دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

ابزار بقا از نخستین همانند سازها تا مغز، از مغز تا ویروس کرونا قسمت بیست و سوم

ابزار بقای موجود زنده از نخستین همانند سازها تا مغز، از مغز تا ابزارهای بقای ویروس کرونا(قسمت بیست و سوم)
واکسن با قدرت تاثیر بر انواع ویروس های کرونا(سوپرواکسن کرونا) ممکن است از همه گیری جهانی بعدی، جلوگیری کند.
تلاش های علمی در نزاع ژنتیکی بین انسان و عوامل بیماری زا، کاری آماری و پیچیده را برای ساختن واکسن های با قدرت زیاد شروع کرده است. تحلیل دیتابیس ژنتیکی، روشی آماری و پیچیده است که از روی انبار اطلاعات ژنتیکی، احتمالات زیادی را در مورد همه گیری ها و روش های مهار آن، ارائه میدهد. تلاش ها برای زدودن همه گیری ها و هشدار در مورد حمله ویروس های بعدی، در سایه پیشرفته ترین تکنولوژی ژنتیک و تحلیل دیجیتالی داده ها با هوش مصنوعی برای پیش بینی عملکرد ویروس(توصیه میشود قسمت چهاردهم از سلسله مباحث ابزارهای بقای موجود زنده از نخستین همانند سازها تا مغز از مغز تا ابزارهای بقای ویروس کرونا .... در کانال دکتر سید سلمان فاطمی مطالعه شود و به مقاله ای تحت عنوانبعد از کرونا(دلخوشی بیهوده یا نگرانی ای همراه با امید!)در همین کانال مراجعه شود.)

در سال 2017 سه گروه تحقیقاتی در جهت ساختن واکسنی برای پوشش کرونا ویروس های بتا بودند. در آن زمان گروهی مبتلا به دو بیماری ناشی از کرونا ویروس بودند
severe acute respiratory syndrome (SARS)
و Middle East respiratory syndrome (MERS)
کسی در آن زمان به فکر همه گیری وسیعی ناشی از کرونا ویروس، نبود..در آن زمان، مرکز آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا تصور نمی کرد چنین واکسنی ضروری باشد ولی اکنون با مرگ بیش از سه میلیون نفر در سطح جهانی، این دیدگاه تغیبر کرده است.

همه گیری ناشی از کرونا ویروس- که وسیعتر از امروز باشد- کاملا منطقی به نظر میرسد. این ویروس در بسیاری از میزبان های حیوانی مانند خفاش، مورچه خوار، گربه، سمور و پرندگان هست و می تواند به انسان، منتقل شود که در برابر این ویروس قدرت ایمنی ضعیفتری دارد.

اندرو واردزیست شناس ساختاری پژوهش اسکریپس- که پروپوزال تایید نشده ی سال 2017 را نوشت- می‌گوید: احتمال همه گیری وسیعتر در ده تا پنجاه سال آینده با این ویروس وجود دارد.

پژوهش های آزمایشگاه وارد، شامل روش های سنتی تولید واکسن و تولید واکسن با mRNA دستکاری شده و نیز ویروس کشته شده است. واکسن پان کرونا ویروس(سوپرواکسن) روی حیوانات، نتایج خوبی داشته است ولی هنوز روی انسان کار نشده است.

پیشرفت خوب پاسخ علیه SARS-COV2 باعث امیدواری در تولید چنین واکسن پان کروناویروسی(سوپرواکسنی) شده است. بیمارانی که سالها قبل دچار بیماری شده اند چون دارای آنتی بادی علیه ویروس هستند منبع خوبی برای ادامه پژوهش ها هستند.

بارنی گراهامکه در تولید واکسن شرکت مدرنا علیه کووید19 همکاری داشته است می‌گوید:رسیدن به واکسن پان کرونا ویروس، در مقایسه با ویروس HIV و آنفلوانزا کار آسانتری به نظر میرسد.

هانا ترنراخیرا کپی هایی از تاج ویروس SARS-COV2 را با آنتی بادی های دارای خاصیت خنثی سازی وسیع bnAb، در آزمایشگاه خود مخلوط کرد.

این آنتی بادی ها از بیماری زایی بخش بزرگی از این ویروس ها؛ چه قدیمی یا جدید، جلوگیری می‌کند. ترنر سپس مخلوط آنتی بادی و تاج ویروس را با نیتروژن مایع منجمد کرد و کریستال های حاصل شده را در زیر میکروسکوپ چهار میلیون دلاری به بزرگی سه فریزر، قرار داد.

او نمونه ها را با 200 کیلوولت الکترون بمباران کرد تا کمپلکس های تاج-آنتی-بادی را در سطح اتمی بررسی کند. این روش cryo electron microscopy خوانده میشود. این، شبیه تلسکوپ برای بررسی سطح ماه است.

چشم ماهر ترنر، پروتئین های تاج کریستالیزه شده را بررسی کرد که در گروه های سه تایی در هم رفته بودند و با آنتی بادی ها در محل خود میخ شده بودند. کامپیوترها چند روز بعد، 1100 زاویه مختلف مشاهده ی او را اندازه گیری کردند تا یک نمای زیبای گرجی را از نقشه ی ترکیب تاج-آنتی بادی با دقت سه انگستروم به دست بدهد. این، کمی ضخیمتر از رشته ی دی ان ای است.

با به دست آوردن ترکیب تاج های مختلف ویروس های متفاوت کرونا با آنتی بادی های خنثی کننده، وارد امیدوار است بخش های کوچک پروتئین به نام اپیتوپ را شناسایی کند.

وارد اعتقاد دارد آن اپیتوپ ها کلید ایجاد واکنش وسیع ایمنی علیه کرونا ویروس ها باشد. با حدس ایجاد همه گیری وسیع دیگر در آینده، دانشمندان کوشش می‌کنند مردم را علیه اکثر کرونا ویروس ها مقاوم کنند. بسیاری از استراتژی‌های فعلی به پروتئین تاج ویروس می‌پردازد.

یک واکسن قوی(پان کرونا ویروس واکسن)باید بتواند ما را علیه هر چهار نوع ویروس آلفا، بتا، گاما، و دلتا پوشش دهد ولی بیشتر پژوهشگران، هدف عاقلانه تری دارند. ایمونولوژیستدنیس بورتوناز موسسه ی اسکریپس می گوید:هر چه پیش برویم کار سخت تر میشود.

کروناویروس های گاما ودلتا که بیشتر در خوک و پرندگان یافت می شود تاکنون انسان را آلوده نکرده اند. بنابراین سازندگان واکسن به آنها توجهی نداشته اند. توجه بیشتر بر آلفا کروناویروس و بیشترین توجه بر بتا کروناویروس است. ساربکوویروس ها مورد پژوهش وارد هستند.

بورتون امیدوار است و می گوید: ما اکنون می دانیم به زودی میتوانیم به طور کامل آنتی بادی هایی را تولید کنیم که علیه SARS-CoV2 عمل می کند. ولی به فرض که این کار در مورد ویروس های کنونی انجام شود این ویروس دائما خود را بازسازی می کند و می تواند به شکل کشنده تری تبدیل شود. در این حالت باید واکسن جدیدی ساخت. این شبیه یک فیلم هالیوودی وحشتناک است!

