دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تاثیر درجه حرارت بر عملکرد مغز و رشد و تکثیر س لولهای مغزی چگونه است قسمت اول

تاثیر درجه حرارت بر عملکرد مغز و رشد و تکثیر سلولهای مغزی چگونه است؟(قسمت اول)

تأثير درجه حرارت بر سلولهای مغزی و عملکرد آنها چگونه است؟ جواب به این سوال بحث جالبی است- که به امروز و آینده ما مربوط می شود.

افزایش گرمای کره زمین مغزهای ما را تحلیل می برد و یا در دراز مدت، تاثیر مثبتی بر مغزهای ما دارد؟

همه نگران گرم شدن زمین هستند ولی آیا اگر زمین سرد می شد بر مغزهای ما تاثیر بهتری داشت؟ آیا اگر به دوره های یخبندان پیش از تاریخ بر مي گشتيم، زندگی بهتری داشتيم ؟ فکر نمی کنم درختان بی بار و بی میوه يخبندانهاي زمستان که هنوز چند ماهي آن را در کشوری مانند ایران تجربه می کنيم، برای موجودات زنده مناسب باشد نمونه آن را میتوان با ماندن زیر خروار برف و یخ تجربه کرد و می بینیم که سلولهاي موجود زنده خيلي زود، عملکرد خود را از دست خواهند داد و خواهد مرد.

پس درجه حرارت پایین در حد یخ بستن آب اصلا چیز جالبی برای حیات و عملکرد سلولها از جمله سلولهای مغزی نیست .

درجه حرارت چیست ؟ درجه حرارت یک چیز نسبی است و وابسته به دستگاههای اندازه گیری درجه حرارت می باشد. اینکه بگوئیم مثلا درجه حرارت صفر سلسیوس، یک صفر واقعی است اینگونه نمی باشد، این ما هستیم که با scaling و درجه بندی، مقياسهايي را برای اندازه گیری درجه حرارت ابداع کرده ایم. شاید اگر کسی با دستگاههای اندازه گیری سلسیوس درجه حرارت را اندازه بگیرد، عدد صفر را بخواند

ولی اگر همان فرد با دستگاه اندازه گیری حرارت فارنهایت درجه حرارت را بسنجد، عدد صفر نميخواند بلکه عدد 32 را میخواند ( فرمول تبدیل دو مقیاس 32+ (1.8*سانتی گراد )=فارنهایت )

البته دانشمندان بر اساس بی حرکت شدن و به صفر رسیدن انتروپي، صفر مطلق را تعریف کرده اند

دمای صفر کلوین ( به انگلیسی : Absolute zero) به صفر مطلق معروف است. در واقع در این دما آنتروپی صفر میشود. به طور دقیق این دما برابر ۲۷۳٫۱۵- درجهٔ سلسیوس (سانتیگراد) و یا ۴۵۹٫۶۷- درجهٔ فارنهایت است. لرد کلوین تصور میکرد که از دمای صفر کلوین نمیتوان به دمای کمتری دست یافت.

در سال ۲۰۰۰ دانشگاه صنعتی هلسینکی اعلام کرد که به پایینترین دمای ممکن در آزمایشگاه دست یافتهاند. این دما ۱۰۰ پیکو کلوین است که هنوز ۱۰۰ پیکو کلوین از دمای صفر کلوین گرم تر است. بنابر نظریههای تثبیت شدهٔ ترمودینامیک ومکانیک آماری، دمای صفر کلوین پایینترین دمای ممکن است.

در این دما انرژی جنبشی ذرات سازنده به کمینه خود میرسد و آنتروپی نیز صفر میگردد.( Oxford Dictionary of Physics. Oxford Un)

ميدانيم که مایع حیات در کره زمین، آب است و آب در شکل مایع آن میتواند برای حیات سودمند باشد . در شکل جامد آن- که حرکت مولکولهاي آب و قابلیت نفوذ و حرکت آن به شدت کاهش می یابد- فعالیتهای زیستی کند می شود و حالتي ايستا رخ میدهد. باز درجه حرارت آب اگر از حدی بگذرد، مولکولهای آن تحرک و آزادی بیشتری به دلیل انرژی دریافتی به دست مي آورند و تبدیل به بخار می شوند و در اين حالت هم نمیتوانند نقش حمایتی و حرکت در میان سلولهای زنده را ایفا کنند.

پس آب مایع حیات است ولی در درجه حرارت معيني که شکل آب به صورت مایع است و آسیبی به بافتهای دیگر مانند چربی پوشاننده سلولهای بدن نمی رساند

و در درجه حرارت خیلی پایین یا بالا؛ نه تنها عامل حيات نیست بلکه میتواند منجر به ذوب شدن غشای سلولهای بدن شود و آنها را از بین ببرد.

البته یخ زدن آب هم مکانیسم جالبی است که به دلیل کم شدن چگالی یخ و پوشاندن سطح آب امکان حیات را در زیر یخ فراهم ميکند( آب حالتی مایع و ایده آل است تا حیات را ایجاد کند و چگالی آن در زمان انجماد، کم ميشود و روی آب می آید و به این ترتیب، یخ اجازه میدهد تا حیات و زندگی، در آبی که زیر آن جاری است ، ادامه یابد)

زندگی در کره زمین وابسته به فاصله آن از خورشيد است، به طوری که اگر اين فاصله کمتر بود، حرارت زیاد خورشید سلولهای زنده را از بین مي برد و رودخانه های پرآب را به خشکی مي کشاند؛ مشابه چنین وضعیتی را در سیارات نزدیکتر به خورشید، در منظومه شمسی داریم. البته این در حالتی است که آب را به عنوان مایع حیات در نظر بگیریم . مواد دیگری هستند که ممکن است به جای آب، در شرایطی متفاوت از کره زمين مایع حیات شوند مثلا آمونیاک که در دماهاي خیلی پائینتر از صفر حالت مایع دارد، میتواند، در سياره ای بسیار سردتر از کره زمین به عنوان مایع حیات تلقی گردد در این سیارات دور از خورشيد، آبها یخ می زنند و قابلیت حیات با آب موجود نیست ولی گازهایی مانند آمونیاک در این سیارات می توانند مایع حیات باشند.

پس گرمای معتدل در کره زمين، برای باقی ماندن سلولها و رشد و تکثیر آنها لازم است.

@salmanfatemi

به دلیل اهمیت سلولهای مغزی پوششی چند لای

ه آن را مي پوشاند تا تاثیرات ضربات و درجه حرارت پایین یا بالا بر آن، کمتر باشد.

پوششهای مغز عبارتند از :

جمجمه ضخیم و استخواني و پرده های مننژ روی آن

شامه یا مننژ(به انگلیسی: meninge) سامانهای متشکل از چند لایه (غشاء) بوده که دستگاه عصبی مرکزی (CNS) را در بر میگیرد. این غشاها کار محافظت، تغذیه، و کاهش ضربه مغزی را به عهده دارند. مننژ اطراف مغز و نخاع دارای سه لایه و پوشش است که از خارج به داخل با نام سختشامه (دورا ماتر)، عنکبوتیه (آراکنوئید)،نرمشاه (پیا ماتر) شناخته میشوند. این پردهها به طور کلی مننژ یا شامه نامیده میشوند و در میان استخوان جمجمه و بافت مغز (و در طناب نخاع بین ستون مهرهها و بافت نخاع) قرار دارند

به علاوه، سیستم خون رسانی وسیع، میتواند از تغییرات درجه حرارت مغز و نخاع جلوگیری کند.

به اين ترتيب، مغز و نخاع- که میوه تکاملی کل حیات از ابتدا تا امروز است- مانند جواهری ارزشمند در صندوقی مستحکم و سفت قرار می گیرد به طوری که برای دسترسی به مغز، جراحان نیازمند دريلهاي خیلی قوی برای شکافتن جمجمه هستند.

