دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

گاهی لازم است برای فهم و درک بیشتراطلاعات غیر ضروری دور ریخته شود

گاهی لازم است برای فهم و درک بیشتر، اطلاعات غیر ضروری، دور ریخته شود!

امواج مغزی، ایده های بدیهی را برای افزایش خلاقیت، سرکوب می کنند

نوروسافاری | با توجه به یافته دانشمندان دانشگاه کویین ماری لندن و دانشگاه لندن، مغز انسان نیاز دارد تا ایده های بدیهی را سرکوب کند تا به خلاقانه ترین ایده ها دست یابد.

برای خلاق بودن، نیاز است که ما ایده های رایج و سهل الوصول را از خود دور کنیم، ولی ما اطلاعات کمی درباره ی این- که این اتفاق چگونه در مغزمان رخ می دهد- داریم.

مطالعه ای- که در مجله ی Proceedings of the National Academy of Sciences چاپ شده است- نشان می دهد امواج مغزی نقشی حیاتی در مهار کردن وضعیت تفکر همیشگی و عادت شده، دارند تا مسیر دستیابی به ایده های غیرمعمول و دور از دسترس را هموار سازد.

محققان یافته اند- وقتی افراد نیاز به سرکوب کردن ارتباط های گمراه کننده در تکالیف خلاقانه دارند-این امواج مغزی یا نوسانات آلفا در ناحیه ی تمپورال راست، افزایش می یابد.

این ارتباطات رایج، در هر دو نوع تفکر همگرا و واگرا(وقتی که افراد باید با ایده های خلاقانه ی زیادی کنار بیایند)یافت می شوند.

سطوح بالاتر امواج آلفا، انسان را قادر می سازد، با ایده هایی کنار بیایند که با کاربردهای شناخته شده و رایج، فاصله دارند.

تقویت تفکر خلاقانه

محققان نشان داده اند که تحریک ناحیه ی تمپورال راست مغز در فرکانس موج آلفا، توانایی مهار کردن ارتباطات کلیشه ای و همیشگی را در هر دو نوع تفکر خلاقانه افزایش می دهد.

این مسئله از طریق اعمال جریان الکتریکی به مغز از طریق روشی غیر تهاجمی به نام تحریک مغزی فراجمجمه ای با جریان متناوب (tACS)- که اثرات جانبی حسی را به حداقل می رساند- نشان داده شده است.

این یافته ها دستاوردهای جانبی هم دارد، از جمله اینکه ما چگونه خلاقیت را درک می کنیم و راه های بالقوه ای را پیش رویمان قرار می دهد که چگونه فرایند خلاقیت را تحت تاثیر قرار دهیم، مثلا از طریق روش هایی مثل tACS.

محقق ارشد دکتر کارولین دی برناردی لوفت از دانشگاه کویین مری لندن می گوید:

اگر ما بخواهیم استفاده هایی متفاوت از لیوان را ابداع کنیم ابتدا باید تجربه ی قبلیمان را مهار کنیم که می گوید لیوان، یک ظرف است.

تازگی مطالعه ی ما این است که نشان می دهد نوسانات آلفای تمپورال راست، یک مکانیسم نورونی کلیدی برای کنار زدن این ارتباطات کلیشه ای است. به منظور فهمیدن فرایند هایی که اساس تولید ایده های بدیع و منحصر بفرد هستند، نیاز است که آن را به فرایند های تشکیل دهنده اش مجزا کنیم و خلاقیت را تا جای ممکن کالبدشکافی و تشریح کنیم و این اجزا را در یک زمینه ی خاص تحلیل کنیم. پیش از آن که این اجزا را دوباره کنار هم قرار دهیم و فرایند را به طور کلی ببینیم.

سنجش فعالیت مغز

محققان، مکانیسم نورونی مسئول خلاقیت را از طریق به نمایش درآوردن فعالیت الکتریکی مغز به وسیله ی الکتروانسفالوگرافی نشان دادند. الکتروانسفالوگرافی (EEG) سیگنال های الکتریکی را از طریق سنسور های کوچکی که در روی جمجمه جایگذاری شده اند جمع آوری می کند.

