دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

ساخت شبکه عصبی با الفبای حیات

ساخت شبکه عصبی مصنوعی با دیانای، راهی دیگر برای پیشبرد قدرت مغز انسان

DNA
مجموعه ای متشکل از نوکليوتيدهاست- که در حقیقت نقشه ای برای حیات بر روی کره زمین است؛ زبان خاصی که با آن زندگی بر کره زمین جریان می یابد و با جلو عقب کردن کلمات و حروف در این زبان، جملات جدید ساخته می شود. اين نقشه، هرچند از ابتداي خلقت، وجود داشته ولی جلوه های هدف آن، یعنی ایجاد مغز و ابزار هوش و توسعه آن، جز در چند میلیون سال اخيراتفاق نیفتاده است و این، کندی رسیدن به هدف نهايي، نشان دهنده لزوم پله ها و گام های ابتدايي و برنامه ای کاملا قانون مند است تا بتوان این ساختمان بزرگ را بنا کرد.

نقشه روی DNA، به سوی ساخت ابزار هوش مادی ما پیش می رود و همین ابزار هوش مادی، هرچند دارای نارسایی های فراوانی است، ولی حداقلی برای رسیدن به پله های ارتقای بیشتر انسان است.

هر چند این ابزار، در تنگناهای عالم مادی ما گم است و مقهور بسیاری از نالايقي هاي دنیاست ولی حداقلی برای پیوستن به فراماده و جهانهايي در نزدیکي زندگي ماست.

DNA
دارای نقشه این ابزار قدرتمند است ولی کارايی این نقشه، میلیون ها سال، به طول انجامید تا به مغز انسان امروز برسد، ولی این تصور که همین ابزار خودخواه، هدف غایی از خلقت زبان حیات، بر کره زمين است، اندیشه کاملي نیست. تاریخ تکامل انسان نشان میدهد این ابزار به تنهایی، نه تنها تمدن ساز و فرهنگ ساز نیست، بلکه گاهی بزرگ و حجیم شدن آن، کار دست موجود زنده میدهد.

در سلسله مباحث تفاوت هوش و اندازه مغز در نژادهای مختلف در همین کانال مفصل به این مطلب پرداخته شد.(توصیه ميشود جهت بررسی بیشتر، به این سلسله مقالات مراجعه شود.)

مشکل دیگر و خطرناک در هوش انسان امروز، متوقف کردن پیشرفت تکامل از طریق حذف انتخاب طبیعی، به دست انسان باهوش امروز است. امروز ژنهای معیوب، زندگي می کنند، ناتوانها با کمک ابزارهاي جانبي، توانا میشوند و بیماری های خطرناک، درمان مي گردند و ژن هاي بیمار به نسل های بعد منتقل مي شود و خود این موضوع، باعث کند شدن فرگشت و تکامل می شود.

ولی راه دیگری برای پيشبرد تکامل هست و آن مداخله خود انسان در تکامل و پيشبرد مصنوعی آن، با مداخله بر سلول های بنیادی و یا زبان ژنتیکی حيات است.

نمونه اين مداخلات، ساخت مغز مصنوعی است که در قسمتهای قبلی این کانال، مقاله مربوط به آن منتشر شد و اکنون باز پخش مي شود:

(یکی از علل محدودیت مغز امروز ما، پیشرفت های جدید پزشکی است!

در گذشته موجودات ضعیف تر و بیمار- که صاحب ژنهای معیوب بودند- به وسيله انتخاب طبیعی حذف می شدند ولی امروز، پیشرفت های پزشکی، مانع از حذف اینهاست. بیماران، درمان مي شوند و افرادی که در گذشته قابلیت داشتن فرزند، نداشتند صاحب فرزند می شوند و ژن های بیمار خود را به نسل بعد منتقل می کنند. و به این ترتیب ژن های ناسازگار و بیمار، باقی میماند و حتی تعداد بیماران و ژنهای معیوب آنها بیشتر می شود.

امروز طبیعت، در توسعه دادن ابزار هوشمندی و مغز، با سد پیشرفت های پزشکی و علمی ما مواجه است!

