دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

گاهی لازم است برای فهم و درک بیشتراطلاعات غیر ضروری دور ریخته شود

گاهی لازم است برای فهم و درک بیشتر، اطلاعات غیر ضروری، دور ریخته شود!

امواج مغزی، ایده های بدیهی را برای افزایش خلاقیت، سرکوب می کنند

نوروسافاری | با توجه به یافته دانشمندان دانشگاه کویین ماری لندن و دانشگاه لندن، مغز انسان نیاز دارد تا ایده های بدیهی را سرکوب کند تا به خلاقانه ترین ایده ها دست یابد.

برای خلاق بودن، نیاز است که ما ایده های رایج و سهل الوصول را از خود دور کنیم، ولی ما اطلاعات کمی درباره ی این- که این اتفاق چگونه در مغزمان رخ می دهد- داریم.

مطالعه ای- که در مجله ی Proceedings of the National Academy of Sciences چاپ شده است- نشان می دهد امواج مغزی نقشی حیاتی در مهار کردن وضعیت تفکر همیشگی و عادت شده، دارند تا مسیر دستیابی به ایده های غیرمعمول و دور از دسترس را هموار سازد.

محققان یافته اند- وقتی افراد نیاز به سرکوب کردن ارتباط های گمراه کننده در تکالیف خلاقانه دارند-این امواج مغزی یا نوسانات آلفا در ناحیه ی تمپورال راست، افزایش می یابد.

این ارتباطات رایج، در هر دو نوع تفکر همگرا و واگرا(وقتی که افراد باید با ایده های خلاقانه ی زیادی کنار بیایند)یافت می شوند.

سطوح بالاتر امواج آلفا، انسان را قادر می سازد، با ایده هایی کنار بیایند که با کاربردهای شناخته شده و رایج، فاصله دارند.

تقویت تفکر خلاقانه

محققان نشان داده اند که تحریک ناحیه ی تمپورال راست مغز در فرکانس موج آلفا، توانایی مهار کردن ارتباطات کلیشه ای و همیشگی را در هر دو نوع تفکر خلاقانه افزایش می دهد.

این مسئله از طریق اعمال جریان الکتریکی به مغز از طریق روشی غیر تهاجمی به نام تحریک مغزی فراجمجمه ای با جریان متناوب (tACS)- که اثرات جانبی حسی را به حداقل می رساند- نشان داده شده است.

این یافته ها دستاوردهای جانبی هم دارد، از جمله اینکه ما چگونه خلاقیت را درک می کنیم و راه های بالقوه ای را پیش رویمان قرار می دهد که چگونه فرایند خلاقیت را تحت تاثیر قرار دهیم، مثلا از طریق روش هایی مثل tACS.

محقق ارشد دکتر کارولین دی برناردی لوفت از دانشگاه کویین مری لندن می گوید:

اگر ما بخواهیم استفاده هایی متفاوت از لیوان را ابداع کنیم ابتدا باید تجربه ی قبلیمان را مهار کنیم که می گوید لیوان، یک ظرف است.

تازگی مطالعه ی ما این است که نشان می دهد نوسانات آلفای تمپورال راست، یک مکانیسم نورونی کلیدی برای کنار زدن این ارتباطات کلیشه ای است. به منظور فهمیدن فرایند هایی که اساس تولید ایده های بدیع و منحصر بفرد هستند، نیاز است که آن را به فرایند های تشکیل دهنده اش مجزا کنیم و خلاقیت را تا جای ممکن کالبدشکافی و تشریح کنیم و این اجزا را در یک زمینه ی خاص تحلیل کنیم. پیش از آن که این اجزا را دوباره کنار هم قرار دهیم و فرایند را به طور کلی ببینیم.

سنجش فعالیت مغز

محققان، مکانیسم نورونی مسئول خلاقیت را از طریق به نمایش درآوردن فعالیت الکتریکی مغز به وسیله ی الکتروانسفالوگرافی نشان دادند. الکتروانسفالوگرافی (EEG) سیگنال های الکتریکی را از طریق سنسور های کوچکی که در روی جمجمه جایگذاری شده اند جمع آوری می کند.