همچنین استفاده از tACS آن ها را قادر ساخت تا نقش علت و معلولی امواج را مورد کاوش قرار دهند.(با امواج داده شده به مغز از بیرون مغز، میتوان برخی امواج مصنوعی را در مغز ایجاد یا مهار کرد و نقش این امواج را رفتارها و تفکرات فرد بررسی نمود)

در آزمایش هایی که اجرا کردند به این مسئله دقت کردند که چگونه مغز از عهده ی مجموعه ای از تکالیف خلاقانه برمی آید مثل پیدا کردن کلمه ای که با کلمه ای دیگر ارتباط داشته باشد. برای مثال هر بار که ما مفاهیمی مرتبط با یک کلمه را جست و جو می کنیم، ابتدا با ارتباطات قویتر شروع می کنیم و به تدریج به سمت ارتباطات ضعیف تر یا دورتر پیش می رویم. (برای مثال:گربه<سگ<حیوان<حیوان خانگی<انسان<مردم<خانواده)

مطالعات قبلی نشان داده بود که بعضی از افراد از بعضی دیگر، خلاق ترند زیرا آنها قادرند از ارتباطات قوی و دم دستی، پرهیز کرده و این امر منجر به یافتن موارد دورتر از ذهن می شود و این مطالعه نشان می دهد که امواج مغزی آلفا به طرزی حیاتی در این فرایند درگیر است.

طی طریق کمتر پیموده شده

جویدیپ باتاچاریا استاد دانشگاه لندن و نویسنده ی همکار در این مطالعه، افزود:

همان طور که رابرت فراست در این شعر معروفش سروده: دو مسیر در جنگل از یکدیگر جدا می شدند و من آن مسیری را انتخاب کردم که کمتر پیموده بودم و این همه ی تفاوت ها را ایجاد کرد.

انتخاب مسیر کمتر پیموده شده، برای خلاقانه فکر کردن لازم است و یافته های ما شواهدی را فراهم می آورد که چگونه این فرایند در مغز ما انجام می شود.

اکنون محققان امیدوارند بفهمند که چگونه فرایند های نورونی هنگام حل مسائل خلاقانه در خارج از شرایط آزمایشگاهی یکپارچه می شوند و اینکه آیا ممکن است وسایل تحریکی بسازیم که مغز را م

انیتور کند و خلاقیت را هرموقعی که لازم است برانگیزد.

ترجمه: محمدحسن ابوالحسنی وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

https://www.neurosafari.com/امواج-مغزی-ایده-های-بدیهی-را-ب…/

https://www.pnas.org/content/115/52/E12144

توضیح: فرآیندهای دم دستی و ساده در مغز و یادگیری ساده در قالب تقلید رفتارهای دیگران، در حیوانات هم مشاهده میشود و در مغز تکامل یافته انسان هم وجود دارد. زیرا بستر مغزهای همه موجودات، یکی است(پایه آن سلول عصبی است که بعدها تکثیر میشود و دهها اندام تخصصی مانند تالاموس، هیپوتالاموس، امیگدال، و....را داخل مغز تولید میکند و این مناطق کارهای پایه ای مغز مانند مشاهدات اولیه و تقلید و یادگیری های اولیه را انجام میدهند.

برای نمونه منطقه قشری ونترومدیال لوب پیشانی، منطقه ای ابتدایی است که در احساسات و فرآیندهای نسبتا ناخودآگاه عاطفی نقش دارد و در حیوانات هم هست. انتقال حالت عاطفی به حیوان دیگر، در سایه فعالیت سلول های آینه ای ای صورت میگیرد که بقایای آن در انسان هم وجود دارد. انتقال این احساسات و عواطف و واکنش بر اساس آن، فرایندی است که نیازمند انرژی فعال و زیاد نیست. اگر این فرآیندهای ناخودآگاه و غیر فعال نبود هرگز مغز نمیتوانست بهعنوان ابزار بقای برتر مطرح شود.