در این تنگنا، چگونه میتوان ابزار هوش یا مغز را توسعه داد؟

همانگونه که توسعه آن امروز با مداخله انسان، متوقف شده است، توسعه آن نيز بدون مداخله انسان، غیر ممکن است زیرا انتخاب خشن طبیعی، در برابر قدرت انسان و توسعه پزشکی، امروز قادر نیست ژن های معیوب را در جدال بین حیوان باهوش تر و کم هوش تر یا بگوئیم انسان ضعیف تر و قدرتمندتر حذف کند. امروز مداخله انسان سبب شده است اثر حذف کنندگی طبیعت خشن، بر طرف شود و با حذف نسبي انتخاب طبیعی، سیر تکامل انسان امروز، وابسته به ارتقای موجود ضعیف تر با دستان انسان امروز و نه حذف انسان ضعیف تر با گزینش طبیعت است.

زمانی گزینش طبیعت، می درید و پاره میکرد و موجود تواناتر باقی می ماند ولی امروز، دستانی هنرمند در انسان باهوش، هست نمي درد و پاره نمی کند و در بند نمی سازد(منظور عالمان و دانشمندانی است که علم خود را در خدمت بشریت و در درمان بيماران به کار گرفته اند و نه دانشمندان کاسبی که علم را برای بازاريابي به کار مي برند) بلکه اینها پاره ها را دوباره به هم وصل می کنند و ناتوان تر را تواناتر می سازند. و این انتخاب به جای آنکه گزینش موجود قوي تر باشد، توانمند تر کردن موجود ضعيف تر است و نتیجه آن، بسیار زودتر از نتیجه انتخاب طبیعی خواهد بود.

نمونه های این تلاش، تولید سلول عصبی مصنوعی یا تولید مغز مصنوعی، به کمک سلولهای بنیادی است.

مغزهای مصنوعي!!

پرورش مغز مینیاتوری انسان در سر حیوان آزمایشگاهی!/آغاز عصری جدید

نوروسافاری | دانش و تکنولوژی سلول های بنیادی به نقطه ای از پیشرفت رسیده است که دانشمندان توانایی پرورش نسخه های مینیاتوری از مغز انسان را در آزمایشگاه پیدا کرده اند. این نسخه های مینیاتوری از مغز انسان اورگانوید (organoids)
@salmanfatemi

یا مغز کوچک نامیده می شوند. اما اعضای کمیته های اخلاق پزشکی به دلیل پیشرفت های اخیر در زمینه ی پرورش این مغزهای کوچک به وسیله ی کاشت آنها در بدن حیوانات ابراز نگرانی کرده اند. این نگرانی ها پس از برگزاری نشست سالیانه ی انجمن علوم اعصاب (sfn) در تاریخ ۱۱ نوامبر ۲۰۱۷ در شهر واشنگتن، شدت گرفت. در این نشست دو تیم تحقیقاتی تصمیم گرفتند که نتایج تحقیقات منتشر نشده ی خود را ارائه داده و در مورد تعاملات غیر منتظره ی بین مغزهای کوچک کاشته شده با (بدن و سیستم عصبی) موش های میزبان صحبت کنند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از سایت خبری inverse، بر اساس گزارش خبرگزاری STATnews، در مقالات جدید، دانشمندان در مورد اورگانویدهایی که برای مدت زمان بیشتری زنده مانده اند (در یک مورد دو ماه) گزارش خواهند داد. اورگانویدهایی که حتی به سیستم عصبی و خون رسانی حیوان متصل شده اند و جا به جایی خون و سیگنال های عصبی بین سلول های انسانی کاشته شده و بدن حیوان میزبان اتفاق افتاده است. این رخداد، به عنوان پیشرفتی کاملا بدیع در حوزه ی مطالعات مغزهای کوچک مطرح شده است.

کریستوف کخ، رئیس موسسه تحقیقات مغز آلن در شهر سیاتل، اینگونه بیان می کند: ” ما در حال ورود به حیطه ی جدیدی هستیم؛ علم با سرعت زیادی در حال پیشرفت است، به طوری که پروتکل های اخلاقی توانایی همراه شدن با این سرعت را ندارند.“

دانشمند در مورد هوشیار بودن یا نبودن این مغزهای کوچک بحث کرده اند، اما این موضوع که آن ها قابل کاشته شدن در بدن حیوانات آزمایشگاهی هستند، نگرانی های اخلاقی جدیدی را برای محققان این زمینه به وجود آورده است. یکی از نگرانی های مهم این است که ممکن است اورگانویدها بیش از پیش به رشد خود در بدن حیوان ادامه دهند و لذا بحث هوشیاری این بافت های عصبی، به طور جدی تری مطرح خواهد بود........ ادامه در وبسایت:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1984183935231068&id=100009184420613)

اکنون به تلاش دیگر از طرف انسان پر هیاهو ولی این بار ب روی زبان حیات و ساخت شبکه عصبی از روی DNA، برای زدودن موانع توسعه مغز می پردازیم.

