دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تاثیر انتخاب از طرف محیط طبیعی و دیگر انواع انتخاب، بر بدن موجودات زنده

تاثیر انتخاب از طرف محیط طبیعی و دیگر انواع انتخاب، در سازماندهی بدن موجودات زنده و مغز

زندگی در محیط خاص، سبب میشود، موجود زنده خود را با محیط زندگی سازگار کند و از جمله بخش های بدن ما مغز است که تحت تاثیر شرایط محیطی دگرگون میشود و خود را سازگار با محیط میکند.

از نشانه های مهم تاثیر محیط بر بدن موجودات زنده، زندگی کردن در شرایط محیطی متفاوت و جدا از دیگر قسمت هاست. در این مناطق جدا از دیگر قسمت های کره زمین، شاهد ساختمان بدنی متفاوت در حیوانات هستیم؛ مثلا کیسه داران فقط در استرالیا پیدا میشوند و در هیچ جای دیگر کره زمین نیستند یا حیوان فوسا و لمور فقط در ماداگاسکار است.

زندگی در محیط های جدا باعث موجوداتی با ساختار بدنی متفاوت میشود و این تاثیر- همانطور که در کیسه جلوی شکم کانگورو هست- در دیگر اجزای بدن هم وجود دارد.

تاثیر زیاد انتخاب طبیعی، فقط محدود به قد و رنگ پوست نیست و دیگر اجزای بدن انسان و حیوان به خصوص مغز، تحت تاثیر اثرات محیطی است.

مغز با مصرف حدود 25‰ انرژی دریافتی فرد، نقش سنگینی را در توزیع انرژی در بدن دارد. در شرایط دشوار تغذیه ای یا تحت تاثیر محیط، بدن لازم است با توزیع مناسب انرژی و توزیع ریز مولکولها در بدن، کوشش کند زندگی طولانی تری را برای موجود زنده فراهم کند و در این شرایط شاید بدن بکوشد بهره و سهم مغز را کمتر کند تا اندام های حیاتی انرژی بیشتری داشته باشند.

سهم مغز، هر چند زیاد است ولی سیر تکامل و انتخاب طبیعی میتواند با توجه به میزان استفاده موجود زنده از مغز و با توجه به میزان انرژی در دسترس، این سهم را تغییر دهد.

بحث نحوه تاثیر انتخاب طبیعی بر مغز پیچیدهاست که نیازمند بررسی های گسترده تصویر برداری مغز و مطالعات گسترده هوش در موجودات زنده و انسان های دارای نژادهای مختلف میباشد.(توصیه میشود به سلسله مباحث تفاوت های هوش و اندازه مغز، در گونه ها و نژاد های مختلف در همین کانال مراجعه شود. این سلسله بحث ها هرچند ابتدایی است ولی کمک میکند نقش طبیعت و انتخاب طبیعی را به عنوان یک ضلع تکامل و ارتقا، بیشتر متوجه شویم.

تاثیر محیط بر تکامل مغز قابل توجه است.

زندگی در محیط های دشوار از نظر آب و هوایی به خصوص در حضور شکارچیان، می تواند به افزایش اندازه مغز و ترجیحا در قسمتهایی از مغز- که برای تعادل و دیدن، لازم است- منجر شود و برعکس زندگی در شرایط آرامتر، در حضور رودها و محصولات دریایی فراوان و میوه ها و درختان و مهمتر از همه زندگی در محیط اجتماعی و استفاده از هوش عاطفی، نیاز به مغز بزرگتر را کم میکند و در عوض انرژی فرد صرف اندام های حیاتی تر میشود که یک صرفه جویی بزرگ در توزیع انرژی است.

در مقاله زیر به تاثیر محیط در ایجاد گونه های منحصر به فرد میپردازیم. زندگی خاص این گونه های عجیب که فقط در مناطق خاصی از کره زمین یافت میشوند، شگفت انگیز است(مانند کانگورویی که برای محافظت از کودکش آن را در کیسه ای در جلوی شکم میگذارد). همچنین این موجودات مارک ها و نشانه های مهمی از ارتقای موجودات در محیطی متفاوت هستند.

تمایز در سایه محیط متفاوت، جالب توجه است زیرا یکی از ارکان مهم ارتقا و تکامل، همین تمایز میباشد.

