دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

روبات های ریز در درمان بیماری ها

کاربرد روباتهای ريز(نانوروباتها) در درمان بیماری ها و ساخت اندام های فرسوده و پیر

داروهایی- که در درمان بیماری ها استفاده می شود- اگر به صورت خوراکی مصرف شوند- باید از چندین سد، در دستگاه گوارش بگذرند تا وارد خون شوند.

برای دور شدن از این سدها و ورود راحت تر داروها به بدن از روشهاي غیر خوراکي مانند تزریق زیر پوستی یا تزریق وریدی دارو استفاده می شود. پس از ورود دارو به بدن، دارو میان همه سلولهای بدن پخش میشود و مقدار اندکی از آن به سلولهای بیمار میرسد و مثلا در بیماری هاي مغزی، به دلیل سیستم حفاظتی خاص این سلولها و سد محکم بین خون ومغز، باز میزان دارویی- که به سلولها عصبی مي رسد- کمتر می شود.

مثلا در بیماری خاصی در سیستم عصبی انسان، اگر بخواهیم داروی خوراکی، داخل مغز برود و بخش آسیب دیده را ترمیم کند یا آن را جدا کند و مثلا در سرطان مغز بخش سرطانی را از میان ببرد، این دارو باید در درجه اول در برابر شیره گوارشی معده، مقاومت کند، بعد در برابر صفرا تجزیه نشود، بعد بتواند جذب سلول های جذبی روده کوچک شود.

اگر همه این مراحل را پشت سر گذراند، بعد از رفتن به داخل خون، به جای آنکه همراه با خون در همه بدن پخش شود، باید فقط جذب سلولهای مغزی شود و حالا در اینجا باز، با مویرگ هايي نفوذ ناپذیر مواجه است که سد بین خون و مغز را می سازند و باید از اینها هم بگذرد و در مرحله بعد به جای آنکه در میان میلیاردها سلول داخل مغز، سرگردان شود، فقط سلول سرطاني را شناسایی کند و به آن حمله نمايد یا آن را ترمیم کند!

مسافرتی بسیار حیرت آور که در اینجا از داروی بی مغز ميخواهيم!

و گم نکردن راه، برای باهوش ترین افراد هم بسیار دشوار است چه برسد به داروی بی جانی که در بهترین شرایط، ذکاوتش از مواد موجود در طبیعت فراتر نمیرود.

حقیقتا شناسایی محل بیماری، از میان این همه سد و سرگردانی دشوار است.

برای حل این مشکل، پزشکان داروساز از روشهای گوناگونی استفاده می کنند مثلا از داروی وریدی و یا زیر پوستی استفاده می کنند تا سد دستگاه گوارش، از میان برداشته شود یا مثلا از داروهایی با تمایل به گیرنده اي خاص، روي سلول هدف استفاده می کنند و این گیرنده هدف، روی دیگر سلولهای بدن وجود ندارد. بنابراین دارو جذب سلول هدف خود می شود.

ولی امروزه با پیشرفت مهندسی پزشکی، از روبات هایی- که حامل دارو هستند و به وسیله هدایتگری، بیرون از بدن بیمار هدایت میشود- استفاده می کنند تا دارو به نقطه مورد نظر خود برسد و این روبات ها درآینده به خصوص در درمان بیماری های مغز و نخاع- که به وسیله سد نفوذ ناپذیر بین خون و مغز(blood-brain barriers) احاطه می شوند- بسیار سودمند خواهد بود:

نانو روبات های پزشکی

با استفاده از دانش نانوتکنولوژی محققان توانسته اند نانو ربات های زیستی طراحی کنند که در بدن انسان قرار می گیرند و نقش محافظ و درمانگر را ایفا می کنند. این ریز ماشین های هوشمند، قادرند چندین نسخه از خودشان تهیه کنند و جایگزین بافت های فرسوده یا آسیبدیده کنند. این فرایند را خود تکثیری مینامند.

در آینده نانو ربات های هوشمند در مغز و بدن هر انسانی به تعداد زیاد وجود خواهند داشت و انسان را از ابتلا به انواع بیماری ها مصون می دارند، حتی روند پیر شدن بشر را به تعویق می اندازند و نیز قدرت جسمانی و حافظه را تقویت می کنند. با استفاده از نانوتکنولوژی، دستیابی به انرژی خورشیدی امکان پذیر خواهد شد. انرژی خورشیدی قابل تبدیل و استفاده به اشکال مختلف انرژی است و بشر را از منابع دیگر انرژی بی نیاز می کند.

با استفاده از دانش نانوتکنولوژی محققان توانسته اند نانو ربات های زیستی طراحی کنند که در بدن انسان قرار می گیرند و نقش محافظ و درمانگر را ایفا می کنند. این ریز ماشین های هوشمند قادرند چندین نسخه از خودشان تهیه کنند و جایگزین بافت های فرسوده یا آسیب دیده کنند.

این فرایند را خود تکثیری می نامند.

نانوربات ها ماشین های کوچکی هستند که برای انجام عملیاتی خاص و بعضا تکرارشونده با دقت بسیار بالا طراحی شده اند. نانو به معنی یک بیلیونیوم یا یک میلیاردم است. نانو ربات ها نه تنها قادر به تشخیص محل دقیق سرطان خواهند بود بلکه داروی مناسب برای از بین بردن سلول های سرطانی را تزریق می کنند.

امروزه تحقیقات وسیعی در زمینه درمان بیماری هایی چون دیابت، بیماری های قلبی و ایدز در حال انجام است. نانوربات ها دارای امکانات بالقوه ای هستند که با اجتماع و قرارگیری به صورت کلونی قادرند به طور موشکافانه و دقیق از سیستم، حفاظت کنند. در واقع با ساختاری اتمی یا مولکولی، در یک فرایند شناخته شده قرار داده می شوند تا چرخه ای را کامل کنند.

تکنولوژی نانورباتیک آنقدر سریع در حال پیشرفت است که یقینا زندگی انسان از اواسط قرن جاری به کلی متحول خواهد شد.
@salmanfatemi
این تغییرات شامل از بین رفتن بسیاری از بیماری ها، کاهش عوامل بسیاری از امراض و حتی جراحی ها است. یکی از مهمترین برنامه های گسترش علوم رباتیک در جهان، بیشتر کردن عمر بشر و مبارزه با پیری و عـواقب آن است.

از دهه ۸۰ میلادی تا کنون کوچک سازی (مینیاتورسازی) از اهم فعالیت ها در زمینه علوم کامپیوتری بوده است. سرعت رشد تکنولوژی هر بیست سال دو برابر خواهد شد، در نتیجه تکنولوژی در سال ۲۰۵۰ حدود ۳۲ برابر از سال ۱۹۵۰ جلوتر خواهد بود. یکی از شاخه هایی که رشد تکنولوژی در آن بسیار چشمگیر است، دانش پزشکی است. با ساخت ابزار و وسایل پزشکی در آینده روند پیر شدن کند می شود و مبـارزه بـا بیمـاری هـا آسـان تـر و مطمئـن تـر خـواهـد شـد. در زمینه کالبدشناسی از نانورباتها به منظور تعیین محل دقیق آسیب استفاده خواهد شد. در شرایطی استفاده از نانو رباتهای زیستی ضروری به نظر می رسد که امکان دسترسی به عضو موردنظر دشوار بوده یا امکان پذیر نباشد یا حتی در مواردی که عواقب دردناک و دشواری توسط پزشک پیش بینی شود.