دانش > دانشهای بنیادی - ایرنا نوشت: محققان آمریکایی موفق شدند که در محیط آزمایشگاه یک شبکه عصبی مصنوعی از دیانای بسازند- که از روش فعالیت مغز تقلید میکند.

شبکههای عصبی مصنوعی، مدلهای ریاضی الهام گرفته از مغز انسان هستند. شبکههای عصبی مصنوعی، بهرغم اینکه بسیار سادهتر از همتاهای بیولوژیکی خود هستند اما همانند شبکههای عصبی عمل میکنند و قادر به پردازش اطلاعات پیچیده هستند.

این شبکه عصبی مصنوعی که توسط محققان دانشگاه 'کلتک' آمریکا ابداعشده است، میتواند با شناسایی درست اعداد دستنویس، مشکل یادگیری ماشینی را حل کند.

یادگیری ماشینی (Machine learning) بهعنوان یکی از شاخههای وسیع و پرکاربرد هوش مصنوعی، به تنظیم و اکتشاف شیوهها و الگوریتمهایی میپردازد که بر اساس آنها رایانهها و سامانهها توانایی تعلم و یادگیری پیدا میکنند.

محققان، توانایی هوش مصنوعی خود را در شناسایی اعداد دستنویس، گام مهمی در نشان دادن توانایی برنامهریزی هوش مصنوعی در مدارهای ارگانیک انسانساز عنوان میکنند.

به ادعای محققان، این کار روزی میتواند به ساخت رباتهای انسان نما منجر شود که کاملاً از مواد ارگانیک ساخته میشوند.

هوش مصنوعی ابداعی این محققان، در جریان آزمایشاتی توانست بهدرستی، اعداد دست نویس را ارزیابی کند؛

به گفته محققان، این تحقیق نشان میدهد که انسانها در حال هر چه نزدیکتر شدن به قرار دادن هوش مصنوعی، در مدارهای ارگانیک هستند.

بااینحال هدف نهایی این محققان، برنامهریزی رفتارهای هوشمند مانند توانایی محاسبه، توانایی انتخاب و غیره با استفاده از شبکههای عصبی مصنوعی ساختهشده از دیانای است.

مقالهای در رابطه با این دستاورد در مجله Nature منتشرشده است.

