دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تاثیر گیاه خواری بر رشد و تکثیر سلولهای عصبی و مغزی قسمت اول

تاثیر گیاه خواری بر رشد و تکثیر سلولهای عصبی و مغزی(قسمت اول)

گیاه خوری، امروز تبديل به یک برنامه جدید در زندگی خیلی از افراد به خصوص جوانان شده است. در نگاه اول شاید خیلی از آنها لاغر شدن و سبک تر زندگی کردن را به عنوان علت گیاه خواری خود معرفی کنند، ولی حقیقتا رشد این پدیده به خصوص در میان قشر مرفه و تحصیل کرده، لازم می کند، به طور مفصل به این مبحث پرداخته شود و فواید و ضررهای احتمالی آن بررسی گردد.

امروز با وجود انواع و اقسام غذاهای گیاهی و غذاهای غنی شده با ويتامين ها، گیاه خواري بسیار آسان شده است.

غذاهایی به صورت آماده، امروز در بازارها وجود دارد که هیچ مواد گوشتی به آن اضافه نمی شود و انتخابهای بسیار گوناگوني را با طعم هاي مختلف در اختیار مردم می گذارد که اصلا بد طعم تر از غذاهای گوشتی نیست.

گیاه خواری، شکلهای مختلف دارد. برخی هستند که تا حدی گیاه خوارند مثلا گوشت قرمز را از رژیم غذایی خود حذف میکنند ولی انواع گوشت سفید مانند ماهی و مرغ را مصرف مي کنند. یا گروه دیگری تخم مرغ و شیر را مصرف می کنند ولی از مصرف انواع گوشتها خودداری می کنند. گروهی دیگر دوره هایی از گیاه خواری خالص را در طی سال تجربه می کنند مثلا یک ماه از سال را به گیاه خواری خالص مي پردازند. و یا گروهی مصرف خالص گوشت را در دوره ای محدود می کنند ولی مصرف آب گوشت یا ترکیبات تهیه شده از گوشت را در دوره اي از سال مجاز می دانند.

American Dietetic Association,
رژیم گیاه خواری را غنی از مواد غذایی مفید و بسیار سالم و مفیدتر از غذاهای گوشتی برای جلوگیری از برخي بیماریهای مزمن مانند بیماریهای قلبی و یا دیابت مي داند.

در گياه خواری به خصوص وقتی گوشت قرمز حذف شود، مصرف چربی اشباع و کلسترول کاهش می یابد و در عوض ويتامین هايي مانند C و A و فیبر و پتاسیم و منیزيوم و کارتنوييد و فلاونوييد افزایش می یابد و آنها منجر به کاهش فشار خون و کاهش کلسترول زیان بار خون مي شود. در یک مطالعه روی 76000 نفر مشخص شد که میزان مرگ و میر به خاطر بیماریهای مزمن قلبی در گياه خواران، 25% کاهش می یابد.

در مطالعه ای دیگر در Oxford cohort of the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC-Oxford)
مشخص گردید که ميزان مرگ و مير قلبی گياه خواران، 19% کمتر از گوشت خواران است. مصرف زیاد فيبرهاي گیاهی و ويتامین هاي موجود در آن می تواند به کنترل فشار خون و کنترل قند خون کمک کند، با این حال مصرف کربوهيدرات هاي گياهي مانند سیب زمینی در مقادیر زياد، برعکس مي تواند قند خون را بالا ببرد.

باید توجه شود که کاهش مرگ و مير قلبی، اصلا به معنی افزایش اندازه مغز و کاهش مرگ سلولهای عصبی نیست. مغز و قلب دو اندام متفاوت هستند و رشد یکی در این عالم مادی- که تناقضات گوناگون دارد- میتواند منجر به کوچک شدن و کم کاري دیگری شود. وقتی غذای دریافتی و جذب شده در بدن شما محدود است، بدن به ناچار آن را صرف اندامی مانند قلب می کند تا زندگی شما دوام یابد هرچند، مغز کوچک تر و کم کارتر شود و این، قانون بقا با وجود کیفیت پائین تر است. طبیعت مي کوشد، حیات حفظ شود هرچند کیفیت حیات خیلی هم آرمانی نباشد. سلامت نورون ها و سلول های مغزی الزاما همراه با سلامتي ديگر سلول هاي حیاتی بدن نیست. سلول پرخور عصبی می تواند در زمان محدود بودن انرژی دریافتی و غذا، بسیاری از سلولهای حیاتی بدن را از انرژی محروم کند. بنابراین در شرایط کمبود انرژی دریافتی بهتر است سلولهای عصبي و مغزی از انرژی محروم شوند تا امکان بقای اندام های حیاتی مانند قلب فراهم شود. به علاوه چربی های اشباع که میتوانند سطح عروق خونی و قلب را بپوشانند و خون رسانی را مختل کنند، زیر بنای ساختمانی غشای پر چربی سلولهای عصبی هستند.

