دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

بحثی درباره هوش و تفاوتهای آن بین گونه ها و نژادهای مختلف ( قسمت پنجم )

در قسمت های گذشته درباره برخی تفاوتهای موجود میان سایز مغز در نژادهای مختلف بحث شد .تعریف خاصی از هوش ارائه گردید و بیان شد که اندازه مغز به تنهایی برای ساختن تمدن و فرهنگ کافی نیست بلکه وقتی مغز بزرگتر شد ، لازم است نيرویی درونی وجود داشته باشد تا واکنشهای مغز بزرگتر را بیشتر کنترل کند و اگر این مهار درونی نباشد حتی ممکن است ، مغز بزرگتر ، تمدنی را ویران کند و بسوزاند .در بحثهای گذشته بحثی در مورد غده پینه ال و تفاوتهای آن بین دو نژاد سفید وسیاه شد . دیدیم که این غده در بیشتر سفیدپوستان کالسيفيه شده و از کار افتاده است ولی در سیاه پوستان ، فعال است و با ترشح ملاتونين و تولید بیشتر ملانین در لایه های پوست ، رنگ پوست را تیره تر میکند و ديديم رنگ تیره و جذب بیشتر انرژی خورشید ،میتواند برخی عملکردهای سیستم عصبی را در سياهپوستان تسهیل کند .

این تفاوت در رنگ پوست همراه با تفاوتهای بسیار در رفتارها و درکها و حتی سایز مغز است .شاید علت مهم تفاوتها در رنگ پوست و دیگر موارد ، میزان تابش نور آفتاب باشد که در قسمتهای قبل و مباحث گذشته در مورد آن گفتگو شد .تفاوتهای رفتاري و درکی نژادی برجسته است ؛ و بررسي این تفاوتها هرگز نباید محققان را مورد تهمت نژاد پرستی و .... قرار دهد . بله باید این تفاوتها را شناخت و در تعامل با دیگر نژادها و مردم دیگر سرزمینها به کار برد . انکار این تفاوتها ، ما را از این تفاوتها خلاص نمیکند ، بلکه فقط اسباب دور شدن ما را از دیگر نژادها و دیگر کشورها فراهم میسازد .

شاید لازم باشد با نگاهی نو به نژادهای دیگر بنگریم . نژادهای مختلف , به گونه ای شکل گرفته اند تا بتوانند با شرایط متفاوت محیطی که در آن زندگی میکنند منطبق باشند و ساختار بدنيشان به گونه ای است تا مثلا تابش کم خورشید ، منجر به کم شدن ويتامين دی در بدن آنها نشود و بقا پیدا کنند و در شرایط کم آفتاب نميرند و بتوانند زاد و ولد و تکثیر کنند و انرژی اندک موجود در آن مناطق کم آفتاب را صرف بقا کنند .ولی هرگز این تفاوتها به دلیل شرایط متفاوت محیطی ، تفاوتهای ایده آل نیست بلکه فقط براي انطباق با شرایط دشوار زندگی در برخی محيط هاست .و این تفاوتها نه فقط در رنگ پوست یا قد و جثه افراد نمود می یابد بلکه در اندازه مغز و میزان هوش آنها هم نمود دارد .

هیچ گاه با خود اندیشیده ایم ، چرا همه پیامبران خدا در منطقه خاور میانه و جنوب عربستان فرستاده شده اند ؟
گروهی این ها را داستانهای ادیان در این منطقه جغرافیایی میدانند . ولی با افسانه خواندن میراث هزاران ساله منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا ، نمیتوان به برداشتی درست از انسان و درک او رسید .این میراث فقط محدود به سه دین اسلام و مسیحی و یهودی نیست بلکه میراث بزرگ به جا مانده از اجداد بشریت يعنی نخستين اقوام هوموساپينس که از آفریقا به جنوب عراق و ایران مهاجرت کردند ، هم متونی الهی و فرامادي را نشان میدهد .

این متن ها در قالب کتیبه های سومری و آشوری به وسیله دانشمند اروپايي، صموييل کریمر مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته و خوانده شده است . حتی بسیاری از داستانهای تورات و انجیل و قرآن در این کتیبه ها هست و داستان زندگی بسیاری از پیامبران پیش از وقوع آنها در این کتیبه ها وجود دارد .اینکه همه این یافته ها و تاریخ انبیا را در منطقه خاور میانه و شمال آفریقا افسانه بدانیم ، به نظر میرسد منطقی نباشد . نکته بسیار مورد توجه، آن است که تاریخ بشریت نخستین ، با همین داستانهایی شروع شده است که گروهی ، آنها را افسانه های خیالی میدانند .

