دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

عوامل ایجاد لغت انسانی و تمایز شناختی انسان

عوامل ایجاد لغت انسانی و تمایز شناختی انسان از مهندس استاد طاهر

دانشکده پژوهش های برتر دینی و لغوی در نجف اشرف زیر نظر سید احمد الحسن فرستاده امام عصر ع

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
عوامل ایجاد لغت انسانی و آغاز لغت انسانی، موضوع بحث ماست و این موضوع از قدیم، مطرح بوده است و موضوع جدیدی نیست. یعنی قبل از آنکه نظریه تکامل ایجاد شود بحث در مورد اصل و ریشه لغت و مواردی که برای تمایز انسان، مطرح بوده است مانند دین و ... و جهاتی معین، مطرح بوده است و موارد معین، محصور بوده است به دین و محدودیت علم در این جنبه.

دین؛ چه یهودی، مسیحی و اسلام می گویند آفرینش با آدم شروع شد و وقتی خلق با آدم شروع شد، آدم دارای لغت کاملی بوده است و باید او لغت کاملی آورده باشد و در تورات، انجیل و قران متونی هست و علمای دین اینطور تفسیر می کنند لغتی که آدم آورد لغتی از طرف خدا و به صورت ناگهانی بوده است و همین که آدم به این جهان آمد این لغت را مستقیما دریافت کرد و آن را از طرف مقابل، گرفت.
این بیان حقیقتا دقیق نیست.

از جانب دیگر و دور از دین، بسیاری از پژوهشگران از جمله پژوهشگران اجتماعی- در مورد اینکه زبان و لغت اول چیست- بحث می کنند و اینکه چگونه لغات امروز از لغات قدیمی سرچشمه گرفته است. این جهت گیری هم در تفکر، درست نیست مثلا گفته می شود آفریده اول، هموساپینس نیست و هموساپینس اولین مخلوق نیست زیرا فرایند رسیدن از هموارکتوس به هموساپینس دارای گام هایی آرام طی چندین مبلیون سال است پس اولین خلق، به عنوان هموساپینس کجاست؟!

پس مدعیند اولین لغت هم، از آن هموساپینس نیست بلکه در مسیری بسیار بسیار کند، تکامل یافته است به طوری که ابتدای زبان و شکل و مضمون آن را به طور دقیق نمی شناسیم و زمانی طولانی گذشت و این تغییر آرام، رخ داد؛ ابتدای زبان بسیار دور است و در حیوانات ابتدایی دیده می شود و این حیوانات شامل حیوانات ابتدایی دریا است که با هم تفاهم می کنند و می توانند به روشی از برخورد با سنگ ها وصخره ها جلوگیری کنند و از دشمنان بگریزند و می توانند محیط خود را بشناسند.

ساختار بیولوژیک:
سخن گفتن انسانی نیازمند عناصر نطق و بیان است و این ها شامل زبان و تکامل مغز است و زبان نیازمند این عوامل است. پس ابتدای لغت انسانی از زمان ایستادن انسان بر دو پا ایجاد شد و حیوان چهارپا وقتی بر دو پا ایستاد، آرام آرام متحول شد و ستون فقرات به شکل مقاوم تری به جمجمه چسبید و این حالت باعث تغییر حالت حنجره شد و نسبت حنجره تغییر کرد و حنجره، پایین آمد و طی هفت میلیون سال اخیر، حنجره به سمت پایین کشیده شد. اگر حنجره در این محل قرار نداشت، لغت انسانی به این شکل تکامل نمی یافت و اگر نزول حنجره نبود خیلی عبارات را نمی توانستیم بیان کنیم و امکان تنفس و سرفه زدن نبود!

محل تنفس و محل ورود طعام در همینجاست و اگر نزول حنجره نبود هرگز در معرض مرگ در زمان سرفه قرار نمی گرفتیم زیرا پایین آمدن حنجره سبب میشود، آب و غذا با احتمال بیشتری وارد راه تنفسی شود و منجر به سرفه گردد. انتخاب طبیعی این نزول را انتخاب کرده است هرچند سبب شده است راه تنفسی و بلع، یکی شود. ولی این سیر طی چندین میلیون سال اتفاق افتاد ولی این کاملا هدفمند است زیرا در غیر این صورت باعث مرگ و خفگی در زمان سرفه، نمی شد پس این پایین آمدن حنجره و استخوان هیوئید، هدفمند است!!(نقص تکاملی در دستگاه تکلم و گوارش! اگر از ابتدا سوراخ حنجره در محل جدا از محل ورود مری قرار میگرفت، احتمال این خفگی ها در نتیجه راه مشترک کاهش می یافت با این حال چون این پایین آمدن حنجره، در نتیجه تکامل و ایجاد گردن رخ میدهد انسان دچار این نقص قدیمی هست.

این نقص تکاملی، میراثی خطرناک در بدن انسان است که می ماند تا نشانه ودلیلی بر تکامل تدریجی بدن های ما از ساده ترین موجودات زنده و ماهیان، باشد و این نشانه، خودش می تواند با توسعه قدرت تکلم و حرف زدن، نشانه ای بسیار روشن به سوی یاد دهنده بیان و کلام باشد.)
چیز دیگر: نزول حنجره در انسان در ابتدای تولد نیست بلکه کودک شیرخوار حنجره اش بالاست و بیرون از رحم، حنجره آرام آرام پایین می آید و این فرایند طی هفت سال ادامه می آید و درمرد و زن تفاوت هایی در حنجره رخ میدهد و پایین آمدن حنجره بیرون رحم رخ میدهد.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [27.04.20 12:19]
چیز دیگر قدرت بیولوژیک و عصبی برای کنترل تکلم است مثلا بیان حرف(سین)بین دندان هاست و در بیان یاء، زبان بالا میرود و زبان برای هر کلمه شروع به حرکت میکند و از جایی به جای دیگر میرود و برای بیان یک جمله کامل، زبان باید بارها بالا و پایین بیاید؛ گاهی بین دندان ها و گاهی روی دندان ها و این فرایندی است که به وسیله زبان و با مهارتی انجام می شود و سیستم عصبی باید زبان را کاملا کنترل کند و نیازمند کنترل دقیق به وسیله مغز است و همزمان با حرکت زبان، باید از قفسه سینه هوا به درون حنجره جریان یابد و ما تنها موجودی هستیم که می توانیم هوا را کاملا کنترل شده به درون حنجره بفرستیم مثلا طی بیست ثانیه در قرائت قرآن نيازمند دم و بازدم پي در پي هستيم و با یک دم می توانیم چندین صوت مختلف داشته باشیم و با یک دم و بازدم می توانیم صداهای مختلف، داشته باشیم بدون آنکه صدا قطع شود و میتوان شدت صوت را کم و زیاد کرد.

نزدیک ترین حیوان به ما مثلا شامپانزه نمی تواند با یک دم، صداهای مختلف دربیاورد پس توانایی ما برای کنترل دم و بازدم به وسیله دستگاه عصبی است و به وسیله حجم و قدرت مغز کنترل می شود و این قدرت فقط در تولید کلمات نیست بلکه در فهم و درک کلمات هم هست و این، به دلیل قدرت مغز است و باعث تکامل زبان و لغت انسانی شده است.

مهمتر از آن، اینکه مغز ما دو نمیکره است: اعمال نیمکره راست بدن ما با نیمکره چپ انجام میشود. اگر ارتباطات بین دو نیمکره، خوب کار نکند ممکن است بیماری اسکیزوفرنی ایجاد شود یعنی انتخاب طبیعی، سبب میشود که اسکیزوفرنی در ما ایجاد شود!!(هزینه دیگری بر انسان برای سخن گفتن!!)

