه جا را گرفته است.

اگر پیامبر خدا موسی ع چنین خطائی می کند، دیگر انسانها- که نه آن اشتیاق و عشق موسی ع به آموختن را دارند و نه به آنها وحی می شود- باید بیشتر حساس باشند که مبادا گرفتار این خطا شوند.

از سوی دیگر باید توجه داشت آنهایی که در ارتقای انسانیت به مراتب بالا رسیده اند، در مراتب بالای خودشان به وسیله خیلی ها درک نمي شوند و افراد بسیاری آنها را خشک و بی حاصل مي پندارند و اگر نگاه پر کرم آنها به رغم ناشناس بودن، نباشد هیچ ارتباطی بین آنها و زیر دستان، بر قرار نمی شود. اگر فیض و کرم این ناشناسان بر زیر دستان نباشد، نه درختی میروید و نه رودخانه ای جاری می شود و همه چیز خواهد خشکید و خود دامنه های بلند هم درک نخواهد شد.

(آیا اشیاء را میبینیم یا آنها را با مشاه

ده، می آفرینیم؟

وقتی از مکانیک کوانتوم سخن میگوییم، از هستی دیگر یا قصه خیالی علمی سخن نمیگوییم؛ بلکه از جسم های خودمان و همه چیز در اطرافمان سخن میگوییم و اجسام ما و هر چه در اطراف ماست، از ذرات کوانتومی تشکیل شده است که قوانین شگفت انگیز فیزیک کوانتوم، در برابر مدارک کلاسیک در مورد آن، حاکم است و قوانین مکانیک کوانتوم، با تجربه ثابت شده است .....

محور مکانیک کوانتوم، حول این مسئله میماند که واقعیت، آن چیزی است که آن را با مشاهده ثبت میکنیم یا اینگونه نقل میکند که واقعیت، انگاه به عنوان واقعیت شناخته میشود که آن را مشاهده کنیم؛ یعنی مشاهده ماست که آن را به عنوان واقعیت، مشخص میکند و آن را از دایره احتمال خارج میسازد.

این مسئله در برابر مدارک انسانی فراوان در این عالم، بسیار غریب مینماید زیرا معنایش این است که ما حتی گذشته را با مشاهده آن، تشخیص میدهیم.

برای این کلام در حدود زندگی امروزی ما معنایی متصور نیست زیرا ما حداقل آنگونه که معتقدیم فقط آنچه را- که حاضر است- میبینیم.

ولی بر مبنای مشاهدات از هستی، ما پرتوهایی از هستی گذشته را مییابیم و آنها شعاع های(فوتون های)جدا شده از انفجار بزرگ با درجه حرارت 2.73 کلوین است و عمر این شعاع ها، تقریبا به 13.7 میلیارد سال قبل، میرسد؛ یعنی اینکه ما فقط گذشته را مشاهده نمیکنیم بلکه در عالمی که در آنیم، ابتدای زمان را هم میبینیم و ما شاهد دورترین نقطه در محور زمانیم.

آزمون ذهنی دوشکاف تاخیری، اخیرا توسط جان ویلر مطرح شده است ....

بررسی بیشتر: فصل ششم کتاب توهم بی خدایی نوشته احمد الحسن.)