برای طراحی یک نانوربات دانشمندان از مدل های طبیعی مثل ساختار رشته های DNA بهره می گیرند. با بهره گیری از دانش نانو تکنولوژی دانشمندان قادر به ساخت حسگرهای زیستی در ابعاد یک میلیاردم هستند.
هم اکنون نانو ربات هایی که در مراکز تحقیقاتی ساخته می شود به اندازه ای کوچک هستند که هنگام عطسه همراه با گرد و غبار به بیرون پرتاب می شوند. یکی از اولین ریز ربات هایی که برای کمک به علم پزشکی ساخته شد سلئو نام داشت. این میکرو ربات برای جاسازی در داخل روده انسان طراحی شده بود. سئلو مجهز به یک چنگال و چند حسگر بود. حسگرها بدین منظور تعبیه شده بودند تا مانع برخورد با موانع شوند، وظیفه چنگال نیز برداشتن نمونه از سطح روده است.

این ریز ماشین می توانست یا خود حرکت کند یا توسط پزشک با یک کنترل دستی به حرکت درآید. اسلوب کار نانو ربات هایی که در داخل بدن کار گذاشته می شوند، شبیه سازی از محیط در فضایی سه بعدی است و تجزیه و تحلیل اطلاعات در آن ها بر مبنای روش های کوانتومي است. نانوربات ها مانند انسـان، بـه اطـلاعـات اطـرافشـان نیاز دارند.

به دلیل نوع کار این نانو ربات ها در بدن، تجهیزات و یا سخت افزار این ماشین های مولکولی بسیار پیشرفته و ابتکاری است. در ســاخــت سـنـســورهــای زیـسـتــی تـنـهــا روش هــای مـیـکــروالـکـتــرونیکـی کـاربـرد دارد. نانورباتهای زیستی دارای سنسورهایی در ابعاد بسیار کوچک هستند و در عین حال به گونه ای طراحی شده اند که با شرایط زیستی بدن انسان سازگارند.

نانوربات های زیستی با داشتن حسگرهای بسیار حساس از تجهیزاتی خواهند بود که امور پزشکی را به تدریج متحول می کند. در واقع، مدلی از ماشین های مولکولی هستند که با روش های خاصی ارتباطات و اتصالات بین سلول های بیولوژیکی را کنترل کرده و بهبود میبخشد، به عبارتی روی نحوه عملکرد سلول ها نظارت کرده و کنترل صحیح آنها را به عهده میگیرد. روش کار این مدل های مولکولی بر اساس شبیه سازی در محیط سه بعدی است.

منابع انرژی برای نانو ربات ها
مؤثر ترین روش برای این که نانو ربات ها مدام در حال حرکت و فعالیت باشند(در هر محیطی نه صرفا محیط بیولوژیک)، ایجاد منابعی از انرژی است که از محیطی که نانو ربـات در آن مـشـغـول بـه کـار اسـت فـراهـم شـود. انـرژی جـنـبـشـی سـیـال، اشـعه های الکترومغناطیسی- که از نور ساطع می شوند- گزینه های مناسبی برای منبع انرژی هستند، که این اشعه ها برای فضای کاری باز مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین استفاده از تغییرات دمایی یا کم و زیاد شدن نور نیز گزینه مناسبی هستند. اما برای یک فضای کاری گسترده، انرژی تولید شده از ارتعاش مناسب تر خواهد بود که در محیط های مختلف از جمله محیط بیولوژیک، می توان از آن استفاده کرد.

مزایا و مشکلات نانورباتیک:
به طور کلی در ساخت نانو ربات دو مسئله مهم وجود دارند. اولا شبیه سازی و طـراحـی بـر اسـاس ربـات هـای مـاکـرو کـه شـامـل نـیـروی مـحرکه، برقراری ارتباط و جهتیابی است و ثانیا جمع کردن قطعات نانو ربات. تحقیقات در زمینه نانورباتیک جنبه تئوری داشته و تا کنون نانو ربات مصنوعی غیر بیولوژیک ساخته نشده است. اما از نظر تئوری مزایا و مشکلاتی مورد توجه واقع شده اند که عبارتند از:
۱- با دوام بودن نانو ربات ، که از نظر تئوری سال ها دوام دارند.

2-زمان عملکرد آنها بسیار کم است،زیرا جابجایی آنها محدود بوده و اتفاقات بیولوژیک با همان سرعت رخ می دهند اما در زمان کمتر.
3-احتمال می رود که نانو ربات ها به دلیل اندازه کوچک ،از سوی بدن به عنوان عوامل بیماری زا شناسایی نشوند.

۳-اندازه کوچک، محدودیت هایی ایجاد می کند به این دلیل که اندازه های فوق العاده کوچک، امکان عبور نانو ربات از هر ساختار نا مشخص و ناخواسته را می دهد، بدون اینکه هدایت یا متوقف شود.

@salmanfatemi
اجزای نانو ربات:
بنا به نوع کاربری نانوربات، اجزای آن تغییر می کنند اما اجزای بیان شده در این قسمت، اجزای اصلی نانو ربات ها هستند که در هر نانوربات صرف نظر از نوع کاربرد وجود دارند.

نانوسنسورها:
نسل جدید سنسورها، در مقیاس نانو، به سه دسته تقسیم می شوند:
۱-سنسورهای فیبر نوری (اپتیکی)
۲-سنسورهای مکانیکی
۳-سنسورهای الکترونیکی

نانو سنسورهای اپتیکی
از این نانوسنسورها برای مطالعه متابولیسم در سلول های زنده استفاده می شود. پروب های فـــیـــبـــــر نـــــوری ســـــر بــســیـــــار نـــــازکـــــی دارنـــــد (۵۰۰-۲۰ نـانـومـتـر.) هنگامی که نور به این فیبر تابیده می شود، این سر نازک میدان ناپایداری تولید می کند.زیرا قطر این سر فیبر از طول موج نور کمتر است.وضوح تصویر با این پروب ها بسیار زیاد است. به دلیل این که این میدان ناپایدار، حـجــم کــوچـکــی از اطــراف خــود را تـحــریـک میکند.

نانوسنسورهای مکانیکی
در مقیاس نانو، پیوندهایی قوی بین ساختارها بـا خـواص مکانیکی یا الکترونیکی یا شیمیایی وجود دارد که ساخت وسائل نانومتریک بسیار حساس به محیط و مواد شیمیایی را امکان پذیر مـی سـازد. بـه وسیلـه ایـن حساسیت بسیار بالا تـغـیـیــر شـکــل هــای مـکــانیکـی و سیگنـال هـای گرمایی وآکوستیک قابل تشخیص هستند.