جورکمن و همکاران او بخش هایی از تاج را از گروه زیادی از بتا کروناویروس ها انتخاب کردند. در میان اینها SARS-CoV2 ای است که از مورچه خوار گرفته می شود همچنین پنج ویروس- که از خفاش گرفته شده است- اضافه شد. آنها از منطقه ی اتصال به گیرنده (RBD) استفاده کردند. این، منطقه ای از تاج است که با اتصال به ACE2 باعث عفونت می شود. RBD یک هدف مهم برای بیشتر آنتی بادی هایی است که SARS-CoV2 را خنثی می کند.

او با مقایسه ی ژن های RNA که تاج را کد میکند نشان داد طی تکامل ویروس، منطقه ی سر RBD، بسیار متفاوت میشود ولی قسمت پایین تر درمیان ویروس های مختلف، نسبتا ثابت باقی مانده است. بنابراین پژوهشگران از هشت مولتیمر یعنی پروتئین های کوچک از سکانس حفظ شده ی RNA استفاده كردند؛ سپس ترکیب هایی از آنها را روی سطح نانوذراتی متصل کردند که از پروتئین باکتری درست شده بود تا واکسن هایی با موزائیسم متفاوت، درست شود.

این نانوذرات، در تئوری باعث تولید آنتی بادی هایی میشود که علیه ویروس های شناخته شده ایمنی ایجاد میکند و چون سکانس ها حفظ میشود واکسن ممکن است در برابر خانواده های دور آن ویروس ها هم موثر باشد. سال گذشته جورکمن و همکاران او برخی از این واکسن های موزائیک را به موش تزریق کردند. آنها گزارش کردند در ظرف های آزمایشگاهی، آنتی بادی های تولید شده از موش، بیماری زایی بخش بزرگی از سرباکوویروسها را از جمله ویروس هایی- که در تهیه ی واکسن از آنها استفاده نشده بود- با قدرت مهار میکند.

گراهام که قبل ازهمه گیری کنونی روی واکسن های پان کرونا ویروس(سوپرواکسن کرونا) کار میکرد دلیل می آورد که تریمرهای تاج ویروس، ممکن است محافظت ایمنی بهتر و وسیع تری را در مقایسه با RBD ها تولید کند. گروه او تریمرهای تاج را از SARS-CoV2 و دو بتاکروناویروس- که باعث سرماخوردگی در انسان میشود- گرفتند و آن را در بسته های قابل انعطاف نانو، قرار دادند و این بسته ها از دو پروتئین متفاوت ساخته شده بود که توسط زیست شناس محاسباتی نیل کینگ از دانشگاه سیاتل واشنگتن، ارتقا یافته بود. در استراتژی سوم با منظم کردن پروتئین های خار نانوذرات، تولید کنندگان واکسن کوشش می کنند شکل رستوران اعیانی ای را پیگیری کنند.دراینجا مواد ارائه شده، شبیه به غذای داخل ظرف است. هدف، تولید غذا موافق با اشتهای B Cell است!

این سلول ها آنتی بادی ها را تولید می کنند. سلول ها با استفاده از پروتئین هایی به شکل Y به نام ایمونوگلوبولین روی سطح خود، جسم خارجی را می شناسند. کینگ می گوید بسته های نانو برای عرضه ی اپیتوپ ها به این صورت، ایده آل هستند. او می گوید: ما می توانیم فضاسازی و ساختار اجزای ویروس را خیلی بهتر از هر کس دیگری در گذشته، شناسایی کنیم.

B Cell های حاصل- که متصل می شوند- تعداد زیادی از سلول ها را برنامه ریزی می کند تا آن چیزی را که پژوهشگران سوپر آنتی بادیمی نامند، ترشح کند و قدرت زیادی را نشان دهد. این سوپرآنتی بادی ها قدرت حفاظتی واکسن را بیشتر می کنند زیرا حتی اگر برای یک سویه ی ویروس بهطور کامل موثر نباشند برخی فعالیت های خنثی سازی را دارند. گروه باریک در تلاش برای ایجاد راه حل دیگری برای ارائه آنتی ژن های متفاوت هستند. به جای مرتب کردن تنها روی چارچوب ها، گروه از mRNA هایی استفاده میکند که یک پروتئین فاز حاد را کد میکند و بخش های متفاوت تاج را از خانواده های دور ساربکوویروس های انسانی و خفاشی در هم می آمیزد.

باریک میگوید: تاج ویروس خیلی در حال تحول و تغییر است... تو میتوانی اجزای ساختاری را بدون هیچ مشکلی حرکت دهی چهار mRNA متفاوت ساختار تاجی، موش را از ابتلا به ساربکوویروس های انسان و خفاشی محافظت کرد. بارتون هاینز و تیم او در دانشگاه دوک که با گروه باریک کار میکند اخیرا واکسنی را ساختند که دارای RBD SARS-CoV2 در نانو ذرات فریتین است. با درنظر گرفتن آن به عنوان واکسن کووید 19 با ساختار mRNA این واکسن، همه کارتر از دیگر واکسن ها از آب درآمد. این واکسن در میمون ها علیه SARS-CoV2 به کار رفت ولی آنچه برای پژوهشگران شگفت بود اینکه آنتی بادی های گرفته شده از میمون ها، هم SARS-CoV2 و هم دو کروناویروس خفاشی را در مطالعات آزمایشگاهی خنثی کرد.

کلید این حفاظت وسیع، وقتی به دست آمد که گروه، آنتی بادی را از فردی جدا کردند که سالها قبل دچار سارس شده بود. این آنتی بادی ها میتواند تعداد زیادی از ساربکوویورس ها را مهار کند، همچنین محکم به همان RBDی میچسبد که در واکسن کووید 19 استفاده میشود. آنالیز ساختاری آنتی بادی که به RBD میچسبد نشان می دهد که روی بخش دومین و نه روی بخش بالایی و راس میچسبد که برای بیشتر آنتی بادی های خنثی کننده که به وسیله ی واکسن القا میشود مناسب است. چون آنتی بادی با مواردی که به راس متصل میشود واکسن پایداری علیه گونه های دیگر ندارد هاینز تصورمیکند واکسنی که برای هدف قرار دادن پایه ی تاج ویروس ساخته شده است و آنتی بادی های با قدرت خنثی کنندگی شایعتر میتواند علیه ویروس های متعدد، واکنش نشان دهد. او انتظار دارد آزمایش های بالینی روی این واکسن ها بتواند طی شش ماه شروع شود.

تاج ویروس دو بخش راسی شامل RBD و پایه تحت عنوان S2 دارد و این بخش ساقه، در میان کروناویروس ها مشترک است. جاسو ن مکللان از دانشگاه تگزاس میگوید: بخش S2 بیشترین بخش حفظ شده تاج کروناویروس است.

پس از آنکه تاج، روی گیرنده ی سلولی انسانی می نشیند آنزیم کروناویروس، سر یا S1 را برمیدارد تا ساقه را در معرض، قرار دهد؛ بعد تاج به سلول می چسند و می تواند ماده ی ژنتیکی را به درون سلول منتقل کند. پاسخ های ایمنی در برابرS2 آن فرایند کلیدی را از رده خارج می کند؛ هرچند ساقه همیشه به اندازه ی کافی قابل رویت نیست. چند سال قبل مکللان، از بخش S2، واکسنی را برای ویروس مرس ساخت که موش را تا اندازه ای در برابر تاج، محافظت می نمود. آنتی بادی هایی که به وسیله ی واکسن تولید می شود، همچنین به SARS-CoV2 متصل می شود.

