دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

مغز بزرگترین مصرف کننده ی انرژیِ در بدن انسان

مغز، بزرگترین مصرف کننده ی انرژیِ در بدن انسان.

انرژی ای که مغز به آن نیازمند است از همه ی اندام های دیگر بدن بالاتر میباشد. مغز، ابزار قدرتمند بقااست- که کمک کرده با وجود زاد و ولد کمتر انسان در مقایسه با حیوانات دیگر به حدود 8 میلیارد انسان برسیم. مغز انسان کنونی هرچند در سطح مادی، بسیار قدرتمند و کارا عمل کرده و انسان را در برابر انواع و اقسام حیوانات درنده و حیله گر با انواع دندان های تیز و سم های کشنده، پیروز میدان کرده است، ولی در حقیقت اساس و پایه ی تمدن کنونی انسان نیست؛ به طوری که پیشینیان انسان به نام نئاندرتال ها با مغزهای خود- که بزرگتر از مغز انسان کنونی بود- نه تنها پیشرفت و تمدنی به دست نیاوردند بلکه نسل آنها منقرض شد.

آنچه تمدن کنونی انسان، مدیون پیدایش و رشد آن است، ارتباط با منبع عظیم اطلاعات و داده ها از عوالمی بالاتر از عالم مادی است که داده ها و اطلاعات آن، در بند ابعاد تنگ ماده قرار نمی گیرد. با این حال آنچه قدرت ارتباط انسان را با این اطلاعات عظیم فراهم کرده است- که بخش بزرگی از این داده ها اساسا توسط آزمایشگاه های مادی دانشمندان، قابل بررسی نیست و خود دانشمندان هم به این حقیقت اقرار دارند و نام ماده یا انرژی تاریک را بر بخش عظیم کیهان میگذارند( تاریک یعنی اینکه دانشمندان آن را دردسترس و مشاهده ندارند)- همین مغز می باشد.

طبیعتا ارتباط دو سویه برای انتقال این انرژی هنگفت به انسان در جهان مادی- که نیازهای طبیعی خود را برای بقا نیاز دارد- لازم می کند مغز تحت مدیریتی بسیار قدرتمند باشد؛ مدیریتی که از ورود بسیاری ازاطلاعات جلوگیری کند و برعکس هر وقت لازم و ممکن بود اطلاعاتی سودمند را به مغز برساند و این تنظیمی بسیار دشوار است زیرا در یک طرف این گذرگاه، دریا دریا اطلاعات و داده هایی وجود دارد- که بسیاری از آنها در تضاد با نیازهای بدن مادی است- و قدرت گزینش آن برای آنکه بتواند سازگار با زندگی مادی و بدنی باشد چالشی بزرگ و نیازمند برنامه ریزی دقیق و قدرتمند است.

مغز فعال، مقدار زیادی انرژی مصرف میکند ولی چرا این دستگاه پیچیده، در زمان خواب و استراحت هم انرژی مصرف میکند؟

معمایی که دانشمندان را متحیر کرده است، راز بیرون کشیدن انرژی توسط مغز حتی در حالت استراحت است.

مغز انسان، بیشتر از همه ی اندام های دیگر در بدن، انرزی مصرف میکند و امر حیرت آور اینکه منابع انرژی را مصرف می کند حتی در زمانی که سلول های عصبی در میان هم پیام هایی به نام نوروترانسمیتر عصبی نداشته باشند.

پژوهشگران در آزمایشگاه Medicine Weill Cornell دیدند فرایند پوشاندن و بسته بندی پیام های عصبی، مسئول مصرف این مقدار زیاد از انرژی است و در پژوهش خود- که امروز 3 دسامبر 2021 در Science Advance منتشرشد- پژوهشگران کپسول های کوچکی به نام وزیکول های سیناپسی را مشخص کردند که منبع اصلی مصرف انرژی در سلول های عصبی غیر فعال هستند.
سلول های عصبی از این وزیکول ها به عنوان حفره هایی دارای مولکول های ناقل خاص عصبی استفاده می کنند و آن را از منافذ اتصال- که سیناپس و ترمینال واسطه ای خوانده میشود- آزاد می کنند تا به سلول های عصبی دیگر پیام دهد.جالبترین حقایق درباره مغز انسان که شگفت‌زده‌تان می‌کند! - نیوزین

پژوهشگران بیان کردند مهیا کردن ناقل های عصبی در انتهای عصب، فرایندی است که نیروی شیمیایی مصرف میکند. پژوهشگران همچنین فهمیدند این فرایند از نظر نیرو تا آن حد نفوذ دارد که نیروی زیادی مصرف میکند تا زمانی که ویزکول ها پر و ترمینال های انتهایی، غیر فعال شود.

رییس مولفان مقاله، دکتر تیموتی رایان استاد شیمی زیستی میگوید: این نتایج به ما کمک میکند سبب درگیری و حساسیت شدید مغز انسان را در قطع یا دو چندان شدن منابع سوخت و انرژی مورد نیاز و خاص به آن بفهمیم و اضافه کرده است: ملاحظه ی اینکه مغز مقدار زیادی از انرژی را صرف می کند حتی در زمانی که در حالت استراحت نسبی است، برای مدت طولانی به پژوهش هایی در مورد به کار بردن سوخت از طرف مغز در حالت های کما و بیمار در وضعیت گیاهی برمیگردد و آن پژوهش ها فهمیده است که حتی در این حالات غیرفعال، مصرف گلوکز از طرف مغز بالا است و فقط به مقدار نصف معدل طبیعی، کاهش می یابد. و این سبب می شود حتی در این شرایط، مغز در مقایسه ی با اندام های دیگر، بیشتر انرژی مصرف کند.. منابع بیرون کشیدن نیرو- وقتی که مغز کاملا در حال استراحت است- شناخته شده نیست.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [12/12/2021 10:03 AM]
دکتر رایان و آزمایشگاه او در سال های اخیر نشان داده است سیناپس های سلول عصبی و رشد شبیه جوانه- که ناقل های عصبی از آن آزاد می شود- در زمان فعال بودن، مصرف کننده ی اصلی نیرو است و این، بی نهایت حساس به هر اضطراب در به دست آوردن نیرو و مواد غذایی است. در پژوهش جدید، به کار بردن مواد دارای انرژی در ترمینال های سیناپسی- در زمانی که فعال نیستند- بررسی شد و دیدند که این مصرف انرژی هنوز مقدار بالایی دارد. به همین ترتیب پژوهشگران دیدند این مصرف بالای مواد غذایی و انرژی طی استراحت تا حد زیادی از طریق مجموعه ی وزیکول هایی در سیناپس، محاسبه میشود و طی آرام کردن سیناپسی این وزیکول ها هزاران ناقل عصبی را در درون خودشان حمل میکنند و آماده ی رها کردن این محموله هستند تا از طریق سیناپس های عصبی، پیام را به سلول های عصبی بفرستد.

و سوال اینکه چرا وزیکول سیناپسی حتی در زمانی که به طور کامل پر شده است، انرژی مصرف میکند؟!مغز در شرایط مختلف از چه منابعی برای تامین انرژی استفاده می کند - جایروس | بهترین متخصص مغز و اعصاب | متخصص روانپزشکی | تست خواب

پژوهشگران کشف کرده اند نفوذ اساسی انرژی در غشای وزیکول- که همان سرازیر شدن پروتون است- وجود دارد مثلا آنزیم پمپ پروتون در وزیکول واجب است به طور مداوم کار کند و سوخت مصرف کند و این حتی در زمانی است که وزیکول در عمل، پر از مولکول های ناقل عصبی است. و این کشف، پیشرفتی بزرگ در فهم زیست شناسی اساسی مغز است.(سیر مداوم انرژی در سیناپس های عصبی، حتی در زمانی که به نظر میرسد کار مهمی در مغز انجام نمی شود نشان دهنده ی تسلط کاملی بر ثمره ی چند میلیون ساله ی تکامل مادی است. تکامل طی میلیون ها سال به پیشرفته ترین ابزار بقا رسیده است و این ابزار قدرتمند و فعال، با داشتن سیناپس های عصبی و میلیون ها وزیکول و بسته ی دارای نوروترانسمیتر- که در حقیقت منابع انرژی برای تحریک یا متوقف کردن نورون های بعد از سیناپس هستند- می تواند نقش مهمی در تنظیم فعالیت و عدم فعالیت سلول های عصبی و نه فقط خاموش و روشن کردن بلکه زیاد و کم کردن در مقیاس های بسیار زیاد داشته باشد.