نانومدیسین:
نــــــانــــــومـــــدیـــســـیـــــن در واقـــــع اســـتـــفـــــاده از نــانـوتکنـولـوژی در درمـان، تشخیـص و کنتـرل سیستم های بیولوژیک است، که شامل شناسایی هـدف مـربـوطـه و انـتـخاب حامل های مناسب برای دست یابی به پاسخ های مناسب و حداقل سـاخـتـن اثـرات جـانـبی داروها است. در زمینه نـانـومـدیـسـیـن، نـیـازی بـه تـغـیـیـر دادن تـرکیبات دارویی نبوده و فقط طریقه حمل آن باید تغییر کند. این سیستم دارای یک حامل است که دارو توسط آن قسمت حمل می شود. مشخصه مهم یک سیستم دارو رسان مؤثر، توانایی برای انجام انتقال هدف دار و کنترل شده دارو است. برای ایـن مـنـظـور داروهـا باید باسرعت مناسبی آزاد شوند. آزاد شدن سریع دارو باعث عدم جذب مناسب و اثرات جانبی دیگر دارد.

به علاوه باید توجه داشت که دارو هنگام حمل، تجزیه نشود، بـرای هـمـیـن داروهـا را بـایـد در مـحـفـظـه هـایی (کپسول هایی) قرار داد. ماده حامل دارو باید با دارو سازگار بوده تا دارو به راحتی با آن پیوند برقرار کند.

نانو جراحی:
روش های جراحی کلاسیک به صورت ماکرو هستند؛ اما بعضی از جراحی های خاص مثل جراحی چشم نیازمند وسایل و ابزار ظریف تر و کوچک تر شده اند. لذا میکرو جراحی ظهور پیدا کرد و در چند سال اخیر، کوچک سازی، پیشرفت های زیادی در جراحی ایجاد کرده است. اولین مزیت نانوجراحی کاهش شوک ها و زخم های ناشی از جراحی کلاسیک است. همچنین شکاف و برش در نانوجراحی وجود ندارند. همین مسائل باعث بهبودی سریع تر بیمار می شود. جراحی های معمولی سنگین و طاقت فرسا هستند؛ هم برای بیمار و هم برای جراح.

از یک طرف بیمار دچار ترس و دلهره، دردهای متعدد و زمان بهبودی طولانی شده و از طرف دیگر جراح به تمرکز، برای مدت طولانی احتیاج دارد تا جراحی را کامل و دقیق انجام دهد. اشتباهات جراح که ناشی از خستگی و دید کم هستند اجتناب ناپذیرهستند. در نانوجراحی، جراح از دسته هایی برای فرمان استفاده می کند تا بازوهای نانو ربات را- که مجهز به ابزار جراحی کوچک هستند- کنترل کرده و به محل مورد نظر برساند. بازوی دیگر نانو ربات، دوربینی حمل میکند که جراح می تواند محیط درون بدن را مشاهده کند.

نانو ربات عنکبوتی از جنس مولکول DNA:
دانشمنـدان در آمـریکـا یـک ربـات مـولکـولـی از جنـس مولکول وراثتی DNA خلق کردهاند که مانند عنکبوت، در امتداد یک مسیر ساخته شده از کد شیمیایی برای حیات، راه میرود. این ربات فقط چهار نانومتر قطر دارد که چهار میلیاردیوم یک متر است. این نانوربات، شبیه به یک عنکبوت چهار پا طراحی شده است. این هیولای مینیاتوری در امتداد زنجیرههای DNA متصل شده به هم حرکت میکند که درست به روش حرکت رباتهای صنعتی در امتداد یک خط مونتاژ است.

بدن این عنکبوت از پروتئین معمولی موسوم به <استرپتاویدین> ساخته شده است. این دستاورد که شرح آن در مجله علمی نیچر به چاپ رسیده گامی دیگر در آزمایشات مقیاس نانو است که در آینده به خلق ارتشی از نانورباتها برای پاکسازی عروق و ترمیم بافتهای آسیب دیده، منجر خواهد شد.

به کارگیری نانوربات برای جراحی:
نانوربات قابل کنترلی- که قادر است در جراحی سرطان مورد استفاده قرار گیرد- در حال ساخت است. دقت کار این نانوربات بیش از فناوریهای رایج امروزی است. این نانوربات که دقت بالا تنها یکی از مزایای آن است، قادر است در طول ۵ تا ۱۰ سال آینده به خدمت جراحان درآید.
@salmanfatemi
داخل این دستگاه موتورهای بسیار کوچکی قرار دارد که این دستگاه را قادر میسازد تا به نقطهخاصی از تومور برود. این در حالی است که با هیچ دستگاه جراحی نمیتواند با دقت میلیمتری روی تومورها کار کرد؛ اما نانورباتها این دقت را زیر نانو پایین می آورند. با این نانوربات میتوان تستهای پاتولوژی یا تشخیص طبی را طی چند دقیقه انجام داد و حتی میتوان دارویی را بهمنظور از بین بردن تومور با دقـت وارد بدن بیمار کرد.

هماکنون طراحی الگوریتمهای حرکتی نانوربات و تست فعالیتهای مختلف این نانوربات در حال انجام است.

استفاده از نانوربات به معنی کنار زدن جراحان در فرایند جراحی نیست بلکه جراحان باید بهصورت ناظر روی فعالیت نانورباتها در طول جراحی نظارت داشته باشند و مانند نقش هدایتی خلبان، در این مسیر ایفای نقش کنند.

ساخت نانو ربات کربنی برای حمل دارو در بدن بیماران:
نانو ربات کربنی به ابعاد ۱۰۰ نانومتر به وسیله دستگاه های کنترل شده، داروهای تـزریقی را در بافت بدن بیماران هدایت می کند. نانو ربات کربنی قابلیت حمل هر دارویی را در بدن دارد. پس از تزریق دارو به این دستگاه دارو به تمام بافت های بیمار به خصوص بافت های سرطانی و ایدزی رسیده و آن ها را از بین می برد. در حال حاضر شبیه سازی کامپیوتری این طرح انجام شده است.