این شرایط حفاظتی میتواند از تاثیرات مضر تغییرات درجه حرارت بر مغز بکاهد ولی اگر درجه حرارت هوا از حدی بالاتر یا پائینتر برود، این سیستم وسیع حمایتی جواب نمیدهد و مغز در معرض آثار مضر سرما و گرما قرار می گیرد.

متابوليسم داخل مغز تولید گرما می کند پس فقط مغز با گرما و یا سرمای محیط مواجه نیست بلکه با گرمای درونی متابولیسم هم باید به نحوی برخورد کند به خصوص وقتی فعالیت مغز بیشتر شود میزان این حرارت، خیلی بالاتر ميرود و دفع اين حرارت بالا از طريق گردش خون مغز- که بسیار هم غنی هست- انجام می شود. باید توجه کرد که وجود سیستم مستحکم استخوانی جمجمه مانع از تاثیرات زیاد هوای گرم و سرد بر مغز می شود ولی شاید یک نقش مضر هم داشته باشد و آن، ایجاد سیستم عایق در برابر گرمای درونی خود مغز است.

تحریکات حسی و جنسي و واکنشهای عملی در برخورد با محیط، همه اینها منجر به بالا رفتن درجه حرارت مغز می شود پس مغز با سلولهای دیگر بدن یک تفاوت آشکار دارد : هر حرکت ارادی و یا هر ديد و نگاه با چشم، حرارتی مضاعف را در مغز ایجاد می کند. همچنین اغلب داروهایی- که مصرف می شود- به خصوص داروهای تحریک کننده مانند ريتالين می تواند درجه حرارت درون مغز را بالا ببرد و این حرارت بالا باید با یک سیستم خود تنظیم و جدا از دیگر قسمتهای بدن از مغز دفع گردد.

به این ترتیب، متابولیسم و جریان خون مغز و حرارت و میزان آب و الکتروليتهای مغز باید یک سیستم خود تنظیم را ایجاد کند.بالا رفتن زياد درجه حرارت مغز منجر به فعال کردن مکانیسمهای پاتوفيزيولوژيک خاص و آسیب به سد بین خون و مغز و نشت مایعات به درون مغز و اسیب و حتی مرگ سلولها مغزی می شود( Siesjo B. Brain Energy Metabolism.New York: Wiley; 1978.)

اولین بار مرتيز سیف، فيزيولوژيست آلمانی، حرارت درون مغز را اندازه گیری کرد و نشان داد که دیدن یک تکه گوشت، درجه حرارت مغز سگ را یک درجه بالاتر مي برد. مواجهه با شرایط محیطی استرس زا یا هیجانی و فعالیت می تواند درجه حرارت مغز را بین دو تا سه درجه سانتیگراد افزايش دهد.

بالا رفتن درجه حرارت مغز منجر به انقباض رگهای محیطی بیرون مغز مي شود و عرق کردن را کاهش میدهد و این یک معضل بزرگ است .

با این که مغز دو درصد وزن بدن را تشکیل میدهد ولی در حالت استراحت، تا حدود 20% اکسیژن موجود در خون را مصرف ميکند. مصرف انرژی یک سلول عصبي(نورون) 0.54.0 nW است که حدود 300 تا 2500 برابر سلولها دیگر بدن است.
(Laughlin SB, de Ruyter van Steveninck RR, Anderson JC. The metabolic cost of neural information.Nature Neurosci. 1998;1:3641.[PubMed])

اندازه گیری های بيوفيزيکال نشان میدهد که برای انتقال یک بیت اطلاعات به 10 به توان چهار مولکول ATP نیاز است . برای کد کردن یک ليست، حدود 10به توان شش تا 10به توان هفت مولکول ATP مصرف می شود.

بیشتر انرژی در متابولیسم مغزي صرف بازیابی پتانسيلهاي الکتریکی پس از ديس شارژ الکتریکی می شود .

و بخش دیگری از امر، صرف تولید ماکرومولکولها و انتقال پروتئین از غشاي میتوکندری مي شود. همه این متابوليسم و صرف انرژی به حرارت تبدیل می شود.

روش ابداعی برای چک این حرارت ، استفاده از الکترودهاي دماسنج در قسمتها مختلف مغز موش است . با تحریک موش به وسيله محرکهاي محیطی، درجه حرارت در قسمتهای مختلف مغز به نسبتهای متفاوت بالا می رود. نشان داده شده است که ميزان بالا رفتن درجه حرارت در واکنش به محرکهای محیط وقتی بیشتر است که دمای اوليه در قسمتهای مختلف مغز پایین باشد يعني گرم بودن اولیه مغز، سرعت واکنش مغزی را کاهش می دهد. @salmanfatemi

در درجه حرارت 38-39℃ هیچ تاثیری در افزایش درجه حرارت، در مواجهه با محرکهای محیطی مثلا مواجهه با جنس مخالف دیده نمی شود

.( Kovalzon VM. Brain temperature variations during natural sleep and arousal in white rats. Physiol. Beh.1972;10:667670. [PubMed])

قانون مقادیر اوليه(law of initial values) بيان مي کند که وضعیت و درجه حرارت مغز پیش از تحریک، در جواب دهی و سرعت واکنش مغز بسیار موثر است .

اندازه گیری درجه حرارت مغز نشان میدهد که قسمتهایی از مغز که در قسمت بالاتر هستند سردترند
dorsal striatum, 36.6°C; hippocampus, 35.6°C

و قسمتهایی که پائینتر قرار دارند گرمترند( ventral tegmental area of midbrain, 37.3°C; medial preoptic area of hypothalamus, 37.3°C; nucleus accumbens or NAcc, 37.3°C)

مثلا قسمت جدید مغز یا کورتکس ،در قسمت سطحی مغز از بقیه جاهای مغز سردتر است. شاید علت این حالت عدم فعالیت نورونی در قسمتهای سطحی در حالت استراحت باشد. بر خلاف این حالت قسمتهای عمقی مانند هیپوتالاموس گرم، در حالت استراحت هم در حال فعالیت هستند

بالا رفتن میزان متابولیسم و حرارت در مغز مانند اندامهای دیگر باعث افزایش جریان خون مغز مي شود و اکسیژن بیشتر، نیازهای قسمتهای فعال مغز را برآورده می کند و گرمای اضافی را از طریق جریان خون منتقل می سازد

مصرف اکسیژن حین فعالیت و ورزش سنگین، ده برابر زمان استراحت می شود و تولید گرما هم از~ 1W/kg at rest to ~10 W/kg (از یک به ده) میرسد . انسان به شکل موفقی با عرق کردن و افزایش جریان خون سطحی می تواند با افزایش درجه حرارت درونی مقابله کند.

در انسان چون کارگذاري الکترود داخل مغز ممکن نیست از اندازه گیری درجه حرارت پرده صماخ در گوش برای تعیین حرارات داخل جمجمه استفاده میشود و مشاهده می کنیم در فعالیت زیاد و گرم شدن بدن، سر بسیار خنک تر از دیگر جاها است .

در ورزش نسبتا متعادل، مکانیسمهای جبرانی میتواند از افزايش درجه حرارت داخل مغز جلوگیری کند ولی در ورزش خیلی سنگین ، به دلیل بالا رفتن عمق و سرعت تنفس میزان زیادی گاز Co2. خون دفع می شود و این حالت منجر به تنگ شدن عروق مغز می شود و تا حدی مکانیسم خود تنظیم سرد کننده مغز، مختل می شود.