https://www.khabaronline.ir/…/788621/…/fundamental-knowledge


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ویتامین E در چه مواد غذایبیماری تی تی پیجهش های ژنتیکی مفید در ساشنا در ابهای گرم جنوب نیمغز آیندگان چگونه است ؟انسان قدیم در شبه جزیره عژن هوش و ساختارهای حیاتی بحثی جالب درباره محدودیتخلاصه ای از مطالب همایش معلم به ما کمک میکند تا مومغزهای کوچک بی احساسایا بیماری ام اس (مولتیپکی غایب شدی تا نیازمند دلبرخی اختلالات عصبی مثانهدی متیل فومارات(زادیوا)(نقش غذاها و موجودات درياابزار بقای موجود زنده از گذر زمان کاملا وابسته به تلاش هایی در بیماران قطع در چه مرحله ای از خواب ، رچیزی خارج از مغزهای ما نیاختلالات حرکتی در انسانپرورش مغز مینیاتوری انساتوضیحی ساده در مورد هوش مرموزی از نخستین تمدن بشرنرمشهای مهم برای تقویت عارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر کپسول نوروهرب بر تریواستیگمینفرد حساس از نظر عاطفی و بهوش مصنوعی می تواند بر احاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروی ضد تشنج سدیم زبان و شناخت حقیقت قسمت امیهمانهای ناخوانده عامل هوش مصنوعی ساخته هوش طبیازدواج های بین گونه ای، رتاثیر رژیم گیاهخواری بر سیاره ابلهانمخچه ابزاري که وظیفه آن فآیا رژیم غذایی گیاهی سلاویتامین دی گنجینه ای بزربیماری ضعف عضلات نزدیک بجهش های ژنتیکی غیر تصادفشناخت و معرفت، و نقش آن دمغز انسان ایا طبیعتا تماانسان جدید از چه زمانی پاژن یا نقشه توسعه مغز و نقبحثی در مورد نقش کلسیم و خواندن ، یکی از شستشو دهنعلایم کمبود ویتامین E را مغزتان را در جوانی سیمکشایا بدون زبان میتوانیم تکاهش التهاب ناشی از بیمابرخی بیماری ها که در آن بدژا وو یا اشنا پندارینقش غذاها و موجودات درياابزار بقای موجود زنده از گربه شرودینگر و تاثیر مشتلاشی برای درمان قطع نخادر هم تنیدگی کوانتومی و پچگونه مغز پیش انسان یا هماختلالات صحبت کردن در انآلزایمرتکامل چشمرمز و رازهای ارتباط غیر کچرا مغزهای ما ارتقا یافت ارزش حقیقی زبان قسمت دومتاثیر کپسول نوروهرب بر سرژیم های غذایی و نقش مهم قانون مندی نقشه ژنتیکی مهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکزبان و شناخت حقیقت قسمت دمیگرن سردردی ژنتیکی که بهوش احساسیاستفاده از هوش مصنوعی در تاثیر عصاره تغلیظ شده گیسیر آفرینش از روح تا مغز مدارک ژنتیکی چگونه انسانآیا راهی برای رفع کم آبی آیاما مقهور قوانین فیزیکواکنش های ناخودآگاه و تقبیماریهای تحلیل عضلانی اجهشهای مفید و ذکاوتی که دشناسایی سلول های ایمنی امغز انسان برای ایجاد تمدانسان عامل توقف رشد مغزژنها نقشه ایجاد ابزار هوبحثی در مورد عملکرد لوب فخواب سالم عامل سلامتیعلایم کمبود ویتامین E را نقش قهوه در سلامتیایا تکامل هدفمند استکایروپاکتیک چیستبرخی بیماری های خاص که بددژاوو یا آشناپندارینقش غذاها و موجودات درياابزار بقای موجود زنده از گزیده ای از وبینار یا کنفتلاشی جدید در درمان ام اسدرمان های بیماری آلزایمرچگونه هموساپينس بر زمین ادامه بحث تکامل چشمآیا ما تنها موجودات زنده تکامل ابزار هوش ، راه پر رویای شفافچرا حیوانات سخن نمی گوینارزش حقیقی زبان قسمت سومتاثیر کپسول نوروهرب بر سرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وقارچ بی مغز در خدمت موجودهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکزبان و شناخت حقیقت قسمت سمیدان مغناطيسي زمین بشر هوش احساسیاستیفن هاوکینگ در مورد هتاریخ همه چیز را ثبت کردهسیستم تعادلی بدنمروری بر تشنج و درمان هایمرکز خنده در کجای مغز استآزمون ذهنی گربه شرودینگرواکسن سرطانبیهوش کردن در جراحی و بیمجهشهای مفید و ذکاوتی که دشواهدی از دنیسوان(شبه نئمغز انسان برای شادمانی