دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تکامل زبان

کنفرانس علمی TEDاز لرا برودیتسکی

من اکنون به زبان انگلیسی با شما صحبت میکنم. زبان یکی از توانایی های جادویی است که ما انسان ها داریم. ما میتوانیم از طریق زبان واقعا اندیشه های پیچیده را به یکدیگر منتقل کنیم. آنچه اکنون می کنم تولید صدا به وسیله ی دهان طی بازدم است من تولید تون و صدای کم و زیاد میکنم و اینها باعث ایجاد لرزش و نوسان در هوا میشود و این نوسانات به تو منتقل میشود و پرده ی گوش تو را میلرزاند و بعدا مغز، این نوسانات را از پرده ی گوش تو دریافت میکند و آن را به اندیشه و فکر تبدیل می کند.
بله به خاطر این توانایی، ما انسانها می توانیم با اندیشه های دیگران مرتبط شویم و اندیشه ی خود را به محدوده ی وسیعی از زمان و فضا منتقل کنیم. ما می توانیم دانش را از طریق اندیشه منتقل کنیم.
من می خواهم اکنون یک ایده ی جدید را به ذهن تو منتقل کنم؛ تصور کن یک ستاره دریایی در کتابخانه میرقصد و همزمان در مورد مکانیک کوانتوم می اندیشد!؟اکنون اگر هر چیز زندگیت تقریبا تا امروز خوب بوده باشد تو شاید قبلا هرگز در این مورد فکر نکرده باشی. ولی اکنون من این تصور را در ذهن تو ایجاد میکنم و این از طریق زبان است.(زبان شامل دو بخش دریافتی و ابرازی است. در بخش دریافتی زبان، فرد میتواند اطلاعات را از محیط بگیرد و پردازش کند. در بخش ابرازی زبان، فرد میتواند نظر و دیدگاه خود را به دیگران منتقل کند. در حقیقت زبان فقط ابراز نیست بلکه پیش از ابراز، فرایند دریافت اطلاعات و پردازش آن و ادراک، بخش مهمتری از این قضیه را تشکیل میدهد. بخش مهمی از زبان، حس و ادراک ماست. توصیه می شود به سلسله مباحث حس و ادراک در همین کانال مراجعه شود.)
البته فقط یک زبان در جهان وجود ندارد ونزدیک به هفت هزار زبان در سرتاسر جهان وجود دارد و همه ی این زبان ها متفاوت از دیگری است. برخی زبان ها صداهای متفاوتی دارند؛ برخی دستور زبان متفاوت و ساختارهای متفاوتی دارند و مهم اینکه ساختارهای متفاوتی دارند. این، سوالی را ایجاد میکند: آیا زبانی که صحبت می کنیم روش فکر و اندیشه ی ما را هم تشکیل میدهد؟
(زبان دریافتی، زیر نظر اندیشه و دیدگاه ما پردازش می شود. بخش مهمی از این فرایند، به کمک حافظه است. حافظه اطلاعات قدیمی را در کنار دریافت ها و احساسات جدید، قرار میدهد و این حالت، به پردازش اطلاعات کمک بسیاری خواهد کرد. طبیعتا زبان ابرازی، محصول همین برداشت ها و پردازش های ذهنی است. و خود این زبان ابرازی، بار دیگر به عنوان دریافتی دیگر وارد ذهن می شود و فرایند پردازش بر آن شکل می گیرد و منجر به زبان ابرازی دیگری می شود.
دیدگاه و اندیشه و تفکر ما تاثیر بسیاری بر زبان ابرازی خواهد داشت و زبان ابرازی، خودش به فکر و اندیشه های جدید منجر می شود.
مهم در زبان، قدرت ذهنی و ظرف شناختی گیرنده می باشد. گیرنده اگر بتواد اطلاعات جامعی را دریافت کند و بعدا با کمک قدرت انتزاع آن را به معانی بلند ببرد، میتواند به شکلی عمیق تر، آن معانی بلند را بیان و ابراز کند. رمزی بودن بسیاری از کلمات در بیان اندیشمندان و عرفای بزرگ، به دلیل بیان حقایقی است که به ناچار در قالب بیان مادی آنها ترجمه میشود. توصیه میشود به مقاله ی ادامه بحث در مورد زبان و دریافت حقیقتدرهمین کانال مراجعه شود.)
مردم در مورد این سوال همیشه فکر کرده اند. شارلمکان امپراتور روم گفته است: برای داشتن زبان دوم، باید روح دومی داشت این، عبارت قوی ای است که میگوید زبان، واقعیت را هنرمندانه می سازد و از سوی دیگر شکسپیر گفته است نام چیست؟ رز با یک نام دیگر، بوی خیلی شیرینی خواهد داشت.بسیار خوب ولی دیگرانی هم هستند که پیشنهاد میدهند زبان ممکن است واقعیت را نسازد.
Lera Boroditsky: How language shapes the way we think | TED Talk
این جدل ها برای هزاران سال ادامه داشته است. ولی تا امروز هیچ ایده ای نبوده است تا تصمیم نهایی را بگیریم. اخیرا در آزمایشگاه من و دیگر آزمایشگاه ها در سرتاسر جهان ما مشغول پژوهشی شده ایم و اکنون ما حقیقتا داده های علمی داریم تا سوال خود را ارزیابی کنیم. پس بگذارید در مورد برخی نمونه های مورد علاقه خودم به شما بگویم. من با یک نمونه شروع خواهم کرد. این نمونه از مردم بومی استرالیا است و من این شانس را داشته ام که با آنها کار کنم.
آنها مردم کوک تایور هستند. آنها در پورمورا در قسمت غربی کاپه یورک زندگی می کنند.
در مورد آنها چه چیزی مهم است؟
در کوک تایور، از لغاتی مانند راست و چپ(right and left) استفاده نمی شود؛ به جای آن، از جهات اصلی یعنی شمال، جنوب و شرق و غرب (west east )استفاده ميشود. تو چیزی مانند اين را ميگويي: اوه مورچه اي روي پای جنوب غربی من هست!یا فنجان خود را به شمال شرقی حرکت بده. چطور؟

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [11/23/2021 10:16 AM]
در حقیقت افرادی که میتوانند با زبان هایی مانند این، سخن بگویند واقعا خوب می توانند جهت دهی کنند. آنها بهتر جهت دهی می کنند از مایی که دائما تصور میکنیم انسان ها نمیتوانند اینگونه باشند. ما دائما تصور کرده یم انسان ها بدتر از بقیه موجودات هستند زیرا برخی توانایی های زیستی را ندارند: اوه ما آهنربا در زنگ تفریح و گشت های خود یا در مقیاس های خود نداریم. نه اگر زبان تو و فرهنگ تو به تو یاد بدهد اینگونه کنی تو میتوانی آن را انجام دهی. انسان هایی در جهان هستند که خیلی خوب جهت یابی می کنند و ما را به این توافق می رسانند که این چقدر متفاوت از روشی است که ما عمل می کنیم.
من از همه ی شما می خواهم چشمانتان را برای یک ثانیه ببندید و به جنوب شرق اشاره کنید چشمان خود را بسته نگه دارید! بسیار خوب می توانی چشمانت را باز کنی. من تصور میکنیم شماها به این سو و آن سو و آن سو در جهات مختلف اشاره کرده اید. ومن نمیدانم جهت خود من کدام سو خواهد بود. خوب بگذارید جهت درست را در این اتاق معین کنیم. این تفاوت بزرگ در توانایی شناختی و ذهنی در زبان است درسته؟(تاثیر فرهنگ و محیط بر قدرت های دریافتی و ادراکی انسان، قابل کتمان نیست. قدرت های حسی به دلیل نیاز بشر برای بقا شکل گرفته است. شرایط متفاوت محیطی و فرهنگی، نیازهای متفاوتی را بر افراد تحمیل میکند.
در این شرایط متفاوت قدرت های حسی میتواند تکامل یابد یا از میان برود. مثلا فرد نابینا، قدرت شنوایی بیشتری در مقایسه با افراد سالم دارد و یا حیواناتی- که در شرایط تاریک زندگی می کنند و نیاز به دیدن ندارند- به تدریج بینایی خود را از دست می دهند. اگر افراد یک جامعه یا قبیله، نیازمند به درک میدان مغناطیسی باشند، مثلا درک مغناطیس در میان جامعه ی آنها مرسوم باشد و به دلیل آموزش های خانواده، بر این توانایی تمرکز کرده باشند و یا نیاز به مهاجرت های طولانی بدون ابزارهای تکنولوژیک داشته باشند و یا به دلیل برخی ناتوانی های شناختی مجبور به درک مغناطیس زمین شوند، بدون هیچ تردید این قدرت هم در آنها شکل میگیرد، زیرا رمز حیات و بقای آنها در این شرایط خواهد بود و ژنهایی که این توانایی را در فرد تقویت میکند به مرور شکل میگیرد و تشدید میگردد.)
وقتی یک گروه متفاوت مانند شما ندانید کدام راه درست است در گروه دیگری من از یک کودک 5 ساله میتوانم بپرسم و آنها خواهند دانست. تفاوت های زیادی در مورد اینکه افراد در مورد زمان چگونه بیندیشند وجود دارد. در اینجا من تصویری در مورد پدر بزرگم در سنین مختلف دارم. اگر من از یک سخنگوی انگلیسی زبان بپرسم زمان را شکل دهد آنها به این ترتیب به آن میپردازند: از چپ به راست و این به خاطر جهت نوشتن است. اگر تو با زبان عربی و یا عبری سخن بگویی ممکن است آن را در جهت دیگر منظم کنی: از راست به چپ.
کوک تایور چگونه خواهد بود؟ در مورد گروه بومی و قدیمی خواهم گفت. آنها از لغات چپ و راست استفاده نمی کنند بگذارید این را اشاره کنم: وقتی ما این افراد را به سوی جنوب مرتب می کردیم آنها زمان را از چپ به راست مرتب کردند وقتی ما آنها را به سوی شمال قرار می دادیم آنها زمان را از راست به چپ مرتب کردند و وقتی انها را به سوی شرق قرار دادیم زمان، رو به سوی بدن قرار میگرفت
الگو چیست؟ شرق به غرب.
درسته؟ پس برای آنها زمان حقیقتا بر روی بدن قفل نمیشود. زمان روی منظره و چشم انداز، قفل میشود. بنابراین اگر من به این سمت رو کنم زمان در این سمت قرار میگیرد. و اگر من اینگونه رو کنم زمان به این سمت میرود و اگر رو به این سو کنم زمان اینگونه حرکت میکند! خیلی خودبینانه است که جهت زمان را اینگونه کنم که در زمانی که بدن خود را می پرخانم مرا تعقیب میکند! برای کوک تایور زمان روی منظره و چشم انداز قفل میشود این کاملا روشی متفاوت برای تفکر در مورد زمان است(تصور بر این است که نمایش زمان در همه فرهنگ های جهان از نظر مکانی نسبتاً سازمان یافته است و بدن فرد به عنوان محور اصلی جهت جریان زمان تنظیم شده است: از راست به چپ / عقب به جلو ، یا بالعکس در هر مورد. به گفته آلیس گابی ، گویندگان تایلر دارای یک سیستم متمایز هستند که در دستور زبان لغت آنها نقش بسته است، به موجب آن نقاط اصلی، یک مطلق فضایی هستند و زمان، تغییر جهت گیری از جهت شرق به غرب را تعیین می کنند. بنابراین ، اگر بلندگو رو به جنوب قرار داشته باشد، زمان به صورت جریان از چپ به راست بیان می شود و برعکس، اگر فردی به شمال نگاه می کند، زمان از راست به چپ جریان دارد. اگر بلندگو رو به شرق باشد ، زمان به سمت بدن جریان دارد. اگر غرب باشد ، زمان به عنوان دور شدن از موضوع پیش بینی شده است)(بررسی انجام شده روی این قبیله، چند نکته ی مهم را نشان میدهد:
- قدرت ادراکی انسان، محدود به قدرت های مرسوم پنجگانه نیست

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [11/23/2021 10:16 AM]
- بسته به فرهنگ و تمرین، میتوان قدرت های احساسی و ادراکی دیگری را در خود پروراند.
- احساس و ادراک، تابع نیازها و تمرین ها و تلاش های ماست.
- قدرت های حسی با تمرین، قابل تقویت است.
- زمان، و جهت آن همیشه از راست به چپ یا چپ به راست نیست. جهت زمان را قراردادها و آموزش های ما تعیین میکند.
