دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

عوامل ایجاد لغت انسانی و تمایز شناختی انسان

عوامل ایجاد لغت انسانی و تمایز شناختی انسان از مهندس استاد طاهر

دانشکده پژوهش های برتر دینی و لغوی در نجف اشرف زیر نظر سید احمد الحسن فرستاده امام عصر ع

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
عوامل ایجاد لغت انسانی و آغاز لغت انسانی، موضوع بحث ماست و این موضوع از قدیم، مطرح بوده است و موضوع جدیدی نیست. یعنی قبل از آنکه نظریه تکامل ایجاد شود بحث در مورد اصل و ریشه لغت و مواردی که برای تمایز انسان، مطرح بوده است مانند دین و ... و جهاتی معین، مطرح بوده است و موارد معین، محصور بوده است به دین و محدودیت علم در این جنبه.

دین؛ چه یهودی، مسیحی و اسلام می گویند آفرینش با آدم شروع شد و وقتی خلق با آدم شروع شد، آدم دارای لغت کاملی بوده است و باید او لغت کاملی آورده باشد و در تورات، انجیل و قران متونی هست و علمای دین اینطور تفسیر می کنند لغتی که آدم آورد لغتی از طرف خدا و به صورت ناگهانی بوده است و همین که آدم به این جهان آمد این لغت را مستقیما دریافت کرد و آن را از طرف مقابل، گرفت.
این بیان حقیقتا دقیق نیست.

از جانب دیگر و دور از دین، بسیاری از پژوهشگران از جمله پژوهشگران اجتماعی- در مورد اینکه زبان و لغت اول چیست- بحث می کنند و اینکه چگونه لغات امروز از لغات قدیمی سرچشمه گرفته است. این جهت گیری هم در تفکر، درست نیست مثلا گفته می شود آفریده اول، هموساپینس نیست و هموساپینس اولین مخلوق نیست زیرا فرایند رسیدن از هموارکتوس به هموساپینس دارای گام هایی آرام طی چندین مبلیون سال است پس اولین خلق، به عنوان هموساپینس کجاست؟!

پس مدعیند اولین لغت هم، از آن هموساپینس نیست بلکه در مسیری بسیار بسیار کند، تکامل یافته است به طوری که ابتدای زبان و شکل و مضمون آن را به طور دقیق نمی شناسیم و زمانی طولانی گذشت و این تغییر آرام، رخ داد؛ ابتدای زبان بسیار دور است و در حیوانات ابتدایی دیده می شود و این حیوانات شامل حیوانات ابتدایی دریا است که با هم تفاهم می کنند و می توانند به روشی از برخورد با سنگ ها وصخره ها جلوگیری کنند و از دشمنان بگریزند و می توانند محیط خود را بشناسند.

ساختار بیولوژیک:
سخن گفتن انسانی نیازمند عناصر نطق و بیان است و این ها شامل زبان و تکامل مغز است و زبان نیازمند این عوامل است. پس ابتدای لغت انسانی از زمان ایستادن انسان بر دو پا ایجاد شد و حیوان چهارپا وقتی بر دو پا ایستاد، آرام آرام متحول شد و ستون فقرات به شکل مقاوم تری به جمجمه چسبید و این حالت باعث تغییر حالت حنجره شد و نسبت حنجره تغییر کرد و حنجره، پایین آمد و طی هفت میلیون سال اخیر، حنجره به سمت پایین کشیده شد. اگر حنجره در این محل قرار نداشت، لغت انسانی به این شکل تکامل نمی یافت و اگر نزول حنجره نبود خیلی عبارات را نمی توانستیم بیان کنیم و امکان تنفس و سرفه زدن نبود!

محل تنفس و محل ورود طعام در همینجاست و اگر نزول حنجره نبود هرگز در معرض مرگ در زمان سرفه قرار نمی گرفتیم زیرا پایین آمدن حنجره سبب میشود، آب و غذا با احتمال بیشتری وارد راه تنفسی شود و منجر به سرفه گردد. انتخاب طبیعی این نزول را انتخاب کرده است هرچند سبب شده است راه تنفسی و بلع، یکی شود. ولی این سیر طی چندین میلیون سال اتفاق افتاد ولی این کاملا هدفمند است زیرا در غیر این صورت باعث مرگ و خفگی در زمان سرفه، نمی شد پس این پایین آمدن حنجره و استخوان هیوئید، هدفمند است!!(نقص تکاملی در دستگاه تکلم و گوارش! اگر از ابتدا سوراخ حنجره در محل جدا از محل ورود مری قرار میگرفت، احتمال این خفگی ها در نتیجه راه مشترک کاهش می یافت با این حال چون این پایین آمدن حنجره، در نتیجه تکامل و ایجاد گردن رخ میدهد انسان دچار این نقص قدیمی هست.

این نقص تکاملی، میراثی خطرناک در بدن انسان است که می ماند تا نشانه ودلیلی بر تکامل تدریجی بدن های ما از ساده ترین موجودات زنده و ماهیان، باشد و این نشانه، خودش می تواند با توسعه قدرت تکلم و حرف زدن، نشانه ای بسیار روشن به سوی یاد دهنده بیان و کلام باشد.)
چیز دیگر: نزول حنجره در انسان در ابتدای تولد نیست بلکه کودک شیرخوار حنجره اش بالاست و بیرون از رحم، حنجره آرام آرام پایین می آید و این فرایند طی هفت سال ادامه می آید و درمرد و زن تفاوت هایی در حنجره رخ میدهد و پایین آمدن حنجره بیرون رحم رخ میدهد.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [27.04.20 12:19]
چیز دیگر قدرت بیولوژیک و عصبی برای کنترل تکلم است مثلا بیان حرف(سین)بین دندان هاست و در بیان یاء، زبان بالا میرود و زبان برای هر کلمه شروع به حرکت میکند و از جایی به جای دیگر میرود و برای بیان یک جمله کامل، زبان باید بارها بالا و پایین بیاید؛ گاهی بین دندان ها و گاهی روی دندان ها و این فرایندی است که به وسیله زبان و با مهارتی انجام می شود و سیستم عصبی باید زبان را کاملا کنترل کند و نیازمند کنترل دقیق به وسیله مغز است و همزمان با حرکت زبان، باید از قفسه سینه هوا به درون حنجره جریان یابد و ما تنها موجودی هستیم که می توانیم هوا را کاملا کنترل شده به درون حنجره بفرستیم مثلا طی بیست ثانیه در قرائت قرآن نيازمند دم و بازدم پي در پي هستيم و با یک دم می توانیم چندین صوت مختلف داشته باشیم و با یک دم و بازدم می توانیم صداهای مختلف، داشته باشیم بدون آنکه صدا قطع شود و میتوان شدت صوت را کم و زیاد کرد.