تمایز بیشتر، دست انتخاب طبیعی را در گزینش ها بازتر میکند و در کنار انتخاب طبیعی میتواند به تکامل، کمک کند. تمایز در محیط های ایزوله و جدا از بقیه جهان، به پیدایش موجودات منحصر به فرد طبیعی کمک کرده است ولی نقش آن در ایجاد تمایز ها محدود به شکل های طبیعی نیست و انسان ها خودشان به صورت مصنوعی با ایجاد شرایط متفاوت در زندگی افراد، میتوانند این تفاوتهای ژنتیکی را ایجاد کنند؛ به خصوص امروز در سایه پیشرفت های تکنولوژیک، لازم نیست میلیون ها سال صبر کرد تا موجودی طی هزاران سال جابجایی قاره ها تولید شوند. کافی است شما با به کار بردن پرتوها و اشعه های خاص یا تولید ژن، پروتئین یا سلول یا حتی مغز و هوش مصنوعی، تمایزی دلخواه و کاملا منظم و بدون خطا را در آزمایشگاه ایجاد کنید.

ارتقا تحت تاثیر محیط و عوامل و انتخاب طبیعی است ولی با ورود مغز و روح، این انتخاب ها محدود به انتخاب از طرف جماد و آب و هوا نیست بلکه این انتخاب ها و تاثیرات محیطی به وسیله موجود جانداری انجام میشود که چیزی را بر چیز دیگر ترجیح میدهد یا ناگهان هوس میکند نسلی را از روی زمین بردارد یا نسلی نو تولید کند!

تشکیلات محیطی جداگانه و وجود تشکیلات حیاتی متفاوت در آن

(وقتی حیات- آنطور که در برخی جزایر جداگانه جدا از بقیه جهان است- به صورت مستقل تکامل یافت، گروه هایی از حیات را تولید کرد که از گونه های موجود در دیگر قسمت های عالم متفاوت است و این امری است که بر اهمیت انتخاب طبیعی تاکید میکند و به وضوح بر تکامل و ارتقا دلالت دارد.

این حالت در کیسه داران استرالیا و حیوانات ماداگاسکار مانند حیوان فوسا- که در آن

جا به طور جدا از بقیه قسمت های کره زمین وجود دارد- دیده میشود

و اگر وجود و زندگی زمینی، نتیجه تکامل و انتخاب طبیعی نبود، این اماکن جداگانه، با موجودات متفاوت از دیگر جاها- که فقط در این اماکن دیده میشود- اختصاص نمی یافت

و تنها دلیل منطقی و معقول، آن است که زندگی در این اماکن مستقل از دیگر قسمت های زمین تکامل یافته است، بنابراین الگوی خاص خود را گرفته است و نتوانسته است از این اماکن خارج شود و به دیگر قسمت های زمین برسد زیرا محصور به منطقه خود است و با موانع طبیعی مانند اقیانوس ها احاطه شده است.)

(کتاب توهم بی خدایی از احمد حسن)

تاریخ ایجاد لمورها جدا از بقیه نخستی ها در جزیره ماداگاسکار اتفاق افتاد. لمورها از نخستی ها از دسته میمون های بزرگ است و از نخستی ها شاخه گرفته است.

در بسیاری خصوصیات با نخستی ها مشترک است و از این رو بسیار حیرت آور است که سلف مشترک میمون های جدید و انسان به حساب بیاید. آنها فقط شبیه اجداد نخستی ها هستند. اعتقاد دارند آغاز ایجاد لمورها در دوره ائوسن بوده است.

پژوهش های ژنتیکی و آزمون اسید های نوکلئیک پیشنهاد داده است، لمورها در حدود 40تا50 میلیون سال قبل به سوی ماداگاسکار رفتند و از مقایسه میتوکندری ها و زنجیره اسیدهای نوکلئیک، الگوی زمانی، 62تا63میلیون سال قبل مطرح شده است.

پس جد بزرگ لمورها در حدود 63 میلیون سال قبل از آفریقا به ماداگاسکار رفته است.

اکنون لازم است بدانیم جزیره ماداگاسکار در چه زمانی از آفریقا جدا شده است. جزیره ماداگاسکار در حدود 135 میلیون سال قبل از آفریقا جدا شده است.