- جهت نوشتن یا جهت و ترتیب و نظم سخن گفتن، همه قوانین قرار دادی است)
یک ترفند و حیله ی دیگر برای انسان هوشمند وجود دارد: تصور کن من از تو بپرسم چند تا پنگوئن در تصویر وجود دارد؟ من شرط میدهم و میدانم تو چگونه این مساله را حل میکنی. تو میگویی: یک، دو، سه، چهار، پنج، شش، هفت و هشت.تو آنها را شمرده ای تو هر کدام را با یک شماره نامیده ای و شماره ی آخری که گفته ای تعداد پنگوئن ها است. این یک حیله ی کوچک است.
تو از دوره ی کودکی یاد گرفته ای. تو لیست اعداد را یاد می گیری و یاد می گیری چگونه آن را به کار ببری. این یک ترفند زبانی است. ولی برخی زبان ها اینگونه نمی کند زیرا برخی زبان ها لغاتی دقیق برای عدد ندارند؛ آنها زبان هایی هستند که لغتی مانند هفت و هشت را ندارند. در حقیقت افرادی که با این زبان ها سخن می گویند نمی شمارند و آنها در استفاده از ترفند مقادیر واقعی، مشکل دارند پس برای نمونه اگر من از تو بپرسم تعداد پنگوئن ها را با تعداد اردک ها مقایسه کن تو خواهی توانست با شمارش این کار را انجام دهی ولی ملتی که این ترفندهای زبانی را ندارند نمی توانند.
زبان ها همچنین در این متفاوتند که طیف رنگ ها یعنی جهان رنگ ها را تقسیم می کنند. برخی زبان ها عبارت های زیادی در مورد رنگ ها دارند برخی فقط عبارت های دوتایی مانند روشن و تاریک دارند و زبان ها در مرزهای بین رنگ ها با هم متفاوت هستند. بنابراین برای نمونه در انگلیسی لغتی برای آبی وجود دارد و این، همه ی رنگ هایی را که طیف آبی است شامل می شود ولی در زبان روسی یک لغت واحد وجود ندارد؛ به جای آن، سخن گویان روسی باید بین آبی روشنگلوبوی و آبی تیرهسینی تمایز ایجاد کنند. بنابراین افراد روسی در طول عمر، تجربیاتی در زبان دارند که این دو رنگ را تمایز می دهد.

وقتی ما توانایی افراد را بیازماییم تا از نظر احساسی بین این رنگ ها تمایز بگذارند چیزی که پیدا می کنیم اینکه سخنگویان روسی در این مرزهای زبانی سریعتر هستند آنها سریعتر می توانند تفاوت بین آبی روشن و آبی تیره را بیان کنند
در مغز افراد روسی که از زبانهای مختلفی برای آبی روشن و تیره استفاده میکنند واکنش برجسته ای را در زمانی که تغییر رنگ از روشن به تیره رخ میدهد؛ گویا چیزی اساسی در دسته بندی تغییر کرده است در حالی که مغز سخگویان انگلیسی برای نمونه- که این دسته بندی را انجام نمی دهد- اینگونه شگفت زده نمیشود. زیرا چیزی به صورت دسته بندی و الگویی تغییر نکرده است.(این آزمایش تجربی، شاید نشان دهد که طریقه ی صحبت کردن ما بر عملکرد مغزی و تفکر و اندیشه ی ما تاثیرگذار است. ولی از سوی دیگر شاید نشان دهد، ساختار متفاوت فکر و اندیشه و ساختار مغزی فرد، باعث این تفاوت ها در بیان و زبان شده است و یا شاید هر دو عبارت درست باشد: به عبارتی، ادراک و احساس بر مغز تاثیر میگذارد و از سوی دیگر این ادراک و تاثیر آن بر مغز، بر بیان ابرازی، تاثیر گذار است. به توضیحات بالا مراجعه شود.)
زبان ها همه ی انواع خصوصیات ساختاری را دارند و این یکی از علاقه مندی های من است. بسیاری از زبان ها در دستور زبان خود، جنسیت دارند. هر کلمه جنسیت را می تواند تعیین کند مانند مردانه یا زنانه و این جنسیت ها در زبان ها تغییر میکند. بنابراین خورشید در آلمان، زن و در اسپانیا مرد است و ماه، برعکس است.(در زبان عربی هم اینگونه است) آیا این واقعا نتیجه ای متفاوت را در مورد تفکر افراد در بر دارد؟ آیا سخنگویان آلمانی در مورد خورشید به عنوان یک موجود مونث فکر می کنند و در مورد ماه فکر می کنند شبیه مرد است؟

Speaking Practice - School of Languages, Linguistics and Film
در حقیقت اگر تو از یک فرد آلمانی یا اسپانیایی بخواهی این پل را توضیح دهد، پل از نظر دستور زبانی در المانی به عنوان زن رخ میدهد و در اسپانیایی به عنوان مرد رخ میدهد.
سخنگویان آلمانی بیشترممکن است بگویند پل ها زیبا و خوشگل است و به صورت کلیشه ای عبارت های زنانه به کار میبرند. ولی سخنگویان اسپانیایی بیشتر ممکن است بگویند قدرتمند یا طویل است و از لغات مردانه استافده می کنند. زبان ها همچنین در توضیح رخدادها با هم، متفاوت هستند.
تو یک رخداد را به عنوان تصادف توصیف میکنی. در انگلیسی معمولا گفته می شود او گلدان را شکست. در زبانی مانند اسپانیایی تو شاید بیشتر بگویی: گلدان شکست یا گلدان خودش را شکست. اگر این یک تصادف باشد تو نخواهی گفت کسی مسئول آن بوده است. در انگلیسی به شکل بسیار رمزآلود ما می توانیم به چیزی بگوییم من دست خود را شکستم در بسیاری از زبان ها تو نمی توانی آن ساختار را استفاده کنی؛ مگر آنکه تو دیوانه باشی و مثلا بیرون رفته ای تا دست خود را بشکنی!.
اگر یک تصادف باشد از ساختار متفاوتی استفاده میکنی. اکنون این، نتایجی را در بر دارد. بنابراین افرادی که با زبان های مختلف استفاده می کنند به چیزهای متفاوتی توجه می کنند و این وابسته به چیزی است که زبان آنها به آن نیاز دارد تا انجام دهد. ما همان تصادف را به سخنگوی انگلیسی و اسپانیایی نشان می دهیم. انگلیسی زبانها به یاد خواهند اورد چه کسی آن را انجام داده است زیرا انگلیسی نیاز دارد بگویی: او این کار را کرد؛ او گلدان را شکست. ولی اسپانیایی زبان ها اگر تصادف بوده باشد کمتر به یاد می اورند چه کسی این کار را انجام داد و آنها بیشتر ممکن است به یاد بیاورند این یک تصادف بوده است. آنها بیشتر محتمل است عمد و منظور را به یاد بیاورند پس دو نفر دو حادثه ی یکسان را می بینند؛ شاهد جرم و خلاف یکسانی هستند ولی چیزهای متفاوتی را درمورد حادثه به یاد می آورند.
این، کابردهایی البته در گروه شاهد عینی دارد
این همچنین کاربردهایی برای تقصیر و مجازات دارد؛ اگر تو به انگلیسی زبان ها توجه کنی و من به تو کسی را نشان دهم که کوزه ای را شکسته است من می گویم: او کوزه را شکست و این بر خلاف عبارتکوزه شکسته شد. است. حتی اگر تو خودت آن را مشاهده کنی و تو بتوانی ویدیو را مشاهده کنی تو میتوانی جرمی که در برابر کوزه انجام شده است ببینی؛ تو کسی را بیشتر مجازات کنی.
تو کسی را بیشتر مقصر جلوه میدهی وقتی میگویی: او کوزه را شکست. و این بر خلاف عبارت کوزه شکست است.(دقت: زبان محصول نیاز انسان بر ارتباط با دیگران در جهت فراهم کردن قدرت بیشتر برای بقا است.
در این مسیر، زبان، ارتقا می یابد و تغییر میکند.
نیازها و درک این نیازها در جوامع مختلف، متفاوت است و زبان هم به عنوان ابزار بقا، بر اساس این نیازها شکل می گیرد. برای نمونه مقصر دانستن دیگران در یک فرهنگ و یا مقصر شمردن خود در فرهنگ دیگر و یا تصادفی دیدن همه ی حوادث در یک فرهنگ ، نیازهای متفاوتی را در افراد آن جامعه ایجاد میکند و بر اساس این نیازها زبان، ساختاری متفاوت پیدا می کند.)
زبان استدلال ما را در مورد رخدادها هدایت میکند. اکنون من به شما مثالهایی را داده ام در مورد اینکه چگونه زبان میتواند به طور عمیق، روش تفکر ما را شکل بدهد و آن را به روش های متفاوتی انجام میدهد(و نیز روش تفکر ما شکل زبان را تغییر میدهد.) پس زبان ها می توانذد تاثیرات زیادی داشته باشد مثلا ما فضا و زمان را به شکلی می بینیم در حالی که افراد می توانند به روش ها و قالب های کاملا متفاوتی به صحنه پردازی از زمان و فضا بپردازند.
زبان همچنین میتواند تاثیرات بسیار عمیقی داشته باشد و این چیزی است که در مورد تعداد و شمارش مشاهده کردی؛ داشتن لغات شمارش در زبان تو داشتن لغات برای شمارش، جهان جامع ریاضیات را به روی تو میگشاید. درحقیقت اگر تو نشمری نمیتوانی جبر داشته باشی؛ هیچ کدام از این کارها را نمیتوانی انجام دهی که برای ساختن این خانه یا این پخش ویدیویی به ان نیاز داری. درسته؟
این حربه ی کوچک لغات شمارش و تعداد، به تو سنگ بالا رفتن را می دهد تا به قلمرو شناخت جامع برسی. زبان همچنین می تواند واقعا تاثیرات سریع داشته باشد مانند آنچه ما در مورد رنگ دیدیم. همچنین تصمیمات احساسی پایه ای و ساده ای وجود دارد. ما هزاران مورد آن را در هر زمان میسازیم و هنوز زبان به آن وارد می شود و در مورد حتی این مسائل و تصمیمات بسیار کوچک احساسی که ما می سازیم سرو صدا و آشوب میکند.
زبان همچنین میتواند تاثیر عمیقی داشته باشد در مورد جنسیت دستور زبانی. ممکن است تا حدی مسخره به نظر برسد ولی همزمان جنسیت دستور زبانی بر همه ی لغات و کلمات به کار میرود و این یعنی زبان میتواند شکل تفکر و تصور تو را از هر چیز که اسم و نام نامیده می شود شکل دهد.

Language Matters: It Sets the Tone for What You Do and What You Value! | by Chad E Cooper | Thrive Global | Medium
و در نهایت من به شما مثالی از چگونگی شکلدهی اشیا به وسیله ی زبان دادم.
زبان میتواند بر تعیین جرم و مجازات یا حافظه شهود عینی تاثیر بگذارد.(توصیه میشود به مقاله مربوط به حافظه های کاذب در همین کانال مراجعه شود.
اینها چیزهای مهمی در زندگی روزانه ی ماست.. زیبایی تنوع زبانی این است که به ما نشان میدهد، ذهن انسان چقدر ماهر و قابل انعطاف است؛ ذهن انسان فقط یک جهان ذهنی را تشکیل نمیدهد بلکه 7000 زبان مختلف را شکل میدهد. اکنون هفت هزار زبان در جهان وجود دارد و با آن سخن می گویند و ما می توانیم خیلی بیشتر از این زبان ها را هم بسازیم.(قدرت ذهن برای تولید زبان و هر توانایی ذهنی دیگر وابسته به نیازها و کمبودهای هر فرهنگ است و این قبلا توضیح داده شد.)
زبان ها واقعا اشیای زنده هستند؛ چیزهایی که ما می توانیم آن را با توجه به نیاز خود ارتقا دهیم و تغییر دهیم. تاسف بار اینکه ما بسیاری از این زبان ها و تنوع زبانی را به مرور و برای همیشه از دست می دهیم. ما تقریبا در هر هفته یک زبان را از دست می دهیم و با برخی تخمین ها نیمی از زبان های جهان در یکصد سال آینده از دست خواهد رفت و حتی خبر بدتر اینکه همین الان تقریبا هر چیزیکه در مورد ذهن انسان و مغز او می دانیم معمولا بر اساس مطالعات پژوهشگرانی دانشگاهی با زبان آمریکایی- انگلیسی است واین تقریبا همه انسان ها را حذف میکند. پس چیزی که ما در مورد ذهن انسان میدانیم حقیقتا و به صورت باورنکردنی باریک و دچار اشتباه و خطا است و علم ما باید بهتر از این عمل کند.(تاکید بر کم بودن پژوهش های بومی در دانشگاه های کشورهای عقب مانده، که لازم است پژوهش ها بر افراد، به وسیله ی خود پژوهشگران آنها و توجه به تفاوت های زیستی و محیطی آنها انجام شود. توصیه میشود به مقاله ی سکانس های ژنومی رفرانس که از پروژه ی ژنومی انسان ساخته شده است بسیاری از واریان های ژنوم باستانی آفریقایی را ندارد.مراجعه شود.)
