دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

ابزار بقا از نخستین همانند سازها تا مغز، از مغز تا ویروس کرونا قسمت بیست و سوم

ابزار بقای موجود زنده از نخستین همانند سازها تا مغز، از مغز تا ابزارهای بقای ویروس کرونا(قسمت بیست و سوم)
واکسن با قدرت تاثیر بر انواع ویروس های کرونا(سوپرواکسن کرونا) ممکن است از همه گیری جهانی بعدی، جلوگیری کند.
تلاش های علمی در نزاع ژنتیکی بین انسان و عوامل بیماری زا، کاری آماری و پیچیده را برای ساختن واکسن های با قدرت زیاد شروع کرده است. تحلیل دیتابیس ژنتیکی، روشی آماری و پیچیده است که از روی انبار اطلاعات ژنتیکی، احتمالات زیادی را در مورد همه گیری ها و روش های مهار آن، ارائه میدهد. تلاش ها برای زدودن همه گیری ها و هشدار در مورد حمله ویروس های بعدی، در سایه پیشرفته ترین تکنولوژی ژنتیک و تحلیل دیجیتالی داده ها با هوش مصنوعی برای پیش بینی عملکرد ویروس(توصیه میشود قسمت چهاردهم از سلسله مباحث ابزارهای بقای موجود زنده از نخستین همانند سازها تا مغز از مغز تا ابزارهای بقای ویروس کرونا .... در کانال دکتر سید سلمان فاطمی مطالعه شود و به مقاله ای تحت عنوانبعد از کرونا(دلخوشی بیهوده یا نگرانی ای همراه با امید!)در همین کانال مراجعه شود.)

در سال 2017 سه گروه تحقیقاتی در جهت ساختن واکسنی برای پوشش کرونا ویروس های بتا بودند. در آن زمان گروهی مبتلا به دو بیماری ناشی از کرونا ویروس بودند
severe acute respiratory syndrome (SARS)
و Middle East respiratory syndrome (MERS)
کسی در آن زمان به فکر همه گیری وسیعی ناشی از کرونا ویروس، نبود..در آن زمان، مرکز آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا تصور نمی کرد چنین واکسنی ضروری باشد ولی اکنون با مرگ بیش از سه میلیون نفر در سطح جهانی، این دیدگاه تغیبر کرده است.

همه گیری ناشی از کرونا ویروس- که وسیعتر از امروز باشد- کاملا منطقی به نظر میرسد. این ویروس در بسیاری از میزبان های حیوانی مانند خفاش، مورچه خوار، گربه، سمور و پرندگان هست و می تواند به انسان، منتقل شود که در برابر این ویروس قدرت ایمنی ضعیفتری دارد.

اندرو واردزیست شناس ساختاری پژوهش اسکریپس- که پروپوزال تایید نشده ی سال 2017 را نوشت- می‌گوید: احتمال همه گیری وسیعتر در ده تا پنجاه سال آینده با این ویروس وجود دارد.

پژوهش های آزمایشگاه وارد، شامل روش های سنتی تولید واکسن و تولید واکسن با mRNA دستکاری شده و نیز ویروس کشته شده است. واکسن پان کرونا ویروس(سوپرواکسن) روی حیوانات، نتایج خوبی داشته است ولی هنوز روی انسان کار نشده است.

پیشرفت خوب پاسخ علیه SARS-COV2 باعث امیدواری در تولید چنین واکسن پان کروناویروسی(سوپرواکسنی) شده است. بیمارانی که سالها قبل دچار بیماری شده اند چون دارای آنتی بادی علیه ویروس هستند منبع خوبی برای ادامه پژوهش ها هستند.

بارنی گراهامکه در تولید واکسن شرکت مدرنا علیه کووید19 همکاری داشته است می‌گوید:رسیدن به واکسن پان کرونا ویروس، در مقایسه با ویروس HIV و آنفلوانزا کار آسانتری به نظر میرسد.

هانا ترنراخیرا کپی هایی از تاج ویروس SARS-COV2 را با آنتی بادی های دارای خاصیت خنثی سازی وسیع bnAb، در آزمایشگاه خود مخلوط کرد.

این آنتی بادی ها از بیماری زایی بخش بزرگی از این ویروس ها؛ چه قدیمی یا جدید، جلوگیری می‌کند. ترنر سپس مخلوط آنتی بادی و تاج ویروس را با نیتروژن مایع منجمد کرد و کریستال های حاصل شده را در زیر میکروسکوپ چهار میلیون دلاری به بزرگی سه فریزر، قرار داد.

او نمونه ها را با 200 کیلوولت الکترون بمباران کرد تا کمپلکس های تاج-آنتی-بادی را در سطح اتمی بررسی کند. این روش cryo electron microscopy خوانده میشود. این، شبیه تلسکوپ برای بررسی سطح ماه است.

چشم ماهر ترنر، پروتئین های تاج کریستالیزه شده را بررسی کرد که در گروه های سه تایی در هم رفته بودند و با آنتی بادی ها در محل خود میخ شده بودند. کامپیوترها چند روز بعد، 1100 زاویه مختلف مشاهده ی او را اندازه گیری کردند تا یک نمای زیبای گرجی را از نقشه ی ترکیب تاج-آنتی بادی با دقت سه انگستروم به دست بدهد. این، کمی ضخیمتر از رشته ی دی ان ای است.

با به دست آوردن ترکیب تاج های مختلف ویروس های متفاوت کرونا با آنتی بادی های خنثی کننده، وارد امیدوار است بخش های کوچک پروتئین به نام اپیتوپ را شناسایی کند.

وارد اعتقاد دارد آن اپیتوپ ها کلید ایجاد واکنش وسیع ایمنی علیه کرونا ویروس ها باشد. با حدس ایجاد همه گیری وسیع دیگر در آینده، دانشمندان کوشش می‌کنند مردم را علیه اکثر کرونا ویروس ها مقاوم کنند. بسیاری از استراتژی‌های فعلی به پروتئین تاج ویروس می‌پردازد.

یک واکسن قوی(پان کرونا ویروس واکسن)باید بتواند ما را علیه هر چهار نوع ویروس آلفا، بتا، گاما، و دلتا پوشش دهد ولی بیشتر پژوهشگران، هدف عاقلانه تری دارند. ایمونولوژیستدنیس بورتوناز موسسه ی اسکریپس می گوید:هر چه پیش برویم کار سخت تر میشود.

کروناویروس های گاما ودلتا که بیشتر در خوک و پرندگان یافت می شود تاکنون انسان را آلوده نکرده اند. بنابراین سازندگان واکسن به آنها توجهی نداشته اند. توجه بیشتر بر آلفا کروناویروس و بیشترین توجه بر بتا کروناویروس است. ساربکوویروس ها مورد پژوهش وارد هستند.

بورتون امیدوار است و می گوید: ما اکنون می دانیم به زودی میتوانیم به طور کامل آنتی بادی هایی را تولید کنیم که علیه SARS-CoV2 عمل می کند. ولی به فرض که این کار در مورد ویروس های کنونی انجام شود این ویروس دائما خود را بازسازی می کند و می تواند به شکل کشنده تری تبدیل شود. در این حالت باید واکسن جدیدی ساخت. این شبیه یک فیلم هالیوودی وحشتناک است!

جورکمن و همکاران او بخش هایی از تاج را از گروه زیادی از بتا کروناویروس ها انتخاب کردند. در میان اینها SARS-CoV2 ای است که از مورچه خوار گرفته می شود همچنین پنج ویروس- که از خفاش گرفته شده است- اضافه شد. آنها از منطقه ی اتصال به گیرنده (RBD) استفاده کردند. این، منطقه ای از تاج است که با اتصال به ACE2 باعث عفونت می شود. RBD یک هدف مهم برای بیشتر آنتی بادی هایی است که SARS-CoV2 را خنثی می کند.

او با مقایسه ی ژن های RNA که تاج را کد میکند نشان داد طی تکامل ویروس، منطقه ی سر RBD، بسیار متفاوت میشود ولی قسمت پایین تر درمیان ویروس های مختلف، نسبتا ثابت باقی مانده است. بنابراین پژوهشگران از هشت مولتیمر یعنی پروتئین های کوچک از سکانس حفظ شده ی RNA استفاده كردند؛ سپس ترکیب هایی از آنها را روی سطح نانوذراتی متصل کردند که از پروتئین باکتری درست شده بود تا واکسن هایی با موزائیسم متفاوت، درست شود.

این نانوذرات، در تئوری باعث تولید آنتی بادی هایی میشود که علیه ویروس های شناخته شده ایمنی ایجاد میکند و چون سکانس ها حفظ میشود واکسن ممکن است در برابر خانواده های دور آن ویروس ها هم موثر باشد. سال گذشته جورکمن و همکاران او برخی از این واکسن های موزائیک را به موش تزریق کردند. آنها گزارش کردند در ظرف های آزمایشگاهی، آنتی بادی های تولید شده از موش، بیماری زایی بخش بزرگی از سرباکوویروسها را از جمله ویروس هایی- که در تهیه ی واکسن از آنها استفاده نشده بود- با قدرت مهار میکند.