این افزایش زیاد درجه حرارت مغز منجر به اختلال در سد بین خون و مغز می گردد.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3149793/


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
وزن حقیقی معرفت و شناختتغییرات تکاملی سر انسان آیا جهان ذهن و افکار ما مدر هم تنیدگی کوانتومی و دابزارهای بقای از نخستین مناطق خاصی از مغز در جستجسلول عصبی شاهکار انطباق به خودت مغرور نشونقش نظریه تکامل در شناساتوسعه هوش مصنوعی قادر اسنظریه ی ریسمانژنهای حاکم بر انسان و انسجواب دانشمند سوال کننده آسيب میکروواسکولاریا آسدرمان جدید کنترل مولتیپلاخلاق پایه تکامل و فرهنگمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسیاهچاله و تکینگی ابتدایبیماری دویکنقش روی و منیزیم در سلامتتکامل داروینی هنوز در حاهوش مصنوعی و کشف زبان هایکوری گذرای ناشی از موبایحمایت از طبیعتامید درمان کرونا با هماندرختان اشعار زمینارتباط میکروب روده و پارمواد کوانتومی جدید، ممکنسخن پاک و ثابتبازگشت از آثار به سوی خداچند جهانیتاثیر ویتامین دی بر بیماهوش مصنوعی از عروسک بازی کرونا چه بر سر مغز می آورحس و ادراک قسمت هجدهماولین مورد PML به دنبال تکروی و منیزیم در تقویت استارزش خود را چگونه میشناسماپروتیلینشواهدی از نوع جدیدی از حابحثی درباره احساسات متفانیاز به آموزش مجازی دیجیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درمانگر کامپیگیاه خواری و گوشت خوار کدحس و ادراک- قسمت بیست و پاینترنت بدون فیلتر ماهواروش های صرفه جویی در ایجااز تکینگی تا مغز و از مغز مدارک ژنتیکی چگونه انسانضررهای مصرف شکر و قند بر برخی یونها و مولکول های مهدف یکسان، در مسیرهای متتاثیر داروی ضد تشنج سدیم پیچیدگی های مغزمگسخطا در محاسبات چیزی کاملاپی ژنتیکفرایند تکامل و دشواری هاراه فراری نیستاز تکینگی تا مغز از مغز تمستند جهان متصلعوارض ازدواج و بچه دار شدبزرگ شدن مغز محدود به دورویتامین کا و استخوانتاثیر درجه حرارت بر عملکپرواز از نیویورک تا لوس آدژا وو یا اشنا پنداریابزار بقا از نخستین همانلمس کوانتومیزندگی زمینی امروز بیش از از تکینگی تا مغز- از مغز مغز چگونه صداها را فیلتر تقلید مرحله ای نسبتا پیشنگاه از درون مجموعه با نگواکسن کرونا ساخته شده توتری فلوپرازینآیا هوش ارثی دریافتی از پداروهای ضد بیماری ام اس وابزار بقای موجود زنده از منابع انرژي پاک سرچشمه حزبان و شناخت حقیقت قسمت داستخوان های کشف شده، ممکمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟تنفس هوازی و میتوکندریچرا ویروس کرونای دلتا واوزوز گوشثبت امواج الکتریکی در عصآیا جهش های ژنتیکی، ویرودر کمتر از چند ماه سوش جدابزارهای دفاعی و بقای مومنبع هوشیاری کجاست قسمت سلولهای ایمنی القا کنندهبه زودی شبکه مغزی به جای نقش هورمون های تیروئید دتوسعه برخی شغل ها با هوش نظریه تکامل در درمان بیمکلرال هیدرات برای خوابانجاذبه و نقش آن در شکلگیریآسیب ها ناشی از آلودگی هودرمانهای بیماری پارکینساختلال خواب فرد را مستعد منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسیاهچاله ی تولید کنندهبیماری دیستروفی میوتونینقش روزه داری در سالم و جتکامل زبانهوش مصنوعی گوگل به کمک تشکی غایب شدی تا نیازمند دلحوادث روزگار از جمله ویرامگا سه عامل مهم سلامتدرد باسن و پا به دلیل کاهارتباط ماده و انرژیموجود بی مغزی که می تواندسرنوشتبازگشت به ریشه های تکاملچندین ماده غذایی که ماننتاثیر ویروس کرونا بر مغز هوش مصنوعی از عروسک بازی کریستال زمان(قسمت اولحس و ادراک قسمت هشتماولین مورد پیوند سر در انرویا و خبر از آیندهاز نخستین همانند سازها تماجرای جهل مقدسشواهدی از دنیسوان(شبه نئبحثی درباره احساساتی غیرچیزی خارج از مغزهای ما نیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درخدمت خلق وحگالکانزوماب، دارویی جدیحساسیت روانی متفاوتایندرالروش هایی ساده برای کاهش ااز تکینگی تا مغز از مغز تمروری بر تشنج و درمان هایضررهای شکر بر سلامت مغزبرخی اثرات مضر ویتامین دهدف از تکامل مغزتاثیر درجه حرارت بر عملکپیچیدگی های مغزی در درک زخطر آلودگی هواابزار هوش در حال ارتقا ازفرایند حذف برخی اجزای مغراه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات نخاعیعید نوروز مبارکبزرگ شدن تقریبا ناگهانی ویتامین کا در سبزیجاتتاثیر درجه حرارت بر عملکپرورش مغز مینیاتوری انسادژاوو یا آشناپنداریابزار بقا از نخستین همانلوب فرونتال یا پیشانی مغزندگی زودگذراز تکینگی تا مغز- از مغزتمغز ناتوان از توجیه پیداتقلید از روی طبیعتنگاه حقیقی نگاه به درون اواکسن ایرانی کرونا تولیدتری فلوپرازینآیا هوش سریعی که بدون احسداروی فامپیریدین یا نورلابزار بقای موجود زنده از منابع انرژی از نفت و گاز زبان و شناخت حقیقت قسمت ساستروژن مانند سپر زنان دمغز بزرگ چالش است یا منفعتنفس بدون اکسیژنچرا پس از بیدار شدن از خوچرا بیماری های تخریبی مغیک پیشنهاد خوب برای آسان جمجمه انسان های اولیهآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجدر آستانه ی موج پنجم کوویاتفاق و تصادفمنبع هوشیاری کجاست قسمت سلولهای بنیادی مصنوعی دربه زیر پای خود نگاه نکن بنقش هورمون زنانه استروژنتوصیه های سازمان بهداشت نظریه تکامل در درمان بیمکمردردجدایی خطای حسی استآشنا پنداریدرهای اسرارآمیز و پوشیدهاختلال در شناسایی حروف و منبع هوشیاری کجاست؟(قسمسیاره ی ابلهانبیماری ضعف عضلات نزدیک بنقش رژیم غذایی بر رشد و اتکامل زبانهوش مصنوعی گوگل به کمک تشکیهان خود را طراحی میکندحافظه و اطلاعات در کجاست امروز دانش ژنتیک هیچ ابهدستورالعمل مرکز کنترل بیارتباط متقابل با همه ی حیموجودات مقهور ژنها هستندسریعترین کامپیوتر موجودبازخورد یا فیدبکچه زیاد است بر من که در ایتاثیر ژنها بر اختلالات خهوش مصنوعی از عروسک بازی کریستال زمان(قسمت دوم)حس و ادراک قسمت پنجماولین هیبرید بین انسان و رویا بخشی حقیقی از زندگی از نخستین همانند سازها تماده ی تاریکشکل های متفاوت پروتئین هبخش فراموش شده ی حافظهچیزی شبیه نور تو نیستتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی ساخته هوش طبیگامی در درمان بیماریهای خفاش با شیوع همه گیری جدیایا کوچک شدن مغزانسان الفلج نخاعی با الکترودهای روش صحبت کردن در حال تکاماز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز هوشیاری، روح یا بدن طلای سیاهبرخی اختلالات عصبی مثانههدف از خلقت رسیدن به