دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

ابزار بقا از نخستین همانند سازها تا مغز، از مغز تا ویروس کرونا قسمت سی و چهارم

ابزار بقای موجود زنده از نخستین همانند سازها تا مغز، از مغز تا ابزارهای بقای ویروس کرونا(قسمت سی و چهارم)
پس از موفقیت و پیشرفت ها در COVID-19، پژوهشگران واکسن های دارای mRNA را برای بیماری های دیگر استفاده میکنند.
خوبی واکسن های دارای mRNA این است که ما میتوانیم فرضیه های قدیمی را با سرعت پیشرفت بالا بیازماییم. برای واکسن های جدید ما نیاز داریم بدانیم چه چیزی پاسخ ایمنی خوب را ایجاد میکند و این نیازمند علوم پایه است
ساختن سریع واکسن علیه سندرم کووید 19، نتیجه ی سال ها مطالعات پایه ای روی واکسن های داری ژنوم است. قدرت دستکاری ژن ها به عنوان الفبای حیات زمینی، با مهندسی ژنتیک و بیو تکنولوژی، منجر به تولید واکسن های قدرتمندی علیه کووید 19 شده است که نه فقط امید میدهد این همه گیری به زودی مهار شود، باعث امیدواری در درمان بسیاری از بیماری های بدون درمان مانند سرطان می شود.
آنچه امروز به عنوان چالش برای بشریت مطرح است، دروازه های امید را بر انسان می گشاید تا با بزرگترین بیماری های فاقد درمان مواجه شود و همه ی اینها در سایه ی پیشرفت های بزرگ علمی در عرصه ی پزشکی و مهندسی ژنها است.
واکسن های دارای mRNA اکنون به عنوان چراغ و وسیله ای کلیدی برای مقابله با سندرم کووید 19 مطرح هستند، ولی تکنولوژی این واکسن ها قبلا برای بیماری های دیگری مانند سرطان ابداع شده بود. اکنون پژوهشگران امیدوارند با پیشرفت های اخیر در واکسن سازی، این بیماری ها هم درمان شود. وقتی طیف وسیعی از واکسن ها علیه کووید 19 در کارآزمایی های بالینی آزموده میشد تعداد کمی از متخصصان امید داشتند تکنولوژی تایید نشده ی mRNA در مورد آن، جواب بدهد و تبدیل به ستاره شود.

طی ده ماه واکسن های دارای mRNA اولین واکسن هایی بودند که تایید شدند و موثرترین واکسن ها هم بودند. هرچند اینها اولین واکسن های دارای mRNA هستند که تایید میشوند ولی داستان این واکسن ها تقریبا 30 سال قبل شروع شد و در این مسیر دست اندازهای فراوانی وجود داشت. واکسن بیوان- تک- فایزر اکنون برای واکسیناسیون کشورهای اتحادیه ی اروپا و آمریکا وهم پیمانان آنها در دسترس است. در سال 1990 پزشک دانشمند جان وولف و دانشگاه او، mRNA را به موش تزریق کردند و این سبب شد سلول ها در موش پروتئین های رمزگذاری شده ای تولید کند. این کار، اولین تلاش به سوی واکسن های دارای mRNA بود؛ ولی راه زیادی مانده بود و هنوز هم راه زیادی تا کاربردهای فراوان این واکسن ها مانده است.

واکسن های سنتی قدیمی از شکل ضعیف یا غیرفعال میکراورگانیسم استفاده می کند تا سیستم ایمنی را علیه بیماری فعال کند. پس از آنکه فرد، واکسن دارای mRNA دریافت میکند سلول های او بخشی یا همه ی پروتئین هایی را می سازد که باعث پاسخ ایمنی از جمله تولید آنتی بادی ها میشود. هرچند بیشتر نمونه های شناخته شده واکسن های با پایه ی mRNA در شرکت بیون ان- تک- فایزر و مدرنا علیه کرونا ویروس SARS-CoV-2است این فقط یک بخش کوچک از این عرصه است و این واکسن ها تلاش نخست برای تولید این واکسن ها نیستند.

هرچند سودمندی های بسیاری از استفاده از این مولکول به عنوان پایه ی واکسن به دست آمده است ولی با چالش های مهمی روبرو بوده است. این ماده درون سلول، خیلی پایدار نیست و وقتی به عنوان وسیله ی انتقال ژن استفاده میشود خیلی خوب به پروتئین ترجمه نمیشود. امروز mRNA میتواند مهندسی شود تا علیه بسیاری از بیماری ها نبرد کند.
مدیر شرکت آلمانی بیوتکنولوژی بیوان- تکاوزلم تورسی و ایمونولوژیست و پزشک این شرکت، می گوید: mRNA شکل های جالبی دارد که آن را برای واکسن ها جذاب می کند سازگاری برای استفاده از این مولکول در این کاربرد و دیگر کاربردها است. mRNA میتواند نه تنها برای تولید آنتی ژن واکسن ها استفاده شود؛ بلکه برای کد کردن آنتی بادی ها، سیتوکین ها و پروتئین های دیگر- که مرتبط با سیستم ایمنی است- استفاده میشود.

اوزلم تورسی میگوید: تطبیق پذیری این مولکول، یک فضای طراحی بزرگ را می آفریند.
دانشمندان بیوان- تک سال ها وقت صرف کرده اند تا بر تکنیک های در حال توسعه و پژوهش روی mRNA کار کنند. اینها شامل بهبود قسمت های غیر کدکننده ی mRNA، طراحی سکانس های خاص، توسعه ی فرایندهای تولید و...است. تورسی نتایج آن تلاش ها را توضیح میدهد: ما یک جعبه ابزار متنوع داریم و با مخلوط کردن و تطبیق مولکول ها در این جعبه ابزار، میتوانیم mRNA هایی با شکل های خاص مطابق با نیاز خود، تولید کنیم.

او اضافه میکند:این تا حدی شبیه کدنوشتاری است. با تسلط بر زبان برنامه نویسی که پر از کلمات است فرد می تواند هر دستوری را بخواهد انجام دهد. با جعبه ابزار بیوان- تک دانشمندان می توانند کنترل کنند که چقدر پروتئین در چه مدت زمانی تولید شود و روش تزریق mRNA را هم تعیین کنند و نیز مشخص کنند کدام سلول ها پروتئین را عرضه می کند و اینکه آیا mRNA فعالیت کامل یا مهار سیستم ایمنی را سبب می شود. وقتی دانشمندان می دانند چه mRNA ای تولید کنند فرایند نسبتا آسان میشود.

برای واکسن ها استفاده از mRNA بسیار سریع تر از روش های سنتی است که در آن، واکسن در سلول ها یا در تخم مرغ رشد داده می شود. برای تولید mRNA دانشمندان با کامپیوتر شروع میکنند تا سکانس مورد نظر را تولید کنند. سپس واکنش ترجمه درون آزمایشگاه استفاده می شود تا DNA معادل را بیافریند که mRNA مورد نظر را سنتز کند. بنابراین این فرایند نیاز به کشت سلول و ماده حیوانی ندارد و فرایند تولید، بدون توجه به سکانس mRNA مشابه باقی می ماند.