با یک پارادوکس، مواجهيم: چربی ها در غشای نورون هاي عصبی عامل حفظ سلول و بقای آن و هدایت عصبی است و در همان حال، می تواند با تجمع در رگ های خونی و دریچه های قلبی منجر به ناکارآمدی سیستم گردش خونی شود. باید به نحوی بین این دو، توازن برقرار کرد به طوری که توام با کم شدن مصرف چربی و انرژی هاي زیاد در رژیم غذايي، سلول های مغزي، از اين مزیتها محروم نشوند. و نیز مصرف زیاد چربی و انرژی، با مسدود کردن عروق خونی، منجر به سکته قلبی و مرگ نشود و حفظ این توازن، یک هنر بزرگ است.

گياه خواران در معرض چه کمبودهایی هستند؟

گياه خواران، مشکلی از نظر دريافت کلسیم ندارند و منابع زیادی از کلسیم در میان گياهان هست(مثلا کلم معمولی و کلم بروکلي و کلم چيني و اسفناج)ولی میزان ویتامین K و ویتامین D در گياهان کم است و اگر این افراد از ترکیبات اضافی و غنی شده با ویتامین دی استفاده نکنند، دچار کمبود ويتامين دی میشوند.

@salmanfatemi

البته ویتامن دی اصلی- که بر اثر تابش نور آفتاب بر سطح پوست ایجاد میشود- در صورت تابش کافی آفتاب، سا

خته می شود و مشکلی ایجاد نمي گردد. مشکل، وقتی است که فرد گياه خوار به خصوص در عرض های جغرافیایی بالا باشد و تابش آفتاب کافی نداشته باشد. نقش های مهم ویتامین دی در سلامت سلول های عصبی در قسمتهای مختلف این کانال بیان شد. جهت مطالعه این نقشها به قسمتهای مربوط به کلید واژه (ويتامين دی) مراجعه شود.

میزان بالای منیزیم و پتاسیم ترکیبات گیاهی، از میزان اسیدی بودن خون میکاهد و به استحکام استخوان ها کمک مي کند. مصرف زیاد پروتئین در رژیم های گوشتی می تواند اثرات مضری بر استحکام استخوان داشته باشد.

پروتئین: افرادی که در رژیم گیاه خواری خود از تخم مرغ و شیر هم استفاده میکنند(گیاه خواری محدود) معمولا دچار کمبود پروتئین نمي شوند. چون شکل پروتئین گیاهی متفاوت از پروتئین حیوانی است، گياه خواران به مقدار بیشتر پروتئین نیاز دارند(کسانی که گوشت میخورند به 0.4 میلی گرم پروتئین در ازای هر پوند وزن بدن نیاز دارند و این میزان در گياه خواران قدری بیشتر و 0.45 میلی گرم در ازای هر پوند وزن بدن است).

برای تامین پروتئین بیشتر لازم است، گياه خواران از برخی غلات مانند برنج سبوس دار و عدس، نخود ،نخود فرنگی، لوبیا، گندم ،جوی دوسر و جو استفاده کنند .

روشن شد که مصرف زیاد پروتئین به دلیل خاصیت اسیدی کردن خون، برای استخوانها خوب نیست، پس قدری کمتر بودن پروتئین، زیان آور نیست. بیشتر شدن پروتئین، عضلات را قوي تر و استخوان ها را ضعیف تر میکند و این، ویژگی عالم مادی ماست که هیچ چیز مطلقی در آن وجود ندارد. جایی را قوی تر مي کنيم، جای دیگر ضعیف تر می شود!!

