دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تغییر زودتر اتصالات مغزی علت بلوغ سریعتر دختران

تغییر زودتر اتصالات مغزی، علت بلوغ سریعتر دختران

تفاوت های مغز مرد و زن، بسیار است.. به دو مورد آن، در قسمت های قبلی اشاره شد. اندازه مغز در زن و مرد با هم برابر نیست ولی فرآیندهای متابولیسم فعالتر و جوانتر در جنسیت مونث تا حدی می تواند کوچکتر بودن مغز را جبران کند.

اکنون به تفاوت دیگری میپردازیم که می تواند کوچک تر بودن مغز را جبران کند. حفظ انرژی در زنان بسیار حساس است. تغییرات هورمونی و ریزش ماهانه بخش بزرگی از سلول های بدن زنان و دوره بارداری- به خصوص مواردی که چند قلو است- لازم میکند بخش بزرگی از انرژی دریافتی، صرف امور جانبی شود و کوچک شدن مغز، بسیار به ذخیره انرژی کمک میکند.

ساختار مغز به گونه بسیار پیچیده ای در آمده است تا مصرف انرژی را به حداقل برساند. از ژنها تا رسیدن به محصول نهایی آن تا امروز، یعنی مغز، امکانات در دسترس برای صرفه جویی و بازده بیشتر، به صورت بسیار شگفت آوری زیاد شدهاست.

ایجاد اولین سلول عصبی، به مرتبط کردن ادراک ها و نتیجه گیری قدرتمندتر، کمک بسیار زیادی کرده است. اگر به یک سلول عصبی نگاه شود میبینیم یک سلول عصبی با زواید متعدد خود میتواند به صورت بسیار عجیبی با دهها سلول دیگر در ارتباط باشد این وسعت ارتباط های سلول عصبی، به عنوان یک کثرت و فراوانی امکانات، دست انتخاب طبیعی را در گزینش ها در شرایط مختلف و ناسازگار باز میکند. هر جا کثرت و فراوانی امکانات، بیشتر شود انتخاب طبیعی راحت تر می تواند شکل سازگار را انتخاب کند و قوانین حاکم بر عالم زندگی ما، قابل اجراتر خواهد بود.

قانون به شرطی اجرا خواهد شد که زمینه ها و امکانات اجزای آن فراهم باشد و اگر شرایط اجرای خود را پیدا نکند، از قانونی نظری فراتر نمیرود. تمایزهای وسیع و گسترده، پذیرش قانون های موجود را امکان پذیرتر میکند.

جالب تر اینکه ارتباط های یک سلول عصبی با دهها سلول دیگر، خودش شکلی ثابت و غیر قابل تغییر، ندارد بلکه بین دو سلول عصبی، پایانه ارتباطی هست که میتواند با ترشحات خاص، سلول عصبی دیگر را تحریک یا مهار کند؛ برخی مواد نقش مهاری و برخی دیگر نقش تحریکی دارند و خود این پایانه یک فراوانی و تمایز بسیار وسیعی را در اختیار مغز و سیستم عصبی قرار میدهد و دست انتخاب طبیعی را بازتر میکند.

در این میان، شکل گیری یا حذف دهها یا صدها گیرنده، در این پایانه ها ما را با تمایز و تنوعی بسیار بیشتر مواجه میکند.

هر کدام از این تمایزها از ارتباط بین نورون تا ارتباط های درون پایانه ها تا صدها گیرنده روی غشای سلول ها، تغییر در هر کدام از اینها می تواند همه تنظیمات مغزی را به هم بریزد و شکل جدیدی از شبکه های ارتباطی را ایجاد کند. مدیر آگاهی را تصور کنید که هزاران تکمه در جلوی میز خود دارد و این مدیر کافی است یکی از تکمه ها را فشار دهد تا یک شبکه پیچیده از ارتباطات را فعال کند. در اینجا این مدیر میتواند کارخانه و سیستم خود را با دایره وسیعی از انتخاب ها اداره کند و تحمیل شرایط محیطی هرگز دست او را نخواهد بست. بسته شدن دست، آن زمانی است که شما انتخاب های زیادی نداشته باشد و مدیری آگاه، مجبور به یک یا دو برنامه دیکته شده باشد ولی اگر دست باز باشد و دهها بلکه میلیون ها انتخاب وجود داشته باشد، طبیعت در هر شرایطی می تواند شکل سازگار با خود را بیابد؛ چه هوا سرد شود یا گرم، بارانی باشد یا خشک و یا آلوده باشد یا تمیز؛ در همه این شرایط، طبیعت خواهد توانست در میان میلیونها انتخاب متمایز، شکل سازگار با خود را پیدا کند و امروز در سایه ابزار هوش قدرتمند فعلی، انتخابها گسترده تر شده است و موجود میتواند با سخت ترین شرایط سازگار گردد و حتی کوچک شدن مغز، حتی رسیدن آن به کوچکترین اندازه ها، نخواهد توانست قدرت سازگاری با محیط را خیلی کاهش دهد زیرا با دهها فرایند جایگزین، میتواند کاهش حجم مغز را تا حد زیادی جبران کند.
نمونه دیگری از این سازگاری ها را در زیر میبینیم:

نوروسافاری | دانشمندان کشف کرده اند زمانی که مغز اتصالات و ارتباطات خود را در طول زندگی مجددا سازمان دهی می کند، این سازماندهی مجدد در دختران زودتر شروع می شود که این امر می تواند علت بلوغ سریع تر آنها در طول دوره نوجوانی را توضیح دهد.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه نیوکاسل، با افزایش سن، مغز ما متحمل سازمان دهی مجدد اساسی و کاهش ارتباطات داخل مغزی می شود. دانشمندانی زیر نظر دکتر مارکوی کیسر و مس سول لیم در دانشگاه نیوکاسل، با مطالعه افراد تا سن ۴۰ سال، متوجه شدند به این طریق کارایی اتصالات کلی درون مغز افزایش می یابد، ارتباطات کلی مغز کمتر شده ولی ارتباطات و اتصالات دور-برد (فاصله طولانی) که برای ترکیب و تحلیل اطلاعات اهمیت دارند، حفظ می شوند.

محققان تردید دارند که این فرایند گزینشی تازه کشف شده بتواند علت بدتر نشدن عملکرد مغز و در عوض بهبود عملکرد آن را در طول هرس کردن، توضیح دهد

. جالب است که آنها متوجه شدند که این تغییرات در زنان نسبت به مردان، زودتر رخ می دهد.

دکتر کیسر با توضیح شبکه ای- که درمجله ی قشر مخ دانشگاه عصبی انفورماتیک نیوکسل منتشر شده است- می گوید:

ایجاد و حفظ اتصالات فاصله-دور دشوار است اما برای پردازش موثر و سریع، اهمیت دارد. اگر در مورد یک شبکه اجتماعی فکر کنید، دوستان نزدیک می توانند به شما اطلاعات مشابهی دهند- ممکن است شما اخبار مشابهی را از افراد مختلف بشنوید. مردم شهرها و کشورهای مختلف به احتمال زیاد، به شما اطلاعات جدید ارائه می دهند. به همین ترتیب، برخی از اطلاعات جریان یافته از طریق ماژول مغز، می تواند زیاد باشد.

این کار، بخشی از پروژه ی مغز سبز انسان با بودجه EPSRC است که رشد مغز انسان را بررسی می کند.

با استفاده از یک تکنیک غیر تهاجمی، به نام تصویربرداری تنسور منتشر- پروتکل اندازه گیری ویژه برای اسکنرهای تصویربرداری تشدید (رزونانس) مغناطیسی- آنها نشان دادند که فیبرها در این دوره به طور کلی در حال هرس شدن و کاهش، هستند.

با این حال، آنها متوجه شدند که همه اتصالات دور-برد بین مناطق مغز تا حدی مشابه تحت تاثیر قرار نمی گیرند. تغییرات به طور متفاوت بسته به انواع اتصالات، تحت تاثیر قرار می گیرند. اتصالاتی که حفظ شده اند میانبرهایی بودند که به سرعت، ماژول های مختلف پردازش را مثلا برای دیدن و صدا ارتباط داده و اجازه ی انتقال سریع اطلاعات و پردازش همگام را می دهند.

تغییر در این اتصالات در بسیاری از اختلالات رشدی مغز مانند اوتیسم، صرع و اسکیزوفرنی یافت شده است.