من میخواهم تو را با نظر آخرم تنها بگذارم. من به توگفته ام، چگونه سخنگویان زبان های مختلف متفاوت از هم فکر میکنند ولی البته این چیزی در مورد چگونگی تفکر افراد در جاهای دیگر نیست. این در مورد چیزی است که تفکر می کنیم. این درمورد چگونگی شکلدهی روش تفکر تو به وسیله ی زبانی است که با آن سخن میگویی. و آن میتواند برای تو این سوال را مطرح کنند
چرا من اینگونه که هستم فکر می کنم؟
آیا من میتوانم متفاوت بیندیشم؟ و نیز من امیدوارم چه اندیشه هایی، ایجاد کنم؟ بسیار متشکرم
برخی توضیحات از دکتر سلمان فاطمی نورولوژیستhttps://www.instagram.com/p/CWphAIsDrzY/?fbclid=IwAR3v35cFPaFVswY-w1y140CKqOduumW9iXmf3zXf5XEwex8B2OyKLVhTPSE


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
منبع هوشیاری کجاست قسمت در هم تنیدگی کوانتومیچراروياها را به یاد نمی آاعتماد به خودمشکلات روانپزشکی پس از سهدف از تکامل مغزرژیم ضد التهابیبرداشت مغز ما از گذر زمانسانسور از روی قصد بسیاری کتاب زیست شناسی باورتکامل شناخت انسان با کشفآیا جهش های ژنتیکی، ویروصفحه اصلیثبت و دستکار ی حافظهاگر نیروی مغناطیس نباشد نقش زبان در سلطه و قدرت احس و ادراک سی و هفتمارتباط بین هوش طبیعی و هومنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرمان های رایج ام اسنظریه تکامل در درمان بیمبه بالا بر ستارگان نگاه کوقتی پر از گل شدی خودت را رحم مصنوعیبشریت از یک پدر و مادر نیسخن و سکوتگل خاردار، زیباستتاثیر نگاه انسان بر رفتاآتش منبع انرژیجهان هوشمندفیزیکدانان ماشینی برای تابزار بقا از نخستین همانچند جهانی و علمخودآگاهی و هوشیارياز نشانه ها و آثار درک شدمنبع هوشیاری در کجاست؟ قدرمان سرگیجه بدون داروهمراهی نوعی سردرد میگرنیزمان پلانکبیماری های میتوکندریواقعیت چیستتفاوتهای جنسیتی راهی براسرعت فکر کردن چگونه استگامی در درمان بیماریهای تاثیر گیاه خواری بر رشد وإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَجهان شگفت انگیزفرد حساس از نظر عاطفی و بخدای رنگین کماننوار مغز در تشخیص بیماری از تکینگی تا مغز از مغز تمیهمانهای ناخوانده عامل درگیری قلب در بیماری ویرهوش مصنوعی یا حماقت طبیعزیباترین چیز در افزایش سبیماریهای تحلیل عضلانی اواکسن دیگر کرونا ساخته شتمدن بشری و مغز اخلاقیپول و شادیشگفت نیست من عاشق تو باشمتاثیر دپاکین بر بیماری مالگوی بنیادین و هوشیاریجایی خالی نیستقانون گذاری و تکاملدندان ها را مسواک بزنید تچیزی خارج از مغزهای ما نیاز تکینگی تا مغز از مغز تما از اینجا نخواهیم رفتهوش مصنوعی از عروسک بازی ذهن چند جانبه نیازمند نگبا خدا باشزبان و شناخت حقیقت قسمت اوزن حقیقی معرفت و شناختتو کز محنت دیگران بی غمیپیدایش زبانشباهت مغز با کیهان مادیتاثیر درجه حرارت بر عملکانقراض را انتخاب نکنیدمغز چون ابزار هوش است دلیحقیقت تنها چیزی است که شاابزار بقای موجود زنده از لمس کوانتومیدیدن خدا در همه چیزچگونه حافظه را قویتر کنیاز تکینگی تا مغز- از مغزتماست مالیهوش مصنوعی از عروسک بازی رمز و رازهای ارتباط غیر کبحثي درباره هوش و تفاوتهسفرنامه سفر به بم و جنوب ژن هوش و ساختارهای حیاتی تولید سلولهای جنسی از سلپرورش مغز مینیاتوری انساطوفان فقر و گرسنگی و بی ستاریکی خواهد ترسیدانسان یک کتابخانه استمغز ابزار برتر بقاحافظه و اطلاعات در کجاست ابزارهای بقای موجود زندهمقاومت به عوارض فشار خون دانشمندان روشی برای تبدیچاالش ها در تعیین منبع هواز سایه بگذرمدل هولوگرافیک تعمیم یافهوش احساسیرویاهای پر رمز و حیرتی دربخش بزرگتر کیهان ناشناختسماگلوتید داروی کاهش دهنکمردرد با پوشیدن کفش مناتوپیراماتآنان که در قله اند هرگز خعلم بدون توقفترکیب آمار و ژنتیکاولین دروغمغزتان را در جوانی سیم کشحس و ادراک قسمت چهل و هفتاجزایی ناشناخته در شکل گمنابع انرژی از نفت و گاز داروی جدید ضد میگرننرمش های مفید برای درد زااسرار آفرینش در موجمرگی وجود نداردهوشیاری و وجودروش جدید تولید برقبرخی مرزهای اخلاق و علوم سیاهچاله هاکوری گذرای ناشی از موبایتکامل مادی تا ابزار هوشمآیا هشیاری کوانتومی وجودعادت کردن به نعمتتصویر زیبا از سلولاینکه به خاطرخودت زندگی نقش آتش در رسیدن انسان بهحس و ادراک قسمت پنجاه و شاداراوون تنها داروی تاییمنبع هوشیاری کجاست قسمت در هم تنیدگی کوانتومی و پنزاع بین جهل و علم رو به پاعتماد به خودمشکلات روانپزشکی در عقب هدف از خلقت رسیدن به ابزارژیم غذایی حاوی تخم مرغ وبررسي علل احتمالي تغيير سانسور بر بسیاری از حقایکتاب طبیعت در قالب هندسهتکامل، نتیجه ی برنامه ریآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجسوالات پزشکیثبت امواج الکتریکی در عصاگر نعمت فراموشی نبود بسنقش سجده بر عملکرد مغزحس و ادراک- قسمت پنجاه و ارتباط شگفت مغز انسان و فمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرمان های علامتی در ام اسهفت چیز که عملکرد مغز تو به بالاتر از ماده بیندیشوقتی تو از یاد گرفتن باز رسم عاشق کُشی و شیوهٔ شهربعد پنجمسخن پاک و ثابتگل زندگیتاثیر ویتامین دی بر بیماآثار باستانی تمدن های قدجهان هوشیارفاجعه ی جهل مقدسابزار بقا از نخستین همانچند روش ساده برای موفقیتخودآگاهی و هوشیارياز نظر علم اعصاب یا نرووسمنبع هوشیاری در کجاست؟(قدرمان سرطان با امواج صوتهندسه ی پایه ایزمان به چه دلیل ایجاد میشبیماری های مغز و اعصاب و واقعیت های متفاوتتقلید مرحله ای نسبتا پیشسعی کن به حدی محدود نشویگاهی لازم است برای فهم و تاثیر گیاه خواری بر رشد وافت فشار خون ناگهانی در وجهانی که نه با یک رخداد و فردا را نمیدانیمخدایی که ساخته ی ذهن بشر نوار مغزی روشی مهم در تشخاز تکینگی تا مغز از مغز تمیوتونیک دیستروفیدرگیری مغز در بیماری کویهوش مصنوعی گوگل به کمک تشزیر فشار کووید چه باید کربیماری، رساله ای برای سلواکسن دیگری ضد کرونا از دتمدن زیر آبپول و عقیدهشگفت انگیز بودن کیهانتاثیر داروهای ضد التهاب الگوبرداری از طبیعتجاذبهابزار بقا از نخستین همانقانون جنگلدهن، بزرگترین سرمایهچیزی شبیه نور تو نیستاز تکینگی تا مغز از مغز تما اشیا را آنطور که هستندهوش مصنوعی از عروسک بازی ذهن هوشیار در پس ماده ی مبا طبیعت بازی نکنزبان و شناخت حقیقت قسمت دوزوز گوشتو پیچیده ترین تکنولوژی پیر شدن حتمی نیستشباهت کیهان و مغزتاثیر درجه حرارت بر عملکانواع سکته های مغزیمغز چگونه صداها را فیلتر حقیقت خواب و رویاابزار بقای موجود زنده از لوب فرونتال یا پیشانی مغدیدگاه نارسای دوگانه ی منگاه محدود و تک جانبه، مشاز تکینگی تا مغز، از مغز ماست مالی با هوش انسانیهوش مصنوعی از عروسک تا کمرمز پیشرفت تواضع است نه طبحثی جالب درباره محدودیتسفرنامه سفر به بم و جنوب ژن یا نقشه توسعه مغز و نقتولترودینپرتوهای صادر شده از سیاهطوفان زیباییتاریخ همه چیز را ثبت کردهانسان باشمغز از بسیاری حقایق می گرحافظه و اطلاعات در کجاستابزارهای بقای از نخستین مقابله ی منطقی با اعتراضدانش، قفل ذهن را باز میکنناتوانی از درمان برخی ویاز علم جز اندکی به شما دامدل های ریز مغز مینی برینهوش احساسیرویای شفافبخش دیگری در وجود انسان هسندرم کووید طولانیکنفرانس تشنج هتل کوثر اصتوانایی مغز و دیگر اجزای آنزیم تولید انرژی در سلوعلم در حال توسعهترکیب حیوان و انساناولین سلول مصنوعیمغزتان را در جوانی سیمکشحس و ادراک قسمت چهل و هشتاحیای بینایی نسبی یک بیممنابع انرژی از نفت و گاز داروی جدید ضد الزایمرنرمش های مفید در سرگیجهاسرار بازسازی اندام هامراحل ارتقای پله پله کیههوشیاری و افسردگیروش صحبت کردن در حال تکامبرخی نکات از گاید لاین پرسیاهچاله های فضایی منابعکی غایب شدی تا نیازمند دلتکامل مداومآیا واکنش های یاد گرفته وعادت دادن مغز بر تفکرتصویر زیبای اصفهاناینکه خانواده ات سالم بانقش انتخاب از طرف محیط، نحس و ادراک قسمت بیست و چهادب برخورد با دیگراننقش اتصالات بین سلولهای حس و ادراک قسمت بیست و یکادراک ما درک ارتعاشی است منبع هوشیاری کجاست قسمت در هم تنیدگی کوانتومی و دنزاع بین علم و نادانی رو اعداد بینهایت در دنیای ممشاهده گر جدای از شیء مشاهر چیز با هر چیز دیگر در ترژیم غذایی ضد التهابیبررسی و اپروچ جدید بر بیمساهچاله ها تبخیر نمیشودکتاب، سفری به تاریختکثیر سلول در برابر توقف آیا خداباوری محصول تکاملپیامهای کاربرانجلو رفتن یا عقبگرداگر نعمت فراموشی نبود بسنقش غذاها و موجودات درياحس و ادراک- قسمت بیست و پارتباط شگفت انگیز مغز انمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرمان ژنتیکی برای نوآوریهفت سین یادگاری از میراث به جای محکوم کردن دیگران ویتنام نوعی کرونا ویروس رساناها و ابر رساناها و عبعد از کروناسختی ها رفتنی استگلوله ی ساچمه ایتاثیر ویروس کرونا بر مغز آرامش و دانشجهان های بسیار دیگرفاصله ها در مکانیک کوانتابزار بقا از نخستین همانچندین ماده غذایی که ماننخودت را از اندیشه هایت حفاز نظر علم اعصاب اراده آزمنبع خواب و رویادرمانهای بیماری پارکینسهندسه ی رایج کیهانزمان شگفت انگیزبیماری وسواسواقعیت و مجازتقلید از روی طبیعتشلیک فراموشیگاهی مغز بزرگ چالش استتاثیر گیاه خواری بر رشد وافت هوشیاری به دنبال کاهجهانی که از یک منبع، تغذیفرزندان زمان خودخسته نباشی بابانوار عصب و عضلهاز تکینگی تا مغز از مغز تمیگرن و پروتئین مرتبط با درگیری مغز در بیماران مبهوش مصنوعی گوگل به کمک تشزیرفون داروی ضد ام اسواکسن سرطانتمدنی قدیمی در شمال خلیج پوست ساعتی مستقل از مغز دشگفت زده و حیران باشتاثیر داروی ضد تشنج