دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

ابزار بقا از نخستین همانند سازها تا مغز، از مغز تا ویروس کرونا قسمت سی و چهارم

ابزار بقای موجود زنده از نخستین همانند سازها تا مغز، از مغز تا ابزارهای بقای ویروس کرونا(قسمت سی و چهارم)
پس از موفقیت و پیشرفت ها در COVID-19، پژوهشگران واکسن های دارای mRNA را برای بیماری های دیگر استفاده میکنند.
خوبی واکسن های دارای mRNA این است که ما میتوانیم فرضیه های قدیمی را با سرعت پیشرفت بالا بیازماییم. برای واکسن های جدید ما نیاز داریم بدانیم چه چیزی پاسخ ایمنی خوب را ایجاد میکند و این نیازمند علوم پایه است
ساختن سریع واکسن علیه سندرم کووید 19، نتیجه ی سال ها مطالعات پایه ای روی واکسن های داری ژنوم است. قدرت دستکاری ژن ها به عنوان الفبای حیات زمینی، با مهندسی ژنتیک و بیو تکنولوژی، منجر به تولید واکسن های قدرتمندی علیه کووید 19 شده است که نه فقط امید میدهد این همه گیری به زودی مهار شود، باعث امیدواری در درمان بسیاری از بیماری های بدون درمان مانند سرطان می شود.
آنچه امروز به عنوان چالش برای بشریت مطرح است، دروازه های امید را بر انسان می گشاید تا با بزرگترین بیماری های فاقد درمان مواجه شود و همه ی اینها در سایه ی پیشرفت های بزرگ علمی در عرصه ی پزشکی و مهندسی ژنها است.
واکسن های دارای mRNA اکنون به عنوان چراغ و وسیله ای کلیدی برای مقابله با سندرم کووید 19 مطرح هستند، ولی تکنولوژی این واکسن ها قبلا برای بیماری های دیگری مانند سرطان ابداع شده بود. اکنون پژوهشگران امیدوارند با پیشرفت های اخیر در واکسن سازی، این بیماری ها هم درمان شود. وقتی طیف وسیعی از واکسن ها علیه کووید 19 در کارآزمایی های بالینی آزموده میشد تعداد کمی از متخصصان امید داشتند تکنولوژی تایید نشده ی mRNA در مورد آن، جواب بدهد و تبدیل به ستاره شود.

طی ده ماه واکسن های دارای mRNA اولین واکسن هایی بودند که تایید شدند و موثرترین واکسن ها هم بودند. هرچند اینها اولین واکسن های دارای mRNA هستند که تایید میشوند ولی داستان این واکسن ها تقریبا 30 سال قبل شروع شد و در این مسیر دست اندازهای فراوانی وجود داشت. واکسن بیوان- تک- فایزر اکنون برای واکسیناسیون کشورهای اتحادیه ی اروپا و آمریکا وهم پیمانان آنها در دسترس است. در سال 1990 پزشک دانشمند جان وولف و دانشگاه او، mRNA را به موش تزریق کردند و این سبب شد سلول ها در موش پروتئین های رمزگذاری شده ای تولید کند. این کار، اولین تلاش به سوی واکسن های دارای mRNA بود؛ ولی راه زیادی مانده بود و هنوز هم راه زیادی تا کاربردهای فراوان این واکسن ها مانده است.

واکسن های سنتی قدیمی از شکل ضعیف یا غیرفعال میکراورگانیسم استفاده می کند تا سیستم ایمنی را علیه بیماری فعال کند. پس از آنکه فرد، واکسن دارای mRNA دریافت میکند سلول های او بخشی یا همه ی پروتئین هایی را می سازد که باعث پاسخ ایمنی از جمله تولید آنتی بادی ها میشود. هرچند بیشتر نمونه های شناخته شده واکسن های با پایه ی mRNA در شرکت بیون ان- تک- فایزر و مدرنا علیه کرونا ویروس SARS-CoV-2است این فقط یک بخش کوچک از این عرصه است و این واکسن ها تلاش نخست برای تولید این واکسن ها نیستند.

هرچند سودمندی های بسیاری از استفاده از این مولکول به عنوان پایه ی واکسن به دست آمده است ولی با چالش های مهمی روبرو بوده است. این ماده درون سلول، خیلی پایدار نیست و وقتی به عنوان وسیله ی انتقال ژن استفاده میشود خیلی خوب به پروتئین ترجمه نمیشود. امروز mRNA میتواند مهندسی شود تا علیه بسیاری از بیماری ها نبرد کند.
مدیر شرکت آلمانی بیوتکنولوژی بیوان- تکاوزلم تورسی و ایمونولوژیست و پزشک این شرکت، می گوید: mRNA شکل های جالبی دارد که آن را برای واکسن ها جذاب می کند سازگاری برای استفاده از این مولکول در این کاربرد و دیگر کاربردها است. mRNA میتواند نه تنها برای تولید آنتی ژن واکسن ها استفاده شود؛ بلکه برای کد کردن آنتی بادی ها، سیتوکین ها و پروتئین های دیگر- که مرتبط با سیستم ایمنی است- استفاده میشود.

اوزلم تورسی میگوید: تطبیق پذیری این مولکول، یک فضای طراحی بزرگ را می آفریند.
دانشمندان بیوان- تک سال ها وقت صرف کرده اند تا بر تکنیک های در حال توسعه و پژوهش روی mRNA کار کنند. اینها شامل بهبود قسمت های غیر کدکننده ی mRNA، طراحی سکانس های خاص، توسعه ی فرایندهای تولید و...است. تورسی نتایج آن تلاش ها را توضیح میدهد: ما یک جعبه ابزار متنوع داریم و با مخلوط کردن و تطبیق مولکول ها در این جعبه ابزار، میتوانیم mRNA هایی با شکل های خاص مطابق با نیاز خود، تولید کنیم.

او اضافه میکند:این تا حدی شبیه کدنوشتاری است. با تسلط بر زبان برنامه نویسی که پر از کلمات است فرد می تواند هر دستوری را بخواهد انجام دهد. با جعبه ابزار بیوان- تک دانشمندان می توانند کنترل کنند که چقدر پروتئین در چه مدت زمانی تولید شود و روش تزریق mRNA را هم تعیین کنند و نیز مشخص کنند کدام سلول ها پروتئین را عرضه می کند و اینکه آیا mRNA فعالیت کامل یا مهار سیستم ایمنی را سبب می شود. وقتی دانشمندان می دانند چه mRNA ای تولید کنند فرایند نسبتا آسان میشود.

برای واکسن ها استفاده از mRNA بسیار سریع تر از روش های سنتی است که در آن، واکسن در سلول ها یا در تخم مرغ رشد داده می شود. برای تولید mRNA دانشمندان با کامپیوتر شروع میکنند تا سکانس مورد نظر را تولید کنند. سپس واکنش ترجمه درون آزمایشگاه استفاده می شود تا DNA معادل را بیافریند که mRNA مورد نظر را سنتز کند. بنابراین این فرایند نیاز به کشت سلول و ماده حیوانی ندارد و فرایند تولید، بدون توجه به سکانس mRNA مشابه باقی می ماند.

توسعه ی این روش:
هرچند سودمندی بالای واکسنهای mRNA درمواجهه با کووید 19 بسیار بالا به نظر می رسد داستان، فراتر از کووید است. کار وولف در سال 1990 باعث آغاز علاقه به تولید واکسن های mRNA شد، ولی دانشمندان با چالش پایه ای مواجه شدند: پزشک دانشمند درو ویسمن از دانشکده ی پرلمندر دانشگاه پنسیلوانیا می گوید: mRNA خیلی التهاب زا است. در سال 2005 وایسمن و همکار او کاتالین کیریکو که اکنون در بیوان- تک است روشی را برای کم کردن التهاب زایی mRNA ابداع کردند. آنها نشان دادند وارد کردن نوکلئوزیدهای تغییر شکل یافته- که بخشی از ساختار پایه ای mRNA است- باعث
پاسخ ایمنی کمتری میشود. این کار باعث استفاده از نوکلئوزیدهایی مانند 5-methylcytidine, pseudouridine و شکل های دیگر شد. وایسمن میگوید: با این تغییرات تو میتوانی میزان پروتئینی را که mRNA میتواند تولید میکند 10 تا 1000 برابر کنی و واکنش های بهتری بسازی. تکنیک های کروماتوگرافی میتواند مواد آلوده کننده مانند mRNA دورشته ای را- که می تواند باعث پاسخ ایمنی ضعیف تر شود- بردارد. یک دهه بعد نیک ساندرز سرمایه گذار اصلی آزمایشگاه ژن درمانی دانشگاه گنت و مدیر علمی واکسن های زیفیوس و همکاران او تغییر متفاوتی را بر mRNA ایجاد کردند.
mRNA که تغییر N1-methylpseudouridine یا 5-methylcytidine را در درون خود داشته است 44 برابر بیشتر از mRNA با تغییرات قبلی، محصول مورد نظر را تولید نمود و نیز باعث کاهش حمله ی ایمنی روی مولکول ها شد. ساندرز میگوید: این هنوز بهترین تغییر در mRNA است و در واکسن نهایی دارای mRNA شرکت بیوان- تک- فایزر و مدرنا استفاده میشود.
mRNA لخت اگردرون سلول برود از میان می رود. وقتی mRNA تزریق شد، ریبونوکلئاز خارج سلولی آن را میبرد. انواع مختلف چربی ها مانند نانوپارتیکل های لیپیدی قابل یونیزه شدن، میتواند با امنیت استفاده شود و mRNA را منتقل کند. تورسی و همکاران او درمان را اینگونه بهبود بخشیدند: فرمولاسیون های متفاوت لیپوزومی برای سازگار کردن mRNA برای اهداف مورد نظر مانند تزریق درون وریدی یا درون عضله و هدف گرفتن انواع خاص سلول ها.

بیوان- تک کشف کرد برای واکسن های ضد سرطان با mRNA که بر اساس لیپوزوم فرمول بندی شده است، آنتی ژن اساسا در سلول های دنتریتی در قسمت های لنفاتیک عرضه میشود. این سلول ها در شروع پاسخ های ایمنی خاص آنتی ژن، تخصص دارند. در آینده دانشمندان امیدوارند کنترل بیشتری بر تولید پروتئین داشته باشند. در همکاری بین زیست شناس رون وایس از موسسه ی تکنولوژی ماساچوست و دیگران، ساندرز mRNA های قابل تغییر را توصیف میکند: این تغییر برای خاموش یا روشن کردن mRNA است... ما تایید کردیم این، روی موش ها کار میکند.

به این شکل، mRNA میتواند وقتی نیاز هست روشن شود و سطح تولید پروتئین به دقت کنترل شود. این پیشرفت ها- التهاب کمتر، تظاهر بیشتر، انتقال حمایت شده و تولید کنترل شده ی پروتئین- به پژوهشگران اجازه میدهد واکسن های بهتری بر پایه ی mRNA ساخته شود.
با الگوی واکسن سازی به وسیله ی mRNA مبادله ی یک ژن به دیگری با mRNA خصوصیات آن در تولید، خیلی کم تغییر میدهد. این خیلی راحت تر از تغییر گونه ی ویروسی است. سرعت هم دارای اهمیت است و مبتکران می توانند واکسن های mRNA را با سرعت بالا تولید کنند .

روش جدید واکسن سازی در تولید واکسن آنفلوانزا:
دورمیتزر میگوید: هرچه تو به انتخاب و گزینش گونه ویروس در فصل آنفلوانزا نزدیکتر شوی، روش تو درست تر میشود. با توانمند شدن برای ساخت سریع تر واکسن های mRNA تولید کنندگان میتوانند گونه های آنفلوانزا را انتخاب کنند تا بعدا آنها را هدف قرار دهند و این سودمندی درمان را بیشتر می کند. مهندسی واکسن های دارای mRNA به دانشمندان اجازه میدهد واکسن های چند ظرفیتی بسازند.

