دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

کاربرد روباتهای ريزنانوروباتها در درمان بیماری ها و ساخت اندام های فرسوده و پیر

کاربرد روباتهای ريز(نانوروباتها) در درمان بیماری ها و ساخت اندام های فرسوده و پیر

داروهایی- که در درمان بیماری ها استفاده می شود- اگر به صورت خوراکی مصرف شوند- باید از چندین سد، در دستگاه گوارش بگذرند تا وارد خون شوند.

برای دور شدن از این سدها و ورود راحت تر داروها به بدن از روشهاي غیر خوراکي مانند تزریق زیر پوستی یا تزریق وریدی دارو استفاده می شود. پس از ورود دارو به بدن، دارو میان همه سلولهای بدن پخش میشود و مقدار اندکی از آن به سلولهای بیمار میرسد و مثلا در بیماری هاي مغزی، به دلیل سیستم حفاظتی خاص این سلولها و سد محکم بین خون ومغز، باز میزان دارویی- که به سلولها عصبی مي رسد- کمتر می شود.

مثلا در بیماری خاصی در سیستم عصبی انسان، اگر بخواهیم داروی خوراکی، داخل مغز برود و بخش آسیب دیده را ترمیم کند یا آن را جدا کند و مثلا در سرطان مغز بخش سرطانی را از میان ببرد، این دارو باید در درجه اول در برابر شیره گوارشی معده، مقاومت کند، بعد در برابر صفرا تجزیه نشود، بعد بتواند جذب سلول های جذبی روده کوچک شود.

اگر همه این مراحل را پشت سر گذراند، بعد از رفتن به داخل خون، به جای آنکه همراه با خون در همه بدن پخش شود، باید فقط جذب سلولهای مغزی شود و حالا در اینجا باز، با مویرگ هايي نفوذ ناپذیر مواجه است که سد بین خون و مغز را می سازند و باید از اینها هم بگذرد و در مرحله بعد به جای آنکه در میان میلیاردها سلول داخل مغز، سرگردان شود، فقط سلول سرطاني را شناسایی کند و به آن حمله نمايد یا آن را ترمیم کند!

مسافرتی بسیار حیرت آور که در اینجا از داروی بی مغز ميخواهيم!

و گم نکردن راه، برای باهوش ترین افراد هم بسیار دشوار است چه برسد به داروی بی جانی که در بهترین شرایط، ذکاوتش از مواد موجود در طبیعت فراتر نمیرود.

حقیقتا شناسایی محل بیماری، از میان این همه سد و سرگردانی دشوار است.

برای حل این مشکل، پزشکان داروساز از روشهای گوناگونی استفاده می کنند مثلا از داروی وریدی و یا زیر پوستی استفاده می کنند تا سد دستگاه گوارش، از میان برداشته شود یا مثلا از داروهایی با تمایل به گیرنده اي خاص، روي سلول هدف استفاده می کنند و این گیرنده هدف، روی دیگر سلولهای بدن وجود ندارد. بنابراین دارو جذب سلول هدف خود می شود.

ولی امروزه با پیشرفت مهندسی پزشکی، از روبات هایی- که حامل دارو هستند و به وسیله هدایتگری، بیرون از بدن بیمار هدایت میشود- استفاده می کنند تا دارو به نقطه مورد نظر خود برسد و این روبات ها درآینده به خصوص در درمان بیماری های مغز و نخاع- که به وسیله سد نفوذ ناپذیر بین خون و مغز(blood-brain barriers) احاطه می شوند- بسیار سودمند خواهد بود:

نانو روبات های پزشکی

با استفاده از دانش نانوتکنولوژی محققان توانسته اند نانو ربات های زیستی طراحی کنند که در بدن انسان قرار می گیرند و نقش محافظ و درمانگر را ایفا می کنند. این ریز ماشین های هوشمند، قادرند چندین نسخه از خودشان تهیه کنند و جایگزین بافت های فرسوده یا آسیبدیده کنند. این فرایند را خود تکثیری مینامند.

در آینده نانو ربات های هوشمند در مغز و بدن هر انسانی به تعداد زیاد وجود خواهند داشت و انسان را از ابتلا به انواع بیماری ها مصون می دارند، حتی روند پیر شدن بشر را به تعویق می اندازند و نیز قدرت جسمانی و حافظه را تقویت می کنند. با استفاده از نانوتکنولوژی، دستیابی به انرژی خورشیدی امکان پذیر خواهد شد. انرژی خورشیدی قابل تبدیل و استفاده به اشکال مختلف انرژی است و بشر را از منابع دیگر انرژی بی نیاز می کند.

با استفاده از دانش نانوتکنولوژی محققان توانسته اند نانو ربات های زیستی طراحی کنند که در بدن انسان قرار می گیرند و نقش محافظ و درمانگر را ایفا می کنند. این ریز ماشین های هوشمند قادرند چندین نسخه از خودشان تهیه کنند و جایگزین بافت های فرسوده یا آسیب دیده کنند.

این فرایند را خود تکثیری می نامند.

نانوربات ها ماشین های کوچکی هستند که برای انجام عملیاتی خاص و بعضا تکرارشونده با دقت بسیار بالا طراحی شده اند. نانو به معنی یک بیلیونیوم یا یک میلیاردم است. نانو ربات ها نه تنها قادر به تشخیص محل دقیق سرطان خواهند بود بلکه داروی مناسب برای از بین بردن سلول های سرطانی را تزریق می کنند.

امروزه تحقیقات وسیعی در زمینه درمان بیماری هایی چون دیابت، بیماری های قلبی و ایدز در حال انجام است. نانوربات ها دارای امکانات بالقوه ای هستند که با اجتماع و قرارگیری به صورت کلونی قادرند به طور موشکافانه و دقیق از سیستم، حفاظت کنند. در واقع با ساختاری اتمی یا مولکولی، در یک فرایند شناخته شده قرار داده می شوند تا چرخه ای را کامل کنند.

تکنولوژی نانورباتیک آنقدر سریع در حال پیشرفت است که یقینا زندگی انسان از اواسط قرن جاری به کلی متحول خواهد شد.
@salmanfatemi
این تغییرات شامل از بین رفتن بسیاری از بیماری ها، کاهش عوامل بسیاری از امراض و حتی جراحی ها است. یکی از مهمترین برنامه های گسترش علوم رباتیک در جهان، بیشتر کردن عمر بشر و مبارزه با پیری و عـواقب آن است.

از دهه ۸۰ میلادی تا کنون کوچک سازی (مینیاتورسازی) از اهم فعالیت ها در زمینه علوم کامپیوتری بوده است. سرعت رشد تکنولوژی هر بیست سال دو برابر خواهد شد، در نتیجه تکنولوژی در سال ۲۰۵۰ حدود ۳۲ برابر از سال ۱۹۵۰ جلوتر خواهد بود. یکی از شاخه هایی که رشد تکنولوژی در آن بسیار چشمگیر است، دانش پزشکی است. با ساخت ابزار و وسایل پزشکی در آینده روند پیر شدن کند می شود و مبـارزه بـا بیمـاری هـا آسـان تـر و مطمئـن تـر خـواهـد شـد. در زمینه کالبدشناسی از نانورباتها به منظور تعیین محل دقیق آسیب استفاده خواهد شد. در شرایطی استفاده از نانو رباتهای زیستی ضروری به نظر می رسد که امکان دسترسی به عضو موردنظر دشوار بوده یا امکان پذیر نباشد یا حتی در مواردی که عواقب دردناک و دشواری توسط پزشک پیش بینی شود.

برای طراحی یک نانوربات دانشمندان از مدل های طبیعی مثل ساختار رشته های DNA بهره می گیرند. با بهره گیری از دانش نانو تکنولوژی دانشمندان قادر به ساخت حسگرهای زیستی در ابعاد یک میلیاردم هستند.
هم اکنون نانو ربات هایی که در مراکز تحقیقاتی ساخته می شود به اندازه ای کوچک هستند که هنگام عطسه همراه با گرد و غبار به بیرون پرتاب می شوند. یکی از اولین ریز ربات هایی که برای کمک به علم پزشکی ساخته شد سلئو نام داشت. این میکرو ربات برای جاسازی در داخل روده انسان طراحی شده بود. سئلو مجهز به یک چنگال و چند حسگر بود. حسگرها بدین منظور تعبیه شده بودند تا مانع برخورد با موانع شوند، وظیفه چنگال نیز برداشتن نمونه از سطح روده است.

این ریز ماشین می توانست یا خود حرکت کند یا توسط پزشک با یک کنترل دستی به حرکت درآید. اسلوب کار نانو ربات هایی که در داخل بدن کار گذاشته می شوند، شبیه سازی از محیط در فضایی سه بعدی است و تجزیه و تحلیل اطلاعات در آن ها بر مبنای روش های کوانتومي است. نانوربات ها مانند انسـان، بـه اطـلاعـات اطـرافشـان نیاز دارند.