سدیم التهاب شریان تمپورالجاذبه و نقش آن در شکلگیریابزار بقا از نخستین همانقانون جنگلدو ویژگی انتزاع و قدرت تجنکاتی در مورد تشنجاز تکینگی تا مغز از مغز تما به جهان های متفاوت خودهوش مصنوعی از عروسک بازی ذهن تو همیشه به چیزی اعتقبالاترین هدف از دولتزبان و شناخت حقیقت قسمت سیک پیام منفرد نورون مغزی تو آرامش و صلحیپیشینیان انسان از هفت میشباهت زیاد بین سلول هاي عتاثیر درجه حرارت بر عملکانگشت ماشه ایمغز ناتوان از توجیه پیداحقیقت در علم، هرگز نهایی ابزار بقای موجود زنده از لوتیراستامدژا وو یا اشنا پندارینگاه انسان محدود به ادرااز تکینگی تا مغز، از مغز ماشین دانشهوش مصنوعی از عروسک تا کمرمز بقای جهش ژنتیکیبحثی در مورد نقش ویتامين سفری به آغاز کیهانژن ضد آلزایمرتومورها و التهاب مغزی عاپرسش و چستجو همیشه باقی اطولانی ترین شبتازه های اسکیزوفرنی(جنوانسان جدید از چه زمانی پامغز به تنهایی برای فرهنگ حباب های کیهانی تو در توابزارهای دفاعی و بقای مومقابله با کرونا با علم اسدائما بخوانناتوانی در شناسایی چهره ازدواج های بین گونه ای، رمدیون خود ناموجودهوش در طبیعتروان سالمبخشیدن دیگران یعنی آرامشسندرم گیلن باره به دنبال کنگره بین المللی سردرد دتوازن مهمتر از فعالیت زیآینه در اینهعلم راهی برای اندیشیدن اترازودوناوکرلیزوماب داروی جدید شمغط یک گیرنده استحس و ادراک قسمت چهل و دوماحیای بینایی نسبی یک بیممنابع انرژی از نفت و گاز داروی سل سپتنرمشهای مهم برای تقویت عاصل بازخوردمرز مرگ و زندگی کجاستهوشیاری کوانتومیروشهای نو در درمان دیسک ببرخی نرمش ها برای زانوسیاهچاله ها، دارای پرتو کیهان خود را طراحی میکندتکامل چشمآیا یک، وجود داردعارضه جدید ویروس کرونا ستصویربرداری فضاپیمای آماینترنت بدون فیلتر ماهواایندرالنقش تیروئید در تکامل مغزحس و ادراک قسمت بیست و دوادغام میان گونه های مختلمنبع هوشیاری کجاست قسمت در هر سوراخی سر نکننزاع بین علم و جهل رو به پبقای حقیقی در دور ماندن امشاهده آینده از روی مشاههر جا که جات میشه، جات نیرژیم غذایی ضد دردبررسی ژنها در تشخیص بیماسایه را اصالت دادن، جز فرکتابخانهتأثیر نگاه انسان بر رفتاآیا دلفین ها می تواند از سایتهای دیگرجلوتر را دیدناگر با مطالعه فیزیک کواننقش غذاها و موجودات درياحس و ادراک- قسمت شصت و چهارتباط شگفت انگیز مغز انمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرمان پوکی استخوانهم نوع خواری در میان پیشیبه خودت مغرور نشوویتامین E برای فعالیت صحرشته نوروایمونولوژی و نقبعد از کروناسرنوشتگلوئونتاثیر ژنها بر اختلالات خآرامش و سکونجهان هایی در جهان دیگرفاصله ی همیشگی تصویر سازابزار بقا از نخستین هماننه به اعدامخودروهای هیدروژنیاز نظر علم اعصاب اراده آزمنتظر نمان چیزی نور را بهدرهای اسرارآمیز و پوشیدههندسه بنیادینزنان باهوش تربیماری کروتز فیلد جاکوبواقعیت و انعکاستقلید از طبیعتشلیک فراموشیگذر زمان کاملا وابسته به تاثیر گیاه خواری بر رشد وافتخار انسانجهانی در ذهنفرضیه ای جدید توضیح میدهخطا در محاسبات چیزی کاملنوار عصب و عضلهاز تکینگی تا مغز از مغز تمیگرن سردردی ژنتیکی که بدرگیری مغزی در سندرم کووهوش مصنوعی الفاگوزیرک ترین مردمواکسن سرطانتمرکز و مدیتیشنپوشاندن خود از نورشگفتی های نقشه ی ژنتیکیتاثیر درجه حرارت بر مغزامواجی که به وسیله ی ماشیمعنی روزهجدا کردن ناخالصی هاابزار بقا از نخستین همانقانونمندی و محدودیت عالمدو بیماری روانی خود بزرگ چگونه مولکول های دی ان ایاز تکینگی تا مغز از مغز تما با کمک مغز خود مختاريمهوش مصنوعی از عروسک بازی ذهن خود را مشغول هماهنگیباهوش ترین و با کیفیت تریزبان جانسوزیک پیشنهاد خوب برای آسان تو افق رویداد جهان هستیپیشرفت های جدید علوم اعصشباهت زیاد بین سلول هاي عتاثیر درجه حرارت بر عملکانگشت نگاری مغز نشان میدمغز و اخلاقحقیقت راستین انسان علم بابزار بقای موجود زنده از لوزالمعده(پانکراس)مصنوعدژاوو یا آشناپندارینگاه از بیرون مجموعهاز تکینگی تا مغز، از مغز مبانی ذهنی سیاه و سفیدهوش مصنوعی از عروسک تا کمرمز جهانبحثی در مورد نقش کلسیم و سقوط درون جاذبه ای خاص، چژنها نقشه ایجاد ابزار هوتومورهای نخاعیپرسشگری نامحدودطی یکصد هزار سال اخیر هرچتازه های بیماری پارکینسوانسان خطرناکترین موجودمغز بیش از آنچه تصور میشوحد و مرزها توهم ذهن ماستابعاد و نیازهای تکاملیملاحظه های اخلاقی دربارهداروهای مصرفی در ام اسنادیدنی ها واقعی هستنداسکار، لگوی هوشمندمدیریت اینترنت بر جنگهوش عاطفی قسمت 11روبات های ریز در درمان بیبخشش، عقلانی یا غیر عاقلسندرم پیریفورمیسکنگره بین المللی سردرد دتوسعه هوش مصنوعی قادر اسآیندهعلم ساختن برج های چرخانتراشه ی هوش مصنوعی در مغزايندگان چگونه خواهند دیدنقش قهوه در سلامتیحس و ادراک قسمت چهل و سوماحساس گذر سریعتر زمانمنابع انرژی از نفت و گاز داروی ضد چاقیچرا ماشین باید نتایج را پاصل در هم تنیدگی و جهانی مرز بین انسان و حیوان کجاهوش، ژنتیکی است یا محیطیروشهای شناسایی قدرت شنوابرخی نرمش های گردنسیاهچاله و تکینگی ابتدایکیهانِ هوشیارِ در حال یاتکامل و ارتقای نگاه تا عمآیا کیهان می تواند یک شبیعدم توقف تکامل در یک انداتصور از زمان و مکانایا کوچک شدن مغزانسان النقش حفاظتی مولکول جدید دحس و ادراک قسمت بیست و سوادغام دو حیطه علوم مغز و منبع هوشیاری کجاست قسمت در والنتاین کتاب بدید همنسبیت عام از زبان دکتر بربلندی در ذهن ما درک بلندیمطالبه ی حق خودهر حرکت خمیده می شود و هر راه فراری نیستبررسی بیماری التهابی رودساخت شبکه عصبی مصنوعی با کجای مغز مسئول پردازش تجتئوری تکامل امروز در درمآیا دلفین ها میتوانند باجمجمه انسان های اولیهاگر تلاش انسان امروز برانقش غذاها و موجودات درياحساسیت روانی متفاوتارتباط غیرکلامی بین انسامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرمان پوکی استخوانهمه چیز موج استبه دنبال رستگاری باشویتامین E در چه مواد غذایرشد مغز فرایندی پیچیده ابعد از کرونا دلخوشی بیهوسریع دویدن مهم نیستگمان میکنی جرمی کوچکی در تاثیر کلام در آیات کلام بآرامش(سکوت) stillness و تکاپوجهان یکپارچهفتون های زیستیابزار بقا از نخستین هماننه جنگ و نه خونریزیخورشید مصنوعیاز واقعیت امروز تا حقیقتمنحنی که ارتباط بین معرفدروغ نگو به خصوص به خودتهندسه در پایه ی همه ی واکزنجیرها را ما باید پاره کبیماری گیلن باره و بیمارواقعیت خلا و وجود و درک متقویت استخوان در گرو تغذشنا در ابهای گرم جنوب نیاگذشته را دفن کنتاثیر گیاه خواری بر رشد وافراد آغاز حرکت خودشان رجهان، تصادفی نیستفساد اقتصادی سیتماتیک درخطا در محاسبات چیزی کاملنوبت کودکاناز تکینگی تا مغز از مغز تمیگرن شدید قابل درمان اسدرگیری مغزی در سندرم کووبیندیشزیست شناسی کل در جزء فراکواکسن ضد اعتیادتمرکز بر هدفپیموزایدشگفتی های زنبور عسلتاثیر درجه حرارت بر عملکامیوتروفیک لترال اسکلرومعادله ها فقط بخش خسته کنجدایی خطای حسی استابزار بقا از نخستین همانقارچ بی مغز در خدمت موجوددو بار در هفته ماهی مصرف چگونه میتوان با قانون جناز تکینگی تا مغز از مغز تما بخشی از این جهان مرتبطهوش مصنوعی از عروسک بازی ذهن سالمباور و کیهان شناسیزبان ریشه هایی شناختی اسیک آلل ژنتیکی که از نئاندتو انسانی و انسان، شایستپیشرفت در عقل است یا ظواهشجاعت و ترستاثیر درجه حرارت بر عملکانتقال ماده و انرژیمغز و اخلاقحقیقت غیر فیزیکیابزار بقای موجود زنده از لیروپریم داروی ترکیبی ضددگرگونی های نژادی و تغیینگاه از دور و نگاه از نزداز تکینگی تا مغز، از مغز مباحث مهم حس و ادراکهوش مصنوعی از عروسک تا کمرمز جهان خاصیت فراکتالبحثی در مورد حقیقت فضا و سلول های مغزی عامل پارکیژنها ، مغز و ارادهتومورهای ستون فقراتآلودگی هوا چالش قرن جدیدطبیعت موجی جهانتبدیل پلاستیک به کربن و سانسان عامل توقف رشد مغزمغز برای فراموشی بیشتر کحریص نباشابعاد اضافه ی کیهانملاحظات بیهوشی قبل از جرداروهای ام اسنادانی در قرن بیست و یکم،اساس انسان اندیشه و باور مداخله ی زیانبار انسانهوش عاطفی قسمت نهمروبات کیانبدون پیر فلکسندرم پس از ضربه به سرکنترل همجوشی هسته ای با هتوسعه برخی شغل ها با هوش آینده ی انسان در فراتر ازعلایم کمبود ویتامین E را تراشه ی بیولوژِیکايا اراده آزاد توهم است ینقش مهاجرت در توسعه نسل احس و ادراک قسمت نهماحساسات کاذبمنابع انرژی از نفت و گاز داروی ضد چاقیچرا مغز انسان سه هزار سالاصل علت و تاثیرمرز جدید جستجو و اکتشاف، هیچ چیز همیشگی نیستروشی برای بهبود هوش عاطفبرخی یونها و مولکول های مسیاهچاله ی منفرد یا سیاهکیست هیداتید مغزتکامل و ریشه ی مشترک خلقتآیا گذشته، امروز وآینده عدم درکتصادف یا قوانین ناشناختهایا این جمله درست است کسینقش حیاتی تلومر دی ان آ دحس و ادراک قسمت بیستمارتقا و تکامل سنت آفرینش منبع هوشیاری کجاست قسمت در یک فراکتال هر نقطه مرکنسبت ها در کیهانبلوغ چیستمطالبی در مورد تشنجهرچیز با یک تاب تبدیل به راه های جدید برای قضاوت ربررسی سیستم تعادلی بدن اساخت شبکه عصبی با الفبای کرونا چه بر سر مغز می آورتئوری تکامل در پیشگیری و آیا دست مصنوعی به زودی قاجنبه های موجی واقعیتاگر خواهان پیروزی هستینقش غذاها در کاهش دردهای خفاش با شیوع همه گیری جدیارتروز یا خوردگی و التهامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرمان ام اس(مولتیپل اسکلهمه چیز در زمان مناسببه زودی شبکه مغزی به جای ویتامین کارشد مغز علت تمایل انسان ببعد از کرونا دلخوشی بیهوسریعترین کامپیوتر موجودگنجینه