در این بیماری ارتباط دو نمیکره مغز با هم درست نیست. و سبب میشود زبان به صورت طبیعی بیان نشود (مطابق آمارهای حاضر، حدود ۱۰ درصد افراد در سراسر دنیا چپ دست هستند، اما همین جمعیت کم، مطابق نتایج حاصل از مطالعه ای جدید در زمینه روان پریشی، ۴۰ درصد از مبتلایان به بیماری اسکیزوفرنی (یا روان گسیختگی) را به خود اختصاص می دهد که آمار تکان دهنده ای به شمار می رود. سمت راست مغز که چپ دست ها تمایل دارند آن را بیشتر به کار بگیرند، همبسته با خلق و خو، حالات روحی ـ روانی و احساسات و هیجانات است، در حالی که سمت چپ مغز معمولا مرکز آموزش و به کارگیری زبان و ویژگی های شخصی است.)

در مرحله اول، بدن انسان باید قادر به تولید زبان و لغت انسانی باشد بر این اساس هموارکتوس و هموساپینس های نخستین قادر به سخن گفتن در سطحی ساده بودند و می توانستند با هم مرتبط شوند و همدیگر را بفهمند و این حالت حتی در حیوانات دیده میشود. برخی حیوانات مانند کبوتر می توانند درک زیادی داشته باشند و تفاهم کنند. کبوتر ماده برای آنکه زوج خود را انتخاب کند بارها او را می آزماید و توجه میکند که آیا همسر نسبت به پرورش فرزندان توجه دارد یا شریک زندگی سهمی در زندگی دارد یا نه و با هم می توانند تفاهم کنند و دیگر حیوانات با زندگی اجتماعی هم این حالت را دارند و می توانند تفاهم کنند

و همانطور که امام احمد الحسن، در کتاب توهم بی خدایی می گوید زبان پیش از آنکه دستگاه تکلم پیشرفته ایجاد شود، با اشاره ها شروع شد و لغت با آدم ع شروع نشد بلکه پیش از آدم ع هم با اشاره ها بوده است و قوم آدم ع- همانطور که امام ع بیان میکند- می توانستند رویای خود را برای آدم ع تعریف کنند و از بهشت و آتش و رویاها بگویند و می توانستند تفاهم کنند.

بعدها لغت توسعه پیدا کرد مثلا زبان قدرت زیادی برای تغییر محل خود پیدا کرد تا مثلا بتواند از بیان عبارت سین به طا برود و مثلا درانگلیسی با ترکیب دو حرف توانستند عبارت مثلا چ را درست کنند و اینها سالها طول کشید و تا شش سالگی زبان مادری شکل می گیرد و اگر تا این زمان، زبان مادری یاد گرفته نشود آنها مانند مردم سرزمین خود صحبت نمی کنند مثلا من زبان انگلیسی را مانند مردم دارای این زبان نمی فهمم و یا فرد لبنانی، عربی او مانند عربی دیگران نیست عربی لبنانی، عراقی و دیگر کشورها متفاوت است آیا من زبان مغربی را خوب میفهمم؟! نه
در ابتدا انسان زبان کشور و سرزمین خود را می آموزد.

بحث بعدی در زمینه تکامل زبانی، این است که دانشمندان تکامل، زبانی را یک فرایند و تکامل کاملا بیولوژیک می دانند و اگر تکامل زیست شناسی نبود زبان انسان شکل نمی گرفت ولی دین ضعیف، میگوید لغت و زبان از آدم ع شروع شد و این طرح ضعیف در برابر علم، برتری داشت تا زمانی که نظریه تکامل، مطرح شد و این نظریه، غیبیات را از زبان و لغت برد ولی مساله چیزهای غیبی هنوز هست ولی اگر پژهشگری مساله نفس و مساله خدا را مطرح کند از عرصه علمی حذف میشود.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [27.04.20 12:19]
قبل از قرن کنونی دانشمندان روان شناس مباحثی را درمورد لغت و زبان مطرح می کردند و می گفتند زبان تحت تاثیر تجربه و خطا رخ میدهد و در مکتب رفتاری می گفتند تعلیم و تربیت، همه چیز انسان را درست می کند و این مکتب هنوز در برخی دانشگاه های آمریکا تدریس می شود و اینها تا دهه پنجاه قرن گذشته، رقیبی نداشت تا نظریه نحو تولیدی(رشد زبانی) از نوام چامسکی عنوان شد. چومسکی یک دانشمند یهودی و معتقد به خدا بود و روی زبان کار می کرد و نظریه نحو تولیدی را مطرح کرد.

این نظریه می گوید انسان، فقط قواعد را یاد می گیرد و انسان می تواند زبان را تولید کند یعنی کودک اگر چند جمله بیاموزد می تواند جملات دیگری بسازد یعنی قبلا با این جملات آشنایی نداشته است و وقتی قاعده را بیاموزد میتواند جملات دیگری درست کند مثلا کودک می تواند جملات را در انگلیسی تفکیک کند مثلا وقتی می گوید (play…)در جمله دیگر میتواند بگوید (go…)یعنی مفعول و مفعول به را بعد از فعل می آورد. دانشمندی به نام آسام در آمریکا روی زبان آمریکایی بررسی میکند که جملات آن، مقطوع و بریده است که کودکان در ابتدای رشد می توانند درست کنند. جملات کامل و درست، اینها دارای قواعد خاصی است ولی جملات بریده از این قواعد تبعیت نمی کند و مانند جمله اشاره است.

مورد دوم در نیدکید (NIDCD)است. این مرکزی بزرگ برای بررسی کودکان ناشواست و به آنها کمک می شود بتوانند با زبان اشاره بفهمند و این زبان اکنون در همه جهان یکسان است. این کودکان آرام آرام جملات را می آموزند و قواعد آن را یاد می گیرند و تا نه سالگی می توانند به سادگی صحبت کنند.

برخی کودکان هم که در مدرسه نیستند و جدا از دیگران هستند اینها آرام آرام سخن جدیدی را برای خودشان برای ارتباط با هم ابداع می کنند و این کودکان گاهی م یتوانند خیلی راحت با هم سخن بگویند. اینها زبان جدید و خیلی خوبی برای ارتباط با هم می سازند و زبان اشاره نیکاراگوئه را یاد می گیرند.(در سال 1977 اولین مدرسه آموزش زبان اشاره کر و لال ها تاسیس شد و تا زمانی- که در سال 1979 تعداد افراد مربوط با این مدرسه به 400 دانش آموز رسید- ادامه یافت. و به این ترتیب جامعه آموزشی خوبی برای کودکان کرو لال شکل گرفت که در آن، روزانه دیدار می کردند و در عرصه های بازی و محیط های پژوهشی شرکت می کردند و برخی، برخی دیگر را می شناختند. و با هر فصل درسی جدید، کودکان جدیدی به این مدرسه اضافه می شدند تا آنکه سطح اختلاف زیادی در سن دانش آموزان ایجاد شد.

مدرسه، متمرکز بر آموزش دانش آموزان بود تا خواندن لبها را به آنها یاد بدهد و والدین دانش آموزان کرو لال بیشترشان به صورت طبیعی بودند و سخن می گفتند و هدف نهایی آن بود که وسیله ای برای دانش آموزان کرو لال فراهم شود تا با خانواده های خود مربوط شوند.

تجربه موفق نبود و کودکان خواندن لب ها را یاد نگرفتند و سطح آموزش بسیار محدود بود ولی چیزی که حساب نشد آن بود که در کنار هم بودن کودکان و واکنش های آنها با هم در محیط بازی یا در محیط مدرسه سبب شد آنها راهی را برای ارتباط با هم به وسیله زبان مخصوص اشاره- که کاملا مخصوص آنها بود- ایجاد کنند و ارتقا دهند و کسی پایه های ارتباط یا کیفیت ارتباط بین آنها را نمی دانست.

و نیز بعد از آنکه اداره و کارشناسان زبان آگاه شدند و پژوهش هایی برای وضع و به کار بردن زبان اشاره اجرا شد، فهمیدند که کودکان جدید به روشی متفاوت از افراد مسن تر یا بالغین سخن می گویند و کودکانی که در خود را بعد از سال 1983 یعنی بعد از ابتدای لغت اشاره در میان گذشتگان خود شروع کردند- که قبل از سال 1983 به مدرسه آمده بودند- زبانی را ایجاد کردند که تعبیر های آن مختصرتر است و با حرکات ساده ای تقلید میشد یعنی سخن گفتن آنها با زبان اشاره، روان تر بود و بر زبان اشاره اي كه در ابتدا بود برتری داشت تا اينكه به زباني منتهي شد كه در زمان تولد آنها وجود نداشت.