ویتامین B12: این ويتامين فقط در ترکیبات گوشتی و تخم مرغ وجود دارد پس افرادی که منحصرا از گیاهان استفاده می کنند حتما لازم است مواد غذايي آنها با این ویتامین غنی شده باشد. نقش برجسته این ويتامين، در خونسازي و سلامت نورون های عصبي، امروزه کشف شده و نشان داده شده است که کمبود مداوم آن چه بلائی بر سر سلولهای عصبی می آورد(بیماری ای مشابه فرم شديد بیماری ام اس) پس گیاه خواران در مورد کمبود این ویتامین به خصوص، باید بسیار محتاط باشند.

آهن: میزان آهن قابل جذب در گوشت و ترکیبات حیوانی بسیار بیشتر از ترکیبات گیاهی است. البته میزان جذب آهن گیاهی در حضور ويتامين سی میوه ها و سبزیجات بیشتر میشود ولی فيتات موجود در غلات از جذب آن مي کاهد. پس کمبود جذب آهن مشکل جدی در گیاه خواران خالص است. البته آهن خیلی زیاد، هم اصلا سودمند نیست. در ادامه بحث ها به آن اشاره خواهد شد.

امگا 3: رژیمهای فاقد ماهی و تخم مرغ، میزان امگا سه کمی دارند( EPA and DHA)

بدن ما قادر است ALA در رژیم های گیاهی را تبدیل به امگا 3 کند ولی این تبدیل اصلا کافی نيست. گياه خواران مي توانند با مصرف جلبک و خزه دریایی، میزان امگا 3 را در بدن خود بیشتر کنند میزان مصرف کافی ALA در گياهخواران زن 1.1 گرم در روز است، ترکیباتي که ALA بیشتری دارند عبارتند از تخم کتان ، گردو و روغن کلزا

جهت مطالعه بیشتر به سایت زیر مراجعه شود.

