دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تاثیر گیاه خواری بر رشد و تکثیر سلولها عصبی و مغزی قسمت دوم

تاثیر گیاه خواری بر رشد و تکثیر سلولها عصبی و مغزی (قسمت دوم)

در قسمت گذشته مطالبي در مورد مقدمات گیاه خواری نوشته شد و در مورد جذب متفاوت برخی مواد در رژیمهای گیاه خواری و گوشت خواری بحث شد. دیدیم ويتامين بی 12، فقط در رژیمهای گوشتی وجود دارد و اگر گياه خواران از این ويتامين به صورت اضافه شده در غذاهايشان استفاده نکنند، دچار کمبود این ویتامین مي شوند. مثلا در یک مورد، کودکی از مادری گیاه خوار دچار لکو ديستروفي مغزي همراه با آنمی مگالوبلاستيک شد که هر دو عارضه پس از دريافت ویتامن B12 برطرف گرديد( https://link.springer.com/article/10.1007%2FBF02343237?LI=true).

جذب آهن در ترکیبات گوشتی به مراتب بیشتر از جذب آهن در ترکیبات گیاهی است.
ولی ديديم، میزان مرگ و میر قلبی عروقی بر اساس مطالعات انجام شده در گياه خواران به شکل برجسته ای کمتر از گوشت خواران است. رژيم هايي غنی با مقادیر بالای ویتامین B12 و امگا 3 و ویتامین دی، رژیم های حيواني حاوی تخم مرغ و ماهی هستند و محروم کردن بدن از این منابع مي تواند مشکلات مغزی فراوانی ایجاد کند( مثلا ضعف عمومی، اختلال در تمرکز، کاهش اندازه مغز در پیری)

به خصوص در خانم هاي باردار، عدم مصرف گوشت میتواند منجر به کوچک شدن اندازه مغز کودکانشان شود. ترکیبات اضافه شده به ترکیبات گیاهی هم نمی توانند آن سودمندی کافی را داشته باشند و حتی گاهی، ضررهای فراوني دارند که برای نمونه ضررهای ويتامين دی مکمل و اضافه شده، در همين کانال به طور مفصل بیان شد.

از حدود 2.6 میلیون سال قبل موجودات پیش انسان، از گوشت به عنوان منبع تغذیه ای خود استفاده کردند.

در انسانهای نخستيني که از رژیم گیاه خواری به رژیم گوشت خواری تغییر مذاق دادند، تغییر شکل دندانها، سبب شد به جویدن محدودتری نیاز داشته باشند و این، منجر به صرفه جویی در زمان خوردن در آنها گردید به خصوص پس از کشف آتش و پختن گوشت و نرم کردن آن با حرارت، این صرفه جویی در زمان خوردن، به حداکثر رسید و انسانهای اوليه توانستند به جای صرف ساعت ها زمان برای خوردن، به کارهای اساسی مانند ساختن خانه یا مراقبت از کودکان و فکر کردن و بعدها تحصیل و آموزش بپردازند.

حیوانات گوشت خوار چون قادر به پختن و پردازش گوشت نیستند نیازمند به دندانهای نوک تیز و قوی هستند و انرژی مصرفی برای جویدن گوشت زیاد است. ولی انسان میتواند گوشت مصرفی خود را پردازش کند و بسیار نرم و لذیذ مصرف کند. تغییرات دندانها در انسان و کم شدن تعداد آنها و جمع شدن آرواره و شباهت دندانهای پشتی به دندانهای پهن گیاه خواران مزیتهای زیادی را برای انسان ایجاد کرده و جای بیشتری را برای مغز فراهم کرده است. کوچک و ظریف شدن دهان، به نوبه خود امکان صحبت کردن ظریف را به انسان می دهد. جهت بررسی تکامل زبان در انسان به مباحث قبلی در همین کانال مراجعه شود.

برای جبران کمبودهای غذاهای گياهي، میتوان از منابع ذخیره ای زیر زمینی مثلا در ریشه گیاهان استفاده کرد(مانند سيب زمیني هندی یا سیب زمين معمولی یا چغندر یا لبو و هويج). البته آن هم محدودیت های خود را دارد. دو دانشمند به نامهای زینک و ليبرمن در مطالعه خود از 24 فرد استفاده کردند به گروهی از آنها غذاهای ریشه ای و گروه دیگر گوشت فرآوری شده دادند. با کمک سنسورهاي ثبت اطلاعات از عضلات صورت، میزان انرژی ای- که در هر دو گروه صرف جویدن می شود- مقايسه گردید و مشاهده شد، در گروهی- که گوشت فرآوری شده می خوردند- میزان انرژی صرف شده، 39-46% کمتر از کسانی بود که از ریشه های گیاهی استفاده می کردند.

مغز یک اندام وابسته به انرژی است و حدود 25% انرژی مصرفی فرد، به مصرف مغز او می رسد و این بر خلاف مغز حیوانات دیگر است که حدود 8% از انرژی دریافتی را مصرف مي کنند. سلولهای مغزی به انرژی بسیار بیشتری در مقایسه با سلولهاي دیگر بدن نیاز دارند.