www.almahdyoon.co
@salmanfatemi👇👇


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
از تکینگی تا مغز از مغز تمزایای شکلات تلخ برای سلتاثیر داروهای ضد التهاب دانشمندان روش هاي جدیدی ورزش هوازی مرتب خیلی به قاز تکینگی تا مغز- از مغزتمغز انسان رو به کوچکتر شدتاثیر رژیم گیاهخواری بر درمان های رایج ام اسکمردرد و علل آنبیماری ای شبیه ام اس مولتنقش انتخاب از طرف محیط، نروش مقابله مغز با محدودیکشف مکانیسم عصبی خوانش پآیاما مقهور قوانین فیزیکبحث درباره پیدایش و منشاچندین ماده غذایی که ماننرشد مغز علت تمایل انسان بپنج اکتشاف شگفت آور در موانسان عامل توقف رشد مغزبرخی نکات از گاید لاین پرچگونه جمعیت های بزرگ شکل سفرنامه سفر به بم و جنوب آیا هوش سریعی که بدون احسایا تکامل هدفمند استتقلید مرحله ای نسبتا پیشتبدیل سلولهای محافط به سچراروياها را به یاد نمی آساختار شبکه های مغزی ثاباختلال در شناسایی حروف و لبخند بزن شاید صبح فردا زتوصیه هایی در مصرف ماهیجاذبه و نقش آن در شکلگیریهوش مصنوعی از عروسک تا کشباهت زیاد بین سلول هاي عارتباط غیرکلامی بین انساما با کمک مغز خود مختاريمتاثیر کپسول نوروهرب بر نخواب عامل دسته بندی و حفطهوش، ژنتیکی است یا محیطیعسل طبیعی موثر در کنترل باز تکینگی تا مغز از مغز تمسیر دشوار تکامل و ارتقاتاثیر داروی ضد تشنج سدیم دانشمندان روشی برای تبدیورزش هوازی ، بهترین تمریاز تکینگی تا مغز، از مغز مغز ایندگان چگونه استتاثیر عصاره تغلیظ شده گیدرمان جدید میگرن با انتی کمردرد با پوشیدن کفش منابیماری بیش فعالینقش اتصالات بین سلولهای روش های صرفه جویی در ایجاکشف مکانیسمی پیچیده در بآزمون ذهنی گربه شرودینگربحثی در مورد نقش ویتامينچه زیاد است بر من که در ایزمین زیر خلیج فارس تمدنی پوست ساعتی مستقل از مغز دانعطاف پذیری مکانیسمی علبرخی اثرات مضر ویتامین دچگونه جمعیت های بزرگ شکل سفرنامه سفر به بم و جنوب آیا هشیاری کوانتومی وجودایرادهای موجود در خلقت بفلج بل، فلجی ترسناک که آنتلقین اطلاعات و حافظهتری فلوپرازیننزاع بین جهل و علم رو به پسخن پاک و ثابتاختلالات مخچهلرزش ناشی از اسیب به عصبتوضیحی ساده در مورد هوش محقیقت راستین انسان علم بهوش مصنوعی از عروسک تا کشباهت زیاد بین سلول هاي عارتروز یا خوردگی و التهاما تحت کنترل ژنها هستیم یتاثیر کپسول نوروهرب بر تخودآگاهی و هوشیاريهیچگاه از فشار و شکست نترعصب حقوق نورولوواز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات نخاعیتاثیر درجه حرارت بر عملکداروهای مصرفی در ام اسورزش و میگرنازدواج های بین گونه ای، رمغز ابزار برتر بقاتاریخ همه چیز را ثبت کردهدرمانهای بیماری پارکینسکنفرانس تشنج هتل کوثر اصآیا واکنش های یاد گرفته وبیماری تی تی پینقش حفاظتی مولکول جدید دروش هایی ساده برای کاهش اکشف ارتباط جدیدی از ارتبإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبحثی جالب درباره محدودیتچهار میلیارد سال تکامل بزندگی هوشمند در خارج از زپیموزایداولین هیبرید بین انسان وبرخی اختلالات