https://www.health.harvard.edu/stayin…/becoming-a-vegetarian


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نخستین تصویر از سیاهچالهاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروی ضد تشنج سدیم زبان و شناخت حقیقت قسمت افراموشی همیشه هم بد نیستهمیشه عسل با موم بخوریمازدواج های بین گونه ای، رتاثیر رژیم گیاهخواری بر سیاره ابلهانموجود بی مغزی که می تواندآیا رژیم غذایی گیاهی سلاهوش مصنوعی درمانگر کامپیبیماری تی تی پیجهش های ژنتیکی مفید در ساشنا در ابهای گرم جنوب نیمحدودیت های حافظه و حافظانسان قدیم در شبه جزیره عو هر کس تقوای خدا پیشه کنبحثی جالب درباره محدودیتخلاصه ای از مطالب همایش معلم به ما کمک میکند تا مومغز چون ابزار هوش است دلیایا بیماری ام اس (مولتیپیادگیری مهارت های جدید دبرخی اختلالات عصبی مثانهدی متیل فومارات(زادیوا)(مغز حریص برای خون، کلید تابزار بقای موجود زنده از کودکان خود را مشابه خود تتلاش هایی در بیماران قطع در چه مرحله ای از خواب ، رنقش زبان در سلطه و قدرت ااختلالات حرکتی در انسانگاهی لازم است برای فهم و توضیحی ساده در مورد هوش مرموزی از نخستین تمدن بشرنوشیدن چای برای مغز مفید ارزش حقیقی زبان قسمت اولپاسخ گیاهان در زمان خوردتاثیر کپسول نوروهرب بر تریواستیگمینرژیم های غذایی و نقش مهم نرمش های مفید در سرگیجهاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکزبان و شناخت حقیقت قسمت دفرایند حذف برخی اجزای مغهوموارکتوس ها ممکن است داستفاده از هوش مصنوعی در تاثیر عصاره تغلیظ شده گیسیر آفرینش از روح تا مغز موجودات مقهور ژنها هستندآیا راهی برای رفع کم آبی هوش مصنوعی درخدمت خلق وحبیماری ضعف عضلات نزدیک بجهش های ژنتیکی غیر تصادفشناخت و معرفت، و نقش آن دمخچه ، فراتر از حفظ تعادلانسان جدید از چه زمانی پاویتامین E برای فعالیت صحبحثی در مورد نقش کلسیم و خواندن ، یکی از شستشو دهنعلایم کمبود ویتامین E را مغز چگونه صداها را فیلتر ایا بدون زبان میتوانیم تیادآوری خواب و رویابرخی بیماری ها که در آن بدژا وو یا اشنا پنداریمغز زنان جوانتر از مغز مرابزار بقای موجود زنده از کوری گذرای ناشی از موبایتلاشی برای درمان قطع نخادر هم تنیدگی کوانتومی و پنقش سجده بر عملکرد مغزاختلالات صحبت کردن در انگاهی مغز بزرگ چالش استتکامل چشمرمز و رازهای ارتباط غیر کنوعی سکته مغزی ، وحشتناک ارزش حقیقی زبان قسمت دومپختگی پس از چهل سالگي به تاثیر کپسول نوروهرب بر سرژیم غذایی حاوی تخم مرغ ونرمشهای مهم برای تقویت عاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکزبان و شناخت حقیقت قسمت سفرد حساس از نظر عاطفی و بهوش مصنوعی می تواند بر احاستیفن هاوکینگ در مورد هتاریخ همه چیز را ثبت کردهسیستم تعادلی بدنمیهمانهای ناخوانده عامل آیاما مقهور قوانین فیزیکهوش مصنوعی ساخته هوش طبیبیماریهای تحلیل عضلانی اجهشهای مفید و ذکاوتی که دشناسایی سلول های ایمنی امخچه ابزاري که وظیفه آن فانسان عامل توقف رشد مغزویتامین E در چه مواد غذایبحثی در مورد عملکرد لوب فخواب سالم عامل سلامتیعلایم کمبود ویتامین E را مغز آیندگان چگونه است ؟ایا تکامل هدفمند استژن هوش و ساختارهای حیاتی برخی بیماری های خاص که بددژاوو یا آشناپنداریمغزهای کوچک بی احساسابزار بقای موجود زنده از کی غایب شدی تا نیازمند دلتلاشی جدید در درمان ام اسدرمان های بیماری آلزایمرنقش غذاها و موجودات درياادامه بحث تکامل چشمگذر زمان کاملا وابسته به تکامل ابزار هوش ، راه پر رویای شفافچیزی خارج از مغزهای ما نیارزش حقیقی زبان قسمت سومپرورش مغز مینیاتوری انساتاثیر کپسول نوروهرب بر سراه های جدید برای قضاوت رچرا مغزهای ما ارتقا یافت از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکزبان، وسیله