دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تکامل زبان

کنفرانس علمی TEDاز لرا برودیتسکی

من اکنون به زبان انگلیسی با شما صحبت میکنم. زبان یکی از توانایی های جادویی است که ما انسان ها داریم. ما میتوانیم از طریق زبان واقعا اندیشه های پیچیده را به یکدیگر منتقل کنیم. آنچه اکنون می کنم تولید صدا به وسیله ی دهان طی بازدم است من تولید تون و صدای کم و زیاد میکنم و اینها باعث ایجاد لرزش و نوسان در هوا میشود و این نوسانات به تو منتقل میشود و پرده ی گوش تو را میلرزاند و بعدا مغز، این نوسانات را از پرده ی گوش تو دریافت میکند و آن را به اندیشه و فکر تبدیل می کند.
بله به خاطر این توانایی، ما انسانها می توانیم با اندیشه های دیگران مرتبط شویم و اندیشه ی خود را به محدوده ی وسیعی از زمان و فضا منتقل کنیم. ما می توانیم دانش را از طریق اندیشه منتقل کنیم.
من می خواهم اکنون یک ایده ی جدید را به ذهن تو منتقل کنم؛ تصور کن یک ستاره دریایی در کتابخانه میرقصد و همزمان در مورد مکانیک کوانتوم می اندیشد!؟اکنون اگر هر چیز زندگیت تقریبا تا امروز خوب بوده باشد تو شاید قبلا هرگز در این مورد فکر نکرده باشی. ولی اکنون من این تصور را در ذهن تو ایجاد میکنم و این از طریق زبان است.(زبان شامل دو بخش دریافتی و ابرازی است. در بخش دریافتی زبان، فرد میتواند اطلاعات را از محیط بگیرد و پردازش کند. در بخش ابرازی زبان، فرد میتواند نظر و دیدگاه خود را به دیگران منتقل کند. در حقیقت زبان فقط ابراز نیست بلکه پیش از ابراز، فرایند دریافت اطلاعات و پردازش آن و ادراک، بخش مهمتری از این قضیه را تشکیل میدهد. بخش مهمی از زبان، حس و ادراک ماست. توصیه می شود به سلسله مباحث حس و ادراک در همین کانال مراجعه شود.)
البته فقط یک زبان در جهان وجود ندارد ونزدیک به هفت هزار زبان در سرتاسر جهان وجود دارد و همه ی این زبان ها متفاوت از دیگری است. برخی زبان ها صداهای متفاوتی دارند؛ برخی دستور زبان متفاوت و ساختارهای متفاوتی دارند و مهم اینکه ساختارهای متفاوتی دارند. این، سوالی را ایجاد میکند: آیا زبانی که صحبت می کنیم روش فکر و اندیشه ی ما را هم تشکیل میدهد؟
(زبان دریافتی، زیر نظر اندیشه و دیدگاه ما پردازش می شود. بخش مهمی از این فرایند، به کمک حافظه است. حافظه اطلاعات قدیمی را در کنار دریافت ها و احساسات جدید، قرار میدهد و این حالت، به پردازش اطلاعات کمک بسیاری خواهد کرد. طبیعتا زبان ابرازی، محصول همین برداشت ها و پردازش های ذهنی است. و خود این زبان ابرازی، بار دیگر به عنوان دریافتی دیگر وارد ذهن می شود و فرایند پردازش بر آن شکل می گیرد و منجر به زبان ابرازی دیگری می شود.
دیدگاه و اندیشه و تفکر ما تاثیر بسیاری بر زبان ابرازی خواهد داشت و زبان ابرازی، خودش به فکر و اندیشه های جدید منجر می شود.
مهم در زبان، قدرت ذهنی و ظرف شناختی گیرنده می باشد. گیرنده اگر بتواد اطلاعات جامعی را دریافت کند و بعدا با کمک قدرت انتزاع آن را به معانی بلند ببرد، میتواند به شکلی عمیق تر، آن معانی بلند را بیان و ابراز کند. رمزی بودن بسیاری از کلمات در بیان اندیشمندان و عرفای بزرگ، به دلیل بیان حقایقی است که به ناچار در قالب بیان مادی آنها ترجمه میشود. توصیه میشود به مقاله ی ادامه بحث در مورد زبان و دریافت حقیقتدرهمین کانال مراجعه شود.)
مردم در مورد این سوال همیشه فکر کرده اند. شارلمکان امپراتور روم گفته است: برای داشتن زبان دوم، باید روح دومی داشت این، عبارت قوی ای است که میگوید زبان، واقعیت را هنرمندانه می سازد و از سوی دیگر شکسپیر گفته است نام چیست؟ رز با یک نام دیگر، بوی خیلی شیرینی خواهد داشت.بسیار خوب ولی دیگرانی هم هستند که پیشنهاد میدهند زبان ممکن است واقعیت را نسازد.
Lera Boroditsky: How language shapes the way we think | TED Talk
این جدل ها برای هزاران سال ادامه داشته است. ولی تا امروز هیچ ایده ای نبوده است تا تصمیم نهایی را بگیریم. اخیرا در آزمایشگاه من و دیگر آزمایشگاه ها در سرتاسر جهان ما مشغول پژوهشی شده ایم و اکنون ما حقیقتا داده های علمی داریم تا سوال خود را ارزیابی کنیم. پس بگذارید در مورد برخی نمونه های مورد علاقه خودم به شما بگویم. من با یک نمونه شروع خواهم کرد. این نمونه از مردم بومی استرالیا است و من این شانس را داشته ام که با آنها کار کنم.
آنها مردم کوک تایور هستند. آنها در پورمورا در قسمت غربی کاپه یورک زندگی می کنند.
در مورد آنها چه چیزی مهم است؟
در کوک تایور، از لغاتی مانند راست و چپ(right and left) استفاده نمی شود؛ به جای آن، از جهات اصلی یعنی شمال، جنوب و شرق و غرب (west east )استفاده ميشود. تو چیزی مانند اين را ميگويي: اوه مورچه اي روي پای جنوب غربی من هست!یا فنجان خود را به شمال شرقی حرکت بده. چطور؟

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [11/23/2021 10:16 AM]
در حقیقت افرادی که میتوانند با زبان هایی مانند این، سخن بگویند واقعا خوب می توانند جهت دهی کنند. آنها بهتر جهت دهی می کنند از مایی که دائما تصور میکنیم انسان ها نمیتوانند اینگونه باشند. ما دائما تصور کرده یم انسان ها بدتر از بقیه موجودات هستند زیرا برخی توانایی های زیستی را ندارند: اوه ما آهنربا در زنگ تفریح و گشت های خود یا در مقیاس های خود نداریم. نه اگر زبان تو و فرهنگ تو به تو یاد بدهد اینگونه کنی تو میتوانی آن را انجام دهی. انسان هایی در جهان هستند که خیلی خوب جهت یابی می کنند و ما را به این توافق می رسانند که این چقدر متفاوت از روشی است که ما عمل می کنیم.
من از همه ی شما می خواهم چشمانتان را برای یک ثانیه ببندید و به جنوب شرق اشاره کنید چشمان خود را بسته نگه دارید! بسیار خوب می توانی چشمانت را باز کنی. من تصور میکنیم شماها به این سو و آن سو و آن سو در جهات مختلف اشاره کرده اید. ومن نمیدانم جهت خود من کدام سو خواهد بود. خوب بگذارید جهت درست را در این اتاق معین کنیم. این تفاوت بزرگ در توانایی شناختی و ذهنی در زبان است درسته؟(تاثیر فرهنگ و محیط بر قدرت های دریافتی و ادراکی انسان، قابل کتمان نیست. قدرت های حسی به دلیل نیاز بشر برای بقا شکل گرفته است. شرایط متفاوت محیطی و فرهنگی، نیازهای متفاوتی را بر افراد تحمیل میکند.
در این شرایط متفاوت قدرت های حسی میتواند تکامل یابد یا از میان برود. مثلا فرد نابینا، قدرت شنوایی بیشتری در مقایسه با افراد سالم دارد و یا حیواناتی- که در شرایط تاریک زندگی می کنند و نیاز به دیدن ندارند- به تدریج بینایی خود را از دست می دهند. اگر افراد یک جامعه یا قبیله، نیازمند به درک میدان مغناطیسی باشند، مثلا درک مغناطیس در میان جامعه ی آنها مرسوم باشد و به دلیل آموزش های خانواده، بر این توانایی تمرکز کرده باشند و یا نیاز به مهاجرت های طولانی بدون ابزارهای تکنولوژیک داشته باشند و یا به دلیل برخی ناتوانی های شناختی مجبور به درک مغناطیس زمین شوند، بدون هیچ تردید این قدرت هم در آنها شکل میگیرد، زیرا رمز حیات و بقای آنها در این شرایط خواهد بود و ژنهایی که این توانایی را در فرد تقویت میکند به مرور شکل میگیرد و تشدید میگردد.)
وقتی یک گروه متفاوت مانند شما ندانید کدام راه درست است در گروه دیگری من از یک کودک 5 ساله میتوانم بپرسم و آنها خواهند دانست. تفاوت های زیادی در مورد اینکه افراد در مورد زمان چگونه بیندیشند وجود دارد. در اینجا من تصویری در مورد پدر بزرگم در سنین مختلف دارم. اگر من از یک سخنگوی انگلیسی زبان بپرسم زمان را شکل دهد آنها به این ترتیب به آن میپردازند: از چپ به راست و این به خاطر جهت نوشتن است. اگر تو با زبان عربی و یا عبری سخن بگویی ممکن است آن را در جهت دیگر منظم کنی: از راست به چپ.
کوک تایور چگونه خواهد بود؟ در مورد گروه بومی و قدیمی خواهم گفت. آنها از لغات چپ و راست استفاده نمی کنند بگذارید این را اشاره کنم: وقتی ما این افراد را به سوی جنوب مرتب می کردیم آنها زمان را از چپ به راست مرتب کردند وقتی ما آنها را به سوی شمال قرار می دادیم آنها زمان را از راست به چپ مرتب کردند و وقتی انها را به سوی شرق قرار دادیم زمان، رو به سوی بدن قرار میگرفت
الگو چیست؟ شرق به غرب.
درسته؟ پس برای آنها زمان حقیقتا بر روی بدن قفل نمیشود. زمان روی منظره و چشم انداز، قفل میشود. بنابراین اگر من به این سمت رو کنم زمان در این سمت قرار میگیرد. و اگر من اینگونه رو کنم زمان به این سمت میرود و اگر رو به این سو کنم زمان اینگونه حرکت میکند! خیلی خودبینانه است که جهت زمان را اینگونه کنم که در زمانی که بدن خود را می پرخانم مرا تعقیب میکند! برای کوک تایور زمان روی منظره و چشم انداز قفل میشود این کاملا روشی متفاوت برای تفکر در مورد زمان است(تصور بر این است که نمایش زمان در همه فرهنگ های جهان از نظر مکانی نسبتاً سازمان یافته است و بدن فرد به عنوان محور اصلی جهت جریان زمان تنظیم شده است: از راست به چپ / عقب به جلو ، یا بالعکس در هر مورد. به گفته آلیس گابی ، گویندگان تایلر دارای یک سیستم متمایز هستند که در دستور زبان لغت آنها نقش بسته است، به موجب آن نقاط اصلی، یک مطلق فضایی هستند و زمان، تغییر جهت گیری از جهت شرق به غرب را تعیین می کنند. بنابراین ، اگر بلندگو رو به جنوب قرار داشته باشد، زمان به صورت جریان از چپ به راست بیان می شود و برعکس، اگر فردی به شمال نگاه می کند، زمان از راست به چپ جریان دارد. اگر بلندگو رو به شرق باشد ، زمان به سمت بدن جریان دارد. اگر غرب باشد ، زمان به عنوان دور شدن از موضوع پیش بینی شده است)(بررسی انجام شده روی این قبیله، چند نکته ی مهم را نشان میدهد:
- قدرت ادراکی انسان، محدود به قدرت های مرسوم پنجگانه نیست

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [11/23/2021 10:16 AM]
- بسته به فرهنگ و تمرین، میتوان قدرت های احساسی و ادراکی دیگری را در خود پروراند.
- احساس و ادراک، تابع نیازها و تمرین ها و تلاش های ماست.
- قدرت های حسی با تمرین، قابل تقویت است.
- زمان، و جهت آن همیشه از راست به چپ یا چپ به راست نیست. جهت زمان را قراردادها و آموزش های ما تعیین میکند.
- جهت نوشتن یا جهت و ترتیب و نظم سخن گفتن، همه قوانین قرار دادی است)
یک ترفند و حیله ی دیگر برای انسان هوشمند وجود دارد: تصور کن من از تو بپرسم چند تا پنگوئن در تصویر وجود دارد؟ من شرط میدهم و میدانم تو چگونه این مساله را حل میکنی. تو میگویی: یک، دو، سه، چهار، پنج، شش، هفت و هشت.تو آنها را شمرده ای تو هر کدام را با یک شماره نامیده ای و شماره ی آخری که گفته ای تعداد پنگوئن ها است. این یک حیله ی کوچک است.
تو از دوره ی کودکی یاد گرفته ای. تو لیست اعداد را یاد می گیری و یاد می گیری چگونه آن را به کار ببری. این یک ترفند زبانی است. ولی برخی زبان ها اینگونه نمی کند زیرا برخی زبان ها لغاتی دقیق برای عدد ندارند؛ آنها زبان هایی هستند که لغتی مانند هفت و هشت را ندارند. در حقیقت افرادی که با این زبان ها سخن می گویند نمی شمارند و آنها در استفاده از ترفند مقادیر واقعی، مشکل دارند پس برای نمونه اگر من از تو بپرسم تعداد پنگوئن ها را با تعداد اردک ها مقایسه کن تو خواهی توانست با شمارش این کار را انجام دهی ولی ملتی که این ترفندهای زبانی را ندارند نمی توانند.
