دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تاثیر کلام در آیات کلام بر آغاز حرکت به سوی کلمه

تاثیر کلام در آیات کلام، بر آغاز حرکت به سوی کلمه
داستان اساسی در تاریخ بشری و خدا به آدم همه نام ها را یاد داد سخنرانی ای ازدکتر جفری لانگ
( استاد کنزاس آمریکا دانشیار ریاضیات که درابتدا مسیحی بود، در 18 سالگی به الحاد گروید و بعد از آشنایی با قرآن، مسلمان شد)
من در زمین خلیفه ای قرار می دهم:عبارت خلیفه به عربی یعنی نماینده رسمی یا وکیلی از طرف من.

فرشتگان گفتند آیا در زمین کسی را می گماری که در آن فساد کند و خون ها بریزد در حالی که ما به حمد تو تسبیح می کنیم و تو را مقدس می شمریم؟!خدا پاسخ داد: من آن چیزی را می دانم که شما نمی دانید

این آیه مرا ربود واین آیه، توجه مرا به خود جلب کرد و سبب شد داستان را بارها وبارها بخوانم. دلیل، ابتدای آیه است و وقتی پروردگار تو، به فرشتگان گفت: من در زمین خلیفه ای می گمارم نماینده رسمی من، وکیل من؛ وکیل بر رفتارهایی به نیابت از خواست من!!

تصورکردم اینطوری نمی شود!! و تو انسان را بر زمین قرار ندادی تا نقش مثبت داشته باشد تو انسان را بر زمین قرار دادی به عنوان عقوبتی بر گناه او!!

واضح است که آن معبود سبحان در مورد این نکات، سخن نگفته است و با این همه سطری شگفت آور باقی می ماند و سطر بعدی می آید: فرشتگان گفتند آیا در زمین کسی را می گماری که در آن، فساد کند و خون بریزد؟ در حالی که ما تو را تسبیح می کنیم و تو را مقدس می شمریم به این، مجدد نگاه کردم و سوال را مطرح کردم. به این نگاه کردم و با اطمینان گفتم این، سوال من است چرا این موجود، یعنی انسان را آفریدی؟

کسی که لازم است نقش مثبت داشته باشد در حالی که دارای توانایی انجام جنایت ها هم هست؛ در زمانی که در زمین فساد میکند و خون می ریزد! چرا این آفریده ستمگر را آفریدی در حالی که می توانستی فرشتگاه را بیافرینی همانطور که فرشتگان به وضوح بیان می کنند ما فرشتگان، با حمد تو تسبیح می کنیم و تو را مقدس می شمریم!!

آنها فرشته هستند و در مورد مهمترین سوال در تاریخ همه ادیان می پرسند: چرا انسان را آفریدی این آفریده خطاکار! این آفریده که می تواند بر اراده خدا سرکشی کند؛ می تواند به پست ترین کارها اقدام کند وآنقدر جنایت کند که هیچ موجود دیگری بر زمین نمی تواند.

و این سوال در همه حوادث و در همه خبرهای زندگیم، ذهن مرا به خود مشغول می کرد.

در قلب این سوال، گویا نویسنده، داستان زندگی مرا به طور خاص بیان کرده است و از آنجا سوال درست مطرح شده است تا مرا به سوی لذت غضب و انقلاب همزمان، بکشاند: چرا انسان آفریده شد؟ این موجودی که بیشتر از همه خشمناک و ویرانگر است؛ در حالی که می توانستی فرشتگان را قرار دهی؟!

اکنون به پاسخ می نگرم
خدا گفت: من چیزی را می دانم که شما نمی دانید. گویا بگوییم ما به طور دقیق کارکرد آیه را می دانیم.

این را خواندم و به خدا گفتم آیا حقیقتا میدانی در عمل، چه کرده ای؟ امیدوارم به من خبر دهی!! و به سادگی نمی توانی از پاسخ دادن فرار کنی در حالی که می گویی تو به کارکرد آیه آشنا هستی و می دانی چه کرده ای؛ نه بعد از اینکه سبب شدی من اینگونه فکر کنم!!

و بعد احساس کردم با خدایی جدل می کنم که به وجود او ایمان ندارم و این بارها در حین خواندن قران، برای من رخ داد و گاهی مشابه، رخ میدهد و با آنچه خوانده ام جدل میکنم و با آن صدا شروع به جدل می کنم: آن چیزی که روبروی خود میخوانم همان که با من ندا می دهد!!(و اکنون پروفسور جفری لانگ، گویا از جایی می شنود که انسان های معمول و یا دیگر حیوانات نمی شنوند. افق دید وسیعی که او را به سوی فراتر از ظاهر می برد، گویا صدای خدا را می شنود و این، مدیون آن نفس بلندی است که در پدر انسانیت، آدم ع نهاده شد تا وسیع تر بشنود و صدای کسی را بشنود که صوتش از جهان های بالاتری می آید

و جالب اینجاست که جفری لانگ بی خدا، این صدا را در زمان خواندن علت خلقت آدم ع با وجود امکان شرارت، می شنود(یادگیری همه کلمات توسط آدم ع از طرف خدا)(علم آدم الاسماء کلها)!!)

به آیه بعدی رفتم و از آنجا برای من روشن شد که قرآن از سوال، فرار نکرده است و اندکی بعد پاسخ می دهد. آیه بعدی می گوید به آدم یاد داد خدا به آدم نام های همه چیز را یاد داد سپس آن را بر فرشتگان عرضه کرد و گفت در مورد این نام ها به من خبر دهید اگر راستگو هستید و واضح شد این آیه به آیه قبلی اشاره می کند.