و بر این اساس زبان اشاره نیکاراگوئه متولد شد و از اختلاط بین نسل اول از کر و لال ها- که کاملا از مشابهان خود جدا بودند- ارتقا یافت تا آنکه در نخستین مدرسه در سال 1977 جمع شدند تا با کرو لال هایی- که بعدا در سال های بعد به مدرسه ملحق می شوند- جامعه ای از کرو لال ها را برای اولین بار شکل دهند. و این اختلاط در کمتر از دو قرن و نیم، به تولد زبان جدید- که زبان اشاره نیکاراگوئه بود- منجر شد.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [27.04.20 12:19]
بسیاری از کرو لال ها در نیکاراگوئه که با این زبان سخن می گویند این زبان را در زمانی دیرتر به دست آوردند و از این رو از مهارت ادای زبان مادری توسط اینها به حساب نمی آید در حالی که نسل های بعدی زبان را در نخستین سنین یادگیری آموختند تا زبان مادری آنها شود (Senghas and Newport, when learners surpass their models, p373-375)
افراد جدا از دیگران که نمی توانند از اندوخته ها و مطالب و زبان دیگران استفاده کنند اینها می توانند خودشان زبان جدید درست کنند و این به نفع مکتب رفتاری در ایجاد زبان است و این سبب شد چومسکی تصور کند قوانین زبان در مغزهای ما قرار دارد. دانشمندان دیگری هم با او اتفاق نظر دارند و اینها می گویند زبان در مغز است. دو خط در اینجا وجود دارد بخش بزرگتر- که شامل دانشمندان ملحد است- می گویند زبان، عاملی بیولوژیک است و در مغز ما موجود است و مغز، با معاملات خود، آن را کنترل می کند و هیچ ارتباط غیبی وجود ندارد.

چومسکی به نقش خدا در زبان ایمان داشت ولی میگفت زبان در مغز است و ناگهان پنجاه هزار سال قبل، ایجاد شد اتفاق بین آنها این است که می گویند زبان غریزه انسانی است. غریزه طبعا فطری است و محور آنها بدن است. چومسکی می گوید انتخاب طبیعی زبان انسانی را تفسیر نمی کند؛ انتخاب طبیعی ایستادن بر دو پا را تفسیر می کند ولی در مورد زبان اینطور نیست. آفریده قبل از ما با جملاتی مفهوم سخن نمی گفت در حالی که شکل دستگاه تکلم و شکل دهان و تکامل ایزار کلام و سخن در نئاندرتال مشابه این دستگاه ها در انسان امروز است زیرا نئاندرتال از نظر بیولوژیک به ما نزدیک است.

از نظر ما به عنوان افراد مومن به احمد الحسن، دستگاه بیولوژیک کاملا برای سخن گفتن لازم است تا بدن کاملا آماده پذیرش نفس انسانی شود و نفس با این پیوند، آماده امتحان در این جهان می شود. بدن باید برای این پذیرش، آماده باشد و این نفس انسانی برای ایجاد کلام انسانی لازم است. قدرت تکام در دیگر موجودات هم هست ولی ما متمایز از آنها در تفکر و اندیشه ها هستیم. تکلم حیوانات فقط احساسات بیولوژیک است و او فقط مثلا در مورد شریک زندگی مادی فکر می کند ما می توانیم افکار را بیافرینیم و به جنبه های غیبی فکر کنیم. اینها قابلیت نفس است و ابزار هوش بزرگ، لازمه آن است و نفس برای ایجاد این زبان انسانی لازم است. بیشتر از این، ما با ادیان دیگر در مورد نحوه انتقال نفس با بدن تفاووت هایی داریم ولی همه متفق هستیم که نفس، عامل ایجاد زبان و تکلم انسانی است و می گوییم نفس، سخنگو یا ناطق است. آیا بدن بیولوژیک و نفس، به تنهایی برای ایجاد نفس انسانی کافی است؟

در این پژوهش، به نقش دیگری- که نقش رسولان است- می پردازیم ما با قابلیت تعلم و یادگیری، بسیاری مطالب را می آموزیم ولی از زمان حضور آدم ع- که میتوانست صورت خدا در خلق باشد- قضیه متفاوت شد و وجود خلفه خدا سبب شد نقش خدا در خلق آشکار شود و این نقش، بسیار بزرگ است و آن، نقش رحمت است و ما خیلی در مورد حقیقت رحمت نمی دانیم ولی در حضور خلیفه خدا در این مورد بیشتردانسته ایم. وقتی از امام علی ع در این مورد سوال میشود که حقیقت چیست فرمود نوری که از صبح ازل درخشید و آثار آن، در توحید نمایان می شود. این نور از صبح ازل متجلی شد و آن خلفا بر اساس ساختار توحید بوده اند و باید مطلب بیشتری را به ما یاد بدهند.

درمورد نقش رسولان می توانیم به بررسی زبان اقوام دورافتاده اشاره کنیم و اینها قبایلی در آفریقا هستند که رسولی به آنها نرسیده است و آنها تمدنی مانند سومری ها نداشتند و مطالعات علمی امروز در تفسیر تمدن سومری ناتوان است. وقتی زمان تفسیرمیشود به دلیل سطح بلند فرهنگ آنها برخی پژوهشگران می گویند آنها از فضا آمده اند یعنی نتوانسته اند فرهنگ آنها را تفسیر کنند.

در انگلستان لوحی هست از سومری ها که می گوید آنها مس را کاملا می شناختند و می توانستند مواد اطراف خود را توصیف کنند و آنها می توانستند فاصله بین ستارگان را به خوبی اندازه گیری کنند آنها می توانستند با اندازه گیری مساحت زیر منحنی فاصله زمین را با دیگر سیارات شناسایی کنند و ریاضی جدید ما نسبت به آنچه آنها داشتند چیزی متاخر به حساب می آید. بالاتر از این آنها عناصر موجود در داروها را می شناختند و داروخانه داشتند و این نوشته ها در اور موجود بوده است و داروهایی برای بیماری ها از جمله بیماری های پوستی داشتند.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [27.04.20 12:22]
حجم بالای تکامل در آنها سبب میشود نتیجه گیری کنیم رسولان یا خلفای الهی در میان آنها بودند و این ارتقا را ایجاد کردند مثلا در قبیله های جدا در آفریقا ما زبانی بسیار ساده و سطحی مانند زبان تق تق (سم اسب) داریم و زندگی آنها هم بسیار ابتدایی است. زبان در انسان طی چند میلیون سال با گام های ثابت ارتقا یافت ولی از زمانی- که نفس انسانی وارد شد کل این تکامل، ارتقای بسیار زیاد پیدا کرد. هدف، الهی و بسیار بالاست و ما به خاطر آن بر دو پا ایستادیم تشکر میکنم از شما به دلیل حضورتان
سوال : بسیاری از افراد در موسسات دینی، در مورد نظریه تکامل سخن میگویند و آن را رد می کنند در حالی که ما تکامل دستگاه تکلم و حنجره را در موجودات کاملا مشاهده می کنیم مثلا حنجره میمون مانند انسان نیست تا مانند انسان سخن بگوید
جواب: این مطلب کاملا در کتاب توهم بی خدایی آمده است. نفس انسان، گل بالا رفته است و در مورد آیه ای- که می گوید انسان در بهترین شکل آفریده شد و بار دیگر به پایین ترین جایگاه بازمی گردد- منظور نفس انسانی است. به دلیل تکامل، زبان میمون با زبان ما بسیار متفاوت است تکلم انسانی نیازمند تکامل حنجره، حلق و قفسه سینه و مغز است اینها عوامل لازم برای آن است که انسان بتواند صحبت کند
سوال دکتر صادق محمدی: اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آل محمد الائمه والمهدیین و سلم تسلیما

از شما سید عباس لازم است به خاطر این بحث بسیار پیشرفته که معانی بسیار بلندی را در آن مطرح کردید بسیار تشکر کنم. انسان واقعا به چنین مطالبی افتخار میکند.
سوال من آن است که آیا زبان واقعا هدف و غایت ماست و آیا عامل اختلاف حقیقی و جدا شدن ما با دیگر موجودات است؟
پاسخ: تشکر از شما دکتر! هدف از زبان بسیار بزرگ است و نقش آن را سخت، می توان تعیین کرد ولی می دانیم اگر لغت و نوشتن نبود و تراکم و انباشت این حجم از اطلاعات در طول تاریخ نبود و توانایی ما برای زبان و سخن گفتن نبود ما هر بار باید از نقطه قبل شروع می کردیم و این انباشت اطلاعات به ما کمک می کند، اطلاعات را از نقطه جدیدی شروع کنیم.