مسافت بین ماداگاسکار و آفریقا چقدر است؟

مسافت بین ماداگاسکار و موزامبیک در آفریقا در حدود 750 کیلومتر است. سوال اینجاست که اجداد لمورها چگونه این مسافت را از دریا طی کردند؟

تجزیه قاره گندوانا باعث جدا شدن ماداگاسکار-آنتراکتیکا-هند از آفریقا و جنوب آفریقا در حدود 135 میلیون سال قبل شد.

ماداگاسکار بعدا در حدود88 میلیون سال قبل از هند جدا شد و اجازه داد گیاهان و حیوانات این جزیره به طور جداگانه تکامل یابند. فسیل های آفریقا و برخی آزمون ها روی دی ان ای هسته ای نشان داد در حدود چهل و 52 میلیون سال قبل به سوی ماداگاسکار رفته اند.

جد لمور، فوسا و دیگر پستانداران ماداگاسکار بر اساس مدل جدید جریانات اقیانوس و بادهای رایج در 50 میلیون سال قبل از طریق شناورهای طبیعی به جزیره ماداگاسکار رسیدهاند.

تنها در یک فیلم میتوان تصور کرد شیر، پلنگ اسب یا زرافه در کنار ساحل آبی ماداگاسکار آب تنی کنند!

