دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تاثیر درجه حرارت بر عملکرد مغز و رشد و تکثیر س لولهای مغزی چگونه است قسمت اول

تاثیر درجه حرارت بر عملکرد مغز و رشد و تکثیر سلولهای مغزی چگونه است؟(قسمت اول)

تأثير درجه حرارت بر سلولهای مغزی و عملکرد آنها چگونه است؟ جواب به این سوال بحث جالبی است- که به امروز و آینده ما مربوط می شود.

افزایش گرمای کره زمین مغزهای ما را تحلیل می برد و یا در دراز مدت، تاثیر مثبتی بر مغزهای ما دارد؟

همه نگران گرم شدن زمین هستند ولی آیا اگر زمین سرد می شد بر مغزهای ما تاثیر بهتری داشت؟ آیا اگر به دوره های یخبندان پیش از تاریخ بر مي گشتيم، زندگی بهتری داشتيم ؟ فکر نمی کنم درختان بی بار و بی میوه يخبندانهاي زمستان که هنوز چند ماهي آن را در کشوری مانند ایران تجربه می کنيم، برای موجودات زنده مناسب باشد نمونه آن را میتوان با ماندن زیر خروار برف و یخ تجربه کرد و می بینیم که سلولهاي موجود زنده خيلي زود، عملکرد خود را از دست خواهند داد و خواهد مرد.

پس درجه حرارت پایین در حد یخ بستن آب اصلا چیز جالبی برای حیات و عملکرد سلولها از جمله سلولهای مغزی نیست .

درجه حرارت چیست ؟ درجه حرارت یک چیز نسبی است و وابسته به دستگاههای اندازه گیری درجه حرارت می باشد. اینکه بگوئیم مثلا درجه حرارت صفر سلسیوس، یک صفر واقعی است اینگونه نمی باشد، این ما هستیم که با scaling و درجه بندی، مقياسهايي را برای اندازه گیری درجه حرارت ابداع کرده ایم. شاید اگر کسی با دستگاههای اندازه گیری سلسیوس درجه حرارت را اندازه بگیرد، عدد صفر را بخواند

ولی اگر همان فرد با دستگاه اندازه گیری حرارت فارنهایت درجه حرارت را بسنجد، عدد صفر نميخواند بلکه عدد 32 را میخواند ( فرمول تبدیل دو مقیاس 32+ (1.8*سانتی گراد )=فارنهایت )

البته دانشمندان بر اساس بی حرکت شدن و به صفر رسیدن انتروپي، صفر مطلق را تعریف کرده اند

دمای صفر کلوین ( به انگلیسی : Absolute zero) به صفر مطلق معروف است. در واقع در این دما آنتروپی صفر میشود. به طور دقیق این دما برابر ۲۷۳٫۱۵- درجهٔ سلسیوس (سانتیگراد) و یا ۴۵۹٫۶۷- درجهٔ فارنهایت است. لرد کلوین تصور میکرد که از دمای صفر کلوین نمیتوان به دمای کمتری دست یافت.

در سال ۲۰۰۰ دانشگاه صنعتی هلسینکی اعلام کرد که به پایینترین دمای ممکن در آزمایشگاه دست یافتهاند. این دما ۱۰۰ پیکو کلوین است که هنوز ۱۰۰ پیکو کلوین از دمای صفر کلوین گرم تر است. بنابر نظریههای تثبیت شدهٔ ترمودینامیک ومکانیک آماری، دمای صفر کلوین پایینترین دمای ممکن است.

در این دما انرژی جنبشی ذرات سازنده به کمینه خود میرسد و آنتروپی نیز صفر میگردد.( Oxford Dictionary of Physics. Oxford Un)

ميدانيم که مایع حیات در کره زمین، آب است و آب در شکل مایع آن میتواند برای حیات سودمند باشد . در شکل جامد آن- که حرکت مولکولهاي آب و قابلیت نفوذ و حرکت آن به شدت کاهش می یابد- فعالیتهای زیستی کند می شود و حالتي ايستا رخ میدهد. باز درجه حرارت آب اگر از حدی بگذرد، مولکولهای آن تحرک و آزادی بیشتری به دلیل انرژی دریافتی به دست مي آورند و تبدیل به بخار می شوند و در اين حالت هم نمیتوانند نقش حمایتی و حرکت در میان سلولهای زنده را ایفا کنند.

پس آب مایع حیات است ولی در درجه حرارت معيني که شکل آب به صورت مایع است و آسیبی به بافتهای دیگر مانند چربی پوشاننده سلولهای بدن نمی رساند

و در درجه حرارت خیلی پایین یا بالا؛ نه تنها عامل حيات نیست بلکه میتواند منجر به ذوب شدن غشای سلولهای بدن شود و آنها را از بین ببرد.

البته یخ زدن آب هم مکانیسم جالبی است که به دلیل کم شدن چگالی یخ و پوشاندن سطح آب امکان حیات را در زیر یخ فراهم ميکند( آب حالتی مایع و ایده آل است تا حیات را ایجاد کند و چگالی آن در زمان انجماد، کم ميشود و روی آب می آید و به این ترتیب، یخ اجازه میدهد تا حیات و زندگی، در آبی که زیر آن جاری است ، ادامه یابد)

زندگی در کره زمین وابسته به فاصله آن از خورشيد است، به طوری که اگر اين فاصله کمتر بود، حرارت زیاد خورشید سلولهای زنده را از بین مي برد و رودخانه های پرآب را به خشکی مي کشاند؛ مشابه چنین وضعیتی را در سیارات نزدیکتر به خورشید، در منظومه شمسی داریم. البته این در حالتی است که آب را به عنوان مایع حیات در نظر بگیریم . مواد دیگری هستند که ممکن است به جای آب، در شرایطی متفاوت از کره زمين مایع حیات شوند مثلا آمونیاک که در دماهاي خیلی پائینتر از صفر حالت مایع دارد، میتواند، در سياره ای بسیار سردتر از کره زمین به عنوان مایع حیات تلقی گردد در این سیارات دور از خورشيد، آبها یخ می زنند و قابلیت حیات با آب موجود نیست ولی گازهایی مانند آمونیاک در این سیارات می توانند مایع حیات باشند.

پس گرمای معتدل در کره زمين، برای باقی ماندن سلولها و رشد و تکثیر آنها لازم است.

@salmanfatemi

به دلیل اهمیت سلولهای مغزی پوششی چند لای

ه آن را مي پوشاند تا تاثیرات ضربات و درجه حرارت پایین یا بالا بر آن، کمتر باشد.