بیش از پنجاه درصد مغز و سلولهای عصبی از چربي هاي پییچده با زنجیره بلند تشکیل شده است که در رژیمهای گیاهی کمتر است مصرف مقداری گوشت طی روز امکان انرژی بیشتر، با صرف کالری کمتری را فراهم مي کند. بنابراین نیاز به ابزار هوش بزرگتر، سبب شد تا نخستي ها رو به مصرف گوشت بیاورند و در فرایندی بسیار پیچیده، دیگر تطابق ها برای گوشت خواری در آنها ایجاد شد. دندانهای آسیای کوچکتر و عضلات ظریفتر در صورت و تغییر شکل دندانهای نيش امکان پاره کردن گوشت را به جای جویدن بافت ها فراهم کرد.

در رژیم های حاوی گوشت، به خصوص ماهی، میزان اسیدهای چرب پیچیده و غیر اشباع متعدد يعني omega-6 arachidonic acid (AA), omega-3 docosatetraenoic acid (DTA) and omega-3 docosahexaenoic acid (DHA) هستند و این اسیدها حدود نود درصد اسیدهای چرب مغز در پستانداران را تشکیل میدهند.
@salmanfatemi

افزایش سایز مغز از استراليپتيکوس تا هموارکتوس تا انسان جدید، بدون استفاده از این اسیدهای چرب غیر اشباع ممکن نبودهاست. شیر مادر حاوی اسیدهای چرب مناسب برای رشد مغز است که این موارد در شیر گاو وجود ندارد و خوردن گوشت توسط مادر نقش مهمی در فراهم شدن این اسیدهای چرب مفید دارد. مغز ما- که به طور نسبی حدود پنجاه برابر مغز گاو است- نیازمند انبوهی از اسیدهای چرب ضروری غیر اشباع است که این مقدار زیاد، در غذاهای گیاهی وجود ندارد و عدم استفاده از مکمل های حاوی ويتامين دی در رژیم های گیاه خواری مشکلات فراوانی را بر مغز ایجاد می کند.

در مطالعه ای در سال 2009 نشان داده شد که سرعت پردازش فکری در افراد دچار کمبود ویتامن دی به میزان زيادي کاهش می یابد( http://www.livestrong.com/article/554564-effects-of-a-vegan-diet-on-the-brain/)

نقش گياه خواري در بیماریهای روانپزشکی چگونه است؟

در یک مطالعه نسبتا وسیع توسط
Johannes Michalak, Xiao Chi Zhang, and Frank Jacobi
مشخص شد که میزان افسردگی و اضطراب و بیماریهای سوماتوفرم در افراد گياه خوار بیشتر است. رژیم های گیاهی میتوانند بر عملکرد نورونی و پلاستيسيتي عصبی تاثیر منفي بگذارند. اسیدهای چرب n-3 بر میزان افسردگی تاثیر گذار است و در گياه خواران این میزان کمتر از افراد گوشت خوار است( Freeman MP. Omega-3 Fatty Acids in Psychiatry: A Review.Ann Clin Psychiatry.2000;12:159165. [PubMed]Logan A. Neurobehavioral aspects of omega-3 fatty acids: possible mechanisms and therapeutic value in major depression. Altern Med Ref.2003;8:410425. [PubMed])

بیشتر گياه خواران، زنان شهرنشین و مجرد هستند و در همه این موارد و میزان بیماری های روانپزشکی بیشتر است که خود این مورد تا حدی می تواند تحلیل مطالعه را مختل کند.
تفاوت خوراک گياه خوران با دیگر مردم میتواند باعث افزايش استرس در آنها به خصوص در ميان جمع شود. همچنین میزان اختلالات غذایی مانند پرخوری عصبی و استفراغ عمدی برای جلوگیری از چاق شدن در گياه خواران بیشتر است و همین عوامل میتواند منجر به اختلالات بیشتر روانپزشکی در آنها شود. پس بیشتر بودن اختلالات روانپزشکی در گياه خواران فقط به علت کم بودن ویتامین های ذکر شده نیست و عوامل متعدد دیگری مي تواند نقش داشته باشد.

تنها در یک مطالعه که به وسیله Johnston, and Daigle انجام شد میزان اختلالات روانپزشکي در گیاهخواران کمتر از دیگر گروه ها گزارش شد. نکته قابل توجه آنکه افراد تحت مطالعه دراین تحقیق، افرادی بودند که علت گياه خواري آنها به علل مذهبی و اعتقادی بوده است. در این افراد، گیاه خواری معمولا مداوم نیست و دوره هایی از گیاه خواری تجربه ميشود( Brown TA, Chorpita BF, Korotitsch W, Barlow DH. Psychometric properties of the Depression Anxiety Stress Scales (DASS) in clinical samples. Behav Res Ther. 1997;35:7989. doi: 10.1016/S0005-7967(96)00068-X.[PubMed] [Cross Ref])

در مطالعه ای که در ادامه بیان می گردد، تا حدی این پارامترها کنترل مي شود به گونه ای که افزایش اختلالات روانپزشکی مرتبط با مسائل ذکر شده در بالا نیست ولی با این حال مي بينيم میزان اختلالات اضطرابی و افسردگی در گياه خواران بیشتر است. ( https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3466124/)

نکته مهمی که باید توجه شود، آنکه گياه خواران، بیشتر از دیگر مردم ورزش میکنند و بیشتر به سلامت خود اهمیت مي دهند، کمتر می خورند و لاغرتر هستند و همین عوامل، در مطالعه تحلیلی مداخله می کند. مثلا فرد لاغرتر که کمتر الکل می خورد این اساسا فرد سالمتری است پس کمتر بودن خیلی از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی و عروقی در آنها ربطی به رژیم غذایی گیاه خواری یا گوشت خواری او ندارد.