به من توجه کنید

و خدا همه نام ها را به آدم یاد داد. در اینجا می بینیم آدم فقط مخلوقی نیست که نام ها را به عنوانی نعمت لغت و زبان دریافت کرده باشد بلکه آفریده ای است که می تواند یاد بگیرد؛ خدا به او یاد داد در این قسمت آیه برای ما به وضوح آن چیزی- که در آیه بعدی خواهد بود- آشکار شد که اولویت اموری- که قرآن در اینجا بر آن تاکید می کند- قدرت شناختی انسان است؛ آفریده ای که می تواند یاد بگیرد و آموخته شود.(همه نام ها!! و این افق جدید نگاه، در گذشتگان سابقه نداشته است تا آنجا که فرشتگان را به اعتراض می کشاند و حتی ابلیس ظاهربین را با نگاه بر سابقه سیاه پیشینیان انسان، به طرد شدن از درگاه خدا می کشاند؛ او معترض بود و این اعتراض، در قیاس او خیلی هم بی ربط نیست. بله پیشینیان انسان و قومی- که آدم ع در میان آنها مبعوث شد- خون می ریختند و سرکش بودند!!

همه نامها را آدم آموخت؛ افق نویی را آموخت که واقعا احتمال گناه و معصیت هم ارزش آن را دارد.

چه چیزی افق نگاه را به اینجا کشاند؟ آیا تفاوت آدم با گذشتگان او بود؟ در حالی که پژوهش های علمی نشان میدهد انسان جدید(هموساپینس) به صدها هزار سال قبل از آدم ع بر میگردد و حتی هموساپینس زمان او، از نظر بدنی خیلی تفاوتی با او نداشتند و حتی آدم در میان آنها مبعوث شد تا با آنها سخن بگوید یعنی آنها قابلیت درک و زبان هم داشتند. اینجا نقطه عطفی است که از آغازی حکایت می کند که در گذشته سابقه نداشت: آن گلی که میتواند بالا برود و تا قرب خدا برود و این برای هیچ حیوان یا پیش انسانی، سابقه نداشته است)
چه چیز را یاد می گیرد؟ بزرگترین موهبتی که خدا به او داد و این به عنوان بخشی از جواب بر سوال، نعمت زبان و لغت است، زیرا لغت و زبان، فقط وسیله ای نیست که انسان با آن یاد می گیرد فقط خبرهای کنونی او نیست بلکه با آن می تواند از دیگران هم خبردار شود کسانی که صدها هزار مایل و سال، دورتر زندگی کرده اند و آنچه زندگی آنها را به او نشان میدهد، همان زبان است.(حتی امکان خبر گرفتن از زمان آینده هم از طرق رویاها هم هست! به سلسله مباحث مربوط به رویا در کانال تلگرام و اینستاگرام و فیسبوک دکتر سید سلمان فاطمی، مراجعه شود)

و در نتیجه، همه دانش ما متراکم می شود؛ هر نسلی از نسل قبل خود می آموزد؛ من از نویسندگانی می آموزم که در مناطق دیگر جهان هستند و از دوران هایی می آموزم که هزاران سال قبل بوده است و از این رو همه ما درعلوم خود و شناسایی ها و خبرهای انباشته، با هم مشترک هستیم؛ آنچه بعدا در قرآن بر این موضوع بارها و بارها تاکید میکند و نیز در آیه ای آمده است که می گوید بخوان به نام پروردگارت* انسان را از خون بسته آفرید* بخوان که پروردگار تو گرامی تر است

چرا او، گرامی تر است؟ به خاطر آن بخشش بزرگی که به او بخشید (همو که با قلم یاد داد (به انسان یاد داد چگونه از قلم استفاده کند) و از طریق آن، انسان آن چیزی را دانست که نمی دانست.)

به انسان همه نام ها را یاد داد سپس آنها را بر فرشتگان عرضه کرد و گفت مرا به نام اینها خبر دهید، اگر راستگو هستید!! این همان گونه بشری است و این همان انسان است همان آفریده ای که می تواند یاد بگیرد و توانایی های عقلی بسیاری به او داده شده است؛ این چیزها را در برابر شما قرار می دهم و اکنون نام های آنها را به من خبر دهید اگر در اعتقاد خودتان به انسان، راست می گویید؟
فرشتگان گفتند: (پاک و منزه هستی جز آنچه به ما یاد دادی، علمی نداریم تو دانا و حکیم هستی) زیرا از توانایی های معرفتی و شناختی آنها بیرون بود.

در آیه بعدی می خوانیم خدای سبحان فرمود: (ای آدم از نامه ای آنها به آنها خبر بده)

و توجه کن وقتی نام های آنها را به آنها می گوید این وظیفه، بسیار آسان است و گویا در مورد گونه بشری، هیچ چیز سختی نیست و توانایی ای بسیار بدیهی است و این هدف از این آیات است.

با وجود اینکه من احساس می کردم، نویسنده دور است ولی درک کردم او از داستان اصلی، دور نیست و در واقع، بیشتر داستان را در تاریخ گونه بشری می آورد؛ داستان اساسی در تاریخ بشری را می آورد تا نامه کلی جدیدی را بنگارد.

