دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

روبات های ریز در درمان بیماری ها

کاربرد روباتهای ريز(نانوروباتها) در درمان بیماری ها و ساخت اندام های فرسوده و پیر

داروهایی- که در درمان بیماری ها استفاده می شود- اگر به صورت خوراکی مصرف شوند- باید از چندین سد، در دستگاه گوارش بگذرند تا وارد خون شوند.

برای دور شدن از این سدها و ورود راحت تر داروها به بدن از روشهاي غیر خوراکي مانند تزریق زیر پوستی یا تزریق وریدی دارو استفاده می شود. پس از ورود دارو به بدن، دارو میان همه سلولهای بدن پخش میشود و مقدار اندکی از آن به سلولهای بیمار میرسد و مثلا در بیماری هاي مغزی، به دلیل سیستم حفاظتی خاص این سلولها و سد محکم بین خون ومغز، باز میزان دارویی- که به سلولها عصبی مي رسد- کمتر می شود.

مثلا در بیماری خاصی در سیستم عصبی انسان، اگر بخواهیم داروی خوراکی، داخل مغز برود و بخش آسیب دیده را ترمیم کند یا آن را جدا کند و مثلا در سرطان مغز بخش سرطانی را از میان ببرد، این دارو باید در درجه اول در برابر شیره گوارشی معده، مقاومت کند، بعد در برابر صفرا تجزیه نشود، بعد بتواند جذب سلول های جذبی روده کوچک شود.

اگر همه این مراحل را پشت سر گذراند، بعد از رفتن به داخل خون، به جای آنکه همراه با خون در همه بدن پخش شود، باید فقط جذب سلولهای مغزی شود و حالا در اینجا باز، با مویرگ هايي نفوذ ناپذیر مواجه است که سد بین خون و مغز را می سازند و باید از اینها هم بگذرد و در مرحله بعد به جای آنکه در میان میلیاردها سلول داخل مغز، سرگردان شود، فقط سلول سرطاني را شناسایی کند و به آن حمله نمايد یا آن را ترمیم کند!

مسافرتی بسیار حیرت آور که در اینجا از داروی بی مغز ميخواهيم!

و گم نکردن راه، برای باهوش ترین افراد هم بسیار دشوار است چه برسد به داروی بی جانی که در بهترین شرایط، ذکاوتش از مواد موجود در طبیعت فراتر نمیرود.

حقیقتا شناسایی محل بیماری، از میان این همه سد و سرگردانی دشوار است.

برای حل این مشکل، پزشکان داروساز از روشهای گوناگونی استفاده می کنند مثلا از داروی وریدی و یا زیر پوستی استفاده می کنند تا سد دستگاه گوارش، از میان برداشته شود یا مثلا از داروهایی با تمایل به گیرنده اي خاص، روي سلول هدف استفاده می کنند و این گیرنده هدف، روی دیگر سلولهای بدن وجود ندارد. بنابراین دارو جذب سلول هدف خود می شود.

ولی امروزه با پیشرفت مهندسی پزشکی، از روبات هایی- که حامل دارو هستند و به وسیله هدایتگری، بیرون از بدن بیمار هدایت میشود- استفاده می کنند تا دارو به نقطه مورد نظر خود برسد و این روبات ها درآینده به خصوص در درمان بیماری های مغز و نخاع- که به وسیله سد نفوذ ناپذیر بین خون و مغز(blood-brain barriers) احاطه می شوند- بسیار سودمند خواهد بود:

نانو روبات های پزشکی

با استفاده از دانش نانوتکنولوژی محققان توانسته اند نانو ربات های زیستی طراحی کنند که در بدن انسان قرار می گیرند و نقش محافظ و درمانگر را ایفا می کنند. این ریز ماشین های هوشمند، قادرند چندین نسخه از خودشان تهیه کنند و جایگزین بافت های فرسوده یا آسیبدیده کنند. این فرایند را خود تکثیری مینامند.

در آینده نانو ربات های هوشمند در مغز و بدن هر انسانی به تعداد زیاد وجود خواهند داشت و انسان را از ابتلا به انواع بیماری ها مصون می دارند، حتی روند پیر شدن بشر را به تعویق می اندازند و نیز قدرت جسمانی و حافظه را تقویت می کنند. با استفاده از نانوتکنولوژی، دستیابی به انرژی خورشیدی امکان پذیر خواهد شد. انرژی خورشیدی قابل تبدیل و استفاده به اشکال مختلف انرژی است و بشر را از منابع دیگر انرژی بی نیاز می کند.

با استفاده از دانش نانوتکنولوژی محققان توانسته اند نانو ربات های زیستی طراحی کنند که در بدن انسان قرار می گیرند و نقش محافظ و درمانگر را ایفا می کنند. این ریز ماشین های هوشمند قادرند چندین نسخه از خودشان تهیه کنند و جایگزین بافت های فرسوده یا آسیب دیده کنند.

این فرایند را خود تکثیری می نامند.

نانوربات ها ماشین های کوچکی هستند که برای انجام عملیاتی خاص و بعضا تکرارشونده با دقت بسیار بالا طراحی شده اند. نانو به معنی یک بیلیونیوم یا یک میلیاردم است. نانو ربات ها نه تنها قادر به تشخیص محل دقیق سرطان خواهند بود بلکه داروی مناسب برای از بین بردن سلول های سرطانی را تزریق می کنند.

امروزه تحقیقات وسیعی در زمینه درمان بیماری هایی چون دیابت، بیماری های قلبی و ایدز در حال انجام است. نانوربات ها دارای امکانات بالقوه ای هستند که با اجتماع و قرارگیری به صورت کلونی قادرند به طور موشکافانه و دقیق از سیستم، حفاظت کنند. در واقع با ساختاری اتمی یا مولکولی، در یک فرایند شناخته شده قرار داده می شوند تا چرخه ای را کامل کنند.

تکنولوژی نانورباتیک آنقدر سریع در حال پیشرفت است که یقینا زندگی انسان از اواسط قرن جاری به کلی متحول خواهد شد.
@salmanfatemi
این تغییرات شامل از بین رفتن بسیاری از بیماری ها، کاهش عوامل بسیاری از امراض و حتی جراحی ها است. یکی از مهمترین برنامه های گسترش علوم رباتیک در جهان، بیشتر کردن عمر بشر و مبارزه با پیری و عـواقب آن است.

از دهه ۸۰ میلادی تا کنون کوچک سازی (مینیاتورسازی) از اهم فعالیت ها در زمینه علوم کامپیوتری بوده است. سرعت رشد تکنولوژی هر بیست سال دو برابر خواهد شد، در نتیجه تکنولوژی در سال ۲۰۵۰ حدود ۳۲ برابر از سال ۱۹۵۰ جلوتر خواهد بود. یکی از شاخه هایی که رشد تکنولوژی در آن بسیار چشمگیر است، دانش پزشکی است. با ساخت ابزار و وسایل پزشکی در آینده روند پیر شدن کند می شود و مبـارزه بـا بیمـاری هـا آسـان تـر و مطمئـن تـر خـواهـد شـد. در زمینه کالبدشناسی از نانورباتها به منظور تعیین محل دقیق آسیب استفاده خواهد شد. در شرایطی استفاده از نانو رباتهای زیستی ضروری به نظر می رسد که امکان دسترسی به عضو موردنظر دشوار بوده یا امکان پذیر نباشد یا حتی در مواردی که عواقب دردناک و دشواری توسط پزشک پیش بینی شود.

برای طراحی یک نانوربات دانشمندان از مدل های طبیعی مثل ساختار رشته های DNA بهره می گیرند. با بهره گیری از دانش نانو تکنولوژی دانشمندان قادر به ساخت حسگرهای زیستی در ابعاد یک میلیاردم هستند.
هم اکنون نانو ربات هایی که در مراکز تحقیقاتی ساخته می شود به اندازه ای کوچک هستند که هنگام عطسه همراه با گرد و غبار به بیرون پرتاب می شوند. یکی از اولین ریز ربات هایی که برای کمک به علم پزشکی ساخته شد سلئو نام داشت. این میکرو ربات برای جاسازی در داخل روده انسان طراحی شده بود. سئلو مجهز به یک چنگال و چند حسگر بود. حسگرها بدین منظور تعبیه شده بودند تا مانع برخورد با موانع شوند، وظیفه چنگال نیز برداشتن نمونه از سطح روده است.

این ریز ماشین می توانست یا خود حرکت کند یا توسط پزشک با یک کنترل دستی به حرکت درآید. اسلوب کار نانو ربات هایی که در داخل بدن کار گذاشته می شوند، شبیه سازی از محیط در فضایی سه بعدی است و تجزیه و تحلیل اطلاعات در آن ها بر مبنای روش های کوانتومي است. نانوربات ها مانند انسـان، بـه اطـلاعـات اطـرافشـان نیاز دارند.

به دلیل نوع کار این نانو ربات ها در بدن، تجهیزات و یا سخت افزار این ماشین های مولکولی بسیار پیشرفته و ابتکاری است. در ســاخــت سـنـســورهــای زیـسـتــی تـنـهــا روش هــای مـیـکــروالـکـتــرونیکـی کـاربـرد دارد. نانورباتهای زیستی دارای سنسورهایی در ابعاد بسیار کوچک هستند و در عین حال به گونه ای طراحی شده اند که با شرایط زیستی بدن انسان سازگارند.

نانوربات های زیستی با داشتن حسگرهای بسیار حساس از تجهیزاتی خواهند بود که امور پزشکی را به تدریج متحول می کند. در واقع، مدلی از ماشین های مولکولی هستند که با روش های خاصی ارتباطات و اتصالات بین سلول های بیولوژیکی را کنترل کرده و بهبود میبخشد، به عبارتی روی نحوه عملکرد سلول ها نظارت کرده و کنترل صحیح آنها را به عهده میگیرد. روش کار این مدل های مولکولی بر اساس شبیه سازی در محیط سه بعدی است.

منابع انرژی برای نانو ربات ها
مؤثر ترین روش برای این که نانو ربات ها مدام در حال حرکت و فعالیت باشند(در هر محیطی نه صرفا محیط بیولوژیک)، ایجاد منابعی از انرژی است که از محیطی که نانو ربـات در آن مـشـغـول بـه کـار اسـت فـراهـم شـود. انـرژی جـنـبـشـی سـیـال، اشـعه های الکترومغناطیسی- که از نور ساطع می شوند- گزینه های مناسبی برای منبع انرژی هستند، که این اشعه ها برای فضای کاری باز مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین استفاده از تغییرات دمایی یا کم و زیاد شدن نور نیز گزینه مناسبی هستند. اما برای یک فضای کاری گسترده، انرژی تولید شده از ارتعاش مناسب تر خواهد بود که در محیط های مختلف از جمله محیط بیولوژیک، می توان از آن استفاده کرد.

مزایا و مشکلات نانورباتیک:
به طور کلی در ساخت نانو ربات دو مسئله مهم وجود دارند. اولا شبیه سازی و طـراحـی بـر اسـاس ربـات هـای مـاکـرو کـه شـامـل نـیـروی مـحرکه، برقراری ارتباط و جهتیابی است و ثانیا جمع کردن قطعات نانو ربات. تحقیقات در زمینه نانورباتیک جنبه تئوری داشته و تا کنون نانو ربات مصنوعی غیر بیولوژیک ساخته نشده است. اما از نظر تئوری مزایا و مشکلاتی مورد توجه واقع شده اند که عبارتند از:
۱- با دوام بودن نانو ربات ، که از نظر تئوری سال ها دوام دارند.

2-زمان عملکرد آنها بسیار کم است،زیرا جابجایی آنها محدود بوده و اتفاقات بیولوژیک با همان سرعت رخ می دهند اما در زمان کمتر.
3-احتمال می رود که نانو ربات ها به دلیل اندازه کوچک ،از سوی بدن به عنوان عوامل بیماری زا شناسایی نشوند.

۳-اندازه کوچک، محدودیت هایی ایجاد می کند به این دلیل که اندازه های فوق العاده کوچک، امکان عبور نانو ربات از هر ساختار نا مشخص و ناخواسته را می دهد، بدون اینکه هدایت یا متوقف شود.

@salmanfatemi
اجزای نانو ربات:
بنا به نوع کاربری نانوربات، اجزای آن تغییر می کنند اما اجزای بیان شده در این قسمت، اجزای اصلی نانو ربات ها هستند که در هر نانوربات صرف نظر از نوع کاربرد وجود دارند.

نانوسنسورها:
نسل جدید سنسورها، در مقیاس نانو، به سه دسته تقسیم می شوند:
۱-سنسورهای فیبر نوری (اپتیکی)
۲-سنسورهای مکانیکی
۳-سنسورهای الکترونیکی

نانو سنسورهای اپتیکی
از این نانوسنسورها برای مطالعه متابولیسم در سلول های زنده استفاده می شود. پروب های فـــیـــبـــــر نـــــوری ســـــر بــســیـــــار نـــــازکـــــی دارنـــــد (۵۰۰-۲۰ نـانـومـتـر.) هنگامی که نور به این فیبر تابیده می شود، این سر نازک میدان ناپایداری تولید می کند.زیرا قطر این سر فیبر از طول موج نور کمتر است.وضوح تصویر با این پروب ها بسیار زیاد است. به دلیل این که این میدان ناپایدار، حـجــم کــوچـکــی از اطــراف خــود را تـحــریـک میکند.

نانوسنسورهای مکانیکی
در مقیاس نانو، پیوندهایی قوی بین ساختارها بـا خـواص مکانیکی یا الکترونیکی یا شیمیایی وجود دارد که ساخت وسائل نانومتریک بسیار حساس به محیط و مواد شیمیایی را امکان پذیر مـی سـازد. بـه وسیلـه ایـن حساسیت بسیار بالا تـغـیـیــر شـکــل هــای مـکــانیکـی و سیگنـال هـای گرمایی وآکوستیک قابل تشخیص هستند.

نانومدیسین:
نــــــانــــــومـــــدیـــســـیـــــن در واقـــــع اســـتـــفـــــاده از نــانـوتکنـولـوژی در درمـان، تشخیـص و کنتـرل سیستم های بیولوژیک است، که شامل شناسایی هـدف مـربـوطـه و انـتـخاب حامل های مناسب برای دست یابی به پاسخ های مناسب و حداقل سـاخـتـن اثـرات جـانـبی داروها است. در زمینه نـانـومـدیـسـیـن، نـیـازی بـه تـغـیـیـر دادن تـرکیبات دارویی نبوده و فقط طریقه حمل آن باید تغییر کند. این سیستم دارای یک حامل است که دارو توسط آن قسمت حمل می شود. مشخصه مهم یک سیستم دارو رسان مؤثر، توانایی برای انجام انتقال هدف دار و کنترل شده دارو است. برای ایـن مـنـظـور داروهـا باید باسرعت مناسبی آزاد شوند. آزاد شدن سریع دارو باعث عدم جذب مناسب و اثرات جانبی دیگر دارد.

به علاوه باید توجه داشت که دارو هنگام حمل، تجزیه نشود، بـرای هـمـیـن داروهـا را بـایـد در مـحـفـظـه هـایی (کپسول هایی) قرار داد. ماده حامل دارو باید با دارو سازگار بوده تا دارو به راحتی با آن پیوند برقرار کند.

نانو جراحی:
روش های جراحی کلاسیک به صورت ماکرو هستند؛ اما بعضی از جراحی های خاص مثل جراحی چشم نیازمند وسایل و ابزار ظریف تر و کوچک تر شده اند. لذا میکرو جراحی ظهور پیدا کرد و در چند سال اخیر، کوچک سازی، پیشرفت های زیادی در جراحی ایجاد کرده است. اولین مزیت نانوجراحی کاهش شوک ها و زخم های ناشی از جراحی کلاسیک است. همچنین شکاف و برش در نانوجراحی وجود ندارند. همین مسائل باعث بهبودی سریع تر بیمار می شود. جراحی های معمولی سنگین و طاقت فرسا هستند؛ هم برای بیمار و هم برای جراح.

از یک طرف بیمار دچار ترس و دلهره، دردهای متعدد و زمان بهبودی طولانی شده و از طرف دیگر جراح به تمرکز، برای مدت طولانی احتیاج دارد تا جراحی را کامل و دقیق انجام دهد. اشتباهات جراح که ناشی از خستگی و دید کم هستند اجتناب ناپذیرهستند. در نانوجراحی، جراح از دسته هایی برای فرمان استفاده می کند تا بازوهای نانو ربات را- که مجهز به ابزار جراحی کوچک هستند- کنترل کرده و به محل مورد نظر برساند. بازوی دیگر نانو ربات، دوربینی حمل میکند که جراح می تواند محیط درون بدن را مشاهده کند.

نانو ربات عنکبوتی از جنس مولکول DNA:
دانشمنـدان در آمـریکـا یـک ربـات مـولکـولـی از جنـس مولکول وراثتی DNA خلق کردهاند که مانند عنکبوت، در امتداد یک مسیر ساخته شده از کد شیمیایی برای حیات، راه میرود. این ربات فقط چهار نانومتر قطر دارد که چهار میلیاردیوم یک متر است. این نانوربات، شبیه به یک عنکبوت چهار پا طراحی شده است. این هیولای مینیاتوری در امتداد زنجیرههای DNA متصل شده به هم حرکت میکند که درست به روش حرکت رباتهای صنعتی در امتداد یک خط مونتاژ است.

بدن این عنکبوت از پروتئین معمولی موسوم به <استرپتاویدین> ساخته شده است. این دستاورد که شرح آن در مجله علمی نیچر به چاپ رسیده گامی دیگر در آزمایشات مقیاس نانو است که در آینده به خلق ارتشی از نانورباتها برای پاکسازی عروق و ترمیم بافتهای آسیب دیده، منجر خواهد شد.

به کارگیری نانوربات برای جراحی:
نانوربات قابل کنترلی- که قادر است در جراحی سرطان مورد استفاده قرار گیرد- در حال ساخت است. دقت کار این نانوربات بیش از فناوریهای رایج امروزی است. این نانوربات که دقت بالا تنها یکی از مزایای آن است، قادر است در طول ۵ تا ۱۰ سال آینده به خدمت جراحان درآید.
@salmanfatemi
داخل این دستگاه موتورهای بسیار کوچکی قرار دارد که این دستگاه را قادر میسازد تا به نقطهخاصی از تومور برود. این در حالی است که با هیچ دستگاه جراحی نمیتواند با دقت میلیمتری روی تومورها کار کرد؛ اما نانورباتها این دقت را زیر نانو پایین می آورند. با این نانوربات میتوان تستهای پاتولوژی یا تشخیص طبی را طی چند دقیقه انجام داد و حتی میتوان دارویی را بهمنظور از بین بردن تومور با دقـت وارد بدن بیمار کرد.

هماکنون طراحی الگوریتمهای حرکتی نانوربات و تست فعالیتهای مختلف این نانوربات در حال انجام است.

استفاده از نانوربات به معنی کنار زدن جراحان در فرایند جراحی نیست بلکه جراحان باید بهصورت ناظر روی فعالیت نانورباتها در طول جراحی نظارت داشته باشند و مانند نقش هدایتی خلبان، در این مسیر ایفای نقش کنند.

ساخت نانو ربات کربنی برای حمل دارو در بدن بیماران:
نانو ربات کربنی به ابعاد ۱۰۰ نانومتر به وسیله دستگاه های کنترل شده، داروهای تـزریقی را در بافت بدن بیماران هدایت می کند. نانو ربات کربنی قابلیت حمل هر دارویی را در بدن دارد. پس از تزریق دارو به این دستگاه دارو به تمام بافت های بیمار به خصوص بافت های سرطانی و ایدزی رسیده و آن ها را از بین می برد. در حال حاضر شبیه سازی کامپیوتری این طرح انجام شده است.

تولید نانو رباتها:
ســاخــت نـانـوربـاتهـا بـه کـار بـرده شـده در پزشکی مستلزم حصول پیشرفتهایی در مواد سخت الــمـــاسگـــونـــه اســـت و ایـــن کـــار هــم امـکــانپــذیــر اســت و تــولـیــد نـانـو ابـزارهـا طـی سـالهـای اخیـر رو بـه رشـد بـوده اسـت. تـولید الـمــاس گــونــههــا مــرحـلــه بــه مــرحلـه در حـال پـیشرفت است و برای حرکت به سمت تولید ربـاتهـا در ابـعـادی قابل مقایسه با باکتریها، لازم است درکی از این زمینه وجود داشته باشد. به عنوان مثال، چند ماه قبل، اولین ربات متحرک سـاخـتـه شـد کـه مـیـتـوانست تا ابعاد ۶۰ در ۲۵۰ میکرون را اندازه بگیرد.
در ایـن مـقـیاس، میتوان پیشبینی نمود که ابـعـاد ربـاتهـایـی کـه در سـالهـای آیـنده پدید میآیند به سرعت به ۱۰۰ میکرون و بعد از آن ۵۰ میکرون و همین طور کاهش مییابند. هماکنون نمونهِ اولیهِ وسیلهِ ۹۰ نانومتری Intel، یک ۵۲ SRAM مـگابیتی کاملا کاربردی تولید کرده که طول پایهِ ترانزیستور آن ۵۰ نانو متر است و ابعاد سـلـول SRAMآن تـنـهـا حدود ۱ یا تقریباً نصف اندازهِ سلول اغلب SRAMهای پیشرفتهِ امروزی است.

تـا سال ۲۰۱۶، ICهای با عملکرد بالا حاوی بـیـش از ۸/۸ مـیـلیارد ترانزیستور، در فضایی به مـساحت ۲۸۰ میلی متر مربع خواهند بود. این رقم بیش از ۲۵ برابر تعداد ترانزیستورهایی است که روی تراشههای امروزی با ابعاد ۱۳۰ نانو متر قـــرار دارد. امـــا از آنــجــا کــه درون بــدن انـســان رگهای کوچکی به قطر ۳۰ تا ۶۰ میکرون وجود دارد، مـیتـوان پـیدایش اولین نانوربات طی ده سال آینده را کاملا طبیعی دانست.

فناورینانو در خدمت پزشکی
در واقـع تـاکنـون نـانوابزارهای کاملا کاربردی بسیاری مانند موتورها، حسگرها، محاسبهگرهای زیست مولکولی و نانوترانزیستورها ساخته شده است. اما در حال حاضر عمدهترین چالش، مجتمعسازی چندین بخش مجزا از این نانوابزارها روی یک نانوربات قابل کنترل است. در این راه، شبیهسازیهای نظری به عنوان ابزاری مفید و ارزشمند برای مجتمعسازی سیستم و آزمایشپذیر شدن آن به شمار می آید.

به هر حال، اطمینان از دستیابی به کنترل مناسب بر چنین نانوماشینهایی، یکی از موضوعات بحثانگیز در راه محقق شدن نانورباتها است و در واقع میتوان از طریق روشهـای نـانومکاترونیک )nanomechatronics( به ارزیابی و محاسبه آن پرداخت. استفاده از نانورباتها در انسان پس از انجام صدها آزمایش با تمام جزئیات از ابتدا روی موشهای آزمایشگاهی ممکن خواهد شد. در واقع، این روند طولانی آزمایشگاهی، برای هر فناوری زیست پزشکی جدیدی انجام میشود. مانند فناوری نانوپوستهها که با موفقیت روی موشهای آزمایشگاهی برای مبارزه با سرطان به کار گرفته شد.

استفاده از این نانوپوستهها نتیجهِ پیشرفتهای به دست آمده در فناوری نانو است و بـه عنـوان یک روش درمانی- دارویی نتایج مثبت و امیدوارکننده ای داشته است. با پیشرفت بیشتر در حرکت به سمت نانورباتها، میتوان به نتایج مؤثرتر دیگری در زمینهِ مراقبتهای بهداشتی امیدوار بود.

@salmanfatemi
نانوربات در بدن انسان:
بـــرای رســیـــدن بـــه بــیـشـتــریــن کــارایــی یــک نانوربات در بدن انسان، نانورباتها در حالت ایده آل نباید قطری بزرگتر از ۳ میکرون داشته بــاشـنــد. ایــن نــانـــوربــات بــایــد دارای مـبــدلهـا (transducers) و مــحـــــرکهـــــا (actuator)هــــای کـارآمـد بـا هـزینـه مصرفی کم بوده و بتوانند به محـض قـرار گـرفتـن درون بـدن انسـان بـه طور موثری با محیط پیرامون خود تعامل کنند.
بــرای پــاســخدهــی مـؤثـر در زمـان واقعـی بـه مـحیط، در این نانوربات باید سیستم مجتمعی، تـعـبیه شده باشد. به همین دلیل انتظار میرود هنگام نیاز به چنین پاسخهای حرکتی با استفاده از مـوتورهایی برای کشش ربات حرکتهای کـنـتـرلـی لازم را فـراهم کرد؛ کاری که با برخی دخـــالـــتهـــای زیـســت پــزشـکــی قــابــل انـجــام است.کنترل نانورباتی مبتنی بر حسگرها را هم میتوان با استفاده از نانوحسگرهای حرارتی یا شیمیایی انجام داد.

تحقیقات در زمینه نانو ربات هایی که مجهز به حـسـگـرهای زیستی و دارویی باشند در سطح گسترده ای در حال انجام است.

http://www.bmecenter.ir/…/%D9%86%D8%A7%D9%86%D9%88-%D8%B1%D…


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اگر تلاش انسان امروز براشلیک فراموشیتلاشی جدید در درمان ام اسمبانی ذهنی سیاه و سفیدهدف از تکامل مغزحس و ادراک قسمت چهارمادامه بحث تکامل چشمظهور امواج مغزی در مغز مصتکامل زبانمعنی روزهورزش در کمر درددلایلی که نشان میدهد ما بارزش حقیقی زبان قسمت سومسایتهای دیگرتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز برای فراموشی بیشتر ککنگره بین المللی سردرد دداروی ضد تشنج با قابليت تاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش داروهاي مختلف معروف گنجینه ای به نام ویتامین درگیری اعصاب به علت میتواستیفن هاوکینگ در مورد هنوار مغزی روشی مهم در تشخآیا امکان بازسازی اندامهپیوند مغز و سر و چالشهای روشی جدید در درمان سکته مبیماریهای تحلیل عضلانی انگاهی بر توانایی اجزاي بافزایش قدرت ادراکات و حسزبان و شناخت حقیقت قسمت چبحثی در مورد عملکرد لوب ففیلمی بسیار جالب از تغیینظام مثبت زندگیاولین تصویر در تاریخ از سسیاره ابلهانبرخی بیماری های خاص که بدممانتین یا آلزیکسا یا ابهوش مصنوعی از عروسک تا کمثبت امواج الکتریکی در عصهوش مصنوعی در کامپیوترهاجمجمه انسان های اولیهابزار هوش در حال ارتقا ازشنا در ابهای گرم جنوب نیتمایل زیاد به خوردن بستنمجموعه های پر سلولی بدن مهزینه ای که برای اندیشیدحس و ادراک قسمت پنجمادغام میان گونه های مختلعلم به ما کمک میکند تا موتکامل ساختار رگهای مغزی مغز فکر میکند مرگ برای دیوزوز گوشدندان ها را مسواک بزنید تاز نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز بزرگ چقدر مفید هست ؟کندر در بیماریهای التهابداروی ضد تشنج با قابليت تاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش روزه داری در سالم و جگیاه خواری و گوشت خوار کدرقیبی قدرتمند در برابر ماستیفن هاوکینگ در تفسیر نورون هاي مصنوعی می توانآیا انسان با مغز بزرگش اخپیوند سر، یکی از راه حلهاريتوکسيمب در درمان ام اسبیهوش کردن در جراحی و بیمناتوانی از درمان برخی ویافسردگی و اضطراب در بیمازبان و شناخت حقیقت قسمت ابحثی درباره هوش و تفاوتهفیزیکدانان ماشینی برای تنظریه تکامل در درمان بیماولین سلول مصنوعیسیاره ابلهانبرخی توجهات در ببمار پارمنابع انرژي پاک سرچشمه حهوش مصنوعی در خدمت خلق وحجنسیت و تفاوت های بیناییابزارهای بقای موجود زندشناخت و معرفت، و نقش آن دتمدن قدیمی ای در جنوب ایرمحل درک احساسات روحانیهستي مادي ای که ما کوچکترحس و ادراک قسمت سومادغام دو حیطه علوم مغز و علایم کمبود ویتامین E را تکامل شناخت انسان با کشفمغز ما کوچکتر از نیم نقطهیک پیشنهاد خوب برای آسان دو ویژگی انتزاع و قدرت تجاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز بزرگ چالش است یا منفعکوچک شدن مغز از نئاندرتاداستانها و مفاهیمی اشتبااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش رژیم غذایی در رشد و اگالکانزوماب، دارویی جدیرموزی از نخستین تمدن بشراستخوان های کشف شده، ممکنورون های ردیاب حافظهآیا احتمال دارد رویا از آپیشینیان انسان از هفت میریواستیگمینبیوگرافیناتوانی در شناسایی چهره الکتروتاکسی(گرایش و حرکزبان و شناخت حقیقت قسمت دبحثی درباره هوش و تفاوتهفرگشت و تکامل تصادفی محض هفت چیز که عملکرد مغز تو اوکرلیزوماب داروی جدید شسیر آفرینش از روح تا مغز برخی سلولهای عصبی در تلامولتیپل اسکلروز در زنان هوش مصنوعی در خدمت خلق وحجنسیت و تفاوت های بیناییابزارهای پیشرفته ارتباط شناسایی سلول های ایمنی اتمساح حد واسط میان مغز کومحل درک احساسات روحانی دهستی ما پس از شروعی چگال حساسیت روانی متفاوتارتقا و تکامل سنت آفرینش علایم کمبود ویتامین E را تئوری تکامل امروز در درممغز مادران و کودکان در زمیکی از علل محدودیت مغز امديدن با چشم بسته در خواب از نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز بزرگ چالشهای پیش روکودک ایرانی که هوش او از در مانهای کمر درداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش زبان در سلطه و قدرت اگامی در درمان بیماریهای رمز و رازهای ارتباط غیر کاصول سلامت کمرنوروپلاستیسیتی چیستآیا احتمال دارد رویا از آپیشرفتی مستقل از ابزار هرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وبیوگرافینخاع ما تا پایین ستون فقرالتهاب شریان تمپورالزبان و شناخت حقیقت قسمت سبحثی درباره هوش و تفاوتهفراموش کارها باهوش تر هسهفت سین یادگاری از میراث ايندگان چگونه خواهند دیدسیستم تعادلی بدنبرخی سيناپسها طی تکامل و مواد کوانتومی جدید، ممکنهوش مصنوعی درمانگر کامپیجهش های ژنتیکی مفید در ساابزارهای دفاعی و بقای موشواهدی از دنیسوان(شبه نئتنفس هوازی و میتوکندریمحدودیت های حافظه و حافظو هر کس تقوای خدا پیشه کنخلاصه ای از مطالب همایش مارتوکين تراپی روشی جديد علت خواب آلودگی بعد از خوتئوری تکامل در پیشگیری و مغز چون ابزار هوش است دلییادگیری مهارت های جدید ددی متیل فومارات(زادیوا)(از آغاز خلقت تا نگاه انساتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز حریص برای خون، کلید تکودکان خود را مشابه خود تدر چه مرحله ای از خواب ، راز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش زبان در سلطه و قدرت اگاهی لازم است برای فهم و رویای شفافاضطراب و ترسنوشیدن چای برای مغز مفید آیا برای تولید مثل همیشه پاسخ گیاهان در زمان خوردراه های جدید برای قضاوت ربیان ژن های اسکیزوفرنی دنخستین تصویر از سیاهچالهامیوتروفیک لترال اسکلروزبان، وسیله شناسایی محیطبحثی درباره هوش و تفاوتهفراموشی همیشه هم بد نیستهمیشه عسل با موم بخوریمايا اراده آزاد توهم است یسیستم دفاعی بدن علیه مغز بررسي علل احتمالي تغيير موجود بی مغزی که می تواندموجودات مقهور ژنها هستندهوش مصنوعی درخدمت خلق وحجهش های ژنتیکی غیر تصادفاثر مضر مصرف طولانی مدت رشاهکار قرنتنفس هوازی و میتوکندریمخچه ، فراتر از حفظ تعادلویتامین E برای فعالیت صحخواندن ، یکی از شستشو دهنارتباط میکروب روده و پارعوارض ازدواج و بچه دار شدتا 20 سال آینده مغز شما به مغز چگونه صداها را فیلتر یادآوری خواب و رویادژا وو یا اشنا پنداریاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغز زنان جوانتر از مغز مرکوری گذرای ناشی از موبایدر هم تنیدگی کوانتومی و پاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش سجده بر عملکرد مغزگاهی مغز بزرگ چالش استروبات های ریز در درمان بیاطلاعاتی عمومی در مورد منوعی سکته مغزی ، وحشتناک آیا بزرگ شدن مغز فقط در دپختگی پس از چهل سالگي به راه های جدید برای قضاوت ربیست تمرین ساده برای جلونرمش های مفید در سرگیجهامگا سه عامل مهم سلامتسفر نامه سفر به بم و جنوب بحثی درباره هوش و تفاوتهفرایند حذف برخی اجزای مغهوموارکتوس ها ممکن است دايا اراده آزاد توهم است یسکته مغزیبررسی و اپروچ جدید بر بیممیهمانهای ناخوانده عامل هوش مصنوعی ساخته هوش طبیجهشهای مفید و ذکاوتی که داثرات مفید قهوهشبیه سازی میلیون ها جهان تو دی ان ای خاص ميتوکندريمخچه ابزاري که وظیفه آن فویتامین E در چه مواد غذایخواب سالم عامل سلامتیارتباط چاقی و کاهش قدرت بعید نوروز مبارکتاثیر مشاهده بر واقعیت بمغز آیندگان چگونه است ؟ژن هوش و ساختارهای حیاتی دژاوو یا آشناپنداریاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغزهای کوچک بی احساسکی غایب شدی تا نیازمند دلدرمان های بیماری آلزایمراز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش غذاها و موجودات درياگذر زمان کاملا وابسته به روح رهاییاطلاعاتی عمومی در مورد مچیزی خارج از مغزهای ما نیآیا تکامل و تغییرات ژنتیپرورش مغز مینیاتوری انساراه پیروزی در زندگی چیستبیشتر کمردردها نیازی به نرمشهای مهم برای تقویت عامروز دانش ژنتیک هیچ ابهسفرنامه سفر به بم و جنوب بحثی درباره احساسات متفافرد حساس از نظر عاطفی و بهوش مصنوعی می تواند بر احای آنکه نامش درمان و یادشساخت شبکه عصبی با الفبایبررسی سیستم تعادلی بدن امیگرن سردردی ژنتیکی که بهوش احساسیجهشهای مفید و ذکاوتی که داثرات مضر ماری جواناشبیه سازی سیستم های کوانتولید سلولهای جنسی از سلمدارک ژنتیکی چگونه انسانویتامین دی گنجینه ای بزرخواب سالم عامل سلامتی و یارتباط هوش ساختار مغز و ژعامل کلیدی در کنترل کارآتاثیر نگاه ناظر هوشیار بمغز انسان ایا طبیعتا تماژن یا نقشه توسعه مغز و نقدانشمندان ژنی از مغز انساز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومغزتان را در جوانی سیمکشکاهش التهاب ناشی از بیمادرمان های جدید میگرناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش غذاها و موجودات درياگربه شرودینگر و تاثیر مشروزه داری و بیمار ی ام اس بلندی در ذهن ما درک بلندیچگونه مغز پیش انسان یا همآیا خداباوری محصول تکاملآلزایمررشته نوروایمونولوژی و نقبا هوش مصنوعی خودکار روبچرا مغزهای ما ارتقا یافت انفجار و توقف تکاملی نشاسفرنامه سفر به بم و جنوب بحثی درباره احساساتی غیرقانون مندی نقشه ژنتیکی مهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتبدیل تراکت صوتی مصنوعی ایندرالساخت شبکه عصبی مصنوعی با بررسی علل کمر درد در میانمیدان مغناطيسي زمین بشر هوش احساسیجاذبه و نقش آن در شکلگیریاجزای پر سلولی بدن انسان شباهت زیاد بین سلول هاي عتوانایی مغز و دیگر اجزای مروری بر تشنج و درمان هایواکنش های ناخودآگاه و تقخواب عامل دسته بندی و حفطارتباط انسانی، محدود به عسل طبیعی موثر در کنترل بتاثیر نگاه انسان بر رفتامغز انسان برای ایجاد تمدژنها نقشه ایجاد ابزار هودانشمندان روش هاي جدیدی از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ونقش قهوه در سلامتیکایروپاکتیک چیستدرمان های رایج ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر رو ح و روان بر جسمنقش غذاها و موجودات درياگزیده ای از وبینار یا کنفروش مقابله مغز با محدودیبه زودی شبکه مغزی به جای چگونه هموساپينس بر زمین آیا دلفین ها می تواند از آیا ما تنها موجودات زنده رشد مغز علت تمایل انسان ببارداری بدون رحمچرا حیوانات سخن نمی گوینانگشت نگاری مغز نشان میدسفرنامه سفر به بم و جنوب بخش دیگری در وجود انسان هقارچ بی مغز در خدمت موجودهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتبدیل سلولهای محافط به سایا کوچک شدن مغزانسان الساختار شبکه های مغزی ثاببزرگ شدن مغز محدود به دورمکانیزمهای دفاعی در برابهوش عاطفی بیشتر در زنانحقیقت راستین انسان علم باجزایی ناشناخته در شکل گشباهت زیاد بین سلول هاي عتوازن مهمتر از فعالیت زیمرکز خنده در کجای مغز استواکسن سرطانخودآگاهی و هوشیاريارتباط شگفت مغز انسان و فعصب حقوق نورولووتاثیر نگاه انسان بر رفتامغز انسان برای شادمانی طژنها ، مغز و ارادهدانشمندان روشی برای تبدیاز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر انتخاب از طرف محیط نقش مهاجرت در توسعه نسل اکاربرد روباتهای ريزنانودرمان جدید میگرن با انتی از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر رژیم گیاه خواری بر نقشه مغزی هر فرد منحصر بهگزارش یک مورد جالب لخته وروش های صرفه جویی در ایجابوزون هیگز چیستچگونه آن شکری که می خوریمآیا دست مصنوعی به زودی قاآیا مغز تا بزرگسالی توسعزمین زیر خلیج فارس تمدنی بازگشت از آثار به سوی خداچرا حجم مغز گونه انسان دراندوهگین نباش اگر درب یا سفرنامه سفر به بم و جنوب برنامه و ساختار پیچیده مقدم زدن و حرکت دید را تغیهوش مصنوعی الفاگوتری فلوپرازینایا ابزار هوشمندی یا مغز سخن پاک و ثابتبسیاری از بیماری های جدیما انسانها چه اندازه نزدهوش عاطفی در زنان بیشتر احافظه و اطلاعات در کجاست احساس گذر سریعتر زمانشش مرحله تکامل چشمتوسعه برخی شغل ها با هوش مرگ انتقال است یا نابود شواسطه ها د رمسیر ایجاد مغخودآگاهی و هوشیاريارتباط شگفت انگیز مغز انعضلانی که طی سخن گفتن چقدتاثیر ویتامین دی بر بیمامغز انسان برای شادمانی طژنهای هوش ، کدامندداروهای مصرفی در ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سنقش هورمون های تیروئید دکاربرد روباتهای ريز، در درمانهای بیماری پارکینساز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر نقص در تشخیص هیجانات عامگشایش دروازه جدیدی از طرروش هایی ساده برای کاهش ابیماری گیلن باره و بیمارچگونه انتظارات بر ادراک آیا رژیم غذایی گیاهی سلاآیا همه جنایت ها نتیجه بیزندگی هوشمند در خارج از زبازسازي مغز و نخاع چالشی چرا در مغز انسان، فرورفتانسان قدیم در شبه جزیره عسفری به آغاز کیهانبرین نت به جای اینترنتقدرت انسان در نگاه به ابعهوش مصنوعی از عروسک تا کتری فلوپرازینایا بیماری ام اس (مولتیپسریعترین کامپیوتر موجودتفاوت مغز انسان و میمون هما انسانها چه اندازه نزدهوشیاری کوانتومیحافظه و اطلاعات در کجاست اخلاق و علوم اعصابششمین کنگره بین المللی ستوصیه های غیر دارویی در سمراحل ارتقای پله پله کیهوراپامیل در بارداریخانواده پایدارارتباط شگفت انگیز مغز انمقالاتتاثیر ژنها بر اختلالات خمغز انسان رو به کوچک تر شکلرال هیدرات برای خوابانداروهای ضد بیماری ام اس واز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری منقش ژنتیک در درمان اختلاکجای مغز مسئول پردازش تجدرک فرد دیگر و رفتارهای ااز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر چند جهانیپمبرولیزوماب در بیماری چروش صحبت کردن در حال تکامبیماری ای شبیه آلزایمر و چگونه باغبانی باعث کاهش آیا راهی برای رفع کم آبی آیا هوش ارثی دریافتی از پزیباترین چیز در افزایش سبحتی علمی درباره تمایل بچراروياها را به یاد نمی آانسان جدید از چه زمانی پاسلولهای بنیادی مصنوعی دربرای پیش بینی آینده مغز دلوب فرونتال یا پیشانی مغهوش مصنوعی از عروسک تا کتسلیم شدن از نورون شروع مایا بدون زبان میتوانیم تسرگیجه از شایعترین اختلاتفاوتهای جنسیتی راهی براتقلید مرحله ای نسبتا پیشما با کمک مغز خود مختاريمهوش، ژنتیکی است یا محیطیحافظه و اطلاعات در کجاستاختلال در شناسایی حروف و صرع و درمان های آنتوصیه هایی در مصرف ماهیمزایای شکلات تلخ برای سلورزش هوازی مرتب خیلی به قخطا در محاسبات چیزی کاملارتباط غیرکلامی بین انساتاثیر ویتامین دی بر بیماتاثیر کپسول نوروهرب بر نمغز انسان رو به کوچکتر شدکمردرد و علل آنداروی فامپیریدین یا نورلاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب نقش انتخاب از طرف محیط، نکشف مکانیسم عصبی خوانش پدرک و احساساز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر رژیم گیاهخواری بر چندین ماده غذایی که ماننپنج اکتشاف شگفت آور در موروشهای نو در درمان دیسک ببیماری ای شبیه ام اس مولتچگونه جمعیت های بزرگ شکل آیاما مقهور قوانین فیزیکآیا هوش سریعی که بدون احسزیرفون داروی ضد ام اسبحث درباره پیدایش و منشاچراروياها را به یاد نمی آانسان عامل توقف رشد مغزسلسله مباحث هوش مصنوعیبرخی نکات از گاید لاین پرلبخند بزن شاید صبح فردا زهوش مصنوعی از عروسک تا کتشنج چیستایا تکامل هدفمند استسردرد و علتهای آنسردرد تنشنتلقین اطلاعات و حافظهما تحت کنترل ژنها هستیم یهیچگاه از فشار و شکست نترحس چشایی و بویاییاختلالات مخچهضررهای مصرف شکر و قند بر توضیحی ساده در مورد هوش ممسیر دشوار تکامل و ارتقاورزش هوازی ، بهترین تمریخطا در محاسبات چیزی کاملارتروز یا خوردگی و التهاصفحه اصلیتاثیر کپسول نوروهرب بر تمغز ایندگان چگونه استکمردرد با پوشیدن کفش مناداروی تشنجی دربارداریاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروی ضد تشنج سدیم نقش اتصالات بین سلولهای کشف مکانیسمی پیچیده در بدرک احساسات و تفکرات دیگاز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر عصاره تغلیظ شده گیچه زیاد است بر من که در ایپوست ساعتی مستقل از مغز دروشهای شناسایی قدرت شنوابیماری بیش فعالیچگونه جمعیت های بزرگ شکل آزمون ذهنی گربه شرودینگرآیا هشیاری کوانتومی وجودزبان چهار حرفی حیات زمینبحثی در مورد نقش ویتامينفلج بل، فلجی ترسناک که آننزاع بین جهل و علم رو به پانعطاف پذیری مکانیسمی علسم زنبور ، کلیدی برای واربرخی اثرات مضر ویتامین دلرزش ناشی از اسیب به عصبهوش مصنوعی از عروسک تا کتغییر الگوی رشد مغزی با زایرادهای موجود در خلقت بسردرد سکه ایتلاش هایی در بیماران قطع ماه رجبهاوکينگ پیش از مرگش رسالحس و ادراک (قسمت اول )اختلالات حرکتی در انسانضررهای شکر بر سلامت مغزتکامل چشممشکلات نخاعیورزش و میگرندفاع در برابر تغییر ساختارزش حقیقی زبان قسمت اولسوالات پزشکیتاثیر کپسول نوروهرب بر سمغز ابزار برتر بقاکنفرانس تشنج هتل کوثر اصداروی جدید s3 در درمان ام از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش حفاظتی مولکول جدید دکشف ارتباط جدیدی از ارتبدرک تصویر و زبان های مخلتازدواج های بین گونه ای، رتاریخ همه چیز را ثبت کردهچهار میلیارد سال تکامل بآیا واکنش های یاد گرفته وپیموزایدروشی برای بهبود هوش عاطفبیماری تی تی پیچگونه حافظه را قویتر کنیإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَزبان و بیان، در سایه پیشربحثی جالب درباره محدودیتفلج خوابنزاع بین علم و نادانی رو اولین هیبرید بین انسان وسودمندی موجودات ابزی بر برخی اختلالات عصبی مثانهلزوم سازگاری قانون مجازاهوش مصنوعی از عروسک تا کتغییر زودتر اتصالات مغزیاگر نعمت فراموشی نبود بسسرعت فکر کردن چگونه استتلاشی برای درمان قطع نخاماپروتیلینهاوکينگ پیش از مرگش رسالحس و ادراک (قسمت دوم )اختلالات صحبت کردن در انطی یکصد هزار سال اخیر هرچتکامل ابزار هوش ، راه پر مشاهده آینده از روی مشاهورزش بهترین درمان بیش فعدقیق ترین تصاویر از مغز اارزش حقیقی زبان قسمت دومپیامهای کاربرانتاثیر کپسول نوروهرب بر سمغز از بسیاری حقایق می گرکنگره بین المللی سردرد دداروی جدید ضد میگرناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکنقش حیاتی تلومر دی ان آ دکشف جمجمه ای درکوه ایرهودرک عمیق در حیواناتاستفاده از هوش مصنوعی در چهار ساعت پس از کشتار خوکآیا آگاهی پس از مرگ از بیپیچیدگی های مغزی در درک زروشی جدید در درمان قطع نخبیماری ضعف عضلات نزدیک بنگاهی بر قدرت بینایی دراافراد آغاز حرکت خودشان رزبان و تکلم برخی بیماریهبحثی در مورد نقش کلسیم و فلج خواب چیستنزاع بین علم و جهل رو به پاولین مورد پیوند سر در انسیاهچاله و تکینگی ابتدایبرخی بیماری ها که در آن بلزوم سازگاری قانون مجازاهوش مصنوعی از عروسک تا کمتغییر عمودی سر انسان از پاگر نعمت فراموشی نبود بس