https://news.nationalgeographic.com/…/100120-mammals-madag…/

https://www.youtube.com/watch…

https://evolution.berkeley.edu/evolibra…/…/091001_madagascar

http://blog.khbannarmartin.com/?p=72

https://www.nature.com/articles/nature08706

https://www.researchgate.net/…/41103033_Mammalian_biodivers…

https://www.jstor.org/stable/3554881…

https://www.youtube.com/watch…


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نزاع بین جهل و علم رو به پدرک و احساسارتباط هوش ساختار مغز و ژلرزش ناشی از اسیب به عصبتاثیر مشاهده بر واقعیت بهوش مصنوعی از عروسک تا کروش صحبت کردن در حال تکاماز تکنیکی تا مغز از مغز تما تحت کنترل ژنها هستیم یتاثیر گیاه خواری بر رشد وهیچگاه از فشار و شکست نترزندگی هوشمند در خارج از زاز تکینگی تا مغز از مغز تمسیر دشوار تکامل و ارتقاتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش هوازی ، بهترین تمریسفری به آغاز کیهانآیا احتمال دارد رویا از آبلندی در ذهن ما درک بلندیمغز ایندگان چگونه استتغییر الگوی رشد مغزی با زکمردرد با پوشیدن کفش مناسریعترین کامپیوتر موجودالتهاب شریان تمپورالبا هوش مصنوعی خودکار روبنقش اتصالات بین سلولهای حس چشایی و بویاییکشف مکانیسمی پیچیده در بشش مرحله تکامل چشمايندگان چگونه خواهند دیدبحثی درباره احساساتی غیرچه زیاد است بر من که در ایخطا در محاسبات چیزی کاملپوست ساعتی مستقل از مغز دعضلانی که طی سخن گفتن چقدابزار بقای موجود زنده از بررسی علل کمر درد در میانچگونه جمعیت های بزرگ شکل داروی تشنجی دربارداریآیا هشیاری کوانتومی وجوداثرات مضر ماری جوانافلج بل، فلجی ترسناک که آنتو دی ان ای خاص ميتوکندرينزاع بین علم و نادانی رو درک احساسات و تفکرات دیگارتباط انسانی، محدود به لزوم سازگاری قانون مجازاتاثیر نگاه ناظر هوشیار بهوش مصنوعی از عروسک تا کروشهای نو در درمان دیسک باز تکینگی تا مغز از مغز تماه رجبتاثیر گیاه خواری بر رشد وهاوکينگ پیش از مرگش رسالزیباترین چیز در افزایش ساز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات نخاعیتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش و میگرنسلولهای بنیادی مصنوعی درآیا برای تولید مثل همیشه به زودی شبکه مغزی به جای مغز ابزار برتر بقاتغییر زودتر اتصالات مغزیکنفرانس تشنج هتل کوثر اصسرگیجه از شایعترین اختلاامیوتروفیک لترال اسکلروبارداری بدون رحمنقش حفاظتی مولکول جدید دحس و ادراک (قسمت اول )کشف ارتباط جدیدی از ارتبششمین کنگره بین المللی سايا اراده آزاد توهم است یبخش دیگری در وجود انسان هچهار میلیارد سال تکامل بدفاع در برابر تغییر ساختپیموزایدمقالاتابزار بقای موجود زنده از بزرگ شدن مغز محدود به دورچگونه حافظه را قویتر کنیداروی جدید s3 در درمان ام اجزای پر سلولی بدن انسان فلج خوابتولید سلولهای جنسی از سلتوانایی مغز و دیگر اجزای نزاع بین علم و جهل رو به پدرک تصویر و زبان های مخلتارتباط شگفت مغز انسان و فلزوم سازگاری قانون مجازاتاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک تا کمروشهای شناسایی قدرت شنوااز تکینگی تا مغز و از مغز ماپروتیلینتاثیر گیاه خواری بر رشد وهاوکينگ پیش از مرگش رسالزیرفون داروی ضد ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تمشاهده آینده از روی مشاهتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش بهترین درمان بیش فعسلسله مباحث هوش مصنوعیآیا بزرگ شدن مغز فقط در دبوزون هیگز چیستمغز از بسیاری حقایق می گرتغییر عمودی سر انسان از پکنگره بین المللی سردرد دسردرد و علتهای آنامگا سه عامل مهم سلامتبازگشت از آثار به سوی خدانقش حیاتی تلومر دی ان آ دحس و ادراک (قسمت دوم )کشف جمجمه ای درکوه ایرهوصرع و درمان های آنايا اراده آزاد توهم است یبرنامه و ساختار پیچیده مچهار ساعت پس از کشتار خوکدقیق ترین تصاویر از مغز اپیچیدگی های مغزی در درک زتاثیر