گراهام که قبل ازهمه گیری کنونی روی واکسن های پان کرونا ویروس(سوپرواکسن کرونا) کار میکرد دلیل می آورد که تریمرهای تاج ویروس، ممکن است محافظت ایمنی بهتر و وسیع تری را در مقایسه با RBD ها تولید کند. گروه او تریمرهای تاج را از SARS-CoV2 و دو بتاکروناویروس- که باعث سرماخوردگی در انسان میشود- گرفتند و آن را در بسته های قابل انعطاف نانو، قرار دادند و این بسته ها از دو پروتئین متفاوت ساخته شده بود که توسط زیست شناس محاسباتی نیل کینگ از دانشگاه سیاتل واشنگتن، ارتقا یافته بود. در استراتژی سوم با منظم کردن پروتئین های خار نانوذرات، تولید کنندگان واکسن کوشش می کنند شکل رستوران اعیانی ای را پیگیری کنند.دراینجا مواد ارائه شده، شبیه به غذای داخل ظرف است. هدف، تولید غذا موافق با اشتهای B Cell است!

این سلول ها آنتی بادی ها را تولید می کنند. سلول ها با استفاده از پروتئین هایی به شکل Y به نام ایمونوگلوبولین روی سطح خود، جسم خارجی را می شناسند. کینگ می گوید بسته های نانو برای عرضه ی اپیتوپ ها به این صورت، ایده آل هستند. او می گوید: ما می توانیم فضاسازی و ساختار اجزای ویروس را خیلی بهتر از هر کس دیگری در گذشته، شناسایی کنیم.

B Cell های حاصل- که متصل می شوند- تعداد زیادی از سلول ها را برنامه ریزی می کند تا آن چیزی را که پژوهشگران سوپر آنتی بادیمی نامند، ترشح کند و قدرت زیادی را نشان دهد. این سوپرآنتی بادی ها قدرت حفاظتی واکسن را بیشتر می کنند زیرا حتی اگر برای یک سویه ی ویروس بهطور کامل موثر نباشند برخی فعالیت های خنثی سازی را دارند. گروه باریک در تلاش برای ایجاد راه حل دیگری برای ارائه آنتی ژن های متفاوت هستند. به جای مرتب کردن تنها روی چارچوب ها، گروه از mRNA هایی استفاده میکند که یک پروتئین فاز حاد را کد میکند و بخش های متفاوت تاج را از خانواده های دور ساربکوویروس های انسانی و خفاشی در هم می آمیزد.

باریک میگوید: تاج ویروس خیلی در حال تحول و تغییر است... تو میتوانی اجزای ساختاری را بدون هیچ مشکلی حرکت دهی چهار mRNA متفاوت ساختار تاجی، موش را از ابتلا به ساربکوویروس های انسان و خفاشی محافظت کرد. بارتون هاینز و تیم او در دانشگاه دوک که با گروه باریک کار میکند اخیرا واکسنی را ساختند که دارای RBD SARS-CoV2 در نانو ذرات فریتین است. با درنظر گرفتن آن به عنوان واکسن کووید 19 با ساختار mRNA این واکسن، همه کارتر از دیگر واکسن ها از آب درآمد. این واکسن در میمون ها علیه SARS-CoV2 به کار رفت ولی آنچه برای پژوهشگران شگفت بود اینکه آنتی بادی های گرفته شده از میمون ها، هم SARS-CoV2 و هم دو کروناویروس خفاشی را در مطالعات آزمایشگاهی خنثی کرد.

کلید این حفاظت وسیع، وقتی به دست آمد که گروه، آنتی بادی را از فردی جدا کردند که سالها قبل دچار سارس شده بود. این آنتی بادی ها میتواند تعداد زیادی از ساربکوویورس ها را مهار کند، همچنین محکم به همان RBDی میچسبد که در واکسن کووید 19 استفاده میشود. آنالیز ساختاری آنتی بادی که به RBD میچسبد نشان می دهد که روی بخش دومین و نه روی بخش بالایی و راس میچسبد که برای بیشتر آنتی بادی های خنثی کننده که به وسیله ی واکسن القا میشود مناسب است. چون آنتی بادی با مواردی که به راس متصل میشود واکسن پایداری علیه گونه های دیگر ندارد هاینز تصورمیکند واکسنی که برای هدف قرار دادن پایه ی تاج ویروس ساخته شده است و آنتی بادی های با قدرت خنثی کنندگی شایعتر میتواند علیه ویروس های متعدد، واکنش نشان دهد. او انتظار دارد آزمایش های بالینی روی این واکسن ها بتواند طی شش ماه شروع شود.

تاج ویروس دو بخش راسی شامل RBD و پایه تحت عنوان S2 دارد و این بخش ساقه، در میان کروناویروس ها مشترک است. جاسو ن مکللان از دانشگاه تگزاس میگوید: بخش S2 بیشترین بخش حفظ شده تاج کروناویروس است.

پس از آنکه تاج، روی گیرنده ی سلولی انسانی می نشیند آنزیم کروناویروس، سر یا S1 را برمیدارد تا ساقه را در معرض، قرار دهد؛ بعد تاج به سلول می چسند و می تواند ماده ی ژنتیکی را به درون سلول منتقل کند. پاسخ های ایمنی در برابرS2 آن فرایند کلیدی را از رده خارج می کند؛ هرچند ساقه همیشه به اندازه ی کافی قابل رویت نیست. چند سال قبل مکللان، از بخش S2، واکسنی را برای ویروس مرس ساخت که موش را تا اندازه ای در برابر تاج، محافظت می نمود. آنتی بادی هایی که به وسیله ی واکسن تولید می شود، همچنین به SARS-CoV2 متصل می شود.

آزمایشگاه مکللان، اکنون با روش Cryo-EM ترکیب آنتی بادی- ساقه را بررسی می کند و از S2 SARS-CoV2استفاده می کند تا واکسنی برای بتا کروناویروس ها بسازد. مکللان می گوید: فرایند ایمنی ما اکنون همه S2 را هدف قرار می دهد ولی ما می خواهیم آن را تغییر دهیم و بخش های کوچکتری را هدف قرار دهیم.

مانند دیگر سازندگان سوپرواکسن کروناویروس، مکللان کوشش میکند Bcell های تولید کننده ی آنتی بادی را صف آرایی کند. گروه های اندکی کوشش می کنند بازوی دیگر سیستم ایمنی یعنی Tcell را هم به کار بگیرند. دیوید ویسلر زیست شناس ساختاری، یک آنتی بادی را توصیف کرد که از فرد مبتلا به سارس در سال 2003 گرفته شده بود و عفونت زایی را در هر دوی SARS-CoV2 و SARS-CoV با کمک سلول های T مهار کرد. هرچند آنتی بادی به RBD تاج ویروس میچسبد مانع از اتصال آن به ACE2نمیشود. این را Cryo-EM نشان داد.

به جای این، گروه ها متوجه شدند این به سطح پیشگامان ایمنی متصل می شود که به Tcell آموزش میدهد سلول های عفونی را تخریب کند. این تلاش واکسن سازی، 25 سال قبل در پژوهش های سرطان به کار رفت و این زمانی بود که دانشمندان فهمیدند آنتی بادی های منوکلونال می توانند Tcell های کشنده را هدف گذاری کنند و تومور را از میان ببرند. Tcell ها همچنین در تحقیقات بت کوربر زیست شناس محاسباتی در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس دارای اهمیت است.(زیست شناسی محاسباتیcomputational biologyعلمی است که جنبه های مختلف بیوانفورماتیک را در برمیگیرد و از اطلاعات بیولوژیک استفاده میکند تا سیستم ها و ارتباط های بیولوژیک را بشناسد.)

او آلگوریتم هایی را طراحی میکند تا سکانس های ژنومی بتاکروناویروس ها را درجه بندی کند و مناطقی از پروتئین ویروس را پیدا کند که میتواند پاسخ های Tcell را نشانه گذاری کند و آن در میان کروناویروس های مختلف اندکی تغییر میکند.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [22.04.21 02:09]
کوربر میگوید: اپیتوپ های حفظ شده Tcell ممکن است واکسن های خوبی درست کند. او امیدوار است در ابتدا بتواند تکنیک های Tcell را با استراتژی Bcell مخلوط کند تا بتواند علیه همه انواع SARS-CoV2 سودمند باشد. او در حال تحلیل یک میلیون سکانس ویروس در دیتابیس است تا فضای تکاملی عامل بیماری زا را درک کند و ببیند چه تغییراتی به آن کمک میکند به پاسخ های آنتی بادی حمله کند و چه جهش هایی را نمیتواند ایجاد کند.