به دلیل نوع کار این نانو ربات ها در بدن، تجهیزات و یا سخت افزار این ماشین های مولکولی بسیار پیشرفته و ابتکاری است. در ســاخــت سـنـســورهــای زیـسـتــی تـنـهــا روش هــای مـیـکــروالـکـتــرونیکـی کـاربـرد دارد. نانورباتهای زیستی دارای سنسورهایی در ابعاد بسیار کوچک هستند و در عین حال به گونه ای طراحی شده اند که با شرایط زیستی بدن انسان سازگارند.

نانوربات های زیستی با داشتن حسگرهای بسیار حساس از تجهیزاتی خواهند بود که امور پزشکی را به تدریج متحول می کند. در واقع، مدلی از ماشین های مولکولی هستند که با روش های خاصی ارتباطات و اتصالات بین سلول های بیولوژیکی را کنترل کرده و بهبود میبخشد، به عبارتی روی نحوه عملکرد سلول ها نظارت کرده و کنترل صحیح آنها را به عهده میگیرد. روش کار این مدل های مولکولی بر اساس شبیه سازی در محیط سه بعدی است.

منابع انرژی برای نانو ربات ها
مؤثر ترین روش برای این که نانو ربات ها مدام در حال حرکت و فعالیت باشند(در هر محیطی نه صرفا محیط بیولوژیک)، ایجاد منابعی از انرژی است که از محیطی که نانو ربـات در آن مـشـغـول بـه کـار اسـت فـراهـم شـود. انـرژی جـنـبـشـی سـیـال، اشـعه های الکترومغناطیسی- که از نور ساطع می شوند- گزینه های مناسبی برای منبع انرژی هستند، که این اشعه ها برای فضای کاری باز مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین استفاده از تغییرات دمایی یا کم و زیاد شدن نور نیز گزینه مناسبی هستند. اما برای یک فضای کاری گسترده، انرژی تولید شده از ارتعاش مناسب تر خواهد بود که در محیط های مختلف از جمله محیط بیولوژیک، می توان از آن استفاده کرد.

مزایا و مشکلات نانورباتیک:
به طور کلی در ساخت نانو ربات دو مسئله مهم وجود دارند. اولا شبیه سازی و طـراحـی بـر اسـاس ربـات هـای مـاکـرو کـه شـامـل نـیـروی مـحرکه، برقراری ارتباط و جهتیابی است و ثانیا جمع کردن قطعات نانو ربات. تحقیقات در زمینه نانورباتیک جنبه تئوری داشته و تا کنون نانو ربات مصنوعی غیر بیولوژیک ساخته نشده است. اما از نظر تئوری مزایا و مشکلاتی مورد توجه واقع شده اند که عبارتند از:
۱- با دوام بودن نانو ربات ، که از نظر تئوری سال ها دوام دارند.

2-زمان عملکرد آنها بسیار کم است،زیرا جابجایی آنها محدود بوده و اتفاقات بیولوژیک با همان سرعت رخ می دهند اما در زمان کمتر.
3-احتمال می رود که نانو ربات ها به دلیل اندازه کوچک ،از سوی بدن به عنوان عوامل بیماری زا شناسایی نشوند.

۳-اندازه کوچک، محدودیت هایی ایجاد می کند به این دلیل که اندازه های فوق العاده کوچک، امکان عبور نانو ربات از هر ساختار نا مشخص و ناخواسته را می دهد، بدون اینکه هدایت یا متوقف شود.

@salmanfatemi
اجزای نانو ربات:
بنا به نوع کاربری نانوربات، اجزای آن تغییر می کنند اما اجزای بیان شده در این قسمت، اجزای اصلی نانو ربات ها هستند که در هر نانوربات صرف نظر از نوع کاربرد وجود دارند.

نانوسنسورها:
نسل جدید سنسورها، در مقیاس نانو، به سه دسته تقسیم می شوند:
۱-سنسورهای فیبر نوری (اپتیکی)
۲-سنسورهای مکانیکی
۳-سنسورهای الکترونیکی

نانو سنسورهای اپتیکی
از این نانوسنسورها برای مطالعه متابولیسم در سلول های زنده استفاده می شود. پروب های فـــیـــبـــــر نـــــوری ســـــر بــســیـــــار نـــــازکـــــی دارنـــــد (۵۰۰-۲۰ نـانـومـتـر.) هنگامی که نور به این فیبر تابیده می شود، این سر نازک میدان ناپایداری تولید می کند.زیرا قطر این سر فیبر از طول موج نور کمتر است.وضوح تصویر با این پروب ها بسیار زیاد است. به دلیل این که این میدان ناپایدار، حـجــم کــوچـکــی از اطــراف خــود را تـحــریـک میکند.

نانوسنسورهای مکانیکی
در مقیاس نانو، پیوندهایی قوی بین ساختارها بـا خـواص مکانیکی یا الکترونیکی یا شیمیایی وجود دارد که ساخت وسائل نانومتریک بسیار حساس به محیط و مواد شیمیایی را امکان پذیر مـی سـازد. بـه وسیلـه ایـن حساسیت بسیار بالا تـغـیـیــر شـکــل هــای مـکــانیکـی و سیگنـال هـای گرمایی وآکوستیک قابل تشخیص هستند.

نانومدیسین:
نــــــانــــــومـــــدیـــســـیـــــن در واقـــــع اســـتـــفـــــاده از نــانـوتکنـولـوژی در درمـان، تشخیـص و کنتـرل سیستم های بیولوژیک است، که شامل شناسایی هـدف مـربـوطـه و انـتـخاب حامل های مناسب برای دست یابی به پاسخ های مناسب و حداقل سـاخـتـن اثـرات جـانـبی داروها است. در زمینه نـانـومـدیـسـیـن، نـیـازی بـه تـغـیـیـر دادن تـرکیبات دارویی نبوده و فقط طریقه حمل آن باید تغییر کند. این سیستم دارای یک حامل است که دارو توسط آن قسمت حمل می شود. مشخصه مهم یک سیستم دارو رسان مؤثر، توانایی برای انجام انتقال هدف دار و کنترل شده دارو است. برای ایـن مـنـظـور داروهـا باید باسرعت مناسبی آزاد شوند. آزاد شدن سریع دارو باعث عدم جذب مناسب و اثرات جانبی دیگر دارد.

به علاوه باید توجه داشت که دارو هنگام حمل، تجزیه نشود، بـرای هـمـیـن داروهـا را بـایـد در مـحـفـظـه هـایی (کپسول هایی) قرار داد. ماده حامل دارو باید با دارو سازگار بوده تا دارو به راحتی با آن پیوند برقرار کند.

نانو جراحی:
روش های جراحی کلاسیک به صورت ماکرو هستند؛ اما بعضی از جراحی های خاص مثل جراحی چشم نیازمند وسایل و ابزار ظریف تر و کوچک تر شده اند. لذا میکرو جراحی ظهور پیدا کرد و در چند سال اخیر، کوچک سازی، پیشرفت های زیادی در جراحی ایجاد کرده است. اولین مزیت نانوجراحی کاهش شوک ها و زخم های ناشی از جراحی کلاسیک است. همچنین شکاف و برش در نانوجراحی وجود ندارند. همین مسائل باعث بهبودی سریع تر بیمار می شود. جراحی های معمولی سنگین و طاقت فرسا هستند؛ هم برای بیمار و هم برای جراح.

از یک طرف بیمار دچار ترس و دلهره، دردهای متعدد و زمان بهبودی طولانی شده و از طرف دیگر جراح به تمرکز، برای مدت طولانی احتیاج دارد تا جراحی را کامل و دقیق انجام دهد. اشتباهات جراح که ناشی از خستگی و دید کم هستند اجتناب ناپذیرهستند. در نانوجراحی، جراح از دسته هایی برای فرمان استفاده می کند تا بازوهای نانو ربات را- که مجهز به ابزار جراحی کوچک هستند- کنترل کرده و به محل مورد نظر برساند. بازوی دیگر نانو ربات، دوربینی حمل میکند که جراح می تواند محیط درون بدن را مشاهده کند.

نانو ربات عنکبوتی از جنس مولکول DNA:
دانشمنـدان در آمـریکـا یـک ربـات مـولکـولـی از جنـس مولکول وراثتی DNA خلق کردهاند که مانند عنکبوت، در امتداد یک مسیر ساخته شده از کد شیمیایی برای حیات، راه میرود. این ربات فقط چهار نانومتر قطر دارد که چهار میلیاردیوم یک متر است. این نانوربات، شبیه به یک عنکبوت چهار پا طراحی شده است. این هیولای مینیاتوری در امتداد زنجیرههای DNA متصل شده به هم حرکت میکند که درست به روش حرکت رباتهای صنعتی در امتداد یک خط مونتاژ است.

