دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تاثیر گیاه خواری بر رشد و تکثیر سلولها عصبی و مغزی قسمت دوم

تاثیر گیاه خواری بر رشد و تکثیر سلولها عصبی و مغزی (قسمت دوم)

در قسمت گذشته مطالبي در مورد مقدمات گیاه خواری نوشته شد و در مورد جذب متفاوت برخی مواد در رژیمهای گیاه خواری و گوشت خواری بحث شد. دیدیم ويتامين بی 12، فقط در رژیمهای گوشتی وجود دارد و اگر گياه خواران از این ويتامين به صورت اضافه شده در غذاهايشان استفاده نکنند، دچار کمبود این ویتامین مي شوند. مثلا در یک مورد، کودکی از مادری گیاه خوار دچار لکو ديستروفي مغزي همراه با آنمی مگالوبلاستيک شد که هر دو عارضه پس از دريافت ویتامن B12 برطرف گرديد( https://link.springer.com/article/10.1007%2FBF02343237?LI=true).

جذب آهن در ترکیبات گوشتی به مراتب بیشتر از جذب آهن در ترکیبات گیاهی است.
ولی ديديم، میزان مرگ و میر قلبی عروقی بر اساس مطالعات انجام شده در گياه خواران به شکل برجسته ای کمتر از گوشت خواران است. رژيم هايي غنی با مقادیر بالای ویتامین B12 و امگا 3 و ویتامین دی، رژیم های حيواني حاوی تخم مرغ و ماهی هستند و محروم کردن بدن از این منابع مي تواند مشکلات مغزی فراوانی ایجاد کند( مثلا ضعف عمومی، اختلال در تمرکز، کاهش اندازه مغز در پیری)

به خصوص در خانم هاي باردار، عدم مصرف گوشت میتواند منجر به کوچک شدن اندازه مغز کودکانشان شود. ترکیبات اضافه شده به ترکیبات گیاهی هم نمی توانند آن سودمندی کافی را داشته باشند و حتی گاهی، ضررهای فراوني دارند که برای نمونه ضررهای ويتامين دی مکمل و اضافه شده، در همين کانال به طور مفصل بیان شد.

از حدود 2.6 میلیون سال قبل موجودات پیش انسان، از گوشت به عنوان منبع تغذیه ای خود استفاده کردند.

در انسانهای نخستيني که از رژیم گیاه خواری به رژیم گوشت خواری تغییر مذاق دادند، تغییر شکل دندانها، سبب شد به جویدن محدودتری نیاز داشته باشند و این، منجر به صرفه جویی در زمان خوردن در آنها گردید به خصوص پس از کشف آتش و پختن گوشت و نرم کردن آن با حرارت، این صرفه جویی در زمان خوردن، به حداکثر رسید و انسانهای اوليه توانستند به جای صرف ساعت ها زمان برای خوردن، به کارهای اساسی مانند ساختن خانه یا مراقبت از کودکان و فکر کردن و بعدها تحصیل و آموزش بپردازند.

حیوانات گوشت خوار چون قادر به پختن و پردازش گوشت نیستند نیازمند به دندانهای نوک تیز و قوی هستند و انرژی مصرفی برای جویدن گوشت زیاد است. ولی انسان میتواند گوشت مصرفی خود را پردازش کند و بسیار نرم و لذیذ مصرف کند. تغییرات دندانها در انسان و کم شدن تعداد آنها و جمع شدن آرواره و شباهت دندانهای پشتی به دندانهای پهن گیاه خواران مزیتهای زیادی را برای انسان ایجاد کرده و جای بیشتری را برای مغز فراهم کرده است. کوچک و ظریف شدن دهان، به نوبه خود امکان صحبت کردن ظریف را به انسان می دهد. جهت بررسی تکامل زبان در انسان به مباحث قبلی در همین کانال مراجعه شود.

برای جبران کمبودهای غذاهای گياهي، میتوان از منابع ذخیره ای زیر زمینی مثلا در ریشه گیاهان استفاده کرد(مانند سيب زمیني هندی یا سیب زمين معمولی یا چغندر یا لبو و هويج). البته آن هم محدودیت های خود را دارد. دو دانشمند به نامهای زینک و ليبرمن در مطالعه خود از 24 فرد استفاده کردند به گروهی از آنها غذاهای ریشه ای و گروه دیگر گوشت فرآوری شده دادند. با کمک سنسورهاي ثبت اطلاعات از عضلات صورت، میزان انرژی ای- که در هر دو گروه صرف جویدن می شود- مقايسه گردید و مشاهده شد، در گروهی- که گوشت فرآوری شده می خوردند- میزان انرژی صرف شده، 39-46% کمتر از کسانی بود که از ریشه های گیاهی استفاده می کردند.

مغز یک اندام وابسته به انرژی است و حدود 25% انرژی مصرفی فرد، به مصرف مغز او می رسد و این بر خلاف مغز حیوانات دیگر است که حدود 8% از انرژی دریافتی را مصرف مي کنند. سلولهای مغزی به انرژی بسیار بیشتری در مقایسه با سلولهاي دیگر بدن نیاز دارند.

