دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

کرونا چه بر سر مغز می آورد

کرونا چه بر سر مغز می‌آورد؟

(ابتدایی از مسیری که پایانش مشخص نیست. مارک ویروس کرونا امروز به عنوان راهنمایی برای شناسایی، در ژنهای بسیاری از مردمان امروز باقی مانده است همانطور که مارک ژن رتروویروس ها در ژن های بسیاری از پیشینیان انسان باقی ماند تا راهنمایی بر تاریخ بلند تکاملی انسان امروز از پیشینیانی باشد که در پیشرفت و تمدن، هیچ شباهتی به انسان امروز نداشتند.

ویروس، هرچند می تواند تمدنی را متلاشی و دگرگون کند ولی میتواند برای آیندگان، نشانه و عبرتی از تاریخ و نشانه ای از هدفمندی و پیچیدگی خلقتی باشد که بی نظم و بی برنامه نیست بلکه آنچه در آن، رخ میدهد، نتیجه کارها و اشتباهات و خطاهای انسان هایی است که میتوانستند چنین نکنند.)

آرویند چاندراتوا، فوق تخصص ارشد مغز و اعصاب به آسیب‌های مغز در اسکن اشاره می‌کند و میگوید:
سکته مغزی، اختلال حاد شناخت و هشیاری (دلیریوم)، اضطراب، گیجی و منگی، خستگی مفرط؛ این لیست همچنان ادامه دارد. کرونا، فقط یک بیماری تنفسی نیست و به مرور زمان بیشتر معلوم می‌شود که این ویروس می‌تواند طیفی از بیماری‌ها را در دستگاه عصبی ایجاد کند.

برخی بعد از ابتلا به کرونای نسبتا خفیف با من تماس گرفته‌اند و از عوارض طولانی‌مدت آن بر توانایی‌های شناختی‌شان مثل حافظه، تمرکز و خستگی گفته‌اند. با این حال بیشتر نگرانی‌ها مربوط به موارد شدید بیماری است.

با پل مایلریا که صحبت می‌کنی به سختی باورت می‌شود که او به علت کرونا دو سکته شدید مغزی کرده است. این مرد ۶۴ ساله که مدیر ارتباطات دانشگاه کمبریج است بسیار فصیح صحبت می‌کند و علی رغم ضعف طولانی مدت در سمت راست، توانایی‌های جسمانی‌اش خوب است. او یکی از قابل‌توجه‌ترین موارد بهبود از کرونا است که پزشکان بیمارستان ملی بیماری‌های عصبی و جراحی مغز و اعصاب در لندن (NHNN) شاهدش بوده‌اند.

بهبودی پل مایلریا بعد از سکته مغزی چشمگیری بوده است
اولین سکته مغزی او زمانی اتفاق افتاد که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بود. لخته‌های خون که می‌توانستند کشنده باشند در ریه و پاهای او هم دیده ‌شدند و به همین دلیل به او داروهای رقیق کننده خون می‌دادند. چند روز بعد، سکته مغزی وسیع‌تری کرد و بلافاصله به بیمارستان ملی بیماری‌های عصبی و جراحی مغز و اعصاب منتقل شد.

زمانی که آمبولانس به بیمارستان رسید دکتر آرویند چاندراتوا فوق تخصص مغز و اعصاب در حال ترک بیمارستان بود. او می‌گوید: چهره پل بی‌روح بود و فقط می‌توانست یک سمتش را ببیند و نمی‌توانست از موبایلش استفاده کند یا رمز آن را به خاطر بیاورد. من اول فکر کردم داروهای رقیق کننده خون باعث خونریزی مغزی شده‌اند ولی چیزی که بعد فهمیدیم بسیار عجیب و متفاوت بود.یک لخته خون باعث شده بود خون به مناطق حیاتی مغز نرسد و به همین دلیل پل یک سکته حاد دیگر کرده بود.

دکتر چاندراتوا می‌گوید چنین لخته وسیعی را تا به حال ندیده بود.
آزمایش‌ها نشان داد دی-دایمر، نشانگر لخته، در خون او بسیار بالا بود. این نشانگر معمولا زیر ۳۰۰ است و در بیمارانی که سکته مغزی کرده‌اند می‌تواند به هزار هم برسد. در پل این نشانگر بالای ۸۰ هزار بود. دکتر چاندراتوا می‌گوید: قبلا لخته شدن خون را در این ابعاد ندیده بودم.

در دوران محدودیت و تعطیلی‌ها پذیرش بیماران اورژانسی سکته مغزی کاهش پیدا کرد ولی در فاصله دو هفته، متخصصان مغز و اعصاب در بیمارستان ملی بیماری‌های عصبی و جراحی مغز و اعصاب، شش بیمار مبتلا به کرونا را درمان کردند که سکته‌های مغزی شدیدی کرده بودند. این بیماران عوامل زمینه‌ساز سکته مغزی مانند فشار خون بالا یا دیابت را نداشتند ولی لختگی خون در همه‌شان بالا بود. یکی از سبب‌ساز‌های سکته مغزی، واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن است که باعث التهاب در مغز و بدن می‌شود.