همچنین استفاده از tACS آن ها را قادر ساخت تا نقش علت و معلولی امواج را مورد کاوش قرار دهند.(با امواج داده شده به مغز از بیرون مغز، میتوان برخی امواج مصنوعی را در مغز ایجاد یا مهار کرد و نقش این امواج را رفتارها و تفکرات فرد بررسی نمود)

در آزمایش هایی که اجرا کردند به این مسئله دقت کردند که چگونه مغز از عهده ی مجموعه ای از تکالیف خلاقانه برمی آید مثل پیدا کردن کلمه ای که با کلمه ای دیگر ارتباط داشته باشد. برای مثال هر بار که ما مفاهیمی مرتبط با یک کلمه را جست و جو می کنیم، ابتدا با ارتباطات قویتر شروع می کنیم و به تدریج به سمت ارتباطات ضعیف تر یا دورتر پیش می رویم. (برای مثال:گربه<سگ<حیوان<حیوان خانگی<انسان<مردم<خانواده)

مطالعات قبلی نشان داده بود که بعضی از افراد از بعضی دیگر، خلاق ترند زیرا آنها قادرند از ارتباطات قوی و دم دستی، پرهیز کرده و این امر منجر به یافتن موارد دورتر از ذهن می شود و این مطالعه نشان می دهد که امواج مغزی آلفا به طرزی حیاتی در این فرایند درگیر است.

طی طریق کمتر پیموده شده

جویدیپ باتاچاریا استاد دانشگاه لندن و نویسنده ی همکار در این مطالعه، افزود:

همان طور که رابرت فراست در این شعر معروفش سروده: دو مسیر در جنگل از یکدیگر جدا می شدند و من آن مسیری را انتخاب کردم که کمتر پیموده بودم و این همه ی تفاوت ها را ایجاد کرد.

انتخاب مسیر کمتر پیموده شده، برای خلاقانه فکر کردن لازم است و یافته های ما شواهدی را فراهم می آورد که چگونه این فرایند در مغز ما انجام می شود.

اکنون محققان امیدوارند بفهمند که چگونه فرایند های نورونی هنگام حل مسائل خلاقانه در خارج از شرایط آزمایشگاهی یکپارچه می شوند و اینکه آیا ممکن است وسایل تحریکی بسازیم که مغز را م

انیتور کند و خلاقیت را هرموقعی که لازم است برانگیزد.

ترجمه: محمدحسن ابوالحسنی وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

https://www.neurosafari.com/امواج-مغزی-ایده-های-بدیهی-را-ب…/

https://www.pnas.org/content/115/52/E12144

توضیح: فرآیندهای دم دستی و ساده در مغز و یادگیری ساده در قالب تقلید رفتارهای دیگران، در حیوانات هم مشاهده میشود و در مغز تکامل یافته انسان هم وجود دارد. زیرا بستر مغزهای همه موجودات، یکی است(پایه آن سلول عصبی است که بعدها تکثیر میشود و دهها اندام تخصصی مانند تالاموس، هیپوتالاموس، امیگدال، و....را داخل مغز تولید میکند و این مناطق کارهای پایه ای مغز مانند مشاهدات اولیه و تقلید و یادگیری های اولیه را انجام میدهند.

برای نمونه منطقه قشری ونترومدیال لوب پیشانی، منطقه ای ابتدایی است که در احساسات و فرآیندهای نسبتا ناخودآگاه عاطفی نقش دارد و در حیوانات هم هست. انتقال حالت عاطفی به حیوان دیگر، در سایه فعالیت سلول های آینه ای ای صورت میگیرد که بقایای آن در انسان هم وجود دارد. انتقال این احساسات و عواطف و واکنش بر اساس آن، فرایندی است که نیازمند انرژی فعال و زیاد نیست. اگر این فرآیندهای ناخودآگاه و غیر فعال نبود هرگز مغز نمیتوانست بهعنوان ابزار بقای برتر مطرح شود.

این فرآیندهای ناخودآگاه و سریع، برای کم کردن انرژی مصرفی در مغز انسان الزامی است ولی در گام بعدی، چیزی مغز انسان را از مغز بسیاری از حیوانات متمایز میکند و آن، قدرت پردازش اطلاعات و تحلیل آنها و بازآوری ست. این قدرت زیاد، نیازمند چند مرحله است:

1- مرور مجدد اطلاعات قبلی و تقلیدها.
2- جمع کردن اطلاعات و یادگیری ها و تقلیدهای قبلی با هم.
3- قدرت پذیرش انباشت اطلاعات.
4- قدرت فراموش کردن اطلاعات قبلی.
5- قدرت پذیرش اطلاعات پردازش شده جدید.