کوربر میگوید: ما نیاز داریم به سیستم ایمنی نشان دهیم به چه چیزی نیاز دارد تا بتواند وسیع، عمل کند. او همچنین تلاش هایی مشابه برای تولید واکسن برای ویروس کاهنده ی قدرت سیستم ایمنیHIV، آنفلانزا و ابولا انجام داده است. همکاران او قصد دارند سکانس هایی را که او انتخاب کرده است به واکسن mRNA تبدیل کنند. در نهایت یک تلاش سنتی هم در جریان است تا هر دوی بی سل و تی سل را درگیر کند.

متو ممولی و جفری توبنبرگرمیخواهند شکل های غیر فعال شده کروناویروس ها را از چهار نسل شناخته شده در سویه ی بتا، جمع آوری کنند. واکسن ها بر پایه ی ویروس کامل، به سیستم ایمنی کمک می کند تیرهای چندگانه ای را به هدف بزند و این به جای آن است که پاسخ ها بر اسپایک یا بخشی از آن باشد. او می گوید: برخی آنتی ژن ها به تو آنتی بادی می دهد؛ برخی دیگر بیشتر پاسخ های Tcell میدهد؛ برخی آنتی ژن ها هر دو پاسخ را میدهد و برخی بیشتر باعث تحریک ایمنی مخاطی میشود. بهترین کار استفاده از آنتی ژنی است که همه این پاسخ ها را القا کند.

چگونه سازندگان سوپرواکسن کرونا تایید می کنند تیرهای آنها علیه 3SARS-CoV هم سودمند است؟!

باریک می گوید: تو باید پانل خوبی از ویروس های چالش زا داشته باشی تا حقیقتا شروع به آزمایش این واکسن ها کنی. سازمان غذا و داروی آمریکا توضیحات و قوانینی در مورد ویروس های مهندسی شده و خطر بیولوژیک آنها دارد. وقتی واکسنی روی انسان قابل آزمایش نباشد میتوان در ابتدا آن را روی حیوانات آزمایش کرد.
اگر سوپر واکسن تایید شود آیا کشورها ذخیره ی کافی خواهند داشت تا شیوع ویروس جدیدی را از میان ببرند؟ یا آنها در زمان شیوع، دوباره از اول کوشش میکنند طرح تولید واکسن راه بیندازند که این، خودش تهدیدی تازه علیه بشریت است؟

اینها مسائلی است که CEPI بررسی می کند، ولی انتخاب دیگر سومی هم هست: استفاده از آن در همه گیری کنونی به عنوان واکسن و تلاش نهایی تا از کاهش ایمنی احتمالی پس از واکسن جلوگیری کند و از پیدایش آرام گونه های جدید SARS-CoV2 جلوگیری کند.

تلاش ها برای نسل دومی از واکسن ها علیه کووید 19 شروع شده است که میتواند علیه آن گونه های جدید، محافظت ایجاد کنند، ولی هاینس می گوید: این یک بازی تصادفی است که انتهایی ندارد. تو باید فقط منتظر ایجاد سویه ی جدید ویروس بمانی تا بیاید!آنها می گویند سوپرواکسن میتواند وظیفه ی دوگانه ای داشته باشد. در گذر زمان ممکن است تزریق واکسنی صورت گیرد که با وسعت بیشتری سودمند باشد. این ممکن است همه گیری کنونی و همه گیری های بعدی را مهار کند.