آزمایشگاه مکللان، اکنون با روش Cryo-EM ترکیب آنتی بادی- ساقه را بررسی می کند و از S2 SARS-CoV2استفاده می کند تا واکسنی برای بتا کروناویروس ها بسازد. مکللان می گوید: فرایند ایمنی ما اکنون همه S2 را هدف قرار می دهد ولی ما می خواهیم آن را تغییر دهیم و بخش های کوچکتری را هدف قرار دهیم.

مانند دیگر سازندگان سوپرواکسن کروناویروس، مکللان کوشش میکند Bcell های تولید کننده ی آنتی بادی را صف آرایی کند. گروه های اندکی کوشش می کنند بازوی دیگر سیستم ایمنی یعنی Tcell را هم به کار بگیرند. دیوید ویسلر زیست شناس ساختاری، یک آنتی بادی را توصیف کرد که از فرد مبتلا به سارس در سال 2003 گرفته شده بود و عفونت زایی را در هر دوی SARS-CoV2 و SARS-CoV با کمک سلول های T مهار کرد. هرچند آنتی بادی به RBD تاج ویروس میچسبد مانع از اتصال آن به ACE2نمیشود. این را Cryo-EM نشان داد.

به جای این، گروه ها متوجه شدند این به سطح پیشگامان ایمنی متصل می شود که به Tcell آموزش میدهد سلول های عفونی را تخریب کند. این تلاش واکسن سازی، 25 سال قبل در پژوهش های سرطان به کار رفت و این زمانی بود که دانشمندان فهمیدند آنتی بادی های منوکلونال می توانند Tcell های کشنده را هدف گذاری کنند و تومور را از میان ببرند. Tcell ها همچنین در تحقیقات بت کوربر زیست شناس محاسباتی در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس دارای اهمیت است.(زیست شناسی محاسباتیcomputational biologyعلمی است که جنبه های مختلف بیوانفورماتیک را در برمیگیرد و از اطلاعات بیولوژیک استفاده میکند تا سیستم ها و ارتباط های بیولوژیک را بشناسد.)

او آلگوریتم هایی را طراحی میکند تا سکانس های ژنومی بتاکروناویروس ها را درجه بندی کند و مناطقی از پروتئین ویروس را پیدا کند که میتواند پاسخ های Tcell را نشانه گذاری کند و آن در میان کروناویروس های مختلف اندکی تغییر میکند.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [22.04.21 02:09]
کوربر میگوید: اپیتوپ های حفظ شده Tcell ممکن است واکسن های خوبی درست کند. او امیدوار است در ابتدا بتواند تکنیک های Tcell را با استراتژی Bcell مخلوط کند تا بتواند علیه همه انواع SARS-CoV2 سودمند باشد. او در حال تحلیل یک میلیون سکانس ویروس در دیتابیس است تا فضای تکاملی عامل بیماری زا را درک کند و ببیند چه تغییراتی به آن کمک میکند به پاسخ های آنتی بادی حمله کند و چه جهش هایی را نمیتواند ایجاد کند.

کوربر میگوید: ما نیاز داریم به سیستم ایمنی نشان دهیم به چه چیزی نیاز دارد تا بتواند وسیع، عمل کند. او همچنین تلاش هایی مشابه برای تولید واکسن برای ویروس کاهنده ی قدرت سیستم ایمنیHIV، آنفلانزا و ابولا انجام داده است. همکاران او قصد دارند سکانس هایی را که او انتخاب کرده است به واکسن mRNA تبدیل کنند. در نهایت یک تلاش سنتی هم در جریان است تا هر دوی بی سل و تی سل را درگیر کند.

متو ممولی و جفری توبنبرگرمیخواهند شکل های غیر فعال شده کروناویروس ها را از چهار نسل شناخته شده در سویه ی بتا، جمع آوری کنند. واکسن ها بر پایه ی ویروس کامل، به سیستم ایمنی کمک می کند تیرهای چندگانه ای را به هدف بزند و این به جای آن است که پاسخ ها بر اسپایک یا بخشی از آن باشد. او می گوید: برخی آنتی ژن ها به تو آنتی بادی می دهد؛ برخی دیگر بیشتر پاسخ های Tcell میدهد؛ برخی آنتی ژن ها هر دو پاسخ را میدهد و برخی بیشتر باعث تحریک ایمنی مخاطی میشود. بهترین کار استفاده از آنتی ژنی است که همه این پاسخ ها را القا کند.

چگونه سازندگان سوپرواکسن کرونا تایید می کنند تیرهای آنها علیه 3SARS-CoV هم سودمند است؟!

باریک می گوید: تو باید پانل خوبی از ویروس های چالش زا داشته باشی تا حقیقتا شروع به آزمایش این واکسن ها کنی. سازمان غذا و داروی آمریکا توضیحات و قوانینی در مورد ویروس های مهندسی شده و خطر بیولوژیک آنها دارد. وقتی واکسنی روی انسان قابل آزمایش نباشد میتوان در ابتدا آن را روی حیوانات آزمایش کرد.
اگر سوپر واکسن تایید شود آیا کشورها ذخیره ی کافی خواهند داشت تا شیوع ویروس جدیدی را از میان ببرند؟ یا آنها در زمان شیوع، دوباره از اول کوشش میکنند طرح تولید واکسن راه بیندازند که این، خودش تهدیدی تازه علیه بشریت است؟

اینها مسائلی است که CEPI بررسی می کند، ولی انتخاب دیگر سومی هم هست: استفاده از آن در همه گیری کنونی به عنوان واکسن و تلاش نهایی تا از کاهش ایمنی احتمالی پس از واکسن جلوگیری کند و از پیدایش آرام گونه های جدید SARS-CoV2 جلوگیری کند.

تلاش ها برای نسل دومی از واکسن ها علیه کووید 19 شروع شده است که میتواند علیه آن گونه های جدید، محافظت ایجاد کنند، ولی هاینس می گوید: این یک بازی تصادفی است که انتهایی ندارد. تو باید فقط منتظر ایجاد سویه ی جدید ویروس بمانی تا بیاید!آنها می گویند سوپرواکسن میتواند وظیفه ی دوگانه ای داشته باشد. در گذر زمان ممکن است تزریق واکسنی صورت گیرد که با وسعت بیشتری سودمند باشد. این ممکن است همه گیری کنونی و همه گیری های بعدی را مهار کند.