عصبی مثانهچگونه حافظه را قویتر کنیسفری به آغاز کیهاناگر نعمت فراموشی نبود بسفلج خوابتلاش هایی در بیماران قطع تری فلوپرازیننزاع بین علم و نادانی رو سریعترین کامپیوتر موجوداختلالات حرکتی در انسانلزوم سازگاری قانون مجازاتکامل چشمحافظه و اطلاعات در کجاست هوش مصنوعی از عروسک تا کشش مرحله تکامل چشمارزش حقیقی زبان قسمت اولماه رجبتاثیر کپسول نوروهرب بر سخودآگاهی و هوشیاريهاوکينگ پیش از مرگش رسالعضلانی که طی سخن گفتن چقداز تکینگی تا مغز از مغز تمشاهده آینده از روی مشاهتاثیر درجه حرارت بر عملکداروهای ضد بیماری ام اس وورزش بهترین درمان بیش فعاستفاده از هوش مصنوعی در مغز از بسیاری حقایق می گردرک فرد دیگر و رفتارهای اکنگره بین المللی سردرد دآیا آگاهی پس از مرگ از بیبیماری ضعف عضلات نزدیک بنقش حیاتی تلومر دی ان آ دروش صحبت کردن در حال تکامکشف جمجمه ای درکوه ایرهوافراد آغاز حرکت خودشان ربحثی در مورد نقش کلسیم و چهار ساعت پس از کشتار خوکزیباترین چیز در افزایش سپیچیدگی های مغزی در درک زاولین مورد پیوند سر در انبرخی بیماری ها که در آن بنگاهی بر قدرت بینایی دراسلولهای بنیادی مصنوعی دراگر نعمت فراموشی نبود بسفلج خواب چیستتلاشی برای درمان قطع نخاتسلیم شدن از نورون شروع منزاع بین علم و جهل رو به پسرگیجه از شایعترین اختلااختلالات صحبت کردن در انلزوم سازگاری قانون مجازاتکامل ابزار هوش ، راه پر حافظه و اطلاعات در کجاست هوش مصنوعی از عروسک تا کمششمین کنگره بین المللی سارزش حقیقی زبان قسمت دومماپروتیلینتاثیر کپسول نوروهرب بر سخانواده پایدارهاوکينگ پیش از مرگش رسالمقالاتاز تکینگی تا مغز از مغز تمعنی روزهتاثیر درجه حرارت بر عملکداروی فامپیریدین یا نورلورزش در کمر درداستیفن هاوکینگ در مورد همغز برای فراموشی بیشتر کدرک و احساسکنگره بین المللی سردرد دآیا امکان بازسازی اندامهبیماریهای تحلیل عضلانی انقش داروهاي مختلف معروف روشهای نو در درمان دیسک بگنجینه ای به نام ویتامین افزایش قدرت ادراکات و حسبحثی در مورد عملکرد لوب فنوار مغزی روشی مهم در تشخزیرفون داروی ضد ام اسپیوند مغز و سر و چالشهای اولین تصویر در تاریخ از سبرخی بیماری های خاص که بدنگاهی بر توانایی اجزاي بسلسله مباحث هوش مصنوعیاگر تلاش انسان امروز برافیلمی بسیار جالب از تغییتلاشی جدید در درمان ام استشنج چیستنظام مثبت زندگیسردرد و علتهای آنادامه بحث تکامل چشمممانتین یا آلزیکسا یا ابتکامل زبانحافظه و اطلاعات در کجاستهوش مصنوعی از عروسک تا کمصرع و درمان های آنارزش حقیقی زبان قسمت سوممبانی ذهنی سیاه و سفیدتاثیر گیاه خواری بر رشد وخطا در محاسبات چیزی کاملهدف از تکامل مغزتاثیر ویتامین دی بر بیماصفحه اصلیاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز فکر میکند مرگ برای دیتاثیر درجه حرارت بر عملکداروی تشنجی دربارداریوزوز گوشاستیفن هاوکینگ در تفسیر مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟درک احساسات و تفکرات دیگکندر در بیماریهای التهابآیا انسان با مغز بزرگش اخبیهوش کردن در جراحی و