زبان در همه جهان ها وجود دارد مثلا در جهان ما زبان سخن گفتن، هست در جهان دیگری اگر نیازی به نطق کردن نباشد مثلا در عالم ملکوت آیا لازم است کتابی کاملا خوانده شود تا بفهمیم یا میتوان در یک لحظه آن را دریافت؟ بله ممکن است در یک لحظه همه اش درک شود و اینگونه است که خداوند در یک شب، کسی را عالم می کند یعنی خدا میتواند در بخشی از لحظه، حجم عظیمی ازعلوم را به روح فردی یاد بدهد و در عالم دیگر ممکن است این اتفاق بیفتد و وقتی رسول، به سوی عالم بالاتر بازگردد میتواند این حجم عظیم علم را یاد بگیرد و عبارت ها در آنجا بسیار دقیق است امام علی ع یا احمد الحسن چگونه این حجم عظیم از اطلاعات و علوم را یاد گرفتند؟!
و نقش زبان این است که انسان را به عنوان خلیفه خدا قرار دهد تا بتواند نقش خلیفه را داشته باشد.

سوال : آیا زبان در حال تکامل است یا تکامل زبان، متوقف شده است؟
پاسخ : زبان در حال ارتقا است و حتی تا امروز زبان عربی در حال تکامل می باشد روزانه عبارت های جدیدی وارد آکسفورد میشود زبان عام هم اضافه میشود و روزانه عبارت های جدید وارد آن میشود و دانشگاه آکسفورد روزانه عبارت های جدیدی را شماره میکند
سوال: خدا خیرتان بدهد خیلی بحث خوبی بود سوال درمورد عواملی است که زبان را ایجاد کرد. یک عامل تکامل بدن، یکی نفس و دیگری نقش انبیاست. آموزش در حضور انبیا نقش مهمی در ایجاد زبان انسان داشته است آیا اگر رسولان نبودند نقصی در زبان و لغت نسان ایجاد میشد؟
جواب: تاکید میشود حضور رسولان تاثیر زیادی بر قدرت ما برای فهم بیشتر داشت. زبان و لغت زیاد میشود و ما قدرتی برای به دست آوردن زبان داریم استعداد و ملکه لغت در تو هست و میتوانی عبارت ها را تولید کنی.

ولی وجود رسولان سبب میشود ما بتوانیم معانی مختلفی را دریافت کنیم و بفهمیم و اگر رسولان و دعوت آنها نبود ما زندگی و انسانیت و ارزش ها را نداشتیم.
اگر سومر نبود تمدن بشری به شکل امروز درنمی آمد و زندگی بشری شکل متفاوتی داشت و مثلا رفتاری ایثاری، در طول تاریخ تکامل، موجود نبود بلکه ایثار به دلیل نفس انسانی و رسولان ایجاد شد و فرمول بیان شده استو اتقوا الله و یعلمکم اللهتقوای خدا را پیشه کنید تا خدا به شما یاد بدهد.
چشم و گوش دریافت کننده اطلاعات است و این دستگاه های مختلف بدنی برای دریافت اطلاعات لازم است ولی وجود نفس و رسولان سبب میشود درک این اطلاعات دریافت شده متفاوت شود.
@eznehaj
https://www.facebook.com/IHELRS/videos/654878361667626/