بیش از پنجاه درصد مغز و سلولهای عصبی از چربي هاي پییچده با زنجیره بلند تشکیل شده است که در رژیمهای گیاهی کمتر است مصرف مقداری گوشت طی روز امکان انرژی بیشتر، با صرف کالری کمتری را فراهم مي کند. بنابراین نیاز به ابزار هوش بزرگتر، سبب شد تا نخستي ها رو به مصرف گوشت بیاورند و در فرایندی بسیار پیچیده، دیگر تطابق ها برای گوشت خواری در آنها ایجاد شد. دندانهای آسیای کوچکتر و عضلات ظریفتر در صورت و تغییر شکل دندانهای نيش امکان پاره کردن گوشت را به جای جویدن بافت ها فراهم کرد.

در رژیم های حاوی گوشت، به خصوص ماهی، میزان اسیدهای چرب پیچیده و غیر اشباع متعدد يعني omega-6 arachidonic acid (AA), omega-3 docosatetraenoic acid (DTA) and omega-3 docosahexaenoic acid (DHA) هستند و این اسیدها حدود نود درصد اسیدهای چرب مغز در پستانداران را تشکیل میدهند.
@salmanfatemi

افزایش سایز مغز از استراليپتيکوس تا هموارکتوس تا انسان جدید، بدون استفاده از این اسیدهای چرب غیر اش

باع ممکن نبوده‌است. شیر مادر حاوی اسیدهای چرب مناسب برای رشد مغز است که این موارد در شیر گاو وجود ندارد و خوردن گوشت توسط مادر نقش مهمی در فراهم شدن این اسیدهای چرب مفید دارد. مغز ما- که به طور نسبی حدود پنجاه برابر مغز گاو است- نیازمند انبوهی از اسیدهای چرب ضروری غیر اشباع است که این مقدار زیاد، در غذاهای گیاهی وجود ندارد و عدم استفاده از مکمل های حاوی ويتامين دی در رژیم های گیاه خواری مشکلات فراوانی را بر مغز ایجاد می کند.

در مطالعه ای در سال 2009 نشان داده شد که سرعت پردازش فکری در افراد دچار کمبود ویتامن دی به میزان زيادي کاهش می یابد( http://www.livestrong.com/article/554564-effects-of-a-vegan-diet-on-the-brain/)

نقش گياه خواري در بیماریهای روانپزشکی چگونه است؟

در یک مطالعه نسبتا وسیع توسط
Johannes Michalak, Xiao Chi Zhang, and Frank Jacobi
مشخص شد که میزان افسردگی و اضطراب و بیماریهای سوماتوفرم در افراد گياه خوار بیشتر است. رژیم های گیاهی می‌توانند بر عملکرد نورونی و پلاستيسيتي عصبی تاثیر منفي بگذارند. اسیدهای چرب n-3 بر میزان افسردگی تاثیر گذار است و در گياه خواران این میزان کمتر از افراد گوشت خوار است( Freeman MP. Omega-3 Fatty Acids in Psychiatry: A Review.Ann Clin Psychiatry.2000;12:159165.[PubMed]Logan A. Neurobehavioral aspects of omega-3 fatty acids: possible mechanisms and therapeutic value in major depression.Altern Med Ref.2003;8:410425.[PubMed])

بیشتر گياه خواران، زنان شهرنشین و مجرد هستند و در همه این موارد و میزان بیماری های روانپزشکی بیشتر است که خود این مورد تا حدی می تواند تحلیل مطالعه را مختل کند.
تفاوت خوراک گياه خوران با دیگر مردم میتواند باعث افزايش استرس در آنها به خصوص در ميان جمع شود. همچنین میزان اختلالات غذایی مانند پرخوری عصبی و استفراغ عمدی برای جلوگیری از چاق شدن در گياه خواران بیشتر است و همین عوامل می‌تواند منجر به اختلالات بیشتر روانپزشکی در آنها شود. پس بیشتر بودن اختلالات روانپزشکی در گياه خواران فقط به علت کم بودن ویتامین های ذکر شده نیست و عوامل متعدد دیگری مي تواند نقش داشته باشد.

