دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

خودآگاهی و هوشیاري

(اصل مقاله در
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2009905255992269&id=100009184420613
با پاره ای توضیحات اضافی)

خودآگاهی و هوشیاري

نوروسافاری | دانشمندان رموزی را یافته اند که مدت هاست فلاسفه را سردرگم کرده است. “کریستوف کخ”

خودآگاهی یا هوشیاری (consciousness) درواقع هر آن چیزی است که شما تجربه می کنید. نجوایی که در سر شما شنیده میشود، مزه شیرین شکلات خامه ای، دندان دردی که کلافه تان کرده، علاقه شدید شما به فرزندانتان و دانستن این حقیقت تلخ که روزی تمام این احساسات از بین میروند.(قبلا در کانال
@salmanfatemi
طی سلسله مباحثی، حس و ادراک مورد بحث قرار گرفت توصیه ميشود جهت درک بیشتر هوشیاری و خود آگاهی، آن سلسله مباحث هم بررسی شود.)

به گزارش نوروسافاری از ژورنال نچر، منشا و طبیعت این تجربه ها که گاهی به عنوان یک کواليا مطرح میشود از دوران باستان تاکنون مطرح بوده است. بسیاری از فیلسوفان مدرن که به تحلیل ذهن می پردازند، که شاید برجسته ترین آنها دنیل دنت از دانشگاه Tufts باشد، ماهیت خودآگاهی را مانند یک توهین غیرقابل تحمل به باورهایشان میدانند. باور به کوالیا(1)(qualia)دنیا را دنیایی بی معنا و پوچ میداند و آن را یک توهم تعریف می کند. به این ترتیب، آنها یا وجود کوالیا را رد می کنند یا استدلال هایی بیان می کنند که به هیچ وجه نمیتوان آنها را به صورت علمی بررسی کرد.

اگر این ادعاها درست باشد، این مقاله خیلی کوتاه خواهد شد.همه ی آن چیزی که من باید توضیح دهم این است که چرا شما، من و همه افراد دیگر متقاعد شده ایم و بر این باوریم که همیشه احساساتمان را داریم. اگر دندان من آبسه کرده باشد، یک برهان پیچیده که بتواند من را قانع کند که درد یک توهم است و حقیقت ندارد نمیتواند درد من را کاهش دهد. به عنوان کسی که علاقه خیلی خیلی کمی به این استدلال های ناامیدکننده درباره مشکلات ذهن و بدن دارم باید خودم دست به کار شوم و به دنبال پاسخ این سوالات بروم.

اکثریت محققان، خودآگاهی را به عنوان یک چیزی معین پذیرفته و به دنبال درک ارتباط آن با جهان عینی هستند که توسط علم توصیف شده است. بیش از ۲۵ سال پیش فرانسیس کریک (Francis Crick) و من تصمیم گرفتیم بحث های فلسفی را در مورد خودآگاهی کنار بگذاریم (که حداقل از زمان ارسطو دانشمندان به آن مشغول بودند) و به جای آن به دنبال ردپای فیزیکی آن باشیم. چه چیز شگفت انگیزی درباره ماهیت مغز وجود دارد که باعث خودآگاهی میشود؟ هنگامی که ما بتوانیم این موضوع را درک کنیم، امید است که بتوانیم به حل مساله اساسی تر نزدیک شویم.

طراحی مطالعات

ما به طور خاص به دنبال همبستگی نورونی در خودآگاهی ([۲]NCC) هستیم. به بیان دیگر ما به دنبال حداقل مکانیسم ها و ساختارهای نورونی به هم پیوسته ای هستیم که برای درک هر نوع تجربه خاص از خودآگاهی کافی است. برای مثال چه اتفاقی در مغز شما باید رخ بدهد تا شما تجربه دندان درد را داشته باشید و آن را درک کنید؟ آیا باید بعضی سلول های عصبی با فرکانسی خاص و جادویی، نوسان الکتریکی داشته باشند تا این درک انجام شود؟ آیا باید چیز خاصی مثل نورون های خودآگاهی وجود داشته باشند و در آن لحظه فعال شوند؟ این سلول ها در کدام قسمت مغز قرار دارند؟

همبستگی نورونی در خودآگاهی (NCC)

زمانی که NCC را تعریف می کنیم، عبارت حداقلبسیار مهم است. مغز در کل نیز میتواند به عنوان یک NCC مطرح شود زيرا بالاخره مغز در همه حال مشغول بوجود آوردن تجارب متفاوت است. اما جایگاه خودآگاهی میتواند فراتر از این محدوده باشد. نگاهی به طناب نخاعی بیندازید. لوله ای انعطاف پذیر از بافت عصبی با تقریبا ۴۵ سانتی متر طول در درون ستون فقرات و با حدود یک میلیارد سلول عصبی.

اگر طناب نخاعی به وسیله ضربه به ناحیه گردن به طور کامل قطع شود، قربانیان در پاها، بازو و کمر به بالا فلج می شوند، قادر به کنترل روده و مثانه خود نیستند و احساسی نسبت به بدن خود نخواهد داشت. با این حال یک فرد با فلج همه اندامها (tetraplegics [3]) هم میتواند تجربه های گوناگون خود را در زندگی ادامه دهد, آنها می توانند ببینند، بشنوند، بو کنند، احساس کنند و احساسات خود را به همان اندازه که پیش از آن حادثه به یاد می آوردند به یاد بیاورند.

یا مخچه (مغز کوچک) را که در قسمت پایینی پشت سر قرار دارد در نظر بگیرید. یکی از قدیمی ترین مدارهای مغز در دوره تکامل است، که در کنترل حرکتی، وضعیت ایستادن و راه رفتن و اجرای روان توالی های پیچیده در تحرکات موتور حرکتی (motor movements) دخیل است. نواختن پیانو، تایپ کردن، رقص روی یخ یا صخره نوردی همه فعالیت هایی هستند که در آنها مخچه دخیل است. این قسمت دارای شگفت انگیزترین نورون های مغز است که [۴] Purkinje cells نام دارند که دارای شاخه هایی هستند مانند یک مرجان دریایی و دینامیک الکتریکی پیچیده ای دارند. همینطور مخچه دارای بیشترین تعداد نورونها، حدود ۶۹ میلیارد است (بیشتر آنها سلول های گرانولی ستاره ای شکل هستند). (چهار برابر بیشتر از کل نورونها در سا

یر نواحی مغزی).

اگر بخشی از مخچه توسط سکته مغزی یا چاقوی جراح از بین برود، چه اتفاقی برای خودآگاهی می افتد؟ خیلی جزئی! بیمارانی که دارای اختلالات مخچه ای هستند ازبعضی نقائص مینالند, مثلا نواختن درست و روان پیانو و یا تایپ کردن روان با کیبورد اما هیچ وقت در مورد ازدست دادن جنبه ای از خودآگاهی خود شکایتی نمی کنند. آنها به خوبی می شنوند، می بینند و احساس می کنند، حسشان نسبت به خود را حفظ می کنند، رویدادهای گذشته را به یاد می آورند و همچنان قابلیت برنامه ریزی برای آینده را دارند. حتی اگر فردی بدون مخچه متولد شود تاثیری بر تجربه خودآگاهی فرد نمی گذارد.
تمام این دستگاه وسیع مخچه ای ربطی به کسب تجارب ذهنی ندارد . چرا؟ نکات مهمی در مدار آن وجود دارد، که بسیار یکدست (متحد الشکل) و موازی هستند (مانند باتری هایی به صورت موازی متصل می شوند). مخچه تقریبا به طور انحصاری یک مدار تغذیه مستقیم است: مجموعه ای از نورونها، نورونهای بعدی را تغذیه می کنند، که به نوبه خود مجموعه دوم بر مجموعه سوم تاثیر می گذارد.

هیچ حلقه های بازخورد (Feedback loop) پیچیده ای وجود ندارد که با حرکت فعالیت الکتریکی به عقب و جلو منجر به ایجاد نوسانهای مجدد در مدار شود.(با توجه به زمان مورد نیاز برای تکمیل ادراک آگاهانه، اکثر نظریه پردازان نتیجه می گیرند که این پردازش باید شامل حلقه های بازخوردی در مدارهای مغزی باشد.) به علاوه، مخچه عملا به بیش از صدها یا بیشتر ماژول محاسباتی مستقل تقسیم می شود. هر یک از آنها به طور موازی با ورودی ها و خروجی جداگانه و غیر همپوشان کار می کنند و حرکات موتورهای مختلف یا سیستم های شناختی را کنترل می کنند. آنها به ندرت با هم تعامل می کنند ویژگی دیگری که برای خودآگاهی ضروری است. (قبلا در همین کانال
@salmanfatemi
بیان شد که نقش های مخچه بسیار فراتر از کنترل منظم حرکات و توازن است و در فردی که اختلال مخچه پیدا میکند، اختلالات ادراکی بسیار زیادی رخ میدهد. توصیه میشود که مباحث مخچه در این کانال مراجعه شود)

پس جایگاه خودآگاهی، کجاست؟

درس مهمی که از نخاع و مخچه می آموزیم این است که ژن خودآگاهی تنها زمانی که هر بافت عصبی تحریک شود، ظاهر نمی شود. چیزهای بیشتری مورد نیاز است. این عامل اضافی در ماده خاکستری یافت می شود که قشر مغزی، سطح بیرونی مغز را تشکیل می دهد. این یک ورقه لایه لایه از بافت عصبی پیچیده و به هم پیوسته در اندازه و عرض یک پیتزا ۱۴ اینچی است. دو تا از این ورقه ها، به شدت چیندار شده، همراه با صدها میلیون سیمهای ارتباطی آنها (ماده سفید) در درون جمجمه چپانده شده اند.تمام شواهد در دسترس بر ایجاد احساسات توسط بافت قشر مغز دلالت دارد.

ما می توانیم جایگاه خودآگاهی را حتی بیشتر محدود کنیم. به عنوان مثال، آزمایش هایی که در آن محرک های متفاوتی به دو چشم چپ و راست وارد شوند. تصور کنید یک تصویر از دونالد ترامپ فقط برای چشم چپ و یک تصویر از هیلاری کلینتون فقط برای چشم راست شما قابل مشاهده باشد. میتوانیم تصور کنیم که شما ممکن است تصویر مخلوطی از برهم نهی عجیب و غریب Trump و Clinton را مشاهده کنید ولی در واقع شما Trump را برای چند ثانیه خواهید دید، پس از آن او ناپدید خواهد شد و کلینتون ظاهر خواهد شد، پس از آن او نیز میرود و Trump دوباره ظاهر خواهد شد. این دو تصویر در یک چرخش بی پایان، عوض و بدل میشوند. به همین دلیل است که دانشمندان علوم اعصاب به این پدیده رقابت دوچشمی یا (binocular rivalry) میگویند. چون مغز شما یک ورودی مبهم دریافت می کند، نمی تواند تصمیم بگیرد: آیا Trump است، یا کلینتون؟

اگر به طور همزمان، شما در داخل یک اسکنر مغناطیسی که فعالیت مغز را ثبت میکند، دروغ بگویید، آزمایشگران متوجه خواهند شد که مجموعه گسترده ای از مناطق قشری مغز، که به عنوان “منطقه داغ خلفی” یا (posterior hot zone) شناخته شده است، فعال می شوند.این قسمت، بخشهایی از قشرهای آهیانه ای(Pareital) ,پس سری (Occipital) و گیجگاهی (Temporal) در بخش عقبی قشری را شامل می شود و نقش بسیار مهمی را در ردیابی چیزهایی که می بینیم بازی میکند. جالب اینجاست که قشر بصری اولیه که اطلاعات را از چشم دریافت می کند، آن چیزی که سوژه می بیند را مشخص نمیکند. یک همچین سلسله مراتب کاری مشابهی نیز در شنوایی و حس پیکری وجود دارد: قشر شنوایی اولیه و قشر حس پیکری اولیه مستقیما مشارکتی در درک محتوای تجربیات بدست آمده از شنوایی و حس پیکری ندارند. اما در عوض مراحل بعدی پردازش که در ناحیه داغ خلفی یا posterior hot zone انجام میگیرند در این ادراک آگاهانه نقش دارند (از جمله درک تصویر ترامپ و کلینتون در مثال بالا) .