قوم سومر و آشور نخستین تمدن کشف شده در کل بشریت است که منطقه زیست آنها در ابتدا در آفریقا و عربستان و سپس جنوب عراق و حتی قسمتهایی از ایران فعلي بوده است . آنها نخستین اقوامی بودند که زبان و فرهنگ و ریاضی و نجوم و تشکیل مدارس نظام مند و ... را به انسانها یاد دادند و همه این علوم در کتیبه های آنها موجود است .همچنین داستانهای عرفانی مانند داستانهای مبارزه دنیا با آزادمرداني مانند دموزی و گیلگمش و پیروزی گیلگمش بر دنیا و صعود او در ملکوت و پیروزی او بر خواسته های پست دنيا و داستان زندگی انبیا و .... از موارد دیگری است که در این کتیبه ها موجود است .

دکتر صموييل کریمر باستان شناس اروپايي در مورد این اقوام نخستین چنین میگوید :
(ایجاد مدرسه سومری ، نتیجه مستقيم کشف نوشتار میخی و تکامل آن بوده است و آن اختراع (خط میخی ) بارزترین چیزی بود که سرزمین سومر در پیشبرد تمدن در آن مشارکت داشت .و از نخستین اسناد نوشته های موجود در شهری سومری که اوروک نام داشت، پرده برداری شده است . و بیشتر آنها قسمتهایی از يادداشتهای اقتصادی و اداری است.در میان آنها ، همه الواح ، حاوی جدول کلمات برای درس و تمرین است یعنی برخی نويسندگان در زمان گذشته حوالی 3000 سال قبل از میلاد با روش عقلی و روشهای تعلیم و تدریس فکر ميکردند .

ولی آنچه پیش از این در قرون گذشته و پیش از این تاریخ اتفاق می افتاد ،بسیار کند و آرام بود و آنچه در نیمه هزاره سوم قبل از میلاد رخ داد بسیار برجسته بود تا آنجا که تعدادي از مدارس در همه سرزمین سومر پدید آمد و نوشتن به صورت منظم تدريس شد .و در شهر شروباک که وطن نوح سومری بود در حفاريهايي که در سالهای 1903و 1902 انجام شد تعداد زیادی از الواح مدرسه ای که در آن شاگردان مدرسه , درس میخواندند ، کشف شد که تاریخ آن تقريبا به سال 2500 قبل از میلاد می رسيد

و امر ،هر چه باشد نیمه آخر هزاره سوم قبل از میلاد ، همان زمانی است که نظام مدرسه سومری به انسجام و شکوفایی میرسد . و در حفاريها از دهها و هزاران لوح گلی از آن دوران، این شکوفایی کشف شده است . و بدون شک در صدها و ده ها لوح دیگر که همچنان در دل خاک مخفی است و انتظار جستجوگران را در آینده میکشد ، هم وجود دارد.و اکثریت این الواحی که استخراج شده است ، دستورات اداری است و همه وجوه حیات اقتصادي نزد سومريها را شامل میشود .و از آنها می فهمیم که تعداد نویسندگان و کاتبانی که به نوشتن مشغول بودند ، به هزاران تن ميرسيده است و آن نویسندگان ، چندین صنف بودند و درجات مختلفی داشتند

گروهی از آنها کوچک و مبتدی و گروهی، نویسندگان پیشرو و نویسندگان مالک و نویسندگان معابد و نویسندگان دارای تخصص عالی در برخی شؤون خاص اداری بودند .و نویسندگان ، از بزرگترين کارمندان دولتی بودند و در حقیقت، اسباب معقولي وجود دارد که انسان را وا میدارد ، اعتقاد پیدا کند که تعدادی از مدارس بزرگ بسیار پر اهمیت که نویسندگان و کاتبان را تربیت میکردند ، در گوشه کنار مملکت ، وجود داشته است .

و در هزاره سوم پیش از میلاد مشابه این کتابهای مدرسه ای ، به صورت کامل و تمام درآمد و در شكل و محتوا به صورت تدريجي و مقايسه اي ، تكامل يافت و در همه مدارس سرزمین سومر استفاده میشد . و در میان آنها ، نام درختان و استخوانها ، نام انواع بسیاری از حیوانات و حشرات و پرندگان و اسامی مکانها و شهرها و دهات و نام سنگها و معادن ثبت شده بود و این ثبت تدوین شده ،معرفت بزرگی راکه میتوان آن را شناخت عمومی از گیاهان و حیوانات و جغرافی و معادن ناميد ، نشان میدهد و این حقيقتي است که مورخان علوم ، امروز شروع به درک اهمیت آن کرده اند . ( به نقل از کتاب الواح سومری نوشته صموييل کریمر )

داستان دین و فرهنگ و تمدن محدود به سه دین یهودیت و مسیحیت و اسلام نیست بلکه پیش از آنها هم در منطقه خاور میانه شاهد بروز فرنگ و تمدنی بزرگ بوده ایم که مشابه آن در گذشته همه کره زمين یافت نشده است .داستانهای سومر و آشور حاوی مطالب زیادی درباره بزرگ مردانی مانند دموزی و گيلگمش هم هست که هر چند دانشمندان غربی در تعیین مصاديق آنها دچار حیرت شده اند، ولی این داستانها بزرگمرداني را معرفی میکند که برخلاف جبريات روزگار ، استقامت کرده اند و حتی کشته شده اند ولی تن به خواسته های حقیر نداده اند.بله ! پس قضیه، فراتر از ادیان سه گانه معروف است و برگزیدگان قبل از آنها هم در منطقه خاورمیانه بوده اند .