خدای سبحان فرمود: (آیا به شما نگفتم من غیب آسمان ها و زمین را می دانم و آن چیزی را میدانم که آشکار می کنید و می پوشانید؟) به روش دیگر آیا به شما نگفتم من مشخصا می دانم چه میکنم

و به خودم گفتم چه چیزی را آشکار کردند و مخفی نمودند؟ چه را از این انتظار دارید؟ چرا همه شما عصبانی و گرفته اید؟!

بسیار خوب پس آنها فرشتگان هستند که توانایی های انسان را بر کار شر، تصور می کنند ولی در مورد آنچه مخفی کردند آیا نباید به دقت فکر کنی؟ بله بشر می تواند شر و بدی کند؛ اشتباه کند، فسادها کند و یا می تواند کاملا برعکس عمل کند می تواند بین عمل شر و عمل خیر، انتخاب کند؛ می توانند با دشمنان تعامل کند یا رحمت نشان دهد؛ می تواند بین زندگی پر از گناه یا زندگی با بزرگترین حقایق انتخاب کند.(و فراتر از همه اینها می تواند به فراتر نگاه کند؛ به آن جهان بلندی نگاه کند که محدودیت های تنگ عالم مادی در آن نیست و می تواند خدا را بشناسد)

به آیه بعدی برویم و وقتی به فرشتگان گفتیم بر آدم سجده کنند همه جز ابلیس سجده کردند ابلیس پدر جن هاست (ابا کرد و استکبار نمود و از کافران شد) جمله ای تاثیر گذار!
و می بینیم چرا ابلیس سجده نکرد به دلیل تکبرش، سجده نکرد!!
؛ نه آنطور که در غرب اعتقاد داریم سبب همه شرها، طمع و پول است. این قرآن به ما خبر می دهد مادیات، همیشه سبب شر نیست همیشه مال و طمع، عامل شر نیست، قلب شرها، تکبر است خود را بالاتر از همه ببینی؛ به خودت اولویت خاصی بدهی و حقوق دیگران را نادیده بگیری

(و گفتیم ای آدم! تو و همسرت در بهشت ساکن شوید و هر چه می خواهید فراوان از آن بخورید و نزدیک این درخت نشوید زیرا در این صورت از ستمکاران می شوید پس شیطان آن دو را در مورد درخت گمراه کرد و از آنچه در آن بودند بیرون راند.)
(گفتیم برخی از شما با برخی دیگر دشمن هستید و در زمین محل و بهره ای تا زمان مشخص دارید.)(و بار دیگر سنت حرص و آز، این بار در مورد آدم ع، تکرار میشود و از آنچه نباید می خورد، می خورًد.)

بگذارید از ابتدا شروع کنیم اولا آموزش انسان، انجام شد و قدرت عقلی او را درک کردیم سپس قدرت های استثنایی او را بیان کردیم و این قدرت ها به او توان انتخاب می دهد و اکنون خدا این انتخاب، یعنی درخت را به او میدهد و بر اساس همه مقیاس هایی که برای ارزشیابی گناهان می شناسیم، این، امر بزرگی نیست و گناه بزرگی هم در تاریخ بشری نیست ولی این انتخاب را انجام داد

و در اصل، درک می کنیم خدا انسانی را آفرید تا خلیفه او در زمین باشد و اکنون چه زمانی خدا او را بر زمین قرار خواهد داد اشاره به اینکه او مستعد انتخاب است تا بتواند اولین تصمیم مستقل را در زندگی خود بگیرد و این بدترین گناهان در تاریخ بشریت نبود بلکه گناهی کوچک با همه مقیاس هاست ولی نشانه ای است که استعداد انسان را آشکار میکند که می تواند خودش تصمیم بگیرد..
(جهت برررسی بیشتر اولین گناه تاریخ انسانیت، توصیه میشود به چهار جلد کتاب متاشبهات، نوشته سید احمد الحسن فرستاده امام عصر ع و یمانی موعود مراجعه شود. مشاهده کتاب متشابهات در سایت زیر www.almahdyoon.co