بدن این عنکبوت از پروتئین معمولی موسوم به <استرپتاویدین> ساخته شده است. این دستاورد که شرح آن در مجله علمی نیچر به چاپ رسیده گامی دیگر در آزمایشات مقیاس نانو است که در آینده به خلق ارتشی از نانورباتها برای پاکسازی عروق و ترمیم بافتهای آسیب دیده، منجر خواهد شد.

به کارگیری نانوربات برای جراحی:
نانوربات قابل کنترلی- که قادر است در جراحی سرطان مورد استفاده قرار گیرد- در حال ساخت است. دقت کار این نانوربات بیش از فناوریهای رایج امروزی است. این نانوربات که دقت بالا تنها یکی از مزایای آن است، قادر است در طول ۵ تا ۱۰ سال آینده به خدمت جراحان درآید.
@salmanfatemi
داخل این دستگاه موتورهای بسیار کوچکی قرار دارد که این دستگاه را قادر میسازد تا به نقطهخاصی از تومور برود. این در حالی است که با هیچ دستگاه جراحی نمیتواند با دقت میلیمتری روی تومورها کار کرد؛ اما نانورباتها این دقت را زیر نانو پایین می آورند. با این نانوربات میتوان تستهای پاتولوژی یا تشخیص طبی را طی چند دقیقه انجام داد و حتی میتوان دارویی را بهمنظور از بین بردن تومور با دقـت وارد بدن بیمار کرد.

هماکنون طراحی الگوریتمهای حرکتی نانوربات و تست فعالیتهای مختلف این نانوربات در حال انجام است.

استفاده از نانوربات به معنی کنار زدن جراحان در فرایند جراحی نیست بلکه جراحان باید بهصورت ناظر روی فعالیت نانورباتها در طول جراحی نظارت داشته باشند و مانند نقش هدایتی خلبان، در این مسیر ایفای نقش کنند.

ساخت نانو ربات کربنی برای حمل دارو در بدن بیماران:
نانو ربات کربنی به ابعاد ۱۰۰ نانومتر به وسیله دستگاه های کنترل شده، داروهای تـزریقی را در بافت بدن بیماران هدایت می کند. نانو ربات کربنی قابلیت حمل هر دارویی را در بدن دارد. پس از تزریق دارو به این دستگاه دارو به تمام بافت های بیمار به خصوص بافت های سرطانی و ایدزی رسیده و آن ها را از بین می برد. در حال حاضر شبیه سازی کامپیوتری این طرح انجام شده است.

تولید نانو رباتها:
ســاخــت نـانـوربـاتهـا بـه کـار بـرده شـده در پزشکی مستلزم حصول پیشرفتهایی در مواد سخت الــمـــاسگـــونـــه اســـت و ایـــن کـــار هــم امـکــانپــذیــر اســت و تــولـیــد نـانـو ابـزارهـا طـی سـالهـای اخیـر رو بـه رشـد بـوده اسـت. تـولید الـمــاس گــونــههــا مــرحـلــه بــه مــرحلـه در حـال پـیشرفت است و برای حرکت به سمت تولید ربـاتهـا در ابـعـادی قابل مقایسه با باکتریها، لازم است درکی از این زمینه وجود داشته باشد. به عنوان مثال، چند ماه قبل، اولین ربات متحرک سـاخـتـه شـد کـه مـیـتـوانست تا ابعاد ۶۰ در ۲۵۰ میکرون را اندازه بگیرد.
در ایـن مـقـیاس، میتوان پیشبینی نمود که ابـعـاد ربـاتهـایـی کـه در سـالهـای آیـنده پدید میآیند به سرعت به ۱۰۰ میکرون و بعد از آن ۵۰ میکرون و همین طور کاهش مییابند. هماکنون نمونهِ اولیهِ وسیلهِ ۹۰ نانومتری Intel، یک ۵۲ SRAM مـگابیتی کاملا کاربردی تولید کرده که طول پایهِ ترانزیستور آن ۵۰ نانو متر است و ابعاد سـلـول SRAMآن تـنـهـا حدود ۱ یا تقریباً نصف اندازهِ سلول اغلب SRAMهای پیشرفتهِ امروزی است.

تـا سال ۲۰۱۶، ICهای با عملکرد بالا حاوی بـیـش از ۸/۸ مـیـلیارد ترانزیستور، در فضایی به مـساحت ۲۸۰ میلی متر مربع خواهند بود. این رقم بیش از ۲۵ برابر تعداد ترانزیستورهایی است که روی تراشههای امروزی با ابعاد ۱۳۰ نانو متر قـــرار دارد. امـــا از آنــجــا کــه درون بــدن انـســان رگهای کوچکی به قطر ۳۰ تا ۶۰ میکرون وجود دارد، مـیتـوان پـیدایش اولین نانوربات طی ده سال آینده را کاملا طبیعی دانست.

فناورینانو در خدمت پزشکی
در واقـع تـاکنـون نـانوابزارهای کاملا کاربردی بسیاری مانند موتورها، حسگرها، محاسبهگرهای زیست مولکولی و نانوترانزیستورها ساخته شده است. اما در حال حاضر عمدهترین چالش، مجتمعسازی چندین بخش مجزا از این نانوابزارها روی یک نانوربات قابل کنترل است. در این راه، شبیهسازیهای نظری به عنوان ابزاری مفید و ارزشمند برای مجتمعسازی سیستم و آزمایشپذیر شدن آن به شمار می آید.

به هر حال، اطمینان از دستیابی به کنترل مناسب بر چنین نانوماشینهایی، یکی از موضوعات بحثانگیز در راه محقق شدن نانورباتها است و در واقع میتوان از طریق روشهـای نـانومکاترونیک )nanomechatronics( به ارزیابی و محاسبه آن پرداخت. استفاده از نانورباتها در انسان پس از انجام صدها آزمایش با تمام جزئیات از ابتدا روی موشهای آزمایشگاهی ممکن خواهد شد. در واقع، این روند طولانی آزمایشگاهی، برای هر فناوری زیست پزشکی جدیدی انجام میشود. مانند فناوری نانوپوستهها که با موفقیت روی موشهای آزمایشگاهی برای مبارزه با سرطان به کار گرفته شد.

استفاده از این نانوپوستهها نتیجهِ پیشرفتهای به دست آمده در فناوری نانو است و بـه عنـوان یک روش درمانی- دارویی نتایج مثبت و امیدوارکننده ای داشته است. با پیشرفت بیشتر در حرکت به سمت نانورباتها، میتوان به نتایج مؤثرتر دیگری در زمینهِ مراقبتهای بهداشتی امیدوار بود.

@salmanfatemi
نانوربات در بدن انسان:
بـــرای رســیـــدن بـــه بــیـشـتــریــن کــارایــی یــک نانوربات در بدن انسان، نانورباتها در حالت ایده آل نباید قطری بزرگتر از ۳ میکرون داشته بــاشـنــد. ایــن نــانـــوربــات بــایــد دارای مـبــدلهـا (transducers) و مــحـــــرکهـــــا (actuator)هــــای کـارآمـد بـا هـزینـه مصرفی کم بوده و بتوانند به محـض قـرار گـرفتـن درون بـدن انسـان بـه طور موثری با محیط پیرامون خود تعامل کنند.
بــرای پــاســخدهــی مـؤثـر در زمـان واقعـی بـه مـحیط، در این نانوربات باید سیستم مجتمعی، تـعـبیه شده باشد. به همین دلیل انتظار میرود هنگام نیاز به چنین پاسخهای حرکتی با استفاده از مـوتورهایی برای کشش ربات حرکتهای کـنـتـرلـی لازم را فـراهم کرد؛ کاری که با برخی دخـــالـــتهـــای زیـســت پــزشـکــی قــابــل انـجــام است.کنترل نانورباتی مبتنی بر حسگرها را هم میتوان با استفاده از نانوحسگرهای حرارتی یا شیمیایی انجام داد.