چرا چنین فرهنگ و تمدنی در حدود هفت تا ده هزار سال قبل را در اروپا شاهد نیستیم ؟
میتوان به سادگی صورت مسئله را پاک کرد و این یافته های تاریخی را داستان و افسانه های اقوام گذشته نامید ولی انسانی که برای عقل خود ارزش قائل است این تفاوتها را با دقت بیشتر مينگرد و آنها را تحلیل میکند تا تفاوتها و راه حلها را بشناسد .گروهی از دانشمندان در این زمینه و تفاوتهای نژادی و تاثیر آن بر رفتارها افراطی سخن میگویند مثلا کارل لارنس ميگوید : (ملامین موجود در تیره پوستان عاملی است که سبب میشود تمدن سازی و فلسفه و دین و الفت و اعتماد در این افراد شکل بگیرد . انسانهایی که میزان ميلين در آنها کمتر است ، به شکل وحشیانه عمل میکنند )که البته در قسمت قبل این سلسله مقالات، این سخن افراطی مورد نقد قرار گرفت .

به هر حال هر چه باشد به نظر میرسد حرکت به سوی عرضهای جفرافيايي پائینتر ، با تحولی عظیم در درک و اخلاق و رفتار همراه است . و مقالاتی هم ارائه شد که نشان میداد سایز و اندازه مغز در تيره پوستان، بزرگتر است .در بحثهای گذشته بیان شد که فیض الهی دائما میبارد و آنچه سبب بهره منديهاي متفاوت از فیض الهی میشود ، ظرفیتهای متفاوتي است که در میان خلق وجود دارد . و این هرگز از حکیم و دانای مطلق بعید نیست .این مهربان حکیم ، آیا میشود رحمت خود را ازمخلوقی دریغ کند ؟ هرگز ممکن نیست . مهربان مطلقی که با مهر خود ، جهان را آفرید ، ممکن نیست مخلوقی را از برکات خود محروم کند زیرا بارش رحمت او بی نهایت میرسد . اگر کسی بی بهره است نه کم شدن لطف (هو) است بلکه کمبود ظرفیتهای خود مخلوق است .ارسال اشکار رسولان و بهره مندی از الطاف و دستورات آسمانی در قالب کتابها و دستورات رسولان هم به همین ترتیب است . .

بله ارسال اشکار رسول و بهره مندی نمایان از دستورات ناب الهی هم ، در صورتی است که ظرفیت پذیرش آن باشد .تا این ظرفیت نباشد هرگز رسولی، آشکارا دیده نمیشود .فیض الهی چون بارانی است که بر همه می بارد و با توجه به ظرفیتها ، ظرفها را پر میکند . ارسال رسول هم همیشه هست ولی استفاده از رسول و دیدن او و استفاده از دستورات الهی و بهره مندی از کلمات و زبان خدا ، نیازمند ظرفیتی است که هر وقت فراهم گردد ،زبان و کلمات خدا ،ظرف وجود انسان را پر میکند .پس ميبينيم که فرستادن رسولان الهی در منطقه ای مانند خاور ميانه ، میتواند به بالاتر بودن ظرف درک و ظرف وجودی افراد در این منطقه مرتبط باشد که با توجه به بحثهای قبلی میتواند مرتبط با بزرگتر بودن مغزها و پیچیدگی خاص مغزی آنها باشد .

این ظرفهای بزرگتر الزاما فرهنگ ساز و مایه پیشرفت نیست بلکه انسان میتواند این ظرفیت بزرگتر را در راه مبارزه با رسولان الهی و چیدن دسیسه ها و نيرنگها و نقشه ریختن برای قتل رسولان الهی به کار گیرد .فیض میبارد و ظرفهایي را پر میکند و ظرفهايي که خالی میماند میتواند با نداهای شیطانی به جای کلام خدا پر شود . گاهی هم این ظرفهای پر شده از کلام خدا ،همان فیض و برکت الهی و ظرفیت بیشتر خود را در راه جنگ با رسولان الهی و کشتن آنها به کار میبرند و نمونه های آن را بسیار در منطقه خاورمیانه شاهد بوده ایم . بیشترین مقبره امامان که همه شان در نتیجه سم یا شمشیر دشمنان کشته شده اند ، در منطقه خاورمیانه یعنی عربستان و عراق قرار دارد و این نشان از بی بهرگي اقوام این سرزمینها از ظرفیت بیشترشان دارد .