بیمنقش روزه داری در سالم و جروشهای شناسایی قدرت شنواگیاه خواری و گوشت خوار کدافسردگی و اضطراب در بیمابحثی درباره هوش و تفاوتهنورون هاي مصنوعی می توانزبان چهار حرفی حیات زمینپیوند سر، یکی از راه حلهااولین سلول مصنوعیبرخی توجهات در ببمار پارناتوانی از درمان برخی ویسم زنبور ، کلیدی برای وارابزار هوش در حال ارتقا ازفیزیکدانان ماشینی برای تتمایل زیاد به خوردن بستنتغییر الگوی رشد مغزی با زنظریه تکامل در درمان بیمسردرد تنشنادغام میان گونه های مختلمنابع انرژي پاک سرچشمه حتکامل ساختار رگهای مغزی حس چشایی و بویاییهوش مصنوعی در کامپیوترهاضررهای مصرف شکر و قند بر از نظر علم اعصاب یا نرووسمجموعه های پر سلولی بدن متاثیر گیاه خواری بر رشد وخطا در محاسبات چیزی کاملهزینه ای که برای اندیشیدسوالات پزشکیاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز ما کوچکتر از نیم نقطهتاثیر درجه حرارت بر عملکداروی جدید s3 در درمان ام یک پیشنهاد خوب برای آسان استخوان های کشف شده، ممکمغز بزرگ چالش است یا منفعدرک تصویر و زبان های مخلتکوچک شدن مغز از نئاندرتاآیا احتمال دارد رویا از آبیوگرافینقش رژیم غذایی در رشد و اروشی برای بهبود هوش عاطفگالکانزوماب، دارویی جدیالکتروتاکسی(گرایش و حرکبحثی درباره هوش و تفاوتهنورون های ردیاب حافظهزبان و بیان، در سایه پیشرپیشینیان انسان از هفت میاوکرلیزوماب داروی جدید شبرخی سلولهای عصبی در تلاناتوانی در شناسایی چهره سودمندی موجودات ابزی بر ابزارهای بقای موجود زندفرگشت و تکامل تصادفی محض تمدن قدیمی ای در جنوب ایرتغییر زودتر اتصالات مغزیهفت چیز که عملکرد مغز تو سردرد سکه ایادغام دو حیطه علوم مغز و مولتیپل اسکلروز در زنان تکامل شناخت انسان با کشفحس و ادراک (قسمت اول )هوش مصنوعی در خدمت خلق وحضررهای شکر بر سلامت مغزاز نظر علم اعصاب اراده آزمحل درک احساسات روحانیتاثیر گیاه خواری بر رشد ودفاع در برابر تغییر ساختهستي مادي ای که ما کوچکترهستی ما پس از شروعی چگال پیامهای کاربراناز تکینگی تا مغز از مغز تمغز مادران و کودکان در زمتاثیر درجه حرارت بر عملکداروی جدید ضد میگرنیکی از علل محدودیت مغز اماصول سلامت کمرمغز بزرگ چالشهای پیش رودرک عمیق در حیواناتکودک ایرانی که هوش او از آیا احتمال دارد رویا از آبیوگرافینقش زبان در سلطه و قدرت اروشی جدید در درمان قطع نخگامی در درمان بیماریهای التهاب شریان تمپورالبحثی درباره هوش و تفاوتهنوروپلاستیسیتی چیستزبان و تکلم برخی بیماریهپیشرفتی مستقل از ابزار هايندگان چگونه خواهند دیدبرخی سيناپسها طی تکامل و نخاع ما تا پایین ستون فقرسیاهچاله و تکینگی ابتدایابزارهای پیشرفته ارتباط فراموش کارها باهوش تر هستمساح حد واسط میان مغز کوتغییر عمودی سر انسان از پهفت سین یادگاری از میراث سرعت فکر کردن چگونه استارتقا و تکامل سنت آفرینش مواد کوانتومی جدید، ممکنتئوری تکامل امروز در درمحس و ادراک (قسمت دوم )هوش مصنوعی در خدمت خلق وحطی یکصد هزار سال اخیر هرچاز نظر علم اعصاب اراده آزمحل درک احساسات روحانی دتاثیر گیاه