نتیجه: به طور کلی رژیم های غذایی منحصرا گیاهی اگر به خوبی برنامه ریزی نشود، می تواند اثرات منفی جبران ناپذیری بر مغز داشته باشد ولی گياه خواري متناوب و برنامه ریزی شده دارای اثرات مفیدی بر مغز است. زیرا دیدیم که از تجمع چربي هاي مضر بر دیواره عروق جلوگیری می کند و به این ترتیب خون رساني به مغز را بیشتر می کند. ویتامین دی منحصرا در غذاهای گوشتی و ماهی وجود دارد، بنابراین در افراد گیاه خوار لازم است حتما سه تا چهار روز در هفته پانزده دقیقه در معرض تابش مستقیم خورشید باشند که البته در کشورهای شمال اروپا و آمریکا، میزان تابش آفتاب کافی وجود ندارد. با این حال گیاه خواری در این کشورها در مقایسه با کشورهای جنوب مانند هند که به خاطر مسائل مذهبی و اعتقاداتشان گیاه خواری می کنند، کمتر است.
@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
عوامل موثر در پیدایش زباآیا هوش سریعی که بدون احسمجموعه های پر سلولی بدن ماز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک و احساسپیامهای کاربرانآیا رژیم غذایی گیاهی سلامشکلات نخاعیاستیفن هاوکینگ در مورد ههوش احساسیتاثیر ترکیبات استاتین (سرویاها از مغز است یا ناخوانفجار و توقف تکاملی نشامغز انسان برای شادمانی طبیماری تی تی پیهستی ما پس از شروعی چگال تاثیر درجه حرارت بر عملکریواستیگمینای آنکه نامش درمان و یادشمغزتان را در جوانی سیمکشبحثی در مورد نقش ویتامينوراپامیل در بارداریتشنج و حرکات شبه تشنجی قازبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقای موجود زنده از نقش رژیم غذایی بر رشد و ابرخی نکات از گاید لاین پرژنهای مشترک بین انسان و وحقیقت قربانی نزاع بین بی سفری به آغاز کیهانکیست کلوئید بطن سوماثرات فشار روحی شدیدنوار مغزی روشی مهم در تشخبعد از کروناخونریزی مغز در سندرم کووساختار شبکه های مغزی ثابگیلگمش باستانی کیستقانونمندی و محدودیت عالمارتقا و تکامل سنت آفرینش نگاه محدود و تک جانبه، مشتو دی ان ای خاص ميتوکندريدندان ها را مسواک بزنید تشبیه سازی میلیون ها جهان پیچیدگی های مغزی در درک زمولتیپل اسکلروز در زنان از نظر علم اعصاب یا نرووسچرا در مغز انسان، فرورفتتکامل شناخت انسان با کشفداروی ضد تشنج با قابليت تداروی ضد تشنج با قابليت تعوامل ایجاد لغت انسانی و آیا هشیاری کوانتومی وجودمحل درک احساسات روحانیاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی الفاگوتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک احساسات و تفکرات دیگسایتهای دیگرآیا رژیم غذایی گیاهی سلامشکلات بین دو همسر و برخیاستیفن هاوکینگ در تفسیر هوش عاطفی بیشتر در زنانتاثیر دپاکین بر بیماری مرویاهای پر رمز و حیرتی درانواع سکته های مغزیمغز انسان برای شادمانی طبیماری ضعف عضلات نزدیک بو هر کس تقوای خدا پیشه کنتاثیر درجه حرارت بر عملکریسدیپلام تنها داروی تایایندرالنقش قهوه در سلامتیبحثی جالب درباره محدودیتورزش هوازی مرتب خیلی به قتشنج عدم توازن بین نورون زبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقای موجود زنده از نقش رژیم غذایی در رشد و ابرخی اثرات مضر ویتامین دژنهای هوش ، کدامندحقیقت خواب و رویاسلولهای بنیادی مصنوعی درکاهش التهاب ناشی از بیمااثرات مفید قهوهنورون هاي مصنوعی می توانتفاوت مغز انسان و میمون هخواندن ، یکی از شستشو دهنسازگاری با محیط بین اجزاگیاه خواری و گوشت خوار کدقارچ بی مغز در خدمت موجودارتوکين تراپی روشی جديد نگاه انسان محدود به ادراتولید سلولهای جنسی از سلدو ویژگی انتزاع و قدرت تجشبیه سازی سیستم های کوانپیوند مغز و سر و چالشهای مواد کوانتومی جدید، ممکناز نظر علم اعصاب اراده آزچراروياها را به یاد نمی آتئوری تکامل امروز در درمداستانها و مفاهیمی اشتباعواملی که برای ظهور لغت اآیا واکنش های یاد گرفته ومحل درک احساسات روحانی داز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک تصویر و