دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

بحثی درباره هوش و تفاوتهای آن بین گونه ها و نژادهای مختلف ( قسمت پنجم )

در قسمت های گذشته درباره برخی تفاوتهای موجود میان سایز مغز در نژادهای مختلف بحث شد .تعریف خاصی از هوش ارائه گردید و بیان شد که اندازه مغز به تنهایی برای ساختن تمدن و فرهنگ کافی نیست بلکه وقتی مغز بزرگتر شد ، لازم است نيرویی درونی وجود داشته باشد تا واکنشهای مغز بزرگتر را بیشتر کنترل کند و اگر این مهار درونی نباشد حتی ممکن است ، مغز بزرگتر ، تمدنی را ویران کند و بسوزاند .در بحثهای گذشته بحثی در مورد غده پینه ال و تفاوتهای آن بین دو نژاد سفید وسیاه شد . دیدیم که این غده در بیشتر سفیدپوستان کالسيفيه شده و از کار افتاده است ولی در سیاه پوستان ، فعال است و با ترشح ملاتونين و تولید بیشتر ملانین در لایه های پوست ، رنگ پوست را تیره تر میکند و ديديم رنگ تیره و جذب بیشتر انرژی خورشید ،میتواند برخی عملکردهای سیستم عصبی را در سياهپوستان تسهیل کند .

این تفاوت در رنگ پوست همراه با تفاوتهای بسیار در رفتارها و درکها و حتی سایز مغز است .شاید علت مهم تفاوتها در رنگ پوست و دیگر موارد ، میزان تابش نور آفتاب باشد که در قسمتهای قبل و مباحث گذشته در مورد آن گفتگو شد .تفاوتهای رفتاري و درکی نژادی برجسته است ؛ و بررسي این تفاوتها هرگز نباید محققان را مورد تهمت نژاد پرستی و .... قرار دهد . بله باید این تفاوتها را شناخت و در تعامل با دیگر نژادها و مردم دیگر سرزمینها به کار برد . انکار این تفاوتها ، ما را از این تفاوتها خلاص نمیکند ، بلکه فقط اسباب دور شدن ما را از دیگر نژادها و دیگر کشورها فراهم میسازد .

شاید لازم باشد با نگاهی نو به نژادهای دیگر بنگریم . نژادهای مختلف , به گونه ای شکل گرفته اند تا بتوانند با شرایط متفاوت محیطی که در آن زندگی میکنند منطبق باشند و ساختار بدنيشان به گونه ای است تا مثلا تابش کم خورشید ، منجر به کم شدن ويتامين دی در بدن آنها نشود و بقا پیدا کنند و در شرایط کم آفتاب نميرند و بتوانند زاد و ولد و تکثیر کنند و انرژی اندک موجود در آن مناطق کم آفتاب را صرف بقا کنند .ولی هرگز این تفاوتها به دلیل شرایط متفاوت محیطی ، تفاوتهای ایده آل نیست بلکه فقط براي انطباق با شرایط دشوار زندگی در برخی محيط هاست .و این تفاوتها نه فقط در رنگ پوست یا قد و جثه افراد نمود می یابد بلکه در اندازه مغز و میزان هوش آنها هم نمود دارد .

هیچ گاه با خود اندیشیده ایم ، چرا همه پیامبران خدا در منطقه خاور میانه و جنوب عربستان فرستاده شده اند ؟
گروهی این ها را داستانهای ادیان در این منطقه جغرافیایی میدانند . ولی با افسانه خواندن میراث هزاران ساله منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا ، نمیتوان به برداشتی درست از انسان و درک او رسید .این میراث فقط محدود به سه دین اسلام و مسیحی و یهودی نیست بلکه میراث بزرگ به جا مانده از اجداد بشریت يعنی نخستين اقوام هوموساپينس که از آفریقا به جنوب عراق و ایران مهاجرت کردند ، هم متونی الهی و فرامادي را نشان میدهد .

این متن ها در قالب کتیبه های سومری و آشوری به وسیله دانشمند اروپايي، صموييل کریمر مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته و خوانده شده است . حتی بسیاری از داستانهای تورات و انجیل و قرآن در این کتیبه ها هست و داستان زندگی بسیاری از پیامبران پیش از وقوع آنها در این کتیبه ها وجود دارد .اینکه همه این یافته ها و تاریخ انبیا را در منطقه خاور میانه و شمال آفریقا افسانه بدانیم ، به نظر میرسد منطقی نباشد . نکته بسیار مورد توجه، آن است که تاریخ بشریت نخستین ، با همین داستانهایی شروع شده است که گروهی ، آنها را افسانه های خیالی میدانند .

قوم سومر و آشور نخستین تمدن کشف شده در کل بشریت است که منطقه زیست آنها در ابتدا در آفریقا و عربستان و سپس جنوب عراق و حتی قسمتهایی از ایران فعلي بوده است . آنها نخستین اقوامی بودند که زبان و فرهنگ و ریاضی و نجوم و تشکیل مدارس نظام مند و ... را به انسانها یاد دادند و همه این علوم در کتیبه های آنها موجود است .همچنین داستانهای عرفانی مانند داستانهای مبارزه دنیا با آزادمرداني مانند دموزی و گیلگمش و پیروزی گیلگمش بر دنیا و صعود او در ملکوت و پیروزی او بر خواسته های پست دنيا و داستان زندگی انبیا و .... از موارد دیگری است که در این کتیبه ها موجود است .