زبان ها همچنین در این متفاوتند که طیف رنگ ها یعنی جهان رنگ ها را تقسیم می کنند. برخی زبان ها عبارت های زیادی در مورد رنگ ها دارند برخی فقط عبارت های دوتایی مانند روشن و تاریک دارند و زبان ها در مرزهای بین رنگ ها با هم متفاوت هستند. بنابراین برای نمونه در انگلیسی لغتی برای آبی وجود دارد و این، همه ی رنگ هایی را که طیف آبی است شامل می شود ولی در زبان روسی یک لغت واحد وجود ندارد؛ به جای آن، سخن گویان روسی باید بین آبی روشنگلوبوی و آبی تیرهسینی تمایز ایجاد کنند. بنابراین افراد روسی در طول عمر، تجربیاتی در زبان دارند که این دو رنگ را تمایز می دهد.

وقتی ما توانایی افراد را بیازماییم تا از نظر احساسی بین این رنگ ها تمایز بگذارند چیزی که پیدا می کنیم اینکه سخنگویان روسی در این مرزهای زبانی سریعتر هستند آنها سریعتر می توانند تفاوت بین آبی روشن و آبی تیره را بیان کنند
در مغز افراد روسی که از زبانهای مختلفی برای آبی روشن و تیره استفاده میکنند واکنش برجسته ای را در زمانی که تغییر رنگ از روشن به تیره رخ میدهد؛ گویا چیزی اساسی در دسته بندی تغییر کرده است در حالی که مغز سخگویان انگلیسی برای نمونه- که این دسته بندی را انجام نمی دهد- اینگونه شگفت زده نمیشود. زیرا چیزی به صورت دسته بندی و الگویی تغییر نکرده است.(این آزمایش تجربی، شاید نشان دهد که طریقه ی صحبت کردن ما بر عملکرد مغزی و تفکر و اندیشه ی ما تاثیرگذار است. ولی از سوی دیگر شاید نشان دهد، ساختار متفاوت فکر و اندیشه و ساختار مغزی فرد، باعث این تفاوت ها در بیان و زبان شده است و یا شاید هر دو عبارت درست باشد: به عبارتی، ادراک و احساس بر مغز تاثیر میگذارد و از سوی دیگر این ادراک و تاثیر آن بر مغز، بر بیان ابرازی، تاثیر گذار است. به توضیحات بالا مراجعه شود.)
زبان ها همه ی انواع خصوصیات ساختاری را دارند و این یکی از علاقه مندی های من است. بسیاری از زبان ها در دستور زبان خود، جنسیت دارند. هر کلمه جنسیت را می تواند تعیین کند مانند مردانه یا زنانه و این جنسیت ها در زبان ها تغییر میکند. بنابراین خورشید در آلمان، زن و در اسپانیا مرد است و ماه، برعکس است.(در زبان عربی هم اینگونه است) آیا این واقعا نتیجه ای متفاوت را در مورد تفکر افراد در بر دارد؟ آیا سخنگویان آلمانی در مورد خورشید به عنوان یک موجود مونث فکر می کنند و در مورد ماه فکر می کنند شبیه مرد است؟

Speaking Practice - School of Languages, Linguistics and Film
در حقیقت اگر تو از یک فرد آلمانی یا اسپانیایی بخواهی این پل را توضیح دهد، پل از نظر دستور زبانی در المانی به عنوان زن رخ میدهد و در اسپانیایی به عنوان مرد رخ میدهد.
سخنگویان آلمانی بیشترممکن است بگویند پل ها زیبا و خوشگل است و به صورت کلیشه ای عبارت های زنانه به کار میبرند. ولی سخنگویان اسپانیایی بیشتر ممکن است بگویند قدرتمند یا طویل است و از لغات مردانه استافده می کنند. زبان ها همچنین در توضیح رخدادها با هم، متفاوت هستند.
تو یک رخداد را به عنوان تصادف توصیف میکنی. در انگلیسی معمولا گفته می شود او گلدان را شکست. در زبانی مانند اسپانیایی تو شاید بیشتر بگویی: گلدان شکست یا گلدان خودش را شکست. اگر این یک تصادف باشد تو نخواهی گفت کسی مسئول آن بوده است. در انگلیسی به شکل بسیار رمزآلود ما می توانیم به چیزی بگوییم من دست خود را شکستم در بسیاری از زبان ها تو نمی توانی آن ساختار را استفاده کنی؛ مگر آنکه تو دیوانه باشی و مثلا بیرون رفته ای تا دست خود را بشکنی!.
اگر یک تصادف باشد از ساختار متفاوتی استفاده میکنی. اکنون این، نتایجی را در بر دارد. بنابراین افرادی که با زبان های مختلف استفاده می کنند به چیزهای متفاوتی توجه می کنند و این وابسته به چیزی است که زبان آنها به آن نیاز دارد تا انجام دهد. ما همان تصادف را به سخنگوی انگلیسی و اسپانیایی نشان می دهیم. انگلیسی زبانها به یاد خواهند اورد چه کسی آن را انجام داده است زیرا انگلیسی نیاز دارد بگویی: او این کار را کرد؛ او گلدان را شکست. ولی اسپانیایی زبان ها اگر تصادف بوده باشد کمتر به یاد می اورند چه کسی این کار را انجام داد و آنها بیشتر ممکن است به یاد بیاورند این یک تصادف بوده است. آنها بیشتر محتمل است عمد و منظور را به یاد بیاورند پس دو نفر دو حادثه ی یکسان را می بینند؛ شاهد جرم و خلاف یکسانی هستند ولی چیزهای متفاوتی را درمورد حادثه به یاد می آورند.
این، کابردهایی البته در گروه شاهد عینی دارد
این همچنین کاربردهایی برای تقصیر و مجازات دارد؛ اگر تو به انگلیسی زبان ها توجه کنی و من به تو کسی را نشان دهم که کوزه ای را شکسته است من می گویم: او کوزه را شکست و این بر خلاف عبارتکوزه شکسته شد. است. حتی اگر تو خودت آن را مشاهده کنی و تو بتوانی ویدیو را مشاهده کنی تو میتوانی جرمی که در برابر کوزه انجام شده است ببینی؛ تو کسی را بیشتر مجازات کنی.
تو کسی را بیشتر مقصر جلوه میدهی وقتی میگویی: او کوزه را شکست. و این بر خلاف عبارت کوزه شکست است.(دقت: زبان محصول نیاز انسان بر ارتباط با دیگران در جهت فراهم کردن قدرت بیشتر برای بقا است.
در این مسیر، زبان، ارتقا می یابد و تغییر میکند.
نیازها و درک این نیازها در جوامع مختلف، متفاوت است و زبان هم به عنوان ابزار بقا، بر اساس این نیازها شکل می گیرد. برای نمونه مقصر دانستن دیگران در یک فرهنگ و یا مقصر شمردن خود در فرهنگ دیگر و یا تصادفی دیدن همه ی حوادث در یک فرهنگ ، نیازهای متفاوتی را در افراد آن جامعه ایجاد میکند و بر اساس این نیازها زبان، ساختاری متفاوت پیدا می کند.)
زبان استدلال ما را در مورد رخدادها هدایت میکند. اکنون من به شما مثالهایی را داده ام در مورد اینکه چگونه زبان میتواند به طور عمیق، روش تفکر ما را شکل بدهد و آن را به روش های متفاوتی انجام میدهد(و نیز روش تفکر ما شکل زبان را تغییر میدهد.) پس زبان ها می توانذد تاثیرات زیادی داشته باشد مثلا ما فضا و زمان را به شکلی می بینیم در حالی که افراد می توانند به روش ها و قالب های کاملا متفاوتی به صحنه پردازی از زمان و فضا بپردازند.
زبان همچنین میتواند تاثیرات بسیار عمیقی داشته باشد و این چیزی است که در مورد تعداد و شمارش مشاهده کردی؛ داشتن لغات شمارش در زبان تو داشتن لغات برای شمارش، جهان جامع ریاضیات را به روی تو میگشاید. درحقیقت اگر تو نشمری نمیتوانی جبر داشته باشی؛ هیچ کدام از این کارها را نمیتوانی انجام دهی که برای ساختن این خانه یا این پخش ویدیویی به ان نیاز داری. درسته؟
این حربه ی کوچک لغات شمارش و تعداد، به تو سنگ بالا رفتن را می دهد تا به قلمرو شناخت جامع برسی. زبان همچنین می تواند واقعا تاثیرات سریع داشته باشد مانند آنچه ما در مورد رنگ دیدیم. همچنین تصمیمات احساسی پایه ای و ساده ای وجود دارد. ما هزاران مورد آن را در هر زمان میسازیم و هنوز زبان به آن وارد می شود و در مورد حتی این مسائل و تصمیمات بسیار کوچک احساسی که ما می سازیم سرو صدا و آشوب میکند.
زبان همچنین میتواند تاثیر عمیقی داشته باشد در مورد جنسیت دستور زبانی. ممکن است تا حدی مسخره به نظر برسد ولی همزمان جنسیت دستور زبانی بر همه ی لغات و کلمات به کار میرود و این یعنی زبان میتواند شکل تفکر و تصور تو را از هر چیز که اسم و نام نامیده می شود شکل دهد.

Language Matters: It Sets the Tone for What You Do and What You Value! | by Chad E Cooper | Thrive Global | Medium
و در نهایت من به شما مثالی از چگونگی شکلدهی اشیا به وسیله ی زبان دادم.
زبان میتواند بر تعیین جرم و مجازات یا حافظه شهود عینی تاثیر بگذارد.(توصیه میشود به مقاله مربوط به حافظه های کاذب در همین کانال مراجعه شود.
اینها چیزهای مهمی در زندگی روزانه ی ماست.. زیبایی تنوع زبانی این است که به ما نشان میدهد، ذهن انسان چقدر ماهر و قابل انعطاف است؛ ذهن انسان فقط یک جهان ذهنی را تشکیل نمیدهد بلکه 7000 زبان مختلف را شکل میدهد. اکنون هفت هزار زبان در جهان وجود دارد و با آن سخن می گویند و ما می توانیم خیلی بیشتر از این زبان ها را هم بسازیم.(قدرت ذهن برای تولید زبان و هر توانایی ذهنی دیگر وابسته به نیازها و کمبودهای هر فرهنگ است و این قبلا توضیح داده شد.)
زبان ها واقعا اشیای زنده هستند؛ چیزهایی که ما می توانیم آن را با توجه به نیاز خود ارتقا دهیم و تغییر دهیم. تاسف بار اینکه ما بسیاری از این زبان ها و تنوع زبانی را به مرور و برای همیشه از دست می دهیم. ما تقریبا در هر هفته یک زبان را از دست می دهیم و با برخی تخمین ها نیمی از زبان های جهان در یکصد سال آینده از دست خواهد رفت و حتی خبر بدتر اینکه همین الان تقریبا هر چیزیکه در مورد ذهن انسان و مغز او می دانیم معمولا بر اساس مطالعات پژوهشگرانی دانشگاهی با زبان آمریکایی- انگلیسی است واین تقریبا همه انسان ها را حذف میکند. پس چیزی که ما در مورد ذهن انسان میدانیم حقیقتا و به صورت باورنکردنی باریک و دچار اشتباه و خطا است و علم ما باید بهتر از این عمل کند.(تاکید بر کم بودن پژوهش های بومی در دانشگاه های کشورهای عقب مانده، که لازم است پژوهش ها بر افراد، به وسیله ی خود پژوهشگران آنها و توجه به تفاوت های زیستی و محیطی آنها انجام شود. توصیه میشود به مقاله ی سکانس های ژنومی رفرانس که از پروژه ی ژنومی انسان ساخته شده است بسیاری از واریان های ژنوم باستانی آفریقایی را ندارد.مراجعه شود.)