زبان های مخلتآیا راهی برای رفع کم آبی مشکلات روانپزشکی پس از ساستخوان های کشف شده، ممکهوش عاطفی در زنان بیشتر اتاثیر داروهای ضد التهاب رویای شفافانگشت نگاری مغز نشان میدمغز انسان رو به کوچک تر شبیماریهای تحلیل عضلانی اوقت نهيب هاي غير علمي گذشتاثیر درجه حرارت بر عملکرژیم های غذایی و نقش مهم ایا کوچک شدن مغزانسان النقش مهاجرت در توسعه نسل ابحثی در مورد نقش کلسیم و ورزش هوازی ، بهترین تمریتغییر الگوی رشد مغزی با ززبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقای موجود زنده از نقش زبان در سلطه و قدرت ابرخی اختلالات عصبی مثانهکلرال هیدرات برای خوابانحقیقت راستین انسان علم بسلسله مباحث هوش مصنوعیکاهش دوپامین عامل بیماریفلج بل، فلجی ترسناک که آناثرات مضر ماری جوانانورون های ردیاب حافظهتفاوت های بین زن و مرد فقخواب سالم عامل سلامتیسخن پاک و ثابتگالکانزوماب، دارویی جدیقبل از انفجار بزرگارتباط میکروب روده و پارنگاهی بر قدرت بینایی دراتومورها و التهاب مغزی عادو برابر شدن خطر مرگ و میشباهت زیاد بین سلول هاي عپیوند سر آیا ممکن استموجود بی مغزی که می توانداز نظر علم اعصاب اراده آزچراروياها را به یاد نمی آتئوری تکامل در پیشگیری و در مانهای کمر دردعوارض ازدواج و بچه دار شدآیا آگاهی پس از مرگ از بیمحدودیت های حافظه و حافظاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک عمیق در حیواناتآیاما مقهور قوانین فیزیکمشکلات روانپزشکی در عقب استروژن مانند سپر زنان دهوش عاطفی در زنان بیشتر اتاثیر داروی ضد تشنج سدیم روبات های ریز در درمان بیاندوهگین نباش اگر درب یا مغز انسان رو به کوچکتر شدبیهوش کردن در جراحی و بیموقتی فهمیدی خطا کردی برگتاثیر رو ح و روان بر جسمرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وایا این جمله درست است کسینقش محیط زندگی و مهاجرت دبحثی در مورد عملکرد لوب فورزش و میگرنتغییر زودتر اتصالات مغزیزبان و بیان نتیجه ساختماکمردرد و علل آنابزار بقای موجود زنده از نقش زبان در سلطه و قدرت ابرخی بیماری ها که در آن بحمله ویروس کرونا به مغزسم زنبور ، کلیدی برای وارکایروپاکتیک چیستفلج خواباجزای پر سلولی بدن انسان نوروپلاستیسیتی چیستتفاوتهای جنسیتی راهی براخواب سالم عامل سلامتی و یسریعترین کامپیوتر موجودگامی در درمان بیماریهای قدم زدن و حرکت دید را تغیارتباط چاقی و کاهش قدرت بنگاهی بر توانایی اجزاي بتوانایی مغز و دیگر اجزای ديدن با چشم بسته در خواب شباهت زیاد بین سلول هاي عپیوند سر، یکی از راه حلهاموجودات مقهور ژنها هستنداز آغاز خلقت تا نگاه انسانزاع بین جهل و علم رو به پتا 20 سال آینده مغز شما به در محل کار ارزش خودت را بعید نوروز مبارکآیا امکان بازسازی اندامهمخچه فراتر از حفظ تعادلاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری قلب در بیماری ویرآزمون ذهنی گربه شرودینگرمشاهده آینده از روی مشاهاصول سلامت کمرهوشیاری کوانتومیتاثیر درجه حرارت بر عملکروح رهاییانسان قدیم در شبه جزیره عمغز ایندگان چگونه استبیوگرافیویتامین E برای فعالیت صحتاثیر رژیم گیاه خواری بر راه های جدید برای قضاوت رایا ابزار هوشمندی یا مغز نقش نظام غذایی در تکامل مورزش بهترین درمان بیش فعتغییر عمودی سر انسان از پزبان و بیان، در سایه پیشرکمردرد با پوشیدن کفش مناابزار بقای موجود زنده از نقش سجده بر عملکرد مغزبرخی بیماری های خاص که بدحوادث روزگار از جمله ویرسودمندی موجودات ابزی بر کاربرد روباتهای ريزنانوفلج خواب چیستاجزایی ناشناخته در شکل گنوشیدن چای برای مغز مفید تقلید مرحله ای نسبتا پیشخواب عامل دسته بندی و حفطسرگیجه از شایعترین اختلاگامی در درمان بیماریهای قدرت انسان در نگاه به ابعارتباط هوش ساختار مغز و ژناتوانی از درمان برخی ویتوازن مهمتر از فعالیت زیدی متیل فومارات(زادیوا)(شش مرحله تکامل چشمپیشینیان انسان از هفت میمیهمانهای ناخوانده عامل از انفجار