دکتر صموييل کریمر باستان شناس اروپايي در مورد این اقوام نخستین چنین میگوید :
(ایجاد مدرسه سومری ، نتیجه مستقيم کشف نوشتار میخی و تکامل آن بوده است و آن اختراع (خط میخی ) بارزترین چیزی بود که سرزمین سومر در پیشبرد تمدن در آن مشارکت داشت .و از نخستین اسناد نوشته های موجود در شهری سومری که اوروک نام داشت، پرده برداری شده است . و بیشتر آنها قسمتهایی از يادداشتهای اقتصادی و اداری است.در میان آنها ، همه الواح ، حاوی جدول کلمات برای درس و تمرین است یعنی برخی نويسندگان در زمان گذشته حوالی 3000 سال قبل از میلاد با روش عقلی و روشهای تعلیم و تدریس فکر ميکردند .

ولی آنچه پیش از این در قرون گذشته و پیش از این تاریخ اتفاق می افتاد ،بسیار کند و آرام بود و آنچه در نیمه هزاره سوم قبل از میلاد رخ داد بسیار برجسته بود تا آنجا که تعدادي از مدارس در همه سرزمین سومر پدید آمد و نوشتن به صورت منظم تدريس شد .و در شهر شروباک که وطن نوح سومری بود در حفاريهايي که در سالهای 1903و 1902 انجام شد تعداد زیادی از الواح مدرسه ای که در آن شاگردان مدرسه , درس میخواندند ، کشف شد که تاریخ آن تقريبا به سال 2500 قبل از میلاد می رسيد

و امر ،هر چه باشد نیمه آخر هزاره سوم قبل از میلاد ، همان زمانی است که نظام مدرسه سومری به انسجام و شکوفایی میرسد . و در حفاريها از دهها و هزاران لوح گلی از آن دوران، این شکوفایی کشف شده است . و بدون شک در صدها و ده ها لوح دیگر که همچنان در دل خاک مخفی است و انتظار جستجوگران را در آینده میکشد ، هم وجود دارد.و اکثریت این الواحی که استخراج شده است ، دستورات اداری است و همه وجوه حیات اقتصادي نزد سومريها را شامل میشود .و از آنها می فهمیم که تعداد نویسندگان و کاتبانی که به نوشتن مشغول بودند ، به هزاران تن ميرسيده است و آن نویسندگان ، چندین صنف بودند و درجات مختلفی داشتند

گروهی از آنها کوچک و مبتدی و گروهی، نویسندگان پیشرو و نویسندگان مالک و نویسندگان معابد و نویسندگان دارای تخصص عالی در برخی شؤون خاص اداری بودند .و نویسندگان ، از بزرگترين کارمندان دولتی بودند و در حقیقت، اسباب معقولي وجود دارد که انسان را وا میدارد ، اعتقاد پیدا کند که تعدادی از مدارس بزرگ بسیار پر اهمیت که نویسندگان و کاتبان را تربیت میکردند ، در گوشه کنار مملکت ، وجود داشته است .

و در هزاره سوم پیش از میلاد مشابه این کتابهای مدرسه ای ، به صورت کامل و تمام درآمد و در شكل و محتوا به صورت تدريجي و مقايسه اي ، تكامل يافت و در همه مدارس سرزمین سومر استفاده میشد . و در میان آنها ، نام درختان و استخوانها ، نام انواع بسیاری از حیوانات و حشرات و پرندگان و اسامی مکانها و شهرها و دهات و نام سنگها و معادن ثبت شده بود و این ثبت تدوین شده ،معرفت بزرگی راکه میتوان آن را شناخت عمومی از گیاهان و حیوانات و جغرافی و معادن ناميد ، نشان میدهد و این حقيقتي است که مورخان علوم ، امروز شروع به درک اهمیت آن کرده اند . ( به نقل از کتاب الواح سومری نوشته صموييل کریمر )

داستان دین و فرهنگ و تمدن محدود به سه دین یهودیت و مسیحیت و اسلام نیست بلکه پیش از آنها هم در منطقه خاور میانه شاهد بروز فرنگ و تمدنی بزرگ بوده ایم که مشابه آن در گذشته همه کره زمين یافت نشده است .داستانهای سومر و آشور حاوی مطالب زیادی درباره بزرگ مردانی مانند دموزی و گيلگمش هم هست که هر چند دانشمندان غربی در تعیین مصاديق آنها دچار حیرت شده اند، ولی این داستانها بزرگمرداني را معرفی میکند که برخلاف جبريات روزگار ، استقامت کرده اند و حتی کشته شده اند ولی تن به خواسته های حقیر نداده اند.بله ! پس قضیه، فراتر از ادیان سه گانه معروف است و برگزیدگان قبل از آنها هم در منطقه خاورمیانه بوده اند .

