دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

ابزار بقای موجود زنده از نخستین هماند سازها تا مغز، از مغز تا کرونا قسمت سوم

ابزار بقای موجود زنده از نخستین هماند سازها تا مغز، از مغز تا ابزارهای دفاعی ویروس کرونا(قسمت سوم)
در قسمت قبل، بحث مفصلی در مورد فرایندهای تکاملی ویروس برای فرار از دست سیستم های رقیب انجام شد. در این قسمت، به سیستم دفاعی موجود در بدن میزبان برای مقابله با ویروس و عوامل مهاجم می پردازیم.
سیستم ایمنی بدن ما از پوست و مخاط شروع میشود که جلوی نفوذ عامل ببیماری زا را می گیرد. اگر عامل بیماری زا بتواند وارد خون شود با صف بزرگی از سیستم پیچیده ایمنی درون خون مواجه خواهد شد.

سیستم ایمنی درون خون، شامل گلبول های سفید خون و پادتن های ترشح شده از آنهاست. گروهی از گلبول های سفید خون می توانند، دور عامل بیماری زا را احاطه کنند و آن را ببلعند و گروهی دیگر از این سلول ها شامل لنفوسیت های بی و تی، نقش مهمی را در تولید آنتی بادی ها یا پادتن ها در درون بدن موجود زنده دارند.

اکثر لنفوسیت‌های بزرگ، سلول‌های NK هستند. لنفوسیت‌های کوچک از سلول‌های T و سلول‌های B تشکیل شده اند. بدن یک فرد طبیعی هزار میلیارد سلول لنفوییدی دارد، و بافت لنفوییدی، تشکیل دهنده حدود ۲درصد از وزن بدن است. لنفوسیت‌ها به‌طور معمول بین ۸ تا ۱۲ میکرون قطر دارند
در ایمنی سلولی لنفوسیت‌های T فعالیت دارند. لنفوسیت‌های T پس از اتصال به پادگِن (آنتی‌ژن) تکثیر پیدا می‌کنند و انواعی از سلول‌های T از جمله تعدادی T کشنده و تعدادی T خاطره به وجود می‌آورند. سلول‌های T کشنده به طور مستقیم به سلول‌های آلوده به ویروس و سلول‌های سرطانی حمله می‌کنند و با تولید پروتئین خاص به نام پرفورین، منافذی در این سلول‌ها به وجود می‌آورند و موجب مرگ آن‌ها می‌شوند. به همین علت این نوع از پاسخ ایمنی، به ایمنی سلولی معروف است. انواع سلول‌های T عبارت است از T کشنده، T خاطره، یاری‌کننده (h.c) و مهارکننده.

لنفوسیت تی سیتوتوکسیک و سرکوبگر، CD8 مثبت هستند ولی دو گروه دیگر، CD4 مثبتند.

مراحل ساخته شدن و بالغ شدن لنفوسیتT : لنفوسیتT همانند لنفوسیت B در مغز استخوان (مغز قرمز استخوان) ساخته می‌شود ولی همانند لنفوسیتB در مغز استخوان، بالغ نمی‌شود بلکه از طریق خون به تیموس- که پشت جناغ و جلوی نای قرار دارد- می‌رود و در تیموس بالغ می‌شود. لنفوسیت T اغلب بین خون و لنف در گردش است و در برخورد با پادگِن(آنتی ژن) خاص روی میکروب فعال می‌شود که اغلب لنفوسیت‌های T ضد ویروس، انگل، سرطان و رد بافت پیوند شده می‌باشد.

وظیفه‌های لنفوسیت تی:
حضور میکروب را به سایر گلبول‌ها خبر می‌دهد.
میکروب‌ها را گرفته و کشته و به گلبول‌های سفید تحویل داده که مستقیماً بیگانه خوارند.
در سطح خود گیرنده‌های پادتن (آنتی‌بادی) مانندی دارند که به پادگِن (آنتی‌ژن) میکروب چسبیده و دیوارهٔ سلول را حل می‌کند.
در مبارزه با سلول‌های سرطانی، T کشنده به همراه درشت خوارها (ماکروفاژها) نقش اصلی را دارند.
به جایگاه‌های التهابی و گره‌های لنفاوی تخلیه‌کننده مهاجرت می‌کنند تا عمل سرکوبگری خود را اعمال نمایند.
سلول‌های T تنظیمی از سلول‌های موثر در سیستم ایمنی محسوب می‌شوند که نقش مهمی در سرطان‌ها، بیماری‌های خودایمنی و بیماری‌های عفونی دارند.
لنفوسیت‌های بی، نقش بزرگی در ایمنی هومورال (در کنار آن پاسخ ایمنی سلولی قرار دارد که توسط لنفوسیت‌های تی مدیریت می‌شود) دارند. کارکرد اصلی لنفوسیت‌های بی، تولید پادتن علیه آنتی‌ژنها، ایفای نقش به عنوان سلول‌های ارائه دهندهٔ آنتی‌ژن(ای پی سی)، و در نهایت تکامل یافتن به سلول‌های بی خاطره پس از فعال شدن توسط برهم‌کنش‌های آنتی‌ژنی است. سلول‌های خاطره در برخورد مجدد با همان آنتی‌ژن، پادتن بیشتری را در مدت زمان کوتاه‌تری تولید می‌کنند. لنفوسیت‌های بی، جزء اساسی سیستم ایمنی تطابقی است.
(سید علی مهبد امیر، هماتولوژی عملی، چاپ چهارم، تهران، نشر اشراقیه، زمستان ۱۳۸۷ صص ۱۶۶-۱۵۳)
پادتن یا آنتی‌بادی (به انگلیسی: antibody) نوعی پروتئین است که در دستگاه ایمنی بدن، در پاسخ به حضور آنتی‌ژن خاصی، تولید می‌شود و در خون به گردش درمی‌آید یا در محل تولید، باقی می‌ماند تا به آنتی‌ژن (معمولاً اجسام بیگانه همچون باکتری و ویروس ولی گاه حتی بافت طبیعی بدن یا یک ماده غذای است) حمله‌ور شود. هر پادتن یک آنتی‌ژن ویژه را هدف خود تشخیص می‌دهد. پادتن‌ها از پلاسموسیت‌ها ترشح می‌شوند؛ و به ایمنی هومورال مربوط است. پس از برخورد لنفوسیت B با آنتی‌ژن خاص خود، تقسیم شده و سلول B خاطره و پلاسموسیت به وجود می‌آورند. سلول‌های خاطره همواره در کمین هستند تا در صورت برخورد مجدد با همان آنتی‌ژن با سرعت بیشتری تقسیم شوند.
هر ماده‌ای- که به‌طور اختصاصی واکنش ایمنی ویژه‌ای را پس از ورود به بدن موجب گردد- پادگن(آنتی‌ژن) نامیده می‌شود. با ورود یک پادگن(آنتی‌ژن) به بدن پادتن(آنتی‌بادی) تولید می‌گردد که قادر به ایجاد پیوند اختصاصی با پادگن (آنتی‌ژن) محرک تولید آن است. پادتن‌ها تحت نام کلی ایمنوگلوبولین نیز شناخته می‌شوند
ایمونوگلوبولین‌ها بر مبنای خواص فیزیکی، شیمیایی و ایمن‌شناختی به ۵ گروه عمده IgA، IgM، IgG، IgD، IgE تقسیم می‌شوند.