دورمیتزر توضیح می دهد: ما می توانیم تعداد آنتی ژنهایی را- که عرضه میشود- افزایش دهیم. و این میتواند سودمندی وتاثیر واکسن آنفلوانزا را بیشتر کند.
تایید واکسن جدید آنفلوانزا متفاوت از تایید واکسن کووید 19 است زیرا کووید 19 درمان یا واکسنی نداشت. برای آنفلانزا واکسن های متعددی وجود دارد بنابراین واکسن جدید آنفلوانزا لازم است مراحل کارآزمایی کاملی را برای سودمندی، قابلیت اطمینان، دسترس ، تحمل و ... بگذراند. بنابراین کمپانی های تولید کننده ی واکسن در صورتی می توانند واکسن دارای mRNA را در آنفلوانزا چک کنند که واقعا مشخص شود سودمندتر از واکسن های سنتی موجود است.

در برابر دیگر عفونت ها
کووید 19 و آنفلوانزا دو تا از بسیار بیماری های عفونی است که ممکن است با واکسن های دارای mRNA مهار شود. برای نمونه وایسمن می گوید: ما در حال کار روی 30 واکسن دارای mRNA هستیم. این واکسن ها شامل واکسن آنفلوانزا، ایدز، هپاتیت سی، مالاریا، سل و بسیاری دیگر است واکسن هایی که از mRNA و نانوپارتیکل های چربی ساخته میشود خیلی شبیه یکدیگر است. چیز مهم، یافتن آنتی ژن درست است.

وایسمن میگوید: ما زمان و کار زیادی را با نمونه های بسیار انجام داده ایم تا بهترین آنتی ژن را برای واکسن بسازیم تا محافظت بهتری ایجاد کند. پیدا کردن آنتی ژن خوب برای هدف گرفتن برای برخی عفونت ها ساده تر از دیگر موارد است. درمورد ایدز پوشش ویروس، آنتی ژن اصلی است ولی سریعا جهش پیدا میکند و با قند پوشیده میشود و تو نیاز داری آن بافت ها را پیدا کنی تا آنتی ژنی را بیابی که پاسخ های درست ایجاد کند.

ممکن است تغییر در طراحی mRNA لازم باشد. وایسمن و متخصص ویروس شناس در دانشگاه پنسیلوانیا این ژن های مورد هدف گیری را برای هرپس تناسلی پیدا کرده اند. با استفاده از این آنتی ژن ها دانشمندان واکسنی را از mRNA با نوکلئوزید تغییر یافته و نانوپارتیکل های چربی ساختند. آزمایش ها در موش و خوک نشان داد واکسن از عفونت با ویروسی- که هرپس تناسلی ایجاد می کند- جلوگیری مینماید. وایسمن میگوید: واکسن به زودی وارد مرحله کارآزمایی های بالینی میشود.
واکسن های داری این mRNA امیدی در درمان بیماران مبتلا به ویروس دانگ هم هست که درمانی ندارد.
آنتی بادی های خنثی کننده که توسط این واکسن ایجاد میشود آنقدر زیاد هست که ویروس را از میان ببرد.

ساخت واکسن علیه سرطان
قبل از اپیدمی کووید 19، تورسی و همکاران او در بیوان- تک، روی واکسن های دارای mRNA کار می کردند که علیه سرطان عمل می کند. تورسی می گوید: ما باید با سیستم ایمنی فرد، مواجه شویم و به سیستم ایمنی آموزش دهیم، دشمن را بشناسد و به آن آموزش بدهیم که دشمن، خطرناک است. mRNA می تواند استفاده شود تا آنتی ژن سرطان را منتقل کند. در اپروچ اول نشان دادن آنتی ژن خود فرد، به سیستم ایمنی است. این آنتی ژنها توسط ژن های جنینی تولید و در سلول های سالم مخفی می گردد ولی در سلول های سرطانی نمایش داده می شود. در اینجا واکسن سرطان میتواند علیه سلول هایی که این آنتی ژن ها را نمایش میدهد وارد عمل شود.

تورسی می گوید: برای هر سرطان ما از الگوریتم کامپیوتری و آموزش ماشین استفاده می کنیم تا آنتی ژن هایی را- که بیشترین تعداد بیماران آن را دارند- بشناسد. برای ملانوم مثلا چهار آنتی ژن بیش از 90 % بیماران را در بر میگیرد. بیوان- تک واکسن چند ظرفیتی دارای mRNA ساخته است که چهار آنتی ژن را هدف میگیرد و در کارآزمایی بالینی به کار میرود. برعکس واکسن های دارای mRNA میتواند جهش های کانسر را هدف گیری کند. جهش ها برای هر بیمار منحصر به فرد است و نیاز به الگو و روش فردی است.

تورسی میگوید: ما از مشخصات فردی استفاده می کنیم تا در چهارهفته واکسن چند جهشی چند کاره برای بیماران تولید کنیم. این روش که در چند کارآزمایی توسط بیوان- تک در حال آزمودن است مشابه کاری است که شرکت بیوان- تک- فایزر برای ساختن واکسن کووید 19 انجام داده است. آنها قبلا صدها بار این کار را بر بیماران سرطانی هم آزمودند و شاید علت تولید سریع واکسن علیه کووید 19 همین کارآزمایی های قبلی بوده باشد.

برای تومورهای جامد، فقط حمله به سیستم ایمنی کافی نیست. محیط ریز اطراف تومور بر سیستم ایمنی حمله میکند و باعث مهار فعالیت سلول های تی می شود. برای ملانوم، محیط ریز تومور، سدی واقعی برای واکسن ها است واکسن باید با درمان دیگری- که محیط ریز تومور را تغییر میدهد و به سلول های تی هدف گرفته توسط واکسن، اجازه میدهد وارد محیط تومور شود- درآمیخته شود.

بیوفیزیست لیف هوانگ از دانشگاه کارولینای شمالی و تیم او یک واکسن، با اجزای ریز شیمی درمانی ساختند و دیدند این ترکیب به سلول های ایمنی کمک میکند به تومور برسند و سودمندی واکسن را افزایش دهد. سیتوکین ها مانند اینترلوکین 12 مورد خوبی بری شکستن محیط ریز مهار کننده ی سیستم ایمنی تومور است. ساندرز و تیم او درمان ژنتیکی با اینترلوکین 12 را با واکسن ژنتیکی ضد سرطان ترکیب کردند.
با این همه هوانگ میگوید: تا ایجاد عواملی- که بتواند به خوبی و با سودمندی استفاده شود و محیط ریز تومور را تغییر دهد- راه زیادی در پیش دارد.
خوبی واکسن های دارای mRNA این است که ما میتوانیم فرضیه های قدیمی را با سرعت پیشرفت بالا بیازماییم. برای واکسن های جدید ما نیاز داریم بدانیم چه چیزی پاسخ ایمنی خوب را ایجاد میکند و این نیازمند علوم پایه است. این عرصه، علوم پایه ی بیشتری تولید خواهد کرد. در بیوان- تک تورسی به دانشمندان واکسن سازی شرکت، مهندسان ایمنی میگوید. او در مورد واکسن های دارای mRNA فکر میکند و می گوید: این طبیعت نوآوری و نه یک ابداع ساده است: پیدا کردن چیز هایی که در موارد زیادی موثر است و در کنارهم آوردن آنها.
https://www.nature.com/articles/s41591-021-01393-8?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_content=organic&utm_campaign=NGMT_USG_JC01_GL_NRJournals&fbclid=IwAR3ZjJ6mzgo5Tr47f9-OcQNejdCVDX2mUmJkpBsnd5FbbxG6wEPzAfiP3IA