ای به نام ویتامین تاثیر کپسول نوروهرب بر نآزمون تجربی، راهی برای رجهان یکپارچهفروتنی و غرورابزار بقا از نخستین همانچه زیاد است بر من که در ایخوش قلبی و مهربانیاز کجا آمده ام و به کجا میمنشأ اطلاعات و آموخته ها دریای خداهندسه زبانِ زمان استزندگی هوشمند در خارج از زبیماری آلزایمر، استیل کووالزارتان داروی ضد فشار تقویت حافظه یا هوش مصنوعشناخت و معرفت، و نقش آن دگربه شرودینگر و تاثیر مشافراد بی دلیل دوستدار تو جهش های ژنتیکی مفید در سافشار و قدرتخطای ادراک کارمانور دروناز تکینگی تا مغز از مغز تمیدان مغناطيسي زمین بشر درگیری اعصاب به علت میتوبیهوش کردن در جراحی و بیمزیست شناسی باور حقیقت یا واکسن علیه سرطانتمساح حد واسط میان مغز کوپیموزایدشانس یا تلاشتاثیر درجه حرارت بر عملکامید نیکو داشته باش تا آنمعجزه های هر روزهجریان انرژی در سیستم های ابزار بقا از نخستین همانقبل از آغازدو برابر شدن خطر مرگ و میچگونه مغز پیش انسان یا هماز تکینگی تا مغز از مغز تما تحت کنترل ژنها هستیم یهوش مصنوعی از عروسک بازی ذهت را روی چیزهای مفید متباد و موجزبان شناسی مدرن در سطح سلیک جهش ممکن است ذهن انسانتو با همه چیز در پیوندیپیشرفت ذهن در خلاقیت استشرکت نورالینک ویدیویی ازتاثیر درجه حرارت بر عملکاندوه در دنیا استمغز و سیر تکامل ان دلیلی حقیقت غیر قابل شناختابزار بقای موجود زنده از لیس دگرامفتامین یا ویاسدانش قدرت استنگاه از درون مجموعه با نگاز تکینگی تا مغز، از مغز مجموعه های پر سلولی بدن مهوش مصنوعی از عروسک تا کمرنگ کردن، حقیقت نیستبحثی در مورد عملکرد لوب فسلول های بنیادیژنهای مشترک بین انسان و وتوهم فضای خالیآلودگی هوا و ویروس کروناطبیعت بر اساس هماهنگیتبدیل تراکت صوتی مصنوعی انسانیت در هم تنیده و متصمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟حرکت چرخشی و دائمی کیهانابعاد بالاترممانتین یا آلزیکسا یا ابداروهای تغییر دهنده ی سینازوکلسیناستفاده از مغز، وزن را کممدارک ژنتیکی چگونه انسانهوش عاطفی قسمت هفتمروح در جهانی دیگر استبرنامه و ساختار پیچیده مسندرم دزدی ساب کلاوینکنترل جاذبهتوصیه های سازمان بهداشت آینده ی علم و فیزیک در60 ثعلایم کمبود ویتامین E را تربیت کودکان وظیفه ای مهايا اراده آزاد توهم است ینقش میدان مغناطیسی زمین حس و ادراک قسمت چهارماخلاق و علوم اعصابمنابع انرژی از نفت و گاز داروی ضد تشنج با قابليت تچرا مغزهای ما ارتقا یافت اصل عدم قطعیت از کوانتوم مزایای شکلات تلخ برای سلهیچ وقت خودت را محدود به روشی جدید در درمان قطع نخبرخی اثرات مضر ویتامین دسیاهچاله ی تولید کنندهکیست کلوئید بطن سومتکامل ابزار هوش ، راه پر آیا پیدایش مغز از روی تصاعسل طبیعی موثر در کنترل بتظاهر خوابیده ی مادهتظاهری از ماده است که بیدایا ابزار هوشمندی یا مغز نقش خرچنگ های نعل اسبی درحس و ادراک قسمت دهمارتقا یا بازگشت به قبل ازمنبع هوشیاری کجاست قسمت در کمتر از چند ماه سوش جدنسبت طلایی، نشانه ای به سبلعیدن ستاره توسط سیاهچامطالعه ای بیان میکند اهدهز ذره، یک دنیاستراه های جدید برای قضاوت ربررسی علل کمر درد در میانساختن آیندهکریستال هاتئوری جدید، ویران کردن گآیا رژیم غذایی گیاهی سلاجنسیت و تفاوت های بیناییاپی ژنتیکنقشه مغزی هر فرد منحصر بهخلا، حقیقی نیستارزش حقیقی زبان قسمت اولمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرمان تومورهای مغزی با اهمه چیز در زمان کنونی استبه زیر پای خود نگاه نکن بویتامین کا و استخوانرشد در سختی استتفکر قبل از کارسرگیجه از شایعترین اختلاگویید نوزده و ایمنی ساکتتاثیر کپسول نوروهرب بر تآزمون ذهنی گربه ی شرودینجهان کنونی و مغز بزرگتریفرگشت و تکامل تصادفی محض ابزار بقا از نخستین هماننه عدم مطلق بلکه عدم با قخوشبختی دور از رنج های ماز کسی که یک کتاب خوانده منشاء کوانتومی هوشیاری ادرک فرد دیگر و رفتارهای اهندسه، نمایشی از حقیقتزندگی بی دودبیماری الزایمرواکنش های ناخودآگاه و تقتقویت سیستم ایمنیشناخت حقیقت یا آرزوهای گگزیده ای از وبینار یا کنفافزایش قدرت ادراکات و حسجهش های ژنتیکی غیر تصادففضای قلب منبع نبوغ استخطای حسنورون هاي مصنوعی می تواناز تکینگی تا مغز از مغز تمیدان های مغناطیسی قابل هوش مصنوعی از عروسک های بدرختان اشعار زمینبیهوشی در بیماران دچار ازیست، مرز افق رویداد هستواکسنی با تاثیر دوگانه اتنفس هوازی و میتوکندریپیچیدگی های مغزمگسشاهکار قرنتاثیر درجه حرارت بر عملکامید نجاتمعجزه ی چشمجریان انرژی در سیستم های ابزار بقا از نخستین همانقبل از انفجار بزرگدو برابر شدن خطر مرگ و میچگونه هموساپينس بر زمین از تکینگی تا مغز از مغز تمانند آب باشهوش مصنوعی از عروسک بازی ذخیره ی شگفت انگیز اطلاعباد غرور و سر پر از نخوت وزبان شناسی نوین نیازمند یک رژیم غذایی جدید، می توتو با باورهایت کنترل میشپیشرفتی مستقل از ابزار هشربت ضد خلطتاثیر رو ح و روان بر جسماندوه دردی را دوا نمیکندمغز کوانتومیحقایق ممکن و غیر ممکنابزار بقای موجود زنده از لا اکراه فی الدیندانش محدود به ابعاد چهارنگاه حقیقی نگاه به درون ااز تکامل تا مغز از مغز تا محل درک احساسات روحانیهوش مصنوعی از عروسک تا کمرنگین کمانبحثی درباره هوش و تفاوتهسلول های بنیادی منابع و اژنهای هوش ، کدامندتوهم فضای خالی یا توهم فضآلودگی هوا و پارکینسونطعمه ی شبکه های ارتباط اجتبدیل سلولهای محافط به سانسانیت در برابر دیگرانمغز بزرگ چالش است یا منفعحس متفاوتاتفاق و تصادفمن کسی در ناکسی دریافتم داروهای ضد بیماری ام اس ونباید صبر کرد آتش را بعد استفاده از هوش مصنوعی در مروری بر تشنج و درمان هایهوش عاطفی قسمت پنجمروح رهاییبرنامه ی مسلط ژنها در اختسندرم سردرد به دلیل افت فکندر در بیماریهای التهابتوصیه های غیر دارویی در سآیا فراموشی حتمی استعلت خواب آلودگی بعد از خوترجمه ای ابتدایی از اسراای نعمت من در زندگیمنقش محیط زندگی و مهاجرت دحس و ادراک قسمت نوزدهماخلاق پایه تکامل و فرهنگمنابع انرژی از نفت و گاز داروی ضد تشنج با قابليت تچرا ویروس کرونای دلتا وااصلاح خطا با رفتن بر مسیرمسمومیت دانش آموزان بی گهیچ کاری نکردن به معنی چیروشی جدید در درمان نابینبرخی اختلالات عصبی مثانهسیاره ی ابلهانکاهش مرگ و میر ناشی از ابتکامل تکنولوژیآیا آگاهی پس از مرگ از بیعشق درونی به یگانگی خلقتآیا امکان بازسازی اندامهعصب حقوق نورولووتعداد کلی ذهن ها در جهان ایا بیماری ام اس (مولتیپنقش داروهاي مختلف معروف حس و ادراک قسمت دوازدهمارتوکين تراپی روشی جديد منبع هوشیاری کجاست قسمت در آرزوهایت مداومت داشتهنشانه های گذشته در کیهان بنی عباس، ننگی بر تاریخمعماری، هندسه ی قابل مشاهزینه ای که برای اندیشیدراه پیروزی در زندگی چیستبزرگ فکر کنساختار فراکتال وجود و ذهکریستال زمان(قسمت اولتا 20 سال آینده مغز شما به آیا رژیم غذایی گیاهی سلاجنسیت و تفاوت های بیناییفلج نخاعی با الکترودهای ابتدا سخت ترین استنقشه های مغزی جدید با جزیخلا، خالی نیستارزش حقیقی زبان قسمت دوممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرمان تشنجهمه چیز، ثبت می شودبه سخن توجه کن نه گویندهویتامین کا در سبزیجاتز گهواره تا گورتفکر خلا ق در برابر توهم سرگردانیگوشه بیماری اتوزومال رسستاثیر کپسول نوروهرب بر سآزمون ذهنی گربه شرودینگرجهان کاملی در اطراف ما پرفراموش کارها باهوش تر هسابزار بقا از نخستین هماننهایت معرفت و شناخت درک عخانه ی تاریکاز آغاز خلقت تا نگاه انسامهندسی ژنتیک در حال تلاش درک نیازمند شناخت خویش اهنر فراموشیزندگی در جمع مواردی را بربیماری ای شبیه آلزایمر و واکنش به حس جدیدتلقین اطلاعات و حافظهشناخت درون، شناخت بیرون؛تاثیر گیاه خواری بر رشد وافزایش مرگ و میر سندرم کوجهش تمدنی عجیب و شگفت انسقفس ذهنخطر آلودگی هوانورون های ردیاب حافظهاز تکینگی تا مغز از مغز تمیدان های کوانتومی خلاهوش مصنوعی از عروسک های بدرد باسن و پا به دلیل کاهبیوگرافیزاوسکا درمان گوشرواسطه ها د رمسیر ایجاد مغتنفس هوازی و میتوکندریپیچیدگی های مغزی در درک زشاهکار شش گوشتاثیر درجه حرارت بر عملکامید جدید بر آسیب نخاعیمعجزه ی علمجریان انرژی در سیستم های ابزار بقا از نخستین همانقبرستان ها با بوی شجاعتدو سوی واقعیتچگونه هوشیاری خود را توساز تکینگی تا مغز از مغز تماه رجبهوش مصنوعی از عروسک بازی ذره ی معین یا ابری از الکبار بزرگ ایستادن بر دو پازبان، نشان دهنده ی سخنگو یکی از علل محدودیت مغز امتو باید نیکان را به دست بپاسخ گیاهان در زمان خوردشش مرحله تکامل چشمتاثیر روده بر مغزاندوهگین نباش اگر درب یا مغز آیندگان چگونه است ؟حل مشکلابزار بقای موجود زنده از لاموژین داروی ضد اوتیسم؟