پوششهای مغز عبارتند از :

جمجمه ضخیم و استخواني و پرده های مننژ روی آن

شامه یا مننژ(به انگلیسی: meninge) سامانهای متشکل از چند لایه (غشاء) بوده که دستگاه عصبی مرکزی (CNS) را در بر میگیرد. این غشاها کار محافظت، تغذیه، و کاهش ضربه مغزی را به عهده دارند. مننژ اطراف مغز و نخاع دارای سه لایه و پوشش است که از خارج به داخل با نام سختشامه (دورا ماتر)، عنکبوتیه (آراکنوئید)،نرمشاه (پیا ماتر) شناخته میشوند. این پردهها به طور کلی مننژ یا شامه نامیده میشوند و در میان استخوان جمجمه و بافت مغز (و در طناب نخاع بین ستون مهرهها و بافت نخاع) قرار دارند

به علاوه، سیستم خون رسانی وسیع، میتواند از تغییرات درجه حرارت مغز و نخاع جلوگیری کند.

به اين ترتيب، مغز و نخاع- که میوه تکاملی کل حیات از ابتدا تا امروز است- مانند جواهری ارزشمند در صندوقی مستحکم و سفت قرار می گیرد به طوری که برای دسترسی به مغز، جراحان نیازمند دريلهاي خیلی قوی برای شکافتن جمجمه هستند.

این شرایط حفاظتی میتواند از تاثیرات مضر تغییرات درجه حرارت بر مغز بکاهد ولی اگر درجه حرارت هوا از حدی بالاتر یا پائینتر برود، این سیستم وسیع حمایتی جواب نمیدهد و مغز در معرض آثار مضر سرما و گرما قرار می گیرد.

متابوليسم داخل مغز تولید گرما می کند پس فقط مغز با گرما و یا سرمای محیط مواجه نیست بلکه با گرمای درونی متابولیسم هم باید به نحوی برخورد کند به خصوص وقتی فعالیت مغز بیشتر شود میزان این حرارت، خیلی بالاتر ميرود و دفع اين حرارت بالا از طريق گردش خون مغز- که بسیار هم غنی هست- انجام می شود. باید توجه کرد که وجود سیستم مستحکم استخوانی جمجمه مانع از تاثیرات زیاد هوای گرم و سرد بر مغز می شود ولی شاید یک نقش مضر هم داشته باشد و آن، ایجاد سیستم عایق در برابر گرمای درونی خود مغز است.

تحریکات حسی و جنسي و واکنشهای عملی در برخورد با محیط، همه اینها منجر به بالا رفتن درجه حرارت مغز می شود پس مغز با سلولهای دیگر بدن یک تفاوت آشکار دارد : هر حرکت ارادی و یا هر ديد و نگاه با چشم، حرارتی مضاعف را در مغز ایجاد می کند. همچنین اغلب داروهایی- که مصرف می شود- به خصوص داروهای تحریک کننده مانند ريتالين می تواند درجه حرارت درون مغز را بالا ببرد و این حرارت بالا باید با یک سیستم خود تنظیم و جدا از دیگر قسمتهای بدن از مغز دفع گردد.

به این ترتیب، متابولیسم و جریان خون مغز و حرارت و میزان آب و الکتروليتهای مغز باید یک سیستم خود تنظیم را ایجاد کند.بالا رفتن زياد درجه حرارت مغز منجر به فعال کردن مکانیسمهای پاتوفيزيولوژيک خاص و آسیب به سد بین خون و مغز و نشت مایعات به درون مغز و اسیب و حتی مرگ سلولها مغزی می شود( Siesjo B. Brain Energy Metabolism.New York: Wiley; 1978.)

اولین بار مرتيز سیف، فيزيولوژيست آلمانی، حرارت درون مغز را اندازه گیری کرد و نشان داد که دیدن یک تکه گوشت، درجه حرارت مغز سگ را یک درجه بالاتر مي برد. مواجهه با شرایط محیطی استرس زا یا هیجانی و فعالیت می تواند درجه حرارت مغز را بین دو تا سه درجه سانتیگراد افزايش دهد.

بالا رفتن درجه حرارت مغز منجر به انقباض رگهای محیطی بیرون مغز مي شود و عرق کردن را کاهش میدهد و این یک معضل بزرگ است .

با این که مغز دو درصد وزن بدن را تشکیل میدهد ولی در حالت استراحت، تا حدود 20% اکسیژن موجود در خون را مصرف ميکند. مصرف انرژی یک سلول عصبي(نورون) 0.54.0 nW است که حدود 300 تا 2500 برابر سلولها دیگر بدن است.
(Laughlin SB, de Ruyter van Steveninck RR, Anderson JC. The metabolic cost of neural information.Nature Neurosci. 1998;1:3641.[PubMed])

اندازه گیری های بيوفيزيکال نشان میدهد که برای انتقال یک بیت اطلاعات به 10 به توان چهار مولکول ATP نیاز است . برای کد کردن یک ليست، حدود 10به توان شش تا 10به توان هفت مولکول ATP مصرف می شود.

بیشتر انرژی در متابولیسم مغزي صرف بازیابی پتانسيلهاي الکتریکی پس از ديس شارژ الکتریکی می شود .

و بخش دیگری از امر، صرف تولید ماکرومولکولها و انتقال پروتئین از غشاي میتوکندری مي شود. همه این متابوليسم و صرف انرژی به حرارت تبدیل می شود.

روش ابداعی برای چک این حرارت ، استفاده از الکترودهاي دماسنج در قسمتها مختلف مغز موش است . با تحریک موش به وسيله محرکهاي محیطی، درجه حرارت در قسمتهای مختلف مغز به نسبتهای متفاوت بالا می رود. نشان داده شده است که ميزان بالا رفتن درجه حرارت در واکنش به محرکهای محیط وقتی بیشتر است که دمای اوليه در قسمتهای مختلف مغز پایین باشد يعني گرم بودن اولیه مغز، سرعت واکنش مغزی را کاهش می دهد. @salmanfatemi

در درجه حرارت 38-39℃ هیچ تاثیری در افزایش درجه حرارت، در مواجهه با محرکهای محیطی مثلا مواجهه با جنس مخالف دیده نمی شود

.( Kovalzon VM. Brain temperature variations during natural sleep and arousal in white rats. Physiol. Beh.1972;10:667670. [PubMed])

قانون مقادیر اوليه(law of initial values) بيان مي کند که وضعیت و درجه حرارت مغز پیش از تحریک، در جواب دهی و سرعت واکنش مغز بسیار موثر است .