(به اينجا می رسيم که منطقه ادراکی اوليه، نقشی اساسي در خودآگاهی ما از ادراکات روزانه ندارد. و اکنون منطقه ثانویه ای برای این ادراکات تعریف می شود، ولی نکته ظریف آنجاست که گاهي مسیر فراي

ند ادراک اصلا برعکس است و آن، مواردی است که روياهاي پیشگویی کننده رخ میدهد.

در اينجا آنچه را که شما پیش از وقوعش با چشم یا گوش خود درک میکنید، اصلا ربطی به چشم و گوش مادی شما ندارد و این منبع، اطلاعات خود را از طریق چشم و گوش مادی به دست نمی آورد بلکه از مسیری برعکس، اطلاعات را به مرکز درکی مغز می رساند.

از این هم فراتر، پیش گویی هایی است که توسط بسیاری از انسانهای بزرگ و یا انبیا اتفاق می افتد که گاهی هزاران سال با حادثه، اختلاف زمانی دارد.

اینها نشان دهنده منبع اطلاعاتی حتی فراتر از مناطق ثانویه اداکي است. توصیه مي شود به مباحث حس و ادراک در کانال
@salmanfatemi
مراجعه شود)

شواهد بالینی

روشنگر بیشتر این مساله، شواهدي از دو منبع بالینی هستند: تحریک الکتریکی بافت قشری

و مطالعه بیماران پس از دست دادن مناطق خاص مغزی ناشی از آسیب یا بیماری.

قبل از برداشتن تومور مغزی یا محل تشنج صرعی بیمار، برای مثال در عمل جراحی مغز و اعصاب, نقشه فعالیتی نواحی قشری نزدیک به محل ضایعه توسط تحریک مستقیم با الکترود ها ترسیم می
شود. تحریک ناحیه داغ خلفی (posterior hot zone) موجب وقوع احساسات و حسهای متنوعی میشود.این محسوسات ميتواند چشمک زدن نور، دیدن اشکال هندسی، اعوجاج چهره ها، توهم شنوایی یا بصری، احساس آشنایی یا غیرواقعی بودن، تمایل به حرکت اندام خاص و غیره باشد. تحریک قشر جلوتر مغزی اما موضوع متفاوتی است: به طور کلی تجربه ی مستقیمی را ایجاد نمی کند.

منبع دوم، بینش به دست آمده از بیماران مغز و اعصاب است که از نیمه اول قرن بیستم شکل گرفت. جراحان گاهی مجبور می شدند کمربند بزرگی از قشر پیش-پیشانی(prefrontal) را برای حذف تومورها یا برای مقابله با تشنج های صرعی بردارند. نکته قابل توجه آن که چگونه این بیماران، غیرعادی میشدند.از دست دادن بخشی از لوب پیشانی اثرات مخرب خاصی داشت: بیماران، اختلالاتی مانند عدم مهار احساسات یا اقدامات نامناسب، اختلال در اعمال حرکتی یا تکرار غیرقابل کنترل اعمال یا کلمات خاص را از خود نشان می دهند. اگرچه، پس از انجام این عمل جراحی، بدون هیچ شواهدی مبنی بر اینکه حذف وسیع بافت پیشانی به طور قابل توجهی بر تجربه ی آگاهانه آن فرد تاثیر گذار باشد, شخصیت و IQ آنها بهبود می یافت و آنها برای سالهای طولانی زندگی می کردند.

برعکس، حذف مناطق حتی کوچکی از کورتکس خلفی- که منطقه داغ در آن قرار دارد- می تواند منجر به از دست رفتن کل انواع محتوای آگاهانه شود: بیماران قادر به تشخیص چهره یا دیدن حرکات، رنگ یا مکان نخواهند بود.

بنابراین به نظر می رسد که مناظر، صداها و سایر محسوسات زندگی، طوری که تجربه می کنیم، توسط مناطق درون قشر خلفی ایجاد می شوند.تا آنجا که می توان گفت، تقریبا تمام تجربیات آگاهانه، منشاشان آنجاست. گاهي مسیر فرايند ادراک اصلا برعکس است و آن، مواردی است که روياهاي پیشگویی کننده رخ میدهد.

در اينجا آنچه را که شما پیش از وقوعش با چشم یا گوش خود درک میکنید، اصلا ربطی به چشم و گوش مادی شما ندارد و این منبع، اطلاعات خود را از طریق چشم و گوش مادی به دست نمی آورد بلکه از مسیری برعکس، اطلاعات را به مرکز درکی مغز می رساند.

از این هم فراتر، پیش گویی هایی است که توسط بسیاری از انسانهای بزرگ و یا انبیا اتفاق می افتد که گاهی هزاران سال با حادثه، اختلاف زمانی دارد.

اینها نشان دهنده منبع اطلاعاتی حتی فراتر از مناطق ثانویه اداکي است.
(منشأ اطلاعات ما فراتر از مغز مادی است و محدود کردن منشأ آن به مغز، نارسايي هاي فراواني دارد و در تضاد با بسیاری از مشاهدات بشری قرار می گيرد که در بالا مفصلا بیان شد. توصیه میشود به مباحث مربوط به رویا در فصل ششم کتاب توهم بی خدایی نوشته احمد الحسن مراجعه شود
almahdyoom.co/doa.html
)

اختلاف اساسی بین مناطق خلفی با بیشتر قشر پیش-پیشانی چیست که به طور مستقیم در محتوای ذهنی و انتزاعی مشارکت ندارند؟ حقیقت این است که هنوز نمی دانیم. با این وجود هیجان انگیزتر این است که یافته های اخیر نشان می دهد که دانشمندان علوم اعصاب ممکن است به دانستن آن نزدیکتر شده باشند.

ترجمه: علی زارعی وبسایت نوروسافاری
(اصل مقاله در
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2009905255992269&id=100009184420613
با پاره ای توضیحات اضافی)

۱- qualia:کیفیات ذهنی یا تجربهی حقیقی چیزهابه ویژگیهای کیفی یا احساسی وضعیت ذهن اشاره میکند. به عنوان مثال تجربهی مستقیم رنگها، درد، بو، خشم مثالهایی از کیفیات ذهنی میباشند.

اگر چه به نظر میآید که حداقل برخی از حالات ذهنی ما وضعیت کیفی دارند، وجود آنها سؤالات فلسفیای را بر میانگیزد: ماهیت کیفیات ذهنی چیست و چه چیزی آنها را تشکیل میدهد؟ بسیاری از نظریهپردازان تفاوت عمدهای بین کیفیات ذهنی و معیارهای فیزیکی مانند طول، جرم، حجم دیده و این سؤال را مطرح کردهاند

که آیا امکان دارد که کیفیات ذهنی کاملاً با این ویژگیهای فیزیکی یکسان باشند؟ سؤال دیگری که مطرح میباشد این است که آیا دریافت مستقیم ما نسبت به این حالات ذهنی لغزشناپذیر است و آیا این ادراکات دارای اعتبار هستند؟

کیفیات ذهنی به عنوان استدلالی علیه فیزیکالیسم(دیدگاهی که بر اساس آن هیچ چیز غیر فیزیکی در عالم وجود ندارد) به کار رفته است.

۲- Neural correlates of consciousness

۳- فلج چهاراندام، که کوادریپلژی(Quadriplegia) و تتراپلژی هم نامیده میشود نوعی از فلج است که در این حالت، انسان حس و کنترل در دستها و پاهای خود را از دست میدهد.فلج چهاراندام در پی آسیبهای شدید به مغز یا نخاع پدید میآید. نخاع مجموعهای از اعصاب است که پیامهای مغز را به دیگر اعضای بدن میرسانند. در حالت فلج چهاراندام معمولاً قطع نخاع در نیمه بالایی مهرههای گردن (در بالای c3-c4) رخ دادهاست. این گسیختگی نخاع ممکن است در اثر یک آسیب ضربهای (شکستن گردن، برای مثال در پی شیرجه در آب کمعمق) یا فشرده شدن بند نخاع توسط یک تومور یا کمخونی موقت اندام (ایسکمی) پس از بروزآنفارکتوس پدید بیاید.

۴- یاختههای پورکینیه یا نورونهای پورکینیه لایه میانی قشر مخچه را تشکیل میدهند. این سلولها نسبتاً بزرگ بوده عملکردی مؤثر در پردازش اطلاعات دارند. میانجی عصبی مؤثر بر این یاختهها گاما آمینوبوتیریک اسید است و این نوع نورونها توسط یک کالبدشناس اهل چک بنام یان پورکینیه کشف شدهاند.