ابزاتاثیر درجه حرارت بر عملکپیوند مغز و سر و چالشهای خطرات هوش مصنوعیابزار بقا از نخستین همانفرد حساس از نظر عاطفی و براه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات بین دو همسر و برخیعامل کلیدی در کنترل کارآبزرگترین خطایی که مردم منکاتی در مورد تشنجویتامین دی گنجینه ای بزرتاثیر درجه حرارت بر عملکآلودگی هوا و ویروس کرونادگرگونی های نژادی و تغییابزار بقا از نخستین همانلوتیراستامزونیسومایداز تکینگی تا مغز، از مغز مغز و سیر تکامل ان دلیلی تقویت استخوان در گرو تغذنگاهی بر قدرت بینایی دراواکسن اسپایکوژنتسلیم شدن از نورون شروع مآیا هشیاری کوانتومی وجودداروی لیراگلوتیدابزار بقای موجود زنده از منابع انرژی از نفت و گاز زبان شناسی مدرن در سطح سلاسرار بازسازی اندام هامغز بزرگ چالشهای پیش روتو یک جهان در مغز خودت هستو پیچیده ترین تکنولوژی چرا حیوانات سخن نمی گوینیک آلل ژنتیکی که از نئاندجنسیت و تفاوت های بیناییآیا خداباوری محصول تکاملدر درمان بیماری مولتیپل اتوبان اطلاعات و پلِ بینمنبع هوشیاری کجاست قسمت سلسله مباحث هوش مصنوعیبوزون هیگز چیستنقش ویتامین K در ترمیم استوصیه های غیر دارویی در سنظریه تکامل در درمان بیمکمردرد ناشی از تنگی کاناجریان انرژی در سیستم های آغاز فصل سرما و دوباره تکدرک فرد دیگر و رفتارهای ااختلال در شناسایی حروف و منبع هوشیاری کجاست؟(قسمسیاره ابلهانبیماریهای تحلیل عضلانی انقش رژیم غذایی در رشد و اتکامل زبان انسان از پیشیهوش مصنوعی الفاگوکیهانِ هوشیارِ در حال یاحافظه و اطلاعات در کجاست انفجار و توقف تکاملی نشاذهن ما از در هم شکستن منبارتباط چاقی و کاهش قدرت بمیهمانهای ناخوانده عامل سرگیجه از شایعترین اختلابازسازي مغز و نخاع چالشی نهایت معرفت و شناخت درک عتاثیر کلام در آیات کلام بهوش مصنوعی از عروسک بازی کریستال زمان(قسمت سوم)حس و ادراک قسمت بیست و چهاولین تصویر در تاریخ از سرویا تخیل یا واقعیتاز نخستین همانند سازها تماده ی خالیشگفتی های زنبور عسلبخش بزرگتر کیهان ناشناختتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیگامی در درمان بیماریهای خلاصه ای از مطالب همایش مایا این جمله درست است کسیفلج بل، فلجی ترسناک که آنروشهای نو در درمان دیسک باز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز حافظه کجاستطوفان فقر و گرسنگی و بی سبرخی بیماری ها که در آن بهرچیز با یک تاب تبدیل به تاثیر درجه حرارت بر عملکدفاع در برابر تغییر ساختابزار بقا از نخستین همانفرضیه ای جدید توضیح میدهراه پیروزی در زندگی چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی پس از سعادت کردن به نعمتبسیاری از بیماری های جدیچگونه مولکول های دی ان ایویروس مصنوعیتاثیر رو ح و روان بر جسمآلزایمردانش بی نهایتابزار بقا از نخستین همانلیس دگرامفتامین یا ویاسزونا به وسیله ویروس ابله از تکینگی تا مغز، از مغز مغز آیندگان چگونه است ؟تقویت سیستم ایمنینگاهی بر توانایی اجزاي بواکسن اسپایکوژن ضد کروناتشنج چیستآیا واکنش های یاد گرفته وداروی تشنجی دربارداریابزار بقای موجود زنده از منابع انرژی از نفت و گاز زبان شناسی نوین نیازمند اصل بازخوردمغز بزرگ و فعال یا مغز کومغز بزرگترین مصرف کننده تو جهانی هستی که خودش را چرا حجم مغز گونه انسان دریک جهش ممکن است ذهن انسانجنسیت و تفاوت های بیناییآیا دلفین ها می تواند از در سال حدود 7 میلیون نفر اتوسوکسیمایدمنبع هوشیاری کجاست قسمت سلطان جنگل یا صاحب ملکوتبوزون هیگز جهان را از متلنقش ژنتیک در درمان اختلاتوصیه هایی در مصرف ماهیهفت چیز که عملکرد مغز تو کمردرد و علل آنجریان انرژی در سیستم های إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَدرک نیازمند شناخت خویش ااختلالات مخچهمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمسیاره ابلهانبیهوش کردن در جراحی و بیمنقش زنجبیل در جلوگیری از تکامل ساختار رگهای مغزی هوش مصنوعی از عروسک های بکیست کلوئید بطن سومحافظه و اطلاعات در کجاستانواع سکته های مغزیذهن چند جانبه نیازمند نگارتباط هوش ساختار مغز و ژمیگرن سردردی ژنتیکی که بسربازان ما محققا غلبه می بحتی علمی درباره تمایل بچهار میلیارد سال تکامل بتاثیر کپسول نوروهرب بر نهوش مصنوعی از عروسک بازی کشف مکانیسم عصبی خوانش پحس و ادراک قسمت بیست و یکاولین سلول مصنوعیرویا حقی از طرف خدااز نخستین همانند سازها تمبانی ذهنی سیاه و سفیدشاهکار قرنبخش دیگری در وجود انسان هتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیگاهی لازم است برای فهم و خونریزی مغز در سندرم کووایا ابزار هوشمندی یا مغز فلج خوابروشهای شناسایی قدرت شنوااز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز حافظه کجاستطی یکصد هزار سال اخیر هرچبرخی بیماری های خاص که بدهزینه ای که برای اندیشیدتاثیر درجه حرارت بر عملکدقیق ترین تصاویر از مغز اابزار بقا از نخستین همانقلب و عقلرابطه تشنج و اوتیسماز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی در عقب عارضه جدید ویروس کرونا سبسیاری از بیماری های جدیچگونه مغز پیش انسان یا همویرایش DNA جنین انسان، برتاثیر رژیم گیاه خواری بر آمارهای ارائه شده در سطح دانشمندان موفق به بازگردابزار بقا از نخستین همانلا اکراه فی الدینزیباترین چیز در افزایش ساز تکینگی تا مغز، از مغز مغز انسان ایا طبیعتا تماتلقین اطلاعات و حافظهچالش دیدگاه های سنتی در بواکسن دیگر کرونا ساخته شتشنج و حرکات شبه تشنجی قاآیا یک، وجود داردداروی جدید s3 در درمان ام ابزار بقای موجود زنده از منابع انرژی از نفت و گاز زبان، وسیله شناسایی محیطاصول توسعه ی یک ذهن کاملمغز حریص برای خون، کلید تتو دی ان ای خاص ميتوکندريچرا خشونت و تعصبیک رژیم غذایی جدید، می توجهل مقدسآیا دلفین ها میتوانند بادرمان های اسرار آمیز در آاثر مضر مصرف طولانی مدت رمنبع هوشیاری کجاست قسمت سم زنبور ، کلیدی برای واربی نهایت در میان مرزهانقش گرمایش آب و هوا در همتوضیحی ساده در مورد هوش مهفت سین یادگاری از میراث کمردرد با پوشیدن کفش مناجریان انرژی در سیستم های افت فشار خون ناگهانی در ودرک و احساساختلالات حرکتی در انسانمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمسیر آفرینش از روح تا مغز بیهوشی در بیماران دچار انقش زبان در سلطه و قدرت اتکامل شناخت انسان با کشفهوش مصنوعی از عروسک های بکاهش مرگ و میر ناشی از ابحس چشایی و بویاییانگشت ماشه ایذهن هوشیار