نزدیک ترین حیوان به ما مثلا شامپانزه نمی تواند با یک دم، صداهای مختلف دربیاورد پس توانایی ما برای کنترل دم و بازدم به وسیله دستگاه عصبی است و به وسیله حجم و قدرت مغز کنترل می شود و این قدرت فقط در تولید کلمات نیست بلکه در فهم و درک کلمات هم هست و این، به دلیل قدرت مغز است و باعث تکامل زبان و لغت انسانی شده است.

مهمتر از آن، اینکه مغز ما دو نمیکره است: اعمال نیمکره راست بدن ما با نیمکره چپ انجام میشود. اگر ارتباطات بین دو نیمکره، خوب کار نکند ممکن است بیماری اسکیزوفرنی ایجاد شود یعنی انتخاب طبیعی، سبب میشود که اسکیزوفرنی در ما ایجاد شود!!(هزینه دیگری بر انسان برای سخن گفتن!!)

در این بیماری ارتباط دو نمیکره مغز با هم درست نیست. و سبب میشود زبان به صورت طبیعی بیان نشود (مطابق آمارهای حاضر، حدود ۱۰ درصد افراد در سراسر دنیا چپ دست هستند، اما همین جمعیت کم، مطابق نتایج حاصل از مطالعه ای جدید در زمینه روان پریشی، ۴۰ درصد از مبتلایان به بیماری اسکیزوفرنی (یا روان گسیختگی) را به خود اختصاص می دهد که آمار تکان دهنده ای به شمار می رود. سمت راست مغز که چپ دست ها تمایل دارند آن را بیشتر به کار بگیرند، همبسته با خلق و خو، حالات روحی ـ روانی و احساسات و هیجانات است، در حالی که سمت چپ مغز معمولا مرکز آموزش و به کارگیری زبان و ویژگی های شخصی است.)

در مرحله اول، بدن انسان باید قادر به تولید زبان و لغت انسانی باشد بر این اساس هموارکتوس و هموساپینس های نخستین قادر به سخن گفتن در سطحی ساده بودند و می توانستند با هم مرتبط شوند و همدیگر را بفهمند و این حالت حتی در حیوانات دیده میشود. برخی حیوانات مانند کبوتر می توانند درک زیادی داشته باشند و تفاهم کنند. کبوتر ماده برای آنکه زوج خود را انتخاب کند بارها او را می آزماید و توجه میکند که آیا همسر نسبت به پرورش فرزندان توجه دارد یا شریک زندگی سهمی در زندگی دارد یا نه و با هم می توانند تفاهم کنند و دیگر حیوانات با زندگی اجتماعی هم این حالت را دارند و می توانند تفاهم کنند

و همانطور که امام احمد الحسن، در کتاب توهم بی خدایی می گوید زبان پیش از آنکه دستگاه تکلم پیشرفته ایجاد شود، با اشاره ها شروع شد و لغت با آدم ع شروع نشد بلکه پیش از آدم ع هم با اشاره ها بوده است و قوم آدم ع- همانطور که امام ع بیان میکند- می توانستند رویای خود را برای آدم ع تعریف کنند و از بهشت و آتش و رویاها بگویند و می توانستند تفاهم کنند.

بعدها لغت توسعه پیدا کرد مثلا زبان قدرت زیادی برای تغییر محل خود پیدا کرد تا مثلا بتواند از بیان عبارت سین به طا برود و مثلا درانگلیسی با ترکیب دو حرف توانستند عبارت مثلا چ را درست کنند و اینها سالها طول کشید و تا شش سالگی زبان مادری شکل می گیرد و اگر تا این زمان، زبان مادری یاد گرفته نشود آنها مانند مردم سرزمین خود صحبت نمی کنند مثلا من زبان انگلیسی را مانند مردم دارای این زبان نمی فهمم و یا فرد لبنانی، عربی او مانند عربی دیگران نیست عربی لبنانی، عراقی و دیگر کشورها متفاوت است آیا من زبان مغربی را خوب میفهمم؟! نه
در ابتدا انسان زبان کشور و سرزمین خود را می آموزد.

بحث بعدی در زمینه تکامل زبانی، این است که دانشمندان تکامل، زبانی را یک فرایند و تکامل کاملا بیولوژیک می دانند و اگر تکامل زیست شناسی نبود زبان انسان شکل نمی گرفت ولی دین ضعیف، میگوید لغت و زبان از آدم ع شروع شد و این طرح ضعیف در برابر علم، برتری داشت تا زمانی که نظریه تکامل، مطرح شد و این نظریه، غیبیات را از زبان و لغت برد ولی مساله چیزهای غیبی هنوز هست ولی اگر پژهشگری مساله نفس و مساله خدا را مطرح کند از عرصه علمی حذف میشود.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [27.04.20 12:19]
قبل از قرن کنونی دانشمندان روان شناس مباحثی را درمورد لغت و زبان مطرح می کردند و می گفتند زبان تحت تاثیر تجربه و خطا رخ میدهد و در مکتب رفتاری می گفتند تعلیم و تربیت، همه چیز انسان را درست می کند و این مکتب هنوز در برخی دانشگاه های آمریکا تدریس می شود و اینها تا دهه پنجاه قرن گذشته، رقیبی نداشت تا نظریه نحو تولیدی(رشد زبانی) از نوام چامسکی عنوان شد. چومسکی یک دانشمند یهودی و معتقد به خدا بود و روی زبان کار می کرد و نظریه نحو تولیدی را مطرح کرد.

این نظریه می گوید انسان، فقط قواعد را یاد می گیرد و انسان می تواند زبان را تولید کند یعنی کودک اگر چند جمله بیاموزد می تواند جملات دیگری بسازد یعنی قبلا با این جملات آشنایی نداشته است و وقتی قاعده را بیاموزد میتواند جملات دیگری درست کند مثلا کودک می تواند جملات را در انگلیسی تفکیک کند مثلا وقتی می گوید (play…)در جمله دیگر میتواند بگوید (go…)یعنی مفعول و مفعول به را بعد از فعل می آورد. دانشمندی به نام آسام در آمریکا روی زبان آمریکایی بررسی میکند که جملات آن، مقطوع و بریده است که کودکان در ابتدای رشد می توانند درست کنند. جملات کامل و درست، اینها دارای قواعد خاصی است ولی جملات بریده از این قواعد تبعیت نمی کند و مانند جمله اشاره است.

مورد دوم در نیدکید (NIDCD)است. این مرکزی بزرگ برای بررسی کودکان ناشواست و به آنها کمک می شود بتوانند با زبان اشاره بفهمند و این زبان اکنون در همه جهان یکسان است. این کودکان آرام آرام جملات را می آموزند و قواعد آن را یاد می گیرند و تا نه سالگی می توانند به سادگی صحبت کنند.

