دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

مغز انسان برای شادمانی طراحی نشده است تقلا نکنید

مغز انسان برای شادمانی طراحی نشده است، تقلا نکنید!

نوروسافاری |صنعت بزرگ شادمانی و تفکر مثبت- کهتخمین زده میشود۱۱ میلیارد دلار در سال ارزش داشته باشد- به این فانتزی که شادمانی یک هدف واقعی است، کمک کرده است. به دنبال رویای شادمان بودن، یک مفهوم بسیار آمریکایی است که، از طریق فرهنگ عمومی به سایر نقاط جهان صادر شده است.

درواقع دنبال شادمانی رفتن یکی از حقوق بی نظیر ایالات متحده است. متاسفانه این مساله باعث ایجاد انتظاری شده است که زندگی واقعی، از عهده برآوردن آن بر نمی آید.

به گزارش نوروسافاری به نقل از کانورسیشن،زیرا حتی زمانی که تمام نیازهای مادی و بیولوژیکی ما برآورده شده باشند، حالت شادمانی پایدار همچنان یک هدف تئوریک و گریزان باقی خواهد ماند، همانطور که عبدالرحمان سوم، خلیفه کوردوبا در قرن دهم، کشف کرده بود. او یکی از قدرتمندترین مردان زمان خود بود، که از دستاوردهای نظامی و فرهنگی و به علاوه لذت های دنیوی و دو حرمسرایش لذت میبرد. با این حال در پایان زندگیش او تصمیم گرفت تعداد روزهای دقیقی را- که در آن احساس خوشحالی میکرد- بشمارد. دقیقا ۱۴ روز بود. شادمانی، همانگونه که شاعر برزیلی وینیکیوس دمرئوس میگوید:

مانند پرواز پر در هوا است. آهسته پرواز میکند اما نه طولانی.

شادمانی یک ساخته ذهنی است، یک ایده انتزاعی بدون معادلی در تجربه واقعی انسان.

عواطف مثبت و منفی در مغز قرار دارند اما شادمانی پایدار، هیچ پایه بیولوژیکی ندارد.

طبیعت و تکامل

انسان ها طراحی نشده اند که خوشحال یا حتی راضی باشند. ما در درجه اول برای بقا و تکثیر مانند هر موجود دیگری در جهان طبیعی، طراحی شده ایم.

حالت رضایت توسط طبیعت، تقویت نمی شود زیرا این امر حفاظت ما را در برابر تهدیدات احتمالی بقا کم می کند. در واقع در سیر تکاملی اولویت داده شدن به بزرگ بودن لوب پیشانی در مغز ما(که به ما توانایی های اجرایی و تحلیلی عالی و نه صرفا شاد میدهد)،بیش از توانایی های طبیعی برای خوشحال بودن، به ما چیزهای زیادی درباره ی اولویت های طبیعت می آموزد.

مکان های مختلف در نقشه مغز و مدار های مغزی، هر کدام با ویژگی عصبی و عملکرد فکری معین مرتبط هستند، اما شادمانی، تنها ساخته ساده ای بدون هیچ پایه عصبی است، که نمیتوان در بافت مغزی جایی برایش یافت.

در واقع، کارشناسان اینگونه استدلال میکنند که طبیعت در از بین بردن افسردگی در روند تکاملی، شکست خورده است(با وجود معایب آشکار افسردگی از نظر بقا و ازدیاد نسل) دقیقا بر این واقعیت منطبق است که افسردگی به عنوان مکانیسم تطابقی در زمان سختی و مشقت، نقش مهمی دارد و به فرد افسرده کمک می کند که از موقعیت های خطرناک و ناامید کننده ای- که نمیتواند در آن پیروز شود- رها گردد. تکرار خاطرات افسردگی آور میتوانند در زمان های سخت، برخی مشکلات را حل کند.

اخلاق

صنعت جهانی شادمانی در حال حاضر ریشه در قوانین اخلاقی مسیحیت دارد، که بسیاری از آنها به ما میگویند، دلایل اخلاقی برای هر ناراحتی که ممکن است تجربه کنیم وجود دارد. آنها اغلب میگویند نداشتن شادمانی بخاطر نقائص اخلاقی ما، خودخواهی و مادی گراییست. (بی توجهی به ریشه تکاملی بسیاری از دردها و بیماری ها و توجیه آن با دلایل مذهبی، درد بسیاری از پزشکان امروز است.

بدن ما و نحوه تکامل آن، دارای نقص های بسیاری است که اسیر شدن در قفس بدن، ما را با آن مواجه کرده است.