(ویدیو و متن سخنرانی پروفسور جفری لانگ
https://www.facebook.com/100009032546674/videos/2187695508208179/
با برخی مطالب اضافه از دکتر سید سلمان فاطمی)
@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مغز ابزار برتر بقاواسطه ها د رمسیر ایجاد مغخواب عامل دسته بندی و حفطانفجار و توقف تکاملی نشاسرعت فکر کردن چگونه استبیهوش کردن در جراحی و بیمنقش هورمون های تیروئید دتلاشی جدید در درمان ام اسژنها ، مغز و ارادهدژاوو یا آشناپنداریای آنکه نامش درمان و یادشطوفان فقر و گرسنگی و بی سبحثی در مورد عملکرد لوب فنقش غذاها و موجودات درياتکامل ابزار هوش ، راه پر کی غایب شدی تا نیازمند دلدرمان های بیماری آلزایمرابزار بقای موجود زنده از عصب حقوق نورولووبرخی بیماری های خاص که بدفلج بل، فلجی ترسناک که آنچیزی خارج از مغزهای ما نیتاثیر کپسول نوروهرب بر تدرگیری اعصاب به علت میتواثرات مفید قهوهقدم زدن و حرکت دید را تغینخستین تصویر از سیاهچالهتاثیر گیاهخواری بر رشد و گنجینه ای به نام ویتامین روش هایی ساده برای کاهش اارتوکين تراپی روشی جديد میگرن سردردی ژنتیکی که بهفت چیز که عملکرد مغز تو تاثیر رو ح و روان بر جسمپنج اکتشاف شگفت آور در مورشته نوروایمونولوژی و نقاز نظر علم اعصاب اراده آزمخچه ، فراتر از حفظ تعادلهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتغییر زودتر اتصالات مغزیآیا هوش ارثی دریافتی از پزبان و شناخت حقیقت قسمت ساز تکینگی تا مغز از مغز تمعنی روزههدف از تکامل مغزحمله ویروس کرونا به مغزآیا دست مصنوعی به زودی قاسیستم تعادلی بدناستخوان های کشف شده، ممکمغز از بسیاری حقایق می گروراپامیل در بارداریخودآگاهی و هوشیاريانواع سکته های مغزیشلیک فراموشیبیوگرافینقش هورمون زنانه استروژنتمایل زیاد به خوردن بستنژنهای مشترک بین انسان و ودانشمندان ژنی از مغز انسایندرالطی یکصد هزار سال اخیر هرچبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش غذاها و موجودات درياتکامل زباندرمان های جدید میگرنابزار بقای موجود زنده از عضلانی که طی سخن گفتن چقدبرخی توجهات در ببمار پارفلج خوابچگونه مغز پیش انسان یا همتاثیر کپسول نوروهرب بر سذهن چند جانبه نیازمند نگاثرات مضر ماری جواناقدرت انسان در نگاه به ابعنرمش های مفید در سرگیجهتاثیر انتخاب از طرف محیط گویید نوزده و ایمنی ساکتروش صحبت کردن در حال تکامارتباط میکروب روده و پارمیگرن شدید قابل درمان اسهفت سین یادگاری از میراث تاثیر رژیم گیاه خواری بر پوست ساعتی مستقل از مغز درشد مغز علت تمایل انسان باز آغاز خلقت تا نگاه انسامخچه ابزاري که وظیفه آن فهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتغییر عمودی سر انسان از پآیا هوش سریعی که بدون احسزبان، وسیله شناسایی محیطاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز فکر میکند مرگ برای دیهدف از خلقت رسیدن به ابزاحوادث روزگار از جمله ویرآیا رژیم غذایی گیاهی سلاسیستم دفاعی بدن علیه مغز اصول سلامت کمرمغز به تنهایی برای فرهنگ ورزش هوازی مرتب خیلی به قخودآگاهی و هوشیاريانگشت نگاری مغز نشان میدشنا در ابهای گرم جنوب نیبیوگرافینقش ژنتیک در درمان اختلاتمدن قدیمی ای در جنوب ایرژنهای هوش ، کدامنددانشمندان روش هاي جدیدی ایا کوچک شدن مغزانسان الظهور امواج مغزی در مغز مصبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش غذاها و موجودات درياتکامل ساختار رگهای مغزی درمان های جدید در بیماری ابزار بقای موجود زنده از مقالاتبرخی سلولهای عصبی در تلافلج خواب چیستچگونه هموساپينس بر زمین تاثیر کپسول نوروهرب بر سرقیبی قدرتمند در برابر ماجزای پر سلولی بدن انسان لوب فرونتال یا پیشانی مغنرمشهای مهم برای تقویت عتاثیر ترکیبات استاتین (سگوشه بیماری اتوزومال رسسروشهای نو در درمان دیسک بارتباط چاقی و کاهش قدرت بمیدان مغناطيسي زمین بشر همیشه عسل با موم بخوریمتاثیر رژیم گیاه خواری بر پیموزایدزمین زیر خلیج فارس تمدنی از انفجار بزرگ تا انفجار مدارک ژنتیکی چگونه انسانهوش مصنوعی درمانگر کامپیتغییرات منطقه بویایی مغزآیا هشیاری کوانتومی وجودسفر نامه سفر به بم و جنوب از تکینگی تا مغز از مغز تمغز ما کوچکتر از نیم نقطههزینه ای که برای اندیشیدحافظه و اطلاعات در کجاست آیا رژیم غذایی گیاهی سلاسکته مغزیاضطراب و ترسمغز برای فراموشی بیشتر کورزش هوازی ، بهترین تمریخانواده پایداراندوهگین نباش اگر درب یا