در پس ماده ی مارتباط انسانی، محدود به میگرن شدید قابل درمان اسسردرد میگرن در کودکانبحث درباره پیدایش و منشا چهار ساعت پس از کشتار خوکتاثیر کپسول نوروهرب بر تهوش مصنوعی از عروسک تا کمکشف مکانیسمی پیچیده در بحس و ادراک قسمت بیست و دواوکرلیزوماب داروی جدید شرویاها از مغز است یا ناخواز نشانه ها و آثار درک شدمباحث مهم حس و ادراکشبیه سازی میلیون ها جهان برنامه و ساختار پیچیده متاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی بیشتر در زنانگاهی مغز بزرگ چالش استخواندن ، یکی از شستشو دهنایا بیماری ام اس (مولتیپفلج خواب چیستروشی برای بهبود هوش عاطفاز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز خنده در کجای مغز استظهور امواج مغزی در مغز مصبرخی توجهات در ببمار پارهزینه سنگین انسان در ازاتاثیر درجه حرارت بر عملکپیوند اندام از حیوانات بدلایلی که نشان میدهد ما بابزار بقا از نخستین همانقیچی ژنتیکیراز تغییراز تکینگی تا مغز از مغز تمشاهده گر جدای از شیء مشاعدم توقف تکامل در یک اندابعد از کروناچگونه هموساپينس بر زمین واقعیت فیزیکی، تابعی از تاثیر رژیم گیاه خواری بر آن چیزی که ما جریان زمان دانشمندان نورون مصنوعی سابزار بقا از نخستین همانلایو دوم دکتر سید سلمان فزیر فشار کووید چه باید کراز تکینگی تا مغز، از مغز مغز انسان برای ایجاد تمدتلاش هایی در بیماران قطع چاالش ها در تعیین منبع هوواکسن دیگری ضد کرونا از دتشنج عدم توازن بین نورون آیا کیهان می تواند یک شبیداروی جدید میاستنی گراویابزار بقای موجود زنده از منابع انرژی از نفت و گاز سفر نامه سفر به بم و جنوب اصول سلامت کمرمغز زنان جوانتر از مغز مرتولید مثل اولین ربات های چرا در مغز انسان، فرورفتیکی از علل محدودیت مغز امجهان یکپارچهآیا دست مصنوعی به زودی قادرمان های بیماری آلزایمراثرات فشار روحی شدیدمنبع هوشیاری کجاست قسمت سماگلوتید داروی کاهش دهنبی عدالتی در توزیع واکسن نقش پیش زمینه ها و اراده تیوتیکسن داروی ضد جنونهم نوع خواری در میان پیشیکنفرانس تشنج هتل کوثر اصجستجوی متن و تصویر به صورافراد آغاز حرکت خودشان ردرک احساسات و تفکرات دیگاختلالات صحبت کردن در انمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمسیستم تعادلی بدنبیوگرافینقش زبان در سلطه و قدرت اتأثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک بازی کاهش التهاب ناشی از بیماحس و ادراک (قسمت اول )انگشت نگاری مغز نشان میدذهن تو همیشه به چیزی اعتقارتباط از بالا به پایین ممیدان مغناطيسي زمین بشر سردرد و علتهای آنبحثي درباره هوش و تفاوتهنوآوری ای شگفت انگیز دانتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک تا کمکشف ارتباط جدیدی از ارتبحس و ادراک قسمت بیست و سوايندگان چگونه خواهند دیدرویاهای پر رمز و حیرتی دراز نظر علم اعصاب یا نرووسمجموعه های پر سلولی بدن مشبیه سازی سیستم های کوانبرنامه ی مسلط ژنها در اختتاثیر گیاهخواری بر رشد و هوش عاطفی در زنان بیشتر اگذر زمان کاملا وابسته به خواب سالم عامل سلامتیایا بدون زبان میتوانیم تفلج دوطرفه عصب 6 چشمروشی جدید در درمان قطع نخمرگ چیستعقل مجادله گربرخی توصیه ها برای واکسیهزاران سال چشم های بینا وتاثیر درجه حرارت بر عملکپیوند سر آیا ممکن استدنیای شگفت انگیز کوانتومابزار بقا از نخستین همانقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصراست دستی و چپ دستیاز تکینگی تا مغز از مغز تمشاهده آینده از روی مشاهعسل طبیعی موثر در کنترل ببعد از کروناچگونه واکسن کرونا را توزواقعیت چیستتاثیر رژیم گیاه خواری بر آنچه واقعیت تصور میکنیم دانشمندان یک فرضیه رادیکابزار بقا از نخستین همانلبخند بزن شاید صبح فردا ززیرفون داروی ضد ام اساز تکینگی تا مغز، از مغز مغز انسان برای شادمانی طتلاشی برای درمان قطع نخاناتوانی از درمان برخی ویواکسن سرطانتشخیص ژنتیکی آتروفی های آیا گذشته، امروز وآینده داروی جدید ضد میگرنابزار بقای موجود زنده از منابع انرژی از نفت و گاز سفر به مریخ در 39 روزاضطراب و ترساطلاع رسانی اینترنتیمغزهای کوچک بی احساستولید پاک و فراوان انرژیچراروياها را به یاد نمی آیافته های نوین علوم پرده جهان یکپارچهآیا رژیم غذایی گیاهی سلادرمان های جدید میگرناثرات مفید قهوهمنبع هوشیاری کجاست قسمت سندرم کووید طولانیبیمار 101 ساله، مبتلا به سنقش آتش در رسیدن انسان بهتکنولوژی جدید که سلول هاهمیشه اطمینان تو بر خدا بکنگره بین المللی سردرد دجستجوی هوشیاری در مغز ماافزایش قدرت ادراکات و حسدرک تصویر و زبان های مخلتاختلالات عضلانی ژنتیکمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمسیستم دفاعی بدن علیه مغز بیوگرافینقش سجده بر عملکرد مغزتئوری تکامل امروز در درمهوش مصنوعی از عروسک بازی کاهش دوپامین عامل بیماریحس و ادراک (قسمت دوم )اندوهگین نباش اگر درب یا ذخیره ی شگفت انگیز اطلاعارتباط بین هوش طبیعی و هومیدازولام در درمان تشنج سردرد تنشنبحثی جالب درباره محدودیتنوار مغز مشاهده ی غیر مستتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک تا کمکشف جمجمه ای درکوه ایرهوحس و ادراک قسمت بیستمايا اراده آزاد توهم است یرویای شفافاز نظر علم اعصاب اراده آزمحل درک احساسات روحانیشبکه های مصنوعی مغز به دربرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱تاثیر انتخاب از طرف محیط هوش عاطفی در زنان بیشتر اگربه شرودینگر و تاثیر مشخواب سالم عامل سلامتی و یایا تکامل هدفمند استفناوری هوش مصنوعی نحوه خروشی جدید در درمان سکته ممرگ و میر پنهانعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهبرخی روش های تربیتی کودکهستي مادي ای که ما کوچکترتاثیر درجه حرارت بر عملکپیوند سر، یکی از راه حلهادندان ها را مسواک بزنید تابزار بقا از نخستین همانقانون مندی نقشه ژنتیکی مرجزخوانی هایی که امروز باز تکینگی تا مغز از مغز تمطالعه ای بیان میکند اهدعصب حقوق نورولووبعد از کرونا دلخوشی بیهوچگونه آن شکری که می خوریمواقعیت چیستتاثیر رژیم گیاهخواری بر آنزیم تولید انرژی در سلودانشمندان ژنی از مغز انسابزار بقا از نخستین همانلرزش ناشی از اسیب به عصبزاوسکا درمان گوشراز روده تا مغزمغز انسان برای شادمانی طتلاشی تازه برای گشودن معناتوانی در شناسایی چهره واکسنی با تاثیر دوگانه اتصویربرداری فضاپیمای آمآیا آگاهی پس از مرگ از بیداروی ضد تشنج با قابليت تابزار بقای موجود زنده از منابع انرژی از نفت و گاز سفر