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
به خودت مغرور نشومغز انسان برای ایجاد تمدتاثیر ویتامین دی بر بیماهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان موفق به بازگردپیچیدگی های مغزی در درک زسم زنبور ، کلیدی برای وارابزار بقای موجود زنده از بیهوشی در بیماران دچار امغز زنان جوانتر از مغز مرتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیداروی جدید میاستنی گراویآیا ما تنها موجودات زنده ساخت شبکه عصبی با الفبایاجزایی ناشناخته در شکل گفرضیه ای جدید توضیح میدهبحثی در مورد نقش ویتاميننقش انتخاب از طرف محیط، نتاثیر درجه حرارت بر عملکهستي مادي ای که ما کوچکتردرمان های جدید در بیماری آیا تکامل و تغییرات ژنتیشنا در ابهای گرم جنوب نیارتقا و تکامل سنت آفرینش مقاومت به عوارض فشار خون برای پیش بینی آینده مغز دنقش غذاها و موجودات درياتاثیر رو ح و روان بر جسمواکسن دیگر کرونا ساخته شدرگیری قلب در بیماری ویرإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَششمین کنگره بین المللی سارزش خود را چگونه میشناسمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبررسی و اپروچ جدید بر بیمنوروپلاستیسیتی چیستتشنج عدم توازن بین نورون یک رژیم غذایی جدید، می تورویاها از مغز است یا ناخواندوهگین نباش اگر درب یا عامل کلیدی در کنترل کارآاز تکینگی تا مغز و از مغز میهمانهای ناخوانده عامل تفاوت های تکاملی در مغز ونگاه انسان محدود به ادراجهشهای مفید و ذکاوتی که دکنگره بین المللی سردرد دروشی جدید در درمان سکته مایمپلانت نخاعی میتواند داز تکینگی تا مغز از مغز تمحدودیت های حافظه و حافظتولید پاک و فراوان انرژیچرا در مغز انسان، فرورفتحس و ادراک قسمت پنجمکاربرد روباتهای ريزنانوزیباترین چیز در افزایش سابزار بقا از نخستین هماناز روده تا مغزمشکلات نخاعیتکامل مداومهمیشه عسل با موم بخوریمخطا در محاسبات چیزی کاملگیلگمش باستانی کیستزبان شناسی نوین نیازمند ابزار بقا از نخستین همانابزار بقا از نخستین همانبه زودی شبکه مغزی به جای مغز انسان برای شادمانی طتاثیر ویروس کرونا بر مغز هوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان نورون مصنوعی سپیوند مغز و سر و چالشهای سندرم کووید طولانیابزار بقای موجود زنده از فلج بل، فلجی ترسناک که آنبیوگرافیمغزهای کوچک بی احساستاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیداروی جدید ضد میگرنآیا مغز تا بزرگسالی توسعساخت شبکه عصبی مصنوعی با احیای بینایی نسبی یک بیمقیچی ژنتیکیبحثی جالب درباره محدودیتنقش اتصالات بین سلولهای تاثیر درجه حرارت بر عملکهستی ما پس از شروعی چگال درمان های رایج ام اسآیا جنین انسان، هوشمندی شناخت و معرفت، و نقش آن دارتوکين تراپی روشی جديد مقابله با کرونا با علم اسبرای اولین بار دانشمنداننقشه مغزی هر فرد منحصر بهتاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسن دیگری ضد کرونا از ددرگیری مغز در بیماری کویافت فشار خون ناگهانی در وصرع و درمان های آناز نخستین همانند سازها تمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبررسی سیستم تعادلی بدن انوشیدن چای برای مغز مفید تصویربرداری فضاپیمای آمیکی از علل محدودیت مغز امرویاهای پر رمز و حیرتی درانسان قدیم در شبه جزیره ععادت کردن به نعمتاز تکینگی تا مغز از مغز تمیگرن سردردی ژنتیکی که بتفاوت های زبانی سرمنشا تنگاه از درون مجموعه با نگجواب دانشمند سوال کننده کنگره بین المللی سردرد دريتوکسيمب در درمان ام اساینکه به خاطرخودت زندگی از تکینگی تا مغز از مغز تمخچه فراتر از حفظ تعادلتولید سلولهای جنسی از سلچراروياها را به یاد نمی آحس و ادراک قسمت سومکاربرد روباتهای ريز، در زیر فشار کووید چه باید کرابزار بقا از نخستین همانازدواج های بین گونه ای، رمشکلات بین دو همسر و برخیتکامل چشمهمراهی نوعی سردرد میگرنیخطرات هوش مصنوعیگیاه خواری و گوشت خوار کدزبان، وسیله شناسایی محیطابزار بقا از نخستین همانبوزون هیگز چیستمغز انسان برای شادمانی طتاثیر ژنها بر اختلالات خدانشمندان یک فرضیه رادیکپیوند سر آیا ممکن استسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از فلج خواببیوگرافیمغزتان را در جوانی سیم کشتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی بیشتر در زنانداروی ضد تشنج با قابليت تآیا همه جنایت ها نتیجه بیساختار شبکه های مغزی ثاباحساس گذر سریعتر زمانقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصبحثی در مورد نقش کلسیم و نقش حفاظتی مولکول جدید دتاثیر درجه حرارت بر عملکو هر کس تقوای خدا پیشه کندرمان های علامتی در ام اسآیا جهان ذهن و افکار ما مشناسایی تاریخچه ی تکاملیارتباط میکروب روده و پارملاحظات بیهوشی قبل از جربرخی ملاحظات در تشنج های نقشه های مغزی جدید با جزیتاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسن سرطاندرگیری مغز در بیماران مبافراد آغاز حرکت خودشان رضررهای مصرف شکر و قند بر از نخستین همانند سازها تمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبررسی علل کمر درد در میاننوعی سکته مغزی ، وحشتناک تغییر الگوی رشد مغزی با زیافته های نوین علوم پرده رویای شفافانسان ها می توانند میدان عارضه جدید ویروس کرونا ساز تکینگی تا مغز از مغز تمیگرن شدید قابل درمان استفاوتهای جنسیتی راهی برانگاهی بر قدرت بینایی دراجاذبه و نقش آن در شکلگیریکندر در بیماریهای التهابریواستیگمیناینکه خانواده ات سالم بااز تکینگی تا مغز از مغز تمخچه ، فراتر از حفظ تعادلتومورها و التهاب مغزی عاچراروياها را به یاد نمی آحساسیت روانی متفاوتکجای مغز مسئول پردازش تجزیرفون داروی ضد ام اسابزار بقا از نخستین هماناستفاده از مغز، وزن را کممشکلات روانپزشکی پس از ستکامل ابزار هوش ، راه پر هوموارکتوس ها ممکن است ددفاع در برابر تغییر ساختگالکانزوماب، دارویی جدیسفر نامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبی عدالتی در توزیع واکسن مغز انسان رو به کوچک تر شتاثیر کلام در آیات کلام بهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان ژنی از مغز انسپیوند سر، یکی از راه حلهاسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از فلج خواب چیستبیان ژن های اسکیزوفرنی دمغزتان را در جوانی سیمکشتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر اداروی ضد تشنج با قابليت تآیا هوش مصنوعی زندگی بشرسازگاری با محیط بین اجزااخلاق و علوم اعصابقانون مندی نقشه ژنتیکی مبحثی در مورد عملکرد لوب فنقش حیاتی تلومر دی ان آ دتاثیر درجه حرارت بر عملکوقت نهيب هاي غير علمي گذشدرمان ژنتیکی برای نوآوریآیا جهش های ژنتیکی، ویروشناسایی سلول های ایمنی اارتباط چاقی و کاهش قدرت بممانتین یا آلزیکسا یا اببرخی مرزهای اخلاق و علومنقص در تشخیص هیجانات عامتاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسنی با تاثیر دوگانه ادرگیری مغزی در سندرم کووافزایش قدرت ادراکات و حسضررهای شکر بر سلامت مغزاز نخستین همانند سازها تمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبزرگ شدن مغز محدود به دورنیاز به آموزش مجازی دیجیتغییر زودتر اتصالات مغزییادگیری مهارت های جدید دروبات های ریز در درمان بیانسان جدید از چه زمانی پاعدم توقف تکامل در یک اندااز تکینگی تا مغز از مغز تمیدان مغناطيسي زمین بشر تقلید مرحله ای نسبتا پیشنگاهی بر توانایی اجزاي بحقیقت قربانی نزاع بین بی کوچک شدن مغز از نئاندرتاریسدیپلام تنها داروی تایایندرالاز تکینگی تا مغز از مغز تمخچه ابزاري که وظیفه آن فتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)نزاع بین جهل و علم رو به پخلاصه ای از مطالب همایش مکرونا چه بر سر مغز می آورزاوسکا درمان گوشرابزار بقا از نخستین هماناستفاده از هوش مصنوعی در مشکلات روانپزشکی در عقب