طانعطاف پذیری مکانیسمی علژنها ، مغز و ارادهبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب سالم عامل سلامتی و یعلت خواب آلودگی بعد از خونقش مهاجرت در توسعه نسل اایرادهای موجود در خلقت بکاربرد روباتهای ريزنانوبرخی توجهات در ببمار پاردانشمندان ژنی از مغز انسنقشه مغزی هر فرد منحصر بهابزار بقای موجود زنده از گزارش یک مورد جالب لخته وتمایل زیاد به خوردن بستندرمان های جدید میگرنچگونه آن شکری که می خوریمادغام میان گونه های مختلآیا مغز تا بزرگسالی توسعتکامل زبانروبات های ریز در درمان بیچرا حجم مغز گونه انسان دراز نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر گیاه خواری بر رشد وراه های جدید برای قضاوت رقدم زدن و حرکت دید را تغیهوش مصنوعی الفاگواز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکزبان، وسیله شناسایی محیطمکانیزمهای دفاعی در برابهوش عاطفی بیشتر در زناناستیفن هاوکینگ در تفسیر تبدیل تراکت صوتی مصنوعی سیستم دفاعی بدن علیه مغز مرگ انتقال است یا نابود شإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَواسطه ها د رمسیر ایجاد مغبیوگرافیجاذبه و نقش آن در شکلگیریشاهکار قرنمغز انسان برای شادمانی طاولین هیبرید بین انسان وژنهای هوش ، کدامندبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب عامل دسته بندی و حفطعوارض ازدواج و بچه دار شدنقش هورمون های تیروئید داگر نعمت فراموشی نبود بسکاربرد روباتهای ريز، در برخی سلولهای عصبی در تلادانشمندان روش هاي جدیدی نقص در تشخیص هیجانات عامابزارهای بقای موجود زندگشایش دروازه جدیدی از طرتمدن قدیمی ای در جنوب ایردرمان های رایج ام اسچگونه انتظارات بر ادراک ادغام دو حیطه علوم مغز و آیا همه جنایت ها نتیجه بیتکامل ساختار رگهای مغزی روح رهاییچرا در مغز انسان، فرورفتاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد وراه های جدید برای قضاوت رقدرت انسان در نگاه به ابعهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفر نامه سفر به بم و جنوب ما انسانها چه اندازه نزدآیا واکنش های یاد گرفته وهوش عاطفی در زنان بیشتر ااستخوان های کشف شده، ممکتبدیل سلولهای محافط به سسکته مغزیمراحل ارتقای پله پله کیهافراد آغاز حرکت خودشان روراپامیل در بارداریبیوگرافیحقیقت راستین انسان علم بشبیه سازی میلیون ها جهان مغز انسان رو به کوچک تر شاولین مورد پیوند سر در انکلرال هیدرات برای خوابانبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیاريعید نوروز مبارکنقش ژنتیک در درمان اختلااگر نعمت فراموشی نبود بسکجای مغز مسئول پردازش تجبرخی سيناپسها طی تکامل و دانشمندان روشی برای تبدیچند جهانیابزارهای پیشرفته ارتباط پمبرولیزوماب در بیماری چتمدن بشری و مغز اخلاقیدرمان ژنتیکی برای نوآوریچگونه باغبانی باعث کاهش ارتقا و تکامل سنت آفرینش آیا هوش ارثی دریافتی از پتکامل شناخت انسان با کشفروزه داری و بیمار ی ام اس چراروياها را به یاد نمی آاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد وراه پیروزی در زندگی چیستلوب فرونتال یا پیشانی مغهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز تسفرنامه سفر به بم و جنوب ما انسانها چه اندازه نزدآیا آگاهی پس از مرگ از بیهوشیاری کوانتومیاصول سلامت کمرتری فلوپرازینساخت شبکه عصبی با الفبایمزایای شکلات تلخ برای سلافزایش قدرت ادراکات و حسورزش هوازی مرتب خیلی به قبیان ژن های اسکیزوفرنی دحافظه و اطلاعات در کجاست شبیه سازی سیستم های کوانمغز انسان رو به کوچکتر شداولین تصویر در تاریخ از سکمردرد و علل آنبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیاريعامل کلیدی در کنترل کارآنقش انتخاب از طرف محیط، ناگر تلاش انسان امروز براکشف مکانیسم