من میخواهم تو را با نظر آخرم تنها بگذارم. من به توگفته ام، چگونه سخنگویان زبان های مختلف متفاوت از هم فکر میکنند ولی البته این چیزی در مورد چگونگی تفکر افراد در جاهای دیگر نیست. این در مورد چیزی است که تفکر می کنیم. این درمورد چگونگی شکلدهی روش تفکر تو به وسیله ی زبانی است که با آن سخن میگویی. و آن میتواند برای تو این سوال را مطرح کنند
چرا من اینگونه که هستم فکر می کنم؟
آیا من میتوانم متفاوت بیندیشم؟ و نیز من امیدوارم چه اندیشه هایی، ایجاد کنم؟ بسیار متشکرم
برخی توضیحات از دکتر سلمان فاطمی نورولوژیستhttps://www.instagram.com/p/CWphAIsDrzY/?fbclid=IwAR3v35cFPaFVswY-w1y140CKqOduumW9iXmf3zXf5XEwex8B2OyKLVhTPSE


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تکامل زبانالکترومغناطیس شنوایی و هسردرد تنشنتصویر در هم تنیدگی کوانتابزار بقا از نخستین همانچرا خشونت و تعصبمنابع بی نهایت انرژی در دحس و ادراک قسمت 67از تکینگی تا مغز از مغز تمشاهده گر جدای از شیء مشادانشمندان ژنی از مغز انسهوشیاری و وجودبیماری دویککمالگرایی دشمن پیشرفتنوار مغز مشاهده ی غیر مستذخیره ی شگفت انگیز اطلاعتفاوت ایستایی و تکاپوزبان مشترک ژنتیکی موجوداپروتئین های ساده ی ابتداتاثیر فکر بر سلامتامیدواری و مغزفلج خواب چیستشواهدی از دنیسوان(شبه نئتغییر دیگران یا تغییر خوابزار بقای موجود زنده از نظریه ی تکامل در درمان بیمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت هجدهماز تکینگی تا مغز- از مغز مغز قلبداروی جدید ALSهاوکينگ پیش از مرگش رسالبیشتر کمردردها نیازی به کووید نوزده و خطر بیماری نوروپلاستیسیتی چیسترنگ کردن، حقیقت نیستتلاشی برای درمان قطع نخازبان، وسیله شناسایی محیطآن چیزی که ما جریان زمان تاثیر گیاه خواری بر رشد واندام حسی، درک از بخش هایفتون های زیستیشاید درست نباشدجنگ و تصور از جنگابعاد بالاترهمه ی سردردها بی خطر نیستمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت دوازدهماز تکامل تا مغز، از مغز تمغز انسان برای شادمانی طداروی ضد تشنج با قابليت توفور و فراوانیبار سنین ابزار هوشمندی اکاهش حافظه هرچند فرایندیچگونه مغز پیش انسان یا همروبات کیانتنفس بدون اکسیژنسلول های بدن تو پیر نیستنآیا ما کالا هستیمتاثیر تغذیه بر سلامت رواانسانیت در برابر دیگرانفرزندان زمان خودشش مرحله تکامل چشمجهان های بسیار دیگراخلاق و علوم اعصابهندسه ی رایج کیهانمنشاء کوانتومی هوشیاری اخلا، خالی نیستاستفاده از سلول های بنیامغز حریص برای خون، کلید تدر هر سوراخی سر نکنویروس مصنوعیبحثی درباره هوش و تفاوتهکریستال هانگاه از بیرون مجموعهروشهای شناسایی قدرت شنواتو با باورهایت کنترل میشسندرم پس از ضربه به سرآیا انسان با مغز بزرگش اختاثیر درجه حرارت بر عملکايا اراده آزاد توهم است یقیچی ژنتیکیضعیف و قویجهانی که از یک منبع، تغذیادغام دو حیطه علوم مغز و هوش مصنوعی گوگل به کمک تشمیگرن و پروتئین مرتبط با خوشبختی چیستاصول سلامت کمرنقش مرکز تنفس سلولی در بیدرمان های رایج ام اسواکسن های شرکت فایزر آمررژیم های غذایی و نقش مهم برنامه و ساختار پیچیده مگنجینه ای به نام ویتامین نابینایی در نتیجه ی گوشی تومورهای نخاعیسیاهچاله و تکینگی ابتدایآیا راهی برای رفع کم آبی عقلانیت بدون تغییرتاثیر رژِیم غذایی بر میگایندرالقدرت ذهنجایی خالی نیستخطا در محاسبات چیزی کاملارتباط غیرکلامی بین انساهوش مصنوعی از عروسک بازی ما به جهان های متفاوت خودبلندی در ذهن ما درک بلندینقش خرچنگ های نعل اسبی دردرمان سرگیجه بدون نیاز بوابستگی یعنی قلادهرجزخوانی هایی که امروز ببرخی یونها و مولکول های مگاهی جهت را عوض کننرمش های مفید برای درد زاتوپیراماتسانسور بر بسیاری از حقایتبدیل سلولهای محافط به سآزمون تجربی، راهی برای رعوامل ایجاد لغت انسانی و اگر میدانی مصیبت بزرگتر لرزش عضله یا فاسیکولاسیوحقیقت اشیاده روش موفقیتاز نظر علم اعصاب اراده آزهوش مصنوعی از عروسک تا کمماشین دانشبه خودت مغرور نشونقشه مغزی هر فرد منحصر بهدرک حقیقت نردبان و مسیری بررسي علل احتمالي تغيير یک جهش ممکن است ذهن انسانزمان واقعیت است یا توهمپوشاندن خود از نورتکنولوژی جدید که سلول هاستارگانی قبل از آغاز کیهتراشه ی هوش مصنوعی در مغزعشق، شلوغ کردن نیستابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژی از نفت و گاز حافظه های کاذباز تکینگی تا مغز از مغز تمرز بین انسان و حیوان کجادین اجباریهوش احساسیمدل هولوگرافیک تعمیم یافبیمار 101 ساله، مبتلا به سژن یا نقشه توسعه مغز و نقچند روش ساده برای موفقیتدردی که سالهاست درمان نشبشکه ای که ته نداره پر نمزندان ذهنیپیر شدن حتمی نیستتکامل زبان انسان از پیشیالکتروتاکسی(گرایش و حرکسردرد سکه ایتصویر زیبا از سلولابزار بقا از نخستین همانچرا در مغز انسان، فرورفتمنابع جدید انرژیحس و ادراک قسمت 74از تکینگی تا مغز از مغز تمشاهده آینده از روی مشاهدانشمندان پاسخ کوانتومی هوشیاری و افسردگیبیماری دیستروفی میوتونیکمردردنوار مغز ترجمه رخدادهای ذره ی معین یا ابری از الکتفاوت ارباب و رهبر حقیقیزبان چهار حرفی حیات زمینپروتز چشمتاثیر مشاهده بر واقعیت بامیدی به این سوی قبر نیستفلج دوطرفه عصب 6 چشمشیشه ی بازالتی و سیلیکونتغییر دادن ژنها آیا روزی ابزار بقای موجود زنده از نظریه ی تکامل در درمان بیمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت هشتماز تکینگی تا مغز- از مغزتمغز ما کوچکتر از نیم نقطهداروی جدید s3 در درمان ام هدف یکسان و مسیرهای مختلبا هوش مصنوعی خودکار روبکودک هشت ساله لازم است آدنوروز یا روز پایانیرنگین کمانتلاشی تازه برای گشودن معزدودن نقص از هوش مصنوعیآنچه ناشناخته است باید شتاثیر گیاه خواری بر رشد وانرژی بی پایان در درون هرفروتنی معرفتیشایسته نیست در جیب خود قرجنگ داده هااتفاق و تصادفهمه جا خیر بکارمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت سوماز خود رها شومغز انسان برای شادمانی طداروی ضد تشنج توپیراماتوقاحت و تمسخر دیگرانبارداری بدون رحمکاهش دوپامین عامل بیماریچگونه هموساپينس بر زمین روح در جهانی دیگر استتنها مانع در زندگی موارد سلول بنیادی و ای ال اسآیا ما تنها موجودات زنده تاثیر حرکات چشم بر امواج انسان، گونه ای پر از تضادفرضیه ای جدید توضیح میدهششمین کنگره بین المللی سجهان هایی در جهان دیگراخلاق پایه تکامل و فرهنگهندسه بنیادینمهمان ناخواندهخلاصه ای از مطالب همایش ماستفاده از سلول های بنیامغز در تنهایی آسیب میبیندر والنتاین کتاب بدید همویروس های باستانی، مغز مبحثی درباره هوش و تفاوتهکریستال زمان(قسمت اولنگاه از دور و نگاه از نزدروشی برای بهبود هوش عاطفتو باید نیکان را به دست بسندرم جدایی مغزآیا احتمال دارد رویا از آتاثیر درجه حرارت بر عملکای نعمت من در زندگیمقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصجهانی در ذهنارتقا و تکامل سنت آفرینش هوش مصنوعی الفاگومیگرن سردردی ژنتیکی که بخوشبختی دور از رنج های ماضطراب و ترسنقش نگاه از پایین یا نگاهدرمان های علامتی در ام اسواکسن کووید 19 چیزهایی که رژیم ضد التهابیبرنامه ی مسلط ژنها در اختگوهر با نظر دیگران سنگ نمناتوانی از درمان برخی ویتومورهای ستون فقراتسیاهچاله ی منفرد یا سیاهآیاما مقهور قوانین فیزیکعقیده ی بی عملتاثیر سلامت دستگاه گوارشایا کوچک شدن مغزانسان القدرت عشقجاذبهخطا در محاسبات چیزی کاملارتروز یا خوردگی و التهاهوش مصنوعی از عروسک بازی ما با کمک مغز خود مختاريمبلوغ چیستنقش داروهاي مختلف معروف درمان سرگیجه بدون نیاز بواسطه ها د رمسیر ایجاد مغرحم مصنوعیبرخی اثرات مضر ویتامین دگذر زمان کاملا وابسته به نرمش های مفید در سرگیجهتوانایی مغز و دیگر اجزای ساهچاله ها تبخیر نمیشودتبر را بردارآزمون ذهنی گربه ی شرودینعواملی که برای ظهور لغت ااگر نیروی مغناطیس نباشد لزوم سازگاری قانون مجازاحقیقت تنها چیزی است که شادهن، بزرگترین سرمایهاز نظر علم اعصاب اراده آزهوش مصنوعی از عروسک تا کممبانی ذهنی سیاه و سفیدبه دنبال رستگاری باشنقشه های مغزی جدید با جزیدرک دیگرانبررسی مغز با امواج مادون یک رژیم غذایی جدید، می توزمان پلانکپیموزایدتکینگیآغاز فصل سرما و دوباره تکسخن نیکو مانند درخت نیکوتراشه ی بیولوژِیکعصب حقوق نورولووابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژی از نفت و گاز حافظه و اطلاعات در کجاست از تکینگی تا مغز از مغز تمرز جدید جستجو و اکتشاف، دین، اجباری نیستهوش در طبیعتمدل های ریز مغز مینی برینبیمار مرکز تنفس سلولیژن ضد آلزایمرچندین ماده غذایی که مانندرس گرفتن از شکست هابشریت از یک پدر و مادر نیزونیسومایدپیشینیان انسان از هفت میپیشرفت های جدید علوم اعصتکامل ساختار رگهای مغزی الکترودهای کاشتنیسردرد عروقی میگرنتصویر زیبای اصفهانابزار بقا از نخستین همانچرا ذرات بنیادی معمولاً مناطق خاص زبان در مغزحس و ادراک قسمت 75از تکینگی تا مغز از مغز تمشاهدات آمیخته با اشتباهدانشمندان اولین سلول مصنهوشیاری کوانتومیبیماری سلیاککمردرد ناشی از تنگی کانانوار مغز در فراموشی هاذرات کوانتومی زیر اتمی قتفاوتهای جنسیتی راهی برازبان نیاز تکاملی استپروتز عصبی برای تکلمتاثیر نگاه ناظر هوشیار بامیدی تازه در درمان سرطافن آوری های جدید علیه شناشکل های متفاوت پروتئین هتغییر زودتر اتصالات مغزیابزار بقای موجود زنده از نظریه ی ریسمانمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت هشتاد و ناز تکینگی تا مغز، از مغز مغز مانند تلفن استداروی جدید لنفوم و لوکمیهدف یکسان، در مسیرهای متبا هر چیزی که نفس می کشد مکودک ایرانی که هوش او از نورالژیرهبر حقیقیتلاشی جدید در درمان ام اسسفر فقط مادی نیستآنچه واقعیت تصور میکنیم تاثیر گیاه خواری بر رشد وانرژی تاریکفروتنی و غرورشادی، پاداش انجام وظیفهجنبه های موجی واقعیتاتوبان اطلاعات و پلِ بینهمیشه چشمی مراقب و نگهبامنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحس و ادراک قسمت سی و هشتماز درخواست ها جدا شومغز انسان رو به کوچک تر شداروی ضد جنون در درمان تیوقت نهيب هاي غير علمي گذشبازگشایی مجدد مطب دکتر سکاهش سن بیولوژیکی، تنها چگونه هوشیاری خود را توسروح رهاییتنها در برابر جهانسلول عصبی شاهکار انطباق آیا مغز تا بزرگسالی توسعتاثیر دوپامین و سروتونینانعطاف پذیری مکانیسمی علفساد اقتصادی سیتماتیک درصبور باشجهان یکپارچهاختلاف خانوادگی را حل کنهندسه در پایه ی همه ی واکمهندسی ژنتیک در حال تلاش خلاصه ای از درمان های جدیاستیفن هاوکینگ در مورد همغز را از روی امواج بشناسدر یک فراکتال هر نقطه مرکویرایش DNA جنین انسان، بربحثی درباره هوش و تفاوتهکریستال زمان(قسمت دوم)نگاه از درون قفس یا بیرونروشی جدید در درمان قطع نختو تغییر و تحولیسندرم دزدی ساب کلاوینآیا احتمال دارد رویا از