اندازه گیری درجه حرارت مغز نشان میدهد که قسمتهایی از مغز که در قسمت بالاتر هستند سردترند
dorsal striatum, 36.6°C; hippocampus, 35.6°C

و قسمتهایی که پائینتر قرار دارند گرمترند( ventral tegmental area of midbrain, 37.3°C; medial preoptic area of hypothalamus, 37.3°C; nucleus accumbens or NAcc, 37.3°C)

مثلا قسمت جدید مغز یا کورتکس ،در قسمت سطحی مغز از بقیه جاهای مغز سردتر است. شاید علت این حالت عدم فعالیت نورونی در قسمتهای سطحی در حالت استراحت باشد. بر خلاف این حالت قسمتهای عمقی مانند هیپوتالاموس گرم، در حالت استراحت هم در حال فعالیت هستند

بالا رفتن میزان متابولیسم و حرارت در مغز مانند اندامهای دیگر باعث افزایش جریان خون مغز مي شود و اکسیژن بیشتر، نیازهای قسمتهای فعال مغز را برآورده می کند و گرمای اضافی را از طریق جریان خون منتقل می سازد

مصرف اکسیژن حین فعالیت و ورزش سنگین، ده برابر زمان استراحت می شود و تولید گرما هم از~ 1W/kg at rest to ~10 W/kg (از یک به ده) میرسد . انسان به شکل موفقی با عرق کردن و افزایش جریان خون سطحی می تواند با افزایش درجه حرارت درونی مقابله کند.

در انسان چون کارگذاري الکترود داخل مغز ممکن نیست از اندازه گیری درجه حرارت پرده صماخ در گوش برای تعیین حرارات داخل جمجمه استفاده میشود و مشاهده می کنیم در فعالیت زیاد و گرم شدن بدن، سر بسیار خنک تر از دیگر جاها است .

در ورزش نسبتا متعادل، مکانیسمهای جبرانی میتواند از افزايش درجه حرارت داخل مغز جلوگیری کند ولی در ورزش خیلی سنگین ، به دلیل بالا رفتن عمق و سرعت تنفس میزان زیادی گاز Co2. خون دفع می شود و این حالت منجر به تنگ شدن عروق مغز می شود و تا حدی مکانیسم خود تنظیم سرد کننده مغز، مختل می شود.

این افزایش زیاد درجه حرارت مغز منجر به اختلال در سد بین خون و مغز می گردد.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3149793/