شناسایی محیطقانون مندی نقشه ژنتیکی مهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاستیفن هاوکینگ در تفسیر تبدیل تراکت صوتی مصنوعی سیستم دفاعی بدن علیه مغز میگرن سردردی ژنتیکی که بآزمون ذهنی گربه شرودینگرهوش احساسیبیهوش کردن در جراحی و بیمجهشهای مفید و ذکاوتی که دشواهدی از دنیسوان(شبه نئمدارک ژنتیکی چگونه انسانانعطاف پذیری مکانیسمی علویتامین دی گنجینه ای بزربحثی درباره هوش و تفاوتهخواب سالم عامل سلامتی و یعلت خواب آلودگی بعد از خومغز انسان ایا طبیعتا تماایرادهای موجود در خلقت بژن یا نقشه توسعه مغز و نقبرخی توجهات در ببمار پاردانشمندان ژنی از مغز انسمغزتان را در جوانی سیمکشابزار بقای موجود زنده از کاهش التهاب ناشی از بیماتمایل زیاد به خوردن بستندرمان های جدید میگرننقش غذاها و موجودات درياادغام میان گونه های مختلگربه شرودینگر و تاثیر مشتکامل زبانروبات های ریز در درمان بیچگونه مغز پیش انسان یا هماز نظر علم اعصاب یا نرووسآلزایمرتاثیر گیاه خواری بر رشد وتاثیر گیاه خواری بر رشد وراه های جدید برای قضاوت رچرا حیوانات سخن نمی گویناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفر نامه سفر به بم و جنوب قارچ بی مغز در خدمت موجودآیا واکنش های یاد گرفته وهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاستخوان های کشف شده، ممکتبدیل سلولهای محافط به سسکته مغزیمیدان مغناطيسي زمین بشر إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَهوش احساسیبیوگرافیجاذبه و نقش آن در شکلگیریشاهکار قرنمروری بر تشنج و درمان هایاولین هیبرید بین انسان وواکنش های ناخودآگاه و تقبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب عامل دسته بندی و حفطعوارض ازدواج و بچه دار شدمغز انسان برای ایجاد تمداگر نعمت فراموشی نبود بسژنها نقشه ایجاد ابزار هوبرخی سلولهای عصبی در تلادانشمندان روش هاي جدیدی نقش قهوه در سلامتیابزارهای بقای موجود زندکایروپاکتیک چیستتمدن قدیمی ای در جنوب ایردرمان های رایج ام اسنقش غذاها و موجودات درياادغام دو حیطه علوم مغز و گزیده ای از وبینار یا کنفتکامل ساختار رگهای مغزی روح رهاییچگونه هموساپينس بر زمین از نظر علم اعصاب اراده آزآیا ما تنها موجودات زنده تاثیر گیاه خواری بر رشد وراه پیروزی در زندگی چیستچرا حجم مغز گونه انسان دراز تکینگی تا مغز از مغز تسفرنامه سفر به بم و جنوب قدم زدن و حرکت دید را تغیآیا آگاهی پس از مرگ از بیهوش مصنوعی الفاگواصول سلامت کمرتری فلوپرازینساخت شبکه عصبی با الفبایمکانیزمهای دفاعی در برابافراد آغاز حرکت خودشان رهوش عاطفی بیشتر در زنانبیوگرافیحقیقت راستین انسان علم بشبیه سازی میلیون ها جهان مرکز خنده در کجای مغز استاولین مورد پیوند سر در انواکسن سرطانبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیاريعید نوروز مبارکمغز انسان برای شادمانی طاگر نعمت فراموشی نبود بسژنها ، مغز و ارادهبرخی سيناپسها طی تکامل و دانشمندان روشی برای تبدینقش مهاجرت در توسعه نسل اابزارهای پیشرفته ارتباط کاربرد روباتهای ريزنانوتمدن بشری و مغز اخلاقیدرمان ژنتیکی برای نوآورینقشه مغزی هر فرد منحصر بهارتقا و تکامل سنت آفرینش گزارش یک مورد جالب لخته وتکامل شناخت انسان با کشفروزه داری و بیمار ی ام اس چگونه آن شکری که می خوریماز نظر علم اعصاب اراده آزآیا مغز تا بزرگسالی توسعتاثیر گیاه خواری بر رشد ورشته نوروایمونولوژی و نقچرا در مغز انسان، فرورفتاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب قدرت انسان در نگاه به ابعآیا امکان بازسازی اندامههوش مصنوعی از عروسک تا کاضطراب و ترستری فلوپرازینساخت شبکه عصبی مصنوعی با ما انسانها چه اندازه نزدافزایش قدرت ادراکات و حسهوش عاطفی در زنان بیشتر