شناخت و معرفت، و نقش آن دبیان ژن های اسکیزوفرنی دنقش آتش در رسیدن انسان بهتمدن بشری و مغز اخلاقیکلرال هیدرات برای خواباندانشمندان روشی برای تبدیایا ابزار هوشمندی یا مغز علم به ما کمک میکند تا موبحثی درباره هوش و تفاوتهنقشه مغزی هر فرد منحصر بهتکامل شناخت انسان با کشفدرمان های رایج ام اسابزار بقای موجود زنده از تاثیر ویتامین دی بر بیمابرخی سيناپسها طی تکامل و فیلمی بسیار جالب از تغییچگونه آن شکری که می خوریمتاثیر گیاه خواری بر رشد ورموزی از نخستین تمدن بشراجزایی ناشناخته در شکل گلبخند بزن شاید صبح فردا زچرا مغزهای ما ارتقا یافت تاثیر دپاکین بر بیماری مگوشت خواری یا گیاه خواریروشهای شناسایی قدرت شنواارتباط هوش ساختار مغز و ژمکانیزمهای دفاعی در برابهوموارکتوس ها ممکن است دتاثیر رژیم گیاه خواری بر پیچیدگی های مغزی در درک ززندگی هوشمند در خارج از زاز تلسکوپ گالیله تا تلسکمروری بر تشنج و درمان هایهوش مصنوعی درخدمت خلق وحتغییرات تکاملی سر انسان آیا واکنش های یاد گرفته وسفرنامه سفر به بم و جنوب از تکینگی تا مغز از مغز تمغز مادران و کودکان در زمهزینه سنگین انسان در ازاحافظه و اطلاعات در کجاست آیا راهی برای رفع کم آبی سانسور از روی قصد بسیاری اطلاعاتی عمومی در مورد ماطلاعاتی عمومی در مورد ممغز بزرگ چقدر مفید هست ؟بررسی سیستم تعادلی بدن اورزش و میگرنخدا موجود استانسان قدیم در شبه جزیره عشناسایی سلول های ایمنی ابیست تمرین ساده برای جلونقش انتخاب از طرف محیط، نتمساح حد واسط میان مغز کوکمردرد و علل آنداروهای مصرفی در ام اسایا بیماری ام اس (مولتیپعلایم کمبود ویتامین E را بحثی درباره هوش و تفاوتهنقص در تشخیص هیجانات عامتئوری تکامل امروز در درمدرمان های علامتی در ام اسابزار بقای موجود زنده از صفحه اصلیبررسي علل احتمالي تغيير فیزیکدانان ماشینی برای تچگونه انتظارات بر ادراک تاثیر گیاه خواری بر رشد ورمز و رازهای ارتباط غیر کاحساس گذر سریعتر زمانلرزش ناشی از اسیب به عصبچرا پس از بیدار شدن از خوتاثیر داروهای ضد التهاب گیاه خواری و گوشت خوار کدروشی برای بهبود هوش عاطفارتباط انسانی، محدود به ما انسانها چه اندازه نزدهوش مصنوعی می تواند بر احتاثیر رژیم گیاهخواری بر پیوند مغز و سر و چالشهای زونا به وسیله ویروس ابله از تلسکوپ گالیله تا تلسکمرکز هوشیاری، روح یا بدن هوش مصنوعی ساخته هوش طبیثبت امواج الکتریکی در عصآیا آگاهی پس از مرگ از بیسفرنامه سفر به بم و جنوب از تکینگی تا مغز از مغز تمغز چون ابزار هوش است دلیهستي مادي ای که ما کوچکترحافظه و اطلاعات در کجاستآیاما مقهور قوانین فیزیکساخت شبکه عصبی با الفبایبلندی در ذهن ما درک بلندیمغز بزرگ چالش است یا منفعبررسی علل کمر درد در میانورزش بهترین درمان بیش فعخطا در محاسبات چیزی کاملانسان جدید از چه زمانی پاشواهدی از دنیسوان(شبه نئبیشتر کمردردها نیازی به نقش اتصالات بین سلولهای تنفس هوازی و میتوکندریکمردرد با پوشیدن کفش مناداروهای ضد بیماری ام اس وایا بدون زبان میتوانیم تعلایم کمبود ویتامین E را بحثی درباره هوش و تفاوتهچند جهانیتئوری تکامل در پیشگیری و درمان ژنتیکی برای نوآوریابزار بقای موجود زنده از سوالات پزشکیبررسی و اپروچ جدید بر بیمفرگشت و تکامل تصادفی محض چگونه باغبانی باعث کاهش تاثیر گیاه خواری بر رشد وکاهش التهاب ناشی از بیمارویا و خبر از آیندهاخلاق و علوم اعصابلزوم سازگاری قانون مجازاچرا بیماری های تخریبی مغتاثیر داروی ضد تشنج سدیم گالکانزوماب، دارویی جدیروشی جدید در درمان قطع نخارتباط شگفت مغز انسان و فما انسانها چه اندازه نزدهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاثیر عصاره تغلیظ شده گیپیوند سر، یکی از راه حلهازیباترین چیز در افزایش ساز تکنیکی تا مغز از مغز تمرکز حافظه کجاستهوش احساسیجمجمه انسان های اولیهآیا امکان بازسازی اندامهسفرنامه سفر به بم و جنوب از تکینگی تا مغز از مغز تمغز چگونه صداها را فیلتر هستی ما پس از شروعی چگال حس چشایی و بویاییآزمون ذهنی گربه شرودینگربه زودی شبکه مغزی به جای مغز بزرگ چالشهای پیش روبزرگ شدن مغز محدود به دورورزش در کمر دردخطا در محاسبات چیزی کاملانسان عامل توقف رشد مغزشاهکار قرنبا هوش مصنوعی خودکار روبنقش حفاظتی مولکول جدید دتنفس هوازی و میتوکندریکنفرانس تشنج هتل کوثر اصداروی فامپیریدین یا نورلایا تکامل هدفمند استعلت خواب آلودگی بعد از خوبحثی درباره احساسات