دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

جهشهای مفید و ذکاوتی که در میان همه این جهشهای مفید، مفیدترین را برگزیده است

جهشهای مفید و ذکاوتی که در میان همه این جهشهای مفید، مفیدترین را برگزیده است!

معروفترین جهش های مفیدی که برای انسان رخ داده است:

تغييرات ژنتیکی وراثتي- که از فرآیند تکامل حاصل میشود- یا سودمند هستند یا مضر و توضیح میدهم که برخي از این تغییرات ممکن است برخی بهبودی هاي مثبت یا مفید را ایجاد کند. این جهش های مفید، ماده خامی خواهد بود که گزینش آن از طریق انتخاب طبیعی و در زمان مناسب انجام میشود و به نوبه خود در جوامع زیستی انتشار می یابد.

در این مقاله کوتاه به چهار جهش مفیدی- که بر تکامل بشری تاثیر گذاشته است- اشاره می کنیم.

جهش مفید اول
Apolipoprotein AI-Milano

بیماریهای قلبی، یکی از مصیبتهای بزرگ بشری در کشورهای پیشرفته است اینها میراثی از گذشته تکاملی برنامه ریزی شده، برای کسب چربی های پر انرژی هستند و همین روغنها منبعی نادر و گرانبها برای انرژی حرارتی حساب می شوند ولی امروزه منبعی برای انسداد شریانها شده اند.

از روی خوش شانسی، نشانه هایي تکاملی وجود دارد که به برخی اشخاص اجازه ميدهد تا قدرت تعامل با این مشکل را پیدا کنند.

همه انسانها ژنی برای نوعي اپولیپوپروتئین دارند که مسئول انتقال کلسترول از طریق جریان خون به کبد است و جدار شریان و رگهاي خونی را از کلسترول پاک میکند و این، کلسترول خوب HDL نام دارد.

ولی وقتي کلسترول به وسیله لیپو پروتئینی به نام LDL منتقل شود در قسمتهای مختلف بدن در شریانها رسوب میکند و باعث ایجاد بیماریهای بسیار از جمله آترواسکلروز میشود.

حادثه مهم اين است که همه ساکنان ایتالیا یک نسخه از این پروتئین با نام
Apolipoprotein AI-Milano

را دارند. و این پروتئین در زدودن کلسترول از سلولها و زدودن رسوبها از شریانها و دیگر وظایف انتی اکسیدان بسیار قویتر از مشابهش در APO A1 است که قبلا ذکر کردیم.

اشخاصی- که این نسخه از ژن
Apo-AIM
را دارند- کمتر از دیگر افراد دچار حملات قلبی و سکته مغزی میشوند، به همین دلیل شرکتهای دارویی می کوشند نسخه ای مصنوعی از این پروتئین را تولید کنند و به عنوان داروی بیماریهای قلبی تجویز کنند.

برخی داروهایی- که امروزه مصرف میشود- باعث جهش دیگری به نام PCSK9 میشود و تاثیر مشابهی دارد. اشخاصي که این جهش را دارند، میزان حملات قلبی عراقی در آنها ، 88%کمتر است.

جهش مفید دوم

افزایش دانسيتي استخوان

دانشمندان یکی از ژنهايي را- که منجر به افزايش تراکم اسخوان در انسان میشود- شناخته اند

low-density lipoprotein receptor-related protein 5 .
یا به اختصار LRP5

و به این ترتیب هر جهشی- که وظیفه این ژن را مختل کند- زیان بار است و باعث بیماری پوکی استخوان میشود ولی شگفت آور ظهور نوع دیگری از جهشهاست که از وظیفه LRP5 تکامل یافته است و این جهش یکی از عجیب ترین جهشهای شناخته شده در انسان است.

این جهش اولین بار وقتی جوانی در آمریکا با اتومبيل تصادف کرد، به صورت تصادفی کشف شد.

این فرد به رغم تصادف شدید دچار هیچ شکستگی نشد.

عکس برداری با اشعه ایکس، فرد دیگری از همان خانواده را با استخوانهايي قوی تر و چگالتر از حد متوسط تشخیص داد.

و یکی از پزشکانی- که روی این مطلب تحقیق میکرد- گفت : ( هیچ کدام از افراد آن خانواده که بین 3
تا 93 سال عمر دارند در گذشته و حال دچار شکستگی استخوان نشده اند.

در واقع به نظر میرسد که این جهش فقط برای بیماری، مقاوم نیست بلکه به صورت برجسته ای از دیگر مشکلات ناشی از تصادفات و مرگ و مير می کاهد و برخی زائده های استخواني خوب به عنوان محافظ در مناطق مختلف بدن شکل می گیرد ..

و مشابه جهش Apo-AIM ، برخی شرکتهای دارویی می کوشند این جهش را به عنوان درمان افرادی- که از پوکي استخوان رنج میبرند و دیگر بیماران دچار امراض استخوانی- به کار ببرند.

جهش سوم : مقاومت به مالاریا
Malaria resistance
جهش در هموگلوبین S یکی از مثالهای کلاسیک تغییرات تکاملی در انسان است و مسوول تغییر شکل سلولهای قرمز خون به داسي شکل است و اشخاصی- که یک نسخه آن را دارند- در برابر بیماری مالاریا مقاوم هستند. شکل جدید گلبول های قرمز خون، مانع از آلودگی گلبول های قرمز با انگل مالاريا میشود. ولی افرادي که دو نسخه از این ژن را دارند به آنمی شدید مبتلا مي شوند.

محققان ایتالیایی فهميدند که برخی جوامع افريقايي از بورکینافاسو، یک اثر حفاظتی در هموگلوبین تغییر یافته دارند و به این، هموگلوبین HBC میگویند. افرادی- که فقط یک نسخه دارند- 29% ،کمتر دچار مالاریا میشوند هرچند ممکن است آنمی بگیرند.

نکته مهم آنکه این جهش هر چند در برابر مالاریا اثر حفاظتی دارد ولی فرد را دچار کم خونی میکند و مقاومتی در برابر دیگر میکربها و ویروس ها ایجاد نمی کند. پس شاید در زمانی که اپی دمی های شدید مالاریا رخ دهد مفید باشد ولی در دیگر حالات، چندان مفید نیست.

جهش چهارم : tetrachromatic vision

بيشتر پستانداران امکان ديدن رنگ اندکی دارند زیرا در سلولهای شبکیه، فقط دو نوع سلول مخروطی برای دیدن رنگ دارند و این دو سلول مخروطی رنگهای مختلف نور را در حدی محدود تمیز میدهد(خاکستری و سفید و سیاه)
انسان و دیگر ميمون هاي نخستي سه نوع سلول مخروطی دارند و این، یک میراث تکاملی از گذشته است و کمک کرده است تا ميوه های رسیده رنگارنگ را تشخیص بدهند و به بقای بیشتر کمک کرده است(دیدن رنگهای مختلف قرمز و آبی و سبز)

ژنی- که مسئول یکی از انواع سلول مخروطی حساس به آبی است- روی کروموزوم هفت پیدا شده است و انواع دیگر که حساس به رنگ قرمز و سبز هستند روی کرومووم ایکس هستند ..

مردان فقط یک کروموزم ایکس دارند. در صورت بروز جهشی در کروموزومهای ایکس، دید رنگ قرمز یا سبز از بين ميرود در حالی که زنان یک نسخه یدکی دارند و این حالت، ايجاد بیشتر کوررنگي در مردان را توجیه مي کند ولی اگر زنی دچار جهش در هر دو کرومووزم ایکس و صاحب چهار سلول مخروطی به جای سه نوع شود یعنی چهار گیرنده مختلف و چهار رنگ در چشمانشان داشته باشند، این سبب میشود بتوانند نورهای مختلفي را تمیز دهند يعنی مي توانند رنگهایی را ببیند که انسان عادی قادر به درک آن نیست. و این شبيه رویت طبیعی پرندگان و لاک پشت است و معروفترین مبتلایان به این جهش، كشيش معروف استرالیایی به نام کونسيتا انتيکو است.
جهشهای مفید دیگری مانند جهش مقاومت به ویروس ایدز CCR5 و جهش توانايي مغزی برجسته ARHGAP11 نیز وجود دارد.

این جهشها هر چند در شرایط خاصی برای فرد سودمند است ولی در شرایط کلی، شاید سود چندانی را به فرد نرساند

مثلا جهش مقاومت به مالاریا هیچ مقاومتی را در برابر ویروس آنفلوانزا ایجاد نمیکند حتی کم خونی موجود در این افراد، ممکن است مقاومت آنها را در برابر بیماریهای دیگر کمتر کند.

همچنین جهشی- که منجر به استحکام بیشتر استخوانها میشود- میتواند منجر به ضعف عضلات و یا حتي نقص در عملکرد مغزی به دلیل تجمع کلسیم و فسفر در استخوان شود. پس این هم شاید در تصادفات شدید سودمند باشد ولی در همه شرایط سودمند نیست و اگر یک فرد با استخوان بتونی، در معرض حمله درندگان قرار بگیرد و نتواند با مغز محروم از کلسیم و فسفر خود، راه فرار را پیدا کند، میتواند بی فایده بودن استخوان بتونی را درک نمايد!!

باز دیدن چهار رنگ شايد وقتی فرد انرژی سلولهای مغزی را برای دیدن بیشتر بسوزاند و مغز را از انرژی محروم کند، بسیار بي فائده شود!! تلسکوپ قدرتمندی را در سیلاب ناشی از بارندگی ای شدید فرض کنید. این تلسکوپ میتواند تصویر ستارگان را به خوبی پردازش کند ولی اگر در برابر امواج خروشان سیل، راهی برای فرار نیابد، این دید عمیق به چه کارش می آید؟

پس به نظر میرسد مهمتر از این جهشها، جهشهای ژنتیکی برای بهبود عملکرد ابزار هوش باشد تا این ابزار بتواند در تنگناهای سختی- که دیدن تیز و هیکل بزرگ و گوش دقیق کارآمد نیست- از خود کارآمدی نشان دهد و جان موجود را نجات دهد.

نکته مهم در تاریخچه زیست شناسی تکاملی، همین را نشان میدهد. در سیر تکاملی موجودات، ممکن است قدرت بینایی لاک پشت بسیار بیشتر از انسان باشد و یا لاک او بسیار قویتر از استخوانهای ما باشد، ولی ابزار هوش در انسان، قابل قیاس با لاک پشت نیست. چرا طبیعت به جای ابزار هوش- که انرژی هنگفتی را از موجود زنده میگیرد و صرف خود می کند- پنجه و لاک و هیکلهای غول آسا را پرورش نداد؟! چون اینها در همه شرایط کارآمد نیستند، ولی هوش ، در همه تنگناها کمک میکند و ابزار برتر بقاست.

و در اینجا ذکاوتی را میبینیم- که فراتر از زمان و مکان و مصلحتهای زودگذر، تاریخ را به سوی بهترین انتخاب یعنی تکامل ابزار هوش برده است.