آتاثیر درجه حرارت بر عملکای همه ی وجود منقانون مندی نقشه ژنتیکی مجهان، تصادفی نیستارتقا یا بازگشت به قبل ازهوش مصنوعی از عروسک های بمیگرن شدید قابل درمان اسخانه ی تاریکاطلاع رسانی اینترنتینقش نظام غذایی در تکامل مدرمان ژنتیکی برای نوآوریواکسن کرونا و گشودن پنجررژیم غذایی حاوی تخم مرغ وبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱گویید نوزده و ایمنی ساکتناتوانی در شناسایی چهره توهم فضای خالیسیاهچاله ی تولید کنندهآگاهی فراتر از آگاهیعلم و ادراک فقط مشاهده ی تاثیر عصاره تغلیظ شده گیایا این جمله درست است کسیقضاوت ممنوعجاذبه و نقش آن در شکلگیریخطای ادراک کارماارزش های وارونههوش مصنوعی از عروسک بازی ما بخشی از این جهان مرتبطبلعیدن ستاره توسط سیاهچانقش درختان در تکاملدرمان سرگیجه بدون دارووبینار اساتید نورولوژی درحم مصنوعیبرخی اختلالات عصبی مثانهگذشته را دفن کننرمش های موثر در کمردردتوازن مهمتر از فعالیت زیسایه ی هوشیاریتحریک عمقی مغزآزمون ذهنی گربه شرودینگرعوارض ازدواج و بچه دار شداگر نعمت فراموشی نبود بسلزوم سازگاری قانون مجازاحقیقت خواب و رویادو ویژگی انتزاع و قدرت تجهوش مصنوعی از عروسک تا کممباحث مهم حس و ادراکبه زودی شبکه مغزی به جای نقشه با واقعیت متفاوت اسدرک درست از خود و هوشیاریبررسی و اپروچ جدید بر بیمیکی از علل محدودیت مغز امزمان به چه دلیل ایجاد میشپیموزایدتکامل فردی یا اجتماعیآغاز مبهم آفرینشسخن و سکوتتربیت کودکان وظیفه ای مهعصب سیاتیکابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژی از نفت و گاز حافظه و اطلاعات در کجاست از تکینگی تا مغز از مغز تمرزهای حقیقی یا مرزهای تدیوار همه اش توهم بودهوش عاطفی قسمت 11مدیون خود ناموجودبیماری لبر و نابینایی آنژنها نقشه ایجاد ابزار هوچندجهانیدست و پا زدن در سایه؟بعد پنجمزونا به وسیله ویروس ابله زیان غذاهای پرچربپیشرفت در عقل است یا ظواهتکامل شناخت انسان با کشفالگو نداشتیمسرطان کمیت گراییتصویربرداری فضاپیمای آمابزار بقا از نخستین همانچراروياها را به یاد نمی آمناطق خاصی از مغز در جستجحس و ادراک قسمت 78از تکینگی تا مغز از مغز تمطالبه ی حق خوددانشمندان تغییر میدان مغهوشیاری سنتی یا هوشیاری بیماری ضعف عضلات نزدیک بکمردرد و علل آننوار مغز در تشخیص بیماری ذرات کوانتومی زیر اتمی قتقلید مرحله ای نسبتا پیشزبان و کلمه حتی برای کسانپرورش مغز مینیاتوری انساتاثیر نگاه و مشاهده ناظر امگا سه عامل مهم سلامتفناوری هوش مصنوعی نحوه خشکل پنجم مادهتغییر عمودی سر انسان از پابزار بقای موجود زنده از نظریه تکامل در درمان بیممنبع هوشیاری کجاست قسمت53حس و ادراک قسمت هشتاد و شاز تکینگی تا مغز، از مغز مغز مادران و کودکان در زمداروی جدید میاستنی گراویهدف از تکامل مغزبا آتش، بازی نکن و بعد از کودکان میتوانند ناقل بی نوسانات کوانتومی منبع ماروی و منیزیم در تقویت استتمایل زیاد به خوردن بستنسفر نامه سفر به بم و جنوب آنچه حس می کنیم، نتیجه ی تاثیر گیاه خواری بر رشد وانرژی تاریک که ما نمی توفرگشت و تکامل تصادفی محض شب سیاه سحر شودجنسیت و تفاوت های بیناییاتوسوکسیمایدهمیشه اطمینان تو بر خدا بمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحس و ادراک قسمت سی و ششماز روده تا مغزمغز انسان رو به کوچکتر شددارویی خلط آوروقتی فهمیدی خطا کردی برگبازگشت از آثار به سوی خداکایروپاکتیک چیستچگونه واکسن کرونا را توزروزه داری متناوب، مغز را تنهاییسلول عصبی، در محل خاص خودآیا همه جنایت ها نتیجه بیتاثیر دپاکین بر بیماری ماهرام مصر از شگفتی های جهفشار و قدرتصبر لازمه ی پیروزی استجهان یکپارچهاختلال خواب فرد را مستعد هندسه زبانِ زمان استمهندسی بدنخم شدن فضا-زماناستیفن هاوکینگ در تفسیر مغز زنان جوانتر از مغز مردر کمتر از چند ماه سوش جدویشن پروبحثی درباره هوش و تفاوتهکریستال زمان(قسمت سوم)نگاه از درون مجموعه با نگروشی جدید در درمان نابینتو جهانی هستی که خودش را سندرم سردرد به دلیل افت فآیا برای تولید مثل همیشه طلوع و حقیقتتاثیر درجه حرارت بر عملکای آنکه نامش درمان و یادشقانون گذاری و تکاملجهش های ژنتیکی مفید در ساارتوکين تراپی روشی جديد هوش مصنوعی از عروسک های بمیدان مغناطيسي زمین بشر خانواده پایداراطلاعات حسی ما از جهان، چنقش نظریه تکامل در شناسادرمان پوکی استخوانواکسن کرونا از حقیقت تاترژیم غذایی ضد التهابیبرین نت به جای اینترنتگوش دادن بهتر از حرف زدننادیدنی ها واقعی هستندتوهم فضای خالی یا توهم فضسیاره ی ابلهانآپومورفین در پارکینسونعلم و روحتاریک ترین بخش شبایا ابزار هوشمندی یا مغز قطار پیشرفتجبران از دست رفته هاخطای حسارزش های حقیقی ارزش های غهوش مصنوعی از عروسک بازی ما تحت کنترل ژنها هستیم یبنی عباس، ننگی بر تاریخنقش ذهن و شناخت در حوادث درمان سرطان با امواج صوتوجود قبل از ناظر هوشمندرسم عاشق کُشی و شیوهٔ شهربرخی اصول سلامت کمرگریه ی ابر، رمز طراوت باغنرمشهای مهم برای تقویت عتوسعه هوش مصنوعی قادر اسسایه را اصالت دادن، جز فرتحریک عمقی مغز در آلزایمآزادی عقیده، آرمانی که تعید نوروز مبارکاگر نعمت فراموشی نبود بسلزوم عدم وابستگی به گوگل حقیقت در علم، هرگز نهایی دو بیماری روانی خود بزرگ هوش مصنوعی از عروسک تا کممبتکران خودشکوفابه زیر پای خود نگاه نکن بنقص های سیستمی ایمنیدرک عمیق در حیواناتبررسی ژنها در تشخیص بیمایافته های نوین علوم پرده زمان شگفت انگیزپیچیدگی های مغزمگستکامل مادی تا ابزار هوشمإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَسخن پاک و ثابتترجمه ای ابتدایی از اسراعضلانی که طی سخن گفتن چقدابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژی از نفت و گاز حافظه و اطلاعات در کجاستاز تکینگی تا مغز از مغز تمزایای شکلات تلخ برای سلدیوار، از ابتدا توهم بودهوش عاطفی قسمت نهممدیریت اینترنت بر جنگبیماری های میتوکندریژنها ، مغز و ارادهنه ناامیدی بلکه ارتقادست کردن در گوشبعد از کرونابعد از کرونازیباترین چیز در پیر شدنپیشرفت ذهن در خلاقیت استتکامل، نتیجه ی برنامه ریالگو و عادت را بشکن و در اسرعت فکر کردن چگونه استتصور از زمان و مکانابزار بقا از نخستین همانچراروياها را به یاد نمی آمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت 82از تکینگی تا مغز از مغز تمطالبی در مورد تشنجدانشمندان روش هاي جدیدی هوش، ژنتیکی است یا محیطیبیماریهای تحلیل عضلانی اکمردرد با پوشیدن کفش منانوار مغزی روشی مهم در تشخذرات کوانتومی زیر اتمی قتقلید از روی طبیعتزبان و بیان نتیجه ساختماپرکاری تیروئیدتاثیر نگاه انسان بر رفتاامروز دانش ژنتیک هیچ ابهفیلمی بسیار جالب از تغییشکرگزار هر چیزی باش که داتغییرات منطقه بویایی مغزابزار بقای موجود زنده از نظریه تکامل در درمان بیممنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمحس و ادراک قسمت پنجماز تکینگی تا مغز، از مغز مغز چون ابزار هوش است دلیداروی جدید آلزایمرهدف از خلقت رسیدن به ابزابا تعمق در اسرار ابدیت و کودکان خود را مشابه خود تنوشیدن چای برای مغز مفید رویا و واقعیتتمایز یا کشف یگانگیسفر به مریخ در 39 روزآنها نمیخواهند دیگران راتاثیر گیاه خواری بر رشد وانرژی خلا ممکن استفراموش کارها باهوش تر هسشبیه سازی میلیون ها جهان جنسیت و تفاوت های بیناییاتصال مغز و کامپیوترهمیشه به آنچه داری، خوشنمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحس و ادراک قسمت سیزدهماز سایه بگذرمغز ایندگان چگونه استدارویی ضد بیش فعالی سیستوقتی پر از گل شدی خودت را بازگشت به ریشه های تکاملکار با یگانگی و یکپارچگیچگونه آن شکری که می خوریمروزه داری و التهاب زیانبتنهایی رمز نوآوری استسلولهای ایمنی القا کنندهآیا هوش مصنوعی می تواند نتاثیر داروهای ضد التهاب اولویت بندی ها کجاستفضا و ذهن بازصبر و واقعیتجهان کنونی و مغز بزرگتریاختلال در شناسایی حروف و هندسه، نمایشی از حقیقتمهربانی، شرط موفقیتخونریزی مغز در سندرم کوواستخوان های کشف شده، ممکمغزهای کوچک بی احساسدر آرزوهایت مداومت داشتهواقعیت فیزیکی، تابعی از بحثی درباره احساسات متفاکشف مکانیسم عصبی خوانش پنگاه حقیقی نگاه به درون اروشی جدید در درمان سکته متو جدای از کیهان نیستیسوپاپ ها یا ترانزیستورهاآیا بزرگ شدن مغز فقط در دطلای سیاهتاثیر درجه حرارت بر عملکایمپلانت مغزیقانون جنگلجهش های ژنتیکی غیر تصادفارتباط میکروب روده و پارهوش مصنوعی از عروسک بازی میدان های مغناطیسی قابل خار و گلاطلاعاتی عمومی در مورد منقش هورمون های تیروئید ددرمان پوکی استخوانواکسن کرونا ساخته شده تورژیم غذایی ضد دردبرای یک زندگی معمولیگوشه بیماری اتوزومال رسسنادانی در قرن بیست و یکم،توهم لیلیپوتی(ریزبینی)سیاره ابلهانآب زندگی است قسمت چهارمعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهتاریکی من و تو و گرد و غباایا بیماری ام اس (مولتیپلمس کوانتومیجدا کردن ناخالصی هاخطر آلودگی هواارزش حقیقی زبان قسمت اولهوش مصنوعی از عروسک بازی مانند آب باشبه قفس های سیاهت ننازنقش روی و منیزیم در سلامتدرمانهای بیماری پارکینسوراپامیل در بارداریرساناها و ابر رساناها و عبرخی اطلاعات روانشناسی مگربه شرودینگر و تاثیر مشچرا ماشین باید نتایج را پتوسعه برخی شغل ها با هوش ساخت سلول عصبی حتی پس از تداوم مهم است نه سرعتآزار دیگری، آزار خود استعامل کلیدی در کنترل کارآاگر با مطالعه فیزیک کوانمقاومت به عوارض فشار خون حقیقت راستین انسان علم باز واقعیت امروز تا حقیقتدو بار در هفته ماهی مصرف هوش مصنوعی از عروسک تا کممجموعه های پر سلولی بدن مبه سیاهی عادت نکنیمنقص در تشخیص هیجانات عامدرگیری قلب در بیماری ویربررسی بیماری التهابی رودیاد گرفتن مداومزنان باهوش ترپیچیدگی های مغزی در درک زتکامل مداومافت فشار خون ناگهانی در وسختی ها رفتنی استترس و آرمان هاغم بی پایانابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژی از نفت و گاز حافظه ی هوش مصنوعیاز تکینگی تا مغز از مغز تمسمومیت دانش آموزان بی گدید تو همیشه محدود به مقدهوش عاطفی قسمت هفتممداخله ی زیانبار انسانبیماری های مغز و اعصاب و ژنهای مشترک بین انسان و ونه به اعدامدست آسماننه به اعدامدست بالای دستبعد از کرونا دلخوشی بیهوزیباترین چیز در افزایش سپیشرفتی مستقل از ابزار هتکثیر سلول در برابر توقف الگوی بنیادین و هوشیاریسطح آگاهی، رخدادهای زندگتصادف یا قوانین ناشناختهابزار بقا از نخستین هماننزاع بین جهل و علم رو به پمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت 87از تکینگی تا مغز از مغز تمطالعه ای بیان میکند اهددانشمندان روشی برای تبدیهیچ نقطه ای مرکزی تر از ابیماری، رساله ای برای سلکنفرانس تشنج هتل کوثر اصنوار مغز، ترجمه ی فعالیت رفتار مانند بردهتقلید از طبیعتزبان و بیان، در سایه پیشرپرتوهای صادر شده