توسعه ی این روش:
هرچند سودمندی بالای واکسنهای mRNA درمواجهه با کووید 19 بسیار بالا به نظر می رسد داستان، فراتر از کووید است. کار وولف در سال 1990 باعث آغاز علاقه به تولید واکسن های mRNA شد، ولی دانشمندان با چالش پایه ای مواجه شدند: پزشک دانشمند درو ویسمن از دانشکده ی پرلمندر دانشگاه پنسیلوانیا می گوید: mRNA خیلی التهاب زا است. در سال 2005 وایسمن و همکار او کاتالین کیریکو که اکنون در بیوان- تک است روشی را برای کم کردن التهاب زایی mRNA ابداع کردند. آنها نشان دادند وارد کردن نوکلئوزیدهای تغییر شکل یافته- که بخشی از ساختار پایه ای mRNA است- باعث
پاسخ ایمنی کمتری میشود. این کار باعث استفاده از نوکلئوزیدهایی مانند 5-methylcytidine, pseudouridine و شکل های دیگر شد. وایسمن میگوید: با این تغییرات تو میتوانی میزان پروتئینی را که mRNA میتواند تولید میکند 10 تا 1000 برابر کنی و واکنش های بهتری بسازی. تکنیک های کروماتوگرافی میتواند مواد آلوده کننده مانند mRNA دورشته ای را- که می تواند باعث پاسخ ایمنی ضعیف تر شود- بردارد. یک دهه بعد نیک ساندرز سرمایه گذار اصلی آزمایشگاه ژن درمانی دانشگاه گنت و مدیر علمی واکسن های زیفیوس و همکاران او تغییر متفاوتی را بر mRNA ایجاد کردند.
mRNA که تغییر N1-methylpseudouridine یا 5-methylcytidine را در درون خود داشته است 44 برابر بیشتر از mRNA با تغییرات قبلی، محصول مورد نظر را تولید نمود و نیز باعث کاهش حمله ی ایمنی روی مولکول ها شد. ساندرز میگوید: این هنوز بهترین تغییر در mRNA است و در واکسن نهایی دارای mRNA شرکت بیوان- تک- فایزر و مدرنا استفاده میشود.
mRNA لخت اگردرون سلول برود از میان می رود. وقتی mRNA تزریق شد، ریبونوکلئاز خارج سلولی آن را میبرد. انواع مختلف چربی ها مانند نانوپارتیکل های لیپیدی قابل یونیزه شدن، میتواند با امنیت استفاده شود و mRNA را منتقل کند. تورسی و همکاران او درمان را اینگونه بهبود بخشیدند: فرمولاسیون های متفاوت لیپوزومی برای سازگار کردن mRNA برای اهداف مورد نظر مانند تزریق درون وریدی یا درون عضله و هدف گرفتن انواع خاص سلول ها.

بیوان- تک کشف کرد برای واکسن های ضد سرطان با mRNA که بر اساس لیپوزوم فرمول بندی شده است، آنتی ژن اساسا در سلول های دنتریتی در قسمت های لنفاتیک عرضه میشود. این سلول ها در شروع پاسخ های ایمنی خاص آنتی ژن، تخصص دارند. در آینده دانشمندان امیدوارند کنترل بیشتری بر تولید پروتئین داشته باشند. در همکاری بین زیست شناس رون وایس از موسسه ی تکنولوژی ماساچوست و دیگران، ساندرز mRNA های قابل تغییر را توصیف میکند: این تغییر برای خاموش یا روشن کردن mRNA است... ما تایید کردیم این، روی موش ها کار میکند.

به این شکل، mRNA میتواند وقتی نیاز هست روشن شود و سطح تولید پروتئین به دقت کنترل شود. این پیشرفت ها- التهاب کمتر، تظاهر بیشتر، انتقال حمایت شده و تولید کنترل شده ی پروتئین- به پژوهشگران اجازه میدهد واکسن های بهتری بر پایه ی mRNA ساخته شود.
با الگوی واکسن سازی به وسیله ی mRNA مبادله ی یک ژن به دیگری با mRNA خصوصیات آن در تولید، خیلی کم تغییر میدهد. این خیلی راحت تر از تغییر گونه ی ویروسی است. سرعت هم دارای اهمیت است و مبتکران می توانند واکسن های mRNA را با سرعت بالا تولید کنند .

روش جدید واکسن سازی در تولید واکسن آنفلوانزا:
دورمیتزر میگوید: هرچه تو به انتخاب و گزینش گونه ویروس در فصل آنفلوانزا نزدیکتر شوی، روش تو درست تر میشود. با توانمند شدن برای ساخت سریع تر واکسن های mRNA تولید کنندگان میتوانند گونه های آنفلوانزا را انتخاب کنند تا بعدا آنها را هدف قرار دهند و این سودمندی درمان را بیشتر می کند. مهندسی واکسن های دارای mRNA به دانشمندان اجازه میدهد واکسن های چند ظرفیتی بسازند.

دورمیتزر توضیح می دهد: ما می توانیم تعداد آنتی ژنهایی را- که عرضه میشود- افزایش دهیم. و این میتواند سودمندی وتاثیر واکسن آنفلوانزا را بیشتر کند.
تایید واکسن جدید آنفلوانزا متفاوت از تایید واکسن کووید 19 است زیرا کووید 19 درمان یا واکسنی نداشت. برای آنفلانزا واکسن های متعددی وجود دارد بنابراین واکسن جدید آنفلوانزا لازم است مراحل کارآزمایی کاملی را برای سودمندی، قابلیت اطمینان، دسترس ، تحمل و ... بگذراند. بنابراین کمپانی های تولید کننده ی واکسن در صورتی می توانند واکسن دارای mRNA را در آنفلوانزا چک کنند که واقعا مشخص شود سودمندتر از واکسن های سنتی موجود است.

در برابر دیگر عفونت ها
کووید 19 و آنفلوانزا دو تا از بسیار بیماری های عفونی است که ممکن است با واکسن های دارای mRNA مهار شود. برای نمونه وایسمن می گوید: ما در حال کار روی 30 واکسن دارای mRNA هستیم. این واکسن ها شامل واکسن آنفلوانزا، ایدز، هپاتیت سی، مالاریا، سل و بسیاری دیگر است واکسن هایی که از mRNA و نانوپارتیکل های چربی ساخته میشود خیلی شبیه یکدیگر است. چیز مهم، یافتن آنتی ژن درست است.

وایسمن میگوید: ما زمان و کار زیادی را با نمونه های بسیار انجام داده ایم تا بهترین آنتی ژن را برای واکسن بسازیم تا محافظت بهتری ایجاد کند. پیدا کردن آنتی ژن خوب برای هدف گرفتن برای برخی عفونت ها ساده تر از دیگر موارد است. درمورد ایدز پوشش ویروس، آنتی ژن اصلی است ولی سریعا جهش پیدا میکند و با قند پوشیده میشود و تو نیاز داری آن بافت ها را پیدا کنی تا آنتی ژنی را بیابی که پاسخ های درست ایجاد کند.