تنها در یک مطالعه که به وسیله Johnston, and Daigle انجام شد میزان اختلالات روانپزشکي در گیاهخواران کمتر از دیگر گروه ها گزارش شد. نکته قابل توجه آنکه افراد تحت مطالعه دراین تحقیق، افرادی بودند که علت گياه خواري آنها به علل مذهبی و اعتقادی بوده است. در این افراد، گیاه خواری معمولا مداوم نیست و دوره هایی از گیاه خواری تجربه ميشود( Brown TA, Chorpita BF, Korotitsch W, Barlow DH. Psychometric properties of the Depression Anxiety Stress Scales (DASS) in clinical samples.Behav Res Ther.1997;35:7989. doi: 10.1016/S0005-7967(96)00068-X.[PubMed][Cross Ref])

در مطالعه ای که در ادامه بیان می گردد، تا حدی این پارامترها کنترل مي شود به گونه ای که افزایش اختلالات روانپزشکی مرتبط با مسائل ذکر شده در بالا نیست ولی با این حال مي بينيم میزان اختلالات اضطرابی و افسردگی در گياه خواران بیشتر است. ( https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3466124/)

نکته مهمی که باید توجه شود، آنکه گياه خواران، بیشتر از دیگر مردم ورزش می‌کنند و بیشتر به سلامت خود اهمیت مي دهند، کمتر می خورند و لاغرتر هستند و همین عوامل، در مطالعه تحلیلی مداخله می کند. مثلا فرد لاغرتر که کمتر الکل می خورد این اساسا فرد سالمتری است پس کمتر بودن خیلی از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی و عروقی در آنها ربطی به رژیم غذایی گیاه خواری یا گوشت خواری او ندارد.