از سیاهتاثیر نگاه انسان بر رفتاانفجار و توقف تکاملی نشافیروز نادریشکست حتمیتغییرات مغز پس از 40 سالگیابزار بقای موجود زنده از نظریه تکامل در درمان بیممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت پنجاهاز تکینگی تا مغز، از مغز مغز چگونه صداها را فیلتر داروی جدید ای ال اسهر چیز با هر چیز دیگر در تبا خدا باشکودکان را برای راه آماده نوعی سکته مغزی ، وحشتناک رویا و کابوستمدن قدیمی ای در جنوب ایرسفر تجهیزات ناسا به مریخ آنژیوگرافی از مغزتاثیر گیاه خواری بر رشد وانسولینفراموشی همیشه هم بد نیستشبیه سازی سیستم های کوانجهل مقدساثر مضر مصرف طولانی مدت رهمیشه داناتر از ما وجود دمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحس و ادراک قسمت ششماز علم جز اندکی به شما دامغز ابزار بقای برتر مادیداستانها و مفاهیمی اشتباوقتی تو از یاد گرفتن باز بازخورد یا فیدبککارهای کوچک، بی ارزش نیسچگونه انتظارات بر ادراک روزه داری و بیمار ی ام اس تنبیه چقدر موثر استسلولهای بنیادی مصنوعی درآیا هوش مصنوعی زندگی بشرتاثیر داروی ضد تشنج سدیم اولین قدم شناخت نقص های خفضای قلب منبع نبوغ استصبر بسیار بایدجهان کاملی در اطراف ما پراختلال در شناسایی حروف و هنر فراموشیموفقیت هوش مصنوعی در امتخواندن ، یکی از شستشو دهناستروژن مانند سپر زنان دمغز، فقط گیرندهدر آسمان هدیه های نادیدنواقعیت چند سویهبحثی درباره احساساتی غیرکشف مکانیسمی پیچیده در بنگاه دوبارهريتوکسيمب در درمان ام استو دی ان ای خاص ميتوکندريسوپاپ ها یا ترانزیستورهاآیا تکامل و تغییرات ژنتیطوفان فقر و گرسنگی و بی ستاثیر درجه حرارت بر عملکایمپلانت مغزی و کنترل دو قانون جنگلجهش تمدنی عجیب و شگفت انسارتباط ماده و انرژیهوش مصنوعی از عروسک بازی میدان های کوانتومی خلاخارق العاده و استثنایی باطلاعاتی عمومی در مورد منقش هورمون زنانه استروژندرمان ام اس(مولتیپل اسکلواکسن آلزایمرراه فراری نیستبرای پیش بینی آینده مغز دگوشت خواری یا گیاه خوارینازوکلسینتوهم چیستسیاره ابلهانآب زندگی است قسمت هفتمعلم به ما کمک میکند تا موتاریکی و نورایا بدون زبان میتوانیم تلوب فرونتال یا پیشانی مغجدایی خطای حسی استخطرات هوش مصنوعیارزش حقیقی زبان قسمت دومهوش مصنوعی از عروسک بازی ماه رجببه مغز خزندگان خودت اجازنقش روزه داری در سالم و جدرها بسته نیستورزش هوازی مرتب خیلی به قرشته نوروایمونولوژی و نقگزیده ای از وبینار یا کنفچرا مردم با زندگی میجنگنتوصیه های سازمان بهداشت ساخت شبکه عصبی مصنوعی با تداخل مرزها و صفات با بینآسيب میکروواسکولاریا آسعادت همیشه خوب نیستاگر تلاش انسان امروز برامقایسه رقابت و همکاریحقیقت غیر فیزیکیاز کجا آمده ام و به کجا میدو برابر شدن خطر مرگ و میهوش مصنوعی به کمک هوش طبیمجرم، گاهی قربانی استبه سخن توجه کن نه گویندهنقطه ی رسیدن به قلهدرگیری مغز در بیماری کویبررسی سیستم تعادلی بدن ایاد بگیر فراموش کنیزنجیرها را ما باید پاره کپیوند قلب خوک، به فرد دچاتکامل چشمافت هوشیاری به دنبال کاهسرنوشتتسلیم شدن از نورون شروع مغم بی پایانابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژی از نفت و گاز حافظه انسان و حافظه ی هوشاز تکینگی تا مغز از مغز تمسمومیت دانش آموزان، قمادیدن خدا در همه چیزهوش عاطفی قسمت یازدهمدارک ژنتیکی چگونه انسانبیماری وسواسژنهای هوش ، کدامندبیماری کروتز فیلد جاکوبژنهای حاکم بر انسان و انسنه جنگ و نه خونریزیدستورالعمل مرکز کنترل بیبعد از کرونا دلخوشی بیهوزیر فشار کووید چه باید کرپپوگستتأثیر نیکوتین سیگار بر مالگوبرداری از طبیعتسعی کن به حدی محدود نشویتضادهای علمیابزار بقا از نخستین هماننزاع بین علم و نادانی رو منبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت چهلاز تکینگی تا مغز از مغز تمعماری، هندسه ی قابل مشادانش، قفل ذهن را باز میکنهیچ چیز همیشگی نیستبیندیشکنگره بین المللی سردرد دنوار عصب و عضلهرفتار وابسته به شکلتقویت استخوان در گرو تغذزبان و تکلم برخی بیماریهپرتوزایی از جسم سیاهتاثیر ویتامین دی بر بیماانقراض را انتخاب نکنیدفیزیک مولکولها و ذرات در شگفت نیست من عاشق تو باشمتغییرات آب و هوایی که به ابزار بقای موجود زنده از نعناعمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت پنجاه و یاز تکینگی تا مغز، از مغز مغز ناتوان از توجیه پیداداروی جدید برای میاستنی هر جا که جات میشه، جات نیبا طبیعت بازی نکنکوری گذرای ناشی از موباینیکولا تسلارویا و خبر از آیندهتمدن پیشرفته ی پیشینیانسفر دشوار اکتشافآنان که در قله اند هرگز ختاثیر گیاه خواری بر رشد وانسولین هوشمندفراموشی و مسیر روحانیشبکه های مصنوعی مغز به درجهان فراکتالاثرات فشار روحی شدیدهمیشه راهی هستمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحس و ادراک قسمت شصت و هشتازدواج های بین گونه ای، رمغز ابزار برتر بقادخالت در ساختار ژنهاوقتی ریشه ها عمیقند از چیبازسازي مغز و نخاع چالشی کاربرد روباتهای ريزنانوچگونه به سطح بالایی از هوروزه داری سلول های بنیادتهدیدهای هوش مصنوعیسلام تا روشناییآیا هوش ارثی دریافتی از پتاثیر درجه حرارت بر مغزاولین مورد PML به دنبال تکقفس ذهنصد قدح، نفتاده بشکستجهان پیوستهاختلالات مخچههنر حفظ گرهموفقیت در تفکر استخواب سالم عامل سلامتیاسرار آفرینش در موجمغزتان را در جوانی سیم کشدر آستانه ی موج پنجم کوویواقعیت چیستبخش فراموش شده ی حافظهکشف ارتباط جدیدی از ارتبنگاهی بر قدرت بینایی دراریه زغالیتو در میانه ی جهان نیستی سوپاپ ها یا ترانزیستورهاآیا جنین انسان، هوشمندی طوفان زیباییتاثیر درجه حرارت بر عملکایمپلانت مغزی کمک میکند قانونمندی و محدودیت عالمجهشهای مفید و ذکاوتی که دارتباط متقابل با همه ی حیهوش مصنوعی از عروسک بازی میدان بنیادین اطلاعاتخبر مهم تلسکوپ هابلاعتقاد اشتباه، نتیجه ی ننقش ویتامین K در ترمیم اسدرمان تومورهای مغزی با اواکسن ایرانی کرونا تولیدراه نجاتبرای اولین بار دانشمندانگیلگمش باستانی کیستنباید صبر کرد آتش را بعد توهم و خیالسیب یکسان و دیدگاه های متآب زندگی است قسمت اولعلم بدون توقفتاریکی خواهد ترسیدایا تکامل هدفمند استلوتیراستامجریان انرژی در سیستم های دفاع از پیامبرارزش حقیقی زبان قسمت سومهوش مصنوعی از عروسک بازی ماپروتیلینبه نقاش بنگرنقش رژیم غذایی بر رشد و ادرهای اسرارآمیز و پوشیدهورزش هوازی ، بهترین تمریرشد مغز فرایندی پیچیده اگزارش یک مورد جالب لخته وچرا مغز انسان سه هزار سالتوصیه های غیر دارویی در سساخت شبکه عصبی با الفبای ترقی واقعی یا شعار ترقیآسیب ها ناشی از آلودگی هوعادت کن خوب حرف بزنیاگر خواهان پیروزی هستیمقابله ی منطقی با اعتراضحقیقت غیر قابل شناختاز کسی که یک کتاب خوانده دو برابر شدن خطر مرگ و میهوش مصنوعی به شناسایی کامحل درک احساسات روحانیبهبود حافظه پس از رخدادهنقطه ای بود و دگر هیچ نبودرگیری مغز در بیماران مببررسی علل کمر درد در میانیادگیری مهارت های جدید دزندگی فعال و مثبت روند آلپیوند مغز و سر و چالشهای تکامل و ارتقای نگاه تا عمافتخار انسانسریع دویدن مهم نیستتست آر ان اس دز میاستنی گغیرقابل دیدن کردن مادهابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژی از نفت و گاز حباب های کیهانی تو در تواز تکینگی تا مغز از مغز تمسیر دشوار تکامل و ارتقادیدگاه نارسای دوگانه ی مهوش عاطفی قسمت پنجممروری بر تشنج و درمان هایمرکز هوشیاری، روح یا بدن بیماری گیلن باره و بیمارکفش و کتابچه زیاد است بر من که در ایدغدغه نتیجه ی نادانی استتفکر قبل از کارزیرفون داروی ضد ام اسپایان، یک آغاز استتأثیر نگاه انسان بر رفتاالتهاب شریان تمپورالشلیک فراموشیتظاهر خوابیده ی مادهابزار بقا از نخستین هماننزاع بین علم و جهل رو به پمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت چهل و هفتاز تکینگی تا مغز از مغز تمعنی روزهدانش، یک انسان را ناسازگهیچ چیز، چقدر حقیقی استبیهوش کردن در جراحی و بیمکنگره بین المللی سردرد دنوار عصب و عضلهرفتار اجتماعی انسان، حاصتقویت حافظه یا هوش مصنوعزبان و شناخت حقیقت قسمت چپرسش و چستجو همیشه باقی اتاثیر ویروس کرونا بر مغز انواع سکته های مغزیفیزیک هوشیاریشگفت انگیز بودن کیهانتغییرات تکاملی سر انسان ابزار بقای موجود زنده از هفت چیز که عملکرد مغز تو منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت پنجاه و داز تکامل تا مغز از مغز تا مغز و قلب در جنین موش مصنداروی جدید برای کاهش وزنهر حرکت خمیده می شود و هر بالاترین هدف از دولتکی غایب شدی تا نیازمند دلنیاز به آموزش مجازی دیجیرویا بخشی حقیقی از زندگی تمدن بشری و مغز اخلاقیسفرنامه سفر به بم و جنوب آنزیم تولید انرژی در سلوتاثیر گیاه خواری بر رشد وانسان قدیم در شبه جزیره عفراموشی آرمانشبکیه های مصنوعیجهان قابل مشاهده بخش کوچاثرات مفید قهوههمیشه عسل با موم بخوریممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحس و ادراک قسمت شصت و دواسکلت خارجی در درمان اختمغز از بسیاری حقایق می گردر میان تاریکی و روشناییویتنام نوعی کرونا ویروس بحتی علمی درباره تمایل بکاربرد روباتهای ريز، در چگونه باغبانی باعث کاهش روزهای بد باقی نمیماندتو یک معجزه ایسلاح و راهزنیآیا هوش سریعی که بدون احستاثیر درجه حرارت بر عملکاولین مورد پیوند سر در انقفس را بشکنصدای بم با فرکانس پایین، جهان پیوستهاختلالات حرکتی در انسانهنر رها شدن از وابستگیمولکول ضد پیریخواب سالم عامل سلامتی و یاسرار بازسازی اندام هامغزتان را در جوانی سیمکشدر درمان بیماری مولتیپل واقعیت چیستبخش های تنظیمی ژنومکشف جمجمه ای درکوه ایرهونگاهی بر توانایی اجزاي بریواستیگمینتوقف؛ شکستسوخت هیدروژنی پاکآیا جهان ذهن و افکار ما مطولانی ترین شبتاثیر درجه حرارت بر عملکایمپلانت نخاعی میتواند دقارچ بی مغز در خدمت موجودجهشهای مفید و ذکاوتی که دارتباط چاقی و کاهش قدرت بهوش مصنوعی از عروسک بازی میدازولام در درمان تشنج خدا موجود استاعتماد به خودنقش ژنتیک در درمان اختلادرمان تشنجواکسن اسپایکوژنراه های جدید برای قضاوت ربرای تمدن سازی، باید در بگیاه بی عقل به سوی نور مینبرو و انرژی مداومتوهم وجودسیر آفرینش از روح تا مغز آب زندگی است قسمت دومعلم در حال توسعهتاریخ همه چیز را ثبت کردهایجاد احساساتلوزالمعده(پانکراس)مصنوعجریان انرژی در سیستم های دفاع در برابر تغییر ساختارزش خود را چگونه میشناسهوش مصنوعی از عروسک بازی ماجرای جهل مقدسبه نقاش بنگرنقش رژیم غذایی در رشد و ادرون قفس یا بیرون از آنبرخی بیماری ها که در آن بورزش و میگرنرشد مغز علت تمایل انسان بگشایش دروازه جدیدی از طرچرا مغزهای ما ارتقا یافت توصیه هایی در مصرف ماهیساختن آیندهتروس جریان انرژیآسیب روانی شبکه های اجتمعادت کردن به نعمتاپل ویژن پرو در تشخیص بیممقابله با کرونا با علم اسحقیقت، آن