دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

عوامل ایجاد لغت انسانی و تمایز شناختی انسان

عوامل ایجاد لغت انسانی و تمایز شناختی انسان از مهندس استاد طاهر

دانشکده پژوهش های برتر دینی و لغوی در نجف اشرف زیر نظر سید احمد الحسن فرستاده امام عصر ع

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
عوامل ایجاد لغت انسانی و آغاز لغت انسانی، موضوع بحث ماست و این موضوع از قدیم، مطرح بوده است و موضوع جدیدی نیست. یعنی قبل از آنکه نظریه تکامل ایجاد شود بحث در مورد اصل و ریشه لغت و مواردی که برای تمایز انسان، مطرح بوده است مانند دین و ... و جهاتی معین، مطرح بوده است و موارد معین، محصور بوده است به دین و محدودیت علم در این جنبه.

دین؛ چه یهودی، مسیحی و اسلام می گویند آفرینش با آدم شروع شد و وقتی خلق با آدم شروع شد، آدم دارای لغت کاملی بوده است و باید او لغت کاملی آورده باشد و در تورات، انجیل و قران متونی هست و علمای دین اینطور تفسیر می کنند لغتی که آدم آورد لغتی از طرف خدا و به صورت ناگهانی بوده است و همین که آدم به این جهان آمد این لغت را مستقیما دریافت کرد و آن را از طرف مقابل، گرفت.
این بیان حقیقتا دقیق نیست.

از جانب دیگر و دور از دین، بسیاری از پژوهشگران از جمله پژوهشگران اجتماعی- در مورد اینکه زبان و لغت اول چیست- بحث می کنند و اینکه چگونه لغات امروز از لغات قدیمی سرچشمه گرفته است. این جهت گیری هم در تفکر، درست نیست مثلا گفته می شود آفریده اول، هموساپینس نیست و هموساپینس اولین مخلوق نیست زیرا فرایند رسیدن از هموارکتوس به هموساپینس دارای گام هایی آرام طی چندین مبلیون سال است پس اولین خلق، به عنوان هموساپینس کجاست؟!

پس مدعیند اولین لغت هم، از آن هموساپینس نیست بلکه در مسیری بسیار بسیار کند، تکامل یافته است به طوری که ابتدای زبان و شکل و مضمون آن را به طور دقیق نمی شناسیم و زمانی طولانی گذشت و این تغییر آرام، رخ داد؛ ابتدای زبان بسیار دور است و در حیوانات ابتدایی دیده می شود و این حیوانات شامل حیوانات ابتدایی دریا است که با هم تفاهم می کنند و می توانند به روشی از برخورد با سنگ ها وصخره ها جلوگیری کنند و از دشمنان بگریزند و می توانند محیط خود را بشناسند.

ساختار بیولوژیک:
سخن گفتن انسانی نیازمند عناصر نطق و بیان است و این ها شامل زبان و تکامل مغز است و زبان نیازمند این عوامل است. پس ابتدای لغت انسانی از زمان ایستادن انسان بر دو پا ایجاد شد و حیوان چهارپا وقتی بر دو پا ایستاد، آرام آرام متحول شد و ستون فقرات به شکل مقاوم تری به جمجمه چسبید و این حالت باعث تغییر حالت حنجره شد و نسبت حنجره تغییر کرد و حنجره، پایین آمد و طی هفت میلیون سال اخیر، حنجره به سمت پایین کشیده شد. اگر حنجره در این محل قرار نداشت، لغت انسانی به این شکل تکامل نمی یافت و اگر نزول حنجره نبود خیلی عبارات را نمی توانستیم بیان کنیم و امکان تنفس و سرفه زدن نبود!

محل تنفس و محل ورود طعام در همینجاست و اگر نزول حنجره نبود هرگز در معرض مرگ در زمان سرفه قرار نمی گرفتیم زیرا پایین آمدن حنجره سبب میشود، آب و غذا با احتمال بیشتری وارد راه تنفسی شود و منجر به سرفه گردد. انتخاب طبیعی این نزول را انتخاب کرده است هرچند سبب شده است راه تنفسی و بلع، یکی شود. ولی این سیر طی چندین میلیون سال اتفاق افتاد ولی این کاملا هدفمند است زیرا در غیر این صورت باعث مرگ و خفگی در زمان سرفه، نمی شد پس این پایین آمدن حنجره و استخوان هیوئید، هدفمند است!!(نقص تکاملی در دستگاه تکلم و گوارش! اگر از ابتدا سوراخ حنجره در محل جدا از محل ورود مری قرار میگرفت، احتمال این خفگی ها در نتیجه راه مشترک کاهش می یافت با این حال چون این پایین آمدن حنجره، در نتیجه تکامل و ایجاد گردن رخ میدهد انسان دچار این نقص قدیمی هست.

این نقص تکاملی، میراثی خطرناک در بدن انسان است که می ماند تا نشانه ودلیلی بر تکامل تدریجی بدن های ما از ساده ترین موجودات زنده و ماهیان، باشد و این نشانه، خودش می تواند با توسعه قدرت تکلم و حرف زدن، نشانه ای بسیار روشن به سوی یاد دهنده بیان و کلام باشد.)
چیز دیگر: نزول حنجره در انسان در ابتدای تولد نیست بلکه کودک شیرخوار حنجره اش بالاست و بیرون از رحم، حنجره آرام آرام پایین می آید و این فرایند طی هفت سال ادامه می آید و درمرد و زن تفاوت هایی در حنجره رخ میدهد و پایین آمدن حنجره بیرون رحم رخ میدهد.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [27.04.20 12:19]
چیز دیگر قدرت بیولوژیک و عصبی برای کنترل تکلم است مثلا بیان حرف(سین)بین دندان هاست و در بیان یاء، زبان بالا میرود و زبان برای هر کلمه شروع به حرکت میکند و از جایی به جای دیگر میرود و برای بیان یک جمله کامل، زبان باید بارها بالا و پایین بیاید؛ گاهی بین دندان ها و گاهی روی دندان ها و این فرایندی است که به وسیله زبان و با مهارتی انجام می شود و سیستم عصبی باید زبان را کاملا کنترل کند و نیازمند کنترل دقیق به وسیله مغز است و همزمان با حرکت زبان، باید از قفسه سینه هوا به درون حنجره جریان یابد و ما تنها موجودی هستیم که می توانیم هوا را کاملا کنترل شده به درون حنجره بفرستیم مثلا طی بیست ثانیه در قرائت قرآن نيازمند دم و بازدم پي در پي هستيم و با یک دم می توانیم چندین صوت مختلف داشته باشیم و با یک دم و بازدم می توانیم صداهای مختلف، داشته باشیم بدون آنکه صدا قطع شود و میتوان شدت صوت را کم و زیاد کرد.

نزدیک ترین حیوان به ما مثلا شامپانزه نمی تواند با یک دم، صداهای مختلف دربیاورد پس توانایی ما برای کنترل دم و بازدم به وسیله دستگاه عصبی است و به وسیله حجم و قدرت مغز کنترل می شود و این قدرت فقط در تولید کلمات نیست بلکه در فهم و درک کلمات هم هست و این، به دلیل قدرت مغز است و باعث تکامل زبان و لغت انسانی شده است.

مهمتر از آن، اینکه مغز ما دو نمیکره است: اعمال نیمکره راست بدن ما با نیمکره چپ انجام میشود. اگر ارتباطات بین دو نیمکره، خوب کار نکند ممکن است بیماری اسکیزوفرنی ایجاد شود یعنی انتخاب طبیعی، سبب میشود که اسکیزوفرنی در ما ایجاد شود!!(هزینه دیگری بر انسان برای سخن گفتن!!)

در این بیماری ارتباط دو نمیکره مغز با هم درست نیست. و سبب میشود زبان به صورت طبیعی بیان نشود (مطابق آمارهای حاضر، حدود ۱۰ درصد افراد در سراسر دنیا چپ دست هستند، اما همین جمعیت کم، مطابق نتایج حاصل از مطالعه ای جدید در زمینه روان پریشی، ۴۰ درصد از مبتلایان به بیماری اسکیزوفرنی (یا روان گسیختگی) را به خود اختصاص می دهد که آمار تکان دهنده ای به شمار می رود. سمت راست مغز که چپ دست ها تمایل دارند آن را بیشتر به کار بگیرند، همبسته با خلق و خو، حالات روحی ـ روانی و احساسات و هیجانات است، در حالی که سمت چپ مغز معمولا مرکز آموزش و به کارگیری زبان و ویژگی های شخصی است.)

در مرحله اول، بدن انسان باید قادر به تولید زبان و لغت انسانی باشد بر این اساس هموارکتوس و هموساپینس های نخستین قادر به سخن گفتن در سطحی ساده بودند و می توانستند با هم مرتبط شوند و همدیگر را بفهمند و این حالت حتی در حیوانات دیده میشود. برخی حیوانات مانند کبوتر می توانند درک زیادی داشته باشند و تفاهم کنند. کبوتر ماده برای آنکه زوج خود را انتخاب کند بارها او را می آزماید و توجه میکند که آیا همسر نسبت به پرورش فرزندان توجه دارد یا شریک زندگی سهمی در زندگی دارد یا نه و با هم می توانند تفاهم کنند و دیگر حیوانات با زندگی اجتماعی هم این حالت را دارند و می توانند تفاهم کنند

و همانطور که امام احمد الحسن، در کتاب توهم بی خدایی می گوید زبان پیش از آنکه دستگاه تکلم پیشرفته ایجاد شود، با اشاره ها شروع شد و لغت با آدم ع شروع نشد بلکه پیش از آدم ع هم با اشاره ها بوده است و قوم آدم ع- همانطور که امام ع بیان میکند- می توانستند رویای خود را برای آدم ع تعریف کنند و از بهشت و آتش و رویاها بگویند و می توانستند تفاهم کنند.

بعدها لغت توسعه پیدا کرد مثلا زبان قدرت زیادی برای تغییر محل خود پیدا کرد تا مثلا بتواند از بیان عبارت سین به طا برود و مثلا درانگلیسی با ترکیب دو حرف توانستند عبارت مثلا چ را درست کنند و اینها سالها طول کشید و تا شش سالگی زبان مادری شکل می گیرد و اگر تا این زمان، زبان مادری یاد گرفته نشود آنها مانند مردم سرزمین خود صحبت نمی کنند مثلا من زبان انگلیسی را مانند مردم دارای این زبان نمی فهمم و یا فرد لبنانی، عربی او مانند عربی دیگران نیست عربی لبنانی، عراقی و دیگر کشورها متفاوت است آیا من زبان مغربی را خوب میفهمم؟! نه
در ابتدا انسان زبان کشور و سرزمین خود را می آموزد.

بحث بعدی در زمینه تکامل زبانی، این است که دانشمندان تکامل، زبانی را یک فرایند و تکامل کاملا بیولوژیک می دانند و اگر تکامل زیست شناسی نبود زبان انسان شکل نمی گرفت ولی دین ضعیف، میگوید لغت و زبان از آدم ع شروع شد و این طرح ضعیف در برابر علم، برتری داشت تا زمانی که نظریه تکامل، مطرح شد و این نظریه، غیبیات را از زبان و لغت برد ولی مساله چیزهای غیبی هنوز هست ولی اگر پژهشگری مساله نفس و مساله خدا را مطرح کند از عرصه علمی حذف میشود.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [27.04.20 12:19]
قبل از قرن کنونی دانشمندان روان شناس مباحثی را درمورد لغت و زبان مطرح می کردند و می گفتند زبان تحت تاثیر تجربه و خطا رخ میدهد و در مکتب رفتاری می گفتند تعلیم و تربیت، همه چیز انسان را درست می کند و این مکتب هنوز در برخی دانشگاه های آمریکا تدریس می شود و اینها تا دهه پنجاه قرن گذشته، رقیبی نداشت تا نظریه نحو تولیدی(رشد زبانی) از نوام چامسکی عنوان شد. چومسکی یک دانشمند یهودی و معتقد به خدا بود و روی زبان کار می کرد و نظریه نحو تولیدی را مطرح کرد.

این نظریه می گوید انسان، فقط قواعد را یاد می گیرد و انسان می تواند زبان را تولید کند یعنی کودک اگر چند جمله بیاموزد می تواند جملات دیگری بسازد یعنی قبلا با این جملات آشنایی نداشته است و وقتی قاعده را بیاموزد میتواند جملات دیگری درست کند مثلا کودک می تواند جملات را در انگلیسی تفکیک کند مثلا وقتی می گوید (play…)در جمله دیگر میتواند بگوید (go…)یعنی مفعول و مفعول به را بعد از فعل می آورد. دانشمندی به نام آسام در آمریکا روی زبان آمریکایی بررسی میکند که جملات آن، مقطوع و بریده است که کودکان در ابتدای رشد می توانند درست کنند. جملات کامل و درست، اینها دارای قواعد خاصی است ولی جملات بریده از این قواعد تبعیت نمی کند و مانند جمله اشاره است.

مورد دوم در نیدکید (NIDCD)است. این مرکزی بزرگ برای بررسی کودکان ناشواست و به آنها کمک می شود بتوانند با زبان اشاره بفهمند و این زبان اکنون در همه جهان یکسان است. این کودکان آرام آرام جملات را می آموزند و قواعد آن را یاد می گیرند و تا نه سالگی می توانند به سادگی صحبت کنند.

برخی کودکان هم که در مدرسه نیستند و جدا از دیگران هستند اینها آرام آرام سخن جدیدی را برای خودشان برای ارتباط با هم ابداع می کنند و این کودکان گاهی م یتوانند خیلی راحت با هم سخن بگویند. اینها زبان جدید و خیلی خوبی برای ارتباط با هم می سازند و زبان اشاره نیکاراگوئه را یاد می گیرند.(در سال 1977 اولین مدرسه آموزش زبان اشاره کر و لال ها تاسیس شد و تا زمانی- که در سال 1979 تعداد افراد مربوط با این مدرسه به 400 دانش آموز رسید- ادامه یافت. و به این ترتیب جامعه آموزشی خوبی برای کودکان کرو لال شکل گرفت که در آن، روزانه دیدار می کردند و در عرصه های بازی و محیط های پژوهشی شرکت می کردند و برخی، برخی دیگر را می شناختند. و با هر فصل درسی جدید، کودکان جدیدی به این مدرسه اضافه می شدند تا آنکه سطح اختلاف زیادی در سن دانش آموزان ایجاد شد.

مدرسه، متمرکز بر آموزش دانش آموزان بود تا خواندن لبها را به آنها یاد بدهد و والدین دانش آموزان کرو لال بیشترشان به صورت طبیعی بودند و سخن می گفتند و هدف نهایی آن بود که وسیله ای برای دانش آموزان کرو لال فراهم شود تا با خانواده های خود مربوط شوند.