محققان برای اولین بار نشان داده اند که از دست دادن فیبرهای ماده سفید بین نواحی مغز، یک فرایند به شدت گزینشی است- پدیده ای که آنها انفصال ترجیحی نامیدند. نتایج نشان داد که اتصالات بین نواحی دور مغز، بین نیمکره های مغز و بین ماژول های پردازش، فیبرهای عصبی کمتری در طول بلوغ مغز نسبت به میزان مورد انتظار نشان می دهند. محققان می گویند که این امر می تواند نحوه ی حفظ یک شبکه پایدار مغز در طول بلوغ مغز را توضیح دهد.

مس سول لیم با بحث در مورد این حقیقت که این تغییرات در زنان نسبت به مردان زودتر رخ می دهد، توضیح می دهد:

از دست رفتن اتصالات در طول رشد مغز می تواند در واقع به بهبود عملکرد مغز، با سازمان دهی کاراتر مجدد شبکه کمک کند. می توان گفت که به جای صحبت با افراد زیاد به طور تصادفی، پرسیدن سوال به صورت دو نفری از افردی که در یک محدوده برای مدت زمان طولانی زندگی کرده اند، می تواند کاراترین و موثرترین روش برای شناخت راهتان باشد. به شیوه ی مشابه، کاهش برخی از اتصالات در مغز به تاکید بر اطلاعات ضروری کمک می کند.
ترجمه: ندا میهمی وبسایت نوروسافاری

https://www.facebook.com/224857427699801/posts/963292387189631/


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

بهروز جوکار [ 1398-01-15 ]
با درود فراوان به پیشگاه جناب فاطمی ، و با سپاس و قدر دانی از گوناگونی چنین آگهی های بسیار دلچسب و دلنشین .و من با وجود دلبستگی زیادی که پیرامون شناخت چگونگی آفرینش گیتی و این همه پیشرفت های زندگی که در گونه های زندگی جانداران روی زمین چنین زیبا رویداده است .و شما بزرگوار به خوبی گردآوری کرده اید و تنها یک چیز در این همه خوبی اگر نمی بود چه میشد ،روان و ساده تر بودن که ناتوانی چون من بهتر آگاه شود. سپاس بی کران