فراموش کردن رفتارهای کلیشه ای و یادگیری های رفلکسی قبلی، لازمه یادگیری جدید است.

از سوی دیگر مغز انسان، به صورت شگفت آوری از تبدیل شدن به زباله دان اطلاعات بیهوده، خود را میرهاند. اگر فرآیندهای رهایی از اندوخته های بی ارزش، نبود و مغز ما تبدیل به زباله دان محتویات بی ارزش میشد، نمی توانستیم در میان میلیون ها اطلاعات بی ارزش، به سادگی اطلاعات ارزشمند و سودمند را پیدا کنیم.

پردازش اطلاعات در میان میلیونها واحد اطلاعاتی، کند و ضعیف میشود و این ما را در برابر موقعیت های دشوار- که نیازمند پردازش سریع و ناگهانی است- ضعیف میکند.

یکی از مهارتهای مهم مغز انسان بالا بردن سرعت پردازش هاست که بخشی از آن به وسیله مکانیزمهای ناخودآگاه است و بخش دیگر آن، انتخاب خوداگاه اطلاعات از میان اطلاعات ذخیره شده قبلی است. بازآوری اطلاعات از میان اندوخته اندک اطلاعات، بسیار ساده تر و سریعتر است و برای نمونه میتوان به قدرت حافظه و بازآوری اطلاعات در کودکان اشاره کرد که در مقایسه با بزرگسالان، سریعتر و قویتر است.

هنر ابزار هوش برتر، اندوختن سنگ ریزه های سنگین و کشش های خرد نیست، هنر ابزار هوش برتر، کم کردن سنگریزه های سنگین و جمع کردن گنجهای پرقیمت و سبک است!!