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
وزن حقیقی معرفت و شناختقانون جنگلبقای حقیقی در دور ماندن اپیدایش زبانرژیم غذایی ضد دردبررسی ژنها در تشخیص بیماما به جهان های متفاوت خودسایه را اصالت دادن، جز فرانقراض را انتخاب نکنیدمغز چون ابزار هوش است دلیتأثیر نگاه انسان بر رفتاسایتهای دیگرجلوتر را دیدنچگونه حافظه را قویتر کنیهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک- قسمت شصت و چهارتباط شگفت انگیز مغز اندرمان پوکی استخوانژن هوش و ساختارهای حیاتی لوتیراستامبه خودت مغرور نشوپرورش مغز مینیاتوری انسارشته نوروایمونولوژی و نقبعد از کروناماشین دانشسرنوشتانسان یک کتابخانه استمغز ابزار برتر بقاتاثیر ژنها بر اختلالات خجهان هایی در جهان دیگرچاالش ها در تعیین منبع هوهوش احساسیخودروهای هیدروژنیاز نظر علم اعصاب اراده آزدرهای اسرارآمیز و پوشیدهکمردرد با پوشیدن کفش منامقابله با کرونا با علم اسزنان باهوش تربیماری کروتز فیلد جاکوبآنان که در قله اند هرگز ختقلید از طبیعتمدیون خود ناموجودشلیک فراموشیاولین دروغمغزتان را در جوانی سیم کشتاثیر گیاه خواری بر رشد وجهانی در ذهننرمش های مفید برای درد زاخطا در محاسبات چیزی کاملهوشیاری و وجوداز تکینگی تا مغز از مغز تدرگیری مغزی در سندرم کووکوری گذرای ناشی از موبایمنابع انرژی از نفت و گاز زیرک ترین مردمآیا هشیاری کوانتومی وجودتمرکز و مدیتیشنمرز مرگ و زندگی کجاستشگفتی های نقشه ی ژنتیکیتاثیر درجه حرارت بر مغزاینکه به خاطرخودت زندگی نقش آتش در رسیدن انسان بهجدا کردن ناخالصی هاابزار بقا از نخستین همانچراروياها را به یاد نمی آدو بیماری روانی خود بزرگ هدف از تکامل مغزاز تکینگی تا مغز از مغز تذهن خود را مشغول هماهنگیباهوش ترین و با کیفیت تریکتاب زیست شناسی باورمنبع هوشیاری کجاست قسمت زبان جانسوزآیا جهش های ژنتیکی، ویروتو افق رویداد جهان هستیمشاهده گر جدای از شیء مشاشباهت زیاد بین سلول هاي عتاثیر درجه حرارت بر عملکاگر نیروی مغناطیس نباشد نقش زبان در سلطه و قدرت احقیقت راستین انسان علم بابزار بقای موجود زنده از نظریه تکامل در درمان بیمدژاوو یا آشناپنداریوقتی پر از گل شدی خودت را از تکینگی تا مغز، از مغز رمز جهانبحثی در مورد نقش کلسیم و گل خاردار، زیباستمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسقوط درون جاذبه ای خاص، چآتش منبع انرژیتومورهای نخاعیطی یکصد هزار سال اخیر هرچتازه های بیماری پارکینسوابزار بقا از نخستین همانچند جهانی و علمحد و مرزها توهم ذهن ماستابعاد و نیازهای تکاملیهمراهی نوعی سردرد میگرنیداروهای مصرفی در ام اسواقعیت چیستفاصله ها در مکانیک کوانتاسکار، لگوی هوشمندروبات های ریز در درمان بیبخشش، عقلانی یا غیر عاقلگامی در درمان بیماریهای منبع خواب و رویاسندرم پیریفورمیسإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَتوسعه هوش مصنوعی قادر اسعلم ساختن برج های چرخانتراشه ی هوش مصنوعی در مغزنوار مغز در تشخیص بیماری حس و ادراک قسمت چهل و سوماحساس گذر سریعتر زمانهوش مصنوعی یا حماقت طبیعداروی ضد چاقیواکسن دیگر کرونا ساخته شفرزندان زمان خوداصل در هم تنیدگی و جهانی پول و شادیروشهای شناسایی قدرت شنوابرخی نرمش های گردنمیگرن و پروتئین مرتبط با سیاهچاله و تکینگی ابتدایالگوی بنیادین و هوشیاریتکامل و ارتقای نگاه تا عمعدم توقف تکامل در یک انداتصور از زمان و مکانچیزی خارج از مغزهای ما نیهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و دوادغام میان گونه های مختلدر هر سوراخی سر نکندر والنتاین کتاب بدید هموزوز گوشقانونمندی و محدودیت عالمبلندی در ذهن ما درک بلندیپیر شدن حتمی نیستراه فراری نیستبررسی بیماری التهابی رودما با کمک مغز خود مختاريمساخت شبکه عصبی مصنوعی با انواع سکته های مغزیمغز چگونه صداها را فیلتر تئوری تکامل امروز در درمجمجمه انسان های اولیهنگاه محدود و تک جانبه، مشهوش مصنوعی از عروسک تا کمحساسیت روانی متفاوتارتباط غیرکلامی بین انسادرمان پوکی استخوانژن یا نقشه توسعه مغز و نقلوزالمعده(پانکراس)مصنوعبه دنبال رستگاری باشپرتوهای صادر شده از سیاهرشد مغز فرایندی پیچیده ابعد از کرونا دلخوشی بیهومبانی ذهنی سیاه و سفیدسریع دویدن مهم نیستانسان باشمغز از بسیاری حقایق می گرتاثیر کلام در آیات کلام بجهان یکپارچهناتوانی از درمان برخی ویهوش احساسیخورشید مصنوعیاز واقعیت امروز تا حقیقتدروغ نگو به خصوص به خودتکنفرانس تشنج هتل کوثر اصملاحظه های اخلاقی دربارهزنجیرها را ما باید پاره کبیماری گیلن باره و بیمارآنزیم تولید انرژی در سلوتقویت استخوان در گرو تغذمدیریت اینترنت بر جنگشنا در ابهای گرم جنوب نیااولین سلول مصنوعیمغزتان را در جوانی سیمکشتاثیر گیاه خواری بر رشد وجهان، تصادفی نیستنرمش های مفید در سرگیجهخطا در محاسبات چیزی کاملهوشیاری و افسردگیاز تکینگی تا مغز از مغز تدرگیری مغزی در سندرم کووبیندیشکی غایب شدی تا نیازمند دلمنابع انرژی از نفت و گاز زیست شناسی کل در جزء فراکآیا واکنش های یاد گرفته وتمرکز بر هدفمرز بین انسان و حیوان کجاشگفتی های زنبور عسلتاثیر درجه حرارت بر عملکاینکه خانواده ات سالم بانقش انتخاب از طرف محیط، نجدایی خطای حسی استابزار بقا از نخستین هماننزاع بین جهل و علم رو به پدو بار در هفته ماهی مصرف هدف از خلقت رسیدن به ابزااز تکینگی تا مغز از مغز تذهن سالمباور و کیهان شناسیکتاب طبیعت در قالب هندسهمنبع هوشیاری کجاست قسمت زبان ریشه هایی شناختی اسآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجتو انسانی و انسان، شایستمشاهده آینده از روی مشاهشجاعت و ترستاثیر درجه حرارت بر عملکاگر نعمت فراموشی نبود بسنقش سجده بر عملکرد مغزحقیقت غیر فیزیکیابزار بقای موجود زنده از هفت چیز که عملکرد مغز تو دگرگونی های نژادی و تغییوقتی تو از یاد گرفتن باز از تکینگی تا مغز، از مغز رمز جهان خاصیت فراکتالبحثی در مورد حقیقت فضا و گل زندگیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسلول های مغزی عامل پارکیآثار باستانی تمدن های قدتومورهای ستون فقراتطبیعت موجی جهانتبدیل پلاستیک به کربن و سابزار بقا از نخستین همانچند روش ساده برای موفقیتحریص نباشابعاد اضافه ی کیهانهندسه ی پایه ایداروهای ام اسواقعیت های متفاوتفاصله ی همیشگی تصویر سازاساس انسان اندیشه و باور روبات کیانبدون پیر فلکگاهی لازم است برای فهم و منتظر نمان چیزی نور را بهسندرم پس از ضربه به سرافت فشار خون ناگهانی در وتوسعه برخی شغل ها با هوش علایم کمبود ویتامین E را تراشه ی بیولوژِیکنوار مغزی روشی مهم در تشخحس و ادراک قسمت نهماحساسات کاذبهوش مصنوعی گوگل به کمک تشداروی ضد چاقیواکسن دیگری ضد کرونا از دفرضیه ای جدید توضیح میدهاصل علت و تاثیرپول و عقیدهروشی برای بهبود هوش عاطفبرخی یونها و مولکول های ممیگرن سردردی ژنتیکی که بسیاهچاله ی منفرد یا سیاهالگوبرداری از طبیعتتکامل و ریشه ی مشترک خلقتعدم درکتصادف یا قوانین ناشناختهچیزی شبیه نور تو نیستهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و سوادغام دو حیطه علوم مغز و در یک فراکتال هر نقطه مرکیک پیام منفرد نورون مغزی قارچ بی مغز در خدمت موجودبلوغ چیستپیشینیان انسان از هفت میراه های جدید برای قضاوت ربررسی سیستم تعادلی بدن اما بخشی از این جهان مرتبطساخت شبکه عصبی با الفبای انگشت ماشه ایمغز ناتوان از توجیه پیداتئوری تکامل در پیشگیری و جنبه های موجی واقعیتنگاه انسان محدود به ادراهوش مصنوعی از عروسک تا کمخفاش با شیوع همه گیری جدیارتروز یا خوردگی و التهادرمان ام اس(مولتیپل اسکلژن ضد آلزایمرلیروپریم داروی ترکیبی ضدبه زودی شبکه مغزی به جای پرسش و چستجو همیشه باقی ارشد مغز علت تمایل انسان ببعد از کرونا دلخوشی بیهومباحث مهم حس و ادراکسریعترین کامپیوتر موجودانسان جدید از چه زمانی پامغز به تنهایی برای فرهنگ تاثیر کپسول نوروهرب بر نجهان یکپارچهناتوانی در شناسایی چهره هوش در طبیعتخوش قلبی و مهربانیاز کجا آمده ام و به کجا میدریای خداکنگره بین المللی سردرد دملاحظات بیهوشی قبل از جرزندگی هوشمند در خارج از زبیماری آلزایمر، استیل کوآینه در اینهتقویت حافظه یا هوش مصنوعمداخله ی زیانبار انسانشناخت و معرفت، و نقش آن داوکرلیزوماب داروی جدید شمغط یک گیرنده استجهش های ژنتیکی مفید در سانرمشهای مهم برای تقویت عخطای ادراک کارماهوشیاری کوانتومیاز تکینگی تا مغز از مغز تدرگیری اعصاب به علت میتوبیهوش کردن در جراحی و بیمکیهان خود را طراحی میکندمنابع انرژی از نفت و گاز زیست شناسی باور حقیقت یا آیا یک، وجود داردتمساح حد واسط میان مغز کومرز جدید جستجو و اکتشاف، شانس یا تلاشتاثیر درجه حرارت بر عملکاینترنت بدون فیلتر ماهوانقش اتصالات بین سلولهای جریان انرژی در سیستم های ابزار بقا از نخستین هماننزاع بین علم و نادانی رو دو برابر شدن خطر مرگ و میهر چیز با هر چیز دیگر در تاز تکینگی تا مغز از مغز تذهت را روی چیزهای مفید متباد و موجکتاب، سفری به تاریخمنبع هوشیاری کجاست قسمت زبان شناسی مدرن در سطح سلآیا خداباوری محصول تکاملتو با همه چیز در پیوندیمطالبه ی حق خودشرکت نورالینک ویدیویی ازتاثیر درجه حرارت بر عملکاگر نعمت فراموشی نبود بسنقش غذاها و موجودات درياحقیقت غیر قابل شناختابزار بقای موجود زنده از هفت سین یادگاری از میراث دانش قدرت استویتنام نوعی کرونا ویروس از تکینگی تا مغز، از مغز رنگ کردن، حقیقت نیستبحثی در مورد عملکرد لوب فگلوله ی ساچمه ایمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسلول های بنیادیآرامش و دانشتوهم فضای خالیطبیعت بر اساس هماهنگیتبدیل تراکت صوتی مصنوعی ابزار بقا از نخستین همانچندین ماده غذایی که ماننحرکت چرخشی و دائمی کیهانابعاد بالاترهندسه ی رایج کیهانداروهای تغییر دهنده ی سیواقعیت و مجازفتون های زیستیاستفاده از مغز، وزن را کمروح در جهانی دیگر استبرنامه و ساختار پیچیده مگاهی مغز بزرگ چالش استمنحنی که ارتباط بین معرفسندرم دزدی ساب کلاوینافت هوشیاری به دنبال کاهتوصیه های سازمان بهداشت علایم کمبود ویتامین E را تربیت کودکان وظیفه ای مهنوار عصب و عضلهحس و ادراک قسمت چهارماخلاق و علوم اعصابهوش مصنوعی گوگل به کمک تشداروی ضد تشنج با قابليت تواکسن سرطانفساد اقتصادی سیتماتیک دراصل عدم قطعیت از کوانتوم پوست ساعتی مستقل از مغز دروشی جدید در درمان قطع نخبرخی اثرات مضر ویتامین دمیگرن شدید قابل درمان اسسیاهچاله ی تولید کنندهالتهاب شریان تمپورالتکامل ابزار هوش ، راه پر عسل طبیعی موثر در کنترل بتظاهر خوابیده ی مادهنکاتی در مورد تشنجهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیستمارتقا و تکامل سنت آفرینش حس و ادراک قسمت دهمارتقا یا بازگشت به قبل ازدر کمتر از چند ماه سوش جدیک پیشنهاد خوب برای آسان قبل از آغازبلعیدن ستاره توسط سیاهچاپیشرفت های جدید علوم اعصراه های جدید برای قضاوت ربررسی علل کمر درد در میانما تحت کنترل ژنها هستیم یساختن آیندهانگشت نگاری مغز نشان میدمغز و اخلاقتئوری جدید، ویران کردن گجنسیت و تفاوت های بینایینگاه از بیرون مجموعههوش مصنوعی از عروسک تا کمخلا، حقیقی نیستارزش حقیقی زبان قسمت اولدرمان تومورهای مغزی با اژنها نقشه ایجاد ابزار هولیس دگرامفتامین یا ویاسبه زیر پای خود نگاه نکن بپرسشگری نامحدودرشد در سختی استتفکر قبل از کارمجموعه های پر سلولی بدن مسرگیجه از شایعترین اختلاانسان خطرناکترین موجودمغز بیش از آنچه تصور میشوتاثیر کپسول نوروهرب بر تجهان کنونی و مغز بزرگترینادیدنی ها واقعی هستندهوش عاطفی قسمت 11خوشبختی دور از رنج های ماز کسی که یک کتاب خوانده درک فرد دیگر و رفتارهای اکنگره بین المللی سردرد دممانتین یا آلزیکسا یا ابزندگی بی دودبیماری الزایمرآیندهتقویت سیستم ایمنیمدارک ژنتیکی چگونه انسانشناخت حقیقت یا آرزوهای گايندگان چگونه خواهند دیدنقش قهوه در سلامتیجهش های ژنتیکی غیر تصادفچرا ماشین باید نتایج را پخطای حسهوش، ژنتیکی است یا محیطیاز تکینگی تا مغز از مغز تدرختان اشعار زمینبیهوشی در بیماران دچار اکیهانِ هوشیارِ در حال یامنابع انرژی از نفت و گاز زیست، مرز افق رویداد هستآیا کیهان می تواند یک شبیتنفس هوازی و میتوکندریمزایای شکلات تلخ برای سلشاهکار قرنتاثیر درجه حرارت بر عملکایندرالنقش تیروئید در تکامل مغزجریان انرژی در سیستم های ابزار بقا از نخستین هماننزاع بین علم و جهل رو به پدو برابر شدن خطر مرگ و میهر جا که جات میشه، جات نیاز تکینگی تا مغز از مغز تذخیره ی شگفت انگیز اطلاعباد غرور و سر پر از نخوت وکتابخانهمنبع هوشیاری کجاست قسمت زبان شناسی نوین نیازمند آیا دلفین ها می تواند از تو با باورهایت کنترل میشمطالبی در مورد تشنجشربت ضد خلطتاثیر رو ح و روان بر جسماگر با مطالعه فیزیک کواننقش غذاها و موجودات درياحقایق ممکن و غیر ممکنابزار بقای موجود زنده از هم نوع خواری در میان پیشیدانش محدود به ابعاد چهارویتامین E برای فعالیت صحاز تکامل تا مغز از مغز تا رنگین کمانبحثی درباره هوش و تفاوتهگلوئونمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسلول های بنیادی منابع و اآرامش و سکونتوهم فضای خالی یا توهم فضطعمه ی شبکه های ارتباط اجتبدیل سلولهای محافط به سابزار بقا از نخستین هماننه به اعدامحس متفاوتاتفاق و تصادفهندسه بنیادینداروهای ضد بیماری ام اس وواقعیت و انعکاسفروتنی و غروراستفاده از هوش مصنوعی در روح رهاییبرنامه ی مسلط ژنها در اختگذر زمان کاملا وابسته به منشأ اطلاعات و آموخته ها سندرم سردرد به دلیل افت فافتخار انسانتوصیه های غیر دارویی در سعلت خواب آلودگی بعد از خوترجمه ای ابتدایی از اسرانوار عصب و عضلهحس و ادراک قسمت نوزدهماخلاق پایه تکامل و فرهنگهوش مصنوعی الفاگوداروی ضد تشنج با قابليت تواکسن سرطانفشار و قدرتاصلاح خطا با رفتن بر مسیرپوشاندن خود از نورروشی جدید در درمان نابینبرخی اختلالات عصبی مثانهمیدان مغناطيسي زمین بشر سیاره ی ابلهانامواجی که به وسیله ی ماشیمعنی روزهتکامل تکنولوژیعشق درونی به یگانگی خلقتتظاهری از ماده است که بیدچگونه مولکول های دی ان ایهوش مصنوعی از عروسک بازی هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت دوازدهمارتوکين تراپی روشی جديد در آرزوهایت مداومت داشتهیک آلل ژنتیکی که از نئاندقبل از انفجار بزرگبنی عباس، ننگی بر تاریخپیشرفت در عقل است یا ظواهراه پیروزی در زندگی چیستبزرگ فکر کنمانند آب باشساختار فراکتال وجود و ذهانتقال ماده و انرژیمغز و اخلاقتا 20 سال آینده مغز شما به جنسیت و تفاوت های بینایینگاه از دور و نگاه از نزدهوش مصنوعی از عروسک تا کمخلا، خالی نیستارزش حقیقی زبان قسمت دومدرمان تشنجژنها ، مغز و ارادهلا اکراه فی الدینبه سخن توجه کن نه گویندهآلودگی هوا چالش قرن جدیدز گهواره تا گورتفکر خلا ق در برابر توهم محل درک احساسات روحانیسرگردانیانسان عامل توقف رشد مغزمغز برای فراموشی بیشتر کتاثیر کپسول نوروهرب بر سجهان کاملی در اطراف ما پرنادانی در قرن بیست و یکم،هوش عاطفی قسمت نهمخانه ی تاریکاز آغاز خلقت تا نگاه انسادرک نیازمند شناخت خویش اکنترل همجوشی هسته ای با همن کسی در ناکسی دریافتم زندگی در جمع مواردی را بربیماری ای شبیه آلزایمر و آینده ی انسان در فراتر ازتلقین اطلاعات و حافظهمروری بر تشنج و درمان هایشناخت درون، شناخت بیرون؛تاثیر گیاه خواری بر رشد وايا اراده آزاد توهم است ینقش مهاجرت در توسعه نسل اجهش تمدنی عجیب و شگفت انسچرا مغز انسان سه هزار سالخطر آلودگی هواهیچ چیز همیشگی نیستاز تکینگی تا مغز از مغز تدرد باسن و پا به دلیل کاهبیوگرافیکیست هیداتید مغزمنابع انرژی از نفت و گاز زاوسکا درمان گوشرآیا گذشته، امروز وآینده تنفس هوازی و میتوکندریمسمومیت دانش آموزان بی گشاهکار شش گوشتاثیر درجه حرارت بر عملکایا کوچک شدن مغزانسان النقش حفاظتی مولکول جدید دجریان انرژی در سیستم های ابزار بقا از نخستین هماننسبیت عام از زبان دکتر بردو سوی واقعیتهر حرکت خمیده می شود و هر از تکینگی تا مغز از مغز تذره ی معین یا ابری از الکبار بزرگ ایستادن بر دو پاکجای مغز مسئول پردازش تجمنبع هوشیاری کجاست قسمت زبان، نشان دهنده ی سخنگو آیا دلفین ها میتوانند باتو باید نیکان را به دست بمطالعه ای بیان میکند اهدشش مرحله تکامل چشمتاثیر روده بر مغزاگر تلاش انسان امروز برانقش غذاها و موجودات درياحل مشکلابزار بقای موجود زنده از همه چیز موج استدانش بی نهایتویتامین E در چه مواد غذایاز تکامل تا مغز، از مغز ترهبر حقیقیبحثی درباره هوش و تفاوتهگمان میکنی جرمی کوچکی در منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسلول های بدن تو پیر نیستنآرامش(سکوت) stillness و تکاپوتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)ظهور امواج مغزی در مغز مصتبر را بردارابزار بقا از نخستین هماننه جنگ و نه خونریزیحس چشایی و بویاییاتوبان اطلاعات و پلِ بینهندسه در پایه ی همه ی واکداروی فامپیریدین یا نورلواقعیت خلا و وجود و درک مفرگشت و تکامل تصادفی محض استفاده از انرژی خلاروزه داری متناوب، مغز را برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱گذشته را دفن کنمنشاء کوانتومی هوشیاری اسوپاپ ها یا ترانزیستورهاافراد آغاز حرکت خودشان رتوصیه هایی در مصرف ماهیعماد الدین نسیمی قربانی ترس و آرمان هانوبت کودکانحس و ادراک قسمت هفتماختلال خواب فرد را مستعد داروی ضد تشنج توپیراماتواکسن ضد اعتیادفضای قلب منبع نبوغ استاصول انجام برخی نرمش ها دپیموزایدروشی جدید در درمان سکته مبرخی اصول سلامت کمرمیدان های مغناطیسی قابل سیاره ابلهانامیوتروفیک لترال اسکلرومعادله ها فقط بخش خسته کنتکامل جریان همیشگی خلقتعصب حقوق نورولووتعداد کلی ذهن ها در جهان چگونه میتوان با قانون جنهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت سومارتباط میکروب روده و پاردر آسمان هدیه های نادیدنیک جهش ممکن است ذهن انسانقبرستان ها با بوی شجاعتبه قفس های سیاهت ننازپیشرفت ذهن در خلاقیت استراه انسان شدن، راه رفتن وبزرگ شدن مغز محدود به دورماه رجبساختار شبکه های مغزی ثاباندوه در دنیا استمغز و سیر تکامل ان دلیلی تا بحر یفعل ما یشاجهل مقدسنگاه از درون مجموعه با نگهوش مصنوعی از عروسک تا کمخلاصه ای از مطالب همایش مارزش حقیقی زبان قسمت سومدرمان جدید ALSژنهای مشترک بین انسان و ولاموژین داروی ضد اوتیسم؟