عصبی خوانش پبررسي علل احتمالي تغيير داروهای مصرفی در ام اسچندین ماده غذایی که ماننابزارهای دفاعی و بقای موپنج اکتشاف شگفت آور در موتمساح حد واسط میان مغز کودرمان جدید میگرن با انتی چگونه جمعیت های بزرگ شکل ارتوکين تراپی روشی جديد آیا هوش سریعی که بدون احستئوری تکامل امروز در درمروش مقابله مغز با محدودیچراروياها را به یاد نمی آاز آغاز خلقت تا نگاه انساتاثیر گیاه خواری بر رشد ورشته نوروایمونولوژی و نقلبخند بزن شاید صبح فردا زهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب ما با کمک مغز خود مختاريمآیا امکان بازسازی اندامههوش، ژنتیکی است یا محیطیاضطراب و ترستری فلوپرازینساخت شبکه عصبی مصنوعی با ساختار شبکه های مغزی ثابمسیر دشوار تکامل و ارتقاافسردگی و اضطراب در بیماورزش هوازی ، بهترین تمریبیست تمرین ساده برای جلوحافظه و اطلاعات در کجاست شباهت زیاد بین سلول هاي عمغز ایندگان چگونه استاولین سلول مصنوعیکمردرد با پوشیدن کفش منابحثی درباره هوش و تفاوتهخانواده پایدارعسل طبیعی موثر در کنترل بنقش اتصالات بین سلولهای ابزار هوش در حال ارتقا ازکشف مکانیسمی پیچیده در ببررسی و اپروچ جدید بر بیمداروهای ضد بیماری ام اس وچه زیاد است بر من که در ایاثر مضر مصرف طولانی مدت رپوست ساعتی مستقل از مغز دتنفس هوازی و میتوکندریدرمانهای بیماری پارکینسچگونه جمعیت های بزرگ شکل ارتباط میکروب روده و پارآیا هشیاری کوانتومی وجودتئوری تکامل در پیشگیری و روش های صرفه جویی در ایجافلج بل، فلجی ترسناک که آننزاع بین جهل و علم رو به پاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد ورشد مغز علت تمایل انسان بلرزش ناشی از اسیب به عصبهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب ما تحت کنترل ژنها هستیم یآیا انسان با مغز بزرگش اخهیچگاه از فشار و شکست نتراطلاعاتی عمومی در مورد متسلیم شدن از نورون شروع مسخن پاک و ثابتمشکلات نخاعیالکتروتاکسی(گرایش و حرکورزش و میگرنبیشتر کمردردها نیازی به حافظه و اطلاعات در کجاستشباهت زیاد بین سلول هاي عمغز ابزار برتر بقااوکرلیزوماب داروی جدید شکنفرانس تشنج هتل کوثر اصبحثی درباره احساسات متفاخطا در محاسبات چیزی کاملعصب حقوق نورولوونقش حفاظتی مولکول جدید دابزار بقای موجود زنده از کشف ارتباط جدیدی از ارتببررسی سیستم تعادلی بدن اداروی فامپیریدین یا نورلچهار میلیارد سال تکامل باثرات مفید قهوهپیموزایدتنفس هوازی و میتوکندریدرک فرد دیگر و رفتارهای اچگونه حافظه را قویتر کنیارتباط چاقی و کاهش قدرت بتا 20 سال آینده مغز شما به روش هایی ساده برای کاهش افلج خوابنزاع بین علم و نادانی رو از تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد وزمین زیر خلیج فارس تمدنی لزوم سازگاری قانون مجازاهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب ماه رجبآیا احتمال دارد رویا از آهاوکينگ پیش از مرگش رسالاطلاعاتی عمومی در مورد متشنج چیستسریعترین کامپیوتر موجودمشاهده آینده از روی مشاهالتهاب شریان تمپورالورزش بهترین درمان بیش فعبا هوش مصنوعی خودکار روبحس چشایی و بویاییشش مرحله تکامل چشممغز از بسیاری حقایق می گرايندگان چگونه خواهند دیدکنگره بین المللی سردرد دبحثی درباره احساساتی غیرخطا در محاسبات چیزی کاملعضلانی که طی سخن گفتن چقدنقش حیاتی تلومر دی ان آ دابزار بقای موجود زنده از کشف جمجمه ای درکوه ایرهوبررسی علل کمر درد در میانداروی تشنجی دربارداریچهار ساعت پس از کشتار خوکاثرات مضر ماری جواناپیچیدگی های مغزی در درک زتو دی ان ای خاص ميتوکندريدرک و احساسنگاهی بر قدرت بینایی دراارتباط هوش ساختار مغز و ژتاثیر مشاهده بر واقعیت بروش صحبت کردن در حال تکامفلج خواب چیستنزاع بین علم و جهل رو به