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تکامل ابزار هوش ، راه پر زبان و تکلم برخی بیماریهمبانی ذهنی سیاه و سفیدکایروپاکتیک چیستتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش داروهاي مختلف معروف آیا امکان بازسازی اندامهاضطراب و ترسحس و ادراک قسمت چهارمپیامهای کاربرانچرا در مغز انسان، فرورفتایا بدون زبان میتوانیم تبخش دیگری در وجود انسان هدرمان جدید میگرن با انتی هزینه ای که برای اندیشیدتکامل ساختار رگهای مغزی زبان و شناخت حقیقت قسمت چمجموعه های پر سلولی بدن مکاربرد روباتهای ريزنانوارتقا و تکامل سنت آفرینش تاثیر درجه حرارت بر عملکساخت شبکه عصبی مصنوعی با نقش روزه داری در سالم و جآیا انسان با مغز بزرگش اخاطلاعاتی عمومی در مورد محس و ادراک قسمت پنجمسایتهای دیگرچراروياها را به یاد نمی آایا تکامل هدفمند استبرنامه و ساختار پیچیده مدرمانهای بیماری پارکینسفلج بل، فلجی ترسناک که آنهستي مادي ای که ما کوچکترتکامل شناخت انسان با کشفزبان و شناخت حقیقت قسمت امحل درک احساسات روحانیکاربرد روباتهای ريز، در ارتوکين تراپی روشی جديد تاثیر درجه حرارت بر عملکسریعترین کامپیوتر موجودنقش زبان در سلطه و قدرت اآیا احتمال دارد رویا از آاطلاعاتی عمومی در مورد محس و ادراک قسمت سومچراروياها را به یاد نمی آایرادهای موجود در خلقت ببرین نت به جای اینترنتدرک فرد دیگر و رفتارهای افلج خوابهستی ما پس از شروعی چگال تئوری تکامل امروز در درمزبان و شناخت حقیقت قسمت دمحل درک احساسات روحانی دکجای مغز مسئول پردازش تجارتباط میکروب روده و پارتاثیر درجه حرارت بر عملکسرگیجه از شایعترین اختلانقش زبان در سلطه و قدرت اآیا احتمال دارد رویا از آبلندی در ذهن ما درک بلندیحساسیت روانی متفاوتنزاع بین جهل و علم رو به پاگر نعمت فراموشی نبود بسبرای پیش بینی آینده مغز ددرک و احساسفلج خواب چیستویتامین E برای فعالیت صحتئوری تکامل در پیشگیری و زبان و شناخت حقیقت قسمت سمحدودیت های حافظه و حافظکشف مکانیسم عصبی خوانش پارتباط چاقی و کاهش قدرت بتاثیر درجه حرارت بر عملکسردرد و علتهای آننقش غذاها و موجودات درياآیا برای تولید مثل همیشه به زودی شبکه مغزی به جای خلاصه ای از مطالب همایش منظریه تکامل در درمان بیماگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی اثرات مضر ویتامین ددرک احساسات و تفکرات دیگفیلمی بسیار جالب از تغییویتامین E در چه مواد غذایتا 20 سال آینده مغز شما به زبان، وسیله شناسایی محیطمخچه ، فراتر از حفظ تعادلکشف مکانیسمی پیچیده در بارتباط شگفت مغز انسان و فتاثیر رو ح و روان بر جسمسردرد تنشننقش غذاها و موجودات درياآیا بزرگ شدن مغز فقط در دبوزون هیگز چیستخواندن ، یکی از شستشو دهنهفت چیز که عملکرد مغز تو اگر تلاش انسان امروز برابرخی اختلالات عصبی مثانهدرک تصویر و زبان های مخلتفیزیکدانان ماشینی برای تویتامین دی گنجینه ای بزرتاثیر مشاهده بر واقعیت بسفر نامه سفر به بم و جنوب مخچه ابزاري که وظیفه آن فکشف ارتباط جدیدی از ارتبارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر رژیم گیاه خواری بر سردرد سکه اینقش غذاها و موجودات درياآیا تکامل و تغییرات ژنتیبیماری گیلن باره و بیمارخواب سالم عامل سلامتیهفت سین یادگاری از میراث ابزار هوش در حال ارتقا ازبرخی بیماری ها که در آن بدرک عمیق در حیواناتفراموشی همیشه هم بد نیستواکنش های ناخودآگاه و تقواسطه ها د رمسیر ایجاد مغتاثیر ویتامین دی بر بیماسفرنامه سفر به بم و جنوب مدارک ژنتیکی چگونه انسانکشف جمجمه ای درکوه ایرهوارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر رژیم گیاه خواری بر سرعت فکر کردن چگونه استنقشه مغزی هر فرد منحصر بهآیا خداباوری محصول تکاملبیماری