برخی کودکان هم که در مدرسه نیستند و جدا از دیگران هستند اینها آرام آرام سخن جدیدی را برای خودشان برای ارتباط با هم ابداع می کنند و این کودکان گاهی م یتوانند خیلی راحت با هم سخن بگویند. اینها زبان جدید و خیلی خوبی برای ارتباط با هم می سازند و زبان اشاره نیکاراگوئه را یاد می گیرند.(در سال 1977 اولین مدرسه آموزش زبان اشاره کر و لال ها تاسیس شد و تا زمانی- که در سال 1979 تعداد افراد مربوط با این مدرسه به 400 دانش آموز رسید- ادامه یافت. و به این ترتیب جامعه آموزشی خوبی برای کودکان کرو لال شکل گرفت که در آن، روزانه دیدار می کردند و در عرصه های بازی و محیط های پژوهشی شرکت می کردند و برخی، برخی دیگر را می شناختند. و با هر فصل درسی جدید، کودکان جدیدی به این مدرسه اضافه می شدند تا آنکه سطح اختلاف زیادی در سن دانش آموزان ایجاد شد.

مدرسه، متمرکز بر آموزش دانش آموزان بود تا خواندن لبها را به آنها یاد بدهد و والدین دانش آموزان کرو لال بیشترشان به صورت طبیعی بودند و سخن می گفتند و هدف نهایی آن بود که وسیله ای برای دانش آموزان کرو لال فراهم شود تا با خانواده های خود مربوط شوند.

تجربه موفق نبود و کودکان خواندن لب ها را یاد نگرفتند و سطح آموزش بسیار محدود بود ولی چیزی که حساب نشد آن بود که در کنار هم بودن کودکان و واکنش های آنها با هم در محیط بازی یا در محیط مدرسه سبب شد آنها راهی را برای ارتباط با هم به وسیله زبان مخصوص اشاره- که کاملا مخصوص آنها بود- ایجاد کنند و ارتقا دهند و کسی پایه های ارتباط یا کیفیت ارتباط بین آنها را نمی دانست.

و نیز بعد از آنکه اداره و کارشناسان زبان آگاه شدند و پژوهش هایی برای وضع و به کار بردن زبان اشاره اجرا شد، فهمیدند که کودکان جدید به روشی متفاوت از افراد مسن تر یا بالغین سخن می گویند و کودکانی که در خود را بعد از سال 1983 یعنی بعد از ابتدای لغت اشاره در میان گذشتگان خود شروع کردند- که قبل از سال 1983 به مدرسه آمده بودند- زبانی را ایجاد کردند که تعبیر های آن مختصرتر است و با حرکات ساده ای تقلید میشد یعنی سخن گفتن آنها با زبان اشاره، روان تر بود و بر زبان اشاره اي كه در ابتدا بود برتری داشت تا اينكه به زباني منتهي شد كه در زمان تولد آنها وجود نداشت.

و بر این اساس زبان اشاره نیکاراگوئه متولد شد و از اختلاط بین نسل اول از کر و لال ها- که کاملا از مشابهان خود جدا بودند- ارتقا یافت تا آنکه در نخستین مدرسه در سال 1977 جمع شدند تا با کرو لال هایی- که بعدا در سال های بعد به مدرسه ملحق می شوند- جامعه ای از کرو لال ها را برای اولین بار شکل دهند. و این اختلاط در کمتر از دو قرن و نیم، به تولد زبان جدید- که زبان اشاره نیکاراگوئه بود- منجر شد.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [27.04.20 12:19]
بسیاری از کرو لال ها در نیکاراگوئه که با این زبان سخن می گویند این زبان را در زمانی دیرتر به دست آوردند و از این رو از مهارت ادای زبان مادری توسط اینها به حساب نمی آید در حالی که نسل های بعدی زبان را در نخستین سنین یادگیری آموختند تا زبان مادری آنها شود (Senghas and Newport, when learners surpass their models, p373-375)
افراد جدا از دیگران که نمی توانند از اندوخته ها و مطالب و زبان دیگران استفاده کنند اینها می توانند خودشان زبان جدید درست کنند و این به نفع مکتب رفتاری در ایجاد زبان است و این سبب شد چومسکی تصور کند قوانین زبان در مغزهای ما قرار دارد. دانشمندان دیگری هم با او اتفاق نظر دارند و اینها می گویند زبان در مغز است. دو خط در اینجا وجود دارد بخش بزرگتر- که شامل دانشمندان ملحد است- می گویند زبان، عاملی بیولوژیک است و در مغز ما موجود است و مغز، با معاملات خود، آن را کنترل می کند و هیچ ارتباط غیبی وجود ندارد.

چومسکی به نقش خدا در زبان ایمان داشت ولی میگفت زبان در مغز است و ناگهان پنجاه هزار سال قبل، ایجاد شد اتفاق بین آنها این است که می گویند زبان غریزه انسانی است. غریزه طبعا فطری است و محور آنها بدن است. چومسکی می گوید انتخاب طبیعی زبان انسانی را تفسیر نمی کند؛ انتخاب طبیعی ایستادن بر دو پا را تفسیر می کند ولی در مورد زبان اینطور نیست. آفریده قبل از ما با جملاتی مفهوم سخن نمی گفت در حالی که شکل دستگاه تکلم و شکل دهان و تکامل ایزار کلام و سخن در نئاندرتال مشابه این دستگاه ها در انسان امروز است زیرا نئاندرتال از نظر بیولوژیک به ما نزدیک است.

از نظر ما به عنوان افراد مومن به احمد الحسن، دستگاه بیولوژیک کاملا برای سخن گفتن لازم است تا بدن کاملا آماده پذیرش نفس انسانی شود و نفس با این پیوند، آماده امتحان در این جهان می شود. بدن باید برای این پذیرش، آماده باشد و این نفس انسانی برای ایجاد کلام انسانی لازم است. قدرت تکام در دیگر موجودات هم هست ولی ما متمایز از آنها در تفکر و اندیشه ها هستیم. تکلم حیوانات فقط احساسات بیولوژیک است و او فقط مثلا در مورد شریک زندگی مادی فکر می کند ما می توانیم افکار را بیافرینیم و به جنبه های غیبی فکر کنیم. اینها قابلیت نفس است و ابزار هوش بزرگ، لازمه آن است و نفس برای ایجاد این زبان انسانی لازم است. بیشتر از این، ما با ادیان دیگر در مورد نحوه انتقال نفس با بدن تفاووت هایی داریم ولی همه متفق هستیم که نفس، عامل ایجاد زبان و تکلم انسانی است و می گوییم نفس، سخنگو یا ناطق است. آیا بدن بیولوژیک و نفس، به تنهایی برای ایجاد نفس انسانی کافی است؟

در این پژوهش، به نقش دیگری- که نقش رسولان است- می پردازیم ما با قابلیت تعلم و یادگیری، بسیاری مطالب را می آموزیم ولی از زمان حضور آدم ع- که میتوانست صورت خدا در خلق باشد- قضیه متفاوت شد و وجود خلفه خدا سبب شد نقش خدا در خلق آشکار شود و این نقش، بسیار بزرگ است و آن، نقش رحمت است و ما خیلی در مورد حقیقت رحمت نمی دانیم ولی در حضور خلیفه خدا در این مورد بیشتردانسته ایم. وقتی از امام علی ع در این مورد سوال میشود که حقیقت چیست فرمود نوری که از صبح ازل درخشید و آثار آن، در توحید نمایان می شود. این نور از صبح ازل متجلی شد و آن خلفا بر اساس ساختار توحید بوده اند و باید مطلب بیشتری را به ما یاد بدهند.