پاز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وزندگی هوشمند در خارج از زلزوم سازگاری قانون مجازاهوش مصنوعی از عروسک تا کماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفری به آغاز کیهانماپروتیلینآیا احتمال دارد رویا از آهاوکينگ پیش از مرگش رسالبلندی در ذهن ما درک بلندیتغییر الگوی رشد مغزی با زسرگیجه از شایعترین اختلامعنی روزهامیوتروفیک لترال اسکلروورزش در کمر دردبارداری بدون رحمحس و ادراک (قسمت اول )ششمین کنگره بین المللی سمغز برای فراموشی بیشتر کايا اراده آزاد توهم است یکنگره بین المللی سردرد دبخش دیگری در وجود انسان هدفاع در برابر تغییر ساختمقالاتنقش داروهاي مختلف معروف ابزار بقای موجود زنده از گنجینه ای به نام ویتامین بزرگ شدن مغز محدود به دورداروی جدید s3 در درمان ام نوار مغزی روشی مهم در تشخاجزای پر سلولی بدن انسان پیوند مغز و سر و چالشهای تولید سلولهای جنسی از سلدرک احساسات و تفکرات دیگنگاهی بر توانایی اجزاي بارتباط انسانی، محدود به تاثیر نگاه ناظر هوشیار بروشهای نو در درمان دیسک بفیلمی بسیار جالب از تغیینظام مثبت زندگیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وزیباترین چیز در افزایش سممانتین یا آلزیکسا یا ابهوش مصنوعی از عروسک تا کماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسلولهای بنیادی مصنوعی درمبانی ذهنی سیاه و سفیدآیا برای تولید مثل همیشه هدف از تکامل مغزبه زودی شبکه مغزی به جای تغییر زودتر اتصالات مغزیتغییر عمودی سر انسان از پسردرد و علتهای آنمغز فکر میکند مرگ برای دیامگا سه عامل مهم سلامتوزوز گوشبازگشت از آثار به سوی خداحس و ادراک (قسمت دوم )صرع و درمان های آنمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟ايا اراده آزاد توهم است یکندر در بیماریهای التهاببرنامه و ساختار پیچیده مدقیق ترین تصاویر از مغز اتاثیر ویتامین دی بر بیمانقش روزه داری در سالم و جابزار بقای موجود زنده از گیاه خواری و گوشت خوار کدبسیاری از بیماری های جدیداروی جدید ضد میگرننورون هاي مصنوعی می تواناجزایی ناشناخته در شکل گپیوند سر، یکی از راه حلهاتوانایی مغز و دیگر اجزای درک تصویر و زبان های مخلتناتوانی از درمان برخی ویارتباط شگفت مغز انسان و فتاثیر نگاه انسان بر رفتاروشهای شناسایی قدرت شنوافیزیکدانان ماشینی برای تنظریه تکامل در درمان بیماز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد وزیرفون داروی ضد ام اسمنابع انرژي پاک سرچشمه حهوش مصنوعی در کامپیوترهااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسلسله مباحث هوش مصنوعیمجموعه های پر سلولی بدن مآیا بزرگ شدن مغز فقط در دهزینه ای که برای اندیشیدبوزون هیگز چیستثبت امواج الکتریکی در عصسردرد تنشنمغز ما کوچکتر از نیم نقطهامروز دانش ژنتیک هیچ ابهیک پیشنهاد خوب برای آسان بازسازي مغز و نخاع چالشی حس و ادراک قسمت چهارمضررهای مصرف شکر و قند بر مغز بزرگ چالش است یا منفعای آنکه نامش درمان و یادشکوچک شدن مغز از نئاندرتابرین نت به جای اینترنتدلایلی که نشان میدهد ما بصفحه اصلینقش رژیم غذایی در رشد و اابزار بقای موجود زنده از گالکانزوماب، دارویی جدیتفاوت مغز انسان و میمون هداروی ضد تشنج با قابليت تنورون های ردیاب حافظهاحساس گذر سریعتر زمانپیشینیان انسان از هفت میتوازن مهمتر از فعالیت زیدرک عمیق در حیواناتناتوانی در شناسایی چهره ارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر نگاه انسان بر رفتاروشی برای بهبود هوش عاطففرگشت و تکامل تصادفی محض هفت چیز که عملکرد مغز تو از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر انتخاب از طرف محیط زبان چهار حرفی حیات زمینمولتیپل اسکلروز در زنان هوش مصنوعی در خدمت خلق وحاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رو