چرا چنین فرهنگ و تمدنی در حدود هفت تا ده هزار سال قبل را در اروپا شاهد نیستیم ؟
میتوان به سادگی صورت مسئله را پاک کرد و این یافته های تاریخی را داستان و افسانه های اقوام گذشته نامید ولی انسانی که برای عقل خود ارزش قائل است این تفاوتها را با دقت بیشتر مينگرد و آنها را تحلیل میکند تا تفاوتها و راه حلها را بشناسد .گروهی از دانشمندان در این زمینه و تفاوتهای نژادی و تاثیر آن بر رفتارها افراطی سخن میگویند مثلا کارل لارنس ميگوید : (ملامین موجود در تیره پوستان عاملی است که سبب میشود تمدن سازی و فلسفه و دین و الفت و اعتماد در این افراد شکل بگیرد . انسانهایی که میزان ميلين در آنها کمتر است ، به شکل وحشیانه عمل میکنند )که البته در قسمت قبل این سلسله مقالات، این سخن افراطی مورد نقد قرار گرفت .

به هر حال هر چه باشد به نظر میرسد حرکت به سوی عرضهای جفرافيايي پائینتر ، با تحولی عظیم در درک و اخلاق و رفتار همراه است . و مقالاتی هم ارائه شد که نشان میداد سایز و اندازه مغز در تيره پوستان، بزرگتر است .در بحثهای گذشته بیان شد که فیض الهی دائما میبارد و آنچه سبب بهره منديهاي متفاوت از فیض الهی میشود ، ظرفیتهای متفاوتي است که در میان خلق وجود دارد . و این هرگز از حکیم و دانای مطلق بعید نیست .این مهربان حکیم ، آیا میشود رحمت خود را ازمخلوقی دریغ کند ؟ هرگز ممکن نیست . مهربان مطلقی که با مهر خود ، جهان را آفرید ، ممکن نیست مخلوقی را از برکات خود محروم کند زیرا بارش رحمت او بی نهایت میرسد . اگر کسی بی بهره است نه کم شدن لطف (هو) است بلکه کمبود ظرفیتهای خود مخلوق است .ارسال اشکار رسولان و بهره مندی از الطاف و دستورات آسمانی در قالب کتابها و دستورات رسولان هم به همین ترتیب است . .

بله ارسال اشکار رسول و بهره مندی نمایان از دستورات ناب الهی هم ، در صورتی است که ظرفیت پذیرش آن باشد .تا این ظرفیت نباشد هرگز رسولی، آشکارا دیده نمیشود .فیض الهی چون بارانی است که بر همه می بارد و با توجه به ظرفیتها ، ظرفها را پر میکند . ارسال رسول هم همیشه هست ولی استفاده از رسول و دیدن او و استفاده از دستورات الهی و بهره مندی از کلمات و زبان خدا ، نیازمند ظرفیتی است که هر وقت فراهم گردد ،زبان و کلمات خدا ،ظرف وجود انسان را پر میکند .پس ميبينيم که فرستادن رسولان الهی در منطقه ای مانند خاور ميانه ، میتواند به بالاتر بودن ظرف درک و ظرف وجودی افراد در این منطقه مرتبط باشد که با توجه به بحثهای قبلی میتواند مرتبط با بزرگتر بودن مغزها و پیچیدگی خاص مغزی آنها باشد .

این ظرفهای بزرگتر الزاما فرهنگ ساز و مایه پیشرفت نیست بلکه انسان میتواند این ظرفیت بزرگتر را در راه مبارزه با رسولان الهی و چیدن دسیسه ها و نيرنگها و نقشه ریختن برای قتل رسولان الهی به کار گیرد .فیض میبارد و ظرفهایي را پر میکند و ظرفهايي که خالی میماند میتواند با نداهای شیطانی به جای کلام خدا پر شود . گاهی هم این ظرفهای پر شده از کلام خدا ،همان فیض و برکت الهی و ظرفیت بیشتر خود را در راه جنگ با رسولان الهی و کشتن آنها به کار میبرند و نمونه های آن را بسیار در منطقه خاورمیانه شاهد بوده ایم . بیشترین مقبره امامان که همه شان در نتیجه سم یا شمشیر دشمنان کشته شده اند ، در منطقه خاورمیانه یعنی عربستان و عراق قرار دارد و این نشان از بی بهرگي اقوام این سرزمینها از ظرفیت بیشترشان دارد .

اگر سدی درونی نباشد ، این مغزهای بزرگتر و پربارتر ، میتواند در راه مقابله با دعوتهای حق به کار رود همانگونه که در منطقه خاورمیانه بیش از همه نقاط عالم ، شاهد آن هستیم .امروز ، همان دشمنان اهل بیت ع و انبیا ع را میبینیم که بیش از همه نقاط عالم، در عراق و سوریه و افغانستان و عربستان جمع شده اند ودين سفيانی خود را در قالب اسلام و برای کشتن دعوتهای الهی به کار میبرند .ولی در همان زمان که این ظرفیتهای فراوان مغزی پر از منجلاب کثافت خودخواهی ابوسفيانها و ابولهبها و داعش و القاعده شده است ، در همان حال همان فیض الهی در این مناطق ، ظرفهای خدا بیناني را هم پر کرده است .هرچند آنها اندکند ولی علت ارسال رسولان الهی در این مناطق ، همان ستارگان اندکی هستند که در سیاهی هراس آور شبهای ظلمت و غفلت میدرخشند .