خواری بر رشد ودقیق ترین تصاویر از مغز او هر کس تقوای خدا پیشه کنسایتهای دیگراز تکینگی تا مغز از مغز تمغز چون ابزار هوش است دلیتاثیر درجه حرارت بر عملکداروی ضد تشنج با قابليت تیادگیری مهارت های جدید داضطراب و ترسمغز حریص برای خون، کلید تدرگیری اعصاب به علت میتوکودکان خود را مشابه خود تآیا برای تولید مثل همیشه بیان ژن های اسکیزوفرنی دنقش زبان در سلطه و قدرت اروشی جدید در درمان سکته مگاهی لازم است برای فهم و امیوتروفیک لترال اسکلروبحثی درباره هوش و تفاوتهنوشیدن چای برای مغز مفید زبان و شناخت حقیقت قسمت چپاسخ گیاهان در زمان خوردايا اراده آزاد توهم است یبررسي علل احتمالي تغيير نخستین تصویر از سیاهچالهسیاره ابلهانابزارهای دفاعی و بقای موفراموشی همیشه هم بد نیستتنفس هوازی و میتوکندریثبت امواج الکتریکی در عصهمیشه عسل با موم بخوریمشلیک فراموشیارتوکين تراپی روشی جديد موجود بی مغزی که می تواندتئوری تکامل در پیشگیری و حس و ادراک قسمت چهارمهوش مصنوعی درمانگر کامپیظهور امواج مغزی در مغز مصاز آغاز خلقت تا نگاه انسامحدودیت های حافظه و حافظتاثیر گیاه خواری بر رشد ودلایلی که نشان میدهد ما بتاثیر گیاه خواری بر رشد ودندان ها را مسواک بزنید تویتامین E برای فعالیت صحاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز چگونه صداها را فیلتر تاثیر درجه حرارت بر عملکداروی ضد تشنج با قابليت تیادآوری خواب و رویااطلاعاتی عمومی در مورد ممغز زنان جوانتر از مغز مررقیبی قدرتمند در برابر مکوری گذرای ناشی از موبایآیا بزرگ شدن مغز فقط در دبیست تمرین ساده برای جلونقش سجده بر عملکرد مغزريتوکسيمب در درمان ام اسگاهی مغز بزرگ چالش استامگا سه عامل مهم سلامتبحثی درباره هوش و تفاوتهنوعی سکته مغزی ، وحشتناک زبان و شناخت حقیقت قسمت اپختگی پس از چهل سالگي به ايا اراده آزاد توهم است یبررسی و اپروچ جدید بر بیمنرمش های مفید در سرگیجهسیاره ابلهاناثر مضر مصرف طولانی مدت رفرایند حذف برخی اجزای مغتنفس هوازی و میتوکندریجمجمه انسان های اولیههوموارکتوس ها ممکن است دشنا در ابهای گرم جنوب نیارتباط میکروب روده و پارموجودات مقهور ژنها هستندتا 20 سال آینده مغز شما به حس و ادراک قسمت پنجمهوش مصنوعی درخدمت خلق وحعلم به ما کمک میکند تا مواز تلسکوپ گالیله تا تلسکمخچه ، فراتر از حفظ تعادلتاثیر گیاه خواری بر رشد ودو ویژگی انتزاع و قدرت تجویتامین E در چه مواد غذایاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز آیندگان چگونه است ؟تاثیر درجه حرارت بر عملکداستانها و مفاهیمی اشتباژن هوش و ساختارهای حیاتی اطلاعاتی عمومی در مورد ممغزهای کوچک بی احساسرموزی از نخستین تمدن بشرکی غایب شدی تا نیازمند دلآیا تکامل و تغییرات ژنتیبیشتر کمردردها نیازی به نقش غذاها و موجودات درياریواستیگمینگذر زمان کاملا وابسته به امروز دانش ژنتیک هیچ ابهبحثی درباره احساسات متفاچیزی خارج از مغزهای ما نیزبان و شناخت حقیقت قسمت دپرورش مغز مینیاتوری انساای آنکه نامش درمان و یادشبررسی سیستم تعادلی بدن انرمشهای مهم