بزرگ تا انفجار نزاع بین علم و نادانی رو تاثیر مشاهده بر واقعیت بتاثیر نگاه ناظر هوشیار بدر چه مرحله ای از خواب ، رعامل کلیدی در کنترل کارآآیا انسان با مغز بزرگش اخمخچه ، فراتر از حفظ تعادلاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری مغز در بیماری کویإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَمعنی روزهاضطراب و ترسهوش، ژنتیکی است یا محیطیتاثیر درجه حرارت بر عملکروزه داری و بیمار ی ام اس انسان جدید از چه زمانی پامغز ابزار برتر بقابیوگرافیویتامین E در چه مواد غذایتاثیر رژیم گیاه خواری بر راه های جدید برای قضاوت رایا بیماری ام اس (مولتیپنقش هورمون های تیروئید دبحثی درباره هوش و تفاوتهورزش در کمر دردتغییرات منطقه بویایی مغززبان و تکلم برخی بیماریهکنفرانس تشنج هتل کوثر اصابزار بقای موجود زنده از نقش غذاها و موجودات دريابرخی توجهات در ببمار پارحافظه و اطلاعات در کجاست سیاهچاله و تکینگی ابتدایکاربرد روباتهای ريز، در فیلمی بسیار جالب از تغییاحساس گذر سریعتر زماننوعی سکته مغزی ، وحشتناک تلقین اطلاعات و حافظهخودآگاهی و هوشیاريسردرد میگرن در کودکانگاهی لازم است برای فهم و لوب فرونتال یا پیشانی مغارتباط انسانی، محدود به ناتوانی در شناسایی چهره توسعه هوش مصنوعی قادر اسدژا وو یا اشنا پنداریششمین کنگره بین المللی سپیشرفتی مستقل از ابزار همیگرن سردردی ژنتیکی که باز تلسکوپ گالیله تا تلسکنزاع بین علم و جهل رو به پنظام مثبت زندگیتاثیر نگاه انسان بر رفتادر هم تنیدگی کوانتومی و پعادت کردن به نعمتآیا احتمال دارد رویا از آمخچه ابزاري که وظیفه آن فاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری مغز در بیماران مبافراد آغاز حرکت خودشان رمغز فکر میکند مرگ برای دیاطلاعاتی عمومی در مورد مهیچگاه از فشار و شکست نترتاثیر درجه حرارت بر عملکروش مقابله مغز با محدودیانسان عامل توقف رشد مغزمغز از بسیاری حقایق می گربیان ژن های اسکیزوفرنی دویتامین دی گنجینه ای بزرتاثیر رژیم گیاه خواری بر ایا بدون زبان میتوانیم تنقش هورمون زنانه استروژنبحثی درباره هوش و تفاوتهوزوز گوشتغییرات تکاملی سر انسان زبان و شناخت حقیقت قسمت چکنگره بین المللی سردرد دابزار بقای موجود زنده از نقش غذاها و موجودات دريابرخی روش های تربیتی کودکحافظه و اطلاعات در کجاست سیاره ابلهانکجای مغز مسئول پردازش تجفیزیکدانان ماشینی برای تاخلاق و علوم اعصابچیزی خارج از مغزهای ما نیتلاش هایی در بیماران قطع خودآگاهی و هوشیاريسردرد و علتهای آنگاهی مغز بزرگ چالش استلبخند بزن شاید صبح فردا زارتباط شگفت مغز انسان و فنخاع ما تا پایین ستون فقرتوسعه برخی شغل ها با هوش دژاوو یا آشناپنداریصرع و درمان های آنپاسخ گیاهان در زمان خوردمیگرن شدید قابل درمان اساز تلسکوپ گالیله تا تلسکنظریه تکامل در درمان بیمتاثیر نگاه انسان بر رفتادرمان های بیماری آلزایمرعارضه جدید ویروس کرونا سآیا احتمال دارد رویا از آمدارک ژنتیکی چگونه انساناز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری مغزی در سندرم کووافزایش قدرت ادراکات و حسمغز ما کوچکتر از نیم نقطهاطلاعاتی عمومی در مورد مهاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر درجه حرارت بر عملکروش های صرفه جویی در ایجاانعطاف پذیری مکانیسمی علمغز به تنهایی برای فرهنگ بیست تمرین ساده برای جلوواکنش های ناخودآگاه و تقتاثیر رژیم گیاهخواری بر راه پیروزی در زندگی چیستایا تکامل هدفمند استنقش ژنتیک در درمان اختلابحثی درباره هوش و تفاوتهیک پیشنهاد خوب برای آسان ثبت امواج الکتریکی در عصزبان و شناخت حقیقت قسمت اکنگره بین المللی سردرد دابزار بقای موجود زنده از نقش غذاها و موجودات دريابرخی سلولهای عصبی در تلاحافظه و اطلاعات در کجاستسیاره ابلهانکرونا چه بر سر مغز می آورفرگشت و تکامل تصادفی محض اخلاق پایه تکامل و فرهنگچگونه مغز پیش انسان یا همتلاشی برای درمان قطع نخاخانواده پایدارسردرد تنشنگذر زمان کاملا وابسته به لرزش ناشی از اسیب به عصبارتباط شگفت انگیز مغز اننخستین تصویر از سیاهچالهتوصیه های غیر دارویی در سدانشمندان ژنی از مغز انسضررهای مصرف شکر و قند بر پختگی پس از چهل سالگي به میدان مغناطيسي زمین بشر از تکنیکی تا مغز از مغز تاز تکینگی تا مغز از مغز تهفت چیز که عملکرد مغز تو تاثیر ویتامین دی بر بیمادرمان های جدید میگرنعدم توقف تکامل در یک انداآیا برای تولید مثل همیشه مروری بر تشنج و درمان هایاز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری اعصاب به علت میتوافزایش مرگ و میر سندرم کومغز مادران و کودکان در زمبلندی در ذهن ما درک بلندیهاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر درجه حرارت بر عملکروش هایی ساده برای کاهش ااولین هیبرید بین انسان ومغز برای فراموشی بیشتر کبیشتر کمردردها نیازی به واکسن کرونا از حقیقت تاتتاثیر عصاره تغلیظ شده گیراست دستی و چپ دستیایرادهای موجود در خلقت بنقش آتش در رسیدن انسان بهبحثی درباره هوش و تفاوتهیکی از علل محدودیت مغز امجمجمه انسان های اولیهزبان و شناخت حقیقت قسمت دکندر در بیماریهای التهابابزار بقای موجود زنده از نقشه مغزی هر فرد منحصر بهبرخی سيناپسها طی تکامل و حس چشایی و بویاییسیر آفرینش از روح تا مغز کشف مکانیسم عصبی خوانش پفراموش کارها باهوش تر هساختلال در شناسایی حروف و چگونه هموساپينس بر زمین تلاشی تازه برای گشودن معخارق العاده و استثنایی بسردرد سکه ایگربه شرودینگر و تاثیر مشلزوم سازگاری قانون مجازاارتباط شگفت انگیز مغز اننرمش های مفید در سرگیجهتوصیه هایی در مصرف ماهیدانشمندان روش هاي جدیدی ضررهای شکر بر سلامت مغزپرورش مغز مینیاتوری انسامکانیزمهای دفاعی در براباز تکینگی تا مغز و از مغز هفت سین یادگاری از میراث تاثیر ویروس کرونا بر مغز درمان های جدید در بیماری عسل طبیعی موثر در کنترل بآیا بزرگ شدن مغز فقط در دمرکز هوشیاری، روح یا بدن از تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی در کامپیوترهاتاثیر گیاه خواری بر رشد وذهن چند جانبه نیازمند نگافسردگی و اضطراب در بیمامغز چون ابزار هوش است دلیبه زودی شبکه مغزی به جای هدف یکسان، در مسیرهای متتاثیر درجه حرارت بر عملکروش صحبت کردن در حال تکاماولین مورد پیوند سر در انمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟با هوش مصنوعی خودکار روبواکسن کرونا ساخته شده توتاریخ همه چیز را ثبت کردهرشته نوروایمونولوژی و نقاگر نعمت فراموشی نبود بسنقش انتخاب از طرف محیط، نبحثی درباره هوش و تفاوتهیافته های نوین علوم پرده جنسیت و تفاوت های بیناییزبان و شناخت حقیقت قسمت سکوچک شدن مغز از نئاندرتاابزارهای بقای موجود زندنقص در تشخیص هیجانات عامبررسي علل احتمالي تغيير حس و ادراک (قسمت اول )سیستم تعادلی بدنکشف مکانیسمی پیچیده در بفراموشی همیشه هم بد نیستاختلالات مخچهچگونه آن شکری که می خوریمتلاشی جدید در درمان ام اسخدا موجود استسرعت فکر کردن چگونه استگزیده ای از وبینار یا کنفلزوم سازگاری قانون مجازاارتباط غیرکلامی بین انسانرمشهای مهم برای تقویت عتوضیحی ساده در مورد هوش مدانشمندان روشی برای تبدیطوفان فقر و گرسنگی و بی سآلودگی هوا و ویروس کروناما انسانها چه اندازه نزدما انسانها چه اندازه نزداز تکینگی تا مغز از مغز تهمیشه اطمینان تو بر خدا بتاثیر ژنها بر اختلالات خدرمان های رایج ام اسعصب حقوق نورولووآیا تکامل و تغییرات ژنتیمرکز حافظه کجاستاز تکینگی تا مغز- از مغز هوش مصنوعی در خدمت خلق وحتاثیر گیاه خواری بر رشد ورقیبی قدرتمند در برابر مالکتروتاکسی(گرایش و حرکمغز چگونه صداها را فیلتر بوزون هیگز چیستهدف از تکامل مغزتاثیر درجه حرارت بر عملکروشهای نو در درمان دیسک باولین تصویر در تاریخ از سمغز بزرگ چالش است یا منفعبار سنین ابزار هوشمندی اواکسن دیگر کرونا ساخته شتبدیل تراکت صوتی مصنوعی رشد مغز علت تمایل