ممولی میگوید: هدف از واکسنی با قدرت حمایتی وسیع، مهار همه گیری از همان ابتدای آن است. موضوع مشکل ساز کنونی این است که آیا ویروس های کاملا جدید ایجاد میشود یا نه؟ ما چیزی در این مورد نمی دانیم.
https://fcld.ly/2rs2tlc
@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
شواهدی از دنیسوان(شبه نئاز تلسکوپ گالیله تا تلسکبرای اولین بار دانشمندانقدم زدن و حرکت دید را تغیتاثیر گیاهخواری بر رشد و هر حرکت خمیده می شود و هر معجزه ی علم در کنترل کرونخواندن ، یکی از شستشو دهنپیموزایدروشهای نو در درمان دیسک باگر تلاش انسان امروز براضررهای شکر بر سلامت مغزاز تکینگی تا مغز از مغز تبرداشت مغز ما از گذر زمانچگونه مغز پیش انسان یا همملاحظه های اخلاقی دربارهتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین دی گنجینه ای بزرمغز ایندگان چگونه استدقیق ترین تصاویر از مغز اپرورش مغز مینیاتوری انساراه های جدید برای قضاوت رابزار بقا از نخستین همانعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت مغز انسان و میمون هچالش دیدگاه های سنتی در بمنابع انرژی از نفت و گاز تاریخ همه چیز را ثبت کردهواکسن ایرانی کرونا تولیدمغزتان را در جوانی سیم کشدانشمندان موفق به بازگردآیا هوش سریعی که بدون احسزندگی زودگذرابزار بقای موجود زنده از استیفن هاوکینگ در مورد هتمدن قدیمی ای در جنوب ایرچرا حجم مغز گونه انسان درمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتظاهر خوابیده ی مادهوزوز گوشنقش انتخاب از طرف محیط، نداروی جدید s3 در درمان ام آیا جهان ذهن و افکار ما مزبان و شناخت حقیقت قسمت سابزارهای بقای موجود زندهبلعیدن ستاره توسط سیاهچاتومورها و التهاب مغزی عانظریه تکامل در درمان بیممنبع خواب و رویاجهان کاملی در اطراف ما پرکلرال هیدرات برای خواباننقش غذاها و موجودات دريادر سال حدود 7 میلیون نفر آسيب میکروواسکولاریا آسسلولهای ایمنی القا کنندهاخلاق و علوم اعصاببیماری اضطراب عمومیتکنولوژی جدید که سلول هاهوش مصنوعی الفاگوما انسانها چه اندازه نزدجستجوی هوشیاری در مغز ماکی غایب شدی تا نیازمند دلنوار مغز در تشخیص بیماری درک نیازمند شناخت خویش اامید نیکو داشته باش تا آنسیاهچاله ی تولید کنندهارتوکين تراپی روشی جديد با تعمق در اسرار ابدیت و تئوری تکامل در پیشگیری و هوش مصنوعی از عروسک بازی مخچه ، فراتر از حفظ تعادلحس و ادراک (قسمت دوم )کریستال زمان(قسمت اولذهن چند جانبه نیازمند نگانعطاف پذیری مکانیسمی علسرنوشتارزش حقیقی زبان قسمت سومبحثی درباره هوش و تفاوتهفراموشی همیشه هم بد نیستتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش احساسیمرز مرگ و زندگی کجاستحس و ادراک قسمت بیست و دورویا و خبر از آیندهگالکانزوماب، دارویی جدیاینکه خانواده ات سالم بااینترنت بدون فیلتر ماهواشکل های متفاوت پروتئین هاز تلسکوپ گالیله تا تلسکبرای خودآگاه بودن تو بایقدرت انسان در نگاه به ابعتاثیر انتخاب از طرف محیط هرچیز با یک تاب تبدیل به مغز فکر میکند مرگ برای دیخواب سالم عامل سلامتیپیچیدگی های مغزمگسروشهای شناسایی قدرت شنوااپی ژنتیکطلای سیاهاز تکینگی تا مغز از مغز تبررسي علل احتمالي تغيير چگونه هموساپينس بر زمین ملاحظات بیهوشی قبل از جرتاثیر درجه حرارت بر عملکویروس مصنوعیمغز ابزار بقای برتر مادیدلایلی که نشان میدهد ما بآلودگی هوا و ویروس کروناراه های جدید برای قضاوت رابزار بقا از نخستین همانعامل کلیدی در کنترل کارآاز تکینگی تا مغز- از مغز تفاوت ها و تمایزها کلید بچاالش ها در تعیین منبع هومنابع انرژی از نفت و گاز تازه های اسکیزوفرنی(جنوواکسن اسپایکوژنمغزتان را در جوانی سیمکشدانشمندان نورون مصنوعی سآیا هشیاری کوانتومی وجودزونیسومایدابزار بقای موجود زنده از استیفن هاوکینگ در تفسیر تمدن پیشرفته ی پیشینیانچرا خشونت و تعصبمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتظاهری از ماده است که بیدیک پیشنهاد خوب برای آسان نقش اتصالات بین سلولهای داروی جدید میاستنی گراویآیا جهش های ژنتیکی، ویروزبان شناسی مدرن در سطح سلابزارهای بقای از نخستین به مغز خزندگان خودت اجازتوهم فضای خالی یا توهم فضهفت چیز که عملکرد مغز تو منحنی که ارتباط بین معرفجهان دارای برنامهکمردردنقش غذاها و موجودات دريادرمان های اسرار آمیز در آآسیب ها ناشی از آلودگی هوسلولهای بنیادی مصنوعی دراخلاق پایه تکامل و فرهنگبیماری بیش فعالیتکامل مادی تا ابزار هوشمهوش مصنوعی از عروسک های بما اکنون میدانیم فضا خالحفره در مغزکیهان خود را طراحی میکندنوار مغزی روشی مهم در تشخدرک و احساسامید درمان کرونا با همانسیاره ی ابلهانارتباط میکروب روده و پارباهوش ترین و با کیفیت تریتا 20 سال آینده مغز شما به هوش مصنوعی از عروسک بازی مخچه ابزاري که وظیفه آن فحس و ادراک قسمت چهلکریستال زمان(قسمت دوم)اولین مورد PML به دنبال تکسریعترین کامپیوتر موجودارزش خود را چگونه میشناسبحثی درباره هوش و تفاوتهفرایند پیچیده ی خونرسانیتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش احساسیمرز بین انسان و حیوان کجاحس و ادراک قسمت بیست و سورویا بخشی حقیقی از زندگی گامی در درمان بیماریهای ایندرالشگفتی های زنبور عسلاز تکنیکی تا مغز از مغز تبرخی ملاحظات در تشنج های لمس کوانتومیتاثیر احتمالی عصاره تغلیهزینه ای که برای اندیشیدمغز قلبخواب سالم عامل سلامتی و یپیچیدگی های مغزی در درک زروشی برای بهبود هوش عاطفابزار هوش در حال ارتقا ازطوفان فقر و گرسنگی و بی ساز تکینگی تا مغز از مغز تبررسی و اپروچ جدید بر بیمچگونه واکسن کرونا را توزممانتین یا آلزیکسا یا ابتاثیر درجه حرارت بر عملکویرایش DNA جنین انسان، برمغز ابزار برتر بقادنیای شگفت انگیز کوانتومآلزایمرراه پیروزی در زندگی چیستابزار بقا از نخستین همانعادت کردن به نعمتاز تکینگی تا مغز- از مغز تفاوت های بین زن و مرد فقناتوانی از درمان برخی ویمنابع بی نهایت انرژی در دتازه های بیماری پارکینسوواکسن اسپایکوژن ضد کرونانقش قهوه در سلامتیدانشمندان یک فرضیه رادیکآیا واکنش های یاد گرفته وزونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقای موجود زنده از استخوان های کشف شده، ممکتمدن بشری و مغز اخلاقیچرا در مغز انسان، فرورفتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتغییر الگوی رشد مغزی با زیک آلل ژنتیکی که از نئاندنقش تیروئید در تکامل مغزداروی جدید ضد میگرنآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجزبان شناسی نوین نیازمند ابزارهای دفاعی و بقای موبه بالا بر ستارگان نگاه کتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)هفت سین یادگاری از میراث منشأ اطلاعات و آموخته ها جهان در حال نوسان و چرخشکمردرد ناشی از تنگی کانانقش غذاها و موجودات دريادرمان های بیماری آلزایمرآشنا پنداریسلسله مباحث هوش مصنوعیاختلال خواب فرد را مستعد بیماری تی تی پیتکامل مداومهوش مصنوعی از عروسک های بما با کمک مغز خود مختاريمحقیقت قربانی نزاع بین بی کیهانِ هوشیارِ در حال یانورون هاي مصنوعی می تواندرک احساسات و تفکرات دیگامگا سه عامل مهم سلامتسیاره ابلهانارتباط ماده و انرژیبار بزرگ ایستادن بر دو پاتا بحر یفعل ما یشاهوش مصنوعی از عروسک تا کممدل همه جانبه نگر ژنرالیحس و ادراک قسمت چهل و هفتکریستال زمان(قسمت سوم)اولین مورد پیوند سر در انسرگیجه از شایعترین اختلااز نخستین همانند سازها تبحثی درباره هوش و تفاوتهفرایند تکامل و دشواری هاتاثیر کتامین در درمان پاهوش عاطفی بیشتر در زنانمزایای شکلات تلخ برای سلحس و ادراک قسمت بیستمرویا تخیل یا واقعیتگامی در درمان بیماریهای رویا حقی از طرف خداگاهی لازم است برای فهم و ایا کوچک شدن مغزانسان الشاهکار قرناز تکینگی تا مغز و از مغز برخی مرزهای اخلاق و علوم لوب فرونتال یا پیشانی مغتاثیر ترکیبات استاتین (سهزینه سنگین انسان در ازامغز ما کوچکتر از نیم نقطهخواب عامل دسته بندی و حفطپیوند مغز و سر و چالشهای روشی جدید در درمان قطع نخابزار بقا از نخستین همانطی