ویتامین دی بر بیماابزار بقای موجود زنده از بسیاری از بیماری های جدینگاهی بر قدرت بینایی دراداروی جدید ضد میگرناجزایی ناشناخته در شکل گفلج خواب چیستفیلمی بسیار جالب از تغییتوازن مهمتر از فعالیت زینظام مثبت زندگیدرک عمیق در حیواناتارتباط شگفت انگیز مغز انممانتین یا آلزیکسا یا ابتاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک تا کمروشی برای بهبود هوش عاطفاز تکینگی تا مغز از مغز تمبانی ذهنی سیاه و سفیدتاثیر انتخاب از طرف محیط هدف از تکامل مغززبان چهار حرفی حیات زمیناز تکینگی تا مغز- از مغز معنی روزهتاثیر رو ح و روان بر جسمورزش در کمر دردسم زنبور ، کلیدی برای وارآیا تکامل و تغییرات ژنتیبیماری گیلن باره و بیمارمغز برای فراموشی بیشتر کثبت امواج الکتریکی در عصکنگره بین المللی سردرد دسردرد تنشنامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبازسازي مغز و نخاع چالشی نقش داروهاي مختلف معروف حس و ادراک قسمت چهارمگنجینه ای به نام ویتامین ضررهای مصرف شکر و قند بر ای آنکه نامش درمان و یادشبرین نت به جای اینترنتنوار مغزی روشی مهم در تشخدلایلی که نشان میدهد ما بپیوند مغز و سر و چالشهای صفحه اصلیابزار بقای موجود زنده از تفاوت مغز انسان و میمون هنگاهی بر توانایی اجزاي بداروی ضد تشنج با قابليت تاحساس گذر سریعتر زمانفیزیکدانان ماشینی برای تتوسعه برخی شغل ها با هوش نظریه تکامل در درمان بیمدرگیری قلب در بیماری ویرارتباط شگفت انگیز مغز انمنابع انرژي پاک سرچشمه حتاثیر ویتامین دی بر بیماهوش مصنوعی در کامپیوترهاروشی جدید در درمان قطع نخاز تکینگی تا مغز از مغز تمجموعه های پر سلولی بدن متاثیر ترکیبات استاتین (سهزینه ای که برای اندیشیدزبان و بیان، در سایه پیشراز تکینگی تا مغز- از مغز مغز فکر میکند مرگ برای دیتاثیر رژیم گیاه خواری بر وزوز گوشسودمندی موجودات ابزی بر آیا خداباوری محصول تکاملبیماری ای شبیه آلزایمر و مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟جمجمه انسان های اولیهکندر در بیماریهای التهابسردرد سکه ایانفجار و توقف تکاملی نشابحتی علمی درباره تمایل بنقش روزه داری در سالم و جحس و ادراک قسمت پنجمگیاه خواری و گوشت خوار کدضررهای شکر بر سلامت مغزایندرالبرای پیش بینی آینده مغز دنورون هاي مصنوعی می تواندندان ها را مسواک بزنید تپیوند سر، یکی از راه حلهاسوالات پزشکیابزار بقای موجود زنده از تفاوتهای جنسیتی راهی براناتوانی از درمان برخی ویداروی ضد تشنج با قابليت تاخلاق و علوم اعصابفرگشت و تکامل تصادفی محض توصیه های غیر دارویی در سهفت چیز که عملکرد مغز تو درگیری اعصاب به علت میتوارتباط غیرکلامی بین انسامولتیپل اسکلروز در زنان تاثیر ژنها بر اختلالات خهوش مصنوعی در خدمت خلق وحروشی جدید در درمان سکته ماز تکینگی تا مغز از مغز تمحل درک احساسات روحانیتاثیر دپاکین بر بیماری مهستي مادي ای که ما کوچکترزبان و تکلم برخی بیماریهاز تکینگی تا مغز- از مغزتمغز ما کوچکتر از نیم نقطهتاثیر رژیم گیاه خواری بر یک پیشنهاد خوب برای آسان سیاهچاله و تکینگی ابتدایآیا دلفین ها می تواند از بیماری ای شبیه ام اس مولتمغز بزرگ چالش است یا منفعجنسیت و تفاوت های بیناییکوچک شدن مغز از نئاندرتاسرعت فکر کردن چگونه استانگشت نگاری مغز نشان میدبحث درباره پیدایش و منشانقش رژیم غذایی در رشد و احس و ادراک قسمت سومگالکانزوماب، دارویی جدیطی یکصد هزار سال اخیر هرچایا کوچک شدن مغزانسان البرخی نکات از گاید لاین پرنورون های ردیاب حافظهدو ویژگی انتزاع و قدرت تجپیشینیان انسان از هفت میپیامهای کاربرانابزار بقای موجود زنده از تقلید مرحله ای نسبتا پیشناتوانی در شناسایی چهره داستانها و مفاهیمی اشتبااختلال در شناسایی حروف و اختلالات مخچهفراموش کارها باهوش تر هستوصیه هایی در مصرف ماهیهفت سین یادگاری از میراث رقیبی قدرتمند در برابر مارتروز یا خوردگی و التهامواد کوانتومی جدید، ممکنتاثیر کپسول نوروهرب بر نهوش مصنوعی در