تجربه موفق نبود و کودکان خواندن لب ها را یاد نگرفتند و سطح آموزش بسیار محدود بود ولی چیزی که حساب نشد آن بود که در کنار هم بودن کودکان و واکنش های آنها با هم در محیط بازی یا در محیط مدرسه سبب شد آنها راهی را برای ارتباط با هم به وسیله زبان مخصوص اشاره- که کاملا مخصوص آنها بود- ایجاد کنند و ارتقا دهند و کسی پایه های ارتباط یا کیفیت ارتباط بین آنها را نمی دانست.

و نیز بعد از آنکه اداره و کارشناسان زبان آگاه شدند و پژوهش هایی برای وضع و به کار بردن زبان اشاره اجرا شد، فهمیدند که کودکان جدید به روشی متفاوت از افراد مسن تر یا بالغین سخن می گویند و کودکانی که در خود را بعد از سال 1983 یعنی بعد از ابتدای لغت اشاره در میان گذشتگان خود شروع کردند- که قبل از سال 1983 به مدرسه آمده بودند- زبانی را ایجاد کردند که تعبیر های آن مختصرتر است و با حرکات ساده ای تقلید میشد یعنی سخن گفتن آنها با زبان اشاره، روان تر بود و بر زبان اشاره اي كه در ابتدا بود برتری داشت تا اينكه به زباني منتهي شد كه در زمان تولد آنها وجود نداشت.

و بر این اساس زبان اشاره نیکاراگوئه متولد شد و از اختلاط بین نسل اول از کر و لال ها- که کاملا از مشابهان خود جدا بودند- ارتقا یافت تا آنکه در نخستین مدرسه در سال 1977 جمع شدند تا با کرو لال هایی- که بعدا در سال های بعد به مدرسه ملحق می شوند- جامعه ای از کرو لال ها را برای اولین بار شکل دهند. و این اختلاط در کمتر از دو قرن و نیم، به تولد زبان جدید- که زبان اشاره نیکاراگوئه بود- منجر شد.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [27.04.20 12:19]
بسیاری از کرو لال ها در نیکاراگوئه که با این زبان سخن می گویند این زبان را در زمانی دیرتر به دست آوردند و از این رو از مهارت ادای زبان مادری توسط اینها به حساب نمی آید در حالی که نسل های بعدی زبان را در نخستین سنین یادگیری آموختند تا زبان مادری آنها شود (Senghas and Newport, when learners surpass their models, p373-375)
افراد جدا از دیگران که نمی توانند از اندوخته ها و مطالب و زبان دیگران استفاده کنند اینها می توانند خودشان زبان جدید درست کنند و این به نفع مکتب رفتاری در ایجاد زبان است و این سبب شد چومسکی تصور کند قوانین زبان در مغزهای ما قرار دارد. دانشمندان دیگری هم با او اتفاق نظر دارند و اینها می گویند زبان در مغز است. دو خط در اینجا وجود دارد بخش بزرگتر- که شامل دانشمندان ملحد است- می گویند زبان، عاملی بیولوژیک است و در مغز ما موجود است و مغز، با معاملات خود، آن را کنترل می کند و هیچ ارتباط غیبی وجود ندارد.

چومسکی به نقش خدا در زبان ایمان داشت ولی میگفت زبان در مغز است و ناگهان پنجاه هزار سال قبل، ایجاد شد اتفاق بین آنها این است که می گویند زبان غریزه انسانی است. غریزه طبعا فطری است و محور آنها بدن است. چومسکی می گوید انتخاب طبیعی زبان انسانی را تفسیر نمی کند؛ انتخاب طبیعی ایستادن بر دو پا را تفسیر می کند ولی در مورد زبان اینطور نیست. آفریده قبل از ما با جملاتی مفهوم سخن نمی گفت در حالی که شکل دستگاه تکلم و شکل دهان و تکامل ایزار کلام و سخن در نئاندرتال مشابه این دستگاه ها در انسان امروز است زیرا نئاندرتال از نظر بیولوژیک به ما نزدیک است.

از نظر ما به عنوان افراد مومن به احمد الحسن، دستگاه بیولوژیک کاملا برای سخن گفتن لازم است تا بدن کاملا آماده پذیرش نفس انسانی شود و نفس با این پیوند، آماده امتحان در این جهان می شود. بدن باید برای این پذیرش، آماده باشد و این نفس انسانی برای ایجاد کلام انسانی لازم است. قدرت تکام در دیگر موجودات هم هست ولی ما متمایز از آنها در تفکر و اندیشه ها هستیم. تکلم حیوانات فقط احساسات بیولوژیک است و او فقط مثلا در مورد شریک زندگی مادی فکر می کند ما می توانیم افکار را بیافرینیم و به جنبه های غیبی فکر کنیم. اینها قابلیت نفس است و ابزار هوش بزرگ، لازمه آن است و نفس برای ایجاد این زبان انسانی لازم است. بیشتر از این، ما با ادیان دیگر در مورد نحوه انتقال نفس با بدن تفاووت هایی داریم ولی همه متفق هستیم که نفس، عامل ایجاد زبان و تکلم انسانی است و می گوییم نفس، سخنگو یا ناطق است. آیا بدن بیولوژیک و نفس، به تنهایی برای ایجاد نفس انسانی کافی است؟

در این پژوهش، به نقش دیگری- که نقش رسولان است- می پردازیم ما با قابلیت تعلم و یادگیری، بسیاری مطالب را می آموزیم ولی از زمان حضور آدم ع- که میتوانست صورت خدا در خلق باشد- قضیه متفاوت شد و وجود خلفه خدا سبب شد نقش خدا در خلق آشکار شود و این نقش، بسیار بزرگ است و آن، نقش رحمت است و ما خیلی در مورد حقیقت رحمت نمی دانیم ولی در حضور خلیفه خدا در این مورد بیشتردانسته ایم. وقتی از امام علی ع در این مورد سوال میشود که حقیقت چیست فرمود نوری که از صبح ازل درخشید و آثار آن، در توحید نمایان می شود. این نور از صبح ازل متجلی شد و آن خلفا بر اساس ساختار توحید بوده اند و باید مطلب بیشتری را به ما یاد بدهند.

درمورد نقش رسولان می توانیم به بررسی زبان اقوام دورافتاده اشاره کنیم و اینها قبایلی در آفریقا هستند که رسولی به آنها نرسیده است و آنها تمدنی مانند سومری ها نداشتند و مطالعات علمی امروز در تفسیر تمدن سومری ناتوان است. وقتی زمان تفسیرمیشود به دلیل سطح بلند فرهنگ آنها برخی پژوهشگران می گویند آنها از فضا آمده اند یعنی نتوانسته اند فرهنگ آنها را تفسیر کنند.

در انگلستان لوحی هست از سومری ها که می گوید آنها مس را کاملا می شناختند و می توانستند مواد اطراف خود را توصیف کنند و آنها می توانستند فاصله بین ستارگان را به خوبی اندازه گیری کنند آنها می توانستند با اندازه گیری مساحت زیر منحنی فاصله زمین را با دیگر سیارات شناسایی کنند و ریاضی جدید ما نسبت به آنچه آنها داشتند چیزی متاخر به حساب می آید. بالاتر از این آنها عناصر موجود در داروها را می شناختند و داروخانه داشتند و این نوشته ها در اور موجود بوده است و داروهایی برای بیماری ها از جمله بیماری های پوستی داشتند.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [27.04.20 12:22]
حجم بالای تکامل در آنها سبب میشود نتیجه گیری کنیم رسولان یا خلفای الهی در میان آنها بودند و این ارتقا را ایجاد کردند مثلا در قبیله های جدا در آفریقا ما زبانی بسیار ساده و سطحی مانند زبان تق تق (سم اسب) داریم و زندگی آنها هم بسیار ابتدایی است. زبان در انسان طی چند میلیون سال با گام های ثابت ارتقا یافت ولی از زمانی- که نفس انسانی وارد شد کل این تکامل، ارتقای بسیار زیاد پیدا کرد. هدف، الهی و بسیار بالاست و ما به خاطر آن بر دو پا ایستادیم تشکر میکنم از شما به دلیل حضورتان
سوال : بسیاری از افراد در موسسات دینی، در مورد نظریه تکامل سخن میگویند و آن را رد می کنند در حالی که ما تکامل دستگاه تکلم و حنجره را در موجودات کاملا مشاهده می کنیم مثلا حنجره میمون مانند انسان نیست تا مانند انسان سخن بگوید
جواب: این مطلب کاملا در کتاب توهم بی خدایی آمده است. نفس انسان، گل بالا رفته است و در مورد آیه ای- که می گوید انسان در بهترین شکل آفریده شد و بار دیگر به پایین ترین جایگاه بازمی گردد- منظور نفس انسانی است. به دلیل تکامل، زبان میمون با زبان ما بسیار متفاوت است تکلم انسانی نیازمند تکامل حنجره، حلق و قفسه سینه و مغز است اینها عوامل لازم برای آن است که انسان بتواند صحبت کند
سوال دکتر صادق محمدی: اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آل محمد الائمه والمهدیین و سلم تسلیما

از شما سید عباس لازم است به خاطر این بحث بسیار پیشرفته که معانی بسیار بلندی را در آن مطرح کردید بسیار تشکر کنم. انسان واقعا به چنین مطالبی افتخار میکند.
سوال من آن است که آیا زبان واقعا هدف و غایت ماست و آیا عامل اختلاف حقیقی و جدا شدن ما با دیگر موجودات است؟
پاسخ: تشکر از شما دکتر! هدف از زبان بسیار بزرگ است و نقش آن را سخت، می توان تعیین کرد ولی می دانیم اگر لغت و نوشتن نبود و تراکم و انباشت این حجم از اطلاعات در طول تاریخ نبود و توانایی ما برای زبان و سخن گفتن نبود ما هر بار باید از نقطه قبل شروع می کردیم و این انباشت اطلاعات به ما کمک می کند، اطلاعات را از نقطه جدیدی شروع کنیم.

زبان در همه جهان ها وجود دارد مثلا در جهان ما زبان سخن گفتن، هست در جهان دیگری اگر نیازی به نطق کردن نباشد مثلا در عالم ملکوت آیا لازم است کتابی کاملا خوانده شود تا بفهمیم یا میتوان در یک لحظه آن را دریافت؟ بله ممکن است در یک لحظه همه اش درک شود و اینگونه است که خداوند در یک شب، کسی را عالم می کند یعنی خدا میتواند در بخشی از لحظه، حجم عظیمی ازعلوم را به روح فردی یاد بدهد و در عالم دیگر ممکن است این اتفاق بیفتد و وقتی رسول، به سوی عالم بالاتر بازگردد میتواند این حجم عظیم علم را یاد بگیرد و عبارت ها در آنجا بسیار دقیق است امام علی ع یا احمد الحسن چگونه این حجم عظیم از اطلاعات و علوم را یاد گرفتند؟!
و نقش زبان این است که انسان را به عنوان خلیفه خدا قرار دهد تا بتواند نقش خلیفه را داشته باشد.

سوال : آیا زبان در حال تکامل است یا تکامل زبان، متوقف شده است؟
پاسخ : زبان در حال ارتقا است و حتی تا امروز زبان عربی در حال تکامل می باشد روزانه عبارت های جدیدی وارد آکسفورد میشود زبان عام هم اضافه میشود و روزانه عبارت های جدید وارد آن میشود و دانشگاه آکسفورد روزانه عبارت های جدیدی را شماره میکند
سوال: خدا خیرتان بدهد خیلی بحث خوبی بود سوال درمورد عواملی است که زبان را ایجاد کرد. یک عامل تکامل بدن، یکی نفس و دیگری نقش انبیاست. آموزش در حضور انبیا نقش مهمی در ایجاد زبان انسان داشته است آیا اگر رسولان نبودند نقصی در زبان و لغت نسان ایجاد میشد؟
جواب: تاکید میشود حضور رسولان تاثیر زیادی بر قدرت ما برای فهم بیشتر داشت. زبان و لغت زیاد میشود و ما قدرتی برای به دست آوردن زبان داریم استعداد و ملکه لغت در تو هست و میتوانی عبارت ها را تولید کنی.

ولی وجود رسولان سبب میشود ما بتوانیم معانی مختلفی را دریافت کنیم و بفهمیم و اگر رسولان و دعوت آنها نبود ما زندگی و انسانیت و ارزش ها را نداشتیم.
اگر سومر نبود تمدن بشری به شکل امروز درنمی آمد و زندگی بشری شکل متفاوتی داشت و مثلا رفتاری ایثاری، در طول تاریخ تکامل، موجود نبود بلکه ایثار به دلیل نفس انسانی و رسولان ایجاد شد و فرمول بیان شده استو اتقوا الله و یعلمکم اللهتقوای خدا را پیشه کنید تا خدا به شما یاد بدهد.
چشم و گوش دریافت کننده اطلاعات است و این دستگاه های مختلف بدنی برای دریافت اطلاعات لازم است ولی وجود نفس و رسولان سبب میشود درک این اطلاعات دریافت شده متفاوت شود.
@eznehaj
https://www.facebook.com/IHELRS/videos/654878361667626/