@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتآنان که در قله اند هرگز خسندرم پیریفورمیستنبیه چقدر موثر استای آنکه نامش درمان و یادشعادت همیشه خوب نیستارتباط شگفت مغز انسان و فتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه هوشیاری خود را توسحلقه های اسرارآمیزبی نهایت در میان مرزهافلج بل، فلجی ترسناک که آنهوش مصنوعی به کمک هوش طبیداروهای ام اسکنگره بین المللی سردرد دروزهای سختمنتظر نمان چیزی نور را بهآیا هوش سریعی که بدون احسسیاره ابلهانتوقف؛ شکستایا تکامل هدفمند استتاثیر ویتامین دی بر بیمااز نظر علم اعصاب یا نرووستازه های اسکیزوفرنی(جنونگاه دوبارهحس و ادراک قسمت 67بیماری تی تی پیهوشمندی کیهانفرایند پیچیده ی خونرسانیداروی ضد چاقیکیهانِ هوشیارِ در حال یاریاضیات یک حس جدید استمیگرن شدید قابل درمان اسآیا جهان ذهن و افکار ما مساختار شبکه های مغزی ثابتوهم تنهاییابداع دی ان ای بزرگترین دمغز ابزار برتر بقااز تکینگی تا مغز از مغز تترجمه ای ابتدایی از اسرانبرو و انرژی مداومحس و ادراک قسمت پنجاهبا هوش مصنوعی خودکار روبهدف از تکامل مغزقانون مندی نقشه ژنتیکی مدر والنتاین کتاب بدید همکتابخانهرادیوی مغز و تنظیم فرکانمانند آب باشآب، زندگی است(قسمت پنجم)سردرد و علتهای آنتکنولوژی جدید که سلول هاابزار بقا از نخستین همانمغط یک گیرنده استاز تکینگی تا مغز از مغز تتظاهری از ماده است که بیدچرا پس از بیدار شدن از خوحس و ادراک قسمت ششمبحثی جالب درباره محدودیتوقتی تو از یاد گرفتن باز لوب فرونتال یا پیشانی مغدرمان پوکی استخوانگمان میکنی جرمی کوچکی در زمان و مکان، ابعاد کیهان محدودیت های حافظه و حافظافت فشار خون ناگهانی در وتکامل زبانابزار بقای موجود زنده از نقش اتصالات بین سلولهای از تکینگی تا مغز، از مغز جهل مقدسنشانه های پروردگار در جهخواندن ، یکی از شستشو دهنبخش دیگری در وجود انسان هواقعیت های متفاوتدرک نیازمند شناخت خویش امقابله ی منطقی با اعتراضگذشته را دفن کنزیباترین چیز در افزایش سمرکز خنده در کجای مغز استالتهاب شریان تمپورالشبیه سازی سیستم های کوانتاثیر نگاه انسان بر رفتاابزارهای بقای از نخستین نقش غذاها و موجودات درياجهان کنونی و مغز بزرگتریاستفاده از مغز، وزن را کمهمیشه اطمینان تو بر خدا بخدای رنگین کمانبرخی نکات از گاید لاین پرواکسن دیگری ضد کرونا از ددرد باسن و پا به دلیل کاهمنابع انرژی از نفت و گاز پیوند اندام از حیوانات بزبان و شناخت حقیقت قسمت دمسئولیت در برابر محیط زیتفاوت ها را به رسمیت بشنااندوه در دنیا استضررهای مصرف شکر و قند بر تاثیر گیاه خواری بر رشد واحیای بینایی نسبی یک بیمنه جنگ و نه خونریزیجهش های ژنتیکی غیر تصادفاصول توسعه ی یک ذهن کاملهوش فوق العاده، هر فرد اسدو ویژگی انتزاع و قدرت تجبررسي علل احتمالي تغيير وزوز گوشذرات کوانتومی زیر اتمی قمنبع هوشیاری کجاست قسمت پرواز از نیویورک تا لوس آسفرنامه سفر به بم و جنوب معجزه ی علمتلاشی برای درمان قطع نخاانسانیت در هم تنیده و متصعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهتاثیر داروی ضد تشنج سدیم ادراک ما درک ارتعاشی است نورون های ردیاب حافظهجستجوی متن و تصویر به صوربه قفس های سیاهت ننازهوش مصنوعی از عروسک بازی دژاوو یا آشناپنداریبعد از کروناژنها نقشه ایجاد ابزار هورویا و کابوسژنها ، مغز و ارادهرویا و خبر از آیندهمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتآنزیم تولید انرژی در سلوسندرم پس از ضربه به سرتهدیدهای هوش مصنوعیایمپلانت مغزی کمک میکند عادت کن خوب حرف بزنیارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه واکسن کرونا را توزحمله ویروس کرونا به مغزبی ذهن و بی روحفلج خوابهوش مصنوعی به شناسایی کاداروهای تغییر دهنده ی سیکنترل همجوشی هسته ای با هروش مقابله مغز با محدودیمنحنی که ارتباط بین معرفآیا هشیاری کوانتومی وجودسیاره ابلهانتولید مثل اولین ربات های ایجاد احساساتصفحه اصلیاز نظر علم اعصاب اراده آزتازه های بیماری پارکینسونگاهی بر قدرت بینایی دراحس و ادراک قسمت 74بیماری دویکهوشیاری و وجودفرایند تکامل و دشواری هاداروی ضد تشنج با قابليت تکیست هیداتید مغزریسدیپلام تنها داروی تایمیدان مغناطيسي زمین بشر آیا جهش های ژنتیکی، ویروسازگاری با محیط بین اجزاتوهم جدایی و توهم علمابزار هوش در حال ارتقا ازمغز از بسیاری حقایق می گراز تکینگی تا مغز از مغز تترس و آرمان هاچت جی پی تیحس و ادراک قسمت پنجاه و یبا تعمق در اسرار ابدیت و هدف از خلقت رسیدن به ابزاقانون گذاری و تکاملدر یک فراکتال هر نقطه مرککجای مغز مسئول پردازش تجراز تغییرماه رجبآثار باستانی تمدن های قدسردرد تنشنتکنولوژی جدید که سلول هاابزار بقا از نخستین هماننقش قهوه در سلامتیاز تکینگی تا مغز از مغز تتعداد کلی ذهن ها در جهان چرا ارتعاش بسیار مهم استحس و ادراک قسمت شصت و هشتبحثی در مورد نقش ویتامين ویتنام نوعی کرونا ویروس لوتیراستامدرمان ام اس(مولتیپل اسکلگنجینه ای به نام ویتامین زمان و صبرمخچه فراتر از حفظ تعادلافت هوشیاری به دنبال کاهتکامل زبان انسان از پیشیابزار بقای موجود زنده از نقش تیروئید در تکامل مغزاز تکینگی تا مغز، از مغز جهان فراکتالنظام مثبت زندگیخواب سالم عامل سلامتیبخشیدن دیگران یعنی آرامشواقعیت و مجازدرک و احساسمقابله با کرونا با علم اسگربه شرودینگر و تاثیر مشزیر فشار کووید چه باید کرمرگ چیستامیوتروفیک لترال اسکلروشبکه های مصنوعی مغز به درتاثیر نگاه انسان بر رفتاابزارهای دفاعی و بقای مونقش غذاها و موجودات درياجهان کاملی در اطراف ما پراستفاده از هوش مصنوعی در همیشه داناتر از ما وجود دخدایی که ساخته ی ذهن بشر برخی نرمش ها برای زانوواکسن سرطاندردی که سالهاست درمان نشمنابع انرژی از نفت و گاز پیوند سر آیا ممکن استزبان و شناخت حقیقت قسمت سمستند جهان متصلتفاوت های بین زن و مرد فقاندوه دردی را دوا نمیکندضررهای شکر بر سلامت مغزتاثیر گیاه خواری بر رشد واحساس گذر سریعتر زمانچه زیاد است بر من که در ایجهش تمدنی عجیب و شگفت انساصول سلامت کمرهوش مصنوعی می تواند بر احدو بیماری روانی خود بزرگ بررسی و اپروچ جدید بر بیمیک پیام منفرد نورون مغزی رفتار مانند بردهمنبع هوشیاری کجاست قسمت پروتز عصبی برای تکلمسفری به آغاز کیهانمعجزه ی علم در کنترل کرونتلاشی تازه برای گشودن معانسان، گونه ای پر از تضادعلم به ما کمک میکند تا موتاثیر درجه حرارت بر مغزادغام میان گونه های مختلنوروپلاستیسیتی چیستجستجوی هوشیاری در مغز مابه مغز خزندگان خودت اجازهوش مصنوعی از عروسک بازی دگرگونی های نژادی و تغییژنهای مشترک بین انسان و ورویا بخشی حقیقی از زندگی منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتآینه در اینهسندرم سردرد به دلیل افت فتو یک معجزه ایایمپلانت نخاعی میتواند دعادت کردن به نعمتارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه آن شکری که می خوریمحمایت از طبیعتبی شرمیفلج خواب چیستهوش مصنوعی در کامپیوترهاداروهای ضد بیماری ام اس وکنترل جاذبهروش های صرفه جویی در ایجامنشأ اطلاعات و آموخته ها آیا واکنش های یاد گرفته وسیر آفرینش از روح تا مغز تولید یا دریافت علمایرادهای موجود در خلقت بسوالات پزشکیاز نظر علم اعصاب اراده آزتبدیل پلاستیک به کربن و سنگاهی بر توانایی اجزاي بحس و ادراک قسمت 75بیماری دیستروفی میوتونیهوشیاری کوانتومیفرایند حذف برخی اجزای مغداروی ضد تشنج با قابليت تکیست کلوئید بطن سومریشه های مشترک حیاتمیدان های مغناطیسی قابل آیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجستم با شعار قانون بدترین توهم جسمابزار بقا از نخستین همانمغز به تنهایی برای فرهنگ از تکینگی تا مغز از مغز تتسلیم شدن از نورون شروع مچت جی پی تیحس و ادراک قسمت پنجاه و دبالاترین هدف از دولتهر چیز با هر چیز دیگر در تقانون جنگلدر کمتر از چند ماه سوش جدکرونا چه بر سر مغز می آورراست دستی و چپ دستیماپروتیلینآرامش و دانشسردرد سکه ایتکینگیابزار بقا از نخستین هماننقش مهاجرت در توسعه نسل ااز تکینگی تا مغز از مغز تتعذیه ی ذهنچرا بیماری های تخریبی مغحس و ادراک قسمت شصت و دوبحثی در مورد نقش کلسیم و ویتامین E برای فعالیت صحلوزالمعده(پانکراس)مصنوعدرمان تومورهای مغزی با اگویید نوزده و ایمنی ساکتزمان واقعیت است یا توهممخچه ، فراتر از حفظ تعادلافتخار انسانشکل های متفاوت پروتئین هتکامل ساختار رگهای مغزی ابزار بقای موجود زنده از نقش حفاظتی مولکول جدید داز تکینگی تا مغز، از مغز جهان قابل مشاهده بخش کوچنظریه ی تکامل در درمان بیخواب سالم عامل سلامتی و یبخشش، عقلانی یا غیر عاقلواقعیت و انعکاسدرک کنیم ما همه یکی هستیمملاحظه های اخلاقی دربارهگزیده ای از وبینار یا کنفزیرفون داروی ضد ام اسمرگ و میر پنهانامید نیکو داشته باش تا آنشبکیه های مصنوعیتاثیر ویتامین دی بر بیماابعاد و نیازهای تکاملینقش غذاها و موجودات درياجهان