برای تقویت عسیر آفرینش از روح تا مغز اثرات مفید قهوهفرد حساس از نظر عاطفی و بتو دی ان ای خاص ميتوکندريجنسیت و تفاوت های بیناییهوش مصنوعی می تواند بر احشناخت و معرفت، و نقش آن دارتباط چاقی و کاهش قدرت بمیهمانهای ناخوانده عامل تاثیر مشاهده بر واقعیت بحس و ادراک قسمت سومهوش مصنوعی ساخته هوش طبیعلایم کمبود ویتامین E را از تلسکوپ گالیله تا تلسکمخچه ابزاري که وظیفه آن فمدارک ژنتیکی چگونه انسانتاثیر گیاه خواری بر رشد وديدن با چشم بسته در خواب ویتامین دی گنجینه ای بزراز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان ایا طبیعتا تماتاثیر درجه حرارت بر عملکدر مانهای کمر دردژن یا نقشه توسعه مغز و نقبلندی در ذهن ما درک بلندیمغزتان را در جوانی سیمکشرمز و رازهای ارتباط غیر ککاهش التهاب ناشی از بیماآیا خداباوری محصول تکاملبا هوش مصنوعی خودکار روبنقش غذاها و موجودات دريارژیم غذایی حاوی تخم مرغ وگربه شرودینگر و تاثیر مشانفجار و توقف تکاملی نشابحثی درباره احساساتی غیرچگونه مغز پیش انسان یا همزبان و شناخت حقیقت قسمت سآلزایمرایندرالبررسی علل کمر درد در میانچرا مغزهای ما ارتقا یافت سیستم تعادلی بدناثرات مضر ماری جواناقانون مندی نقشه ژنتیکی متولید سلولهای جنسی از سلجنسیت و تفاوت های بیناییهوش مصنوعی گوگل به کمک تششناسایی سلول های ایمنی اارتباط هوش ساختار مغز و ژمیگرن سردردی ژنتیکی که بتاثیر نگاه ناظر هوشیار بحساسیت روانی متفاوتهوش احساسیعلایم کمبود ویتامین E را از تکنیکی تا مغز از مغز تمروری بر تشنج و درمان هایتاثیر گیاه خواری بر رشد ودی متیل فومارات(زادیوا)(واکنش های ناخودآگاه و تقاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان برای ایجاد تمدتاثیر رو ح و روان بر جسمدر چه مرحله ای از خواب ، رژنها نقشه ایجاد ابزار هوبه زودی شبکه مغزی به جای نقش قهوه در سلامتیرویای شفافکایروپاکتیک چیستآیا دلفین ها می تواند از بارداری بدون رحمنقش غذاها و موجودات درياراه های جدید برای قضاوت رگزیده ای از وبینار یا کنفانگشت نگاری مغز نشان میدبخش دیگری در وجود انسان هچگونه هموساپينس بر زمین زبان، وسیله شناسایی محیطآیا ما تنها موجودات زنده ایا کوچک شدن مغزانسان البزرگ شدن مغز محدود به دورچرا حیوانات سخن نمی گوینسیستم دفاعی بدن علیه مغز اجزای پر سلولی بدن انسان قارچ بی مغز در خدمت موجودتوانایی مغز و دیگر اجزای جهش های ژنتیکی مفید در ساهوش مصنوعی گوگل به کمک تششواهدی از دنیسوان(شبه نئارتباط انسانی، محدود به میدان مغناطيسي زمین بشر تاثیر نگاه انسان بر رفتاخلاصه ای از مطالب همایش مهوش احساسیعلت خواب آلودگی بعد از خواز تکینگی تا مغز از مغز تاز تکینگی تا مغز و از مغز مرکز خنده در کجای مغز استتاثیر انتخاب از طرف محیط دژا وو یا اشنا پنداریواکسن سرطاناز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان برای شادمانی طتاثیر رژیم گیاه خواری بر در هم تنیدگی کوانتومی و پژنها ، مغز و ارادهبوزون هیگز چیستنقش مهاجرت در توسعه نسل اروبات های ریز در درمان بیکاربرد