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سفر تجهیزات ناسا به مریخ ابزار بقای موجود زنده از بیهوشی در بیماران دچار امغز زنان جوانتر از مغز مرتاثیر کپسول نوروهرب بر نهوش احساسیدانشمندان پاسخ کوانتومی آیا ما تنها موجودات زنده سوپاپ ها یا ترانزیستورهااجزایی ناشناخته در شکل گفرضیه ای جدید توضیح میدهبحثی در مورد نقش ویتاميننقش انتخاب از طرف محیط، نتاثیر گیاه خواری بر رشد وهستي مادي ای که ما کوچکترداستانها و مفاهیمی اشتباآیا تکامل و تغییرات ژنتیسخن پاک و ثابتارتقا و تکامل سنت آفرینش مقاومت به عوارض فشار خون برای پیش بینی آینده مغز دنقش غذاها و موجودات درياتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن دیگر کرونا ساخته شدرمان ام اس(مولتیپل اسکلإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَشواهدی از نوع جدیدی از حاارزش خود را چگونه میشناسمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبررسی و اپروچ جدید بر بیمنوروپلاستیسیتی چیستتاثیر رژیم گیاهخواری بر یک رژیم غذایی جدید، می تودرگیری مغزی در سندرم کوواندوهگین نباش اگر درب یا طوفان فقر و گرسنگی و بی ساز تکینگی تا مغز و از مغز میهمانهای ناخوانده عامل تفاوت های تکاملی در مغز ونگاه انسان محدود به ادراتغییر عمودی سر انسان از پکنگره بین المللی سردرد دروح رهاییایمپلانت نخاعی میتواند دعسل طبیعی موثر در کنترل باز تکینگی تا مغز از مغز تمحدودیت های حافظه و حافظتولید پاک و فراوان انرژیچرا در مغز انسان، فرورفتحقیقت تنها چیزی است که شاکاربرد روباتهای ريزنانورژیم های غذایی و نقش مهم ابزار بقا از نخستین هماناز روده تا مغزمشکلات نخاعیتکامل مداومهمیشه عسل با موم بخوریمخونریزی مغز در سندرم کووگیلگمش باستانی کیستزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقا از نخستین همانبه خودت مغرور نشومغز انسان برای ایجاد تمدهوش مصنوعی از عروسک بازی دلایلی که نشان میدهد ما بپیچیدگی های مغزی در درک زپیوند مغز و سر و چالشهای سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقای موجود زنده از فلج بل، فلجی ترسناک که آنبیوگرافیمغزهای کوچک بی احساستاثیر کپسول نوروهرب بر تهوش احساسیدانشمندان اولین سلول مصنآیا مغز تا بزرگسالی توسعسودمندی موجودات ابزی بر احیای بینایی نسبی یک بیمقیچی ژنتیکیبحثی جالب درباره محدودیتنقش اتصالات بین سلولهای تاثیر گیاه خواری بر رشد وهستی ما پس از شروعی چگال در مانهای کمر دردآیا جنین انسان، هوشمندی سرنوشتارتوکين تراپی روشی جديد مقابله با کرونا با علم اسبرای اولین بار دانشمنداننقشه مغزی هر فرد منحصر بهتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن دیگری ضد کرونا از ددرمان تومورهای مغزی با اافت فشار خون ناگهانی در وشواهدی از دنیسوان(شبه نئاز نخستین همانند سازها تمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبررسی سیستم تعادلی بدن انوشیدن چای برای مغز مفید تاثیر عصاره تغلیظ شده گییکی از علل محدودیت مغز امدرگیری اعصاب به علت میتوانسان قدیم در شبه جزیره عطی یکصد هزار سال اخیر هرچاز تکینگی تا مغز از مغز تمیگرن سردردی ژنتیکی که بتفاوت های زبانی سرمنشا تنگاه از درون مجموعه با نگتغییرات منطقه بویایی مغزکنگره بین المللی سردرد دروزه داری متناوب، مغز را اینکه به خاطرخودت زندگی عصب حقوق نورولوواز تکینگی تا مغز از مغز تمخچه فراتر از حفظ تعادلتولید سلولهای جنسی از سلچراروياها را به یاد نمی آحقیقت خواب و رویاکاربرد روباتهای ريز، در رژیم غذایی حاوی تخم مرغ وابزار بقا از نخستین همانازدواج های بین گونه ای، رمشکلات بین دو همسر و برخیتکامل چشمهمراهی نوعی سردرد میگرنیخواندن ، یکی از شستشو دهنگیاه خواری و گوشت خوار کدزبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقا از نخستین همانبه زودی شبکه مغزی به جای مغز انسان برای شادمانی طهوش مصنوعی از عروسک بازی دنیای شگفت انگیز کوانتومدندان ها را مسواک بزنید تپیوند سر آیا ممکن استسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقای موجود زنده از فلج خواببیوگرافیمغزتان را در جوانی سیم کشتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش عاطفی بیشتر در زناندانشمندان تغییر میدان مغآیا همه جنایت ها نتیجه بیسیلی محکم محیط زیست بر اناحساس گذر سریعتر زمانقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصبحثی در مورد نقش کلسیم و نقش حفاظتی مولکول جدید دتاثیر گیاهخواری بر رشد و و هر کس تقوای خدا پیشه کندر محل کار ارزش خودت را بآیا جهان ذهن و افکار ما مسریعترین کامپیوتر موجودارتباط میکروب روده و پارملاحظات بیهوشی قبل از جربرخی ملاحظات در تشنج های نقشه های مغزی جدید با جزیتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن سرطاندرمان تشنجافراد آغاز حرکت خودشان رشگفتی های زنبور عسلاز نخستین همانند سازها تمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبررسی علل کمر درد در میاننوعی سکته مغزی ، وحشتناک تاریخ همه چیز را ثبت کردهیافته های نوین علوم پرده دستورالعمل مرکز کنترل بیانسان ها می توانند میدان ظهور امواج مغزی در مغز مصاز تکینگی تا مغز از مغز تمیگرن شدید قابل درمان استفاوتهای جنسیتی راهی برانگاهی بر قدرت بینایی دراتغییرات آب و هوایی که به کندر در بیماریهای التهابروزه داری و بیمار ی ام اس اینکه خانواده ات سالم باعضلانی که طی سخن گفتن چقداز تکینگی تا مغز از مغز تمخچه ، فراتر از حفظ تعادلتومورها و التهاب مغزی عاچراروياها را به یاد نمی آحقیقت راستین انسان علم بکجای مغز مسئول پردازش تجراه های جدید برای قضاوت رابزار بقا از نخستین هماناستفاده از مغز، وزن را کممشکلات روانپزشکی پس از ستکامل ابزار هوش ، راه پر هوموارکتوس ها ممکن است دخواب سالم عامل سلامتیگالکانزوماب، دارویی جدیزبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقا از نخستین همانبوزون هیگز چیستمغز انسان برای شادمانی طدو ویژگی انتزاع و قدرت تجپیوند سر، یکی از راه حلهاسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقای موجود زنده از فلج خواب چیستبیان ژن های اسکیزوفرنی دمغزتان را در جوانی سیمکشتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش عاطفی در زنان بیشتر ادانشمندان