این فرآیندهای ناخودآگاه و سریع، برای کم کردن انرژی مصرفی در مغز انسان الزامی است ولی در گام بعدی، چیزی مغز انسان را از مغز بسیاری از حیوانات متمایز میکند و آن، قدرت پردازش اطلاعات و تحلیل آنها و بازآوری ست. این قدرت زیاد، نیازمند چند مرحله است:

1- مرور مجدد اطلاعات قبلی و تقلیدها.
2- جمع کردن اطلاعات و یادگیری ها و تقلیدهای قبلی با هم.
3- قدرت پذیرش انباشت اطلاعات.
4- قدرت فراموش کردن اطلاعات قبلی.
5- قدرت پذیرش اطلاعات پردازش شده جدید.

فراموش کردن رفتارهای کلیشه ای و یادگیری های رفلکسی قبلی، لازمه یادگیری جدید است.

از سوی دیگر مغز انسان، به صورت شگفت آوری از تبدیل شدن به زباله دان اطلاعات بیهوده، خود را میرهاند. اگر فرآیندهای رهایی از اندوخته های بی ارزش، نبود و مغز ما تبدیل به زباله دان محتویات بی ارزش میشد، نمی توانستیم در میان میلیون ها اطلاعات بی ارزش، به سادگی اطلاعات ارزشمند و سودمند را پیدا کنیم.

پردازش اطلاعات در میان میلیونها واحد اطلاعاتی، کند و ضعیف میشود و این ما را در برابر موقعیت های دشوار- که نیازمند پردازش سریع و ناگهانی است- ضعیف میکند.

یکی از مهارتهای مهم مغز انسان بالا بردن سرعت پردازش هاست که بخشی از آن به وسیله مکانیزمهای ناخودآگاه است و بخش دیگر آن، انتخاب خوداگاه اطلاعات از میان اطلاعات ذخیره شده قبلی است. بازآوری اطلاعات از میان اندوخته اندک اطلاعات، بسیار ساده تر و سریعتر است و برای نمونه میتوان به قدرت حافظه و بازآوری اطلاعات در کودکان اشاره کرد که در مقایسه با بزرگسالان، سریعتر و قویتر است.

هنر ابزار هوش برتر، اندوختن سنگ ریزه های سنگین و کشش های خرد نیست، هنر ابزار هوش برتر، کم کردن سنگریزه های سنگین و جمع کردن گنجهای پرقیمت و سبک است!!