شاید تفاوت مهم مغز انسان با کامپیوترهای دیجیتال قدیمی همین باشد. کامپیوترهای قدیمی داده ها را بر اساس صفر و یک(یا خاموش و روشن)، ذخیره میکنند ولی مغز انسان می تواند اطلاعات را بر اساس میلیون ها انتخاب در درون سیناپس های خود تنظیم کند. شاید روزی کامپیوترهای کوانتومی بتواند رقیبی جدی برای مغز انسان باشد زیرا این کامپیوترها هم به جای اندوختن اطلاعات بر اساس صفر-یک پردازش اطلاعات را بر اساسا صفر....یک عملی میکند.)

علاوه بر آن، در معرض خطر بودن و حساسیت مغز در زمان قطع شدن سوخت و مواد غذایی یا نیرو، مشکلی اساسی در علم اعصاب است و اگر وجود نقص در نمونه های مواد غذایی در مجموعه هایی از بیماری های شایع مغز ملاحظه شود از جمله بیماری آلزایمر- که حدود 80 درصد موارد کند ذهنی و فراموشی را در سن بالا تشکیل میدهد و درمان آن هنوز کشف نشده است ولی داروهایی هست که عوارض بیماری را کم میکند- اگر بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون ملاحظه شود، این کشف میتواند به حل معماهای مغز و این بیماری ها کمک کند و این از نظر بالینی بسیار مهم بوده است.
(مغز، هرچند به عنوان منبع بزرگ مصرف انرژی، تحت بزرگترین و قدرتمندترین مدیریت، سازماندهی میشود، به دلیل نیاز دائمی به انرژی بالا در معرض آسیب در شرایطی است که به هر دلیل منبع انرژی به مغز دچار اختلال شود و در صورت این اختلال، مغز در زمانی بسیار کوتاه، دچار آسیب های غیر قابل جبران میشود. کشفیات جدید دانشمندان علوم اعصاب کمک میکند با فرایند مصرف تبادل پیچیده ی انرژی در مغز بیشتر آشنا شویم و بتوانیم در شرایط بیماری، مغز را به بهترین شکل حفظ کنیم.)

Study reveals source of the brain's resting energy drain
https://www.news-medical.net/.../Study-reveals-the-source...
Synaptic vesicle pools are a major hidden resting metabolic burden of nerve terminals
https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abi9027
برخی توضیحات دکتر سلمان فاطمی نورولوژیستجالبترین حقایق درباره مغز انسان که شگفت‌زده‌تان می‌کند! - نیوزین


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
در مانهای کمر دردزیباترین چیز در پیر شدناز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه به سطح بالایی از هوعید نوروز مبارکبرخی ملاحظات در تشنج های منابع انرژی از نفت و گاز هزاران سال چشم های بینا وتاثیر کپسول نوروهرب بر سگاهی لازم است برای فهم و حمله ویروس کرونا به مغزمغز انسان ایا طبیعتا تمااولین مورد PML به دنبال تکدرمان های رایج ام اسزبان ریشه هایی شناختی اساز تکینگی تا مغز از مغز تچالش هوشیاری و اینکه چرا برخی روش های تربیتی کودکمنبع هوشیاری کجاست قسمت ویرایش DNA جنین انسان، برتاثیر انتخاب از طرف محیط پیوند مغز و سر و چالشهای حس و ادراک قسمت چهل و سوممغز بزرگترین مصرف کننده اینکه خانواده ات سالم بادرک احساسات و تفکرات دیگابزار بقای موجود زنده از سلول های بدن تو پیر نیستناساس انسان اندیشه و باور چرا پس از بیدار شدن از خوبعد از کرونامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتواکسن ایرانی کرونا تولیدتاثیر درجه حرارت بر عملکآلودگی هوا چالش قرن جدیدحس و ادراک قسمت بیست و دونقش هورمون زنانه استروژناگر نعمت فراموشی نبود بسذهن چند جانبه نیازمند نگابزارهای بقای موجود زندهسودمندی موجودات ابزی بر اصول سلامت کمرنظریه ی تکامل در درمان بیتلاش هایی در بیماران قطع مواد کوانتومی جدید، ممکنوزن حقیقی معرفت و شناختتاریخ همه چیز را ثبت کردهآیا هوش مصنوعی می تواند نخفاش با شیوع همه گیری جدینقش رژیم غذایی بر رشد و اابزار بقا از نخستین همانروی و منیزیم در تقویت استاحساسات کاذبساخت شبکه عصبی مصنوعی با بوزون هیگز چیستفلج نخاعی با الکترودهای هندسه بنیادینتو پیچیده ترین تکنولوژی ما اشیا را آنطور که هستندژنهای هوش ، کدامندتشنج و حرکات شبه تشنجی قاآیا بزرگ شدن مغز فقط در دخطا در محاسبات چیزی کاملروش هایی ساده برای کاهش اارتقا و تکامل سنت آفرینش سعی کن به حدی محدود نشویبیماری ضعف عضلات نزدیک بفراتر از دیوارهای باورهوش مصنوعی از عروسک بازی توهم بی خداییکنترل جاذبهمحدودیت های حافظه و حافظجمجمه انسان های اولیهآب زندگی است قسمت دومدی متیل فومارات(زادیوا)(رژیم غذایی حاوی تخم مرغ وارزش حقیقی زبان قسمت دومچند روش ساده برای موفقیتشاید درست نباشدبارداری بدون رحمقدرت انسان در نگاه به ابعهوش مصنوعی از عروسک تا کمتکامل مداومکاهش سن بیولوژیکی، تنها مرگ و میر بسیار بالای ناشجهان دارای برنامهافراد آغاز حرکت خودشان ردانشمندان روشی برای تبدیزمین در برابر عظمت کیهاناز تلسکوپ گالیله تا تلسکنوروز یا روز پایانیطوفان فقر و گرسنگی و بی سبحثی درباره هوش و تفاوتهملاحظه های اخلاقی دربارههوشمندی کیهانتئوری تکامل در پیشگیری و کشف مکانیسم عصبی خوانش پمشاهده گر جدای از شیء مشاجریان انرژی در سیستم های انفجار و توقف تکاملی نشاانواع سکته های مغزیدر محل کار ارزش خودت را بزیباترین چیز در افزایش ساز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه باغبانی باعث کاهش عامل کلیدی در کنترل کارآبرخی مرزهای اخلاق و علوم منابع انرژی از نفت و گاز هستي مادي ای که ما کوچکترتاثیر کتامین در درمان پاگاهی مغز بزرگ چالش استحمایت از طبیعتمغز انسان برای ایجاد تمداولین مورد پیوند سر در اندرمان های علامتی در ام اسزبان شناسی مدرن در سطح سلاز تکینگی تا مغز از مغز تچالش دیدگاه های سنتی در ببرخی سلولهای عصبی در تلامنبع هوشیاری کجاست قسمت واقعیت فیزیکی، تابعی از تاثیر احتمالی عصاره تغلیپیوند اندام از حیوانات بحس و ادراک قسمت نهممغز حریص برای خون، کلید تاینترنت بدون فیلتر ماهوادرک تصویر و زبان های مخلتابزار بقای موجود زنده از سلول عصبی شاهکار انطباق استفاده از مغز، وزن را کمچرا بیماری های تخریبی مغبعد از کرونا دلخوشی بیهومنبع هوشیاری کجاست؟(قسمواکسن اسپایکوژنتاثیر درجه حرارت بر عملکآلودگی هوا و ویروس کروناحس و ادراک قسمت بیست و سونقش ویتامین K در ترمیم اساگر با مطالعه فیزیک کوانذهن هوشیار در پس ماده ی مابزارهای بقای از نخستین سیلی محکم محیط زیست بر اناضطراب و ترسنظریه ی تکامل در درمان بیتلاشی برای درمان قطع نخاموجود بی مغزی که می تواندوزوز گوشتازه های اسکیزوفرنی(جنوآیا هوش مصنوعی زندگی بشرخلاصه ای از مطالب همایش مابزار بقا از نخستین همانرویا و خبر از آیندهاخلاق و علوم اعصابساخت شبکه عصبی با الفبای بوزون هیگز جهان را از متلفلج بل، فلجی ترسناک که آنهندسه در پایه ی همه ی واکتو افق رویداد جهان هستیما به جهان های متفاوت خودژنهای حاکم بر انسان و انستشنج عدم توازن بین نورون آیا تکامل و تغییرات ژنتیخطا در محاسبات چیزی کاملروش صحبت کردن در حال تکامارتوکين تراپی روشی جديد شلیک فراموشیبیماریهای تحلیل عضلانی افرد حساس از نظر عاطفی و بهوش مصنوعی از عروسک بازی توهم جدایی و توهم علمکندر در بیماریهای التهابمخچه فراتر از حفظ تعادلجنبه های موجی واقعیتآب زندگی است قسمت سومدید تو همیشه محدود به مقدرژیم غذایی ضد التهابیارزش حقیقی زبان قسمت سومچندین ماده غذایی که ماننشبیه سازی میلیون ها جهان بازگشت از آثار به سوی خداقدرت عشقهوش مصنوعی از عروسک تا کمتکامل چشمکایروپاکتیک چیستمرگ انتقال است یا نابود شجهان در حال نوسان و چرخشافزایش قدرت ادراکات و حسداروهای مصرفی در ام اسزمین زیر خلیج فارس تمدنی از تلسکوپ گالیله تا تلسکنوشیدن چای برای مغز مفید طی یکصد هزار سال اخیر هرچبحثی درباره هوش و تفاوتهملاحظات بیهوشی قبل از جرهوشیاری کوانتومیتئوری جدید، ویران کردن گکشف مکانیسمی پیچیده در بمشاهده آینده از روی مشاهجریان انرژی در سیستم های جریان انرژی در سیستم های انگشت ماشه ایدر چه مرحله ای از خواب ، رزیر فشار کووید چه باید کراز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه تکامل مغزهای کنونیعادت کردن به نعمتبرخی نکات از گاید لاین پرمنابع انرژی از نفت و گاز هستی ما پس از شروعی چگال تاثیر گیاه خواری بر رشد وگذر زمان کاملا وابسته به حوادث روزگار از جمله ویرمغز انسان برای شادمانی طاولین هیبرید بین انسان و درمان ژنتیکی برای نوآوریزبان شناسی نوین نیازمند از تکینگی تا مغز از مغز تچاالش ها در تعیین منبع هوبرخی سيناپسها طی تکامل و منبع هوشیاری کجاست قسمت واقعیت چند سویهتاثیر ترکیبات استاتین (سپیوند سر آیا ممکن استحس و ادراک قسمت چهارممغز در تنهایی آسیب میبینایندرالدرک حقیقت نردبان و مسیری ابزار بقای موجود زنده از سلولهای ایمنی القا کنندهاستفاده از هوش مصنوعی در چرا حیوانات سخن نمی گوینبعد از کرونا دلخوشی بیهومنبع هوشیاری کجاست؟(قسمواکسن اسپایکوژن ضد کروناتاثیر درجه حرارت بر عملکآلزایمرحس و ادراک قسمت بیستمنقش ژنتیک در درمان اختلااگر تلاش انسان امروز براذهن تو همیشه به چیزی اعتقابزارهای دفاعی و بقای موسیگار عامل افزایش مرگ وماطلاع رسانی اینترنتینظریه ی ریسمانتلاشی تازه برای گشودن معموجودات مقهور ژنها هستندیک پیام منفرد نورون مغزی تازه های بیماری پارکینسوآیا هوش ارثی دریافتی از پخلاصه ای از درمان های جدیابزار بقا از نخستین همانرویا بخشی حقیقی از زندگی اخلاق پایه تکامل و فرهنگساختار شبکه های مغزی ثاببی نهایت در میان مرزهافلج خوابهندسه زبانِ زمان استتو انسانی و انسان، شایستما با کمک مغز خود مختاريمکل اقیانوس در یک ذرهتشخیص ژنتیکی آتروفی های آیا جنین انسان، هوشمندی خطر آلودگی هواروشهای نو در درمان دیسک بارتباط میکروب روده و پارنقش رژیم غذایی در رشد و اشلیک فراموشیبیهوش کردن در جراحی و بیمفرضیه ای جدید توضیح میدههوش مصنوعی از عروسک بازی توهمات و شناخت حقیقتکوچک شدن مغز از نئاندرتامخچه ، فراتر از حفظ تعادلجنسیت و تفاوت های بیناییآب، زندگی است(قسمت پنجم)دیدن خدا در همه چیزرژیم غذایی ضد دردارزش خود را چگونه میشناسنه جنگ و نه خونریزیشبیه سازی سیستم های کوانبازگشت به ریشه های تکامللمس کوانتومیهوش مصنوعی از عروسک تا کمتکامل و ارتقای نگاه تا عمکار با یگانگی و یکپارچگیمراحل ارتقای پله پله کیهجهان شگفت انگیزافزایش مرگ و میر سندرم کوداروهای ام اسزمان چیستاز تکنیکی تا مغز از مغز تنوعی سکته مغزی ، وحشتناک ظهور امواج مغزی در مغز مصبحثی درباره احساسات متفاممانتین یا آلزیکسا یا ابهوش، ژنتیکی است یا محیطیتا 20 سال آینده مغز شما به کشف ارتباط جدیدی از ارتبمطالعه ای بیان میکند اهدمعنی روزهجستجوی متن و تصویر به صورانگشت نگاری مغز نشان میددر هم تنیدگی مرزها و بی مزیرفون داروی ضد ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه جمعیت های بزرگ شکل عارضه جدید ویروس کرونا سبرخی نرمش ها برای زانومنابع انرژی از نفت و گاز و هر کس تقوای خدا پیشه کنتاثیر گیاه خواری بر رشد وگربه شرودینگر و تاثیر مشحافظه و اطلاعات در کجاست مغز انسان برای شادمانی طاولین تصویر در تاریخ از سدرمان ام اس(مولتیپل اسکلابزار بقا از نخستین همانزبان، نشان دهنده ی سخنگو از تکینگی تا مغز- از مغز ناتوانی از درمان برخی ویبرداشت مغز ما از گذر زمانمنبع هوشیاری کجاست قسمت واقعیت چیستتاثیر حرکات چشم بر امواج پیوند سر، یکی از راه حلهاحس و ادراک قسمت نوزدهممغز را از روی امواج بشناسایا کوچک شدن مغزانسان الدرک درست از خود و هوشیاریابزار بقای موجود زنده از سلولهای بنیادی مصنوعی دراستفاده از سلول های بنیاچرا حجم مغز گونه انسان درتفکر خلا ق در برابر توهم منبع هوشیاری کجاست؟(قسمواکسن دیگر کرونا ساخته شتاثیر درجه حرارت بر عملکآملودیپین داروی ضد فشار حس و ادراک قسمت دهمنقش گرمایش آب و هوا در هماگر خواهان پیروزی هستیذهن سالمابعاد اضافه ی کیهانسیاهچاله های فضایی منابعاطلاعات حسی ما از جهان، چنظریه تکامل در درمان بیمتلاشی جدید در درمان ام اسمیهمانهای ناخوانده عامل یک پیشنهاد خوب برای آسان تبدیل تراکت صوتی مصنوعی آیا هوش سریعی که بدون احسخونریزی مغز در سندرم کووابزار بقا از نخستین همانرویا تخیل یا واقعیتاختلال خواب فرد را مستعد سازگاری با محیط بین اجزابی عدالتی در توزیع واکسن فلج خواب چیستهنر رها شدن از وابستگیتو با همه چیز در پیوندیما تحت کنترل ژنها هستیم یتشخیص آلزایمر سالها قبل آیا جهان ذهن و افکار ما مخطرات هوش مصنوعیروشهای شناسایی قدرت شنواارتباط ماده و انرژینقش زنجبیل در جلوگیری از شنا در ابهای گرم جنوب نیابیهوشی در بیماران دچار افضای قلب منبع نبوغ استهوش مصنوعی از عروسک بازی توپیراماتکوچکترین چیز یک معجزه اسمخچه ابزاري که وظیفه آن فجنسیت و تفاوت های بیناییآثار باستانی تمدن های قددژا وو یا اشنا پنداریراه فراری نیستاز نخستین همانند سازها تچه زیاد است بر من که در ایشبکه های مصنوعی مغز به دربازخورد یا فیدبکلوب فرونتال یا پیشانی مغهوش مصنوعی به کمک هوش طبیتکامل ابزار هوش ، راه پر کاربرد روباتهای ريزنانومرز مرگ و زندگی کجاستجهانی که نه با یک رخداد و افزایش سرعت پیشرفت علوم داروهای تغییر دهنده ی سیزمان واقعیت است یا توهماز تکینگی تا مغز و از مغز نیکولا تسلاعقل مجادله گربحثی درباره احساساتی غیرمنابع انرژي پاک سرچشمه حهیچ کاری نکردن به معنی چیتا بحر یفعل ما یشاکشف جمجمه ای درکوه ایرهومعادله ها فقط بخش خسته کنجستجوی هوشیاری در مغز مااندوهگین نباش اگر درب یا در هم تنیدگی کوانتومیزیست، مرز افق رویداد هستاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه جمعیت های بزرگ شکل عدم توقف تکامل در یک اندامنابع بی نهایت انرژی در دوفور و فراوانیتاثیر گیاه خواری بر رشد وگزیده ای از وبینار یا کنفحافظه و اطلاعات در کجاست مغز انسان رو به کوچک تر شاولین سلول مصنوعیدرمان تومورهای مغزی با اابزار بقا از نخستین همانزبان، وسیله شناسایی محیطاز تکینگی تا مغز- از مغز ناتوانی در شناسایی چهره بررسي علل احتمالي تغيير منبع هوشیاری کجاست؟ (قسمواقعیت چیستتاثیر دوپامین و سروتونینپیوستگی همه ی اجزای جهانحس و ادراک قسمت هفتممغز زنان جوانتر از مغز مرایا این جمله درست است کسیدرک عمیق در حیواناتابزار بقای موجود زنده از سلسله مباحث هوش مصنوعیاستفاده از سلول های بنیاچرا خشونت و تعصبتفاوت مغز انسان و میمون همنبع هوشیاری کجاست؟(قسمواکسن دیگری ضد کرونا از دتاثیر درجه حرارت بر عملکآمارهای ارائه شده در سطح حس و ادراک قسمت دوازدهمنقش پیش زمینه ها و اراده اپی ژنتیکذخیره ی شگفت انگیز اطلاعاتفاق و تصادفسیاهچاله ها، دارای پرتو اطلاعاتی عمومی در مورد منظریه تکامل در درمان بیمتمایل زیاد به خوردن بستنمیوتونیک دیستروفییک آلل ژنتیکی که از نئاندتبدیل سلولهای محافط به سآیا هشیاری کوانتومی وجودخواندن ، یکی از شستشو دهنابزار بقا از نخستین همانرویا حقی از طرف خدااختلال در شناسایی حروف و ستون فقرات انسان دو پا جلبیمار 101 ساله، مبتلا به سفلج دوطرفه عصب 6 چشمهوموارکتوس ها ممکن است دتو با باورهایت کنترل میشمانند آب باشتصویربرداری فضاپیمای آمآیا جهش های ژنتیکی، ویرودفاع در برابر تغییر ساختروشی برای بهبود هوش عاطفارتباط متقابل با همه ی حینقش زبان در سلطه و قدرت اشناخت و معرفت، و نقش آن دبیوگرافیقلب و عقلهوش مصنوعی از عروسک بازی توانایی مغز و دیگر اجزای کووید نوزده و خطر بیماری مدل همه جانبه نگر ژنرالیجهل مقدسآرامش(سکوت) stillness و تکاپودژاوو یا آشناپنداریراه های جدید برای قضاوت راز نخستین همانند سازها تنهایت معرفت و شناخت درک عشباهت مغز و کیهانبازسازي مغز و نخاع چالشی لوتیراستامهوش مصنوعی به شناسایی کاتکامل جریان همیشگی خلقتکاربرد روباتهای ريز، در مرز بین انسان و حیوان کجاجهانی که از یک منبع، تغذیافسردگی و اضطراب در بیماداروهای ضد بیماری ام اس وزمان پلانکاز تکینگی تا مغز از مغز تنیاز به آموزش مجازی دیجیعلم و ادراک فقط مشاهده ی بخش فراموش شده ی حافظهمنابع انرژی از نفت و گاز هیچ کس مانند تو نگاه نمیکتاثیر مشاهده بر واقعیت بگل زندگیگلوئونمعجزه ی علمحفره در مغزاندام حسی، درک از بخش هایدر هم تنیدگی کوانتومی و پزاوسکا درمان گوشراز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه حافظه را قویتر کنیعدم درکمنابع جدید انرژیوقت نهيب هاي غير علمي گذشتاثیر گیاه خواری بر رشد وگزارش یک مورد جالب لخته وحافظه و اطلاعات در کجاستمغز انسان رو به کوچکتر شداوکرلیزوماب داروی جدید شدرمان تشنجابزار بقا از نخستین همانسفر نامه سفر به بم و جنوب از تکینگی تا مغز- از مغزتنادانی در قرن بیست و یکم،بررسی و اپروچ جدید بر بیممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتواقعیت های متفاوتتاثیر دپاکین بر بیماری مپیام های ناشناخته بر مغز حس و ادراک قسمت هفدهممغزهای کوچک بی احساسایا ابزار هوشمندی یا مغز درگیری قلب در بیماری ویرابزار بقای موجود زنده از سلطان جنگل یا صاحب ملکوتاستفاده از سلول های بنیاچرا در مغز انسان، فرورفتتفاوت ها و تمایزها کلید بمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمواکسن سرطانتاثیر درجه حرارت بر عملکآن چیزی که ما جریان زمان حس و ادراک قسمت سومنقش آتش در رسیدن انسان بهابزار هوش در حال ارتقا ازذره ی معین یا ابری از الکاتوبان اطلاعات و پلِ بینسیاهچاله و تکینگی ابتدایاطلاعاتی عمومی در مورد منظریه تکامل در درمان بیمتمدن قدیمی ای در جنوب ایرمیگرن و پروتئین مرتبط با یک جهش ممکن است ذهن انسانتداخل مرزها و صفات با بینآیا واکنش های یاد گرفته وخواب سالم عامل سلامتیابزار بقا از نخستین همانرویاها از مغز است یا ناخواختلال در شناسایی حروف و سخن پاک و ثابتبیماری های مغز و اعصاب و فناوری هوش مصنوعی نحوه خهوش مصنوعی می تواند بر احتو جهانی هستی که خودش را کلمات بلند نه صدای بلندماه رجبتصادف یا قوانین ناشناختهآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجدقیق ترین تصاویر از مغز اروشی جدید در درمان قطع نخارتباط چاقی و کاهش قدرت بنقش زبان در سلطه و قدرت اشناخت درون، شناخت بیرون؛بیوگرافیقلب دروازه ی ارتباطهوش مصنوعی از عروسک بازی توازن مهمتر از فعالیت زیکودک ایرانی که هوش او از مدل های ریز مغز مینی برینجهان فراکتالآزمون تجربی، راهی برای ردگرگونی های نژادی و تغییراه های جدید برای قضاوت راز نخستین همانند سازها تنهایت در بی نهایتشباهت مغز با کیهان مادیبحتی علمی درباره تمایل بلوزالمعده(پانکراس)مصنوعهوش مصنوعی در کامپیوترهاتکامل داروینی هنوز در حاکتاب گران و پرهزینه شد ولمرز جدید جستجو و اکتشاف، جهش های ژنتیکی مفید در ساالکترومغناطیس شنوایی و هداروی فامپیریدین یا نورلزمان به چه دلیل ایجاد میشاز تکینگی تا مغز از مغز تچیزی منتظر شناخته شدنعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهبخش بزرگی حس و ادراک ما امنابع انرژی از نفت و گاز هیچگاه از فشار و شکست نترتاثیر نگاه ناظر هوشیار بتاثیر نگاه و مشاهده ناظر گمان میکنی جرمی کوچکی در معجزه ی علم در کنترل کرونحقیقت قربانی نزاع بین بی انرژی تاریکدر هم تنیدگی کوانتومی و دزبان مشترک ژنتیکی موجودااز تکینگی تا مغز از مغز تنگاه محدود و تک جانبه، مشعسل طبیعی موثر در کنترل ببرخی نرمش های گردنمناطق خاصی از مغز در جستجوقتی فهمیدی خطا کردی برگتاثیر گیاه خواری بر رشد وگشایش دروازه جدیدی از طرحباب های کیهانی تو در تومغز ایندگان چگونه استايندگان چگونه خواهند دیددرمان جدید ALSابزار بقا از نخستین همانسفر به مریخ در 39 روزاز تکینگی تا مغز، از مغز نبرو و انرژی مداومبررسی ژنها در تشخیص بیمامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتواقعیت و مجازتاثیر داروهای ضد التهاب پیشینیان انسان از هفت میحس و ادراک قسمت هجدهممغزتان را در جوانی سیم کشایا بیماری ام اس (مولتیپدرگیری مغز در بیماری کویابزار بقای موجود زنده از سم زنبور ، کلیدی برای واراستیفن هاوکینگ در مورد هچرا ذرات بنیادی معمولاً تفاوت های بین زن و مرد فقمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمواکسن سرطانتاثیر درجه حرارت بر عملکآنچه واقعیت تصور میکنیم حس و ادراک قسمت سی و هشتمنقش انتخاب از طرف محیط، نابزار بقا از نخستین همانذرات کوانتومی زیر اتمی قاتوسوکسیمایدسیاهچاله ی تولید کنندهاعداد بینهایت در دنیای مهفت چیز که عملکرد مغز تو تمدن پیشرفته ی پیشینیانمیگرن سردردی ژنتیکی که بیک رژیم غذایی جدید، می توتروس جریان انرژیآیا یک، وجود داردخواب سالم عامل سلامتی و یرویاهای پر رمز و حیرتی دراختلالات مخچهسرنوشتبیماری وسواسفیلمی بسیار جالب از تغییهوش مصنوعی و کشف زبان هایتو دی ان ای خاص ميتوکندريکلام و زبان، گنجینه ای بسماپروتیلینتظاهر خوابیده ی مادهآیا خداباوری محصول تکاملدلایلی که نشان میدهد ما بروشی جدید در درمان نابینارتباط هوش ساختار مغز و ژنقش سجده بر عملکرد مغزشناسایی تاریخچه ی تکاملیبیان ژن های اسکیزوفرنی دقیچی ژنتیکیهوش مصنوعی از عروسک بازی توسعه هوش مصنوعی قادر اسکودکان میتوانند ناقل بی مدیون خود ناموجودجهان ما میتواند به اندازآزمون ذهنی گربه ی شرودیندانش محدود به ابعاد چهارراه پیروزی در زندگی چیستاز نخستین همانند سازها تچهار میلیارد سال تکامل بشباهت کیهان و مغزبحث درباره پیدایش و منشا لیس دگرامفتامین یا ویاسهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتکامل داروینی هنوز در حاکتاب زیست شناسی باورمزایای شکلات تلخ برای سلجهش های ژنتیکی غیر تصادفالکتروتاکسی(گرایش و حرکداروی لیراگلوتیدزمان شگفت انگیزاز تکینگی تا مغز از مغز تچیزی خارج از مغزهای ما نیعلم به ما کمک میکند تا موبخش بزرگتر کیهان ناشناختمنابع انرژی از نفت و گاز هیپرپاراتیروئیدیسممنابع انرژی از نفت و گاز هاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر نگاه انسان بر رفتاگنجینه ای به نام ویتامین مغز فکر میکند مرگ برای دیانرژی تاریک که ما نمی تودر یک فراکتال هر نقطه مرکزبان چهار حرفی حیات زمیناز تکینگی تا مغز از مغز تنگاه انسان محدود به ادراعصب حقوق نورولووبرخی یونها و مولکول های ممنبع هوشیاری کجاست قسمت وقتی تو از یاد گرفتن باز تاثیر گیاه خواری بر رشد وپمبرولیزوماب در بیماری چحد و مرزها توهم ذهن ماستمغز ابزار بقای برتر مادیايا اراده آزاد توهم است یدرمان جدید میگرن با انتی ابزار بقا از نخستین همانسفر تجهیزات ناسا به مریخ از تکینگی تا مغز، از مغز نخاع ما تا پایین ستون فقربررسی سیستم تعادلی بدن امنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتواقعیت خلا و وجود و درک متاثیر داروی ضد تشنج سدیم پیشرفت های جدید علوم اعصحس و ادراک قسمت هشتممغزتان را در جوانی سیمکشایا بدون زبان میتوانیم تدرگیری مغز در بیماران مبابزار بقای موجود زنده از سماگلوتید داروی کاهش دهناستیفن هاوکینگ در تفسیر چراروياها را به یاد نمی آتفاوت های تکاملی در مغز ومنبع هوشیاری کجاست؟(قسمواکسنی با تاثیر دوگانه اتاثیر درجه حرارت بر عملکآنچه حس می کنیم، نتیجه ی حس و ادراک قسمت سی و ششمنقش اتصالات بین سلولهای ابزار بقا از نخستین همانذرات کوانتومی زیر اتمی قاثر مضر مصرف طولانی مدت رسیاره ی ابلهانبقای حقیقی در دور ماندن اهفت سین یادگاری از میراث تمدن بشری و مغز اخلاقیمیگرن شدید قابل درمان اسیکی از علل محدودیت مغز امتری فلوپرازینآیا کیهان می تواند یک شبیخواب عامل دسته بندی و حفطرویای شفافاختلالات حرکتی در انسانسریعترین کامپیوتر موجودبیماری گیلن باره و بیمارفیزیک مولکولها و ذرات در هوش مصنوعی گوگل به کمک تشتولید مثل اولین ربات های کلرال هیدرات برای خوابانماجرای جهل مقدستظاهری از ماده است که بیدآیا دلفین ها می تواند از دنیای شگفت انگیز کوانتومروشی جدید در درمان سکته مارتباط انسانی، محدود به نقش غذاها و موجودات درياشناسایی سلول های ایمنی ابیان حقیقتقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصهوش مصنوعی از عروسک بازی توسعه برخی شغل ها با هوش کودکان خود را مشابه خود تمدیریت اینترنت بر جنگجهان مادی، تجلی فضا در ذهآزمون ذهنی گربه شرودینگردانش بی نهایتراه بی شکستاز نشانه ها و آثار درک شدچهار ساعت پس از کشتار خوکشباهت زیاد بین سلول هاي عبحثي درباره هوش و تفاوتهلا اکراه فی الدینهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتکامل داروینی هنوز در حاکتاب طبیعت در قالب هندسهمسیر دشوار تکامل و ارتقاجهشهای مفید و ذکاوتی که دالگوی بنیادین و هوشیاریداروی تشنجی دربارداریزندگی هوشمند در خارج از زاز تکینگی تا مغز از مغز تچیزی شبیه نور تو نیستعلم ساختن برج های چرخانبخش دیگری در وجود انسان هبرنامه و ساختار پیچیده ممنابع انرژی از نفت و گاز هاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر نگاه انسان بر رفتاگویید نوزده و ایمنی ساکتمغز قلبانسان قدیم در شبه جزیره عدر کمتر از چند ماه سوش جدزبان و کلمه حتی برای کساناز تکینگی تا مغز از مغز تنگاه از بیرون مجموعهعضلانی که طی سخن گفتن چقدبرخی اثرات مضر ویتامین دمنبع هوشیاری کجاست قسمت ویتنام نوعی کرونا ویروس تاثیر گیاه خواری بر رشد وپنج اکتشاف شگفت آور در موحرکت چرخشی و دائمی کیهانمغز ابزار برتر بقاايا اراده آزاد توهم است یدرمان جدید کنترل مولتیپلابزار بقا از نخستین همانسفر دشوار اکتشافاز تکینگی تا مغز، از مغز نخستین تصویر از سیاهچالهبررسی علل کمر درد در میانمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتوالزارتان داروی ضد فشار تاثیر درجه حرارت بر عملکپیشرفت در عقل است یا ظواهحس و ادراک قسمت پنجمنقش قهوه در سلامتیایا تکامل هدفمند استدرگیری مغزی در سندرم کووابزار بقای موجود زنده از سندرم کووید طولانیاستخوان های کشف شده، ممکچراروياها را به یاد نمی آتفاوت های زبانی سرمنشا تمنبع هوشیاری در کجاست؟ قواسطه ها د رمسیر ایجاد مغتاثیر درجه حرارت بر عملکآنها نمیخواهند دیگران راحس و ادراک قسمت سیزدهمنقش تیروئید در تکامل مغزابزار بقا از نخستین همانذرات کوانتومی زیر اتمی قاثرات فشار روحی شدیدسیاره ابلهانبلندی در ذهن ما درک بلندیهم نوع خواری در میان پیشیتمدنی قدیمی در شمال خلیج میدان مغناطيسي زمین بشر یافته های نوین علوم پرده تری فلوپرازینآیا گذشته، امروز وآینده خودآگاهی و هوشیاريروان سالماختلالات صحبت کردن در انسرگیجه از شایعترین اختلابیماری ای شبیه آلزایمر و فیزیک و هوشیاریهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتولید پاک و فراوان انرژیکمردردماده ی تاریکتعداد کلی ذهن ها در جهان آیا دلفین ها میتوانند بادندان ها را مسواک بزنید تريتوکسيمب در درمان ام اسارتباط از بالا به پایین منقش غذاها و موجودات درياشواهدی از نوع جدیدی از حابیست تمرین ساده برای جلوقانون مندی نقشه ژنتیکی مهوش مصنوعی از عروسک بازی توصیه های سازمان بهداشت کوری گذرای ناشی از موبایمدارک ژنتیکی چگونه انسانجهان هوشیارآسيب میکروواسکولاریا آسدانشمندان موفق به بازگردرابطه تشنج و اوتیسماز نظر علم اعصاب یا نرووسنوآوری ای شگفت انگیز دانشباهت زیاد بین سلول هاي عبحثی جالب درباره محدودیتلایو دوم دکتر سید سلمان فهوش مصنوعی درمانگر کامپیتکامل داروینی هنوز در حاکتاب، سفری به تاریخمسئول صیانت از عقیده کیسجهشهای مفید و ذکاوتی که دالگوبرداری از طبیعتداروی جدید s3 در درمان ام زندگی بی دوداز تکینگی تا مغز از مغز تنکاتی در مورد تشنجعلایم کمبود ویتامین E را برنامه ی مسلط ژنها در اختمنابع انرژی از نفت و گاز هدف یکسان، در مسیرهای متتاثیر ویتامین دی بر بیماگوشه بیماری اتوزومال رسسحقیقت اشیامغز ما کوچکتر از نیم نقطهانسان ها می توانند میدان در آستانه ی موج پنجم کوویزبان و بیان نتیجه ساختمااز تکینگی تا مغز از مغز تنگاه از درون مجموعه با نگغیرقابل دیدن کردن مادهبرخی اختلالات عصبی مثانهمنبع هوشیاری کجاست قسمت ویتامین E برای فعالیت صحتاثیر گیاه خواری بر رشد وپوست ساعتی مستقل از مغز دحس چشایی و بویاییمغز از بسیاری حقایق می گرای نعمت من در زندگیمدرمان جدید سرطانابزار بقا از نخستین همانسفرنامه سفر به بم و جنوب از تکینگی تا مغز، از مغز نخستین روبات های زنده ی جبزرگ شدن مغز محدود به دورمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتواکنش های ناخودآگاه و تقتاثیر درجه حرارت بر عملکپیشرفتی مستقل از ابزار هحس و ادراک قسمت پنجاهنقش مهاجرت در توسعه نسل اایجاد احساساتدرگیری مغزی در سندرم کووابزار بقای موجود زنده از سندرم گیلن باره به دنبال استروژن مانند سپر زنان دنزاع بین جهل و علم رو به پتفاوتهای جنسیتی راهی برامنبع هوشیاری در کجاست؟(قوبینار اساتید نورولوژی دتاثیر درجه حرارت بر عملکآنزیم تولید انرژی در سلوحس و ادراک قسمت ششمنقش حفاظتی مولکول جدید دابزار بقا از نخستین همانرفتار اجتماعی انسان، حاصاثرات مفید قهوهسیاره ابلهانبلعیدن ستاره توسط سیاهچاهمه چیز در زمان کنونی استتمساح حد واسط میان مغز کومیدان های مغناطیسی قابل یادگیری مهارت های جدید دترکیب حیوان و انسانآیا پیدایش مغز از روی تصاخودآگاهی و هوشیاريروبات های ریز در درمان بیاختلالات عضلانی ژنتیکسربازان ما محققا غلبه می بیماری ای شبیه ام اس مولتفیزیکدانان ماشینی برای تهوش مصنوعی الفاگوتولید سلولهای جنسی از سلکمردرد ناشی از تنگی کاناماده ی خالیتغییر الگوی رشد مغزی با زآیا دست مصنوعی به زودی قادو ویژگی انتزاع و قدرت تجریواستیگمینارتباط بین هوش طبیعی و هونقش غذاها و موجودات درياشواهدی از دنیسوان(شبه نئبیش از نیمی از موارد انتققانون جنگلهوش مصنوعی از عروسک بازی توصیه های غیر دارویی در سکی غایب شدی تا نیازمند دلمروری بر تشنج و درمان هایجهان یکپارچهآسیب ها ناشی از آلودگی هودانشمندان نورون مصنوعی سراز تغییراز نظر علم اعصاب اراده آزنوار مغز مشاهده ی غیر مستشرکت نورالینک ویدیویی ازبحثی در مورد نقش ویتامين لبخند بزن شاید صبح فردا زهوش مصنوعی درخدمت خلق وحتکامل زبانکتابخانهمسئولیت جدیدجواب دانشمند سوال کننده التهاب شریان تمپورالداروی جدید میاستنی گراویزندگی زمینی امروز بیش از از تکینگی تا مغز از مغز تچگونه مولکول های دی ان ایعلایم کمبود ویتامین E را علت خواب آلودگی بعد از خوبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱منابع انرژی از نفت و گاز هدف از تکامل مغزتاثیر ویروس کرونا بر مغز گوشت خواری یا گیاه خواریحقیقت تنها چیزی است که شامغز مادران و کودکان در زمانسان یک کتابخانه استدر درمان بیماری مولتیپل زبان و بیان، در سایه پیشراز تکینگی تا مغز از مغز تنگاه حقیقی نگاه به درون امقالاتبرخی اصول سلامت کمرمنبع هوشیاری کجاست قسمت ویتامین E در چه مواد غذایتاثیر گیاه خواری بر رشد وپوشاندن خود از نورحس و ادراک (قسمت اول )مغز به تنهایی برای فرهنگ ای آنکه نامش درمان و یادشدرمانهای بیماری پارکینسابزار بقا از نخستین همانسفرنامه سفر به بم و جنوب از تکینگی تا مغز، از مغز نرمش های مفید برای درد زابزرگ شدن تقریبا ناگهانی منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتواکنش به حس جدیدتاثیر درجه حرارت بر عملکپاسخ گیاهان در زمان خوردحس و ادراک قسمت پنجاه و ینقش میدان مغناطیسی زمین ایرادهای موجود در خلقت بدرگیری اعصاب به علت میتوابزار بقای موجود زنده از سندرم پیریفورمیساسرار آفرینش در موجنزاع بین علم و نادانی رو تقلید مرحله ای نسبتا پیشمنبع خواب و رویاوراپامیل در بارداریتاثیر رو ح و روان بر جسمآینده ی انسان در فراتر ازحس و ادراک قسمت شصت و دونقش حیاتی تلومر دی ان آ دابزار بقا از نخستین همانرقیبی قدرتمند در برابر ماثرات مضر ماری جواناسیر آفرینش از روح تا مغز به مغز خزندگان خودت اجازهمه ی سردردها بی خطر نیستتنفس هوازی و میتوکندریمیدازولام در درمان تشنج یادآوری خواب و رویاترازودونآیا آگاهی پس از مرگ از بیخودروهای هیدروژنیروح رهاییاختراع جدید اینترنت کوانسردرد میگرن در کودکانبیماری اسپینال ماسکولار فرگشت و تکامل تصادفی محض هوش مصنوعی از عروسک های بتولترودینکمردرد و علل آنماده، چیزی بیش از یک خلا تغییر زودتر اتصالات مغزیآیا رژیم غذایی گیاهی سلادو برابر شدن خطر مرگ و میریاضیات یک حس جدید استارتباط شگفت مغز انسان و فنقشه مغزی هر فرد منحصر بهشکل های متفاوت پروتئین هبیشتر کمردردها نیازی به قانون جنگلهوش مصنوعی از عروسک بازی توصیه هایی در مصرف ماهیکیهان خود را طراحی میکندمرکز هوشیاری، روح یا بدن جهان یکپارچهآشنا پنداریدانشمندان یک فرضیه رادیکراست دستی و چپ دستیاز نظر علم اعصاب اراده آزنوار مغز در فراموشی هاشش مرحله تکامل چشمبحثی در مورد نقش کلسیم و لرزش ناشی از اسیب به عصبهوش مصنوعی ساخته هوش طبیتکامل زبانکجای مغز مسئول پردازش تجمسئولیت در برابر محیط زیجوسازی مدرنامیوتروفیک لترال اسکلروداروی جدید ضد میگرناز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه مغز پیش انسان یا همچگونه هموساپينس بر زمین عماد الدین نسیمی قربانی برین نت به جای اینترنتمنابع انرژی از نفت و گاز هدف از خلقت رسیدن به ابزاتاثیر ژنها بر اختلالات خگیلگمش باستانی کیستحقیقت خواب و رویامغز چون ابزار هوش است دلیانسان جدید از چه زمانی پادر سال حدود 7 میلیون نفر زبان و تکلم برخی بیماریهاز تکینگی تا مغز از مغز تنگاهی بر قدرت بینایی دراتاثیر ویتامین دی بر بیمابرخی بیماری ها که در آن بمنبع هوشیاری کجاست قسمت ویتامین کاتاثیر گیاه خواری بر رشد وپیموزایدحس و ادراک (قسمت دوم )مغز برای فراموشی بیشتر کایمپلانت مغزی کمک میکند درهای اسرارآمیز و پوشیدهابزار بقا از نخستین همانسفرنامه سفر به بم و جنوب از تکامل تا مغز از مغز تا نرمش های مفید در سرگیجهبزرگترین خطایی که مردم ممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتواکسن های شرکت فایزر آمرتاثیر درجه حرارت بر عملکپختگی پس از چهل سالگي به حس و ادراک قسمت پنجاه و دنقش محیط زندگی و مهاجرت داکسی توسین و تکامل پیش ادرختان اشعار زمینابزار بقای موجود زنده از سندرم پس از ضربه به سراسرار بازسازی اندام هانزاع بین علم و جهل رو به پتقلید از روی طبیعتمنحنی که ارتباط بین معرفورزش هوازی مرتب خیلی به قتاثیر رژیم گیاه خواری بر آینده ی علم و فیزیک در60 ثحس و ادراک سی و هفتمنقش خرچنگ های نعل اسبی درابزار بقا از نخستین همانرموزی از نخستین تمدن بشراجزای پر سلولی بدن انسان سیستم تعادلی بدنبه بالا بر ستارگان نگاه کهمیشه اطمینان تو بر خدا بتنفس هوازی و میتوکندریمکانیک کوانتومی بی معنی ژن هوش و ساختارهای حیاتی تراشه ی بیولوژِیکآیا امکان بازسازی اندامهخورشید مصنوعیروزه داری متناوب، مغز را ادامه بحث تکامل چشمسردرد و علتهای آنبیماری اضطراب عمومیفراموش کارها باهوش تر هسهوش مصنوعی از عروسک های بتومورها و التهاب مغزی عاکمردرد با پوشیدن کفش منامبانی ذهنی سیاه و سفیدتغییر عمودی سر انسان از پآیا رژیم غذایی گیاهی سلادو برابر شدن خطر مرگ و میریسدیپلام تنها داروی تایارتباط شگفت انگیز مغز اننقشه های مغزی جدید با جزیشکل پنجم مادهبا هوش مصنوعی خودکار روبقانونمندی و محدودیت عالمهوش مصنوعی از عروسک بازی توضیحی ساده در مورد هوش مکیهانِ هوشیارِ در حال یامرکز حافظه کجاستجهان کنونی و مغز بزرگتریآغاز فصل سرما و دوباره تکدانشمندان ژنی از مغز انسرجزخوانی هایی که امروز باز واقعیت امروز تا حقیقتنوار مغز در تشخیص بیماری ششمین کنگره بین المللی سبحثی در مورد حقیقت فضا و لرزش عضله یا فاسیکولاسیوهوش احساسیتکامل زبان انسان از پیشیکرونا چه بر سر مغز می آورمستند جهان متصلجاودانگی مصنوعیامید نیکو داشته باش تا آنداروی ضد تشنج با قابليت تاز تکینگی تا مغز از مغز تاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه هوشیاری خود را توسعوامل موثر در پیدایش زبابرای پیش بینی آینده مغز دمنابع انرژی از نفت و گاز هر حرکت خمیده می شود و هر تاثیر کلام در آیات کلام بگیاه خواری و گوشت خوار کدحقیقت راستین انسان علم بمغز چگونه صداها را فیلتر انسان خطرناکترین موجوددرمان های اسرار آمیز در آزبان و شناخت حقیقت قسمت چاز تکینگی تا مغز از مغز تنگاهی بر توانایی اجزاي بصفحه اصلیبرخی بیماری های خاص که بدمنبع هوشیاری کجاست قسمت ویتامین کا و استخوانتاثیر گیاه خواری بر رشد وپیموزایدحس و ادراک قسمت چهلمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟ایمپلانت نخاعی میتواند ددرک فرد دیگر و رفتارهای اابزار بقا از نخستین همانسفرنامه سفر به بم و جنوب از تکامل تا مغز، از مغز تنرمشهای مهم برای تقویت عبزرگترین درد از درون است منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتواکسن کووید 19 چیزهایی که تاثیر درجه حرارت بر عملکپروژه ی ژنوم انسانیحس و ادراک قسمت پنجاه و سنقش نگاه از پایین یا نگاهاگر فقط مردم میفهمیدند کدرد باسن و پا به دلیل کاهابزار بقای موجود زنده از سندرم سردرد به دلیل افت فاصل بازخوردنسبت طلایی، نشانه ای به ستقویت استخوان در گرو تغذمنشأ اطلاعات و آموخته ها ورزش هوازی ، بهترین تمریتاثیر رژیم گیاه خواری بر آیا ممکن است موش کور بی محس و ادراک- قسمت پنجاه و نقش داروهاي مختلف معروف ابزار بقا از نخستین همانرمز و رازهای ارتباط غیر کاجزایی ناشناخته در شکل گسیستم دفاعی بدن علیه مغز به خودت مغرور نشوهمیشه عسل با موم بخوریمتنفس بدون اکسیژنمکانیزمهای دفاعی در برابژن یا نقشه توسعه مغز و نقتربیت کودکان وظیفه ای مهآیا انسان با مغز بزرگش اخخانواده پایدارروزه داری و بیمار ی ام اس اداراوون تنها داروی تاییسردرد تنشنبیماری بیش فعالیفراموشی همیشه هم بد نیستهوش مصنوعی از عروسک بازی تومورهای ستون فقراتکنفرانس تشنج هتل کوثر اصمباحث مهم حس و ادراکتغییرات منطقه بویایی مغزآیا راهی برای رفع کم آبی دو سوی واقعیتریشه های مشترک حیاتارتباط شگفت انگیز مغز اننقص در تشخیص هیجانات عامشگفت انگیز بودن کیهانبا تعمق در اسرار ابدیت و قارچ بی مغز در خدمت موجودهوش مصنوعی از عروسک تا کمتیوتیکسن داروی ضد جنونکیست کلوئید بطن سوممرکز حافظه کجاستجهان کاملی در اطراف ما پرإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَدانشمندان پاسخ کوانتومی رساناها و ابر رساناها و عاز کجا آمده ام و به کجا مینوار مغزی روشی مهم در تشخصرع و درمان های آنبحثی در مورد عملکرد لوب فلزوم سازگاری قانون مجازاهوش احساسیتکامل ساختار رگهای مغزی کریستال هامشکلات نخاعیجایی خالی نیستامید درمان کرونا با همانداروی ضد تشنج با قابليت تزندگی زودگذراز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه واکسن کرونا را توزعوامل ایجاد لغت انسانی و برای اولین بار دانشمندانمنابع انرژی از نفت و گاز هرچیز با یک تاب تبدیل به تاثیر کپسول نوروهرب بر نگالکانزوماب، دارویی جدیحقیقت غیر فیزیکیمغز ناتوان از توجیه پیداانسان عامل توقف رشد مغزدرمان های بیماری آلزایمرزبان و شناخت حقیقت قسمت ااز تکینگی تا مغز از مغز تچالش هوشیاری و اینکه چرا سوالات پزشکیبرخی توجهات در ببمار پارمنبع هوشیاری کجاست قسمت ویتامین کا در سبزیجاتتاثیر گیاه خواری بر رشد وپیچیدگی های مغزمگسحس و ادراک قسمت چهل و هفتمغز بزرگ چالش است یا منفعاین پیوند نه با مغز بلکه درک نیازمند شناخت خویش اابزار بقا از نخستین همانسفری به آغاز کیهاناز تکامل تا مغز، از مغز تچرا مغز انسان سه هزار سالبسیاری از بیماری های جدیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتواکسن کرونا و گشودن پنجرتاثیر درجه حرارت بر عملکپروژه ی ژنوم انسانیحس و ادراک قسمت پنجاه و شنقش نظام غذایی در تکامل ماگر میدانی مصیبت بزرگتر دستورالعمل مرکز کنترل بیابزارهای پیشرفته ارتباط سوپاپ ها یا ترانزیستورهااصل عدم قطعیت از کوانتوم نشانه های گذشته در کیهان تقویت سیستم ایمنیمنشاء کوانتومی هوشیاری اورزش و میگرنتاثیر رژیم گیاه خواری بر آیا ما تنها موجودات زنده حس و ادراک- قسمت بیست و پنقش ذهن و شناخت در حوادث ابزار بقا از نخستین همانرمز بقای جهش ژنتیکیاحیای بینایی نسبی یک بیمسکته مغزیبه دنبال رستگاری باشهمراهی نوعی سردرد میگرنیتنها مانع در زندگی موارد ما انسانها چه اندازه نزدژنها نقشه ایجاد ابزار هوترجمه ای ابتدایی از اسراآیا احتمال دارد رویا از آخارق العاده و استثنایی بروزه داری سلول های بنیادادراک ما درک ارتعاشی است سردرد سکه ایبیماری تی تی پیفرایند پیچیده ی خونرسانیهوش مصنوعی از عروسک بازی توهم فضای خالی یا توهم فضکنگره بین المللی سردرد دمجموعه های پر سلولی بدن متغییرات آب و هوایی که به آیاما مقهور قوانین فیزیکدوچرخه سواری ورزشی سبک و رژیم های غذایی و نقش مهم ارتباط غیرکلامی بین انسانقطه بی بازگشتشگفتی های زنبور عسلباهوش ترین و با کیفیت تریقبل از آغازهوش مصنوعی از عروسک تا کمتکنولوژی جدید که سلول هاکاهش مرگ و میر ناشی از ابمرکز خنده در کجای مغز استجهان پیوستهافت فشار خون ناگهانی در ودانشمندان اولین سلول مصنرشته نوروایمونولوژی و نقاز آغاز خلقت تا نگاه انسانورون هاي مصنوعی می توانضررهای مصرف شکر و قند بر بحثی درباره هوش و تفاوتهلزوم سازگاری قانون مجازاهوش عاطفی بیشتر در زنانتکامل شناخت انسان با کشفکریستال زمان(قسمت اولمشکلات بین دو همسر و برخیجاذبهامیدی تازه در درمان سرطاداروی ضد تشنج توپیراماتزندگی، مدیریت انرژیزونیسومایداز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه آن شکری که می خوریمعواملی که برای ظهور لغت ابرای تمدن سازی، باید در بمنابع انرژی از نفت و گاز هزینه ای که برای اندیشیدتاثیر کپسول نوروهرب بر تگامی در درمان بیماریهای حقیقت غیر قابل شناختمغز و سیر تکامل ان دلیلی انسانیت در هم تنیده و متصدرمان های جدید میگرنزبان و شناخت حقیقت قسمت داز تکینگی تا مغز از مغز تچالش هوشیاری و اینکه چرا پیامهای کاربرانبرخی توصیه ها برای واکسیمنبع هوشیاری کجاست قسمت ویتامین دی گنجینه ای بزرتاثیر گیاه خواری بر رشد وپیچیدگی های مغزی در درک زحس و ادراک قسمت چهل و هشتمغز بزرگ چالشهای پیش رواین ایده که ذرات سیاهچالدرک و احساسابزار بقای موجود زنده از سقوط درون جاذبه ای خاص، چاز روده تا مغزچرا مغزهای ما ارتقا یافت بسیاری از بیماری های جدیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتواکسن کرونا از حقیقت تاتتاثیر درجه حرارت بر عملکپرواز از نیویورک تا لوس آحس و ادراک قسمت بیست و چهنقش نظریه تکامل در شناسااگر نیروی مغناطیس نباشد دغدغه نتیجه ی نادانی استابزارهای بقا از نخستین هسوپاپ ها یا ترانزیستورهااصول انجام برخی نرمش ها دنشانه های پروردگار در جهتلقین اطلاعات و حافظهمهندسی ژنتیک در حال تلاش ورزش بهترین درمان بیش فعتاثیر رژیم گیاهخواری بر آیا مغز تا بزرگسالی توسعحس و ادراک- قسمت شصت و چهنقش روی و منیزیم در سلامتابزار بقا از نخستین همانرمز جهاناحیای بینایی نسبی یک بیمسانسور از روی قصد بسیاری به زودی شبکه مغزی به جای هندسه ی پایه ایتو یک معجزه ایما انسانها چه اندازه نزدژنها ، مغز و ارادهتسلیم شدن از نورون شروع مآیا احتمال دارد رویا از آخبر مهم تلسکوپ هابلروش مقابله مغز با محدودیادغام میان گونه های مختلسردرد عروقی میگرنبیماری دویکفرایند تکامل و دشواری هاهوش مصنوعی از عروسک بازی توهم لیلیپوتی(ریزبینی)کنگره بین المللی سردرد دمحل درک احساسات روحانیتغییرات تکاملی سر انسان آب زندگی است قسمت چهارمدورترین نقطه ی قابل مشاهرژیم های غذایی و نقش مهم ارتروز یا خوردگی و التهاچند نرمش مفید برای کمردرشاهکار قرنبار بزرگ ایستادن بر دو پاقبل از انفجار بزرگهوش مصنوعی از عروسک تا کمتکنولوژی جدید که سلول هاکاهش التهاب ناشی از بیمامرگ چیستجهان پیوستهافت هوشیاری به دنبال کاهدانشمندان تغییر میدان مغرشد مغز فرایندی پیچیده ااز انفجار بزرگ تا انفجار نورون های ردیاب حافظهضررهای شکر بر سلامت مغزبحثی درباره هوش و تفاوتهمقاومت به عوارض فشار خون هوش عاطفی در زنان بیشتر اتأثیر نگاه انسان بر رفتاکریستال زمان(قسمت دوم)مشکلات روانپزشکی پس از سجاذبه و نقش آن در شکلگیریامگا سه عامل مهم سلامتداستانها و مفاهیمی اشتبازونا به وسیله ویروس ابله از تکینگی تا مغز از مغز تچگونه انتظارات بر ادراک عوارض ازدواج و بچه دار شدبرای خودآگاه بودن تو بایمنابع انرژی از نفت و گاز هزینه سنگین انسان در ازاتاثیر کپسول نوروهرب بر سگامی در درمان بیماریهای حقایق ممکن و غیر ممکنمغز آیندگان چگونه است ؟انعطاف پذیری مکانیسمی علدرمان های جدید در بیماری زبان و شناخت حقیقت قسمت ساز تکینگی تا مغز از مغز تچالش هوشیاری و اینکه چرا سایتهای دیگربرخی درمان های Spinal Muscular Atمنبع هوشیاری کجاست قسمت ویروس مصنوعیتاثیر گیاهخواری بر رشد و پیوند قلب خوک، به فرد دچاحس و ادراک قسمت چهل و دوممغز بزرگ و فعال یا مغز کواینکه به خاطرخودت زندگی درک کنیم ما همه یکی هستیمابزار بقای موجود زنده از سلول های بنیادی منابع و اازدواج های بین گونه ای، رچرا ویروس کرونای دلتا وابعد از کرونامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتواکسن کرونا ساخته شده توتاثیر درجه حرارت بر عملکپرورش مغز مینیاتوری انساحس و ادراک قسمت بیست و یکنقش هورمون های تیروئید داگر نعمت فراموشی نبود بسذهن ما از در هم شکستن منبابزارهای بقا ازنخستین همسوپاپ ها یا ترانزیستورهااصول توسعه ی یک ذهن کاملنظام مثبت زندگیتلاش ها برای کشف منابع جدمولتیپل اسکلروز در زنان ورزش در کمر دردتاثیر عصاره تغلیظ شده گیآیا همه جنایت ها نتیجه بیحساسیت روانی متفاوتنقش روزه داری در سالم و جابزار بقا از نخستین همانرمز جهان خاصیت فراکتالاحساس گذر سریعتر زمانسانسور بر بسیاری از حقایبه زیر پای خود نگاه نکن بهندسه ی رایج کیهانتو یک جهان در مغز خودت هسما اکنون میدانیم فضا خالژنهای مشترک بین انسان و وتشنج چیستآیا برای تولید مثل همیشه خدا موجود استروش های صرفه جویی در ایجاادغام دو حیطه علوم مغز و سرعت فکر کردن چگونه استبیماری دیستروفی میوتونیفرایند حذف برخی اجزای مغهوش مصنوعی از عروسک بازی توهم چیستکنترل همجوشی هسته ای با همحل درک احساسات روحانی دثبت امواج الکتریکی در عصآب زندگی است قسمت اولديدن با چشم بسته در خواب رژیم ضد التهابیارزش حقیقی زبان قسمت اولچند جهانیشاهکار شش گوشبار سنین ابزار هوشمندی اقدم زدن و حرکت دید را تغیهوش مصنوعی از عروسک تا کمتکامل مادی تا ابزار هوشمکاهش دوپامین عامل بیماریمرگ و میر پنهانجهان پر از چیزهای اسرار آافتخار انساندانشمندان روش هاي جدیدی رشد مغز علت تمایل انسان باز بحث های کنونی در ویروسنوروپلاستیسیتی چیستطلای سیاهبحثی درباره هوش و تفاوتهمقابله با کرونا با علم اسهوش عاطفی در زنان بیشتر اتئوری تکامل امروز در درمکریستال زمان(قسمت سوم)مشکلات روانپزشکی در عقب جدایی خطای حسی استامروز دانش ژنتیک هیچ ابهدخالت در ساختار ژنها