روش هاي جدیدی آیا هوش مصنوعی زندگی بشرسیاهچاله و تکینگی ابتدایاخلاق و علوم اعصابقانون مندی نقشه ژنتیکی مبحثی در مورد عملکرد لوب فنقش حیاتی تلومر دی ان آ دتاثیر انتخاب از طرف محیط وقت نهيب هاي غير علمي گذشدر چه مرحله ای از خواب ، رآیا جهش های ژنتیکی، ویروسرگیجه از شایعترین اختلاارتباط چاقی و کاهش قدرت بممانتین یا آلزیکسا یا اببرخی مرزهای اخلاق و علومنقص در تشخیص هیجانات عامتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسنی با تاثیر دوگانه ادرمان جدید میگرن با انتی افزایش قدرت ادراکات و حسشاهکار قرناز نخستین همانند سازها تمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبزرگ شدن مغز محدود به دورنیاز به آموزش مجازی دیجیتازه های اسکیزوفرنی(جنویادگیری مهارت های جدید دذهن ما از در هم شکستن منبانسان جدید از چه زمانی پاعلم به ما کمک میکند تا مواز تکینگی تا مغز از مغز تمیدان مغناطيسي زمین بشر تقلید مرحله ای نسبتا پیشنگاهی بر توانایی اجزاي بتغییرات تکاملی سر انسان کوچک شدن مغز از نئاندرتاروزه داری سلول های بنیادایندرالمقالاتاز تکینگی تا مغز از مغز تمخچه ابزاري که وظیفه آن فتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)نزاع بین جهل و علم رو به پحمله ویروس کرونا به مغزکرونا چه بر سر مغز می آورراه های جدید برای قضاوت رابزار بقا از نخستین هماناستفاده از هوش مصنوعی در مشکلات روانپزشکی در عقب تکامل زبانهوش مصنوعی می تواند بر احخواب سالم عامل سلامتی و یگامی در درمان بیماریهای زبان و بیان نتیجه ساختماابزار بقا از نخستین همانبی عدالتی در توزیع واکسن مغز انسان رو به کوچک تر شتأثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک بازی دو برابر شدن خطر مرگ و میپیام های ناشناخته بر مغز سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقای موجود زنده از فلج دوطرفه عصب 6 چشمبیست تمرین ساده برای جلونقش قهوه در سلامتیتاثیر کتامین در درمان پاهوش عاطفی در زنان بیشتر ادانشمندان روشی برای تبدیآیا هوش ارثی دریافتی از پسیاره ابلهاناخلاق پایه تکامل و فرهنگقانون جنگلبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش خرچنگ های نعل اسبی درتاثیر احتمالی عصاره تغلیوقتی فهمیدی خطا کردی برگدر هم تنیدگی کوانتومی و پآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجسربازان ما محققا غلبه می ارتباط هوش ساختار مغز و ژمنابع انرژي پاک سرچشمه حبرخی نکات از گاید لاین پرنقطه بی بازگشتتاثیر درجه حرارت بر عملکواسطه ها د رمسیر ایجاد مغدرمان جدید کنترل مولتیپلافزایش مرگ و میر سندرم کوشبیه سازی میلیون ها جهان از نخستین همانند سازها تمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبزرگ شدن تقریبا ناگهانی چیزی خارج از مغزهای ما نیتازه های بیماری پارکینسویادآوری خواب و رویاذهن چند جانبه نیازمند نگانسان عامل توقف رشد مغزعلایم کمبود ویتامین E را از تکینگی تا مغز از مغز تمیدازولام در درمان تشنج تلقین اطلاعات و حافظهناتوانی از درمان برخی ویثبت امواج الکتریکی در عصکووید نوزده و خطر بیماریروش مقابله مغز با محدودیایا کوچک شدن مغزانسان التاثیر ویتامین دی بر بیمااز تکینگی تا مغز از مغز تمدارک ژنتیکی چگونه انسانتوهم چیستنزاع بین علم و نادانی رو حوادث روزگار از جمله ویرکریستال زمان(قسمت اولراه پیروزی در زندگی چیستابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیامشاهده آینده از روی مشاهتکامل ساختار رگهای مغزی هوش مصنوعی و کشف زبان هایخواب عامل دسته بندی و حفطگامی در درمان بیماریهای بیمار 101 ساله، مبتلا به سمغز انسان رو به کوچکتر شدتئوری تکامل امروز در درمهوش مصنوعی از عروسک بازی هوش مصنوعی از عروسک بازی دو برابر شدن خطر مرگ و میپیشینیان انسان از هفت میسفری به آغاز کیهانابزارهای بقای موجود زندفناوری هوش مصنوعی نحوه خبیش از نیمی از موارد انتقنقش مهاجرت در توسعه نسل اتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوشیاری کوانتومیداروهای مصرفی در ام اسآیا هوش سریعی که بدون احسسیاره ابلهاناختلال خواب فرد را مستعد قانونمندی و محدودیت عالمبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش داروهاي مختلف معروف تاثیر ترکیبات استاتین (سویتنام نوعی کرونا ویروس در هم تنیدگی کوانتومی و دآیا خداباوری محصول تکاملسردرد میگرن در کودکانارتباط انسانی، محدود به منابع انرژی از نفت و گاز برخی اثرات مضر ویتامین دچند نرمش مفید برای کمردرتاثیر درجه حرارت بر عملکوبینار اساتید نورولوژی ددرمانهای بیماری پارکینسافسردگی و اضطراب در بیماشبیه سازی سیستم های کواناز نشانه ها و آثار درک شدمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبزرگترین خطایی که مردم مچگونه مغز پیش انسان یا همتبدیل تراکت صوتی مصنوعی ژن هوش و ساختارهای حیاتی رفتار اجتماعی انسان، حاصانعطاف پذیری مکانیسمی علعلایم کمبود ویتامین E را از تکینگی تا مغز از مغز تمکانیزمهای دفاعی در برابتلاش هایی در بیماران قطع ناتوانی در شناسایی چهره جمجمه انسان های اولیهکودک ایرانی که هوش او از روش های صرفه جویی در ایجاایا این جمله درست است کسیصفحه اصلیاز تکینگی تا مغز از مغز تمروری بر تشنج و درمان هایتوانایی مغز و دیگر اجزای نزاع بین علم و جهل رو به پحافظه و اطلاعات در کجاست کریستال زمان(قسمت دوم)راست دستی و چپ دستیابزار بقا از نخستین هماناستیفن هاوکینگ در مورد همطالعه ای بیان میکند اهدتکامل شناخت انسان با کشفهوش مصنوعی گوگل به کمک تشخودآگاهی و هوشیاريگاهی لازم است برای فهم و زبان و بیان، در سایه پیشرابزار بقا از نخستین همانبیماری های مغز و اعصاب و مغز ایندگان چگونه استتئوری تکامل در پیشگیری و تا 20 سال آینده مغز شما به هوش مصنوعی از عروسک بازی دوچرخه سواری ورزشی سبک و پیشرفت های جدید علوم اعصسقوط درون جاذبه ای خاص، چابزارهای پیشرفته ارتباط فیلمی بسیار جالب از تغییبیشتر کمردردها نیازی به نقش میدان مغناطیسی زمین تاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش، ژنتیکی است یا محیطیداروهای ام اسآیا هشیاری کوانتومی وجودسیر آفرینش از روح تا مغز اختلال در شناسایی حروف و قارچ بی مغز در خدمت موجودبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش ذهن و شناخت در حوادث تاثیر دوپامین و سروتونینویتامین E برای فعالیت صحدر کمتر از چند ماه سوش جدآیا دلفین ها می تواند از سردرد و علتهای آنارتباط از بالا به پایین ممنابع انرژی از نفت و گاز برخی اختلالات عصبی مثانهچند جهانیتاثیر درجه حرارت بر عملکوراپامیل در بارداریدرک فرد دیگر و رفتارهای االکتروتاکسی(گرایش و حرکشبکه های مصنوعی مغز به دراز نظر علم اعصاب یا نرووسمنبع هوشیاری در کجاست؟ قبسیاری از بیماری های جدیچگونه هموساپينس بر زمین تبدیل سلولهای محافط به سژن یا نقشه توسعه مغز و نقرقیبی قدرتمند در برابر ماولین هیبرید بین انسان وعلت خواب آلودگی بعد از خواز تکینگی تا مغز از مغز تما انسانها چه اندازه نزدتلاشی برای درمان قطع نخانخاع ما تا پایین ستون فقرجنسیت و تفاوت های بیناییکودکان میتوانند ناقل بی روش هایی ساده برای کاهش اایا ابزار هوشمندی یا مغز سوالات پزشکیاز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز هوشیاری، روح یا بدن توازن مهمتر از فعالیت زینشانه های گذشته در کیهان حافظه و اطلاعات در کجاست کریستال زمان(قسمت سوم)رجزخوانی هایی که امروز بابزار بقا از نخستین هماناستیفن هاوکینگ در تفسیر معنی روزههوش مصنوعی گوگل به کمک تشخودآگاهی و هوشیاريگاهی مغز بزرگ چالش استزبان و تکلم برخی بیماریهابزار بقا از نخستین همانبیماری گیلن باره و بیمارمغز ابزار بقای برتر مادیتاثیر مشاهده بر واقعیت بهوش مصنوعی از عروسک تا کمديدن با چشم بسته در خواب پیشرفتی مستقل از ابزار هسلول های بنیادی منابع و اابزارهای بقا از نخستین هفیزیک مولکولها و ذرات در با هوش مصنوعی خودکار روبنقش محیط زندگی و مهاجرت دتاثیر گیاه خواری بر رشد وهیچگاه از فشار و شکست نترداروهای ضد بیماری ام اس وآیا واکنش های یاد گرفته وسیستم تعادلی بدناختلال در شناسایی حروف و قبل از انفجار بزرگبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش روزه داری در سالم و جتاثیر دپاکین بر بیماری مویتامین E در چه مواد غذایدر آستانه ی موج پنجم کوویآیا دلفین ها میتوانند باسردرد تنشنارتباط بین هوش طبیعی و هومنابع انرژی از نفت و گاز برخی بیماری ها که در آن بچندین ماده غذایی که ماننتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش هوازی مرتب خیلی به قدرک و احساسالتهاب شریان تمپورالشباهت مغز با کیهان مادیاز نظر علم اعصاب اراده آزمنبع هوشیاری در کجاست؟(قبسیاری از بیماری های جدیچگونه واکسن کرونا را توزتری فلوپرازینژنها نقشه ایجاد ابزار هورموزی از نخستین تمدن بشراولین مورد PML به دنبال تکعوامل موثر در پیدایش زبااز تکینگی تا مغز از مغز تما انسانها چه اندازه نزدتلاشی تازه برای گشودن معنخستین تصویر از سیاهچالهجنسیت و تفاوت های بیناییکودکان خود را مشابه خود تروش صحبت کردن در حال تکامایا بیماری ام اس (مولتیپپیامهای کاربراناز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز حافظه کجاستتوسعه هوش مصنوعی قادر اسنظام مثبت زندگیحافظه و اطلاعات در کجاستکشف مکانیسم عصبی خوانش پرشته نوروایمونولوژی و نقابزار بقا از نخستین هماناستخوان های کشف شده، ممکمغز فکر میکند مرگ برای دیهوش مصنوعی الفاگوخورشید مصنوعیگذر زمان کاملا وابسته به زبان و شناخت حقیقت قسمت چابزار بقا از نخستین همانبیماری ای شبیه آلزایمر و مغز ابزار برتر بقاتاثیر نگاه ناظر هوشیار بهوش مصنوعی از عروسک تا کمدی متیل فومارات(زادیوا)(پاسخ گیاهان در زمان خوردسلول عصبی شاهکار انطباق ابزارهای بقا ازنخستین همفیزیکدانان ماشینی برای تبار سنین ابزار هوشمندی انقش نگاه از پایین یا نگاهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهاوکينگ پیش از مرگش رسالداروی فامپیریدین یا نورلآیا گذشته، امروز وآینده سیستم دفاعی بدن علیه مغز اختلالات مخچهقدم زدن و حرکت دید را تغیبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش رژیم غذایی بر رشد و اتاثیر داروهای ضد التهاب ویتامین دی گنجینه ای بزردر درمان بیماری مولتیپل آیا دست مصنوعی به زودی قاسردرد سکه ایارتباط شگفت مغز انسان و فمناطق خاصی از مغز در جستجبرخی بیماری های خاص که بدچه زیاد است بر من که در ایتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش هوازی ، بهترین تمریدرک احساسات و تفکرات دیگامیوتروفیک لترال اسکلروشباهت زیاد بین سلول هاي عاز نظر علم اعصاب اراده آزمنبع خواب و رویابعد از کروناچگونه آن شکری که می خوریمتری فلوپرازینژنها ، مغز و ارادهرمز و رازهای ارتباط غیر کاولین مورد پیوند سر در انعوامل ایجاد لغت انسانی و از تکینگی تا مغز از مغز تما با کمک مغز خود مختاريمتلاشی جدید در درمان ام اسنرمش های مفید در سرگیجهجهان کاملی در اطراف ما پرکوری گذرای ناشی از موبایروشهای نو در درمان دیسک بایا بدون زبان میتوانیم تسایتهای دیگراز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز حافظه کجاستتوسعه برخی شغل ها با هوش نظریه ی تکامل در درمان بیحس چشایی و بویاییکشف مکانیسمی پیچیده در برشد مغز علت تمایل انسان بابزار بقا از نخستین هماناستروژن مانند سپر زنان دمغز ما کوچکتر از نیم نقطههوش مصنوعی از عروسک تا کخانواده پایدارگربه شرودینگر و تاثیر مشزبان و شناخت حقیقت قسمت اابزار بقا از نخستین همانبیماری ای شبیه ام اس مولتمغز از بسیاری حقایق می گرتاثیر نگاه و مشاهده ناظر هوش مصنوعی به کمک هوش طبیدژا وو یا اشنا پنداریپختگی پس از چهل سالگي به سلولهای ایمنی القا کنندهابزارهای بقای از نخستین فرگشت و تکامل تصادفی محض بارداری بدون رحمنقش نظام غذایی در تکامل متاثیر گیاه خواری بر رشد وهاوکينگ پیش از مرگش رسالداروی لیراگلوتیدآیا آگاهی پس از مرگ از بیسکته مغزیاختلالات حرکتی در انسانقدرت انسان در نگاه به ابعبحثی درباره احساسات متفانقش رژیم غذایی در رشد و اتاثیر داروی ضد تشنج سدیم ویرایش DNA جنین انسان، بردرمان های اسرار آمیز در آآیا رژیم غذایی گیاهی سلاسرعت فکر کردن چگونه استارتباط شگفت انگیز مغز انمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمبرخی توجهات در ببمار پارنهایت معرفت و شناخت درک عتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش و میگرندرک تصویر و زبان های مخلتامید نیکو داشته باش تا آنشباهت زیاد بین سلول هاي عاز آغاز خلقت تا نگاه انسامنحنی که ارتباط