دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تکامل زبان

کنفرانس علمی TEDاز لرا برودیتسکی

من اکنون به زبان انگلیسی با شما صحبت میکنم. زبان یکی از توانایی های جادویی است که ما انسان ها داریم. ما میتوانیم از طریق زبان واقعا اندیشه های پیچیده را به یکدیگر منتقل کنیم. آنچه اکنون می کنم تولید صدا به وسیله ی دهان طی بازدم است من تولید تون و صدای کم و زیاد میکنم و اینها باعث ایجاد لرزش و نوسان در هوا میشود و این نوسانات به تو منتقل میشود و پرده ی گوش تو را میلرزاند و بعدا مغز، این نوسانات را از پرده ی گوش تو دریافت میکند و آن را به اندیشه و فکر تبدیل می کند.
بله به خاطر این توانایی، ما انسانها می توانیم با اندیشه های دیگران مرتبط شویم و اندیشه ی خود را به محدوده ی وسیعی از زمان و فضا منتقل کنیم. ما می توانیم دانش را از طریق اندیشه منتقل کنیم.
من می خواهم اکنون یک ایده ی جدید را به ذهن تو منتقل کنم؛ تصور کن یک ستاره دریایی در کتابخانه میرقصد و همزمان در مورد مکانیک کوانتوم می اندیشد!؟اکنون اگر هر چیز زندگیت تقریبا تا امروز خوب بوده باشد تو شاید قبلا هرگز در این مورد فکر نکرده باشی. ولی اکنون من این تصور را در ذهن تو ایجاد میکنم و این از طریق زبان است.(زبان شامل دو بخش دریافتی و ابرازی است. در بخش دریافتی زبان، فرد میتواند اطلاعات را از محیط بگیرد و پردازش کند. در بخش ابرازی زبان، فرد میتواند نظر و دیدگاه خود را به دیگران منتقل کند. در حقیقت زبان فقط ابراز نیست بلکه پیش از ابراز، فرایند دریافت اطلاعات و پردازش آن و ادراک، بخش مهمتری از این قضیه را تشکیل میدهد. بخش مهمی از زبان، حس و ادراک ماست. توصیه می شود به سلسله مباحث حس و ادراک در همین کانال مراجعه شود.)
البته فقط یک زبان در جهان وجود ندارد ونزدیک به هفت هزار زبان در سرتاسر جهان وجود دارد و همه ی این زبان ها متفاوت از دیگری است. برخی زبان ها صداهای متفاوتی دارند؛ برخی دستور زبان متفاوت و ساختارهای متفاوتی دارند و مهم اینکه ساختارهای متفاوتی دارند. این، سوالی را ایجاد میکند: آیا زبانی که صحبت می کنیم روش فکر و اندیشه ی ما را هم تشکیل میدهد؟
(زبان دریافتی، زیر نظر اندیشه و دیدگاه ما پردازش می شود. بخش مهمی از این فرایند، به کمک حافظه است. حافظه اطلاعات قدیمی را در کنار دریافت ها و احساسات جدید، قرار میدهد و این حالت، به پردازش اطلاعات کمک بسیاری خواهد کرد. طبیعتا زبان ابرازی، محصول همین برداشت ها و پردازش های ذهنی است. و خود این زبان ابرازی، بار دیگر به عنوان دریافتی دیگر وارد ذهن می شود و فرایند پردازش بر آن شکل می گیرد و منجر به زبان ابرازی دیگری می شود.
دیدگاه و اندیشه و تفکر ما تاثیر بسیاری بر زبان ابرازی خواهد داشت و زبان ابرازی، خودش به فکر و اندیشه های جدید منجر می شود.
مهم در زبان، قدرت ذهنی و ظرف شناختی گیرنده می باشد. گیرنده اگر بتواد اطلاعات جامعی را دریافت کند و بعدا با کمک قدرت انتزاع آن را به معانی بلند ببرد، میتواند به شکلی عمیق تر، آن معانی بلند را بیان و ابراز کند. رمزی بودن بسیاری از کلمات در بیان اندیشمندان و عرفای بزرگ، به دلیل بیان حقایقی است که به ناچار در قالب بیان مادی آنها ترجمه میشود. توصیه میشود به مقاله ی ادامه بحث در مورد زبان و دریافت حقیقتدرهمین کانال مراجعه شود.)
مردم در مورد این سوال همیشه فکر کرده اند. شارلمکان امپراتور روم گفته است: برای داشتن زبان دوم، باید روح دومی داشت این، عبارت قوی ای است که میگوید زبان، واقعیت را هنرمندانه می سازد و از سوی دیگر شکسپیر گفته است نام چیست؟ رز با یک نام دیگر، بوی خیلی شیرینی خواهد داشت.بسیار خوب ولی دیگرانی هم هستند که پیشنهاد میدهند زبان ممکن است واقعیت را نسازد.
Lera Boroditsky: How language shapes the way we think | TED Talk
این جدل ها برای هزاران سال ادامه داشته است. ولی تا امروز هیچ ایده ای نبوده است تا تصمیم نهایی را بگیریم. اخیرا در آزمایشگاه من و دیگر آزمایشگاه ها در سرتاسر جهان ما مشغول پژوهشی شده ایم و اکنون ما حقیقتا داده های علمی داریم تا سوال خود را ارزیابی کنیم. پس بگذارید در مورد برخی نمونه های مورد علاقه خودم به شما بگویم. من با یک نمونه شروع خواهم کرد. این نمونه از مردم بومی استرالیا است و من این شانس را داشته ام که با آنها کار کنم.
آنها مردم کوک تایور هستند. آنها در پورمورا در قسمت غربی کاپه یورک زندگی می کنند.
در مورد آنها چه چیزی مهم است؟
در کوک تایور، از لغاتی مانند راست و چپ(right and left) استفاده نمی شود؛ به جای آن، از جهات اصلی یعنی شمال، جنوب و شرق و غرب (west east )استفاده ميشود. تو چیزی مانند اين را ميگويي: اوه مورچه اي روي پای جنوب غربی من هست!یا فنجان خود را به شمال شرقی حرکت بده. چطور؟

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [11/23/2021 10:16 AM]
در حقیقت افرادی که میتوانند با زبان هایی مانند این، سخن بگویند واقعا خوب می توانند جهت دهی کنند. آنها بهتر جهت دهی می کنند از مایی که دائما تصور میکنیم انسان ها نمیتوانند اینگونه باشند. ما دائما تصور کرده یم انسان ها بدتر از بقیه موجودات هستند زیرا برخی توانایی های زیستی را ندارند: اوه ما آهنربا در زنگ تفریح و گشت های خود یا در مقیاس های خود نداریم. نه اگر زبان تو و فرهنگ تو به تو یاد بدهد اینگونه کنی تو میتوانی آن را انجام دهی. انسان هایی در جهان هستند که خیلی خوب جهت یابی می کنند و ما را به این توافق می رسانند که این چقدر متفاوت از روشی است که ما عمل می کنیم.
من از همه ی شما می خواهم چشمانتان را برای یک ثانیه ببندید و به جنوب شرق اشاره کنید چشمان خود را بسته نگه دارید! بسیار خوب می توانی چشمانت را باز کنی. من تصور میکنیم شماها به این سو و آن سو و آن سو در جهات مختلف اشاره کرده اید. ومن نمیدانم جهت خود من کدام سو خواهد بود. خوب بگذارید جهت درست را در این اتاق معین کنیم. این تفاوت بزرگ در توانایی شناختی و ذهنی در زبان است درسته؟(تاثیر فرهنگ و محیط بر قدرت های دریافتی و ادراکی انسان، قابل کتمان نیست. قدرت های حسی به دلیل نیاز بشر برای بقا شکل گرفته است. شرایط متفاوت محیطی و فرهنگی، نیازهای متفاوتی را بر افراد تحمیل میکند.
در این شرایط متفاوت قدرت های حسی میتواند تکامل یابد یا از میان برود. مثلا فرد نابینا، قدرت شنوایی بیشتری در مقایسه با افراد سالم دارد و یا حیواناتی- که در شرایط تاریک زندگی می کنند و نیاز به دیدن ندارند- به تدریج بینایی خود را از دست می دهند. اگر افراد یک جامعه یا قبیله، نیازمند به درک میدان مغناطیسی باشند، مثلا درک مغناطیس در میان جامعه ی آنها مرسوم باشد و به دلیل آموزش های خانواده، بر این توانایی تمرکز کرده باشند و یا نیاز به مهاجرت های طولانی بدون ابزارهای تکنولوژیک داشته باشند و یا به دلیل برخی ناتوانی های شناختی مجبور به درک مغناطیس زمین شوند، بدون هیچ تردید این قدرت هم در آنها شکل میگیرد، زیرا رمز حیات و بقای آنها در این شرایط خواهد بود و ژنهایی که این توانایی را در فرد تقویت میکند به مرور شکل میگیرد و تشدید میگردد.)
وقتی یک گروه متفاوت مانند شما ندانید کدام راه درست است در گروه دیگری من از یک کودک 5 ساله میتوانم بپرسم و آنها خواهند دانست. تفاوت های زیادی در مورد اینکه افراد در مورد زمان چگونه بیندیشند وجود دارد. در اینجا من تصویری در مورد پدر بزرگم در سنین مختلف دارم. اگر من از یک سخنگوی انگلیسی زبان بپرسم زمان را شکل دهد آنها به این ترتیب به آن میپردازند: از چپ به راست و این به خاطر جهت نوشتن است. اگر تو با زبان عربی و یا عبری سخن بگویی ممکن است آن را در جهت دیگر منظم کنی: از راست به چپ.