(1) منابع

http://bigthink.com/…/evolution-is-still-happening-benefici…

http://www.talkorigins.org/…/information/apolipoprotein.html

Franceschini G, et al. (1980) “A-IMilano apoprotein. Decreased high density lipoprotein cholesterol levels with significant lipoprotein modifications and without clinical atherosclerosis in an Italian family.” J Clin Invest. 66, 892-900. [PubMed]

وhttp://www.science.doe.gov/Science_News/feature_articles_2002/May/Milano_Mutation/Milano%20Mutation.htm

.http://www.eurekalert.org/pub_releas…/…/CMC-bbgm-1502100.php

Soma MR, et al. (1995) “Recombinant Apolipoprotein A-IMilano Dimer Inhibits Carotid Intimal Thickening Induced by Perivascular Manipulation in Rabbits.” Circ Res. 76, 405-11.http://circres.ahajournals.org/cgi/content/full/76/3/405

Calabresi L, et al. (1999) “Cell cholesterol efflux to reconstituted high-density lipoproteins containing the apolipoprotein A-IMilano dimer.” Bioch

emistry 3

8, 16307-14. [PubMed]

Bielicki and Oda (2002) “Apolipoprotein A-IMilano and apolipoprotein A-IParis exhibit an antioxidant activity distinct from that of wild-type apolipoprotein A-I.” Biochemistry 41, 2089-2096. [PubMed]

Calabresi L, et al. (1997) “Reconstituted high-density lipoproteins with a disulfide-linked apolipoprotein A-I dimer: evidence for restricted particle size heterogeneity.” Biochemistry 36, 12428-33. [PubMed]

Calabresi L, et al. (1997) “Activation of lecithin cholesterol acyltransferase by a disulfide-linked apolipoprotein A-I dimer.” Biochem Biophys Res Commun. 232, 345-9. [PubMed]

Franceschini G, et al. (1990) “Apolipoprotein AIMilano. Disulfide-linked dimers increase high density lipoprotein stability and hinder particle interconversion in carrier plasma.” J Biol Chem 265, 12224-31. [PubMed]

Jia et al (2002) “Thiol-bearing synthetic peptides retain the antioxidant activity of apolipoproteinA-IMilano.” Biochem Biophys Res Commun 297, 206-213. [PubMed]

Kim SJ, et al., (2001) “Crystal structure of proteolytic fragments

http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa013444#t=article.

https://www.newscientist.com/…/dn1566-double-mutant-gene-e…/

Protective Effects of the Sickle Cell

Gene Against Malaria Morbidity and Mortality. Aidoo M, Terlouw DJ, Kolczak MS, McElroy PD, ter Kuile FO, Kariuki S, Nahlen BL, Lal AA, Udhayakumar V. Lancet 2002;

المصادر : 4

http://jov.arvojournals.org/article.aspx?articleid=2191517

THE HUMAN IS A BLOCKED TETRACHROMAT, Fulton, James T., Processes in Biological Vision {online} {Corona Del Mar, CA. USA} Vision Concepts, {published 2000-08-01}, {revised 2000-08-01},{cited 2000-08-01}. Available on the Internet: URL:http://neuronresearch.net/vision/

A Life More Colorful’ By Cynthia Wood

Wikipedia: Tetrachromacy

Some Women May See 100 Million Colors, Thanks to their @ Genes’ post-gazette.com

You won’t believe your eyes: The mysteries of sight revealed’ The Independent

مصادر طفرة مرض الايدز :

Stories of Aids in Africa by Stephanie Nolen, published by Portobello Books on 28 May.

Dotinga , R. “Genetic HIV Resistance Deciphered.” Wired. January 7, 2005.

Evolution. Double Immunity (2001).

The Tech Museum of Innovation. The Evolving Genetics of HIV (2013).

Novembre, J., Galavani, A., and Slatkin, M. The Geographic Spread of the CCR5 Δ32 HIV-Resistance Allele. PLOS Biology (2004)

Science Daily. “Biologists Discover Why 10 Percent Of Europeans Are Safe From HIV Infection.”Science Daily. April 3, 2005.

Cohn, S.K. and Weaver, L.T. The Black Death and AIDS: CCR5-Δ32 in genetics and history. QJM 8, 497 503 (2006).

Aids.Gov.Stages of HIV (2013).