پایین ترین درجه خلقت یعنی عالم مادی که روح مغرور و بلند مرتبه ما را به بند کشیده است، لازم بود تا حقارت وجود خود را دریابیم و همین محدودیت های زیاد بدن مادی، در سیر تکامل، عامل بسیاری از دردهاست: کمردرد ها، مقاومت بسیاری از ویروس ها در برابر سیستم دفاعی بدن، گستاخ شدن خود سیستم ایمنی بدن در برابر سلول های موجود در سیستم عصبی و افسردگی و تشنج و .... تلاش برای توجیه مذهبی بسیاری از این دردها تلاشی غیر علمی است که بسیاری، امروز گرفتار آن هستند.)

این افراد مسیحی، وضعیتی از تعادل روانی همراه با فضیلت را توصیه می کنند که شامل چشم پوشی، انزوا و عقب زدن لذات است. در واقع این استراتژی صرفا تلاشی برای یک راه حل برای ناتوانی ذاتی ما برای لذت بردن دائمی از زندگی است.

ولی ما باید با این روش، آسوده خاطر شویم کهناخشنودی واقعا تقصیر ما نیست.این تقصیر طراحی طبیعی ماست. این دقیقا برنامه کار ماست.

جورج برنارد شاو می گفت:

ما حق نداریم بدون تولید شادی، از آن بهره ببریم همانطور که برای مصرف دارایی و ثروت باید آن را تولید کرد.

ظاهرا خوشبختی باید بدست آورده شود، که ثابت میکند حالتی معمول در طبیعت نیست.ساکنان دنیای سرزنده اولدوس هاکسلی با کمک سوما -دارویی که آنها را مطیع ولی خرسند نگه میدارد- کاملا شاد زندگی میکنند. هاکسلی در رمان خود اشاره میکند که یک انسان آزاد باید به ناچار از احساسات دردناک، رنج بکشد، من معتقدم با توجه به انت

خاب بین عذاب عاطفی و خرسندی روح، بسیاری دومی را ترجیح میدهند.

اما سوما وجود ندارد، بنابراین مشکل این نیست که دسترسی به خرسندی معتبر و پایدار به وسیله مواد شیمیایی، غیر قانونی است بلکه مشکل این است که غیر ممکن است. مواد شیمیایی، ذهن را تغییر میدهند(که گاهی میتواند خوب باشد) اما از آنجایی که شادمانی به الگوی خاصی از مغز مرتبط نیست، ما نمیتوانیم آن را به طور شیمیایی باز تولید کنیم.

خوشحال و ناشاد

احساسات مامانند هر چیز دیگری در زندگی ما مخلوط و ناخالص، بینظم، درهم و گاه متناقضاست. تحقیقات نشان داده است که احساسات و عواطف مثبت و منفی، میتوانند نسبتا مستقل از همدیگر وجود داشته باشند. این مدل، نشان میدهد که نیمکره راست، پردازش احساسات منفی را ترجیح میدهد، در حالی که احساسات مثبت با سمت چپ مغز سر و کار دارد.

پس یادآوری آن ارزشمند است که ما برای این- که دائما شادمان باشیم- طراحی نشده ایم، در عوض ما برای زنده ماندن و ادامه نسل، طراحی شده ایم.

(این در مورد بدن های ماست. بدن ما برای فرار از خطر و نجات خود، طراحی شده است و نقشه ساختمان بدن ما یعنی ژنها- که ریچارد داوکینز آن را خودخواه میخواند- آنقدر برای بقای خود میکوشد که حاضر است ژن دیگر و فرد دیگری را نابود کند تا بدن و ژن من بماند. در این مسیر، حتی جان دیگران، مهم نیست چه برسد احساسات شادمانه خود!

در این مسیر، گاهی چنان خشمگین باید شد تا بتوانی در مسیر ژنهای خودت، بی محابا با چکاندن ماشه تفنگی، جان فرد دیگر را بگیری و اصلا لبخند و شادی کردن، مهم نیست.

در مسیر خواسته های مادی و ژنتیکی خودخواهانه باید آنقدر خشمگین شد و آنقدر اضطراب داشت که بتوان سیاهچاله های زندان ها را از بی گناهان پر کرد.

برای انسان شدن و آرامش، بدن ما طراحی نشده است بدن های ما برای بی رحم بودن و اضطراب داشتن و ترسیدن و شاد نبودن، طراحی شده است.