نتیجه: به طور کلی رژیم های غذایی منحصرا گیاهی اگر به خوبی برنامه ریزی نشود، می تواند اثرات منفی جبران ناپذیری بر مغز داشته باشد ولی گياه خواري متناوب و برنامه ریزی شده دارای اثرات مفیدی بر مغز است. زیرا دیدیم که از تجمع چربي هاي مضر بر دیواره عروق جلوگیری می کند و به این ترتیب خون رساني به مغز را بیشتر می کند. ویتامین دی منحصرا در غذاهای گوشتی و ماهی وجود دارد، بنابراین در افراد گیاه خوار لازم است حتما سه تا چهار روز در هفته پانزده دقیقه در معرض تابش مستقیم خورشید باشند که البته در کشورهای شمال اروپا و آمریکا، میزان تابش آفتاب کافی وجود ندارد. با این حال گیاه خواری در این کشورها در مقایسه با کشورهای جنوب مانند هند که به خاطر مسائل مذهبی و اعتقاداتشان گیاه خواری می کنند، کمتر است.
@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
شباهت زیاد بین سلول هاي عهوش مصنوعی گوگل به کمک تشکشف مکانیسمی پیچیده در بادغام میان گونه های مختلتوازن مهمتر از فعالیت زیداروی ضد تشنج با قابليت تمرکز خنده در کجای مغز استعوارض ازدواج و بچه دار شدهوش احساسیگزارش یک مورد جالب لخته واز نشانه ها و آثار درک شدتاثیر نگاه انسان بر رفتادرک احساسات و تفکرات دیگمغز ناتوان از توجیه پیداو هر کس تقوای خدا پیشه کنآیا ما تنها موجودات زنده از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویای شفافمغز بزرگ چالشهای پیش روورزش در کمر دردآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجاستفاده از هوش مصنوعی در تاثیر درجه حرارت بر عملکرژیم های غذایی و نقش مهم نقش حفاظتی مولکول جدید دکنفرانس تشنج هتل کوثر اصامید درمان کرونا با همانبیماری تی تی پیتری فلوپرازینزبان و بیان نتیجه ساختماچندین ماده غذایی که ماننايندگان چگونه خواهند دیدبحثی در مورد نقش ویتامينجهشهای مفید و ذکاوتی که دفراموش کارها باهوش تر هسسم زنبور ، کلیدی برای وارچگونه جمعیت های بزرگ شکل ابزار بقای موجود زنده از برخی اثرات مضر ویتامین دحس و ادراک قسمت سوملزوم سازگاری قانون مجازاسریعترین کامپیوتر موجودچرا حیوانات سخن نمی گوینابزارهای دفاعی و بقای موتفاوتهای جنسیتی راهی برادلایلی که نشان میدهد ما بما با کمک مغز خود مختاريمما تحت کنترل ژنها هستیم یشش مرحله تکامل چشمهوش مصنوعی الفاگوکشف ارتباط جدیدی از ارتبادغام دو حیطه علوم مغز و توسعه برخی شغل ها با هوش داروی ضد تشنج با قابليت تمرگ انتقال است یا نابود شعید نوروز مبارکهوش عاطفی بیشتر در زنانگشایش دروازه جدیدی از طراز نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر ویتامین دی بر بیمادرک تصویر و زبان های مخلتمغز و سیر تکامل ان دلیلی وقت نهيب هاي غير علمي گذشآیا مغز تا بزرگسالی توسعاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وروبات های ریز در درمان بیمغز بزرگ و فعال یا مغز کووزوز گوشآیا خداباوری محصول تکاملاستیفن هاوکینگ در مورد هتاثیر درجه حرارت بر عملکرژیم غذایی حاوی تخم مرغ ونقش حیاتی تلومر دی ان آ دکنگره بین المللی سردرد دامگا سه عامل مهم سلامتبیماری ضعف عضلات نزدیک بتسلیم شدن از نورون شروع مزبان و بیان، در سایه پیشرچه زیاد است بر من که در ایايا اراده آزاد توهم است یبحثی جالب درباره محدودیتجهشهای مفید و ذکاوتی که دفراموشی همیشه هم بد نیستسودمندی موجودات ابزی بر چگونه جمعیت های بزرگ شکل ابزار بقای موجود زنده از برخی اختلالات عصبی مثانهحساسیت روانی متفاوتممانتین یا آلزیکسا یا ابسرگیجه از شایعترین اختلاچرا حجم مغز گونه انسان دراثر مضر مصرف طولانی مدت رتقلید مرحله ای نسبتا پیشدندان ها را مسواک بزنید تدو ویژگی انتزاع و قدرت تجماه رجبششمین کنگره بین المللی سهوش مصنوعی از عروسک تا ککشف جمجمه ای درکوه ایرهوارتقا و تکامل سنت آفرینش توصیه های غیر دارویی در سداستانها و مفاهیمی اشتبامراحل ارتقای پله پله کیهعامل کلیدی در کنترل کارآهوش عاطفی در زنان بیشتر اپمبرولیزوماب در بیماری چاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر ویروس کرونا بر مغز درک عمیق در حیواناتمغز آیندگان چگونه است ؟