ابیان ژن های اسکیزوفرنی دحافظه و اطلاعات در کجاست شبیه سازی سیستم های کوانمرگ انتقال است یا نابود شاولین تصویر در تاریخ از سواسطه ها د رمسیر ایجاد مغبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیاريعامل کلیدی در کنترل کارآمغز انسان برای شادمانی طاگر تلاش انسان امروز براژنهای هوش ، کدامندبررسي علل احتمالي تغيير داروهای مصرفی در ام اسنقش هورمون های تیروئید دابزارهای دفاعی و بقای موکاربرد روباتهای ريز، در تمساح حد واسط میان مغز کودرمان جدید میگرن با انتی نقص در تشخیص هیجانات عامارتوکين تراپی روشی جديد گشایش دروازه جدیدی از طرتئوری تکامل امروز در درمروش مقابله مغز با محدودیچگونه انتظارات بر ادراک از آغاز خلقت تا نگاه انساآیا همه جنایت ها نتیجه بیآیا هوش ارثی دریافتی از پتاثیر گیاه خواری بر رشد ورشد مغز علت تمایل انسان بچراروياها را به یاد نمی آاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب لوب فرونتال یا پیشانی مغآیا انسان با مغز بزرگش اخهوش مصنوعی از عروسک تا کاطلاعاتی عمومی در مورد متسلیم شدن از نورون شروع مساختار شبکه های مغزی ثابما انسانها چه اندازه نزدافسردگی و اضطراب در بیماهوشیاری کوانتومیبیست تمرین ساده برای جلوحافظه و اطلاعات در کجاست شباهت زیاد بین سلول هاي عمراحل ارتقای پله پله کیهاولین سلول مصنوعیوراپامیل در بارداریبحثی درباره هوش و تفاوتهخانواده پایدارعسل طبیعی موثر در کنترل بمغز انسان رو به کوچک تر شابزار هوش در حال ارتقا ازکلرال هیدرات برای خوابانبررسی و اپروچ جدید بر بیمداروهای ضد بیماری ام اس ونقش ژنتیک در درمان اختلااثر مضر مصرف طولانی مدت رکجای مغز مسئول پردازش تجتنفس هوازی و میتوکندریدرمانهای بیماری پارکینسچند جهانیارتباط میکروب روده و پارپمبرولیزوماب در بیماری چتئوری تکامل در پیشگیری و روش های صرفه جویی در ایجاچگونه باغبانی باعث کاهش از تلسکوپ گالیله تا تلسکاز تلسکوپ گالیله تا تلسکآیا هوش سریعی که بدون احستاثیر گیاه خواری بر رشد وزمین زیر خلیج فارس تمدنی چراروياها را به یاد نمی آاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب لبخند بزن شاید صبح فردا زآیا احتمال دارد رویا از آهوش مصنوعی از عروسک تا کاطلاعاتی عمومی در مورد متشنج چیستسخن پاک و ثابتما با کمک مغز خود مختاريمالکتروتاکسی(گرایش و حرکهوش، ژنتیکی است یا محیطیبیشتر کمردردها نیازی به حافظه و اطلاعات در کجاستشباهت زیاد بین سلول هاي عمزایای شکلات تلخ برای سلاوکرلیزوماب داروی جدید شورزش هوازی مرتب خیلی به قبحثی درباره احساسات متفاخطا در محاسبات چیزی کاملعصب حقوق نورولوومغز انسان رو به کوچکتر شدابزار بقای موجود زنده از کمردرد و علل آنبررسی سیستم تعادلی بدن اداروی فامپیریدین یا نورلنقش انتخاب از طرف محیط، ناثرات مفید قهوهکشف مکانیسم عصبی خوانش پتنفس هوازی و میتوکندریدرک فرد دیگر و رفتارهای اچندین ماده غذایی که ماننارتباط چاقی و کاهش قدرت بپنج اکتشاف شگفت آور در موتا 20 سال آینده مغز شما به روش هایی ساده برای کاهش اچگونه جمعیت های بزرگ شکل از تکنیکی تا مغز از مغز تآیا هشیاری کوانتومی وجودتاثیر گیاه خواری بر رشد وزندگی هوشمند در خارج از زفلج بل، فلجی ترسناک که آننزاع بین جهل و علم رو به پاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفری به آغاز کیهانلرزش ناشی از اسیب به عصبآیا احتمال دارد رویا از آهوش مصنوعی از عروسک تا کبلندی در ذهن ما درک بلندیتغییر الگوی رشد مغزی با زسریعترین کامپیوتر موجودما تحت کنترل ژنها هستیم یالتهاب شریان تمپورالهیچگاه از فشار و شکست نتربا هوش مصنوعی خودکار روبحس چشایی و بویاییشش مرحله تکامل چشممسیر دشوار تکامل و ارتقاايندگان چگونه خواهند دیدورزش هوازی ، بهترین تمریبحثی درباره احساساتی غیرخطا در محاسبات چیزی کاملعضلانی که طی سخن گفتن چقدمغز ایندگان چگونه استابزار بقای موجود زنده از کمردرد با پوشیدن کفش منابررسی علل کمر درد در میانداروی تشنجی درباردارینقش اتصالات بین سلولهای اثرات مضر ماری جواناکشف مکانیسمی پیچیده در بتو دی ان ای خاص ميتوکندريدرک و احساسچه زیاد است بر من که در ایارتباط هوش ساختار مغز و ژپوست ساعتی مستقل از مغز دتاثیر مشاهده بر واقعیت بروش صحبت کردن در حال تکامچگونه جمعیت های بزرگ شکل از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وزیباترین چیز در افزایش سفلج خوابنزاع بین علم و نادانی رو از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسلولهای بنیادی مصنوعی درلزوم سازگاری قانون مجازاآیا برای تولید مثل همیشه هوش مصنوعی از عروسک تا کبه زودی شبکه مغزی به جای تغییر زودتر اتصالات مغزیسرگیجه از شایعترین اختلاماه رجبامیوتروفیک لترال اسکلروهاوکينگ پیش از مرگش رسالبارداری بدون رحمحس و ادراک (قسمت اول )ششمین کنگره بین المللی سمشکلات نخاعیايا اراده آزاد توهم است یورزش و میگرنبخش دیگری در وجود انسان هدفاع در برابر تغییر ساختمقالاتمغز ابزار برتر بقاابزار بقای موجود زنده از کنفرانس تشنج هتل کوثر اصبزرگ شدن مغز محدود به دورداروی جدید s3 در درمان ام نقش حفاظتی مولکول جدید داجزای پر سلولی بدن انسان کشف ارتباط جدیدی از ارتبتولید سلولهای جنسی از سلدرک احساسات و تفکرات دیگچهار میلیارد سال تکامل بارتباط انسانی، محدود به پیموزایدتاثیر نگاه ناظر هوشیار بروشهای نو در درمان دیسک بچگونه حافظه را قویتر کنینگاهی بر قدرت بینایی درااز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد وزیرفون داروی ضد ام اسفلج خواب چیستنزاع بین علم و جهل رو به پاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسلسله مباحث هوش مصنوعیلزوم سازگاری قانون مجازاآیا بزرگ شدن مغز فقط در دهوش مصنوعی از عروسک تا کمبوزون هیگز چیستتغییر عمودی سر انسان از پسردرد و علتهای آنماپروتیلینامگا سه عامل مهم سلامتهاوکينگ پیش از مرگش رسالبازگشت از آثار به سوی خداحس و ادراک (قسمت دوم )صرع و درمان های آنمشاهده آینده از روی مشاهايا اراده آزاد توهم است یورزش بهترین درمان بیش فعبرنامه و ساختار پیچیده مدقیق ترین تصاویر از مغز اتاثیر ویتامین دی بر بیمامغز از بسیاری حقایق می گرابزار بقای موجود زنده از کنگره بین المللی سردرد دبسیاری از بیماری های جدیداروی جدید ضد میگرننقش حیاتی تلومر دی ان آ داجزایی ناشناخته در شکل گکشف جمجمه ای درکوه ایرهوتوانایی مغز و دیگر اجزای درک تصویر و زبان های مخلتچهار ساعت پس از کشتار خوکارتباط شگفت مغز انسان و فپیچیدگی های مغزی در درک زتاثیر نگاه انسان بر رفتاروشهای شناسایی قدرت شنوانگاهی بر توانایی اجزاي باز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر انتخاب از طرف محیط زبان چهار حرفی حیات زمینفیلمی بسیار جالب از تغیینظام مثبت زندگیاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رو ح و روان بر جسمسم زنبور ، کلیدی برای وارممانتین یا آلزیکسا یا ابآیا تکامل و تغییرات ژنتیهوش مصنوعی از عروسک تا کمبیماری گیلن باره و بیمارثبت امواج الکتریکی در عصسردرد تنشنمبانی ذهنی سیاه و سفیدامروز دانش ژنتیک هیچ ابههدف از تکامل مغزبازسازي مغز و نخاع چالشی حس و ادراک قسمت چهارمضررهای مصرف شکر و قند بر معنی روزهای آنکه نامش درمان و یادشورزش در کمر دردبرین نت به جای اینترنتدلایلی که نشان میدهد ما بصفحه اصلیمغز برای فراموشی بیشتر کابزار بقای موجود زنده از کنگره بین المللی سردرد دتفاوت مغز انسان و میمون هداروی ضد تشنج با قابليت تنقش داروهاي مختلف معروف احساس گذر سریعتر زمانگنجینه ای به نام ویتامین توازن مهمتر