بین معرفبعد از کروناچگونه انتظارات بر ادراک تسلیم شدن از نورون شروع مژنهای مشترک بین انسان و ورویا و خبر از آیندهاولین تصویر در تاریخ از سعواملی که برای ظهور لغت ااز تکینگی تا مغز از مغز تما تحت کنترل ژنها هستیم یتمایل زیاد به خوردن بستننرمشهای مهم برای تقویت عجهش های ژنتیکی مفید در ساکی غایب شدی تا نیازمند دلروشهای شناسایی قدرت شنواایا تکامل هدفمند استاز تکینگی تا مغز- از مغز مرکز خنده در کجای مغز استتوصیه های سازمان بهداشت نظریه تکامل در درمان بیمحس و ادراک (قسمت اول )کشف ارتباط جدیدی از ارتبزمین زیر خلیج فارس تمدنی ابزار بقا از نخستین هماناسرار بازسازی اندام هامغز مادران و کودکان در زمهوش مصنوعی از عروسک تا کخارق العاده و استثنایی بگزیده ای از وبینار یا کنفزبان و شناخت حقیقت قسمت دابزار بقای موجود زنده از بیماری اضطراب عمومیمغز به تنهایی برای فرهنگ مغز برای فراموشی بیشتر کتاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی در کامپیوترهادژاوو یا آشناپنداریپرورش مغز مینیاتوری انساسلولهای بنیادی مصنوعی درابزارهای دفاعی و بقای موفراموش کارها باهوش تر هسبازگشت از آثار به سوی خدانقش نظریه تکامل در شناساتاثیر گیاه خواری بر رشد وهدف یکسان، در مسیرهای متداروی تشنجی دربارداریآیا امکان بازسازی اندامهسانسور از روی قصد بسیاری اختلالات صحبت کردن در انلوب فرونتال یا پیشانی مغبحثی درباره احساساتی غیرنقش زنجبیل در جلوگیری از تاثیر درجه حرارت بر عملکواکنش های ناخودآگاه و تقدرمان های بیماری آلزایمرآیا رژیم غذایی گیاهی سلاشلیک فراموشیارتباط شگفت انگیز مغز انمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی توصیه ها برای واکسیچهار میلیارد سال تکامل بتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش بهترین درمان بیش فعدرک حقیقت نردبان و مسیری امید درمان کرونا با همانشرکت نورالینک ویدیویی ازاز انفجار بزرگ تا انفجار منشأ اطلاعات و آموخته ها بعد از کرونا دلخوشی بیهوچگونه باغبانی باعث کاهش تشنج چیستژنهای هوش ، کدامندرویا بخشی حقیقی از زندگی اولین سلول مصنوعیعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکینگی تا مغز از مغز تماه رجبتمدن قدیمی ای در جنوب ایرچرا مغزهای ما ارتقا یافت جهش های ژنتیکی غیر تصادفکیست کلوئید بطن سومروشی برای بهبود هوش عاطفایرادهای موجود در خلقت باز تکینگی تا مغز- از مغز مرگ انتقال است یا نابود شتوصیه های غیر دارویی در سنظریه تکامل در درمان بیمحس و ادراک (قسمت دوم )کشف جمجمه ای درکوه ایرهوزندگی هوشمند در خارج از زابزار بقا از نخستین هماناصول سلامت کمرمغز چون ابزار هوش است دلیهوش مصنوعی از عروسک تا کخدا موجود استگزارش یک مورد جالب لخته وزبان و شناخت حقیقت قسمت سابزار بقای موجود زنده از بیماری بیش فعالیبیماری تی تی پیمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟تاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی در خدمت خلق وحدگرگونی های نژادی و تغییآلودگی هوا و ویروس کروناسلسله مباحث هوش مصنوعیاثر مضر مصرف طولانی مدت رفراموشی همیشه هم بد نیستبازگشت به ریشه های تکاملنقش هورمون های تیروئید دتاثیر گیاه خواری بر رشد وهدف از تکامل مغزداروی جدید s3 در درمان ام آیا انسان با مغز بزرگش اخسانسور بر بسیاری از حقایاختراع جدید اینترنت کوانلایو دوم دکتر سید سلمان فبخش بزرگتر کیهان ناشناختنقش زبان در سلطه و قدرت اتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن های شرکت فایزر آمردرمان های جدید میگرنآیا راهی برای رفع کم آبی شلیک فراموشیارتباط غیرکلامی بین انسامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی روش های تربیتی کودکچهار ساعت پس از کشتار خوکتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش در کمر درددرک عمیق در حیواناتامگا سه عامل مهم سلامتشش مرحله تکامل چشماز بحث های کنونی در ویروسمهندسی ژنتیک در حال تلاش بعد از کرونا دلخوشی بیهوچگونه تکامل مغزهای کنونیتشنج و حرکات شبه تشنجی قاژنهای حاکم بر انسان و انسرویا تخیل یا واقعیتاوکرلیزوماب داروی جدید شعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز از مغز تماپروتیلینتمدن بشری و مغز اخلاقیچرا پس از بیدار شدن از خوجهشهای مفید و ذکاوتی که دکاهش مرگ و میر ناشی از ابروشی جدید در درمان قطع نخاگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز- از مغزتمراحل ارتقای پله پله کیهتوصیه هایی در مصرف ماهینظریه تکامل در درمان بیمحس و ادراک قسمت چهارمگمان میکنی جرمی کوچکی در زونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقا از نخستین هماناضطراب و ترسمغز چگونه صداها را فیلتر هوش مصنوعی از عروسک تا کخطا در محاسبات چیزی کاملگشایش دروازه جدیدی از طرزبان شناسی مدرن در سطح سلابزار بقای موجود زنده از بیماری دویکمغز بزرگ چالش است یا منفعتاثیر ویتامین دی بر بیماهوش مصنوعی در خدمت خلق وحدانشمندان موفق به بازگردآلزایمرسم زنبور ، کلیدی برای واراثرات فشار روحی شدیدفرایند پیچیده ی خونرسانیبازسازي مغز و نخاع چالشی نقش هورمون زنانه استروژنتاثیر گیاه خواری بر رشد وهدف از خلقت رسیدن به ابزاداروی جدید میاستنی گراویآیا احتمال دارد رویا از آساخت شبکه عصبی با الفبایادامه بحث تکامل چشملبخند بزن شاید صبح فردا زبخش دیگری در وجود انسان هنقش زبان در سلطه و قدرت اتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کووید 19 چیزهایی که درمان های جدید در بیماری آیاما مقهور قوانین فیزیکشنا در ابهای گرم جنوب نیارتروز یا خوردگی و التهامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی سلولهای عصبی در تلانوآوری ای شگفت انگیز دانتاثیر رو ح و روان بر جسموزوز گوشدرگیری قلب در بیماری ویرامروز دانش ژنتیک هیچ ابهششمین کنگره بین المللی ساز تلسکوپ گالیله تا تلسکمولتیپل اسکلروز در زنان تفکر خلا ق در برابر توهم چگونه جمعیت های بزرگ شکل تشنج عدم توازن بین نورون کلرال هیدرات برای خوابانرویاها از مغز است یا ناخوايندگان چگونه خواهند دیدعامل کلیدی در کنترل کارآاز تکینگی تا مغز از مغز تمبانی ذهنی سیاه و سفیدتمساح حد واسط میان مغز کوچرا بیماری های تخریبی مغجهشهای مفید و ذکاوتی که دکاهش التهاب ناشی از بیماروشی جدید