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نوشیدن چای برای مغز مفید از تلسکوپ گالیله تا تلسکپاسخ گیاهان در زمان خوردتاثیر گیاه خواری بر رشد ورشد مغز علت تمایل انسان بنخستین تصویر از سیاهچالهاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب فراموشی همیشه هم بد نیستآیا انسان با مغز بزرگش اخهمیشه عسل با موم بخوریماطلاعاتی عمومی در مورد متسلیم شدن از نورون شروع مساختار شبکه های مغزی ثابموجود بی مغزی که می تواندافسردگی و اضطراب در بیماهوش مصنوعی درمانگر کامپیبیست تمرین ساده برای جلوحافظه و اطلاعات در کجاست شباهت زیاد بین سلول هاي عمحدودیت های حافظه و حافظاولین سلول مصنوعیو هر کس تقوای خدا پیشه کنبحثی درباره هوش و تفاوتهخانواده پایدارعسل طبیعی موثر در کنترل بمغز چون ابزار هوش است دلیابزار هوش در حال ارتقا ازیادگیری مهارت های جدید دبررسی و اپروچ جدید بر بیمداروهای ضد بیماری ام اس ومغز حریص برای خون، کلید تاثر مضر مصرف طولانی مدت رکودکان خود را مشابه خود تتنفس هوازی و میتوکندریدرمانهای بیماری پارکینسنقش زبان در سلطه و قدرت اارتباط میکروب روده و پارگاهی لازم است برای فهم و تئوری تکامل در پیشگیری و روش های صرفه جویی در ایجانوعی سکته مغزی ، وحشتناک از تلسکوپ گالیله تا تلسکپختگی پس از چهل سالگي به تاثیر گیاه خواری بر رشد وزمین زیر خلیج فارس تمدنی نرمش های مفید در سرگیجهاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب فرایند حذف برخی اجزای مغآیا احتمال دارد رویا از آهوموارکتوس ها ممکن است داطلاعاتی عمومی در مورد متشنج چیستسخن پاک و ثابتموجودات مقهور ژنها هستندالکتروتاکسی(گرایش و حرکهوش مصنوعی درخدمت خلق وحبیشتر کمردردها نیازی به حافظه و اطلاعات در کجاستشباهت زیاد بین سلول هاي عمخچه ، فراتر از حفظ تعادلاوکرلیزوماب داروی جدید شویتامین E برای فعالیت صحبحثی درباره احساسات متفاخطا در محاسبات چیزی کاملعصب حقوق نورولوومغز چگونه صداها را فیلتر ابزار بقای موجود زنده از یادآوری خواب و رویابررسی سیستم تعادلی بدن اداروی فامپیریدین یا نورلمغز زنان جوانتر از مغز مراثرات مفید قهوهکوری گذرای ناشی از موبایتنفس هوازی و میتوکندریدرک فرد دیگر و رفتارهای انقش سجده بر عملکرد مغزارتباط چاقی و کاهش قدرت بگاهی مغز بزرگ چالش استتا 20 سال آینده مغز شما به روش هایی ساده برای کاهش اچیزی خارج از مغزهای ما نیاز تکنیکی تا مغز از مغز تپرورش مغز مینیاتوری انساتاثیر گیاه خواری بر رشد وزندگی هوشمند در خارج از زنرمشهای مهم برای تقویت عاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفری به آغاز کیهانفرد حساس از نظر عاطفی و بآیا احتمال دارد رویا از آهوش مصنوعی می تواند بر احبلندی در ذهن ما درک بلندیتغییر الگوی رشد مغزی با زسریعترین کامپیوتر موجودمیهمانهای ناخوانده عامل التهاب شریان تمپورالهوش مصنوعی ساخته هوش طبیبا هوش مصنوعی خودکار روبحس چشایی و بویاییشش مرحله تکامل چشممخچه ابزاري که وظیفه آن فايندگان چگونه خواهند دیدویتامین E در چه مواد غذایبحثی درباره احساساتی غیرخطا در محاسبات چیزی کاملعضلانی که طی سخن گفتن چقدمغز آیندگان چگونه است ؟