تحقیقات در زمینه نانو ربات هایی که مجهز به حـسـگـرهای زیستی و دارویی باشند در سطح گسترده ای در حال انجام است.

http://www.bmecenter.ir/…/%D9%86%D8%A7%D9%86%D9%88-%D8%B1%D…


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

سلمان فاطمی [ 1398-08-30 ]
با استفاده از دانش نانوتکنولوژی محققان توانسته اند نانو ربات های زیستی طراحی کنند که در بدن انسان قرار می گیرند و نقش محافظ و درمانگر را ایفا می کنند این ریز ماشین های هوشمند قادرند چندین نسخه از خودشان تهیه کنند و جایگزین بافت های فرسوده یا آسیب دیده کنند

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پاسخ گیاهان در زمان خوردزبان و تکلم برخی بیماریهابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های تکاملی در مغز ومخچه ابزاري که وظیفه آن فچگونه تکامل مغزهای کنونیتسلیم شدن از نورون شروع مواکسن های شرکت فایزر آمرداروی ضد تشنج با قابليت تآیا مغز تا بزرگسالی توسعسفری به آغاز کیهانابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیافیزیک و هوشیاریتمساح حد واسط میان مغز کومزایای شکلات تلخ برای سلنخستین تصویر از سیاهچالهجمجمه انسان های اولیهورزش هوازی ، بهترین تمریدرمان های رایج ام اسآیا برای تولید مثل همیشه سودمندی موجودات ابزی بر ابزارهای پیشرفته ارتباط بلعیدن ستاره توسط سیاهچاقانونمندی و محدودیت عالمتوسعه هوش مصنوعی قادر اسمغز قلبنزاع بین علم و نادانی رو جریان انرژی در سیستم های ژنها نقشه ایجاد ابزار هودرگیری قلب در بیماری ویرآب زندگی است قسمت اولساختار شبکه های مغزی ثاباحساس گذر سریعتر زمانبیماری اضطراب عمومیلزوم سازگاری قانون مجازاتکامل داروینی هنوز در حامغز ابزار برتر بقاهندسه ی پایه ایحس چشایی و بویاییکووید نوزده و خطر بیماری رقیبی قدرتمند در برابر مالگوبرداری از طبیعتشناخت و معرفت، و نقش آن دادغام دو حیطه علوم مغز و بار بزرگ ایستادن بر دو پامنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر ویتامین دی بر بیمانقش میدان مغناطیسی زمین هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیستمکاربرد روباتهای ريز، در روزه داری سلول های بنیادانسان جدید از چه زمانی پاشش مرحله تکامل چشمارزش حقیقی زبان قسمت اولبحثی درباره هوش و تفاوتهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش حیاتی تلومر دی ان آ دهوش مصنوعی از عروسک تا کمخواب سالم عامل سلامتی و یگویید نوزده و ایمنی ساکترژیم های غذایی و نقش مهم ایمپلانت نخاعی میتواند دعوامل موثر در پیدایش زبااز تلسکوپ گالیله تا تلسکبرخی مرزهای اخلاق و علوم منحنی که ارتباط بین معرفتاثیر درجه حرارت بر عملکنقشه های مغزی جدید با جزیهیچگاه از فشار و شکست نتردندان ها را مسواک بزنید تپنج اکتشاف شگفت آور در موزمان واقعیت است یا توهماگر نعمت فراموشی نبود بسسوالات پزشکیبررسی ژنها در تشخیص بیماما اکنون میدانیم فضا خالتاثیر درجه حرارت بر عملکنوشیدن چای برای مغز مفید ویتنام نوعی کرونا ویروس دانشمندان پاسخ کوانتومی دانشمندان اولین سلول مصنپختگی پس از چهل سالگي به زبان و شناخت حقیقت قسمت چابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های زبانی سرمنشا تمدل همه جانبه نگر ژنرالیچگونه جمعیت های بزرگ شکل تشنج چیستواکسن کووید 19 چیزهایی که داروی ضد تشنج توپیراماتآیا همه جنایت ها نتیجه بیسقوط درون جاذبه ای خاص، چابزار بقای موجود زنده از استیفن هاوکینگ در مورد هفیزیکدانان ماشینی برای تتنفس هوازی و میتوکندریمسیر دشوار تکامل و ارتقانخستین روبات های زنده ی ججنسیت و تفاوت های بیناییورزش و میگرندرمان های علامتی در ام اسآیا بزرگ شدن مغز فقط در دسیلی محکم محیط زیست بر انابزارهای بقا از نخستین هبه مغز خزندگان خودت اجازقارچ بی مغز در خدمت موجودتوسعه برخی شغل ها با هوش مغز ما کوچکتر از نیم نقطهنزاع بین علم و جهل رو به پجستجوی متن و تصویر به صورژنها ، مغز و ارادهدرگیری مغز در بیماری کویآب زندگی است قسمت دومسازگاری با محیط بین اجزااحساسات کاذببیماری بیش فعالیمقاومت به عوارض فشار خون تکامل زبانمغز از بسیاری حقایق می گرهندسه ی رایج کیهانحس و ادراک (قسمت اول )کودک ایرانی که هوش او از رموزی از نخستین تمدن بشرالتهاب شریان تمپورالشناسایی تاریخچه ی تکاملیارتقا و تکامل سنت آفرینش بار سنین ابزار هوشمندی امنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر ویروس کرونا بر مغز نقش محیط زندگی و مهاجرت دهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت دهمکتاب زیست شناسی باورروش مقابله مغز با محدودیانسان عامل توقف رشد مغزششمین کنگره بین المللی سارزش حقیقی زبان قسمت دومبحثی درباره هوش و تفاوتهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش خرچنگ های نعل اسبی درهوش مصنوعی به کمک هوش طبیخواب عامل دسته بندی و حفطگوشه بیماری اتوزومال رسسرژیم غذایی حاوی تخم مرغ واین پیوند نه با مغز بلکه عوامل ایجاد لغت انسانی و از تلسکوپ گالیله تا تلسکبرخی نکات از گاید لاین پرمنشأ اطلاعات و آموخته ها تاثیر درجه حرارت بر عملکنقص در تشخیص هیجانات عامهیپرپاراتیروئیدیسمدو ویژگی انتزاع و قدرت تجپوست ساعتی مستقل از مغز دزمان شگفت انگیزاگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز از مغز تپیامهای کاربرانبررسی سیستم تعادلی بدن اما با کمک مغز خود مختاريمتاثیر درجه حرارت بر عملکنوعی سکته مغزی ، وحشتناک ویتامین E برای فعالیت صحنیکولا تسلاویتامین E در چه مواد غذایدانشمندان تغییر میدان مغپروژه ی ژنوم انسانیزبان و شناخت حقیقت قسمت اابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغز تفاوتهای جنسیتی راهی برامدل های ریز مغز مینی برینچگونه جمعیت های بزرگ شکل تشنج و حرکات شبه تشنجی قاواکسن کرونا و گشودن پنجرداستانها و مفاهیمی اشتباآیا هوش مصنوعی می تواند نسلول های بنیادی منابع و اابزار بقای موجود زنده از استیفن هاوکینگ در تفسیر فرگشت و تکامل تصادفی محض تنفس هوازی و میتوکندریمسئول صیانت از عقیده کیسنرمش های مفید برای درد زاجنسیت و تفاوت های بیناییورزش بهترین درمان بیش فعدرمان ژنتیکی برای نوآوریآیا تکامل و تغییرات ژنتیسیاهچاله های فضایی منابعابزارهای بقا ازنخستین همبه بالا بر ستارگان نگاه کقبل از آغازتوصیه های سازمان بهداشت مغز مادران و کودکان در زمنشانه های گذشته در کیهان جستجوی هوشیاری در مغز ماژنهای مشترک بین انسان و ودرگیری مغز در بیماران مبآب زندگی است قسمت سومستون فقرات انسان دو پا جلاخلاق و علوم اعصاببیماری تی تی پیمقابله با کرونا با علم استکامل زبانمغز به تنهایی برای فرهنگ هندسه بنیادینحس و ادراک (قسمت دوم )کودکان میتوانند ناقل بی رمز و رازهای ارتباط غیر کامیوتروفیک لترال اسکلروشناسایی سلول های ایمنی اارتوکين تراپی روشی جديد بارداری بدون رحممنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر ژنها بر اختلالات خنقش نگاه از پایین یا نگاههوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت دوازدهمکتاب، سفری به تاریخروش های صرفه جویی در ایجاانسانیت در هم تنیده و متصصرع و درمان های آنارزش حقیقی زبان قسمت سومبحثی درباره هوش و تفاوتهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش داروهاي مختلف معروف هوش مصنوعی در کامپیوترهاخودآگاهی و هوشیاريگوشت خواری یا گیاه خواریراه فراری نیستاینکه به خاطرخودت زندگی عواملی که برای ظهور لغت ااز تکنیکی تا مغز از مغز تبرخی نرمش های گردنمهندسی ژنتیک در حال تلاش نقطه بی بازگشتهاوکينگ پیش از مرگش رسالدو برابر شدن خطر مرگ و میپیموزایدزندگی هوشمند در خارج از زاگر با مطالعه فیزیک کواناز تکینگی تا مغز از مغز تسایتهای دیگربررسی علل کمر درد در میانما تحت کنترل