وقتی فهمیدی خطا کردی برگآیا همه جنایت ها نتیجه بیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وروح رهاییمغز حریص برای خون، کلید تیک پیشنهاد خوب برای آسان آیا دلفین ها می تواند از استیفن هاوکینگ در تفسیر تاثیر درجه حرارت بر عملکراه های جدید برای قضاوت رنقش خرچنگ های نعل اسبی درکنگره بین المللی سردرد دامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبیماریهای تحلیل عضلانی اتشنج چیستزبان و تکلم برخی بیماریهچهار میلیارد سال تکامل بايا اراده آزاد توهم است یبحثی در مورد نقش کلسیم و جاذبه و نقش آن در شکلگیریفرایند تکامل و دشواری هاسیاهچاله و تکینگی ابتدایچگونه حافظه را قویتر کنیابزار بقای موجود زنده از برخی بیماری ها که در آن بخلاصه ای از مطالب همایش ممنابع انرژي پاک سرچشمه حسردرد میگرن در کودکانچرا در مغز انسان، فرورفتاثرات فشار روحی شدیدتلقین اطلاعات و حافظهديدن با چشم بسته در خواب ماپروتیلینصرع و درمان های آنهوش مصنوعی از عروسک تا کگنجینه ای به نام ویتامین ارتوکين تراپی روشی جديد توصیه هایی در مصرف ماهیدر مانهای کمر دردمزایای شکلات تلخ برای سلعارضه جدید ویروس کرونا سهوش عاطفی در زنان بیشتر اپنج اکتشاف شگفت آور در مواز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر ژنها بر اختلالات خدرگیری قلب در بیماری ویرمغز انسان ایا طبیعتا تماویتامین E برای فعالیت صحآیا هوش ارثی دریافتی از پاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وروزه داری و بیمار ی ام اس مغز زنان جوانتر از مغز مریکی از علل محدودیت مغز امآیا دست مصنوعی به زودی قااستخوان های کشف شده، ممکتاثیر درجه حرارت بر عملکراه های جدید برای قضاوت رنقش داروهاي مختلف معروف کندر در بیماریهای التهابانفجار و توقف تکاملی نشابیهوش کردن در جراحی و بیمتشنج و حرکات شبه تشنجی قازبان و شناخت حقیقت قسمت چچهار ساعت پس از کشتار خوکای آنکه نامش درمان و یادشبحثی در مورد عملکرد لوب فحقیقت قربانی نزاع بین بی فرایند حذف برخی اجزای مغسیاره ابلهاننگاه محدود و تک جانبه، مشابزار بقای موجود زنده از برخی بیماری های خاص که بدخواندن ، یکی از شستشو دهنمنبع خواب و رویاسردرد و علتهای آنچراروياها را به یاد نمی آاثرات مفید قهوهتلاش هایی در بیماران قطع دی متیل فومارات(زادیوا)(مبانی ذهنی سیاه و سفیدضررهای مصرف شکر و قند بر هوش مصنوعی از عروسک تا کگویید نوزده و ایمنی ساکتارتباط میکروب روده و پارتوضیحی ساده در مورد هوش مدر چه مرحله ای از خواب ، رمسیر دشوار تکامل و ارتقاعدم توقف تکامل در یک انداهوشیاری کوانتومیپوست ساعتی مستقل از مغز داز آغاز خلقت تا نگاه انساتاثیر کلام در آیات کلام بدرگیری مغز در بیماری کویمغز انسان برای ایجاد تمدویتامین E در چه مواد غذایآیا هوش سریعی که بدون احساز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وروش مقابله مغز با محدودیمغزهای کوچک بی احساسیافته های نوین علوم پرده آیا رژیم غذایی گیاهی سلااصول سلامت کمرتاثیر درجه حرارت بر عملکراه پیروزی در زندگی چیستنقش روزه داری در سالم و جکوچک شدن مغز از نئاندرتاانواع سکته های مغزیبیوگرافیتشنج عدم توازن بین نورون زبان و شناخت حقیقت قسمت انوار مغزی روشی مهم در تشخایندرالبحثی درباره هوش و تفاوتهحقیقت خواب و رویافرد حساس از نظر عاطفی و بسیاره ابلهاننگاه انسان محدود به ادراابزار بقای موجود زنده از برخی توجهات در ببمار پارخواب سالم عامل سلامتیمنشأ اطلاعات و آموخته ها سردرد تنشنچراروياها را به یاد نمی آاثرات مضر ماری جواناتلاشی برای درمان قطع نخادژا وو یا اشنا پنداریمجموعه های پر سلولی بدن مضررهای شکر بر سلامت مغزهوش مصنوعی از عروسک تا کگوشه بیماری اتوزومال رسسارتباط چاقی و کاهش قدرت بتکامل چشمدر هم تنیدگی کوانتومی و پمشکلات نخاعیعسل طبیعی موثر در کنترل بهوش، ژنتیکی است یا محیطیپیموزایداز انفجار بزرگ تا انفجار تاثیر کپسول نوروهرب بر ندرگیری مغز در بیماران مبمغز انسان برای شادمانی طویتامین دی گنجینه ای بزرآیا هشیاری کوانتومی وجوداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وروش های صرفه جویی در ایجامغزتان را در جوانی سیمکشیادگیری مهارت های جدید دآیا رژیم غذایی گیاهی سلااضطراب و ترستاثیر درجه حرارت بر عملکراست دستی و چپ دستینقش رژیم غذایی بر رشد و اکووید نوزده و خطر بیماریانگشت نگاری مغز نشان میدبیوگرافیتغییر الگوی رشد مغزی با ززبان و شناخت حقیقت قسمت دنورون هاي مصنوعی می توانایا کوچک شدن مغزانسان البحثی درباره هوش و تفاوتهحقیقت راستین انسان علم بقیچی ژنتیکیسیر آفرینش از روح تا مغز نگاهی بر قدرت بینایی دراابزار بقای موجود زنده از برخی سلولهای عصبی در تلاخواب سالم عامل سلامتی و یمولتیپل اسکلروز در زنان سردرد سکه اینزاع بین جهل و علم رو به پاجزای پر سلولی بدن انسان تلاشی تازه برای گشودن معتلاشی جدید در درمان ام اسدژاوو یا آشناپنداریمحل درک احساسات روحانیطوفان فقر و گرسنگی و بی سهوش مصنوعی از عروسک تا کگوشت خواری یا گیاه خواریارتباط