دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

آیا احتمال دارد رویا از آینده خبر دهد

آیا احتمال دارد رویا، از آینده خبر دهد؟

قبلا بحثهای مفصلي در مورد خواب و رویا و اهمیت آن از دیدگاه علمی در همین کانال، انجام شد. خواب و رویا و اهمیت آن، در سالهای اخیر بیشتر از گذشته در علم اعصاب و روانشناسي مطرح شده است و گاهی از زبان مومنين به خدا و جهان های دیگر، برای اثبات خدا و یا روح ... استفاده می شود. اکنون پای صحبت های کسانی بنشینیم که تصور دیگری دارند و نظر آنها را بشنويم و در صورت امکان آن را نقد کنیم.

وقتی گرفتار می شویم، مردم بیشترشان ادعا می کنند پیش از حادثه، خبردار بوده اند ولی آیا اینها افکاری است که در عمل امکان دارد؟ برگرفته از کتاب یافته های خارق العاده طبیعت: چرا آن چیزی را میبینیم که وجود ندارد؟

دانشمند روانشناس ریچارد وايزمن شرح می دهد چگونه عقل هاي خفته ما، ما را می فریبد؟ ابيرفان روستايي کوچک در جنوب ویلز است. در سال 1960 تعدادی از کسانی- که در آنجا زندگی می کردند- نزدیک معدن زغال سنگی کار مي کردند- که برای به دست آوردن مقدار زیادی از زغال سنگ در منطقه، بنا شده بود. به رغم آنکه برخی اجزای بیرون آوردن زغال سنگ، در دل زمین حفر شده بود ولی بسیاری از قسمت های آن، در دامنه های تپه در اطراف روستا بود. طی ماه اکتوبر سال 1966، بارانی شدید بر منطقه و بر صخره های ماسه ای تپه، بارید. متاسفانه کسی نفهمید که آب به چشمه های متعدد پنهاني، رسیده است و حفره های باقی مانده را تبدیل به گل و لايي از ذغال کرده است. پس از ساعت نه صبح بیست و يکم ماه اکتوبر، رودهای کنار تپه و شروع به حرکت دادن سریع نیم میلیون تن ماده باقی مانده به سوی روستا کرد.

به رغم آنکه برخی مواد در کنار پاره های فرورفته تپه متوقف شد ولی بسیاری از آن به سوی ده سرازیر گرديد و مدرسه را ویران نمود. برخی کودکان در ساعتهای اولیه زنده نجات یافتند ولی افراد ديگري نجات نیافتند. صد و سی و نه دانش آموز و پنج معلم در آن فاجعه مردند.

پزشک روانپزشک جان بارکر روستا را در روز پس از ریزش زمین دید. بارکر تلاشی طولانی در یافته هاي خارق العاده و فرامادي داشت . او این سوال را مطرح کرد که آیا طبیعت حوادث کوتاه در ابيرفان، پیش از وقوع، منجر به احساس و ادراکات در تعداد زیادی از مردم در محیط حادثه شده است یا نه.

بارکر، در روزنامه اعلام کرد، کدام یک از خوانندگان گمان می کنند از حادثه خبر دار بوده اند؟ 60 نامه به دست او رسید و بیش از نیمی از آنها ادعا می کردند از طریق رویا از این حادثه خبر داشتند. یکی از تاثیرگذارترین آنها والدین کودکی 10 ساله بودند که در حادثه فوت شده بود. در روز قبل از حادثه، دختر آنها رویایی را درباره تلاشش برای رفتن به مدرسه بیان کرده بود ولی گفت مدرسه ای در آنجا نبود، زیرا جسمی سیاه روی آن را گرفته بود. در نمونه اي دیگر، خانمی 54 ساله از منطقه بارنستيبل گفت در شب قبل از حادثه در رویا گروهی از اطفال را دیده است که در اتاق هايي مستطیلی مانده اند. در رویای او، اتاق با ستون هایی چوبی بسته شده بود و کودکان می کوشيدند آن ستونها را سوراخ کنند. نمونه دیگر، خانمی از منطقه سيدکب بود. او در هفته گذشته خواب دیده بود که گروهی از کودکان فریاد می زنند و با هجومی از زغال گرفتار می شوند.

دو ماه قبل از حادثه خانم اس بي از لندن در رویا می بیند مدرسه ای بر تپه است و کودکانی زندگی خود را در فرونشستن زمین از دست می دهند.

اعتقاد به دیدن آینده در رویا امر شايعي است و گزارشات اخیر آن را در حدود یک سوم ساکنان گزارش ميکند یعنی آنها می گویند، آن واقعه را در مرحله ای از زندگی خود ديده اند. بر اساس گزارشاتی- که آبراهام لینکلن داشت، رویای ترور خود را دو هفته قبل از حادثه دیده بود.

مارک توین توصیف می کند که بدن برادر خود را چند هفته قبل از انفجار، در رويا در تابوت دیده بود. چارلز دیکنز زنی را در خواب دید که لباس قرمز پوشیده بود و انسه نابيير نامیده میشد و در مدت کوتاهی بعد از آن، زنی با شالی قرمز به نام انسه نابییر را دید. این حالات را چه چیزی ميتواند تفسیر کند؟ آیا حقیقتا مردم به بخشی از حوادث آینده اطلاع دارند؟ آیا ممکن است امروز، فردا را ببینیم؟! در قرن گذشته محققان توانسته اند این معما را حل کنند. در دهه پنجاه، دانشمند مشهور مشهور آمریکایی به نام يوگين اسيرنسکي علم جدید رویاها را مطرح کرد و اشاره کرد بیدار شدن فرد، در مرحله خواب REM سبب می شود، فرد خوابیده خیلی از رویاها را به یاد بیاورد. دهها سال کوشش، سبب شد کشفیات بيشتری صورت بگیرد.

تقریبا رویای همه افراد، رنگی است به رغم آنکه برخي روياها عحیب و غریب است، بسیاری از روياها حوادث عادي روز، مانند شستن دست ها و پاک کردن منزل را در بر مي گیرد، وقتی کاری یواشکی در نزدیکی فرد- که رویا می بیند- انجام شود یا براي فرد خواب، موسیقی پخش شود
@salmanfatemi

یا نوری بر چهره اش بتابد یا آبی به او برسد اینها به صورت برجسته ای بر خواب او تاثیر می گذارد.

ولی شاید اکتشاف مهمتر، آن بود که تو روياهايي- بیش از آنچه تصور میکنی- می بینی! تقریبا یک سوم زندگی ما در خواب است و اگر این یک سوم محاسبه شود، زنانی بسیار زیاد را د بر میبرد یعنی یک فرد نود ساله تقریبا سی سال عمر خود را در خواب است . فرض کنید این فرد ، پزشک متخصصی باشد که سی سال اول عمر خود را به تحصیل مشغول باشد و برای پزشک شدن سی سال وقت صرف کرده باشد. اکنون شاید اهمیت این سی سال برای ما مشخص تر شود!!

دانشمندان خواب، کشف کرده اند به طور متوسط در هر شب، چهار رویا می بینی و تقریبا هر نود دقیقه یک رویا دیده می شود و هر رویا حدود بیست دقیقه، طول می کشد و تو وقتی بیدار می شوی، آنچه نزد تو باقی می ماند، بسیار کمتر از آن چیزی است که دیده ای و بخش بزرگ رویاها را فراموش میکنی. تنها استثنا برای این قاعده وقتی است که طي خواب REM، بیدار می شوی و در این حالت، به طور عادی محتوای رویا و حتی بخشهای مشخصی از آن را به یاد می آوری ولی آن قسمت رویا که تاثیر گذار نیست را سریعا فراموش می کنی به علاوه، شرايطي وجود دارد که سبب میشود رویا را بیشتر به یاد بیاوری. در فرایندی شبیه به بازی با کلمات، حادثه ای- که در بیداری همراه با تو رخ میدهد- منجر به تقویت حافظه تو میشود. تصور کنیم سه شب رویاهای عجیب ببینیم. در روز اول پس از روزی خسته کننده، به خواب میروی. طی شب مراحل متعددی در خواب ميگذرد و چندین رويا را تجربه ميکني. در بیست و هفت دقیقه مغز تو مجددا فعال میشود و سریال خیالی دیگری را به تو نشان میدهد. در بیست دقیقه بعد خودت را مي بيني که از کارخانه ای دیدار ميکني و داخل ظرفی از شهد توت غرق میشوی و می کوشی راه خود را با خوردن، باز کنی و چون نمی توانی بیشتر بخوری و زنگ ساعات صدا میکند، بیدار میشوی و لحظه هایی از کارخانه و شهد توت در ذهن تو موج میزند!!(تصویرهایی کاملا رمزی که اغلب با واقعیات های موجود متفاوت است و درک این رمزها، اصلا کار ساده ای نيست)

در روز دوم همان سلسله حوادث تکرار میشود، به تخت میروی و به خواب میروی و چند رویا می بینی در ساعت هشت صبح، خودت را در میانه خواب شگفت آوری می بینی. تو ماشین خود را در راهی تاریک میرانی. ايريک چکرز بر دوچرخه نشسته است و شما با هم، صحبت می کنید، ناگهان قورباغه ای ارغوانی و بزرگ، جلوی ماشین تو میپرد پس می پیچی تا به وزغ نخوری، از راه منحرف میشوی و به درختی برخورد می کنی و به عالم حقیقت باز می گردی، گربه تو روی تخت تو میپرد و با حافظه ای مبهم از ايريک چکرز و وزغ بزرگ ارغوانی و درخت و مرگ، از خواب بیدار میشوی!

در شب سوم مجددا می خوابی و در ساعت چهار صبح، خوابي پريشان می بینی و آن را به عنوان خوابی پریشان، گزارش میکنی. در قضیه ای فراواقع گرایانه، تو وادار میشوی، در صحنه فیلم اومبا لومبا در نسخه ای جدید از فیلم چارلی و کارخانه شوکولات بازی کنی. به رغم موفقیت آن، تو بعدا کشف میکنی که پودر پرتقالی صورت و رنگ سبز مو- که در فیلم به کار ميرود- دائمی است. و ناگهان با اضطراب شدید بیدار میشوی و بیست دقیقه مي کوشی، معنی رمزی خواب را بفهمي! در صبح بیدار میشوی، رادیو را روشن میکنی و خبر قتل ايريک چکرز را در حادثه اتومبیل، طی شب مي شنوي. بر اساس گزارش خبر چکرز اتومبیل خود را در شهر ميراند، ماشین خود را برای جلوگیری از برخورد با ماشینی که از مسیر خود منحرف شده است ميراند و ماشین او، به ستوني برخورد میکند.گزارش خبر باعث فعل و انفعال ميشود و رویا درباره حادثه اتومبیل، به ذهن تو بر مي گردد. تو رویایت را در مصرف مقادیر زیاد شهد توت در رويا و تجربه اومبا لومباي ترسناک فراموش کرده اي. به جای آن، تنها رویایی را- که با حوادث جهان حقیقی مطابقت دارد- به یاد می آوری و به اين ترتیب قانع میشوی که قدرت پیشگویی را داری!( هر چقدر رویاهای فراموش شده زیاد باشد که هست، و هرچقدر روياهاي خبر دهنده، اندک باشد، حتی یک رویای خبر دهنده از آینده، ارزشمند است و انسان عاقل از مشاهدات هر قدر هم اندک باشد نمی گذرد به خصوص رمز آلود بودن رویا، کار را بسیار پیچیده تر می کند و اگر رمز آلود بودن رویا نبود، احتمال داشت تعداد بسیار بیشتری از رویاها در خاطر ما بماند)

رويا بر این مورد، متوقف نمیشود. با این- که روياها به نظر میرسد، فرا واقعی است- این قابلیت را دارد به گونه ای تفسیر شود که با حوادث موجود در واقعیت، مطابقت یابد.

(محیطی رمز آلود و مبهم!

همانطور که میتوان به طور اشتباه رمزهای رویا را بر حقایق رخ داده در آینده، منطبق کرد به همین ترتیب ممکن است بسیاری از مشاهدات رمز آلود رویا - که به آینده و حوادث آن اشاره دارد- اصلا مورد توجه قرار نگيرد، مانند ماهی ای که اگر قرار باشد انسانی را در بیرون آب، تصور کند
@salmanfatemi

باید آن را به شکل ماهی ای بدون پيشاني که روی باله ها راه میرود و
باله هایش کار دست را می کند تصور نماید. این تصور، چقدر با انسان دو پا با مغز بزرگ متفاوت است و اگر ماهی به بیرون آب بیاید و این انسان را ببیند هرگز تصور نخواهد کرد همان ماهي ای بوده که در ذهن خود تصور کرده است!)

در حقیقت، چکرر در آن منطقه روستایی رانندگی نمی کرد، به درخت برخورد نکرد و حادثه، شامل وزغ بزرگ و ارغوانی نبود. ولی راه روستایی مشابه راه شهری بود و تیر چراغ، شبیه درخت بود ولی در مورد وزغ بزرگ ارغواني چه میتوان گفت؟!