اگر سدی درونی نباشد ، این مغزهای بزرگتر و پربارتر ، میتواند در راه مقابله با دعوتهای حق به کار رود همانگونه که در منطقه خاورمیانه بیش از همه نقاط عالم ، شاهد آن هستیم .امروز ، همان دشمنان اهل بیت ع و انبیا ع را میبینیم که بیش از همه نقاط عالم، در عراق و سوریه و افغانستان و عربستان جمع شده اند ودين سفيانی خود را در قالب اسلام و برای کشتن دعوتهای الهی به کار میبرند .ولی در همان زمان که این ظرفیتهای فراوان مغزی پر از منجلاب کثافت خودخواهی ابوسفيانها و ابولهبها و داعش و القاعده شده است ، در همان حال همان فیض الهی در این مناطق ، ظرفهای خدا بیناني را هم پر کرده است .هرچند آنها اندکند ولی علت ارسال رسولان الهی در این مناطق ، همان ستارگان اندکی هستند که در سیاهی هراس آور شبهای ظلمت و غفلت میدرخشند .

ظرفیتهای کوچکتر قسمتهای شمالی ، بر اساس بحثهای گذشته ، قابلیت پذیرش رسولی را نداشت پس فیض الهی به صورت رسولی آشکار در میان آنها دیده نشد ولی در همان حال دشمنی آشکار هم با رسولان الهی نداشته اند و خون رسول و نبی و امامی را در سرزمینشان آنگونه که در منجلاب فاسدان خاورمیانه شاهدیم ، نریختند . و چون خون وصی ای ریخته نشده است ، عذاب الهی هم کمتر بر آنها آمده است .

بله کجا در اروپا کشتاري مانند کربلا اتفاق افتاد و در کجاي اروپا دوازده وصی از فرزندان علی ع و فاطمه زهرا ص که درس زندگی انسانی را به همه بشریت دادند ، آواره و مقتول کردند ؟بحث هوش و تفاوتهای آن بین نژادها در همین جا به اتمام میرسد . امید هست دوستان با نظرات خود و طرح دیدگاهها به پیشبرد این مبحث کمک کنند