هوش ساختار مغز و ژتکامل ابزار هوش ، راه پر درمان های بیماری آلزایمرمشکلات بین دو همسر و برخیعصب حقوق نورولووهیچگاه از فشار و شکست نترپیچیدگی های مغزی در درک زاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر کپسول نوروهرب بر تدرگیری اعصاب به علت میتومغز انسان برای شادمانی طواکنش های ناخودآگاه و تقآیا واکنش های یاد گرفته واز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاهخواری بر رشد و روش هایی ساده برای کاهش انقش قهوه در سلامتییادآوری خواب و رویاآیا راهی برای رفع کم آبی اطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر رو ح و روان بر جسمرشته نوروایمونولوژی و نقنقش رژیم غذایی در رشد و اکودک ایرانی که هوش او از اندوهگین نباش اگر درب یا بیان ژن های اسکیزوفرنی دتغییر زودتر اتصالات مغزیزبان و شناخت حقیقت قسمت سنورون های ردیاب حافظهایا ابزار هوشمندی یا مغز بحثی درباره هوش و تفاوتهحمله ویروس کرونا به مغزقانون مندی نقشه ژنتیکی مسیستم تعادلی بدننگاهی بر توانایی اجزاي بابزار بقای موجود زنده از برخی سيناپسها طی تکامل و خواب عامل دسته بندی و حفطمواد کوانتومی جدید، ممکنسرعت فکر کردن چگونه استنزاع بین علم و نادانی رو اجزایی ناشناخته در شکل گتمایل زیاد به خوردن بستندانشمندان ژنی از مغز انسمحل درک احساسات روحانی دطی یکصد هزار سال اخیر هرچهوش مصنوعی از عروسک تا کمگیاه خواری و گوشت خوار کدارتباط انسانی، محدود به تکامل زباندرمان های جدید میگرنمشکلات روانپزشکی پس از سعضلانی که طی سخن گفتن چقدهاوکينگ پیش از مرگش رسالپیوند مغز و سر و چالشهای از تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر کپسول نوروهرب بر سذهن چند جانبه نیازمند نگمغز انسان رو به کوچک تر شواکسن کرونا از حقیقت تاتآیا آگاهی پس از مرگ از بیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر انتخاب از طرف محیط روش صحبت کردن در حال تکامنقش مهاجرت در توسعه نسل اژن هوش و ساختارهای حیاتی آیاما مقهور قوانین فیزیکاطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر رژیم گیاه خواری بر رشد مغز علت تمایل انسان بنقش زبان در سلطه و قدرت اکودکان میتوانند ناقل بی انسان قدیم در شبه جزیره عبیست تمرین ساده برای جلوتغییر عمودی سر انسان از پزبان، وسیله شناسایی محیطنوروپلاستیسیتی چیستایا بیماری ام اس (مولتیپبحثی درباره هوش و تفاوتهحوادث روزگار از جمله ویرقانونمندی و محدودیت عالمسیستم دفاعی بدن علیه مغز ناتوانی از درمان برخی ویابزار بقای موجود زنده از بررسي علل احتمالي تغيير خودآگاهی و هوشیاريموجود بی مغزی که می تواندشلیک فراموشینزاع بین علم و جهل رو به پاحساس گذر سریعتر زمانتمدن قدیمی ای در جنوب ایردانشمندان روش هاي جدیدی محدودیت های حافظه و حافظظهور امواج مغزی در مغز مصهوش مصنوعی از عروسک تا کمگالکانزوماب، دارویی جدیارتباط شگفت مغز انسان و فتکامل ساختار رگهای مغزی درمان های جدید در بیماری مشکلات روانپزشکی در عقب مقالاتهاوکينگ پیش از مرگش رسالپیوند سر، یکی از راه حلهااز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر سرقیبی قدرتمند در برابر ممغز انسان رو به کوچکتر شدواکسن سرطانآیا امکان بازسازی اندامهاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سروشهای نو در درمان دیسک بنقش محیط زندگی و مهاجرت دژن یا نقشه توسعه مغز و نقآزمون ذهنی گربه شرودینگربلندی در ذهن ما درک بلندیتاثیر رژیم گیاه خواری بر زمین زیر خلیج فارس تمدنی نقش زبان در سلطه و قدرت اکودکان خود را مشابه خود تانسان جدید از چه زمانی پابیشتر کمردردها نیازی به تغییرات منطقه بویایی مغزسفر نامه سفر به بم و جنوب نوشیدن چای برای مغز مفید ایا بدون زبان میتوانیم تبحثی درباره هوش و تفاوتهحافظه و اطلاعات در کجاست قارچ بی مغز در خدمت موجودسکته مغزیناتوانی در شناسایی چهره ابزار بقای موجود زنده از بررسی و اپروچ جدید بر بیمخودآگاهی و هوشیاريموجودات مقهور ژنها هستندشنا در ابهای گرم جنوب نینظام مثبت زندگیکاهش التهاب ناشی از بیمااخلاق و علوم اعصاباخلاق پایه تکامل و فرهنگتمدن بشری و مغز اخلاقیدانشمندان روشی برای تبدیمخچه فراتر از حفظ تعادلعلم به ما کمک میکند تا موهوش مصنوعی در کامپیوترهاگامی در درمان بیماریهای ارتباط شگفت انگیز مغز انتکامل شناخت انسان با کشفدرمان های رایج ام اسمشاهده آینده از روی مشاهتاثیر ویتامین دی بر بیماهدف یکسان، در مسیرهای متپیشینیان انسان از هفت میاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ورموزی از نخستین تمدن