بوزون هیگز چیستآلودگی هوا و ویروس کرونازمین در برابر عظمت کیهانتفاوت مغز انسان و میمون همحل درک احساسات روحانی دسربازان ما محققا غلبه می انسانیت در هم تنیده و متصمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟تاثیر کپسول نوروهرب بر سجهان پیوستهنازوکلسینهوش عاطفی قسمت هفتماز انفجار بزرگ تا انفجار درک و احساسکنترل جاذبهمن پر از تلخیمزندگی در سیاهچالهبیماری ای شبیه ام اس مولتآینده ی علم و فیزیک در60 ثتلاش ها برای کشف منابع جدمرکز هوشیاری، روح یا بدن شناسایی تاریخچه ی تکاملیتاثیر گیاه خواری بر رشد وايا اراده آزاد توهم است ینقش میدان مغناطیسی زمین جهشهای مفید و ذکاوتی که دچرا مغزهای ما ارتقا یافت خطرات هوش مصنوعیهیچ وقت خودت را محدود به از تکینگی تا مغز از مغز تدردهای سال گذشته فراموش بیوگرافیکیست کلوئید بطن سوممنابع انرژی از نفت و گاز زبان مشترک ژنتیکی موجوداآیا پیدایش مغز از روی تصاتنفس بدون اکسیژنمسمومیت دانش آموزان، قماشاید گوشی و چشمی، آماده شتاثیر درجه حرارت بر عملکایا این جمله درست است کسینقش حیاتی تلومر دی ان آ دجستجوی متن و تصویر به صورابزار بقا از نخستین هماننسبت ها در کیهاندولت یا گروهکهرچیز با یک تاب تبدیل به از تکینگی تا مغز از مغز تذرات کوانتومی زیر اتمی قبار سنین ابزار هوشمندی اکرونا چه بر سر مغز می آورمنبع هوشیاری کجاست قسمت زبان، وسیله شناسایی محیطآیا دست مصنوعی به زودی قاتو تغییر و تحولیمعماری، هندسه ی قابل مشاششمین کنگره بین المللی ستاثیر رژیم گیاه خواری بر اگر خواهان پیروزی هستینقش غذاها در کاهش دردهای حلقه های اسرارآمیزابزار بقای موجود زنده از همه چیز در زمان مناسبدانشمندان موفق به بازگردویتامین کافلج نخاعی با الکترودهای از تکامل تا مغز، از مغز تروی و منیزیم در تقویت استبحثی درباره هوش و تفاوتهگنجینه ای به نام ویتامین منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسلول عصبی شاهکار انطباق آزمون تجربی، راهی برای رتوهم چیستظرف باید پر شود چه با چرک تحریک عمقی مغزابزار بقا از نخستین همانچه زیاد است بر من که در ایحس و ادراک (قسمت اول )اتوسوکسیمایدهندسه زبانِ زمان استداروی لیراگلوتیدوالزارتان داروی ضد فشار فراموش کارها باهوش تر هساستفاده از سلول های بنیاروزه داری و بیمار ی ام اس برین نت به جای اینترنتگربه شرودینگر و تاثیر مشمهندسی ژنتیک در حال تلاش سوپاپ ها یا ترانزیستورهاافراد بی دلیل دوستدار تو توضیحی ساده در مورد هوش معوامل موثر در پیدایش زباتسلیم شدن از نورون شروع منور درونحس و ادراک قسمت هفدهماختلال در شناسایی حروف و دارویی خلط آورواکسن علیه سرطانقفس ذهناصول توسعه ی یک ذهن کاملپیموزایدريتوکسيمب در درمان ام اسبرخی بیماری ها که در آن بمیدان های کوانتومی خلاسیاره ابلهانامید نیکو داشته باش تا آنمعجزه های هر روزهتکامل داروینی هنوز در حاعضلانی که طی سخن گفتن چقدتعذیه ی ذهنچگونه مغز پیش انسان یا همچگونه هموساپينس بر زمین هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت سی و هشتمارتباط ماده و انرژیدر آستانه ی موج پنجم کووییک رژیم غذایی جدید، می توقدم زدن و حرکت دید را تغیبه مغز خزندگان خودت اجازپیشرفتی مستقل از ابزار هراه بی شکستبزرگ شدن تقریبا ناگهانی ماپروتیلینسادیسم یا لذت از آزار داداندوه دردی را دوا نمیکندمغز کوانتومیتاول کف پا و حقیقتجهان فراکتالنگاه حقیقی نگاه به درون اهوش مصنوعی از عروسک تا کمخلاصه ای از درمان های جدیارزش خود را چگونه میشناسدرمان جدید میگرن با انتی ژنهای هوش ، کدامندلایو دوم دکتر سید سلمان فبوزون هیگز جهان را از متلآلودگی هوا و پارکینسونزمین زیر خلیج فارس تمدنی تفاوت ها و تمایزها کلید بمحدودیت چقدر موثر استسردرد میگرنانسانیت در برابر دیگرانمغز بزرگ چالش است یا منفعتاثیر کتامین در درمان پاجهان پیوستهنباید صبر کرد آتش را بعد هوش عاطفی قسمت پنجماز بحث های کنونی در ویروسدرک کنیم ما همه یکی هستیمکندر در بیماریهای التهابمنابع انرژي پاک سرچشمه حزندگی زمینی امروز بیش از بیماری اسپینال ماسکولار آیا فراموشی حتمی استتلاش هایی در بیماران قطع مرکز حافظه کجاستشناسایی سلول های ایمنی اتاثیر گیاهخواری بر رشد و ای نعمت من در زندگیمنقش محیط زندگی و مهاجرت دجهشهای مفید و ذکاوتی که دچرا ویروس کرونای دلتا وادفاع از پیامبرهیچ کاری نکردن به معنی چیاز تکینگی تا مغز از مغز تدردی که سالهاست درمان نشبیان ژن های اسکیزوفرنی دکاهش مرگ و میر ناشی از ابمنابع انرژی از نفت و گاز زبان چهار حرفی حیات زمینآیا آگاهی پس از مرگ از بیتنها مانع در زندگی موارد مسیر دشوار تکامل و ارتقاشاید درست نباشدتاثیر درجه حرارت بر عملکایا ابزار هوشمندی یا مغز نقش خرچنگ های نعل اسبی درجستجوی هوشیاری در مغز ماابزار بقا از نخستین هماننسبت طلایی، نشانه ای به سدوچرخه سواری ورزشی سبک و هز ذره، یک دنیاستاز تکینگی تا مغز از مغز تذرات کوانتومی زیر اتمی قبارداری بدون رحمکریستال هامنبع هوشیاری کجاست قسمت سفر فقط مادی نیستآیا رژیم غذایی گیاهی سلاتو جهانی هستی که خودش را صبر بسیار بایدتاثیر رژیم گیاه خواری بر اپی ژنتیکنقشه مغزی هر فرد منحصر بهحمله ویروس کرونا به مغزابزار بقای موجود زنده از همه چیز در زمان کنونی استدانشمندان نورون مصنوعی سویتامین کا و استخوانفلج بل، فلجی ترسناک که آناز تکامل تا مغز، از مغز ترویا و واقعیتبحثی درباره هوش و تفاوتهگویید نوزده و ایمنی ساکتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسلولهای ایمنی القا کنندهآزمون ذهنی گربه ی شرودینتوهم وجودعقل مجادله گرتحریک عمقی مغز در آلزایمابزار بقا از نخستین هماننه عدم مطلق بلکه عدم با قحس و ادراک (قسمت دوم )اتصال مغز و کامپیوترهندسه، نمایشی از حقیقتداروی تشنجی دربارداریواکنش های ناخودآگاه و تقفراموشی همیشه هم بد نیستاستفاده از سلول های بنیاروزه داری سلول های بنیادبرای یک زندگی معمولیگزیده ای از وبینار یا کنفمهربانی، شرط موفقیتسوپاپ ها یا ترانزیستورهاافزایش قدرت ادراکات و حستیوتیکسن داروی ضد جنونعوامل ایجاد لغت انسانی و تشنچ پانایوتوپولوس تشنج نورون هاي مصنوعی می توانهوش مصنوعی از عروسک های بحس و ادراک قسمت هجدهماختلال در شناسایی حروف و داستانها و مفاهیمی اشتباواکسنی با تاثیر دوگانه اقفس را بشکناصول سلامت کمرپیچیدگی های مغزمگسریه زغالیبرخی بیماری های خاص که بدمیدان بنیادین اطلاعاتسیر آفرینش از روح تا مغز امید نجاتمعجزه ی چشمتکامل داروینی هنوز در حاغم بی پایانتغییر الگوی رشد مغزی با زتغییر زودتر اتصالات مغزیچگونه هوشیاری خود را توسهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت سی و ششمارتباط متقابل با همه ی حیدر درمان بیماری مولتیپل یکی از علل محدودیت مغز امقدرت مردمبه نقاش بنگرپاسخ گیاهان در زمان خوردرابطه تشنج و اوتیسمبزرگترین خطایی که مردم مماجرای جهل مقدسسازگاری با محیط بین اجزااندوهگین نباش اگر درب یا مغز آیندگان چگونه است ؟تابوهای ذهنیجهان قابل مشاهده بخش کوچنگاه دوبارههوش مصنوعی از عروسک تا کمخم شدن فضا-زماناز فرد ایستا و متعصب بگذردرمان جدید کنترل مولتیپلژنهای حاکم بر انسان و انسلبخند بزن شاید صبح فردا زبی نهایت در میان مرزهاآلزایمرزمان چیستتفاوت ها را به رسمیت بشنامحدودیت های حافظه و حافظسردرد میگرن در کودکانانسان، گونه ای پر از تضادمغز بزرگ چالشهای پیش روتاثیر گیاه خواری بر رشد وجهان پر از چیزهای اسرار آنبرو و انرژی مداومخانواده پایدارهوش عاطفی قسمت اولاز تلسکوپ گالیله تا تلسکدرک احساسات و تفکرات دیگکوچ از محیط نامناسبمنابع انرژی از نفت و گاز زندگی زودگذربیماری اضطراب عمومیآیا ممکن است موش کور بی متلاشی برای درمان قطع نخامرکز حافظه کجاستشواهدی از نوع جدیدی از حاتاثیر انتخاب از طرف محیط ای همه ی وجود مننقش نگاه از پایین یا نگاهجوانان وطنچرا پس از بیدار شدن از خودفاع در برابر تغییر ساختهیچ کس مانند تو نگاه نمیکاز تکینگی تا مغز از مغز تدرس گرفتن از شکست هابیان حقیقتکاهش التهاب ناشی از بیمامنابع بی نهایت انرژی در دزبان نیاز تکاملی استآیا امکان بازسازی اندامهتنها در برابر جهانمسئول صیانت از عقیده کیسشب سیاه سحر شودتاثیر درجه حرارت بر عملکایا بیماری ام اس (مولتیپنقش داروهاي مختلف معروف حفره در مغزابزار بقا از نخستین هماننشانه های گذشته در کیهان دورترین نقطه ی قابل مشاههزینه ای که برای اندیشیداز تکینگی تا مغز از مغز تذرات کوانتومی زیر اتمی قبازگشت از آثار به سوی خداکریستال زمان(قسمت اولمنبع هوشیاری کجاست قسمت سفر نامه سفر به بم و جنوب آیا رژیم غذایی گیاهی سلاتو دی ان ای خاص ميتوکندريصرع و درمان های آنتاثیر رژیم گیاه خواری بر ابتدا سخت ترین استنقشه های مغزی جدید با جزیحمایت از طبیعتابزار بقای موجود زنده از همه چیز، ثبت می شوددانشمندان یک فرضیه رادیکویتامین کا در سبزیجاتفلج خواباز تکامل تا مغز، از مغز ترویا و کابوسبحثی درباره هوش و تفاوتهگوشه بیماری اتوزومال رسسمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمسلولهای بنیادی مصنوعی درآزمون ذهنی گربه شرودینگرتوهم وجودعقلانیت بدون تغییرتداوم مهم است نه سرعتابزار بقا از نخستین هماننهایت معرفت و شناخت درک عحس و ادراک قسمت 67اثر مضر مصرف طولانی مدت رهنر فراموشیداروی جدید ALSواکنش به حس جدیدفراموشی و مسیر روحانیاستفاده از سلول های بنیاروزهای بد باقی نمیماندبرای پیش بینی آینده مغز دموفقیت هوش مصنوعی در امتسوخت هیدروژنی پاکافزایش مرگ و میر سندرم کوتیک و اختلال حرکتیعواملی که برای ظهور لغت اتشنج چیستنورون های ردیاب حافظههوش مصنوعی از عروسک های بحس و ادراک قسمت هشتماختلالات مخچهدخالت در ساختار ژنهاواسطه ها د رمسیر ایجاد مغقلب و عقلاضطراب و ترسپیچیدگی های مغزی در درک زریواستیگمینبرخی توجهات در ببمار پارمیدازولام در درمان تشنج سیستم تعادلی بدنامید جدید بر آسیب نخاعیمعجزه ی علمتکامل داروینی هنوز در حاغم بی پایانغیرقابل دیدن کردن مادهتغییر عمودی سر انسان از پچگونه واکسن کرونا را توزهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت سیزدهمارتباط چاقی و کاهش قدرت بدر سال حدود 7 میلیون نفر یافته های نوین علوم پرده قدرت کنترل