Underdown B, Schiff J (1986). Immunoglobulin A: strategic defense initiative at the mucosal surface. Annu Rev Immunol. 4 (1): 389417. doi:10.1146/annurev.iy.04.040186.002133. PMID 3518747.
Geisberger R, Lamers M, Achatz G (2006). The riddle of the dual expression of IgM and IgD. Immunology. 118 (4): 060526021554006. doi:10.1111/j.1365-
سیستم پیچیده ایمنی بدن، به یک سیستم دفاعی خلاصه نمی شود بلکه سیتمی فعال و پرتکاپو است که مانند پازلی پویا، دائما اجزا، را به شکل جدیدی کنار هم قرار میدهد. اگر یک بخش نتواند کار کند بخش دیگر، وارد عمل میشود؛ اگر پادتن ها موثر نباشد سلول های مهاجم وارد عمل میشود و این قابلیت را دارد نوع آنتی بادی ها را دائما در مواجهه با عوامل مهاجم، تغییر دهد.

و این واقعا شگفت انگیز است!
میلیاردها ها باکتری و ویروس که در هوای تنفسی ما و یا از راه های دیگر وارد بدن میشود، در رویارویی با سیستم ایمنی ما قادر به بیماری زایی نیستند. شگفتی عملکرد پیچیده سیستم ایمنی، وقتی بیشتر مشخص میشود که بدانیم میلیاردها میکروب و ویروس و عوامل خارجی، وجود دارد که بدن می تواند در برابر آنها پادتن خاص تولید کند. گویا در رقابتی سنگین، سیستم ایمنی هر موجود پر سلولی، یکه و تنها در برابر میلیاردها عامل مهاجم- که هر روز می توانند با جهش های جدید، متحول شوند و میلیاردها میلیارد، عامل بیماری زای جدید ایجاد کند- مواجه است!
یکه و تها در برابر میلیاردها میلیارد عامل مهاجم و این شگفتی نزدیک به بی نهایت!!
این، نشان میدهد هر یک ساعت زندگی ما، معجزه ای است که قابل توصیف نیست. برنامه درون ژن های سیستم ایمنی بدن ما آنچنان در برابر عوامل مهاجم، مقاومت میکند که واقعا چیزی شگفت انگیز می نماید؛ سیستمی کاملا پویا، که در هر ساعت و هر لحظه زندگی ما در حال نوآوری است.

مهندسی روی این سلول ها و مهندسی روی سلول های ایمنی و آنتی بادی ها(پادتن ها) امروز از متخصصان آن، مهندسان بزرگی ساخته است که معمار بزگترین بنا درتاریخ پزشکی نو خواهند بود. در این مسیر، دستیابی به روش های مهندسی ژنتیک در تولید آنتی بادی های منوکلونتال، جهش بسیار عظیمی است که میتواند به زودی همه درمان های موجود را متحول کند.

با این آنتی بادی ها، درمان بیماری های دشواری مانند مولتیپل اسکلروز و یا بیماری های خاص سیستم ایمنی(چه به دلیل کم کاری سیستم ایمنی یا پرکاری سیسیتم ایمنی و یا به طور خلاصه سیستم ایمنی نامنظم مانند انواع روماتیسم ها)کشف شده است که تحولی عظیم را به خصوص در موارد شدید این بیماری ها ایجاد میکند.
در مقالات زیادی در کانال ایجانب با توجه به تخصص من، در مورد دو داروی تاثیر گذار بر بیماری مولتیپل اسکلروز به خصوص در موارد شدید بیماری، بحث شد این دو دارو آنتی بادی های منوکلونال هستند که با روش های پیچیده مهندسی ژنتیک، در بدن حیوانات آزمایشگاهی تولید می شود. دو مورد این داروها ریتوکسیماب و اوکرلیزوماب هستند که برخی از آنها در دوره تحریم های ایران به وسیله شرکت های داروسازی داخلی(از جمله شرکت داروسازی عبیدی و ....) تولید شده است و در اینجا لازم است تلاش دانشمندان غیور کشورمان، قدر داشته شود.
تولید این آنتی بادی ها، میتواند شکل های مختلفی داشته باشد و همانطور که سیستم ایمنی بدن ما قادر است میلیاردها میلیارد آنتی بادی تولید کند که هر کدام آنها علیه نوع خاصی از آنتی ژنها موثر است، مهندسی ژنتیکی قادر خواهد بود میلیاردها میلیاد آنتی بادی تولید کند که علیه آنتی ژن های ویروس و باکتری و دیگرعوامل مهاجم تاثیر گذار باشد(همانطور که تاثیر شگف انگیز یکی از این آنتی بادی های منوکلونال به نام تاسی لیزوماب اخیرا روی یکی از بیماران مبتلا به پنومونی ویروس کرونا با موفقیت آزموده شده است.)
؛ حتی میتواند پا را از این فراتر بگذارد، و در مواردی که سیستم ایمنی بدن، پر کار میشود و بیماری های خود ایمنی ایجاد میکند علیه خود سلول های پرکار عمل کند و در این هجوم، میتوان آنتی بادی هایی تولید کرد که به کشتن سلول ایمنی بدکار محدود نمیشوند بلکه این سلول را خوش اخلاق می کنند و آن را ادب و آرام می کنند!!
و این آرام کردن و تنظیم ، به بدن در آینده در مقابله با دیگر عوامل مهاجم کمک خواهد کرد.