ظرفیتهای کوچکتر قسمتهای شمالی ، بر اساس بحثهای گذشته ، قابلیت پذیرش رسولی را نداشت پس فیض الهی به صورت رسولی آشکار در میان آنها دیده نشد ولی در همان حال دشمنی آشکار هم با رسولان الهی نداشته اند و خون رسول و نبی و امامی را در سرزمینشان آنگونه که در منجلاب فاسدان خاورمیانه شاهدیم ، نریختند . و چون خون وصی ای ریخته نشده است ، عذاب الهی هم کمتر بر آنها آمده است .

بله کجا در اروپا کشتاري مانند کربلا اتفاق افتاد و در کجاي اروپا دوازده وصی از فرزندان علی ع و فاطمه زهرا ص که درس زندگی انسانی را به همه بشریت دادند ، آواره و مقتول کردند ؟بحث هوش و تفاوتهای آن بین نژادها در همین جا به اتمام میرسد . امید هست دوستان با نظرات خود و طرح دیدگاهها به پیشبرد این مبحث کمک کنند


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نقش رژیم غذایی در رشد و اگالکانزوماب، دارویی جدیارزش حقیقی زبان قسمت اولجهش های ژنتیکی مفید در ساتاثیر کپسول نوروهرب بر سشواهدی از دنیسوان(شبه نئنورون های ردیاب حافظهپیشینیان انسان از هفت میاز تکینگی تا مغز از مغز تخلاصه ای از مطالب همایش متاثیر درجه حرارت بر عملکعلت خواب آلودگی بعد از خوناتوانی در شناسایی چهره ازدواج های بین گونه ای، ردی متیل فومارات(زادیوا)(تاریخ همه چیز را ثبت کردهفرگشت و تکامل تصادفی محض هفت چیز که عملکرد مغز تو آیا واکنش های یاد گرفته وبیماری تی تی پیدر چه مرحله ای از خواب ، رمولتیپل اسکلروز در زنان هوش مصنوعی در خدمت خلق وحإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبحثی جالب درباره محدودیترویای شفافمحل درک احساسات روحانیهستي مادي ای که ما کوچکتراولین هیبرید بین انسان وبرخی اختلالات عصبی مثانهراه های جدید برای قضاوت رمغز ما کوچکتر از نیم نقطهیک پیشنهاد خوب برای آسان اگر نعمت فراموشی نبود بستلاش هایی در بیماران قطع زبان، وسیله شناسایی محیطمغز بزرگ چالش است یا منفعکوچک شدن مغز از نئاندرتااختلالات حرکتی در انسانتکامل چشمسیستم دفاعی بدن علیه مغز نقش زبان در سلطه و قدرت اگامی در درمان بیماریهای ارزش حقیقی زبان قسمت دومجهش های ژنتیکی غیر تصادفتاثیر کپسول نوروهرب بر سشاهکار قرننوروپلاستیسیتی چیستپیشرفتی مستقل از ابزار هاز تکینگی تا مغز از مغز تخواندن ، یکی از شستشو دهنتاثیر درجه حرارت بر عملکعوارض ازدواج و بچه دار شدنخاع ما تا پایین ستون فقراستفاده از هوش مصنوعی در دژا وو یا اشنا پنداریفراموش کارها باهوش تر هسهفت سین یادگاری از میراث آیا آگاهی پس از مرگ از بیبیماری ضعف عضلات نزدیک بدر هم تنیدگی کوانتومی و پمواد کوانتومی جدید، ممکنهوش مصنوعی در خدمت خلق وحافراد آغاز حرکت خودشان ربحثی در مورد نقش کلسیم و روبات های ریز در درمان بیمحل درک احساسات روحانی دهستی ما پس از شروعی چگال اولین مورد پیوند سر در انبرخی بیماری ها که در آن براه های جدید برای قضاوت رمغز مادران و کودکان در زمیکی از علل محدودیت مغز اماگر نعمت فراموشی نبود بستلاشی برای درمان قطع نخاسفر نامه سفر به بم و جنوب مغز بزرگ چالشهای پیش روکودک ایرانی که هوش او از اختلالات صحبت کردن در انتکامل ابزار هوش ، راه پر سکته مغزینقش زبان در سلطه و قدرت اگاهی لازم است برای فهم و ارزش حقیقی زبان قسمت سومجهشهای مفید و ذکاوتی که دتاثیر گیاه خواری بر رشد وشبیه سازی میلیون ها جهان نوشیدن چای برای مغز مفید پاسخ گیاهان در زمان خورداز تکینگی تا مغز از مغز تخواب سالم عامل سلامتیتاثیر درجه حرارت بر عملکعید نوروز مبارکنخستین تصویر از سیاهچالهاستیفن هاوکینگ در مورد هدژاوو یا آشناپنداریفراموشی همیشه هم بد نیستهمیشه عسل با موم بخوریمآیا امکان بازسازی اندامهبیماریهای تحلیل عضلانی ادرمان های بیماری آلزایمرموجود بی مغزی که می تواندهوش مصنوعی درمانگر کامپیافزایش قدرت ادراکات