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تاثیر درجه حرارت بر عملکمغز بزرگ چالش است یا منفعسفر نامه سفر به بم و جنوب کوچک شدن مغز از نئاندرتاآیا واکنش های یاد گرفته واستخوان های کشف شده، ممکتبدیل سلولهای محافط به سنقش رژیم غذایی در رشد و اسکته مغزیگالکانزوماب، دارویی جدیإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبیوگرافیجاذبه و نقش آن در شکلگیرینورون های ردیاب حافظهشاهکار قرنپیشینیان انسان از هفت میاولین هیبرید بین انسان وبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب عامل دسته بندی و حفطناتوانی در شناسایی چهره عوارض ازدواج و بچه دار شداگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سلولهای عصبی در تلافرگشت و تکامل تصادفی محض دانشمندان روش هاي جدیدی هفت چیز که عملکرد مغز تو ابزارهای بقای موجود زندتمدن قدیمی ای در جنوب ایرمولتیپل اسکلروز در زنان درمان های رایج ام اسهوش مصنوعی در خدمت خلق وحادغام دو حیطه علوم مغز و تکامل ساختار رگهای مغزی محل درک احساسات روحانیروح رهاییهستي مادي ای که ما کوچکتراز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز ما کوچکتر از نیم نقطهراه های جدید برای قضاوت ریک پیشنهاد خوب برای آسان از تکینگی تا مغز از مغز تمغز بزرگ چالشهای پیش روسفرنامه سفر به بم و جنوب کودک ایرانی که هوش او از آیا آگاهی پس از مرگ از بیاصول سلامت کمرتری فلوپرازیننقش زبان در سلطه و قدرت اساخت شبکه عصبی با الفبایگامی در درمان بیماریهای افراد آغاز حرکت خودشان ربیوگرافیحقیقت راستین انسان علم بنوروپلاستیسیتی چیستشبیه سازی میلیون ها جهان پیشرفتی مستقل از ابزار هاولین مورد پیوند سر در انبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیارينخاع ما تا پایین ستون فقرعید نوروز مبارکاگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سيناپسها طی تکامل و فراموش کارها باهوش تر هسدانشمندان روشی برای تبدیهفت سین یادگاری از میراث ابزارهای پیشرفته ارتباط تمدن بشری و مغز اخلاقیمواد کوانتومی جدید، ممکندرمان ژنتیکی برای نوآوریهوش مصنوعی در خدمت خلق وحارتقا و تکامل سنت آفرینش تکامل شناخت انسان با کشفمحل درک احساسات روحانی دروزه داری و بیمار ی ام اس هستی ما پس از شروعی چگال از نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز مادران و کودکان در زمراه پیروزی در زندگی چیستیکی از علل محدودیت مغز اماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز حریص برای خون، کلید تسفرنامه سفر به بم و جنوب کودکان خود را مشابه خود تآیا امکان بازسازی اندامهاضطراب و ترستری فلوپرازیننقش زبان در سلطه و قدرت اساخت شبکه عصبی مصنوعی با گاهی لازم است برای فهم و افزایش قدرت ادراکات و حسبیان ژن های اسکیزوفرنی دحافظه و اطلاعات در کجاست نوشیدن چای برای مغز مفید شبیه سازی سیستم های کوانپاسخ گیاهان در زمان خورداولین تصویر در تاریخ از سبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیارينخستین تصویر از سیاهچالهعامل کلیدی در کنترل کارآاگر تلاش انسان امروز برابررسي علل احتمالي تغيير فراموشی همیشه هم بد نیستداروهای مصرفی در ام اسهمیشه عسل با موم بخوریمابزارهای دفاعی و بقای موتمساح حد واسط میان مغز کوموجود بی مغزی که می توانددرمان جدید میگرن با انتی هوش مصنوعی درمانگر کامپیارتوکين تراپی روشی جديد تئوری تکامل امروز در درممحدودیت های حافظه و حافظروش مقابله مغز با محدودیو هر کس تقوای خدا پیشه کناز آغاز خلقت تا نگاه انساتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز چون ابزار هوش است دلیرشته نوروایمونولوژی و نقیادگیری مهارت های جدید داز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز زنان جوانتر از مغز مرسفرنامه سفر به بم و جنوب