تکامل زبانهوش مصنوعی می تواند بر احدقیق ترین تصاویر از مغز اگامی در درمان بیماریهای سفر به مریخ در 39 روزبیمار 101 ساله، مبتلا به سمغز انسان رو به کوچکتر شدتاثیر کپسول نوروهرب بر نهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان پاسخ کوانتومی پیام های ناشناخته بر مغز سوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از فلج دوطرفه عصب 6 چشمبیست تمرین ساده برای جلونقش قهوه در سلامتیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر اداستانها و مفاهیمی اشتباآیا هوش ارثی دریافتی از پسخن پاک و ثابتاخلاق پایه تکامل و فرهنگقانون جنگلبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش خرچنگ های نعل اسبی درتاثیر درجه حرارت بر عملکوقتی فهمیدی خطا کردی برگدرمان ام اس(مولتیپل اسکلآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجشواهدی از نوع جدیدی از حاارتباط هوش ساختار مغز و ژمنابع انرژي پاک سرچشمه حبرخی نکات از گاید لاین پرنقطه بی بازگشتتاثیر رژیم گیاهخواری بر واسطه ها د رمسیر ایجاد مغدرگیری مغزی در سندرم کووافزایش مرگ و میر سندرم کوطوفان فقر و گرسنگی و بی ساز نخستین همانند سازها تمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبزرگ شدن تقریبا ناگهانی چیزی خارج از مغزهای ما نیتغییر عمودی سر انسان از پیادآوری خواب و رویاروح رهاییانسان عامل توقف رشد مغزعسل طبیعی موثر در کنترل باز تکینگی تا مغز از مغز تمیدازولام در درمان تشنج تلقین اطلاعات و حافظهناتوانی از درمان برخی ویحقیقت تنها چیزی است که شاکووید نوزده و خطر بیماریرژیم های غذایی و نقش مهم ایا کوچک شدن مغزانسان الاز تکینگی تا مغز از مغز تمدارک ژنتیکی چگونه انسانتوهم چیستنزاع بین علم و نادانی رو خونریزی مغز در سندرم کووکریستال زمان(قسمت اولزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیامشاهده آینده از روی مشاهتکامل ساختار رگهای مغزی هوش مصنوعی و کشف زبان هایدلایلی که نشان میدهد ما بگامی در درمان بیماریهای سفر تجهیزات ناسا به مریخ گاهی لازم است برای فهم و سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری های مغز و اعصاب و مغز ایندگان چگونه استتاثیر کپسول نوروهرب بر تهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان اولین سلول مصنپیشینیان انسان از هفت میسودمندی موجودات ابزی بر ابزارهای بقای موجود زندفناوری هوش مصنوعی نحوه خبیش از نیمی از موارد انتقنقش مهاجرت در توسعه نسل اتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوشیاری کوانتومیدر مانهای کمر دردآیا هوش سریعی که بدون احسسرنوشتاختلال خواب فرد را مستعد قانونمندی و محدودیت عالمبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش داروهاي مختلف معروف تاثیر درجه حرارت بر عملکویتنام نوعی کرونا ویروس درمان تومورهای مغزی با اآیا خداباوری محصول تکاملشواهدی از دنیسوان(شبه نئارتباط انسانی، محدود به منابع انرژی از نفت و گاز برخی اثرات مضر ویتامین دچند نرمش مفید برای کمردرتاثیر عصاره تغلیظ شده گیوبینار اساتید نورولوژی ددرگیری اعصاب به علت میتوافسردگی و اضطراب در بیماطی یکصد هزار سال اخیر هرچاز نشانه ها و آثار درک شدمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبزرگترین خطایی که مردم مچگونه مغز پیش انسان یا همتغییرات منطقه بویایی مغزژن هوش و ساختارهای حیاتی روزه داری متناوب، مغز را انعطاف پذیری مکانیسمی علعصب حقوق نورولوواز تکینگی تا مغز از مغز تمکانیزمهای دفاعی در برابتلاش هایی در بیماران قطع ناتوانی در شناسایی چهره حقیقت خواب و رویاکودک ایرانی که هوش او از رژیم غذایی حاوی تخم مرغ وایا این جمله درست است کسیاز تکینگی تا مغز از مغز تمروری بر تشنج و درمان هایتوانایی مغز و دیگر اجزای نزاع بین علم و جهل رو به پخواندن ، یکی از شستشو دهنکریستال زمان(قسمت دوم)زبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقا از نخستین هماناستیفن هاوکینگ در مورد همطالعه ای بیان میکند اهدتکامل شناخت انسان با کشفهوش مصنوعی گوگل به کمک تشدنیای شگفت انگیز کوانتومگاهی مغز بزرگ چالش استسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری گیلن باره و بیمارمغز ابزار بقای برتر مادیتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان تغییر میدان مغپیشرفت های جدید علوم اعصسیلی محکم محیط زیست بر انابزارهای پیشرفته ارتباط فیلمی بسیار جالب از تغییبیشتر کمردردها نیازی به نقش میدان مغناطیسی زمین تاثیر گیاهخواری بر رشد و هوش، ژنتیکی است یا محیطیدر محل کار ارزش خودت را بآیا هشیاری کوانتومی وجودسریعترین کامپیوتر موجوداختلال در شناسایی حروف و قارچ بی مغز در خدمت موجودبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش ذهن و شناخت در حوادث تاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E برای فعالیت صحدرمان تشنجآیا دلفین ها می تواند از شگفتی های زنبور عسلارتباط از بالا به پایین ممنابع انرژی از نفت و گاز برخی اختلالات عصبی مثانهچند جهانیتاریخ همه چیز را ثبت کردهوراپامیل در بارداریدستورالعمل مرکز کنترل بیالکتروتاکسی(گرایش و حرکظهور امواج مغزی در مغز مصاز نظر علم اعصاب یا نرووسمنبع هوشیاری در کجاست؟ قبسیاری از بیماری های جدیچگونه هموساپينس بر زمین تغییرات آب و هوایی که به ژن یا نقشه توسعه مغز و نقروزه داری و بیمار ی ام اس اولین هیبرید بین انسان وعضلانی که طی سخن گفتن چقداز تکینگی تا مغز از مغز تما انسانها چه اندازه نزدتلاشی برای درمان قطع نخانخاع ما تا پایین ستون فقرحقیقت راستین انسان علم بکودکان میتوانند ناقل بی راه های جدید برای قضاوت رایا ابزار هوشمندی یا مغز از تکینگی تا مغز از مغز تمرکز هوشیاری، روح یا بدن توازن مهمتر از فعالیت زینشانه های گذشته در کیهان خواب سالم عامل سلامتیکریستال زمان(قسمت سوم)زبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقا از نخستین هماناستیفن هاوکینگ در تفسیر معنی روزههوش مصنوعی گوگل به کمک تشدندان ها را مسواک بزنید تگذر زمان کاملا وابسته به سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری ای شبیه آلزایمر و مغز ابزار برتر بقاتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان روش هاي جدیدی پیشرفتی مستقل از ابزار هسیاهچاله و تکینگی ابتدایابزارهای بقا از نخستین هفیزیک مولکولها و ذرات در با هوش مصنوعی خودکار روبنقش محیط زندگی و مهاجرت دتاثیر انتخاب از طرف محیط هیچگاه از فشار و شکست نتردر چه مرحله ای از خواب ، رآیا واکنش های یاد گرفته وسرگیجه از شایعترین اختلااختلال در شناسایی حروف و قبل از انفجار بزرگبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش روزه داری در سالم و جتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E در چه مواد غذایدرمان جدید میگرن با انتی آیا دلفین ها میتوانند باشاهکار قرنارتباط بین هوش طبیعی و هومنابع انرژی از نفت و گاز برخی بیماری ها که در آن بچندین ماده غذایی که ماننتازه های اسکیزوفرنی(جنوورزش هوازی مرتب خیلی به قذهن ما از در هم شکستن منبالتهاب شریان تمپورالعلم به ما کمک میکند تا مواز نظر علم اعصاب اراده آزمنبع هوشیاری در کجاست؟