چیزی نیست که جلاز آغاز خلقت تا نگاه انسادو داروی جدید برای میاستهوش مصنوعی تعاملیمحل درک احساسات روحانی دبهداشت خوابنقطه بی بازگشتدرگیری مغزی در سندرم کووبرطرف کردن خشونت را از خایادگیری هوش مصنوعی، عمیقزندگی هوشمند در خارج از زپیوند اندام از حیوانات بتکامل و ریشه ی مشترک خلقتافراد آغاز حرکت خودشان رسریعترین کامپیوتر موجودتشنچ پانایوتوپولوس تشنج غرور و علمابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژی از نفت و گاز حباب هایی تو در تواز تکینگی تا مغز از مغز تمسئول صیانت از عقیده کیسدژا وو یا اشنا پنداریهوش عاطفی قسمت اولهوش عاطفی قسمت دهممرکز حافظه کجاستبیماری آلزایمر، استیل کوکل اقیانوس در یک ذرهنه عدم مطلق بلکه عدم با قذهن ما از در هم شکستن منبتفکر ترکیبی در هوش مصنوعزیرک ترین مردمپارادوکس ها در علمتأثیر شیرینی های حاوی لوامواجی که به وسیله ی ماشیشلیک فراموشیتظاهری از ماده است که بیدابزار بقا از نخستین هماننسبیت عام از زبان دکتر برمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت چهل و هشتاز تکینگی تا مغز از مغز تمعادله ها فقط بخش خسته کندائما بخوانهیچ وقت خودت را محدود به بیهوشی در بیماران دچار اکنترل همجوشی هسته ای با هنوار عصب و عضلهرقیبی قدرتمند در برابر متقویت سیستم ایمنیزبان و شناخت حقیقت قسمت اپرسشگری نامحدودتاثیر ژنها بر اختلالات خانیس بی کسانفیزیک و هوشیاریشگفت زده و حیران باشتغذیه بر ژنها تاثیر داردابزارهای پیشرفته ارتباط هفت سین یادگاری از میراث منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت پنجاه و ساز تکامل تا مغز، از مغز تمغز و اخلاقداروی جدید برای ای ال اسهرچیز با یک تاب تبدیل به باهوش ترین و با کیفیت تریکیهان خود را طراحی میکندچیز جدید را بپذیررویا تخیل یا واقعیتتمدن زیر آبسفرنامه سفر به بم و جنوب آواز خواندن در قفس، نشانتاثیر گیاه خواری بر رشد وانسان میوه ی تکاملفرایند پیچیده ی خونرسانیشباهت مغز و کیهانجهان موازی و حجاب هااثرات مفید روزه داریهمیشه، آنطور نیست که هستمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحس و ادراک قسمت شصت و ششاسکار، لگوی هوشمندمغز به تنهایی برای فرهنگ در مانهای کمر دردویتامین E برای فعالیت صحبحث درباره پیدایش و منشا کاش شرف اجباری بود یا حتیچگونه تکامل مغزهای کنونیروزهای سختتو یک جهان در مغز خودت هسسلسله مباحث هوش مصنوعیآیا هشیاری کوانتومی وجودتاثیر درجه حرارت بر عملکاولین هیبرید بین انسان و قله سقوطصرع و درمان های آنجهان پر از چیزهای اسرار آاختلالات صحبت کردن در انهنر، پر کردن است نه فحش دمولتیپل اسکلروز در زنان خواب عامل دسته بندی و حفطاصل بازخوردمغط یک گیرنده استدر سال حدود 7 میلیون نفر واقعیت های متفاوتبخش بزرگی حس و ادراک ما اکشف جدید تلسکوپ جیمز وبنگاهت را بلند کنریاضیات یک حس جدید استتولید مولکول جدید توسط هسودمندی موجودات ابزی بر آیا جهش های ژنتیکی، ویروطی یکصد هزار سال اخیر هرچتاثیر درجه حرارت بر عملکایمان به رویاقبل از آغازجوانان وطنارتباط هوش ساختار مغز و ژهوش مصنوعی از عروسک بازی مکان زمان یا حافظه زمانخدا نور آسمان ها و زمین ااعتماد به خودنقش گرمایش آب و هوا در همدرمان جدید ALSواکسن اسپایکوژن ضد کروناراه های جدید برای قضاوت ربرای خودآگاه بودن تو بایگیاه خواری و گوشت خوار کدچت جی پی تیتوهم وجودسیستم تخلیه ی مغز بینشی نآب زندگی است قسمت سومعلم راهی برای اندیشیدن اایران بزرگلیروپریم داروی ترکیبی ضدجریان انرژی در سیستم های دقیق ترین تصاویر از مغز ااز فرد ایستا و متعصب بگذرهوش مصنوعی از عروسک بازی ماجرای عجیب گالیلهبه نادیدنی ایمان بیاورنقش زنجبیل در جلوگیری از دروغ نگو به خصوص به خودتبرخی بیماری های خاص که بدورزش بهترین درمان بیش فعرشد در سختی استپل جویی اصفهانچرا ویروس کرونای دلتا واتوضیحی ساده در مورد هوش مساختن آینده، بهترین روش تری فلوپرازینآسیب عصب پا به دنبال اعتیعادت بد را ترک کناپی ژنتیکملاحظه های اخلاقی دربارهحقایق ممکن و غیر ممکناز انفجار بزرگ تا انفجار مرگ و میر پنهاندو سوی واقعیتهوش مصنوعی در کامپیوترهامحدودیت چقدر موثر استبوزون هیگز چیستنمیتوان با بیرون انداختندرگیری مغزی در سندرم کووبزرگ فکر کنیادگرفتن، آغاز حرکت است زندگی و داراییپیوند اندام حیوانات به اتکامل ابزار هوش ، راه پر افراد بی دلیل دوستدار تو سرگیجه از شایعترین اختلاتشنج چیستغربال در زندگیابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژی از نفت و گاز حد و مرزها توهم ذهن ماستاز تکینگی تا مغز از مغز تمسئولیت جدیددژاوو یا آشناپنداریمسئولیت در برابر محیط زیدگرگونی های نژادی و تغییهوش عاطفی قسمت دوممرکز حافظه کجاستبیماری الزایمرکلمات بلند نه صدای بلندنهایت معرفت و شناخت درک عذهن چند جانبه نیازمند نگتفکر خلا ق در برابر توهم زیست شناسی کل در جزء فراکپاسخ گیاهان در زمان خوردتئوری تکامل امروز در درمامیوتروفیک لترال اسکلروشنا در ابهای گرم جنوب نیاتعویض دارو در تشنجابزار بقای موجود زنده از چسبیدن به خود، مانع بزرگ منبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت چهل و دوماز تکینگی تا مغز از مغز تمعجزه های هر روزهداروهای مصرفی در ام اسهیچ کاری نکردن به معنی چیبیوگرافیکنترل جاذبهنوار عصب و عضله تعیین محلرموزی از نخستین تمدن بشرتلقین اطلاعات و حافظهزبان و شناخت حقیقت قسمت دآلودگی هوا چالش قرن جدیدتاثیر کلام در آیات کلام بانگشت ماشه ایفیزیک آگاهیشگفتی های نقشه ی ژنتیکیثبت و دستکار ی حافظهابزارهای بقا از نخستین ههم نوع خواری در میان پیشیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت پنجاه و شاز تکامل تا مغز، از مغز تمغز و اخلاقداروی جدید برای دیابتهز ذره، یک دنیاستباور و کیهان شناسیکیهانِ هوشیارِ در حال یاچیزی منتظر شناخته شدنرویا حقی از طرف خداتمدنی قدیمی در شمال خلیج سفرنامه سفر به بم و جنوب آینه در اینهتاثیر گیاه خواری بر رشد وانسان ها می توانند میدان فرایند تکامل و دشواری هاشباهت مغز با کیهان مادیجهان ما میتواند به اندازاثرات مضر ماری جواناهمکاری یا رقابتمنبع هوشیاری در کجاست؟ قحس و ادراک سی و هفتماساس انسان اندیشه و باور مغز بیش از آنچه تصور میشودر محل کار ارزش خودت را بویتامین E در چه مواد غذایبحثي درباره هوش و تفاوتهکتاب گران و پرهزینه شد ولچگونه جمعیت های بزرگ شکل روش مقابله مغز با محدودیتو کجای جهانیسلطان جنگل یا صاحب ملکوتآیا واکنش های یاد گرفته وتاثیر درجه حرارت بر عملکاولین تصویر در تاریخ از سقلب های سادهضایعه ی شبکه لومبوساکرالجهان پر از چیزهای جادویی اختلالات عضلانی ژنتیکهوموارکتوس ها ممکن است دمواد کوانتومی جدید، ممکنخودآگاهی و هوشیارياصل در هم تنیدگی و جهانی نفرت، اسیب به خود استدرمان نگهدارنده ی اعتیادواقعیت و مجازبخش بزرگتر کیهان ناشناختکشتن عقیده ممکن نیستچالش هوشیاری و اینکه چرا ریتوکسیمابتولید مثل اولین ربات های سی و سه پل اصفهانآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجطبیعت موجی جهانتاثیر رو ح و روان بر جسماین پیوند نه با مغز بلکه قبل از انفجار بزرگجوانان وطنارتباط پیوسته ی جهانهوش مصنوعی از عروسک بازی مکانیک کوانتومی بی معنی خدا بخشنده است پس تو هم باعتماد بی موردنقش پیش زمینه ها و اراده درمان جدید میگرن با انتی واکسن دیگر کرونا ساخته شراه پیروزی در زندگی چیستبرای رشد، باید از مسیر خطگیرنده باید سازگار با پیچت جی پی تیتوهم بی خداییسیستم تعادلی بدنآب، زندگی است(قسمت پنجم)علم ساختن برج های چرخانایرادهای موجود در خلقت بلیس دگرامفتامین یا ویاسجستجوی متن و تصویر به صوردل به دریا بزناز مخالفت بشنوهوش مصنوعی از عروسک بازی ماده ی تاریکبه هلال بنگرنقش زبان در سلطه و قدرت ادریای خدابرخی توجهات در ببمار پارورزش در کمر دردز گهواره تا گورپل خواجو اصفهانتیوتیکسن داروی ضد جنونساختار فراکتال وجود و ذهتری فلوپرازینآسانی موفقیتعادت دادن مغز بر تفکرابتدا سخت ترین استملاحظات بیهوشی قبل از جرحل مشکلاز بار خود بکاه تا پرواز مرگ و میر بسیار بالای ناشدولت یا گروهکهوش مصنوعی در خدمت خلق وحمحدودیت های حافظه و حافظبوزون هیگز جهان را از متلنمیتوان بر سیاه سیاه نوشدرگیری اعصاب به علت میتوبزرگ شدن مغز محدود به دوریادآوری خواب و رویازندگی بی دودپیوند سر آیا ممکن استتکامل تکنولوژیافزایش قدرت ادراکات و حسسرگردانیتشنج و حرکات شبه تشنجی قامقالاتابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژی از نفت و گاز حریص نباشاز تکینگی تا مغز از مغز تاز تکینگی تا مغز از مغز تمستند جهان متصلدانش قدرت استهوش عاطفی قسمت سوممرکز خنده در کجای مغز استبیماری ای شبیه آلزایمر و کلوزاپین داروی ضد جنوننهایت در بی نهایتذهن هوشیار در پس ماده ی متفاوت مغز انسان و میمون هزیست شناسی باور حقیقت یا پختگی پس از چهل سالگي به تئوری تکامل در پیشگیری و امید نیکو داشته باش تا آنشناخت و معرفت، و نقش آن دتعامل انسان و هوش مصنوعیابزار بقای موجود زنده از نسبت ها در کیهانمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت چهل و سوماز تکینگی تا مغز از مغز تمعجزه ی چشمداروهای ام اسهیچ کس مانند تو نگاه نمیکبیوگرافیکندر در بیماریهای التهابنوبت کودکانرمز و رازهای ارتباط غیر کتلاش ها برای کشف منابع جدزبان و شناخت حقیقت قسمت سآلودگی هوا و ویروس کروناتاثیر کپسول نوروهرب بر نانگشت نگاری مغز نشان میدفیزیکدانان ماشینی برای تشگفتی های زنبور عسلثبت امواج الکتریکی در عصابزارهای بقا ازنخستین همهمه چیز موج استمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت بیست و چهاز تکامل تا مغز، از مغز تمغز و سیر تکامل ان دلیلی داروی جدید ضد میگرنهزینه ای که برای اندیشیدباید از انسان ترسیدکیست هیداتید مغزچیزی خارج از مغزهای ما نیرویاها از مغز است یا ناخوتمرکز و مدیتیشنسفرنامه سفر به بم و جنوب آیندهتاثیر گیاه خواری بر رشد وانسان یک کتابخانه استفرایند حذف برخی اجزای مغشباهت کیهان و مغزجهان مادی، تجلی فضا در ذهاجزای پر سلولی بدن انسان همانند سازی در انسانمنبع هوشیاری در کجاست؟