و حسبحثی در مورد عملکرد لوب فروح رهاییمحدودیت های حافظه و حافظو هر کس تقوای خدا پیشه کناولین تصویر در تاریخ از سبرخی بیماری های خاص که بدراه پیروزی در زندگی چیستمغز چون ابزار هوش است دلییادگیری مهارت های جدید داگر تلاش انسان امروز براتلاشی جدید در درمان ام اسسفرنامه سفر به بم و جنوب مغز حریص برای خون، کلید تکودکان خود را مشابه خود تادامه بحث تکامل چشمتکامل زبانساخت شبکه عصبی با الفباینقش سجده بر عملکرد مغزگاهی مغز بزرگ چالش استاز نظر علم اعصاب یا نرووسجهشهای مفید و ذکاوتی که دتاثیر گیاه خواری بر رشد وشبیه سازی سیستم های کواننوعی سکته مغزی ، وحشتناک پختگی پس از چهل سالگي به از تکینگی تا مغز از مغز تخواب سالم عامل سلامتی و یتاثیر درجه حرارت بر عملکعامل کلیدی در کنترل کارآنرمش های مفید در سرگیجهاستیفن هاوکینگ در تفسیر دانشمندان ژنی از مغز انسفرایند حذف برخی اجزای مغهوموارکتوس ها ممکن است دآیا انسان با مغز بزرگش اخبیهوش کردن در جراحی و بیمدرمان های جدید میگرنموجودات مقهور ژنها هستندهوش مصنوعی درخدمت خلق وحافسردگی و اضطراب در بیمابحثی درباره هوش و تفاوتهروزه داری و بیمار ی ام اس مخچه ، فراتر از حفظ تعادلویتامین E برای فعالیت صحاولین سلول مصنوعیبرخی توجهات در ببمار پاررشته نوروایمونولوژی و نقمغز چگونه صداها را فیلتر یادآوری خواب و رویاابزار هوش در حال ارتقا ازتمایل زیاد به خوردن بستنسفرنامه سفر به بم و جنوب مغز زنان جوانتر از مغز مرکوری گذرای ناشی از موبایادغام میان گونه های مختلتبدیل تراکت صوتی مصنوعی تکامل ساختار رگهای مغزی ساخت شبکه عصبی مصنوعی با نقش غذاها و موجودات درياگذر زمان کاملا وابسته به از نظر علم اعصاب اراده آزجاذبه و نقش آن در شکلگیریتاثیر گیاه خواری بر رشد وشباهت زیاد بین سلول هاي عچیزی خارج از مغزهای ما نیپرورش مغز مینیاتوری انسااز تکینگی تا مغز از مغز تخواب عامل دسته بندی و حفطتاثیر درجه حرارت بر عملکعسل طبیعی موثر در کنترل بنرمشهای مهم برای تقویت عاستخوان های کشف شده، ممکدانشمندان روش هاي جدیدی فرد حساس از نظر عاطفی و بهوش مصنوعی می تواند بر احآیا احتمال دارد رویا از آبیوگرافیدرمان های رایج ام اسمیهمانهای ناخوانده عامل هوش مصنوعی ساخته هوش طبیالکتروتاکسی(گرایش و حرکبحثی درباره هوش و تفاوتهروش مقابله مغز با محدودیمخچه ابزاري که وظیفه آن فویتامین E در چه مواد غذایاوکرلیزوماب داروی جدید شبرخی سلولهای عصبی در تلارشد مغز علت تمایل انسان بمغز آیندگان چگونه است ؟ژن هوش و ساختارهای حیاتی ابزارهای بقای موجود زندتمدن قدیمی ای در جنوب ایرسفرنامه سفر به بم و جنوب مغزهای کوچک بی احساسکی غایب شدی تا نیازمند دلادغام دو حیطه علوم مغز و تبدیل سلولهای محافط به ستکامل شناخت انسان با کشفساختار شبکه های مغزی ثابنقش غذاها و موجودات درياگربه شرودینگر و تاثیر مشاز نظر علم اعصاب اراده آزحقیقت راستین انسان علم بتاثیر گیاه خواری بر رشد وشباهت زیاد بین سلول هاي عچگونه مغز پیش انسان یا همآلزایمراز تکینگی تا مغز از مغز تخودآگاهی و هوشیاريتاثیر درجه حرارت بر عملکعصب حقوق نورولووچرا مغزهای ما ارتقا یافت اصول سلامت کمردانشمندان روشی برای تبدیقانون مندی نقشه ژنتیکی مهوش مصنوعی گوگل به کمک تشآیا احتمال دارد رویا از آبیوگرافیدرمان جدید میگرن با انتی میگرن سردردی ژنتیکی که بهوش احساسیالتهاب شریان تمپورالبحثی درباره هوش و تفاوتهروش های صرفه جویی در ایجامدارک ژنتیکی چگونه انسانویتامین دی گنجینه ای بزرايندگان چگونه خواهند دیدبرخی سيناپسها طی تکامل و زمین زیر خلیج فارس تمدنی مغز انسان ایا طبیعتا تماژن یا نقشه توسعه مغز و نقابزارهای پیشرفته ارتباط تمساح حد واسط میان مغز کوسفرنامه سفر به بم و جنوب مغزتان را در جوانی سیمکشکاهش التهاب ناشی از بیماارتقا و تکامل سنت