ممکن است تغییر در طراحی mRNA لازم باشد. وایسمن و متخصص ویروس شناس در دانشگاه پنسیلوانیا این ژن های مورد هدف گیری را برای هرپس تناسلی پیدا کرده اند. با استفاده از این آنتی ژن ها دانشمندان واکسنی را از mRNA با نوکلئوزید تغییر یافته و نانوپارتیکل های چربی ساختند. آزمایش ها در موش و خوک نشان داد واکسن از عفونت با ویروسی- که هرپس تناسلی ایجاد می کند- جلوگیری مینماید. وایسمن میگوید: واکسن به زودی وارد مرحله کارآزمایی های بالینی میشود.
واکسن های داری این mRNA امیدی در درمان بیماران مبتلا به ویروس دانگ هم هست که درمانی ندارد.
آنتی بادی های خنثی کننده که توسط این واکسن ایجاد میشود آنقدر زیاد هست که ویروس را از میان ببرد.

ساخت واکسن علیه سرطان
قبل از اپیدمی کووید 19، تورسی و همکاران او در بیوان- تک، روی واکسن های دارای mRNA کار می کردند که علیه سرطان عمل می کند. تورسی می گوید: ما باید با سیستم ایمنی فرد، مواجه شویم و به سیستم ایمنی آموزش دهیم، دشمن را بشناسد و به آن آموزش بدهیم که دشمن، خطرناک است. mRNA می تواند استفاده شود تا آنتی ژن سرطان را منتقل کند. در اپروچ اول نشان دادن آنتی ژن خود فرد، به سیستم ایمنی است. این آنتی ژنها توسط ژن های جنینی تولید و در سلول های سالم مخفی می گردد ولی در سلول های سرطانی نمایش داده می شود. در اینجا واکسن سرطان میتواند علیه سلول هایی که این آنتی ژن ها را نمایش میدهد وارد عمل شود.

تورسی می گوید: برای هر سرطان ما از الگوریتم کامپیوتری و آموزش ماشین استفاده می کنیم تا آنتی ژن هایی را- که بیشترین تعداد بیماران آن را دارند- بشناسد. برای ملانوم مثلا چهار آنتی ژن بیش از 90 % بیماران را در بر میگیرد. بیوان- تک واکسن چند ظرفیتی دارای mRNA ساخته است که چهار آنتی ژن را هدف میگیرد و در کارآزمایی بالینی به کار میرود. برعکس واکسن های دارای mRNA میتواند جهش های کانسر را هدف گیری کند. جهش ها برای هر بیمار منحصر به فرد است و نیاز به الگو و روش فردی است.

تورسی میگوید: ما از مشخصات فردی استفاده می کنیم تا در چهارهفته واکسن چند جهشی چند کاره برای بیماران تولید کنیم. این روش که در چند کارآزمایی توسط بیوان- تک در حال آزمودن است مشابه کاری است که شرکت بیوان- تک- فایزر برای ساختن واکسن کووید 19 انجام داده است. آنها قبلا صدها بار این کار را بر بیماران سرطانی هم آزمودند و شاید علت تولید سریع واکسن علیه کووید 19 همین کارآزمایی های قبلی بوده باشد.

برای تومورهای جامد، فقط حمله به سیستم ایمنی کافی نیست. محیط ریز اطراف تومور بر سیستم ایمنی حمله میکند و باعث مهار فعالیت سلول های تی می شود. برای ملانوم، محیط ریز تومور، سدی واقعی برای واکسن ها است واکسن باید با درمان دیگری- که محیط ریز تومور را تغییر میدهد و به سلول های تی هدف گرفته توسط واکسن، اجازه میدهد وارد محیط تومور شود- درآمیخته شود.

بیوفیزیست لیف هوانگ از دانشگاه کارولینای شمالی و تیم او یک واکسن، با اجزای ریز شیمی درمانی ساختند و دیدند این ترکیب به سلول های ایمنی کمک میکند به تومور برسند و سودمندی واکسن را افزایش دهد. سیتوکین ها مانند اینترلوکین 12 مورد خوبی بری شکستن محیط ریز مهار کننده ی سیستم ایمنی تومور است. ساندرز و تیم او درمان ژنتیکی با اینترلوکین 12 را با واکسن ژنتیکی ضد سرطان ترکیب کردند.
با این همه هوانگ میگوید: تا ایجاد عواملی- که بتواند به خوبی و با سودمندی استفاده شود و محیط ریز تومور را تغییر دهد- راه زیادی در پیش دارد.
خوبی واکسن های دارای mRNA این است که ما میتوانیم فرضیه های قدیمی را با سرعت پیشرفت بالا بیازماییم. برای واکسن های جدید ما نیاز داریم بدانیم چه چیزی پاسخ ایمنی خوب را ایجاد میکند و این نیازمند علوم پایه است. این عرصه، علوم پایه ی بیشتری تولید خواهد کرد. در بیوان- تک تورسی به دانشمندان واکسن سازی شرکت، مهندسان ایمنی میگوید. او در مورد واکسن های دارای mRNA فکر میکند و می گوید: این طبیعت نوآوری و نه یک ابداع ساده است: پیدا کردن چیز هایی که در موارد زیادی موثر است و در کنارهم آوردن آنها.
https://www.nature.com/articles/s41591-021-01393-8?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_content=organic&utm_campaign=NGMT_USG_JC01_GL_NRJournals&fbclid=IwAR3ZjJ6mzgo5Tr47f9-OcQNejdCVDX2mUmJkpBsnd5FbbxG6wEPzAfiP3IA