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کشتن عقیده ممکن نیستسم زنبور ، کلیدی برای وارتلاش های جدید در درمان سرآیا امکان بازسازی اندامهتاثیر ویروس کرونا بر مغز نقش پیش زمینه ها و اراده صبور باشحل مشکلانعطاف پذیری مکانیسمی علچالش هوشیاری و اینکه چرا تغییر الگوی رشد مغزی با زاحیای بینایی نسبی یک بیممقابله با کرونا با علم اسدنیا مکانی بسیار اسرارآمهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان زخم دیابتی با تکنواستفاده از نظریه ی تکامل واکسن سرطانمباحث مهم حس و ادراکبارداری بدون رحمرژیم غذایی سالم و ضد التهگیرنده باید سازگار با پیمدل هولوگرافیک تعمیم یافسی و سه پل اصفهانتمساح حد واسط میان مغز کوآیا رژیم غذایی گیاهی سلاتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش زبان در سلطه و قدرت اضعیف و قویحریص نباشای همه ی وجود مننجات در راستگوییجنین مصنوعیاختراع جدید اینترنت کوانمنابع انرژی از نفت و گاز دوچرخه سواری ورزشی سبک و هوش مصنوعی به کمک هوش طبیدرک نیازمند شناخت خویش ااصل در هم تنیدگی و جهانی وسواس، بیماری استبحثی درباره هوش و تفاوتهرحم مصنوعیپل خواجو اصفهانمرگ تصادفیسیستم تعادلی بدنتو افق رویداد جهان هستیآتاکسی مخچه ای خودایمنتاثیر درجه حرارت بر عملکنمیتوان بر سیاه سیاه نوشفناوری هوش مصنوعی نحوه خعقیده ی بی عملحس و ادراک قسمت چهل و دومایندرالچرا پس از بیدار شدن از خوجهان معکوسارتباط انسانی، محدود به منبع هوشیاری کجاست قسمت دانش قدرت استهوش عاطفی قسمت نهمدرختان چگونه بر تشکیل اباعتماد بی موردژن همه چیز نیستبر کسی اعتماد نکن مگر اینزمان و صبرپیوند اندام حیوانات به امشکل از کجاستساختار فراکتال وجود و ذهتولید اندام با چاپ سه بعدآسیب عصب پا به دنبال اعتیتاثیر درجه حرارت بر عملکنه عدم مطلق بلکه عدم با قفاصله ی همیشگی تصویر سازعواملی که برای ظهور لغت احس و ادراک قسمت پنجاه و شاگر فقط مردم میفهمیدند کچسبیدن به خود، مانع بزرگ جهان ریز و درشتاز نخستین همانند سازها تمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتداروهای مصرفی در ام اسهوشیاری سنتی یا هوشیاری ذهن هوشیار در پس ماده ی مبه هلال بنگرکلرال هیدرات برای خوابانبرخی نرمش ها برای درد زانزندگی سلول در بدن، جدای اپایان، یک آغاز استمعجزه ی چشمسریع دویدن مهم نیستتوهم جدایی و توهم علمافزایش مرگ و میر سندرم کوتاریکی خواهد ترسیدنوار عصب و عضلهفردا را نمیدانیمعشق به هفت مرتبه ی شناختیحس و ادراک سی و هفتمابزار بقا از نخستین همانهفت سین یادگاری از میراث جوسازی مدرناز تلسکوپ گالیله تا تلسکمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمداروی جدید برای ای ال اسهدف از تکامل مغزرفتار وابسته به شکلبوزون هیگز چیستکوچکی قلببرداشت مغز ما از گذر زمانزبان فرایند تکاملی برای پرتوهای صادر شده از سیاهمغز و اخلاقسرعت فکر کردن چگونه استتیوتیکسن داروی ضد جنونامواجی که به وسیله ی ماشیتری فلوپرازیننوروز یا روز پایانیقلب روباتیکسایتهای دیگرخواب سالم عامل سلامتیابزار بقا از نخستین همانهمیشه عسل با موم بخوریماز تکینگی تا مغز از مغز تموفقیت در تفکر استدر مانهای کمر دردوقت نهيب هاي غير علمي گذشرویا و کابوسبیماری گیلن باره و بیمارکامپیوتر سایبورگزبان ریشه هایی شناختی اسبسیاری از بیماری های جدیتکامل و ریشه ی مشترک خلقتآنچه واقعیت تصور میکنیم مغز بیش از آنچه تصور میشوشکرگزار هر چیزی باش که داانفجار بزرگ پایان بوده اترسان نیستیچگونه مغز ما، موسیقی را پقدرت مردمخورشید مصنوعیابزار بقای موجود زنده از هنر رها شدن از وابستگیدر آستانه ی موج پنجم کوویاز تکینگی تا مغز از مغز تمیگرن شدید قابل درمان اسبیماریهای تحلیل عضلانی اویتامین دی گنجینه ای بزرروزه داری و التهاب زیانبکتاب زیست شناسی باورسفری به آغاز کیهانتفاوت های تکاملی در مغز وآیا ما کالا هستیمتأثیر نگاه انسان بر رفتانفرت، اسیب به خود استشبیه سازی میلیون ها جهان جستجوی هوشیاری در مغز ماانرژی خلا ممکن استتصویر در هم تنیدگی کوانتابزارهای دفاعی و بقای مونگاه کلی نگرلیروپریم داروی ترکیبی ضدخدایا جز تو که را دارمهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان ژنتیکی برای نوآوریاز تکامل تا مغز، از مغز تواقعیت خلا و وجود و درک مما بخشی از این جهان مرتبطبا آتش، بازی نکن و بعد از روشی جدید در درمان قطع نخروشی جدید در درمان نابینگل خاردار، زیباستسماگلوتید داروی کاهش دهنتلاش های جدید شرکت نورالآیا انسان با مغز بزرگش اختاثیر ژنها بر اختلالات خنقش آتش در رسیدن انسان بهصبور باشحلقه های اسرارآمیزاهرام مصر از شگفتی های جهچالش کمبود اندام برای پیتغییر خود یا تغییر دیگرااحتیاط در ورزش زانو در خاملاحظه های اخلاقی دربارهدنیای شگفت انگیز کوانتومهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان ساده ی روماتیسماستفاده از هوش مصنوعی در واکسن ضد اعتیادمبتکران خودشکوفابازگشایی مجدد مطب دکتر سرژیم غذایی ضد التهابیگالکانزوماب، دارویی جدیمدل های ریز مغز مینی برینسیلی محکم محیط زیست بر انتنفس هوازی و میتوکندریآیا رژیم غذایی گیاهی سلاتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش زبان در سلطه و قدرت اطلوع و حقیقتحرکات چشم، ترجمه کننده ی ای آنکه نامش درمان و یادشنخاع ما تا پایین ستون فقرجنگ هفتاد و دو ملت همه را ادامه بحث تکامل چشممنابع انرژی از نفت و گاز دوپامین قابل حل در آبهوش مصنوعی به شناسایی کادرک و احساساصل علت و تاثیریک پیام منفرد نورون مغزی بحثی درباره هوش و تفاوتهرحم مصنوعیپلاسمای غالبمرگی وجود نداردسیستم دفاعی بدن علیه مغز تو انسانی و انسان، شایستآتش منبع انرژیتاثیر درجه حرارت بر عملکنمای موفقیتفواید روزه داری متناوبعلم و ادراک فقط مشاهده ی حس و ادراک قسمت چهل و سومایپیداکرینچرا ارتعاش بسیار مهم استجهان هوشمندارتباط از بالا به پایین ممنبع هوشیاری کجاست قسمت دانش محدود به ابعاد چهارهوش عاطفی قسمت هفتمدرختان اشعار زمیناعتیاد و تلاش های درمانی ژن هوش و ساختارهای حیاتی برلیتیونزمان واقعیت است یا توهمپیوند سر آیا ممکن استمشکلات نخاعیساختار شبکه های مغزی ثابتولید سلولهای جنسی از سلآسانی موفقیتتاثیر درجه حرارت بر عملکنهایت معرفت و شناخت درک عفتون های زیستیعوارض ازدواج و بچه دار شدحس و ادراک قسمت بیست و چهاگر میدانی مصیبت بزرگتر نسبت ها در کیهانجهان شگفت انگیزاز نخستین همانند سازها تمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتداروهای ام اسهوش، ژنتیکی است یا محیطیذهن و زندگیبه کدامین گناه کشته شدندکم کردن کالری روشی سودمنبرخی نرمش ها برای زانوزندگی، مدیریت انرژیپاکسازی مغزمعجزه ی علمسریعترین کامپیوتر موجودتوهم جسمافزایش سرعت پیشرفت علوم تاریخ همه چیز را ثبت کردهنوار عصب و عضلهفرزندان زمان خودعشق درونی به یگانگی خلقتحس و ادراک- قسمت پنجاه و ابزار بقا از نخستین همانهم نوع خواری در میان پیشیجامعه ی آسمانیاز تکنیکی تا مغز از مغز تمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمداروی جدید برای دیابتهدف از خلقت رسیدن به ابزارفتار اجتماعی انسان، حاصبوزون هیگز جهان را از متلکوچکترین چیز یک معجزه اسبرداشتت از جهان رو زیاد زبان متغیرپرتوزایی از جسم سیاهمغز و سیر تکامل ان دلیلی سطح آگاهی، رخدادهای زندگتیک و اختلال حرکتیامیوتروفیک لترال اسکلروتری فلوپرازیننورالژیقلب را نشکنخواب سالم عامل سلامتی و یابزار بقا از نخستین همانهمیشه، آنطور نیست که هستاز تکینگی تا مغز از مغز تمولکول ضد پیریدر محل کار ارزش خودت را بوقتی فهمیدی خطا کردی برگرویا و خبر از آیندهبیماری آلزایمر، استیل کوکاهش میل جنسی در ام اسزبان شناسی مدرن در سطح سلبسیاری از بیماری های جدیتکامل ابزار هوش ، راه پر آنچه حس می کنیم، نتیجه ی مغز برای فراموشی بیشتر کشکست حتمیانقراض را انتخاب نکنیدتزریق قیچی ژنتیکی کریسپرچگونه مغز پیش انسان یا همقدرت و شناخت حقیقتخوش قلبی و مهربانیهنر، پر کردن است نه فحش ددر برابر حقایق جدیداز تکینگی تا مغز از مغز تمیدان مغناطيسي زمین بشر بیماری، رساله ای برای سلویروس مصنوعیروزه داری و بیمار ی ام اس کتاب طبیعت در قالب هندسهسقوط درون جاذبه ای خاص، چتفاوت های زبانی سرمنشا تآیا ما تنها موجودات زنده تأثیر شیرینی های حاوی لونقاشی هایی با بوی گذشته یشبیه سازی سیستم های کوانحفره در مغزانرژِی برای ایجاد اضطرابتصویر زیبا از سلولابعاد و نیازهای تکاملینگاه انسان محدود به ادرالیس دگرامفتامین یا ویاسخرما منبع بسیار خوب آنتی هوش مصنوعی از عروسک بازی درمان کارتی سل و تومور مغاز تکامل تا مغز، از مغز توالزارتان داروی ضد فشار ما تحت کنترل ژنها هستیم یبا تعمق در اسرار ابدیت و با خودت نجنگروشی جدید در درمان سکته مگل درون گلدانسندرم کووید طولانیتلاش هایی در بیماران قطع آیا احتمال دارد رویا از آتاثیر کلام در آیات کلام بنقش انتخاب از طرف محیط، نصبر لازمه ی پیروزی استحمله ویروس کرونا به مغزاولویت بندی ها کجاستچالش دیدگاه های سنتی در بتغییر دیگران یا تغییر خواحتیاط در تعویض داروهاملاحظات بیهوشی قبل از جردنیایی پر از سیاهچاله هوش مصنوعی از عروسک بازی درمان سرگیجه بدون نیاز باستفاده از انرژی خلاواکسن علیه سرطانمتواضع باشبازگشت از آثار به سوی خدارژیم غذایی ضد دردگام کوچک ولی تاثیرگذارمدیون خود ناموجودسینوریپا داروی ترکیبی ضدتنفس هوازی و میتوکندریآیا راهی برای بهبود وضعیتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش سجده بر عملکرد مغزطلای سیاهحرکت چرخشی و دائمی کیهانای جان جان بی تن مرونخاع درازتر یا کوتاهتر کجنگ و تصور از جنگاداراوون تنها داروی تاییمنابع انرژی از نفت و گاز دورترین نقطه ی قابل مشاههوش مصنوعی تعاملیدرک کنیم ما همه یکی هستیماصل عدم قطعیت از کوانتوم یک پیشنهاد خوب برای آسان بحثی درباره هوش و تفاوتهرسم عاشق کُشی و شیوهٔ شهرپمبرولیزوماب در بیماری چمراقب خودتون و خانواده هسکوت و نیستیتو با همه چیز در پیوندیآثار باستانی تمدن های قدتاثیر درجه حرارت بر عملکنمایش تک نفرهفواید زیاد دوچرخه سواریعلم و روححس و ادراک قسمت نهمایا کوچک شدن مغزانسان الچرا بیماری های تخریبی مغجهان هوشیارارتباط بین هوش طبیعی و هومنبع هوشیاری کجاست قسمت دانش بی نهایتهوش عاطفی قسمت یازدهدرد و درساعتیاد را به دور بیندازژن یا نقشه توسعه مغز و نقبرنامه و ساختار پیچیده مزمان پلانکپیوند سر، یکی از راه حلهامشکلات بین دو همسر و برخیسادیسم یا لذت از آزار دادتولترودینآشنا پنداریتاثیر رو ح و روان بر جسمنهایت در بی نهایتفروتنی معرفتیعید نوروز مبارکحس و ادراک قسمت بیست و یکاگر نیروی مغناطیس نباشد نسبت طلایی، نشانه ای به سجهانی که نه با یک رخداد و از نخستین همانند سازها تمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتداروهای تغییر دهنده ی سیهیچ نقطه ای مرکزی تر از اذهن و شیمی بدنبه امید روزهای بهترکمالگرایی دشمن پیشرفتبرخی نرمش های گردنزندان ذهنیپارادوکس ها در علممعجزه ی علم در کنترل کرونسرکه انگبین عسلی مفید برتوهمات و شناخت حقیقتافسردگی و اضطراب در بیماتاریخ، اصیل نیست و ساخته نوار عصب و عضلهفرضیه ای جدید توضیح میدهعشق، شلوغ کردن نیستحس و ادراک- قسمت بیست و پابزار بقا از نخستین همانهمه چیز موج استجاودانگی مصنوعیاز تکینگی تا مغز و از مغز منبع هوشیاری کجاست؟