آفرینش تری فلوپرازینتئوری تکامل امروز در درمسخن پاک و ثابتسریعترین کامپیوتر موجودنقش غذاها و موجودات درياگزیده ای از وبینار یا کنفاز آغاز خلقت تا نگاه انساحافظه و اطلاعات در کجاست تاثیر گیاه خواری بر رشد وشش مرحله تکامل چشمچگونه هموساپينس بر زمین آیا ما تنها موجودات زنده از تکینگی تا مغز از مغز تخودآگاهی و هوشیاريتاثیر درجه حرارت بر عملکعضلانی که طی سخن گفتن چقدچرا حیوانات سخن نمی گویناضطراب و ترسداروهای مصرفی در ام اسقارچ بی مغز در خدمت موجودهوش مصنوعی گوگل به کمک تشآیا برای تولید مثل همیشه بیان ژن های اسکیزوفرنی ددرمانهای بیماری پارکینسمیدان مغناطيسي زمین بشر هوش احساسیامیوتروفیک لترال اسکلروبحثی درباره هوش و تفاوتهروش هایی ساده برای کاهش امروری بر تشنج و درمان هایواکنش های ناخودآگاه و تقايا اراده آزاد توهم است یبررسي علل احتمالي تغيير زندگی هوشمند در خارج از زمغز انسان برای ایجاد تمدژنها نقشه ایجاد ابزار هوابزارهای دفاعی و بقای موتنفس هوازی و میتوکندریسفری به آغاز کیهاننقش قهوه در سلامتیکایروپاکتیک چیستارتوکين تراپی روشی جديد تری فلوپرازینتئوری تکامل در پیشگیری و تا 20 سال آینده مغز شما به سرگیجه از شایعترین اختلانقشه مغزی هر فرد منحصر بهگزارش یک مورد جالب لخته واز تلسکوپ گالیله تا تلسکحافظه و اطلاعات در کجاست تاثیر گیاه خواری بر رشد وششمین کنگره بین المللی سچگونه آن شکری که می خوریمآیا مغز تا بزرگسالی توسعاز تکینگی تا مغز از مغز تخانواده پایدارتاثیر درجه حرارت بر عملکمقالاتچرا حجم مغز گونه انسان دراطلاعاتی عمومی در مورد مداروهای ضد بیماری ام اس وقدم زدن و حرکت دید را تغیهوش مصنوعی الفاگوآیا بزرگ شدن مغز فقط در دبیست تمرین ساده برای جلودرک فرد دیگر و رفتارهای امکانیزمهای دفاعی در برابهوش عاطفی بیشتر در زنانامگا سه عامل مهم سلامتبحثی درباره هوش و تفاوتهروش صحبت کردن در حال تکاممرکز خنده در کجای مغز استواکسن سرطانايا اراده آزاد توهم است یبررسی و اپروچ جدید بر بیمزیباترین چیز در افزایش سمغز انسان برای شادمانی طژنها ، مغز و ارادهاثر مضر مصرف طولانی مدت رتنفس هوازی و میتوکندریسلولهای بنیادی مصنوعی درنقش مهاجرت در توسعه نسل اکاربرد روباتهای ريزنانوارتباط میکروب روده و پارتسلیم شدن از نورون شروع متاثیر مشاهده بر واقعیت بسردرد و علتهای آننقص در تشخیص هیجانات عامگشایش دروازه جدیدی از طراز تلسکوپ گالیله تا تلسکحافظه و اطلاعات در کجاستتاثیر گیاه خواری بر رشد وصرع و درمان های آنچگونه انتظارات بر ادراک آیا همه جنایت ها نتیجه بیاز تکینگی تا مغز از مغز تخطا در محاسبات چیزی کاملتاثیر درجه حرارت بر عملکتاثیر ویتامین دی بر بیماچرا در مغز انسان، فرورفتاطلاعاتی عمومی در مورد مداروی فامپیریدین یا نورلقدرت انسان در نگاه به ابعهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا تکامل و تغییرات ژنتیبیشتر کمردردها نیازی به درک و احساسما انسانها چه اندازه نزدهوش عاطفی در زنان بیشتر اامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبحثی درباره احساسات متفاروشهای نو در درمان دیسک بمرگ انتقال است یا نابود شواسطه ها د رمسیر ایجاد مغای آنکه نامش درمان و یادشبررسی سیستم تعادلی بدن ازیرفون داروی ضد ام اسمغز انسان برای شادمانی طژنهای هوش ، کدامنداثرات مفید قهوهتو دی ان ای خاص ميتوکندريسلسله مباحث هوش مصنوعینقش هورمون های تیروئید دکاربرد روباتهای ريز، در ارتباط چاقی و کاهش قدرت بتشنج چیستتاثیر نگاه ناظر هوشیار بسردرد تنشنچند جهانیپمبرولیزوماب در بیماری چاز تکنیکی تا مغز از مغز تحس چشایی و بویاییتاثیر گیاه خواری بر رشد وضررهای مصرف شکر و قند بر چگونه باغبانی باعث کاهش آیا هوش ارثی دریافتی از پاز تکینگی تا مغز از مغز تخطا در محاسبات چیزی کاملتاثیر درجه حرارت بر