این از نگاه مثبت،
ولی روی دیگر این توانایی های پیچیده و گسترده که امروز در اختیار انسان است، توانایی مهندسی ژنتیکی برای تولید زشت ترین عوامل بیماری زا است که فقط به مقابله ساده با سیستم ایمنی فرد و کم کار کردن آن نمی پردازند(کم کار شدن سیستم ایمنی فرد را در بیماری ایدز به وسیله ویروس HIV می بینیم که ممکن است در سالهای تا زمان مرگ فرد به تضعیف سیستم ایمنی بپردازد. ) بلکه ممکن است با قدرتی شگفت آور، همه سیستم ایمنی فرد را از کار بیندازد و مرگی ناگهانی را برای او رقم بزند.
تولید مصنوعی این عوامل خطرناک، دست آن کسانی را باز خواهد کرد که برای حفظ ژنهای خود از هیچ کوششی فروگذار نخواهند کرد حتی اگر به قیمت نسل کشی دیگر نژاد ها باشد
آنچه در این میان جایش خالی است، آن خالق آگاهی است که این مهندسی ها و مدیریت ها را تنظیم کند
ای آفریننده آسمان ها و زمین و ای خالق مردمان و زنان!
ای شکافنده شب تار و ای پوشاننده روز روشن!
امروز دستان بسیاری به سوی تو دراز است.
آن گشاینده روزهای روشن و آن درخشنده رشید و آن سفید روی حمید را به ما نشان بده و چشمان ما را با نگاه به سوی او سرمه ای از نور بکش!
و تو ای صاحب روزها و ساعت های شتابان! در مناجات شب های تنهاییت ما را دعا کن که امروز بیش ار همیشه به تو محتاجیم.
@salmanfatemi

در قسمت گذشته این مباحث بیان شد که عوامل بیماری زا از جمله ویروس ها- که محصول ژن ها هستند- برای بقای خود از هیچ کوششی فروگذار نمی کنند. گاهی آنچنان برای بقای ژنها کوشش می کنند که سبب می شود موجودی مانند باکتری، همه ریخت و ساختمان خود را از دست بدهد و حیاتی ترین عوامل زیستی را از دست بدهد یعنی به موجودی مرده و بی تحرک مانند ویروس تبدیل شود که زندگی آن، کاملا انگلی و فقط وابسته به عوامل انرژی زاو تولید مثلی میزبان است.
در نزاعی که عامل بیماری زا قادر است، به شگفت ترین پروژه ها برای انتفال ژن ها اقدام کند و گاهی خود را با ژن های میزبان در هم آمیزد و گاهی خود را در بیرون بدن میزبان، به مرگ حقیقی بزند، شگفت انگیز نیست سیستم ایمنی بدن ما ناچار باشد از هر پروژه و برنامه دفاعی ای برای مقابله با آن بهره ببرد.

هر دم که فرو میرود، ممد حیات است و چون برآید مفرح ذات پس در هر نفس دو نعمت موجود است و بر هر نعمت شکری واجب از دست و زبان که برآید تا از عهده شکرت به درآید
و در آن زمان، سعدی شیراز از فرایندهای پیچیده تکاملی سیستم ایمنی بدن ما آگاه نبود و اگر آگاه بود شایسته بود شعر خود را اینگونه تغییر دهد: در هر نفس میلیاردها میلیارد نعمت موجود است و بر هر نعمت شکری واجب!!!! و اگر بدانیم هر ذره کوانتومی بدن ما از جمله سیستم ایمنی، تجلی ای از جهانی موازی است که آن را ایجاد میکند و هر جهان موازی نیازمند جهانی فراتر از آن به عنوان علت است، واقعا در شکر نفس های خود درمانده می شدیم.
(ان تعدوا نعمت الله لا تحصوها) اگر بتوانیم نعمت های خدا را شماره کنید، نمی توانید آن را بشمارید. بله نعمت ها بی نهایت نیست ولی نزدیک بی نهایت است و نزدیک به بینهایت، قابل شمارش نیست هرچند عددی را بتوانیم روی آن، بگذاریم.

غرق شدن در سیستم ایمنی پیچیده بدن، به این حد خلاصه نمیشود: بر اساس پژوهش های جدید دانشمندان، حتی قلب انسان و سیستم اتونوم(خودکار) قلب- که جدای از مغز، خون را در بدن به چرخش در می آورد- تحت هدایت برخی گلبول های سفید خونی است (ماکروفاژها) و ما مدیون این سلول های درشت و پیچیده هستیم؛ نه فقط به خاطر قدرت وسیع آن در زدودن عوامل بیماری زا بلکه به خاطر هدایت هر لحظه گردش خون در رگ های بدنمان .
( مجموعه های پر سلولی بدن ما مانند قلب و مغز ، تحت کنترل تک سلولی های بدن!!

سلول های ایمنی، به صورتي غیر منتظره، به قلب کمک می‌کنند تا ضربان خود را حفظ کند!

آن زمان که سلول تکی، تبدیل به موجودات پرسلولي و پیچیده شد شاید مجموعه پر سلولی، تصور نمی کرد باز در بسیاری از کارهایش نیازمند همان سلول تکی و جداست!

سلولهای ايمنی جاری در جریان خون- امرزه بسیار روي نقش های مهم آن بحث میشود- و بسیاری از بیماری های تخریب کننده موجود پر سلولی به خصوص بیماری های تخریب کننده مغز مانند بیماری مولتيپل اسکلروز، در نتیجه درست کار نکردن همین سلول های ايمني در خون است.

کثرت که همچنان به وحدت(در اینجا سلول های منفرد و جدای از هم) نیازمند است

و اگر همین سلول های منفرد و جدا نباشند بسياري از عملکرد های مجموعه های پیچیده و پر سلول انجام نمی شود.

سلولهای ایمنی معروف به ماکروفاژ وظایف مهمی در بدن ما دارد. در برابر باکتری مقاومت می کنند و در واکنش ترمیم زخمها و دیگر وظایف حياتي، نقش دارندّ

مطالعه ای جدید نشان میدهد که برای نبض و ضربان قلب طبیعی هم مهم هستند و آن را به عنوان هدفی احتمالی برای درمان حالات اختلال در ریتم قلب- که در آن قلب به صورت نامنظم عمل میکند- قرار می دهد. دانشمند فیزیولوژی الکترومغناطيس قلب دوگلاس زيپس از دانشکده پزشکی در دانشگاه اندیانا در اندياناپوليس می گوید: اين مطالعه ای بسیار دقیق از همه جهات است و اضافه می کند: این سلولها نقش مهمی را به صورتي واضح در قلب، بازی می کنند.