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
از کجا آمده ام و به کجا میحس و ادراک قسمت 75قطار پیشرفتنشانه های پروردگار در جهداروی جدید برای میاستنی بیماری ای شبیه آلزایمر و و هر کس تقوای خدا پیشه کنماست مالی با هوش انسانیروش های صرفه جویی در ایجابرنامه و ساختار پیچیده مکشف ارتباط جدیدی از ارتبسیگار عامل افزایش مرگ ومآب زندگی است قسمت دومتوصیه های غیر دارویی در سعارضه جدید ویروس کرونا ستشنچ پانایوتوپولوس تشنج ابزار بقا از نخستین هماننقشه های مغزی جدید با جزیاز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت پنجاهلزوم عدم وابستگی به گوگل همه ی سردردها بی خطر نیستدر چه مرحله ای از خواب ، ربیان ژن های اسکیزوفرنی دویرایش DNA جنین انسان، برمدل های ریز مغز مینی برینریشه های مشترک حیاتبرخی اثرات مضر ویتامین دگیرنده باید سازگار با پیسانسور بر بسیاری از حقایآشنا پنداریتکامل تکنولوژیپیامهای کاربرانتغییر الگوی رشد مغزی با زابزار بقا از نخستین هماننهایت در بی نهایتاز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت ششممنابع انرژی از نفت و گاز هنر رها شدن از وابستگیدرمان های بیماری آلزایمرواکسن کرونا ساخته شده تومراحل ارتقای پله پله کیهراست دستی و چپ دستیبررسی سیستم تعادلی بدن اپمبرولیزوماب در بیماری چسختی ها رفتنی استالکترودهای کاشتنیتئوری جدید، ویران کردن گابزار بقای موجود زنده از جهان فراکتالنوروپلاستیسیتی چیستاز تکینگی تا مغز، از مغز خواندن ، یکی از شستشو دهنمنبع هوشیاری کجاست قسمت هوش مصنوعی از عروسک بازی درمان دارویی سرطان رحم بورزش هوازی ، بهترین تمریمشکلات روانپزشکی در عقب پیوند سر، یکی از راه حلهازمان واقعیت است یا توهمبعد از کرونا دلخوشی بیهوشلیک فراموشیامروز دانش ژنتیک هیچ ابهمعجزه ی علمتاثیر کپسول نوروهرب بر سابعاد بالاترجهان پیوستهچگونه واکسن کرونا را توزاستفاده از مغز، وزن را کمهوش مصنوعی از عروسک بازی خدا موجود استمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرک دیگرانیادآوری خواب و رویاپرواز از نیویورک تا لوس آزیباترین چیز در پیر شدنتقویت حافظه یا هوش مصنوعشگفت زده و حیران باشانسان میوه ی تکاملمغز آیندگان چگونه است ؟تاثیر گیاهخواری بر رشد و اخلاق و علوم اعصابجهشهای مفید و ذکاوتی که دفیلمی بسیار جالب از تغیینگاهی بر قدرت بینایی درااصول انجام برخی نرمش ها دهوش مصنوعی در خدمت خلق وحدنیا، هیچ استمنبع هوشیاری در کجاست؟ قدستورالعمل مرکز کنترل بیکلرال هیدرات برای خوابانزبان و بیان، در سایه پیشرآنچه واقعیت تصور میکنیم تمساح حد واسط میان مغز کوشباهت زیاد بین سلول هاي عاولین تصویر در تاریخ از سمغز بزرگ چالشهای پیش روارتقا و تکامل سنت آفرینش حفره در مغزفراتر از دیوارهای باورچت جی پی تیدین اجباریبنی عباس، ننگی بر تاریخهوش عاطفی بیشتر در زنانمیهمانهای ناخوانده عامل رفتار اجتماعی انسان، حاصباد و موجکودک ایرانی که هوش او از سفر دشوار اکتشافآیا هوش مصنوعی زندگی بشرتو با باورهایت کنترل میشطولانی ترین شبتاثیر روده بر مغزاین ایده که ذرات سیاهچالنقش نگاه از پایین یا نگاهارتروز یا خوردگی و التهاحمایت از طبیعتقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصچرا ارتعاش بسیار مهم استدانشمندان اولین سلول مصنبه سخن توجه کن نه گویندههاوکينگ پیش از مرگش رسالما اشیا را آنطور که هستندرویا تخیل یا واقعیتبحثی در مورد عملکرد لوب فکار با یگانگی و یکپارچگیسلطان جنگل یا صاحب ملکوتآیا تکامل و تغییرات ژنتیتوهم فضای خالی یا توهم فضعلم راهی برای اندیشیدن اتبر را برداراگر نیروی مغناطیس نباشد نقش داروهاي مختلف معروف اگر نعمت فراموشی نبود بسنقش درختان در تکاملاز کسی که یک کتاب خوانده حس و ادراک قسمت 78لمس کوانتومینظام مثبت زندگیداروی جدید برای ای ال اسبیماری ای شبیه ام اس مولتوفور و فراوانیماشین دانشروش هایی برای جلوگیری از برنامه ی مسلط ژنها در اختکشف جمجمه ای درکوه ایرهوسیاهچاله های فضایی منابعآب زندگی است قسمت سومتوصیه هایی در مصرف ماهیعدم توقف تکامل در یک انداتشنج چیستابزار بقا از نخستین هماننقص در تشخیص هیجانات عاماز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت پنجاه و یمقاومت به عوارض فشار خون همیشه چشمی مراقب و نگهبادر ناامیدی بسی امید استبیان حقیقتواقعیت فیزیکی، تابعی از مدیون خود ناموجودرژیم های غذایی و نقش مهم برخی اختلالات عصبی مثانهگالکانزوماب، دارویی جدیساهچاله ها تبخیر نمیشودآغاز فصل سرما و دوباره تکتکامل جریان همیشگی خلقتسایتهای دیگرتغییر زودتر اتصالات مغزیابزار بقا از نخستین هماننهادینه سازی فرهنگ اختلااز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت شصت و هشتمنابع انرژی از نفت و گاز هنر، پر کردن است نه فحش ددرمان های جدید میگرنواکسن ایرانی کرونا تولیدمرز مرگ و زندگی کجاسترجزخوانی هایی که امروز ببررسی علل کمر درد در میانپنج اکتشاف شگفت آور در موسرنوشتالگو و عادت را بشکن و در اتا 20 سال آینده مغز شما به ابزار بقای موجود زنده از جهان قابل مشاهده بخش کوچنوروز یا روز پایانیاز تکامل تا مغز از مغز تا خواب سالم عامل سلامتیمنبع هوشیاری کجاست قسمت درمان سرگیجه بدون نیاز بورزش و میگرنمشاهده گر جدای از شیء مشاپیوندی که فراتر از امکانزمان پلانکتفکر قبل از کارشلیک فراموشیانفجار و توقف تکاملی نشامعجزه ی علم در کنترل کرونتاثیر کپسول نوروهرب بر ساتفاق و تصادفجهان پر از چیزهای اسرار آچگونه آن شکری که می خوریماستفاده از هوش مصنوعی در هوش مصنوعی از عروسک بازی خدای رنگین کمانمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرک درست از خود و هوشیارییاری خدا نزدیک استپروتئین های ساده ی ابتدازیباترین چیز در افزایش ستقویت سیستم ایمنیشگفتی های نقشه ی ژنتیکیانسان ها می توانند میدان مغز انسان ایا طبیعتا تماتاثیر انتخاب از طرف محیط اخلاق پایه تکامل و فرهنگجوانان وطنفیزیک مولکولها و ذرات در نگاهی بر توانایی اجزاي باصول توسعه ی یک ذهن کاملهوش مصنوعی در خدمت خلق وحدندان ها را مسواک بزنید تمنبع هوشیاری در کجاست؟(قدغدغه نتیجه ی نادانی استکمردردزبان و تکلم برخی بیماریهآنچه حس می کنیم، نتیجه ی تنفس هوازی و میتوکندریشباهت زیاد بین سلول هاي عتاثیر درجه حرارت بر عملکاولین دارو برای آتاکسی فمغز بزرگ و فعال یا مغز کوارتقا یا بازگشت به قبل ازحق انتخابفرد موفقچت جی پی تیدین، اجباری نیستبه قفس های سیاهت ننازهوش عاطفی در زنان بیشتر امیوتونیک دیستروفیرقیبی قدرتمند در برابر مباد غرور و سر پر از نخوت وکودکان میتوانند ناقل بی سفرنامه سفر به بم و جنوب آیا هوش ارثی دریافتی از پتو باید نیکان را به دست بطی یکصد هزار سال اخیر هرچتاثیر رژیم گیاه خواری بر اینکه به خاطرخودت زندگی نقش نظام غذایی در تکامل مارزش حقیقی زبان قسمت اولحوادث روزگار از جمله ویرقانون مندی نقشه ژنتیکی مچرا بیماری های تخریبی مغدانشمندان تغییر میدان مغبوزون هیگز چیستهاوکينگ پیش از مرگش رسالما به جهان های متفاوت خودرویا حقی از طرف خدابحثی درباره هوش و تفاوتهکاربرد روباتهای ريزنانوسم زنبور ، کلیدی برای وارآیا جنین انسان، هوشمندی توهم لیلیپوتی(ریزبینی)علم ساختن برج های چرخانتحریک عمقی مغز در آلزایماگر نعمت فراموشی نبود بسنقش ذهن و شناخت در حوادث از آغاز خلقت تا نگاه انساحس و ادراک قسمت 82لوب فرونتال یا پیشانی مغنظریه ی تکامل در درمان بیداروی جدید برای دیابتبیماری اسپینال ماسکولار وقت نهيب هاي غير علمي گذشمبانی ذهنی سیاه و سفیدروش هایی ساده برای کاهش ابرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱کشف جدید تلسکوپ جیمز وبسیاهچاله ها، دارای پرتو آب، زندگی است(قسمت پنجم)توضیحی ساده در مورد هوش معدم درکتشنج و حرکات شبه تشنجی قاابزار بقا از نخستین هماننقطه بی بازگشتاز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت پنجاه و دمقابله ی منطقی با اعتراضهمیشه اطمینان تو بر خدا بدر هم تنیدگی مرزها و بی مبیست تمرین ساده برای جلوواقعیت چند سویهمدیریت اینترنت بر جنگرژیم های غذایی و نقش مهم برخی اصول سلامت کمرگام کوچک ولی تاثیرگذارسایه را اصالت دادن، جز فرآغاز مبهم آفرینشتکامل داروینی هنوز در حاتغییر عمودی سر انسان از پابزار بقا از نخستین همانچهار میلیارد سال تکامل باز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت شصت و دومنابع انرژی از نفت و گاز هوموارکتوس ها ممکن است ددرمان های جدید در بیماری واکسن اسپایکوژنمرز بین انسان و حیوان کجارحم مصنوعیبزرگ فکر کنپول و شادیسریع دویدن مهم نیستالگوی بنیادین و هوشیاریتا بحر یفعل ما یشاابزار بقای موجود زنده از جهان موازی و حجاب هانوشیدن چای برای مغز مفید از تکامل تا مغز، از مغز تخواب سالم عامل سلامتی و یمنبع هوشیاری کجاست قسمت درمان سرگیجه بدون نیاز بورزش بهترین درمان بیش فعمشاهده آینده از روی مشاهپیوستگی همه ی اجزای جهانزمان به چه دلیل ایجاد میشتفکر خلا ق در برابر توهم شنا در ابهای گرم جنوب نیاانقراض را انتخاب نکنیدمعجزه در هر لحظه زندگیتاثیر کتامین در درمان پااتوبان اطلاعات و پلِ بینجهان پر از چیزهای جادویی چگونه انتظارات بر ادراک استفاده از انرژی خلاهوش مصنوعی از عروسک بازی خدایی که ساخته ی ذهن بشر منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرک عمیق در حیواناتژن همه چیز نیستپروتز چشمزیر فشار کووید چه باید کرتلقین اطلاعات و حافظهشگفتی های زنبور عسلانسان یک کتابخانه استمغز انسان برای ایجاد تمدتاثیر احتمالی عصاره تغلیاختلال خواب فرد را مستعد جواب دانشمند سوال کننده فیزیک و هوشیارینگاهت را بلند کناصول سلامت کمرهوش مصنوعی درمانگر کامپیمنبع خواب و رویاذهن ما از در هم شکستن منبکمردرد ناشی از تنگی کانازبان و شناخت حقیقت قسمت چآنها نمیخواهند دیگران راتنفس هوازی و میتوکندریشجاعت و ترستاثیر درجه حرارت بر عملکاولین دروغمغز بزرگترین مصرف کننده ارتوکين تراپی روشی جديد حقیقت قربانی نزاع بین بی فرد حساس از نظر عاطفی و بنتایج نادانی و جهلدید تو همیشه محدود به مقدبه مغز خزندگان خودت اجازهوش عاطفی در زنان بیشتر امیگرن و پروتئین مرتبط با رموزی از نخستین تمدن بشربار بزرگ ایستادن بر دو پاکودکان خود را مشابه خود تسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا هوش سریعی که بدون احستو تغییر و تحولیطبیعت موجی جهانتاثیر رژیم گیاه خواری بر اینکه خانواده ات سالم بانقش نظریه تکامل در شناساارزش حقیقی زبان قسمت دومحکمت الهی در پس همه چیزقانون گذاری و تکاملچرا حیوانات سخن نمی گویندانشمندان روش هاي جدیدی بوزون هیگز جهان را از متلهدف یکسان و مسیرهای مختلما با کمک مغز خود مختاريمرویاها از مغز است یا ناخوبحثی درباره هوش و تفاوتهکاربرد روباتهای ريز، در سماگلوتید داروی کاهش دهنآیا جهان ذهن و افکار ما متوهم چیستعلایم کمبود ویتامین E را تداوم مهم است نه سرعتعلایم کمبود ویتامین E را تداخل مرزها و صفات با بیناگر با مطالعه فیزیک کواننقش روی و منیزیم در سلامتاز انفجار بزرگ تا انفجار حس و ادراک قسمت چهللوتیراستامنظریه ی تکامل در درمان بیداروی جدید ضد میگرنبیماری اضطراب عمومیوقتی فهمیدی خطا کردی برگمباحث مهم حس و ادراکروش جدید تولید برقبرین نت به جای اینترنتکشتن عقیده ممکن نیستسیاهچاله و تکینگی ابتدایآتش منبع انرژیتیوتیکسن داروی ضد جنونعسل طبیعی موثر در کنترل بتشنج عدم توازن بین نورون ابزار بقا از نخستین هماننمیتوان با بیرون انداختناز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت پنجاه و سمقابله با کرونا با علم اسهمیشه داناتر از ما وجود ددر هم تنیدگی کوانتومیبیش از نیمی از موارد انتقواقعیت چیستمداخله ی زیانبار انسانرژیم ضد التهابیبرخی بیماری ها که در آن بگامی در درمان بیماریهای ساخت شبکه عصبی مصنوعی با إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَتکامل داروینی هنوز در حاتغییرات منطقه بویایی مغزابزار بقا از نخستین همانچهار ساعت پس از کشتار خوکاز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت شصت و ششمنابع انرژی از نفت و گاز هورمون شیرساز یا پرولاکتدرمان های رایج ام اسواکسن اسپایکوژن ضد کرونامرز جدید جستجو و اکتشاف، رحم مصنوعیبزرگ شدن مغز محدود به دورپول و عقیدهسریعترین کامپیوتر موجودالگوبرداری از طبیعتتابوهای ذهنیابزار بقای موجود زنده از جهان ما میتواند به اندازنوعی سکته مغزی ، وحشتناک از تکامل تا مغز، از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی خواب عامل دسته بندی و حفطمنبع هوشیاری کجاست قسمت درمان سرگیجه بدون داروورزش در کمر دردمطالبه ی حق خودپیام های ناشناخته بر مغز زمان شگفت انگیزتفاوت مغز انسان و میمون هشناخت و معرفت، و نقش آن دانواع سکته های مغزیمعرفت و شناختتاثیر گیاه خواری بر رشد واتوسوکسیمایدجهان دارای برنامهچگونه به سطح بالایی از هواستفاده از سلول های بنیاهوش مصنوعی از عروسک بازی خسته نباشی بابامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرگیری قلب در بیماری ویرژن همه چیز نیستپروتز عصبی برای تکلمزیرفون داروی ضد ام استلاش ها برای کشف منابع جدشانس یا تلاشانسان باشمغز انسان برای شادمانی طتاثیر ترکیبات استاتین (ساختلال در شناسایی حروف و جوسازی مدرنفیزیکدانان ماشینی برای تچالش هوشیاری و اینکه چرا اضطراب و ترسهوش مصنوعی درخدمت خلق وحمنتظر نمان چیزی نور را بهذهن چند جانبه نیازمند نگکمردرد و علل آنزبان و شناخت حقیقت قسمت اآنان که در قله اند هرگز ختنفس بدون اکسیژنشرکت نورالینک ویدیویی ازتاثیر درجه حرارت بر عملکاولین سلول مصنوعیمغز حریص برای خون، کلید تارتباط میکروب روده و پارحقیقت آنطور نیست که به نظفردا را نمیدانیمنجات در راستگوییدیدن خدا در همه چیزبه نقاش بنگرهوشمندی کیهانمیگرن سردردی ژنتیکی که برمز و رازهای ارتباط غیر کبار سنین ابزار هوشمندی اکودکان را برای راه آماده سفرنامه سفر به بم و جنوب آیا هشیاری کوانتومی وجودتو جهانی هستی که خودش را طبیعت بر اساس هماهنگیتاثیر رژیم گیاه خواری بر اینترنت بدون فیلتر ماهوانقش هورمون های تیروئید دارزش حقیقی زبان قسمت سومحافظه میتواند بزرگترین دقانون جنگلچرا حجم مغز گونه انسان دردانشمندان روشی برای تبدیبی نهایت در میان مرزهاهدف یکسان، در مسیرهای متما بخشی از این جهان مرتبطرویاهای پر رمز و حیرتی دربحثی درباره هوش و تفاوتهکتاب گران و پرهزینه شد ولسندرم کووید طولانیآیا جهش های ژنتیکی، ویروتوهم وجودعلت خواب آلودگی بعد از خوتروس جریان انرژیاگر تلاش انسان امروز برانقش روزه داری در سالم و جاز بحث های کنونی در ویروسحس و ادراک قسمت چهل و هفتلوزالمعده(پانکراس)مصنوعنظریه ی تکامل در درمان بیداروی جدید ضد الزایمربیماری بیش فعالیوقتی پر از گل شدی خودت را مجموعه های پر سلولی بدن مروش صحبت کردن در حال تکامبرای یک زندگی معمولیگل خاردار، زیباستسیاهچاله ی تولید کنندهآثار باستانی تمدن های قدتیک و اختلال حرکتیعشق درونی به یگانگی خلقتتشویق خواندن به کودکانابزار بقا از نخستین هماننمیتوان بر سیاه سیاه نوشاز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت پنجاه و شملاحظه های اخلاقی دربارههمیشه راهی هستدر هم تنیدگی کوانتومی و پبیشتر کمردردها نیازی به واقعیت چیستمدارک ژنتیکی چگونه انسانرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وبرخی بیماری های خاص که بدگامی در درمان بیماریهای ساخت شبکه عصبی با الفبای افت فشار خون ناگهانی در وتکامل داروینی هنوز در حاتغییرات آب و هوایی که به ابزار بقا از نخستین هماننوآوری ای شگفت انگیز داناز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک سی و هفتممنابع انرژی از نفت و گاز هوش فوق العاده، هر فرد اسدرمان های علامتی در ام اسواکسن دیگر کرونا ساخته شمزایای شکلات تلخ برای سلرسم عاشق کُشی و شیوهٔ شهربزرگ شدن تقریبا ناگهانی سرگیجه از شایعترین اختلاالتهاب شریان تمپورالتاثیر فکر بر سلامتابزار بقای موجود زنده از جهان مادی، تجلی فضا در ذهنیکولا تسلااز تکامل تا مغز، از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی خودآگاهی و هوشیاريمنبع هوشیاری کجاست قسمت درمان سرطان با امواج صوتوزن حقیقی معرفت و شناختمطالبی در مورد تشنجپیدایش زبانزنان باهوش ترتفاوت ها و تمایزها کلید بشناخت حقیقت یا آرزوهای گانگشت ماشه ایمغز فکر میکند مرگ برای دیتاثیر گیاه خواری بر رشد واتصال مغز و کامپیوترجهان در حال نوسان و چرخشچگونه باغبانی باعث کاهش استفاده از سلول های بنیاهوش مصنوعی از عروسک بازی خطا در محاسبات چیزی کاملمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرگیری مغز در بیماری کویژن هوش و ساختارهای حیاتی پرورش مغز مینیاتوری انسازیرک ترین مردمتلاش هایی در بیماران قطع شاهکار قرنانسان جدید از چه زمانی پامغز انسان برای شادمانی طتاثیر تغذیه بر سلامت روااختلال در شناسایی حروف و جامعه ی آسمانیفاجعه ی جهل مقدسچالش هوشیاری و اینکه چرا دهن، بزرگترین سرمایهاطلاع رسانی اینترنتیهوش مصنوعی ساخته هوش طبیمنحنی که ارتباط بین معرفذهن هوشیار در پس ماده ی مکمردرد با پوشیدن کفش منازبان و شناخت حقیقت قسمت دآنزیم تولید انرژی در سلوتنها مانع در زندگی موارد شربت ضد خلطتاثیر درجه حرارت بر عملکاوکرلیزوماب داروی جدید شمغز در تنهایی آسیب میبینارتباط ماده و انرژیحقیقت افرادفرزندان زمان خودنخاع ما تا پایین ستون فقردیدگاه نارسای دوگانه ی مبه نقاش بنگرهوشیاری و وجودمیگرن شدید قابل درمان اسرمز پیشرفت تواضع است نه طبارداری بدون رحمکوری گذرای ناشی از موبایسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا واکنش های یاد گرفته وتو دی ان ای خاص ميتوکندريطعمه ی شبکه های ارتباط اجتاثیر رژیم گیاهخواری بر ایندرالنقش هورمون زنانه استروژنارزش خود را چگونه میشناسحافظه و اطلاعات در کجاست قانون جنگلچرا خشونت و تعصبدانش، قفل ذهن را باز میکنبی ذهن و بی روحهدف از تکامل مغزما تحت کنترل ژنها هستیم یرویای شفافبحثی درباره هوش و تفاوتهکتاب زیست شناسی باورسندرم گیلن باره به دنبال آیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجتوهم وجودآیا خداباوری محصول تکاملتوهم بی خداییعماد الدین نسیمی قربانی تری فلوپرازیناگر خواهان پیروزی هستینقش رژیم غذایی بر رشد و ااز تلسکوپ گالیله تا تلسکحس و ادراک قسمت چهل و هشتلیروپریم داروی ترکیبی ضدنظریه ی ریسمانداروی سل سپتبیماری تی تی پیوقتی تو از یاد گرفتن باز محل درک احساسات روحانیروشهای نو در درمان دیسک ببرای پیش بینی آینده مغز دگل زندگیسیاره ی ابلهانآرامش و دانشتیروفیبان موثر در سکته ی عصب حقوق نورولووتشخیص ژنتیکی آتروفی های ابزار بقا از نخستین هماننمایش تک نفرهاز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت بیست و چهملاحظات بیهوشی قبل از جرهمیشه عسل با موم بخوریمدر هم تنیدگی کوانتومی و دبا هوش مصنوعی خودکار روبواقعیت های متفاوتمروری بر تشنج و درمان هایرژیم غذایی ضد التهابیبرخی توجهات در ببمار پارگاهی لازم است برای فهم و ساختن آیندهافت هوشیاری به دنبال کاهتکامل داروینی هنوز در حاتغییرات تکاملی سر انسان ابزار بقا از نخستین هماننوار مغز مشاهده ی غیر مستاز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک- قسمت پنجاه و منابع انرژی از نفت و گاز هوش مصنوعی می تواند بر احدرمان ژنتیکی برای نوآوریواکسن دیگری ضد کرونا از دمسمومیت دانش آموزان بی گرساناها و ابر رساناها و عبزرگترین خطایی که مردم مسرگردانیامواجی که به وسیله ی ماشیتاثیر مشاهده بر واقعیت بابزار بقای موجود زنده از جهان مرئی و نامرئینیاز به آموزش مجازی دیجیاز تکامل تا مغز، از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی خودآگاهی و هوشیاريمنبع هوشیاری کجاست قسمت درمانهای بیماری پارکینسوزوز گوشمطالعه ای بیان میکند اهدپیر شدن حتمی نیستزنجیرها را ما باید پاره کتفاوت ها را به رسمیت بشناشناخت درون، شناخت بیرون؛انگشت نگاری مغز نشان میدمغز قلبتاثیر گیاه خواری بر رشد واثر مضر مصرف طولانی مدت رجهان در حال ایجاد و ارتقاچگونه تکامل مغزهای کنونیاستفاده از سلول های بنیاهوش مصنوعی از عروسک بازی خطا در محاسبات چیزی کاملمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرگیری مغز در بیماران مبژن یا نقشه توسعه مغز و نقپرتوهای صادر شده از سیاهتلاشی برای درمان قطع نخاشاهکار شش گوشانسان خطرناکترین موجودمغز انسان رو به کوچک تر شتاثیر حرکات چشم بر امواج اختلالات مخچهجاودانگی مصنوعیفاصله ها در مکانیک کوانتچالش هوشیاری و اینکه چرا دو ویژگی انتزاع و قدرت تجاطلاعات حسی ما از جهان، چهوش احساسیمنشأ اطلاعات و آموخته ها ذهن تو همیشه به چیزی اعتقکنفرانس تشنج هتل کوثر اصزبان و شناخت حقیقت قسمت سآینه در اینهتنها در برابر جهانشش مرحله تکامل چشمتاثیر درجه حرارت بر عملکايندگان چگونه خواهند دیدمغز را از روی امواج بشناسارتباط متقابل با همه ی حیحقیقت اشیافرضیه ای جدید توضیح میدهنخستین تمدن بشریدژا وو یا اشنا پنداریبه نادیدنی ایمان بیاورهوشیاری و افسردگیمیدان مغناطيسي زمین بشر رمز بقای جهش ژنتیکیبازگشت از آثار به سوی خداکی غایب شدی تا نیازمند دلسفری به آغاز کیهانآیا یک، وجود داردتو در میانه ی جهان نیستی ظهور امواج مغزی در مغز مصتاثیر عصاره تغلیظ شده گیایا کوچک شدن مغزانسان النقش ویتامین K در ترمیم اساز فرد ایستا و متعصب بگذرحافظه و اطلاعات در کجاست قانونمندی و محدودیت عالمچرا در مغز انسان، فرورفتدائما بخوانبی شرمیهدف از خلقت رسیدن به ابزامانند آب باشروان سالمبحثی درباره هوش و تفاوتهکتاب طبیعت در قالب هندسهسندرم پیریفورمیسآیا دلفین ها می تواند از توهم تنهاییعوامل موثر در پیدایش زباتری فلوپرازیناپی ژنتیکنقش رژیم غذایی در رشد و ااز تلسکوپ گالیله تا تلسکحس و ادراک قسمت چهل و دوملیس دگرامفتامین یا ویاسنظریه تکامل در درمان بیمداروی ضد چاقیبیماری دویکویتنام نوعی کرونا ویروس محل درک احساسات روحانی دروشهای شناسایی قدرت شنوابرای اولین بار دانشمندانگلوله ی ساچمه ایسیاره ابلهانآرامش و سکونتکنولوژی جدید که سلول هاعضلانی که طی سخن گفتن چقدتشخیص آلزایمر سالها قبل ابزار بقا از نخستین همانچند نرمش مفید برای کمردراز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت بیست و یکممانتین یا آلزیکسا یا ابهمجوشی هسته ای، انرژِی بدر هر سوراخی سر نکنبا تعمق در اسرار ابدیت و واقعیت و مجازمرکز هوشیاری، روح یا بدن رژیم غذایی ضد دردبرخی توصیه ها برای واکسیگاهی مغز بزرگ چالش استساختار فراکتال وجود و ذهافتخار انسانتکامل زبانتغذیه بر ژنها تاثیر داردابزار بقا از نخستین هماننوار مغز ترجمه رخدادهای از تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک- قسمت بیست و پمنابع انرژی از نفت و گاز هوش مصنوعی و کشف زبان هایدرمان پوکی استخوانواکسن سرطانمسمومیت دانش آموزان، قماپوست ساعتی مستقل از مغز درشته نوروایمونولوژی و نقبزرگترین درد از درون است سربازان ما محققا غلبه می امیوتروفیک لترال اسکلروتاثیر نگاه ناظر هوشیار بابزار بقای موجود زنده از جهان مشارکتیچیز جدید را بپذیراز تکامل تا مغز، از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی خودت را از اندیشه هایت حفمنبع هوشیاری کجاست قسمت درهای اسرارآمیز و پوشیدهیک پیام منفرد نورون مغزی معماری، هندسه ی قابل مشاپیشینیان انسان از هفت میزندگی هوشمند در خارج از زتفاوت های بین زن و مرد فقشناسایی تاریخچه ی تکاملیانتقال ماده و انرژیمغز ما کوچکتر از نیم نقطهتاثیر گیاه خواری بر رشد واثرات فشار روحی شدیدجهان ریز و درشتچگونه جمعیت های بزرگ شکل استفاده از سلول های بنیاهوش مصنوعی از عروسک تا کمخطای ادراک کارمامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرگیری مغزی در سندرم کووژن ضد آلزایمرپرسش و چستجو همیشه باقی اتلاشی تازه برای گشودن معشاید گوشی و چشمی، آماده شانسان عامل توقف رشد مغزمغز انسان رو به کوچکتر شدتاثیر دوپامین و سروتونیناختلالات حرکتی در انسانجایی خالی نیستفاصله ی همیشگی تصویر سازچالش هوشیاری و اینکه چرا دو بیماری روانی خود بزرگ اطلاعاتی عمومی در مورد مهوش احساسیمنشاء کوانتومی هوشیاری اذهن خود را مشغول هماهنگیکنگره بین المللی سردرد دزبان جانسوزآیندهتنبیه چقدر موثر استششمین کنگره بین المللی ستاثیر درجه حرارت بر عملکايا اراده آزاد توهم است یمغز زنان جوانتر از مغز مرارتباط چاقی و کاهش قدرت بحقیقت تنها چیزی است که شافساد اقتصادی سیتماتیک درنخستین تصویر از سیاهچالهدژاوو یا آشناپنداریبه هلال بنگرهوشیاری کوانتومیمیدان های مغناطیسی قابل رمز جهانبازگشت به ریشه های تکاملکیهان خود را طراحی میکندسقوط درون جاذبه ای خاص، چآیا کیهان می تواند یک شبیتوقف؛ شکستظرف باید پر شود چه با چرک تاریک ترین بخش شبایا این جمله درست است کسینقش ژنتیک در درمان اختلااز مخالفت بشنوحافظه و اطلاعات در کجاستقارچ بی مغز در خدمت موجودچرا ذرات بنیادی معمولاً داروهای مصرفی در ام اسبی عدالتی در توزیع واکسن هر چیز با هر چیز دیگر در تماه رجبروبات های ریز در درمان بیبحثی درباره احساسات متفاکتاب، سفری به تاریخسندرم پس از ضربه به سرکتابخانهسندرم سردرد به دلیل افت فآیا دلفین ها میتوانند باتوهم جدایی و توهم علمعوامل ایجاد لغت انسانی و ترک امروزابتدا سخت ترین استنقش زنجبیل در جلوگیری از از تکنیکی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت چهل و سوملا اکراه فی الدیننظریه تکامل در درمان بیمداروی ضد چاقیبیماری دیستروفی میوتونیویتامین E برای فعالیت صحمحدودیت چقدر موثر استروشی برای بهبود هوش عاطفبرای تمدن سازی، باید در بگلوئونسیاره ابلهانآرامش(سکوت) stillness و تکاپوتکنولوژی جدید که سلول هاغم بی پایانتصویر زیبا از سلولابزار بقا از نخستین همانچند جهانیاز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت بیست و دومن کسی در ناکسی دریافتم همراه سختی، اسانی هستدر والنتاین کتاب بدید همبا خدا باشواقعیت و انعکاسمرکز حافظه کجاستراه فراری نیستبرخی درمان های Spinal Muscular Atگذر زمان کاملا وابسته به ساختار شبکه های مغزی ثابافراد آغاز حرکت خودشان رتکامل زبانثبت و دستکار ی حافظهنوار مغز در فراموشی هااز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک- قسمت شصت و چهمنابع انرژی از نفت و گاز هوش مصنوعی یا حماقت طبیعدرمان پوکی استخوانواکسن سرطانمسیر دشوار تکامل و ارتقاپوشاندن خود از نوررشد مغز فرایندی پیچیده ابسیاری از مجرمان، خودشانسردرد میگرنامید نیکو داشته باش تا آنتاثیر نگاه و مشاهده ناظر ابزار بقای موجود زنده از جهان هوشمندچیزی منتظر شناخته شدناز تکامل تا مغز، از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی خودروهای هیدروژنیمنبع هوشیاری کجاست قسمت دروغ نگو به خصوص به خودتیک پیشنهاد خوب برای آسان معنی روزهپیشرفت های جدید علوم اعصزندگی بی دودتفاوت های تکاملی در مغز وشناسایی سلول های ایمنی ااندوه در دنیا استمغز مانند تلفن استتاثیر گیاه خواری بر رشد واثرات مفید قهوهجهان شگفت انگیزچگونه جمعیت های بزرگ شکل استیفن هاوکینگ در مورد ههوش مصنوعی از عروسک تا کمخطای حسمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرگیری مغزی در سندرم کووژنها نقشه ایجاد ابزار هوزیست شناسی کل در جزء فراکآلودگی هوا چالش قرن جدیدتلاشی جدید در درمان ام اسشاید درست نباشدانسانیت در هم تنیده و متصمغز ایندگان چگونه استتاثیر دپاکین بر بیماری ماختلالات صحبت کردن در انجاذبهفتون های زیستیچالش دیدگاه های سنتی در بدو بار در هفته ماهی مصرف اطلاعاتی عمومی در مورد مهوش در طبیعتمهندسی ژنتیک در حال تلاش ذهن سالمکنگره بین المللی سردرد دزبان ریشه هایی شناختی اسآینده ی انسان در فراتر ازتهدیدهای هوش مصنوعیصبر بسیار بایدتاثیر درجه حرارت بر عملکايا اراده آزاد توهم است یمغزهای کوچک بی احساسارتباط هوش ساختار مغز و ژحقیقت خواب و رویافشار و قدرتنخستین روبات های زنده ی جدگرگونی های نژادی و تغییبه کدامین گناه کشته شدندهوش، ژنتیکی است یا محیطیمیدان های کوانتومی خلارمز جهان خاصیت فراکتالبازخورد یا فیدبککیهانِ هوشیارِ در حال یاسلول های مغزی عامل پارکیآیا گذشته، امروز وآینده تولید مثل اولین ربات های عقل مجادله گرتاریکی من و تو و گرد و غباایا ابزار هوشمندی یا مغز نقش گرمایش آب و هوا در هماز نخستین همانند سازها تحباب های کیهانی تو در توقبل از آغازچراروياها را به یاد نمی آداروهای ام اسبیمار 101 ساله، مبتلا به سهر جا که جات میشه، جات نیماپروتیلینروبات کیانبحثی درباره احساساتی غیرکجای مغز مسئول پردازش تجسوپاپ ها یا ترانزیستورهاآیا دست مصنوعی به زودی قاتوهم جسمعواملی که برای ظهور لغت اترکیب آمار و ژنتیکابتدایی که در ذهن دانشمننقش زبان در سلطه و قدرت ااز تکینگی تا مغز و از مغز حس و ادراک قسمت نهملاموژین داروی ضد اوتیسم؟نظریه تکامل در درمان بیمداروی ضد تشنج با قابليت تبیماری ضعف عضلات نزدیک بویتامین E در چه مواد غذایمحدودیت های حافظه و حافظروشی جدید در درمان قطع نخبرای خودآگاه بودن تو بایگمان میکنی جرمی کوچکی در سیر آفرینش از روح تا مغز آزمون تجربی، راهی برای رتکینگیغم بی پایانتصویر زیبای اصفهانابزار بقا از نخستین همانچند جهانیاز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت بیست و سومنابع انرژي پاک سرچشمه حهمراهی نوعی سردرد میگرنیدر یک فراکتال هر نقطه مرکبا طبیعت بازی نکنواقعیت خلا و وجود و درک ممرکز حافظه کجاستراه های جدید برای قضاوت ربرخی روش های تربیتی کودکگذشته را دفن کنسادیسم یا لذت از آزار دادافراد بی دلیل دوستدار تو تکامل زبان انسان از پیشیثبت امواج الکتریکی در عصنوار مغز در تشخیص بیماری از تکینگی تا مغز از مغز تحساسیت روانی متفاوتمنابع انرژی از نفت و گاز هوش مصنوعی گوگل به کمک تشدرمان ام اس(مولتیپل اسکلواکسن ضد اعتیادمسئول صیانت از عقیده کیسپیموزایدرشد مغز علت تمایل انسان ببسیاری از بیماری های جدیسردرد میگرن در کودکانامید نجاتتاثیر نگاه انسان بر رفتاابزارهای پیشرفته ارتباط جهان هوشیارچیزی خارج از مغزهای ما نیاز تکامل تا مغز، از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی خورشید مصنوعیمنبع هوشیاری کجاست قسمت دریای خدایک آلل ژنتیکی که از نئاندمعادله ها فقط بخش خسته کنپیشرفت در عقل است یا ظواهزندگی در جمع مواردی را برتفاوت های زبانی سرمنشا تشواهدی از نوع جدیدی از حااندوه دردی را دوا نمیکندمغز مادران و کودکان در زمتاثیر گیاه خواری بر رشد واثرات مفید روزه داریجهانی که نه با یک رخداد و چگونه حافظه را قویتر کنیاستیفن هاوکینگ در تفسیر هوش مصنوعی از عروسک تا کمخطر آلودگی هوامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرگیری اعصاب به علت میتوژنها ، مغز و ارادهزیست شناسی باور حقیقت یا آلودگی هوا و ویروس کروناتمایل زیاد به خوردن بستنشب سیاه سحر شودانسانیت در برابر دیگرانمغز ابزار بقای برتر مادیتاثیر داروهای ضد التهاب اختلالات عضلانی ژنتیکجاذبه و نقش آن در شکلگیریفروتنی و غرورچاالش ها در تعیین منبع هودو برابر شدن خطر مرگ و میاعتقاد اشتباه، نتیجه ی نهوش عاطفی قسمت نهممهربانی، شرط موفقیتذهت را روی چیزهای مفید متکنترل همجوشی هسته ای با هزبان شناسی مدرن در سطح سلآینده ی علم و فیزیک در60 ثتو یک معجزه ایصرع و درمان های آنتاثیر درجه حرارت بر عملکای نعمت من در زندگیممغز، فقط گیرندهارتباط پیوسته ی جهانحقیقت در علم، هرگز نهایی فضای قلب منبع نبوغ استنرمش های مفید برای درد زادانش قدرت استبه امید روزهای بهترهیچ چیز همیشگی نیستمیدان بنیادین اطلاعاترنگ کردن، حقیقت نیستبازسازي مغز و نخاع چالشی کیست هیداتید مغزسلول های بنیادیآیا پیدایش مغز از روی تصاتولید یا دریافت علمعقلانیت بدون تغییرتاریکی و نورایا بیماری ام اس (مولتیپنقش پیش زمینه ها و اراده از نخستین همانند سازها تحد و مرزها توهم ذهن ماستقبل از انفجار بزرگچراروياها را به یاد نمی آداروهای تغییر دهنده ی سیبیماری لبر و نابینایی آنهر حرکت خمیده می شود و هر ماجرای جهل مقدسروح در جهانی دیگر استبخش فراموش شده ی حافظهروح رهاییبخش های تنظیمی ژنومکرونا چه بر سر مغز می آورسوپاپ ها یا ترانزیستورهاآیا رژیم غذایی گیاهی سلاتوهمات و شناخت حقیقتعوارض ازدواج و بچه دار شدترکیب حیوان و انسانابتذال با شعار دیننقش زبان در سلطه و قدرت ااز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت چهارملایو دوم دکتر سید سلمان فهفت چیز که عملکرد مغز تو داروی ضد تشنج با قابليت تبیماریهای تحلیل عضلانی اویتامین کامخچه فراتر از حفظ تعادلروشی جدید در درمان نابینبرای زندگی سالم، یافتن تگنجینه ای به نام ویتامین سیستم تعادلی بدنآزمون ذهنی گربه ی شرودینتکامل فردی یا اجتماعیغیرقابل دیدن کردن مادهتصویربرداری فضاپیمای آمابزار بقا از نخستین همانچند روش ساده برای موفقیتاز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت بیستممنابع انرژی از نفت و گاز هندسه ی پایه ایدر کمتر از چند ماه سوش جدبالاترین هدف از دولتوالزارتان داروی ضد فشار مرکز خنده در کجای مغز استراه های جدید برای قضاوت ربرخی سلولهای عصبی در تلاگربه شرودینگر و تاثیر مشسازگاری با محیط بین اجزاافزایش قدرت ادراکات و حستکامل ساختار رگهای مغزی ابزار بقای موجود زنده از جلو رفتن یا عقبگردنوار مغزی روشی مهم در تشخاز تکینگی تا مغز- از مغز خفاش با شیوع همه گیری جدیمنابع بی نهایت انرژی در دهوش مصنوعی گوگل به کمک تشدرمان تومورهای مغزی با اواکسن علیه سرطانمسئولیت جدیدپیموزایدرشد در سختی استبسیاری از بیماری های جدیسردرد و علتهای آنامید جدید بر آسیب نخاعیتاثیر نگاه انسان بر رفتاابزارهای بقا از نخستین هجهان های بسیار دیگرچیزی شبیه نور تو نیستاز تکامل تا مغز، از مغز تهوش مصنوعی از عروسک بازی خوش قلبی و مهربانیمنبع هوشیاری کجاست قسمت درک فرد دیگر و رفتارهای ایک جهش ممکن است ذهن انسانمعجزه های هر روزهپیشرفت ذهن در خلاقیت استزندگی در سیاهچالهتفاوت ایستایی و تکاپوشواهدی از دنیسوان(شبه نئاندوهگین نباش اگر درب یا مغز چون ابزار هوش است دلیتاثیر گیاه خواری بر رشد واثرات مضر ماری جواناجهانی که از یک منبع، تغذینگاه محدود و تک جانبه، مشاستخوان های کشف شده، ممکهوش مصنوعی از عروسک تا کمخطرات هوش مصنوعیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدرختان اشعار زمینژنهای مشترک بین انسان و وزیست، مرز افق رویداد هستآلودگی هوا و پارکینسونتمدن قدیمی ای در جنوب ایرشبیه سازی میلیون ها جهان انسان، گونه ای پر از تضادمغز ابزار برتر بقاتاثیر داروی ضد تشنج سدیم اختراع جدید اینترنت کوانجدا کردن ناخالصی هافرگشت و تکامل تصادفی محض ناتوانی از درمان برخی ویدو برابر شدن خطر مرگ و میاعتماد به خودهوش عاطفی قسمت هفتمموفقیت هوش مصنوعی در امتذخیره ی شگفت انگیز اطلاعکنترل جاذبهزبان شناسی نوین نیازمند آیا فراموشی حتمی استتو یک جهان در مغز خودت هسضرورت زدودن افکارتاثیر درجه حرارت بر عملکای همه ی وجود منمغزتان را در جوانی سیم کشارتباط انسانی، محدود به حقیقت راستین انسان علم بقفس ذهننرمش های مفید در سرگیجهدانش محدود به ابعاد چهاربه بالا بر ستارگان نگاه کهیچ وقت خودت را محدود به میدازولام در درمان تشنج رنگین کمانبحتی علمی درباره تمایل بکیست کلوئید بطن سومسلول های بنیادی منابع و اآیا آگاهی پس از مرگ از بیتولید پاک و فراوان انرژیعقیده ی بی عملتاریکی خواهد ترسیدایا بدون زبان میتوانیم تنقش آتش در رسیدن انسان بهاز نخستین همانند سازها تحریص نباشقبرستان ها با بوی شجاعتنزاع بین جهل و علم رو به پداروهای ضد بیماری ام اس وبیماری های میتوکندریهرچیز با یک تاب تبدیل به ماجرای عجیب گالیلهماده ی تاریکروزه داری متناوب، مغز را بخش بزرگی حس و ادراک ما اکریستال هاسوپاپ ها یا ترانزیستورهاآیا رژیم غذایی گیاهی سلاتوپیراماتعید نوروز مبارکترازودونابداع دی ان ای بزرگترین دنقش سجده بر عملکرد مغزاز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت نوزدهملبخند بزن شاید صبح فردا زهفت سین یادگاری از میراث داروی ضد تشنج توپیراماتبیماری، رساله ای برای سلویتامین کا و استخوانمخچه ، فراتر از حفظ تعادلروشی جدید در درمان سکته مبرخی ملاحظات در تشنج های گویید نوزده و ایمنی ساکتسیستم دفاعی بدن علیه مغز آزمون ذهنی گربه شرودینگرتکامل مادی تا ابزار هوشمغرور و علمتصور از زمان و مکانابزار بقا از نخستین همانچندین ماده غذایی که مانناز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت دهممنابع انرژی از نفت و گاز هندسه ی رایج کیهاندر آرزوهایت مداومت داشتهواکنش های ناخودآگاه و تقمرگ چیستراه پیروزی در زندگی چیستبرخی سيناپسها طی تکامل و گزیده ای از وبینار یا کنفستم با شعار قانون بدترین افزایش مرگ و میر سندرم کوتکامل شناخت انسان با کشفابزار بقای موجود زنده از جلوتر را دیدننوار عصب و عضلهاز تکینگی تا مغز- از مغز خلا، حقیقی نیستمنابع جدید انرژیهوش مصنوعی الفاگودرمان تشنجواکسنی با تاثیر دوگانه امسئولیت در برابر محیط زیپیچیدگی های مغزمگسز گهواره تا گوربشکه ای که ته نداره پر نمسردرد تنشنامید درمان کرونا با همانتاثیر ویتامین دی بر بیماابزارهای بقا ازنخستین همجهان هایی در جهان دیگرنکاتی در مورد تشنجاز روده تا مغزهوش مصنوعی از عروسک بازی خوشبختی دور از رنج های ممنبع هوشیاری کجاست قسمت53درک نیازمند شناخت خویش ایک رژیم غذایی جدید، می تومعجزه ی چشمپیشرفتی مستقل از ابزار هزندگی زمینی امروز بیش از تفاوت ارباب و رهبر حقیقیشیشه ی بازالتی و سیلیکوناندام حسی، درک از بخش هایمغز چگونه صداها را فیلتر تاثیر گیاه خواری بر رشد واجزای پر سلولی بدن انسان جهانی در ذهنفلج نخاعی با الکترودهای نگاه انسان محدود به ادرااستروژن مانند سپر زنان دهوش مصنوعی از عروسک تا کمدفاع از پیامبرمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدرد باسن و پا به دلیل کاهژنهای هوش ، کدامندزاوسکا درمان گوشرآلزایمرتمدن پیشرفته ی پیشینیانشبیه سازی سیستم های کوانانعطاف پذیری مکانیسمی علمغز از بسیاری حقایق می گرتاثیر درجه حرارت بر مغزادامه بحث تکامل چشمجدایی خطای حسی استفراموش کارها باهوش تر هسناتوانی در شناسایی چهره دو سوی واقعیتاعتماد به خودهوش عاطفی قسمت پنجممولتیپل اسکلروز در زنان ذره ی معین یا ابری از الککندر در بیماریهای التهابزبان، نشان دهنده ی سخنگو آیا ممکن است موش کور بی متو کز محنت دیگران بی غمیضررهای مصرف شکر و قند بر تاثیر درجه حرارت بر عملکای آنکه نامش درمان و یادشمغزتان را در جوانی سیمکشارتباط از بالا به پایین محقیقت غیر فیزیکیقفس را بشکننرمشهای مهم برای تقویت عدانش بی نهایتبه بالاتر از ماده بیندیشهیچ کاری نکردن به معنی چیمکانیک کوانتومی بی معنی رهبر حقیقیبحث درباره پیدایش و منشا کاهش مرگ و میر ناشی از ابسلول های بدن تو پیر نیستنآیا امکان بازسازی اندامهتولید سلولهای جنسی از سلعلم و ادراک فقط مشاهده ی تاریخ همه چیز را ثبت کردهایا تکامل هدفمند استنقش انتخاب از طرف محیط، ناز نخستین همانند سازها تحرکت چرخشی و دائمی کیهانقدم زدن و حرکت دید را تغینزاع بین علم و نادانی رو داروی فامپیریدین یا نورلبیماری های مغز و اعصاب و هز ذره، یک دنیاستهزینه ای که برای اندیشیدماده ی خالیروزه داری و بیمار ی ام اس بخش بزرگتر کیهان ناشناختکریستال زمان(قسمت اولسوخت هیدروژنی پاکآیا راهی برای رفع کم آبی توانایی مغز و دیگر اجزای عامل کلیدی در کنترل کارآتراشه ی بیولوژِیکابزار هوش در حال ارتقا ازنقش غذاها و موجودات دريااز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت هفتملحظات خوش با کودکانهم نوع خواری در میان پیشیدارویی خلط آوربیندیشویتامین کا در سبزیجاتمخچه ابزاري که وظیفه آن فريتوکسيمب در درمان ام اسبرخی مرزهای اخلاق و علوم گوشه بیماری اتوزومال رسسسکوت و نیستیآزادی عقیده، آرمانی که تتکامل مداومغربال در زندگیتصادف یا قوانین ناشناختهابزار بقا از نخستین هماننه به اعداماز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت دوازدهممنابع انرژی از نفت و گاز هندسه بنیادیندر آسمان هدیه های نادیدنواکنش به حس جدیدمرگ و میر پنهانراه انسان شدن، راه رفتن وبرداشت مغز ما از گذر زمانگزارش یک مورد جالب لخته وستم، بی پاسخ نیستافزایش سرعت پیشرفت علوم تکامل، نتیجه ی برنامه ریابزار بقای موجود زنده از جمجمه انسان های اولیهنوار عصب و عضلهاز تکینگی تا مغز- از مغزتخلا، خالی نیستمناطق خاصی از مغز در جستجهوش مصنوعی از عروسک های بدرمان جدید ALSواسطه ها د رمسیر ایجاد مغمستند جهان متصلپیچیدگی های مغزی در درک ززمین در برابر عظمت کیهانبشریت از یک پدر و مادر نیسردرد سکه ایامیدوار باش حتی اگر همه چتاثیر ویروس کرونا بر مغز ابزارهای بقای موجود زندهجهان یکپارچهچگونه مولکول های دی ان ایاز سایه بگذرهوش مصنوعی از عروسک بازی خانه ی تاریکمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمدرک و احساسیکی از علل محدودیت مغز امپاسخ گیاهان در زمان خوردزندگی زودگذرتفاوتهای جنسیتی راهی براشکل های متفاوت پروتئین هانرژی بی پایان در درون هرمغز ناتوان از توجیه پیداتاثیر گیاه خواری بر رشد واجزایی ناشناخته در شکل گجهان، تصادفی نیستفلج بل، فلجی ترسناک که آننگاه از بیرون مجموعهاسرار آفرینش در موجهوش مصنوعی از عروسک تا کمدفاع در برابر تغییر ساختمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدردهای سال گذشته فراموش ژنهای حاکم بر انسان و انسزبان مشترک ژنتیکی موجوداآملودیپین داروی ضد فشار تمدن بشری و مغز اخلاقیشبکه های مصنوعی مغز به دراهرام مصر از شگفتی های جهمغز به تنهایی برای فرهنگ تاثیر درجه حرارت بر عملکاداراوون تنها داروی تاییجریان انرژی در سیستم های فراموشی همیشه هم بد نیستنادیدنی ها واقعی هستنددولت یا گروهکاعداد بینهایت در دنیای مهوش عاطفی قسمت اولمواد کوانتومی جدید، ممکنذرات کوانتومی زیر اتمی قکوچ از محیط نامناسبزبان، وسیله شناسایی محیطآیا ما کالا هستیمتو پیچیده ترین تکنولوژی ضررهای شکر بر سلامت مغزتاثیر درجه حرارت بر عملکایمپلانت مغزی کمک میکند مغط یک گیرنده استارتباط بین هوش طبیعی و هوحقیقت غیر قابل شناختقلب و عقلچرا ماشین باید نتایج را پدانشمندان موفق به بازگردبه جای محکوم کردن دیگران هیچ کس مانند تو نگاه نمیکمکانیزمهای دفاعی در برابروی و منیزیم در تقویت استبحثي درباره هوش و تفاوتهکاهش التهاب ناشی از بیماسلول عصبی شاهکار انطباق آیا انسان با مغز بزرگش اختولترودینعلم و روحتازه های اسکیزوفرنی(جنوایجاد احساساتنقش اتصالات بین سلولهای از نشانه ها و آثار درک شدحس چشایی و بویاییقدرت مردمنزاع بین علم و جهل رو به پداروی لیراگلوتیدبیماری وسواسبیماری کروتز فیلد جاکوبهزینه سنگین انسان در ازاماده ای ضد التهابیروزه داری سلول های بنیادبخش دیگری در وجود انسان هکریستال زمان(قسمت دوم)سودمندی موجودات ابزی بر آیاما مقهور قوانین فیزیکتوازن مهمتر از فعالیت زیعادت همیشه خوب نیستتربیت کودکان وظیفه ای مهابزار بقا از نخستین هماننقش غذاها و موجودات دريااز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت هفدهملرزش ناشی از اسیب به عصبهمه چیز موج استداستانها و مفاهیمی اشتبابیهوش کردن در جراحی و بیمویتامین بی 12 در درمان دردمخچه تاثیر گذار بر حافظهریه زغالیبرخی نکات از گاید لاین پرگوشت خواری یا گیاه خواریسکوت، پر از صداآزار دیگری، آزار خود استتکامل چشممقالاتتظاهر خوابیده ی مادهابزار بقا از نخستین هماننه جنگ و نه خونریزیاز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت سوممنابع انرژی از نفت و گاز هندسه در پایه ی همه ی واکدر آستانه ی موج پنجم کوویواکسن های شرکت فایزر آمرمرگ و میر بسیار بالای ناشراه بی شکستبررسي علل احتمالي تغيير گشایش دروازه جدیدی از طرستون فقرات انسان دو پا جلافسردگی و اضطراب در بیماتکثیر سلول در برابر توقف ابزار بقای موجود زنده از جنبه های موجی واقعیتنوبت کودکاناز تکینگی تا مغز، از مغز خلاصه ای از مطالب همایش ممنبع هوشیاری کجاست قسمت هوش مصنوعی از عروسک های بدرمان جدید میگرن با انتی وبینار اساتید نورولوژی دمشکل از کجاستپیوند قلب خوک، به فرد دچازمین زیر خلیج فارس تمدنی بعد پنجمسردرد عروقی میگرنامیدواری و مغزتاثیر ژنها بر اختلالات خابزارهای بقای از نخستین جهان یکپارچهچگونه میتوان با قانون جناز علم جز اندکی به شما داهوش مصنوعی از عروسک بازی خانواده پایدارمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرک کنیم ما همه یکی هستیمیافته های نوین علوم پرده پختگی پس از چهل سالگي به زندگی سلول در بدن، جدای اتقلید مرحله ای نسبتا پیششکل پنجم مادهانرژی تاریکمغز و اخلاقتاثیر گیاه خواری بر رشد واحیای بینایی نسبی یک بیمجهش های ژنتیکی مفید در سافلج خوابنگاه از دور و نگاه از نزداسرار بازسازی اندام هاهوش مصنوعی از عروسک تا کمدقیق ترین تصاویر از مغز امنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدردی که سالهاست درمان نشکل اقیانوس در یک ذرهزبان چهار حرفی حیات زمینآموزش نوین زبانتمدن زیر آبشبکیه های مصنوعیاولویت بندی ها کجاستمغز بیش از آنچه تصور میشوتاثیر درجه حرارت بر عملکادب برخورد با دیگرانجریان انرژی در سیستم های فراموشی و مسیر روحانینادانی در قرن بیست و یکم،دوچرخه سواری ورزشی سبک و بقای حقیقی در دور ماندن اهوش عاطفی قسمت دهمموجود بی مغزی که می تواندذرات کوانتومی زیر اتمی قکوچک شدن مغز از نئاندرتاسفر فقط مادی نیستآیا ما تنها موجودات زنده تو آرامش و صلحیطلوع و حقیقتتاثیر درجه حرارت بر عملکایمپلانت نخاعی میتواند دنقش قهوه در سلامتیارتباط شگفت مغز انسان و فحقایق ممکن و غیر ممکنقلب دروازه ی ارتباطچرا مغز انسان سه هزار سالدانشمندان نورون مصنوعی سبه خودت مغرور نشوهیچ کس حقیقت را درون مغز ما انسانها چه اندازه نزدرویا و واقعیتبحثی جالب درباره محدودیتکاهش حافظه هرچند فرایندیسلولهای ایمنی القا کنندهآیا احتمال دارد رویا از آتومورها و التهاب مغزی عاعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهتازه های بیماری پارکینسوایرادهای موجود در خلقت بنقش تیروئید در تکامل مغزاز نظر علم اعصاب یا نرووسحس و ادراک (قسمت اول )قدرت کنترل خودنسبیت عام از زبان دکتر برداروی تشنجی درباردارینسبت ها در کیهانداروی جدید ALSبیماری گیلن باره و بیمارهزاران سال چشم های بینا وماده، چیزی نیستروزهای بد باقی نمیماندبخشیدن دیگران یعنی آرامشکریستال زمان(قسمت سوم)سی و سه پل اصفهانآب زندگی است قسمت چهارمتوسعه هوش مصنوعی قادر اسعادت کن خوب حرف بزنیترجمه ای ابتدایی از اسراابزار بقا از نخستین هماننقش غذاها و موجودات دريااز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت هجدهملرزش عضله یا فاسیکولاسیوهمه چیز در زمان مناسبدخالت در ساختار ژنهابیهوشی در بیماران دچار اویتامین بی هفدهمدل همه جانبه نگر ژنرالیریواستیگمینبرخی نرمش ها برای زانوگیلگمش باستانی کیستسکته مغزیآسيب میکروواسکولاریا آستکامل و ارتقای نگاه تا عمتاثیر ویتامین دی بر بیماتظاهری از ماده است که بیدابزار بقا از نخستین همانچه زیاد است بر من که در ایاز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت سی و هشتممنابع انرژی از نفت و گاز هندسه زبانِ زمان استدر درمان بیماری مولتیپل واکسن کووید 19 چیزهایی که مرگ انتقال