برای شاد بودن و برای آرام بودن و برای انسان بودن، افرادی- که قائل به بعد دیگر وجود انسان هستند- باید از بخش مادی بگذرند. دوئالیسم(تصور دو بعد در وجود انسان و تصور بعد غیر مادی در وجود انسان)- که همه ادیان ابراهیمی را در بر میگیرد- راه را برای شاد بودن آماده کرده است ولی متاسفانه بیشتر مدعیان این ادیان، از این گنجینه بزرگ، بهره ای ندارند و شادی و آرامش را در خواسته های تن مادی میدانند!)

ما قصد داریم مبارزه و تلاش کنیم برای رضایت و ایمنی و مبارزه با خطرات و دوری از درد.

مدل هیجان های رقابتی ارائه شده توسط لذت و درد در هم آمیخته، بسیار بیشتر از مدل دست نیافتنی سعادت دائم، با واقعیت وجودی ما متناسب است.

صنعت شادمانی در تلاش است به ما این شادی را بفروشد. در حقیقت وانمود کردن اینکه هر درجه ای از درد، ناخوشایند یا بیمارگونه است، احساس بیکفایتی و سرخوردگی را تقویت میکند.

فرض کردن اینکه چیزی به نام شادمانی وجود ندارد، ممکن است پیامی کاملا منفی به نظر برسد، اما این دلداری و تسلی را بدهیم که نارضایتی و ناخشنودی، یک نقص شخصی نیست. اگر شما گاها ناراحت هستید این قصوری نیست که نیاز به مرمت فوری داشته باشد، جوری که مربی شادمانی آن را با خود داشته باشد و به شما بدهد!

خیلی دور از این مطلب، باید بگوییم این نوسانات خلقی در واقع چیزی است که از بدن و ابزار هوش شما محافظت میکند و این بدن، هرچند برای انسان شدن، مانند ظرفی است که لازم می باشد ولی کافی نیست.
http://theconversation.com/humans-arent-designed-to-be-happy-so-stop-trying-119262

https://www.neurosafari.com/%d9%85%d8%ba%d8%b2-%d8%a7%d9%86%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%b4%d8%a7%d8%af%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d9%86%d8%b4%d8%af%d9%87%d8%8c-%d8%aa%d9%82%d9%84/.

@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

سلمان فاطمی [ 1398-09-01 ]
شادمانی یک ساخته ذهنی است یک ایده انتزاعی بدون معادلی در تجربه واقعی انسان