درمورد نقش رسولان می توانیم به بررسی زبان اقوام دورافتاده اشاره کنیم و اینها قبایلی در آفریقا هستند که رسولی به آنها نرسیده است و آنها تمدنی مانند سومری ها نداشتند و مطالعات علمی امروز در تفسیر تمدن سومری ناتوان است. وقتی زمان تفسیرمیشود به دلیل سطح بلند فرهنگ آنها برخی پژوهشگران می گویند آنها از فضا آمده اند یعنی نتوانسته اند فرهنگ آنها را تفسیر کنند.

در انگلستان لوحی هست از سومری ها که می گوید آنها مس را کاملا می شناختند و می توانستند مواد اطراف خود را توصیف کنند و آنها می توانستند فاصله بین ستارگان را به خوبی اندازه گیری کنند آنها می توانستند با اندازه گیری مساحت زیر منحنی فاصله زمین را با دیگر سیارات شناسایی کنند و ریاضی جدید ما نسبت به آنچه آنها داشتند چیزی متاخر به حساب می آید. بالاتر از این آنها عناصر موجود در داروها را می شناختند و داروخانه داشتند و این نوشته ها در اور موجود بوده است و داروهایی برای بیماری ها از جمله بیماری های پوستی داشتند.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [27.04.20 12:22]
حجم بالای تکامل در آنها سبب میشود نتیجه گیری کنیم رسولان یا خلفای الهی در میان آنها بودند و این ارتقا را ایجاد کردند مثلا در قبیله های جدا در آفریقا ما زبانی بسیار ساده و سطحی مانند زبان تق تق (سم اسب) داریم و زندگی آنها هم بسیار ابتدایی است. زبان در انسان طی چند میلیون سال با گام های ثابت ارتقا یافت ولی از زمانی- که نفس انسانی وارد شد کل این تکامل، ارتقای بسیار زیاد پیدا کرد. هدف، الهی و بسیار بالاست و ما به خاطر آن بر دو پا ایستادیم تشکر میکنم از شما به دلیل حضورتان
سوال : بسیاری از افراد در موسسات دینی، در مورد نظریه تکامل سخن میگویند و آن را رد می کنند در حالی که ما تکامل دستگاه تکلم و حنجره را در موجودات کاملا مشاهده می کنیم مثلا حنجره میمون مانند انسان نیست تا مانند انسان سخن بگوید
جواب: این مطلب کاملا در کتاب توهم بی خدایی آمده است. نفس انسان، گل بالا رفته است و در مورد آیه ای- که می گوید انسان در بهترین شکل آفریده شد و بار دیگر به پایین ترین جایگاه بازمی گردد- منظور نفس انسانی است. به دلیل تکامل، زبان میمون با زبان ما بسیار متفاوت است تکلم انسانی نیازمند تکامل حنجره، حلق و قفسه سینه و مغز است اینها عوامل لازم برای آن است که انسان بتواند صحبت کند
سوال دکتر صادق محمدی: اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آل محمد الائمه والمهدیین و سلم تسلیما

از شما سید عباس لازم است به خاطر این بحث بسیار پیشرفته که معانی بسیار بلندی را در آن مطرح کردید بسیار تشکر کنم. انسان واقعا به چنین مطالبی افتخار میکند.
سوال من آن است که آیا زبان واقعا هدف و غایت ماست و آیا عامل اختلاف حقیقی و جدا شدن ما با دیگر موجودات است؟
پاسخ: تشکر از شما دکتر! هدف از زبان بسیار بزرگ است و نقش آن را سخت، می توان تعیین کرد ولی می دانیم اگر لغت و نوشتن نبود و تراکم و انباشت این حجم از اطلاعات در طول تاریخ نبود و توانایی ما برای زبان و سخن گفتن نبود ما هر بار باید از نقطه قبل شروع می کردیم و این انباشت اطلاعات به ما کمک می کند، اطلاعات را از نقطه جدیدی شروع کنیم.

زبان در همه جهان ها وجود دارد مثلا در جهان ما زبان سخن گفتن، هست در جهان دیگری اگر نیازی به نطق کردن نباشد مثلا در عالم ملکوت آیا لازم است کتابی کاملا خوانده شود تا بفهمیم یا میتوان در یک لحظه آن را دریافت؟ بله ممکن است در یک لحظه همه اش درک شود و اینگونه است که خداوند در یک شب، کسی را عالم می کند یعنی خدا میتواند در بخشی از لحظه، حجم عظیمی ازعلوم را به روح فردی یاد بدهد و در عالم دیگر ممکن است این اتفاق بیفتد و وقتی رسول، به سوی عالم بالاتر بازگردد میتواند این حجم عظیم علم را یاد بگیرد و عبارت ها در آنجا بسیار دقیق است امام علی ع یا احمد الحسن چگونه این حجم عظیم از اطلاعات و علوم را یاد گرفتند؟!
و نقش زبان این است که انسان را به عنوان خلیفه خدا قرار دهد تا بتواند نقش خلیفه را داشته باشد.

سوال : آیا زبان در حال تکامل است یا تکامل زبان، متوقف شده است؟
پاسخ : زبان در حال ارتقا است و حتی تا امروز زبان عربی در حال تکامل می باشد روزانه عبارت های جدیدی وارد آکسفورد میشود زبان عام هم اضافه میشود و روزانه عبارت های جدید وارد آن میشود و دانشگاه آکسفورد روزانه عبارت های جدیدی را شماره میکند
سوال: خدا خیرتان بدهد خیلی بحث خوبی بود سوال درمورد عواملی است که زبان را ایجاد کرد. یک عامل تکامل بدن، یکی نفس و دیگری نقش انبیاست. آموزش در حضور انبیا نقش مهمی در ایجاد زبان انسان داشته است آیا اگر رسولان نبودند نقصی در زبان و لغت نسان ایجاد میشد؟
جواب: تاکید میشود حضور رسولان تاثیر زیادی بر قدرت ما برای فهم بیشتر داشت. زبان و لغت زیاد میشود و ما قدرتی برای به دست آوردن زبان داریم استعداد و ملکه لغت در تو هست و میتوانی عبارت ها را تولید کنی.