دانش بی نهایتنگاه دوبارهاز تکامل تا مغز، از مغز تمحل درک احساسات روحانی دهوش مصنوعی از عروسک تا کمرهبر حقیقیبحثی درباره هوش و تفاوتهسلول های بدن تو پیر نیستنژنهای حاکم بر انسان و انستوهم لیلیپوتی(ریزبینی)آلزایمرظهور امواج مغزی در مغز مصتبر را بردارانسان، گونه ای پر از تضادمغز بزرگ چالشهای پیش روحس چشایی و بویاییاتوبان اطلاعات و پلِ بینمن پر از تلخیمداروی فامپیریدین یا نورلنبرو و انرژی مداوماستفاده از انرژی خلامرکز هوشیاری، روح یا بدن هوش عاطفی قسمت اولروزه داری متناوب، مغز را برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱سوپاپ ها یا ترانزیستورهاکوچ از محیط نامناسبتوصیه هایی در مصرف ماهیآیا ممکن است موش کور بی معماد الدین نسیمی قربانی ترس و آرمان هاای همه ی وجود مننقش نگاه از پایین یا نگاهحس و ادراک قسمت هفتماختلال خواب فرد را مستعد منابع انرژی از نفت و گاز داروی ضد تشنج توپیراماتچرا پس از بیدار شدن از خواصول انجام برخی نرمش ها دمسمومیت دانش آموزان، قماهیچ کس مانند تو نگاه نمیکروشی جدید در درمان سکته مبرخی اصول سلامت کمرسیاره ابلهانکاهش التهاب ناشی از بیماتکامل جریان همیشگی خلقتتکامل داروینی هنوز در حاآیا انسان با مغز بزرگش اخعضلانی که طی سخن گفتن چقدتعذیه ی ذهنایا بدون زبان میتوانیم تنقش درختان در تکاملحس و ادراک قسمت سومارتباط میکروب روده و پارمنبع هوشیاری کجاست قسمت در آسمان هدیه های نادیدننشانه های پروردگار در جهبه قفس های سیاهت ننازهزینه سنگین انسان در ازاراه انسان شدن، راه رفتن وبزرگ شدن مغز محدود به دورساختار شبکه های مغزی ثابکریستال زمان(قسمت دوم)تا بحر یفعل ما یشاآیا راهی برای رفع کم آبی جهل مقدسفلج بل، فلجی ترسناک که آنابتدایی که در ذهن دانشمننقص در تشخیص هیجانات عامخلاصه ای از مطالب همایش مارزش حقیقی زبان قسمت سوممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرمان جدید ALSهمه ی سردردها بی خطر نیستبوزون هیگز چیستویتامین بی 12 در درمان دردزمین در برابر عظمت کیهانتفاوت مغز انسان و میمون هسربازان ما محققا غلبه می گوشت خواری یا گیاه خواریتاثیر کپسول نوروهرب بر سآزادی عقیده، آرمانی که تجهان پیوستهفراموشی همیشه هم بد نیستابزار بقا از نخستین هماننهایت در بی نهایتاز انفجار بزرگ تا انفجار مهربانی، شرط موفقیتدرک و احساسهنر حفظ گرهزندگی در سیاهچالهبیماری ای شبیه ام اس مولتواکسن های شرکت فایزر آمرتلاش ها برای کشف منابع جدشناسایی تاریخچه ی تکاملیتاثیر گیاه خواری بر رشد وافزایش سرعت پیشرفت علوم جهشهای مفید و ذکاوتی که دقفس را بشکنخطرات هوش مصنوعینوروپلاستیسیتی چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تمیدان بنیادین اطلاعاتهوش مصنوعی از عروسک بازی دردهای سال گذشته فراموش بیوگرافیزبان مشترک ژنتیکی موجوداوبینار اساتید نورولوژی دتنفس بدون اکسیژنپیوند قلب خوک، به فرد دچاشاید گوشی و چشمی، آماده شتاثیر درجه حرارت بر عملکامید درمان کرونا با همانمعجزه ی علم در کنترل کرونجستجوی متن و تصویر به صورابزار بقا از نخستین همانقدم زدن و حرکت دید را تغیدولت یا گروهکچگونه واکسن کرونا را توزاز تکینگی تا مغز از مغز تماپروتیلینهوش مصنوعی از عروسک بازی ذرات کوانتومی زیر اتمی قبار سنین ابزار هوشمندی ازبان، وسیله شناسایی محیطیافته های نوین علوم پرده تو تغییر و تحولیپختگی پس از چهل سالگي به ششمین کنگره بین المللی ستاثیر رژیم گیاه خواری بر اندام حسی، درک از بخش هایمغز انسان ایا طبیعتا تماحلقه های اسرارآمیزابزار بقای موجود زنده از لایو دوم دکتر سید سلمان فدانشمندان موفق به بازگردنگاهی بر قدرت بینایی درااز تکامل تا مغز، از مغز تمحدودیت چقدر موثر استهوش مصنوعی به کمک هوش طبیروی و منیزیم در تقویت استبحثی درباره هوش و تفاوتهسلول عصبی شاهکار انطباق کل اقیانوس در یک ذرهتوهم چیستآملودیپین داروی ضد فشار ظرف باید پر شود چه با چرک تحریک عمقی مغزانعطاف پذیری مکانیسمی علمغز بزرگ و فعال یا مغز کوحس و ادراک (قسمت اول )اتوسوکسیمایدمنابع انرژي پاک سرچشمه حداروی لیراگلوتیدچت جی پی تیاستفاده از سلول های بنیامرکز حافظه کجاستهوش عاطفی قسمت دهمروزه داری و بیمار ی ام اس برین نت به جای اینترنتسوپاپ ها یا ترانزیستورهاکوچک شدن مغز از نئاندرتاتوضیحی ساده در مورد هوش مآیا ما کالا هستیمعوامل موثر در پیدایش زباتسلیم شدن از نورون شروع مای آنکه نامش درمان و یادشنقش نظام غذایی در تکامل محس و ادراک قسمت هفدهماختلال در شناسایی حروف و منابع انرژی از نفت و گاز دارویی خلط آورچرا ارتعاش بسیار مهم استاصول توسعه ی یک ذهن کاملمسیر دشوار تکامل و ارتقاهیچ کس حقیقت را درون مغز ريتوکسيمب در درمان ام اسبرخی بیماری ها که در آن بسیاره ابلهانکاهش حافظه هرچند فرایندیکاهش دوپامین عامل بیماریتکامل داروینی هنوز در حاآیا احتمال دارد رویا از آغم بی پایانتغییر الگوی رشد مغزی با زایا تکامل هدفمند استنقش ذهن و شناخت در حوادث حس و ادراک قسمت سی و هشتمارتباط ماده و انرژیمنبع هوشیاری کجاست قسمت در آستانه ی موج پنجم کووینظام مثبت زندگیبه مغز خزندگان خودت اجازهزاران سال چشم های بینا وراه بی شکستبزرگ شدن تقریبا ناگهانی سادیسم یا لذت از آزار دادکریستال زمان(قسمت سوم)تاول کف پا و حقیقتآیاما مقهور قوانین فیزیکجهان فراکتالفلج خوابابتذال با شعار دیننقطه بی بازگشتخلاصه ای از درمان های جدیارزش خود را چگونه میشناسمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدرمان جدید میگرن با انتی همیشه چشمی مراقب و نگهبابوزون هیگز جهان را از متلویتامین بی هفدهزمین زیر خلیج فارس تمدنی تفاوت ها و تمایزها کلید بسردرد میگرنگیلگمش باستانی کیستتاثیر کتامین در درمان پاآزار دیگری، آزار خود استجهان پیوستهفراموشی و مسیر روحانیابزار بقا از نخستین هماننهادینه سازی فرهنگ اختلااز بحث های کنونی در ویروسموفقیت هوش مصنوعی در امتدرک کنیم ما همه یکی هستیمهنر رها شدن از وابستگیزندگی زمینی امروز بیش از بیماری اسپینال ماسکولار واکسن کووید 19 چیزهایی که تلاش هایی در بیماران قطع گزارش یک مورد جالب لخته وشناسایی سلول های ایمنی اتاثیر گیاهخواری بر رشد و افسردگی و اضطراب در بیماجهشهای مفید و ذکاوتی که دقلب و عقلدفاع از پیامبرنوروز یا روز پایانیاز تکینگی تا مغز از مغز تمیدازولام در درمان تشنج هوش مصنوعی از عروسک بازی دردی که سالهاست درمان نشبیان ژن های اسکیزوفرنی دزبان چهار حرفی حیات زمینوجود قبل از ناظر هوشمندتنها مانع در زندگی موارد پیوند مغز و سر و چالشهای شاید درست نباشدتاثیر درجه حرارت بر عملکامیدوار باش حتی اگر همه چمعجزه در هر لحظه زندگیجستجوی هوشیاری در مغز ماابزار بقا از نخستین همانقدرت مردمدوچرخه سواری ورزشی سبک و چگونه آن شکری که می خوریماز تکینگی تا مغز از مغز تماجرای جهل مقدسهوش مصنوعی از عروسک بازی ذرات کوانتومی زیر اتمی قبارداری بدون رحمسفر فقط مادی نیستیاد گرفتن مداومتو جهانی هستی که خودش را پروژه ی ژنوم انسانیصبر بسیار بایدتاثیر رژیم گیاه خواری بر انرژی بی پایان در درون هرمغز انسان برای ایجاد تمدحمله ویروس کرونا به مغزابزار بقای موجود زنده از لبخند بزن شاید صبح فردا زدانشمندان نورون مصنوعی سنگاهی بر توانایی اجزاي باز تکامل تا مغز، از مغز تمحدودیت های حافظه و حافظهوش مصنوعی به شناسایی کارویا و واقعیتبحثی درباره هوش و تفاوتهسلولهای ایمنی القا کنندهکلمات بلند نه صدای بلندتوهم وجودآموزش نوین زبانعقل مجادله گرتحریک عمقی مغز در آلزایماهرام مصر از شگفتی های جهمغز بزرگترین مصرف کننده حس و ادراک (قسمت دوم )اتصال مغز و کامپیوترمنابع انرژی از نفت و گاز داروی تشنجی دربارداریچت جی پی تیاستفاده از سلول های بنیامرکز حافظه کجاستهوش عاطفی قسمت دومروزه داری سلول های بنیادبرای یک زندگی معمولیسوپاپ ها یا ترانزیستورهاکوچکترین چیز یک معجزه استیوتیکسن داروی ضد جنونآیا ما تنها موجودات زنده عوامل ایجاد لغت انسانی و تشنچ پانایوتوپولوس تشنج ایمپلانت مغزینقش نظریه تکامل در شناساحس و ادراک قسمت هجدهماختلال در شناسایی حروف و منابع بی نهایت انرژی در دداستانها و مفاهیمی اشتباچرا بیماری های تخریبی مغاصول سلامت کمرمسئول صیانت از عقیده کیسهیچ اندر هیچریه زغالیبرخی بیماری های خاص که بدسیر آفرینش از روح تا مغز کاهش سن بیولوژیکی، تنها تکامل داروینی هنوز در حاآیا احتمال دارد رویا از آغم بی پایانتغییر زودتر اتصالات مغزیایجاد احساساتنقش روی و منیزیم در سلامتحس و ادراک قسمت سی و ششمارتباط متقابل با همه ی حیمنبع هوشیاری کجاست قسمت53در درمان بیماری مولتیپل نظریه ی تکامل در درمان بیبه نقاش بنگرهستي مادي ای که ما کوچکتررابطه تشنج و اوتیسمبزرگترین خطایی که مردم مسازگاری با محیط بین اجزاکشف مکانیسم عصبی خوانش پتابوهای ذهنیآب زندگی است قسمت چهارمجهان قابل مشاهده بخش کوچفلج خواب چیستابداع دی ان ای بزرگترین دنمیتوان با بیرون انداختنخم شدن فضا-زماناز فرد ایستا و متعصب بگذرمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدرمان جدید کنترل مولتیپلهمیشه اطمینان تو بر خدا ببی نهایت در میان مرزهاویتامین دی گنجینه ای بزرزمان چیستتفاوت ها را به رسمیت بشناسردرد میگرن در کودکانگیاه بی عقل به سوی نور میتاثیر گیاه خواری بر رشد وآسيب میکروواسکولاریا آسجهان پر از چیزهای اسرار آفرایند پیچیده ی خونرسانیخانواده پایدارچهار میلیارد سال تکامل باز تلسکوپ گالیله تا تلسکمولتیپل اسکلروز در زنان درک احساسات و تفکرات دیگهنر، پر کردن است نه فحش دزندگی زودگذربیماری اضطراب عمومیواکسن کرونا و گشودن پنجرتلاشی برای درمان قطع نخاگشایش دروازه جدیدی از طرشواهدی از نوع جدیدی از حاتاثیر انتخاب از طرف محیط اقلیت خلاقجوانان وطنقلب دروازه ی ارتباطدفاع در برابر تغییر ساختنوشیدن چای برای مغز مفید از تکینگی تا مغز از مغز تمکان زمان یا حافظه زمانهوش مصنوعی از عروسک بازی درس گرفتن از شکست هابیان حقیقتزبان نیاز تکاملی استوراپامیل در بارداریتنها در برابر جهانپیوند اندام از حیوانات بشب سیاه سحر شودتاثیر درجه حرارت بر عملکامیدواری و مغزمعرفت و شناختحفره در مغزابزار بقا از نخستین همانقدرت کنترل خوددورترین نقطه ی قابل مشاهچگونه انتظارات بر ادراک از تکینگی تا مغز از مغز تماجرای عجیب گالیلههوش مصنوعی از عروسک بازی ذرات کوانتومی زیر اتمی قبازگشت از آثار به سوی خداسفر نامه سفر به بم و جنوب یاد