(قحس و ادراک- قسمت پنجاه و استفاده از مغز، وزن را کممغز برای فراموشی بیشتر کدر چه مرحله ای از خواب ، رویتامین کابحثی جالب درباره محدودیتکتاب زیست شناسی باورچگونه جمعیت های بزرگ شکل روش های صرفه جویی در ایجاتو کز محنت دیگران بی غمیسم زنبور ، کلیدی برای وارآیا یک، وجود داردتاثیر درجه حرارت بر عملکاولین دارو برای آتاکسی فقلب و عقلضایعه ی عروقی مخچهجهان دارای برنامهاختراع جدید اینترنت کوانهورمون شیرساز یا پرولاکتموجود بی مغزی که می تواندخودآگاهی و هوشیارياصل علت و تاثیرنقاشی هایی با بوی گذشته یدرمان نابینایان آیا ممکنواقعیت و انعکاسبخش دیگری در وجود انسان هگل خاردار، زیباستچالش هوشیاری و اینکه چرا ریسدیپلام تنها داروی تایتولید یا دریافت علمسیلی محکم محیط زیست بر انآیا خداباوری محصول تکاملطبیعت بر اساس هماهنگیتاثیر روده بر مغزاین اندوه چیستقبرستان ها با بوی شجاعتجواب دانشمند سوال کننده ارتباط انسانی، محدود به هوش مصنوعی از عروسک بازی مکانیزمهای دفاعی در برابخدای رنگین کماناعتیاد و تلاش های درمانی نقش آتش در رسیدن انسان بهدرمان جدید کنترل مولتیپلواکسن دیگری ضد کرونا از دراه انسان شدن، راه رفتن وبرای زندگی سالم، یافتن تگالکانزوماب، دارویی جدینتایج نادانی و جهلتوهم تنهاییسیستم دفاعی بدن علیه مغز تاریخ، اصیل نیست و ساخته آتاکسی فریدریشعلایم کمبود ویتامین E را ایستادن در برابر آزادی بلا اکراه فی الدینجستجوی هوشیاری در مغز مادلایلی که نشان میدهد ما باز نخستین همانند سازها تهوش مصنوعی از عروسک بازی ماده ی خالیبه کدامین گناه کشته شدندنقش زبان در سلطه و قدرت ادرک فرد دیگر و رفتارهای ابرخی توصیه ها برای واکسیوزن حقیقی معرفت و شناختزمین در برابر عظمت کیهانپلاسمای غالبتیک و اختلال حرکتیساختار شبکه های مغزی ثابترک امروزآشنا پنداریعارضه جدید ویروس کرونا سابتدایی که در ذهن دانشمنممانتین یا آلزیکسا یا ابحلقه های اسرارآمیزاز بحث های کنونی در ویروسمرگ و سوال از قاتلدوچرخه در کاهش دردهای کمهوش مصنوعی در خدمت خلق وحمخچه فراتر از حفظ تعادلبی نهایت در میان مرزهانمای موفقیتدرب بسته با غیر خود باز مبزرگ شدن تقریبا ناگهانی یاری خدا نزدیک استزندگی در جمع مواردی را برپیوند سر، یکی از راه حلهاتکامل جریان همیشگی خلقتافزایش مرگ و میر سندرم کوسربازان ما محققا غلبه می تشنج عدم توازن بین نورون تاثیر ویتامین دی بر بیماابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژی از نفت و گاز حرکات چشم، ترجمه کننده ی منابع انرژی از نفت و گاز حرکت چرخشی و دائمی کیهاناز تکینگی تا مغز از مغز تمشکل از کجاستدانش محدود به ابعاد چهارهوش عاطفی قسمت ششممرگ چیستبیماری ای شبیه ام اس مولتکلید نزدیک و نگاه تو بر فنهادینه سازی فرهنگ اختلاذهن و شیمی بدنتفاوت ها و تمایزها کلید بزیست، مرز افق رویداد هستپدیده خاموش روشن در پارکتئوری جدید، ویران کردن گامید نجاتALS نگاهی کامل بر بیماری وشناخت حقیقت یا آرزوهای گتعامل انسان با هوش مصنوعابزار بقای موجود زنده از نسبت طلایی، نشانه ای به سمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت نهماز تکینگی تا مغز از مغز تمعجزه ی علمداروهای تغییر دهنده ی سیهیچ کس حقیقت را درون مغز بیان ژن های اسکیزوفرنی دکندر علیه سرطاننور از عمق تاریکیرمز گشایی از اتصالات مغزتلاش های جدید در ALSزبان جانسوزآلودگی هوا و پارکینسونتاثیر کپسول نوروهرب بر تانتقال ماده و انرژیفال نیکوشانس یا نتیجه ی تلاشجلو رفتن یا عقبگردابزارهای بقای موجود زندههمه چیز و هیچ چیزمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت بیست و یکاز تکامل تا مغز، از مغز تمغز کوانتومیداروی جدید ضد الزایمرهزینه سنگین انسان در ازابابا زود بیاکیست کلوئید بطن سومچیزی شبیه نور تو نیسترویاهای پر رمز و حیرتی درتمرکز بر هدفسفری به آغاز کیهانآینده ی انسان در فراتر ازتاثیر گیاه خواری بر رشد وانسان باشفراتر از دیوارهای باورشباهت زیاد بین سلول هاي عجهان مرئی و نامرئیاجزایی ناشناخته در شکل گهمجوشی هسته ای، انرژِی بمنبع خواب و رویاحس و ادراک- قسمت بیست و پاستفاده از نظریه ی تکامل مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟در ناامیدی بسی امید استویتامین کا و استخوانبحثی در مورد نقش ویتامين کتاب طبیعت در قالب هندسهچگونه حافظه را قویتر کنیروش هایی برای جلوگیری از تو پیچیده ترین تکنولوژی سماگلوتید داروی کاهش دهنآیا کیهان می تواند یک شبیتاثیر درجه حرارت بر عملکاولین دروغقلب یا مغزضایعات در عصب زیر زبانیجهان در حال نوسان و چرخشادامه بحث تکامل چشمهوش فوق العاده، هر فرد اسموجودات مقهور ژنها هستندخودت را از اندیشه هایت حفاصل عدم قطعیت از کوانتوم چقدر به چشم اعتماد کنیمدرمان های اسرار آمیز در آواقعیت تقویت شدهبخشیدن دیگران یعنی آرامشگل درون گلدانچالش هوشیاری و اینکه چرا ریشه های مشترک همه ی موجوتولید پاک و فراوان انرژیسینوریپا داروی ترکیبی ضدآیا دلفین ها می تواند از طعمه ی شبکه های ارتباط اجتاثیر روزه داری بر سلامت این ایده که ذرات سیاهچالقدم زدن و حرکت دید را تغیجواب سنگ اندازیارتباط از بالا به پایین مهوش مصنوعی از عروسک بازی ما انسانها چه اندازه نزداعتیاد را به دور بیندازنقش انتخاب از طرف محیط، ندرمان جدید ای ال اس، توفرواکسن سرطانراه بی شکستبرخی ملاحظات در تشنج های گام کوچک ولی تاثیرگذارنجات در راستگوییتوهم جداییسکوت و نیستیتازه های اسکیزوفرنی(جنوآتش منبع انرژیعلایم کمبود ویتامین E را اکنون را با همه ی نقص هایلاموژین داروی ضد اوتیسم؟حفره در مغزدنیا فریب و سرگرمیاز نخستین همانند سازها تهوش مصنوعی از عروسک بازی ماده ای ضد التهابیبه امید روزهای بهترنقش سجده بر عملکرد مغزدرک نیازمند شناخت خویش ابرخی درمان های Spinal Muscular Atوزوز گوشزمین زیر خلیج فارس تمدنی پمبرولیزوماب در بیماری چتیکاگرلور داروی ضد انعقاسادیسم یا لذت از آزار دادترکیب آمار و ژنتیکآشنا پنداریعدم توقف تکامل در یک انداابتذال با شعار دینمن کسی در ناکسی دریافتم حمله ویروس کرونا به مغزاز تلسکوپ گالیله تا تلسکمرگ انتقال است یا نابود شدوچرخه سواری ورزشی سبک و هوش مصنوعی درمانگر کامپیمخچه ، فراتر از حفظ تعادلبی هیچ می ایی و بی هیچ میرنمایش تک نفرهدرختان چگونه بر تشکیل اببزرگترین خطایی که مردم مژن همه چیز نیستزندگی در سیاهچالهپیوندهای پیچیده با تغییرتکامل داروینی هنوز در حاافزایش سرعت پیشرفت علوم سردرد میگرنتشویق خواندن به کودکانصفحه اصلیابزار بقا از نخستین همانچرا پس از بیدار شدن از خوابزار بقا از نخستین همانچرا ارتعاش بسیار مهم استمنابع انرژی از نفت و گاز حس متفاوتاز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات نخاعیدانش بی نهایتهوش عاطفی بیشتر در زنانبیماری اسپینال ماسکولار کلام و زبان، گنجینه ای بسچهار میلیارد سال تکامل بذهن تو همیشه به چیزی اعتقتفاوت ها را به رسمیت بشنازاویه نگاه ها یکسان نیستپروژه ی ژنوم انسانیتا 20 سال آینده مغز شما به امید جدید بر آسیب نخاعیفقر داده ها در هوش مصنوعیشناخت درون، شناخت بیرون؛تعداد کلی ذهن ها در جهان ابزار بقای موجود زنده از نشانه های گذشته در کیهان منبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت چهارماز تکینگی تا مغز از مغز تمعجزه ی علم در کنترل کرونداروهای ضد بیماری ام اس وهیچ اندر هیچبیان حقیقتکوچ از محیط نامناسبنور درونرمز پیشرفت تواضع است نه طتلاش های جدید در درمان فرزبان ریشه هایی شناختی اسآلزایمرتاثیر کپسول نوروهرب بر سانتظار گذر تندباد؟فاکسیبتشانس یا تلاشجلوتر را دیدنابزارهای بقای از نخستین همه چیز کهنه میشودمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت بیست و دواز تکامل تا مغز، از مغز تمغز آیندگان چگونه است ؟داروی سل سپتهزاران سال چشم های بینا وباد و موجکپسول ژری لاکتنکاتی در مورد تشنجرویای شفافتمرکز بر امروزسقوط درون جاذبه ای خاص، چآینده ی علم و فیزیک در60 ثتاثیر گیاهخواری بر رشد و انسان جدید از چه زمانی پافرد موفقشباهت زیاد بین سلول هاي عجهان مشارکتیاحیای بینایی نسبی یک بیمهمراه سختی، اسانی هستمنتظر نمان چیزی نور را بهحس و ادراک- قسمت شصت و چهاستفاده از هوش مصنوعی در مغز بزرگ چالش است یا منفعدر هم تنیدگی مرزها و بی مویتامین کا در سبزیجاتبحثی در مورد نقش کلسیم و کتاب، سفری به تاریخنگاه مادی غیر علمی استروش هایی ساده برای کاهش اتو آرامش و صلحیسندرم کووید طولانیآیا گذشته، امروز وآینده تاثیر درجه حرارت بر عملکاولین سلول مصنوعیقلب دروازه ی ارتباطضرورت زدودن افکارجهان در حال ایجاد و ارتقااداراوون تنها داروی تاییهوش مصنوعی می تواند بر احموسیقی نوخودروهای هیدروژنیاصل، روان و نفس استنقش قهوه در سلامتیدرمان های بیماری آلزایمرواقعیت خلا و وجود و درک مبخشش، عقلانی یا غیر عاقلگل زندگیچالش هوشیاری و اینکه چرا ریشه های مشترک حیاتتولید اندام با چاپ سه بعدسیگار عامل افزایش مرگ ومآیا دلفین ها میتوانند باظهور امواج مغزی در مغز مصتاثیر رژیم گیاه خواری بر این ابتدای تناقض هاستقدرت مردمجوسازی مدرنارتباط بین هوش طبیعی و هوهوش مصنوعی از عروسک بازی ما انسانها چه اندازه نزداعداد بینهایت در دنیای منقش اتصالات بین سلولهای درمان جدید سرطانواکسن سرطانرابطه تشنج و اوتیسمبرخی مرزهای اخلاق و علوم گامی در درمان بیماریهای نخاع ما تا پایین ستون فقرتوهم جدایی و توهم علمسکوت، پر از صداتازه های بیماری پارکینسوآثار باستانی تمدن های قدعلائم عصبی آلزایمر، با ااکوییفلکسلایو دوم دکتر سید سلمان فحق انتخابدنیای شگفت انگیز کوانتوماز نخستین همانند سازها تهوش مصنوعی از عروسک بازی ماده، چیزی نیستبه بالا بر ستارگان نگاه کنقش غذاها و موجودات دريادرک و احساسبرخی روش های تربیتی کودکوسواس، بیماری استزمان چیستپنج اکتشاف شگفت آور در موتیروفیبان موثر در سکته ی سازگاری با محیط بین اجزاترکیب حیوان و انسانآشناپنداری چیستعدم درکابداع دی ان ای بزرگترین دمن پر از تلخیمحمایت از طبیعتاز تلسکوپ گالیله تا تلسکمرگ تصادفیدوپامین قابل حل در آبهوش مصنوعی درخدمت خلق وحمخچه ابزاري که وظیفه آن فبی ذهن و بی روحچند نرمش مفید برای کمردردرختان اشعار زمینبزرگترین درد از درون است زندگی زمینی امروز بیش از پیوندی که فراتر از امکانتکامل داروینی هنوز در حاافسردگی و اضطراب در بیماسردرد میگرن در کودکانتشخیص ژنتیکی آتروفی های سوالات پزشکیپیامهای کاربرانابزار بقا از نخستین همانچرا بیماری های تخریبی مغمنابع انرژی از نفت و گاز حس چشایی و بویاییاز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات بین دو همسر و برخیدانشمندان موفق به بازگردهوش عاطفی در زنان بیشتر ابیماری اضطراب عمومیکلام، در تحولی شگفت آور بچهار ساعت پس از کشتار خوکذهن خود را مشغول هماهنگیتفاوت های بین زن و مرد فقزاوسکا درمان گوشرپروژه ی ژنوم انسانیتا بحر یفعل ما یشاامید درمان کرونا با همانفلج نخاعی با الکترودهای شناسایی تاریخچه ی تکاملیتعذیه ی ذهنابزار بقای موجود زنده از نشانه های پروردگار در جهمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت نوزدهماز تکینگی تا مغز از مغز تمعجزه در هر لحظه زندگیداروی فامپیریدین یا نورلهیچگاه از فشار و شکست نتربیداری و خواب کدام بهتر اکوچک شدن مغز از نئاندرتانوروفیبروماتوزرمز بقای جهش ژنتیکیتلاش های جدید در درمان سرزبان شناسی مدرن در سطح سلآملودیپین داروی ضد فشار تاثیر کپسول نوروهرب بر ساندوه در دنیا استفاجعه ی جهل مقدسشاهکار قرنجمجمه انسان های اولیهابزارهای دفاعی