کوک تایور چگونه خواهد بود؟ در مورد گروه بومی و قدیمی خواهم گفت. آنها از لغات چپ و راست استفاده نمی کنند بگذارید این را اشاره کنم: وقتی ما این افراد را به سوی جنوب مرتب می کردیم آنها زمان را از چپ به راست مرتب کردند وقتی ما آنها را به سوی شمال قرار می دادیم آنها زمان را از راست به چپ مرتب کردند و وقتی انها را به سوی شرق قرار دادیم زمان، رو به سوی بدن قرار میگرفت
الگو چیست؟ شرق به غرب.
درسته؟ پس برای آنها زمان حقیقتا بر روی بدن قفل نمیشود. زمان روی منظره و چشم انداز، قفل میشود. بنابراین اگر من به این سمت رو کنم زمان در این سمت قرار میگیرد. و اگر من اینگونه رو کنم زمان به این سمت میرود و اگر رو به این سو کنم زمان اینگونه حرکت میکند! خیلی خودبینانه است که جهت زمان را اینگونه کنم که در زمانی که بدن خود را می پرخانم مرا تعقیب میکند! برای کوک تایور زمان روی منظره و چشم انداز قفل میشود این کاملا روشی متفاوت برای تفکر در مورد زمان است(تصور بر این است که نمایش زمان در همه فرهنگ های جهان از نظر مکانی نسبتاً سازمان یافته است و بدن فرد به عنوان محور اصلی جهت جریان زمان تنظیم شده است: از راست به چپ / عقب به جلو ، یا بالعکس در هر مورد. به گفته آلیس گابی ، گویندگان تایلر دارای یک سیستم متمایز هستند که در دستور زبان لغت آنها نقش بسته است، به موجب آن نقاط اصلی، یک مطلق فضایی هستند و زمان، تغییر جهت گیری از جهت شرق به غرب را تعیین می کنند. بنابراین ، اگر بلندگو رو به جنوب قرار داشته باشد، زمان به صورت جریان از چپ به راست بیان می شود و برعکس، اگر فردی به شمال نگاه می کند، زمان از راست به چپ جریان دارد. اگر بلندگو رو به شرق باشد ، زمان به سمت بدن جریان دارد. اگر غرب باشد ، زمان به عنوان دور شدن از موضوع پیش بینی شده است)(بررسی انجام شده روی این قبیله، چند نکته ی مهم را نشان میدهد:
- قدرت ادراکی انسان، محدود به قدرت های مرسوم پنجگانه نیست

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [11/23/2021 10:16 AM]
- بسته به فرهنگ و تمرین، میتوان قدرت های احساسی و ادراکی دیگری را در خود پروراند.
- احساس و ادراک، تابع نیازها و تمرین ها و تلاش های ماست.
- قدرت های حسی با تمرین، قابل تقویت است.
- زمان، و جهت آن همیشه از راست به چپ یا چپ به راست نیست. جهت زمان را قراردادها و آموزش های ما تعیین میکند.
- جهت نوشتن یا جهت و ترتیب و نظم سخن گفتن، همه قوانین قرار دادی است)
یک ترفند و حیله ی دیگر برای انسان هوشمند وجود دارد: تصور کن من از تو بپرسم چند تا پنگوئن در تصویر وجود دارد؟ من شرط میدهم و میدانم تو چگونه این مساله را حل میکنی. تو میگویی: یک، دو، سه، چهار، پنج، شش، هفت و هشت.تو آنها را شمرده ای تو هر کدام را با یک شماره نامیده ای و شماره ی آخری که گفته ای تعداد پنگوئن ها است. این یک حیله ی کوچک است.
تو از دوره ی کودکی یاد گرفته ای. تو لیست اعداد را یاد می گیری و یاد می گیری چگونه آن را به کار ببری. این یک ترفند زبانی است. ولی برخی زبان ها اینگونه نمی کند زیرا برخی زبان ها لغاتی دقیق برای عدد ندارند؛ آنها زبان هایی هستند که لغتی مانند هفت و هشت را ندارند. در حقیقت افرادی که با این زبان ها سخن می گویند نمی شمارند و آنها در استفاده از ترفند مقادیر واقعی، مشکل دارند پس برای نمونه اگر من از تو بپرسم تعداد پنگوئن ها را با تعداد اردک ها مقایسه کن تو خواهی توانست با شمارش این کار را انجام دهی ولی ملتی که این ترفندهای زبانی را ندارند نمی توانند.
زبان ها همچنین در این متفاوتند که طیف رنگ ها یعنی جهان رنگ ها را تقسیم می کنند. برخی زبان ها عبارت های زیادی در مورد رنگ ها دارند برخی فقط عبارت های دوتایی مانند روشن و تاریک دارند و زبان ها در مرزهای بین رنگ ها با هم متفاوت هستند. بنابراین برای نمونه در انگلیسی لغتی برای آبی وجود دارد و این، همه ی رنگ هایی را که طیف آبی است شامل می شود ولی در زبان روسی یک لغت واحد وجود ندارد؛ به جای آن، سخن گویان روسی باید بین آبی روشنگلوبوی و آبی تیرهسینی تمایز ایجاد کنند. بنابراین افراد روسی در طول عمر، تجربیاتی در زبان دارند که این دو رنگ را تمایز می دهد.

وقتی ما توانایی افراد را بیازماییم تا از نظر احساسی بین این رنگ ها تمایز بگذارند چیزی که پیدا می کنیم اینکه سخنگویان روسی در این مرزهای زبانی سریعتر هستند آنها سریعتر می توانند تفاوت بین آبی روشن و آبی تیره را بیان کنند
در مغز افراد روسی که از زبانهای مختلفی برای آبی روشن و تیره استفاده میکنند واکنش برجسته ای را در زمانی که تغییر رنگ از روشن به تیره رخ میدهد؛ گویا چیزی اساسی در دسته بندی تغییر کرده است در حالی که مغز سخگویان انگلیسی برای نمونه- که این دسته بندی را انجام نمی دهد- اینگونه شگفت زده نمیشود. زیرا چیزی به صورت دسته بندی و الگویی تغییر نکرده است.(این آزمایش تجربی، شاید نشان دهد که طریقه ی صحبت کردن ما بر عملکرد مغزی و تفکر و اندیشه ی ما تاثیرگذار است. ولی از سوی دیگر شاید نشان دهد، ساختار متفاوت فکر و اندیشه و ساختار مغزی فرد، باعث این تفاوت ها در بیان و زبان شده است و یا شاید هر دو عبارت درست باشد: به عبارتی، ادراک و احساس بر مغز تاثیر میگذارد و از سوی دیگر این ادراک و تاثیر آن بر مغز، بر بیان ابرازی، تاثیر گذار است. به توضیحات بالا مراجعه شود.)
زبان ها همه ی انواع خصوصیات ساختاری را دارند و این یکی از علاقه مندی های من است. بسیاری از زبان ها در دستور زبان خود، جنسیت دارند. هر کلمه جنسیت را می تواند تعیین کند مانند مردانه یا زنانه و این جنسیت ها در زبان ها تغییر میکند. بنابراین خورشید در آلمان، زن و در اسپانیا مرد است و ماه، برعکس است.(در زبان عربی هم اینگونه است) آیا این واقعا نتیجه ای متفاوت را در مورد تفکر افراد در بر دارد؟ آیا سخنگویان آلمانی در مورد خورشید به عنوان یک موجود مونث فکر می کنند و در مورد ماه فکر می کنند شبیه مرد است؟

Speaking Practice - School of Languages, Linguistics and Film
در حقیقت اگر تو از یک فرد آلمانی یا اسپانیایی بخواهی این پل را توضیح دهد، پل از نظر دستور زبانی در المانی به عنوان زن رخ میدهد و در اسپانیایی به عنوان مرد رخ میدهد.
سخنگویان آلمانی بیشترممکن است بگویند پل ها زیبا و خوشگل است و به صورت کلیشه ای عبارت های زنانه به کار میبرند. ولی سخنگویان اسپانیایی بیشتر ممکن است بگویند قدرتمند یا طویل است و از لغات مردانه استافده می کنند. زبان ها همچنین در توضیح رخدادها با هم، متفاوت هستند.
تو یک رخداد را به عنوان تصادف توصیف میکنی. در انگلیسی معمولا گفته می شود او گلدان را شکست. در زبانی مانند اسپانیایی تو شاید بیشتر بگویی: گلدان شکست یا گلدان خودش را شکست. اگر این یک تصادف باشد تو نخواهی گفت کسی مسئول آن بوده است. در انگلیسی به شکل بسیار رمزآلود ما می توانیم به چیزی بگوییم من دست خود را شکستم در بسیاری از زبان ها تو نمی توانی آن ساختار را استفاده کنی؛ مگر آنکه تو دیوانه باشی و مثلا بیرون رفته ای تا دست خود را بشکنی!.