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
از تکینگی تا مغز از مغز تمزایای شکلات تلخ برای سلتاثیر داروهای ضد التهاب دانشمندان روش هاي جدیدی ورزش هوازی مرتب خیلی به قاز تکینگی تا مغز- از مغزتمغز انسان رو به کوچکتر شدتاثیر رژیم گیاهخواری بر درمان های رایج ام اسکمردرد و علل آنبیماری ای شبیه ام اس مولتنقش انتخاب از طرف محیط، نروش مقابله مغز با محدودیکشف مکانیسم عصبی خوانش پآیاما مقهور قوانین فیزیکبحث درباره پیدایش و منشاچندین ماده غذایی که ماننرشد مغز علت تمایل انسان بپنج اکتشاف شگفت آور در موانسان عامل توقف رشد مغزبرخی نکات از گاید لاین پرچگونه جمعیت های بزرگ شکل سفرنامه سفر به بم و جنوب آیا هوش سریعی که بدون احسایا تکامل هدفمند استتقلید مرحله ای نسبتا پیشتبدیل سلولهای محافط به سچراروياها را به یاد نمی آساختار شبکه های مغزی ثاباختلال در شناسایی حروف و لبخند بزن شاید صبح فردا زتوصیه هایی در مصرف ماهیجاذبه و نقش آن در شکلگیریهوش مصنوعی از عروسک تا کشباهت زیاد بین سلول هاي عارتباط غیرکلامی بین انساما با کمک مغز خود مختاريمتاثیر کپسول نوروهرب بر نخواب عامل دسته بندی و حفطهوش، ژنتیکی است یا محیطیعسل طبیعی موثر در کنترل باز تکینگی تا مغز از مغز تمسیر دشوار تکامل و ارتقاتاثیر داروی ضد تشنج سدیم دانشمندان روشی برای تبدیورزش هوازی ، بهترین تمریاز تکینگی تا مغز، از مغز مغز ایندگان چگونه استتاثیر عصاره تغلیظ شده گیدرمان جدید میگرن با انتی کمردرد با پوشیدن کفش منابیماری بیش فعالینقش اتصالات بین سلولهای روش های صرفه جویی در ایجاکشف مکانیسمی پیچیده در بآزمون ذهنی گربه شرودینگربحثی در مورد نقش ویتامينچه زیاد است بر من که در ایزمین زیر خلیج فارس تمدنی پوست ساعتی مستقل از مغز دانعطاف پذیری مکانیسمی علبرخی اثرات مضر ویتامین دچگونه جمعیت های بزرگ شکل سفرنامه سفر به بم و جنوب آیا هشیاری کوانتومی وجودایرادهای موجود در خلقت بفلج بل، فلجی ترسناک که آنتلقین اطلاعات و حافظهتری فلوپرازیننزاع بین جهل و علم رو به پسخن پاک و ثابتاختلالات مخچهلرزش ناشی از اسیب به عصبتوضیحی ساده در مورد هوش محقیقت راستین انسان علم بهوش مصنوعی از عروسک تا کشباهت زیاد بین سلول هاي عارتروز یا خوردگی و التهاما تحت کنترل ژنها هستیم یتاثیر کپسول نوروهرب بر تخودآگاهی و هوشیاريهیچگاه از فشار و شکست نترعصب حقوق نورولوواز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات نخاعیتاثیر درجه حرارت بر عملکداروهای مصرفی در ام اسورزش و میگرنازدواج های بین گونه ای، رمغز ابزار برتر بقاتاریخ همه چیز را ثبت کردهدرمانهای بیماری پارکینسکنفرانس تشنج هتل کوثر اصآیا واکنش های یاد گرفته وبیماری تی تی پینقش حفاظتی مولکول جدید دروش هایی ساده برای کاهش اکشف ارتباط جدیدی از ارتبإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبحثی جالب درباره محدودیتچهار میلیارد سال تکامل بزندگی هوشمند در خارج از زپیموزایداولین هیبرید بین انسان وبرخی اختلالات عصبی مثانهچگونه حافظه را قویتر کنیسفری به آغاز کیهاناگر نعمت فراموشی نبود بسفلج خوابتلاش هایی در بیماران قطع تری فلوپرازیننزاع بین علم و نادانی رو سریعترین کامپیوتر موجوداختلالات حرکتی در انسانلزوم سازگاری قانون مجازاتکامل چشمحافظه و اطلاعات در کجاست هوش مصنوعی از عروسک تا کشش مرحله تکامل چشمارزش حقیقی زبان قسمت اولماه رجبتاثیر کپسول نوروهرب بر سخودآگاهی و هوشیاريهاوکينگ پیش از مرگش رسالعضلانی که طی سخن گفتن چقداز تکینگی تا مغز از مغز تمشاهده آینده از روی مشاهتاثیر درجه حرارت بر عملکداروهای ضد بیماری ام اس وورزش بهترین درمان بیش فعاستفاده از هوش مصنوعی در مغز از بسیاری حقایق می گردرک فرد دیگر و رفتارهای اکنگره بین المللی سردرد دآیا آگاهی پس از مرگ از بیبیماری ضعف عضلات نزدیک بنقش حیاتی تلومر دی ان آ دروش صحبت کردن در حال تکامکشف جمجمه ای درکوه ایرهوافراد آغاز حرکت خودشان ربحثی در مورد نقش کلسیم و چهار ساعت پس از کشتار خوکزیباترین چیز در افزایش سپیچیدگی های مغزی در درک زاولین مورد پیوند سر در انبرخی بیماری ها که در آن بنگاهی بر قدرت بینایی دراسلولهای بنیادی مصنوعی دراگر نعمت فراموشی نبود بسفلج خواب چیستتلاشی برای درمان قطع نخاتسلیم شدن از نورون شروع منزاع بین علم و جهل رو به پسرگیجه از شایعترین اختلااختلالات صحبت کردن در انلزوم سازگاری قانون مجازاتکامل ابزار هوش ، راه پر حافظه و اطلاعات در کجاست هوش مصنوعی از عروسک تا کمششمین کنگره بین المللی سارزش حقیقی زبان قسمت دومماپروتیلینتاثیر کپسول نوروهرب بر سخانواده پایدارهاوکينگ پیش از مرگش رسالمقالاتاز تکینگی تا مغز از مغز تمعنی روزهتاثیر درجه حرارت بر عملکداروی فامپیریدین یا نورلورزش در کمر درداستیفن هاوکینگ در مورد همغز برای فراموشی بیشتر کدرک و احساسکنگره بین المللی سردرد دآیا امکان بازسازی اندامهبیماریهای تحلیل عضلانی انقش داروهاي مختلف معروف روشهای نو در درمان دیسک بگنجینه ای به نام ویتامین افزایش قدرت ادراکات و حسبحثی در مورد عملکرد لوب فنوار مغزی روشی مهم در تشخزیرفون داروی ضد ام اسپیوند مغز و سر و چالشهای اولین تصویر در تاریخ از سبرخی بیماری های خاص که بدنگاهی بر توانایی اجزاي بسلسله مباحث هوش مصنوعیاگر تلاش انسان امروز برافیلمی بسیار جالب از تغییتلاشی جدید در درمان ام استشنج چیستنظام مثبت زندگیسردرد و علتهای آنادامه بحث تکامل چشمممانتین یا آلزیکسا یا ابتکامل زبانحافظه و اطلاعات در کجاستهوش مصنوعی از عروسک تا کمصرع و درمان های آنارزش حقیقی زبان قسمت سوممبانی ذهنی سیاه و سفیدتاثیر گیاه خواری بر رشد وخطا در محاسبات چیزی کاملهدف از تکامل مغزتاثیر ویتامین دی بر بیماصفحه اصلیاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز فکر میکند مرگ برای دیتاثیر درجه حرارت بر عملکداروی تشنجی دربارداریوزوز گوشاستیفن هاوکینگ در تفسیر مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟درک احساسات و تفکرات دیگکندر در بیماریهای التهابآیا انسان با مغز بزرگش اخبیهوش کردن در جراحی و بیمنقش روزه داری در سالم و جروشهای شناسایی قدرت شنواگیاه خواری و گوشت خوار کدافسردگی و اضطراب در بیمابحثی درباره هوش و تفاوتهنورون هاي مصنوعی می توانزبان چهار حرفی حیات زمینپیوند سر، یکی از راه حلهااولین سلول مصنوعیبرخی توجهات در ببمار پارناتوانی از درمان برخی ویسم زنبور ، کلیدی برای وارابزار هوش در حال ارتقا ازفیزیکدانان ماشینی برای تتمایل زیاد به خوردن بستنتغییر الگوی رشد مغزی با زنظریه تکامل در درمان بیمسردرد تنشنادغام میان گونه های مختلمنابع انرژي پاک سرچشمه حتکامل ساختار رگهای مغزی حس چشایی و بویاییهوش مصنوعی در کامپیوترهاضررهای مصرف شکر و قند بر از نظر علم اعصاب یا نرووسمجموعه های پر سلولی بدن متاثیر گیاه خواری بر رشد وخطا در محاسبات چیزی کاملهزینه ای که برای اندیشیدسوالات پزشکیاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز ما کوچکتر از نیم نقطهتاثیر درجه حرارت بر عملکداروی جدید s3 در درمان ام یک پیشنهاد خوب برای آسان استخوان های کشف شده، ممکمغز بزرگ چالش است یا منفعدرک تصویر و زبان های مخلتکوچک شدن مغز از نئاندرتاآیا احتمال دارد رویا از آبیوگرافینقش رژیم غذایی در رشد و اروشی برای بهبود هوش عاطفگالکانزوماب، دارویی جدیالکتروتاکسی(گرایش و حرکبحثی درباره هوش و تفاوتهنورون های ردیاب حافظهزبان و بیان، در سایه پیشرپیشینیان انسان از هفت میاوکرلیزوماب داروی جدید شبرخی سلولهای عصبی در تلاناتوانی در شناسایی چهره سودمندی موجودات ابزی بر ابزارهای بقای موجود زندفرگشت و تکامل تصادفی محض تمدن قدیمی ای در جنوب ایرتغییر زودتر اتصالات مغزیهفت چیز که عملکرد مغز تو سردرد سکه ایادغام دو حیطه علوم مغز و مولتیپل اسکلروز در زنان تکامل شناخت انسان با کشفحس و ادراک (قسمت اول )هوش مصنوعی در خدمت خلق وحضررهای شکر بر سلامت مغزاز نظر علم اعصاب اراده آزمحل درک احساسات روحانیتاثیر گیاه خواری بر رشد ودفاع در برابر تغییر ساختهستي مادي ای که ما کوچکترهستی ما پس از شروعی چگال پیامهای کاربراناز تکینگی تا مغز از مغز تمغز مادران و کودکان در زمتاثیر درجه حرارت بر عملکداروی جدید ضد میگرنیکی از علل محدودیت مغز اماصول سلامت کمرمغز بزرگ چالشهای پیش رودرک عمیق در حیواناتکودک ایرانی که هوش او از آیا احتمال دارد رویا از آبیوگرافینقش زبان در سلطه و قدرت اروشی جدید در درمان قطع نخگامی در درمان بیماریهای التهاب شریان تمپورالبحثی درباره هوش و تفاوتهنوروپلاستیسیتی چیستزبان و تکلم برخی بیماریهپیشرفتی مستقل از ابزار هايندگان چگونه خواهند دیدبرخی سيناپسها طی تکامل و نخاع ما تا پایین ستون فقرسیاهچاله و تکینگی ابتدایابزارهای پیشرفته ارتباط فراموش کارها باهوش تر هستمساح حد واسط میان مغز کوتغییر عمودی سر انسان از پهفت سین یادگاری از میراث سرعت فکر کردن چگونه استارتقا و تکامل سنت آفرینش مواد کوانتومی جدید، ممکنتئوری تکامل امروز در درمحس و ادراک (قسمت دوم )هوش مصنوعی در خدمت خلق وحطی یکصد هزار سال اخیر هرچاز نظر علم اعصاب اراده آزمحل درک احساسات روحانی دتاثیر گیاه خواری بر رشد ودقیق ترین تصاویر از مغز او هر کس تقوای خدا پیشه کنسایتهای دیگراز تکینگی تا مغز از مغز تمغز چون ابزار هوش است دلیتاثیر درجه حرارت بر عملکداروی ضد تشنج با قابليت تیادگیری مهارت های جدید داضطراب و ترسمغز حریص برای خون، کلید تدرگیری اعصاب به علت میتوکودکان خود را مشابه خود تآیا برای تولید مثل همیشه بیان ژن های اسکیزوفرنی دنقش زبان در سلطه و قدرت اروشی جدید در درمان سکته مگاهی لازم است برای فهم و امیوتروفیک لترال اسکلروبحثی درباره هوش و تفاوتهنوشیدن چای برای مغز مفید زبان و شناخت حقیقت قسمت چپاسخ گیاهان در زمان خوردايا اراده آزاد توهم است یبررسي علل احتمالي تغيير نخستین تصویر از سیاهچالهسیاره ابلهانابزارهای دفاعی و بقای موفراموشی همیشه هم بد نیستتنفس هوازی و میتوکندریثبت امواج الکتریکی در عصهمیشه عسل با موم بخوریمشلیک فراموشیارتوکين تراپی روشی جديد موجود بی مغزی که می تواندتئوری تکامل در پیشگیری و حس و ادراک قسمت چهارمهوش مصنوعی درمانگر کامپیظهور امواج مغزی در مغز مصاز آغاز خلقت تا نگاه انسامحدودیت های حافظه و حافظتاثیر گیاه خواری بر رشد ودلایلی که نشان میدهد ما بتاثیر گیاه خواری بر رشد ودندان ها را مسواک بزنید تویتامین E برای فعالیت صحاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز چگونه صداها را فیلتر تاثیر درجه حرارت بر عملکداروی ضد تشنج با قابليت تیادآوری خواب و رویااطلاعاتی عمومی در مورد ممغز زنان جوانتر از مغز مررقیبی قدرتمند در برابر مکوری گذرای ناشی از موبایآیا بزرگ شدن مغز فقط در دبیست تمرین ساده برای جلونقش سجده بر عملکرد مغزريتوکسيمب در درمان ام اسگاهی مغز بزرگ چالش استامگا سه عامل مهم سلامتبحثی درباره هوش و تفاوتهنوعی سکته مغزی ، وحشتناک زبان و شناخت حقیقت قسمت اپختگی پس از چهل سالگي به ايا اراده آزاد