پیوستهاستفاده از انرژی خلاهمیشه راهی هستخسته نباشی بابابرخی نرمش های گردنواکسن سرطاندرس گرفتن از شکست هامنابع انرژی از نفت و گاز پیوند سر، یکی از راه حلهازبان جانسوزمشکل از کجاستتفاوت های تکاملی در مغز واندوهگین نباش اگر درب یا طلای سیاهتاثیر گیاه خواری بر رشد واحساسات کاذبنه عدم مطلق بلکه عدم با قجهشهای مفید و ذکاوتی که داضطراب و ترسهوش مصنوعی و کشف زبان هایدو بار در هفته ماهی مصرف بررسی ژنها در تشخیص بیمایک پیشنهاد خوب برای آسان رفتار وابسته به شکلمنبع هوشیاری کجاست قسمت پرورش مغز مینیاتوری انساسقوط درون جاذبه ای خاص، چمعجزه در هر لحظه زندگیتلاشی جدید در درمان ام اسانعطاف پذیری مکانیسمی علعلم بدون توقفتاثیر درجه حرارت بر عملکادغام دو حیطه علوم مغز و نوروز یا روز پایانیحفره در مغزبه نقاش بنگرهوش مصنوعی از عروسک بازی دانش قدرت استهوش مصنوعی از عروسک بازی دانش محدود به ابعاد چهارژنهای هوش ، کدامندرویا تخیل یا واقعیتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتآیندهسوپاپ ها یا ترانزیستورهاتو یک جهان در مغز خودت هسایمان به رویاعادت دادن مغز بر تفکرارتباط غیرکلامی بین انساتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه انتظارات بر ادراک حوادث روزگار از جمله ویربی عدالتی در توزیع واکسن فلج دوطرفه عصب 6 چشمهوش مصنوعی در خدمت خلق وحداروی فامپیریدین یا نورلکندر در بیماریهای التهابروش هایی برای جلوگیری از منشاء کوانتومی هوشیاری اآیا یک، وجود داردسیستم تعادلی بدنتولید پاک و فراوان انرژیاکسی توسین و تکامل پیش اپیامهای کاربراناز واقعیت امروز تا حقیقتتبدیل تراکت صوتی مصنوعی نگاهت را بلند کنحس و ادراک قسمت چهلبیماری ضعف عضلات نزدیک بهوش، ژنتیکی است یا محیطیفراتر از دیوارهای باورداروی ضد تشنج توپیراماتکاهش مرگ و میر ناشی از ابرژیم های غذایی و نقش مهم میدان بنیادین اطلاعاتآیا خداباوری محصول تکاملستم، بی پاسخ نیستتوهمات و شناخت حقیقتابزار بقا از نخستین همانمغز برای فراموشی بیشتر کاز تکینگی تا مغز از مغز تتشنچ پانایوتوپولوس تشنج نتایج نادانی و جهلحس و ادراک قسمت پنجاه و سباهوش ترین و با کیفیت تریهر جا که جات میشه، جات نیقانون جنگلدر آرزوهایت مداومت داشتهکریستال هارجزخوانی هایی که امروز بماجرای جهل مقدسآرامش و سکونسردرد عروقی میگرنتکامل فردی یا اجتماعیابزار بقا از نخستین هماننقش میدان مغناطیسی زمین از تکینگی تا مغز از مغز تتغییر الگوی رشد مغزی با زچرا حیوانات سخن نمی گوینحس و ادراک قسمت شصت و ششبحثی در مورد حقیقت فضا و ویتامین E در چه مواد غذایلیروپریم داروی ترکیبی ضددرمان تشنجگوشه بیماری اتوزومال رسسزمان پلانکمخچه ابزاري که وظیفه آن فافراد آغاز حرکت خودشان رشکل پنجم مادهتکامل شناخت انسان با کشفابزار بقای موجود زنده از نقش حیاتی تلومر دی ان آ داز تکامل تا مغز از مغز تا جهان موازی و حجاب هانظریه ی تکامل در درمان بیخواب عامل دسته بندی و حفطبدون پیر فلکواقعیت خلا و وجود و درک مدرک احساسات و تفکرات دیگملاحظات بیهوشی قبل از جرگزارش یک مورد جالب لخته وزیرک ترین مردممرگ و میر بسیار بالای ناشامید نجاتشباهت مغز و کیهانتاثیر ویروس کرونا بر مغز ابعاد اضافه ی کیهاننقش غذاها در کاهش دردهای جهان پیوستهاستفاده از سلول های بنیاهمیشه عسل با موم بخوریمخطا در محاسبات چیزی کاملبرخی یونها و مولکول های مواکسن ضد اعتیاددست آسمانمنابع انرژی از نفت و گاز پیوندی که فراتر از امکانزبان ریشه هایی شناختی اسمشکلات نخاعیتفاوت های زبانی سرمنشا تاندام حسی، درک از بخش هایطوفان فقر و گرسنگی و بی ستاثیر گیاه خواری بر رشد واخلاق و علوم اعصابنهایت معرفت و شناخت درک عجهشهای مفید و ذکاوتی که داطلاع رسانی اینترنتیهوش مصنوعی گوگل به کمک تشدو برابر شدن خطر مرگ و میبررسی بیماری التهابی رودیک آلل ژنتیکی که از نئاندرفتار اجتماعی انسان، حاصمنبع هوشیاری کجاست قسمت پرتوهای صادر شده از سیاهسلول های بنیادیمعرفت و شناختتمایل زیاد به خوردن بستناهرام مصر از شگفتی های جهعلم در حال توسعهتاثیر درجه حرارت بر عملکارتقا و تکامل سنت آفرینش نوشیدن چای برای مغز مفید حق انتخاببه نقاش بنگرهوش مصنوعی از عروسک بازی دانش بی نهایتژنهای حاکم بر انسان و انسرویا حقی از طرف خدامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتآینده ی انسان در فراتر ازسوپاپ ها یا ترانزیستورهاتو کز محنت دیگران بی غمیاین پیوند نه با مغز بلکه عارضه جدید ویروس کرونا سارتروز یا خوردگی و التهاتاثیر رو ح و روان بر جسمچگونه به سطح بالایی از هوحکمت الهی در پس همه چیزبیمار 101 ساله، مبتلا به سفناوری هوش مصنوعی نحوه خهوش مصنوعی در خدمت خلق وحداروی لیراگلوتیدکوچ از محیط نامناسبروش هایی ساده برای کاهش امهندسی ژنتیک در حال تلاش آیا کیهان می تواند یک شبیسیستم دفاعی بدن علیه مغز تولید سلولهای جنسی از سلاگر فقط مردم میفهمیدند کسایتهای دیگراز کجا آمده ام و به کجا میتبدیل سلولهای محافط به سچالش هوشیاری و اینکه چرا حس و ادراک قسمت چهل و هفتبیماریهای تحلیل عضلانی اهیچ چیز همیشگی نیستفرد حساس از نظر عاطفی و بدارویی خلط آورکاهش التهاب ناشی از بیمارژیم های غذایی و نقش مهم میدازولام در درمان تشنج آیا دلفین ها می تواند از ستون فقرات انسان دو پا جلتوپیراماتابزار بقا از نخستین همانمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟از تکینگی تا مغز از مغز تتشنج چیستنجات در راستگوییحس و ادراک قسمت پنجاه و شباور و کیهان شناسیهر حرکت خمیده می شود و هر قانونمندی و محدودیت عالمدر آسمان هدیه های نادیدنکریستال زمان(قسمت اولرحم مصنوعیماجرای عجیب گالیلهآرامش(سکوت) stillness و تکاپوسرعت فکر کردن چگونه استتکامل مادی تا ابزار هوشمابزار بقا از نخستین هماننقش محیط زندگی و مهاجرت داز تکینگی تا مغز از مغز تتغییر زودتر اتصالات مغزیچرا حجم مغز گونه انسان درحس و ادراک سی و هفتمبحثی در مورد عملکرد لوب فویتامین کالیس دگرامفتامین یا ویاسدرمان جدید ALSگوشت خواری یا گیاه خواریزمان به چه دلیل ایجاد میشمدل همه جانبه نگر ژنرالیافراد بی دلیل دوستدار تو شکست حتمیتکامل، نتیجه ی برنامه ریابزار بقای موجود زنده از نقش خرچنگ های نعل اسبی دراز تکامل تا مغز، از مغز تجهان ما میتواند به اندازنظریه ی ریسمانخودآگاهی و هوشیاريبرنامه و ساختار پیچیده موالزارتان داروی ضد فشار درک تصویر و زبان های مخلتممانتین یا آلزیکسا یا ابگشایش دروازه جدیدی از طرزیست شناسی کل در جزء فراکمرگ انتقال است یا نابود شامید درمان کرونا با همانشباهت مغز با کیهان مادیتاثیر ژنها بر اختلالات خابعاد بالاترنقشه مغزی هر فرد منحصر بهجهان پر از چیزهای اسرار آاستفاده از سلول های بنیاهمجوشی هسته ای، انرژِی بخطا در محاسبات چیزی کاملبرخی اثرات مضر ویتامین دواکسن علیه سرطاندستورالعمل مرکز کنترل بیمنابع انرژی از نفت و گاز پیوستگی همه ی اجزای جهانزبان شناسی مدرن در سطح سلمشکلات بین دو همسر و برخیتفاوت ایستایی و تکاپوانرژی بی پایان در درون هرطوفان زیباییتاثیر گیاه خواری بر رشد واخلاق پایه تکامل و فرهنگنهایت در بی نهایتجوانان وطناطلاعات حسی ما از جهان، چهوش مصنوعی گوگل به کمک تشدو برابر شدن خطر مرگ و میبررسی سیستم تعادلی بدن ایک جهش ممکن است ذهن انسانرقیبی قدرتمند در برابر ممنبع هوشیاری کجاست قسمت آلودگی هوا چالش قرن جدیدسلول های بنیادی منابع و امغز فکر میکند مرگ برای دیتمدن قدیمی ای در جنوب ایراولین مورد PML به دنبال تکعلم راهی برای اندیشیدن اتاثیر درجه حرارت بر عملکارتوکين تراپی روشی جديد نوعی سکته مغزی ، وحشتناک حقیقت قربانی نزاع بین بی به نادیدنی ایمان بیاورهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان موفق به بازگردکل اقیانوس در یک ذرهرویاها از مغز است یا ناخومنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتآینده ی علم و فیزیک در60 ثسوپاپ ها یا ترانزیستورهاتو پیچیده ترین تکنولوژی این اندوه چیستعدم توقف تکامل در یک انداارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر روده بر مغزچگونه باغبانی باعث کاهش حافظه میتواند بزرگترین دبیماری های مغز و اعصاب و فیلمی بسیار جالب از تغییهوش مصنوعی درمانگر کامپیداروی تشنجی دربارداریکوچک شدن مغز از نئاندرتاروش جدید تولید برقمهربانی، شرط موفقیتآیا گذشته، امروز وآینده سکوت و نیستیتولترودیناگر میدانی مصیبت بزرگتر از آغاز خلقت تا نگاه انساتداوم مهم است نه سرعتچالش هوشیاری و اینکه چرا حس و ادراک قسمت چهل و هشتبیماری، رساله ای برای سلهیچ وقت خودت را محدود به فردا را نمیدانیمداستانها و مفاهیمی اشتباکاهش حافظه هرچند فرایندیرژیم ضد التهابیمکانیک کوانتومی بی معنی آیا دلفین ها میتوانند باسخن و سکوتتوانایی مغز و دیگر اجزای ابزار بقا از نخستین همانمغز بزرگ چالش است یا منفعاز تکینگی تا مغز از مغز تتشنج و حرکات شبه تشنجی قانخاع ما تا