اگر یک تصادف باشد از ساختار متفاوتی استفاده میکنی. اکنون این، نتایجی را در بر دارد. بنابراین افرادی که با زبان های مختلف استفاده می کنند به چیزهای متفاوتی توجه می کنند و این وابسته به چیزی است که زبان آنها به آن نیاز دارد تا انجام دهد. ما همان تصادف را به سخنگوی انگلیسی و اسپانیایی نشان می دهیم. انگلیسی زبانها به یاد خواهند اورد چه کسی آن را انجام داده است زیرا انگلیسی نیاز دارد بگویی: او این کار را کرد؛ او گلدان را شکست. ولی اسپانیایی زبان ها اگر تصادف بوده باشد کمتر به یاد می اورند چه کسی این کار را انجام داد و آنها بیشتر ممکن است به یاد بیاورند این یک تصادف بوده است. آنها بیشتر محتمل است عمد و منظور را به یاد بیاورند پس دو نفر دو حادثه ی یکسان را می بینند؛ شاهد جرم و خلاف یکسانی هستند ولی چیزهای متفاوتی را درمورد حادثه به یاد می آورند.
این، کابردهایی البته در گروه شاهد عینی دارد
این همچنین کاربردهایی برای تقصیر و مجازات دارد؛ اگر تو به انگلیسی زبان ها توجه کنی و من به تو کسی را نشان دهم که کوزه ای را شکسته است من می گویم: او کوزه را شکست و این بر خلاف عبارتکوزه شکسته شد. است. حتی اگر تو خودت آن را مشاهده کنی و تو بتوانی ویدیو را مشاهده کنی تو میتوانی جرمی که در برابر کوزه انجام شده است ببینی؛ تو کسی را بیشتر مجازات کنی.
تو کسی را بیشتر مقصر جلوه میدهی وقتی میگویی: او کوزه را شکست. و این بر خلاف عبارت کوزه شکست است.(دقت: زبان محصول نیاز انسان بر ارتباط با دیگران در جهت فراهم کردن قدرت بیشتر برای بقا است.
در این مسیر، زبان، ارتقا می یابد و تغییر میکند.
نیازها و درک این نیازها در جوامع مختلف، متفاوت است و زبان هم به عنوان ابزار بقا، بر اساس این نیازها شکل می گیرد. برای نمونه مقصر دانستن دیگران در یک فرهنگ و یا مقصر شمردن خود در فرهنگ دیگر و یا تصادفی دیدن همه ی حوادث در یک فرهنگ ، نیازهای متفاوتی را در افراد آن جامعه ایجاد میکند و بر اساس این نیازها زبان، ساختاری متفاوت پیدا می کند.)
زبان استدلال ما را در مورد رخدادها هدایت میکند. اکنون من به شما مثالهایی را داده ام در مورد اینکه چگونه زبان میتواند به طور عمیق، روش تفکر ما را شکل بدهد و آن را به روش های متفاوتی انجام میدهد(و نیز روش تفکر ما شکل زبان را تغییر میدهد.) پس زبان ها می توانذد تاثیرات زیادی داشته باشد مثلا ما فضا و زمان را به شکلی می بینیم در حالی که افراد می توانند به روش ها و قالب های کاملا متفاوتی به صحنه پردازی از زمان و فضا بپردازند.
زبان همچنین میتواند تاثیرات بسیار عمیقی داشته باشد و این چیزی است که در مورد تعداد و شمارش مشاهده کردی؛ داشتن لغات شمارش در زبان تو داشتن لغات برای شمارش، جهان جامع ریاضیات را به روی تو میگشاید. درحقیقت اگر تو نشمری نمیتوانی جبر داشته باشی؛ هیچ کدام از این کارها را نمیتوانی انجام دهی که برای ساختن این خانه یا این پخش ویدیویی به ان نیاز داری. درسته؟
این حربه ی کوچک لغات شمارش و تعداد، به تو سنگ بالا رفتن را می دهد تا به قلمرو شناخت جامع برسی. زبان همچنین می تواند واقعا تاثیرات سریع داشته باشد مانند آنچه ما در مورد رنگ دیدیم. همچنین تصمیمات احساسی پایه ای و ساده ای وجود دارد. ما هزاران مورد آن را در هر زمان میسازیم و هنوز زبان به آن وارد می شود و در مورد حتی این مسائل و تصمیمات بسیار کوچک احساسی که ما می سازیم سرو صدا و آشوب میکند.
زبان همچنین میتواند تاثیر عمیقی داشته باشد در مورد جنسیت دستور زبانی. ممکن است تا حدی مسخره به نظر برسد ولی همزمان جنسیت دستور زبانی بر همه ی لغات و کلمات به کار میرود و این یعنی زبان میتواند شکل تفکر و تصور تو را از هر چیز که اسم و نام نامیده می شود شکل دهد.

Language Matters: It Sets the Tone for What You Do and What You Value! | by Chad E Cooper | Thrive Global | Medium
و در نهایت من به شما مثالی از چگونگی شکلدهی اشیا به وسیله ی زبان دادم.
زبان میتواند بر تعیین جرم و مجازات یا حافظه شهود عینی تاثیر بگذارد.(توصیه میشود به مقاله مربوط به حافظه های کاذب در همین کانال مراجعه شود.
اینها چیزهای مهمی در زندگی روزانه ی ماست.. زیبایی تنوع زبانی این است که به ما نشان میدهد، ذهن انسان چقدر ماهر و قابل انعطاف است؛ ذهن انسان فقط یک جهان ذهنی را تشکیل نمیدهد بلکه 7000 زبان مختلف را شکل میدهد. اکنون هفت هزار زبان در جهان وجود دارد و با آن سخن می گویند و ما می توانیم خیلی بیشتر از این زبان ها را هم بسازیم.(قدرت ذهن برای تولید زبان و هر توانایی ذهنی دیگر وابسته به نیازها و کمبودهای هر فرهنگ است و این قبلا توضیح داده شد.)
زبان ها واقعا اشیای زنده هستند؛ چیزهایی که ما می توانیم آن را با توجه به نیاز خود ارتقا دهیم و تغییر دهیم. تاسف بار اینکه ما بسیاری از این زبان ها و تنوع زبانی را به مرور و برای همیشه از دست می دهیم. ما تقریبا در هر هفته یک زبان را از دست می دهیم و با برخی تخمین ها نیمی از زبان های جهان در یکصد سال آینده از دست خواهد رفت و حتی خبر بدتر اینکه همین الان تقریبا هر چیزیکه در مورد ذهن انسان و مغز او می دانیم معمولا بر اساس مطالعات پژوهشگرانی دانشگاهی با زبان آمریکایی- انگلیسی است واین تقریبا همه انسان ها را حذف میکند. پس چیزی که ما در مورد ذهن انسان میدانیم حقیقتا و به صورت باورنکردنی باریک و دچار اشتباه و خطا است و علم ما باید بهتر از این عمل کند.(تاکید بر کم بودن پژوهش های بومی در دانشگاه های کشورهای عقب مانده، که لازم است پژوهش ها بر افراد، به وسیله ی خود پژوهشگران آنها و توجه به تفاوت های زیستی و محیطی آنها انجام شود. توصیه میشود به مقاله ی سکانس های ژنومی رفرانس که از پروژه ی ژنومی انسان ساخته شده است بسیاری از واریان های ژنوم باستانی آفریقایی را ندارد.مراجعه شود.)