بسیار خوب شاید این رمزی از یک چیز غير قابل انتظار باشد، شايد انحراف اتومبیل از مسیر درست به مسیر اشتباه راه باشد. یا شاید چکرز مقداری داروي توهم زا خورده است و گمان کرده است که ماشین روبرو در عمل یک وزغ بزرگ ارغوانی است یا شاید آلبوم جدید چکرز در آینده تصویر وزغ را بر جلد خود داشته باشد!! یا شاید چکرز در زمان حادثه لباسی ارغوانی پوشیده است!(شاید و شاید و دهها رمز ديگر)

امر را فهمیدی تو ابداع گری و می خواهي ثابت کنی ارتباطی روحی با فرد وفات یافته، یعنی آقای چکرر داري و احتمالات مطابق، فقط به ميزان تصورات تو مشخص میگردد. تو روياهاي زیادی داری و حوادث فراواني رخ میدهد و در بیشتر موارد رویاها، ارتباطی با حوادث ندارد و به همین دلیل آنها را فراموش ميکني ( و یا شاید در بسیاری موارد این ارتباط هست ولی ما متوجه آن نميشويم). ولی اگر یکی از آن رویاها با یکی از آن حوادث مطابق باشد، به آسانی ميتوانيم رویا را به یاد بیاوریم و خودت را قانع کنی که به صورتی سحرآمیز خبر از آینده دادهای!

در واقع، اينها فقط قوانین احتمالات است. این نظریه، کمک ميکند نام پر سر و صدای رویاهای کشف کننده را تفسیر کند.

بیشتر روياها، نفرت زیادی را در بر میگیرد مانند پیش گویی های همیشگی ترور روسای جمهور دولتها، حضور جنازه دوستان نزدیک، مشاهده هواپیماهایی که از آسمان سقوط میکند و مشاهده سرزمني های که وارد جنگ ميشوند.

به ندرت، مردم رویای حوادثی خوش یا ارتقای در کار را گزارش ميدهند.(دیدن رویاهای شکوهمند یا دیدن صحنه های بزرگ در رویا، مانند دیگر رویاها، رمزی است. گاهی یک رویای شکوهمند به صورت یک عمل ساده روزانه رخ میدهد مانند شستن دست ها یا نوشیدن آب یا شنا کردن در استخر و این ها رمزی از یک عمل شکوهمند است، ولی چون در رمز به صورت بسیار ساده آمده است برای بیشتر مردم جذاب و گیرا نیست و به همين دلیل در حافظه ساده نگر مردم، نمی ماند).

دانشمندان خواب، کشف کرده اند که حدود 80% رویاها خوش و سعادت بين، نیست بلکه بر حوادث منفی تمرکز ميکند.(برای یافتن علت، به توضیح پاراگراف بالا مراجعه شود)، بر این اساس اخبار بد بسیار بیشتر از اخبار خوب باعث فعل و انفعال در حافظه ميشود.

و این، در تفسیر این- که چرا بسیاری از رویاهای کشف کننده شامل پیشگویی حالت های مرگ و حادثه است- کمک ميکند. در ابتدای این مقاله توصیف کردم که چگونه پزشک روان شناس جان بارک 60 نفر را یافت که از حادثه معدن زغال سنگ ابيرفان خبر داده بودند. در 36 مورد افرادی- که آن حالات را داشتند هیچ دلیلی برای اینکه حلی مشخص پیش از حادثه ارائه نموده باشند- نداشتند. ممکن است رویاهای بسیار دیگری پیش از شنیدن خبرابيرفان دیده باشند و بعدا فقط آن رویاهایی را به ياد آورده اند- که مرتبط با حادثه بوده است.

فقط اینگونه نیست ولی فقدان هر اعتمادی به رویا در زمان قبل يعنی ممکن است به صورت ناخودآگاه با رویا بازی کرده اند تا با حوادث تاسف برانگیز منطبق شود. سیاهی تبدیل به زغال شد، اتاق ها تبدیل به کلاس درس شد و تپه های ریزان، سرزمینی در ولز شد!( هر چه باشد، حتی اگر اینقدر منفی در مورد رویا سخن بگوئیم، نمیتوان از رویای دختری- که پیش از مرگش برای والدین از نيست شدن مدرسه و پوشیده شدن آن با ماده ای سیاه گفته بود- غفلت کنيم. وقتی با رمزهای تو در توی رویا مواجهيم، اینگونه قطعی حکم کردن اصلا شايسته نيست)

تاکید ميشود آنهایی- که به خارق العاده ایمان دارند- وقتي به دوستان خود و خانواده خود درباره رویا خبر می دهند یا آن را در حافظه خود ثبت می کنند و بعدا کشف مي کنند که با حوادث آینده منطبق می شود، مردم را قانع کرده اند.(باید توجه داشت تخیلات خارق العاده و معجزه آسا، درد ايمان است. دردی که سالهاست بدن کوفته و مجروح ایمان را می آزارد و دردی است که مومن را سالهاست در پستوی خانه اش بدون تلاش و کوشش خوابانده است!

اینکه ایمان به موارد فرامادي ، سبب شود رموز تو در توی رویا و رموز تو در توی دیگر، بازیچه تنبلی ها و تفسیرها و تاويل هاي بازاريابانه مدعیان ایمان شود، بهانه ای بر دست غیر مومنين، برای زير سوال بردن همه ابعاد فرامادي است).

در نهایت دهه شصت، محققان فهمیدند که محتوای رویاهای ما فقط با حوادث اطراف ما تاثیر نمی پذیرد
@salmanfatemi

ولی اغلب منعکس کننده آن چیزی است که ذهن ما را می آزارد. این، یکی از مهمترین نمونه ها را درباره کشف قبلی و گمانی حادثه اييرفان تفسیر میکند.

شنیدیم که چگونه یکی از دختربچه ها- که بعدا در حادثه مرد- به والدینش خبر داده بود که چیزی سیاه را دید که بر مدرسه فرود می آید و مدرسه، نیست میشود. سالها پیش از حادثه، نگرانی شدیدی در خصوص حکمت قرار دادن مقادیر زیادی از باقی مانده های حفاری بر دامنه های تپه وجود داشت که از طرف مدیران معدن نادیده گرفته ميشد. سه سال قبل از حادثه مهندس شهرسازی به مسئولان نوشت که وضع را بسیار خطرناک میدانم، زیرا باقی مانده های زغال سنگ، به شدت در حرکت هستند و سرریز، بسیار مایل است تا حدی که نگه داشتن آن در مکانش در زمستان یا وقت بارندگی شدید ممکن نیست و نیز اضافه کرد: این نگرانی همچنین در ذهن اهالی منطقه هست زیرا آنها قبلا در زمان بارندگی شدید، حرکت توده های زغال را تا درجه ای- که باعث خطر و مرگ انسان و نابودی املاک شود- آزموده اند.

راهی برای شناخت دقیق نیست.(اعتراف به اینکه واقعا ما درباره حقیقت رویا بسیار کم ميدانيم) ولی شاید(این شایدها هم درد علم تجربي امروز ماست که دردها را کاملا نميشناسد!) شايد روياي دختر بچه کم سن، این نگرانی شایع را منعکس می کرده است. ولی در خصوص 23 حالت دیگر که مردم، دلایلی را ارائه می کنند- که رویای خود را قبل از حادثه دیده اند- چطور؟ و در آنها رویاها نگرانی ایشان را نشان نمی دهد. برای تحقیق اين امر، باید علم رویاها را با علم آمار مخلوط کنیم بیایید نگاهی نزدیک بر رقم هایی - که به نظر میرسد تجربیات خارق العاده است- بیندازیم. اولا بیایید شخصی را به صورت تصادفی به نام برایان از انگلستان انتخاب کنیم.سپس باید کاری برای برایان انجام دهیم. فرض کنیم برایان در طول حیات، از 15 تا 75 سالگي هر شب رویا می بیند. 365 روز در سال هست و 60 سال، رویا می بیند یعنی برایان در 21900 شب، تجربه رویا داشته است. بیایید فرض کنیم که حادثه ای مانند ابيرفان فقط یک بار طی این نسل رخ داده است و به صورت تصادفی آن را به یکی از روزها نسبت دهیم. اکنون فرض کنیم برایان فقط رویاهای همراه با حوادث ترسناک مرتبط با حادثه را که فقط یک بار در زندگیش رخ داده است به یاد خواهد آورد. فرصت تجربه برایان برای رویای مربوط به حادثه در شب قبل از حادثه حقیقی، یک به 22000 است.ولی در اینجا بخشی فریبنده وجود دارد. در دهه شصت، نزدیک به 45 میلیون نفر در بریتانیا زندگی می کردند و ما انتظار خواهیم داشت که یک فرد در هر 22000 نفر یا تقریبا 2000 نفر این حادثه مجزا را گزارش کنند. قانون شناخته شده ای، به نام قانون اعداد بزرگ هست و می گوید حوادث غیر عادی بهتر است وقتی رخ دهد که فرصت های زیادی برای آن حادثه باشد.

مثال ما فقط مربوط به اشخاصی است که رویای حادثه ايبرفان را دیدند. در واقع، حوادث محلی و حوادث ناگوار جانی، روزانه رخ می دهد: سقوط هواپیماها، سیل ترورها، قتل های زنجیره ای، زمین لرزه ها، حالات ريزش زمین، اعمال تروریستی و ... با فرض اینکه مردم رویاهای ناگوار را بیشتر از دیگر رویاها می بینند، عددها به سرعت انباشت می یابد و حالت های پیشگویی های واضح، در آن زمان حتمی است.

تصور الگوها و خارق العاده بودن

آزمایش لکه سیاه جوهر.(۱)( به لینک مقاله جهت اطلاعات بیشتر از نوع آزمایش مراجعه شود)با نگاه سریع به لکه جوهر نگاه کن .این تصویر را چگونه می بینی؟ این نوع ازمایش توسط دو پزشک معتقد به فروید انجام شد. آنها می گویند مردم افکار و احساسات باطنی خود را به روشی نامحسوس درک می کنند. مقدار زيادي از جستجوها اکنون آشکار کرده است که چنين آزمایشاتی دقیق نیست و به آن اعتماد نمی شود. ولی هر آزمایشی تعدادی نکات برجسته را نشان میدهد هرچند چیزی در مورد ناخودآگاه عرضه نمی کند ولی چیزی بسیار مهمتر را مشخص می کند و آن، قابلیتهای متفاوت در رویت الگوهاست. نتیجه، نزد تو چیست؟ همانطور که مردم در طول، متفاوت هستند و برخی بلند و برخی کوتاهند همچنان اشخاصی هستند که الگوها را حتی در لکه جوهر بی معنی، خیلی خوب می شناسند. به تصویر مي نگرند و به سرعت صورت حیوان ، خرگوشی که هویج می خورد را ... می بینند. دیگران به مدت ده دقیقه در همان تصویر نگاه می کنند و چیزی جز لکه ای سیاه و کم جوهر نمی بینند. قابلیت ایجاد الگو، نقشی مهم را در زندگی روزانه تو بازی می کند زیرا تو ملزم به ملاحظه مدام شواهد ثابت سبب و نتیجه هستی. برای نمونه تو وقتی نوع خاصی از غذا را بخوری احساس بیماری ميکني و لازم است بدانی کدام ترکیبات، تو را بیمار می کند.یا باید روابط زیادی را مرور کنی تا بفهمی با یک شریک، چه نوع رابطه ای موفقیت آمیز است.

این قابلیت ملاحظه الگوها نقشی حیاتی در پیروزی و بقای جنس انسانی دارد. در بیشتر موارد این مهارت بسیار به ما کمک کرده است و یاری نموده
@salmanfatemi

تا بفهمیم چگونه جهان کار میکند ولی گاهی در آن افراط می کنیم و سبب می شود آن چیزی را ببینیم که موجود نیست. مثلا توافقی شگفت انگیز بین عبارت های کف خوان و بین گذشته تو هست و نتیجه می گیری که کف خوانی و فال گیری، امری حقیقی است یا به تصویری غير قابل توجه از صخره ها- که بر سطح آب منعکس است- نگریسته ای و تصور میکنی وجود تصویر شبحی را بر آب دیده ای یا دعایی را قبل را انجام کاری مهم در جیب خود گذاشته ای و کار را انجام میدهی و نتیجه گیری می کنی که دعا درون جیب، کلید پیروزی تو بودهاست!( اشتباه یافتن ارتباطات، هرگز به معني عدم وجود ارتباطات درست نیست. اینکه یک مشاهده، اشتباه باشد هرگز به معنی اشتباه بودن همه مشاهدات نیست و اصل و اساس علم های تجربي امروز، بر مشاهده ها و یافتن ارتباطات بین حوادث و یافتن علت و معلول است- همانطور که در جملات قبلی نويسنده مقاله ذکر شده است.

وجود توهم، هرگز نفي کننده مشاهده حقیقی نیست و یافتن مرز بین توهم و مشاهده، چیزی است که در درک حقایق، بسیار لازم است و اگر کسی به جای حل مسئله، و یافتن مشاهده راستین در برابر توهم، بکوشد همه مشاهدات را توهم بداند، به خود او مربوط است!

بخش بزرگي از مشاهدات ما در عالم رویا است و بیان شد که یک فرد نود ساله، سی سال عمر خود را با مشاهدات عالم رویا می گذراند. چرا این بخش بزرگ از مشاهدات انسانی را کاملا از ارزش بیندازیم؟ فکر نمیکنم انسان عاقلی چنین کند و اگر چنین کند خودش را از بخش بزرگی از معلومات محروم می سازد.