ولی وجود رسولان سبب میشود ما بتوانیم معانی مختلفی را دریافت کنیم و بفهمیم و اگر رسولان و دعوت آنها نبود ما زندگی و انسانیت و ارزش ها را نداشتیم.
اگر سومر نبود تمدن بشری به شکل امروز درنمی آمد و زندگی بشری شکل متفاوتی داشت و مثلا رفتاری ایثاری، در طول تاریخ تکامل، موجود نبود بلکه ایثار به دلیل نفس انسانی و رسولان ایجاد شد و فرمول بیان شده استو اتقوا الله و یعلمکم اللهتقوای خدا را پیشه کنید تا خدا به شما یاد بدهد.
چشم و گوش دریافت کننده اطلاعات است و این دستگاه های مختلف بدنی برای دریافت اطلاعات لازم است ولی وجود نفس و رسولان سبب میشود درک این اطلاعات دریافت شده متفاوت شود.
@eznehaj
https://www.facebook.com/IHELRS/videos/654878361667626/


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
توانایی مغز و دیگر اجزای فرایند حذف برخی اجزای مغداروی جدید ضد میگرننگاه محدود و تک جانبه، مشعواملی که برای ظهور لغت اگزیده ای از وبینار یا کنفارزش حقیقی زبان قسمت سومتاثیر نگاه انسان بر رفتامنبع خواب و رویادرک و احساسچراروياها را به یاد نمی آآیا ممکن است موش کور بی ماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وماپروتیلینرویاهای پر رمز و حیرتی درهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا جهش های ژنتیکی، ویروازدواج های بین گونه ای، رتاثیر درجه حرارت بر عملکمزایای شکلات تلخ برای سلریسدیپلام تنها داروی تایهوش عاطفی در زنان بیشتر اامیوتروفیک لترال اسکلروبیماری بیش فعالیتری فلوپرازینمغز انسان ایا طبیعتا تمازبان و کلمه حتی برای کسانویتامین E برای فعالیت صحاوکرلیزوماب داروی جدید شبحث درباره پیدایش و منشاجهش های ژنتیکی غیر تصادفمغز زنان جوانتر از مغز مرسلسله مباحث هوش مصنوعییکی از علل محدودیت مغز امابزار بقای موجود زنده از برخی نکات از گاید لاین پرحس و ادراک قسمت پنجمنقش داروهاي مختلف معروف سخن پاک و ثابتکندر در بیماریهای التهابابزارهای بقای از نخستین تفاوت مغز انسان و میمون هدقیق ترین تصاویر از مغز اچهار ساعت پس از کشتار خوکشباهت زیاد بین سلول هاي عکشف مکانیسم عصبی خوانش پاداراوون تنها داروی تاییتوازن مهمتر از فعالیت زیفرد حساس از نظر عاطفی و بداروی ضد تشنج با قابليت تنگاه انسان محدود به ادراعوارض ازدواج و بچه دار شدگزارش یک مورد جالب لخته واز نشانه ها و آثار درک شدتاثیر نگاه انسان بر رفتامنشأ اطلاعات و آموخته ها درک احساسات و تفکرات دیگچراروياها را به یاد نمی آآیا ما تنها موجودات زنده از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومبانی ذهنی سیاه و سفیدرویای شفافهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجاستفاده از هوش مصنوعی در تاثیر درجه حرارت بر عملکمسیر دشوار تکامل و ارتقارژیم های غذایی و نقش مهم هوشیاری کوانتومیامید درمان کرونا با همانبیماری تی تی پیتری فلوپرازینمغز انسان برای ایجاد تمدزبان و بیان نتیجه ساختماویتامین E در چه مواد غذایايندگان چگونه خواهند دیدبحثی در مورد نقش ویتامينجهشهای مفید و ذکاوتی که دمغزهای کوچک بی احساسسم زنبور ، کلیدی برای واریافته های نوین علوم پرده ابزار بقای موجود زنده از برخی اثرات مضر ویتامین دحس و ادراک قسمت سومنقش روزه داری در سالم و جسریعترین کامپیوتر موجودکوچک شدن مغز از نئاندرتاابزارهای دفاعی و بقای موتفاوتهای جنسیتی راهی برادلایلی که نشان میدهد ما بنوار مغزی روشی مهم در تشخشباهت زیاد بین سلول هاي عکشف مکانیسمی پیچیده در بادغام میان گونه های مختلادغام دو حیطه علوم مغز و توسعه برخی شغل ها با هوش قیچی ژنتیکیداروی ضد تشنج با قابليت تنگاهی بر قدرت بینایی دراعید نوروز مبارکگشایش دروازه جدیدی از طراز نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر ویتامین دی بر بیمامولتیپل اسکلروز در زنان درک تصویر و زبان های مخلتنزاع بین جهل و علم رو به پآیا مغز تا بزرگسالی توسعاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومجموعه های پر سلولی بدن مروبات های ریز در درمان بیهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا خداباوری محصول تکاملاستیفن هاوکینگ در مورد هتاثیر درجه حرارت بر عملکمشکلات نخاعیرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وهوش، ژنتیکی است یا محیطیامگا سه عامل مهم سلامتبیماری ضعف عضلات نزدیک بتسلیم شدن از نورون شروع ممغز انسان برای شادمانی طزبان و بیان، در سایه پیشرویتامین دی گنجینه ای بزرايا اراده آزاد توهم است یبحثی جالب درباره محدودیتجهشهای مفید و ذکاوتی که دمغزتان را در جوانی سیمکشسودمندی موجودات ابزی بر یادگیری مهارت های جدید دابزار بقای موجود زنده از برخی اختلالات عصبی مثانهحساسیت روانی متفاوتنقش رژیم غذایی بر رشد و اسرگیجه از شایعترین اختلاکووید نوزده و خطر بیماریاثر مضر مصرف طولانی مدت رتقلید مرحله ای نسبتا پیشدندان ها را مسواک بزنید تنورون هاي مصنوعی می توانشش مرحله تکامل چشمکشف ارتباط جدیدی از ارتبارتقا و تکامل سنت آفرینش توصیه های غیر دارویی در سقانون مندی نقشه ژنتیکی مداستانها و مفاهیمی اشتبانگاهی بر توانایی اجزاي بعامل کلیدی در کنترل کارآپمبرولیزوماب در بیماری چاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر ویروس کرونا بر مغز مواد کوانتومی جدید، ممکندرک عمیق در حیواناتنزاع بین علم و نادانی رو آیا همه جنایت ها نتیجه بیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومحل درک احساسات روحانیروح رهاییهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا دلفین ها می تواند از استیفن هاوکینگ در تفسیر تاثیر درجه حرارت بر عملکمشکلات بین دو همسر و برخیراه های جدید برای قضاوت رهیچگاه از فشار و شکست نترامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبیماریهای تحلیل عضلانی اتشنج چیستمغز انسان برای شادمانی طزبان و تکلم برخی بیماریهواکنش های ناخودآگاه و تقايا اراده آزاد توهم است یبحثی در مورد نقش کلسیم و جاذبه و نقش آن در شکلگیرینقش قهوه در سلامتیسیاهچاله و تکینگی ابتداییادآوری خواب و رویاابزار بقای موجود زنده از برخی بیماری ها که در آن بخلاصه ای از مطالب همایش منقش رژیم غذایی در رشد و اسردرد میگرن در کودکانکودک ایرانی که هوش او از اثرات فشار روحی شدیدتلقین اطلاعات و حافظهدو ویژگی انتزاع و قدرت تجنورون های ردیاب حافظهششمین کنگره بین المللی سکشف جمجمه ای درکوه ایرهوارتوکين تراپی روشی جديد توصیه هایی در مصرف ماهیقانونمندی و محدودیت عالمدر مانهای کمر دردناتوانی از درمان برخی ویعارضه جدید ویروس کرونا سپنج اکتشاف شگفت آور در مواز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر ژنها بر اختلالات خموجود بی مغزی که می توانددرگیری قلب در بیماری ویرنزاع بین علم و جهل رو به پآیا هوش ارثی دریافتی از پاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومحل درک احساسات روحانی دروزه داری و بیمار ی ام اس هوش مصنوعی از عروسک تا کمآیا دست مصنوعی به زودی قااستخوان های کشف شده، ممکتاثیر درجه حرارت بر عملکمشکلات روانپزشکی پس از سراه های جدید برای قضاوت رهاوکينگ پیش از مرگش رسالانفجار و توقف تکاملی نشابیهوش کردن در جراحی و بیمتشنج و حرکات شبه تشنجی قامغز انسان رو به کوچک تر شزبان و شناخت حقیقت قسمت چواکسن کرونا از حقیقت تاتای آنکه نامش درمان و یادشبحثی در مورد عملکرد لوب فحقیقت قربانی نزاع بین بی نقش مهاجرت در توسعه نسل اسیاره ابلهانژن هوش و ساختارهای حیاتی ابزار بقای موجود زنده از برخی بیماری های خاص که بدخواندن ، یکی از شستشو دهننقش زبان در سلطه و قدرت اسردرد و علتهای آنکودکان میتوانند ناقل بی اثرات مفید قهوهتلاش هایی در بیماران قطع ديدن با چشم بسته در خواب نوروپلاستیسیتی چیستصرع و درمان های آنگنجینه ای به نام ویتامین ارتباط میکروب روده و پارتوضیحی ساده در مورد هوش مقارچ بی مغز در خدمت موجوددر چه مرحله ای از خواب ، رناتوانی در شناسایی چهره عدم توقف تکامل در یک انداپوست ساعتی مستقل از مغز داز آغاز خلقت تا نگاه انساتاثیر کلام در آیات کلام بموجودات مقهور ژنها هستنددرگیری مغز در بیماری کوینظام مثبت زندگیآیا هوش سریعی که بدون احساز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومحدودیت های حافظه و حافظروش مقابله مغز با محدودیهوش مصنوعی از عروسک تا کمآیا رژیم غذایی گیاهی سلااصول سلامت کمرتاثیر درجه حرارت بر عملکمشکلات روانپزشکی در عقب راه پیروزی در زندگی چیستهاوکينگ پیش از مرگش رسالانواع سکته های مغزیبیوگرافیتشنج عدم توازن بین نورون مغز انسان رو به کوچکتر شدزبان و شناخت حقیقت قسمت اواکسن سرطانایندرالبحثی درباره هوش و تفاوتهحقیقت خواب و رویانقش محیط زندگی و مهاجرت دسیاره ابلهانژن یا نقشه توسعه مغز و نقابزار بقای موجود زنده از برخی توجهات در ببمار پارخواب سالم عامل سلامتینقش زبان در سلطه و قدرت اسردرد تنشنکودکان خود را مشابه خود تاثرات مضر ماری جواناتلاشی برای درمان قطع نخادی متیل فومارات(زادیوا)(نوشیدن چای برای مغز مفید ضررهای مصرف شکر و قند بر گویید نوزده و ایمنی ساکتگوشه بیماری اتوزومال رسسارتباط چاقی و کاهش قدرت بتکامل چشمقبل از انفجار بزرگدر هم تنیدگی کوانتومی و پنخاع ما تا پایین ستون فقرعسل طبیعی موثر در کنترل بپیموزایداز انفجار بزرگ تا انفجار تاثیر کپسول نوروهرب بر نمیهمانهای ناخوانده عامل درگیری مغز در بیماران مبنظریه تکامل در درمان بیمآیا هشیاری کوانتومی وجوداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومخچه فراتر از حفظ تعادلروش های صرفه جویی در ایجاهوش مصنوعی در کامپیوترهاآیا رژیم غذایی گیاهی سلااضطراب و ترستاثیر درجه حرارت بر عملکمشاهده آینده از روی مشاهراست دستی و چپ دستیهدف یکسان، در مسیرهای متانگشت نگاری مغز نشان میدبیوگرافیتغییر الگوی رشد مغزی با زمغز ایندگان چگونه استزبان و شناخت حقیقت قسمت دواکسنی با تاثیر دوگانه اایا کوچک شدن مغزانسان البحثی درباره هوش و تفاوتهحقیقت راستین انسان علم بنقش نظام غذایی در تکامل مسیر آفرینش از روح تا مغز ژنها نقشه ایجاد ابزار هوابزار بقای موجود زنده از برخی سلولهای عصبی در تلاخواب سالم عامل سلامتی و ینقش سجده بر عملکرد مغزسردرد سکه ایکوری گذرای ناشی از موبایاجزای پر سلولی بدن انسان تلاشی تازه برای گشودن معدژا وو یا اشنا پندارینوعی سکته مغزی ، وحشتناک ضررهای شکر بر سلامت مغزگوشت خواری یا گیاه خواریارتباط هوش ساختار مغز و ژتکامل ابزار هوش ، راه پر قدم زدن و حرکت دید را تغیدرمان های بیماری آلزایمرنخستین تصویر از سیاهچالهعصب حقوق نورولووپیچیدگی های مغزی در درک زاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر کپسول نوروهرب بر تمیگرن سردردی ژنتیکی که بدرگیری اعصاب به علت میتوهفت چیز که عملکرد مغز تو آیا واکنش های یاد گرفته واز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاهخواری بر رشد و مخچه ، فراتر از حفظ تعادلروش هایی ساده برای کاهش اهوش مصنوعی در خدمت خلق وحآیا راهی برای رفع کم آبی اطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر رو ح و روان بر جسممعنی روزهرشته نوروایمونولوژی و نقهدف از تکامل مغزاندوهگین نباش اگر درب یا بیان ژن های اسکیزوفرنی دتغییر زودتر اتصالات مغزیمغز ابزار برتر بقازبان و شناخت حقیقت قسمت سواسطه ها د رمسیر ایجاد مغایا ابزار هوشمندی یا مغز بحثی درباره هوش و تفاوتهحمله ویروس کرونا به مغزنقش هورمون های تیروئید دسیستم تعادلی بدنژنها ، مغز و ارادهابزار بقای