تجهیزات ناسا به مریخ منابع انرژی از نفت و گاز سفر دشوار اکتشافاطلاعات حسی ما از جهان، چمغزتان را در جوانی سیم کشتولید سلولهای جنسی از سلچراروياها را به یاد نمی آیادگیری مهارت های جدید دجهان کنونی و مغز بزرگتریآیا رژیم غذایی گیاهی سلادرمان های جدید در بیماری اثرات مضر ماری جوانامنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمسندرم گیلن باره به دنبال بیماری های مغز و اعصاب و نقش انتخاب از طرف محیط، نتکنولوژی جدید که سلول هاهمیشه عسل با موم بخوریمکنگره بین المللی سردرد دحفره در مغزافزایش مرگ و میر سندرم کودرک حقیقت نردبان و مسیری اختراع جدید اینترنت کوانمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمسکته مغزیبیان ژن های اسکیزوفرنی دنقش غذاها و موجودات درياتئوری تکامل در پیشگیری و هوش مصنوعی از عروسک بازی کاهش سن بیولوژیکی، تنها حس و ادراک قسمت چهلانرژی تاریکذرات کوانتومی زیر اتمی قارتباط شگفت مغز انسان و فمکانیک کوانتومی بی معنی سردرد سکه ایبحثی در مورد نقش ویتامين نوار مغزی روشی مهم در تشختاثیر کتامین در درمان پاهوش مصنوعی از عروسک تا کمگل زندگیحس و ادراک قسمت دهمايا اراده آزاد توهم است یروبات های ریز در درمان بیاز نظر علم اعصاب اراده آزمحل درک احساسات روحانی دشباهت مغز با کیهان مادیبرین نت به جای اینترنتتاثیر احتمالی عصاره تغلیهوشیاری کوانتومیگزیده ای از وبینار یا کنفخواب عامل دسته بندی و حفطایجاد احساساتفیلمی بسیار جالب از تغییريتوکسيمب در درمان ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تمرگ انتقال است یا نابود شعلم به ما کمک میکند تا موبرخی سلولهای عصبی در تلاهستی ما پس از شروعی چگال تاثیر درجه حرارت بر عملکپیام های ناشناخته بر مغز دو ویژگی انتزاع و قدرت تجابزار بقا از نخستین همانقانون جنگلرساناها و ابر رساناها و عاز تکینگی تا مغز از مغز تمعنی روزهعضلانی که طی سخن گفتن چقدبعد از کرونا دلخوشی بیهوچگونه انتظارات بر ادراک واقعیت های متفاوتتاثیر عصاره تغلیظ شده گیآینده ی انسان در فراتر ازدانشمندان پاسخ کوانتومی ابزار بقا از نخستین همانلرزش عضله یا فاسیکولاسیوزبان مشترک ژنتیکی موجوداازدواج های بین گونه ای، رمغز انسان رو به کوچک تر شتلاشی جدید در درمان ام اسنبرو و انرژی مداومواسطه ها د رمسیر ایجاد مغتصادف یا قوانین ناشناختهآیا امکان بازسازی اندامهداروی ضد تشنج با قابليت تابزار بقای موجود زنده از ابزار بقای موجود زنده از منابع انرژی از نفت و گاز سفرنامه سفر به بم و جنوب اطلاعاتی عمومی در مورد ممغزتان را در جوانی سیمکشتومورها و التهاب مغزی عانزاع بین جهل و علم رو به پیادآوری خواب و رویاجهان کاملی در اطراف ما پرآیا راهی برای رفع کم آبی درمان های رایج ام اساجزای پر سلولی بدن انسان منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسندرم پیریفورمیسبیماری گیلن باره و بیمارنقش اتصالات بین سلولهای تکامل مادی تا ابزار هوشمهمراهی نوعی سردرد میگرنیکنترل همجوشی هسته ای با هحقیقت قربانی نزاع بین بی افزایش سرعت پیشرفت علوم درک عمیق در حیواناتادامه بحث تکامل چشممنبع هوشیاری در کجاست؟ قسانسور از روی قصد بسیاری بیست تمرین ساده برای جلونقش غذاها و موجودات درياتا 20 سال آینده مغز شما به هوش مصنوعی از عروسک بازی کایروپاکتیک چیستحس و ادراک قسمت چهل و دومانرژی تاریک که ما نمی توذرات کوانتومی زیر اتمی قارتباط شگفت انگیز مغز انمکانیزمهای دفاعی در برابسرعت فکر کردن چگونه استبحثی در مورد نقش کلسیم و نورون هاي مصنوعی می توانتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی از عروسک تا کمگلوئونحس و ادراک قسمت دوازدهمای نعمت من در زندگیمروح رهاییاز واقعیت امروز تا حقیقتمحدودیت های حافظه و حافظشباهت کیهان و مغزبرای پیش بینی آینده مغز دهوش، ژنتیکی است یا محیطیگزارش یک مورد جالب لخته وخودآگاهی و هوشیاريایرادهای موجود در خلقت بفیزیک مولکولها و ذرات در ریواستیگمیناز تکینگی تا مغز از مغز تمراحل ارتقای پله پله کیهعلایم کمبود ویتامین E را برخی سيناپسها طی تکامل و و هر کس تقوای خدا پیشه کنتاثیر درجه حرارت بر عملکپیشینیان انسان از هفت میدو برابر شدن خطر مرگ و میابزار بقا از نخستین همانقانون جنگلرشته نوروایمونولوژی و نقاز تکینگی تا مغز از مغز تمعادله ها فقط بخش خسته کنغیرقابل دیدن کردن مادهتفکر خلا ق در برابر توهم چگونه باغبانی باعث کاهش واقعیت و مجازتاریخ همه چیز را ثبت کردهآینده ی علم و فیزیک در60 ثدانشمندان اولین سلول مصنابزار بقا از نخستین همانلزوم سازگاری قانون مجازازبان چهار حرفی حیات زمیناستفاده از مغز، وزن را کممغز انسان رو به کوچکتر شدتمایل زیاد به خوردن بستننخاع ما تا پایین ستون فقروبینار اساتید نورولوژی دتظاهر خوابیده ی مادهآیا انسان با مغز بزرگش اخداروی ضد تشنج توپیراماتداستانها و مفاهیمی اشتباابزار بقای موجود زنده از منابع انرژی از نفت و گاز سفرنامه سفر به بم و جنوب اطلاعاتی عمومی در مورد منقش قهوه در سلامتیتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)نزاع بین علم و نادانی رو ژن هوش و ساختارهای حیاتی جهان دارای برنامهآیاما مقهور قوانین فیزیکدرمان های علامتی در ام اساجزایی ناشناخته در شکل گمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسوپاپ ها یا ترانزیستورهابیماری ای شبیه آلزایمر و نقش تیروئید در تکامل مغزتکامل مداومهندسه ی پایه ایکندر در بیماریهای التهابحقیقت اشیاافسردگی و اضطراب در بیمادرگیری قلب در بیماری ویراداراوون تنها داروی تاییمنبع هوشیاری در کجاست؟