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سقوط درون جاذبه ای خاص، چابزار بقای موجود زنده از فرایند تکامل و دشواری هابیماری بیش فعالیتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش ژنتیک در درمان اختلاهوش مصنوعی در کامپیوترهاداروهای ام اسپرورش مغز مینیاتوری انساسیر آفرینش از روح تا مغز ابزارهای دفاعی و بقای مولرزش ناشی از اسیب به عصببازگشت از آثار به سوی خداتاثیر دوپامین و سروتونیننقش سجده بر عملکرد مغزهدف یکسان، در مسیرهای متدر کمتر از چند ماه سوش جدآیا امکان بازسازی اندامهسردرد و علتهای آناختلالات صحبت کردن در انمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبحثی درباره احساساتی غیرتاثیر درجه حرارت بر عملکنوار مغزی روشی مهم در تشخواکنش های ناخودآگاه و تقدرک فرد دیگر و رفتارهای اآیا رژیم غذایی گیاهی سلاشبکه های مصنوعی مغز به درارتباط شگفت انگیز مغز انمواد کوانتومی جدید، ممکنبرخی توصیه ها برای واکسیتبدیل سلولهای محافط به سچگونه جمعیت های بزرگ شکل ورزش بهترین درمان بیش فعرقیبی قدرتمند در برابر مامید درمان کرونا با همانعلت خواب آلودگی بعد از خواز انفجار بزرگ تا انفجار مجموعه های پر سلولی بدن مبعد از کرونا دلخوشی بیهوجنسیت و تفاوت های بیناییچرا حیوانات سخن نمی گوینژنهای هوش ، کدامندروش هایی ساده برای کاهش ااولین سلول مصنوعیسوالات پزشکیاز تکینگی تا مغز از مغز تمرز بین انسان و حیوان کجاتمدن قدیمی ای در جنوب ایرحافظه و اطلاعات در کجاست هفت سین یادگاری از میراث کیست کلوئید بطن سومرجزخوانی هایی که امروز بایرادهای موجود در خلقت باز تکینگی تا مغز- از مغز مغز و سیر تکامل ان دلیلی توصیه های غیر دارویی در سخودآگاهی و هوشیاريهوش مصنوعی از عروسک بازی کشف جمجمه ای درکوه ایرهوزبان و تکلم برخی بیماریهابزار بقا از نخستین هماناصول سلامت کمرتا 20 سال آینده مغز شما به مغز بزرگ چالشهای پیش رودوچرخه سواری ورزشی سبک و گزارش یک مورد جالب لخته وگشایش دروازه جدیدی از طرسلول های بنیادی منابع و اابزار بقای موجود زنده از فرایند حذف برخی اجزای مغبیماری تی تی پیتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش گرمایش آب و هوا در همهوش مصنوعی در خدمت خلق وحداروهای ضد بیماری ام اس وآلودگی هوا و ویروس کروناسیستم تعادلی بدناثر مضر مصرف طولانی مدت رلزوم سازگاری قانون مجازابازگشت به ریشه های تکاملتاثیر دپاکین بر بیماری منقش غذاها و موجودات درياهدف از تکامل مغزدر آستانه ی موج پنجم کوویآیا انسان با مغز بزرگش اخسردرد تنشناختراع جدید اینترنت کوانمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبخش بزرگتر کیهان ناشناختتاثیر درجه حرارت بر عملکنورون هاي مصنوعی می توانواکسن های شرکت فایزر آمردرک و احساسآیا راهی برای رفع کم آبی شباهت مغز با کیهان مادیارتباط غیرکلامی بین انساموجود بی مغزی که می تواندبرخی روش های تربیتی کودکتری فلوپرازینچگونه حافظه را قویتر کنیورزش در کمر دردرموزی از نخستین تمدن بشرامگا سه عامل مهم سلامتعوامل موثر در پیدایش زبااز بحث های کنونی در ویروسمحل درک احساسات روحانیبعد از کرونا دلخوشی بیهوجنسیت و تفاوت های بیناییچرا حجم مغز گونه انسان درژنهای حاکم بر انسان و انسروش صحبت کردن در حال تکاماوکرلیزوماب داروی جدید شپیامهای کاربراناز تکینگی تا مغز از مغز تمزایای شکلات تلخ برای سلتمدن بشری و مغز اخلاقیحافظه و اطلاعات در کجاستهم نوع خواری در میان پیشیکاهش مرگ و میر ناشی از ابرشته نوروایمونولوژی و نقاگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز- از مغزتمغز آیندگان چگونه است ؟توصیه هایی در مصرف ماهیخورشید مصنوعیهوش مصنوعی از عروسک بازی گمان میکنی جرمی کوچکی در زبان و شناخت حقیقت قسمت چابزار بقا از نخستین هماناضطراب و ترستاثیر مشاهده بر واقعیت بمغز بزرگ و فعال یا مغز کوديدن با چشم بسته در خواب پمبرولیزوماب در بیماری چسلول عصبی شاهکار انطباق ابزار بقای موجود زنده از فرد حساس از نظر عاطفی و ببیماری دویکتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش آتش در رسیدن انسان بههوش مصنوعی در خدمت خلق وحداروی فامپیریدین یا نورلآلزایمرسیستم دفاعی بدن علیه مغز اثرات فشار روحی شدیدلزوم سازگاری قانون مجازابازسازي مغز و نخاع چالشی تاثیر داروهای ضد التهاب نقش غذاها و موجودات درياهدف از خلقت رسیدن به ابزادر درمان بیماری مولتیپل آیا احتمال دارد رویا از آسردرد سکه ایادامه بحث تکامل چشممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبخش دیگری در وجود انسان هتاثیر درجه حرارت بر عملکنورون های ردیاب حافظهواکسن کووید 19 چیزهایی که درک احساسات و تفکرات دیگآیاما مقهور قوانین فیزیکشباهت زیاد بین سلول هاي عارتروز یا خوردگی و التهاموجودات مقهور ژنها هستندبرخی سلولهای عصبی در تلاتری فلوپرازیننگاه محدود و تک جانبه، مشوزوز گوشرمز و رازهای ارتباط غیر کامروز دانش ژنتیک هیچ ابهعوامل ایجاد لغت انسانی و از تلسکوپ گالیله تا تلسکمحل درک احساسات روحانی دتفکر خلا ق در برابر توهم جهان کاملی در اطراف ما پرچرا خشونت و تعصبکلرال هیدرات برای خوابانروشهای نو در درمان دیسک بايندگان چگونه خواهند دیدسایتهای دیگراز تکینگی تا مغز از مغز تمسیر دشوار تکامل و ارتقاتمساح حد واسط میان مغز کوحس چشایی و بویاییهمیشه اطمینان تو بر خدا بکاهش التهاب ناشی از بیمارشد مغز علت تمایل انسان باگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز، از مغز مغز انسان ایا طبیعتا تماتوضیحی ساده در مورد هوش مخانواده پایدارهوش مصنوعی از عروسک بازی گنجینه ای به نام ویتامین زبان و شناخت حقیقت قسمت اابزار بقا از نخستین هماناطلاعات حسی ما از جهان، چتاثیر نگاه ناظر هوشیار بمغز حریص برای خون، کلید تدی متیل فومارات(زادیوا)(دژا وو یا اشنا پنداریپنج اکتشاف شگفت آور در موسلولهای ایمنی القا کنندهابزار بقای موجود زنده از فرضیه ای جدید توضیح میدهبیماری ضعف عضلات نزدیک بتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش انتخاب از طرف محیط، نهوش مصنوعی درمانگر کامپیداروی لیراگلوتیدآمارهای ارائه شده در سطح سکته مغزیاثرات مفید قهوهمقاومت به عوارض فشار خون بحتی علمی درباره تمایل بتاثیر داروی ضد