ممولی میگوید: هدف از واکسنی با قدرت حمایتی وسیع، مهار همه گیری از همان ابتدای آن است. موضوع مشکل ساز کنونی این است که آیا ویروس های کاملا جدید ایجاد میشود یا نه؟ ما چیزی در این مورد نمی دانیم.
https://fcld.ly/2rs2tlc
@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارتوکين تراپی روشی جديد منبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرای اولین بار دانشمندانتاثیر رژیم گیاه خواری بر چیزی خارج از مغزهای ما نیواکسن دیگری ضد کرونا از ددرگیری مغز در بیماری کویافت فشار خون ناگهانی در واز نخستین همانند سازها تمیدازولام در درمان تشنج بررسی سیستم تعادلی بدن اتصویربرداری فضاپیمای آمناتوانی از درمان برخی ویسفرنامه سفر به بم و جنوب یکی از علل محدودیت مغز امرویاهای پر رمز و حیرتی درانسان قدیم در شبه جزیره عاز تکینگی تا مغز از مغز تمدارک ژنتیکی چگونه انسانتفاوت های زبانی سرمنشا تجواب دانشمند سوال کننده نزاع بین علم و نادانی رو سودمندی موجودات ابزی بر کنگره بین المللی سردرد دريتوکسيمب در درمان ام اساینکه به خاطرخودت زندگی از تکینگی تا مغز از مغز تمشاهده آینده از روی مشاهتولید سلولهای جنسی از سلحس و ادراک قسمت سومهوش مصنوعی و کشف زبان هایسرنوشتکاربرد روباتهای ريز، در زیر فشار کووید چه باید کرابزار بقا از نخستین همانازدواج های بین گونه ای، رمغز انسان رو به کوچکتر شدتکامل چشمخطرات هوش مصنوعیشواهدی از دنیسوان(شبه نئگیاه خواری و گوشت خوار کدابزار بقا از نخستین همانفلج دوطرفه عصب 6 چشمبه زودی شبکه مغزی به جای تاثیر ویروس کرونا بر مغز نقش قهوه در سلامتیدانشمندان نورون مصنوعی سطی یکصد هزار سال اخیر هرچپیوند مغز و سر و چالشهای ابزار بقای موجود زنده از قانون جنگلبیوگرافیتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش خرچنگ های نعل اسبی درهوش احساسیداروی جدید ضد میگرنعصب حقوق نورولووآیا مغز تا بزرگسالی توسعاحیای بینایی نسبی یک بیممنابع انرژي پاک سرچشمه حبحثی جالب درباره محدودیتتاثیر درجه حرارت بر عملکنقطه بی بازگشتهستی ما پس از شروعی چگال درمان های رایج ام اسآیا جنین انسان، هوشمندی آیا جهان ذهن و افکار ما مارتباط میکروب روده و پارمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرخی ملاحظات در تشنج های تاثیر رژیم گیاه خواری بر چگونه مغز پیش انسان یا همواکسن سرطاندرگیری مغز در بیماران مبافراد آغاز حرکت خودشان راز نخستین همانند سازها تمکانیزمهای دفاعی در براببررسی علل کمر درد در میانتغییر الگوی رشد مغزی با زناتوانی در شناسایی چهره سفرنامه سفر به بم و جنوب یافته های نوین علوم پرده رویای شفافانسان ها می توانند میدان از تکینگی تا مغز از مغز تمروری بر تشنج و درمان هایتفاوتهای جنسیتی راهی براجاذبه و نقش آن در شکلگیرینزاع بین علم و جهل رو به پسیلی محکم محیط زیست بر انکندر در بیماریهای التهابریواستیگمیناینکه خانواده ات سالم بااز تکینگی تا مغز از مغز تمطالعه ای بیان میکند اهدتومورها و التهاب مغزی عاحساسیت روانی متفاوتهوش مصنوعی گوگل به کمک تشسریعترین کامپیوتر موجودکجای مغز مسئول پردازش تجزیرفون داروی ضد ام اسابزار بقا از نخستین هماناستفاده از مغز، وزن را کممغز ایندگان چگونه استتکامل ابزار هوش ، راه پر دفاع در برابر تغییر ساختشگفتی های زنبور عسلگالکانزوماب، دارویی جدیابزار بقا از نخستین همانفناوری هوش مصنوعی نحوه خبوزون هیگز چیستتاثیر ژنها بر اختلالات خنقش مهاجرت در توسعه نسل ادانشمندان یک فرضیه رادیکظهور امواج مغزی در مغز مصپیوند سر آیا ممکن استابزار بقای موجود زنده از قانونمندی و محدودیت عالمبیوگرافیتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش داروهاي مختلف معروف هوش عاطفی بیشتر در زنانداروی ضد تشنج با قابليت تعضلانی که طی سخن گفتن چقدآیا همه جنایت ها نتیجه بیاحساس گذر سریعتر زمانمنابع انرژی از نفت و گاز بحثی در مورد نقش کلسیم و تاثیر درجه حرارت بر عملکچند نرمش مفید برای کمردرو هر کس تقوای خدا پیشه کندرمان های علامتی در ام اسآیا جهش های ژنتیکی، ویروارتباط چاقی و کاهش قدرت بمنبع هوشیاری در کجاست؟ قبرخی مرزهای اخلاق و علومتاثیر رژیم گیاه خواری بر چگونه هموساپينس بر زمین واکسنی با تاثیر دوگانه ادرگیری مغزی در سندرم کووافزایش قدرت ادراکات و حساز نخستین همانند سازها تما انسانها چه اندازه نزدبزرگ شدن مغز محدود به دورتغییر زودتر اتصالات مغزینخاع ما تا پایین ستون فقرسفرنامه سفر به بم و جنوب یادگیری مهارت های جدید دروبات های ریز در درمان بیانسان جدید از چه زمانی پااز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز هوشیاری، روح یا بدن تقلید مرحله ای نسبتا پیشحقیقت قربانی نزاع بین بی نشانه های گذشته در کیهان سیاهچاله و تکینگی ابتدایکوچک شدن مغز از نئاندرتاریسدیپلام تنها داروی تایایندرالاز تکینگی تا مغز از مغز تمعنی روزهتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)خلاصه ای از مطالب همایش مهوش مصنوعی گوگل به کمک تشسرگیجه از شایعترین اختلاکرونا چه بر سر مغز می آورزاوسکا درمان گوشرابزار بقا از نخستین هماناستفاده از هوش مصنوعی در مغز ابزار بقای برتر مادیتکامل زباندقیق ترین تصاویر از مغز اشاهکار قرنگامی در درمان بیماریهای ابزار بقا از نخستین همانفیلمی بسیار جالب از تغییبی عدالتی در توزیع واکسن تاثیر کلام در آیات کلام بنقش میدان مغناطیسی زمین هوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان ژنی از مغز انسعلم به ما کمک میکند تا موپیوند سر، یکی از راه حلهاابزار بقای موجود زنده از قارچ بی مغز در خدمت موجودبیان ژن های اسکیزوفرنی دتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش ذهن و شناخت در حوادث هوش عاطفی در زنان بیشتر اداروی ضد تشنج با قابليت تمقالاتآیا هوش مصنوعی زندگی بشراخلاق و علوم اعصابمنابع انرژی از نفت و گاز بحثی در مورد عملکرد لوب فتاثیر درجه حرارت بر عملکچند جهانیوقت نهيب هاي غير علمي گذشدرمان ژنتیکی برای نوآوریآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجارتباط هوش ساختار مغز و ژمنبع هوشیاری در کجاست؟