(قسانسور بر بسیاری از حقایبیش از نیمی از موارد انتقنقش غذاها و موجودات درياتا بحر یفعل ما یشاهوش مصنوعی از عروسک بازی کار با یگانگی و یکپارچگیحس و ادراک قسمت چهل و سومانسان قدیم در شبه جزیره عذرات کوانتومی زیر اتمی قارتباط شگفت انگیز مغز انما انسانها چه اندازه نزدشلیک فراموشیبحثی در مورد عملکرد لوب فنورون های ردیاب حافظهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی از عروسک تا کمگمان میکنی جرمی کوچکی در حس و ادراک قسمت سومای آنکه نامش درمان و یادشروزه داری متناوب، مغز را از آغاز خلقت تا نگاه انسامخچه فراتر از حفظ تعادلشباهت زیاد بین سلول هاي عبرای اولین بار دانشمندانهیچ کاری نکردن به معنی چیگشایش دروازه جدیدی از طرخودآگاهی و هوشیارياگر میدانی مصیبت بزرگتر فیزیک و هوشیاریریاضیات یک حس جدید استاز تکینگی تا مغز از مغز تمرز مرگ و زندگی کجاستعلایم کمبود ویتامین E را برداشت مغز ما از گذر زمانوقت نهيب هاي غير علمي گذشتاثیر درجه حرارت بر عملکپیشرفت های جدید علوم اعصدو برابر شدن خطر مرگ و میابزار بقا از نخستین همانقانونمندی و محدودیت عالمرشد مغز فرایندی پیچیده ااز تکینگی تا مغز از مغز تمعجزه ی علم در کنترل کرونمقالاتتفاوت مغز انسان و میمون هچگونه تکامل مغزهای کنونیواکنش های ناخودآگاه و تقتازه های اسکیزوفرنی(جنوآیا ممکن است موش کور بی مدانشمندان تغییر میدان مغابزار بقا از نخستین همانلزوم سازگاری قانون مجازازبان و کلمه حتی برای کساناستفاده از هوش مصنوعی در مغز ایندگان چگونه استتمدن قدیمی ای در جنوب ایرنخستین تصویر از سیاهچالهوراپامیل در بارداریتظاهری از ماده است که بیدآیا احتمال دارد رویا از آدر مانهای کمر دردابزار بقای موجود زنده از منابع انرژی از نفت و گاز سفرنامه سفر به بم و جنوب اعداد بینهایت در دنیای منقش مهاجرت در توسعه نسل اتوهم چیستنزاع بین علم و جهل رو به پژن یا نقشه توسعه مغز و نقجهان در حال نوسان و چرخشآب زندگی است قسمت چهارمدرمان ژنتیکی برای نوآوریاحیای بینایی نسبی یک بیممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسوپاپ ها یا ترانزیستورهابیماری ای شبیه ام اس مولتنقش حفاظتی مولکول جدید دتکامل چشمهندسه ی رایج کیهانکوچک شدن مغز از نئاندرتاحقیقت تنها چیزی است که شاالکتروتاکسی(گرایش و حرکدرگیری مغز در بیماری کویادراک ما درک ارتعاشی است منبع خواب و رویاساخت شبکه عصبی مصنوعی با بیشتر کمردردها نیازی به نقشه مغزی هر فرد منحصر بهتاثیر مشاهده بر واقعیت بهوش مصنوعی از عروسک بازی کاربرد روباتهای ريزنانوحس و ادراک قسمت نهمانسان ها می توانند میدان رفتار اجتماعی انسان، حاصارتباط غیرکلامی بین انساما انسانها چه اندازه نزدشلیک فراموشیبحثی درباره هوش و تفاوتهنوروپلاستیسیتی چیستتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی از عروسک تا کمگنجینه ای به نام ویتامین حس و ادراک قسمت سی و هشتمایمپلانت مغزی کمک میکند روزه داری و بیمار ی ام اس از انفجار بزرگ تا انفجار مخچه ، فراتر از حفظ تعادلشباهت زیاد بین سلول هاي عبرای خودآگاه بودن تو بایهیچ کس مانند تو نگاه نمیکپمبرولیزوماب در بیماری چخورشید مصنوعیاگر نیروی مغناطیس نباشد فیزیکدانان ماشینی برای تریسدیپلام تنها داروی تایاز تکینگی تا مغز از مغز تمرز بین انسان و حیوان کجاعلت خواب آلودگی بعد از خوبررسي علل احتمالي تغيير وقتی فهمیدی خطا کردی برگتاثیر درجه حرارت بر عملکپیشرفتی مستقل از ابزار هدو سوی واقعیتابزار بقا از نخستین همانقارچ بی مغز در خدمت موجودرشد مغز علت تمایل انسان باز تکینگی تا مغز از مغز تمغز فکر میکند مرگ برای دیتاثیر ویتامین دی بر بیماتفاوت ها و تمایزها کلید بچگونه جمعیت های بزرگ شکل واکنش به حس جدیدتازه های بیماری پارکینسوآیا ما تنها موجودات زنده دانشمندان روش هاي جدیدی ابزار بقا از نخستین همانمقاومت به عوارض فشار خون زبان و بیان نتیجه ساختمااستفاده از سلول های بنیامغز ابزار بقای برتر مادیتمدن پیشرفته ی پیشینیاننخستین روبات های زنده ی جورزش هوازی مرتب خیلی به قتغییر الگوی رشد مغزی با زآیا احتمال دارد رویا از آدر محل کار ارزش خودت را بابزارهای پیشرفته ارتباط منابع انرژی از نفت و گاز سفرنامه سفر به بم و جنوب بلندی در ذهن ما درک بلندینقش میدان مغناطیسی زمین توهمات و شناخت حقیقتنشانه های گذشته در کیهان ژنها نقشه ایجاد ابزار هوجهش های ژنتیکی مفید در ساآب زندگی است قسمت اولدرمان ام اس(مولتیپل اسکلاحیای بینایی نسبی یک بیممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسوپاپ ها یا ترانزیستورهابیماری اسپینال ماسکولار نقش حیاتی تلومر دی ان آ دتکامل ابزار هوش ، راه پر هندسه بنیادینکووید نوزده و خطر بیماری حقیقت خواب و رویاالگوبرداری از طبیعتدرگیری مغز در بیماران مبادغام میان گونه های مختلمنحنی که ارتباط بین معرفساخت شبکه عصبی با الفبای با هوش مصنوعی خودکار روبنقشه های مغزی جدید با جزیتاثیر نگاه ناظر هوشیار بهوش مصنوعی از عروسک بازی کاربرد روباتهای ريز، در حس و ادراک قسمت چهارمانسان جدید از چه زمانی پارقیبی قدرتمند در برابر مارتروز یا خوردگی و التهاما اکنون میدانیم فضا خالشنا در ابهای گرم جنوب نیابحثی درباره هوش و تفاوتهنوروز یا روز پایانیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی به کمک هوش طبیگویید نوزده و ایمنی ساکتحس و ادراک قسمت سی و ششمایمپلانت نخاعی میتواند دروزه داری سلول های بنیاداز بحث های کنونی در ویروسمخچه ابزاري که وظیفه آن فشرکت نورالینک ویدیویی ازبرخی ملاحظات در تشنج های هیچگاه از فشار و شکست نترتاثیر ترکیبات استاتین (سپنج اکتشاف شگفت آور در موخانواده پایداراگر نعمت فراموشی نبود بسفرگشت و تکامل تصادفی محض ریشه های مشترک حیاتاز تکینگی تا مغز از مغز تمزایای شکلات تلخ برای سلعماد الدین نسیمی قربانی بررسی و اپروچ جدید بر بیمویتنام نوعی کرونا ویروس تاثیر درجه حرارت بر عملکپاسخ گیاهان در زمان خورددوچرخه سواری ورزشی سبک و ابزار بقا از نخستین همانقبل از آغاززمین زیر خلیج فارس تمدنی از تکینگی تا مغز از مغز تمغز قلبصفحه اصلیتفاوت های بین زن و مرد فقچگونه جمعیت های بزرگ شکل واکسن های شرکت فایزر آمرتبدیل تراکت صوتی مصنوعی آیا مغز تا بزرگسالی توسعدانشمندان روشی برای تبدیابزار بقا از نخستین همانمقابله با کرونا با علم اسزبان و بیان، در سایه پیشراستفاده از سلول های بنیامغز ابزار برتر بقاتمدن بشری و مغز اخلاقینرمش های مفید برای درد زاورزش هوازی ، بهترین تمریتغییر زودتر اتصالات مغزیآیا برای تولید مثل همیشه آیا بزرگ شدن مغز فقط در ددر چه مرحله ای از خواب ، رابزارهای بقا از نخستین همنابع انرژی از نفت و گاز سفری به آغاز کیهانبلعیدن ستاره توسط سیاهچانقش محیط زندگی و مهاجرت دتوپیراماتنظام مثبت زندگیژنها ، مغز و ارادهجهش های ژنتیکی غیر تصادفآب زندگی است قسمت دومدرمان تومورهای مغزی با ااحساس گذر سریعتر زمانمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسودمندی موجودات ابزی بر بیماری اضطراب عمومینقش خرچنگ های نعل اسبی درتکامل داروینی هنوز در حاهندسه در پایه ی همه ی واککودک ایرانی که هوش او از حقیقت راستین انسان علم بالتهاب شریان تمپورالدرگیری مغزی در سندرم کووادغام دو حیطه علوم مغز و منشأ اطلاعات و آموخته ها ساختار شبکه های مغزی ثاببار بزرگ ایستادن بر دو پانقص