تولید نانو رباتها:
ســاخــت نـانـوربـاتهـا بـه کـار بـرده شـده در پزشکی مستلزم حصول پیشرفتهایی در مواد سخت الــمـــاسگـــونـــه اســـت و ایـــن کـــار هــم امـکــانپــذیــر اســت و تــولـیــد نـانـو ابـزارهـا طـی سـالهـای اخیـر رو بـه رشـد بـوده اسـت. تـولید الـمــاس گــونــههــا مــرحـلــه بــه مــرحلـه در حـال پـیشرفت است و برای حرکت به سمت تولید ربـاتهـا در ابـعـادی قابل مقایسه با باکتریها، لازم است درکی از این زمینه وجود داشته باشد. به عنوان مثال، چند ماه قبل، اولین ربات متحرک سـاخـتـه شـد کـه مـیـتـوانست تا ابعاد ۶۰ در ۲۵۰ میکرون را اندازه بگیرد.
در ایـن مـقـیاس، میتوان پیشبینی نمود که ابـعـاد ربـاتهـایـی کـه در سـالهـای آیـنده پدید میآیند به سرعت به ۱۰۰ میکرون و بعد از آن ۵۰ میکرون و همین طور کاهش مییابند. هماکنون نمونهِ اولیهِ وسیلهِ ۹۰ نانومتری Intel، یک ۵۲ SRAM مـگابیتی کاملا کاربردی تولید کرده که طول پایهِ ترانزیستور آن ۵۰ نانو متر است و ابعاد سـلـول SRAMآن تـنـهـا حدود ۱ یا تقریباً نصف اندازهِ سلول اغلب SRAMهای پیشرفتهِ امروزی است.

تـا سال ۲۰۱۶، ICهای با عملکرد بالا حاوی بـیـش از ۸/۸ مـیـلیارد ترانزیستور، در فضایی به مـساحت ۲۸۰ میلی متر مربع خواهند بود. این رقم بیش از ۲۵ برابر تعداد ترانزیستورهایی است که روی تراشههای امروزی با ابعاد ۱۳۰ نانو متر قـــرار دارد. امـــا از آنــجــا کــه درون بــدن انـســان رگهای کوچکی به قطر ۳۰ تا ۶۰ میکرون وجود دارد، مـیتـوان پـیدایش اولین نانوربات طی ده سال آینده را کاملا طبیعی دانست.

فناورینانو در خدمت پزشکی
در واقـع تـاکنـون نـانوابزارهای کاملا کاربردی بسیاری مانند موتورها، حسگرها، محاسبهگرهای زیست مولکولی و نانوترانزیستورها ساخته شده است. اما در حال حاضر عمدهترین چالش، مجتمعسازی چندین بخش مجزا از این نانوابزارها روی یک نانوربات قابل کنترل است. در این راه، شبیهسازیهای نظری به عنوان ابزاری مفید و ارزشمند برای مجتمعسازی سیستم و آزمایشپذیر شدن آن به شمار می آید.

به هر حال، اطمینان از دستیابی به کنترل مناسب بر چنین نانوماشینهایی، یکی از موضوعات بحثانگیز در راه محقق شدن نانورباتها است و در واقع میتوان از طریق روشهـای نـانومکاترونیک )nanomechatronics( به ارزیابی و محاسبه آن پرداخت. استفاده از نانورباتها در انسان پس از انجام صدها آزمایش با تمام جزئیات از ابتدا روی موشهای آزمایشگاهی ممکن خواهد شد. در واقع، این روند طولانی آزمایشگاهی، برای هر فناوری زیست پزشکی جدیدی انجام میشود. مانند فناوری نانوپوستهها که با موفقیت روی موشهای آزمایشگاهی برای مبارزه با سرطان به کار گرفته شد.

استفاده از این نانوپوستهها نتیجهِ پیشرفتهای به دست آمده در فناوری نانو است و بـه عنـوان یک روش درمانی- دارویی نتایج مثبت و امیدوارکننده ای داشته است. با پیشرفت بیشتر در حرکت به سمت نانورباتها، میتوان به نتایج مؤثرتر دیگری در زمینهِ مراقبتهای بهداشتی امیدوار بود.

@salmanfatemi
نانوربات در بدن انسان:
بـــرای رســیـــدن بـــه بــیـشـتــریــن کــارایــی یــک نانوربات در بدن انسان، نانورباتها در حالت ایده آل نباید قطری بزرگتر از ۳ میکرون داشته بــاشـنــد. ایــن نــانـــوربــات بــایــد دارای مـبــدلهـا (transducers) و مــحـــــرکهـــــا (actuator)هــــای کـارآمـد بـا هـزینـه مصرفی کم بوده و بتوانند به محـض قـرار گـرفتـن درون بـدن انسـان بـه طور موثری با محیط پیرامون خود تعامل کنند.
بــرای پــاســخدهــی مـؤثـر در زمـان واقعـی بـه مـحیط، در این نانوربات باید سیستم مجتمعی، تـعـبیه شده باشد. به همین دلیل انتظار میرود هنگام نیاز به چنین پاسخهای حرکتی با استفاده از مـوتورهایی برای کشش ربات حرکتهای کـنـتـرلـی لازم را فـراهم کرد؛ کاری که با برخی دخـــالـــتهـــای زیـســت پــزشـکــی قــابــل انـجــام است.کنترل نانورباتی مبتنی بر حسگرها را هم میتوان با استفاده از نانوحسگرهای حرارتی یا شیمیایی انجام داد.

تحقیقات در زمینه نانو ربات هایی که مجهز به حـسـگـرهای زیستی و دارویی باشند در سطح گسترده ای در حال انجام است.