بگیر فراموش کنیتو دی ان ای خاص ميتوکندريپروژه ی ژنوم انسانیصرع و درمان های آنتاثیر رژیم گیاه خواری بر انرژی تاریکمغز انسان برای شادمانی طحمایت از طبیعتابزار بقای موجود زنده از لحظات خوش با کودکاندانشمندان یک فرضیه رادیکنگاهت را بلند کناز تکامل تا مغز، از مغز تمخچه فراتر از حفظ تعادلهوش مصنوعی در کامپیوترهارویا و کابوسبحثی درباره هوش و تفاوتهسلولهای بنیادی مصنوعی درکلوزاپین داروی ضد جنونتوهم وجودآمارهای ارائه شده در سطح عقلانیت بدون تغییرتداوم مهم است نه سرعتاولویت بندی ها کجاستمغز حریص برای خون، کلید تحس و ادراک قسمت 67اثر مضر مصرف طولانی مدت رمنابع انرژی از نفت و گاز داروی جدید ALSنتایج نادانی و جهلاستفاده از سلول های بنیامرکز خنده در کجای مغز استهوش عاطفی قسمت سومروزهای بد باقی نمیماندبرای پیش بینی آینده مغز دسوخت هیدروژنی پاککووید نوزده و خطر بیماری تیک و اختلال حرکتیآیا مغز تا بزرگسالی توسععواملی که برای ظهور لغت اتشنج چیستایمپلانت مغزی کمک میکند نقش هورمون های تیروئید دحس و ادراک قسمت هشتماختلالات مخچهمنابع جدید انرژیدخالت در ساختار ژنهاچرا حیوانات سخن نمی گویناضطراب و ترسمسئولیت جدیدهیچگاه از فشار و شکست نترریواستیگمینبرخی توجهات در ببمار پارسیستم تعادلی بدنسیستم دفاعی بدن علیه مغز کایروپاکتیک چیستتکامل داروینی هنوز در حاآیا برای تولید مثل همیشه غیرقابل دیدن کردن مادهتغییر عمودی سر انسان از پایران بزرگنقش روزه داری در سالم و جحس و ادراک قسمت سیزدهمارتباط چاقی و کاهش قدرت بمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمدر سال حدود 7 میلیون نفر نظریه ی تکامل در درمان بیبه نقاش بنگرهستی ما پس از شروعی چگال رادیوی مغز و تنظیم فرکانبزرگترین درد از درون است ستم با شعار قانون بدترین کشف مکانیسمی پیچیده در بتاثیر فکر بر سلامتآب زندگی است قسمت هفتمجهان موازی و حجاب هافلج دوطرفه عصب 6 چشمابزار هوش در حال ارتقا ازنمیتوان بر سیاه سیاه نوشخونریزی مغز در سندرم کوواز مخالفت بشنومنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدرمان جدید ای ال اس، توفرهمیشه داناتر از ما وجود دبی ذهن و بی روحویروس مصنوعیتفاوت های بین زن و مرد فقسردرد و علتهای آنگیاه خواری و گوشت خوار کدتاثیر گیاه خواری بر رشد وآسیب ها ناشی از آلودگی هوجهان پر از چیزهای جادویی فرایند تکامل و دشواری هاخار و گلچهار ساعت پس از کشتار خوکاز تلسکوپ گالیله تا تلسکمواد کوانتومی جدید، ممکندرک تصویر و زبان های مخلتهوموارکتوس ها ممکن است دزندگی سلول در بدن، جدای ابیماری بیش فعالیواکسن کرونا از حقیقت تاتتلاشی تازه برای گشودن معپل جویی اصفهانشواهدی از دنیسوان(شبه نئتاثیر احتمالی عصاره تغلیالکترومغناطیس شنوایی و هجوانان وطنقلب روباتیکدقیق ترین تصاویر از مغز انوعی سکته مغزی ، وحشتناک از تکینگی تا مغز از مغز تمکانیک کوانتومی بی معنی هوش مصنوعی از عروسک بازی دست کردن در گوشبیست تمرین ساده برای جلوزبان و کلمه حتی برای کسانورزش هوازی مرتب خیلی به قتنهایی رمز نوآوری استپیوند سر آیا ممکن استشبیه سازی میلیون ها جهان تاثیر درجه حرارت بر عملکامیدی به این سوی قبر نیستمغز فکر میکند مرگ برای دیحق انتخابابزار بقا از نخستین همانقدرت انسان در نگاه به ابعديدن با چشم بسته در خواب چگونه به سطح بالایی از هواز تکینگی تا مغز از مغز تماده ی تاریکهوش مصنوعی از عروسک بازی رفتار مانند بردهبازگشت به ریشه های تکاملسفر به مریخ در 39 روزیادگیری مهارت های جدید دتو در میانه ی جهان نیستی پروانه ی آسمانیضرورت زدودن افکارتاثیر رژیم گیاهخواری بر انرژی تاریک که ما نمی تومغز انسان برای شادمانی طحوادث روزگار از جمله ویرابزار بقای موجود زنده از لرزش ناشی از اسیب به عصبدانشمندان ژنی از مغز انسچالش هوشیاری و اینکه چرا از تکامل تا مغز، از مغز تمخچه ، فراتر از حفظ تعادلهوش مصنوعی در خدمت خلق وحرویا و خبر از آیندهبحثی درباره احساسات متفاسلام تا روشناییکلام و زبان، گنجینه ای بستوهم بی خداییآن چیزی که ما جریان زمان عقیده ی بی عملتداخل مرزها و صفات با بیناولین مورد PML به دنبال تکمغز در تنهایی آسیب میبینحس و ادراک قسمت 74اثرات فشار روحی شدیدمنابع انرژی از نفت و گاز داروی جدید s3 در درمان ام نجات در راستگوییاستفاده از سلول های بنیامرگ چیستهوش عاطفی قسمت ششمروزهای سختبرای اولین بار دانشمندانسودمندی موجودات ابزی بر کودک هشت ساله لازم است آدتیروفیبان موثر در سکته ی آیا همه جنایت ها نتیجه بیعوارض ازدواج و بچه دار شدتشنج و حرکات شبه تشنجی قاایمپلانت نخاعی میتواند دنقش هورمون زنانه استروژنحس و ادراک قسمت پنجماختلالات حرکتی در انسانمناطق خاصی از مغز در جستجدر مانهای کمر دردچرا حجم مغز گونه انسان دراطلاع رسانی اینترنتیمسئولیت در برابر محیط زیهیپرپاراتیروئیدیسمریاضیات یک حس جدید استبرخی توصیه ها برای واکسیبرخی درمان های Spinal Muscular Atسکوت و نیستیکار با یگانگی و یکپارچگیتکامل زبانآیا بزرگ شدن مغز فقط در دغرور و علمتغییرات منطقه بویایی مغزایرادهای موجود در خلقت بنقش رژیم غذایی بر رشد و احس و ادراک قسمت ششمارتباط هوش ساختار مغز و ژمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرمان های اسرار آمیز در آنظریه ی تکامل در درمان بیبه نادیدنی ایمان بیاورو هر کس تقوای خدا پیشه کنراز تغییربسیاری از مجرمان، خودشانستم، بی پاسخ نیستکشف ارتباط جدیدی از ارتبتاثیر مشاهده بر واقعیت بآب زندگی است قسمت اولجهان ما میتواند به اندازفناوری هوش مصنوعی نحوه خابزار بقا از نخستین هماننمایش تک نفرهخواندن ، یکی از شستشو دهناز نخستین همانند سازها تمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدرمان جدید سرطانهمیشه راهی هستبی شرمیویرایش DNA جنین انسان، برتفاوت های تکاملی در مغز وسردرد تنشنگیرنده باید سازگار با پیتاثیر گیاه خواری بر رشد وآشنا پنداریجهان دارای برنامهفرایند حذف برخی اجزای مغخارق العاده و استثنایی بنوآوری ای شگفت انگیز داناز تکنیکی تا مغز از مغز تموجود بی مغزی که می توانددرک حقیقت نردبان و مسیری هورمون شیرساز یا پرولاکتزندگی، مدیریت انرژیبیماری تی تی پیواکسن کرونا ساخته شده توتلاشی جدید در درمان ام اسپل خواجو اصفهانشیشه ی بازالتی و سیلیکونتاثیر ترکیبات استاتین (سالکتروتاکسی(گرایش و حرکجواب دانشمند سوال کننده قلب را نشکندل به دریا بزننیکولا تسلااز تکینگی تا مغز از مغز تمکانیزمهای دفاعی در برابهوش مصنوعی از عروسک بازی دست آسمانبیش از نیمی از موارد انتقزبان و بیان نتیجه ساختماورزش هوازی ، بهترین تمریتنبیه چقدر موثر استپیوند سر، یکی از راه حلهاشبیه سازی سیستم های کوانتاثیر درجه حرارت بر عملکامیدی تازه در درمان سرطامغز قلبحقیقت قربانی نزاع بین بی ابزار بقا از نخستین همانقدرت ذهندی متیل فومارات(زادیوا)(چگونه باغبانی باعث کاهش از تکینگی تا مغز از مغز تماده ی خالیهوش مصنوعی از عروسک بازی رفتار وابسته به شکلبازخورد یا فیدبکسفر تجهیزات ناسا به مریخ یادآوری خواب و رویاتوقف؛ شکستپرواز از نیویورک تا لوس آضررهای مصرف شکر و قند بر تاثیر عصاره تغلیظ شده گیانرژی خلا ممکن استمغز انسان رو به کوچک تر شحکمت الهی در پس همه چیزابزار بقای موجود زنده از لرزش عضله یا فاسیکولاسیودانشمندان پاسخ کوانتومی چالش هوشیاری و اینکه چرا از تکامل تا مغز، از مغز تمخچه ابزاري که وظیفه آن فهوش مصنوعی در خدمت خلق وحرویا بخشی حقیقی از زندگی بحثی درباره احساساتی غیرسلاح و راهزنیکلرال هیدرات برای خوابانتوهم تنهاییآنچه ناشناخته است باید شعلم و ادراک فقط مشاهده ی تروس جریان انرژیاولین مورد پیوند سر در انمغز را از روی امواج بشناسحس و ادراک قسمت 75اثرات مفید قهوهمنابع انرژی از نفت و گاز داروی جدید میاستنی گراوینخاع ما تا پایین ستون فقراستیفن هاوکینگ در مورد همرگ و میر پنهانهوش عاطفی بیشتر در زنانروش مقابله مغز با محدودیبرای تمدن سازی، باید در بسی و سه پل اصفهانکودک ایرانی که هوش او از تکنولوژی جدید که سلول هاآیا هوش مصنوعی می تواند نعید نوروز مبارکتشنج عدم توازن بین نورون ایمان به رویانقش ویتامین K در ترمیم اسحس و ادراک قسمت پنجاهاختلالات صحبت کردن در انمنبع هوشیاری کجاست قسمت در محل کار ارزش خودت را بچرا خشونت و تعصباطلاعات حسی ما از جهان، چمستند جهان متصلهاوکينگ پیش از مرگش رسالریسدیپلام تنها داروی تایمشکل از کجاستهاوکينگ پیش از مرگش رسالریشه های مشترک حیاتبرخی روش های تربیتی کودکسکوت، پر از صداکاربرد روباتهای ريزنانوتکامل زبانآیا تکامل و تغییرات ژنتیغربال در زندگیتغییرات آب و هوایی که به اکسی توسین و تکامل پیش انقش رژیم غذایی در رشد و احس و ادراک قسمت شصت و هشتارتباط پیوسته ی جهانمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرمان های بیماری آلزایمرنظریه ی ریسمانبه هلال بنگروفور و فراوانیراست دستی و چپ دستیبسیاری از بیماری های جدیستون فقرات انسان دو پا جلکشف جمجمه ای درکوه ایرهوتاثیر نگاه ناظر هوشیار بآب زندگی است قسمت دومجهان مادی، تجلی فضا در ذهفیلمی بسیار جالب از تغییابزار بقا از نخستین همانچند نرمش مفید برای کمردرخواب سالم عامل سلامتیاز نخستین همانند سازها تمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدرمان دارویی سرطان رحم بهمیشه عسل با موم بخوریمزمان و مکان، ابعاد کیهان بی عدالتی در توزیع واکسن واقعیت فیزیکی، تابعی از تفاوت های زبانی سرمنشا تسردرد سکه ایگالکانزوماب، دارویی جدیتاثیر گیاه خواری بر رشد وآشنا پنداریجهان در حال نوسان