ژنها هستیم یتاثیر رو ح و روان بر جسمنیاز به آموزش مجازی دیجیویتامین کادانشمندان روش هاي جدیدی پروژه ی ژنوم انسانیزبان و شناخت حقیقت قسمت دابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغز تقلید مرحله ای نسبتا پیشمدیریت اینترنت بر جنگچگونه حافظه را قویتر کنیتشنج عدم توازن بین نورون واکسن کرونا از حقیقت تاتدر مانهای کمر دردآیا هوش مصنوعی زندگی بشرسلول عصبی شاهکار انطباق ابزار بقای موجود زنده از استخوان های کشف شده، ممکفراموش کارها باهوش تر هستنفس بدون اکسیژنمسئولیت جدیدنرمش های مفید در سرگیجهجهل مقدسورزش در کمر درددرمان ام اس(مولتیپل اسکلآیا جنین انسان، هوشمندی سیاهچاله و تکینگی ابتدایابزارهای بقای موجود زندهبه خودت مغرور نشوقبل از انفجار بزرگتوصیه های غیر دارویی در سمغز چون ابزار هوش است دلینظام مثبت زندگیحفره در مغزژنهای هوش ، کدامنددرگیری مغزی در سندرم کووآزمون ذهنی گربه شرودینگرسخن پاک و ثابتاخلاق پایه تکامل و فرهنگبیماری دویکملاحظه های اخلاقی دربارهتکامل زبان انسان از پیشیمغز برای فراموشی بیشتر کهندسه در پایه ی همه ی واکحس و ادراک قسمت چهلکودکان خود را مشابه خود ترمز بقای جهش ژنتیکیامید نیکو داشته باش تا آنشواهدی از نوع جدیدی از حاارتباط میکروب روده و پاربازگشت از آثار به سوی خدامنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر کلام در آیات کلام بنقش نظام غذایی در تکامل مهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت سومکجای مغز مسئول پردازش تجروش هایی ساده برای کاهش اانعطاف پذیری مکانیسمی علضررهای مصرف شکر و قند بر ارزش خود را چگونه میشناسبحثی درباره احساسات متفامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش ذهن و شناخت در حوادث هوش مصنوعی در خدمت خلق وحخودآگاهی و هوشیاريگیلگمش باستانی کیستراه های جدید برای قضاوت راینکه خانواده ات سالم باعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکینگی تا مغز و از مغز برخی یونها و مولکول های ممولتیپل اسکلروز در زنان چند نرمش مفید برای کمردرهاوکينگ پیش از مرگش رسالدو برابر شدن خطر مرگ و میپیموزایدزندگی زمینی امروز بیش از اگر تلاش انسان امروز برااز تکینگی تا مغز از مغز تبزرگ شدن مغز محدود به دورماه رجبتاثیر رژیم گیاه خواری بر چیزی خارج از مغزهای ما نیویتامین کا و استخواندانشمندان روشی برای تبدیپرواز از نیویورک تا لوس آزبان و شناخت حقیقت قسمت سابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغزتتقلید از روی طبیعتمدارک ژنتیکی چگونه انساننگاه محدود و تک جانبه، مشتشخیص ژنتیکی آتروفی های واکسن کرونا ساخته شده تودر محل کار ارزش خودت را بآیا هوش ارثی دریافتی از پسلولهای ایمنی القا کنندهابزار بقای موجود زنده از استروژن مانند سپر زنان دفراموشی همیشه هم بد نیستتو یک جهان در مغز خودت هسمستند جهان متصلنرمشهای مهم برای تقویت عجهان یکپارچهوزن حقیقی معرفت و شناختدرمان تومورهای مغزی با اآیا جهان ذهن و افکار ما مسیاهچاله ی تولید کنندهابزارهای بقای از نخستین به زودی شبکه مغزی به جای قدم زدن و حرکت دید را تغیتوصیه هایی در مصرف ماهیمغز چگونه صداها را فیلتر نظریه ی تکامل در درمان بیحقیقت قربانی نزاع بین بی ژنهای حاکم بر انسان و انسدرگیری مغزی در سندرم کووآسيب میکروواسکولاریا آسسرنوشتاختلال خواب فرد را مستعد بیماری دیستروفی میوتونیملاحظات بیهوشی قبل از جرتکامل ساختار رگهای مغزی مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟هوموارکتوس ها ممکن است دحس و ادراک قسمت نهمکوری گذرای ناشی از موبایروی و منیزیم در تقویت استامید درمان کرونا با همانشواهدی از دنیسوان(شبه نئارتباط ماده و انرژیبازگشت به ریشه های تکاملمنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر کپسول نوروهرب بر ننقش نظریه تکامل در شناساهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت سی و هشتمکرونا چه بر سر مغز می آورروش صحبت کردن در حال تکاماولین مورد PML به دنبال تکضررهای شکر بر سلامت مغزاز نخستین همانند سازها تبحثی درباره احساساتی غیرمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش روی و منیزیم در سلامتهوش مصنوعی در خدمت خلق وحخورشید مصنوعیگیاه خواری و گوشت خوار کدراه های جدید برای قضاوت راینترنت بدون فیلتر ماهواعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی اثرات مضر ویتامین دمواد کوانتومی جدید، ممکنتاثیر درجه حرارت بر عملکچند جهانیهدف یکسان، در مسیرهای متدو سوی واقعیتپیچیدگی های مغزمگسزندگی زودگذراپی ژنتیکاز تکینگی تا مغز از مغز تبزرگ شدن تقریبا ناگهانی ماپروتیلینتاثیر رژیم گیاه خواری بر تاثیر رژیم گیاه خواری بر چیزی شبیه نور تو نیستویتامین کا در سبزیجاتداروهای مصرفی در ام اسپرورش مغز مینیاتوری انسازبان شناسی مدرن در سطح سلابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز تقویت استخوان در گرو تغذمروری بر تشنج و درمان هاینگاه انسان محدود به ادراتصویربرداری فضاپیمای آمواکسن ایرانی کرونا تولیددر چه مرحله ای از خواب ، رآیا هوش سریعی که بدون احسسلولهای بنیادی مصنوعی درابزار بقای موجود زنده از اسرار بازسازی اندام هافرایند پیچیده ی خونرسانیتو پیچیده ترین تکنولوژی مشکلات نخاعیچرا مغزهای ما ارتقا یافت جهان کاملی در اطراف ما پروزوز گوشدرمان تشنجآیا جهش های ژنتیکی، ویروسیاره ی ابلهانابزارهای دفاعی و بقای موبه زیر پای خود نگاه نکن بقدرت انسان در نگاه به ابعتوضیحی ساده در مورد هوش ممغز ناتوان از توجیه پیدانظریه ی تکامل در درمان بیحقیقت اشیاکلرال هیدرات برای خواباندرگیری اعصاب به علت میتوآسیب ها ناشی از آلودگی هوسریعترین کامپیوتر موجوداختلال در شناسایی حروف و بیماری ضعف عضلات نزدیک بممانتین یا آلزیکسا یا ابتکامل شناخت انسان با کشفمغز بزرگ چالش است یا منفعهوش مصنوعی می تواند بر اححس و ادراک قسمت چهارمکی غایب شدی تا نیازمند دلرویا و خبر از آیندهامگا سه عامل مهم سلامتشکل های متفاوت پروتئین هارتباط متقابل با همه ی حیبازخورد یا فیدبکمنابع بی نهایت انرژی در دتاثیر کپسول نوروهرب بر تنقش هورمون های تیروئید دهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت سی و ششمکریستال زمان(قسمت اولروشهای نو در درمان دیسک باولین مورد پیوند سر در انطلای سیاهاز نخستین همانند سازها تبخش فراموش شده ی حافظهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش روزه داری در سالم و جهوش مصنوعی درمانگر کامپیخانواده پایدارگالکانزوماب، دارویی جدیایندرالعامل کلیدی در کنترل کارآاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی اختلالات عصبی مثانهموجود بی مغزی که می تواندتاثیر درجه حرارت بر عملکچندین ماده غذایی که ماننهدف از تکامل مغزدوچرخه سواری ورزشی سبک و پیچیدگی های مغزی در درک ززونیسومایدابزار هوش در حال ارتقا ازاز تکینگی تا مغز از مغز تبزرگترین خطایی که مردم مماجرای جهل مقدسماده ی تاریکتاثیر رژیم گیاهخواری بر نکاتی در مورد تشنجویتامین دی گنجینه ای بزرداروهای ام اسآلودگی هوا و ویروس کرونازبان شناسی نوین نیازمند ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز تلقین اطلاعات و حافظهمرکز هوشیاری، روح یا بدن نگاه از درون مجموعه با نگتصادف یا قوانین ناشناختهواکسن اسپایکوژندر هم تنیدگی کوانتومی و پآیا هشیاری کوانتومی وجودسلسله مباحث هوش مصنوعیابزار بقای موجود زنده از اصل بازخوردفرایند تکامل و دشواری هاتو دی ان ای خاص ميتوکندريمشکلات بین دو همسر و برخیچرا ویروس کرونای دلتا واجهان در حال نوسان و چرخشیک پیشنهاد خوب برای آسان درمان جدید میگرن با انتی آیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجسیاره ابلهاناتفاق و تصادفبوزون