متفاچندین ماده غذایی که ماننتا 20 سال آینده مغز شما به درمان جدید میگرن با انتی ابزار بقای موجود زنده از پیامهای کاربرانفراموش کارها باهوش تر هسچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر گیاه خواری بر رشد وکاهش دوپامین عامل بیماریرویا بخشی حقیقی از زندگی اخلاق پایه تکامل و فرهنگلزوم سازگاری قانون مجازاچرا حیوانات سخن نمی گوینتاثیر درجه حرارت بر عملکگامی در درمان بیماریهای روشی جدید در درمان سکته مارتباط شگفت انگیز مغز انما با کمک مغز خود مختاريمهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاریخ همه چیز را ثبت کردهپیشینیان انسان از هفت میزیرفون داروی ضد ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز خنده در کجای مغز استهوش احساسیجنسیت و تفاوت های بیناییآیا انسان با مغز بزرگش اخسفرنامه سفر به بم و جنوب از تکینگی تا مغز از مغز تمغز ناتوان از توجیه پیداو هر کس تقوای خدا پیشه کنحس و ادراک (قسمت اول )إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَساخت شبکه عصبی مصنوعی با ساختار شبکه های مغزی ثاببوزون هیگز چیستمغز بزرگ و فعال یا مغز کوبزرگ شدن تقریبا ناگهانی وزوز گوشخطرات هوش مصنوعیانعطاف پذیری مکانیسمی علشبیه سازی میلیون ها جهان بار سنین ابزار هوشمندی انقش حیاتی تلومر دی ان آ دتو دی ان ای خاص ميتوکندريکنگره بین المللی سردرد دداروی تشنجی دربارداریایرادهای موجود در خلقت بعوامل موثر در پیدایش زبابحثی درباره احساساتی غیرچه زیاد است بر من که در ایتاثیر مشاهده بر واقعیت بدرمانهای بیماری پارکینسابزار بقای موجود زنده از سایتهای دیگرفراموشی همیشه هم بد نیستچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر گیاه خواری بر رشد وکایروپاکتیک چیسترویا تخیل یا واقعیتاختلال در شناسایی حروف و ممانتین یا آلزیکسا یا ابچرا حجم مغز گونه انسان درتاثیر درجه حرارت بر عملکگامی در درمان بیماریهای ريتوکسيمب در درمان ام اسارتباط شگفت انگیز مغز انما تحت کنترل ژنها هستیم یهوش مصنوعی الفاگوتبدیل تراکت صوتی مصنوعی پیشرفتی مستقل از ابزار هزبان مشترک ژنتیکی موجودااز تکینگی تا مغز و از مغز مرگ انتقال است یا نابود شهوش عاطفی بیشتر در زنانجنسیت و تفاوت های بیناییآیا احتمال دارد رویا از آسفری به آغاز کیهاناز تکینگی تا مغز از مغز تمغز و سیر تکامل ان دلیلی وقت نهيب هاي غير علمي گذشحس و ادراک (قسمت دوم )افراد آغاز حرکت خودشان رافزایش قدرت ادراکات و حسسازگاری با محیط بین اجزابیماری های مغز و اعصاب و مغز حریص برای خون، کلید تبسیاری از بیماری های جدییک پیشنهاد خوب برای آسان دفاع در برابر تغییر ساختاولین هیبرید بین انسان وشبیه سازی سیستم های کوانبارداری بدون رحمنقش خرچنگ های نعل اسبی درتولید سلولهای جنسی از سلکنگره بین المللی سردرد دداروی جدید s3 در درمان ام اگر نعمت فراموشی نبود بسعوامل ایجاد لغت انسانی و بخش دیگری در وجود انسان هچهار میلیارد سال تکامل بتاثیر نگاه ناظر هوشیار بدرک فرد دیگر و رفتارهای اابزارهای بقای موجود زندفرایند تکامل و دشواری هاچگونه حافظه را قویتر کنیتاثیر گیاه خواری بر رشد وکاربرد روباتهای ريزنانورویاها از مغز است یا ناخواختلالات مخچهمنابع انرژي پاک سرچشمه حچرا در مغز انسان، فرورفتتاثیر درجه حرارت بر عملکگاهی لازم است برای فهم و ریواستیگمینارتباط غیرکلامی بین انساماه رجبهوش مصنوعی از عروسک تا کتبدیل سلولهای محافط به سپاسخ گیاهان در زمان خوردزبان چهار حرفی حیات زمیناز تکینگی تا مغز از مغز تمراحل ارتقای پله پله کیههوش عاطفی در زنان بیشتر اجهش های ژنتیکی مفید در ساآیا احتمال دارد رویا از آسلولهای بنیادی مصنوعی دراز تکینگی تا مغز- از مغز مغز آیندگان چگونه است ؟وقتی فهمیدی خطا کردی برگحس و ادراک قسمت چهارمافسردگی و اضطراب در بیماسخن پاک و ثابتبیماری گیلن باره و بیمارمغز زنان جوانتر از مغز مرتفاوت مغز انسان و میمون هیکی از علل محدودیت مغز امدقیق ترین تصاویر از مغز ااولین مورد پیوند سر در انشباهت زیاد بین سلول هاي عبازگشت از آثار به سوی خدانقش داروهاي مختلف معروف توانایی مغز و دیگر اجزای کندر در بیماریهای التهابداروی جدید ضد میگرناگر نعمت فراموشی نبود بسعواملی که برای ظهور لغت ابرنامه و ساختار پیچیده مچهار ساعت پس از کشتار خوکتاثیر نگاه انسان بر رفتادرک و احساسابزارهای پیشرفته ارتباط فرایند حذف برخی اجزای مغنگاه محدود و تک