انسان باگر نعمت فراموشی نبود بسنقش اتصالات بین سلولهای بحثی درباره احساسات متفایادگیری مهارت های جدید دجنسیت و تفاوت های بیناییزبان، وسیله شناسایی محیطکووید نوزده و خطر بیماریابزارهای پیشرفته ارتباط نقطه بی بازگشتبررسی و اپروچ جدید بر بیمحس و ادراک (قسمت دوم )سیستم دفاعی بدن علیه مغز کشف ارتباط جدیدی از ارتبفرایند تکامل و دشواری هااختلالات حرکتی در انسانچگونه انتظارات بر ادراک تمایل زیاد به خوردن بستنخطا در محاسبات چیزی کاملشلیک فراموشیگزارش یک مورد جالب لخته وممانتین یا آلزیکسا یا ابارتروز یا خوردگی و التهاچرا مغزهای ما ارتقا یافت تکنولوژی جدید که سلول‌هداروهای مصرفی در ام اسطی یکصد هزار سال اخیر هرچآلزایمرما با کمک مغز خود مختاريماز تکینگی تا مغز از مغز تهمیشه عسل با موم بخوریمتاثیر کلام در آیات کلام بدرمان های علامتی در ام اسعضلانی که طی سخن گفتن چقدآیا جهش های ژنتیکی، ویرومرکز خنده در کجای مغز استاز تکینگی تا مغز- از مغز هوش مصنوعی در خدمت خلق وحتاثیر گیاه خواری بر رشد ورموزی از نخستین تمدن بشرالتهاب شریان تمپورالمغز ناتوان از توجیه پیدابیماری های مغز و اعصاب و هدف از خلقت رسیدن به ابزاتاثیر درجه حرارت بر عملکروشهای شناسایی قدرت شنوااولین سلول مصنوعیمغز بزرگ چالشهای پیش روبارداری بدون رحمواکسن دیگری ضد کرونا از دتبدیل سلولهای محافط به سزمین زیر خلیج فارس تمدنی اگر تلاش انسان امروز برانقش حفاظتی مولکول جدید دبحثی درباره احساساتی غیریادآوری خواب و رویاجهش های ژنتیکی مفید در ساسفر نامه سفر به بم و جنوب کودک ایرانی که هوش او از ابزارهای بقا از نخستین هچند جهانیبررسی سیستم تعادلی بدن احس و ادراک قسمت چهارمسکته مغزیکشف جمجمه ای درکوه ایرهوفرایند حذف برخی اجزای مغاختلالات صحبت کردن در انچگونه باغبانی باعث کاهش تمدن قدیمی ای در جنوب ایرخطا در محاسبات چیزی کاملشنا در ابهای گرم جنوب نیگشایش دروازه جدیدی از طرمنابع انرژي پاک سرچشمه حارزش حقیقی زبان قسمت اولچرا پس از بیدار شدن از خوتکامل مداومداروهای ضد بیماری ام اس وظهور امواج مغزی در مغز مصآیا ممکن است موش کور بی مآیا ما تنها موجودات زنده ما تحت کنترل ژنها هستیم یاز تکینگی تا مغز از مغز تهوموارکتوس ها ممکن است دتاثیر کپسول نوروهرب بر ندرمان ژنتیکی برای نوآوریمقالاتآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجمرگ انتقال است یا نابود شاز تکینگی تا مغز- از مغزتهوش مصنوعی درمانگر کامپیتاثیر گیاه خواری بر رشد ورمز و رازهای ارتباط غیر کامیوتروفیک لترال اسکلرومغز و سیر تکامل ان دلیلی بیماری گیلن باره و بیمارهزینه ای که برای اندیشیدتاثیر درجه حرارت بر عملکروشی برای بهبود هوش عاطفاوکرلیزوماب داروی جدید شمغز بزرگ و فعال یا مغز کوبازگشت از آثار به سوی خداواکسن سرطانتری فلوپرازینزندگی هوشمند در خارج از زابزار هوش در حال ارتقا ازنقش حیاتی تلومر دی ان آ دبخش دیگری در وجود انسان هژن هوش و ساختارهای حیاتی جهش های ژنتیکی غیر تصادفسفرنامه سفر به بم و جنوب کودکان میتوانند ناقل بی ابزارهای بقا ازنخستین همچندین ماده غذایی که ماننبررسی علل کمر درد در میانحس و ادراک قسمت پنجمسانسور از روی قصد بسیاری گنجینه ای به نام ویتامین فرد حساس از نظر عاطفی و بادامه بحث تکامل چشمچگونه تکامل مغزهای کنونیتمدن بشری و مغز اخلاقیخطرات هوش مصنوعیشناخت و معرفت، و نقش آن دپمبرولیزوماب در بیماری چمنبع خواب و رویاارزش حقیقی زبان قسمت دومچرا بیماری های تخریبی مغتکامل چشمداروی فامپیریدین یا نورلعلم به ما کمک میکند تا موآیا مغز تا بزرگسالی توسعماه رجباز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی می تواند بر احتاثیر کپسول نوروهرب بر تدرمان جدید میگرن با انتی تاثیر ویتامین دی بر بیماآیا خداباوری محصول تکاملمراحل ارتقای پله پله کیهاز تکینگی تا مغز، از مغز هوش مصنوعی درخدمت خلق وحتاثیر گیاهخواری بر رشد و رویا و خبر از آیندهامید درمان کرونا با همانمغز آیندگان چگونه است ؟