هیگز چیستلمس کوانتومیتیوتیکسن داروی ضد جنونمغز و سیر تکامل ان دلیلی نظریه ی ریسمانحقیقت تنها چیزی است که شاکمردرددرد باسن و پا به دلیل کاهآشنا پنداریسرگیجه از شایعترین اختلااختلال در شناسایی حروف و بیماریهای تحلیل عضلانی امنابع انرژي پاک سرچشمه حتأثیر نگاه انسان بر رفتامغز بزرگ چالشهای پیش روهوش مصنوعی و کشف زبان هایحس و ادراک قسمت نوزدهمکیهان خود را طراحی میکندرویا بخشی حقیقی از زندگی امروز دانش ژنتیک هیچ ابهشگفتی های زنبور عسلارتباط چاقی و کاهش قدرت ببازسازي مغز و نخاع چالشی مناطق خاصی از مغز در جستجتاثیر کپسول نوروهرب بر سنقش هورمون زنانه استروژنهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت سیزدهمکریستال زمان(قسمت دوم)روشهای شناسایی قدرت شنوااولین هیبرید بین انسان و طوفان فقر و گرسنگی و بی ساز نخستین همانند سازها تبخش بزرگتر کیهان ناشناختمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر گیاهخواری بر رشد و نقش رژیم غذایی بر رشد و اهوش مصنوعی درخدمت خلق وحخارق العاده و استثنایی بگامی در درمان بیماریهای راه پیروزی در زندگی چیستایا کوچک شدن مغزانسان العادت کردن به نعمتاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی بیماری ها که در آن بموجودات مقهور ژنها هستندتاثیر درجه حرارت بر عملکچه زیاد است بر من که در ایهدف از خلقت رسیدن به ابزاديدن با چشم بسته در خواب پیوند مغز و سر و چالشهای زونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تبسیاری از بیماری های جدیبسیاری از بیماری های جدیماده ی خالیتاثیر عصاره تغلیظ شده گیچگونه مولکول های دی ان ایویروس مصنوعیداروهای تغییر دهنده ی سیآلزایمرزبان، وسیله شناسایی محیطابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز تلاش هایی در بیماران قطع مرکز حافظه کجاستنگاه حقیقی نگاه به درون اتظاهر خوابیده ی مادهواکسن اسپایکوژن ضد کرونادر هم تنیدگی کوانتومی و دآیا واکنش های یاد گرفته وسلطان جنگل یا صاحب ملکوتابزار بقای موجود زنده از اصول توسعه ی یک ذهن کاملفرایند حذف برخی اجزای مغتولید مثل اولین ربات های مشکلات روانپزشکی پس از سچرا پس از بیدار شدن از خوجهش های ژنتیکی مفید در سایک آلل ژنتیکی که از نئانددرمان جدید کنترل مولتیپلآیا خداباوری محصول تکاملسیاره ابلهاناتوسوکسیمایدبوزون هیگز جهان را از متللوب فرونتال یا پیشانی مغتکنولوژی جدید که سلول هامغز آیندگان چگونه است ؟نظریه تکامل در درمان بیمحقیقت خواب و رویاکمردرد ناشی از تنگی کانادستورالعمل مرکز کنترل بیآغاز فصل سرما و دوباره تکسربازان ما محققا غلبه می اختلالات مخچهبیهوش کردن در جراحی و بیممنابع انرژی از نفت و گاز تئوری تکامل امروز در درممغز بزرگ و فعال یا مغز کوهوش مصنوعی گوگل به کمک تشحس و ادراک قسمت هفتمکیهانِ هوشیارِ در حال یارویا تخیل یا واقعیتانفجار و توقف تکاملی نشاشاهکار قرنارتباط هوش ساختار مغز و ژبحتی علمی درباره تمایل بمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر کپسول نوروهرب بر سنقش ویتامین K در ترمیم اسهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت ششمکریستال زمان(قسمت سوم)روشی برای بهبود هوش عاطفاولین تصویر در تاریخ از سطی یکصد هزار سال اخیر هرچاز نخستین همانند سازها تبخش دیگری در وجود انسان همنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر انتخاب از طرف محیط نقش رژیم غذایی در رشد و اهوش مصنوعی ساخته هوش طبیخدا موجود استگامی در درمان بیماریهای رابطه تشنج و اوتیسمایا این جمله درست است کسیعارضه جدید ویروس کرونا ساز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی بیماری های خاص که بدمیهمانهای ناخوانده عامل تاثیر درجه حرارت بر عملکنهایت معرفت و شناخت درک عهرچیز با یک تاب تبدیل به دی متیل فومارات(زادیوا)(پیوند اندام از حیوانات بزیباترین چیز در افزایش سابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تبعد از کرونامبانی ذهنی سیاه و سفیدتاریخ همه چیز را ثبت کردهچگونه مغز پیش انسان یا همویرایش DNA جنین انسان، برداروهای ضد بیماری ام اس وآمارهای ارائه شده در سطح سفر نامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز فلج نخاعی با الکترودهای تلاشی برای درمان قطع نخامرکز حافظه کجاستنگاهی بر قدرت بینایی دراتظاهری از ماده است که بیدواکسن دیگر کرونا ساخته شدر کمتر از چند ماه سوش جدآیا یک، وجود داردسم زنبور ، کلیدی برای وارابزار بقای موجود زنده از اصول سلامت کمرفرد حساس از نظر عاطفی و بتولید پاک و فراوان انرژیمشکلات روانپزشکی در عقب چرا بیماری های تخریبی مغجهش های ژنتیکی غیر تصادفیک جهش ممکن است ذهن انساندرمانهای بیماری پارکینسآیا دلفین ها می تواند از سیر آفرینش از روح تا مغز اثر مضر مصرف طولانی مدت ربی نهایت در میان مرزهالوتیراستامتکنولوژی جدید که سلول هامغز انسان ایا طبیعتا تمانظریه تکامل در درمان بیمحقیقت راستین انسان علم بکمردرد و علل آنذهن ما از در هم شکستن منبإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَسردرد میگرن در کودکاناختلالات حرکتی در انسانبیهوشی در بیماران دچار امنابع انرژی از نفت و گاز تئوری تکامل در پیشگیری و مغز بزرگترین مصرف کننده هوش مصنوعی گوگل به کمک تشحس و ادراک قسمت هفدهمکیست کلوئید بطن سومرویا حقی از طرف خداانواع سکته های مغزیشبیه سازی میلیون ها جهان ارتباط انسانی، محدود به بحث درباره پیدایش و منشا منبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر کتامین در درمان پانقش ژنتیک در درمان اختلاهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک سی و هفتمکشف مکانیسم عصبی خوانش پروشی جدید در درمان قطع نخاولین سلول مصنوعیظهور امواج مغزی در مغز مصاز نشانه ها و آثار درک شدبرنامه و ساختار پیچیده ممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر احتمالی عصاره تغلینقش زنجبیل در جلوگیری از هوش احساسیخطا در محاسبات چیزی کاملگاهی لازم است برای فهم و راز تغییرایا ابزار هوشمندی یا مغز عدم توقف تکامل در یک اندااز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی توجهات در ببمار پارمیگرن سردردی ژنتیکی که بتاثیر درجه حرارت بر عملکچهار میلیارد سال تکامل بهزینه ای که برای اندیشیددژا وو یا اشنا پنداریپیوند سر آیا ممکن استزیر فشار کووید چه باید کرابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تبعد از کرونامباحث مهم حس و ادراکتازه های اسکیزوفرنی(جنوواقعیت فیزیکی، تابعی از داروی فامپیریدین یا نورلآن چیزی که ما جریان زمان سفر به مریخ در 39 روزابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز فلج بل، فلجی ترسناک که آنتلاشی تازه برای گشودن معمرکز خنده در کجای مغز استنگاهی بر توانایی اجزاي بتغییر الگوی رشد مغزی با زواکسن دیگری ضد کرونا از ددر آستانه ی موج پنجم کوویآیا کیهان می تواند یک شبیسماگلوتید داروی کاهش دهنابزار بقای موجود زنده از اضطراب و ترسفرضیه ای جدید توضیح میدهتولید سلولهای جنسی از سلمشاهده گر جدای از شیء مشاچرا حیوانات سخن نمی گوینجهشهای مفید و ذکاوتی که دیک رژیم غذایی جدید، می تودرهای اسرارآمیز و پوشیدهآیا دلفین ها میتوانند باسیستم تعادلی بدناثرات فشار روحی شدیدبی عدالتی در توزیع واکسن لیس دگرامفتامین یا ویاستکامل مادی تا ابزار هوشممغز انسان برای ایجاد تمدنظریه تکامل در درمان بیمحقایق ممکن و غیر ممکنکمردرد با پوشیدن کفش مناذهن چند جانبه نیازمند نگافت فشار خون ناگهانی در وسردرد و علتهای آناختلالات صحبت کردن در انبیوگرافیمنابع انرژی از نفت و گاز تا 20 سال آینده مغز شما به مغز حریص برای خون، کلید تهوش مصنوعی الفاگوحس و ادراک قسمت هجدهمکاهش مرگ و میر ناشی از