یکصد هزار سال اخیر هرچاز تکینگی تا مغز از مغز تبررسی ژنها در تشخیص بیماچگونه آن شکری که می خوریممنابع انرژي پاک سرچشمه حتاثیر درجه حرارت بر عملکواقعیت فیزیکی، تابعی از مغز از بسیاری حقایق می گردندان ها را مسواک بزنید تآمارهای ارائه شده در سطح رابطه تشنج و اوتیسمابزار بقا از نخستین همانعارضه جدید ویروس کرونا ساز تکینگی تا مغز- از مغزتتفاوت های تکاملی در مغز وناتوانی در شناسایی چهره مناطق خاصی از مغز در جستجتبدیل تراکت صوتی مصنوعی واکسن دیگر کرونا ساخته شنقش مهاجرت در توسعه نسل ادانشمندان ژنی از مغز انسآیا یک، وجود داردزیباترین چیز در افزایش سابزار بقای موجود زنده از استروژن مانند سپر زنان دتمدنی قدیمی در شمال خلیج چراروياها را به یاد نمی آمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتغییر زودتر اتصالات مغزییک جهش ممکن است ذهن انساننقش حفاظتی مولکول جدید دداروی ضد تشنج با قابليت تآیا خداباوری محصول تکاملزبان، وسیله شناسایی محیطاتفاق و تصادفبه خودت مغرور نشوتوهم چیستهم نوع خواری در میان پیشیمهندسی ژنتیک در حال تلاش جهان شگفت انگیزکمردرد و علل آننقشه مغزی هر فرد منحصر بهدرمان های جدید میگرنآغاز فصل سرما و دوباره تکسلطان جنگل یا صاحب ملکوتاختلال در شناسایی حروف و بیماری دویکتکامل چشمهوش مصنوعی از عروسک بازی ما تحت کنترل ژنها هستیم یحقیقت اشیاکیست کلوئید بطن سومنورون های ردیاب حافظهدرک تصویر و زبان های مخلتامروز دانش ژنتیک هیچ ابهسیاره ابلهانارتباط متقابل با همه ی حیبار سنین ابزار هوشمندی اتاثیر مشاهده بر واقعیت بهوش مصنوعی از عروسک تا کممدل های ریز مغز مینی برینحس و ادراک قسمت چهل و هشتذهن هوشیار در پس ماده ی مکشف مکانیسم عصبی خوانش پاولین هیبرید بین انسان و سربازان ما محققا غلبه می از نخستین همانند سازها تبحثی درباره هوش و تفاوتهفرایند حذف برخی اجزای مغتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر امسیر دشوار تکامل و ارتقاحس و ادراک قسمت دهمرویاها از مغز است یا ناخوگاهی مغز بزرگ چالش استایا این جمله درست است کسیشبیه سازی میلیون ها جهان از تکینگی تا مغز از مغز تبرخی نکات از گاید لاین پرلوتیراستامتاثیر دوپامین و سروتونینهزاران سال چشم های بینا ومغز مادران و کودکان در زمخودآگاهی و هوشیاريپیوند اندام از حیوانات بروشی جدید در درمان سکته مابزار بقا از نخستین همانظهور امواج مغزی در مغز مصاز تکینگی تا مغز از مغز تبررسی سیستم تعادلی بدن اچگونه انتظارات بر ادراک منابع انرژی از نفت و گاز تاثیر درجه حرارت بر عملکواقعیت چیستمغز به تنهایی برای فرهنگ دو ویژگی انتزاع و قدرت تجآن چیزی که ما جریان زمان راز تغییرابزار بقا از نخستین همانعدم توقف تکامل در یک اندااز تکینگی تا مغز، از مغز تفاوت های زبانی سرمنشا تنبرو و انرژی مداوممنبع هوشیاری کجاست قسمت تبدیل سلولهای محافط به سواکسن دیگری ضد کرونا از دنقش میدان مغناطیسی زمین دانشمندان پاسخ کوانتومی آیا کیهان می تواند یک شبیزیر فشار کووید چه باید کرابزار بقای موجود زنده از اسرار آفرینش در موجتمساح حد واسط میان مغز کوچراروياها را به یاد نمی آمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتغییر عمودی سر انسان از پیک رژیم غذایی جدید، می تونقش حیاتی تلومر دی ان آ دداروی ضد تشنج با قابليت تآیا دلفین ها می تواند از سفر نامه سفر به بم و جنوب اتوبان اطلاعات و پلِ بینبه زودی شبکه مغزی به جای توهمات و شناخت حقیقتهمیشه اطمینان تو بر خدا بمولتیپل اسکلروز در زنان جهش های ژنتیکی مفید در ساکمردرد با پوشیدن کفش منانقشه های مغزی جدید با جزیدرمان های جدید در بیماری إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَسم زنبور ، کلیدی برای واراختلال در شناسایی حروف و بیماری دیستروفی میوتونیتکامل ابزار هوش ، راه پر هوش مصنوعی از عروسک بازی ماه رجبحقیقت تنها چیزی است که شاکاهش مرگ و میر ناشی از ابنوروپلاستیسیتی چیستدرک حقیقت نردبان و مسیری انفجار و توقف تکاملی نشاسیر آفرینش از روح تا مغز ارتباط چاقی و کاهش قدرت ببارداری بدون رحمفلج نخاعی با الکترودهای تاثیر نگاه ناظر هوشیار بهوش مصنوعی از عروسک تا کممدیریت اینترنت بر جنگحس و ادراک قسمت چهل و دومذهن تو همیشه به چیزی اعتقکشف مکانیسمی پیچیده در باولین تصویر در تاریخ از سسردرد میگرن در کودکاناز نخستین همانند سازها تبحثی درباره هوش و تفاوتهفرد حساس از نظر عاطفی و بتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر امسئول صیانت از عقیده کیسحس و ادراک قسمت دوازدهمحس و ادراک قسمت سومرویاهای پر رمز و حیرتی درگذر زمان کاملا وابسته به ایا ابزار هوشمندی یا مغز شبیه سازی سیستم های کواناز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی نرمش های گردنلوزالمعده(پانکراس)مصنوعتاثیر دپاکین بر بیماری مهستي مادي ای که ما کوچکترمغز چون ابزار هوش است دلیخودآگاهی و هوشیاريپیوند سر آیا ممکن استريتوکسيمب در درمان ام اسابزار بقا از نخستین همانعقل مجادله گراز تکینگی تا مغز از مغز تبررسی علل کمر درد در میانچگونه باغبانی باعث کاهش منابع انرژی از نفت و گاز تاثیر درجه حرارت بر عملکواقعیت چیستمغز برای فراموشی بیشتر کدو برابر شدن خطر مرگ و میآنچه واقعیت تصور میکنیم راست دستی و چپ دستیابزار بقا از نخستین همانعسل طبیعی موثر در کنترل باز تکینگی تا مغز، از مغز تفاوتهای جنسیتی راهی برانخاع ما تا پایین ستون فقرمنبع هوشیاری کجاست قسمت تداخل مرزها و صفات با بینواکسن سرطاننقش محیط زندگی و مهاجرت ددانشمندان اولین سلول مصنآیا گذشته، امروز وآینده زیرفون داروی ضد ام اسابزار بقای موجود زنده از اسرار بازسازی اندام هاتنفس هوازی و میتوکندرینزاع بین جهل و علم رو به پمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتغییرات منطقه بویایی مغزیکی از علل محدودیت مغز امنقش خرچنگ های نعل اسبی درداروی ضد تشنج توپیراماتآیا دلفین ها میتوانند باسفر به مریخ در 39 روزاتوسوکسیمایدبه زیر پای خود نگاه نکن بتوپیراماتهمیشه عسل با موم بخوریممواد کوانتومی جدید، ممکنجهش های ژنتیکی غیر تصادفکنفرانس تشنج هتل کوثر اصنقص در تشخیص هیجانات عامدرمان های رایج ام اسافت فشار خون ناگهانی در وسماگلوتید داروی کاهش دهناختلالات مخچهبیماری ضعف عضلات نزدیک بتکامل داروینی هنوز در حاهوش مصنوعی از عروسک بازی ماپروتیلینحقیقت خواب و رویاکاهش التهاب ناشی از بیمادرک عمیق در حیواناتانواع سکته های مغزیسیستم تعادلی بدنارتباط هوش ساختار مغز و ژبازگشت از آثار به سوی خدافلج بل، فلجی ترسناک که آنتاثیر نگاه و مشاهده ناظر هوش مصنوعی از عروسک تا کممدارک ژنتیکی چگونه انسانحس و ادراک قسمت چهل و سومذخیره ی شگفت انگیز اطلاعکشف ارتباط جدیدی از ارتباولین سلول مصنوعیسردرد و علتهای آناز نخستین همانند سازها تبحثی درباره احساسات متفافرضیه ای جدید توضیح میدهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوشیاری کوانتومیمسئولیت جدیدمستند جهان متصلحس و ادراک قسمت سی و هشتمرویای شفافگربه شرودینگر و تاثیر مشایا بیماری ام اس (مولتیپشبکه های مصنوعی مغز به دراز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی یونها و مولکول های ملیس دگرامفتامین یا ویاستاثیر داروهای ضد التهاب هستی ما پس از شروعی چگال مغز چگونه صداها را فیلتر خورشید مصنوعیپیوند سر، یکی از راه حلهاریواستیگمینابزار بقا از نخستین همانعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهاز تکینگی تا مغز از مغز تبزرگ شدن مغز محدود به دورچگونه تکامل مغزهای کنونیمنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر درجه حرارت بر عملکواقعیت های متفاوتمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟دو برابر شدن خطر مرگ و میآنزیم تولید انرژی در سلورجزخوانی هایی که امروز بابزار بقا از نخستین همانعصب حقوق نورولوواز تکینگی تا مغز، از مغز تقلید مرحله ای نسبتا پیشنخستین تصویر از سیاهچالهمنبع هوشیاری کجاست قسمت تروس جریان انرژیواکسنی