تشنج سدیم نقش غذاها و موجودات درياهزینه ای که برای اندیشیددرمان های اسرار آمیز در آآیا احتمال دارد رویا از آسرعت فکر کردن چگونه استاداراوون تنها داروی تاییمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرنامه و ساختار پیچیده متاثیر درجه حرارت بر عملکنوروپلاستیسیتی چیستواکسن کرونا و گشودن پنجردرک تصویر و زبان های مخلتآزمون ذهنی گربه شرودینگرشباهت زیاد بین سلول هاي عارزش حقیقی زبان قسمت اولمیهمانهای ناخوانده عامل برخی سيناپسها طی تکامل و تسلیم شدن از نورون شروع منگاه انسان محدود به ادرایک پیشنهاد خوب برای آسان رویا و خبر از آیندهانفجار و توقف تکاملی نشاعواملی که برای ظهور لغت ااز تلسکوپ گالیله تا تلسکمحدودیت های حافظه و حافظتفاوت مغز انسان و میمون هجهش های ژنتیکی مفید در ساچرا در مغز انسان، فرورفتکمردرد و علل آنروشهای شناسایی قدرت شنواايا اراده آزاد توهم است یاز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات نخاعیتنفس هوازی و میتوکندریحس و ادراک (قسمت اول )همیشه عسل با موم بخوریمکاهش دوپامین عامل بیماریزمین زیر خلیج فارس تمدنی اگر تلاش انسان امروز برااز تکینگی تا مغز، از مغز مغز انسان برای ایجاد تمدتکنولوژی جدید که سلول‌هخارق العاده و استثنایی بهوش مصنوعی از عروسک بازی گویید نوزده و ایمنی ساکتزبان و شناخت حقیقت قسمت دابزار بقا از نخستین هماناطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر نگاه و مشاهده ناظر مغز زنان جوانتر از مغز مردژاوو یا آشناپنداریپوست ساعتی مستقل از مغز دسلولهای بنیادی مصنوعی درابزار بقای موجود زنده از قیچی ژنتیکیبیماریهای تحلیل عضلانی اتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش اتصالات بین سلولهای هوش مصنوعی درخدمت خلق وحداروی تشنجی دربارداریآن چیزی که ما جریان زمان سانسور از روی قصد بسیاری اثرات مضر ماری جوانامقابله با کرونا با علم اسبحث درباره پیدایش و منشاتاثیر درجه حرارت بر عملکنقشه مغزی هر فرد منحصر بههزینه سنگین انسان در ازادرمان های بیماری آلزایمرآیا برای تولید مثل همیشه شلیک فراموشیادغام میان گونه های مختلمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرنامه ی مسلط ژنها در اختتاثیر درجه حرارت بر عملکنوشیدن چای برای مغز مفید واکسن کرونا از حقیقت تاتدرک حقیقت نردبان و مسیری آسيب میکروواسکولاریا آسشرکت نورالینک ویدیویی ازارزش حقیقی زبان قسمت دوممیگرن سردردی ژنتیکی که ببرداشت مغز ما از گذر زمانتشنج چیستنگاه از درون مجموعه با نگیک آلل ژنتیکی که از نئاندرویا بخشی حقیقی از زندگی انواع سکته های مغزیعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکنیکی تا مغز از مغز تمخچه فراتر از حفظ تعادلتفاوت ها و تمایزها کلید بجهش های ژنتیکی غیر تصادفچراروياها را به یاد نمی آکمردرد با پوشیدن کفش مناروشی برای بهبود هوش عاطفايا اراده آزاد توهم است یاز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات بین دو همسر و برخیتنفس هوازی و میتوکندریحس و ادراک (قسمت دوم )همراهی نوعی سردرد میگرنیکاهش سن بیولوژیکی، تنها زندگی هوشمند در خارج از زابزار هوش در حال ارتقا ازاز تکینگی تا مغز، از مغز مغز انسان برای شادمانی طتکنولوژی جدید که سلول‌هخدا موجود استهوش مصنوعی از عروسک بازی گوشه بیماری اتوزومال رسسزبان و شناخت حقیقت قسمت سابزار بقا از نخستین همانفلج بل، فلجی ترسناک که آناطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر نگاه انسان بر رفتامغزهای کوچک بی احساسدگرگونی های نژادی و تغییپیموزایدسلسله مباحث هوش مصنوعیابزار بقای موجود زنده از قیچی ژنتیکی تهدید یا فرصبیهوش کردن در جراحی و بیمتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش حفاظتی مولکول جدید دهوش مصنوعی ساخته هوش طبیداروی جدید s3 در درمان ام آیا ممکن است موش کور بی مسانسور بر بسیاری از حقایاجزای پر سلولی بدن انسان ملاحظات بیهوشی قبل از جربحثي درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکنقشه های مغزی جدید با جزیهزاران سال چشم های بینا ودرمان های جدید میگرنآیا بزرگ شدن مغز فقط در دشلیک فراموشیادغام دو حیطه علوم مغز و منبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرین نت به جای اینترنتتاثیر درجه حرارت بر عملکنوعی سکته مغزی ، وحشتناک واکسن کرونا ساخته شده تودرک عمیق در حیواناتآسیب ها ناشی از آلودگی هوشش مرحله تکامل چشمارزش حقیقی زبان قسمت سوممیگرن شدید قابل درمان اسبررسي علل احتمالي تغيير تشنج و حرکات شبه تشنجی قانگاهی بر قدرت بینایی درایک جهش ممکن است ذهن انسانرویا تخیل یا واقعیتانگشت نگاری مغز نشان میدعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز از مغز تمخچه ، فراتر از حفظ تعادلتفاوت های بین زن و مرد فقجهشهای مفید و ذکاوتی که دچراروياها را به یاد نمی آکنفرانس تشنج هتل کوثر اصروشی جدید در درمان قطع نخای آنکه نامش درمان و یادشاز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی پس از ستو دی ان ای خاص ميتوکندريحس و ادراک قسمت چهارمهوموارکتوس ها ممکن است دکایروپاکتیک چیستزونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز مغز انسان برای شادمانی طتکامل مادی تا ابزار هوشمخطا در محاسبات چیزی کاملگوشت خواری یا گیاه خواریزبان شناسی مدرن در سطح سلابزار بقا از نخستین همانفلج خواببلندی در ذهن ما درک بلندیتاثیر نگاه انسان بر رفتامغزتان را در جوانی سیم کشدانشمندان موفق به بازگردپیچیدگی های مغزی در درک زسم زنبور ، کلیدی برای وارابزار بقای موجود زنده از قانون مندی نقشه ژنتیکی مبیهوشی در بیماران دچار اتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش حیاتی تلومر دی ان آ دهوش احساسیداروی جدید میاستنی گراویآیا ما تنها موجودات زنده ساخت شبکه عصبی با الفبایاجزایی ناشناخته در شکل گممانتین یا آلزیکسا یا اببحثی در مورد نقش ویتامينتاثیر درجه حرارت بر عملکنقص در تشخیص هیجانات عامهستي مادي ای که ما کوچکتردرمان های جدید در بیماری آیا تکامل و تغییرات ژنتیشنا در ابهای گرم جنوب نیارتقا و تکامل سنت آفرینش منبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرای پیش بینی آینده مغز دتاثیر رو ح و روان