(قبسیاری از بیماری های جدیچگونه واکسن کرونا را توزتغییرات تکاملی سر انسان ژنها نقشه ایجاد ابزار هوروزه داری سلول های بنیاداولین مورد PML به دنبال تکمقالاتاز تکینگی تا مغز از مغز تما انسانها چه اندازه نزدتلاشی تازه برای گشودن معنخستین تصویر از سیاهچالهحمله ویروس کرونا به مغزکودکان خود را مشابه خود تراه های جدید برای قضاوت رایا بیماری ام اس (مولتیپاز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز حافظه کجاستتوسعه هوش مصنوعی قادر اسنظام مثبت زندگیخواب سالم عامل سلامتی و یکشف مکانیسم عصبی خوانش پزبان و بیان نتیجه ساختماابزار بقا از نخستین هماناستخوان های کشف شده، ممکمغز فکر میکند مرگ برای دیتأثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی الفاگودو ویژگی انتزاع و قدرت تجدو برابر شدن خطر مرگ و میگربه شرودینگر و تاثیر مشسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانبیماری ای شبیه ام اس مولتمغز از بسیاری حقایق می گرتاثیر کتامین در درمان پاهوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان روشی برای تبدیپاسخ گیاهان در زمان خوردسیاره ابلهانابزارهای بقا ازنخستین همفیزیکدانان ماشینی برای تبار سنین ابزار هوشمندی انقش نگاه از پایین یا نگاهتاثیر احتمالی عصاره تغلیهاوکينگ پیش از مرگش رسالدر هم تنیدگی کوانتومی و پآیا گذشته، امروز وآینده سربازان ما محققا غلبه می اختلالات مخچهقدم زدن و حرکت دید را تغیبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش رژیم غذایی بر رشد و اتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین دی گنجینه ای بزردرمان جدید کنترل مولتیپلآیا دست مصنوعی به زودی قاشبیه سازی میلیون ها جهان ارتباط شگفت مغز انسان و فمناطق خاصی از مغز در جستجبرخی بیماری های خاص که بدچه زیاد است بر من که در ایتازه های بیماری پارکینسوورزش هوازی ، بهترین تمریذهن چند جانبه نیازمند نگامیوتروفیک لترال اسکلروعلایم کمبود ویتامین E را از نظر علم اعصاب اراده آزمنبع خواب و رویابعد از کروناچگونه آن شکری که می خوریمثبت امواج الکتریکی در عصژنها ، مغز و ارادهروش مقابله مغز با محدودیاولین مورد پیوند سر در انتاثیر ویتامین دی بر بیمااز تکینگی تا مغز از مغز تما با کمک مغز خود مختاريمتلاشی جدید در درمان ام اسنرمش های مفید در سرگیجهحوادث روزگار از جمله ویرکوری گذرای ناشی از موبایراه پیروزی در زندگی چیستایا بدون زبان میتوانیم تاز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز حافظه کجاستتوسعه برخی شغل ها با هوش نظریه ی تکامل در درمان بیخواب عامل دسته بندی و حفطکشف مکانیسمی پیچیده در بابزار بقا از نخستین هماناستروژن مانند سپر زنان دمغز ما کوچکتر از نیم نقطهتئوری تکامل امروز در درمهوش مصنوعی از عروسک تا کدو برابر شدن خطر مرگ و میگزیده ای از وبینار یا کنفسفری به آغاز کیهانابزار بقای موجود زنده از بیماری اضطراب عمومیمغز به تنهایی برای فرهنگ تاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی به کمک هوش طبیداروهای مصرفی در ام اسپختگی پس از چهل سالگي به سیاره ابلهانابزارهای بقای از نخستین فرگشت و تکامل تصادفی محض بارداری بدون رحمنقش نظام غذایی در تکامل متاثیر ترکیبات استاتین (سهاوکينگ پیش از مرگش رسالدر هم تنیدگی کوانتومی و دآیا آگاهی پس از مرگ از بیسردرد میگرن در کودکاناختلالات حرکتی در انسانقدرت انسان در نگاه به ابعبحثی درباره احساسات متفانقش رژیم غذایی در رشد و اتاثیر درجه حرارت بر عملکویرایش DNA جنین انسان، بردرمانهای بیماری پارکینسآیا رژیم غذایی گیاهی سلاشبیه سازی سیستم های کوانارتباط شگفت انگیز مغز انمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمبرخی توجهات در ببمار پارنهایت معرفت و شناخت درک عتبدیل تراکت صوتی مصنوعی ورزش و میگرنرفتار اجتماعی انسان، حاصامید نیکو داشته باش تا آنعلایم کمبود ویتامین E را از آغاز خلقت تا نگاه انسامنحنی که ارتباط بین معرفبعد از کروناچگونه انتظارات بر ادراک جمجمه انسان های اولیهژنهای مشترک بین انسان و وروش های صرفه جویی در ایجااولین تصویر در تاریخ از سصفحه اصلیاز تکینگی تا مغز از مغز تما تحت کنترل ژنها هستیم یتمایل زیاد به خوردن بستننرمشهای مهم برای تقویت عحافظه و اطلاعات در کجاست کی غایب شدی تا نیازمند دلراست دستی و چپ دستیایا تکامل هدفمند استاز تکینگی تا مغز- از مغز مرکز خنده در کجای مغز استتوصیه های سازمان بهداشت نظریه تکامل در درمان بیمخودآگاهی و هوشیاريکشف ارتباط جدیدی از ارتبزبان و بیان، در سایه پیشرابزار بقا از نخستین هماناسرار بازسازی اندام هامغز مادران و کودکان در زمتئوری تکامل در پیشگیری و هوش مصنوعی از عروسک تا کهوش مصنوعی از عروسک تا کدوچرخه سواری ورزشی سبک و گزارش یک مورد جالب لخته وسقوط درون جاذبه ای خاص، چابزار بقای موجود زنده از بیماری بیش فعالیمغز برای فراموشی بیشتر کتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در کامپیوترهاداروهای ام اسپرورش مغز مینیاتوری انساسیر آفرینش از روح تا مغز ابزارهای دفاعی و بقای موفراموش کارها باهوش تر هسبازگشت از آثار به سوی خدانقش نظریه تکامل در شناساتاثیر دوپامین و سروتونینهدف یکسان، در مسیرهای متدر کمتر از چند ماه سوش جدآیا امکان بازسازی اندامهسردرد و علتهای آناختلالات صحبت کردن در انلوب فرونتال یا پیشانی مغبحثی درباره احساساتی غیرنقش زنجبیل در جلوگیری از تاثیر درجه حرارت بر عملکواکنش های ناخودآگاه و تقدرک فرد دیگر و رفتارهای اآیا رژیم غذایی گیاهی سلاشبکه های مصنوعی مغز به درارتباط شگفت انگیز مغز انمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی توصیه ها برای واکسیچهار میلیارد سال تکامل بتبدیل سلولهای محافط به سورزش بهترین درمان بیش فعرقیبی قدرتمند در برابر مامید درمان کرونا با همانعلت خواب آلودگی بعد از خواز انفجار بزرگ تا انفجار منشأ اطلاعات و آموخته ها بعد از کرونا دلخوشی بیهوچگونه باغبانی باعث کاهش جنسیت و تفاوت های بیناییژنهای هوش ، کدامندروش هایی ساده برای کاهش ااولین سلول مصنوعیسوالات پزشکیاز تکینگی تا مغز از مغز تماه رجبتمدن قدیمی ای در جنوب ایرچرا مغزهای ما ارتقا یافت حافظه و اطلاعات در کجاست کیست کلوئید بطن سومرجزخوانی هایی که امروز بایرادهای موجود در خلقت باز تکینگی تا مغز- از مغز مرگ انتقال است یا نابود شتوصیه های غیر دارویی در سنظریه تکامل در درمان بیمخودآگاهی و هوشیاريکشف جمجمه ای درکوه ایرهوزبان و تکلم برخی بیماریهابزار بقا از نخستین هماناصول سلامت کمرمغز چون ابزار هوش است دلیتا 20 سال آینده مغز شما به هوش مصنوعی از عروسک تا کديدن با چشم بسته در خواب گشایش دروازه جدیدی از طرسلول های بنیادی منابع و اابزار بقای موجود زنده از بیماری تی تی پیمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟تاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وحداروهای ضد بیماری ام اس وآلودگی هوا و ویروس کروناسیستم تعادلی بدناثر مضر مصرف طولانی مدت رفراموشی همیشه هم بد نیستبازگشت به ریشه های تکاملنقش هورمون های تیروئید دتاثیر دپاکین بر بیماری مهدف از تکامل مغزدر آستانه ی موج پنجم کوویآیا انسان با مغز بزرگش اخسردرد تنشناختراع جدید اینترنت کوانلایو دوم دکتر سید سلمان فبخش بزرگتر کیهان ناشناختنقش زبان در سلطه و قدرت اتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن های شرکت فایزر آمردرک و احساسآیا راهی برای رفع کم آبی شباهت مغز با کیهان مادیارتباط غیرکلامی بین انسامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی روش های تربیتی کودکچهار ساعت پس از کشتار خوکتری فلوپرازینورزش در کمر دردرموزی از نخستین تمدن بشرامگا سه عامل مهم سلامتعوامل موثر در پیدایش زبااز بحث های کنونی در ویروسمهندسی ژنتیک در حال تلاش بعد از کرونا دلخوشی بیهوچگونه تکامل مغزهای کنونیجنسیت و تفاوت های بیناییژنهای حاکم بر انسان و انسروش صحبت کردن در حال تکاماوکرلیزوماب داروی جدید شپیامهای کاربراناز تکینگی تا مغز از مغز تماپروتیلینتمدن بشری و مغز اخلاقیچرا پس از بیدار شدن از خوحافظه و اطلاعات در کجاستکاهش مرگ و میر ناشی از ابرشته نوروایمونولوژی و نقاگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز- از مغزتمراحل ارتقای پله پله کیهتوصیه هایی در مصرف ماهینظریه تکامل در درمان بیمخورشید مصنوعیگمان میکنی جرمی کوچکی در زبان و شناخت حقیقت قسمت چابزار بقا