موجود زنده از برخی سيناپسها طی تکامل و خواب عامل دسته بندی و حفطنقش غذاها و موجودات درياسرعت فکر کردن چگونه استکی غایب شدی تا نیازمند دلاجزایی ناشناخته در شکل گتلاشی جدید در درمان ام اسفلج بل، فلجی ترسناک که آندژاوو یا آشناپنداریچیزی خارج از مغزهای ما نیطوفان فقر و گرسنگی و بی سگیاه خواری و گوشت خوار کدارتباط انسانی، محدود به تکامل زبانقدرت انسان در نگاه به ابعدرمان های جدید میگرننرمش های مفید در سرگیجهعضلانی که طی سخن گفتن چقدپیوند مغز و سر و چالشهای از تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر کپسول نوروهرب بر سمیگرن شدید قابل درمان اسذهن چند جانبه نیازمند نگهفت سین یادگاری از میراث آیا آگاهی پس از مرگ از بیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر انتخاب از طرف محیط مخچه ابزاري که وظیفه آن فروش صحبت کردن در حال تکامهوش مصنوعی در خدمت خلق وحآیاما مقهور قوانین فیزیکاطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر رژیم گیاه خواری بر مغز فکر میکند مرگ برای دیرشد مغز علت تمایل انسان بهدف از خلقت رسیدن به ابزاانسان قدیم در شبه جزیره عبیست تمرین ساده برای جلوتغییر عمودی سر انسان از پمغز از بسیاری حقایق می گرزبان، وسیله شناسایی محیطوراپامیل در بارداریایا بیماری ام اس (مولتیپبحثی درباره هوش و تفاوتهحوادث روزگار از جمله ویرنقش هورمون زنانه استروژنسیستم دفاعی بدن علیه مغز ژنهای مشترک بین انسان و وابزار بقای موجود زنده از بررسي علل احتمالي تغيير خودآگاهی و هوشیارينقش غذاها و موجودات درياشلیک فراموشیاحساس گذر سریعتر زمانتمایل زیاد به خوردن بستنفلج خوابدانشمندان ژنی از مغز انسچگونه مغز پیش انسان یا همطی یکصد هزار سال اخیر هرچظهور امواج مغزی در مغز مصگالکانزوماب، دارویی جدیارتباط شگفت مغز انسان و فتکامل ساختار رگهای مغزی لوب فرونتال یا پیشانی مغدرمان های جدید در بیماری نرمشهای مهم برای تقویت عمقالاتپیوند سر، یکی از راه حلهااز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر سمیدان مغناطيسي زمین بشر رقیبی قدرتمند در برابر مهمیشه عسل با موم بخوریمآیا امکان بازسازی اندامهاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سمدارک ژنتیکی چگونه انسانروشهای نو در درمان دیسک بهوش مصنوعی درمانگر کامپیآزمون ذهنی گربه شرودینگربلندی در ذهن ما درک بلندیتاثیر رژیم گیاه خواری بر مغز ما کوچکتر از نیم نقطهزمین زیر خلیج فارس تمدنی هزینه ای که برای اندیشیدانسان جدید از چه زمانی پابیشتر کمردردها نیازی به تغییرات منطقه بویایی مغزمغز به تنهایی برای فرهنگ سفر نامه سفر به بم و جنوب ورزش هوازی مرتب خیلی به قایا بدون زبان میتوانیم تبحثی درباره هوش و تفاوتهحافظه و اطلاعات در کجاست نقش ژنتیک در درمان اختلاسکته مغزیژنهای هوش ، کدامندابزار بقای موجود زنده از بررسی و اپروچ جدید بر بیمخودآگاهی و هوشیارينقش غذاها و موجودات درياشنا در ابهای گرم جنوب نیکاهش التهاب ناشی از بیمااخلاق و علوم اعصابتمدن قدیمی ای در جنوب ایرفلج خواب چیستدانشمندان روش هاي جدیدی چگونه هموساپينس بر زمین علم به ما کمک میکند تا موگامی در درمان بیماریهای ارتباط شگفت انگیز مغز انتکامل شناخت انسان با کشفلبخند بزن شاید صبح فردا زدرمان های رایج ام اسچرا مغزهای ما ارتقا یافت تاثیر ویتامین دی بر بیماپیشینیان انسان از هفت میاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومکانیزمهای دفاعی در برابرموزی از نخستین تمدن بشرهوموارکتوس ها ممکن است دآیا انسان با مغز بزرگش اخاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری ممروری بر تشنج و درمان هایروشهای شناسایی قدرت شنواهوش مصنوعی درخدمت خلق وحإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبه زودی شبکه مغزی به جای تاثیر رژیم گیاه خواری بر مغز مادران و کودکان در زمزندگی هوشمند در خارج از زهزینه سنگین انسان در ازاانسان عامل توقف رشد مغزبا هوش مصنوعی خودکار روبتغییرات تکاملی سر انسان مغز برای فراموشی بیشتر کسفرنامه سفر به بم و جنوب ورزش هوازی ، بهترین تمریایا تکامل هدفمند استبحثی درباره احساسات متفاحافظه و اطلاعات در کجاست نقش آتش در رسیدن انسان بهسانسور از روی قصد بسیاری کلرال هیدرات برای خوابانابزار بقای موجود زنده از خانواده پایدارنقشه مغزی هر فرد منحصر بهشناخت و معرفت، و نقش آن دکاهش دوپامین عامل بیماریاخلاق پایه تکامل و فرهنگتمدن بشری و مغز اخلاقیفیلمی بسیار جالب از تغییدانشمندان روشی برای تبدیچگونه آن شکری که می خوریمچگونه انتظارات بر ادراک علایم کمبود ویتامین E را گامی در درمان بیماریهای ارتباط شگفت انگیز مغز انتئوری تکامل امروز در درملرزش ناشی از اسیب به عصبدرمان های علامتی در ام اسچرا پس از بیدار شدن از خوصفحه اصلیپیشرفتی مستقل از ابزار هاز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد وما انسانها چه اندازه نزدرمز و رازهای ارتباط غیر کهوش مصنوعی می تواند بر احآیا احتمال دارد رویا از آاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب مرکز هوشیاری، روح یا بدن روشی برای بهبود هوش عاطفهوش مصنوعی ساخته هوش طبیافراد آغاز حرکت خودشان ربوزون هیگز چیستتاثیر رژیم گیاهخواری بر مغز چون ابزار هوش است دلیزونا به وسیله ویروس ابله هستي مادي ای که ما کوچکترانعطاف پذیری مکانیسمی علبار سنین ابزار هوشمندی اثبت امواج الکتریکی در عصمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟سفرنامه سفر به بم و جنوب ورزش و میگرنایرادهای موجود در خلقت ببحثی درباره احساساتی غیرحافظه و اطلاعات در کجاستنقش انتخاب از طرف محیط، نساخت شبکه عصبی با الفبایکمردرد و علل آنابزار بقای موجود زنده از بررسی سیستم تعادلی بدن