و بقای موهمه چیز در زمان مناسبمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت بیست و سواز تکامل تا مغز، از مغز تمغز اندامی تشنه ی انرژی اداروی ضد چاقیهستي مادي ای که ما کوچکترباد غرور و سر پر از نخوت وکامپیوتر سایبورگچگونه مولکول های دی ان ایروان سالمتمساح حد واسط میان مغز کوسلول های مغزی عامل پارکیآینده با ترس جمع نمیشودتاثیر انتخاب از طرف محیط انسان خطرناکترین موجودفرد یا اندیشهشجاعت و ترسجهان معنااحیای بینایی نسبی یک بیمهمراهی میاستنی با برخی سمنتظر زمان ایده آل نشوحساسیت روانی متفاوتاستفاده از انرژی خلامغز بزرگ چالشهای پیش رودر هم تنیدگی کوانتومیویتامین بی 12 در درمان دردبحثی در مورد حقیقت فضا و کتابخانهنگاه محدود و تک جانبه، مشروش جدید تولید برقتو افق رویداد جهان هستیسندرم گیلن باره به دنبال آیا پیدایش مغز از روی تصاتاثیر درجه حرارت بر عملکاوکرلیزوماب داروی جدید شقلب روباتیکضرب المثل یونانیجهان ریز و درشتادب برخورد با دیگرانهوش مصنوعی و کشف زبان هایموسیقی هنر مایع استخورشید مصنوعیاصلاح خطا با رفتن بر مسیرنقش مهاجرت در توسعه نسل ادرمان های جدید میگرنوالزارتان داروی ضد فشار بدون پیر فلکگلوله ی ساچمه ایچالش کمبود اندام برای پیرژیم های غذایی و نقش مهم تولید سلولهای جنسی از سلسیاهچاله هاآیا دست مصنوعی به زودی قاظرف باید پر شود چه با چرک تاثیر رژیم گیاه خواری بر اینکه به خاطرخودت زندگی قدرت و شناخت حقیقتجامعه ی آسمانیخدایی که ساخته ی ذهن بشر ارتباط شگفت مغز انسان و فهوش مصنوعی از عروسک بازی ما اکنون میدانیم فضا خالبقا با سازگارترین فرد اسنقش تیروئید در تکامل مغزدرمان جدید سرطانواکسن ضد اعتیادرادیوی مغز و تنظیم فرکانبرخی نکات از گاید لاین پرگامی در درمان بیماریهای نخستین تمدن بشریتوهم جسمسکته مغزیتازه های درمان ام اسآرامش و دانشعلت خواب آلودگی بعد از خواکسی توسین و تکامل پیش البخند بزن شاید صبح فردا زحقیقت قربانی نزاع بین بی دنیایی پر از سیاهچاله از نخستین همانند سازها تهوش مصنوعی از عروسک بازی ماده، چیزی بیش از یک خلا به بالاتر از ماده بیندیشنقش غذاها و موجودات دريادرک کنیم ما همه یکی هستیمبرخی سلولهای عصبی در تلایک پیام منفرد نورون مغزی زمان و مکان، ابعاد کیهان پول و شادیتکنولوژی های جدید و حالتستم با شعار قانون بدترین ترازودونآشتی بهتر استعدالت برای من یا برای همهابزار هوش در حال ارتقا ازمن بی من، بهتر یاد میگیرمحوادث روزگار از جمله ویراز تکنیکی تا مغز از مغز تمرگی وجود ندارددورترین نقطه ی قابل مشاههوش مصنوعی ساخته هوش طبیمخچه تاثیر گذار بر حافظهبی سوادی در قرن 21چند جهانیدرد و درسبسیاری از مجرمان، خودشانزندگی زودگذرپیوستگی همه ی اجزای جهانتکامل داروینی هنوز در حاافسردگی و ساختار مغزسردرد میگرنی در کودکانتشخیص آلزایمر سالها قبل سایتهای دیگرابزار بقا از نخستین همانچرا حیوانات سخن نمی گوینمنابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک (قسمت اول )از تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی پس از سدانشمندان نورون مصنوعی سهوش عاطفی در زنان بیشتر ابیماری بیش فعالیکلرال هیدرات برای خواباننون و القلمذهن سالمتفاوت های تکاملی در مغز وزبان فرایند تکاملی برای پروانه ی آسمانیتاول کف پا و حقیقتامیدوار باش حتی اگر همه چفلج بل، فلجی ترسناک که آنشناسایی سلول های ایمنی اتغییرابزار بقای موجود زنده از نظام مثبت زندگیمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت هفتماز تکینگی تا مغز از مغز تمعرفت و شناختداروی لیراگلوتیدهیپرپاراتیروئیدیسمبیست تمرین ساده برای جلوکوچکی قلبنورون هاي مصنوعی می توانرمز جهانتلاش های جدید شرکت نورالزبان شناسی نوین نیازمند آموزش نوین زبانتاثیر کتامین در درمان پااندوه دردی را دوا نمیکندفاصله ها در مکانیک کوانتشاهکار شش گوشجنین مصنوعیابعاد و نیازهای تکاملیهمه چیز در زمان کنونی استمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت بیستماز تکامل تا مغز، از مغز تمغز انسان ایا طبیعتا تماداروی ضد چاقیهستی ما پس از شروعی چگال بار مغز بر دو استخوانکاهش مرگ و میر ناشی از ابچگونه میتوان با قانون جنروبات ها قول میدهندتنفس هوازی و میتوکندریسلول های بنیادیآیا فراموشی حتمی استتاثیر احتمالی عصاره تغلیانسان عامل توقف رشد مغزفرد حساس از نظر عاطفی و بشرکت نورالینک ویدیویی ازجهان هوشمنداحساس گذر سریعتر زمانهمراهی نوعی سردرد میگرنیمنحنی که ارتباط بین معرفخفاش با شیوع همه گیری جدیاستفاده از سلول های بنیامغز بزرگ و فعال یا مغز کودر هم تنیدگی کوانتومی و پویتامین بی هفدهبحثی در مورد عملکرد لوب فکجای مغز مسئول پردازش تجنگاه کلی نگرروش صحبت کردن در حال تکامتو انسانی و انسان، شایستسندرم پیریفورمیسآیا آگاهی پس از مرگ از بیتاثیر درجه حرارت بر عملکايندگان چگونه خواهند دیدقلب را نشکنضررهای مصرف شکر و قند بر جهان شگفت انگیزادراک ما درک ارتعاشی است هوش مصنوعی یا حماقت طبیعمیهمانهای ناخوانده عامل خوش قلبی و مهربانیاصول انجام برخی نرمش ها دنقش میدان مغناطیسی زمین درمان های جدید در بیماری واکنش های ناخودآگاه و تقبدون بار گذشتهگلوئونچالش دیدگاه های سنتی در بتولترودینسیاهچاله های فضایی منابعآیا رژیم غذایی گیاهی سلاعقل مجادله گرتاثیر رژیم گیاه خواری بر اینکه خانواده ات سالم باقدرت کنترل خودجاودانگی مصنوعیخدایا جز تو که را دارمارتباط شگفت انگیز مغز انهوش مصنوعی از عروسک بازی ما از اینجا نخواهیم رفتبقا در ازای بیمارینقش حفاظتی مولکول جدید ددرمان دارویی سرطان رحم بواکسن علیه سرطانراز تغییربرخی نرمش ها برای زانوگاهی لازم است برای فهم و نخستین تصویر از سیاهچالهتوهمات و شناخت حقیقتسال سیزده ماههتبدیل پلاستیک به کربن و سآرامش و سکونعماد الدین نسیمی قربانی اکسکاربازپین در درمان تشلحظات خوش با کودکانحقیقت آنطور نیست که به نظدنیا، هیچ استاز نشانه ها و آثار درک شدهوش مصنوعی از عروسک تا کمماست مالیبه جای محکوم کردن دیگران نقش غذاها و موجودات دريادرک احساسات و تفکرات دیگبرخی سيناپسها طی تکامل و یک پیشنهاد خوب برای آسان زمان و گذر آن سریع استپول و عقیدهتکنولوژی و پیشرفتستم، بی پاسخ نیستترازودونآغاز فرایند دانستنعسل طبیعی موثر در کنترل بابزار بقا از نخستین همانمننژیتحکمت الهی در پس همه چیزاز تکینگی تا مغز و از مغز مراحل ارتقای پله پله کیهديدن با چشم بسته در خواب هوش مصنوعی، اتفاقات و تحمدل همه جانبه نگر ژنرالیبی شرمیژن همه چیز نیستچند جهانیدرد باسن و پا به دلیل کاهبسیاری از بیماری های جدیزندگی سلول در بدن، جدای اپیام های ناشناخته بر مغز تکامل داروینی هنوز در حااقلیت خلاقسردرد و علتهای آنتشخیص ایدزسردرد به دلیل مصرف زیاد متصویر خورشید یا خود خورشابزار بقا از نخستین همانچرا حجم مغز گونه انسان درمنابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک (قسمت دوم )از تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی در عقب دانشمندان یک فرضیه رادیکهوشمندی کیهانبیماری تی تی پیکم کردن کالری روشی سودمننوآوری ای شگفت انگیز دانذهت را روی چیزهای مفید متتفاوت های زبانی سرمنشا تزبان متغیرپرواز از نیویورک تا لوس آتابوهای ذهنیامیدواریفلج خوابشواهدی از نوع جدیدی از حاتغییر الگوی رشد مغزی با زابزار بقای موجود زنده از نظریه ی تکامل در درمان بیمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت هفدهماز تکینگی تا مغز- از مغز مغز فکر میکند مرگ برای دیداروی تشنجی دربارداریهاوکينگ پیش از مرگش رسالبیش از نیمی از موارد انتقکوچکترین چیز یک معجزه اسنورون های ردیاب حافظهرمز جهان خاصیت فراکتالتلاش هایی در بیماران قطع زبان، نشان دهنده ی سخنگو آمارهای ارائه شده در سطح تاثیر گیاه خواری بر رشد واندوهگین نباش اگر درب یا فاصله ی همیشگی تصویر سازشاید گوشی و چشمی، آماده شجنگ هفتاد و دو ملت همه را ابعاد اضافه ی کیهانهمه چیز، ثبت می شودمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت دهماز تکامل تا مغز، از مغز تمغز انسان برای ایجاد تمدداروی ضد تشنج با قابليت تو هر کس تقوای خدا پیشه کنبار بزرگ ایستادن بر دو پاکاهش التهاب ناشی از بیماچگونه مغز ما، موسیقی را پروبات های ریز در درمان بیتنفس هوازی و میتوکندریسلول های بنیادی منابع و اآیا ممکن است موش کور بی متاثیر ترکیبات استاتین (سانسانیت در هم تنیده و متصفردا را نمیدانیمشربت ضد خلطجهان هوشیاراحساسات کاذبهندسه ی پایه ایمنشأ اطلاعات و آموخته ها خلا، حقیقی نیستاستفاده از سلول های بنیامغز بزرگترین مصرف کننده در هم تنیدگی کوانتومی و دویتامین دی گنجینه ای بزربحثی درباره هوش و تفاوتهکرونا چه بر سر مغز می آورنگاه انسان محدود به ادراروشهای نو در درمان دیسک بتو با همه چیز در پیوندیسندرم پیریفورمیسآیا امکان بازسازی اندامهتاثیر درجه حرارت بر عملکايا اراده آزاد توهم است یقوی تر باشضررهای شکر بر سلامت مغزجهانی که نه با یک رخداد و ادغام میان گونه های مختلهوش مصنوعی گوگل به کمک تشمیوتونیک دیستروفیخوش خیالی و خوش بینیاصول توسعه ی یک ذهن کاملنقش محیط زندگی و مهاجرت ددرمان های جدید سرطانواکنش به حس جدیدبدون زمان، ماده ای وجود نگمان میکنی جرمی کوچکی در چاالش ها در تعیین منبع هوتومورها و التهاب مغزی عاسیاهچاله ها، دارای پرتو آیا رژیم غذایی گیاهی سلاعقل سالمتاثیر رژیم گیاهخواری بر اینترنت بدون فیلتر ماهواقدرت انسان در نگاه به ابعجایی برای یاد گرفتن باقی خسته نباشی باباارتباط شگفت انگیز مغز انهوش مصنوعی از عروسک بازی ما اشیا را آنطور که هستندبقای حقیقی در دور ماندن انقش حیاتی تلومر دی ان آ ددرمان زخم دیابتی با تکنوواکسنی با تاثیر دوگانه اراست دستی و چپ دستیبرخی نرمش های گردنگاهی مغز بزرگ چالش استنخستین روبات های زنده ی جتوکل بر خداسانسور از روی قصد بسیاری تبدیل تراکت صوتی مصنوعی آرامش(سکوت) stillness و تکاپوعوامل موثر در پیدایش زبااگر فقط مردم میفهمیدند کلرزش ناشی از اسیب به عصبحقیقت افراددندان ها را مسواک بزنید تاز نظر علم اعصاب یا نرووسهوش مصنوعی از عروسک تا کمماست مالی با هوش انسانیبه خوبی های دیگران فکرکننقش غذاها در کاهش دردهای درک تصویر و زبان های مخلتبرداشت مغز ما از گذر زمانیک آلل ژنتیکی که از نئاندزمان و صبرپوست ساعتی مستقل از مغز دتکنولوژی جدید که سلول هاستون فقرات انسان دو پا جلتراشه ها روی مغزعشق درونی به یگانگی خلقتابزار بقا از نخستین همانمنابع انرژي پاک سرچشمه ححافظه میتواند بزرگترین داز تکینگی تا مغز از مغز تمرز مرگ و زندگی کجاستدی متیل فومارات(زادیوا)(هوش احساسیمدل هولوگرافیک ژنرالیزهبی عدالتی در توزیع واکسن ژن هوش و ساختارهای حیاتی چند جهانی و علمدردهای سال گذشته فراموش بسیاری از بیماری های جدیزندگی، مدیریت انرژیپیدایش زبانتکامل زباناقیانوس نادانی