یافتن این ارتباط ها بسیار مهم است و توهم پنداشتن هر ارتباط بین رویا و حوادث روزانه عالم مادی ما، جز گزافه گویی و توهم نیست. اگر قرار است این بخش بزرگ از مشاهدات انسان حذف شود، چرا به جای آن، مشاهدات میدان تجربه و آزمایش- که همیشه در ابتدا با شاید شايد، شروع ميشود و گاهی اصلا به نتیجه نمی رسد و اثبات نمي گردد و در حد فرضیه باقی میماند- حذف نگردد؟! ما میدانیم این تجربیات مادی، در ابتدا با شاید شاید و فرضیه، آغاز ميشود و در نهایت به نظریات بزرگ علمی میرسد که امروزه بسیاری از مشکلات بشریت را حل میکند.

در مورد رویا هم چرا اینگونه نیندیشیم؟ چرا حداقل آنها را مانند یک تصور ساده ذهنی- که در ابتدا در ذهن دانشمند شکل مي گیرد و دهها سال از حد فرضیه بالاتر نمی رود، ندانيم؟!)

این نظریه کوتاه در مورد حالت های فوق طبیعی، مطرح میکند مردمی- که این موارد را جدی می گیرند- بیش از ديگران این موارد خارق العاده گمانی را تصور می کنند. برای شناخت این موارد محققان چند نفر را برای آزمودن لکه سیاه انتخاب کردند و از آنها در مورد حوادث خارق العاده ای- که در زندگی خود تجربه کرده بودند- پرسیدند و همانطور که قابل انتظار بود نتایج نشان داد آنهایی- که درجات بالایی در تجربه ایجاد الگو در لکه به دست آوردند- امور غریب بسیاری را در زندگی خود آزموده اند.

چگونه مغز تو تجربه خروج از بدن را می آفریند؟

چشمانت را بر نقطه سیاه در مرکز تصویر ثابت کن و به آن بنگر. اگر بتوانی چشمانت را بر آن نگه داری، پس از تقريبا سی ثانیه خواهی دید میدان خاكستري اطراف نقطه به تدریج محو میشود. سرت و چشمانت را حرکت بده و دوباره این کار را تکرار کن. در اینجا چه اتفاقی می افتد؟ هر امري، وابسته به قانونی با نام عادت حسي است. کسی که در معرض صدا یا تصویر یا بو به طور مداوم باشد امری بسیار عجيب رخ میدهد. آرام آرام عادت میشود تا آنکه در نهایت، ادراک از بین می رود. برای نمونه بهاتاقي با بوی قهوه تازه وارد میشوی، بوی قهوه تازه را به سرعت حس ميکنی ولی اين مورد فقط چند دقیقه طول می کشد و به نظر خواهد رسید که بو، از بین میرود.

در حقیقت، تنها راهی که میتوانی از طریق آن، دوباره بو را حس کنی آن است که از اتاق بیرون بروی و دوباره با اتاق بازگردي. در حالت تصویر خاص و نقطه بالا، دو چشم تو به آرامی، نسبت به زمينه خاکستری نابینا می شود زیرا تغییر نکرده است.

پژوهشگری با نام سو بلاکمورتخمين زد این فرایند برای تجربه خروج از بدن، محوری و اساسی است. مردم تمایل دارند حالت خروج از بدن را تجربه کنند و در آن زمان، در وضعیتی قرار می گيرند که مغز آنها با مقادیر کمی از معلومات متفاوت و متغیر، از طریق حواس مواجه می شود. آنها غالبا از هیچ معلومات چشمی، استفاده نمی کنند زیرا چشمهای آنها بسته است یا آنها در تاریکی هستند علاوه بر اين، آنها هیچ اطلاعات لمسی ندارند، زیرا در تخت خواب افتاده اند یا در حمام، آرام گرفته اند یا دارویی خاص را تناول میکنند. تحت تاثیر این شرایط مغز در مورد معلومات اندک درون خود به تدریج کور ميشود و به همین دلیل می کوشد تا تصویری مرتبط با جایی - که هست- تولید کند. طبیعتا مغز از خلأ، خشمگین میشود
@salmanfatemi

و به همین دلیل شروع می کند تصوراتی درباره اینکه کجاست و چه میکند تولید نماید.

بلاکمور فرض کرد گروه معینی از مردم به صورت طبیعی میتوانند تخیل کنند وقتی در خارج از بدن خود دور میزنند، عالم چگونه به نظر می رسد و کاملا در تصورات خود- که بین

خیال و واقعیت است- غوطه ور می گردند. و آنها کسانی هستند که به طور خاص، تمایل دارند تجربه خروج از بدن را تجربه کنند.

( اینکه نگاه ما با توجه به شرایط محیطی و شدت ادراکات حسی تغییر می کند، به دلیل محدودیت های ابزارهای حس ماست. هرگاه بخشی از مغز بیشتر کار کند و هرگاه بخشی از ابزارهای حسی ما فعالیتش بیشتر شود، فعالیت بخش هاي دیگر مغز یا دیگر ابزارهای حسی کاهش می یابد.

مثلا در مثال بالا تمرکز کردن بر نقطه سیاه وسط، سبب میشود به تدریج، دقت چشم بر قسمتهای حاشيه ای خاکستری کمتر شود و به مرور، اصلا بخش خاکستري اطراف دیده نشود. بروز این اختلالات در احساسات و ادراکات، امری کاملا طبیعی است، ولی کدام عاقل، محدودیت های خود را دلیلی بر تعطیل کردن همه ادراکات و احساسات و رویاهای خود می کند؟!

اگر درک محدود است با تجربه میتوان این محدودیت را برطرف کرد و اگر نگاه ،کوتاه است با بیشتر دیدن مثلا به وسیله ابزار های کمکی میتوان آن را تقویت کرد. اگر محدودیت های درکی ما و ابزارهای دفاعی و سیستم های تکاملی، در سیستم تعادلی ما سبب میشود اصلا چرخش زمین را حس نکنیم و تصور کنیم خورشید بر دور زمین می چرخد به کمک تلسکوپ و با دیدی وسیع تر میتوان این محدودیت را رفع کرد.

بیان برخی محدودیت های حسی و ادراکي هرگز در نزد عاقلان، سبب نمی شود، تصور کنند، باید همه ادراکات از جمله رويا را تعطیل کرد، بلکه به انسان عاقل این نکته را تذکر می دهد که بیشتر ببیند و بیشتر بیندیشد و بیشتر تمرکز کند و با دیگران مشورت کند و از داناتر از خود بپرسد ولی هرگز دلیل بر رد همه مشاهدات، از جمله رویاها نيست)