ابرویاها از مغز است یا ناخوانگشت ماشه ایشبیه سازی سیستم های کوانارتباط از بالا به پایین مبحثي درباره هوش و تفاوتهمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش گرمایش آب و هوا در همهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک- قسمت بیست و پکشف مکانیسمی پیچیده در بروشی جدید در درمان سکته ماوکرلیزوماب داروی جدید شعقل مجادله گراز نظر علم اعصاب یا نرووسبرنامه ی مسلط ژنها در اختمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر ترکیبات استاتین (سنقش زبان در سلطه و قدرت اهوش احساسیخطا در محاسبات چیزی کاملگاهی مغز بزرگ چالش استراست دستی و چپ دستیایا بیماری ام اس (مولتیپعسل طبیعی موثر در کنترل باز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی توصیه ها برای واکسیمیگرن شدید قابل درمان استاثیر درجه حرارت بر عملکچهار ساعت پس از کشتار خوکهزینه سنگین انسان در ازادژاوو یا آشناپنداریپیوند سر، یکی از راه حلهازیرفون داروی ضد ام اسابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تبعد از کرونا دلخوشی بیهومجموعه های پر سلولی بدن متازه های بیماری پارکینسوواقعیت چیستداروی لیراگلوتیدآنچه واقعیت تصور میکنیم سفر تجهیزات ناسا به مریخ ابزار بقا از نخستین هماناز روده تا مغزفلج خوابتلاشی جدید در درمان ام اسمرگ چیستچالش دیدگاه های سنتی در بتغییر زودتر اتصالات مغزیواکسن سرطاندر درمان بیماری مولتیپل آیا گذشته، امروز وآینده سندرم کووید طولانیابزار بقای موجود زنده از اطلاع رسانی اینترنتیقلب و عقلتومورها و التهاب مغزی عامشاهده آینده از روی مشاهچرا حجم مغز گونه انسان درجهشهای مفید و ذکاوتی که دیکی از علل محدودیت مغز امدرک فرد دیگر و رفتارهای اآیا دست مصنوعی به زودی قاسیستم دفاعی بدن علیه مغز اثرات مفید قهوهبیمار 101 ساله، مبتلا به سلا اکراه فی الدینتکامل مداوممغز انسان برای شادمانی طهفت چیز که عملکرد مغز تو حمله ویروس کرونا به مغزکنفرانس تشنج هتل کوثر اصذهن تو همیشه به چیزی اعتقافراد آغاز حرکت خودشان رسردرد تنشناختلالات عضلانی ژنتیکبیوگرافیمنابع انرژی از نفت و گاز تا بحر یفعل ما یشامغز زنان جوانتر از مغز مرهوش مصنوعی از عروسک های بحس و ادراک قسمت هشتمکاهش التهاب ناشی از بیمارویاهای پر رمز و حیرتی درانگشت نگاری مغز نشان میدشبکه های مصنوعی مغز به درارتباط بین هوش طبیعی و هوبحثی جالب درباره محدودیتمنبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش پیش زمینه ها و اراده هوش مصنوعی از عروسک تا کمحساسیت روانی متفاوتکشف ارتباط جدیدی از ارتبريتوکسيمب در درمان ام اسايندگان چگونه خواهند دیدعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهاز نظر علم اعصاب اراده آزبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱منبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر دوپامین و سروتونیننقش زبان در سلطه و قدرت اهوش عاطفی بیشتر در زنانخطر آلودگی هواگذر زمان کاملا وابسته به رجزخوانی هایی که امروز بایا بدون زبان میتوانیم تعصب حقوق نورولوواز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی روش های تربیتی کودکمیدان مغناطيسي زمین بشر تاثیر درجه حرارت بر عملکنوآوری ای شگفت انگیز دانهزاران سال چشم های بینا ودگرگونی های نژادی و تغییپیام های ناشناخته بر مغز زاوسکا درمان گوشرابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تاز تکینگی تا مغز از مغز تبعد از کرونا دلخوشی بیهومحل درک احساسات روحانیچگونه هموساپينس بر زمین تبدیل تراکت صوتی مصنوعی واقعیت چیستداروی تشنجی دربارداریآنزیم تولید انرژی در سلوسفر دشوار اکتشافابزار بقا از نخستین همانازدواج های بین گونه ای، رفلج خواب چیستتمایل زیاد به خوردن بستنمرگ و میر پنهانچاالش ها در تعیین منبع هوتغییر عمودی سر انسان از پواکسنی با تاثیر دوگانه ادر سال حدود 7 میلیون نفر آیا آگاهی پس از مرگ از بیسندرم گیلن باره به دنبال ابزار بقای موجود زنده از اطلاعات حسی ما از جهان، چقیچی ژنتیکیتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)مطالعه ای بیان میکند اهدچرا خشونت و تعصبجواب دانشمند سوال کننده یافته های نوین علوم پرده درک و احساسآیا رژیم غذایی گیاهی سلاسکته مغزیاثرات مضر ماری جوانابیماری های مغز و اعصاب و لایو دوم دکتر سید سلمان فتکامل چشممغز انسان برای شادمانی طهفت سین یادگاری از میراث حمایت از طبیعتکنگره بین المللی سردرد دذخیره ی شگفت انگیز اطلاعافزایش قدرت ادراکات و حسسردرد سکه ایاختراع جدید اینترنت کوانبیان ژن های اسکیزوفرنی دمنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر مشاهده بر واقعیت بمغزهای کوچک بی احساسهوش مصنوعی از عروسک های بحس و ادراک قسمت پنجمکاهش دوپامین عامل بیماریرویای شفافاندوهگین نباش اگر درب یا شباهت مغز با کیهان مادیارتباط شگفت مغز انسان و فبحثی در مورد نقش ویتامين منبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش آتش در رسیدن انسان بههوش مصنوعی از عروسک تا کمخفاش با شیوع همه گیری جدیکشف جمجمه ای درکوه ایرهوریواستیگمینايا اراده آزاد توهم است یعلم به ما کمک میکند تا مواز نظر علم اعصاب اراده آزبرین نت به جای اینترنتمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر دپاکین بر بیماری منقش سجده بر عملکرد مغزهوش عاطفی در زنان بیشتر اخطرات هوش مصنوعیگربه شرودینگر و تاثیر مشرساناها و ابر رساناها و عایا تکامل هدفمند استعضلانی که طی سخن گفتن چقداز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی سلولهای عصبی در تلامیدازولام در درمان تشنج تاثیر درجه حرارت بر عملکنوار مغز مشاهده ی غیر مستهستي مادي ای که ما کوچکتردانش بی نهایتپیشینیان انسان از هفت میزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تتفکر خلا ق در برابر توهم محل درک احساسات روحانی دچگونه واکسن کرونا را توزتبدیل سلولهای محافط به سواقعیت های متفاوتداروی جدید s3 در درمان ام آینده ی انسان در فراتر ازسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین هماناستفاده از مغز، وزن را کمفلج دوطرفه عصب 6 چشمتمدن قدیمی ای در جنوب ایرمرگ انتقال است یا نابود شناتوانی از درمان برخی ویتغییرات منطقه بویایی مغزواسطه ها د رمسیر ایجاد مغدرمان های اسرار آمیز در آآیا امکان بازسازی اندامهسندرم پیریفورمیسابزار بقای موجود زنده از اطلاعاتی عمومی در مورد مقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصتوهم چیستمعنی روزهچرا در مغز انسان، فرورفتجاذبه و نقش آن در شکلگیرییادگیری مهارت های جدید ددرک احساسات و تفکرات دیگآیا رژیم غذایی گیاهی سلاسانسور از روی قصد بسیاری اجزای پر سلولی بدن انسان بیماری گیلن باره و بیمارلبخند بزن شاید صبح فردا زتکامل ابزار هوش ، راه پر مغز انسان رو به کوچک تر شهم نوع خواری در میان پیشیحوادث روزگار از جمله ویرکنگره بین المللی سردرد دذرات کوانتومی زیر اتمی قافزایش مرگ و میر سندرم کوسرعت فکر کردن چگونه استادامه بحث تکامل چشمبیست تمرین ساده برای جلومنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر نگاه ناظر هوشیار بمغزتان را در جوانی سیم کشهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و چهکاهش سن بیولوژیکی، تنها روبات های ریز در درمان بیانرژی تاریکشباهت کیهان و مغزارتباط شگفت انگیز مغز انبحثی در مورد نقش کلسیم و منبع هوشیاری کجاست قسمت تاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش انتخاب از طرف محیط، نهوش مصنوعی از عروسک تا کمخلاصه ای از مطالب همایش مگل زندگیریاضیات یک حس جدید استايا اراده آزاد توهم است یعلایم کمبود ویتامین E را از واقعیت امروز تا حقیقتبرای پیش بینی آینده مغز دمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتاثیر داروهای ضد التهاب نقش غذاها و موجودات درياهوش عاطفی در زنان بیشتر ادفاع در برابر تغییر ساختگزیده ای از وبینار یا کنفرشته نوروایمونولوژی و نقایجاد احساساتغیرقابل دیدن کردن مادهاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی سيناپسها طی تکامل و مکانیک کوانتومی بی معنی تاثیر درجه حرارت بر عملکنوار مغزی روشی مهم در تشخهستی ما پس از شروعی چگال دانشمندان موفق به بازگردزبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقا از نخستین همانابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت مغز انسان و میمون همحدودیت های حافظه و حافظچگونه آن شکری که می خوریمتروس جریان انرژیواقعیت و مجازداروی جدید میاستنی گراویآینده ی علم و فیزیک در60 ثسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین هماناستفاده از هوش مصنوعی در فناوری هوش مصنوعی نحوه ختمدن پیشرفته ی پیشینیانمراحل ارتقای پله پله کیهناتوانی در شناسایی چهره تغییرات آب و هوایی که به وبینار اساتید نورولوژی ددرمان های بیماری آلزایمرآیا انسان با مغز بزرگش اخسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از اطلاعاتی عمومی در مورد مقانون مندی نقشه ژنتیکی متوپیراماتمعادله ها فقط بخش خسته کنچراروياها را به یاد نمی آجدایی خطای حسی استیادآوری خواب و رویادرک تصویر و زبان های مخلتآیا راهی برای رفع کم آبی سانسور بر بسیاری از حقایاجزایی ناشناخته در شکل گبیماری ای شبیه آلزایمر و لرزش ناشی از اسیب به عصبتکامل داروینی هنوز در حامغز انسان رو به کوچکتر شدهمیشه اطمینان تو بر خدا بحافظه و اطلاعات در کجاست کنترل همجوشی هسته ای با هذرات کوانتومی زیر اتمی قافزایش سرعت پیشرفت علوم شلیک فراموشیاداراوون تنها داروی تاییبیش از نیمی از موارد انتقمنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر نگاه و مشاهده ناظر مغزتان را در جوانی سیمکشهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و یککایروپاکتیک چیستروح رهاییانرژی تاریک که ما نمی توشباهت زیاد بین سلول هاي عارتباط شگفت انگیز مغز انبحثی در مورد عملکرد لوب فمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش اتصالات بین سلولهای هوش مصنوعی از عروسک تا کمخونریزی مغز در سندرم کووگلوئونریسدیپلام تنها داروی تایای نعمت من در زندگیمعلایم کمبود ویتامین E را از آغاز خلقت تا نگاه انسابرای اولین بار دانشمندانمنبع هوشیاری در کجاست؟ قتاثیر داروی ضد تشنج سدیم نقش غذاها و موجودات درياهوشیاری کوانتومیدقیق ترین تصاویر از مغز اگزارش یک مورد جالب لخته ورشد مغز فرایندی پیچیده اایرادهای موجود در خلقت بمقالاتاز تکینگی تا مغز از مغز تبرداشت مغز ما از گذر زمانمکانیزمهای دفاعی در برابتاثیر درجه حرارت بر عملکنورون هاي مصنوعی می توانو هر کس تقوای خدا پیشه کندانشمندان نورون مصنوعی سزبان و کلمه حتی برای کسانزبان و بیان نتیجه ساختماابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت ها و تمایزها کلید بمخچه فراتر از حفظ تعادلچگونه انتظارات بر ادراک تری فلوپرازینواکنش های ناخودآگاه و تقداروی جدید ضد میگرنآیا ممکن است موش کور بی مسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیافیلمی بسیار جالب از تغییتمدن بشری و مغز اخلاقیمرز مرگ و زندگی کجاستنبرو و انرژی مداومتغییرات تکاملی سر انسان وراپامیل در بارداریدرمان های جدید میگرنآیا احتمال دارد رویا از آسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از اعداد بینهایت در دنیای مقانون جنگلتوانایی مغز و دیگر اجزای معجزه ی علم در کنترل کرونچراروياها را به یاد نمی آجریان انرژی در سیستم های ژن هوش و ساختارهای حیاتی درک حقیقت نردبان و مسیری آیاما مقهور قوانین فیزیکساخت شبکه عصبی مصنوعی با احیای بینایی نسبی یک بیمبیماری ای شبیه ام اس مولتلرزش عضله یا فاسیکولاسیوتکامل داروینی هنوز در حامغز ایندگان چگونه استهمیشه عسل با موم بخوریمحافظه و اطلاعات در کجاست کندر در بیماریهای التهابذرات کوانتومی زیر اتمی قافسردگی و اضطراب در بیماشلیک فراموشیادراک ما درک ارتعاشی است بیشتر کمردردها نیازی به منابع انرژی از نفت و گاز تاثیر نگاه انسان بر رفتانقش قهوه در سلامتیهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و دوکار با یگانگی و یکپارچگیروزه داری متناوب، مغز را انسان قدیم در شبه جزیره عشباهت زیاد بین سلول هاي عارتباط غیرکلامی بین انسابحثی درباره هوش و تفاوتهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش تیروئید در تکامل مغزهوش مصنوعی از عروسک تا کمخواندن ، یکی از شستشو دهنگمان میکنی جرمی کوچکی در ریشه های مشترک حیاتای آنکه نامش درمان و یادشعلت خواب آلودگی بعد از خواز انفجار بزرگ تا انفجار برای خودآگاه بودن تو بایمنبع هوشیاری در کجاست؟(قتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش غذاها و موجودات درياهوش، ژنتیکی است یا محیطیدلایلی که نشان میدهد ما بگشایش دروازه جدیدی از طررشد مغز علت تمایل انسان باگر میدانی مصیبت بزرگتر تاثیر ویتامین دی بر بیمااز تکینگی تا مغز از مغز تبررسي علل احتمالي تغيير ما انسانها چه اندازه نزدتاثیر درجه حرارت بر عملکنورون های ردیاب حافظهوقت نهيب هاي غير علمي گذشدانشمندان یک فرضیه رادیکپیشرفت های جدید علوم اعصزبان و بیان، در سایه پیشرابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های بین زن و مرد فقمخچه ، فراتر از حفظ تعادلچگونه باغبانی باعث کاهش تری فلوپرازینواکنش به حس جدیدداروی ضد تشنج با قابليت تآیا ما تنها موجودات زنده سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیافیزیک مولکولها و ذرات در تمدنی قدیمی در شمال خلیج مرز بین انسان و حیوان کجانخاع ما تا پایین ستون فقرثبت امواج الکتریکی در عصورزش هوازی مرتب خیلی به قدرمان های جدید در بیماری آیا احتمال دارد رویا از آسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از بلندی در ذهن ما درک بلندیقانون جنگلتوازن مهمتر از فعالیت زیمغز فکر میکند مرگ برای دینزاع بین جهل و علم رو به پجریان انرژی در سیستم های ژن یا نقشه توسعه مغز و نقدرک عمیق در حیواناتآب زندگی است قسمت چهارمساخت شبکه عصبی با الفبای احیای بینایی نسبی یک بیمبیماری اسپینال ماسکولار لزوم سازگاری قانون مجازاتکامل داروینی هنوز در حامغز ابزار بقای برتر مادیهمراهی نوعی سردرد میگرنیحافظه و اطلاعات در کجاستکوچک شدن مغز از نئاندرتارفتار اجتماعی انسان، حاصالکتروتاکسی(گرایش و حرکشنا در ابهای گرم جنوب نیاادغام میان گونه های مختلبا هوش مصنوعی خودکار روبمنابع انرژی از نفت و گاز تاثیر نگاه انسان بر رفتانقش مهاجرت در توسعه نسل اهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و سوکاربرد روباتهای ريزنانوروزه داری و بیمار ی ام اس انسان ها می توانند میدان شرکت نورالینک ویدیویی ازارتروز یا خوردگی و التهابحثی درباره هوش و تفاوتهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش حفاظتی مولکول جدید دهوش مصنوعی از عروسک تا کمخواب سالم عامل سلامتیگنجینه ای به نام ویتامین رژیم های غذایی و نقش مهم ایمپلانت مغزی کمک میکند عماد الدین نسیمی قربانی از بحث های کنونی در ویروسبرخی ملاحظات در تشنج های منبع خواب و رویاتاثیر درجه حرارت بر عملکنقشه مغزی هر فرد منحصر بههیچ کاری نکردن به معنی چیدنیای شگفت انگیز کوانتومپمبرولیزوماب در بیماری چزمین زیر خلیج فارس تمدنی اگر نیروی مغناطیس نباشد صفحه اصلیبررسی و اپروچ جدید بر بیمما انسانها چه اندازه نزدتاثیر درجه حرارت بر عملکنوروپلاستیسیتی چیستوقتی فهمیدی خطا کردی برگدانشمندان ژنی از مغز انسپیشرفتی مستقل از ابزار ه