وقتی تنظیم کننده قلب يعني گره سينواتريال(سینوسی دهليزي)( گره ای در گوشه دهلیز راست قلب که به صورت خودکار مسئولیت انقباض قلب را با تولید پتانسیل فعالیت خودبخودي، بر عهده دارد و این، یک ضربان ساز خودبخودی وطبيعي است. هرچند این ضربان ساز به صورت خودکار عمل میکند، ضربان آن، وابسته به اعصابی است که به آن وارد میشود)

این قسمت ضربان ساز، ضربان الکتریکی را مي فرستد و در طول دهليزها- که آن را جمع می کنند- منتشر میشود ولی برای رسیدن به بطن ها- که حفره هایی بزرگ، در قلب هستند- این ارسال به کمک کوچکی نيازمند است زیرا به کمک گره دیگری به نام گره دهلیزی بطنی، نبض را به دو بطن مي برد و به آنها اجازه انقباض می دهد و دانشمندان در گذشته فکر می کردند این سلولهای خورنده یعنی ماکروفاژها نقشی در این فرآیند ندارند. ولی ماکروفاژها به صورت گسترده اي در قلب، پراکنده هستند و دانشمند زیست شناس سلولی به نام ماتیوس نهرندورف از دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد، در بوستون و همکاران او خواستند مشخص کنند که آن سلول ها در اينجا چه می کنند. وقتی گروهی از آنها شروع به جستجوی موش هایی کردند که فاقد ماکروفاژ بودند، مشاهده کردند که فرکانس الکتریکی قلب حیوانات، غیر طبیعی است.

نهرندورف میگوید موشها گره بین دهلیز و بطن داشتند ولی این گره دهلیزی بطنی پیام را به دو بطن نمی فرستاد !!

و محققان فهمیدند که ماکروفاژها، در گره دهلیزی بطنی موشها و انسان فراوان هستند و اين گره، همچنین تعداد زیادی از سلول های عضلانی قلبی را دارد که می توانند پیام را منتقل کنند و منجر به انقباض ناگهانی شوند.

پس وقتي محققان، ماکروفاژها و سلول های عضلانی قلب را با هم در طبقات بطنها کاشتند دیدند که هر دوی سلول ها از نظر فیزیولوژیک و از نظر الکتریکی به هم متصل مي شوند و ماکروفاژها توانستند در این اتصال، عمل عضلات قلبی را تسهیل کنند. گزارشات یافت شده، در سایت سلول منتشر شده است.

ولی آیا ماکروفاژها همان تاثیر را بر قلب تپنده دارند؟

براي کشف این مورد، دانشمندان قلب های جدا شده از موش هایی با دستکاري ژنتیکی را مطالعه کردند و این موش ها ماکروفاژهايي داشتند که به نور جواب میداد. نور، بار الکتریکی سلول ها را بیشتر مثبت می کرد و این، به نوبه خود ارسال پیام ها را از طرف سلول ها به عضله مجاور تسهیل میکرد. و پس از تحریک قلب حیوانات برای نبض زدن بیشتر با واسطه محرک الکتریکی گره، کابلی از الیاف نوری را برای روشن کردن عضو، استفاده می کردند و این باعث تحریک ماکروفاژها میشد.

و چون قلب در این آزمایشات، با سرعت بالا میزند گاهی وقتی گره دهلیزی بطنی نتواند پیام انقباض را به بطنها بفرستد، ضربانی را از دست می دهد، و دانشمندان فهمیدند این تازيانه هاي گم شده در قلب هایی که با واسطه نور ماکروفاژهاي آن تحریک شده اند، با فرکانس کمتر رخ ميدهد.

نهرندروف می گوید: وقتی تاباندن نور انجام شد، گره دهلیزی بطنی به صورتی بهتر عمل میکرد . و محققان فهمیدند که گره دهلیزی بطنی در دو گروه مختلف موش ها که از نظر وراثتي دستکاری شده بودند، فاقد پروتئینی بود که ماکروفاژها را به سلول های عضله قلب می رساند یا حاوی پروتئینی هستند که اقدام به کشتن ماکروفاژها می کند.

@salmanfatemi

نهرندوف می‌گوید: تاثیر واضح، آن است که ماکروفاژها سبب می شوند ارتباط، فعالتر گردد.

دانشمند زیست شناس مولکولي و سلولی ونسنت کریستوفیلز از دانشگاه آمستردام در هلند می گوید: این مطالعه ماکروفاژها را بر یک نقشه یا ساختار قرار میدهد ولی او خبر داد که برخی مطالعات گذشته، به مداخله سلول های عضلانی غیر قلبی مانند سلول های فيبروبلاست در عمل گره های سینوسی بطنی اشاره کرده است. از این رو، ما نیازمند مقداری مشارکت ماکروفاژها با دیگر سلول ها هستیم.

نهرندروف می گوید: مشخص نیست چرا گره دهلیزی بطنی نیازمند کمک ماکروفاژها است زیرا خود سلول های عضله قلب جریان الکتريکي را به صورتي کاملا خوب و دقیق می فرستند! و سبب هر چه باشد، نتایج سبب ميشود ما بپرسیم آیا ماکروفاژها در شرایطی که ضربان قلب در آن غیر طبیعی است نقش دارد یا نه؟!