اخدا موجود استنقص در تشخیص هیجانات عامشناسایی سلول های ایمنی اکایروپاکتیک چیستاختلال در شناسایی حروف و تمساح حد واسط میان مغز کوفیزیکدانان ماشینی برای تداروهای مصرفی در ام اسداروهای ضد بیماری ام اس وچگونه باغبانی باعث کاهش علایم کمبود ویتامین E را گاهی لازم است برای فهم و ارتباط غیرکلامی بین انساتئوری تکامل در پیشگیری و لزوم سازگاری قانون مجازادرمان ژنتیکی برای نوآوریچرا بیماری های تخریبی مغسوالات پزشکیپاسخ گیاهان در زمان خورداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وما انسانها چه اندازه نزدرویا و خبر از آیندههوش مصنوعی گوگل به کمک تشآیا احتمال دارد رویا از آاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر داروی ضد تشنج سدیم مرکز حافظه کجاستروشی جدید در درمان قطع نخهوش احساسیافزایش قدرت ادراکات و حسبیماری های مغز و اعصاب و تاثیر عصاره تغلیظ شده گیمغز چگونه صداها را فیلتر زیباترین چیز در افزایش سهستی ما پس از شروعی چگال اولین هیبرید بین انسان وبارداری بدون رحمجمجمه انسان های اولیهمغز بزرگ چالش است یا منفعسفرنامه سفر به بم و جنوب ورزش بهترین درمان بیش فعاگر نعمت فراموشی نبود بسبخش دیگری در وجود انسان هحس چشایی و بویایینقش اتصالات بین سلولهای کمردرد با پوشیدن کفش مناابزارهای بقای موجود زندبررسی علل کمر درد در میانخطا در محاسبات چیزی کاملچند جهانیشواهدی از دنیسوان(شبه نئکاربرد روباتهای ريزنانواختلالات مخچهتنفس هوازی و میتوکندریفرگشت و تکامل تصادفی محض داروی فامپیریدین یا نورلچگونه جمعیت های بزرگ شکل علت خواب آلودگی بعد از خوگاهی مغز بزرگ چالش استارتروز یا خوردگی و التهاتا 20 سال آینده مغز شما به لزوم سازگاری قانون مجازادرمان جدید میگرن با انتی چرا حیوانات سخن نمی گوینپیامهای کاربرانپختگی پس از چهل سالگي به از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وما با کمک مغز خود مختاريمرویا بخشی حقیقی از زندگی هوش مصنوعی گوگل به کمک تشآیا برای تولید مثل همیشه از تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر درجه حرارت بر عملکمرکز خنده در کجای مغز استروشی جدید در درمان سکته مهوش احساسیافسردگی و اضطراب در بیمابیماری گیلن باره و بیمارتاریخ همه چیز را ثبت کردهمغز ناتوان از توجیه پیدازیرفون داروی ضد ام اسو هر کس تقوای خدا پیشه کناولین مورد پیوند سر در انبازگشت از آثار به سوی خداجنسیت و تفاوت های بیناییمغز بزرگ چالشهای پیش روسفرنامه سفر به بم و جنوب ورزش در کمر درداگر نعمت فراموشی نبود بسبرنامه و ساختار پیچیده محس و ادراک (قسمت اول )نقش حفاظتی مولکول جدید دساخت شبکه عصبی مصنوعی با کنفرانس تشنج هتل کوثر اصابزارهای پیشرفته ارتباط بزرگ شدن مغز محدود به دورخطا در محاسبات چیزی کاملچندین ماده غذایی که ماننشاهکار قرنکاربرد روباتهای ريز، در اختلالات حرکتی در انسانتنفس هوازی و میتوکندریفراموش کارها باهوش تر هسداروی تشنجی دربارداریچگونه جمعیت های بزرگ شکل عوامل موثر در پیدایش زباگذر زمان کاملا وابسته به ارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر مشاهده بر واقعیت بممانتین یا آلزیکسا یا ابدرمانهای بیماری پارکینسچرا حجم مغز گونه انسان درسایتهای دیگرپرورش مغز مینیاتوری انسااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وما تحت کنترل ژنها هستیم یرویا تخیل یا واقعیتهوش مصنوعی الفاگوآیا بزرگ شدن مغز فقط در داز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر درجه حرارت بر عملکمرگ انتقال است یا نابود شريتوکسيمب در درمان ام اسهوش عاطفی بیشتر در زنانالکتروتاکسی(گرایش و حرکبیماری ای شبیه آلزایمر و تبدیل تراکت صوتی مصنوعی مغز و سیر تکامل ان دلیلی زبان مشترک ژنتیکی موجوداوقت نهيب هاي غير علمي گذشاولین تصویر در تاریخ از سبازسازي مغز و نخاع چالشی جنسیت و تفاوت های بیناییمغز بزرگ و فعال یا مغز کوسفری به آغاز کیهانوزوز گوشاگر تلاش انسان امروز برابرین نت به جای اینترنتحس و ادراک (قسمت دوم )نقش حیاتی تلومر دی ان آ دساختار شبکه های مغزی ثابکنگره بین المللی سردرد دابزارهای بقا از نخستین هبزرگ شدن تقریبا ناگهانی خطرات هوش مصنوعیچه زیاد است بر من که در ایشبیه سازی میلیون ها جهان کجای مغز مسئول پردازش تجاختلالات صحبت کردن در انتو دی ان ای خاص ميتوکندريفراموشی همیشه هم بد نیستفرایند تکامل و دشواری هاداروی جدید s3 در درمان ام چگونه حافظه را قویتر کنیعوامل ایجاد لغت انسانی و گربه شرودینگر و تاثیر مشارزش حقیقی زبان قسمت دومتاثیر نگاه ناظر هوشیار بمنابع انرژي پاک سرچشمه حدرک فرد دیگر و رفتارهای اچرا در مغز انسان، فرورفتآلزایمراز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وماه رجبرویاها از مغز است یا ناخوهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا تکامل و تغییرات ژنتیاز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر درجه حرارت بر عملکمراحل ارتقای پله پله کیهریواستیگمینهوش عاطفی در زنان بیشتر االتهاب شریان تمپورالبیماری ای شبیه ام اس مولتتبدیل سلولهای محافط به سمغز آیندگان چگونه است ؟زبان چهار حرفی حیات زمینوقتی فهمیدی خطا کردی برگاولین سلول مصنوعیبحتی علمی درباره تمایل بجهش های ژنتیکی مفید در سامغز حریص برای خون، کلید تسلولهای بنیادی مصنوعی دریک پیشنهاد خوب برای آسان ابزار هوش در حال ارتقا ازبرای پیش بینی آینده مغز دحس و ادراک قسمت چهارمنقش خرچنگ های نعل اسبی درسازگاری با محیط بین اجزاکنگره بین المللی سردرد دابزارهای بقا ازنخستین همبسیاری از بیماری های جدیدفاع در برابر تغییر ساختچهار میلیارد سال تکامل بشبیه سازی سیستم های کوانکرونا چه بر سر مغز می آورادامه بحث تکامل چشمتولید سلولهای جنسی از سل