جانبه، مشتاثیر گیاه خواری بر رشد وکاربرد روباتهای ريز، در رویاهای پر رمز و حیرتی دراختلالات حرکتی در انسانمنبع خواب و رویاچراروياها را به یاد نمی آتاثیر درجه حرارت بر عملکگاهی مغز بزرگ چالش استریسدیپلام تنها داروی تایارتروز یا خوردگی و التهاماپروتیلینهوش مصنوعی از عروسک تا کتری فلوپرازینپختگی پس از چهل سالگي به زبان و کلمه حتی برای کساناز تکینگی تا مغز از مغز تمزایای شکلات تلخ برای سلهوش عاطفی در زنان بیشتر اجهش های ژنتیکی غیر تصادفآیا برای تولید مثل همیشه سلسله مباحث هوش مصنوعیاز تکینگی تا مغز- از مغز مغز انسان ایا طبیعتا تماویتامین E برای فعالیت صححس و ادراک قسمت پنجمویتامین E در چه مواد غذایحس و ادراک قسمت سومالکتروتاکسی(گرایش و حرکسریعترین کامپیوتر موجودبیماری ای شبیه آلزایمر و مغزهای کوچک بی احساستفاوتهای جنسیتی راهی برایافته های نوین علوم پرده دلایلی که نشان میدهد ما باولین تصویر در تاریخ از سشباهت زیاد بین سلول هاي عبازسازي مغز و نخاع چالشی نقش روزه داری در سالم و جتوازن مهمتر از فعالیت زیکوچک شدن مغز از نئاندرتاداروی ضد تشنج با قابليت تاگر تلاش انسان امروز براعوارض ازدواج و بچه دار شدبرین نت به جای اینترنتنوار مغزی روشی مهم در تشختاثیر نگاه انسان بر رفتادرک احساسات و تفکرات دیگابزارهای بقا از نخستین هفرد حساس از نظر عاطفی و بنگاه انسان محدود به ادراتاثیر گیاه خواری بر رشد وکجای مغز مسئول پردازش تجرویای شفافاختلالات صحبت کردن در انمنشأ اطلاعات و آموخته ها چراروياها را به یاد نمی آتاثیر درجه حرارت بر عملکگذر زمان کاملا وابسته به رژیم های غذایی و نقش مهم ارزش حقیقی زبان قسمت اولمبانی ذهنی سیاه و سفیدهوش مصنوعی از عروسک تا کتری فلوپرازینپرورش مغز مینیاتوری انسازبان و بیان نتیجه ساختمااز تکینگی تا مغز از مغز تمسیر دشوار تکامل و ارتقاهوشیاری کوانتومیجهشهای مفید و ذکاوتی که دآیا بزرگ شدن مغز فقط در دسم زنبور ، کلیدی برای واراز تکینگی تا مغز- از مغزتمغز انسان برای ایجاد تمدویتامین دی گنجینه ای بزرحساسیت روانی متفاوتالتهاب شریان تمپورالسرگیجه از شایعترین اختلابیماری ای شبیه ام اس مولتمغزتان را در جوانی سیمکشتقلید مرحله ای نسبتا پیشیادگیری مهارت های جدید ددندان ها را مسواک بزنید تاولین سلول مصنوعیشش مرحله تکامل چشمبحتی علمی درباره تمایل بنقش رژیم غذایی بر رشد و اتوسعه برخی شغل ها با هوش کووید نوزده و خطر بیماریداروی ضد تشنج با قابليت تابزار هوش در حال ارتقا ازعید نوروز مبارکبرای پیش بینی آینده مغز دنورون هاي مصنوعی می توانتاثیر ویتامین دی بر بیمادرک تصویر و زبان های مخلتابزارهای بقا ازنخستین همقیچی ژنتیکینگاهی بر قدرت بینایی دراتاثیر گیاه خواری بر رشد وکرونا چه بر سر مغز می آورروبات های ریز در درمان بیادامه بحث تکامل چشممولتیپل اسکلروز در زنان نزاع بین جهل و علم رو به پتاثیر درجه حرارت بر عملکگربه شرودینگر و تاثیر مشرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وارزش حقیقی زبان قسمت دوممجموعه های پر سلولی بدن مهوش مصنوعی از عروسک تا کتسلیم شدن از نورون شروع مآلزایمرزبان و بیان، در سایه پیشراز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات نخاعیهوش، ژنتیکی است یا محیطیجهشهای مفید و ذکاوتی که دآیا تکامل و تغییرات ژنتیسودمندی موجودات ابزی بر از تکینگی تا مغز، از مغز مغز انسان برای شادمانی طواکنش های ناخودآگاه و تقخلاصه ای از مطالب همایش مامیوتروفیک لترال اسکلروسردرد میگرن در کودکانبیماری بیش فعالینقش قهوه در سلامتیتلقین اطلاعات و حافظهیادآوری خواب و رویادو ویژگی انتزاع و قدرت تجاوکرلیزوماب داروی جدید شششمین کنگره بین المللی سبحث درباره پیدایش و منشانقش رژیم غذایی در رشد و اتوصیه های غیر دارویی در سکودک ایرانی که هوش او از داستانها و مفاهیمی اشتباابزار بقای موجود زنده از عامل کلیدی در کنترل کارآبرخی نکات از گاید لاین پرنورون های ردیاب حافظهتاثیر ویروس کرونا بر مغز درک عمیق در حیواناتابزارهای بقای از نخستین قانون مندی نقشه ژنتیکی منگاهی بر توانایی اجزاي بتاثیر گیاه خواری بر رشد وکشف مکانیسم عصبی خوانش پروح رهاییاداراوون تنها داروی تاییمواد کوانتومی جدید، ممکننزاع بین علم و نادانی رو تاثیر درجه حرارت بر عملکگزیده ای از وبینار یا کنفراه های جدید برای قضاوت رارزش حقیقی زبان قسمت سوممحل درک احساسات روحانیهوش مصنوعی از عروسک تا کتشنج