خدمت خلق وحريتوکسيمب در درمان ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تمحل درک احساسات روحانی دتاثیر داروهای ضد التهاب هستی ما پس از شروعی چگال زبان و شناخت حقیقت قسمت چاز تکینگی تا مغز، از مغز مغز مادران و کودکان در زمتاثیر رژیم گیاه خواری بر یکی از علل محدودیت مغز امسیاره ابلهانآیا دست مصنوعی به زودی قابیماری بیش فعالیمغز بزرگ چالشهای پیش روجنسیت و تفاوت های بیناییکودک ایرانی که هوش او از شلیک فراموشیاندوهگین نباش اگر درب یا بحثی در مورد نقش ویتاميننقش زبان در سلطه و قدرت احساسیت روانی متفاوتگامی در درمان بیماریهای ظهور امواج مغزی در مغز مصایا ابزار هوشمندی یا مغز برخی اثرات مضر ویتامین دنوروپلاستیسیتی چیستديدن با چشم بسته در خواب پیشرفتی مستقل از ابزار هسایتهای دیگرابزار بقای موجود زنده از تلقین اطلاعات و حافظهنخاع ما تا پایین ستون فقردر مانهای کمر درداختلالات حرکتی در انسانفراموشی همیشه هم بد نیستتوضیحی ساده در مورد هوش مهمیشه عسل با موم بخوریمرموزی از نخستین تمدن بشرارزش حقیقی زبان قسمت اولموجود بی مغزی که می تواندتاثیر کپسول نوروهرب بر تهوش مصنوعی درمانگر کامپیریواستیگمیناز تکینگی تا مغز از مغز تمحدودیت های حافظه و حافظتاثیر داروی ضد تشنج سدیم و هر کس تقوای خدا پیشه کنزبان و شناخت حقیقت قسمت اازدواج های بین گونه ای، رمغز چون ابزار هوش است دلیتاثیر رژیم گیاهخواری بر یادگیری مهارت های جدید دسیاره ابلهانآیا رژیم غذایی گیاهی سلابیماری تی تی پیمغز حریص برای خون، کلید تجهش های ژنتیکی مفید در ساکودکان خود را مشابه خود تشنا در ابهای گرم جنوب نیانسان قدیم در شبه جزیره عبحثی جالب درباره محدودیتنقش زبان در سلطه و قدرت اخلاصه ای از مطالب همایش مگاهی لازم است برای فهم و علم به ما کمک میکند تا موایا بیماری ام اس (مولتیپبرخی اختلالات عصبی مثانهنوشیدن چای برای مغز مفید دی متیل فومارات(زادیوا)(پاسخ گیاهان در زمان خوردابزار بقای موجود زنده از تلاش هایی در بیماران قطع نخستین تصویر از سیاهچالهدر چه مرحله ای از خواب ، راختلالات صحبت کردن در انفرایند حذف برخی اجزای مغتکامل چشمهوموارکتوس ها ممکن است درمز و رازهای ارتباط غیر کارزش حقیقی زبان قسمت دومموجودات مقهور ژنها هستندتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی درخدمت خلق وحرژیم های غذایی و نقش مهم از تکینگی تا مغز از مغز تمخچه ، فراتر از حفظ تعادلتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E برای فعالیت صحزبان و شناخت حقیقت قسمت داستفاده از هوش مصنوعی در مغز چگونه صداها را فیلتر تاثیر عصاره تغلیظ شده گییادآوری خواب و رویاسیر آفرینش از روح تا مغز آیا راهی برای رفع کم آبی بیماری ضعف عضلات نزدیک بمغز زنان جوانتر از مغز مرجهش های ژنتیکی غیر تصادفکوری گذرای ناشی از موبایشناخت و معرفت، و نقش آن دانسان جدید از چه زمانی پابحثی در مورد نقش کلسیم و نقش سجده بر عملکرد مغزخواندن ، یکی از شستشو دهنگاهی مغز بزرگ چالش استعلایم کمبود ویتامین E را ایا بدون زبان میتوانیم تبرخی بیماری ها که در آن بنوعی سکته مغزی ، وحشتناک دژا وو یا اشنا پنداریپختگی پس از چهل سالگي به ابزار بقای موجود زنده از تلاشی برای درمان قطع نخانرمش های مفید در سرگیجهدر هم تنیدگی کوانتومی و پادامه بحث تکامل چشمفرد حساس از نظر عاطفی و بتکامل ابزار هوش ، راه پر هوش مصنوعی می تواند بر احرویای شفافارزش حقیقی زبان قسمت سوممیهمانهای ناخوانده عامل تاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی ساخته هوش طبیرژیم غذایی حاوی تخم مرغ واز تکینگی تا مغز از مغز تمخچه ابزاري که وظیفه آن فتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E در چه مواد غذایزبان و شناخت حقیقت قسمت ساستیفن هاوکینگ در مورد همغز آیندگان چگونه است ؟