http://ibelieveinsci.com/?p=7513


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
عوامل موثر در پیدایش زباتسلیم شدن از نورون شروع منرمشهای مهم برای تقویت عانسانیت در برابر دیگرانهوشیاری و افسردگیمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت هفدهماختلالات مخچهدارویی خلط آورکوری گذرای ناشی از موبایمشاهده آینده از روی مشاهاضطراب و ترسريتوکسيمب در درمان ام اسبرخی بیماری های خاص که بدسیاره ابلهاننقش خرچنگ های نعل اسبی درتکامل داروینی هنوز در حاآیا فراموشی حتمی استعضلانی که طی سخن گفتن چقدتعذیه ی ذهننزاع بین علم و نادانی رو ای نعمت من در زندگیمهدف از خلقت رسیدن به ابزامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت سومارتباط متقابل با همه ی حیدر آسمان هدیه های نادیدنکتاب زیست شناسی باوربه نقاش بنگرراه انسان شدن، راه رفتن وبزرگ شدن تقریبا ناگهانی ساختار شبکه های مغزی ثابنقشه مغزی هر فرد منحصر بهتا بحر یفعل ما یشاآیا آگاهی پس از مرگ از بیفاصله ی همیشگی تصویر سازجهل مقدسهفت سین یادگاری از میراث ایا ابزار هوشمندی یا مغز وقتی تو از یاد گرفتن باز منتظر نمان چیزی نور را بهخلاصه ای از مطالب همایش ماز فرد ایستا و متعصب بگذردرمان جدید ALSگل خاردار، زیباسترشد در سختی استبی نهایت در میان مرزهاتفاوت ها و تمایزها کلید بسربازان ما محققا غلبه می نه جنگ و نه خونریزیتاثیر کپسول نوروهرب بر سآیا رژیم غذایی گیاهی سلافرضیه ای جدید توضیح میدهجهان پیوستههندسه ی رایج کیهانخوشبختی دور از رنج های ماگر خواهان پیروزی هستیواقعیت چیستمیگرن سردردی ژنتیکی که باز تلسکوپ گالیله تا تلسکدرک و احساسزندگی در سیاهچالهتلاش هایی در بیماران قطع شناسایی تاریخچه ی تکاملیتاثیر گیاه خواری بر رشد ونوبت کودکانآزمون ذهنی گربه ی شرودینهوش مصنوعی یا حماقت طبیعقانونمندی و محدودیت عالمجهشهای مفید و ذکاوتی که دابزار بقا از نخستین همانخطرات هوش مصنوعیواکسن دیگر کرونا ساخته شما با کمک مغز خود مختاريماز تکینگی تا مغز از مغز تدردهای سال گذشته فراموش بیان ژن های اسکیزوفرنی دزبان مشترک ژنتیکی موجودامعجزه ی علمتنها مانع در زندگی موارد گربه شرودینگر و تاثیر مششاید گوشی و چشمی، آماده شتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه مولکول های دی ان ایافزایش قدرت ادراکات و حسهوش مصنوعی از عروسک بازی لوزالمعده(پانکراس)مصنوعجستجوی متن و تصویر به صورابزار بقا از نخستین هماندولت یا گروهکوزن حقیقی معرفت و شناختمبانی ذهنی سیاه و سفیداز تکینگی تا مغز از مغز تذرات کوانتومی زیر اتمی قبارداری بدون رحمزبان، وسیله شناسایی محیطمغز آیندگان چگونه است ؟تو جهانی هستی که خودش را پیچیدگی های مغزی در درک زششمین کنگره بین المللی ستاثیر رژیم گیاه خواری بر نگاه از بیرون مجموعهامید نجاتهوش مصنوعی از عروسک تا کمملاحظه های اخلاقی دربارهحلقه های اسرارآمیزابزار بقای موجود زنده از دانشمندان موفق به بازگردژن هوش و ساختارهای حیاتی مدیریت اینترنت بر جنگاز تکامل تا مغز، از مغز تروی و منیزیم در تقویت استبحثی درباره هوش و تفاوتهسلول عصبی شاهکار انطباق مغز بزرگ چالشهای پیش روتوهم وجودپاسخ گیاهان در زمان خوردظرف باید پر شود چه با چرک تحریک عمقی مغزنادیدنی ها واقعی هستنداندوه دردی را دوا نمیکندهوش در طبیعتمنابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک (قسمت اول )اثر مضر مصرف طولانی مدت رداروی لیراگلوتیدکمردرد با پوشیدن کفش منامرز بین انسان و حیوان کجااستفاده از سلول های بنیاروزه داری و بیمار ی ام اس برای یک زندگی معمولیسوپاپ ها یا ترانزیستورهانقش محیط زندگی و مهاجرت دتوضیحی ساده در مورد هوش مآلزایمرآملودیپین داروی ضد فشار عوامل ایجاد لغت انسانی و تشنچ پانایوتوپولوس تشنج چرا ماشین باید نتایج را پانسان، گونه ای پر از تضادهوشیاری کوانتومیمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت هجدهماختلالات حرکتی در انسانداستانها و مفاهیمی اشتباکی غایب شدی تا نیازمند دلمطالبه ی حق خوداطلاع رسانی اینترنتیریه زغالیبرخی توجهات در ببمار پارسیر آفرینش از روح تا مغز نقش داروهاي مختلف معروف تکامل داروینی هنوز در حاآیا ممکن است موش کور بی مغم بی پایانتغییر الگوی رشد مغزی با زنزاع بین علم و جهل رو به پای همه ی وجود منهر چیز با هر چیز دیگر در تمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت سی و هشتمارتباط چاقی و کاهش قدرت بدر آستانه ی موج پنجم کوویکتاب طبیعت در قالب هندسهبه نقاش بنگرراه بی شکستبزرگترین خطایی که مردم مسادیسم یا لذت از آزار دادنقشه های مغزی جدید با جزیتاول کف پا و حقیقتآیا امکان بازسازی اندامهفتون های زیستیجهان فراکتالهم نوع خواری در میان پیشیایا بیماری ام اس (مولتیپویتنام نوعی کرونا ویروس منحنی که ارتباط بین معرفخلاصه ای از درمان های جدیاز مخالفت بشنودرمان جدید میگرن با انتی گل زندگیز گهواره تا گوربی هیچ می ایی و بی هیچ میرتفاوت ها را به رسمیت بشناسردرد میگرنچه زیاد است بر من که در ایتاثیر کتامین در درمان پاآیا رژیم غذایی گیاهی سلافساد اقتصادی سیتماتیک درجهان پیوستههندسه بنیادینخانه ی تاریکاپی ژنتیکواقعیت های متفاوتمیگرن شدید قابل درمان اساز تلسکوپ گالیله تا تلسکدرک کنیم ما همه یکی هستیمبیماری ای شبیه ام اس مولتزندگی زمینی امروز بیش از تلاشی برای درمان قطع نخاشناسایی سلول های ایمنی اتاثیر گیاهخواری بر رشد و نور درونآزمون ذهنی گربه شرودینگرهوش مصنوعی گوگل به کمک تشقارچ بی مغز در خدمت موجودجهشهای مفید و ذکاوتی که دابزار بقا از نخستین هماندفاع از پیامبرواکسن دیگری ضد کرونا از دما بخشی از این جهان مرتبطاز تکینگی تا مغز از مغز تدردی که سالهاست درمان نشبیان حقیقتزبان چهار حرفی حیات زمینمعجزه ی علم در کنترل کرونتنها در برابر جهانگزیده ای از وبینار یا کنفشاید درست نباشدتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه میتوان با قانون جنافزایش مرگ و میر سندرم کوهوش مصنوعی از عروسک بازی لیروپریم داروی ترکیبی ضدجستجوی هوشیاری در مغز ماابزار بقا از نخستین هماندوچرخه سواری ورزشی سبک و وزوز گوشمباحث مهم حس و ادراکاز تکینگی تا مغز از مغز تذرات کوانتومی زیر اتمی قبازگشت از آثار به سوی خداسفر فقط مادی نیستمغز انسان ایا طبیعتا تماتو دی ان ای خاص ميتوکندريپیوند قلب خوک، به فرد دچاصبر بسیار بایدتاثیر رژیم گیاه خواری بر نگاه از دور و نگاه از نزدامید جدید بر آسیب نخاعیهوش مصنوعی از عروسک تا کمملاحظات بیهوشی قبل از جرحمله ویروس کرونا به مغزابزار بقای موجود زنده از دانشمندان نورون مصنوعی سژن یا نقشه توسعه مغز و نقمداخله ی زیانبار انساناز تکامل تا مغز، از مغز ترویا و واقعیتبحثی درباره هوش و تفاوتهسلولهای ایمنی القا کنندهمغز بزرگ و فعال یا مغز کوتوهم وجودپختگی پس از چهل سالگي به عقل مجادله گرتحریک عمقی مغز در آلزایمنادانی در قرن بیست و یکم،اندوهگین نباش اگر درب یا هوش عاطفی قسمت 11منابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک (قسمت دوم )اثرات فشار روحی شدیدداروی تشنجی دربارداریکنفرانس تشنج هتل کوثر اصمرز جدید جستجو و اکتشاف، استفاده از سلول های بنیاروزه داری سلول های بنیادبرای پیش بینی آینده مغز دسوپاپ ها یا ترانزیستورهانقش نگاه از پایین یا نگاهتیوتیکسن داروی ضد جنوننقش نظام غذایی در تکامل متیک و اختلال حرکتیآموزش نوین زبانعواملی که برای ظهور لغت اتشنج چیستچرا مغز انسان سه هزار سالانعطاف پذیری مکانیسمی علهوش، ژنتیکی است یا محیطیمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت هشتماختلالات صحبت کردن در اندخالت در ساختار ژنهاکیهان خود را طراحی میکندمطالبی در مورد تشنجاطلاعات حسی ما از جهان، چریواستیگمینبرخی توصیه ها برای واکسیسیستم تعادلی بدننقش درختان در تکاملتکامل داروینی هنوز در حاآیا ما کالا هستیمغم بی پایانتغییر زودتر اتصالات مغزینسبیت عام از زبان دکتر برای آنکه نامش درمان و یادشهر جا که جات میشه، جات نیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت سی و ششمارتباط هوش ساختار مغز و ژدر درمان بیماری مولتیپل کتاب، سفری به تاریخبه نادیدنی ایمان بیاوررابطه تشنج و اوتیسمبزرگترین درد از درون است سازگاری با محیط بین اجزانقص در تشخیص هیجانات عامتابوهای ذهنیآیا انسان با مغز بزرگش اخفروتنی و غرورجهان قابل مشاهده بخش کوچهمه چیز موج استایا بدون زبان میتوانیم تویتامین E برای فعالیت صحمنشأ اطلاعات و آموخته ها خم شدن فضا-زماناز نخستین همانند سازها تدرمان جدید کنترل مولتیپلگلوله ی ساچمه ایزمین در برابر عظمت کیهانبی ذهن و بی روحتفاوت های بین زن و مرد فقسردرد میگرن در کودکاننه عدم مطلق بلکه عدم با قآیا راهی برای رفع کم آبی فشار و قدرتجهان پر از چیزهای اسرار آهندسه در پایه ی همه ی واکخانواده پایدارابتدا سخت ترین استواقعیت و مجازمیدان مغناطيسي زمین بشر از تکنیکی تا مغز از مغز تدرک احساسات و تفکرات دیگبیماری اسپینال ماسکولار زندگی زودگذرتلاشی تازه برای گشودن معشواهدی از نوع جدیدی از حاتاثیر انتخاب از طرف محیط نورون هاي مصنوعی می توانآزادی عقیده، آرمانی که تهوش مصنوعی گوگل به کمک تشقبل از آغازجوانان وطنابزار بقا از نخستین هماندفاع در برابر تغییر ساختواکسن سرطانما تحت کنترل ژنها هستیم یاز تکینگی تا مغز از مغز تدرس گرفتن از شکست هابیست تمرین ساده برای جلوزبان نیاز تکاملی استمعجزه در هر لحظه زندگیتنهایی رمز نوآوری استگزارش یک مورد جالب لخته وشب سیاه سحر شودتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه مغز پیش انسان یا همافزایش سرعت پیشرفت علوم هوش مصنوعی از عروسک بازی لیس دگرامفتامین یا ویاسحفره در مغزابزار بقا از نخستین هماندورترین نقطه ی قابل مشاهیک پیام منفرد نورون مغزی مجموعه های پر سلولی بدن ماز تکینگی تا مغز از مغز تذرات کوانتومی زیر اتمی قبازگشت به ریشه های تکاملسفر نامه سفر به بم و جنوب مغز انسان برای ایجاد تمدتو در میانه ی جهان نیستی پیوند مغز و سر و چالشهای صرع و درمان های آنتاثیر رژیم گیاه خواری بر نگاه از درون مجموعه با نگامید درمان کرونا با همانهوش مصنوعی از عروسک تا کمممانتین یا آلزیکسا یا ابحمایت از طبیعتابزار بقای موجود زنده از دانشمندان یک فرضیه رادیکژن ضد آلزایمرمدارک ژنتیکی چگونه انساناز تکامل تا مغز، از مغز ترویا و کابوسبحثی درباره احساسات متفاسلولهای بنیادی مصنوعی درمغز بزرگترین مصرف کننده توهم بی خداییپروژه ی ژنوم انسانیعقلانیت بدون تغییرتداوم مهم است نه سرعتنازوکلسیناندام حسی، درک از بخش هایهوش عاطفی قسمت نهممنابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک قسمت 67اثرات مفید قهوهداروی جدید ALSکنگره بین المللی سردرد دمزایای شکلات تلخ برای سلاستیفن هاوکینگ در مورد هروزهای بد باقی نمیماندبرای اولین بار دانشمندانسوخت هیدروژنی پاکنقش نظریه تکامل در شناساتیروفیبان موثر در سکته ی آمارهای ارائه شده در سطح عوارض ازدواج و بچه دار شدتشنج و حرکات شبه تشنجی قاچرا مغزهای ما ارتقا یافت اهرام مصر از شگفتی های جههیچ چیز همیشگی نیستمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت پنجماختلالات عضلانی ژنتیکدر مانهای کمر دردکیهانِ هوشیارِ در حال یامطالعه ای بیان میکند اهداطلاعاتی عمومی در مورد مریاضیات یک حس جدید استبرخی درمان های Spinal Muscular Atسیستم دفاعی بدن علیه مغز نقش ذهن و شناخت در حوادث تکامل داروینی