روباتهای ريزنانوآیا دست مصنوعی به زودی قابازگشت از آثار به سوی خدانقشه مغزی هر فرد منحصر بهراه های جدید برای قضاوت رگزارش یک مورد جالب لخته واندوهگین نباش اگر درب یا برنامه و ساختار پیچیده مچگونه آن شکری که می خوریمسفر نامه سفر به بم و جنوب آیا مغز تا بزرگسالی توسعایا ابزار هوشمندی یا مغز بسیاری از بیماری های جدیچرا حجم مغز گونه انسان درسکته مغزیاجزایی ناشناخته در شکل گقدم زدن و حرکت دید را تغیتوازن مهمتر از فعالیت زیجهش های ژنتیکی غیر تصادفهوش مصنوعی الفاگوشاهکار قرنارتباط شگفت مغز انسان و فمکانیزمهای دفاعی در برابتاثیر نگاه انسان بر رفتاخواندن ، یکی از شستشو دهنهوش عاطفی بیشتر در زنانعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکینگی تا مغز از مغز تمرگ انتقال است یا نابود شتاثیر ترکیبات استاتین (سدژاوو یا آشناپنداریواسطه ها د رمسیر ایجاد مغاز تکینگی تا مغز- از مغز مغز انسان برای شادمانی طتاثیر رژیم گیاه خواری بر درمان های بیماری آلزایمرژنهای هوش ، کدامندبیماری گیلن باره و بیمارنقش هورمون های تیروئید دروح رهاییکاربرد روباتهای ريز، در آیا رژیم غذایی گیاهی سلابازسازي مغز و نخاع چالشی نقص در تشخیص هیجانات عامراه پیروزی در زندگی چیستگشایش دروازه جدیدی از طرانسان قدیم در شبه جزیره عبرین نت به جای اینترنتچگونه انتظارات بر ادراک سفرنامه سفر به بم و جنوب آیا همه جنایت ها نتیجه بیایا بیماری ام اس (مولتیپتفاوت مغز انسان و میمون هچرا در مغز انسان، فرورفتساخت شبکه عصبی با الفبایاحساس گذر سریعتر زمانقدرت انسان در نگاه به ابعتوسعه برخی شغل ها با هوش جهشهای مفید و ذکاوتی که دهوش مصنوعی از عروسک تا کشبیه سازی میلیون ها جهان ارتباط شگفت انگیز مغز انما انسانها چه اندازه نزدتاثیر ویتامین دی بر بیماخواب سالم عامل سلامتیهوش عاطفی در زنان بیشتر اعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز از مغز تمراحل ارتقای پله پله کیهتاثیر دپاکین بر بیماری مدانشمندان ژنی از مغز انسوراپامیل در بارداریاز تکینگی تا مغز- از مغز مغز انسان رو به کوچک تر شتاثیر رژیم گیاه خواری بر درمان های جدید میگرنکلرال هیدرات برای خوابانبیماری ای شبیه آلزایمر و نقش ژنتیک در درمان اختلاروزه داری و بیمار ی ام اس کجای مغز مسئول پردازش تجآیا راهی برای رفع کم آبی بحتی علمی درباره تمایل بچند جهانیرشته نوروایمونولوژی و نقپمبرولیزوماب در بیماری چانسان جدید از چه زمانی پابرای پیش بینی آینده مغز دچگونه باغبانی باعث کاهش سفرنامه سفر به بم و جنوب آیا هوش ارثی دریافتی از پایا بدون زبان میتوانیم تتفاوتهای جنسیتی راهی براتبدیل تراکت صوتی مصنوعی چراروياها را به یاد نمی آساخت شبکه عصبی مصنوعی با اخلاق و علوم اعصابلوب فرونتال یا پیشانی مغتوصیه های غیر دارویی در سجهشهای مفید و ذکاوتی که دهوش مصنوعی از عروسک تا کشبیه سازی سیستم های کوانارتباط شگفت انگیز مغز انما انسانها چه اندازه نزدتاثیر ژنها بر اختلالات خخواب سالم عامل سلامتی و یهوشیاری کوانتومیعامل کلیدی در کنترل کارآ