و اگر این نقش را دارد محققان میتوانند ضربان قلب را مثلا از طریق تغییر در ماکروفاژها با داروهایی- که رفتار آن را تغییر بدهد- تنظیم کنند. و برخی از اين داروها در مورد تجربه های بالینی انتخاب میشود.
http://www.sciencemag.org/news/2017/04/immune-cells-unexpectedly-help-heart-keep-its-beat?utm_source=sciencemagazine&utm_medium=facebook-text&utm_campaign=immuneheart-12606)
پیچیدگی سیستم ایمنی و گردش خون ما به این حد خلاصه نمی شود. سلول های بنیادین- که پیش سازهای همه اجزای سیستم ایمنی ما هستند- به عنوان نخستین پایه های حیات چند سلولی، قابلیت تبدیل شدن به سول های متعددی را دارند. یافتن این سلولهای شگفت- که پایه سلول های بدن چند سلولی ها را تشکیل میدهد- جهشی بزرگ در پزشکی بوده است به طوری که امروز با دست کاری روی این سلول ها، دروازه های نویی به روی پزشکی روز، باز شده است تا اندام های از دست رفته یا ضعیف را نوسازی کند و امیدی نو را به افراد فاقد برخی اندام ها مانند کلیه و یا دست و پا و .. بدهد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علم به ما کمک میکند تا موگامی در درمان بیماریهای مغز ناتوان از توجیه پیداارتباط شگفت انگیز مغز انتکامل شناخت انسان با کشفو هر کس تقوای خدا پیشه کندرمان های رایج ام استاثیر ویتامین دی بر بیماپیشینیان انسان از هفت میمغز بزرگ چالشهای پیش رواز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وورزش در کمر دردرموزی از نخستین تمدن بشرآیا انسان با مغز بزرگش اخنقش حفاظتی مولکول جدید داز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری مکنفرانس تشنج هتل کوثر اصروشهای شناسایی قدرت شنواإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَچندین ماده غذایی که ماننبه زودی شبکه مغزی به جای تاثیر رژیم گیاه خواری بر زندگی هوشمند در خارج از زفراموش کارها باهوش تر هسانسان عامل توقف رشد مغزچگونه جمعیت های بزرگ شکل با هوش مصنوعی خودکار روبتغییرات تکاملی سر انسان سفرنامه سفر به بم و جنوب لزوم سازگاری قانون مجازاایا تکامل هدفمند استچرا حیوانات سخن نمی گوینبحثی درباره احساسات متفاحافظه و اطلاعات در کجاست سانسور از روی قصد بسیاری ما با کمک مغز خود مختاريمابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی گوگل به کمک تشخانواده پایدارشناخت و معرفت، و نقش آن دکاهش دوپامین عامل بیماریمرکز خنده در کجای مغز استاخلاق پایه تکامل و فرهنگتمدن بشری و مغز اخلاقیهوش احساسیدانشمندان روشی برای تبدیداروهای مصرفی در ام اسعلایم کمبود ویتامین E را گامی در درمان بیماریهای مغز و سیر تکامل ان دلیلی ارتباط شگفت انگیز مغز انتئوری تکامل امروز در درموقت نهيب هاي غير علمي گذشدرمان های علامتی در ام اسصفحه اصلیپیشرفتی مستقل از ابزار همغز بزرگ و فعال یا مغز کواز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد ووزوز گوشرمز و رازهای ارتباط غیر کآیا احتمال دارد رویا از آنقش حیاتی تلومر دی ان آ داز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب کنگره بین المللی سردرد دروشی برای بهبود هوش عاطفافراد آغاز حرکت خودشان رچه زیاد است بر من که در ایبوزون هیگز چیستتاثیر رژیم گیاهخواری بر زونا به وسیله ویروس ابله فراموشی همیشه هم بد نیستانعطاف پذیری مکانیسمی علچگونه جمعیت های بزرگ شکل بار سنین ابزار هوشمندی اثبت امواج الکتریکی در عصسفرنامه سفر به بم و جنوب ممانتین یا آلزیکسا یا ابایرادهای موجود در خلقت بچرا حجم مغز گونه انسان دربحثی درباره احساساتی غیرحافظه و اطلاعات در کجاستساخت شبکه عصبی با الفبایما تحت کنترل ژنها هستیم یابزار بقای موجود زنده از بررسی سیستم تعادلی بدن اهوش مصنوعی الفاگوخدا موجود استشناسایی سلول های ایمنی اکایروپاکتیک چیستمرگ انتقال است یا نابود شاختلال در شناسایی حروف و تمساح حد واسط میان مغز کوهوش عاطفی بیشتر در زنانداروهای ضد بیماری ام اس وعلایم کمبود ویتامین E را گاهی لازم است برای فهم و مغز آیندگان چگونه است ؟ارتباط غیرکلامی بین انساتئوری تکامل در پیشگیری و وقتی فهمیدی خطا کردی برگدرمان ژنتیکی برای نوآوریسوالات پزشکیپاسخ گیاهان در زمان خوردمغز حریص برای خون، کلید تاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ویک پیشنهاد خوب برای آسان رویا و خبر از آیندهآیا احتمال دارد رویا از آنقش خرچنگ های نعل اسبی دراز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر داروی ضد تشنج سدیم کنگره بین المللی سردرد دروشی جدید در درمان قطع نخافزایش قدرت ادراکات و حسچهار میلیارد سال تکامل ببیماری های مغز و اعصاب و تاثیر عصاره تغلیظ شده گیزیباترین چیز در افزایش سفرایند تکامل و دشواری هااولین هیبرید بین انسان وچگونه حافظه را قویتر کنیبارداری بدون رحمجمجمه انسان های اولیهسفرنامه سفر به بم و جنوب منابع انرژي پاک سرچشمه حاگر نعمت فراموشی نبود بسچرا در مغز انسان، فرورفتبخش دیگری در وجود انسان هحس چشایی و بویاییماه رجبابزارهای بقای موجود زندبررسی علل کمر درد در میانهوش مصنوعی از عروسک تا کخطا در محاسبات چیزی کاملشواهدی از دنیسوان(شبه نئکاربرد روباتهای ريزنانومراحل ارتقای پله پله کیهاختلالات مخچهتنفس هوازی و میتوکندریهوش عاطفی در زنان بیشتر اداروی فامپیریدین یا نورلعلت خواب آلودگی بعد از خوگاهی مغز بزرگ چالش استمغز انسان ایا طبیعتا تماارتروز یا خوردگی و التهاتا 20 سال آینده مغز شما به ویتامین E برای فعالیت صحدرمان جدید میگرن با انتی پیامهای کاربرانپختگی پس از چهل سالگي به مغز زنان جوانتر از مغز مراز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ویکی از علل محدودیت مغز امرویا بخشی حقیقی از زندگی آیا برای تولید مثل همیشه نقش داروهاي مختلف معروف از تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر درجه حرارت بر عملککندر در بیماریهای التهابروشی جدید در درمان سکته مافسردگی و اضطراب در بیماچهار ساعت پس از کشتار خوکبیماری گیلن باره و بیمارتاریخ همه چیز را ثبت کردهزیرفون داروی ضد ام اسفرایند حذف برخی اجزای مغاولین مورد پیوند سر در اننگاه محدود و تک جانبه، مشبازگشت از آثار به سوی خداجنسیت و تفاوت های بیناییسفرنامه سفر به بم و جنوب منبع خواب و رویااگر نعمت فراموشی نبود بسچراروياها را به یاد نمی آبرنامه و ساختار پیچیده محس و ادراک (قسمت اول )ساخت شبکه عصبی مصنوعی با ماپروتیلینابزارهای پیشرفته ارتباط بزرگ شدن مغز محدود به دورهوش مصنوعی از عروسک تا کخطا در محاسبات چیزی کاملشاهکار قرنکاربرد روباتهای ريز، در مزایای شکلات تلخ برای سلاختلالات حرکتی در انسانتنفس هوازی و میتوکندریهوش عاطفی در زنان بیشتر اهوشیاری کوانتومیداروی تشنجی دربارداریعوامل موثر در پیدایش زباگذر زمان کاملا وابسته به مغز انسان برای ایجاد تمدارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر مشاهده بر واقعیت بویتامین E در چه مواد غذایدرمانهای بیماری پارکینسسایتهای دیگرپرورش مغز مینیاتوری انسامغزهای کوچک بی احساساز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ویافته های نوین علوم پرده رویا تخیل یا واقعیتآیا بزرگ شدن مغز فقط در دنقش روزه داری در سالم و جاز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر درجه حرارت بر عملککوچک شدن مغز از نئاندرتاريتوکسيمب در درمان ام اسالکتروتاکسی(گرایش و حرکنوار مغزی روشی مهم در تشخبیماری ای شبیه آلزایمر و تبدیل تراکت صوتی مصنوعی زبان مشترک ژنتیکی موجودافرد حساس از نظر عاطفی و باولین تصویر در تاریخ از سنگاه انسان محدود به ادرابازسازي مغز و نخاع چالشی جنسیت و تفاوت های بیناییسفری به آغاز کیهانمنشأ اطلاعات و آموخته ها اگر تلاش انسان امروز براچراروياها را به یاد نمی آبرین نت به جای اینترنتحس و ادراک (قسمت دوم )ساختار شبکه های مغزی ثابمبانی ذهنی سیاه و سفیدابزارهای بقا از نخستین هبزرگ شدن تقریبا ناگهانی هوش مصنوعی از عروسک تا کخطرات هوش مصنوعیشبیه سازی میلیون ها جهان کجای مغز مسئول پردازش تجمسیر دشوار تکامل و ارتقااختلالات صحبت کردن در انتو دی ان ای خاص ميتوکندريتولید سلولهای جنسی از سلهوش، ژنتیکی است یا محیطیداروی جدید s3 در درمان ام عوامل ایجاد لغت انسانی و گربه شرودینگر و تاثیر مشمغز انسان برای شادمانی طارزش حقیقی زبان قسمت دومتاثیر نگاه ناظر هوشیار بویتامین دی گنجینه ای بزردرک فرد دیگر و رفتارهای اآلزایمرمغزتان را در جوانی سیمکشاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ویادگیری مهارت های جدید درویاها از مغز است یا ناخوآیا تکامل و تغییرات ژنتینقش رژیم غذایی بر رشد و ااز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر درجه حرارت بر عملککووید نوزده و خطر بیماریریواستیگمینالتهاب شریان تمپورالنورون هاي مصنوعی می توانبیماری ای شبیه ام اس مولتتبدیل سلولهای محافط به سزبان چهار حرفی حیات زمینقیچی ژنتیکیاولین سلول مصنوعینگاهی بر قدرت بینایی درابحتی علمی درباره تمایل بجهش های ژنتیکی مفید در ساسلولهای بنیادی مصنوعی درمولتیپل اسکلروز در زنان ابزار هوش در حال ارتقا ازنزاع بین جهل و علم رو به پبرای پیش بینی آینده مغز دحس و ادراک قسمت چهارمسازگاری با محیط بین اجزامجموعه های پر سلولی بدن مابزارهای بقا ازنخستین همبسیاری از بیماری های جدیهوش مصنوعی از عروسک تا کدفاع در برابر تغییر ساختشبیه سازی سیستم های کوانکرونا چه بر سر مغز می آورمشکلات نخاعیادامه بحث تکامل چشمتوانایی مغز و دیگر اجزای هیچگاه از فشار و شکست نترداروی جدید ضد میگرنعواملی که برای ظهور لغت اگزیده ای از وبینار یا کنفمغز انسان برای شادمانی طارزش حقیقی زبان قسمت سومتاثیر نگاه انسان بر رفتاواکنش های ناخودآگاه و تقدرک و احساسآیا ممکن است موش کور بی منقش قهوه در سلامتیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ویادآوری خواب و رویارویاهای پر رمز و حیرتی درآیا جهش های ژنتیکی، ویرونقش رژیم غذایی در رشد و اازدواج های بین گونه ای، رتاثیر درجه حرارت بر عملککودک ایرانی که هوش او از ریسدیپلام تنها داروی تایامیوتروفیک لترال اسکلرونورون های ردیاب حافظهبیماری بیش فعالیتری فلوپرازینزبان و کلمه حتی برای کسانقانون مندی نقشه ژنتیکی ماوکرلیزوماب داروی جدید شنگاهی بر توانایی اجزاي ببحث درباره پیدایش و منشاجهش های ژنتیکی غیر تصادفسلسله مباحث هوش مصنوعیمواد کوانتومی جدید، ممکنابزار بقای موجود زنده از نزاع بین علم و نادانی رو برخی نکات از گاید لاین پرحس و ادراک قسمت پنجمسخن پاک و ثابتمحل درک احساسات روحانیابزارهای بقای از نخستین تفاوت مغز انسان و میمون ههوش مصنوعی از عروسک تا کدقیق ترین تصاویر از مغز اشباهت زیاد بین سلول هاي عکشف مکانیسم عصبی خوانش پمشکلات بین دو همسر و برخیاداراوون تنها داروی تاییتوازن مهمتر از فعالیت زیهاوکينگ پیش از مرگش رسالداروی ضد تشنج با قابليت تعوارض ازدواج و بچه دار شدگزارش یک مورد جالب لخته ومغز انسان رو به کوچک تر شاز نشانه ها و آثار درک شدتاثیر نگاه انسان بر رفتاواکسن کرونا از حقیقت تاتدرک احساسات و تفکرات دیگآیا ما تنها موجودات زنده نقش مهاجرت در توسعه نسل ااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وژن هوش و ساختارهای حیاتی رویای شفافآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجنقش زبان در سلطه و قدرت ااستفاده از هوش مصنوعی در تاثیر درجه حرارت بر عملککودکان میتوانند ناقل بی رژیم های غذایی و نقش مهم امید درمان کرونا با هماننوروپلاستیسیتی چیستبیماری تی تی پیتری فلوپرازینزبان و بیان نتیجه ساختماقانونمندی و محدودیت