ح و روان بر جسمسم زنبور ، کلیدی برای وارمحل درک احساسات روحانیآیا تکامل و تغییرات ژنتیهستي مادي ای که ما کوچکتربیماری گیلن باره و بیمارجمجمه انسان های اولیهسردرد سکه ایمغز مادران و کودکان در زمانفجار و توقف تکاملی نشایکی از علل محدودیت مغز امبحتی علمی درباره تمایل بحس و ادراک قسمت پنجمضررهای شکر بر سلامت مغزمغز بزرگ چالشهای پیش روایندرالکودک ایرانی که هوش او از برای پیش بینی آینده مغز ددندان ها را مسواک بزنید تسوالات پزشکینقش زبان در سلطه و قدرت اابزار بقای موجود زنده از گامی در درمان بیماریهای تفاوتهای جنسیتی راهی براداروی ضد تشنج با قابليت تنوروپلاستیسیتی چیستاخلاق و علوم اعصابپیشرفتی مستقل از ابزار هتوسعه برخی شغل ها با هوش درگیری قلب در بیماری ویرنخاع ما تا پایین ستون فقرارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر ویتامین دی بر بیماروشی جدید در درمان قطع نخفراموش کارها باهوش تر هسهفت سین یادگاری از میراث از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سزبان و بیان، در سایه پیشرمواد کوانتومی جدید، ممکنهوش مصنوعی در خدمت خلق وحاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر سودمندی موجودات ابزی بر محل درک احساسات روحانی دآیا خداباوری محصول تکاملهستی ما پس از شروعی چگال بیماری ای شبیه آلزایمر و بیماری ای شبیه ام اس مولتجنسیت و تفاوت های بیناییسرعت فکر کردن چگونه استمغز چون ابزار هوش است دلیانگشت نگاری مغز نشان میدیادگیری مهارت های جدید دبحث درباره پیدایش و منشاحس و ادراک قسمت سومطی یکصد هزار سال اخیر هرچمغز حریص برای خون، کلید تایا کوچک شدن مغزانسان الکودکان خود را مشابه خود تبرخی نکات از گاید لاین پردو ویژگی انتزاع و قدرت تجپیامهای کاربراننقش زبان در سلطه و قدرت اابزار بقای موجود زنده از گاهی لازم است برای فهم و تقلید مرحله ای نسبتا پیشداستانها و مفاهیمی اشتبانوشیدن چای برای مغز مفید اختلال در شناسایی حروف و پاسخ گیاهان در زمان خوردتوصیه های غیر دارویی در سدرگیری اعصاب به علت میتونخستین تصویر از سیاهچالهارتباط غیرکلامی بین انساتاثیر ژنها بر اختلالات خروشی جدید در درمان سکته مفراموشی همیشه هم بد نیستهمیشه عسل با موم بخوریماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری مزبان و تکلم برخی بیماریهموجود بی مغزی که می تواندهوش مصنوعی درمانگر کامپیاز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر رژیم گیاه خواری بر سیاهچاله و تکینگی ابتدایمحدودیت های حافظه و حافظآیا دلفین ها می تواند از و هر کس تقوای خدا پیشه کنبیماری بیش فعالیجنسیت و تفاوت های بیناییشلیک فراموشیمغز چگونه صداها را فیلتر اندوهگین نباش اگر درب یا یادآوری خواب و رویابحثی در مورد نقش ویتامينحساسیت روانی متفاوتظهور امواج مغزی در مغز مصمغز زنان جوانتر از مغز مرایا ابزار هوشمندی یا مغز کوری گذرای ناشی از موبایبرخی اثرات مضر ویتامین دديدن با چشم بسته در خواب سایتهای دیگرنقش سجده بر عملکرد مغزابزار بقای موجود زنده از گاهی مغز بزرگ چالش استتلقین اطلاعات و حافظهدر مانهای کمر دردنوعی سکته مغزی ، وحشتناک اختلالات مخچهپختگی پس از چهل سالگي به توصیه هایی در مصرف ماهیرقیبی قدرتمند در برابر منرمش های مفید در سرگیجهارتروز یا خوردگی و التهاتاثیر کپسول نوروهرب بر نريتوکسيمب در درمان ام اسفرایند حذف برخی اجزای مغهوموارکتوس ها ممکن است داز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب زبان و شناخت حقیقت قسمت چموجودات مقهور ژنها هستندهوش مصنوعی درخدمت خلق وحاز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر سیاره ابلهانمخچه ، فراتر از حفظ تعادلآیا دست مصنوعی به زودی قاویتامین E برای فعالیت صح