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر کپسول نوروهرب بر تممانتین یا آلزیکسا یا ابریواستیگمینهوش مصنوعی از عروسک تا کماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروی ضد تشنج سدیم مبانی ذهنی سیاه و سفیدزبان و شناخت حقیقت قسمت اهدف از تکامل مغزازدواج های بین گونه ای، رتاثیر رژیم گیاهخواری بر معنی روزهسیاره ابلهانورزش در کمر دردآیا رژیم غذایی گیاهی سلابیماری تی تی پیجهش های ژنتیکی مفید در سامغز برای فراموشی بیشتر کشنا در ابهای گرم جنوب نیکنگره بین المللی سردرد دانسان قدیم در شبه جزیره عبحثی جالب درباره محدودیتخلاصه ای از مطالب همایش منقش داروهاي مختلف معروف علم به ما کمک میکند تا موگنجینه ای به نام ویتامین ایا بیماری ام اس (مولتیپبرخی اختلالات عصبی مثانهدی متیل فومارات(زادیوا)(نوار مغزی روشی مهم در تشخپیوند مغز و سر و چالشهای ابزار بقای موجود زنده از تلاش هایی در بیماران قطع در چه مرحله ای از خواب ، رنگاهی بر توانایی اجزاي باختلالات حرکتی در انسانتوضیحی ساده در مورد هوش مفیلمی بسیار جالب از تغییرموزی از نخستین تمدن بشرنظام مثبت زندگیارزش حقیقی زبان قسمت دومتاثیر کپسول نوروهرب بر سمنابع انرژي پاک سرچشمه حرژیم های غذایی و نقش مهم هوش مصنوعی در کامپیوترهااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمجموعه های پر سلولی بدن مزبان و شناخت حقیقت قسمت دهزینه ای که برای اندیشیداستفاده از هوش مصنوعی در تاثیر عصاره تغلیظ شده گیمغز فکر میکند مرگ برای دیسیر آفرینش از روح تا مغز وزوز گوشآیا راهی برای رفع کم آبی بیماری ضعف عضلات نزدیک بجهش های ژنتیکی غیر تصادفمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟شناخت و معرفت، و نقش آن دکندر در بیماریهای التهابانسان جدید از چه زمانی پابحثی در مورد نقش کلسیم و خواندن ، یکی از شستشو دهننقش روزه داری در سالم و جعلایم کمبود ویتامین E را گیاه خواری و گوشت خوار کدایا بدون زبان میتوانیم تبرخی بیماری ها که در آن بدژا وو یا اشنا پندارینورون هاي مصنوعی می توانپیوند سر، یکی از راه حلهاابزار بقای موجود زنده از تلاشی برای درمان قطع نخادر هم تنیدگی کوانتومی و پناتوانی از درمان برخی ویاختلالات صحبت کردن در انتکامل چشمفیزیکدانان ماشینی برای ترمز و رازهای ارتباط غیر کنظریه تکامل در درمان بیمارزش حقیقی زبان قسمت سومتاثیر کپسول نوروهرب بر سمولتیپل اسکلروز در زنان رژیم غذایی حاوی تخم مرغ وهوش مصنوعی در خدمت خلق وحاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمحل درک احساسات روحانیزبان و شناخت حقیقت قسمت سهستي مادي ای که ما کوچکتراستیفن هاوکینگ در مورد هتاریخ همه چیز را ثبت کردهمغز ما کوچکتر از نیم نقطهسیستم تعادلی بدنیک پیشنهاد خوب برای آسان آیاما مقهور قوانین فیزیکبیماریهای تحلیل عضلانی اجهشهای مفید و ذکاوتی که دمغز بزرگ چالش است یا منفعشناسایی سلول های ایمنی اکوچک شدن مغز از نئاندرتاانسان عامل توقف رشد مغزبحثی در مورد عملکرد لوب فخواب سالم عامل سلامتینقش رژیم غذایی در رشد و اعلایم کمبود ویتامین E را گالکانزوماب، دارویی جدیایا تکامل هدفمند استبرخی بیماری های خاص که بددژاوو یا آشناپندارینورون های ردیاب حافظهپیشینیان انسان از هفت میابزار بقای موجود زنده از تلاشی جدید در درمان ام اسدرمان های بیماری آلزایمرناتوانی در شناسایی چهره ادامه بحث تکامل چشمتکامل ابزار هوش ، راه پر فرگشت و تکامل تصادفی محض رویای شفافهفت چیز که عملکرد مغز تو از نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر گیاه خواری بر رشد ومواد کوانتومی جدید، ممکنراه های جدید برای قضاوت رهوش مصنوعی در خدمت خلق وحاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمحل درک احساسات روحانی دزبان، وسیله شناسایی محیطهستی ما پس از شروعی چگال استیفن هاوکینگ در تفسیر تبدیل تراکت صوتی مصنوعی مغز مادران و کودکان در زمسیستم دفاعی بدن علیه مغز یکی از علل محدودیت مغز امآزمون ذهنی گربه شرودینگربیهوش کردن در جراحی و بیمجهشهای مفید و ذکاوتی که دمغز بزرگ چالشهای پیش روشواهدی از دنیسوان(شبه نئکودک ایرانی که هوش او از انعطاف پذیری مکانیسمی علبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب سالم عامل سلامتی و ینقش زبان در سلطه و قدرت اعلت خواب آلودگی بعد از خوگامی در درمان بیماریهای ایرادهای موجود در خلقت ببرخی توجهات در ببمار پاردانشمندان ژنی از مغز انسنوروپلاستیسیتی چیستپیشرفتی مستقل از ابزار هابزار بقای موجود زنده از تمایل زیاد به خوردن بستندرمان های جدید میگرننخاع ما تا پایین ستون فقرادغام میان گونه های مختلتکامل زبانفراموش کارها باهوش تر هسروبات های ریز در درمان بیهفت سین یادگاری از میراث همیشه عسل با موم بخوریماز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد وموجود بی مغزی که می تواندراه های جدید برای قضاوت رهوش مصنوعی درمانگر کامپیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمحدودیت های حافظه و حافظسفر نامه سفر به بم و جنوب و هر کس تقوای خدا پیشه کنآیا واکنش های یاد گرفته واستخوان های کشف شده، ممکتبدیل سلولهای محافط به سمغز چون ابزار هوش است دلیسکته مغزییادگیری مهارت های جدید دإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبیوگرافیجاذبه و نقش آن در شکلگیریمغز حریص برای خون، کلید تشاهکار قرنکودکان خود را مشابه خود تاولین هیبرید بین انسان وبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب عامل دسته بندی و حفطنقش زبان در سلطه و قدرت اعوارض ازدواج و بچه دار شدگاهی لازم است برای فهم و اگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سلولهای عصبی در تلادانشمندان روش هاي جدیدی نوشیدن چای برای مغز مفید پاسخ گیاهان در زمان خوردابزارهای بقای موجود زندتمدن قدیمی ای در جنوب ایردرمان های رایج ام اسنخستین تصویر از سیاهچالهادغام دو حیطه علوم مغز و تکامل ساختار رگهای مغزی فراموشی همیشه هم بد نیستروح رهاییهوموارکتوس ها ممکن است داز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد وموجودات مقهور ژنها هستندراه پیروزی در زندگی چیستهوش مصنوعی درخدمت خلق وحاز تکینگی تا مغز از مغز تمخچه ، فراتر از حفظ تعادلسفرنامه سفر به بم و جنوب ویتامین E برای فعالیت صحآیا آگاهی پس از مرگ از بیاصول سلامت کمرتری فلوپرازینمغز چگونه صداها را فیلتر ساخت شبکه عصبی با الفباییادآوری خواب و رویاافراد آغاز حرکت خودشان ربیوگرافیحقیقت راستین انسان علم بمغز زنان جوانتر از مغز مرشبیه سازی میلیون ها جهان کوری گذرای ناشی از موبایاولین مورد پیوند سر در انبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیارينقش سجده بر عملکرد مغزعید نوروز مبارکگاهی مغز بزرگ چالش استاگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سيناپسها طی تکامل و دانشمندان روشی برای تبدینوعی سکته مغزی ، وحشتناک پختگی پس از چهل سالگي به ابزارهای پیشرفته ارتباط تمدن بشری و مغز اخلاقیدرمان ژنتیکی برای نوآورینرمش های مفید در سرگیجهارتقا و تکامل سنت آفرینش تکامل شناخت انسان با کشففرایند حذف برخی اجزای مغروزه داری و بیمار ی ام اس هوش مصنوعی می تواند بر احاز آغاز خلقت تا نگاه انساتاثیر گیاه خواری بر رشد ومیهمانهای ناخوانده عامل رشته نوروایمونولوژی و نقهوش مصنوعی ساخته هوش طبیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمخچه ابزاري که وظیفه آن فسفرنامه سفر به بم و جنوب ویتامین E در چه مواد غذایآیا امکان بازسازی اندامهاضطراب و ترستری فلوپرازینمغز آیندگان چگونه است ؟ساخت شبکه عصبی مصنوعی با ژن هوش و ساختارهای حیاتی افزایش قدرت ادراکات و حسبیان ژن های اسکیزوفرنی دحافظه و اطلاعات در کجاست مغزهای کوچک بی احساسشبیه سازی سیستم های کوانکی غایب شدی تا نیازمند دلاولین تصویر در تاریخ از سبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیارينقش غذاها و موجودات درياعامل کلیدی در کنترل کارآگذر زمان کاملا وابسته به اگر تلاش انسان امروز برابررسي علل احتمالي تغيير داروهای مصرفی در ام اسچیزی خارج از مغزهای ما نیپرورش مغز مینیاتوری انساابزارهای دفاعی و بقای موتمساح حد واسط میان مغز کودرمان جدید میگرن با انتی نرمشهای مهم برای تقویت عارتوکين تراپی روشی جديد تئوری تکامل امروز در درمفرد حساس از نظر عاطفی و بروش مقابله مغز با محدودیهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد ومیگرن سردردی ژنتیکی که برشد مغز علت تمایل انسان بهوش احساسیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمدارک ژنتیکی چگونه انسانسفرنامه سفر به بم و جنوب ویتامین دی گنجینه ای بزرآیا انسان با مغز بزرگش اخاطلاعاتی عمومی در مورد متسلیم شدن از نورون شروع ممغز انسان ایا طبیعتا تماساختار شبکه های مغزی ثابژن یا نقشه توسعه مغز و نقافسردگی و اضطراب در بیمابیست تمرین ساده برای جلوحافظه و اطلاعات در کجاست مغزتان را در جوانی سیمکششباهت زیاد بین سلول هاي عکاهش التهاب ناشی از بیمااولین سلول مصنوعیبحثی درباره هوش و تفاوتهخانواده پایدارنقش غذاها و موجودات درياعسل طبیعی موثر در کنترل بگربه شرودینگر و تاثیر مشابزار هوش در حال ارتقا ازبررسی و اپروچ جدید بر بیمداروهای ضد بیماری ام اس وچگونه مغز پیش انسان یا همآلزایمراثر مضر مصرف طولانی مدت رتنفس هوازی و میتوکندریدرمانهای بیماری پارکینسچرا مغزهای ما ارتقا