دکتر چاندراتوا در اسکن مغز پل، بخش‌های آسیب‌دیده بزرگی را یافت، بشکل کدورت‌های سفید، که بر بینایی، حافظه، هماهنگی حرکات و گفتار او تاثیر گذاشته بود. سکته مغزی او آنقدر وسیع بود که پزشکان فکر می‌کردند احتمال دارد زنده نماند یا به شدت معلول شود.

پل می‌گوید: بعد از سکته مغزی دوم، همسر و دخترهایم فکر کردند که کارم تمام است و دیگر من را نخواهند دید. پزشکان گفتند کار زیادی جز صبر از دستشان بر نمی‌آید. ولی من زنده ماندم و به تدریج قوی‌تر می‌شوم.

یکی از اولین نشانه های دلگرم کننده، توانایی‌های زبانی پل بود. او می‌تواند به شش زبان صحبت کند و مثلا با یکی از پرستارها، به جای انگلیسی پرتغالی حرف می‌زد.

دکتر چاندراتوا می‌گوید: بر خلاف معمول او چند تا از این زبان‌ها را در بزرگسالی یاد گرفته که باعث سیم‌کشی‌های متفاوتی در مغز می‌شوند و سکته مغزیش بر آنها تاثیر نگذاشته بود. پل می‌گوید نمی‌تواند به سرعت قبل بخواند و گاهی اوقات دچار فراموشی می‌شود ولی این با در نظر گرفتن آسیب‌های مغزیش عجیب نیست.

بهبود جسمی او هم چشمگیر بوده که به عقیده پزشکان به دلیل آمادگی جسمانی خوبش بوده است. پل می‌گوید: من هر روز یک ساعت دوچرخه‌سواری می‌کردم و دو بار در هفته باشگاه می‌رفتم و در رودخانه شنا می‌کردم. دوران غواصی و دوچرخه‌سواری من دیگر به سر آمده ولی امیدوارم بتوانم دوباره شنا کنم.

طبق تحقیقی که در نشریه روان‌پزشکی لنست منتشر شده، در ۱۲۵ بیمار بدحال مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های بریتانیا، عوارض مغزی ایجاد شده است. تقریبا نیمی از آنها به خاطر لخته شدن خون سکته مغزی کرده بودند و بقیه هم التهاب مغزی، سایکوز یا علائمی شبیه زوال شناخت (دمانس) داشتند.

پروفسور تام سولومون یکی از نویسندگان این تحقیق گفت: ابتدا فکر می‌کردیم این یک بیماری ریوی است ولی در حال حاضر مشخص شده این ویروس باعث مشکلات مغزی هم می‌شود. بخشی از آن به دلیل نرسیدن اکسیژن به مغز است ولی به نظر می‌رسد عوامل زیاد دیگری هم هستند مانند مشکل انعقاد خون و واکنش التهابی بیش از حد سیستم ایمنی. ما باید این سوال را هم بررسی کنیم که آیا این ویروس خودش هم می‌تواند باعث عفونت مغز شود؟

پرفسور ادریان اوون متخصص علوم اعصاب در کانادا یک مطالعه آنلاین جهانی را آغاز کرده که تاثیر این ویروس بر توانایی‌های شناختی را بررسی کند. او گفت: در حال حاضر ما می‌دانیم بیماران پس از بهبودی در بخش مراقبت‌های ویژه، در معرض اختلالات شناختی هستند. با بالا رفتن تعداد بیماران بهبود یافته، بیشتر روشن می‌شود که مرخص شدن از بخش مراقبت‌های ویژه پایان کار نیست، فقط شروع بهبودی است.

دکتر مایکل زندی فوق تخصص مغز و اعصاب در بیمارستان ملی بیماری‌های‌ عصبی و جراحی مغز و اعصاب می‌گوید: سارس و مرس هم که عاملشان نوعی ویروس کروناست، با بعضی عوارض عصبی همراه بودند ولی هرگز شاهد چنین چیزی نبودیم. نزدیک‌ترین مقایسه، همه‌گیری آنفلوآنزای سال ۱۹۱۸ است که بیماری‌ها و مشکلات مغزی زیادی ۱۰ تا ۲۰ سال بعد از آن بروز کرد.

آرویند چاندراتوا، فوق تخصص ارشد مغز و اعصاب به آسیب‌های مغز در اسکن اشاره می‌کند
از سال ۲۰۱۴، به عنوان خبرنگار پزشکی بی‌بی‌سی، شیوع بیماری‌های خطرناکی مثل آنفلوآنزای پرندگان، آنفلوآنزای خوکی، سارس، مرس و ابولا را گزارش کرده‌ام و در بیشتر دوران حرفه‌ایم انتظار یک همه‌گیری جهانی را داشته‌ام ولی وقتی کرونا ظهور پیدا کرد، دنیا آنطور که باید آماده نبود. متاسفانه ممکن است برای همیشه مجبور باشیم با این ویروس زندگی کنیم. اکنون نگاهی می‌کنم به واقعیت جدیدی که باید با آن زندگی کنیم.