بر جسمنیاز به آموزش مجازی دیجیواکسن دیگر کرونا ساخته شدرگیری قلب در بیماری ویرإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَششمین کنگره بین المللی سارزش خود را چگونه میشناسمیدان مغناطيسي زمین بشر بررسی و اپروچ جدید بر بیمتشنج عدم توازن بین نورون نگاهی بر توانایی اجزاي بیک رژیم غذایی جدید، می تورویاها از مغز است یا ناخواندوهگین نباش اگر درب یا عامل کلیدی در کنترل کارآاز تکینگی تا مغز و از مغز مخچه ابزاري که وظیفه آن فتفاوت های تکاملی در مغز وجهشهای مفید و ذکاوتی که دنزاع بین جهل و علم رو به پکنگره بین المللی سردرد دروشی جدید در درمان سکته مایمپلانت نخاعی میتواند داز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی در عقب تولید پاک و فراوان انرژیحس و ادراک قسمت پنجمهوش مصنوعی می تواند بر احکاربرد روباتهای ريزنانوزیباترین چیز در افزایش سابزار بقا از نخستین هماناز روده تا مغزمغز انسان رو به کوچک تر شتکامل مداومخطا در محاسبات چیزی کاملگیلگمش باستانی کیستزبان شناسی نوین نیازمند ابزار بقا از نخستین همانفلج خواب چیستبه خودت مغرور نشوتاثیر ویتامین دی بر بیمامغزتان را در جوانی سیمکشتاثیر ویروس کرونا بر مغز نقش قهوه در سلامتیدانشمندان نورون مصنوعی سپیوند مغز و سر و چالشهای سندرم کووید طولانیابزار بقای موجود زنده از قانون جنگلبیوگرافیتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش خرچنگ های نعل اسبی درهوش احساسیداروی جدید ضد میگرنآیا مغز تا بزرگسالی توسعساخت شبکه عصبی مصنوعی با احیای بینایی نسبی یک بیممنابع انرژي پاک سرچشمه حبحثی جالب درباره محدودیتتاثیر درجه حرارت بر عملکنقطه بی بازگشتهستی ما پس از شروعی چگال درمان های رایج ام اسآیا جنین انسان، هوشمندی شناخت و معرفت، و نقش آن دارتوکين تراپی روشی جديد منبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرای اولین بار دانشمندانتاثیر رژیم گیاه خواری بر چیزی خارج از مغزهای ما نیواکسن دیگری ضد کرونا از ددرگیری مغز در بیماری کویافت فشار خون ناگهانی در وصرع و درمان های آناز نخستین همانند سازها تمیدازولام در درمان تشنج بررسی سیستم تعادلی بدن اتصویربرداری فضاپیمای آمناتوانی از درمان برخی وییکی از علل محدودیت مغز امرویاهای پر رمز و حیرتی درانسان قدیم در شبه جزیره ععادت کردن به نعمتاز تکینگی تا مغز از مغز تمدارک ژنتیکی چگونه انسانتفاوت های زبانی سرمنشا تجواب دانشمند سوال کننده نزاع بین علم و نادانی رو کنگره بین المللی سردرد دريتوکسيمب در درمان ام اساینکه به خاطرخودت زندگی از تکینگی تا مغز از مغز تمشاهده آینده از روی مشاهتولید سلولهای جنسی از سلحس و ادراک قسمت سومهوش مصنوعی و کشف زبان هایکاربرد روباتهای ريز، در زیر فشار کووید چه باید کرابزار بقا از نخستین همانازدواج های بین گونه ای، رمغز انسان رو به کوچکتر شدتکامل چشمخطرات هوش مصنوعیگیاه خواری و گوشت خوار کدزبان، وسیله شناسایی محیطابزار بقا از نخستین همانفلج دوطرفه عصب 6 چشمبه زودی شبکه مغزی به جای تاثیر ژنها بر اختلالات خنقش مهاجرت در توسعه نسل ادانشمندان یک فرضیه رادیکپیوند سر آیا ممکن استسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از قانونمندی و محدودیت عالمبیوگرافیتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش داروهاي مختلف معروف هوش عاطفی بیشتر در زنانداروی ضد تشنج با قابليت تآیا همه جنایت ها نتیجه بیساختار شبکه های مغزی ثاباحساس گذر سریعتر زمانمنابع انرژی از نفت و گاز بحثی در مورد نقش کلسیم و تاثیر درجه حرارت بر عملکچند نرمش مفید برای کمردرو هر کس تقوای خدا پیشه کندرمان های علامتی در ام اسآیا جهان ذهن و افکار ما مشناسایی تاریخچه ی تکاملیارتباط میکروب روده و پارمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرخی ملاحظات در تشنج های تاثیر رژیم گیاه خواری بر چگونه مغز پیش انسان یا همواکسن سرطاندرگیری مغز در بیماران مبافراد آغاز حرکت خودشان رضررهای مصرف شکر و قند بر از نخستین همانند سازها تمکانیزمهای دفاعی در براببررسی علل کمر درد در میانتغییر الگوی رشد مغزی با زناتوانی در شناسایی چهره یافته های نوین علوم پرده رویای شفافانسان ها می توانند میدان عارضه جدید ویروس کرونا ساز تکینگی تا مغز از مغز تمروری بر تشنج و درمان هایتفاوتهای جنسیتی راهی براجاذبه و نقش آن در شکلگیرینزاع بین علم و جهل رو به پکندر در بیماریهای التهابریواستیگمیناینکه خانواده ات سالم بااز تکینگی تا مغز از مغز تمطالعه ای بیان میکند اهدتومورها و التهاب مغزی عاحساسیت روانی متفاوتهوش مصنوعی گوگل به کمک تشکجای مغز مسئول پردازش تجزیرفون داروی ضد ام اسابزار بقا از نخستین هماناستفاده از مغز، وزن را کممغز ایندگان چگونه استتکامل ابزار هوش ، راه پر دفاع در برابر تغییر ساختگالکانزوماب، دارویی جدیسفر نامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانفناوری هوش مصنوعی نحوه خبوزون هیگز چیستتاثیر کلام در آیات کلام بنقش میدان مغناطیسی زمین هوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان ژنی از مغز انسپیوند سر، یکی از راه حلهاسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از قارچ بی مغز در خدمت موجودبیان ژن های اسکیزوفرنی دتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش ذهن و شناخت در حوادث هوش عاطفی در زنان بیشتر اداروی ضد تشنج با قابليت تآیا هوش مصنوعی زندگی بشرسازگاری با محیط بین اجزااخلاق و علوم اعصابمنابع انرژی از نفت و گاز بحثی در مورد عملکرد لوب فتاثیر درجه حرارت بر عملکچند جهانیوقت نهيب هاي غير علمي گذشدرمان ژنتیکی برای نوآوریآیا جهش های ژنتیکی، ویروشناسایی سلول های ایمنی اارتباط چاقی و کاهش قدرت بمنبع هوشیاری در کجاست؟ قبرخی مرزهای اخلاق و علومتاثیر رژیم گیاه خواری بر چگونه هموساپينس بر زمین واکسنی با تاثیر دوگانه ادرگیری مغزی در سندرم کووافزایش قدرت ادراکات و حسضررهای شکر بر سلامت مغزاز نخستین همانند سازها تما انسانها چه اندازه نزدبزرگ شدن مغز محدود به دورتغییر زودتر اتصالات مغزینخاع ما تا پایین ستون فقریادگیری مهارت های جدید دروبات های ریز در درمان بیانسان جدید از چه زمانی پاعدم توقف تکامل در یک اندااز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز هوشیاری، روح یا بدن تقلید مرحله ای نسبتا پیشحقیقت قربانی نزاع بین بی نشانه های گذشته در کیهان کوچک شدن مغز از نئاندرتاریسدیپلام تنها داروی تایایندرالاز تکینگی تا مغز از مغز تمعنی روزهتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)خلاصه ای از مطالب همایش مهوش مصنوعی گوگل به کمک تشکرونا چه بر سر مغز می آورزاوسکا درمان گوشرابزار بقا از نخستین هماناستفاده از هوش مصنوعی در مغز ابزار بقای برتر مادیتکامل زباندقیق ترین تصاویر از مغز اگامی در درمان بیماریهای سفر به مریخ در 39 روزابزار بقا از نخستین همانفیلمی بسیار جالب از تغییبی عدالتی در توزیع واکسن بیمار 101 ساله، مبتلا به ستاثیر کپسول نوروهرب بر ننقش محیط زندگی و مهاجرت دهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان پاسخ کوانتومی پیام های ناشناخته بر مغز سوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از قبل از انفجار بزرگبیست تمرین ساده برای جلوتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش روزه داری در سالم و جهوش عاطفی در زنان بیشتر اداستانها و مفاهیمی اشتباآیا هوش ارثی دریافتی از پسخن پاک و ثابتاخلاق پایه تکامل و فرهنگمنابع انرژی از نفت و گاز بحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکچندین ماده غذایی که ماننوقتی فهمیدی خطا کردی برگدرمان ام اس(مولتیپل اسکلآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجشواهدی از نوع جدیدی از حاارتباط هوش ساختار مغز و ژمنبع هوشیاری در کجاست؟(قبرخی نکات از گاید لاین پرتاثیر رژیم گیاهخواری بر چگونه واکسن کرونا را توزواسطه ها د رمسیر ایجاد مغدرگیری مغزی در سندرم کووافزایش مرگ و میر سندرم کوطوفان فقر و گرسنگی و بی ساز نخستین همانند سازها تما انسانها چه اندازه نزدبزرگ شدن تقریبا ناگهانی تغییر عمودی سر انسان از پنخستین تصویر از سیاهچالهیادآوری خواب و رویاروح رهاییانسان عامل توقف رشد مغزعسل طبیعی موثر در کنترل باز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز حافظه کجاستتلقین اطلاعات و حافظهحقیقت تنها چیزی است که شانظام مثبت زندگیکووید نوزده و خطر بیماریرژیم های غذایی و نقش مهم ایا کوچک شدن مغزانسان الاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز فکر میکند مرگ برای دیتوهم چیستخونریزی مغز در سندرم کووهوش مصنوعی الفاگوکریستال زمان(قسمت اولزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیامغز ابزار برتر بقاتکامل ساختار رگهای مغزی دلایلی که نشان میدهد ما بگامی در درمان بیماریهای سفر تجهیزات ناسا به مریخ فیزیک مولکولها و ذرات در فیزیکدانان ماشینی برای تبیماری های مغز و اعصاب و تاثیر کپسول نوروهرب بر تنقش نگاه از پایین یا نگاههوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان اولین سلول مصنپیشینیان انسان از هفت میسودمندی موجودات ابزی بر ابزارهای بقای موجود زندقدم زدن و حرکت دید را تغیبیش از نیمی از موارد انتقتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش رژیم غذایی بر رشد و اهوشیاری کوانتومیدر مانهای کمر دردآیا هوش سریعی که بدون احسسرنوشتاختلال خواب فرد را مستعد مناطق خاصی از مغز در جستجبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکچه زیاد است بر من که در ایویتنام نوعی کرونا ویروس درمان تومورهای مغزی با اآیا خداباوری محصول تکاملشواهدی از دنیسوان(شبه نئارتباط انسانی، محدود به منبع خواب و رویابرخی اثرات مضر ویتامین دتاثیر عصاره تغلیظ شده گیچگونه آن شکری که می خوریموبینار اساتید نورولوژی ددرگیری اعصاب به علت میتوافسردگی و اضطراب در بیماطی یکصد هزار سال اخیر هرچاز نشانه ها و آثار درک شدما با کمک مغز خود مختاريمبزرگترین خطایی که مردم متغییرات منطقه بویایی مغزنرمش های مفید در سرگیجهژن هوش و ساختارهای حیاتی روزه داری متناوب، مغز را انعطاف پذیری مکانیسمی علعصب حقوق نورولوواز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز حافظه کجاستتلاش هایی در بیماران قطع حقیقت خواب و رویانظریه ی تکامل در درمان بیکودک ایرانی که هوش او از رژیم غذایی حاوی تخم مرغ وایا این جمله درست است کسیاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز ما کوچکتر از نیم نقطهتوانایی مغز و دیگر اجزای خواندن ، یکی از شستشو دهنهوش مصنوعی از عروسک تا ککریستال زمان(قسمت دوم)زبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقا از نخستین هماناستیفن هاوکینگ در مورد همغز از بسیاری حقایق می گرتکامل شناخت انسان با کشفدنیای شگفت انگیز کوانتومگاهی لازم است برای فهم و سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانفرگشت و تکامل تصادفی محض بیماری گیلن باره و بیمارتاثیر کپسول نوروهرب بر سنقش نظام غذایی در تکامل مهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان تغییر میدان مغپیشرفت های جدید علوم اعصسیلی محکم محیط زیست بر انابزارهای پیشرفته ارتباط قدرت انسان در نگاه به ابعبیشتر کمردردها نیازی به تاثیر گیاهخواری بر رشد و نقش رژیم غذایی در رشد و اهوش، ژنتیکی است یا محیطیدر محل کار ارزش خودت را بآیا هشیاری کوانتومی وجودسریعترین کامپیوتر موجوداختلال در شناسایی حروف و منبع هوشیاری کجاست؟ (قسمبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکنهایت معرفت و شناخت درک عویتامین E برای فعالیت صحدرمان تشنجآیا دلفین ها می تواند از شگفتی های زنبور عسلارتباط از بالا به پایین ممنحنی که ارتباط بین معرفبرخی اختلالات عصبی مثانهتاریخ همه چیز را ثبت کردهچگونه انتظارات بر ادراک وراپامیل در بارداریدستورالعمل مرکز کنترل بیالکتروتاکسی(گرایش و حرکظهور امواج مغزی در مغز مصاز نظر علم اعصاب یا نرووسما تحت کنترل ژنها هستیم یبسیاری از بیماری های جدیتغییرات آب و هوایی که به نرمشهای مهم برای تقویت عژن یا نقشه توسعه مغز و نقروزه داری و بیمار ی ام اس اولین هیبرید بین انسان وعضلانی که طی سخن گفتن چقداز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز خنده در کجای مغز استتلاشی برای درمان قطع نخاحقیقت راستین انسان علم بنظریه تکامل در درمان بیمکودکان میتوانند ناقل بی راه های جدید برای قضاوت رایا ابزار هوشمندی یا مغز از تکینگی تا مغز از مغز تمغز مادران و کودکان در زمتوازن مهمتر از فعالیت زیخواب سالم عامل سلامتیهوش مصنوعی از عروسک تا ککریستال زمان(قسمت سوم)زبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقا از نخستین هماناستیفن هاوکینگ در تفسیر مغز به تنهایی برای فرهنگ دندان ها را مسواک بزنید تگاهی مغز بزرگ چالش استسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانفراموش کارها باهوش تر هسبیماری ای شبیه آلزایمر و تاثیر کپسول نوروهرب بر سنقش نظریه تکامل در شناساهوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان روش هاي جدیدی پیشرفتی مستقل از ابزار هسیاهچاله و تکینگی ابتدایابزارهای بقا از نخستین هلوب فرونتال یا پیشانی مغبا هوش مصنوعی خودکار روبتاثیر انتخاب از طرف محیط نقش زنجبیل در جلوگیری از هیچگاه از فشار و شکست نتردر چه مرحله ای از خواب ، رآیا واکنش های یاد گرفته وسرگیجه از شایعترین اختلااختلال در شناسایی حروف و منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکچهار میلیارد سال تکامل بویتامین E در چه مواد غذایدرمان جدید میگرن با انتی آیا دلفین ها میتوانند باشاهکار قرنارتباط بین هوش طبیعی و هومنشأ اطلاعات و آموخته ها برخی بیماری ها که در آن بتازه های اسکیزوفرنی(جنوچگونه باغبانی باعث کاهش ورزش هوازی مرتب خیلی به قذهن ما از در هم شکستن منبالتهاب شریان تمپورالعلم به ما کمک میکند تا مواز نظر علم اعصاب اراده آزماه رجببسیاری از بیماری های جدیتغییرات تکاملی سر انسان چرا مغزهای ما ارتقا یافت ژنها نقشه ایجاد ابزار هوروزه داری سلول های بنیاداولین مورد PML به دنبال تکمقالاتاز تکینگی تا مغز از مغز تمرگ انتقال است یا نابود شتلاشی تازه برای گشودن معحمله ویروس کرونا به مغزنظریه تکامل در درمان بیمکودکان خود را مشابه خود تراه های جدید برای قضاوت رایا بیماری ام اس (مولتیپاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز چون ابزار هوش است دلیتوسعه هوش مصنوعی قادر اسخواب سالم عامل سلامتی و یهوش مصنوعی از عروسک تا ککشف مکانیسم عصبی خوانش پزبان و بیان نتیجه ساختماابزار بقا از نخستین هماناستخوان های کشف شده، ممکتأثیر نگاه انسان بر رفتامغز برای فراموشی بیشتر کدو ویژگی انتزاع و قدرت تجگذر زمان کاملا وابسته به سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانابزار بقا از نخستین همانفراموشی همیشه هم بد نیستبیماری ای شبیه ام اس مولتتاثیر کتامین در درمان پانقش هورمون های تیروئید دهوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان روشی برای تبدیپاسخ گیاهان در زمان خوردسیاره ابلهانابزارهای بقا ازنخستین هملایو دوم دکتر سید سلمان فبار سنین ابزار هوشمندی اتاثیر احتمالی عصاره تغلینقش زبان در سلطه و قدرت اهاوکينگ پیش از مرگش رسالدر هم تنیدگی کوانتومی و پآیا گذشته، امروز وآینده سربازان ما محققا غلبه می اختلالات مخچهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکچهار ساعت پس از کشتار خوکویتامین دی گنجینه ای بزردرمان جدید کنترل مولتیپلآیا دست مصنوعی به زودی قاشبیه سازی میلیون ها جهان ارتباط شگفت مغز انسان و فمهندسی ژنتیک در حال تلاش برخی بیماری های خاص که بدتازه های بیماری پارکینسوچگونه تکامل مغزهای کنونیورزش هوازی ، بهترین تمریذهن چند جانبه نیازمند نگامیوتروفیک لترال اسکلروعلایم کمبود ویتامین E را از نظر علم اعصاب اراده آزماپروتیلینبعد از کروناثبت امواج الکتریکی در عصچرا پس از بیدار شدن از خوژنها ، مغز و ارادهروش مقابله مغز با محدودیاولین مورد پیوند سر در انتاثیر ویتامین دی بر بیمااز تکینگی تا مغز از مغز تمراحل ارتقای پله پله کیهتلاشی جدید در درمان ام اسحوادث روزگار از جمله ویرنظریه تکامل در درمان بیمکوری گذرای ناشی از موبایراه پیروزی در زندگی چیستایا بدون زبان میتوانیم تاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز چگونه صداها را فیلتر توسعه برخی شغل ها با هوش خواب عامل دسته بندی و حفطهوش مصنوعی از عروسک تا ککشف مکانیسمی پیچیده در بابزار بقا از نخستین هماناستروژن مانند سپر زنان دتئوری تکامل امروز در درممغز بزرگ چقدر مفید هست ؟دو برابر شدن خطر مرگ و میگربه شرودینگر و تاثیر مشسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقای موجود زنده از فرایند پیچیده ی خونرسانیبیماری اضطراب عمومیتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش هورمون زنانه استروژنهوش مصنوعی به کمک هوش طبیداروهای مصرفی در ام اسپختگی پس از چهل سالگي به سیاره ابلهانابزارهای بقای از نخستین لبخند بزن شاید صبح فردا زبارداری بدون رحمتاثیر ترکیبات استاتین (سنقش زبان در سلطه و قدرت اهاوکينگ پیش از مرگش رسالدر هم تنیدگی کوانتومی و دآیا آگاهی پس از مرگ از بیسردرد میگرن در کودکاناختلالات حرکتی در انسانمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبحثی درباره احساسات متفاتاثیر درجه حرارت بر عملکنوآوری ای شگفت انگیز دانویرایش DNA جنین انسان، بردرمانهای بیماری پارکینسآیا رژیم غذایی گیاهی سلاشبیه سازی سیستم های کوانارتباط شگفت انگیز مغز انمولتیپل اسکلروز در زنان برخی توجهات در ببمار پارتبدیل تراکت صوتی مصنوعی چگونه جمعیت های بزرگ شکل ورزش و میگرنرفتار اجتماعی انسان، حاصامید نیکو داشته باش تا آنعلایم کمبود ویتامین E را از آغاز خلقت تا نگاه انسامبانی ذهنی سیاه و سفیدبعد از کروناجمجمه انسان های اولیهچرا بیماری های تخریبی مغژنهای مشترک بین انسان و وروش های صرفه جویی در ایجااولین تصویر در تاریخ از سصفحه اصلیاز تکینگی تا مغز از مغز تمرز مرگ و زندگی کجاستتمایل زیاد به خوردن بستنحافظه و اطلاعات در کجاست هفت چیز که عملکرد مغز تو کی غایب شدی تا نیازمند دلراست دستی و چپ دستیایا تکامل هدفمند استاز تکینگی تا مغز- از مغز مغز ناتوان از توجیه پیداتوصیه های سازمان بهداشت خودآگاهی و هوشیاريهوش مصنوعی از عروسک تا ککشف ارتباط جدیدی از ارتبزبان و بیان، در سایه پیشرابزار بقا از نخستین هماناسرار بازسازی اندام هاتئوری تکامل در پیشگیری و مغز بزرگ چالش است یا منفعدو برابر شدن خطر مرگ و میگزیده ای از وبینار یا کنفسفری به آغاز کیهان