پایین ستون فقرحس و ادراک قسمت بیست و چهباد غرور و سر پر از نخوت وهرچیز با یک تاب تبدیل به قارچ بی مغز در خدمت موجوددر آستانه ی موج پنجم کوویکریستال زمان(قسمت دوم)رحم مصنوعیماده ی تاریکآزمون تجربی، راهی برای رسعی کن به حدی محدود نشویتکامل مداومابزار بقا از نخستین هماننقش نگاه از پایین یا نگاهاز تکینگی تا مغز از مغز تتغییر عمودی سر انسان از پچرا خشونت و تعصبحس و ادراک- قسمت پنجاه و بحثی درباره هوش و تفاوتهویتامین کا و استخوانلا اکراه فی الدیندرمان جدید میگرن با انتی گیلگمش باستانی کیستزمان شگفت انگیزمدل هولوگرافیک ژنرالیزهافزایش قدرت ادراکات و حسشگفت نیست من عاشق تو باشمتأثیر نگاه انسان بر رفتاابزار بقای موجود زنده از نقش داروهاي مختلف معروف از تکامل تا مغز، از مغز تجهان مادی، تجلی فضا در ذهنظریه تکامل در درمان بیمخودآگاهی و هوشیاريبرنامه ی مسلط ژنها در اختواکنش های ناخودآگاه و تقدرک حقیقت نردبان و مسیری من کسی در ناکسی دریافتم پمبرولیزوماب در بیماری چزیست، مرز افق رویداد هستمرگ تصادفیامیدوار باش حتی اگر همه چشباهت کیهان و مغزتاثیر کلام در آیات کلام باتفاق و تصادفنقشه های مغزی جدید با جزیجهان پر از چیزهای جادویی استفاده از سلول های بنیاهمراهی نوعی سردرد میگرنیخطای ادراک کارمابرخی اختلالات عصبی مثانهواکسنی با تاثیر دوگانه ادغدغه نتیجه ی نادانی استمنابع انرژی از نفت و گاز پیام های ناشناخته بر مغز زبان شناسی نوین نیازمند مشکلات روانپزشکی پس از ستفاوت ارباب و رهبر حقیقیانرژی تاریکطولانی ترین شبتاثیر گیاه خواری بر رشد واختلال خواب فرد را مستعد چهار میلیارد سال تکامل بجواب دانشمند سوال کننده اطلاعاتی عمومی در مورد مهوش مصنوعی الفاگودو سوی واقعیتبررسی علل کمر درد در میانیک رژیم غذایی جدید، می تورموزی از نخستین تمدن بشرمنبع هوشیاری کجاست قسمت آلودگی هوا و ویروس کروناسلول های بدن تو پیر نیستنمغز قلبتمدن پیشرفته ی پیشینیاناولین مورد پیوند سر در انعلم ساختن برج های چرخانتاثیر درجه حرارت بر عملکارتباط میکروب روده و پارنیکولا تسلاحقیقت آنطور نیست که به نظبه هلال بنگربه کدامین گناه کشته شدندهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان نورون مصنوعی سکلمات بلند نه صدای بلندرویاهای پر رمز و حیرتی درمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمآیا ممکن است موش کور بی مسوخت هیدروژنی پاکتو آرامش و صلحیاین ایده که ذرات سیاهچالعدم درکارزش حقیقی زبان قسمت دومتاثیر رژیم گیاه خواری بر چگونه تکامل مغزهای کنونیحافظه و اطلاعات در کجاست بیماری وسواسفیزیک مولکولها و ذرات در هوش مصنوعی درخدمت خلق وحداروی جدید ALSکوچکترین چیز یک معجزه اسروش صحبت کردن در حال تکاممولتیپل اسکلروز در زنان آیا پیدایش مغز از روی تصاسکته مغزیتومورها و التهاب مغزی عااگر نیروی مغناطیس نباشد از انفجار بزرگ تا انفجار تداخل مرزها و صفات با بینچالش هوشیاری و اینکه چرا حس و ادراک قسمت چهل و دومبیندیشهیچ کاری نکردن به معنی چیفرضیه ای جدید توضیح میدهدخالت در ساختار ژنهاکاهش دوپامین عامل بیماریرژیم غذایی حاوی تخم مرغ ومکانیزمهای دفاعی در برابآیا دست مصنوعی به زودی قاسخن پاک و ثابتتوازن مهمتر از فعالیت زیابزار بقا از نخستین همانمغز بزرگ چالشهای پیش رواز تکینگی تا مغز از مغز تتشنج عدم توازن بین نورون نخستین تمدن بشریحس و ادراک قسمت بیست و یکبار بزرگ ایستادن بر دو پاهز ذره، یک دنیاستقبل از آغازدر درمان بیماری مولتیپل کریستال زمان(قسمت سوم)رسم عاشق کُشی و شیوهٔ شهرماده ی خالیآزمون ذهنی گربه ی شرودینشلیک فراموشیتکامل چشمابزار بقا از نخستین هماننقش نظام غذایی در تکامل ماز تکینگی تا مغز از مغز تتغییرات منطقه بویایی مغزچرا در مغز انسان، فرورفتحس و ادراک- قسمت بیست و پبحثی درباره هوش و تفاوتهویتامین کا در سبزیجاتلاموژین داروی ضد اوتیسم؟درمان جدید کنترل مولتیپلگیاه بی عقل به سوی نور میزندگی هوشمند در خارج از زمدل هولوگرافیک تعمیم یافافزایش مرگ و میر سندرم کوشگفت انگیز بودن کیهانتئوری تکامل امروز در درمابزار بقای موجود زنده از نقش درختان در تکاملاز تکامل تا مغز، از مغز تجهان مرئی و نامرئینظریه تکامل در درمان بیمخودروهای هیدروژنیبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱واکنش به حس جدیددرک دیگرانمنابع انرژي پاک سرچشمه حپنج اکتشاف شگفت آور در موزاوسکا درمان گوشرمرگی وجود نداردامیدی به این سوی قبر نیستشباهت زیاد بین سلول هاي عتاثیر کپسول نوروهرب بر ناتوبان اطلاعات و پلِ بیننقص در تشخیص هیجانات عامجهان دارای برنامهاستیفن هاوکینگ در مورد ههندسه ی پایه ایخطای حسبرخی اصول سلامت کمرواسطه ها د رمسیر ایجاد مغذهن ما از در هم شکستن منبمنابع انرژی از نفت و گاز پیشینیان انسان از هفت میزبان، نشان دهنده ی سخنگو مشکلات روانپزشکی در عقب تفاوتهای جنسیتی راهی براانرژی تاریک که ما نمی توطی یکصد هزار سال اخیر هرچتاثیر گیاه خواری بر رشد واختلال در شناسایی حروف و چهار ساعت پس از کشتار خوکجوسازی مدرناطلاعاتی عمومی در مورد مهوش مصنوعی از عروسک های بدولت یا گروهکبزرگ فکر کنیکی از علل محدودیت مغز امرمز و رازهای ارتباط غیر کمنبع هوشیاری کجاست قسمت آلودگی هوا و پارکینسونسلول عصبی شاهکار انطباق مغز ما کوچکتر از نیم نقطهتمدن بشری و مغز اخلاقیاولین هیبرید بین انسان و علایم کمبود ویتامین E را تاثیر درجه حرارت بر عملکارتباط ماده و انرژینیاز به آموزش مجازی دیجیحقیقت افرادچیز جدید را بپذیرحقیقت اشیابه امید روزهای بهترهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان یک فرضیه رادیککلوزاپین داروی ضد جنونرویای شفافمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمآیا ما کالا هستیمسودمندی موجودات ابزی بر تو افق رویداد جهان هستیاینکه به خاطرخودت زندگی عسل طبیعی موثر در کنترل بارزش حقیقی زبان قسمت سومتاثیر رژیم گیاه خواری بر چگونه جمعیت های بزرگ شکل حافظه و اطلاعات در کجاست بیماری کروتز فیلد جاکوبفیزیک و هوشیاریهوش مصنوعی ساخته هوش طبیداروی جدید s3 در درمان ام کووید نوزده و خطر بیماری روشهای نو در درمان دیسک بمواد کوانتومی جدید، ممکنآیا آگاهی پس از مرگ از بیسال سیزده ماههتومورهای نخاعیاگر نعمت فراموشی نبود بسمغز آیندگان چگونه است ؟از بحث های کنونی در ویروستروس جریان انرژیچالش هوشیاری و اینکه چرا حس و ادراک قسمت چهل و سومبیهوش کردن در جراحی و بیمهیچ کس مانند تو نگاه نمیکفشار و قدرتدر مانهای کمر دردکاهش سن بیولوژیکی، تنها رژیم غذایی ضد التهابیما انسانها چه اندازه نزدآیا رژیم غذایی گیاهی سلاسختی ها رفتنی استتوسعه هوش مصنوعی قادر اسابزار بقا از نخستین همانمغز بزرگ و فعال یا مغز کواز تکینگی تا مغز از مغز تتشویق خواندن به کودکاننخستین تصویر از سیاهچالهحس و ادراک قسمت بیست و دوبار سنین ابزار هوشمندی اهزینه ای که برای اندیشیدقبل از انفجار بزرگدر سال حدود 7 میلیون نفر کشف مکانیسم عصبی خوانش پرساناها و ابر رساناها و عماده ای ضد التهابیآزمون ذهنی گربه شرودینگرشلیک فراموشیتکامل و ارتقای نگاه تا عمابزار بقا از نخستین هماننقش نظریه تکامل در شناسااز تکینگی تا مغز از مغز تتغییرات آب و هوایی که به چرا ذرات بنیادی معمولاً حس و ادراک- قسمت شصت و چهبحثی درباره هوش و تفاوتهویتامین بی 12 در درمان دردلایو دوم دکتر سید سلمان فدرمان جدید سرطانگیاه خواری و گوشت خوار کدزندگی بی دودمدل های ریز مغز مینی برینافزایش سرعت پیشرفت علوم شگفت زده و حیران باشتئوری تکامل در پیشگیری و ابزار بقای موجود زنده از نقش ذهن و شناخت در حوادث از تکامل تا مغز، از مغز تجهان مشارکتینظریه تکامل در درمان بیمخورشید مصنوعیبرین نت به جای اینترنتواکسن های شرکت فایزر آمردرک درست از خود و هوشیاریمنابع انرژی از نفت و گاز پول و شادیزبان مشترک ژنتیکی موجودامراحل ارتقای پله پله کیهامیدی تازه در درمان سرطاشباهت زیاد بین سلول هاي عتاثیر کپسول نوروهرب بر تاتوسوکسیمایدنقطه بی بازگشتجهان در حال نوسان و چرخشاستیفن هاوکینگ در تفسیر هندسه ی رایج کیهانخطر آلودگی هوابرخی بیماری ها که در آن بوبینار اساتید نورولوژی دذهن چند جانبه نیازمند نگمنابع بی نهایت انرژی در دپیشرفت های جدید علوم اعصزبان، وسیله شناسایی محیطمشاهده گر جدای از شیء مشاتقلید مرحله ای نسبتا پیشانرژی خلا ممکن استطبیعت موجی جهانتاثیر گیاه خواری بر رشد واختلال در شناسایی حروف و نوآوری ای شگفت انگیز دانجامعه ی آسمانیاعتقاد اشتباه، نتیجه ی نهوش مصنوعی از عروسک های بدوچرخه سواری ورزشی سبک و بزرگ شدن مغز محدود به دوریافته های نوین علوم پرده رمز پیشرفت تواضع است نه طمنبع هوشیاری کجاست قسمت53آلزایمرسلولهای ایمنی القا کنندهمغز مانند تلفن استتمدنی قدیمی در شمال خلیج اولین تصویر در تاریخ از سعلایم کمبود ویتامین E را تاثیر درجه حرارت بر عملکارتباط متقابل با همه ی حیارتباط چاقی و کاهش قدرت