عالمايندگان چگونه خواهند دیدناتوانی از درمان برخی ویبحثی در مورد نقش ویتامينجهشهای مفید و ذکاوتی که دسم زنبور ، کلیدی برای وارموجود بی مغزی که می تواندابزار بقای موجود زنده از نزاع بین علم و جهل رو به پبرخی اثرات مضر ویتامین دحس و ادراک قسمت سومسریعترین کامپیوتر موجودمحل درک احساسات روحانی دابزارهای دفاعی و بقای موتفاوتهای جنسیتی راهی براهوش مصنوعی از عروسک تا کمدلایلی که نشان میدهد ما بشباهت زیاد بین سلول هاي عکشف مکانیسمی پیچیده در بمشکلات روانپزشکی پس از سادغام میان گونه های مختلمشکلات روانپزشکی در عقب ادغام دو حیطه علوم مغز و توسعه برخی شغل ها با هوش هاوکينگ پیش از مرگش رسالداروی ضد تشنج با قابليت تعید نوروز مبارکگشایش دروازه جدیدی از طرمغز انسان رو به کوچکتر شداز نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر ویتامین دی بر بیماواکسن سرطاندرک تصویر و زبان های مخلتآیا مغز تا بزرگسالی توسعنقش محیط زندگی و مهاجرت داز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وژن یا نقشه توسعه مغز و نقروبات های ریز در درمان بیآیا خداباوری محصول تکاملنقش زبان در سلطه و قدرت ااستیفن هاوکینگ در مورد هتاثیر درجه حرارت بر عملککودکان خود را مشابه خود ترژیم غذایی حاوی تخم مرغ وامگا سه عامل مهم سلامتنوشیدن چای برای مغز مفید بیماری ضعف عضلات نزدیک بتسلیم شدن از نورون شروع مزبان و بیان، در سایه پیشرقارچ بی مغز در خدمت موجودايا اراده آزاد توهم است یناتوانی در شناسایی چهره بحثی جالب درباره محدودیتجهشهای مفید و ذکاوتی که دسودمندی موجودات ابزی بر موجودات مقهور ژنها هستندابزار بقای موجود زنده از نظام مثبت زندگیبرخی اختلالات عصبی مثانهحساسیت روانی متفاوتسرگیجه از شایعترین اختلامحدودیت های حافظه و حافظاثر مضر مصرف طولانی مدت رتقلید مرحله ای نسبتا پیشهوش مصنوعی از عروسک تا کمدندان ها را مسواک بزنید تشش مرحله تکامل چشمکشف ارتباط جدیدی از ارتبمشاهده آینده از روی مشاهارتقا و تکامل سنت آفرینش توصیه های غیر دارویی در سهدف یکسان، در مسیرهای متداستانها و مفاهیمی اشتباعامل کلیدی در کنترل کارآپمبرولیزوماب در بیماری چمغز ایندگان چگونه استاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر ویروس کرونا بر مغز واکسنی با تاثیر دوگانه ادرک عمیق در حیواناتآیا همه جنایت ها نتیجه بینقش نظام غذایی در تکامل ماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وژنها نقشه ایجاد ابزار هوروح رهاییآیا دلفین ها می تواند از نقش سجده بر عملکرد مغزاستیفن هاوکینگ در تفسیر تاثیر درجه حرارت بر عملککوری گذرای ناشی از موبایراه های جدید برای قضاوت رامروز دانش ژنتیک هیچ ابهنوعی سکته مغزی ، وحشتناک بیماریهای تحلیل عضلانی اتشنج چیستزبان و تکلم برخی بیماریهقبل از انفجار بزرگايا اراده آزاد توهم است ینخاع ما تا پایین ستون فقربحثی در مورد نقش کلسیم و جاذبه و نقش آن در شکلگیریسیاهچاله و تکینگی ابتدایمیهمانهای ناخوانده عامل ابزار بقای موجود زنده از نظریه تکامل در درمان بیمبرخی بیماری ها که در آن بخلاصه ای از مطالب همایش مسردرد میگرن در کودکانمخچه فراتر از حفظ تعادلاثرات فشار روحی شدیدتلقین اطلاعات و حافظههوش مصنوعی در کامپیوترهادو ویژگی انتزاع و قدرت تجششمین کنگره بین المللی سکشف جمجمه ای درکوه ایرهومعنی روزهارتوکين تراپی روشی جديد توصیه هایی در مصرف ماهیهدف از تکامل مغزدر مانهای کمر دردعارضه جدید ویروس کرونا سپنج اکتشاف شگفت آور در مومغز ابزار برتر بقااز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر ژنها بر اختلالات خواسطه ها د رمسیر ایجاد مغدرگیری قلب در بیماری ویرآیا هوش ارثی دریافتی از پنقش هورمون های تیروئید داز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وژنها ، مغز و ارادهروزه داری و بیمار ی ام اس آیا دست مصنوعی به زودی قانقش غذاها و موجودات دريااستخوان های کشف شده، ممکتاثیر درجه حرارت بر عملککی غایب شدی تا نیازمند دلراه های جدید برای قضاوت رفلج بل، فلجی ترسناک که آنانفجار و توقف تکاملی نشاچیزی خارج از مغزهای ما نیبیهوش کردن در جراحی و بیمتشنج و حرکات شبه تشنجی قازبان و شناخت حقیقت قسمت چقدم زدن و حرکت دید را تغیای آنکه نامش درمان و یادشنخستین تصویر از سیاهچالهبحثی در مورد عملکرد لوب فحقیقت قربانی نزاع بین بی سیاره ابلهانمیگرن سردردی ژنتیکی که بابزار بقای موجود زنده از هفت چیز که عملکرد مغز تو برخی بیماری های خاص که بدخواندن ، یکی از شستشو دهنسردرد و علتهای آنمخچه ، فراتر از حفظ تعادلاثرات مفید قهوهتلاش هایی در بیماران قطع هوش مصنوعی در خدمت خلق وحديدن با چشم بسته در خواب صرع و درمان های آنگنجینه ای به نام ویتامین مغز فکر میکند مرگ برای دیارتباط میکروب روده و پارتوضیحی ساده در مورد هوش مهدف از خلقت رسیدن به ابزادر چه مرحله ای از خواب ، رعدم توقف تکامل در یک انداپوست ساعتی مستقل از مغز دمغز از بسیاری حقایق می گراز آغاز خلقت تا نگاه انساتاثیر کلام در آیات کلام بوراپامیل در بارداریدرگیری مغز در بیماری کویآیا هوش سریعی که بدون احسنقش هورمون زنانه استروژناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وژنهای مشترک بین انسان و وروش مقابله مغز با محدودیآیا رژیم غذایی گیاهی سلانقش غذاها و موجودات دريااصول سلامت کمرتاثیر درجه حرارت بر عملکراه پیروزی در زندگی چیستفلج خوابانواع سکته های مغزیچگونه مغز پیش انسان یا همبیوگرافیتشنج عدم توازن بین نورون زبان و شناخت حقیقت قسمت اقدرت انسان در نگاه به ابعایندرالنرمش های مفید در سرگیجهبحثی درباره هوش و تفاوتهحقیقت خواب و رویاسیاره ابلهانمیگرن شدید قابل درمان اسابزار بقای موجود زنده از هفت سین یادگاری از میراث برخی توجهات در ببمار پارخواب سالم عامل سلامتیسردرد