عملکصفحه اصلیچراروياها را به یاد نمی آبلندی در ذهن ما درک بلندیداروی تشنجی دربارداریلوب فرونتال یا پیشانی مغهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا خداباوری محصول تکاملبا هوش مصنوعی خودکار روبدرک احساسات و تفکرات دیگما انسانها چه اندازه نزدهوشیاری کوانتومیانفجار و توقف تکاملی نشابحثی درباره احساساتی غیرروشهای شناسایی قدرت شنوامراحل ارتقای پله پله کیهوراپامیل در بارداریایندرالبررسی علل کمر درد در میانزبان چهار حرفی حیات زمینمغز انسان رو به کوچک تر شکلرال هیدرات برای خواباناثرات مضر ماری جواناتولید سلولهای جنسی از سلسم زنبور ، کلیدی برای وارنقش ژنتیک در درمان اختلاکجای مغز مسئول پردازش تجارتباط هوش ساختار مغز و ژتغییر الگوی رشد مغزی با زتغییر زودتر اتصالات مغزیتاثیر نگاه انسان بر رفتاسردرد سکه ایچندین ماده غذایی که ماننپنج اکتشاف شگفت آور در مواز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک (قسمت اول )تاثیر گیاه خواری بر رشد وضررهای شکر بر سلامت مغزچگونه جمعیت های بزرگ شکل آیا هوش سریعی که بدون احساز تکینگی تا مغز از مغز تدفاع در برابر تغییر ساختتاثیر رو ح و روان بر جسمسوالات پزشکیچراروياها را به یاد نمی آبه زودی شبکه مغزی به جای داروی جدید s3 در درمان ام لبخند بزن شاید صبح فردا زهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا دلفین ها می تواند از بارداری بدون رحمدرک تصویر و زبان های مخلتما با کمک مغز خود مختاريمهوش، ژنتیکی است یا محیطیانگشت نگاری مغز نشان میدبخش دیگری در وجود انسان هروشی برای بهبود هوش عاطفمزایای شکلات تلخ برای سلورزش هوازی مرتب خیلی به قایا کوچک شدن مغزانسان البزرگ شدن مغز محدود به دورزبان و بیان، در سایه پیشرمغز انسان رو به کوچکتر شدکمردرد و علل آناجزای پر سلولی بدن انسان توانایی مغز و دیگر اجزای سودمندی موجودات ابزی بر نقش انتخاب از طرف محیط، نکشف مکانیسم عصبی خوانش پارتباط انسانی، محدود به ارتباط شگفت مغز انسان و فتغییر عمودی سر انسان از پتاثیر نگاه انسان بر رفتاسرعت فکر کردن چگونه استچه زیاد است بر من که در ایپوست ساعتی مستقل از مغز داز تکینگی تا مغز و از مغز حس و ادراک (قسمت دوم )تاثیر انتخاب از طرف محیط طی یکصد هزار سال اخیر هرچچگونه جمعیت های بزرگ شکل آیا هشیاری کوانتومی وجوداز تکینگی تا مغز از مغز تدقیق ترین تصاویر از مغز اتاثیر رژیم گیاه خواری بر پیامهای کاربرانفلج بل، فلجی ترسناک که آننزاع بین جهل و علم رو به پبوزون هیگز چیستداروی جدید ضد میگرنلرزش ناشی از اسیب به عصبهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا دست مصنوعی به زودی قابازگشت از آثار به سوی خدادرک عمیق در حیواناتما تحت کنترل ژنها هستیم یهیچگاه از فشار و شکست نتراندوهگین نباش اگر درب یا برنامه و ساختار پیچیده مروشی جدید در درمان قطع نخمسیر دشوار تکامل و ارتقاورزش هوازی ، بهترین تمریایا ابزار هوشمندی یا مغز بسیاری از بیماری های جدیزبان و تکلم برخی بیماریهمغز ایندگان چگونه استکمردرد با پوشیدن کفش منااجزایی ناشناخته در شکل گتوازن مهمتر از فعالیت زیسیاهچاله و تکینگی ابتداینقش اتصالات بین سلولهای کشف مکانیسمی پیچیده در بارتباط شگفت انگیز مغز انثبت امواج الکتریکی در عصتاثیر ویتامین دی بر بیماشلیک فراموشیچهار میلیارد سال تکامل بپیموزایداز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت چهارمتاثیر ترکیبات استاتین (سظهور امواج مغزی در مغز مصچگونه حافظه را قویتر کنیاز تکینگی تا مغز- از مغز دلایلی که نشان میدهد ما بتاثیر رژیم گیاه خواری بر سایتهای دیگرفلج خوابنزاع بین علم و نادانی رو بیماری گیلن باره و بیمارداروی ضد تشنج با قابليت تلزوم سازگاری قانون مجازاهوش مصنوعی از عروسک تا کآیا رژیم غذایی گیاهی سلابازسازي