من میخواهم تو را با نظر آخرم تنها بگذارم. من به توگفته ام، چگونه سخنگویان زبان های مختلف متفاوت از هم فکر میکنند ولی البته این چیزی در مورد چگونگی تفکر افراد در جاهای دیگر نیست. این در مورد چیزی است که تفکر می کنیم. این درمورد چگونگی شکلدهی روش تفکر تو به وسیله ی زبانی است که با آن سخن میگویی. و آن میتواند برای تو این سوال را مطرح کنند
چرا من اینگونه که هستم فکر می کنم؟
آیا من میتوانم متفاوت بیندیشم؟ و نیز من امیدوارم چه اندیشه هایی، ایجاد کنم؟ بسیار متشکرم
برخی توضیحات از دکتر سلمان فاطمی نورولوژیستhttps://www.instagram.com/p/CWphAIsDrzY/?fbclid=IwAR3v35cFPaFVswY-w1y140CKqOduumW9iXmf3zXf5XEwex8B2OyKLVhTPSE


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
از تکینگی تا مغز از مغز تمستند جهان متصلبرخی توجهات در ببمار پارتاثیر درجه حرارت بر عملکنرمشهای مهم برای تقویت عدژا وو یا اشنا پنداریوزن حقیقی معرفت و شناختزیباترین چیز در افزایش سابزار بقا از نخستین همانقدم زدن و حرکت دید را تغیاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز چگونه صداها را فیلتر بعد از کروناتاریخ همه چیز را ثبت کردهنظریه ی تکامل در درمان بیداروهای ضد بیماری ام اس وآمارهای ارائه شده در سطح ژنهای حاکم بر انسان و انسزبان، وسیله شناسایی محیطابزار بقا از نخستین همانملاحظات بیهوشی قبل از جراز تکینگی تا مغز، از مغز مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟تلاشی برای درمان قطع نخاتظاهری از ماده است که بیدهوموارکتوس ها ممکن است ددر کمتر از چند ماه سوش جدآیا یک، وجود داردکوری گذرای ناشی از موبایسلطان جنگل یا صاحب ملکوتابزار بقای موجود زنده از منابع انرژی از نفت و گاز اصول سلامت کمرنقش نظریه تکامل در شناساتولید پاک و فراوان انرژیجهش های ژنتیکی غیر تصادفهوش مصنوعی از عروسک بازی درمانهای بیماری پارکینسآیا دلفین ها می تواند از کرونا چه بر سر مغز می آورسیاره ابلهاناثر مضر مصرف طولانی مدت رمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبی نهایت در میان مرزهانقش روی و منیزیم در سلامتتکنولوژی جدید که سلول هاحقیقت راستین انسان علم بهوش مصنوعی در خدمت خلق وحذهن ما از در هم شکستن منبإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَگیاه خواری و گوشت خوار کدسربازان ما محققا غلبه می اختلالات حرکتی در انسانمواد کوانتومی جدید، ممکنبیهوشی در بیماران دچار اچند جهانیتئوری تکامل در پیشگیری و حس و ادراک قسمت هفدهمهدف یکسان، در مسیرهای مترویا حقی از طرف خداانواع سکته های مغزیپیچیدگی های مغزمگسشاهکار قرنارتباط انسانی، محدود به ماپروتیلینبحث درباره پیدایش و منشا چیزی خارج از مغزهای ما نیتاثیر کتامین در درمان پاحس و ادراک سی و هفتمویتامین کا و استخوانروشی جدید در درمان قطع نخاولین سلول مصنوعیطی یکصد هزار سال اخیر هرچاز نشانه ها و آثار درک شدمدارک ژنتیکی چگونه انسانبرنامه و ساختار پیچیده منگاه محدود و تک جانبه، مشتاثیر احتمالی عصاره تغلیخطا در محاسبات چیزی کاملواکسن کرونا ساخته شده تورابطه تشنج و اوتیسمایا ابزار هوشمندی یا مغز عارضه جدید ویروس کرونا سفراموشی همیشه هم بد نیستاز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات نخاعیبرخی توصیه ها برای واکسیتاثیر درجه حرارت بر عملکچرا مغزهای ما ارتقا یافت دژاوو یا آشناپنداریوزوز گوشزیر فشار کووید چه باید کرابزار بقا از نخستین همانقدرت انسان در نگاه به ابعاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز ناتوان از توجیه پیدابعد از کروناتازه های اسکیزوفرنی(جنونظریه ی تکامل در درمان بیداروی فامپیریدین یا نورلآن چیزی که ما جریان زمان کلرال هیدرات برای خوابانسفر نامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانممانتین یا آلزیکسا یا اباز تکینگی تا مغز، از مغز مغز بزرگ چالش است یا منفعتلاشی تازه برای گشودن معتغییر الگوی رشد مغزی با زهوش مصنوعی می تواند بر احدر آستانه ی موج پنجم کوویآیا کیهان می تواند یک شبیکی غایب شدی تا نیازمند دلسم زنبور ، کلیدی برای وارابزار بقای موجود زنده از منابع بی نهایت انرژی در داضطراب و ترسنقش هورمون های تیروئید دتولید سلولهای جنسی از سلجهشهای مفید و ذکاوتی که دهوش مصنوعی از عروسک بازی درهای اسرارآمیز و پوشیدهآیا دلفین ها میتوانند باکریستال زمان(قسمت اولسیر آفرینش از روح تا مغز اثرات فشار روحی شدیدمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبی عدالتی در توزیع واکسن نقش روزه داری در سالم و جتکامل مادی تا ابزار هوشمحقایق ممکن و غیر ممکنهوش مصنوعی درمانگر کامپیذهن چند جانبه نیازمند نگافت فشار خون ناگهانی در وگالکانزوماب، دارویی جدیسردرد میگرن در کودکاناختلالات صحبت کردن در انموجود بی مغزی که می تواندبیوگرافیچندین ماده غذایی که ماننتا 20 سال آینده مغز شما به حس و ادراک قسمت هجدهمهدف از تکامل مغزرویاها از مغز است یا ناخوانگشت ماشه ایپیچیدگی های مغزی در درک زشبیه سازی میلیون ها جهان ارتباط از بالا به پایین مماجرای جهل مقدسبحثي درباره هوش و تفاوتهچیزی شبیه نور تو نیستتاثیر گیاه خواری بر رشد وحس و ادراک- قسمت بیست و پویتامین کا در سبزیجاتروشی جدید در درمان سکته ماوکرلیزوماب داروی جدید شظهور امواج مغزی در مغز مصاز نظر علم اعصاب یا نرووسمروری بر تشنج و درمان هایبرنامه ی مسلط ژنها در اختنگاه انسان محدود به ادراتاثیر ترکیبات استاتین (سخطا در محاسبات چیزی کاملواکسن ایرانی کرونا تولیدراز تغییرایا بیماری ام اس (مولتیپعدم توقف تکامل در یک اندافرایند پیچیده ی خونرسانیفرایند تکامل و دشواری هااز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات بین دو همسر و برخیبرخی روش های تربیتی کودکتاثیر درجه حرارت بر عملکچرا ویروس کرونای دلتا وادگرگونی های نژادی و تغیییک پیشنهاد خوب برای آسان زیرفون داروی ضد ام اسابزار بقا از نخستین همانلمس کوانتومیاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز و سیر تکامل ان دلیلی بعد از کرونا دلخوشی بیهوتازه های بیماری پارکینسونظریه ی ریسمانداروی لیراگلوتیدآنچه واقعیت تصور میکنیم کمردردسفر به مریخ در 39 روزابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژي پاک سرچشمه حاز روده تا مغزمغز بزرگ چالشهای پیش روتلاشی جدید در درمان ام استغییر زودتر اتصالات مغزیهوش مصنوعی و کشف زبان هایدر درمان بیماری مولتیپل آیا گذشته، امروز وآینده کیهان خود را طراحی میکندسماگلوتید داروی کاهش دهنابزار بقای موجود زنده از مناطق خاصی از مغز در جستجاطلاع رسانی اینترنتینقش هورمون زنانه استروژنتومورها و التهاب مغزی عاجهشهای مفید و ذکاوتی که دهوش مصنوعی از عروسک بازی درک فرد دیگر و رفتارهای اآیا دست مصنوعی به زودی قاکریستال زمان(قسمت دوم)سیستم تعادلی بدناثرات مفید قهوهمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبیمار 101 ساله، مبتلا به سنقش رژیم غذایی بر رشد و اتکامل مداومحمله ویروس کرونا به مغزهوش مصنوعی درخدمت خلق وحذهن تو همیشه به چیزی اعتقافراد آغاز حرکت خودشان رگامی در درمان بیماریهای سردرد و علتهای آناختلالات عضلانی ژنتیکموجودات مقهور ژنها هستندبیوگرافیچه زیاد است بر من که در ایتا بحر یفعل ما یشاحس و ادراک قسمت هشتمهدف از خلقت رسیدن به ابزارویاهای پر رمز و حیرتی درانگشت نگاری مغز نشان میدپیوند مغز و سر و چالشهای شبیه سازی سیستم های کوانارتباط بین هوش طبیعی و هوماده ی تاریکبحثی جالب درباره محدودیتنکاتی در مورد تشنجتاثیر گیاه خواری بر رشد وحساسیت روانی متفاوتویتامین دی گنجینه ای بزرريتوکسيمب در درمان ام اسايندگان چگونه خواهند دیدعقل مجادله گراز نظر علم اعصاب اراده آزمرکز هوشیاری، روح یا بدن برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱نگاه از درون مجموعه با نگتاثیر دوپامین و سروتونینخطر آلودگی هواواکسن اسپایکوژنراست دستی و چپ دستیایا بدون زبان میتوانیم تعسل طبیعی موثر در کنترل بعصب حقوق نورولووفرایند حذف برخی اجزای مغاز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی پس از سبرخی سلولهای عصبی در تلاتاثیر درجه حرارت بر عملکچرا پس از بیدار شدن از خودانش بی نهایتیک آلل ژنتیکی که از نئاندزاوسکا درمان گوشرابزار بقا از نخستین همانلوب فرونتال یا پیشانی مغاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز آیندگان چگونه است ؟