http://www.bmecenter.ir/…/%D9%86%D8%A7%D9%86%D9%88-%D8%B1%D…


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تاثیر کلام در آیات کلام بمیگرن سردردی ژنتیکی که بدرمان های علامتی در ام اسنزاع بین علم و جهل رو به پگیاه خواری و گوشت خوار کدعضلانی که طی سخن گفتن چقدارتوکين تراپی روشی جديد تاثیر گیاه خواری بر رشد ومخچه ، فراتر از حفظ تعادلرموزی از نخستین تمدن بشرهوش مصنوعی از عروسک تا کپیوند مغز و سر و چالشهای از نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر درجه حرارت بر عملکمعنی روزهروشهای شناسایی قدرت شنواهوش، ژنتیکی است یا محیطیآیا هشیاری کوانتومی وجوداز تکینگی تا مغز از مغز تتبدیل سلولهای محافط به سمغز ابزار برتر بقازمین زیر خلیج فارس تمدنی ویتامین E در چه مواد غذایآیا رژیم غذایی گیاهی سلااستیفن هاوکینگ در تفسیر بحثی درباره احساساتی غیرجهش های ژنتیکی مفید در سانقش هورمون های تیروئید دسفر نامه سفر به بم و جنوب ورزش در کمر دردانواع سکته های مغزیبیماری ضعف عضلات نزدیک ببررسی سیستم تعادلی بدن احس و ادراک قسمت چهارمنقش غذاها و موجودات درياسکته مغزیایندرالبحثی جالب درباره محدودیتتمدن قدیمی ای در جنوب ایرفیلمی بسیار جالب از تغییخطا در محاسبات چیزی کاملنوعی سکته مغزی ، وحشتناک شنا در ابهای گرم جنوب نیابزار بقای موجود زنده از تکامل مداوملوب فرونتال یا پیشانی مغداروهای ضد بیماری ام اس وناتوانی در شناسایی چهره کاهش التهاب ناشی از بیماظهور امواج مغزی در مغز مصاثرات مفید قهوهتاثیر کپسول نوروهرب بر نمیگرن شدید قابل درمان اسدرمان ژنتیکی برای نوآورینظام مثبت زندگیگالکانزوماب، دارویی جدیمقالاتارتباط میکروب روده و پارتاثیر گیاه خواری بر رشد ومخچه ابزاري که وظیفه آن فرمز و رازهای ارتباط غیر کهوش مصنوعی از عروسک تا کپیوند سر آیا ممکن استاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز فکر میکند مرگ برای دیروشی برای بهبود هوش عاطفهیچگاه از فشار و شکست نترآیا واکنش های یاد گرفته واز تکینگی تا مغز از مغز تتری فلوپرازینمغز از بسیاری حقایق می گرزندگی هوشمند در خارج از زویتامین دی گنجینه ای بزرآیا راهی برای رفع کم آبی استخوان های کشف شده، ممکبخش دیگری در وجود انسان هجهش های ژنتیکی غیر تصادفنقش هورمون زنانه استروژنسفرنامه سفر به بم و جنوب وزوز گوشانگشت نگاری مغز نشان میدبیماریهای تحلیل عضلانی ابررسی علل کمر درد در میانحس و ادراک قسمت پنجمنقش غذاها و موجودات درياسانسور از روی قصد بسیاری ایا کوچک شدن مغزانسان البحثی در مورد نقش کلسیم و تمدن بشری و مغز اخلاقیفیزیکدانان ماشینی برای تخطرات هوش مصنوعیچیزی خارج از مغزهای ما نیشناخت و معرفت، و نقش آن دابزار بقای موجود زنده از تکامل چشملبخند بزن شاید صبح فردا زداروی فامپیریدین یا نورلنخاع ما تا پایین ستون فقرکاهش دوپامین عامل بیماریعلم به ما کمک میکند تا مواثرات مضر ماری جواناتاثیر کپسول نوروهرب بر تمیدان مغناطيسي زمین بشر درمان جدید میگرن با انتی نظریه تکامل در درمان بیمگامی در درمان بیماریهای تاثیر ویتامین دی بر بیماارتباط چاقی و کاهش قدرت بتاثیر گیاهخواری بر رشد و مدارک ژنتیکی چگونه انسانرویا و خبر از آیندههوش مصنوعی از عروسک تا کمپیوند سر، یکی از راه حلهااز آغاز خلقت تا نگاه انساتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز ما کوچکتر از نیم نقطهروشی جدید در درمان قطع نخهاوکينگ پیش از مرگش رسالآیا آگاهی پس از مرگ از بیاز تکینگی تا مغز از مغز تتری فلوپرازینمغز به تنهایی برای فرهنگ زونا به وسیله ویروس ابله واکنش های ناخودآگاه و تقآیاما مقهور قوانین فیزیکاستروژن مانند سپر زنان دبرنامه و ساختار پیچیده مجهشهای مفید و ذکاوتی که دنقش ژنتیک در درمان اختلاسفرنامه سفر به بم و جنوب یک پیشنهاد خوب برای آسان اندوهگین نباش اگر درب یا بیهوش کردن در جراحی و بیمبزرگ شدن مغز محدود به دورحس و ادراک قسمت سومنقش غذاها و موجودات درياسانسور بر بسیاری از حقایایا این جمله درست است کسیبحثی در مورد عملکرد لوب فتمساح حد واسط میان مغز کوفرگشت و تکامل تصادفی محض دفاع در برابر تغییر ساختچگونه مغز پیش انسان یا همکمردرد و علل آنشناسایی سلول های ایمنی اابزار بقای موجود زنده از تکامل ابزار هوش ، راه پر لرزش ناشی از اسیب به عصبداروی تشنجی درباردارینخستین تصویر از سیاهچالهکایروپاکتیک چیستعلایم کمبود ویتامین E را اجزای پر سلولی بدن انسان تاثیر کپسول نوروهرب بر سمکانیزمهای دفاعی در برابدرمانهای بیماری پارکینسهفت چیز که عملکرد مغز تو گامی در درمان بیماریهای صفحه اصلیارتباط هوش ساختار مغز و ژتاثیر انتخاب از طرف محیط مروری بر تشنج و درمان هایرویا بخشی حقیقی از زندگی هوش مصنوعی از عروسک تا کمپیشینیان انسان از هفت میاز انفجار بزرگ تا انفجار تاثیر درجه حرارت بر عملکمغز مادران و کودکان در زمروشی جدید در درمان سکته مهاوکينگ پیش از مرگش رسالآیا امکان بازسازی اندامهاز تکینگی تا مغز از مغز تتسلیم شدن از نورون شروع ممغز برای فراموشی بیشتر کزیباترین چیز در افزایش سواکسن کرونا از حقیقت تاتآزمون ذهنی گربه شرودینگراصول سلامت کمربرین نت به جای اینترنتجهشهای مفید و ذکاوتی که دنقش آتش در رسیدن انسان بهسفرنامه سفر به بم و جنوب یکی از علل محدودیت مغز امانسان قدیم در شبه جزیره عبیوگرافیبزرگ شدن تقریبا ناگهانی حساسیت روانی متفاوتنقشه مغزی هر فرد منحصر بهساخت شبکه عصبی با الفبایایا ابزار هوشمندی یا مغز تنفس هوازی و میتوکندریفراموش کارها باهوش تر هسدقیق ترین تصاویر از مغز اچگونه هموساپينس بر زمین کمردرد با پوشیدن کفش مناشواهدی از دنیسوان(شبه نئابزار بقای موجود زنده از تکامل زبانلزوم سازگاری قانون مجازاداروی جدید s3 در درمان ام نرمش های مفید در سرگیجهکاربرد روباتهای