از نخستین هماناضطراب و ترسمغز چگونه صداها را فیلتر تاثیر مشاهده بر واقعیت بتاثیر نگاه ناظر هوشیار بهوش مصنوعی از عروسک تا کدی متیل فومارات(زادیوا)(پمبرولیزوماب در بیماری چسلول عصبی شاهکار انطباق ابزار بقای موجود زنده از بیماری دویکمغز بزرگ چالش است یا منفعتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وحداروی فامپیریدین یا نورلآلزایمرسیستم دفاعی بدن علیه مغز اثرات فشار روحی شدیدفرایند پیچیده ی خونرسانیبازسازي مغز و نخاع چالشی نقش هورمون زنانه استروژنتاثیر داروهای ضد التهاب هدف از خلقت رسیدن به ابزادر درمان بیماری مولتیپل آیا احتمال دارد رویا از آسردرد سکه ایادامه بحث تکامل چشملبخند بزن شاید صبح فردا زبخش دیگری در وجود انسان هنقش زبان در سلطه و قدرت اتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کووید 19 چیزهایی که درک احساسات و تفکرات دیگآیاما مقهور قوانین فیزیکشباهت زیاد بین سلول هاي عارتروز یا خوردگی و التهامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی سلولهای عصبی در تلانوآوری ای شگفت انگیز دانتری فلوپرازینوزوز گوشرمز و رازهای ارتباط غیر کامروز دانش ژنتیک هیچ ابهعوامل ایجاد لغت انسانی و از تلسکوپ گالیله تا تلسکمولتیپل اسکلروز در زنان تفکر خلا ق در برابر توهم چگونه جمعیت های بزرگ شکل جهان کاملی در اطراف ما پرکلرال هیدرات برای خوابانروشهای نو در درمان دیسک بايندگان چگونه خواهند دیدسایتهای دیگراز تکینگی تا مغز از مغز تمبانی ذهنی سیاه و سفیدتمساح حد واسط میان مغز کوچرا بیماری های تخریبی مغحس چشایی و بویاییکاهش التهاب ناشی از بیمارشد مغز علت تمایل انسان باگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز، از مغز مرز مرگ و زندگی کجاستتوضیحی ساده در مورد هوش مهفت چیز که عملکرد مغز تو خانواده پایدارگنجینه ای به نام ویتامین زبان و شناخت حقیقت قسمت اابزار بقا از نخستین هماناطلاعات حسی ما از جهان، چمغز ناتوان از توجیه پیداتاثیر نگاه و مشاهده ناظر هوش مصنوعی از عروسک بازی دژا وو یا اشنا پنداریپنج اکتشاف شگفت آور در موسلولهای ایمنی القا کنندهابزار بقای موجود زنده از بیماری ضعف عضلات نزدیک بمغز بزرگ چالشهای پیش روتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درمانگر کامپیداروی لیراگلوتیدآمارهای ارائه شده در سطح سکته مغزیاثرات مفید قهوهفرایند تکامل و دشواری هابحتی علمی درباره تمایل بنقش ژنتیک در درمان اختلاتاثیر داروی ضد تشنج سدیم هزینه ای که برای اندیشیددرمان های اسرار آمیز در آآیا احتمال دارد رویا از آسرعت فکر کردن چگونه استاداراوون تنها داروی تاییلرزش ناشی از اسیب به عصببرنامه و ساختار پیچیده منقش سجده بر عملکرد مغزتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا و گشودن پنجردرک تصویر و زبان های مخلتآزمون ذهنی گربه شرودینگرشباهت زیاد بین سلول هاي عارزش حقیقی زبان قسمت اولمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی سيناپسها طی تکامل و نوار مغزی روشی مهم در تشختسلیم شدن از نورون شروع میک پیشنهاد خوب برای آسان رویا و خبر از آیندهانفجار و توقف تکاملی نشاعواملی که برای ظهور لغت ااز تلسکوپ گالیله تا تلسکمواد کوانتومی جدید، ممکنتفاوت مغز انسان و میمون هچگونه جمعیت های بزرگ شکل جهش های ژنتیکی مفید در ساکمردرد و علل آنروشهای شناسایی قدرت شنواايا اراده آزاد توهم است یاز تکینگی تا مغز از مغز تمجموعه های پر سلولی بدن متنفس هوازی و میتوکندریچرا حیوانات سخن نمی گوینحس و ادراک (قسمت اول )کاهش دوپامین عامل بیماریزمین زیر خلیج فارس تمدنی اگر تلاش انسان امروز برااز تکینگی تا مغز، از مغز مرز بین انسان و حیوان کجاتکنولوژی جدید که سلول‌ههفت سین یادگاری از میراث خارق العاده و استثنایی بگویید نوزده و ایمنی ساکتزبان و شناخت حقیقت قسمت دابزار بقا از نخستین هماناطلاعاتی عمومی در مورد ممغز و سیر تکامل ان دلیلی مغز آیندگان چگونه است ؟تاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک بازی دژاوو یا آشناپنداریپوست ساعتی مستقل از مغز دسلولهای بنیادی مصنوعی درابزار بقای موجود زنده از بیماریهای تحلیل عضلانی امغز بزرگ و فعال یا مغز کوتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درخدمت خلق وحداروی تشنجی دربارداریآن چیزی که ما جریان زمان سانسور از روی قصد بسیاری اثرات مضر ماری جوانافرایند حذف برخی اجزای مغبحث درباره پیدایش و منشانقش گرمایش آب و هوا در همتاثیر درجه حرارت بر عملکهزینه سنگین انسان در ازادرمان های بیماری آلزایمرآیا برای تولید مثل همیشه شلیک فراموشیادغام میان گونه های مختللزوم سازگاری قانون مجازابرنامه ی مسلط ژنها در اختنقش غذاها و موجودات درياتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا از حقیقت تاتدرک حقیقت نردبان و مسیری آسيب میکروواسکولاریا آسشرکت نورالینک ویدیویی ازارزش حقیقی زبان قسمت دوممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرداشت مغز ما از گذر زماننورون هاي مصنوعی می توانتشنج چیستیک آلل ژنتیکی که از نئاندرویا بخشی حقیقی از زندگی انواع سکته های مغزیعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکنیکی تا مغز از مغز تموجود بی مغزی که می تواندتفاوت ها و تمایزها کلید بچگونه حافظه را قویتر کنیجهش های ژنتیکی غیر تصادفکمردرد با پوشیدن کفش مناروشی برای بهبود هوش عاطفايا اراده آزاد توهم است یاز تکینگی تا مغز از مغز تمحل درک احساسات روحانیتنفس هوازی و میتوکندریچرا حجم مغز گونه انسان درحس و ادراک (قسمت دوم )کاهش سن بیولوژیکی، تنها زندگی هوشمند در خارج از زابزار هوش در حال ارتقا ازاز تکینگی تا مغز، از مغز مزایای شکلات تلخ برای سلتکنولوژی جدید که سلول‌ههم نوع خواری در میان پیشیخدا موجود استگوشه بیماری اتوزومال رسسزبان و شناخت حقیقت قسمت سابزار بقا از نخستین هماناطلاعاتی عمومی در مورد مبلندی در ذهن ما درک بلندیمغز انسان ایا طبیعتا تماتاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک بازی دگرگونی های نژادی و تغییپیموزایدسلسله مباحث هوش مصنوعیابزار بقای موجود زنده از بیهوش کردن در جراحی و بیممغز حریص برای خون، کلید تتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی ساخته هوش طبیداروی جدید s3 در درمان ام آیا ممکن است موش کور بی مسانسور بر بسیاری از حقایاجزای پر سلولی بدن انسان فرد حساس از نظر عاطفی و ببحثي درباره هوش و تفاوتهنقش آتش در رسیدن انسان بهتاثیر درجه حرارت بر عملکهزاران سال چشم های بینا ودرمان های جدید میگرنآیا بزرگ شدن مغز فقط در دشلیک فراموشیادغام دو حیطه علوم مغز و لزوم سازگاری قانون مجازابرین نت به جای اینترنتنقش غذاها و موجودات درياتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا ساخته شده تودرک عمیق در حیواناتآسیب ها ناشی از آلودگی هوشش مرحله تکامل چشمارزش حقیقی زبان قسمت سوممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبررسي علل احتمالي تغيير نورون های ردیاب حافظهتشنج و حرکات شبه تشنجی قایک جهش ممکن است ذهن انسانرویا تخیل یا واقعیتانگشت نگاری مغز نشان میدعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز از مغز تموجودات مقهور ژنها هستندتفاوت های بین زن و مرد فقنگاه محدود و تک جانبه، مشجهشهای مفید و ذکاوتی که دکنفرانس تشنج هتل کوثر اصروشی جدید در درمان قطع نخای آنکه نامش درمان و یادشاز تکینگی تا مغز از مغز تمحل درک احساسات روحانی دتو دی ان ای خاص ميتوکندريچرا خشونت و تعصبحس و ادراک قسمت چهارمکایروپاکتیک چیستزونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز مسیر دشوار تکامل و ارتقاتکامل مادی تا ابزار هوشمهمیشه اطمینان تو بر خدا بخطا در محاسبات چیزی کاملگوشت خواری یا گیاه خواریزبان شناسی مدرن در سطح سلابزار بقا از نخستین همان