بعد از کرونا دلخوشی بیهوتبدیل تراکت صوتی مصنوعی نظریه تکامل در درمان بیمداروی تشنجی دربارداریآنزیم تولید انرژی در سلوکمردرد ناشی از تنگی کاناسفر تجهیزات ناسا به مریخ ابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژی از نفت و گاز ازدواج های بین گونه ای، رمغز بزرگ و فعال یا مغز کوتمایل زیاد به خوردن بستنتغییر عمودی سر انسان از پهوش مصنوعی گوگل به کمک تشدر سال حدود 7 میلیون نفر آیا آگاهی پس از مرگ از بیکیهانِ هوشیارِ در حال یاسندرم کووید طولانیابزار بقای موجود زنده از منبع هوشیاری کجاست قسمت اطلاعات حسی ما از جهان، چنقش ویتامین K در ترمیم استوهم لیلیپوتی(ریزبینی)جواب دانشمند سوال کننده هوش مصنوعی از عروسک بازی درک و احساسآیا رژیم غذایی گیاهی سلاکریستال زمان(قسمت سوم)سیستم دفاعی بدن علیه مغز اثرات مضر ماری جوانامنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبیماری های مغز و اعصاب و نقش رژیم غذایی در رشد و اتکامل چشمحمایت از طبیعتهوش مصنوعی ساخته هوش طبیذخیره ی شگفت انگیز اطلاعافزایش قدرت ادراکات و حسگامی در درمان بیماریهای سردرد تنشناختراع جدید اینترنت کوانمیهمانهای ناخوانده عامل بیان ژن های اسکیزوفرنی دنهایت معرفت و شناخت درک عتاثیر مشاهده بر واقعیت بحس و ادراک قسمت پنجمهرچیز با یک تاب تبدیل به رویای شفافاندوهگین نباش اگر درب یا پیوند اندام از حیوانات بشبکه های مصنوعی مغز به درارتباط شگفت مغز انسان و فماده ی خالیبحثی در مورد نقش ویتامين چگونه مولکول های دی ان ایتاثیر گیاه خواری بر رشد وخفاش با شیوع همه گیری جدیویروس مصنوعیریواستیگمینايا اراده آزاد توهم است یعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهاز نظر علم اعصاب اراده آزمرکز حافظه کجاستبرین نت به جای اینترنتنگاه حقیقی نگاه به درون اتاثیر دپاکین بر بیماری مخطرات هوش مصنوعیواکسن اسپایکوژن ضد کرونارجزخوانی هایی که امروز بایا تکامل هدفمند استایجاد احساساتعضلانی که طی سخن گفتن چقدفرد حساس از نظر عاطفی و باز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی در عقب برخی سيناپسها طی تکامل و تاثیر درجه حرارت بر عملکچرا بیماری های تخریبی مغدانشمندان موفق به بازگردیک جهش ممکن است ذهن انسانزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقا از نخستین همانلوتیراستاماز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان ایا طبیعتا تماتفکر خلا ق در برابر توهم تبدیل سلولهای محافط به سنظریه تکامل در درمان بیمداروی جدید s3 در درمان ام آینده ی انسان در فراتر ازکمردرد و علل آنسفر دشوار اکتشافابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژی از نفت و گاز استفاده از مغز، وزن را کممغز بزرگترین مصرف کننده تمدن قدیمی ای در جنوب ایرتغییرات منطقه بویایی مغزهوش مصنوعی گوگل به کمک تشدرمان های اسرار آمیز در آآیا امکان بازسازی اندامهکیست کلوئید بطن سومسندرم گیلن باره به دنبال ابزار بقای موجود زنده از منبع هوشیاری کجاست قسمت اطلاعاتی عمومی در مورد منقش ژنتیک در درمان اختلاتوهم چیستجاذبه و نقش آن در شکلگیریهوش مصنوعی از عروسک بازی درک احساسات و تفکرات دیگآیا رژیم غذایی گیاهی سلاکشف مکانیسم عصبی خوانش پسکته مغزیاجزای پر سلولی بدن انسان منبع هوشیاری کجاست؟(قسمبیماری گیلن باره و بیمارنقش زنجبیل در جلوگیری از تکامل ابزار هوش ، راه پر حوادث روزگار از جمله ویرهوش احساسیذرات کوانتومی زیر اتمی قافزایش مرگ و میر سندرم کوگاهی لازم است برای فهم و سردرد سکه ایادامه بحث تکامل چشممیگرن سردردی ژنتیکی که ببیست تمرین ساده برای جلوچهار میلیارد سال تکامل بتاثیر نگاه ناظر هوشیار بحس و ادراک قسمت بیست و چههزینه ای که برای اندیشیدروبات های ریز در درمان بیانرژی تاریکپیوند سر آیا ممکن استشباهت مغز با کیهان مادیارتباط شگفت انگیز مغز انمبانی ذهنی سیاه و سفیدبحثی در مورد نقش کلسیم و چگونه مغز پیش انسان یا همتاثیر گیاه خواری بر رشد وخلاصه ای از مطالب همایش مویرایش DNA جنین انسان، برریاضیات یک حس جدید استايا اراده آزاد توهم است یعلم به ما کمک میکند تا موفلج نخاعی با الکترودهای از واقعیت امروز تا حقیقتمرکز حافظه کجاستبرای پیش بینی آینده مغز دنگاهی بر قدرت بینایی دراتاثیر داروهای ضد التهاب دفاع در برابر تغییر ساختواکسن دیگر کرونا ساخته شرساناها و ابر رساناها و عایرادهای موجود در خلقت بغیرقابل دیدن کردن مادهفرضیه ای جدید توضیح میدهاز تکینگی تا مغز از مغز تمشاهده گر جدای از شیء مشابرداشت مغز ما از گذر زمانتاثیر درجه حرارت بر عملکچرا حیوانات سخن نمی گویندانشمندان نورون مصنوعی سیک رژیم غذایی جدید، می توزبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقا از نخستین همانلیس دگرامفتامین یا ویاساز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان برای ایجاد تمدتفاوت مغز انسان و میمون هتروس جریان انرژینظریه تکامل در درمان بیمداروی جدید میاستنی گراویآینده ی علم و فیزیک در60 ثکمردرد با پوشیدن کفش مناسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژی از نفت و گاز استفاده از هوش مصنوعی در مغز حریص برای خون، کلید تتمدن پیشرفته ی پیشینیانتغییرات آب و هوایی که به هوش مصنوعی الفاگودرمان های بیماری آلزایمرآیا انسان با مغز بزرگش اخکاهش مرگ و میر ناشی از ابسندرم پیریفورمیسابزار بقای موجود زنده از منبع هوشیاری کجاست قسمت اطلاعاتی عمومی در مورد منقش گرمایش آب و هوا در همتوپیراماتجدایی خطای حسی استهوش مصنوعی از عروسک بازی درک تصویر و زبان های مخلتآیا راهی برای رفع کم آبی کشف مکانیسمی پیچیده در بسانسور از روی قصد بسیاری اجزایی ناشناخته در شکل گمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبیماری ای شبیه آلزایمر و نقش زبان در سلطه و قدرت اتکامل داروینی هنوز در حاحافظه و اطلاعات در کجاست هوش احساسیذرات کوانتومی زیر اتمی قافزایش سرعت پیشرفت علوم گاهی مغز بزرگ چالش استسرعت فکر کردن چگونه استاداراوون تنها داروی تاییمیگرن شدید قابل درمان اسبیش از نیمی از موارد انتقچهار ساعت پس از کشتار خوکتاثیر نگاه و مشاهده ناظر حس و ادراک قسمت بیست و یکهزینه سنگین انسان در ازاروح رهاییانرژی تاریک که ما نمی توپیوند سر، یکی از راه حلهاشباهت کیهان و مغزارتباط شگفت انگیز مغز انمباحث مهم حس و ادراکبحثی در مورد عملکرد لوب فتاثیر گیاه خواری بر رشد وخونریزی مغز در سندرم کووواقعیت فیزیکی، تابعی از ریسدیپلام تنها داروی تایای نعمت من در زندگیمعلایم کمبود ویتامین E را فلج بل، فلجی ترسناک که آناز آغاز خلقت تا نگاه انسامرکز خنده در کجای مغز استبرای اولین بار دانشمنداننگاهی بر توانایی اجزاي بتاثیر داروی ضد تشنج سدیم دقیق ترین تصاویر از مغز اواکسن دیگری ضد کرونا از درشته نوروایمونولوژی و نقاگر میدانی مصیبت بزرگتر مقالاتقلب و عقلاز تکینگی تا مغز از مغز تمشاهده آینده از روی مشاهبررسي علل احتمالي تغيير تاثیر درجه حرارت بر عملکچرا حجم مغز گونه انسان دردانشمندان یک فرضیه رادیکپیشرفت های جدید علوم اعصیکی از علل محدودیت مغز امزبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقا از نخستین همانلا اکراه فی