ريزنانوعلایم کمبود ویتامین E را اجزایی ناشناخته در شکل گتاثیر کپسول نوروهرب بر سما انسانها چه اندازه نزددرک فرد دیگر و رفتارهای اهفت سین یادگاری از میراث گاهی لازم است برای فهم و سوالات پزشکیارتباط انسانی، محدود به تاثیر احتمالی عصاره تغلیمرکز هوشیاری، روح یا بدن رویا تخیل یا واقعیتهوش مصنوعی در کامپیوترهاپیشرفتی مستقل از ابزار هاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز چون ابزار هوش است دلیريتوکسيمب در درمان ام اسهدف یکسان، در مسیرهای متآیا انسان با مغز بزرگش اخاز تکینگی تا مغز از مغز تتشنج چیستمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟زیرفون داروی ضد ام اسواکسن کرونا ساخته شده توإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَاضطراب و ترسبرای پیش بینی آینده مغز دجاذبه و نقش آن در شکلگیرینقش انتخاب از طرف محیط، نسفرنامه سفر به بم و جنوب یافته های نوین علوم پرده انسان جدید از چه زمانی پابیوگرافیبسیاری از بیماری های جدیخلاصه ای از مطالب همایش منقص در تشخیص هیجانات عامساخت شبکه عصبی مصنوعی با ایا بیماری ام اس (مولتیپتنفس هوازی و میتوکندریفراموشی همیشه هم بد نیستدلایلی که نشان میدهد ما بچگونه آن شکری که می خوریمکنفرانس تشنج هتل کوثر اصشاهکار قرنابزار بقای موجود زنده از تکامل ساختار رگهای مغزی لزوم سازگاری قانون مجازاداروی جدید ضد میگرننرمشهای مهم برای تقویت عکاربرد روباتهای ريز، در علت خواب آلودگی بعد از خواحساس گذر سریعتر زماناخلاق و علوم اعصابتاثیر گیاه خواری بر رشد وما انسانها چه اندازه نزددرک و احساسهمیشه اطمینان تو بر خدا بگاهی مغز بزرگ چالش استپیامهای کاربرانارتباط شگفت مغز انسان و فتاثیر ترکیبات استاتین (سمرکز حافظه کجاسترویاها از مغز است یا ناخوهوش مصنوعی در خدمت خلق وحپاسخ گیاهان در زمان خورداز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز چگونه صداها را فیلتر ریواستیگمینهدف از تکامل مغزآیا احتمال دارد رویا از آاز تکینگی تا مغز از مغز تتشنج و حرکات شبه تشنجی قامغز بزرگ چالش است یا منفعزبان مشترک ژنتیکی موجوداواکسن دیگر کرونا ساخته شافراد آغاز حرکت خودشان راطلاعاتی عمومی در مورد مبرخی نکات از گاید لاین پرحقیقت قربانی نزاع بین بی نقش اتصالات بین سلولهای سفری به آغاز کیهانیادگیری مهارت های جدید دانسان عامل توقف رشد مغزبیان ژن های اسکیزوفرنی دبعد از کروناخونریزی مغز در سندرم کوونقطه بی بازگشتساختار شبکه های مغزی ثابایا بدون زبان میتوانیم تتو دی ان ای خاص ميتوکندريفرایند تکامل و دشواری هادندان ها را مسواک بزنید تچگونه انتظارات بر ادراک کنگره بین المللی سردرد دشبیه سازی میلیون ها جهان ابزار بقای موجود زنده از تکامل شناخت انسان با کشفممانتین یا آلزیکسا یا ابداروی ضد تشنج با قابليت تچرا مغزهای ما ارتقا یافت کجای مغز مسئول پردازش تجعوامل موثر در پیدایش زبااخلاق پایه تکامل و فرهنگتاثیر گیاه خواری بر رشد وما با کمک مغز خود مختاريمدرک احساسات و تفکرات دیگهمیشه عسل با موم بخوریمگذر زمان کاملا وابسته به سایتهای دیگرارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر دپاکین بر بیماری ممرکز خنده در کجای مغز استرویاهای پر رمز و حیرتی درهوش مصنوعی در خدمت خلق وحپختگی پس از چهل سالگي به از تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز ناتوان از توجیه پیداریسدیپلام تنها داروی تایهدف از خلقت رسیدن به ابزاآیا احتمال دارد رویا از آاز تکینگی تا مغز از مغز تتشنج عدم توازن بین نورون مغز بزرگ چالشهای پیش روزبان چهار حرفی حیات زمینواکسن دیگری ضد کرونا از دافزایش قدرت ادراکات و حساطلاعاتی عمومی در مورد مبرخی اثرات مضر ویتامین دحقیقت خواب و رویانقش حفاظتی مولکول جدید دسلولهای بنیادی مصنوعی دریادآوری خواب و رویاانعطاف پذیری مکانیسمی علبیست تمرین ساده برای جلوتفاوت مغز انسان و میمون هخواندن ، یکی از شستشو دهنچند جهانیسازگاری با محیط بین اجزاایا تکامل هدفمند استتولید سلولهای جنسی از سلفرایند حذف برخی اجزای مغدو ویژگی انتزاع و قدرت تجچگونه باغبانی باعث کاهش کنگره بین المللی سردرد دشبیه سازی سیستم های کوانابزار بقای موجود زنده از تئوری تکامل امروز در درممنابع انرژي پاک سرچشمه حداروی ضد تشنج با قابليت تچرا پس از بیدار شدن از خوکرونا چه بر سر مغز می آورعوامل ایجاد لغت انسانی و اختلال در شناسایی حروف و تاثیر گیاه خواری بر رشد وما تحت کنترل ژنها هستیم یدرک تصویر و زبان های مخلتهوموارکتوس ها ممکن است دگربه شرودینگر و تاثیر مشارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر داروهای ضد التهاب مرگ انتقال است یا نابود شرویای شفافهوش مصنوعی درمانگر کامپیپرورش مغز مینیاتوری انسااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز و سیر تکامل ان دلیلی رژیم های غذایی و نقش مهم هزینه ای که برای اندیشیدآیا برای تولید مثل همیشه از تکینگی تا مغز از مغز تتغییر الگوی رشد مغزی با زمغز بزرگ و فعال یا مغز کوزبان و کلمه حتی برای کسانواکسن سرطانافزایش مرگ و میر سندرم کوبلندی در ذهن ما درک بلندیبرخی اختلالات عصبی مثانهحقیقت راستین انسان علم بنقش حیاتی تلومر دی ان آ دسلسله مباحث هوش مصنوعیژن هوش و ساختارهای حیاتی اولین هیبرید بین انسان وبیشتر کمردردها نیازی به تفاوت های بین زن و مرد فقخواب سالم عامل سلامتیچندین ماده غذایی که ماننسخن پاک و ثابتایرادهای موجود در خلقت بتومورها و التهاب مغزی عافرد حساس از نظر عاطفی و بدو برابر شدن خطر مرگ و میچگونه تکامل مغزهای کنونیکندر در بیماریهای التهابشباهت زیاد بین سلول هاي عابزار بقای موجود زنده از تئوری تکامل در پیشگیری و منبع خواب و رویاداستانها و مفاهیمی اشتباچرا بیماری های تخریبی مغکشف مکانیسم عصبی خوانش پعواملی که برای ظهور لغت ااختلالات مخچهتاثیر گیاه خواری بر رشد وماه رجبدرک عمیق در حیواناتهوش مصنوعی می تواند بر احگزیده ای از وبینار یا کنفارتباط غیرکلامی بین انساتاثیر داروی ضد تشنج سدیم مراحل ارتقای پله پله کیهروبات های ریز در درمان بیهوش مصنوعی درخدمت خلق وحآلودگی هوا و ویروس کرونااز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر رو ح و روان بر جسممغز آیندگان چگونه است ؟