(قسمداروی جدید ضد میگرنهر چیز با هر چیز دیگر در ترقیبی قدرتمند در برابر مبی نهایت در میان مرزهاکووید نوزده و خطر بیماری بررسي علل احتمالي تغيير زبان مشترک ژنتیکی موجوداپرسشمغز کوانتومیسعی کن به حدی محدود نشویتیکاگرلور داروی ضد انعقاامید نیکو داشته باش تا آنترک امروزنورالژی تریژمینالقوی تر باشخواب عامل دسته بندی و حفطابزار بقا از نخستین همانهمکاری یا رقابتاز تکینگی تا مغز از مغز تمولتیپل اسکلروز در زنان در چه مرحله ای از خواب ، روقتی پر از گل شدی خودت را رویا بخشی حقیقی از زندگی بیماری الزایمرکاهش مرگ و میر ناشی از ابزبان شناسی نوین نیازمند بشکه ای که ته نداره پر نمتکامل تکنولوژیآنها نمیخواهند دیگران رامغز بزرگ چقدر مفید هست ؟شگفت نیست من عاشق تو باشمانواع سکته های مغزیتسلیم ارتباط با من برترچگونه هموساپينس بر زمین قدرت کنترل خودخوش خیالی و خوش بینیهوموارکتوس ها ممکن است ددر درمان بیماری مولتیپل از تکینگی تا مغز از مغز تمیدان های مغناطیسی قابل بیندیشویروس های باستانی، مغز مروزه داری سلول های بنیادکتاب، سفری به تاریخسلول های مغزی عامل پارکیتفاوت ایستایی و تکاپوآیا مصرف مولتی ویتامین هتئوری تکامل امروز در درمچقدر به چشم اعتماد کنیمشبکه های مصنوعی مغز به درحق انتخابانسولینتصویر زیبای اصفهانابعاد اضافه ی کیهاننگاه از بیرون مجموعهلا اکراه فی الدینخسته نباشی باباهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان پوکی استخواناز تکامل تا مغز، از مغز تواکنش های ناخودآگاه و تقمانند آب باشماه رجببا خدا باشريتوکسيمب در درمان ام اسگل زندگیسندرم گیلن باره به دنبال تلاشی برای درمان قطع نخاآیا احتمال دارد رویا از آتاثیر کپسول نوروهرب بر ننقش اتصالات بین سلولهای صبر و واقعیتحمایت از طبیعتاولین قدم شناخت نقص های خچاالش ها در تعیین منبع هوتغییر دادن ژنها آیا روزی احساس گذر سریعتر زمانممانتین یا آلزیکسا یا ابدنیا، هیچ استهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان سرگیجه بدون نیاز باستفاده از سلول های بنیاواکسنی با تاثیر دوگانه امجموعه های پر سلولی بدن مبازگشت به ریشه های تکاملراه فراری نیستگامی در درمان بیماریهای مدیریت اینترنت بر جنگسیگار عامل افزایش مرگ ومتنفس بدون اکسیژنآیا راهی برای رفع کم آبی تاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش غذاها و موجودات درياطوفان فقر و گرسنگی و بی سحس متفاوتایمپلانت مغزینخستین تمدن بشریجنگ داده هاادب برخورد با دیگرانمنابع انرژی از نفت و گاز ديدن با چشم بسته در خواب هوش مصنوعی در کامپیوترهادرک احساسات و تفکرات دیگاصل، روان و نفس استیک آلل ژنتیکی که از نئاندبحثی درباره هوش و تفاوتهرساناها و ابر رساناها و عپنج اکتشاف شگفت آور در مومراحل ارتقای پله پله کیهسکوت، پر از صداتو با باورهایت کنترل میشآدم عاقل، وقت خودش را هدرتاثیر درجه حرارت بر عملکچند نرمش مفید برای کمردرفیلم کوتاه هیروشیما از هعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهحس و ادراک قسمت چهارمایا این جمله درست است کسیچرا حیوانات سخن نمی گوینجهان های بسیار دیگرارتباط شگفت مغز انسان و فمنبع هوشیاری کجاست قسمت دانشمندان موفق به بازگردهوش عاطفی قسمت پنجمدرد باسن و پا به دلیل کاهاعداد بینهایت در دنیای مژن ضد آلزایمربرنامه ی مسلط ژنها در اختزمان به چه دلیل ایجاد میشپیوندهای پیچیده با تغییرمشکلات روانپزشکی پس از سسازگاری با محیط بین اجزاتومورها و التهاب مغزی عاآشنا پنداریتاثیر روده بر مغزنهادینه سازی فرهنگ اختلافروتنی و غرورعامل کلیدی در کنترل کارآحس و ادراک قسمت بیست و دواگر نعمت فراموشی نبود بسنشانه های گذشته در کیهان جهانی که از یک منبع، تغذیاز نخستین همانند سازها تمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتداروهای ضد بیماری ام اس وهیچ چیز همیشگی نیستذهن پر در برابر آگاهیبه بالا بر ستارگان نگاه ککمردردبرخی یونها و مولکول های مزونیسومایدپاسخ گیاهان در زمان خوردمعجزه در هر لحظه زندگیسرگیجه از شایعترین اختلاتوکل بر خداافسردگی و ساختار مغزتازه های اسکیزوفرنی(جنونوار عصب و عضلهفساد اقتصادی سیتماتیک درعصب حقوق نورولووحس و ادراک- قسمت شصت و چهابزار بقا از نخستین همانهمه چیز و هیچ چیزجایی برای یاد گرفتن باقی از تکینگی تا مغز از مغز تمنبع هوشیاری در کجاست؟ قداروی جدید ضد الزایمرهر جا که جات میشه، جات نیرموزی از نخستین تمدن بشربی هیچ می ایی و بی هیچ میرکودک هشت ساله لازم است آدبررسی مغز با امواج مادون زبان چهار حرفی حیات زمینپرسش و چستجو همیشه باقی امغز آیندگان چگونه است ؟شلیک فراموشیتیروفیبان موثر در سکته ی امید نجاتترکیب آمار و ژنتیکنوسانات کوانتومی منبع ماقیچی ژنتیکیخواص فلفل سبزابزار بقا از نخستین همانهمانند سازی در انساناز تکینگی تا مغز از مغز تمواد کوانتومی جدید، ممکندر ناامیدی بسی امید استوقتی تو از یاد گرفتن باز رویا تخیل یا واقعیتبیماری ای شبیه آلزایمر و کاهش التهاب ناشی از بیمازبان، نشان دهنده ی سخنگو بشریت از یک پدر و مادر نیتکامل جریان همیشگی خلقتآنژیوگرافی از مغزمغز بزرگ چالش است یا منفعشگفت انگیز بودن کیهانانیس بی کسانتسلیم شدن از نورون شروع مابزار بقای موجود زنده از چگونه هوشیاری خود را توسقدرت انسان در نگاه به ابعخوشبختی چیستهورمون شیرساز یا پرولاکتدر سال حدود 7 میلیون نفر از تکینگی تا مغز- از مغز میدان های کوانتومی خلابیهوش کردن در جراحی و بیمویرایش DNA جنین انسان، برروزهای بد باقی نمیماندکتابخانهسلول های بنیادیتفاوت ارباب و رهبر حقیقیآیا مغز تا بزرگسالی توسعتئوری تکامل در پیشگیری و نقش قهوه در سلامتیشبکیه های مصنوعیحقیقت قربانی نزاع بین بی انسولین هوشمندتصویربرداری فضاپیمای آمابعاد بالاترنگاه از دور و نگاه از نزدلاموژین داروی ضد اوتیسم؟خطا در محاسبات چیزی کاملهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان پوکی استخواناز تکامل تا مغز، از مغز تواکنش به حس جدیداز تکامل تا مغز، از مغز تواکسن های شرکت فایزر آمرماپروتیلینبا طبیعت بازی نکنریه زغالیگلوله ی ساچمه ایسندرم پیریفورمیستلاشی تازه برای گشودن معآیا بدون ناظر هوشمند هم بتاثیر کپسول نوروهرب بر تنقش تیروئید در تکامل مغزصبر بسیار بایدحوادث روزگار از جمله ویراولین مورد PML به دنبال تکنابینایی در نتیجه ی گوشی تغییر زودتر اتصالات مغزیاحساسات کاذبمن کسی در ناکسی دریافتم دندان ها را مسواک بزنید تهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان سرگیجه بدون دارواستفاده از سلول های بنیاوابستگی یعنی قلادهمجرم، گاهی قربانی استبازخورد یا فیدبکراه نجاتگامی در درمان بیماریهای مداخله ی زیانبار انسانسیاهچاله هاتنها مانع در زندگی موارد آیاما مقهور قوانین فیزیکتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش غذاها و موجودات درياطوفان بیداریحس چشایی و بویاییایمپلانت مغزی و کنترل دو نخستین تصویر از سیاهچالهجنبه های موجی واقعیتادراک ما درک ارتعاشی است منابع انرژی از نفت و گاز دی متیل فومارات(زادیوا)(هوش مصنوعی در تفکر خلاق ادرک تصویر و زبان های مخلتاصلاح خطا با رفتن بر مسیریک جهش ممکن است ذهن انسانبحثی درباره احساسات متفارستگاری محدود به یک راه نپول و شادیمرز مرگ و زندگی کجاستسکته مغزیتو باید نیکان را به دست بآرام باشتاثیر درجه حرارت بر عملکچند جهانیفیلمی بسیار جالب از تغییعلم به ما کمک میکند تا موحس و ادراک قسمت نوزدهمایا ابزار هوشمندی یا مغز چرا حجم مغز گونه انسان درجهان هایی در جهان دیگرارتباط شگفت انگیز مغز انمنبع هوشیاری کجاست قسمت دانشمندان نورون مصنوعی سهوش عاطفی قسمت اولدرد زانو همیشه نیاز به جربقا با سازگارترین فرد اسژنها نقشه ایجاد ابزار هوبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱زمان شگفت انگیزپیوندی که فراتر از امکانمشکلات روانپزشکی در عقب ستم با شعار قانون بدترین تومورهای نخاعیآشناپنداری چیستتاثیر روزه داری بر سلامت چهار میلیارد سال تکامل بفرگشت و تکامل تصادفی محض عادت همیشه خوب نیستحس و ادراک قسمت بیست و سواگر نعمت فراموشی نبود بسنشانه های پروردگار در جهجهانی در ذهناز نشانه ها و آثار درک شدمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتداروهای ضد تشنج با توضیح هیچ چیز، چقدر حقیقی استذهن تو همیشه به چیزی اعتقبه بالاتر از ماده بیندیشکمردرد ناشی از تنگی کانابرخی اثرات مضر ویتامین دزونا به وسیله ویروس ابله پختگی پس از چهل سالگي به معرفت و شناختسرگردانیتوپیراماتاقلیت خلاقتازه های بیماری پارکینسونوار عصب و عضله مهم در تشفشار و قدرتعصب سیاتیکحسن یوسف باغچه ی منابزار بقا از نخستین همانهمه چیز کهنه میشودجایی خالی نیستاز تکینگی تا مغز از مغز تمنبع هوشیاری در کجاست؟(قداروی سل سپتهر حرکت خمیده می شود و هر رمز و رازهای ارتباط غیر کبی ذهن و بی روحکودک ایرانی که هوش او از بررسی و اپروچ جدید بر بیمزبان نیاز تکاملی استپرسشگری نامحدودمغز اندامی تشنه ی انرژی اشلیک فراموشیتکنولوژی های جدید و حالتامید جدید بر آسیب نخاعیترکیب حیوان و انساننوشیدن چای برای مغز مفید قیچی ژنتیکی تهدید یا فرصخواص میوه ی بهابزار بقا از نخستین همانهمجوشی هسته ای، انرژِی باز تکینگی تا مغز از مغز تموجود بی مغزی که می توانددر هم تنیدگی مرزها و بی موقتی خودت را در آینه دیدیرویا حقی از طرف خداکاهش حافظه هرچند فرایندیزبان، وسیله شناسایی محیطبعد پنجمتکامل داروینی هنوز در حاآنان که در قله اند هرگز خمغز بزرگ چالشهای پیش روشگفت زده و حیران باشانگشت ماشه ایتست نوار عصب و عضلهابزار بقای موجود زنده از چگونه واکسن کرونا را توزقدرت ذهنخوشبختی دور از رنج های مهوش فوق العاده، هر فرد اسدر عید نوروز مراقب تصادف از تکینگی تا مغز- از مغز میدان بنیادین اطلاعاتبیهوشی در بیماران دچار اویشن پروروزهای سختکجای مغز مسئول پردازش تجسلول های بنیادی منابع و اتفاوتهای جنسیتی راهی براآیا همه جنایت ها نتیجه بیتئوری جدید، ویران کردن گنقش مهاجرت در توسعه نسل اشباهت مغز و کیهانحقیقت آنطور نیست که به نظانسان قدیم در شبه جزیره عتصور ما ازمشکلات و واقعیاتفاق و تصادفنگاه از درون قفس یا بیرونلایو دوم دکتر سید سلمان فخطا در محاسبات چیزی کاملهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان آرتروز با ورزش موضدرمان ام اس(مولتیپل اسکلاز خود رها شوواکسن کووید 19 چیزهایی که ماجرای جهل مقدسبالاترین هدف از دولتریواستیگمینگلوئونسندرم پیریفورمیستلاشی جدید در درمان ام اسآیا برای تولید مثل همیشه تاثیر کپسول نوروهرب بر سنقش حفاظتی مولکول جدید دصد قدح، نفتاده بشکستحکمت الهی در پس همه چیزاولین مورد پیوند سر در انناتوانی از درمان برخی ویتغییر عمودی سر انسان از پاخلاق و علوم اعصابمن پر از تلخیمده روش موفقیتهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان سرطان با امواج صوتاستفاده از سلول های بنیاواسطه ها د رمسیر ایجاد مغمحل درک احساسات روحانیبازسازي مغز و نخاع چالشی راه های جدید برای قضاوت رگاهی لازم است برای فهم و مدارک ژنتیکی چگونه انسانسیاهچاله های فضایی منابعتنها در برابر جهانآگاهی فراتر از آگاهیتاثیر گیاهخواری بر رشد و نقش غذاها و موجودات درياطوفان زیباییحس و ادراک (قسمت اول )ایمپلانت مغزی کمک میکند نخستین روبات های زنده ی ججنسیت و تفاوت های بیناییادغام میان گونه های مختلمنابع انرژی از نفت و گاز دین اجباریهوش مصنوعی در خدمت خلق وحدرک حقیقت نردبان و مسیری اصول انجام برخی نرمش ها دیک رژیم غذایی جدید، می توبحثی درباره احساساتی غیررشته نوروایمونولوژی و نقپول و عقیدهمرز بین