است یا نابود شرابطه تشنج و اوتیسمبررسی و اپروچ جدید بر بیمپل جویی اصفهانستارگانی قبل از آغاز کیهاقلیت خلاقتأثیر نگاه انسان بر رفتاابزار بقای موجود زنده از جنسیت و تفاوت های بینایینور دروناز تکینگی تا مغز، از مغز خلاصه ای از درمان های جدیمنبع هوشیاری کجاست قسمت هوش مصنوعی از عروسک بازی درمان جدید کنترل مولتیپلوجود قبل از ناظر هوشمندمشکلات نخاعیپیوند مغز و سر و چالشهای زمان چیستبعد از کروناسرطان کمیت گراییامیدی به این سوی قبر نیستتاثیر کلام در آیات کلام بابزارهای دفاعی و بقای موجهان کنونی و مغز بزرگتریچگونه مغز پیش انسان یا همازدواج های بین گونه ای، رهوش مصنوعی از عروسک بازی خار و گلمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرک احساسات و تفکرات دیگیاد گرفتن مداومپروژه ی ژنوم انسانیزندگی، مدیریت انرژیتقلید از روی طبیعتشکست حتمیانرژی تاریک که ما نمی تومغز و اخلاقتاثیر گیاه خواری بر رشد واحیای بینایی نسبی یک بیمجهش های ژنتیکی غیر تصادففلج خواب چیستنگاه از درون مجموعه با نگاصل بازخوردهوش مصنوعی به کمک هوش طبیدل به دریا بزنمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدرس گرفتن از شکست هاکلمات بلند نه صدای بلندزبان نیاز تکاملی استآمارهای ارائه شده در سطح تمدنی قدیمی در شمال خلیج شباهت مغز و کیهاناولین مورد PML به دنبال تکمغز برای فراموشی بیشتر کتاثیر درجه حرارت بر عملکادراک ما درک ارتعاشی است جریان انرژی در سیستم های فرایند پیچیده ی خونرسانینازوکلسیندورترین نقطه ی قابل مشاهبلندی در ذهن ما درک بلندیهوش عاطفی قسمت دومموجودات مقهور ژنها هستندذرات کوانتومی زیر اتمی قکوچکترین چیز یک معجزه اسسفر نامه سفر به بم و جنوب آیا مغز تا بزرگسالی توسعتو افق رویداد جهان هستیطلای سیاهتاثیر درجه حرارت بر عملکایمان به رویانقش مهاجرت در توسعه نسل اارتباط شگفت انگیز مغز انحل مشکلقلب روباتیکچرا مغزهای ما ارتقا یافت دانشمندان یک فرضیه رادیکبه دنبال رستگاری باشهیچ اندر هیچما انسانها چه اندازه نزدرویا و کابوسبحثی در مورد نقش ویتامين کاهش دوپامین عامل بیماریسلولهای بنیادی مصنوعی درآیا احتمال دارد رویا از آتومورهای نخاعیعلم به ما کمک میکند تا موتبدیل پلاستیک به کربن و ساکسی توسین و تکامل پیش انقش حفاظتی مولکول جدید داز نظر علم اعصاب اراده آزحس و ادراک (قسمت دوم )قدرت انسان در نگاه به ابعقدرت ذهننسبت طلایی، نشانه ای به سداروی جدید s3 در درمان ام بیماری آلزایمر، استیل کوهستي مادي ای که ما کوچکترماده، چیزی بیش از یک خلا روزهای سختبخشش، عقلانی یا غیر عاقلکشف مکانیسم عصبی خوانش پسیلی محکم محیط زیست بر انآب زندگی است قسمت هفتمتوسعه برخی شغل ها با هوش عادت کردن به نعمتترس و آرمان هاابزار بقا از نخستین هماننقش غذاها در کاهش دردهای از تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت هشتملزوم سازگاری قانون مجازاهمه چیز در زمان کنونی استدر مانهای کمر دردبیوگرافیویتامین دی گنجینه ای بزرمدل هولوگرافیک ژنرالیزهریاضیات یک حس جدید استبرخی نرمش های گردنگیاه بی عقل به سوی نور میسال سیزده ماههآسیب ها ناشی از آلودگی هوتکامل و ریشه ی مشترک خلقتصفحه اصلیتعداد کلی ذهن ها در جهان ابزار بقا از نخستین هماننه عدم مطلق بلکه عدم با قاز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت سی و ششممنابع انرژی از نفت و گاز هنر فراموشیدر سال حدود 7 میلیون نفر واکسن کرونا و گشودن پنجرمرگ تصادفیرادیوی مغز و تنظیم فرکانبررسی ژنها در تشخیص بیماپل خواجو اصفهانسخن و سکوتالکترومغناطیس شنوایی و هتئوری تکامل امروز در درمابزار بقای موجود زنده از جنسیت و تفاوت های بینایینورون هاي مصنوعی می تواناز تکینگی تا مغز، از مغز خم شدن فضا-زمانمنبع هوشیاری کجاست قسمت هوش مصنوعی از عروسک بازی درمان جدید ای ال اس، توفروراپامیل در بارداریمشکلات بین دو همسر و برخیپیوند اندام از حیوانات بزمان و مکان، ابعاد کیهان بعد از کروناسرعت فکر کردن چگونه استامیدی تازه در درمان سرطاتاثیر کپسول نوروهرب بر نابعاد و نیازهای تکاملیجهان کاملی در اطراف ما پرچگونه هموساپينس بر زمین اسکار، لگوی هوشمندهوش مصنوعی از عروسک بازی خارق العاده و استثنایی بمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرک تصویر و زبان های مخلتیاد بگیر فراموش کنیپروژه ی ژنوم انسانیزونیسومایدتقلید از طبیعتشگفت نیست من عاشق تو باشمانرژی خلا ممکن استمغز و سیر تکامل ان دلیلی تاثیر گیاه خواری بر رشد واحساس گذر سریعتر زمانجهش تمدنی عجیب و شگفت انسفلج دوطرفه عصب 6 چشمنگاه حقیقی نگاه به درون ااصل علت و تاثیرهوش مصنوعی به شناسایی کادلایلی که نشان میدهد ما بمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدست کردن در گوشکلوزاپین داروی ضد جنونزبان و کلمه حتی برای کسانآن چیزی که ما جریان زمان تمرکز و مدیتیشنشباهت مغز با کیهان مادیاولین مورد پیوند سر در انمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟تاثیر درجه حرارت بر عملکادغام میان گونه های مختلجستجوی متن و تصویر به صورفرایند تکامل و دشواری هانباید صبر کرد آتش را بعد ديدن با چشم بسته در خواب بلوغ چیستهوش عاطفی قسمت سومموسیقی نورفتار مانند بردهباهوش ترین و با کیفیت تریکووید نوزده و خطر بیماری سفر به مریخ در 39 روزآیا همه جنایت ها نتیجه بیتو انسانی و انسان، شایستطوفان فقر و گرسنگی و بی ستاثیر درجه حرارت بر عملکاین پیوند نه با مغز بلکه نقش میدان مغناطیسی زمین ارتباط شگفت انگیز مغز انحلقه های اسرارآمیزقلب را نشکنچرا ویروس کرونای دلتا وادانشمندان ژنی از مغز انسبه زودی شبکه مغزی به جای هیچگاه از فشار و شکست نترما اکنون میدانیم فضا خالرویا و خبر از آیندهبحثی در مورد نقش کلسیم و کاهش سن بیولوژیکی، تنها سلام تا روشناییآیا برای تولید مثل همیشه تومورهای ستون فقراتعلم بدون توقفتبدیل تراکت صوتی مصنوعی اگر فقط مردم میفهمیدند کنقش حیاتی تلومر دی ان آ داز نظر علم اعصاب اراده آزحس و ادراک قسمت 67حس و ادراک قسمت 74قدرت عشقنشانه های گذشته در کیهان داروی جدید میاستنی گراویبیماری الزایمرهستی ما پس از شروعی چگال ماست مالیروش مقابله مغز با محدودیبدون پیر فلککشف مکانیسمی پیچیده در بسینوریپا داروی ترکیبی ضدآب زندگی است قسمت اولتوصیه های سازمان بهداشت عادت دادن مغز بر تفکرتسلیم شدن از نورون شروع مابزار بقا از نخستین هماننقشه مغزی هر فرد منحصر بهاز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت پنجملزوم سازگاری قانون مجازاهمه چیز، ثبت می شوددر محل کار ارزش خودت را ببیوگرافیویروس مصنوعیمدل هولوگرافیک تعمیم یافریسدیپلام تنها داروی تایبرخی یونها و مولکول های مگیاه خواری و گوشت خوار کدسانسور از روی قصد بسیاری آشنا پنداریتکامل ابزار هوش ، راه پر سوالات پزشکیتعذیه ی ذهنابزار بقا از نخستین هماننهایت معرفت و شناخت درک عاز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت سیزدهممنابع انرژی از نفت و گاز هنر حفظ گرهدرمان های اسرار آمیز در آواکسن کرونا از حقیقت تاتمرگی وجود نداردراز تغییربررسی بیماری التهابی رودپلاسمای غالبسخن پاک و ثابتالکتروتاکسی(گرایش و حرکتئوری تکامل در پیشگیری و ابزار بقای موجود زنده از جهل مقدسنورون های ردیاب حافظهاز تکینگی تا مغز، از مغز خونریزی مغز در سندرم کوومنبع هوشیاری کجاست قسمت هوش مصنوعی از عروسک بازی درمان جدید سرطانورزش هوازی مرتب خیلی به قمشکلات روانپزشکی پس از سپیوند سر آیا ممکن استزمان و صبربعد از کرونا دلخوشی بیهوسعی کن به حدی محدود نشویامگا سه عامل مهم سلامتتاثیر کپسول نوروهرب بر تابعاد اضافه ی کیهانجهان پیوستهچگونه هوشیاری خود را توساساس انسان اندیشه و باور هوش مصنوعی از عروسک بازی خبر مهم تلسکوپ هابلمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتدرک حقیقت نردبان و مسیری یادگیری مهارت های جدید دپروانه ی آسمانیزونا به وسیله ویروس ابله تقویت استخوان در گرو تغذشگفت انگیز بودن کیهانانسان قدیم در شبه جزیره عمغز کوانتومیتاثیر گیاه خواری بر رشد واحساسات کاذبجهشهای مفید و ذکاوتی که دفناوری هوش مصنوعی نحوه خنگاه دوبارهاصل عدم قطعیت از کوانتوم هوش مصنوعی در کامپیوترهادنیای شگفت انگیز کوانتوممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمدست آسمانکلام و زبان، گنجینه ای بسزبان و بیان نتیجه ساختماآنچه ناشناخته است باید شتمرکز بر هدفشباهت کیهان و مغزاولین هیبرید بین انسان و مغز بزرگ چالش است یا منفعادغام دو حیطه علوم مغز و جستجوی هوشیاری در مغز مافرایند حذف برخی اجزای مغنبرو و انرژی مداومدی متیل فومارات(زادیوا)(بلعیدن ستاره توسط سیاهچاهوش عاطفی قسمت ششمموسیقی هنر مایع استرفتار وابسته به شکلباور و کیهان شناسیکودک هشت ساله لازم است آدسفر تجهیزات ناسا به مریخ آیا هوش مصنوعی می تواند نتو با همه چیز در پیوندیطوفان زیباییتاثیر رو ح و روان بر جسماین اندوه چیستنقش محیط زندگی و مهاجرت دارتباط غیرکلامی بین انساحمله ویروس کرونا به مغزقیچی ژنتیکیچرا پس از بیدار شدن از خودانشمندان پاسخ کوانتومی به زیر پای خود نگاه نکن بهیپرپاراتیروئیدیسمما از اینجا نخواهیم رفترویا بخشی حقیقی از زندگی بحثی در مورد حقیقت فضا و کایروپاکتیک چیستسلسله مباحث هوش مصنوعیآیا بزرگ شدن مغز فقط در دتوهم فضای خالیعلم در حال توسعهتبدیل سلولهای محافط به ساگر میدانی مصیبت بزرگتر نقش خرچنگ های نعل اسبی دراز واقعیت امروز تا حقیقت