رژیم غذایی حاوی تخم مرغ وهزینه سنگین انسان در ازاآیا بزرگ شدن مغز فقط در داز تکینگی تا مغز از مغز تتغییر زودتر اتصالات مغزیمغز حریص برای خون، کلید تزبان و بیان نتیجه ساختماواکسنی با تاثیر دوگانه اافسردگی و اضطراب در بیمابه زودی شبکه مغزی به جای برخی بیماری ها که در آن بحمله ویروس کرونا به مغزنقش خرچنگ های نعل اسبی درسم زنبور ، کلیدی برای وارژن یا نقشه توسعه مغز و نقاولین مورد پیوند سر در انبا هوش مصنوعی خودکار روبتفاوتهای جنسیتی راهی براخواب سالم عامل سلامتی و یچه زیاد است بر من که در ایسریعترین کامپیوتر موجوداگر نعمت فراموشی نبود بستوانایی مغز و دیگر اجزای قیچی ژنتیکیديدن با چشم بسته در خواب چگونه جمعیت های بزرگ شکل کوچک شدن مغز از نئاندرتاشباهت زیاد بین سلول هاي عابزارهای بقای موجود زندتا 20 سال آینده مغز شما به منحنی که ارتباط بین معرفدر مانهای کمر دردچرا حیوانات سخن نمی گوینکشف مکانیسمی پیچیده در بعوارض ازدواج و بچه دار شدکشف ارتباط جدیدی از ارتبعید نوروز مبارکاختلالات حرکتی در انسانتاثیر گیاه خواری بر رشد وماپروتیلیندرگیری قلب در بیماری ویرهوش مصنوعی و کشف زبان هایگزارش یک مورد جالب لخته وارتروز یا خوردگی و التهاتاثیر درجه حرارت بر عملکمزایای شکلات تلخ برای سلروح رهاییهوش مصنوعی ساخته هوش طبیآلزایمراز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر رژیم گیاه خواری بر مغز انسان ایا طبیعتا تماراه های جدید برای قضاوت رهزاران سال چشم های بینا وآیا تکامل و تغییرات ژنتیاز تکینگی تا مغز- از مغز تغییر عمودی سر انسان از پمغز زنان جوانتر از مغز مرزبان و بیان، در سایه پیشرواسطه ها د رمسیر ایجاد مغالکتروتاکسی(گرایش و حرکبوزون هیگز چیستبرخی بیماری های خاص که بدحوادث روزگار از جمله ویرنقش داروهاي مختلف معروف سودمندی موجودات ابزی بر ژنها نقشه ایجاد ابزار هواولین تصویر در تاریخ از سبار سنین ابزار هوشمندی اتقلید مرحله ای نسبتا پیشخواب عامل دسته بندی و حفطچهار میلیارد سال تکامل بسرگیجه از شایعترین اختلااگر نعمت فراموشی نبود بستوازن مهمتر از فعالیت زیقانون مندی نقشه ژنتیکی مدی متیل فومارات(زادیوا)(چگونه جمعیت های بزرگ شکل کووید نوزده و خطر بیماریشش مرحله تکامل چشمابزارهای پیشرفته ارتباط تاثیر مشاهده بر واقعیت بمنشأ اطلاعات و آموخته ها در محل کار ارزش خودت را بچرا حجم مغز گونه انسان درکشف جمجمه ای درکوه ایرهوعامل کلیدی در کنترل کارآاختلالات صحبت کردن در انتاثیر گیاه خواری بر رشد ومبانی ذهنی سیاه و سفیددرگیری مغز در بیماری کویهوش مصنوعی گوگل به کمک تشگشایش دروازه جدیدی از طرارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر درجه حرارت بر عملکمسیر دشوار تکامل و ارتقاروزه داری و بیمار ی ام اس هوش احساسیآیا ممکن است موش کور بی ماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر رژیم گیاه خواری بر مغز انسان برای ایجاد تمدراه های جدید برای قضاوت رهستي مادي ای که ما کوچکترآیا جهش های ژنتیکی، ویرواز تکینگی تا مغز- از مغز بحثی درباره هوش و تفاوتهتغییرات منطقه بویایی مغزمغزهای کوچک بی احساسزبان و تکلم برخی بیماریهوبینار اساتید نورولوژی دالتهاب شریان تمپورالبیماری های مغز و اعصاب و برخی توجهات در ببمار پارحافظه و اطلاعات در کجاست نقش روزه داری در سالم و جسیاهچاله و تکینگی ابتدایژنها ، مغز و ارادهاولین سلول مصنوعیبارداری بدون رحمتلقین اطلاعات و حافظهخودآگاهی و هوشیاريچهار ساعت پس از کشتار خوکسردرد میگرن در کودکاناگر تلاش انسان امروز براتوسعه هوش مصنوعی قادر اسقانون جنگلدژا وو یا اشنا پنداریچگونه حافظه را قویتر کنیکودک ایرانی که هوش او از ششمین کنگره بین المللی سابزارهای بقا از نخستین هتاثیر نگاه ناظر هوشیار بمهندسی ژنتیک در حال تلاش در چه مرحله ای از خواب ، رچرا خشونت و تعصبچرا در مغز انسان، فرورفتگنجینه ای به نام ویتامین عادت کردن به نعمتادامه بحث تکامل چشمتاثیر گیاه خواری بر رشد ومجموعه های پر سلولی بدن مدرگیری مغز در بیماران مبهوش مصنوعی گوگل به کمک تشپمبرولیزوماب در بیماری چارزش حقیقی زبان قسمت دومتاثیر درجه حرارت بر عملکمشکلات نخاعیروش مقابله مغز با محدودیهوش احساسیآیا ما تنها موجودات زنده از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر رژیم گیاه خواری بر مغز انسان برای شادمانی طهستی ما پس از شروعی چگال آیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجاز تکینگی تا مغز- از مغزتبحثی درباره هوش و تفاوتهتغییرات تکاملی سر انسان مغزتان را در جوانی سیمکشزبان و شناخت حقیقت قسمت چوراپامیل در بارداریامیوتروفیک لترال اسکلروبیماری گیلن باره و بیماربرخی روش های تربیتی کودکحافظه و اطلاعات در کجاست نقش رژیم غذایی بر رشد و اسیاره ابلهانژنهای مشترک بین انسان و واوکرلیزوماب داروی جدید شبازگشت از آثار به سوی خداتلاش هایی در بیماران قطع خودآگاهی و هوشیارينوار مغزی روشی مهم در تشخسردرد و علتهای آنابزار هوش در حال ارتقا ازتوسعه برخی شغل ها با هوش قانونمندی و محدودیت عالمدژاوو یا آشناپندارینگاه محدود و تک جانبه، مشکودکان میتوانند ناقل بی صرع و درمان های آنابزارهای بقا ازنخستین همتاثیر نگاه انسان بر رفتامولتیپل اسکلروز در زنان در هم تنیدگی کوانتومی و پدرمان های بیماری