توهم است یبررسی و اپروچ جدید بر بیمنرمش های مفید در سرگیجهسیاره ابلهاناثر مضر مصرف طولانی مدت رفرایند حذف برخی اجزای مغتنفس هوازی و میتوکندریجمجمه انسان های اولیههوموارکتوس ها ممکن است دشنا در ابهای گرم جنوب نیارتباط میکروب روده و پارموجودات مقهور ژنها هستندتا 20 سال آینده مغز شما به حس و ادراک قسمت پنجمهوش مصنوعی درخدمت خلق وحعلم به ما کمک میکند تا مواز تلسکوپ گالیله تا تلسکمخچه ، فراتر از حفظ تعادلتاثیر گیاه خواری بر رشد ودو ویژگی انتزاع و قدرت تجویتامین E در چه مواد غذایاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز آیندگان چگونه است ؟تاثیر درجه حرارت بر عملکداستانها و مفاهیمی اشتباژن هوش و ساختارهای حیاتی اطلاعاتی عمومی در مورد ممغزهای کوچک بی احساسرموزی از نخستین تمدن بشرکی غایب شدی تا نیازمند دلآیا تکامل و تغییرات ژنتیبیشتر کمردردها نیازی به نقش غذاها و موجودات درياریواستیگمینگذر زمان کاملا وابسته به امروز دانش ژنتیک هیچ ابهبحثی درباره احساسات متفاچیزی خارج از مغزهای ما نیزبان و شناخت حقیقت قسمت دپرورش مغز مینیاتوری انساای آنکه نامش درمان و یادشبررسی سیستم تعادلی بدن انرمشهای مهم برای تقویت عسیر آفرینش از روح تا مغز اثرات مفید قهوهفرد حساس از نظر عاطفی و بتو دی ان ای خاص ميتوکندريجنسیت و تفاوت های بیناییهوش مصنوعی می تواند بر احشناخت و معرفت، و نقش آن دارتباط چاقی و کاهش قدرت بمیهمانهای ناخوانده عامل تاثیر مشاهده بر واقعیت بحس و ادراک قسمت سومهوش مصنوعی ساخته هوش طبیعلایم کمبود ویتامین E را از تلسکوپ گالیله تا تلسکمخچه ابزاري که وظیفه آن فمدارک ژنتیکی چگونه انسانتاثیر گیاه خواری بر رشد وديدن با چشم بسته در خواب ویتامین دی گنجینه ای بزراز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان ایا طبیعتا تماتاثیر درجه حرارت بر عملکدر مانهای کمر دردژن یا نقشه توسعه مغز و نقبلندی در ذهن ما درک بلندیمغزتان را در جوانی سیمکشرمز و رازهای ارتباط غیر ککاهش التهاب ناشی از بیماآیا خداباوری محصول تکاملبا هوش مصنوعی خودکار روبنقش غذاها و موجودات دريارژیم غذایی حاوی تخم مرغ وگربه شرودینگر و تاثیر مشانفجار و توقف تکاملی نشابحثی درباره احساساتی غیرچگونه مغز پیش انسان یا همزبان و شناخت حقیقت قسمت سآلزایمرایندرالبررسی علل کمر درد در میانچرا مغزهای ما ارتقا یافت سیستم تعادلی بدناثرات مضر ماری جواناقانون مندی نقشه ژنتیکی متولید سلولهای جنسی از سلجنسیت و تفاوت های بیناییهوش مصنوعی گوگل به کمک تششناسایی سلول های ایمنی اارتباط هوش ساختار مغز و ژمیگرن سردردی ژنتیکی که بتاثیر نگاه ناظر هوشیار بحساسیت روانی متفاوتهوش احساسیعلایم کمبود ویتامین E را از تکنیکی تا مغز از مغز تمروری بر تشنج و درمان هایتاثیر گیاه خواری بر رشد ودی متیل فومارات(زادیوا)(واکنش های ناخودآگاه و تقاز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان برای ایجاد تمدتاثیر رو ح و روان بر جسمدر چه مرحله ای از خواب ، رژنها نقشه ایجاد ابزار هوبه زودی شبکه مغزی به جای نقش قهوه در سلامتیرویای شفافکایروپاکتیک چیستآیا دلفین ها می تواند از بارداری بدون رحمنقش غذاها و موجودات درياراه های جدید برای قضاوت رگزیده ای از وبینار یا کنفانگشت نگاری مغز نشان میدبخش دیگری در وجود انسان هچگونه هموساپينس بر زمین زبان، وسیله شناسایی محیطآیا ما تنها موجودات زنده ایا کوچک شدن مغزانسان البزرگ شدن مغز محدود به دورچرا حیوانات سخن نمی گوینسیستم دفاعی بدن علیه مغز اجزای پر سلولی بدن انسان قارچ بی مغز در خدمت موجودتوانایی مغز و دیگر اجزای جهش های ژنتیکی مفید در ساهوش مصنوعی گوگل به کمک تششواهدی از دنیسوان(شبه نئارتباط انسانی، محدود به میدان مغناطيسي زمین بشر تاثیر نگاه انسان بر رفتاخلاصه ای از مطالب همایش مهوش احساسیعلت خواب آلودگی بعد از خواز تکینگی تا مغز از مغز تاز تکینگی تا مغز و از مغز مرکز خنده در کجای مغز استتاثیر انتخاب از طرف محیط دژا وو یا اشنا پنداریواکسن سرطاناز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان برای شادمانی طتاثیر رژیم گیاه خواری بر در هم تنیدگی کوانتومی و پژنها ، مغز و ارادهبوزون هیگز چیستنقش مهاجرت در توسعه نسل اروبات های ریز در درمان بیکاربرد روباتهای ريزنانوآیا دست مصنوعی به زودی قابازگشت از آثار به سوی خدانقشه مغزی هر فرد منحصر بهراه های جدید برای قضاوت رگزارش یک مورد جالب لخته واندوهگین نباش اگر درب یا برنامه و ساختار پیچیده مچگونه آن شکری که می خوریمسفر نامه سفر به بم و جنوب آیا مغز تا بزرگسالی توسعایا ابزار هوشمندی یا مغز بسیاری از بیماری های جدیچرا حجم مغز گونه انسان درسکته مغزیاجزایی ناشناخته در شکل گقدم زدن و حرکت دید را تغیتوازن مهمتر از فعالیت زیجهش های ژنتیکی غیر تصادفهوش مصنوعی الفاگوشاهکار قرنارتباط شگفت مغز انسان و فمکانیزمهای دفاعی در برابتاثیر نگاه انسان بر رفتاخواندن ، یکی از شستشو دهنهوش عاطفی بیشتر در زنانعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکینگی تا مغز از مغز تمرگ انتقال است یا نابود شتاثیر ترکیبات استاتین (سدژاوو یا آشناپنداریواسطه ها د رمسیر ایجاد مغاز تکینگی تا مغز- از مغز مغز انسان برای شادمانی طتاثیر رژیم گیاه خواری بر درمان های بیماری آلزایمرژنهای هوش ، کدامندبیماری گیلن باره و بیمارنقش هورمون های تیروئید دروح رهاییکاربرد روباتهای ريز، در آیا رژیم غذایی گیاهی سلابازسازي مغز و نخاع چالشی نقص در تشخیص هیجانات عامراه پیروزی در زندگی چیستگشایش دروازه جدیدی از طرانسان قدیم در شبه جزیره عبرین نت به جای اینترنتچگونه انتظارات بر ادراک سفرنامه سفر به بم و جنوب آیا همه جنایت ها نتیجه بیایا بیماری ام اس (مولتیپتفاوت مغز انسان و میمون هچرا در مغز انسان، فرورفتساخت شبکه عصبی با الفبایاحساس گذر سریعتر زمانقدرت انسان در نگاه به ابعتوسعه برخی شغل ها با هوش جهشهای مفید و ذکاوتی که دهوش مصنوعی از عروسک تا کشبیه سازی میلیون ها جهان ارتباط شگفت انگیز مغز انما انسانها چه اندازه نزدتاثیر ویتامین دی بر بیماخواب سالم عامل سلامتیهوش عاطفی در زنان بیشتر اعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز از مغز تمراحل ارتقای پله پله کیهتاثیر دپاکین بر بیماری مدانشمندان ژنی از مغز انسوراپامیل در بارداریاز تکینگی تا مغز- از مغز مغز انسان رو به کوچک تر شتاثیر رژیم گیاه خواری بر درمان های جدید میگرنکلرال هیدرات برای خوابانبیماری ای شبیه آلزایمر و نقش ژنتیک در درمان اختلاروزه داری و بیمار ی ام اس کجای مغز مسئول پردازش تجآیا راهی برای رفع کم آبی بحتی علمی درباره تمایل بچند جهانیرشته نوروایمونولوژی و نقپمبرولیزوماب در بیماری چانسان جدید از چه زمانی پابرای پیش بینی آینده مغز دچگونه باغبانی باعث کاهش سفرنامه سفر به بم و جنوب آیا هوش ارثی دریافتی از پایا بدون زبان میتوانیم تتفاوتهای جنسیتی راهی براتبدیل تراکت صوتی مصنوعی چراروياها را به یاد نمی آساخت شبکه عصبی مصنوعی با اخلاق و علوم اعصابلوب فرونتال یا پیشانی مغتوصیه های غیر دارویی در سجهشهای مفید و ذکاوتی که دهوش مصنوعی از عروسک تا کشبیه سازی سیستم های کوانارتباط شگفت انگیز مغز انما انسانها چه اندازه نزدتاثیر ژنها بر اختلالات خخواب سالم عامل سلامتی و یهوشیاری کوانتومیعامل کلیدی در کنترل کارآ