از فعالیت زیدرک عمیق در حیواناتنوار مغزی روشی مهم در تشخارتباط شگفت انگیز مغز انپیوند مغز و سر و چالشهای تاثیر نگاه انسان بر رفتاروشی برای بهبود هوش عاطفناتوانی از درمان برخی ویاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سزبان و بیان، در سایه پیشرفیزیکدانان ماشینی برای تنظریه تکامل در درمان بیماز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر سودمندی موجودات ابزی بر منابع انرژي پاک سرچشمه حآیا خداباوری محصول تکاملهوش مصنوعی در کامپیوترهابیماری ای شبیه آلزایمر و جمجمه انسان های اولیهسردرد سکه ایمجموعه های پر سلولی بدن مانفجار و توقف تکاملی نشاهزینه ای که برای اندیشیدبحتی علمی درباره تمایل بحس و ادراک قسمت پنجمضررهای شکر بر سلامت مغزمغز فکر میکند مرگ برای دیایندرالوزوز گوشبرای پیش بینی آینده مغز ددندان ها را مسواک بزنید تسوالات پزشکیمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟ابزار بقای موجود زنده از کندر در بیماریهای التهابتفاوتهای جنسیتی راهی براداروی ضد تشنج با قابليت تنقش روزه داری در سالم و جاخلاق و علوم اعصابگیاه خواری و گوشت خوار کدتوسعه برخی شغل ها با هوش درگیری قلب در بیماری ویرنورون هاي مصنوعی می توانارتباط شگفت انگیز مغز انپیوند سر، یکی از راه حلهاتاثیر ویتامین دی بر بیماروشی جدید در درمان قطع نخناتوانی در شناسایی چهره از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری مزبان و تکلم برخی بیماریهفرگشت و تکامل تصادفی محض هفت چیز که عملکرد مغز تو از تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر رژیم گیاه خواری بر سیاهچاله و تکینگی ابتدایمولتیپل اسکلروز در زنان آیا دلفین ها می تواند از هوش مصنوعی در خدمت خلق وحبیماری ای شبیه ام اس مولتجنسیت و تفاوت های بیناییسرعت فکر کردن چگونه استمحل درک احساسات روحانیانگشت نگاری مغز نشان میدهستي مادي ای که ما کوچکتربحث درباره پیدایش و منشاحس و ادراک قسمت سومطی یکصد هزار سال اخیر هرچمغز ما کوچکتر از نیم نقطهایا کوچک شدن مغزانسان الیک پیشنهاد خوب برای آسان برخی نکات از گاید لاین پردو ویژگی انتزاع و قدرت تجپیامهای کاربرانمغز بزرگ چالش است یا منفعابزار بقای موجود زنده از کوچک شدن مغز از نئاندرتاتقلید مرحله ای نسبتا پیشداستانها و مفاهیمی اشتبانقش رژیم غذایی در رشد و ااختلال در شناسایی حروف و گالکانزوماب، دارویی جدیتوصیه های غیر دارویی در سدرگیری اعصاب به علت میتونورون های ردیاب حافظهارتباط غیرکلامی بین انساپیشینیان انسان از هفت میتاثیر ژنها بر اختلالات خروشی جدید در درمان سکته منخاع ما تا پایین ستون فقراز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب زبان و شناخت حقیقت قسمت چفراموش کارها باهوش تر هسهفت سین یادگاری از میراث از تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر سیاره ابلهانمواد کوانتومی جدید، ممکنآیا دست مصنوعی به زودی قاهوش مصنوعی در خدمت خلق وحبیماری بیش فعالیجنسیت و تفاوت های بیناییشلیک فراموشیمحل درک احساسات روحانی داندوهگین نباش اگر درب یا هستی ما پس از شروعی چگال بحثی در مورد نقش ویتامينحساسیت روانی متفاوتظهور امواج مغزی در مغز مصمغز مادران و کودکان در زمایا ابزار هوشمندی یا مغز یکی از علل محدودیت مغز امبرخی اثرات مضر ویتامین دديدن با چشم بسته در خواب سایتهای دیگرمغز بزرگ چالشهای پیش روابزار بقای موجود زنده از کودک ایرانی که هوش او از تلقین اطلاعات و حافظهدر مانهای کمر دردنقش زبان در سلطه و قدرت ااختلالات مخچهگامی در درمان بیماریهای توصیه هایی در مصرف ماهیرقیبی قدرتمند در برابر منوروپلاستیسیتی چیستارتروز یا خوردگی و التهاپیشرفتی مستقل از ابزار هتاثیر کپسول نوروهرب بر نريتوکسيمب در درمان ام اس