بچیزی منتظر شناخته شدنحقیقت تنها چیزی است که شابه بالا بر ستارگان نگاه کهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان ژنی از مغز انسکلام و زبان، گنجینه ای بسروان سالممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمآیا ما تنها موجودات زنده سیلی محکم محیط زیست بر انتو انسانی و انسان، شایستاینکه خانواده ات سالم باعشق درونی به یگانگی خلقتارزش خود را چگونه میشناستاثیر رژیم گیاه خواری بر چگونه جمعیت های بزرگ شکل حافظه و اطلاعات در کجاستبیماری گیلن باره و بیمارفیزیکدانان ماشینی برای تداروی جدید میاستنی گراویکودک هشت ساله لازم است آدروشهای شناسایی قدرت شنواموجود بی مغزی که می تواندآیا امکان بازسازی اندامهسانسور از روی قصد بسیاری تومورهای ستون فقراتاگر نعمت فراموشی نبود بسمغز انسان ایا طبیعتا تمااز تلسکوپ گالیله تا تلسکتری فلوپرازینچالش دیدگاه های سنتی در بحس و ادراک قسمت نهمبیهوشی در بیماران دچار اهیچ کس حقیقت را درون مغز فضای قلب منبع نبوغ استدر محل کار ارزش خودت را بکایروپاکتیک چیسترژیم غذایی ضد دردما انسانها چه اندازه نزدآیا رژیم غذایی گیاهی سلاسرنوشتتوسعه برخی شغل ها با هوش ابزار بقا از نخستین همانمغز بزرگترین مصرف کننده از تکینگی تا مغز از مغز تتشخیص ژنتیکی آتروفی های نخستین روبات های زنده ی جحس و ادراک قسمت بیست و سوبارداری بدون رحمهزینه سنگین انسان در ازاقدم زدن و حرکت دید را تغیدرمان های اسرار آمیز در آکشف مکانیسمی پیچیده در برشته نوروایمونولوژی و نقماده، چیزی بیش از یک خلا آزادی عقیده، آرمانی که تشنا در ابهای گرم جنوب نیاتکامل و ریشه ی مشترک خلقتابزار بقا از نخستین هماننقش هورمون های تیروئید داز تکینگی تا مغز از مغز تتغییرات تکاملی سر انسان چراروياها را به یاد نمی آحساسیت روانی متفاوتبحثی درباره هوش و تفاوتهویتامین بی هفدهلبخند بزن شاید صبح فردا زدرمان سرطان با امواج صوتگیرنده باید سازگار با پیزندگی در جمع مواردی را برمدیون خود ناموجودافسردگی و اضطراب در بیماشگفتی های زنبور عسلتئوری جدید، ویران کردن گابزار بقای موجود زنده از نقش روی و منیزیم در سلامتاز تکامل تا مغز، از مغز تجهان هوشمندهفت چیز که عملکرد مغز تو خوش قلبی و مهربانیبرای یک زندگی معمولیواکسن کووید 19 چیزهایی که درک عمیق در حیواناتمنابع انرژی از نفت و گاز پوست ساعتی مستقل از مغز دزبان چهار حرفی حیات زمینمرز مرگ و زندگی کجاستامگا سه عامل مهم سلامتشجاعت و ترستاثیر کپسول نوروهرب بر ساثر مضر مصرف طولانی مدت رنمیتوان با بیرون انداختنجهان در حال ایجاد و ارتقااستخوان های کشف شده، ممکهندسه بنیادینخطرات هوش مصنوعیبرخی بیماری های خاص که بدوجود قبل از ناظر هوشمندذهن هوشیار در پس ماده ی ممنابع جدید انرژیپیشرفت در عقل است یا ظواهسفر فقط مادی نیستمشاهده آینده از روی مشاهتقلید از روی طبیعتانسان قدیم در شبه جزیره عطبیعت بر اساس هماهنگیتاثیر گیاهخواری بر رشد و اختلالات مخچهنوار مغز مشاهده ی غیر مستجاودانگی مصنوعیاعتماد به خودهوش مصنوعی از عروسک بازی دورترین نقطه ی قابل مشاهبزرگ شدن تقریبا ناگهانی یاد گرفتن مداومرمز بقای جهش ژنتیکیمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمآملودیپین داروی ضد فشار سلولهای بنیادی مصنوعی درمغز مادران و کودکان در زمتمرکز و مدیتیشناولین دارو برای آتاکسی فعلت خواب آلودگی بعد از خوتاثیر درجه حرارت بر عملکتاثیر درجه حرارت بر عملکارتباط هوش ساختار مغز و ژچیزی خارج از مغزهای ما نیحقیقت خواب و رویابه بالاتر از ماده بیندیشهوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان پاسخ کوانتومی کلرال هیدرات برای خوابانروبات های ریز در درمان بیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمآیا مغز تا بزرگسالی توسعسینوریپا داروی ترکیبی ضدتو با همه چیز در پیوندیاینترنت بدون فیلتر ماهواعصب حقوق نورولوواز فرد ایستا و متعصب بگذرتاثیر رژیم گیاهخواری بر چگونه حافظه را قویتر کنیحباب های کیهانی تو در توبیماری آلزایمر، استیل کوفاصله ها در مکانیک کوانتداروی جدید برای میاستنی کودک ایرانی که هوش او از روشی برای بهبود هوش عاطفموجودات مقهور ژنها هستندآیا انسان با مغز بزرگش اخسانسور بر بسیاری از حقایتوهم فضای خالیاگر با مطالعه فیزیک کوانمغز انسان برای ایجاد تمداز تلسکوپ گالیله تا تلسکتری فلوپرازینچاالش ها در تعیین منبع هوحس و ادراک قسمت چهارمبیوگرافیهیچ اندر هیچقفس ذهندر چه مرحله ای از خواب ، رکار با یگانگی و یکپارچگیراه فراری نیستما اکنون میدانیم فضا خالآیا راهی برای رفع کم آبی سریع دویدن مهم نیستتوصیه های سازمان بهداشت ابزار بقا از نخستین همانمغز حریص برای خون، کلید تاز تکینگی تا مغز از مغز تتشخیص آلزایمر سالها قبل نرمش های مفید برای درد زاحس و ادراک قسمت بیستمبازگشت از آثار به سوی خداهزاران سال چشم های بینا وقدرت مردمدرمان های بیماری آلزایمرکشف ارتباط جدیدی از ارتبرشد مغز فرایندی پیچیده اماشین دانشآسيب میکروواسکولاریا آسشناخت و معرفت، و نقش آن دتکامل ابزار هوش ، راه پر ابزار بقا از نخستین هماننقش هورمون زنانه استروژناز تکینگی تا مغز از مغز تثبت و دستکار ی حافظهچراروياها را به یاد نمی آخفاش با شیوع همه گیری جدیبحثی درباره هوش و تفاوتهویتامین دی گنجینه ای بزرلحظات خوش با کودکاندرمانهای بیماری پارکینسگالکانزوماب، دارویی جدیزندگی در سیاهچالهمدیریت اینترنت بر جنگاقلیت خلاقشانس یا تلاشتا 20 سال آینده مغز شما به ابزار بقای موجود زنده از نقش روزه داری در سالم و جاز تکامل تا مغز، از مغز تجهان هوشیارهفت سین یادگاری از میراث خوشبختی دور از رنج های مبرای پیش بینی آینده مغز دواکسن کرونا و گشودن پنجردرگیری قلب در بیماری ویرمنابع انرژی از نفت و گاز پوشاندن خود از نورزبان نیاز تکاملی استمرز بین انسان و حیوان کجابعد از کروناامروز دانش ژنتیک هیچ ابهشرکت نورالینک ویدیویی ازتاثیر کپسول نوروهرب بر ساثرات فشار روحی شدیدنمیتوان بر سیاه سیاه نوشجهان ریز و درشتاستروژن مانند سپر زنان دهندسه در پایه ی همه ی واکدفاع در برابر تغییر ساختبرخی توجهات در ببمار پاروراپامیل در بارداریذهن تو همیشه به چیزی اعتقمناطق خاصی از مغز در جستجپیشرفت ذهن در خلاقیت استسفر نامه سفر به بم و جنوب مطالبه ی حق خودتقلید از طبیعتانسان میوه ی تکاملطعمه ی شبکه های ارتباط اجتاثیر انتخاب از طرف محیط اختلالات حرکتی در انساننوار مغز در فراموشی هاجایی خالی نیستاعتماد به خودهوش مصنوعی از عروسک بازی ديدن با چشم بسته در خواب بزرگترین خطایی که مردم میاد بگیر فراموش کنیرمز جهانمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتآموزش نوین زبانسلام تا روشناییمغز چون ابزار هوش است دلیتمرکز بر هدفاولین دروغعماد الدین نسیمی قربانی تاثیر درجه حرارت بر عملکارتباط پیوسته ی جهانچیزی شبیه نور تو نیستحقیقت در علم، هرگز نهایی به خودت مغرور نشوهوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان اولین سلول مصنکمردردروبات کیانمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمآیا همه جنایت ها نتیجه بیسیگار عامل افزایش مرگ ومتو با باورهایت کنترل میشایندرالعضلانی که طی سخن گفتن چقداز مخالفت بشنوتاثیر عصاره تغلیظ شده گینگاه محدود و تک جانبه، مشحد و مرزها توهم ذهن ماستبیماری الزایمرهوش احساسیفاصله ی همیشگی تصویر سازداروی جدید برای ای ال اسکودکان میتوانند ناقل بی روشی جدید در درمان قطع نخموسیقی نوآیا احتمال دارد رویا از آساهچاله ها تبخیر نمیشودتوهم فضای خالی یا توهم فضاگر تلاش انسان امروز برامغز انسان برای شادمانی طاز تکنیکی تا مغز از مغز تترک امروزناتوانی از درمان برخی ویحس و ادراک قسمت نوزدهمبیوگرافیهیچگاه از فشار و شکست نترقلب و عقلدر ناامیدی بسی امید استکاربرد روباتهای ريزنانوراه های جدید برای قضاوت رما از اینجا نخواهیم رفتآیاما مقهور قوانین فیزیکسریعترین کامپیوتر موجودتوصیه های غیر دارویی در سابزار بقا از نخستین همانمغز در تنهایی آسیب میبیناز تکینگی تا مغز از مغز تتصویر زیبا از سلولنرمش های مفید در سرگیجهحس و ادراک قسمت دهمبازگشت به ریشه های تکاملهستي مادي ای که ما کوچکترقدرت کنترل خوددرمان های جدید میگرنکشف جمجمه ای درکوه ایرهورشد مغز علت تمایل انسان بمبانی ذهنی سیاه و سفیدآسیب ها ناشی از آلودگی هوشناخت درون، شناخت بیرون؛تکامل جریان همیشگی خلقتابزار بقا از نخستین هماننقش ویتامین K در ترمیم اساز تکینگی تا مغز از مغز تثبت امواج الکتریکی در عصنزاع بین جهل و علم رو به پخلا، حقیقی نیستبحثی درباره احساسات متفاویروس مصنوعیلرزش ناشی از اسیب به عصبدرهای اسرارآمیز و پوشیدهگام کوچک ولی تاثیرگذارزندگی زمینی امروز بیش از مداخله ی زیانبار انسانالکترومغناطیس شنوایی و هشاهکار قرنتا بحر یفعل ما یشاابزار بقای موجود زنده از نقش رژیم غذایی بر رشد و ااز روده تا مغزهم نوع خواری در میان