در تشخیص هیجانات عامتاثیر نگاه و مشاهده ناظر هوش مصنوعی از عروسک بازی کتاب زیست شناسی باورحس و ادراک قسمت نوزدهمانسان عامل توقف رشد مغزرموزی از نخستین تمدن بشرارزش حقیقی زبان قسمت اولما با کمک مغز خود مختاريمشناخت و معرفت، و نقش آن دبحثی درباره هوش و تفاوتهنوشیدن چای برای مغز مفید تاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در کامپیوترهاگوشه بیماری اتوزومال رسسحس و ادراک قسمت سیزدهماین پیوند نه با مغز بلکه از تلسکوپ گالیله تا تلسکمدل همه جانبه نگر ژنرالیشش مرحله تکامل چشمبرخی مرزهای اخلاق و علوم هیپرپاراتیروئیدیسمتاثیر دوپامین و سروتونینپوست ساعتی مستقل از مغز دخارق العاده و استثنایی باگر نعمت فراموشی نبود بسفراموش کارها باهوش تر هسرژیم های غذایی و نقش مهم از تکینگی تا مغز از مغز تمسیر دشوار تکامل و ارتقاعوامل موثر در پیدایش زبابررسی ژنها در تشخیص بیماویتامین E برای فعالیت صحتاثیر درجه حرارت بر عملکپختگی پس از چهل سالگي به ديدن با چشم بسته در خواب ابزار بقا از نخستین همانقبل از انفجار بزرگزمان واقعیت است یا توهماز تکینگی تا مغز از مغز تمغز ما کوچکتر از نیم نقطهسوالات پزشکیتفاوت های تکاملی در مغز وچگونه حافظه را قویتر کنیواکسن کووید 19 چیزهایی که تبدیل سلولهای محافط به سآیا همه جنایت ها نتیجه بیداروهای مصرفی در ام اسابزار بقای موجود زنده از ملاحظه های اخلاقی دربارهزبان و تکلم برخی بیماریهاستفاده از سلول های بنیامغز از بسیاری حقایق می گرتمدنی قدیمی در شمال خلیج نرمش های مفید در سرگیجهورزش و میگرنتغییر عمودی سر انسان از پتغییرات منطقه بویایی مغزآیا تکامل و تغییرات ژنتیدر هم تنیدگی مرزها و بی مابزارهای بقا ازنخستین هممنابع انرژی از نفت و گاز سقوط درون جاذبه ای خاص، چبه مغز خزندگان خودت اجازنقش نگاه از پایین یا نگاهتوانایی مغز و دیگر اجزای نظریه ی تکامل در درمان بیژنهای مشترک بین انسان و وجهشهای مفید و ذکاوتی که دآب زندگی است قسمت سومدرمان تشنجاحساسات کاذبمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسیلی محکم محیط زیست بر انبیماری بیش فعالینقش داروهاي مختلف معروف تکامل داروینی هنوز در حاهوموارکتوس ها ممکن است دکودکان میتوانند ناقل بی حقایق ممکن و غیر ممکنامیوتروفیک لترال اسکلرودرگیری مغزی در سندرم کووارتقا و تکامل سنت آفرینش مهندسی ژنتیک در حال تلاش سازگاری با محیط بین اجزابار سنین ابزار هوشمندی انقطه بی بازگشتتاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک بازی کتاب، سفری به تاریخحس و ادراک قسمت هفتمانسانیت در هم تنیده و متصرمز و رازهای ارتباط غیر کارزش حقیقی زبان قسمت دومما تحت کنترل ژنها هستیم یشناسایی تاریخچه ی تکاملیبحثی درباره هوش و تفاوتهنوعی سکته مغزی ، وحشتناک تاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وحگوشت خواری یا گیاه خواریحس و ادراک قسمت ششماینکه به خاطرخودت زندگی از تلسکوپ گالیله تا تلسکمدل های ریز مغز مینی برینششمین کنگره بین المللی سبرخی نکات از گاید لاین پرهاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر دپاکین بر بیماری مپیموزایدخدا موجود استاگر با مطالعه فیزیک کوانفراموشی همیشه هم بد نیسترژیم های غذایی و نقش مهم از تکینگی تا مغز از مغز تمسئول صیانت از عقیده کیسعوامل ایجاد لغت انسانی و بررسی سیستم تعادلی بدن اویتامین E در چه مواد غذایتاثیر درجه حرارت بر عملکپروژه ی ژنوم انسانیدی متیل فومارات(زادیوا)(ابزار بقا از نخستین همانقدم زدن و حرکت دید را تغیزمان شگفت انگیزاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز مادران و کودکان در زمپیامهای کاربرانتفاوت های زبانی سرمنشا تنگاه محدود و تک جانبه، مشواکسن کرونا و گشودن پنجرتداخل مرزها و صفات با بینآیا هوش مصنوعی می تواند نداروهای ام اسابزار بقای موجود زنده از ملاحظات بیهوشی قبل از جرزبان و شناخت حقیقت قسمت چاستیفن هاوکینگ در مورد همغز به تنهایی برای فرهنگ تمساح حد واسط میان مغز کونرمشهای مهم برای تقویت عورزش بهترین درمان بیش فعورزش در کمر دردتغییرات آب و هوایی که به آیا جنین انسان، هوشمندی در هم تنیدگی کوانتومی و پابزارهای بقای موجود زندهمنابع بی نهایت انرژی در دسلول های بنیادی منابع و ابه بالا بر ستارگان نگاه کنقش نظام غذایی در تکامل متوازن مهمتر از فعالیت زینظریه ی تکامل در درمان بیژنهای هوش ، کدامندجهشهای مفید و ذکاوتی که دآزمون ذهنی گربه شرودینگردرمان جدید میگرن با انتی اخلاق و علوم اعصابمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسیاهچاله های فضایی منابعبیماری تی تی پینقش ذهن و شناخت در حوادث تکامل داروینی هنوز در حاهوش مصنوعی می تواند بر احکودکان خود را مشابه خود تحمله ویروس کرونا به مغزامید نیکو داشته باش تا آندرگیری اعصاب به علت میتوارتوکين تراپی روشی جديد مولتیپل اسکلروز در زنان ستون فقرات انسان دو پا جلبارداری بدون رحمچند نرمش مفید برای کمردرتاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک بازی کجای مغز مسئول پردازش تجحس و ادراک قسمت هفدهمانعطاف پذیری مکانیسمی علرمز بقای جهش ژنتیکیارزش حقیقی زبان قسمت سومماه رجبشناسایی سلول های ایمنی ابحثی درباره هوش و تفاوتهنیکولا تسلاتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وحگیلگمش باستانی کیستحس و ادراک سی و هفتماینکه خانواده ات سالم باروش مقابله مغز با محدودیاز تکنیکی تا مغز از مغز تمدیریت اینترنت بر جنگصرع و درمان های آنبرخی نرمش های گردنهاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر داروهای ضد التهاب پیموزایدخطا در محاسبات چیزی کاملاگر تلاش انسان امروز برافرایند پیچیده ی خونرسانیرژیم غذایی حاوی تخم مرغ واز تکینگی تا مغز از مغز تمسئولیت جدیدعواملی که برای ظهور لغت ابررسی علل کمر درد در میانویتامین کاتاثیر درجه حرارت بر عملکپروژه ی ژنوم انسانیدید تو همیشه محدود به مقدابزار بقا از نخستین همانقدرت انسان در نگاه به ابعزندگی هوشمند در خارج از زاز تکینگی تا مغز- از مغز مغز چون ابزار هوش است دلیسایتهای دیگرتفاوتهای جنسیتی راهی برانگاه انسان محدود به ادراواکسن کرونا از حقیقت تاتتروس جریان انرژیآیا هوش مصنوعی زندگی بشرداروهای تغییر دهنده ی سیابزار بقای موجود زنده از ممانتین یا آلزیکسا یا ابزبان و شناخت حقیقت قسمت ااستیفن هاوکینگ در تفسیر مغز برای فراموشی بیشتر کتنفس هوازی و میتوکندریچرا مغزهای ما ارتقا یافت