ای شبیه ام اس مولتخواب سالم عامل سلامتی و یهمیشه عسل با موم بخوریمابزارهای بقای موجود زندبرخی توجهات در ببمار پاردرگیری اعصاب به علت میتوفرایند حذف برخی اجزای مغوراپامیل در بارداریتاثیر ژنها بر اختلالات خسفرنامه سفر به بم و جنوب مرگ انتقال است یا نابود شگنجینه ای به نام ویتامین ارتباط غیرکلامی بین انساتاثیر رژیم گیاه خواری بر شنا در ابهای گرم جنوب نیچندین ماده غذایی که ماننآیا دلفین ها می تواند از بیماری بیش فعالیخواب عامل دسته بندی و حفطهوش مصنوعی می تواند بر احابزارهای دفاعی و بقای موبرخی سيناپسها طی تکامل و رقیبی قدرتمند در برابر مفرد حساس از نظر عاطفی و بقانون مندی نقشه ژنتیکی مورزش هوازی مرتب خیلی به قتاثیر کپسول نوروهرب بر نسفرنامه سفر به بم و جنوب مزایای شکلات تلخ برای سلگیاه خواری و گوشت خوار کدارتروز یا خوردگی و التهاتاثیر رژیم گیاهخواری بر شناخت و معرفت، و نقش آن دچه زیاد است بر من که در ایآیا راهی برای رفع کم آبی بیماری تی تی پیخودآگاهی و هوشیاريهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاثر مضر مصرف طولانی مدت ربررسي علل احتمالي تغيير رمز و رازهای ارتباط غیر کقارچ بی مغز در خدمت موجودورزش هوازی ، بهترین تمریتاثیر کپسول نوروهرب بر تسفرنامه سفر به بم و جنوب مشکلات نخاعیگالکانزوماب، دارویی جدیارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر عصاره تغلیظ شده گیشواهدی از دنیسوان(شبه نئچهار میلیارد سال تکامل بآیاما مقهور قوانین فیزیکبیماری ضعف عضلات نزدیک بخودآگاهی و هوشیاريهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاثرات مفید قهوهبررسی و اپروچ جدید بر بیمرویای شفافلوب فرونتال یا پیشانی مغورزش و میگرنتاثیر کپسول نوروهرب بر سسلولهای بنیادی مصنوعی درمغز ما کوچکتر از نیم نقطهگامی در درمان بیماریهای ارزش حقیقی زبان قسمت دومتبدیل تراکت صوتی مصنوعی شاهکار قرنچهار ساعت پس از کشتار خوکإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبیماریهای تحلیل عضلانی اخطا در محاسبات چیزی کاملهوش مصنوعی الفاگواثرات مضر ماری جوانابررسی سیستم تعادلی بدن اروبات های ریز در درمان بیلبخند بزن شاید صبح فردا زورزش بهترین درمان بیش فعتاثیر کپسول نوروهرب بر سسلسله مباحث هوش مصنوعیمغز چون ابزار هوش است دلیگاهی لازم است برای فهم و ارزش حقیقی زبان قسمت سومتبدیل سلولهای محافط به سشباهت زیاد بین سلول هاي عنورون هاي مصنوعی می توانافراد آغاز حرکت خودشان ربیوگرافیخطا در محاسبات چیزی کاملهوش مصنوعی از عروسک تا کاجزای پر سلولی بدن انسان بررسی علل کمر درد در میانروزه داری و بیمار ی ام اس لرزش ناشی از اسیب به عصبورزش در کمر دردتاثیر گیاه خواری بر رشد وسم زنبور ، کلیدی برای وارمغز آیندگان چگونه است ؟گاهی مغز بزرگ چالش استاز نظر علم اعصاب یا نرووستری فلوپرازینشباهت زیاد بین سلول هاي عنوروپلاستیسیتی چیستافزایش قدرت ادراکات و حسبیوگرافیدفاع در برابر تغییر ساختهوش مصنوعی از عروسک تا کاجزایی ناشناخته در شکل گبزرگ شدن مغز محدود به دورروش مقابله مغز با محدودیلزوم سازگاری قانون مجازاوزوز گوشتاثیر گیاه خواری بر رشد وسودمندی موجودات ابزی بر مغز انسان ایا طبیعتا تماگزارش یک مورد جالب لخته واز نظر علم اعصاب اراده آزتشنج چیستشش مرحله تکامل چشمچیزی خارج از مغزهای ما نیالکتروتاکسی(گرایش و حرکبیست تمرین ساده برای جلودلایلی که نشان میدهد ما بهوش مصنوعی از عروسک تا کاخلاق و علوم اعصابتفاوت مغز انسان و میمون هروش های صرفه جویی در ایجالزوم سازگاری قانون مجازایک پیشنهاد خوب برای آسان تاثیر گیاه خواری بر رشد وسیاهچاله و تکینگی ابتدایمغز انسان رو به کوچکتر شدگشایش دروازه جدیدی از طراز نظر علم اعصاب