خودبه نقاش بنگرپختگی پس از چهل سالگي به رادیوی مغز و تنظیم فرکانبزرگترین درد از درون است ماجرای عجیب گالیلهستم با شعار قانون بدترین اندام حسی، درک از بخش هایمغز انسان ایا طبیعتا تماتاثیر فکر بر سلامتجهان موازی و حجاب هانگاهی بر قدرت بینایی دراهوش مصنوعی به کمک هوش طبیخونریزی مغز در سندرم کوواز مخالفت بشنودرمان جدید ای ال اس، توفرکل اقیانوس در یک ذرهلحظات خوش با کودکانبی ذهن و بی روحآملودیپین داروی ضد فشار تفاوت های بین زن و مرد فقمخچه فراتر از حفظ تعادلسردرد و علتهای آنانعطاف پذیری مکانیسمی علمغز بزرگ و فعال یا مغز کوتاثیر گیاه خواری بر رشد وجهان پر از چیزهای جادویی چت جی پی تیخار و گلهوش عاطفی قسمت دهماز تلسکوپ گالیله تا تلسکدرک تصویر و زبان های مخلتکوچک شدن مغز از نئاندرتامنابع انرژی از نفت و گاز زندگی سلول در بدن، جدای ابیماری بیش فعالیآیا ما کالا هستیمتلاشی تازه برای گشودن معمرکز خنده در کجای مغز استشواهدی از دنیسوان(شبه نئتاثیر احتمالی عصاره تغلیای آنکه نامش درمان و یادشنقش نظام غذایی در تکامل مجوانان وطنچرا ارتعاش بسیار مهم استدقیق ترین تصاویر از مغز اهیچ کس حقیقت را درون مغز از تکینگی تا مغز از مغز تدست کردن در گوشبیست تمرین ساده برای جلوکاهش حافظه هرچند فرایندیمنابع جدید انرژیزبان و کلمه حتی برای کسانآیا انسان با مغز بزرگش اختنهایی رمز نوآوری استمسئولیت جدیدشبیه سازی میلیون ها جهان تاثیر درجه حرارت بر عملکایا بدون زبان میتوانیم تنقش درختان در تکاملحق انتخابابزار بقا از نخستین هماننشانه های پروردگار در جهديدن با چشم بسته در خواب هزینه سنگین انسان در ازااز تکینگی تا مغز از مغز ترفتار مانند بردهبازگشت به ریشه های تکاملکریستال زمان(قسمت دوم)منبع هوشیاری کجاست قسمت53سفر به مریخ در 39 روزآیا راهی برای رفع کم آبی تو در میانه ی جهان نیستی ضرورت زدودن افکارتاثیر رژیم گیاهخواری بر ابتدایی که در ذهن دانشمننقص در تشخیص هیجانات عامحوادث روزگار از جمله ویرابزار بقای موجود زنده از همه ی سردردها بی خطر نیستدانشمندان ژنی از مغز انسویتامین بی 12 در درمان دردفلج خواب چیستاز تکامل تا مغز، از مغز ترویا و خبر از آیندهبحثی درباره احساسات متفاگوشت خواری یا گیاه خواریمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمسلام تا روشناییآزادی عقیده، آرمانی که تتوهم بی خداییعقیده ی بی عملتداخل مرزها و صفات با بینابزار بقا از نخستین هماننهایت در بی نهایتحس و ادراک قسمت 74اثرات فشار روحی شدیدهنر حفظ گرهداروی جدید s3 در درمان ام واکسن های شرکت فایزر آمرفرایند پیچیده ی خونرسانیاستفاده از سلول های بنیاروزهای سختبرای اولین بار دانشمندانمولتیپل اسکلروز در زنان سودمندی موجودات ابزی بر افزایش سرعت پیشرفت علوم تیروفیبان موثر در سکته ی عوارض ازدواج و بچه دار شدتشنج و حرکات شبه تشنجی قانوروپلاستیسیتی چیستهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت پنجماختلالات حرکتی در انساندر مانهای کمر دردوبینار اساتید نورولوژی دقلب دروازه ی ارتباطاطلاع رسانی اینترنتیپیوند قلب خوک، به فرد دچاریاضیات یک حس جدید استبرخی توصیه ها برای واکسیمکان زمان یا حافظه زمانسیستم دفاعی بدن علیه مغز امید درمان کرونا با همانمعجزه ی علم در کنترل کرونتکامل داروینی هنوز در حاتکامل زبانغرور و علمتغییرات منطقه بویایی مغزچگونه آن شکری که می خوریمهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت ششمارتباط هوش ساختار مغز و ژدرمان های اسرار آمیز در آیاد گرفتن مداومقدرت انسان در نگاه به ابعبه نادیدنی ایمان بیاورپروژه ی ژنوم انسانیراز تغییربسیاری از مجرمان، خودشانماده ی تاریکستم، بی پاسخ نیستانرژی بی پایان در درون هرمغز انسان برای ایجاد تمدتاثیر مشاهده بر واقعیت بجهان ما میتواند به اندازنگاهی بر توانایی اجزاي بهوش مصنوعی به شناسایی کاخواندن ، یکی از شستشو دهناز نخستین همانند سازها تدرمان جدید سرطانکلمات بلند نه صدای بلندلرزش ناشی از اسیب به عصببی شرمیآموزش نوین زبانتفاوت های تکاملی در مغز ومخچه ، فراتر از حفظ تعادلسردرد تنشناهرام مصر از شگفتی های جهمغز بزرگترین مصرف کننده تاثیر گیاه خواری بر رشد وجهان دارای برنامهچت جی پی تیخارق العاده و استثنایی بهوش عاطفی قسمت دوماز تکنیکی تا مغز از مغز تدرک حقیقت نردبان و مسیری کوچکترین چیز یک معجزه اسمنابع انرژی از نفت و گاز زندگی، مدیریت انرژیبیماری تی تی پیآیا ما تنها موجودات زنده تلاشی جدید در درمان ام اسمرگ چیستشیشه ی بازالتی و سیلیکونتاثیر ترکیبات استاتین (سایمپلانت مغزینقش نظریه تکامل در شناساجواب دانشمند سوال کننده چرا بیماری های تخریبی مغدل به دریا بزنهیچ اندر هیچاز تکینگی تا مغز از مغز تدست آسمانبیش از نیمی از موارد انتقکاهش دوپامین عامل بیماریمناطق خاصی از مغز در جستجزبان و بیان نتیجه ساختماآیا احتمال دارد رویا از آتنبیه چقدر موثر استمسئولیت در برابر محیط زیشبیه سازی سیستم های کوانتاثیر درجه حرارت بر عملکایا تکامل هدفمند استنقش ذهن و شناخت در حوادث حقیقت قربانی نزاع بین بی ابزار بقا از نخستین هماننظام مثبت زندگیدی متیل فومارات(زادیوا)(هزاران سال چشم های بینا واز تکینگی تا مغز از مغز ترفتار وابسته به شکلبازخورد یا فیدبککریستال زمان(قسمت سوم)منبع هوشیاری کجاست؟ (قسمسفر تجهیزات ناسا به مریخ آیاما مقهور قوانین فیزیکتوقف؛ شکستضررهای مصرف شکر و قند بر تاثیر عصاره تغلیظ شده گیابتذال با شعار دیننقطه بی بازگشتحکمت الهی در پس همه چیزابزار بقای موجود زنده از همیشه چشمی مراقب و نگهبادانشمندان پاسخ کوانتومی ویتامین بی هفدهفلج دوطرفه عصب 6 چشماز تکامل تا مغز، از مغز ترویا بخشی حقیقی از زندگی بحثی درباره احساساتی غیرگیلگمش باستانی کیستمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمسلاح و راهزنیآزار دیگری، آزار خود استتوهم تنهاییعلم و ادراک فقط مشاهده ی تروس جریان انرژیابزار بقا از نخستین هماننهادینه سازی فرهنگ اختلاحس و ادراک قسمت 75اثرات مفید قهوههنر رها شدن از وابستگیداروی جدید میاستنی گراویواکسن کووید 19 چیزهایی که فرایند تکامل و دشواری هااستیفن هاوکینگ در مورد هگزارش یک مورد جالب لخته وروش مقابله مغز با محدودیبرای تمدن سازی، باید در بمواد کوانتومی جدید، ممکنسی و سه پل اصفهانافسردگی و اضطراب در بیماتکنولوژی جدید که سلول هاعید نوروز مبارکتشنج عدم توازن بین نورون نوروز یا روز پایانیهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت پنجاهاختلالات صحبت کردن در اندر محل کار ارزش خودت را بوجود قبل از ناظر هوشمندقلب روباتیکاطلاعات حسی ما از جهان، چپیوند مغز و سر و چالشهای ریسدیپلام تنها داروی تایبرخی درمان های Spinal Muscular Atمکانیک کوانتومی بی معنی سکوت و نیستیامیدوار باش حتی اگر همه چمعجزه در هر لحظه زندگیامیدواری و مغزمعرفت و شناختتکامل زبانغربال در زندگیتغییرات آب و هوایی که به چگونه انتظارات بر ادراک هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت شصت و هشتارتباط پیوسته ی جهاندرمان های بیماری آلزایمریاد بگیر فراموش کنیقدرت ذهنبه هلال بنگرپروژه ی ژنوم انسانیراست دستی و چپ دستیبسیاری از بیماری های جدیماده ی خالیستون فقرات انسان دو پا جلانرژی تاریکمغز انسان برای شادمانی طتاثیر نگاه ناظر هوشیار بجهان مادی، تجلی فضا در ذهنگاهت را بلند کنهوش مصنوعی در کامپیوترهاخواب سالم عامل سلامتیاز نخستین همانند سازها تدرمان دارویی سرطان رحم بکلوزاپین داروی ضد جنونلرزش عضله یا فاسیکولاسیوزمان و مکان، ابعاد کیهان بی عدالتی در توزیع واکسن آمارهای ارائه شده در سطح تفاوت های زبانی سرمنشا تمخچه ابزاري که وظیفه آن فسردرد سکه ایاولویت بندی ها کجاستمغز حریص برای خون، کلید تتاثیر گیاه خواری بر رشد وجهان در حال نوسان و چرخشنتایج نادانی و جهلخبر مهم تلسکوپ هابلهوش عاطفی قسمت سوماز تکینگی تا مغز و از مغز درک دیگرانکووید نوزده و خطر بیماری منابع انرژی از نفت و گاز زونیسومایدبیماری دویکآیا مغز تا بزرگسالی توسعتمایل زیاد به خوردن بستنمرگ و میر پنهانشکل های متفاوت پروتئین هتاثیر تغذیه بر سلامت رواایمپلانت مغزی کمک میکند نقش هورمون های تیروئید دجوسازی مدرنچرا حیوانات سخن نمی گویندلایلی که نشان میدهد ما بهیچگاه از فشار و شکست نتراز تکینگی تا مغز از مغز تدستورالعمل مرکز کنترل بیبیشتر کمردردها نیازی به کاهش سن بیولوژیکی، تنها منبع هوشیاری کجاست قسمت زبان و بیان، در سایه پیشرآیا احتمال دارد رویا از آتهدیدهای هوش مصنوعیمستند جهان متصلشبکه های مصنوعی مغز به درتاثیر درجه حرارت بر عملکایجاد احساساتنقش روی و منیزیم در سلامتحقیقت آنطور نیست که به نظابزار بقا از نخستین هماننظریه ی تکامل در درمان بیدین اجباریهستي مادي ای که ما کوچکتراز تکینگی تا مغز از مغز ترفتار اجتماعی انسان، حاصبازسازي مغز و نخاع چالشی کشف مکانیسم عصبی خوانش پمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسفر دشوار اکتشافآب زندگی است قسمت چهارمتولید مثل اولین ربات های ضررهای شکر بر سلامت مغزتاریک ترین بخش شبابداع دی ان ای بزرگترین دنمیتوان با بیرون انداختنحافظه میتواند بزرگترین دابزارهای پیشرفته ارتباط همیشه اطمینان تو بر خدا بدانشمندان اولین سلول مصنویتامین دی گنجینه ای بزرفناوری هوش مصنوعی نحوه خاز تکامل تا مغز، از مغز ترویا تخیل یا واقعیتبخش فراموش شده ی حافظهگیاه بی عقل به سوی نور میمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمسلسله مباحث هوش مصنوعیآسيب میکروواسکولاریا آستوهم جدایی و توهم علمعلم و روحتری فلوپرازینچهار میلیارد سال تکامل بحس و ادراک قسمت 78اثرات مفید روزه داریهنر، پر کردن است نه فحش دداروی جدید برای میاستنی واکسن کرونا و گشودن پنجرفرایند حذف برخی اجزای مغاستیفن هاوکینگ در تفسیر گشایش دروازه جدیدی از طرروش های صرفه جویی در ایجابرای خودآگاه بودن تو بایموجود بی مغزی که می تواندسیلی محکم محیط زیست بر اناقلیت خلاقتکنولوژی جدید که سلول هاعامل کلیدی در کنترل کارآتشویق خواندن به کودکاننوشیدن چای برای مغز مفید هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت پنجاه و یاختلالات عضلانی ژنتیکدر چه مرحله ای از خواب ، روراپامیل در بارداریقلب را نشکناطلاعاتی عمومی در مورد مپیوند اندام از حیوانات بریشه های مشترک حیاتبرخی روش های تربیتی کودکمکانیزمهای دفاعی در برابسکوت، پر از صداامیدی به این سوی قبر نیستمغز فکر میکند مرگ برای دیتکامل زبان انسان از پیشیمقالاتتغییرات تکاملی سر انسان چگونه به سطح بالایی از هوهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت شصت و دوارتباط انسانی، محدود به درمان های جدید میگرنیادگیری مهارت های جدید دقدرت عشقبه کدامین گناه کشته شدندپروانه ی آسمانیرجزخوانی هایی که امروز ببسیاری از بیماری های جدیماده ای ضد التهابیستارگانی قبل از آغاز کیهانرژی تاریک که ما نمی تومغز انسان برای شادمانی طتاثیر نگاه و مشاهده ناظر جهان مرئی و نامرئیچالش هوشیاری و اینکه چرا هوش مصنوعی در خدمت خلق وحخواب سالم عامل سلامتی و یاز نخستین همانند سازها تدرمان سرگیجه بدون نیاز بکلام و زبان، گنجینه ای بسلزوم سازگاری قانون مجازازمان و صبربیمار 101 ساله، مبتلا به سآن چیزی که ما جریان زمان تفاوت ایستایی و تکاپومخچه تاثیر گذار بر حافظهسردرد عروقی میگرناولین مورد PML به دنبال تکمغز در تنهایی آسیب میبینتاثیر گیاه خواری بر رشد وجهان در حال ایجاد و ارتقانجات در راستگوییخدا موجود استهوش عاطفی قسمت ششماز تکینگی تا مغز از مغز تدرک درست از خود و هوشیاریکودک هشت ساله لازم است آدمنابع انرژی از نفت و گاز زونا به وسیله ویروس ابله بیماری دیستروفی میوتونیآیا همه جنایت ها نتیجه بیتمدن قدیمی ای در جنوب ایرمرگ و میر بسیار بالای ناششکل پنجم مادهتاثیر حرکات چشم بر امواج ایمپلانت نخاعی میتواند دنقش هورمون زنانه استروژنجامعه ی آسمانیچرا حجم مغز گونه انسان دردنیای شگفت انگیز کوانتومهیپرپاراتیروئیدیسماز تکینگی تا مغز از مغز تدغدغه نتیجه ی نادانی استبا هوش مصنوعی خودکار روبکایروپاکتیک چیستمنبع هوشیاری کجاست قسمت زبان و تکلم برخی بیماریهآیا برای تولید مثل همیشه تو یک معجزه ایمشکل از کجاستشبکیه های مصنوعیتاثیر درجه حرارت بر عملکایران بزرگنقش روزه داری در سالم و جحقیقت افرادابزار بقای موجود زنده از نظریه ی تکامل در درمان بیدین، اجباری نیستهستی ما پس از شروعی چگال از تکینگی تا مغز- از مغز رقیبی قدرتمند در برابر مبحتی علمی درباره تمایل بکشف مکانیسمی پیچیده در بمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسفرنامه سفر به بم و جنوب آب زندگی است قسمت هفتمتولید یا دریافت علمطلوع و حقیقتتاریکی من و تو و گرد و غباابزار هوش در حال ارتقا ازنمیتوان بر سیاه سیاه نوشحافظه های کاذبابزارهای بقا از نخستین ههمیشه داناتر از ما وجود ددانشمندان تغییر میدان مغویروس مصنوعیفیلمی بسیار جالب از تغییاز تکامل تا مغز، از مغز ترویا حقی از طرف خدابخش های تنظیمی ژنومگیاه خواری و گوشت خوار کدمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمسلطان جنگل یا صاحب ملکوتآسیب ها ناشی از آلودگی هوتوهم جسمعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهتری فلوپرازینچهار ساعت پس از کشتار خوکحس و ادراک قسمت 82اثرات مضر ماری جواناهوموارکتوس ها ممکن است دداروی جدید برای ای ال اسواکسن کرونا از حقیقت تاتفراتر از دیوارهای باوراستخوان های کشف شده، ممکپل جویی اصفهانروش هایی برای جلوگیری از برای زندگی سالم، یافتن تموجودات مقهور ژنها هستندسینوریپا داروی ترکیبی ضدالکترومغناطیس شنوایی و هتکینگیعادت همیشه خوب نیستتشخیص ژنتیکی آتروفی های نوعی سکته مغزی ، وحشتناک هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت پنجاه و داختراع جدید اینترنت کواندر ناامیدی بسی امید استورزش هوازی مرتب خیلی به ققیچی ژنتیکیاطلاعاتی عمومی در مورد مپیوند سر آیا ممکن استرژیم های غذایی و نقش مهم برخی سلولهای عصبی در تلاما انسانها چه اندازه نزدسکته مغزیما انسانها چه اندازه نزدسال سیزده ماههامیدی تازه در درمان سرطامغز قلبتکامل ساختار رگهای مغزی تاثیر ویتامین دی بر بیماتغذیه بر ژنها تاثیر داردچگونه باغبانی باعث کاهش هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت شصت و ششارتباط از بالا به پایین مدرمان های جدید در بیماری یادآوری خواب و رویاقضاوت ممنوعبه امید روزهای بهترپرواز از نیویورک تا لوس آرحم مصنوعیبشکه ای که ته نداره پر نمماده، چیزی نیستسخن نیکو مانند درخت نیکوانرژی خلا ممکن استمغز انسان رو به کوچک تر شتاثیر نگاه انسان بر رفتاجهان مشارکتیچالش هوشیاری و اینکه چرا هوش مصنوعی در خدمت خلق وحخواب عامل دسته بندی و حفطاز نخستین همانند سازها تدرمان سرگیجه بدون نیاز بکلرال هیدرات برای خوابانلزوم سازگاری قانون مجازازمان واقعیت است یا توهمبیماری لبر و نابینایی آنآنچه ناشناخته است باید شتفاوت ارباب و رهبر حقیقیمدل همه جانبه نگر ژنرالیسرطان کمیت گراییاولین مورد پیوند سر در انمغز را از روی امواج بشناستاثیر گیاه خواری بر رشد وجهان ریز و درشتنخاع ما تا پایین ستون فقرخدا بخشنده است پس تو هم بهوش عاطفی بیشتر در زناناز تکینگی تا مغز از مغز تدرک عمیق در حیواناتکودک ایرانی که هوش او از منابع انرژی از نفت و گاز زیباترین چیز در پیر شدنبیماری ضعف عضلات نزدیک بآیا هوش مصنوعی می تواند نتمدن پیشرفته ی پیشینیانمرگ انتقال است یا نابود ششکست حتمیتاثیر دوپامین و سروتونینایمان به رویانقش ویتامین K در ترمیم اسجاودانگی مصنوعیچرا خشونت و تعصبدنیا، هیچ استهاوکينگ پیش از مرگش رسالاز تکینگی تا مغز از مغز تذهن ما از در هم شکستن منببا تعمق در اسرار ابدیت و کار با یگانگی و یکپارچگیمنبع هوشیاری کجاست قسمت زبان و شناخت حقیقت قسمت چآیا بزرگ شدن مغز فقط در دتو یک جهان در مغز خودت هسمشکلات نخاعیشباهت مغز و کیهانتاثیر درجه حرارت بر عملکایرادهای موجود در خلقت بنقش رژیم غذایی بر رشد و احقیقت اشیاابزار بقای موجود زنده از نظریه ی تکامل در درمان بیدید تو همیشه محدود به مقدو هر کس تقوای خدا پیشه کناز تکینگی تا مغز- از مغز رموزی از نخستین تمدن بشربحث درباره پیدایش و منشا کشف ارتباط جدیدی از ارتبمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسفرنامه سفر به بم و جنوب آب زندگی است قسمت اولتولید پاک و فراوان انرژیطلای سیاهتاریکی و نورابزار بقا از نخستین هماننمایش تک نفرهحافظه و اطلاعات در کجاست ابزارهای بقا ازنخستین همهمیشه راهی هستدانشمندان روش هاي جدیدی ویرایش DNA جنین انسان، برفیزیک مولکولها و ذرات در از روده تا مغزرویاها از مغز است یا ناخوبخش بزرگی حس و ادراک ما اگیرنده باید سازگار با پیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمسم زنبور ، کلیدی برای وارآشنا پنداریتوهمات و شناخت حقیقتعلم به ما کمک میکند تا موترک امروزنوآوری ای شگفت انگیز دانحس و ادراک قسمت چهلاجزای پر سلولی بدن انسان هورمون شیرساز یا پرولاکتداروی جدید برای دیابتواکسن کرونا ساخته شده توفرد موفقاستروژن مانند سپر زنان دپل خواجو اصفهانروش هایی ساده برای کاهش ابرخی ملاحظات در تشنج های موسیقی نوسیگار عامل افزایش مرگ ومالکتروتاکسی(گرایش و حرکتکامل فردی یا اجتماعیعادت کن خوب حرف بزنیتشخیص آلزایمر سالها قبل نیکولا تسلاهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت پنجاه و سادامه بحث تکامل چشمدر هم تنیدگی مرزها و بی مورزش هوازی ، بهترین تمریقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصاعتقاد اشتباه، نتیجه ی نپیوند سر، یکی از راه حلهارژیم های غذایی و نقش مهم برخی سيناپسها طی تکامل و برداشت مغز ما از گذر زمانما اکنون میدانیم فضا خالسانسور از روی قصد بسیاری امگا سه عامل مهم سلامتمغز ما کوچکتر از نیم نقطهتکامل شناخت انسان با کشفصفحه اصلیثبت و دستکار ی حافظهچگونه تکامل مغزهای کنونیهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک سی و هفتمارتباط بین هوش طبیعی و هودرمان های رایج ام اسیاری خدا نزدیک استقطار پیشرفتبه بالا بر ستارگان نگاه کپروتئین های ساده ی ابتدارحم مصنوعیبشریت از یک پدر و مادر نیماده، چیزی بیش از یک خلا سخن و سکوتانسان قدیم در شبه جزیره عمغز انسان رو به کوچکتر شدتاثیر نگاه انسان بر رفتاجهان هوشمندچالش هوشیاری و اینکه چرا هوش مصنوعی درمانگر کامپیخودآگاهی و هوشیارياز نشانه ها و آثار درک شددرمان سرگیجه بدون داروکمردردلزوم عدم وابستگی به گوگل زمان پلانکبیماری های میتوکندریآنچه واقعیت تصور میکنیم تفاوتهای جنسیتی راهی برامدل هولوگرافیک ژنرالیزهسرعت فکر کردن چگونه استاولین هیبرید بین انسان و مغز زنان جوانتر از مغز مرتاثیر گیاه خواری بر رشد وجهان شگفت انگیزنخستین تمدن بشریخدای رنگین کمانهوش عاطفی در زنان بیشتر ااز تکینگی تا مغز از مغز تدرگیری قلب در بیماری ویرکودکان میتوانند ناقل بی منابع انرژی از نفت و گاز زیباترین