هنوز در حاآیا ما تنها موجودات زنده غیرقابل دیدن کردن مادهتغییر عمودی سر انسان از پنسبت ها در کیهانایمپلانت مغزیهر حرکت خمیده می شود و هر منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت سیزدهمارتباط پیوسته ی جهاندر سال حدود 7 میلیون نفر کتابخانهبه هلال بنگررادیوی مغز و تنظیم فرکانبسیاری از مجرمان، خودشانستم با شعار قانون بدترین نقطه بی بازگشتتاثیر فکر بر سلامتآیا احتمال دارد رویا از آفرگشت و تکامل تصادفی محض جهان موازی و حجاب هاهمه چیز در زمان مناسبایا تکامل هدفمند استویتامین E در چه مواد غذایمنشاء کوانتومی هوشیاری اخونریزی مغز در سندرم کوواز نخستین همانند سازها تدرمان جدید ای ال اس، توفرگلوئونزمین زیر خلیج فارس تمدنی بی شرمیتفاوت های تکاملی در مغز وسردرد و علتهای آننهایت معرفت و شناخت درک عآیاما مقهور قوانین فیزیکفضای قلب منبع نبوغ استجهان پر از چیزهای جادویی هندسه زبانِ زمان استخار و گلابتدایی که در ذهن دانشمنواقعیت و انعکاسمیدان های مغناطیسی قابل از تکینگی تا مغز و از مغز درک تصویر و زبان های مخلتبیماری اضطراب عمومیزندگی سلول در بدن، جدای اتلاشی جدید در درمان ام اسشواهدی از دنیسوان(شبه نئتاثیر احتمالی عصاره تغلینورون های ردیاب حافظهآزار دیگری، آزار خود استهوش مصنوعی الفاگوقبل از انفجار بزرگجوانان وطنابزار بقا از نخستین هماندقیق ترین تصاویر از مغز اواکسن سرطانمانند آب باشاز تکینگی تا مغز از مغز تدست کردن در گوشبیش از نیمی از موارد انتقزبان و کلمه حتی برای کسانمعرفت و شناختتنبیه چقدر موثر استگشایش دروازه جدیدی از طرشبیه سازی میلیون ها جهان تاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه هموساپينس بر زمین افسردگی و اضطراب در بیماهوش مصنوعی از عروسک بازی لا اکراه فی الدینحق انتخابابزار بقا از نخستین همانديدن با چشم بسته در خواب یک پیشنهاد خوب برای آسان محل درک احساسات روحانیاز تکینگی تا مغز از مغز ترفتار مانند بردهبازخورد یا فیدبکسفر به مریخ در 39 روزمغز انسان برای شادمانی طتوقف؛ شکستپیوند اندام از حیوانات بضرورت زدودن افکارتاثیر رژیم گیاهخواری بر نگاه حقیقی نگاه به درون اامیدوار باش حتی اگر همه چهوش مصنوعی از عروسک تا کممن کسی در ناکسی دریافتم حوادث روزگار از جمله ویرابزارهای پیشرفته ارتباط دانشمندان ژنی از مغز انسژنها نقشه ایجاد ابزار هومروری بر تشنج و درمان هایاز تکامل تا مغز، از مغز ترویا و خبر از آیندهبحثی درباره احساساتی غیرسلام تا روشناییمغز حریص برای خون، کلید تتوهم تنهاییپروژه ی ژنوم انسانیعقیده ی بی عملتداخل مرزها و صفات با بیننباید صبر کرد آتش را بعد انرژی بی پایان در درون هرهوش عاطفی قسمت هفتممنابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک قسمت 74اثرات مفید روزه داریداروی جدید s3 در درمان ام کنگره بین المللی سردرد دمسمومیت دانش آموزان بی گاستیفن هاوکینگ در تفسیر روزهای سختبرای تمدن سازی، باید در بسودمندی موجودات ابزی بر سی و سه پل اصفهاننقش هورمون های تیروئید دتکنولوژی جدید که سلول هاآن چیزی که ما جریان زمان عید نوروز مبارکتشنج عدم توازن بین نورون چرا ویروس کرونای دلتا وااولویت بندی ها کجاستهیچ وقت خودت را محدود به منبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت پنجاهاختراع جدید اینترنت کواندر محل کار ارزش خودت را بکیست هیداتید مغزمعماری، هندسه ی قابل مشااطلاعاتی عمومی در مورد مریسدیپلام تنها داروی تایبرخی روش های تربیتی کودکسکوت و نیستینقش روی و منیزیم در سلامتتکامل زبانآیا مغز تا بزرگسالی توسعفلج نخاعی با الکترودهای غرور و علمتغییرات منطقه بویایی مغزنسبت طلایی، نشانه ای به سایمپلانت مغزی کمک میکند هرچیز با یک تاب تبدیل به منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت ششمارتباط انسانی، محدود به درمان های اسرار آمیز در آکجای مغز مسئول پردازش تجبه کدامین گناه کشته شدندراز تغییربسیاری از بیماری های جدیستم، بی پاسخ نیستنمیتوان با بیرون انداختنتاثیر مشاهده بر واقعیت بآیا احتمال دارد رویا از آفراموش کارها باهوش تر هسجهان ما میتواند به اندازهمه چیز در زمان کنونی استایجاد احساساتویتامین کامهندسی ژنتیک در حال تلاش خواندن ، یکی از شستشو دهناز نخستین همانند سازها تدرمان جدید سرطانگمان میکنی جرمی کوچکی در زمان چیستبی عدالتی در توزیع واکسن تفاوت های زبانی سرمنشا تسردرد تنشنتاثیر گیاه خواری بر رشد ونهایت در بی نهایتآب زندگی است قسمت چهارمقفس ذهنجهان دارای برنامههندسه، نمایشی از حقیقتخارق العاده و استثنایی بابتذال با شعار دینواقعیت خلا و وجود و درک ممیدان های کوانتومی خلااز تکینگی تا مغز از مغز تدرک حقیقت نردبان و مسیری بیماری بیش فعالیزندگی، مدیریت انرژیتمایل زیاد به خوردن بستنشیشه ی بازالتی و سیلیکونتاثیر ترکیبات استاتین (سنوروپلاستیسیتی چیستآسيب میکروواسکولاریا آسهوش مصنوعی از عروسک های بقبرستان ها با بوی شجاعتجواب دانشمند سوال کننده ابزار بقا از نخستین هماندل به دریا بزنواکسن ضد اعتیادماه رجباز تکینگی تا مغز از مغز تدست آسمانبیشتر کمردردها نیازی به زبان و بیان نتیجه ساختمامغز فکر میکند مرگ برای دیتهدیدهای هوش مصنوعیپل جویی اصفهانشبیه سازی سیستم های کوانتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه هوشیاری خود را توساقلیت خلاقهوش مصنوعی از عروسک بازی لاموژین داروی ضد اوتیسم؟حقیقت قربانی نزاع بین بی ابزار بقای موجود زنده از دی متیل فومارات(زادیوا)(یک آلل ژنتیکی که از نئاندمحل درک احساسات روحانی داز تکینگی تا مغز- از مغز رفتار وابسته به شکلبازسازي مغز و نخاع چالشی سفر تجهیزات ناسا به مریخ مغز انسان برای شادمانی طتولید مثل اولین ربات های پیوند سر آیا ممکن استضررهای مصرف شکر و قند بر تاثیر عصاره تغلیظ شده گینگاه دوبارهامیدواری و مغزهوش مصنوعی از عروسک تا کممن پر از تلخیمحکمت الهی در پس همه چیزابزارهای بقا از نخستین هدانشمندان پاسخ کوانتومی ژنها ، مغز و ارادهمرکز هوشیاری، روح یا بدن از تکامل تا مغز، از مغز ترویا بخشی حقیقی از زندگی بخش فراموش شده ی حافظهسلاح و راهزنیمغز در تنهایی آسیب میبینتوهم جداییپروانه ی آسمانیعلم و ادراک فقط مشاهده ی تروس جریان انرژینبرو و انرژی مداومانرژی تاریکهوش عاطفی قسمت یازدهمنابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک قسمت 75اثرات مضر ماری جواناداروی جدید میاستنی گراویکنترل همجوشی هسته ای با همسمومیت دانش آموزان، قمااستخوان های کشف شده، ممکروش مقابله مغز با محدودیبرای خودآگاه بودن تو بایسیلی محکم محیط زیست بر اننقش هورمون زنانه استروژنتکنولوژی جدید که سلول هاآنچه ناشناخته است باید شعامل کلیدی در کنترل کارآتشویق خواندن به کودکانچرا پس از بیدار شدن از خواولین مورد PML به دنبال تکهیچ کاری نکردن به معنی چیمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت پنجاه و یادامه بحث تکامل چشمدر چه مرحله ای از خواب ، رکیست کلوئید بطن سوماعتقاد اشتباه، نتیجه ی نریشه های مشترک حیاتبرخی سلولهای عصبی در تلاسکوت، پر از صدانقش روزه داری در سالم و جتکامل زبانآیا همه جنایت ها نتیجه بیفلج بل، فلجی ترسناک که آنغربال در زندگیتغییرات آب و هوایی که به نشانه های گذشته در کیهان ایمپلانت نخاعی میتواند دهز ذره، یک دنیاستمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت شصت و هشتارتباط از بالا به پایین مدرمان های بیماری آلزایمرکرونا چه بر سر مغز می آوربه امید روزهای بهترراست دستی و چپ دستیبسیاری از بیماری های جدیستون فقرات انسان دو پا جلنمیتوان بر سیاه سیاه نوشتاثیر نگاه ناظر هوشیار بآیا برای تولید مثل همیشه فراموشی همیشه هم بد نیستجهان مادی، تجلی فضا در ذههمه چیز، ثبت می شودایران بزرگویتامین کا و استخوانمهربانی، شرط موفقیتاز نخستین همانند سازها تدرمان دارویی سرطان رحم بگنجینه ای به نام ویتامین زمان و مکان، ابعاد کیهان بیمار 101 ساله، مبتلا به ستفاوت ایستایی و تکاپوسردرد سکه ایتاثیر گیاه خواری بر رشد ونهادینه سازی فرهنگ اختلاآب زندگی است قسمت هفتمقفس را بشکنجهان در حال نوسان و چرخشهنر فراموشیخبر مهم تلسکوپ هابلابداع دی ان ای بزرگترین دوالزارتان داروی ضد فشار میدان بنیادین اطلاعاتاز تکینگی تا مغز از مغز تدرک دیگرانبیماری تی تی پیزونیسومایدتمدن قدیمی ای در جنوب ایرشکل های متفاوت پروتئین هتاثیر تغذیه بر سلامت روانوروز یا روز پایانیآسیب ها ناشی از آلودگی هوهوش مصنوعی از عروسک های بقدم زدن و حرکت دید را تغیجوسازی مدرنابزار بقا از نخستین هماندلایلی که نشان میدهد ما بواکسن علیه سرطانماپروتیلیناز تکینگی تا مغز از مغز تدستورالعمل مرکز کنترل بیبا هوش مصنوعی خودکار روبزبان و بیان، در سایه پیشرمغز قلبتو یک معجزه ایپل خواجو اصفهانشبکه های مصنوعی مغز به درتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه واکسن کرونا را توزالکترومغناطیس شنوایی و ههوش مصنوعی از عروسک بازی لایو دوم دکتر سید سلمان فحقیقت آنطور نیست که به نظابزار بقای موجود زنده از دین اجبارییک جهش ممکن است ذهن انسانمحدودیت چقدر موثر استاز تکینگی تا مغز- از مغز رفتار اجتماعی انسان، حاصبحتی علمی درباره تمایل بسفر دشوار اکتشافمغز انسان رو به کوچک تر شتولید یا دریافت علمپیوند سر، یکی از راه حلهاضررهای شکر بر سلامت مغزتاریک ترین بخش شبنگاهی بر قدرت بینایی دراامیدی به این سوی قبر نیستهوش مصنوعی از عروسک تا کممنابع انرژي پاک سرچشمه ححافظه میتواند بزرگترین دابزارهای بقا ازنخستین همدانشمندان اولین سلول مصنژنهای مشترک بین انسان و ومرکز حافظه کجاستاز روده تا مغزرویا تخیل یا واقعیتبخش های تنظیمی ژنومسلسله مباحث هوش مصنوعیمغز را از روی امواج بشناستوهم جدایی و توهم علمپرواز از نیویورک تا لوس آعلم و روحتری فلوپرازینچت جی پی تیانرژی تاریک که ما نمی توهوش عاطفی قسمت پنجممنابع انرژی از نفت و گاز حس و ادراک قسمت 78اجزای پر سلولی بدن انسان داروی جدید برای میاستنی کنترل جاذبهمسیر دشوار تکامل و ارتقااستروژن مانند سپر زنان دروش های صرفه جویی در ایجابرای زندگی سالم، یافتن تروش هایی برای جلوگیری از برخی ملاحظات در تشنج های سینوریپا داروی ترکیبی ضدنقش ویتامین K در ترمیم استکینگیآنچه واقعیت تصور میکنیم عادت همیشه خوب نیستتشخیص ژنتیکی آتروفی های چرا ارتعاش بسیار مهم استاولین مورد پیوند سر در انهیچ کس مانند تو نگاه نمیکمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت پنجاه و داداراوون تنها داروی تاییدر ناامیدی بسی امید استکاهش مرگ و میر ناشی از اباعتماد به خودرژیم های غذایی و نقش مهم برخی سيناپسها طی تکامل و سکته مغزینقش رژیم غذایی بر رشد و اتکامل زبان انسان از پیشیآیا هوش مصنوعی می تواند نفلج خوابمقالاتتغییرات تکاملی سر انسان نشانه های پروردگار در جهایمان به رویاهزینه ای که برای اندیشیدمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحس و ادراک قسمت شصت و دوارتباط بین هوش طبیعی و هودرمان های جدید میگرنکریستال هابه بالا بر ستارگان نگاه کرجزخوانی هایی که امروز ببشکه ای که ته نداره پر نمستارگانی قبل از آغاز کیهنمایش تک نفرهتاثیر نگاه و مشاهده ناظر آیا بزرگ شدن مغز فقط در دفراموشی و مسیر روحانیجهان مرئی و نامرئیهمه ی سردردها بی خطر نیستایرادهای موجود در خلقت بویتامین کا در سبزیجاتموفقیت هوش مصنوعی در امتاز نشانه ها و آثار درک شددرمان سرگیجه بدون نیاز بگویید