(قبرخی نکات از گاید لاین پرتاثیر رژیم گیاهخواری بر چگونه واکسن کرونا را توزواسطه ها د رمسیر ایجاد مغدرگیری مغزی در سندرم کووافزایش مرگ و میر سندرم کواز نخستین همانند سازها تما انسانها چه اندازه نزدبزرگ شدن تقریبا ناگهانی تغییر عمودی سر انسان از پنخستین تصویر از سیاهچالهسفرنامه سفر به بم و جنوب یادآوری خواب و رویاروح رهاییانسان عامل توقف رشد مغزاز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز حافظه کجاستتلقین اطلاعات و حافظهحقیقت تنها چیزی است که شانظام مثبت زندگیسیاره ابلهانکووید نوزده و خطر بیماریرژیم های غذایی و نقش مهم ایا کوچک شدن مغزانسان الاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز فکر میکند مرگ برای دیتوهم چیستخونریزی مغز در سندرم کووهوش مصنوعی الفاگوسربازان ما محققا غلبه می کریستال زمان(قسمت اولزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیامغز ابزار برتر بقاتکامل ساختار رگهای مغزی دلایلی که نشان میدهد ما بشبیه سازی میلیون ها جهان گامی در درمان بیماریهای فیزیک مولکولها و ذرات در بیمار 101 ساله، مبتلا به ستاثیر کپسول نوروهرب بر ننقش محیط زندگی و مهاجرت دهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان پاسخ کوانتومی علایم کمبود ویتامین E را پیام های ناشناخته بر مغز ابزار بقای موجود زنده از قبل از انفجار بزرگبیست تمرین ساده برای جلوتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش روزه داری در سالم و جهوش عاطفی در زنان بیشتر اداستانها و مفاهیمی اشتباتاثیر ویتامین دی بر بیماآیا هوش ارثی دریافتی از پاخلاق پایه تکامل و فرهنگمنابع انرژی از نفت و گاز بحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکچندین ماده غذایی که ماننوقتی فهمیدی خطا کردی برگدرمان ام اس(مولتیپل اسکلدرمان تومورهای مغزی با اآیا خداباوری محصول تکاملارتباط انسانی، محدود به منبع خواب و رویابرخی اثرات مضر ویتامین دتاثیر عصاره تغلیظ شده گیچگونه آن شکری که می خوریمزبان و بیان، در سایه پیشروبینار اساتید نورولوژی ددرگیری اعصاب به علت میتوافسردگی و اضطراب در بیمااز نشانه ها و آثار درک شدما با کمک مغز خود مختاريمبزرگترین خطایی که مردم متغییرات منطقه بویایی مغزنرمش های مفید در سرگیجهسفری به آغاز کیهانژن هوش و ساختارهای حیاتی روزه داری متناوب، مغز را انعطاف پذیری مکانیسمی علاز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز حافظه کجاستتلاش هایی در بیماران قطع حقیقت خواب و رویانظریه ی تکامل در درمان بیسیاره ابلهانکودک ایرانی که هوش او از رژیم غذایی حاوی تخم مرغ وایا این جمله درست است کسیاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز ما کوچکتر از نیم نقطهتوانایی مغز و دیگر اجزای خواندن ، یکی از شستشو دهنهوش مصنوعی از عروسک تا کسردرد میگرن در کودکانکریستال زمان(قسمت دوم)زبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقا از نخستین هماناستیفن هاوکینگ در مورد همغز از بسیاری حقایق می گرتکامل شناخت انسان با کشفدنیای شگفت انگیز کوانتومشبیه سازی سیستم های کوانگاهی لازم است برای فهم و ابزار بقا از نخستین همانفیزیکدانان ماشینی برای تبیماری های مغز و اعصاب و تاثیر کپسول نوروهرب بر تنقش نگاه از پایین یا نگاههوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان اولین سلول مصنعلایم کمبود ویتامین E را پیشینیان انسان از هفت میابزارهای بقای موجود زندقدم زدن و حرکت دید را تغیبیش از نیمی از موارد انتقتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش رژیم غذایی بر رشد و اهوشیاری کوانتومیدر مانهای کمر دردصفحه اصلیآیا هوش سریعی که بدون احساختلال خواب فرد را مستعد مناطق خاصی از مغز در جستجبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکچه زیاد است بر من که در ایویتنام نوعی کرونا ویروس ویتامین E برای فعالیت صحدرمان تشنجآیا دلفین ها می تواند از ارتباط از بالا به پایین ممنحنی که ارتباط بین معرفبرخی اختلالات عصبی مثانهتاریخ همه چیز را ثبت کردهچگونه انتظارات بر ادراک زبان و تکلم برخی بیماریهوراپامیل در بارداریدستورالعمل مرکز کنترل بیالکتروتاکسی(گرایش و حرکاز نظر علم اعصاب یا نرووسما تحت کنترل ژنها هستیم یبسیاری از بیماری های جدیتغییرات آب و هوایی که به نرمشهای مهم برای تقویت عسقوط درون جاذبه ای خاص، چژن یا نقشه توسعه مغز و نقروزه داری و بیمار ی ام اس اولین هیبرید بین انسان واز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز خنده در کجای مغز استتلاشی برای درمان قطع نخاحقیقت راستین انسان علم بنظریه تکامل در درمان بیمسیر آفرینش از روح تا مغز کودکان میتوانند ناقل بی راه های جدید برای قضاوت رایا ابزار هوشمندی یا مغز از تکینگی تا مغز از مغز تمغز مادران و کودکان در زمتوازن مهمتر از فعالیت زیخواب سالم عامل سلامتیهوش مصنوعی از عروسک تا کسردرد و علتهای آنکریستال زمان(قسمت سوم)زبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقا از نخستین هماناستیفن هاوکینگ در تفسیر مغز به تنهایی برای فرهنگ دندان ها را مسواک بزنید تشبکه های مصنوعی مغز به درگاهی مغز بزرگ چالش استابزار بقا از نخستین همانفرگشت و تکامل تصادفی محض بیماری گیلن باره و بیمارتاثیر کپسول نوروهرب بر سنقش نظام غذایی در تکامل مهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان تغییر میدان مغعلت خواب آلودگی بعد از خوپیشرفت های جدید علوم اعصابزارهای پیشرفته ارتباط قدرت انسان در نگاه به ابعبیشتر کمردردها نیازی به تاثیر گیاهخواری بر رشد و نقش رژیم غذایی در رشد و اهوش، ژنتیکی است یا محیطیدر محل کار ارزش خودت را بسوالات پزشکیآیا هشیاری کوانتومی وجوداختلال در شناسایی حروف و منبع هوشیاری کجاست؟ (قسمبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکنهایت معرفت و شناخت درک عویتامین E در چه مواد غذایدرمان جدید میگرن با انتی آیا دلفین ها میتوانند باارتباط بین هوش طبیعی و هومنشأ اطلاعات و آموخته ها برخی بیماری ها که در آن بتازه های اسکیزوفرنی(جنوچگونه باغبانی باعث کاهش زبان و شناخت حقیقت قسمت چورزش هوازی مرتب خیلی به قذهن ما از در هم شکستن منبالتهاب شریان تمپورالاز نظر علم اعصاب اراده آزماه رجببسیاری از بیماری های جدیتغییرات تکاملی سر انسان چرا مغزهای ما ارتقا یافت سلول های بنیادی منابع و اژنها نقشه ایجاد ابزار هوروزه داری سلول های بنیاداولین مورد PML به دنبال تکاز تکینگی تا مغز از مغز تمرگ انتقال است یا نابود شتلاشی تازه برای گشودن معحمله ویروس کرونا به مغزنظریه تکامل در درمان بیمسیستم تعادلی بدنکودکان خود را مشابه خود تراه های جدید برای قضاوت رایا بیماری ام اس (مولتیپاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز چون ابزار هوش است دلیتوسعه هوش مصنوعی قادر اسخواب سالم عامل سلامتی و یهوش مصنوعی از عروسک تا کسردرد تنشنکشف مکانیسم عصبی خوانش پزبان و بیان نتیجه ساختماابزار بقا از نخستین هماناستخوان های کشف شده، ممکتأثیر نگاه انسان بر رفتامغز برای فراموشی بیشتر کدو ویژگی انتزاع و قدرت تجشباهت مغز با کیهان مادیگذر زمان کاملا وابسته به ابزار بقا از نخستین همانفراموش کارها باهوش تر هسبیماری ای شبیه آلزایمر و تاثیر کپسول نوروهرب بر سنقش نظریه تکامل در شناساهوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان روش هاي جدیدی عوامل موثر در پیدایش زباپیشرفتی مستقل از ابزار هابزارهای بقا از نخستین هلوب فرونتال یا پیشانی مغبا هوش مصنوعی خودکار روبتاثیر انتخاب از طرف محیط نقش زنجبیل در جلوگیری از هیچگاه از فشار و شکست نتردر چه مرحله ای از خواب ، رپیامهای کاربرانآیا واکنش های یاد گرفته واختلال در شناسایی حروف و منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکچهار میلیارد سال تکامل بچهار ساعت پس از کشتار خوکویتامین دی گنجینه ای بزردرمان جدید کنترل مولتیپلآیا دست مصنوعی به زودی قاارتباط شگفت مغز انسان و فمهندسی ژنتیک در حال تلاش برخی بیماری های خاص که بدتازه های بیماری پارکینسوچگونه تکامل مغزهای کنونیزبان و شناخت حقیقت قسمت اورزش هوازی ، بهترین تمریذهن چند جانبه نیازمند نگامیوتروفیک لترال اسکلرواز نظر علم اعصاب اراده آزماپروتیلینبعد از کروناثبت امواج الکتریکی در عصچرا پس از بیدار شدن از خوسلول عصبی شاهکار انطباق ژنها ، مغز و ارادهروش مقابله مغز با محدودیاولین مورد پیوند سر در اناز تکینگی تا مغز از مغز تمراحل ارتقای پله پله کیهتلاشی جدید در درمان ام اسحوادث روزگار از جمله ویرنظریه تکامل در درمان بیمسیستم دفاعی بدن علیه مغز کوری گذرای ناشی از موبایراه پیروزی در زندگی چیستایا بدون زبان میتوانیم تاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز چگونه صداها را فیلتر توسعه برخی شغل ها با هوش خواب عامل دسته بندی و حفطهوش مصنوعی از عروسک تا کسردرد سکه ایکشف مکانیسمی پیچیده در بابزار بقا از نخستین هماناستروژن مانند سپر زنان دتئوری تکامل امروز در درممغز بزرگ چقدر مفید هست ؟دو برابر شدن خطر مرگ و میشباهت زیاد بین سلول هاي عگربه شرودینگر و تاثیر مشابزار بقا از نخستین همانفراموشی همیشه هم بد نیستبیماری ای شبیه ام اس مولتتاثیر کتامین در درمان پانقش هورمون های تیروئید دهوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان روشی برای تبدیعوامل ایجاد لغت انسانی و پاسخ گیاهان در زمان خوردابزارهای بقا ازنخستین هملایو دوم دکتر سید سلمان فبار سنین ابزار هوشمندی اتاثیر احتمالی عصاره تغلینقش زبان در سلطه و قدرت اهاوکينگ پیش از مرگش رسالدر هم تنیدگی کوانتومی و پسایتهای دیگرآیا گذشته، امروز وآینده اختلالات مخچهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکتاثیر درجه حرارت بر عملکنوآوری ای شگفت انگیز دانویرایش DNA جنین انسان، بردرمانهای بیماری پارکینسآیا رژیم غذایی گیاهی سلاارتباط شگفت انگیز مغز انمولتیپل اسکلروز در زنان برخی توجهات در ببمار پارتبدیل تراکت صوتی مصنوعی چگونه جمعیت های بزرگ شکل زبان و شناخت حقیقت قسمت دورزش و میگرنرفتار اجتماعی انسان، حاصامید نیکو داشته باش تا آناز آغاز خلقت تا نگاه انسامبانی ذهنی سیاه و سفیدبعد از کروناجمجمه انسان های اولیهچرا بیماری های تخریبی مغسلولهای ایمنی القا کنندهژنهای مشترک بین انسان و وروش های صرفه جویی در ایجااولین تصویر در تاریخ از ساز تکینگی تا مغز از مغز تمرز مرگ و زندگی کجاستتمایل زیاد به خوردن بستنحافظه و اطلاعات در کجاست هفت چیز که عملکرد مغز تو سکته مغزیکی غایب شدی تا نیازمند دلراست دستی و چپ دستیایا تکامل هدفمند استاز تکینگی تا مغز- از مغز مغز ناتوان از توجیه پیداتوصیه های سازمان بهداشت خودآگاهی و هوشیاريهوش مصنوعی از عروسک تا کسرعت فکر کردن چگونه استکشف ارتباط جدیدی از ارتبابزار بقا از نخستین هماناسرار بازسازی اندام هاتئوری تکامل در پیشگیری و مغز بزرگ چالش است یا منفعدو برابر شدن خطر مرگ و میشباهت زیاد بین سلول هاي عگزیده ای از وبینار یا کنفابزار بقای موجود زنده از فرایند پیچیده ی خونرسانیبیماری اضطراب عمومیتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش هورمون زنانه استروژنهوش مصنوعی به کمک هوش طبیداروهای مصرفی در ام اسعواملی که برای ظهور لغت اپختگی پس از چهل سالگي به ابزارهای بقای از نخستین لبخند بزن شاید صبح فردا زبارداری بدون رحمتاثیر ترکیبات استاتین (سنقش زبان در سلطه و قدرت اهاوکينگ پیش از مرگش رسالدر هم تنیدگی کوانتومی و دآیا آگاهی پس از مرگ از بیاختلالات حرکتی در انسانمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبحثی درباره احساسات متفاتاثیر درجه حرارت بر عملکنوار مغزی روشی مهم در تشخواکنش های ناخودآگاه و تقدرک فرد دیگر و رفتارهای اآیا رژیم غذایی گیاهی سلاارتباط شگفت انگیز مغز انمواد کوانتومی جدید، ممکنبرخی توصیه ها برای واکسیتبدیل سلولهای محافط به سچگونه جمعیت های بزرگ شکل زبان و شناخت حقیقت قسمت سورزش بهترین درمان بیش فعرقیبی قدرتمند در برابر مامید درمان کرونا با هماناز انفجار بزرگ تا انفجار مجموعه های پر سلولی بدن مبعد از کرونا دلخوشی بیهوجنسیت و تفاوت های بیناییچرا حیوانات سخن نمی گوینسلولهای بنیادی مصنوعی درژنهای هوش ، کدامندروش هایی ساده برای کاهش ااولین سلول مصنوعیاز تکینگی تا مغز از مغز تمرز بین انسان و حیوان کجاتمدن قدیمی ای در جنوب ایرحافظه و اطلاعات در کجاست هفت سین یادگاری از میراث سانسور از روی قصد بسیاری کیست کلوئید بطن سومرجزخوانی هایی که امروز بایرادهای موجود در خلقت باز تکینگی تا مغز- از مغز مغز و سیر تکامل ان دلیلی توصیه های غیر