الدیناز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان برای شادمانی طتفاوت ها و تمایزها کلید بتری فلوپرازینهفت چیز که عملکرد مغز تو داروی جدید ضد میگرنآیا ممکن است موش کور بی مکنفرانس تشنج هتل کوثر اصسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژی از نفت و گاز استفاده از سلول های بنیامغز زنان جوانتر از مغز مرتمدن بشری و مغز اخلاقیتغییرات تکاملی سر انسان هوش مصنوعی از عروسک های بدرمان های جدید میگرنآیا احتمال دارد رویا از آکاهش التهاب ناشی از بیماسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از منبع هوشیاری کجاست قسمت اعداد بینهایت در دنیای منقش پیش زمینه ها و اراده توانایی مغز و دیگر اجزای جریان انرژی در سیستم های هوش مصنوعی از عروسک تا کمدرک حقیقت نردبان و مسیری آیاما مقهور قوانین فیزیککشف ارتباط جدیدی از ارتبسانسور بر بسیاری از حقایاحیای بینایی نسبی یک بیممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبیماری ای شبیه ام اس مولتنقش زبان در سلطه و قدرت اتکامل داروینی هنوز در حاحافظه و اطلاعات در کجاست هوش عاطفی بیشتر در زنانذرات کوانتومی زیر اتمی قافسردگی و اضطراب در بیماگذر زمان کاملا وابسته به شلیک فراموشیادراک ما درک ارتعاشی است میدان مغناطيسي زمین بشر بیشتر کمردردها نیازی به نوآوری ای شگفت انگیز دانتاثیر نگاه انسان بر رفتاحس و ادراک قسمت بیست و دوهزاران سال چشم های بینا وروزه داری متناوب، مغز را انسان قدیم در شبه جزیره عپیام های ناشناخته بر مغز شباهت زیاد بین سلول هاي عارتباط غیرکلامی بین انسامجموعه های پر سلولی بدن مبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وخواندن ، یکی از شستشو دهنواقعیت چیستریشه های مشترک حیاتای آنکه نامش درمان و یادشعلایم کمبود ویتامین E را فلج خواباز انفجار بزرگ تا انفجار مرگ چیستبرای خودآگاه بودن تو بایچالش دیدگاه های سنتی در بتاثیر درجه حرارت بر عملکدلایلی که نشان میدهد ما بواکسن سرطانرشد مغز فرایندی پیچیده اواکسنی با تاثیر دوگانه ارشد مغز علت تمایل انسان باگر نیروی مغناطیس نباشد تاثیر ویتامین دی بر بیماقیچی ژنتیکیمطالعه ای بیان میکند اهدبررسی و اپروچ جدید بر بیمتاثیر درجه حرارت بر عملکچرا خشونت و تعصبدانشمندان ژنی از مغز انسپیشرفتی مستقل از ابزار هیافته های نوین علوم پرده زبان و بیان نتیجه ساختماابزار بقا از نخستین همانلایو دوم دکتر سید سلمان فاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان برای شادمانی طتفاوت های بین زن و مرد فقتری فلوپرازینهفت سین یادگاری از میراث داروی ضد تشنج با قابليت تآیا ما تنها موجودات زنده کنگره بین المللی سردرد دسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژی از نفت و گاز استفاده از سلول های بنیامغزهای کوچک بی احساستمدنی قدیمی در شمال خلیج ثبت امواج الکتریکی در عصهوش مصنوعی از عروسک های بدرمان های جدید در بیماری آیا احتمال دارد رویا از آکاهش دوپامین عامل بیماریسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از منبع هوشیاری کجاست قسمت بلندی در ذهن ما درک بلندینقش آتش در رسیدن انسان بهتوازن مهمتر از فعالیت زیجریان انرژی در سیستم های هوش مصنوعی از عروسک تا کمدرک عمیق در حیواناتآب زندگی است قسمت چهارمکشف جمجمه ای درکوه ایرهوساخت شبکه عصبی مصنوعی با احیای بینایی نسبی یک بیممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبیماری اسپینال ماسکولار نقش سجده بر عملکرد مغزتکامل داروینی هنوز در حاحافظه و اطلاعات در کجاستهوش عاطفی در زنان بیشتر ارفتار اجتماعی انسان، حاصالکتروتاکسی(گرایش و حرکگربه شرودینگر و تاثیر مششلیک فراموشیادغام میان گونه های مختلمیدازولام در درمان تشنج با هوش مصنوعی خودکار روبنوار مغز مشاهده ی غیر مستتاثیر نگاه انسان بر رفتاحس و ادراک قسمت بیست و سوهستي مادي ای که ما کوچکترروزه داری و بیمار ی ام اس انسان ها می توانند میدان پیشینیان انسان از هفت میشباهت زیاد بین سلول هاي عارتروز یا خوردگی و التهامحل درک احساسات روحانیبحثی درباره هوش و تفاوتهچگونه هموساپينس بر زمین تاثیر گیاه خواری بر رشد وخواب سالم عامل سلامتیواقعیت چیسترژیم های غذایی و نقش مهم ایمپلانت مغزی کمک میکند علت خواب آلودگی بعد از خوفلج خواب چیستاز بحث های کنونی در ویروسمرگ و میر پنهانبرخی ملاحظات در تشنج های چاالش ها در تعیین منبع هوتاثیر درجه حرارت بر عملکدنیای شگفت انگیز کوانتومواسطه ها د رمسیر ایجاد مغزمین زیر خلیج فارس تمدنی اگر نعمت فراموشی نبود بسصفحه اصلیقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصمعنی روزهبررسی ژنها در تشخیص بیماتاثیر درجه حرارت بر عملکچرا در مغز انسان، فرورفتدانشمندان پاسخ کوانتومی پاسخ گیاهان در زمان خوردیادگیری مهارت های جدید دزبان و بیان، در سایه پیشرابزار بقا از نخستین همانلبخند بزن شاید صبح فردا زاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان رو به کوچک تر شتفاوت های تکاملی در مغز وتسلیم شدن از نورون شروع مهم نوع خواری در میان پیشیداروی ضد تشنج با قابليت تآیا مغز تا بزرگسالی توسعکنگره بین المللی سردرد دسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژی از نفت و گاز استفاده از سلول های بنیامغزتان را در جوانی سیم کشتمساح حد واسط میان مغز کوجمجمه انسان های اولیههوش مصنوعی از عروسک بازی درمان های رایج ام اسآیا برای تولید مثل همیشه کاهش سن بیولوژیکی، تنها سوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزارهای پیشرفته ارتباط منبع هوشیاری کجاست قسمت بلعیدن ستاره توسط سیاهچانقش انتخاب از طرف محیط، نتوسعه هوش مصنوعی قادر اسجریان انرژی در سیستم های هوش مصنوعی از عروسک تا کمدرگیری قلب در بیماری ویرآب زندگی است قسمت اولگل زندگیساخت شبکه عصبی با الفبای احساس گذر سریعتر زمانمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبیماری اضطراب عمومینقش غذاها و موجودات درياتکامل داروینی هنوز در حاحس چشایی و بویاییهوش عاطفی در زنان بیشتر ارقیبی قدرتمند در برابر مالگوبرداری از طبیعتگزیده ای از وبینار یا کنفشنا در ابهای گرم جنوب نیاادغام دو حیطه علوم مغز و مکانیک کوانتومی بی معنی بار بزرگ ایستادن بر دو پانوار مغزی روشی مهم در تشختاثیر ویتامین دی بر بیماحس و ادراک قسمت بیستمهستی ما پس از شروعی چگال روزه داری سلول های بنیادانسان جدید از چه زمانی پاشرکت نورالینک ویدیویی ازارزش حقیقی زبان قسمت اولمحل درک احساسات روحانی دبحثی درباره هوش و تفاوتهچگونه واکسن کرونا را توزتاثیر گیاه خواری بر رشد وخواب سالم عامل سلامتی و یواقعیت های متفاوترژیم های غذایی و نقش مهم ایمپلانت نخاعی میتواند دعماد الدین نسیمی قربانی فلج دوطرفه عصب 6 چشماز تلسکوپ گالیله تا تلسکمرگ انتقال است یا نابود شبرخی مرزهای اخلاق و علوم ناتوانی از درمان برخی ویتاثیر درجه حرارت بر عملکدندان ها را مسواک بزنید تدو ویژگی انتزاع و قدرت تجوبینار اساتید نورولوژی دزمان واقعیت است یا توهماگر نعمت فراموشی نبود بسسوالات پزشکیقانون مندی نقشه ژنتیکی ماز تکینگی تا مغز از مغز تمعادله ها فقط بخش خسته کنبررسی سیستم تعادلی بدن اتاثیر درجه حرارت بر عملکچراروياها را به یاد نمی آدانشمندان اولین سلول مصنپختگی پس از چهل سالگي به یادآوری خواب و رویازبان و تکلم برخی بیماریهابزار بقا از نخستین همانلرزش ناشی از اسیب به عصباز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان رو به کوچکتر شدتفاوت های زبانی سرمنشا تتشنج چیستهمیشه اطمینان تو بر خدا بداروی ضد تشنج توپیراماتآیا همه جنایت ها نتیجه بیکنترل همجوشی هسته ای با هسفری به آغاز کیهانابزار بقای موجود زنده از منابع انرژی از نفت و گاز استیفن هاوکینگ در مورد همغزتان را در جوانی سیمکشتنفس هوازی و میتوکندریجنسیت و تفاوت های بیناییهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان های علامتی در ام اسآیا بزرگ شدن مغز فقط در دکایروپاکتیک چیستسودمندی موجودات ابزی بر ابزارهای بقا از نخستین همنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمبه مغز خزندگان خودت اجازنقش اتصالات بین سلولهای توسعه برخی شغل ها با هوش جستجوی متن و تصویر به صورهوش مصنوعی از عروسک تا کمدرگیری مغز در بیماری کویآب زندگی است قسمت دومگلوئونساختار شبکه های مغزی ثاباحساسات کاذبمنبع هوشیاری در کجاست؟ قبیماری بیش فعالینقش غذاها و موجودات درياتکامل زبانحس و ادراک (قسمت اول )هوشیاری کوانتومیرموزی از نخستین تمدن بشرالتهاب شریان تمپورالگزارش یک مورد جالب لخته وشناخت و معرفت، و نقش آن دارتقا و تکامل سنت آفرینش مکانیزمهای دفاعی در براببار سنین ابزار هوشمندی انورون هاي مصنوعی می توانتاثیر ویروس کرونا بر مغز حس و ادراک قسمت دهمو هر کس تقوای خدا پیشه کنروش مقابله مغز با محدودیانسان عامل توقف رشد مغزشش مرحله تکامل چشمارزش حقیقی زبان قسمت دوممحدودیت های حافظه و حافظبحثی درباره هوش و تفاوتهچگونه آن شکری که می خوریمتاثیر گیاه خواری بر رشد وخواب عامل دسته بندی و حفطواقعیت و مجازرژیم غذایی حاوی تخم مرغ واین پیوند نه با مغز بلکه عوامل موثر در پیدایش زبافناوری هوش مصنوعی نحوه خاز تلسکوپ گالیله تا تلسکمراحل ارتقای پله پله کیهبرخی نکات از گاید لاین پرناتوانی در شناسایی چهره تاثیر درجه حرارت بر عملکدو برابر شدن خطر مرگ و میوراپامیل در بارداریزمان شگفت انگیزاگر با مطالعه فیزیک کوانپیامهای کاربرانقانون جنگلاز تکینگی تا مغز از مغز تمعجزه ی علم در کنترل کرونبررسی علل کمر درد در میانتاثیر رو ح و روان بر جسمچراروياها را به یاد نمی آدانشمندان تغییر میدان مغپروژه ی ژنوم انسانیژن هوش و ساختارهای حیاتی زبان و شناخت حقیقت قسمت چابزار بقا از نخستین همانلرزش عضله یا فاسیکولاسیواز تکینگی تا مغز- از مغز مغز ایندگان چگونه استتفاوتهای جنسیتی راهی براتشنج و حرکات شبه تشنجی قاهمیشه عسل با موم بخوریمداستانها و مفاهیمی اشتباآیا هوش مصنوعی می تواند نکندر در بیماریهای التهابسقوط درون جاذبه ای خاص، چابزار بقای موجود زنده از منابع انرژی از نفت و گاز استیفن هاوکینگ در تفسیر نقش قهوه در سلامتیتنفس هوازی و میتوکندریجنسیت و تفاوت های بیناییهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان ژنتیکی برای نوآوریآیا تکامل و تغییرات ژنتیکار با یگانگی و یکپارچگیسیلی محکم محیط زیست بر انابزارهای بقا ازنخستین هممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبه بالا بر ستارگان نگاه کنقش تیروئید در تکامل مغزتوصیه های سازمان بهداشت جستجوی هوشیاری در مغز ماهوش مصنوعی از عروسک تا کمدرگیری مغز در بیماران مبآب زندگی است قسمت سومگمان میکنی جرمی کوچکی در سازگاری با محیط بین اجزااخلاق و علوم اعصابمنبع هوشیاری در کجاست؟(قبیماری تی تی پینقش غذاها و موجودات درياتکامل زبانحس و ادراک (قسمت دوم )هوش، ژنتیکی است یا محیطیرمز و رازهای ارتباط غیر کامیوتروفیک لترال اسکلروگشایش دروازه جدیدی از طرشناسایی تاریخچه ی تکاملیارتوکين تراپی روشی جديد ما انسانها چه اندازه نزدبارداری بدون رحمنورون های ردیاب حافظهتاثیر ژنها بر اختلالات خحس و ادراک قسمت دوازدهموقت نهيب هاي غير علمي گذشروش های صرفه جویی در ایجاانسانیت در هم تنیده و متصششمین کنگره بین المللی سارزش حقیقی زبان قسمت سوممخچه فراتر از حفظ تعادلبحثی درباره هوش و تفاوتهچگونه انتظارات بر ادراک تاثیر گیاه خواری بر رشد وخودآگاهی و هوشیاريواکنش های ناخودآگاه و تقراه فراری نیستاینکه به خاطرخودت زندگی عوامل ایجاد لغت انسانی و فیلمی بسیار جالب از تغییاز تکنیکی تا مغز از مغز تمرز مرگ و زندگی کجاستبرخی نرمش های گردننبرو و انرژی مداومنخاع ما تا پایین ستون فقردو برابر شدن خطر مرگ و میورزش هوازی مرتب خیلی به قزندگی هوشمند در خارج از زاگر تلاش انسان امروز براسایتهای دیگرقانون جنگلاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز فکر میکند مرگ برای دیبزرگ شدن مغز محدود به دورتاثیر رژیم گیاه خواری بر نزاع بین جهل و علم رو به پدانشمندان روش هاي جدیدی پروژه ی ژنوم انسانیژن یا نقشه توسعه مغز و نقزبان و شناخت حقیقت قسمت اابزار بقا از نخستین همانلزوم سازگاری قانون مجازااز تکینگی تا مغز- از مغز مغز ابزار بقای برتر مادیتقلید مرحله ای نسبتا پیشتشنج عدم توازن بین نورون همراهی نوعی سردرد میگرنیدر مانهای کمر دردآیا هوش مصنوعی زندگی بشرکوچک شدن مغز از نئاندرتاسلول های بنیادی منابع و اابزار بقای موجود زنده از منابع انرژی از نفت و گاز استخوان های کشف شده، ممکنقش مهاجرت در توسعه نسل اتنفس بدون اکسیژنجهل مقدسهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان ام اس(مولتیپل اسکلآیا جنین انسان، هوشمندی کاربرد روباتهای ريزنانوسیاهچاله های فضایی منابعابزارهای بقای موجود زندهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبه خودت مغرور نشونقش حفاظتی مولکول جدید دتوصیه های غیر دارویی در سحفره در مغزهوش مصنوعی از عروسک تا کمدرگیری مغزی در سندرم کووآزمون ذهنی گربه شرودینگرگنجینه ای به نام ویتامین ستون فقرات انسان دو پا جلاخلاق پایه تکامل و فرهنگمنبع خواب و رویابیماری دویکنقشه مغزی هر فرد منحصر بهتکامل زبان انسان از پیشیحس و ادراک قسمت چهلهیچ کاری نکردن به معنی چیرمز بقای جهش ژنتیکیامید نیکو داشته باش تا آنپمبرولیزوماب در بیماری چشناسایی سلول های ایمنی اارتباط میکروب روده و پارما انسانها چه اندازه نزدبازگشت از آثار به سوی خدانوروپلاستیسیتی چیستتاثیر کلام در آیات کلام بحس و ادراک قسمت سوموقتی فهمیدی خطا کردی برگروش هایی ساده برای کاهش اانعطاف پذیری مکانیسمی علصرع و درمان های آنارزش خود را چگونه میشناسمخچه ، فراتر از حفظ تعادلبحثی درباره احساسات متفاچگونه باغبانی باعث کاهش تاثیر گیاه خواری بر رشد وخودآگاهی و هوشیاريواکنش به حس جدیدراه های جدید برای قضاوت راینکه خانواده ات سالم باعواملی که برای ظهور لغت افیزیک مولکولها و ذرات در از تکینگی تا مغز و از مغز مرز بین انسان و حیوان کجابرخی یونها و مولکول های منخستین تصویر از سیاهچالهدو سوی واقعیتورزش هوازی ، بهترین تمریزندگی زمینی امروز بیش از اپی ژنتیکقانونمندی و محدودیت عالماز تکینگی تا مغز از مغز تمغز قلببزرگ شدن تقریبا ناگهانی تاثیر رژیم گیاه خواری بر نزاع بین علم و نادانی رو دانشمندان روشی برای تبدیپرواز از نیویورک تا لوس آژنها نقشه ایجاد ابزار هوزبان و شناخت حقیقت قسمت دابزار بقا از نخستین همانلزوم سازگاری قانون مجازااز تکینگی تا مغز- از مغزتمغز ابزار برتر بقاتقلید از روی طبیعتتشخیص ژنتیکی آتروفی های هندسه ی پایه ایدر محل کار ارزش خودت را بآیا هوش ارثی دریافتی از پکووید نوزده و خطر بیماری سلول عصبی شاهکار انطباق ابزار بقای موجود زنده از منابع انرژی از نفت و گاز استروژن مانند سپر زنان دنقش میدان مغناطیسی زمین تو یک جهان در مغز خودت هسجهان یکپارچههوش مصنوعی از عروسک بازی درمان تومورهای مغزی با اآیا جهان ذهن و افکار ما مکاربرد روباتهای ريز، در سیاهچاله و تکینگی ابتدایابزارهای بقای از نخستین منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبه زودی شبکه مغزی به جای نقش حیاتی تلومر دی ان آ دتوصیه هایی در مصرف ماهیحقیقت قربانی نزاع بین بی هوش مصنوعی از عروسک تا کمدرگیری مغزی در سندرم کووآسيب میکروواسکولاریا آسگویید نوزده و ایمنی ساکتسخن پاک و ثابتاختلال خواب فرد را مستعد منحنی که ارتباط بین معرفبیماری دیستروفی میوتونینقشه های مغزی جدید با جزیتکامل ساختار رگهای مغزی حس و ادراک قسمت نهمهیچگاه از فشار و شکست نترروی و منیزیم در تقویت استامید درمان کرونا با