نوزده و ایمنی ساکتزمان و صبربیماری لبر و نابینایی آنتفاوت ارباب و رهبر حقیقیسردرد عروقی میگرنتاثیر گیاه خواری بر رشد وچهار میلیارد سال تکامل بآب زندگی است قسمت اولقلب و عقلجهان در حال ایجاد و ارتقاهنر حفظ گرهخدا موجود استابزار هوش در حال ارتقا ازواکنش های ناخودآگاه و تقمیدازولام در درمان تشنج از تکینگی تا مغز از مغز تدرک درست از خود و هوشیاریبیماری دویکزونا به وسیله ویروس ابله تمدن پیشرفته ی پیشینیانشکل پنجم مادهتاثیر حرکات چشم بر امواج نورالژیآشنا پنداریهوش مصنوعی از عروسک بازی قدرت مردمجامعه ی آسمانیابزار بقا از نخستین هماندنیای شگفت انگیز کوانتومواکسنی با تاثیر دوگانه اماجرای جهل مقدساز تکینگی تا مغز از مغز تدغدغه نتیجه ی نادانی استبا تعمق در اسرار ابدیت و زبان و تکلم برخی بیماریهمغز ما کوچکتر از نیم نقطهتو یک جهان در مغز خودت هسپلاسمای غالبشبکیه های مصنوعیتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه آن شکری که می خوریمالکتروتاکسی(گرایش و حرکهوش مصنوعی از عروسک بازی لبخند بزن شاید صبح فردا زحقیقت افرادابزار بقای موجود زنده از دین، اجباری نیستیک رژیم غذایی جدید، می تومحدودیت های حافظه و حافظاز تکینگی تا مغز- از مغزترقیبی قدرتمند در برابر مبحث درباره پیدایش و منشا سفرنامه سفر به بم و جنوب مغز انسان رو به کوچکتر شدتولید پاک و فراوان انرژیپیوندی که فراتر از امکانطلوع و حقیقتتاریکی من و تو و گرد و غبانگاهی بر توانایی اجزاي بامیدی تازه در درمان سرطاهوش مصنوعی به کمک هوش طبیمنابع انرژی از نفت و گاز حافظه های کاذبابزارهای بقای موجود زندهدانشمندان تغییر میدان مغژنهای هوش ، کدامندمرکز حافظه کجاستاز سایه بگذررویا حقی از طرف خدابخش بزرگی حس و ادراک ما اسلطان جنگل یا صاحب ملکوتمغز زنان جوانتر از مغز مرتوهم جسمپروتئین های ساده ی ابتداعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهتری فلوپرازینچت جی پی تیانرژی خلا ممکن استهوش عاطفی قسمت اولمنابع بی نهایت انرژی در دحس و ادراک قسمت 82اجزایی ناشناخته در شکل گداروی جدید برای ای ال اسکندر در بیماریهای التهابمسئول صیانت از عقیده کیساسرار آفرینش در موجروش هایی ساده برای کاهش ابرخی مرزهای اخلاق و علوم سیگار عامل افزایش مرگ ومنقش ژنتیک در درمان اختلاتکامل فردی یا اجتماعیآنچه حس می کنیم، نتیجه ی عادت کن خوب حرف بزنیتشخیص آلزایمر سالها قبل چرا بیماری های تخریبی مغاولین هیبرید بین انسان و هیچ کس حقیقت را درون مغز منبع هوشیاری کجاست قسمت53حس و ادراک قسمت پنجاه و سادب برخورد با دیگراندر هم تنیدگی مرزها و بی مکاهش التهاب ناشی از بیمااعتماد به خودرژیم های غذایی و نقش مهم برداشت مغز ما از گذر زمانسال سیزده ماههنقش رژیم غذایی در رشد و اتکامل ساختار رگهای مغزی آیا هوش مصنوعی زندگی بشرفلج خواب چیستتاثیر ویتامین دی بر بیماتغذیه بر ژنها تاثیر داردنظام مثبت زندگیاین پیوند نه با مغز بلکه هزینه سنگین انسان در ازامنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحس و ادراک قسمت شصت و ششارتباط شگفت مغز انسان و فدرمان های جدید در بیماری کریستال زمان(قسمت اولبه بالاتر از ماده بیندیشرحم مصنوعیبشریت از یک پدر و مادر نیسخن نیکو مانند درخت نیکوچند نرمش مفید برای کمردرتاثیر نگاه انسان بر رفتاآیا تکامل و تغییرات ژنتیفرایند پیچیده ی خونرسانیجهان مشارکتیهمیشه چشمی مراقب و نگهباخواب سالم عامل سلامتیایستادن در برابر آزادی بویتامین بی 12 در درمان دردمولتیپل اسکلروز در زنان از نظر علم اعصاب یا نرووسدرمان سرگیجه بدون نیاز بگوشه بیماری اتوزومال رسسزمان واقعیت است یا توهمبیماری های میتوکندریتفاوتهای جنسیتی راهی براسرطان کمیت گراییتاثیر گیاه خواری بر رشد وچهار ساعت پس از کشتار خوکآب زندگی است قسمت دومقلب دروازه ی ارتباطجهان ریز و درشتهنر رها شدن از وابستگیخدا بخشنده است پس تو هم بابزار بقا از نخستین همانواکنش به حس جدیدمکان زمان یا حافظه زماناز تکینگی تا مغز از مغز تدرک عمیق در حیواناتبیماری دیستروفی میوتونیزیباترین چیز در پیر شدنتمدن بشری و مغز اخلاقیشکست حتمیتاثیر دوپامین و سروتونیننوشیدن چای برای مغز مفید آشنا پنداریهوش مصنوعی از عروسک بازی قدرت کنترل خودجاودانگی مصنوعیابزار بقا از نخستین هماندنیا، هیچ استواسطه ها د رمسیر ایجاد مغماجرای عجیب گالیلهاز تکینگی تا مغز از مغز تذهن ما از در هم شکستن منببا خدا باشزبان و شناخت حقیقت قسمت چمغز مانند تلفن استتو کز محنت دیگران بی غمیپمبرولیزوماب در بیماری چشباهت مغز و کیهانتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه انتظارات بر ادراک الکترودهای کاشتنیهوش مصنوعی از عروسک بازی لحظات خوش با کودکانحقیقت اشیاابزار بقای موجود زنده از دید تو همیشه محدود به مقدیکی از علل محدودیت مغز اممخچه فراتر از حفظ تعادلاز تکینگی تا مغز، از مغز رموزی از نخستین تمدن بشربحثي درباره هوش و تفاوتهسفرنامه سفر به بم و جنوب مغز ایندگان چگونه استتولید سلولهای جنسی از سلپیوستگی همه ی اجزای جهانطلای سیاهتاریکی و نورنگاهت را بلند کنامگا سه عامل مهم سلامتهوش مصنوعی به شناسایی کامنابع انرژی از نفت و گاز حافظه و اطلاعات در کجاست ابزارهای بقای از نخستین دانشمندان روش هاي جدیدی ژنهای حاکم بر انسان و انسمرکز خنده در کجای مغز استاز علم جز اندکی به شما دارویاها از مغز است یا ناخوبخش بزرگتر کیهان ناشناختسم زنبور ، کلیدی برای وارمغزهای کوچک بی احساستوهمات و شناخت حقیقتپروتز چشمعلم به ما کمک میکند تا موترک امروزنتایج نادانی و جهلانسان قدیم در شبه جزیره عهوش عاطفی قسمت دهممنابع جدید انرژیحس و ادراک قسمت چهلاحیای بینایی نسبی یک بیمداروی جدید برای دیابتکوچ از محیط نامناسبمسئولیت جدیداسرار بازسازی اندام هااصل بازخوردروش جدید تولید برقبرخی نکات از گاید لاین پرسیاهچاله هانقش گرمایش آب و هوا در همتکامل مادی تا ابزار هوشمآنها نمیخواهند دیگران راعادت کردن به نعمتتصویر زیبا از سلولچرا حیوانات سخن نمی گویناولین تصویر در تاریخ از سهیچ اندر هیچمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمحس و ادراک قسمت پنجاه و شادراک ما درک ارتعاشی است در هم تنیدگی کوانتومیکاهش حافظه هرچند فرایندیاعداد بینهایت در دنیای مرژیم ضد التهابیبررسي علل احتمالي تغيير سانسور از روی قصد بسیاری نقش زنجبیل در جلوگیری از تکامل شناخت انسان با کشفآیا هوش ارثی دریافتی از پفلج دوطرفه عصب 6 چشمصفحه اصلیثبت و دستکار ی حافظهنظریه ی تکامل در درمان بیاین اندوه چیستهزاران سال چشم های بینا ومنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحس و ادراک سی و هفتمارتباط شگفت انگیز مغز اندرمان های رایج ام اسکریستال زمان(قسمت دوم)به جای محکوم کردن دیگران بعد پنجمسخن و سکوتچند جهانیتاثیر نگاه انسان بر رفتاآیا جنین انسان، هوشمندی فرایند تکامل و دشواری هاجهان هوشمندهمیشه اطمینان تو بر خدا بخواب سالم عامل سلامتی و یاکسی توسین و تکامل پیش اویتامین بی هفدهمواد کوانتومی جدید، ممکناز نظر علم اعصاب اراده آزدرمان سرگیجه بدون داروگوشت خواری یا گیاه خواریزمان پلانکبیماری های مغز و اعصاب و تقلید مرحله ای نسبتا پیشسرعت فکر کردن چگونه استتاثیر گیاه خواری بر رشد ونوآوری ای شگفت انگیز دانآب زندگی است قسمت سومقلب روباتیکجهان شگفت انگیزهنر، پر کردن است نه فحش دخدای رنگین کمانابزار بقا از نخستین همانواکسن های شرکت فایزر آمرمکانیک کوانتومی بی معنی از تکینگی تا مغز از مغز تدرگیری قلب در بیماری ویربیماری ضعف عضلات نزدیک بزیباترین چیز در افزایش ستمدن زیر آبشگفت نیست من عاشق تو باشمتاثیر دپاکین بر بیماری منوعی سکته مغزی ، وحشتناک آغاز فصل سرما و دوباره تکهوش مصنوعی از عروسک بازی قدرت انسان در نگاه به ابعجایی خالی نیستابزار بقا از نخستین هماندندان ها را مسواک بزنید توبینار اساتید نورولوژی دماده ی تاریکاز تکینگی تا مغز از مغز تذهن چند جانبه نیازمند نگبا طبیعت بازی نکنزبان و شناخت حقیقت قسمت امغز مادران و کودکان در زمتو پیچیده ترین تکنولوژی پنج اکتشاف شگفت آور در موشباهت مغز با کیهان مادیتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه به سطح بالایی از هوالگو نداشتیمهوش مصنوعی از عروسک بازی لرزش ناشی از اسیب به عصبحقیقت تنها چیزی است که شاابزار بقای موجود زنده از دیدن خدا در همه چیزیافته های نوین علوم پرده مخچه ، فراتر از حفظ تعادلاز تکینگی تا مغز، از مغز رمز و رازهای ارتباط غیر کبحثی جالب درباره محدودیتسفرنامه سفر به بم و جنوب مغز ابزار بقای برتر مادیتولترودینپیام های ناشناخته بر مغز طوفان فقر و گرسنگی و بی ستاریکی خواهد ترسیدچالش هوشیاری و اینکه چرا امروز دانش ژنتیک هیچ ابههوش مصنوعی در کامپیوترهامنابع انرژی از نفت و گاز حافظه و اطلاعات در کجاست ابزارهای دفاعی و بقای مودانشمندان روشی برای تبدیکل اقیانوس در یک ذرهمرگ چیستازدواج های بین گونه ای، ررویاهای پر رمز و حیرتی دربخش دیگری در وجود انسان هسماگلوتید داروی کاهش دهنمغز، فقط گیرندهتوپیراماتپروتز عصبی برای تکلمعلم بدون توقفترکیب آمار و ژنتیکنجات در راستگوییانسان میوه ی تکاملهوش عاطفی قسمت دوممناطق خاصی از مغز در جستجحس و ادراک قسمت چهل و هفتاحیای بینایی نسبی یک بیمداروی جدید ضد میگرنکوچک شدن مغز از نئاندرتامسئولیت در برابر محیط زیکوچکترین چیز یک معجزه اسمستند جهان متصلاصل در هم تنیدگی و جهانی روش صحبت کردن در حال تکامبرخی نرمش ها برای زانوسیاهچاله های فضایی منابعنقش پیش زمینه ها و اراده تکامل مداومآنان که در قله اند هرگز خعادت دادن مغز بر تفکرتصویر زیبای اصفهانچرا حجم مغز گونه انسان دراولین دارو برای آتاکسی فهیچگاه از فشار و شکست نترمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت بیست و چهادغام میان گونه های مختلدر هم تنیدگی کوانتومی و پکاهش دوپامین عامل بیماریبقای حقیقی در دور ماندن ارژیم غذایی حاوی تخم مرغ وبررسی و اپروچ جدید بر بیمسانسور بر بسیاری از حقاینقش زبان در سلطه و قدرت اتکامل، نتیجه ی برنامه ریآیا هوش سریعی که بدون احسفناوری هوش مصنوعی نحوه خسوالات پزشکیثبت امواج الکتریکی در عصنظریه ی تکامل در درمان بیاین ایده که ذرات سیاهچالهستي مادي ای که ما کوچکترمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحس و ادراک- قسمت پنجاه و ارتباط شگفت انگیز مغز اندرمان های علامتی در ام اسکریستال زمان(قسمت سوم)به خودت مغرور نشوبعد از کروناسخن پاک و ثابتچند جهانیتاثیر ویتامین دی بر بیماآیا جهان ذهن و افکار ما مفرایند حذف برخی اجزای مغجهان هوشیارهمیشه داناتر از ما وجود دخواب عامل دسته بندی و حفطاگر فقط مردم میفهمیدند کویتامین دی گنجینه ای بزرموجود بی مغزی که می توانداز نظر علم اعصاب اراده آزدرمان سرطان با امواج صوتگیلگمش باستانی کیستزمان به چه دلیل ایجاد میشبیماری وسواستقلید از روی طبیعتسعی کن به حدی محدود نشویتاثیر گیاه خواری بر رشد ونوار مغز مشاهده ی غیر مستآب، زندگی است(قسمت پنجم)قلب را نشکنجهانی که نه با یک رخداد و هوموارکتوس ها ممکن است دخدایی که ساخته ی ذهن بشر ابزار بقا از نخستین همانواکسن کووید 19 چیزهایی که مکانیزمهای دفاعی در براباز تکینگی تا مغز از مغز تدرگیری مغز در بیماری کویبیماریهای تحلیل عضلانی ازیر فشار کووید چه باید کرتمدنی قدیمی در شمال خلیج شگفت انگیز بودن کیهانتاثیر داروهای ضد التهاب نیکولا تسلاآغاز مبهم آفرینشهوش مصنوعی از عروسک