پیشیخانه ی تاریکبرای اولین بار دانشمندانواکسن کرونا از حقیقت تاتدرگیری مغز در بیماری کویمنابع انرژی از نفت و گاز پیموزایدزبان و کلمه حتی برای کسانمرز جدید جستجو و اکتشاف، بعد از کرونا دلخوشی بیهوانفجار و توقف تکاملی نشاشربت ضد خلطتاثیر کتامین در درمان پااثرات مفید قهوهچند نرمش مفید برای کمردرجهان شگفت انگیزاسرار آفرینش در موجهندسه زبانِ زمان استدقیق ترین تصاویر از مغز ابرخی توصیه ها برای واکسیورزش هوازی مرتب خیلی به قذهن خود را مشغول هماهنگیمنبع هوشیاری کجاست قسمت پیشرفتی مستقل از ابزار هسفر به مریخ در 39 روزمطالبی در مورد تشنجتقویت استخوان در گرو تغذانسان ها می توانند میدان ظهور امواج مغزی در مغز مصتاثیر احتمالی عصاره تغلیاختلالات صحبت کردن در اننوار مغز در تشخیص بیماری جاذبهاعداد بینهایت در دنیای مهوش مصنوعی از عروسک بازی دی متیل فومارات(زادیوا)(بزرگترین درد از درون است یادگیری مهارت های جدید درمز جهان خاصیت فراکتالمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتآمارهای ارائه شده در سطح سلسله مباحث هوش مصنوعیمغز چگونه صداها را فیلتر تمساح حد واسط میان مغز کواولین سلول مصنوعیعوامل موثر در پیدایش زباعوامل ایجاد لغت انسانی و تاثیر درجه حرارت بر عملکارتباط انسانی، محدود به نکاتی در مورد تشنجحقیقت راستین انسان علم ببه دنبال رستگاری باشهوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان تغییر میدان مغکمردرد ناشی از تنگی کاناروح در جهانی دیگر استمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمسیاهچاله های فضایی منابعتو باید نیکان را به دست بایا کوچک شدن مغزانسان الغم بی پایاناز نخستین همانند سازها تتاریک ترین بخش شبنگاه انسان محدود به ادراحریص نباشبیماری ای شبیه آلزایمر و هوش احساسیفتون های زیستیداروی جدید برای دیابتکودکان خود را مشابه خود تروشی جدید در درمان نابینموسیقی هنر مایع استآیا احتمال دارد رویا از آسایه را اصالت دادن، جز فرتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)اگر خواهان پیروزی هستیمغز انسان برای شادمانی طاز تکینگی تا مغز و از مغز ترکیب آمار و ژنتیکناتوانی در شناسایی چهره حس و ادراک قسمت هفتمبیان ژن های اسکیزوفرنی دهیپرپاراتیروئیدیسمقلب دروازه ی ارتباطدر هم تنیدگی مرزها و بی مکاربرد روباتهای ريز، در راه های جدید برای قضاوت رما اشیا را آنطور که هستندآب زندگی است قسمت چهارمسرگیجه از شایعترین اختلاتوصیه هایی در مصرف ماهیابزار بقا از نخستین همانمغز را از روی امواج بشناساز تکینگی تا مغز از مغز تتصویر زیبای اصفهاننرمشهای مهم برای تقویت عحس و ادراک قسمت دوازدهمبازخورد یا فیدبکهستی ما پس از شروعی چگال قدرت انسان در نگاه به ابعدرمان های جدید در بیماری کشف جدید تلسکوپ جیمز وبرشد در سختی استمباحث مهم حس و ادراکآشنا پنداریشناسایی تاریخچه ی تکاملیتکامل داروینی هنوز در حاابزار بقا از نخستین هماننقش ژنتیک در درمان اختلااز تکینگی تا مغز- از مغز جلوتر را دیدننزاع بین علم و نادانی رو خلا، خالی نیستبحثی درباره احساساتی غیرویرایش DNA جنین انسان، برلرزش عضله یا فاسیکولاسیودروغ نگو به خصوص به خودتگامی در درمان بیماریهای زندگی زودگذرمدارک ژنتیکی چگونه انسانالکتروتاکسی(گرایش و حرکشاهکار شش گوشتابوهای ذهنیابزار بقای موجود زنده از نقش رژیم غذایی در رشد و ااز سایه بگذرهمه چیز در زمان مناسبخانواده پایداربرای تمدن سازی، باید در بواکسن کرونا ساخته شده تودرگیری مغز در بیماران مبمنابع انرژی از نفت و گاز پیموزایدزبان و بیان نتیجه ساختمامزایای شکلات تلخ برای سلبعد از کرونا دلخوشی بیهوانقراض را انتخاب نکنیدشش مرحله تکامل چشمتاثیر گیاه خواری بر رشد واثرات مفید روزه داریچند جهانیجهانی که نه با یک رخداد و اسرار بازسازی اندام هاهنر حفظ گرهدل به دریا بزنبرخی درمان های Spinal Muscular Atورزش هوازی ، بهترین تمریذهن سالممنبع هوشیاری کجاست قسمت پاسخ گیاهان در زمان خوردسفر تجهیزات ناسا به مریخ مطالعه ای بیان میکند اهدتقویت حافظه یا هوش مصنوعانسان یک کتابخانه استعقل مجادله گرتاثیر ترکیبات استاتین (ساختلالات عضلانی ژنتیکنوار مغزی روشی مهم در تشخجاذبه و نقش آن در شکلگیریبقای حقیقی در دور ماندن اهوش مصنوعی از عروسک بازی دین، اجباری نیستبسیاری از بیماری های جدییادآوری خواب و رویارنگ کردن، حقیقت نیستمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتآن چیزی که ما جریان زمان سلطان جنگل یا صاحب ملکوتمغز ناتوان از توجیه پیداتنفس هوازی و میتوکندریاوکرلیزوماب داروی جدید شايندگان چگونه خواهند دیدعواملی که برای ظهور لغت اتاثیر درجه حرارت بر عملکارتباط از بالا به پایین مچگونه مولکول های دی ان ایحقیقت غیر فیزیکیبه زودی شبکه مغزی به جای هوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان روش هاي جدیدی کمردرد و علل آنروح رهاییمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمسیاهچاله ها، دارای پرتو تو تغییر و تحولیایا این جمله درست است کسیغم بی پایاناز نخستین همانند سازها تتاریکی من و تو و گرد و غبانگاه از بیرون مجموعهحرکت چرخشی و دائمی کیهانبیماری ای شبیه ام اس مولتهوش در طبیعتفروتنی و غرورداروی جدید ضد میگرنکودکان را برای راه آماده روشی جدید در درمان سکته ممیهمانهای ناخوانده عامل آیا برای تولید مثل همیشه ساخت شبکه عصبی مصنوعی با توهم چیستاپی ژنتیکمغز انسان رو به کوچک تر شاز تکینگی تا مغز از مغز تترکیب حیوان و انساننادیدنی ها واقعی هستندحس و ادراک قسمت هفدهمبیان حقیقتهاوکينگ پیش از مرگش رسالقلب روباتیکدر هم تنیدگی کوانتومیکتاب گران و پرهزینه شد ولراه پیروزی در زندگی چیستما به جهان های متفاوت خودآب زندگی است قسمت هفتمسرگردانیتوضیحی ساده در مورد هوش مابزار بقا از نخستین همانمغز زنان جوانتر از مغز مراز تکینگی تا مغز از مغز تتصویربرداری فضاپیمای آمچرا ماشین باید نتایج را پحس و ادراک قسمت سومبازسازي مغز و نخاع چالشی و هر کس تقوای خدا پیشه کنقدرت ذهندرمان های رایج ام اسکشتن عقیده ممکن نیستز گهواره تا گورمجموعه های پر سلولی بدن مآشنا پنداریشناسایی سلول های ایمنی اتکامل داروینی هنوز در حاابزار بقا از نخستین هماننقش گرمایش آب و هوا در هماز تکینگی تا مغز- از مغز جمجمه انسان های اولیهنزاع بین علم و جهل رو به پخلاصه ای از مطالب همایش مبخش فراموش شده ی حافظهواقعیت فیزیکی، تابعی از لزوم سازگاری قانون مجازادریای خداگامی در درمان بیماریهای زندگی، مدیریت انرژیمروری بر تشنج و درمان هایالکترودهای کاشتنیشاید گوشی و چشمی، آماده شتاثیر فکر بر سلامتابزارهای پیشرفته ارتباط نقش زنجبیل در جلوگیری از جهان های بسیار دیگراز علم جز اندکی به شما داهمه چیز در زمان کنونی استخار و گلبرای خودآگاه بودن تو بایواکسن ایرانی کرونا تولیددرگیری مغزی در سندرم کوومنابع انرژی از نفت و گاز پیچیدگی های مغزمگسزبان و بیان، در سایه پیشرمسمومیت دانش آموزان، قماتفکر قبل از کارانواع سکته های مغزیششمین کنگره بین المللی ستاثیر گیاه خواری بر رشد واثرات مضر ماری جواناچند جهانیجهانی که از یک منبع، تغذیاصل بازخوردهنر رها شدن از وابستگیدلایلی که نشان میدهد ما ببرخی روش های تربیتی کودکورزش و میگرنذخیره ی شگفت انگیز اطلاعمنبع هوشیاری کجاست قسمت پختگی پس از چهل سالگي به سفر دشوار اکتشافمعماری، هندسه ی قابل مشاتقویت سیستم ایمنیانسان باشعقلانیت بدون تغییرتاثیر حرکات چشم بر امواج اختراع جدید اینترنت کواننوار عصب و عضلهجدایی خطای حسی استبلندی در ذهن ما درک بلندیهوش مصنوعی از عروسک بازی دید تو همیشه محدود به مقدبسیاری از بیماری های جدیژن همه چیز نیسترنگین کمانمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتآنچه ناشناخته است باید شسم زنبور ، کلیدی برای وارمغز و اخلاقتنفس هوازی و میتوکندریسماگلوتید داروی کاهش دهنمغز و اخلاقتنفس بدون اکسیژنايا اراده آزاد توهم است یعوارض ازدواج و بچه دار شدتاثیر درجه حرارت بر عملکارتباط بین هوش طبیعی و هوچگونه میتوان با قانون جنحقیقت غیر قابل شناختبه زیر پای خود نگاه نکن بهوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان روشی برای تبدیکمردرد با پوشیدن کفش مناروزه داری متناوب، مغز را منبع هوشیاری در کجاست؟ قآیا هوش مصنوعی می تواند نسیاهچاله و تکینگی ابتدایتو جهانی هستی که خودش را ایا ابزار هوشمندی یا مغز غیرقابل دیدن کردن مادهاز نخستین همانند سازها تتاریکی و نورنگاه از دور و نگاه از نزدحس چشایی و بویاییبیماری اسپینال ماسکولار هوش عاطفی بیشتر در زنانفرگشت و تکامل تصادفی محض داروی جدید ضد الزایمرکوری گذرای ناشی از موبایريتوکسيمب در درمان ام اسمیوتونیک دیستروفیآیا بزرگ شدن مغز فقط در دساخت شبکه عصبی با الفبای توهم وجودابتدا سخت ترین استمغز انسان رو به کوچکتر شداز تکینگی تا مغز از مغز تترازودوننادانی در قرن بیست و یکم،حس و ادراک قسمت هجدهمبیست تمرین ساده برای جلوهاوکينگ پیش از مرگش رسالقلب را نشکندر هم تنیدگی کوانتومی و پکتاب زیست شناسی باورراه انسان شدن، راه رفتن وما با کمک مغز خود مختاريمآب زندگی است قسمت اولسربازان ما محققا غلبه می تیوتیکسن داروی ضد جنونابزار بقا از نخستین همانمغزهای کوچک بی احساساز تکینگی تا مغز از مغز تتصور از زمان و مکانچرا مغز انسان سه هزار سالحس و ادراک قسمت سی و هشتمبحتی علمی درباره تمایل بوفور و فراوانیقدرت عشقدرمان های علامتی در ام اسگل زندگیزمین در برابر عظمت کیهانمحل درک احساسات روحانیآغاز فصل سرما و دوباره تکشواهدی از نوع جدیدی از حاتکامل داروینی هنوز در حاابزار بقای موجود زنده از نقش پیش زمینه ها و اراده از تکینگی تا مغز- از مغزتجنبه های موجی واقعیتنسبت ها در کیهانخلاصه ای از درمان های جدیبخش های تنظیمی ژنومواقعیت چند سویهلزوم سازگاری قانون مجازاگاهی لازم است برای فهم و زونیسومایدمرکز هوشیاری، روح یا بدن الگو و عادت را بشکن و در اشاید درست نباشدتاثیر مشاهده بر واقعیت بابزارهای بقا از نخستین هنقش زبان در سلطه و قدرت اجهان هایی در جهان دیگرازدواج های بین گونه ای، رهمه چیز، ثبت می شودخارق العاده و استثنایی ببرای زندگی سالم، یافتن تواکسن اسپایکوژندرگیری مغزی در سندرم کوومنابع انرژی از نفت و گاز پیچیدگی های مغزی در درک ززبان و تکلم برخی بیماریهمسیر دشوار تکامل و ارتقاتفکر خلا ق در برابر توهم انگشت ماشه ایصبر بسیار بایدتاثیر گیاه خواری بر رشد واجزای پر سلولی بدن انسان چند روش ساده برای موفقیتجهانی در ذهناصل علت و تاثیرهنر، پر کردن است نه فحش ددنیای شگفت انگیز کوانتومبرخی سلولهای عصبی در تلاورزش بهترین درمان بیش فعذره ی معین یا ابری از الکمنبع هوشیاری کجاست قسمت پروژه ی ژنوم انسانیسفرنامه سفر به بم و جنوب معنی روزهتلقین اطلاعات و حافظهانسان جدید از چه زمانی پاعقیده ی بی عملتاثیر دوپامین و سروتونینادامه بحث تکامل چشمنوبت کودکانجریان انرژی در سیستم های بلوغ چیستهوش مصنوعی از عروسک بازی دیدن خدا در همه چیزبشکه ای که ته نداره پر نمژن همه چیز نیسترهبر حقیقیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتآنچه واقعیت تصور میکنیم آنچه حس می کنیم، نتیجه ی سندرم کووید طولانیمغز و سیر تکامل ان دلیلی تنها مانع در زندگی موارد ايا اراده آزاد توهم است یعید نوروز مبارکتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه مغز پیش انسان یا همحقایق ممکن و غیر ممکنبوزون هیگز چیستهوش مصنوعی از عروسک تا کمدائما بخوانکنفرانس تشنج هتل کوثر اصروزه داری و بیمار ی ام اس منبع هوشیاری در کجاست؟(قآیا هوش مصنوعی زندگی بشرسیاهچاله ی تولید کنندهتو دی ان ای خاص ميتوکندريایا بیماری ام اس (مولتیپغرور و علماز نخستین همانند سازها تتاریکی خواهد ترسیدنگاه از درون مجموعه با نگحس و ادراک (قسمت اول )بیماری اضطراب عمومیهوش عاطفی در زنان بیشتر افراموش کارها باهوش تر هسداروی سل سپتکی غایب شدی تا نیازمند دلریه زغالیمیگرن و پروتئین مرتبط با آیا تکامل و تغییرات ژنتیساختن آیندهتوهم وجودابتدایی که در ذهن دانشمنمغز ایندگان چگونه استاز تکینگی تا مغز از مغز تتراشه ی بیولوژِیکنازوکلسینحس و ادراک قسمت هشتمبیش از نیمی از موارد انتقهدف یکسان و مسیرهای مختلقیچی ژنتیکیدر هم تنیدگی کوانتومی و دکتاب طبیعت در قالب هندسهراه بی شکستما بخشی از این جهان مرتبطآب زندگی است قسمت دومسردرد میگرنتیک و اختلال حرکتیابزار بقا از نخستین همانمغزتان را در جوانی سیم کشاز تکینگی تا مغز از مغز تتصادف یا قوانین ناشناختهچرا مغزهای ما ارتقا یافت حس و ادراک قسمت سی و ششمبحث درباره پیدایش و منشا وقت نهيب هاي غير علمي گذشقطار پیشرفتدرمان ژنتیکی برای نوآوریگلوله ی ساچمه ایزمین زیر خلیج فارس تمدنی محل درک احساسات روحانی دآغاز مبهم آفرینششواهدی از دنیسوان(شبه نئتکامل داروینی هنوز در حاابزار بقای موجود زنده از نقش آتش در رسیدن انسان بهاز تکینگی تا مغز، از مغز جنسیت و تفاوت های بینایینسبت طلایی، نشانه ای به سخم شدن فضا-زمانبخش بزرگی حس و ادراک ما اواقعیت چیستلزوم عدم وابستگی به گوگل گاهی مغز بزرگ چالش استزونا به وسیله ویروس ابله مرکز حافظه کجاستالگوی بنیادین و هوشیاریشب سیاه سحر شودتاثیر نگاه ناظر هوشیار بابزارهای بقا ازنخستین همنقش زبان در سلطه و قدرت اجهان یکپارچهاسکار، لگوی هوشمندهمه ی سردردها بی خطر نیستخبر مهم تلسکوپ هابلبرخی ملاحظات در تشنج های واکسن اسپایکوژن ضد کرونادرگیری اعصاب به علت میتومنابع انرژی از نفت و گاز پیوند قلب خوک، به فرد دچازبان و شناخت حقیقت قسمت چمسئول صیانت از عقیده کیستفاوت مغز انسان و میمون هانگشت نگاری مغز نشان میدصرع و درمان های آنتاثیر گیاه خواری بر رشد واجزایی ناشناخته در شکل گچندین ماده غذایی که ماننجهان، تصادفی نیستاصل عدم قطعیت از کوانتوم هوموارکتوس ها ممکن است ددنیا، هیچ استبرخی سيناپسها طی تکامل و ورزش در کمر دردذرات کوانتومی زیر اتمی قمنبع هوشیاری کجاست قسمت پروژه ی ژنوم انسانیسفرنامه سفر به بم و جنوب معادله ها فقط بخش خسته کنتلاش ها برای کشف منابع جدانسان خطرناکترین موجودعلم و ادراک فقط مشاهده ی تاثیر دپاکین بر بیماری ماداراوون تنها داروی تایینور درونجریان انرژی در سیستم های بلعیدن ستاره توسط سیاهچاهوش مصنوعی از عروسک بازی دیدگاه نارسای دوگانه ی مبشریت از یک پدر و مادر نیژن هوش و ساختارهای حیاتی روی و منیزیم در تقویت استمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتآنها نمیخواهند دیگران راسندرم گیلن باره به دنبال مغز کوانتومیتنها در برابر جهانای نعمت من در زندگیمعامل کلیدی در کنترل کارآتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه هموساپينس بر زمین حل مشکلبوزون هیگز جهان را از متلفلج نخاعی با الکترودهای هوش مصنوعی از عروسک تا کمداروهای مصرفی در ام اسکنگره بین المللی سردرد دروزه داری سلول های بنیادمنبع خواب و رویاآیا هوش ارثی دریافتی از پسیاره ی ابلهانتو در میانه ی جهان نیستی ایا بدون زبان میتوانیم تمقالاتاز نشانه ها و آثار درک شدتاریخ همه چیز را ثبت کردهنگاه حقیقی نگاه به درون احس و ادراک (قسمت دوم )بیماری بیش فعالیهوش عاطفی در زنان بیشتر افراموشی همیشه هم بد نیستداروی ضد چاقیکیهان خود را طراحی میکندریواستیگمینمیگرن سردردی ژنتیکی که بآیا جنین انسان، هوشمندی ساختار فراکتال وجود و ذهتوهم بی خداییابتذال با شعار دینمغز ابزار بقای برتر مادیاز تکینگی تا مغز از مغز تتربیت کودکان وظیفه ای مهنباید صبر کرد آتش را بعد حس و ادراک قسمت پنجمبیشتر کمردردها نیازی به هدف یکسان، در مسیرهای متقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصدر هر سوراخی سر نکنکتاب، سفری به تاریخرابطه تشنج و اوتیسمما تحت کنترل ژنها هستیم یآب زندگی است قسمت سومسردرد میگرن در کودکانتیروفیبان موثر در سکته ی ابزار بقا از نخستین همانمغزتان را در جوانی سیمکشاز تکینگی تا مغز از مغز تتظاهر خوابیده ی مادهچرا ویروس کرونای دلتا واحس و ادراک قسمت سیزدهمبحثي درباره هوش و تفاوتهوقتی فهمیدی خطا کردی برگلمس کوانتومیدرمان پوکی استخوانگلوئونزمان چیستمحدودیت چقدر موثر استإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَشیشه ی بازالتی و سیلیکونتکامل زبانابزار بقای موجود زنده از نقش انتخاب از طرف محیط، ناز تکینگی تا مغز، از مغز جنسیت و تفاوت های بینایینشانه های گذشته در کیهان خونریزی مغز در سندرم کووبخش بزرگتر کیهان ناشناختواقعیت چیستدرک فرد دیگر و رفتارهای امقاومت به عوارض فشار خون گذر زمان کاملا وابسته به زیباترین چیز در پیر شدنمرکز حافظه کجاستالگوبرداری از طبیعتشبیه سازی میلیون ها جهان تاثیر نگاه و مشاهده ناظر ابزارهای بقای موجود زندهنقش سجده بر عملکرد مغزجهان یکپارچهاساس انسان اندیشه و باور همیشه چشمی مراقب و نگهباخدا موجود استبرخی مرزهای اخلاق و علوم واکسن دیگر کرونا ساخته شدرختان اشعار زمینمنابع انرژی از نفت و گاز پیوند مغز و سر و چالشهای زبان و شناخت حقیقت قسمت امسئولیت جدیدتفاوت ها و تمایزها کلید بانتقال ماده و انرژیضرورت زدودن افکارتاثیر گیاه خواری بر رشد واحیای بینایی نسبی یک بیمنه به اعدامجهش های ژنتیکی مفید در سااصول انجام برخی نرمش ها دهورمون شیرساز یا پرولاکتدندان ها را مسواک بزنید تبرداشت مغز ما از گذر زمانوزن حقیقی معرفت و شناختذرات کوانتومی زیر اتمی قمنبع هوشیاری کجاست قسمت پروانه ی آسمانیسفرنامه سفر به بم و جنوب معجزه های هر روزهتلاش هایی در بیماران قطع انسان عامل توقف رشد مغزعلم و روحتاثیر داروهای ضد التهاب ادب برخورد با دیگراننورون هاي مصنوعی می توانجریان انرژی در سیستم های بنی عباس، ننگی بر تاریخهوش مصنوعی از عروسک بازی دژا وو یا اشنا پنداریبعد پنجمژن یا نقشه توسعه مغز و نقرویا و واقعیتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمت