دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

روبات های ریز در درمان بیماری ها

کاربرد روباتهای ريز(نانوروباتها) در درمان بیماری ها و ساخت اندام های فرسوده و پیر

داروهایی- که در درمان بیماری ها استفاده می شود- اگر به صورت خوراکی مصرف شوند- باید از چندین سد، در دستگاه گوارش بگذرند تا وارد خون شوند.

برای دور شدن از این سدها و ورود راحت تر داروها به بدن از روشهاي غیر خوراکي مانند تزریق زیر پوستی یا تزریق وریدی دارو استفاده می شود. پس از ورود دارو به بدن، دارو میان همه سلولهای بدن پخش میشود و مقدار اندکی از آن به سلولهای بیمار میرسد و مثلا در بیماری هاي مغزی، به دلیل سیستم حفاظتی خاص این سلولها و سد محکم بین خون ومغز، باز میزان دارویی- که به سلولها عصبی مي رسد- کمتر می شود.

مثلا در بیماری خاصی در سیستم عصبی انسان، اگر بخواهیم داروی خوراکی، داخل مغز برود و بخش آسیب دیده را ترمیم کند یا آن را جدا کند و مثلا در سرطان مغز بخش سرطانی را از میان ببرد، این دارو باید در درجه اول در برابر شیره گوارشی معده، مقاومت کند، بعد در برابر صفرا تجزیه نشود، بعد بتواند جذب سلول های جذبی روده کوچک شود.

اگر همه این مراحل را پشت سر گذراند، بعد از رفتن به داخل خون، به جای آنکه همراه با خون در همه بدن پخش شود، باید فقط جذب سلولهای مغزی شود و حالا در اینجا باز، با مویرگ هايي نفوذ ناپذیر مواجه است که سد بین خون و مغز را می سازند و باید از اینها هم بگذرد و در مرحله بعد به جای آنکه در میان میلیاردها سلول داخل مغز، سرگردان شود، فقط سلول سرطاني را شناسایی کند و به آن حمله نمايد یا آن را ترمیم کند!

مسافرتی بسیار حیرت آور که در اینجا از داروی بی مغز ميخواهيم!

و گم نکردن راه، برای باهوش ترین افراد هم بسیار دشوار است چه برسد به داروی بی جانی که در بهترین شرایط، ذکاوتش از مواد موجود در طبیعت فراتر نمیرود.

حقیقتا شناسایی محل بیماری، از میان این همه سد و سرگردانی دشوار است.

برای حل این مشکل، پزشکان داروساز از روشهای گوناگونی استفاده می کنند مثلا از داروی وریدی و یا زیر پوستی استفاده می کنند تا سد دستگاه گوارش، از میان برداشته شود یا مثلا از داروهایی با تمایل به گیرنده اي خاص، روي سلول هدف استفاده می کنند و این گیرنده هدف، روی دیگر سلولهای بدن وجود ندارد. بنابراین دارو جذب سلول هدف خود می شود.

ولی امروزه با پیشرفت مهندسی پزشکی، از روبات هایی- که حامل دارو هستند و به وسیله هدایتگری، بیرون از بدن بیمار هدایت میشود- استفاده می کنند تا دارو به نقطه مورد نظر خود برسد و این روبات ها درآینده به خصوص در درمان بیماری های مغز و نخاع- که به وسیله سد نفوذ ناپذیر بین خون و مغز(blood-brain barriers) احاطه می شوند- بسیار سودمند خواهد بود:

نانو روبات های پزشکی

با استفاده از دانش نانوتکنولوژی محققان توانسته اند نانو ربات های زیستی طراحی کنند که در بدن انسان قرار می گیرند و نقش محافظ و درمانگر را ایفا می کنند. این ریز ماشین های هوشمند، قادرند چندین نسخه از خودشان تهیه کنند و جایگزین بافت های فرسوده یا آسیبدیده کنند. این فرایند را خود تکثیری مینامند.

در آینده نانو ربات های هوشمند در مغز و بدن هر انسانی به تعداد زیاد وجود خواهند داشت و انسان را از ابتلا به انواع بیماری ها مصون می دارند، حتی روند پیر شدن بشر را به تعویق می اندازند و نیز قدرت جسمانی و حافظه را تقویت می کنند. با استفاده از نانوتکنولوژی، دستیابی به انرژی خورشیدی امکان پذیر خواهد شد. انرژی خورشیدی قابل تبدیل و استفاده به اشکال مختلف انرژی است و بشر را از منابع دیگر انرژی بی نیاز می کند.

با استفاده از دانش نانوتکنولوژی محققان توانسته اند نانو ربات های زیستی طراحی کنند که در بدن انسان قرار می گیرند و نقش محافظ و درمانگر را ایفا می کنند. این ریز ماشین های هوشمند قادرند چندین نسخه از خودشان تهیه کنند و جایگزین بافت های فرسوده یا آسیب دیده کنند.

این فرایند را خود تکثیری می نامند.

نانوربات ها ماشین های کوچکی هستند که برای انجام عملیاتی خاص و بعضا تکرارشونده با دقت بسیار بالا طراحی شده اند. نانو به معنی یک بیلیونیوم یا یک میلیاردم است. نانو ربات ها نه تنها قادر به تشخیص محل دقیق سرطان خواهند بود بلکه داروی مناسب برای از بین بردن سلول های سرطانی را تزریق می کنند.

امروزه تحقیقات وسیعی در زمینه درمان بیماری هایی چون دیابت، بیماری های قلبی و ایدز در حال انجام است. نانوربات ها دارای امکانات بالقوه ای هستند که با اجتماع و قرارگیری به صورت کلونی قادرند به طور موشکافانه و دقیق از سیستم، حفاظت کنند. در واقع با ساختاری اتمی یا مولکولی، در یک فرایند شناخته شده قرار داده می شوند تا چرخه ای را کامل کنند.

تکنولوژی نانورباتیک آنقدر سریع در حال پیشرفت است که یقینا زندگی انسان از اواسط قرن جاری به کلی متحول خواهد شد.
@salmanfatemi
این تغییرات شامل از بین رفتن بسیاری از بیماری ها، کاهش عوامل بسیاری از امراض و حتی جراحی ها است. یکی از مهمترین برنامه های گسترش علوم رباتیک در جهان، بیشتر کردن عمر بشر و مبارزه با پیری و عـواقب آن است.

از دهه ۸۰ میلادی تا کنون کوچک سازی (مینیاتورسازی) از اهم فعالیت ها در زمینه علوم کامپیوتری بوده است. سرعت رشد تکنولوژی هر بیست سال دو برابر خواهد شد، در نتیجه تکنولوژی در سال ۲۰۵۰ حدود ۳۲ برابر از سال ۱۹۵۰ جلوتر خواهد بود. یکی از شاخه هایی که رشد تکنولوژی در آن بسیار چشمگیر است، دانش پزشکی است. با ساخت ابزار و وسایل پزشکی در آینده روند پیر شدن کند می شود و مبـارزه بـا بیمـاری هـا آسـان تـر و مطمئـن تـر خـواهـد شـد. در زمینه کالبدشناسی از نانورباتها به منظور تعیین محل دقیق آسیب استفاده خواهد شد. در شرایطی استفاده از نانو رباتهای زیستی ضروری به نظر می رسد که امکان دسترسی به عضو موردنظر دشوار بوده یا امکان پذیر نباشد یا حتی در مواردی که عواقب دردناک و دشواری توسط پزشک پیش بینی شود.

برای طراحی یک نانوربات دانشمندان از مدل های طبیعی مثل ساختار رشته های DNA بهره می گیرند. با بهره گیری از دانش نانو تکنولوژی دانشمندان قادر به ساخت حسگرهای زیستی در ابعاد یک میلیاردم هستند.
هم اکنون نانو ربات هایی که در مراکز تحقیقاتی ساخته می شود به اندازه ای کوچک هستند که هنگام عطسه همراه با گرد و غبار به بیرون پرتاب می شوند. یکی از اولین ریز ربات هایی که برای کمک به علم پزشکی ساخته شد سلئو نام داشت. این میکرو ربات برای جاسازی در داخل روده انسان طراحی شده بود. سئلو مجهز به یک چنگال و چند حسگر بود. حسگرها بدین منظور تعبیه شده بودند تا مانع برخورد با موانع شوند، وظیفه چنگال نیز برداشتن نمونه از سطح روده است.

این ریز ماشین می توانست یا خود حرکت کند یا توسط پزشک با یک کنترل دستی به حرکت درآید. اسلوب کار نانو ربات هایی که در داخل بدن کار گذاشته می شوند، شبیه سازی از محیط در فضایی سه بعدی است و تجزیه و تحلیل اطلاعات در آن ها بر مبنای روش های کوانتومي است. نانوربات ها مانند انسـان، بـه اطـلاعـات اطـرافشـان نیاز دارند.

به دلیل نوع کار این نانو ربات ها در بدن، تجهیزات و یا سخت افزار این ماشین های مولکولی بسیار پیشرفته و ابتکاری است. در ســاخــت سـنـســورهــای زیـسـتــی تـنـهــا روش هــای مـیـکــروالـکـتــرونیکـی کـاربـرد دارد. نانورباتهای زیستی دارای سنسورهایی در ابعاد بسیار کوچک هستند و در عین حال به گونه ای طراحی شده اند که با شرایط زیستی بدن انسان سازگارند.

نانوربات های زیستی با داشتن حسگرهای بسیار حساس از تجهیزاتی خواهند بود که امور پزشکی را به تدریج متحول می کند. در واقع، مدلی از ماشین های مولکولی هستند که با روش های خاصی ارتباطات و اتصالات بین سلول های بیولوژیکی را کنترل کرده و بهبود میبخشد، به عبارتی روی نحوه عملکرد سلول ها نظارت کرده و کنترل صحیح آنها را به عهده میگیرد. روش کار این مدل های مولکولی بر اساس شبیه سازی در محیط سه بعدی است.

منابع انرژی برای نانو ربات ها
مؤثر ترین روش برای این که نانو ربات ها مدام در حال حرکت و فعالیت باشند(در هر محیطی نه صرفا محیط بیولوژیک)، ایجاد منابعی از انرژی است که از محیطی که نانو ربـات در آن مـشـغـول بـه کـار اسـت فـراهـم شـود. انـرژی جـنـبـشـی سـیـال، اشـعه های الکترومغناطیسی- که از نور ساطع می شوند- گزینه های مناسبی برای منبع انرژی هستند، که این اشعه ها برای فضای کاری باز مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین استفاده از تغییرات دمایی یا کم و زیاد شدن نور نیز گزینه مناسبی هستند. اما برای یک فضای کاری گسترده، انرژی تولید شده از ارتعاش مناسب تر خواهد بود که در محیط های مختلف از جمله محیط بیولوژیک، می توان از آن استفاده کرد.

مزایا و مشکلات نانورباتیک:
به طور کلی در ساخت نانو ربات دو مسئله مهم وجود دارند. اولا شبیه سازی و طـراحـی بـر اسـاس ربـات هـای مـاکـرو کـه شـامـل نـیـروی مـحرکه، برقراری ارتباط و جهتیابی است و ثانیا جمع کردن قطعات نانو ربات. تحقیقات در زمینه نانورباتیک جنبه تئوری داشته و تا کنون نانو ربات مصنوعی غیر بیولوژیک ساخته نشده است. اما از نظر تئوری مزایا و مشکلاتی مورد توجه واقع شده اند که عبارتند از:
۱- با دوام بودن نانو ربات ، که از نظر تئوری سال ها دوام دارند.

2-زمان عملکرد آنها بسیار کم است،زیرا جابجایی آنها محدود بوده و اتفاقات بیولوژیک با همان سرعت رخ می دهند اما در زمان کمتر.
3-احتمال می رود که نانو ربات ها به دلیل اندازه کوچک ،از سوی بدن به عنوان عوامل بیماری زا شناسایی نشوند.

۳-اندازه کوچک، محدودیت هایی ایجاد می کند به این دلیل که اندازه های فوق العاده کوچک، امکان عبور نانو ربات از هر ساختار نا مشخص و ناخواسته را می دهد، بدون اینکه هدایت یا متوقف شود.

@salmanfatemi
اجزای نانو ربات:
بنا به نوع کاربری نانوربات، اجزای آن تغییر می کنند اما اجزای بیان شده در این قسمت، اجزای اصلی نانو ربات ها هستند که در هر نانوربات صرف نظر از نوع کاربرد وجود دارند.

نانوسنسورها:
نسل جدید سنسورها، در مقیاس نانو، به سه دسته تقسیم می شوند:
۱-سنسورهای فیبر نوری (اپتیکی)
۲-سنسورهای مکانیکی
۳-سنسورهای الکترونیکی

نانو سنسورهای اپتیکی
از این نانوسنسورها برای مطالعه متابولیسم در سلول های زنده استفاده می شود. پروب های فـــیـــبـــــر نـــــوری ســـــر بــســیـــــار نـــــازکـــــی دارنـــــد (۵۰۰-۲۰ نـانـومـتـر.) هنگامی که نور به این فیبر تابیده می شود، این سر نازک میدان ناپایداری تولید می کند.زیرا قطر این سر فیبر از طول موج نور کمتر است.وضوح تصویر با این پروب ها بسیار زیاد است. به دلیل این که این میدان ناپایدار، حـجــم کــوچـکــی از اطــراف خــود را تـحــریـک میکند.

نانوسنسورهای مکانیکی
در مقیاس نانو، پیوندهایی قوی بین ساختارها بـا خـواص مکانیکی یا الکترونیکی یا شیمیایی وجود دارد که ساخت وسائل نانومتریک بسیار حساس به محیط و مواد شیمیایی را امکان پذیر مـی سـازد. بـه وسیلـه ایـن حساسیت بسیار بالا تـغـیـیــر شـکــل هــای مـکــانیکـی و سیگنـال هـای گرمایی وآکوستیک قابل تشخیص هستند.

نانومدیسین:
نــــــانــــــومـــــدیـــســـیـــــن در واقـــــع اســـتـــفـــــاده از نــانـوتکنـولـوژی در درمـان، تشخیـص و کنتـرل سیستم های بیولوژیک است، که شامل شناسایی هـدف مـربـوطـه و انـتـخاب حامل های مناسب برای دست یابی به پاسخ های مناسب و حداقل سـاخـتـن اثـرات جـانـبی داروها است. در زمینه نـانـومـدیـسـیـن، نـیـازی بـه تـغـیـیـر دادن تـرکیبات دارویی نبوده و فقط طریقه حمل آن باید تغییر کند. این سیستم دارای یک حامل است که دارو توسط آن قسمت حمل می شود. مشخصه مهم یک سیستم دارو رسان مؤثر، توانایی برای انجام انتقال هدف دار و کنترل شده دارو است. برای ایـن مـنـظـور داروهـا باید باسرعت مناسبی آزاد شوند. آزاد شدن سریع دارو باعث عدم جذب مناسب و اثرات جانبی دیگر دارد.

به علاوه باید توجه داشت که دارو هنگام حمل، تجزیه نشود، بـرای هـمـیـن داروهـا را بـایـد در مـحـفـظـه هـایی (کپسول هایی) قرار داد. ماده حامل دارو باید با دارو سازگار بوده تا دارو به راحتی با آن پیوند برقرار کند.

نانو جراحی:
روش های جراحی کلاسیک به صورت ماکرو هستند؛ اما بعضی از جراحی های خاص مثل جراحی چشم نیازمند وسایل و ابزار ظریف تر و کوچک تر شده اند. لذا میکرو جراحی ظهور پیدا کرد و در چند سال اخیر، کوچک سازی، پیشرفت های زیادی در جراحی ایجاد کرده است. اولین مزیت نانوجراحی کاهش شوک ها و زخم های ناشی از جراحی کلاسیک است. همچنین شکاف و برش در نانوجراحی وجود ندارند. همین مسائل باعث بهبودی سریع تر بیمار می شود. جراحی های معمولی سنگین و طاقت فرسا هستند؛ هم برای بیمار و هم برای جراح.

از یک طرف بیمار دچار ترس و دلهره، دردهای متعدد و زمان بهبودی طولانی شده و از طرف دیگر جراح به تمرکز، برای مدت طولانی احتیاج دارد تا جراحی را کامل و دقیق انجام دهد. اشتباهات جراح که ناشی از خستگی و دید کم هستند اجتناب ناپذیرهستند. در نانوجراحی، جراح از دسته هایی برای فرمان استفاده می کند تا بازوهای نانو ربات را- که مجهز به ابزار جراحی کوچک هستند- کنترل کرده و به محل مورد نظر برساند. بازوی دیگر نانو ربات، دوربینی حمل میکند که جراح می تواند محیط درون بدن را مشاهده کند.

نانو ربات عنکبوتی از جنس مولکول DNA:
دانشمنـدان در آمـریکـا یـک ربـات مـولکـولـی از جنـس مولکول وراثتی DNA خلق کردهاند که مانند عنکبوت، در امتداد یک مسیر ساخته شده از کد شیمیایی برای حیات، راه میرود. این ربات فقط چهار نانومتر قطر دارد که چهار میلیاردیوم یک متر است. این نانوربات، شبیه به یک عنکبوت چهار پا طراحی شده است. این هیولای مینیاتوری در امتداد زنجیرههای DNA متصل شده به هم حرکت میکند که درست به روش حرکت رباتهای صنعتی در امتداد یک خط مونتاژ است.

بدن این عنکبوت از پروتئین معمولی موسوم به <استرپتاویدین> ساخته شده است. این دستاورد که شرح آن در مجله علمی نیچر به چاپ رسیده گامی دیگر در آزمایشات مقیاس نانو است که در آینده به خلق ارتشی از نانورباتها برای پاکسازی عروق و ترمیم بافتهای آسیب دیده، منجر خواهد شد.

به کارگیری نانوربات برای جراحی:
نانوربات قابل کنترلی- که قادر است در جراحی سرطان مورد استفاده قرار گیرد- در حال ساخت است. دقت کار این نانوربات بیش از فناوریهای رایج امروزی است. این نانوربات که دقت بالا تنها یکی از مزایای آن است، قادر است در طول ۵ تا ۱۰ سال آینده به خدمت جراحان درآید.
@salmanfatemi
داخل این دستگاه موتورهای بسیار کوچکی قرار دارد که این دستگاه را قادر میسازد تا به نقطهخاصی از تومور برود. این در حالی است که با هیچ دستگاه جراحی نمیتواند با دقت میلیمتری روی تومورها کار کرد؛ اما نانورباتها این دقت را زیر نانو پایین می آورند. با این نانوربات میتوان تستهای پاتولوژی یا تشخیص طبی را طی چند دقیقه انجام داد و حتی میتوان دارویی را بهمنظور از بین بردن تومور با دقـت وارد بدن بیمار کرد.

هماکنون طراحی الگوریتمهای حرکتی نانوربات و تست فعالیتهای مختلف این نانوربات در حال انجام است.

استفاده از نانوربات به معنی کنار زدن جراحان در فرایند جراحی نیست بلکه جراحان باید بهصورت ناظر روی فعالیت نانورباتها در طول جراحی نظارت داشته باشند و مانند نقش هدایتی خلبان، در این مسیر ایفای نقش کنند.

ساخت نانو ربات کربنی برای حمل دارو در بدن بیماران:
نانو ربات کربنی به ابعاد ۱۰۰ نانومتر به وسیله دستگاه های کنترل شده، داروهای تـزریقی را در بافت بدن بیماران هدایت می کند. نانو ربات کربنی قابلیت حمل هر دارویی را در بدن دارد. پس از تزریق دارو به این دستگاه دارو به تمام بافت های بیمار به خصوص بافت های سرطانی و ایدزی رسیده و آن ها را از بین می برد. در حال حاضر شبیه سازی کامپیوتری این طرح انجام شده است.

تولید نانو رباتها:
ســاخــت نـانـوربـاتهـا بـه کـار بـرده شـده در پزشکی مستلزم حصول پیشرفتهایی در مواد سخت الــمـــاسگـــونـــه اســـت و ایـــن کـــار هــم امـکــانپــذیــر اســت و تــولـیــد نـانـو ابـزارهـا طـی سـالهـای اخیـر رو بـه رشـد بـوده اسـت. تـولید الـمــاس گــونــههــا مــرحـلــه بــه مــرحلـه در حـال پـیشرفت است و برای حرکت به سمت تولید ربـاتهـا در ابـعـادی قابل مقایسه با باکتریها، لازم است درکی از این زمینه وجود داشته باشد. به عنوان مثال، چند ماه قبل، اولین ربات متحرک سـاخـتـه شـد کـه مـیـتـوانست تا ابعاد ۶۰ در ۲۵۰ میکرون را اندازه بگیرد.
در ایـن مـقـیاس، میتوان پیشبینی نمود که ابـعـاد ربـاتهـایـی کـه در سـالهـای آیـنده پدید میآیند به سرعت به ۱۰۰ میکرون و بعد از آن ۵۰ میکرون و همین طور کاهش مییابند. هماکنون نمونهِ اولیهِ وسیلهِ ۹۰ نانومتری Intel، یک ۵۲ SRAM مـگابیتی کاملا کاربردی تولید کرده که طول پایهِ ترانزیستور آن ۵۰ نانو متر است و ابعاد سـلـول SRAMآن تـنـهـا حدود ۱ یا تقریباً نصف اندازهِ سلول اغلب SRAMهای پیشرفتهِ امروزی است.

تـا سال ۲۰۱۶، ICهای با عملکرد بالا حاوی بـیـش از ۸/۸ مـیـلیارد ترانزیستور، در فضایی به مـساحت ۲۸۰ میلی متر مربع خواهند بود. این رقم بیش از ۲۵ برابر تعداد ترانزیستورهایی است که روی تراشههای امروزی با ابعاد ۱۳۰ نانو متر قـــرار دارد. امـــا از آنــجــا کــه درون بــدن انـســان رگهای کوچکی به قطر ۳۰ تا ۶۰ میکرون وجود دارد، مـیتـوان پـیدایش اولین نانوربات طی ده سال آینده را کاملا طبیعی دانست.

فناورینانو در خدمت پزشکی
در واقـع تـاکنـون نـانوابزارهای کاملا کاربردی بسیاری مانند موتورها، حسگرها، محاسبهگرهای زیست مولکولی و نانوترانزیستورها ساخته شده است. اما در حال حاضر عمدهترین چالش، مجتمعسازی چندین بخش مجزا از این نانوابزارها روی یک نانوربات قابل کنترل است. در این راه، شبیهسازیهای نظری به عنوان ابزاری مفید و ارزشمند برای مجتمعسازی سیستم و آزمایشپذیر شدن آن به شمار می آید.

به هر حال، اطمینان از دستیابی به کنترل مناسب بر چنین نانوماشینهایی، یکی از موضوعات بحثانگیز در راه محقق شدن نانورباتها است و در واقع میتوان از طریق روشهـای نـانومکاترونیک )nanomechatronics( به ارزیابی و محاسبه آن پرداخت. استفاده از نانورباتها در انسان پس از انجام صدها آزمایش با تمام جزئیات از ابتدا روی موشهای آزمایشگاهی ممکن خواهد شد. در واقع، این روند طولانی آزمایشگاهی، برای هر فناوری زیست پزشکی جدیدی انجام میشود. مانند فناوری نانوپوستهها که با موفقیت روی موشهای آزمایشگاهی برای مبارزه با سرطان به کار گرفته شد.

استفاده از این نانوپوستهها نتیجهِ پیشرفتهای به دست آمده در فناوری نانو است و بـه عنـوان یک روش درمانی- دارویی نتایج مثبت و امیدوارکننده ای داشته است. با پیشرفت بیشتر در حرکت به سمت نانورباتها، میتوان به نتایج مؤثرتر دیگری در زمینهِ مراقبتهای بهداشتی امیدوار بود.

@salmanfatemi
نانوربات در بدن انسان:
بـــرای رســیـــدن بـــه بــیـشـتــریــن کــارایــی یــک نانوربات در بدن انسان، نانورباتها در حالت ایده آل نباید قطری بزرگتر از ۳ میکرون داشته بــاشـنــد. ایــن نــانـــوربــات بــایــد دارای مـبــدلهـا (transducers) و مــحـــــرکهـــــا (actuator)هــــای کـارآمـد بـا هـزینـه مصرفی کم بوده و بتوانند به محـض قـرار گـرفتـن درون بـدن انسـان بـه طور موثری با محیط پیرامون خود تعامل کنند.
بــرای پــاســخدهــی مـؤثـر در زمـان واقعـی بـه مـحیط، در این نانوربات باید سیستم مجتمعی، تـعـبیه شده باشد. به همین دلیل انتظار میرود هنگام نیاز به چنین پاسخهای حرکتی با استفاده از مـوتورهایی برای کشش ربات حرکتهای کـنـتـرلـی لازم را فـراهم کرد؛ کاری که با برخی دخـــالـــتهـــای زیـســت پــزشـکــی قــابــل انـجــام است.کنترل نانورباتی مبتنی بر حسگرها را هم میتوان با استفاده از نانوحسگرهای حرارتی یا شیمیایی انجام داد.

تحقیقات در زمینه نانو ربات هایی که مجهز به حـسـگـرهای زیستی و دارویی باشند در سطح گسترده ای در حال انجام است.

http://www.bmecenter.ir/…/%D9%86%D8%A7%D9%86%D9%88-%D8%B1%D…


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مغزهای کوچک بی احساسبار بزرگ ایستادن بر دو پاهوش مصنوعی از عروسک های بتاثیر ویتامین دی بر بیماحس و ادراک قسمت بیستمکاهش دوپامین عامل بیماریروزه داری سلول های بنیادانسان جدید از چه زمانی پامنبع هوشیاری کجاست قسمت شرکت نورالینک ویدیویی ازارزش حقیقی زبان قسمت اولنقش آتش در رسیدن انسان بهبحثی درباره هوش و تفاوتههوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر گیاه خواری بر رشد وخواب سالم عامل سلامتی و یکشف جمجمه ای درکوه ایرهورژیم های غذایی و نقش مهم ایمپلانت نخاعی میتواند دمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمعماد الدین نسیمی قربانی از تلسکوپ گالیله تا تلسکنقش سجده بر عملکرد مغزبرخی مرزهای اخلاق و علوم هوش عاطفی در زنان بیشتر اتاثیر درجه حرارت بر عملکدندان ها را مسواک بزنید تگربه شرودینگر و تاثیر مشزمین زیر خلیج فارس تمدنی اگر نعمت فراموشی نبود بسمیدازولام در درمان تشنج صفحه اصلینوار مغز مشاهده ی غیر مستبررسی ژنها در تشخیص بیماتاثیر درجه حرارت بر عملکهستي مادي ای که ما کوچکتردانشمندان پاسخ کوانتومی پاسخ گیاهان در زمان خوردپیشینیان انسان از هفت میزبان و بیان، در سایه پیشرابزار بقا از نخستین همانمحل درک احساسات روحانیاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه هموساپينس بر زمین تفاوت های تکاملی در مغز وتسلیم شدن از نورون شروع مواقعیت چیستداروی ضد تشنج با قابليت تآیا مغز تا بزرگسالی توسعفلج خواب چیستسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانمرگ و میر پنهاناستفاده از سلول های بنیاچاالش ها در تعیین منبع هوتمساح حد واسط میان مغز کوجمجمه انسان های اولیهواکسنی با تاثیر دوگانه ادرمان های رایج ام اسآیا برای تولید مثل همیشه قیچی ژنتیکیسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزارهای پیشرفته ارتباط مطالعه ای بیان میکند اهدبلعیدن ستاره توسط سیاهچاچرا خشونت و تعصبتوسعه هوش مصنوعی قادر اسجریان انرژی در سیستم های یافته های نوین علوم پرده درگیری قلب در بیماری ویرآب زندگی است قسمت اوللایو دوم دکتر سید سلمان فساخت شبکه عصبی با الفبای احساس گذر سریعتر زمانمغز انسان برای شادمانی طبیماری اضطراب عمومیهفت سین یادگاری از میراث تکامل داروینی هنوز در حاحس چشایی و بویاییکنگره بین المللی سردرد درقیبی قدرتمند در برابر مالگوبرداری از طبیعتمنابع انرژی از نفت و گاز شنا در ابهای گرم جنوب نیاادغام دو حیطه علوم مغز و مغزتان را در جوانی سیم کشبار سنین ابزار هوشمندی اهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر ویروس کرونا بر مغز حس و ادراک قسمت دهمکاهش سن بیولوژیکی، تنها روش مقابله مغز با محدودیانسان عامل توقف رشد مغزمنبع هوشیاری کجاست قسمت شش مرحله تکامل چشمارزش حقیقی زبان قسمت دومنقش انتخاب از طرف محیط، نبحثی درباره هوش و تفاوتههوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر گیاه خواری بر رشد وخواب عامل دسته بندی و حفطگل زندگیرژیم غذایی حاوی تخم مرغ واین پیوند نه با مغز بلکه منبع هوشیاری کجاست؟(قسمعوامل موثر در پیدایش زبااز تلسکوپ گالیله تا تلسکنقش غذاها و موجودات دريابرخی نکات از گاید لاین پرهوش عاطفی در زنان بیشتر اتاثیر درجه حرارت بر عملکدو ویژگی انتزاع و قدرت تجگزیده ای از وبینار یا کنفزمان واقعیت است یا توهماگر نعمت فراموشی نبود بسمکانیک کوانتومی بی معنی سوالات پزشکیاز تکینگی تا مغز از مغز تنوار مغزی روشی مهم در تشخبررسی سیستم تعادلی بدن اتاثیر درجه حرارت بر عملکهستی ما پس از شروعی چگال دانشمندان اولین سلول مصنپختگی پس از چهل سالگي به زبان و تکلم برخی بیماریهابزار بقا از نخستین همانمحل درک احساسات روحانی داز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه واکسن کرونا را توزتفاوت های زبانی سرمنشا تتشنج چیستواقعیت های متفاوتداروی ضد تشنج توپیراماتآیا همه جنایت ها نتیجه بیفلج دوطرفه عصب 6 چشمسفری به آغاز کیهانابزار بقای موجود زنده از مرگ انتقال است یا نابود شاستیفن هاوکینگ در مورد هناتوانی از درمان برخی ویتنفس هوازی و میتوکندریجنسیت و تفاوت های بیناییواسطه ها د رمسیر ایجاد مغدرمان های علامتی در ام اسآیا بزرگ شدن مغز فقط در دقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصسودمندی موجودات ابزی بر ابزارهای بقا از نخستین همعنی روزهبه مغز خزندگان خودت اجازچرا در مغز انسان، فرورفتتوسعه برخی شغل ها با هوش جستجوی متن و تصویر به صوریادگیری مهارت های جدید ددرگیری مغز در بیماری کویآب زندگی است قسمت دوملبخند بزن شاید صبح فردا زساختار شبکه های مغزی ثاباحساسات کاذبمغز انسان رو به کوچک تر شبیماری بیش فعالیهم نوع خواری در میان پیشیتکامل زبانحس و ادراک (قسمت اول )کنگره بین المللی سردرد درموزی از نخستین تمدن بشرالتهاب شریان تمپورالمنابع انرژی از نفت و گاز شناخت و معرفت، و نقش آن دارتقا و تکامل سنت آفرینش ارتوکين تراپی روشی جديد مغزتان را در جوانی سیمکشبارداری بدون رحمهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر ژنها بر اختلالات خحس و ادراک قسمت دوازدهمکایروپاکتیک چیستروش های صرفه جویی در ایجاانسانیت در هم تنیده و متصمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمششمین کنگره بین المللی سارزش حقیقی زبان قسمت سومنقش اتصالات بین سلولهای بحثی درباره هوش و تفاوتههوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر گیاه خواری بر رشد وخودآگاهی و هوشیاريگلوئونراه فراری نیستاینکه به خاطرخودت زندگی منبع هوشیاری در کجاست؟ قعوامل ایجاد لغت انسانی و از تکنیکی تا مغز از مغز تنقش غذاها و موجودات دريابرخی نرمش های گردنهوشیاری کوانتومیدو برابر شدن خطر مرگ و میگزارش یک مورد جالب لخته وزمان شگفت انگیزاگر با مطالعه فیزیک کوانمکانیزمهای دفاعی در برابپیامهای کاربراناز تکینگی تا مغز از مغز تنورون هاي مصنوعی می توانبررسی علل کمر درد در میانتاثیر رو ح و روان بر جسمو هر کس تقوای خدا پیشه کندانشمندان تغییر میدان مغپروژه ی ژنوم انسانیزبان و شناخت حقیقت قسمت چابزار بقا از نخستین همانمحدودیت های حافظه و حافظاز تکینگی تا مغز- از مغز چگونه آن شکری که می خوریمتفاوتهای جنسیتی راهی براتشنج و حرکات شبه تشنجی قاواقعیت و مجازداستانها و مفاهیمی اشتباآیا هوش مصنوعی می تواند نفناوری هوش مصنوعی نحوه خسقوط درون جاذبه ای خاص، چابزار بقای موجود زنده از مراحل ارتقای پله پله کیهاستیفن هاوکینگ در تفسیر ناتوانی در شناسایی چهره تنفس هوازی و میتوکندریجنسیت و تفاوت های بیناییوبینار اساتید نورولوژی ددرمان ژنتیکی برای نوآوریآیا تکامل و تغییرات ژنتیقانون مندی نقشه ژنتیکی مسیلی محکم محیط زیست بر انابزارهای بقا ازنخستین هممعادله ها فقط بخش خسته کنبه بالا بر ستارگان نگاه کچراروياها را به یاد نمی آتوصیه های سازمان بهداشت جستجوی هوشیاری در مغز مایادآوری خواب و رویادرگیری مغز در بیماران مبآب زندگی است قسمت سوملرزش ناشی از اسیب به عصبسازگاری با محیط بین اجزااخلاق و علوم اعصابمغز انسان رو به کوچکتر شدبیماری تی تی پیهمیشه اطمینان تو بر خدا بتکامل زبانحس و ادراک (قسمت دوم )کنترل همجوشی هسته ای با هرمز و رازهای ارتباط غیر کامیوتروفیک لترال اسکلرومنابع انرژی از نفت و گاز شناسایی تاریخچه ی تکاملیارتباط میکروب روده و پارنقش قهوه در سلامتیبازگشت از آثار به سوی خداهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر کلام در آیات کلام بحس و ادراک قسمت سومکار با یگانگی و یکپارچگیروش هایی ساده برای کاهش اانعطاف پذیری مکانیسمی علمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتصرع و درمان های آنارزش خود را چگونه میشناسنقش تیروئید در تکامل مغزبحثی درباره احساسات متفاهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر گیاه خواری بر رشد وخودآگاهی و هوشیاريگمان میکنی جرمی کوچکی در راه های جدید برای قضاوت راینکه خانواده ات سالم بامنبع هوشیاری در کجاست؟(قعواملی که برای ظهور لغت ااز تکینگی تا مغز و از مغز نقش غذاها و موجودات دريابرخی یونها و مولکول های مهوش، ژنتیکی است یا محیطیدو برابر شدن خطر مرگ و میگشایش دروازه جدیدی از طرزندگی هوشمند در خارج از زاگر تلاش انسان امروز براما انسانها چه اندازه نزدسایتهای دیگراز تکینگی تا مغز از مغز تنورون های ردیاب حافظهبزرگ شدن مغز محدود به دورتاثیر رژیم گیاه خواری بر وقت نهيب هاي غير علمي گذشدانشمندان روش هاي جدیدی پروژه ی ژنوم انسانیزبان و شناخت حقیقت قسمت اابزار بقا از نخستین همانمخچه فراتر از حفظ تعادلاز تکینگی تا مغز- از مغز چگونه انتظارات بر ادراک تقلید مرحله ای نسبتا پیشتشنج عدم توازن بین نورون واکنش های ناخودآگاه و تقدر مانهای کمر دردآیا هوش مصنوعی زندگی بشرفیلمی بسیار جالب از تغییسلول های بنیادی منابع و اابزار بقای موجود زنده از مرز مرگ و زندگی کجاستاستخوان های کشف شده، ممکنبرو و انرژی مداومتنفس بدون اکسیژنجهل مقدسوراپامیل در بارداریدرمان ام اس(مولتیپل اسکلآیا جنین انسان، هوشمندی قانون جنگلسیاهچاله های فضایی منابعابزارهای بقای موجود زندهمعجزه ی علم در کنترل کرونبه خودت مغرور نشوچراروياها را به یاد نمی آتوصیه های غیر دارویی در سحفره در مغزژن هوش و ساختارهای حیاتی درگیری مغزی در سندرم کووآزمون ذهنی گربه شرودینگرلرزش عضله یا فاسیکولاسیوستون فقرات انسان دو پا جلاخلاق پایه تکامل و فرهنگمغز ایندگان چگونه استبیماری دویکهمیشه عسل با موم بخوریمتکامل زبان انسان از پیشیحس و ادراک قسمت چهلکندر در بیماریهای التهابرمز بقای جهش ژنتیکیامید نیکو داشته باش تا آنمنابع انرژی از نفت و گاز شناسایی سلول های ایمنی امنابع انرژی از نفت و گاز شواهدی از نوع جدیدی از حاارتباط ماده و انرژینقش مهاجرت در توسعه نسل ابازگشت به ریشه های تکاملهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر کپسول نوروهرب بر نحس و ادراک قسمت سی و هشتمکاربرد روباتهای ريزنانوروش صحبت کردن در حال تکاماولین مورد PML به دنبال تکمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتضررهای مصرف شکر و قند بر از نخستین همانند سازها تنقش حفاظتی مولکول جدید دبحثی درباره احساساتی غیرهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر گیاه خواری بر رشد وخورشید مصنوعیگنجینه ای به نام ویتامین راه های جدید برای قضاوت راینترنت بدون فیلتر ماهوامنبع خواب و رویاعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکینگی تا مغز از مغز تنقشه مغزی هر فرد منحصر بهبرخی اثرات مضر ویتامین دتاثیر درجه حرارت بر عملکهیچ کاری نکردن به معنی چیدو سوی واقعیتپمبرولیزوماب در بیماری چزندگی زمینی امروز بیش از اپی ژنتیکما انسانها چه اندازه نزداز تکینگی تا مغز از مغز تنوروپلاستیسیتی چیستبزرگ شدن تقریبا ناگهانی تاثیر رژیم گیاه خواری بر وقتی فهمیدی خطا کردی برگدانشمندان روشی برای تبدیپرواز از نیویورک تا لوس آزبان و شناخت حقیقت قسمت دابزار بقا از نخستین همانمخچه ، فراتر از حفظ تعادلاز تکینگی تا مغز- از مغزتچگونه باغبانی باعث کاهش تقلید از روی طبیعتتشخیص ژنتیکی آتروفی های واکنش به حس جدیددر محل کار ارزش خودت را بآیا هوش ارثی دریافتی از پفیزیک مولکولها و ذرات در سلول عصبی شاهکار انطباق ابزار بقای موجود زنده از مرز بین انسان و حیوان کجااستروژن مانند سپر زنان دنخاع ما تا پایین ستون فقرتو یک جهان در مغز خودت هسجهان یکپارچهورزش هوازی مرتب خیلی به قدرمان تومورهای مغزی با اآیا جهان ذهن و افکار ما مقانون جنگلسیاهچاله و تکینگی ابتدایابزارهای بقای از نخستین مغز فکر میکند مرگ برای دیبه زودی شبکه مغزی به جای نزاع بین جهل و علم رو به پتوصیه هایی در مصرف ماهیحقیقت قربانی نزاع بین بی ژن یا نقشه توسعه مغز و نقدرگیری مغزی در سندرم کووآسيب میکروواسکولاریا آسلزوم سازگاری قانون مجازاسخن پاک و ثابتاختلال خواب فرد را مستعد مغز ابزار بقای برتر مادیبیماری دیستروفی میوتونیهمراهی نوعی سردرد میگرنیتکامل ساختار رگهای مغزی حس و ادراک قسمت نهمکوچک شدن مغز از نئاندرتاروی و منیزیم در تقویت استامید درمان کرونا با همانمنابع انرژی از نفت و گاز شواهدی از دنیسوان(شبه نئارتباط متقابل با همه ی حینقش میدان مغناطیسی زمین بازخورد یا فیدبکهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر کپسول نوروهرب بر تحس و ادراک قسمت سی و ششمکاربرد روباتهای ريز، در روشهای نو در درمان دیسک باولین مورد پیوند سر در انمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتضررهای شکر بر سلامت مغزاز نخستین همانند سازها تنقش حیاتی تلومر دی ان آ دبخش فراموش شده ی حافظههوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر گیاه خواری بر رشد وخانواده پایدارگویید نوزده و ایمنی ساکتایندرالمنحنی که ارتباط بین معرفعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز از مغز تنقشه های مغزی جدید با جزیبرخی اختلالات عصبی مثانهتاثیر درجه حرارت بر عملکهیچگاه از فشار و شکست نتردوچرخه سواری ورزشی سبک و پنج اکتشاف شگفت آور در موزندگی زودگذرابزار هوش در حال ارتقا ازما اکنون میدانیم فضا خالاز تکینگی تا مغز از مغز تنوشیدن چای برای مغز مفید بزرگترین خطایی که مردم متاثیر رژیم گیاه خواری بر ویتنام نوعی کرونا ویروس داروهای مصرفی در ام اسپرورش مغز مینیاتوری انسازبان و شناخت حقیقت قسمت سابزار بقا از نخستین همانمخچه ابزاري که وظیفه آن فاز تکینگی تا مغز، از مغز چگونه تکامل مغزهای کنونیتقویت استخوان در گرو تغذتصویربرداری فضاپیمای آمواکسن های شرکت فایزر آمردر چه مرحله ای از خواب ، رآیا هوش سریعی که بدون احسفیزیک و هوشیاریسلولهای ایمنی القا کنندهابزار بقای موجود زنده از مزایای شکلات تلخ برای سلاسرار بازسازی اندام هانخستین تصویر از سیاهچالهتو پیچیده ترین تکنولوژی جهان کاملی در اطراف ما پرورزش هوازی ، بهترین تمریدرمان تشنجآیا جهش های ژنتیکی، ویروقانونمندی و محدودیت عالمسیاهچاله ی تولید کنندهابزارهای دفاعی و بقای مومغز قلببه زیر پای خود نگاه نکن بنزاع بین علم و نادانی رو توضیحی ساده در مورد هوش محقیقت اشیاژنها نقشه ایجاد ابزار هودرگیری اعصاب به علت میتوآسیب ها ناشی از آلودگی هولزوم سازگاری قانون مجازاسرنوشتاختلال در شناسایی حروف و مغز ابزار برتر بقابیماری ضعف عضلات نزدیک بهندسه ی پایه ایتکامل شناخت انسان با کشفحس و ادراک قسمت چهارمکووید نوزده و خطر بیماری رویا و خبر از آیندهامگا سه عامل مهم سلامترویا بخشی حقیقی از زندگی امروز دانش ژنتیک هیچ ابهمنابع انرژی از نفت و گاز شکل های متفاوت پروتئین هارتباط چاقی و کاهش قدرت بنقش محیط زندگی و مهاجرت دبازسازي مغز و نخاع چالشی هوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر کپسول نوروهرب بر سحس و ادراک قسمت سیزدهمکتاب زیست شناسی باورروشهای شناسایی قدرت شنوااولین هیبرید بین انسان و منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتطلای سیاهاز نخستین همانند سازها تنقش خرچنگ های نعل اسبی دربخش بزرگتر کیهان ناشناختهوش مصنوعی به کمک هوش طبیتاثیر گیاهخواری بر رشد و خارق العاده و استثنایی بگوشه بیماری اتوزومال رسسایا کوچک شدن مغزانسان المنشأ اطلاعات و آموخته ها عامل کلیدی در کنترل کارآاز تکینگی تا مغز از مغز تنقص در تشخیص هیجانات عامبرخی بیماری ها که در آن بتاثیر درجه حرارت بر عملکهیپرپاراتیروئیدیسمديدن با چشم بسته در خواب پوست ساعتی مستقل از مغز دزونیسومایدابزار بقا از نخستین همانما با کمک مغز خود مختاريماز تکینگی تا مغز از مغز تنوعی سکته مغزی ، وحشتناک بسیاری از بیماری های جدیتاثیر رژیم گیاهخواری بر ویتامین E برای فعالیت صحداروهای ام اسآلودگی هوا و ویروس کرونازبان شناسی مدرن در سطح سلابزار بقا از نخستین همانمدل همه جانبه نگر ژنرالیاز تکینگی تا مغز، از مغز چگونه جمعیت های بزرگ شکل تلقین اطلاعات و حافظهتصادف یا قوانین ناشناختهواکسن کووید 19 چیزهایی که در هم تنیدگی کوانتومی و پآیا هشیاری کوانتومی وجودفیزیکدانان ماشینی برای تسلولهای بنیادی مصنوعی درابزار بقای موجود زنده از مسیر دشوار تکامل و ارتقااصل بازخوردنخستین روبات های زنده ی جتو دی ان ای خاص ميتوکندريجهان در حال نوسان و چرخشورزش و میگرندرمان جدید میگرن با انتی آیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجقارچ بی مغز در خدمت موجودسیاره ی ابلهاناتفاق و تصادفمغز ما کوچکتر از نیم نقطهبوزون هیگز چیستنزاع بین علم و جهل رو به پتیوتیکسن داروی ضد جنونحقیقت تنها چیزی است که شاژنها ، مغز و ارادهدرد باسن و پا به دلیل کاهآشنا پنداریمقاومت به عوارض فشار خون سریعترین کامپیوتر موجوداختلال در شناسایی حروف و مغز از بسیاری حقایق می گربیماریهای تحلیل عضلانی اهندسه ی رایج کیهانتأثیر نگاه انسان بر رفتاحس و ادراک قسمت نوزدهمکودک ایرانی که هوش او از رویا تخیل یا واقعیتانفجار و توقف تکاملی نشامنابع انرژی از نفت و گاز شگفتی های زنبور عسلارتباط هوش ساختار مغز و ژنقش نگاه از پایین یا نگاهبحتی علمی درباره تمایل بهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر کپسول نوروهرب بر سحس و ادراک قسمت ششمکتاب، سفری به تاریخروشی برای بهبود هوش عاطفاولین تصویر در تاریخ از سمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتطوفان فقر و گرسنگی و بی ساز نخستین همانند سازها تنقش داروهاي مختلف معروف بخش دیگری در وجود انسان ههوش مصنوعی در کامپیوترهاتاثیر انتخاب از طرف محیط خدا موجود استگوشت خواری یا گیاه خواریراه پیروزی در زندگی چیستایا این جمله درست است کسیمهندسی ژنتیک در حال تلاش عادت کردن به نعمتاز تکینگی تا مغز از مغز تنقطه بی بازگشتبرخی بیماری های خاص که بدتاثیر درجه حرارت بر عملکهاوکينگ پیش از مرگش رسالدی متیل فومارات(زادیوا)(پیموزایدزونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقا از نخستین همانما تحت کنترل ژنها هستیم یاز تکینگی تا مغز از مغز تنیکولا تسلابسیاری از بیماری های جدیتاثیر عصاره تغلیظ شده گیویتامین E در چه مواد غذایداروهای تغییر دهنده ی سیآلزایمرزبان شناسی نوین نیازمند ابزار بقا از نخستین همانمدل های ریز مغز مینی بریناز تکینگی تا مغز، از مغز چگونه جمعیت های بزرگ شکل تلاش هایی در بیماران قطع تظاهر خوابیده ی مادهواکسن کرونا و گشودن پنجردر هم تنیدگی کوانتومی و دآیا واکنش های یاد گرفته وفرگشت و تکامل تصادفی محض سلسله مباحث هوش مصنوعیابزار بقای موجود زنده از مسئول صیانت از عقیده کیساصول توسعه ی یک ذهن کاملنرمش های مفید برای درد زاتولید مثل اولین ربات های جهش های ژنتیکی مفید در ساورزش بهترین درمان بیش فعدرمان جدید کنترل مولتیپلآیا خداباوری محصول تکاملقبل از آغازسیاره ابلهاناتوسوکسیمایدمغز مادران و کودکان در زمبوزون هیگز جهان را از متلنشانه های گذشته در کیهان تکنولوژی جدید که سلول هاحقیقت خواب و رویاژنهای مشترک بین انسان و ودستورالعمل مرکز کنترل بیآغاز فصل سرما و دوباره تکمقابله با کرونا با علم اسسرگیجه از شایعترین اختلااختلالات مخچهمغز به تنهایی برای فرهنگ بیهوش کردن در جراحی و بیمهندسه بنیادینتئوری تکامل امروز در درمحس و ادراک قسمت هفتمکودکان میتوانند ناقل بی رویا حقی از طرف خداانواع سکته های مغزیمنابع انرژی از نفت و گاز شاهکار قرنارتباط انسانی، محدود به نقش نظام غذایی در تکامل مبحث درباره پیدایش و منشا هوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر کتامین در درمان پاحس و ادراک سی و هفتمکجای مغز مسئول پردازش تجروشی جدید در درمان قطع نخاولین سلول مصنوعیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتطی یکصد هزار سال اخیر هرچاز نشانه ها و آثار درک شدنقش ذهن و شناخت در حوادث برنامه و ساختار پیچیده مهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتاثیر احتمالی عصاره تغلیخطا در محاسبات چیزی کاملگیلگمش باستانی کیسترابطه تشنج و اوتیسمایا ابزار هوشمندی یا مغز مولتیپل اسکلروز در زنان عارضه جدید ویروس کرونا ساز تکینگی تا مغز از مغز تچند نرمش مفید برای کمردربرخی توجهات در ببمار پارتاثیر درجه حرارت بر عملکهاوکينگ پیش از مرگش رسالدژا وو یا اشنا پنداریپیموزایدزیباترین چیز در افزایش سابزار بقا از نخستین همانماه رجباز تکینگی تا مغز از مغز تنیاز به آموزش مجازی دیجیبعد از کروناتاریخ همه چیز را ثبت کردهویتامین کاداروهای ضد بیماری ام اس وآمارهای ارائه شده در سطح زبان، وسیله شناسایی محیطابزار بقا از نخستین همانمدیریت اینترنت بر جنگاز تکینگی تا مغز، از مغز چگونه حافظه را قویتر کنیتلاشی برای درمان قطع نخاتظاهری از ماده است که بیدواکسن کرونا از حقیقت تاتدر کمتر از چند ماه سوش جدآیا یک، وجود داردفراموش کارها باهوش تر هسسلطان جنگل یا صاحب ملکوتابزار بقای موجود زنده از مسئولیت جدیداصول سلامت کمرنرمش های مفید در سرگیجهتولید پاک و فراوان انرژیجهش های ژنتیکی غیر تصادفورزش در کمر درددرمانهای بیماری پارکینسآیا دلفین ها می تواند از قبل از انفجار بزرگسیاره ابلهاناثر مضر مصرف طولانی مدت رمغز چون ابزار هوش است دلیبی نهایت در میان مرزهانظام مثبت زندگیتکنولوژی جدید که سلول هاحقیقت راستین انسان علم بژنهای هوش ، کدامندذهن ما از در هم شکستن منبإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَملاحظه های اخلاقی دربارهسربازان ما محققا غلبه می اختلالات حرکتی در انسانمغز برای فراموشی بیشتر کبیهوشی در بیماران دچار اهندسه در پایه ی همه ی واکتئوری تکامل در پیشگیری و حس و ادراک قسمت هفدهمکودکان خود را مشابه خود تکوری گذرای ناشی از موبایرویاها از مغز است یا ناخوانگشت ماشه ایمنابع انرژی از نفت و گاز شبیه سازی میلیون ها جهان ارتباط از بالا به پایین منقش نظریه تکامل در شناسابحثي درباره هوش و تفاوتههوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر گیاه خواری بر رشد وحس و ادراک- قسمت بیست و پکرونا چه بر سر مغز می آورروشی جدید در درمان سکته ماوکرلیزوماب داروی جدید شمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتظهور امواج مغزی در مغز مصاز نظر علم اعصاب یا نرووسنقش روی و منیزیم در سلامتبرنامه ی مسلط ژنها در اختهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتاثیر ترکیبات استاتین (سخطا در محاسبات چیزی کاملگیاه خواری و گوشت خوار کدراز تغییرایا بیماری ام اس (مولتیپمواد کوانتومی جدید، ممکنعدم توقف تکامل در یک اندااز تکینگی تا مغز از مغز تچند جهانیبرخی توصیه ها برای واکسیتاثیر درجه حرارت بر عملکهدف یکسان، در مسیرهای متدژاوو یا آشناپنداریپیچیدگی های مغزمگسزیر فشار کووید چه باید کرابزار بقا از نخستین همانماپروتیلیناز تکینگی تا مغز از مغز تچیزی خارج از مغزهای ما نیبعد از کروناتازه های اسکیزوفرنی(جنوویتامین کا و استخوانداروی فامپیریدین یا نورلآن چیزی که ما جریان زمان سفر نامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانمدارک ژنتیکی چگونه انساناز تکینگی تا مغز، از مغز نگاه محدود و تک جانبه، مشتلاشی تازه برای گشودن معتغییر الگوی رشد مغزی با زواکسن کرونا ساخته شده تودر آستانه ی موج پنجم کوویآیا کیهان می تواند یک شبیفراموشی همیشه هم بد نیستسم زنبور ، کلیدی برای وارابزار بقای موجود زنده از مستند جهان متصلاضطراب و ترسنرمشهای مهم برای تقویت عتولید سلولهای جنسی از سلجهشهای مفید و ذکاوتی که دوزن حقیقی معرفت و شناختدرهای اسرارآمیز و پوشیدهآیا دلفین ها میتوانند باقدم زدن و حرکت دید را تغیسیر آفرینش از روح تا مغز اثرات فشار روحی شدیدمغز چگونه صداها را فیلتر بی عدالتی در توزیع واکسن نظریه ی تکامل در درمان بیتکامل مادی تا ابزار هوشمحقایق ممکن و غیر ممکنژنهای حاکم بر انسان و انسذهن چند جانبه نیازمند نگافت فشار خون ناگهانی در وملاحظات بیهوشی قبل از جرسردرد میگرن در کودکاناختلالات صحبت کردن در انمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟بیوگرافیهوموارکتوس ها ممکن است دتا 20 سال آینده مغز شما به حس و ادراک قسمت هجدهمحس و ادراک قسمت هشتمکی غایب شدی تا نیازمند دلرویاهای پر رمز و حیرتی درانگشت نگاری مغز نشان میدمنابع بی نهایت انرژی در دشبیه سازی سیستم های کوانارتباط بین هوش طبیعی و هونقش هورمون های تیروئید دبحثی جالب درباره محدودیتهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر گیاه خواری بر رشد وحساسیت روانی متفاوتکریستال زمان(قسمت اولريتوکسيمب در درمان ام اسايندگان چگونه خواهند دیدمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتعقل مجادله گراز نظر علم اعصاب اراده آزنقش روزه داری در سالم و جبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱هوش مصنوعی درمانگر کامپیتاثیر دوپامین و سروتونینخطر آلودگی هواگالکانزوماب، دارویی جدیراست دستی و چپ دستیایا بدون زبان میتوانیم تموجود بی مغزی که می تواندعسل طبیعی موثر در کنترل باز تکینگی تا مغز از مغز تچندین ماده غذایی که ماننبرخی روش های تربیتی کودکتاثیر درجه حرارت بر عملکهدف از تکامل مغزدگرگونی های نژادی و تغییپیچیدگی های مغزی در درک ززیرفون داروی ضد ام اسابزار بقا از نخستین همانماجرای جهل مقدساز تکینگی تا مغز از مغز تچیزی شبیه نور تو نیستبعد از کرونا دلخوشی بیهوتازه های بیماری پارکینسوویتامین کا در سبزیجاتداروی لیراگلوتیدآنچه واقعیت تصور میکنیم سفر به مریخ در 39 روزابزار بقا از نخستین همانمروری بر تشنج و درمان هایاز روده تا مغزنگاه انسان محدود به ادراتلاشی جدید در درمان ام استغییر زودتر اتصالات مغزیواکسن ایرانی کرونا تولیددر درمان بیماری مولتیپل آیا گذشته، امروز وآینده فرایند پیچیده ی خونرسانیسماگلوتید داروی کاهش دهنابزار بقای موجود زنده از مشکلات نخاعیاطلاع رسانی اینترنتیچرا مغزهای ما ارتقا یافت تومورها و التهاب مغزی عاجهشهای مفید و ذکاوتی که دوزوز گوشدرک فرد دیگر و رفتارهای اآیا دست مصنوعی به زودی قاقدرت انسان در نگاه به ابعسیستم تعادلی بدناثرات مفید قهوهمغز ناتوان از توجیه پیدابیمار 101 ساله، مبتلا به سنظریه ی تکامل در درمان بیتکامل مداومحمله ویروس کرونا به مغزکلرال هیدرات برای خوابانذهن تو همیشه به چیزی اعتقافراد آغاز حرکت خودشان رممانتین یا آلزیکسا یا ابسردرد و علتهای آناختلالات عضلانی ژنتیکمغز بزرگ چالش است یا منفعبیوگرافیهوش مصنوعی می تواند بر احتا بحر یفعل ما یشاحس و ادراک قسمت پنجمکیهان خود را طراحی میکندرویای شفافاندوهگین نباش اگر درب یا مناطق خاصی از مغز در جستجشبکه های مصنوعی مغز به درارتباط شگفت مغز انسان و فنقش هورمون زنانه استروژنبحثی در مورد نقش ویتامين هوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر گیاه خواری بر رشد وخفاش با شیوع همه گیری جدیکریستال زمان(قسمت دوم)ریواستیگمینايا اراده آزاد توهم است یمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهاز نظر علم اعصاب اراده آزنقش رژیم غذایی بر رشد و ابرین نت به جای اینترنتهوش مصنوعی درخدمت خلق وحتاثیر دپاکین بر بیماری مخطرات هوش مصنوعیگامی در درمان بیماریهای رجزخوانی هایی که امروز بایا تکامل هدفمند استموجودات مقهور ژنها هستندعصب حقوق نورولوواز تکینگی تا مغز از مغز تچه زیاد است بر من که در ایبرخی سلولهای عصبی در تلاتاثیر درجه حرارت بر عملکهدف از خلقت رسیدن به ابزادانش بی نهایتپیوند مغز و سر و چالشهای زاوسکا درمان گوشرابزار بقا از نخستین همانماده ی تاریکاز تکینگی تا مغز از مغز تنکاتی در مورد تشنجبعد از کرونا دلخوشی بیهوتبدیل تراکت صوتی مصنوعی ویتامین دی گنجینه ای بزرداروی تشنجی دربارداریآنزیم تولید انرژی در سلوسفر تجهیزات ناسا به مریخ ابزار بقا از نخستین همانمرکز هوشیاری، روح یا بدن ازدواج های بین گونه ای، رنگاه از درون مجموعه با نگتمایل زیاد به خوردن بستنتغییر عمودی سر انسان از پواکسن اسپایکوژندر سال حدود 7 میلیون نفر آیا آگاهی پس از مرگ از بیفرایند تکامل و دشواری هاسندرم کووید طولانیابزار بقای موجود زنده از مشکلات بین دو همسر و برخیاطلاعات حسی ما از جهان، چچرا ویروس کرونای دلتا واتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)جواب دانشمند سوال کننده یک پیشنهاد خوب برای آسان درک و احساسآیا رژیم غذایی گیاهی سلالمس کوانتومیسیستم دفاعی بدن علیه مغز اثرات مضر ماری جوانامغز و سیر تکامل ان دلیلی بیماری های مغز و اعصاب و نظریه ی ریسمانتکامل چشمحمایت از طبیعتکمردردذخیره ی شگفت انگیز اطلاعافزایش قدرت ادراکات و حسمنابع انرژي پاک سرچشمه حسردرد تنشناختراع جدید اینترنت کوانمغز بزرگ چالشهای پیش روبیان ژن های اسکیزوفرنی دهوش مصنوعی و کشف زبان هایتاثیر مشاهده بر واقعیت بتاثیر نگاه ناظر هوشیار بحس و ادراک قسمت بیست و چهکیهانِ هوشیارِ در حال یاروبات های ریز در درمان بیانرژی تاریکمنبع هوشیاری کجاست قسمت شباهت مغز با کیهان مادیارتباط شگفت انگیز مغز اننقش ویتامین K در ترمیم اسبحثی در مورد نقش کلسیم و هوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر گیاه خواری بر رشد وخلاصه ای از مطالب همایش مکریستال زمان(قسمت سوم)ریاضیات یک حس جدید استايا اراده آزاد توهم است یمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمعلم به ما کمک میکند تا مواز واقعیت امروز تا حقیقتنقش رژیم غذایی در رشد و ابرای پیش بینی آینده مغز دهوش مصنوعی ساخته هوش طبیتاثیر داروهای ضد التهاب دفاع در برابر تغییر ساختگامی در درمان بیماریهای رساناها و ابر رساناها و عایجاد احساساتمیهمانهای ناخوانده عامل عضلانی که طی سخن گفتن چقداز تکینگی تا مغز از مغز تنهایت معرفت و شناخت درک عبرخی سيناپسها طی تکامل و تاثیر درجه حرارت بر عملکهرچیز با یک تاب تبدیل به دانشمندان موفق به بازگردپیوند اندام از حیوانات بزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقا از نخستین همانماده ی خالیاز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه مولکول های دی ان ایتفکر خلا ق در برابر توهم تبدیل سلولهای محافط به سویروس مصنوعیداروی جدید s3 در درمان ام آینده ی انسان در فراتر ازسفر دشوار اکتشافابزار بقا از نخستین همانمرکز حافظه کجاستاستفاده از مغز، وزن را کمنگاه حقیقی نگاه به درون اتمدن قدیمی ای در جنوب ایرتغییرات منطقه بویایی مغزواکسن اسپایکوژن ضد کرونادرمان های اسرار آمیز در آآیا امکان بازسازی اندامهفرایند حذف برخی اجزای مغسندرم گیلن باره به دنبال ابزار بقای موجود زنده از مشکلات روانپزشکی پس از ساطلاعاتی عمومی در مورد مچرا پس از بیدار شدن از خوتوهم چیستجاذبه و نقش آن در شکلگیرییک آلل ژنتیکی که از نئانددرک احساسات و تفکرات دیگآیا رژیم غذایی گیاهی سلالوب فرونتال یا پیشانی مغسکته مغزیاجزای پر سلولی بدن انسان مغز آیندگان چگونه است ؟بیماری گیلن باره و بیمارنظریه تکامل در درمان بیمتکامل ابزار هوش ، راه پر حوادث روزگار از جمله ویرکمردرد ناشی از تنگی کاناذرات کوانتومی زیر اتمی قافزایش مرگ و میر سندرم کومنابع انرژی از نفت و گاز سردرد سکه ایادامه بحث تکامل چشممغز بزرگ و فعال یا مغز کوبیست تمرین ساده برای جلوهوش مصنوعی گوگل به کمک تشهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاثیر نگاه و مشاهده ناظر حس و ادراک قسمت بیست و یککیست کلوئید بطن سومروح رهاییانرژی تاریک که ما نمی تومنبع هوشیاری کجاست قسمت شباهت کیهان و مغزارتباط شگفت انگیز مغز اننقش ژنتیک در درمان اختلابحثی در مورد عملکرد لوب فهوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر گیاه خواری بر رشد وخونریزی مغز در سندرم کووکشف مکانیسم عصبی خوانش پریسدیپلام تنها داروی تایای نعمت من در زندگیممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمعلایم کمبود ویتامین E را از آغاز خلقت تا نگاه انسانقش زنجبیل در جلوگیری از برای اولین بار دانشمندانهوش احساسیتاثیر داروی ضد تشنج سدیم دقیق ترین تصاویر از مغز اگاهی لازم است برای فهم و رشته نوروایمونولوژی و نقایرادهای موجود در خلقت بمیگرن سردردی ژنتیکی که بغیرقابل دیدن کردن مادهاز تکینگی تا مغز از مغز تچهار میلیارد سال تکامل ببرداشت مغز ما از گذر زمانتاثیر درجه حرارت بر عملکهزینه ای که برای اندیشیددانشمندان نورون مصنوعی سپیوند سر آیا ممکن استزبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقا از نخستین همانمبانی ذهنی سیاه و سفیداز تکینگی تا مغز از مغز تچگونه مغز پیش انسان یا همتفاوت مغز انسان و میمون هتروس جریان انرژیویرایش DNA جنین انسان، برداروی جدید میاستنی گراویآینده ی علم و فیزیک در60 ثفلج نخاعی با الکترودهای سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانمرکز حافظه کجاستاستفاده از هوش مصنوعی در نگاهی بر قدرت بینایی دراتمدن پیشرفته ی پیشینیانتغییرات آب و هوایی که به واکسن دیگر کرونا ساخته شدرمان های بیماری آلزایمرآیا انسان با مغز بزرگش اخفرد حساس از نظر عاطفی و بسندرم پیریفورمیسابزار بقای موجود زنده از مشکلات روانپزشکی در عقب اطلاعاتی عمومی در مورد مچرا بیماری های تخریبی مغتوپیراماتجدایی خطای حسی استیک جهش ممکن است ذهن انساندرک تصویر و زبان های مخلتآیا راهی برای رفع کم آبی لوتیراستامسانسور از روی قصد بسیاری اجزایی ناشناخته در شکل گمغز انسان ایا طبیعتا تمابیماری ای شبیه آلزایمر و نظریه تکامل در درمان بیمتکامل داروینی هنوز در حاحافظه و اطلاعات در کجاست کمردرد و علل آنذرات کوانتومی زیر اتمی قافزایش سرعت پیشرفت علوم منابع انرژی از نفت و گاز سرعت فکر کردن چگونه استاداراوون تنها داروی تاییمغز بزرگترین مصرف کننده بیش از نیمی از موارد انتقهوش مصنوعی الفاگوتاثیر نگاه انسان بر رفتاحس و ادراک قسمت بیست و دوکاهش مرگ و میر ناشی از ابروزه داری متناوب، مغز را انسان قدیم در شبه جزیره عمنبع هوشیاری کجاست قسمت شباهت زیاد بین سلول هاي عارتباط غیرکلامی بین انسانقش گرمایش آب و هوا در همبحثی درباره هوش و تفاوتههوش مصنوعی از عروسک بازی تاثیر گیاه خواری بر رشد وخواندن ، یکی از شستشو دهنکشف مکانیسمی پیچیده در بریشه های مشترک حیاتای آنکه نامش درمان و یادشمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمعلایم کمبود ویتامین E را از انفجار بزرگ تا انفجار نقش زبان در سلطه و قدرت ابرای خودآگاه بودن تو بایهوش احساسیتاثیر درجه حرارت بر عملکدلایلی که نشان میدهد ما بگاهی مغز بزرگ چالش استرشد مغز فرایندی پیچیده ااگر میدانی مصیبت بزرگتر میگرن شدید قابل درمان اسمقالاتاز تکینگی تا مغز از مغز تچهار ساعت پس از کشتار خوکبررسي علل احتمالي تغيير تاثیر درجه حرارت بر عملکهزینه سنگین انسان در ازادانشمندان یک فرضیه رادیکپیشرفت های جدید علوم اعصپیوند سر، یکی از راه حلهازبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقا از نخستین همانمباحث مهم حس و ادراکاز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت ها و تمایزها کلید بتری فلوپرازینواقعیت فیزیکی، تابعی از داروی جدید ضد میگرنآیا ممکن است موش کور بی مفلج بل، فلجی ترسناک که آنسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانمرکز خنده در کجای مغز استاستفاده از سلول های بنیانگاهی بر توانایی اجزاي بتمدن بشری و مغز اخلاقیتغییرات تکاملی سر انسان واکسن دیگری ضد کرونا از ددرمان های جدید میگرنآیا احتمال دارد رویا از آفرضیه ای جدید توضیح میدهسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از مشاهده گر جدای از شیء مشااعداد بینهایت در دنیای مچرا حیوانات سخن نمی گوینتوانایی مغز و دیگر اجزای جریان انرژی در سیستم های یک رژیم غذایی جدید، می تودرک حقیقت نردبان و مسیری آیاما مقهور قوانین فیزیکلیس دگرامفتامین یا ویاسسانسور بر بسیاری از حقایاحیای بینایی نسبی یک بیممغز انسان برای ایجاد تمدبیماری ای شبیه ام اس مولتنظریه تکامل در درمان بیمتکامل داروینی هنوز در حاحافظه و اطلاعات در کجاست کمردرد با پوشیدن کفش مناذرات کوانتومی زیر اتمی قافسردگی و اضطراب در بیمامنابع انرژی از نفت و گاز شلیک فراموشیادراک ما درک ارتعاشی است مغز حریص برای خون، کلید تبیشتر کمردردها نیازی به هوش مصنوعی از عروسک های بتاثیر نگاه انسان بر رفتاحس و ادراک قسمت بیست و سوکاهش التهاب ناشی از بیماروزه داری و بیمار ی ام اس انسان ها می توانند میدان منبع هوشیاری کجاست قسمت شباهت زیاد بین سلول هاي عارتروز یا خوردگی و التهانقش پیش زمینه ها و اراده بحثی درباره هوش و تفاوتههوش مصنوعی از عروسک تا کمتاثیر گیاه خواری بر رشد وخواب سالم عامل سلامتیکشف ارتباط جدیدی از ارتبرژیم های غذایی و نقش مهم ایمپلانت مغزی کمک میکند منبع هوشیاری کجاست؟(قسمعلت خواب آلودگی بعد از خواز بحث های کنونی در ویروسنقش زبان در سلطه و قدرت ابرخی ملاحظات در تشنج های هوش عاطفی بیشتر در زنانتاثیر درجه حرارت بر عملکدنیای شگفت انگیز کوانتومگذر زمان کاملا وابسته به رشد مغز علت تمایل انسان باگر نیروی مغناطیس نباشد میدان مغناطيسي زمین بشر تاثیر ویتامین دی بر بیمانوآوری ای شگفت انگیز دانبررسی و اپروچ جدید بر بیمتاثیر درجه حرارت بر عملکهزاران سال چشم های بینا ودانشمندان ژنی از مغز انسپیشرفتی مستقل از ابزار هپیام های ناشناخته بر مغز زبان و بیان نتیجه ساختماابزار بقا از نخستین همانمجموعه های پر سلولی بدن ماز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های بین زن و مرد فقتری فلوپرازینواقعیت چیستداروی ضد تشنج با قابليت تآیا ما تنها موجودات زنده فلج خوابسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانمرگ چیستاستفاده از سلول های بنیاچالش دیدگاه های سنتی در بتمدنی قدیمی در شمال خلیج ثبت امواج الکتریکی در عصواکسن سرطاندرمان های جدید در بیماری آیا احتمال دارد رویا از آقلب و عقلسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از مشاهده آینده از روی مشاهبلندی در ذهن ما درک بلندیچرا حجم مغز گونه انسان درتوازن مهمتر از فعالیت زیجریان انرژی در سیستم های یکی از علل محدودیت مغز امدرک عمیق در حیواناتآب زندگی است قسمت چهارملا اکراه فی الدینساخت شبکه عصبی مصنوعی با احیای بینایی نسبی یک بیممغز انسان برای شادمانی طبیماری اسپینال ماسکولار هفت چیز که عملکرد مغز تو تکامل داروینی هنوز در حاحافظه و اطلاعات در کجاستکنفرانس تشنج هتل کوثر اصرفتار اجتماعی انسان، حاصالکتروتاکسی(گرایش و حرکمنابع انرژی از نفت و گاز شلیک فراموشیادغام میان گونه های مختلمغز زنان جوانتر از مغز مربا هوش مصنوعی خودکار روب