بازی قدرت ذهنجاذبهابزار بقا از نخستین هماندهن، بزرگترین سرمایهوجود قبل از ناظر هوشمندماده ی خالیاز تکینگی تا مغز از مغز تذهن هوشیار در پس ماده ی مبالاترین هدف از دولتزبان و شناخت حقیقت قسمت دمغز چون ابزار هوش است دلیتو آرامش و صلحیپول و شادیشباهت کیهان و مغزتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه باغبانی باعث کاهش الگو و عادت را بشکن و در اهوش مصنوعی از عروسک بازی لرزش عضله یا فاسیکولاسیوحقیقت خواب و رویاابزار بقای موجود زنده از دیدگاه نارسای دوگانه ی میاد گرفتن مداوممخچه ابزاري که وظیفه آن فاز تکینگی تا مغز، از مغز رمز پیشرفت تواضع است نه طبحثی در مورد نقش ویتامين سفرنامه سفر به بم و جنوب مغز ابزار برتر بقاتومورها و التهاب مغزی عاپیدایش زبانطوفان زیباییتاریخ همه چیز را ثبت کردهچالش هوشیاری و اینکه چرا انفجار و توقف تکاملی نشاهوش مصنوعی در خدمت خلق وحمنابع انرژی از نفت و گاز حافظه و اطلاعات در کجاستابعاد و نیازهای تکاملیدانش، قفل ذهن را باز میکنکلمات بلند نه صدای بلندمرگ و میر پنهاناسکار، لگوی هوشمندرویای شفافبخشیدن دیگران یعنی آرامشسندرم کووید طولانیمغزتان را در جوانی سیم کشتوانایی مغز و دیگر اجزای پرورش مغز مینیاتوری انساعلم در حال توسعهترکیب حیوان و انساننخاع ما تا پایین ستون فقرانسان ها می توانند میدان هوش عاطفی قسمت سوممنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت چهل و هشتاحساس گذر سریعتر زمانداروی جدید ضد الزایمرداروی سل سپتکووید نوزده و خطر بیماری مشکل از کجاستاصل علت و تاثیرروشهای نو در درمان دیسک ببرخی نرمش های گردنسیاهچاله ها، دارای پرتو نقش آتش در رسیدن انسان بهتکامل چشمآنزیم تولید انرژی در سلوعارضه جدید ویروس کرونا ستصویربرداری فضاپیمای آمچرا خشونت و تعصباولین دروغهیپرپاراتیروئیدیسممنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت بیست و یکادغام دو حیطه علوم مغز و در هم تنیدگی کوانتومی و دکاهش سن بیولوژیکی، تنها بلندی در ذهن ما درک بلندیرژیم غذایی ضد التهابیبررسی ژنها در تشخیص بیماساهچاله ها تبخیر نمیشودنقش زبان در سلطه و قدرت اتکثیر سلول در برابر توقف آیا هشیاری کوانتومی وجودفیلمی بسیار جالب از تغییپیامهای کاربرانجلو رفتن یا عقبگردنظریه ی تکامل در درمان بیاینکه به خاطرخودت زندگی هستی ما پس از شروعی چگال منبع هوشیاری کجاست؟(قسمحس و ادراک- قسمت بیست و پارتباط غیرکلامی بین انسادرمان ژنتیکی برای نوآوریکشف مکانیسم عصبی خوانش پرحم مصنوعیبه دنبال رستگاری باشبعد از کروناسختی ها رفتنی استچند جهانی و علمتاثیر ویروس کرونا بر مغز آیا جهش های ژنتیکی، ویروفراتر از دیوارهای باورجهان های بسیار دیگرهمیشه راهی هستخودآگاهی و هوشیارياگر میدانی مصیبت بزرگتر ویروس مصنوعیموجودات مقهور ژنها هستنداز واقعیت امروز تا حقیقتدرمانهای بیماری پارکینسگیاه بی عقل به سوی نور میزمان شگفت انگیزبیماری کروتز فیلد جاکوبتقلید از طبیعتشلیک فراموشیتاثیر گیاه خواری بر رشد ونوار مغز ترجمه رخدادهای آتش منبع انرژیقیچی ژنتیکیجهانی که از یک منبع، تغذیهورمون شیرساز یا پرولاکتخسته نباشی باباابزار بقا از نخستین همانواکسن کرونا و گشودن پنجرما انسانها چه اندازه نزداز تکینگی تا مغز از مغز تدرگیری مغز در بیماران مببیماری، رساله ای برای سلزیرفون داروی ضد ام استمرکز و مدیتیشنشگفت زده و حیران باشتاثیر داروی ضد تشنج سدیم نیاز به آموزش مجازی دیجیإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَهوش مصنوعی از عروسک بازی قدرت عشقجاذبه و نقش آن در شکلگیریابزار بقا از نخستین هماندو ویژگی انتزاع و قدرت تجوراپامیل در بارداریماده ای ضد التهابیاز تکینگی تا مغز از مغز تذهن تو همیشه به چیزی اعتقباهوش ترین و با کیفیت تریزبان و شناخت حقیقت قسمت سمغز چگونه صداها را فیلتر تو افق رویداد جهان هستیپول و عقیدهشباهت زیاد بین سلول هاي عتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه تکامل مغزهای کنونیالگوی بنیادین و هوشیاریهوش مصنوعی از عروسک بازی لزوم سازگاری قانون مجازاحقیقت در علم، هرگز نهایی ابزار بقای موجود زنده از دژا وو یا اشنا پندارییاد بگیر فراموش کنیمخچه تاثیر گذار بر حافظهاز تکینگی تا مغز، از مغز رمز بقای جهش ژنتیکیبحثی در مورد نقش کلسیم و سفری به آغاز کیهانمغز از بسیاری حقایق می گرتومورهای نخاعیپیر شدن حتمی نیستطولانی ترین شبتازه های اسکیزوفرنی(جنوچالش هوشیاری و اینکه چرا انقراض را انتخاب نکنیدهوش مصنوعی در خدمت خلق وحمنابع انرژی از نفت و گاز حباب های کیهانی تو در توابعاد اضافه ی کیهاندائما بخوانکلوزاپین داروی ضد جنونمرگ و میر بسیار بالای ناشاساس انسان اندیشه و باور روان سالمبخشش، عقلانی یا غیر عاقلسندرم گیلن باره به دنبال مغزتان را در جوانی سیمکشتوازن مهمتر از فعالیت زیپرتوهای صادر شده از سیاهعلم راهی برای اندیشیدن اترازودوننخستین تمدن بشریانسان یک کتابخانه استهوش عاطفی قسمت ششممنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت چهل و دوماحساسات کاذبداروی ضد چاقیکودک هشت ساله لازم است آدمشکلات نخاعیاصل عدم قطعیت از کوانتوم روشهای شناسایی قدرت شنوابرخی یونها و مولکول های مسیاهچاله و تکینگی ابتداینقش انتخاب از طرف محیط، نتکامل و ارتقای نگاه تا عمآینه در اینهعدم توقف تکامل در یک انداتصور از زمان و مکانچرا در مغز انسان، فرورفتاولین سلول مصنوعیهاوکينگ پیش از مرگش رسالمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت بیست و دوارتقا و تکامل سنت آفرینش در هر سوراخی سر نکنکایروپاکتیک چیستبلوغ چیسترژیم غذایی ضد دردبررسی بیماری التهابی رودسایه را اصالت دادن، جز فرنقش سجده بر عملکرد مغزتأثیر نگاه انسان بر رفتاآیا واکنش های یاد گرفته وفیزیک مولکولها و ذرات در جلوتر را دیدننظریه ی ریسماناینکه خانواده ات سالم باو هر کس تقوای خدا پیشه کنمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحس و ادراک- قسمت شصت و چهارتروز یا خوردگی و التهادرمان پوکی استخوانکشف مکانیسمی پیچیده در برسم عاشق کُشی و شیوهٔ شهربه زودی شبکه مغزی به جای بعد از کرونا دلخوشی بیهوسرنوشتچند روش ساده برای موفقیتتاثیر ژنها بر اختلالات خآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجفرد موفقجهان هایی در جهان دیگرهمیشه عسل با موم بخوریمخودآگاهی و هوشیارياگر نیروی مغناطیس نباشد ویرایش DNA جنین انسان، برموسیقی نواز کجا آمده ام و به کجا میدرهای اسرارآمیز و پوشیدهگیاه خواری و گوشت خوار کدزنان باهوش تربیماری گیلن باره و بیمارتقویت استخوان در گرو تغذشلیک فراموشیتاثیر گیاه خواری بر رشد ونوار مغز در فراموشی هاآثار باستانی تمدن های قدقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصجهانی در ذهنهوش فوق العاده، هر فرد اسخطا در محاسبات چیزی کاملابزار بقا از نخستین همانواکسن کرونا از حقیقت تاتما انسانها چه اندازه نزداز تکینگی تا مغز از مغز تدرگیری مغزی در سندرم کووبیندیشزیرک ترین مردمتمرکز بر هدفگامی در درمان بیماریهای شگفتی های نقشه ی ژنتیکیتاثیر درجه حرارت بر مغزچیز جدید را بپذیرافت فشار خون ناگهانی در وهوش مصنوعی از عروسک بازی قضاوت ممنوعجدا کردن ناخالصی هاابزار بقا از نخستین هماندو بیماری روانی خود بزرگ ورزش هوازی مرتب خیلی به قماده، چیزی نیستاز تکینگی تا مغز از مغز تذهن خود را مشغول هماهنگیباور و کیهان شناسیزبان جانسوزمغز ناتوان از توجیه پیداتو انسانی و انسان، شایستپوست ساعتی مستقل از مغز دشباهت زیاد بین سلول هاي عتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه جمعیت های بزرگ شکل الگوبرداری از طبیعتهوش مصنوعی از عروسک بازی لزوم سازگاری قانون مجازاحقیقت راستین انسان علم بابزار بقای موجود زنده از دژاوو یا آشناپندارییادگیری مهارت های جدید دمدل همه جانبه نگر ژنرالیاز تکینگی تا مغز، از مغز رمز جهانبحثی در مورد حقیقت فضا و سقوط درون جاذبه ای خاص، چمغز به تنهایی برای فرهنگ تومورهای ستون فقراتپیشینیان انسان از هفت میطی یکصد هزار سال اخیر هرچتازه های بیماری پارکینسوچالش هوشیاری و اینکه چرا انواع سکته های مغزیهوش مصنوعی درمانگر کامپیمنابع انرژی از نفت و گاز حد و مرزها توهم ذهن ماستابعاد بالاترداروهای مصرفی در ام اسکلام و زبان، گنجینه ای بسمرگ انتقال است یا نابود شاستفاده از مغز، وزن را کمروبات های ریز در درمان بیبدون پیر فلکسندرم پیریفورمیسمغط یک گیرنده استتوسعه هوش مصنوعی قادر اسپرسش و چستجو همیشه باقی اعلم ساختن برج های چرخانتراشه ی هوش مصنوعی در مغزنخستین تصویر از سیاهچالهانسان باشهوش عاطفی بیشتر در زنانمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت چهل و سوماخلاق و علوم اعصابحس و ادراک قسمت نهماخلاق پایه تکامل و فرهنگداروی ضد چاقیکودک ایرانی که هوش او از مشکلات بین دو همسر و برخیاصلاح خطا با رفتن بر مسیرروشی برای بهبود هوش عاطفبرخی اثرات مضر ویتامین دسیاهچاله ی منفرد یا سیاهنقش اتصالات بین سلولهای تکامل و ریشه ی مشترک خلقتآیندهعدم درکتصادف یا قوانین ناشناختهچرا ذرات بنیادی معمولاً اوکرلیزوماب داروی جدید شهاوکينگ پیش از مرگش رسالمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت بیست و سوارتقا یا بازگشت به قبل ازدر والنتاین کتاب بدید همکار با یگانگی و یکپارچگیبلعیدن ستاره توسط سیاهچاراه فراری نیستبررسی سیستم تعادلی بدن اساخت شبکه عصبی مصنوعی با نقش غذاها و موجودات درياتئوری تکامل امروز در درمآیا یک، وجود داردفیزیک و هوشیاریجمجمه انسان های اولیهنظریه تکامل در درمان بیماینترنت بدون فیلتر ماهواوفور و فراوانیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمحساسیت روانی متفاوتارزش حقیقی زبان قسمت اولدرمان پوکی استخوانکشف ارتباط جدیدی از ارتبرساناها و ابر رساناها و عبه زیر پای خود نگاه نکن ببعد از کرونا دلخوشی بیهوسریع دویدن مهم نیستچندین ماده غذایی که ماننتاثیر کلام در آیات کلام بآیا خداباوری محصول تکاملفرد یا اندیشهجهان یکپارچههمجوشی هسته ای، انرژِی بخودت را از اندیشه هایت حفاگر نعمت فراموشی نبود بسویشن پروموسیقی هنر مایع استاز کسی که یک کتاب خوانده دروغ نگو به خصوص به خودتگیرنده باید سازگار با پیزنجیرها را ما باید پاره کبیماری آلزایمر، استیل کوتقویت حافظه یا هوش مصنوعشنا در ابهای گرم جنوب نیاتاثیر گیاه خواری بر رشد ونوار مغز در تشخیص بیماری آرامش و دانشقانون مندی نقشه ژنتیکی مجهان، تصادفی نیستهوش مصنوعی می تواند بر احخطا در محاسبات چیزی کاملواکسن کرونا ساخته شده توما اکنون میدانیم فضا خالاز تکینگی تا مغز از مغز تدرگیری مغزی در سندرم کووبیهوش کردن در جراحی و بیمزیست شناسی کل در جزء فراکمعنی روزهتمساح حد واسط میان مغز کوگاهی لازم است برای فهم و شگفتی های زنبور عسلتاثیر درجه حرارت بر عملکچیزی منتظر شناخته شدنافت هوشیاری به دنبال کاههوش مصنوعی از عروسک بازی قطار پیشرفتجدایی خطای حسی استابزار بقا از نخستین هماندو بار در هفته ماهی مصرف ورزش هوازی ، بهترین تمریماده، چیزی بیش از یک خلا از تکینگی تا مغز از مغز تذهن سالمباد و موجزبان ریشه هایی شناختی اسمغز و اخلاقتو با همه چیز در پیوندیپوشاندن خود از نورشجاعت و ترستاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه جمعیت های بزرگ شکل التهاب شریان تمپورالهوش مصنوعی از عروسک بازی لزوم عدم وابستگی به گوگل حقیقت غیر فیزیکیابزار بقای موجود زنده از