با تاثیر دوگانه انقش نگاه از پایین یا نگاهدانشمندان تغییر میدان مغآیا پیدایش مغز از روی تصازاوسکا درمان گوشرابزار بقای موجود زنده از اصل بازخوردتنفس هوازی و میتوکندرینزاع بین علم و نادانی رو منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتغییرات آب و هوایی که به یافته های نوین علوم پرده نقش داروهاي مختلف معروف داستانها و مفاهیمی اشتباآیا دست مصنوعی به زودی قاسفر تجهیزات ناسا به مریخ اثر مضر مصرف طولانی مدت ربوزون هیگز چیستتوانایی مغز و دیگر اجزای همراهی نوعی سردرد میگرنیموجود بی مغزی که می تواندجهشهای مفید و ذکاوتی که دکنگره بین المللی سردرد دنقطه بی بازگشتدرمان های علامتی در ام اسافت هوشیاری به دنبال کاهسندرم کووید طولانیاختلالات حرکتی در انسانبیماریهای تحلیل عضلانی اتکامل داروینی هنوز در حاهوش مصنوعی از عروسک بازی ماجرای جهل مقدسحقیقت راستین انسان علم بکاهش دوپامین عامل بیماریدرگیری قلب در بیماری ویرانگشت ماشه ایسیستم دفاعی بدن علیه مغز ارتباط انسانی، محدود به بازگشت به ریشه های تکاملفلج خوابتاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک تا کممروری بر تشنج و درمان هایحس و ادراک قسمت نهمذرات کوانتومی زیر اتمی قکشف جمجمه ای درکوه ایرهواوکرلیزوماب داروی جدید شسردرد تنشناز نشانه ها و آثار درک شدبحثی درباره احساساتی غیرقلب و عقلتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش، ژنتیکی است یا محیطیهیچ کاری نکردن به معنی چیمشکلات نخاعیحس و ادراک قسمت سی و ششمروبات های ریز در درمان بیگزیده ای از وبینار یا کنفایا بدون زبان میتوانیم تشباهت مغز با کیهان مادیاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی اثرات مضر ویتامین دنوروز یا روز پایانیلا اکراه فی الدینتاثیر داروی ضد تشنج سدیم و هر کس تقوای خدا پیشه کنمغز ناتوان از توجیه پیداخانواده پایدارپیام های ناشناخته بر مغز ریاضیات یک حس جدید استابزار بقا از نخستین همانعلم به ما کمک میکند تا مواز تکینگی تا مغز از مغز تبزرگ شدن تقریبا ناگهانی چگونه جمعیت های بزرگ شکل منابع انرژی از نفت و گاز تاثیر درجه حرارت بر عملکواقعیت و مجازمغز بزرگ چالش است یا منفعدو سوی واقعیتآینده ی انسان در فراتر ازرساناها و ابر رساناها و عابزار بقا از نخستین همانعضلانی که طی سخن گفتن چقداز تکینگی تا مغز، از مغز تقلید از روی طبیعتنخستین روبات های زنده ی جمنبع هوشیاری کجاست قسمت تری فلوپرازینواسطه ها د رمسیر ایجاد مغنقش نظام غذایی در تکامل مدانشمندان روش هاي جدیدی آیا آگاهی پس از مرگ از بیزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقای موجود زنده از اصول توسعه ی یک ذهن کاملتنفس بدون اکسیژننزاع بین علم و جهل رو به پمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتغییرات تکاملی سر انسان یادگیری مهارت های جدید دنقش ذهن و شناخت در حوادث در مانهای کمر دردآیا رژیم غذایی گیاهی سلاسفر دشوار اکتشافاثرات فشار روحی شدیدبوزون هیگز جهان را از متلتوازن مهمتر از فعالیت زیهندسه ی پایه ایموجودات مقهور ژنها هستندجهشهای مفید و ذکاوتی که دکنگره بین المللی سردرد دچند نرمش مفید برای کمردردرمان ژنتیکی برای نوآوریافراد آغاز حرکت خودشان رسندرم گیلن باره به دنبال اختلالات صحبت کردن در انبیهوش کردن در جراحی و بیمتکامل داروینی هنوز در حاهوش مصنوعی از عروسک بازی ماده ی تاریکحقایق ممکن و غیر ممکنکاهش سن بیولوژیکی، تنها درگیری مغز در بیماری کویانگشت نگاری مغز نشان میدسکته مغزیارتباط از بالا به پایین مبازخورد یا فیدبکفلج خواب چیستتاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک تا کممرکز هوشیاری، روح یا بدن حس و ادراک قسمت چهارمذرات کوانتومی زیر اتمی قگل زندگیايندگان چگونه خواهند دیدسردرد سکه ایاز نظر علم اعصاب یا نرووسبخش فراموش شده ی حافظهقیچی ژنتیکیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهیچ کس مانند تو نگاه نمیکمشکلات بین دو همسر و برخیحس و ادراک قسمت سیزدهمروح رهاییایا تکامل هدفمند استشباهت کیهان و مغزاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی اختلالات عصبی مثانهنوشیدن چای برای مغز مفید لایو دوم دکتر سید سلمان فتاثیر درجه حرارت بر عملکوقت نهيب هاي غير علمي گذشمغز و سیر تکامل ان دلیلی خارق العاده و استثنایی بپیشینیان انسان از هفت میریسدیپلام تنها داروی تایابزار بقا از نخستین همانعلایم کمبود ویتامین E را از تکینگی تا مغز از مغز تبزرگترین خطایی که مردم مچگونه جمعیت های بزرگ شکل منابع انرژی از نفت و گاز تاثیر درجه حرارت بر عملکواقعیت خلا و وجود و درک ممغز بزرگ چالشهای پیش رودوچرخه سواری ورزشی سبک و آینده ی علم و فیزیک در60 ثرشته نوروایمونولوژی و نقابزار بقا از نخستین همانغیرقابل دیدن کردن مادهاز تکینگی تا مغز، از مغز تقویت استخوان در گرو تغذنرمش های مفید برای درد زامنبع هوشیاری کجاست قسمت تری فلوپرازینوبینار اساتید نورولوژی دنقش نظریه تکامل در شناسادانشمندان روشی برای تبدیآیا امکان بازسازی اندامهزبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقای موجود زنده از اصول سلامت کمرتو یک معجزه اینسبت طلایی، نشانه ای به سمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمثبت امواج الکتریکی در عصیادآوری خواب و رویانقش روی و منیزیم در سلامتدر محل کار ارزش خودت را بآیا رژیم غذایی گیاهی سلاسفرنامه سفر به بم و جنوب اثرات مفید قهوهبی نهایت در میان مرزهاتوسعه هوش مصنوعی قادر اسهندسه ی رایج کیهانمیهمانهای ناخوانده عامل جواب دانشمند سوال کننده کنترل همجوشی هسته ای با هچند جهانیدرمان ام اس(مولتیپل اسکلافزایش قدرت ادراکات و حسسندرم پیریفورمیساختلالات عضلانی ژنتیکبیهوشی در بیماران دچار اتکامل داروینی هنوز در حاهوش مصنوعی از عروسک بازی ماده ی خالیحمله ویروس کرونا به مغزکایروپاکتیک چیستدرگیری مغز در بیماران مباندوهگین نباش اگر درب یا سانسور از روی قصد بسیاری ارتباط بین هوش طبیعی و هوبازسازي مغز و نخاع چالشی فلج دوطرفه عصب 6 چشمتاثیر ویتامین دی بر بیماهوش مصنوعی از عروسک تا کممرکز حافظه کجاستحس و ادراک قسمت نوزدهمذرات کوانتومی زیر اتمی قگلوئونايا اراده آزاد توهم است یسرعت فکر کردن چگونه استاز نظر علم اعصاب اراده آزبخش بزرگی حس و ادراک ما اقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصتاثیر گیاه خواری بر رشد وتاثیر گیاه خواری بر رشد وهیچگاه از فشار و شکست نترمشکلات روانپزشکی پس از سحس و ادراک قسمت ششمروزه داری متناوب، مغز را ایجاد احساساتشباهت زیاد بین سلول هاي عاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی بیماری ها که در آن بنوعی سکته مغزی ، وحشتناک لبخند بزن شاید صبح فردا زتاثیر درجه حرارت بر عملکوقتی فهمیدی خطا کردی برگمغز آیندگان چگونه است ؟خبر مهم تلسکوپ هابلپیشرفت های جدید علوم اعصریشه های مشترک حیاتابزار بقا از نخستین همانعلایم کمبود ویتامین E را از تکینگی تا مغز از مغز تبسیاری از بیماری های جدیچگونه حافظه را قویتر کنیمنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر درجه حرارت بر عملکواکنش های ناخودآگاه و تقمغز بزرگ و فعال یا مغز کوديدن با چشم بسته در خواب آیا ممکن است موش کور بی مرشد مغز فرایندی پیچیده اابزار بقا از نخستین همانمقالاتاز روده تا مغزتقویت سیستم ایمنینرمش های مفید در سرگیجهمنبع هوشیاری کجاست قسمت تسلیم شدن از نورون شروع موراپامیل در باردارینقش هورمون های تیروئید دداروهای مصرفی در ام اسآیا انسان با مغز بزرگش اخزبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقای موجود زنده از اضطراب و ترستو یک جهان در مغز خودت هسنشانه های گذشته در کیهان منبع هوشیاری کجاست؟