اواخر جنگ جهانی اول یک سندرم عصبی مرموز به نام آنسفالیت لتارژیک ظهور و بیش از یک میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرد. شواهد اندکی درباره علت آن وجود دارد و اینکه آیا سبب‌ساز آن آنفلوآنزا بوده است یا یک اختلال دستگاه ایمنی پس از عفونت.

جز کمای خواب بعضی از این بیماران اختلال‌های حرکتی شبیه پارکینسون داشتند که عوارضش تا آخر عمر باقی می‌ماند. الیور سکز متخصص مغز و اعصاب در کتابش به نام بیدارباش‌ها داستان گروهی از بیماران را تعریف می‌کند که دهه‌ها در این خواب قفل شده بودند. او توضیح می‌دهد چگونه با استفاده از دارویی به نام لوودوپا، آنها را موقتا از این دنیای درونی بیرون آورد.

در مقایسه همه‌گیری‌ جهانی کرونا با آنفلوآنزای سال ۱۹۱۸ باید محتاط بود ولی بسیاری از مبتلایان به کرونا علائم عصبی داشته‌اند و بررسی تاثیر درازمدت آن بر مغز مهم است.
https://www.bbc.com/persian/science-53278340


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تاثیر درجه حرارت بر عملکنقش روزه داری در سالم و جروزه داری و بیمار ی ام اس ژنها ، مغز و ارادهاولین سلول مصنوعیبارداری بدون رحمتاثیر رژیم گیاه خواری بر چهار ساعت پس از کشتار خوکراه های جدید برای قضاوت راگر تلاش انسان امروز برابحثی درباره هوش و تفاوتهقانون جنگلتغییرات منطقه بویایی مغزچگونه حافظه را قویتر کنیکودک ایرانی که هوش او از زبان و تکلم برخی بیماریهابزارهای بقا از نخستین هبرخی توجهات در ببمار پارمهندسی ژنتیک در حال تلاش حافظه و اطلاعات در کجاست چرا خشونت و تعصبکشف جمجمه ای درکوه ایرهوسیاهچاله و تکینگی ابتدایاختلالات صحبت کردن در انتلقین اطلاعات و حافظهمبانی ذهنی سیاه و سفیدخودآگاهی و هوشیاريهوش مصنوعی گوگل به کمک تشگشایش دروازه جدیدی از طرسردرد میگرن در کودکانارزش حقیقی زبان قسمت اولتوسعه هوش مصنوعی قادر اسمسیر دشوار تکامل و ارتقادژا وو یا اشنا پنداریهوش احساسیآیا ممکن است موش کور بی مششمین کنگره بین المللی ساز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر نگاه ناظر هوشیار بمغز انسان برای ایجاد تمددر چه مرحله ای از خواب ، رهستي مادي ای که ما کوچکترآیا جهش های ژنتیکی، ویروعامل کلیدی در کنترل کارآاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد ومغزهای کوچک بی احساسدرگیری مغز در بیماری کویوبینار اساتید نورولوژی دالتهاب شریان تمپورالبیماری های مغز و اعصاب و تاثیر درجه حرارت بر عملکنقش رژیم غذایی بر رشد و اروش مقابله مغز با محدودیژنهای مشترک بین انسان و واوکرلیزوماب داروی جدید شبازگشت از آثار به سوی خداتاثیر رژیم گیاه خواری بر نوار مغزی روشی مهم در تشخابزار هوش در حال ارتقا ازبحثی درباره هوش و تفاوتهقانونمندی و محدودیت عالمتغییرات تکاملی سر انسان نگاه محدود و تک جانبه، مشکودکان میتوانند ناقل بی زبان و شناخت حقیقت قسمت چابزارهای بقا ازنخستین همبرخی روش های تربیتی کودکمولتیپل اسکلروز در زنان حافظه و اطلاعات در کجاست چرا در مغز انسان، فرورفتگنجینه ای به نام ویتامین سیاره ابلهانادامه بحث تکامل چشمتلاش هایی در بیماران قطع مجموعه های پر سلولی بدن مخودآگاهی و هوشیاريهوش مصنوعی گوگل به کمک تشپمبرولیزوماب در بیماری چسردرد و علتهای آنارزش حقیقی زبان قسمت دومتوسعه برخی شغل ها با هوش مشکلات نخاعیدژاوو یا آشناپنداریهوش احساسیآیا ما تنها موجودات زنده صرع و درمان های آناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر نگاه انسان بر رفتامغز انسان برای شادمانی طدر هم تنیدگی کوانتومی و پهستی ما پس از شروعی چگال آیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجعادت کردن به نعمتاز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغزتان را در جوانی سیمکشدرگیری مغز در بیماران مبوراپامیل در بارداریامیوتروفیک لترال اسکلروبیماری گیلن باره و بیماربیماری ای شبیه آلزایمر و تاثیر درجه حرارت بر عملکنقش رژیم غذایی در رشد و اروش های صرفه جویی در ایجاژنهای هوش ، کدامندايندگان چگونه خواهند دیدبازسازي