یافت ارتباط میکروب روده و پارتئوری تکامل در پیشگیری و قانون مندی نقشه ژنتیکی مروش های صرفه جویی در ایجاقارچ بی مغز در خدمت موجودروش هایی ساده برای کاهش اهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد ومیدان مغناطيسي زمین بشر زمین زیر خلیج فارس تمدنی هوش احساسیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمروری بر تشنج و درمان هایسفرنامه سفر به بم و جنوب واکنش های ناخودآگاه و تقآیا احتمال دارد رویا از آاطلاعاتی عمومی در مورد متشنج چیستمغز انسان برای ایجاد تمدسخن پاک و ثابتژنها نقشه ایجاد ابزار هوالکتروتاکسی(گرایش و حرکبیشتر کمردردها نیازی به حافظه و اطلاعات در کجاستنقش قهوه در سلامتیشباهت زیاد بین سلول هاي عکایروپاکتیک چیستاوکرلیزوماب داروی جدید شبحثی درباره احساسات متفاخطا در محاسبات چیزی کاملنقش غذاها و موجودات درياعصب حقوق نورولووگزیده ای از وبینار یا کنفابزار بقای موجود زنده از بررسی سیستم تعادلی بدن اداروی فامپیریدین یا نورلچگونه هموساپينس بر زمین آیا ما تنها موجودات زنده اثرات مفید قهوهتنفس هوازی و میتوکندریدرک فرد دیگر و رفتارهای اچرا حیوانات سخن نمی گوینارتباط چاقی و کاهش قدرت بتا 20 سال آینده مغز شما به قدم زدن و حرکت دید را تغیروش صحبت کردن در حال تکامهوش مصنوعی الفاگواز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومکانیزمهای دفاعی در برابزندگی هوشمند در خارج از زهوش عاطفی بیشتر در زناناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمرکز خنده در کجای مغز استسفری به آغاز کیهانواکسن سرطانآیا احتمال دارد رویا از آبلندی در ذهن ما درک بلندیتغییر الگوی رشد مغزی با زمغز انسان برای شادمانی طسریعترین کامپیوتر موجودژنها ، مغز و ارادهالتهاب شریان تمپورالبا هوش مصنوعی خودکار روبحس چشایی و بویایینقش مهاجرت در توسعه نسل اشش مرحله تکامل چشمکاربرد روباتهای ريزنانوايندگان چگونه خواهند دیدبحثی درباره احساساتی غیرخطا در محاسبات چیزی کاملنقشه مغزی هر فرد منحصر بهعضلانی که طی سخن گفتن چقدگزارش یک مورد جالب لخته وابزار بقای موجود زنده از بررسی علل کمر درد در میانداروی تشنجی دربارداریچگونه آن شکری که می خوریمآیا مغز تا بزرگسالی توسعاثرات مضر ماری جواناتو دی ان ای خاص ميتوکندريدرک و احساسچرا حجم مغز گونه انسان درارتباط هوش ساختار مغز و ژتاثیر مشاهده بر واقعیت بقدرت انسان در نگاه به ابعروشهای نو در درمان دیسک بهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وما انسانها چه اندازه نزدزیباترین چیز در افزایش سهوش عاطفی در زنان بیشتر ااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمرگ انتقال است یا نابود شسلولهای بنیادی مصنوعی درواسطه ها د رمسیر ایجاد مغآیا برای تولید مثل همیشه به زودی شبکه مغزی به جای تغییر زودتر اتصالات مغزیمغز انسان برای شادمانی طسرگیجه از شایعترین اختلاژنهای هوش ، کدامندامیوتروفیک لترال اسکلروبارداری بدون رحمحس و ادراک (قسمت اول )نقش هورمون های تیروئید دششمین کنگره بین المللی سکاربرد روباتهای ريز، در ايا اراده آزاد توهم است یبخش دیگری در وجود انسان هدفاع در برابر تغییر ساختنقص در تشخیص هیجانات عاممقالاتگشایش دروازه جدیدی از طرابزار بقای موجود زنده از بزرگ شدن مغز محدود به دورداروی جدید s3 در درمان ام چگونه انتظارات بر ادراک آیا همه جنایت ها نتیجه بیاجزای پر سلولی بدن انسان تولید سلولهای جنسی از سلدرک احساسات و تفکرات دیگچرا در مغز انسان، فرورفتارتباط انسانی، محدود به تاثیر نگاه ناظر هوشیار بتاثیر نگاه انسان بر رفتالوب فرونتال یا پیشانی مغروشهای شناسایی قدرت شنواهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد وما انسانها چه اندازه نزدزیرفون داروی ضد ام اسهوشیاری کوانتومیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمراحل ارتقای پله پله کیهسلسله مباحث هوش مصنوعیوراپامیل در بارداریآیا بزرگ شدن مغز فقط در دبوزون هیگز چیستتغییر عمودی سر انسان از پمغز انسان رو به کوچک تر شسردرد و علتهای آنکلرال هیدرات برای خوابانامگا سه عامل مهم سلامتبازگشت از آثار به سوی خداحس و ادراک (قسمت دوم )نقش ژنتیک در درمان اختلاصرع و درمان های آنکجای مغز مسئول پردازش تجايا اراده آزاد توهم است یبرنامه و ساختار پیچیده مدقیق ترین تصاویر از مغز اچند جهانیتاثیر ویتامین دی بر بیماپمبرولیزوماب در بیماری چابزار بقای موجود زنده از بسیاری از بیماری های جدیداروی جدید ضد میگرنچگونه باغبانی باعث کاهش آیا هوش ارثی دریافتی از پاجزایی ناشناخته در شکل گتوانایی مغز و دیگر اجزای درک تصویر و زبان های مخلتچراروياها را به یاد نمی آارتباط شگفت مغز انسان و فتاثیر