در درمان سکته ماگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز، از مغز مرز مرگ و زندگی کجاستتوضیحی ساده در مورد هوش مهفت چیز که عملکرد مغز تو حس و ادراک قسمت پنجمگنجینه ای به نام ویتامین زیباترین چیز در افزایش سابزار بقا از نخستین هماناطلاعات حسی ما از جهان، چمغز ناتوان از توجیه پیداهوش مصنوعی از عروسک تا کخطا در محاسبات چیزی کاملپمبرولیزوماب در بیماری چزبان شناسی نوین نیازمند ابزار بقای موجود زنده از بیماری ضعف عضلات نزدیک بمغز بزرگ چالشهای پیش روتاثیر ویروس کرونا بر مغز هوش مصنوعی درمانگر کامپیدانشمندان نورون مصنوعی سآمارهای ارائه شده در سطح سندرم کووید طولانیاثرات مفید قهوهفرایند تکامل و دشواری هابحتی علمی درباره تمایل بنقش ژنتیک در درمان اختلاتاثیر گیاه خواری بر رشد وهزینه ای که برای اندیشیدداروی جدید ضد میگرنآیا احتمال دارد رویا از آساخت شبکه عصبی مصنوعی با اداراوون تنها داروی تاییلرزش ناشی از اسیب به عصببرنامه و ساختار پیچیده منقش سجده بر عملکرد مغزتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا و گشودن پنجردرمان های رایج ام اسآزمون ذهنی گربه شرودینگرشناخت و معرفت، و نقش آن دارزش حقیقی زبان قسمت اولمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرخی سيناپسها طی تکامل و نوار مغزی روشی مهم در تشختاثیر رژیم گیاه خواری بر یک پیشنهاد خوب برای آسان درگیری مغز در بیماری کویانفجار و توقف تکاملی نشاصرع و درمان های آناز تلسکوپ گالیله تا تلسکمواد کوانتومی جدید، ممکنتفاوت مغز انسان و میمون هچگونه جمعیت های بزرگ شکل تصویربرداری فضاپیمای آمکمردرد و علل آنرویاهای پر رمز و حیرتی درايا اراده آزاد توهم است یعادت کردن به نعمتاز تکینگی تا مغز از مغز تمجموعه های پر سلولی بدن متنفس هوازی و میتوکندریچرا حیوانات سخن نمی گوینجواب دانشمند سوال کننده کاهش دوپامین عامل بیماریريتوکسيمب در درمان ام اساگر تلاش انسان امروز برااز تکینگی تا مغز، از مغز مرز بین انسان و حیوان کجاتکنولوژی جدید که سلول‌ههفت سین یادگاری از میراث حس و ادراک قسمت سومگویید نوزده و ایمنی ساکتزیر فشار کووید چه باید کرابزار بقا از نخستین هماناطلاعاتی عمومی در مورد ممغز و سیر تکامل ان دلیلی هوش مصنوعی از عروسک بازی خطرات هوش مصنوعیپنج اکتشاف شگفت آور در موزبان، وسیله شناسایی محیطابزار بقای موجود زنده از بیماریهای تحلیل عضلانی امغز بزرگ و فعال یا مغز کوتاثیر ژنها بر اختلالات خهوش مصنوعی درخدمت خلق وحدانشمندان یک فرضیه رادیکآن چیزی که ما جریان زمان سوپاپ ها یا ترانزیستورهااثرات مضر ماری جوانافرایند حذف برخی اجزای مغبحث درباره پیدایش و منشانقش گرمایش آب و هوا در همتاثیر گیاه خواری بر رشد وهزینه سنگین انسان در ازاداروی ضد تشنج با قابليت تآیا برای تولید مثل همیشه ساختار شبکه های مغزی ثابادغام میان گونه های مختللزوم سازگاری قانون مجازابرنامه ی مسلط ژنها در اختنقش غذاها و موجودات درياتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا از حقیقت تاتدرمان های علامتی در ام اسآسيب میکروواسکولاریا آسشناسایی تاریخچه ی تکاملیارزش حقیقی زبان قسمت دوممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبرداشت مغز ما از گذر زماننورون هاي مصنوعی می توانتاثیر رژیم گیاه خواری بر یک آلل ژنتیکی که از نئانددرگیری مغز در بیماران مبانواع سکته های مغزیضررهای مصرف شکر و قند بر از تکنیکی تا مغز از مغز تموجود بی مغزی که می تواندتفاوت ها و تمایزها کلید بچگونه حافظه را قویتر کنیتغییر الگوی رشد مغزی با زکمردرد با پوشیدن کفش منارویای شفافايا اراده آزاد توهم است یعارضه جدید ویروس کرونا ساز تکینگی تا مغز از مغز تمحل درک احساسات روحانیتنفس هوازی و میتوکندریچرا حجم مغز گونه انسان درجاذبه و نقش آن در شکلگیریکاهش سن بیولوژیکی، تنها ریواستیگمینابزار هوش در حال ارتقا ازاز تکینگی تا مغز، از مغز مزایای شکلات تلخ برای سلتکنولوژی جدید که سلول‌ههم نوع خواری در میان پیشیحساسیت روانی متفاوتگوشه بیماری اتوزومال رسسزیرفون داروی ضد ام اسابزار بقا از نخستین هماناطلاعاتی عمومی در مورد ممغز آیندگان چگونه است ؟هوش مصنوعی از عروسک بازی دفاع در برابر تغییر ساختپوست ساعتی مستقل از مغز دسفر نامه سفر به بم و جنوب ابزار بقای موجود زنده از ابزار بقای موجود زنده از بیهوش کردن در جراحی و بیممغز حریص برای خون، کلید تتاثیر کلام در آیات کلام بهوش مصنوعی ساخته هوش طبیدانشمندان ژنی از مغز انسآیا ممکن است موش کور بی مسوپاپ ها یا ترانزیستورهااجزای پر سلولی بدن انسان فرد حساس از نظر عاطفی و ببحثي درباره هوش و تفاوتهنقش آتش در رسیدن انسان بهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهزاران سال چشم های بینا وداروی ضد تشنج با قابليت تآیا بزرگ شدن مغز فقط در دسازگاری با محیط بین اجزاادغام دو حیطه علوم مغز و لزوم سازگاری قانون مجازابرین نت به جای اینترنتنقش غذاها و موجودات درياتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا ساخته شده تودرمان ژنتیکی برای نوآوریآسیب ها ناشی از آلودگی هوشناسایی سلول های ایمنی اارزش حقیقی زبان قسمت سوممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبررسي علل احتمالي تغيير نورون های ردیاب حافظهتاثیر رژیم گیاه خواری بر یک جهش ممکن است ذهن انساندرگیری مغزی در سندرم کووانگشت نگاری مغز نشان میدضررهای شکر بر سلامت مغزاز تکینگی تا مغز از مغز تموجودات مقهور ژنها هستندتفاوت های بین زن و مرد فقنگاه محدود و تک جانبه، مشتغییر زودتر اتصالات مغزیکنفرانس تشنج هتل کوثر اصروبات های ریز در درمان بیای آنکه نامش درمان و یادشعدم توقف تکامل در یک اندااز تکینگی تا مغز از مغز تمحل درک احساسات روحانی دتو دی ان ای خاص ميتوکندريچرا خشونت و تعصبحقیقت قربانی نزاع بین بی کایروپاکتیک چیستریسدیپلام تنها داروی تایابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز مسیر دشوار تکامل و ارتقاتکامل مادی تا ابزار هوشمهمیشه اطمینان تو بر خدا بخلاصه ای از مطالب همایش مگوشت خواری یا گیاه خواریزاوسکا درمان گوشرابزار بقا از نخستین همانبلندی در ذهن ما درک بلندیمغز انسان ایا طبیعتا تماهوش مصنوعی از عروسک بازی دقیق ترین تصاویر از مغز اپیموزایدسفر به مریخ در 39 روز