اراده آزتغییر الگوی رشد مغزی با زصرع و درمان های آنچگونه مغز پیش انسان یا همامیوتروفیک لترال اسکلروبیشتر کمردردها نیازی به ديدن با چشم بسته در خواب هوش مصنوعی از عروسک تا کاختلال در شناسایی حروف و تفاوتهای جنسیتی راهی براروش هایی ساده برای کاهش اممانتین یا آلزیکسا یا ابیکی از علل محدودیت مغز امتاثیر گیاه خواری بر رشد وسیاره ابلهانمغز ایندگان چگونه استپنج اکتشاف شگفت آور در مواز تلسکوپ گالیله تا تلسکتغییر زودتر اتصالات مغزیضررهای مصرف شکر و قند بر چگونه هموساپينس بر زمین امگا سه عامل مهم سلامتبا هوش مصنوعی خودکار روبدی متیل فومارات(زادیوا)(هوش مصنوعی از عروسک تا کاختلالات مخچهتقلید مرحله ای نسبتا پیشروش صحبت کردن در حال تکاممنابع انرژي پاک سرچشمه حیادگیری مهارت های جدید دتاثیر گیاه خواری بر رشد وسیاره ابلهانمغز ابزار برتر بقاپیموزایداز تکنیکی تا مغز از مغز تتغییر عمودی سر انسان از پضررهای شکر بر سلامت مغزچگونه آن شکری که می خوریمامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبارداری بدون رحمدژا وو یا اشنا پنداریهوش مصنوعی از عروسک تا کماختلالات حرکتی در انسانتلاش هایی در بیماران قطع روشهای نو در درمان دیسک بمولتیپل اسکلروز در زنان یادآوری خواب و رویاتاثیر گیاه خواری بر رشد وسیستم تعادلی بدنمغز برای فراموشی بیشتر کپیوند مغز و سر و چالشهای از تکینگی تا مغز و از مغز ثبت امواج الکتریکی در عصطی یکصد هزار سال اخیر هرچچگونه جمعیت های بزرگ شکل انفجار و توقف تکاملی نشابازسازي مغز و نخاع چالشی دژاوو یا آشناپنداریهوش مصنوعی در کامپیوترهااختلالات صحبت کردن در انتلاشی برای درمان قطع نخاروشهای شناسایی قدرت شنوامواد کوانتومی جدید، ممکنژن هوش و ساختارهای حیاتی تاثیر گیاه خواری بر رشد وسیستم دفاعی بدن علیه مغز مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟پیوند سر، یکی از راه حلهااز تکینگی تا مغز از مغز تجنسیت و تفاوت های بیناییعلم به ما کمک میکند تا موچگونه جمعیت های بزرگ شکل انگشت نگاری مغز نشان میدبحتی علمی درباره تمایل بدانشمندان ژنی از مغز انسهوش مصنوعی در خدمت خلق وحادامه بحث تکامل چشمتلاشی جدید در درمان ام اسروشی برای بهبود هوش عاطفروشی جدید در درمان قطع نخموجود بی مغزی که می تواندژن یا نقشه توسعه مغز و نقتاثیر گیاه خواری بر رشد وسکته مغزیمغز بزرگ چالش است یا منفعپیشینیان انسان از هفت میاز تکینگی تا مغز از مغز تجنسیت و تفاوت های بیناییعلایم کمبود ویتامین E را چگونه حافظه را قویتر کنیاندوهگین نباش اگر درب یا بحث درباره پیدایش و منشادانشمندان روش هاي جدیدی هوش مصنوعی در خدمت خلق وحادغام میان گونه های مختلتمایل زیاد به خوردن بستنروشی جدید در درمان سکته مموجودات مقهور ژنها هستندژنها نقشه ایجاد ابزار هوتاثیر گیاه خواری بر رشد وساخت شبکه عصبی با الفبایمغز بزرگ چالشهای پیش روپیشرفتی مستقل از ابزار هاز تکینگی تا مغز از مغز تجهش های ژنتیکی مفید در ساعلایم کمبود ویتامین E را نگاهی بر قدرت بینایی دراانسان جدید از چه زمانی پابحثی در مورد نقش ویتاميندانشمندان روشی برای تبدیهوش مصنوعی درمانگر کامپیادغام دو حیطه علوم مغز و تمدن قدیمی ای در جنوب ایرتمساح حد واسط میان مغز کوريتوکسيمب در درمان ام اسمیهمانهای ناخوانده عامل ژنها ، مغز و ارادهتاثیر انتخاب از طرف محیط مغز حریص برای خون، کلید تپاسخ گیاهان در زمان خورداز تکینگی تا مغز- از مغز جهش های ژنتیکی غیر تصادفعوارض ازدواج و بچه دار شدنگاهی بر توانایی اجزاي بانسان عامل توقف رشد مغزبحثی جالب درباره محدودیتداروهای مصرفی در ام اسهوش مصنوعی درخدمت خلق وحتنفس هوازی و میتوکندریراه های جدید برای قضاوت رمیگرن سردردی ژنتیکی که بژنهای هوش ، کدامندتاثیر ترکیبات استاتین (سمغز زنان جوانتر از مغز مرپختگی پس از چهل سالگي به از تکینگی تا مغز- از مغز جهشهای مفید و ذکاوتی که دعید نوروز مبارکناتوانی از درمان برخی ویانعطاف پذیری مکانیسمی علبحثی در مورد نقش کلسیم و داروهای ضد بیماری ام اس وهوش مصنوعی ساخته هوش طبیتنفس هوازی و میتوکندریراه های جدید برای قضاوت رمیدان مغناطيسي زمین بشر کمردرد با پوشیدن کفش مناتاثیر دپاکین بر بیماری ممغزهای کوچک بی احساسپرورش مغز مینیاتوری انسااز تکینگی تا مغز- از مغزتجهشهای مفید و ذکاوتی که دعامل کلیدی در کنترل کارآناتوانی در شناسایی چهره اولین مورد پیوند سر در انبحثی در مورد عملکرد لوب فداروی تشنجی دربارداریهوش احساسیتو دی ان ای خاص ميتوکندريراه پیروزی در زندگی چیستمکانیزمهای دفاعی در برابکنفرانس تشنج هتل کوثر اصتاثیر داروهای ضد التهاب نقش قهوه در سلامتیآیا ما تنها موجودات زنده از تکینگی تا مغز، از مغز جاذبه و نقش آن در شکلگیریعسل طبیعی موثر در کنترل بنخاع ما تا پایین ستون فقراولین تصویر در تاریخ از سبحثی درباره هوش و تفاوتهداروی ضد تشنج با قابليت تهوش احساسیتولید سلولهای جنسی از سلرشد مغز علت تمایل انسان بما انسانها چه اندازه نزدکندر در بیماریهای التهابتاثیر داروی ضد تشنج سدیم نقش هورمون های تیروئید دآیا مغز تا بزرگسالی توسعازدواج های بین گونه ای، رحافظه و اطلاعات در کجاست عصب حقوق نورولوونخستین تصویر از سیاهچالهايندگان چگونه خواهند دیدبحثی درباره هوش و تفاوتهداروی ضد تشنج با قابليت تهوش عاطفی بیشتر در زنانتوانایی مغز و دیگر اجزای زمین زیر خلیج فارس تمدنی ما انسانها چه اندازه نزدکودک ایرانی که هوش او از تاثیر درجه حرارت بر عملکنقش ژنتیک در درمان اختلاآیا هوش ارثی دریافتی از پاستفاده از هوش مصنوعی در حافظه و اطلاعات در کجاست عضلانی که طی سخن گفتن چقدنرمش های مفید در سرگیجهايا اراده آزاد توهم است یبحثی درباره هوش و تفاوتهداستانها و مفاهیمی اشتباهوش عاطفی در زنان بیشتر اتوازن مهمتر از فعالیت زیزندگی هوشمند در خارج از زما با کمک مغز خود مختاريمکودکان خود را مشابه خود تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش انتخاب از طرف محیط، نآیا هوش سریعی که بدون احساستیفن هاوکینگ در مورد هحافظه و اطلاعات در کجاستمقالاتنرمشهای مهم برای تقویت عايا اراده آزاد توهم است یبحثی درباره هوش و تفاوتهدر مانهای کمر دردهوش، ژنتیکی است یا محیطیتوصیه های غیر دارویی در سزیباترین چیز در افزایش سما تحت کنترل ژنها هستیم یکوری گذرای ناشی از موبایتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش اتصالات بین سلولهای آیا هشیاری کوانتومی وجوداستیفن هاوکینگ در تفسیر حس چشایی و بویاییتاثیر ویتامین دی بر بیماچرا مغزهای ما ارتقا یافت ایا کوچک شدن مغزانسان البحثی درباره هوش و تفاوتهدر چه مرحله ای از خواب ، رهاوکينگ پیش از مرگش رسالتوصیه هایی در مصرف ماهیزبان چهار حرفی حیات زمینماه رجبکی غایب شدی تا نیازمند دلتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش حفاظتی مولکول جدید دآیا واکنش های یاد گرفته واستخوان های کشف شده، ممکحس و ادراک (قسمت اول )صفحه اصلیچرا حیوانات سخن نمی گوینایا ابزار هوشمندی یا مغز بحثی درباره احساسات متفادرمان های بیماری آلزایمرهاوکينگ پیش از مرگش رسالتوضیحی ساده در مورد هوش مزبان و بیان، در سایه پیشرماپروتیلینکاهش التهاب ناشی از بیماتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش حیاتی تلومر دی ان آ دآیا آگاهی پس از مرگ از بیاصول سلامت کمرحس و ادراک (قسمت دوم )سوالات پزشکیچرا حجم مغز گونه انسان درایا بیماری ام اس (مولتیپبحثی درباره احساساتی غیردرمان های رایج ام اسهدف از تکامل مغز