ابزار بقای موجود زنده از ژن هوش و ساختارهای حیاتی بررسی علل کمر درد در میانداروی تشنجی دربارداریمغزهای کوچک بی احساساثرات مضر ماری جواناکی غایب شدی تا نیازمند دلتو دی ان ای خاص ميتوکندريدرک و احساسنقش غذاها و موجودات درياارتباط هوش ساختار مغز و ژگذر زمان کاملا وابسته به تاثیر مشاهده بر واقعیت بروش صحبت کردن در حال تکامچگونه مغز پیش انسان یا هماز تکینگی تا مغز از مغز تآلزایمرتاثیر گیاه خواری بر رشد وزیباترین چیز در افزایش سچرا مغزهای ما ارتقا یافت از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسلولهای بنیادی مصنوعی درقانون مندی نقشه ژنتیکی مآیا برای تولید مثل همیشه هوش مصنوعی گوگل به کمک تشبه زودی شبکه مغزی به جای تغییر زودتر اتصالات مغزیسرگیجه از شایعترین اختلامیگرن سردردی ژنتیکی که بامیوتروفیک لترال اسکلروهوش احساسیبارداری بدون رحمحس و ادراک (قسمت اول )ششمین کنگره بین المللی سمدارک ژنتیکی چگونه انسانايا اراده آزاد توهم است یویتامین دی گنجینه ای بزربخش دیگری در وجود انسان هدفاع در برابر تغییر ساختمقالاتمغز انسان ایا طبیعتا تماابزار بقای موجود زنده از ژن یا نقشه توسعه مغز و نقبزرگ شدن مغز محدود به دورداروی جدید s3 در درمان ام مغزتان را در جوانی سیمکشاجزای پر سلولی بدن انسان کاهش التهاب ناشی از بیماتولید سلولهای جنسی از سلدرک احساسات و تفکرات دیگنقش غذاها و موجودات درياارتباط انسانی، محدود به گربه شرودینگر و تاثیر مشتاثیر نگاه ناظر هوشیار بروشهای نو در درمان دیسک بچگونه هموساپينس بر زمین از تکینگی تا مغز و از مغز آیا ما تنها موجودات زنده تاثیر گیاه خواری بر رشد وزیرفون داروی ضد ام اسچرا حیوانات سخن نمی گویناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسلسله مباحث هوش مصنوعیقارچ بی مغز در خدمت موجودآیا بزرگ شدن مغز فقط در دهوش مصنوعی گوگل به کمک تشبوزون هیگز چیستتغییر عمودی سر انسان از پسردرد و علتهای آنمیدان مغناطيسي زمین بشر امگا سه عامل مهم سلامتهوش احساسیبازگشت از آثار به سوی خداحس و ادراک (قسمت دوم )صرع و درمان های آنمروری بر تشنج و درمان هایايا اراده آزاد توهم است یواکنش های ناخودآگاه و تقبرنامه و ساختار پیچیده مدقیق ترین تصاویر از مغز اتاثیر ویتامین دی بر بیمامغز انسان برای ایجاد تمدابزار بقای موجود زنده از ژنها نقشه ایجاد ابزار هوبسیاری از بیماری های جدیداروی جدید ضد میگرننقش قهوه در سلامتیاجزایی ناشناخته در شکل گکایروپاکتیک چیستتوانایی مغز و دیگر اجزای درک تصویر و زبان های مخلتنقش غذاها و موجودات درياارتباط شگفت مغز انسان و فگزیده ای از وبینار یا کنفتاثیر نگاه انسان بر رفتاروشهای شناسایی قدرت شنواروشی برای بهبود هوش عاطفچگونه آن شکری که می خوریماز تکینگی تا مغز از مغز تآیا مغز تا بزرگسالی توسعتاثیر انتخاب از طرف محیط زبان چهار حرفی حیات زمینچرا حجم مغز گونه انسان دراز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رو ح و روان بر جسمسم زنبور ، کلیدی برای وارقدم زدن و حرکت دید را تغیآیا تکامل و تغییرات ژنتیهوش مصنوعی الفاگوبیماری گیلن باره و بیمارثبت امواج الکتریکی در عصسردرد تنشنمکانیزمهای دفاعی در برابامروز دانش ژنتیک هیچ ابههوش عاطفی بیشتر در زنانبازسازي مغز و نخاع چالشی حس و ادراک قسمت چهارمضررهای مصرف شکر و قند بر مرکز خنده در کجای مغز استای آنکه نامش درمان و یادشواکسن سرطانبرین نت به جای اینترنتدلایلی که نشان میدهد ما بصفحه اصلیمغز انسان برای شادمانی طابزار بقای موجود زنده از ژنها ، مغز و ارادهتفاوت مغز انسان و میمون هداروی ضد تشنج با قابليت تنقش مهاجرت در توسعه نسل ااحساس گذر سریعتر زمانکاربرد روباتهای ريزنانوتوازن مهمتر از فعالیت زیدرک عمیق در حیواناتنقشه مغزی هر فرد منحصر بهارتباط شگفت انگیز مغز انگزارش یک مورد جالب لخته وتاثیر نگاه انسان بر رفتاروشی جدید در درمان قطع نخچگونه انتظارات بر ادراک از تکینگی تا مغز از مغز تآیا همه جنایت ها نتیجه بیتاثیر ترکیبات استاتین (سزبان و بیان، در سایه پیشرچرا در مغز انسان، فرورفتاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر سودمندی موجودات ابزی بر قدرت انسان در نگاه به ابعآیا خداباوری محصول تکاملهوش مصنوعی از عروسک تا کبیماری ای شبیه آلزایمر و