آلزایمرچراروياها را به یاد نمی آگویید نوزده و ایمنی ساکتعارضه جدید ویروس کرونا ساداراوون تنها داروی تاییتاثیر گیاه خواری بر رشد ومحل درک احساسات روحانیدرگیری مغزی در سندرم کووهوش مصنوعی الفاگوپنج اکتشاف شگفت آور در موارزش حقیقی زبان قسمت سومتاثیر درجه حرارت بر عملکمشکلات بین دو همسر و برخیروش های صرفه جویی در ایجاهوش عاطفی بیشتر در زنانآیا مغز تا بزرگسالی توسعاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر رژیم گیاهخواری بر مغز انسان برای شادمانی طراه پیروزی در زندگی چیستو هر کس تقوای خدا پیشه کنآیا خداباوری محصول تکاملاز تکینگی تا مغز، از مغز بحثی درباره هوش و تفاوتهثبت امواج الکتریکی در عصنقش قهوه در سلامتیزبان و شناخت حقیقت قسمت اورزش هوازی مرتب خیلی به قامید درمان کرونا با همانبیماری ای شبیه آلزایمر و برخی سلولهای عصبی در تلاحافظه و اطلاعات در کجاستنقش رژیم غذایی در رشد و اسیاره ابلهانژنهای هوش ، کدامندايندگان چگونه خواهند دیدبازسازي مغز و نخاع چالشی تلاشی برای درمان قطع نخاخانواده پایدارنورون هاي مصنوعی می توانسردرد تنشنابزار بقای موجود زنده از توصیه های غیر دارویی در سقارچ بی مغز در خدمت موجوددانشمندان ژنی از مغز انسنگاه انسان محدود به ادراکودکان خود را مشابه خود تضررهای مصرف شکر و قند بر ابزارهای بقای از نخستین تاثیر نگاه انسان بر رفتامواد کوانتومی جدید، ممکندرمان های جدید میگرنچراروياها را به یاد نمی آگوشه بیماری اتوزومال رسسعدم توقف تکامل در یک انداادغام میان گونه های مختلتاثیر گیاه خواری بر رشد ومحل درک احساسات روحانی ددرگیری اعصاب به علت میتوهوش مصنوعی از عروسک تا کپوست ساعتی مستقل از مغز دارزش خود را چگونه میشناستاثیر درجه حرارت بر عملکمشکلات روانپزشکی پس از سروش هایی ساده برای کاهش اهوش عاطفی در زنان بیشتر اآیا همه جنایت ها نتیجه بیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر عصاره تغلیظ شده گیمغز انسان رو به کوچک تر شراست دستی و چپ دستیوقت نهيب هاي غير علمي گذشآیا دلفین ها می تواند از ازدواج های بین گونه ای، ربحثی درباره هوش و تفاوتهجمجمه انسان های اولیهنقش مهاجرت در توسعه نسل ازبان و شناخت حقیقت قسمت دورزش هوازی ، بهترین تمریامگا سه عامل مهم سلامتبیماری ای شبیه ام اس مولتبرخی سيناپسها طی تکامل و حس چشایی و بویایینقش زبان در سلطه و قدرت اسیر آفرینش از روح تا مغز کلرال هیدرات برای خوابانايا اراده آزاد توهم است یبحتی علمی درباره تمایل بتلاشی تازه برای گشودن معفلج بل، فلجی ترسناک که آنخارق العاده و استثنایی بنورون های ردیاب حافظهسردرد سکه ایابزار بقای موجود زنده از توصیه هایی در مصرف ماهیقبل از انفجار بزرگدانشمندان روش هاي جدیدی نگاهی بر قدرت بینایی دراکوری گذرای ناشی از موبایضررهای شکر بر سلامت مغزابزارهای دفاعی و بقای موتاثیر ویتامین دی بر بیماموجود بی مغزی که می توانددرمان های جدید در بیماری نزاع بین جهل و علم رو به پگوشت خواری یا گیاه خواریعسل طبیعی موثر در کنترل بادغام دو حیطه علوم مغز و تاثیر گیاه خواری بر رشد ومحدودیت های حافظه و حافظذهن چند جانبه نیازمند نگهوش مصنوعی از عروسک تا کپیموزایداز نشانه ها و آثار درک شدتاثیر درجه حرارت بر عملکمشکلات روانپزشکی در عقب روش صحبت کردن در حال تکامهوش عاطفی در زنان بیشتر اآیا هوش ارثی دریافتی از پاز تکینگی تا مغز از مغز تتاریخ همه چیز را ثبت کردهمغز انسان رو به کوچکتر شدرشته نوروایمونولوژی و نقوقتی فهمیدی خطا کردی برگآیا دست مصنوعی به زودی قااستفاده از هوش مصنوعی در بحثی درباره هوش و تفاوتهجنسیت و تفاوت های بینایینقش محیط زندگی و مهاجرت دزبان و شناخت حقیقت قسمت سورزش و میگرنامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبیماری بیش فعالیبررسي علل احتمالي تغيير حس و ادراک (قسمت اول )نقش زبان در سلطه و قدرت اسیستم تعادلی بدنايا اراده آزاد توهم است یبحث درباره پیدایش و منشاتلاشی جدید در درمان ام اسفلج خوابخدا موجود استنوروپلاستیسیتی چیستسرعت فکر کردن چگونه استابزار بقای موجود زنده از توضیحی ساده در مورد هوش مقدم زدن و حرکت دید را تغیدانشمندان روشی برای تبدینگاهی بر توانایی اجزاي بکی غایب شدی تا نیازمند دلطوفان فقر و گرسنگی و بی ساثر مضر مصرف طولانی مدت رتاثیر ویروس کرونا بر مغز موجودات مقهور ژنها هستندمیهمانهای ناخوانده عامل درمان های رایج ام اسنزاع بین علم و نادانی رو گیلگمش باستانی کیستعصب حقوق نورولووارتقا و تکامل سنت آفرینش تاثیر گیاه خواری بر رشد ومخچه فراتر از حفظ تعادلرقیبی قدرتمند در برابر مهوش مصنوعی از عروسک تا کپیچیدگی های مغزی در درک زاز نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر درجه حرارت بر عملکمشاهده آینده از روی مشاهروشهای نو در درمان دیسک بهوشیاری کوانتومیآیا هوش سریعی که بدون احساز تکینگی تا مغز از مغز تتبدیل تراکت صوتی مصنوعی مغز ایندگان چگونه استرشد مغز علت تمایل انسان بویتامین E برای فعالیت صحآیا رژیم غذایی گیاهی سلااستیفن هاوکینگ در مورد هبحثی درباره احساسات متفاجنسیت و تفاوت های بینایینقش نظام غذایی در تکامل مزبان، وسیله شناسایی محیطورزش بهترین درمان بیش فعانفجار و توقف تکاملی نشابیماری تی تی پیبررسی و اپروچ جدید بر بیمحس و ادراک (قسمت دوم )نقش سجده بر عملکرد مغزسیستم دفاعی بدن علیه مغز ای آنکه نامش درمان و یادشبحثی در مورد نقش ویتامينتمایل زیاد به خوردن بستنفلج خواب چیستخطا در محاسبات چیزی کاملنوشیدن چای برای مغز مفید شلیک فراموشیابزار بقای موجود زنده از تکنولوژی جدید که سلول‌هقدرت انسان در نگاه به ابعداروهای مصرفی در ام اسناتوانی از درمان برخی ویکیست کلوئید بطن سومطی یکصد هزار سال اخیر هرچاثرات فشار روحی شدیدتاثیر ژنها بر اختلالات خ