تاریخ همه چیز را ثبت کردهژن هوش و ساختارهای حیاتی سیستم تعادلی بدنآیاما مقهور قوانین فیزیکبیماریهای تحلیل عضلانی امغزهای کوچک بی احساسجهشهای مفید و ذکاوتی که دکی غایب شدی تا نیازمند دلشناسایی سلول های ایمنی اانسان عامل توقف رشد مغزبحثی در مورد عملکرد لوب فنقش غذاها و موجودات درياخواب سالم عامل سلامتیگذر زمان کاملا وابسته به علایم کمبود ویتامین E را ایا تکامل هدفمند استبرخی بیماری های خاص که بدچیزی خارج از مغزهای ما نیدژاوو یا آشناپنداریپرورش مغز مینیاتوری انساابزار بقای موجود زنده از تلاشی جدید در درمان ام اسنرمشهای مهم برای تقویت عدرمان های بیماری آلزایمرادغام میان گونه های مختلقانون مندی نقشه ژنتیکی متکامل زبانهوش مصنوعی گوگل به کمک تشروبات های ریز در درمان بیاز نظر علم اعصاب یا نرووسمیگرن سردردی ژنتیکی که بتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیراه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز از مغز تمدارک ژنتیکی چگونه انسانتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین دی گنجینه ای بزرزبان، وسیله شناسایی محیطاستیفن هاوکینگ در تفسیر مغز انسان ایا طبیعتا تماتبدیل تراکت صوتی مصنوعی ژن یا نقشه توسعه مغز و نقسیستم دفاعی بدن علیه مغز آزمون ذهنی گربه شرودینگربیهوش کردن در جراحی و بیممغزتان را در جوانی سیمکشجهشهای مفید و ذکاوتی که دکاهش التهاب ناشی از بیماشواهدی از دنیسوان(شبه نئانعطاف پذیری مکانیسمی علبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش غذاها و موجودات درياخواب سالم عامل سلامتی و یگربه شرودینگر و تاثیر مشعلت خواب آلودگی بعد از خوایرادهای موجود در خلقت ببرخی توجهات در ببمار پارچگونه مغز پیش انسان یا همدانشمندان ژنی از مغز انسآلزایمرابزار بقای موجود زنده از تمایل زیاد به خوردن بستنچرا مغزهای ما ارتقا یافت درمان های جدید میگرنادغام دو حیطه علوم مغز و قارچ بی مغز در خدمت موجودتکامل ساختار رگهای مغزی هوش مصنوعی گوگل به کمک تشروح رهاییاز نظر علم اعصاب اراده آزمیدان مغناطيسي زمین بشر تاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیراه های جدید برای قضاوت راز تکینگی تا مغز از مغز تمروری بر تشنج و درمان هایتاثیر درجه حرارت بر عملکواکنش های ناخودآگاه و تقسفر نامه سفر به بم و جنوب آیا واکنش های یاد گرفته واستخوان های کشف شده، ممکمغز انسان برای ایجاد تمدتبدیل سلولهای محافط به سژنها نقشه ایجاد ابزار هوسکته مغزیإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبیوگرافینقش قهوه در سلامتیجاذبه و نقش آن در شکلگیریکایروپاکتیک چیستشاهکار قرناولین هیبرید بین انسان وبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش غذاها و موجودات درياخواب عامل دسته بندی و حفطگزیده ای از وبینار یا کنفعوارض ازدواج و بچه دار شداگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سلولهای عصبی در تلاچگونه هموساپينس بر زمین دانشمندان روش هاي جدیدی آیا ما تنها موجودات زنده ابزارهای بقای موجود زندتمدن قدیمی ای در جنوب ایرچرا حیوانات سخن نمی گویندرمان های رایج ام اسارتقا و تکامل سنت آفرینش قدم زدن و حرکت دید را تغیتکامل شناخت انسان با کشفهوش مصنوعی الفاگوروزه داری و بیمار ی ام اس از نظر علم اعصاب اراده آزمکانیزمهای دفاعی در برابتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی بیشتر در زنانراه پیروزی در زندگی چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز خنده در کجای مغز استواکسن سرطانسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا آگاهی پس از مرگ از بیاصول سلامت کمرمغز انسان برای شادمانی طتری فلوپرازینژنها ، مغز و ارادهساخت شبکه عصبی با الفبایافراد آغاز حرکت خودشان ربیوگرافینقش مهاجرت در توسعه نسل احقیقت راستین انسان علم بکاربرد روباتهای ريزنانوشبیه سازی میلیون ها جهان اولین مورد پیوند سر در انبحثی درباره هوش و تفاوتهنقشه مغزی هر فرد منحصر بهخودآگاهی و هوشیاريگزارش یک مورد جالب لخته وعید نوروز مبارکاگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سيناپسها طی تکامل و چگونه آن شکری که می خوریمدانشمندان روشی برای تبدیآیا مغز تا بزرگسالی توسعابزارهای پیشرفته ارتباط تمدن بشری و مغز اخلاقیچرا حجم مغز گونه انسان دردرمان ژنتیکی برای نوآوریارتوکين تراپی روشی جديد قدرت انسان در نگاه به ابعتئوری تکامل امروز در درمهوش مصنوعی از عروسک تا کروش مقابله مغز با محدودیاز آغاز خلقت تا نگاه انساما انسانها چه اندازه نزدتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر ارشته نوروایمونولوژی و نقاز تکینگی تا مغز از مغز تمرگ انتقال است یا نابود شتاثیر درجه حرارت بر عملکواسطه ها د رمسیر ایجاد مغسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا امکان بازسازی اندامهاضطراب و ترسمغز انسان برای شادمانی طتری فلوپرازینژنهای هوش ، کدامندساخت شبکه عصبی مصنوعی با افزایش قدرت ادراکات و حسبیان ژن های اسکیزوفرنی دنقش هورمون های تیروئید دحافظه و اطلاعات در کجاست کاربرد روباتهای ريز، در شبیه سازی سیستم های کواناولین تصویر در تاریخ از سبحثی درباره هوش و تفاوتهنقص در تشخیص هیجانات عامخودآگاهی و هوشیاريگشایش دروازه جدیدی از طرعامل کلیدی در کنترل کارآاگر تلاش انسان امروز برابررسي علل احتمالي تغيير چگونه انتظارات بر ادراک داروهای مصرفی در ام اسآیا همه جنایت ها نتیجه بیابزارهای دفاعی و بقای موتمساح حد واسط میان مغز کوچرا در مغز انسان، فرورفتدرمان جدید میگرن با انتی ارتباط میکروب روده و پارلوب فرونتال یا پیشانی مغتئوری تکامل در پیشگیری و هوش مصنوعی از عروسک تا کروش های صرفه جویی در ایجااز تلسکوپ گالیله تا تلسکما انسانها چه اندازه نزدتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوشیاری کوانتومیرشد مغز علت تمایل انسان باز تکینگی تا مغز از مغز تمراحل ارتقای پله پله کیهتاثیر درجه حرارت بر عملکوراپامیل در بارداریسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا انسان با مغز بزرگش اخاطلاعاتی عمومی در مورد ممغز انسان رو به کوچک تر شتسلیم شدن از نورون شروع مکلرال هیدرات برای خوابانساختار شبکه های مغزی ثابافسردگی و اضطراب در بیمابیست تمرین ساده برای جلونقش ژنتیک در درمان اختلاحافظه و اطلاعات در کجاست کجای مغز مسئول پردازش تجشباهت زیاد بین سلول هاي عاولین سلول مصنوعیبحثی درباره هوش و تفاوتهچند جهانیخانواده پایدارپمبرولیزوماب در بیماری چعسل طبیعی موثر در کنترل بابزار هوش در حال ارتقا ازبررسی و اپروچ جدید بر بیمچگونه باغبانی باعث کاهش داروهای ضد بیماری ام اس وآیا هوش ارثی دریافتی از پاثر مضر مصرف طولانی مدت رتنفس هوازی و میتوکندریچراروياها را به یاد نمی آدرمانهای بیماری پارکینسچراروياها را به یاد نمی آدرک فرد دیگر و رفتارهای اارتباط چاقی و کاهش قدرت بلبخند بزن شاید صبح فردا زتا 20 سال آینده مغز شما به هوش مصنوعی از عروسک تا کروش هایی ساده برای کاهش ااز تلسکوپ گالیله تا تلسکما با کمک مغز خود مختاريمتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش، ژنتیکی است یا محیطیزمین زیر خلیج فارس تمدنی از تکینگی تا مغز از مغز تمزایای شکلات تلخ برای سلتاثیر درجه حرارت بر عملکورزش هوازی مرتب خیلی به قسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا احتمال دارد رویا از آاطلاعاتی عمومی در مورد ممغز انسان رو به کوچکتر شدتشنج چیستکمردرد و علل آنسخن پاک و ثابتالکتروتاکسی(گرایش و حرکبیشتر کمردردها نیازی به نقش انتخاب از طرف محیط، نحافظه و اطلاعات در کجاستکشف مکانیسم عصبی خوانش پشباهت زیاد بین سلول هاي عاوکرلیزوماب داروی جدید شبحثی درباره احساسات متفاچندین ماده غذایی که ماننخطا در محاسبات چیزی کاملپنج اکتشاف شگفت آور در موعصب حقوق نورولووابزار بقای موجود زنده از بررسی سیستم تعادلی بدن اچگونه جمعیت های بزرگ شکل داروی فامپیریدین یا نورلآیا هوش سریعی که بدون احساثرات مفید قهوهتنفس هوازی و میتوکندری