مغز و نخاع چالشی تاثیر رژیم گیاهخواری بر نورون هاي مصنوعی می توانراه پیروزی در زندگی چیستابزار بقای موجود زنده از بحثی درباره هوش و تفاوتهقارچ بی مغز در خدمت موجودثبت امواج الکتریکی در عصنگاه انسان محدود به ادراکودکان خود را مشابه خود تزبان و شناخت حقیقت قسمت اابزارهای بقای از نخستین برخی سلولهای عصبی در تلامواد کوانتومی جدید، ممکنحافظه و اطلاعات در کجاستچراروياها را به یاد نمی آگویید نوزده و ایمنی ساکتسیاره ابلهاناداراوون تنها داروی تاییتلاشی برای درمان قطع نخامحل درک احساسات روحانیخانواده پایدارهوش مصنوعی الفاگوپنج اکتشاف شگفت آور در موسردرد تنشنارزش حقیقی زبان قسمت سومتوصیه های غیر دارویی در سمشکلات بین دو همسر و برخیدانشمندان ژنی از مغز انسهوش عاطفی بیشتر در زنانآیا مغز تا بزرگسالی توسعضررهای مصرف شکر و قند بر از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر نگاه انسان بر رفتامغز انسان برای شادمانی طدرمان های بیماری آلزایمرو هر کس تقوای خدا پیشه کنآیا خداباوری محصول تکاملعارضه جدید ویروس کرونا ساز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش قهوه در سلامتیدرگیری مغزی در سندرم کووورزش هوازی مرتب خیلی به قامید درمان کرونا با همانبیماری ای شبیه ام اس مولتتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش زبان در سلطه و قدرت اروش هایی ساده برای کاهش اکلرال هیدرات برای خوابانايا اراده آزاد توهم است یبحتی علمی درباره تمایل بفلج بل، فلجی ترسناک که آنتاثیر عصاره تغلیظ شده گینورون های ردیاب حافظهراست دستی و چپ دستیابزار بقای موجود زنده از بحثی درباره هوش و تفاوتهقبل از انفجار بزرگجمجمه انسان های اولیهنگاهی بر قدرت بینایی دراکوری گذرای ناشی از موبایزبان و شناخت حقیقت قسمت دابزارهای دفاعی و بقای موبرخی سيناپسها طی تکامل و موجود بی مغزی که می تواندحس چشایی و بویاییچراروياها را به یاد نمی آگوشه بیماری اتوزومال رسسسیر آفرینش از روح تا مغز ادغام میان گونه های مختلتلاشی تازه برای گشودن معمحل درک احساسات روحانی دخارق العاده و استثنایی بهوش مصنوعی از عروسک تا کپوست ساعتی مستقل از مغز دسردرد سکه ایارزش خود را چگونه میشناستوصیه هایی در مصرف ماهیمشکلات روانپزشکی پس از سدانشمندان روش هاي جدیدی هوش عاطفی در زنان بیشتر اآیا همه جنایت ها نتیجه بیضررهای شکر بر سلامت مغزاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ویتامین دی بر بیمامغز انسان رو به کوچک تر شدرمان های جدید میگرنوقت نهيب هاي غير علمي گذشآیا دلفین ها می تواند از عدم توقف تکامل در یک انداازدواج های بین گونه ای، رتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش مهاجرت در توسعه نسل ادرگیری اعصاب به علت میتوورزش هوازی ، بهترین تمریامگا سه عامل مهم سلامتبیماری بیش فعالیتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش زبان در سلطه و قدرت اروش صحبت کردن در حال تکامايا اراده آزاد توهم است یبحث درباره پیدایش و منشافلج خوابتاریخ همه چیز را ثبت کردهنوروپلاستیسیتی چیسترشته نوروایمونولوژی و نقابزار بقای موجود زنده از بحثی درباره هوش و تفاوتهقدم زدن و حرکت دید را تغیجنسیت و تفاوت های بینایینگاهی بر توانایی اجزاي بکی غایب شدی تا نیازمند دلزبان و شناخت حقیقت قسمت ساثر مضر مصرف طولانی مدت ربررسي علل احتمالي تغيير موجودات مقهور ژنها هستندحس و ادراک (قسمت اول )نزاع بین جهل و علم رو به پگوشت خواری یا گیاه خواریسیستم تعادلی بدنادغام دو حیطه علوم مغز و تلاشی جدید در درمان ام اسمحدودیت های حافظه و حافظخدا موجود استهوش مصنوعی از عروسک تا کپیموزایدسرعت فکر کردن چگونه استاز نشانه ها و آثار درک شدتوضیحی ساده در مورد هوش ممشکلات روانپزشکی در عقب دانشمندان روشی برای تبدیهوش عاطفی در زنان بیشتر اآیا هوش ارثی دریافتی از پطوفان فقر و گرسنگی و بی ساز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ویروس کرونا بر مغز مغز انسان رو به کوچکتر شددرمان های جدید در بیماری وقتی فهمیدی خطا