(قسمجمجمه انسان های اولیهژن هوش و ساختارهای حیاتی نقش روزه داری در سالم و جدر چه مرحله ای از خواب ، رآیا راهی برای رفع کم آبی سفرنامه سفر به بم و جنوب اثرات مضر ماری جوانابی عدالتی در توزیع واکسن توسعه برخی شغل ها با هوش هندسه بنیادینمیگرن سردردی ژنتیکی که بجوسازی مدرنکندر در بیماریهای التهابچندین ماده غذایی که مانندرمان تومورهای مغزی با اافزایش مرگ و میر سندرم کوسوپاپ ها یا ترانزیستورهااختراع جدید اینترنت کوانبیوگرافیتکامل زبانهوش مصنوعی از عروسک بازی مبانی ذهنی سیاه و سفیدحمایت از طبیعتکار با یگانگی و یکپارچگیدرگیری مغزی در سندرم کووانرژی تاریکسانسور بر بسیاری از حقایارتباط شگفت مغز انسان و فبحتی علمی درباره تمایل بفناوری هوش مصنوعی نحوه ختاثیر ویروس کرونا بر مغز هوش مصنوعی به کمک هوش طبیمرکز حافظه کجاستحس و ادراک قسمت هفتمرفتار اجتماعی انسان، حاصگمان میکنی جرمی کوچکی در ايا اراده آزاد توهم است یشلیک فراموشیاز نظر علم اعصاب اراده آزبخش بزرگتر کیهان ناشناختقانون مندی نقشه ژنتیکی مقانون جنگلتاثیر گیاه خواری بر رشد وهیپرپاراتیروئیدیسممشکلات روانپزشکی در عقب حس و ادراک سی و هفتمگزارش یک مورد جالب لخته وروزه داری و بیمار ی ام اس ایرادهای موجود در خلقت بشباهت زیاد بین سلول هاي عاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی بیماری های خاص که بدنیکولا تسلالرزش ناشی از اسیب به عصبتاثیر درجه حرارت بر عملکویتنام نوعی کرونا ویروس مغز انسان ایا طبیعتا تماخدا موجود استپیشرفتی مستقل از ابزار هرژیم های غذایی و نقش مهم ابزار بقا از نخستین همانعلت خواب آلودگی بعد از خواز تکینگی تا مغز از مغز تبسیاری از بیماری های جدینگاه محدود و تک جانبه، مشمنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر رو ح و روان بر جسمواکنش به حس جدیدمغز بزرگترین مصرف کننده دی متیل فومارات(زادیوا)(آیا ما تنها موجودات زنده رشد مغز علت تمایل انسان بابزار بقا از نخستین همانتاثیر ویتامین دی بر بیماازدواج های بین گونه ای، رتلقین اطلاعات و حافظهنرمشهای مهم برای تقویت عمنبع هوشیاری کجاست قسمت تشنج چیستورزش هوازی مرتب خیلی به قنقش هورمون زنانه استروژنداروهای ام اسآیا احتمال دارد رویا از آزبان و بیان نتیجه ساختماابزار بقای موجود زنده از اطلاع رسانی اینترنتیتو پیچیده ترین تکنولوژی نظام مثبت زندگیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمجنسیت و تفاوت های بیناییژن یا نقشه توسعه مغز و نقنقش رژیم غذایی بر رشد و ادر هم تنیدگی مرزها و بی مآیاما مقهور قوانین فیزیکسفرنامه سفر به بم و جنوب اجزای پر سلولی بدن انسان بیمار 101 ساله، مبتلا به ستوصیه های سازمان بهداشت هندسه در پایه ی همه ی واکمیگرن شدید قابل درمان اسجاذبه و نقش آن در شکلگیریکوچک شدن مغز از نئاندرتاچه زیاد است بر من که در ایدرمان تشنجافزایش سرعت پیشرفت علوم سوپاپ ها یا ترانزیستورهاادامه بحث تکامل چشمبیوگرافیتکامل زبانهوش مصنوعی از عروسک بازی مباحث مهم حس و ادراکحوادث روزگار از جمله ویرکاربرد روباتهای ريزنانودرگیری مغزی در سندرم کووانرژی تاریک که ما نمی توساخت شبکه عصبی مصنوعی با ارتباط شگفت انگیز مغز انبحث درباره پیدایش و منشا فیلمی بسیار جالب از تغییتاثیر ژنها بر اختلالات خهوش مصنوعی در کامپیوترهامرکز خنده در کجای مغز استحس و ادراک قسمت هفدهمرقیبی قدرتمند در برابر مگنجینه ای به نام ویتامین ای نعمت من در زندگیمشلیک فراموشیاز واقعیت امروز تا حقیقتبخش دیگری در وجود انسان هبرنامه و ساختار پیچیده مقانون جنگلتاثیر گیاه خواری بر رشد وهاوکينگ پیش از مرگش رسالمشاهده گر جدای از شیء مشاحس و ادراک- قسمت بیست و پگشایش دروازه جدیدی از طرروزه داری سلول های بنیاداگر میدانی مصیبت بزرگتر شرکت نورالینک ویدیویی ازاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی توجهات در ببمار پارنیاز به آموزش مجازی دیجیلرزش عضله یا فاسیکولاسیوتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E برای فعالیت صحمغز انسان برای ایجاد تمدخطا در محاسبات چیزی کاملپاسخ گیاهان در زمان خوردرژیم های غذایی و نقش مهم ابزار بقا از نخستین همانعماد الدین نسیمی قربانی از تکینگی تا مغز از مغز تبعد از کرونانگاه انسان محدود به ادرامنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسن های شرکت فایزر آمرمغز حریص برای خون، کلید تدید تو همیشه محدود به مقدآیا مغز تا بزرگسالی توسعزمین زیر خلیج فارس تمدنی ابزار بقا از نخستین همانصفحه اصلیاستفاده از مغز، وزن را کمتلاش هایی در بیماران قطع چرا مغزهای ما ارتقا یافت منبع هوشیاری کجاست قسمت تشنج و حرکات شبه تشنجی قاورزش هوازی ، بهترین تمرینقش ویتامین K در ترمیم اسداروهای تغییر دهنده ی سیآیا احتمال دارد رویا از آزبان و بیان، در سایه پیشرابزار بقای موجود زنده از اطلاعات حسی ما از جهان، چتو جهانی هستی که خودش را نظریه ی تکامل در درمان بیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمجنسیت و تفاوت های بیناییژنها نقشه ایجاد ابزار هونقش رژیم غذایی در رشد و ادر هم تنیدگی کوانتومی و پآب زندگی است قسمت چهارمسفرنامه سفر به بم و جنوب اجزایی ناشناخته در شکل گبیماری های مغز و اعصاب و توصیه های غیر دارویی در سهوموارکتوس ها ممکن است دمیدان مغناطيسي زمین بشر جدایی خطای حسی استکووید نوزده و خطر بیماری نهایت معرفت و شناخت درک عدرمان جدید میگرن با انتی افسردگی و اضطراب در بیماسوپاپ ها یا ترانزیستورهااداراوون تنها داروی تاییبیان ژن های اسکیزوفرنی دتکامل زبان انسان از پیشیهوش مصنوعی از عروسک بازی مجموعه های پر سلولی بدن محافظه و اطلاعات در کجاست کاربرد روباتهای ريز، در درگیری اعصاب به علت میتوانسان قدیم در شبه جزیره عساخت شبکه عصبی با الفبای ارتباط شگفت انگیز مغز انبحثي درباره هوش و تفاوتهفیزیک مولکولها و ذرات در تاثیر کلام در آیات کلام بهوش مصنوعی در خدمت خلق وحمرگ چیستحس و ادراک قسمت هجدهمرموزی از نخستین تمدن بشرگویید نوزده و ایمنی ساکتای آنکه نامش درمان و یادششنا در ابهای گرم جنوب نیابرنامه ی مسلط ژنها در اختقانونمندی و محدودیت عالمتاثیر گیاه خواری بر رشد وهاوکينگ پیش از مرگش رسالمشاهده آینده از روی مشاهحساسیت روانی متفاوتپمبرولیزوماب در بیماری چروش مقابله مغز با محدودیاگر نیروی مغناطیس نباشد شش مرحله تکامل چشماز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی توصیه ها برای واکسیچیزی خارج از مغزهای ما نیلزوم سازگاری قانون مجازاتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E در چه مواد غذایمغز انسان برای شادمانی طخطا در محاسبات چیزی کاملپختگی پس از چهل سالگي به رژیم ضد التهابیابزار بقا از نخستین همانعوامل موثر در پیدایش زبااز تکینگی تا مغز از مغز تبعد از کرونانگاه از درون مجموعه با نگمنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسن کووید 19 چیزهایی که مغز در تنهایی آسیب میبیندژا وو یا اشنا پنداریآیا همه جنایت ها نتیجه بیزمان واقعیت است یا توهمابزار بقا از نخستین همانسوالات پزشکیاستفاده از هوش مصنوعی در تلاشی برای درمان قطع نخاچرا ویروس کرونای دلتا وامنبع هوشیاری کجاست قسمت تشنج عدم توازن بین نورون ورزش و میگرننقش ژنتیک در درمان اختلاداروهای ضد بیماری ام اس وآیا برای تولید مثل همیشه زبان و تکلم برخی بیماریهابزار بقای موجود زنده از اطلاعاتی عمومی در مورد متو دی ان ای خاص ميتوکندرينظریه ی تکامل در درمان بیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمجهل مقدسژنها ، مغز و ارادهنقش زنجبیل در جلوگیری از در هم تنیدگی کوانتومی و دآب زندگی است قسمت اولسفری به آغاز کیهاناحیای بینایی نسبی یک بیمبیماری گیلن باره و بیمارتوصیه هایی در مصرف ماهیهوش مصنوعی می تواند بر احمیدازولام در درمان تشنج جریان انرژی در سیستم های کودک ایرانی که هوش او از چهار میلیارد سال تکامل بدرمان جدید کنترل مولتیپلالکتروتاکسی(گرایش و حرکسودمندی موجودات ابزی بر ادراک ما درک ارتعاشی است بیست تمرین ساده برای جلوتکامل ساختار رگهای مغزی هوش مصنوعی از عروسک بازی محل درک احساسات روحانیحافظه و اطلاعات در کجاست کتاب زیست شناسی باوردرختان اشعار زمینانسان ها می توانند میدان ساختار شبکه های مغزی ثابارتباط غیرکلامی بین انسابحثی جالب درباره محدودیتفیزیک و هوشیاریتاثیر کپسول نوروهرب بر نهوش مصنوعی در خدمت خلق وحمرگ و میر پنهانحس و ادراک قسمت هشتمرمز و رازهای ارتباط غیر کگوشه بیماری اتوزومال رسسایمپلانت مغزی کمک میکند شناخت و معرفت، و نقش آن دبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱قارچ بی مغز در خدمت موجودتاثیر گیاه خواری بر رشد وهدف یکسان، در مسیرهای متمطالعه ای بیان میکند اهدخفاش با شیوع همه گیری جدیپنج اکتشاف شگفت آور در موروش های صرفه جویی در ایجااگر نعمت فراموشی نبود بسششمین کنگره بین المللی ساز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی روش های تربیتی کودکچیزی شبیه نور تو نیستلزوم سازگاری قانون مجازاتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین کامغز انسان برای شادمانی طخطر آلودگی هواپروژه ی ژنوم انسانیرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وابزار بقا از نخستین همانعوامل ایجاد لغت انسانی و از تکینگی تا مغز از مغز تبعد از کرونا دلخوشی بیهونگاه حقیقی نگاه به درون امنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر رژیم گیاه خواری بر واکسن کرونا و گشودن پنجرمغز را از روی امواج بشناسدژاوو یا آشناپنداریآیا هوش مصنوعی می تواند نزمان شگفت انگیزابزار بقا از نخستین همانپیامهای کاربراناستفاده از سلول های بنیاتلاشی تازه برای گشودن معچرا پس از بیدار شدن از خومنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمتشخیص ژنتیکی آتروفی های ورزش بهترین درمان بیش فعنقش گرمایش آب و هوا در همداروی فامپیریدین یا نورلآیا بزرگ شدن مغز فقط در دزبان و شناخت حقیقت قسمت چابزارهای پیشرفته ارتباط اطلاعاتی عمومی در مورد متولید مثل اولین ربات های نظریه ی ریسمانمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمجهان یکپارچهژنهای مشترک بین انسان و ونقش زبان در سلطه و قدرت ادر کمتر از چند ماه سوش جدآب زندگی است قسمت دومسقوط درون جاذبه ای خاص، چاحیای بینایی نسبی یک بیمبیماری ای شبیه آلزایمر و توضیحی ساده در مورد هوش مهوش مصنوعی و کشف زبان هایمکانیک کوانتومی بی معنی جریان انرژی در سیستم های کودکان میتوانند ناقل بی چهار ساعت پس از کشتار خوکدرمانهای بیماری پارکینسالگوبرداری از طبیعتسیلی محکم محیط زیست بر انادغام میان گونه های مختلبیش از نیمی از موارد انتقتکامل شناخت انسان با کشفهوش مصنوعی از عروسک بازی محل درک احساسات روحانی دحافظه و اطلاعات در کجاستکتاب، سفری به تاریخدرد باسن و پا به دلیل کاهانسان جدید از چه زمانی پاسازگاری با محیط بین اجزاارتروز یا خوردگی و التهابحثی در مورد نقش ویتامين فیزیکدانان ماشینی برای تتاثیر کپسول نوروهرب بر تهوش مصنوعی درمانگر کامپیمرگ و میر بسیار بالای ناشحس و ادراک قسمت پنجمرمز بقای جهش ژنتیکیگوشت خواری یا گیاه خواریایمپلانت نخاعی میتواند دشناسایی تاریخچه ی تکاملیاز آغاز خلقت تا نگاه انسابرین نت به جای اینترنتقبل از آغازتاثیر گیاه خواری بر رشد وهدف از تکامل مغزمعنی روزهخلاصه ای از مطالب همایش مپوست ساعتی مستقل از مغز دروش هایی ساده برای کاهش ااگر نعمت فراموشی نبود بسصرع و درمان های آناز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی سلولهای عصبی در تلانکاتی در مورد تشنجمقاومت به عوارض فشار خون تاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین کا و استخوانمغز انسان رو به کوچک تر شخطرات هوش مصنوعیپروژه ی ژنوم انسانیرژیم غذایی ضد التهابیابزار بقا از نخستین همانعواملی که برای ظهور لغت ااز تکینگی تا مغز از مغز تبعد از کرونا دلخوشی بیهونگاهی بر قدرت بینایی درامنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر رژیم گیاهخواری بر واکسن کرونا از حقیقت تاتمغز زنان جوانتر از مغز مردگرگونی های نژادی و تغییآیا هوش مصنوعی زندگی بشرزندگی هوشمند در خارج از زابزار بقای موجود زنده از سایتهای دیگراستفاده از سلول های بنیاتلاشی جدید در درمان ام اسچرا بیماری های تخریبی مغمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتصویربرداری فضاپیمای آمورزش در کمر دردنقش پیش زمینه ها و اراده داروی لیراگلوتیدآیا تکامل و تغییرات ژنتیزبان و شناخت حقیقت قسمت اابزارهای بقا از نخستین هاعداد بینهایت در دنیای متولید پاک و فراوان انرژینظریه تکامل در درمان بیممنبع هوشیاری در کجاست؟ قجهان یکپارچهژنهای هوش ، کدامندنقش زبان در سلطه و قدرت ادر آستانه ی موج پنجم کوویآب زندگی است قسمت سومسلول های بنیادی منابع و ااحساس گذر سریعتر زمانبیماری ای شبیه ام اس مولتتیوتیکسن داروی ضد جنونهوش مصنوعی گوگل به کمک تشمکانیزمهای دفاعی در برابجریان انرژی در سیستم های کودکان خود را مشابه خود تنوآوری ای شگفت انگیز داندرهای اسرارآمیز و پوشیدهالتهاب شریان تمپورالسیاهچاله های فضایی منابعادغام دو حیطه علوم مغز و بیشتر کمردردها نیازی به تأثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک بازی محدودیت های حافظه و حافظحس چشایی و بویاییکجای مغز مسئول پردازش تجدستورالعمل مرکز کنترل بیانسان عامل توقف رشد مغزستون فقرات انسان دو پا جلارزش حقیقی زبان قسمت اولبحثی در مورد نقش کلسیم و فرگشت و تکامل تصادفی محض هوش مصنوعی درخدمت خلق وحمرگ انتقال است یا نابود شحس و ادراک قسمت بیست و چهرمز جهانگیلگمش باستانی کیستاین پیوند نه با مغز بلکه شناسایی سلول های ایمنی ااز انفجار بزرگ تا انفجار از بحث های کنونی در ویروسبرای پیش بینی آینده مغز دقبل از انفجار بزرگتاثیر گیاه خواری بر رشد وهدف از خلقت رسیدن به ابزامعادله ها فقط بخش خسته کنخونریزی مغز در سندرم کووپیموزایدروش صحبت کردن در حال تکاماگر با مطالعه فیزیک کوانضررهای مصرف شکر و قند بر از تکینگی تا مغز از مغز تبرخی سيناپسها طی تکامل و چگونه مولکول های دی ان ایمقابله با کرونا با علم استاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین کا در سبزیجاتمغز انسان رو به کوچکتر شددفاع در برابر تغییر ساختپرواز از نیویورک تا لوس آراه فراری نیستابزار بقا از نخستین همانعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکینگی تا مغز از مغز تتفکر خلا ق در برابر توهم نگاهی بر توانایی اجزاي بمنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر عصاره تغلیظ شده گیواکسن کرونا ساخته شده تومغزهای کوچک بی احساسدانش بی نهایتآیا هوش ارثی دریافتی از پزندگی زمینی امروز بیش از ابزار بقای موجود زنده از استفاده از سلول های بنیاتمایل زیاد به خوردن بستنچرا حیوانات سخن نمی گوینمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتصادف یا قوانین ناشناختهوزن حقیقی معرفت و شناختنقش آتش در رسیدن انسان بهداروی تشنجی دربارداریآیا جنین انسان، هوشمندی زبان و شناخت حقیقت قسمت دابزارهای بقا ازنخستین همبلندی در ذهن ما درک بلندیتولید سلولهای جنسی از سلنظریه تکامل در درمان بیممنبع هوشیاری در کجاست؟(قجهان کنونی و مغز بزرگتریژنهای حاکم بر انسان و انسنقش سجده بر عملکرد مغزدر درمان بیماری مولتیپل آزمون ذهنی گربه شرودینگرسلول عصبی شاهکار انطباق احساسات کاذببیماری اسپینال ماسکولار تکنولوژی جدید که سلول هاهوش مصنوعی گوگل به کمک تشما انسانها چه اندازه نزدجستجوی متن و تصویر به صورکوری گذرای ناشی از موباینوار مغز مشاهده ی غیر مستدرک فرد دیگر و رفتارهای اامیوتروفیک لترال اسکلروسیاهچاله و تکینگی ابتدایارتقا و تکامل سنت آفرینش با هوش مصنوعی خودکار روبتئوری تکامل امروز در درمهوش مصنوعی از عروسک بازی مخچه فراتر از حفظ تعادلحس و ادراک (قسمت اول )کرونا چه بر سر مغز می آورذهن ما از در هم شکستن منبانسانیت در هم تنیده و متصسخن پاک و ثابتارزش حقیقی زبان قسمت دومبحثی در مورد عملکرد لوب ففراموش کارها باهوش تر هسهوش مصنوعی ساخته هوش طبیمراحل ارتقای پله پله کیهحس و ادراک قسمت بیست و یکروی و منیزیم در تقویت استگیاه خواری و گوشت خوار کداینکه به خاطرخودت زندگی شواهدی از نوع جدیدی از حا