نگاه انسان بر رفتالبخند بزن شاید صبح فردا زروشی برای بهبود هوش عاطفهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر انتخاب از طرف محیط ما با کمک مغز خود مختاريمزبان چهار حرفی حیات زمینهوش، ژنتیکی است یا محیطیاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رو ح و روان بر جسممزایای شکلات تلخ برای سلسم زنبور ، کلیدی برای وارورزش هوازی مرتب خیلی به قآیا تکامل و تغییرات ژنتیبیماری گیلن باره و بیمارثبت امواج الکتریکی در عصمغز انسان رو به کوچکتر شدسردرد تنشنکمردرد و علل آنامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبازسازي مغز و نخاع چالشی حس و ادراک قسمت چهارمنقش انتخاب از طرف محیط، نضررهای مصرف شکر و قند بر کشف مکانیسم عصبی خوانش پای آنکه نامش درمان و یادشبرین نت به جای اینترنتدلایلی که نشان میدهد ما بچندین ماده غذایی که ماننصفحه اصلیپنج اکتشاف شگفت آور در موابزار بقای موجود زنده از تفاوت مغز انسان و میمون هداروی ضد تشنج با قابليت تچگونه جمعیت های بزرگ شکل آیا هوش سریعی که بدون احساحساس گذر سریعتر زمانتوازن مهمتر از فعالیت زیدرک عمیق در حیواناتچراروياها را به یاد نمی آارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر ویتامین دی بر بیمالرزش ناشی از اسیب به عصبروشی جدید در درمان قطع نخهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سما تحت کنترل ژنها هستیم یزبان و بیان، در سایه پیشرهیچگاه از فشار و شکست نتراز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر مسیر دشوار تکامل و ارتقاسودمندی موجودات ابزی بر ورزش هوازی ، بهترین تمریآیا خداباوری محصول تکاملبیماری ای شبیه آلزایمر و جمجمه انسان های اولیهمغز ایندگان چگونه استسردرد سکه ایکمردرد با پوشیدن کفش مناانفجار و توقف تکاملی نشابحتی علمی درباره تمایل بحس و ادراک قسمت پنجمنقش اتصالات بین سلولهای ضررهای شکر بر سلامت مغزکشف مکانیسمی پیچیده در بایندرالبرای پیش بینی آینده مغز ددندان ها را مسواک بزنید تچه زیاد است بر من که در ایسوالات پزشکیپوست ساعتی مستقل از مغز دابزار بقای موجود زنده از تفاوتهای جنسیتی راهی براداروی ضد تشنج با قابليت تچگونه جمعیت های بزرگ شکل آیا هشیاری کوانتومی وجوداخلاق و علوم اعصابتوسعه برخی شغل ها با هوش فلج بل، فلجی ترسناک که آندرگیری قلب در بیماری ویرنزاع بین جهل و علم رو به پارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر ژنها بر اختلالات خلزوم سازگاری قانون مجازاروشی جدید در درمان سکته مهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری مماه رجبزبان و تکلم برخی بیماریههاوکينگ پیش از مرگش رسالاز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر رژیم گیاه خواری بر مشکلات نخاعیسیاهچاله و تکینگی ابتدایورزش و میگرنآیا دلفین ها می تواند از بیماری ای شبیه ام اس مولتجنسیت و تفاوت های بیناییمغز ابزار برتر بقاسرعت فکر کردن چگونه استکنفرانس تشنج هتل کوثر اصانگشت نگاری مغز نشان میدبحث درباره پیدایش و منشاحس و ادراک قسمت سومنقش حفاظتی مولکول جدید دطی یکصد هزار سال اخیر هرچکشف ارتباط جدیدی از ارتبایا کوچک شدن مغزانسان البرخی نکات از گاید لاین پردو ویژگی انتزاع و قدرت تجچهار میلیارد سال تکامل بپیامهای کاربرانپیموزایدابزار بقای موجود زنده از تقلید مرحله ای نسبتا پیشداستانها و مفاهیمی اشتباچگونه حافظه را قویتر کنیاختلال در شناسایی حروف و توصیه های غیر دارویی در سفلج خوابدرگیری اعصاب به علت میتونزاع بین علم و نادانی رو ارتباط غیرکلامی بین انساارتروز یا خوردگی و التهاتاثیر کپسول نوروهرب بر نلزوم سازگاری قانون مجازاريتوکسيمب در درمان ام اسهوش مصنوعی از عروسک تا کماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب ماپروتیلینزبان و شناخت حقیقت قسمت چهاوکينگ پیش از مرگش رسالاز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر مشاهده آینده از روی مشاهسیاره ابلهانورزش بهترین درمان بیش فعآیا دست مصنوعی به زودی قابیماری بیش فعالیجنسیت و تفاوت های بیناییمغز از بسیاری حقایق می گرشلیک فراموشیکنگره بین المللی سردرد داندوهگین نباش اگر درب یا بحثی در مورد نقش ویتامينحساسیت روانی متفاوتنقش حیاتی تلومر دی ان آ دظهور امواج مغزی در مغز مصکشف جمجمه ای درکوه ایرهوایا ابزار هوشمندی یا مغز برخی اثرات مضر ویتامین دديدن با چشم بسته در خواب چهار ساعت پس از کشتار خوکسایتهای دیگرپیچیدگی های مغزی در درک زابزار بقای موجود زنده از تلقین اطلاعات و حافظهدر مانهای کمر دردنگاهی بر قدرت بینایی درااختلالات مخچهتوصیه هایی در مصرف ماهیفلج خواب چیسترقیبی قدرتمند در برابر منزاع بین علم و جهل رو به پ