بشرمغز ایندگان چگونه استواکسنی با تاثیر دوگانه اآیا انسان با مغز بزرگش اخاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری مروشهای شناسایی قدرت شنوانقش نظام غذایی در تکامل مژنها نقشه ایجاد ابزار هوإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبه زودی شبکه مغزی به جای تاثیر رژیم گیاه خواری بر زندگی هوشمند در خارج از زنقش سجده بر عملکرد مغزکوری گذرای ناشی از موبایانسان عامل توقف رشد مغزبا هوش مصنوعی خودکار روبتغییرات تکاملی سر انسان سفرنامه سفر به بم و جنوب نوعی سکته مغزی ، وحشتناک ایا تکامل هدفمند استبحثی درباره احساسات متفاحافظه و اطلاعات در کجاست قبل از انفجار بزرگسانسور از روی قصد بسیاری نخاع ما تا پایین ستون فقرابزار بقای موجود زنده از خانواده پایدارمیهمانهای ناخوانده عامل شناخت و معرفت، و نقش آن دنظریه تکامل در درمان بیمکاهش دوپامین عامل بیماریاختلال در شناسایی حروف و تمساح حد واسط میان مغز کوداروهای مصرفی در ام اسمخچه ، فراتر از حفظ تعادلعلایم کمبود ویتامین E را هوش مصنوعی در خدمت خلق وحگامی در درمان بیماریهای ارتباط شگفت انگیز مغز انتئوری تکامل امروز در درمدرمان های علامتی در ام اسمعنی روزهصفحه اصلیهدف از تکامل مغزپیشرفتی مستقل از ابزار هاز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد ورمز و رازهای ارتباط غیر کمغز ابزار برتر بقاواسطه ها د رمسیر ایجاد مغآیا احتمال دارد رویا از آاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب روشی برای بهبود هوش عاطفنقش هورمون های تیروئید دژنها ، مغز و ارادهافراد آغاز حرکت خودشان ربوزون هیگز چیستتاثیر رژیم گیاهخواری بر زونا به وسیله ویروس ابله نقش غذاها و موجودات درياکی غایب شدی تا نیازمند دلانعطاف پذیری مکانیسمی علبار سنین ابزار هوشمندی اثبت امواج الکتریکی در عصفلج بل، فلجی ترسناک که آنسفرنامه سفر به بم و جنوب چیزی خارج از مغزهای ما نیایرادهای موجود در خلقت ببحثی درباره احساساتی غیرحافظه و اطلاعات در کجاستقدم زدن و حرکت دید را تغیساخت شبکه عصبی با الفباینخستین تصویر از سیاهچالهابزار بقای موجود زنده از بررسی سیستم تعادلی بدن اخدا موجود استمیگرن سردردی ژنتیکی که بشناسایی سلول های ایمنی اهفت چیز که عملکرد مغز تو کایروپاکتیک چیستاختلالات مخچهتنفس هوازی و میتوکندریداروهای ضد بیماری ام اس ومخچه ابزاري که وظیفه آن فعلایم کمبود ویتامین E را هوش مصنوعی در خدمت خلق وحگاهی لازم است برای فهم و ارتباط غیرکلامی بین انساتئوری تکامل در پیشگیری و درمان ژنتیکی برای نوآوریمغز فکر میکند مرگ برای دیسوالات پزشکیهدف از خلقت رسیدن به ابزاپاسخ گیاهان در زمان خورداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویا و خبر از آیندهمغز از بسیاری حقایق می گروراپامیل در بارداریآیا احتمال دارد رویا از آاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر داروی ضد تشنج سدیم روشی جدید در درمان قطع نخنقش هورمون زنانه استروژنژنهای مشترک بین انسان و وافزایش قدرت ادراکات و حسبیماری های مغز و اعصاب و تاثیر عصاره تغلیظ شده گیزیباترین چیز در افزایش سنقش غذاها و موجودات دريااولین هیبرید بین انسان وبارداری بدون رحمجمجمه انسان های اولیهفلج خوابسفرنامه سفر به بم و جنوب چگونه مغز پیش انسان یا هماگر نعمت فراموشی نبود بسبخش دیگری در وجود انسان هحس چشایی و بویاییقدرت انسان در نگاه به ابعنرمش های مفید در سرگیجهابزارهای بقای موجود زندبررسی علل کمر درد در میانخطا در محاسبات چیزی کاملمیگرن شدید قابل درمان اسشواهدی از دنیسوان(شبه نئهفت سین یادگاری از میراث کاربرد روباتهای ريزنانواختلالات حرکتی در انسانتنفس هوازی و میتوکندریداروی فامپیریدین یا نورلمدارک ژنتیکی چگونه انسانعلت خواب آلودگی بعد از خوهوش مصنوعی درمانگر کامپیگاهی مغز بزرگ چالش استارتروز یا خوردگی و التهاتا 20 سال آینده مغز شما به درمان جدید میگرن با انتی مغز ما کوچکتر از نیم نقطهپیامهای کاربرانهزینه ای که برای اندیشیدپختگی پس از چهل سالگي به از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویا بخشی حقیقی از زندگی مغز به تنهایی برای فرهنگ ورزش هوازی مرتب خیلی به قآیا برای تولید مثل همیشه از تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر درجه حرارت بر عملکروشی جدید در درمان سکته منقش ژنتیک در درمان اختلاژنهای هوش ، کدامندافسردگی و اضطراب در بیمابیماری گیلن باره و بیمارتاریخ همه چیز را ثبت کردهزیرفون داروی ضد ام اسنقش غذاها و موجودات دريااولین مورد پیوند سر در انبازگشت