کردی برگآیا دست مصنوعی به زودی قاعسل طبیعی موثر در کنترل باستفاده از هوش مصنوعی در تاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش محیط زندگی و مهاجرت دذهن چند جانبه نیازمند نگورزش و میگرنامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبیماری تی تی پیتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش سجده بر عملکرد مغزروشهای نو در درمان دیسک بای آنکه نامش درمان و یادشبحثی در مورد نقش ویتامينفلج خواب چیستتبدیل تراکت صوتی مصنوعی نوشیدن چای برای مغز مفید رشد مغز علت تمایل انسان بابزار بقای موجود زنده از بحثی درباره احساسات متفاقدرت انسان در نگاه به ابعجنسیت و تفاوت های بیناییناتوانی از درمان برخی ویکیست کلوئید بطن سومزبان، وسیله شناسایی محیطاثرات فشار روحی شدیدبررسی و اپروچ جدید بر بیممیهمانهای ناخوانده عامل حس و ادراک (قسمت دوم )نزاع بین علم و نادانی رو گیلگمش باستانی کیستسیستم دفاعی بدن علیه مغز ارتقا و تکامل سنت آفرینش تمایل زیاد به خوردن بستنمخچه فراتر از حفظ تعادلخطا در محاسبات چیزی کاملهوش مصنوعی از عروسک تا کپیچیدگی های مغزی در درک زشلیک فراموشیاز نظر علم اعصاب یا نرووستکنولوژی جدید که سلول‌همشاهده آینده از روی مشاهداروهای مصرفی در ام اسهوشیاری کوانتومیآیا هوش سریعی که بدون احسطی یکصد هزار سال اخیر هرچاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ژنها بر اختلالات خمغز ایندگان چگونه استدرمان های رایج ام اسویتامین E برای فعالیت صحآیا رژیم غذایی گیاهی سلاعصب حقوق نورولوواستیفن هاوکینگ در مورد هتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش نظام غذایی در تکامل مرقیبی قدرتمند در برابر مورزش بهترین درمان بیش فعانفجار و توقف تکاملی نشاانواع سکته های مغزیبیماری ضعف عضلات نزدیک بتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش غذاها و موجودات درياروشهای شناسایی قدرت شنواایندرالبحثی جالب درباره محدودیتفیلمی بسیار جالب از تغییتبدیل سلولهای محافط به سنوعی سکته مغزی ، وحشتناک زمین زیر خلیج فارس تمدنی ابزار بقای موجود زنده از بحثی درباره احساساتی غیرلوب فرونتال یا پیشانی مغجهش های ژنتیکی مفید در ساناتوانی در شناسایی چهره کاهش التهاب ناشی از بیماسفر نامه سفر به بم و جنوب اثرات مفید قهوهبررسی سیستم تعادلی بدن امیگرن سردردی ژنتیکی که بحس و ادراک قسمت چهارمنزاع بین علم و جهل رو به پگیاه خواری و گوشت خوار کدسکته مغزیارتوکين تراپی روشی جديد تمدن قدیمی ای در جنوب ایرمخچه ، فراتر از حفظ تعادلخطا در محاسبات چیزی کاملهوش مصنوعی از عروسک تا کپیوند مغز و سر و چالشهای شنا در ابهای گرم جنوب نیاز نظر علم اعصاب اراده آزتکامل مداوممعنی روزهداروهای ضد بیماری ام اس وهوش، ژنتیکی است یا محیطیآیا هشیاری کوانتومی وجودظهور امواج مغزی در مغز مصاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کلام در آیات کلام بمغز ابزار برتر بقادرمان های علامتی در ام اسویتامین E در چه مواد غذایآیا رژیم غذایی گیاهی سلاعضلانی که طی سخن گفتن چقداستیفن هاوکینگ در تفسیر تاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش هورمون های تیروئید درموزی از نخستین تمدن بشرورزش در کمر دردانگشت نگاری مغز نشان میدبیماریهای تحلیل عضلانی اتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش غذاها و موجودات درياروشی برای بهبود هوش عاطفایا کوچک شدن مغزانسان البحثی در مورد نقش کلسیم و فیزیکدانان ماشینی برای تتری فلوپرازینچیزی خارج از مغزهای ما نیزندگی هوشمند در خارج از زابزار بقای موجود زنده از بخش دیگری در وجود انسان هلبخند بزن شاید صبح فردا زجهش های ژنتیکی غیر تصادفنخاع ما تا پایین ستون فقرکاهش دوپامین عامل بیماریسفرنامه سفر به بم و جنوب اثرات مضر ماری جوانابررسی علل کمر درد در میانمیگرن شدید قابل درمان اسحس و ادراک قسمت پنجمنظام مثبت زندگیگالکانزوماب، دارویی جدیسانسور از روی قصد بسیاری ارتباط میکروب روده و پارتمدن بشری و مغز اخلاقیمخچه ابزاري که وظیفه آن