کوری گذرای ناشی از موبایآیا انسان با مغز بزرگش اخاطلاعاتی عمومی در مورد متسلیم شدن از نورون شروع منقش سجده بر عملکرد مغزساختار شبکه های مغزی ثابگاهی مغز بزرگ چالش استافسردگی و اضطراب در بیمابیست تمرین ساده برای جلوحافظه و اطلاعات در کجاست نوعی سکته مغزی ، وحشتناک شباهت زیاد بین سلول هاي عپختگی پس از چهل سالگي به اولین سلول مصنوعیبحثی درباره هوش و تفاوتهخانواده پایدارنرمش های مفید در سرگیجهعسل طبیعی موثر در کنترل بابزار هوش در حال ارتقا ازبررسی و اپروچ جدید بر بیمفرایند حذف برخی اجزای مغداروهای ضد بیماری ام اس وهوموارکتوس ها ممکن است داثر مضر مصرف طولانی مدت رتنفس هوازی و میتوکندریموجودات مقهور ژنها هستنددرمانهای بیماری پارکینسهوش مصنوعی درخدمت خلق وحارتباط میکروب روده و پارتئوری تکامل در پیشگیری و مخچه ، فراتر از حفظ تعادلروش های صرفه جویی در ایجاویتامین E برای فعالیت صحاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز چگونه صداها را فیلتر رشد مغز علت تمایل انسان بیادآوری خواب و رویااز تکینگی تا مغز از مغز تاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغزهای کوچک بی احساسسفرنامه سفر به بم و جنوب کی غایب شدی تا نیازمند دلآیا احتمال دارد رویا از آاطلاعاتی عمومی در مورد متشنج چیستنقش غذاها و موجودات درياسخن پاک و ثابتگذر زمان کاملا وابسته به الکتروتاکسی(گرایش و حرکبیشتر کمردردها نیازی به حافظه و اطلاعات در کجاستچیزی خارج از مغزهای ما نیشباهت زیاد بین سلول هاي عپرورش مغز مینیاتوری انسااوکرلیزوماب داروی جدید شبحثی درباره احساسات متفاخطا در محاسبات چیزی کاملنرمشهای مهم برای تقویت ععصب حقوق نورولووابزار بقای موجود زنده از بررسی سیستم تعادلی بدن افرد حساس از نظر عاطفی و بداروی فامپیریدین یا نورلهوش مصنوعی می تواند بر احاثرات مفید قهوهتنفس هوازی و میتوکندریمیهمانهای ناخوانده عامل درک فرد دیگر و رفتارهای اهوش مصنوعی ساخته هوش طبیارتباط چاقی و کاهش قدرت بتا 20 سال آینده مغز شما به مخچه ابزاري که وظیفه آن فروش هایی ساده برای کاهش اویتامین E در چه مواد غذایاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز آیندگان چگونه است ؟زمین زیر خلیج فارس تمدنی ژن هوش و ساختارهای حیاتی از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغزتان را در جوانی سیمکشسفری به آغاز کیهانکاهش التهاب ناشی از بیماآیا احتمال دارد رویا از آبلندی در ذهن ما درک بلندیتغییر الگوی رشد مغزی با زنقش غذاها و موجودات درياسریعترین کامپیوتر موجودگربه شرودینگر و تاثیر مشالتهاب شریان تمپورالبا هوش مصنوعی خودکار روبحس چشایی و بویاییچگونه مغز پیش انسان یا همشش مرحله تکامل چشمآلزایمرايندگان چگونه خواهند دیدبحثی درباره احساساتی غیرخطا در محاسبات چیزی کاملچرا مغزهای ما ارتقا یافت عضلانی که طی سخن گفتن چقدابزار بقای موجود زنده از بررسی علل کمر درد در میانقانون مندی نقشه ژنتیکی مداروی تشنجی دربارداریهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاثرات مضر ماری جواناتو دی ان ای خاص ميتوکندريمیگرن سردردی ژنتیکی که بدرک و احساسهوش احساسیارتباط هوش ساختار مغز و ژتاثیر مشاهده بر واقعیت بمدارک ژنتیکی چگونه انسانروش صحبت کردن در حال تکامویتامین دی گنجینه ای بزراز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز انسان ایا طبیعتا تمازندگی هوشمند در خارج از زژن یا نقشه توسعه مغز و نقاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش قهوه در سلامتیسلولهای بنیادی مصنوعی درکایروپاکتیک چیستآیا برای تولید مثل همیشه به زودی شبکه مغزی به جای تغییر زودتر اتصالات مغزینقش غذاها و موجودات درياسرگیجه از شایعترین اختلاگزیده ای از وبینار یا کنفامیوتروفیک لترال اسکلروبارداری بدون رحمحس و ادراک (قسمت اول )چگونه هموساپينس بر زمین ششمین کنگره بین المللی سآیا ما تنها موجودات زنده ايا اراده آزاد توهم است یبخش دیگری در وجود انسان هدفاع در برابر تغییر ساختچرا حیوانات سخن نمی گوینمقالاتابزار بقای موجود زنده از بزرگ شدن مغز محدود به دورقارچ بی مغز در خدمت موجودداروی جدید s3 در درمان ام هوش مصنوعی گوگل به کمک تشاجزای پر سلولی بدن انسان تولید سلولهای جنسی از سلمیدان مغناطيسي زمین بشر درک احساسات و تفکرات دیگهوش احساسیارتباط انسانی، محدود به تاثیر نگاه ناظر هوشیار بمروری بر تشنج و درمان هایروشهای نو در درمان دیسک بواکنش های ناخودآگاه و تقاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز انسان برای ایجاد تمدزیباترین چیز در افزایش سژنها نقشه ایجاد ابزار هواز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش مهاجرت در توسعه نسل اسلسله مباحث هوش مصنوعیکاربرد روباتهای ريزنانوآیا بزرگ شدن مغز فقط در دبوزون هیگز چیستتغییر عمودی سر انسان از پنقشه مغزی هر فرد منحصر بهسردرد و علتهای آنگزارش یک مورد جالب لخته وامگا سه عامل مهم سلامتبازگشت از آثار به سوی خداحس و ادراک (قسمت دوم )چگونه آن شکری که می خوریمصرع و درمان های آنآیا مغز تا بزرگسالی توسعايا اراده آزاد توهم است یبرنامه و ساختار پیچیده مدقیق ترین تصاویر از مغز اچرا حجم مغز گونه انسان درتاثیر ویتامین دی بر بیماابزار بقای موجود زنده از بسیاری از بیماری های جدیقدم زدن و حرکت دید را تغیداروی جدید ضد میگرنهوش مصنوعی الفاگواجزایی ناشناخته در شکل گتوانایی مغز و دیگر اجزای مکانیزمهای دفاعی در برابدرک تصویر و زبان های مخلتهوش عاطفی بیشتر در زنانارتباط شگفت مغز انسان و فتاثیر نگاه انسان بر رفتامرکز خنده در کجای مغز استروشهای شناسایی قدرت شنواواکسن سرطاناز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز انسان برای شادمانی طزیرفون داروی ضد ام اسژنها ، مغز و ارادهاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رو ح و روان بر جسمنقش هورمون های تیروئید دسم زنبور ، کلیدی برای وارکاربرد روباتهای ريز، در آیا تکامل و تغییرات ژنتیبیماری گیلن باره و بیمارثبت امواج الکتریکی در عصنقص در تشخیص هیجانات عامسردرد تنشنگشایش دروازه جدیدی از طرامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبازسازي مغز و نخاع چالشی حس و ادراک قسمت چهارمچگونه انتظارات بر ادراک ضررهای مصرف شکر و قند بر آیا همه جنایت ها نتیجه بیای آنکه نامش درمان و یادشبرین نت به جای اینترنتدلایلی که نشان میدهد ما بچرا در مغز انسان، فرورفتصفحه اصلیابزار بقای موجود زنده از تفاوت مغز انسان و میمون هقدرت انسان در نگاه به ابعداروی ضد تشنج با قابليت تهوش مصنوعی از عروسک تا کاحساس گذر سریعتر زمانتوازن مهمتر از فعالیت زیما انسانها چه اندازه نزددرک عمیق در حیواناتهوش عاطفی در زنان بیشتر اارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر نگاه انسان بر رفتامرگ انتقال است یا نابود شروشی برای بهبود هوش عاطفواسطه ها د رمسیر ایجاد مغاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر انتخاب از طرف محیط مغز انسان برای شادمانی طزبان چهار حرفی حیات زمینژنهای هوش ، کدامنداز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر نقش ژنتیک در درمان اختلاسودمندی موجودات ابزی بر کجای مغز مسئول پردازش تجآیا خداباوری محصول تکاملبیماری ای شبیه آلزایمر و جمجمه انسان های اولیهچند جهانیسردرد سکه ایپمبرولیزوماب در بیماری چانفجار و توقف تکاملی نشابحتی علمی درباره تمایل بحس و ادراک قسمت پنجمچگونه باغبانی باعث کاهش ضررهای شکر بر سلامت مغزآیا هوش ارثی دریافتی از پایندرالبرای پیش بینی آینده مغز ددندان ها را مسواک بزنید تچراروياها را به یاد نمی آسوالات پزشکیابزار