چیستآیا ممکن است موش کور بی مزبان و تکلم برخی بیماریهاز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات بین دو همسر و برخیهیچگاه از فشار و شکست نترجاذبه و نقش آن در شکلگیریآیا جهش های ژنتیکی، ویروسیاهچاله و تکینگی ابتدایازدواج های بین گونه ای، رمغز انسان برای شادمانی طواکسن کرونا از حقیقت تاتخواندن ، یکی از شستشو دهنامید درمان کرونا با همانسردرد و علتهای آنبیماری تی تی پینقش مهاجرت در توسعه نسل اتلاش هایی در بیماران قطع ژن هوش و ساختارهای حیاتی ديدن با چشم بسته در خواب ايندگان چگونه خواهند دیدصرع و درمان های آنبحثی در مورد نقش ویتاميننقش زبان در سلطه و قدرت اتوصیه هایی در مصرف ماهیکودکان میتوانند ناقل بی در مانهای کمر دردابزار بقای موجود زنده از عارضه جدید ویروس کرونا سبرخی اثرات مضر ویتامین دنوروپلاستیسیتی چیستتاثیر ژنها بر اختلالات خدرگیری قلب در بیماری ویرابزارهای دفاعی و بقای موقانونمندی و محدودیت عالمناتوانی از درمان برخی ویتاثیر گیاه خواری بر رشد وکشف مکانیسمی پیچیده در بروزه داری و بیمار ی ام اس ادغام میان گونه های مختلموجود بی مغزی که می تواندنزاع بین علم و جهل رو به پتاثیر درجه حرارت بر عملکگزارش یک مورد جالب لخته وراه های جدید برای قضاوت راز نشانه ها و آثار درک شدمحل درک احساسات روحانی دهوش مصنوعی از عروسک تا کمتشنج و حرکات شبه تشنجی قاآیا ما تنها موجودات زنده زبان و شناخت حقیقت قسمت چاز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی پس از سهاوکينگ پیش از مرگش رسالحقیقت قربانی نزاع بین بی آیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجسیاره ابلهاناستفاده از هوش مصنوعی در مغز انسان رو به کوچک تر شمغز انسان رو به کوچکتر شدواکسن سرطانخواب سالم عامل سلامتیامگا سه عامل مهم سلامتسردرد تنشنبیماری ضعف عضلات نزدیک بنقش محیط زندگی و مهاجرت دتلاشی برای درمان قطع نخاژن یا نقشه توسعه مغز و نقدی متیل فومارات(زادیوا)(ايا اراده آزاد توهم است یضررهای مصرف شکر و قند بر بحثی جالب درباره محدودیتنقش زبان در سلطه و قدرت اتوضیحی ساده در مورد هوش مکودکان خود را مشابه خود تدر چه مرحله ای از خواب ، رابزار بقای موجود زنده از عدم توقف تکامل در یک اندابرخی اختلالات عصبی مثانهنوشیدن چای برای مغز مفید تاثیر کلام در آیات کلام بدرگیری مغز در بیماری کویاثر مضر مصرف طولانی مدت رقارچ بی مغز در خدمت موجودناتوانی در شناسایی چهره تاثیر گیاه خواری بر رشد وکشف ارتباط جدیدی از ارتبروش مقابله مغز با محدودیادغام دو حیطه علوم مغز و موجودات مقهور ژنها هستندنظام مثبت زندگیتاثیر درجه حرارت بر عملکگشایش دروازه جدیدی از طرراه پیروزی در زندگی چیستاز نظر علم اعصاب یا نرووسمحدودیت های حافظه و حافظهوش مصنوعی از عروسک تا کمتشنج عدم توازن بین نورون آیا مغز تا بزرگسالی توسعزبان و شناخت حقیقت قسمت ااز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی در عقب هاوکينگ پیش از مرگش رسالحقیقت خواب و رویاآیا خداباوری محصول تکاملسیاره ابلهاناستیفن هاوکینگ در مورد همغز ایندگان چگونه استواکسنی با تاثیر دوگانه اخواب سالم عامل سلامتی و یامروز دانش ژنتیک هیچ ابهسردرد سکه ایبیماریهای تحلیل عضلانی انقش نظام غذایی در تکامل متلاشی تازه برای گشودن معژنها نقشه ایجاد ابزار هودژا وو یا اشنا پنداریايا اراده آزاد توهم است یضررهای شکر بر سلامت مغزبحثی در مورد نقش کلسیم و نقش سجده بر عملکرد مغزتکامل چشمکوری گذرای ناشی از موبایدر هم تنیدگی کوانتومی و پابزار بقای موجود زنده از عسل طبیعی موثر در کنترل ببرخی بیماری ها که در آن بنوعی سکته مغزی ، وحشتناک تاثیر کپسول نوروهرب بر ندرگیری مغز در بیماران مباثرات فشار روحی شدیدقبل از انفجار بزرگنخاع ما تا پایین ستون فقرتاثیر گیاه خواری بر رشد وکشف جمجمه ای درکوه ایرهوروش های صرفه جویی در ایجاارتقا و تکامل سنت آفرینش میهمانهای ناخوانده عامل نظریه تکامل در درمان بیمتاثیر درجه حرارت بر عملکپمبرولیزوماب در بیماری چراست دستی و چپ دستیاز نظر علم اعصاب اراده آزمخچه فراتر از حفظ تعادلهوش مصنوعی در کامپیوترهاتغییر الگوی رشد مغزی با زآیا همه جنایت ها نتیجه بیزبان و شناخت حقیقت قسمت داز تکینگی تا مغز از مغز تمشاهده آینده از روی مشاههدف یکسان، در مسیرهای متحقیقت راستین انسان علم بآیا دلفین ها می تواند از سیر آفرینش از روح تا مغز استیفن هاوکینگ در تفسیر