فخطرات هوش مصنوعیهوش مصنوعی از عروسک تا کپیوند سر آیا ممکن استشناخت و معرفت، و نقش آن داز نظر علم اعصاب اراده آزتکامل چشممغز فکر میکند مرگ برای دیداروی فامپیریدین یا نورلهیچگاه از فشار و شکست نترآیا واکنش های یاد گرفته وعلم به ما کمک میکند تا مواز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر نمغز از بسیاری حقایق می گردرمان ژنتیکی برای نوآوریویتامین دی گنجینه ای بزرآیا راهی برای رفع کم آبی مقالاتاستخوان های کشف شده، ممکتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش هورمون زنانه استروژنرمز و رازهای ارتباط غیر کوزوز گوشیک پیشنهاد خوب برای آسان اندوهگین نباش اگر درب یا بیهوش کردن در جراحی و بیمتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش غذاها و موجودات درياروشی جدید در درمان قطع نخایا این جمله درست است کسیبحثی در مورد عملکرد لوب ففرگشت و تکامل تصادفی محض تری فلوپرازینچگونه مغز پیش انسان یا همکمردرد و علل آنزونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقای موجود زنده از برنامه و ساختار پیچیده ملرزش ناشی از اسیب به عصبجهشهای مفید و ذکاوتی که دنخستین تصویر از سیاهچالهکایروپاکتیک چیستسفرنامه سفر به بم و جنوب اجزای پر سلولی بدن انسان بزرگ شدن مغز محدود به دورمیدان مغناطيسي زمین بشر حس و ادراک قسمت سومنظریه تکامل در درمان بیمگامی در درمان بیماریهای سانسور بر بسیاری از حقایارتباط چاقی و کاهش قدرت بتمساح حد واسط میان مغز کومدارک ژنتیکی چگونه انساندفاع در برابر تغییر ساختهوش مصنوعی از عروسک تا کمپیوند سر، یکی از راه حلهاشناسایی سلول های ایمنی ااز آغاز خلقت تا نگاه انساتکامل ابزار هوش ، راه پر مغز ما کوچکتر از نیم نقطهداروی تشنجی دربارداریهاوکينگ پیش از مرگش رسالآیا آگاهی پس از مرگ از بیعلایم کمبود ویتامین E را از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر تمغز به تنهایی برای فرهنگ درمان جدید میگرن با انتی واکنش های ناخودآگاه و تقآیاما مقهور قوانین فیزیکتاثیر ویتامین دی بر بیمااستروژن مانند سپر زنان دتاثیر گیاهخواری بر رشد و نقش ژنتیک در درمان اختلارویا و خبر از آیندهرویا بخشی حقیقی از زندگی یکی از علل محدودیت مغز امانسان قدیم در شبه جزیره عبیوگرافیتاثیر درجه حرارت بر عملکنقشه مغزی هر فرد منحصر بهروشی جدید در درمان سکته مایا ابزار هوشمندی یا مغز فراموش کارها باهوش تر هستسلیم شدن از نورون شروع مچگونه هموساپينس بر زمین کمردرد با پوشیدن کفش منازیباترین چیز در افزایش سابزار بقای موجود زنده از برین نت به جای اینترنتلزوم سازگاری قانون مجازاجهشهای مفید و ذکاوتی که دنرمش های مفید در سرگیجهکاربرد روباتهای ريزنانوسفرنامه سفر به بم و جنوب اجزایی ناشناخته در شکل گبزرگ شدن تقریبا ناگهانی مکانیزمهای دفاعی در برابحساسیت روانی متفاوتهفت چیز که عملکرد مغز تو گامی در درمان بیماریهای ساخت شبکه عصبی با الفبایارتباط هوش ساختار مغز و ژتنفس هوازی و میتوکندریمروری بر تشنج و درمان هایدقیق ترین تصاویر از مغز اهوش مصنوعی از عروسک تا کمپیشینیان انسان از هفت میشواهدی از دنیسوان(شبه نئاز انفجار بزرگ تا انفجار تکامل زبانمغز مادران و کودکان در زمداروی جدید s3 در درمان ام هاوکينگ پیش از مرگش رسالآیا امکان بازسازی اندامهعلایم کمبود ویتامین E را از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر سمغز برای فراموشی بیشتر کدرمانهای بیماری پارکینسواکسن کرونا از حقیقت تاتآزمون ذهنی گربه شرودینگرصفحه اصلیاصول سلامت کمرتاثیر انتخاب از طرف محیط نقش آتش در رسیدن انسان بهرویا تخیل یا واقعیتیافته های نوین علوم پرده انسان جدید از چه زمانی پابیوگرافیتاثیر درجه حرارت بر عملکنقص در تشخیص هیجانات عامريتوکسيمب در درمان ام اسایا بیماری ام اس (مولتیپفراموشی همیشه هم بد نیستتشنج چیستچگونه آن شکری که می خوریمکنفرانس تشنج هتل کوثر اصزیرفون داروی ضد ام اسابزار بقای موجود زنده از برای پیش بینی آینده مغز دلزوم سازگاری قانون مجازاجاذبه و نقش آن در شکلگیرینرمشهای