جمجمه انسان های اولیهسردرد سکه ایما انسانها چه اندازه نزدانفجار و توقف تکاملی نشاهوش عاطفی در زنان بیشتر ابحتی علمی درباره تمایل بحس و ادراک قسمت پنجمضررهای شکر بر سلامت مغزمرگ انتقال است یا نابود شایندرالواسطه ها د رمسیر ایجاد مغبرای پیش بینی آینده مغز ددندان ها را مسواک بزنید تسوالات پزشکیمغز انسان برای شادمانی طابزار بقای موجود زنده از ژنهای هوش ، کدامندتفاوتهای جنسیتی راهی براداروی ضد تشنج با قابليت تنقش هورمون های تیروئید داخلاق و علوم اعصابکاربرد روباتهای ريز، در توسعه برخی شغل ها با هوش درگیری قلب در بیماری ویرنقص در تشخیص هیجانات عامارتباط شگفت انگیز مغز انگشایش دروازه جدیدی از طرتاثیر ویتامین دی بر بیماروشی جدید در درمان سکته مچگونه باغبانی باعث کاهش از تکینگی تا مغز از مغز تآیا هوش ارثی دریافتی از پتاثیر دپاکین بر بیماری مزبان و تکلم برخی بیماریهچراروياها را به یاد نمی آاز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر رژیم گیاه خواری بر سیاهچاله و تکینگی ابتدایلوب فرونتال یا پیشانی مغآیا دلفین ها می تواند از هوش مصنوعی از عروسک تا کبیماری ای شبیه ام اس مولتجنسیت و تفاوت های بیناییسرعت فکر کردن چگونه استما انسانها چه اندازه نزدانگشت نگاری مغز نشان میدهوشیاری کوانتومیبحث درباره پیدایش و منشاحس و ادراک قسمت سومطی یکصد هزار سال اخیر هرچمراحل ارتقای پله پله کیهایا کوچک شدن مغزانسان الوراپامیل در بارداریبرخی نکات از گاید لاین پردو ویژگی انتزاع و قدرت تجپیامهای کاربرانمغز انسان رو به کوچک تر شابزار بقای موجود زنده از کلرال هیدرات برای خوابانتقلید مرحله ای نسبتا پیشداستانها و مفاهیمی اشتبانقش ژنتیک در درمان اختلااختلال در شناسایی حروف و کجای مغز مسئول پردازش تجتوصیه های غیر دارویی در سدرگیری اعصاب به علت میتوچند جهانیارتباط غیرکلامی بین انساپمبرولیزوماب در بیماری چتاثیر ژنها بر اختلالات ختاثیر کپسول نوروهرب بر نريتوکسيمب در درمان ام اسچگونه جمعیت های بزرگ شکل از تکینگی تا مغز از مغز تآیا هوش سریعی که بدون احستاثیر داروهای ضد التهاب زبان و شناخت حقیقت قسمت چچراروياها را به یاد نمی آاز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر سیاره ابلهانلبخند بزن شاید صبح فردا زآیا دست مصنوعی به زودی قاهوش مصنوعی از عروسک تا کبیماری بیش فعالیجنسیت و تفاوت های بیناییشلیک فراموشیما با کمک مغز خود مختاريماندوهگین نباش اگر درب یا هوش، ژنتیکی است یا محیطیبحثی در مورد نقش ویتامينحساسیت روانی متفاوتظهور امواج مغزی در مغز مصمزایای شکلات تلخ برای سلایا ابزار هوشمندی یا مغز ورزش هوازی مرتب خیلی به قبرخی اثرات مضر ویتامین دديدن با چشم بسته در خواب سایتهای دیگرمغز انسان رو به کوچکتر شدابزار بقای موجود زنده از کمردرد و علل آنتلقین اطلاعات و حافظهدر مانهای کمر دردنقش انتخاب از طرف محیط، ناختلالات مخچهکشف مکانیسم عصبی خوانش پتوصیه هایی در مصرف ماهیرقیبی قدرتمند در برابر مچندین ماده غذایی که ماننارتروز یا خوردگی و التهاپنج اکتشاف شگفت آور در موپوست ساعتی مستقل از مغز دتاثیر کپسول نوروهرب بر تریواستیگمینچگونه جمعیت های بزرگ شکل از تکینگی تا مغز از مغز تآیا هشیاری کوانتومی وجودتاثیر داروی ضد تشنج سدیم زبان و شناخت حقیقت قسمت افلج بل، فلجی ترسناک که آننزاع بین جهل و علم رو به پازدواج های بین گونه ای، رتاثیر رژیم گیاهخواری بر سیاره ابلهانلرزش ناشی از اسیب به عصبآیا رژیم غذایی گیاهی سلاهوش مصنوعی از عروسک تا کبیماری تی تی پیجهش های ژنتیکی مفید در ساشنا در ابهای گرم جنوب نیما تحت کنترل ژنها هستیم یانسان قدیم در شبه جزیره عهیچگاه از فشار و شکست نتربحثی جالب درباره محدودیتخلاصه ای از مطالب همایش معلم به ما کمک میکند تا مومسیر دشوار تکامل و ارتقاایا بیماری ام اس (مولتیپورزش هوازی ، بهترین تمریبرخی اختلالات عصبی مثانهدی متیل فومارات(زادیوا)(مغز ایندگان چگونه استابزار بقای موجود زنده از کمردرد با پوشیدن کفش مناتلاش هایی در بیماران قطع در چه مرحله ای از خواب ، رنقش اتصالات بین سلولهای اختلالات حرکتی در انسانکشف مکانیسمی پیچیده در بتوضیحی ساده در مورد هوش مرموزی از نخستین تمدن بشرچه زیاد است بر من که در ایارزش حقیقی زبان قسمت اولپیموزایدتاثیر کپسول نوروهرب بر سرژیم های غذایی و نقش مهم چگونه حافظه را قویتر کنیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکزبان و شناخت حقیقت قسمت دفلج خوابنزاع بین علم و نادانی رو استفاده از هوش مصنوعی در تاثیر عصاره تغلیظ شده گیسیر آفرینش از روح تا مغز لزوم سازگاری قانون مجازاآیا راهی برای رفع کم آبی هوش مصنوعی از عروسک تا کبیماری ضعف عضلات نزدیک بجهش های ژنتیکی غیر تصادفشناخت و معرفت، و نقش آن دماه رجبانسان جدید از چه زمانی پاهاوکينگ پیش از مرگش رسالبحثی در مورد نقش کلسیم و خواندن ، یکی از شستشو دهنعلایم کمبود ویتامین E را مشکلات نخاعیایا بدون زبان میتوانیم تورزش و میگرنبرخی بیماری ها که در آن بدژا وو یا اشنا پنداریمغز ابزار برتر بقاابزار بقای موجود زنده از کنفرانس تشنج هتل کوثر اصتلاشی برای درمان قطع نخادر هم تنیدگی کوانتومی و پنقش حفاظتی مولکول جدید داختلالات صحبت کردن در انکشف ارتباط جدیدی از ارتبتکامل چشمرمز و رازهای ارتباط غیر کچهار میلیارد سال تکامل بارزش حقیقی زبان قسمت دومپیچیدگی های مغزی در درک زتاثیر کپسول نوروهرب بر سرژیم غذایی حاوی تخم مرغ ونگاهی بر قدرت بینایی درااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکزبان و شناخت حقیقت قسمت سفلج خواب چیستنزاع بین علم و جهل رو به پاستیفن هاوکینگ در مورد هتاریخ همه چیز را ثبت کردهسیستم تعادلی بدنلزوم سازگاری قانون مجازاآیاما مقهور قوانین فیزیکهوش مصنوعی از عروسک تا کمبیماریهای تحلیل عضلانی اجهشهای مفید و ذکاوتی که دشناسایی سلول های ایمنی اماپروتیلینانسان عامل توقف رشد مغزهاوکينگ پیش از مرگش رسالبحثی در مورد عملکرد لوب فخواب سالم عامل سلامتیعلایم کمبود ویتامین E را مشاهده آینده از روی مشاهایا تکامل هدفمند استورزش بهترین درمان بیش فعبرخی بیماری های خاص که بددژاوو یا آشناپنداریمغز از بسیاری حقایق می گرابزار بقای موجود زنده از کنگره بین المللی سردرد دتلاشی جدید در درمان ام اسدرمان های بیماری آلزایمرنقش حیاتی تلومر دی ان آ دادامه بحث تکامل چشمکشف جمجمه ای درکوه ایرهوتکامل ابزار هوش ، راه پر رویای شفافچهار ساعت پس از کشتار خوکارزش حقیقی زبان قسمت سوماز نظر علم اعصاب یا نرووسپیوند مغز و سر و چالشهای تاثیر گیاه خواری بر رشد وراه های جدید برای قضاوت رنگاهی بر توانایی اجزاي باز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکزبان، وسیله شناسایی محیطفیلمی بسیار جالب از تغیینظام مثبت زندگیاستیفن هاوکینگ در تفسیر تبدیل تراکت صوتی مصنوعی سیستم دفاعی بدن علیه مغز ممانتین یا آلزیکسا یا ابآزمون ذهنی گربه شرودینگرهوش مصنوعی از عروسک تا کمبیهوش کردن در جراحی و بیمجهشهای مفید و ذکاوتی که دشواهدی از دنیسوان(شبه نئمبانی ذهنی سیاه و سفیدانعطاف پذیری مکانیسمی علهدف از تکامل مغزبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب سالم عامل سلامتی و یعلت خواب آلودگی بعد از خومعنی روزهایرادهای موجود در خلقت بورزش در کمر دردبرخی توجهات در ببمار پاردانشمندان ژنی از مغز انسمغز برای فراموشی بیشتر کابزار بقای موجود زنده از کنگره بین المللی سردرد دتمایل زیاد به خوردن بستندرمان های