مغز و نخاع چالشی درگیری اعصاب به علت میتوماه رجبهاوکينگ پیش از مرگش رسالانسان قدیم در شبه جزیره عبرین نت به جای اینترنتروشی جدید در درمان سکته ممشکلات نخاعیورزش و میگرنایا بیماری ام اس (مولتیپتفاوت مغز انسان و میمون هزبان و شناخت حقیقت قسمت چمغز ابزار برتر بقاکنفرانس تشنج هتل کوثر اصاحساس گذر سریعتر زمانتوسعه برخی شغل ها با هوش سیاره ابلهاننقش حفاظتی مولکول جدید دکشف ارتباط جدیدی از ارتبکشف جمجمه ای درکوه ایرهوارتباط شگفت انگیز مغز انجمجمه انسان های اولیهتاثیر ژنها بر اختلالات خشنا در ابهای گرم جنوب نیچهار ساعت پس از کشتار خوکپیچیدگی های مغزی در درک زاز تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت پنجمتاثیر دپاکین بر بیماری معلم به ما کمک میکند تا مونگاهی بر قدرت بینایی درااز تکینگی تا مغز- از مغز دندان ها را مسواک بزنید تتاثیر رژیم گیاه خواری بر فلج خواب چیستنزاع بین علم و جهل رو به پبیماری ای شبیه آلزایمر و داروی ضد تشنج با قابليت تلزوم سازگاری قانون مجازاهوش مصنوعی از عروسک تا کمآیا راهی برای رفع کم آبی بحتی علمی درباره تمایل برقیبی قدرتمند در برابر مماپروتیلینهاوکينگ پیش از مرگش رسالانسان جدید از چه زمانی پابرای پیش بینی آینده مغز دريتوکسيمب در درمان ام اسمشاهده آینده از روی مشاهورزش بهترین درمان بیش فعایا بدون زبان میتوانیم تتفاوتهای جنسیتی راهی برازبان و شناخت حقیقت قسمت امغز از بسیاری حقایق می گرکنگره بین المللی سردرد داخلاق و علوم اعصابتوصیه های غیر دارویی در سسیاره ابلهاننقش حیاتی تلومر دی ان آ دگنجینه ای به نام ویتامین ارتباط غیرکلامی بین انساجنسیت و تفاوت های بیناییتاثیر کپسول نوروهرب بر نشناخت و معرفت، و نقش آن دنوار مغزی روشی مهم در تشخپیوند مغز و سر و چالشهای از تکینگی تا مغز از مغز تحس و ادراک قسمت سومتاثیر داروهای ضد التهاب علایم کمبود ویتامین E را نگاهی بر توانایی اجزاي باز تکینگی تا مغز- از مغزتدو ویژگی انتزاع و قدرت تجتاثیر رژیم گیاهخواری بر فیلمی بسیار جالب از تغیینظام مثبت زندگیبیماری ای شبیه ام اس مولتداستانها و مفاهیمی اشتباممانتین یا آلزیکسا یا ابهوش مصنوعی از عروسک تا کمآیاما مقهور قوانین فیزیکبحث درباره پیدایش و منشارموزی از نخستین تمدن بشرمبانی ذهنی سیاه و سفیدهدف از تکامل مغزانسان عامل توقف رشد مغزبرخی نکات از گاید لاین پرریواستیگمینمعنی روزهورزش در کمر دردایا تکامل هدفمند استتقلید مرحله ای نسبتا پیشزبان و شناخت حقیقت قسمت دمغز برای فراموشی بیشتر ککنگره بین المللی سردرد داختلال در شناسایی حروف و توصیه هایی در مصرف ماهیسیر آفرینش از روح تا مغز نقش داروهاي مختلف معروف گیاه خواری و گوشت خوار کدارتروز یا خوردگی و التهاجنسیت و تفاوت های بیناییتاثیر کپسول نوروهرب بر تشناسایی سلول های ایمنی انورون هاي مصنوعی می توانپیوند سر، یکی از راه حلهااز تکینگی تا مغز از مغز تحساسیت روانی متفاوتتاثیر داروی ضد تشنج سدیم علایم کمبود ویتامین E را ناتوانی از درمان برخی ویاز تکینگی تا مغز، از مغز ديدن با چشم بسته در خواب تاثیر عصاره تغلیظ شده گیفیزیکدانان ماشینی برای تنظریه تکامل در درمان بیمبیماری بیش فعالیدر مانهای کمر دردمنابع انرژي پاک سرچشمه حهوش مصنوعی در کامپیوترهاآزمون ذهنی گربه شرودینگربحثی در مورد نقش ویتامينرمز و رازهای ارتباط غیر کمجموعه های پر سلولی بدن مهزینه ای که برای اندیشیدانعطاف پذیری مکانیسمی علبرخی اثرات مضر ویتامین درژیم غذایی حاوی تخم مرغ ومغز فکر میکند مرگ برای دیوزوز گوشایرادهای موجود در خلقت بتلقین اطلاعات و حافظهزبان و شناخت حقیقت قسمت سمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟کندر در بیماریهای التهاباختلالات مخچهتوضیحی ساده در مورد هوش مسیستم تعادلی بدننقش روزه داری در سالم و ج