مهم برای تقویت عکاربرد روباتهای ريز، در سفرنامه سفر به بم و جنوب احساس گذر سریعتر زمانبسیاری از بیماری های جدیما انسانها چه اندازه نزدخلاصه ای از مطالب همایش مهفت سین یادگاری از میراث گاهی لازم است برای فهم و ساخت شبکه عصبی مصنوعی با ارتباط انسانی، محدود به تنفس هوازی و میتوکندریمرکز هوشیاری، روح یا بدن دلایلی که نشان میدهد ما بهوش مصنوعی در کامپیوترهاپیشرفتی مستقل از ابزار هشاهکار قرناز تلسکوپ گالیله تا تلسکتکامل ساختار رگهای مغزی مغز چون ابزار هوش است دلیداروی جدید ضد میگرنهدف یکسان، در مسیرهای متآیا انسان با مغز بزرگش اخعلت خواب آلودگی بعد از خواز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر سمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟درک فرد دیگر و رفتارهای اواکسن کرونا ساخته شده توإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَسوالات پزشکیاضطراب و ترستاثیر احتمالی عصاره تغلینقش انتخاب از طرف محیط، نرویاها از مغز است یا ناخویادگیری مهارت های جدید دانسان عامل توقف رشد مغزبیان ژن های اسکیزوفرنی دتاثیر درجه حرارت بر عملکنقطه بی بازگشتریواستیگمینایا بدون زبان میتوانیم تفرایند تکامل و دشواری هاتشنج و حرکات شبه تشنجی قاچگونه انتظارات بر ادراک کنگره بین المللی سردرد دزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقای موجود زنده از برخی نکات از گاید لاین پرممانتین یا آلزیکسا یا ابحقیقت قربانی نزاع بین بی چرا مغزهای ما ارتقا یافت کجای مغز مسئول پردازش تجسفری به آغاز کیهاناخلاق و علوم اعصاببعد از کروناما انسانها چه اندازه نزدخونریزی مغز در سندرم کووهمیشه اطمینان تو بر خدا بگاهی مغز بزرگ چالش استساختار شبکه های مغزی ثابارتباط شگفت مغز انسان و فتو دی ان ای خاص ميتوکندريمرکز حافظه کجاستدندان ها را مسواک بزنید تهوش مصنوعی در خدمت خلق وحپاسخ گیاهان در زمان خوردشبیه سازی میلیون ها جهان از تلسکوپ گالیله تا تلسکتکامل شناخت انسان با کشفمغز چگونه صداها را فیلتر داروی ضد تشنج با قابليت تهدف از تکامل مغزآیا احتمال دارد رویا از آعوامل موثر در پیدایش زبااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز بزرگ چالش است یا منفعدرک و احساسواکسن دیگر کرونا ساخته شافراد آغاز حرکت خودشان رپیامهای کاربراناطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر ترکیبات استاتین (سنقش اتصالات بین سلولهای نقش حفاظتی مولکول جدید درویاهای پر رمز و حیرتی دریادآوری خواب و رویاانعطاف پذیری مکانیسمی علبیست تمرین ساده برای جلوتاثیر درجه حرارت بر عملکچند جهانیریسدیپلام تنها داروی تایایا تکامل هدفمند استفرایند حذف برخی اجزای مغتشنج عدم توازن بین نورون چگونه باغبانی باعث کاهش کنگره بین المللی سردرد دزبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقای موجود زنده از برخی اثرات مضر ویتامین دمنابع انرژي پاک سرچشمه ححقیقت خواب و رویاچرا پس از بیدار شدن از خوکرونا چه بر سر مغز می آورسلولهای بنیادی مصنوعی دراخلاق پایه تکامل و فرهنگتفاوت مغز انسان و میمون هما با کمک مغز خود مختاريمخواندن ، یکی از شستشو دهنهمیشه عسل با موم بخوریمگذر زمان کاملا وابسته به سازگاری با محیط بین اجزاارتباط شگفت انگیز مغز انتولید سلولهای جنسی از سلمرکز خنده در کجای مغز استدو ویژگی انتزاع و قدرت تجهوش مصنوعی در خدمت خلق وحپختگی پس از چهل سالگي به شبیه سازی سیستم های کواناز تکنیکی تا مغز از مغز تتئوری تکامل امروز در درممغز ناتوان از توجیه پیداداروی ضد تشنج با قابليت تهدف از خلقت رسیدن به ابزاآیا احتمال دارد رویا از آعوامل ایجاد لغت انسانی و از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز بزرگ چالشهای پیش رودرک احساسات و تفکرات دیگواکسن دیگری ضد کرونا از دافزایش قدرت ادراکات و حسسایتهای دیگراطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر دپاکین بر بیماری متاثیر داروهای ضد التهاب نقش حیاتی تلومر دی ان آ درویای شفافژن هوش و ساختارهای حیاتی اولین هیبرید بین