بقای موجود زنده از تفاوتهای جنسیتی راهی برالوب فرونتال یا پیشانی مغداروی ضد تشنج با قابليت تهوش مصنوعی از عروسک تا کاخلاق و علوم اعصابتوسعه برخی شغل ها با هوش ما انسانها چه اندازه نزددرگیری قلب در بیماری ویرهوشیاری کوانتومیارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر ویتامین دی بر بیمامراحل ارتقای پله پله کیهروشی جدید در درمان قطع نخوراپامیل در بارداریاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سمغز انسان رو به کوچک تر شزبان و بیان، در سایه پیشرکلرال هیدرات برای خواباناز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر رژیم گیاه خواری بر نقش انتخاب از طرف محیط، نسیاهچاله و تکینگی ابتدایکشف مکانیسم عصبی خوانش پآیا دلفین ها می تواند از بیماری ای شبیه ام اس مولتجنسیت و تفاوت های بیناییچندین ماده غذایی که ماننسرعت فکر کردن چگونه استپنج اکتشاف شگفت آور در موانگشت نگاری مغز نشان میدبحث درباره پیدایش و منشاحس و ادراک قسمت سومچگونه جمعیت های بزرگ شکل طی یکصد هزار سال اخیر هرچآیا هوش سریعی که بدون احسایا کوچک شدن مغزانسان البرخی نکات از گاید لاین پردو ویژگی انتزاع و قدرت تجچراروياها را به یاد نمی آپیامهای کاربرانابزار بقای موجود زنده از تقلید مرحله ای نسبتا پیشلبخند بزن شاید صبح فردا زداستانها و مفاهیمی اشتباهوش مصنوعی از عروسک تا کاختلال در شناسایی حروف و توصیه های غیر دارویی در سما با کمک مغز خود مختاريمدرگیری اعصاب به علت میتوهوش، ژنتیکی است یا محیطیارتباط غیرکلامی بین انساتاثیر ژنها بر اختلالات خمزایای شکلات تلخ برای سلروشی جدید در درمان سکته مورزش هوازی مرتب خیلی به قاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری ممغز انسان رو به کوچکتر شدزبان و تکلم برخی بیماریهکمردرد و علل آنکمردرد با پوشیدن کفش منااز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر نقش اتصالات بین سلولهای سیاره ابلهانکشف مکانیسمی پیچیده در بآیا دست مصنوعی به زودی قابیماری بیش فعالیجنسیت و تفاوت های بیناییچه زیاد است بر من که در ایشلیک فراموشیپوست ساعتی مستقل از مغز داندوهگین نباش اگر درب یا بحثی در مورد نقش ویتامينحساسیت روانی متفاوتچگونه جمعیت های بزرگ شکل ظهور امواج مغزی در مغز مصآیا هشیاری کوانتومی وجودایا ابزار هوشمندی یا مغز برخی اثرات مضر ویتامین دفلج بل، فلجی ترسناک که آنديدن با چشم بسته در خواب نزاع بین جهل و علم رو به پسایتهای دیگرابزار بقای موجود زنده از تلقین اطلاعات و حافظهلرزش ناشی از اسیب به عصبدر مانهای کمر دردهوش مصنوعی از عروسک تا کاختلالات مخچهتوصیه هایی در مصرف ماهیما تحت کنترل ژنها هستیم یرقیبی قدرتمند در برابر مهیچگاه از فشار و شکست نترارتروز یا خوردگی و التهاتاثیر کپسول نوروهرب بر نمسیر دشوار تکامل و ارتقاريتوکسيمب در درمان ام اسورزش هوازی ، بهترین تمریاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب مغز ایندگان چگونه استزبان و شناخت حقیقت قسمت چکنفرانس تشنج هتل کوثر اصازدواج های بین گونه ای، رتاثیر رژیم گیاهخواری بر نقش حفاظتی مولکول جدید دسیاره ابلهانکشف ارتباط جدیدی از ارتبآیا رژیم غذایی گیاهی سلابیماری تی تی پیجهش های ژنتیکی مفید در ساچهار میلیارد سال تکامل بشنا در ابهای گرم جنوب نیپیموزایدانسان قدیم در شبه جزیره عبحثی جالب درباره محدودیتخلاصه ای از مطالب همایش مچگونه حافظه را قویتر کنیعلم به ما کمک میکند تا موایا بیماری ام اس (مولتیپبرخی اختلالات عصبی مثانهفلج خوابدی متیل فومارات(زادیوا)(نزاع بین علم و نادانی رو ابزار بقای موجود زنده از تلاش هایی در بیماران قطع لزوم سازگاری قانون مجازادر چه مرحله ای از خواب ، رهوش مصنوعی از عروسک تا کاختلالات حرکتی در انسانتوضیحی ساده در مورد هوش مماه رجبرموزی از نخستین تمدن