انسان و حیوان کجاسال سیزده ماههتو برای خزیدن خلق نشده ایآرامش و دانشتاثیر درجه حرارت بر عملکچند جهانیفیروز نادریعلم بدون توقفحس و ادراک قسمت هفتمایا بیماری ام اس (مولتیپچرا خشونت و تعصبجهان یکپارچهارتباط شگفت انگیز مغز انمنبع هوشیاری کجاست قسمت دانشمندان یک فرضیه رادیکهوش عاطفی قسمت دهمدردهای سال گذشته فراموش بقا در ازای بیماریژنها ، مغز و ارادهبرین نت به جای اینترنتزمزمه ات مانده در گوشمپیوستگی همه ی اجزای جهانمشاهده گر جدای از شیء مشاستم، بی پاسخ نیستتومورهای ستون فقراتآشتی بهتر استتاثیر روغن رزماری استنشاچهار ساعت پس از کشتار خوکفراموش کارها باهوش تر هسعادت کن از بالا نگاه کنیحس و ادراک قسمت بیستماگر با مطالعه فیزیک کواننشانه های بیداری روحیجهان، تصادفی نیستاز نظر علم اعصاب یا نرووسمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتداروی فامپیریدین یا نورلهیچ وقت خودت را محدود به ذهن خود را مشغول هماهنگیبه جای محکوم کردن دیگران کمردرد و علل آنبرخی اختلالات عصبی مثانهزیان غذاهای پرچربپدیده خاموش روشن در پارکمغز فکر میکند مرگ برای دیسربازان ما محققا غلبه می توانایی مغز و دیگر اجزای اقیانوس نادانیتازه های درمان ام اسنوار عصب و عضله برای تاییفضا و ذهن بازعضلانی که طی سخن گفتن چقدحساسیت روانی متفاوتابزار بقا از نخستین همانهمه چیز در زمان مناسبجاذبهاز تکینگی تا مغز از مغز تمنبع خواب و رویاداروی ضد چاقیهرچیز با یک تاب تبدیل به رمز گشایی از اتصالات مغزبی سوادی در قرن 21کودکان مهاجربررسی ژنها در تشخیص بیمازبان و کلمه حتی برای کسانپس از اگو یا بعد از نفسمغز انسان ایا طبیعتا تماشنا در ابهای گرم جنوب نیاتکنولوژی و پیشرفتامید درمان کرونا با همانترازودوننوعی سکته مغزی ، وحشتناک قانون مندی نقشه ژنتیکی مخواص هندوانهابزار بقا از نخستین همانهمراه سختی، اسانی هستاز تکینگی تا مغز از مغز تموجودات مقهور ژنها هستنددر هم تنیدگی کوانتومیوقتی خورشید هست شمع به کارویاها از مغز است یا ناخوکاهش دوپامین عامل بیماریزدودن نقص از هوش مصنوعیبعد از کروناتکامل داروینی هنوز در حاآنزیم تولید انرژی در سلومغز بزرگ و فعال یا مغز کوشگفتی های نقشه ی ژنتیکیانگشت نگاری مغز نشان میدتست آر ان اس دز میاستنی گابزار بقای موجود زنده از چگونه آن شکری که می خوریمقدرت شناختی انسان، محدودخیالپردازی نکنهوش مصنوعی می تواند بر احدرمان نگهدارنده ی اعتیاداز تکینگی تا مغز- از مغزتمیدازولام در درمان تشنج بیوگرافیواقعیت فیزیکی، تابعی از روش مقابله مغز با محدودیکرونا چه بر سر مغز می آورسلول های بدن تو پیر نیستنتقلید مرحله ای نسبتا پیشآیا هوش مصنوعی می تواند نتا 20 سال آینده مغز شما به نقش میدان مغناطیسی زمین شباهت مغز با کیهان مادیحقیقت افرادانسان میوه ی تکاملتصور از زمان و مکاناتوبان اطلاعات و پلِ بیننگاه از درون مجموعه با نگلبخند بزن شاید صبح فردا زخطای ادراک کارماهوش مصنوعی از عروسک بازی هوش مصنوعی از عروسک بازی درمان تومورهای مغزی با ااز درخواست ها جدا شوواکسن کرونا و گشودن پنجرماجرای عجیب گالیلهباهوش ترین و با کیفیت تریریاضیات یک حس جدید استگمان میکنی جرمی کوچکی در سندرم پای بی قرارتمایل زیاد به خوردن بستنآیا بزرگ شدن مغز فقط در دتاثیر کپسول نوروهرب بر سنقش حیاتی تلومر دی ان آ دصدای بم با فرکانس پایین، حافظه میتواند بزرگترین داولین هیبرید بین انسان و ناتوانی در شناسایی چهره تغییرات منطقه بویایی مغزاخلاق پایه تکامل و فرهنگمن بی من، بهتر یاد میگیرمدهن، بزرگترین سرمایههوش مصنوعی از عروسک بازی درمان ضایعات نخاعیاستفاده از سلول های بنیاوبینار اساتید نورولوژی دمحل درک احساسات روحانی دباغچه ی منراه های جدید برای قضاوت رگاهی مغز بزرگ چالش استمروری بر تشنج و درمان هایسیاهچاله ها، دارای پرتو تنهاییآپومورفین در پارکینسونتاثیر انتخاب از طرف محیط نقش غذاها در کاهش دردهای طولانی ترین شبحس و ادراک (قسمت دوم )ایمپلانت نخاعی میتواند دنرمش های مفید برای درد زاجنسیت و تفاوت های بیناییادغام دو حیطه علوم مغز و منابع انرژی از نفت و گاز دین، اجباری نیستهوش مصنوعی در خدمت خلق وحدرک دیگراناصول توسعه ی یک ذهن کاملیکی از علل محدودیت مغز امبخش فراموش شده ی حافظهرشد مغز فرایندی پیچیده اپوست ساعتی مستقل از مغز دمرز جدید جستجو و اکتشاف، سانسور از روی قصد بسیاری تو تغییر و تحولیآرامش و سکونتاثیر درجه حرارت بر عملکچند جهانی و علمفیزیک مولکولها و ذرات در علم در حال توسعهحس و ادراک قسمت هفدهمایا بدون زبان میتوانیم تچرا در مغز انسان، فرورفتجهان یکپارچهارتباط غیرکلامی بین انسامنبع هوشیاری کجاست قسمت دانشمندان ژنی از مغز انسهوش عاطفی قسمت دومدردی که سالهاست درمان نشبقای حقیقی در دور ماندن اژنهای مشترک بین انسان و وبرای یک زندگی معمولیزنان باهوش ترپیام های ناشناخته بر مغز مشاهده آینده از روی مشاهستون فقرات انسان دو پا جلتوهم فضای خالیآغاز فرایند دانستنتاثیر رژیم گیاه خواری بر نون و القلمفراموشی همیشه هم بد نیستعادت کن خوب حرف بزنیحس و ادراک قسمت دهماگر تلاش انسان امروز برانظام مثبت زندگیجهش های ژنتیکی مفید در سااز نظر علم اعصاب اراده آزمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتداروی لیراگلوتیدهیچ کاری نکردن به معنی چیذهن خالی از شلوغی افکاربه خوبی های دیگران فکرکنکمردرد با پوشیدن کفش منابرخی اصول سلامت کمرزیباترین چیز در پیر شدنپروژه ی ژنوم انسانیمغز قلبسربرولایزینتوانایی یک فرد، برای تغیالکترومغناطیس شنوایی و هتبدیل پلاستیک به کربن و سنوار عصب و عضله تعیین محلفضای قلب منبع نبوغ استغم بی پایانخفاش کور و انسان بینا؟ابزار بقا از نخستین همانهمه چیز در زمان کنونی استجاذبه و نقش آن در شکلگیریاز تکینگی تا مغز از مغز تمنتظر نمان چیزی نور را بهداروی ضد چاقیهز ذره، یک دنیاسترمز پیشرفت تواضع است نه طبی شرمیکودکان میتوانند ناقل بی بررسی بیماری التهابی رودزبان و بیان نتیجه ساختماآلودگی هوا چالش قرن جدیدمغز انسان برای ایجاد تمدشناخت و معرفت، و نقش آن دتکنولوژی جدید که سلول هاامیدهای جدید برای بازیابترازودوننیوالینقانون گذاری و تکاملخواص انارابزار بقا از نخستین همانهمراهی میاستنی با برخی ساز تکینگی تا مغز از مغز تمورد نادر همپوشانی دو بیدر هم تنیدگی کوانتومی و پبیماری ای شبیه ام اس مولتوقتی ریشه ها عمیقند از چیرویاهای پر رمز و حیرتی درکاهش سن بیولوژیکی، تنها سفر فقط مادی نیستبعد از کروناتکامل داروینی هنوز در حاآواز خواندن در قفس، نشانمغز بزرگترین مصرف کننده شگفتی های زنبور عسلانتقال ماده و انرژیتشنچ پانایوتوپولوس تشنج ابزار بقای موجود زنده از چگونه انتظارات بر ادراک قدرت عشقخانه ی تاریکهوش مصنوعی و کشف زبان هایدرمان نابینایان آیا ممکناز تکینگی تا مغز، از مغز مکان زمان یا حافظه زمانبیوگرافیواقعیت چند سویهروش های صرفه جویی در ایجاکریستال هاسلول بنیادی و ای ال استقلید از روی طبیعتآیا هوش مصنوعی زندگی بشرتا بحر یفعل ما یشانقش محیط زندگی و مهاجرت دشباهت های ریشه ای چند بیمحقیقت انسانانسان ها می توانند میدان تصادف یا قوانین ناشناختهاتوسوکسیمایدنگاه حقیقی نگاه به درون الحظات خوش با کودکانخطای حسلرزش ناشی از اسیب به عصبخطر آلودگی هواهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان تشنجاز دست دادن دم در پیشینیاواکسن کرونا از حقیقت تاتماده ی تاریکباور و کیهان شناسیریتوکسیمابگنجینه ای به نام ویتامین محدودیت های حافظه و حافظسندرم پس از ضربه به سرتمایز یا کشف یگانگیآیا تکامل و تغییرات ژنتیتاثیر کتامین در درمان پانقش خرچنگ های نعل اسبی درصرع و درمان های آنحافظه های کاذباولین تصویر در تاریخ از سنادیدنی ها واقعی هستندتغییرات مغز پس از 40 سالگیاختلاف خانوادگی را حل کنمننژیتدو ویژگی انتزاع و قدرت تجهوش مصنوعی از عروسک بازی درمانهای بیماری پارکینساستفاده از سلول های بنیاوجود قبل از ناظر هوشمندمحدودیت چقدر موثر استبحتی علمی درباره تمایل براه پیروزی در زندگی چیستگاهی جهت را عوض کنمرکز هوشیاری، روح یا بدن سیاهچاله و تکینگی ابتدایتنهایی رمز نوآوری استآپومورفین در پارکینسونتاثیر احتمالی عصاره تغلینقشه مغزی هر فرد منحصر بهALS نگاهی کامل بر بیماری وطی یکصد هزار سال اخیر هرچحس و ادراک قسمت 67ایمان به رویانرمش های مفید در سرگیجهجهل مقدسارتقا و تکامل سنت آفرینش منابع انرژی از نفت و گاز دیوار همه اش توهم بودهوش مصنوعی درمانگر کامپیدرک درست از خود و هوشیاریاصول سلامت کمریافته های نوین علوم پرده بخش های تنظیمی ژنومرشد مغز علت تمایل انسان بپوشاندن خود از نورمرزهای حقیقی یا مرزهای تسانسور بر بسیاری از حقایتو جهانی هستی که خودش را آرامش(سکوت) stillness و تکاپوتاثیر درجه حرارت بر عملکچند روش ساده برای موفقیتفیزیک هوشیاریعلم راهی برای اندیشیدن احس و ادراک قسمت هجدهمایا تکامل هدفمند استچرا ذرات بنیادی معمولاً جهان کنونی و مغز بزرگتریارتروز یا خوردگی و التهامنبع هوشیاری کجاست قسمت دانشمندان پاسخ کوانتومی هوش عاطفی قسمت سومدرس گرفتن از شکست هابلندی در ذهن ما درک بلندیژنهای هوش ، کدامندبرای پیش بینی آینده مغز دزنجیرها را ما باید پاره کپیدایش زبانمشاهدات آمیخته با اشتباهستارگانی قبل از آغاز کیهتوهم فضای خالی یا توهم فضآغاز فصل سرما و دوباره تکتاثیر رژیم گیاه خواری بر نوآوری ای شگفت انگیز دانفراموشی و مسیر روحانیعادت کردن به نعمتحس و ادراک قسمت دوازدهماگر خواهان پیروزی هستینظریه ی تکامل در درمان بیجهش های ژنتیکی غیر تصادفاز نظر علم اعصاب اراده آزمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتداروی تشنجی دربارداریهیچ کس مانند تو نگاه نمیکذهن سالمبه خودت مغرور نشوکنفرانس تشنج هتل کوثر اصبرخی اطلاعات روانشناسی مزیباترین چیز در افزایش سپروژه ی ژنوم انسانیمغز ما کوچکتر از نیم نقطهسردرد میگرنتوازن مهمتر از فعالیت زیالکتروتاکسی(گرایش و حرکتبدیل تراکت صوتی مصنوعی نوار عصب و عضله در مطب دکقفس دور خود را بشکنغم بی پایانخفاش با شیوع همه گیری جدیابزار بقا از نخستین همانهمه چیز، ثبت می شودجبران از دست رفته هااز تکینگی تا مغز از مغز تمنتظر زمان ایده آل نشوداروی ضد تشنج با قابليت تهزینه ای که برای اندیشیدرمز بقای جهش ژنتیکیبی عدالتی در توزیع واکسن کودکان خود را مشابه خود تبررسی سیستم تعادلی بدن ازبان و بیان، در سایه پیشرآلودگی هوا و ویروس کرونامغز انسان برای شادمانی طشناخت حقیقت یا آرزوهای گامیدوار باش حتی اگر همه چتراشه مغز بدون واسطه ی دنیکولا تسلاقانون جنگلخواص اردهابزار بقا از نخستین همانهمراهی نوعی سردرد میگرنیاز تکینگی تا مغز از مغز تموسیقی نودر هم تنیدگی کوانتومی و دبیماری اسپینال ماسکولار وقتی شروع به بیدار شدن میرویای شفافکایروپاکتیک چیستسفر نامه سفر به بم و جنوب بعد از کرونا دلخوشی بیهوتکامل داروینی هنوز در حاآینه در اینهمغز حریص برای خون، کلید تشانس یا نتیجه ی تلاشانتروپی و هوشیاریتشنج چیستابزار بقای موجود زنده از چگونه به سطح بالایی از هوقسم به فقرخانواده پایدارهوش مصنوعی یا حماقت طبیعدرمان های اسرار آمیز در آاز تکینگی تا مغز، از مغز مکانیک کوانتومی بی معنی بیان ژن های اسکیزوفرنی دواقعیت چیستروش های عملی برای رفع کمرکریستال زمان(قسمت اولسلول بنیادین از مخاط بینتقلید از طبیعتآیا هوش ارثی دریافتی از پتاول کف پا و حقیقتنقش مرکز تنفس سلولی در بیشباهت کیهان و مغزحقیقت اشیاانسان یک کتابخانه استتضادهای علمیاتصال مغز و کامپیوترنگاه دوبارهاثر مضر مصرف طولانی مدت رلرزش عضله یا فاسیکولاسیوخطر را بپذیرهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان جدید ALSاز روده تا مغزواکسن کرونا ساخته شده توماده ی خالیباید از انسان ترسیدریسپریدونگوهر با نظر دیگران سنگ نممحدودیت درک انسانسندرم جدایی مغزتمدن قدیمی ای در جنوب ایرآیا جنین انسان، هوشمندی تاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش داروهاي مختلف معروف ضایعه ی شبکه لومبوساکرالحافظه و اطلاعات در کجاست اولین دارو برای آتاکسی فنادانی در قرن بیست و یکم،تغییرات آب و هوایی که به اختلال حرکتی مانند لرزش منابع انرژي پاک سرچشمه حدو بیماری روانی خود بزرگ هوش مصنوعی از عروسک بازی درماندگی به دلیل عادت کراستیفن هاوکینگ در مورد هوراپامیل در بارداریبحث درباره پیدایش و منشا راه انسان شدن، راه رفتن وگذر زمان کاملا وابسته به مرکز حافظه کجاستسیاهچاله ی منفرد یا سیاهتنبیه چقدر موثر استآب زندگی است قسمت چهارمتاثیر ترکیبات استاتین (سنقشه های مغزی جدید با جزیNVG 291طبیعت موجی جهانحس و ادراک قسمت 74این پیوند نه با مغز بلکه نرمش های موثر در کمردردجهان فراکتالارتقا یا بازگشت به قبل ازمنابع انرژی از نفت و گاز دیوار، از ابتدا توهم بودهوش مصنوعی درخدمت خلق وحدرک عمیق در حیواناتاضطراب و ترسیاد گرفتن مداومبخش بزرگی حس و ادراک ما ارشد در سختی استپیموزایدمزایای شکلات تلخ برای سلساهچاله ها تبخیر نمیشودتو جدای از کیهان نیستیآزمون تجربی، راهی برای رتاثیر درجه حرارت بر عملکچندین ماده غذایی که ماننفیزیک و هوشیاریعلم ساختن برج های چرخانحس و ادراک قسمت هشتمایجاد احساساتچراروياها را به یاد نمی آجهان کاملی در اطراف ما پرارزش های وارونهمنبع هوشیاری کجاست قسمت دانشمندان اولین سلول مصنهوش عاطفی قسمت ششمدست و پا زدن در سایه؟بلوغ چیستژنهای حاکم بر انسان و انسبرای اولین بار دانشمندانزندگی فعال و مثبت روند آلپیر شدن حتمی نیستمطالبه ی حق خودسخن نیکو مانند درخت نیکوتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)آغاز مبهم آفرینشتاثیر رژیم گیاه خواری بر نوار مغز مشاهده ی غیر مستفراموشی آرمانعادت بد را ترک کنحس و ادراک قسمت سوماپل ویژن پرو در تشخیص بیمنظریه ی تکامل در درمان بیجهش های بیماری زا، معمولاز واقعیت امروز تا حقیقتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتداروی جدید ALSهیچ کس حقیقت را درون مغز ذهت را روی چیزهای مفید متبه دنبال رستگاری باشکنگره بین المللی سردرد دبرخی بیماری ها که در آن بزیر فشار کووید چه باید کرپروانه ی آسمانیمغز مانند تلفن استسردرد میگرن در کودکانتوت زیاد بخوریدالکترودهای کاشتنیتبدیل سلولهای محافط به سنوبت کودکانقفس ذهنغیرقابل دیدن کردن مادهخلا، حقیقی نیستابزار بقا از نخستین همانهمه ی سردردها بی خطر نیستجدا کردن ناخالصی هااز تکینگی تا مغز از مغز تمنحنی که ارتباط بین معرفداروی ضد تشنج با قابليت تهزینه سنگین انسان در ازارمز جهانبیمار 101 ساله، مبتلا به سکودکان را برای راه آماده بررسی علل کمر درد در میانزبان و تکلم برخی بیماریهآلودگی هوا و پارکینسونمغز انسان برای شادمانی طشناخت درون، شناخت بیرون؛امیدواریتراشه ها روی مغزنیاز به آموزش مجازی دیجیقانون جنگلخواص بادام زمینیابزار بقا از نخستین همانهندسه ی پایه ایاز تکینگی تا مغز از مغز تموسیقی هنر مایع استدر هر سوراخی سر نکنبیماری اضطراب عمومیویتنام نوعی کرونا ویروس روان سالمکار امروز را به فردا نیندسفر به مریخ در 39 روزبعد از کرونا دلخوشی بیهوتکامل زبانآیندهمغز در تنهایی آسیب میبینشانس یا تلاشانتظار گذر تندباد؟تشنج و حرکات شبه تشنجی قاابزار بقای موجود زنده از چگونه باغبانی باعث کاهش قضاوت ممنوعخار و گلهوش مصنوعی گوگل به کمک تشدرمان های بیماری آلزایمراز تکینگی تا مغز، از مغز مکانیزمهای دفاعی در براببیان حقیقتواقعیت چیستروش هایی برای کم کردن اضطکریستال زمان(قسمت دوم)سلول عصبی شاهکار انطباق تقویت مغز با ورزشآیا هوش سریعی که بدون احستابوهای ذهنینقش نگاه از پایین یا نگاهشباهت زیاد بین سلول هاي عحقیقت تنها چیزی است که شاانسان باشتظاهر خوابیده ی مادهتظاهری از ماده است که بیداثرات فشار روحی شدیدلزوم گذر انسان از حدها و خطرات هوش مصنوعیهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان جدید میگرن با انتی از سایه بگذرواکسن آلزایمرماده ای ضد التهابیبابا زود بیاریسدیپلام تنها داروی تایگویید نوزده و ایمنی ساکتمخچه فراتر از حفظ تعادلسندرم دزدی ساب کلاوینتمدن پیشرفته ی پیشینیانآیا جهان ذهن و افکار ما متاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش درختان در تکاملضایعه ی عروقی مخچهحافظه و اطلاعات در کجاست اولین دروغنازوکلسینتغییرات تکاملی سر انسان اختلال خواب فرد را مستعد منابع انرژی از نفت و گاز دو بار در هفته ماهی مصرف هوش مصنوعی از عروسک تا کمدرها بسته نیستاستیفن هاوکینگ در تفسیر ورزش هوازی مرتب خیلی به قبحثي درباره هوش و تفاوتهراه بی شکستگذشته را دفن کنمرکز حافظه کجاستسیاهچاله ی تولید کنندهتهدیدهای هوش مصنوعیآب زندگی است قسمت هفتمتاثیر تغذیه بر سلامت روانقشه با واقعیت متفاوت اسفقر داده ها در هوش مصنوعیطبیعت بر اساس هماهنگیحس و ادراک قسمت 75این اندوه چیستنرمشهای مهم برای تقویت عجهان قابل مشاهده بخش کوچارتوکين تراپی روشی جديد منابع بی نهایت انرژی در ددید تو همیشه محدود به مقدهوش مصنوعی ساخته هوش طبیدرگیری قلب در بیماری ویراطلاع رسانی اینترنتییاد بگیر فراموش کنیبخش بزرگتر کیهان ناشناخترشد، رسیدن به یک هدف نیستپیموزایدمسمومیت دانش آموزان بی گسایه ی هوشیاریتو دی ان ای خاص ميتوکندريآزمون ذهنی گربه ی شرودینتاثیر درجه حرارت بر عملکچندجهانیفیزیک آگاهیعلایم کمبود ویتامین E را حس و ادراک قسمت هشتاد و نایران بزرگچراروياها را به یاد نمی آجهان پیوستهارزش های حقیقی ارزش های غمنبع هوشیاری کجاست قسمت دانشمندان تغییر میدان مغهوش عاطفی بیشتر در زناندست کردن در گوشبلعیدن ستاره توسط سیاهچاکفش و کتاببرای تمدن سازی، باید در بزندگی هوشمند در خارج از زپیراستاممطالبی در مورد تشنجسخن و سکوتتوهم چیستإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَتاثیر رژیم گیاهخواری بر نوار مغز با توضیح دکتر فافرایند پیچیده ی خونرسانیعادت دادن مغز بر تفکرحس و ادراک قسمت سی و هشتماپی ژنتیکنظریه ی تکامل در درمان بیجهش تمدنی عجیب و شگفت انساز کجا آمده ام و به کجا میمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتداروی جدید s3 در درمان ام هیچ اندر هیچذخیره ی شگفت انگیز اطلاعبه زودی شبکه مغزی به جای کنگره بین المللی سردرد دبرخی بیماری های خاص که بدزیرفون داروی ضد ام اسپرواز از نیویورک تا لوس آمغز مادران و کودکان در زمسردرد میگرنی در کودکانتوسعه هوش مصنوعی قادر اسالگو نداشتیمتبر را بردارنور از عمق تاریکیقفس را بشکنغرور و علمخلا، خالی نیستابزار بقا از نخستین همانهمه جا خیر بکارجدایی خطای حسی استاز تکینگی تا مغز از مغز تمنشأ اطلاعات و آموخته ها داروی ضد تشنج توپیراماتهزاران سال چشم های بینا ورمز جهان خاصیت فراکتالبیمار مرکز تنفس سلولیکوری گذرای ناشی از موبایبرطرف کردن خشونت را از خازبان و شناخت حقیقت قسمت چتکنولوژی جدید که سلول هاآلزایمرمغز انسان رو به کوچک تر ششناسایی تاریخچه ی تکاملیامیدواری و مغزتراشه ی هوش مصنوعی در مغزچیز جدید را بپذیرقانونمندی و محدودیت عالمخواص شکلات تلخابزار بقا از نخستین همانهندسه ی رایج کیهاناز تکینگی تا مغز از مغز تمیلر فیشر نوعی نادر از گیدر والنتاین کتاب بدید همبیماری بیش فعالیویتامین E برای فعالیت صحروبات ها قول میدهندکار با یگانگی و یکپارچگیسفر به درون سفری زیباتفکر قبل از کارتکامل زبانآینده ی انسان در فراتر ازمغز را از روی امواج بشناسشاهکار قرناندوه در دنیا استتشنج به صورت اختلال رفتاابزار بقای موجود زنده از چگونه تکامل مغزهای کنونیقطار پیشرفتخارق العاده و استثنایی بهوش مصنوعی گوگل به کمک تشدرمان های بیماری اس ام ایاز تکینگی تا مغز، از مغز ما انسانها چه اندازه نزدبیداری معنوی یعنی دوستی واقعیت های متفاوتروش هایی برای جلوگیری از کریستال زمان(قسمت سوم)سلول عصبی، در محل خاص خودتقویت استخوان در گرو تغذآیا هشیاری کوانتومی وجودتاثیر فکر بر سلامتنقش نظام غذایی در تکامل مشباهت زیاد بین سلول هاي عحقیقت خواب و رویاانسان جدید از چه زمانی پاانسان خطرناکترین موجودنگاهی بر قدرت بینایی دراتعویض دارو در تشنجاثرات مفید قهوهلزوم سازگاری قانون مجازادفاع از پیامبرهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان جدید کنترل مولتیپلاز علم جز اندکی به شما داواکسن ایرانی کرونا تولیدماده، چیزی نیستباد و موجریشه های مشترک همه ی موجوگوش دادن بهتر از حرف زدنمخچه ، فراتر از حفظ تعادلسندرم سردرد به دلیل افت فتمدن بشری و مغز اخلاقیآیا جهش های ژنتیکی، ویروتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش ذهن و شناخت در حوادث ضایعات در عصب زیر زبانیحافظه و اطلاعات در کجاستاولین سلول مصنوعینباید صبر کرد آتش را بعد تغذیه بر ژنها تاثیر دارداختلال در شناسایی حروف و منابع انرژی از نفت و گاز دو برابر شدن خطر مرگ و میهوش مصنوعی از عروسک تا کمدرهای اسرارآمیز و پوشیدهاستخوان های کشف شده، ممکورزش هوازی ، بهترین تمریبحثی جالب درباره محدودیتراه طولانی را به سلامت گذگریه ی ابر، رمز طراوت باغمرکز خنده در کجای مغز استسیاره ی ابلهانتو یک معجزه ایآب زندگی است قسمت اولتاثیر حرکات چشم بر امواج نقص های سیستمی ایمنیفلج نخاعی با الکترودهای طعمه ی شبکه های ارتباط اجحس و ادراک قسمت 78این ایده که ذرات سیاهچالچرا ماشین باید نتایج را پجهان موازی و حجاب هاارتباط میکروب روده و پارمنابع جدید انرژیدیدن خدا در همه چیزهوش مصنوعی، اتفاقات و تحدرگیری مغز در بیماری کویاطلاعات حسی ما از جهان، چیادگیری مهارت های جدید دبخش دیگری در وجود انسان هز گهواره تا گورپیچیدگی های مغزمگسمسمومیت دانش آموزان، قماسایه را اصالت دادن، جز فرتو در میانه ی جهان نیستی آزمون ذهنی گربه شرودینگرتاثیر درجه حرارت بر عملکنه ناامیدی بلکه ارتقافیزیکدانان ماشینی برای تعلایم کمبود ویتامین E را حس و ادراک قسمت هشتاد و شایرادهای موجود در خلقت بچراغ های متفاوت و نور یکسجهان پیوستهارزش حقیقی زبان قسمت اولمنبع هوشیاری کجاست قسمت دانشمندان روش هاي جدیدی هوش عاطفی در زنان بیشتر ادست آسمانبنی عباس، ننگی بر تاریخکل اقیانوس در یک ذرهبرای خودآگاه بودن تو بایزندگی و داراییپیشینیان انسان از هفت میمطالعه ای بیان میکند اهدسخن پاک و ثابتتوهم و خیالافت فشار خون ناگهانی در وتاثیر رژِیم غذایی بر میگنوار مغز ترجمه رخدادهای فرایند تکامل و دشواری هاعارضه جدید ویروس کرونا سحس و ادراک قسمت سی و ششمابتدا سخت ترین استنظریه ی ریسمانجهشهای مفید و ذکاوتی که داز کسی که یک کتاب خوانده منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتداروی جدید لنفوم و لوکمیهیچگاه از فشار و شکست نترذره ی معین یا ابری از الکبه زیر پای خود نگاه نکن بکنترل همجوشی هسته ای با هبرخی توجهات در ببمار پارزیرک ترین مردمپروتئین های ساده ی ابتدامغز چون ابزار هوش است دلیسردرد و علتهای آنتوسعه برخی شغل ها با هوش الگو و عادت را بشکن و در اتحریک عمقی مغزنور درونقله برای دیدن نه برای به غربال در زندگیخلاصه ای از مطالب همایش مابزار بقا از نخستین همانهمیشه چیزی برای تنهایی داز تکینگی تا مغز از مغز تمنشاء کوانتومی هوشیاری اداروی ضد جنون در درمان تیهستي مادي ای که ما کوچکتررنگ کردن، حقیقت نیستبیماری لبر و نابینایی آنکی غایب شدی تا نیازمند دلبزرگ فکر کنزبان و شناخت حقیقت قسمت اتکینگیآملودیپین داروی ضد فشار مغز انسان رو به کوچکتر شدشناسایی سلول های ایمنی اامیدی به این سوی قبر نیستتراشه ی بیولوژِیکچیزی منتظر شناخته شدنقارچ بی مغز در خدمت موجودخواص شگفت هویجابزار بقای موجود زنده از هندسه بنیادیناز تکینگی تا مغز از مغز تمیهمانهای ناخوانده عامل در یک فراکتال هر نقطه مرکبیماری تی تی پیویتامین E در چه مواد غذایروبات های ریز در درمان بیکارهای کوچک، بی ارزش نیسسفر تجهیزات ناسا به مریخ تفکر ترکیبی در هوش مصنوعتکامل زبان انسان از پیشیآینده ی علم و فیزیک در60 ثمغز زنان جوانتر از مغز مرشاهکار شش گوشجریان انرژی در سیستم های اندوه دردی را دوا نمیکندتشنج عدم توازن بین نورون ابزار بقای موجود زنده از چگونه جمعیت های بزرگ شکل قطره قطرهخبر مهم تلسکوپ هابلهوش مصنوعی الفاگودرمان های جدید ALSاز تکینگی تا مغز، از مغز ما انسانها چه اندازه نزدبیداری و خواب کدام بهتر اواقعیت و مجازروش هایی ساده برای کاهش اکشف مکانیسم عصبی خوانش پسلولهای ایمنی القا کنندهتقویت حافظه یا هوش مصنوعآیا واکنش های یاد گرفته وتاثیر مشاهده بر واقعیت بنقش نظریه تکامل در شناساشجاعت و ترسحقیقت در علم، هرگز نهایی شرکت نورالینک ویدیویی ازحقیقت راستین انسان علم بانسان در هستی یا هستی در نگاهی بر توانایی اجزاي بتعامل انسان و هوش مصنوعیاثرات مفید روزه داریلزوم سازگاری قانون مجازادفاع در برابر تغییر ساختهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان جدید ام اسازدواج های بین گونه ای، رواکسن اسپایکوژنماده، چیزی بیش از یک خلا باد غرور و سر پر از نخوت وریشه های مشترک حیاتگوشه بیماری اتوزومال رسسمخچه ابزاري که وظیفه آن فسوپاپ ها یا ترانزیستورهاتمدن زیر آبآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش روی و منیزیم در سلامتضرورت زدودن افکارحافظه ی هوش مصنوعیاوکرلیزوماب داروی جدید شنبرو و انرژی مداومثبت و دستکار ی حافظهاختلال در شناسایی حروف و منابع انرژی از نفت و گاز دو برابر شدن خطر مرگ و میهوش مصنوعی از عروسک تا کمدرون قفس یا بیرون از آناستروژن مانند سپر زنان دورزش و میگرنبحثی در مورد نقش ویتامين رابطه تشنج و اوتیسمگربه شرودینگر و تاثیر مشمرگ چیستسیاره ابلهانتو یک جهان در مغز خودت هسآب زندگی است قسمت دومتاثیر دوپامین و سروتونیننقص در تشخیص هیجانات عامفلج بل، فلجی ترسناک که آنظهور امواج مغزی در مغز مصحس و ادراک قسمت 82این ابتدای تناقض هاستچرا مردم با زندگی میجنگنجهان ما میتواند به اندازارتباط ماده و انرژیمناطق خاص زبان در مغزدیدگاه نارسای دوگانه ی مهوش احساسیدرگیری مغز در بیماران مباطلاعاتی عمومی در مورد میادگیری هوش مصنوعی، عمیقبخشیدن دیگران یعنی آرامشزمین در برابر عظمت کیهانپیچیدگی های مغزی در درک زمسیر دشوار تکامل و ارتقاساخت سلول عصبی حتی پس از توقف؛ شکستآزادی عقیده، آرمانی که تتاثیر درجه حرارت بر عملکنه به اعدامفال نیکوعلائم عصبی آلزایمر، با احس و ادراک قسمت پنجمایستادن در برابر آزادی بنزاع ها بیهوده استجهان پر از چیزهای اسرار آارزش حقیقی زبان قسمت دوممنبع هوشیاری کجاست قسمت دانشمندان روشی برای تبدیهوش عاطفی در زنان بیشتر ادست بالای دستبه قفس های سیاهت ننازکلمات بلند نه صدای بلندبرای رشد، باید از مسیر خطزندگی بی دودپیشرفت های جدید علوم اعصمعماری، هندسه ی قابل مشاسخت ترین کار، شناخت خود اتوهم وجودافت هوشیاری به دنبال کاهتاثیر سلامت دستگاه گوارشنوار مغز در فراموشی هافرایند حذف برخی اجزای مغعجول نباشحس و ادراک قسمت سیزدهمابتدایی که در ذهن دانشمننظریه تکامل در درمان بیمجهشهای مفید و ذکاوتی که داز آغاز خلقت تا نگاه انسامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتداروی جدید میاستنی گراویهیپرپاراتیروئیدیسمذرات کوانتومی زیر اتمی قبه سیاهی عادت نکنیمکنترل جاذبهبرخی توصیه ها برای واکسیزیست شناسی کل در جزء فراکپروتز چشممغز چگونه صداها را فیلتر سردرد به دلیل مصرف زیاد متوصیه های سازمان بهداشت الگوی بنیادین و هوشیاریتحریک عمقی مغز در آلزایمنوروفیبروماتوزقله سقوطمقالاتخلاصه ای از درمان های جدیابزار بقا از نخستین همانهمیشه چشمی مراقب و نگهبااز تکینگی تا مغز از مغز تمهمان ناخواندهدارویی خلط آورهستی ما پس از شروعی چگال رنگین کمانبیماری میاستنی گراویسکیهان خود را طراحی میکندبزرگ شدن مغز محدود به دورزبان و شناخت حقیقت قسمت دتکامل فردی یا اجتماعیآموزش نوین زبانمغز ایندگان چگونه استشواهدی از نوع جدیدی از حاامیدی تازه در درمان سرطاتربیت کودکان وظیفه ای مهچیزی خارج از مغزهای ما نیقبل و بعد از حقیقتخود جسم و یا تصویرابزار بقای موجود زنده از هندسه در پایه ی همه ی واکاز تکینگی تا مغز از مغز تمیوتونیک دیستروفیبیماری خود ایمن اعصاب محویتامین کاروبات کیانکارهایی بیش از طراحی و گپسفر دشوار اکتشافتفکر خلا ق در برابر توهم تکامل ساختار رگهای مغزی آینده با ترس جمع نمیشودمغزهای کوچک بی احساسشاید گوشی و چشمی، آماده شجریان انرژی در سیستم های اندوهگین نباش اگر درب یا تشویق خواندن به کودکانابزارهای پیشرفته ارتباط چگونه جمعیت های بزرگ شکل لمس کوانتومیخدا موجود استهوش مصنوعی اکنون می تواندرمان های جدید میگرناز تکامل تا مغز از مغز تا ما اکنون میدانیم فضا خالبیست تمرین ساده برای جلوروش جدید تولید برقکشف مکانیسمی پیچیده در بسلولهای بنیادی مصنوعی درتقویت سیستم ایمنیآیا یک، وجود داردتاثیر نگاه ناظر هوشیار بنقش هورمون های تیروئید دنقش هورمون زنانه استروژنشربت ضد خلطحقیقت غیر فیزیکیانسان عامل توقف رشد مغزنگاهت را بلند کنتعامل انسان با هوش مصنوعاثرات مضر ماری جوانالزوم عدم وابستگی به گوگل دقیق ترین تصاویر از مغز اهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان جدید ای ال اس، توفراسکلت خارجی در درمان اختواکسن اسپایکوژن ضد کروناماست مالیبار مغز بر دو استخوانرژیم های غذایی و نقش مهم گوشت خواری یا گیاه خواریمخچه تاثیر گذار بر حافظهسوپاپ ها یا ترانزیستورهاتمدنی قدیمی در شمال خلیج آیا خداباوری محصول تکاملتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش روزه داری در سالم و جضرب المثل یونانیحافظه انسان و حافظه ی هوشايندگان چگونه خواهند دیدچت جی پی تیثبت امواج الکتریکی در عصاختلالات مخچهمنابع انرژی از نفت و گاز دو داروی جدید برای میاستهوش مصنوعی از عروسک تا کمدرون آشفته ی تو و ظاهر خناسرار آفرینش در موجورزش بهترین درمان بیش فعبحثی در مورد نقش کلسیم و رادیوی مغز و تنظیم فرکانگزیده ای از وبینار یا کنفمرگ و میر پنهانسیاره ابلهانتو کجای جهانیآب زندگی است قسمت سومتاثیر دپاکین بر بیماری منقطه ی رسیدن به قلهفلج خوابظرف باید پر شود چه با چرک حس و ادراک قسمت 87اینکه به خاطرخودت زندگی چرا مغز انسان سه هزار سالجهان مادی، تجلی فضا در ذهارتباط متقابل با همه ی حیمناطق خاصی از مغز در جستجدیستونی قابل درمانهوش احساسیدرگیری مغزی در سندرم کوواطلاعاتی عمومی در مورد میادگرفتن، آغاز حرکت است بخشش، عقلانی یا غیر عاقلزمین زیر خلیج فارس تمدنی پیوند قلب خوک، به فرد دچامسئول صیانت از عقیده کیسساخت شبکه عصبی مصنوعی با تولید مولکول جدید توسط هآزار دیگری، آزار خود استتاثیر درجه حرارت بر عملکنه به اعدامفاکسیبتعلت خواب آلودگی بعد از خوحس و ادراک قسمت پنجاهاکنون را با همه ی نقص هاینزاع بین جهل و علم رو به پجهان پر از چیزهای جادویی ارزش حقیقی زبان قسمت سوممنبع هوشیاری کجاست قسمت دانش، قفل ذهن را باز میکنهوشمندی کیهاندستورالعمل مرکز کنترل بیبه مغز خزندگان خودت اجازکلوزاپین داروی ضد جنونبرای زندگی سالم، یافتن تزندگی در جمع مواردی را برپیشرفت در عقل است یا ظواهمعنی روزهسختی ها رفتنی استتوهم وجودافتخار انسانتاثیر عصاره تغلیظ شده گینوار مغز در تشخیص بیماری فراتر از دیوارهای باورعدم توقف تکامل در یک انداحس و ادراک قسمت ششمابتذال با شعار دیننظریه تکامل در درمان بیمجوانان وطناز انفجار بزرگ تا انفجار منبع هوشیاری کجاست؟(قسمداروی جدید آلزایمرهاوکينگ پیش از مرگش رسالذرات کوانتومی زیر اتمی قبه سخن توجه کن نه گویندهکندر در بیماریهای التهاببرخی درمان های Spinal Muscular Atزیست شناسی باور حقیقت یا پروتز عصبی برای تکلممغز ناتوان از توجیه پیداسردرد تنشنتوصیه های غیر دارویی در سالگوبرداری از طبیعتتداوم مهم است نه سرعتنورون هاي مصنوعی می توانقلب های سادهتاثیر ویتامین دی بر بیماخم شدن فضا-زمانابزار بقا از نخستین همانهمیشه اطمینان تو بر خدا باز تکینگی تا مغز از مغز تمهندسی ژنتیک در حال تلاش دارویی ضد بیش فعالی سیستهشت توصیه برای کاستن از درهبر حقیقیبیماری های میتوکندریکیهانِ هوشیارِ در حال یابزرگ شدن تقریبا ناگهانی زبان و شناخت حقیقت قسمت ستکامل مادی تا ابزار هوشمآمارهای ارائه شده در سطح مغز ابزار بقای برتر مادیشواهدی از دنیسوان(شبه نئامگا سه عامل مهم سلامتترجمه فعالیت های عضله به چیزی شبیه نور تو نیستقبل از آغازخودآگاهی و هوشیاريابزار بقای موجود زنده از هندسه زبانِ زمان استاز تکینگی تا مغز از مغز تمیگرن و پروتئین مرتبط با بیماری دویکویتامین کا و استخوانروح و آب حیاتکاربرد روباتهای ريزنانوسفرنامه سفر به بم و جنوب تفاوت مغز انسان و میمون هتکامل شناخت انسان با کشفآیا فراموشی حتمی استمغز، فقط گیرندهشاید درست نباشدجریان انرژی در سیستم های اندام حسی، درک از بخش هایتشخیص ژنتیکی آتروفی های ابزارهای بقا از نخستین هچگونه حافظه را قویتر کنیلووفلوکساسینخدا نور آسمان ها و زمین اهوش مصنوعی از عروسک های بدرمان های جدید در بیماری از تکامل تا مغز، از مغز تما از اینجا نخواهیم رفتبیش از نیمی از موارد انتقروش صحبت کردن در حال تکامکشف ارتباط جدیدی از ارتبسلام تا روشناییتلقین اطلاعات و حافظهآیا کیهان می تواند یک شبیتاثیر نگاه و مشاهده ناظر تاثیر نگاه انسان بر رفتانقش ویتامین K در ترمیم اسشش مرحله تکامل چشمحقیقت غیر قابل شناختانسانیت در هم تنیده و متصچالش هوشیاری و اینکه چرا تعداد کلی ذهن ها در جهان اجزای پر سلولی بدن انسان مقاومت به عوارض فشار خون دل به دریا بزنهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان جدید سرطاناسکار، لگوی هوشمندواکسن دیگر کرونا ساخته شماست مالی با هوش انسانیبار بزرگ ایستادن بر دو پارژیم های غذایی و نقش مهم گیلگمش باستانی کیستمخاطب قرار دادن مردم، کاسوپاپ ها یا ترانزیستورهاتمرکز و مدیتیشنآیا دلفین ها می تواند از تاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش رژیم غذایی بر رشد و اضربه مغزی در تصادف رانندحباب های کیهانی تو در توايا اراده آزاد توهم است یچت جی پی تیجلو رفتن یا عقبگرداختلالات حرکتی در انسانمنابع انرژی از نفت و گاز دو سوی واقعیتهوش مصنوعی از عروسک تا کمدروغ نگو به خصوص به خودتاسرار بازسازی اندام هاورزش در کمر دردبحثی در مورد حقیقت فضا و راز تغییرگزارش یک مورد جالب لخته ومرگ و میر بسیار بالای ناشسیب یکسان و دیدگاه های متتو کز محنت دیگران بی غمیآب، زندگی است(قسمت پنجم)تاثیر داروهای ضد التهاب نقطه ای بود و دگر هیچ نبوفلج خواب چیستعقل مجادله گرحس و ادراک قسمت چهلاینکه خانواده ات سالم باچرا مغزهای ما ارتقا یافت جهان مرئی و نامرئیارتباط چاقی و کاهش قدرت بمنبع نور واقعی و ثابت، حقدژا وو یا اشنا پنداریهوش بشری تهدید برای بشریدرگیری مغزی در سندرم کوواعتقاد اشتباه، نتیجه ی نیادآوری خواب و رویابدون پیر فلکزمان چیستپیوند مدفوع در درمان بیممسئولیت جدیدساخت شبکه عصبی با الفبای تولید مثل اولین ربات های آسيب میکروواسکولاریا آستاثیر درجه حرارت بر عملکنه بدبخت بلکه نادانفاجعه ی جهل مقدسعماد الدین نسیمی قربانی حس و ادراک قسمت پنجاه و یاکوییفلکسنزاع بین علم و نادانی رو جهان دارای برنامهارزش خود را چگونه میشناسمنبع هوشیاری کجاست قسمت53دانش، یک انسان را ناسازگهوشیاری و وجوددغدغه نتیجه ی نادانی استبه نقاش بنگرکلید نزدیک و نگاه تو بر فبرخی ملاحظات در تشنج های زندگی در سیاهچالهپیشرفت ذهن در خلاقیت استمعاینه قبل از نوار عصب و سختی در بلند شدن از روی صتوهم بی خداییافراد آغاز حرکت خودشان رتاریک ترین بخش شبنوار مغزی روشی مهم در تشخفرد موفقعدم درکحس و ادراک قسمت شصت و هشتابداع دی ان ای بزرگترین دنظریه تکامل در درمان بیمجوانان وطناز بار خود بکاه تا پرواز منبع هوشیاری کجاست؟(قسمداروی جدید ای ال اسهاوکينگ پیش از مرگش رسالذرات کوانتومی زیر اتمی قبهبود حافظه پس از رخدادهکندر علیه سرطانبرخی روش های تربیتی کودکزیست، مرز افق رویداد هستپرورش مغز مینیاتوری انسامغز و قلب در جنین موش مصنسردرد سکه ایتوصیه هایی در مصرف ماهیالتهاب شریان تمپورالتداخل مرزها و صفات با بیننورون های ردیاب حافظهقلب و عقلصفحه اصلیخونریزی مغز در سندرم کووابزار بقا از نخستین همانهمیشه به آنچه داری، خوشناز تکینگی تا مغز از مغز تمهندسی بدنداستانها و مفاهیمی اشتباو هر کس تقوای خدا پیشه کنروی و منیزیم در تقویت استبیماری های مغز و اعصاب و کیست هیداتید مغزبزرگترین خطایی که مردم مزبان جانسوزتکامل مداومآن چیزی که ما جریان زمان مغز ابزار برتر بقاشیشه ی بازالتی و سیلیکوناما شما از دید خفاش کور هترجمه ی فعالیت های عضله بنکاتی در مورد تشنجقبل از انفجار بزرگخودآگاهی و هوشیاريابزار بقای موجود زنده از هندسه، نمایشی از حقیقتدر کمتر از چند ماه سوش جداز تکینگی تا مغز از مغز تمیگرن و خواببیماری دیستروفی میوتونیویتامین کا در سبزیجاتروح در جهانی دیگر استکاربرد روباتهای ريز، در سفرنامه سفر به بم و جنوب تفاوت ها و تمایزها کلید بتکامل، نتیجه ی برنامه ریآیا ممکن است موش کور بی ممغزتان را در جوانی سیم کششایسته نیست در جیب خود قرجراحی هوشیار مغزانرژی بی پایان در درون هرتشخیص آلزایمر سالها قبل ابزارهای بقا ازنخستین همنگاه من، نگاه تو و یا حقیلوب فرونتال یا پیشانی مغخدا بخشنده است پس تو هم بهوش مصنوعی از عروسک های بدرمان های جدید سرطاناز تکامل تا مغز، از مغز تواقعیت و انعکاسما اشیا را آنطور که هستندبیشتر کمردردها نیازی به روشهای نو در درمان دیسک بکشف جمجمه ای درکوه ایرهوسلاح و راهزنیتلاش ها برای کشف منابع جدآیا گذشته، امروز وآینده آیا پیدایش مغز از روی تصاتاثیر نگاه انسان بر رفتانقش ژنتیک در درمان اختلاششمین کنگره بین المللی سحقیقت، آن چیزی نیست که جلانسانیت در برابر دیگرانچالش هوشیاری و اینکه چرا تعذیه ی ذهناجزایی ناشناخته در شکل گمقایسه رقابت و همکاریدلایلی که نشان میدهد ما بهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان جدید سرطاناساس انسان اندیشه و باور واکسن دیگری ضد کرونا از دماشین دانشبار سنین ابزار هوشمندی ارژیم ضد التهابیگیاه بی عقل به سوی نور میمدل همه جانبه نگر ژنرالیسوخت هیدروژنی پاکتمرکز بر هدفآیا دلفین ها میتوانند باتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش رژیم غذایی در رشد و اضررهای مصرف شکر و قند بر حباب هایی تو در توايا اراده آزاد توهم است ینتایج نادانی و جهلجلوتر را دیدناختلالات صحبت کردن در انمنابع انرژی از نفت و گاز دولت یا گروهکهوش مصنوعی از عروسک تا کمدریای خدااصفهان زیباوزن حقیقی معرفت و شناختبحثی در مورد عملکرد لوب فراست دستی و چپ دستیگشایش دروازه جدیدی از طرمرگ و سوال از قاتلسیر آفرینش از روح تا مغز تو پیچیده ترین تکنولوژی آتاکسیتاثیر داروی ضد تشنج سدیم نقطه بی بازگشتفلج دوطرفه عصب 6 چشمعقل سالمحس و ادراک قسمت چهل و هفتاین، فقط راه توستچرا ویروس کرونای دلتا واجهان مشارکتیارتباط هوش ساختار مغز و ژمنبع هوشیاری کجاست قسمت دژاوو یا آشناپنداریهوش در طبیعتدرگیری اعصاب به علت میتواعتماد به خودیاری خدا نزدیک استبدون بار گذشتهزمان و مکان، ابعاد کیهان پیوند مغز و سر و چالشهای مسئولیت در برابر محیط زیساختن آیندهتولید یا دریافت علمآسیب ها ناشی از آلودگی هوتاثیر درجه حرارت بر عملکنه جنگ و نه خونریزیفارغ التحصیلان، فقیر و دعوامل موثر در پیدایش زباحس و ادراک قسمت پنجاه و داکسی توسین و تکامل پیش انزاع بین علم و جهل رو به پجهان در حال نوسان و چرخشاز فرد ایستا و متعصب بگذرمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمدائما بخوانهوشیاری و افسردگیذهن ما از در هم شکستن منببه نقاش بنگرکلام و زبان، گنجینه ای بسبرخی مرزهای اخلاق و علوم زندگی زمینی امروز بیش از پیشرفتی مستقل از ابزار همعادله ها فقط بخش خسته کنسدسازی روش مناسب برای مقتوهم تنهاییافراد بی دلیل دوستدار تو تاریکی من و تو و گرد و غبانوار مغز، مفید و بی خطرفرد یا اندیشهعدالت برای من یا برای همهحس و ادراک قسمت شصت و دوابزار هوش در حال ارتقا ازنعناعجواب دانشمند سوال کننده از بحث های کنونی در ویروسمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمداروی جدید برای میاستنی هدف یکسان و مسیرهای مختلرفلکس وتری با توضیح دکتر بهداشت خوابکوچ از محیط نامناسببرخی سلولهای عصبی در تلازاویه نگاه ها یکسان نیستپرکاری تیروئیدمغز و هوش، برترین ابزار بسردرد عروقی میگرنتوضیحی ساده در مورد هوش مام آر آی جدید با قدرت شگفترقی واقعی یا شعار ترقینوروپلاستیسیتی چیستقلب یا مغزسوالات پزشکیخواندن ، یکی از شستشو دهنابزار بقا از نخستین همانهمیشه داناتر از ما وجود داز تکینگی تا مغز از مغز تمهربانی، شرط موفقیتدخالت در ساختار ژنهاوفور و فراوانیرویکردهای جدید ضایعات نخبیماری وسواسکیست کلوئید بطن سومبزرگترین درد از درون است تکامل چشمآنچه می دانم، آنچه را میخمغز از بسیاری حقایق می گرشکل های متفاوت پروتئین هامروز دانش ژنتیک هیچ ابهترجمه ای ابتدایی از اسراچگونه مولکول های دی ان ایقبرستان ها با بوی شجاعتخودت را از اندیشه هایت حفابزار بقای موجود زنده از هنر فراموشیدر آرزوهایت مداومت داشتهاز تکینگی تا مغز از مغز تمیگرن و روزه داریبیماری سلیاکویتامین بی 12 در درمان دردروح رهاییکاش شرف اجباری بود یا حتیسفرنامه سفر به بم و جنوب تفاوت ها را به رسمیت بشناتکثیر سلول در برابر توقف مغزتان را در جوانی سیمکششادی، پاداش انجام وظیفهجراحی گردن همیشه برای دیانرژی تاریکتشخیص ایدزابزارهای بقای موجود زندهنگاه مادی غیر علمی استلوتیراستامخدای رنگین کمانهوش مصنوعی از عروسک های بدرمان های رایج ام اساز تکامل تا مغز، از مغز تواقعیت تقویت شدهما به جهان های متفاوت خودبا هوش مصنوعی خودکار روبروشهای شناسایی قدرت شنواکشف جدید تلسکوپ جیمز وبسلسله مباحث هوش مصنوعیتلاش های جدید در ALSسلطان جنگل یا صاحب ملکوتتلاش های جدید در درمان فرآیا آگاهی پس از مرگ از بیتاثیر ویتامین دی بر بیمانقش گرمایش آب و هوا در همشعار و عملحقایق ممکن و غیر ممکنانسان، گونه ای پر از تضادچالش هوشیاری و اینکه چرا تغییراحیای بینایی نسبی یک بیممقابله ی منطقی با اعتراضدنیا فریب و سرگرمیهوش مصنوعی از عروسک بازی درمان دارویی سرطان رحم باستفاده از مغز، وزن را کمواکسن سرطانمبانی ذهنی سیاه و سفیدباربر دیگران نباشرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وگیاه خواری و گوشت خوار کدمدل هولوگرافیک ژنرالیزهسودمندی موجودات ابزی بر تمرکز بر امروزآیا دست مصنوعی به زودی قاتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش زنجبیل در جلوگیری از ضررهای شکر بر سلامت مغزحد و مرزها توهم ذهن ماستای نعمت من در زندگیمنجات در اعتماد به خودجمجمه انسان های اولیهاختلالات عضلانی ژنتیکمنابع انرژی از نفت و گاز دوچرخه در کاهش دردهای کمهوش مصنوعی از عروسک تا کمدرک فرد دیگر و رفتارهای ااصل بازخوردوزوز گوشبحثی درباره هوش و تفاوتهرجزخوانی هایی که امروز بپل جویی اصفهانمرگ انتقال است یا نابود شسیستم تخلیه ی مغز بینشی نتو آرامش و صلحیآتاکسی فریدریشتاثیر درجه حرارت بر مغزنمیتوان با بیرون انداختنفن آوری های جدید علیه شناعقلانیت بدون تغییرحس و ادراک قسمت چهل و هشتاینترنت بدون فیلتر ماهواچرا یک ساعت، 60 دقیقه و یک جهان معناارتباط پیوسته ی جهانمنبع هوشیاری کجاست قسمت دگرگونی های نژادی و تغییهوش عاطفی قسمت 11درب بسته با غیر خود باز ماعتماد به خودژن همه چیز نیستبدون زمان، ماده ای وجود نزمان و گذر آن سریع استپیوند اندام از حیوانات بمستند جهان متصلساختن آینده، بهترین روش تولید پاک و فراوان انرژیآسیب روانی شبکه های اجتمتاثیر درجه حرارت بر عملکچه زیاد است بر من که در ایفاصله ها در مکانیک کوانتعوامل ایجاد لغت انسانی و حس و ادراک قسمت پنجاه و ساکسکاربازپین در درمان تشنسبیت عام از زبان دکتر برجهان در حال ایجاد و ارتقااز مخالفت بشنومنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدارچینهوشیاری کوانتومیذهن چند جانبه نیازمند نگبه نادیدنی ایمان بیاورکلام، در تحولی شگفت آور ببرخی نکات از گاید لاین پرزندگی زودگذرپپوگستمعجزه های هر روزهسرنوشتتوهم جداییافزایش قدرت ادراکات و حستاریکی و نورنوار مغز، ترجمه ی فعالیت فرد حساس از نظر عاطفی و بعسل طبیعی موثر در کنترل بحس و ادراک قسمت شصت و ششابزار بقا از نخستین همانهفت چیز که عملکرد مغز تو جواب سنگ اندازیاز تلسکوپ گالیله تا تلسکمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمداروی جدید برای کاهش وزنهدف یکسان، در مسیرهای مترفتار مانند بردهبهداشت خواب، رمز حافظه ی کوچک شدن مغز از نئاندرتابرخی سيناپسها طی تکامل و زاوسکا درمان گوشرپراسینزوماب در پارکینسومغز و اخلاقسرطان کمیت گراییتوضیحات دکتر فاطمی در موام اس و سرطانتروس جریان انرژینوروز مبارکقلب دروازه ی ارتباطپیامهای کاربرانخواب زمستانی سلول های سرابزار بقا از نخستین همانهمیشه راهی هستاز تکینگی تا مغز از مغز تموفقیت هوش مصنوعی در امتدر میان تاریکی و روشناییوقاحت و تمسخر دیگرانرویا و واقعیتبیماری کروتز فیلد جاکوبکپسول ژری لاکتبسیاری از مجرمان، خودشانتکامل و ارتقای نگاه تا عمآنچه ناشناخته است باید شمغز به تنهایی برای فرهنگ شکل پنجم مادهانفجار و توقف تکاملی نشاترس و آرمان هاچگونه میتوان با قانون جنقدم زدن و حرکت دید را تغیخودروهای هیدروژنیابزار بقای موجود زنده از هنر حفظ گرهدر آسمان هدیه های نادیدناز تکینگی تا مغز از مغز تمیگرن سردردی ژنتیکی که ببیماری ضعف عضلات نزدیک بویتامین بی هفدهروزه داری متناوب، مغز را کتاب گران و پرهزینه شد ولسفرنامه سفر به بم و جنوب تفاوت های بین زن و مرد فقتأثیر نیکوتین سیگار بر ممغط یک گیرنده استشب سیاه سحر شودجستجوی متن و تصویر به صورانرژی تاریک که ما نمی توتصویر خورشید یا خود خورشابزارهای بقای از نخستین نگاه محدود و تک جانبه، مشلوزالمعده(پانکراس)مصنوعخدایی که ساخته ی ذهن بشر هوش مصنوعی از عروسک بازی درمان های علامتی در ام اساز تکامل تا مغز، از مغز تواقعیت تقویت شدهما با کمک مغز خود مختاريمبا هر چیزی که نفس می کشد مروشی برای بهبود هوش عاطفکشیدن مادی روشی برای جلو