چیز در افزایش سبیماریهای تحلیل عضلانی اآیا هوش مصنوعی زندگی بشرتمدن بشری و مغز اخلاقیمرگ تصادفیشگفت نیست من عاشق تو باشمتاثیر دپاکین بر بیماری ماین پیوند نه با مغز بلکه نقش ژنتیک در درمان اختلاجایی خالی نیستچرا در مغز انسان، فرورفتدندان ها را مسواک بزنید تهاوکينگ پیش از مرگش رسالاز تکینگی تا مغز از مغز تذهن چند جانبه نیازمند نگبا خدا باشکاربرد روباتهای ريزنانومنبع هوشیاری کجاست قسمت زبان و شناخت حقیقت قسمت اآیا تکامل و تغییرات ژنتیتو کز محنت دیگران بی غمیمشکلات بین دو همسر و برخیشباهت مغز با کیهان مادیتاثیر درجه حرارت بر عملکاکسی توسین و تکامل پیش انقش رژیم غذایی در رشد و احقیقت تنها چیزی است که شاابزار بقای موجود زنده از نظریه ی ریسماندیدن خدا در همه چیزوفور و فراوانیاز تکینگی تا مغز- از مغزترمز و رازهای ارتباط غیر کبحثي درباره هوش و تفاوتهکشف جمجمه ای درکوه ایرهومنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسفرنامه سفر به بم و جنوب آب زندگی است قسمت دومتولید سلولهای جنسی از سلطوفان فقر و گرسنگی و بی ستاریکی خواهد ترسیدابزار بقا از نخستین همانچند نرمش مفید برای کمردرحافظه و اطلاعات در کجاست ابزارهای بقای موجود زندههمیشه عسل با موم بخوریمدانشمندان روشی برای تبدیواقعیت فیزیکی، تابعی از فیزیک و هوشیاریاز سایه بگذررویاهای پر رمز و حیرتی دربخش بزرگتر کیهان ناشناختگالکانزوماب، دارویی جدیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمسماگلوتید داروی کاهش دهنآشنا پنداریتوپیراماتعلم بدون توقفترکیب آمار و ژنتیکنوار مغز مشاهده ی غیر مستحس و ادراک قسمت چهل و هفتاجزایی ناشناخته در شکل گهوش فوق العاده، هر فرد اسداروی جدید ضد میگرنواکسن ایرانی کرونا تولیدفرد یا اندیشهاسرار آفرینش در موجپلاسمای غالبروش جدید تولید برقبرخی مرزهای اخلاق و علوم موسیقی هنر مایع استسیاهچاله هاالکترودهای کاشتنیتکامل مادی تا ابزار هوشمعادت کردن به نعمتتصویر زیبا از سلولنیاز به آموزش مجازی دیجیهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت پنجاه و شاداراوون تنها داروی تاییدر هم تنیدگی کوانتومیورزش و میگرنقانون مندی نقشه ژنتیکی ماعتماد به خودپیوندی که فراتر از امکانرژیم ضد التهابیپیوستگی همه ی اجزای جهانرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وبررسي علل احتمالي تغيير ما از اینجا نخواهیم رفتسانسور بر بسیاری از حقایامروز دانش ژنتیک هیچ ابهمغز مانند تلفن استتکامل، نتیجه ی برنامه ریسوالات پزشکیثبت امواج الکتریکی در عصچگونه جمعیت های بزرگ شکل هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک- قسمت پنجاه و ارتباط شگفت مغز انسان و فدرمان های علامتی در ام اسژن همه چیز نیستلمس کوانتومیبه بالاتر از ماده بیندیشپروتز چشمرسم عاشق کُشی و شیوهٔ شهربعد پنجمماست مالیسخن پاک و ثابتانسان میوه ی تکاملمغز ایندگان چگونه استتاثیر ویتامین دی بر بیماجهان هوشیارچالش هوشیاری و اینکه چرا هوش مصنوعی درخدمت خلق وحخودآگاهی و هوشیارياز نظر علم اعصاب یا نرووسدرمان سرطان با امواج صوتکمردرد ناشی از تنگی کانامقاومت به عوارض فشار خون زمان به چه دلیل ایجاد میشبیماری های مغز و اعصاب و آنچه حس می کنیم، نتیجه ی تقلید مرحله ای نسبتا پیشمدل هولوگرافیک تعمیم یافسعی کن به حدی محدود نشویاولین تصویر در تاریخ از سمغزهای کوچک بی احساستاثیر گیاه خواری بر رشد وجهانی که نه با یک رخداد و نخستین تصویر از سیاهچالهخدایی که ساخته ی ذهن بشر هوش عاطفی در زنان بیشتر ااز تکینگی تا مغز از مغز تدرگیری مغز در بیماری کویکودکان خود را مشابه خود تمنابع انرژی از نفت و گاز زیر فشار کووید چه باید کربیماری، رساله ای برای سلآیا هوش ارثی دریافتی از پتمدن زیر آبمرگی وجود نداردشگفت انگیز بودن کیهانتاثیر داروهای ضد التهاب این اندوه چیستنقش گرمایش آب و هوا در همجاذبهابزار بقا از نخستین همانچرا ذرات بنیادی معمولاً دهن، بزرگترین سرمایههدف یکسان و مسیرهای مختلاز تکینگی تا مغز از مغز تذهن هوشیار در پس ماده ی مبا طبیعت بازی نکنکاربرد روباتهای ريز، در منبع هوشیاری کجاست قسمت زبان و شناخت حقیقت قسمت دآیا جنین انسان، هوشمندی تو پیچیده ترین تکنولوژی مشکلات روانپزشکی پس از سشباهت کیهان و مغزتاثیر درجه حرارت بر عملکاگر فقط مردم میفهمیدند کنقش زنجبیل در جلوگیری از حقیقت خواب و رویاابزار بقای موجود زنده از نظریه تکامل در درمان بیمدیدگاه نارسای دوگانه ی موقت نهيب هاي غير علمي گذشاز تکینگی تا مغز، از مغز رمز پیشرفت تواضع است نه طبحثی جالب درباره محدودیتکشف جدید تلسکوپ جیمز وبمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسفرنامه سفر به بم و جنوب آب زندگی است قسمت سومتولترودینطوفان زیباییتاریخ همه چیز را ثبت کردهابزار بقا از نخستین همانچند جهانیحافظه و اطلاعات در کجاستابزارهای بقای از نخستین همجوشی هسته ای، انرژِی بدانش، قفل ذهن را باز میکنواقعیت چند سویهفیزیکدانان ماشینی برای تاز علم جز اندکی به شما دارویای شفافبخش دیگری در وجود انسان هگام کوچک ولی تاثیرگذارمنبع هوشیاری در کجاست؟ قسندرم کووید طولانیآغاز فصل سرما و دوباره تکتوانایی مغز و دیگر اجزای علم در حال توسعهترکیب حیوان و انساننوار مغز ترجمه رخدادهای حس و ادراک قسمت چهل و هشتاحیای بینایی نسبی یک بیمهوش مصنوعی می تواند بر احداروی جدید ضد الزایمرواکسن اسپایکوژنفرد حساس از نظر عاطفی و باسرار بازسازی اندام هاپمبرولیزوماب در بیماری چروش صحبت کردن در حال تکامبرخی نکات از گاید لاین پرمیهمانهای ناخوانده عامل سیاهچاله های فضایی منابعالگو نداشتیمتکامل مداومعادت دادن مغز بر تفکرتصویر زیبای اصفهانچیز جدید را بپذیرهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و چهادب برخورد با دیگراندر هم تنیدگی کوانتومی و پورزش بهترین درمان بیش فعقانون گذاری و تکاملاعتماد به خوداعداد بینهایت در دنیای مپیام های ناشناخته بر مغز رژیم غذایی ضد التهابیبررسی و اپروچ جدید بر بیمما اشیا را آنطور که هستندساهچاله ها تبخیر نمیشودانفجار و توقف تکاملی نشامغز مادران و کودکان در زمتکثیر سلول در برابر توقف پیامهای کاربرانجلو رفتن یا عقبگردچگونه جمعیت های بزرگ شکل هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک- قسمت بیست و پارتباط شگفت انگیز مغز اندرمان ژنتیکی برای نوآوریژن همه چیز نیستلوب فرونتال یا پیشانی مغبه جای محکوم کردن دیگران پروتز عصبی برای تکلمرساناها و ابر رساناها و عبعد از کروناماست مالی با هوش انسانیسختی ها رفتنی استانسان ها می توانند میدان مغز ابزار بقای برتر مادیتاثیر ویروس کرونا بر مغز جهان های بسیار دیگرچالش دیدگاه های سنتی در بهوش مصنوعی ساخته هوش طبیخودت را از اندیشه هایت حفاز نظر علم اعصاب اراده آزدرمانهای بیماری پارکینسکمردرد و علل آنمقابله ی منطقی با اعتراضزمان شگفت انگیزبیماری وسواسآنها نمیخواهند دیگران راتقلید از روی طبیعتمدل های ریز مغز مینی برینشلیک فراموشیاولین دارو برای آتاکسی فمغز، فقط گیرندهتاثیر گیاه خواری بر رشد وجهانی که از یک منبع، تغذینخستین روبات های زنده ی جخسته نباشی باباهوشمندی کیهاناز تکینگی تا مغز از مغز تدرگیری مغز در بیماران مبکودکان را برای راه آماده منابع انرژی از نفت و گاز زیرفون داروی ضد ام اسآیا هوش سریعی که بدون احستمدنی قدیمی در شمال خلیج مراحل ارتقای پله پله کیهشگفت زده و حیران باشتاثیر داروی ضد تشنج سدیم این ایده که ذرات سیاهچالنقش پیش زمینه ها و اراده جاذبه و نقش آن در شکلگیریابزار بقا از نخستین همانچراروياها را به یاد نمی آدو ویژگی انتزاع و قدرت تجهدف یکسان، در مسیرهای متاز تکینگی تا مغز از مغز تذهن تو همیشه به چیزی اعتقبالاترین هدف از دولتکتاب گران و پرهزینه شد ولمنبع هوشیاری کجاست قسمت زبان و شناخت حقیقت قسمت سآیا جهان ذهن و افکار ما متو آرامش و صلحیمشکلات روانپزشکی در عقب شباهت زیاد بین سلول هاي عتاثیر درجه حرارت بر عملکاگر میدانی مصیبت بزرگتر نقش زبان در سلطه و قدرت احقیقت در علم، هرگز نهایی ابزار بقای موجود زنده از نظریه تکامل در درمان بیمدژا وو یا اشنا پنداریوقتی فهمیدی خطا کردی برگاز تکینگی تا مغز، از مغز رمز بقای جهش ژنتیکیبحثی در مورد نقش ویتامين کشتن عقیده ممکن نیستمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتسفری به آغاز کیهانآب، زندگی است(قسمت پنجم)تومورها و التهاب مغزی عاطولانی ترین شبتازه های اسکیزوفرنی(جنوابزار بقا از نخستین همانچند جهانیحباب های کیهانی تو در توابزارهای دفاعی و بقای موهمراه سختی، اسانی هستدائما بخوانواقعیت چیستفاجعه ی جهل مقدسازدواج های بین گونه ای، رروان سالمبخشیدن دیگران یعنی آرامشگامی در درمان بیماریهای منبع هوشیاری در کجاست؟(قسندرم گیلن باره به دنبال آغاز مبهم آفرینشتوازن مهمتر از فعالیت زیعلم راهی برای اندیشیدن اترازودوننوار مغز در فراموشی هاحس و ادراک قسمت چهل و دوماحیای بینایی نسبی یک بیمهوش مصنوعی و کشف زبان هایداروی سل سپتواکسن اسپایکوژن ضد کرونافردا را نمیدانیماصل بازخوردپنج اکتشاف شگفت آور در موروشهای نو در درمان دیسک ببرخی نرمش ها برای زانومیوتونیک دیستروفیسیاهچاله ها، دارای پرتو الگو و عادت را بشکن و در اتکامل چشمعارضه جدید ویروس کرونا ستصویربرداری فضاپیمای آمچیزی منتظر شناخته شدنهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و یکادراک ما درک ارتعاشی است در هم تنیدگی کوانتومی و دورزش در کمر دردقانون جنگل