بیماری ای شبیه آلزایمر و هزینه سنگین انسان در ازاتاثیر درجه حرارت بر عملکروشی جدید در درمان قطع نخايندگان چگونه خواهند دیدمغز حریص برای خون، کلید تبازسازي مغز و نخاع چالشی واکسنی با تاثیر دوگانه اتری فلوپرازینزونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقای موجود زنده از نقش خرچنگ های نعل اسبی دربرنامه و ساختار پیچیده مژن یا نقشه توسعه مغز و نقجهشهای مفید و ذکاوتی که دسفرنامه سفر به بم و جنوب کودکان خود را مشابه خود تابزارهای بقای از نخستین چه زیاد است بر من که در ایبزرگ شدن مغز محدود به دورحس و ادراک قسمت سومسانسور بر بسیاری از حقایگویید نوزده و ایمنی ساکتقیچی ژنتیکیاداراوون تنها داروی تاییچگونه جمعیت های بزرگ شکل تمساح حد واسط میان مغز کودفاع در برابر تغییر ساختشناسایی سلول های ایمنی اپنج اکتشاف شگفت آور در مومنحنی که ارتباط بین معرفارزش حقیقی زبان قسمت سومچرا حیوانات سخن نمی گوینتکامل ابزار هوش ، راه پر داروی تشنجی دربارداریعلایم کمبود ویتامین E را آیا همه جنایت ها نتیجه بیماپروتیلیناز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی و کشف زبان هایتاثیر کپسول نوروهرب بر سدرمانهای بیماری پارکینسصفحه اصلیآیا دلفین ها می تواند از مزایای شکلات تلخ برای سلازدواج های بین گونه ای، رهوش مصنوعی ساخته هوش طبیتاثیر انتخاب از طرف محیط رویا بخشی حقیقی از زندگی امگا سه عامل مهم سلامتمغز انسان ایا طبیعتا تمابیماری ای شبیه ام اس مولتهزاران سال چشم های بینا وتاثیر درجه حرارت بر عملکروشی جدید در درمان سکته مايا اراده آزاد توهم است یمغز زنان جوانتر از مغز مربحتی علمی درباره تمایل بواسطه ها د رمسیر ایجاد مغتسلیم شدن از نورون شروع مزیباترین چیز در افزایش سابزار بقای موجود زنده از نقش داروهاي مختلف معروف برین نت به جای اینترنتژنها نقشه ایجاد ابزار هوجهشهای مفید و ذکاوتی که دسفرنامه سفر به بم و جنوب کوری گذرای ناشی از موبایابزارهای دفاعی و بقای موچهار میلیارد سال تکامل ببزرگ شدن تقریبا ناگهانی حساسیت روانی متفاوتساخت شبکه عصبی با الفبایگوشه بیماری اتوزومال رسسقانون مندی نقشه ژنتیکی مادغام میان گونه های مختلچگونه جمعیت های بزرگ شکل تنفس هوازی و میتوکندریدقیق ترین تصاویر از مغز اشواهدی از دنیسوان(شبه نئپوست ساعتی مستقل از مغز دمنشأ اطلاعات و آموخته ها ارزش خود را چگونه میشناسچرا حجم مغز گونه انسان درتکامل زبانداروی جدید s3 در درمان ام علایم کمبود ویتامین E را علت خواب آلودگی بعد از خوآیا هوش ارثی دریافتی از پمبانی ذهنی سیاه و سفیداز تکینگی تا مغز از مغز تهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاثیر کپسول نوروهرب بر سدرک فرد دیگر و رفتارهای اسوالات پزشکیآیا دست مصنوعی به زودی قامسیر دشوار تکامل و ارتقااستفاده از هوش مصنوعی در هوش احساسیتاثیر احتمالی عصاره تغلیرویا تخیل یا واقعیتامروز دانش ژنتیک هیچ ابهمغز انسان برای ایجاد تمدبیماری بیش فعالیهستي مادي ای که ما کوچکترتاثیر درجه حرارت بر عملکريتوکسيمب در درمان ام اسايا اراده آزاد توهم است یمغزهای کوچک بی احساسبحث درباره پیدایش و منشاوبینار اساتید نورولوژی دتشنج چیستزیرفون داروی ضد ام اسابزار بقای موجود زنده از نقش روزه داری در سالم و جبرای پیش بینی آینده مغز دژنها ، مغز و ارادهجاذبه و نقش آن در شکلگیریسفرنامه سفر به بم و جنوب کی غایب شدی تا نیازمند دلاثر مضر مصرف طولانی مدت رچهار ساعت پس از کشتار خوکبسیاری از بیماری های جدیخلاصه ای از مطالب همایش مساخت شبکه عصبی مصنوعی با گوشت خواری یا گیاه خواریقانون جنگلادغام دو حیطه علوم مغز و چگونه حافظه را قویتر کنیتنفس هوازی و میتوکندریدلایلی که نشان میدهد ما بشاهکار قرنپیموزایدمهندسی ژنتیک در حال تلاش از نشانه ها و آثار درک شدچرا خشونت و تعصبتکامل ساختار رگهای مغزی داروی جدید ضد میگرن