انسان وبیشتر کمردردها نیازی به تاثیر درجه حرارت بر عملکچندین ماده غذایی که ماننرژیم های غذایی و نقش مهم ایرادهای موجود در خلقت بفرد حساس از نظر عاطفی و بتغییر الگوی رشد مغزی با زچگونه تکامل مغزهای کنونیکندر در بیماریهای التهابزبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقای موجود زنده از برخی اختلالات عصبی مثانهمنبع خواب و رویاحقیقت راستین انسان علم بچرا بیماری های تخریبی مغکشف مکانیسم عصبی خوانش پسلسله مباحث هوش مصنوعیاختلال در شناسایی حروف و تفاوت های بین زن و مرد فقما تحت کنترل ژنها هستیم یخواب سالم عامل سلامتیهوموارکتوس ها ممکن است دگربه شرودینگر و تاثیر مشسخن پاک و ثابتارتباط شگفت انگیز مغز انتومورها و التهاب مغزی عامرگ انتقال است یا نابود شدو برابر شدن خطر مرگ و میهوش مصنوعی درمانگر کامپیپرورش مغز مینیاتوری انساشباهت زیاد بین سلول هاي عاز تکینگی تا مغز از مغز تتئوری تکامل در پیشگیری و مغز و سیر تکامل ان دلیلی داستانها و مفاهیمی اشتباهزینه ای که برای اندیشیدآیا برای تولید مثل همیشه عواملی که برای ظهور لغت ااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز بزرگ و فعال یا مغز کودرک تصویر و زبان های مخلتواکسن سرطانافزایش مرگ و میر سندرم کوبلندی در ذهن ما درک بلندیتاثیر داروی ضد تشنج سدیم نقش خرچنگ های نعل اسبی درروبات های ریز در درمان بیژن یا نقشه توسعه مغز و نقاولین مورد پیوند سر در انبا هوش مصنوعی خودکار روبتاثیر رو ح و روان بر جسمچه زیاد است بر من که در ایرژیم غذایی حاوی تخم مرغ واگر نعمت فراموشی نبود بسقیچی ژنتیکیتغییر زودتر اتصالات مغزیچگونه جمعیت های بزرگ شکل کوچک شدن مغز از نئاندرتازبان و بیان نتیجه ساختماابزارهای بقای موجود زندبرخی بیماری ها که در آن بمنحنی که ارتباط بین معرفحمله ویروس کرونا به مغزچرا حیوانات سخن نمی گوینکشف مکانیسمی پیچیده در بسم زنبور ، کلیدی برای واراختلالات مخچهتفاوتهای جنسیتی راهی براماه رجبخواب سالم عامل سلامتی و یهوش مصنوعی می تواند بر احگزیده ای از وبینار یا کنفسریعترین کامپیوتر موجودارتباط غیرکلامی بین انساتوانایی مغز و دیگر اجزای مراحل ارتقای پله پله کیهديدن با چشم بسته در خواب هوش مصنوعی درخدمت خلق وحآلودگی هوا و ویروس کروناشباهت زیاد بین سلول هاي عاز تکینگی تا مغز و از مغز تا 20 سال آینده مغز شما به مغز آیندگان چگونه است ؟در مانهای کمر دردهزینه سنگین انسان در ازاآیا بزرگ شدن مغز فقط در دعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز حریص برای خون، کلید تدرک عمیق در حیواناتواکسنی با تاثیر دوگانه اافسردگی و اضطراب در بیمابه زودی شبکه مغزی به جای تاثیر درجه حرارت بر عملکنقش داروهاي مختلف معروف روح رهاییژنها نقشه ایجاد ابزار هواولین تصویر در تاریخ از سبار سنین ابزار هوشمندی اتاثیر رژیم گیاه خواری بر چهار میلیارد سال تکامل براه های جدید برای قضاوت راگر نعمت فراموشی نبود بسقانون مندی نقشه ژنتیکی متغییر عمودی سر انسان از پچگونه جمعیت های بزرگ شکل کووید نوزده و خطر بیماریزبان و بیان، در سایه پیشرابزارهای پیشرفته ارتباط برخی بیماری های خاص که بدمنشأ اطلاعات و آموخته ها حوادث روزگار از جمله ویرچرا حجم مغز گونه انسان درکشف ارتباط جدیدی از ارتبسودمندی موجودات ابزی بر اختلالات حرکتی در انسانتقلید مرحله ای نسبتا پیشماپروتیلینخواب عامل دسته بندی و حفطهوش مصنوعی و کشف زبان هایگزارش یک مورد جالب لخته وسرگیجه از شایعترین اختلاارتروز یا خوردگی و التهاتوازن مهمتر از فعالیت زیمزایای شکلات تلخ برای سلدی متیل فومارات(زادیوا)(هوش مصنوعی ساخته هوش طبیآلزایمرشش مرحله تکامل چشماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر مشاهده بر واقعیت بمغز انسان ایا طبیعتا تمادر محل کار ارزش خودت را بهزاران سال چشم های بینا وآیا تکامل و تغییرات ژنتیعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز زنان جوانتر از مغز مردرگیری قلب در بیماری ویرواسطه ها د رمسیر ایجاد مغالکتروتاکسی(گرایش و حرکبوزون هیگز چیست