بشرهاوکينگ پیش از مرگش رسالارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر کپسول نوروهرب بر تمشکلات نخاعیریواستیگمینورزش و میگرناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروی ضد تشنج سدیم مغز ابزار برتر بقازبان و شناخت حقیقت قسمت اکنگره بین المللی سردرد داستفاده از هوش مصنوعی در تاثیر عصاره تغلیظ شده گینقش حیاتی تلومر دی ان آ دسیر آفرینش از روح تا مغز کشف جمجمه ای درکوه ایرهوآیا راهی برای رفع کم آبی بیماری ضعف عضلات نزدیک بجهش های ژنتیکی غیر تصادفچهار ساعت پس از کشتار خوکشناخت و معرفت، و نقش آن دپیچیدگی های مغزی در درک زانسان جدید از چه زمانی پابحثی در مورد نقش کلسیم و خواندن ، یکی از شستشو دهننگاهی بر قدرت بینایی دراعلایم کمبود ویتامین E را ایا بدون زبان میتوانیم تبرخی بیماری ها که در آن بفلج خواب چیستدژا وو یا اشنا پندارینزاع بین علم و جهل رو به پابزار بقای موجود زنده از تلاشی برای درمان قطع نخالزوم سازگاری قانون مجازادر هم تنیدگی کوانتومی و پهوش مصنوعی از عروسک تا کماختلالات صحبت کردن در انتکامل چشمماپروتیلینرمز و رازهای ارتباط غیر کهاوکينگ پیش از مرگش رسالارزش حقیقی زبان قسمت دومتاثیر کپسول نوروهرب بر سمشاهده آینده از روی مشاهرژیم های غذایی و نقش مهم ورزش بهترین درمان بیش فعاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز از بسیاری حقایق می گرزبان و شناخت حقیقت قسمت دزبان و شناخت حقیقت قسمت سکنگره بین المللی سردرد داستیفن هاوکینگ در مورد هتاریخ همه چیز را ثبت کردهنقش داروهاي مختلف معروف سیستم تعادلی بدنگنجینه ای به نام ویتامین آیاما مقهور قوانین فیزیکبیماریهای تحلیل عضلانی اجهشهای مفید و ذکاوتی که دنوار مغزی روشی مهم در تشخشناسایی سلول های ایمنی اپیوند مغز و سر و چالشهای انسان عامل توقف رشد مغزبحثی در مورد عملکرد لوب فخواب سالم عامل سلامتینگاهی بر توانایی اجزاي بعلایم کمبود ویتامین E را ایا تکامل هدفمند استبرخی بیماری های خاص که بدفیلمی بسیار جالب از تغییدژاوو یا آشناپندارینظام مثبت زندگیابزار بقای موجود زنده از تلاشی جدید در درمان ام اسممانتین یا آلزیکسا یا ابدرمان های بیماری آلزایمرهوش مصنوعی از عروسک تا کمادامه بحث تکامل چشمتکامل ابزار هوش ، راه پر مبانی ذهنی سیاه و سفیدرویای شفافهدف از تکامل مغزارزش حقیقی زبان قسمت سومتاثیر کپسول نوروهرب بر سمعنی روزهرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وورزش در کمر درداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز برای فراموشی بیشتر کمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟زبان، وسیله شناسایی محیطکندر در بیماریهای التهاباستیفن هاوکینگ در تفسیر تبدیل تراکت صوتی مصنوعی نقش روزه داری در سالم و جسیستم دفاعی بدن علیه مغز گیاه خواری و گوشت خوار کدآزمون ذهنی گربه شرودینگربیهوش کردن در جراحی و بیمجهشهای مفید و ذکاوتی که دنورون هاي مصنوعی می توانشواهدی از دنیسوان(شبه نئپیوند سر، یکی از راه حلهاانعطاف پذیری مکانیسمی علبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب سالم عامل سلامتی و یناتوانی از درمان برخی ویعلت خواب آلودگی بعد از خوایرادهای موجود در خلقت ببرخی توجهات در ببمار پارفیزیکدانان ماشینی برای تدانشمندان ژنی از مغز انسنظریه تکامل در درمان بیمابزار بقای موجود زنده از تمایل زیاد به خوردن بستنمنابع انرژي پاک سرچشمه حدرمان های جدید میگرنهوش مصنوعی در کامپیوترهاادغام میان گونه های مختلتکامل زبانمجموعه های پر سلولی بدن مروبات های ریز در درمان بیهزینه ای که برای اندیشیداز نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز فکر میکند مرگ برای دیراه های جدید برای قضاوت روزوز گوشاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملک