دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

پیوند سر، یکی از راه حلها برای برخی بیماری های عصب و عضله

بحثي در مورد مقاله پیوند سر در انسان و چالشهای پیش رو از دکتر میر شهرام صفاری

پیوند سر، یکی از راه حلهایی است که به زودی برای برخی بیماری های عصب و عضله، پنجره جديدی را برای درمان باز خواهد کرد. بیماری هایی که در آنها محل اصلی آسیب عضلات و یا اعصاب محيطي است و اختلالی در عملکرد مغز وجود ندارد. برخی از این بیماران در همان سنین جوانی ناتوان از راه رفتن و حتی حرکت دستها میشوند و در موارد پیشرفته آن، حتی عضلات دهان و غذا خوردن و تنفس را هم درگیر میکند به گونه ای که فرد، بدون کمک دستگاه های کمکی قادر نیست تنفس کند. تا زمانی که درمان مناسبی برای این بیماران کشف گردد، پیوند سر آنها به بدن یک فرد سالم میتواند راه حلی قابل قبول باشد(البته در صورتی که هويت دهنده سر پس از پیوند مشابه همان فرد قبل از پیوند باشد!!)و زندگی پر از رنج آنها را با وجود یک بدن سالم، بسیار دگرگون کند..

مقاله ای درباره پیوند سر از دکتر ميرشهرام صفاری نوشته شده است که به دلیل اهمیت مطلب فوق و مطالب ايشان، لازم می دانم بحث بیشتری را در این مورد داشته باشم.

در تاریخ ۱۷ نوامبر ۲۰۱۷ گزارشی در رسانه های بین المللی منتشر شد مبنی بر انجام موفق اولین پیوند سر انسان روی جسد. ادعا شده در این جراحی ۱۸ ساعته نخاع و اعصاب و عروق گردنی از جسد یک انسان به انسان دیگری پیوند زده شده است و این عمل جراحی با توجه به پاسخهای مشاهده شده در اندامها با تحریک الکتریکی نواحی عصبی مرکزی، موفقیت آمیز بوده است. انتشار خبر توسط جراح و دانشمند ایتالیایی سرجیو کاناوارو بوده و جراحی با همکاری تیم پزشکی در چین صورت گرفته است

اول صحبتهای جالب سرجیو کاناوارو را در روز مصاحبه خبری بخوانیم که جنجال اخیر را به پا کرده است:

“طبیعت برای زمانی بیش از حد طولانی، قوانین خود را به ما تحمیل کرده است.

“ما متولد می شویم، رشد می کنیم، پیر می شویم و می میریم.

برای میلیونها سال انسانها تکامل یافته و ۱۱۰ میلیارد انسان تاکنون در این روند حیات، جان خود را از دست داده اند.

این یک نسل کشی در مقیاسی وسیع بوده است.

ما وارد دورانی تاریخی شده ایم که سرنوشتمان را در دستان خودمان بگیریم.

این، همه چیز را تغییر خواهد داد. این موفقیت شما را در هر سطحی تغییر خواهد داد.

پیوند اولیه سر انسان در روی انسان، تحقق یافته است. عمل جراحی ۱۸ ساعت طول کشید و مقاله آن در چند روز آینده منتشر خواهد شد.

همه می گفتند این کار غیرممکن است، اما جراحی موفقیت آمیز بود موفقیت در مدلهای حیوانی کامل و پایدار نبوده است، نه ارتباط عملکردی کاملی بین سر پیوند زده شده و بدن در مدلهای حیوانی ایجاد شده و نه این حیوانات توانسته اند برای مدتی طولانی زنده بمانند.

در سال ۱۹۷۰ روبرت وایت توانست سر یک میمون را به میمونی دیگر پیوند بزند و میمون ۹ روز زنده بوده است و به علت پس زدن ارگان پیوندی توسط بدن جدید، میمون مرده است. میمون پیوند زده شده توسط کاناوارو بعد از پیوند توانایی دیدن، حرکت دادن چشمها و خوردن را داشته است ولی به خاطر پیوند نزدن نخاع، از گردن به پایین فلج بوده است.

همچنین دانشمندی روس در سال ۱۹۵۰ همچنین با پیوند زدن عروق گردن یک سگ به سر سگ دیگری دانشمندان توانست به مدت ۲۹ روز سر جدا شده سگ را زنده و دارای واکنش نگه دارند.

شباهت بین بدن انسان و حیوان کاملا مشخص است و در همه آزمایشات بالینی، مرحله اول آزمایشات روی حيوان انجام میشود و رسیدن به نتایجی این چنینی، نویدی از انجام آن روی انسان است و نشان ميدهد که اين کار، شدنی است و فقط به گذر زمان، نیازمند است . و مانند دیگر غیر ممکن هایی که با گذر زمان ممکن شده است، این هم با گذر زمان انجام خواهد شد. به خصوص که خود این جراحی، روی انسان مرده انجام شده و موفقیت آمیز بوده است.

تفاوت جسم انسان مرده و زنده، فقط در نبود محرکی است که کارهای سلولهای بدن را سامان دهد. و برای به دست آوردن مهارتهاي لازم، برای انجام این جراحی پیچیده باید چندین بار روي اجساد، تمرین کرد.

1- مشکلی که مطرح میشود چگونگی اتصال نخاع قطع شده است. امروزه بیماران قطع نخاعی، با پیشرفت کند، در درمان مواجهند که چند علت دارد:

1- بافت نخاعی آسیب دیده معمولا به صورت اورژانسي ترمیم نمیشود و به مرور زمان، بافت تخریب شده تغییر شکل میدهد و با سلولهای حمایتی پر میشود . و فيبروز، شکل میگیرد به علاوه بافت نخاع آسیب دیده مگر در مواردي که کاملا با چاقو بریده شده باشد، معمولا له شده است که یا به دلیل تصادفات رانندگی و یا سقوط از ارتفاع یا برخورد گلوله به نخاع است. این بافت له شده و متلاشی، قابل مقایسه با بافتی که بسیار تمیز و دقیق توسط جراح ماهر مغز و اعصاب بریده میشود، نیست و شاید واقعا یکی از علل نا موفق بودن ترميم نخاع، پس از قطع شدن آن، له شدگی شدیدی باشد که معمولا در بافت نخاع قطع شده وجود دارد.
@salmanfatemi

2-میلیونها عصب، ارتباط بین مغز و اندامها را از طریق نخاع برقرار می کنند که اتصال دقیق مجدد آنها در صورت قطع شدن هنوز میسر نشده است. این مشکل بزرگی است و میلیونها راه که از مغز خارج ميشودو از طریق نخاع به دیگر قسمت های بدن میرسد، باید با دقتی بسیار بالا پیوند شوند که کاری بسیار ظریف و دقیق را ميطلبد ولي باید توجه داشت اگر برش دقیق، روی نخاع داده شود و بافتها تقریبا در محل های مشابه قرار گیرند، مواد شيميایی مشابه در سلولها در دو منطقه مشابه هم، میتوانند اجزای مشابه را در کنار هم قرار دهد. مشابه اين حالت، در ترمیم با سلولهای بنیادی مثلا در قلب دچار سکته مغزی مشاهده شده است، توصیه میشود مقاله اي در همین کانال تحت عنواندانشمندان ، سلولهاي بنیادی قلب را تولید میکنندمطالعه شود. یا مثلا در مقاله ای با عنوان تزریق سلولهای mesenchymal stem cells (MSCs)
در درمان بیماران دچار سکته مغزی در همين کانال، نقش سلول های بنیادی در ترمیم سلولهای تخریب شده عصبی وقتی در مجاورت آن قرار گرفته اند، بیان شده است.

یعنی سلول بنیادی یا تا حدي دیگر سلولها در هر محیطی، قرار بگیرد با توجه به مواد شيميایي و واکنشهای موجود در آن محیط، میتواند نقش همان سلول هدف را بازی کند مثلا در قلب به سلول قلب تبدیل شود یا در مغز به سلول مغز تبدیل شود یا در نخاع به سلول نخاع با عملکردهاي سلولهای مجاور آن، تبدیل شود. همین فرآیند میتواند به سادگی همراه مواد شیمیایی ذکر شده توسط دکتر سرجيو کاناوارو استفاده شود، مثلا همراه چسب پروپیلن گليکول یاد شده در ازمايش پیوند نخاع روی موش، از سلولهاي بنیادی هم در فاصله دو نخاع پیوند شده استفاده گردد تا خود سلول بنیادی پر پتانسیل، با قرارگیری در جایگاه خود، تبدیل به سلولهایی مشابه سلولهای مجاور خود شود.(مقاله استفاده از سلولهای بنیادی در ترمیم نخاع موش در قسمت های قبلی اين کانال بیان شد)

و در این صورت شاید نیازی به اتصال ميليونها راه عصبي جدا از هم نباشد. قطعا به فرض که بتوان هزاران راه از آن راهها را به هم متصل کرد، با هزاران راه باقی مانده متصل نشده چه میتوان کرد؟ چرا از هوش درونی سلول های زنده و به خصوص هوش درونی سلول های زنده بنيادي پر پتانسیل با قابلیت های فراوان استفاده نشود؟

3- بیان میشود در صورت میسر شدن پیوند، میزان درد احساس شده توسط دریافت کننده، باور نکردنی خواهد بود. و تجربه ای بدتر از مرگ را برای فرد به همراه خواهد داشت. باید توجه کرد درد به خصوص در ناحيه گردن، در نتیجه ارتباطات وسیع سلولهای حسی عصبی از گردن و از طریق نخاع، به سوی مغز است، بنابراین وقتی برش نخاع قدری بالاتر از برش پوستی روی گردن باشد بیشتر سلولهای حسی که اطلاعات را از نخاع به مغز منتقل میکنند، در مرحله اول جراحي نخاع قطع خواهند شد و کارکرد درستی ندارند و انتظار درد چندانی را در مراحل اوليه بعد از عمل نداریم بنابراین روزهای اولیه پس از عمل بدون درد یا حداقل همراه با دردی اندک است(به شرط رعایت برش پوستی و نخاعی در محل مناسب). در مراحل بعدی هم میتوان از روشهای ضد درد استفاده کرد. اینکه تصور شود آسیب نخاعی همراه با درد است، درست نیست. نخاعی که خوب کار نکند، نه تنها درد چندانی ایجاد نمی کند بلکه باعث میشود دردهای قبلی هم بلوکه شود و حس نگردد.

4- بیان میشود که در صورت امکان پیوند، هیچ مقدار داروی سرکوب کننده ایمنی جهت جلوگیری از رد پیوند کافی نخواهد بود. در این مورد باید گفت اگر بتوان از سلولهای بنيادي خود فرد در محل اتصال سر به بدن استفاده شود و در چسب موجود از آن، کمک گرفت نه تنها احتمال داروی مهار کننده ايمني بیشتر نمیشود بلکه ممکن است اصلا نیازی به داروی ضد ایمنی نباشد.

سلول بنیادی با قابلیت های گوناگون میتواند در مجاورت هر سلولی تبدیل به سلولهای مشابه آن شوند و در مجاورت سلول دهنده بدن، تبدیل به سلولهای مشابه آن و در مجاورت سلولهای فرد گیرنده (یعنی سر) تبدیل به سلولهای مشابه آن شود و استفاده از سلولهای بنیادی شاید راهی بسیار ارزشمند نه تنها در این پیوند بلکه در دیگر پیوندهای اعضای بدن باشد و نیاز به مواد ضد ایمنی را کم کند به خصوص که در آینده اي نه چندان دور، خود اعضای بدن هر فرد را شايد بتوان از روی سلولهای بنيادی او ساخت.

5- بیان میشود کار ایشان اخلاقی نیست و مراکز علمی اروپا و امریکا اجازه انجام این کار را روی انسان به ایشان نداده اند. پیوند سر همانطور که در ابتدای بحث بیان شد روشی بسیارخوب برای درمان بسیاری از بیماری های عصب و عضله است و تا زمانی که درمان مناسب آنها، کشف شود شاید تنها راه پایان دادن به درد و رنج انهاباشد و قطعا تلاش برای یافتن درمان آنها اصلا غیراخلاقی نیست. در اینجا فقط به دو رضایت از طرف دهنده سر و دهنده بدن نیاز است و به چیزی بیشتر نیاز نداریم.

6- شخصیت و طرز فکر فرد اهدا کننده سر روی بدن جدید
@salmanfatemi

با پیوند سر تغییر خواهد یافت. در مورد انتقال نوع خاصی از خاطرات به فرد جدید با پیوند اندامی خاص وجود دارد . این مورد چالش بزرگی است و نظرات، با توجه به اینکه شخصیت فرد جديد، نزدیک به شخصیت دهنده بدن یا فرد دهنده سر باشد، متفاوت است . به درستی مشخص نیست که هویت فرد در مغز است یا در قلب.

همانطور که قبلا در این کانال بیان شد قلب موجودات، خود دارای سیستم خودکاری است که مستقل از مغز و دیگر قسمتهای سیستم عصبی عمل می کند و همین سیستم اوتونوم است که باعث گردش خون در انسان و حیات همه اندامهای او ميشود یعنی بدون این سیستم اوتونوم اصلا مغزی در کار نخواهد بود.

اینکه چقدر این سیستم اوتونوم در بخشیدن هویت به فرد نقش دارد مشخص نیست . آنچه بیشتر محتمل است آنکه هویت فرد، وابسته به مغز او باشد و هویت این افراد، شبیه فرد دهنده سر باشد و این، با کنترل بدنی که سالها زیر سلطه مغز دیگری بوده است اصلا آسان نیست.

7- بیان میشود مغز با همراهی و هماهنگی بدن، عملکردهای خود را شکل می دهد. این هماهنگی به هم خواهد ریخت. مثلا مغز یک موسیقیدان در بدن یک کارگر ساختمانی ممکن است توانایی بروز مهارتهای موسیقیایی را نداشته باشد. خوب این معضل هم معضل بزرگی است، بدنی که سالها یک مهارت خاص را آموخته است، و مغز خود را با آن مهارتها هماهنگ کرده است، قابلیت پذيرش بدني با مهارتهای دیگر را به سختی به دست می آورد . در این زمینه شاید بتوان به جای بدنی از فرد دیگر از روشهای دیگری مانند ساخت بدن از روی سلولهای بنيادي یا حداقل انتخاب بدن های مشابه از نظر شغلی و مرتبه اجتماعی و توانایی ها استفاده کرد. کلون سازی و همانند سازي از روی سلولهاي بنيادي هرچند یک راه حل احتمالی است ولی با مشکلات زیادی در انسان مواجه خواهد بود . اولا اگر بشود یک بدن کاملا جدید و مشابه را ساخت چرا نتوان سر آنرا هم تولید کرد و این یک همانند سازی کامل است مانند همان کاری که مشابه آن در مورد برخی حیوانات انجام شده است.

نکته دوم: به فرض بتوان با همانند سازی، بدنی که از نظر ژنتیکی عین فرد قبلی است تولید کرد چند سال باید صبر نمود تا بدن ساخته شده دوباره به اندازه پیش از جراحی پیوند سر برسد و مثلا سر جوانی 36 ساله را بتوان به بدن همان فرد در 10 سالگی یا حداقل 20 سالگي پیوند کرد ؟
به نظر میرسد استفاده از روشهای کلونی سازی تفاوتي آنچنانی با پیوند سر یک نفر روی یک نفر دیگر نداشته باشد و حتی شاید انتخاب دو فرد با جنسیت و سن و ساختار بدنی مشابه روشی عملی تر در پیوند سر باشد. ولی هر چقدر شباهتها بین دو نفر بر قرار باشد مثلا در دوقلو های تک تخمکی، باز ساختارهای مغزی دو فرد مشابه نخواهد بود، برای بررسی بیشتر این مطلب به مقاله مغز هر فرد ، منحصر به فرد است در همین کانال مراجعه شود. بر اساس این مقاله، نقشه نورونها و ارتباطات مغز، هر یکصد روز، 13% تغییر می یابد که نشان دهنده تاثیر محیط زندگی هر فرد، روی این ارتباطات مغزی است.

به نظر میرسد یک دوره طولانی برای افرادی که تحت این جراحی قرار می گیرند باید سپری شود تا بتوانند بدن خود را با مغز جدید یا مغز خود را با بدن جدید، هماهنگ سازند و این، نیازمند دوره های طولانی روان درمانی و يا حتي کاشت الکترودها و پیس ميکرها و باطری های مصنوعی در اطراف مغز و بدن است

8- بیان می شود عوارض دراز مدت انجام چنین جراحی اي قابل پیش بینی نیست.
در مورد این عوارض، مفصلا در قسمتهای گذشته مطالبي بیان شد. در اینجا بر روی عوارض احتمالی روانی ناشی از بدنی غریبه یا سری غریبه روی یک فرد، بحث میشود . باید توجه کرد که آیا محرک انسان و در حقیقت، نیرو بخش او در بخشی از مغز است؟!

این احتمال هست ولی فرض کنید، شما رويايي را مشاهده می کنید و در این رویا خودتان را در حال انجام کاری می بینید یا فراتر از این، فرض کنید شما در رويايي آینده خودتان را مشاهده کنید. آیا این فردی که در رویا دیده میشود و من فرد است درون سلولهای مغزی او جا دارد؟

سلولهای مغزی هم مانند همه اجزای عالم مادی، محدود به زمان و مکان خویش است و محدود به قیدهای عالم ماده است. اینکه فراتر از زمان خود برود ، این مطلبی است که در عالم ماده نمی گنجد و منظور مراتب خیلی بالایی هم نیست بلکه یک قدم که از عالم ماده فراتر برویم، دیگر نه خورشیدی هست نه ماه و نه شب و روز.
در اینجا دیگر امروز و فردا مطرح نیست( مقاله بيوسنتريسم در این کانال مطالعه شود ) و سلول عصبی محدود به عالم مادي ماست و اگر بتواند اطلاعاتی را هم از آینده و گذشته به دست بیاورد، به خاطر خود آن نيست بلکه به دلیل منبعی از انرژی، خارج از سلول عصبی است و در اینجاست که با گنجینه ای و انباری از اطلاعات، فراتر از زمان و مکان مواجهيم که در اجزای عالم مادی نیست و هویت فرد، با همین انبار اطلاعات شناخته میشود.

به نظر میرسد اگر اجزای بدن فردی تغییر کند،

@salmanfatemi

هویت او تغییر نمیکند یعنی هویت فرد وابسته به اجزای بدن مادی او نیست. و این تصور که مغز فرمانده همه بدن میباشد هم درست نیست و برای نمونه به سیستم اوتونوم و خودکار گره های خودکار عصبی در قلب اشاره شد و اگر لحظه ای از کار بیفتد، کم شدن خون مغز منجر به عوارض شدید حتی مرگ ميشود. پس هویت فرد در اجزای بدن او نیست . شاید در قلب و یا در مغز باشد.

پس در پیوند مغز هویت فرد دهنده بدن، مشابه خودش مي شود یا مشابه سری که روی آن قرار میگیرد؟ باید منظر ماند و مشاهده کرد و یک دانشمند و محقق، تا چیزی را زیر مشاهده خود نبیند به قطعیت آن حکم نمی دهد و مشاهدات ماست که جهان را می آفریند.

9- مي گویند جاودانه شدن یک انسان اخلاقی نیست. فعلا بحث بر سر کشف روشی جدید برای بیمارانی است که از کارافتاده و ناتوان هستند و بدن آنها هیچ کارايي ای ندارد و طرف دیگر قضیه افرادی دچار مرگ مغزی هستند- که اگر بدن سالم آنها به سر سالم دیگری پیوند، نشود- برگشت نخواهند داشت. پس تا اینجای کار اصلا قضیه غیر اخلاقی ای مطرح نیست . مساله احتمالا غیر اخلاقی در آینده این است که مثلا سر فرد پیری روی بدن فردی جوان پیوند شود که در این صورت دقیقا نمی توانیم هویت فرد جدید را پیشگویی کنیم، احتمالا بیشتر شبیه دهنده سر است ولی باید منتظر ماند و این تجربه را در عمل دید.

در مطالعه ای روی 47 بیمار تحت جراحی قلب، مشاهده شد که 79% آنها تغییر شخصیتی پس از عمل جراحی را بيان نمی کنند با این حال، در مصاحبه با آنها یک حالت دفاع و مقاومت شدید یا واکنشهای شدید انکاری و مسخره کردن سوال، مشاهده میشد. در حدود شش درصد آنها تغییر شدید در شخصیت ذکر شد به طوری که باعث تغییر احسسات و واکنشهایی شبیه دهنده قلب گرديد.

(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/1299456/)

با توجه به تغييراتي در شخصیت پس از پیوند، فرضیه حافظه سلولی در اندامی که پیوند زده ميشود مطرح گردید. در حال حاضر بیشترین تغییرات شخصیتی در پیوند قلب، مشاهده ميشود که آن را مرتبط با حافظه ذخیره شده درون سلولهای عصبی اطراف قلب می دانند. محققان دانشکده پرستاري هاوايي بررسی کردند که آیا تغییرات شخصیتی، در پیوند قلب، مشابه شخصیت فرد دهنده پیوند است یا نه. آنها دیدند دو تا پنج مورد از خصوصيات رفتاري کاملا مشابه شخصیت فرد دهنده، ایجاد میشود و این شباهت ها بیشتر در هنر، غذا و موسیقی و رابطه جنسی و تفریحات است.

در یک مورد، فردی که با گلوله به صورت کشته شده بود، پيوند دهنده قلب بود و فرد گیرنده، دائما یک امواج الکتريکي فلاش مانند پررنگ را روی صورت خود تجربه میکرد

فرد دیگری به نام کلير سيلويا از یک مرد 18 ساله که بر اثر تصادف رانندگی با موتور سیکلت کشته شده بود، قلب دریافت کرد. و پس از پیوند، رویاهایی در مورد مردی به نام تيم لي میدید و بعد که بررسی کرد فهميد فردی که قلب را اهدا کرده است همین نام را داشته است.
(http://www.medicaldaily.com/can-organ-transplant-change-rec…)
پس، به نظر میرسد پیوند سر، به تنهایی هویتی مشابه فرد دهنده سرايجاد نمی کند و با یک جریان پیچیده مواجهيم، سیستم اتونوم و عصبی قلب، با خاطرات ذخیره شده درونش میتواند صاحب سر را با تضادهای فراوان مواجه کند، به خصوص در رفتارهایی که در مقاله بالا بیان شد و آنها عبارت بودند از تفریحات و تمایلات جنسی و هنر و غذا و موسیقی.

و اگر موارد دیگری مانند تمایلات مذهبی، دین یا افکار فلسفی هم در مطالعه بررسی میشد، نتایج احتمالا مشابهی به دست می آمد. پس بهتر است منتظر باشیم و پس از چند پیوند موفقیت آمیز سر و تجربیات فرد صاحب سر و یا فرد دهنده بدن، به نتیجه ای تجربي با مشاهده ای دقیق برسیم!

10- بیان میشود به علت تفاوتهای بیوشیمیایی در مغز جدید با مغز قبلی، احتمالا هوشیاری معمول در مغز پیوند شده به وجود نخواهد آمد. باید صبر کرد و نتایج را به صورت کامل شناخت و لمس نمود.

11- بیان میشود که چسب به کار رفته جهت چسباندن نخاع (ترکیبی از پلی اتیلن گلیکول) برای پیوند نخاع کارایی ندارد. ### در موش کوچک آزمایشگاهی روش به کار رفته موفق بوده است و حیوان توانایی راه رفتن را بعد از ۲ روز به دست آورده است. استفاده از سلولهای بنیادی میتواند تا حدی بر موفقیت آمیز بودن این اتصال کمک کند. در مورد اين سلولها مفصلا در قسمتهاي بالا صحبت شد .

12- بیان میشود این کار را نمی توان، پیوند سر نامید بلکه فعلا باید اسم آنرا پیوند بدن گذاشت. با توجه به مطالب بالا در مورد هویت فرد پس از پیوند مورد نظر، میتوان نام دقیق آن را تعیین کرد. ديدیم که پس از پیوند قلب، تغییرات زیادی در شخصیت فرد گیرنده، رخ میدهد تا حدی که در خیلی رفتارها شبیه فرد دهنده میشود و این اثر به خاطر حافظه درون سلولی است..

@salmanfatemi

13- با توجه به اینکه هنوز نمی دانیم پس از این پیوند هویت حقیقی فرد چگونه خواهد بود، مشکلات زیاد در وضع قوانین مربوط به زندگی پس از پیوند، وجود خواهد داشت. مهارتهای شغلی فقط در اندامها یا فقط در مغز نیست. به همين ترتیب عشق و محبت، فقط در قلب یا فقط در مغز نیست. تغییر عشق و محبت و علاقه ها و انتخاب شغل پس از پیوند از ابهامات زیادی است که باید حل شود. به خصوص در مسائل مذهبی مانند محرم و نامحرم یا زن و شوهر ابهامات زیادی هست که باید حل شود مثلا فرض کنید بدن یک زن، روی سر یک زن دیگر قرار گیرد، شوهر سابق کدام یک از زنها بر زن جدید حلال است؟

فرض کنيم کودکی از زن جدید متولد شود، خوب! مي دانيم که سلول تخمک او حاوی کروموزومهای زنی است که بدن را اهدا کرده است و فرزند حاصل هم پیوند اسپرم مردی با این تخمک خواهد بود.. شرایط پس از پیوند در مورد ارث و قوانین مادر و فرزندي و پدری چگونه خواهد بود؟ یا در شرایط دشوار اگر سر زنی روي بدن مردی پیوند شود ادامه روابط زندگی او چگونه خواهد بود و آیا فرد جدید زن است یا مرد و در هر صورت آیا میتوان جراحيهاي تغییر جنسیت را روی بدن او انجام داد یا نه؟ مثلا فرض کنیم تعیین جنسیت از روی اندامهای تناسلی است و فرض کنید سر مردی بر بدن خانمی پیوند شود وضعیت جنسیت تو چگونه خواهد بود؟!

باید منتظر آینده ماند!!


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
هوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر درجه حرارت بر عملکروشی جدید در درمان سکته مآیا آگاهی پس از مرگ از بیاز تکینگی تا مغز از مغز تمشاهده آینده از روی مشاههوشیاری کوانتومیتسلیم شدن از نورون شروع مزیباترین چیز در افزایش سآیاما مقهور قوانین فیزیکاستروژن مانند سپر زنان دمغز ایندگان چگونه استبرین نت به جای اینترنتویتامین E برای فعالیت صحجهشهای مفید و ذکاوتی که دسفرنامه سفر به بم و جنوب اندوهگین نباش اگر درب یا بیهوش کردن در جراحی و بیمنقش نظام غذایی در تکامل مبزرگ شدن تقریبا ناگهانی ورزش بهترین درمان بیش فعحساسیت روانی متفاوتساخت شبکه عصبی با الفبایایا این جمله درست است کسیبحثی در مورد عملکرد لوب فنقش سجده بر عملکرد مغزتنفس هوازی و میتوکندریدقیق ترین تصاویر از مغز اکمردرد و علل آنشواهدی از دنیسوان(شبه نئابزار بقای موجود زنده از فلج خواب چیستنوشیدن چای برای مغز مفید تکامل زبانداروی جدید s3 در درمان ام کایروپاکتیک چیستعلایم کمبود ویتامین E را اجزای پر سلولی بدن انسان قدرت انسان در نگاه به ابعناتوانی از درمان برخی ویتاثیر کپسول نوروهرب بر سدرمانهای بیماری پارکینسگامی در درمان بیماریهای صفحه اصلیارتباط چاقی و کاهش قدرت بمیهمانهای ناخوانده عامل نزاع بین علم و نادانی رو تاثیر انتخاب از طرف محیط رویا بخشی حقیقی از زندگی پیوند سر، یکی از راه حلهااز آغاز خلقت تا نگاه انسامخچه فراتر از حفظ تعادلهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر درجه حرارت بر عملکريتوکسيمب در درمان ام اسآیا امکان بازسازی اندامهاز تکینگی تا مغز از مغز تمعنی روزههوش، ژنتیکی است یا محیطیتشنج چیستزیرفون داروی ضد ام اسآزمون ذهنی گربه شرودینگراصول سلامت کمرمغز ابزار برتر بقابرای پیش بینی آینده مغز دویتامین E در چه مواد غذایجاذبه و نقش آن در شکلگیریسفرنامه سفر به بم و جنوب انسان قدیم در شبه جزیره عبیوگرافینقش هورمون های تیروئید دبسیاری از بیماری های جدیورزش در کمر دردخلاصه ای از مطالب همایش مساخت شبکه عصبی مصنوعی با ایا ابزار هوشمندی یا مغز نقش غذاها و موجودات درياتنفس هوازی و میتوکندریدلایلی که نشان میدهد ما بکمردرد با پوشیدن کفش مناشاهکار قرنابزار بقای موجود زنده از فیلمی بسیار جالب از تغیینوعی سکته مغزی ، وحشتناک تکامل ساختار رگهای مغزی داروی جدید ضد میگرنکاربرد روباتهای ريزنانوعلت خواب آلودگی بعد از خواجزایی ناشناخته در شکل گلوب فرونتال یا پیشانی مغناتوانی در شناسایی چهره تاثیر کپسول نوروهرب بر سدرک فرد دیگر و رفتارهای اگامی در درمان بیماریهای سوالات پزشکیارتباط هوش ساختار مغز و ژمیگرن سردردی ژنتیکی که بنزاع بین علم و جهل رو به پتاثیر احتمالی عصاره تغلیرویا تخیل یا واقعیتپیشینیان انسان از هفت میاز انفجار بزرگ تا انفجار مخچه ، فراتر از حفظ تعادلهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر درجه حرارت بر عملکریواستیگمینآیا انسان با مغز بزرگش اخاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز فکر میکند مرگ برای دیهیچگاه از فشار و شکست نترتشنج و حرکات شبه تشنجی قازبان مشترک ژنتیکی موجوداإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَاضطراب و ترسمغز از بسیاری حقایق می گربرخی نکات از گاید لاین پرویتامین دی گنجینه ای بزرحقیقت قربانی نزاع بین بی سفری به آغاز کیهانانسان جدید از چه زمانی پابیوگرافینقش هورمون زنانه استروژنبعد از کروناوزوز گوشخونریزی مغز در سندرم کووساختار شبکه های مغزی ثابایا بیماری ام اس (مولتیپنقش غذاها و موجودات درياتو دی ان ای خاص ميتوکندريدندان ها را مسواک بزنید تکنفرانس تشنج هتل کوثر اصشبیه سازی میلیون ها جهان ابزار بقای موجود زنده از فیزیکدانان ماشینی برای تچیزی خارج از مغزهای ما نیتکامل شناخت انسان با کشفداروی ضد تشنج با قابليت تکاربرد روباتهای ريز، در عوامل موثر در پیدایش زبااحساس گذر سریعتر زمانلبخند بزن شاید صبح فردا زنخاع ما تا پایین ستون فقرتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک و احساسگاهی لازم است برای فهم و پیامهای کاربرانارتباط انسانی، محدود به میگرن شدید قابل درمان اسنظام مثبت زندگیتاثیر ترکیبات استاتین (سرویاها از مغز است یا ناخوپیشرفتی مستقل از ابزار هاز تلسکوپ گالیله تا تلسکمخچه ابزاري که وظیفه آن فمدارک ژنتیکی چگونه انسانهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر درجه حرارت بر عملکریسدیپلام تنها داروی تایآیا احتمال دارد رویا از آاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز ما کوچکتر از نیم نقطههاوکينگ پیش از مرگش رسالتشنج عدم توازن بین نورون زبان چهار حرفی حیات زمینافراد آغاز حرکت خودشان راطلاعاتی عمومی در مورد ممغز به تنهایی برای فرهنگ برخی اثرات مضر ویتامین دواکنش های ناخودآگاه و تقحقیقت خواب و رویاسلولهای بنیادی مصنوعی درانسان عامل توقف رشد مغزبیان ژن های اسکیزوفرنی دنقش ژنتیک در درمان اختلاتفاوت مغز انسان و میمون هیک پیشنهاد خوب برای آسان خواندن ، یکی از شستشو دهنسازگاری با محیط بین اجزاایا بدون زبان میتوانیم تنقش غذاها و موجودات درياتولید سلولهای جنسی از سلدو ویژگی انتزاع و قدرت تجکنگره بین المللی سردرد دشبیه سازی سیستم های کوانابزار بقای موجود زنده از فرگشت و تکامل تصادفی محض چگونه مغز پیش انسان یا همتئوری تکامل امروز در درمداروی ضد تشنج با قابليت تکجای مغز مسئول پردازش تجعوامل ایجاد لغت انسانی و اخلاق و علوم اعصابلرزش ناشی از اسیب به عصبنخستین تصویر از سیاهچالهتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک احساسات و تفکرات دیگگاهی مغز بزرگ چالش استسایتهای دیگرارتباط شگفت مغز انسان و فمیدان مغناطيسي زمین بشر نظریه تکامل در درمان بیمتاثیر دپاکین بر بیماری مرویاهای پر رمز و حیرتی درپاسخ گیاهان در زمان خورداز تلسکوپ گالیله تا تلسکمروری بر تشنج و درمان هایهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر درجه حرارت بر عملکرژیم های غذایی و نقش مهم آیا احتمال دارد رویا از آاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز مادران و کودکان در زمهاوکينگ پیش از مرگش رسالتغییر الگوی رشد مغزی با ززبان و کلمه حتی برای کسانافزایش قدرت ادراکات و حساطلاعاتی عمومی در مورد ممغز برای فراموشی بیشتر کبرخی اختلالات عصبی مثانهواکسن کرونا از حقیقت تاتحقیقت راستین انسان علم بسلسله مباحث هوش مصنوعیانعطاف پذیری مکانیسمی علبیست تمرین ساده برای جلونقش آتش در رسیدن انسان بهتفاوت های بین زن و مرد فقیکی از علل محدودیت مغز امخواب سالم عامل سلامتیسخن پاک و ثابتایا تکامل هدفمند استنقشه مغزی هر فرد منحصر بهتومورها و التهاب مغزی عادو برابر شدن خطر مرگ و میکنگره بین المللی سردرد دشباهت زیاد بین سلول هاي عابزار بقای موجود زنده از فراموش کارها باهوش تر هسچگونه هموساپينس بر زمین تئوری تکامل در پیشگیری و داستانها و مفاهیمی اشتباکرونا چه بر سر مغز می آورعواملی که برای ظهور لغت ااخلاق پایه تکامل و فرهنگلزوم سازگاری قانون مجازانرمش های مفید در سرگیجهتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک تصویر و زبان های مخلتگذر زمان کاملا وابسته به ارتباط شگفت انگیز مغز انمکانیزمهای دفاعی در برابهفت چیز که عملکرد مغز تو تاثیر داروهای ضد التهاب رویای شفافپختگی پس از چهل سالگي به از تکنیکی تا مغز از مغز تمرکز هوشیاری، روح یا بدن هوش مصنوعی در کامپیوترهاتاثیر رو ح و روان بر جسمرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وآیا برای تولید مثل همیشه از تکینگی تا مغز از مغز تمغز چون ابزار هوش است دلیهدف یکسان، در مسیرهای متتغییر زودتر اتصالات مغزیزبان و بیان نتیجه ساختماافزایش مرگ و میر سندرم کوبلندی در ذهن ما درک بلندیمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟برخی بیماری ها که در آن بواکسن کرونا ساخته شده توحمله ویروس کرونا به مغزسم زنبور ، کلیدی برای واراولین هیبرید بین انسان وبیشتر کمردردها نیازی به نقش انتخاب از طرف محیط، نتفاوتهای جنسیتی راهی برایافته های نوین علوم پرده خواب سالم عامل سلامتی و یسریعترین کامپیوتر موجودایرادهای موجود در خلقت بنقص در تشخیص هیجانات عامتوانایی مغز و دیگر اجزای ديدن با چشم بسته در خواب کندر در بیماریهای التهابشباهت زیاد بین سلول هاي عابزار بقای موجود زنده از فراموشی همیشه هم بد نیستچگونه آن شکری که می خوریمتا 20 سال آینده مغز شما به در مانهای کمر دردکشف مکانیسم عصبی خوانش پعوارض ازدواج و بچه دار شداختلال در شناسایی حروف و لزوم سازگاری قانون مجازانرمشهای مهم برای تقویت عتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک عمیق در حیواناتگربه شرودینگر و تاثیر مشارتباط شگفت انگیز مغز انما انسانها چه اندازه نزدهفت سین یادگاری از میراث تاثیر داروی ضد تشنج سدیم روبات های ریز در درمان بیپرورش مغز مینیاتوری انسااز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز حافظه کجاستهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتاثیر رژیم گیاه خواری بر راه های جدید برای قضاوت رآیا بزرگ شدن مغز فقط در داز تکینگی تا مغز از مغز تمغز چگونه صداها را فیلتر هدف از تکامل مغزتغییر عمودی سر انسان از پزبان و بیان، در سایه پیشرافسردگی و اضطراب در بیمابه زودی شبکه مغزی به جای مغز بزرگ چالش است یا منفعبرخی بیماری های خاص که بدواکسن دیگر کرونا ساخته شحوادث روزگار از جمله ویرسودمندی موجودات ابزی بر اولین مورد پیوند سر در انبا هوش مصنوعی خودکار روبنقش اتصالات بین سلولهای تقلید مرحله ای نسبتا پیشیادگیری مهارت های جدید دخواب عامل دسته بندی و حفطسرگیجه از شایعترین اختلااگر نعمت فراموشی نبود بسنقطه بی بازگشتتوازن مهمتر از فعالیت زیدی متیل فومارات(زادیوا)(کوچک شدن مغز از نئاندرتاشش مرحله تکامل چشمابزارهای بقای موجود زندفرایند تکامل و دشواری هاچگونه انتظارات بر ادراک تاثیر مشاهده بر واقعیت بدر محل کار ارزش خودت را بکشف مکانیسمی پیچیده در بعید نوروز مبارکاختلالات مخچهممانتین یا آلزیکسا یا ابچرا مغزهای ما ارتقا یافت تاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری قلب در بیماری ویرگزیده ای از وبینار یا کنفارتباط غیرکلامی بین انساما انسانها چه اندازه نزدهمیشه اطمینان تو بر خدا بتاثیر درجه حرارت بر عملکروح رهاییآلودگی هوا و ویروس کرونااز تکینگی تا مغز و از مغز از تکینگی تا مغز از مغز تمرکز خنده در کجای مغز استهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتاثیر رژیم گیاه خواری بر راه های جدید برای قضاوت رآیا تکامل و تغییرات ژنتیاز تکینگی تا مغز- از مغز مغز ناتوان از توجیه پیدابحثی درباره هوش و تفاوتههدف از خلقت رسیدن به ابزاتغییرات منطقه بویایی مغززبان و تکلم برخی بیماریهالکتروتاکسی(گرایش و حرکبوزون هیگز چیستمغز بزرگ چالشهای پیش روبرخی توجهات در ببمار پارواکسن دیگری ضد کرونا از دحافظه و اطلاعات در کجاست سیاهچاله و تکینگی ابتدایاولین تصویر در تاریخ از سبار سنین ابزار هوشمندی انقش حفاظتی مولکول جدید دتلقین اطلاعات و حافظهیادآوری خواب و رویاخودآگاهی و هوشیاريسردرد میگرن در کودکاناگر نعمت فراموشی نبود بسچند جهانیتوسعه هوش مصنوعی قادر اسدژا وو یا اشنا پنداریکووید نوزده و خطر بیماریششمین کنگره بین المللی سابزارهای پیشرفته ارتباط فرایند حذف برخی اجزای مغچگونه باغبانی باعث کاهش تاثیر نگاه ناظر هوشیار بدر چه مرحله ای از خواب ، رکشف ارتباط جدیدی از ارتبعامل کلیدی در کنترل کارآاختلالات حرکتی در انسانمنابع انرژي پاک سرچشمه حچرا پس از بیدار شدن از خوتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری مغز در بیماری کویگزارش یک مورد جالب لخته وارتروز یا خوردگی و التهاما با کمک مغز خود مختاريمهمیشه عسل با موم بخوریمتاثیر درجه حرارت بر عملکروزه داری و بیمار ی ام اس آلزایمراز تکینگی تا مغز از مغز تمرگ انتقال است یا نابود شهوش مصنوعی درمانگر کامپیتاثیر رژیم گیاه خواری بر آیا جهش های ژنتیکی، ویرواز تکینگی تا مغز- از مغز مغز و سیر تکامل ان دلیلی بحثی درباره هوش و تفاوتههزینه ای که برای اندیشیدتغییرات تکاملی سر انسان زبان و شناخت حقیقت قسمت چالتهاب شریان تمپورالبیماری های مغز و اعصاب و مغز بزرگ و فعال یا مغز کوبرخی روش های تربیتی کودکواکسن سرطانحافظه و اطلاعات در کجاست سیاره ابلهاناولین سلول مصنوعیبارداری بدون رحمنقش حیاتی تلومر دی ان آ دتلاش هایی در بیماران قطع ژن هوش و ساختارهای حیاتی خودآگاهی و هوشیاريسردرد و علتهای آناگر تلاش انسان امروز براچندین ماده غذایی که ماننتوسعه برخی شغل ها با هوش دژاوو یا آشناپنداریکودک ایرانی که هوش او از صرع و درمان های آنابزارهای بقا از نخستین هفرد حساس از نظر عاطفی و بچگونه تکامل مغزهای کنونیتاثیر نگاه انسان بر رفتادر هم تنیدگی کوانتومی و پکشف جمجمه ای درکوه ایرهوعادت کردن به نعمتاختلالات صحبت کردن در انمنبع خواب و رویاچرا بیماری های تخریبی مغتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری مغز در بیماران مبگشایش دروازه جدیدی از طرارزش حقیقی زبان قسمت اولما تحت کنترل ژنها هستیم یهوموارکتوس ها ممکن است دتاثیر درجه حرارت بر عملکروش مقابله مغز با محدودیآیا ممکن است موش کور بی ماز تکینگی تا مغز از مغز تمراحل ارتقای پله پله کیههوش مصنوعی درخدمت خلق وحتاثیر رژیم گیاهخواری بر راه پیروزی در زندگی چیستآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجاز تکینگی تا مغز- از مغزتمغز آیندگان چگونه است ؟بحثی درباره هوش و تفاوتههزینه سنگین انسان در ازاثبت امواج الکتریکی در عصزبان و شناخت حقیقت قسمت اامیوتروفیک لترال اسکلروبیماری گیلن باره و بیمارمغز حریص برای خون، کلید تبرخی سلولهای عصبی در تلاواکسنی با تاثیر دوگانه احافظه و اطلاعات در کجاستسیاره ابلهاناوکرلیزوماب داروی جدید شبازگشت از آثار به سوی خدانقش خرچنگ های نعل اسبی درتلاشی برای درمان قطع نخاژن یا نقشه توسعه مغز و نقخانواده پایدارسردرد تنشنابزار هوش در حال ارتقا ازچه زیاد است بر من که در ایتوصیه های غیر دارویی در سدانشمندان ژنی از مغز انسکودکان میتوانند ناقل بی ضررهای مصرف شکر و قند بر ابزارهای بقا ازنخستین همقیچی ژنتیکیچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر نگاه انسان بر رفتادرمان های بیماری آلزایمرگنجینه ای به نام ویتامین عارضه جدید ویروس کرونا سادامه بحث تکامل چشممنحنی که ارتباط بین معرفچرا حیوانات سخن نمی گوینتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری مغزی در سندرم کووپمبرولیزوماب در بیماری چارزش حقیقی زبان قسمت دومماه رجبهوش مصنوعی می تواند بر احتاثیر درجه حرارت بر عملکروش های صرفه جویی در ایجاآیا ما تنها موجودات زنده از تکینگی تا مغز از مغز تمزایای شکلات تلخ برای سلهوش مصنوعی ساخته هوش طبیتاثیر عصاره تغلیظ شده گیراست دستی و چپ دستیآیا خداباوری محصول تکاملاز تکینگی تا مغز، از مغز مغز انسان ایا طبیعتا تمابحثی درباره هوش و تفاوتههزاران سال چشم های بینا وجمجمه انسان های اولیهزبان و شناخت حقیقت قسمت دامید درمان کرونا با همانبیماری ای شبیه آلزایمر و مغز زنان جوانتر از مغز مربرخی سيناپسها طی تکامل و واسطه ها د رمسیر ایجاد مغحس چشایی و بویاییسیر آفرینش از روح تا مغز ايندگان چگونه خواهند دیدبازسازي مغز و نخاع چالشی نقش داروهاي مختلف معروف تلاشی تازه برای گشودن معژنها نقشه ایجاد ابزار هوخارق العاده و استثنایی بسردرد سکه ایابزار بقای موجود زنده از چهار میلیارد سال تکامل بتوصیه هایی در مصرف ماهیدانشمندان روش هاي جدیدی کودکان خود را مشابه خود تضررهای شکر بر سلامت مغزابزارهای بقای از نخستین قانون مندی نقشه ژنتیکی مچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر ویتامین دی بر بیمادرمان های جدید میگرنگویید نوزده و ایمنی ساکتعدم توقف تکامل در یک اندااداراوون تنها داروی تاییمنشأ اطلاعات و آموخته ها چرا حجم مغز گونه انسان درتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری اعصاب به علت میتوپنج اکتشاف شگفت آور در موارزش حقیقی زبان قسمت سومماپروتیلینهوش مصنوعی و کشف زبان هایتاثیر درجه حرارت بر عملکروش هایی ساده برای کاهش اآیا مغز تا بزرگسالی توسعآیا همه جنایت ها نتیجه بیاز تکینگی تا مغز از مغز تمسیر دشوار تکامل و ارتقاهوش احساسیتاریخ همه چیز را ثبت کردهرشته نوروایمونولوژی و نقآیا دلفین ها می تواند از ازدواج های بین گونه ای، رمغز انسان برای ایجاد تمدبحثی درباره هوش و تفاوتههستي مادي ای که ما کوچکترجنسیت و تفاوت های بیناییزبان و شناخت حقیقت قسمت سامگا سه عامل مهم سلامتبیماری ای شبیه ام اس مولتمغزهای کوچک بی احساسبررسي علل احتمالي تغيير وبینار اساتید نورولوژی دحس و ادراک (قسمت اول )سیستم تعادلی بدنايا اراده آزاد توهم است یبحتی علمی درباره تمایل بنقش روزه داری در سالم و جتلاشی جدید در درمان ام اسژنها ، مغز و ارادهخدا موجود استسرعت فکر کردن چگونه استابزار بقای موجود زنده از چهار ساعت پس از کشتار خوکتوضیحی ساده در مورد هوش مدانشمندان روشی برای تبدیکوری گذرای ناشی از موبایطوفان فقر و گرسنگی و بی سابزارهای دفاعی و بقای موقانون جنگلچگونه حافظه را قویتر کنیتاثیر ویروس کرونا بر مغز درمان های جدید در بیماری گوشه بیماری اتوزومال رسسعسل طبیعی موثر در کنترل بادغام میان گونه های مختلمهندسی ژنتیک در حال تلاش چرا خشونت و تعصبتاثیر گیاه خواری بر رشد وذهن چند جانبه نیازمند نگپوست ساعتی مستقل از مغز دارزش خود را چگونه میشناسمبانی ذهنی سیاه و سفیدهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاثیر درجه حرارت بر عملکروش صحبت کردن در حال تکامروشهای نو در درمان دیسک بآیا هوش ارثی دریافتی از پاز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات نخاعیهوش احساسیتبدیل تراکت صوتی مصنوعی رشد مغز علت تمایل انسان بآیا دست مصنوعی به زودی قااستفاده از هوش مصنوعی در مغز انسان برای شادمانی طبحثی درباره احساسات متفاهستی ما پس از شروعی چگال جنسیت و تفاوت های بیناییزبان، وسیله شناسایی محیطامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبیماری بیش فعالیمغزتان را در جوانی سیمکشبررسی و اپروچ جدید بر بیموراپامیل در بارداریحس و ادراک (قسمت دوم )سیستم دفاعی بدن علیه مغز ايا اراده آزاد توهم است یبحث درباره پیدایش و منشانقش رژیم غذایی بر رشد و اتمایل زیاد به خوردن بستنژنهای مشترک بین انسان و وخطا در محاسبات چیزی کاملشلیک فراموشیابزار بقای موجود زنده از نوار مغزی روشی مهم در تشختکنولوژی جدید که سلول‌هداروهای مصرفی در ام اسکی غایب شدی تا نیازمند دلطی یکصد هزار سال اخیر هرچاثر مضر مصرف طولانی مدت رقانونمندی و محدودیت عالمنگاه محدود و تک جانبه، مشتاثیر ژنها بر اختلالات خدرمان های رایج ام اسگوشت خواری یا گیاه خواریعصب حقوق نورولووادغام دو حیطه علوم مغز و مولتیپل اسکلروز در زنان چرا در مغز انسان، فرورفتتاثیر گیاه خواری بر رشد ورقیبی قدرتمند در برابر مپیموزایداز نشانه ها و آثار درک شدمجموعه های پر سلولی بدن مهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاثیر درجه حرارت بر عملکروشهای شناسایی قدرت شنواآیا هوش سریعی که بدون احساز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات بین دو همسر و برخیهوش عاطفی بیشتر در زنانتبدیل سلولهای محافط به سزمین زیر خلیج فارس تمدنی آیا رژیم غذایی گیاهی سلااستیفن هاوکینگ در مورد همغز انسان برای شادمانی طبحثی درباره احساساتی غیرو هر کس تقوای خدا پیشه کنجهش های ژنتیکی مفید در ساسفر نامه سفر به بم و جنوب انفجار و توقف تکاملی نشابیماری تی تی پینقش قهوه در سلامتیبررسی سیستم تعادلی بدن اورزش هوازی مرتب خیلی به قحس و ادراک قسمت چهارمسکته مغزیای آنکه نامش درمان و یادشبحثی در مورد نقش ویتاميننقش رژیم غذایی در رشد و اتمدن قدیمی ای در جنوب ایرژنهای هوش ، کدامندخطا در محاسبات چیزی کاملشنا در ابهای گرم جنوب نیابزار بقای موجود زنده از نورون هاي مصنوعی می توانتکامل مداومداروهای ضد بیماری ام اس وکیست کلوئید بطن سومظهور امواج مغزی در مغز مصاثرات فشار روحی شدیدقارچ بی مغز در خدمت موجودنگاه انسان محدود به ادراتاثیر کلام در آیات کلام بدرمان های علامتی در ام اسگیلگمش باستانی کیستعضلانی که طی سخن گفتن چقدارتقا و تکامل سنت آفرینش مواد کوانتومی جدید، ممکنچراروياها را به یاد نمی آتاثیر گیاه خواری بر رشد ورموزی از نخستین تمدن بشرپیچیدگی های مغزی در درک زاز نظر علم اعصاب یا نرووسمحل درک احساسات روحانیهوش مصنوعی الفاگوتاثیر درجه حرارت بر عملکروشی برای بهبود هوش عاطفآیا هشیاری کوانتومی وجوداز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی پس از سهوش عاطفی در زنان بیشتر اتری فلوپرازینزندگی هوشمند در خارج از زآیا رژیم غذایی گیاهی سلااستیفن هاوکینگ در تفسیر مغز انسان رو به کوچک تر شبخش دیگری در وجود انسان هوقت نهيب هاي غير علمي گذشجهش های ژنتیکی غیر تصادفسفرنامه سفر به بم و جنوب انواع سکته های مغزیبیماری ضعف عضلات نزدیک بنقش مهاجرت در توسعه نسل ابررسی علل کمر درد در میانورزش هوازی ، بهترین تمریحس و ادراک قسمت پنجمسانسور از روی قصد بسیاری ایندرالبحثی جالب درباره محدودیتنقش زبان در سلطه و قدرت اتمدن بشری و مغز اخلاقیکلرال هیدرات برای خوابانخطرات هوش مصنوعیشناخت و معرفت، و نقش آن دابزار بقای موجود زنده از فلج بل، فلجی ترسناک که آننورون های ردیاب حافظهتکامل چشمداروی فامپیریدین یا نورلکاهش التهاب ناشی از بیماعلم به ما کمک میکند تا مواثرات مفید قهوهقبل از انفجار بزرگنگاهی بر قدرت بینایی دراتاثیر کپسول نوروهرب بر ندرمان ژنتیکی برای نوآوریگیاه خواری و گوشت خوار کدمقالاتارتوکين تراپی روشی جديد موجود بی مغزی که می تواندچراروياها را به یاد نمی آتاثیر گیاه خواری بر رشد ورمز و رازهای ارتباط غیر کپیوند مغز و سر و چالشهای از نظر علم اعصاب اراده آزمحل درک احساسات روحانی دهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر درجه حرارت بر عملکروشی جدید در درمان قطع نخآیا واکنش های یاد گرفته واز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی در عقب هوش عاطفی در زنان بیشتر اتری فلوپرازینزونا به وسیله ویروس ابله آیا راهی برای رفع کم آبی استخوان های کشف شده، ممکمغز انسان رو به کوچکتر شدبرنامه و ساختار پیچیده موقتی فهمیدی خطا کردی برگجهشهای مفید و ذکاوتی که دسفرنامه سفر به بم و جنوب انگشت نگاری مغز نشان میدبیماریهای تحلیل عضلانی انقش محیط زندگی و مهاجرت دبزرگ شدن مغز محدود به دورورزش و میگرنحس و ادراک قسمت سومسانسور بر بسیاری از حقایایا کوچک شدن مغزانسان البحثی در مورد نقش کلسیم و نقش زبان در سلطه و قدرت اتمساح حد واسط میان مغز کودفاع در برابر تغییر ساختشناسایی سلول های ایمنی اابزار بقای موجود زنده از فلج خوابنوروپلاستیسیتی چیستتکامل ابزار هوش ، راه پر داروی تشنجی دربارداریکاهش دوپامین عامل بیماریعلایم کمبود ویتامین E را اثرات مضر ماری جواناقدم زدن و حرکت دید را تغینگاهی بر توانایی اجزاي بتاثیر کپسول نوروهرب بر تدرمان جدید میگرن با انتی گالکانزوماب، دارویی جدیتاثیر ویتامین دی بر بیماارتباط میکروب روده و پارموجودات مقهور ژنها هستندنزاع بین جهل و علم رو به پتاثیر گیاهخواری بر رشد و رویا و خبر از آیندهپیوند سر آیا ممکن استاز نظر علم اعصاب اراده آزمحدودیت های حافظه و حافظهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر درجه حرارت بر عملک