و چرخشفراتر از دیوارهای باورخبر مهم تلسکوپ هابلنوار مغز مشاهده ی غیر مستاز تکینگی تا مغز و از مغز موجودات مقهور ژنها هستنددرک دیگرانهوش فوق العاده، هر فرد اسزونیسومایدبیماری دویکواکسن ایرانی کرونا تولیدتمایل زیاد به خوردن بستنپلاسمای غالبشکل های متفاوت پروتئین هتاثیر تغذیه بر سلامت رواالکترودهای کاشتنیجوسازی مدرنقیچی ژنتیکیدلایلی که نشان میدهد ما بنیاز به آموزش مجازی دیجیاز تکینگی تا مغز از مغز تما انسانها چه اندازه نزدهوش مصنوعی از عروسک بازی دستورالعمل مرکز کنترل بیبیشتر کمردردها نیازی به زبان و بیان، در سایه پیشرورزش و میگرنتهدیدهای هوش مصنوعیپیوندی که فراتر از امکانشبکه های مصنوعی مغز به درتاثیر درجه حرارت بر عملکامگا سه عامل مهم سلامتمغز ما کوچکتر از نیم نقطهحقیقت آنطور نیست که به نظابزار بقا از نخستین همانقدرت عشقدین اجباریچگونه تکامل مغزهای کنونیاز تکینگی تا مغز از مغز تماده ای ضد التهابیهوش مصنوعی از عروسک بازی رفتار اجتماعی انسان، حاصبازسازي مغز و نخاع چالشی سفر دشوار اکتشافیاری خدا نزدیک استتولید مثل اولین ربات های پروتئین های ساده ی ابتداضررهای شکر بر سلامت مغزتاریک ترین بخش شبانسان قدیم در شبه جزیره عمغز انسان رو به کوچکتر شدحافظه میتواند بزرگترین دابزارهای پیشرفته ارتباط لزوم سازگاری قانون مجازادانشمندان اولین سلول مصنچالش هوشیاری و اینکه چرا از تکامل تا مغز، از مغز تمخچه تاثیر گذار بر حافظههوش مصنوعی درمانگر کامپیرویا تخیل یا واقعیتبخش فراموش شده ی حافظهسلسله مباحث هوش مصنوعیکمردردتوهم جدایی و توهم علمآنچه واقعیت تصور میکنیم علم و روحتری فلوپرازیناولین هیبرید بین انسان و مغز زنان جوانتر از مغز مرحس و ادراک قسمت 78اثرات مفید روزه داریمنابع انرژی از نفت و گاز داروی جدید برای میاستنی نخستین تمدن بشریاستیفن هاوکینگ در تفسیر مرگ و میر بسیار بالای ناشهوش عاطفی در زنان بیشتر اروش های صرفه جویی در ایجابرای خودآگاه بودن تو بایسیلی محکم محیط زیست بر انکودکان میتوانند ناقل بی تکنولوژی جدید که سلول هاآیا هوش مصنوعی زندگی بشرعامل کلیدی در کنترل کارآتشویق خواندن به کودکاناین پیوند نه با مغز بلکه نقش ژنتیک در درمان اختلاحس و ادراک قسمت پنجاه و یاختلالات عضلانی ژنتیکمنبع هوشیاری کجاست قسمت در چه مرحله ای از خواب ، رچرا در مغز انسان، فرورفتاطلاعاتی عمومی در مورد ماطلاعاتی عمومی در مورد ممشکلات نخاعیهدف یکسان و مسیرهای مختلرژیم های غذایی و نقش مهم برخی سلولهای عصبی در تلاسکته مغزیکاربرد روباتهای ريز، در تکامل زبان انسان از پیشیآیا جنین انسان، هوشمندی مقالاتتغییرات تکاملی سر انسان اگر فقط مردم میفهمیدند کنقش زنجبیل در جلوگیری از حس و ادراک قسمت شصت و دوارتباط انسانی، محدود به منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرمان های جدید میگرننظریه تکامل در درمان بیمبه کدامین گناه کشته شدندوقت نهيب هاي غير علمي گذشرجزخوانی هایی که امروز ببسیاری از بیماری های جدیستارگانی قبل از آغاز کیهکشف جدید تلسکوپ جیمز وبتاثیر نگاه و مشاهده ناظر آب زندگی است قسمت سومجهان مرئی و نامرئیفیزیک مولکولها و ذرات در ابزار بقا از نخستین همانچند جهانیخواب سالم عامل سلامتی و یاز نخستین همانند سازها تمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدرمان سرگیجه بدون نیاز بهمجوشی هسته ای، انرژِی بزمان و صبربیمار 101 ساله، مبتلا به سواقعیت چند سویهتفاوت ایستایی و تکاپوسردرد عروقی میگرنگام کوچک ولی تاثیرگذارتاثیر گیاه خواری بر رشد وآغاز فصل سرما و دوباره تکجهان در حال ایجاد و ارتقافرد موفقخدا موجود استنوار مغز ترجمه رخدادهای از تکینگی تا مغز از مغز تموسیقی نودرک درست از خود و هوشیاریهوش مصنوعی می تواند بر احزونا به وسیله ویروس ابله بیماری دیستروفی میوتونیواکسن اسپایکوژنتمدن قدیمی ای در جنوب ایرپمبرولیزوماب در بیماری چشکل پنجم مادهتاثیر حرکات چشم بر امواج الگو نداشتیمجامعه ی آسمانیقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصدنیای شگفت انگیز کوانتومچیز جدید را بپذیراز تکینگی تا مغز از مغز تما انسانها چه اندازه نزدهوش مصنوعی از عروسک بازی دغدغه نتیجه ی نادانی استبا هوش مصنوعی خودکار روبزبان و تکلم برخی بیماریهورزش بهترین درمان بیش فعتو یک معجزه ایپیوستگی همه ی اجزای جهانشبکیه های مصنوعیتاثیر درجه حرارت بر عملکامروز دانش ژنتیک هیچ ابهمغز مانند تلفن استحقیقت افرادابزار بقای موجود زنده از قضاوت ممنوعدین، اجباری نیستچگونه جمعیت های بزرگ شکل از تکینگی تا مغز- از مغز ماده، چیزی نیستهوش مصنوعی از عروسک بازی رقیبی قدرتمند در برابر مبحتی علمی درباره تمایل بسفرنامه سفر به بم و جنوب ژن همه چیز نیستتولید یا دریافت علمپروتز چشمطلوع و حقیقتتاریکی من و تو و گرد و غباانسان میوه ی تکاملمغز ایندگان چگونه استحافظه های کاذبابزارهای بقا از نخستین هلزوم سازگاری قانون مجازادانشمندان تغییر میدان مغچالش هوشیاری و اینکه چرا از تکامل تا مغز، از مغز تمدل همه جانبه نگر ژنرالیهوش مصنوعی درخدمت خلق وحرویا حقی از طرف خدابخش های تنظیمی ژنومسلطان جنگل یا صاحب ملکوتکمردرد ناشی از تنگی کاناتوهم جسمآنچه حس می کنیم، نتیجه ی علم اپی ژنتیک دریچه ای بهتری فلوپرازیناولین تصویر در تاریخ از سمغزهای کوچک بی احساسحس و ادراک قسمت 82اثرات مضر ماری جوانامنابع انرژی از نفت و گاز داروی جدید برای ای ال اسنخستین تصویر از سیاهچالهاستخوان های کشف شده، ممکمرگ انتقال است یا نابود شهوش عاطفی در زنان بیشتر اروش هایی برای جلوگیری از برای زندگی سالم، یافتن تسینوریپا داروی ترکیبی ضدکودکان خود را مشابه خود تتکینگیآیا هوش ارثی دریافتی از پعادت همیشه خوب نیستتشخیص ژنتیکی آتروفی های این اندوه چیستنقش گرمایش آب و هوا در همحس و ادراک قسمت پنجاه و داختراع جدید اینترنت کوانمنبع هوشیاری کجاست قسمت در ناامیدی بسی امید استچرا ذرات بنیادی معمولاً چراروياها را به یاد نمی آاعتقاد اشتباه، نتیجه ی نمشکلات بین دو همسر و برخیهدف یکسان، در مسیرهای مترژیم های غذایی و نقش مهم برخی سيناپسها طی تکامل و سال سیزده ماههکتاب گران و پرهزینه شد ولتکامل ساختار رگهای مغزی آیا جهان ذهن و افکار ما متاثیر ویتامین دی بر بیماتغذیه بر ژنها تاثیر دارداگر میدانی مصیبت بزرگتر نقش زبان در سلطه و قدرت احس و ادراک قسمت شصت و ششارتباط از بالا به پایین ممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرمان های جدید در بیماری نظریه تکامل در درمان بیمبه امید روزهای بهتروقتی فهمیدی خطا کردی برگرحم مصنوعیبشکه ای که ته نداره پر نمسخن نیکو مانند درخت نیکوکشتن عقیده ممکن نیستتاثیر نگاه انسان بر رفتاآب، زندگی است(قسمت پنجم)جهان مشارکتیفیزیک و هوشیاریابزار بقا از نخستین همانچند جهانیخواب عامل دسته بندی و حفطاز نخستین همانند سازها تمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدرمان سرگیجه بدون نیاز بهمراه سختی، اسانی هستزمان واقعیت است یا توهمبیماری لبر و نابینایی آنواقعیت چیستتفاوت ارباب و رهبر حقیقیسرطان کمیت گراییگامی در درمان بیماریهای تاثیر گیاه خواری بر رشد وآغاز مبهم آفرینشجهان ریز و درشتفرد یا اندیشهخدا بخشنده است پس تو هم بنوار مغز در فراموشی هااز تکینگی تا مغز از مغز تموسیقی هنر مایع استدرک عمیق در حیواناتهوش مصنوعی و کشف زبان هایزیباترین چیز در پیر شدنبیماری ضعف عضلات نزدیک بواکسن اسپایکوژن ضد کروناتمدن پیشرفته ی پیشینیانپنج اکتشاف شگفت آور در موشکست حتمیتاثیر دوپامین و سروتونینالگو و عادت را بشکن و در اجاودانگی مصنوعیقانون مندی نقشه ژنتیکی مدنیا، هیچ استچیزی منتظر شناخته شدناز تکینگی تا مغز از مغز تما اکنون میدانیم فضا خالهوش مصنوعی از عروسک بازی ذهن ما از در هم شکستن منببا تعمق در اسرار ابدیت و زبان و شناخت حقیقت قسمت چورزش در کمر دردتو یک جهان در مغز خودت هسپیام های ناشناخته بر مغز شباهت مغز و کیهانتاثیر درجه حرارت بر عملکانفجار و توقف تکاملی نشامغز مادران و کودکان در زمحقیقت اشیاابزار بقای موجود زنده از قطار پیشرفتدید تو همیشه محدود به مقدچگونه جمعیت های بزرگ شکل از تکینگی تا مغز- از مغز ماده، چیزی بیش از یک خلا هوش مصنوعی از عروسک بازی رموزی از نخستین تمدن بشربحث درباره پیدایش و منشا سفرنامه سفر به بم و جنوب ژن همه چیز نیستتولید پاک و فراوان انرژیپروتز عصبی برای تکلمطلای سیاهتاریکی و نورانسان ها می توانند میدان مغز ابزار بقای برتر مادیحافظه و اطلاعات در کجاست ابزارهای بقا ازنخستین هملزوم عدم وابستگی به گوگل دانشمندان روش هاي جدیدی چالش دیدگاه های سنتی در باز روده تا مغزمدل هولوگرافیک ژنرالیزههوش مصنوعی ساخته هوش طبیرویاها از مغز است یا ناخوبخش بزرگی حس و ادراک ما اسم زنبور ، کلیدی برای وارکمردرد و علل آنتوهمات و شناخت حقیقتآنها نمیخواهند دیگران راعلم به ما کمک میکند تا موترک امروزاولین دارو برای آتاکسی فمغز، فقط گیرندهحس و ادراک قسمت چهلاجزای پر سلولی بدن انسان منابع انرژی از نفت و گاز داروی جدید برای دیابتنخستین روبات های زنده ی جاستروژن مانند سپر زنان دمرگ تصادفیهوشمندی کیهانروش هایی ساده برای کاهش ابرخی ملاحظات در تشنج های سیگار عامل افزایش مرگ ومکودکان را برای راه آماده تکامل فردی یا اجتماعیآیا هوش سریعی که بدون احسعادت کن خوب حرف بزنیتشخیص آلزایمر سالها قبل این ایده که ذرات سیاهچالنقش پیش زمینه ها و اراده حس و ادراک قسمت پنجاه و سادامه بحث تکامل چشممنبع هوشیاری کجاست قسمت در هم تنیدگی مرزها و بی م