تنشنمخچه ابزاري که وظیفه آن فاثرات مضر ماری جواناتلاشی برای درمان قطع نخاهوش مصنوعی در خدمت خلق وحدی متیل فومارات(زادیوا)(ضررهای مصرف شکر و قند بر گویید نوزده و ایمنی ساکتگوشه بیماری اتوزومال رسسمغز ما کوچکتر از نیم نقطهارتباط چاقی و کاهش قدرت بتکامل چشمهزینه ای که برای اندیشیددر هم تنیدگی کوانتومی و پعسل طبیعی موثر در کنترل بپیموزایدمغز به تنهایی برای فرهنگ از انفجار بزرگ تا انفجار تاثیر کپسول نوروهرب بر نورزش هوازی مرتب خیلی به قدرگیری مغز در بیماران مبآیا هشیاری کوانتومی وجودنقش ژنتیک در درمان اختلااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وژنهای هوش ، کدامندروش های صرفه جویی در ایجاآیا رژیم غذایی گیاهی سلانقش غذاها و موجودات دريااضطراب و ترستاثیر درجه حرارت بر عملکراست دستی و چپ دستیفلج خواب چیستانگشت نگاری مغز نشان میدچگونه هموساپينس بر زمین بیوگرافیتغییر الگوی رشد مغزی با ززبان و شناخت حقیقت قسمت دلوب فرونتال یا پیشانی مغایا کوچک شدن مغزانسان النرمشهای مهم برای تقویت عبحثی درباره هوش و تفاوتهحقیقت راستین انسان علم بسیر آفرینش از روح تا مغز میدان مغناطيسي زمین بشر ابزار بقای موجود زنده از همیشه عسل با موم بخوریمبرخی سلولهای عصبی در تلاخواب سالم عامل سلامتی و یسردرد سکه ایمدارک ژنتیکی چگونه انساناجزای پر سلولی بدن انسان تلاشی تازه برای گشودن معهوش مصنوعی درمانگر کامپیدژا وو یا اشنا پنداریضررهای شکر بر سلامت مغزگوشت خواری یا گیاه خواریمغز مادران و کودکان در زمارتباط هوش ساختار مغز و ژتکامل ابزار هوش ، راه پر هزینه سنگین انسان در ازادرمان های بیماری آلزایمرعصب حقوق نورولووپیچیدگی های مغزی در درک زمغز برای فراموشی بیشتر کاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر کپسول نوروهرب بر تورزش هوازی ، بهترین تمریدرگیری اعصاب به علت میتوآیا واکنش های یاد گرفته ونقش آتش در رسیدن انسان بهاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاهخواری بر رشد و کلرال هیدرات برای خوابانروش هایی ساده برای کاهش اآیا راهی برای رفع کم آبی نقشه مغزی هر فرد منحصر بهاطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر رو ح و روان بر جسمرشته نوروایمونولوژی و نقفیلمی بسیار جالب از تغییاندوهگین نباش اگر درب یا چگونه آن شکری که می خوریمبیان ژن های اسکیزوفرنی دتغییر زودتر اتصالات مغزیزبان و شناخت حقیقت قسمت سلبخند بزن شاید صبح فردا زایا ابزار هوشمندی یا مغز چرا مغزهای ما ارتقا یافت بحثی درباره هوش و تفاوتهحمله ویروس کرونا به مغزسیستم تعادلی بدنمکانیزمهای دفاعی در برابابزار بقای موجود زنده از هوموارکتوس ها ممکن است دبرخی سيناپسها طی تکامل و خواب عامل دسته بندی و حفطسرعت فکر کردن چگونه استمروری بر تشنج و درمان هایاجزایی ناشناخته در شکل گتلاشی جدید در درمان ام اسهوش مصنوعی درخدمت خلق وحدژاوو یا آشناپنداریطوفان فقر و گرسنگی و بی سطی یکصد هزار سال اخیر هرچگیاه خواری و گوشت خوار کدمغز چون ابزار هوش است دلیارتباط انسانی، محدود به تکامل زبانهستي مادي ای که ما کوچکتردرمان های جدید میگرنعضلانی که طی سخن گفتن چقدپیوند مغز و سر و چالشهای مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟از تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر کپسول نوروهرب بر سورزش و میگرنذهن چند جانبه نیازمند نگآیا آگاهی پس از مرگ از بینقش انتخاب از طرف محیط، ناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر انتخاب از طرف محیط کمردرد و علل آنروش صحبت کردن در حال تکامآیاما مقهور قوانین فیزیکنقص در تشخیص هیجانات عاماطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر رژیم گیاه خواری بر رشد مغز علت تمایل انسان بفیزیکدانان ماشینی برای تانسان قدیم در شبه جزیره عچگونه انتظارات بر ادراک بیست تمرین ساده برای جلوتغییر عمودی سر انسان از پزبان، وسیله شناسایی محیطلرزش ناشی از اسیب به عصبایا بیماری ام اس (مولتیپچرا پس از بیدار شدن از خوبحثی درباره هوش و تفاوتهحوادث روزگار از جمله ویرسیستم دفاعی بدن علیه مغز ما انسانها چه اندازه نزدابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی می تواند بر احبررسي علل احتمالي تغيير خودآگاهی و هوشیاريشلیک فراموشیمرکز هوشیاری، روح یا بدن احساس گذر سریعتر زمانتمایل زیاد به خوردن بستنهوش مصنوعی ساخته هوش طبیدانشمندان ژنی از مغز انسظهور امواج مغزی در مغز مصگالکانزوماب، دارویی جدیمغز چگونه صداها را فیلتر ارتباط شگفت مغز انسان و فتکامل ساختار رگهای مغزی هستی ما پس از شروعی چگال درمان های جدید در بیماری مقالاتپیوند سر، یکی از راه حلهامغز بزرگ چالش است یا منفعاز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر سورزش بهترین درمان بیش فعرقیبی قدرتمند در برابر مآیا امکان بازسازی اندامهنقش اتصالات بین سلولهای از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سکمردرد با پوشیدن کفش مناروشهای نو در درمان دیسک بآزمون ذهنی گربه شرودینگرچند جهانیبلندی در ذهن ما درک بلندیتاثیر رژیم گیاه خواری بر زمین زیر خلیج فارس تمدنی فرگشت و تکامل تصادفی محض انسان جدید از چه زمانی پاچگونه باغبانی باعث کاهش بیشتر کمردردها نیازی به تغییرات منطقه بویایی مغزسفر نامه سفر به بم و جنوب لزوم سازگاری قانون مجازاایا بدون زبان میتوانیم تچرا بیماری های تخریبی مغبحثی درباره هوش و تفاوتهحافظه و اطلاعات در کجاست سکته مغزیما انسانها چه اندازه نزدابزار بقای موجود زنده از هوش مصنوعی گوگل به کمک تشبررسی و اپروچ جدید بر بیمخودآگاهی و هوشیاريشنا در ابهای گرم جنوب نیکاهش التهاب ناشی از بیمامرکز حافظه کجاستاخلاق و علوم اعصابتمدن قدیمی ای در جنوب ایرهوش احساسیدانشمندان روش هاي جدیدی