همانپنج اکتشاف شگفت آور در موشواهدی از نوع جدیدی از حاارتباط ماده و انرژیما اکنون میدانیم فضا خالبازگشت به ریشه های تکاملنوشیدن چای برای مغز مفید تاثیر کپسول نوروهرب بر نحس و ادراک قسمت سی و هشتمویتنام نوعی کرونا ویروس روش صحبت کردن در حال تکاماولین مورد PML به دنبال تکضررهای مصرف شکر و قند بر از نخستین همانند سازها تمخچه ابزاري که وظیفه آن فبحثی درباره احساساتی غیرچگونه تکامل مغزهای کنونیتاثیر گیاه خواری بر رشد وخورشید مصنوعیواکسن های شرکت فایزر آمرراه های جدید برای قضاوت راینترنت بدون فیلتر ماهواعوارض ازدواج و بچه دار شدفیزیک و هوشیاریاز تکینگی تا مغز از مغز تمزایای شکلات تلخ برای سلبرخی اثرات مضر ویتامین دتاثیر درجه حرارت بر عملکتاثیر درجه حرارت بر عملکنخستین روبات های زنده ی جدوچرخه سواری ورزشی سبک و ورزش و میگرنزندگی زودگذرابزار هوش در حال ارتقا ازقارچ بی مغز در خدمت موجوداز تکینگی تا مغز از مغز تمغز ما کوچکتر از نیم نقطهبزرگترین خطایی که مردم متاثیر رژیم گیاه خواری بر نزاع بین علم و جهل رو به پداروهای مصرفی در ام اسپرورش مغز مینیاتوری انساژنها ، مغز و ارادهزبان و شناخت حقیقت قسمت سابزار بقا از نخستین همانمقاومت به عوارض فشار خون از تکینگی تا مغز، از مغز مغز از بسیاری حقایق می گرتقویت استخوان در گرو تغذتصویربرداری فضاپیمای آمهندسه ی رایج کیهاندر چه مرحله ای از خواب ، رآیا هوش سریعی که بدون احسکودک ایرانی که هوش او از سلولهای ایمنی القا کنندهابزار بقای موجود زنده از منابع انرژی از نفت و گاز اسرار بازسازی اندام هانقش محیط زندگی و مهاجرت دتو پیچیده ترین تکنولوژی جهان کاملی در اطراف ما پرهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان تشنجآیا جهش های ژنتیکی، ویروکتاب زیست شناسی باورسیاهچاله ی تولید کنندهابزارهای دفاعی و بقای مومنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبه زیر پای خود نگاه نکن بنقش خرچنگ های نعل اسبی درتوضیحی ساده در مورد هوش محقیقت اشیاهوش مصنوعی به کمک هوش طبیدرگیری اعصاب به علت میتوآسیب ها ناشی از آلودگی هوگوشه بیماری اتوزومال رسسسرنوشتاختلال در شناسایی حروف و منشأ اطلاعات و آموخته ها بیماری ضعف عضلات نزدیک بنقص در تشخیص هیجانات عامتکامل شناخت انسان با کشفحس و ادراک قسمت چهارمهیپرپاراتیروئیدیسمرویا و خبر از آیندهامگا سه عامل مهم سلامتپوست ساعتی مستقل از مغز دشواهدی از دنیسوان(شبه نئارتباط متقابل با همه ی حیما با کمک مغز خود مختاريمبازخورد یا فیدبکنوعی سکته مغزی ، وحشتناک تاثیر کپسول نوروهرب بر تحس و ادراک قسمت سی و ششمویتامین E برای فعالیت صحروشهای نو در درمان دیسک باولین مورد پیوند سر در انضررهای شکر بر سلامت مغزاز نخستین همانند سازها تمدل همه جانبه نگر ژنرالیبخش فراموش شده ی حافظهچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر گیاه خواری بر رشد وخانواده پایدارواکسن کووید 19 چیزهایی که ایندرالعید نوروز مبارکفیزیکدانان ماشینی برای تاز تکینگی تا مغز از مغز تمسیر دشوار تکامل و ارتقابرخی اختلالات عصبی مثانهتاثیر درجه حرارت بر عملکنرمش های مفید برای درد زاديدن با چشم بسته در خواب ورزش بهترین درمان بیش فعزونیسومایدابزار بقا از نخستین همانقبل از آغازاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز مادران و کودکان در زمبسیاری از بیماری های جدیتاثیر رژیم گیاهخواری بر نشانه های گذشته در کیهان داروهای ام اسآلودگی هوا و ویروس کروناژنهای مشترک بین انسان و وزبان شناسی مدرن در سطح سلابزار بقا از نخستین همانمقابله با کرونا با علم اساز تکینگی تا مغز، از مغز مغز به تنهایی برای فرهنگ تلقین اطلاعات و حافظهتصادف یا قوانین ناشناختههندسه بنیادیندر هم تنیدگی کوانتومی و پآیا هشیاری کوانتومی وجودکودکان میتوانند ناقل بی سلولهای بنیادی مصنوعی درابزار بقای موجود زنده از منابع انرژی از نفت و گاز اصل بازخوردنقش نگاه از پایین یا نگاهتو دی ان ای خاص ميتوکندريجهان در حال نوسان و چرخشهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان جدید میگرن با انتی آیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجکتاب، سفری به تاریخسیاره ی ابلهاناتفاق و تصادفمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبوزون هیگز چیستنقش داروهاي مختلف معروف تیوتیکسن داروی ضد جنونحقیقت تنها چیزی است که شاهوش مصنوعی در کامپیوترهادرد باسن و پا به دلیل کاهآشنا پنداریگوشت خواری یا گیاه خواریسریعترین کامپیوتر موجوداختلال در شناسایی حروف و مهندسی ژنتیک در حال تلاش بیماریهای تحلیل عضلانی انقطه بی بازگشتتأثیر نگاه انسان بر رفتاحس و ادراک قسمت نوزدهمهاوکينگ پیش از مرگش رسالرویا بخشی حقیقی از زندگی امروز دانش ژنتیک هیچ ابهپیموزایدشکل های متفاوت پروتئین هارتباط چاقی و کاهش قدرت بما تحت کنترل ژنها هستیم یبازسازي مغز و نخاع چالشی نیکولا تسلاتاثیر کپسول نوروهرب بر سحس و ادراک قسمت سیزدهمویتامین E در چه مواد غذایروشهای شناسایی قدرت شنوااولین هیبرید بین انسان و طلای سیاهاز نخستین همانند سازها تمدل های ریز مغز مینی برینبخش بزرگتر کیهان ناشناختچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر گیاهخواری بر رشد و خارق العاده و استثنایی بواکسن کرونا و گشودن پنجرایا کوچک شدن مغزانسان العامل کلیدی در کنترل کارآفرگشت و تکامل تصادفی محض از تکینگی تا مغز از مغز تمسئول صیانت از عقیده کیسبرخی بیماری ها که در آن بمسئولیت جدیدبرخی بیماری های خاص که بدتاثیر درجه حرارت بر عملکنرمش های مفید در سرگیجهدی متیل فومارات(زادیوا)(ورزش در کمر دردزونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقا از نخستین همانقبل از انفجار بزرگاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز چون ابزار هوش است دلیبسیاری از بیماری های جدیتاثیر عصاره تغلیظ شده گینظام مثبت زندگیداروهای تغییر دهنده ی سیآلزایمرژنهای هوش ، کدامندزبان شناسی نوین نیازمند ابزار بقا از نخستین همانملاحظه های اخلاقی دربارهاز تکینگی تا مغز، از مغز مغز برای فراموشی بیشتر کتلاش هایی در بیماران قطع تظاهر خوابیده ی مادههندسه در پایه ی همه ی واکدر هم تنیدگی کوانتومی و دآیا واکنش های یاد گرفته وکودکان خود را مشابه خود تسلسله مباحث هوش مصنوعیابزار بقای موجود زنده از منابع انرژی از نفت و گاز اصول توسعه ی یک ذهن کاملنقش نظام غذایی در تکامل متولید مثل اولین ربات های جهش های ژنتیکی مفید در ساهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان جدید کنترل مولتیپلآیا خداباوری محصول تکاملکجای مغز مسئول پردازش تجسیاره ابلهاناتوسوکسیمایدمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبوزون هیگز جهان را از متلنقش ذهن و شناخت در حوادث تکنولوژی جدید که سلول هاحقیقت خواب و رویاهوش مصنوعی در خدمت خلق وحدستورالعمل مرکز کنترل بیآغاز فصل سرما و دوباره تکگیلگمش باستانی کیستسرگیجه از شایعترین اختلااختلالات مخچهمولتیپل اسکلروز در زنان بیهوش کردن در جراحی و بیمچند نرمش مفید برای کمردرتئوری تکامل امروز در درمحس و ادراک قسمت هفتمهاوکينگ پیش از مرگش رسالرویا تخیل یا واقعیتانفجار و توقف تکاملی نشاپیموزایدشگفتی های زنبور عسلارتباط هوش ساختار مغز و ژماه رجببحتی علمی درباره تمایل بنیاز به آموزش مجازی دیجیتاثیر کپسول نوروهرب بر سحس و ادراک قسمت ششمویتامین کاروشی برای بهبود هوش عاطفاولین تصویر در تاریخ از سطوفان فقر و گرسنگی و بی ساز نخستین همانند سازها تمدیریت اینترنت بر جنگبخش دیگری در وجود انسان هچگونه حافظه را قویتر کنیتاثیر انتخاب از طرف محیط خدا موجود استواکسن کرونا از حقیقت تاتراه پیروزی در زندگی چیستایا این جمله درست است کسیعادت کردن به نعمتفراموش کارها باهوش تر هساز تکینگی تا مغز از مغز ت