دارویی در سخودآگاهی و هوشیاريهوش مصنوعی از عروسک بازی شلیک فراموشیکشف جمجمه ای درکوه ایرهوابزار بقا از نخستین هماناصول سلامت کمرتا 20 سال آینده مغز شما به مغز بزرگ چالشهای پیش رودوچرخه سواری ورزشی سبک و شرکت نورالینک ویدیویی ازگزارش یک مورد جالب لخته وابزار بقای موجود زنده از فرایند تکامل و دشواری هابیماری بیش فعالیتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش ژنتیک در درمان اختلاهوش مصنوعی در کامپیوترهاداروهای ام اسعوارض ازدواج و بچه دار شدپرورش مغز مینیاتوری انساابزارهای دفاعی و بقای مولرزش ناشی از اسیب به عصببازگشت از آثار به سوی خداتاثیر دوپامین و سروتونیننقش سجده بر عملکرد مغزهدف یکسان، در مسیرهای متدر کمتر از چند ماه سوش جدآیا امکان بازسازی اندامهاختلالات صحبت کردن در انمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبحثی درباره احساساتی غیرتاثیر درجه حرارت بر عملکنورون هاي مصنوعی می توانواکسن های شرکت فایزر آمردرک و احساسآیا راهی برای رفع کم آبی ارتباط غیرکلامی بین انساموجود بی مغزی که می تواندبرخی روش های تربیتی کودکتری فلوپرازینچگونه حافظه را قویتر کنیزبان شناسی مدرن در سطح سلورزش در کمر دردرموزی از نخستین تمدن بشرامگا سه عامل مهم سلامتاز بحث های کنونی در ویروسمحل درک احساسات روحانیبعد از کرونا دلخوشی بیهوجنسیت و تفاوت های بیناییچرا حجم مغز گونه انسان درسلسله مباحث هوش مصنوعیژنهای حاکم بر انسان و انسروش صحبت کردن در حال تکاماوکرلیزوماب داروی جدید شاز تکینگی تا مغز از مغز تمزایای شکلات تلخ برای سلتمدن بشری و مغز اخلاقیحافظه و اطلاعات در کجاستهم نوع خواری در میان پیشیسانسور بر بسیاری از حقایکاهش مرگ و میر ناشی از ابرشته نوروایمونولوژی و نقاگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز- از مغزتمغز آیندگان چگونه است ؟توصیه هایی در مصرف ماهیخورشید مصنوعیهوش مصنوعی از عروسک بازی شلیک فراموشیگمان میکنی جرمی کوچکی در ابزار بقا از نخستین هماناضطراب و ترستاثیر مشاهده بر واقعیت بمغز بزرگ و فعال یا مغز کوديدن با چشم بسته در خواب شش مرحله تکامل چشمگشایش دروازه جدیدی از طرابزار بقای موجود زنده از فرایند حذف برخی اجزای مغبیماری تی تی پیتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش گرمایش آب و هوا در همهوش مصنوعی در خدمت خلق وحداروهای ضد بیماری ام اس وعید نوروز مبارکآلودگی هوا و ویروس کرونااثر مضر مصرف طولانی مدت رلزوم سازگاری قانون مجازابازگشت به ریشه های تکاملتاثیر دپاکین بر بیماری منقش غذاها و موجودات درياهدف از تکامل مغزدر آستانه ی موج پنجم کوویآیا انسان با مغز بزرگش اخاختراع جدید اینترنت کوانمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتبخش بزرگتر کیهان ناشناختمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبخش دیگری در وجود انسان هتاثیر درجه حرارت بر عملکنورون های ردیاب حافظهواکسن کووید 19 چیزهایی که درک احساسات و تفکرات دیگآیاما مقهور قوانین فیزیکارتروز یا خوردگی و التهاموجودات مقهور ژنها هستندبرخی سلولهای عصبی در تلاتری فلوپرازیننگاه محدود و تک جانبه، مشزبان شناسی نوین نیازمند وزوز گوشرمز و رازهای ارتباط غیر کامروز دانش ژنتیک هیچ ابهاز تلسکوپ گالیله تا تلسکمحل درک احساسات روحانی دتفکر خلا ق در برابر توهم جهان کاملی در اطراف ما پرچرا خشونت و تعصبسم زنبور ، کلیدی برای وارکلرال هیدرات برای خوابانروشهای نو در درمان دیسک بايندگان چگونه خواهند دیداز تکینگی تا مغز از مغز تمسیر دشوار تکامل و ارتقاتمساح حد واسط میان مغز کوحس چشایی و بویاییهمیشه اطمینان تو بر خدا بساخت شبکه عصبی با الفبایکاهش التهاب ناشی از بیمارشد مغز علت تمایل انسان باگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز، از مغز مغز انسان ایا طبیعتا تماتوضیحی ساده در مورد هوش مخانواده پایدارهوش مصنوعی از عروسک بازی شنا در ابهای گرم جنوب نیگنجینه ای به نام ویتامین ابزار بقا از نخستین هماناطلاعات حسی ما از جهان، چتاثیر نگاه ناظر هوشیار بمغز حریص برای خون، کلید تدی متیل فومارات(زادیوا)(ششمین کنگره بین المللی سپمبرولیزوماب در بیماری چابزار بقای موجود زنده از فرد حساس از نظر عاطفی و ببیماری دویکتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش آتش در رسیدن انسان بههوش مصنوعی در خدمت خلق وحداروی فامپیریدین یا نورلعامل کلیدی در کنترل کارآآلزایمراثرات فشار روحی شدیدلزوم سازگاری قانون مجازابازسازي مغز و نخاع چالشی تاثیر داروهای ضد التهاب نقش غذاها و موجودات درياهدف از خلقت رسیدن به ابزادر درمان بیماری مولتیپل آیا احتمال دارد رویا از آادامه بحث تکامل چشممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرنامه و ساختار پیچیده متاثیر درجه حرارت بر عملکنوروپلاستیسیتی چیستواکسن کرونا و گشودن پنجردرک تصویر و زبان های مخلتآزمون ذهنی گربه شرودینگرارزش حقیقی زبان قسمت اولمیهمانهای ناخوانده عامل برخی سيناپسها طی تکامل و تسلیم شدن از نورون شروع منگاه انسان محدود به ادرازبان، وسیله شناسایی محیطیک پیشنهاد خوب برای آسان رویا و خبر از آیندهانفجار و توقف تکاملی نشااز تلسکوپ گالیله تا تلسکمحدودیت های حافظه و حافظتفاوت مغز انسان و میمون هجهش های ژنتیکی مفید در ساچرا در مغز انسان، فرورفتسندرم کووید طولانیکمردرد و علل آنروشهای شناسایی قدرت شنواايا اراده آزاد توهم است یاز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات نخاعیتنفس هوازی و میتوکندریحس و ادراک (قسمت اول )همیشه عسل با موم بخوریمساخت شبکه عصبی مصنوعی با کاهش دوپامین عامل بیماریزمین زیر خلیج فارس تمدنی اگر تلاش انسان امروز برااز تکینگی تا مغز، از مغز مغز انسان برای ایجاد تمدتکنولوژی جدید که سلول‌هخارق العاده و استثنایی بهوش مصنوعی از عروسک بازی شناخت و معرفت، و نقش آن دگویید نوزده و ایمنی ساکتابزار بقا از نخستین هماناطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر نگاه و مشاهده ناظر مغز زنان جوانتر از مغز مردژا وو یا اشنا پنداریصرع و درمان های آنپنج اکتشاف شگفت آور در موابزار بقای موجود زنده از فرضیه ای جدید توضیح میدهبیماری ضعف عضلات نزدیک بتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش انتخاب از طرف محیط، نهوش مصنوعی درمانگر کامپیداروی لیراگلوتیدعادت کردن به نعمتآمارهای ارائه شده در سطح اثرات مفید قهوهمقاومت به عوارض فشار خون بحتی علمی درباره تمایل بتاثیر داروی ضد تشنج سدیم نقش غذاها و موجودات درياهزینه ای که برای اندیشیددرمان های اسرار آمیز در آآیا احتمال دارد رویا از آاداراوون تنها داروی تاییمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرنامه ی مسلط ژنها در اختتاثیر درجه حرارت بر عملکنوشیدن چای برای مغز مفید واکسن کرونا از حقیقت تاتدرک حقیقت نردبان و مسیری آسيب میکروواسکولاریا آسارزش حقیقی زبان قسمت دوممیگرن سردردی ژنتیکی که ببرداشت مغز ما از گذر زمانتشنج چیستنگاه از درون مجموعه با نگسفر نامه سفر به بم و جنوب یک آلل ژنتیکی که از نئاندرویا بخشی حقیقی از زندگی انواع سکته های مغزیاز تکنیکی تا مغز از مغز تمخچه فراتر از حفظ تعادلتفاوت ها و تمایزها کلید بجهش های ژنتیکی غیر تصادفچراروياها را به یاد نمی آسوپاپ ها یا ترانزیستورهاکمردرد با پوشیدن کفش مناروشی برای بهبود هوش عاطفايا اراده آزاد توهم است یاز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات بین دو همسر و برخیتنفس هوازی و میتوکندریحس و ادراک (قسمت دوم )همراهی نوعی سردرد میگرنیساختار شبکه های مغزی ثابکاهش سن بیولوژیکی، تنها زندگی هوشمند در خارج از زابزار هوش در حال ارتقا ازاز تکینگی تا مغز، از مغز مغز انسان برای شادمانی طتکنولوژی جدید که سلول‌هخدا موجود استهوش مصنوعی از عروسک بازی شناسایی تاریخچه ی تکاملیگوشه بیماری اتوزومال رسسابزار بقا از نخستین همانفلج بل، فلجی ترسناک که آناطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر نگاه انسان بر رفتامغزهای کوچک بی احساسدژاوو یا آشناپنداریضررهای مصرف شکر و قند بر پوست ساعتی مستقل از مغز دابزار بقای موجود زنده از قیچی ژنتیکیبیماریهای تحلیل عضلانی اتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش اتصالات بین سلولهای هوش مصنوعی درخدمت خلق وحداروی تشنجی دربارداریعارضه جدید ویروس کرونا سآن چیزی که ما جریان زمان اثرات مضر ماری جوانامقابله با کرونا با علم اسبحث درباره پیدایش و منشاتاثیر درجه حرارت بر عملکنقشه مغزی هر فرد منحصر بههزینه سنگین انسان در ازادرمان های بیماری آلزایمرآیا برای تولید مثل همیشه ادغام میان گونه های مختلمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرین نت به جای اینترنتتاثیر درجه حرارت بر عملکنوعی سکته مغزی ، وحشتناک واکسن کرونا ساخته شده تودرک عمیق در حیواناتآسیب ها ناشی از آلودگی هوارزش حقیقی زبان قسمت سوممیگرن شدید قابل درمان اسبررسي علل احتمالي تغيير تشنج و حرکات شبه تشنجی قانگاهی بر قدرت بینایی دراسفر به مریخ در 39 روزیک جهش ممکن است ذهن انسانرویا تخیل یا واقعیتانگشت نگاری مغز نشان میداز تکینگی تا مغز از مغز تمخچه ، فراتر از حفظ تعادلتفاوت های بین زن و مرد فقجهشهای مفید و ذکاوتی که دچراروياها را به یاد نمی آسوپاپ ها یا ترانزیستورهاکنفرانس تشنج هتل کوثر اصروشی جدید در درمان قطع نخای آنکه نامش درمان و یادشاز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی پس از ستو دی ان ای خاص ميتوکندريحس و ادراک قسمت چهارمهوموارکتوس ها ممکن است دسازگاری با محیط بین اجزاکایروپاکتیک چیستزونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز مغز انسان برای شادمانی طتکامل مادی تا ابزار هوشمخطا در محاسبات چیزی کاملشناسایی سلول های ایمنی اگوشت خواری یا گیاه خواریابزار بقا از نخستین همانفلج خواببلندی در ذهن ما درک بلندیتاثیر نگاه انسان بر رفتامغزتان را در جوانی سیم کشدگرگونی های نژادی و تغییضررهای شکر بر سلامت مغزپیموزایدابزار بقای موجود زنده از قیچی ژنتیکی تهدید یا فرصبیهوش کردن در جراحی و بیمتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش حفاظتی مولکول جدید دهوش مصنوعی ساخته هوش طبیداروی جدید s3 در درمان ام عدم توقف تکامل در یک انداآیا ممکن است موش کور بی ماجزای پر سلولی بدن انسان ملاحظات بیهوشی قبل از جربحثي درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکنقشه های مغزی جدید با جزیهزاران سال چشم های بینا ودرمان های جدید میگرنآیا بزرگ شدن مغز فقط در دادغام دو حیطه علوم مغز و ارتقا و تکامل سنت آفرینش منبع هوشیاری کجاست؟(قسمبرای پیش بینی آینده مغز دتاثیر رو ح و روان بر جسمنیاز به آموزش مجازی دیجیواکسن دیگر کرونا ساخته شدرگیری قلب در بیماری ویرإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَارزش خود را چگونه میشناسمیدان مغناطيسي زمین بشر بررسی و اپروچ جدید بر بیمتشنج عدم توازن بین نورون نگاهی بر توانایی اجزاي بسفر تجهیزات ناسا به مریخ یک رژیم غذایی جدید، می تورویاها از مغز است یا ناخواندوهگین نباش اگر درب یا از تکینگی تا مغز و از مغز مخچه ابزاري که وظیفه آن فتفاوت های تکاملی در مغز وجهشهای مفید و ذکاوتی که دنزاع بین جهل و علم رو به پسوپاپ ها یا ترانزیستورهاکنگره بین المللی سردرد دروشی جدید در درمان سکته مایمپلانت نخاعی میتواند داز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی در عقب تولید پاک و فراوان انرژیحس و ادراک قسمت پنجمهوش مصنوعی می تواند بر احسخن پاک و ثابتکاربرد روباتهای ريزنانوزیباترین چیز در افزایش سابزار بقا از نخستین هماناز روده تا مغزمغز انسان رو به کوچک تر شتکامل مداومخطا در محاسبات چیزی کاملشواهدی از نوع جدیدی از حاگیلگمش باستانی کیستابزار بقا از نخستین همانفلج خواب چیستبه خودت مغرور نشوتاثیر ویتامین دی بر بیمامغزتان را در جوانی سیمکشدانشمندان موفق به بازگردطوفان فقر و گرسنگی و بی سپیچیدگی های مغزی در درک زابزار بقای موجود زنده از قانون مندی نقشه ژنتیکی مبیهوشی در بیماران دچار اتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش حیاتی تلومر دی ان آ دهوش احساسیداروی جدید میاستنی گراویعسل طبیعی موثر در کنترل بآیا ما تنها موجودات زنده اجزایی ناشناخته در شکل گممانتین یا آلزیکسا یا اببحثی در مورد نقش ویتامينتاثیر درجه حرارت بر عملکنقص در تشخیص هیجانات عامهستي مادي ای که ما کوچکتردرمان های جدید در بیماری آیا تکامل و تغییرات ژنتی