جدید میگرننقش داروهاي مختلف معروف ادغام میان گونه های مختلگنجینه ای به نام ویتامین تکامل زبانروبات های ریز در درمان بینوار مغزی روشی مهم در تشخنورون هاي مصنوعی می تواناز نظر علم اعصاب اراده آزپیوند سر، یکی از راه حلهاتاثیر گیاه خواری بر رشد وراه های جدید برای قضاوت رناتوانی از درمان برخی ویاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفر نامه سفر به بم و جنوب فیزیکدانان ماشینی برای تآیا واکنش های یاد گرفته ونظریه تکامل در درمان بیماستخوان های کشف شده، ممکتبدیل سلولهای محافط به سسکته مغزیمنابع انرژي پاک سرچشمه حإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَهوش مصنوعی در کامپیوترهابیوگرافیجاذبه و نقش آن در شکلگیریشاهکار قرنمجموعه های پر سلولی بدن ماولین هیبرید بین انسان وهزینه ای که برای اندیشیدبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب عامل دسته بندی و حفطعوارض ازدواج و بچه دار شدمغز فکر میکند مرگ برای دیاگر نعمت فراموشی نبود بسوزوز گوشبرخی سلولهای عصبی در تلادانشمندان روش هاي جدیدی مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟ابزارهای بقای موجود زندکندر در بیماریهای التهابتمدن قدیمی ای در جنوب ایردرمان های رایج ام اسنقش روزه داری در سالم و جادغام دو حیطه علوم مغز و گیاه خواری و گوشت خوار کدتکامل ساختار رگهای مغزی روح رهایینورون های ردیاب حافظهاز نظر علم اعصاب اراده آزپیشینیان انسان از هفت میتاثیر گیاه خواری بر رشد وراه پیروزی در زندگی چیستناتوانی در شناسایی چهره از تکینگی تا مغز از مغز تسفرنامه سفر به بم و جنوب فرگشت و تکامل تصادفی محض آیا آگاهی پس از مرگ از بیهفت چیز که عملکرد مغز تو اصول سلامت کمرتری فلوپرازینساخت شبکه عصبی با الفبایمولتیپل اسکلروز در زنان افراد آغاز حرکت خودشان رهوش مصنوعی در خدمت خلق وحبیوگرافیحقیقت راستین انسان علم بشبیه سازی میلیون ها جهان محل درک احساسات روحانیاولین مورد پیوند سر در انهستي مادي ای که ما کوچکتربحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیاريعید نوروز مبارکمغز ما کوچکتر از نیم نقطهاگر نعمت فراموشی نبود بسیک پیشنهاد خوب برای آسان برخی سيناپسها طی تکامل و دانشمندان روشی برای تبدیمغز بزرگ چالش است یا منفعابزارهای پیشرفته ارتباط کوچک شدن مغز از نئاندرتاتمدن بشری و مغز اخلاقیدرمان ژنتیکی برای نوآورینقش رژیم غذایی در رشد و اارتقا و تکامل سنت آفرینش گالکانزوماب، دارویی جدیتکامل شناخت انسان با کشفروزه داری و بیمار ی ام اس نوروپلاستیسیتی چیستاز آغاز خلقت تا نگاه انساپیشرفتی مستقل از ابزار هتاثیر گیاه خواری بر رشد ورشته نوروایمونولوژی و نقنخاع ما تا پایین ستون فقراز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب فراموش کارها باهوش تر هسآیا امکان بازسازی اندامههفت سین یادگاری از میراث اضطراب و ترستری فلوپرازینساخت شبکه عصبی مصنوعی با مواد کوانتومی جدید، ممکنافزایش قدرت ادراکات و حسهوش مصنوعی در خدمت خلق وحبیان ژن های اسکیزوفرنی دحافظه و اطلاعات در کجاست شبیه سازی سیستم های کوانمحل درک احساسات روحانی داولین تصویر در تاریخ از سهستی ما پس از شروعی چگال بحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیاريعامل کلیدی در کنترل کارآمغز مادران و کودکان در زماگر تلاش انسان امروز برایکی از علل محدودیت مغز امبررسي علل احتمالي تغيير داروهای مصرفی در ام اسمغز بزرگ چالشهای پیش روابزارهای دفاعی و بقای موکودک ایرانی که هوش او از تمساح حد واسط میان مغز کودرمان جدید میگرن با انتی نقش زبان در سلطه و قدرت اارتوکين تراپی روشی جديد گامی در درمان بیماریهای تئوری تکامل امروز در درمروش مقابله مغز با محدودی