از آثار به سوی خداجنسیت و تفاوت های بیناییفلج خواب چیستسفرنامه سفر به بم و جنوب چگونه هموساپينس بر زمین اگر نعمت فراموشی نبود بسبرنامه و ساختار پیچیده محس و ادراک (قسمت اول )لوب فرونتال یا پیشانی مغساخت شبکه عصبی مصنوعی با نرمشهای مهم برای تقویت عابزارهای پیشرفته ارتباط بزرگ شدن مغز محدود به دورخطا در محاسبات چیزی کاملمیدان مغناطيسي زمین بشر شاهکار قرنهمیشه عسل با موم بخوریمکاربرد روباتهای ريز، در هوموارکتوس ها ممکن است دکجای مغز مسئول پردازش تجاختلالات صحبت کردن در انتو دی ان ای خاص ميتوکندريداروی تشنجی دربارداریمروری بر تشنج و درمان هایعوامل موثر در پیدایش زباهوش مصنوعی درخدمت خلق وحگذر زمان کاملا وابسته به ارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر مشاهده بر واقعیت بدرمانهای بیماری پارکینسمغز مادران و کودکان در زمسایتهای دیگرهزینه سنگین انسان در ازاپرورش مغز مینیاتوری انسااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویا تخیل یا واقعیتمغز برای فراموشی بیشتر کورزش هوازی ، بهترین تمریآیا بزرگ شدن مغز فقط در داز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر درجه حرارت بر عملکريتوکسيمب در درمان ام اسنقش آتش در رسیدن انسان بهکلرال هیدرات برای خوابانالکتروتاکسی(گرایش و حرکبیماری ای شبیه آلزایمر و تبدیل تراکت صوتی مصنوعی زبان مشترک ژنتیکی موجودانقشه مغزی هر فرد منحصر بهاولین تصویر در تاریخ از سبازسازي مغز و نخاع چالشی جنسیت و تفاوت های بیناییفیلمی بسیار جالب از تغییسفری به آغاز کیهانچگونه آن شکری که می خوریماگر تلاش انسان امروز برابرین نت به جای اینترنتحس و ادراک (قسمت دوم )لبخند بزن شاید صبح فردا زساختار شبکه های مغزی ثابچرا مغزهای ما ارتقا یافت ابزارهای بقا از نخستین هبزرگ شدن تقریبا ناگهانی خطرات هوش مصنوعیمکانیزمهای دفاعی در برابشبیه سازی میلیون ها جهان هوش مصنوعی می تواند بر احکرونا چه بر سر مغز می آورادامه بحث تکامل چشمتولید سلولهای جنسی از سلداروی جدید s3 در درمان ام مرکز هوشیاری، روح یا بدن عوامل ایجاد لغت انسانی و هوش مصنوعی ساخته هوش طبیگربه شرودینگر و تاثیر مشارزش حقیقی زبان قسمت دومتاثیر نگاه ناظر هوشیار بدرک فرد دیگر و رفتارهای امغز چون ابزار هوش است دلیهستي مادي ای که ما کوچکترآلزایمراز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویاها از مغز است یا ناخومغز بزرگ چقدر مفید هست ؟ورزش و میگرنآیا تکامل و تغییرات ژنتیاز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر درجه حرارت بر عملکریواستیگمیننقش انتخاب از طرف محیط، نکمردرد و علل آنالتهاب شریان تمپورالبیماری ای شبیه ام اس مولتتبدیل سلولهای محافط به سزبان چهار حرفی حیات زمیننقص در تشخیص هیجانات عاماولین سلول مصنوعیبحتی علمی درباره تمایل بجهش های ژنتیکی مفید در سافیزیکدانان ماشینی برای تسلولهای بنیادی مصنوعی درچگونه انتظارات بر ادراک ابزار هوش در حال ارتقا ازبرای پیش بینی آینده مغز دحس و ادراک قسمت چهارملرزش ناشی از اسیب به عصبسازگاری با محیط بین اجزاچرا پس از بیدار شدن از خوابزارهای بقا ازنخستین همبسیاری از بیماری های جدیدفاع در برابر تغییر ساختما انسانها چه اندازه نزدشبیه سازی سیستم های کوانهوش مصنوعی گوگل به کمک تشکشف مکانیسم عصبی خوانش پاداراوون تنها داروی تاییتوانایی مغز و دیگر اجزای داروی جدید ضد میگرنمرکز حافظه کجاستعواملی که برای ظهور لغت اهوش احساسیگزیده ای از وبینار یا کنفارزش حقیقی زبان قسمت سومتاثیر نگاه انسان بر رفتادرک و احساسمغز چگونه صداها را فیلتر هستی ما پس از شروعی چگال آیا ممکن است موش کور بی ماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ورویاهای پر رمز و حیرتی درمغز بزرگ چالش است یا منفعورزش بهترین درمان بیش فعآیا جهش های ژنتیکی، ویروازدواج های بین گونه ای، رتاثیر درجه حرارت بر عملکریسدیپلام تنها داروی تاینقش اتصالات بین سلولهای کمردرد با پوشیدن کفش مناامیوتروفیک لترال اسکلروبیماری بیش فعالیتری فلوپرازینزبان و کلمه حتی برای کسانچند جهانیاوکرلیزوماب داروی جدید شبحث درباره پیدایش و منشاجهش های ژنتیکی غیر تصادففرگشت و تکامل تصادفی محض سلسله مباحث هوش مصنوعیچگونه باغبانی باعث کاهش ابزار بقای موجود زنده از برخی نکات از گاید لاین پرحس و ادراک قسمت پنجملزوم سازگاری قانون مجازاسخن پاک و ثابتچرا بیماری های تخریبی مغابزارهای بقای از نخستین تفاوت مغز انسان و میمون هدقیق ترین تصاویر از مغز اما انسانها چه اندازه نزدشباهت زیاد بین سلول هاي ع