دگرگونی های نژادی و تغیییادآوری خواب و رویامدل هولوگرافیک ژنرالیزهاز تکامل تا مغز از مغز تا رمز جهان خاصیت فراکتالبحثی در مورد عملکرد لوب فسلول های مغزی عامل پارکیمغز بیش از آنچه تصور میشوتوهم فضای خالیپیشرفت های جدید علوم اعصطبیعت موجی جهانتبدیل پلاستیک به کربن و سچالش دیدگاه های سنتی در بانگشت ماشه ایهوش مصنوعی درخدمت خلق وحمنابع انرژی از نفت و گاز حریص نباشاتفاق و تصادفداروهای ام اسکلرال هیدرات برای خوابانمرگ تصادفیاستفاده از هوش مصنوعی در روبات کیانبرنامه و ساختار پیچیده مسندرم پس از ضربه به سرنفرت، اسیب به خود استتوسعه برخی شغل ها با هوش پرسشگری نامحدودعلایم کمبود ویتامین E را تراشه ی بیولوژِیکنخستین روبات های زنده ی جانسان جدید از چه زمانی پاهوش عاطفی در زنان بیشتر امنبع هوشیاری کجاست قسمت هوش عاطفی در زنان بیشتر امنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت چهارماختلال خواب فرد را مستعد داروی ضد تشنج با قابليت تکودکان میتوانند ناقل بی مشکلات روانپزشکی پس از ساصول انجام برخی نرمش ها دروشی جدید در درمان قطع نخبرخی اختلالات عصبی مثانهسیاهچاله ی تولید کنندهنقش تیروئید در تکامل مغزتکامل ابزار هوش ، راه پر آینده ی انسان در فراتر ازعسل طبیعی موثر در کنترل بتظاهر خوابیده ی مادهچراروياها را به یاد نمی آايندگان چگونه خواهند دیدهدف یکسان و مسیرهای مختلمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت بیستمارتوکين تراپی روشی جديد در یک فراکتال هر نقطه مرککاربرد روباتهای ريزنانوبنی عباس، ننگی بر تاریخراه های جدید برای قضاوت ربررسی علل کمر درد در میانساخت شبکه عصبی با الفبای نقش غذاها و موجودات درياتئوری تکامل در پیشگیری و آیا کیهان می تواند یک شبیفیزیکدانان ماشینی برای تجنبه های موجی واقعیتنظریه تکامل در درمان بیمایندرالوقت نهيب هاي غير علمي گذشمنبع هوشیاری در کجاست؟ قخفاش با شیوع همه گیری جدیارزش حقیقی زبان قسمت دومدرمان ام اس(مولتیپل اسکلکشف جمجمه ای درکوه ایرهورشته نوروایمونولوژی و نقبه سخن توجه کن نه گویندهتفکر قبل از کارسریعترین کامپیوتر موجودچندجهانیتاثیر کپسول نوروهرب بر نآیا دلفین ها می تواند از فرد حساس از نظر عاطفی و بجهان یکپارچههمراه سختی، اسانی هستخودروهای هیدروژنیاگر نعمت فراموشی نبود بسواقعیت فیزیکی، تابعی از میهمانهای ناخوانده عامل از آغاز خلقت تا نگاه انسادریای خداگالکانزوماب، دارویی جدیزندگی هوشمند در خارج از زبیماری الزایمرتقویت سیستم ایمنیشناخت و معرفت، و نقش آن دتاثیر گیاه خواری بر رشد ونوار مغزی روشی مهم در تشخآرامش و سکونقانون گذاری و تکاملجهش های ژنتیکی مفید در ساخطای ادراک کارماواکسن ایرانی کرونا تولیدما از اینجا نخواهیم رفتاز تکینگی تا مغز از مغز تدرگیری اعصاب به علت میتوبیهوشی در بیماران دچار ازیست شناسی باور حقیقت یا معادله ها فقط بخش خسته کنتنفس هوازی و میتوکندریگاهی مغز بزرگ چالش استشانس یا تلاشتاثیر درجه حرارت بر عملکچیزی خارج از مغزهای ما نیافتخار انسانهوش مصنوعی از عروسک بازی لمس کوانتومیجریان انرژی در سیستم های ابزار بقا از نخستین هماندو برابر شدن خطر مرگ و میورزش و میگرنماست مالیاز تکینگی تا مغز از مغز تذهت را روی چیزهای مفید متباد غرور و سر پر از نخوت وزبان شناسی مدرن در سطح سلمغز و اخلاقتو با باورهایت کنترل میشپیموزایدشرکت نورالینک ویدیویی ازتاثیر درجه حرارت بر عملکچگونه حافظه را قویتر کنیامواجی که به وسیله ی ماشیهوش مصنوعی از عروسک بازی مقاومت به عوارض فشار خون حقیقت غیر قابل شناختابزار بقای موجود زنده از دانش قدرت استیاری خدا نزدیک استمدل هولوگرافیک تعمیم یافاز تکامل تا مغز، از مغز ترنگ کردن، حقیقت نیستبحثی درباره هوش و تفاوتهسلول های بنیادیمغز برای فراموشی بیشتر کتوهم فضای خالی یا توهم فضپیشرفت در عقل است یا ظواهطبیعت بر اساس هماهنگیتبدیل تراکت صوتی مصنوعی چاالش ها در تعیین منبع هوانگشت نگاری مغز نشان میدهوش مصنوعی ساخته هوش طبیمنابع انرژی از نفت و گاز حرکت چرخشی و دائمی کیهاناتوبان اطلاعات و پلِ بینداروهای تغییر دهنده ی سیکمردردمرگی وجود ندارداستفاده از انرژی خلاروح در جهانی دیگر استبرنامه ی مسلط ژنها در اختسندرم دزدی ساب کلاویننقش قهوه در سلامتیتوصیه های سازمان بهداشت آلودگی هوا چالش قرن جدیدعلایم کمبود ویتامین E را تربیت کودکان وظیفه ای مهنرمش های مفید برای درد زاانسان خطرناکترین موجودانسان عامل توقف رشد مغزهوشمندی کیهانمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت نوزدهماختلال در شناسایی حروف و داروی ضد تشنج با قابليت تکودکان خود را مشابه خود تمشکلات روانپزشکی در عقب اصول توسعه ی یک ذهن کاملروشی جدید در درمان نابینبرخی اصول سلامت کمرسیاره ی ابلهاننقش حفاظتی مولکول جدید دتکامل تکنولوژیآینده ی علم و فیزیک در60 ثعشق درونی به یگانگی خلقتتظاهری از ماده است که بیدچراروياها را به یاد نمی آايا اراده آزاد توهم است یهدف یکسان، در مسیرهای متمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت دهمارتباط میکروب روده و پاردر کمتر از چند ماه سوش جدکاربرد روباتهای ريز، در به قفس های سیاهت ننازراه های جدید برای قضاوت ربزرگ فکر کنساختن آیندهنقش غذاها و موجودات درياتئوری جدید، ویران کردن گآیا گذشته، امروز وآینده فاجعه ی جهل مقدسجنسیت و تفاوت های بینایینظریه تکامل در درمان بیمایا کوچک شدن مغزانسان الوقتی فهمیدی خطا کردی برگمنبع هوشیاری در کجاست؟(قخلا، حقیقی نیستارزش حقیقی زبان قسمت سومدرمان تومورهای مغزی با اکشف جدید تلسکوپ جیمز وبرشد مغز فرایندی پیچیده ابوزون هیگز چیستتفکر خلا ق در برابر توهم سرگیجه از شایعترین اختلانه به اعدامتاثیر کپسول نوروهرب بر تآیا دلفین ها میتوانند بافردا را نمیدانیمجهان کنونی و مغز بزرگتریهمراهی نوعی سردرد میگرنیخورشید مصنوعیاگر با مطالعه فیزیک کوانواقعیت چند سویهمیوتونیک دیستروفیاز انفجار بزرگ تا انفجار درک فرد دیگر و رفتارهای اگام کوچک ولی تاثیرگذارزندگی بی دودبیماری ای شبیه آلزایمر و تلقین اطلاعات و حافظهشناخت حقیقت یا آرزوهای گتاثیر گیاه خواری بر رشد ونوار عصب و عضلهآرامش(سکوت) stillness و تکاپوقانون جنگلجهش های ژنتیکی غیر تصادفابزار بقا از نخستین همانخطای حسواکسن اسپایکوژنما اشیا را آنطور که هستنداز تکینگی تا مغز از مغز تدرختان اشعار زمینبیوگرافیزیست، مرز افق رویداد هستمعجزه های هر روزهتنفس هوازی و میتوکندریگذر زمان کاملا وابسته به شاهکار قرنتاثیر درجه حرارت بر عملکچیزی شبیه نور تو نیستافراد آغاز حرکت خودشان رهوش مصنوعی از عروسک بازی لوب فرونتال یا پیشانی مغجریان انرژی در سیستم های ابزار بقا از نخستین هماندو برابر شدن خطر مرگ و میورزش بهترین درمان بیش فعماست مالی با هوش انسانیاز تکینگی تا مغز از مغز تذخیره ی شگفت انگیز اطلاعبار بزرگ ایستادن بر دو پازبان شناسی نوین نیازمند مغز و سیر تکامل ان دلیلی تو باید نیکان را به دست بپیموزایدشربت ضد خلطتاثیر رو ح و روان بر جسمنگاه محدود و تک جانبه، مشامیوتروفیک لترال اسکلروهوش مصنوعی از عروسک بازی مقابله ی منطقی با اعتراضحقایق ممکن و غیر ممکنابزار بقای موجود زنده از دانش محدود به ابعاد چهارژن همه چیز نیستمدل های ریز مغز مینی بریناز تکامل تا مغز، از مغز ترنگین کمانبحثی درباره هوش و تفاوتهسلول های بنیادی منابع و امغز بزرگ چقدر مفید هست ؟توهم لیلیپوتی(ریزبینی)پیشرفت ذهن در خلاقیت استطعمه ی شبکه های ارتباط اجتبدیل سلولهای محافط به سناتوانی از درمان برخی ویانتقال ماده و انرژیهوش احساسیمنابع انرژی از نفت و گاز حس متفاوتاتوسوکسیمایدداروهای ضد بیماری ام اس وکمردرد ناشی از تنگی کانامراحل ارتقای پله پله کیهاستفاده از سلول های بنیاروح رهاییبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱سندرم سردرد به دلیل افت فنقش مهاجرت در توسعه نسل اتوصیه های غیر دارویی در سآلودگی هوا و ویروس کروناعلت خواب آلودگی بعد از خوترجمه ای ابتدایی از اسرانرمش های مفید در سرگیجهنرمش های موثر در کمردردانسانیت در هم تنیده و متصهوشیاری و وجودمنبع هوشیاری کجاست قسمت حس و ادراک قسمت هفتماختلال در شناسایی حروف و داروی ضد تشنج توپیراماتکودکان را برای راه آماده مشاهده گر جدای از شیء مشااصول سلامت کمرروشی جدید در درمان سکته مبرخی بیماری ها که در آن بسیاره ابلهاننقش حیاتی تلومر دی ان آ دتکامل جریان همیشگی خلقتآینده با ترس جمع نمیشودعصب حقوق نورولووتعداد کلی ذهن ها در جهان نزاع بین جهل و علم رو به پايا اراده آزاد توهم است یهدف از تکامل مغزمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتحس و ادراک قسمت دوازدهمارتباط ماده و انرژیدر آرزوهایت مداومت داشتهکتاب گران و پرهزینه شد ولبه مغز خزندگان خودت اجازراه پیروزی در زندگی چیستبزرگ شدن مغز محدود به دورساختار فراکتال وجود و ذهنقش غذاها در کاهش دردهای تا 20 سال آینده مغز شما به آیا پیدایش مغز از روی تصافاصله ها در مکانیک کوانتجنسیت و تفاوت های بیناییهفت چیز که عملکرد مغز تو ایا این جمله درست است کسیوقتی پر از گل شدی خودت را منبع خواب و رویاخلا، خالی نیستارزش خود را چگونه میشناسدرمان تشنجکشتن عقیده ممکن نیسترشد مغز علت تمایل انسان ببوزون هیگز جهان را از متلتفاوت مغز انسان و میمون هسرگردانینه به اعدامتاثیر کپسول نوروهرب بر سآیا دست مصنوعی به زودی قافرزندان زمان خودجهان کاملی در اطراف ما پرهندسه ی پایه ایخوش قلبی و مهربانیاگر تلاش انسان امروز براواقعیت چیستمیگرن و پروتئین مرتبط با از بحث های کنونی در ویروسدرک نیازمند شناخت خویش اگامی در درمان بیماریهای زندگی در جمع مواردی را برتلاش ها برای کشف منابع جدشناخت درون، شناخت بیرون؛تاثیر گیاه خواری بر رشد ونوار عصب و عضلهآزمون تجربی، راهی برای رهوش مصنوعی و کشف زبان هایقانون جنگلجهش تمدنی عجیب و شگفت انسابزار بقا از نخستین همانخطر آلودگی هواواکسن اسپایکوژن ضد کروناما به جهان های متفاوت خوداز تکینگی تا مغز از مغز تدرد باسن و پا به دلیل کاهبیوگرافیزاوسکا درمان گوشرمعجزه ی چشمتنفس بدون اکسیژنگذشته را دفن کنشاهکار شش گوشتاثیر درجه حرارت بر عملکنکاتی در مورد تشنجافراد بی دلیل دوستدار تو هوش مصنوعی از عروسک بازی لوتیراستامجریان انرژی در سیستم های ابزار بقا از نخستین هماندو سوی واقعیتورزش در کمر دردماشین دانشاز تکینگی تا مغز از مغز تذره ی معین یا ابری از الکبار سنین ابزار هوشمندی ازبان، نشان دهنده ی سخنگو مغز کوانتومیتو تغییر و تحولیپیچیدگی های مغزمگسشش مرحله تکامل چشمتاثیر روده بر مغزنگاه انسان محدود به ادراامید نیکو داشته باش تا آنهوش مصنوعی از عروسک تا کممقابله با کرونا با علم اسحل مشکلابزار بقای موجود زنده از دانش بی نهایتژن همه چیز نیستمدیون خود ناموجوداز تکامل تا مغز، از مغز ترهبر حقیقیبحثی درباره هوش و تفاوتهسلول های بدن تو پیر نیستنمغز بزرگ چالش است یا منفعتوهم چیستپیشرفتی مستقل از ابزار هظهور امواج مغزی در مغز مصتبر را بردارناتوانی در شناسایی چهره اندوه در دنیا استهوش احساسیمنابع انرژی از نفت و گاز حس چشایی و بویاییاتصال مغز و کامپیوترداروی فامپیریدین یا نورلکمردرد و علل آنمرز مرگ و زندگی کجاستاستفاده از سلول های بنیاروزه داری متناوب، مغز را برین نت به جای اینترنتسوپاپ ها یا ترانزیستورهاسایتهای دیگرنقش میدان مغناطیسی زمین توصیه هایی در مصرف ماهیآلودگی هوا و پارکینسونعماد الدین نسیمی قربانی ترس و آرمان ها